Page 1

2018 m. vasario 14 d. Trečiadienis

Nr. 31 (18355)

Gatvės

Pramoga

Čempionų taurė

Sveikatos kodas

Šiaulių mieste bus gerinamos važiavimo sąlygos.

Unikali pramoga: Paslapčių kambarys policijos mikroautobuse.

„Baltrex“ regbininkai į viršų kėlė čempionų taurę.

Epilepsija: liga, su kuria nelengva susitaikyti.

2 p.

»

3 p.

»

4 p.

»

6-9 p.

»

Orai Šiauliuose

Orai Lietuvoje ir svetur.

12 p.

»

Sustiprinti šeimas gali ir Valentino diena Šventojo Valentino dieną turbūt dauguma planuoja nueiti į kiną, restoraną ar specialiai surengtą pasimatymą. Tai puiki proga atrasti savo partnerio slaptas savybes ir atnaujinti meilę, padaryti ją gilesnę. Tik vien tuo apsiriboti nepatartina. Specialistų teigimu, lietuviams dėl darnių santykių dar reikia nemažai padirbėti. Kitaip šalyje nebūtų tiek vienišų žmonių ir nelaimingų vaikų. Diana JANUŠAITĖ d.janusaite@snaujienos.lt Skiria romantiškus pasimatymus Pastaruoju metu socialiniuose tinkluose, interneto forumuose poros aktyviai dalijasi savo mylimųjų nuotraukomis, pažinties ar pirmojo bučinio istorijomis. Kai kurie iš jų net prabyla eilėmis, skirtomis mylimiausiam žmogui. Dar kiti atvirai pasipasakoja, kaip ketina nustebinti savo antrąją pusę. Štai Andrius rašo, kad per šv. Valentino dieną planuoja įsigyti aromatinių žvakių ir jas įžiebti svetainėje. Pats ruošiasi gaminti gardžią vakarienę, skirti laiko dėmesingam stalo serviravimui. Taip pat pamerkti gėlių ir savo namų svetainėje pakviesti savo merginą į pasimatymą. Paulius savo mylimai žmonai planuoja padovanoti suasmenintą papuošalą. Ketina į jį įdėti visą savo širdį ir išgraviruoti šilčiausius meilės žodžius.

3 p.

»

Kęstučio PABIJUTO pieš.

Gripo epidemijos gniaužtuose Prasidėjo šaltkrėtis, sukilo aukšta temperatūra, apėmė keistas svaigulys, silpnumas… Gerklės skausmas, sloga neretai ateina vėliau. Ima kamuoti kosulys, nuo kurio įskausta pilvo raumenys. Gali būti, kad jums prasidėjo gripas. Nuo vasario 7 dienos Šiauliuose – vis dar gripo epidemija. Teresė HOKIENĖ medicina@snaujienos.lt Epidemijos žemėlapis plečiasi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentas informuoja, kad šiuo metu gripo epidemija yra trijose Šiaulių apskrities savivaldybėse. Sausio 31 d. gripo epidemija paskelbta Joniškio rajone, vasario 6 d. – Akmenės rajone, o vasario 7 d. – Šiaulių mieste. Sergamumas išlieka padidėjęs visoje Šiaulių apskrityje. Vasario 5 – 11 dienomis bendras Šiaulių apskrities sergamumo gripu ir vir-

šutinių kvėpavimo takų infekcijomis rodiklis padidėjo nuo 156,1 iki 159,8 atvejo 10 tūkstančių gyventojų. Gripas sudaro 18,7 proc. iš visų susirgimų skaičiaus. Epideminio lygio nepasiekė tik Šiaulių ir Pakruojo rajonai. Per savaitę Šiaulių apskrityje gripas kliniškai diagnozuotas 797 asmenims, iš jų – 258 vaikams (32,4 proc.). Palyginus su prieš tai buvusios savaitės duomenimis, gripo atvejų skaičius Šiaulių apskrityje išaugo 1,2 karto. Praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu Šiaulių apskrityje sergamumo rodiklis buvo žymiai mažesnis ir siekė 86,6 atv. / 10 tūkst.

gyventojų per savaitę, gripu sirgo 306 Šiaulių apskrities gyventojai. Mokyklų tuštėjimo metas tęsiasi Milda Baranauskienė, Šiaulių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė, praneša, kad šių metų vasario 12 d. duomenimis, ugdymo veikla laikinai nutraukta trijose Šiaulių miesto mokyklose ir dviejų mokyklų 3 klasėse. Dėl gripo karantino laikinai uždarytos „Juventos“, „Romuvos“ ir Gegužių progimnazijos. Praėjusią savaitę dėl padidėjusio mokinių sergamumo laikinai ugdymo veikla buvo nutraukta penkiose Šiaulių miesto mokyklose ir dvylikos Šiaulių miesto mokyklų 86 klasėse. Sergančiųjų skaičius nuolat kinta, kol kas sunku prognozuoti, ar greitai epidemija pasitrauks iš Šiaulių miesto.

2 p.

»

Trumpai Gimtadieniai

Registrų centro tvarkomo Gyventojų registro duomenimis, apie 10,4 tūkst. piliečių Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną švęs ne tik šalies, bet ir savo gimimo dienas. Šiuo metu šalyje gyvena maždaug 8,7 tūkst. tokių žmonių, o likusieji yra arba išvykę iš šalies, arba nėra deklaravę gyvenamosios vietos.

5 metų kadencija

Švietimo įstaigų vadovų kadencijos apribojamos penkerių metų kadencijai, jų veikla vertinama kasmet, o metų veiklos ataskaitos skelbiamos viešai – tokie nauji, skaidrumą skatinantys pokyčiai mokyklų ir kitų švietimo įstaigų vadovų laukia įsigaliojus Švietimo įstatymo pataisoms. Personalo ištekliams užtikrinti taip pat kuriamas Švietimo įstaigų vadovų rezervas.

100-mečio deklaracija

Vasario 15 d. Seime, Kovo 11-osios Akto salėje, įvyks iškilmingas minėjimas, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui. Iškilmingo minėjimo dalyviai bus pakviesti pasirašyti Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio deklaraciją.

Kelių priežiūra

Susisiekimo ministerija 2018 metų Kelių priežiūros ir plėtros programai ketina skirti 493 mln. eurų. Pagal Finansų ministerijos duomenis, programai skirta 23 mln. daugiau, nei buvo planuota.

Gripo epidemija

Sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis Lietuvoje ir toliau didėja: iš 60 šalies savivaldybių gripo epidemiją yra paskelbusios 31. „Šiaulių naujienų“ informacija


NAUJIENOS | 2

2018 m. vasario 14 d. TREČIADIENIS

G. Lukošaičio kūrybos paroda „Bendražygiai“ – Dailės galerijoje

Vasario 16 d. 12 val. Šiaulių dailės galerijoje atidaroma Gintauto Lukošaičio kūrybos paroda „Bendražygiai“. Paroda veiks iki kovo 17 d. Skulptoriaus G. Lukošaičio parodos „Bendražygiai“ atidarymas vasario 16 d. ypatingai prasmingas. G. Lukošaitis Lietuvoje žinomas ne tik kaip puikus menininkas. Visų pirma, tai pilietiška asmenybė, todėl jo kūryba neatsiejama nuo politikos, Lietuvos likimo, visuomenės problemų. Visi šio žinomo skulptoriaus kūriniai visuomeniškai angažuoti. Tačiau tai provokatyvūs kūriniai. Juose puikiai dera patriotinės idėjos, konceptualus menas, skaudi ironija ir nuoširdus rūpestis. G. Lukošaičio kūryba ir veikla nepalieka abejingų. Jo meninės, politinės akcijos, pasisakymai ir kūriniai sukelia diskusijų audras, žadina mintį ir vaizduotę, pilietinę atsakomybę ir kūrybos laisvę. Todėl apžvalginė šio menininko paroda „Bendražygiai“ bus puiki proga jo gerbėjams ir oponentams susipažinti su šios asmenybės kūrybiniu ir pilietiniu nuoseklumu, tai bus reta galimybė pamatyti, kaip prasmingai dera meilė Tėvynei ir meninė laisvė.

Atkelta iš 1 p. Medikams ilsėtis laiko nėra Eugenija Kukaitienė, Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja, pasakojo, kad ligonių antplūdis labai ryškus. Ne tik dėl gripo. Pagausėjo insultų, infarktų, inkstų ligų ir kitų sunkių susirgimų. Praktiškai medikai „nebeišlipa iš mašinų“, ypač gausu iškvietimų dėl vaikų. Rajonuose nebeliko vaikų ligų skyrių, tad visas krūvis tenka Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikai. Gripas pavojingiausias sunkiems ligoniams ir mažiems vaikams. „Kad virusas įsisiautėjo, rodo tai, jog atvažiavę randame „iškritusias“ ištisas šeimas“, – sako gydytoja. Serga net ir medikai, nors trečdalis jų buvo pasiskiepiję. Kartais šią B gripo formą sunku diagnozuoti, nes požymiai nespecifiniai. Ypač dažnai ligoniai skundžiasi silpnumu, galvos svaiguliu, kelias dienas nekrentančia aukšta temperatūra. Kaulų laužymą, raumenų skausmus, nemalonų „graužimą“ akių obuoliuose junta ne visi. Žmonės baiminasi plaučių uždegimo, o pneumonija – tikrai dažna ir pavojinga gripo komplikacija. Kartais nesigirdi karkalų, sunku atpažinti, tenka vežti į ligoninę, tirti rentgenu, vaikams atliekami ir viruso tyrimai. Visais atvejais, kada aukšta temperatūra nepraeina per 3-4 dienas, gydytoja pataria nerizikuoti, neužsiimti

savigyda. Epidemijos metu dėl nedarbingumo, vaistų pasirinkimo galima kreiptis į šeimos gydytoją telefonu. „Skrandžio gripas“– taip pat žiemos palydovas Virusinės žarnyno infekcijos požymiai šiek tiek panašūs į gripo. Kamuoja aukšta temperatūra, viduriavimas, vėmimas, ligonis netenka apetito. Panašiai kai kas jaučiasi susirgęs gripu. Tik žarnyno infekcija praeina per 2–3 dienas, o gripą dažniausiai tenka gydyti ilgiau. Medikai primena, kad virusinės žarnyno infekcijos greitai plinta šeimose, vaikų ugdymo įstaigose, socialinės globos įstaigose, stacionariose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, masinio susibūrimo renginiuose. Štai Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras informuoja, kad Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių Pietų Korėjoje neaplenkė norovirusinės infekcijos protrūkis. Korėjos ligų kontrolės ir prevencijos centras praneša apie vasario 1–8 d. laikotarpiu patvirtintus 128 susirgimus norovirusine žarnyno infekcija: Horebo jaunimo centre – 97 atvejus, Pjongčange –11, Gangneunge – 20. Per maistą ir vandenį plintančių užkrečiamųjų ligų protrūkių rizika paprastai padidėja masinių susibūrimų metu, kai daug žmonių valgo iš laikinai įrengtų maisto prekybos vietų, kurios gali neatitikti maisto saugos reikalavimų.

Higiena – geriausia virusų profilaktika Efektyvių prevencijos priemonių noro viruso infekcijoms valdyti nėra. Ypatingą dėmesį rankų higienai ir paviršių valymui bei dezinfekcijai reikėtų skirti susirgusiojo šeimoje, vaikų ugdymo įstaigose, socialinės globos įstaigose, ligoninėse. Asmens higienos laikymasis, patikimo maisto pasirinkimas yra geriausia apsauga. Kaip apsisaugoti nuo gripo, daugybė informacijos. Anot E. Kukaitienės, ilgais žiemos vakarais sunkiausia išsėdėti namuose, o ypač suku save įsivaizduoti koncerte ar teatre su kauke. Taigi belieka svarbiausios priemonės – rankų plovimas, vienkartinės nosinaitės. Labai svarbu susirgusiems neiti į darbą, neleisti vaikų į ugdymo įstaigas, kad neužkrėstume kitų, kad neleistume ligai įsigalėti ir priveikti mus sunkiomis komplikacijomis. Liaudiškų sveikatinimo būdų dar niekas neatšaukė Svarbu nepamiršti, kad gripas antibiotikais neišgydomas, o aspirinas vaikams griežtai draudžiamas. Vaistus gali paskirti tik gydytojas. Paprastai antibiotikai išrašomi tik nustačius bakterines komplikacijas. Kita svarbi taisyklė – nors jums atrodo, kad liga atsitraukė – gydymo kursą reikia pabaigti. Karščiuojant dažniausiai valgyti nesinori. Ir nereikia. Svarbu gerti daug žolelių arbatų. Ne taip svarbu, ką gersime – vandenį,

Artūro STAPONKAUS nuotr.

Gripo epidemijos gniaužtuose

Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja E. Kukaitienė sako, kad ligonių antplūdis labai ryškus ne tik dėl gripo. šiltus ar vėsius gėrimus, sriubą, mėgstamas sultis ar aviečių arbatą – svarbu, kad būtų nuolat papildomos skysčių atsargos. Aukšta temperatūra – apkrova širdžiai ir plaučiams. Temperatūra natūraliai krinta, kai organizmas prakaituoja, tačiau prakaituojant prarandama skysčių, todėl karščiuojantis ligonis turi pakankamai gerti. Gydytojos E. Kukaitienės teigimu, skysčiai apvalys organizmą, greičiau išsivaduosime iš virusų, sustiprėsime. Vitaminus gerti susirgus per vėlu. Be to, daugelis ir taip jų vartojame per dažnai. Ežiuolė, česnakai, imbieras – kiekvienas pagal savo skonį gali atrasti, kuo stiprinti organizmą. Jei vargina kosulys, o temperatūra neaukšta, padės šiltos druskos vonelės kojoms, čiobrelių arbata.

Viena iš brangiausių infekcijų Kiekvienas žinome, kad susirgus gerokai patuštėja piniginė. Užkrečiamosiomis ligomis serga ypač daug vaikų – apie 96– 97 proc. Tai reiškia, jog dėl sergančių vaikų slaugos didėja tėvų nedarbingumas, o tai gerokai padidina finansinę naštą valstybei. Taigi daugiausia kainuoja užkrečiamosios viršutinių kvėpavimų takų ligos ir gripas. Antra vertus, dėl užkrečiamųjų ligų gali komplikuotis lėtinės, kurios tarsi šiai grupei nepriklausytų. Nereti atvejai, kai gripas ar peršalimo ligos tampa sunkiai pagydomų ligų priežastimi. Ir vėl turime didžiulių išlaidų. Tad skiepydamiesi ir visais įmanomais būdais saugodamiesi užsikrėtimo gripu taupome ne tik savo, bet ir valstybės pinigus.

Šiaulių mieste bus gerinamos važiavimo sąlygos Šiaulių miesto savivaldybėje pristatyta informacija apie 2018 m. Šiaulių mieste planuojamus vykdyti projektus, susijusius su kelių, šaligatvių, statybos, rekonstrukcijos, remonto darbais. Tad turėtų paaiškėti, kaip pagerės Šiaulių miesto važiavimo sąlygos. Dauguma projektų yra tęstiniai. Be Europos Sąjungos finansavimo 2018 m. skiriama apie 4 mln. eurų. Pusę sumos yra gaunama iš Savivaldybės biudžeto lėšų, o kita – iš kelių priežiūros programos lėšų. Justina KYBARTAITĖ j.kybartaite@snaujoienos.lt Išsispręs penkiašalės sankryžos problema 2018 m. bus tęsiami darbai objektuose pagal 2017 m. pradėtus rengti projektus ir darbus: Lyros-Gardino g. sankryžos rekonstrukcija, įrengiant žiedinę sankryžą, taip pat planuojama atlikti visos Lyros g. paprastąjį remontą, sutvarkant šaligatvius ir gatvės dangą, o Lyros-Gegužių g. sankryžoje atnaujinti šviesoforinį valdymą. Tilžės g. (nuo J. Jablonskio g. iki Gardino g.) bus atliekamas kapitalinis remontas, Bačiūnų g. – rekonstrukcija. Bus vykdomas Varpo g. bei Gluos-

nių g. kapitalinis remontas, sutvarkant šaligatvius ir gatvės dangas, 2018 m. bus rengiamas projektas J. Basanavičiaus g. kapitaliniam remontui nuo miesto ribos iki Vaidoto g., vykdomas Traidenio g. ir Lizdeikos g. įrengimo 2 etapas. Bus sprendžiama Dvaro g., Žemaitės g., Grafo Zubovo g. penkiašalės sankryžos problema. Žadama įrengti Stumbro g. jungtį tarp Sodo g. ir Žemaitės g. Dvaro g. tęsinys nuo Žemaitės g. iki Sodo g. bus panaikintas. 2018 m. planuojama išasfaltuoti apie 2,5 km Tęsiamas gatvių asfaltavimas pagal Šiaulių miesto savivaldybės tarybos patvirtintą programą. Per

2018 m. planuojama išasfaltuoti apie 2,5 km. Bus išasfaltuotos šios gatvės: Linkuvos, Dotnuvos, Paprūdžio, Padirsių., Kybartų (nuo Šakių g. iki Vilkaviškio g.), Šakių. (nuo Kalinausko g. iki Kalno g.), Prienų (nuo Šakių g. iki Kalinausko g.), Odininkų (nuo Strazdelio g. iki Vytauto g.), Šilų (nuo Šilų g. 32 iki Vytauto g. 35), Pelkių, Rėkyvos (nuo Žalgirio iki Dubijos g.), D. Poškos (nuo Rėkyvos iki Dubijos g.). Pagal parengtus projektus 2018 m. planuojama išasfaltuoti dar papildomai 2–3 gatves, bet pirmiausia bus asfaltuojamos tos gatvės, kurioms projektai bus parengti greičiausiai. Pagal 2018 m. parengtus projektus, bet dėl oro sąlygų nespėjus įgyvendinti, bus įrengiamas dvigubas apdaras šiose gatvėse: Panevėžio dalyje, Klaipėdos (tarp Žagarės ir Panevėžio g.), Piktmiškio (tarp Pramonės ir Piktmiškio g.), Miško dalyje, Bijotės. Iš viso tai sudarys apie 1,5 km. Atskirai patys gyventojai išreiškė pasiūlymus, kurias gatves reikėtų išasfaltuoti. Tai būtų Šila-

Artūro STAPONKAUS nuotr.

Dalis Dvaro gatvės jau suremontuota. džio, Žemynos, Pramonės atšakos, Šonos, Vėkės, Šatrijos, Medelyno, Žaliasodžių g. atkarpos. Viskas priklausys, ar gyventojai sutiks su rangovo pasiūlytomis asfaltavimo kainomis. Pagerės ir šaligatvių būklė Didesnis dėmesys bus skiriamas ir šaligatvių remontui, jungčių įrengimui. Planuojama įrengti trūkstamas pėsčiųjų jungtis Dainų g., Pramonės g., Žaliūkių g., pėsčiųjų taką ir automobilių stovėjimo vietas Medelyno g. ties sporto mokykla, numatyta 2018 m. su-

projektuoti pėsčiųjų-dviračių tako kapitalinį remontą Tilžės g. nuo Vaidoto g. iki Ginkūnų kapinių, Dainų parke, nuo Gardino g. iki Arenos, įrengti pėsčiųjų dviračių taką su poilsio stotelėmis ir apšvietimu. Iš Europos Sąjungos finansavimo 2018 m. planuojama pradėti vykdyti Pakruojo gatvės rekonstrukciją ir saugaus eismo priemonių diegimą. Bendradarbiaujant su Lietuvos automobilių kelių direkcija bus rengiamas kelias nuo Pramonės parko iki A9 kelio.


3 | NAUJIENOS

2018 m. vasario 14 d. TREČIADIENIS

Justina KYBARTAITĖ j.kybartaite@snaujienos.lt Vakar Šiaulių apskrities policijos bendruomenės pareigūnai pristatė mikroautobuse įrengtą Paslapčių kambarį. Tai buvo unikali pramoga, kurią ir kituose susitikimuose su bendruomene pasiūlys policija. Užduotys Paslapčių kambaryje buvo susijusios su policija ir Valstybės atkūrimo šimtmečiu. Taip siūloma jaunimui aktyviau leisti laisvalaikį ir susidomėti policininko profesija. Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato bendruomenės pareigūnų grupės tyrėjas Danielius Budrys papasakojo, jog idėjų buvo visokių, ilgai galvojo, kaip nustebinti ir pritraukti šiuolaikinį jaunimą. „Buvo suteikta galimybė pasikeisti kelis prevencinius automobilius. Juos Šiaulių apskrities policijos bendruomenės pareigūnai galėjo pasikeisti, kaip norėjo. Todėl buvo sugalvotas Paslapčių kambarys, kuris įrengtas mikroautobuse. Norėjome įdomiai pateikti policininko profesiją, todėl ir sugalvojome šį kambarį, kuris labai siejasi su policijos pareigūno profesija. Reikia ieškoti įkalčių, juos surasti, įvertinti. Dalyviai, kurie ateis į Paslapčių kambarį, bus ty-

rėjai, tiriantys mūsų istoriją. Kitą kartą nėra aišku, kuo Paslapčių kambarys gali tapti: ar kriminalinės policijos, ar policijos ekspertų kambariu. Esmė yra ne klausimai ar atsakymai, o svarbiausia pojūčiai, skaičiai. Įdomu, ar dalyviai bus pastabūs ir supras išbandymo esmę“, – pasakojo tyrėjas D. Budrys. Paslapčių kambarys yra intelektuali ir įtraukianti pramoga, kuri gali paįvairinti kiekvieno nuobodų laisvalaikį. Pirmieji Paslapčių kambarį išbandė du jaunuoliai, kuriems tai buvo gana rimtas iššūkis. Įėję į Paslapčių kambarį, iš pradžių įdėmiai klausėsi legendos, tik po to pagal randamas dalis turėjo sudėlioti dėlionę, kurioje yra pavaizduota policija. Reikėjo ne tik pasikliauti savo įvairiais pojūčiais: lytėjimu, klausa, rega, bet ir atlikti intelektualias užduotis, leidžiančias įveikti šį išbandymą. Tyrėjas D. Budrys papasakojo, kad vieniems šį išbandymą atlikti gali prireikti vos 5 min., bet kitiems – reikia daugiau laiko. Tačiau vakar vykusiame Paslapčių kambario pristatyme dalyvavusiems laikas nebuvo ribojamas. Ateityje planuojama šį Paslapčių kambarį panaudoti įvairiuose renginiuose, kur tokia pramoga turėtų suvilioti ir daugiau žmonių.

Artūro STAPONKAUS nuotr.

Pirmieji dalyviai, kurie išbandė Paslapčių kambarį.

Šv. Jurgio skautų draugovė ir Botanikos sodas kviečia Lietuvos gimtadienį švęsti kartu Žemaitijos skautų organizacijos Šiaulių Šv. Jurgio skautų draugovė ir Šiaulių universiteto Botanikos sodas kviečia Lietuvos gimtadienį švęsti kartu. Vasario 16-oji – reikšmingiausia Lietuvos istorijos data. Atkurtai Lietuvos valstybei 100 metų. Kviečiame visus atvykti į Šiaulių universiteto Botanikos sodą ir paminėti

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmetį linksmai ir išradingai. Visų susirinkusių lauks skautiškas laužas, karšta žolelių arbata, tradiciniai lietuvių liaudies žaidimai, viktorina „Pažink Lietuvą“ ir kita įdomi veikla. Geros emocijos ir puiki nuotaika garantuota. „Šiaulių naujienų“ informacija

Sustiprinti šeimas gali ir Valentino diena Atkelta iš 1 p. Kiti galvoja nupirkti kvepalų, kūno priežiūros produktų rinkinių, šokolado, knygų, nuotraukų albumų ir t. t. Tokiomis džiugiomis ir romantiškomis nuotaikomis gyvena ne visa Lietuva. Tuose pačiuose interneto forumuose nesunku rasti ir neigiamų atsiliepimų apie šią šventę. Kai kurie atvirai rašo nieko neketinantys dovanoti. Mano, kad ši šventė reikalinga prekybininkams ir verslininkams, nes tai – proga jiems užsidirbti. Sako, esą tai paviršutiniška, supaprastinta, o kai kada ir suvulgarinta šventė. Paviršutiniška, kadangi kilo ne iš vidinių žmonių poreikių, o buvo pasisavinta iš svetur. Nieko bloga neįžvelgia Santykių ekspertai ir psichologai šiuo atžvilgiu nėra tokie kategoriški. Anot jų, visos šventės gali suteikti daug teigiamų emocijų, jeigu norima jas švęsti. „Jeigu šventė atitinka norinčių ją švęsti nuotaiką, tai nėra nieko bloga. Negerai, kai šventę bandoma įsiūlyti visiems“, – „Šiaulių naujienoms“ sako psichologas Gediminas Navaitis. Jo nuomone, Valentino diena galbūt yra labiau skirta jauniems žmonėms arba norintiems sukurti naujus santykius. Kitiems galbūt belieka tik pasidžiaugti, kad aplinkiniai tą dieną turi ką veikti. Žinoma, dėl to gali atsirasti ir mėgstančių paburbėti niurzgalių, sugebančių tame įžvelgti kažką negero, bet tokių atsiranda nuolat, vadinasi, dėl jų tikrai nereikėtų sau gadintis šventės. „Bent vieną dieną per metus palepinkite savo antrąją pusę ir ką nors padovanokite. Geriau toks dėmesys negu visai jokio. Aišku, reikia suprasti, kad norint sukurti ilgalaikius santykius vienos dienos neužteks, tačiau Valentino diena ir yra puiki proga padaryti postūmį rimtesnių santykių link“, – akcentuoja G. Navaitis. Tikisi emocinio saugumo Šeimos ir porų santykių psichologas Mykolas Truncė taip pat nemato nieko bloga, kad yra norinčių minėti Meilės dieną. Turbūt ne veltui šią dieną švenčia beveik visas pasaulis, juk tai santykių iš meilės, simpatijos simbolis. „Tūkstančius metų visos santuokos buvo sudaromos pagal išskaičiavimą. Žiūrėta, kokį kraitį gali pasiūlyti antroji pusė, kad jaunieji galėtų neblogai gyventi. Šiais laikais ekonominis saugumas nebėra toks svarbus. Atsiranda kitas – emocinio saugumo poreikis, noras būti priimtam, toleruojamam. Todėl žvelgiant iš šios pusės Valentino diena yra

Artūro STAPONKAUS nuotr.

Unikali pramoga: Paslapčių kambarys policijos mikroautobuse

Svarstoma, ar ateityje dar bus norinčiųjų kurti šeimas. puiki šventė, kurią reikėtų švęsti visiems“, – mano M. Truncė. Anot jo, šią dieną svarbu minėti ir dėl nemokėjimo bendrauti. Kai kurios poros nemoka tarpusavyje sutarti, nuolat pykstasi, konfliktuoja ir galiausiai išsiskiria. Galbūt situacija pasikeistų, jeigu vyrai išmoktų savo antrajai pusei dažniau įteikti dovanų, be sąlygų priimti kitą ir parodyti šiltus jausmus. Pradėti tai daryti kaip tik galima nuo šiandienos – Valentino dienos. Porų santykiai išsikreipė Psichologas svarsto, kad šiandien porų santykiai taip išsikreipė dėl pasikeitusio požiūrio į gyvenimą. Jeigu anksčiau tėvų, senelių santykiai šeimoje buvo grindžiami pagal paklusimo modelį (vyras – šeimos galva ir žmona turi jam paklusti), tai šiais laikais šis modelis nebetinka. Šiandien moterys yra net labiau išsilavinusios už vyrus, jos intelektualios ir gebančios pačios užsidirbti pinigų. Anot pašnekovo, tai vyrams nelabai patinka, nes jie vadovaudamiesi tik savo norais, nebegali priimti savarankiško sprendimo, kur išleisti abiejų uždirbtus pinigus. Kitaip tariant, abi pusės turi mokytis susitarti dėl pinigų, nes to daryti iki šiol nemoka. Santykiams kenkia ir nenoras nusileisti, bandymas visais įmanomais būdais įrodyti savo „viršų“. Toks „gumos tampymas“ ir negebėjimas priimti kompromisų veda link skyrybų. „Kol žmonės neišmoks ieškoti abiem pusėms naudingų konflikto sprendimo būdų, susitarti dėl kompromisų, tol nepajėgs sutarti arba gerai jaustis santykiuose vienas su kitu“, – pabrėžia porų santykių psichologas. Ateityje šeimų gali nebelikti Sociologai, psichologai ir kiti specialistai atlieka mokslinius tyrimus, siekdami išsiaiškinti, ar ateityje šeimos dar bus reikalingos. Kai kurie mokslininkai yra pastebėję, kad ypač Skandi-

navijos šalyse, kur yra aukštas socialinės apsaugos lygis, šeima tarsi nueina į antrą planą ir ateina asmeninės laimės ieškantis individas. „Nežinau, ar tas kelias bus teisingas, gyvenimas parodys. Vis dėlto akivaizdu – pozicijos šeimoje dar labai greitai visiškai nepasikeis. Dar turi praeiti laiko, kol bus naujai apibūdinamos „moteriškumo“ ir „vyriškumo“ sąvokos. To, kas vyko per milijoną evoliucijos metų, negalima pakeisti per penkiasdešimt ar šešiasdešimt metų. Staiga šeimose vyras netaps lygus moteriai“, – svarsto M. Truncė. Žinoma, „moteriškumo“ ir „vyriškumo“ sąvokos pačios savaime neišnyks. Kiekviena moteris turi ir turės vyriškų bruožų, kiekvienas vyras – moteriškų, tai yra normalu ir priklauso nuo kiekvieno individo. Pavyzdžiui, šiandien galima sutikti daug moterų, kurios siekia karjeros savo profesinėje srityje, ugdo anksčiau tik vyrams priskirtus gebėjimus: orientaciją į rezultatą, loginį mąstymą, nepriklausomybę. Anot pašnekovo, savaime tai nėra blogai, apskritai dėl to problemų nekiltų, jeigu abi „šeimos galvos“ mokytųsi kaip sutarti tarpusavyje, ieškotų kompromisų. Ragina prisiimti atsakomybę Nemažai santuokų išyra sutuoktiniams susilaukus vaikų. Porų santykių psichologas patvirtina, kad pirmieji sunkumai būtent ir atsiranda gimus pirmajam vaikui. Anot jo, kai į šeimą ateina trečias, abiejų lauktas asmuo, santykiai pasikeičia. Pradedama skųstis dėmesio trūkumu, jeigu nemokama ramiai spręsti iškilusių sunkumų, atsiranda konfliktų, nesutarimų, nepasitenkinimo. „Santykiai šeimoje yra kaip sauskelnės. Jeigu truputį apsišlapinai, sauskelnės skystį sugeria ir nesijaučia jokio nepatogumo. Jeigu skysčio susikaupia labai daug, su tokiomis sauskelnėmis tampa nemalonu vaikščioti. Todėl mes tai ir darome: nusimetame senas sauskelnes ir užsidedame naujas, tikėdami, kad nuo šiol gyvensime geriau. Vis dėlto problema yra ne sauskelnės, problema – šlapimo nelaikymas. Perkeliant šią alegoriją į santykius galima pasakyti, kad ne antrosios pusės yra kaltos dėl to, jog mes santykiuose esame nelaimingi, nesugebame sutarti. Mes patys neprisiimame atsakomybės už santykius tiek, kiek galėtumėme juos gerinti“, – tvirtina M. Truncė. Reziumuodamas jis dar kartą pabrėžia, kad vien tik Meilės dienos minėjimas santykių nepakeis. Tam, kad santykiai būtų darnūs, jie turi būti grindžiami savitarpio pagarba, lygiateisiškumu ir bendru sprendimų priėmimu.

Trečdalio milijono eurų Šiaulių dramos teatro pirkime – paskelbė konkursą įsigyti įrangos mažajai lis. Pasak VPT, konkursas nebuvo tinkamai pažeidimai salei. VPT išvadoje nurodoma, kad teatras paviešintas, be to, apribojo konkurenciją, Valstybinis Šiaulių dramos teatras įrangą už beveik 324 tūkst. eurų įsigijo pažeisdamas įstatymus, tačiau sutarties nutraukti neprivalės, nes prekes jau gavo. Tokią išvadą paskelbė Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT). Pernai lapkritį teatras

paskelbė supaprastintą pirkimą, kurio maksimali vertė siekia 368 tūkst. eurų. Tačiau, anot tarnybos, to negalėjo daryti, nes sutarties vertė yra per didelė. Be to, teatras pirko skirtingo pobūdžio įrangą, todėl turėjo pirkimą skaidyti į atskiras da-

nes buvo nustatytas trumpas terminas įrangai atgabenti bei įdiegti. Tačiau VPT nenurodė nutraukti sutarties, nes įranga jau atgabenta į teatrą.

ELTA


SPORTAS/KRIMINALAI | 4

2018 m. vasario 14 d. TREČIADIENIS

„Dubysos“ tinklininkių ir šaškininkų rezultatai

Lietuvos jaunimo merginų (1999–2000 m. g. + jaunesnės) tinklinio čempionato atrankinėse varžybose Šiaulių SM „Dubysa“ įveikė tris komandas: Vilniaus rajono (3:1), Jonavos KKSC (3:0), Raseinių (3:0). Galutinėje įskaitoje iškovota V vieta. Dalyvavo 15 komandų. Lietuvos MINI U-14 (2005 m. g. ir jaunesnės) mergaičių tinklinio čempionato atrankinėse varžybose Šiaulių SM „Dubysa“ įveikė „Tauro 2“ (2:0), SM „Starto1“ (2:1) komandas, bet pralaimėjo SM „Starto 2“ (0:2) komandai. Lietuvos vaikų (2010 m. g. ir jaunesni) šaškių„64“ pirmenybių varžybose iš 31 dalyvio Artūras Sabaliauskas iškovojo 1-ąją vietą, Vakaris Jaraminas – 3-iąją, Martynas Martinaitis – 5-ąją, Mantas Martinaitis – 6-ąją, Eimantas Potelis – 9-ąją.

Šiaulių SM „Klevo“ žolės riedulininkai nusileido Vilniaus komandai

2018 metų Lietuvos vyrų uždarųjų patalpų B diviziono čempionato sužaistos dar 5 rungtynės. Itin permainingai vyko kova tarp Vilniaus r. SM ir Šiaulių SM „Klevo“, kurioje buvo pelnyta net 15 įvarčių, o nugalėtojas paaiškėjo tik paskutinę minutę. Šio mačo pirmojo kėlinio viduryje šiauliečiai pirmavo 3:1, bet 20 min. sostinės rajono atstovai rezultatą išlygino. Vis dėlto dar iki pertraukos „Klevas“ sugebėjo vėl išsiveržti į priekį, o antrojo kėlinio pradžioje vėl padidino panašumą iki 2 įvarčių. 29 min. šiauliečiai pirmavo jau 7:5, bet Vilniaus raj. SM auklėtiniai 35, 39 ir 40 min. pelnė tris pergalę atnešusius įvarčius.

„Baltrex“ regbininkai į viršų kėlė čempionų taurę Sauliaus ČIRBOS nuotr.

Vilniuje, „Smėlio arenoje“, praūžė pirmasis atviras Lietuvos žiemos paplūdimio regbio čempionatas. Net 10 komandų vasara alsuojančioje arenoje grūmėsi dėl pirmojo 2018 metų trofėjaus. Pirmiausia komandos varžėsi grupių etape. Po dvi stipriausias grupių komandas tęsė kovas pusfinalyje, o likusios – dėl 7–10 vietų. A grupėje pirmąją vietą užėmė Šiaulių „Vairas-Kalvis“, antrąją – „Jūrmala“ (Latvija), B grupėje pirma buvo „Šiaulių“ ekipa, antra – „Livonija“ (Latvija), C grupėje nugalėjo Šiaulių „Baltrex“, o antra

vieta atiteko Jurbarko „Lūšiai“. Visuose trijuose pusfinaliuose vyko graži ir atkakli kova. Latvių „Livonija“ 6:5 įveikė „Vairą-Kalvį“, „Šiauliai“ tokiu pat rezultatu 6:5 palaužė kovingąjį Jurbarko „Lūšį“, o „Baltrex“ 6:3 nugalėjo „Jūrmala“ ekipą. Be pralaimėjimų turnyrą baigė ir čempionų taurę į viršų kėlė „Baltrex“ regbininkai. Jie 7:3 nugalėjo „Livonija“ ekipą ir 7:2 – „Šiaulių“ komandą. Sidabro medaliai atiteko „Šiaulių“ klubui, kuris 5:2 pranoko „Livonijos“ komandą. „Turnyras

buvo puikus. Norėtųsi tokių kuo daugiau. Kadangi visos komandos jau pradėjo pasiruošimą ateinančiam sezonui, tai tokie turnyrai žiemą labai reikalingi, ypač grumtynių žaidėjams, kuriems tai labai prisideda prie geresnio fizinio pasirengimo. Nustebino didelis komandų skaičius, nes turnyras vyko pirmąjį kartą. Organizacija buvo nuostabi. Mums sekėsi tikrai gerai. Galbūt mes buvome šiek tiek techniškesni už kitas komandas ir tai tikriausiai lėmė mūsų pergalę“, – įspūdžiais po turnyro dalijosi „Baltrex“ žaidėjas Žygimantas Radžius. Lietuvos vyrų regbio rinktinės kapitonas Ž. Radžius pabrėžė, kad paplūdimio regbis gerokai skiriasi nuo tradicinio. „Paplūdimio regbis yra visiškai kitoks. Kitokios taisyklės, daug sunkiau bėgti, klampus smėlis, todėl vyrauja grumtynių žaidimas. Mūsų komanda retai dalyvauja turnyruose ant smėlio, todėl tai buvo savotiškas pasibandymas. Galbūt ateityje dažniau tokiuose dalyvausime“, – pridūrė Ž. Radžius. Pagal LRF

L. Birutis demonstravo geriausią formą savo Hughesas, Prienų-Birštono „Vy- 3/4 baud.), atkovojo 12 kamuolių, karjeroje tautui“ pralaimėjimų seriją padė- blokavo 3 metimus ir surinko 31

„Betsafe-LKL“ čempionato savaitės rungtynėse sublizgėjo ir ryškiausiomis spalvomis švietė Vilniaus „Lietuvos ryto“ aukštaūgis Travisas Petersonas, kuris ir nuskynė naudingiausio savaitės žaidėjo apdovanojimą. Prie T. Petersono šią savaitę prisijungė ir į naudingiausiųjų penketą pateko Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ legionierius Trevonas

jęs nutraukti Edvinas Šeškus, Panevėžio „Lietkabelio“ veteranas Simas Jasaitis ir dukart šią savaitę žaidęs „Šiaulių“ aukštaūgis Laurynas Birutis. Į Lietuvos rinktinės sudėtį įtrauktas L. Birutis šią savaitę demonstravo geriausią formą karjeroje. Savaitės viduryje žaisdamas prieš Alytaus „Dzūkiją“ vidurio puolėjas pelnė 19 taškų (8/9 dvit.,

naudingumo balą. Centro vedami „Šiauliai“ sugebėjo palaužti „Dzūkiją“ 86:76. O savaitgalio rungtynėse su „Vytautu“, kurias šiauliečiai pralaimėjo, L. Birutis pelnė 21 tašką (9/11 dvit., 3/4 baud.), atkovojo 8 kamuolius, blokavo vieną metimą ir taip pat surinko 31 naudingumo balą.

Šiauliečiai dalyvavo Lietuvos mokyklų žaidynėse Lietuvos mokyklų žaidynių (LMŽ) 2018 metų pradžią geriausiai apibrėžia daugiau kaip pusės tūkstančio moksleivių sulaukęs turnyras. Jonavoje vykusiose kol kas didžiausiose metų varžybose paaiškėjo net septynių sporto šakų geriausieji, tačiau žiemai artėjant į pabaigą, finalinių varžybų aktyvumas gerokai išaugs. Vilniaus Jėzuitų gimnazijos moksleiviai įrodė esantys geriausi šachmatininkai. Kitas prizines vietas užėmė Kauno Jėzuitų bei

Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos. Vis tik didžiausio žiūrovų susidomėjimo sulaukė kaimo vietovių trijulių krepšinio finalai. Merginų čempionių titulus iškovojo Šiaulių rajono Gruzdžių gimnazistės, antrojoje vietoje palikusios Panevėžio rajono Velžio gimnaziją. Tarp vaikinų taip pat pasižymėjo šiauliečiai – nugalėtoja tapo Kužių gimnazija, įveikusi Pasvalio rajono Pumpėnų gimnazistus. Pagal ELTA

Olimpiada Vokietija – vis dar lyderė medalių sidabro ir 3 bronzos). Norvegija įskaitoje Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių medalių įskaitoje lydere išliko Vokietija. Vokiečiai savo sąskaitoje turi keturis aukso, vieną sidabro ir du bronzos medalius. Antrąją vietą užima olandai (3 aukso, 2 sidabro, 2 bronzos), trečiąją – norvegai (2 aukso, 4

yra daugiausiai medalių iškovojusi šalis. Olimpinius medalius jau iškovojo 17 šalių sportininkai (aukso – 9). Pjongčango olimpinėse žaidynėse iš viso bus išdalyti 102 medalių komplektai. Pagal ELTA

Biatlonininkas T. Kaukėnas pakilo į 13 vietą T. Kaukėno pasiektas rezulta-

Skaičius trylika dažnai vadinamas nelaimingu ar velnio tuzinu, tačiau Tomui Kaukėnui ir visam Lietuvos biatlonui jis dabar yra laimingiausias. Tryliktoji vieta, kurią Pjongčango olimpinių žaidynių 12,5 km persekiojimo lenktynėse užėmė T. Kaukėnas, yra aukščiausia olimpinė pozicija nepriklausomos Lietuvos biatlono istorijoje. Istorinis buvo ir 10 km sprinte

tas – 17-oji vieta. Net per šešias pozicijas – iš 49-osios į 43-iąją – persekiojimo lenktynėse pakilo ir dar vienas Lietuvos olimpietis 25 metų Vytautas Strolia. T. Kaukėnas ir V. Strolia dar varžysis ir 20 km individualiose lenktynėse. Be to, kartu su Diana Rasimovičiūte ir Natalija Kočergina Lietuvos rinktinė kovos mišrioje estafetėje. Pagal LTOK

Organizatorių nuotr.

Pagal KK „Šiauliai“

„Gintros-Universitetas“ egzaminavo Lietuvos U-17 Išretėjusiomis gretomis šiau- kimai ginti vartus, bet ir pelnyti merginų rinktinę lietės 3:1 nugalėjo jaunąsias var- įvarčius.

Marijampolėje Šiaulių „Gintros-Universiteto“ komanda draugiškose rungtynėse egzaminavo Lietuvos U-17 merginų rinktinę, kuri intensyviai ruošiasi vasaros pradžioje Lietuvoje vyksiančiam Europos U-17 čempionatui. Vienos iš čempionato grupių varžybos bus žaidžiamos ir Šiauliuose.

žoves. Rimantui Viktoravičiui ir šiame susitikime teko ieškoti rezervų bei netradiciniais variantas kamšyti sudėtyje atsivėrusias spragas, tad antrajame kėlinyje į puolimą išbėgo ir Greta Kaselytė. Ilgametė „Gintros-Universiteto“ vartininkė sugebėjo pademonstruoti, kad gali ne tik pati-

Įvarčius „Gintrai-Universitetui“ pelnė G. Kaselytė, A. Mikutaitė ir D. Gailevičiūtė po 1. Varžovėms vienintelį įvartį pelnė Šiaulių sporto gimnazijos-FA auklėtinė Gabija Toropovaitė. Pagal „Gintra-Universitetą“ Parengė Justina KYBARTAITĖ

Trumpai Muštynės

* Joniškio r., Sabačiūnų k., namuose išgertuvių metu vyras, gimęs 1988 m., suduodamas rankomis ir kojomis į galvą bei krūtinę, sumušė vyrą, gimusį 1979 m. Nukentėjusysis galvos ir krūtinės ląstos sumušimus gydosi ambulatoriškai. * Šiauliuose, Ežero g., namuose, neblaivus ( 2,32 prom. ) vyras, gimęs 1956 m., delnu sudavė neblaiviai (1,49 prom.) sugyventinei, gimusiai 1945 m., per veidą. Nukentėjusioji į gy-

dymo įstaigas nesikreipė. Įtariamasis sulaikytas ir uždarytas į areštinę.

Kita * Šiaulių r., Drąsučių k., namuose, vyrą, gimusį 1955 m., sumušė mergina, gimusi 1997 m., ir vyras, gimęs 1981 m., bei iš baltinių kišenės pagrobė 15 eurų, o iš spintelės stalčiaus – pakelį LD cigarečių. Nukentėjusysis kairės pėdos žaizdą, galvos sumušimą, veido nubrozdinimą gydosi ambulatoriškai. Turtinė žala –

17 eurų. Įtariamieji sulaikyti ir uždaryti į areštinę. * Joniškio r., Kirnaičių k., vyras, gimęs 1952 m., vairuodamas automobilį „Mazda“ šalutine Šiaulių senosios gatve bei sankryžoje sukdamas į kairę, nepraleido pagrindine Audruvės gatve važiavusios dviratininkės, gimusios 1950 m., ją kliudė ir pargriovė. Dviratininkei nustatytas galvos ir blauzdos sumušimai. Vairuotojas po įvykio eismo įvykio deklaracijos nepildė, moteris jokių pretenzijų ne-

reiškė. 2018–02–05 dviratininkė kaimynės buvo rasta namuose, esančiuose Joniškio r., Kirnaičių k., be judėjimo požymių. Joniškio greitosios pagalbos medikai ją išvežė į Šiaulių ligoninę, iš kurios ji buvo nuvežta į Kauno klinikų reanimacijos skyrių. Moteriai diagnozuota galvos smegenų aneurizma, jai atlikta operacija, dabar ji gydoma Kauno klinikų galvos smegenų chirurgijos skyriuje * Šiauliuose, Vilniaus g., AB-ėje „C“, mergina, gimusi

1992 m., inkasuodama pinigus, pateikė galimai padirbta 50 eurų nominalo kupiūrą. * Tarp sausio 29 d. ir vasario 2 d. iš šiauliečio, gimusio 1985 m., susirašinėjimo per „Messenger“ programą metu mergina, gimusi 1994 m., reikalavo 200 eurų, po to dar 250 eurų, kad nebūtų paviešintas jų abiejų intymus susirašinėjimas vaikino sužadėtinei. Pagal Šiaulių AVPK Parengė Laima TRUMPYTĖ


5 | ŠIMTMETIS

„Lietuva – tai aš, Lietuva – tai mes“, – skelbia Ƿ‘—˜‘•Dz‰‹ƒœ‹Œ‘•„‡†”—‘‡· „Romuvos“ gimnazijos nuotr.

âLDQGLHQ YLVXRPHQơMH EHQH SRSXOLDULDXVLDV åRGLV ÄãLPWPHWLV³2NąMLVUHLãNLDNLHNYLHQDP ± LU WDP NXULV WLN åHQJLD SLUPXRVLXVVDYRåLQJVQLXVLUWDPNXULV PąVWR DSLH EnjVLPą SURIHVLMą LU MDX EUDQGDXV DPåLDXV VXODXNXVLDP åPRJXL" .LHNYLHQDV WXUEnjW WXUL VDYR DWVDN\Pą LU NLHNYLHQR QXRPRQơWXULEnjWLJHUELDPD Ä5RPXYRV³ JLPQD]LMRV $ NODVơVDELWXULHQWơPV/LHWXYD±WDL PHV *LPQD]LVWơV %ULJLWD -XVWơ 0DUWD*UHWD0RQLNDLU(PDQXVLWHLNXVLRV RSWLPLVWLãNDL 7LHVD MRV WXUL DWVDN\Pą YLVLHPV VDYR EHQGUDDPåLDPV NXULHPV VWLQJD

RSWLPL]PR $QRW Mǐ NLHNYLHQD GLHQD WXUL EnjWL SUDOHLVWD SUDVPLQJDL UHLNLD VLHNWLXåVLEUơåWǐWLNVOǐJHUEWLãDOLDHVDQWƳåPRJǐYLVNXRGRPơWLV DNW\YLDLGDO\YDXWLYLVXRPHQLQLDPHJ\YHQLPH Ä5RPXYRV³ JLPQD]LMRMH YDOVW\ELQJXPR ãLPWPHþLXL SDPLQơWL VNLUWRMH SURJUDPRMH JDXVǐ QHWUDGLFLQLǐ LGơMǐ ãYHQþLDQW /LHWXYRV JLPWDGLHQƳ ELEOLRWHNRV YHGơMD $QJHOơ$OHNQLHQơ±NODVLǐPRNLQLXVSDNYLHWơGDO\YDXWLNXOWnjULQơMHDNFLMRMHÄâLPWDVJLPQD]LVWǐ PLQþLǐDSLHNQ\JDVLULãNQ\Jǐ³ OLHWXYLǐ NDOERV PRN\WRMRV *LWD-

QRV 7ULQNDLWơV LQLFLDW\YD VXGDU\WD QHWUDGLFLQơ NQ\JD ÄâLPWDV SRVPǐ DSLH /LHWXYą /LHWXYDL³ NODVLǐ PRNLQLǐ EHQGUXRPHQơ NDUWX VX OLHWXYLǐ NDOERV LU OLWHUDWnjURV PRN\WRMRPLV VXGDUơ QHW WULV QHWUDGLFLQHV NQ\JDV Ä3RHWǐ HLOơPLV DSLH /LHWXYą³ ± ãDOLHV åHPơODSLR IRQH JLPQD]LVWDL UDãơ OLHWXYLǐ SRHWǐ HLOHV GHNRUDYR LãVNLUGDPL VYDUELDXVLXV ãDOLHV DUFKLWHNWnjULQLXV EHL JDPWLQLXV REMHNWXVVLPEROLXV 'LGHOLR PRNLQLǐ VXVLGRPơMLPR VXODXNơ LVWRULMRV PRN\WRMRV 1LGRV 9DLJDXVNLHQơV SDVLnjO\WD LGơMD±SLOLHWLQơLQLFLDW\YDÄ7ULVSDOYLV³ *LPQD]LVWDL MDX QXR JUXRGåLR PơQHVLR NnjUơ ƳYDLULXV NROLDåXV IRWRJUDIDYRVL VX WDXWLQHVLPEROLND6XODXNWDƳVSnjGLQJǐ PRNLQLǐGDUEǐNXULXRVHY\UDXMD WLNSDNLOLQXRWDLND 3DJULQGLQLV ãLRV LQLFLDW\YRV WLNVODV±PRN\WLVOLQNVPDLãYĊVWL YDOVW\ELQHV ãYHQWHV VX EHQGUDDPåLDLV VX VDYR ãHLPRV QDULDLV VXVWDEGDQW DWPLQW\ QHLãGLOGRPDV GåLDXJVPR DNLPLUNDV âYHQþLDQW /LHWXYRV JLPWDGLHQƳ åRGLV ÄãLPWPHWLV³ƳJDXVSUDVPĊWLNWDGDNDL WDSV MDXVPX NLHNYLHQR åPRJDXV ãLUG\MH

Jaunieji kraštotyrininkai mini Lietuvos ˜ƒŽ•–›„·•ƒ–ó”‹‘拏–‡–Æ VLJQDWDUǐJ\YHQLPXYHLNODEHWLU WXUơMR SXLNLą JDOLP\EĊ SDPDW\WL

âLDXOLǐ MDXQǐMǐ WXULVWǐ FHQWURNUDãWRW\ULQLQNDLSDVLWLNGDPL /LHWXYRVYDOVW\EơVDWNnjULPRãLPWPHWƳ MDX PHWDLV SDNYLHWơ PRNVOHLYLXVGDO\YDXWLNUDãWRW\ULQLǐHNVSHGLFLMǐSURMHNWHÄ9DOVW\EơVãLPWPHþLRSơGVDNDLV³ âLDXOLǐ MDXQǐMǐ WXULVWǐ FHQWUR MDXQLHML NUDãWRW\ULQLQNDL PLNHOLDL - -DQRQLR JLPQD]LMRV 5DJDLQơV 9 .XGLUNRV Ä5DVRV³ SURJLPQD]LMǐ PRNLQLDL LU PRN\WRMRV 5LWD 0DUJHYLþLHQơ 0DULMD *HGPLQLHQơ'DLYD8UåLHQơ*HQRYDLWơ %HQLXãLHQơ ODQNơVL /LHWXYRV YLHWRYơVH VXVLMXVLRVH VX âLDXOLǐ JLPQD]LMRV DXNOơWLQLǐ VLJQDWDUǐJ\YHQLPXLUYHLNOD(NV-

SHGLFLMRVLãY\NǐPDUãUXWDLSDYDGLQWLÄ6LJQDWDUǐNHOLDLV³GULHNơVL SHUYLVD/LHWXYą 9LHNãQLXRVH MDXQLHML NUDãWRW\ULQLQNDLULQNRLQIRUPDFLMąDSLH VLJQDWDUą 0\NROą %LUåLãNą QXY\NĊ Ƴ 3DODQJą LHãNRMR 6WHSRQR .DLULR SơGVDNǐ NDL MLV PRNơVL 3DODQJRVSURJLPQD]LMRMH $SODQN\WD VLJQDWDUR -RQR 9LOHLãLRJLPWLQơ±3DVYDOLRNUDãWDVR 0XVQLQNǐ PLHVWHO\MH âLUYLQWǐ U EDåQ\þLRV ãYHQWRULXMH MDXQLHML HNVSHGLFLMRV GDO\YLDL XåGHJơ åYDNHV DQW NXQLJR VLJQDWDUR $OIRQVR3HWUXOLRNDSR .HOLRQLǐ PHWX NUDãWRW\ULQLQNDL QH WLN VXVLSDåLQR VX NHWXULǐ

Jaunųjų turistų centro nuotr.

VDYRNUDãWRLVWRULQLXVSDPLQNOXV DSODQN\WL å\PLDV YLHWDV SDEnjWL WLNUDLVVDYRNUDãWRW\ULQơWRMDLV 9LVRV HNVSHGLFLMRV PHWX SDWLUWXV ƳVSnjGåLXV LQIRUPDFLMą MDXQLHML NUDãWRW\ULQLQNDL DSUDãơ LU SULVWDWơ EDLJLDPXRVLXRVH HNVSHGLFLMRVHWDSRUHQJLQLXRVH6DXVLR PơQHVLR SDEDLJRMH MLH DSODQNơ SDURGą ÄâLDXOLǐ JLPQD]LMRV DXNOơWLQLDL ± 9DVDULR RVLRV /LHWXYRV 1HSULNODXVRP\EơV DNWR VLJQDWDUDL³ -XOLDXV -DQRQLR JLPQD]LMRVPX]LHMXMH -RMH ƳWYLUWLQR åLQLDV LU LQIRUPDFLMą JDXWą HNVSHGLFLMRV PHWX NHOLDXMDQW SR /LHWXYą 9DVDULR GLHQą âLDXOLǐ MDXQǐMǐ WXULVWǐ FHQWUH ƳY\NR EDLJLDPDVLV GDUEǐ SULVWDW\PDV DSWDULPDV SDUHQJWD SDURGD -DXQLHML NUDãWRW\ULQLQNDLHNVSHGLFLMRVGDO\YLDLVXNnjUơVWHQGXV DSLH âLDXOLǐ JLPQD]LMRV DXNOơWLQLXV VLJQDWDUXV LU VDYR NUDãWą SLHãơ WULVSDOYHV ãLUGHOHV LU UDãơ OLQNơMLPXV /LHWXYDL 6DYR QXYHLNWXVGDUEXVMDXQLHMLW\ULQơWRMDLƳSUDVPLQRYDUSHOLǐVNDPEHVLX UHQJLQLRSDEDLJRMH2OLHWXYLãNRV MXRGRV GXRQRV NHSDOR ULHNơV EXYR SDGDO\WRV NLHNYLHQDP YDLNXL NXULV PDåDLV VDYR GDUEDLV DXJLQD LU SXRVHOơMD VDYR NUDãWą LVWRULMą

‹–‘”‹ƒǦ‘—”•ƒ•ǡǡ¦ā‹ƒ‹ƒ’‹‡‹‡–—˜¦ǫDzȂ WHNR SULVLPLQWL /LHWXYRV LVWRULMDL ƒ‹÷’”‘‰‹ƒœ‹Œ‘Œ‡ UHLNãPLQJXV ƳY\NLXV GDWDV EHL

'DLQǐ SURJLPQD]LMRMH Y\NR âLDXOLǐ PLHVWR EHQGURMR XJG\PRPRN\NOǐ±NODVLǐPRNLQLǐ YLNWRULQDNRQNXUVDV .ą åLQDL DSLH /LHWXYą"³ VNLUWDV /LHWXYRV YDOVW\EơV DWNnjULPR PHþLR SDPLQơMLPXL LU ƳSUDVPLQLPXL 9LNWRULQRMHNRQNXUVH GDO\YDYR DãWXRQLRVNRPDQGRV-XYHQWRV³ 6DOGXYơV6DQGRURV³5DJDLQơV SURJLPQD]LMǐ 9âƲ 6PDOVLHML SDELUXþLDL³ &HQWUR SUDGLQơV *\WDULǐ LU 'DLQǐ SURJLPQD]LMǐ NODVLǐ PRNLQLDL -DXQXRVLXV YLNWRULQRV GDO\YLXV SDVYHLNLQR

'DLQǐ SURJLPQD]LMRV GLUHNWRULDXV SDYDGXRWRMD 5RPD -DUXOLHQơLUGDLQDYLPRVWXGLMRVÄ*DPRV JDUVDL³ DWOLNơMDL YDGRYơ *LWDQD 1RUYDLãLHQơ 9LVRV NRPDQGRV EXYR ODEDL NnjU\ELQJRV LãUDGLQJDL SULVLVWDWơ QXRWDLNLQJDLV ãnjNLDLV GDLQXRGDPL VNDPELDV OLDXGLHV GDLQDV LU GHNODPXRGDPL HLOơUDãþLXV DSLH JLPWLQĊ 9LNWRULQRVPHWXYDLNDPVEXYR XåGXRGDPL NODXVLPDL DSLH /LHWXYą MRV SDSURþLXV WUDGLFLMDV ODQN\WLQDV YLHWDV 0RNLQLDPV

DVPHQ\EHV 9DLNDL QRULDL DWVDNLQơMRVWHELQRVDYRåLQLRPLV 9LNWRULQRVNRQNXUVR .ą åLQDLDSLH/LHWXYą"³GDO\YLDLEXYR DSGRYDQRWL SDGơNRV UDãWDLV Xå NnjU\ELãNXPą EHL VXPDQXPą LU SXLNLDV åLQLDV DSLH /LHWXYą 9LVL VNLUVWơVL SDNLOLRV QXRWDLNRV EHL NXSLQLWHLJLDPǐHPRFLMǐ5HQJLQƳ RUJDQL]DYR 'DLQǐ SURJLPQD]LMRV SUDGLQLR XJG\PR PRN\WRMRV %LUXWơ .DVSDULHQơ ,UHQD .D]\PLUNLHQơLU1HULQJD9ơOLHQơ 3DUHQJơ/DLPD75803<7Ơ

2018 m. vasario 14 d. ,  

‘’懎‹•Ǧ†ƒ”ā‡Ž‹•Ƿƒ‰‡Ž·Dz ’ƒ•‹–‹ƒe—‹—‘‡–—• /RSãHO\MHGDUåHO\MH Ä%DQJHOơ³ MDX GDXJ PHWǐ WUDGLFLãNDL Y\NGRPLSURMHNWDLSDJDO5\WǐKRURVNRSą PHWǐJ\YnjQXLSDPLQơWLâLǐPHWǐ SURMHNWDVÄ'UDXJDXNLPHVXãXQHOLX³VNLUWDV*HOWRQRMRåHPơVãXQV PHWDPV3URMHNWHGDO\YDXMDQHWLN ƳVWDLJRVEHQGUXRPHQơEHWLUVRFLDOLQLDL SDUWQHULDL ± 5ơN\YRV SURJLPQD]LMRV PRNLQLDL PRN\WRMRV EXYĊ XJG\WLQLDL LU âLDXOLǐ PLHVWR VDYLYDOG\EơV 9LHãRVLRV ELEOLRWHNRV 5ơN\YRV ¿OLDOR GDUEXRWRMRV 9DLNDLYLVąPơQHVƳY\NGơƳYDLULDV YHLNODVDSLHãXQLXNXV %LEOLRWHNRV GDUEXRWRMRV SDUHQJơ OLWHUDWnjURV DSLH ãXQLXNXV SDURGơOĊ9DLNDLJDOơMRYDUW\WLGRPơWLV NQ\JXWơPLV MDV VNDLWơ SHGDJRJơV Y\UHVQLHML EUROLDL VHVHU\V PRNLQLDL Ʋ SDURGơOĊ Ä0DQR P\OLPDV ãXQLXNDV³ NLHNYLHQDV QHãơVL VDYR P\OLPXV åDLVOLQLXV VXYHQ\ULQLXV

SLUNWLQLXV ãXQLXNXV *ơUơMRVL MDLV YLVDEHQGUXRPHQơ9DLNDLVXVLWLNR VX -DXQǐMǐ JDPWLQLQNǐ FHQWUR NLQRORJH /LGLMD âYHQþLRQLHQH LU MRV DXJLQWLQLDLV.ODXVơVLSDVDNRMLPR NDLSUHLNLDHOJWLVVXãXQLXNDLVNDLS MXRVSULåLnjUơWLJORERWLVXMDLVEHQGUDXWL /DELDXVLDL SDWLNR ãXQLXNǐ VSRUWLQLǐ JHEơMLPǐ SDURG\PDV 6DYR ãXQLXNą %XþNƳ GUDXJDPV SULVWDWơ *UHWD %XþQ\Wơ SDVDNRMR DSLHMƳGHPRQVWUDYRNąPRNDMRV DXJLQWLQLV 9LHQą VDYDLWĊ ƳVWDLJRMH Y\NRSDVDNǐDSLHãXQLXNXVåLnjUơMLPR LU DSWDULPR U\WPHþLDL 3ULHã SLHWǐPLHJąDXNOơWRMRVVNDLWơSDVDNDVDSLHãXQLXNXV9DLNDLYLVąPơQHVƳUXRãơVLSDJULQGLQHLNnjU\ELQLǐ GDUEHOLǐSDURGDLÄ0DQRãXQLXNDV ± PHWǐVLPEROLV³âXQLXNXVGDUơQDPXRVHVXWơYHOLDLV5ơN\YRVELEOLRWHNRMH JUXSơVH VX DXNOơWRMRPLV GDLOLǐMǐDPDWǐEnjUHO\MH Lopšelis-darželis „Bangelė“ nuotr.

ƒ‹÷’”‘‰‹ƒœ‹Œ‘Œ‡Ȃ ‹–‘•‹‘• ƒŽ„‘•’—‘•‡Ž·Œ‹‘†‹‡ƒ 'DLQǐ SURJLPQD]LMRMH Y\NR QHWUDGLFLQLR XJG\PR GLHQD VNLUWDJLPWRVLRVNDOERVSXRVHOơMLPXL 1RUV VNDPEXWLV LU QHVNDPEơMR VNHOEGDPDV SDPRNRV SUDGåLą DU SDEDLJą EHW ± ± NODVLǐ PRNLQLDPVYHLNORVXåWHNR %XYR SLHãLDPRV LOLXVWUDFLMRV IUD]HRORJL]PDPV LU SDWDUOơPV UDãRPDV GDLO\UDãWLV NXULDPL WULROHWDLLUDNURVWLFKDLVNLUWL/LHWXYDL WHNR DWVDN\WL Ƴ VXNWXV YLNWRULQRV

ÄâLPWDV åRGåLǐ /LHWXYDL³ NODXVLPXV±NODVLǐPRNLQXNDLVNXEơMRƳXåVLơPLPXVâLDXOLǐPLHVWRVDYLYDOG\EơV YLHãRVLRV ELEOLRWHNRV Ä$LGR³ ¿OLDOą SUDGLQXNDL SURJLPQD]LMRV ELEOLRWHNRMH ULQNR NQ\JǐGHãLPWXNą3DW\VJUDåLDXVL PRNLQLǐ GDUEDL SDSXRãơ SURJLPQD]LMRVIRMơ1HWUDGLFLQLRXJG\PR GLHQą RUJDQL]DYR 'DLQǐ SURJLPQD]LMRVOLHWXYLǐNDOERVLUOLWHUDWnjURVPRN\WRMRVPHWRGLQLQNơV

ƒ–‡ƒ–‹‘•‘›–‘Œ÷•—•‹–‹‹ƒ• „Romuvos“ gimnazijoje 9DVDULR PơQHVƳ Ä5RPXYRV³ JLPQD]LMRMH Y\NR WUDGLFLQLV PDWHPDWLNRV PRN\WRMǐ PHWRGLQLV VXVLULQNLPDV NXULDPH GDO\YDYR NROHJRVLãâLDXOLǐPLHVWRSURJLPQD]LMǐ ± Ä5RPXYRV³ Ä6DQGRURV³ LU *\WDULǐ 6XVLWLNLPR PHWX PRN\WRMDL DSWDUơ , JLPQD]LMRV NODVLǐ PRNLQLǐ SLUPRMR SXVPHþLR PDWHPDWLNRV UH]XOWDWXV LU SDVLGDOLMR JHUąMDGDUERSDWLUWLPLDSWDUơSHUVSHNW\YLQLXV YHLNORV SODQXV WREXOLQWLQDVPRN\PRVULWLVDQDOL]DYR LUO\JLQRPDWHPDWLNRVGDO\NRPR-

NLQLǐSDåDQJRVLUSDVLHNLPXVEHL , JLPQD]LMRV NODVơVH 3HGDJRJDL GUDXJH LHãNRMR HIHNW\YHVQLǐ PRN\PRPHWRGǐEHLVNDWLQLPREnjGǐ SDGHGDQþLǐXJG\WLVąPRQLQJąPRNLQLǐ QRUą VLHNWL NXR DXNãWHVQLǐ PRN\PRVLUH]XOWDWǐ$QRWÄ5RPXYRV³PDWHPDWLNRVPRN\WRMRV9LROHWRV'DXJHODYLþLnjWơVWRNLHGDO\Nǐ PRN\WRMǐ VXVLWLNLPDL Y\NVWDQW\V JLPQD]LMRMHNDVPHWSDGHGDQHWLN JHULDXSDåLQWLPRNLQLXVEHWƳSUDVPLQDJUDåLDVPLHVWRPRN\NOǐEHQGUDGDUELDYLPRWUDGLFLMDV

—†‹”‹‡«‹ƒ‹‡Ž‹ƒ˜·Ž‹ƒ˜ƒ• Vasario 16-osios proga Šiaulių Vinco Kudirkos progimnazijoje ant langų suplevėsavo vėliavėlės, o iš mokyklos išbėgę vaikai apjuosė savo progimnaziją V. Kudirkos „Tautiška giesme“, prisiūta ant Trispalvės.

V. Kudirkos progimnazijos nuotr.


Epilepsija: liga, su kuria nelengva susitaikyti Visuomenėje nemažai žinoma apie aklumą, įvairius paralyžius, judėjimo negalią, o epilepsija dažnai sukelia baimę. Ištikus priepuoliui gatvėje žmogus gali ir nesulaukti pagalbos, nes vis dar esame įpratę manyti, kad ant žemės tyso tik girtuoklis, kuris mūsų dėmesio nevertas. Teresė HOKIENĖ medicina@snaujienos.lt Europos epilepsijos dienos, kuri nuo 2011 metų minima kasmet, tikslas – šviesti visuomenę apie problemas, susijusias su epilepsija. Europoje šia liga serga apie 6 mln. žmonių. Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistės Almos Mikalauskienės pateiktais duomenimis, Lietuvoje sergančiųjų epilepsija 2016 metais buvo 22 661, Šiauliuose – 833. Iššūkis visai šeimai Šiaulių rajone gyvena šeima, kurioje vienas iš sūnų vaikystėje sirgo sunkia epilepsijos forma. Epilepsija – tai nervinė liga, pasireiškianti priepuoliais, jie atsiranda dėl staigios, stiprios elektros iškrovos galvos smegenyse. Šeimos išgyvenimus bent iš dalies gali atskleisti vyresniojo brolio Domo mintys. „Daugeliui žmonių sunku susitaikyti su netikėtai užklupusia liga. Taip pat buvo ir mano šeimoje, kai susirgo Liudas. Tada sergantis brolis tapo pagrindiniu tėvų rūpesčiu. Brolis sirgo epilepsija nuo aštuonerių metų, o sunkiausia buvo, kai jam sukako šešiolika. Šeimos nariams buvo nelengva apsiprasti su nelaukta bėda. Tai buvo sunkus likimo smūgis, kantrybės išbandymas. Tada tėvams iškilo daugybė klausimų: kokia bus Liudo ateitis, kaip jį gydyti, kaip bus su mokslais... Dėl jo ligos buvo sunku ne tik tėvams, bet ir man, kitam broliui ir sesei. Kol visi susitaikėme su jo liga, reikėjo daugybės nervų.

Aš pajutau, kad nebesulaukiu iš tėvų tiek dėmesio kiek anksčiau... Tada nesupratau, kodėl jie nuolat susirūpinę, įsitempę, nervingi. Man būdavo net skaudu, kad visas jų dėmesys ir globa atitenka sergančiajam. Taip pat nebegalėjau išdykauti, leisti laiko su draugais. Negana to, tėvai dažnai prašė netriukšmauti, ypač švelniai elgtis ir nuolaidžiauti broliui. Beje, neretai broliukas tuo piktnaudžiaudavo. Žinoma, šeima išmoko prisitaikyti, susigyveno su liga. Dabar man prisiminus šiuos dalykus tikrai nesmagu. Dėl to, kad tada nepagalvodavau, kaip sunku Vidui. Jis dvigubai daugiau visko turėjo išgyventi nei visa mūsų šeima.“ Empatijos kartais pritrūksta Kai Liudas baigė pradinę, jis turėjo pereiti į kitą mokyklą. Naujoje vietoje jam buvo sunku susidraugauti su mokiniais. Ir viskas tik dėl to, kad jis kitoks, kad jam likimas užkrovė didesnę naštą. Kai kurie vaikai ėmė šaipytis iš jo priepuolių. Kai kurie net ėmė jo prisibijoti. Dėl šių dalykų jis sielvartavo, palūžo. „Nebežinojau, ko griebtis“, – pasakojo Domas. Labai svarbus yra mokytojo autoritetas ir jo sugebėjimas trumpai paaiškinti bėdą naujiems klasės draugams. Tos mokyklos mokytojai suprato ir padėjo. Vaikinas sėkmingai baigė mokyklą, įgijo profesiją. Anot Domo, broliukui stiprybės suteikė šeimos palaikymas ir įkvepiantys pavyzdžiai: politikas Cezaris, karvedys Aleksandras Makedonietis, rašytojai F. Dosto-

Gimdos kaklelio vėžio galima ro dvi vakcinos dozės, tarp kuišvengti rių turi būti ne trumpesnė kaip Pasaulyje gimdos kaklelio vėžys užima ketvirtą vietą tarp dažniausiai pasitaikančių vėžio formų ir sudaro 12 proc. visų moterų vėžinių susirgimų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2012 m. pasaulyje gimdos kaklelio vėžiu sirgo apie 530 000 moterų. Europoje gimdos kaklelio vėžys yra antroje vietoje po krūties vėžio ir kasmet registruojama apie 33 000 susirgimo atvejų… Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus, prof. dr. S. Čaplinsko, gimdos kaklelio vėžio galima išvengti. Svarbu dalyvauti gimdos kaklelio vėžio prevencijos programoje – reguliariai dalyvauti profilaktinėse patikrose. Taip pat, viena iš svarbiausių gimdos kaklelio vėžio prevencijos priemonių – skiepai nuo ŽPV infekcijos. Mergaitėms – skiepai Primename, kad Lietuvoje nuo 2016 m. rugsėjo visos 11 metų mergaitės nemokamai skiepijamos nuo ŽPV infekcijos. Vakcinacijos schemą suda-

6 mėn. pertrauka. Skiepijant ŽPV vakcinomis, galima išvengti iki 75 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Naujausiais Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pernai nuo ŽPV infekcijos pirma doze buvo paskiepytos 9 765 mergaitės, antra – 5 441. Skiepai nuo ŽPV infekcijos taip pat apsaugo ir nuo lytinių organų karpų bei kitų lytinių organų vėžio. Dėl nemokamos vakcinacijos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Vyresni asmenys nuo ŽPV gali pasiskiepyti savo lėšomis. ŽPV infekcija plinta lytiniu keliu, užsikrėtusiems asmenims dažnai nebūna jokių simptomų, tačiau jie virusą gali perduoti kitiems. Per savo gyvenimą ŽPV užsikrečia 70–80 proc. lytiškai aktyvių asmenų, net ir tie, kurie turėjo tik vieną lytinį partnerį. Apie 70 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų lemia 16 ir 18 tipų žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija. Pagal ULAC Parengė Teresė HOKIENĖ

Artūro STAPONKAUS nuotr.

jevskis ir G. Floberas, dailininkas V. van Gogas, kompozitorius G. F. Hendelis, gamtininkas Č. Darvinas… Jie taip pat kentėjo dėl šios negalios. Negalia, liga, sutrikimas nėra nuosprendis, jeigu šalia atsiranda sergantįjį suprantančių, palaikančių žmonių. Ligos priežasčių – daugybė Epilepsiją žmonės dažnai vadina nuomariu. Sergant šia liga prasideda traukuliai, prarandama sąmonė. Priepuoliai kartojasi ilgą laiką, gali neišnykti visą gyvenimą. Šį susirgimą gali sukelti traumos, persirgtos ligos, stiprūs

išgyvenimai, alkoholio ar kai kurių medikamentų vartojimas. A. Mikalauskienės informacijoje teigiama, kad didelė rizika susirgti epilepsija yra, jei vaiko mama nėštumo metu sirgo nėščiųjų cukriniu diabetu, infekcinėmis ligomis ar turėjo bėdų dėl kraujospūdžio reguliavimo, buvo labai sunkus gimdymas ir pan. Dažnai epilepsijos priepuoliai atsiranda kaip gretutiniai reiškiniai sergant išsėtine skleroze, Parkinsono liga, diabetu ir kt. Išoriniai simptomai gąsdina Dažniausiai aplinkinius išgąs-

dina, kad priepuolio metu trūkčioja galūnės ar visas kūnas, teka seilės, „išvirsta“ akys, matyti traukuliai veide. Žmogus gali išlikti sąmoningas arba netekti sąmonės – tuomet jis visiškai nereaguoja į aplinką. Kartais sutrinka paciento orientacija, jis gali atlikti veiksmus, kurių nesuvokia, o vėliau ir neprisimena. Žmogus gali staiga sustingti neįprastoje vietoje, pavyzdžiui, vidury gatvės, nesiorientuoti, kur jis ir ką veikia. Vaikams ar paaugliams pasitaiko trumpalaikių sąmonės netekimo epizodų be nevalingų judesių – atrodo, lyg asmuo trumpam sutriktų, kalbėdamas stabtelėtų. Asmenybės pokyčiai Ilgai sergant epilepsija atsiranda tam tikrų charakterio ypatumų (smulkmeniškumas, pedantiškumas, įkyrumas), būdingi nuotaikos svyravimai, galimas suvokimo blogėjimas. Dėl vaistų poveikio pasireiškia slopinimas, mieguistumas, pykinimas, svaigulys, nuovargis, nemiga, neaiškus matymas, sujaudinimas, kai kam padidėja svoris, vargina nepageidaujamas plaukuotumas ar plaukų slinkimas, spuogai, menstruacijų ciklo sutrikimai. Epilepsija vaikystėje dažnai susijusi su mokymosi sunkumais: sergantys vaikai sunkiau koncentruoja dėmesį, blogiau įsimena. Nukelta į 9 p.


7 | SVEIKATOS KODAS

Skiepai – saugiausia gripo pro�ilaktika

2018 m. vasario 14 d. TREČIADIENIS

Artūro STAPONKAUS nuotr.

yra alergiški kiaušiniams. Jei asmuo nesilaiko konkrečios dietos be kiaušinio, jam nepasireiškia simptomų – skiepytis galima. Jei vis dėlto alergijos simptomų pasireiškia, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju alergologu dėl tolimesnio skiepijimo.

Kai sveikatos specialistai sako, kad reikėtų skiepytis artėjant sezoniniam gripui, dažnas susimąsto – ar tikrai verta? Juk praeitais metais persirgau, savaitę pasikankinau su varvančia nosimi ir nežymia temperatūra, tai kam skiepytis nuo tokių simptomų, be to galima ir nesusirgti... Bet ar tikrai žinome, kas yra gripas ir kad mes tikrai juo persirgome? O gal tai buvo tik paprastas peršalimas, nuo kurio skiepų nėra? Pasaulio sveikatos organizacija skiepus pripažįsta veiksmingiausia gripo specifine profilaktikos priemone. Skiepai apsaugo nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: plaučių, bronchų, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kt. Reikia maždaug dviejų savaičių, kad žmogaus organizme susidarytų antikūnai kovai su gripo virusu. Todėl skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui. Nuo gripo skiepytis reikia visiems Asmenys nuo 65 metų amžiaus ir vyresni rizikuoja susirgti sunkia gripo ligos forma, todėl jiems būtina pasiskiepyti. Suaugusiesiems ir vaikams, sergantiems lėtinėmis ligomis tokiomis kaip astma, cukrinis diabetas, širdies, inkstų ligos ir kt., gripas yra labai pavojingas, nes sukelia šių ligų paūmėjimą. Gripas taip pat pavojingas mažiems vaikams, todėl ypač rekomenduojama kasmet skiepyti 6 mėn.– 5 metų vaikus. Nėščiosios, susirgusios gripu, gali patirti priešlaikinį gimdymą ar netekti kūdikio, todėl ir joms labai svarbu pasiskiepyti. Vaikai ir kiti pasiskiepiję asmenys ne tik nesusirgs sunkia gripo forma, bet ir apsaugos neskiepytus asmenis. Todėl net ir visiškai sveikiems asmenims reikia skiepytis nuo gripo. Ypatingai rekomenduoja pasiskiepyti šiems rizikos grupių asmenims: 65 metų ir vyresniems asmenims; nėščiosioms; asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose; asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais; sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.

Rizikos grupėms priskiriami asmenys pasiskiepyti gali nemokamai. Dėl skiepų reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Vakcina pritaikoma kiekvienam sezonui Vakcina gaminama kiekvienam gripo sezonui, atsižvelgiant į tai, koks viruso tipas prognozuojamas. Todėl nuo gripo skiepytis reikia kasmet, nes ankstesnio skiepo metu pasigaminę antikūnai neatpažins naujo gripo viruso ir organizmo imunitetas nuo ligos apsisaugoti bus nepakankamas. Gripo skiepai nuo ligos apsaugo vidutiniškai 12 mėnesių. Jau po 6 mėnesių nuo skiepo antikūnų organizme sumažėja dvigubai. Gripo virusui būdinga dažna antigeninė kaita (genetinės mutacijos), kas lemia gripo viruso savybių kaitą. Todėl Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nuolat seka gripo virusų kaitą ir kiekvienais metais prognozuoja labiausiai paplitusias viruso padermes bei rekomenduoja būsimojo sezono vakciną. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad gripo skiepų efektyvumas yra 70-90 proc., kai vakcinos sudėtis gerai atitinka cirkuliuojantį gripo virusą. Kodėl nėščios moterys turėtų skiepytis nuo gripo? Pasaulio sveikatos organizacija, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras nėščiąsias išskiria kaip vieną svarbiausių gripo rizikos grupių. Nėščiųjų skiepijimas nuo gripo yra saugus ir efektyvus. Vakcinacija apsaugo ne tik besilaukiančią moterį, bet ir vaisių bei ką tik gimusį kūdikį. Moterys, kurios nėštumo metu suserga gripu, yra dažniau hospitalizuojamos, gydomos intensyvios terapijos skyriuje, dažniau pasitaiko mirčių nuo sunkių gripo komplikacijų, todėl nėščioms moterims rekomenduojama tai padaryti. Ar gali skiepytis asmenys, alergiški kiaušinio baltymui? Gripo vakcinos sudėtyje gali būti labai maži kiekiai kiaušinio (pavyzdžiui, ovalbumino), naudojamo gamybos proceso metu, pėdsakų. Tokie skiepai paprastai nesukelia alerginių reakcijų žmonėms, kurie

Ar pasiskiepijus nuo gripo įmanoma susirgti? Nė viena vakcina 100 proc. neapsaugo nuo ligos, bet skiepai gerokai sumažina riziką susirgti. Yra kelios priežastys, dėl ko kartais pasiskiepijus nuo gripo susergama. Tai priklauso nuo skiepijamo asmens amžiaus (kuo vyresnis asmuo, tuo imuninis atsakas yra vangesnis). Taip pat lydinčios ar persirgtos ligos, vaistų (pavyzdžiui, imunosupresantų) vartojimas. Kita priežastis – skiepai nuo gripo pradeda veikti tik po maždaug dviejų savaičių, todėl asmenys, užsikrėtę prieš arba netrukus po vakcinacijos, gali susirgti. Paskiepyti asmenys taip pat gali susirgti gripu, kurį sukelia skirtingos padermės gripo virusai, nuo kurių vakcina neapsaugo. Ar skiepas nuo gripo gali sukelti ligą? Gripo skiepas negali sukelti gripo, nes vakcinoje nėra gyvo gripo viruso. Kai kuriems žmonėms po skiepo injekcijos vietoje atsiranda skausmingumas ir paraudimas, kurie praeina per 3 dienas. Tai tik įrodo, kad organizmas reaguoja į skiepą ir formuojasi imunitetas. Dažniausiai pasitaikančios nepageidaujamos reakcijos į skiepą yra lengvos, trumpalaikės ir nereikalaujančios gydymo. Inaktyvuotos vakcinos dažniausiai sukelia vietines reakcijas (tai – paraudimas, patinimas, skausmingumas injekcijos vietoje) ir bendras reakcijas (karščiavimas, bendras silpnumas, mieguistumas, nuovargis). Šie simptomai paprastai trunka iki 2–3 dienų, gripas dažniausiai trunka ilgiau nei savaitę. Tad nepageidaujamos reakcijos į gripo vakciną nėra blogiau nei gripas. Ar verta skiepytis, kai gripo sezonas jau įsibėgėjo? Pasiskiepyti nuo gripo rekomenduojama kiekvienais metais rudens-žiemos mėnesiais, nes reikia maždaug dviejų savaičių, kad žmogaus organizme susidarytų antikūnai kovai su gripo virusu. Geriausia pasiskiepyti prieš prasidedant gripo sezonui, tačiau net ir sausio-vasario mėnesiais skiepytis nėra vėlu, nes gripo sezonas paprastai tęsiasi nuo spalio iki balandžio mėnesio. Nuo gripo skiepytis rekomenduojama visą gripo sezoną. Pagal ULAC

Kviečiama dalyvauti apklausoje Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas kviečia visus Lietuvos gyventojus dalyvauti viešoje nuomonių apklausoje ir prisidėti prie 2018–2028 m. Valstybinės narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos programos kūrimo. Visi norintys kviečiami išreikšti savo nuomonę priklausomybių gydymo, baudžiamosios narkotikų politikos, prevencijos, žalos mažinimo ir alkoholio bei tabako kontrolės temomis. Apklausa vyks iki vasario 18 d. Pokyčiai svarbūs visiems „Rengdami šią apklausą siekiame šių esminių tikslų: tik diskutuodami galime atsakyti, kur mes norime būti po daugiau nei 10 metų, todėl norime išgirsti visuomenės nuomonę, išgryninti jos pasiūlymus opiausio-

se narkotikų, tabako ir alkoholio prevencijos ir kontrolės srityse bei parengti ilgalaikę programą. Tikimės, kad apklausos dalyviai bus aktyvūs ir drąsiai pristatys siūlymus. Užsienio šalių patirtis patvirtina, kad ilgalaikė, subalansuota ir visapusiška politika psichoaktyviųjų medžiagų prevencijos ir priežiūros srityje – vienintelis kelias pasiekti reikšmingų pokyčių, rasti atsakymus, kokią šalį mes norime matyti ateityje. Pateiktos idėjos padės atsakyti į visuomenei taip rūpimus klausimus: kaip ugdyti jauną žmogų, kaip užtikrinti reikiamą pagalbą priklausomiems asmenims, kaip tinkamai pasitikti naujus iššūkius globaliame pasaulyje“, – pažymi NTAKD direktorė Inga Juozapavičienė. Visuomenės lūkesčiai ir idėjos Turime būti žingsniu priekyje, kad tinka-

Bičių pikio naudos Jau nuo neatmenamų laikų žmonės augino ir prižiūrėjo bites. Šios ne tik dovanoja medų, bet ir teikia labai vertinamus produktus: bičių pienelį, bičių duonelę, vašką ir, žinoma, bičių pikį, kitaip žinomą propolio vardu. Būtent jį popiežius Pijus XII paskelbė šventu produktu. Kuo gi jis toks ypatingas ir kokią naudą teikia, pasakoja medicinos mokslų daktaras Algirdas Baltuškevičius ir farmacijos įmonės tyrėja Vilma Stankutė. Kas yra bičių pikis? ,,Tai sakinga medžiaga, kurią bitės naudoja savo „statybos” darbams. Dažnai girdimas žodis „propolis” iš graikų kalbos išvertus reiškia „miesto apsaugą”. Būtent „gynybinėmis” funkcijomis ši medžiaga ir pasižymi. Jis pagaminamas bitėms renkant sakus ir maišant juos su nedideliu kiekiu bičių vaško, žiedadulkių ir medaus. Kaip ir visos išvardintos sudėtinės dalys, bičių pikis turi begalę naudingų savybių, kurios patvirtintos ne tik senolių išminties, bet ir mokslinių tyrimų. Veikia kaip natūralus antibiotikas „Propolis gali būti veiksmingas prieš agresyvias bakterijas, pasižymi antigrybelinėmis ir antivirusinėmis savybėmis, yra puiki priemonė padedanti išvengti peršalimo, viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų uždegimo, vidurinės ausies ligų ir infekcijų, – teigia V. Stankutė. – Dažna šiuolaikinio žmogaus problema – atsparumas atibiotikams. Beje, juos vartojant neretai rekomenduojama naudoti probiotikus, kurie išsaugo gerąsias savybes žarnyne. Viso to gali neprireikti, jei pasirinksite natūralų būdą – bičių pikį. Izoliuotos rūgštys atstos antibiotikų veiksmingumą. Anot V. Stankutės, propolis – natūralus antibiotikas, kuriuo gali būti gydomos ne tik peršalimo ligos, bet ir žaizdos, ir nudegimai. Bičių

pikis greitina žaizdų ir nudegimų gijimą, skatina naujų ląstelių augimą.Tyrėjos nuomone, rekomenduojamas kaip burnos ir žarnyno dezinfekantas, cukraus kraujyje stabilizatorius. Gali sušvelninti vėžio gydymą Daktaro A. Baltuškevičiaus teigimu, propolis – efektyvi priemonė gebanti palengvinti kovą su vėžiu. Todėl jos vartojimas rekomenduojamas ne tik profilaktiškai, bet ir ligos atveju. „Bioinformatikos ir medicinos tyrimų duomenimis, bičių pikis gali ir geba kovoti su onkologinių ligų simptomais. Atlikti eksperimentai įrodė propolio efektyvumą sergant kasos, inkstų, šlapimo pūslės, odos, prostatos, storosios žarnos, krūties, kepenų, smegenų ir kraujo vėžiu. Bičių pikis sudarytas iš daugiau nei 300 aktyviųjų sudedamųjų dalių. Dauguma jų – polifenoliai, (antioksidantai), kurie kovoja su ligomis ir pažeidimais organizme. Jie padeda skirtingais – naujų kraujagyslių formavimosi, siekiant užkirsti kelią vėžio ląstelių augimui, metastazių plitimo į kitus organus, vėžinių ląstelių dalijimosi stabdymo metodais. Be to, ištirta, jog bičių pikis gali padėti sušvelninti šalutinius chemoterapijos efektus”, – vardina A. Baltuškevičius. Patogus naudojimas Bičių pikį ir spiritinį jo užpilą žino bene visi. Tai jau daugelio metų patvirtinta priemonė. O propolio kapsulės, pasak A. Baltuškevičiaus, vertinga naujovė. Tai visiškai natūralus produktas, tad atėjus šaltajam sezonui galima vartoti profilaktiškai. Be to, jos yra tinkamos medui ar kitiems bičių produktams alergiškiems žmonėms. Asmenų, nepriimančios šios medžiagos, vos keli procentai. Pagal Medicata filia Parengė Teresė HOKIENĖ Artūro STAPONKAUS nuotr.

mai pasitiktume iššūkius. Keičiasi pasaulis, keičiasi psichoaktyviųjų medžiagų rinka, keičiasi pasiūla ir paklausa, keičiasi vartotojai, keičiasi visuomenės požiūris. Siekiame, kad naujoji programa atspindėtų šių dienų Lietuvos visuomenės lūkesčius bei padėtų spręsti opiausias visuomenės problemas, susijusias su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu Lietuvoje. Tikimės aktyvaus visuomenės įsitraukimo teikiant savo nuomonę ir įveikiant naujus iššūkius. Lauksime Jūsų idėjų, kokia turi būti ilgalaikė narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės bei prevencijos politika ateinančius 11 metų, NTAKD svetainėje ntakd.lrv.lt ir socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje fb.com/ntakd. Pagal NTAKD


Peržiūrėta toleruotina 3-MCPD norma augaliniame aliejuje ir ris vadovavo mokslinei grupei, maiste parengusiai 2016 m. mokslinę

Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) ekspertai, remdamiesi atnaujinta moksline nuomone, iš naujo įvertino 3-monochlorpropandiolio (3-MCPD), susidarančio perdirbant maistą, galimą ilgalaikį neigiamą poveikį žmonių sveikatai (inkstams bei vyrų vaisingumui). Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas, remdamasis skelbiamais Efsa moksliniais tyrimais teigia, kad su maisto produktais suvartojamas 3-MCPD kiekis daugumai vartotojų laikomas saugiu, tačiau daug tam tikrų produktų vartojantiems jaunesnių amžiaus grupių vartotojams gali kelti pavojų sveikatai. Pasak EFSA, mišiniais maitinami kūdikiai gali nežymiai viršyti saugų suvartojimo lygį tik kraštutiniais atvejais.

Teršalai susidaro rafinuojant aliejų Cheminė medžiaga 3-monochlorpropandiolis (3-MCPD) ir panašios medžiagos, vadinamos 3-MCPD esteriais, yra maisto perdirbimo teršalai, randami kai kuriuose perdirbtuose maisto produktuose ir augaliniame aliejuje, daugiausia palmių aliejuje. Maisto produktuose 3-MCPD ir jo esteriai atsitiktinai susidaro maisto gamybos procesuose, ypač rafinuojant aliejų. EFSA Teršalų ekspertų grupė 2016 m. įvertino galimą riziką dėl 3-MCPD ir kitų maisto gamybos metu atsirandančių teršalų – glicidil riebalų rūgščių esterių (GE). EFSA padarė išvadą, kad glicidolis (pirminis GE junginys) yra genotoksiška ir kancerogeniška medžiaga, kuri gali pažeisti žmogaus DNR ir sukelti vėžinius susirgimus. Šiuo metu Europos Komisija baigia rengti naujus ES teisės aktus, kuriais siekiama sumažinti GE lygį augaliniame aliejuje ir maisto produktuose. EFSA peržiūrėjo ir atnaujino 3-MCPD ir jo esterių keliamos rizikos vertinimą, EFSA vertinimas dėl GE liko nepakitęs. Saugus lygis yra du su puse karto didesnis už anksčiau nustatytąjį Prof. Christer Hogstrand, ku-

nuomonę ir jos atnaujinimą, teigė: „EFSA nusprendė peržiūrėti savo vertinimą, kai Jungtinis Maisto ir Žemės ūkio organizacijos (FAO) ir Pasaulio sveikatos organizacijos (WHO) Maisto priedų ekspertų komitetas (JECFA) nustatė kitokį 3-MCPD saugų lygį – toleruotiną paros normą (angl. tolerable daily intake, TDI). EFSA atnaujino metodą (lyginamosios analizės pagal etaloną metodas), kurį taikė apskaičiuodami ankstesnę toleruotiną paros normą. Ekspertų grupė pritaikė patikslintą metodą, kad pakartotinai įvertintų saugų 3-MCPD lygį. Rezultatas parodė, kad paskaičiuotas saugus lygis yra du su puse karto didesnis už anksčiau nustatytąjį.“

Toleruotina teršalų paros norma 3-MCPD toleruotina paros norma mikrogramais kilogramui kūno svorio: EFSA (2017 m.) – 2.0 JECFA (2016 m.) – 4.0 EFSA (2016 m.) – 0.8 Galima rizika inkstams bei vyrų vaisingumui Prof. Hogstrand teigė: „Mes dar kartą patikrinome duomenis apie poveikį vystymuisi ir reprodukcijai, ypač vyrų vaisingumui, kaip tai akcentavo JECFA. Apskaičiavome lygį, kurį pasiekus gali atsirasti galimai neigiamas poveikis inkstams ir vyrų vaisingumui. Atnaujinta toleruotina paros norma apsaugo nuo abiejų tipų poveikio“. Tyrimai skirtingi – išvados tos pačios EFSA naujai paskaičiuota toleruotina paros norma yra artimesnė JECFA nustatytajai. EFSA ir JECFA naudojo tuos pačius toksikologinius duomenis, bet skirtingus duomenų modeliavimo metodus. Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas pastebi, kad nepaisant šių techninių skirtumų, abi organizacijos priėjo tų pačių išvadų dėl galimai neigiamo 3-MCPD poveikio ir rizikos visuomenės sveikatai lygio. Pagal NMVI

SVEIKATOS KODAS | 8

Ar užtenka dėmesio burnos higienai?

Vienas nemaloniausių bei sunkiausiai pakeliamų yra danties skausmas. Su pastarojo ar tarpdančių skausmu bent kartą per gyvenimą yra susidūręs kiekvienas. Tačiau tai dar ne visos problemos. Būna, kad dantys reaguoja į šaltą, karštą, saldų maistą, kartais pradeda kraujuoti dantenos. Tokiais atvejais skubame pas dantų gydytoją, tačiau, pasak specialistų, dantų problemų turėtume mažiau, jei tinkamai jais rūpintumėmės. Daugumos lietuvių dantų higiena, deja, vis dar yra nepakankama.

Valymas ir reguliarus lankymasis pas odontologą Norint kad dantenos ir dantys būtų sveiki, anot vaistininko Rimvydo Blyno, labai svarbu tinkamai juos prižiūrėti. „Būtina reguliariai dantis valyti su pasta, naudoti tarpdančių siūlą bei tarpdančių šepetėlį, išsivalius dantis, burną praskalauti specialiu skysčiu. Žinoma, nereikia pulti į kraštutinumus ir po kiekvieno kąsnio lėkti į vonios kambarį. Visiškai pakanka, jei dantys kruopščiai ir atidžiai yra išvalomi ryte ir vakare. Tačiau dažnai užkandžiaujant, labai gerai burną po valgio išsiskalauti bent paprastu vandeniu. Tai padeda sumažinti maisto likučių kiekį burnoje, – tvirtina vaistininkas. – Taip pat svarbu reguliariai lankytis pas odontologą, atlikti vadinamąją burnos higieną: nuvalyti dantų apnašas ir akmenis, pasitikrinti dėl dantų ėduonies, galų gale pasitarti, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje, kokias priemones naudoti“. Kokią dantų pastą rinktis? Dantų pastos pasirinkimą iš esmės lemia tai, ar ji reikalinga kasdienei dantų priežiūrai ar tam, kad padėtų išspręsti kokią nors dantų ar dantenų bėdą. Dantų pastos būna higieninės, profilaktinės bei gydomosios. Pirmosios turi pagrindines sudedamąsias dalis, bet nestabdo ėduonies plitimo, negydo dantenų uždegimo. Tokios pastos labiausiai tinka tiems, kurie nešioja protezus. Profilaktinės dantų pastos savo sudėtyje turi ir veikliųjų medžiagų. Tai dantų pastos, saugančios nuo uždegimo, mažinančios dantų jautrumą, balinančios, neleidžiančios susidaryti akmenims. Į šias pastas įeina dantis nuo ėduonies saugantis fluoras. Kuo jo kiekis pastoje didesnis,

Artūro STAPONKAUS nuotr.

2018 m. vasario 14 d. TREČIADIENIS

tuo ši geriau saugo dantis nuo ėduonies. Tačiau derėtų atminti ir tai, kad pastos su fluoru nereikėtų rinktis vaikų iki maždaug 2–3 metų amžiaus dantų priežiūrai, mat mažyliai nemoka išspjauti burnos turinio ir pastos neretai paragauja. Tuo tarpu gydomąsias dantų pastas geriausia naudoti tik pasitarus su gydytoju. Balinimas reikalauja atsargumo Į klausimą, ar balinamosios pastos išties veikia taip, kaip reklamose, pašnekovas neslepia, jog šios rūšies dantų pasta, kaip ir kiekviena kita nuvalo tik dalį ant dantų paviršiaus nusėdusių pigmentinių medžiagų. Dantys pašviesėja maždaug pustoniu, ypatingai didelio stebuklo tikrai neįvyksta. Dantų spalvą pakeisti galima tik atliekant specialias balinamąsias procedūras odontologo kabinete. „Beje, atsargiau balinamąsias dantų pastas turėtų naudoti tie, kurių dantys labai jautrūs. Tokiu atveju reikalinga pasta su dideliu fluoro kiekiu, o ne balinamoji. Pastaroji dantų jautrumą tik padidins“, – pastebi vaistininkas priduria, kad pravartu dantų pastą ir kartas nuo karto ir pakeisti kita, mat dantys ir dantenos pripranta prie veikliųjų medžiagų ir pasta nebėra tiek efektyvi, kiek galėtų būti. Šepetėlius keisti kas 2–3 mėnesius Renkantis dantų pastą, R.Blyno teigimu, reikėtų nepamiršti, kad pagrindinė individualios burnos higienos priemonė visgi yra dantų šepetėlis. Būtent juo nuo dantų mechaniškai pašaliname dantų ir dantenų ligas sukeliančias bakterines apnašas. „Labai svarbu, kad jo šereliai būtų minkšti, mat tuomet bus mažiau pažeidžiamos dantenos. Jei dantys itin jautrūs,

jei žmogų vargina kraujuojančios, skausmingos dantenos, tuomet reikėtų rinktis šepetėlius su ultra minkštais šereliais,“ – tvirtina pašnekovas. Anot jo, paskutiniuoju metu vis labiau populiarėja vieno danties šepetėliai – tokie geriau išvalo tarpdančius, su jais patogiau prižiūrėti kabes. Nemažai žmonių naudojasi elektriniais dantų šepetėliais, savo pirkėją atranda ir ultragarsiniai šepetėliai. „Žmonės, būna, pasiteirauja, o kuo ypatingi dantų šepetėliai su aukso ar sidabro dalelėmis? Naudojant tokius šepetėlius, praėjus kelioms valandoms po dantų valymo ant šerelių aptinkama mažiau bakterijų. Tai labai svarbu, kalbant apie tinkamą burnos higieną“, – teigia R. Blynas. Vaistininkas pastebi, jog dantų šepetėlį, siekiant, kad jis dantis nuvalytų kuo efektyviau, reikėtų keisti maždaug kas 2–3 mėnesius, nes per tiek laiko šereliai „sugula“ į šonus. Deja, dauguma lietuvių dantų šepetėlius keičia per retai. Saldumynai – dantų priešas Burnos sveikatą, anot vaistininko, palaikyti padeda ne tik tinkama dantų pasta, šepetėlis, tarpdančių siūlas bei burnos skalavimo skystis, bet ir tinkama, racionali mityba. „Praktika rodo, kad dauguma žmonių, ypač vaikų, valgo per daug saldumynų. O šie labai patinka ir burnoje gyvenančioms bakterijoms. Pastarosios cukrų skaido ir danties paviršiuje išskiria rūgščių. Tai paskatina emalio tirpimą, sudaro palankias sąlygos vystytis dantų ėduoniui“, – R. Blynas. Anot jo, visavertė mityba ne tik padeda išvengti burnos problemų, bet ir apskritai stiprina visą organizmą, tad tikrai verta atkreipti dėmesį į tai, kas lėkštėje. Pagal „Camelia“

Kai spaudimas toks žemas, kad nėra kur kristi „Labai jau daug dėmesio skiriama padidėjusiam kraujo spaudimui. O mano jis mažas. Gydytoja tvirtina, kad nieko baisaus, kad man bent jau negresia insultas. Vaistų nėra, o aš dažnai jaučiuosi nekaip. Kaip gyventi hipertonikams, patarimų gausu. O ką daryti man?“ Aldona. Tai apie jus? Ką tokiu atveju pataria gydytojai?

bus pagrindinė liga. O jeigu ji pirminė ir jūsų kraujo spaudimas visuomet yra 90/60 ar dar mažesnis, specialaus gydymo nėra. Tuomet liga nepavojinga gyvybei: ji nesukelia infarkto ar insulto. Be to, moksliniai tyrimai nurodo, kad mažesnis kraujo spaudimas stabdo aterosklerozės formavimąsi, gyvenimo trukmę pailgina 10 metų. Žodžiu, gyvenk ir džiaukis. Tik kad džiaugtis nėra jėgų...

Simptomai nemalonūs, bet liga nepavojinga Vienas dažniausių žemo spaudimo simptomų – dažnas galvos svaigimas ar apiimantis silpnumo ir mieguistumo jausmas. Žmonės, kurių kraujo spaudimas mažas, orų permainas jaučia labai jautriai, kone kaip barometrai. Jeigu arterinė hipotenzija (būtent taip gydytojai vadina sumažėjusį kraujo spaudimą) yra antrinė – tai yra „lydi“ kitas ligas (pvz., anemiją, skydliaukės, kepenų, nervų sistemos ir kt.), gydoma

Kur ieškoti priežasčių? Sergant hipotenzija sutrinka kraujagyslių tonusų reguliacija. Daugumai pirmine hipotenzija sergančiųjų tai – šeimos palikimas. Tačiau ligą gali sukelti ir nuolatinis stresas, per dideli darbo krūviai, judėjimo stoka; o kartais ir vitaminų E, C ir B grupės stoka. Jeigu žemas kraujo spaudimas jums nekelia didelių problemų, labai dėl jo nerimauti neverta. Tačiau taip būna labai retai, o kad tinkamai pagelbėti nelaimėliui reikalingi papildomi tyrimai.

Pirmiausia – kraujo ir šlapimo analizė, kardiograma. Jeigu šie tyrimai nerodo sveikatos sutrikimų, gali būti reikalinga kardiologo arba neurologo konsultacija Ieškome pagalbos Hipotenzija vaistais negydoma. Tiesa, priklausomai nuo simptomų, pavyzdžiui, jei kamuoja galvos skausmai, gydytojas gali skirti preparatų, kurių sudėtyje yra kofeino. Tačiau vaistų nereikia nuolat vartoti. Hipotonikui į pagalbą ateina vaistažoliniai preparatai. Kraujagysles tonizuoja ženšenis, kininė simondsija, rožinė radiola ir kt. Gydymo kursas paprastai trunka 3 savaites, po to – mėnesio pertrauka ir kursą galima pakartoti. Sergant hipotenzija reikia „treniruoti“ kraujagysles. Tam tinka gydomosios vonios ir dušai, hidromasažai, pirtis. Taip pat galima pasimėgauti kontrastiniu dušu, tik temperatūrų skirtumai neturi būti labai dideli.

Poilsis ir judėjimas Ir žinoma būtina judėti – niekas geriau nepagerina raumenų ir kraujagyslių fono kaip fizinė veikla. Dauguma hipotonikų dieną apima silpnumas ir mieguistumas. Tokiu atveju pagelbėti gali paprastas pratimas. Atsisėskite ant kėdės, rankas sukryžiuokite už galvos. Giliai įkvėpkite ir iš lėto lenkitės kelių link. Išsitieskite ir staigiai iškvėpkite. Pratimą pakartokite tris kartus. Geriausias vaistas žemo kraujo spaudimo kamuojamiesiems – miegas. Miegoti jiems rekomenduojama 9–11 valandų per parą. Jeigu turite galimybę, prieš miegą bent pusvalandį pasivaikščiokite lauke. Energijos ryte padės sukaupti kvėpavimo pratimai, kuriuos 5–7 kartus reikia atlikti nepakilus iš lovos. Gulėdami ant nugaros giliai įkvėpkite, kad išsipūstų pilvas. Po to iš lėto iškvėpkite, kad pilvas susitrauktų. Toks kvėpavimas gerina kraujotaką, kelia nervų sistemos tonusą.

Maiste yra pagalbininkų Hipotoniko rytas prasideda kava – kofeinas puikiai tonizuoja. Pusryčiams galima suvalgyti sumuštinį su sviestu ir sūriu – tai idealus riebalų ir druskų balansas, didinantis spaudimą. Geriau rinktis kietųjų sūrių rūšis, juose yra medžiagų, panašių į serotoniną. Užkandžiams tinka riešutai ir vaisiai – juose esantis vitaminas C padeda kraujagyslėms. Pietums derėtų rinktis mėsos arba žuvies patiekalą – juose yra reikalingų baltymų. Tie, kurių spaudimas žemas, gali neriboti aštrių patiekalų ar prieskonių vartojimo. Naudingi ir produktai, kuriuose yra kalio: pupelės, jūros kopūstai, razinos ir kt. Dieną rekomenduojama gerti stiprios arbatos su citrina. Vakare tiktų šiek tiek pieno produktų. Pagal sveikata.lt Parengė Teresė HOKIENĖ


9 | ĮVAIRIOS NAUJIENOS

2018 m. vasario 14 d. TREČIADIENIS

Šiaulių tardymo izoliatoriuje kalintieji gražins miestą

Vitalio LEBEDŽIO nuotr.

Po bendradarbiavimo sutarties pasirašymo rankas spaudžia (iš kairės) Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius A. Bartulis ir Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktorius Saulius Rajunčius. Justina KYBARTAITĖ j.kybartaite@snaujienos.lt Šiaulių miesto savivaldybėje pasirašyta sutartis tarp Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Antano Bartulio ir Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktoriaus Sauliaus Rajunčiaus. Šia bendradarbiavimo sutartimi buvo oficialiai nutarta, kad kalintieji Šiaulių tardymo izoliatoriuje

galės prisidėti prie Šiaulių miesto aplinkos gerinimo. Pirmiausia bus tobulinama miesto Rėkyvos seniūnijos aplinka, o po to žadama pagerinti ir kitų Šiaulių seniūnijų aplinkas. „Šiaulių miestas neatstumia kalinčiųjų“ Šiaulių miesto Rėkyvos seniūnijos seniūnė Eglė Šimkevičienė priminė, jog praėjusių metų lap-

kričio mėnesį dvi dienas Šiaulių tardymo izoliatoriaus ūkio aptarnavimo būrys padėjo sutvarkyti parką, esantį Rėkyvos seniūnijoje. „Tai buvo pirmasis, neoficialus bendradarbiavimas, todėl nusprendėme jį įteisinti. Turime paruošę medžių suoliukų gamybai. Pasitarę su Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktoriumi, nusprendėme, kad tuos suoliukus galėtų pagaminti būtent kalintieji. Tai apibrėžėme ir bendradarbiavimo sutartyje. Taip pat norime, kad ne tik Šiaulių miestas būtų švarus, bet ir norime padėti kalintiesiems, jog jie galėtų socialiai integruotis į visuomenę. Kiti turi matyti, kad ir jie nėra tokie blogi. Kalintieji turi meninių gebėjimų, sieksime įgyvendinti bendrus projektus“, – pasakojo Šiaulių miesto Rėkyvos seniūnijos seniūnė E. Šimkevičienė. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius A. Bartulis teigė, kad šis projektas parodo, jog neatstumiame savo šiauliečių, juk visi klystame. „Šis gražus pavyzdys rodo, kad Šiauliuose tikrai yra tvarkytinų erdvių. Tokia iniciatyva tikrai nesustos tik ties viena seniūnija, bet persikels ir į kitas. Šis žingsnis pa-

Epilepsija: liga, su kuria nelengva susitaikyti Atkelta iš 6 p. Kaip padėti ištikus priepuoliui Svarbiausia – nepalikti žmogaus vieno. Jei priepuolis ištinka stovintį ar sėdintį žmogų, jis griūdamas gali susižeisti, todėl tokį asmenį svarbu apsaugoti nuo susižalojimo. Anksčiau buvo manoma, jog priepuolio ištiktajam būtinai reikia į burną įdėti kokį

KVIEČIAME Vasario 16 d. 11–13 val. – literatūrinė-meninė akcija „Nepriklausomybės maršrutas – 100. Šiauliai“ Šiaulių m. autobusuose (nr.12, 21). Lietuvių poetų eiles skaito VŠDT aktoriai Monika Šaltytė, Nomeda Bėčiūtė, Danguolė Petraitytė, Juozas Bindokas. Vasario 16 d. 15 val. – „Laiptų galerijoje“ atidaroma 18–19 a. Lietuvos žemėlapių ekspozicija, Algimanto Aleksandravičiaus fotografijų paroda „Lietuva – praskleidus debesų apklotą“. Knygos „Žemaitėje – mona meile“ pristatymas. Vasario 16 d. 16 val. – valstybės šimtmečiui skirtas koncertas. Dalyvauja folkloro grupė „Salduvė“. Renginys nemokamas. Šeštadienis – Šeimų diena. Parodų lankymas nemokamas! IŠSAMIAU APIE RENGINIUS: www.laiptai.com Tel. (8 41) 20 06 42

nors daiktą, kad šis nenusikąstų liežuvio, dabar to daryti nerekomenduojama, nes galima sužeisti burnos ertmę. Nereikia po priepuolio ištikto žmogaus kišenėse ieškoti vaistų, nes priepuolio metu jų vis tiek nesugirdysime. Žmogų reikia patogiai paguldyti, padėti ką nors minkšta po galva, atsegti apykaklę. A. Mikalauskienė įspėja, kad greitąją medicinos pagalbą reikėtų kviesti, jei žmogus ilgokai neatgauna sąmonės, jei priepuolis trunka daugiau nei 5 minutes, jei susižeidė, jei kyla temperatūra. Nedelsiant medikus reikėtų kviesti nėščiajai bei kūdikiui. Integracija reikalauja abipusių pastangų „Norint gyventi visavertį gyvenimą, reikia išmokti nesureikšminti ligos, stengtis iš naujo atrasti motyvaciją gyventi ir suprasti bei pripažinti, kad liga tapo neatsiejama gyvenimo dalimi“, – sako Violeta Čiuvaševa, Šiaulių apskrities sergančiųjų epilepsija ir jų globėjų draugijos pirmininkė. Ji pabrėžia, kad sunkiausia yra sergantiems asmenims integruotis į visuomenę. Blogai, anot V. Čiuvaševos, kad susirgęs žmogus praranda pasitikėjimą savimi, nes ligos baimė jį užvaldo – priepuolio nujausti negali, o priepuolis užklumpa bet kur, bet kada. Kartais jį sukelia ryški šviesa, karštas oras, susinervinimas ar nežinia kas. Deja, draugijai teko išeiti iš kelerius metus vykdyto projekto, nes per mažai susirinkdavo dalyvių. Projekto esmė buvo epilepsija sergančiųjų socialinė reabilitacija ir užimtumas. Stipresni nori užsidirbti, nes iš pensijos sunkoka išgyventi. Jų užimtumas pakankamas. O silpnesniems, kurių priepuoliai dažnesni, sunkesni, 5 kartus per savaitę reguliariai vykti į veiklas pasirodė per daug

sudėtinga. Draugija siekia padėti žmonėms socializuotis, planuoti veiklą, atrasti pomėgį, mokytis stebėti, dėl ko ir kada atsiranda priepuoliai. Kartais tenka padėti spręsti konfliktines situacijas, pavyzdžiui, žmogus priepuolio metu susižeidė ranką, o skausmą pajuto tik vėliau. Chirurgas atsisakė priimti skubos tvarka, nes trauma nešviežia. O jaunuoliui skausmas arba susinervinimas gali sukelti naują priepuolį. Taigi kartais visiems pritrūksta lankstumo, empatijos vertinant situaciją. Bėdų būna įsidarbinant. Dalis darbdavių iš karto atsisako priimti, jei sužino apie ligą. Lengviau adaptuojasi tie, kas susirgo vyresni, jau turėdami išsilavinimą, profesiją, gyvenimo įgūdžių. Neretai sergantieji nuo vaikystės lieka mažesnio išsilavinimo ar visai be specialybės. Mokymo centre ir tai ne visi pajėgia mokytis, o sunkaus fizinio darbo dirbti negali. Vis dėlto kai kurie puikiai dirba valytojais įstaigose, prekybos centruose, net apsaugoje. Keista ir skaudu, bet visuomenėje tolerancijos trūksta. Pavyzdžiui, net į specialiojo ugdymo centrą epilepsija sergantys vaikai priimami nenoriai. Prieš kelerius metus daryta apklausa parodė, kad vaikų darželiuose tokio vaiko irgi niekas nelaukia. Visuomenei, V. Čiuvaševos teigimu, dar trūksta supratimo, kad ši liga gali ateiti bet kada – ne tik į kaimyno šeimą. Žinoma, mažoka pastangų ir iš pačių sergančiųjų. Kiekvienas nuo savęs turėtume pradėti. „Užuot sakę: visuomenė manęs nepriima, paklauskime savęs: ką aš padariau, kad būčiau įdomus, ar parodžiau, ką galiu, ką sugebu, – svarstė draugijos pirmininkė. Šv. Valentinas yra sergančiųjų epilepsija globėjas. Todėl minėdami meilės dieną turėtume nepamiršti tų, kuriems mūsų dėmesio dar labai trūksta.“

rodys, jog Šiaulių miestas neatstumia nuteistųjų, o sudaro sąlygas išeiti į visuomenę“, – teigė Šiaulių savivaldybės administracijos direktorius A. Bartulis. „Tokios iniciatyvos padės lengviau integruotis į visuomenę“ Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktorius S. Rajunčius teigė, kad yra 33 kalintieji izoliatoriuje. „Jie gali atlikti ne tik pagalbinius, bet ir gerus darbus. Viena patarlė teigia, kad išgelbėjai vieną žmogų, išgelbėjai visą pasaulį. Mes išgelbėsime ne vieną pasaulį su tokia bendradarbiavimo sutartimi, kurią įteisiname. Taip jie galės išpirkti savo kaltę“, – pasakojo

Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktorius S. Rajunčius. Šiaulių tardymo izoliatoriaus Socialinės reabilitacijos skyriaus specialistė Ligita Dilinskienė sakė, kad Šiaulių tardymo izoliatoriaus ūkio aptarnavimo būrio nuteistieji seniai bando įsilieti į visuomenę, gražinti Šiaulių miesto teritoriją, gaminti suoliukus. Bendradarbiavimas su Rėkyvos seniūnija atskleis dar didesnius nuteistųjų sugebėjimus, jų norą bendradarbiauti, jų siekius, galimybes. Tokios iniciatyvos padės jiems lengviau integruotis į visuomenę“, – pasakojo Šiaulių tardymo izoliatoriaus Socialinės reabilitacijos skyriaus specialistė L. Dilinskienė.

KUR PRALEISTI LAISVALAIKĮ? „ATLANTIS CINEMAS“ Tel. (8 41) 42 29 23; www.atlantiscinemas.lt VASARIO 14–15 DIENOMIS ŽIŪRĖKITE KOKO 2D – 10.00 val. KOKO 3D – 11.45 val. (2018, 110 min., JAV, animacinis, V, DUBLIUOTAS LIETUVIŠKAI) VABALIUKŲ ISTORIJOS – 10.00 val. (2018, 90 min., Prancūzija, animacinis, V, DUBLIUOTAS LIETUVIŠKAI) PREMJERA DAGAS IŠ AKMENS AMŽIAUS – 11.35, 13.20 val. ( VASARIO 15 DIENĄ 13.20 VAL. SEANSO NEBUS )(2018, 90 min., Didžioji Britanija, Prancūzija, komedija, animacinis, V, DUBLIUOTAS LIETUVIŠKAI) AŠ ŽVAIGŽDĖ. – 13.30, 17.30, 19.15 val. (2018, 90 min., Lietuva, komedija, N-13) GRĄŽINTI NEPRIKLAUSOMYBĘ – 15.05 val. ( VASARIO 15 DIENĄ SEANSO NEBUS ) (2018, 70 min., Lietuva, komedija, drama, nuotykių, N-13) 12 STIPRIAUSIŲ – 15.15 val. (2018, 120 min., JAV, veiksmo, karinis, N-13) PREMJERA PENKIASDEŠIMT IŠLAISVINTŲ ATSPALVIŲ – 16.30, 18.30, 20.40 val. (2018, 105 min., JAV, drama, trileris, romantinis, N-18) TRYS STENDAI PRIE EBINGO, MISŪRYJE – 21.00 val. (2018, 120 min., JAV, drama, kriminalinis, N-16)

Vasario mėn. repertuaras 17 d., šeštadienį, 18 val. A. Sireikos krepšinio akademijoje (Ežero g. 11) PREMJERA Maria Irene Fornes DUMBLAS. Vienos dalies drama. Režisieriai Aaron Kahn (JAV), Goda Palekaitė. 18 d., sekmadienį, 18 val. Teatro mažojoje salėje Aldo Nicolaj RUDENS ISTORIJA. Dviejų dalių drama. Režisierius Juozas Žibūda.

Vasario 16-oji, Lietuvos valstybės atkūrimo diena. Šimtmečio Šiauliai. Miestas, pakilęs iš pelenų vasario 14 d. 15.30 val. Renginys ,,Vaikų dainos ir svajonės Lietuvai“. Akcija ,,Būk išskirtinis – puoškis tautiškai“. Koncertuoja Šiaulių berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“ (vad. R. Adomaitis), vaikų piešinių parodą pristato Šiaulių kultūros centro studija „Svajokliai“ (vad. Z. Vilutytė) Šiaulių kultūros centro Aklųjų ir silpnaregių namai, Žemaitės g. 102; 18 val. Koncertas „Laisvos Tėvynės šiluma – kiekvieno mūsų širdyje“. Šiaulių kultūros centro Rėkyvos kultūros namai, Energetikų g. 7.

„Laiptų galerijoje“ (Žemaitės g. 83) iki vasario 28 d. XVIII–XIX a. Lietuvos žemėlapių ekspozicija, Algimanto Aleksandravičiaus fotografijų paroda „Lietuva – praskleidus debesų apklotą“ Dailės galerijoje (Vilniaus g. 245) iki kovo 17 d. paroda, skirta dramaturgui, tapytojui, filosofui ir fotografui Stanisławui Ignacy

Witkiewicziui-Witkacy (1885– 1939). Šiaulių universiteto Dailės galerijoje (Vilniaus g. 141) iki kovo 7 d. Ramunės Sladkevičiūtės Dainienės tapybos paroda „as MENIŠKAI“.

P. Višinskio viešojoje bibliotekoje (Aušros al. 62) III aukšto galerijoje iki vasario 15 d. Biblijos (Šventojo Rašto) leidimų įvairiomis kalbomis nuo XVIII iki XXI amžiaus paroda. Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje iki vasario 28 d. Tautinių juostų ir kostiumų piešinių paroda. Galerijoje Šiaulių universiteto bibliotekoje (Vytauto g. ) III aukšte iki vasario17 d. Lauros Baltijutės grafikos darbų paroda „Korėtų akmenų giesmės“.

Šiaulių „Aušros“ muziejuje Ch. Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74) nuolatinės ekspozicijos „Provincijos dvaras ir miestas“, „Žydų kultūros paveldas Šiauliuose: pirkliai Frenkeliai“. Edukacijos centre (Aušros al. 47) nuolatinės ekspozicijos „Šiaulių krašto praeitis nuo seniausių laikų iki XVII a.“, „Valstiečių buitis ir būtis“. Dviračių muziejuje (Vilniaus g. 139) atnaujinta ekspozicija „Dviratis technologijų pasaulyje“. Radijo ir televizijos muziejuje (Vilniaus g. 174) nuolatinė garso ir vaizdo atkūrimo prietaisų ekspozicija; paroda „Telefonui Lietuvoje – 135“. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73) nuolatinė Žaliūkių vėjo malūno ekspozicija. Poeto Jovaro name (Vytauto g. 116) nuolatinės ekspozicijos „XX a. I p. knygynas“, „Poeto Jovaro gyvenamoji aplinka (XX a. 6–7 dešimt. Interjerai)“. Vandos Kavaliauskienės katinų muziejuje (Žuvininkų g. 18) nuolatinė ekspozicija „Katinai iš viso pasaulio“; fotoparoda „Iš katinų gyvenimo“.

Kultūros centro Rėkyvos kultūros namuose (Energetikų g. 7) iki vasario 19 d. Sauliaus Jankausko tapybos darbų paroda „Minčių gimnastika“; iki vasario 26 d. Šiaulių miesto 1–8 klasių mokinių kūrybinių darbųmaketų iš antrinių žaliavų paroda ,,Mano ūkis“. Kultūros centro Aklųjų ir silpnaregių kultūros namuose (Žemaitės g. 102) iki kovo 14 d. studijos „Svajokliai“ vaikų kūrybinių darbų paroda.


TELEVIZIJOS PROGRAMA | 10

2018 m. vasario 14 d. TREČIADIENIS

6.00 Lietuvos Respublikos himnas. 6.05 Labas rytas, Lietuva. 9.05 „Senis“. N-7 10.05 „Štutgarto kriminalinė policija“. N-7 10.55 „Detektyvas Monkas“. N-7 11.40 Emigrantai. 12.40 Kas ir kodėl? 13.05 Klauskite daktaro. 14.00 Žinios. Sportas. Orai. 14.15 Laba diena, Lietuva. 15.00 Žinios. Orai. 15.10 Laba diena, Lietuva. 16.00 Žinios. Sportas. Orai. 16.15 Laba diena, Lietuva. 16.30 „Seserys“. N-7 17.30 Žinios (su vertimu į gestų k.). 17.55 Sportas. Orai. 18.00 Kas ir kodėl? 18.30 Klauskite daktaro. 19.30 Gyvenimas. 20.25 Loterija „Keno Loto“. 20.30 Panorama. 21.05 Dėmesio centre. 21.20 Sportas. Orai. 21.29 Loterija „Jėga“. 21.30 Auksinis protas. 22.50 Klausimėlis.lt 23.20 „Valdžios tvirtovė“. N-7 1.00 LRT radijo žinios. 1.05 „Valdžios tvirtovė“. N-7 (tęsinys). 1.30 Keliai. Mašinos. Žmonės. 2.00 LRT radijo žinios. 2.05 Klauskite daktaro. 3.00 LRT radijo žinios.

6.00 Televitrina. 6.15 „Paršelis spygliuotais kailiniais“. 6.30 „Trobelė“. 6.40 „Linksmasis daržas“. 6.50 „Kačiukas, vardu Au“. 7.00 „Bolekas ir Liolekas atostogauja“. 7.10 „Natalija“. N-7 8.10 Gardu Gardu. 8.40 „Aistros vynas“. N-7 9.55 Džeimio Oliverio kulinarinės kelionės. 11.00 Filmas. Drama „Valentinos bučinys“, D. BritanijaVokietija. 2015 m. N-7 12.55„Sunkvežimių miestelis“. 13.25„Karaliaus Babaro ir drambliuko Badu nuotykiai“. 13.55„Ančiukų istorijos“. 14.25„Reindžeris Robas“. 14.55„Džeimio Oliverio kulinarinės kelionės. 15.55„Natalija“. N-7 16.55„Aistros vynas“. N-7 18.00„Deganti širdis“s. N-7 20.00 Labanakt, vaikučiai. 21.00 Filmas. Drama„Tai atsitiko Valentino dieną“, JAV. 2017 m. N-7 22.55„Deganti širdis“. N-7 0.55 TV Pagalba. N-7

6.30 Labas vakaras, Lietuva. 7.30 Žinios. 8.30 Info komentarai. 9.00 Visi už vieną. N-7 9.30 Nuo... Iki. 10.30 KK2. N-7 11.00 Rytas su LNK. 13.00 Yra, kaip yra. N-7 14.00 Rytas su LNK. 16.00 Kitu kampu. 17.00 Info diena. 21.00 Info komentarai. 21.30 Info diena. 22.30 Labas vakaras, Lietuva. 23.30 Info komentarai. 24.00 Dabar pasaulyje. 0.30, 2.30 Info diena.

9.00 Balticum TV žinios. 9.30 „Didžiausi pasaulio uostamiesčiai“. 10.30„Vėjavaikė“. N-7 11.30 Karališkosios paslaptys. 12.00 Pamiršti vardai. M. Balinskis. 12.30„Valdžios tvirtovė“. N-7

6.30 Dienos programa. 6.35 „Didysis žvejys“. 7.00 „Madagaskaro pingvinai“. N-7 7.30 „Tomas ir Džeris“. 8.00 „Volkeris, Teksaso reindžeris“. N-7 9.00 Rytas su LNK. 11.00 Yra, kaip yra. N-7 12.00 Visi už vieną. N-7 12.30 Kitu kampu. 13.25 „Rožių karas“. 14.25 „Dvi širdys“. 16.30 Labas vakaras, Lietuva. 17.35 Yra, kaip yra. N-7 18.30 Žinios. 19.25 Sportas. Orai. 19.30 KK2. N-7 20.00 „Paveldėtoja“. N-7 20.30 Moterys prieš vyrus. N-7 21.30 Žinios. 22.24 Sportas. Orai. 22.30 Filmas. Komedija „Kvaila, beprotiška meilė“, JAV. 2011 m. N-14 0.50 „Dalasas“. N-7 1.40 Filmas. Veiksmo „Nepavykęs sandėris“, D. Britanija-HonkongasKanada. 2003 m. N-14 13.35 Filmas. Trileris„Keleiviai“, JAV-Kanada. 2008 m. N-7 15.15„Judriausios pasaulio vietos“. 16.15 Filmas. Komedija„Du vaikai, žmona ir dukra“, Prancūzija. 2010 m. N-7 18.00„Užkariaujant dangų“. 19.00„Ekstremalūs žygiai. Šventieji Kinijos kalnai“. 20.00 Balticum TV žinios. 20.30 Klaipėdos patruliai. N-7 21.00 Pinigai iš nieko. 22.00„Meilė Ibizoje“. N-14 23.00 Balticum TV žinios. 23.30„Valdžios tvirtovė“. N-7 0.35 „Pamiršk ir prisimink“. N-7

Auksinis 7.00 Filmas. Komedija„Broliai Blumai“, JAV. 2008 m. N-7 9.00 Filmas. Drama„Kartą Niujorke“, JAV. 2013 m. N-7 11.00 Filmas. Veiksmo „Paskutinis raganų medžiotojas“, JAV-Kinija. 2015 m. N-7 13.00 Filmas. Drama„Enderio žaidimas“, JAV. 2013 m. 15.00 Filmas. Drama„Amžinos meilės laiškai“, Italija. 2016 m. N-7 17.00 Filmas. Drama „Jonvabaliai sode“, JAV. 2008 m. N-7 19.00 Filmas. Drama „Neracionalus žmogus“, JAV. 2015 m. N-7 21.00 Filmas. Komedija „Mano didelės storos graikiškos vestuvės-2“, JAV-Kanada. 2016 m. N-7 23.00 Filmas. Trileris „Išdavikas“, D. Britanija-Prancūzija. 2016 m. N-14 1.00 Filmas. Drama„Naujoji karta Z“, D. Britanija-JAV. 2016 m. S

8.00 Programa. 8.05 Info studija. 8.25 Kas? Kur? Kada? 8.35 Sodžius. 8.50 Sportorama. 9.05 Neperskaityti vardai. 9.35 POST kryžkelė: fotomenininkas A. Kulikauskas“. 9.50 Kalnai - mano gyvenimas. Lietuva kalnuose. 10.20„Specialisto patarimai“. 10.30 Lietuvių menininkai Prancūzijoje. L. Štalytė. 11.00 Nepažintas pasaulis. Moksliniai atradimai. 11.25 Kas? Kur? Kada? 11.35 Info studija.

4.45 Televitrina. 5.00 Kalnų slidinėjimas. Moterys. Slalomas 8.25 Dailusis čiuožimas. Porų trumpoji programa. 10.45 Šiaurės dvikovė. 12.00 Greitasis čiuožimas. Moterys. 1000 m. 13.05 Biatlonas. Moterys. 15 km varžybos. 15.00 Rogučių sportas. Dvejetų rungtis. 16.00 TV3 sporto žinios. 16.25 TV Pagalba. N-7 18.30 TV3 žinios. 19.20 TV3 sporto žinios. Orai. 19.45 „Šviesoforas“. N-7 20.15 Gero vakaro šou. N-7 21.00 „Pasmerkti“. N-7 21.30 TV3 vakaro žinios. 22.15 TV3 sporto žinios. Orai. 22.40 Vikinglotto. 22.45 Filmas. Drama „Ilgiausia kelionė“, JAV. 2015 m. N-7 1.20 „Kaip išsisukt įvykdžius žmogžudystę“. N-7 2.10 „Specialioji jūrų policijos tarnyba“. N-7 3.00 „Gražuolė ir pabaisa“. N-7 11.55 Varpai kaip žmonės. 12.20 Ekstremalus sportas. 12.45 Kas? Kur? Kada? 12.55 Info studija. 13.15 Koncertas. 14.55 Kas? Kur? Kada? 15.05 Laiko pjūvis. 15.45 Aštuntasis Šiaulių dramos teatro dešimtmetis. 16.15 Kas? Kur? Kada? 16.25 Geroji naujiena. 16.55 Purenimai. 17.25 Tautos praeities pėdsakai miškų takais. 17.55 Saugus eismas: tu ne vienas kelyje. 18.30 Info studija. 18.50 Specialusis reportažas. 19.00 Šiaulių arena. 19.30 Važiuojam. 19.40 Senasis Šiaulių kinas. 20.10 Reakcija. 20.20 Radviliškis šiandien ir rytoj. 20.50„Specialisto patarimai“. 21.00 Info studija. 21.20 Moteris Saulė - 2017. 21.25 Gamta gydo. 21.35 Muzikiniai Šiauliai. 22.05 Požemių labirintuose. Verkių dvaro požemiuose. 22.35 Kas? Kur? Kada? 22.45 Info studija. 23.05 Reakcija. 23.15 Naktinės pramogos. S

6.00 EURONEWS. 6.25 Naujienos. 6.30 Vaikų klubas. 7.00 Labas rytas. 9.00 Naujienos (su subtitrais). 9.25 Labas rytas (tęsinys). 11.05 Gyvenk sveikai! 12.00 Naujienos (su subtitrais). 12.20 Vyriška/Moteriška. 13.15 Naujienos (su subtitrais). 13.45 Mados nuosprendis. 14.45 Susituokime. 15.35 Vakaro naujienos (su subtitrais). 16.00 Vyriška/Moteriška. 16.55 Iš tiesų. 17.55 Tegul kalba. 18.55 Nežinomo žygdarbio istorija „Badaberio tvirtovė“. 19.55„Putinas“. 3 d. 21.00 Laikas. 21.35 Vakaras su Urgantu. 22.15„Budelis“. 1.05 „Badaberio tvirtovė“. 1.55 URONEWS. 2.20 Filmas. Melodrama „Vyresnioji sesuo“.

6.40 „F. T. Budrioji akis“. N-7 7.35 Prokurorų patikrinimas. N-7 8.35 „Muchtaro

6.20 Teleparduotuvė. 6.50 Daktaras Ozas. Šeimos gydytojo patarimai. N-7 7.45 „Akloji“. 8.50 Būrėja. 9.25 Būk mano meile! N-7 10.30 „Policija ir Ko“. N-7 11.35 „Mentalistė“. N-7 12.40 „Detektyvė Rizoli“. N-7 13.35 „Įstatymas ir tvarka. Specialiųjų tyrimų skyrius“. N-7 14.35 „Antinas Gudruolis“.

15.05 „Žvėrelių būrys“. 15.35 „Rožinė pantera“. 16.05 „Džekio Čano nuotykiai“. 16.30 „Būk su manim“. 18.00 „Neklausk meilės vardo“. 19.00 „Detektyvė Rizoli“. N-7 20.00 „Įstatymas ir tvarka. Specialiųjų tyrimų skyrius“. N-7 21.00 Filmas. Detektyvas „Midsomerio žmogžudystės. Šulinys“, D. Britanija. 2008 m. N-14 23.05 „Gyvenimo šukės“. N-7 1.00 „Įtariamieji“. N-14 2.15 „Policija ir Ko“. N-7 3.05 „Mentalistė“. N-7

6.30 Programa. 6.34 TV parduotuvė. 6.50 4 kampai. 7.20 Nuoga tiesa. N-7 9.20 „Likimo melodija“. N-7 10.25„Sandoris“. N-7 11.30 „Delta“. N-7 12.35 „Gluchariovas“. N-7 13.40 TV parduotuvė. 13.55„Namas su lelijomis“. N-7 15.00 „Gurovo bylos. Mirtis tiesioginiame eteryje“. N-7

16.00 Reporteris. Orai. 16.50 „Sandoris“. N-7 18.00 Reporteris. 18.40 Lietuva tiesiogiai. 18.47 Orai. 18.50 „Gluchariovas“. N-7 20.00 Reporteris. Orai. 20.30„Jekaterina Didžioji“. N-7 21.30 Ant bangos. 22.30 Reporteris. 23.15 Lietuva tiesiogiai. 23.42 Orai. 23.45 „Rasputinas“. N-14 0.45„Vaiduoklis kreivame veidrodyje“. N-7 1.45„Jaunikliai“. 2.15 „Gurovo bylos. Medžioklė“. N-7 3.00„Juodosios katės“. N-7

6.45 Televitrina. 7.00„Kobra 11“. N-7 8.00„6 kadrai“. N-7 8.30„CSI elektroninių nusikaltimų skyrius“. N-14 9.30 Gero vakaro šou. N-7 10.30„Kaip aš susipažinau su jūsų mama“. N-7 11.30„Elementaru“. N-7 13.30 „Rezidentai“. N-7 14.10 Ledo ritulys. Vyrai. SlovakijaRusijos olimpinių atletų rinktinė. 16.30 Snieglenčių

sportas. Vyrai. Pusvamzdžio finalas. 17.30 Žiemos olimpinės žaidynės 2018. Dienos apžvalga. 19.00 Europos moterų krepšinio čempionato 2019 atrankos rungtynės. Vengrija-Lietuva. 21.00„Naša Raša“. N-14 21.35 UEFA Čempionų lygos rungtynės.„Real Madrid CF“-„Paris Saint-Germain FC“. Tiesioginė transliacija. 23.40„Amerikietiška siaubo istorija“. N-14 0.55 „Kobra 11“. N-7 1.50„Daktaras Hausas“. N-14 2.40 „Kaip aš susipažinau su jūsų mama“. N-7

6.00 Anekdotų karaliui R. Šilanskui - 50. 7.30 Liuks! muzika. 7.55 Muzikos festivalis„Laumės juosta 2010“. Antroji diena. 9.55 Grupės„Mango“ atsisveikinimo koncertas. 10.40 Grupės„Pikaso“ naujos sudėties pristatymo ir grupės„Junior“ sugrįžimo koncertas. 12.00 Anekdotė karaliui R. Šilanskui - 50. 13.30 Liuks!

muzika. 13.55 Muzikos festivalis„Laumės juosta 2010“. Antroji diena. 15.55 Grupės„Mango“ atsisveikinimo koncertas. 16.40 Grupės„Pikaso“ naujos sudėties pristatymo ir grupės„Junior“ sugrįžimo koncertas. 18.00 Anekdotė karaliui R. Šilanskui - 50. 19.30 Liuks! muzika. 19.55 Muzikos festivalis„Laumės juosta 2010“. Antroji diena. 21.55 Grupės„Mango“ atsisveikinimo koncertas. 22.40 Grupės„Pikaso“ naujos sudėties pristatymo ir grupės„Junior“ sugrįžimo koncertas.

6.00 Lietuvos Respublikos himnas. 6.05 Džiazo muzikos vakaras. 7.05„Grizis ir lemingai“. 7.15 „Peliukas Lukas“. 7.25„Zoro kronikos“. 7.50 Pradėk nuo savęs. 8.20 Nacionalinis turtas. 8.50 „Kaip atsiranda daiktai“. 9.15 Labas rytas, Lietuva. 12.00 DW naujienos rusų kalba. 12.10 „Susipažink su mano pasauliu. Mažoji Tammy dainuoja apie taiką ir teisybę“. 12.40 Stilius. 13.35 Legendos. 14.20 Skambantys pasauliai su N. Kazlaus.

15.15„Grizis ir lemingai“. 15.25„Peliukas Lukas“. 15.40 „Zoro kronikos“. 16.05 „Kaip atsiranda daiktai“. 16.30 Laba diena, Lietuva. 17.50 SIL-Karaliaus Mindaugo krepšinio taurė. Ketvirtfinalis. Tiesioginė transliacija iš Kauno. 20.10 SIL-Karaliaus Mindaugo krepšinio taurė. Ketvirtfinalis. Tiesioginė transliacija iš Vilniaus. 22.15 Filmas. Drama„Visko teorija“, D. Britanija-JaponijaJAV. 2014 m. N-14 0.15 DW naujienos rusų kalba. 0.25 Dabar pasaulyje. 0.55 Džiazo muzikos vakaras. 1.55 Filmas. Detektyvas„Damos“, Prancūzija. 2010 m. N-7

sugrįžimas“. N-7 9.35 „Tokia tarnyba“. N-7 10.30 „Kobra 11“. N-7 11.35 „Sudužusių žibintų gatvės“. N-7 12.40 „Stoties policija“. N-7 13.40 Prokurorų patikrinimas. N-7 14.50 „Muchtaro sugrįžimas“. N-7 15.55 „Tokia tarnyba“. N-7 16.50 „Kobra 11“. N-7 17.50 „Sudužusių žibintų gatvės“. N-7 20.00 Info diena. 20.30 Visi už vieną. N-7 21.00 Filmas. Veiksmo „Plieniniai rykliai“, JAV. 1997 m. N-14 22.55 Filmas. Veiksmo „Amerikos nindzė. Susidorojimas“, JAV. 1990 m. N-7 0.50 „Juodasis sąrašas“. N-7 1.40 „Pragaro katytė“. 2.35 Kas žudikas? N-7

5.00 Šiandien. 5.05 „Medicinos paslaptis“. 6.05 Dalykiškas NTV rytas. 7.00 Šiandien. 7.05 Dalykiškas NTV rytas. 8.00 „Muchtaro sugrįžimas“. 9.00 Šiandien. 9.25 Medicinos paslaptys. 10.00„Sudaužytų žibintų gatvės“. 12.00 Šiandien. 12.25 Ypatingas įvykis. Apžvalga. 13.00 Susitikimo vieta. 15.00 Šiandien. 15.30 Susitikimo vieta. 16.05„Brolis už brolį“. 18.00 Šiandien. 18.50„Žudiko profilis“. 20.50„Voratinklis“. 22.50 Dienos apžvalga. 23.25„Pėdsekys“. 1.20 Susitikimo vieta.

6.00 Nuotaika. 7.50 Gydytojas. 8.15 Kulka-kvailė. Agentas ir nacijos turtas. 9.50 Pulkas. 11.30 Įvykiai. 11.50 Išeinu tavęs ieškoti. 13.35 Ideali santuoka. 14.30 Įvykiai. 14.50 Naujienų miestas. 15.00 Mano didvyris. 15.40 Atsisveikinimas. 16.25 Atsargiai, sukčiai. 16.50 Reksas. 17.00 Namas šalikelėje. 18.40 Natūralioji atranka. 19.25 Įvykiai. 19.45 Balso teisė. 21.05 Ideali santuoka. 22.05 Įvykiai. 22.35 Gynybos linija. 23.05 Dainuojantys žmonės. 23.50 Įvykiai. 0.20 Išeinu tavęs ieškoti. 2.05 Balso teisė.

7.00 „Studentai“. 7.50 Labas rytas! 9.05 Tinkama priemonė. 9.55 Šeimos dramos. 11.35 Žiūrėti visiems! 12.25 Pati naudingiausia programa. 13.20 Rusiškos bulkutės su I. Prokopenko. 14.10 Keista byla. 15.00 Čapman paslaptys.

15.55„Geidžiama“. 17.35 Žmonijos paslaptys. 18.25 Tinkama priemonė. 19.25 Šeimos dramos. 21.20 Labiausiai šokiruojančios hipotezės. 23.00 Visiems po kačiuką. 23.55„Enigma“. 1.30 Žiūrėti visiems!

7.10 Filmas. Trileris „Pabudimas“, D. Britanija. 2011 m. S 9.15 Filmas. Nuotykių „Vagišiai“, D. Britanija-JAV. 2000 m. N-7 11.00 Filmas. Melodrama „Pasirinkimas“, JAV. 2016 m. 13.10 Filmas. Drama-komedija „Tuštybių mugė“, D. Britanija-JAVIndija. 2004 m. S 15.55 Filmas. Drama„Keista Bendžamino Batono istorija“, JAV. 2008 m. 19.10 Filmas. Drama„Užrašų knygelė“, JAV. 2004 m. 21.30 Filmas. Drama„Atkirtis“, JAV. 2014 m. N-14 23.35 Filmas. Komedija„Meilė ir draugystė“, D. Britanija. 2016 m. 1.20 Filmas. Trileris„Purpurinės upės“, Prancūzija. 2000 m. N-7 3.15 Filmas. Detektyvas „Stounhersto beprotnamis“, JAV. 2014 m. N-7 5.10 Filmas. Drama„Geriausia, ką turiu“, JAV. 2014 m.

6.00 Išgyvenimas nepaprastomis sąlygomis. 7.00 Kaip tai pagaminta? 7.30 Greitai ir triukšmingai. 8.30 Kaip tai pagaminta? 10.00 Sandėlių medžiotojai. 11.00 Sunkvežimių vairuotojai. 12.00 Machinatoriai. 13.00 Dvigubas išliikimas. 14.00 Aliaska. Šeima iš miško. 17.00 Išpūsta istorija. 18.00 Aukcionų medžiotojai. 18.30 Sandėlių medžiotojai. 19.00 Kaip tai pagaminta? 20.00 Machinatoriai. 21.00 Greitai ir triukšmingai. 22.00 Machinatoriai. 23.00 Gatvių lenktynės. 24.00 Greitai ir triukšmingai. 1.00 Dvigubas išliikimas. 2.00 Kas dedasi Žemėje? 3.00 Greitai ir triukšmingai.

6.40 Žiemos olimpinės žaidynės. Kalnų slidinėjimas. 7.45 Žiemos olimpinės žaidynės. Šiaurės dvikovė. 8.50 Žiemos olimpinės žaidynės. Akmenslydis. 10.00 Olimpinių žaidynių naujienos. 10.05 Žiemos olimpinės žaidynės. Kalnų slidinėjimas. 10.30 Žiemos olimpinės žaidynės. Šiaurės dvikovė. 11.30 Olimpinių žaidynių naujienos. 11.45 Žiemos olimpinės žaidynės. Greitasis čiuožimas. 13.15 Žiemos olimpinės žaidynės. Biatlonas. 14.45 Žiemos olimpinės žaidynės. Rogučių sportas. 15.15 Žiemos olimpinės žaidynės. Ledo ritulys. 16.30 Olimpinių žaidynių naujienos. 17.00 Žiemos olimpinės žaidynės. Kalnų slidinėjimas. 17.30 Žiemos olimpinės žaidynės. Šiaurės dvikovė. 18.00 Žiemos olimpinės žaidynės. Šiaurės dvikovė. 18.15 Žiemos olimpinės žaidynės. Biatlonas. 19.00 Žiemos olimpinės žaidynės. Ekstremalus sportas. 19.30 Žiemos olimpinės žaidynės. Ledo ritulys. 20.00 Žiemos olimpinės žaidynės. Slidinėjimas. 20.30 Žiemos olimpinės žaidynės. Kalnų slidinėjimas. 21.00 Olimpinių žaidynių naujienos. 21.30 Olimpinių žaidynių žurnalas. 21.35 Olimpinių žaidynių naujienos. 21.40 Žiemos olimpinės žaidynės. Biatlonas. 22.15 Žiemos olimpinės žaidynės. Kalnų slidinėjimas. 22.45 Žiemos olimpinės žaidynės. Šiaurės dvikovė. 23.15 Žiemos olimpinės žaidynės. Šiaurės dvikovė. 23.30 Žiemos olimpinės žaidynės. Kalnų slidinėjimas. 24.00 Žiemos olimpinės žaidynės. Ekstremalus sportas. 0.30 Žiemos olimpinės žaidynės. Ledo ritulys. 1.00 Žiemos olimpinės žaidynės. Slidinėjimas. 1.30 Žiemos olimpinės žaidynės. Kalnų slidinėjimas. 2.00 Olimpinių žaidynių naujienos. 2.30 Olimpinių žaidynių žurnalas.

Baltijos TV/21.00 „Plieniniai rykliai“, JAV. 1997 m. N-14

Neįtikėtinai vaizdinga juosta visiems karo temos gerbėjams. Lėktuvnešiai, lėktuvai, sraigtasparniai, povandeniniai laivai - viskas tikra. Irano režimo agentai pagrobia cheminio ginklo specialistą. Ypatinga grupė gauna įsakymą grąžinti jį bet kokia kaina. Net savo gyvybės... Patyrę kareiviai įsakymą visada įvykdo... Rež. Rodney McDonald. Vaid.: Gary Busey, Billy Dee Williams, Billy Warlock.

TV3/22.45 „Ilgiausia kelionė“, JAV. 2015 m. N-7 Lukas - buvęs rodeo kaubojus, vėl trokštantis sėstis ant buliaus. Sofija talentinga koledžo studentė, gaunanti svajonių darbą Niujorke. Šiuos du itin skirtingus žmones suartino nepaaiškinama trauka, peraugusi į liespnojančią meilę... Rež. George Tillman Jr. Vaid.: Britt Robertson, Scott Eastwood, Alan Alda.

Balticum auksinis/23.00 „Išdavikas“, D. Britanija-Prancūzija. 2016 m. N-14 Kelionės į Maroką metu poezijos dėstytojas Peris su žmona Gaile sutinka rusų mafijozą Dimą, kuris įtraukia porą į savo planus, apimančius mafijos kovą dėl valdžios, milijardinių sumų „plovimą“ ir tarpvalstybines diplmatijos užkulisius. Rež. Susanna White. Vaid.: Ewan McGregor, Damian Lewis, Naomie Harris.

7.00 Ispanijos„Endesa“ krepšinio lyga. Madrido„Real“-Tenerifės „Iberostar“. 8.50 Italijos„Seria A“ futbolo lyga. Florencijos„Fiorentina“-Turino „Juventus“. 10.50 Čempionai LT. Laida apie graplingą. 11.20 Pasaulio galiūnų čempionatas. Botsvana. 11.50„CrossFit Games“ (vyrų jėgos rungtis). 12.10 KOK World series. Talinas. 14.20„CrossFit Games“ (moterų jėgos, vyrų jėgos, moterų bėgimas). 16.00 Pasaulio taurės plaukimo varžybos. Tokijas. 18.00 Italijos„Seria A“ futbolo lyga. Florencijos„Fiorentina“Turino„Juventus“. 20.00 Italijos„Seria A“ futbolo lygos apžvalga. 20.40„CrossFit Games“ (moterų bėgimas). 21.00 Ispanijos„Endesa“ krepšinio lyga. Madrido„Real“-Tenerifės „Iberostar“. 22.40 Pasaulio galiūnų čempionatas. Botsvana. 23.10 KOK World series. Talinas. 1.30 NBA krepšinio lyga. Golden State„Warriors“-Klivlando „Cavaliers“.

6.30 Superautomobilių gamyba. 7.15 Automobiliai. SOS. 8.00 Kvailių mokslas. 8.50 Didelis, didesnis, didžiausias. 9.40 Kelias per pragarą. 10.25 Superautomobilių gamyba. 11.10 Žmonijos kelionė. 11.55 Gatvės genijus. 12.45 Žmogus ir virusai. 13.30 Diana. Jos pačios žodžiais. 15.25 Lėktuvų katastrofų tyrimas. 16.15 Automobiliai. SOS. 17.00 Išlikęs gyvas. 17.45 Diana. Jos pačios žodžiais. 19.45 Paslaptingos bylos. 20.10 Automobiliai. SOS. 21.00 Išlikęs gyvas. 21.45 Rusijos paslaptingos bylos. 22.30 Antgamtiniai reiškiniai. 23.20 Lėktuvų katastrofų tyrimas. 0.05 Išlikęs gyvas. 0.55 2017 m. mokslininkai keičia pasaulį. 1.40 Lėktuvų katastrofų tyrimas.

7.05 Antrasis Pasaulinis karas. Imperijos kaina. 8.00 Linksmi išradimai. 8.30 Muziejaus paslaptys. 9.15 Konspiracija. 10.05 Karalienės Viktorijos laikų slaptieji žudikai. 11.10 Slaptieji Edvardo laikų namų žudikai. 12.15 Pokario namų slepiami žudikai. 13.20 Privatus karališkosios šeimos narių gyvenimas. 14.25 Didieji lūkesčiai. 15.25 Muziejaus paslaptys. 16.15 Linksmi išradimai. 16.45 Antrasis Pasaulinis karas. Imperijos kaina. 17.40 Muziejaus paslaptys. 18.30 Uždrausta istorija. 19.20 Žmogžudysčių žemėlapiai. 20.10 Didžiųjų Britanijos pilių paslaptys. 21.00 Senovinės juodosios operacijos. 21.55 Keltai. Kraujas, geležis ir pasiaukojimas. 23.00 Paskutiniai Europos kariai karaliai. 0.05 Antrasis Pasaulinis karas. Imperijos kaina. 1.00 Kovos laivai. 1.50 Didieji lūkesčiai. 2.50 Muziejaus paslaptys.

6.05 Oro kariai. 7.00 Ratai iš ano pasaulio. 7.45 Žvalgytojai. 8.30 Išsilaisvink arba mirk! 8.50 Sudėtingiau, nei atrodo. 9.15 Dronai. 9.35 Mano namai ant vandens. 10.00 Ratai iš ano pasaulio. 10.45 Šiukšlininkai. 11.50 Galutinis išlikimas Aliaskoje. 12.35 Žvalgytojai. 14.55 Mano namai ant vandens. 15.40 Nefrito karštinė. 16.25 Žvalgytojai. 17.10 Rąstų namelio karštinė. 18.00 Ratai iš ano pasaulio. 18.45 GRIP - spausk iki galo. 19.30 Šiukšlininkai. 20.30 Statybos laukinėje gamtoje. 21.15 Galutinis išlikimas Aliaskoje. 22.00 Medienos karaliai. 22.45 Milžinų statybos. 23.30 Naikinimo karaliai. 0.20 Galutinis išlikimas Aliaskoje. 1.05 Linksmi išradimai. 1.55 Žvalgytojai. 2.40 Medienos karaliai.


11 | REKLAMA

2018 m. vasario 14 d. TREČIADIENIS

PASLAUGOS

LANGŲ, DURŲ, SPYNŲ REMONTAS, RESTAURAVIMAS. PASTATŲ TERMOVIZIJA. www.tvarkingilangai.lt. Tel. 8 685 34 794. 112

NUOMA

UAB „Paminklitas“. GAMINIAI IŠ AKMENS. Žiemos metu – nuolaidos iki 20 %. Paminklai, kapų dengimas akmens plokštėmis. Granito takai, borteliai, pamatų liejimas, trinkelių klojimas, skaldelė, raidžių kalimas, atlenkiami suoliukai, vazos, raidžių kalimas. Dubijos g. 34B (priešais Šv. Jurgio bažnyčią) ir naujas biuras Ginkūnų kapinių administracijoje Tilžės g. 322 (iš kiemo pusės). Tel.: 8 656 42 327, 8 609 14 501. 36

MEDICINA Plastikos chirurgas G. KARALEVIČIUS konsultuoja dėl estetinių operacijų ir procedūrų. Tel. 8 686 83 222, www.plastikoschirurgas.lt, gintaras@karalevicius.lt 64

Specializuotas stuburo ir sąnarių ligų gydytojo B. ČIŽIŪNO kabinetas. Specialiu echoskopu ištiria stuburą, sąnarius, sausgysles, nervus. Gydomos sprando, stuburo, sąnarių ligos, traumos, ataugos, skausmai, tirpimas. Tel.: (8 41) 42 75 24, 8 698 35 697, nuo 9 iki 19 val., „Klinika“, Tilžės g. 139, Šiauliai, www.stuburogydymas.lt 81

BUITIES TECHNIKOS REMONTAS Taiso automatines skalbiamąsias mašinas. Suteikia garantiją. Tel. 8 685 20 228. 719-1

SIŪLO DARBĄ Reikalingi turintys patirties autovežių vairuotojai. Laiku mokamas atlyginimas. Palankios darbo sąlygos. Tel.: +370 659 41 172, +370 699 61 731. 121

PARDUODA Malkas miškavežiais. Perka įvairų mišką visoje Lietuvoje. Tel. 8 651 66 955. 12

Baltarusiškus durpių briketus, pjuvenų briketus, granules, lietuviškas gabalines durpes, akmens anglį, durpių atsijas (jas galima naudoti anglies granulių katiluose). Malkas (alksnis, beržas) skaldytos arba trinkelėmis. Pristato nemokamai. Tel. 8 610 00 006. 11 Baltarusiškus durpių briketus, medžio pjuvenų briketus, Kuzbaso akmens anglį. Pristato. Tel. 8 620 54 421. 113

Įmontuojamą indaplovę (Bosch, Vokietija), orkaitę AEG (Vokietija). Tel. 8 612 02 365. 126

Elektros variklį 4 KW/3000 apsukų, didelį reduktorių (1/50 kartų), motociklo JAWA variklį (12W). Tel. 8 612 02 365. 127

JĖGA Žaidimas nr. 5590 Žaidimo data: 2018-02-12 Pagrindiniai skaičiai: 01 04 15 16 17 22 Papildomi skaičiai: 19 6 skaičiai 136500.50€ 5+1 skaičius 6022.50€ 5 skaičiai 236.00€ 4+1 skaičius 36.00€ 4 skaičiai 27.00€ 3+1 skaičius 5.00€ 3 skaičiai 1.00€ KENOLOTO Žaidimas nr. 6958 Žaidimo data: 2018-02-12 Skaičiai:03 07 08 11 21 26 27 28 29 31 40 41 42 43 44 46 48 53 54 60


BENDROVĖS DIREKTORIUS Artūras LAURECKAS 8 652 83 054 Sąskaitos Nr. LT08 4010 0510 0338 8947 Luminor bankas AB Įmonės kodas 144342654 PVM mokėtojo kodas LT443426515 Šiaulių telefono kodas (8 41) SKELBIMAI, REKLAMA Reklamos skyriaus direktorė Virginija ŽVIGAITIENĖ, 8 650 70 561 Reklamos skyriaus vadybininkės 52 38 52, 8 640 17 768

Telefaksas 52 38 52 El. paštas reklama@snaujienos.lt REKLAMĄ PRIIMA 8-17 val. (be pietų pertraukos)

Vyriausioji redaktorė Romualda URBONAVIČIŪTĖ KORESPONDENTAI 39 95 36, 52 38 40 info@snaujienos.lt Vyr. redaktoriaus pavaduotoja Jūratė RAUDUVIENĖ (j.rauduviene@snaujienos.lt) Aktualijos Diana JANUŠAITĖ (d.janusaite@snaujienos.lt) Sportas Justina KYBARTAITĖ (j.kybartaite@snaujienos.lt) Medicina Teresė HOKIENĖ (medicina@snaujienos.lt) Dizainerė Monika KLENAUSKAITĖ (dizaineris@snaujienos.lt) BENDRADARBIAI Karikatūristas Kęstutis PABIJUTAS Publicistai: Ričardas JAKUTIS, Irena RAMANECKIENĖ, Liudvikas RULINSKAS, Jonas NEKRAŠIUS, Remigijus VENCKUS

BUHALTERIJA Vyriausioji finansininkė Laima SAVILOVA 8 640 44 352

PLATINIMO TARNYBA, PRENUMERATA El. paštas prenumerata@snaujienos.lt Prenumeratos tarnybos vadovė Andželika VILAIKIENĖ 52 38 44

Visos „Šiaulių naujienų” publikacijos yra laikraščio nuosavybė. UAB „Šiaulių naujienos” neatsako už reklamos turinį ir užsakovų klaidas. - taip žymimi reklaminiai straipsniai Redakcijos ir straipsnių autorių nuomonės gali nesutapti. Rinko ir maketavo UAB „Šiaulių naujienos” Spausdino „Titnago” spaustuvė Šiauliuose, Vasario 16-osios g. 52 OFSETINĖ SPAUDA TIRAŽAS 4 856 Už laikraščio spausdinimo kokybę atsako „Titnago” spaustuvė

Dienraštis leidžiamas antradieniais, trečiadieniais, ketvirtadieniais, penktadieniais, šeštadieniais. Platinamas Šiaulių mieste ir Šiaulių rajone. Leidėjas: uždaroji akcinė bendrovė „Šiaulių naujienos” ISSN 1822-590X Aušros al. 48, 76236 Šiauliai, info@snaujienos.lt, www.snaujienos.lt VYRIAUSIOJI REDAKTORĖ

Orai svetur ATĖNAI BERLYNAS BRIUSELIS DUBLINAS HELSINKIS HURGADA KRETA LONDONAS MADRIDAS MALJORKA MASKVA OSLAS RYGA ROMA PARYŽIUS PRAHA STAMBULAS STOKHOLMAS TALINAS VARŠUVA

Mintis Audringos meilės reikia bijoti taip pat, kaip neapykantos. Tvirta meilė visada aiški ir rami. (H. D. Toras)

Nusišypsok ☺☺☺ Suvalkijos mokykla. Chemijos pamoka: - Mokiniai, matote, aš dedu šią monetą į spiritą. Kaip manote, ar ji ištirps? - Žinoma, kad ne! - Teisingai, o kodėl? - Jei ji galėtų ištirpti, tai jūs ten jos nedėtumėte! ☺☺☺ Meldžiasi žmogelis: - Viešpatie, kas tau milijonas metų? - Akimirka! - O kas tau milijonas eurų? - Vienas centas! - Tai padovanok man tą centą! - Gerai! Palauk akimirką.

15 4 5 10 1 22 16 8 11 16 -6 4 -2 9 6 4 13 1 -4 0

Dienos akcentai

Vasario 14-oji - šv. Valentino - Įsimylėjusiųjų diena. Pelenų diena. Pasakojama, kad III a. Romoje gyveno vyskupas Valentinas, padėjęs mylimiesiems. Tuometinis Romos imperatorius Klaudijus II siekė suburti kuo didesnę kariuomenę, kad jie gintų imperiją. Kad savo tikslą pasiektų, jis netgi buvo išleidęs įsakymą, laikinai draudžiantį tuoktis, nes manė, kad šeimos vyras negali būti geras karys, mat jam svarbesnė jo šeima. Vyskupas Valentinas išklausydavo mylinčių žmonių išpažintis ir prašymus slapčia juos sutuokti. Vyskupas Valentinas imperatoriaus Klaudijaus įsakymu buvo nužudytas Romoje 268 ar 273 metų vasario 14 dieną, jo palaikai buvo pervežti į gimtąjį miestą Ternį, Umbrijos srityje, ant jo kapo pastatyta bazilika. Po kurio laiko Valentinas paskelbtas šventuoju. Pirmoji diena po Užgavėnių vadinama Pelenų diena. Šią dieną bažnyčiose būdavo šventinami pelenai, gauti sudeginus praėjusių metų verbas. Pelenai barstomi žmonėms ant galvų primenant

krikščionišką tiesą: „iš dulkės gimei, dulke ir pavirsi“. Pelenų paprastai tikintieji parnešdavo ir namo – namiškiams ant galvų pabarstyti. Ši diena laikoma ir pirmąja pavasario diena, mat Užgavėnių metu būna išvaroma žiema. Nuo šios dienos prasideda gavėnios periodas, kai negalima valgyti mėsos. Jis trunka iki pat Velykų. Sakoma, kad šiuo periodu negalima valgyti mėsos, o tik tai, kas nuo Užgavėnių tarp dantų liko. Vasario keturioliktoji, trečiadienis – 45-oji metų diena (trečioji 7-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 320 dienų. Dangaus kūnai Saulė šiandien teka 7.46, leidžiasi 17.21. Dienos ilgumas 9.35. Šiandien – paskutinė Mėnulio delčios diena. Saulė Vandenio ženkle. Vardadieniai Gustautas, Gustautė, Gutautas, Gutautė, Lijana, Lilė, Lilijana, Saulė, Saulius, Valentas, Valentina, Valentinas, Valius, Vilmantas.

Astrologinė prognozė vasario 14-ajai, trečiadieniui AVINAS

LIŪTAS

ŠAULYS

Regis, jausite įtampą, baiminsitės, kad nespėsite padaryti užsibrėžtų darbų, kad neįtiksite valdžiai ar užsakovui. Netikėtumų gali pateikti jūsų draugai. Pasistenkite objektyviai vertinti situaciją ir savo ryšius su kitais žmonėmis.

Šiandien galite patirti nemalonią staigmeną per asmenį, kuriuo pasitikite. O gal būtent jūs jį nuvilsite. Atsisakykite piktų kėslų, neregzkite intrigų. Jeigu turite daug darbo, rūpesčių, neleiskite sau tinginiauti ir be reikalo švaistyti laiko.

Suaktyvės korespondencija, informacijos paieškos. Galbūt gausite laišką ar pranešimą apie numatomą vizitą, pokalbį. Tai sukels susirūpinimo. Gali tekti koreguoti kai kuriuos planus, papildomai padirbėti.

JAUTIS

MERGELĖ

Ši diena bus nerami dėl keistų nesusipratimų ar kai kurių neįvykdytų įpareigojimų. Galite sunerimti, kad kažko nesugebėsite ar neapsiginsite. Tačiau jūs pajėgūs įveikti sunkumus.

Dalykiniai rūpesčiai reikalaus nemažai dėmesio, tad teks imtis konkrečių veiksmų. Pasistenkite apdairiai tvarkyti dokumentus, nes gresia klaidos. Didesnio nerimo gali sukelti sava ar artimo žmogaus sveikata.

DVYNIAI

SVARSTYKLĖS

OŽIARAGIS Dieną pravartu iš peties padirbėti, o vakare atsipalaiduoti nuo rūpesčių. Galite išgirsti patarimų, kaip išplėsti veiklą ar daugiau užsidirbti. Galbūt nuskambės ir nelegalaus pasipelnymo pasiūlymas.

VANDENIS

Iš dalies sugebėsite derinti sunkiai suderinamus dalykus bei užsiėmimus. Galimas netikėtas pranešimas iš toli ar iš aukštesnės institucijos. Galbūt teks ištuštinti piniginę vykdant išsamų apsipirkimą, ruošiantis kelionei, renginiui ar kt.

Kol neatliksite būtinų darbų, jausite nerimą ir nepasitenkinimą. Tik įvykdę pareigas pasijusite lyg atsikratę slegiančios naštos. Susikaupti gali trukdyti įkyrios mintys apie meilės objektą ar vaikus. Tikėtinos ir kūrybinės kančios.

Profesinė veikla gali pareikalauti iš jūsų didelio jėgų įtempimo. Regis, rūpinsitės skubiais techniniais reikalais, tam naudosite įgytas žinias, eksperimentuosite ar pan. Tam tikra prasme galite būti itin naivūs arba, atvirkščiai, naudositės kitų naivumu.

VĖŽYS

SKORPIONAS

ŽUVYS

Galbūt teks skubiai grąžinti skolą ar skolintis. Dėl finansinių įsipareigojimų gali kilti nesusipratimų. Maža tikimybė, kad seksis konstruktyviai spręsti konfliktus, nesusipratimus. Stenkitės atsikratyti įtampos, negatyvaus požiūrio.

Regis, atsiras neatidėliotinų reikalų, susijusių su namais, šeima. Galbūt skubėsite kažką pirkti ar parduoti, keisti ar išnuomoti. Emocijos ims viršų, todėl lengva sugadinti asmeninius santykius, patirti nuostolių.

Kažko reikalaudami ar siekdami, nepersistenkite. Būkite nuoseklūs, jauskite atsakomybę. Tai, ką lyg paslaptį šiandien kažkam pasakysite, sužinos visi. Jei svaiginsitės, nepamirškite saiko alkoholis, kvaišalai gali stipriai pakenkti.

2018 02 14 ŠIAULIŲ NAUJIENOS  
2018 02 14 ŠIAULIŲ NAUJIENOS  
Advertisement