Page 1

FLORYA ŞUBAT 2018

ÇOCUĞUNUZU KORUMA VE İLKYARDIM YÖNTEMLERİ SOĞUK HAVALARDA

KALBİNİZE DİKKAT

www.elitistanbul.com.tr

SEVGİLİLER GÜNÜ HEDİYE VE

LEZZET ALTERNATİFLERİ GRIP İLAÇLARI

NEYE YARAR NEYE ZARAR

SERVİKS KANSERİNDEN NASIL KORUNULUR?

www.elitistanbul.com.tr

1


2

www.elitistanbul.com.tr


Özel Elit İstanbul A.Ş. adına İmtiyaz Sahibi Murat Şener Genel Yayın Yönetmeni Şeyma Şener

Merhaba Özel Elit İstanbul Hastanesi’nin dergisi olan Elit İstanbul Florya’nın ilk sayısı ile sizlerin karşısında bulunmaktan çok mutluyuz. Bu sayımızda sizlere kış mevsiminde sıkça karşılaşılan sağlık sorunlarını, tedbirlerini ve tedavilerini anlattık.

Basın Danışmanı Okan Aytar Yazı işleri Sorumlusu Diclehan Cerman Destek Verenler Uzm.Dr. Murat Şener Uzm Dr. Ahmet Uslu Yrd.Doç.Dr. Aydın Arslan Uzm Dr. Murat Palabıyık Op.Dr. Bekir Savaş Aksoy Uzm Dr. Canan Öztürk Fizyoterapist Altan Yalın Editör Sinan Yavuz

Hocalarımız ile kalp sağlığının önemini ve kalıtsal kalp hastalıkları, grip ilaçlarının fayda ve zararlarına, kol, dirsek ve omuz sakatlıklarından nasıl korunacağımızı, çocuklarımızı koruma yöntemleri, kadın hastalıklarında en sık karşılaşılan rahim ağzı (serviks CA) kanserinden korunma yöntemlerinden, diz rahatsızlıklarından, çölyak (glüten alerjisi) rahatsızlığından, alerji testlerinden ve medikal estetikte ki son gelişmelerden bahsettik. Son olarak da doğa olaylarının ve burçların hastalıklara etki edip etmediğini yazdık. Bu mevsimde bulunacak meyve ve sebzelerin içerisinde ki vitamin ve minerallerinden; bu vitamin ve minerallerin hangi rahatsızlıklara iyi geldiğinden bahsettik.

Finans Direktörü Murat Taşkıran Abone elit@elitistanbul.com.tr Yönetim Yeri Şenlik Köy Mahallesi Florya caddesi No:1 Florya

Sevgililer gününde, eşinize alabileceğini hediye seçeneklerini sizin için araştırdık. Cep telefonundan iyi bir video çekebilmenin püf noktalarını ve buna uygun makinaları sunuyoruz. Sağlıklı bir kış geçirmenizi dileriz.

Baskı Keyifli okumalar. Yayın Türü Yerel süreli 3 aylık Elit İstanbul Florya Dergisi Elit İstanbul Tıp Merkezi tarafından T.C yasalarına uygun olarak yayımlanmaktadır. Dergide yayımlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz. Elit İstanbul Florya Dergisi Pika Medya Tarafından hazırlanmıştır.

Yönetim Kurulu Başkanı

Dr. Murat Şener


IÇINDEKILER 10

Çocuklarda Acil Durumlar

4

Kalbiniz Sağlam Mı?

17

Tenisçi Dirseği Nedir?

6

Soğuk Havalar Kalbi Vuruyor?

20

Menisküs ile İlgili Bilgiler

18

Serviks Kanserinden Korunma

8

Omuz Yapısı ve Sakatlıkları Konusunda Genel Bir Değerlendirme

21

Çölyak Hastalığı Nedir?


25

Alerji Testi

31

Kış Mevsimi Meyve ve Sebzeleri

40

26

Grip İlaçları Neye Yarar Neye Zarar?

Türk Kadınının %91’i Kendini Güzel Hissediyor

54

Telefonla Video Çekmenin Püf Noktaları

56

Teknoloji

58

Küçük Tarifler

44

26

Doğa Olayları ve Burçlar İnsanları Gerçekten Etkiliyor Mu?

Büyüleyici Güzellik: Ebru Sanatı

50

Sevgililer Günü Hediye Önerileri


DOKTORUMUZDAN

DR. MURAT ŞENER

KALBIMIZ SAĞLAM MI?

Kardiyoloji Uzmanı

Kalbimiz en değerli organlarımızdan biri, ona iyi bakmalıyız. Aksi takdirde sonuçları hiç de iç açıcı olmayabilir.

Özellikle ailesinde damar tıkanıklığı olan bireylerin kontrollerden geçmesinin hayati önemi vardır. Anne veya babasında kalp damar tıkanıklığı olan kişilerde kalp damar tıkanıklığı riski yüksektir.

albimizin kontrolü hayat kurtarıcı olabilir. Kalp damar tıkanıklığının erken teşhisi hayat kurtarır. Özellikle kalp hastalığı riski yüksek olanların bu kontrollerden geçmesi elzemdir.

K

Peki kimler öncelikle kalp kontrollerinden geçmelidir? Kalp damar hastalığı riski yüksek olan hastalar mutlaka belirli periyodlarda kontrolden geçmelidirler. Peki kimlerin damar tıkanıklığı riski yüksektir? Özellikle ailesinde damar tıkanıklığı olan bireylerin kontrollerden geçmesinin hayati önemi vardır. Anne veya babasında kalp damar tıkanıklığı olan kişilerde kalp damar tıkanıklığı riski yüksektir. Sonuçta armut dibine düşer. Genetiğimizi anne ve babamızdan aldığımıza göre, damar

4

www.elitistanbul.com.tr

tıkanıklığını da kötü bir miras olarak ailelerinden alır hastalar. Bunun yanında yüksek tansiyon, şeker veya böbrek yetersizliği hastalığı olan hastalar, fazla kilolu olmak, siğara içmek, hareketsizlik, kötü kolesterolün yüksek olması, iyi kolestrolün düşük olması da damar tıkanıklığı riskini artırır. Küçükken romatizmal hastalık geçirmiş olan kişilerin kalp kapakları etkilenip şekil bozukluğu, bunun sonucunda da kapaklarda daralma veya kaçaklar olabilir. Bu yüzden bu kişilerin kalp kontrolünden geçmesi gerekir. Tiroid hastalığı, damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon veya kansızlığı olan hastalarda çarpıntı olabilir, bu çarpıntının da bir sebebi de ritim bozukluğu olabilir, çünkü ritim bozukluğu bu hastalarda daha çok görülür.


DOKTORUMUZDAN

KALP KONTROLÜ NASIL YAPILIR? Kalp kontrolünde ilk yapılması gereken test elektrokardiyografidir. ELEKTROKARDİYOGRAFİ (EKG) Elektrokardiyografi kalbin elektrik sistemini bir kâğıt üzerinde gösteren bir sistemdir. Bu testte kalbin o anlık ritmi, damar tıkanıklığı, kalp kaslarının kalınlığı hakkında bilgi sahibi olunur. Bu bir kalp kontrolünün ilk basamağıdır. FİZİK MUAYENE VE TANSİYON ÖLÇÜMÜ Fizik muayenede doktor hastanın kalbinde bir üfürüm olup olmadığını, kalbinin düzenli atıp atmadığını, ciğerlerinde su toplaması olup olmadığını, bacaklarda kalp yetersizliğine bağlı su toplaması olup olmadığını ve bacak damarlarının nabızlarının zayıf olup olmadığını kontrol eder ve hastanın tansiyonu ölçülür. Tansiyon yüksek çıkması hastanın tansiyon hastası olduğu anlamına gelmez. Hastanın evde sakinken de tansiyonlarını istirahatte ölçmesi istenir, buna göre tanı konur. EKOKARDİYOGRAFİ VE RENKLİ DOPPLER Ekokardiyografi ses dalgalarını kullanarak kalbin şekil ve hareketlerini kontrol etmeye yarar. Kalbin bölümlerinde büyüme var mı, kalp kasılması nasıl, kalp kaslarında kalınlaşma var mı, kalp kapaklarında şekil bozuklukları, kaçak veya daralma var mı, kalpten çıkan ana atar-

damarda (Aort) genişleme var mı gibi sorularının cevabı ekokardiyografi ve renkli Doppler testinde verilir. Özellikle kalp kapakları hastalıklarının kesin teşhisinde son nokta ekokardiyografidir. EFOR TESTİ Efor testinde hastanın EKG kaydının koşu bandında yürürken alınması ve istirahatte ortaya çıkmayacak damar tıkanıklığı bulgularının hastanın kalbinin zorlanması sonucu ortaya çıkarılması için yapılan bir testtir. Hasta koşu bandında yürürken göğüs ağrısı olması ve/ veya EKG’ de damar tıkanıklığı bulgularının olması, efor testinin sonucunda damar tıkanıklığı yönünde büyük bir şüphe olduğu yorumu yapılır. Efor testinin üç sonucu olabilir; birincisi, pozitif sonuç: bu durumda damar tıkanıklığı olasılığı yüksektir ve kalp anjiyografisi yapmak gerekir. İkinci sonuç: negatif sonuç: bu durumda ise kalp damar tıkanıklığı olasılığı düşüktür, ileri tetkike gerek yoktur. Üçüncü sonuç ise şüpheli pozitif: bu durumda damar tıkanıklığı bulguları EKG’ de tam olarak çıkmamıştır ve bir ileri tetkik yapmak gerekir, yani efor testinden kesin bir sonuç alınamamıştır.

kanaatine varılabilir. Bazen hastanın şikayetleri bile efor testinin yapılmasının tehlikeli olabileceği kararını verdirebilir. Hastanın en ufak bir efor sarf etmesiyle şiddetli göğüs ağrısı oluyorsa ve bu hastada tıkanmak üzere bir kalp damar hastalığı olabilir. Böyle bir hastayı efor testine almak çok tehlikelidir. Bu gibi durumlarda hastaya direk olarak kalp anjiyografisi yapmak daha uygun olacaktır. RİTİM HOLTER TESTİ Kalbin bir gün boyunca ritminin EKG kaydını alarak yapılan teste ritim holter testi denir. Çarpıntısı olan hastalarda ritim bozukluğunun olup olmadığını anlamak için genelde bir gün hastanın kalp ritmi, ritim holter cihazı ile kayıt edilir. Hastaya ritim holteri bağlandıktan sonra günlük rutin işlerini yapması tavsiyesi ile gönderilir. Ertesi

gün kayıt cihazı çıkartılarak 24 saatlik kayıt kontrol edilerek bu süreçte kalp ritminde bir problem olup olmadığı incelenir. İstirahatte sebepsiz çarpıntısı olanlar veya bayılma hikâyesi olan hastalara ritim holteri takılabilir. Bazen hastaların şikayetleri holter takıldığı gün yakalanamayabilir. Bu durumlarda uzun süreli holter cihazı takılabilir. TANSİYON HOLTERİ TESTİ Hastanın bir gün boyunca tansiyonun otomatik tansiyon ölçme cihazı ile ölçülmesine tansiyon holteri testi denir. Tansiyon düzensizliği olan hastaların tansiyonlarının nasıl seyrettiğinin belirlenmesinde bu test önemlidir. Özellikle gece uykuda tansiyonların nasıl seyrettiği konusunda bilgiler veren bu test sayesinde hastanın tansiyonunun gün içerisinde nasıl seyrettiğine dair önemli bilgiler elde edilir.

Efor testi öncesi hastaya mutlaka EKG ve Ekokardiyografi yapmak gerekir. Çünkü bu testlerin sonucunda bazen efor testi yapmanın tehlikeli olabileceği www.elitistanbul.com.tr

5


SOĞUK HAVALAR KALBİ VURUYOR Soğuk havalarda kalp krizlerinin en önemli sebebi damarlardaki bu büzülmedir.

6

www.elitistanbul.com.tr


DOKTORUMUZDAN

avaların soğumasıyla birlikte kalp krizi vakalarında ciddi bir artış gözleniyor. Bu artış eğilimi; solunum yolu enfeksiyonları, hareketsizlik, daha ağır ve kaloriden zengin gıdaların tüketilmesi, güneş görmemekten kaynaklanan bazı hormonal değişiklikler ve kapalı havaların oluşturduğu strese bağlı gelişen, multifaktöriyel bir durumdur.

H

Soğuk Hava Damarların Büzülmesine Neden Olur Bu aylarda kalp krizlerinin belkide en önemli

sebebi damarlardaki bu büzülmedir. Vücut ısımızı koruyabilmek için vücut yüzeyimizde ki damarlar büzülerek kanın büyük oranlarda iç organlara akışı sağlanır. Bunun yansıması olarak kalbe düşen iş yükü artmakta ve aynı zamanda bu büzülmeden etkilenen kalp damarlarının da olaya iştirak etmesi ile sınırlı rezervi olan yani damar yapısı bozuk hastalarda kalp krizi gelişebilmektedir. Daha önceden kalp hastası olduğu bilinen ya da bilinmeyen tüm damar yapısı bozuk hastalar bu durumdan etkilenebilir.

Nasıl Önlem Almalıyız? + Soğuklardan korunmak için giyim kuşama azami dikkat etmeli dışarıya çıkıldığında atkı, şapka, eldiven gibi aksesuarlar kullanılmalı. + Hafif öğünler yapılmalı, az ve sık beslenmeli + Aşırı efor gereken işlerden açık havada kaçınılmalı, spor yapılacak ise kapalı alanlar ve spor salonları tercih edilmeli + Enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırmak için uyku düzenine beslenmeye dikkat edilmeli ve mümkünse bulaşıcı hastalıklardan korunmak için kalabalık ortamlara girmekten kaçınılmalıdır.

DR. AHMET USLU

Iç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

www.elitistanbul.com.tr

7


8

www.elitistanbul.com.tr


DOKTORUMUZDAN

OMUZ YAPISI VE SAKATLIKLARI KONUSUNDA GENEL BİR DEĞERLENDİRME muz anatomisini basitçe ele alırsak karşımıza 3 kemik (Clavicula, Humerus ve Skapula kemikleri), 4 eklem ve 26 farklı kas çıkar. Vücudumuzun en hareketli 2 ekleminden birisidir. Eklem kapsülü ve çevresindeki bağlar omuz stabilitesini sağlar. Omuzdaki en önemli oluşumlardan biriside Skapula kemiğinden başlayan 4 kasın oluşturduğu Rotator cuff’tır. Neden önemlidir? Çünkü omuz sakatlıklarının en kalıcıları bu yapının kuvvetsiz düştüğü ya da aşırı travmaya uğradığı durumlarda ortaya çıkar.

UZM. FZT. ALTAN YALIN

Fizik Tedavi Uzmanı

O

Omuz sakatlıkları ve önlemleri konusuna gelecek olursak; yüzme, tenis, beyzbol ve ağırlık kaldırış gibi başın üstüne yapılan hareketleri aşırı oranda içeren spor aktiviteleri omuz sakatlanmalarına yol açabilmektedir. En yaygın omuz sakatlıklarına gelecek olursak; omuzdaki en büyük problemler kemikten çok kasları, bağlantıları ve tendonları içeriyor. Bazen omuz eklemlerinden biri yerinden çıkar ya da normal pozisyonundan dışarıya çıkarmış gibi zorlanır bu durum Stabil Olmayan Durum olarak adlandırılır ve bu durum omuzdaki eklemlerden herhangi birinin yerinden çıkmasıyla sonuçlanabilir. Bu durumdan şikâyetçi olan bireyler eklemin çıktığı kolu kaldırdıklarında acı hissi yaşayacaklardır. Bu kişiler aynı zamanda omuzları yerinden kayıyormuş gibi bir his yaşayabilirler. Bunların yanı sıra ortaya çıkabilecek diğer bir sakatlıkta çarpmadır, çarpmanın nedeni akromiyon olarak adlandırılan kürek kemiğinin tepe kısmı ile omuz kapsülünün aşırı sürtünmesindendir.

Yüzme, tenis, beyzbol ve ağırlık kaldırış gibi başın üstüne yapılan hareketleri aşırı oranda içeren spor aktiviteleri omuz sakatlanmalarına yol açabilmektedir.

www.elitistanbul.com.tr

9


DOKTORUMUZDAN

UZM. FZT. ALTAN YALIN

Fizik Tedavi Uzmanı

Omuz kapsülü bireylerde, kollarını kaldırabilme ve başlarının üstlerine getirebilme yeteneğini sağlar. Zarar görürse spor aktivetelerine katılanlarda omuzun tam fonksiyonunu gerçekleştirebilecek şekilde düzelmesi güçleşebilir.

Çarpma problemlerini başın üstüne yapılan hareketleri aşırı oranda içeren spor aktivetelerinin içinde bulunurken çekebilirsiniz. Omuzdaki belkide en önemli yapı omuz kapsülüdür, peki neden bu kadar önemlidir? Omuz kapsülü omuzun en önemli parçalarından biridir. Omuz eklemini yerinde tutabilmek amacıyla bir grup kas ve tendonun birleşmesiyle oluşmuştur. Omuz kapsülü bireylerde, kollarını kaldırabilme ve başlarının üstlerine getirebilme yeteneğini sağlar. Zarar görürse spor aktivetelerine katılanlarda omuzun tam fonksiyonunu gerçekleştirebilecek şekilde düzelmesi güçleşebilir. Omuz kapsülünde sakatlık sinyalleri ve belirtileri şunları içerir: 1- Özellikle kolları başın üstüne kaldırırken omuzda acı ve hassasiyet. 2- Omuzda kuvvet kaybı, zayıflık. 3- Omuz hareketlerini tam yapamama. 4- Omuzu hareketsiz tutma isteği. En yaygın görülen belirti acı. Bu hissi kolunuzu yukarıya getirdikten sonra saçınızı tararken, ceketinizi üzerinize geçirmek için kolunuzu geriye doğru bükerken ya da ağır bir şey taşırken yaşayabilirsiniz. Tesir altındaki omuzun üzerine doğru uzanmakta acı verebilir. Büyük bir yırtılma gibi şiddetli bir sakatlığınız varsa, devamlı acı çekebilirsiniz.

10

www.elitistanbul.com.tr


DOKTORUMUZDAN

NEDENLER 1-Tendinitis (Tendinit) - Baskıdan, kalsiyum birikiminden ya da köprücük kemiği ya da kürek kemiğinin dış uçlarını içeren bazı omuz kemiklerinin altında oluşan sıkışmadan dolayı omuz kapsülünde olan yangı.

ve yangının ortaya çıkması.

3-Aşınma Ve Ya Yırtılma- Tedavi edilmezse, tendinitis sebebiyle bir tendon daha da zayıflayabilir ve bu durum tendon yırtılmasına yol açabilir. Aşırı kullanımdan dolayıoluşan 2-Bursitis (Bursit) - Omuz eklemi ve baskı da aynı zamanda bir omuz omuz kapsülü tendonları arasındaki tendonu ya da kasının yırtılmasına akışkan dolu bursanın tahriş olması neden olabilir.

OMUZ KAPSÜLÜ SAKATLANMALARINI KAPSAYAN ORTAK NEDENLER 1-YAŞ 40 yaşını geçtikten sonra, omuz kapsülünde oluşan normal aşınma ve yırtılma, kapsülde tendon ve kaslardaki lifli proteinin (kollajen) yıkımına neden olabilir. Bu yangıya (iltihaplanma, şişme, kanama) daha meyilli bir durum oluşturur. Yaş ile birlikte kapsüldeki kalsiyum birikimi de artabilir ya da ekleme ait kemikteki çıkıntılar omuz kapsülünüzü daha da tahriş edebilir ya da sıkıştırabilir. 2-ZAYIF VÜCUT DURUŞU Ensenizi ve omuzlarınızı koyvererek durduğunuzda (kambur şekilde), omuz kapsülünün bulunduğu alan daha da küçülebilir. Bu köprücük kemiğinin dıştaki uç kısmını kapsayan yerde kapsül kasının ve ya tendonunun bazı omuz kemiklerinin altında sıkışmasına yol açabilir 3-DÜŞMEK Düşmeyi kesmek için kollarınızdan

faydalanırken ya da kolunuzun üstüne düşerken omuz kapsülünün bir tendonunu ve ya kasını zedeleyebilir ya da yırtabilir. 4-KALDIRMA Aşırı ağır bir şeyi kaldırma ya da özellikle başın üzerine doğru ağır bir şeyi yanlış biçimde kaldırma kapsüldeki tendonları ya da kasları zedeleyebilir ya da yırtabilir. 5-YİNELENEN BASKI Kollarınızı başınızın üstüne defalarca hareket ettirerek yapılan hareket omuz kapsülü kasları ve tendonlarına baskı yapabilir ve bu durum yangıya hatta yırtılmaya neden olabilir. Bu beysbol atıcıları ya da tenis oyuncuları gibi atletlerin başına sık gelmektedir. Bu durum aynı zamanda boyacılar ve marangozlarda olduğu gibi yapı sektöründe çalışanlarda yaygın görülen bir durumdur.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1

Ağrı olan açılarda veya ağrıya neden olan hareketlerden kaçınılmalı

2

Ağrı istirahat durumunda da devam ediyorsa mutlaka profesyonel yardım almalı

3 4

Egzersizlerde hedef kiloyu gerçekçi şekilde belirlemeli

5 6

Uygun ekipman seçimine dikkat etmeli

Egzersizleri mutlaka germe hareketleriyle başlayıp bitirmeli

Belirli aralıklarla kas kuvvet ölçümleri yapılmalı

7

Kronik rahatsızlıklar varsa; Hipertansiyon, Şeker vb; mutlaka doktor onaylı bir program yapmalı

8

Uygun beslenme alışkanlıkları yaratmalı

9

Genel vücut postürünü geliştirmeli

10

Spor sağlık içindir onu çok zorlamayla bozmak değil ilkesi benimsenmeli

www.elitistanbul.com.tr

11


DOKTORUMUZDAN

UZM. DR. MURAT PALABIYIK Çocuk Saglıgı ve Hastalıkları Uzmanı Çocuklar büyüklerinden gördükleri her şeyi taklit etmek istedikleri için onların gözü önünde ilaç içmekten ve baş ağrısı, karın ağrısı gibi şikâyetleri dile getirmekten kaçınmak gerekir.

12

ÇOCUKLARDA ACİL DURUMLAR KORUNMA VE ILKYARDIM YÖNTEMLERI Her anne ve babanın en korkulu rüyası çocuğunun hastalanması ya da acil sağlık sorunlarının oluşmasıdır. Tüm dünyada hastanelerin en yoğun çalışan birimlerinden biri de çocuk acil üniteleridir. Çocuklarda acil durumları önlemek için bazı basit tedbirler çok etkili olabilir. Ancak gene de acil durumlarda soğukkanlı ve bilinçli davranmak çocuğun en az zarar görmesine yardımcı olur.

www.elitistanbul.com.tr


DOKTORUMUZDAN

mak gerekir. Aksi takdirde çocuk ilk fırsatta büyüklerin ilaçlarını içmeye teşebbüs edecektir. Bazen de bir sorun olmadığı halde başım ağrıyor karnım ağrıyor diye aileyi gereksiz yere endişelendirirler.

4

Evde kullanılan çamaşır suyu, kezzap, lavabo aç gibi temizlik malzemeleri asla açıkta bırakılmamalı ve bardak pet şişe gibi ambalajlara konulmamalıdır.

5

Tüm elektrik prizleri uygun şekilde kapatılmalıdır.  

6 ACİL DURUMLARIN ÖNLENMESİ Çocukluk çağında istenmeyen kaza ve yaralanmalar sıklıkla ölüm nedeni bile olabilmektedir. Bunların en önemlilerini trafik kazaları, suda boğulmalar, ateşli silah yaralanmaları, yanıklar, düşmeler, zehirlenmeler, besin ve yabancı cisim aspirasyonları oluşturmaktadır. Kendilerine neyin zarar vereceğini kestiremeyen çocuklar eğer gözetim altında olmazlarsa bu tür kazalara kolaylıkla maruz kalabilirler. Bu nedenle her anne ve babanın mutlaka uygulaması gereken kurallar kısaca şunlardır.

1

Büyüme ve gelişmesi henüz sürmekte olan çocuğun sağlığının düzenli olarak bir pediatrist tarafından izlenmesi gerekir. Böylece birçok hastalık ağır ve acil durumlara yol açmadan daha başlangıçta kolaylıkla tedavi edilebilir.

2

Aşı programının eksiksiz olarak uygulanması şarttır. Tarih boyunca milyonlarca insanın ölümüne neden olan birçok hastalık bu sayede artık hiç görülmemektedir.

3

Çocuklar büyüklerinden gördükleri her şeyi taklit etmek istedikleri için onların gözü önünde ilaç içmekten ve baş ağrısı, karın ağrısı gibi şikâyetleri dile getirmekten kaçın-

Otomobillerde 12 yaşından küçük çocuklar asla ön koltukta oturtulmamalı ve uygun otomobil koltuklarında kemerleri bağlanmış olarak oturtulmalıdır. Bu sayede araç içi kazalardaki yaralanma ve ölüm riski en aza iner.

7

Spor yaralanmalarına karşı özellikle bisiklet ve kaykaya binerken uygun başlıklar ve dizleri dirsekleri koruyucu giysiler giyilmelidir.

8

Acil durumlarda mali sorunların yaşanmaması için çocukların mutlaka özel ya da resmi bir sağlık sigortalarının bulunması gerekir.

www.elitistanbul.com.tr

13


DOKTORUMUZDAN

UZM. DR. MURAT PALABIYIK Çocuk Saglıgı ve Hastalıkları Uzmanı

Okula giden her çocuğun anne ve babasının adını söyleyebilmesi, evinin adresini tarif edebilmesi hatta telefon etmeyi öğrenmesi önerilir.

14

www.elitistanbul.com.tr

ACİL DURUMLARA HAZIRLIK Çocuğunuzun kronik bir hastalığı varsa anne ve babalar ile bakıcılar, okuldaki sağlık görevlileri ve öğretmenler bu hastalığın nasıl acil sorunlara yol açabildiğini ve nasıl müdahale edilebileceğini iyi bilmek zorundadırlar. Örneğin diyabetli ve insülin kullanan bir çocukta kan şekerinin aşırı düşmesinin yükselmesine göre daha tehlikeli, hatta ölümcül olabileceği ve bu durumda neler yapmak gerektiği çocuğun çevresindeki herkes tarafından iyi bilinmelidir. BU durumlarda  çocuğunuzun yanında hastalığı ve yapılması gerekenleri açıkça yazan bir kart

bulundurmak çok yararlı olur. Okula giden her çocuğun anne ve babasının adını söyleyebilmesi, evinin adresini tarif edebilmesi hatta telefon etmeyi öğrenmesi önerilir. Bu durumda evden uzaktayken oluşacak acil durumlarda çok daha hızlı davranılabilir. Her anne ve babanın çocuğun hekiminden yüksek ateş, havale geçirme, düşme ve çarpma sonucu oluşabilecek kırıklar, aşırı kanamalar gibi konularda ne yapacağını kendi çocuğuna özel olarak öğrenmesi gerekir.

Daha da iyisi çocuklarda ilkyardım konusunda düzenlenen kurs ve eğitim programlarına katılmalarıdır. Ancak bilinçsizce ve panik içinde yaplacak ilkyardım girişimlerinin çocuklara daha fazla zarar vereceğini unutmamak gerekir.


DOKTORUMUZDAN

ÇOCUKLARDA ACİL BİR SORUN OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR? Hastalıklara karşı çocuklar erişkinlerden farklı tepkiler verirler. Aynı hastalık bir erişkinde çok hafif seyrederken çocukta hastaneye yatırılmayı gerektirecek kadar ağır olabilir ya da erişkinleri yatağa düşürecek hastalıklar çocuklarda çok hafif bulgularla seyredebilir. Ayrıca çocuklar sözel olarak sorunlarını iyi anlatamayabilirler. Bu nedenle erişkinlerin çocuklarının davranış özelliklerini ve beden dillerini iyi bilmeleri gerekir. Çocuklarda acil bir sorunun olduğunu düşündüren belirtiler şunlardır: Her zamankinden farklı davanışlar Anormal ve zor nefes alma Etrafla ilgilenmeme ve cevap vermeme Aşırı uyku eğilimi  sürekli huzursuzluk Bebeklerde emmeme, beslenme güçlüğü Bilinç bulanıklığı ya da delirium tablosu Dudakların ve cildin mavi-mor bir renk alması Durdurulamayan kanama Ateşle birlikte bilinç bulanıklığı Sürekli ve siddetli ağrılar  sürekli ve aşırı kusma   Eğer çocuğunuz bir hastalık geçiriyorsa doktoru size bu hastalıkla ilgili acil olabilecek belirtileri daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

ACİL DURUMLARDA NASIL DAVRANMAK GEREKİR Acil durumlarda soğukkanlı ve planlı davranmak çok önemlidir. İlkyardım mutlaka ekip olarak yapılır. Bu nedenle bir yandan çocuğa müdahale ederken bir yandan da doktoru ya da acil servis aranarak (112) yardım istenmelidir.   Eve en yakın acil servisin yeri ve ulaşım şeklinin önceden bilinmesi, doktorunun telefonlarının kolay ulaşılabilir bir yerde olması da hızlı müdahele için çok önemlidir. Aşırı yüksek ateşli çocuklara ateş düşürücü verildikten sonra ılık su ile banyo yapılması gerekir. Soğuk su banyosu titremeye ve ateşin daha sonra daha fazla yükselmesine yol açacağı için önerilmez. Eğer çocuk havale geçiriyorsa düz bir zemine yan yatırılarak baş hafifçe arkaya eğilip havale durana dek beklenebilir. Eğer kusarsa akciğerlerine kusmuk kaçmasın diye yan yatırmak gereklidir. Eğitimsiz bir kişi kalp-akciğer canlan-

dırması yapmaya kalkarsa çocuğa daha fazla zarar verebilir. Gereksiz yere yapılacak kalp masajı  atmakta olan bir kalbi durdurabilir. Çok çaresiz durumlarda ağızdan ağıza solunum yapılması büyük olasılıkla hayat kurtarır. Çocuğunuzun ilaç ya da kimyasal madde içtiğini farkederseniz asla evde kusturmaya çalışmayın. Özellikle lavabo-aç, kezzap gibi yakıcı kimyasallar kusma sırasında ikinci kez yemek borusunu yakacak ve akciğerlere kaçarak daha ciddi sorunlara yol açacaktır. Acil servise giderken içilen ilaç ya da kimyasal maddelerin kutularını yanınıza almayı unutmayın. Hastaneler ve acil servisler çocuklar için korku veren ve sevimsiz gelen mekanlardır. Sakinleştirmek ve uyumu arttırmak için yanına en sevdiği oyuncaklarını almak, rahat bir kıyafet giydirmek ve en önemlisi de anne ve babanın olabildiğince sakin ve rahat davranmaya çalışması gerekir.

www.elitistanbul.com.tr

15


DOKTORUMUZDAN

EYVAH ÇOCUGUMUN BOGAZINA BİR ŞEY KAÇTI !

UZM. DR. MURAT PALABIYIK Çocuk Saglıgı ve Hastalıkları Uzmanı

er yıl Amerika’da 4000 kişi yemek sırasında boğazına kaçan gıdalarla tıkanarak ölmektedir (Besin aspirasyonu). Bu ölümlerin de büyük çoğunluğunu 3 yaş altındaki çocuklar oluşturmaktadırlar. Soğukkanlı davranarak çocukların hayatını kurtarabiliriz.

İLK YARDIM Eğer çocuk besin ya da yabancı bir cisimi aspire ettiğinde şiddetle öksürmeye başladıysa, solunum yolları tam olarak tıkanmamış ve öksürerek bu cismi dışarıya atmak istemektedir. Eğer solunum yolları tam olarak tıkanırsa öksüremez, soluk alamadığı için de dudakları ve tüm cildi morarmaya ve solmaya başlar. İşte bu durumda yapılacak ilkyardım girişimleri hayat kurtarıcıdır. En ideali de her anne ve babanın bu konuda düzenlenen kurslara katılmasıdır.

H

Besin aspirasyonları en çok büyük kardeşleri tarafından bir şeyler yedirilmeye çalışılan çocuklarda olur. Bu nedenle yemek sırasında mutlaka bir erişkinin gözlemi şarttır. Özellikle taneli gıdalar en çok aspire edildiği için kuruyemişler, küçük draje şekerler, küçük taneli üzümler, patlamış mısır gibi besinler 3 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir. Küçük parçalı oyuncaklar da kolaylıkla yutulabildiği için 3 yaş altı için uygun değildir.

16

www.elitistanbul.com.tr

1

Çocuğun yüzü yere dönecek şekilde ön kolunuza yatırın, baş gövdeye göre daha alçak tutulmalıdır. Gerekirse dirseğinizi bacağınıza dayayarak destek alabilirsiniz.

2

Elinizin içi ile el bileği arasını kullanarak çocuğun omuzları arasında 5 kez kuvvetlice vurun.

3

Çocuğun yüzünü yukarıya çevirerek göğüs kemiği (sternum) üzerine 3 parmağınızla şiddetli basılar yapın her seferinde göğüs 1-2 cm içeriye çökmelidir.

4 5

Tekrar yüzünü aşağıya çevirerek aynı hareketleri yabancı cisim çıkana ve çocuk nefes almaya başlayana kadar tekrarlayın. Asla parmağınızı çocuğun ağzına sokarak yuttuğunu çıkartmaya çalışmayın, bu hareket solunum yollarının tamamen tıkanmasına ve hayati tehlikeye yol açabilir.


DOKTORUMUZDAN

TENISÇI DIRSEGI NEDIR?

NASIL ANLAŞILIR?

enisçi dirseği (lateral epikondilit) ön kolun, el ve kol kaslarının aşırı kullanılması sonucu ortaya çıkan bir sorundur. Tenisçi dirseği tabiri tenis oyuncularında sık rastlanan bir rahatsızlık olduğu için kullanılır. Raket sporları ile uğraşan sporcularda sık olarak ortaya çıkmasına rağmen, hastalık el bileği ile tekrarlayan ve zorlayıcı işleri yapan her kişide ortaya çıkabilir. Günde 2 saatten fazla zorlayıcı el bileği hareketeleri yapan tüm meslek gruplarında tenisçi dirseği görülebilir. Özellikle boyacılar, tesisatçılar, marangozlar ve hatta yoğun ev işi yapan ev hanımlarında da tenisçi dirseği sık olarak ortaya çıkar. Sık görüldüğü yaş aralığı 30-50 yaşları arasıdır.

T

Tenisçi dirseğinin görülen en yaygın belirtileri şunlardır: • Yavaşça artarak dirseğin dış kısmını saran ağrı. Sık görülmese de bazı durumlarda ani şiddetli ağrı görülür. • Nesneleri sıktığınızda veya el sıkıştığınızda artan ağrı • Bileğinizi güç kullanarak hareket ettirdiğinizde veya sabitleştirdiğinizde artan ağrı. Örneğin diş fırçasının ileri geri hareket ettirmek, kavanoz açma, alet kullanma ya da taşıma. Eğer tanı konduysa ameliyatsız tedavisi şu şekildedir, Ağrılar yeni başlamış ise; ilaç- buz ve istirahat tedavisi oldukça başarılıdır. Eğer bu yöntemler ile tedavi sağlanamaz ise özel dirseklik kullanımı- Atelleme yöntemleri- Fizik Tedavi uygulamalar(ESWT, masaj, ultrason vb.) veya enjeksiyon yöntemlerinden birisi ve birkaçı birlikte kullanılabilir. En az 6-8 ay süren tedavi sonrasında hastaların %5-10 u bu tedavi yöntemlerinden fayda görmediği için ameliyat edilmekte-

dir. İlaç ve istirahat tedavisinden fayda görmeyen hastalara enjeksiyon tedavisi uygulanmaktadır. Enjeksiyon tedavisinde 2 yöntem ön plana çıkmaktadır. Birincisi steroid(kortizon) enjeksiyonu yapmaktır. Bu yöntem çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bu yöntemin başarı oranı %40-60 aralığındadır. Bu yöntem aynı dirseğe 1-3 kez denenmektedir. İkinci enjeksiyon yöntemi ise PRP enjeksiyonudur.

UZM. FZT. ALTAN YALIN

Fizik Tedavi Uzmanı

Tenisçi Dirseğinden Korunmak Nasıl Korunulur? Tenisçi dirseğinden korunmak için özellikle sık tekrarlanan hareketlerden kaçınmak en önemli çözüm yoludur. Geçmişte ev hanımlarının temizlik sonrasında uzun süre ara vermeden bez sıkmaları, erkeklerin uzun süre tornavida kullanması en önemli nedenler arasında yer alırken; günümüzde uzun süreli mouse kullanılması ve bu mouse’un çok sıkı kavranarak tutulması en önemli nedenlerden biri halini almıştır, ayrıca tenis sporuna olan ilginin her geçen gün artması sonucu amatör sporcuların uzun sure uygun olmayan raket ile vuruş yapılaması günümüzde en önemli nedenler arasında yer almaktadır.   Korunmak için özellikle Mouse kullanımı sırasında; 1- Mouse un çok sıkı tutulmaması, 2- Küçük Mouse kullanımından kaçınılması, hatta avuç içini dolduracak büyüklükte Mouse kullanılması, 3- Yapılan işe belirli periyotlar halinde ara verilmesi.   Amatör sporcularda: 1- Kolay kavranabilen , 2- Çok sert olmayan kaliteli raketlerin kullanılması tenisçi dirseğine yakalanma sıklığını azaltmaktadır. www.elitistanbul.com.tr

17


DOKTORUMUZDAN

DR. B. SAVAŞ AKSOY

Kadın Hastalıkları ve Dogum Uzmanı

SERVIKS KANSERINDEN KORUNMA Dünya ölçeğinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü, meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin önde gelen 3. nedenidir. Dünya çapında 2 dakikada bir, bir kadın serviks kanserinden ölmektedir. Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında önemli bir etkiye sahip olmasına rağmen hala kadınlar serviks kanseri nedeniyle ölmektedir. Serviks kanseri Türkiye’de en sık görülen 8. kanser türüdür.

erviks(rahim ağzı), rahimin vajene açılan dar boynudur. Serviks, aynı zamanda enfeksiyonların rahme ulaşmasını engellemeye yardımcı, önemli bir bariyer görevi de görmektedir. Gebelik sırasında serviks, bebeği rahim (uterus) içinde tutmaya yardımcı olmak için sıkıca kapalı durumda kalır. Bebek doğmaya hazır olduğunda serviks yaklaşık 10 cm açılarak bebeğin geçmesine izin verir.

tipler olup yüksek riskli tipleri serviks kanserine yol açabilen anormal hücrelerin gelişmesine neden olabilmektedir. Gerçekten serviks kanseri olgularının çoğuna iki tip HPV (HPV 16 ve 18) neden olmaktadır. Serviks kanseri olgularının aşağı yukarı % 70’inde bu iki tip bulunmuştur.

Serviks Kanseri Nedir? Serviks hücreleri anormalleşip kontrolsüz bir şekilde büyümeye başladığında serviks kanseri oluşmaktadır.

HPV’ in genital siğillerin %90’ ına ve serviks kanserlerinin %70’ ine neden olan iki tipine karşı bir aşı geliştirilmiştir. Bu aşının en az beş yıl süre ile HPV enfeksiyonlarına karşı koruma sağladığı kanıtlanmıştır. Korumanın ne kadar süreceği de halen araştırılmaktadır.

S

Serviks Kanserinin Nedeni? Serviks kanserinin nedeni, insan papillomavirüsüdür (HPV). Çoğu düşük riskli

18

www.elitistanbul.com.tr

Serviks kanserine yol açan bazı risk faktörlerinden kaçınmak mümkündür.


DOKTORUMUZDAN Cinsel Öykü; HPV esas olarak cinsel yolla bulaşmaktadır. Cinsel hayata erken başlayan ve çok partner değiştiren kadınlarda serviks kanseri riski artmaktadır. Tarama; Düzenli jinekolojik muayene ve Pap-smear testi serviks kanserinden korunmada yardımcıdır. Serviksdeki değişiklikler, Pap-smear testi ile tespit edilerek kanser gelişmeden tedavi edilebilir. Düzenli Pap-smear testi yaptırmayan kadınlarda serviks kanseri riski artmaktadır. Sigara: Sigara içmek serviks kanseri riskini artırır. Virüs Nasıl Yayılmaktadır? HPV oldukça yaygındır, cinsel temasla kolayca geçebilmektedir. Gerçekte cinsel yönden aktif kadınların % 80’e varan bölümü yaşamlarının bir anında, bir HPV virüs tipiyle enfekte olmaktadır. HPV virüslerini aldığımızın farkında olmasak bile bağışıklık sistemimiz HPV enfeksiyonlarını savaşarak uzaklaştırabilmektedir.. Ancak bazen yüksek riskli virüs tipleri servikste kalmakta ve zamanla serviks kanserinin gelişmesine neden olabilmektedir. Kanser Öncülü Hücreler Nelerdir? Bu anormal hücreler, normal hücrelerden farklı yapıda kanserleşme potansiyeline sahip olan hücrelerdir. Bu nedenle kanser öncülü hücreler denmektedir. Ancak, gerileyebilir ve normale dönebilir. Kanser öncülü

serviks hücreleri, kanser olduğunuz anlamına gelmemektedir. Kanser öncülü hücre kümelerine genellikle lezyon denir ve bunlar gelişmenin evresine göre hafiften şiddetliye göre derecelendirilir. Doktorunuz lezyonları, Servikal İntraepitelyal Neoplazi (CIN) olarak adlandırabilir ve hafiften (CIN1) şiddetliye (CIN3) doğru derecelendirir. Kanser Öncülü Lezyonların Tedavisi; Doktorunuz anormal lezyonlara sahip olduğunuz ve ilave tedaviye gerek duyduğunuzu saptarsa, birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Bu tedavilerin çoğu, muayenehane veya hastanede, kadın-doğum polikliniğinde uygulanmaktadır. Gerekirse lokal anestezi kullanılacağından bu tedavi metodları size acı vermeyecektir. Kriyoterapi: Bu yöntemde küçük bir metal plaka donma derecelerine kadar soğutulur ve daha sonra anormal hücrelerin bulunduğu alana yerleştirilerek anormal hücreler yok edilir. LEEP ( Loop Electrosurgical Excision Procedure [Elektrocerrahi Lupla Eksizyon İşlemi]) Halen en çok kullanılan basit bir tedavi yöntemi olup anormal hücreleri yok etmek için ısıtılmış bir ince tel halka kullanılır. Konizasyon: Anormal hücreleri yok etmek için serviksten koni şeklinde bir doku parçası çıkartılır.

Lazer tedavisi: Anormal hücreleri yakıp yok etmek için lazer kullanılır.

- Pelvik ağrı - Cinsel ilişki sırasında ağrı veya lekelenme

Pap-smear testinin Önemi Pap-smear testi neleri gerektirir? Pap-smear testi serviksinizden bir sürüntü almayı gerektirir. Bu test, bir spatül veya özel bir fırça kullanarak serviksinizin yüzeyinden nazikçe birkaç hücre alacak bir sağlık personelini gerektirir. Alınan bu örnekler daha sonra olası erken anormallikler açısından mikroskop altında incelenir. Anormallikler saptandığında sizle hemen temasa geçilecek, ileri testler ve olası tedavi için önerilerde bulunulacaktır.

Tedavi + Serviks Kanseri Tedavi Seçenekleri Kanser diğer organlara yayılmamış ve hâlâ erken evredeyse konizasyon yöntemiyle serviksten tüm kanserli dokunun çıkartılması mümkün olabilir. Kanser daha çok ilerlemiş veya lokal alan dışına yayılmışsa, doktorunuz tedavi için bir veya birden fazla yöntemi önerebilir. Örneğin : + Cerrahi + Radyoterapi + Kemoterapi Geleceğe Doğru Serviks kanseri dünya ölçeğinde birçok kadını etkilemesine rağmen erken tanı durumunda sağ kalım oranları yüksektir. Düzenli aralıklarla Pap-smear testi yaptıran ve ardından gerekirse tedavi uygulanan kadınların çoğu serviks kanserine karşı iyi bir korunma sağlayacaktır.

Tanı - Pap-smear testinde anormal bulgular görüldüyse tanı için daha ileri yöntemlere başvurulur. Aşağıdaki belirti ve bulgular serviks kanserinde görülebilir. - Vajinal kanama - Beklenmeyen anormal vajinal akıntı

www.elitistanbul.com.tr

19


DOKTORUMUZDAN

MENISKÜS İLE İLGİLİ BİLGİLER DR. AYDIN ARSLAN

Ortopedi ve Tramvatoloji Uzmanı

Menisküs Yaralanmasının Belirtileri Belirtiler yırtığın şekline ve büyüklüğüne göre değişse de genel olarak şu şekildedir: - Ağrı - Takılma hissi, kilitlenme - Şişlik - Sertlik - Kopma sesi - Hareket kısıtlılığı - Dizde güvensizlik hissi Travma sonrasında gerçekleşen menisküs yaralanmalarında dizde aniden şişme görülebilir. Yırtık eğer “kova sapı” dediğimiz türdense kilitlenme eşlik edebilir. Ağrı, hem yaşlı grupta hem de genç grupta ortak bulgudur. Merdiven inip çıkarken ya da çömelirken ağrının şiddeti artar.

20

Menisküs Nedir? Şekil olarak “C” harfine ya da hilale benzeyen menisküsler uyluk ile kaval kemikleri arasında yer alan, sürtünmeyi azaltarak vücudun yükünü diz içerisine eşit olarak transfer etmeye yarayan kıkırdakımsı yapılardır. Menisküs Yırtılması Nasıl Olur? Menisküs yırtığı gençlerde ve yaşlılarda farklı şekilde gerçekleşebilir. Genç grupta en çok travma sonrası yırtılma görülürken yaşlı grupta ise eskimeye ve yıpranmaya bağlı olarak basit bir hareket sonrası menisküs yırtığı gerçekleşebilir. Yaşlılarda çok sık karşılaşılan diz kireçlenmesi ile birlikte menisküslerin üzerindeki yük artar. Zaten yapı özelliklerini kaybeden menisküs bu nedenle kolayca yırtılabilir. Menisküs yaralanması spor yapan kişilerde çok fazla görüldüğü için “sporcu sakatlanması” olarak anılabilir. Ancak sadece spor yapan kişilerde menisküs yırtılması olmaz. Günlük hayat içinde yapılan herhangi bir ters hareket (örneğin dizin aniden döndürülmesi) menisküslere zarar verebilir. Zayıf kas yapısı olan kişilerde bu tarz sakatlanmalar daha kolay gerçekleşebilir. Menisküs Tedavisi Her menisküs yırtığı ameliyat edilmez. Tedavinin şekline hastanın şikayetlerine ve MR sonuçlarına bakılarak karar verilir. Özellikle yaşlı grupta kireçlenmeye bağlı olarak gerçekleşen menisküs yırtılmalarında ameliyatsız menisküs tedavisi yöntemlerine başvurulur. Diz çevresini güçlendirici egzersizler, fizik tedavi destekleri ve gerekliyse dizlik kullanımıyla tedavi edilmeye çalışılır. Travma sonucu yaralanma söz konusu olan genç grupta eğer kırmızı zon dediğimiz kanlanan bölgelerde yırtılma meydana gelmişse bir süreliğine dize yük vermeyerek, kuvvetlendirici egzersizler yaparak ve fizik tedavi desteği alarak tedavi sağlanabilir. Kırmızı zon yırtıklarında menisküs dikilebilir. Ancak beyaz zon dediğimiz beslenmenin olmadığı bölümde yırtık oluşmuşsa o bölümün çıkartılması gerekir. Menisküs Ameliyatı Menisküs ameliyatı artroskopi dediğimiz kapalı yöntemle yapılır. Diz artroskopisinde 2 veya 3 küçük delikten girilerek kamera ve tedavi araçlarının yardımıyla tamir işlemi gerçekleştirilir. Yırtığın yeri ve hastanın yaşı uygunsa menisküs yırtıkları dikilebilir. Diz artroskopisi sayesinde hasta çok çabuk iyileşerek normal hayatına daha hızlı dönebilir.

www.elitistanbul.com.tr


DOKTORUMUZDAN

DR. AHMET USLU

ÇÖLYAK HASTALIGI NEDİR? ölyak Hastalığı GLUTEN adlı proteine karşı gelişen  alerji ve hassasiyetle ortaya çıkan ve de ömür boyu süren bir ince bağırsak hastalığıdır. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar GLUTEN içerir. Sindirilen gıdalar  ince bağırsakta ilerlerken barsak mukozasından emilerek  kana karışır. Barsak yüzeyi villus denen girinti çıkıntılarla çok büyük bir emilim yüzeyine sahiptir. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, bu kıvrımlı yapı sayesinde olabilmektedir.

Ç

Çölyak Hastaları, glutenli yiyecekleri tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları tahrip olur ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır. Buna bağlı olarak  alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği ve  vücut için elzem maddelerin yeterince alınamamasına bağlı olarak hastalık belirtileri gelişir.

NORMAL

ÇÖLYAKLI

Iç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

BELİRTİLER Gluten içeren gıdalardan kaynaklanan, hissedilebilir şikâyetler çoğunlukla uzun süreler sonrası hatta bazen yıllar sonra kendini gösterir. Hastalığın belirtileri beslenme yetersizliğinin boyutuna bağlı olarak geniş bir yelpazeye sahiptir. - Zayıflık - Kas güçsüzlüğü - Kansızlık - İshal - Kusma - Bezginlik - İştahsızlık     - Büyüme geriliği        - Ağız içinde oluşan yaralar - Gaz ve şişkinlik - Eklem ve kemik ağrıları - Sinirlilik - Ciltte kaşıntılı döküntüler - Karaciğer fonksiyonlarında bozulma

www.elitistanbul.com.tr

21


DOKTORUMUZDAN

TANI YÖNTEMİ Çölyak hastalığı her yaşta ortaya çıkabilir. Belirtilerin çok geniş dağılım göstermesi nedeniyle çölyak hastalarının şikâyetleri bazen başka hastalıklarla ilişkilendirilerek tanı konulmasında gecikmelere ve hatalara neden olabilmektedir. Çölyak hastalığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere neden olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir. Kan testleri ve sonrasında ince bağırsak biyopsisi ile kesin tanı konulmaktadır. Çölyak Hastalığının Alerji Testleri, gıda duyarlılık testleri  yâda herhangi bir görüntüleme yöntemi ile tespit edilmesi mümkün değildir. Çölyak Hastalığı ile İlişkili Olabilecek Hastalıklar Şunlardır:  • IgA eksikliği • Tip1 DM • Down, Turner, Willians Sendromları. • Otoimmün tiroid hastalığı • Otoimmün karaciğer hastalığı

DR. AHMET USLU Iç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

Tedavi edilemezse çölyak hastalığının kısa ve uzun vadedeki riskleri nelerdir?   • Kısırlık, düşük • Protein ve yağ emiliminde bozukluk   • Depresyon • Büyüme geriliği • B12,demir eksikliği gibi faktörlere • Lenf bezi tümörü • Kalın ve ince bağırsak kanserleri bağlı kansızlık • Otoimmün hastalıkların birlikteliğin• Kalsiyum ve K vitamini eksikliği de artış • Kemik erimesi

NASIL TEDAVİ EDİLİR? Çölyak hastalığının tedavisi sıkı sıkıya uyulan GLUTENSİZ  diyettir.  Diyete uyulduğu takdirde bozulan ince bağırsak yüzeyi normal şeklini ve fonksiyonlarını  tekrar kazanmaktadır. Diyete başlandıktan kısa bir süre sonra şikâyetler belirgin şekilde azalır. Şikâyetlerin tamamen kaybolma süresi   ince bağırsaktaki tahribat derecesi, hastanın yaşı ve diğer faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. Sonuç itibari ile diyete dikkat edildiği sürece hastasının genellikle bir şikâyeti olmaz.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!!! • • •

• • •

22

www.elitistanbul.com.tr

Glutenli ve glutensiz gıdaları birbirlerine temas ve karışma ihtimali nedeni ile ayrı yerlerde tutun. Glutenli yiyecekler hazırlanırken kullanılan çatal kaşık süzgeç tabak v.s. gereçler kesinlikle Çölyaklı kişilerin gıdalarına temas ettirilmemelidir. İnce bağırsakta tahribata için bir çay kaşığı un, buğday ya da bulgurun sekizde biri yeterli olmaktadır. Bu nedenle dışarda hazırlanan hazır gıdaların hemen hemen hepsinde un bulunduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Çölyak hastalığının diyet dışında herhangi bir tedavi alternatifi yoktur. Diyetteki kaçamaklara rağmen şikâyetinin olmaması diyeti bırakabileceği anlamına gelmez. Diyetin bozulması ya da terk edilmesi tedavi edilmesi çok daha zor olan ağır hastalıklara neden olabilir.


DOKTORUMUZDAN

DR. CANAN ÖZTÜRK

Dermatoloji Uzmanı

BOTULINUM TOXIN NEDİR? ozmetik uygulamalarda kullanılan botox miktarı minimaldir ve yaptıran kişilerde herhangi ciddi bir yan etkiye sebep olmamaktadır. İşlem kolay ve güvenilirdir. Küçük bir enjektör ile yüzün belirli kısımlarına belirli miktarlarda uygulanmaktadır. Botox uygulamalarında, botulinum toksini kas içine enjekte edilerek aşırı kasılan kas ve kas gruplarında geçici güçsüzlük yaparak etki göstermektedir. Bu etki ortalama 4–6 ay sürmektedir. Tekrar edilen uygulamalar ile tedavinin etkinlik süresi uzar. Yılda ortalama 2 -3 kez botox yapılabilir. Uygulanan işlem kolay ve güvenilirdir.

K

Botulinum Toxin Hangi Bölgelere Uygulanır? + Göz çevresi kırışıklıklarında, + Alın ve kaş arası mimik kırışıklıklarında, + Dudak çevresi kırışıklıklarında, + Boyun bölgesi kırışıklıklarında, + Burundan ağıza doğru inen nazolabial çizgilerde, + Dudak kenarından çeneye doğru inen çizgilerde, + Yanak sarkmalarında, + Kaş kaldırmada, + Koltukaltı, avuçiçi ve ayak tabanında terleme tedavilerinde.

Yılda ortalama 2 -3 kez botox yapılabilir. Uygulanan işlem kolay ve güvenilirdir.

En Çok Uygulanan Bölgeler + Kaş arası, + Alın bölgesi, + Koltuk altı bölgesi, + Göz çevresindeki (kaz ayağı denilen bölgelerde) mimik kırışıklıklarının düzeltilmesinde kullanılır.

www.elitistanbul.com.tr

23


DOKTORUMUZDAN

YÜZ MEZOTERAPİSİ Orta yaş ve üstündekilerde, sigara kullananlarda, güneşin zararlı etkilerine maruz kalmış, yıpranmış ve bakımsız ciltlerde, beslenmesine dikkat etmeyenlerde ve kuruluk veya sarkma gibi yakınması olan kişilerde iyileştirici etkisi çok belirgindir.

Mezolift yani yüz mezoterapisi yüz, boyun, dekolte ve el sırtlarında oluşan yaşlanma etkilerinin giderilmesinin yanı sıra sigara ve alkolden zarar gören ciltlerde tedavi edilebilir. Öncelikle orta yaş ve üstündekilerde, sigara kullananlarda, güneşin zararlı etkilerine maruz kalmış, yıpranmış ve bakımsız ciltlerde, beslenmesine dikkat etmeyenlerde ve kuruluk veya sarkma gibi yakınması olan kişilerde iyileştirici etkisi çok belirgindir. Ayrıca, ciltte yıpranma etkileri henüz başlamadan, kırışıklık ve çizgiler henüz oluşmadan düzenli mezolift uygulaması, cildin olduğundan daha genç, canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Mezolifting yönteminde, deri içine doğal maddelerin

24

www.elitistanbul.com.tr

(vitamin,mineral ve önemli yapı elemanlarının) mikro enjeksiyonları yapılarak, derinin üst ve alt tabakasında doku yenilenmesi sağlanmaktadır. Tedavi ciltteki zamana bağlı değişiklikleri yavaşlatır, hatta tersine çevirir. Böylece ciltte daha fazla kollojen oluşarak, elastin kalitesi artarak derinin yapısı sağlamlaşır. Artan oksijenlenme nedeni ile haftalar içinde cilt sağlıklı, parlak ve tazelenmiş görünmeye başlar. Mezolifting uygulaması botox ve dolgu maddeleri uygulamalarıyla kombine edilebilir. Mezolifting cilt için çok faydalı maddelerin direk deri içine verilmesi nedeniyle, deriye dışarıdan sürülerek uygulanan kremlere göre daha etkilidir.

Mezolift Ne Sıklıkla Uygulanır? Yılda bir kez ortalama 4-6 seanslık bir kür olarak verilebilir. Bu uygulamanın sıklığı, kişiye göre değişmekle birlikte; 10-15 gün ara ile 2 veya 3 seans ile başlayıp, sonra ayda 1 olacak şekilde 6 seansa tamamlanabildiği gibi direkt olarak her 1-2 ayda bir tek seans olarak da uygulanabilir. Mezolift Tedavisinin Sonuçları Nelerdir? İlk beklenen etki “pırıltılı, canlı bir yüz” etkisidir. İkinci etki “mevzu-lifting, yani orta tabaka kaldırma etkisidir. Her enjeksiyon alanında cildin gerginleştiği hissedilir. Üçüncü etki, kırışıklıkların dolma etkisidir. Seans sayısı arttıkça dolgu etkisi kalıcı olur.


DOKTORUMUZDAN

DR. CANAN ÖZTÜRK

Dermatoloji Uzmanı

ALERJI TESTI ünümüzde alerjik hastalıklar oldukça fazla miktarda görülmektedir. Özellikle sanayileşmenin artması, kişisel yatkınlıklar, kullanılan kimyasal maddeler, klimalı ve kaloriferli ortamlar, havanın kuruması, katkı maddesi içeren yiyeceklerin fazla tüketilmesi, alerjiyi tetiklemektedir.

G

Burun akıntısı, hapşırma, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, geçmeyen öksürük, vücutta kaşıntı ve bazen eşlik eden kızarıklık bulguları bize alerjik hastalıkları düşündürmektedir.

jene karşı cevabı gösteren bir testtir. Özellikle deriden test yapılamadığı durumlarda (çok küçük çocuk ya da alerji haplarının kesilemediği durumlarda ) yapılmaktadır. Diğer bir test, özellikle ekzemalarda kullandığımız (deride kızarıklık, pullanma ve kaşıntı vb durumlarda tercih edilir.) sırta alerjen madde içeren ürünlerin yapıştırılması şeklinde yapılan yama testidir. Yama testinde alerjen madde içeren bantlar sırta yapıştırılır ve 48 saat sonra açılarak test değerlendirilir. Testin içeriğinde, gündelik hayatta kullandığımız parfümler, tatlandırıcılar, kuaför malzemeleri, takılar, yapıştırıcılar

Alerji testleri, birkaç çeşit olabilmektedir. Kanda spesifik IgE dediğimiz, hastadan kan alınarak bakılan, aler- Prick

test,

genellikle

koldan yapılan ve sonucu ortalam 15 dk içinde çıkan bir testtir. Kol iç yüzü temizlendikten sonra, alerjen damlatılır. Aplikatör yardımıyla deri üstüne ufak çizik yapılarak, reaksiyon izlenir. Yaklaşık 15 dk. sonra verilen cevaba göre test değerlendirilir. Test pozitiflik saptanırsa güvenirliliği oldukça yüksektir. Test öncesinde hastanın, alerji haplarını, ağrı kesicilerini, öksürük kesici ilaçları kesmesi gerekmektedir. Bazı uzun etkili alerji hapları 2-3 hafta önceden kesilmelidir.

Özellikle geçmeyen burun akıntınız, hapşırık ve öksürüğünüz, tedaviye cevap vermeyen kızarıklıklarınız varsa mutlaka alerji testi yapılmaön sını öneriyoruz.

www.elitistanbul.com.tr

25


DOKTORUMUZDAN

DR. MURAT ŞENER

Kardiyoloji Uzmanı

Daha önce mide kanaması geçirmiş olan hastaların kesinlikle ateş düşürücü ilaçları kullanırken mide koruyucu kullanmaları gerekmektedir.

GRİP İLAÇLARI NEYE YARAR NEYE ZARAR Grip hastalığında yüksek ateş halsizlik yorgunluk gibi şikâyetler olabilir. Grip olan hastalarda aynı zamanda tansiyon ve şeker yükselmesi veya düşmesi, ritim bozukluğu, kalp yetersizliği gibi rahatsızlıkları görülebilir.

rip hastalığında yüksek ateş halsizlik yorgunluk gibi şikâyetler olabilir. Grip olan hastalarda aynı zamanda tansiyon ve şeker yükselmesi veya düşmesi, ritim bozukluğu, kalp yetersizliği gibi rahatsızlıkları görülebilir. Bunun yanı sıra bir de grip tedavisi için kullanılan ilaçlar da bazı yan etkiler yaratabilirler. Grip ilaçları hastalığın tedavisinden çok hastalığın ortaya çıkardığı şikâyetleri tedavi etmek için kullanılır. Yani ateş, halsizlik yorgunluk gibi şikâyetleri gidermek için grip ilaçlarını kullanırız. Ateş düşürücü ilaçların aynı zamanda ödem çözücü etkisi de vardır. Bu özelliği sayesinde boğazdaki ve burundaki rahatsızlığı azaltır

G

26

www.elitistanbul.com.tr


DOKTORUMUZDAN

yabilir. Ayrıca ateş düşürücü ilaçlar karaciğer ve böbreğe de zarar verebilir, bu yüzden böbrek veya karaciğer yetersizliği olan hastalar ateş düşürücü ilaçları kullanırken iki kere düşünmelidirler. Bu ilaçlar aynı zamanda vücutta su ve tuz tutulumuna sebep olarak tansiyonu yükseltebilir, aynı zamanda kalp yetersizliğini de kötüleştirebilir. Özellikle hamilelerde bu ilaçların kullanımı mümkün olduğunca kısıtlanmalı ve gerekli ise kesinlikle doktor kontrolünde verilmelidir. Tabi burada yüksek ateşin de hamilelikte istenilmeyen bir durum olduğu unutulmamalı ve kar zarar oranı dikkate alınarak karar verilmelidir.

Peki, bu ilaçların da biryan etkisi var mı? Daha doğrusu bu ilaçların yan etkisi nedeni ile kullanılmaya değer mi? Her ilacın tedavi edici özeliği olduğu gibi yan etkisi de vardır. Eğer bu yan etkiler çok önemli değilse ve ilacın yararı çoksa ilacı kullanmak mantıklı gelebilir. Fakat bazen ilaçların yan etkileri göz ardı edilebilir. Bu durumlarda hastaya yarardan çok zarar verebilir. İşte burada grip ilaçlarının yarar ve zararlarını göreceksiniz. Grip olan hastaların en

sık karşılaştıkları şikâyet yüksek ateştir. Bu durumda ateş düşürücü ilaçlar verilebilir. Ateş düşürücü ilaçlar mide rahatsızlığı yapabilir. Özellikle gastrit ve reflü şikâyetleri olan hastaların ateş düşürücü ilaçları kullanırken dikkatli olmaları ve gerekirse mide koruyucu ilaçlarla birlikte kullanmalarını öneririm. Daha önce mide kanaması geçirmiş olan hastaların ise kesinlikle ateş düşürücü ilaçları kullanırken mide koruyucu kullanmaları gerekmektedir. Aksi takdirde mide kanamaları tekrarla-

Grip hastalarda ciddi oranda enerji kaybı, halsizlik ve yorgunluk yapar. Bu şikâyetleri azaltabilmek için grip ilaçlarının içerisine uyarıcı ilaçlar eklenmiştir. Bunlar genelde yüksek dozda kafein veya adrenalin türevi ilaçlardır. Bu ilaçlar sayesinde gribin oluşturduğu enerji kaybı hissi bir miktar da azalabilir. Fakat bunun yanında bu ilaçların da tansiyon yükselme ve ritim bozukluğu veya çarpıntı gibi yan etkileri ortaya çıkar ki bu yan etkiler oldukça tehlikeli hatta ölümcül olabilir. Çünkü bu yan etkileri zaten gribin kendisi de yapmaktadır. Grip bir virüse bağlı olan en-

feksiyondur, vücudumuz bu virüse karşı bir antikor geliştirdiğinde kendi kendimize iyileşiriz. Yakın zamanlarda yeni virüs ilaçları çıkmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır. Bu ilaçlar iyileşme süresini hızlandırır. Fakat bu ilaçların da yan etkileri vardır. Ritim bozukluğu veya karaciğer hasarı gibi yan etkileri vardır. Hamilelerin kullanması da sakıncalıdır. Grip tedavisinde en önemli kural istirahat ve bol sıvı tüketimidir. Özellikle kalp ve tansiyon hastaları grip ilaçlarını doktoruna sormadan kullanmamalı ve kullanırken iki kere düşünmelidirler. Aksi takdirde beyin veya mide kanaması veya ölümcül kalp ritim bozukluğu yaşayabilirler ki buna kesinlikle değmez. Grip olan hastalar yine de çalışmak zorundalar ise ve çok önemli hayati işleri varsa ve tansiyon, kalp gibi ciddi rahatsızlıkları yoksa ancak o zaman bu ilaçları kullanmayı düşünmelidirler. Günlük yaşamda ne yazık ki bu ilaçların gereksiz ve tehlikeli bir biçimde kullanımı olmakta ve bunun zararını hastalar çekmektedir. Ayrıca bu ilaçların çoğu hastaların zannettiği gibi hastalığı iyileştirmiyor sadece gribin sebep olduğu halsizlik ateş gibi yan etkileri azaltıyorlar. Dolayısıyla kullanma gerekliliği olan durumlar gerçekten azdır.

www.elitistanbul.com.tr

27


28

www.elitistanbul.com.tr


DOKTORUMUZDAN

DOĞA OLAYLARI VE BURÇLAR INSANLARI GERÇEKTEN ETKILIYOR MU? Pek çok kişiden duymuşsunuzdur “dizlerim ağrıyor, romatizmam var yağmur yağacak galiba“. Peki nasıl biliyor? Gerçek mi? Uyduruyor mu?

ek çoğumuz inanmasak da burçları takip etmekten zevk alırız. Geleceğe karşı merakımız bilinmeyene duyulan ilgi, bu motivasyonun ana kaynağı olabilir. Lakin gerçekten doğduğumuz tarih ya da bulunduğumuz yıl ve/veya ay hayatımızı etkiliyor mu? Yada yakın zamanda gözlemlenen süper ay gibi tabiat olayları ,ay ve güneş tutulmaları vb. olaylar hayatımızda değişikliklere sebep oluyor mu? Kozmik bir olay mı yoksa bilimsel açıklaması var mı? Peki, yağmur yağması, deprem vb. tabiat olayları bizleri nasıl etkiliyor? Bu gibi sorular insanların zihinlerini yıllarca kurcalamış ve kurcalamaya da devam ediyor.

P

Aslına bakarsanız insanoğlu koskoca evrende kendisini merkezi bir yere koyarak, olayları kendi açısından ele almakta, bencil, umursamaz belki de cahil. Oysaki bizler de evrenin son derece küçük bir parçasıyız ve hem mikro hem de makro evrenle etkileşim içinde olduğumuzda bir gerçek. Mikro-evrende, atom ve atom altı parçacıkların birbirleri ile etkileşimi veya kimyasal bileşiklerin birbirleri ile etkileşimleri gibi; makro-evrende ki gezegenlerin, yıldızların ya da gökcisimlerinin birbirlerini etkilediğini ve bütünleşik bir sistem olduğunu söylemek pekte yanlış olmaz.

DR. AHMET USLU

Iç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

Bizler de dünya da yaptıklarımızla yine doğa olaylarını, çevremizdeki canlıların yaşam alanlarını etkiliyor, hatta değiştiriyoruz. Peki, hal böyle iken kendimizi sistem dışında bir yere koymak çok akıllıca mı? Yada başka bir bakış açısıyla olayları sadece astrolojik biçimde ele almak gerçekçi mi? Yada bilimsel mi? Pek çok kişiden duymuşsunuzdur “dizlerim ağrıyor, romatizmam var yağmur yağacak galiba“. Peki nasıl biliyor? Gerçek mi? Uyduruyor mu? Elbette bilimsel bir açıklaması mevcut. Hava basıncı değişiklikleri o günkü hava olaylarının seyrini etkiliyor. Basınç değişikliklerini barometre yada manometre gibi araçlarla ölçmekteyiz.

www.elitistanbul.com.tr

29


DOKTORUMUZDAN

İnsan bulunduğu evrenin florası ve faunanın da bir parçası. Şayet mutlu ,huzurlu ve sağlıklı bir yaşam istiyorsak hem doğayla hem de insanlarla çatışmak yerine barışık bir yaşam, kendi homeostazımızı korumamıza neden olduğu gibi belki de evrenin dengesi içinde belirleyici olacaktır.

30

www.elitistanbul.com.tr

Zaten yağmur yağarken ağrısı olan insanları diğerlerinden farklı kılan da bu. Eklem aralığı içerisin de sıvı ihtiva eden kapalı bir sistem ve manometre gibi bir görev ifa ediyor. Normal ve sıradan insanların son derece küçük basınç değişikliklerini hissetmesi mümkün olmasa da bazı insanlar belki de bu noktada şansız yada bakış açınıza göre de şanslı olabilir. Tıpkı barometreye bakıp yağmur yağıp yağmayacağını tahmin etmek gibi. Yahut dolunayda insanlar gerçekten kurt adam oluyor, saldırganlaşıyor mu? Gerçeklik nedir? Yapılan çalışmalar gerçekten; cinayet, şiddet olayları ve sağlık sorunlarında artış olduğunu söy-

Bildiğimiz üzere dünyanın %75-80 i suyla kaplı. Dünyamızdan yaklaşık 350.000 km uzaklıktaki ayın etkisi ile gel-git olayları gibi devasal su devinimleri olurken yeryüzü şekillenirken, insan vücudunun %60 ı su hal böyleyken etkilenmemek aceba mümkün mü?

hücreleri ve sistemleri ile mikroorganizmaların etkileşimi sağlığımızı belirliyorsa; makro-evrende ki gelişen hadiseler de durumumuzu etkiliyor olamaz mı? Kimi zaman bu etkinin hissedilmeyecek kadar hafif yada bu gün anlayamadığımız yada anlamlandıramadığımız kadar karmaşık olmadığını söyleyebilir miyiz?

Sonbahar ayları depresyonun, kalp hastalıklarının mide barsak problemlerinin pik yaptığı dönemler. Nasıl ki mevsim değişikliği bir yandan hormonal dengemizi değiştirirken diğer yandan ısıl değişim hastalıklarımıza katkıda bulunuyorsa, çevremiz ve kendi mikro-evrenimiz içerisindeki karmaşık savunma

Sonuç itibari ile insan bulunduğu evrenin florası ve faunanın da bir parçası. Şayet mutlu ,huzurlu ve sağlıklı bir yaşam istiyorsak hem doğayla hem de insanlarla çatışmak yerine barışık bir yaşam, kendi homeostazımızı korumamıza neden olduğu gibi belki de evrenin dengesi içinde belirleyici olacaktır.

lüyor. Peki neden?


SAGLIK

KIŞ MEVSİMİ MEYVE VE SEBZELERI Elit İstanbul Florya 2018 Kış sayısında, mevsim meyve ve sebzelerinin faydalarını sizler için araştırdık.

KARNABAHAR

K

arnabaharı bu 2 ay boyunca taze olarak bulabiliriz. Turpgiller ailesindendir. Sağlık açısından birçok faydası olan karnabahar beyaz çiçekli bir sebzedir. İçerdiği sülfür bileşeni toksinleri nötralize ederek karaciğerin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur. Karnabaharın içerisinde C ve K vitaminleri bol miktarda bulunur. Sodyum ve potasyum da dahil olmak üzere float, niasin, pridoksin, riboflin, tiamin içerir. KARNABAHARIN FAYDALARI

Karnabahar, çok zengin kalsiyum ve mineral kaynağı olmasından dolayı her yaştan insanın güvenle tüketebileceği temel besin ve şifa kaynağıdır. Lifli ve antioksidanlar içerir ve bu nedenle bağışıklık sistemini zayıf duruma düşüren serbest radikallerin verdiği tahribatı giderir. Serbest radikalleri bünyeden atar.

Karnabahar, kalp ve kardiyovasküler sistemi korumaya yardımcı olur. Kolesterolü düşürür. Kalsiyum deposudur ve kemik sağlığına katkıda bulunur. Folik asit açısından zengindir ve A ve B vitaminleri açısından zengindir. Bu nedenden hamilelikte bebeğin büyümesine yardımcı olur. Akciğer kanseri, göğüs kanseri, mesane kanseri başta olmak üzere karnabahar birçok kanser türüne yakalanma riskini azaltır. Düşük kalorili

olması nedeniyle kilo vermeye yardımcıdır. KARNABAHARIN ZARARLARI Karnabahar, insan sağlığı için oldukça iyi bir besin olsa da fazla tüketimi sonucunda vücutta gaza ve gaz sıkışmalarına neden olabilir. Çok karnabahar tüketiminin bir başka zararı da alerjik sorunlara neden olmasıdır. Genelde hassas bünyeli ki-

şilerde böyle sorunlar görülmektedir. Kaşıntı ve nefes darlığı olarak görülebilir. Bu tür durumlarda tıbbi destek alınmalıdır. Ürik asit bulunduran karnabahar, gut ve böbrek taşı ile karşı karşıya olan kişilerin sorunlarının artmasına neden olabilir. Tiroitleri az çalışan kişilerin karnabahar tüketmeleri önerilmez.

HAVUÇ

B

u aylarda taze olarak bulabileceğimiz bir diğer besin de havuçtur.

Havuç, A vitaminli besinlerin en zengin olanlarından. Aynı zamanda içerisinde K, C, B6 vitaminleri ve kalsiyum bulunur. Bakır, folik asit, tiamin ve magnezyum içerinde barındırır.

HAVUÇ FAYDALARI Havuç, iyi bir antioksidandır. Kanı temizler ve kan akışını hızlandırır. Bu sebeple damaların tıkanmasını önler ve kalp sağlığını korur.

Beta karoten olarak çok zengindir. Beta karoten de kanserle mücadele etmektedir. Ayrıca bu konuyla alakalı olarak yapılan bazı bilimsel araştırmalar, havucun prostat kanserine karşı koruyucu özelliğinin olduğunu ortaya koymuştur.

www.elitistanbul.com.tr

31


SAGLIK Havuç lifli bir besindir. Yine tüm lifli besinler gibi sindirim sistemine faydalıdır. Mide sağlığı ve bağırsaklar için çok faydalıdır. Antioksidan bir besin olmasından dolayı sağlıklı ve parlak bir cildiniz olur. Yaşlanma karşıtıdır.

Yaşlanmadan dolayı meydana gelen unutkanlık, bunama gibi rahatsızlıkları yavaşlatır ve korur. Aynı zamanda darbelerle olu-

şabilecek unutkanlık gibi sorunlara karşı beyin sağlığını korur. Zihinsel faaliyeti zinde tutar ve strese karşı mücadele eden bir besindir.

Havucun, diş macunu üretiminde sıkça kullanıldığını biliyor muydunuz? Çünkü havuç tükürük bezlerinin görevlerine yardımcı olur ve ağız içerisini temizler. Bu nedenden diş ve diş etleri

için inanılmaz faydalıdır. Havucun A vitamini bakımından en zengin besinlerden birisi olduğunu söylemiştik. A vitamini eksikliğinden kaynaklı görme sorunlarında havuç tüketilmesi önerilir. Bu nedenden havuç direkt olarak göz sağlığı için çok faydalıdır. HAVUÇ ZARARLARI Havucu çok tüketilmesi ciltteki alerjenleri tetikleyebilir. Aynı zamanda şişkinlik ve hazımsızlığa neden olabilmektedir.

PIRASA

P

ırasa, ekim ayında havaların serinlemesi ile başlar ve şubat ayına kadar devam eden bir sebze olsa da yıl boyunca sera olarak bulmak da mümkün. Pırasa çok faydalı bir sebzedir. İçerdiği kükürt ve flavonoid birleşimi pırasayı sağlık açısından son derece değerli kılmaktadır. Aynı zamanda lif bakımından çok zengindir. PIRASANIN FAYDALARI Pırasa çok iyi bir idrar sökücüdür. Bu özelliği, cilt sağlığına faydalı olmak ve cildin parlamasını sağlamaktadır. Beta-karoten ve yüksek miktardaki C vitamini, bu C vitamininin A ve E vitamin kombinasyonu cildi güneş ışığına karşı korur. Pırasa, serbest radikallere karşı etkilidir. Bu özellik hipertansiyon riskini azaltır ve damarları, kan basıncı dayanıklılığını arttırır. İçerisinde bulunun bol miktardaki K vitamini yalnızca

32

damar sağlığının değil tüm doku sağlığını korumaktadır. K vitaminin bolluğu diyabet, obezite gibi hastalıklarla savaşır. Aynı zamanda eklem ihtahabı gibi yine kronik olan hastalıklar için antienflamatuvar (iltihapla savaşan ilaç) özelliği taşımaktadır. Pırasanın içerisindeki bol miktardaki K vitamini içeriği yüksek osteokalsin içermektedir. Osteokalsin, kemik sağlığı için inanılmaz faydalıdır. Pırasa lifli bir besindir ve kolay sindirilir. Bu, pırasayı

www.elitistanbul.com.tr

sindirim sisteminin dostu yapmaktadır. İçerisindeki mineraller mide, böbrek ve bağırsaklar için çok faydalıdır. Bu özelliği pırasayı aynı zamanda diyet besinleri arasına sokmaktadır. Pırasa, lutein ve zeaksantin açısından zengindir. Bu maddeler hücreleri, göz

sağlığını ve DNA sağlığını korumaktadır. Düzenli pırasa tüketimi yaşlılığı ve yaşlılıkla oluşan hastalıkları yavaşlatır. Hamileler için pırasa mutlaka tüketilmesi gerek bir besindir. Folik asit olarak bilinen B9 vitamini bakımından çok zengindir.


SAGLIK

LAHANA

L

ahana bol miktarda lifli bir sebzedir. Aynı zamanda protein, flotlar, niasin, pridoksin, riboflavin, tiaminde bulunur. C, B ve K vitaminleri bulunur. Sodyum ve potasyum bakımından zengindir ve kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko gibi minerallere sahiptir. Lahana, aynı zamanda beta karoten içerir. LAHANANIN FAYDALARI Lahana, C vitamini bakımından zengindir. Cilt sağlığına inanılmaz katkısı olmaktadır. Aynı zamanda bu vitamin sayesinde bağışıklık sistemi de güçlenir ve serbest radikalleri engeller.

Kanser hücrelerinin yayılma hızını yavaşlatır ve kanser hücrelerinin diğer hücrelere zarar vermesine engel olabilir. Yaşlılık döneminde sık rastlanan Alzheimer hastalığını önleyebilir. Beyin sağlığını korur.

Lifli bir besin olmasından dolayı lahananın da kilo verdirici özelliği vardır. LAHANANIN ZARARLARI Aynı brüksel lahanasındaki gibi aşırı tüketimlerde gaz yapabilir. Böyle durumlarda aynı zamanda sıvı boşalımı fazla olabilir ve bu durum

idrar yollarında tahrişe neden olabilir. Lifli bir besin olduğu için ishal sorunu olanların tüketimden kaçınması gerekir. Bazı uzmanlar guatr hastalarının tüketmemesini savunur.

BALKABAĞI

K

asım ve aralık aylarında toplanmış fakat taze bir şekilde hala bulabileceğimiz bir diğer besinde balkabağıdır. Balkabağı içerisinde çinko, magnezyum, beta karoten, BALKABAĞININ FAYDALARI

Balkabağı, uykusuzluk sorunu yaşayanlara önerilir. Vücudu rahatlatır ve uyku getirir. Düşük kalorili ve liflidir. Bu yüzden diyet yapanların başlıca besinidir. Lifli yapısından dolayı sindirim sistemine faydalıdır ve kabızlık sorunu yaşayanlar balkabağı tüketebilirler. Basura iyi geldiği bilinir. İçerisindeki beta karoten sayesinde başta prostat

A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri, aminoasitler ve alkoloidler vardır. Ancak balkabağının turuncu olan etli kısımları haricinde çekirdekleri (kabak çekirdeği) de çok faydalıdır. Rezin, sabit yağ, stereoller ve etkili madde olarak kukurbitin isimli bir aminoasit içerisinde vardır.

kanseri ve kolon kanseri olmak üzere, birçoğuna karşı önleyici özelliği vardır.

Kandaki yağ oranını dolayısıyla da kolesterolü düşürür.

Prostat ile ilgili birçok konuda faydalıdır. Prostat, idrar kesesi, bağırsak solucanları, bağırsak parazitleri tedavilerinde kullanılır. Bağırsak solucanı sorununda kabak çekirdeği tüketilmesi önerilebilir.

C vitamini, E vitamini, beta karoten ve antioksidan maddeler bulundurduğu için göz sağlığını destekler. Alzheimer gibi hastalıkları da önlemeye yardımcı olması, faydaları arasındadır.

BALKABAĞININ ZARARLARI Balkabağı fazla tüketildiğinde, ten renginde sararma olabilir. Kabak ve kabak çekirdeğini çok yemek ishal sorununa neden olabilir. Zaten ishal sorunu yaşıyorsanız yememeniz önerilir.

Potasyum kan basıncını dengeler. Balkabağında da potasyum vardır. Kısaca tansiyonu dengeler. C vitamini ve potasyum aynı zamanda kalp sağlığı için de çok faydalıdır.

www.elitistanbul.com.tr

33


SAGLIK

TURP

T

urp, çok lezzetli ve besleyici bir kök besindir. Lezzetiyle genelde salatalarda kullanılsa da son zamanlarda sağlık kaynağı olma özelliğinden dolayı shakelerde ve smoothielerde de kullanılmaktadır. Her mevsim seralarda yetiştirilir. Ancak sonbahar ve kış,

TURPUN FAYDALARI Alternatif tıpta çocukların öksürük tedavilerinde bal ve turp suyu karışımı sıklıkla kullanılır. Turp lif kaynağıdır. Bu yüzden sindirim sistemindeki tüm organlara faydalıdır. Kabızlık sorunu yaşayan-

34

lar için önerilen bir sebzedir. İçerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Antioksidan özelliği olan turp, birçok hastalığa iyi gelir.

www.elitistanbul.com.tr

Ekim’de başlayan ve tüm kış boyunca turpun tarladan toplandığı mevsimlerdir. Turp içerisinde A, C, K ve B6 vitamini ve kalsiyum, demir, bakır, fosfor, potasyum ve selenyum mineralleri bulundurmaktadır.

Turp, demir minerali bakımından zengindir. Demir, tırnak, saç ve cilt sağlığında çok faydalı bir mineraldir. Aynı zamanda turp içerisindeki demir mineralinden dolayı kalp sağlığını da korur. İçerisinde bulundurduğu A, C, K vitaminleri hasarlı

hücrelerin onarılmasına yardımcıdır. TURPUN ZARARLARI Safra kesesinde taş sorunu yaşayanların turp tüketmemesi önerilir. İshal sorunu çekenlerin bu besini aşırı tüketilmemesi önerilir.


SAGLIK

ISPANAK

I

spanak, “Temel Reis” çizgi filmine de ilham kaynağı olmuş çok besleyici bir sebzedir. Protein açısından zengin ve doymamış yağ oranı da fazladır. C, E, K vitaminlerinin yanında bol miktarda A vitamini vardır. Aynı zamanda Niasin, Pantotenik, Piridoksin, Riboflavin, Tiamin bulundurur. Bunların yanında potasyum, sodyum,  kalsiyum,  bakır,  demir,  magnezyum, manganez, çinko Karoten-ß ve Lutein-zeaksantin içermektedir. Karoten-ß açısından da inanılmaz derecede zengin olan nadide besinlerdendir.

ISPANAĞIN FAYDALARI Ispanak sindirim sistemi için çok faydalıdır. İçerisindeki beta karoten ve C vitamini, serbest radikallerin zarar verdiği kolon hücrelerini korumaktadır. Ispanak, mide, cilt ve agresif prostat kanserinin düşmanıdır. İçerisinde bolca bulunan flavonoidlerden dolayı ıspanak kendisine antikanser sıfatı edindirmiştir. Kilo vermeyi kolaylaştırır. Kalori ve yağ oranı çok düşük, lif oranı çok yüksektir. Aynı zamanda kabızlık ve şişkinlik gidericidir. Kalsiyum açısından zengin bir besin olan ıspanak, kemik sağlığını korur. Göz sağlığını, içerisinde bulunan bol miktardaki A vitamininden dolayı korur. Kan basıncını düşürür ve hipertansiyonu önler. Böylelikle böbrek hastalığı,

kalp hastalıkları ve inme gibi hayatı doğrudan etkileyen hastalıklara karşı çok önleyicidir. Ispanak içerisinde folat, K ve C vitaminlerini içermektedir. İlerleyen yaşlarda nörolojik rahatsızlıkları engellemek için düzenli olarak ıspanak tüketmek gerekir. Hatta ıspanak kokteyli (smoothie) sadece beyin ve ruh sağlığı için genç, yaşlı demeksizin hepimiz tarafından tüketilmesi önerilir. Ispanak, neoxanthin ve violaxanthin maddeleri içerir. Bu iki madde iltihaplara karşı savaşan maddelerdir. Bu nedenle artrit, osteoporoz, migren, baş ağrısı ve astım gibi iltihabik hastalıklar için faydalıdır. Cildimizi için en kıymetli vitamin, E vitamini olduğunu hemen hepimiz biliyoruz. Ispanak, içerisinde E vitaminini barındırıyor. Ve düzenli tüketilmesi cildin

tazelenmesini ve parlamasını sağlıyor. Ispanakta demir olmadığını söylemek, Temel Reis ile ünlenen bu sebzeye haksızlık etmektir. Ispanak demir minerali bakımından çok zengindir. 1 kilo ıspanakta 27 mg demir minerali vardır. Demir minareli, kadınlar için doğum sonrasındaki dönemde, çocuklar içinse gelişme döneminde hayati önem taşımaktadır. Genelde bu dönemlerde karşı karşıya kalınan anemiyi (kansızlığı) önlemektedir. Kısacası ıspanağın içerdiği demir, bakır, kalsiyum gibi mineral ve vitaminler, kan hücrelerini güçlendirir ve vücudun oksijen almasını sağlar. Bu da bağışıklık sistemimizi güçlendirir, daha sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olmamızı sağlar. Saçların parlamasını ve hızlı uzamasına yardımcı olur.

ISPANAĞIN ZARARLARI Ispanak, oksalit asit içerir. Fazla ıspanak tüketiminde oksalit asit seviyesinde artış olur ve vücudumuzun mineral emilimini engelleyebilir. Lifli bir besin olan ıspanak aşırı tüketilmesi durumunda ya da bazı özel durumlar (ishal gibi) sindirim sisteminde sorunlara neden olabilir. Midede şişkinlik, gaz, kramp gibi sorunların yanı sıra sağlıklı kişilerde ishale de neden olabilir. Bu nedenle fazla tüketimden kaçınmalıyız. Yine ıspanağın aşırı tüketildiği durumlarda, içeriğinde bulunan yüksek miktardaki pürin nedeniyle bu besin ürik aside dönüşür. Ürik asidin aşırı tüketilmesi de böbreklerde kalsiyum çökmesine neden olur. Böbreklerde aşırı derecede kalsiyum çökmesi ise kum ya da böbrek taşına neden olabilir.

www.elitistanbul.com.tr

35


SAGLIK

PAZI

O

cak ayında pazının mevsimi başlar. Ancak bu güzel ve bir o kadar faydalı olan sebze kısa süreli olarak raflarda yerini alır. Pazı, ıspanakgiller ailesindendir. Şekil ve tat olarak ıspanağa benzemektedir. Vitamin ve mineral bakımından zengin bir sebzedir. Potasyum, manganez, demir, kalsiyum, A, K, E ve C vitaminlerini bulundurur. PAZININ FAYDALARI

İçerisinde bulunan yoğun demir sayesinde hemoglobin üretimini artırır. Dolaşım sistemini güçlendirir.

Pazının bir diğer faydası ise, hazmı ve sindirimi kolaylaştırıcı etkisidir. Hardal ile tüketildiğinde de gaz giderici etkisi vardır. İdrar söktürücü özelliği var-

dır ve idrar yollarındaki yanmaları azaltır. Kalorisi düşüktür. Bu nedenden kilo vermeye yardımcı olur. Fakat iştah açıcıdır. Hazmı kolaydır. Ve

kabızlık giderici özelliği vardır. Pazı diyeti diye bir terim olduğunu da unutmamak gerekir. Bu güzel sebzenin zararlarına ise yok diyebiliriz.

BRÜKSEL LAHANASI

B

rüksel lahanası, lif açısından çok zengindir. Kış boyunca brüksel lahanası bulabilirsiniz. A, C, K vitaminleri vardır. Aynı zamanda bakır, demir, manganez, potasyum mineralleri bakımından zengin bir besindir. BRÜKSEL LAHANASININ FAYDALARI Kalorisi düşük bir besin olduğu için diyet besini olarak bilinir. Brüksel lahanası, potasyum minareli bakımından zengindir. Bu nedenden kan basıncını ve vücuttaki su dengesini ayarlar. Kanı sulandırır ve kolesterolü düşürür. Lifli bir besin olmasından dolayı sık kabızlık sorunu yaşayanlara önerilen bir sebzedir.

36

Brüksel lahanası, demir içerdiği için anemiyi (kansızlığı) önler. Vücuttaki serbest radikalleri yok eder ve birçok kanserden koruyucudur. Anne karnındaki bebeğin zekâ gelişimine yardımcı olur. İçinde bulunan A vitamini gözler için çok faydalıdır. Görme yeteneğini artırır ve göz sağlığını korur. Özellikle katarakt hastalığını önler.

www.elitistanbul.com.tr

BRÜKSEL LAHANASININ ZARARLARI Aşırı tüketimlerde gaz yapabilir. Böyle durumlarda aynı zamanda sıvı boşalımı fazla olabilir ve bu durum idrar yollarında tahrişe neden olabilir.

Lifli bir besin olduğu için ishal sorunu olanların tüketimden kaçınması gerekir. Bazı uzmanlar guatr hastalarının tüketmemesini savunur.


SAGLIK

GREENSPA’DA WELLNESS RAHATLIĞI Eksiksiz bir wellness bakım programına dahil olmaya hazır mısınız? GreenSpa’nın yen Wellness Paket Programı kapsamında, kişiye özel programlar kendi alanlarında uzman kişilerce hazırlanarak özel bir deneyim sunuyor.

etropol yaşantısının hızla ve stresle akan zamanı içinde keyifli saatler geçirmek ve kendisini şımartmak isteyenlerin uğrak noktası olan GreenSpa; artık sağlıklı beslenme ve fitness bölümüyle bütünsel değişime olanak sağlıyor. Şehirdeki kaçış adresinizde; klasik ve geleneksel tüm dünya masajlarından, kişiye özel Türk Hamamına, yüz ve vücut bakımlarından, iyi yaşama zemin hazırlayan wellness kompleksine kadar tam bir sağlık hizmeti sunuyor.

M

iş ve özel durumlarına göre uygulanıyor. Rutin diyet seanslarında vücut analizi cihazlarıyla detaylı ölçümler yapılıp haftalık liste değişimleri de bu programa katılanlara sunulan hizmetlerin arasında yer alıyor. Sağlıklı yaşamın değişmez kuralı spor için de gerekli tüm alan yaratılmış. Misafirlerinin ihtiyacına göre belirlenen programlarla sonuç odaklı bir çalışma sağlanıyor. Gym alanı ve özel pilates stüdyosu,

masaj öncesi sporu rutin haline getirmek için ideal. Pilates, kardiyo ve fonksiyonel antrenmanların dışında yoga ve meditasyon seanslarıyla bedeniniz için tam bir iyilik halini GreenSpa&Wellness sizlere sunuyor. Masaj Keyfini Kaçırmayın GreenSpa’da size sunulan seçenekler bunlarla da sınırlı değil. Böylece hem ruhunuzu hem bedeninizi rahatlatabiliyorsunuz.

Günün yorgunluğunu Hint masajı Shiroabhyanga, derin doku masajı, manuel lenf drenajın yanı sıra Uzak Doğu masajları olan Shiatsu, Thai masajı, refleksoloji, Hint baş masajı gibi masajlarla atabilirsiniz. Klasik ve geleneksel tüm dünya masajlarından kişiye özel Türk Hamamına, kese-köpüklü hamam sefasından yüz ve vücut bakımlarına kadar birçok hizmeti uzman terapistleri eşliğinde yaptırabilirsiniz.

Artık Özel Beslenme Programı Da Var Şehrin en özel değişim kampı burada başlıyor. GreenSpa, yenilenen yüzüyle GreenSpa&Wellness misafirlerine, Diyetisyen Serap Akyol eşliğinde özel beslenme programları ve alanlarında uzman kişiye özel eğitmenler ile birebir spor dersleri de veriliyor. Beslenme programları kişilerin kan tetkikleri doğrultusunda, sosyal hayatlarından soyutlamadan,

www.elitistanbul.com.tr

37


SAGLIK

DİYABETLİ HASTALARIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRAN

GENÇ MUCITLER ÖDÜLLERINI ALDI Türkiye Diyabet Vakfı ve diyabet alanında öncü çözüm ve tedavi yöntemleri geliştiren Sanofi işbirliği ile bu yıl dördüncü kez düzenlenen “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” yarışmasında kazanan projeler belli oldu. Proje yarışmasında, üniversite öğrencilerinin, diyabetli hastaların günlük yaşamlarını kolaylaştıracak buluşları yer aldı.

iyabet alanında 90 yılı aşkın tecrübesi ile yaşam bilimlerinde dünya lideri olan Sanofi’nin global tecrübesini Türkiye’ye taşıyan, Ar-Ge’ye önemli yatırımlar yapan Sanofi Türkiye, diyabet konusunda inovatif ve entegre tedavi çözümlerinin yanı sıra kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle de diyabet konusunda farkındalık yaratarak yaşama güç katmaya devam ediyor. Bu kapsamda Sanofi’nin diyabetli hastaların günlük yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla Türkiye Diyabet Vakfı iş ortaklığı ile başlattığı “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” yarışmasında kazanan projeler açıklandı. Üniversite öğrencilerinin katılabildiği yarışmada, kazanan projele-

D

38

www.elitistanbul.com.tr

rin sahiplerine Sanofi’de staj fırsatı da sunuldu. Yenilikçi ve Sıra Dışı Projeler Diyabetlilerin Hayatını Kolaylaştıracak Bu yıl üçüncü kez düzenlenen yarışmanın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Kategorisi’nde Bilkent Üniversitesi öğrencileri Yağmur Ezgi Çavuş ve Yalçın Arslan, “Tip 2 Diyabet Risk Testi” projesiyle birinci oldu. Bu proje, Diyabet farkındalığını arttırmak amaçlı Tip 2 Diyabet Risk Testinin kullanılması ve testin yaygınlaştırılması için potansiyel uygulama alanlarını hedefliyor. Yarışmanın Servis Kategorisi’nde birinciliği Kastamonu Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Bilal

Emre Karataş ve Esra Güllü, “DiyabetX Karbonhidrat sayar mobil uygulaması” adını verdikleri projeyle kazandılar. Bilal Emre Karataş ve Esra Güllü, diyabetli bireyler için karbonhidrat sayımı yöntemini öğreten, uygulatan, bilinçlendiren ve onlara gerekli tavsiyeleri en uygun anda ileten kapsamlı bir mobil uygulama ilgili bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Yarışmanın Ürün Kategorisi’nde birinciliği Hacettepe Üniversitesi, Diş Hekimliği bölümünden Furkan Abalıoğlu, “Diyabet saati” projesiyle kazandı. Abalıoğlu’nun projesi, kan şekerini ölçen akıllı saat ile daha düzenli ve doğru şekilde istenilen saat aralığında insülin kullanımını ve glikoz değerlerinin ölçümünü sağlamayı amaçlıyor.


SAGLIK

Türkiye’nin Farklı Üniversitelerinden 152 Mucit Katıldı 2015 yılı sonu Diyabetli hastaların günlük itibariyle dünya yaşamlarını kolaylaştıracak çapında 415 buluşların ortaya çıkması milyon kişiyi, amacıyla düzenlenen “Sen Türkiye’de ise Bul Diyabet Kolaylaşsın” proyaklaşık 7 milyon je yarışmasına Türkiye’nin kişiyi etkileyen farklı üniversite ve fakültelediyabet hastalığı, rinden toplam 152 başvuru çok ciddi bir yapıldı. Tıp, eczacılık ve mütehdit. hendislik gibi farklı disiplinlerden öğrencilerin katıldığı yarışmada dereceye giren projeler; Prof. Dr. Temel Yılmaz’ın yanı sıra Diyabetle Yaşam Derneği Başkanı Emine Alemdar, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aybek Korugan, Koç Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli,  Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Mitat Uysal,  Ulusal Beslenme Platformu İkinci Başkanı Prof. Dr. Mehmet Pala, gazeteci ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatoş Karahasan ve Sanofi Türkiye Diyabet ve Kardiyovasküler İş Birimi Direktörü Pelin Yunusoğlu’nun da aralarında bulunduğu, kendi alanında uzman jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda belirlendi. Diyabet Alanında Farkındalık Yaratıyor Yarışmanın ödül töreninde konuşma yapan Sanofi Türkiye Diyabet ve Kardiyovasküler İş Birimi Direktörü Pelin Yunusoğlu, 2015 yılı sonu itibariyle dünya çapında 415 milyon kişiyi, Türkiye’de ise yaklaşık 7 milyon kişiyi etkileyen diyabet hastalığının çok ciddi bir tehdit olduğunu vurguladı. Yunusoğlu, Sanofi olarak diyabet için tedavi çözümleri üretmenin ötesinde farkındalık projeleri ile de bütünleşik bir hastalık yönetimi sunduklarının altını çizdi. Yunusoğlu, “Sanofi Türkiye olarak diyabet yönetiminde dünya liderinden biri olan Sanofi’nin global gücünü de arkamıza alarak inovatif ve entegre tedavi çözümleri geliştiriyor, Ar-Ge çalışmaları yapıyor, ürünler sunuyor ve farkındalık yaratacak projeleri hayata geçiriyoruz. Bu doğrultuda bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın proje yarışması ile diyabetin kamuoyu gündemine taşınması ve diyabetli hastaların karşılaştıkları sorunlara çözüm sunmayı amaçlıyoruz” dedi. Kontrol altına alınmadığında körlük, böbrek yetmezliği, diyabetik ayak, kalp hastalığı ve inme gibi ciddi sorunlara yol açabilen diyabet

hastalığının dünyada her 6 saniyede bir kişinin diyabete bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çeken Türkiye Diyabet Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, “Bu projeyle, Türkiye çapındaki genç beyinleri, diyabetli hastaların hayat kalitelerini yükseltecek buluşlar sunmaya özendirmeyi ve ölümle sonuçlanabilen diyabet hastalığıyla ilgili farkındalığı daha da artırmayı hedefliyoruz” dedi.

www.elitistanbul.com.tr

39


SAGLIK

TÜRKIYE’DEKI KADINLARIN YÜZDE 91’İ KENDİNİ GÜZEL HİSSEDİYOR Philips’in bu yıl üçüncüsünü hazırladığı Küresel Güzellik Endeksi raporu, 11 ülkeden 11 binin üzerinde kadının katılımı ile gerçekleştirildi. Araştırmaya göre, Türkiye’de kendini güzel bulan kadınların oranı geçen seneye göre yüzde 2 artış göstererek yüzde 91’e ulaştı.

üresel Güzellik Endeksi Raporu, Amsterdam’da düzenlenen Güzellik Zirvesi etkinliği ile duyuruldu. 11 ülkeden, 11 binin üzerinde kadının katıldığı araştırma, geçen seneden bu yana yaşanan değişimi ortaya koyarken, yeni trendler, ilgi alanları ve güzelliğe dair gelişmeler zirvede katılımcılar ile paylaşıldı. Philips Kişisel Bakım Güzellik Lideri Rianne Meijerman rapora ilişkin, “Geçen seneye oranla güzellik ve sağlık arasındaki ilişki, bu yıl her zamankinden daha da güçlü olarak karşımıza çıkıyor. Küresel verilere bakacak olursak, güzelliğin tek bir evrensel tanımı olmadığına inanan kadınlar, kendilerini daha güzel hissettiklerini söylüyor. 2015 yılında sadece yüzde 51 olan bu oran, 2017 yılında yüzde 60’a yükseliyor” yorumlarında bulundu.

K

Geçen seneye oranla güzellik ve sağlık arasındaki ilişki, bu yıl her zamankinden daha da güçlü olarak karşımıza çıkıyor. Küresel verilere bakacak olursak, güzelliğin tek bir evrensel tanımı olmadığına inanan kadınlar, kendilerini daha güzel hissettiklerini söylüyor.

Sağlıklı Olmak, Kendine Güvenle Alakalı Araştırmaya göre, sağlıklı olmak (yüzde 77), mutluluk (yüzde 73) ve öz saygı (yüzde 57) kendine güveni oluşturan en önemli fak-

40

www.elitistanbul.com.tr

törler. Araştırma yıllar bazında değerlendirildiğinde ise giderek daha çok kadının sağlıklı olmanın, güzel görünmekten çok kendine güvenle alakalı olduğuna inanıyor. Hem 2016 hem de 2017’de kadınlar özgüvenlerine katkıda bulunan bir numaralı faktörün sağlık olduğunu vurguluyor. Buna inanan kadınların oranı geçtiğimiz yıl yüzde 71 iken bu yıl yüzde 77’ye yükseldi. Diğer yandan güzel görünmek 2016’da yüzde 29 iken, 2017’de yüzde 26’ya düştü. Tüm bu sonuçlar kadınların kendi içlerinde iyi hissettiklerinde, bunu dışarıya özgüven olarak yansıttıklarını ve büyük çoğunluğun güzelliği dış görünüşün ötesinde bir kavram olarak tanımladığı-

nı ortaya koyuyor. Philips Türkiye Personal Health Genel Müdürü Milena Elmasoğlu, “Küresel Güzellik Endeksi, kadınların güzellik anlayışı konusunda tek bir standart olmadığına inandığını bir kez daha gösterdi. Bizim için sevindirici olan ise sağlıklı ve mutlu olmanın kadınları güzel hissettirdiğini görmek... Sağlıklı beslenmeden, kişisel bakıma kadar geniş bir yelpazede kadınlara ulaşmaya, hayatlarını kolaylaştırmaya, özgüvenli ve mutlu hissetmeleri için çalışmaya ve akıllı çözümler üretmeye devam edeceğiz” dedi. Her Kadının Güzellik Tanımı Farklı Raporda, ülkeler arasında


SAGLIK

güzellik algısı ve alışkanlıklarında önemli farklar göze çarpıyor; ancak ortak nokta kadınların yüzde 89’unun herkesin güzellik anlayışının farklı olduğunu, tek bir güzellik kavramı olmadığını paylaşması... Araştırma sonuçlarına göre kadınların yüzde 89’u pozitif bakış açısının güzelliklerini tanımlamada önemli bir rol oynadığını düşünürken, yüzde 85’i duygusal dengenin önemli olduğunu, yüzde 81’i ise fiziksel zindeliğin güzelliği tanımladığına inanıyor. Güzel göründüklerine inanan kadınlar sıralamasında Türkiye yüzde 91 ile Hindistan’dan (yüzde 96) sonra ikinci sırada yer

alıyor. Türkiye’yi yüzde 81 ile Rusya, yüzde 73 ile Çin, yüzde 65 ile ABD ve yüzde 61 ile Kore, yüzde 41 ile Fransa ve yüzde 29 ile Birleşik Krallık takip ediyor. Türkiye’deki Kadınlar Ne Düşünüyor? Türkiye’de kadınların yüzde 91’i kendini güzel buluyor. Öz saygı (yüzde 42) ve güzel hissetmek (yüzde 42) ise hemen arkasından geliyor. Güzel görünmenin kendine güven açısından önemli bir faktör olduğunu ifade edenlerin oranı ise yüzde 39. Dış kaynaklardan güzel görünme baskısı hissettiğini belirten kadınların oranı, Türkiye’de yüz-

de 17 iken, bu oran dünya ortalamasında yüzde 13. Türkiye’de kadınların yüzde 30’u güzellik anlayışları konusundaki en büyük etkinin annelerinden geldiğini düşünürken, yüzde 21’i eşlerinin etkili olduğunu söylüyor. Yüzde 62’lik bir kısım ise güzellik markası tercihi yaparken arkadaş, aile veya iş arkadaşlarının karar almalarında etkili olduğunu belirtiyor. Türkiye’de kadınların yüzde 52’si gelecekte güzellik endüstrisinin daha da bütüncül bir yaklaşım benimseyeceğini düşünürken, güzellik ve sağlık arasındaki ilişkinin kuvvetleneceğine inanıyor. Yüzde 51’i ise gü-

zellik ürünleri bakımından daha fazla kişiselleştirme görmeyi beklediklerini dile getiriyor.

SUPRADYN‘DEN YENİ FORMÜL ızla değişen ve gelişen dünyada hayata yetişebilmek ve en önemlisi de aktif hissedebilmek önemli hale geliyor. Bir de üzerine gelen uzun çalışma saatleri, toplantılar içerisinde geçen günler, büyük şehir koşturmacası derken gün içerisinde bireylerin kendilerine vakit ayırmaları daha da zor bir hal alıyor. Hayattaki değişimlere ve dünyanın getirdiği ihtiyaçlara kulak vererek çalışmalarına yön veren Supradyn,

H

gün içerisinde daha aktif olmak isteyenlere artık yenilenen formülü ile destek veriyor. Supradyn’in yenilenen formülü için İstanbul’a gelen İngiltere Newcastle Northumbria Üniversitesi Profesörü David Kennedy, multivitamin ve mineral kullanımının öneminden bahsederek, “Hayat ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları hızla değişiyor. Bu değişime ayak uydurabilmek için en önemli destekçimiz ise multivitamin ve mineraller” şeklinde konuştu.

www.elitistanbul.com.tr

41


SAGLIK

PRIMA’DAN PREMATÜRE BEBEKLERE ÖZEL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ Prima, prematüre bebeklere özel bebek bezini geliştirip bezi hastanelere bağışladı. Prima, ayrıca prematüre bebekler ve ailelerinin yanında olmak için El Bebek Gül Bebek Derneği’yle işbirliği yaparak Anne Bebek Fonu’na da destek veriyor.

ürkiye’de doğan her 10 bebekten biri dünyaya prematüre olarak geliyor ve hayata tutunmak için özel bir bakıma ihtiyaç duyuyor. Türkiye’de 30 yıldır yenilikçi ürünleriyle bebeklerin sağlıklı, mutlu gelişimlerine katkı sağlamak için çalışan Prima, dünyanın en küçük bebek bezini üretti. Prematüre bebeklerin ihtiyaçları düşünülerek, yenidoğan yoğun bakım ünitesi hemşireleriyle birlikte tasarlanan prematüre bebek bezini hastanelere bağışlayan marka, El Bebek Gül Bebek Derneği ile bir sosyal sorumluluk kampanyasına da imza attı. Prima, El Bebek Gül Bebek Derneği ile yaptığı bu işbirliğini de duyurdu.

T

Prematüre Bebeklere Destek Çağrısı Prima, El Bebek Gül Bebek Derneği ile bir sosyal sorumluluk projesine imza atarak derneğin prematüre bebekler ve ailelerine destek olmak amacıyla yürüttüğü faaliyetlere aktarılmak üzere Anne Bebek Fonu’na bağış yapıyor. Prematüre bebeklerle ilgili farkındalığı arttırmak amacıyla sosyal

42

medyada da bir kampanya başlatıyor. Prima, prematüre bebekler için #prematüregücü ve #prima etiketiyle farkındalık videosunu paylaşanlar için bu fona bağışta bulunacak. Ayrıca Prima, CarrefourSa ile bir işbirliği gerçekleştirerek satın alınan her bir Prima paketi için ve prima.com.tr üzerinden Prima ailesine katılan her kişi için Anne Bebek Fonu’na katkıda bulunuyor. Uzun Araştırmalar Sonucu Üretildi Hastanelere bağışlanan

www.elitistanbul.com.tr

“tek” prematüre bebek bezi olduğuna dikkat çeken ve aynı zamanda bir prematüre annesi olan Prima Marka Müdürü Gözde Özkan, “30 yıldır Türkiye’de bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine destek sağlamak için ilklere imza attık. Bu kez hayata geçirdiğimiz ilkimiz, bizim için çok özel. Prima olarak üç yıl boyunca yenidoğan yoğun bakım ünitelerinden 100 hemşireyle birlikte yapılan 10 bin saati aşkın araştırmalar sonucunda prematüre bebekler için özel bir bez tasarladık. Prematüre

bebek bezi konusunda var olan ihtiyacı karşılamak için bu inovatif ürünümüzü hastanelere bağışlıyoruz. El Bebek Gül Bebek Derneği Anne Bebek Fonu’na da destek veriyoruz” dedi. Prima’dan Elbebek Gülbebek Anne Bebek Fonuna Destek Anne karnında gelişimini tamamlamadan önce doğan bütün bebeklerin; sağlıklı bir geleceğe kavuşmaları için gerekli çalışmaları yürütmek amacıyla, bu konuda deneyim sahibi ve uzman


SAGLIK

ihtiyaç duyan prematüre bebekler, gerekli sağlık koşulları sağlanamadığında hayata tutunamayabiliyor. Biz de diyoruz ki minicik ellerinden tutun ki hayata tutunsunlar.”

kişiler tarafından kurulan Hasta ve Hasta Yakını Derneği, El Bebek Gül Bebek Derneği kurucularından Yenidoğan ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman ise şunları söyledi: “Türkiye’de her yıl 150 bin,

Avrupa’da ise 500 bin bebek prematüre olarak dünyaya geliyor. Biz de bu bebeklerin sağlıkla büyümelerini istiyoruz, bunun için de prematüre bebekler ve aileleri için çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Ancak özel bir bakıma

Prematüre Bebeklerin İhtiyaçlarına Göre Tasarlandı Prima’nın geliştirdiği prematüre bebek bezi, yeni doğan bebek bezlerinden daha küçük üç bedende üretildi. Prima prematüre bebek bezi, ikinci üç aylık dönemde doğan ve 500 gram gibi çok düşük bir ağırlığa sahip olan bebeklerin uyku, pozisyon alma, tıbbi bakım ihtiyaçları da göz önüne alınarak tasarlandı. Prima’nın hastane

ve diğer bezlerinde yıllardır kullandığı kaliteli, güvenli ve yumuşak malzemeden üretilen Prima prematüre bebek bezi, özel olarak tasarlandığı için hemşirelerin normal ölçülerdeki bezleri bebeklerin ihtiyacına göre yeniden boyutlandırmak için kesmelerine veya katlamalarına gerek kalmıyor. Prima prematüre bebek bezleri, hemşirelerin bebek bezini değiştirmesini kolaylaştırmak için tasarlandı. Prematüre bebek bezinde bulunan esnek yan bantlar hem önden hem de arkadan kolayca bağlanabildiği için bebekler yüz üstü yatsa da bebek bezi rahatça değiştirebiliyor.

SAĞLIKLI YOĞURDUN SIRRI

“EVDE” PROBIYOTIK YOGURT MAYASI lasik yoğurt bakterilerine göre canlılıklarını bağırsaklarda daha uzun süre devam ettiren probiyotik mikroorganizmalar bağışıklık sistemini güçlendirerek alerji, yüksek kolesterol, depresyon gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.

K

“Evde” ile evde probiyotik yoğurt yapmak sağlığını korumak isteyenlerin ilk tercihi olacak. Artık, “Evde” ile probiyotik yoğurdunuzu evlerinizde kolaylıkla günlük olarak yapabilirsiniz. Vücudumuzda 100 trilyonun üzerinde canlı bakteri

var. Bu bakterilerin de büyük bir çoğunluğu bağırsaklarımızda bulunuyor. Sağlık için oldukça yararlı olduğu tüm otoriteler tarafından kabul edilen probiyotikler ise maalesef bağırsaklarımızda çok az miktarda bulunuyor. Yunanca’da “hayat için” anlamına gelen probiyotikler, kolesterolden bağışıklık sistemi rahatsızlıklarına, alerjiden depresyona kadar pek çok sağlık sorununun önleyicisi ve iyileştiricisi olarak kabul görmektedir. Obeziteye “Probiyotik” İle Dur Deyin Probiyotiklerin vücutta ye-

tersiz miktarda bulunması, çağımızın en büyük sağlık problemi olarak kabul edilen obezitenin en önemli etkeni. Bu nedenle de probiyotik içeren gıdaların tüketilmesi sağlık açısından da önem taşıyor. Artık “EVDE” ile probiyotik yoğurdunuzu evde kolaylıkla yapabilecek, sağlığınız ve kendiniz için de bir adım atmış olacaksınız. “EVDE” probiyotik yoğurt mayasını marketlerin dışında www.evdekolay.com internet satış sitesinden de temin edebilirsiniz.

www.elitistanbul.com.tr

43


LIFE STYLE EBRU SANATI

Hazırlayan: Okan AYTAR

BÜYÜLEYİCİ GÜZELLİK

EBRU SANATI Dünya’da “Türk mermer kâğıdı” diye adlandırılan ebru, Türklere mal olmuş en önemli kâğıt süsleme sanatlarından biridir. Kitreli suya, fırça ile serpilen boyalar, ebru ustalarının yarattığı şekillerle kâğıda aktarılıyor. Bir örneğinin tekrar yapılamadığı ebrunun kâğıt üzerindeki görüntüsü hiç bozulmadan kalabiliyor. İnanılmaz ama gerçek… Su üstünde maharetli ellerin yarattığı olağanüstü güzellik… Öylesine bir güzellik ki insanı şaşkına çeviriyor.

44

www.elitistanbul.com.tr


LIFE STYLE EBRU SANATI

ANAYURDU BUHARDA Dünyanın “Türk mermer kâğıdı” diye tanıdığı ve kâğıt süsleme sanatının en önemlilerinden biri olan ebrunun hangi tarihten itibaren yapıldığına ait kesin bir belge yok. Ama ebrunun Türkistan’da, Buhara’da doğduğu biliniyor. Daha sonra İran ve Anadolu’ya yayılan bu sanat, Avrupa’ya geçmiş ve Türklerin en önemli kâğıt süsleme sanatı olarak yayılmıştır. En eski ebrunun 1500’lü yıllarda yapıldığı sanılıyor.

Kitreli suda boya ve fırçalar, ebru ustaları taralından o kadar ahenkli ve ritmik kullanılıyor ki kâğıt üzerinde şaşırtıcı ve hayranlık uyandırıcı eserler ortaya çıkıyor. Şal ebrusu, gelgit ebrusu, bülbül yuvası, kâtip ebrusu, çiçekli ebru, sümbül ebrusu, tahrirli ebru, Necmettin ebrusu, neftli ebru, koltuk ebrusu, hafif ebru, kumlu ebru, akkase ebru gibi çeşitler, bu güzel eserlerden sadece birkaçı... Geçmişte büyük ustalar çıkaran bu sanat dalı, günümüzde çok az sayıdaki ebru ustası ile ayakta kalma çabası içinde...

Kamus-u Türki adlı eserinde Şemsettin Sami Bey, ebrunun kaş manasına geldiğini belirtiyor. Ayrıca bulut anlamına da gelen ebru, Farsça’da “ebri” biçiminde telaffuz ediliyor. İran ve Arap ülkelerinde ise ebruya, “varak ol mücezza” damarlı kâğıt adı verilmiştir. Çağatay dilinde, dalgalı elbise yüzü, kumaş, defter kabı yapımında kullanılan kâğıt anlamına gelen “ebre” kelimesinin olması, bu sanatın Türkistan’da Çağatay devrinde de var olduğunu gösteriyor.

zeme olarak kullanılıyor. Fırça yapımında, gül dalları ebrucular tarafından tercih ediliyor. Nedeni esnek oluşlarıdır. Yaklaşık 80-90 adet yapılan ve budakları kesilen 30-35 cm boyundaki bu fırçalar, sapları sıkıca bağlanarak hazırlanıyor. Yapışkanı az bir zamk çeşidi olan kitre ise suya yapışkan bir koyuluk vermek ve boyanın yüzeyde kalmasını sağlamak için kullanılıyor. Ebru yapımında kullanılan sığır ödü de boyaların birbirine karışmamasını sağlıyor. Ebruda toz boya ve tabiatta bulunan renkli boyalar tercih ediliyor.

EBRUNUN YAPILIŞI Ebru yapımında kullanılacak olan 6 cm derinliğindeki ebru teknesi çam ağacından veya çinkodan yapılıyor. Suya yapışkan bir koyuluk veren krem rengindeki zamk yani kitre, Anadolu’da yetişen astrogolus bitkisinin gövdesinden elde ediliyor. Önceden hazırlanmış kitre, ebru teknesine dökülüyor, üzerinde meydana gelen kabarcıklar ve köpükler, tekne büyüklüğünde hazırlanmış kâğıtlar yardımıyla alınıyor. İşin en zor yanı boyaların hazırlanması… Ebru boyalarını hazırlamak, özen

Geçmişte, Türk el sanatlarının en önemlilerinden biri olan hat sanatının, yardımcı unsuru olarak bilinen ebruda tekne kitreli su, çeşitli boyalar, sığır ödü, fırça ve genellikle beyaz yüzü parlak, diğer yüzü pütürlü kâğıtlar malwww.elitistanbul.com.tr

45


LIFE STYLE EBRU SANATI

Ebrunun Türkistan’da, Buhara’da doğduğu biliniyor. Daha sonra İran ve Anadolu’ya yayılan bu sanat, Avrupa’ya geçmiş ve Türklerin en önemli kâğıt süsleme sanatı olarak yayılmıştır. En eski ebrunun 1500’lü yıllarda yapıldığı sanılıyor.

ve sabır gerektiriyor. Genellikle suda erimeyen bitkisel boyalar ve tabiattaki renkli kaya ve topraklardan elde edilen boyalar kullanılıyor. Hazırlanan boyalardan küçük çay kaşığı kadar miktarlar temiz kaplara konur. Üzerine bir miktar su ilave edilir. Elde edilmek istenen boyaya taze sığır ödünden bir veya iki kahve kaşığı eklenerek karıştırılır. Boyalar koyu renkten başlayıp açık renge doğru fırçalarla gerektiği kadar alınarak kitreli su yüzüne serpilir. Bu serpilen boyalarda çöp yardımıyla istenilen şekiller meydana getirilir. Ebrulanacak kâğıt, suyun üzerine soldan sağa doğru yavaşça bırakılır. Kısa sürede boyalar kâğıda geçer. Kâğıt, yaklaşık 10 saniye sonra özenle kaldırılıp kitresinin tamamen akması için bir yere asılır. Daha sonra düz bir yerde kuruması için beklenir. Ku-

46

www.elitistanbul.com.tr

ruyan ebrular mühre denilen el presi ile düzeltilerek parlatılır. Ebru kâğıtlarının kaba ve boya çekme¬yen cinsten olması gerekir. Hazırlanan ebrular, bir daha kopya edilemediğinden özel bir değer taşırlar. Yeni bir ebru yapmak için, tekneye boya serpmeden önce, üzerine bir kâğıt yerleştirilerek teknenin temizlenmesi sağlanır. Ciltçilikte ve kitap kenarları süslemelerinde de kullanılan ebru sanatının en eski örnekleri Topkapı Sarayındaki XV. yüzyılda yapılmış olan eserlerdir. Geçmişten günümüze kadar birçok ebru ustası sayısız eser bırakmıştır. Bu ustalardan Hatip Mehmet Efendi, Sadık Efendi, Hazerfen İbra¬him Efendi, Nafiz Efendi, Sami Efendi, Mehmet Aziz

Rıfai, Sacit Okyay, Sami Okyay, Hazerfen Necmettin Okyay, Mustafa Düzgünman ve Nivazi Sayın’ı sayabiliriz. Hazerfen yani “Bin Sanat lakabıyla anılan ve 1829-1904 yılları arasında yaşayan İbrahim Efendi, doğu ve batı kültürünü bir arada yürütmeye çalışan çok maharetli bir kişi olarak tanınıyor. Saray için dokuduğu kumaşlar Üsküdar Sultantepesi Özbekler Dergâhında muhafaza ediliyor. 1883-1976 yılları arasında yaşayan ebru ustalarından Hezarfen Necmeddin Okyay, ebruculuğun yanı sıra aharcılık, mücellitlik, mürekkepçilik ve hocalık yapmasıyla biliniyor. Necmeddin Okyay, lâle, karanfil. Gelincik, sümbül, menekşe gibi çiçek motifleri üzerinde çalışmalar yapmıştır. Mustafa Düzgünman ise papatyalı ebruyu hazırlamıştır.


LIFE STYLE MODA

BEYMEN’DEN 2018 KIŞI İÇİN ŞIK ELBİSELER EYMEN’in 2017-2018 Sonbahar-Kış koleksiyonlarında yer alan birbirinden göz alıcı abiye modelleri dikkat çekiyor. Başta Holywood yıldızları olmak üzere modaseverlerin gözdesi Elie Saab, dantel ve değerli taş işlemeli  romantik modelleriyle bu sezon da göz kamaştırıyor. Oscar gecelerinin muhteşem elbiselerini tasarlayan  Reem Acra, modern tasarımlarla elegan ve iddialı bir görünüme kavuşmak isteyenler için çok özel seçenekler sunuyor. Modern siluetleri, feminen tasarımları ve beklenmedik detaylarıyla hayranlık uyandıran Oscar De La Renta, David Meister ve ThreeFloor bordodan mürdüme uzanan kırmızının farklı tonlarıyla tüm gözleri üzerinize toplamanıza yardımcı olabilir. Göz alıcı tasarımları ile Saint Laurent, tüy ve püskül detaylarıyla  yalın tasarımları maksimalist bir siluete dönüştüren Celine ve Valentino ise elegan ve iddialı bir görünüme kavuşmak isteyenler için çok özel seçenekler sunuyor. Dünyaca ünlü markaların 2017-2018 Sonbahar-Kış koleksiyonlarında yer alan  birbirinden şık yeni yıla özel abiye seçenekleri BEYMEN’lerde sizleri bekliyor.

B

www.elitistanbul.com.tr

47


LIFE STYLE MODA

BROOKS BROTHERS’DA SEVGİLİLER GÜNÜ ZAMANI Brooks Brothers 20172018 Kış kadın ve erkek koleksiyonlarında yer alan çeşitli seçenekleriyle sevgililer günü alışverişleri için geniş bir yelpaze sunuyor.

amansız klasikleri yeniden yorumlayan şıklığın ve asaletin sembolü, Amerika’nın en köklü ve efsane markası Brooks Brothers, kadın koleksiyonunda ikonik camel palto ve blazer ceketleri modern bir şekilde yorumlayan Zac Posen, elit bir şıklık ve uyum içeren kombinlere yer veriyor. Marka, erkek koleksiyonunda ise hem şıklığı hem rahatlığı garanti altına alan, gün boyu buruşmayan non-iron gömleklerden el örgüsü kazaklara, ekoselerden kaşmir trikolara, gözalıcı fulardan şık çantalara

Z

48

kadar uzanan değişik fiyat aralıklarındaki yüzlerce hediye seçeneği sunuyor. Erkeklerin Zahmetsiz Kış Şıklığı Lacivert, kahverengi ve gri tonlarının ön plana çıktığı çeşitli yün dokumalarla sofistike ve rustik bir tarzın elde edilebileceği 2017 Sonbahar/Kış erkek koleksiyonu, özel dikim giysiler ile kombinlenebilecek Challis yününden şal desenli kravatlar, yumuşacık Shetland kazaklar ve yün blazerlar soğuk günlerde sıcacık kalmayı sağlarken zahmetsiz bir şıklığa büründürüyor. Şık, rahat ve kırışmayan özelliklere sahip olmasıyla erkeklerin gözdesi haline gelen NonIron gömlekler ise sezonun favori renkleriyle kış koleksiyonunun yine vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Duruş, renk ve yumuşaklıkta en yüksek standartları sağlayan Supima kotonunun kullanıldığı gömlekleri

www.elitistanbul.com.tr

diğerlerinden ayıran ve kalitesinin yüksek olmasını sağlayan özellik ise İtalyan dokumasının kullanılıyor olması. Hangi desen olursa olsun, cep deseni, gömlek deseniyle birebir uyumlu bir görünüm yaratan Non-Iron gömlekler, tek dikiş özelliği ile dikiş pilesini azaltan ve daha düz bir yüzeyle göz alıcı bir görünüm yaratan kopmayan düğmeleri ile de omuz kısmında oluşan kırışıklıklara yer vermiyor. Çok renkli ve karmaşık desenli Fair Isle kazaklarındaki özgün renkler, lacivert renkli klasik balıkçı yaka kazaklar dikkat çekiyor. Amerika’da kendi fabrikalarında üretilen markanın imzası ekose desenli oxford gömlekler ise flannel kumaş ile daha da yumuşak ve hafif hale gelerek tam sevgililer gününün ruhunu yansıtıyor. Kadınlara Zac Posen Dokunuşu Amerika’lı ünlü moda ta-

sarımcısı Zac Posen, 2017 Sonbahar/Kış koleksiyonunda mekana bağlı olmayan, kaliteyi ve zamansız şıklığı benimseyen Brooks Brothers kadınlarına özel bir koleksiyona imza attı. İkonik camel palto ve blazer ceketleri modern bir şekilde yorumlayan Zac Posen, lüks ve pratikliği, maskülen ve feminenliği kusuruz bir şekilde birleştirerek elit bir şıklık ve uyum içeren kombinlere yer veriyor. Gri, koyu yeşil ve lacivert renklerin ön plana çıktığı koleksiyonda Donegal örgülü kaşmir trikolar, düğme detaylarıyla ön plana çıkan kabanlar, ay ve çiçek baskılı elbiselerin kombinlenebileceği madalyon ve kar tanesi motiflerindeki aksesuarlar ve birbirinden şık çantalar yer alıyor. Brooks Brothers’ın imzası haline gelen ekose kumaş ise tüm koleksiyon boyunca göze çarparak kazaklardan ceket ve pileli etek takımlarına kadar kendini gösteriyor.


LIFE STYLE MODA

HEMINGTON’DAN GÜZEL BİR SEVGİLİLER GÜNÜ HEDİYESİ SEÇENEĞİ: SAF KAŞMİR KAZAK emington ile bu kış kaşmirin olağanüstü hissini sevdiklerinize yaşatabilirsiniz. Himalayalar’ın en yüksek noktalarında, farklı bir iklimde yaşayan kaşmir keçilerinden elde edilen yünlerle örülen Hemington saf kaşmir kazak koleksiyonu, doğallığı, canlılığı, yumuşaklığı ve dokusuyla güzel bir sevgililer günü hediyesini vermek isteyenlere hitap ediyor. Dünyanın en değerli yünü kaşmirden örülen Hemington saf kaşmir kazaklar, nefes alan yapısı ile her mevsim giyilebiliyor ve görünümüne önem veren erkeklerin yaşamında vazgeçilmez oluyor. Sevgililer gününde Hemington saf kaşmir atkı ve bere hediye ederek, stil sahibi erkekleri sıcak bir kış modasıyla buluşturabilirsiniz. Özel dokusuyla kış günlerine renk katacak atkı ve bereler sımsıcak bir kış yaşatıyor. Yumuşacık dokusu ile konforlu bir kullanım sunan saf kaşmir atkı ve berelerde kış trendine uyan renkler ön plana çıkıyor. Her sezon büyük beğeni kazanan Hemington aksesuar ürünleri ise sevgililer günü hediye alternatifi olarak dikkat çekiyor. Sezonun trendi triko mendil ve triko kravatlar günün her anında Smart Casual bir şıklık sunuyor.

H

ERKEKLERİN SEVGİLİLER GÜNÜ HEDİYESİ DOCKERS’TAN ockers, sevgililer gününde erkekler için hediye alternatifleri sunuyor. Ekstra özgüvenli ve stil sahibi bir görünüm sunan Dockers Alpha Skinny Tapered, aileyle gidilen sakin bir akşam yemeğinden iş toplantılarına, arkadaşlarla yapılan planlardan romantik buluşmalara kadar, erkeklerin hayatındaki her ana eşlik edebiliyor. Erkekleri kendi vücutları, zihinleri ve ruhlarıyla barışık hissettiren, çok yönlü bir pantolon olan Alpha Skinny Tapered, üzerinde saatlerce uğraşılmış gibi durmadan şık ve stil sahibi görünmeyi sağlıyor. Alpha Skinny Tapered, her tarzdan erkeğin mevcut gardırobuyla da rahatça uyum sağlıyor. Bir yandan jilet gibi bir görüntüyü garanti altına alırken, bir yandan da çok rahat hissettiren bu pantolonlar, klasik khaki renginden modaya öncülük edecek tonlara pek çok farklı renkte sunuluyor.

D

www.elitistanbul.com.tr

49


LIFE STYLE

SEVGILILER GÜNÜ

ORIFLAME’DEN SEVGİLİLER GÜNÜ İÇİN KIRMIZI CAZİBE evgililer gününde, kişisel bakımda ve makyajda kırmızıya şans vermeye ne dersiniz? Oriflame kataloğundan seçeceğiniz ürünlerle hem trendleri yakalamak hem de bakım ürünlerinize estetik katmak mümkün. Birbirinden eğlenceli tonlara sahip ojelerle tırnaklarınıza daha canlı ve bakımlı bir görünüm verebilirsiniz. Kırmızının farklı tonlarını bir araya getirmiş bir ruj paletiyle kendinize renkli gülüşler hediye edebilirsiniz. Kıvrımlı, uzun, hacimli kirpiklere ulaşmanızı sağlarken kirpiklerinizi besleyen ve belirginleştiren bir maskarayla valentine’s day güzelliğini yakalayabilirsiniz. Bunların yanı sıra, markanın İtalyan zarafetinden ilham alınarak tasarlanan mat ruj seçeneği de var. Pürüzsüz mat dokusuyla yoğun kapatıcı olan bu rujlar argan yağı içeriğiyle nemlendiriyor; SPF 12 güneş korumasıyla erken yaşlanmaya karşı dudakları koruyor. Çikolata, Hindistan cevizi ve zencefil içeriğiyle oryantal kokulu bir parfümü de tercih edebilirsiniz.

S

LE PAIN QUOTIDIEN’DEN SEVGİLİLER GÜNÜNE ÖZEL DOĞAL VE LEZZETLİ HEDİYE SEPETİ

aptaze ve doğal tatların adresi Le Pain Quotidien, sevgilileri sürprizlerle sevindirmek isteyenler için birbirinden leziz ve doğal ürünleriyle sevgililer günü sepetleri hazırladı. Üç farklı hediye sepeti seçeneği ile kurumsal firmalar için de birbirinden özel lezzet alternatifleri bulunuyor. Le Pain Quotidien, sevgiliniz için, kişiye özel hediye sepeti seçenekleri de sunuyor. Büyük boy hediye sepeti; organik sızma zeytinyağı, organik sürülebilir çikolata, organik sürülebilir fındıklı çikolata, doğal çilekli marmelat, doğal nar ekşisi, organik yeşil çay, organik ekspresso kahve, Beyoğlu çikolatası, iki adet seramik kap, porselen baykuş mumluktan oluşuyor. Orta boyda organik zeytinyağı, bir adet sürülebilir organik çikolata, doğal meyve marmelatı , beyoğlu çikolatası, organik ekspresso kahve, bir adet seramik kap ve porselen baykuş mumluk bulunuyor. Küçük boyda ise iki adet seramik kap ve organik sürülebilir çikolata bulunuyor.

T

50

www.elitistanbul.com.tr


SEVGİLİLER GÜNÜ İÇİN FARKLI VE TREND HEDİYE SEÇENEKLERİ NEW ERA’DA

LIFE STYLE

SEVGILILER GÜNÜ

ünyaca ünlü birçok yıldızın vazgeçemediği, Amerika’nın en büyük ve en hızlı büyüyen şapka markalarından New Era, sevgililer günü hediye alternatifleri için yeni bir seçenek sunuyor. New Era koleksiyonlarında bulunan birbirinden renkli ve farklı modelli şapkalarla sevgililer günü hediye alternatifleri çok daha tarz oluyor. New York Yankees modelleriyle fenomen haline gelen New Era şapkaları ile sevgilinizi sevindirebilirsiniz. Günün her saatinde ve mekânına uygun ürün çeşitleri bulunan New Era, şapkalarıyla stil sahibi bayanların, erkeklerin ve çocukların vazgeçilmez aksesuarı olmaya devam ediyor. Bu özel günde sevgilinize hediye edebileceğiniz birbirinden farklı modeldeki New Era şapkalarına Beymen, Wepublic, Superstep, Bilstore ve Lastik Pabuç mağazalarından ulaşabilirsiniz.

D

PIRLANTANIN ZARİF HALİ

LION DIAMOND

KOLEKSİYONLARINDA işiye özel mücevher tasarım markası Lion Diamond, Untimely Koleksiyonu ile her zevke hitap eden birbirinden farklı yüzükleri mücevher severlerin beğenisine sunuyor. Pembe ve beyaz altın ile buluşan pırlantalar, el işçiliğiyle hazırlanan motiflerle buluşarak şıklığından ödün vermeyen kadınların vazgeçilmez aksesuarı olacak. Sevgililer Günü’ne özel bir hediye seçeneği olabilecek, zamansız ve yaşayan mücevherler olarak tasarımı tamamlanan ve 15 parçadan oluşan bu koleksiyon özel el işçiliğiyle birlikte yüksek kalite pırlanta taşlardan oluşuyor. Farklı kesim değerli taşlar ve montürlerdeki farklı rodaj renkleriyle bambaşka tasarımlar üreten markanın yüzükleri, günlük hayatın vazgeçilmez parçaları olarak tanımlanıyor.

K

www.elitistanbul.com.tr

51


LIFE STYLE

SEVGILILER GÜNÜ

COLOMB DESIGN’DAN SEVGİLİLER GÜNÜNE ÖZEL %15 İNDİRİM! hşabın sıcaklığı ve ruhunu günümüz zevkiyle birleştirip, yaşam alanlarınıza keyif katacak dekor ürünleri Colomb Design ile evinizde.

A

Farklı fikirleri bir araya getirip, yaratıcı ve sıradanlıktan uzak, kendine özgü bir dokunuş ortaya koyan Colomb Design, tamamıyla geri dönüşümlü ahşaptan yararlanarak rahatlığın ve doğal hayatın yansıması olan rustik tasarımlar üretmektedir. Sevgililer Günü, sevdiğiniz kişiyi mutlu etmek ve ona verdiğiniz değeri göstermek için harika bir fırsat. Eğer siz de bu özel günde sevdiğiniz kişiyi mutlu etmek için Sevgililer Günü hediyesi arıyorsanız, www.colombdesign.com sayfasında bulunan özgün ve farklı tasarımlara göz atabilirsiniz. Sadece 14 Şubat sevgililer gününe özel %15 indirim fırsatı ile sevdiğinizi mutlu etmeye ne dersiniz? Üstelik bu fırsat sadece Colomb Design web sitesi üzerindeki ürünler ile sınırlı değil. Sevdiğiniz ile çekilmiş en güzel, en özel aşk fotoğraflarınızı bize gönderin, onları ahşabın doğallığı ve sıcaklığı ile buluşturalım. Siz de klişe hediyelerden sıkıldıysanız, özgün seçiminizle sevdiğiniz kişinin mutluluğuna mutluluk katmak istiyorsanız ahşap dekorlar tam size göre…

52

www.elitistanbul.com.tr


LIFE STYLE

SEVGILILER GÜNÜ

GC SAATLERIYLE IŞILDATACAKSINIZ evgililer günü geldiğinde, ışıltıyı bileklerinizde hissedeceğiniz bir aksesuarla kendinizi ödüllendirebilir veya sevdiklerinize unutulmaz bir hediye verebilirsiniz. Ulaşılabilir lüks yeni sezon Gc saatleri, Sonbahar 2017 sezonunda asil metalik tonlarını pembe altının cazibesiyle buluşturarak saat severleri büyülüyor. Gc Lady’s Cable Chic saat serisinin yeni sezon modellerinde kadranı çevreleyen ve saat tepesinde yer alan şık halat motifi ve ışıltılı sedir kahvesi tonları göz kamaştırırken, Men’s Structura ve Men’s G3 Sport modellerinde fonksiyonel detaylar Gc’nin tasarım gücüyle bir araya gelerek erkeklerin vazgeçilmez aksesuarları arasında yerini alıyor. Gc Sonbahar 2017 saat modelleri Saat&Saat mağazalarında sizleri bekliyor.

S

TARZINIZI LACOSTE MOTION İLE YANSITIN ent hayatı ve spordan ilham alarak tasarlanan Lacoste Motion saatler, sunduğu dinamikve sportif enerjisiyle günün her anı saat severlere eşlik edecek bir aksesuar olacak. Çizgili ve parlaklık olarak iki farklı desen tasarım alternatifi olan Lacoste Motion saat modelinde fosforlu olan kasanın ve Lacoste yazısının karanlıkta parlama özelliği dikkat çekiyor. Lacoste Motion özel mineral camı, silikon kayışı ve siyah, yeşil, kırmızı, mavi veya beyaz olmak üzere sunduğu renk seçenekleriyle her zevke hitap ediyor. 42 mm kasa boyutu ile sunulan Lacoste Motion saatler, kadran ve kayışlarında mükemmel uyuma sahipler.

K

www.elitistanbul.com.tr

53


LIFE STYLE TEKNOLOJI

AKILLI TELEFONLARLA MÜKEMMEL VIDEO ÇEKMENIN PÜF NOKTALARI Günümüzde akıllı telefon kameralarının teknik özellikleri profesyonel video kameraları aratmıyor. Ancak doğru teknikleri bilmeyenlerin telefon kameralarından ve profesyonel makinelerden tam verim alabilmesi mümkün değil. Mobil cihazlarla kaliteli görüntü elde edebilmenin yolu ise altı kolay ipucundan geçiyor.

on dönemde hayatımıza hız kesmeden giren akıllı telefonların kameraları çok iyileştirilmiş durumda. Teknolojik imkanların farklı seviyelere taşıdığı kameraların kaydettiği videolar, görüntü kalitesi açısından profesyonel makineleri pek de aratmıyor. Öyle ki, son dönemde birçok yönetmen mobil cihazlarla çekilmiş filmlerini teker teker beğeniye sunuyor. Ancak şöyle bir gerçek var ki, kaliteli video çekmek sadece rec tuşuna basmaktan geçmiyor. İşte bu noktada bilinmesi gereken altın değerindeki altı püf noktasını incehesap.com’un Kurucu Ortağı Nurettin Erzen paylaşıyor.

S

POZLAMA KİLİDİ KULLANIN

DIJITAL ZOOM’DAN KAÇININ

Akıllı telefonların kameraları video çekimi sırasında odaklamayı ve pozlamayı otomatik olarak ayarlar. Bunu devre dışı bırakabilir ve odaklamayı istediğiniz yere uygulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey, kameranın odaklanmasını istediğiniz görüntünün üzerine dokunmak ve basılı tutmak.

Video çekimi yaparken kameraların dijital zoom özelliğini kullandığınızda çekmiş olduğunuz videoların kalitesi düşecektir. Bu nedenle çektiğiniz videoların kaliteli olmasını istiyorsanız video çekimi sırasında dijital zoom kullanmaktan kaçının. Bunun yerine telefonunuzu yaklaştırmaya özen gösterin. Son dönemde çıkan bazı telefonların kamerasında ise optik zoom özelliği bulunuyor. Eğer telefonunuz bu özelliğe sahipse kullanmanızda bir sakınca yok.

54

www.elitistanbul.com.tr


LIFE STYLE TEKNOLOJI

YATAY ÇEKİM YAPIN Akıllı telefonlarınız ile video çekimi yaparken telefonunuzu yatay olarak kullanın. Özellikle de çektiğiniz videoyu başka bir yerde kullanacaksanız yatay video çekmeniz daha da önemli hale geliyor. Çünkü tüm yayın mecraları videoları yatay olarak göstermek üzere tasarlanmıştır. Dikey bir video çektiğinizde görüntü kalitesinde istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Ayrıca kişi videosu veya röportaj çekiyorsanız mutlaka baş ve bakış boşluğu bırakın. Bu videonun daha estetik ve profesyonel görünmesini sağlayacaktır.

AYDINLATMAYA DİKKAT EDİN Video çekimlerinde mümkün olduğu kadar aydınlık mekanları tercih edin, çünkü yeterince iyi aydınlatılmamış ortamlarda en iyi kameraya bile sahip olsanız istediğiniz kaliteli videoları çekemeyebilirsiniz. Işığın hem renk hem de yoğunluk olarak aynı olduğu ortamlarda video çekimi yapmayı tercih edin. Yeterince aydınlatılamamış ortamlarda çekim yaparken telefonunuzun flaşına güvenmeyin. İmkanınız varsa ortamı aydınlatacak farklı ışıklar kullanın.

TRİPOD KULLANIN Video çekimi yaparken en çok korkulan şeylerden biri de videonun titremesidir. Videonun kalitesi de işte burada ortaya çıkıyor. Çoğu akıllı telefonun kamerası optik sabitleme özelliği sunsa da çok fazla titremenin olduğu çekimlerde çok kaliteli sonuçlar vermeyebiliyor. Bu nedenle tripod kullanmanız video çekiminde size daha kaliteli sonuçlar sunacaktır.

SES KALİTESİNİ AYARLAYIN Video çekimi yaptığınız ortamın ses yansıması ve ekosu ne kadar düşük olursa çekmek istediğiniz sesler de o kadar kaliteli olacaktır. Çekimden önce de mutlaka ses testi yapın.

www.elitistanbul.com.tr

55


LIFE STYLE TEKNOLOJI

HTC U11+ DAHA İNCE VE DAHA ZARİF aha büyük ekran, daha büyük pil, daha fazla eğlence ve HTC’den beklenen tüm inovasyonları aynı cihazda sunan HTC U11+, yarı saydam likit yüzey tasarımı ile şaşırtıcı incelikte. HTC U11+, çok sevilen HTC U11 modelinin üzerine 6 inçlik ekran, büyük pil ve ince likit yüzey özelliklerini eklerken, HTC U11’den daha da ince bir tasarım sunuyor. HTC U11’in hayattan daha fazla keyif almanızı sağlayan özellikleri arasında; daha küçük cihazda daha büyük ekran, daha uzun süre kullanım, her zamankinden daha sezgisel, daha fazla ses, limitleri zorlayan tasarım gibi birçok özellik öne çıkıyor. HTC U11+ Edge Sense teknolojisiyle beraber geliyor. Basit bir sıkma hareketiyle kamera uygulamasına, sesli asistana veya istediğiniz herhangi bir uygulamaya erişmek mümkün. Tek bir sıkıştırma hareketi, favori uygulamalarınıza, kişi bilgilerine veya ayarlara hızlı ve kolay erişim için kişiselleştirilmiş Edge Launcher’ı devreye alıyor.

D

LENOVO TAB 4’LERLE EBEVEYN VE ÇOCUKLARA AYRI KULLANICI HESABI TANIMLAMA İMKANI ünyanın ve Türkiye’nin önde gelen bilgisayar üreticilerinden olan Lenovo, benzersiz özelliklere sahip yeni tablet serisi Lenovo Tab 4’ü, 8 inç ve 10,1 inç ekran boyutlarına sahip olmak üzere iki farklı modelle tüketicilerin beğenisine sunuyor. Farklı ihtiyaçları olan birden çok kullanıcıya hitap edecek şekilde tasarlanan Lenovo Tab 4’ler, tüm aile bireylerinin farklı kullanıcı hesapları tanımlayarak kullanabileceği özelliğe sahip. Bu seride, güvenlik ve gizlilik ise hep en üst seviyede yer alıyor. 2 GB RAM ve 16 GB depolama alanıyla desteklenen serinin depolama alanı mikro SD kart desteğiyle 128 GB’ye kadar yükseltilebiliyor. Kusursuz bir performansla gelen seri, 20 saate kadar pil ömrü sunarak kesintisiz bir kullanıcı deneyimi yaşatıyor. Lenovo Tab 4 serisinde yer alan Kids’ Package eklentisi ise tableti endişelenmeden çocuklarınızla paylaşmanızı sağlıyor. Her iki cihaz, çocukların eğlenceli ve alakalı web içerikleri bulmalarına yardımcı olan çocuk içeriği keşfetme platformu KIDOZ tarafından seçilmiş web sitelerini öneriyor.

D

56

www.elitistanbul.com.tr


SAMSUNG GEAR SPORT TÜRKİYE’DE SATIŞTA amsung Electronics, sportif bir yaşam tarzını benimseyenler için geliştirdiği Gear Sport akıllı saat modelini Türkiye’de satışa sundu. Gear Sport, zarif tasarımı ve su geçirmezlik özelliğiyle suda ve karada çok yönlü bir kullanım sunuyor. Kullanıcıların daha sağlıklı ve dengeli bir yaşam için ihtiyaç duydukları bilgilere erişebilmeleri amacıyla tasarlanan yeni Gear Sport’da internete bağlı olmadıklarında dahi beslenme ve egzersiz tavsiyeleri alabiliyorlar. Sportif bir tasarıma sahip yeni Gear Sport, 5 ATM su geçirmezlik derecesi sertifikasına sahip olması sayesinde havuzda ve denizde rahatlıkla kullanılabiliyor ve her yüzme stilini algılayarak kullanıcılara eşlik ediyor. Gear Sport ile birlikte kulla-

S

LIFE STYLE TEKNOLOJI

nılabilen Speedo’nun yeni yüzme uygulaması Speedo On ile yüzme mesafesi ve süresinden, kulaç şekline kadar yüzme ile ilgili veriler kolay bir şekilde takip edilebiliyor. Gear Sport ile aralarında Under Amour Record, MyFitnessPal, MapMyRun ve Endomondo’nun da yer aldığı aktivite, beslenme ve topluluk uygulamalarına erişilebiliyor. Ayrıca Spotify ile en sevilen şarkılar online ya da offline olarak akıllı telefon olmadan dinlenebiliyor. Gear Sport’un farklı renk ve tasarımlardaki değiştirilebilir kayışları, farklı kıyafetlere ve stillere kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Mavi ve Siyah renk seçenekleriyle gelen Gear Sport, Samsung Gear VR ve PowerPoint sunumlarını uzaktan kumanda etmek için de kullanılabiliyor.

HUAWEI MATE 10 LITE ILE FULLVIEW EKRAN DENEYİMİ uawei performans ve gücün bileşimini, ön ve arka çift mercekli kamera özellikli yeni Huawei Mate 10 Lite ile sunuyor. Huawei Mate 10 lite, üstün kaliteli selfie, görüntü ve sosyal ağ uyumu sağlayan tasarımıyla cep telefonunu yoğun şekilde kullanan herkese daha çarpıcı görüntüler çekerek paylaşmaya olanak sağlıyor. İkonik ve şık tasarıma sahip Huawei Mate 10 Lite anı yakalamak, paylaşmak ve yaşamak için en yeni innovasyonları hayata geçiriyor. Huawei Mate 10 lite, yeni Huawei fullview ekran teknolojisine sahip “ilk” cihaz olma özelliğini taşıyor. Yüksek kaliteli 5.9 inç ekran ve etkileyici yüzde 83 ekran-gövde oranı sunuyor. Huawei Mate 10 lite, öne ve arkaya titizlikle yerleştirilmiş

H

kameralar, parmak izi sensörü, USB girişi, sensörler ve flaş simetrik ve sezgisel kullanımı olan bir tasarım sunuyor. 4GB RAM ve 64GB ROM ile

çalışan HUAWEI Mate 10 lite, içerik akışı sağlarken çeşitli uygulamaları çoklu çalıştıracak ideal bir kullanım sağlıyor.

www.elitistanbul.com.tr

57


LIFE STYLE LEZZET

LAY’S FIRINDAN LEZZETLER Lay’s Fırından, müthiş lezzeti ve yüzde 50 daha az yağlı olma özelliği ile birbirinden farklı lezzetleri sofranıza getiriyor. Cips severlerin favorisi haline gelen Lay’s Fırından ile yapacağınız tarifler size ve arkadaşlarınıza parmak ısırtacak.

Tavuk Salatalı Sandwich MALZEMELER 2 adet haşlanmış ve didiklenmiş tavuk göğsü, + 1 kutu mısır, + 7-8 adet kornişon turşu, + 8-10 dal kıyılmış dereotu, + 1 su bardağı ceviz, + 4 dal kıyılmış taze soğan, + 1 su bardağı yoğurt, + 3 yemek kaşığı mayonez, + tuz, + 1 paket Kurutulmuş Yeşillik Çeşnili Lay’s Fırından Sandwich ekmekleri. HAZIRLANIŞI Kurutulmuş Yeşillik Çeşnili Lay’s Fırından ve sandwich ekmeği haricinde tüm malzemeleri karıştırın. Cipsleri kırıp ufalayın, salata malzemelerine ekleyin. Malzemeleri sandviç ekmeklerinin içine koyup ikiye bölüp servis edin.

Yoğurtlu Dip Sos MALZEMELER + 1 su bardağı yoğurt, + 100 gram labne peyniri, + 1 dal yeşil soğan, + 1 tatlı kaşığı kuru nane, tuz. HAZIRLANIŞI Yeşil soğanları çok ince kıyıp ardından tüm malzemelerle iyice karıştırın. Eğer seviyorsanız içine ¼ kibrit kutusu kadar Rokfor peyniri de ekleyebilirsiniz.

58

www.elitistanbul.com.tr


Humuslu Dip Sos MALZEMELER + ½ kg haşlanmış ve kabukları ayıklanmış nohut, + 2 çorba kaşığı tahin, + ½ çağ kaşığı kırmızı biber, + 1 çay kaşığı kimyon, + 1 diş ezilmiş sarımsak, + ½ limon suyu, + zeytinyağı, + tuz, + 1 paket çam fıstığı, + 8-10 yaprak taze fesleğen HAZIRLANIŞI Bir kaseye zeytinyağı, fesleğen ve fıstık hariç tüm malzemeleri koyun ve blender yardımıyla karıştırın. Daha sonra yavaş yavaş zeytinyağı ekleyerek macun kıvamına getirin. İstediğiniz kadar tuz ekleyip kavurduğunuz çam fıstıklarıyla ve kıyılmış taze fesleğenle süsleyin.

YEŞİL DİP SOS MALZEMELER + 250 gram haşlanmış brokoli, + 8-10 dal maydanoz, + 8-10 dal dereotu, + 2 dal taze soğan, + 1 diş sarımsak, + ½ limon suyu, + 1 paket labne peyniri, + 1 tatlı kaşığı mayonez, + tuz. HAZIRLANIŞI Maydanoz, dereotu, taze nane ve taze soğanı ince ince kıyın. Brokolileri çatalla ezin. Kalan tüm malzemeleri ekleyip, blenderdan geçirin. Dilediğiniz kadar tuz ekleyin.

www.elitistanbul.com.tr

59


LIFE STYLE LEZZET

LUPPO’DAN LEZZET ŞÖLENİ Yumuşacık iki kekin arasında nefis marshmallow’u ve enfes çikolata kaplaması ile Luppo Sandviç Kek, ‘Orman Meyveli Luppo Şöleni’ tarifini sunuyor.

çinde bisküvi yerine kek bulunması ile yeme deneyimini yukarı taşıyan Luppo Sandviç Kek; kek, marshmallow ve çikolatayı bir üründe buluşturarak tadına bakanları enfes lezzetiyle büyülüyor. Hem sade hem de daha yoğun çikolata sevenler için kakaolu kekli çeşitleriyle çay saatlerini keyfe dönüştüren Luppo Sandviç Kek, akşam yemeklerinin finalini şık bir tatlıyla yapmanıza yardımcı oluyor.

I

2 kişilik

ORMAN MEYVELİ LUPPO ŞÖLENİ

MALZEMELER: + 3 adet Luppo Sandviç Kek Kakaolu, + 100 gram frambuaz, + 100 gram böğürtlen, + 80 gram bitter çikolata. İç kreması için: + 150 ml sıvı krema, + 75 gram labne peyniri, + 1 tatlı kaşığı limon suyu, + 2,5 yemek kaşığı pudra şekeri. YAPILIŞI İç kreması için, tüm malzemeyi mikser yardımı ile koyu bir kıvam alana kadar çırpın. Kremayı dolapta 30 dakika dinlendirin. Bitter çikolatayı doğrayın ve benmari usulü eritin. Luppo Sandviç Keklerin bir tanesini marshmallowlu kısmı altta kalacak şekilde ortadan kesin. Diğerinin ise marshmallowunu çıkartın. Bir servis tabağına marshmallowlu tabanları koyun. Üzerine hazırladığınız iç kremasından hafifçe sürün, ardından frambuaz ve böğürtlenleri dizin. Meyvelerin üzerine de krema ekleyin. Bir kat Luppo Sandviç Kek koyduktan sonra aynı işlemi tekrarlayın. En üstünü Luppo Sandviç Kek’in üst tarafı ile kapatın. Eriyen bitter çikolatayı kaşık yardımı ile hazırladığınız ürünün üzerine dökün. Frambuaz ve böğürtlen ile süsleyerek servis yapın.

60

www.elitistanbul.com.tr


LIFE STYLE LEZZET

SOFRALARINIZA TROPICANA’LI LEZZETLER

Tropicana ile tüm sevdiklerinizi etrafında toplayabileceğiniz zarif bir sofra hazırlayabilirsiniz. Tropicana portakal nektarı ile misafirlerinizi hafif yiyeceklerden oluşturulan bir sofra ile karşılayabilir, sevdiklerinize tatlı sürprizler yapabilirsiniz.

İKİ RENKLİ LEZZET: PORTAKALLI PELTE PELTE MALZEMELERİ 3 Su bardağı Tropicana portakal nektarı, 3,5 yemek kaşığı dolusu nişasta, 1 çay bardağı toz şeker. MUHALLEBİ MALZEMELERİ 1 litre süt, 1 su bardağı toz şeker, 3 yemek kaşığı un, 3 yemek kaşığı nişasta, 1 paket vanilya, 1 yemek kaşığı tereyağı. HAZIRLANIŞI Pelte malzemelerini koyu kıvam alana kadar pişirin. Pelteyi bardakların yarısına kadar döküp soğutun. Muhallebi malzemelerini de koyulaşıncaya kadar pişirin. Ocağın altını kapatıp içine vanilya, tereyağı ekleyin. Muhallebiyi peltenin üzerine dökün. Bir gece buzdolabında bekletin ve soğuk servis edin.

PORTAKAL SOSLU SALATA MALZEMELER 1 adet marul, Erzincan tulumu, 1 kutu ton balığı, 4-5 taze soğan, 2 adet salatalık, ½ demet dereotu, ½ demet nane, 2 yemek kaşığı konserve mısır. SOS MALZEMELERİ 1/2 su bardağı portakal suyu, 1 kahve fincanı sızma zeytinyağı, 2 çay kaşığı sirke, 1 tatlı kaşığı hardal, 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı tuz ve karabiber. HAZIRLANIŞI İyice yıkayıp süzdüğünüz marul,taze soğan, salatalık, dereotu ve naneyi ince ince kıyın. Ayrı bir kasenin içinde Tropicana portakal nektarı, zeytinyağı, sirke, hardal, bal ve tuzdan oluşan sos malzemelerini iyice çırpın. Sosu yeşilliklerin üzerinde gezdirin ve iyice karıştırın. Üzerine iri doğranmış tulum peynirini, iri parçalara ayrılmış ton balığını ve mısırı yerleştirip servis edin.

www.elitistanbul.com.tr

61


LIFE STYLE LEZZET

ÖZEL LEZZETLİ TARİFLER İster misafirler olsun isterse eşinize, eğlenceli ve lezzetli tarifler ile akşam yemekleri renkleniyor. Evde çeşit çeşit yemek yapmaya vakit ayırmak istemeyenler, akşam yemeğinde hem eğlenceli hem de lezzetli tarifler sizler için…

MISIR MÜCVERİ TARİFİ MALZEMELER: + 300 gram konserve tane mısır, + 2 yumurta, + 1/4 su bardağı mısır unu, + 1/4 su bardağı un, + 1 tatlı kaşığı kabartma tozu, + 2 çorba kaşığı mısırözü yağı, + yarım su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri, + 2 çorba kaşığı kıyılmış dereotu, + yarım dolmalık kırmızıbiber, + tuz, karabiber, + 1 çorba kaşığı hazır granül pane harcı, + kızartmak için ayçiçek yağı. YAPILIŞI Biberin çekirdeklerini temizleyip zar şeklinde doğrayın. Mısırın suyunu süzün. Yumurtaları geniş bir kâseye kırın. Unlar, granül pane harcı, kabartma tozu ve 2 çorba kaşığı mısırözü yağını ekleyip çırpın. Mısır, doğranmış kırmızıbiber, kıyılmış dereotu ve kaşar peynirini ilave edip karıştırın. Tuz ve karabiberi ekleyip tatlandırın. Ayçiçek yağını tavaya ekleyip kızdırın. Mısırlı karışımdan birer çorba kaşığı dolusu alıp tavaya ilave edin. Kaşığın tersiyle hafifçe bastırıp yuvarlak şekil verin. İki taraflı kızartıp fazla yağın süzülmesi için kağıt havlu üzerine alın. Servis tabaklarına paylaştırıp sıcak servis yapın.

ZENCEFİLLİ KURABİYE TARİFİ MALZEMELER: + 3 su bardağı un, + yarım tatlı kaşığı tuz, + 1 yemek kaşığı toz zencefil, + 2 tatlı kaşığı toz tarçın, + 1/4 tatlı kaşığı toz karanfil, + 6 yemek kaşığı tereyağı, + 3/4 su bardağı esmer şeker, + 1 adet yumurta, + yarım su bardağı pekmez, + tatlı kaşığı vanilya özütü veya toz vanilya. YAPILIŞI Fırınınızı 170 derecede ısıtın. İki adet fırın tepsinize yağlı kağıt serin. Orta boy bir kapta un, tuz ve tüm baharatları harmanlayın. Büyük boy bir çırpma kabında ise tereyağı ve esmer şekeri bir dakika kadar çırpın. İçine yumurtayı ekleyin, karışınca pekmez ve vanilyayı da ekleyin. En son da kuru karışımı ekleyin ve hamur haline geldiğinde unlanmış tezgahın üzerine alın. Merdaneyle açın ve kalıplarınızla şekiller çıkartıp yağlı kağıda yan yana dizin. Buzdolabında 10 dakika bekletin ve fırına verin.

62

www.elitistanbul.com.tr


LIFE STYLE LEZZET

NARLI ÇİKOLATALI PASTA TARİFİ MALZEMELER: Kek için; + 1 su bardağı tereyağı, + 2 su bardağı küçük parçalanmış bitter çikolata, + 5 adet yumurta, + 1 su bardağı, + 2 yemek kaşığı toz şeker, + yarım su bardağı + 1/3 su bardağı toz badem, + yarım su bardağı un, + 1 çimdik tuz. Krema için; + 150 ml krema, + 100 gram bitter çikolata (küçük küçük parçalanmış), + 1 yemek kaşığı pudra şekeri. Üzeri için ise taze nar taneleri.

YAPILIŞI Yuvarlak kelepçeli kalıbınızı biraz tereyağı veya sıvı yağ ile hafifçe yağlayın ve tabanına uyacak şekilde yağlı kağıt kesip yapıştırın. Ufak boy bir tencereye tereyağını koyun. Eriyince ocağın altını kapatın ve çikolatalarınızı ekleyin. Çikolatalar eriyene kadar çırpma teli ile karıştırın. Bir çırpma kabında yumurtaları şekerle birlikte kabarana kadar yaklaşık 5-8 dakika hızlı devirde çırpın. Sonra durdurun ve çikolatalı karışımı ekleyerek bir yandan çok yavaşça çırpın. En son un, badem tozu ve tuzu da ekleyip spatula ile güzelce karıştırdıktan sonra kalıba dökün ve fırının orta kısmına koyun. Önceden ısıtılmış 170 derece fırında yaklaşık 40-45 dakika tepesi kabuklanıp hafif kabarana kadar pişirin. Bir tencerede kremayı kaynama noktasına getirip ocağı kapatın. Çikolataları ekleyin ve eriyene kadar çırpma teli ile karıştırın. Şekeri de ekleyip karıştırın. Yaklaşık 15 dakika soğuyup hafif kıvamının kalınlaşmasını bekleyin. En son kekinizi kalıptan çıkartın, üzerine sosu döküp biraz buzdolabında beklettikten sonra üzeri hafif donduğunda nar parçaları serpiştirin.

www.elitistanbul.com.tr

63


LIFE STYLE MODA

‘DOĞALLIĞIN BAŞROLDE OLDUĞU KOLEKSİYON’ GIOVANE GENTILE ILE ILK BAKIŞTA FARK YARAT Göz alıcı, sıcak ve kullanışlı tasarımlarıyla doğanın tüm renklerini koleksiyonlarında harmanlayan Giovane Gentile Limited Edition ve Giovane G. Designers, bu sezona da damgasını vuruyor. Kaşmir ve yün karışımlı takım elbiseleri yüzde 100 pamuk gömleklerle kombinleyen Giovane Gentile, kış günlerinin değişmezi yün paltoları düğme ve fermuar aksesuarlarıyla renove ederek duruşunda farklılık arayan beylerin beğenisine sunuyor.

amansız kalitenin ismi Giovane Gentile ile erkekler, bu sezonda da bulunduğu ortamda ilk bakışta fark edilen olmayı başarıyor. 2018 kışında koleksiyonlar; %80’i Giovane G. Designers, %20’si ise çok özel seçilmiş materyallerden oluşturulan Giovane Gentile Limited Edition olarak iki temel marka altında toplanıyor. Her iki koleksiyonda; business, luxury casual ve trend olarak üç ayrı konseptten oluşuyor. Giovane Gentile, beylerin hem iş hayatında hem de günlük hayatında yerini alıyor.

Z

Her biri bütünün birer parçası… Doğallığın tüm bileşenlerini tasarımlarına yansıtan Giovane Gentile’nin tasarımlarında yer alan yüzde 100 pamuk gömlekler, kolay ütülenebilme ve yıkamaya karşı parlaklığını kaybetmeme özellikleri sayesinde erkeklerin beğenisini kazanıyor. Takıp çıkartılabilen yaka detayını hem ceketlerde hem de montlarda kullanım imkanı sunan Giovane Gentile, erkeklerin günün her anına adapte olmalarına yardımcı oluyor. Her biri Giovane Gentile koleksiyonunun birer parçası olan yelekli takımlar ve yarım balıkçı trikolar ise konforlu, sıcak ve göz alıcı stilin mükemmel bir bileşimini ifade ediyor. Tekrar geri dönen geniş ve sivri yaka yelekli takımları canlı renkli balıkçılarla birlikte kombinleyen Giovane Gentile, bu sezon gözenekli kumaş ile derinin birleşmesinden oluşan biker ceketleri takipçilerinin beğenisine sunuyor. Güçlü, sıcak, konforlu… Kış günlerinin değişmezi yün paltoları düğme ve fermuar aksesuarlarıyla renove eden Giovane Gentile, kapitone montların da ise alternatifli grafik detaylar kullanarak duruşunda farklılık arayanların beğenisine sunuyor. Bu sezonun yenilerinden kruvaze yün paltolar ise iddialı bir tarzın kapılarını aralıyor.

64

www.elitistanbul.com.tr

Military ile deri etkisi… Son birkaç sezonun trendi military, Giovane Gentile’nin koleksiyonunun da temel elemanlarından biri olarak dikkat çekiyor. Haki, yeşil, kruvaze paltolar ve çino pantolonlar koleksiyonun öne çıkan parçalarından olurken, deri ceketler ise her mevsimin ve ortamın demirbaşları oluyor. Takipçilerine baştan ayağa bir konsept sunarak büyük bir kolaylık sağlayan Giovane Gentile, giyim alışkanlıklarınızı değiştirmeye ve sizi konfor ile buluşturma hazırlanıyor.


www.elitistanbul.com.tr

65


66

www.elitistanbul.com.tr

Elit istanbul Florya sayı 1  

Elit İstanbul Hastanesinin dergisi olan Elit İstanbul Florya, Sağlık magazin dergisinin en iyi örneklerinden biri olma yolunda emin adımlarl...

Elit istanbul Florya sayı 1  

Elit İstanbul Hastanesinin dergisi olan Elit İstanbul Florya, Sağlık magazin dergisinin en iyi örneklerinden biri olma yolunda emin adımlarl...

Advertisement