Page 1

Sokółka w kilku odsłonach

fotoesej z badań terenowych Sokółka 2013 oprac. Michalina Januszewska


Sokółka Sokółka – to 19-tysięczne miasto powiatowe w województwie podlaskim. Prawa miejskie nadano jej w 1609 r. Niniejsza prezentacja jest efektem moich badań terenowych, prowadzonych w Sokółce w kwietniu i listopadzie 2013 r. Pokażę w niej Sokółkę w kilku odsłonach: katolickiej, wielokulturowej, kulinarnej, architektonicznej i subiektywnej.


Sokółka katolicka Wirtualny spacer po Sokółce wypada zacząć od najbardziej znanego w mieście budynku – kościoła św. Antoniego, który karierę medialną rozpoczął w 1998 r. od roli w filmie „U Pana Boga za piecem”. fot. M. Januszewska


Sokółka katolicka W ostatnich latach kościół św. Antoniego stał się znany nie tylko w Polsce, ale i na świecie, za sprawą wydarzenia eucharystycznego z 2008 roku. Fot. ze strony parafii: http://www.sokolka.archibial.pl/

W parafialnej sali pielgrzyma goszczą osoby z całego kraju i ze świata – nawet z Chin, Australii, Indonezji i Wysp Samoa. fot. M. Januszewska


Sokółka katolicka Oprócz słynnego kościoła św. Antoniego, w Sokółce znajdują się jeszcze dwie, niezauważalne dla turystów, parafie: Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na Osiedlu Zielonym oraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na ul. Ogrodowej.

fot. M. Januszewska

fot. M. Januszewska


Sokółka wielokulturowa Mieszkańcy Sokółki, zapytani o religie występujące w ich mieście, wymieniają na jednym oddechu katolików, prawosławnych (uczęszczających do cerkwi św. Aleksandra Newskiego) i muzułmanów.

fot. M. Januszewska

Sokólską różnorodność odzwierciedla Pomnik Wielokulturowości. fot. M. Januszewska


Sokółka wielokulturowa Choć w Sokółce nie ma meczetu, o mieszkających tu muzułmańskich Tatarach przypomina Muzeum Ziemi Sokólskiej, z bogatymi zbiorami dotyczącymi tej mniejszości. Nie zawsze wspominaną przez mieszkańców, lecz ciekawie opisywaną sokólską mniejszością religijną są też świadkowie Jehowy.

fot. M. Januszewska

fot. M. Januszewska


Sokółka wielokulturowa W Sokółce żywa jest również pamięć o ludziach, którzy niegdyś przebywali w mieście – przyjezdny, pytający o ciekawe miejsca, zostanie wysłany m.in. na żydowski kirkut i cmentarz żołnierzy radzieckich.

fot. K. Schinkel

fot. M. Januszewska


Sokółka kulinarna Dumą Podlasian są regionalne wyroby kulinarne: babka ziemniaczana, kiszka ziemniaczana i kartacze. fot. M. Januszewska

Dla sokólszczan ważna jest też miejscowa mleczarnia, której wyroby można kupić w całej Polsce. fot. M. Januszewska


Sokółka architektoniczna Niegdyś, jak mówią respondenci, Sokółka była takim miasteczkiem drewnianym. Z czasów przed rozrostem miasta pozostało wiele drewnianych budynków.

fot. M. Januszewska

fot. M. Januszewska


Sokółka architektoniczna Gdy w latach 70. XX wieku powstały w Sokółce Zakłady Stolarki Budowlanej „Stolbud” i Fabryka Urządzeń Mechanicznych „Spomasz”, obok drewnianych domów pojawiły się bloki. Współcześnie na obrzeżach miasta budowane są nowe domy jednorodzinne.

fot. M. Januszewska

fot. M. Januszewska


Sokółka subiektywna Poszukiwacz widoków niezwykłych, wędrujący sokólskimi ulicami, nie rozczaruje się. Natrafić może na niezwykłe połączenie – „tradycję z kolumnadą”, a także zaobserwować interesujący odcień zieleni zdobiący elewację jednego z bloków.

fot. M. Januszewska

fot. M. Januszewska


Sokółka subiektywna Przed uważnym obserwatorem, który odbył spacer po mieście, Sokółka odkrywa całe swe bogactwo – niezwykły splot, funkcjonujących po sąsiedzku, lokalności i globalności, tradycji i nowoczesności.

fot. M. Januszewska


Bibliografia • Gniedziejko Stanisław, Eucharystyczne wydarzenie w Sokółce. Historia i owoce, FIDEI, Sokółka-Warszawa 2012.

• Sokółka znana i nieznana, red. M. Talarczyk, Fundacja Sokólski Fundusz Lokalny, Sokółka 2013.

Sokółka fotoesej  

fieldwork, Podlasie, Sokółka, photoessay

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you