Page 1

magazyn czasu wolnego jesieŃ 2014

mus a d a dj y m, t o mówi osi n o c ego z c z ora ha c u Ł s

#c i t y o n n o w e t r e n d y w m o d z i e u l i c z n e j, g a n g i r o w e r o w e, n a j l e p s z a m u z y k a , m i e j s c a, w k t ó r y c h t r z e b a b y ć

nr 14, jesieŃ 2014 egzemplarz promocyjny


40

42 wyprawa w poszukiwaniu plenerów filmowych.

sztuka dla sztuki czy fajne gadżety?

warsaw bratz, czyli gang... rowerowy!

W s t Ę p n i a k 61 Jeśli myślisz, że tegoroczna jesień będzie nudna, nie możesz się bardziej mylić. Chandrę przepędzamy multikolorowymi ciuchami z najnowszych kolekcji Sizeer (str. 28), graficznymi nadrukami we wnętrzach (str. 24) i dobrą muzyką (str. 64). Mamy dystans do siebie i bawimy się wizerunkiem – nosimy swetry ze SpongeBobem, używamy etui na iPhone'a w kształcie paczki frytek z Maca (str. 12). Po mieście przemieszczamy się na rowerach cruiserach – może nawet przyjmą nas dzięki temu do warszawskiego gangu (str. 40)? Szczęśliwcy ruszają w poszukiwaniu najbardziej spektakularnych filmowych plenerów, np. z „Gry o tron” albo „Hobbita”, odważni biorą udział w jednych z najdziwniejszych wyścigów samochodowych świata dla amatorów, i nie tylko (str. 26). No i jak to jesienią: czytamy książki, chodzimy do kina (str. 60), śledzimy, co piszczy w blogosferze (str. 54). Będzie naprawdę ciekawie!

fot. wojciech rukujżo, E as t Ne ws, Materiały pr asowe.

Magdalena Zawząadcazka redaktor prowad

62 moda słoikowa rozgorzała na dobre. Robimy przetwory!

magdalena zawadzka redaktor prowadząca facebook.com/ sklepsizeercom

facebook.com/ sizeercom

joanna zając-cekiera redaktor naczelna

12 wysokokaloryczne inspiracje na wybiegach!

s i j e s i e Ń 2 0 1 4 03


cool/news

a

Odważ się… marzyć! To już dwa lata, odkąd Sizeer aktywnie wspiera Fundację Mam Marzenie. Do tej pory spełnił już ponad 30 dziecięcych marzeń. A te są bardzo różne! Sizeer angażował się już w wyjazdy na mecze piłkarskie Realu Madryt oraz podróże do Disneylandu, szukał wymarzonego roweru i różowego laptopa, odświeżał także wygląd dziecięcych pokoi, a nawet brał udział w całodniowych szaleństwach zakupowych. O wszystkich marzeniach przeczytacie na blogu: MamMarzenie. Sizeer.com. Wy także możecie wesprzeć Fundację, wystarczy, że w salonach Sizeer kupicie papierową torbę na zakupy. Całkowity dochód przeznaczony jest na realizację marzeń chorych dzieci.

s o m s o k o n ę t h e c o ę r h t c o tr con

ver

se

odjechane buty Szukacie wygodnych butów, nieprzekombinowanych pod względem designu, a jednocześnie modnych, które sprawdzą się zarówno na deskorolce, jak i podczas miejskich eskapad? Model Crisis legendarnej marki w segmencie sportów ekstremal-

Niby zwykłe trampki, a stały się obiektem pożądania wszystkich fashionistów. Nic dziwnego, model Converse Chuck Taylor All Star Tri Zip łączy w sobie kilka trendów na raz. Po pierwsze występuje w najmodniejszych odcieniach, które dodatkowo oprószone są metalicznym pyłem, a połysk jest teraz w cenie. Po drugie zdobią go rockowe suwaki – dekoracyjny hit w świecie mody – i to zakończone etnicznymi frędzlami! Istny must have.

04 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

sizeer #cityon

włĄcz się w miasto! Jesień kojarzy ci się z ponurą pogodą i modą w odcieniach szarości i brązu? Przyjdź do Sizeer i wprowadź w życie więcej energii! Sizeer wychodzi z założenia, że jesień to najbardziej ekscytująca pora roku – właśnie debiutuje nowa kolekcja, w której znajdziecie wyłacznie najbardziej kultowe modele najlepszych brandów. Sizeer prezentuje także przed wami kolejną autorską kampanię multibrandową, którą hucznie wchodzi w nowy sezon wypełniony najlepszą modą w stylu streetwear. Baw się trendami sezonu z marką Sizeer, a przez jesień przejdziesz modnym krokiem!

q

nych DC jest właśnie dla was. Do wyboru wersja niska, zbliżona do klasycznych modeli na deskę oraz wysoka – dla fanów streetwearu. Obie wyposażone w specjalnie zaprojektowaną podeszwę zapewniającą wysoką przyczepność do podłoża.

O krok dalej

Planujecie jesienną podróż po Europie? Nie zapomnijcie wstąpić do salonu Sizeer! Waszą ulubioną markę streetstylową znajdziecie już nie tylko w Polsce. W 2014 roku Sizeer zrobił znaczący krok naprzód – otworzył 12 salonów zagranicznych: w Niemczech, Czechach, na Słowacji i Litwie. Nie zapomniał oczywiście o ojczyźnie. Salony Sizeer znajdziecie od niedawna także w Elblągu (CH Ogrody) i Olsztynie (Galeria Warmińska). Pod koniec roku szykują się kolejne niespodzianki! Bądźcie czujni.

dc

fot. s tanisł aw boniecki, Shut ters tock, Materiały pr asowe. .

Więcej zdjęć znajdziecie w środku magazynu.

już dwa l ata sizeer sprawia, Że dzieci czujĄ się jak superbohaterowie.

jeśli pojawia się kolor, to tylko najmodniejszy!

s i j e s i e Ń 2 0 1 4 05


cool/star si magazyn: Jesteś bardzo zajęty, udało ci się wyskoczyć gdzieś na urlop? dj adamus: Jeśli ktoś, tak jak ja, żyje z pasji, to czasem wydaje mu się, że cały czas jest na urlopie. Robię to, co kocham, ale z drugiej strony tak naprawdę ciągle jestem w pracy. W moim kalendarzu urlop zaplanowany jest na styczeń. Uciekam od zimna – jestem ciepłolubny – i mogę zniknąć nawet na cały miesiąc. si magazyn: Dokąd uciekasz? dj adamus: Moja ogromna fascynacja Azją sprawia, że chętnie tam wracam. Poza tym plaże Dominikany i Kuby. Jak mówi przysłowie, w zdrowym ciele zdrowy duch. I odwrotnie, więc w wakacje letnie dbam o umysł, czytając książki, a w zimowe dbam o ciało. si magazyn: Zdarza ci się jesienna chandra? dj adamus: Nie jestem romantykiem. Cytując profesora Lwa Starowicza – mężczyźni dojrzewają około 40. roku życia, więc wszystko jeszcze przede mną.... si magazyn: Masz jeszcze chwilkę. dj adamus: Tak, jeszcze trochę. Lubię zwracać uwagę na piękno, ale nie popadam w nostalgię i rozczulenie. Aczkolwiek uważam, że w życiu wahania i zmiany nastrojów też są potrzebne. Kiedy mamy przypływ pozytywnej energii, dostrzegamy, że może też być źle, i odwrotnie – kiedy jest nam źle, wiemy, że może być lepiej. Jesień jest potrzebna jako zmiana.

nie cierpi na chandrĘ, bo, jak mówi, nie jest romantykiem.

DJ Adamus:

w mojej gŁowie brzmi muzyka

Z DJ-em Adamusem o tym, czemu na wakacje jeździ głównie zimą, co słychać w jego saunie oraz dlaczego jest spicy.

si magazyn: Czego słuchasz, kiedy odpoczywasz? dj adamus: W domu słucham ulubionych stacji muzycznych. Korzystam z aplikacji Sonos, mam dostęp do kilkudziesięciu tysięcy stacji radiowych. Fajne jest to, że można korzystać z systemu streamingowego. si magazyn: Ulubione rozgłośnie? dj adamus: Ibiza Sonica. Po niej OpenLab, także z Ibizy. Niedawno odkryłem Afterbeat Electronica. Wybieram je w zależności od nastroju. Może jestem maniakiem, ale mam też ulubioną stację, której słucham tylko w saunie. To dla mnie namiastka spokoju, jakiego zaznaję w Azji. si magazyn: Co słychać w twojej saunie? dj adamus: Zdecydowanie dźwięki ambientowe – moja sauna nie może mieć bitów. Na imprezach, w pracy, potrzebuję energetycznej muzyki, z wyraźną sekcją rytmiczną. W saunie muzyka musi przelewać się jak delikatny strumień. To jak dwie natury, które wzajemnie się uzupełniają, jak jing i jang, że wrócę do ulubionej Azji. si magazyn: Muzyka, podróże. Co jeszcze kręci DJ-a Adamusa? dj adamus: Kuchnia. Mój bagaż podręczny zawsze wypełniony jest muzyką i przyprawami. Pozwalają one przedłużyć wspomnienia. si magazyn: Jakie smaki lubisz? dj adamus: Jestem spicy. Lubię kuchnię tajską za to, że jest wyrazista, na

latem dbam o umysŁ, zimĄ dbam o ciaŁo. fot. ank a gór a jk a.

rozmawiaŁa marta suŁkowska

06 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

si magazyn: Jak się zaczęły zmiany w twoim postrzeganiu rzeczywistości, co było impulsem? dj adamus: Cztery lata temu wyjechałem do Chin. Miałem możliwość odcięcia się od pędu. Pazerność na życie może być pozytywna, ale łatwo się w tym zatracić. Staramy się sprostać nie tylko oczekiwaniom innych, a także swoim własnym. W pewnym momencie zaczyna nam brakować doby – sam tego doświadczyłem. Prowadziłem kilka swoich biznesów, byłem współwłaścicielem kilku lokali. Wyjazd do Azji doprowadził do tego, że zupełnie się odciąłem. si magazyn: Zdarza ci się odcinać także od muzyki? dj adamus: Muzyka towarzyszy mi przez całą dobę. Kiedy wstałem dziś rano i poszedłem się ogarnąć, jak mówią młodzi ludzie, pod prysznicem w mojej głowie brzmiała muzyka. Jest ze mną cały czas, nie potrafię się od tego uwolnić. Muzykę zwykle wszędzie zabieram ze sobą. si magazyn: Nie zawsze? dj adamus: Zdarza się, zwykle po imprezach, że lubię pobyć w ciszy i sam. Po dniu pełnym intensywnej pracy i dźwięków wytchnienie jest potrzebne, żeby nie zwariować. Cisza też jest muzyką, ale do takiego przekonania się dorasta. W ciszy możemy słuchać samych siebie, zajrzeć do wewnątrz. Podobnie szum drzew czy dźwięki miasta – to też muzyka.

s i j e s i e Ń 2 0 1 4 07


cool/star przykład owoce morza z papryczką chilli – jak najmniej przetworzone, prawdziwe. Przy projekcie z Adą Szulc byliśmy m.in. na Kubie – tam zachwyciło mnie połączenie ananasa i kokosa. Podobnie kuchnia karaibska z owocami morza połączonymi ze słodkimi przyprawami. si magazyn: Co na deser? dj adamus: Najchętniej? Zabroniony dla mnie ze względu na dużą ilość cukru kubański flan – niesamowicie cudowny. si magazyn: Jak jeszcze się relaksujesz? dj adamus: W trakcie wakacji, kiedy uda mi się wygospodarować 2-3 dni, nie potrafię leżeć plackiem na plaży. Odcinam się od ludzi, zamykam w domu i nadrabiam zaległości intelektualne, czytam.

si magazyn: Co cię ostatnio zainteresowało? dj adamus: Czytam książki o zdrowym odżywianiu. Ciekawe jest to, że w tzw. literaturze fachowej jedna teoria wyklucza drugą. Warto jednak zapoznać się z każdą, ale zachować zdrowy rozsądek. Z drugiej strony moją fascynacją jest literatura polskich kaskaderów – Marka Hłaski i debiutantów 1968 roku, a także polska literatura okresu międzywojennego. Uwielbiam też biografie. Lubię porównywać się do innych. si magazyn: W jakim sensie? dj adamus: Sprawdzam, czy nie popełniam takich błędów, jakie popełniają inni. Okazuje się, że wszyscy borykamy się z takimi samymi problemami. Wystarczy popatrzeć na dramatyczną

2

historię Robina Williamsa. Mogłoby się wydawać, że był szczęśliwy, a miał problemy jak zwykły śmiertelnik. si magazyn: Kreujesz nowe trendy w muzyce. Uważasz, że artysta jest jak projektant? dj adamus: To dobre porównanie. Pokaz mody bez odpowiedniej oprawy muzycznej wiele traci. Lubię takie projekty – w ubiegłym roku pracowałem przy dwóch pokazach w Paryżu, a ostatnio Gosia Baczyńska przypomniała mi, że byłem „muzycznym oprawcą” jej pierwszego pokazu. si magazyn: Co sam nosisz? dj adamus: Wyrosłem z punkowego stylu i bluz. Chociaż zawsze mówiłem, że nie znoszę garniturów, dziś czuję się w nich dobrze. Jak mówi powiedzenie, nigdy nie mów nigdy.

w moim bagaŻu sĄ przyprawy i muzyka. przedŁuŻajĄ wspomnienia. 08 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

fot. ank a gór a jk a.

kiedyŚ fan bluz, dziŚ nie stroni o d g a r n i t u r ó w.


cool/zbzikowani

Biznes z brodą solidny zarost to dziś znak rozpoznawczy modn e g o m ę ż c z y z n y. akcesoria do pielęgnowania brody znajdziecie w B e a r d s h o p. 10 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

Paweł Struczewski jest brodaczem od dwóch lat. Długo uważał, że bez brody jest po prostu wygodniej. Któregoś razu pojechał jednak z przyjaciółmi na urlop do Azji i za namową kumpla przestał się golić. Wyhodował solidną brodę, polubił ją i już z nim została. A pomysł na biznes, jak to często bywa, zrodził się z potrzeby. – Gdy wróciłem z urlopu, okazało się, że broda zaczyna swędzieć, klimatyzacja ją wysusza i przestaje to być przyjemne. Wtedy sprowadziłem z Irlandii swój pierwszy olejek do brody. Pomógł, więc zacząłem szukać kolejnych. W Polsce nic nie znalazłem, a produkty, które ściągałem z zagranicy zadziwiały jakością. Wystarczyło kilka kropelek rano, aby zmiękczyć i odżywić zarost, nawilżyć skórę oraz nadać brodzie lekki połysk i przyjemny zapach na cały dzień – opowiada. Razem ze swoją dziewczyną i kumplem grafikiem postanowili otworzyć Beardshop – internetowy sklep ze specyfikami do pielęgnacji brody. Paweł wszystkie kosmetyki najpierw testuje na sobie i przyjaciołach. Produkty, które zyskają dobre recenzje, wprowadza do oferty. Niezbędny zestaw brodacza? Na pewno szampon, olejek lub balsam, szczotka lub grzebień do brody i wosk, jeśli lubicie podkręcać wąsa. Przygodę z kosmetykami do brody warto zacząć od szamponu i olejku. Gdy broda zaczyna mieć 2 cm długości, warto zainwestować w balsam – są w nim olejki oraz wosk pszczeli. Dzięki temu można jednocześnie odżywiać zarost i skórę oraz uformować kształt brody.

fot. materiały pr asowe be ardshop.

wszystkie produkty test0wane są na brodaczach.

Zapraszamy do naszczego sklepu internetowego newera.pl


cool/what’s uP

Modelka pałaszująca frytki? Tylko na pokazie pauliny plizgi. Na pokazie chanel lagerfeld robił zakupy u boku cary delevingne.

Czy linia moschino stanie się l e g e n d ą j a k s ł y nn a p u s z k a p o m i dorówki andy'ego warhola?

fr r y t k i z a m i a ss t

t o r Ee b k i

W dobie Instagramu to, co jemy, urosło do rangi sztuki. Każdego dnia Internet zasypują setki zdjęć wystylizowanych potraw, w telewizji ciągle jakiś program kulinarny, a nową ikoną została Magda Gessler. Projektanci mody nie mogli dłużej udawać, że temat nie istnieje. I jak to mają w zwyczaju – poszli na całość! Dziś jedzenie nie tylko pojawia się na pokazach jako element show – jak u polskiej projektantki, Pauliny Plizgi, która w finale jednego ze swoich pokazów w ramach 12 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

polskiego tygodnia mody pozwoliła modelkom porządnie najeść się frytek – ale także jako główna inspiracja do powstania całych kolekcji.

Na zaostrzenie apetytu Za prekursorkę trendu można uznać ekscentryczną projektantkę hiszpańskiego pochodzenia Agathę Ruiz de la Pradę, kolorowego ptaka świata

fot. E as t Ne ws (8), Szamot Lyzab / Fashion Week Pol and.

Czasy, kiedy w modzie o jedzeniu nie mówiło się wcale, a modelki ukradkiem wciągały sałatę, minęły bezpowrotnie!

mody, która sukienkę z naszytym z przodu wielkim jajkiem sadzonym wylansowała kilka lat temu. Wtedy nikt nie traktował tego jeszcze zbyt poważnie. Aż do momentu, kiedy do akcji wkroczył Karl Lagerfeld. Wizjoner, główny projektant domu mody Chanel, kolekcję na sezon jesień-zima 2014/15 zaprezentował na wybiegu zaaranżowanym jak luksusowy supermarket. I to z jakim asortymentem! Modelki ubrane w legendarne już tweedy (w wersji punk) zestawione z podziurawionymi dresami przechadzały się między półkami uginającymi się pod ciężarem różnorodnych produktów spożywczych o perfekcyjnie zaprojektowanych opakowaniach i etykietach. Obowiązkowo wyposażone w torebki stylizo-

wane na koszyki na zakupy albo kartony z mlekiem!

o

Im wi´cej kalorii, tym lepiej Oliwy do ognia dolał projektant Jeremy Scott. Tworząc kolekcję dla Moschino, zainspirował się fast foodem i restauracją McDonald's. Jego sukienki wyglądają jak opakowania żelków albo paczki płatków śniadaniowych, garsonki niczym strój służbowy pracowników Maca, okulary zdobi ogromne logo w kształcie M, a fashionistki zabijają się o torebkę w kształcie Happy Meal albo etui na iPhone'a wyglądające jak paczka frytek. Istna pożywka dla kidultów!

jak widać, moda i mcdonald's mają wiele w s p ó l n e g o s. i j e s i e Ń 2 0 1 4 13


look/trends

tim

ber

lan

d

ej przyrodyja! miasta! Poczuj zew dziki Górski styl podbi

AtU UR CLOSE TO nNAT REe sku

llc

van

y and

s

lc kul

and

s

kwiaty zdobią model slimclassics, czyli vansy przeznaczone dla dziewczyn.

y

Chyba nikt się tego nie spodziewał, a jednak to się dzieje naprawdę. Stylówka rodem z alpejskich szlaków w tym roku jest obiektem pożądania znających się na trendach mieszczuchów. Buty przypominają te przeznaczone do wspinaczki, uszyte są z naturalnych skór i obszyte futrem. Nosimy do nich obszerne swetry, wełniane zakolanówki i gigantyczne szale. Stylizacje uzupełniamy dodatkami w zwierzęce lub florystyczne motywy. Natura jest bardzo blisko!

tim

14 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

b

an erl

d lac

ost

e

ly hel

han

c

ciepłe i wygodne buty na czasie? Oczywiście: kultowe Timberlandy!

must have jesieni ti

rl mbe

and

Buty wymyślone przez Sidneya Swartza, a wypromowane przez amerykańskich hip -hopowców i gwiazdy Hollywood ciągle są na czasie! Jarają się nimi Rihanna i Pharrell Williams, uznawani za współczesne ikony stylu. Żółte buty Timberland to klasyk mody, który tej jesieni zawładnie streetowymi stylizacjami. Alternatywą dla rzucających się w oczy klasycznych „żółciaków” będą timberlandy w ciemnej kolorystyce. Pasują do dżinsów, dresów, czy legginsów. Największa zaleta? Są ciepłe i wygodne! Koniec ze zmarzniętymi stopami w chłodne dni!

sen

s i j e s i e Ń 2 0 1 4 15


look/trends llca sku

ndy

COLOR THERAPHY llca sku

nik

e

ree

Modny lek na chandrę!

bok

new

Zapomnijcie o stonowanych odcieniach. Tej jesieni wyparły je kolory w intensywnym wydaniu: pomarańczowy, żółty, czerwony, zielony, fuksja i turkusowy. Mogą być w wersji metalik lub fluo, ważne by było ich dużo. Idealne połączenia? Zieleń plus róż jak u Diora albo niebieski z czerwonym jak u Versace. Jeśli jednak macie w nosie modę z wybiegów, niech zainspirują was ostatnie mistrzostwa świata w piłce nożnej albo ulice modnych metropolii.

b ala

ndy

tra m p k i o d por n e n a d e s z c z i pr z y jemnie ciepłe? Takie są nowe g u m o w e co n v e r s y !

nce

b ala new

16 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

nce


Usain Bolt

look/trends

tworzą m e z ra ry o l o k e n z c sy Dwa kla niejszy duet sezonu! najmod ree

lac

ost

czarne reeboki z r o b i ły f u r o r ę w erze zamszu i masywnych butów do joggingu.

bok

e

GAME-CHANGER TRINOMIC. SINCE 1990s. con

ver

se

bl ac k a n d w h i t e Romans czerni i bieli niezmiennie trwa już od kilku sezonów. Tej jesieni jest nie mniej gorący. Połączenie tych dwóch kontrastowych kolorów lansowali m.in. Christian Dior, Jacquemus, Phillip Lim, Costume National i Derek Lam. Biel i czerń nosimy w wersji sportowej, klasycznej albo tworząc na sylwetce geometryczne wzory. To coś d y dla minimalistów albo entuzjastów trendu n a llc normcore (czyli wyznawców zasady: im sku zwyczajniej, tym lepiej). Ale paradoksalnie też tych o bardzo silnych osobowościach. 18 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

istnieją od 1983 roku, a z każdym dniem zyskują na wartości. Model reebok cl assic leather. znacie?


look/kariera designera

autoportrety są bardzo powszechne w twórczości a r t y s t y.

Robert Kuta to człowiek zagadka. Prawdą jest, że słynie z wyrazistej grubej kreski, intensywnych kolorów, infantylnych albo surrealistycznych prac. Że jego twórczość pokochali kreatorzy mody i regularnie proszą go o zaprojektowanie nadruków, które staną się ozdobą ich kreacji. Także to, że jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Reszta – nie wiadomo, bo sam artysta wprowadza w obieg informacje na swój temat, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Wierzysz, w co chcesz!

R o b e rt kuta

Ego wa˝nà cz´Êcià sztuki

20 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

fot. z archiwum rober ta kut y.

najlepszy artysta Świata Paparazzi fotografowali go pod najlepszymi hotelami, wszyscy wypytują o romans z Kate Moss, a on niewzruszony sięga po pędzel i maluje. Czasem robi też zdjęcia. Sobie.

Dla kuty najważniejsze to czerpać radość ze swojej pracy i dawać ją innym.

Jedno jest pewne. Kuta uwielbia siebie. To właśnie sobie samemu najwięcej miejsca poświęca w swoich pracach. Maluje autoportrety, robi sobie zdjęcia (i to jakie!) i lubi, kiedy fotografują go inni. Zdjęcia przydają mu się do tworzenia kolaży na swój temat. Choćby tych, na których spaceruje z brytyjską top modelką Kate Moss albo wychodzi z hotelu Ritz pod ostrzałem fleszy fotoreporterów. Wolałby, abyśmy cały magazyn zrobili o nim. Mówi, że jego życie, styl pracy i poglądy mają duże znaczenie i że ma coś ważnego do powiedzenia. Że tym, jaki jest, wystawia świadectwo naszym czasom i współczesnemu stylowi myślenia. Kreuje siebie, ale czy to znaczy, że nie jest prawdziwy? Kuta jednak nie jest jednak zapatrzony w siebie.

Rewolwer to główny motyw nadruku zaprojektowanego przez artystę dla shabatin. wystrzałowy?

s i j e s i e Ń 2 0 1 4 21


look/kariera designera może to i trochę infantylne, ale taka jest rzeczywistość.

Ceni również twórczość innych. Najbardziej: Andrzeja Wróblewskiego, bo każde jego dzieło porusza go dogłębnie, Damiena Hirsta za show, które nie jest tylko pustym przedstawieniem i Romana Opałkę za jego konsekwencję.

Udany zwiàzek z bran˝à mody

t Prace młodego twórcy z d o b y ł y u z n a n i e p r a s y.

22 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

Ceni prawd´, wiernoÊç, determinacj´.

ekspresyjne printy w kolekcji marki dream nation t o d z i e ł o k u t y. fot. z archiwum rober ta kut y.

Talent Kuty dostrzegli projektanci mody. Zaczęło się od Bartka Michalca, stojącego za cenionym brandem Zuo Corp, który poprosił różnych artystów, by zobrazowali markę. Rysunek Kuty tak się spodobał, że artysta został poproszony o zaprojektowanie nadruku. Ekscentryczna sukienka z motywem palców nie tylko weszła do produkcji, ale i stała się obiektem pożądania gwiazd. Nosiły ją Agnieszka Szulim i Małgorzata Socha. Posypały się kolejne zlecenia. Następne printy zamówiły Gosia Baczyńska, Ewa Szabatin i streetowa marka Dream Nation. Dla każdego Kuta stworzył coś innego, acz charakterystycznego. Wspólnym mianownikiem są żywe kolory i rozmach. W tych ubraniach nie da się przejść niezauważonym.

Zapraszamy do naszczego sklepu internetowego newera.pl


look/design

różowy P T A K I WĄSY

Dziewczyny wyznają zasadę: „co dwie baby t o n i e j e d n a” !

kwietnik z lat 6 0 . z am i e n i ł s i ę w o r y g i n al n ą półkę w lisie mordki.

ca ł k i e m nowe retro Sylwia i Monika mają słabość – i oko – do starych mebli. Wyszukują je na targach albo u znajomych i... dają im drugie życie. Czyszczą, szlifują, lakierują, zmieniają obicia i dodają efektowne motywy graficzne albo ręcznej roboty malowidła. Od 2013 roku robią to profesjonalnie jako Dwie Baby. Jeśli w twoim domu zalega nudna meblościanka, zgłoś się do nich, znajdą na nią sposób!

24 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

wzorowo Szafki, taborety czy filiżanki zdobią autorskie rysunki i graficzne multikolorowe nadruki. To dopiero unikatowy design! pojemną szafkę z lat 7 0 . z d o b i nowoczesny wzór.

oprócz zwierzaków n ac z y n i a zdobią motyw y r o śl i n n e : pędy i listki.

Popołudniowa herbatka nie będzie nudna, jeśli podacie ją w zestawie z porcelany zaprojektowanym dla marki Kristoff przez Magdę Pilaczyńską. Imbryki, filiżanki, talerzyki i cukiernice zdobią figlarne flamingi, hipsterskie wąsy, kropelki i francuskie napisy. Wszystko to w pastelowej tonacji.

X

T RO C H Ę L A S U W M IE Ś C IE Mieszkasz w city, ale czujesz dzikość w sercu? Spodobają ci się kubki i filiżanki FOR.REST – marki stworzonej przez młodą artystkę Dagmarę Malacę. Dostępne w kilku rozmiarach i kształtach, zdobione są wizerunkami zabawnych mieszkańców lasu: misia, szopa, wiewiórki, sowy, jelonka czy dzika. Dobierz do nich podstawki pod kubek z surowego drewna – grabu, olchy lub brzozy.

Wa r t o um o c z y ć w ą s a w h e r b ac i e z ta k i e j f i l i ż a n k i .

DO S T OŁ U Z A PRO Ś PS A A najlepiej mopsa – bohatera zestawu śniadaniowego autorstwa mopsdesign, a konkretnie Joanny Chomki-Jaworskiej. W skład wchodzą miseczka, filiżanka, kubek, solniczka, pieprzniczka, pojemnik na jajko i talerzyki. Oprócz psiaka zdobią je malarskie plamy i kratka.

s i j e s i e Ń 2 0 1 4 25


look/cAr STYle

z j az d na b yl e czy m o p i e r a s i ę na wy k o r zy s t an i u g r aw i t ac j i .

s ą t e ż zaw o d y t r a k t o r ó w .

stary samochód i może!

Jeśli nie jesteś zawodowym ryzykantem i nie dysponujesz milionami, nie trać nadziei – mamy dla ciebie kilka wyścigów, w których możesz wziąć udział i zostać bohaterem!

najbardziej SZALONE WYŚCIGI

5. d r i f t e r s k i e p a r k o wan i e Sam drift, czyli zapoczątkowany w Japonii kult widowiskowych poślizgów samochodów, jest już zbyt banalny. Czas na kolejny poziom wtajemniczenia – zawody w parkowaniu w drifcie. Liczy się styl i precyzja. 4. W yśc i g i c i ę ż a r ó w e k Nie, nie takie na krajowej drodze numer osiem, a profesjonalne – na torach wyścigowych. Pomysł na zdjęcie naczep z towarem z ciągników siodłowych i wystartowanie nimi w wyścigu wziął się z filmu „Smokey and the Bandit”. Podobnie jak film, początki tej serii były bardzo widowiskowe – zawodnikami byli albo kierowcy ciężarówek, którzy nie znali się na jeździe wyścigowej, albo kierowcy wyścigowi, którzy nie znali 26 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

się na ciężarówkach. Idealny przepis na piękne kraksy. Startujące dziś ciężarówki to wyczynowe maszyny mające moc przekraczającą tysiąc koni mechanicznych i prędkość maksymalną wynoszącą ponad 200 km/h. 3. T r o p h é e A n d r o s Francuzi są zakręceni na punkcie zakręconych wyścigów. A najbardziej zakręcone są krajowe mistrzostwa w wyścigach na lodzie. W każdym sezonie na torach w narciarskich kurortach zbierają się tysiące fanów i dziesiątki kilkusetkonnych monstrów, najczęściej przykrytych niewinnymi

4. W r a k r ac e Jak sama nazwa wskazuje – wyścigi wraków. Przepis jest prosty – tor z utwardzoną nawierzchnią i paroma hopkami oraz zużyte stare samochody, które można kupić za parę stówek i nie żałować, gdy się je obije albo wjedzie w przeciwnika. Organizowane i bardzo popularne w całej Polsce.

nadwoziami typowych aut miejskich. Startujący muszą być gotowi na to, że zostaną mocno poturbowani… 2. T r ac t o r p u ll i ng W tych widowiskowych zawodach traktorów chodzi o przeciągnięcie po skopanej ziemi ogromnego ciężaru – o wadze nawet 25 ton! Wygrywa ten, kto przeciągnie go najdalej, lub najszybciej pokona cały stumetrowy odcinek (co udaje się nielicznym). 1. P i k e s P e a k Wyścig na górę Pikes Peak w Kolorado, zwany też wyścigiem do chmur, to najbardziej hardkorowy wyścig na całym świecie. W oklejonych ogromnymi skrzydłami bolidach z silnikami o mocy przekraczającej tysiąc koni zawodnicy jadą pełną parą wąską górską drogą, pełną wbiegających na trasę kibiców i ostrych zakrętów. Jeden błąd może kosztować życie!

w 24 hours of le mons auta muszą b y ć t an i e !

c

3. G u m b all 3 0 0 0 Akurat w tym przypadku by wziąć udział, musicie być milionerami. Ale warto chociaż zobaczyć, jak się bawią ci obrzydliwie bogaci. Co roku organizują sobie wypad do innej części świata, lansując się samochodami, łamiąc przepisy i nie stroniąc od używek. W zeszłym roku trasa imprezy przebiegała przez Polskę, dzięki czemu można było zobaczyć, np. Davida Hasselhoffa pytającego o drogę w Radomiu czy szejka Nassera Al Thaniego tankującego Lambo Aventadora na stacji pod Chęcinami... 2. 2 4 h o u r s o f L e M o n s Są też spotkania samochodowe, gdzie pożądane jest to, co stanowi odwrot-

ność prestiżu, np. rozgrywane w USA 24 hours of Le Mons. Zawodnicy pokonują dystans równy dwóm okrążeniom toru, a na samochód nie mogą wydać więcej niż pięćset dolców. 1. Ply m o u t h - Da k a r To próba ostateczna dla wraków i ich kierowców. Zawodnicy powinni nie mieć żadnych szans na wyjechanie z miejsca startu w Plymouth, ale przez ostatnią dekadę zdążyli już dotrzeć do Dakaru, Murmańska, Al-Dachili, Nawakszut i Timbuktu. Trzymają się tylko jednej zasady: w czasie wyprawy zbierają pieniądze na cele charytatywne. Polacy organizują podobne wyprawy pod tytułem Złombol. Przeżyj przygodę życia, na którą cię stać!

o wy s c i g u pikes peak mówi się też wyśc i g d o chmur.

fot. materiały pr asowe.

Formuła 1 to banał i nuda! W wyścigach dzieje się dużo więcej od tego, o czym już wiecie. Zebraliśmy dla was najciekawsze wyścigi zawodowców. Oto one:

5. Z j az d na b yl e czy m Wyścig, w którym jedynym źródłem napędu jest grawitacja, wydaje się fair. I jesteś usprawiedliwiony z jedzenia pączków miesiąc przed startem. Jest wiele zawodów w Polsce, na których startujący zaskakują pomysłowością w ozdabianiu wozów. Większe emocje, niż może się wydawać!

s i j e s i e Ń 2 0 1 4 27


look/sesja

mikołaj: marta : 1/ 2/ 3/ 4/

bluza nike, 349,99 zł; kurtka nike, 479,99 zł; spodnie nike, 199,99 zł; buty reebok, 299,99 zł

1/ czapka new era, 129,99 zł; 2/ t-shirt new era, wzór; 3/ bluza confront 119,99 zł; 4/ kurtka confront 349,99 zł; 5/ buty reebok, 299,99 zł

ada: 1 / k u r t k a c o n f r o n t, 249,99 zł; 2/ bluza, wzór; 3/ t-shirt nike, 139,99 zł; 4/ legginsy nike, 179,99 zł; 5/ buty new balance, 299,99 zł

amadeusz: 1/ czapka new era 139,99 zł; 2/ t-shirt o'neill, wzór; 3/ kurtka nike, 699,99 zł; 4/ bluza nike, 349,99 zł; 5/ spodnie timberland, wzór; 6/ buty new balance, 299,99 zł

28 s i j e s i e ń 2 0 1 4

#cityon w mieście jesienią wcale nie jest nudno. nowy sezon zaczynamy pełni energii! s i j e s i e ń 2 0 1 4 29


look/sesJA

amadeusz: 1/ koszula timberland, wzór; 2/ koszulka o'neill, wzór; 3/ kurtka c o n f r o n t, 2 9 9 , 9 9 z ł ; 4/ spodnie timberland, wzór; 5/ buty vans, 299,99 zł

marta : 1/kurtka nike, 549,99 zł; 2/ spódnica, wzór; 3/ buty nike, 449,99 zł

ada: 1/ 2/ 3/ 4/ 5/

buty vans, 279,99 zł; spodnie, wzór; bluza nike, 179,99 zł; kurtka nike 479,99 zł; czapka, wzór

i

mikołaj: 1/ czapka new era, 129,99 zł; 2/ kurtka new era, wzór; 3/ spodnie timberland, wzór; 4/ buty converse, 269,99 zł

czapki: 1/ new era, 129,99 zł; 2/ new era, 129,99 zł; 3/ new era, 89,99 zł

30 s i j e s i e ń 2 0 1 4

s i j e s i e ń 2 0 1 4 31


look/sesja ada: 1/ czapka new era, 89,99 zł; 2 / k u r t k a c o n f r o n t, 299,99 zł; 3/ bluzka c o n f r o n t, 9 9 , 9 9 z ł ; 4 / l e g g i n s y, w z ó r ; 5 / b u t y timberland, 699,99 zł

amadeusz: 1/ 2/ 3/ 4/

kurtka nike, 799,99 zł; bluza nike, 399,99 zł; spodnie nike, 229,99 zł; buty puma, 459,99 zł

N

marta : 1/ bluza nike, 349,99 zł; 2/ kurtka nike, 479,99 zł; 3/ spodnie nike, 199,99 zł; 4/ buty reebok, 299,99 zł

mikołaj: 1/ czapka new era, 79,99 zł; 2 / k u r t k a c o n f r o n t, 349,99 zł; 3/ t-shirt new era, wzór; 4/ koszula o'neill, wzór; 5/ spodnie o'neill, wzór; 6/ buty nike, 449,99 zł

ada:

32 s i j e s i e ń 2 0 1 4

1/ kurtka nike 999,99 zł; 2/ bluza o'neill, wzór; 3/ torba nike, 89,99 zł; 4/ spodnie nike, 149,99 zł; 5/ buty timberland, 529,99 zł

s i j e s i e ń 2 0 1 4 33


look/sesJA

amadeusz:

mikołaj:

1/ t-shirt nike, 89,99 zł; 2/ kamizelka timberland, wzór; 3/ bluza nike, 279,99 zł; 4/ spodnie nike, 229,99 zł; 5/ buty adidas, 349,99 zł

1/ bluza timberland, wzór; 2/ kurtka nike, 949,99 zł; 3/ spodnie timberland, wzór; 4/ buty timberland, 699,99 zł

marta : 1 / k u r t k a c o n f r o n t, 299,99 zł; 2/ bluza nike, 249,99 zł; 3/ spódnica, wzór; 4/ buty puma, 319,99 zł

3 ada:

34 s i j e s i e ń 2 0 1 4

1 / t- s h i r t c o n f r o n t, 59,99 zł; 2/ kurtka nike, 799,99 zł; 3/ ogrodniczki, wzór; 4/ buty converse, 319,99 zł

s i j e s i e ń 2 0 1 4 35


look/sesja

mikołaj: 1/ czapka new era, 129,99 zł; 2/ t-shirt new era, wzór; 3/ bluza confront 119,99 zł; 4/ kurtka confront 349,99 zł; 5/ buty reebok, 299,99 zł

marta : 1/ słuchawki s k u l l c a n d y, 1 3 9 , 9 9 z ł ; 2 / t- s h i r t, w z ó r ; 3 / bluza o'neill, wzór; 4/ kurtka confront 349,99 zł, 5/ spodnie nike 249,99 zł; 6/ buty adidas, 349,99 zł

amadeusz:

marta : 1/ bluza nike, 249,99 zł; 2/ kurtka nike, 379,99 zł; 3/ buty lacoste, 349,99 zł; 4 / t- s h i r t, w z ó r ; 5/ spodnie, wzór

36 s i j e s i e ń 2 0 1 4

amadeusz: 1/ czapka new era, 129,99 zł; 2/ koszula timberland, wzór; 3/ t-shirt new era, wzór; 4/ słuchawki s k u l l c a n d y, 139,99 zł; 5/ kurtka nike, 899,99 zł; spodnie timberland, wzór; 7/ buty timberland, 549,99 zł

1/ czapka new era 139,99 zł; 2/ t-shirt o'neill, wzór; 3/ kurtka nike, 699,99 zł; 4/ bluza nike, 349,99 zł; 5/ spodnie timberland, wzór; 6/ buty new balance, 299,99 zł

ada: 1 / k u r t k a c o n f r o n t, 249,99 zł; 2/ bluza, wzór; 3/ t-shirt nike, 139,99 zł; 4/ legginsy nike, 179,99 zł; 5/ buty new balance, 299,99 zł

s i j e s i e ń 2 0 1 4 37


look/sesJAa m a d e u s z :

Fotograf:

Stanisław Boniecki

ada:

Modele:

1/ czapka new era, 89,99 zł; 2 / k u r t k a c o n f r o n t, 299,99 zł; 3/ bluzka c o n f r o n t, 9 9 , 9 9 z ł ; 4 / l e g g i n s y, w z ó r ; 5 / b u t y timberland, 699,99 zł

1/ czapka new era, 129,99 zł; 2/ koszula timberland, wzór; 3/ t-shirt new era, wzór; 4 / s ł u c h a w k i s k u l l c a n d y, 139,99 zł; 5/ kurtka nike, 899,99 zł; spodnie timberland, wzór; 7/ buty timberland, 549,99 zł

Marta Jaoko, Mikołaj Janczurowicz, Amadeusz Żak/AMQ, Adrianna/Como Model stylizacja:

Ralph Kruhlik Make-up:

Zosia Krasuska-Kopyt W ł o s y:

Sylwia Habdas/ Metaluna Produkcja:

Joanna Jarosławska/ Valkea Media

Zobacz video z sesji

38 s i j e s i e ń 2 0 1 4

marta :

mikołaj:

1/ 2/ 3/ 4/ 5/

1/ czapka new era, 79,99 zł; 2 / k u r t k a c o n f r o n t, 349,99 zł; 3/ t-shirt new era, wzór; 4/ koszula o'neill, wzór; 5/ spodnie o'neill, wzór; 6/ buty nike, 449,99 zł

bluza nike, 249,99 zł; kurtka nike, 379,99 zł; buty lacoste, 349,99 zł; t- s h i r t, w z ó r ; spodnie, wzór

sprawdź aktualne ceny

s i j e s i e ń 2 0 1 4 39


mood/odlot

cruisera poznasz po grubych oponach i nietypowej ramie

Jeżeli nie lubisz, kiedy ludzie się na ciebie gapią, lepiej nie wsiadaj na cruisera!

dwa kółka Lowridery, cruisery, choppery. Oglądają się za nimi przechodnie i kierowcy. Designerskie pojazdy ekipy Warsaw Bratz bardziej przypominają dopieszczone harleye niż zwykłe rowery. 40 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

larne na kalifornijskich nadmorskich bulwarach. Równie dobrze sprawdzają się jednak na polskich drogach.

Wygodnie i z uÊmiechem

fot. materiały pr asowe warsaw br atz.

Charakterne

Obok kolarzówek, górali i holenderek, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić, na ulicach miast coraz częściej można spotkać rowery wyglądające inaczej. Bywają nisko zawieszone, mają fikuśne opony i kierownice, czasami bardziej przypominają designerskie motory niż klasyczne dwa kółka. Lowridery to niskie rowery z chromowaną ramą, o małych 20-calowych kołach z dużą ilością szprych. Zazwyczaj mają też podłużne siodełko (tak zwany banan) z podpórką (sissybar). To rower raczej na krótkie trasy, zaprojektowany tak, by robić wrażenie. Choppery to z kolei rowery inspirowane motocyklami tego typu. Często mają mniejsze przednie koło i bardzo wysokie kierownice, zwane apehanger. Najpopularniejsze z tej rodziny są cruisery – czyli klasyczne amerykańskie rowery miejskie, popu-

Chyba żadnym innym rowerom nie udaje się połączyć wygody i oryginalnej stylówki tak jak cruiserom. Duże siodła ze sprężynami sprawiają, że tyłek nie jest poobijany nawet po dłuższej wyprawie. Szerokie kierownice dają stabilność i poczucie, że jedziesz krążownikiem. Balonowe opony zapewniają komfort jazdy – pomimo braku amortyzacji krawężniki czy nierówności nie są żadnym problemem. – Jest mega wygodnie i na takim rowerze chce się szwendać godzinami po mieście. Ludzie na gó-

ralach czy po szosach jeżdżą szybciej, ale my wolimy wygodnie toczyć się z uśmiechem na twarzy – opowiada Michał z ekipy Warsaw Bratz. To swego rodzaju rowerowy gang, grupa znajomych, którzy spotykają się i razem jeżdżą po mieście. Choć cruiserów i im podobnych jest w Warszawie coraz więcej, ludzie wciąż oglądają się za tymi modelami.

Rowerowa rodzina

opowiada Michał. I dodaje: – Wszystkie funkcjonują w sposób wzorowany na klubach motocyklowych. Każdy ma swoje barwy, czyli naszywkę z logiem na plecy, którą dostają tylko pełnoprawni członkowie. Mniejsze naszywki, tak zwane support patch są dostępne dla wszystkich sympatyków. Zostanie pełnoprawnym członkiem gangu nie jest proste, ale każdy z rowerem podobnym do naszych może wpaść na otwarte turlania.

Ekipy takie jak Warsaw Bratz funkcjonują na całym świecie. Wymieniają się klubowymi gadżetami, dzielą doświadczeniem w przerabianiu i budowaniu rowerów, organizują wspólne wycieczki czy zloty. – Gangi rowerowe to jedna wielka rodzina – s i j e s i e Ń 2 0 1 4 41


G

mood/z buta

Filmowym szlakiem miłośnicy hobbita ruszają na wycieczki do nowej Zelandii.

42 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

Przejść się uliczką, którą spacerował Ned Stark, zajrzeć do chaty, gdzie mieszkał Luke Skywalker. Podróżowanie śladami scenografii filmowych to nietypowy sposób zwiedzania.

fot. Bes t Film, Forum Film, HBO, Shut ters tock.

O

Do Winterfell jest bliżej, niż można by się spodziewać. Dziedziniec, na którym Ned Stark z rodziną witali króla Roberta Baratheona, w rzeczywistości znajduje się na zamku Ward, leżącym na południe od Belfastu. To nie jedyny szkocki trop w „Grze o tron”. Wiele zdjęć do kultowego serialu powstało właśnie na zielonej wyspie. Turystyczne organizacje Irlandii Północnej wyczuły interes i promują wśród turystów podróżowanie śladami scenografii do filmowych hitów. Powstały mapy i plany jedno- i kilkudniowych wycieczek (www.causewaycoastandglens.com) pozwalających zwiedzić najbardziej rozpoznawalne miejsca z serialu. Irlandia to nie jedyne miejsce, do którego powinni trafić wielbiciele rodzin Starków i Lannisterów. Ci, którzy bywali w Chorwacji, z pewnością rozpoznają w uliczkach Królewskiej Przystani niepowtarzalną architekturę gorącego Dubrownika. Ekipa serialu już kilka razy przejęła we władanie piękne adriatyckie miasteczko – turyści, którzy w tym czasie odwiedzali Perłę Adriatyku, mogli nawet nająć się do statystowania w serialu! W mieście powstał specjalny szlak filmowy, prowadzący także poza mury otoczonego w trzech stron wodami i wapiennymi klifami Dubrownika. Pomysł, by zwiedzać świat śladami filmowych plenerów, nie jest nowy. Wielbiciele „Hobbita” ruszają, by

Gorący dubrownik zagrał Królewską przystań w „Grze o tron”.

okrywać Nową Zelandię, fani wielu sensacyjnych produkcji z pewnością odwiedzą Pragę, która w hollywoodzkich filmach „grała” już m.in. w „Mission Imposible”, „Lidze niezwykłych dżentelmenów”, „Amadeuszu”, „Hellboyu” czy „Casino Royale”. Zapewne każdy, kto wypoczywał w Tunezji, odwiedził pustynną planetę Tatooine. To na Saharze George Lucas kręcił sceny rozgrywające się w kosmicznym porcie Mos Espa. Fani „Gwiezdnych wojen” powinni się jednak pospieszyć, bowiem plan filmowy jest sukcesywnie zasypywany przez piaskowe wydmy i niedługo może całkiem zniknąć pod zwałami piasku.

Praga stał a się scenerią m.in. filmu „underworld”

Jeśli jednak nie stać nas na dalekie wojaże, można ruszyć śladami polskich filmowych lokacji. Leżące w Podlaskiem jezioro Siemianowskie zagrało w filmie „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa”. Można je zobaczyć w scenie, w której dzieci uciekają po zamarzniętym jeziorze przed Białą Czarownicą. Oczywiście mnóstwo ciekawych miejsc gra w kultowych polskich produkcjach. Majestatyczne ruiny zamku znajdujące się w Olsztynie koło Częstochowy zagrały m.in. w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” i serialu „Czarne chmury”, malowniczy Drohiczyn nad Bugiem był scenerią „Nad Niemnem” i „Panien z Wilka”, zaś zamek Czocha pojawia się m.in. w „Wiedźminie”. s i j e s i e Ń 2 0 1 4 43


mood/miejscowka Kraków Stara Zajezdnia ul. Êw. Wawrzyƒca 12

najlepsze burgery w trójmieście zjecie w śródmieściu

dobry

adres

Bajkowy wystrój, nietypowa lokalizacja, solidna kuchnia. Każda knajpka kusi tym, co ma najlepszego do zaoferowania.

największą atrakcją miejsca jest mini browar

Gdynia Śródmieście ul. MÊciwoja 9

Są tacy, którzy zarzucają Śródmieściu, że jest „miejscem z aurą warszawskiego hipsterskiego blichtru”, ale nie można zaprzeczyć, że to jedno z niewielu miejsc tego typu w Trójmieście. Mimo że położone na uboczu, tętni życiem. Można tu wpaść rano na pyszne śniadanie, w ciągu dnia na solidnego burgera z frytkami, a wieczorem na kolację i drinka. Miejsce, jak to często bywa, powstało dlatego, że jego twórcy w gastronomicznej ofercie Gdyni nie mogli znaleźć lokalu, który w pełni sprostałby ich oczekiwaniom. Postanowili otworzyć własny. Postawili na minimalizm wystroju i slowfoodowe menu. Karta jest krótka, ale zróżnicowana (burgery z wołowiną, łososiem, kurczakiem), ciekawie prezentują się domowej roboty nalewki. Co ważne – właściciele cenią zdanie klientów, dlatego zmiany w menu z nimi konsultują.

Warszawa Eat Me Drink Me ul. Wàwozowa 32

Wrocław KR V N BAR KRVN Bar mieści się między sklepem z aparatami słuchowymi a zakładem pogrzebowym. W dzień można tu coś przekąsić (w menu znajdziemy kanapki, burgery, sałatki, zupy, dania obiadowe i ciasta) i usiąść przy kawie, w niedzielę wpaść na rodzinny brunch, wieczorem zaś KRVN zamienia się w bar serwujący drinki. Trójka przyjaciół, która prowadzi to miejsce, chciała otworzyć lokal w stylu berlińskim – i chyba się udało – atmosfera jest niezobowiązująca, wystój niebanalny (świetna oryginalna kafelkowa posadzka, rysunki na ścianach), jedzenie

42 s i w i o s n a 2 0 1 4

duże wnętrze kusi przeszklonymi otwartymi witrynami.

znakomite (szczególnie polecamy pyszne kanapki), a obsługa bardzo sympatyczna.

fot. materiały pr asowe.

ul. Êw. Antoniego 40/1

i

Stara Zajezdnia mieści się w... starej zajezdni tramwajowej, która powstała w roku 1913 wraz z uruchomieniem w Krakowie szerokotorowej linii tramwajowej. Po wojnie, w latach 60., tego typu tramwaje zniknęły z ulic miasta, a zajezdnię zamknięto. Teraz piękne budynki znowu odzyskują blask. Lokal składa się z dwóch postindustrialnych budynków restauracyjnych, zwanych małym i dużym tramwajem, hali piwnej oraz wielkiego dziedzińca. Największą atrakcją tego miejsca jest browar restauracyjny – na miejscu. Tradycyjnymi metodami warzone są niepowtarzalne piwa (jasne, ciemne, pszeniczne i miodowe, są też smaki sezonowe: imbirowe lub jabłkowe). Miejsce jest bardzo przestronne – może pomieścić nawet 1200 osób. W menu – pierogi, pstrąg, golonka, maczanka po krakowsku. Są też sałatki i naleśniki oraz mnóstwo przekąsek do piwa. Do Zajezdni wpadajcie nie tylko na kolację – w lokalu można liczyć na transmisje wydarzeń sportowych, grę w bilard oraz tańce od czasu do czasu.

Wnętrze knajpki wygląda jak prawdziwa k r a i n a c z a r ó w.

Eat Me Drink Me to raj dla instagramowych fotografów. Potrawy są tu tak ślicznie podane, że aż się proszą o użycie odpowiedniego filtra. Nikt przy zdrowych zmysłach nie zacznie jeść, zanim nie obfotografuje pięknie ufryzowanych pankejków z truskaweczkami i elegancką kupką bitej śmietany udekorowaną płatkami róży albo szejka serwowanego w małej buteleczce ze słomką, z przyczepioną karteczką DrinkMe. Pokus jest znacznie więcej, bo wnętrze knajpki to gotowa dekoracja do „Alicji w Krainie Czarów”. Jest wszystko – imbryki, zegary, altanki, szachownice, karty do gry, trawa na suficie i odwrócone stoliki – kiczowate szaleństwo, w którym jest jednak metoda. Popisowym daniem są tutaj smakowite szejki (np. z chałwą, nutellą albo oreo), ale w menu są też inne propozycje – kanapki, tarty, makarony. Miejsce zabawne, przygotowane z rozmachem i bez kompleksów. Pokochają je dzieciaki oraz lubiące bibeloty i słodkości pannice w każdym wieku, które umawiają się na ploteczki z przyjaciółką. s i w i o s n a 2 0 1 4 45


cool/zbzikowani sprawdź aktualne ceny

Sztuka samoprzylepna 5 0 a u t o r ó w, 2 0 0 n a k l e jek. Można nimi okleić telefon albo komputer.

1/

Dawid Dybowski własnym sumptem wydał album z designerskimi

L

1/ nike, 429,99 zł; 2/ nike, 79,99 zł; 3/ converse, 159,99 zł; 4/ converse, 159,99 zł; 5/ converse, 159,99 zł; 6/ converse, 159,99 zł

Gdzie to kupić? Sprawdź na str. 66

naklejkami zapro-

jektowanymi przez

2/

3/

4/

5/

6/

Jeden album, 50 artystów, 200 naklejek. Dawid postanowił zaprosić do współpracy zaprzyjaźnionych twórców i przygotować pierwszy na polskim podwórku album z autorskimi naklejkami. Obkleić można nimi wszystko – obudowę komórki, laptopa, lodówkę albo samochód. Projekt „StickyIcky” ma być platformą twórczą łączącą ludzi z różnych stron i środowisk. – Do współpracy zaprosiliśmy grafików, ilustratorów, rysowników, filmowców, fotografów, specjalistów od mediów i wielu ludzi z różnych branż posiadających kreatywną energię – deklaruje. Na stronie projektu można zamówić album oraz zapoznać się z zaproszonymi do współpracy autorami. Gdyby ktoś chciał dowiedzieć się o nich czegoś więcej – może podążyć śladem linków i zapoznać się z tą twórczością. Warto! 46 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

fot. materiały pr asowe.

m ł o d y c h a r t y s t ó w.

s i j e s i e Ń 2 0 1 4 47


3/

1/

4/ 5/

2/

6/

3/

2/

1/

4/

7/

8/

Q

1/ adidas, 349,99 zł; 2/ adidas, 379,99 zł; 3/ adidas, 349,99 zł; 4/ adidas, 349,99 zł; 5/ vans, 239,99 zł; 6/ vans, 239,99 zł; 7 / s k u l l c a n d y, 1 3 9 , 9 9 z ł ; 8 / n i k e , 4 2 9 , 9 9 z ł

1/ nike, 349,99 zł; 2/ nike, 349,99 zł; 3/ nike, 349,99 zł; 4/ nike, 349,99 zł; 5/ converse, 189,99 zł; 6/ converse, 139,99 zł; 7/ nike, 8 9 , 9 9 z ł ; 8 / n e w b a l a n c e , 2 9 9 , 9 9 z ł ; 9 / n e w b a l a n c e , 2 9 9 , 9 9 z ł ; 1 0 / r e e b o k , 2 6 9 , 9 9 z ł ; 11 / a d i d a s , 4 4 9 , 9 9 z ł ; 12 / r e e b o k , 2 9 9 , 9 9 z ł ; 13 / p u m a , 3 6 9 , 9 9 z ł ; 14 / n e w b a l a n c e , 3 2 9 , 9 9 z ł ; 15 / l a c o s t e , 3 9 9 , 9 9 z ł

Gdzie to kupić? Sprawdź na str. 66

9/ 5/

6/

7/

10/

8/ 11/

12/

15/

13/ 48 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

14/


3/

4/

5/

2/

6/

2/

1/

3/

1/ 4/

5/

6/ 9/ 7/

11/ 10/

13/ 12/

8/

18/ 16/

Gdzie to kupić? Sprawdź na str. 66

7/

n i k e , 7 4 9 , 9 9 z ł ; 3 / o ' n e i l l , 3 9 9 , 9 9 z ł ; 4 / t i m b e r l a n d , 5 4 9 , 9 9 z ł ; 5 / h e l ly h a n s e n , 3 9 9 , 9 9 z ł ; 6 / n i k e , z ł ; 8 / t i m b e r l a n d , 5 4 9 , 9 9 z ł ; 9 / p u m a , 3 1 9 , 9 9 z ł ; 1 0 / o ' n e i l l , 3 9 9 , 9 9 z ł ; 11 / o ' n e i l l , 3 7 9 , 9 9 z ł ; 13 / o ' n e i l l , 3 7 9 , 9 9 z ł ; 14 / t i m b e r l a n d , 5 2 9 , 9 9 z ł ; 15 / o ' n e i l l , 2 7 9 , 9 9 z ł ; 16 / r e e b o k , 3 9 9 , 9 9 z ł ; 18 / r e e b o k , 3 4 9 , 9 9 z ł ; 19 / l a c o s t e , 3 4 9 , 9 9 z ł

8/ 9/

10/

1/ timberland, 549,99 zł; 2/ 349,99 zł; 7/ o'neill, 399,99 12 / h e l l y h a n s e n , 3 9 9 , 9 9 z ł ; 17 / h e l l y h a n s e n , 3 9 9 , 9 9 z ł ;

17/

19/

7

1 / r e e b o k , 2 9 9 , 9 9 z ł ; 2 / c o n f r o n t, w z ó r ; 3 / n i k e , 4 4 9 , 9 9 z ł ; 4 / r e e b o k , 3 2 9 , 9 9 z ł ; 5 / n i k e , 6 4 9 , 9 9 z ł ; 6 / d c , 3 4 9 , 9 9 z ł ; 7 / l a c o s t e , 3 9 9 , 9 9 z ł ; 8 / c o n v e r s e , 3 3 9 , 9 9 z ł ; 9 / l a c o s t e , 4 9 9 , 9 9 z ł ; 1 0 / l a c o s t e , 3 9 9 , 9 9 z ł ; 11 / n e w b a l a n c e , 2 9 9 , 9 9 z ł ; 12 / c o n v e r s e , 3 3 9 , 9 9 z ł ; 13 / r e e b o k , 2 9 9 , 9 9 z ł

15/

14/

12/

11/

13/ 50 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

s i j e s i e Ń 2 0 1 4 51


mood/ja wam pokaze

wy czyli niezbędnik kulturalno-gadżeto

Kuba: „Panic Prevention“ Jamie T. Czuję się z nią bardzo związany, płyta towarzyszyła mi w wielu ważnych momentach życia.

U

The Dumplings

K SI Ą Ż K A Justyna: Zdecydowanie „Mistrz i Małgorzata”. Totalnie uniwersalna i odważna książka. Pierwszy raz w życiu przeczytałam ją, kiedy miałam 12 lat, i zupełnie nic nie zrozumiałam, więc

52 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

MIEJSCE N A Z IEMI Justyna: Krym. Jeździłam tam z rodzicami do rodziny i mieliśmy domek z widokiem na Morze Czarne. Zapach cyprysów, fig i tego miejsca czuję do teraz. Kuba: Dom Justyny, Chadzika i Hani.

wróciłam do niej w wieku lat 15 i tak czytam ją co roku, wyciągając z niej więcej i więcej. Kuba: „Cień wiatru“. Ta książka otworzyła mi oczy na świat. P ŁY TA Justyna: „Yeezus“ Kanyego Westa. Słyszałam, że nie jest to jego najlepsza płyta, ale mi podoba się najbardziej, ponieważ słuchając jej, wyczuwa się ogromną pewność Kanyego, w tym co robi. Każde słowo jest wypowiedziane po coś, troszkę egoistycznie. Ja mam mało pewności siebie, więc kiedy słucham tej płyty, to gdzieś to się uzupełnia.

ULU B ION Y MO D EL B U T Ó W Justyna: Vagabond Dioon. Kuba: Vans Sk8 Hi. fot. shutters tock, materiały pr asowe.

Duet, który namieszał na polskiej scenie muzycznej. Justyna i Kuba poznali się podczas konkursu szkolnej piosenki. Okazało się, że muzycznie jest im po drodze, zaczęli więc pracować razem. Niedawno wydali debiutancką płytę „No Bad Days”. Nam opowiadają, co najbardziej lubią.

POTRAWA Justyna: Placki ziemniaczane z gulaszem. Nie dość, że pyszne danie, to zarazem bardzo niepoprawne, bo ponoć nie powinno się łączyć węglowodanów z białkami. Kuba: Kurczak z ryżem mojej mamy. Tam jest wszystko, czego mi potrzeba.


mood/blogosfera

3 pytania do: Ile czasu zajmuje ci wyjście z domu? Maksymalnie pół godziny – i to z prysznicem i ułożeniem włosów. Co zrobisz, gdy przeminie moda na brody? Moja broda nie jest wynikiem mody. Wyhodowałem ją w wielkich trudach. Myślę, że gdy przeminie popularność bród, moja zostanie. W końcu mężczyźni nosili brody od wieków! Jest coś, czego byś nigdy nie założył? Butów na obcasie! Nie lubię też dziwnych swetrów-płacht i spodni z wielkim krokiem. Ale mój styl ewoluuje. No, sukienki bym nie założył – szkocki kilt już tak!

kamil pawelski

ekskluzywny menel

54 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

dobre menel a początki fot. mateusz pawelski, krz ysz tof adamek, K amil luboch, czarek k a zimierowski .

Jego blog istnieje nieco ponad rok, ale już zdążył zebrać na Facebooku 14 tysięcy fanów. Czy to oznacza, że wkrótce swobodny styl (w wersji luks) opanuje ulice? Oby.

Jest autorem bloga dla mężczyzn, choć zaglądają tam głównie kobiety. Kamila to jednak nie zraża. Wie, że to one mają niebagatelny wpływ na to, co noszą ich faceci. Chciałby, by nie wkładali skarpet do sandałów i umieli dobrać fason do sylwetki, ale na ulicy nie ocenia. Nie chce być fashion police, raczej inspiracją. Kamil nie ukrywa, że z Mazur do Warszawy przygnała go ambicja. Był zdeterminowany, by robić karierę! Marzył, żeby jak najszybciej się usamodzielnić. Zaczął pracować zaraz po liceum – to była jego pierwsza poważna decyzja. Chciał bardzo dynamicznie rozwinąć swoją karierę. Na początku wylądował jednak... na kasie w hipermarkecie. Stamtąd przeszedł do sklepu z ubraniami znanej sieci. Tak trafił do branży mody. To był strzał w dziesiątkę! Kamil szybko zauważył, że w korporacji jasna jest ścieżka awansu. A ponieważ jest pracowity (ze skłonnością do pracoholizmu), piął się w górę.

x

Aż w pewnym momencie zorientował się, że w pracy jest non stop. Budził się o czwartej rano, by wysłać do siebie maila z planem zadań na nadchodzący dzień! Postanowił, że nadszedł czas realizować własne projekty.

blog czas start!

Założenie bloga modowego poleciła mu koleżanka ze studiów. Początkowo sceptycznie nastawiony stwierdził, iż spróbuje, zwłaszcza że jego brat, Mateusz, robi świetne zdjęcia, a on sam chwalony był za to, jak się ubiera. Przygotowywanie pierwszych postów dawało frajdę, choć znajomi, zwłaszcza kumple, trochę się nabijali. Wkrótce tempo rozwoju bloga przerosło jego oczekiwania! – Nie da się ukryć, że nazwa mi pomogła – mówi Kamil. Dlaczego właśnie „Ekskluzywny Menel”? O dziwo nie z powodu brody. – Natknąłem się na wywiad z Maleńczukiem – tłumaczy bloger, w którym dziennikarz powiedział: „Panie Macieju, pan jest takim menelem”. Na co Maleńczuk odpowiedział: „Pewnie, ale ekskluzywnym”. To mi się wbiło w pamięć, bo pasowało do mnie. Mój styl jest trochę niechlujny, ale jednocześnie wysmakowany. Nazwa chwyciła, a o charakterystycznym stylu Kamila reportaż zrobił TVN!

Dla kamila najważniejsze j e s t, b y m o d a była użytkowa.

coś więcej niż ciuchy

Ale blog Kamila to nie tylko moda. Oglądając każdą ze stylizacji, można posłuchać dobranej do niej muzyki. Najczęściej czarnej, bo według Kamila to muzyka z duszą. Bloger uwielbia charakterystyczną blaszkę w głosie czarnoskórych artystów, głębię soulu, choć jego ostatnie odkrycia to Kamp!, Bokka, Brodka i Podsiadło. Czasem wbijają mu się także w głowę mniej ambitne utwory, tak jak zdarza mu się czasem zjeść śmieciowe jedzenie. Najczęściej jednak ma apetyt na zupy. Właśnie otwiera z bratem bisto Zupa z gwoździa. W lokalu przy ul. Koszykowej w Warszawie będzie można skosztować jednej z czterech przygotowywanych na miejscu zup. Sukces murowany, a mówi, że jest po prostu zwykłym kolesiem. s i j e s i e Ń 2 0 1 4 55


mood/zajawka Ręcznie rysowane plansze komiksowe s ą m a ły m i d z i e ł a m i sztuki, podobnie jak olejne obrazy albo grafiki. Niektóre z nich osiągają na aukcjach n i e b o t y c z n e k w o t y.

N

Zamaszysty ruch ołówka, delikatne kreski piórem, dopiski na marginesach, drobne niedociągnięcia. W końcu to ręczna robota. Każda plansza komiksowa powstaje najpierw w wersji „odręcznej”, jak obraz albo rysunek, dopiero potem jest skanowana i łączona z pozostałymi kadrami. Choć komiksy są obecne w popkulturze od dawna, nie każdy wie, jak wygląda proces ich powstawania. Najczęściej najpierw na papierze powstaje szkic ołówkiem, który następnie pokrywany jest tuszem, potem zaś na rysunek nakładane są kolory. Często odpowiadają za to trzy 56 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

różne osoby – rysownik, tzw. inker i kolorysta. Dopiero takie gotowe plansze są skanowane i składane w całość, a następnie drukowane w formie zeszytu. Jakby na to nie spojrzeć, plansze komiksowe to po prostu klasyczne grafiki. Są niepowtarzalne i co ważne, w każdej wyczuwa się rękę autora. To cenią kolekcjonerzy. Jednak nie każda plansza dla kolekcjonera warta jest tyle samo. Najcenniejsze są zazwyczaj strony tytułowe oraz strony z jednym kadrem (tzw. splash) – których w albumach zawsze jest mniej niż tych klasycznych, podzie-

lonych na kilka kadrów. Wyższe ceny zazwyczaj osiągają prace przedstawiające głównego bohatera (np. Batmana czy kapitana Klossa). Najdroższa plansza w historii to okładka do komiksu „Tintin w Ameryce” autorstwa Hergé'a, która została sprzedana w 2012 r. za 1,3 mln euro! W Polsce najwyżej cenione są plansze z takich komiksów, jak „Kapitan Kloss”, „Kajko i Kokosz” oraz te autorstwa słynnego Papcia Chmiela. Nie wszystkie są jednak drogie. Na internetowych aukcjach albo w serwisach, takich jak np. ArtKomiks.pl, oryginalne plansze można kupić już za kilkaset złotych.

fot. Reprodukcje dzięki uprze jmości por talu ar tkomiks.pl.

Or y g i n a l n a k r e s k a

s i j e s i e Ń 2 0 1 4 57


mood/peLna kultura

mood/gadzety

filmy/ksiązki/komiksy

stylowo inny głos

Igrzyska Śmierci: Kosogłos

FILM

Pamiętacie te czasy, kiedy robiliście dowcipy przez telefon? Dzwoniło się do nieznajomych i udawało staruszka albo małe dziecko. Teraz producenci gadżetów ułatwiają takie zabawy i proponują megafon, który zmienia głos na pięć sposobów.

re˝.: Francis Lawrence

Trzecia część jednego z największych kinowych hitów. Rebelianci przygotowują się do rozprawy z dyktatorską władzą. Główna bohaterka, mimo początkowych wahań, zgadza się wziąć udział w walce. Staje się symbolem oporu przeciw tyranii prezydenta Snowa.

FILM

Kompleks 7215

60 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

ksi

ĄŻk

a

Brian Azzarello

Wonder Woman: Blood ik kom

s

perkusyjka

3

Superbohaterska opowieść o superbabce zostaje wzbogacona o mitologiczne wątki – w komiksie pojawiają się greccy bogowie, a osobowość głównej bohaterki zostaje zdefiniowana na nowo. Interesujące jest też to, że w przeciwieństwie do wielu innych, autor komiksu skupia się na dialogach, a nie bezmyślnych nawalankach. Kolejne części w przygotowaniu.

izee

r.c

om

w ó ik śn o ił m a l d y t e ż d a Nietypowe g . Małych i dużych. więków i obrazów

Nerwowe wystukiwanie rytmu palcami może zyskać zupełnie nowy wymiar, jeśli sprawicie sobie miniperkusję, na której gra się jedną dłonią! Ram-pam-pam!

złote dane rzuć fotkę fot. materiały pr asowe skullcandy i toys 4 boys.

Zach Braff, znany szerszej publiczności z serialu „Hoży doktorzy”, to wbrew pozorom jeden z ciekawszych niezależnych filmowców młodego pokolenia. Choć gra w głupawym serialu, musi być inteligentnym wrażliwcem – wystarczy obejrzeć jego reżyserski i scenopisarski debiut, znakomity film „Powrót do Garden State”, by się przekonać, że ten facet to niezły zdolniacha. Po kilku latach milczenia Zach powraca z drugim pełnometrażowym obrazem. Film zapowiada się znakomicie – to historia wciąż poszukującego swojej tożsamości 35-letniego ojca dwójki dzieci i niespełnionego aktora, który w sytuacji, gdy nie stać go na opłacanie czesnego w prywatnych szkołach, postanawia uczyć swoje pociechy na własną rękę. W tle ponownie – rodzinne kłopoty, niespełnione marzenia i konieczność stawania twarzą w twarz z codziennymi problemami. Plus świetna muzyka.

Postapokaliptyczna opowieść rozgrywająca się w warszawskim metrze po wojnie atomowej. W podziemiach zrujnowanej aglomeracji żyją ludzie, którzy chowają się przed radiacją, mutantami i innymi zagrożeniami sprawiającymi, że życie na powierzchni przestało być możliwe. Bohaterem jest Borka, najemnik-intelektualista, który podejmuje się karkołomnego zadania dotarcia w miejsce, gdzie nikt jeszcze nie dotarł.

fot. Materiały pr asowe.

re˝.: Zach Braff obsada: Zach Braff, Kate Hudson

.s www

i k u t z S a dl

Bartek Biedrzycki Gdybym tylko tu był

HESH 2.0 Galactica to udoskonalona wersja jednego z najfajniejszych modeli marki Skullcandy. Paraboliczne słuchawki zapewniają dźwięk studyjnej jakości. Oprócz rewelacyjnego brzmienia gwarantują też niepokorną stylówkę.

Oto rozwiązanie dla tch, którzy dość mają wgapiania się w niewielkie ekraniki smartfonów. Smart Phone Projector, stylizowany na oldschoolowy rzutnik, pozwoli wszystkie fotki i filmiki zgromadzone w telefonie obejrzeć na ścianie w wersji maksi – nakładka powiększa obraz ośmiokrotnie.

Zgromadzone dane często są dla właściciela na wagę złota. Jeśli chcecie podkreślić, jak ważne są dla was informacje zapisane na przenośnym dysku, zafundujcie sobie pendrive'a w kształcie sztabki złota.


mood/muza

cd/mp3/dvd

FKA T w i g s lubi zaskakiwać. zarówno wizerunkiem, jak i muzyką.

chromeo

White Women

Duet z Montrealu powraca z nowym albumem, na którym wśród gości usłyszeć można m.in. Solange, Toro y Moi i Ezrę z Vampire Weekend. Panowie serwują charakterystyczną dla siebie, traktowaną z przymrużeniem oka electro-funkową mieszankę. Album jest jednak zaskakująco przebojowy, lekki i wpadający w ucho. Znakomicie sprawdzi się na parkietach, choć jego najmocniejszymi momentami są fragmenty bardziej melancholijne i subtelne, jak chociażby „Lost on the Way Home” nagrany współnie z młodszą siostrą Knowles.

kimbra

The Golden Echo

fka twigs

Pochodząca z Nowej Zelandii Kimbra zdobyła popularność, śpiewając kilka wersów w hicie Gotye „Somebody That I Used to Know”. Teraz artystka powraca z drugą w karierze solową płytą i udowadnia, że nie jest gwiazdką jednego sezonu i ma oryginalny pomysł na to, jak zdefiniować muzykę pop. Czerpie z tradycji „czarnej” muzyki, wyraźnie odwołując się też do takich

v

interpol

oryginalna Nadzieja R'n'B

58 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

Turks, w której wydają The XX, czy SBTRKT. „LP1” to futurystyczna jazda bez trzymanki. Choć robi wrażenie artystki dość szalonej, albumu, który ostatecznie okazuje się dość zachowawczy, słucha się zaskakująco dobrze – kompozycje są melodyjne i wpadające w ucho nawet niespecjalnie wyrobionego słuchacza.

fot. Materiały pr asowe.

FKA Twigs to artystka świadoma. Uwodzi nie tylko niezwykłymi kompozycjami utrzymanymi w duchu nowoczesnego R'n'B (niektórzy mówią o niej „damski odpowiednik The Weeknd”), ale i niezwykle przemyślanym wizerunkiem. Właśnie debiutuje oficjalnie albumem „LP1” pod skrzydłami wytwórni Young

El Pintor

Już niemal wszyscy o nich zapomnieli, a oni nagrali świetną płytę. Nowojorczycy wracają w dobrej kondycji. „El Pintor” to dzieło równie smutne i melancholijne jak cała twórczość Interpolu, w kompozycjach czuć jednak świeżość, energię i radość płynącą z grania. Najwyraźniej zmiana składu (odszedł basista zespołu) i czteroletnia przerwa między albumami to był strzał w dziesiątkę. Do posłuchania!

artystów jak chociażby Prince. Na albumie znaleźć można trochę funku, klasycznego R'n'B oraz disco w stylu lat 70., a wszystko doprawione nowoczesną elektroniką i futurystycznym trapem. Przez kompozycje wiedzie słuchacza uroczy i niebanalny wokal Kimbry, którą od czasu do czasu muzycznie wspierają goście – m.in. Matt Bellamy z Muse, hiphopowy producent The Flying Lotus i psychodeliczny gitarzysta Omar RodriguezLopez z The Mars Volta.

jessie ware Tough Love

Wokalistka, która oczarowała słuchaczy płytą „Devotion” z hitem „Wildest Moments” powraca z drugim albumem. Płytę promuje singiel „Say You Love Me”, którego współproducentem jest uwielbiany przez publikę Ed Sheeran. s i j e s i e Ń 2 0 1 4 59


1

mood/food

C

konać się, jak ciekawe smaki mogą kryć się pod przykrywkami słoiczków. Co i rusz powstają nowe spożywcze marki specjalizujące się właśnie w przetworach. Ich znakiem rozpoznawczym są nieoczywiste smaki i naturalne składniki. Co ciekawe, za robienie przetworów zabiera się lubiące kulinarne eksperymenty pokolenie 20–30-latków.

M a r m o l a d y, d ż e m y, kiszonki i chut-

neye. Wielbiciele gotowania coraz

W ofercie Wootwórni znaleźć można m.in. galaretkę z czerwonej papryki, konfiturę z czerwonej cebuli z suszonymi śliwkami, octem balsamico i czerwonym winem czy winogrona w occie oraz dżem z dyni z imbirem. Made with Love to przede wszystkim krótkie serie i przetwory robione z sezonowych owoców i warzyw oraz tego, co twórczyni marki akurat ma pod ręką. Lukspomada oferuje z kolei szeroką gamę chutneyów – czyli pochodzących z Dalekiego Wschodu, bogatych w aromatyczne przyprawy konfitur na ostro – jest śliwka z imbirem i rabarbar w wersji orientalnej, a także przetwory przypominające rodzime, lecz niesłusznie zapominane swojskie, rdzennie polskie smaki, takie jak mirabelka, wspomniany rabarbar czy czarny bez. Zamknięte w mniejszych i większych

częściej sięgają po słoiki, by zamknąć w m a ły c h p o j e m n i c z k a c h nietypowe smaki. Bo przetwory nie muszą być nudne!

S ł o i k omwo daa

W pierwszej chwili kojarzą się z babciną spiżarnią. Stojące w równych rządkach mniejsze i większe słoiki z własnoręcznie robionymi etykietkami. Jest śliwkowa marmolada, malinowy dżem, gruszka w zalewie. Okazuje się jednak, że domowe przetwory opuszczają piwnice i powracają na stoły modnych restauracji, a także do kuchni kulinarnych fascynatów. Robienie przetworów stało się modne! Galaretka z arbuza z wódką, marynowane cytryny z rozmarynem, konfitura z czerwonej cebuli z suszonymi śliwkami. Nowoczesne przetwory rzadko przypominają te klasyczne. Wystarczy przejść się na którykolwiek z coraz częściej organizowanych w wielu miastach ekotargów, by prze-

62 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

bez i rabarbar. Lukspomada przypomina zapomniane smaki.

pikantne smaki to znak rozpoznawczy wootwórni.

fot. materiały pr asowe.

przetwory made with love oczarow u j ą e s t e t y k ą d i y.

słoiczkach oryginalne smaki kuszą tych, którzy lubią poszerzać swoje kulinarne horyzonty, a przy tym chcą mieć pewność, że dżem, konfitura albo chutney powstały bez szkodliwych wspomagaczy i konserwantów. Na ekotargach można przetworów spróbować, porozmawiać z ich autorami i dopytać o szczegóły. Przetwory są jednak nie tylko pyszne, ale i bardzo ładne. Efektowne słoiczki, fajnie zaprojektowane etykietki – taki pojemniczek ze smakowitym wnętrzem to po prostu fajny gadżet, idealny na prezent na każdą okazję.

s i j e s i e Ń 2 0 1 4 63


mood/dzieje siE

uwaga! Tym razem w jesiennĄ c h a n d r e u d e r z a m y m u z y ką . pomogą w tym nadchodzące wydarzenia! bądźcie czujni.

Free Form Festival

1 1 . 3 0 64 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

17.11 1 18.1

WARSZAWA nań poz

w ry mie T

muzyki

Gwiazdami 10. edycji festiwalu promującego elektroniczne brzmienia będą m.in. jeden z najbardziej znanych duńskich artystów sceny klubowej Trentemøller, najpopularniejszy niemiecki kolektyw elektroniczny, czyli Moderat, indie rockowa formacja Klaxons, która się pojawi, by promować swój najnowszy album „Love Frequency”, a także Kele – frontman angielskiej grupy indie rockowej Bloc Party, który promuje solowy album „Trick”.

ŁÓD

awa

Ź

Ź

Filigranowa królowa disco przybywa do Polski w ramach trasy promującej jej najnowszy album „Kiss Me Once”. To 12 płyta w dorobku Minogue i pierwsza wydana po czteroletniej przerwie. Za kompozycje odpowiedzialni są m.in. Sia i Pharell Williams. Na całej trasie Kylie zagra 31 koncertów w 15 krajach – możemy być zadowoleni, że wśród nich jest też Polska!

0 1 . 4 2

WARSZAWA

8

Soulowy wokalista przyjeżdża po raz pierwszy do Polski! Znany z hitów „Ordinary People” czy „Green Light”, współpracy z The Roots czy Kanyem Westem, laureat Grammy zawita do Warszawy w ramach trasy „All of Me Tour”. Promuje czwarty album „Love In the Future”, który pnie się w górę na liście Billboardu, znajdując się już w pierwszej dziesiątce listy R'n'B.

1 1 . 2 0

WARSZAWA

Lenny Kravitz Europejska trasa koncertowa Lenny'ego zaczyna się 22 października w Moskwie i obejmie 40 miast. Wokalista i gitarzysta przyjedzie do naszego kraju z utworami z najnowszej, dziesiątej w dorobku płyty, zatytułowanej „Strut”. Na pewno jednak podczas występu nie zabraknie największych hitów artysty.

How to Dress Well to projekt Amerykanina Toma Krella, który debiutował w 2010 roku albumem „Love Remains”. Pod koniec czerwca tego roku premierę miała najnowsza płyta artysty, zatytułowana „What is This Heart?”. Album zbiera równie dobre recenzje co dwa poprzednie wydawnictwa. Podkreśla się inspiracje współczesnym indie, R'n'B oraz wyjątkowo osobisty charakter piosenek. Koncerty w Poznaniu i Warszawie będą pierwszą okazją do usłyszenia materiału z nowej płyty Krella na żywo w Polsce.

John Legend

fot. Materiały pr asowe.

.10 4 0 03

sz war

ŁÓD

Kylie Minogue

How To D r e s s W e ll

mocnym punktem w line-upie festiw a l u j e s t kl a x o n s .

0 1 . 0 3

podczas koncertu one r e p u b l i c u s ły s z y m y u t w o r y z n o w e j p ł y t y.

One Republic Świat usłyszał o nich, kiedy nagrali hitowy kawałek „Apologize” z Timbalandem. Potem było już z górki – zespół pokochała publika na całym świecie, doceniając przebojową mieszkankę rocka i popu. – Z jednej strony mamy ogromną energię, napęd i tempo, a z drugiej strony dużo gitary akustycznej i znacznie delikatniejsze dźwięki – mówi o najnowszej płycie frontman zespołu. Jak brzmi na żywo, będzie można się przekonać! s i j e s i e Ń 2 0 1 4 65


inFo

S i z e e r. c o m e - s i z e e r. c o m SizeerClub.com

salony sizeer:

66 s i j e s i e Ń 2 0 1 4

lista salonów dostępna też na [ s a l o n y. s i z e e r . c o m ]

si - magazyn czasu wolnego: R e d a k t o r z y: m a g d a l e n a z a w a d z k a , e - m a i l : M ZAWADZ K A @ v a lk e a . c o m , sylwia kawalerowicz i mateusz Żukowski P r o j e k t g r a f i c z n y: Ł u k a s z D z i u b a l s k i , anita lerke Fotoedycja i dtp: Jan Malinowski, Weronika Gołąb Koordynator projektu: Jerzy Kamecki tel. 502 290 260, e - m a i l : j k a m e c k i @ v a lk e a . c o m P r o d u k c j a : V a lk e a M e d i a S . A . u l . El b lą s k a 1 5 / 1 7 W a r s z a w a Na zlecenie: mig group u l . d y w i z j o n u 3 0 3 p a w . 1 , 3 1 - 8 7 1 k r a kó w k o n ta k t: J o a n n a Z a j ą c - C e k i e r a p r @ m i g g r o u p. c o m , t e l . + 4 8 1 2 6 8 1 8 4 7 2 już teraz dostępny również w:

fot. Materiały pr asowe.

P O L S K A - BIAŁYSTO K : Galeria Biała, CH Auchan Hetmańska, BEŁCHAT Ó W : Galeria Olimpia, BIE L S K O - BIAŁA : CH Sarni Stok, Galeria Sfera, BYDGOSZCZ : CH Rondo, Focus Mall, Galeria Pomorska, BYTO M : CH Agora, CZE L AD Ź : CH M1, CZĘSTOCHOWA : Galeria Jurajska, D Ą BROWA G Ó RNICZA : CH Pogoria, E L B L Ą G : CH Ogrody, GDA Ń S K : Galeria Bałtycka, GDYNIA : CH Riviera, GORZ Ó W WIE L K OPO L S K I : Galeria Askana, K ATOWICE : CH Silesia, Galeria Katowicka, K IE L CE : Galeria Echo, K OSZA L IN : Atrium, K RA K Ó W : Galeria Kazimierz, CH M1, Galeria Krakowska, Bonarka City Center, Galeria Bronowice, K ROSNO : Galeria Eljot, L EGNICA : Galeria Piastów, L UBIN : Cuprum Arena, L UB L IN : Galeria Olimp, CH Plaza, Atrium Felicity, Ł Ó D Ź : Pasaż Łódzki, Galeria Łódzka, Manufaktura, Port Łódź, M I K OŁ Ó W : CH Auchan, NOWY S Ą CZ : Trzy Korony, Galeria Sandecja, O L SZTYN : Galeria Warmińska, OPO L E : CH Karolinka, PIŁA : Galeria Kasztanowa, PIOTR K Ó W TRYBUNA L S K I : Focus Mall, PŁOC K : CH Auchan, Galeria Wisła, POZNA Ń : CH Marcelin, CH M1, CH Plaza, City Center, RADO M : CH M1, Galeria Słoneczna, RU M IA : CH Auchan, RZESZ Ó W : CH Plaza, City Center, SŁUPS K : CH Jantar, SZCZECIN : Galeria Kaskada, TARN Ó W : Galeria Tarnovia, TORU Ń : CH Kometa, Galeria Copernicus, WARSZAWA : Real Janki, CH Targówek Carrefour, CH Wola Park, CH Promenada, CH Arkadia, Galeria Mokotów, Złote Tarasy, CH King Cross, CH M1 Marki, WŁOCŁAWE K : Wzorcownia, WROCŁAW : Pasaż Grunwaldzki, Galeria Dominikańska, CH Auchan, Magnolia Park, ZIE L ONA G Ó RA : Focus Park, N I E M C Y - BER L IN : Gropius Passagen, Wilmersdorfer Arcaden, Gesundbrunnen Center, C Z E C H Y - PRAGA : Cerny Most, BRNO : Vańkówka, Olimpia, OSTRAVA : Avion Shopping Center, S Ł O W A C J A - BRATYSŁAWA : Aupark, Eurovea, Central, L I T W A K OWNO : Akropolis, K ŁAJPEDA : Akropolis, O N L I N E : www.e-sizeer.com


SI Magazyn Czasu Wolnego nr 14.  
SI Magazyn Czasu Wolnego nr 14.  

Zapraszamy do lektury najnowszego SI Magazynu Czasu Wolnego a w nim: DJ Adamus, The Dumplings, modne miejsca dla brodaczy i nie tylko, a tak...

Advertisement