__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

Renesance

firemních

Časopisů


ED IT foto: archiv Prospectea

Editorial

Obsah 3

Trend Firemní časopis jako fenomén

4

Proč vydávat firemní časopis Co udělat pro to, aby časopis neskončil v koši?

5 6–8

Ohlédnutí A máš za jedna

Reference Firemní časopis jako vaše PR, vizitka či image

9

Představení Kdo pro vás časopisy připravuje

10

Technické zákoutí Tipy od grafika

2

OR IAL

Vážení a milí čtenáři, na otázku: „Jak se máš?“ mi poslední dobou často bleskne hlavou odpověď: „Mám se rychle“. Je to upřímné vyjádření a odpověď, která prostě „sedí“. Stav, kdy naskočíte do rychlíku života, a jste to stále vy v roli šéfa, pracanta, přítele, mámy, manželky, bych přirovnala k míhajícím se obrázkům při pohledu z okénka vlaku. Naštěstí se nezapomínám občas zastavit a užít si chvíle, které už se, ať chceme nebo ne, nikdy nevrátí. Rychlý běh života pozoruji i kolem sebe, a proto si nesmírně vážím vás všech, kteří si najdete čas, a s myšlenkou, že uděláte něco výjimečného pro svou firmu, zákazníky, mnohdy i přátele, se vydáte na dobrodružnou cestu tvoření vašeho vlastního firemního časopisu. Život je výměna a vaše snaha, píle a chuť podílet se na vytváření vaší individuální značky firmy se projeví. Důkazem je ocenění v celonárodní profesní soutěži firemních médií „Zlatý středník 2012“ za profesionální úroveň v kategorii nejlepší B2B časopis pro jednoho z vás – UOL Revue. Nepochybuji ani o kvalitách všech ostatních. Podobná ocenění možná čekají v dalších ročnících na vás. Odvádíte skvělou práci a já jsem šťastná, že můžeme být u toho. Přeji příjemné čtení

Zdeňka Škochová ředitelka divize firemních časopisů, PROSPECTEA Česká republika, s. r. o.


Trend V současné době vychází v České republice 1 500 až 2 000 firemních časopisů. Co se skrývá za tímto trendem?

Firemní časopis jako fenomén

I přes konkurenci v podobě internetu se tištěné firemní časopisy stále těší velké oblibě. V současné době vychází v České republice 1 500 až 2 000 firemních časopisů a jejich počet mírně roste. Co se skrývá za tímto trendem?

Věřili byste, že...

M

62 %

A co váš firemní časopis dokáže? ✓ Propaguje vaši značku a upevňuje její pozici na trhu. ✓ Zvyšuje poptávku a podporu prodeje produktů a služeb vaší firmy. ✓ Firemním časopisem se vymezujete vůči konkurenci. ✓ Ve spojení s dalšími informačními kanály podporuje váš firemní časopis účinnost ostatních marketingových aktivit.

Výhodný bonus Věřte, že možná stejně jako vy, tak i vaši zákazníci, spolupracovníci a partneři, mají rádi vůni tiskařské barvy a listování skutečnými papírovými stránkami. Buďte produktivní, buďte úspěšní, mějte z toho radost, budujte svou značku a podělte se o nadšení a úspěchy ve vlastním firemním časopise.

Toto firemní médium žije a přináší čtenářům kompletní servis v podobě: odborných informací ➤ pozvánek ➤ kontaktů ➤ klubových výhod ➤ referencí.

zákazníků si nechává firemní časopis déle než týden a otevře ho alespoň třikrát, než ho dočte?

48 %

zákazníků řeklo, že firemní časopis má rádo, a že je to nejpopulárnější médium napříč všemi komunikačními kanály?

25 minut

dokáže firemní časopis udržet zákazníkovu pozornost? Žádné jiné médium nemá takový dopad.

70 %

české populace bere čtení magazínu jako nejoblíbenější činnost ve volném čase (firemní časopisy nevyjímaje)?

8 %

představuje nárůst nákupů cílové skupiny zákazníků, kteří odebírají firemní časopis?

3

foto: Istockphoto, text: Zdeňka Škochová

ožná se také snažíte vyladit váš marketing a neustále vám zní v uších online marketing, e-commerce, SEO nebo PPC kampaně. A není skvělé být IN – být online? Máte pravdu, je. Dnes je to již samozřejmost, která je ve světě byznysu nepostradatelná. Rozhodně v tomto směru nemůžete zůstat pozadu. Nenechte se však vlákat do pasti. Celý váš marketing je mozaika, neustálé tvoření a kombinace online marketingu a dalších aktivit a nástrojů. Možná máte někdy chuť utéct z našeho rychlého světa a jít na oběd místo do fast foodu do klidného slow foodu. Nebo si dát oblíbenou kávu v kavárně, kde nefunguje Wi-fi, ale za to jsou stolky obklopeny regály plnými knih. Znáte takovou? I lidé kolem vás jsou takoví. Využijte toho a podpořte to. Právě zde je prostor pro váš další marketingový nástroj – firemní časopis – prostor k budování důvěry zákazníků, partnerů a spolupracovníků.


Proč firemní časopis

Proč vydávat firemní časopis 1. a co udělat pro to, 2. aby časopis neskončil v koši? 3.

Desatero pravidel k psaní textů

Nepište o sobě, ale o čtenářích – respektive co ten, či onen úspěch firmy přinese vašemu klientovi, co z toho bude mít on. Na prvním místě je čtenář – klient.

Pište jazykem srozumitelným pro vaše čtenáře. Příliš mnoho odborných termínů, kterým čtenář neporozumí, ho od čtení odradí. „Odlehčený jazyk“ vyváží kvalitu vašich slov a služeb. Čtenář bude potěšen vaším zájmem a orientací na něj jako na vnímavého člověka.

Vlastní firemní časopis je stále více otázkou určité prestiže i v době recese. Společnosti s firemní tiskovinou jsou vnímány jako silné a stabilní. A přiznejme si, to je v dnešní době velmi silné měřítko.

Přenechejte odborné podklady k textům profesionálům – redaktorům a editorům, kteří převedou váš text do čtivé a srozumitelné podoby. Čtenáři to ocení.

4. 5. 6.

Nezapomeňte na jazykové korektury. Bezchybně užitá forma českého jazyka je neodmyslitelnou samozřejmostí vašeho časopisu.

 

Vydávejte firemní časopis v tištěné podobě. Tištěná forma se čte prokazatelně víc než časopisy v elektronickém formátu.

Zeptejte se čtenářů, co by ocenili a přivítali ve firemním časopise. Těmito dotazy se mohou vaše firemní vize posunout o stupínek výš a nečekaně přispět k rozvoji vašeho know-how a můžete také získat velmi podnětnou zpětnou vazbu.

Jaké mohou být cíle firemního časopisu:

✓ Stávající zákazníky, se kterými jste v kontaktu, a tímto způsobem komunikaci podporujete a zvyšujete. ✓ Potencionální zákazníky, kterým nabídnete vaše produkty a představíte se jim jako prestižní a stabilní firma, která si váží svých zákazníků. ✓ Kombinaci obou těchto skupin. Zde je důležitá vyváženost témat, jelikož každou skupinu zajímají jiné informace. ✓ Interní (zaměstnanecký) časopis, který vyplňuje absenci intranetu nebo podporuje zaměstnanecké vztahy a upevňuje vztah rodiny se zaměstnavatelem, jelikož většina zaměstnanců si odnáší časopis domů.

✓ Vysvětlit zákaznickou politiku, ✓ podpořit prodej vašich výrobků, ✓ zvýšit povědomí o vaší značce, ✓ pomoct vytvářet s klienty vztahy, které nejsou založené pouze na byznysu, ✓ připravit kampaň proti odlivu zákazníků, ✓ budovat vztah se zaměstnanci – zaměstnanecký časopis, ✓ používat jej jako podpůrný nástroj při přijímání nových lidí, ✓ přiblížit firemní kulturu, ✓ pomoct při orientaci ve vaší branži.

vydáván alespoň dva roky. Aby byl časopis efektivní, měl by být

4

7. 8. 9.

Vyzvěte čtenáře k účasti v soutěži o ceny na téma z vašeho oboru. Zaujměte je upoutávkou na příští vydání se zajímavým nebo aktuálním tématem.

Sestavujte časopis a pište texty skutečně pro vaše čtenáře. Cílené oslovení vytvoří silné emoce mezi vámi a klienty a podpoří váš vzájemný vztah a komunikaci. Málokdo si sílu oslovení uvědomuje, ale v dnešní době je důvěra to nejdůležitější, a ono oslovení přitáhne a zasáhne vaše čtenáře. Šetřete prázdnými slovy a frázemi a tvořte. Pokud vám to nepůjde, nezoufejte. Ne každý se narodil „pisatelem“, pomůžeme vám.

10.

Inspirujte čtenáře a podpořte je v jejich snech. Rádi vás znovu vyhledají.

foto: archiv Prospectea, text: Zdeňka Škochová

Jaké cílové skupiny můžete firemním časopisem oslovit?


Ohlédnutí Jedna z našich redaktorek přednáší na vyšších odborných školách a zážitkem se studenty začíná i její fejeton pro pobavení...

Marcela Kašpárková redaktorka, editorka

A máš za jedna

aneb Proč vydávat firemní časopis

foto: archiv Prospectea

„K

dyž fakt nebudeš nic vědět, začni aby netrpěly jejich měchýře. A článek byl na světě! Podobně mi o podnikových tiskovinách, na to se ona chodívaly zprávy o rakovině. Ani do těch se nechcete podívat, vždycky chytí a máš za jedna.“ Takovou protože o nádorech je lepší nevědět. Ale opět ve stavu „krajní radu si předávali studenti před testy redakční nouze“ jsem tam jednou našla informaci o rakovině prsu z předmětu public a media relations u mužů. V maskulinní redakci celostátního týdeníku měl pak můj a ta, která se měla chytit, jsem byla já. článek takový úspěch, že mi tehdejší šéfredaktor dokonce přiznal Vybavovali si, že ať jsem přednášela o čemkoli, vždy jsem prémii, osahávaje si při tom hrudník. nakonec nějak došla k firemním newsletterům, bulletinům Proč mít tedy korporátní časopis, když je to mnoho práce a časopisům a vynášela je do nebes. Studenti mě (většinou navíc a není to úplně levné? Těch důvodů je celá řada. Časopis láskyplně) parodovali: „Kdo má nějakou korporátní dotvoří váš korporátní image na maximum. Zatím jste kráska tiskovinu, podává o sobě jasnou zprávu, že ví, co dělá, a že s mírami 90-60-90, chybí vám už jen korunka královny krásy. není žebrák.“ Několik z nich mi pak během let přišlo říct, A kvalitní časopis je takový diadém. Když například novinářům že na místech, kde působí, skutečně prosadili vložíte do press kitu jedno aktuální číslo své profesionálně alespoň kvalitní newsletter a je to úplně jiné, dělané tiskoviny, bodujete. Firemní tisk pomůže ve vztazích než kdyby ho neměli. B2cokoli. Kdo si dopřává kaviár polévkovou lžící, nemůže být Na přednáškách jsem převážně čerpala ze v úpadku, kdo vydává časopis, bude na tom ekonomicky zřejmě zkušeností z praxe, a to nejen proto, že jsem velmi dobře – to je potenciální partner! Ba co ...ať jsem měla možnost se na některých oborových víc, má to v hlavě velmi dobře srovnané, ví, co časopisech podílet. Léta pomáhám neziskovým chce říct, kam směřuje, přemýšlí o tom, co dělá. přednášela organizacím s public relations a vím, jak se dá Jak ale takový časopis vytvářet? Jedním o čemkoli, vždy slovem v pralese desetitisíců registrovaných občanských – profesionálně. Měl by mít vzdušnou sdružení vyniknout, když se prezentujete kvalitní jsem nakonec dynamickou grafiku, brilantní vybroušené tiskovinou. A naopak znám i úžasné organizace, texty, skvělý obrazový doprovod. Nebojte se nějak došla jež obesílají své dárce, ale i média a partnery, být originální a obtisknout do časopisu ducha obyčejnou wordovskou stránkou plnou překlepů, k firemním své firmy. Srší to u vás humorem? Nechte sršet jednoznakových předložek na koncích řádků i časopis! Máte úžasný korporátní design? Pak bulletinům a rozdělených e-mailových adres. Budete chtít asi vaše tisky nebudou nuda ani šeď. Ovšem takové chudince poslat své těžce vydělané peníze? a časopisům myslete na to, že originalita za každou cenu je Nebudete mít pocit, že je házíte do kanálu, když často velmi trapná. A že skutečně méně bývá a vynášela je vám stále chodí takový škvár? více. Nemusíte čtenáři vnutit úplně všechny Jako novinářka znám velmi dobře newslettery veletrhy, jichž jste se zúčastnili, ani fascinující do nebes. a jiné korporátní tiskoviny. Redaktor je většinou zprávy o tom, že náměstkův vlkodav už moc nečte, schovává si je někde v e-mailu, ten pečlivější je aportuje. Naopak, pokud budete posílat takový časopis médiím, stahuje. S železnou pravidelností se ovšem stává, že šéf chce snažte se ho nahustit kvalitními informacemi a zajímavostmi po uštvaném novináři rychle článek, nějakou PECKU! A v tu z vašeho oboru (a nevolejte pak denně novinářům, zda už jim chvíli štvanec žurnalistiky 21. století zahrabe ve firemních to došlo a co převezmou). A pozor, není vůbec ostuda nechat tiskovinách. Mnohokrát mě zachránily. Vybavuji si například, jak si časopis dělat od profesionálů. Víme, jak to dopadá, když se mi chodíval newsletter společnosti pro inkontinentní pacienty. do psaní nutí asistentka nebo když ředitel žije s pocitem, že měl Kdo by, propána, četl o udržení moči?! Ale v jedné takové nouzi být raději básníkem. Tím, že si najmete ty správné lidi, zbavíte jsem se do těch korporátních tisků ponořila a objevila úžasné se starostí a vydáte o sobě světu jednoznačnou zprávu: „Jsme informace například o tom, jak to mají s vykonáním potřeby na tom tak dobře a jsme tak schopní, že si ani boty nemusíme piloti nadzvukových letadel a co nového se pro ně vymyslelo, čistit sami.“

5


Reference A jaké jsou pocity, první zážitky, očekávání, překvapení majitelů

Firemní časopis jako va

benefit pro zaměstnance Oslovili jsme jednatele a majitele pěti společností, kteří podpořili svými firemními časopisy – Dobrodružství personalistiky, UOL Revue, Ve výškách s Carl Stahl, Světlovody a MPS Navigator – svou vizi úspěšného, ceněného a produktivního obchodníka na českém i mezinárodním trhu.

1/

Vaše firma se zabývá ……... Řekněte nám, v čem jste jiní a proč by se měl klient rozhodnout spolupracovat právě s vámi.

2/

Titul knihy autorů Trouta a Rivkina, ve které dokumentují, že nalezení vlastní odlišnosti je základem úspěšného marketingu, zní „Odliš se, nebo zemři“. Považujete i vy svůj firemní časopis za způsob odlišení se od konkurence?

ČÍSLO 2 DOBRODRUŽSTVÍ D O BR O DRUŽSTVÍ ČÍSLO 3 PERS NALISTIKY PERS JakNALIST IKBY DO RODRUŽSTV Máte málo lidi Máte správnépoznat oče kává ní Í PERPer času? sonáln S od MOTIVACE aud NíA jako Lit

10 pravidel

Mýty

TÉMA

5

(Re)kvalifiku jet zaměstnan e ce? Zjistěte, v čem tkví váš úspěch!

5

3tipy

Na co byste NEMĚLI ZAPOMENOUT v motivačním systému pro zaměstnance

ČÍSLO 4

str. 6 - 7

str. 4

DRUHY MOTIVACE

ke alifikacJak rozpoznat úroiveň motivace zaměskv tnance str. 5 u kandidáta?

TÉMA OSOBNOST TÉMA Poodhalte její M masku str. 4

str. 6 - 7

str. 7

nejčastějších omylů při pohovoru

str. 11

Jak

jednoduše ověřit znalos ti kandidáta?

OTZ IVN AC ELO A VS. OCHO STI TA str. 5

str. 5

str. 4 - 5

DP_02pc5.indd 1

11.3.2012 12:39:22

DP_03_print.indd 1

27.7.2012 18:12:04

Lucie Spáčilová Dobrodružství personalistiky DP_04_prin

t.indd 1

Jednatelka společnosti PERFORMIA, spol. s r.o., která se specializuje na přijímání personálu a hodnocení zaměstnanců

1)

Klienti, kteří s námi spolupracují, se tak rozhodli hlavně proto, že jim umožňujeme získat praktické a moderní know-how a také nástroje k úspěšnému najímání personálu. Nejdeme cestou personálních agentur, my svou technologii sdílíme. Jsme schopni vytrénovat šéfa nebo personalistu tak, že jeho úspěšnost v najímání stoupne o desítky procent, a firma tak získá kvalitnější personál. To je také náš účel.

4/

3)

6

iál obchodního týmu

o osobnosti

str. 11

pro testování osobnosti

2)

Jak byste zhodnotil(a) ohlasy na váš firemní časopis? Chtěl(a) byste se pochlubit něčím, k čemu vám firemní časopis přispěl?

str. 3

str. 3

Jak získat ty nejlépe motivované lidi neboli SRDCAŘE

ISTIKY

pomocník při budování Poznejteproduk tivního týmu potenc

str. 6

3/ Jaké byly vaše hlavní a rozhodující faktory PRO vlastní firemní časopis?

podle jednoduchého

svých lidí? návodu

Využijte on-line systém testování výběru personálu

Rozhodně. Hlavní odlišení vnímám v tom, že to není reklamní materiál, kde prodáváme naše služby. Hlavní účel časopisu je poskytnout pravidelnou dávku inspirace a tipů.

Už několik let jsem nosila v hlavě myšlenku na vlastní časopis, který by předával hodnotné informace našim klientům, udržoval

7.12.2012

16:49:05

s nimi komunikaci a ještě nám pomohl podpořit naše odlišení. Nikdy však nezbývalo dost času. Proto jsem byla nadšená, když jsem dostala nabídku od společnosti Prospectea, kde jsem našla profesionály, kteří mi pomohli můj sen proměnit ve skutečnost.

4)

Ohlasy jsou velmi pozitivní. Klienti nám fandí, těší se na nová čísla a časopis často koluje firmou, takže vidíme, že je hodnotný a nekončí v koši. Za poslední dobu mě potěšilo několik situací, kdy jsme díky časopisu získali větší důvěru nových, potenciálních klientů. Je to pro mě důkaz toho, že firemní časopis je opravdu smysluplná PR záležitost. Pokud má firma svým klientům a zákazníkům co říct, pak je to ta nejlepší investice.


firem, kteří se rozhodli svůj firemní časopis vyslat do světa?

aše PR, vizitka či image,

nebo odměna pro klienty? Jana Pícková UOL Revue

❚ USNADNĚNÍ ❚ ODBORNOST ❚ LEHKOST

Jednatelka firmy Účetnictví on-line, s.r.o., která poskytuje účetní služby s možností online přístupu

1)

Důvodů je hned několik. Svým klientům se snažíme zajistit maximální možnou míru prostoru pro jejich podnikání, a to tím, že přebíráme veškerou péči o účetnictví. Klienti dostávají hotové výstupy, nemusí se zabývat úředními dopisy plnými paragrafů, které jsou pro většinu laiků nesrozumitelné. Na základě plné moci vykomunikujeme s úřady vše potřebné. O veškerých důležitých změnách jsou klienti včas informováni. A protože být informovaný nestačí, společně s informací nabízíme řešení, co je potřeba udělat. Pokud máme plnou moc, vše zařídíme za klienta. Díky vlastnímu kurýrovi šetříme klientům čas potřebný na předání dokladů a postaráme se také o to, aby byly doklady bezpečně a spolehlivě doručeny k nám. Využíváme systém online přístupu, který zajišťuje klientům neomezený přístup ke všem informacím v kteroukoli hodinu, bez ohledu na pracovní dobu.

2)

Určitě ano. Myslím, že se nám povedlo vytvořit užitečný časopis, kterému nechybí vtipná nadsázka a lehkost.

3)

Přiblížit klientům informace, které jsou pro ně potřebné nebo užitečné, srozumitelnou a přehlednou formou. Zprostředkovat odborné články pro neodborníky. Polidštit svět čísel, kterým účetnictví bezesporu je. Většina komunikace probíhá prostřednictvím e-mailu a telefonicky, někdy se klient a účetní ani nepotkají. Důležité jsou termíny a dokumenty. V rubrice, kde se zveřejňují fotky a medailonky zaměstnanců, necháváme klienty nahlédnout do našeho zázemí.

4)

Povedlo se nám vytvořit kvalitní a užitečný časopis pro firemní klientelu. Z ohlasů vnímám, že časopis pomáhá lepší propagaci naší firmy.

Terminálový

serv Jaké er

Přenesen daňová á povinnost

u stavebních a montážních prací str. 6-7

1/2012

❚ USNADNĚNÍ ❚ ODBORNOSTa te ncí kli jsou změny en ti ❚ LEHKOST str. 4–5 v legislativě od nového roku? str. 3

Jozef Haládik: Systém UOL je zcela nevídanou flexibilní službou

Václav Havlíček: Malá

společnost se musí opřít o fungující partnery, aby prosperovala. str. 9

Továrna na ko UOL_03_print.in

Kdo se o vás stará v naší společnosti

dd 1

str. 9–10

PERSPEKTIVY

amerického dolaru, eura, koruny a jejich vývoj

mplexní služb y

str. 11

str. 6–8

Co byste měli vědět

o švarcsystému

UOL_01_pc6.indd 1

S V ̡ T L O V OD Y

3/2012

Jaké

jsou paušální výda na dopravu? je str. 10

ÚP

A N RAV V S OVIN Y KY YS UOTÉMU L

10.10.2012

str. 4–5

10:32:15

VÝ ex HOD zp terníh Y úče racov o á spo tnictví ní leč ve UO nosti L

22.3.2012 17:53:39

číslo 1

Jakub Brandalík Světlovody

lunce, krásu a jas Vneseme k vám s

TMA

Ředitel firmy Lightway s.r.o., která dodává tubusové světlovody

je pro

É OŠKLIVlid i

tlo tam , kde chy bí Jak přiv ést den ní svě

1.8.2012 11:32:26

LTW_01_print.indd 1

1)

Klient dostane světlovod, který bude svítit hodně dlouhou dobu přesně podle jeho představ, a nezažije s ním žádná nemilá překvapení hrozící u nesprávného výběru.

e-shopů je dobré ukázat konkrétní lidi ve firmě. Potřebujeme mít nástroj komunikace, který budou uznávat jak naši zákazníci, tak například i architekti.

2)

4)

Naprosto se odlišujeme. Firmy, které prodávají světlovody, tedy naši konkurenci, ani nenapadne mít vlastní časopis. Je to tak odlišující krok, že mají naši zákazníci pocit, že jsme stokrát větší a stokrát úspěšnější firma. Zvyšuje to jejich důvěru.

3)

Potřebujeme ukázat, že nás světlovody baví. V dnešním světě různých neosobních

Lidé se diví, jak je možné mít časopis o něčem tak neznámém, jako jsou světlovody. Bývají v mírném šoku. Zejména ve velkých průmyslových firmách nám časopis pomáhá dokreslit celkový obrázek naší firmy těm, kteří rozhodují o velkých zakázkách. Zákazník má pak pocit, že nás více zná, a my jsme o krok blíže k objednávce.

7


reference služby ? Co jsou toServic es (MPS)

snížit Může software objem tisku?

N AV I G AT O R

í tiskRychlé tipy Mobilnapl ikacepro velké úspory

pomocí bile EFI PrintMe Mo

Managed Print Services (MPS)?

N AV I G AT OR

4 behlavnenífity,

Nasazení MPS ve společnosti Nutricia

konečně levné barevné logo na jinak černobílé stránce

NEIGNORUJTE

83 %

PrivateCloud zjednoduší správu tisku napříč lokalitami

Zajištění kancelářského tisku formou služby. Redukují náklady, zbavují vás starostí se správou a zajišťují transparentní náklady na tisk.

ROZH

OVOR Co na poli služeb nabízejí společnMPS osti Canon, HP, OKI, Xerox

které vám služby MPS přinesou

SafeQ 4:

Xerox:

Jak se do optimalizace tiskového prostředí pustilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Co jsou to služby

Managed Print o tisku formou Zajištění kancelářskéh y, zbavují služby. Redukují náklad u a zajišťují vás starostí se správo y na tisk. transparentní náklad

2/2012

ou Manag tisku form celářského Zajištění kan jí náklady, zbavují uku zajišťují služby. Red správou a se ostí vás star y na tisk. tní náklad transparen

1/2012

OR N AV I G AT

3/2012

by služ(MP es S)? Co jsedouPrito nt Servic

Nasazení

MPS ve společnosti Nedcon Bohemia

Co je a co není optimalizace tiskového parku

nákladů na tisk!

Tibor Brunclík MPS Navigator

HP:

TÉMA

co je levnější, inkoust nebo laser?

MANAGED PRINT Ušetřete SERVICES POD LUPOU

Téma ACEEKONOMIKA OPTIMHOAPLRIZ TISKU OSTŘEDÍ Téma

Steven Swift o službách MPS v Evropě:

na nákladech a zvedněte produktivitu vaší organizace

TISKOVÉ

mps_01_pc6.indd 1

26. 11. 2012

mps_02_print.indd

1 15.3.2012 20:25:10

8:25:12

14.9.2012 10:46:24

1 mps_03_print.indd

1)

3)

2)

4)

Pro naše zákazníky zajišťujeme provoz tiskového parku formou služby. My se staráme o tiskárny, spotřební materiály, opravy a údržbu a zákazník prostě tiskne a platí za vytištěné stránky. Nejsme samozřejmě jediní, kdo takové služby nabízí, ale na rozdíl od výrobců a jejich jednobarevných dealerů se my staráme o smíšené tiskové parky. Sledujeme zkrátka zájem zákazníka – kvalitní tisk za rozumné peníze – nikoli zájem nějaké konkrétní značky.

Je to médium, které nám dává prostor prezentovat se jako odborníci na problematiku firemního tisku a oběhu dokumentů. Můžeme v něm předvést, že svůj obor známe a dokážeme zákazníkovi pomoci ušetřit peníze, zjednodušit práci a zlepšit uživatelskou zkušenost s tiskovým parkem. A to aniž bychom něco přímo prodávali. Připravujeme si tak zákazníky, aby se v okamžiku potřeby obraceli na „správné“ místo s důvěrou.

V marketingu prý platí, že když všichni dělají „něco“, je dobré udělat něco úplně jiného. A tak se nám zdálo, že v době elektronicky šířené marketingové komunikace je tištěný časopis tím správným vybočením z davu.

MPS Navigator není až tak úplně firemním časopisem prezentujícím firmu, ale spíše médium odborného charakteru spojené pochopitelně s naší firmou.

Romana Ripper Ve výškách s Carl Stahl

VEVÝŠKÁCH 1. číslo/2013

Marketingová ředitelka společnosti Carl Stahl & spol, s. r. o., která poskytuje produkty a služby v oblasti lanové, zdvihací, bezpečnostní a vázací techniky

s

Produkt pod lupou:

TYRŠŮV MOST V PŘEROVĚ str. 8–9

Společně í ligy do prvnnejvy šší ligu,

1)

Staráme se o bezproblémový chod, bezpečnost a jistotu klientovy firmy i jejího provozu pomocí individuálního přístupu, bezpečných a certifikovaných výrobků z oblasti zdvihací techniky a služeb dodaných vždy včas a dle klientových požadavků.

Hrát tu ať už ve sportu nebo v podnikání, je ambicí pouze těch nejlepších str. 5–7

A JAKOU CESTOU SE UBÍRÁME

PŘEDSTAVENÍ SPOLEČNOSTI CARL STAHL

str. 3

6. 2. 2013 8:43:59

8

CS_210x260_print.indd

1

cílem, aby se na nás zákazníci podívali i z jiné stránky, než jsou zvyklí.

4)

Ohlasy na náš firemní časopis jsou zatím pozitivní. Kolegové chválí, že je přehledný, obsahuje dostatek fotografií a textů. Je hezky uspořádaný. Na základě feedbacku, který jsem průběžně od vydání Rozhodně, jelikož žádná pozorovala, jsem zjistila, že lidem se opravdu konkurenční firma takový časopis líbí. Ráda bych se pochlubila, k čemu nám zatím nevydává (nebo o něm nevíme). firemní časopis přispěl, ale bohužel uplynula Doufáme, že zákazníky potěšíme. jen krátká doba od jeho vydání. Zatím se nám podařilo úspěšně dokončit první číslo, ale již Hlavním rozhodujícím faktorem byl chystáme další, aby si zákazníci zvykli na to, určitý typ out-flow, které jsme pro že se novinky o nás, naší firmě a projektech zákazníky chtěli připravit. Dále je naším budou v časopise dovídat pravidelně.

2)

KDO JSME

Z nedávného průzkumu mezi zákazníky, kterého se zúčastnilo 185 respondentů, jsme byli trochu zaskočeni tím, že 44 % zákazníků náš časopis nezaznamenalo. Na druhou stranu z těch, kteří jej zaznamenali, pořád je to 56 %, jej pravidelně nebo občas čte 71 %, což je podle mého v dnešní době informační přesycenosti poměrně unikátní. Navíc 63 % respondentů našeho průzkumu uvedlo, že díky časopisu MPS Navigator lépe porozumělo službám typu Managed Print Services. Díky tomu, že 39 % respondentů si časopis po přečtení schová, věřím tomu, že vydané časopisy jsou na rozdíl od klasické marketingové komunikace investicí s dlouhodobým efektem.

3)

foto: archiv Prospectea

Výkonný ředitel společnosti Toner Expres & Print Partners specializující se na zajištění kancelářského tisku

Jak dostat vaše náklady na tisk pod kontrolu?


Představení Vytvořili jsme skvělý sedmičlenný tým specialistů. Rádi bychom vám představili některé z nich.

Jan Spáčil Konzultant

Kdo pro vás časopisy připRavuje Kateřina Velcová Redaktorka, editorka Již od dětství jí bylo tak nějak jasné, že z ní bude slavná malířka a lékařka. To první se částečně vyplnilo, to druhé se změnilo na profesi novinářky. Absolvovala studium na Výtvarné škole Václava Hollara, které ji pěkně zformovalo a vykoplo do světa umění a dále ve studiu pokračovala na Univerzitě Hradec Králové, obor český jazyk a výtvarná výchova. Po zdárných studentských peripetiích se ocitla v redakci Mladé fronty a zde se začala vyvíjet její novinářská kariéra. Věnuje se žurnalistice po dobu pěti let profesně i ve volném čase. Jejím oborem je převážně reflexe současného výtvarného umění. Jelikož disponuje přebytkem kreativity, věnuje se i podnikání a pod logem Spolu k radosti lektoruje kurzy kreslení a malování, které jí přinášejí mnoho radosti a smyslu do života. Pokud čas dovolí, fotografuje a vyhledává stále nové zážitky, jako je například výuka jógy.

Markéta Rucká korektorka Vystudovala Českou filologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Tři roky se živí převážně korekturami odborných i neodborných textů a okrajově se věnuje překladům z anglického jazyka. V současné době pracuje pro několik českých i zahraničních firem. Díky rozmanitosti textů, které jí přijdou pod ruku, se neustále obohacuje o nové a nové informace. Baví ji dozvídat se zajímavosti z oblastí jako je automobilový průmysl, zdravotnictví, kosmetika, marketing, moderní technologie a mnoho dalších. Od práce se nejlépe odreaguje při sportu, knížce, na výletech v přírodě a při posezení s rodinou a přáteli.

Marcela Kašpárková redaktorka, editorka V 80. letech studovala Vysokou školu ekonomickou, před jednou zkouškou z marxismu-leninismu se ale rozhodla dobrovolně vrátit index. V té době už externě spolupracovala s vydavatelstvím Lidová demokracie, kam po listopadu 1989 nastoupila „na razítko“ jako vedoucí příloh. Pak měla možnost pracovat například v Magazínu DNES nebo v časopisu Týden. Před patnácti lety začala učit média, public relations a reklamu v kurzech a na vyšších odborných školách. V současnosti ráda ve společnosti studentů na Orange Factory (Soukromé vyšší odborné škole umění a reklamy). Jako editor spolupracuje s vydavatelstvím Luxury Guide, občas se pustí i do něčeho dlouhodobějšího, tedy do knížek, a to buď jako autor nebo editor.

9

foto: archiv Prospectea

Vystudoval Ekonomickou fakultu na Technické univerzitě v Ostravě se zaměřením na management. Posledních 13 let se věnuje marketingu, reklamě a propagaci a zná tuto branži z obou stran. Jako marketér i jako konzultant a kouč. V roce 2009 založil společnost PROSPECTEA Česká republika, s.r.o. s účelem pomáhat klientům s marketingem tak, aby jim fungoval, pomáhal prodávat a měli z něj radost. V roce 2011 byl u vzniku prvního klientského časopisu Dobrodružství personalistiky společnosti Performia. V současnosti se podílí na tvorbě firemních časopisů jako konzultant základní strategie jednotlivých titulů.


Technické zákoutí

TIPY OD GRAFIKA aneb Jak docílit vysoké estetické úrovně firemního časopisu Shrnuli jsme pro vás rady a tipy od profesionálního grafika. Podívejte se, čemu byste měli věnovat pozornost při přípravě vašeho časopisu a co byste měli udělat pro to, aby měl časopis ten správný „šmrnc“, zaujal oko čtenáře a hlavně přinesl novou inspiraci oběma stranám.

Časopis nejen informuje, motivuje a baví čtenáře, ale také svým moderním grafickým designem upoutává jeho pozornost a sytí jeho zvídavost. Jedno s druhým úzce souvisí a vytváří obsahově ucelený estetický dojem. Co je vyžadováno (TIPY vedoucí k vzdušnému a přehlednému vzhledu časopisu): ✓ střídání delších a kratších materiálů ✓ alespoň jeden obsáhlejší materiál na dvoustránce (i více stránkách) ✓ jasný úvod a závěr ✓ střídání žánrů (vzdělávací text, zajímavosti, rozhovor, fotoreportáž, případová studie)

Jak správně strukturovat textový materiál? Co je vyžadováno: ✓ obzvláště delší materiál doplněný rámečkem/rámečky rozšiřujícím a doplňujícím původní článek (zajímavosti, tipy, shrnutí nejdůležitějších bodů atd.). Na jednu stranu alespoň jeden rámeček. ✓ jasný nosný motiv ve fotce a titulku na každé stránce (v případě velkého množství textu nelze realizovat) Čeho byste se měli vyvarovat: ✖ příliš složité struktury článku (mnoho druhů mezititulků a členění) ✖ příliš dlouhých textů (Textové kolosy snižují chuť k četbě a jsou tzv. „bez života“.) ✖ příliš málo textů

Technické náležitosti – Na co byste se měli zaměřit při výběru vhodné fotografie? Aby byla grafická podoba firemního časopisu dokonalá, je velmi důležité vybrat správné fotografie. Ne všechny fotografie jsou totiž vhodné pro tisk, některé mohou ubírat na kvalitě celkové vizuální podoby vašeho firemního časopisu.

programu, použijte následující vzorec: počet pixelů snímku x 0,008. Výsledek určí přibližnou velikost snímku v centimetrech. (Například snímek, který má 1 280 pixelů, má na šířku přibližně 10 cm: 1 280 x 0,008 = 10 cm.)

Běžné rozlišení snímků je 300 dpi (bodů na palec). Výstup při tisku má větší rozlišení než výstup na běžném monitoru. Pokud tedy vidíte fotografii přes celou obrazovku a máte pocit, že je „velká“, tak to nemusí vždy znamenat, že je použitelná pro tisk.

Počítejte také s tím, že u některých snímků je nutné udělat výřez (oříznou se zbytečné a nic nepřinášející prvky, pozadí atd.).

Pokud použijete snímek s nízkým rozlišením, bude po vytištění zubatý a rozostřený.

TIP: Abyste mohli co

nejsnadněji odhadnout velikost snímku bez použití

Snímky focené při špatném osvětlení špatným fotoaparátem bývají rozostřené či zrnité. I když mají vysoké rozlišení, nebudou vypadat hezky.

TIP: Nechte vždy posoudit profesionála, zda jsou snímky dostatečně dobré, aby podtrhly a zvýraznily kvalitu vašeho časopisu.

✓ alespoň jedna strana složená z kratších článků, novinek, zajímavostí

Polygrafická úprava

Čeho byste se měli vyvarovat:

Netradiční formát, který umožňuje vložit jednotlivá čísla do přehledného pořadníku.

✖ článků stejného rozsahu (tzn. všechny texty v rozsahu jedné stránky nebo dvoustránky)

Odměna pro čtenáře – součástí vašeho firemního časopisu mohou být vložené pozvánky na firemní akce, veletrhy, dny otevřených dveří nebo malý dárek.

Tip redakce:

Při výběru jakéhokoli periodika vás nejdříve zaujme jeho vzhled. Ten vás buď upoutá, nebo odradí. A proto je velmi důležité nepodceňovat vizuální dojem vašeho časopisu, který čtenáře na první pohled osloví. Spolehněte se na profesionály, kteří se v této oblasti pohybují každý den, a díky zkušenostem vám pomohou najít tu správnou cestu k vašim čtenářům.

10

text: mc, foto: archiv Prospectea

Jak by měla vypadat struktura časopisu? Co udělat pro to, aby měl váš časopis dynamiku?


Ocenění

Zlatý středník 2012 a ocenění za profesionální úroveň

11


Vytvořte si svůj

vlastní časopis 1.

SCHŮZKA Vzájemně si odsouhlasíme termíny, rozsah a obsah.

2.

REPORTING A AUTORIZACE Po dodání textů je editorsky zpracujeme a zašleme vám je k autorizaci. Po autorizaci textů zajistíme jejich korektury.

Ja

Texty zpracujeme graficky (fotografie – dodává odběratel, nebo navrhujeme fotografie z fotobanky).

Po odsouhlasení probíhá finální korektura textů. Finální vzájemné odsouhlasení konečné podoby celku.

4.

Pokud si budete přát, zajistíme distribuci k vašim zákazníkům.

PRODUKT: Bezchybný a včas dodaný firemní časopis

sopisy

DISTRIBUCE

5.

ni-ca

Zajistíme tisk vašeho časopisu, anebo vám předáme tisková data pro tisk a vy si necháte svůj časopis vytisknout u vašeho osvědčeného dodavatele.

/fir em

3. TISK

Grafické zpracování vám odešleme k odsouhlasení.

ce

cz

á?

k

probí to h

a odlište se od konkurence

na

www.pro

c spe

te

a.

Zveme vás na oběd! Pojďte si s námi popovídat o vašem firemním časopise. Rezervace na: +420 604 116 108

Profile for PROSPECTEA Česká republika, s.r.o.

Renesance firemních časopisů  

Renesance firemních časopisů  

Profile for skochova
Advertisement