Page 1

číslo 3 červen 2008 - zdarma Co bylo: Klíč 2008, rádcák Profil: Želva Na cestě: Západní Tatry

Editorial... Prázdniny se kvapem blíží a s nimi i tábory. I přesto, že se nás příprava táborových programů a dohánění restů ve škole, či v práci týká stejně jako mnohých z vás, zvládli jsme vytvořit třetí číslo skautFLEXu. Stejně jako v minulém čísle vám přinášíme nápady na táborovou činnost, cestopis ze Slovenska a podíváme se, co pro nás připravují roveři ze Rybáren. Doufám, že vám bude skautFLEX přínosem a přeji všem čtenářům časopisu pohodový červen plný sluníčka. Zdeňka Pavlišová - Zipi

Těšíme se na... Herci budou hrát v divadlech i v ulicích Říká se, že Hradec Králové je mrtvé město. Minimálně deset dní v roce to ale neplatí – od 21. do 30. června totiž divadelní sály, náměstí, parky a ulice města ožívají divadlem všech možných i nemožných podob. Přichází mezinárodní festival Divadlo evropských regionů.

Přehlídka má dvě části. Hlavní program se odehrává v Klicperově divadle, divadle Drak, několika šapitó v Žižkových sadech a letos i v orlovně poblíž Biskupského gymnázia. Pořadatelé přehlídky do Hradce každý rok přivážejí ty nejlepší inscenace z celé země, ale i hosty ze zahraničí. Letos se tak můžeme těšit například na Višňový sad Divadla na Vinohradech, nové představení Vrba divadla Continuo, Audienci a Zahradní slavnost Václava

Havla v podání divadla Na tahu a adaptaci Formanova filmu Lásky jedné plavovlásky divadla Husa na provázku. Přijedou i soubory ze Slovenska, Itálie, Polska, Ruska a Rumunska. Open air program Open air program, což je druhá část festivalu, je zcela zdarma. Divadlo proniká do ulic a stává se opravdovou součástí města. Hraje se v Městské hudební síni, v átriu staré radnice, na Malém i Velkém náměstí, u Gočárova schodiště a na dalších místech. Na Kavčím plácku jsou každý večer koncerty různých kapel a stojí tam také stan divadla Vosto5, o jehož představení je obrovský zájem. Ten bude letos ještě znásoben uvedením nové hry Špialová ruka. Stan Vosto5ky slouží i jako bar a tančírna. Zdarma jsou také koncerty na letní scéně Klicperova divadla, letos zahraje Václav Marek a Blue Star, Michal Prokop, Čankišou, kapela Matiji Solceho Fekete Seretlek a další. Součástí Open air programu jsou i představení pro děti, která se hrají v odpoledních hodinách. Na festival se můžete vypravit s oddílem a zpestřit si tak schůzku. Během festivalu panuje na starém městě naprosto výjimečná atmosféra. Potkáte spoustu známých a když se zrovna nehraje, můžete si dát ledový čaj v čajovně, nebo pivo v některém z festivalových barů. Většinou probíhá několik představení současně, takže pokud se vám některé nelíbí, nic vám nebrání jít se podívat jinam. Tenhle festival rozhodně stojí za návštěvu. (sw)


SKAUTdays – Letem světem balónem

Pozor, schůzka s hvězdičkou!

Velká náborová akce, která se chystá na první týden v září, už má oficiální název: Letem světem balónem – zažij dobrodružství se skauty. Cestování horkovzdušným balónem se totiž stalo tématem, které celou akci v Šimkových sadech zastřeší.

20. června 2008, 16 hodin - Rybárny

Každá aktivita bude věnována některé zemi. Děti se tak seznámí s různými národnostmi a kulturami. Přípravný tým v nejbližších dnech obejde jednotlivé základní školy ve městě a na akci pozve třídy. Pro ty bude akce otevřena ve čtvrtek a v pátek dopoledne. Odpoledne a v sobotu celý den je pak akce určena veřejnosti. Žhavou novinkou je cestovatelský festival, což bude doprovodná akce SKAUTdays. Těšit se můžete na přednášky z cest a promítání diapozitivů z dalekých cest. Nejdůležitější částí akce je ale nábor. Do něj se zapojí přímo jednotlivé oddíly. Přímo na akci budou děti hrát velkou vzduchoplaveckou hru. Ta ale bude nastavena tak, aby se nedala stihnout a dohrát půjde jen na schůzkách. Děti tak budou mít motivaci navštívit schůzku a pokud se jim tam zalíbí, začnou chodit pravidelně. K tomuto modelu náboru je ale potřebná úzká spolupráce přímo s oddíly. V těchto dnech probíhají informační schůzky pro oddílové vedoucí, kteří se chtějí do náboru zapojit (doufejme, že všichni). Pro bližší informace kontaktujte šéfku náboru Zdenku Pavlišovou – Zipi (zdenkapavlisova@seznam.cz, 732 651 959). V přípravných týmech je stále místo, proto se neváhejte zapojit. Další informace vám dodá šéf akce Tomáš Merta (tomas@merta.cz, 777 125 874). (sw)

Bude Mrazimor poražen? Je tomu již mnoho let, co se na zem vrátila temnota. Strašlivý pán temnoty Mrazimor byl oživen skupinou archeologů, kteří pracovali na výkopech v Rumunsku. V momentě, kdy sluneční paprsky pronikly do jeho hrobky, začala se země otřásat. Zvedl se studený vítr. Ač bylo teprve krátce po poledni, zapadlo slunce.

Roveři z Rybáren zvou všechny rovery a rangers na celohradeckou roverskou Schůzku s hvězdičkou, která se koná v pátek 20. června od 16 hodin na Rybárnách. Tešit se můžete na lascivní úvod, vykleštěnce minutu poté, pudové záležitosti, boření mýtů, jiný kraj jiný mrav, dávnou legendu a vlastně na celý program, který je s hvězdičkou! S sebou dobrou náladu, kamarádky a kamarády z kmene a hlavně buďte připraveni na všechno! Končit budeme pravděpodobně na Velkém náměstí, ale to se ještě uvidí... Těší se na vás roveři z Rybáren. (roveři z Rybáren, zp)

koncem října, nebo začátkem listopadu. Přesné datum bude ještě upřesněno v příštím čísle časopisu. Chybět nebudou akční honičky v uličkách a do detailů propracovaná legenda, která děti naprosto pohltí. Bude Mrazimor poražen? To se ukáže na podzim. (zp)

Temnota pohltila celé Rumunsko a šířila se dál do Evropy, včetně České Republiky. Dějiny se přestaly psát, celé lidstvo se vrátilo v čase do roku 1637. Mrazimor začal vládnout a chtěl ovládnou celý svět… Toto je část motivačního textu, který se začátkem října objeví na zvacích letáčcích pro oddíly. Těšit se můžete na Velkou podzimní hru ve městě, která je určena dětem. Bude se hrát

skautFLEX - měsíčník hradeckého skautingu

strana 2


Co bylo... Klíč 2008 - jaký byl? Uspořádat národní jamboree pro více než dva tisíce skautů je úctyhodný výkon. Organizátorům Klíče 2008 se to povedlo. Nebylo to jen obyčejné jamboree, bylo to setkání s novým programem. A také setkání s dalšími skauty z celé země.

Aktivita nazvaná radioskauting. Klíč 2008 se uskutečnil od 30. dubna do 4. května na krásném tábořišti u Plzně. Hlavním tématem bylo seznamování se s novým programem. Program akce byl rozdělen na šest vesnic, každá z nich představovala jednu část nové skautské stezky. Děti si vyzkoušeli zajímavé aktivity, vedoucí se mohli inspirovat k práci s novým programem. Kromě toho byly připraveny i další aktivity, například skákání na trampolíně nebo bungee running. Večer se dalo jít na koncerty různých kapel, country bál, promítání filmů a různé diskuse. Otevřena byla čajovna, krčma Czech lion a kavárna U dvou žabiček. Poděkování si zaslouží i servis tým, který celou akci zajišťoval. Další jamboree má být za čtyři roky, kdy budeme slavit sto let skautingu u nás. Snad se na něj z Hradce rozhodne vyrazit víc oddílů. Výprava z Lochenic Na Klíč se vypravilo i několik členek 17. oddílu Sluníček z Lochenic. Akce tohoto typu se zúčastnily poprvé. Jak se jim Klíč 2008 líbil? „Mně se na akci líbilo, bylo to super. Aktivity, hry a úplně nejlepší byly večerní koncerty. Byla jsem takhle někde poprvé a příště chci jet určitě zase,” říká nadšená Kachna.

skautFLEX - měsíčník hradeckého skautingu

Štěpánka chodí do skautu třetím rokem a nejenže ještě nikdy nebyla na takové akci, dokonce ještě nikdy nebyla na táboře. Celá družinka Top skautek byla jejím rozhodnutím vyrazit do Plzně mile překvapena. „Mně se to líbilo hodně. Nevěděla jsem, co od toho mám čekat,“ prohlašuje Štěpánka. Mohlo by to znamenat, že pojede s oddílem někdy v budoucnu na tábor? „Já chci jet už na tenhle.“ Udiveně se jí ptám, jestli se rozhodla už před Klíčem. „Až po,“ odpovídá Štěpánka. Vysvětluji jí, že na táboře je to trochu jiné, že tam není obří trampolína a další atrakce. „To nevadí, zase to bude něco jiného.“ usmívá se. Podle účastníků z Lochenic byly nejlepší večerní koncerty a závěrečná bojová hra stratego, při které mezi sebou soupeřily jednotlivé subcampy. Skvělé zážitky mnohonásobně převažují nad špatnými, ale něco se podle holek přece jen nepovedlo. „Moc se mi nelíbila aktivita s názvem Zvuky ticha. Bavili jsme se tu o Romech. Jako téma by mi to nevadilo, ale přišlo mi to takové nezáživné, jen jsme tam seděli a poslouchali a nakonec byla nějaká honička – prostě takové o ničem.“ vysvětluje Kachna. Barče se zase zdálo, že na tuto aktivitu byly ještě moc malé. Zajímá mě, jak zvládly špatné počasí a jestli kvůli němu byly hodně zklamané. „Ne, za to přece nikdo nemůže,“ odpovídá Gina. Jídlo a to ostatní Hodně diskutovaným tématem na Klíči bylo jídlo. Studené obědy a teplé večeře nemusely vyhovovat každému.

Oblíbené trampolíny. (pokračování na další straně)

strana 3


„Mně to nevadilo, bylo to zase něco jiného. Ale vadilo mi, že jsme to musely jíst z těch polystyrénových krabic. Je to neekologické. Ale

Závěrečný ceremoniál.

Tečka za rádcovským kurzem O BRKu – Barevném rádcovském kurzu - jsme psali už v prvním čísle. Tehdy skončila jeho vzdělávací část. Budoucí rádcové však dostali dlouhodobé úkoly a projekty. Až po jejich splnění si zasloužili dekret a nášivku.

umývat tam všechny ešusy by možná bylo ještě horší,“ popisuje Pája. K jídlu samotnému holky žádné výtky neměly. Svědčí o tom i fakt, že Kakamila, která je v jídle trochu vybíravá, vždy snědla vše, co jí bylo naservírováno. Jídlo na Klíči bylo asi opravdu chutné. Marika s Uňou toho zatím moc neřekly a tak je jich ptám, jak se na akci líbilo jim. „Bylo to tam dobrý, atrakce byly dobrý a pak bylo dobrý to, co jsme hráli dneska – stratego,“ říká trochu unaveně Uňa a Marika, která se právě probudila, doplňuje, že se na akci rozhodně nikdo nenudil. A závěrečné shrnutí? „Je škoda, že tam nejeli všichni z našich družinek, o moc přišli. Až bude zase podobná akce, určitě jedeme znovu. Vyměnily jsme nějaké kontakty, užily jsme si spoustu srandy a hlavně poznaly, jak moc fajn lidí skautuje.“ (sw, zp, foto Meruňka a Zuzka) Myslíš, že jsi na rádcáku nabral nějaké zkušenosti? Nelituješ, že ses zúčastnil? Ano, myslím, že jsem se něco naučil. Jak upravit schůzky a jak aslepoň trochu zařídit, abychom se pořád nehádali. A lituju toho, kdo se nezúčastnil, protože přišel o kopec srandy. Už jsi své zkušenosti uplatnil na schůzce či výpravě? Zatím ne, ale v budoucnu mě čeká ještě hodně schůzek, takže to ještě využiju. Baví tě pomáhat při vedení oddílu? Docela jo. Vím, co kluky v oddíle baví, a potom je snadné vést schůzky.

Účastníci BRKu Čas vypršel a proběhla závěrečná párty, kde byl celý kurs oficiálně a slavnostně zakončen. Nechyběli ropáci, dobré jídlo, kofola a video z jednotlivých víkendů. I po pár měsících, které uběhly od skončení posledního společného víkendu, jsme se shodli, že BRK se celkově velice vydařil. Za dva roky jsme připraveni vyškolit nové rádce a rádkyně. Jak se kurz líbil Bunnymu z Kuklen, jednomu z účastníků? Vzpomeneš si občas na těch pár víkendů, které jsme strávili na BRKu? Ano. Vzpomenu si, když se směju, vzpomínám přitom na Pepu. A ještě na videa, ta se povedla.

skautFLEX - měsíčník hradeckého skautingu

Část instruktorského týmu Doporučil bys BRK dalším dětem? BRK bych doporučil každému, protože se něco naučí, zasměje se a každého to prostě musí bavit. Napadne tě nějaká úsměvná příhoda na závěr? Ano, třeba na třetím víkendu mě bavila Kubova snídaně. Byl to dobrý nápad kvůli probrání i na zasmání. Nebo na druhém, kde jsme hráli večerní vybíjenou. (sk, foto sw)

strana 4


Teroristé byli poraženi Před skladištěm jaderného odpadu nervózně postávají členové zásahové jednotky. Přicházející čumily odvádějí do bezpečné vzdálenosti za červenobílou pásku. Po chvíli přijíždí štáb televize Nova. Uvnitř skladiště se totiž opevnila skupina teroristů, kteří chtějí získat jaderný materiál k výrobě špinavé bomby. Ve studiu se zatím připravují moderátoři. Vysílání začíná, zásahová jednotka útočí, uvnitř se střílí, teroristé utíkají a unášejí reportérku!

Teroristé a unesená reportérka Sisla bránili své zásoby jaderného materiálu a snažili se získat ty od protivníka. A kdo nakonec vyhrál? Zásahové jednotce se nakonec podařilo získat všechen jaderný odpad zpět. Důležitější ale je, že se všichni dobře bavili. (sw, foto Žužu)

Zásahová jednotka je připravena k zásahu Přesně tato scéna se odehrála před očima účastníků další celohradecké roverské schůzky, kterou pořádal roverský kmen Cumulus z Kuklen. Moc jich sice nebylo, ale bojová hra, která byla hlavní náplní schůzky, naštěstí nebyla na počet hráčů příliš náročná. Po úvodní scénce se hráči přesunuli na borovinku, rozdělili do dvou týmů, rozloučili s unaveným Inkem a začali hrát. Bojovka byla modifikace klasického boje o totem. Území bylo rozděleno na dvě poloviny, hráči

Ray a Lucka

Kam vyrazit... Chotěboř V prvním čísle skautFLEXu jsem vás zvala do klubovny v České Skalici, kde jsme s oddílem byli asi třikrát, protože se nám tam velice líbilo. Dalším místem, které vám můžu z vlastní zkušenosti jen doporučit, je klubovna v Chotěboři. Chotěboř se nachází v západní oblasti Českomoravské vrchoviny. (pokračování na další straně)

skautFLEX - měsíčník hradeckého skautingu

strana 5


Okolí města je ideální pro turistiku, ať už pěší, či cyklo. Nedaleko Chotěboře je kaňonovité údolí Doubravka, které je plné skalních věží, vodopádů, kamenných moří a průzračných jezírek. Pokud budete chtít pro děti vymyslet vzdělávací výpravu na téma ekologie, Chotěboř vám dá výbornou příležitost. Toto město totiž patří k našim nejčistším městům z hlediska životního prostředí a najdete zde i naučnou stezku plnou chráněných rostlin a živočichů. Jestliže navštívíte klubovnu v zimě, můžete využít místního zimního stadionu, jehož pronájem stál ještě před rokem asi dvacet korun na osobu a mohli jsme si zabruslit, jak dlouho jsme chtěli (nekonal-li se nějaký zápas). Členové střediska Doubravka, kteří skautům i neskautům svůj skautský domov nabízí, říkají, že se do klubovny vejde pětadvacet lidí. Klubovny se nachází ve Svojsíkově ulici. Skautský dům má dobře vybavenou kuchyňku, v zimě je vyhřívám plynovým topením a v případě potřeby můžete využít i sprchu, která je zde poměrně nově. Samozřejmě všechno něco stojí. Správci klubovny od vás budou očekávat třicet korun za noc. V případě zájmu můžete kontaktovat Simonu Kaupovou – Rozárku na mailové adrese

simona.kaupova@seznam.cz nebo na čísle 775 239 070. Všem, kteří se do Chotěboře, tohoto krásného města, vydají, přeji krásné zážitky a šťastnou cestu. (zp)

Na táboře... Hra, která nezklame - latrína kategorie: honička do terénu prostředí: na ven počet hráčů: 15 a více délka: méně než 60 minut pomůcky: toaleťák, ešus, papírky věkově neomezeno Děti mají rády nechutnosti. Proč jim je nedopřát? Připravila jsem si pro vás jednu obzvlášť vypečenou hru na tábor, která rozhodně nezklame. Ve vymezeném území je skryta latrína. Může to být ešus s nápisem „latrína“ obsahující papírky označené „latrína“ či „WC“. Úkolem hráčů je najít latrínu a poté získat co nejvíce potvrzených lístečků. Hráč z latríny vyloví jeden lísteček a s ním musí dojít za latringirl. Ta sedí někde na kraji území. Lísteček si od ní nechá potvrdit a může jít znovu. Aby to nebylo tak jednoduché, pobíhají v území průjmy. Průjmů je asi sedm a mají svá jména,

skautFLEX - měsíčník hradeckého skautingu

např. řídký, nekonečný, zelený. V tomto případě se fantazii meze nekladou. Průjmy jsou označené cedulkami na zádech. Každý hráč má na počátku tři toaletní papíry (životy). Pokud hráče chytí průjem, sebere mu jeden toaletní papír. Pokud někoho chytne průjem a on nemá toaletní papír, je vyřazen ze hry. Průjmy nesmí příliš blízko k latríně a k latringirl. Další postavou je zácpa, která se občas objevuje a utíká před hráči. Pokud totiž hráč chytne zácpu, dostane jeden toaletní papír. Hraje se po určitou dobu. Vítězí ten, kdo má nejvíce potvrzených papírků. Pokud má více lidí stejný počet papírků, vyhrává ten z nich, který si zapamatoval více jmen průjmů. Doporučená cena pro vítěze je role pravého toaletního papíru. (sk)

strana 6


Tvoříme - ubrousková metoda pomůcky: speciální lepidlo (například koh-i-noor lepidlo na ubrouskovou metodu), ubrousky, měkký štětec, nůžky, hrneček Ubrousková metoda už není žádná novinka. Přesto vás s ní seznámím, protože patří mezi jednoduché a pěkné způsoby zdobení předmětů. Nejlépe vynikne na hrníčku, ale dá se využít také na zkrášlení květináčů, skleniček nebo třeba dlaždic. V obchodě koupíme lepidlo určené přímo pro tuto metodu. Drží i po umytí, ale hlavně po zaschnutí zprůhlední. Dále potřebujeme ubrousky. V lepších papírnictvích je prodávají po jednom, takže nemusíte kupovat celé balení, ale

vyberete si za stejnou cenu více motivů. Malé děti by měly začít s drobnými obrázky, například kytiček nebo berušek, je to pro ně jednodušší. Vystřihneme obrázek a odstraníme jednu nebo dvě spodní (bílé) vrstvy. Ubrousky mají zpravidla dvě nebo tři vrstvy. Pro další postup využijeme horní vrstvu (s potiskem, barevná). Naneseme měkkým štětcem trochu lepidla na místo, kam přiložíme připravený obrázek. Potom opatrně štětcem roztíráme vrchní vrstvu lepidla od středu obrázku k jeho okrajům, které mírně přetáhneme. Je to velice jemná práce, pozor na trhliny! Po nazdobení celého hrnečku jej necháme několik hodin schnout. Děti se nejen naučí soustředění u titěrné práce, ale zároveň si z tábora odvezou hezký a užitečný výrobek. (sk)

Profil... Želva: Ještě jsem úplně neumřela! Možná si vzpomenete, že jsme vám v prvním čísle skautFLEXu slibovali rozhovor s Želvou. Příprava na maturitu ji však zaměstnávala natolik, že jsme se ji neodvážili rušit. Želvu většina hradeckých roverů moc dobře zná. Sama nám v rozhovoru prozradila, na jakých akcích se podílela a co pro nás chystá na příští rok. A vypadá to velice lákavě.

jméno: Denisa Zvolánková přezdívka: Želva skautská činnost: ORJ, vedoucí vlčat mateřský oddíl: RK Cumulus Kukleny

skautFLEX - měsíčník hradeckého skautingu

věk: 19 let studium: čerstvá absolventka gymnázia J. K. Tyla zájmy: skaut, volejbal, frisbee, lyžování, divadlo, kytara. Baví ji skoro všechno kromě Robot Chicken :)

Když byl Tomáš Merta zvolen předsedou ORJ, jmenoval tě zpravodajkou pro rovering. V čem tvá práce spočívá? Na začátku jsem měla za úkol dát dohromady kontakty na rovery. Šlo hlavně o to, aby se na střediska přes ty rovery dostávaly inforace o akcích. Pak jsem měla na starosti akce pro rovery, ale uspořádala jsem jen jednu, protože tu druhou (MASAKR) připravoval Ink. Připomeň nám nějaké akce, na kterých ses podílela. Třeba i předtím, než ses stala oficiálním zpravodajem. (pokračování na další straně)

strana 7


Skautský ples byl určitě takovou první větší akcí. Na jeho přípravě se nepodílel snad nikdo, kdo by byl starší dvaceti let. Nějak jsme to zvládli! Pak si vzpomenu ještě na Kapku, ale s tou je to těžké, protože to na ústředí nemají moc zvládnuté, takže letos u nás nebude. Možná bude příští rok, až se tam vymění vedení. Také jsem připravovala spoustu akcí pro náš roverský kmen Cumulus. Poslední dobou o tobě nebylo moc slyšet, vzdala ses například MASAKRu. Čím to bylo? Maturitou! Přiznávám, že jsem z toho hodně vypadla. Unikaly mi zásadní informace, prostě jsem byla úplně mimo. Už se těším, až do toho zase vlítnu zpátky a ukážu, že jsem ještě úplně neumřela.

A jak jsi vlastně dopadla u maturity? Byl to pro tebe stres? Ne, překonala jsem sama sebe. Myslím, že to by

řekl každý, kdo odmaturoval s vyznamenáním. Podíváme se trochu do budoucna. Co pro rovery chystáš na příští rok? Jelikož mám týden po maturitě a přijímačky v plném proudu, tak jsem o tomhle ještě nestihla moc popřemýšlet. Chtěli bychom udělat něco jako byl MASAKR, ale pro víc lidí a aby to bylo více propojené s celkovou roverskou činností v Hradci, aby to nebyla jen nárazová akce. Pak bych se pokusila o Kapku. Ples bude? No, o tom by se dalo polemizovat. Ale slíbila jsem, že bude. Hodně lidí mě ukecává, ať to ještě nevzdáváme. Je to těžké. Ty prostory jsou moc velké, je to moc drahé. Jak jsi zapojená do letošních SKAUTdays? Můžu si udělat reklamu? Kdo chcete do servis týmu, tak se hlaste Želvě! Mám na starost kompletní péči o servis tým – zázemí, jídlo, trička a tak dál. Musím přiznat, že zatím jsem na to myslela asi tak dvakrát. Brzy ale proběhne první schůzka našeho týmu. Můžeme trochu nahlédnout do tvého osobního života? Tvůj přítel Kuba rok studuje v Itálii. Pro nás zásadní informace - kdy se vrátí? To je spíš pro mě zásadní! Nevím, snad koncem června. A co plánuješ na prázdniny? Plánuju je proflákat s Kubou. Hlavně tábor, Slovensko na týden, samozřejmě brigádu, možná chvilku s rodičema, puťáček po republice a vodu s roverským kmenem Cumulus. (sk, foto sw)

Na cestě... Nebe v Západních Tatrách V minulém čísle časopisu nám Jiry představil svoje zážitky ze Slovinska. Doufám, že si nebudete plést minulý a dnešní cestopis, protože tentokrát zavítáme s Arabkou z pátého střediska na Slovensko. Koncem loňských prázdnin jsme strávili sedm dní s naším roverským kmenem Apeiron na Slovensku, kde jsme cestou necestou objevovali krásy Tater. Naše těla zmožená terénními výstupy se uchylovala ke spánku v dřevěné chalupě ve vesnici zvané Liptovská Revúce. Počáteční výlet jsme vůbec nehrotili, protože jsme se chystali na dvoudenní výpravu do hor vyšších než Krkonoše a rozhodně prudších.

skautFLEX - měsíčník hradeckého skautingu

Nakonec se na dobrodružný výstup s přespáním někde v horách odhodlali jen tři „účastníci zájezdu“ - Štěně, Zipi a já.

(pokračování na další straně)

strana 8


Vden D jsme museli vstávat brzy, neboť cesta k Tatrám byla dlouhá. V sedm hodin už jsme plni očekávání seděli v autobuse. Celou cestu na nás vrcholky hor dávali pozor. Protože jsme byli uchváceni jejich krásou a majestátností, nevšimli jsme si zastávky, jež měla být naším začátkem, a přejeli ji. Další zastávka se nám nelíbila, a tak byl náš výšlap zahájen o pár kilometrů dál, než bylo původně v plánu. Štěstí bylo, že naše výstupní zastávka byla pod trasou, která vedla k našemu vytouženému cíli.

Cesta na vrchol byla dlouhá a zrádná. Měli jsme co dělat, aby jsme překonali překážky, jež nám přichystala vichřice, která polámala a vyvrátila stromy, čímž zatarasila cestu. Slunce nám pařilo do zad a čím jsme byli výš, tím se z vysokých smrků stávaly zakrslé keříky. Procházeli jsme údolím a obklopeni mohutnými skalnatými horami se cítili jako mravenci. Síly nám docházely a náš vrchol byl stále v dáli. Občas, když zafoukal vítr a mraky se rozehnaly, byl vidět náš cíl. Keříky už se změnily jen v malé kytičky mezi kameny. Čekal nás poslední úsek. Po přestávce, při které jsme sbírali tolik potřebné síly, jsme se kochali výhledem - to jsme ještě nevěděli, co nás čeká za nádheru nahoře. Skoro po čtyřech jsme se drápali na vrcholek. Byla to zkouška sil. Cesta byla tak prudká, že po každých deseti krocích byla malá přestávka, kdy jsme lapali po dechu. Na pokraji sil, avšak na vrcholu. Jen co jsem

skautFLEX - měsíčník hradeckého skautingu

chytili dech a rozhlédli se kolem sebe, oněměli jsme úžasem. V první chvíli jsem si myslela, že mě hora pokořila a já jsem v nebi, ale ve svých plicích jsem cítila opravdový svěží čistý vzduch a já jsem byla živá, obklopená nádhernými bělavými mraky, které vypadaly jako peřina. Měla jsem chuť rozběhnout se a skočit. Slunce svítilo a vrhalo na mraky naše stíny. Byla to krása nebeská. Jen mi tři, vrcholek Bystré (2248 m. n. m.), hory a mraky. Strávili jsme dvě hodiny pozorujíc obrazy z mraků které se neustále měnily. Nechtělo se nám odcházet z nebe, ale museli jsme najít naši chajdu na spaní. Bylo to pár prkýnek stlučených do sebe, vypadajících jako větší bouda pro psa, ale byli jsme tak unavení, že nám nevadilo spát v hromádce dříví. Zalezli jsme do spacáků, ale teplo nám nebylo. I postel se třásla zimou. Druhý den jsme pokračovali přes další čtyři dvoutisícovky a plánovali cestu do chalupy. Počasí se nečekaně zhoršilo. Cestu zpět nám znepříjemnil déšť a spadané stromy. Autobus, který měl jet, nejel a cesta zpět se pro mě stala mokrým peklem. Ale štěstí nám přálo a hodným Čechům se nás zželelo a odvezli nás na vlak. Do chalupy jsem se vrátili za tmy, trochu zmožení, ale neskutečně šťastní. Toto je jen zlomek toho, co jsme zažili na Slovensku. Zážitků ze Slovenska i z dalších cest máme v paměti ještě mnoho. Věřím, že i vy, naši čtenáři, jste toho zažili spoustu. Nebojte se nám o tom napsat a podělte se s ostatními o vaše cestovatelské úspěchy, jako to tentokrát udělala Arabka, které tímto děkuji. Své nejen cestovatelské zážitky můžete posílat Skippy (skippy.radka@seznam.cz). (Arabka, zp, foto Arabka)

strana 9


Zajímavosti... Vodní dýmka Původně jsem měla napsat článek o kouření, respektive proti kouření. Všimla jsem si, že tento zlozvyk se šíří i ve skautských řadách, zvláště pak v roverských. Je tu však ještě jedna věc - stejně škodlivá, ale mezi rovery mnohem oblíbenější – vodní dýmka alias šíša. Bohužel, kouř vodní dýmky je přinejmenším stejně škodlivý jako z cigarety. Voda jej v podstatě hlavně ochladí, ale nepročistí. Po asi padesátiminutovém kouření vodní dýmky může být hladina nikotinu, oxidu uhelnatého a dalších látek v těle vyšší než po adekvátním kouření

cigaret. Sdílením náustku se navíc mohou přenášet infekční onemocnění (například infekční mono-nukleoza, opar a další). Na internetu se válí hodně článků, které jasně konstatují, že vodní dýmky jsou méně škodlivé než cigareta. Asi vás moc nepotěším, já jsem citovala vyjdáření o škodlivosti vodní dýmky od přední české odbornice na kouření MUDr. Evy Králíkové. (sk)

Příště... Prázdninový speciál zdarma na tábor! Máme pro vás speciální nabídku - objednejte si čtvrté číslo skautFLEXu na tábor. Čeká vás mnoho zajímavých článků s táborou tematikou a můžete si tak zpříjemnit chvíle na latríně, ve stanu nebo v jídelně. Číslo vám dodáme černobíle vytištěné ve formátu A4. Svůj výtisk si můžete objednat na adrese

skippy.radka@seznam.cz. Nebude chybět žádná z běžných rubrik a přineseme profilový rozhovor s některým z hradeckých skautů. Poradíme zajímavou hru a rukodělku. Navíc bude speciál obsahovat kalendář akcí, které nás čekají v dalším školním roce. Nový skautFLEX vychází před prázdninami a pokud si ho včas objednáte, dorazí i k vám na tábor. (sw)

Tiráž - skautFLEX - měsíčník hradeckého skautingu vydává Okresní rada Junáka - Hradec Králové. Kontakt na redakci: skippy.radka@seznam.cz. Redakce: Radka Fabiánová - Skippy (sk), Zdeňka Pavlišová - Zipi (zp), Jakub Fabián - Swišť (sw). Jazyková a obsahová korektura: Jakub Fabián - Swišť Grafická podoba a sazba: Jakub Fabián - Swišť

skautFLEX - měsíčník hradeckého skautingu

strana 10

skautflex03  

Herci budou hrát v divadlech i v ulicích Říká se, že Hradec Králové je mrtvé město. Minimálně deset dní v roce to ale neplatí – od 21. do 30...

Advertisement