Page 1


UDK 087.5:947.45.03(092) Ra79

Knygos leidimą parėmė: Kultūros rėmimo fondas

UAB „Gamtos namai“ ir

Už pagalbą renkant vaizdinę medžiagą dėkojame Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams.

Mokslinė redaktorė prof. dr. Raimonda Ragauskienė

© Tekstas, „Aukso žuvys“, 2012 © Iliustracijos, Birutė Zokaitytė, 2012 ISBN 978-609-95287-3-1


Karališkos meilės istorija 7< metų vaikams

Dailininkė Birutė Zokaitytė


ešioliktame amžiuje Vilniaus miesto gyvenime įvyko daug įdomių ir prasmingų pokyčių, todėl neretai jis vadinamas aukso amžiumi. Ne todėl, kad tuo metu Vilniuje pradėti kaldinti auksiniai pinigai. O dėl Renesanso epochos, kuri plito per Lietuvos didžiojo kunigaikščio dvarą. Lietuvos valdovai Aleksandras Jogailaitis, jo brolis Žygimantas Senasis ir jo sūnus Žygimantas Augustas rūpinosi sostine Vilniumi ir išpuošė ją renesansiniais pastatais. Žygimanto Augusto motina italė Bona Sforca iš Italijos į Lietuvą atsivežė architektų, skulptorių, muzikantų ir virėjų. Žemutinėje pilyje buvo priimami svečių šalių pasiuntiniai, čia vyko puotos ir karnavalai.

Vilniuje įsteigtas pirmasis universitetas Rytų Europoje, atsirado kitų mokyklų, amatinin-

kų cechų, įkurta pirmoji spaustuvė. Amžiaus pradžioje miesto centras buvo apjuostas 2,4 km ilgio aukšta gynybine mūro siena su dešimčia vartų.

Renesansas – tai laikotarpis, kai atgimė senovės Graikijos ir Romos kultūra, vadinta antika, jos menas, literatūra, architektūra. Žmonės ėmė kūrybiškiau ir laisviau mąstyti, vėl grožėtis žmogaus kūnu. 6


arbora Radvilaitė kilusi iš garsios ir galingos Lietuvos didikų Radvilų šeimos. Visi šios giminės atstovai, ypač Barboros brolis Mikalojus Rudasis ir jos pusbrolis Mikalojus Juodasis, stengėsi garsinti savo giminę visoje Europoje. Tais laikais kilmingos panelės buvo mokomos namuose. Čia ir Barbora gavo puikų išsilavinimą. Ji buvo mokoma menų, istorijos ir retorikos. Puikiai mokėjo lenkiškai, gerai suprato rusėniškai – taip amžiaus pradžioje kalbėjo dalis LDK diduomenės. Išliko gražiai rašyti Barboros lenkiški laiškai broliui ir vyrui Žygimantui Augustui.

Tuomet mėgstama rūmų pramoga buvo žaidimas šachmatais ir šaškėmis. Barbora niekada neatsisakydavo sulošti partiją.

Retorika – kalbėjimo menas. 8


ygimantas Augustas turėjo tris žmonas, bet mylėjo tik antrąją – Barborą Radvilaitę – gražią, išsilavinusią, drąsią moterį.

Nekarališkos kilmės Barbora negalėjo tapti valdovo žmona, todėl įsimylėjėliai susitikinėjo slapta. Pasakojama, kad

Radvilų rūmai buvo sujungti su didžiojo kunigaikščio rezidencija slaptu tuneliu, kuriuo Žygimantas Augustas patekdavo pas Barborą. Slaptas meilės romanas truko maždaug trejus metus. Apie jį žinojo tik Barboros brolis Radvila Rudasis, pusbrolis Radvila Juodasis ir didikės ištikimas tarnas Martynas. Vėliau įvyko slaptos sutuoktuvės Radvilų rūmuose, apie kurias Žygimantas Augustas paskelbė tik po savo tėvo mirties. Barbora buvo įvesdinta į valdovų rūmus.

Rezidencija – šalies vadovo ar valdovo, žymaus asmens namai. 18


Nuspalvink savo istoriją! „Barbora Radvilaitė“ – serijos „Mažųjų Lietuvos istorija“ edukacinė spalvinimo knyga – pristato Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovo Žygimanto Augusto ir vienos garsiausių Lietuvos moterų Barboros Radvilaitės meilės istoriją. Specialiai vaikams parašytame tekste – daug įdomybių ne tik apie Žygimanto Augusto ir jo žmonos gražiosios Barboros Radvilaitės gyvenimą, bet ir apie XVI a. LDK aukštuomenės kasdienybę.

Iš kiekvienos edukacinės spalvinimo knygos vaikai sužinos ką nors naujo apie Lietuvos istoriją, vaikams sudėtingi žodžiai ir sąvokos paaiškinti šalia teksto.

Kitos serijos „Mažųjų Lietuvos istorija“ knygos: „Miško kariai“ „Žalgirio mūšis“ „Karalius Mindaugas“ „Kaip Lietuva atgavo Nepriklausomybę“

ISBN 978-609-95287-3-1

www.auksozuvys.lt

Vidiniai puslapiai atspausdinti ant 120 g/m2 AMBER GRAPHIC popieriaus. Viršelis atspausdintas ant 300 g/m2 AMBER GRAPHIC popieriaus.

Edukacinių spalvinimo knygų serija „Mažųjų Lietuvos istorija“ – tai pirmoji pažintis su Lietuvos valstybės istorija. Serijos knygose pristatomi svarbūs įvykiai, reikšmingos datos ir iškilios asmenybės.

Barbora Radvilaitė  

Edukacinė spalvinimo knyga apie garsiąją didikę Barborą Radvilaitę.