Page 1

Projekti i ri

Gjergj Goro

Mosha e pensionit, si do të rritet pas 10 vitesh

Trukimi i ndeshjeve

Sezoni turistik, ja çfarë do ju ofrojë Himara

ɽ Faqe11

Kujtim Qoshi pazar me futbollistët në Itali

ɽ Faqe 13

ɽ Faqe 19

Na ndiqni edhe online www.shqiptarja.com

LEKË 30

VITI II - NR. 125 E martë, 29-05-2012

Në mbledhjen me dyer të mbyllura të grupit të PD, një deputet kërkon sqarime nga kryeministri

MARK MARKU LLOGARI BERISHES

“S’ke kandidat për President, frikë numrash” Kryeministri e qetëson: Ndërkombëtarët duan që ta diskutojmë dhe me opozitën. Marku: LSI ta marrim me rezervë. PS: Gati për zgjedhje të parakohshme, por s’ka deri në shtator Lajmi Koment ɽ Faqe 8 MINISTRI Doktoratura, vetëm tre universisteteve u njihet diploma

Në mbledhjen me dyer të mbyllura të grupit parlamentar të PD, deputeti Marku ka kërkuar nga Berisha emrin e kandidatit për kreun e shtetit, duke shprehur shqetësim për mungesën e numrave për qeverisjen pas një largimi të mundshëm të LSI. Berisha i ka qetësuar duke u shprehur se LSI vijon në koalicion, ndërkohë që ka kërkuar që deputetët të kenë kujdes me qëndrimet ne media.

DURRES

TIRANE

G

PREÇ ZOGAJ

Rebuset e politikës së SHBA për Shqipërinë P

Kolaudimi i makinave, ja skema e mashtrimit

JAKIN MARENA jendja në të cilën ndodhet mazhoranca aktuale me një mungesë numrash për të zgjedhur kreun e shtetit por dhe... ɽ vijon në faqe 2-5

ɽ Faqe 18

NGA

Në foto: Mark Marku dhe Sali Berisha (fotomontazh)

ër ta bërë më popullore fjalën “rebuse” mund ta zevendësojmë me fjalën “¿lma”. Pra, a ka ¿lma politika amerikane me Shqipërinë? Përgjigja që të vjen menjëherë në mendje, duke pasur parasysh madhësinë dhe madhështinë e Shteteve të Bashkuara në një anë, lidhjet e forta dhe gamën e interesave të ndërsjellta mes dy vendeve në anën tjetër, është kjo: nuk ka asnjë arsye të ketë dhe madje thelbësisht nuk ka. Politika e jashtme amerikane ndaj vendeve mike e partnere, përfshirë vendet e vogla si Shqipëria,... ɽ vijon në faqe 7

Analizë NGA

VITI AKADEMIK 2012-2013

Kuotat e reja sipas universiteteve Ministria e Arsimit: Si do të ndahen 26 mijë studentë në 290 degë të ndryshme TIRANE

ESMERALDA KETA

M

inistria e Arsimit ka bërë publike kuotat e reja të pranimeve në 290 degët e universiteteve publike. Ajo që vihet re është fakti se nga 26072 studentë që këtë vit do të ulen për herë të parë në auditoret e ɽ Faqe 22 universiteteve....

ARBEN LLALLA

Vasaliteti, virusi që përçan shqiptarë S

hkas për këtë shkrim është nisma e ish-kongresistit shqiptaro-amerikan Joe Dioguardi, për bashkimin politik të partive opozitare shqiptare në Maqedoni. Mendimet e mia ua bëra të qarta miqve të mi në SHBA, kur më pyetën për këtë projekt që nuk do të realizohet. Sepse çdo iniciativë që do të marrin shqiptarët në Maqedoni është e destinuar të dështojë për arsye se zbulimi dhe kundërzbulim sllav me vasalët e tyre shqiptar do të punojë që bashkimi... ɽ vijon në faqe 9


2

E martë, 29 maj 2012

POLITIKE

Haxhinasto: Qeveria vendore faktor i integrimit në BE

U

zhvillua në Tiranë tryeza mbi rolin e qeverisë vendore në procesin e integrimit europian. Ministri i Jashtëm, njëkohësisht dhe kryesuesi i presidencës shqiptare të KiE, Edmond Haxhinasto tha se qeverisja vendore është faktor direkt për përmbylljen me sukses të integrimit të vendit në BE. "Kapaciteti, përkushtimi dhe roli juaj, janë të pazëvendësueshëm në zhvillimin harmonik të vendit. Ky është

edhe vlerësim i qeverisjes qëndrore, vlerësim i cili reflektohet në ndryshimet legjislative të realizuara, që i garantojnë qeverisjes vendore kompetenca të gjera, por edhe në mbështetjen financiare në rritje, duke katërfishuar fondet në drejtim të qeverisjes lokale dhe duke studiuar edhe mundësinë e realizimit të shpejtë të decentralizimit fiskal", tha Haxhinasto. Sipas tij, një nga prioritetet e kryesimit

shqiptar është pikërisht forcimi i demokracisë lokale dhe rajonale. Një sërë aktivitetesh do organizohen për këtë qëllim. Me këtë rast ai ftoi dhe shoqatën e Bashkive Shqiptare të marrë pjesë në mënyrë aktive në përgatitjen dhe zbatimin e këtyre aktiviteteve. Në takim të pranishëm ishin dhe Ambasadori i BE-së, në Tiranë, Ettore Sequi dhe kryebashkiaku i Tiranës, Lulëzim Basha.

Në mbledhjen me dyer të mbyllura të grupit, Marku: Pse s'kemi emër për Presidentin

Deputetët, rebelim ndaj Berishës: S'kemi numrat Kryeministri i qetëson: LSI është me ne, por kujdes me mediat „„„

TIRANE

JAKIN MARENA vijon nga faqja 1 ...duke vënë në pikëpyetje mbajtjen e qeverisë në këmbë, ka sjellë dhe rebelimin e deputetëve të PD ndaj kryeministrit Berisha. Deputeti demokrat Mark Marku i njohur për qëndrimet e tij të forta në drejtim të përmirësimit të qeverisjes dhe në veçanti të pasigurisë që rezaton koalicioni me LSI e Metës, dje në mbledhjen e grupit parlamentar ka shfaqur shqetësimin e tij për mungesën e numrave për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës, dhe për pasojë dhe pasigurinë e vijimit më tej të koalicionit me LSI. Pyetja ka qënë e drejtëpërdrejtë për kryeministrin Berisha në mbledhjen me dyer të mbyllura të grupit të PD, teksa i ka kërkuar bërjen publike të emrit të një kandidati për President. Duke marrë përgjigjien nga kreu iq everisë se emri do jetë në kohën e duhur, por duhet të kufizohen njëherësh dhe daljet vënd e pavënd në media. "Zoti Berisha. Kanë mbetur vetëm dy ditë nga raundi i parë për zgjedhjen e Presidentit dhe ne si partia më e madhe në mazhorancë nuk kemi ende një emër. Kur do ta kemi një emër për president zoti kryeministër?", mësohet të ketë pyetur deputeti demokrat Marku kreun e qeverisë Berisha. Duke shënuar në këtë mënyrë dhe ndër të paktat reagime ndaj kreut të mazhorancës në grupin e PD që nga koha kur në këtë grup ishin Ngjela dhe Zogaj. Berisha, i gjendur para kësaj të papriture, nuk ka munguar të hedhë fajin në drejtim të kreut të opozitës, Edi Rama, i cili sipas tij ka synim vetëm bllokimin e procesit dhe vënien e qeverisë përballë vështirësive. "Nuk është çështja tek emri i kandidatit për president pasi bashkë me aleatët mund ta zgjedhim, por duam një president të diskutuar dhe me opozitën, pasi është kërkesë e ndërkombëtarëve. Duhet një proces negociatash dhe janë në dizpozicion dhe 48 orë kohë deri në fillimin e votimit për raundin e parë. Edi Rama po bllokon procesin me synimin për të rrëzuar qeverinë por s'do t'ia arrijë kurrë. Ai e ka bllokuar këtë proces. Por emri do të bëhet i ditur në kohën e duhur", mësohet të jetë shprehur Berisha. Përgjigjie e cila me sa duket nuk e ka kënaqur deputetin demokrat Marku, i cili ka nënvizuar se është thënë se do të jetë emri i njërit prej personaliteteve të larta të PD dhe se janë numrat për ta zgjedhur presidentin sipas Kushtetutës

Astrit Patozi dhe Kryeministri Sali Berisha

Deputetja Pernaska:

"LSI nuk ikën nga koalicioni, kontribut dhe për Presidentin"

A

nëtarja e kryesisë së Partisë Demokratike, deputetja Lajla Pernaska ësh të shprehur se koalicioni me Lëvizjen Socialiste për Integrim vijon sipas marrëveshjes. Ajo ka hedhur poshtë të gjitha hamendësimet për një largim të mundshëm të LSI të Ilir Metës nga koalicioni dhe nga angazhimet e e kësaj partie në bashkëqeverisje dhe për zgjedhjen e kreut të shtetit. "Unë e shoh koalicionin qeverisës si shumë të qëndrueshëm dhe solid. Mendoj se përpos bashkëqeverisjes, dhe zgjedhja e Presidentit do të jetë ajo që do të rikonfirmojë koalicionin PD-LSI dhe respektimin e marrëveshjes së shtatorit të vitit 2009 nga të gjithë partitë e koalicionit qeverisës", ka qënë deklarata e djeshme e Pernaskës për gazetën. Deputetja demokrate ka nënvizuar faktin se asnjëherë nuk e ka vënë në dyshim koalicionin me LSI dhe nuk ka pse beson se kjo parti në bashkëqeverisje do të ikë nga ky koalicion. "Jam e bindur se gjithçka funksionon në të gjithë dimensionet e saja, në të gjitha pikat e arritura bashkarisht dhe të materializuara në marrëveshjen mes partive të koalicionit. Eshtë një vazhdimësi e qëndrueshme e gjithë marrëveshjes që është bërë, jo vetëm për presidentin, por dhe për çështjet e tjera. Shoh vetëm një vazhdimësi të procesit dhe asnjë element që të thuhet se LSI po largohet nga koalicioni", është shprehur Pernaska. dhe afateve kushtetuese. Marku, mësohet të ketë qënë këmbëngulës, duke kujtuar se deri më tani është akuzuar Rama se ngurron për të hyrë në këtë proces. "Mbajtja pa deklaruar e emrit të kandidatit për president dy ditë para raundit të parë, mund të shihet si dobësi e mazhorancës për të hyrë në një proces, dhe frikë se nuk i ka numrat. Për të mos thënë më shumë. Mendoj se numrat e LSI duhen marrë me rezervë si mbështetje", mësohet të ketë thënë deputeti Marku. I cili ka qënë vërtetë i shqetësuar për numrat e pamjaftueshëm të

mazhorancës por dhe për fatin e koalicionit me LSI, shqetësim që e ka dhënë disa herë dhe në mënyrë publike. "Ne kemi potenciale brenda PD që janë kandidatë serioze e shumë të mirë për president të vendit. E dyta, ne i kemi numrat për qeverisjen e vendit e për të zgjedhur presidentin me shumicën qeverisëse, por synojmë konsensusin. Mirë është që të evitojmë dhe deklaratat e tepërta në media", mësohet të ketë thenë Berisha në mbledhjen me dyer të mbyllura të grupit parlamentar të PD. Duke garantuar dhe njëherë se

mazhoranca i ka numrat për të qeverisur, pavarësisht se sipas tij, "Rama kërkon të na rrëzojë. Por le të bëjë mocion, s'ka për të arritur ta rrëzojë këtë mazhorancë. Ne jemi në kontakt të vazhdueshëm me aleatët tanë në qeverisje për të bërë më të mirën e mundshme dhe kemi garanci të plota se numrat nuk kanë lëvizur". Përplasja mes deputetëve dhe Berishës, deklaratat e kryeministrit për një mocion të mundshëm apo zgjedhje të parakohëshme në mbledhjen me dyer të mbyllura të grupit parlamentar, janë paraprirë nga një fjalimi përmbi një orë e tij, ku ka paralajmëruar Ramën se nuk e rrëzon dot, pavarësisht përpjekjeve të tij për ta bërë një gjë të tillë e për të bllokuar Presidentin dhe integrimin. Berisha ka akuzuar në mbledhjen e grupit parlamentar të PD, kryetarin e PS Rama se kërkon të rrëzojë qeverinë duke bllokuar reformat për t'i lidhur me zgjedhjen e presidentit. Ai tha se Rama në vend të përgjigjes së letrës që Astrit Patozi i bëri Gramoz Ruçit, ai nisi editorialin që do rrëzojë këtë qeveri me çdo kusht. "Në vend të përgjigjes me shkrim, Rama nisi editorialin e radhës në të cilin betohet solemnisht se do rrëzojë qeverinë me çdo kusht. Sipas tij, rrëzimi i qeverisë është problemi i vetëm dhe se zgjedhja e presidentit duhet të jetë në funksion të rrëzimit të qeverisë. Editoriali erdhi pas një interviste që botoi duke i vënë emrin e Ruçit, sepse ai e përdor këtë. Kur do vërë maskë politike përdor Gramoz Ruçin", tha Berisha. Kreu i qeverisë dhe dje ka treguar qartë se nuk ia fal Ramës 21 janarin, që sipas tij ishte përpjekje për rrëzim me dhunë të qeverisë së tij. "Pasi bllokoi dy vite me radhë statusin, pasi organizoi sulmin me dhunë ndaj Kryeministrisë dhe përpjekjen për përmbysjen e qeverisë me dhunë, tani dëshmon se ka vetëm një qëllim madhor, rrëzimin e qeverisë po pati mundësi dhe që s'e realizon dot, gjë të cilën ka dy vjet që i mashtron bashkëpunëtorët e tij, se rrushi do të piqet në pranverë, do piqet në vjeshte...po rrushi i tij mbeti i papjekur", nënvizoi kreu i qeverisë. Por nga ana tjetër ajo që është parë dje në mboledhjen e grupit të PD ka qënë fakti se nga njëra anën shihej shqetësimi i deputetëve të PD deri në rebelim për humbjen e mazhorancës, nga ana tjetër përpjekja për t'i qetësuar e Berishës, e mbështetur dhe nga akuzat në drejtim të Ramës. I cili sipas tij ka tre vjet që i mban deputetët me "inxheksione" se do rrëzojë Berishën me sot e nesër. Ndërkohë Berisha garanton se deri më 2017 do jetë kjo mazhorancë.

Presidenti

Berisha, sot takim me Dulen

K

ryeministri Berisha pritet të zhvilojë sot në orën 11.00 takimin me kreun e Partisë Bashkimi për të Drejta e Njeriut, Vangjel Dule. Ky do të jetë takimi i fundit në serinë ë takimeve të iniciuara nga Partia Demokratike në turin e parë, kur forcat politike ende nuk kanë folur me emra kandidatësh. Mësohet se takimi me kreun e partisë opozitare, PBDNJ nuk u zhvillua ditën e djeshme, për shkak se Dule ndodhet në Greqi. Më herët të mandatuarit e demokratëve në këto negociata, Berisha, Patozi dhe Spaho u takuan me krerët e forcave politike aleatë në bashkëqeverisje, por duke mohuar një takim të Berishës me Ramën. Të dielën u zhvillua takimi mes demokratëve e socialistëve në nivel kryetarësh të Grupeve Parlamentare, takim që nuk rezultoi i frytshëm për shkak të kushteve që lëshoi në tavolinë PS-ja.


E martë, 29 maj 2012

3

POLITIKE

Alibeaj: Mocioni ndaj kryeministrit, ëndërr në diell e Edi Ramës

K

ushtëzimi i presidentit konsensual me katër kushte që nuk kanë lidhje me këtë proces, është një përpjekje për ta shkatërruar atë, dhe këtë kreu i opozitës e bën sepse e sheh veten të pazotin për të ndikuar në këtë proces. Ky qëndrim i demokratëve u shpreh nga deputeti Enkelejd Alibeaj. Ndërkohë që mundësinë e një mocioni mosbesimi

ndaj kryeministrit, Alibeaj e cilëson "si një ëndërr në diell të Ramës". Sipas tij, dështimi i negociatave me opozitën për shkak të ultimatumeve të socialistëve është humbje e garës morale nga ana e tyre në prag të humbjes edhe të saj presidenciale me logjikën politikë destruktive që ndjek. Oferta e demokratëve ka qenë transparente

dhe e bazuar në një mekanizëmtë drejtë të përzgjedhjes së presidentit, duke legjitimuar dhe garën kushtetuese mes kandidatëve të mazhorancës dhe opozitës. Demokratët do të hyjnë në garë me një kandidat politik, është në dorën e socialistëve të gjejnë një më cilësor edhe jashte politikës në këtë sfidë.

Deputeti i PD

Selami Xhepa: Me LSI marrëveshja po funksionon, nuk ka asnjë çarje „„„

TIRANE

N

jë ndër deputetët kritikë të qever isjes, por dhe kërkesës për ndonjë riformatim të mundshëm nga kreu i qeverisë Berisha, Selami Xhepa ka mohuar mundësinë e një largimi të LSI nga koalicioni qeverisës. Ai është shprehur për gazetën se koalicioni është funksional dhe përderisa Meta ka deklaruar se vijon t'i qëndrojë marrëveshjes bashkëqeverisëse, atëherë ai s'mund të thotë se ka çarje. "Nuk ka asnjë çarje në koalicionin qeverisës mes PD dhe LSI. Ky koalicion është funksional përsa kohë partitë respektive s'kanë bërë deklarime se nuk i qëndrojnë marrëveshjes së bashkëpunimit e bashkëqeverisjes, koalicioni funksionon normalisht", është shpre-

Selami Xhepa

hur për gazetën deputeti Xhepa. Duke folur për temën më të nxehtë që mund të sjellë dhe prishjen e koalicionit mes Metës e Berishës, për shkak të qasjeve të

ndryshme ndaj zgjedhjes së kreut të shtetit, Xhepa thotë se konsensusi mes dy partive do arrihet dhe për Presidentin. "Për presidentin do arrijnë që të zgjedhin një kandidat me konsensus siç e ka dhe marrëveshja bashkëqeverisëse e të dy palëve. Një figurë që të ketë konsensus dhe më të gjërë se sa kaq", tha deputeti demokrat. Duke iu rikthyer dhe njëherë temës së përfolur për mundësinë e një largimi të LSI nga koalicioni qeverisës me PD për shkak të mospajtimit për zgjedhjen e kreut të shtetit, deputeti demokrat thotë se beson te deklaratat luajale të kreut të LSI. "LSI ka thënë që ne jemi luajale, Meta ka thënë se i qëndron marrëveshjes së nëshkruar me PD për qeverisjen. Ndaj besoj se koalicioni vazhdon deri në fund", tha Xhepa. ja.ma

PD ende nuk ka një kandidat për President në raundin e parë „„„

TIRANE

FERNADA CENKO

D

eputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka komentuar deklaratat e fundit të bëra nga Partia Socialiste për zgjedhje të parakoheshme. Sipas deputetit demokrat, Partia Socialiste po ndjek një strategji primitive për të goditur mazhorancën qeverisëse. Edhe pse nuk ka hapësira, sipas Shehut për zgjedhje të parakohshme, ai pretendon se nëse ndodh PD do të fitojë. Deputeti i PD ka dhënë disa përgjigje edhe për çështjen më të nxhetë të ditës, atë të zgjedhjes së Presidentit të Republikës së Shqipërisë. Zoti Shehu si i shihni deklaratat e Partisë Socialiste për zgjedhje të parakohshme? Partia Socialiste të tilla variante përdor për të sulmuar mazhorancën qeverisëse. Në optikën time kjo "nismë" konsiderohet si një bllog për të bërë shantazh ndaj Partisë Demokratike. Kjo bëhet edhe për t'i dhënë zemër militanëtëve të tij për t'i mbajtur gjallë. Ky nuk është një aksion politik, këto janë mjete primitive që Partia Socialiste i merr në dorë për të bërë presion. Po nëse ka zgjedhje të parakohëshme? Nëse ka zgjedhje, PD nuk i ka frikë zgjedhjet në asnjë moment. Eshtë gati të për-

Shehu: S’ka mundësi për zgjedhje të parakohshme Deklarata e PS? Po sulmon me mjete primitive Procesi

Zgjedhje të parakohshme, KQZ gati nga infrastruktura

K

omisioni Qendror i Zgjedhjeve është gati në çdo mo ment të zhvilloje procese zgjedhore nëse shkohet edhe në zgjedhje të parakohshme. Burime nga Komisioni Zgjedhor na kanë bërë me dije se “Në çdo moment KQZ-ja është gati për të zhvilluar zgjedhje të parakohshme. Mjafton që buxheti i shtetit të vendos në dispozicion të këtij institucioni fondin e nevojshëm”. Sipas të njëjtit burim, duhet vetëm periudha kohore për t’u bërë gati të gjitha materialet e nevojshme, kjo pas dekretimit që i bën Presidenti i Republikës së Shqipërisë datës së zgjedhjeve. Zgjedhjet e parakohshme janë vendosur si një alternativë nga Partia Socialiste për të rrëzuar qeverinë Berisha, vetëm nëpërmjet kualicionit PS-LSI.

Tritan Shehu

ballojë me sukses çdo sfidë zgjedhore, kurdo qoshin këto, për hir të asaj që ka bërë për vendin dhe që do të jetë në gjendje të bëjë në të ardhmen, për hir të vizionit të saj. Por aktualisht nuk ka asnjë hapësirë për zgjedhje

të parakohshme. E para sepse koalicioni është solid, e dyta sepse mazhoranca është e plotë. E treta me me zgjedhjet e parakohshme do ngadalësoheshin reformat. Dhe e katërta, zgjedhjet e parakohëshme do të dëmtonin

procesin tonë të integrimit.

presidenti.

Po bllokohet presidenti? Rama kërkon të sabotojë zgjedhjen e Presidenti të vendit dhe reformat integruese të të Shqipërisë. Nuk dështon

Cili është shkaku i kërkesës së këtyre zgjedhjeve? Tymnaja për zgjedhje të parakohëshme kërkon pikërisht të krijojë këto situasta

negative për vendin dhe të bllokojë zgjedhjen e Presidentit. Pra është një thirrje aventureske dhe e papërgjegjshme, por nga ana tjetër është një thirrje krejt në kundërshtim me realitetin që ka vendi dhe politika shqiptare. Por PD është një parti e përgjergjshme, e ndërgjegjshme për rolin e saj, dhe si e tyillë nuk mund të bjerë në këto kurthe primitive të Edi Ramës. Në mbledhjen e grupit a këni diskutuar për një emër konkret i cili do të jetë kandidat për Presidnetin e ardhshëm? Ende jo. Nuk kemi përzgjedhur ende një kandidat nga Partia Demokratike, por shumë shpejt pritet të dalë. Ne ashtu siç është pohuar më herët na intereson procesi. Ky proces duhet të jetë në përputhje me Kushtetutën. Domethënë jo do të futeni në raundin e parë pa një emër konkret, çka do të thotë se raundi i parë është i djegur? Nuk ka problem. Nuk është detyrim për ta zgjedhur që në raundin e parë Preisdnetin, pradaj Kushtetuta citon disa raunde. Po në raundin e dytë? Mirë është të kemi që në raundin e parë, por edhe në raundin e dytë mund të kemi. E rëndëishme është që të vazhdojnë negociatat për të gjetur një President konsensual, që të votohet më gjerë se mazhoranca qeverisëse.


4

E martë, 29 maj 2012

POLITIKE

Reforma Zgjedhore, PS humbet kontaket me PD

P

ër Partinë Socialiste por edhe për Lëvizjen Socialiste për Integrim Reforma Zgjedhore është një kusht i rëndësishëm për integirmin e vendit, por edhe një kusht për zgjedhjen e Presidnetit të Republikës së Shqipërisë. Kryesocialisti Edi Rama dhe kreu i grupit kuvendor socialist kanë vendosur katër kushte, ku njëra prej tyre është Reforma Zgjedhore. Por mesa duket partia Demokratike nuk është

në të njëjtin sinkron me PS për të përmbyllur reformat. Burime për gazetën “Shqiptarja.com” na kanë konfirmuar se ende Partia Demokratike nuk ka bërë asnjë lëvizje për të zhvilluar takime për të përfunduar Reformën Zgjedhore, edhe pasi në tryëzën e reformës është vënë një tjetër formulë për formatimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Kjo formulë nuk është vënë në dispozicion për

mediat për shkak të negociatave që mund të kenë me Partinë Demokartike. Procesi për zgjedhjen e Presidentit ka stopuar edhe përfunimin e dy refomave respektive atë zgjedhore dhe atë parlamentare. Paryia Demokartike ka këmbngulur edhe në seancat parlamentare që të votohen nenet për të cilët kanë rënë dakord dhe të ulen për bisedime të tjera mes anëtarëve të komisioneve përgjegjëse.

Sekretari i organizimit Klosi: Gati të fitojmë, duhet reforma zgjedhore

PS: Gati për zgjedhjet e parakohshme, i fitojmë Subashi: Vit elektoral. Deri në shtator s'ka surpriza Lajmi Socialistët janë të gatshëm për përballimin e zgjedhjeve të parakohëshme dhe për t'i fituar ato. Pavarësisht se nuk janë shprehur për mocionin e mosbesimit ndaj kryeministrit, Klosi dhe Subashi nënvizojnë rëndësinë që kanë përgatitjet e PS, pasi tashmë jemi në vitin elektoral. Ndërkohë që thonë se deri në shtator nuk do të ketë ndonjë surprizë. „„„

TIRANE

JAKIN MARENA

S

ocialistët pavarësisht se janë treguar të kujde sshëm për të përmendur mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së kryesuar nga Berisha, janë shprehur se PS është e gatshmë për zgjedhjet e parakohëshme në çdo moment kur të vijnë dhe për t'i ftuar ato. Ka qënë sekretari i organizimit i PS, Blendi Klosi ai që për gazetën "Shqiptarja.com" ka deklaruar shkurt dhe qartë se janë të gatshëm për t'i fituar zgjedhjet, sido që të vijnë. Interesimit tonë, nëse situata e sjell që për shkak të krizës së Presidentit apo elementëve të tjerë vendi do të shkojë drejt zgjedhjeve të parakohëshme, PS është gati t'i përballojë dhe t'i fitojë ato, sekretari i organizimit i PS, Blendi Klosi i është përgjigjur se "po. As që diskutohet që ne jemi gati për të përballuar zgjedhjet e parakohëshme kurdo që të vijnë ato dhe për t'i fituar sëbashku me aleatët tanë. Por duhet dhe reforma zgjedhore". Një tregues ky që socialistët janë gati për të hyrë në çdo moment në një sfidë elektorale, gjë e cila është paralajmëruar dhe nga Rama në një editorial të tij se 100 vjetori i pavarësisë apo më saktë 28 nëntori

Edi Rama "Ky njeri të mos jetë më kryeministër kur të gdhihet 28 nëntori e të këndohet himni kombëtar. Qoftë dhe vetëm kjo, s'është një arsye e vogël për ta shkulur një orë e më parë që aty, duke bashkuar çdo forcë e çdo votë të mundshme. Ose ta largojmë përpara se sa Shqipëria të hyjë në zgjedhje, ose të presim se si do t'i vjedhë përsëri zgjedhjet".

Reagimi

Tahiri: 4 kushtet e PS nuk janë ultimatum, por zgjidhje „„„

TIRANE

P

artia Socialiste, përmes deputetit Saimir Tahiri, njëkohësisht njëri prej anëtarëve të grupit negociator socialist për zgjedhjen e presidentit të ri reagoi dje ndaj deklaratave të kryeministrit Berisha në mbledhjen e grupit të PD, duke mohuar që plani i ofruar prej tyre në tryezën e djeshme të jetë ultimatum apo kusht. Duke i konsideruar propozimet e tyre si katër çështje tërësisht të rëndësishme dhe vendimtare për marrjen e statusit të vendit kandidat, Tahiri theksoi se zgjidhja e tyre kërkon bashkërendim dhe konsensus nga të gjitha partitë politike. "Katër pikat qoftë finalizimi i reformës zgjedhore, qoftë finalizimi i reformës parlamentare, cështja e imunitetit dhe zgjedhjes së dakortësisë së presidentit janë 4 zgjedhje madhore që kërkojnë zgjidhje konsensuale për të gjitha partitë politike, për të marrë statusin kandidat. Nuk jemi para kushteteve dhe ultimatumeve. Tryeza e kryetarëve të partive duhet t'i japë zgjidhje të katërtave. Janë çështje që mund të gjejnë zgjidhje", duhet të gdhijë pa Berishën kryeministër. Por sekretari për burimet njerzore në PS, Armando Subashi, njëherësh dhe deputet i Kuvendit ka hedhur poshtë lajmin e dhënë

deklaroi Tahiri në një prononcim për mediat nga selia rozë. I pyetur nga gazetarët se cili do të jetë hapi tjetër i PS, nëse ky plan nuk merr miratimin e maxhorancës, ai nuk dha një qëndrim të prerë, ndërsa la të hapur ftesën për tryezën e kërkuar në takimin e djeshëm Ruçi-Patozi. "Unë s'do doja të bëja asnjë hipotezë dhe s'do doja të vendoseshim përpara hipotezave që e nënkuptojnë dështimin e këtij procesi, i cili në vetvete do të përbënte një faturë më shumë për të rrezikuar statusin e vendit kandidat të Shqipërisë", ka qënë deklarata e Tahirit.

se ka nisur faza tjetër e përgatitjes për zgjedhjet e parakohëshme, ajo e trajnimit të komsionerëve socialistë. Por Subashi është shprehur se ai në zbatim të vendimit të

Asamblesë kombëtare të PS dhe të forumeve drejtuese të partisë, ka zhvilluar takime të shpeshta me drejtuesit e PS në bashki, komuna e rrethe, por dhe me koordinatorët për

çdo rreth, për të përgatitur bazën e PS, pasi ky vit cilësohet vit elektoral. "Unë jam takuar me të gjithë drejtuesit e PS në bashki, komuna dhe në rrethe, me koordinatorët e PS për përgatitur gjithë infrastrukturën partiake, pasi kemi hyrë në vitin elektoral. Një ndër detyrat kryesore të lëna nga ana e Asamblesë Kombëtare të PS dhe të forumeve drejtuese të partisë janë listat e zgjedhësve. Për të bërë evidentimin e të gjithë votuesve dhe rregulluar shkeljet e rënda të vëna re në zgjedhjet vendore të 8 majit të vitit të kaluar", ka qënë deklarata e sekretarit socialist për burimet njerëzore Armando Subashi. Sipas të cilit PS po e përgatit në formën më të mirë tërë "makinën" elektorale të saj, në këtë vit elektoral për zgjedhjet parlamentare kurdo që të vijnë ato, në mënyrë që të shënojnë një fitore të madhe. Ndërkohë që krizën presidenciale apo elementë të tjerë që mund të sjellin zgjedhjet e parakohëshme ai e sheh shumë komplekse. Por qëndron i patundur në idenë e tij se para shtatorit nuk do të ndodhë ndonjë surprizë. "Përsa i përket zgjedhjeve të parakohshme apo më konkretisht asaj që referuat ju, krizës presidenciale, mund të them se është shumë komplekse. Por ajo që mund të them me siguri është se para shtatorit të këtij viti nuk pritet ndonjë surprizë", ka qënë deklarata e djeshme e sekretarit të PS për burimet njerëzore, deputetit socialist Armando Subashi.

Edi Rama:

“Jo ultimatume por kushte për integrimin”

P

as fjalës së kryeminis trit Berisha ka ardhur edhe reagimi i kryesocialistit Rama në rrjetin social Tëitter. Sipas tij, deklaratat e Berishës janë një teatër absurd, ndërsa shtoi se PS është në kërkim të dialogut, për të mos lejuar që Shqipërisët'idigjetaplikimipër në BE. "Kryeministri vijon teatrin absurd, ne vijojmë të kërkojmëdialognjëorëemë parë, për të mos djegur aplikimin e Shqipërisë në BE, vjeshtën e ardhshme", thotë ai. Rama shton më tej se 4 pikatepropozuara nga kreu i grupit të PS, Ruçi në takimin me homologun e tij Patozi, për të negociuar në lidhje me zgjidhjen e një presidenti konsensual, s'janë ultimatume por kushtet për integrimin e vendit. "Katër pikat e propozimit tonë në tryezën e krerëve të partive s'janë ultimatume por 4 kushte të integrimit për marrjen e statusit kandidant në BE", shtoi ai.


E martë, 29 maj 2012

5

POLITIKE

Rama në Berat: Qeveria e quan armike bashkinë

T

ryezat mbi çështje të ndryshme jetike për vendin që PS po zhvillon ditët e fundit është ndalur gjatë pasdites në qytetin e Beratit. Tryeza rajonale e kësaj partie mbi "planin e përgjithshëm të zhvillimit dhe turizmit' është ndalur në qytetin muze të Beratit ku ka marrë pjesë kryetari i PS Edi Rama. I shoqëruar nga i deleguari i PS në Berat, Namik Dokle, Erion Braçe, Ilir Beqaj,

Eduart Shalsi dhe Artan Lame kreu i socialist Rama zhvilloi në sheshin 'Shën Gjergji' në lagjen "Kala" një takim pune me pushtetarë lokalë, specialistë të fushës së turizmit dhe qytetarë të Beratit. "Gjithçka që ka mundur të bëjë bashkia në këto vitë kanë qënë përpjekje modeste, pasi në vite mbështetja ka ardhur duke rënë, pasi Berati është konsideruar si bashki e armikut",

pohoi Rama. Më vijim të fjalës kryetari i socialistëve u shpreh se partia që ai drejton me këto takime në qytet të ndryshme në vend është duke hartuar projekte për ndryshime të rëndësishme në çështjet e turizimit dhe zhvillimit të synohet prej tij. Ai ka nënvizuar faktin se kjo qeveri nuk ka bërë asnjë investim për turizmin në këtë qytet dhe as për rrugët ndërlidhëse.

Kryeministri: Rama, ftesës për dialog iu përgjigj me ultimatum

Berisha: Presidenti në marrëveshje me LSI "Ramë dakort që presidenti të zgjidhet me 3/5" „„„

TIRANE

JAKIN MARENA

K

Reagimi

Meta-Berishës: Presidenti, përtej kësaj mazhorance „„„

TIRANE

K

ryetari i LSI Ilir Meta është shprehur se presidenti duhet të zgjidhet jo vetëm me votat e kësaj mazhorance, por me një konsensus akoma më të gjërë. Duke deklaruar se është për zgjedhjen e kryetarit të shtetit që në raundin e parë me 84 vota, Meta nuk ka munguar të shprehet se LSI do vendosë në tryezën e negociatave për presidentin, kandidaturat e saj. Dy ditë para raundit të parë të votimit, kreu i kësaj force, Meta konfirmoi se nuk do të mjaftohet me emrat e propozuar nga të tjerët, por do të përfshijë në process edhe figurat e saj. "Ne kemi dhe emra, jemi të gatshëm të paraqesim dhe emrat në takimet tona me partinë Demokratike dhe me forcat e tjera të koalicionit, me opozitën. Ne jemi të hapur në çdo moment për të vendosur kriteret, parimet dhe pastaj për të shkëmbyer apo kryqëzuar emrat, në kuptimin me të mira të fjalës me të gjithë faktorët", deklaroi Meta. Duke mos iu referuar asnjë emri konkret por dhe duke mos përjashtuar asnjë, qoftë edhe Fatos Nanon, Meta u fokusua dhe në sektorët nga duhet të vijë pro-

pozimi. "Në fushën e drejtësisë, në fushën e diplomacisë, në fushën e politikës e në fushën e shoqërisë civile", tha Meta. Kreu i LSI i quajti të pavend 4 kushtet e vendosura nga Rama, gjatë negociatave për presidentin. "Disa gjëra që nuk u bënë për muaj të tërë, vështirë të bëhen në këto 48 orë, pavarësisht nga vullneti. Ne mendojmë, që nuk ka kohë për të zgjidhur disa gjëra që duhet të ishin zgjidhur para disa javësh", tha Meta. Kryetari i LSI u shpreh kundër çdo propozimi konfliktual, siç është mocioni i mosbesimit ndaj qeverisë, artikuluar nga opozita. Megjithatë, ai kërkoi që raundi i parë për presidentin, të mos digjet pa asnjë kandidaturë, duke bërë thirrje që palët të gjejnë gjuhën e përbashkët deri të mërkurën.

ryeministri Berisha shprehet se zgjedhja e presidentit do të bëhet dhe me votat e LSI dhe shpreson që të përfundojë me një votim me shumicë të cilësuar. Duke bërë një bilanc të takimeve për Presidentin, kreu i mazhorancës nuk ka munguar të kujtojë se me LSI ka një marrëveshje bashkëpunimi, të cilës i qëndron. Ndërkohë nuk ka munguar të sulmojë dhe Ramën, që sipas tij, ftesës për rialog ai iu përgjigj me ultimatume. Por dje ai ka këmbëngulur të shpjegojë marrëdhëniet me LSI. "Në marrëveshjen e datës 2 shtator 2009, në faqen 3 të saj, thuhet që zgjedhja e presidentit do bëhet mbi bazën e konsensusit PD-LSI, ky është përcaktimi kontraktual midis dy forcave të koalicionit qeverisës. Në përmbushje me afatet që dha kryesia dhe në afatin e përcaktuar nga Kushtetuta ne nisëm menjëherë serinë e negociatave, së pari me aleatët tanë", është shprehur Berisha. Sipas tij, takimi me LSI ishte i karakterizuar nga identiteti i plotë i mendimeve dhe pikëpamjeve, vendosmëri për t'i qëndruar marrëveshjes mes dy forcave politike. Por vullnet i plotë bashkëpunimi në procesin e zgjedhjes së presidentit, për të, u arrit dhe me aleatët Mediu e Idrizi. "Në takimin me aleatët spikati në mënyrën më të kristaltë vendosmëria e koalicionit për të respektuar Kushtetutën e vendit, që parashikon në 3 raundet e para votimin e presidentit me 3/5 e votave. Ndonëse ka një marrëveshje që autorizon ose përcakton zgjedhjen e Presidentit të dyja forcat ranë dakord të punojnë me përkushtim që presidenti të zgjidhet me 3/5 ashtu siç përcakton Kushtetuta", tha ai. Kryeministri deklaroi se vendit i nevojitet një president që të ketë vlerësimin më të lartë. "Është shumë e rëndësishme për vendin që të përzgjidhet

Shtator 2009

Marrëveshja ndërmjet PD e LSI për qeverinë e re

G

arantimi i një qeverisje të qëndrueshme për intere sa kombëtare është baza e marrëveshjes politike për koalicionin e ri qeverisës mes PD e LSI. Në marrëveshjen bashkëqeverisëse të parën e këtij lloji në vend, është fiksuar mes të tjerave se "Koalicioni i qeverisë për Integrimin Evropian, si një aleancë afatgjatë, do të hyjë bashkë në zgjedhjet e pushtetit vendor të vitit 2011, për të cilat do të realizohet një marrëveshje e veçantë. Koalicioni do të realizojë zgjedhjen e Presidentit të Republikës mbi bazën e konsensusit PD-LSI. Ndërsa, çdo ndryshim në këtë marrëveshje duhet të bëhet me konsensus dhe si rrjedhojë pasuar nga një amendament me shkrim, të firmosur nga kryetarët e PD dhe LSI".

në postin më të lartë të shtetit një person me kredenciale të larta brenda e jashtë vendit, që di të ngrihet mbi palët, që ka integritet politik për t'ju përmbajtur frymës së Kushtetutës si simbol i unitetit të kombit. Person që shkëput të gjitha lidhjet me partinë që do ketë, që s'shkon në gjyqe për familjarët e të tjerë për sa

kohë është president. Të ketë orientim të qartë euroatlantik, atdhetar i dukshëm. Jo president pazaresh, por një personalitet i besuar nga shqiptarët, me kredenciale të larta. Vendosmëria jonë mbetet e plotë, për të punuar së bashku me forcat politike", tha Berisha. Duke anatemuar dhe kreun aktual të shtetit

Topi. Duke komentuar më pas negociatat mes PD e PS për presidentin, kreu i qeverisë tha se opozita iu përgjigj ftesës për dialog me një ultimatum, ndërsa nuk nguroi të deklarojë se Rama po e përdor edhe këtë proces për të bllokuar reformat. "Një javë më parë Rama me Ruçin e Gjiknurin akuzuan Berishën se po bllokon reformat për t'i lidhur me zgjedhjen e presidentit, ndërsa të dielën lëshuan një ultimatum me 4 kushte, iu përgjigjën ftesës sonë me ultimatum, plotësimi i të cilave ishte i domosdoshëm që të heqin dorë nga politika bllokuese. Por kjo është një përrallë që s'e beson askush", deklaroi Kryeministri. Berisha i bëri apel kryesocialistit Rama të negociojnë për zgjidhjen e presidentit, ndërsa i kujtoi se ai duhet të heqë dorë nga kurthet bllokuese. "I bëj apel të zgjedhim një president të besueshëm që di të qëndrojë mbi forcat politike, që di të jetë një avokat dinjioz i interesit kombëtar. Oferta është e sinqertë ne jemi të gatshëm për negociata, por jo për kurthe meskine si këto të ultimatumeve vetëm për të bllokuar", tha ai. "Ju garantoj se do të bëjmë përpjekjet më serioze dhe se dëshira dhe vullneti ynë është i hekurt që të paraqesim kandidat që ditën e mërkurë dhe ta votojmë atë në mënyrën më të gjerë, më të fuqishme të mundshme", nënvizoi Berisha. Që nuk ka munguar pa bërë diversionin e radhës, teksa kur është shprehur për heqjen dorë nga imuniteti, ka nënvizuar se "zoti Rama nuk e ka çështjen për vete, sepse vetë s'ka imunitet, por atë nuk e lë Fideli, nuk e le Tomë Doshi, nuk e le ai kështjellari që ka në Petrelë një imitim kështjelle. Atyre u duhet imuniteti. Pra, ai nuk e ka problemin me Sali Berishën, e ka me "klubin" e miliarderëve të PS-së. S'pranon dot Sadri Abazi të heqë imunitetin. Ai është i gatshëm të japë 2/3 e pasurisë dhe të mbajë imunitetin".


6

E martë, 29 maj 2012

POLITIKE

FRD takon të rinjtë e UPT, diskutohet për rotacionin e elitave

N

? selin? e Frym?s s? Re Demokratike u zhvillua takimi i grupit nismëtar me pedagog? dhe student? të Universitetit Politeknik t? Tiran?s, me tematik?: “T? gjith? së bashku p?r nj? politikë t? re, t? past?r dhe komb?tare”. Pjes?marr?sit n? takim, diskutuan mbi angazhimin e t? rinjve n? politik? me qëllim realizimin e rotacionit të elitave dhe implementimin e moralit politik q? FRD synon t? sjellë si risi n?

politik?n shqiptare. FRD është angazhuar që në fillimet e saj si një parti pranë të rinjve dhe klasës së mesme. “FRD merr përsipër të përfaqësojë interesat e shtresës së mesme. PD e PS janë themeluar përpara krijimit të kësaj shtrese shoqërore. Këto dy parti nuk i kanë paraprirë zhvillimit të shoqërisë, por kanë mbetur mbrapa. Shtresa e mesme mbetet pa një përfaqësim politik. Ajo s’ka lidhje vazhdimësie me të kaluarën

komuniste. Mentaliteti i saj nuk përfaqësohet në ndonjë program partie. Do kemi prioritet rininë, pasi ajo është pjesa më vitale dhe më e madhe e shoqërisë. Ne do jemi parti e rinisë, për t’i dhënë asaj një dorë mekanizmi politik për të ngjallur perspektivën. Ne do i japim Shqipërisë qarkullimin e elitave,” deklaroi grupi nismëtar i FRD në ditën kur u shpall formimi i partisë së re.

Reforma Zgjedhore, kreu i LZHK kërkon largimin e OSBE-së

Shehi: AK dhe FRD do i marrin vota PD-së E djathta e sotme, treçereku janë me teserën e PPSH-së „„„

Lajmi

TIRANE

K

reu i Lëvizjes për Zhvil lim Kombëtar, Das hamir Shehi, në një intervistë për revistën "Klan" tha se është momenti që OSBE dhe ODIHR të largohen nga Shqipëria. Ai deklaroi se FRD dhe AK mund të marrin vota nga mazhoranca, por jo e djathta, se ajo nuk ekziston. Një çështje me shumë rëndësi, e cila duket se po zgjatet tej afateve, është reforma zgjedhore. Partitë e vogla, ashtu si edhe LZHK-ja, kanë kërkuar ndryshime në Kodin Zgjedhor, veçanërisht korrektimin e sistemit zgjedhor. Prisni të dëgjohet zëri juaj në komision? Nuk kam pasur asnjëherë besim. Duhet të jesh tepër naiv për ta bërë këtë. Pas gjithë kësaj kohe dhe energjish të shpenzuara për muaj të tërë, nuk kemi asnjë ndryshim real. Puna e reformës zgjedhore është si ajo fjala e urtë: U mbars mali dhe polli një mi. edhe ndërkombëtarët janë bërë pjesë e kësaj maskarade që luhet në Shqipëri. Sistemi zgjedhor, i cili është thelbi i çështjes, nuk u ndryshua. Mënyra e votimit dhe e numërimit, që është esenca teknike e procesit, as kjo nuk u ndryshua. Përsëri, gjithçka mbeti në duart e komisionerëve. Gjërat që janë diskutuar deri tani janë fare të parëndësishme. Pra, edhe në vitin 2013, shqiptarët do të votojnë me një ligj të keq si ai i katër viteve më parë. Kjo i bën zgjedhjet të kontestueshme që në princip. Megjithatë, po të ketë dëshirë dhe vullnet politik mendoj se koha është e mjaftueshme për të bërë ndryshimet që duhen, si për sistemin zgjedhor, ashtu edhe për mënyrat e votimit dhe numërimit të votave. Duket se jeni të pakënaqur edhe nga puna e OSBE/ODIHR-it mbi këtë çështje… U bënë disa vjet që OSBE

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi paralajmëroi dje se partitë e reja që kanë hyrë në skenën politike, si AK dhe FRD do të marrin elektorat nga PD. Ai u shpreh se OSBE dhe misioni i ODIHR-it, nuk po luajnë asnjë rol në Shqipëri dhe duhet të largohen.

dhe ODIHR-i vijnë vërdallë për të bërë diçka në Shqipëri, por nuk e di se ku konsiston ndihma e tyre. Ka ardhur koha që këto institucione të largohen; veçse ngatërrojnë punët dhe kanë shërbyer si një lloj filtri që shqiptarët të mos kuptojnë asgjë. Ato e dinë se këtu zgjedhjet janë manipuluar gjithmonë, duke nisur nga fenomeni i Dushkut e deri tek sistemi aktual, i ashtuquajtur "spanjoll". Realisht

duan që gjërat në Shqipëri të mos shkojnë mirë. Në dy muajt e fundit, skenës politike i janë shtuar edhe dy forca të reja, të dala nga e djathta. Si i shihni potencialet politike të Aleancës Kuqezi dhe Frymës së Re Demokratike? Mendoj se ato do të verifikohen në zgjedhjet e ardhshme. Kjo është e vetmja mënyrë për

Dashamir Shehi

të matur peshën e tyre, komentet e tjera janë një lloj fiksioni. Në zgjedhjet e 2009-ës u fol shumë për G99-ën, por s'pati asnjë impakt në vota. Megjithatë, AK-ja dhe FRD-ja kanë hyrë në politikë në një çast oportun, sepse jemi në një kohë

pakënaqësie kombëtare dhe mund të kenë shanse. Por, përqasja e tyre ndaj skenës politike më duket e gabuar sepse i dëgjoj udhëheqësit e rinj teksa thonë se të gjithë politikanët pas '90-ës janë të korruptuar, kriminelë, të pazotë. Kjo është historia e diktatorëve të vegjël. Edhe Enver Hoxha mendonte se historia fillonte në '44-ën, edhe në '90 mendohej se s'kishte pasur më parë një Shqipëri. Teza nga ato të një lloj patriotizmi nacionalist kanë ekzistuar gjithmonë. LZHK-ja i ka pasur në programin e saj; një shtet, një abetare, një flamur, janë gjëra që i kemi thënë prej vitesh, nuk kemi asgjë të re. Partia tjetër, e ashtuquajtur "partia e Presidentit Topi", duhet verifikuar. Shoh se aty ka disa nëpunës të

Sekretari i Përgjithshëm i LSI

Petrit Vasili: Perëndimi kërkon një president konsensual S

ekretari i përgjithshëm i LSI-së, Petrit Vasili, shprehet se presidenti i ardhshëm i vendit duhet të jetë produkt i një procesi konsensual dhe kushtetues, duke theksuar që kandidati të vijë edhe përtej mazhorancës. Vasili theksoi, se është koha që të arrihet një marrëveshje, e cila do të çonte drejt zgjidhjes së një presidenti po konsensual. Dy ditë më parë, PD e PS janë ulur në bisedime për çështjen e zgjedhjes së presidentit, por negociatat duket se dështuan qysh ditën e parë. Si e parashikoni ecurinë e këtij procesi? Ndryshe nga rastet e tjera, kur politika është thirrur të zgjedhë presidentin, aktualisht është krijuar ideja, edhe në opinion publik, se ka një intensitet shumë më të lartë për ta konsideruar këtë proces kushtetues, por gjithashtu edhe proces

politik. Pra, në këtë rast mendoj se cilësia e këtij procesi është shumë e lidhur me procesin e integrimit europian të Shqipërisë. Statusi i vendit kandidat për në BE mbetet një ndër objektivat më të aspiruara nga Shqipëria dhe, ku sjellja politike do të testohet edhe nëpërmjet procesit të zgjedhjes së presidentit. Duke i parë të gjithë aktorët shumë të interesuar, unë dua ta lexoj këtë, si një dëshirë për të vlerësuar procesin e zgjedhjes së presidentit, si shumë të rëndësishëm për momentin, për integrimin e Shqipërisë në BE. Do të ishte pozitive një zgjidhje konsensuale, suksesi i së cilës nuk mund të ishte pronë e askujt, as e mazhorancës e as e opozitës, por mund të ishte një meritë e përbashkët e dy palëve, duke rrëfyer që në fund të fundit një sjellje e përgjegjshme politike hap rrugë dhe perspektiva më të mira drejt Europës. I prirur nga ky lloj pozitiviteti dhe duke lexuar një interesim të jashtëzakonshëm të pjesëmarrësve në këtë proces,

megjithë debatet, thëniet e kundërthëniet që ka procesi, unë jam shpresëmadh se mund të shkohet drejt një konsensusi. Aq më tepër, këtë konsensus e kërkojnë edhe partnerët ndërkombëtarë, BE e SHBA, të cilët janë shprehur se e mbështesin një konsensus të tillë, dhe e shohin këtë zgjidhje, si më afër rrugës së duhur për të plotësuar obligimet që kemi ne përpara, në kuadrin e integrimit të Shqipërisë në BE. Por nuk duket kaq shpresëdhënëse situata, pasi PS u paraqit në këtë tryezë me disa kushte, të cilat mazhoranca i cilësoi si arsye për të bllokuar procesin. Besoj që predispozicioni për të dialoguar duhet të jetë reciprok. Kërkesat e hedhura në tavolinë nga PS nuk janë të reja. Me modesti dua të sjell në vëmendjen e publikut disa intervista të miat të dhëna në media, kohë më parë, ku flitet për këto çështje. Dua të ritheksoj edhe

pakënaqur të Partisë Demokratike, porse cila është fryma e vërtetë e saj, këtë do ta verifikojë koha, do të shohim se sa energji pozitive kanë për t'i shërbyer një kauze dhe jo interesave të një grupi, që në rrethana të caktuara, janë të pakënaqur nga Berisha. Në tregun politik ka qenë gjithnjë një alternativë si LZHK, e cila u kritikua si disidente ndaj pushtetit të Berishës, mirëpo këta njerëz nuk kanë pasur kurajon

Në foto: Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Petrit Vasili

faktin, që në mënyrë shumë eksplicite, z.Ilir Meta ka evokuar fort, që këto reforma duhet të realizohen. Ndërkohë, që për këto çështje ka patur apati të vazhdueshme edhe nga ana e PS, edhe nga ana e PD. Unë nuk besoj se është momenti, që njëra palë t'i kërkojë llogari tjetrës dhe anasjelltas. Ka çështje, për të cilat ne kemi parë që PD ka qenë e qartë, si p.sh. lidhur me heqjen e imuniteteve dhe se nuk duhet që këto të kthehen në garë protagonizmi për të nxjerrë fitues. Përsa i përket çështjes së kodit zgjedhor, ne kemi parë që reforma për kodin zgjedhor po shkonte drejt fundit, se PD reflektoi lidhur me atë që OSBE-ODIHR rekomandoi për votimin elektronik. Ndaj dhe unë mendoj se kryeneçësia për të qëndruar pikërisht kundër këtyre rekomandimeve duket se është takticizëm politik. Thelbi i shëndetshëm është, që këto reforma duhet të realizohen sa më parë. Protagonistët janë aty, në tavolinë, votat janë aty, në tavolinë

dhe për këto reforma nuk janë votat e LSI, që e përcaktojnë fatin e kodit zgjedhor, fatin e imuniteteve, apo edhe procedurat edhe fatin e procedurave parlamentare. Është krejt e mundshme, që të gjendet gjuha e përbashkët. Asnjëra palë nuk ka pse të jetë ultimative ndaj tjetrës. Ka një moment kompromisi, ku secili duhet të lëshojë diçka nga vetja. Besoj, se nuk mund të bllokohet reforma e procedurave parlamentare, p.sh. vetëm për çështjen e përcaktimit të kohës, që duhet të flasë kryeministri. Është e mundshme, që të gjendet një zgjidhje, sipas të cilës kryeministri të flasë, por edhe opozita


E martë, 29 maj 2012

7

POLITIKE

Raporti: Milosheviç kishte me dhjetra agjentë në Shqipëri

I

sh presidenti serb Sllobodan Miloshevic gjatë regjimit të tij ka patur rreth 2200 agjentë në Balkan të cilët kanë punuar për Shërbimin e Sigurimit Shtetëror Serb. Në Kosovë Milloshevic kishte angazhuar 700 agjentë, në Maqedoni 150 agjentë, në Kroaci 450, në Mal të Zi 200, në Bosnjë Hercegovinë 350, në Slloveni 150 kurse pjesa tjetër punonin në Shqipëri, Bullgari,

OSBE/ODIHR U bënë disa vjet që OSBE dhe ODIHR-i vijnë vërdallë për të bërë diçka në Shqipëri, por nuk e di se ku konsiston ndihma e tyre. Ka ardhur koha që këto institucione të largohen; veçse ngatërrojnë punët

të afrohen. Ndërkaq, e quaj pozitive që në Shqipëri tentohet të krijohet një ferment i ri në politikë, të ndryshohen gjërat, t'i shtyjmë e lëvizim, kjo është në dialektikën e politikës në vetvete. Rezultati do të duket në 2013-ën. - A mundet që këto dy parti të dobësojnë elektoratin e të djathtës në zgjedhjet e 2013-ës deri në atë pikë saqë të vënë në

pikëpyetje rikonfirmimin e PD-së në pushtet? Këto dy forca mund të dëmtojnë mazhorancën e sotme, por jo të djathtën, sepse kësaj nuk kanë çfarë t'i dëmtojnë kur nuk ekziston. E djathta që kemi sot është e çuditshme, treçereku i saj janë me teserën e Partisë së Punës. Ama, kësaj mazhorance mund t'i heqin një pjesë të elektoratit. Këto parti janë grupe centriste sepse të gjithë tentojnë ten-

tojnë drejt qendrës, duke e ditur se këtu janë shumica e votave të njerëzve. Në fakt, edhe ky është një iluzion sepse shqiptarët nuk votojnë as të majtën, as të djathtën dhe as qendrën, sepse shumica e tyre nuk e dinë se ç'janë këto. Ne kemi një histori kaq të shkurtër dhe të varfër në demokraci, saqë pretendimi për ta ndarë elektoratin shqiptar në rryma klasike politike si në Europë është plotësisht e gabuar. Shqiptarët shkojnë pas të fortit, jo pas të drejtit. Duke qenë një popullsi e varfër, e pashkolluar, relativisht e dobët, ka nevojë për t'u mbështetur tek i forti, tek ai që të jep bukë, pushtet dhe që mund të mbështesin abuzime. Sot për sot, votohet për interesa të grupeve të ndryshme ekonomike. Votohet, fatkeqësisht, edhe për krahinizma dhe me këtë sistem spanjoll kam frikë se në të ardhmen do të votohet edhe për interesa të etnisë, krahinave, feve dhe do ta bëjnë Shqipërinë një mishmash tipik ballkanik.

Greqi, Rumani, Qipro, Hungari dhe Austri. Të dhënat lidhur me rrjetin e agjenturës së Milloshevicit janë bërë publike në raportin e një forumi i cili është mbajtur këto ditë në Bruksel, ku është shqyrtuar roli i ish-shërbimeve sekrete në Ballkan. Një pjesë e agjentëve kishin shtetësi të dyfishtë”, thuhej në raportin e ekspertit të njohur serb të OJQ-së “Koop i

Koment

Rebuset e politikës së SHBA për Shqipërinë

NGA

PREÇ ZOGAJ

vijon nga faqja 1 ... është parimore, e drejpërdrejtë, trasparente, e gjitha mbi ujë, pa kulisa, krahëmarrje dhe intriga bizantiniste. Është ajo që e lexojmë të shprehur qartë në raportin vjetor të Departamentit të Shtetit për vitin 2011 ku për Shqipërinë është shkruar edhe kjo fjali domethënëse: “Një mjedis elektoral i paralizuar ndjeshëm, i karakterizuar nga incidente me mashtrime dhe një numërim kontravers i votave ka minuar të drejtën

REPUBLIKA E SHQIPËRISË AVOKATI I POPULLIT

NJOFTIM PER VEND TE LIRE PUNE Ne zbatim te nenit 35 te ligjit Nr.8454 , datë 04.02.1999 “ Per Avokatin e Popullit “ dhe ligjit Nr. 8549 , date 11/11/1999 “Statusi i nënpunësit Civil” , Institucioni i Avokatit te Popullit , shpall konkurimin per një vend te lirë pune , në detyrën e pergjegjësit të sektorit te IT-së . Kandidati duhet të plotësojë kerkesat e pergjithëshme në përputhje të nenit 12 të ligjit Nr.8549 , date 11/11/1999 “Statusi I nenpunesit Civil “.

të ketë kohën e bollshme për të folur, sepse në fund të fundit pozicionet në politikë alternohen. Përpara se t'i vëmë kushte njëri-tjetrit, është koha për të dialoguar. Dua të kujtoj, se ne kemi qenë në një takim me zotin Rama, ku kemi folur pikërisht për këto çështje. Po ashtu, intervista e zotit Meta pas takimit me Ramën, ku u fol pikërisht për bisedën që ishte bërë në atë takim lidhur me reformat e domosdoshme, që i nevojiten vendit. Në momentin aktual, vendi kërkon dialog dhe zgjidhje. Obstruksionizmi, i cilitdo qoftë, edhe i motivuar qoftë, mendoj se nuk i jep zgjidhje problemit.

Kapinic”, Zoran Petrovic. “Agjentët e Miloshevicit ishin politikanë, punonjës në media, biznesmenë, shkelës të embargos, si dhe zyrtarë të forcave të sigurimit të ushtrisë, policisë, inteligjencës dhe grupe të ndryshme lobuese në favor të Miloshevicit”, nënvizoi Petrovic. “Një pjesë e agjentëve kishin shtetësi të dyfishtë”, thuhej në raportin e ekspertit Petrovic.

Kërkesat e vacanta per kandidatin janë : 1. Të ketë përfunduar studimet Universitare ne Degen Informatike ose inxhinjeri Elektronike , Diplome te Nivelit te Dytë (D.N,D ) ose Diplomë të Integruar të Nivelit te Dytë.(D.I.N.D). Përbëjnë avantazh studimet pas universitare . 2. Te ketë jo me pakë se 3(tre) vjet experiencë në punë 3. Të zotërojë shumë mirë dhe të ketë dëshmi përkatëse të gjuhëve të huaja(Anglisht , ose gjuhë e dytë nje nga gjuhët e BE-së) 4. Te ketë aftësi të mira komunikimi dhe të punës në grup. 5. Paga e këtij pozicioni është 72.500lekë (III-A) dhe 15 000 vështirësi. Paraqitja e dokumentave Brënda datës 26.06.2012 , kandidati duhet të paraqesë dokumentet pranë drejtorisë së Personelit dhe Administratës, në Institucionin e Avokatit të Popullit . Dokumentet duhet të përmbajnë :  Kërkesën për punësim  CV – në  Diplomën dhe Librezën e notave të fotokopjuar dhe të noterizuar  Librezën e punës  Certifikata kualifikimi  Dëshmi te gjuhës së huaj Mos paraqitja e plotë e dokumentacionit përbën shkak për skualifikim. Kandidati të japë adresën e saktë të vendbanimit si dhe nje numer telefoni. Konkurimi Konkurimi është I hapur për nënpunesit civil të së njëjtes klasë me procedurat e lëvizjes paralele dhe ngritjes në detyrë. Nëse vëndet nuk plotësohen nga këta kandidatë , konkurrimi zhvillohet me kandidatët jashtë administratës publike sipas procedurave të pranimit në shërbim civil . Pas verifikimit paraprak do të bëhet shpallja e listës së konkurrenteëve që do të vazhdojnë më tej konkurrimin si dhe data kur do te zhvillohet testimi me shkrim dhe intervista me gojë . Kandidatët duhet të paraqiten në këto fusha : Të gjitha njoftimet për rezultatet e verifikimit paraprakë , si dhe datat kur do të zhvillohen testimet , mund ti gjeni pranë Drejtorisë së Personelit dhe Administratës në Institucionin e Avokatit të Popullit.

e qytetarëve për të ndryshuar lirshëm qeverinë e tyre”. Që nga viti 1996, kur regjimi i atëhershëm i Berishës - President pat konsumuar farsën me të padëgjuar zgjedhore në tokën e Europës, nuk kishim lexuar e dëgjuar një gjë më të rëndë se paragrafi i lartpërmendur. Në këtë rrafsh, Berisha-President është tejkaluar vetëm nga Berisha- Kryeministër 15 vjet më vonë. Raporti sjell një tablo të plotë të problemeve që po gërryejnë demokracinë e re shqiptare, por për herë të parë shohim se nga zakoni i “fotografimit” të gjendjes është kaluar në fazën e avancuar të vënies së gishtit mbi plagë, madje mbi plagën e plagëve, që është minimi i së drejtës së qytetarëve për të ndryshuar lirshëm qeverinë e tyre. Përveçse plagë e plagëve, në rrafshin politik kjo është një akuzë thelbësore ndaj një regjimi hibrid, që nuk është bërë ende plotësisht diktatorial, por demokratik nuk është e nuk është. Fokusimi i Departamentit të Shtetit në këtë pikë është padyshim një ngjarje dhe një inkurajim i madh për forcat demokratike në Shqipëri. Duhet tua themi miqve amerikanë se në këtë vend ka disa njerëz apo shumë njerëz, të cilët e dinë prej kohësh, e vuajnë prej kohësh dhe përpiqen prej kohësh pikërisht për të shëruar këtë plagë të plagëve, siç e quajtëm pak më sipër. Intelektualët më të mirë të këtij vendi e kanë diskutuar gjerë e gjatë, me përgjegjësi qytetare dhe atdhetare, çështjen madhore se si i bëhet kur qytetarëve u kufizohet apo u privohet me forma të ndryshme e drejta për ndryshuar qeverinë me votë. Tri janë rrugët dhe nuk ka një të katërt. Ose populli e çliron me armë në dorë të drejtën e vet të shenjtë të uzurpuar nga një kastë, ose opozita dhe publiku i gjerë derdhen në protesta dhe demostrata të parreshtura për votën e lirë, ose, lidhur me ketë rrugën e dytë, presioni i popullit dhe presioni ndërkombëtar diktojnë një zgjidhje politike dhe një reforme zgjedhore të tillë që ringjall besimin e njerëzve të zgjedhjet dhe mbyll të gjitha shtigjet e manipulimeve. Opozita politike dhe intelektuale shqiptare zgjodhi në vitin 2009 rrugën e protestave dhe demostratave paqësore kundër mashtrimeve elektorale. Trasparenca e zgjedhjeve të vitit 2009 ishte në vështrimin tonë garancia numër një e mospërsëritjes së manipulimeve në zgjedhjet e arshshme. Këto

protesta fituan një nerv të ri, kur në vend të trasparencës së premtuar ndërkombëtarisht, qeveria i tregoi opozitës tymin e fletëve të djegura në një prroskë afër Tiranës. Dhe erdhi pastaj demostrata e 21 janarit ku Garda e Republikës vrau katër demostrues të pafajshëm dhe plagosi disa të tjerë në një akt barbar të papajtueshëm thelbësisht me demokracinë. Duket paradoksale që përfaqësues të SHBA-së në Tiranë dhe disa zyrtarë të mesëm të Departamentit të Shtetit kanë qenë evazivë në qëndrimet e tyre ndaj protestave të opozitës shqiptare për trasparencën e zgjedhjeve dhe në deklaratat politike për vrasjet e 21 janarit. Që nga ajo kohë kryetari i partisë më të madhe të opozitës, Edi Rama ka bërë një tërheqje nga rruga e protestave, duke reklamuar kursin e ri të reformave në tavolinë. Edhe në këtë pistë opozita po kthehet në pikën e nisjes falë fleksibilitetit zero të Berishës sidomos pas një vizite në Uashinton. A kemi këtu rebuse apo, siç e thamë, filma nga ana e SHBA-së? A kemi “ndryshe bën e ndryshe shkruan”? Në këto qëndrime ka patur padyshim inkovenienca që nuk janë produkt i vijës politike të Departamentit, por i përthyerjeve që pëson kjo vijë në interpretimin e saj nga burokratë, lobistë të paguar nga Tirana apo nga përfaqësuesit diplomatike të SHBA-ve në Tiranë. Amerika e principeve, Amerika që ka folur gjithnjë me zemër të hapur me popullin e vjetër shqiptar, duhet të na ndihmojë në këtë udhëkryq të rrezikshëm ku na sheh e na qan hallin. Si, si? Së pari, do t’i luteshim të thotë fjalën e vet të qartë si të çminoset besimi i minuar i qytetarëve shqiptarë për ndryshimin lirshëm të qeverisë së tyre. Së dyti, të na ndihmojë, duke kërkuar që OSBE-ja të cilën e bashkëfinancon të dërgojë në Shqipëri njerëz që kanë si busull parimet e shenjta të demokracisë. Mund të kërkonim edhe gjëra më të vogla. Fjala vjen, të tregohet e kujdeshme tani e tutje me fotografitë që vinë e bëjnë në SHBA zyrtarët e lartë shqiptarë me zyrtarët amerikanë, fotografi të cilat zyrtarët amerikanë i bëjnë pa të keq në shenjë kortezie, por këtu te ne përdoren si kartabianka të arrogancës. Apo të kërkojë përmes amabsadorit Arvizu që raportin vjetor të Departamentit të Shtetit ta njoftojnë edhe RTSH dhe mediat proqeevritare në Shqipëri. Por gjithsesi dy të parat do të na mjaftonin.


8

E martë, 29 maj 2012

POLITIKE

Siguria shqyrton moratoriumin, Integrimi thërret Nishanin

K

omisioni parlamentar i Sigurisë Kombëtare do të shqyrtojë sot nismën e Partisë Socialiste për heqjen e moratoriumit të skafeve. Deputeti socialist Artan Gaçi, i cili është edhe relator i nismës do të jetë sot i ftuar në komision për të mbrojtur nismën e firmosur me 20 firma. Projektligji “Për shfuqizimin e ligjit nr. 9509, datë 3.4.2006 “Për shpalljen e

Moratoriumit për mjetet motorike lundruese të Republikës së Shqipërisë” të ndryshuar” kërkohet nga Partia Socialiste që të shfuqizohet për arsye se nuk i jep të drejtën qytetarit për të përdorur pronën e vetë private, siç janë skafet në sezonin veror. Po sot, komisioni i Integrimit do të ketë të ftuar ministrin e Brendshëm, Bujar Nishani për të dhënë përgjigje në lidhje me

përmbushjen e rekomandimeve të Brukselit për marrjen e statusit të vendit kandidat. “Seancë dëgjimore me zotin Bujar Nishani, Ministër i Brendshëm me objekt: “Aktiviteti për përmbushjen e Prioriteteve të vendosura nga Komisioni Europian për Shqipërinë, të cilat mbulohen nga Ministria e Brendshme””, thuhet në faqen zyrtare të Kuvendit.

Ministri, debate me deputetët për "Kristal" dhe diplomat

Tafaj: "Universitetet, u njihet diploma vetëm tre" Paradoksi: "Kristal" pa licensë, reklamë regjistrimesh të reja Lajmi Ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, deklaroi dje para komisinit parlamentar të Edukimit se në Shqipëri janë licensuar vetëm tre universitete, ndërsa të tjerët janë institucione të arsimit të lartë. Sipas tij, vetmë këto kanë të drejtë të japin diploma të nivelit të doktoraturës.

„„„

TIRANE

FERNADA CENKO

M

inistri i Arsimit, Myqerem Tafaj ka raportuar në Ko misionin e Edukimit në lidhje me situatën në universitetet jopublike lidhur me skandalin me diplomën false të Renzo Bossit nga universiteti "Kristal". Kryetarja e Komisionit të Edukimit, Valentina Leskaj, e cilësoi skandal diplomën false të Renzo Bossit në universitetin 'Kristal' dhe ka kërkuar reagimin e ministrit mbi përgjegjësinë që bie mbi institucionin që Tafaj drejton. Leskaj i kërkoi gjithashtu sqarime, "pse vazhdon reklama e regjistrimeve të reja në universitetin "Kristal" përsa kohë i është hequr licensa", ndërsa në përgjigje Tafaj tha se "këto janë probleme të marketingut të vetë universitetit". "Ne kemi detyrë ta mbikëqyrim universitetin "Kristal" ashtu si edhe universitetet e tjera. Dukuria e diplomave false ka prekur edhe vendet e tjera. Për të shmangur të tilla situata, duhet të fuqizojmë agjencinë tonë të akreditimit",- ka theksuar Tafaj. Ndërkaq, deputeti i PD-së, Edi Paloka kërkoi që të mos politizohet kjo çështje, pasi Renzo Bossi, ashtu siç ka përfituar diplomë false nga universiteti 'Kristal' ka përfituar edhe nga universitete në Itali. Ministri Tafaj tha se janë bërë kontrolle në të gjitha univeristet jo publike. Sipas tij, është përgatitur një paketë ku përforcohet ideja e rritjes së rolit të shtetit në kontrollin e ushtruar tek universitetet private, si dhe qartësimi i marrëdhënieve financiare." Vetëm 3 institucione të arsimit të lartë, u njihet titulli si universitete. Që do të thotë që janë vetëm 3 universitete që u njihet diploma edhe në programet

Mark Marku: Që të mos biem në kurthin që ka rënë opinioni publik që me një rast të hidhet poshtë puna e të gjithë universiteteve private. A keni ndonjë plan duke u nisur nga ky rast që që të ndihmohen universitetet për të nxjerrë spekulantët jashtë tregut? Pse MASH nuk e qarkullon këtë informacion për opinionin publik? Alfred Dalipi: Ka njerëz të veshur me mandatin e deputetit që kanë ndjekur këto universitete. Ka të dhëna për numrin e studentëve të huaj? Valentina Leskaj: A ishte i monitoruar "Kristal"-i dhe cili ka qenë vlerësimi për cilësinë? në media kam parë reklamën për universitetin "Kristal", që flet për pranimin e studentëve të rinj. Janë dhënë 12 licenca në vitin 2010, ne nuk jemi kundër licencave dhe arsimit privat, nuk vëmë shenjën e barazisë, por kjo do parë me hapësirat reale. Ka probleme edhe me universitetet e tjera që kanë filiale edhe në rrethe. Cila është prgjegjësia juaj në këtë skandal, a morët ndonjë masë? Myqerem Tafaj: Aderimi në Bolonjë është bërë në vitin 2003 nga qeveria juaj. Në vitin 2005 ne e zyrtarizuam. Bolonja nuk mund të jetë fajtore për cilësinë. Masivizimi i arsimit të lartë ka përkuar me reformën e Bolonjës. Ne nuk kemi arritur ta realizojmë saktë në përmbajtje, por në strukturë e kemi implementuar të

Pas 1 viti, "Kristali" do t'i nënshtrohet një vlerësimi të jashtëm. Në vitin 2010 janë lëshuar vetëm 4 licenca. A duhet t'i ndalojmë licencat?

jashtëm. Procesi i licencimit të universiteteve private bëhet në dy faza, në fazën e parë bëhet licencimi nga Ministria e Arsimit dhe më pas institucioni aplikon për leje të veprimtarisë për nisjen e procesit mësimor. Vlerësimi i jashtëm kryhet nga ekspertë të jashtëm. Një masë e rëndësishme është edhe futja e provimit të shtetit, për testimin e universiteteve private. Në të gjitha universitetet private, janë bërë kontrolle përmes grupeve të kontrollit. Ministria e Arsimit ka përgatitur një paketë, ku përforcohet ideja e rritjes së rolit të shtetit në kontrollin e ushtruar tek universitetet private, si dhe qartësimi i marrëdhënieve financiare. Vetëm 3 institucione të arsimit të lartë, u njihet titulli si universitete. Që do të thotë që janë vetëm 3 universitete që u njihet diploma edhe në programet e studimeve të nivelit të tretë (doktoratura), ndërsa universitetet e tjera u nihen vetëm programet e studimeve të nivelit Bachelor dhe Master, por diploma që ato japin është diplomë universitare. Garën mes universiteteve do e fitojnë ato që ofrojnë cilësi.

A ishte i monitoruar "Kristal"-i dhe cili ka qenë vlerësimi për cilësinë? në media kam parë reklamën për universitetin "Kristal"

vate të arsimit të lartë, ku janë të regjistruar 20 për qind e studentëve tanë. Në vitin 2011 janë licencuar vetëm institucionet private që ofrojnë arsim profesional. Përgjatë vitit akademik 2011-2012 është ulur numri i regjistrimeve në universitetet private. Duhet të theksojmë se kriteret e pranimit të studentëve në universitetet private dhe ato publike janë të njëjta. Procesi i akreditimit të institucioneve private të arsimit të lartë bëhet në sajë të vlerësimit të brendshëm dhe atij të

Paulina Hoxha: A ka bërë Ministria e Arsimit analiza për cilësinë e dobët të universiteteve në vend dhe a janë bërë publike këto analiza? Ledi Shamku: Ju thatë që nga 40 universitete, vetëm 3 prej tyre kanë titullin universitet, të tjerat nuk e kanë? Çfarë do ju thoni studentëve për këtë? Pse nuk ka një database të emrave të stafit pedagogjik të universiteteve private? Fatmir Toçi: Rasti i Kristal-it, a duhet ta shohim si një rast të shkëputur apo si një dukuri, si një fenomen në universitetet private?

plotë. Kemi ende probleme dhe mbingarkesa në programet e studimit, por kjo problematikë haset edhe në vende të tjera që e kanë të zhvilluar sektorin e arsimit. Nuk mund të bëjmë Bolonjën fajtore për cilësinë, kanë qenë paralelisht dy sfida: masivizimi, liberalizmi dhe bolonja. Sfida jonë është rritja e cilësisë. Ledi Shamku: Kontrolli i vitit 2010 është vazhduar në mbi 90% të universiteteve private, të cilat janë vizituar dhe kontrolluar në terren.

e studimeve të nivelit të tretë(doktoratura), ndërsa universitetet e tjera u nihen vetëm programet e studimeve të nivelit Bachelor dhe Master, por diploma që ato japin është diplomë universitare. Garën mes universiteteve do e fitojnë ato që ofrojnë cilësi", u shpreh Tafaj. Ndërsa pyetjet e deputetëve të Partisë Socialiste kanë qenë të specifikuara për universitetet private.

DEBATET NË KOMISIONIN E MEDIAS

Myqerem Tafaj: Në vitin 2002 u hap universiteti i parë publik në vend. Në universitetet tona private janë 1600 studentë me kohë të plotë. Në vendin tonë janë 40 institucione pri-

Politika e liberalizimit është e papranueshme me abuzimin dhe korrupsionin. Është e vërtetë që kemi pasur probleme me marketimin. Janë 3 universitete me status që kanë të drejtë për ciklin e tretë të studimeve. Statusi i jepet një institucioni që jep studimet e treta. statusi për UT dhe ciklin e tretë është paralel. Myqerem Tafaj: Cikli i parë dhe i dytë janë diploma universitare. Bachelor ka gjetur mundësi punësimi dhe në administratën publike me dy vendimet e fundit të qeverisë. Ajo nuk është diplomë e papërfunduar. Po punohet edhe për nxjerrjen e raporteve online nga Agjencia e Akreditimit. Është e vërtetë qe agjencia duhet të akreditohet, por ajo është e asociuar. Jemi në prag të akreditimit të plotë të agjencisë në rrjetin europian. Data-baza e stafit, ne u'a kemi kërkuar universiteteve, ky ishte problemi edhe në akreditim. Kjo mund të ndodhë, por ne do t'i kontrollojmë deri në auditor. Sot ne kemi mbi 1 mijë pedagogë në arsimin e lartë me kohë të plotë dhe të pjeshme. Ka ardhur koha që universitetet private të kenë stafin e tyre akademik të përhershëm dhe të kualifikuar. Kemi mbështetur dhe do t'i mbështesim shkollat e larta private për kërkimin shkencor. Të dhënat e studentëve: çdo shkollë e lartë private është e detyruar që jo vetëm amzën, por edhe regjistrat t'i ketë në ruajtje të përhershme. Sistemi që ne kemi ngritur realizon një gjurmim të çdo studenti dhe çdo diplome, jo vetëm nga viti 2000, por nga viti '91. Ledi Shamnku: Si mund të kemi një Këshill Akreditimi te pavarur, kur që nga 2009 drejtohet nga këshilltari i kryeministrit? Myqerem Tafaj: Ai e ka marrë atë post kur nuk ka qenë këshilltar i Berishës. Fatmir Toçi: Sistemi arsimor nuk është i imunizuar. Ne po hetojmë përmes grupeve të kontrollit të gjithë sistemin. Ky fenomen prek shumë vende, ajo që ne kemi në dorë është dixhitalizimi i tij. Është një dukuri që na ka prekur, por kjo nuk mund të na ngushëllojë.


E martë, 29 maj 2012

POLITIKE

Përçahet mazhoranca mendime ndryshe për ligjin e “peshkimit”

M

azhoranca është përçarë dje teksa kanë votuar ligjin për Peshkimin. Afati për të peshkuar në thellësi të detit nga anijet kanë futur në “sherr” PD për sa i takon viteve. Ndërsa në ligj parashikohej 10 vjet për të pasur të drejtën që një anije të peshkojë në fund të detit, ditën e djeshme deputetët e mazhorancës kanë hedhur dy shifra, atë 10 dhe 20 vjet.

Kryetari Jemin Gjana ishte dakord për të pasur 20 vjet të drejtën një anije për të peshkuar. Ndërsa deputeti Osman Metalla dhe Ardian Turku hodhën idenë e afatit 10 vjeçar. Kjo përplasje shifrash, i detyroi dy deputetët demokratë që të votonin kundër partisë së tyre. “Kjo pikë është për anijet që futen rishtazi në vendin tonë dhe që regjistrohen. Këtu jam

kundër propozimit të Shalsit. Propozimi im është që lejohet të regjistrohen anije jo më pak se 10 vjet nga data e regjistrimit si mjete të tilla”, u shpreh Metalla. “Kufizimi më duket drastik. Ka raste me emergjente që duhet të merremi. Për këto kufizime janë për autobusët dhe furgonat e transportit”, u shpreh Gaçi.

Avokati i Popullit në kuvend

Në foto: Ministri i Arsimit, Myqërem Tafaj në Komisionin e Medias

Myqerem Tafaj: Akreditimi i universiteteve nga një agjenci e huaj, mendimi i ekspertëve të huaj është që ne duhet të fuqizojmë agjencinë tonë, si një institucion publik i pavarur dhe që bashkëpunon me agjencitë e huaja. Pra politika jonë është fuqizimi i agjencisë. Ne e kemi gati paketën e ndryshimeve ligjore. Nuk dihet nëse kjo do të jetë më vete apo bashkë me ndryshime të tjera. Implikimi i pedagogëve në rastin e Kristalit po hetohet. Valentina Leskaj: Ky institucion është vlerësuar dhe mbikqyrur? Myqerem Tafaj: Duhet të ndajmë mangësitë në plotësimin e standardeve me abuzimet. Nuk ka pasur ndonjë vlerësim maksimal, por është vlerësuar përpjekja e tij për infrastrukturën, përpjekja e tij për stafin, standardet, por kjo nuk ka të bëjë me mangësitë. Pas 1 viti, "Kristali" do t'i nënshtrohet një vlerësimi të jashtëm. Në vitin 2010 janë lëshuar vetëm 4 licenca. A duhet t'i ndalojmë licencat? Kjo mund të shihet edhe nga këndvështrimi i hapësirës reale. Ne nuk i kemi ndaluar, por kemi parë sa përputhet kërkesa me tregut. Përgjegjësitë ne i kemi, ndaj unë ju shpjegova hapat që kemi ndërmarrë në konsolidimin e arsimit të lartë, që është i mundur dhe ka të ardhme. Valentina Leskaj: Jo të gjitha universitetet private janë njëlloj. Askush nuk është kundër tij. Në arsimin privat ka shkolla që janë shumë të mira, ndaj nuk duhet vënë shenja e barazimit. Ka pasur licencime klienteliste, akreditimi mbetet një problem, por zgjidhja nuk janë ndryshimet në ligj, i cili është ndryshuar 6 herë, por le të ndryshohet edhe njëherë. Rastet nuk kanë ardhur nga ligji, por nga moszbatimi i tij. Ka reklama të universiteteve private që thonë hajde regjistrohuni tani se të japim falas edhe një celular. Lejimi i reklamës së kristalit është mashtrim i publikut. Ka pedagogë që janë të regjistruar në 6-7 universitete. Këto probleme kanë cënuar cilësinë e arsimit. Myqerem Tafaj: Për reklamën sapo të hyjë në fuqi vendimi i qeverisë do të zbatohen masat.

Institucionet nuk zbatojnë rekomandimet Shkelje dhe abuzime në polici „„„

TIRANE

A

vokati i Popullit Igli Totozani ka raportuar ditën e djeshme në Komisionin e Ligjeve për të gjitha arritjet dhe problemet në këtë institucion kushtetues. Totozani ka denoncuar në Kuvend injorimin që institucionet shtetërore i bëjnë rekomandimeve të tij. Duke raportuar veprimtarinë e Avokatit të Popullit për 2011, Totozani shprehu shqetësimin para deputetëve të Komisionit të Ligjit se rekomandimet e tij, pavarësisht se merret konfirmimi se rekomandimet kanë mbërritur dhe do zbatohen, futen në sirtare, për të mos u zbatuar asnjëherë, ose për tu zbatuar shumë vonë. Totozani përmendi rastin e burgut të Tropojës, i cili pavarësisht rekomandimeve të këtij institucioni për transferimin në godinën e re, një gjë e tillë ende nuk është kryer. Totozani duke vlerësuar punën e tij, ka nxjerrë edhe vetë problemet brenda këtij institucioni. Sipas tij administrata nuk është specializuar, pasi sipas tij janë njerëz të pakualifikuar. “Shërbimi Civil është një ligj i cili Avokati i Popullit do ta vendosw në zbatim”, është shprehur Totozani për emërimit në institucion pa konkurs publik. Një tjetër shqetësim që vjen nga ky institucion, nëpërmjet ankesave të qytetarëve janë edhe dhuna e ushtruar në komisaritet e policisë dhe në paraburgim. “Lidhur me

Avokati i Popullit, Igli Totozani

mënyrën e trajtimit të shtetasve të ndaluar dhe arrestuar gjatë vitit 2011, Avokati i Popullit ka ndjekur me prioritet ankesat e shtetasve që pretendojnë për ushtrim të

Totozani përmendi rastin e burgut të Tropojës, i cili pavarësisht rekomandimeve të këtij institucioni për transferimin, ende nuk është kryer dhunës fizike nga punonjës të Policisë së Shtetit në ambientet e sigurisë dhe hetimit. Gjatë vitit 2011 është konstatuar se ka patur raste të ushtrimit të

dhunës fizike dhe psikologjike nga punonjës të Policisë së Shtetit, për të cilat është rekomanduar fillimi i proçedimit penal, për punonjësit e policisë që i kanë bërë këto shkelje.”, u shpreh Igli Totozani. Sipas këtij institucioni në vitin 2011, janë trajtuar raste të shkeljeve të të drejtave të individit nga policia, mosrespektim të të drejtave të të burgosurve, shkelje të të drejtes për informim, zvarritje të procedurave administrative, shkelje të të drejtave që rrjedhin nga marrëdhëniet e punës, probleme me përfitimin nga sistemi i sigurimeve shoqërore, shkelje të të drejtës së pronës, probleme në ushtrimin e lirë dhe efektiv të së drejtës për arsimim, zvarritje të procedurave gjyqësore. Fe.Ce

9

ANALIZE NGA

ARBEN LLALLA

Vasaliteti, virusi që përçan shqiptarët vijon nga faqja 1 ...ynë politik mos të arrihet. Sipas lajmeve të fundit disa parti të vogla si RDK, DR, BDSH etj., e mbështesin këtë nismë madhore, por pesha e këtyre partive politike tani për tani është e vogël. Vetëm një vit më parë këta nuk mundën ta gjenin gjuhën e tyre të përbashkët në zgjedhjet e fundit për në Kuvendin e Maqedonisë dhe unë jap pesimist për unifikim e opozitës shqiptare. Ky pesimizëm ka shkaqet e veta, një ndër to është kryeneçësia që i karakterizon shqiptarët, në veçanti liderët ose bajraktarët e vegjël të qosheve në trevat shqiptare jashtë Republikës së Shqipërisë. Por edhe futja në çdo parti të vasalëve dhe shërbëtorëve të agjenturave sllave të përgatitur ndër vite për tu aktivizuar në kohën dhe vendin e duhur. Kryeneçësia në shekuj ka bërë që shqiptarët të mos njohin gjuhën e mirëkuptimit midis tyre. Virtytet e krenarisë së tepruar, të kryeneçësisë janë të shprehura edhe në fjalët e urta popullore në çdo trevë shqiptare si p.sh "për inat të vjehrrës shkoj e flejë me mullixhiun", "për inat të rejës të më vdesë djali", "shqiptari për një plesht djeg jorganin" etj., fatkeqësisht këto kryeneçësi janë shumë të shprehura edhe në klasën politike shqiptare. Problemi i bashkimit apo gjuhës së përbashkët të partive politike shqiptare në Maqedoni ka bërë që klasa politike të mos kenë një program koordinimi afat gjatë për zgjidhjen e problemeve që ndeshin shqiptarët këtu. Inatet personale të liderëve partiak reflektohen në inate kolektive partiake. Meritë për Unin, Kryeneçësinë individuale, kanë çuar në acarimet e thella midis kokave të politikës shqiptare në Maqedoni dhe më gjerë, duke bërë që shpeshherë shqiptarët të jenë të papërgatitur përballë ndryshimeve të mëdha politike që po ndodhin në Europë dhe Ballkan. Ajo çka është shqetësuese sot për mendimin tim, janë marrëdhëniet e acaruara që ekzistojnë midis liderëve dhe që transmetohen tek anëtarësia e thjeshtë partiake. Sot më shumë se kurrë kërkohet që liderët e partive politike të zhvishen nga paragjykimet, të jenë më seriozë, të ndahen nga padronët politik maqedonas edhe të të tjerëve. Të shikojnë mundësinë e krijimit të Këshillit për koordinimit e politikës shqiptare midis partive, shoqatave, të iniciativave qytetare etj. Për të realizuar qëllimet e të drejtave të shqiptarëve, të zgjidhjeve përfundimtare të çështjeve të gjuhës, flamurit, invalidëve të luftës së 2001 etj. Liderët e partive politike shqiptare në Maqedoni duhen të çlirohen nga ndikimet e partive politike në Shqipëri dhe Kosovë, por të funksionojnë në mënyrë Institucionale, pra nëpërmjet funksionimit shtetëror. Sepse injorimi i strukturave shtetërore do të shfrytëzohet nga politika përçarëse. Ka ndonjë lider partie që çirret se është më "patrioti", ndërsa një tjetër bërtet për "forcën patriotike" që ka, një tip i veçantë i politikanit shqiptar është edhe ai lider që kur shikohet në pasqyrë i duket vetja Aleksandri i Madh, Berluskon, Putin, por në të vërtetë këta janë plehra të shëmtuara të shoqërisë sonë. Sepse burrat e shquar punojnë për kombin, e këta punojnë për tu pasuruar vetë me gjithë farefisin e tyre. Meqenëse disa politikan të këtushëm janë të ndjeshëm ndaj opinioneve të mia, mund të jenë të qetë e të mos shqetësohen nëse mizën nuk e kanë nën kësulë. Në këtë shkrim mund të flisja edhe me fakte më konkrete, por interesi kombëtar e kërkon që të bashkohemi dhe jo të përçahemi. I shkruaj këto rreshta dhe mendime për ata që kanë mend e duan mend, e jo për ata që nuk kanë mend e nuk duan mend, dhe mbi të gjitha këto sigurisht "ia them nuses që t'i dëgjojë vjehrra". Dhe në këtë rast "vjehrra" është udhëheqja politike e shqiptare në Maqedoni që i uroj të mos ketë "vesh të rëndë" këtë herë për www.shqiptarja.com


10

E martë, 29 maj 2012

SOCIALE LETËRSIA, NGUJOHEN DY MËSUES

SHKOLLA E BALETIT PËR MJEDISIN

Dy mësues, një nga Tirana dhe një nga Shkodra do të jenë autorët e tezës së provimit të parë me detyrim, Letërsisë. Ata janë “ngujuar” të shtunën në ambientet e agjencisë kombëtare të provimeve dhe do të dalin prej andej pasi teza t’u jetë shpërndarë maturanteve, në orën 10:00 të datës 2 qershor. Testi do të ketë 25 pyetje dhe do t’i nënshtrohen 42 mijë maturantë.

Më jep një mbetje që ta kthej në një vepër arti” ka qenë kjo motoja e nxënësve të shkollës së baletit në kryeqytet, të cilët kanë ekspozuar dje vepra të ndryshme të realizuara me materiale të riciklueshme. Aktiviteti i zhvilluar kishte si synim sensibilizimin për mbrojtjen dhe respektimin e mjedisit, si një faktor i rëndësishëm në jetën tonë si shoqëri.

INTERVISTA/ Pullazi flet për punën e këshillit bashkiak

“Basha ka dështuar, merret me fasadat” Këshilltari i majtë: Është larg problemeve reale Lajmi Për këshilltarët e majtë, kreu aktual i bashkisë, Lulzim Basha ka dështuar në shumicën e premtimeve të tij. Florian Pullazi, na thotë se të majtët nuk e kursejnë votën e tyre për projektet që janë në favor të qytetarëve të thjeshtë, por deri më tani ata kanë parë vetëm fasadë.

„„„

TIRANE

POLICIA BASHKIAKE

Aksion për prishjen e një shtese pa leje në Bllok

K

a vazhduar edhe gjatë ditës së djeshme ak sioni i policisë bashkiake për prishjen e shtesës së ish-pub “Manhatan”, që ndodhet në zonën e ish-Bllokut. Aksioni për lirimin e hapësirës publike, u ndërpre të shtunën për shkak të motit të keq dhe vijoi sërish dje. Policia bashkiake ka deklaruar se konstruksioni metalik s’ka leje ndërtimi as nga bashkia e Tiranës dhe as nga ALUIZNI, pavarësisht se figuron një leje e tillë. Për shkak të motit të keq operacioni i prishjes së objektit ishte ndërprerë dhe ka rifilluar dje në mesditë.

ESMERALDA KETA

Z

oti Pullazi, si për faqësues i së majtës në këshillin bashkiak, a e ka përmbushur ky organ detyrimin që ka karshi qytetarëve? Këshilli bashkiak deri më tani nuk është në lartësinë e duhur. Këshilli bashkiak ka për detyrë të marrë vendime, të kërkojë llogari nga instancat e ndryshme, ndërsa ne shikojmë që aty përveç militantizmit nga ana e këshilltarëve të djathtë që vihen në rresht përpara kryetarit të bashkisë nuk ka ende një kërkesë llogarie siç do t’i takonte një këshilltari. Një këshilltar është në radhë të parë një qytetar i Tiranës, ecën në rrugët e saj, ndeshet me problematikat që ka çdo qytetar tjetër, por shikojmë se nga ana e këshilltarëve të djathtë nuk ka asnjë kërkesë llogarie. Deri më tani këshilltarët e majtë janë munduar që të bëjnë detyrën e tyre, megjithë vështirësitë. Ne akoma kemi mungesë në marrje informacioni nga ana e bashkisë, pasi instancat e bashkisë nuk janë të predispozuara të na japin informacion. A ka arritur këshilli bashkiak ta tejkalojë debatin politik dhe të mer-

ret me problemet e qytetit? Unë mendoj që diskursi politik brenda këshillit bashkiak ekziston gjithmonë, por ne si këshilltarë të majtë jemi munduar që ta lëmë politikën jashtë “punëve komunale”, siç i quan zoti Basha. Mendoj se punët komunale i përkasin të dy palëve, si të djathtëve dhe të majtëve, ndaj më tepër jemi fokusuar te problemet që shqetësojnë realisht. Për këtë arsye vota jonë do të jetë gjithmonë pro, kur flitet me të vërtetë për

projekte që përmirësojnë cilësinë e jetës së banorëve të Tiranës. Shpesh herë ka pasur kritika edhe nga vetë mbështetësit socialistë, se ju, këshilltarët e majtë, s’po e ngrini zërin sa duhet për t’i mbrojtur? Absolutisht kjo nuk është e vërtetë. Ne e kemi ngritur zërin disa sa herë për një problem. Kemi seleksionuar disa, pasi problemet janë të shumta. Ne kemi ngritur zërin për çështjen e taksave, për çështjen e rrugëve që siç

shikohet pas këtij shiu kanë nevojë emergjente për ndërhyrje. Por duhet ta dini se edhe koha në dispozicionin tonë në mbledhjet e këshillit bashkiak është shumë e kufizuar. Madje ka pasur raste, kur fjala, nuk na është dhënë fare nga kryetari i këshillit bashkiak. A dëgjohen propozimet tuaja në këshillin bashkiak apo në komisionet e posaçme ku shqyrtohen më parë projektvendimet? Deri tani zëri ynë si opozitë është dëgjuar shumë pak, për të mos thënë aspak. Ne i kemi propozuar kryetarit të bashkisë ndryshime në çështjen e taksave, ndërhyrje në rregullimin e territorit dhe për problematika të ndryshme, por që nuk ka një reagim nga ana e bashkisë. Megjithatë unë si këshilltar i njësisë nr.2 u bëj thirrje të gjithë qytetarëve që ta na vënë në dijeni për problemet që ata kanë që ne t’i shtrojmë në këshill bashkiak. Para pak ditësh u prezantua plani i ri urbanistik. Ju e patë? Çfarë mendimi kanë këshilltarët e majtë? Ne nuk kemi marrë në dorë asnjë material për këtë plan. Unë isha vetë i pranishëm gjatë prezantimit të tij, por për

Këshilltari i majtë, Florian Pullazi

mendimin tim, ai ishte vetëm fasadë dhe nuk kishte asgjë konkrete. Ne si këshilltarë bashkiakë kërkojmë që të na vihet në dispozicion më shumë material për të bërë edhe ne oponencën tonë, por me sa

procedurë që ka mangësi ligjore. Për ne është vendim arbitrar dhe bashkia duhet të rregullojë çështjet ligjore të kontratës. Ne do të ndërmarrim veprimet tona, por bashkia duhet të reflektojë pasi të gjitha pasojat po i vuajnë qytetarët. Sheshi për më shumë se një muaj Ne shikojmë që aty përveç miliështë mbyllur, por tantizmit nga ana e këshilltarëve nuk po bëhet asnjë të djathtë që vihen në rresht punë. përpara kryetarit të bashkisë nuk Lirimi i hapësirave të gejlbërta ka ende një kërkesë llogarie ka qenë një tjetër premtim i pashë, ai ishte thjesht fasadë Bashës, sipas jush, qytetadhe uroj që ky kryetar bashkie rët e Tiranës a kanë sot të mos merret thjesht me fas- më shumë hapësira pubadë, por me problemet që like se një vit më parë? shqetësojnë realisht komuniKa disa tendenca nga ana tetin. e bashkisë për të liruar hapëNjë nga projektet më të sirat publike, por sërish ka diskutuara ka qenë edhe shumë për të bërë. Ajo për të nisja e punimeve në cilën na vjen keq është fakti sheshin “Italia”, që u se në disa raste ka edhe një lejuan edhe pse vendimi lloj marrëveshje klienteliste s’ka marrë votën e për zënien e këtyre hapësirprefektit. Do ketë ndonjë ave, pasi aty ku u fol fillimisht veprim ligjor nga që do të liroheshin këto hapësira, ne realisht shikojmë që këshilltarët e majtë? Ne po e shqyrtojmë situ- nuk është bërë ende asgjë. atën në tërësi. Është absurde Mendoj që bashkia nuk duhet që bashkia e Tiranës fillon një të bëjë dallime.

Dhuna ndaj grave

Qendra speciale në çdo minibashki „„„

D

TIRANE

huna ndaj grave nuk ndalet, madje vit pas ajo rritet. Vetëm tremujorin e parë të këtij viti mbi 470 gra të dhunuara kanë bërë denoncime, në krahasim me 450 denoncime të së njëjtës periudhë të vitit 2011. Nga 2100 gra që denoncuan për dhunë vitin e kaluar bashkëshortët apo familjarë të tjerë, 460 prej tyre kanë marrë urdhër mbrojtjeje nga gjykatat. “Sipas të dhënave që kemi ne gjatë vitit

2011 janë evidentuar 2181 raste të dhunës në familje, ku për qarkun e Tiranës janë evidentuar 696 raste nga të cilat për 467 raste është bërë kërkesë për urdhër mbrojtje”, -tha Filloreta Kodra, zëvendësministre e Punës. Gatë një takimi për ngritje e mekanizmave të koordinimit dhe referimit të dhunës në familje në të gjitha njësitë vendore të vendit, nënkryetarja e Bashkisë së Tiranës, Jorida Taku tha se bashkia po punon për ngritjen e qendrave sociale

“Për rastet e dhunës në familje do të instalojmë linja telefonike falas, rajonale pa pagesë për 24 orë, të cilat më pas do të bëjnë lidhje me strukturat përkatëse të policisë, po njëkohësisht dhe me njësitë e urgjencës mjekësore. Marrim përsipër që të ngremë qendra sociale rehabilitimi për viktimat dhe dhunuesit dhe të koordinojmë përpjekjet me qendrat ekzistuese duke i dhënë përparësi qendrave të specializuara në fushat respektive”, - ka deklaruar Tabaku.


E martë, 29 maj 2012

11

SOCIALE

Itali, kapen ilaçe ilegale që hyjnë nga Shqipëria

I

laçet, për të cilat kërkohet patjetër receta e mjekut, po futen gjithnjë e më shumë në mënyrë ilegale në Itali, dhe hyjnë nëpërmjet Shqipërisë dhe Kinës. Mediat italiane kanë raportuar dje se madje ka pasur edhe sekuestrime në masë në të gjithë Italinë. Bëhet fjalë për substanca të lëngshme për trajtimin e patologjive të rëndësishme kardiake, neurologjike, nga

hepatike dhe virale. Operacioni i fundit është kryer nga zyra doganore e Barit gjatë kontrolleve rutinë që synojnë ndalimin e trafikut të paligjshëm në aeroportin e Barit, në bashkëpunim me ushtarët e “Guardia di Finanza”. Në dy raste, ilaçet ishin fshehur në bagazhin e dy shtetasve kinezë që banojnë në Itali, ndërsa në rastin e tretë iu kapën një qytetari italian që vinte

Tirana. John D’Agata, një nga zyrtarët e Departamentit të “Mbrojtjes së Konsumatorit” në Itali ngre alarmin se mes përbërësve aktivë të narkotikëve kishte edhe hydrochloride raceanisodamine epinephrine, ribavirine dhe citicoline, substanca që mund të shkaktojnë sëmundje serioze dhe mund të kthehen edhe në vdekjeprurëse.

Shrefedin Shehu shpjegon skemën e përfitimit të pleqërisë Lajmi Ish-zëvendësministri i Financave, Shrefedin Shehu, në një intervistë për “Shqiptarja.com”, na shpjegon se si do të rritet mosha e rritjes së përfitimit të pensionit të pleqërisë. Sipas tij, nuk bëhet fjalë që ky vendim të prekë as ata që janë në prag pensioni, por ndoshta me muaj do prekë ata persona që dalin në pension pas një dekade.

„„„

“Mosha e pensionit do rritet pas 10 vitesh” Eksperti: 40 vjeçarët, dalin në moshën 66 vjeç DEBATI

Berisha propozoi rritjen e moshës së pensionit

TIRANE

ESMERALDA KETA

K

ryeministri Berisha ishte i pari që hodhi idenë e rritjes së moshës së pensionit, por që më pas ai u tërhoq duke thënë se për momentin nuk do të ketë një gjë të tillë. “Jetëgjatësia po zgjatet, po zgjatet në mënyre të ndjeshme, mosha 65 vjeç për pensione të caktuara në një kohë kur jetëgjatësia mesatare ka qenë 70 vjeç, kur sot jetëgjatësia mesatare po shkon rreth 78 vjeç. Nuk janë të lumtur njerëzit që dalin në pension, jo. Shumë prej tyre kërkojnë të rrinë më shumë, ndaj dhe ne do të vëmë indeksimet e zgjatjes së moshës së pensionit me zgjatjen e jetëgjatësisë. Kjo ka kuptim”, - deklaroi asokohe Berisha.

Z

oti Shehu, për ju si ekspert i fushës, a është një propozim i drejtë mosha e rritjes së daljes në pension, apo është ende herët? Është jo vetëm një vendim i drejtë, por një vendim që po zbatohet në të gjitha vendet. Jo në kuptimin e fiksimit të një moshe të rritur, por në kuptimin e rritjes së moshës së daljes në pension me jetëgjatësinë. A prek kjo reformë personat që dalin në pension këtë vit apo janë në prag pensioni? Absolutisht jo! Nëse do të fillojë të zbatohet, bëhen kalkulimet dhe përcaktohet se cili është momenti më i mirë, ose cila është prerja më e mirë që quhen në gjuhën teknike, pra cila është mosha më e mirë që të bëhet korrigjimi. Nuk bëhet fare fjalë për ata që janë në prag ose të paktën edhe 10 vjet të moshës së daljes në pension. Po çfarë përfitimi sjell rritja e moshës e daljes në pension? Përfitimet janë në kuadrin që njerëzit do të marrin më pak vite pension dhe do të kontribuojnë më shumë vite pune. Po rritja e moshës mund të mos pritet mirë nga të gjithë dhe të shkaktojë pakënaqësi.... Përkundrazi, ajo do të shkaktojë kënaqësi, sepse edhe sistemet ekzistuese parashikojnë dalje të parakohshme në pension ose vazhdim të marrëdhënieve të punës, kjo për institucionet publike që kanë një detyrim të shpërblejë pensionistët dhe të sigurojë vende të reja pune. Dhe ka një

Shrefedin Shehu

praktikë në vende të ndryshme të botës që moshën ligjore të daljes në pension e kanë 63-65 vjeç dhe moshën efektive të daljes në pension e kanë 69-70 vjeç. Këto janë kryesisht Japonia, Koreja e Jugut, Brazili. Kjo skemë e re do të aplikohet njësoj edhe për profesionet e vështira? Jo! Profesionet e vështira, së pari duhet të trajtohen të tilla, pra duhet të kenë skema pensionesh të posaçme siç kanë ushtarakët. Së dyti, është fleksibiliteti, dalja e parakohshme në pension që çdo sistem e lejon dhe së treti është mbrojtja nëpërmjet skemave të tjera, siç është favorizimi në marrjen në punë për pozicione më të lehta. Nëse i referohemi propozimit të kryeministrit Berisha të bërë pak kohë më parë për rritjen e moshës së pensionit edhe me tre vjet, a është i aftë një 68 vjeçar të punoj me efektivitet të plotë? Nuk bëhet fjalë që personat të jenë më të lodhur, por bëhet fjalë vetëm për shtim të moshës. Pastaj nuk ka pasur asnjëherë një propozim konkret në këtë formë siç e shtroni ju. I vetmi propozim ka qenë që të lidhet me jetëgjatësinë, pra të ketë një koefi-

cient lidhës midis moshës në pension dhe jetëgjatësisë së njerëzve. Nuk është bërë ndonjë propozim për të shtuar me vite fikse moshën e daljes në pension. Por nëse vjen një propozim për rritjen e moshës së daljes në pension, ajo do të shoqërohet edhe me një periudhë

konkrete? Shtimi do të bëhet me muaj dhe ndoshta me vite. Vendoset koeficienti, por nuk do të ketë shtim me vite fikse. Por pas disa vitesh shtesa do të jetë me vite dhe jo me muaj, apo jo? Po nëse jetëgjatësia është 78 vjeç sa është sot, mosha e daljes në pension mund të

jetë 66 vjeç. Ka edhe një periudhë rregulluese që do të nisë me muaj deri sa të vijë mosha e sotme. Ta zëmë, 40 vjeçarët e sotëm mund të arrijë që të dalë në pension në moshën 66 vjeç. Skema që do të ndiqet bëhet me kalkulime matematik, me koeficientë dhe jo me vite të fiksuara dhe me moshë të caktuar.

?

PYETJE PERGJIGJE

Çfarë ka ndodhur me skemën e pensioneve?

„

Prej disa kohësh është hedhur ideja e rritjes së moshës së daljes në pension. Sipas propozimeve bëhet fjalë për rritje të moshës së pensionit me disa vite, por ende nuk ka një formulë të saktë.

Kush e ka propozuar këtë?

„

Fillimisht ka qenë kryeministri Berisha, i cili ka thënë se për shkak të rritjes së jetëgjatësisë, duhet të rritet edhe mosha e daljes në pensin, ndërsa këto ditë pritet të mbërrijnë edhe ekspertët e Bankës Botërore që do të diskutojnë në terma konkretë.

Sa persona bëjnë pjesë aktualisht në skemën e pensioneve?

„

Në skemë e pensioneve bëjnë pjesë rreth 540 mijë pensionistë, por sipas ekpertëve ai pritet të fillojë t’i shtrijë efektet pas nj dekade.

A do ti prekë kjo formulë e re personat që janë në prag pensioni?

„

Ekspertët garantojnë se ata që janë në prag pensioni ose i duhen edhe 10 vite nuk do të preken nga kjo formulë.

Aksidenti i Himarës

4 studente dalin nga spitali „„„

TIRANE

K

atër prej studenteve, që u plagos en një javë më parë në aksidentin tragjik në Himarë i janë bashkuar sot familjeve të tyre. Besiana Dani dhe Anisa Çoba kanë lënë dje spitalin pasi gjendja e tyre është stabilizuar. “Jam shumë mirë dhe e lumtur, që sot po dal nga spitali. Falenderoj të gjithë ata që kanë ndihmuar për shërimin tim”, - është shprehur studentja e vitit të tretë të Gjuhë-Letërsisë e Elbasanit, Besiana Dani, në momentin që po dilte nga spitali. Sipas bluzave të bardha vajzat janë në gjendje më të mirë shëndetësore, por kanë nevojë për përkujdesje psikologjike. Po sot ka lënë Spitalin Ushtarak edhe Shegushe Hakaj, pasi gjendja e saj ka përmirë-

suar dukshëm. Në këtë spital vazhdojnë të marrin ndihmën mjekësore 9 vajza të tjera, të cilat mbetën të aksidentuara në tragjedinë e Himarës. Ndërsa dhe vajzat e tjera do të dalin ditët në

vijim. Ndërkohë që edhe nga ambientet e spitalit të Vlorës thuajse janë larguar shumica e vajzave, të cilat po mbahen nën mbikqyerjen e mjekëve nëpër shtëpitë e tyre. Aksidenti i Himarës ndodhi një javë më parë ku humbën jetën 13 persona, 11 prej të cilave studente, dhe u plagosën 26 të tjerë. Pjesa më e madhe e vajzave të shtruara në spital, ende nuk i dinë përmasat e këtij aksidenti, pasi nuk u është thënë se disa nga shoqet e tyre kanë humbur jetën në këtë aksident fatal. Florije Peci dhe Eriselda Gubere, që ishin të plagosurat rëndë, vijojnë të jenë në gjendje kome në spitalet e Austrisë. Ato janë në kontrollin e vazhdueshëm të mjekëve, të cilët shprehen optimistë për gjendjen e tyre dhe se kanë reaguar mirë pas provës së parë të zgjimit.


12

E martë, 29 maj 2012

Për t'u abonuar ju lutemi kontaktoni me: To Subscribe please contact: Agjensia e Abonimeve të Shtypit (TRENOVA) Mobile: +355 682047825 e-mail: arbentrenova@yahoo.com POSTA SHQIPTARE Telefon: +355 4 2375598 e-mail: abonime@postashqiptare.al ADRION Ltd Telefon: +355 4 2240018 e-mail: sales@adrionltd.com

origjina e lajmit...


E martë, 29 maj 2012

13

SPECIALE

Sezoni turistik

INTERVISTA Kreu i Bashkisë së Himarës: Ndërtimet pa leje? Krijuam hapësira publike ullimin e territorit dhe një sezon të suksesshëm turistik.

„„„

E meqë flasim për sezonin, cilat janë pritshmëritë tuaja të këtij viti? Prenotimet janë bërë dhe shumica e tyre janë mbyllur që në muajin prill. Në Himarë kemi të rregjistruar gati 20 mijë shtretër, që përfshijnë hotelerinë, vilat, por edhe shtëpitë himarjote dhe të zonave përreth janë hapur për të gjithë turistët. Të huajt psh kanë filluar dhe preferojnë më shumë shtëpitë himarjote. Ne si bashki jemi organizuar për të bërë edhe broshura, fletëpalosje, edhe materiale të tjera për të njohur qytetin, rrethinat, historinë por edhe zakonet e kësaj treve. Ndaj kemi marrë masat që shëtitorja të jetë e ndriçuar, e rregullt, ku biznese të ndryshme të ushtrojnë aktivitetin e tyre. Ndërkohë, për ti ardhur në ndihmë biznesit, bashkia Himarë ka përgjysmuar taksat për biznesin e vogël e të mesëm, apo edhe atë familjar. Si rrallë herë më parë, një nismë e tillë është marrë për të lehtësuar sadopak barrën e çmimeve dhe për të qenë sa më pranë turistëve për shërbimet.

TIRANE

ANILA BASHA

G

jergji Goro, kreu i Bashkisë së Hi marës, në një intervistë për shqiptarja.com, tregon pritshëritë e tij si "i zoti i vendit" për këtë vit turistik. Çfarë ka ndryshuar në Himarë, nga prishja e ndërtimeve pa leje e deri tek një punë e madhe e stafit të bashkisë për të "trajnuar" e u kujdesur, që shërbimi në Himarë dhe në zonat përreth të jetë në lartësinë e duhur për turistët, gjatë këtij sezoni. Zoti Goro, kanë kaluar disa ditë nga ngjarja që tronditi gjithë opinionin publik, ku mbetën të vdekur 13 vetë. A mund të na thoni se si u gjendët ju sapo morët njoftimin? Në fakt isha nisur për disa takime në Tiranë dhe më njoftuan rrugës se çfarë kishte ndodhur. U lidha me punonjësit e bashkisë dhe të policisë bashkiake duke i drejtuar ata menjëherë në vendngjarje. Në kontakt të vazhdueshëm isha me strukturat e policisë së rendit që më informonin minutë pas minute ç'ndodhte dhe menjëherë u vura në kontakt me ministrinë e Shëndetësisë dhe të Brendshme për të marrë të gjitha masat. Duke nisur nga pasojat tragjike të atij aksidenti fatkeq, u ktheva menjëherë për në Himarë duke kaluar pothuajse gjithë natën në qendrën spitalore të Himarës, sepse sikurse dihet, në Himarë ka vetëm qendër spitalore. Por gadishmëria e mjekëve, e në mënyrë të veçantë e popullit të Himarës, bëri që nga ky aksident tragjik të shpëtonin shumë jetë, pra të minimizonim përmasat e kësaj tragjedie.

Himara

GJERGJI GORO:

Himara, ju rrëfej si ndryshon këtë sezon

"Aksidenti tregoi sesa qytetarë janë himariotët"

Në fakt, kjo është pika ku duhet të ndalem pak. Ka të bëjë me angazhimin dhe solidaritetin maksimal të himarjotëve, të cilët me të marrë njoftimin, u drejtuan me ç'të mundnin për në vendin e aksidentit... Dua të falenderoj të gjithë bashkëqytetarët e mi të cilët patën guximin dhe kurajon për të shkuar për të dhënë ndihmën e parë në vendin e ngjarjes. Nëse nuk do të ishte kontributi i tyre i madh, e theksoj edhe njëherë, përmasat e tragjedisë mund të ish-

re, se të gjithë e kanë mirëpritur këtë lloj reagimi të popullit himarjot.

...mund të ketë edhe pakënaqësi aty këtu, por them se shumica e punëve janë bërë për t'i ardhur në ndihmë biznesit vendas, madje të kemi edhe më shumë hapësira për turistët. in më të mëdha. Qytetarët e Himarës e kanë treguar prej kohësh se janë organizatorë dhe mikpritësa. Dhe kjo ngjarje, tregoi më së miri sesa solidarë janë, por jo vetëm në fatkeqësi. Ata kanë zbritur nga të gjitha anët dhe me ç'të mundnin për të shkuar te autobuzi i fatkeqësisë. Ja dhe pak ditë më pas, edhe pse aksidenti kishte ndodhur, gratë himarjote u kthyen në vendin e ngjarjes. I qanë me vajet e tyre viktimat e këtij aksidenti tragjik, sikur të kishin qenë bijtë e bijat e tyre, duke i bërë respektin maksimal. Dhe për komunitetin tonë kjo do të thotë shumë. Megjithatë, vura

Në foto: Gjergji Goro, kreu i Bashkisë së Himarës

Ky aksident ndodhi vetëm pak ditë pas hapjes së sezonit turistik. A mund të ketë efekt kjo tragjedi tek turistët që do të vizitojnë Himarën dhe rrethinat? Mendoj që jo. Ajo fatkeqësi ndodhi. Por jeta vazhdon. Dhe sezoni turistik në Himarë do të vazhdojë. Ne po bëjmë të gjitha përpjekjet që në zonën tonë të mbledhim sa më shumë njerëz këtë vit, që nuk vijnë vetëm nga Shqipëria, por edhe nga Kosova, Maqedonia, madje edhe nga Greqia. Kemi shumë turistë të huaj që kanë prenotuar dhe vijnë nga jashtë. Shpresoj këtë vit të kemi bollëk. Bashkia Himarë ka marrë të gjitha masat për ta bërë rivierën tonë atraktive, tërheqëse, ku nuk do të mungojë infrastruktura e nevojshme, madje, kemi hapur dhe zgjeruar hapësirat tona publike. Tani mund të ketë edhe pakënaqësi aty këtu, por them se shumica e punëve janë bërë për t'i ardhur në ndihmë biznesit vendas, madje të kemi edhe më shumë hapësira për turistët. Mendoni sikur në çdo vend të kishim kioska dhe më pak hapësira publike. E kam vënë re se ka pasur një lloj kriticizmi për çështjen e prishjeve të ndërtimeve që nuk kishin asnjë letër. E kuptoj shumë mirë se ka shumë interesa që preken e prishen në këtë aspekt. Por qytetarët himarjotë e dinë se kjo nuk ka të bëjë me inate. Ka të bëjë me rreg-

Po ndërkohë, si do të zgjidhet çështja e ujit? Ka qenë gjithmonë problem... E di që ka qenë një problem. Për herë të parë bashkia Himarë ka organizuar punën për të pasur ujësjellësin e vet dhe ndërkohë në bashkëpunim edhe me parnerë ndërkombëtarë, dhe me ndihmën e e Bankës Botërore, do të krijohen edhe rrjete të tjera ujësjellësi. Nga ana tjetër kemi marrë masat që në fillim të këtij viti, për të ndërprerë lidhjet e paligjshme të ujit në disa drejtime. Aksion i cili ka përfunduar me sukses dhe puna vijon edhe për mirëmbajtjen e rrjetit. Synojmë sadopak që këtë vit të kemi përmirësim të dukshëm të çështjes së ujit të pijshëm në Bashkinë e Himarës por edhe në fshatrat përreth. Një tjetër shqetësim ka qenë çështja e çmimeve por edhe shërbimeve. Do ketë ndonjë përmirësim këtë vit? Këto janë çështje që i vendos tregu, por edhe kontroll ka pasur kohë pas kohe dhe do të ketë edhe gjatë sezonit. Himara është parë gjithmonë si një vend që duhet të zhvillohet turizmi elitar. Por kjo bëhet me projekte afatgjatë, do të bëhet kur plani i ri urbanistik për bashkinë të vihet në funksionim. Eshtë bekuar nga zoti ky vend që malin dhe detin i ka shumë afër, duke qenë shumë atraktiv për turistët. Dhe në planin e ri urbanistik gjithçka ndërthuret. Himara do ta ruajë performancën e saj elitare por

...Eshtë një vend për t'u eksploruar nga të gjithë. Dhe më thoni një turist, shqiptar apo të huaj, që nuk preferon të shohë Himarën ndërkohë që vjen për pushime në Shqipëri. ndërkohë mendojmë se edhe kjo bashki të zgjerojë "klientët" e saj. Eshtë një vend për t'u eksploruar nga të gjithë. Dhe më thoni një turist, shqiptar apo të huaj, që nuk preferon të shohë Himarën ndërkohë që vjen për pushime në Shqipëri. Një risi krejt ndryshe që ndodhi këtë vit, ishte çelja e sezonit turistik. Dhe ne bëmë të mundur si bashki e Himarës që të mundësonim falas qëndrimin në hotelerinë e qytetit tonë apo edhe në mundësitë e tjera akomoduese. Kjo jo vetëm për të qenë mikpritës në hapjen e sezonit, por për tu treguar turistëve se këtë vit, do të ketë shumë gjëra ndryshe në Himarë, pse jo, edhe argëtim e zbavitje.


14

E martë, 29 maj 2012

EKONOMI

Alpha Bank, “Dita e Vullnetarizmit” për 4 vjet rresht

P

unonjësit e Alpha Bank Albania vizituan Qendrën Sociale “Të qëndrojmë së bashku” në Kombinat në fundjavë dhe shpërndanë paketa ushqimore për familje në nevojë. Drejtori i përgjithshëm i Alpha Bank-Albania, Periklis Drougkas deklaroi se përgjegjshmëria sociale është shumë e rëndësishme për këtë bankë. “Në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës ne

informohemi mbi projektet e saj për vitin 2012 që janë në përputhje me vlerat, parimet dhe aktivitetet e Grupit të Alpha Bank dhe i mbështesim ato. Mesazhi që duam të ndajmë me shoqërinë është se së bashku mund të ndihmojmë që bota të bëhet një vend më i mirë për të jetuar. Nëse ne kontribuojmë të gjithë, mund t’i ndihmojmë këto familje të kenë një nivel jetese më të

mirë” tha Drougkas. Ky është viti i katërt radhazi që Alpha Bank Albania organizoi “Ditën e vullnetarizmit Alpha Bank”. Me qëllim rritjen e mëtejshme të sensibilizimit të personelit të Grupit për çështjet sociale dhe mjedisore si dhe në përputhje me politikën e saj të përgjegjshmërisë sociale, 27 maji është caktuar si “Dita e Vullnetarizmit të Alpha Bank”.

QKR detyrohet të heqë zyrën nga komuna Synej

Kavajë, Bashkia mposht qeverinë Kryebashkiaku, Berishës: Pse ky diskriminim? Lajmi Zyra rajonale e regjistrimit për rrethin e Kavajës është spostuar sërish në qytet, pasi për disa muaj u strehua në fshat, konkretisht në komunën e Synejit, pas një vendimi të drejtorit të QKR-së Tomi Kola. Kreu i Bashkisë Elvis Roshi ka fituar kështu betejën, pas një numri letrash institucioneve, përfshi kryeministrin Berisha

„„„

TIRANE

GENC KONDI

K

a përfunduar me tërheqje nga ana e qeverisë “odiseja” e zyrës së regjistrimit të bizneseve Kavajë. Muajt e fundit, kjo zyrë ishte larguar nga qyteti, për t’u vendosur në një komunë fqinje, ku operojnë vetëm 40 biznese, pas vendimit të Bashkisë për të larguar për shkelje ish-drejtuesin e kësaj zyre. Sipas Elvis Roshit, kryebashkiaku i parë socialist i bastionit 20-vjeçar të PD-së, largimi i zyrës nga Kavaja për në Synej është bërë për arsye hakmarrjeje politike. Në fakt, në asnjë rast tjetër, zyrat e regjistrimit të biznesit nuk ishin vendosur deri tani në zona rurale dhe, në faqen e internetit të QKR-së, ku tregohet vendndodhja e tyre, Syneji është i vetmi fshat me zyrë regjistrimi në Republikë. Duke lajmëruar tërheqjen e qeverisë, kryebashkiaku i Kavajës Roshi deklaroi se “pas një diskriminimi që ju bë Kavajës, qytetarëve, bashkisë dhe biznesmenëve të saj me transferimin e QKR-së drejt fshatit Synej, si pasojë e luftës institucionale dhe politike që bëra me QKR-në në Tiranë, arrita të mbaj premtimin që zyrat e QR-së t’i kthenim sërisht në qytetin tonë. Këto zyra gjenden tani në pallatin e kul-

Elvis Roshi

turës “Kavaljon” (duke qene se edhe zyrat e bashkisë do të kalojnë atje përkohësisht, për arsye rikonstruksioni). Çdo biznesmen kavajas mund të shkojë atje dhe të regjistrojë biznesin e tij. Faleminderit qytetarëve për mbështetjen e dhënë”, u shpreh Roshi.

BETEJA

2.200 biznesmenë të Kavajës duhej të shkonin në Synej për procedurat e regjistrimit, pasi QKR e zhvendosi, me një vendim absurd, zyrën e vet rajonale nga qyteti ne fshat. Bashkia e Kavajës ka reaguar ashpër ndaj këtij vendimi,

madje ka kërkuar zgjidhje nga të gjitha institucionet shtetërore. Zhvendosja e zyrës në Synej, 4 km larg qytetit të Kavajës, la pa pune edhe specialistet e trajnuara posaçërisht në Tiranë për procesin. Nga ana e tij, kreu i QKR Tomi Kola ka argumentuar për mediat se shkak i mbylljes është bërë pengesa e punës, prej katër muajsh, nga bashkia e Kavajës, e cila, sipas tij, nuk ka lejuar mirëmbajtjen e pajisjeve të zyrës. Mbyllja e zyrës së QKRsë në Kavajë u shoqërua me përplasje mes punonjësve te bashkise dhe forcave te rendit,

qe shoqëronin inspektoret e Qendrës Kombëtare. Në muajin mars të këtij viti, Elvis Roshi i drejtoi një letër të hapur kryeministrit Sali Berisha, edhe si deputet, i cili ka fituar mandatin e tij në këtë zonë. “Në qytetin tonë jetojnë plot 49 mijë banorë, si edhe zhvillojnë aktivitetin e tyre rreth katër mijë biznese. Urdhri tuaj për të zhvendosur zyrën lokale të QKR-së ndikon në mënyrë të drejtpërdrejtë te këta qytetarë dhe te këto biznese, të cilat tashmë detyrohen të shkojnë jashtë qytetit për të përfituar disa shërbime, që, sipas fjalëve tuaja, zoti kryeministër, duhet të ishin të shpejta, të thjeshta dhe miqësore ndaj biznesit”, theksoi Roshi në letrën e tij. Elvis Roshi theksonte se kjo situatë duhet ta sensibilizonte Berishën edhe më shumë, nisur nga fakti se ky është qyteti i cili e ka votuar për 21 vjet Kryeministrin e vendit. “Votuesit tuaj u kanë besuar votën që të mos qëndroni duarkryq përballë padrejtësisë, por të veproni në mënyrë të drejtë”, shtoi ai. Pas tre muajsh, duket se QKR dhe qeveria në heshtje e kanë kthyer situatën në gjendjen e mëparshme.

Në foto: Degët e QKR-së në rrethe në muajin mars 2012, ku Syneji është rasti i vetëm i vendosjes së zyrës lokale në në fshat

Kriza

Greqi, ulet turizmi me një të tretën „„„

S

TIRANE

hifrat e afarizmit në sektorin e tur izmit në Greqi janë ulur me një të tretën. Ky sektor prej kohësh ka siguruar një të pestën e Prodhimit Kombëtar Bruto, por situata jo e mirë e rendit, politike dhe ekonomike kanë bërë që të largohen prenotimet e të huajve, që janë shumë të ndjeshëm ndaj problemeve të mundshme sociale. Sipas shoqatës greke të ndërmarrjeve të turizmit, prenotimet këtë vit janë ulue në masën 15 për qind, krahasuar me një vit më parë dhe, po të merret si bazë krahasimi vetëm muaji maj, rënia shënon një të tretën, krahasuar me të njejtin muaj të një viti më parë. Greqia

prej shumë kohësh është renditur ndër 20 vendet më të këshilluara për t’u vizituar nga agjencitë turistike. Ndërkohë, duke filluar nga protestat e dhunshme e përleshjet e demonstruesve me policinë, e cila po merr paga më të ulta se më parë, tek grevat e personelit të trageteve, që bllokojnë lëvizjen drejt zonave më turistike, ishullore, kur po pritet me pasiguri edhe rezultati i rivotimit të 17 qershorit, kanë shtyrë agjencitë turistike dhe vetë qytetarët e vendeve të tjera të shmangin Greqinë nga itineraret e tyre për pushimet e këtij viti. Përballë kësaj situate, operatorët turistikë grekë kanë ulur më tej çmimet e shërbimeve të tyre, nëonëse një ulje tjetër e kishin bërë vitin e kalu-

ar. Çmimet e hoteleve dhe ato të operatorëve turistikë janë ulur mësatarisht 15 për qind sivjet, pas uljes me 10 për qind të vitit të kaluar, njofton shoqata e turizmit grek. Kjo është një situatë joshëse për turistët e huaj, por deklarohet si një sezon turistik falimentues për subjektet, në një kohë kur, më shumë se kurrë, grekët kanë nevojë për para. Sektori u jep punë 20 për qind të të punësuarve në vend, të cilët janë të përqendruar që nga kryeqyteti deri në ishujt e panumërt të vendit nëpër Mesdhe. Vitin e kaluar, Greqia arriti të tërheqë 16.4 milionë turistë, por këtë vit rënia duhet të jetë në masën e 1.5 milionëve, në rast se konfirmohet më tej kjo tendencë rënëse e prenotimeve.


E martë, 29 maj 2012

15

EKONOMI

Fasonet, rrezik për shkurtime masive të punonjësve

B

izneset që punojnë me material porositësi gjenden në vështirësi për shkak të krizës që ka përfshirë Italinë dhe Greqinë, të cilët janë edhe partnerët kryesorë të fasonëve. Këto dy vende kanë reduktuar ndjeshëm porositë, ndërkohë që subjektet prej tyre duket se nuk kanë të ardhura të mjaftueshme për të paguar punën që bëhet me veshjet apo këpucët.

Kryetari i Dhomës së Fasonistëve të Shqipërisë, Gjergji Gjika tha për median se ky biznes është në vështirësi dhe kërkon mbështetje nga institucionet për zgjerimin e tregjeve, duke u orientuar drejt atyre me ekonomi stabël. Lidhur me vendimin e qeverisë për të rritur sërish pagën minimale në korrik të këtij viti, Gjika shprehet se kjo masë do e rëndojë edhe më

tej këtë sektor dhe propozon që të paktën për një periudhë 3-vjeçare ajo mos ndryshojë. Instituti i Statistikave ka publikuar pak ditë më parë raportin për tregtinë e jashtme për muajin prill, ku dilte qartë se ka rënie të ndjeshme të eksporteve të tekstileve. Gjika u shpreh se tkurrja e eksporteve mund të ndikojë në shkurtime të vendeve të punës.

Kredia afatgjatë në euro mbetet në të njejtën kosto, rritet ajo në dollarë

Kreditë, shtohen interesat Bankat, kreditimi më i kushtueshëm në Shqipëri është ai për borxhe të marra me periudhë 1-3 vite shlyerjeje në lekë, mbi pesë vjet në dollarë dhe 3-5 vjet në se kredia është marrë në euro

Lajmi

NORMAT E INTERESIT TË KREDIVE BANKARE NË VITE

Kriza

Kreditë në lekë kushtojn më shumë aktualish tpo t’i marrësh me afat shlyerjeje deri në gjashtë muaj, krahasuar me 4 vitet e fundit dhe më pak për afate mbi 5 vjet. Bankat kërkojnë më shumë interes për dollarin dhe euron afatgjatë

Biznesi ka probleme me paratë për pagesat NË DALLARË AMERIAKN/ IN USD

„„„

TIRANE

GENC KONDI

K

reditë që merren me dollarë amerikanë në Shqipëri për një afat deri në gjashtë muaj ofrojnë aktualisht normën më të ulët të interesit. Kjo del nga statistikat e Bankës së Shqipërisë, e cila ka bërë krahasimin e interesave mesatare të kreditimit, duke i krahasuar me vitet 2009, 2010, 2011 dhe tre muajt e parë të 2012-ës. Në muajin mars kredia afatshkurtër me USD jepej me 4.31% interes, ndërkohë që në euro kjo shifër ishte 7.26 për qind, raporton BSH. Por, kredia në monedhën kombëtare vijon të jetë më e kushtueshmja. Edhe në afat të shkurtër, interesi mbetet 12.68 për qind në vit në mars, ndërkohë që një muaj më parë, në shkurt të po këtij viti, shifra ishte shumë më e ulët: 9.91%. Rekordin e interesit kredia në lekë e arrin për afate shlyerjeje 1-3 vjeçare, me 14.21 për qind. Kjo, me sa duket, është kërkesa më e madhe aktualisht, që përfaqëson nevojat në rritje të bizneseve për kredi afatmesme, në kushtet e mungesës së likuiditetit. Megjithatë, në vitin 2009 kredia në lekë kishte një interes mesatar vjetor në masën 15.75% për afatet 1-3 vjet. Në të gjitha afatet, me përjashtim të kredisë afatshkurtër, kredia në lekë ka rënie të interesit. Kredia në euro shfaq lëvizje të çrregullta të interesit. Interesi për kredi mbi pesë

„„„

NË DALLARË AMERIAKN/ IN USD

vjet është gati njësoj sa në 2009-ën, ndërkohë që kredia 3-5 vjet në monedhën evropiane ka rritje interesi, më të lartën e katër viteve të fundit. Ne afatet e tjera, interesat

paraqiten kryesisht në rënie. Edhe në rastin e dollarit, lëvizja është kaotike. Kredia jepet me interes shumë më të ulët se më parë, me 4.31 për qind për kredi gjashtëmujore,

TIRANE

S

ndërkohë që kërcen në 10 për qind për kreditime mbi 5vjeçare, duke shënuar edhe një nivel mjaft më të lartë se gjatë gjithë periudhës nga viti 2009 e këtej.

ipas raportit statis tikor të muajit mars të Bankës së Shqipërisë, stoku i depozitave pa afat të korporatave jopublike ka rënë në fund të muajit mars me 7.5%, duke arritur në rreth 19 miliardë lekë, nga rreth 21 miliardë lekë që ishin në fund të vitit të kaluar. Sipas ekspertëve, kjo është një shenjë e qartë e faktit se bizneset kanë gjithnjë e më pak likuiditet, çka u krijon atyre probleme financiare. Ndërkohë, përgjysmimi i ritmeve të rritjes së kredisë

në muajt e parë të 2012-s është një tjetër sinjal se problemet e likuiditetit për biznesin nuk pritet të lehtësohen në një të ardhme të afërt. Por, edhe të dhënat fiskale për periudhën janar-prill treguan se të ardhurat nga tatim fitimi në buxhet kishin shënuar një rënie me 20% në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, fakt që tregon se bizneset tashmë po fitojnë më pak. Ndërtimi është sektori që po vuan më shumë krizën e likuditetit, duke e çuar efektin zinxhir në industri mbështetëse si tullat, çimento, hekuri etj.

Studimi

Open Data: 2000-2011, borxhi +114% „„„

TIRANE

S

huma e borxhit për frymë ka ardhur në rritje të vazhdueshme, nga viti në vit. Në një kohë kur ritmet e rritjes së popullsisë në vitet 2000-2010 kanë qenë relativisht të ulta, faktori kryesor që ka shkaktuar rritjen e borxhit për frymë, ka qenë rritja e stokut të borxhit, vihet në dukje

Rritja e borxhit, sipas Open Data Albania

në një studim të fundit të kryer nga Open Data Albania. Vitet 2002, 2008 dhe 2009 shënojnë tre nga vitet me rritjen më të lartë të borxhit për frymë, përkatësisht 14.44%, 14.63% dhe 13.71%. Në vitin 2000 shuma e borxhit për frymë ishte 104.498 lekë, në vitin 2005 ajo ishte rreth 43% më e lartë dhe në vitin 2010 arriti nivelin 223.939 lekë apo 114% më shumë se sa në vitin 2000. Viti

2011 shënon një kthesë të rëndësishme në shumën e borxhit për frymë, pasi rezultatet paraprake të Censusit japin një 11% më të ulët. Në vitin 2011 stoku i borxhit arriti 772.55 miliardë lekë apo 272.817 lekë për frymë. Për vitin 2012, duke supozuar të njëjtin nivel popullsie, borxhi për frymë pritet të arrijë 291.588 lekë, 1.166.352 lekë për çdo familje mesatare prej 4 personash.


16

E martë, 29 maj 2012

AKTUALITET

Trafiku i kokainës arrestohet shqiptari në Itali

P

olicia e Luças në Itali ka bërë të mundur prangosjen e 27- vjeçarit shqiptar Vilson Selimi i njohur ndryshe si “Soni”. I riu me banim në këtë qytet ishte pikasur nga policia pas denoncimeve të shumta se një shqiptar me karakteristika dhe tipare si të tijat, drejtonte një rrjet për trafikimin e drogës. Në kuadër të lidhjeve në Shqipëri Selimi transportonte nga

Shqipëria kokainë të pastër ndërsa ishte pjesë e një bande italo-shqiptare. Mësohet se ai ishte ndaluar për të njëjtën akuzë në vitin 2011, por nuk ishte arritur të provohej fajësia e tij. Selimi u kap me një sasi të konsiderueshme lënde narkotike, ndërsa fillimisht tentoi ti largohej policisë. Kjo ka bërë që karabinierët të vihen në ndjekje të tij, duke e arrestuar pas disa

minutash. Gjatë prangosjes 27-vjeçari nuk ka shfaqur asnjë rezistencë ndaj policisë dhe se gjatë marrjes së deklarimeve ka pranuar autorësinë e krimit. Momentalisht policia është duke verifikuar komunikimet e fundit telefonike të të arrestuarit, me qëllim zbulimin e personave të tjerë që mendohet se janë të implikuar në këtë rjet.

Ministria e paditi për veprimtari anti-kushtetuese Lajmi Pas 14 seancave gjyqësore Gjykata e Tiranës vendos të shpërbëjë qëndrën e studimeve të luftës kundër Terrorizmit dhe Krimit të Organizuar, e cila u padit nga ministria e Brendshme. Drejtuesi i qëndrës Maksim Ferra, tha për gazetën se shumë shpejt do e apelojnë vendimin, pasi qëndra nuk ka kryer asnjë shkelje antikushtetuese.

„„„

LAJME SHKURT

Gjykata: E paligjshme qendra e antiterrorit Drejtori: Vendimi i padrejtë,do e apelojmë

TIRANE

ELTON QYNO

G

jykata e Tiranës ka ven dosur shpërbërjen e Qëndrës Shqiptare të Studimeve të Luftës kundër Terrorizmit dhe Krimit të Organizuar. Nga ambjentet e zyrës dhe jo sallës gjyqësore gjyqtarja Rezarta Balliu i ka dhënë të drejtë palës paditëse Ministrisë së Brendshme, duke urdhëruar shpërbërjen e qëndrës së sipërcituar, e cila momentalisht drejtohet nga Maksim Ferra dhe që njihet nga të gjitha institucionet e tjera në vend si dhe nga ambasadat e huaja. Vendimi i shkallës së parë vjen pas 14 seancash gjyqësore, ku të premten e kaluar është marrë verdikti duke pranuar kërkesë padinë e ministrisë dhe vendosur shpërbërjen e kësaj qëndre, që për gati pesë vite ka ushtruar detyrën e saj kryesisht në studimet e krimit por dhe gjatë kësaj kohe ka ndihmuar në shumë raste në gjetjen e personave të humbur apo femra që kanë rënë preh e trafikut në Shqipëri por dhe jo vetëm. Pavarësisht kësaj dhe bashkëpunim me misione të huaja si PAMECA dhe ICITAP, gjykata e Tiranës ka urdhëruar shkrirjen e qëndrës me pretendimin se anëtarët e saj kanë kryer aktivitet kriminal dhe nisur nga kjo situatë ushtrimi i aktivitetit të saj është antikushtetues. Avokati i qëndrës Zamir Shtylla, ka kundërshtuar gjatë seancave pretendimet e ministrisë së Brendshme, por në fund gjykata zgjodhi ti japë të drejtë ministrisë dhe jo palës së paditur. Qëndra Shqiptare e Studimit të Luftës kundër Terrorizmit dhe Krimit të Organizuar është organizatë jo fitimprurëse dhe bashkëpunon ngushte me ambasadat e huaja, drejtoritë e policisë si dhe me agjensi in-

Itali, arrestohet shqiptari me 8 kg marijuanë

„

Gjatë fundjavës, forcat e policisë së Ankonës në bashkëpunim me Agjencinë Doganore kanë individualizuar dhe sekuestruar një sasi marijuane që ishte vendosur në një autoveturë që vinte nga Greqia. Gjatë fazës së parë të kontrollit, shoferi i automjetit, me origjinë nga Shqipëria, tregoi shenja nervozizmi dhe nuk ishte në gjendje të gjente justifikime të vlefshme për vizitën e tij në itali; në në tilla kushte oficerët e policisë kanë bërë kontrollin e makinës. Pas inspektimit të autoveturës, arritën të gjejnë 9 pako marijuanë që shkonte në 8 kilogramë.

Sherri mbyllet me 3 të plagosur, pas tij vdes kryefamiljari

„ Në foto: (Majtas në rreth ) Drejtori i qëndrës Maksim Ferra në një takim me ministrin e brendshëm Bujar Nishani (djathtas) Faksimile e vendimit të gjykatës

teligjence jashtë shtetit.

PRETENDIMET E MINISTRISË

Gjatë procesit gjyqësor të zhvilluar në gjykatën e Tiranës, juristët e Ministrisë së Brendshme kanë pretenduar se shumë persona janë kapur me një dokument të lëshuar nga kjo qendër dhe prezantoheshin si punonjës policie të infiltruar apo dedektivë. Rasti më flagrant, sipas ministrisë, është ai i kunatit të Dritan Dajtit, Ergys Xhoxhaj, i cili gjatë operacionit të 7 Gushtit, ku mbetën të

vrarë katër punonjës policie, iu gjet me vete një dokument i tillë i lëshuar nga kjo qendër. Sipas policisë ky dokument i jashtëligjshëm i jepte të riut tagrin e një oficeri policie. Gjithashtu ministria ka pretenduar se në Holandë, një të kërkuari shqiptar për trafik droge, i cili më pas u kap në këtë vend për vrasje, iu gjet një dokument i ngjashëm. Gjithashtu, autoritetet në Angli dhe Itali kanë njoftuar homologët shqiptarë se kanë ndaluar shtetas të cilët gjatë operacioneve

të këtyre policive u janë sekuestruar dokumente të tilla. Ministria thotë se në Elbasan, një personi iu kap dokumenti me të cilin prezantohej si agjent i infiltruar i Policisë së Shtetit.

REAGIMI I DREJTUESIT

Drejtuesi i kësaj qendre Maksim Ferra, ka reaguar pas vendimit të dhënë nga gjykata e Tiranës, duke pohuar se shumë shpejt do e apelojnë këtë vendim të padrejtë. Në një lidhje telefonike për gazetën “Shqiptarja.com”z.Ferra e kon-

sideroi vendimin e gjykatës si jo të drejtë. “Qëndra jonë funksionon prej disa vetesh dhe se në asnjë rast nuk ka shkelur ligjin. Ne kemi ngritur në të gjithë vendim disa qëndra lokale, si në Vlorë, Fier, Tiranë Shkodër, Prishtinë, Athinë si dhe në Itali dhe në asnjë rast nuk kemi pasur probleme me policinë. Ky vendim nuk i shërben askujt, veçse disa personave që sot janë në kryer të Policisë së Shtetit”-u shpreh drejtuesi i kësaj qëndre Maksim Ferra.

Një ngjarje e rëndë në Peqin e cila ka lindur nga një sherr ka bërë që 3 persona të një familje të ngelen të plagosur, ndërsa një i katërt i cili nuk u përfshi direkt në këtë ngjarje të humbasë jetën. Burime zyrtare nga policia thanë se 37 vjeçari Lutfi Çullhaj u arrestua në flagrancë në fshatin Pekisht pasi gjatë një konflikti për motive të dobëta, është konfliktuar si dhe ka goditur me sende të forta E.Ferhatin 54 vjeçe; I.Ferhati, 34 vjeç; Th.Ferhati 32 vjeçe, banues në të njëjtin fshat.

Vrau studentin italian

Gjykata, 22.4 vite burg shqiptarit „„„

ITALI

L

orenc Smoqi,24 vjeçari shqiptar i akuzuar se ka vrarë me thikë studentin italian Lorenzo Del Percio, u dënua me 22 vite e 4 muaj burg, plus 3 muaj të tjerë qëndrim në një spital psikiatrik. Gjykata e Trentos e dha këtë vendim lidhur me ngjarjen e ndodhur më 7 janar të vitit 2009 para bibliotekës së Grignos, në Trento. Sipas hetuesve Smoqi e kishte sulmuar studentin 20 vjeçar duke i shkaktuar vdekjen me synimin për ti marrë çantën që kishte ne vete. I pandehuri u shpall me sëmundje mendore dhe i rrezikshëm për shoqërinë, ndërsa u dënua me 300 mijë euro gjobë, shpër-

Lorenc Smoqi

blim për familjen e viktimës. Në gjykatën e shkallës së parë Smoqi u cilësua si i paaftë mendërisht, ndërsa kërkesa e parë për dënim ishte me 25 vjet burg. Prokurori i çështjes kërkoi dënimin e Smoqit me 24 vjet burg por në fakt gjykata uli me 3 vjet masën e dënimit, duke marrë parasysh faksin se Lorenc Smoqi e ka kryer krimin për shkak të sëmundjes mendore të tij. Në sallën e gjyqit, janë paraqitur tre mjekë psikiatër të cilët kanë përcaktuar dhe diagnozën e mendore të 24 vjeçarit shqiptar. Ky i fundit gjatë seancave gjyqësore herë pas herë ka kërkuar falje për krimin e rëndë, por që në fakt gjykata pendimin e tij nuk e ka marrë parasysh

gjatë dhënies së vendimit të saj. Pas dhënies së dënimit, 24 vjeçari shqiptar ka dalë nga gjykata me forca të shumta policie, të cilat mësohet se e kanë shoqëruar në një nga spitalet psiqike të zonës ku dhe ndodhi ngjarja. Në fakt edhe në vendim gjykata Italiane e kishte përcaktuar se 24 vjeçari shqiptar duhet të izolohet tre muaj në spital psiqik, në të cilin do i nënshtrohet disa kurave mjekësore. Ndërkohë që pas përfundimit të kurimit, i riu do të izolohet në qelitë e burgut, ku dhe do të vuajë dënimin e marrë për vrasjen e studentit Italian. Ndërkohë pritet që avokatët e shqiptarit të apelojnë vendimin e gjykatës që e dënoi atë me 22 vite burg.


E martë, 29 maj 2012

17

AKTUALITET PRENÇI PADI HYSNI BURGAJT

SKEJA-DEDA, SHTYHET GJYQI

Ish-drejtori i policisë së Dibrës Shemsi Prençi që denoncoi skandalin e kromit në Bulqizë, ka paditur në gjykatën e Tiranës drejtorin e Policisë së Shtetit Hysni Burgaj. Në padinë e tij Shemsi kërkon anullimin e urdhërit të kryepolicit Burgaj, i cili pak kohë më parë vendosi përjashtimin nga rradhët e policisë Shemsi Prençin. Padi prej pesë ditë është depozituar në sekretarinë e gjykatës.

Shtyhet procesi gjyqësor mes gardistit Fatos Skeja dhe Hilmi Dedës, vëllait të demostruesit të vrarë në 21 janar Hekuran Deda. Shkak i shtyrjes mësohet se është bërë mungesa e gjyqtares Elona Stavri. Gardisti Skeja pak kohë më parë paditi në gjykatë vëllain e Hekuranit, Halitin, duke e akuzuar këtë të fundit për akuzën e “Shpifjes”. Skeja do si dëshmpërblim 20 milion lekë të vejtra.

Mario Gjata bashkëpunon me drejtësinë duke treguar skemën e trafikantëve të ndaluar

I penduari tregon grupin e drogës Skafi mbërriti nga Italia, ndërsa droga blihej në fshatra me 500 euro. Shitej tek trafikantët e Leçes me 1000 euro kilogrami.Trafikantët lihen në masën “Arrest me burg”

Lajmi

trës, nga ku më pas hashashin e transportonin në drejtim të Italisë, ku persona të tjerë kujdeseshin për pritjen e dërgesës që vinte nga Shqipëria. Bëhet fjalë për dy raste që 37-vjeçari Mario Gjata ka qënë protagonist në trafikimin e lëndëve narkotike, raste këto që mësohet se janë treguar me detaje për sa i përket organizimit të grupit kriminal. Në dëshminë e tij prej disa faqesh i arrestuari Mario Gjata, që

I penduari zbërthen grupin kriminal të drogës që u kap në flagrancë me 97 kg hashash që po tentohej të trafikohej në Itali. Mario Gjata, njëri nga katër të arrestuarit u ka thënë prokurorëve se drogën e blinin me 500 euro dhe më pas e tregtonin në zonën e Leçes me 900 deri në 1000 euro kilogramin.

„„„

TIRANE

ELTON QYNO

N

jëri nga katër të arres tuarit në Vlorë për trafikun e drogës drejt Italisë, ka shfaqur pendesë gjatë marjes në pyetje, duke pranuar të bashkëpunojë me prokurorët e krimeve të rënda. Mario Gjata, që konsiderohet si skafisti i grupit kriminal tashmë ka marrë statusin e të penduarit, duke treguar për prokurorinë të gjithë skemën e trafikimit të lëndëve narkotike, sigurimin e skafit, si dhe grumbullimin e drogës në fshatrat e Vlorës dhe Gjirokas-

PAS DËSHMISË

Mario Gjata,kyçet në spitalin e burgut

S

tatusi i të penduarit ka ndihmuar 37-vjeçarin Mario Gjata që të fitojë disa nga privilegje gjatë kohës së qëndrimit në burg. Që ditën e djeshme ai është izoluar në burgun e Spitalit në Tiranës, ku kushtet e tij janë shumë herë më cilësore se burgu 313, ku janë izoluar tre bashkëpuntorët e tjerë të këtij grupi kriminal. Në seancën e djeshme gjyqësore gjykata e ka cilësuar si të ligjshme arrestimin e prokurorisë, duke lënë në burg katër të arrestuarit për akuzën e “Trafikut të narkotikëve” dhe “Gjobëvënies”.

masa e sigurisë “arrest me burg” për katër të ndaluarit Arben Shtëmbari, Mario Gjata dhe dy vllezërit Artur e Artiol Haxhiaj.

DËSHMIA E TË PENDUARIT

Mes rreshtave të dëshmisë së Mario Gjatës të dhënë para prokurorëve tregohet se: “se prej gati pesë muaj grupi i përbërë prej 7 persona, disa prej tyre të arrestuar në Itali, merej me aktivitetin e trafikut të drogës. Skafet bliheshin në Itali dhe silleshin natën në Arben Shtëmbari, i cili kishte pak duke u kohë që sapo ishte kthyer nga Italia, Shqipëri, strehuar në gjire të ku kishte qënë në burg për drogë ndryshme të karaburunit. Mario Gjata, kishte si tashmë ka marrë statusin e të detyrë vetëm drejtimin e skafpenduarit tregon se si grupi it dhe sigurimin e sasisë së kontaktonte kultivuesit e naftës për motorët, ndërsa për hashashit në zona të thella të sa i përket personave të tjerë Vlorës dhe Gjirokastrës, duke të arrestuar, ata bënin grumja blerë atyre drogën me 400 bullimin e drogës në fshatra të deri në 500 euro kilogramin ndryshëm të Vlorës, duke dhe më pas tregtuar në Leçe sjellë natën lëndën narkotike të Italisë me 900 deri në 1000 pranë vendit ku mbahej i streeuro. Sipas dëshmisë të gjitha huar skafi. Ndërsa për efekt veprimet e grupit i drejtonte i sigurie një person gjithmonë arrestuari 43 vjeçari Arben Sh- bënte verifikime në zonë, ku tëmbari, i cili kishte pak kohë pas sinjalit që zona është e që sapo ishte kthyer nga Ital- pastër(që nuk ka policë apo ia, ku kishte qënë në burg për persona të tjerë) atëherë shdrogë. Një pjesë e dëshmisë së tetasit e tjerë sillnin drogën të penduarit është përdorur me kafshë, pasi tereni nuk me edhe në seancën e djeshme mundësonte transportimin gjyqësore, ku është caktuar me automjet deri në bregdet.

Ryshfeti 40 mijë euro

Gjyqtari i Tropojës merret i pandehur „„„

S

TIRANE

ami Ujkashi, gjyqtari i Tropojës ësh të marrë i pandehur nga njësia hetimore Task-Forcë, pasi nga hetimet e kryera është provuar se ai ka ndërhyrë tek kolegët e tij të Shkodrës, me qëllim uljen dënimit të Artur Viganit. Ky shtetas sipas prokurorisë është dënuar me 25 vite burg për një vrasje të kryer në Itali, dhe se për të ulur masën e dënimit kishte futur si sekser gjyqtarin Ujkashi, që në periudhën kur ka ndodhur ngjarja, ai ushtronte detyrën e avokatit. Duke ju referuar burimeve pranë prokurorisë së Tiranës, ka rezultuar e provuar se gjyqtari Ujkashi, në cilësinë e avokatit ka ndikuar tek

gjyqtarët e qytetit të Shkodrës duke i premtuar atyre 40 mijë euro në këmbim të uljes së dënimit për vrasje ndaj shtetasit Vigani. Marrja e lekëve nuk është arritur të bëhet pasi mësohet se gjyqtarët skanë pranuar lekët e ofruara në këmbim të uljes së dënimit. Sipas hetimeve të prokurorisë çështja është mbajtur akoma dhe më shumë në hetim, ku pasi Ujkashi është bërë nga KLD-ja gjyqtar në rrethin e Tropojës, rolin e tij e ka marrë ish-administratori i skuadrës së futbollit Paro Laçi, i cili ka ndikuar tek gjyqtarët por sërisht nuk është arritur të ulen vitet e dënimit me 25 vjet. Ajo që zbuloi gjyqtarin Sami Ujkashi dhe Paro Laçin në këtë çështje, ishte denoncimi

i familjarëve të të dënuarit Vigani, të cilëve nuk u ishin kthyer 40 mijë eurot e dhëna. Rreth kësaj dosje gjatë marrjes në pyetje gjyqtari i Tropojës ka mbajtur qëndrim mohues, duke pohuar se lekët i ka marrë për punën e tij si avokat dhe jo për të ndikuar tek gjyqtarët. Por kësaj dëshmie nuk i ka besuar prokuroria e Tiranës,e cila pretendon se Ujkashi ka konsumuar elementet e veprës penale të “Ndikimit të paligjshëm tek gjyqtari i çëshjes” dhe për pasojë shumë shpejt dosja në ngarkim të Sami Ujkashit do i dërgohet gjykatës së Tiranës për shqyrtim gjyqësor. Ndërkohë që Paro Laçi është shpallur fajtor për ndërhyrjen tek gjyqtarët që kishin dosjen e Artur Viganit.

LAJME SHKURT

„ Gjobë 5 milionë lekë policit, arrestohen të rinjtë

Dy 22-vjeçarë nga Shkodra janë vënë në prangat e policisë së Shkodrës, pasi i kishin vënë gjobë punonjësit të policisë bashkiake. Dy të rinjtë Kristian Suti dhe Gjergj Pëllumbi i vunë gjobë 5 milion me të vjetra, policit bashkiak me iniciale R.H. Policia e Shkodrës e finalizoi operacionin e saj pas mesnatës së të dielës. Uniformat blu bënë me dije se polici bashkiak në Shkodër me inicialet R.H ishte kërcënuar me jetë nga Kristian Suti dhe Gjergj Pëllumbi, nëse nuk do t’u sillte paratë e kërkuara në mesnatë pranë vendit që kishin lënë për t’u takuar. E vënë në dijeni të kërcënimit, blutë i janë vënë pas policit bashkiak dhe në momentin kur ky i fundit u ka dorëzuar paratë dy të rinjve, është larguar, ndërsa Kristian Suti dhe Gjergj Pëllumbi kanë rë në grackën e policisë. Në momentin e arrestimit dy 22-vjeçarëve u është sekuestruar shuma e lekëve.

„ Grabisnin motorrët në Tiranë kapen pesë persona

“Motorrat II” u kodua operacioni më i fundit i Policisë së Tiranës në identifikuar dhe kapjen e autorëve të dyshuar për vjedhjen e motorrëve, por edhe vjedhje të tjera në kryeqytet. Blutë e kryeqytetit arrestuar në këtë aksion Aleksandër Kujtim Boba, 27 vjeç, banues në Peshkopi, i dënuar më parë për veprën penale të “Vjedhjes” dhe Genc Rrok Harusha, 22 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë për veprën penale të “Vjedhjes”. Sipas policisë do të ndiqen në gjendje të lirë shtetasit Hair Sazan Ymeraj, 18 vjeç, banues në Tiranë, me arsim 13 klasë, i padënuar më parë; Festim Ismet Kurmeka, 20 vjeç, banues tek “Kodra e Kuqe” në Babrru, ndërsa është shpallur në kërkim 23vjeçari F.Veizi.


18

E martë, 29 maj 2012

AKTUALITET

Ngecin hetimet për tragjedinë e Himarës nuk nxirret autobuzi

A

utobusi i aksidentit tragjik te Himarës ku humbën jetën 13 persona dhe u plagosen 25 të tjerë vazhdon të qëndrojë ende në vendin ku u rrezua një javë më parë. Burime nga Prokuroria e Vlorës, kanë bërë të ditur se megjithëse i janë drejtuar për ndihmë Ministrisë së Mbrojtjes dhe Policisë së Shtetit për të mundësuar nxjerrjen e tij nga humnera, kjo gjë nuk ka ndodhur pasi

asnjë prej dy institucioneve nuk ka mjetet e duhura për të kryer këtë operacion. Një situatë e tillë ka vështirësuar së tepërmi punën e ekspertëve, të cilët janë detyruar te zbërthejnë pjesët e autobusit për të analizuar çdo element që mund të ketë sjellë aksidentin tragjik. Ndërkohë, mjeti, i cili tashmë mban edhe barrën e provës, përgjatë një jave ruhet nga një patrullë e qarkullimit

Skema e bashkëpunimit mes kontrollorëve dhe siguruesve

rrugor. Hetimet po kryhen nga organi i akuzës i Vlorës dhe grupi hetimor i përbërë nga 4 prokurorë drejtohet nga Erjon Çela dhe ka në përbërje disa oficerë të policisë gjyqësore. Brenda kësaj jave pritet të dale konkluzioni në lidhje me shkakun e aksidentit, ndërsa sipas policisë ai ka ardhur nga shpejtësia me të cilën ecte drejtuesi i mjetit.

TE ARRESTUARIT

Kolaudimi, 18 të arrestuar në Durrës

„ Eugen Muharrem Gjyzeli, vjeç 39, banues në

Dokumenti: Pas mitmarrjes edhe rrjet prostitash

detyrë Inxhinier Mekanik pranë kompanisë SGS AUTOMOTIVE ALBANIA, Dega Durrës.

Lajmi Shoferi Departamenti Kundër Krimit të Organizuar dhe Krimeve të Rënda në Policinë e Shtetit, ka kallëzuar se shtetasi Mendu Shazivari i punësuar si shofer i drejtorit të Drejtorisë Rajonale të Transportit Rrugor në Durrës dhe shtetasi Idriz HOXHA, i punësuar si Agjent të Kompanisë së sigurimeve “Atlantik”

TIRANE

ELTON QYNO

N

jë aksion i njësisë he timore Task-Forcë pranë prokurorisë së Durrësit në bashkëpunim më atë të Tiranës ka vënë në pranga 18 zyrtarë të kontrollit teknik të automjeteve si dhe punonjës të agjencive private të sigurimeve. Nga 18 të arrestuarit, 5 janë femra të cilat janë ndaluar mbrëmë. Burime nga policia e Durrësit pohuan se në Durrës nga sektori i kolaudimit janë

5 femrat që janë ndaluar gjatë orëve të pasdites dyshohet se kishin lidhje me zyrtarët duke shërbyer si ndërmjetëse arrestuar 3 punonjës, kurse nga agjencitë e sigurimeve 7 punonjës. Janë arrestuar dhe tre punonjës të sektorit të kontrollit fizik të automjeteve në Tiranë. Të 5 femrat që janë ndaluar gjatë orëve të pasdites dyshohet se kishin lidhje me zyrtarët duke shërbyer si ndërmjetëse mes zyrtarëve dhe klientëve. Zyrtarët e kolaudimit akuzohen për mitmarrje, shpërdorim dety-

„ Albert Ruzhdi Saraçi, vjeç 24, banues në Gosë e Madhe Kavajë, me detyrë Inxhinier Mekanik pranë firmës SGS AUTOMOTIVE ALBANIA, Dega Durrës.

„ Lipion Kastriot Goci, vjeç 24, banues në Krujë, me

„ Artur Naim Xhepmeta, vjeç 28, banues në Durrës, me detyrë Inxhinier Mekanik pranë firmës SGS AUTOMOTIVE ALBANIA, Dega Durrës.

Nëntë punonjës të Drejtorisë Rajonale të Shërbimit të Transportit Rrugor, të kompanisë së kontrollit teknik të automjeteve “SGS AUTOMOTIVE ALBANIA, si dhe agjentë të kompanive të sigurimeve u arrestuan dje në Durrës në finalizim të operacionit të koduar “Kolaudimi 2”

„„„

Shijak Durrës, me detyrë Administrator i Sistemit Informatik në Drejtorinë Rajonale të Shërbimit të Transportit Rrugor në Durrës.

Në foto: Faksimile e raportit të prokurorisë së rrethit Durrës

IMPLIKIMI

Kërkonin për mitmarrje, zbulohen edhe prostitutat

N

ga përgjimet e realizuar në funksion të kësaj çëshje eshte zbuluar edhe nje rrjet i shfrytezimit te prostitucionit nga ku u konstatuan se tre shtetase merreshin me ushtrim prostitucioni të shfrytëzuara nga dy persona (tutore) me banim në Tiranë për të cilët është aplikuar arrestimi në flagrancë per veprat penale te “Shfrytezimi i prostitucionit”. Për këtë episod të shfrytëzimit të prostitucionit janë arrestuar 5 persona.

re dhe falsifikim dokumentash. Ata merrnin para në këmbim të kolaudimit të automjeteve dhe sigurimit të targave. “Shqiptarja.com” ka arritur të mësojë skemën se si funksiononte grupi i personave të arrestuar dhe disa prej emrave të tyre. Hetimet, të cilat kanë zgjatur disa muaj, kanë vazhd-

uar me përgjimin e shtetasve Menduh Shazivari, Idriz Hoxha dhe bashkëpunëtorëve të tyre.

VENDIMI

Mbi bazën e materialit të ardhur nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, Njesia e Perbashket Hetimore prane Prokurorise se rrethit Gjyqesor Durres ka

regjistruar procedimin penal Nr. 277, datë 23.02.2012, për veprën penale “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike” të parashikuar nga nenet 245/1 pg 2 dhe 259 të Kodit Penal. Departamenti Kundër Krimit të Organizuar dhe Krimeve të Rënda në Policinë e Shtetit, ka kallëzuar se shtetasi Mendu Shazivari i punësuar si shofer i drejtorit të Drejtorisë Rajonale të Transportit Rrugor në Durrës dhe shtetasi Idriz HOXHA, i punësuar si Agjent të Kompanisë së sigurimeve “Atlantik” duke shfrytëzuar njohjet me punonjës të kësaj Drejtorie, kryenin veprime korruptive me qëllim përshpejtimin e procedurave normale të punës gjatë kontrollit fizik të automjeteve, si dhe gjatë dorëzimit të dokumentacionit për paisjen me targa të reja të automjeteve. Në këmbim të çdo shërbimi të kryer në mënyrë të kundraligjshme ata kërkonin përfitim të paligjshëm në shumën nga 5000-10000 Lekë, për çdo rast. Këta shtetas kryenin veprime te drejtperdrejta për ndikim të paligjshëm në ambientet e kolaudimit, duke ndërhyrë tek punonjësit përkatës për të kaluar testin e automjeteve të cilët nuk i përmbushin kriteret e kontrollit

„ Idriz Qazim Hoxha, vjeç 20, banues në Kavajë, agjent i kompanisë së sigurimeve “ATLANTIK” në Durrës.

„ Indrit Zeqir Dervishi, vjeç 41, banues në Durrës, agjent i Shoqërisë së Sigurimeve “ATLANTIK” në Durrës.

„ Arben Mark Ndreka, vjeç 41, banues në Durrës, agjent në Agjencinë e Sigurimeve “INTERALBANIA” në Durrës.

„ Ilir Asqeri Nelaj, vjeç 36, banues në Durrës, agjent në Agjencinë e Sigurimeve “INTERALBANIA” në Durrës.

„ Enri Qazim Dervishi, vjeç 24, banues në Shijak Durrës, agjent i Shoqërisë së Sigurimeve “ATLANTIK” në Durrës. „ Idriz Qazim Hoxha, që po hetohej për korrupsion. „ Artur Taip Shusha, vjeç 44, banues në Patos. „ Pëllumb Maliq Elezi, vjeç 51, nga Tirana „ Kater shtetase me inicialet N. N., A. Q. A. B. dhe I.M..

teknik. Në këto kushte është autorizuar “Përgjimi i fshehtë fotografik, filmik ose me video të veprimeve dhe bisedave ambientale në ambiente publike” ndaj shtetasve Menduh Shazivari dhe Idriz HOXHA, si dhe nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës, është lejuar dhe zgjatur disa herë përgjimi i telekomunikimeve të disa numërave telefonik në përdorim të shtetasit Mendu Shazivari dhe Idriz Hoxha si dhe bashkëpunëtorëve të tyre. Pas një pune disa mujore u bë e mundur dokumentimi dhe më pas arrestimi i shtetasve Arben Ndreka, Idriz Hoxha, Indrit Dervishi, Enri Dervishi dhe Ilir Nelaj per veprat penale te parashikuara nga

nenet 186/2, 190/2 dhe 245/ 1 – II-25 të K.Penal, si persona që ushtronin ndikim të paligjshëm tek shtetasit Mendu Shazivari, Albert Saraçi, Artur Xhepmeta, Eugen Gjyzeli dhe Lipion Goci te dyshuar si autor te vepres penale “Korrupsion pasiv i personave qe ushtrojne funksione publike” parashikuar nga neni 259 të Kodit Penal, të cilët për shkak të detyrës së tyre si punonjës të Drejtorisë Rajonale të Shërbimit të Transportit Rrugor Durrës dhe të kompanisë SGS (konçesionare e shërbimit të kontrollit teknik të automjeteve) kërkonin dhe merrnin ryshfet në shuma të ndryshme nga shtetasit e mësipërm.


E martë, 29 maj 2012

19

AKTUALITET

Trukimi i ndeshjeve

ITALI, 19 të dyshuar për trukim ndeshjes në futboll. U takua me lojtarët para ndeshjes lazio-Genoa

Në foto: Personat e arrestuar për trukimin e ndeshjeve

„„„

Bastet në Itali, pranga shqiptarit Qoshi

TIRANE

N

jë tjetër shtetas shqiptar prangoset në Itali për përf shirje në trukimin e ndjeshjeve të futbollit në Gadishullin Apenin. Pas rastit të shqiptarit Armand Caca që u vu nën hetim që në nisjen e skandalit të basteve, prokuroria italiane vuri në pranga shqiptarin tjetër Kujtim Qoshi, për implikime në fiksim rezultatesh para ndeshjes. Qoshi konsiderohet si lidhja kryesore e futbollistëve me kreun e grupit të skandalit të basteve në Itali, me një boshnjak që në përgjimet telefonike identifikohet me emrin Altic. Ndeshja e dyshuar ku ka gisht edhe shqiptari Kujtim Qoshi është Lazio - Genoa e cila përfundoi me shifrat 4-2. Sipas prokurorisë, të dyshuarit janë

Në këtë "samit" Kujtim Qoshi dhe Altic kanë qenë në shoqërinë e futbollistëve Criscito dhe Giuseppe Sculli takuar në një restorant në Genoa, me emrin "L'Osteria del Coçio", takim që ndodhi në 10 Maj 2011. Në këtë "samit" Qoshi dhe Altic kanë qenë në shoqërinë e futbollistëve Criscito dhe Giuseppe Sculli. Kapiteni i Lazios Stefano Mauri u arrestua dje në mëngjes së bashku me 18 persona të tjerë nën akuzën e trukimit të ndeshjeve. Urdhër arrestet u lëshuan nga prokuroria e Kremones. Në pranga përfundoi edhe ish-lojtari i Genovas tani në Padova Omar Milanetto. Sipas prokurorëve Mauri dhe Milanetto ishin në dispozicion që në këmbim të parave të fiksonin rezultatin e ekipeve të tyre përkatëse. Operacioni u krye sot në Kremona, Brescia, Bolonja dhe Alessandria. Prokuroria e Kremonas lëshoi në total 19 urdhër arreste, 10 prej të cilave ishin për lojtarë dhe ish-lojtarët e serisë A, B. Nën hetim është edhe trajneri i Juventusit, Antonio Conte. Në apartamentin e tij është ushtruar kontroll. Emri i teknikut të Juventusit u përmend nga Filipo Carobi, "i penduar" i cili e akuzonte se kishte dijeni për barazimin në

Kujtim Qoshi dhe boshnjaku, me futbollistët Criscito dhe Sculli TRUKIMET NË SERINË A

Armand Caca, shqiptari u hetua dy muaj më parë

A

Në foto: Personat e arrestuar për trukimin e ndeshjeve (në rreth) Kujtim Qoshi

ndeshjen mes Novara- Siena. Midis të dyshuarve është edhe Domenico Criscito, përsëri nën akuzë për komplot. Mauri dhe Milanetto, sipas mediave italiane, do të kundërshtojë akt-akuzën e prokurorësisë për

rmand Caca ishte vënë nën hetim në fillim të prillit të shkuar, për trukime ndeshjes në serinë A të futbollit Italian. Gati dy muaj më parë, operacioni i prokurorisë së Barit çoi në arrestimin e disa personazheve të njohur, mes të cilëve dhe futbollistë të serie A, për trukimin e 9 ndeshjeve të kampionatit italian sezonin e kaluar 20102011. Nën hetim u vunë personazhe të njohur si Andrea Masiello, mbrojtës i Atalantës, si dhe Daniele Portanova (mbrojtës i Bo-

trukim të ndeshjeve. Arrestimet janë në vazhdën e 17 arrestimeve të kryera më 17 dhjetor. Ndërsa në qershorin e 2011 u arrestuan 16 persona të tjerë, mes tyre Beppe Signori. Mes të arrestuarve ndodhen dhe

pesë shtetas hungarezë. Dyshohet se celula hungareze ka manipuluar një sërë ndeshjesh të kampionatit italian të futbollit.

TRUKIMET

Sipas mediave italiane, Mauri

EURO 2012

Criscito, jashtë kombëtares italiane N

dërsa agjenti i Domenico Criscito, mbrojtësit të kombëtares italiane, i cili gjithashtu hetohet për përfshirje në skandalin e basteve, theksoi për mediat italiane: "Criscito është shumë i qetë. Është i gatshëm të sqarojë gjithçka sa më shpejt të jetë e mundur dhe po mundohemi që të dëgjohet nga Prokuroria sepse do të ishte mëkat që të humbte kampionatin europian dhe pas 15 ditësh të dilte se ai nuk ka pasur fare lidhje me këtë çështje." Por, Federata Italiane e Futbollit ka vendosur të lërë jashtë kampionatit europian mbrojtësin pasi dje policia u paraqit në hotelin ku ishin të grumbulluar futbollistët e kombëtares

logna), Alessandro Parisi (Torino), Simone Bentivoglio, Marco Rossi, Abdelkader Ghezzal, Marco Esposito, Antonio Bellavista dhe Nicola Belmonte. Në regjistrin e të hetuarve gjendej edhe shqiptari Armand Caca, që bënte lidhjet mes futbollistëve të serie A, dhe bastvënësve ilegalë, duke transferuar shuma të mëdha. ndeshjet e trukuara janë në sezonin 2010/2011, dhe mes tyre Bari-Leçe, Palermo-Bari, Bologna-Bari, Bari-Chievo e BariSampdoria.

"axurre" për t'i bërë me dije lojtarit të Zenitit se ishte nën hetim për skandalin e basteve. Njoftimin e dha Demetrio Albertini, shefi i delegacionit të kombëtares së Italisë për Euro 2012, gjatë një konference shtypi për mediat italiane në Coverciano. "Euro 2012 nuk duhet të jetë në këtë moment objektivi i Criscito. Fillimisht duhet të sqarojë pozicionin e tij në skandalin e basteve", deklaroi Albertini. Cesare Prandelli, trajneri i Italisë, e kishte përfshirë mbrojtësin e majtë në listën paraprake të 32 lojtarëve dhe ishte një futbollist që konsiderohej si një nga titullarët e mundshëm në formacion.

dhe Milanetto ishin të gatshëm që në këmbim të parave të trukonin rezultatin e ndeshjeve të skuadrave të tyre. Janë verifikuar edhe disa kontakte mes lojtarëve dhe eksponentëve të organizatave kriminale. Arrestimet janë urdhëruar nga prokurori i Gjykatës së Kremonës, Guido Salvini, në kuadër të hetimit "Last Bet", i koordinuar nga prokurori Roberto Di Martino që në qershor dhe dhjetor të vitit të kaluar ka arrestuar edhe disa persona të tjerë. Operacioni i së hënës në mëngjes është kryer nga efektivët e policisë së Kremonës, Breshias, Alesandrias dhe Bolonjës. "Reagimi i Conte është ai i një personi që nuk ka aspak lidhje me këtë ngjarje dhe është i vendosur të tregojë pafajësinë e tij." Ky është komenti i Antonio De Rencis, avokatit të trajnerit të Juventusit i cili hetohet për bashkëpunim në mashtrim sportiv në kuadër të skandalit të basteve që ka shpërthyer në Itali dhe që ka çuar në arrestimin e 19 personave, mes të cilëve edhe kapitenit të Lazio, Stefano Mauri.


20

E martë, 29 maj 2012

KULTURE

Kritika letrare Festivali

Dobroshi në Kanë, nuk pritet mirë nga kritika

„„„

TIRANE

MEHMET KRAJA

P

„„„

A

KANË

ktorja kosovare Arta Do broshi ka shkelur në tapetin e kuq të edicionit të 65-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Kanë që po mbahet këto ditë. Ajo nuk ka mbetur jashtë vëmendjes. Madje mediat e ditën e premte i kanë dhënë shumë rëndësi pranisë së saj. Arta Dobroshi ka bërë fotografi të stilit të ikonës Marilin Monrosë, e cila është edhe imazhi i këtij edicioni. Sesioni i fotografive të Dobroshit ka bërë që e gjithë vëmendja të zhvendoset tek ajo. Por kalimi I vëmendjes tek Dobroshi ka qenë edhe një risk për të. Kritika e filmit nuk ka vo0nuar të bëjë vërejtje kur e quan filmin e saj një realizim të mirë, por "me një tregim konfuz, i cili kërkon nga shikuesi një vëmendje të madhe. Filmi do të mund të ishte më i mirë nëse regjisorja do të hynte më thellë në historitë e personazheve që veprojnë me të gjatë filmit", shkruan "Le Monde". Filmi "Tri botët" është në konkurrencë zyrtare në festival në kategorinë "Un Certain Regard" që është i njëjtë me çmimin "Palma e Artë'. Arta Dobroshi nga Kana të enjten në mbrëmje ka dhënë një deklaratë për emisionin "Interaktiv" të KTV-s, pak minuta pas premierës. Ajo kishte deklaruar se ndihet e lumtur që po përfaqëson edhe Kosovën në një festival kaq të rëndësishëm. Edhe pse kritika e filmit në Francë nuk e ka pritur aq mirë filmin, në Kanë "Tri botët" ka ngjallur interesim të madh. Sipas të dhënave zyrtare të festivalit, tashmë janë shitur tre mijë bileta. Megjithatë Dobroshi rolin në këtë film francez e ka përshkruar si një përvojë që në vete. dh.h.

PROBLEMET Në takimet letrare "Azem Shkreli" që po zhvillohen në Kosovë, u trajtua tema "Kritika letrare sot - mungesa dhe sfidat", ku kanë referuar tre kritikë: Ali Aliu, Mehmet Kraja dhe Ramadan Musliu. Ata kanë trajtuar çështjet e mosekzistencës së kritikës letrare, ndërsa Mehmet Kraja ka theksuar se kemi kritikë, kur s'kemi letërsi

Mbi kritikën letrare dhe demonët e saj

ër shumë kohë te ne kritika letrare është kundruar si gjini letrare në shërbim, pra një gjini letrare që nuk funksionon për veten e saj, por u kryen një shërbim gjinive të tjera letrare, si prozës, poezisë, dramës etj. Në të vërtetë, kritika nuk është gjini letrare e mëvetësishme, nuk është krijimtari jetë dhe më vonë, kur studimet tona të veprës letrare, kështu që Barti, Sothemelore, por është një e menduar për letërsinë vunë kontaktet e para syri, më vonë Todorovi, Zhenet etj., për letërsinë, një këndvështrim për me shkollat moderne letrare, të cilat përveç që zëvendësuan në të gjitha letërsinë, një gjykim për të. Pra, nëse bënin analiza të thelluara të tekstit, pikat Sent-Bevin, Bjelinskin apo shprehemi me kategori sociologjike, duke anashkaluar metodat tashmë edhe Lukaçin, u bënë emra "familajo është superstrukturë; nëse të vjetruara sociologjike, historike, jarë", të përdorshëm dhe të përshshprehemi me kategori filozofike, biografike etj. të analizës së veprave tatshëm për çdo rrethanë. Nuk do ajo nuk është ekzistencë, nuk është letrare. Përveç dijes letrare dhe njo- mend se kjo kritikë e avancuar, ndër materie, por është gnoseologji, ose hjes së fenomenit krijues, depër- punët e para që bëri, iu desh të kriontologji, pra mundësia ose pam- timet e thella në përbërësit struktur- jonte letërsinë e saj, veprat e saj dhe autorët e saj, të tillë që do të ishin undësia objektive dhe kuadër i mjaftueshëm për marrjet e subjektive e njohjes së saj joselektive. Nëse nuk do ta gjente një realiteti, për të cilin një letërsi të tillë, një autor dhe një ende nuk e dimë nëse Kritika letrare tani mungon, sepse vepër të tillë, ajo do ta shpikte atë është krejtësisht objek- ajo tashmë nuk ka funksion, nuk i me çdo kusht. Në këtë mënyrë, në tiv ose krejtësisht subshërben një qëllimi, nuk i shërben vitet shtatëdhjetë dhe prapa, në jektiv. Ndonëse është letërsinë e Kosovës kritika krijoi auzhvilluar paralelisht me askujt, as lexuesit, as veprës letrare, torët e saj, të cilët ishin të papërdorvetë prodhimin letrar as autorit të shkrimit letrar themelor, shëm për lexuesin me nivel të tillë themelor, primar, kritikulturor që mezi absorbonte letërska letrare ka qenë dhe vetëm atyre që e shkruajnë atë. inë e realizmit socialist të Shvazhdon të jetë edhe sot qipërisë, në një kohë që në mediat e një synim i lexuesit të shkruar dhe botimet gëlonin nga auspecializuar për të depërtuar në të fshehtat e dukshme orë të tekstit letrar kërkonin edhe torët që nuk i lexonte askush dhe dhe të padukshme të një vepre njohje të procesit krijues, sikundër nuk kishin asnjë funksion në jetën letrare themelore. Në letërsinë sh- që kërkonin nga kritiku dhe studi- kulturore të këtij ambienti. Megjithqipe kritika letrare fillon të zhvillo- uesi i letërsisë të ishte edhe ai kreativ atë, kjo rrethanë i ndihmoi kritikës het pasi që prodhimi primar letrar dhe të kishte imagjinatë, ndryshe tonë që të vendoset mbi letërsinë arrin një shkallë zhvillimi, merr tra- nga kritikët e deriatëhershëm që i themelore dhe të bëhet, në njëfarë jtë dhe specializohet shumë më referoheshin më shumë dijes skolas- mënyre, sundues dhe zot i saj, të vonë, për të kaluar nëpër dy fenom- tike. Shumica e kritikëve tanë të bëhet arrogante, imponuese dhe të ene deri-diku paradoksalë: Fenom- gjeneratës së re i përvetësuan këto sillet pa konsideratë ndaj krijimtarisë eni i parë ka të bëjë me periudhën, metoda të analizës dhe të studimit letrare. Situata do të bëhet e pashkur kritika letrare shqipe, veçmas pjesa e saj që u zhvillua në Kosovë, krijon ose vetëkrijon idenë se është më e rëndësishme dhe më e zhvilluar se vetë produkti letrar themelor, pra se vetë letërsia; dhe fenomeni i dytë ka të bëjë me idenë se kritika letrare është e pavarur, madje se është oponencë e letërsisë dhe e lexuesit dhe se ndaj krijimtarisë themelore letrare, sikundër edhe ndaj lexuesit, mund të sillet pa asnë galerinë FAP është hapur ek copa thasësh e shumë objekte që jë konsideratë. Mendoj se këto dy spozita "Proces 2012", reali- flaken nga konsumatorët ritmiksituata paradoksale e kanë çuar krizuar me punime të atelierit të Tek- isht dhe vend e pa vend në të gjithë tikën tonë letrare në një rrugë pa stilit dhe Modës dhe Fakultetit të globin. Këto objekte janë jetësuar krye, kur ajo realisht e ka humbur Arteve të Bukura Tiranë. Janë pre- në realizme fantastike të prurjeve funksionin e saj. Kritika letrare tani zantuar 12 studentë të cilët kanë stilistike në botën e modës, por mungon, sepse ajo tashmë nuk ka përdorur mjaft fantazi për të bërë ndërkohë mbartin një mesazh funksion, nuk i shërben një qëllimi, imazhe veshjesh me të gjitha ma- shumë të qartë për të vetëdijesuar nuk i shërben askujt, as lexuesit, as terialet, të cilat një ditë përfun- njerëzit se mes kësaj rrëmuje gjiveprës letrare, as autorit të shkrimit dojnë si hedhurina në koshat e ple- gante qeskash, rrjetash e materiletrar themelor, vetëm atyre që e shhrave. Ato janë bikerina vezësh, alesh të letrës e plastike ka një dorë kruajnë atë. Fenomeni i parë, rrjeta që rrethojnë objektet në që vendos të bëjë më të mirën. Stufenomeni i mbivlerësimit të ndërtim e sipër, letra reklamash, dentët kanë bërë një performancë vetvetes, me kritikën tonë letrare doreza mjekësh, kunja dhëmbësh, interesante që nxit jo vetëm fanndodhi nga mesi i viteve shtatëdh-

Situatë e pashpresë për kritikën letrare. Mbivlerëson veten. Veprat mungojnë, studiuesit e kritikët shtohen

Në foto: Takimi letrar “Azem Shkreli” 2012

presë viteve të fundit, kur numri i studiuesve të letërsisë të shtohet në mënyrë joproporcionale me krijimtarinë themelore letrare. Aktualisht ne themi se nuk kemi kritikë letrare funksionale, ose themi se nuk e kemi të mjaftueshme, një e tillë kritikë, e cila do të ndiqte zhvillimet letrare aktuale dhe do t'i shërbente letërsisë dhe lexuesit. Por në anë tjetër, kemi një shtim të pakontrolluar të ashtuquajturve studiues të letërsisë dhe shtim rapid të teksteve që mbajnë në agjendë disa autorë të viteve shtatëdhjetë dhe tetëdhjetë, që mbajnë në agjendë shkollat e studimeve letrare botërore të po kësaj periudhe, në një kohë që letërsia shqipe dhe letërsia kontemporane kanë njohur zhvillime krejtësisht të reja, më të avancuara se tekstet kritike të shumicës së studiuesve. Në studimet kontemporane për letërsinë, në anë tjetër, kemi një kthim pothuajse të

Ekspozita/ Galeria FAP

Protestë me art ndaj ndotjes globale N

tazi në botën e modës, por edhe në botën e arteve figurative. Çdo pamje e ekspozuar në këtë ekspozitë është befasuese për vizitorët. Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 6 qershor. Dh.h


E martë, 29 maj 2012

21

KULTURE

Intervista

ÇMIMET KULT Akademia Kult shpall sot 10 fituesit e vendeve të para në një Mbrëmje Gala. Marrin shkas kritikat e artistëve më të njohur Gazmend Leka, Rovena Dilo dhe Mevlan Shanaj për konkurset e MTKRS-së, që edhe nëse nuk mungojnë fare "përfaqësohen me një ose dy gjini, siç janë drama dhe letërsia".

Kur një privat bën Ministrinë e Kulturës Gazmend Leka, Rovena Dilo e Mevlan Shanaj: Ministria e Kulturës na ka braktisur „„„

TIRANE

Gazmend Leka:

DHURATA HAMZAI

Jam dora e fundit që caktoj fituesin

A

përnjëhershëm nga fenomenologjia, si një përfshirje komplekse të të gjithë përbërësve të fenomenit letrar, ku analiza tekstore, në të cilën janë barrikaduar studiuesit tanë të letërsisë, është vetëm një komponentë, e rëndësishme gjithsesi, por jo e vetme. Pra, në këtë pikë, sado që përpiqet të duket e avancuar, kritika letrare te ne viteve të fundit ka shënuar ngecje dhe rënie. Por paradoksi më i madh qëndron në faktin se tani, së fundi, në Kosovë nuk kemi pothuajse asnjë libër proze në vit që të botohet, nuk kemi asnjë libër dramash, gjithnjë e më rrallë kemi ndonjë libër të shënuar poezish, ndërkohë që kemi nga disa libra në vit studimesh letrare, që nuk i shërbejnë as letërsisë as lexuesit, por iu shërbejnë përfituesve të letërsisë. Kjo lloj supremaci, të cilën e kanë krijuar studimet letrare dhe kritika letrare mbi letërsinë themelore nuk është e natyrshme dhe është e predispozuar të dështojë. Pra, si përfundim, dilema e kahershme nëse kritika letrare është krijimtari themelore letrare, apo është vetëm përfituese e saj, mbetet ende, sikundër edhe dilema tjetër, se cili është funksioni i kritikës, a duhet ajo t'i shërbejë letërsisë dhe lexuesit, apo as njërës as tjetrit, por është lloj i krijimtarisë që funksionon për veten e saj. Nëse kritika nuk ka një funksion utilitar dhe është pjesë e krijimtarisë imagjinatave, ose e konsideron veten si të tillë, ajo duhet të heqë dorë nga imponimi. Ajo nuk mund t'i imponojë askujt asgjë, as vlerësim, as sugjerim, as vullnet, as dije, as rregulla, as kode, pra asgjë. Ajo duhet të tërheqë lexuesin e saj jo duke "shfryrë nepsin" mbi letërsinë themelore, por duke e joshur atë me depërtime të thella, qofshin edhe imagjinatave, në shtresimet kuptimore të veprës së letërsisë themelore. Së këndejmi, kritika letrare te ne duhet të pushojë të sillet si padrone e letërsisë, ose si oponencë e saj...

të që për fat të keq nuk e bën dot më Ministria e Kulturës për artistët, përpiqet ta bëjë Akademia Kult. Sot në Mbrëmjen Gala në Universitetin e Arteve do të shpallen emrat e fituesve për të gjitha vendet e para të Çmimit Kult. Mes 40 të nominuarve që u shpallwn javën e kaluar, një juri nderi me 24 anëtarë të specializuar për secilën nga fushat e artit si libri, muzika, arte pamore, teatri dhe filmi, duket se kanë dhënë vulën përfundimtare se cilët janë fituesit e sotëm të Çmimit Kult. Duke intervistuar tre nga anëtarët që bëjnë edhe vlerësimet përkatëse përfundimtare, ata thonë se Akademia Kult tashmë ka krijuar një traditë të pëlqyeshme nga artistët. Nga ana tjetër ata ironizojnë Ministrinë e Kulturës dhe institucionet e kulturës, ku kanë dhënë kontributin e tyre, që nuk u ka dhënë kurrë mundësinë që të jenë të lirë të vihen në garë të barabartë me krijimtarinë e tyre. Në këto intervista të shkurtra për Shqiptarja.com nuk mungojnë edhe ironitë e artistëve më të njohur si Gazmend Leka, Rovena Dilo dhe Mevlan Shanaj për konkurset shtetërore, të cilat "edhe nëse nuk mungojnë fare, ato përfaqësohen me një ose dy gjini, siç janë drama dhe letërsia".

10 ARTISTË MARRIN NGA 1 MILION E 800 MIJË LEKË

Drejtori i Akademisë Kult, Ylli Sula, thotë se "pjesa më e madhe e artistëve të njohur tashmë pret vetëm këtë eveniment që i klasifikon ose u jep merita sipas krijimtarisë". Pjesëmarrësit shprehen se "artistët shqiptarë për vite me radhë kanë qenë të pamotivuar". "Në Shqipëri pavarësisht fokusit të problematikave të shumta, harrohet se ka njerëz që merren me art, ka njerëz që na ofrojnë prodhime artistike shumë interesante dhe kanë një kreativitet po aq interesant. Me gjithë këto vështirësi që ata hasin, janë për t'u vlerësuar", tha drejtori i Akademisë Kult, Ylli Sulaj, duke shtuar se "ka më shumë vlera se ç'mendohet nga të gjithë ne mes artistëve, por vlerat e tyre nuk duken sepse mungon vëmendja". Akademia Kult po ndërton një traditë. Kjo është një traditë ndryshe. Thelbi i çmimeve Kult thotë Ylli Sula "është për gjallët. Në botë askush nuk flet për çmime të vdekurish dhe askush për vlera që nuk ekzistojnë". Me këtë kujton që çmimet dhe vlerësimet që bëhen nga institu-

Mevlan Shanaj:

Institucionet shtetërore të verbra ndaj artistëve T

ë qenit anëtarë i Akademisë Kult është vazhdimi i dialogut që bëj në tavolinë përditë me miqtë e mi artistë. Ne flasim për vlerat, për arritjet dhe të kundërtën, që nuk shihet nga institucionet tona shtetërore. Ato janë të verbra. Asgjë nuk çmohet aty ku ne punojmë dhe kemi shprehur mundin tonë. Kjo na ka bërë të jemi bashkë me artistët më të njohur në ndarjen e çmimeve Kult. Madje unë kam fatin që duke qenë prezantues i Galasë së madhe, do të bëj një komunikim më masiv të vlerave që meritojnë artistë para publikut. Kjo më nderon dhe plotëson një ëndërr që ne nuk kemi mundur ta bëjmë dot me institucionet tona. As të konkurrojmë në mënyrë të drejtë dhe ndershme me veprat tona nuk kemi mundur. Të them të drejtën u befasova që Akademia Kult më bëri ofertën që edhe të prezantoja me Rovenën. Qenka djalë me mend, thashë, ka ditur kë ka zgjedhur. (Flet me ironi) Ti vëmë një patkua Akademisë Kult se mos na rivalizon Ministrinë e Kulturës, larg qoftë. Mendoni ju se ndonjë artist pret vlerësime ose konkurse nga ajo ministri...

Rovena Dilo:

Sfidat e mia me Çmimet Kult Ç

mimet Kult janë i vetmi eveniment mbarë artistik dhe mbarëkombëtar që bashkon komunitetin e artistëve si asnjë eveniment tjetër. E gjejnë veten më së miri dhe unë kam pasur fatin të jem në detyra të caktuara para katër vjetëve. Kam marrë çmimin e Albumit më të Mirë 2007. Unë kam marrë pjesë edhe në jurinë e muzikës dhe tani drejtuesi dhe organizatorët më përzgjodhën në jurinë e nderit të Akademisë Kult, ku përfshihet muzika e lehtë, muzika akademike dhe instrumentisti i vitit. Për mua mbrëmja gala që këtë vit do ta prezantojë me Mevlan Shanaj do të jetë edhe më ngazëlluese. Është një lloj sfide.

cionet shtetërore flasin ose për ata që nuk janë më, ose për ata që s'kanë asnjë meritë. Në edicionin e këtij viti janë forcuar edhe kri-

teret e konkurrencës. Këto kritere shtrëngohen disi edhe fakti që një pjesë e artistëve me emër janë bërë Anëtarë Nderi të Akademisë

U

në mendoj se sivjet është një vit i madh për artin shqiptar, sepse artistët duke qenë të motivuar dhe në garë me vepra mes tyre dhe në garë me vetveten kanë arritur të nxjerrin në dritë vlerat më të mira. Akademia Kult që për shtat vjet e udhëheq këtë projekt e ka moduluar mirë. Ka shtuar përfshirjen e artistëve. Por, këtë vit ka bërë një shpikje, zoti Ylli. Në Akademinë Kult ka shtuar një listë me të ashtuquajtur akademikë. Nuk kemi pompozitetin e akademikut por janë anëtarë të nderit që janë profesionistë në juri. Këta në finishin e fundit e bëjnë momentin më të rëndësishëm, ndajmë shapin nga sheqeri. Janë juri që janë bërë vit pas viti. Kjo akademi profesionistësh është e përhershme. Kjo bën mirë në këtë rast sepse shtohet edhe një valvul tjetër që gjithë gjykimi artistik subjektiv të jetë sa më ekuivalentë me gjykimin objektiv. Mendoj që është një gjë shumë e mirë dhe merr vërtetë sensin e një akademie arti. Artistët nuk janë më indiferentë ndaj këtyre çmimeve, por janë shumë miqësor. Jemi dora e fundit që kualifikojmë. Shqipëria ka nevojë për njerëz seriozë për të përçuar vlerat.

Kult. Qëllimi i Sulajt është që Çmimi Kult "të transformohet në një çmim referent të artit dhe të kulturës në Shqipëri". Duke u shtrënguar kriteret e garës, rritet këtë vit edhe shpërblimi për vendet e para. "Pjesa e vlerës ka lëvizur në bazë të mundësive të hapësirave financiare që akademia ka arritur të gjenerojë nëpërmjet mbështetësve dhe fituesit do të shpërblehen me 1 milion e 800 mijë lekë të vjetra", tha Sulaj për Shqiptarja.com.


22

E martë, 29 maj 2012

SOCIALE

Kuotat e reja

KËTË VIT në auditoret e universiteteve publike do ulen 2229 studentë më shumë

Universitetet, 26 mijë studentë Ministria e Arsimit publikon si do të shpërndahen ata në 290 degë të ndryshme. Sivjet universitetet publike të vendit kanë propozuar 2229 kuota më shumë se vitin e kaluar

M

inistria e Arsimit ka bërë publike kuo tat e reja të pranimeve në 290 degët e universiteteve publike. Ajo që vihet re është fakti se nga 26072 studentë që këtë vit do të ulen për herë të parë në auditoret e universiteteve, janë rreth 2229 kuota më shumë se vitin e kaluar. “Propozimet i kemi bërë sipas nevojave, duke bërë një përllogaritje edhe në bazë të nevojave në tregun e punës”, - kanë theksuar

UNIVERSITETI I TIRANËS Histori 100 Gjeografi 80 Gjuhë - Letërsi 120 Gazetari 85 Biologji 120 Bioteknologji 80 Matematikë 100 Fizikë 100 Informatikë 300 Kimi 100 Kimi dhe Teknologji Ushqimore 100 Kimi Industriale dhe Mjedisore 100 Inxhinieri Matematike dhe Informatike 120 Teknologji Informacioni dhe Komunikimi 220 Gjuhë Angleze 200 Gjuhë Frënge 80 Gjuhë Gjermane 80 Gjuhë Italiane 80 Gjuhë Greke 50 Gjuhë Turke 40 Gjuhë Ruse 50 Gjuhë Spanjolle 70 Gjuhë Angleze (Kukës) 50 Gjuhë Angleze (Sarandë) 70 Psikologji 100 Punë Sociale 80 Filozofi 80 Sociologji 80 Shkenca Politike 80 Administrin dhe Pune Sociale 80 Administrim - Biznes 430 Ekonomiks 100 Financë 430 Informatikë Ekonomike 200 Administrim - Biznes (Kukës) 100 Administrim- Biznes ( Sarandë) 150 Mjekësi e Përgjithshme 240 Farmaci 120 Stomatologji 120 Shëndeti Publik 40 Infermieri e Përgjithshme 280 Mami 100 Teknik i Lartë Laboratori 80 Fizioterapi 80 Logopedi 30 Imazheri 80 Infermieri e Përgjithshme (Kukës) 100 Infermieri e Përgjithshme (Sarandë) 100 Drejtësi 550

UNIV. BUJQËSOR I TIRANËS Menaxhim Agrobiznesi Menaxhim Agrobiznesi (Lushnjë) Ekonomi dhe Politikë Agrare Financë – Kontabilitet Financë – Kontabilitet (Lushnjë) Menaxhim i Turizmit Rural Mbrojtje Bimësh Hortikulturë Hortikulturë (Lushnjë) Prodhim Bimor Zootekni dhe Biznes Blegtoral Akuakulturë dhe Menaxhim Peshkimi Agromjedis dhe Ekologji Agromekanizim Teknologji Agroushqimore Vreshtari - Enologji Mbarështim Pyjesh Përpunim Druri Mjekësi Veterinare Menaxhim Veterinar (2 vjecar) (Lushnjë) Menaxhim Veterinar (2 vjecar) (Gjirokastër)

160 80 160 160 100 80 80 80 60 80 80 80 100 80 120 80 80 100 130 60 60

UNIV. BUJQËSOR I TIRANËS Inxhinieri Ndërtimi Inxhinieri Hidroteknike Inxhinieri Mjedisi Arkitekturë (Arkitekt) Arkitekturë (Urbanist)

170 100 100 120 100

rektorët, pasi kanë bërë propozimet në Ministrinë e Arsimit dhe të Shkencës. Kështu, sivjet janë plot 26072 kuota të propozuara në të gjitha universitetet publike të vendit, si dhe në filialet e fakulteteve në disa rrethe si Kukës, Sarandë, Peshkopi, Lushnjë etj. Ndërkaq, gjatë vitit të kaluar janë propozuar plot 23 843 kuota, nga të cilat, 700 kuota për studentët që vijnë nga trojet shqiptare jashtë kufijve. Kuotat e praniInxhinieri Gjeodet 100 Inxhinieri Elektrike (Automatizim i Industrisë) 100 Inxhinieri Elektrike (Energjitikë) 100 Inxhinieri Mekatronike 100 Inxhinieri Fizike 100 Inxhinieri Matematike 100 Inxhinieri Mekanike 150 Inxhinieri Tekstile dhe Modë 60 Inxhinieri Materiale 60 Inxhinieri Ekonomike 100 Inxhinieri Gjeologjike 150 Inxhinieri e Burimeve Natyrore 150 Inxhinieri Gjeoinformatikë 150 Inxhinieri Gjeomjedis 150 Inxhinieri Elektronike 80 Inxhinieri Informatike 100 Inxhinieri Telekomunikacioni 80

UNIV. "FAN NOLI" KORÇË Gjuhë - Letërsi Gjuhë Letërsi Shqipe dhe Frënge Gjuhë Angleze Cikël i Ulët Cikël i Ulët Parashkollor Histori - Gjeografi Cikël i Ulët dhe Anglisht për Cikël Fillor (Pogradec) Filozofi - Sociologji Matematikë - Fizikë Matematikë - Informatikë Biologji - Kimi Teknologji Informacioni Infermieri e Përgjithshme Mami( Infermier) Financë - Kontabilitet Menaxhim Marketing Turizëm Turizëm (Pogradec) Agroushqim Agrobiznes Teknologji e Prodhimit Bimor

60 40 100 70 40 70 60 80 80 120 100 120 120 60 140 140 120 100 80 70 70 50

UNIV "A.XHUVANI" ELBASAN Hortikulturë Gjuhë - Letërsi Gjuhë Shqipe dhe Frënge Histori - Gjeografi Histori dhe Gjuhë Gjermane Gjeografi dhe Gjuhë Italiane Gjuhë Angleze Gjuhë Gjermane Gjuhë Frënge Gjuhë Italiane Gazetari Gazetari - Anglisht Biologji - Kimi Matematikë - Fizikë Teknologjitë e Informacionit Infermieri e Përgjithshme Infermieri - Mami Teknolog Laborant (2 vjeçar) Fizikë Kompjuterike Arsimi Fillor Arsimi Parashkollor Edukim Qytetar Punonjës Social Filozofi - Sociologji Psikologji Edukim Fizik dhe Sporte Administrim - Biznes Financë - Kontabilitet Ekonomia dhe e Drejta Informatikë Ekonomike

50 80 100 60 70 70 130 50 50 50 50 60 10 100 150 120 100 60 60 120 60 60 80 60 70 50 150 150 150 150

UNIV. "E.ÇABEJ" GJIROKASTËR Biologji - Kimi Fizikë dhe Teknologji Informacioni Matematikë - Fizikë Matematikë-Informatikë Teknologji Informacioni

90 170 170 170 200

meve për shtetasit e huaj, që do të studiojnë në institucionet publike të arsimit të lartë të Republikës së Shqipërisë, administrohen nga Ministria e Arsimit dhe e Shkencës. Kandidatët që fitojnë të drejtën për të ndjekur një program studimi të ciklit të parë, në institucionet publike të arsimit të lartë në vitin e ri akademik, dhe që vijnë nga këto shtresa sociale pritet që të përjashtohen nga tarifa vjetore e shkollimit. Infermieri Infermieri Mami Histori - Gjeografi Gjuhë - Letërsi Shqipe Gjuhë Letërsi Angleze Gjuhë Letërsi Italiane Gjuhë Letërsi dhe Qytetërim Grek Histori dhe Gjuhë Italiane Mësuesi për Arsimin Fillor Mësuesi për Arsimin Parashkollor Kontabilitet - Financë Administrim - Publik Turizëm

120 50 90 100 100 60 50 60 120 60 150 150 100

UNIV "L.GURAKUQI" SHKODËR Gjuhë – Letërsi Gazetari dhe Komunikim Histori Gjeografi Matematikë Fizikë Informatikë Biologji - Kimi Infermieri e Përgjithshme Infermieri (Mami) Infermieri (Fizioterapi) Cikël i Ulët Cikël i Ulët Parashkollor Psikologji Punë Sociale Edukim Fizik dhe Sporte Pikturë - Grafikë Financë - Kontabilitet Administrim - Biznes Turizëm Gjuhë Angleze Gjuhë Italiane Gjuhë Gjermane Gjuhë Frënge Drejtësi

120 80 80 70 120 100 150 80 100 100 25 120 50 50 50 50 20 150 150 100 120 60 60 60 200

UNIV. "ISMAIL QEMALI" VLORË Matematikë Shkenca Aktuaristike Matematikë Financë Matematikë Fizikë Fizikë Shkenca Kompjuterike Shkenca Kompjutacionale Teknologji Informacioni Informatikë Inxhinieri Navale Inxhinieri Mekanike Navigacion Navigacion dhe Peshkim Detar Kimi Biologji Inxhinieri Elektrike Administrim Biznesi Menaxhim Turizmi Ekonomiks Financë Kontabilitet Marketing Mësuesi për Arsimin Fillor Mësuesi për Arsimin Parashkollor Pedagogji e Specializuar Gjuhë Shqipe dhe Letërsi Gjuhë Angleze Gjuhë Italiane Histori - Gjeografi Drejtësi Infermieri e Përgjithshme Infermier Mami

100 80 100 120 80 150 120 150 150 50 50 50 40 50 70 100 180 180 140 200 200 200 100 70 50 100 100 60 70 180 200 100

UNIV. "A. MOISIU" DURRËS Administrim Biznesi Menaxhim - Marketing Shkenca Ekonomike Financë -Kontabilitet Bankë Financë

70 70 70 70 70

Menaxhim Hotel Restorant 60 Menaxhim Turizëm Kulturor 60 Menaxhim Turizëm Arkeologjik 60 Juridik 50 Shkenca Politike 50 Administrim Publik 50 Infermieri e Pergjithshme 60 Ndihmës Dentist (2-vjecar) 60 Menaxhim Ndërtimi (2-vjecar) 50 Menaxhim Transporti (2-vjecar) 50 Asistent Ligjor (2-vjecar) 50 Asistent Administrativ (2-vjecar) 50 Teknologji Automobilash (2-vjecar) 60 Specialist Rrjetesh Kompjuterike (2-vjecar) 60 Informatikë Praktike (2-vjecar) 30 Gjuhë Angleze 100 Cikli i Ulët 70 Ekspert Procesi Formimi 50 Psikologji-Sociologji 50 Gjuhë Letërsi - Anglisht 70 Shkenca Kompjuterike 80 Sistemet e Informacionit 80 Teknologji Informacioni 80 Matematikë - Informatikë 80 Informatikë - Anglisht 80 Financë - Kontabilitet (Peshkopi) 70 Informatikë - Anglisht (Peshkopi) 70 Matematikë - Informatikë (Peshkopi) 70 Biokimi (Peshkopi) 40 Psikologji - Sociologji (Peshkopi) 40 Financë - Bankë (Peshkopi) 50 Gjuhë Letërsi - Anglisht (Peshkopi) 50 Menaxhim - Marketing (Peshkopi) 50 Administrim - Biznes (Peshkopi) 50 Infermieri e Përgjithshme (Peshkopi) 40 Matematikë - Fizikë (Peshkopi) 60 Menaxhim i Bankave (Program në Gjuhë Angleze) 35 Menaxhim Hoteleri Turizëm (Program në Gjuhë Angleze) 35 Menaxhim i Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme (Program në Gjuhë Angleze) 35

UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË Regji Filmi dhe TV Aktrim Regji Skenografi - Kostumografi Koreografi Pikturë Skulpturë Muzikologji Kompozim Dirizhim Piano Violinë Violonçel Violë Kitarë Kontrabas Flaut Oboe Klarinetë Fagot Korno Trombë Trombonë Bastub Këngëtar Pedagogji Muzikore Fizarmonikë Klasike Shkencat e Lëvizjes Fushat e Veprimtarisë Fizike, të Shëndetit dhe Rekreacionit Violinë Piano Kanto Kompozim Dirigjim Pikturë

TOTALI 26072

8 10 8 10 12 51 12 3 5 2 8 10 4 5 6 4 4 3 4 3 3 5 3 3 12 10 4 100 100 5 5 5 5 5 20


E martë, 29 maj 2012

23

ZBAVITJE

HOROSKOPI Porosit Playstation i vijnë mijëra euro

Kur hajduti s’është i vëmendshëm

Grabit stacionin, bën sikur s’mban mend

Z

K

J

akonisht kur bëhen blerje nëpërmjet Internetit në përmjet eBay ekziston mendimi se objekti mund të mos jetë i një cilësie kushediçfarë, madje ekziston edhe frika se edhe mund të ta hedhin. Mirëpo një djalosh anglez ka pasur një eksperiencë vërtet fantastike në këtë drejtim dhe vetëm duhet të falenderojë eBay-n për blerjen që bëri pak kohë më parë. Kështu djaloshi kishte blerë nëpërmjet eBay një Playstation dhe brenda pak ditësh i mbërriti pakoja. Por çudinë e tij, kur e hapi pakon gjeti brenda vetëm console-n dhe jo dy lojërat që duhej të kishte. Por në vend të lojërave gjeti brenda një tufë kartëmonedhash që kur i numëroi i rezultuan plot 65 mijë euro. Familja e djaloshit njoftoi menjëherë policinë, e cila u vu në kërkim të njeriut që duhej t’i ishin adresuar paratë dhe nëse brenda dy muajsh nuk gjendet, paratë i mbeten djaloshit fatlum. Ndërsa për eBay-n ishte një rast i mirë për t’i bërë publicitet vetes...

ur një biznesmen 57-vjeçar nga Irani humbi valixhen ndërsa po priste për të nisur në aeroporton e Dusseldorf, duke mos pasur mundësi tjetër njoftoi policinë lokale, sepse përveç shumë dokumenteve, në valixhe kishte edhe gjëra të tjera sidhe dy zarfa me dhjetëmijë euro brenda. Brenda pak orësh policia arriti ta gjente valixhen që ishte hedhur në një qoshe rruge. Nga gjendja në të cilën qe katandisur valixhja, e cila përkonte më së miri me atë që u kishte përshkruar biznesmeni, dukej sheshit që grabitësit e kishin rrëmuar mirë për të gjetur sende me vlerë. Me siguri që hajdutët kishin menduar për ndonjë lap top, celular apo bizhuteri të shtrenjta, sepse kur qenë bindur se valixhja kishte vetëm letra dhe dokumente, e kishin hedhur tutje dhe qenë larguar me nxitim. E ka ta dinin ata se pikërisht në atë moment kishin hedhur në rrugë edhe dy zarfat me dhjetëmijë euro brenda?

ames Andrew Hart një toksikoman që herë pas here bënte dhe ndonjë grabitje të vogël, ”pa shumë zarar” për të pasur në xhep ndonjë dollar, u arrestua ga policia e Sydney-t me akuzën për grabitje të një stacioni shërbimi në të njëjtin qytet. Hart, të cilit i pëlqen ta thërrasin edhe Naomi, sipas policisë që kishte parë imazhet e telekamerave të sigurisë rezultonte të ishte pikërisht personi që i veshur si grua kishte kërcënuar pronarine stacionit në fjalë duke i marrë rreth 1000 dollarë që kishte në arkë. Por kur pa pamjet, Naomi-Hart kundërshtoi duke thënë se personi që dukej në video ishte aq i shpifur e s’mund të kishte qenë ai. Megjithatë, ai pranoi se herë pas here merrte drogë dhe nuk mbante shumë mend se e kishte bërë grabitjen. Por nuk mbante mend as se nuk e kishte bërë. Por kjo nuk e shpëtoi nga burgu. U dënua për këtë grabitje me dy vjet e gjysmë.

SUPER FJALEKRYQ 1

2

3

4

20

5 21

28

8

22

9

10

23

38

11

12

13

31

39

40

41

34

42

56

64

93

ɷ HORIZONTAL

66

73 80

67

74

81

Binjakët

Vërtet që t’i rikthehesh një pune të lënë për gjysmë nuk është shumë e këndshme, por kur ia vlen atherë futjuni punës dy¿sh. Jeni të vlerësuar por duhet të jeni më bindës për të tjerët.

Gaforrja

Pritet një ditë mjaft e mirë për ju, sepse do të jeni në egidën e disa yjeve të mire që do t’ju mbështesin vazhdimisht. Nuk duhet të rrini passive sepse zgjidhja e një problemi kërkon edhe kontributin tuaj.

Luani

Në sajë të një kuadri yjor përgjithësisht të mirët, mund të jeni të privileghuarit e kësaj shenje, por gjithesi ju kvshillohet të mos shpërdorini rastet që ju paraqiten. Hëna në shenjë stimulon erosin .

Virgjëresha

Megjithëse keni kaluar një periudhë relativisht të ngjeshur në fushën profesionale, duket se kjo nuk ju bën edhe aq përshtypje dhe freskia juaj ¿zike, falë Marsit bën të jeni të papërballueshëm. Mirë dashuria.

19

27

45

53

89

83

59

68

60

69 77

84

85 91

92. Me dog hahet. 93. Pishtarë pa pishë. 94. Një vend nisjeje. 95. Janë të vjetër, jashtë kohe 96. Emri i Descartes. 1. Mund të jetë kursimi. 2. Chris këngëtar. 3. Mbyllin komentin. 4. Eshtë det i Greqisë. 6. Fillojnë operacionin. 7. Eshtë enë edhe... plehrash. 8. Pirro regjisor. 9. Mbyllin takimin. 10. Fillojnë peshkimin. 11. Në krye të armatës.

PERGJIGJET E NUMRIT TE DJESHEM R

H R T O B E L

I

T E

K E M I

S H A T

E N L

I

I R A

I

O

A E

S

S

V

S

T O M A T O L O G

S K K V A N D A M M E I

A

S O J

L A K O N

A I

T

I

R A

I

O L

T E R R

I

I

N

I

T O R

S

T E T

I

A L E

S

E S M R M A H A L

I

E T M O N D R

R

I

C A R D O

I

A N

O T N

T A O K O R

T U R P L A S

E L S A

G U R E T T A L E A T E

S

D

I

T E M A

I

A

I

S

T E T

T

I K E

A D

A G

E S

E N I

P

I S

I

A N A I

A N

N

K

D E T E

E R R O T

T R A U L

E R R A U L T

T A

D R R R A P

I K N

N

I K E

U R A G A N E T

P L A K U D H E D E T

P

I

K

F O R T E S A

L S H E R R

Peshorja

92

12. I ka të ndryshme Limbi. 13. David regjisor. 14. Një sportist në pistë. 15. Janë tituj në ekran. 16. Një që bën ushtrime në trapez. 18. Një gjuajtje Àuturimthi e tenistit. 19. Eshtë lloj papagalli. 20. Një kërcim edhe me maska. 21. Gjysma e aortës. 23. Janë recitime pa... fjalë. 24. Janë sportistet si Serena Williams 26. Heroinë kineze e kartonave. 31. Eshtë instrument me hark. 32. Morrison shkrimtare nobeliste 34. Eshtë energjia e erës. 38. Një vjetërsirë në… muze.

ɷ VERTIKAL

AS K E N A R E T

I

78

K A

E U R A T

39. Seksione Arsimore Cërrik. 40. Me card në decoder. 41. Ente Civile Tiranë. 42. Teket e një thane. 44. Herzog regjisor gjerman. 45. Inicialet e Nero aktor. 46. Gjysmë rekord. 47. Qyteti i një beteje të famshme ku amerikanët thyen anglezët. 50. Eshtë agrare me tokën. 51. Vërtetojnë ¿rma. 52. Ishte i burgosurii ndërgjegjes dikur. 55. Kuke regjisor. 57. Eshtë citat. 58. Janë gjynahet. 60. Janë biruca. 61. Parajsa e humbur. 62. Janë veshje. 63. Janë pjesë të dramës. 65. I ka tek dreri. 67. I ka çift Ermira. 68. Kush ia bën... e shkrep. 70. Copland regjisor. 72. Nuk shihet në një të tillë. 74. Lindi Isakun. 76. Janë në skaje. 78. Një lidhëz. 81. Pak normalitet. 82. Peter që humbi hijen. 83. Qarkullon një shqipëri një i tillë. 84. Letra pa ku¿j. 85. Shihet nga fundi. 90. Në radhë të parë.

Mundohuni të rifitoni kohën e humbur sa jeni akoma në kohë, pasi klima e favorshme që ju ofrohet nga yjet nuk mund të vashdojë në pafundvsi. Hëna ju bën ca misteriozë por magjepsës.

Akrepi

Mbështetja e yjeve sot është e tillë që mund të bëjë të ndërmerrni hapa vendimtarë për të ardhmen tuaj në planin profesional. Një surprizë e kënshme në planin sentimental ju risjell humorin.

Shigjetari

Për shkak të kontrasteve të vazhdueshme të një numri planetësh në shenjën tuaj, pritet të kaloni një periudhë relativisht të shkurtër në një lloj konfuzioni nga i cili do të dilni me shumë sforco. Afërdita ju mbështet në dashuri.

Bricjapi

Eshtë njëperiudhë ku gjithçka duket se shkon në drejtimin e duhur për shumë nga ju që i përkisni kësaj shenje, por kjo no do të thotë aspak se duhet të Àini mbi da¿na. Raporte disi të tendosura me dikë.

Ujori

Kuadri pozitiv yjor do të bëjë që sot të ndjeheni të lirshëm, të relaksuar e plot energji, por pikërisht energjitë duhet të dini si t’im kontrolloni. Në planin sentimental gjërat duket se shkojnë mjaft mirë.

Peshqit

Duhet të përfitoni nga një kuadër yjor i favorshëm për t’i hapur rrugën realizimit të një projekti për të cilin keni shpenzuar jo pak kohë , energji dhe para. Jeni disi të mbyllur e, kjo nuk ju ndihmon në raportet me partnerin.

96

64. Eshtë pasuria e vjetër. 66. Janë proceset që mabahen. 69. Ekstreme në ekstreme. 70. Ishin rapsodët e akejve. 71. Do të bëhen mace. 73. Një pjesë e emisioneve. 75. Kallamata aktore. 77. Janë të vërteta. 79. … mosketerët e Dumas. 80. Mund të jetë e hollë dhe therëse. 82. Janë sicialianët e kryeqendrës. 86. Një pije… angleze 87. … I trënda¿lit ai i Umberto Eco-s. 88. Pak egocentrike. 89. Janë binarë. 91. Janë legjenda.

L A A

62

86

95

P A L A

61

70

76

90

94

58

75

82

88

A

18

36

44

57

65

1. Haan ish-trainer i yni. 5. Një fjalë për bashkë. 8. Tyson i ringut. 10. Eshtë godinë edhe sporti. 17. Gardner aktore. 20. Ha të pikëlluarin. 22. Denis i enëve me presion. 24. Eshtë lëkundje sizmike. 25. Njëmijë metra shkurt. 27. Të parat në orkestër. 28. Një pjesë e akademisë. 29. Cocker këngëtar 30. Gjysma e zallit. 31. Teket e një vatre. 33. Janë enët sy qypi. 35. Fillojnë një rubrikë. 36. Inicialet e Armstrong Satchmo 37. Fillojnë largimin. 38. Një pjesë e perimetrit. 39. Mund të vendosen si embargo. 43. Detektivi që pëlqente orkidetë. 46. Pak reumatizmë. 47. Qytet në Kaliforni. 48. U rrëzuan nga pushteti në Afganistan. 49. Qyteti i Turgeniev. 51. Eshtë Kina e Taiwanit. 53. Eshtë sundimtari shtypës. 54. Eshtë klasi¿kimi me skuadrat. 56. Sorvino aktore. 57. Gjysma e pompës. 59. Këneta pa zë. 60. Gjysma e qepës. 64. Fillojën afrimin.

26

35

43

52

72

87

17

Demi

Sa më shumë afër njëbjektivi jeni aq më shumë ju duket i paaaritshëmsh. Por është vetëm një impression dhe kaq. Humori juaj është i alternuar dhe kjo gjë ju bën të mos jeni gjithmonë i priur për të qeshur.

48

55

79

16

33

51

54

15

25

32

47

50

63

14

24

30

46

71

7

29

37

49

6

Dashi

Kuadri yjor duket tejet pozitiv në shenjë, pavarësisht nga moria e punëve që duket se pu ju mbyt. Do të keni shumë stimuj në planin professional, por tregoni më shumë kujdes për ¿nancat tuaja.


24

E martë, 29 maj 2012

LAJME NGA BOTA ɷ Në Katar, 19 të vdekur nga zjarri në qendër tregtare Agjencitë e lajmeve raportojnë se të paktën 19 persona, përfshirë 13 fëmijë, kanë vdekur si pasojë e një zjarri që ka kapluar një qendër tregtare në Doha të Katarit. Tymi ka dalë nga qendra e cila më pas është evakuuar. Autoambulancat dhe makinat e policisë kanë bllokuar hyrjen e kompleksit. Nuk duhet ende se çka e ka shkaktuar zjarrin. Villagio Mall, që është hapur në vitin 2006, është një kompleks tregtar me motive italiane, ku përfshihet një hotel, park dhe një kanal në të cilin lundrojnë gondolat. ɷ Blair para komisionit për skandalin e përgjimeve Ish-kryeministri britanik Tony Blair tha dje para një komisioni parlamentar se gjatë dekadës së tij si kreu i qeverisë, ai mori një vendim politik që të mos konfrontonte median. Blair dëshmoi në një seancë hetimore lidhur me skandalin e përgjimit të telefonave të figurave publike nga gazetarët e një gazete skandalesh, pronë e manjatit të medias Rupert Murdoch. Zoti Blair dëshmoi për kulturën praktikat dhe etikën e shtypit, duke thënë se ishte e pashmangshme që politikanët kryesorë dhe drejtuesit e medias të ndërvepronin ngushtë me njëri-tjetrin. “Me të gjitha grupet e mëdha të medias, nëse i prish marrëdhëniet me ta, duhet të ruhesh sepse reagimi është i fuqishëm dhe i pandalshëm. Pikëpamja ime është që në këto rrethana, krijohet situata që media ¿ton një pushtet të pashëndetshëm në sistem dhe unë gjithmonë jam ndjerë keq në rrethana të tilla”. ɷ Annan kërkon “hapa të guximshëm” nga Assadi I dërguari i OKB-së dhe i Ligës Arabe në konÀiktin e Sirisë, Ko¿ Annan i ka bërë thirrje presidentit Bashar al-Assad, që të ndërmarrë “hapa të guximshëm” për të zgjidhur krizën në mënyrë paqësore. Duke folur pas arritjes në Damask, një ditë para se të takohet me Assadin, Annan tha se plani¿kon që të zhvillojë “diskutime serioze dhe të sinqerta” dhe Assadin. Ai tha se është i “tmerruar” me masakrën e 25 majit, ku në fshatin Houla u vranë më shumë se 100 njerëz, shumica gra dhe fëmijë. Vëzhguesit e OKB-së kanë implikuar trupat siriane në masakër, duke thënë se vrasjet janë shkaktuar nga tanket dhe artileria e qeverisë. Vizita e Annanit vjen derisa po intensi¿kohet presioni ndërkombëtar për të nisur zbatimin e planit gjashtë-pikësh të Annanit, i cili bën thirrje për armëpushim. ɷ Kina arreston përdhunuesin serial Policia kineze ka arrestuar një ish-anëtar të partisë komuniste Li Xingong, për përdhunime pasi që në internet ishin publikuar disa pohime. Li gjatë marrjes në pyetje nga policia ka pranuar se ka përdhunuar më shumë se 10 vajza, raportojnë mediat, derisa mosha e tyre nuk është publikuar. Agjencia kineze Xinhua raporton se atë e pret dënimi i shpejtë dhe i ashpër. Kreu lokal politik nga provinca kineze Henan është marrë në pyetje pasi që policia kishte nisur hetimet për disa shkrime rreth keqpërdorimit të pozitës që ishin publikuar në internet. Li Xingong gjatë marrjes në pyetje i pranoi dhunimet. Një e përditshme kineze madje shkroi se Li u arrestua qysh më 8 maj pasi që policia e zuri para një shkolle të mesme, ‘duke e kryer veprën penale’, ndonëse nuk u publikua se çfarë bënte. Hetimet ende vazhdojnë. ɷ Protesta masive në Marok Dhjetëra mijëra njerëz dolën në rrugët dhe sheshet e Kazablankës në Marok, për të protestuar kundër qeverisë në lidhje me përmirësimin e situatës sociale. Këto janë demonstratat më masive kundër qeverisë të formuar në janar nga Abdelilah Benkirane pas zgjedhjeve të nëntorit, në të cilat partia e moderuar islamike e udhëhequr nga vetë ai fitoi me një verdikt masiv dhe të qartë. Manifestimi është nisur me iniciativën e Konfederatës Demokratike të Punës dhe Federatës Demokratike të Punës. Duket se protestat kundër qeverive përkatëse që u shtrinë në disa prej vendeve të lindjes do të përfshijnë edhe popullatën marokene së fundmi.

VALË UHF NË PREFEKTURAT: TIRANE - DURRES - LEZHE - FIER

KANALI 158

Mund ta ndiqni A1-Report në këto televizione kabllore: KANALI 50

Do na ndiqni në të gjithë Shqipërinë, Maqedoni, Kosovë, Itali, Greqi dhe në pjesën tjetër të Europës

NE SHQIPERI Televizoni MRM Intel Media Inkusat TVM Devolli Vjosa Toshkez Bradsat Erzeni Luna Mariuxho Permeti

Qyteti Korçë Fier Pogradec Devoll Vlore Lushnje Elbasan Shijak Kavaje Bulqize Permet

Irla Policani Elbasan North & South Kombi Lushnja Prrenjas Alfa Kabell Cakran Kucova Lapardhaja Brado Orikumi Asparag Mati

Berat Berat Elbasan Fier Lushnje Prrenjas Tirane Fier Kucove Berat Elbasan Vlore Rrogozhine Mat

Së shpejti...

Kukesi Orexh Maqellara Multivizion Tata Junior Divjaka M&G Ura Vajgurore Saranda Digital Pupa Roskovec HB-CA Eri A&A Iliria

Kukes Fier Diber Kavaje B.Curri Lushnje Elbasan Berat Sarande Lushnje Fier Peshkopi Ballsh Berat

Reci KGM S3 Ju-al Mamurras Manastiri Belshi ARD&NET

Lezhe Tirane Kruje Lac Fier Elbasan Fier

NE MAQEDONI Multimedia Telenet Skupi Cable

Maqedoni Maqedoni Maqedoni

TELEVIZIONI MË I RI INFORMATIV NË SHQIPËRI Redaksia & Marketing

Rruga: “Dervish Hima”, Tre kullat, kulla e dytë, Tiranë mobile: +355 69 60 60 421 marketing: +355 69 60 60 419 Studiot e prodhimit A1 Rruga: “Aleksandër Moisiu” ish-Kinostudio Shqipëria Sot

origjina e lajmit...

Lajmi në High Definition Jemi një grup mediatik i pavarur nga çdo parti në të cilin rregullat profesionale të informacionit mbizotërojnë mbi luftërat politike • Alba Malltezi Drejtore e Përgjithshme e Free and Fair Media Group

• Anila Basha Drejtore e Shqiptarja.com • Arben Rrozhani Kryeredaktor

Politika: Jakin Marena Sociale: Esmeralda Keta Ekonomia: Genc Kondi Kronika: Elton Qyno

Kulturë: Admirina Peçi

Design: Altin Aliaj Genti Manelli Website: Suela Gera Indrit Maraku

Departamenti i Marketingut: Cel: +355696060419 marketing@shqiptarja.com

Shpërndarja: Saimir Zenelaj Cel: +355696060418

Redaksia: Rruga: “Dervish Hima” tre kullat, kulla e dytë-Tiranë. E-mail: redaksia@shqiptarja.com - Website: www.shqiptarja.com - Mobile: +355696060421 - Shtypur në shtypshkronjën: A.K shpk, Rruga 5 Maji, Tiranë

Shqiptarja.com  

Shqiptarja.com

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you