Page 1

MART - NİSAN - MAYIS 2018

GENÇ KADININ ORGANLARI 4 HASTAYA UMUT OLDU

B12 . . . vitamini

AK M A Ş A Y MÜMKÜN

BEBEK SAHİBİ OLMAK İSTEYENLERİN UMUDU ‘MİKROÇİP BEBEK’

KOKUSUNU İÇİNİZE ÇEKİN!


B12 . . . vitamini

05

|UZMANLAR SAĞLIK | 03.18


Bağırsak bakterileri tarafından sentezlenebilen B12 vitamini, vücutta depolanabilir ve su içerisinde çözülebilir. Vücut için bir mucize kaynağı olan bu vitamin, bitkisel kaynaklı besinlerde değil hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur. Kırmızı kan hücreleri yapımı için oldukça gereklidir. Ayrıca sinir sisteminin çalışmasında da rol oynar.

B12 vitaminin faydaları

l Protein metabolizmasının çalışmasını sağlar. l Doğurganlığı arttırır. l Hücre oluşumunu hızlandırır. l Bağışıklık sistemini güçlendirir. l Sinir uçlarının gelişmesini destekler. B12 vitaminin bulunduğu besinler

B12 vitamini eksikliği nedenleri l Yumurta ve peynir l Peynir çeşitleri B12, protein ve kalsiyum içerir. B12 vitamininin, bulunduğu peynir çeşidine göre miktarında farklılıklar görülebilir. 100 gram beyaz peynirin kazandırdığı 1/3’lük B12 vitamini, başka peynir çeşitlerinde daha az veya daha fazla olabilir.

ET

Kuzu ciğeri, dana ciğeri, sığır ciğeri, hindi ciğeri, ördek ciğeri ve kaz ciğeri sırasıyla en çok B12 vitaminine sahip gıdalardandır. 100 gram et tüketilerek B12 vitamini ihtiyacının yarısından fazlasını karşılanabilir.

Deniz ürünleri B12 vitamini içeren gıdalar arasında balık yumurtası birinci sırada gelir. Sadece 50 gram balık yumurtasında, günlük B12 vitamini ihtiyacının yaklaşık 5 katını karşılama kapasitesi mevcuttur. Bunun dışında, mutfaklarda pek fazla tercih edilmeyen ancak B12 vitamini bakımından oldukça zengin bir diğer gıda ise ahtapottur. Ahtapottan 15 gram tüketmek, günlük B12 vitamini ihtiyacının tamamını karşılamaya yetecektir. B12 vitaminine başka deniz ürünleri örneği vermek gerekirse bu örnekler için uskumru, somon ve ton balığını da saymak mümkündür.

B12 vitamini eksikliği

l Kabızlığa neden olur. l Stres ve gerginliği arttırır. l Sarılığa sebep olur. l Sürekli devam eden ishale yol açar. l Vücut direncinin azalması sonucunda sürekli olarak hastalıklar meydana gelir. l Saç dökülmeleri ve kırılmalarının da temel sebebidir. l Sinir sisteminin doğru çalışmasını engeller.

03.18 | UZMANLAR SAĞLIK

| 06


07

|UZMANLAR SAĞLIK | 03.18


GRİP

DEYİP GEÇMEYİN

Havaların soğumaya başlamasıyla grip/soğuk algınlığının kendini göstermeye başladığı bu günlerde grip hakkında merak edilenleri sizler için yanıtladık.

03.18 | UZMANLAR SAĞLIK

| 08


Aşı olunmasını öneriyor musunuz? Evet. Aşının faydası olası yan etkinin yaratacağı zarardan çok daha büyüktür. Bu nedenle yan etki olabileceği endişesiyle aşı yaptırmamak büyük hata olur. Çünkü aşının alternatifi hastalığa yakalanmaktır. Bunun sonuçları ise daha kötü olabilir.

HASTALIĞIN BUGÜNE KADARKI SEYRI INCELENDIĞINDE, 6 AY-24 YAŞ ARASI ÇOCUK VE GENÇLERIN DAHA ÇOK ETKILENDIĞI GÖRÜLMÜŞTÜR.

G

ribin geçiştirilecek bir rahatsızlık olmadığı, ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği, var olan bazı sağlık problemlerini tetikleyerek istenmeyen sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır. Bu sonuçlarla karşılaşmamak için de özellikle risk gruplarında grip aşısı ihmal edilmemelidir. Gripte esas olan tedavi değil korunma olduğu için bulaşma yollarına çok dikkat etmek gerekmektedir. Gripli kişinin, okula ya da işe gitmemesi, hastalığın en aktif olduğu dönemlerde sağlıklı bir ortamda dinlenmesi mecburi olduğundan hem kişinin bünyesini sarsmakta hem de önemli ölçüde iş kaybına neden olmaktadır. Sonuç olarak akılcı, gerçekçi ve sağlıklı çözüm grip aşının yaptırılması gerektiğidir. Buna ayrılacak bütçe aksi durumun getirdiği zararlar göz önünde bulundurulduğunda oldukça karlı olacaktır. Aşıya bağlı koruyuculuğun yaklaşık 2 hafta sonra ortaya çıkmaya başlayacağı ve bu sürede hastalığın geçirilebileceği unutulmamalıdır. Aklınızda bulunsun; Gribin tüm etkisi genellikle olduğundan daha az zannedilir ve fazla farkına varılmaz. Salgınlar her yıl gerçekleşir ve toplumun her bireyi için risk vardır. Grip salgınlarının toplum, birey, iş hayatı ve sağlık sistemleri üzerinde büyük bir etkisi vardır. Geçtiğimiz yıllarda ülkemiz için büyük tehlike oluşturan domuz gribi, yeniden ortaya çıkarak vatandaşı tedirgin etti. Peki, özel-

09

|UZMANLAR SAĞLIK | 03.18

likle sonbahar ve kış mevsimlerinde çok sık görülen bu hastalık nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavi yolları nelerdir? Biraz da domuz gribi özelinde merak edilenlere bakalım. Domuz gribi hakkında; Pandemik İnfluenza A (H1N1) virüsünün neden olduğu domuz, kuş ve insan grip virüslerinin bir karışımı olarak karşımıza çıkmış olan yeni grip türüdür. İlk defa Mart 2009’da Meksika’da insanlar arasında görülmeye başlayan grip salgını hızla dünyaya yayılmış ve hatırlanacağı üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 11 Haziran 2009’da pandemi (faz 6) alarmı vermiştir. Geçen dönem güney yarı kürede görülen hastalık, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte son haftalarda kuzey yarı kürede yayılmaya başlamıştır. Hastalığın klinik seyri nedir? Hastalığın klinik belirtileri mevsimsel gripten farklı değildir. Pandemik grip (H1N1) şu aşamada mevsimsel influenzadan daha ağır seyretmemektedir. Ancak hızlı yayılma özelliğine sahiptir. Mevsimsel influenzadan en önemli farkı toplumun büyük kesiminin daha önceden bu ve benzeri olan viruslerle karşılaşmamış olmasıdır. Bu nedenle dünya nüfusunun önemli bir kısmı hastalığa açıktır. Pandemik H1N1’in öldürme hızı binde 3-5 arasındadır. Bu normal influenzadan daha düşük bir orandır. Ancak hastalığa yakalananlar arasında belli gruplarda ölüm oranı normal influenzaya göre daha yüksektir.


Kimler daha çok etkileniyor? Hastalığın bugüne kadarki seyri incelendiğinde, 6 ay-24 yaş arası çocuk ve gençlerin daha çok etkilendiği görülmüştür. Hamileler, hasta olan kişilerle ilk temas edebilecek hizmet grupları hastalıktan etkilenecek gruplar arasında sayılmaktadır. Hastalık 65 yaş üzerindeki kişilere kolay bulaşmamaktadır. Bunun 1918’de meydana gelen büyük salgın ile ilgili olduğu düşünülüyor. 1918’de meydana gelen grip salgınındaki virüs bugünkü virüse çok benziyor. O virüs 1950’lere kadar dolaştığı için 65 yaş üzerindeki kişilerin kısmi bağışıklık geliştirdiği kabul ediliyor. Hasta olmamak için ne yapmalı? Öncelikli risk grubu olarak ifade edilen çocuk-genç yaş grubunu hastalıktan korunması için kişisel hijyene dikkat başta gelmektedir. Okullarda hijyene, özellikle el hijyenine maksimum önem verilmeli, eller sık sık yıkanmalıdır. Küçük yaş gruplarında eğer çocukların sık sık ellerini yıkamaları sağlanamıyorsa alkollü el dezenfektanları kullanılmalıdır. Okullarda, çocukların bir arada bulunmalarının zorunlu olmadığı sınıf dışı faaliyetler sınırlanmalıdır. Ne kadar çok farklı gruptan çocuk bir araya getirilirse riskin o kadar artacağı unutulmamalıdır. Okul gezileri sınırlanmalıdır. Beraber çalıştığımız birisinde ya da çocuğumuzun sınıf arkadaşında hastalık olunca ne yapmalı? Koruyucu ilaç almalı mı? Hasta olduğu düşünülen kişilerle temas etmiş olanların rutin olarak bu virüsün varlığı yönünden taranmasına gerek yoktur. Hastanın grip semptomları yönünden takip edilmesi yeterlidir. Ancak semptom çıkması durumunda hasta tedavi yönünden değerlendirilmelidir. Semptom gözlenen hastaların önemli bir kısmında da tedaviye ihtiyaç duyulmayacaktır. Uluslararası bilimsel kurumların hastalığa yakalanan herkesin tedavi edilmesine yönelik önerisi bulunmamaktadır. Belli bir takım risk faktörü taşıyan kişilerin tedaviye alınması gerekecektir. Belirtileri neler ve görülünce/hasta olunca ne yapılmalı? Pandemik grip (H1N1) in belirtileri mevsimsel griple aynı olup ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları ve daha geri planda kalan burun akıntısı, ishal, bulantı-kusma gibi belirtilerdir. Hastalanan çocuklar okula gönderilmemeli, veliler bu konuda uyarılmalıdır. Hastalanan çocuklar hastalık tamamen iyileşene kadar -ki bu süre genellikle 7 gündür- evde tutulmalı, hastalığın daha uzadığı durumlarda ise ateş düştükten en erken 24 saat sonra okula gönderilmelidir. Hastalanan çocukların iyi beslenmesi ve bol sıvı alması sağlanmalıdır. Halen var olan grip aşısı yeterli mi? Domuz gribi aşısı farklı mı? Pandemik grip (H1N1) için geliştirilen aşı şu anda ABD, İsveç ve Macaristan’da kullanılmaktadır. Şu an Türkiye’de var olan aşı bir yıl öncesinin influenza virüsüne karşı geliştirilen mevsimsel grip aşısıdır. Yaklaşık 5 bin civarında çocuk ve erişkinde denendiğini ve belirgin bir yan etkisinin izlenmediğini biliyoruz. n

Kimler aşı olmalı? 65 yaş altı tüm nüfusun belli bir öncelik sırasına göre aşılanması gerekmektedir. Sıranın başında hastalığa en açık kesim olarak nitelenen 6 ay - 24 yaş arasındaki kişiler, hamileler, altta yatan kronik hastalığı olanlar, hastalıkla öncelikli karşılaşabilecek hizmet grupları; sağlık çalışanları, itfaiye, güvenlik görevlileri vs. yer alıyor.

03.18 | UZMANLAR SAĞLIK

| 10


KAYBI NEDİR?

ANİ İŞİTME

OP. DR. FERIDUN IRMAK

11

Bir sabah uyandığınızda ya da gün içinde, örneğin telefonla konuşurken gelen sesleri az duyduğunuzu ya da hiç duymadığınızı fark ettiyseniz, ani işitme kaybı yaşıyor olabilirsiniz. Özel Yalova Hastanesi Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Feridun Irmak, ani işitme kaybı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

|UZMANLAR SAĞLIK | 03.18


Özel Yalova Hastanesi Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Feridun Irmak, ‘Ani işitme kaybı, önceden herhangi bir işitme probleminiz yokken, 3 gün içinde ortaya çıkan genellikle tek taraflı olmakla birlikte iki taraflı da olabilen, tıbbi olarak kanıtlanmış (saf ses odyometri testinde 3 ardışık frekansta 30 dBden fazla kayıp), iç kulak ve/veya işitme sinirindeki bir probleme bağlı olarak gelişen işitme kaybıdır. ‘ dedi. Ani İşitme Kaybının Oluşmasındaki Sebepler Nelerdir? Ani işitme kaybı çoğunlukla nedeni bilinmeyen bir hastalıktır. Bunun dışında viral enfeksiyonlar, travma, çok şiddetli sese maruziyet, damarsal olaylar, basınç değişikliği, hastanın geçirmekte olduğu iç kulak hastalığı, gizli seyreden beyin sapı tümörleri (akustik nörinom), bazı sistemik hastalıklar ve kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar neden olabilir. Ani işitme kaybının belirtileri nelerdir? Ani işitme kaybı hasta tarafından bazen tek ya da çift taraflı işitme azlığı olarak fark edilebileceği gibi, aniden ortaya çıkan çınlama uğultu ya da kulakta dolgunluk hissi şeklinde de belirti verebilir. Baş dönmesi bu belirtilere eşlik edebilir. Böyle bir durum fark ettiğinizde ilk yapmanız gereken şey size en yakın kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına hemen başvurmak olmalıdır.

lak burun boğaz uzmanı tarafından yapılan tam bir kulak ve işitme muayenesinin ardından yapılacak olan işitme testi (saf ses odyometrisi) ile konulabilir. İşitme testi ile işitme kaybının derecesi ve hangi frekansları etkilediği ortaya konur. İşitme testi sonrasında ani işitme kaybı saptana hastalarda metabolik damarsal enfeksiyöz nedeni araştırmaya yönelik ayrıntılı kan tahlilleri ve MRI ( Manyetik Rezonans ) inceleme yapılabilir. Ancak bu taramalarda bir neden saptanma oranı %10 civarındadır. Ani İşitme Kaybının Tedavisi nedir? Ani işitme kaybı, hastalar hiç bir tedavi almasalar dahi genel olarak % 60-65 oranında kendiliğinden kısmi veya tam iyileşme gösterebilir. Ancak hastalığın başlangıcından itibaren tedaviye başlama süresi geciktikçe iyileşme beklentisi azalmaktadır. Bunun dışında tedavi başlangıcında daha ileri seviye işitme kaybı olan, yaşlı, eşlik eden hastalıkları olan ve baş dönmesi olan hastalarda da tedaviye daha az yanıt beklenir. Bu nedenle erken tedavi önem kazanmaktadır. Ani işitme kaybı tedavisinde yıllardır birçok farklı ilaç denenmiş ve hala da

denenmeye devam edilmektedir. Bunlar içinde plazma genişleticiler, damar açıcılar, anti-viral, anti-oksidan ilaçlar, vitaminler, selenyum ve sistemik ya da bölgesel etkili kortikosteroidler (kortizon) gibi daha birçok değişik ilaç grubu ve bu tedavilere eklenen hiperbarik oksijen tedavisi sayılabilir. Bu yüzden birçok kulak burun boğaz kliniğinde farklı tedavi protokolleri uygulanabilmektedir. Tedavide en çok etkinliği kanıtlanmış ilaç kortizondur. Ani işitme kaybının tedavisi birden çok ilacın birlikte uygulanmasını ve hastanın mümkünse izole edilerek ve yakından takip edilerek tedavisini gerektirir. Bu nedenle başvurduğunuz merkezin tedavi protokolüne göre değişmekle birlikte hastaneye belirli bir süre yatışı gerekebilir. Ancak hastaneye yatırmadan ani işitme kaybı tedavisi de veren uzmanlar ve klinikler vardır. Ancak tedavide ana ilaç olan steroidlerin her hastada kullanımı mümkün olmayabilir. Bu durumlarda ve hastanın tedaviye yanıt vermediği durumlarda kulak zarından orta kulağa kortizon (dexametazon) enjeksiyonu hastalara önerilebilir.

Nasıl Tanı Konulur? Ani işitme kaybında kesin tanı ancak ku-

ANI IŞITME KAYBININ TEDAVISI BIRDEN ÇOK ILACIN BIRLIKTE UYGULANMASINI VE HASTANIN MÜMKÜNSE IZOLE EDILEREK VE YAKINDAN TAKIP EDILEREK TEDAVISINI GEREKTIRIR. 03.18 | UZMANLAR SAĞLIK

| 12


13

|UZMANLAR SAĞLIK | 03.18


BEBEK SAHİBİ OLMAK İSTEYENLERİN UMUDU ‘MİKROÇİP BEBEK’ KOKUSUNU İÇİNİZE ÇEKİN!

OP. DR. FILIZ CIĞERIM

Özel Yalova Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Filiz Ciğerim, hastanemizde yeni uygulanmaya başlayan mikroçip ile sperm hazırlama yöntemi ile aşılama tedavisi uygulandığını ve bebek sahibi olmak isteyen ailelere umut ışığı olduğunu belirtti. Özel Yalova Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Filiz Ciğerim, ‘Son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde kullanılmaya başlanmış olan mikro çip yöntemi yenilikleri Yalova’ya getiren hastanemizde uygulanmaya başlamıştır. Yöntem sayesinde DNA sı sağlam spermler zorlu parkuru başarıyla geçiyor ve sağlıksız spermlerden ayrılıyor. Seçilen spermlerin kalitesini arttırarak daha başarılı aşılama olanağı sunuyor. Sperm azlığı veya düşük kalite sorunu aşılabilmektedir. ‘ dedi. Aşılama yöntemi ile bir deneme ile gebelik şansı %5-%15 arasında değişmektedir. Bardağın dolu tarafına bakarak her denemede yeni bir bilet aldığınızı 6 denemeye kadar şansınız olduğunu

unutmayın. Tüp bebekte bir embrio transferi ile başarının %35 olduğuna göre aşılamanın önemi kavranabilir. Maddi ve manevi olarak kolay bir yöntem olan aşılama (IUI) yöntemi uygun çiftlerde tüp bebek tedavisi öncesi uygulanmalıdır. Mikroçip yöntemi ile Aşılama Aşılama yöntemini anlatabilmek için öncelikle gebelik oluşması için sperm ve yumurtanın döllenmesi nasıl gerçekleşir? Sağlıklı yumurtalık her ay bir tane yumurta atar, tüp kirpi gibi yapısı ile bu yumurtayı tutar ve içine alır. Ortamda sağlıklı, harekete spermler varsa, tüp açık ve sağlıklı ise tüpte döllenme olur. n 03.18 | UZMANLAR SAĞLIK

| 14


Aşılama tedavisinde amaç nedir? Amacımız doğal yolu taklit ederek bazı engelleri aşarak gebelik sağlamak

Gelişen yu murta çatlatılır.

Y u murtla ma sağlıklı gerçekleşemiyor ise ilaçlar ile yu murtla ma yu murta gelişimi sağlanır. 15

|UZMANLAR SAĞLIK | 03.18

Y u murtanın tüplere alındığında sperm ile buluşmasını kolaylaştırmak için ayıklan mış, en hızlı, sağlıklı spermleri rahim içine vermek onları en kısa- kolay yoldan buluşturma işlemine aşıla ma (IUI) denir.


GENÇ KADININ ORGANLARI 4 HASTAYA UMUT OLDU DR ALI MURAT GÜLER

16

Özel Yalova Hastanesi genel yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastanın beyin ölümünün gerçekleşmesi ile birlikte organ nakli bağışı ile ilgili süreci başlatan hastane yetkilileri ailenin kabul etmesi üzerine dört hastaya umut oldu.

|UZMANLAR SAĞLIK | 03.18


12.01.2018 tarihinde anevrizma rüptürü (beyinde baloncuk patlaması) nedeniyle Çanakkale’ den hastanemize getirilen hasta yoğun bakım ihtiyacı sebebiyle, takip altına alınmıştır. 29 yaşında beyin ölümü gerçekleşen hastanın ailesi ile organ bağışı ile ilgili görüşmeler başlamıştır. Hastanın ailesi organ ihtiyacı olan başka hastalara hayat vermek için organ bağışını kabul etmişlerdir. Özel Yalova Hastanesi Genel Yoğun Bakım Sorumlu Hekimi Dr. Ali Murat Güler, organ bağışı süreci hakkında açıklamalarda bulundu, ‘Sağlık Bakanlığı’nın yönlendirmesine göre organların transferleri için çalışmalar başladı. Organ nakil işleminin koordinasyonu için gece boyunca Hastanemiz ve Yalova İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri hazır bulundu. A.K. isimli hasta için İstanbul Kartal Eğitim Araştırma ve Bursa Acıbadem Hastanesi’nden gelen iki ekip ile birlikte Özel Yalova Hastanesi ameliyathane ekibi tüm gece süren operasyonu başarılı bir şekilde tamamladılar. Alınan sağ ve sol böbrek Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi’ne, Kalp, İstanbul Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi’ne,

karaciğer ise Bursa Acıbadem Hastanesi’ne gönderilmiştir. Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr Ali Murat Güler,’’ Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi, ülkemizin de en önemli sağlık sorunlarının başında yer alıyor. Türkiye’de, organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artıyor. Organ bağışı, kişinin sağlığında, kendisi öldükten sonra organlarının kronik organ hastası olan kişilere nakledilmesi için bağışlamasıdır. Yasalara göre herkesin, iki tanıkla birlikte, kendisi öldükten sonra organlarını bağışladığını belirten bir belgeyi doldurarak imzalamasıyla ve bu belgeyi yetkili kurumlara teslim etmesiyle yapılmış olur. Kritik ve akılları en çok karıştıran nokta ise organın hangi aşamada nakledileceği çekincesidir. Bir kişi herhangi bir nedenle yaşamsal işlevlerini yitirdiğinde buna “beyin ölümü” deniyor. Tıp, bu durumu “ölüm durumu” olarak kabul eder. Kalbi ise, yalnızca solunumu sürdürmeyi sağlayan solunum cihazlarına ve başka makinelere bağlı olduğu sürece çalışabilir.

ORGAN NAKLİ

03.18 | UZMANLAR SAĞLIK

|

17


KAPALI RAHİM AMELİYATLARI (LAPAROSKOPİK CERRAHİ)

Seçkin merkezlerde gerçekleştirilebilen bir operasyon olan kapalı rahim ameliyatı (Laparoskopik histerektomi), Özel Yalova Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ercan Tutal tarafından hastanemizde başarı ile gerçekleştirilmektedir.

OP. DR. ERCAN TUTAL

18

|UZMANLAR SAĞLIK | 03.18


Laparoskopik Özel Yalova Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ercan Tutal, Laparoskopik cerrahi hakkında bilgiler verdi. Kadın Hastalıklarında Kapalı Ameliyat Yöntemi (laparoskopik cerrahi): Özel Yalova Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ercan Tutal, “Karın içerisindeki organların küçük bir delikten karın içerisine sokulan kamera yardımıyla gözlenmesine Laparoskopi denir,bu esnada yardımcı aletlerle yapılan ameliyatlara laparoskopik ameliyat veya kapalı ameliyat denir”.(kapalı yöntemle ameliyat.) Laparoskopinin (kapalı ameliyatın) avantajları: l Cilt kesileri çok küçüktür. l Kozmetik sorun yaratmaz, dikiş izleri hemen hemen hiç belli olmaz. l İşlem sonrası kesi yerine bağlı görülen ağrı en az seviyededir. l Enfeksiyon riski azdır. l Normal hayata veya işe dönüş çok çabuk olur. l Yara yeri fıtığı görülme riski çok azdır. l Bazı durumlarda açık ameliyata göre daha kolay bir görüş alanı sağlar. Jinekolojide Tanı Amaçlı Laparoskopi (kapalı ameliyat) Hangi Durumlarda Yapılır? l İnfertilite (kısırlık) durumunda, karın içerisinde yapışıklık varlığını veya tüplerde tıkanıklık varlığını araştırmak amacıyla l Endometriozis şüphesi lKronik pelvik ağrı l Akut karın varlığında ayırıcı tanı amacıyla l Pelvik kitlelerin ayırıcı tanısı l Doğumsal (konjenital) anomalilerin tanısı

Histerektomi nedir?

Hiserektomi, uterusun(rahim) çıkartılması ameliyatıdır ve jinekolojide en sık yapılan ameliyattır. Bu ameliyatı açık veya kapalı (laparoskopik) veya vajinal yöntemle yapılabilir. Laparoskopik histerektomi, açık histerektomiye göre daha kısa hastanede kalış süresi ve çok daha az kan kaybı, daha az ağrı ve daha çabuk iyileşme özellikleri ile tercih edilmelidir. Ayrıca laparoskopi de vajinal yoldan üstün olarak gerekirse adneksler ve overlerde çıkarılabilir, ayrıca endometriozis varlığında ve yapışık vakalarda önce adezyonlar açılıp daha sonra histerektomi yapılabilir.’ dedi.

Jinekolojide Tedavi Amaçlı Laparoskopi (kapalı ameliyat) Hangi Durumlarda Yapılır? l Dış gebelik l Adezyolizis ( karın içi yapışıklıkların açılması) l Endometriozis l Uterin perforasyon (rahmin delinmesi) l Karın içerisinden yabancı cisim çıkarılması l Tüplerin bağlanması (BTL) l Tüplerle ilgili hastalıkların tedavisi l Over (yumurtalık) torsiyonu l Over kisti l Endometrioma l Polikistik over l Pelvik abse l Myomektomi l Histerektomi (rahmin alınması) l Onkolojik cerrahi 03.18 | UZMANLAR SAĞLIK

| 19


Gerek fiziksel gerekse ruhsal yönden sağlıklı olmanın temel koşulunun iyi bir uyku uyumak olduğunu söyleyen uzmanlar, sağlıklı ve dengeli beslenmenin kaliteli uykuya yardımcı olduğunu vurguluyor.

İnsanlar için ortak bir gereksinim olan uykunun yaşamımızın ortalama 1/3’ünü oluşturduğunu söyleyen uzmanlar, uykunun vücudun kendisini yenilediği, sağlıklı ve uzun yaşamın temeli olan, nefes alma, yemek yeme kadar önemli bir gereklilik olduğunu vurguluyor. Sütte seratonin maddesinin uyku kalitesini olumlu etkilediğini söyleyen uzmanlar, her yaşta insanın günde 2 bardak süt içmesi gerektiğini belirtiyor. BESİNLER VE UYKU DENGESİ İnsanların gereksinim duydukları uykunun yaş, cinsiyet, beslenme, aktivite, sağlık durumu, çevresel ortam ve bireysel özelliklere göre farklılık gösterir. Uyku gereksinimi küçük çocuklarda günde 10-12 saat, sağlıklı bir erişkinde 6-9 saat, yaşlı bireylerde 6,5 saat kadardır. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç; cinsiyet, yaş, fiziksel aktivite ve beslenmenin uykuyu etkileyen faktörler olduğunu,

belli besin ve içeceklerin uykuyu etkilediğini söylüyor. Belli besin ve içeceklerin alımının uykuyu etkilediği biliniyor. Kafein, uyarıcı bir maddedir ve yatmadan önce kafein içeren içeceklerin (kahve, çay, kola) alınması uyumayı zorlaştırır. Çalışmalar yağ ve rafine karbonhidratlardan zengin beslenmenin, yetersiz sebze tüketmenin ve düzensiz öğünlerin uyku üzerinde olumsuz etkisi olduğunu göstermiştir. BİLİYOR MUYDUNUZ? Birçok batı ülkesinde inek sütünün uyku veren etkisi nedeniyle sakinleştirici bir besin olarak kabul ediliyor. Süt kaliteli uykuda etkili olan melatonin triptofan, B6, B12 vitamini içeren temel besin kaynaklarından birisi. Düzenli uyku olmadan sağlıklı bir zihinsel ve bedensel çalışmadan bahsetmek mümkün değildir. Bu nedenle gereken zamanda, gerektiği kadar uyanık kalabilmek için kaliteli uykuda etkili tek besin olan sütü her yaş grubunun mutlaka tüketmesi gerekiyor.

SÜT + KARBONHİDRATLAR Karbonhidratlar ve proteinlerin birlikte alımı triptofanın kan beyin bariyerini aşmasını sağlar ve bu durum uykunuzun gelmesine neden olur. Bu amaçla süt ile karıştırılmış kahvaltılık mısır gevrekleri ya da tahıllar idealdir. Bir daha uykunuz kaçtığında bir bardak sıcak sütün yanında karbonhidrat içeren besinleri de tüketmeye çalışın böylece hemen uykuya dalacak, rahatça uykunuzu alacaksınız.

20

|UZMANLAR SAĞLIK | 03.18


UYKUDAN

önce süt

03.18 | UZMANLAR SAĞLIK

| 21


K A M A Ş A Y MÜMKÜN

Türkiye’de her gün vejetaryen / vegan sayısı artıyor ve hâlâ nerede, nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda kafası karışık olanlar var.

22

|UZMANLAR SAĞLIK | 03.18


Vejateryan ve vegan olmak, belirli bir beslenme düzeninden ziyade bir yaşam tarzı seçimi ve bir felsefe. Bir kişi; hayvan haklarını, çevresel faktörleri ya da daha sağlıklı bir yaşamı içeren etik nedenlerden ötürü vejeteryan ya da vegan olabilir. Bu sürecin çok da kolay olduğunu söyleyemeyiz. “Et yemeden nasıl yeterli proteini alabiliyorsun ki?” “Tamam et, tavuk yemiyorsun anladım da, balık?” “İyi de sen sürekli hasta olursun. Yumurtasız yaşam olur mu?..” gibi sorulara maruz kalmadan önce yazımızı mutlaka okuyun. 1- Hazırlanmış Bir Konuşma İnsanlar size neden etten vazgeçtiğinizi mutlaka soracak. Neden vejetaryen ya da vegan olduğunuza dair hazırladığınız kısa bir açıklama her zaman hayatınızı kolaylaştıracaktır. 2- Vejetaryen / Vegan Arkadaşlar Edinin Ne yiyeceğinize birlikte karar vereceğiniz, seçimlerinizin benzer yahut da ortak olacağı arkadaşlarınızla rahatlıkla karnınızı doyurabilirsiniz. 3- Dondurucuya Atılan Sebzeler Dondurucuda bulunan sebzeler, birden hayatınızı kurtaran bir kahramana dönüşebilir. Rondodan geçireceğiniz sebze harçları ile hem kendinize hem misafirlerinize pratik, etsiz menüler hazırlayabilirsiniz.

VEJETARYEN / VEGAN ARKADAŞLAR EDININ

4- Aklınızda Önerecek Film Ve Kitap Bulundurun Anlattıklarınızla ilgilenen, merak eden kişiler size kaynak danışacaktır. Et tüketimini azaltmak ya da bırakmak isteyeceklere vereceğiniz kitap ve film tavsiyeleri size yeni bir vejetaryen arkadaş kazandırabilir. 5- Yemek Saklama Kapları Dışarıdaysanız her zaman istediğiniz ya da sağlıklı olan vegan/ vejetaryen yemekleri bulamayabilirsiniz. Evde hazırlayıp, çantanıza koyacağınız birer porsiyonluk atıştırmalıklar gününüzü kurtarabilir. 6- Nerede Yesem? İnternet üzerinden yapacağınız kısa araştırmalar sonucu birden fazla vegan/ vejetaryen opsiyonu olan restoranları bulmak mümkün. Bir sonraki maddeye geçmeden size bir sır: Veggistanbul’un çok yakında çıkacak mobil uygulaması ile ‘Nerede yesem?’ sorusunun cevabı çok kolaylaşacak.

HAZIRLANMIŞ BIR KONUŞMA İnsanlar size neden etten vazgeçtiğinizi mutlaka soracak. Neden vejetaryen ya da vegan olduğunuza dair hazırladığınız kısa bir açıklama her zaman hayatınızı kolaylaştıracaktır.

03.18 | UZMANLAR SAĞLIK

| 23

Profile for 'Sinan Yavuz

Hastane  

Uzmanlar Özel Yalova Hastanesi Dergisi

Hastane  

Uzmanlar Özel Yalova Hastanesi Dergisi

Advertisement