Page 1


Jméno

Oblíbené jídlo


OBSAH

VAJÍČKO S TOUSTÍKEM

ZELENINOVÝ BORŠČ

OVOCE S JOGURTEM

HRACHOVÁ POLÉVKA

FALEŠNÁ HUMROVÁ POMAZÁNKA

RAJČATOVÁ OMÁČKA

TVAROHOVÉ TYČINKY

DOMÁCÍ PIZZA

RYBIČKOVÁ POMAZÁNKA

HOVĚZÍ NA HOUBÁCH


OBSAH

ALA CARBONARA

SALÁT Z ČERVENÉ ŘEPY

DUŠENÁ MRKEV

MÍCHANÝ CHLEBA S VAJÍČKEM

DOMACÍ ŇOKY

VÁNOČNÍ CUKROVÍ

FILÉ S RÝŽÍ

JABLEČNÝ DEZERTÍK

ZELENINOVÝ SALÁT

JAHODOVÝ DORTÍK


VAJÍČKO S TOUSTÍKEM 2 vejce 3 krajíce chleba máslo sůl Vají ka dáme do studené vody, do rendlíku. P ivedeme k varu a od doby varu (první větší bublina), mě íme 3 minuty. Poté vejce vyndáme a ihned chladíme pod studenou vodou, abychom zastavili proces va ení. Zapneme grill v troubě a ugrilujeme pod ním starší chleba z obou stran do zlatova. Ještě teplý chleba pot eme máslem a posolíme. Jíme dohromady s vají kem.

Ilustrace k tomuto receptu je fotka, u které je ručně upravená hloubka ostrosti. Kresba na vajíčku byla nakreslena ručně a zafixována.

01


OVOCE S JOGURTEM 1 jablko 1 sladší hruška 1 zralý banán 1 kus sezónního ovoce (ananas,kiwi,jahody) kvalitní jogurt Jablko a hrušku umyjeme, banán oloupeme a p ipravíme si sezóní ovoce. Vše nakrájíme na menší kousky a dáme do misky. P idáme 2 lžíce jogurtu a promícháme. Do jogurtu s ovocem můžeme také p idat nakrájené rozinky s mandlema a lžíci medu.

Ilustrace vychází z techniky, která je velmi oblíbená u žáků základních škol. Jde o koláž výstřižků z reklamních časopisů různých potravních řetězců. Tato koláž je následně vyfocena a ve Photoshopu je přídáno pozadí.

02


FALEŠNÁ HUMROVÁ POMAZÁNKA 1kg filé z alijašské tresky 2 cibule malá majonéza 3 citróny sůl, pepř Ve větším hrnci dáme va it vodu, osolíme, p idáme kmín a až voda v e, p idáme filé a va íme p ibližně 10 minut. Poté filé scedíme a necháme chvilku vychadnout. Mezitím si nakrájíme na drobno cibuli, kterou dáme do větší mísi. Vlažné filé posekáme nožem a p idáme k cibuli, spole ně s majonézou. Ochutíme solí, pep em a citrónovou š ávou a dáme vychladit do lednice. Podáváme na vece i bagetě, ozdobené plátkem citrónu, zbaveného slupky.

Ilustrace k tomuto receptu je kresba tužkou, která je vyfocena a následně seskládána ve Photoshopu. Pozadí vzniklo prací s průhledností kreseb.

03


TVAROHOVÉ TYČINKY 500g tvarohu 100g másla 250g hladké mouky 1 vejce máslo, hrubozrnná sůl, kmín Tvaroh, máslo a mouku zpracujeme ve vlá né těsto a necháme chvilku odpo inout, poté těsto vyválíme na asi 2 mm silné pláty, které nakrájíme na tenké proužky. Ty inky p esuneme na plech, vyložený pe ícím papírem. Pot ebe je rozšlehaných vají kem a posypeme je hustě kmínem a hrubozrnnou solí. Pe eme v rozeh íté troubě na 200 stup ů, až jsou ty inky krásně zlaté. Trvá to p ibližně 10 minut. Ty inky můžeme pro obměnu posypat nastrouhaným parmezánem, nebo mákem.

Typografická ilustrace, která vznikla reálným upečením jednotlivých písmen, které se následně vyfotili na pečícím papíru. Barevnost a kontrast fotky se následně upravily ve Photoshopu.

04


RYBIČKOVÁ POMAZÁNKA 1 balení sardinek 250 g tvarohu 1 cibule 1 citrón sůl, pepř Sardinky a cibuli nakrájíme nadrobno. Smícháme s tvarohem, zakápneme citrónem a podel chu i osolíme a opep íme. Necháme chvilku v ledni ce aby se chu ě propojily. Podáváme s jakýmkoliv pe ivem, i knackebrotem a zeleninovou oblohou.

Ilustrace k tomuto receptu vychází z linorytu, který byl následně upravený ve Photoshopu a byla přidána struktura dřeva.

05


ZELENINOVÝ BORŠČ 1kg červené řepy 4 mrkve 3-4 brambory kořenova zelenina (celer, petržel, cibule) máslo,mouka, pepř,sůl,nové koření,bujón zakysaná smetana Ve větším hrnci rozpálíme lžíci másla, na které orestujeme dvě polévkové lžíce hladké mouky do zlatova, uděláme jíšku a p idáme p ibližně litr vody. Do vody následně p idáme pepr, sul, 3-5 kuli ek nového ko ení a bujón. P ivedeme k varu. Mezitím si o istíme ko enovou zeleninu, kterou vložíme do vody. ervenou epu o istíme a nakrájíme na menší kosti ky. Vložíme do polévky a na mírném varu va íme p ibližně půl hodiny. Poté do polévky p idáme na kosti ky nakrájenou mrkvev a brambory, va íme další půl hodinu. Podáváme s větší lžící zakysané smetany, pop ípadě s toustíkem. Recept na toustík najdete na straně .1.

Ilustrace k tomuto receptu vznikla vyškrábáním vrstvy tuše, pod kterou je voskový barevný základ.

06


HRACHOVÁ POLÉVKA 1kg hrachu kořenová zelenina (celer, petržel, cibule) 3 stroužky česneku starší bílé pečivo máslo, sůl, pepř, kmín, majoránka Hrách namo íme na 24 hodin do studené vody, aby nabobtnal. Poté ho scedíme a dáme ho hrnce s vodou, který p ivedeme k varu. P idáme kostku bujónu a na mírném plameni va íme p ibližně jednu hodinu. Až se hrách rozva í a polévka nám zhoustne můžeme pokra ovat dvěmi způsoby. Bu polévku rozmixujeme ponorným mixérem do hladkého krému, to je ta snadnější varianta. Anebo ji můžeme p ecedit p es jemnější síto. Poté p idáme prolisované stroužky esneku, majoránku a podle chu i dosolíme. Podáváme s bílým pe ivem, které na malé kosti ky pomalu osmažíme na másle.

Ilustrace je fotka hrachu, který je vyskládaný do podoby talíře s hrachovou polévkou. Fotka je poté upravována ve Photoshopu.

07


RAJČATOVÁ OMÁČKA 4 větší zralá rajčata, nebo 1 konzerva cibule, česnek kvalitní bezvaječné těstoviny, ideálně špageti olivový olej, máslo sůl, pepř, oregáno, lžička cukru Dáme va it osolenou vodu na těstoviny. Mezitím si na drobno nakrájíme cibuli a raj ata. Na pánev nalijeme olivový olej a cibuli na něm orestujeme až zesklovatí, trvá to p ibližně 3 minuty. Na pánev poté vsypeme raj ata, které také krátce orestujeme a za stálého míchání va íme, než se vypa í p ebyte ná voda a omá ka nám krásně zhoustne. Mezitím nám zava í voda, do které vsypeme těstoviny. Ty pak va íme p ibližně 8 minut, ne do úplného uva ení, protože na ně ještě bude působit teplo na pánvi. Do omá ky p idáme prolisovaný esnek, asi lžíci oregána, trošku cukru, sůl, pep a ještě minutku pova íme. Poté odstavíme z plamene a p idáme trošku másla na dotažení chuti. Uva ené těstoviny promícháme s omá kou a podáváme hustě posypané parmezánem a p elité erstvým olivovým olejem.

Tato ilustrace je vytvořená z režné niti a umělo-hmotných květin, které jsou nastříhané tak, aby imitovaly rajčata a parmezán. Fotka je postprodukče upravena ve Photoshopu.

08


DOMÁCÍ PIZZA těsto:

1/2 kila hladké mouky olivový olej, droždí

pellati:

rajčatový protlak česnek, sůl, pepř, cukr

přísady:

rajčata, mozzarela, rukola/bazalka máslo, sůl, pepř, olivový olej

Mouku smícháme s 2deci vlažné vody, p idáme droždí a na teplém místě necháme pod utěrkou asi 2 hodiny vykynout. Mezitím si p ipravíme pellati. Raj atový protlak smícháme s prolisovaným esnekem, solí, pep em a cukrem. Důkladně promícháme a zakápneme olivovým olejem. Troubu rozeh ejeme na 200 stup ů a těsto si rozdělíme na ty i bochánky. Z každého vyválíme tenkou placku a p emístíme na plech vyložený pe ícím papírem. Na každou pizzu dáme velkou lžíci pellati, které rozet eme až do okrajů. Poté poklademe plátky mozzarely, raj aty a pár plátky másla. Pizzu pe eme v troubě p ibližně 20 minut, než jskou okraje zlaté. Pokud máme erstvou bazalku, těsně p ed dope ením s ní pizzu posypeme. Pokud použijeme rukolu, pizzu jí posypeme ale dále už nepe eme.

Ilustrace k tomuto receptu je foka fluorescenčních tyčinek. V nastavení fotoaparátu se manuálně zvyšil čas, po který má být závěrka otevřená a zoomovalo se.

09


HOVĚZÍ NA HOUBÁCH 1 cibule hrst sušených hub hovězí roštěná hrnek rýže olivový olej, sůl, pepř Na pánvi rozpálíme lžíci olivového oleje a orestujeme cibuli, poté p idáme plátky roštěné, které opékáme asi 2 minuty z každé strany, poté p idáme hrst sušených hub a pep a za ob asného podlévání dusímě do měkka. Trvá to p ibližně půl hodiny. Mezitím si uva íme ryži. Do hrnce vysypeme šálek rýže a dvakrát propláchneme horkou vodou. Vodu vylijeme, postavíme na ohe , p idáme hrnek a půl studené vody, osolíme a pod pokli kou p ivedeme k varu, až za ně ráže bublat, ztumíme na velmi mírný plamen a necháme rýži dojít, trvá to 10-15 minut. Maso s houbami můžeme p ed podáváním zaprášit troškou hladké mouky, pokud se nám bude zdát omá ka moc ídká. Podáváme s dušenou rýží a švestkovým kompotem.

Ilustrace k tomuto receptu je tvořena několika vyfocenými perokresbami, poskládanými a barevně upravenými ve photoshopu.

10


ALA CARBONARA 10 dkg anglické slaniny 250 ml sladké smetany kvalitní bezvaječné těstoviny, ideálně špageti 1 vejce sůl, pepř Postavíme osolenou vodu na těstoviny. Anglickou slaninu nakrájíme na kosti ky a na rozpálené pánvi restujeme do té doby, než je slanina zrásně zlatá. Poté p ilijeme sladkou smetanu a na mírném plameni va íme do lehkého zhoustnutí, trvá to p ibližně 5 minut. Až voda za ne va it, p idáme těstoviny, které va íme p ibližně osm minut, podle návodu na obalu. Omá ku mezitím odstavíme z plamene, p idáme sůl a pep podle chu i a necháme p ibližně minutu vychadnout. Poté p imícháme jedno rozšlehané vají ko. Uva ené těstoviny scedíme a vsypeme na pánev, aby se dokonale obalily omá kou. Poté ihned servírujeme.

Ilustrace k tomuto receptu je fotomontáž fotky lžičky a obrázku z klovatiny a olejových barev. Vše je spojeno ve Photopshopu.

11


DUŠENÁ MRKEV 1kg mrkve hrst mraženého hrášku 3-4 brambory 2 vejce máslo, sůl, pepř, kmín Mrkev a brambory umyjeme a o istíme. Mrkvev nastrouháme na hrubém struhadle a brambory si nakrájíme na měsí ky. Postavíme vodu na brambory, kterou osolíme a p idáme kmín, až bude voda va it, p idáme brambory a va íme na st edním plameni asi 15 minut. Na pánvi rozpálíme asi polévkovou lži ku másla a nastrouhanou mrkev na něm asi 3 minuty restujeme. Poté podlejeme trochou vody, asi deci, p idáme hrášek a pod pokli kou dusíme další t i minuty. Podle chuti osolíme a opep íme. Je důležité, aby se nám mrkev nerozva ila, ale byla na skus po ád mírně syrová. Servírujeme s vají kem, které můžeme p ipravit va ené, nebo jako volské oko na pánvi. Na brambory a mrkvev dáme plátek erstvého másla na dotažení chuti a podáváme.

Ilustrace k tomuto receptu byla vymodelována z různobarevné pastelíny, vyfocena a následně byl její kontrast, světlost a barevnost u raveny ve Photoshopu.

12


DOMACÍ ŇOKY 3 větší brambory 100g hladké mouky 200ml sladké smetany 300g žampionů 1 vejce, parmazán olivový olej, sůl, pepř Brambory ve slupce uva íme ve slané vodě do měkka. Poté necháme vychladnout. Zbavíme je slupky a rozma káme na kaši. P idáme hladkou mouku, vejce a špetku soli. Vypracujeme ve vlá né těsto, ze kterého vytvo íme menší oky velikosti palce u ruky. Dáme va it osolenou vodu a na pánvi si rozpálíme olivový olej. Žampióny omyjeme a oloupeme. Poté je nakrájíme na plátky a orestujeme na olivovém oleji dozlatova. P idáme smenatu a va íme do té doby, než nám omá ka krásně zhoustne. Ochutíme solí a pep em. Do va ící vody nasypeme oky a va íme p ibližně 5 minut, dokud nevyplavou. Poté je scedíme a promícháme s omá kou. Podáváme posypané erstvým parmazánem.

Ilustrace je kresba řerným fixem, která je postprodukčně obarvena ve Photoshopu a doplněna o ruční typografii.

13


FILÉ S RÝŽÍ 500g mraženého filé z aljašské tresky hrnek obyčejné rýže ovocný kompot dle chuti máslo, sůl, kmín File necháme dokonale rozmrznout, poté ho osušíme utěrkou a lehce osolíme. Rýži několikrát propláchneme horkou vodou, poté scedíme, nasypeme do hrnce, osolíme a p idáme hrnek a půl vody. Pod pokli kou p ivedeme k varu, až se pokli ka za ne nadzvedávat ztlumíme plamen na velmi mírný a dusíme p ibližně 15 minut. Rybu obalíme v hladké mouce a osolíme. Poté ji orestujeme na másle, z každké strany p ibližně 3 minuty. Podáváme s rýží, p elitou výpe ky z ryby spole ně s ovocným kompotem.

Ilustrace k tomuto receptu je fotka ryby doplněná a tabletovou typografii.

14


ZELENINOVÝ SALÁT půl hlávky ledového salátu 3 zralé rajčata olivový olej sůl, pepř Ledový salát nakrájíme a vložíme do větší mísy. Raj ata o istíme a vy ízneme zelenou ást, která je u stonku, Poté nakrájíme na kosti ky a p idáme do mísy. Zakápneme olivovým olejem a p idáme nejlépe ertvě mletý pep a sůl.

Ilustrace k tomuto receptu je vytvořena technikou suché jehly, kdy se do měděnné destičky vyryje motiv, který se pak otiskne. Tento tisk je neskenovaný a následně upravený ve Photoshopu.

15


SALÁT Z ČERVENÉ ŘEPY 1/2 kg červené řepy 3 jablka citrónová šťáva třtinový cukr Cervenou repu umyjeme a i se slupkou va íme v osolené vodě p ibližně hodinu a půl, podle velikosti epy. Poté necháme vychladnout a epu i jablka oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle. P idáme podle citrónovou š ávu a cukr, abychom docílíli sladko-kyselé chu i, pokud je epa ještě teplá, necháme v ledni ce úplně vychladnout a podáváme.

Ilustrace k tomuto receptu je invertovaná perokresba, přebarvená na červeno ve photoshopu.

16


MÍCHANÝ CHLEBA S VAJÍČKEM 2 krajíce staršího chleba 2 vejce 1/2 dcl mléka 2 kyselé okurky máslo, sůl, pepř Chleba si nakrájíme na kosti ky a osmažíme ho na másle. Vejce prošleháme se solí, pep em a mlékem. Nalijeme na pánev a mícháme p ibližne 1 minutu než jsou vejce hotové. Podáváme s kyselou okurkou.

Ilustrace k tomuto receptu je výšivka české vlajky bavlnkou do chleba, jako pocta českému jídlu a hlavně chlebu.

17


VÁNOČNÍ CUKROVÍ Vanilkové rohlíčky: 500g hladké mouky fruktózový a vanilkový cukr 200g másla 200g mandlí Linecké pečivo:

500g polohrubé mouky 1 vejce, citrónová kůra 200g másla malinová zavařenina

Vanilkové rohlí ky: Hladkou mouku smícháme s mandlemi, moukou a 100g fruktózového cukru. Vypracujeme v hladké těsto a necháme den v ledni ce odpo ívat. Z těsto poté vypracujeme rohlí ky, které pe eme v troubě na 180 stupnů p ibližně 10 minut. Necháme vychladnout a obalíme ve fruktózovém cukru, který smícháme s vanilkovým cukrem. Linecké pe ivo: Polohrubou mouku smícháme s máslem a nastrouhanou kůrou z celého citrónu. Vypracujeme v hladké těsto a dáme na den do lednice. Těsto rozdělíme na 2 poloviny. Z každé vyválíme tenký plát, do kterého vykrajujeme tvary. U jedné poloviny do tvaru vykrojíme ještě malé kole ko. Pe eme v troubě na 180 stup ů asi 10 minut. Necháme vychladnout. Poté vrstvíme zava eninu vždy tímto způsobem: Plný tvar, zava enina, tvar s kole kem uprost ed.

Obrázek k tomu recpetpu je vektorová ilustrace udělaná v Adobe Illustratoru.

18


JABLEČNÝ DEZERTÍK 3 jablka 2 hrušky 1 puding v prášku 100ml smetany ke šlehání třtinový cukr, mletá skořice, citrón Jablka a hrušky omyjeme, zbavíme slupky a nakrájíme na malé kosti ky. Vše pak nasypeme do hrnce, zalijeme troškou vody a va íme do úplného změknutí, p ibližně hodinu. Podle chuti p idáme cukr, sko ici a zkápneme citrónovou š ávou. V malém množství vlažné vody rozmícháme puding v prášku a vlijeme ho do hrnce s ovocem. Va íme do úplného zhoustnutí. Ovoce pak p esuneme do misek a necháme vychladnout. Ozbobíme erstvě ušlehanou šleha kou, lehce posypeme sko icí a podáváme.

Ilustrace je upravovaná fotka jablka a hrušky, tak aby nás zmátlo co je vlastně co, což odpovídá chuťi dezertu, kdy si vlastně nejsme jistí, jestli jíme jablka nebo hrušky.

19


JAHODOVÝ DORTÍK 1/2 kg jahod 200ml zakysané smetany menší balení dětských piškotů vanilkový cukr Jahody o istíme a nakrájíme na plátky. Zakysanou smetanu smícháme podle chu i s vanilkovým cukrem. Do pravoúhlé misky poté klademe vrstvy piškotů, jahod a zalijeme zakysanou smetanou. Vršíme podle velikosti misky a jako poslední vrstvu necháváme zakysanou smetanu. Dezert dáme vychladit do ledni ky alespo na 2 hodiny, nejlepší je ale den na to.

Ilustrace k tomuto receptu je detailní fotka barev na sklo, které jsou zamíchané aby navodili atmosféru dezertu, kde se všechny chutě propojí v úžasný celek.

20


Kreativni kucharka  
Kreativni kucharka  

Autorska kucharka

Advertisement