Page 1

alternatif anne ve bebekler icindir

01

w

May覺s,2012

le bebe mag


MAG dergisi hakkında le bebe MAG 2 ayda 1 yayınlamayı planladığımız bir e-dergidir. lebebemag.com da yer almayan bakım konularına, ‘çocuk’ temalı dosyalara, röportajlara ve genel sağlık bilgilerine ağırlık verecektir. Her sayının içeriği sitede duyurulacaktır. PDF formatındaki le bebe MAG dergisini arşivleyebilir, yazıcınızdan bastırabilirsiniz. Belirlemiş olduğumuz konular hakkında öneri ve yorumlarınızı lebebemag.com sitesinde ki iletişim bölümünden bizlere iletebilirsiniz.


editöryel; Çocuk meselesiyle ilgili binlerce yazı, kişisel blog ve kitabın var olması, konuyu ne tarafa çekseniz uzayacakmış gibi duruyor değil mi? Her ayrı kafanın ayrı bir derdi, savunacağı meselesi, yapacağı yorumu var. Bizim herhangi bir iddiamız yok. Bakın bu dediklerimizi yaparsanız herşey değişecek, çocuk karşınıza geçip şarkılar söyleyecek, erkenden girip yatağına uyuyacak diye komiklik yapmaya çalışmıyoruz. Değişik bakarsak bu işe nasıl olur diye sorduğumuzda bulduklarımızı sizinle paylaşıyoruz. Aklımıza takılan konular, cevabını aldığımız yerler/kişiler ve beğendiklerimiz standartın biraz dışında. Yani lebebemag’in diğerlerinden farklı, biraz değişik olması. Hepsi bu.

S.A. & G.G.


içindekiler; 07, 30 portfolyo seçme P’kolino,

28 konu: bebek

10 Dr. Şirin Gençer

32 kitaplık ZEKA NEDIR VE ZEKA ÇESITLERI .

11, 46 merak ettikleriniz bıngıldak, konak

38 alternatif anne PATTI SMITH

yasemin mori 14 çocuk ruh

40 konu; dis. çıkarma

20 konu; banyo!!

50 konu; SINEMAYA NEZAMAN GITMELI?

Romance Bow Tie Boy,..

tasıyıcılar . .

.

zekayı gelistiren besinler .

.

sevgi sımartmaz!! 24 kitaplık 52 ev atolyesi .

.

.

.


lebebemag.com’un ALTERNATİFİNİ BULDUK portfolyosunda bu ayın en çok tıklanan başlıkları;

lebebemag.com’dan..

‘le bebe mag’ alternatif anneler içindir..


P’kolino Puzzle P’kolino’s bütün ahşap oyuncakları şiddetle tavsiyemizdir.. Ancak bu multi-solution puzzle bebeğinizi hepsinden daha fazla yaratıcı olmaya itecek gibi. Ahşap puzzle’ı Amazon.com dan 17$ karşılığında temin edebilirsiniz. http://www.amazon.com/s/ref=bl_sr_toys-andgames?_encoding=UTF8&node=165793011&fie ld-brandtextbin=P%27Kolino


lebebemag.com’d


dan.. Romance Bow Tie Boy Taaaa Avustralyadan 85$ a bu bebeği getirteceğinizi düşünmüyoruz ama bize olduğu gibi size de ilham olabilir diye paylaşalım istedik.. Romance Bow Tie Boy, üretken ve yaratıcı annelerin bebekleri için yaptığı el yapımı bebekler arasında en tatlıları... Birkaç çeşit kumaş, pamuk ve iplik ile el emeği göz nuru bir oyuncak. http://shop.craftvic.org.au/products/handmade-romance-bow-tie-boy


merak


k ettikleriniz BINGILDAK Bu yumuşak çıkıntı (aslında iki tanedir ve bıngıldak olarak adlandırılır) göründüğünden daha serttir. Bıngıldakların üzerini kaplayan sert zar onları merak eden kardeşlerin parmaklarına ve gündelik dokunmalara karşı koruma sağlar. Kafatasındaki bu delikler kemiklerin birleşmemesinden kaynaklanır ve anne-babaları endişelendirmek dışında iki önemli nedenle orada bulunurlar. Birincisi, çocuk doğarken fötüsün kafasının doğum kanalının şeklini almasını sağlarlar; sert bir kafatası bu geçişi engeller. Daha sonra da beynin gelişmesine olanak verirler.


Dr. Sirin Gencer . . Zekayı Gelistiren Besinler . Zekayı kesin geliştiren besinlerin başında anne sütü gelir. Hem içerdiği uzun zincirli yağ asitleri hem de başta taurin olmak üzere çeşitli aminoasit ve proteinler santral sinir sisteminin gelişmesinde çok önemli rol oynarlar. Yapılan çalışmalar anne sütüyle beslenen bebeklerin zekasında 2-4 puanlık IQ artışı saptamışlardır. Balık yağındaki omega 3 yağ asitlerinin zeka gelişimini,özellikle de hafıza üzerine etkisi kanıtlanmış bulunuyor. Çocukların haftada 2-3 öğün balık yemesi yeterince omega3 sağlar. Ceviz ve semiz otu da diğer doğal omega3 kaynaklarıdır. Beyin gelişimi için yeterli miktarda yağ yenilmesi çok önemlidir. 2 yaşa kadar hiçbir şekilde diyet süt, yoğurt gibi ürünler kullanmıyoruz. Tereyağı, kaymak, zeytinyağı günlük diyette mutlaka yer almalıdır.


KONU: DOĞUM SONRASI KİLOLAR !!!


UNO Denge Light’ın bir dilimi sadece 39 kaloridir. Posa yönünden zengin olduğundan sofradan tok kalkmanızı sağlar. Çocuklu yaşam temponuz içinde zayıf düşürmeden zayıflamanıza yardımcı olur. Unda doğal olarak bulunan demir sayesinde kan hücresi yapımını artırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kemik ve dişlerin gelişimini destekler. UNO Denge Light, her markette kolayca bulunabilir. Hazır dilimlidir. Ve buzdolabında günlerce saklanabilir.


EKMEKSİZ

Uno Light neden en iyi zayıflatır? Çünkü; 1 dilimi sadece 39 kaloridir. Uno Denge LIGHT Ekmeğin enerjisi normal ekmeğe kıyasla % 25, yağ oranı ise % 73 daha azdır, kilo verme döneminde yardımcıdır. Uno LIGHT Ekmeğin lif oranı çok yüksektir. 2 dilim Denge Light, günlük lif ihtiyacının % 16 sını karşılar. Kepek sayesinde mideyi daha geç boşaltan besinler kan şekerinin düzenlenmesini de yardımcı olurlar. Posadan zengin olan besinler yağ ve kalori bakımından düşük oldukları ve midede uzun süre kalarak tokluk hissetmeye yardımcı olduklarından kilo korumaya yardımcıdır. Posa sayesinde atık maddelerin barsakta daha az kalması ve posanın barsak içindeki zararlı maddelerin atımını sağlaması nedeniyle mide ve barsak kanseri risklerini de azaltır. 100% Tam Buğday Un undan üretilir. Uno Denge Light’ın 4.5 diliminde bulunan * demir, 3 yemek kaşığı pekmezdekine, * kalsiyum, 1 bardak süttekine, * B12 vitamini, yarım su bardağı süttekine, * folik asit, 100 gr cevizdekine eş değerdedir. Ayrıca buğdayın özünden gelen doğal çinko, B1, B2, Niasin ve B6 vitaminleri bulunur.


DİYET YAPILMAZ !


ÇOCUK RUH Yasemin Mori


TÜM BU İÇİNE GİRİVERDİĞİMİZ DÜZENDEN ÖNCE, ODASINDA YALNIZ KALAN HALİYLE NASIL BİR ÇOCUKTU YASEMİN?

Peçete ve düğme koleksiyonu yaparken düşlere çabucak dalan, annenemin evinde civcivlere öncülük ederken bir kraliçe hissiyatında, camekan bir balkonda koca bir leğen suyun içinde köpüklerin gökkuşağı rengine inanamazken ya da aynı balkonda aşağıdan geçenlerin kafasına aynı yaştaki kuzenimle birlik olup kovadaki suyu boca ederken ve eve sikayet için geldikleri vakit yatağın altına ya da dolabın rafına bir kağıt inceliğinde yapışırken.. edirnedeki inanılmaz zamanları hatırlıyorum. Parkta top, gazoz kapağı ya ya misket oyunları, dayımın kaset dükkanında seyrettiğim filmleri ve apartmanın aşağı katında annanemin uydurduğu cüppeli babanın yaşadığına inandırdığı izbe kömürlükte mazot ve nem kokuları arasında pireli köpekleri ve kedileri besleyişim...daha neler neler! ‘GÜZEL BİR ÇOCUKLUK’TU MUHTEMELEN PEKİ ‘ÇOCUKLUK’ GERÇEKTEN GERİDE KALDI MI?

Evet sanırım geride kalıyor...o müthiş kaygısızlık ve herşeyden her an zevk alabilmek, en küçük şeyden dünyanın en güzel oyununu yaratabilmek, sınırsız enerji....bir şekilde devam ediyor evet ama daha çok uğraşman, öğrenmen ve konsantre olman gerekiyor. Kendimi büyüklerin dünyasında hissetmiyorum ama hayat bir yandan hep zorluyor, büyüyorsun işte sorumlulukların artıyor, artık seni gözeten ve ihtiyaçlarını karşılayan sana zarar gelmemesi için çırpınan da senden bireyselliğinle ilgili bir yola girmiş olmanı bekliyorlar. Kendi ayakları üzerinde duran şey artık çocuk olmaktan çıkıyor. ÇOCUKKEN UĞRAŞMAK İSTEDİĞİN ŞEYLE VE HATTA ÇOCUKKEN UĞRAŞTIĞIN ŞEYLE UĞRAŞIYORSUN, BU SENİN BÜYÜMEDİĞİN ANLAMINA GELİR Mİ?

Aslında gelir. Büyüklerin en çocuk kalanlarından sayılırım canım, bu anlamda çok şanslıyım. Kendi dünyamı korumakta diretmiş olmanın beni canlı kıldığı kesin. YENİ ALBÜM ÇIKTI, NASIL BİR SÜREÇ OLDU NELER, KİMLER KATILDI BU ALBÜME KISACA ANLATABİLİRMİSİN?

Çok esaslı muzikal deneyimler yaşadım...Bu albümü beraber yaptığım insanlar hayatıma ışık ve renk getirdiler. Unutmaya yüz tutmuş olduğum pek çok hissi ve bilgiyi hatırladım...


‘le bebe mag’ alternatif anneler içindir..


MÜZİK DIŞINDA MUHTEŞEM İLUSTRASYONLARIN VAR, ARALARINDA NASIL BİR İLİŞKİ VAR? NE ZAMAN HANGİSİ SANA DAHA YAKIN?

Beni şımartıyorsun:) Bilmem bazen oluyor takıntılı bir şekilde sadece muzik olarak algılıyorum herşeyi...ilustrasyonlar genelde boşluk ve dengeyle alakalı oluyor aynı hisse hizmet ediyor...son zamanlarda ne yaptığımı neden yaptığımı pek sorgulamaz biçimde yapıyorum.. yeniden analitik düşünceye geçme vaktim gelmiştir belki de. MÜZİK YAPARKEN, SAHNEDE SÖYLERKEN YADA RESİM YAPARKEN KISACA HİSSEDER VE ÇIKARIRKEN İLHAMIN NEDİR?

Bu sürekli değişiyor. Bazen okuduğum kitapta algımı açan bir cümle bütün halime tavrıma algılayışıma yansıyor, bazen arkadaşlarımla geçirdiğim bir yolculuğun güzelliği, bazen modern hayata karşı isyanım ve bıkkınlığım, olumlu ya da olumsuz etkilendiğim herangi bir fikir, bir olay, bazen korkularım, bazen salt sevgi ve birlikte olmanın heyecanı. İLK YAPTIĞIN ŞARKIYI VE İLK İLUSTRASYONUNU HATIRLIYORMUSUN?

:)) hatırlıyorum ismi “words of love” dı ve 6. sınıfta gitarın tek teliyle yazmıştım, ‘words of love is spinning round, spinning round so catch it up” gibi birşeydi. okulda kızlara söylediğimde şarkı patlama etkisi yaratmıştı, tüm kızlar bu şarkıyı söylüyordu. İlk illustrasyonum..hmm yine aynı dönemde dalmaçyalı köpeğim Ella’dan esinlenerek yazıp çizdiğim bir çizgi roman dizisi Kutsal köpek Ella’nın maceralarıydı. Ella’nın başına gelenleri çiziyordum. Mesela kapı çalmasına karşı çok duyarlıydı hep aileden birinin gelmesini beklerdi ve zil çaldığında kapıda havlar dururdu gelen genellikle çöpü almak için gelen Nurettin efendi olurdu... bunun gibi tezat şeyler..ya da şişmanlayıp Ella Fitzgeral’da dönüşmeden önce bir caz klübünde barmate olarak çalışıp şarkı söylemeyi öğrenmesi gibi absürd konuları vardı. Ablamı çok güldürürdüm. YAPTIĞIN İŞLE İLGİLİ EN ÇOK NEYİ SEVİYORSUN?

Bir şarkı ortaya çıktığında bu dünyanın en güzel hissi bana kalırsa...o an cennete kabul edilmiş olmak gibi, tüy gibi hafif olursun, kalbin tertemizdir. Geri kalanındansa hiç bahsetmek istemiyorum :)


yaseminmori.blogspot.com


VE SON OLARAK DÜNYAYININ KREATİF TUTKUYLA DEĞİŞEBİLECEĞİNE İNANIYORMUSUN?

İnsanlar çok harikalar bence... çoğunlukla insanlar dans etmeyi, şarkı söylemeyi, ateş yakıp etrafına toplaşmayı, denizde yüzmeyi bir şekilde hayattan zevk almayı seviyor. Kitaplar yazılıyor, kitaplar okunuyor, sohbetler edip arkadaşlarla beraber olmak mutlu hissetiriyor, sevgi sözcükleriyle anlaşıyorlar, çocuk yapıyorlar, ona bakıyorlar, masallar yazıyorlar aslında insan her an yaratma hissiyle dolup taşıyor. Bunu yapmayı sevmeyen insanlarsa Dünya’yı yönetiyorlar ve güçlerini yanlış egodan alıp karanlık planlar yapıyorlar ...bu çok ironik bir durum. İnsanlar ahlaki ve ruhani açıdan ve içlerindeki yaratıcı kudretten daha fazla feyz alarak daha güçlü olabilselerdi yönetilmek zorunda kalmazlardı ve dünya değişebilirdi bence evet.


,

. 1 BEBEGI YIKAMAK Aslında bebeğinizi, onu temiz tutmak için haftada 1-2 kez yıkamanız yeterli. Ama bebek suyu seviyorsa, rahatlıyorsa her akşam yıkasanız da olur. Akşam diyoruz çünkü ılık bir banyonun bebeği ne kadar rahatlatacağını bilmenizi isteriz. Bu şekilde daha rahat uyuyacaktır. Gündüz vakti bu hakkınızı kullanmayın deriz. Ayrıca gece banyo yaptırma, üşür diyen zihniyetler, lütfen dışarı çıkın. Böyle bir şey yok. Odanın ve suyun sıcaklığı yeterliyse çocuk üşümez. Hiç bir bebek banyo yüzünden hasta olmaz. Şimdi bahsedeceğimiz şartları yerine getirdiğinizde, banyo bir bebeğin sahip olabileceği en özel anlardan biri olacaktır.


Öncelikle rahat olun. Bebek sizin nasıl bir ruh halinizde olduğunu anlar ve aman düştü, aman üşüdü, aman su sıcak, dök dedim, dökme dedim diye paniklerseniz çocuk da panik olur. Sudan nefret eder, boşuna sıkıntı çıkarırsınız.

Banyodan sonra giyeceği kıyafetleri, cildi kuruysa süreceğiniz kremi, bezini, pişik kremini, havlusunu hazırlayın.

Asla ama asla ama asla ama asla bebeği küvette yalnız bırakmayın. 1-2 santim suda bile boğulabilirler. Hemen şu bezi alıp döneyim, hemen şu suyu dökeyim diye gözünüzü bir an için bile olsa asla ama asla ama asla ama asla bebeğinizin üzerinden ayırmayın.

Suyun sıcaklığını dirseğinizle ayarlayın. Daha hassas olur elinize göre. ‘Güneş ışığı gibi olsun der annem’ güzel di mi? Daha teknik olmak gerekirse 37-38 dereceyi geçmeyen 36 dereceden de soğuk olmayan su iyidir diyebiliriz.

Küveti çok doldurmanıza gerek yok. 1-2 santim yeterli olacaktır.

Bebeği tutmayı sakın unutmayın. Tekrar söyliyelim, hiç bir şekilde bırakıp gitmeyin.

Dr. Şirin Gençer, bebeğin vücudunu sabunlamanın gereksiz olduğunu söyler. Başını yıkadığınızda, elinizle akanları vücuduna sürersiniz. Hatta o, başını bile sabunlamanıza gerek yok der. Boşuna çocuğun vücudunu kurutursunuz. Ne olursa olsun bebeğin vücuduna değen temizlik malzemeleri cildini kurutuyor. Biz sadece kendimizi iyi hissetmek için yapıyoruz sabunlama işini diyor. Konak için kafasına yağ sürmediğimiz zamanlar biz de yıkamıyoruz Deniz’in kafasını. Bitlenmedi hala!

Yıkamaya en temiz yerinden, yüzünden başlayın. En son kafasını ıslatın. Kafadan çabuk üşürler. Kafayı yıkarken yüzüne su gelmemesi için gayret gösterin. Arkadan öne doğru değilde bebeği tavana bakacak gibi yatırıp suyu yavaş yavaş kafasının gerisinden akıp gidecek gibi dökmek boğulma fobisi yerleşmemesi için önemli!!

İşiniz bitince havluya sarın, tüm kıvrımlarını, parmak aralarını kurulayın. Saçlar uzadıysa ve hava soğuksa, ılık ve düşük derecede saç kurutma makinasını çalıştırabilirsiniz.


‘le bebe mag’ alternatif anneler içindir..


Bebekler i癟in banyo oyuncaklar覺 http://www.sprigtoys.com/products/adventure_series/scuba.php http://www.kidonyc.com/products:activity/2,1,0/ http://www.sassybaby.com/sassy-bath-products http://www.munchkin.com/products/browse.html?section=prodCategories&ID= http://www.alextoys.com/category/62460/Bath http://babybathtubs.com/ http://www.arealcoolworld.com/#/products/flexibath/ http://www.tummytubusa.com/


kitaplık Kitaplık bölümümüzde faydasını gördüğümüz mihenk kitaplardan alıntılarda bulunacağız. Her sayıda kısa kısa yer vermeye çalışacağımız başlıca kitaplar;

Çocuklarla Dogru iletisim / Sabiha Paktuna Keskin, Okul Evde Baslar / Fatih Kalkınç, 0-6 Dil Gelisimi / Nergis Güven, Bebeginizin ilk Yılında Sizi Neler Bekler / Arlene Eisenberg, Heidi Murkoff, Sandee Hathaway

Bu kitapların elinizin altında bulunmasını ayrıca tavsiye ederiz..


Sevgi Sımartmaz .

Yeni doğan döneminde bebek haz prensibi ile hareket eder. Acıkınca ağlar, karnı doyunca gülümser. Ağlama belki lisan öğesi değildir, ama bu dönemde sesli iletişim aracı olur. O halde ağlayan bebek susana kadar bir çaba sarfedilmelidir. ‘Ağlasın. Ağlaya ağlaya susmayı da öğrensin. Her ağladığında yanına koşarsam ileride şımarık olur’ düşüncesi bu dönemde yanlıştır. Bu dönemde bebek psikanalitik gelişme açısından altben yaratığı olduğu için çevreye uyumunda ‘dur, bekle!’ kaygısı da yoktur. Algıladığı uyaranlar derhal yanıt bekler. Onu oyalamak mümkün değildir. Yani, ihtiyaçları anında karşılanmalıdır. Korkmayın, ŞIMARMAZ!

Dogru iletisim . / Sabiha Paktuna Keskin ,

Çocuklarla


Baby K’tan Son zamanlarda üzerine çok düşülen bir konu var. Bebekleri kucakta taşıyalım, bize ne kadar yakın olurlarsa o kadar iyidir. Çocuk anne karnında gibi hisseder üstelik artık belinizle dost taşıyıcılar da piyasada. Yararları hakkında makaleleri internette dolanan, herkesin dikkatini çektiğine inandığımız bu taşıyıcıların the cradle tarafından 2011’in en iyileri arasında gösterilen, “ünlü” örneklerini derledik.

,

ÇIK ÇOCUGUM SIRTIMA Belle Baby Carriers Basit ve sağlam yapısıyla Belle Baby taşıyıcıları, vücudunuza da tam uyum sağlıyor. Bu taşıyıcılarsa, bebeğinizin yüzü isterseniz size isterseniz dışarıya doğru bakabilir. Şimdi organik çeşitleri de mevcut. Bu ürünü kullanan ünlüler: Julia Roberts, Soleil Moon Frye, Trista Sutter http://www.bellebabycarriers.com/baby-carrier-design.html

İlk bakışta basit bir kumaş gibi görünüyor olabilir. Aslında oldukça güçlü bir taşıyıcı olan Baby K’tan’la ikizlerinizi bile taşıyabilirsiniz. Ünlü anne ve babaların bu ürünü tercih etmelerinin en önemli sebebi hem hızlı yaşam tarzınıza ayak uydurabilmesi hem de bebeğinizi sıcak ve sağlam tutabilmesi. Ayrıca her paketten çıkan bebek şapkasını da çok beğendiğimizi söylemeliyiz. Bu ürünü kullanan ünlüler: Kate Hudson, Brooke Shields, Naomi Watts, Keri Russell, Sheryl Crow, Julia Roberts, Jennifer Lopez, Patrick Dempsey http://www.babyktan.com/?ref=thecradle


PortaM Ee

Sakura Bloom Sakura Bloom, şık, kullanışlı ve stil sahibi anneler için Belçika kumaşlarından üretilmiştir. Eğer lüksünüze gerçekten çok düşkünseniz, onların doğa-dostu ipek dizaynlarını deneyin. Yıkayıp tekrar kullanabileceğiniz bu ürün, bambudan üretilmiş imzalı peketlerinde geliyor. Bu ürünü kullanan ünlüler: Halle Barry, Heidi Klum, Maggie Gyllenhaal, Naomi Watts, Isla Fisher, Keri Russell, Tori Spelling http://www.sakurabloom. com/?ref=thecradle

Ellerinizi bırakıp kullanabileceğiniz bu ürün, bebeğinizin göbeğinizin üstünde rahatça seyahat etmesini sağlıyor. Klasik çeşitlerinin yanı sıra eğer daha şık bir şeyler arayan annelerdenseniz koyun postundan yapılan çeşitlerine de bir göz atabilirsiniz. Bu ürünü kullanan ünlüler: Tom Cruise ve Katie Holmes, Mariska Hargitay, Christy Turlington ve Ed Burns, Rachel Weisz http://www.amazon.com/gp/product/B001HAO5IK?ie=UTF8&tag=thecra-20&linkCode=as2&cam p=1789&creative=9325&creativeASIN=B001HAO5IK

New Native Sling Eğer “sling” tarzına yönelmek istiyorsanız bu ürünü bir çok ünlünün tercih ettiğini söyleyebiliriz. Ayrıca doğa dostu kumaşlar kullandıklaını da belirtmeliyiz. Bu ürünü kullanan ünlüler: Keri Russell, Angelina Jolie http://www.newnativeinc.com/?ref=thecradle


lebebemag.com’dan..


juime Juime alışveriş için inanılmaz keyifli bir site! Bu sevimli sitede oyuncak, kıyafet, dekorasyon incik boncukları ve daha neler neler var.. Aynı zamanda çocuk kitabı yazarı olan Manuela ve Wanja Olten sitenin kurucuları. Keyifli alışverişler.. http://www.juime.de/


lebebemag.com’dan..

‘le bebe mag’ alternatif anneler içindir..


Yeni doğanlar için en rahat uykuya geçiş yöntemlerinden biri, hafif hafif sallama. Evde kuracağınız basit (ama güvenli olmasına dikkat edin) bir yöntemle bunu ucuza mal edebilirsiniz elbette. Ama hazır yapılmışı için, en güzel hamak keyfi Hushamok’ta.. http://www.hushamok.com/about


Zeka Dünyada, kıskanmadan insanın kendisinden daha iyi olmasını istediği tek varlık, kendi çocuğudur. Her anne baba çocuğunun akıllı ve zeki olmasını ister. Çocukların çok iyi eğitim alması ve başarılı olması için anne babalar ellerinden gelen her türlü gayreti göstermek isterler. Bizler zeka testleri yaparken ‘Temel öğrenme yeteneği’ni ölçeriz. IQ (zeka); çocuğun bir konudaki öğrenme, bir işi yapabilme ve bir problemi çözebilme yeteneğidir.

Zekanın Olusumu .

Zeka %35 anne ve babadan kalıtım yoluyla, % 20 annenin hamilelik döneminde, % 45 ise doğumdan sonraki çocukların yetiştikleri çevreye göre şekil almaktadır. Çocuğun zekasının gelişimi anne ve babanın onlara hazırlamış oldukları imkanlarla doğrudan ilişkilidir. Annenin hamilelik döneminin iyi, güzel, stresli, gergin ve kavgalı ortamda geçmesi bebeğin fiziksel ve duygusal gelişimini olduğu gibi etkiler.

Okul Evde Baslar . / Fatih Kalkınç

kitapl


lık

Zekanın Gelistirilebilir mi? .

Çocuklar üzerinde araştırmalar yapan bilim adamları, çocuktaki duygusal gelişimin ve kişiliğinin oluşumunun anne ve babanın davranışlarından son derece etkilendiğini ortaya koymuştur. İnsanlar üzerinde yapılamayacak bir takım deneyler hayvanlar üzerinde yapılmaktadır. California Üniversitesi’nde, iki psikolog, bir biyokimya, bir anatomi uzmanından oluşan ekip şöyle bir deney yapıyor. Yeni doğmuş 12 düzine ikiz fare deney için birbirinden ayrılarak iki farklı grup oluşturuluyor. Oluşan farklı iki grup genetik olarak bir birinin aynısıdır. I. gruba kafeslerinden çıkma, çevreyi tanıma imkanı verilmiyor. Bakıcıları ancak yiyecek verme zamanında farelerle ilgileniyorlar. II. grup ise, bol ışıklı, kalabalık, gürültülü bir laboratuardaki kafese yerleştiriliyor. Kafese merdivenler, döner tekerlekler ve başka fare oyuncakları yerleştiriliyor. Her gün otuzar dakika süreyle fareler kafesten çıkarılarak diledikleri gibi dolaşmalarına izin veriliyor. Fareler büyüdükçe, öğrendikleri herşey için yeni bir şekerle ödüllendiriliyorlar. Bu program seksen gün sürüyor. Uyarıcı ve eğitici çevrede büyüyen farelerle öteki fareler bir araya getirildiklerinde, II. grupta yetişen farelerin ötekilerden daha zeki olduğu ve problem çözmekte daha yetenekli bulunduğu ortaya çıkıyor. Daha sonra bu farelerin beyinleri inceleniyor. II. gruptaki farelerin beyinlerinin, I. gruptaki farelere oranla daha büyük olduğu, kıvrımlarının fazlalaştığı, ağırlaştığı ve beyin hücrelerinin çoğaldığı görülüyor. I. gruptaki farelerde oluşmayan iki önemli enzim II. gruptaki farelerde oluşuyor. Anne baba da; çocuğuna baskı yapmadan, zorlamadan, kendini geliştirebileceği uygun ortamlar hazırlarsa, onları yeni bir şeyler yapmaları için yüreklendirirse ve yaptıkları davranışların arkasında durursa, onların daha zeki olmalarına ortam hazırlayabilir.


Harward Üniversite Profesörü, Howard Gardner’ın araştırmasına göre biyolojik temele dayanan 8 farklı zeka vardır. Çoklu zeka teorisi de denen bu araştırma her çocuğun bireysel farklılıklarını değerlendirmeyi baz alır. Bunlar;

1 - Sözel / Dilsel Zeka: Konuşma

ve yazma dilinde kelimeleri etkili ve akıllıca kullanma kapasitedir. Şairler, yazarlar, gazeteciler ve politikacılar gibi. Bu tip çocukların kelime hazneleri çok geniştir. Masal, hiyake anlatmaktan çok zevk alırlar. Okumayı, kelime oyunlarını ve bulmaca çözmeyi severler.

2 - Mantıksal / Matematik Zeka:

Sayıları akıllıca kullanmak ve sebep sonuç ilişkisi kurabilme yeteneğidir. Bilim adamları, bilgisayar programcıları gibi. Herşeyin nasıl çalıştığını merak eder ve sorular sorarlar. Dama, satranç gibi düşündüren oyunları oynamaktan çok zevk alırlar.

3 - Görsel / Alansal Zeka:

Etraflarındaki objeleri hayalinde canlandırma ve görme yeteneğidir. Ressamlar, mimarlar gibi. Hayal kurmayı çok severler. Yapboz, labirent gibi görsel faaliyetlerden hoşlanırlar. Çizimleri diğer çocuklara oranla daha iyidir.

4 - Bedensel / Kinestetik Zeka: Kişinin

kendisini ifade etmesinde bedenini (dans, mimik, pandomim) çok iyi kullanabilmesidir. Atletler, aktörler, sporcular, dansçılar gibi. Bu çocuklar çok hareketlidir. Koşmayı, zıplamayı ve güreşmeyi severler. Mimik ve hareketleri çok iyi taklit ederler. Eşya parçalarını ayırıp tekrar birleştirebilirler. Tahta oyma, dikiş dikme, örgü örme gibi el becerileri isteyen işlerde yeteneklidirler.


5 - Müziksel / Ritmik Zeka: Seslere karşı son derece duyarlıdırlar. Pek çoğunun güzel sesi vardır. Müzik aleti çalmaya heveslidirler. Müzik dinlemeyi sever, okul dışında öğrendikleri şarkıları söylemekten hoşlanırlar.

6 - Kisiler . Arası / Sosyal Zeka:

Başkalarının ruh hallerini, hislerini, duygularını, mizaçlarını anlama kapasitesidir. Öğüt veren, danışmanlık yapan, öğretmen, politik lider gibi. Liderlik özelliklerine sahip olan çocuklar arkadaşları arasında en popüler çocuklardır. Sosyal faaliyetlere katılmaktan zevk alırlar. Kulüplerde, organizasyonlarda yer almayı severler. Birden fazla yakın arkadaşları vardır. Başkalarına önem verir ve onlar için endişelenirler.

. 7 - Içsel Zeka: Kendini yönlendirme, idare

etme ve kendini tanıma becerisidir. Bağımsız ve kendi başlarına buyrukturlar. İlgi duydukları şeyler hakkında fazla konuşmayı sevmezler. Genelde tek başına çalışmayı ve oynamayı tercih ederler. İçine kapalı çocuk diye tanımlanırlar.

,

8 - Doga Zeka: Böcekler, hayvanlar, deprem

gibi doğa olaylarına karşı ilgi duyarlar. Temiz ve yeşil bir çevre onlar için önemlidir.

Sonuç olarak tek tip zekaya hitap ederek çocukları bir kalıp içine sokmaya çalısmak, yetisecek pek çok dahiye . engel olmak demektir.


.

. .

.

.

MÜZIK TARIHINDEKI ALTERNATIF ANNELER Patti Smith


alternatif anne Şöyle bir şey hatırlıyorum. Bir gazeteci Smith’le röportaj yapmak için randevu alıyor. Tam saatinde arıyor, Smith gayet nazik bir ses tonuyla, “Şu anda Jess’e sandviç hazırlıyorum, yarım saat sonra arayabilir misiniz?” diyor. 54 yaşında, hala müzik dünyasının punk ikonu olan bir kadın annelik için zaman ayırabiliyorsa, bunu herkes yapabilir. Yaptıklarıyla, bilgisi ve gördükleriyle diğerlerinden rahatça ayrılan bir kişilk Patti Smith. Geçtiğimiz senelerde Babylon’da verdiği konserde bir kızılderili büyücüsü gibi tüm salonu etkisi altına aldığında buna kesin kanaat getirmiştik. Chelsea Otel’den Andy Warhol’un masasına sanatını ortaya çıkarmak için çalışırken, 1975 senesinde bence ve eminim bir çok kişiye göre hayatının albümlerinden birini Horses’ı piyasaya sürmüştü. O şimdi 54 yaşında, hala albüm kaydediyor, sıkı bir aktivist ve çok iyi bir anne. 1982 yılında oğlu Jackson ve 1987 senesinde de kızı Jesse doğdu. Böyle bir anne benim idolüm, ben de onun başarılarının hayranı oldum. Kızı Jesse bu sene piyasaya çıkacak albümünde onunla birlikte çalıştı. Düşünebiliyor musunuz? Kızınız yayınlayacağınız albümde sizinle birlikte stüdyoya giriyor. Bu ne kadar gurur verici bir şey. Be yeni albümün kayıtlarını New York’ta, Jimi Hendrix’in stüdyosu Electic Lady’de yapıyorlar. Yani ilk albümü Horses’ı kaydettikleri stüdyoda. Kızı piyano çalıyor, eski dostu Tom Verlaine’de (Television) onu yalnız bırakmıyor. Arada cover albüm piyasaya sürmüştü ama uzun zamandır onun kendi şiirlerini dinlemiyorduk. 2012’de piyasaya çıkacak albümler listesinin başına ben bunu ekledim, size de tavsiye ederim.


Dis. çıkarma meselesi Şöyle bir rivayet var, bebeğin dişini çıkartırken çektiği sıkıntıya şu yaşımızda dayanmamıza imkan yok. Kaşıntının, salyanın, ıslanan üstlerin ve sonunda da ateşin başrolünde olduğu bu maceraya diş çıkartma deniyor. Sadece bu kadar da değil Çene ya da yüzde kızarıklık, hafif öksürük, ısırma, ağrı, huzursuzluk, beslenmeyi reddetme, ishal, uykusuzluk, dişeti hematomu, kulak çekiştirme ve yanak kaşıma da görülebiliyor. Dişler çıkmadan 2-3 ay öncesinde sıkıntılar başlıyor ve katlanarak devam ediyor. Normal bir çocuğun dişleri 7-8. ayda çıkıyor. Bu tamamen kalıtımsal bir şey aslında, mesela 4. (hatta bazen daha da erken) en geçse 18. ayda bile çıkabiliyor o dişler. Çocuğunuz büyüyüp adam olana kadar korumak da unutmayın sizin göreviniz oluyor. Çıktıktan sonra yapmanız gerekenler ayrı konu biz çıkana kadar geçen o sıkıntılı dönemde bebeğinizi biraz rahatlatacak diş kaşıma aparatlarından örnekler verelim isterseniz. Unutmayın, bir diş kaşıyıcısı satın alırken; kullandıkları boyalara, BPA’sız olup olmadığına ve tabii nerede üretildiğine dikkat etmeniz gerekiyor.


Modern, organik bebek oyuncakları. İşte dişleri kaşımanın en eğlenceli aparatlarından biri. Tahtadan, elde yapılan Little a Loutte son aşamada üzerine sürdükleri cilanın da organik olmasına özen gösteriyor. Bu arada elle yapılıyor derken ciddiyiz. Firmanın ürettiği her oyuncak tek tek elde yapılıyor. Sitelerine göz atarken, diş kaşıma oyuncaklarının yanı sıra diğer ürettikleri tahta yaratıklara da mutlaka bir bakın.

1

http://www.littlealouette.com/teething-toys

2

Bir başka orijinal diş kaşıma aleti ise Kanadalı Ringley Natural’dan. Çok güvenli ve rahatlatıcı. Böyle bir dizaynı başka yerde bulmanızda çok zor hatta imkansız. %100 organik olduğunu da ekleyelim mutlaka. http://www.ringleynaturalteethingtoys.com/

3

“BPA free” işte bebeğiniz için yeni bir şey alırken paketin üzerinde yazmasına dikkat edeceğiniz en önemli uyarılardan biri bu. Raz Baby yetkilileri, “BPA Free” tani BPA’sız bu kaşıyıcıları üretirken, doğadan ilham aldıklarını söylüyorlar. Bizim şimdiye kadar gördüklerimiz arasındaysa en eğlenceli olanlarından. http://www.razbaby.com/razbaby-razz-berry-teether.php


merak e


ettikleriniz

KONAK Konak olarak adlandırılan ve kafatasında görülen seboreik dermatit küçük bebeklerde ortaya çıkar. Hafif olgularda kafatasında yağlı pullanmalar olur ve mineral yağla masaj yapılması ve sonra kafanın şampuanla yıkanması bu kabukları uzaklaştırır. Ağır durumlarda, kabuklanma yaygındır ve kahverengi yamalar ve sarı kabuklar görülür; bu olgular her gün anti-seboreik şampuanla yıkanmalı ve kükürtlü salisilat içeren merhem sürülmelidir. Bazı olgular bu tip ilaçlarla daha da kötüleşir. Kafatası terlediğinde pullanma fazlalaşacağından kafanın serin ve kuru tutulması önemlidir. Genel olarak konak, kozmetik bir problemdir. Yoğun tıbbi tedavi önerilmez ve telaşa gerek yoktur.


dosya; televizyon !


Televizyonun Zararı 0-3 Yas Çocukların Beyinlerinde Görülüyor Bu dönemde beyin gelişimi televizyondan çok daha fazla zarar görüyor. 2-3 yaşlarındaki çocuğun beyni her şeyi çok daha hızlı bir şekilde kaydediyor. Çocuğun beyni, yaşı ve gelişiminin üstünde bir kayıt yapmak zorunda kaldığından erken yoruluyor. Bu ifadenin teknik açılımı şöyle: Çocuk beyni 0-3 yaşta saniyede 30 milyon sinaps (İki nöronun ya da nöronla başka bir hücrenin bağlandığı yer) oluşturur. Saniyede 30 milyon kayıt yapıyor. Ne kayıt cihazı, ne kamera, kısacası hiçbir alet saniyede 30 milyon sînapslık kayıt yapamıyor. Bu bilgiler dikkate alınarak çocuk kanallarındaki görüntüler kısmen yavaş aksa da yeterli sayılmıyor. Diğer yandan televizyonu çocukların izleme amacı büyüklere oranla çok daha farklı. Yetişkinlerin çoğu televizyonu eğlenmek amacıyla izlerken, çocuklar eğlendirici buldukları televizyonu dünyayı tanımak ve anlamak için izliyor. Büyüklerle beraber televizyona bakan çocuk aynı zamanda yoğun bir şiddet bombardımanı altında kalıyor.


* İLERİKİ YAŞLARDA OKUL BAŞARISI DÜŞÜK OLUYOR Aile tarafından denetlenmeyen çocuklar uzun süre televizyon izleyebiliyor. Bu tür çocuklarda etrafa karşı ilgisizlik, seslenince bakmama, göz kontağı kurmama, insanlara ve yaşıtlarına ilgisizlik, duygusal ve sosyal iletişime geçmeme, kendi halinde olmaya çalışma, kendi etrafında dönme, sallanma, aşırı derecede cansız nesneler ile ilgilenme, konuşmama, cümle kurmama, iletişim ve etkileşimde problem yaşama, duygusal olarak karşılık verememe ve öğrenme güçlüğü gibi birçok rahatsızlık belirtisi görülebiliyor. Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre 2 yaştan itibaren televizyon izleyen çocukların ileriki dönemlerde okul başarısının da etkilendiği belirtiliyor. 2-4 yaşındaki çocuklarda aşırı televizyon izlemek ileride matematik dersindeki başarının yüzde 6, hafta sonu fiziksel aktivitenin yüzde 13, genel fiziksel aktivitenin yüzde 9 azalmasına neden oluyor. Sınıftaki diğer çocuklar tarafından dışlanma riskinin yüzde 10, şekerli, gazlı içecekler tüketiminin yüzde 9, atıştırmanın yüzde 10, 10 yılda vücut kitle indeksinin ise yüzde 5 artmasına yol açıyor.


* TELEVİZYONU NASIL FAYDALI HALE GETİRMELİ? Televizyonu faydalı hale getirmek imkânsız kadar zor olsa da elbette mümkün. Bu konuda çocuğun günde kaç saat televizyon izlediğini belirlemekle işe başlanması tavsiye ediliyor. Televizyon izleme süresini yavaş yavaş azaltmak gerekiyor. 3 yaştan büyük bir çocuğun televizyon karşısında geçirdiği sure günde en fazla 1 -2 saati aşmamak Çocuk 3 yaşından küçükse izleme süresinin 20 dakikayı geçmemesi daha uygun. Anne baba çocuğu televizyon karşısında yalnız bırakmamalı, Eğer çocuk okul çağındaysa izlenen programdan sonra çocuk ile o program hakkında konuşmak Eksik ve yanlış yönleri varsa çocuk bilgilendirilmeli. Televizyon belirti programlar için açılsa da program bitiminde kapatılarak çocuğa alternatif etkinlik ortamı sunulmalı. Eğer çocuk şiddet içeren bir program izlemek zorunda kaldıysa bu tür davranışların insanları üzdüğü ve incittiği uygun bir dille anlatılmalı. Bu olayın şiddet kullanmadan nasıl çözüleceği hakkında sohbet edilmeli. Çocuk ebeveynlerini örnek aldığı için ebeveynlerin de televizyon izlediği süreyi gözden geçirmesi belki de işin en can alıcı ve çözüme ulaştıran tek noktası. yazının kaynağı; Hanzade Yücel, http://okumaliyim.com


,

Peki çocugumu ne zaman sinemeya götürebilirim? Çocuğunuz; 2-2 buçuk yaşındayken kısa çocuk filmlerini seyretmeye başlayabilir. Akılda bulundurulması gereken bir iki şey var: Filmler çok iyi aile aktiviteleri olabilir, küçük çocuğunuz yapılan basit esprilere güler, diline dolanan şarkıları söylemeye çalışır. Küçük bir bebeği gerçek hayatla tanıştıracak müthiş araçlar olarak da görülebilirler. Ama filmlerin çoğu yaşı küçük olan çocuklar, yani ilgisini uzun süre bir şeyde toplayamayan küçükler için fazla uzun, kafa karıştırıcı ve hatta korkunçturlar. O yüzden çocuğunuzu yaşına ve ilgisine göre değerlendirip onun sinema salonuna gitmeye hazır olduğuna karar verdiğinizde film seçiminizi dikkatli yapın. Başlangıç için daha durgun yumuşak filmler tercih edebilirsiniz. 2, 3 yaşında ki bir çocuk gördüğü şeylere inanır. Onun için korkunç olan bir film gece de korkunç rüyalar görmesi demektir. Aslan Kral gibi sevimli filmler bile ona fazla gelebilir.


Film sırasında korkarsa onunla konuşun, ona üzülmenin, sinirlenmenin veya korkmanın doğal olduğunu ama bunu sadece bir film olduğunu anlatın. Bütün sorularına cevap verin ve duygularını çözmesine yardım edin. Filmler aynı zamanda çocukları şaşırtır. Mesela çocuğunuz normalde ölümün ne demek olduğunu 5 yaşına kadar kavrayamaz. Ölen bir karakterin neden tekrar ayağa kalmadığını anlayamaz veya nereye gittiğini sorar. Bu son derece normaldir. Sorularına mümkün olduğu kadar kısa ve fısıldayarak cevap verin, film bittiğinde bunu ona anlatacağınızı söyleyin. Ve ses seviyesinin çocuğunuzun hassas kulaklarını rahatsız edebileceğini de unutmayın. Son olarak, bu pratik ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz; * Çocuğunuzun, tüm film boyunca sabit oturabileceğini asla düşünmeyin. Yerinde duramaz veya tuvalete gitmek isteyebilir. Koridora yakın bir yerden biletinizi alın. * Haftaiçi bir matineye gitmeyi deneyin. Daha az kalabalık olacaktır. Siz de başkalarını rahatsız ediyoruz diye tedirgin olmazsınız. * Yanınızda olabildiğince çok abur cubur götürün. Sinema büfesinden bir şey almamaya dikkat edin. http://www.babycenter.com/editorialQuestionsLandingPage.htm


1

Rulodan 12 cm’lik bir parça ölçün. Parçayı kesin.

kalemlik

Malzemeler Kağıt havlu rulosu, kullanılmış karton, 3 farklı renkte pelür kağıdı, yapıştırıcı, makas, cetvel, kurşun kalem.

2

Bir cetvel ve kalem yardımıyla parçanın uçlarından birinin 2 cm uzağına işaretler koyun. İşaretleri birleştirerek bir çizgi çekin.

3

Rulonun etrafı boyunca 1.5 cm aralıklarla çentikler atın. Dilleri dışarıya doğru kıvırın.

oyun at


tolyesi

4

6

Kartondan, dillerden oluşan daireden daha büyük ebatlarda alelade bir şekil kesin. Ruloyu kartonun merkezine yapıştırın. Kuruması için bırakın.

Pelür kağıdından yaklaşık 8 cm genişliğinde şeritler kesin. Sonra bu şeritlerden kareler oluşturun. Bir fındık büyüklüğünde topçuklar oluşturmak için kağıt parçalarını buruşturun.

7

Gülleri tek tek şeklin üstüne yapıştırın. Yapıştırmaya çizdiğiniz dış hatlardan başlayın ve daha sonra motiflerin içini doldurun. Kuruması için bırakın.

5

Rulonun etrafına kalemle çiçek, balık, ev, ağaç gibi motiflerin ana hatlarını çizin. Basit ve büyükçe motifler seçin.

! r i k ir fi

y e t s i.

b ı c ı arat

kaynak kitap: Anne ve Çocuk Ev - Okul


le bebe mag alternatif anne ve bebekler icindir

w

lebebemag  

an alternative magazine for alternative moms( in turkish)

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you