Page 1

EKSPRES BINGO Rezultati i shorteut të datës 26 Qershor 2012 luajtur në TV Klan Numrat Àtues i lexoni në faqen 12

Ekspres Bingo, lista e fituesve

Shumë dhurata e çmime shkojnë në gjithë vendin

Kapet minoreni

Lunch.com

Shitet pistoleta e truprojës së Ina Ramës

ɽ Faqe 12

Leonard Solis, mjeku politikan në skaner NGA

ɽ Faqe 15

MIRA KAZHANI

ɽ Faqe 14

së shpejti... TELEVIZIONI MË I RI INFORMATIV NË SHQIPËRI LEKË 30

origjina e lajmit...

VITI II - NR. 150 E mërkurë, 27-06-2012

INTERVISTA/ Bilanci i presidentit për mandatin 5-vjeçar dhe e ardhmja

TOPI: MISIONI IM NE POLITIKE

“Kam listë zyrtare për ish-sigurimsat” “Rikthimi im jo për interesa të ngushta meskine, por për të ndihmuar qytetarët”. Kushtetuta u bë vetëm në favor të rritjes së autoritarizmit të dy personave. Çfarë mendon ai për Berishën, Ramën, Topallin, Nishanin dhe Metën

Lajmi

PARALAJMERIMI ɽ Faqe 9

KE: Shqipëria dështoi për statusin e kandidatit SPECIALISTJA ɽ Faqe 18

Koment

Presidenti në detyrë Bamir Topi në emisionin “Tonight” është shprehur se në politikë ai vjen në misionar. Ndërkohë që nuk ka kursyer kritikat ndaj kreut të PS Rama për ndryshimet në Kushtetutë dhe për deklaratën e vjedhjes së votave nga Berisha, nuk ka munguar të deklarojë se në politikë ka ishspiunë.

NGA

Mbyll gojën ose paguaj N

TIRANE ILVA TARE

Adoleshentët tani festa me ekstazy dhe marijuanë AUSTRIAKET

ɽ Faqe 7

Lotaria, kriteret i caktuan fituesit e ardhshëm NGJARJA

P

residenti në detyrë Bamir Topi në një intervistë për emisionin “Tonight” flet për politikën, Berishën, Ramën dhe “dosjet” Në një ndeshje politike mes PS e PD, ju nga anoni...? Nuk mund të bëhen bashkë gjëra të tilla. Kam thënë unë ɽ vijon në faqe 10-11 s’kam...

RAPORTIMI NE KUVEND

21 janari, PD pengon Ina Ramën që të flasë për vrasjet Pyetet pse nuk dëshmoi në komisionin hetimor. Gjykata asnjë të dënuar për zgjedhjet TIRANE

ɽ Faqe 16

Foshnja e grabitur, prindërit e gjejnë në maternitet

GENCI KOJDHELI

FERNADA CENKO

P

rokurorja e Përgjithshme Shqipërisë nuk e përmendi në asnjë rast masakrën e 21 janarit, ndërsa raportonte për kriminalitetin... ɽ Faqe 2-3

ë këto 20 e kusur vjet demekraci (gjasme demokraci dua të them), nga gojët e politikanëve, deputetëve, ministrave e kryeministrave kemi dëgjuar gjithëfarlloj akuzash, sharjesh, shpifjesh, trillimesh e premtimesh, aq shumë sa s’mbahen mend, aq shumë sa populli shpesh e shumë shpejt i harron, biles i harrojnë edhe vetë ata që i kanë thënë. Është normale që në demokraci njerëzit në përgjithësi, e politikanët më specifikisht, t’i japin gojës, pasi fundja e drejta e fjalës është një nga elementet më thelbësorë të sistemit qeverisës që kemi zgjedhur për vendin. Të gjitha demokracitë e shëndetshme dhe të efektshme në botë e njohin konceptualisht dhe ligjërisht faktin se parlamentarët duhet të jenë të lirë të shprehin mendimin e tyre pa frikë nga persekutimi ligjor, pasi vetëm kështu mund të përfaqësojnë denjësisht elektoratin që i ka votuar. Ky parim është trashëguar prej vitit të largët 1397, kur një antar i parlamentit anglez, Sir Thomas Haxey, kritikoi në Parlament kostot tepër të larta të jetesës së familjes së Mbretit Rikard II, dhe prej mëse gjashtë shekujsh... ɽ vijon në faqe 10


2

E mërkurë, 27 qershor 2012

POLITIKE

Ina Rama: Gjykatat rrëzuan të gjitha masat e prokurorisë

K

ryeprokurorja Ina Rama ka shprehur shqetësim në lidhje me marrëdhënien gjykatë-prokurori. Sipas saj, 100% e masave të dhëna nga Prokuroria janë rrëzuar nga gjykata. "Të gjitha masat e dhëna nga Prokurori i Përgjithshëm, të miratuar dhe me dekret të Presidentit të Republikës, në rastet e largimit nga detyra janë anulluar nga

gjykata. Ka qenë për shkak të faktit se po gjykohej për një koleg dhe jo për shkak të faktit se po gjykohej me drejtësinë", tha Rama, ndërsa pohoi se ka marrëdhënie të mira me ministrinë e Brendshme. Duke iu referuar gjyqeve me protagonistë zyrtarë të lartë dhe politikanë, Rama kërkoi ndryshime ligjore për t'i mundësuar akuzës të drejtën e ankimimit në Gjykatë

Kushtetuese për vendimet e Gjykatës së Lartë. Në komision kryeprokurorja u vu në akuzë dhe për mënyrën abuzive të emërimeve të vartësve të saj, akuzë të cilën e hodhi poshtë. Pas raportimit të fundit në Kuvend si Prokurore e Përgjithshme, Rama preferoi të mos i përgjigjej interesit të medias për mandatin e saj.

Prokurorja e Përgjithshme pengohet që të flasë në Kuvend

21 janari, PD censuron raportimin e Ina Ramës Deputetët e PD: Pse nuk dëshmove në komisionin hetimor? Lajmi Prokurorja e Përgjithshme Shqipërisë nuk e përmendi në asnjë rast masakrën e 21 janarit, ndërsa raportonte për kriminalitetin në 2011. E ftuar në Kuvend për të raportuar përpara deputetëve të Komisionit të Ligjeve, kryeprokurorja Rama nuk foli për ngjarjen ku u vranë 4 demonstrues dhe dhjetra të tjerë u plagosën nga plumbat e Gardës, pas të cilës kryeministri e cilësoi publikisht “lavire bulevardi”. „„„

TIRANE

FERNADA CENKO

P

rokurorja e Përgjithshme e Sh qipërisë, Ina Rama, nuk e përf shiu në asnjë vend, gjatë raportimit të djeshëm para deputetëve të komsionit të Ligjeve, masakrën e 21 janarit përpara kryeministrisë, ku u vranë katër shtetas, u plagosën me dhjetra të tjerë dhe qindra të pafajshëm u dhunuan nga policia. E thirrur për të lexuar raportin për gjendjen e kriminalitetit në vend për vitin 2011, pas dy vitesh që nuk raportonte në Kuvend, prokurorja e përgjithshme është përpjekur që të mos u përgjigjet provokimeve të deputetëve që PD-së, që i kujtuan pse nuk u përgjigj përpara komisionit hetimor, që PD ngriti me urgjencë pas të ashtuquajturit "grusht shteti". E cilësuar publikisht nga kryeministri Berisha si "lavire e bulevardit", dhe bashkëpunëtore me presidentin e republikës Topi dhe kreun e opozitës Rama, prokurorja e Përgjithshme, u ndje komode, për të lënë jashtë temës së diskutimeve, vrasjet që ndodhën në bulevard, për të cilat zyrtarisht janë të pandehur disa prej oficerëve të gardës me në krye ish-komandantin Ndrea Prendi. Pas tendencës së deputetit të PD-së, Fatos Hoxha për të hapur debatin për ngjarjet e 21 Janarit, ai është ndërprerë nga kryetari i komisionit, Ilir Rusmajli, duke ju kërkuar deputetëve të mos flasin mbi ngjarje konkrete. Deputeti Hoxha ka kërkuar informacion shtesë dhe personal mbi veprimin e Ina Ramës në Komisionin Hetimor Paralemntar të ngritur për 21 Janarin. Deputeti demokrat i është drejtuar Ina Ramës me një pyetje që nuk ishte e rëndësishme për tu refle-

Imuniteti Kryeprokurorja ka ngritur si shqetësim hetimin e zyrtarëve të lartë për shkak të imunitetit që ata kanë. "Ne nuk mund ti hetojmë zyrtarët e lartë në heshtje, sepse ata kanë imunitet. Nëse hiqet imuniteti do të jetë më e lëhtë për të hetuar korrupsionin", ëhstë shprehur Ina Rama.

ifestime të dhunshme. "Në 2011 ka pasur shumë manifestime të paligjshme, por pak të dënuar", ka thënë Paloka, ndërsa kryeprokurorja Ina Rama tha se "për ato ngjarje, çështjet kanë shkuar në gjykatë".

Pas 21 janarit

DEBATET

Berisha: Puçin, horrat dhe laviret e bulevardit K

ryeministri Berisha, pas 21 janarit, në një takim me familjarët e gardistëve dhe policëve që mbrojtën kryeministrinë, sulmoi sërish prokuroren e përgjithshme: "Ju garantoj se ata që flasin për ngjarje bulevardi nuk janë gjë tjetër, më falni për shprehjen, veçse horra e lavire bulevardi, tregojnë se janë hienat e prapaskenës së puçit të rrugës, për të cilin duhet të merreshin jetët e burrave, fëmijëve e vëllezërve tuaj... Duhet t'i jap një paralajmërim tjetër Prokurores së Përgjithshme. Thuaju shqiptarëve me çfarë cilësie mashtrove se nuk është bërë padi, kush ta dha porosinë të deklarosh se nuk është bërë padi për dhunim të institucioneve kushtetuese"ishte shprehur Berisha në janar 2011.

ktuar në raportin e 2011, atë të mospjesmarrjes në seancën dëgjimore të ngritur nga deputetët e Partisë Demokratike. "Zonja Kryeprokurore ju falenderoj për punën. Por kisha një pyetje të shkurtër, por që të më jepni edhe një përgjigje të shkurtër. Në komisionin hetimor që u ngrit për zbardhjen e ngjarjes së 21 janarit, ku u thirrën ministra, kryepar-

laemntarja dhe kryeministri Berisha, ju nuk pranuat. Jeni bërë pishman?", kjo ka qenë pyetja e bërë nga Hoxha, por që Ina Rama nuk mundi të kthente përgjigje, pasi vetë kryetari Rusmajli e ka ndaluar kryeprokuroren për t'i kthyer një përgjigje. Por deputeti tjetër i PDsë, Edi Paloka sërish kërkoi të dinte nga se sa të dënuar ka patur për man-

Rusmali: Nuk bëjmë debat me palët në komision, ne ju dëgjojmë pastaj, shprehim vullnetin tonë të lirë në Kuvend nëpërmjet rezolutave. Hoxha: Ju u shprehët me raportin se prokuroria ka dyfishuar numrin e rastit të hetimit. A mund të na jepni një numër sa përqind përbëjnë deputetë politikanë apo gjyqtarë të rangut të lartë? Rama: Kam përshtypjen se jepet ne numra, sepse numri është shumë i vogël. Ne kemi regjistruar 3 në janar të këtij viti, dhe 2 në vitin që shkoi. Kemi pesë kërkesa në Kuvend për heqje imuniteti. Rusmali: Zyrtarë të lartë. Ina Rama: Deputeti është zyrtar i lartë. Rusmali: Zyrtarë të lartë, p.sh gjyqtarë apo prokurorë? Ina Rama: Nuk kemi pasur prokurorë as çështje për gjyqtarë. Është vetëm një rast i një gjyqtari për heqjen e imunitetit. Hoxha: Do të thotë se këtu korrupsionin e bëjnë faturinot dhe këto të rangut të kësaj shtrese. Zonja Prokurore në mandati tuaj pesëvjeçar a nuk ju

Kontrollet

Rama: Halimi tajkaloi kompetencat N

isur nga marrëdhëniet mes institucion eve, Kryeprokurorja Ina Rama deklaroi se Eduard Halimi ka tejkaluar kompetencat e tij duke i paraqitur Parlamentit, raportin mbi performancën e institucionit të saj. Sipas saj, shifrat mbi gjendjen e kriminalitetit të paraqitura në këtë raport nuk janë të vërteta. "Ne kemi gjetur në kontrollin e ushtruar nga ministria e Drejtësisë jashtë tragrave dhe kompetencave që ligji i jep minsi-

trisë së Drejtësisë, një tejkalim të kompetencave të tij. Ka marr përsipër të bëjë vlerësim të nivelit profesional, etik dhe moral të prokurorëve që nuk është gjithashtu një aspekt me të cilin ministria e Drejtësisë mund të merret me inspektimet që kryen. Konkluzionet e ministrisë së Drejtësisë nuk janë mbështetur në të dhëna të vërteta dhe faktike. Janë qëndrime gati hipotetik apo imagjinar", tha Ina Rama.

duket se veprimet e mos veprimet e juaja i keni dhënë mbështetje zengjinëve të vjetër dhe të rinj. Falemnderit! Reagimi i PS-së: Ç'janë këto pyetje Rusmali: Kjo është pyetje retorike dhe nuk ia vlen Ina Rama: Mund të them se nuk e kuptoj këtë pyetje dhe të ma elaborosh pak më shumë Majko: Zhvilloje si pyetje Fatos Rusmali: Mënyra është se si është formuluar,jo,jo Xhafaj: Jo, jo, kemi caktuar një rregull bashkë. Hoxha: Po ç'keni ju që ju djeg ku përfshiheni te zengjinë e rinj apo të vjetër. Pandi po më thotë ta zhvilloj këtë pyetje, pse ju djeg kjo punë Fino: Po ti Fatos ku futesh te faturinot Rama: Nuk dua t'i shmangen kësaj pyetje, këtë doja të sqaroja dhe unë Rusmali: Zonja prokurore ju lutem, Hoxha: Pyetja e fundit zonja Prokurore Rusmali: Prit pak ja ta qetësojmë pak situatën këtu. Shiko jemi duke bërë një seancë serioze, pyetjet që janë pamundura, të papërshtatshme i marr përsipër unë ti pengoj. Nuk ka nevojë prokuroja të konsumohet se kjo është jashtë rendit apo kjo nuk ka lidhje me natyrën e çëështjes. Hoxha: Domëthenë nuk mora përgjigje Rusmali: Jo nuk ka përgjigje Hoxha: E rëndë është por nuk ka gjë, shumë e rëndë Rusmali: E mbaj unë Hoxha: Pyetja e fundit atëherë, e keni në dorë përgjigjen apo mos përgjigjen... Rusmali: Jo retorikë.. Hoxha: Para një viti, para këtij parlamenti kanë ardhur e kanë raportuar kryemkinistri, kryetarja e parlamentit dhe gjithë hierarkia në këtë vend e thirrur nga ky ky parlament. Ju nuk keni raportuar. A jeni penduar për një veprim të tillë. Rusmali: Kjo nuk ka lidhje me periudhën që raportojmë. Apo ka lidhje me periudhën? Ina Rama: Ka lidhje se është raporti i vitit 2011.


E mërkurë, 27 qershor 2012

3

POLITIKE

P

rokurorja e Përgjithshme, Ina Rama, tha në Komisionin e Ligjeve se në vend ka rritje të koeficientit të kriminalitetit për banorë. Ajo deklaroi se ka 698 raste krimesh për 100 mijë banorë. Sipas saj, zonat më problematike janë Vlora, Gjirokastra, Durrësi, Korça, Tirana dhe Lezha. Kryeprokurorja deklaroi se 86 për qind e rasteve kanë shkuar në gjykatë. Rama vlerësoi punën e njësisë së përbashkët mes

Shifrat, u shtuan krimet, vjedhjet në nivele të frikshme

policisë dhe prokurorisë, por rezervoi sërish të njëjtën vërejtje ndaj policisë. Ajo tha se është ulur referimi i veprave të ardhura nga policia për korrupsion dhe për trafiqe. Krimi kryesor në vend vazhdon të mbetet vjedhja, që është rritur në nivele të frikshme. Ina Rama tha se 41 për qind të veprave kriminale i përkasin pikërisht vjedhjes. Zonja Rama tha se krimi i vjedhjes është shtuar shumë, dhe se vjedhjet janë

rritur për shkak se nuk ndëshkohen autorët. Ina Rama tha se prokuroria ka të drejtën të informojë për kriminalitetin në vend dhe jo ministria e Drejtësisë, e cila mbështetet në statistika fare pjesore dhe dezinformon Kuvendin dhe opinionin publik. Rama deklaroi se imuniteti është pengesë për hetimin e zyrtarëve të lartë. Ajo tha se ata nuk hetohen dot për shkak se duhen vënë në dijeni e pa iu hequr imunitetin.

Në 2011, 25 procedime.Prokuroria: U kanosën kandidatët

Gjykata asnjë të dënuar për vjedhjet e 8 majit Shtohen krimet elektorale krahasuar me 2010 „„„

TIRANE

Ligjet

FERNADA CENKO

K

PAS ZGJEDHJEVE 2011

„ Numri i procedimeve të regjistruara „ „ „ „ „

Numri i procedimeve për gjykim Numri i të pandeurve të regjistruar Numri i të pandeurve për gjykim Numri i të pandeurve të gjykuar Numri i të pandehurve, kanë penguar subjektet zgjedhore

25 4 27 14 0 9

persona persona persona persona persona persona

KRIMI NË VITIN 2011

„

231

procedime penale për zhvillim të palejuar të lojrave të fatit

„

240

procedime penale për krimet në fushën e doganave

„ „

364 426

„

526

„ „

660 702

„

941

„

998 3630

„ „ „

8417 1140

procedime penale për vepra penale kundër veprimtarisë shtetëore

ryeprokurorja Ina Rama raportoi dje për krimet zgjedhore gjatë fushatës së zgjedhjeve vendore të 8 majit 2011, por anëtarët socialistë të Komisionit të Ligjeve u shprehën të pakënaqur me trajtimin që prokuroria i ka bërë krimit elektoral një vit më parë. Sipas deputetit të PS-së, Bashkim Fino, problem është numri i vogël i procedimeve penale gjatë zgjedhjeve. "Më shqetëson që në këtë raport janë vetëm 5 fjalë për zgjedhjet. Ju keni regjistruar në 2011, 25 procedime penale nga të cilat 14 të pandehur, nga të cilët asnjë nuk po dënohet"është shprehur deputeti Fino. Përgjigjjia e kryeprokurores Rama ka qenë shumë e shkurtër për shkak të mosinformacionit. "Nuk e kam këtë statistikë në fakt. Ky është numri i të pandehurve për të cilët është ngritur akuzë dhe nuk janë dënuar vitin që shkoi,

Halimi raporton sot në komision për vitin 2011, kur u zhvilluan zgjedhjet vendore të 8 majit, edhe pas mëse një viti nuk ka asnjë të dënuar. Në raportimin e djeshëm në Kuvend, prokurorja e Përgjithshme Ina rama theksoi se janë rritur ndjeshëm procedimet penale ndaj krimeve zgjedhore, krahasuar me vitin 2010, por ende nuk ka një të dënuar. Sipas raportit të Prokurorisë së Përgjithshme, Akuza ka regjistruar 25 procedime penale, përkundrejt vitit 2010 kur janë regjistruar pranë organit të ak-

procedime për veprën penale kundër sekretit dhe kufijve shtetëror procedime për vepra penale kundër veprimtarisë shtetërore procedime penale për krimin kundër jetës së kryer pa dashje procedime penale për mashtrim procedime penale për shkatërrimin e pronës procedime penale për falsifikim dokumentash procedime për vepra penale kundër rendit e sigurisë procedime penale për vjedhjen e pasurisë procedime për vepra penale të kryera me dashje kundër shëndetit

Ky është numri i të pandehurve për të cilët është ngritur akuzë dhe nuk janë dënuar vitin që shkoi, por çëshjet janë në proces gjyqësor. Dhe di që para pak kohësh Gjykata e Lezhës p.sh dënoi, po ashtu Fieri. Nuk janë raportuar vendimet e dënimit, por janë proceset në gjykim. por çëshjet janë në proces gjyqësor. Dhe di që para pak kohësh Gjykata e Lezhës p.sh dënoi, po ashtu Fieri. Nuk janë raportuar vendimet e dënimit, por janë proceset në gjykim", është shprehur Ina Rama. Sipas raportit për vitin 2011 Prokuroria e përgjithshme ka nisur 25 procedime

zuaur vetëm 3 procedime penale. Referuar tabelës së publikuar në raportin e Prokurorisë së Përgjithshme vijet re se veprat penale për zgjedhjet e lira janë më të larta se ato të krahasuara një vit më parë. Në vitin 2011, për falsifikimin e dokumenteve u regjistruan 2 persona për gjykim, janë

regjistruar 17 të pandehur, 12 të pandehur kanë shkuar për gjykim. Për dhënien e shpërblimeve dhe premtimeve janë regjistruar 3 procedime, ndërsa ka vetëm një të pandehur të regjistruar. Ndërsa për kanosje të kandidatëve, në krahasim me vitin 2010 që nuk ka pasur asnjë, katër janë regjistruar si procedim penal në 2011. Rezulton se në vitin 2011 ka një rritje prej 733.3% të numrit të procedimeve të regjistruara për krime kundër personit në krahasim me vitin 2010. Ndërkaq ka një rritje prej 300% të procedimeve të dërguara për gjykim në krahasim me vitin 2010. Në lidhje me të pandehurit për këtë grup veprash penale, nga të dhënat statistikore vihet re se gjatë vitit 2011 në total janë 28 të pandehur në hetim, ndërsa në vitin 2009 kanë qenë 15 të pandehurve në hetim në vitin 2011 në krahasim me vitin 2010. Gjatë vitit 2011 është ngritur akuzë në gjykatë për 14 të pandehur, por asnjë të dënuar, ndërsa në vitin 2010 është ngritur akuza në gjykatë për 15 të pandehur. Ndër të pandehurit ka qenë edhe një femër.

M

inistri i Drejtësisë Eduard Halimi do të raportojë sot mbi punën një vjeçare të këtij institucioni. Pritet që pas përplasjeve me kryeprokuroren në komision dje, ministri Halimi pritet të ngre të tjera konstatime, që janë përfshirë dhe apo jo në raportin për punën një vjaçare. Në raport thuhet se Ministria është penguar nga prokuroria për të ushtruar "mekanizmat kushtetuese dhe ligjore të kontrollit të pushteteve dhe organeve kushtetuese. Nga 653 procedime që janë kontrolluar janë konstatuar shkelje ligjore në 49 procedime, shkelje që i atribuohen 59 prokurorëve. Sipas ministrisë kontrollet janë bërë 121 në prokurorinë e shkallës së parë dhe 532 në ate te apelit, për periudhen nga viti 2005 deri në 2011.


4

E mërkurë, 27 qershor 2012

POLITIKE

Kreu i PS: Tahiri, dënim se denoncoi abuzimet e "Familjes"

I

PS u dënua padrejtësisht, me një gjobë të turpshme, nga gjykatës Çeliku që refuzoi prova e dëshmitarë për të çuar deri në fund një proces hakmarrjeje ndaj opozitës për kurajën e nënkryetarit të grupit në përballjen konstante me korrupsionin e kryeministrit e të ministrave të tij. "Tahiri i kishte dhe provat dhe dëshmitarët për të vërtetuar se nuk i kishte akuzuar fëmijët e kryeministrit pse janë fëmijët e

përgëzoj publikisht deputetët e deputetet që i qëndruan besnikërisht solidarë nënkryetarit të grupit parlamentar Saimir Tahiri, në përballjen me një gjykatës të korruptuar e të kthyer në grusht çeliku ndaj opozitës nga ana e kryeministrit". Me këtë deklaratë kreu i PS Rama ka vlerësuar qëndrimin e deputetëve të PS në mbrojtje të kolegut të tyre. Sipas Ramës, nënkryetari i grupit parlamentar të

kryeministrit, po pse si fëmijë të kryeministrit kanë përfituar nga korrupsioni i qeverisë së kryeministrit. Por provat dhe dëshmitarët nuk vlejnë në gjykatat e kapura për fyti prej kryeministrit", tha Rama. Sipas të cilit, dënimi i padrejtë i deputetit është një fakt më shumë që provon se s'ka shenjë barazimi me pushtetin dhe se duhet ta nxisë më PS për ecjen para.

Kreu i PS, garanci për prezencën në qeveri pavarësisht rezultatit Lajmi Kreu i PS Edi Rama ka filluar një tur takimesh me krerët e partive opozitare, në përpjekje për të krijuar një vizion të ri të opozitarizmit në vend, teksa vendi kanë hyrë në vitin elektoral. Ai ka qënë konkret, ku ka garantuar për pjesmarrje në qeverisje pavarësisht rezultatit, një aksion tepër motivues ky.

„„„

TIRANE

JAKIN MARENA

K

ryetari i Partisë Social iste Edi Rama po men don seriozisht për ardhjen në pushtet të opozitës aktuale. Dhe hapi i parë për të treguar se përtej deklaratave presionuese ndaj Berishës se do të jetë kryeministër i vendit në verën e vitit 2013, lideri i opozitës po vepron konkretisht, duke e filluar në radhë të parë me garancitë për aleatët se do të jenë në qeverisjen e ardhshme për të realizuar gjithë vizionin opozitar në mirëqeverisjen e vendit. Në këtë kontekst, motivimi nga ana e kreut të opozitës Rama për aleatët ka ardhur përmes garancisë që ka dhënë se, pavarësisht rezultatit në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, aleatët do të jenë në qeverisjen e vendit. Për këtë qëllim Rama ka filluar takimet nominale me aleatët opozitarë, duke e filluar me aleatin e djathtë, kreun e PDK Nard Ndoka. Me të

Rama-aleatëve: Ju do të jeni në qeverisje Lideri i PDK: Rama po e mendon seriozisht koalicionin cilin ka diskutuar përpara se të bënte dje deklaratën në grupin parlamentar të PS, aksionin e ri opozitar dhe masat që do të merren për organizimin sa më mirë të punës që do të garantonte një fitore bindëse në zgjedhjes se ardhshme parlamentare që zhvillohen në verën e vitit të ardhshëm. Ndoka thotë se në takimin e zhvilluar dy ditë më parë mes tij dhe Ramës, kreu i PS ka treguar shenja të qartë reflektimi dhe se e ka

Takimet Kreu socialist Edi Rama pritet të takojë krerët e të gjithë partive aleate, për të arritur një rivitalizimin të tërë aksionit opozitar dhe brenda koalicionit, i cili pritet të shtrihet dhe në bazë për të vepruar si një trupë e vetme në zgjedhjet e 2013.

marrë serizisht koalicionin duke i dhënë rëndësinë që i takon, për realizimin e një rezultati fitues në zgjedhjet e vitit 2013. "Tashmë Rama

mendon seriozisht për koalicionin dhe vendin që do të kenë aleatët në fitoren e zgjedhjeve të verës së vitit 2013, duke dalë përtej

kundërshtive që janë vërejtur në lidershipin e PS këto kohët e fundit. Ku marrëdhëniet e PS dhe aleatëve kanë qënë me oshilacione. Në takimin me ne Rama ka qënë konkret për lëvizjen opozitare, duke hyrë më thellë, në elementët konkretë të qeverisjes, që do të vijë pas një rivitalizimi të të gjithë trupës opozitare për të fituar zgjedhjet", ka deklaruar kreu i PDK, Nard Ndoka. Për të cilin garancitë që ka dhënë

Rama në takimin e fundit, janë një lëvizje fortë për të krijuar një koalicion solid e të mirëpërcaktuar për të ardhmen.

Rama në grupin e PS:

"Misioni ynë patriotik ringjallja e shpresës, deputetët urgjent në bazë" „„„

TIRANE

K

ryetari i PS, Edi Rama, duke folur me deputetët në mbledhjen e grupit parlamentar ka treguar se që sot do të nisë një komunikim intensiv i të zgjedhurve në bazë. Ai ka kërkuar nga deputetët socialistë të takojnë elektoratin dhe të marrin një për një të gjitha shqetësimet e tyre, për t'i raportuar në seli më pas dhe për të ngritur mbi këto shqetësime një projekt emergjencë zgjidhje. Ai tha se alternativa e vetme që i ka mbetur pushtetit është përbaltja e opozitës dhe vendosja e shenjës së barazisë mes qeverisë dhe PS. "Deri në zgjedhjet e ardhshme duhet të bëjmë që asgjë të mos duket e pamundur për çdo shqiptar që do ndryshimin. E për t'ia dalë në këtë mision që nuk është

"Tashmë Rama mendon seriozisht për koalicionin dhe vendin që do të kenë aleatët në fitoren e zgjedhjeve të verës së vitit 2013"

partiak, por është mirëfilli patriotik, duhet t'ia nisim nga vetja, nga PS, duke e kthyer në shembullin që duhet ndjekur e duke rrezatuar besnikëri e solidaritet

sot kudo në të gjithë Shqipërinë", tha Rama. Ai u kërkoi të zgjedhurve që t'i japin jetë një lëvizjeje të re në të gjithë territorin për të folur sy më sy me njerëzit. "Kjo lëvizje duhet të nisë menjëherë, tanimë që në krye të axhendës sonë politike pragu i vitit të fundit të këtij mandati ka vendosur për ne zgjedhjet e ardhme dhe fitoren e tyre për të jetësuar programin tonë "Për një Rilindje Shqiptare". Brenda kohës së mbetur të këtij sesioni parlamentar, çdo deputet e deputete duhet të ndërmarrë një lëvizje dhe komunikim të pandërprerë, të drejtpërdrejtë, në çdo zonë të Shqipërisë", tha Rama. Teksa ka theksuar vijimin e fushatës së anëtarësimeve të reja në PS për të realizuar objektivin e vendosur në Kongresin e 5 nëntorit.

KLINIKA RADOVANI

ALBA TECH SYSTEM

Probleme të rënies së dëgjimit? Nuk jeni të bindur që keni rënie dëgjimi? Provoni të bëni matjen e tij!

HP DX5150

+

Përfitoni nga oferta jonë e këtij muaji për matje të dëgjimit pa pagesë në datat e mëposhtme: 29 dhe 30 qershor sidhe 6 dhe 7 korrik 2012

Prenotoni matjen tuaj FALAS në 042 371735! Adresa: Rruga Hoxha Tahsin P.60/2/14, Tiranë www.klinikaradovani.com

Monitor 17” Â Â Â Â Â

Procesor AMD Athlon 64 2.19 GHz 512 MB RAM 80 GB HARD DRIVE DVD - Rom Mouse dhe Tastjerë

Rr. Haxhi Dalliu, P. 16, Shk. 1, Ap. 2, përballë "ProCredit Bank" Tirane - Albania Tel: 04 22 43 299 Cel: 067 400 31 38


E mërkurë, 27 qershor 2012

5

POLITIKE

Reforma Zgjedhore, PS shkon me draft të ri

P

artia Socialiste po përgatit draftin e ri për kapitujt që nuk kanë marrë ende miratimin e demokratëve. Edhe pse ka shance që ditën e sotme të mos ketë komision për Reformën Zgjedhore, socialistët do të shkojnë të dorëzojnë draftin për riformatimin e KQZ, numërimin elektronik si dhe leximin e kartës së identitetit dhe pikat e tjera të mbetura. "Ne jemi deri diku të hapur dhe po punojmë

pikërisht në këtë frymë që të bëjmë draftin përkatës në lidhje me verifikimin. Përsa i përket numërimit, në parim është rënë dakord që numërimi të jetë i pilotuar por për pjesën e numërimit ende nuk ka një koment me shkrim nga ekspertët e ODIHR-it", tha Bledar Çuçi. Eksperti i PS për reformën zgjedhore thotë se PS do ti mbetet propozimit për formulen e KQZ, asaj që anëtarët zgjidhen sipas një rregulli që quhet me rotacion që sipas PS

siguron vazhdimësinë e një institucioni sa më profesional. Për anëtarin e shtatë që është edhe ai që përcakton shumicën në këtë institucion, PS i mbetet propozimit se ai duhet të vijë nga institucionet kushtetuese. Por Çuçi thotë se opozita e lë të hapur këtë propozim për palën tjetër. "Ne e kemi një propozim tonin, dhe presim nga ata ose miratimin ose një sugjerim që mund të ketën ata", tha Çuçi.

Kryetari i PDS Paskal Milo flet për situatën politike

“Me Arben Ristanin s’ka zgjedhje të lira” Ideja e aleatit të Ramës: Pol i majtë brenda të majtës „„„

TIRANE

me koalicionet e ardhme, sepse nëse do ketë një të tille partitë tona do shkojnë pa ndrojte në koalicion me PS.

OLA BRUKO

P Moratoriumi

Kalon amendimi i PD, PS akuzon mazhorancën „„„

TIRANE

K

omisioni i Sigurisë ka kaluar me votat e opozitës dhe mazhornacës amendamentin e tre deputetëve për të zbutur moratoriumin e skafeve. Por komisioni nuk u mjaftua me këtë. Gjatë seancës janë hedhur akuza nga opozita në drejtim të mazhorancës për ndryshimin që erdhi pas amendimeve të opozitës, që kërkohej heqja e moratoriumit. Deputeti Artan Gaçi ka deklaruar se mazhoranca po e përdor këtë ligj, jo për interesa të një shtrese më të gjerë të popullsisë, por vetëm për rrethin e ngushtë të saj dhe për votuesit. Ndërkohë që relatori i djathtë i këtij projektligji në komisionin, deputeti Osman Metalla është shprehur se tre deputetët që kanë ndërrmarë këtë nismë nuk kanë interesin e tyre personal, por të zhvillimit të turizmin në zonat bregdetare. "Ky pro-

pozim nuk vjen as si interes i Osman Metallës, as si interes i Dashamir Tahirit apo i Lefter Kokës, por ky është interes publik dhe ne kur kemi ndërmarrë këtë nismë jemi nisur nga ky interes publik për të ndikuar sa më shumë në përmirësimin e cilësisë së turizmit dhe sidomos atij bregdetarë. Ne në këtë nismë nuk jemi nisur me këto mendime, jo për interesa të personave me influencë apo pa influencë jemi nisur pikërisht për të relaksuar masat e këtij moratoriumi", ka thënë Metalla.

askal Milo, kreu i PDS ka komentuar situatën poli tike në Shqipëri. Politikani Milo ka pohuar se nëse opozita "nuk do të kënaq" kërkesat e partive të vogla, mund të krijohet një plo i majtë brenda të majtës. Reforma Zgjedhore edhe pas rimandatimit nuk po bën hapa konkrete për të përfunduar sa më shpejt. Si e shihni? Unë ngjyren e flamurit të partisë nuk e kam rozë dhe nuk dua ti shoh, e kam ngjyrë jeshile. Pra ka të bëjë me optimizëm, por edhe në këtë rast nuk dua të jem optimist sepse nuk ka vend për optimizëm pamvarisht që për fat të keq ndodhemi në një mjedis politik ku nga njëra anë mazoranca dëshiron ta bëjë optiozmiste sikur s'ka problem, por në fakt nga shumë probleme, mbi të gjitha ka probleme politike, nga gjenerojnë pastaj është çështje tjetër. Edhe për Reformën ka mungesë të theksuar të vullnetit politik për ta çuar deri në fund. Koha ka qenë e mjaftueshme por s'ka vullnet. Është shtyrë puna e komisionit disa herë sepse mazhoranca dëshiron të ruajë disa privilegje të cilat i fitoi padrejtesisht kur u hartua kodi aktual zgjedhor në 2008. Siç është çështja e kompozimit të KQZ. Ai kryetari e ka bërë baltë, ka dëshmitar se është i njëanshëm. Me atë s'ka zgjedhje të lira dhe të ndershme. Jeni skeptik që mund ta shtyjnë për legjislaturën tjetër? Po dy partitë e mëdha. Sepse nuk e kanë për gjë ta

Po nëse kjo nuk ndodh? Atëhere partitë do fillojnë të mendojnë ndryshe. PD e ka një plan rezervë? Po e ka një plan B. Cili është? Eshte shpejt për t'u thënë akoma në terma konkrete.

Sistemi Nëse nuk do të ketë një korrektim të sistemit aktual proporcional rajonal kombëtare, plani ynë B është krjimi i një poli të ri të qendrës së majtë, kur janë të mirëpritur të gjitha ata që do ta ndjenin vehten komod në një portë të tillë të qendrës së majtë, që bëhet për shkak të rrethanave që kërkon kodi dhe jo për shkak të kundërshtive politike

shtyjnë për tjetrën, përtej shtatorit me qëillim që të vijnë afatet e sforcuara, ku pastaj të ndodhura përpara faktit të kryer nuk do kenë mundësi të bëjnë asgjë nga ato që kanë premtuar dhe që nuk kanë dëshirë të bëjnë. Zgjedhjet e 2013. Duket se në mënyre indirekte kanë nisur fushatat. Si i shihni zgjedhjet e ardhshme me këtë problematikë. Është e vërtetë që kemi hyrë në vitin electoral. Qershor për qeshor ndaj të gjitha partitë kanë filluar të mendojne si do oraginzohen për të përballuar sfidën e ardhshme, e cila do jetë shumë e

rëndëshme. Zgjedhjet parlamentare janë të rëndësishme për shkak të zgjedhjeve të pushtetit qendror, por në këtë rast kemi të bëjmë me një palë zgjedhje që do rikonfigurojnë jetën politike shqiptare. Patjetër që do kemi fitoren e opozitës, por puna është si do arrijme deri tek fitorja? Si do jenë aleancat? Po si do jenë ato, të cilat duken ende të pakonturuara të paqarta, të brishta. Sepse nuk kemi një kod zgjedhor, kur të përfundoj ai. Do të thuhet fjala e fundit, do të futemi në trasenë e përcaktimi të koalicioneve. Ne dihet që kemi kërkuar me këmbëngulje për korrektimin e sistimit që ka të bëjë

A do të afroheni me zotit Nano, nëse ai vërtetë do të ketë një vendim kohërent në politikë ? Është thjesht një lëvizje që se dime ku do shkojë, dhe si deri ku do shkojë, por ndoshta z. Nano do vi tek ne, ose tek të tjerët. Nëse nuk do të ketë një korrektim të sistemit aktual propocional rajonal kombëtare, plani ynë B është krjimi i një poli të ri të qendrës së majtë, kur janë të mirëpritur të gjitha ata që do ta ndjenin vehten komod në një portë të tillë të qendrës së majtë, që bëhet për shkak të rrethanave që kërkon kodi dhe jo për shkak të kundërshtive politike. A do të ishte ky një kërcënim për partitë e mëdha në mënyrë që të bëjnë mirë atë që duhet të bëjnë në fakt me komisionin e Reformës Zgjedhore? Nuk është kërcënim, por ne s'kemi rrugë tjetër. Do të jetë përgjegjësia e tyre nëse nuk arrihet kjo. Janë krijuar edhe faktorë të rinj politik. Dhe nëse ka grupime të ndryshme jashtë koalicionit bie vlera e ligjit që ata vetë kanë vënë. Po nëse ne i ikim PS-së, me kë do mbetet PS? Pra nuk ka sens. Ndaj duhet ta shohin me seriozitet.


6

E mërkurë, 27 qershor 2012

EKONOMI

Leku zhvlerësohet, ulet interesi i bonove të thesarit

M

onedha vendase duket se nuk po e ndal zhvlerësimin e saj në tregun e brendshëm të këmbimit valutor. Pas nisjes së javës me zhvlerësim, leku ka pësuar një dobësim të mëtejshëmpër ditën e dytë radhazi gjatë kësaj jave, duke konfirmuar kështu një rritje të kërkesës për monedhat e huaja në vend. Një euro është këmbyer dje me 138.24 lekë, 0.05

lekë më shumë se një ditë më parë. Megjithëse zhvlerësimi i monedhës vendase ndaj asaj europiane ka qenë i vogël, ai ka qenë i pandalshëm për disa ditë rresht, kjo edhe si edhe pasojë e stabilizimit të euros në bursat ndërkombëtare. Leku ka vijuar gjithashtu zhvlerësimin edhe ndaj monedhës amerikane, dollarit, i cili ditën e djeshme

është kuotuar në 110.58 lekë. Ndërkohë, bonot e thesarit kanë shënuar një rënie të vogël të interesit. Në ankandin e zhvilluar në Bankën e Shqipërisë interesi i bonove njëvjeçare ishte 7.35 për qind, nga 7.38% në ankandin e mëparshëm, kurse bonot me afat tremujor maturimi u shitën me interes 5.26% në bazë vjetore, nga 5.28% në ankandin e fundit.

Pas gjykatës, ERE pranon borxhin e keq të CEZ-it

CEZ: “Shteti të na paguajë borxhet"

Lajmi Me një vendim të datës 15 qershor, Enti Rregullator i Energjisë ka pranuar nivelin e borxhit të keq të CEZ Shpërndarje llogaritur nga kompania e auditit Deloitte. Kjo nënkupton korrigjimin në masën 85 milionë euro të bilanceve të kompanisë çeke

„„„

faturat e tyre të energjisë. Ne presim që marrëveshja për borxhet e ndërmjetme midis CEZ Shpërndarje dhe institucioneve shtetërore të ripërtërihet.

GENC KONDI

K

ompania CEZ ka fituar të drejtën e njohjes nga sh teti shqiptar të një borxhi kolosal, të konsideruar si "të pambledhshëm", pas një viti përplasjesh në organet e gjyqësorit. Pas një vendimi nga Gjykata e Tiranës, të datës 4 qershor 2012, iu hap rrugë rishikimit të tarifave, duke i dhënë të drejtë CEZ-it se borxhi i keq nuk kishte qenë 14 për qind, sa pretendonin më parë specialistët e ERE-s, por 16.5 për qind, sikurse e kishte vlerësuar kompania audituese Deloitte. ERE është detyruar të marrë një vendim të shumëpritur nga çekët: korrigjimin e bilancit për nivelin e borxhit të keq, që arrin në të paktën 85 milionë euro, si efekt i rritjes, nga 14 për qind, në 16.5 për qind. Me dhënien e së drejtës se borxhi është më i lartë nga sa pretendohej, rrjedhimisht, kompania kërkon kompensim me rishikimin e tarifave, pra duke i rritur ato të konsumatorët, ose t'i ulet KESH-it, pra që CEZ ta blejë më lirë. ERE zgjodhi të dytën, më pak e ndjeshme për familjet, por më e rrezikshme për financat e buxhetit të shtetit. Sipas përfaqësuesve të kompanisë çeke, marrëveshja për borxhet e ndërsjella me shtetin duhet të ripërtërihet. Të pyetur nga Shqiptarja.com, përfaqësuesit e zyrës së shtypit të kompanisë deklaruan sa më poshtë. E përshëndetni apo keni vërejtje, si kompani, për këtë vendim lidhur me

Lotaria, qeveria refuzoi një kërkesë të të verbërve

„

Do rishikohet marrëveshja për kompensimin

TIRANE

Faksimile e vendimit të ERE-së që hap rrugën për pagesën e 30 milionë euro borxheve që ka shteti ndaj CEZ-it dhe 60 milionë eurove nga CEZ-i për KESH-in

nivelin e borxhit të keq? Kjo, për CEZ Shpërndarje, do të thotë përmbushje e njërit prej kritereve të përcaktuar në Deklaraten Rregullatore, e cila kërkon reflektimin e nivelit real të borxhit të keq në momentin

e privatizimit nga CEZ. Miratimi i borxhit të keq sjell një njohje reale të kostove, të përllogaritura në tarifat e shërbimeve të energjisë elektrike. Si po vazhdon mar-

rëveshja lidhur me kompensimin e detyrimeve për institucionet buxhetore apo është ndërprerë ajo nga ndonjë nga palët nënshkruese? Niveli i borxhit të keq, i aprovuar nga ERE, kërkon që institucionet shtetërore të paguajnë plotësisht borxhin e tyre dhe të paguajnë në kohë

LAJME SHKURT

Çfarë roli ka luajtur Banka Botërore në procesin e llogaritjes së borxhit të keq? Banka Botërore nuk luan asnjë rol në përllogaritjen e borxhit të keq. "Deloitte", një auditor i pavarur, i përzgjedhur nga lista e përshkruar në Deklaratën Rregulluese, ka kryer studimin për borxhin e keq. Jeni të kënaqur me vendimin e Gjykatës së Tiranës lidhur me borxhin e keq apo keni vërejtje? Ne nuk duam të komentojmë vendime të Gjykatës. Si e gjykoni qendrimin e ministrisë shqiptare të Financave në këtë proces? Ministria e Financave ka luajtur një rol pozitiv, pasi ka garantuar që të gjitha institucionet buxhetore dhe jobuxhetore do të paguajnë faturat e tyre të energjisë. Kjo ka lejuar ERE-n që të aprovojë nivel më të ulët të borxhit të keq.

Qeveria ka refuzuar një kërkesë nga Shoqata e të Verbërve për licensën e njërës nga lojrat e lotarisë kombëtare. 6 muaj më parë Shoqata e të Verbërve iu drejtua zyrtarisht qeverisë për të kërkuar organizimin e lotarisë me gogla, duke paraqitur dhe projektligjin përkatës. Drafti i ka shkuar Ministrit të Punës, Spiro Ksera dhe kryeministrit Sali Berisha, por qeveria nuk i dha përgjigje shoqatës pasi vendosi ta tenderonte atë për t'ia dhënë një kompanie private. Drafti parashikonte punësimin e rreth 3 mijë të verbërve përmes shitjes së biletave nëpër pika të veçanta të shpërndara në të gjithë vendin. Kjo do të siguronte të ardhura të domosdoshme për ta.

Shtohet edhe Qipro në "listën e zezë" të BE-së

„

Kompania e vlerësimeve "Fitch" ka zhvlerësuar në një nivel më të ulët normën bazë të kreditimit në Qipro. Sipas parashikimeve të agjencisë së vlerësimeve "Fitch", edhe vendi ishullor do t'u bashkohet shteteve të BE që kanë nevojë për paketa ndihmash financiare. Bankat kryesore në Qipro janë fuqimisht të lidhura me sistemin bankar grek dhe mund të kenë nevojë për katër miliardë euro për të shmangur kolapsin financiar, parashikon "Fitch". Qipro i shtohet listës së vendeve që kanë kërkuar hua nga BE për shkak të problemeve financiare, ndër të cilët përfshihen Greqia, Irlanda, Spanja dhe Portugalia.

Detyrimet

Ulet shifra e borxhit, CEZ kërkoi 183 mln euro „„„

S

TIRANE

hifra 183 milionë euro ka qenë dëri tani sasia totale e borxhit të keq që kishin vlerësuar ekspertët e Deloitte, të pajtuar nga drejtuesit e CEZ. Sipas vlerësuesve të CEZ-it, gjatë periudhës së viteve 20082010, ka patur një normë të lartë mosarkëtimesh, e cila rezulton gjithnjë në rritje. Sipas studimit, nivelet aktuale të borxhit të keq duhej të ishin 18.39 për qind gjatë

vitit 2008, 20.71 për qind në vitin 2009 dhe rriten në 23.27 për qind në vitin 2010. Këto shifra duket se janë zbutur pas disa pagesave e kompensimeve, kryesisht nga institucione shtetërore. Në bazë të kësaj kërkese të parë, në rast se llogaritisim një familje mesatare shqiptare me pesë anëtarë dhe, më tej, del se, afërsisht, çdo familjeje shqiptare duhej t'i detyrohej CEZ-it, 300 euro. Investitori, para se të vinte në vendin

tonë, e të paguante shifrën prej 102 milionë eurosh për paketën kontrolluese të aksioneve të ish-OSSH-së, ka siguruar, veç kontratës, edhe një garanci në rast se pala shqiptare i cenon interesat. Në ligjin nr. 10126 thuhet se garancia është një letërkredi deri në vlerën e 60 milionë eurove, shifër me të cilën CEZ do të mbulonte humbjet, në rast se këto humbje i shkaktohen në të ardhurat në shfrytëzim, që lindin nga një "ndryshim thelbësor përkeqësues".


E mërkurë, 27 qershor 2012

7

EKONOMI

5-mujori, tregu i sigurimeve në rënie me 6.8 për qind

P

rimet e shkruara bruto nga kompanitë e sigurimit të jo jetës kanë shënuar një rënie prej 6.8% me bazë vjetore, (rreth 185 milionë lekë) për periudhën janar-maj, sipas të dhënave të Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare. Ndikimin kryesor të rënies së tregut, në vlerë absolute e ka dhënë rënia e primeve nga aksidentet dhe sëmundet, me 30% apo 130 milionë lekë.

Të gjitha kompanitë kanë shënuar rënie të të ardhurave nga primet, me përjashtim të "Interalbanian" dhe "Eurosig". Tkurrjen më të madhe në vlerë absolute e ka shënuar Sigal, ku kompania ka arkëtuar rreth 140 milionë lekë më pak, apo një rënie prej 12.6%. Megjithatë, Sigal vazhdon të jetë kompania më e madhe në tregun e sigurimeve të jo jetës, ndonëse

pasha që ai zë në treg ka rënë nga rreth 35% në 2011-n në 32.5% në fund të majit 2012. Ecurinë më të mirë në këtë pesëmujor e ka shënuar "Interalbanian", që po rritet me ritme të larta në një treg që si tendencë të përgjithshme ka pasur rënien. Primet e kësaj kompanie u shtuan me 150 milionë lekë (+50%) në raport me një vit më parë.

Kreu i Shoqatës evropiane, nr.2 i "Austrian Lotteries"

Lotaria, kriteret i caktuan austriakët

Lajmi Qeveria shqiptare i ka kërkuar ndihmë ligjore Shoqatës së Llotarive shtetërore evropiane për ta ndihmuar në hartimin e kritereve të tenderit të lotarisë kombëtare, theksoi dje ministria e Financave. Kjo Shoqatë drejtohet nga nr.2 i "Austrian Lotteries", që aktualisht është pretendentja kryesore për të fituar licensën „„„

Rama

Pretendentja, aktive në skutat e Rusisë

TIRANE

GENC KONDI

Q

everia shqiptare, sipas deklaratave publike nga zv.ministri i Financave Alfred Rushaj, i është drejtuar për ndihmë në procesin e hartimit të kritereve për garën e licensës së lotarisë kombëtare Shoqatës Evropiane të Lotarive. Në një konferencë për shtyp, zyrtari i Financave hodhi poshtë akuzat e opozitës lidhur me mungesë transparence në procesin e tenderimit, duke shtuar se Vendimi i Këshillit të Ministrave i janarit 2012 miratoi kritere, të këshilluara nga konsulenti ligjor i kësaj Shoqate. Rushaj ka përmendur se fjala ishte për një kompani të konsulencës, me emrin "Vladimir Partners", me seli në Bruksel, e cila duhet të jetë e panjohur ose tepër të vogël, pasi ky emër vështirë të gjendet nga kërkimet në internet. Edhe një letër, që, gjithnjë sipas tij, kjo kompani ja ka dërguar ministrisë së Financave, me mendime lidhur me kriteret, nuk është bërë kurrë publike dhe nuk u bë e tillë as ditën e djeshme. Por, ky duket se është problemi më i vogël në këtë proces për dhënien e licensës monopol. Vetë Shoqata, të cilës i është drejtuar për ndihmë të specializuar qeveria shqiptare, drejtohet nga Friedrich Stickler, i cili është zëvendëspresident njëkohësisht i "Austrian Lotteries", që është një ndër dy subjektet, që kanë paraqitur tashmë ofertat e tyre në tender dhe, sipas të gjitha gjasave,

PELOD

STUHRLING ORIGINAL

Friedrich Sickler, kryetar i Shoqatës Evropiane të Lotarive, me qendër në Zvicër dhe degë në Bruksel, që është njëkohësisht edhe zëvendëspresident i kompanisë austriake të lojrave të fatit "Austrian Lotteries", të favorizuar në tenderin për akordimin e licensës monopol 10-vjeçare të lotarisë kombëtare është i favorizuar në garë. Këtë favorizim e kanë vënë në dukje edhe kompani të tilla si "Intralot" apo "Inteltek", të cilat kanë denoncuar kriteret "me porosi" në këtë garë. "Intralot" është shpallur si "premium member" (anëtare e shquar) e kësaj Shoqate evropiane.

Kompania "Austrian Lotteries" ka një numër të vogël punonjësish, midis 400 dhe 500, sipas deklarimit të saj financiar dhe të xhiroja e saj ka ardhur në rritje gjatë vitit të kaluar, duke realizuar më shumë se 4 miliardë euro shitje. Por, nga pikëpamja

italiania "Lottomatica" është e përhapur në një pjesë të mirë të globit dhe ka hyrë në tender sëbashku me "GTech", kompani botërore shumë e njohur, por që rrezikon të dalin në vend të dytë, pas deklaratave të zyrtarëve qeveritarë, që kanë mbrojtur deri tani procesin.

Konsulenti

Firma “Vladimir Partners”, fantazmë „„„

TIRANE

G

jatë fjalës së tij në konfer encën e shtypit, në mjediset e ministrisë, zv. ministri i Financave Rushaj nuk përmendi direkt emrin e kompanisë, të cilën qeveria shqiptare e ka kontaktuar për ndihmë në hartimin e kritereve për përzgjedhjen e kompanisë që do të kontrollojë lo-

Alfred Rushaj

tarinë kombëtare. I pyetur më pas për këtë, ai deklaroi se fjala është për një subjekt, me bazë në Bruksel, që shërben edhe si konsulent ligjor i Shoqatës së Lotarive evropiane, me emrin “Vladimir Partners BBU”. Sipas Rushajt, kjo konsulente ka dërguar një dokument të shkruar në adresë të qeverisë shqiptare, në kuadër të

Marke Amerikane (New York), garancia 2 vjet Adresat:

ndërkombëtare, me përjashtim të ekzistencës së saj ën territorin austriak, ajo merr pjesë vetëm në një nga republikat e Federatës Rusë me 4 milionë banorë, konkretisht në Bashkortostan (Bashkiri'), në kompaninë "Ural Lloto", në kufi me Kazakistanin. Ndërkohë,

Dyqani Kleopatra perballe kompleksit Taiwan Flagship Center Durres cel: +355 696235070 albaniatime@gmail.com

Adresa: Tel/fax: Mob: E-mail:

Unaza e Re, pranë Alpha Bank Tiranë;

+355 4 8320162; +355 69 400 95 87 erjon@crystal-blue.gr

Gr up Zjar rf ik seje Grup Zjarrf rfik ikseje Pompa Gjener ator e Gjenera tore Pishina Për punim uji Përpunim

ndihmës për kriteret e përzgjedhjes, por një dokument të tillë, as ai, dhe as ministria nuk e kanë paraqitur asnjëherë publikisht dhe nuk e bënë publike as ditën e djeshme. Një kompani e till, ose është tepër e vogël, ose nuk ekziston fare, duke qenë se nuk mund të gjesh në portalet e bizneseve, ku figurojnë të gjithë subjektet.

Higjenë e garan tuar nga

ALPEN PULITO

"Ministri i Financave të japë dorëheqje"

L

otaria Kombëtare është shembulli më i pastër i korrupsionit, është pabesi ndaj qytetarëve. Fitimet e saj po rriten fitimet e klientelës së oborrit të qeverisë, në vend qe të kthehen në investim për qytetarët. Ridvan Bode të japë dorëheqjen! Ai s'e jep, se dora e tij është e zhytur thellë në korrupsion", komentoi në Tëitter dje kreu i Partisë Socialiste Edi Rama, duke shtuar se, me ardhjen e së majtës në pushtet, kjo licensë do të anulohet. Rama është shprehur dje se "me dhjetëra miliona euro në vit do të dalin, përmes Llotarisë Kombëtare, në vend që të kthehen në investim të shtetit për sportin e për rininë, do të shkojnë në xhepat e njerëzve të afërt të Sali Berishës e të Ridvan Bodes". "Ne do ta zhbëjmë aferën kur me votat e popullit shqiptar të marrim të drejtën për të qeverisur vitin e ardhshëm për njerëzit e zakonshëm të këtij vendi, duke e çmontuar ruletën e tryezës së qeverisë së sotme ku kryeministri luan bixhoz me paratë e popullit për të pasuruar oborrin e ministrave e të ortakëve në biznes me qeverinë. Dhe ku Ministri i Financave darovit paratë publike dhe të drejtat publike për ta bërë lojën më eksituese dhe për t'i bërë fitimet më marramendëse", ka deklaruar ai. Sipas tij, Bode gënjen, pasi e ka kërkuar konsulencën pasi ka vendosur fituesin "me tender të qepur sipas masës së klientelës së vet!"

Dezinfektim Deratizim Dezinsektim

Firme Pastrimi, Sherbime speciale pastrami,Pastrim dyshemeje te çdo lloj siperfaqeje, Produkte pastrimi, Sherbime DDD Makineri pa pastrimi, Au isje-aksesore to vinc me Cel 0682009101 ose 0683055364 qera info@alpenpulito.al - www.alpenpulito.al


8

E mërkurë, 27 qershor 2012

POLITIKE

Berisha-Jagland: "Me opozitën do mbyllim reformat"

K

ryeministri Berisha në takim me Sekretarin e Përgjithshëm të KiE Thorbjorn Jagland diskutoi zhvillimet politike në vend dhe ecurinë e reformave. Në veçanti, Jagland u interesua për ecurinë e reformës zgjedhore. Berisha i bëri me dije angazhimin e plotë të qeverisë për të bashkëpunuar me opozitën për

reformat. Ai shprehu besimin e angazhimin në përmbylljen e reformës zgjedhore brenda këtij sesioni. Uu theksua rëndësia e heqjes se imuniteteve për zyrtarët e lartë e gjyqtaret, si një hap i rëndësishëm në luftën kundër korrupsionit. Berisha garantoi për vendosmërinë e qeverisë, për të hequr çdo lloj imunitetit të

zyrtarëve ose gjyqtarëve në rastet e krimit të zakonshëm apo korrupsionit. Gjithashtu, sekretari Jagland, ndërsa theksoi se fillimi i Presidencës shqiptare të Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës ka qenë shumë i mbarë, i uroi Kryeministrit sukses të plotë në prioritetet e kryesisë shqiptare të Komitetit të Ministrave në muajt në vijim.

Diplomati holandez shprehet i zhgënjyer për procesin

Statusi për në BE, u zbatua vetëm 1 kriter Presidenti, Dool: S'e zgjodhët gjithëpërfshirës Lajmi Ambasadori i Mbretërisë së Holandës në Tiranë, Van Den Dool, u shpreh dje se Shqipëria ka plotësuar vetëm një nga 12 kriteret që vendi duhet të përmbushë për të marrë statusin e vendit kandidat për në BE.

„„„

TIRANE

N

jë tjetër diplomat perëndimor shpreh zhgënjimin për mënyrën e procesit të zgjedhjes së presidentit të Republikës Bujar Nishani. Jo vetëm kaq kritikat shkojnë më tej duke i akuzuar se nuk zbatojnë afatet që vendosin vetë, dhe nga 12 standardet që duhet të plotësohen për marrjen e statusit të BE në tetor janë plotësuar vetëm një, ai i Avokatit të Popullit. Deklarata e ambasadorit u bënë sot paradite në Voskopojë. Një ditë pas ambasadorit Arvizu, është ambasadori holandez Van Den Dool që deklaron se nuk u zgjodh një president gjithëpërfshirës, siç e kërkonte Kushtetuta. "Nuk kam asgjë me Presidentin e ri, e njoh dhe i uroj suksese, por jam i zhgënjyer nga mënyra e zgjedhjes. Kushtetuta juaj kërkon një President gjithëpërfshirës kjo duhej të ishte "- nënvizoi dje paradite nga Voskopoja ambasadori holandez Van den Dool, ku ishte i pranishëm në një takim me minoritetet. Lidhur me reformën zgjedhore ambasadori deklaron se politikanët janë vetë ato që vënë afate dhe i shkelin ato. "Më vjen keq që poli-

Ambasadori holandez në Tiranë Van Den Dool

tika shqiptare nuk arriti të gjejë një konsensus. Tashmë afatet janë shkurtuar. Politika vetë i vë afatet, vetë i sh-

kel ato. Shpresoj që afati të respektohet nga politikanët pasi deri më tani kjo nuk është respektuar".

Për numërimin elektronik, Ambasadori tregoi se nuk do të thotë që nëse aplikohet ky numërim do të kemi zgjedhje të lira. Ai solli shembullin e Holandës e cila kishte aplikuar këtë numërim vetëm një herë. "Nëse politika dhe populli kërkon zgjedhja të lira e demokratike mund të arrihet në cfarëdo lloj mënyrë. Ne në Holandë e kemi praktikuar vetëm një herë dhe tani i jemi rikthyer numërimit me një letër dhe laps të kuq. E rëndësishme është fryma e bashkëpunimit"- deklaroi ambasadori. Për statusin e vendit kandidat, ambasadori holandez deklaroi se nga 12 kriteret vetëm 1 është zbatuar. "BE përcaktoi 12 kriteret por deri tani politika zgjodhi vetëm atë të Avokatit të Popullit ndërkohë që 11 nuk janë plotësuar.Ambasadori kërkoi bashkëpunim për të plotësuar të gjitha kriteter për të marrë statusin e vendit kandidat"

Presidenti

Arvizu: E zgjodhën tre persona

D

y ditë më parë Ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu, kritikoi ashpër procesin e zgjedhjes së presidentit Bujar Nishani. I pranishëm dy ditë më parë në emisionin "Wake up" të Top Channel, Ambasadori deklaroi se zgjedhja e presidentit ishte një proces kushtetues, por u humb shansi i konsensusit. Ambasadori shkon më tej duke thënë se presidenti u zgjodh vetëm nga tre persona, Kryeministri Sali Berisha, kreu i LSI-se Ilir Meta dhe Kreu i PS-se Edi Rama dhe pranon se SHBA është zhgënjyer nga një proces i tillë. Gjatë emisionit Arvizu i cili ndjen se ka gjak shqiptari shton se: Ambasada do monitorojë procesin e verifikimit të firmave që po bën KQZ.

Shkrimi te "Zëri"

Rrëzohet ankesa e Shkëlzen Berishës „„„

TIRANE

K

ëshilli i Mediave të Shkruara i Ko sovës, si organ vetërregullues i mediave të Kosovës, të martën shqyrtoi tri ankesa: ankesën e Bujar Gjikollit, drejtor i repartit të Radiologjisë pranë QKUK-së, kundër gazetës "Koha Ditore", ankesën e Shkëlzen Berishës kundër gazetës "Zëri" dhe ankesën e Klubit për Politikë të Jashtme kundër gazetës "Bota sot". Bordi i Këshillit shqyrtoi ankesën e Shkëlzen Berishës, që ka arritur në

Shkëlzen Berisha

KMSHK përmes avokatëve të autorizuar, e që ka të bëjë me gazetën "Zëri" të datës 16 prill 2012, ku thuhej se "Shkëlzen Berisha ishte takuar me z. Vuk Hamoviç dhe z. Damir Fazliç me qëllim pengimin e projekteve të interkonjeksionit ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë". Ankuesi kishte kërkuar të përgënjeshtrohet kjo pjesë e artikullit dhe që redaksia të kërkojë ndjesë ndaj tij. KMSHK, sipas kërkesës së ankuesit, ka shqyrtuar vetëm pjesën ku bëhet fjalë për këtë takim. Përfaqësuesi i

"Zërit" tha se për takimin në fjalë gazeta ka burimet e veta të sigurta. Gazeta "Zëri" ka botuar përgënjeshtrimin e z. Shkëlzen Berisha menjëherë të nesërmen, me paralajmërim në faqen e parë të gazetës, duke e respektuar Kreun e IV të Kodit të Etikës, "E drejta për t`u përgjigjur". KMSHK konstatoi se në rastin e gazetës "Koha ditore" nuk është bërë shkelje e Kodit të Mediave të Shkruara të Kosovës, ndërsa në rastin e gazetës "Bota sot", KMSHK miratoi pjesërisht ankesën e Klubit për Politikë të Jashtme.


E mërkurë, 27 qershor 2012

POLITIKE

Berisha: Do bëjmë Rrugën e Mëndafshit, Tregti Tiranë-Pekin

K

ryeministri Berisha është shprehur më se i vendosur për ndërimin e një koridori tregtar që do çajë rruzullin në dy pjesë për të bashkuar Tiranën me Pekinin. Duke folur gjatë takimit të nivelit të lartë në 20 vjetorin e krijimit të Organizatës së Bashkëpunimit Ekonomik të Detit të Zi (BEDZ), në Stamboll, Berisha u shpreh sërish për këtë çështje. "Duhet të mbajmë

parasysh se rruga më e vjetër që lidhte kontinentet kalonte përmes këtij rajoni, rruga Egnatia, rruga e mëndafshit. Ka një debat të gjatë për korridorin 8-të, i cili është një mijë kilometra dhe që besoj se ka ardhur koha që vendet tona të angazhohen për ndërtimin e këtij Korridori, i cili është edhe një nga segmentet kryesore e më të rëndësishme të rrugës së mëndafshit. Janë

9

më pak se 150 kilometra të këtij Korridori që mungojnë midis Bullgarisë e Maqedoni dhe Maqedonisë e Shqipërisë dhe tregtia do të kalojë nga Tiranë në Pekin", deklaroi Berisha. I cili nënvizoi se shpreson që në vitet që vijnë, BESC, në interesin më të mirë të vendeve e të zhvillimit global, të ndjekë një politikë më agresive për rindërtimin e infrastrukturave lidhëse ndërkombëtare.

Shefi i njësisë për Shqipërinë: S'janë plotësuar kushtet „„„

TIRANE

JAKIN MARENA

K

LAJME SHKURT Kukan: Të nisënjë histori e re zgjedhjesh

„

Eduard Kukan, Kryetar i Delegacionit të Parlamentit Europian për Evropën Juglindore i sheh si një ëndërr zgjedhjet e lira dhe demokratike në Shqipëri. "E keqja është se reforma elektorale nuk është përfunduar plotësisht. Unë e kuptoj se është përmbyllur 90 përqind e marrëveshjes, por nuk është mbyllur e gjithë marrëveshja. Zgjedhjet e vitit të ardhshëm do të jenë një tjetër mundësi, janë mundësia që të ndryshohet, më në fund, historia e zgjedhjeve në Shqipëri. Unë vazhdoj të shpresoj e të uroj se pas kësaj do të mund të kemi zgjedhje të lira e demokratike në Shqipëri. Kjo është ëndrra ime", tha Kukan.

Berisha-Aliyev: Projekti Tap, i rëndësishëm

„

Berisha zhvilloi takim me Presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, ku u rikonfirmuan marrëdhëniet shumë të mira politike midis të dy vendeve dhe u rikonfirmua vullneti për të zgjeruar e thelluar bashkëpunimin në të gjitha fushat me interes të ndërsjelle midis të dy vendeve. Në veçanti, u theksua vendosmëria e të dy qeverive dhe vendeve për të nxitur investitorët e rëndësishëm të Azerbajxhanit për të investuar në Shqipëri. Biseda u ndal në projektet e mëdha infrastrukturore të transportit të gazit në Europë. Aliyev ripohoi vendosmërinë e vendit të tij që Europa e vendet e rajonit të kenë akses te ky burim i rëndësishëm energjie.

omisioni Europian vlerëson se Shqipëria nuk ka përmbushur ende deri më sot as kushtet minimale për marrjen e rekomandimit për statusin kandidat në vjeshtë. Në takimin përgatitor mbi mbledhjen e pestë të Komitetit të Stabilizim Asocimit PE-Shqipëri, Vassilis Maragos, shef i Njësisë për Shqipërinë në Komisionin Evropian, sqaroi se përmbushja e Marrveshjes politike të Nëntorit, zgjedhja e Presidentit dhe dorëzimi i një numri rezultatesh të prekshme në disa fusha, iu paraqitën autoriteteve shqiptare gjatë vizitës së Majit nga Komisioneri Fule, si një paketë minimale kushtesh për tu plotësuar për statusin. "Këto ishin 3 çështjet kryesore të cilat Shqipëria duhet t'i përmbushë për të lëvizur në rrugëtimin e saj në BE. Por ku qëndrojmë sot? Për zgjedhjen e Presidentit, mendoj se të gjithë në këtë sallë e kemi ndjekur nga shumë afër, dhe siç është përmendur nga disa zyrtarë të BE-së, Kushtetuta u respektua në përgjithësi. Por gjithsesi ka disa shqetësime për ndikimin që kjo zgjedhje ka patur, apo mund të ketë në të ardhmen mbi dialogun politik të vendit. Ne besojmë se kjo është diçka mbi të cilën aktorët politikë duhet të përqëndrohen, për të garantuar se do të ruhet me të vërtetë dialogu politik", tha Maragos. Sipas tij, kushti më kyç e më parësor, që do ndikonte dhe mbi dialogun politik, por dhe pjesën e mbetur të reformave, është plotësimi i Marrëveshjes së Nëntorit. Ai nënvizioi se dy çështjet kryesore u përmendën dhe nga ambasadorja ku beson se të njëjtin opinion ndajnë të gjitha vendet anëtare, se "ky është minimumi që duhet të bëjë Shqipëria në javët e ardhshme, për të ruajtur dialogun politik, por edhe për të krijuar kushtet për kryerjen e reformave të mbetura". Maragos tha se është e rëndësishme që aktorët politikë shqiptarë, si qeveria dhe opozita nga pozicionet e tyre respektive, kanë interesin e përgjegjësinë të punojnë së bashku për të mbyllur këto çështje që mbeten pezull. Kjo është absolutisht e domosdoshme dhe absolutisht thelbësore për ecurinë e Shqipërisë drejt BE-së. Si shembuj pozitivë Maragos përmendi zgjedhjen e Avokatit të Popullit dhe votimin e ligjeve me 3/5, ndërsa kërkoi bashkëpunimin e palëve për çështjen e

KE paralajmëron: Keni dështuar për statusin Kukan: 13 deputetë nga Shqipëria. Numër ters Bashkëpunimi "Këto muajt e fundit kemi një zhvillim shumë pozitiv dhe që ka mundësuar vazhdimin e bashkëpunimit. Kjo mundësoi votimin e të gjitha ligjeve që kërkojnë 3/5, duke plotësuar një prej 12 kritereve" Në foto: Kreu i delegacionit për Evropën Juglindore në Parlamentin Evropian, Eduard Kukan

imuniteteve dhe ndryshimet ligjore për gjyqësorin dhe shërbimin civil. Komiteti ndërparlamentar do mbahet më 11 dhe 12 korrik në Bruksel, datë që

përkon me përfundimin e afatit të reformës zgjedhore. "Kemi informacion se do të vijë një delegacion i plotë nga Shqipëria, prej 13 deputetësh, 13 është

numër ters, por këtu asnjëri s'është supersticioz, pra, do jetë përfaqësim i plotë nga të dy palët, e shpresoj të jetë një mbledhje normale. Besoj se sit-

uata po përmirësohet tani, prandaj ne duhet të mbajmë një takim standart. Standart do thotë se do jetë publik, do zgjasë 2 ditë, e s'do ketë shkurtime, rekomandimet e miratuara bashkarisht do të përfshihen në axhendën e takimit. Ky është takimi normal", tha Kukan.

PS, Marko Bello:

PD, Luçiano Boçi:

"Dështimi për statusin, Berisha duhet të ikë"

"Opozita bllokon, pa ndikim për statusin"

P

M

ër mua s'është suprizë kjo që po ka thënë KE, sepse ne e ndjekim me vëmendje dhe po e shikojmë që qeveria nuk ka bërë pothuajse asgjë. Nëqoftëse deri dje kemi menduar që qerveria e drejtuar nga Berisha është e paaftë, tani po mendojmë që përveçse e paaftë është dhe dashakeqe ndaj procesit të integrimit në BE". Kjo ka qënë deklarata e anëtarit të komisionit për Integrimin, deputetit të PS, Marko Bello. "Berishës dhe qeverisë e tij më shumë se apirata e shqiptarëve për t'u integruar në Evropë, iu untereson interesi i ditës, pasurimi i pushtetarëve e klientëve të tyre në dëm të interesave të popullit shqiptar. Kështu abuzimi me pushtetin, duke filluar që nga Alpetroli, licenca për Lotarinë kombëtare, interkoneksioni me Kosovën dhe prerja e kurorës së Tiranës tregojnë qartë që kjo qeveri përbën një barrë të rëndë dhe është një kosto e lartë për popullin shqiptar dhe duhet larguar sa më parë. Sa më shpejt aq më mirë", tha Bello.

enjëherë ka reaguar anëtari i komisionit të Jashtëm par lamentar, deputeti i PD, Luçiano Boçi në lidhje me debatin e zhvilluar në Bruksel, ku është vënë në dyshim marrja e statusit të vendit kandidat për në BE nga Shqipëria. "Dialogu është një proces gjithmonë i kërkuar e prezent në ambientet politike. Pavarësisht oshilacioneve që ai njeh, ne nuk mund të themi që në politikën shqiptare ai është inegzistent. Karakteristikë e tij e kohëve të fundit është bllokimi periodik i tij me qëllime të qarta penguese nga ana e opozitës, e cila krijon herë pas here artifice në formë kushtesh të panegociueshme. E rëndësishme është që ne gjithmonë e kemi kërkuar ekzistencën e tij si pjesë normaliteti dhe nuk besoj se loja e opozitës për ta zhvlerësuar atë do të ndikojë në vendimin për statusin e vendit kandidat për në BE", ka qënë deklarata e Boçit, dje për gazetën. Duke këmbëngulur dhe njëherë se opozita duhet të japë kontributin e saj në këtë proces.

FISIOMED OFRON SHERBIME FIZIOTERAPIE PROFESIONALE NE NJE AMBIENT KOMOD DHE MODERN. EKSPERIENCA PERENDIMORE DHE APARATURAT E GJENERATES SE FUNDIT JANE TASHME PRANE JUSH. BESOJANI SHENDETIN TUAJ FIZIOTERAPISE PROFESIONALE

Adresa: Rruga e Barrikadave 18/2; Galeria e Tiranes Ish Kinema 17 Nentori, Kat 3 Tel. +355 42 400 418 / Cel. +355 69 20 533 30; E-mail: info@fisiomedal.com / Web: www.fisiomedal.com

 Hernie diskale

 Bursitin

 Skoliozen

 Paralizat e ndryshme

 Enjtjen e krahut

 Celulitin

 Spondiloartrozat

 Tendinitin

 Traumat e gjurit

 Marrje mendsh

 Dhimbjen e nofulles

 Para dhe mbas lindjes


10

E mërkurë, 27 qershor 2012

POLITIKË

Topi: Nëse më del pronë e padeklaruar iki nga politika

U

në detyrohem sot të bëj një interpretim tjetër paiu futur në pasione. Unë interpetoj një ligj që ëshhë miratuar nga Berisha, ligji 7501. Mbi bazën e këtij ligji janë ndfarë toka në kooperative dhe ferma. Dhe shumë afër nga kjo studio, 700 metra, nëse dikush ka nevojë të njohë kryeqytetin i ofroj shërbimin tim, ka qënë kooperativa e Dajtit, sot është komuna. Pas ekzekutimit të ligjit doli një vendim i KM të vitit 1993

nr.161 që thotë: kur nga procesi i ndarjes së tokës, mbesin pjesë të lira, atëherë këto pjesë i kthehen pronarit të ligjshëm. Kjo ndodhi. Eshtë abuzuar shumë rëndë për pronat. Dhe nuk kanë për të marrë pronën e tyre, kanë filluar të rinj dhe po bëhen me flokë të bardha dhe ende skanë marrë pronën”. Kjo ka qënë deklarata e Topit, me të cilën i ka kthyer përgjigjien Sali Berishës për akuzat për pronat. “Jam dëmtuar nga ky

ligj për pronat, por diskutoj një çështje për të gjithë ata që janë dëmtuar. Nga kjo amulli përfitojnë të tjetër. Pasuria e vënë nuk është e vënë me djersë nga disa politikanë. Të dalin të gjithë dhe të bëjnë transparente pronat e veta sikurse kam bërë unë. Nëse me di njeri pronë të padeklaruar deklaroj se heq dorë nga politika dhe nga pronat e mija. Pronat e presidentit janë prona të gjitha transparente”, tha Topi.

Presidenti në detyrë flet për situatën dhe krerët e politikës shqiptare

Topi: Unë do kthehem në politikë si një misionar “Për presidentin Edi Rama nuk duhet të bëjë asnjë koment” „„„

TIRANE

ILVA TARE

Arvizu

vijon nga faqja 1 ...një lloj interesi për tu bërë kavie politike, unë do kthehem si misionar në politike, nëse kthehem. Nëse vota tuaja do ishin përcaktuese, do ia jepnit Berishës...? Sëpari unë duhet të deklarohem pas përfundimit të mandatit, në mënyrën më zyrtare të mundshme, pasi s’pronocohem. Pas mbarimit të mandatit do ti kthehem jetës politike. Mendoni që të jeni kryetar...? Unë do jem bashkëpunues. Do ketë dhe një periudhë pushimi. Presidenti...? Unë do thoja që pavarësisht mosarritjes së konsensusit, problemi i presidentit mbetet kushtetues. S’ka arësye që të kontestohet nga Rama presidenti i ri. Ndryshimet kushtetuese më 2008 u përgatiten nga kreu i mazhorancës dhe opozitës. U konsiderua si një test dhe shans...? Kam një njohje relativisht 20 vjeçare me Nishanin, dhe ka qënë një komunikim korrekt. Eshtë një figurë që i ka të gjitha shanset për të kontribuar. Ndryshimet kushtetuese shkuan në favor të autoritarizmit të dy liderëve politikë. Nga njëra anë ishte një njeri me eksperiencë dhe nga ana tjetër një amatorizëm politik. Ata erdhën me moton, ‘O i fitoj të gjitha o i humb të gjitha’, u ndryshua në 24 orë. Mund të konsideroni si sulm paraelektoral ndaj Ramës...? Unë zotit Rama ia kam thënë gjithçka drejtpërdrejt. Zgjedhja e Presidenti, si u soll opozita...?

“Vlerësoj rolin e vazhdueshëm të përfaqësuesve të SHBA. Në këtë inivciativë unë shoh gjithçka pozitive. E ka vënë në një kontekst të thellë: në nevojën e reagimit të qytetarëve për gjithçka që shqetësohen”.

Në foto: Bamir Topi dhe Edi Rama

Unë të isha të vend të Ramës nuk do ti kisha bërë asnjë koment. Dhe stafi juaj ka kontaktuar me Nishanin...? Unë jam në dijeni që ka një kontakt të natyrshëm për të bërë tranferimin e pushtetit, por dhe ceremoniali. Berisha ia doli mbanë, më 2002, 2007 dhe 2012

për Presidentin..? Eshtë meritë e Berishës, sigurisht. Fakti ka treguar se sidomos pas ndryshimit të Kushtetutës, ligjit zgjedhor, kaloi në një marrëdhënie ku fuqia e kryetarit është absolute. Unë kam folur vetëm njëherë me heshtje. Ka qënë çështja e ligjit të dosjeve. Unë kam pasur dhe kam të njejtin qëndrim, që dosjet në Shqipëri duhen hapur. Ka

ardhur momenti për ta koncetruar tek pjesa e atyre që duan karrierë politike, kanë në dorë fatin e njerëzve.. Nga informacionet që keni, ka në qeveri spiunë...? Unë nuk mund të precizoj ndonjë institucion, sepse sëbashku me aksesin mbi informacion, ke dhe përgjegjësi për ta administruar. Unë nuk

abuzoj. Mund t’ju them që në rrethin e politikës ka njerëz që kanë qënë të lidhur me Sigurimin e Shtetit. Pra po e them në përgjithësuese, ka ish-spiunë në politikë. Mark Marku tha për qeverinë, akush në vendin e vet, Jeni dakord? Në këndvështimin tim po, pavarësisht se komenti i tij vjen me vonesë, është një kontribut për nevojën e ristabilizimit të një filozofie politike ku gjithçka duhet të rregullohet. Marku ka të drejtë të dukshme. Çfarë nuk shkon në këtë vend...? Ka një raport midis push-

tetit dhe shtetit. Nëse shteti vendoset në shërbim të pushtetit, nuk shkon asgjë. Eshtë parë më shumë interesi për pushtetin. Statusi, do ta kalojmë këtë provë për të tretën herë...? Përmes integrimit piqet dhe politika, ndaj duhet të jemi në BE. Por reforma zgjedhore është kusht...? Ka deklarata të tilla, që dhe nëse më vidhen votat, do të marr më shumë se sa duhet për të shënuar fitoren. Duhet të vendosim ligjin, pasi prezumo-

JOB ANNOUNCEMENTS Bankers Petroleum Albania Ltd (Bankers) is a subsidiary of Bankers Petroleum Ltd, a Canadian oil & gas company headquartered in Calgary, Alberta. We are listed on the Toronto stock exchange and also on AIM London. Our web address is www.bankerspetroleum.com Bankers had its plans for the development of the PatosMarinza and Kucova oilfields approved by the Government of Albania. We are also pursuing additional oilfield development opportunities in Albania. The Shareholders, Management and Employees of Bankers are extremely excited by the challenging prospects and opportunities which lie ahead. Having already experienced eight successful years and established ourselves as the leading crude oil production company in Albania, Bankers will continue to make significant investment in its oilfields in the years to come, with demanding targets for increases in reserves, production, and sales. To help us meet our objectives, we are continually looking to add suitably qualified people who can demonstrate qualities including enthusiasm, initiative, team-working, leadership and humility. Bankers' offers competitive compensation and benefits and has a culture of rewarding good performance. We are committed to the principle of equal opportunity in employment and promote a fair and non-discriminatory work environment. We are currently looking for qualified candidates to fill the following vacant positions.

Well Site Supervisor - Six vacant positions Key Requirements: „ Internationally recognized degree in petroleum engineering, preferably in Drilling „ More than ten years of relevant well site supervision experience with an emphasis on heavy oil operations. „ Knowledge and experience in horizontal well drilling. „ Exceptional organizational skills. „ Experience in successfully building and leading a cohesive field team. „ Strong communication skills „ Excellent written and verbal English language skills. „ Excellent computer skills including MS Excel, MS Word and drilling related software. „ Self motivated, energetic and able to work in a team in a challenging environment. 1. Field Geologist (One vacant position) Key Requirements: „ „ „ „

University degree in Geology. More than ten years field geology or equivalent experience. Experience with clastic and carbonate lithology. Experience with geological evaluation of the drilling of horizontal heavy oil wells including geological sample descriptions, gas detector operation and the mechanics

of horizontal drilling. „ Industry certification/training including WHIMS, H2S Alive, First Aid. „ Experience with geological report writing and documentation in English. „ Excellent computer skills including MS Excel, MS Word and Well-Sight Systems software. „ Excellent written and verbal English language skills. „ Self motivated, energetic and able to work in a team in a challenging environment. Applications including a C.V. and cover letter, in English, should be sent in a sealed envelope to the Human Resources Department at the following address: Lagjia "Sheq i Madh", Rr."Leonardo Murialdo", Fier, Albania. Tel: +355 34 2208 45 /6/7/8 Fax: +355 34 220850 or by E-mail to: humanresources@bankerspetroleum.com The deadline for submitting applications is July 8th, 2012. All applications will be considered, and responses sent out as soon as possible.


E mërkurë, 27 qershor 2012

11

POLITIKË

Presidenti dekoron sot Ismail Qemalin dhe firmëtarët e Pavarësisë

P

residenti Topi pritet që të shkojë sot në qytetin e Vlorës, ku do të dekorojë Ismail Qemalin dhe firmëtarët e Aktit të Pavarësisë në një ceremoni që do zhvillohet në godinën e Muzeut të Pavarësisë në Skelë të Vlorës. Presidenti pritet të dekorojë edhe personalitete të tjera nga treva e Vlorës. Topi, në pamundësi për të qenë president në nëntor, po e ndërmerr këtë hap si për t’i treguar qeverisë se duhet ta nisë aty ku mori

rrugë shteti shqiptar. Viti jubilar nuk konsumohet në një ditë. Ka dhe një ekspozitë. Eshtë qytet emblematik për pavarësinë që nuk e ka asnjë qytet tjetër” deklaroi mbrëmë në një intervistë Topi. Ndëkrohë i është rikthyer dhe njëherë ndryshimeve në Kushtetutë për të analizuar diferencën e politikës në 100 vjet. “Përgjegjësi e mazhorancës, që e ka rrënjën tek ndryshimi i Kushtetutës. Në rast se te

ligji mazhoritar, çdo subjekt politik kërkon zgjedhjen e figurave përfaqësuese, me edukim qytetar dhe profesional, aty ku listat që i bëjnë kryetarët ke dhe njerëz që s’kanë komunikim qytetar dhe shpeshherë dhe mangësi të formimit profesioanl. Politika në Kuvend nuk është punësim për të ngritur dorën, por është niveli më i lartë i analizës në fusha të ndryshme, që konkludojnë pas në vendimmarrje të rëndësishme”, tha Topi.

Topi: Kam qënë e jam për hapjen e dosjeve për politikanët

Presidenti: Ka spiunë në kupolën e politikës “Ndryshimet në Kushtetutë, ishin amatoreske” Në foto: Bamir Topi dhe Ilva Tare në emisionin “Tonight”

het se procesi do shkojë drejt vjedhjes, por do fitojë për shkak të votave të shumta. Eshtë e rëndë, këtë s’duhet ta bëjë një politikan. Kur s’arrin partia kryesore e opozitës të mbrojë votën, çfarë mundësish kanë partitë e tjera.

qënë një nga më të mirët dhe më të preferuarit, dhe kjo lidhet dhe me drejtuesin e institucionit. Më 21 janar keni deklaruar se duhet të ketë zgjedhje...? Absolurtisht jo. Asnjëherë.

Po ai që vjedh ka ndonjë përgjegjësi...? Aktorët kryesorë kanë bërë disa veprime, ku dikush pendohet, dikush mendon se ka bërë mirë. Dhe KQZ është vepër e këtyre dy autorëve, pasi kishte një karakter tjetër KQZ.

Fryma e Re Demokratike, sipas formësimit tuaj “frymë”...? S’duhet të shkojmë me aludime, ti japim elementin e du-

Po Gjykata Kushtetuese ka tre vende gjendje vakante...? Unë kam çuar emrat për të bërë rinovimin. Ka qënë një interpretim që duhet rregulluar në mënyrë të tillë që njerëzit të respektojmë ndryshimin e pozicioneve të tre vendeve vakante. Po SHISH..? Jemi një vend anëtar i NATOs dhe në këtë institucione nuk duhet të hyjnë personalitete politike. S’besoj të ketë ndryshime. Ky institucion ka

Dosjet “Me Majkon propozuam ligjin e hapjes së dosjeve më 2006, meqënëse ligji ndryshoi Kushtetuesja më dha të drejtë për “dosjet”

Deri më tani FRD ka një deputet, ka të tjerë...? Në Kuvend kam shumë miq të mi, shumë të mirë. Si e konsideroni Berishën...? Berisha është sot një politikan me një stazh të gjatë në politikë, i provuar në sfida në të politikës dhe unë kam një parim që nuk zhbëj kohën që kam konsumuar vetë, vlerësoj bashkëpunimin me të. Të bashkëpunosh në politike s’do të thotë se je vasal, por bashkëpuntor. Mund të ktheheni tek bashkëpunimi...? Nuk mund të them gjë sot, çdo gjë i takon së ardhmes.

nota vlerësuese.

Bamir Topi dhe Sali Berisha

Po Ramën...? Rama është një individ dhe ai ka kontributin e vet, është kryetar i opozitës, ka më pak ekspericencë të karakterit drej-

tues. Ajo që s’kam kuptuar e nuk e kuptoj, është qëndrimi i Ramës për politikë jashtë Kuvendit. Eshtë defekt. Meta...? Politikan me intuitë, kam

Topalli...? Kemi qënë kolegë në një formacion politika, jemi ndarë në çështje parimore. Politika ka pasion, pozicionime të tjera, ndërsa kreu i shtetit e ka të formatuar gjithçka, me Kushtetutë. Cilin personalitet vlerësoni...? Ismail Kadarenë, është i madh, flet hapur.

Koment

Po prokuroria si ka punuar...? Prokuroria ka punuar drejt, ai është institucion i akuzës, pasi ka të bëjë me institucione të tjera, gjykata mund të nxjerrë dhe pengesa. Ina Rama ka qënë jo keq në drejtimin e prokurorisë. Mandati i kryeprokurorit, si e konsideroni debatin...? Unë për gjerat e diskutueshme i jam drejtuar Kushtetueses.

hur. Unë s’dua të interferoj institucionin e presidentit me iniciativa politike, dua të respektoj deri në fund institucionin.

Mbyll gojën ose paguaj NGA

GENCI KOJDHELI

vijon nga faqja 1 ...aftësia e parlamentarëve për t’u shprehur lirisht ka gjetur mbështetje e zbatim në mbarë botën e arsyeshme dhe të qytetëruar dhe është sot një standart i pacënueshëm kudo. Fatkeqësisht, Shqipëria s’është pjesë e botës së arsyeshme e të qytetëruar. Pardje gjykata e shkallës së parë të Tiranës përkrahu kërkesën e fëmijëve të kryeministrit të vendit, të cilët akuzonin deputetin Sajmir Tahiri për shpifje, pasi ai i kishte denominuar si “të korruptuar.” Gjykatësi, në një proces qesharak me aplikim procedurash ligjore paça-

vure, dënoi deputetin socialist me një gjobë prej 5 milionë lekë (të reja), më thjesht, me 125 rroga të një shqiptari mesatar (ose 10 vjetë punë), apo 34 rroga deputeti. Pa u marrë me detajet procedurale të gjykimit shkel-e-shko, niveli i ndëshkimit ndaj deputetit Tahiri është disproporcionalisht i ashpër dhe i tepruar dhe gjykata e ka tejkaluar me shumë zell (dhe shumë para) qëllimin e mirë për të vënë në vend nderin e fëmijëve të kryeministrit. Në dhënien e vendimit, gjykatësi i (pa)varur ka anashkaluar në mënyrë eksesive parimin se ndëshkimi penal duhet të jetë në përpjestim me dëmin e shkaktuar nga shkelja që ndëshkohet. Sipas Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut, në rastet kur nga fjala e lirë është cënuar imazhi i dikujt, prioritet duhet t’i jepet ndëshkimeve alternative, si psh. publikimi i një ndjese publike, tërheqja publike nga qëndrimi fillestar, apo edhe pub-

likimi i vendimit gjyqësor i cili i konsideron komentet si shpifëse. Gjithashtu gjykatësi dukshëm nuk është në dijeni të dokumenteve dhe qëndrimeve zyrtare të Këshillit të Europës, të cilat i japin prioritet lirisë së fjalës përkarshi pretendimeve të strukturave zyrtare apo personave me pushtet për shpifje e dëmtim imazhi. Akoma më për të ardhur keq është fakti se gjyqtari nuk është në dijeni të qëndrimeve të GjEDNj, e cila duke interpretuar frymën e Konventës Europiane për të Drejtat e Njeriut (si në çështjen Handyside vs. Mbretëria e Bashkuar) është shprehur se Konventa jo vetëm që mbron informacionin dhe idetë e lira e të padëmshme, por mbron edhe ato ide të cilat ofendojnë, shokojnë apo shqetësojnë shtetin e pushtetin. Gjykata e Strasburgut shkon edhe më tej kur pohon se kufijtë e fjalës së lirë shtrihen edhe më gjerë kur nën kritikë është një politikan apo një person i veshur me pushtet dhe që

me dijeni e me dëshirë është i përfshirë në çështje që kanë të bëjnë me publikun. Po ashtu, GjEDNj ka vendosur (në çështjen Castells vs. Spanja) se askush nuk duhet të ndëshkohet penalisht për shpifje, përveç se në rastin kur pala e cila pretendon se i është dëmtuar imazhi provon, përtej çdo dyshimi të arsyeshëm, të gjitha elementet e shkeljes. Sipas pikëvështrimit të GJEDNJ, liria e fjalës është një kërkesë imperative e pluralizmit, tolerancës dhe mendjes së hapur pa të cilat nuk mund të ekzistojë një shoqëri demokratike. Kuptueshëm që në një vend ku gjyqësori është pushteti që perceptohet si më i korruptuari, të presësh nga gjykatat respektimin e Kushtetutës dhe doktrinës europiane do ishte e tepërt, dhe kthimi i tyre në masha të verbra për të mbyllur gojën e popullit opozitar është një ogur i keq që parandjell re të zeza për demokracinë shqiptare.


12

E mërkurë, 27 qershor 2012

EKSPRES BINGO Rezultati i shorteut të datës 26 Qershor 2012 luajtur në TV Klan, numrat ¿tues janë: NUMRAT KANË DALË ME RENDITJEN VIJUESE:

44 57 55 36 70

01 - 11

Çmimi i madh i Ekspres Bingo këtë herë shkon në Tiranë Shumë dhurata e çmime shkojnë në gjithë vendin

E

dhe këtë puntatë Ekspres Bingo bëri të lumtur një sërë fituesish në mbarë Shqipërinë. Me anë të lojës së kontrabiletave por edhe shorteut të hedhur gjatë spektaktlit të ditës së martë, u ndanë një sërë çmimesh për të gjithë ata që kanë zgjedhur të luajnë me këtë lojë. Ekspres Bingo trokiti këtë herë në Bulqizë në familjen e zonjës Meri e cila ¿toi 10.000 lekë të reja, në Ballsh ku Musa Kapllanaj arriti të ¿tonte 30.000 lekë të reja, në Lezhë dhe në një familje shkodrane, ku dhuroi 60.000 mijë lekë të reja. Ndërkaq fitues të shumtë pati edhe gjatë hedhjes së shorteut të Ekspres Bingo. Gjatë kësaj puntate çmimet u ndanë mes Tiranës

dhe qytetit të një mbi një dritareve, Beratit. Çmimi super kutia pati dy bileta ¿tuese dhe të dyja ranë në qytetin jugor. Fituesit e tij do të mund të ¿tojnë 15.775 lekë të reja. Fituesi nga kryeqyteti i çmimit super unaza, do të përftiojë shumën e 31.550 lekë të rejave, ndërsa ¿tuesi i çmimit të madh Ekspres Bingo do të përftojë vleftën e 220.875 lekëve të reja. Edhe bileta e çmimit Ekspres Bingo rezultoi të ishte shitur në Tiranë. Ndërkaq të gjithë ¿tuesit e çmimeve të mëdha duhet të paraqiten të premten në orën 12 në zyrat e Nacional. Sha për të tërhequr çmimet fantastike, që arritën të ¿tonin gjatë shorteut të ditës së martë. Në lojë edhe këtë javë ishte makina

e mrekullueshme, “Chevrolet Spark”, e cila nuk u arrit të ¿tohej nga publiku shqiptar, por që gjithsesi për ata që duan të luajnë me këtë lojë ajo do të jetë përsëri në lojë javën e ardhshme. Kujtojmë që të gjithë qytetarët, të cilët duan të bëhen pjesë e kësaj loje, biletat mund ti gjejnë në pikat e shitjes të Telebingos dhe me vetëm 50 lekë, mund të bëhen fitues të shumë çmimeve që Ekspres Bingo ofron. Pjesë e këtij shorteu është bërë edhe gazeta Shqiptarja.com, e cila ka arritur të shpërndajë bileta falas për lexuesit e saj. Të gjithë ata që nuk kanë patur mundësi ta ndjekin shorteun e ditës së martë live në Televizionin Klan, emrat e ¿tuesve mund ti gjejnë në Shqiptarja.com.

12 - 22 23 - 33 34 - 44 45 - 55

45 26 19 50

24 33 41 49

1 12 27 71

15 30 14 68

32 61 7 48

38 9 34 69

13 43 5 25

31 47 8 40

52 63 17 10

6 74 29 39

PAGESA TOTALE e arkëtuar për xhiron e lojës (lekë):

1,262,150.00

FONDI I FITUESVE për xhiron (50% e pagesës totale):

631,075.00

ZARI I ARTE 3 1. Kombinim ¿tues i Ekspres Bingo per kete jave shitur ne Tirane me date 20.06.2012

15 12 5 6 *

29 25 * 19 24

41 45 43 38 33

48 47 55 * *

68 70 * 61 63

Nr. serial 900023293568 1. Kombinim fitues i SuperKutia shitur ne Tirane me date 20.06.2012

* 1 5 12 11

18 30 26 * 25

* 32 33 45 36

48 52 * 47 56

2. Kombinim fitues i SuperKutia shitur ne Fier me date 20.06.2012

64 69 65 * 74

7 12 1 14 8

Nr. serial 900037375372

* 26 30 24 22

43 * 32 45 36

58 47 52 * 59

72 * * 63 66

Nr. serial 900039869936

1. Kombinim ¿tues i SuperUnaza shitur ne Tirane me date 26.06.2012

9 6 12 * 13

19 27 24 20 26

34 38 * 37 36

55 46 60 * 48

74 * 71 61 *

Nr. serial 900005591175 RAPORTI PERFUNDIMTAR PER FITIMET BINGO Kategoria fituesve Ekspres Bingo Super Kutia Super Unaza Kutia Unaza Zari i Arte

Numri i fituesve 1 2 1 12 906 4,377

Vlera e fituar (leke) 220,875.00 15,775.00 31,550.00 3,155.00 100.00 50.00

FITUESIT E LOJËS TELEFONIKE TË “EKSPRES BINGO”

1. Bulqizë

Mei Musai

10.000 lekë

2. Ballsh

Musa Kapllanaj

30.000 lekë

3. Shkodër

Kujtim....

60.000 lekë

4. Lezhë

Nikoll Marku

20.000 lekë

5. Tiranë

Lili...

10.000 lekë


E mërkurë, 27 qershor 2012

VALË UHF NË PREFEKTURAT: TIRANE - DURRES - LEZHE - FIER

KANALI 158

Mund ta ndiqni A1-Report në këto televizione kabllore: KANALI 50

Do na ndiqni në të gjithë Shqipërinë, Maqedoni, Kosovë, Itali, Greqi dhe në pjesën tjetër të Europës

NE SHQIPERI Televizoni MRM Intel Media Inkusat TVM Devolli Vjosa Toshkez Bradsat Erzeni Luna Mariuxho Permeti

Qyteti Korçë Fier Pogradec Devoll Vlore Lushnje Elbasan Shijak Kavaje Bulqize Permet

Irla Policani Elbasan North & South Kombi Lushnja Prrenjas Alfa Kabell Cakran Kucova Lapardhaja Brado Orikumi Asparag Mati

Berat Berat Elbasan Fier Lushnje Prrenjas Tirane Fier Kucove Berat Elbasan Vlore Rrogozhine Mat

Së shpejti...

Kukesi Orexh Maqellara Multivizion Tata Junior Divjaka M&G Ura Vajgurore Saranda Digital Pupa Roskovec HB-CA Eri A&A Iliria

Kukes Fier Diber Kavaje B.Curri Lushnje Elbasan Berat Sarande Lushnje Fier Peshkopi Ballsh Berat

Reci KGM S3 Ju-al Mamurras Manastiri Belshi ARD&NET

Lezhe Tirane Kruje Lac Fier Elbasan Fier

NE MAQEDONI Multimedia Telenet Skupi Cable

Maqedoni Maqedoni Maqedoni

TELEVIZIONI MË I RI INFORMATIV NË SHQIPËRI Redaksia & Marketing

Rruga: “Dervish Hima”, Tre kullat, kulla e dytë, Tiranë mobile: +355 69 60 60 421 marketing: +355 69 60 60 419 Studiot e prodhimit A1 Rruga: “Aleksandër Moisiu” ish-Kinostudio Shqipëria Sot

origjina e lajmit...

Lajmi në High Definition Jemi një grup mediatik i pavarur nga çdo parti në të cilin rregullat profesionale të informacionit mbizotërojnë mbi luftërat politike

13


14

E mërkurë, 27 qershor 2012

RUBRIKA

NGA

MIRA KAZHANI

Malli për kohën kur ishte ministër i shëndetësisë, pjesëmarrja në politikë prej prej vitit 1992, përkushtimi për të drejtuar spitalin privat dhe lënia hapur e mundësisë për rikthim

Ë

shtë ai që kam takuar edhe para shumë vitesh kur ishte ministër shëndetësie dhe në një nga konferencat për shtyp në vend të thoshte fjalën riprodhim, u ngatërrua ndoshta në një lapsus frojdian dhe tha"ripordhim". Sa shumë qeshëm ne gazetarët edhe ai vetë bashkë me ne. Ishte tipik ai doktori që edhe posti i ministrit apo i politikanit nuk e vishte me atë ngjyrën e akullt dhe distante. Solis e njoh si një burrë me kripë dhe shumë entuziast. Edhe sot mu duk i tillë veçse shumë më i shpërqëndruar se dikur dhe me disa kg të shtuar që ai mi pranoi vetë me atë mprehtësinë me të cilën pikasi vëzhgimin tim. Aktualisht është drejtor mjekësor në spitalin "Hygeia" në Tiranë dhe në zyrën e tij nuk ka asgjë veç një telefoni që bie papushim. Tryeza nuk është e mbushur si dikur me shkresa dhe gazeta, por telefoni bie papushim. Ngrihet njëherë dhe më kërkon ndjesë duke më thënë se një burrëi i moshuar po pret dhe se duhet ta sqarojë se e ka pacient. "Mira, e kam jetën të mbushur me pacientë. Por jo nga ato pacientët që kisha dikur dhe ironizon kohën kur ishte aktiv në politikë". Solis mendon se politika jonë është e sëmurë? E pyes unë. -E sëmurë dhe pa doktor. Jo doktorin e kemi dhe kryeministër madje. Jo pak për të qënë mirë me shëndet e ngacmoj unë. Ai nuk e vazhdon më tej, por e kalon me një të qeshur dhe mënyra si lëviz kokën më bën të mendoj se nuk e shikon aspak me indiferencë dhe duket që të paktën për disa gjëra e simpatizon atë, por pak më vonë do ta pyes hapur. I pëlqen të flas shumë për spitalin ku po punon: -Spitali është i liçensuar për të gjitha llojet e shërbimeve përveç shërbimit të psikiatrisë e djegjes. Ka 220 shtretër , 11 salla operacioni, reanimacionin më modern të mundshëm. Është i vetmi spital i projektuar që në fillim si i tillë dhe jo si godinë e përshtatur. Çmimet? - Ofrohen brenda paketave dhe jane tepër konkuruese. Je mërzitur duke punuar në spital, të ka marrë malli për pak politikë, parlament, pse jo dhe ministri? -Kam qysh nga viti 1992 që jam marrë aktivisht me politikë dhe jo si "ushtar". Menjëherë sapo mbarova mandatin si deputet i Kuvendit mu ofrua puna si drejtues ne spitalin ku punoj dhe e pranova si sfidë. E njoh shumë mirë si sistemin shëndetësor Europian, ashtu dhe atë në vendin

MJEKU POLITIKAN Leonard Solis, skaneri i jetës së ish-ministrit tonë. Njoh politikat shëndetësore, prioritetet, politikat sociale, pikat e dobëta dhe nevojat. Më mungonte një fushë tepër e rëndësishme si sistemi privat! Mendoj se më ka shërbyer për të kompletuar njohuritë e mia! Është tjetër ta imagjinosh e tjetër ta provosh! Për politikën më merr shumë malli. Për politikën konstruktive dinamike kontributive në zhvillimin e vendit dhe jo si një art bllokimi! Për ministër? Jo (të paktën jo akoma)! Çfarë të mungon më shuma nga koha e mbledhjeve të qeverisë së Nanos. Ende nëpër tavolina gazetarësh qarkullojnë batutat e tua? -E them pa ekzagjeruar:Mbledhjet e qeverisë së Nanos kanë qenë gjëja më serioze që kam provuar. Nano drejtonte me art e dhunti!! Batutat e thëna në kohën e duhur e me masën e duhur janë si posterat elektorale që përmbajnë shumë esencë e jetojnë gjatë! Po ashtu nuk prodhohen (pordhohen, thotë ai me humor pasi unë i kam sjellë në dritë një batutë ministrore) me zor e duke u shtrydhur! Nga zori dalin shume gjëra, por jo batuta e shakaja. Batuta vret, operon ose shëron. Pse mjekët flasin me fjalë të pista, dhe aq më tepër ju shkojnë shumë. në fakt edhe gazetarët nuk janë shumë pas, por mjekët ruajnë vendin e parë i them unë atij. -Nuk është e vërtetë që të gjithë mjekët flasin me fjalë të pista. Koprolalia është individuale, por edhe profesioni skalit disa tipare të personalitetit të njeriut. Mjekët e njohin njeriun në çdo detaj, në cdo qelizë, të paktën aspektin fizik e kufijtë e cdo organi (përveç trurit ). Jo te gjithëve u shkojne, sidomos kur nuk ruajnë sensin e masës e përdoren pa vend. Çfarë është jeta e një njeriu?

Ç'është jeta, lumturia e disa përkufizime të tilla janë të vështira për t'i kornizuar. Secili thotë një pjesëz të përkufizimit e askush të gjithën. Çdo njeri ka dy jetë. Atë në barkun e nënës (7-9 muaj) dhe atë jashtë barkut të nënës. Janë ca punë të zotit qe sa më thellë t'i mendosh aq me i çarmatosur ngelesh. Të gjithë shkencëtaret e mëdhenj në fund kthehen në besimin tek zoti pasi kufijtë janë të paimagjinueshem. Kush janë pacientët më frikacak burrat apo gratë, apo fëmijët? -Është individuale! Por më frikacakët janë ata që kuptojnë më shumë. Sa më pak të dish, aq më i "çartun" bëhesh! Trimëria varet dhe nga lloji i sëmundjes e prognoza që të ofron shkenca e mjeku. Është detyrë e mjekut që të ofrojë shpresë në cdo kohë edhe për situatën më të vështirë! Ndërsa ai më flet me pasion për

Mbledhjet e qeverisë së Nanos kanë qenë gjëja më serioze që kam provuar. Nano drejtonte me art e dhunti!! punët e një mjeku dhe kureshtinë naïve timen për magjinë e jetës që është gjitmhonë në dorë të njeriut dhe zotit për disa të tjerë. Unë personalisht besoj tek njeriu dhe universi, por kjo pak rëndësi ka. Në mënyrë isntiktive më vjen të flas me të për politikën. Më han gjuha disa ngacmime për të. -Si tu dukën ndryshimet në kabinet? Për Berishën të detyruara, për Metën të dëshiruara!! Ju e dëshiruat shumë Nanon president? Pse? Shumëkush dyshoi se ai në vend të ishte një president mbi palët mund të qe i uritur për pushtet? -Është qartësisht më lart nga të tjerët për nga shpirti qytetar, kapaciteti intelektual, toleranca njohja e politikës se brendshme e të jashtme. Aktualisht do te ishte autoritar, mbi palët e për të gjithë. Do te mbushte ato

Në foto: Leonard Solis duke folur për Shqiptarja.com

ngërce të politikës që sot mundohemi të na i zgjidhin të huajt. Fatkeqësisht ne nuk jemi vetëfunksionues. Për çdo problem që nuk zgjidhet duhet patjetër të thërrasim të huajt ose në rolin e negociatorit ose të arbitrit. A mendoni se ai do të mund të rifutet sërish në politikë, ka një lëvizje të re nga ana e tij dhe a do t'i bashkoheshit asaj lëvizje? Rifutja në politikë është maratonë e jo vrapim 100 metërsh! Sidomos me këtë kod ku ka vetëm mure të larta. Portat janë mbyllur me dy çelësa. Njërin e mban Berisha e tjetrin Rama! Nanos çdo lëvizje i takon me dhe brenda Partise Socialiste. Është ende heret. Tani po nxehet koha. Ju vetë a keni ndonjë ofertë nga politika? Kush kërkon, gjen. Nuk kam kërkuar ende pasi kam qenë shumë i impenjuar prane spitalit e me njerëzit. Unë nuk e kam luksin të mbyll telefonin asnje sekondë edhe natën. Kjo me jep edhe lodhje edhe kënaqësi. Aq më tepër që politika së fundmi ka qenë për të qarë hallin. E kjo për të gjitha palët. Mes Berishës, Ramës dhe Metës kë do zgjidhnit? Aktualisht më i qarti është Berisha. Edhe Meta po ashtu shfrytëzon me rendiment të lartë resurset e veta politike. Çfarë është Berisha? Po Rama? Po Meta? -Përkatësisht kryetar i PD, PS dhe LSI. Po presidenti i ri Bujar Nishani? Nga të gjithë që u paraqitën është më i miri. Më shumë duhet të falenderojë Ramën për zgjedhën e vet sesa ata që e propozuan. A e bëri mirë punën Bamir Topi? -Midis mirë dhe keq do thoja shumë keq! Më shtoi mallin për Moisiun!! A ju pëlqen Arvizu? Është i qartë dhe i drejtpërdrejtë. Kjo vjen edhe për merita individuale por edhe për shkak të shtetit që përfaqëson. Po Sequi? Wollfarth? E shikoni si më behen pyetjet kyç për rëndësinë e pazëvëndësueshme të organizmave ndërkombëtare? Ne, ende nuk i shërojme dot plagët tona pa to. Natyrisht jemi të vegjël, por jo në çdo qelize roli i tyre duhet të jetë kaq i domosdoshëm. Duhet të jetë i nevojshëm dhe në disa pika kardinale i domosdoshëm. Ta mbyll si prift- ne duhet edhe ta duam e respektojmë më shumë njëri-tjetrin! Ndërsa bëhem gati të largohem dhe mezi e bind që sekretarja ta na shkrep një foto me Blackberry-n tim, ai më duket se nuk ka ndryshuar fare gjatë kësaj kohe larg politikës. U përpoq të më thoshte se nuk e kishte marrë malli shumë por nuk mund të them me siguri se Leonard Solis është nga ata doktorë që nuk i njeh "sëmundjet" e tij. Politika dhe pushteti janë një sëmundje kronike për fat të keq.


E mërkurë, 27 qershor 2012

15

AKTUALITET

Hakersat bullgarë dënohen me 20 vite burg dhe gjobë

G

jykata e Tiranës i ka dhënë fund shqyrtimit gjyqësor për pesë bullgarët e akuzuar për klonim të kartave të bankomateve duke i dënuar gjithësej me 20 vite burg dhe 2 milion lekë gjobë. Pas 10 seancave gjyqësorë trupi gjykues i kryesuar nga gjyqtari Artan Gjermeni, i ka shpallur fajtor pesë shtetasit e huaj, mbi të cilët rëndon akuza e “mashtrimit komputerik” më shumë

se një herë. Gjykata ka dënuar secilin nga të akuzuarit me nga 6 vite burg dhe 600 mije lekë gjobë por për shkak të pranimit të akuzës ata përfitojnë uljen e një të tretës së dënimit duke vuajtur vetëm 4 vite burg dhe 400 mije lekë gjobë.Sipas gjykatës të pandehurit Dragomir Bonev, Ivo Ivanov, Nikolay Tsonev, Pavel Milenov dhe Aleksandar Kolev kanë bashkëpunuar me njeri-tjetrin, me qëllim

kopjimin e të dhënave të kartave bankare që u përkasin klientëve te bankave shqiptare të nivelit të dytë “Raiffeizen”, “Intesa Sanpaolo”, “Union Bank” dhe “ProCredit Bank”. Kopjimi i të dhënave bankare është realizuar me anë të vendosjes në ATM-të e bankave, të disa pajisjeve elektronike “Skimmer”, të përshtatura për kopjimin e të dhënave të kartave dhe ruajtjen e tyre.

Policia arreston minorenin G.P si autor të vjedhjes së troprojës së kryeprokurores

Gjendet grabitësi i gardistes Marie Rama u grabit në 15 qershor, autori i mori pistoletën “Makarov”. Minoreni: Armën e shita kundrejt shumës 300 mijë lekë të vjetra. Policia në kërkim të blerësit

Lajmi 24 orë

Pas 15 ditë nga vjedhja e banesës së truprojës së kryeprokurores Ina Rama, policia arreston si autor të saj minorenin 14-vjeçar me inicialet G.P. Gjatë marrjes në pyetje ky i fundit ka treguar se armën që i kishte marrë gardistes e ka shitur tek një person tjetër, kundrejt shumën prej 300 mijë lekë të vjetra. Tashmë policia vijon hetimet për identifikimin dhe arrestimin e blerësit.

„„„

TIRANE

ELTON QYNO

A

rrestohet në Tiranë personi që grabiti pis toletën e troprojës personale të kryeprokurores Ina Rama. Policia ka identifikuar si autor një minoren të moshës 13-vjeç me inicialet G.P., të cilit veç dokumentimit të grabitjes së banesës së gardistes Marie Rama, i janë “faturuar” dhe pesë raste të tjera në të cilat mendohet se ai është autor i vjedhjesve. Pas arrestimit dhe marjes në pyetje të minorenit, ky i fundit ka pranuar autorësinë e krimit duke pohuar se të gjitha paratë e fituara i ka hargjuar duke luajtur kazinë dhe lloto sportive. Pyetja e 14-vjeçarit është

Brenda një dite ai ka vjedhur dy banesa në këtë rrugë, ndërkohë që në 3 qershor ka vjedhur një tjetër shtëpi në rrugën “5 Maji”

Në foto: Kryeprokurorja Ina Rama me truprojen e saj

bërë në prani të një psikologu, ku para efektiva të seksionit të vjedhjeve 14-vjeçari ka pohuar se është autor edhe i vjedhjes së banesës së gardistes Marie Rama. Ai ka treguar se nuk kishte asnjë informacion mbi banesën që ka hyrë për të vjedhur, por sapo ka parë armën e zjarit dhe disa sende personale i ka marrë ato dhe është larguar menjëherë me shpejtësi.Pas 24 orësh pistoletën tip “Makarov” minoreni ka treguar se ja ka shitur një personi kundrejt shumën prej 300 mije lekë të vjetra. Nisur nga kjo situatë, policia tashmë ka marrë të dhënan e sakta për

truprojës së kryeprokurores Ina Rama, rezulton se minoreni me inicialet G.P është autor edhe i pesë grabitjeve të tjera në kryeqytet. Gjatë marjes në pyetje nga policia 14-vjeçari ka treguar se ka grabiPas arrestimit dhe administrimit tur një banesë në në dosje të deklarimeve të rrugën “Besa”, si minorenit me inicialet G.P, ky i dhe një tjetër shtëpi fundit është lënë sërisht i lirë për po në këtë zonë. Brenda një dite ai ka shkak të moshës tepër të ulët. vjedhur dy banesa në këtë rrugë, ndërkohë që në 3 truan në emër të Gardës së qershor ka vjedhur një tjetër shtëpi në rrugën “5 Maji”, Republikës. GJASHTË VJEDHJET duke vijuar në 11 qershor me Veç vjedhjes së banesës së një grabitje tjetër në rrugën blerësin dhe tashmë ka filluar verifikimet për lokalizimin dhe arrestimin e këtij shtetasi, që ka blerë nga minoreni pistoletën që është e rregjis-

“Dervish Lusha”. Ndërkohë që në 15 qershor minoreni ka sfiduar të gjitha parashikimet duke arritur të hyjë në banesën e familjes së gardistes Marie Rama, duke marrë prej andej një armë zjari tip “Makarov” dhe disa sende personale të saj. Pas arrestimit dhe adminstrimit në dosje të deklarimeve të minorenit me inicialet G.P, ky i fundit është lënë sërisht i lirë për shkak të moshës tepër të ulët. Ai do të ndiqet penalisht në gjëndje të lirë dhe se aktualisht materialet hetimore rreth kësaj çështje i kanë kaluar për hetime të mëtejshme Prokurorisë së rrethit Gjyqësor. Ky nuk është rasti i vetëm që autorë të një seri vjedhjes në Tiranës rezultojnë të jenë fëmijë minorenë, të cilët duke mos pasur një trajtim nga familja detyrohen të vjedhin banesa të ndryshme për të siguruar jetesën.

N

jë grup kriminal ka organizuar trafikimin në drejtim të italisë të një sasie prej 227 kg drogë me një kamion. Drejtuesit e këtij grupi kanë përdorur emrin e një hamalli shtetasit Ramzan Haliti, për të kryer të gjitha veprimet e tyre kriminale. Në çdo veprim ata janë prezantuar si Ramazan Haliti, i cili gjoja sikur interesohej për të kryer një rrugë në qytetin e “San Benedeto” ku do të blinte peshk të ngrirë. Për të kryer një rrugë në këtë qytet, grupi kriminal i fshehur nën emrin e hamallit Ramazan Haliti ka pajtuar një shtetas të quajtur Besnik Yzeiraj, punonjës pranë drejtorisë së peshkim-

Pesë vjedhes u ndaluan në katër aksione të ndryshme, njoftoi policia e Sarandës, në jug të vendit. Gentian Cara, 28 vjeç, banor i Tiranës, J. P., 37 vjeç, banor i Sarandës, Kasem Selmani, 55 vjeç, banor i fshatit Gjashtë (Sarandë), Xhovalin Lala, 30 vjeç dhe Gjergj Ndoka, 30 vjeç, që të dy banorë të lagjes nr.3 në qytetin e Sarandës, u ndaluan në flagrancë gjatë 24 orëve të fundit, teksa po konsumonin veprën penale të “Vjedhjes”, thuhet në komunikatën e policisë.

Zall-Baster, sekuestrohen 3 mijë rrënjë kanabis

„

Vijon operacioni kundër kultivimit dhe shitjes së lëndëve narkotike në Zallbastar të Tiranës. Burime nga policia e kryeqytetit bëjnë të ditur se janë zbuluar dhe sekuestruar rreth 3 mijë rrënjë kanabis sativa. Sipas policisë, lënda narkotike u zbulua në një fushë me patate, teksa është përcaktuar komision për djegien e bimëve narkotike.

Mister, zhdukja e 2-vjeçares në Lushnjë

Trafik droge, nën emrin e hamallit TIRANE

Sarandë, kapen pesë persona për vjedhje

„

„

Ngjarja në Durrës

„„„

LAJME SHKURT

it në Durrës. Në fakt hetimi ka treguar se Yzeiraj ka qënë pjesë e këtij grupi kriminal, i cili për të qëndruar skemës edhe në deklarimet e dhëna në prokurori ka pohuar se e kishte autorizuar shtetasi Ramazan Haliti që të ushëtonte në drejtim të italisë pasi për një javë nuk e kishte shoferin e kompanisë. Për këtë udhëtim Yzeiraj do të merte 150 euro kundrejt udhëtimit që do të bënte, por që në fakt nuk u krye kurrë për shkak se kamioni gjatë kontrollit në pikën doganore të Portit të Durrësit është bllokuar së bashku me 227 kg lëndë narkotike të llojit hashash. Nga ana e të pandehurit Besnik Yzeiraj, është pretenduar se “punëdhënësi” i tij quhej Ramazan

Haliti dhe banonte në qytetin e Durrësit. Ndërkohë që nga ana e prokurorisë është identifikuar një personi me emrin Ramazan Haliti, banor i qytetit të Durrësit, punëtor ngarkim-shkarkimi në Portin e Durrësit. Nga tërësia e hetimeve të kryera rreth këtij personi, nuk ekziston asnjë lloj dyshimi për përfshirjen e tij në kryerjen e kësaj vepre penale. Ky person nuk njihet nga i pandehuri Besnik Yzeiraj, si dhe nuk është takuar asnjëherë me të. Nisur nga kjo situatë prokuroria ka vendosur ti komunikojë akuzën e “Trafikimit të lëndëve narkotike” të mbetur në tentativë ndaj shtetasit Besnik Yzeiraj. Aktualisht çështja ndaj tij i ka kaluar gjykatës për shqyrtim gjyqësor.

Mbetet i paqartë fati i një vajze 2-vjeçare, pas aksidentit të ndodhur gjatë natës në Kolonjë.Sipas policisë, tre shtetasit Mikail Dhana 51 vjeç nga fshati Verri i Fierit, si dhe dy bashkëshortët romë Besmir dhe Arinarda Hasllani 25 dhe 22 vjeçe, kanë qenë duke udhëtuar me një automjet, i cili ka dalë nga rruga duke përfunduar në kanal,por fatmirësisht pa pasoja të rënda për asnjërin nga tre personat. Policia konfirmon se të tre ata ishin në gjendje të dehur, çka ka qenë edhe shkaku u aksidentit. Por enigmatike mbetet vendndodhja e fëmijës së çiftit, vetëm 2 vjeçe Denarda, për të cilën e ëma ka pretenduar se ndodhej në mjet, në momentin e aksidentit.


16

E mërkurë, 27 qershor 2012

AKTUALITET

Grabitën 700 mln lekë akuza i konfiskon vetëm 15 mijë euro

N

jërit prej anëtarëve të grupit kriminal të koduar me termin “Hijet e Natës” prokuroria ka vendosur ti konfiskojë shumën prej 15 mijë euro, të gjendur në një llogari bankare. Nga hetimi dhe gjykimi i çështjes ka rezultuar se shtetasi Sajmir Kuçci nuk ka mundur të faktojë origjinën e kësaj shume financiare dhe për pasojë me kërkesë të prokurorisë,

gjykata ka vendosur të konfiskojë shumën prej 15 mijë euro që rezulton në një nga llogaritë bankare të familjarëve të të dënuarit Kuçi. Ky i fundit është dënuar nga drejtësia me 11 vjet burg pasi akuzhej për një seri grabitjesh në Tiranë dhe zonën e Durrësit. Së bashku me tetë persona të tjerë, Sajmir Kuçi ka kryer dhjetëra grabitje, kryesisht të kasafortave, duke

arritur të përvetësojnë një shumë financiare që në total kap shifrën rreth 700 milion lekë. Grabitja me e bujshme ishte ajo e vjedhjes së kasafortës në banesën e biznesmenit Ilirjan Çela, prej nga arritën të përfitojnë rreth 500 milion lekë. Mes rasteve të grabitura renditet dhe vjedhja e një Lap-Topi në ambasadën Daneze.

Prindërit nga Burreli njohin fëmijën në maternitet Lajmi Zhduket për disa orë një foshnjë 1-mujorëshe e cila pasi është vjedhur në Durrës është gjendur nga policia në zonën e Laprakës në Tiranës. Foshnja ndodhej brenda një automjeti, i cili është grabitur nga një person, fill pasi drejtuesi i makinës së bashku me bashkëshorten e tij kanë dalë nga makina dhe kanë hyrë në një dyqan për të blerë frigorifer.

„„„

Grabitet makina së bashku me foshnjën Çifti Mellani qëndroi për të blerë frigorifer në kryeqytet. Pas kësaj autori është larguar me automjetin e vjedhur në drejtim të veriut, ndërkohë që të qarat e foshnjës një muajshe kanë tërhequr vëmendjen e disa kalimtarëve, të cilët kanë njoftuar policinë për praninë e një foshnje të braktisur në ambjentet e çerdhes. Në vendin e ngjarjes kanë shkuar efektivë të komisariatit nr.3 në Tiranë, të cilët pasi kanë marrë foshnjën e kanë transportuar atë në drejtim të maternitetit

TIRANE

ELTON QYNO

N

jë grabitje që është e denjë për një skenar filmi horror ka ndodhur në zonën e plazhit të Durrësit, ku një person i paidentifikuar ka vjedhur automjetin tip “Benz Vito” së bashku me një foshnjë vetëm një mujorëshe. Ngjarja është rregjistruar në orët e mbrëmjes, kur një person që mendohet se është identifikuar dhe shpallur në kërkim nga policia, ka zbritur nga një automjet dhe ka marrë mjetin tip “Benz Vito” të lënë të ndezur nga pronari i tij shtetasi Eglantin Mellani. Sipas të dhënave të policisë së Durrësit ky i fundit së bashku me bashkëshorten e tij shtetasen Albina Mellani, kanë lënë foshnjën vetë në makinën e ndezur dhe janë larguar për disa minuta në një dyqan që tregtonte paisje elektroshtëpiake, ku janë interesuar për të blerë një frigorifer. Mirëpo teksa çifti me origjinë nga Burreli por banues në Tiranë në zonën e Kinostudios, interesoheshin për çmimet e frigoriferëve, një person ka shfrytëzuar lënien ndezur të makinës, duke hipur në të dhe larguar me shpejtësi në drejtim të Tiranës. Grabitjen e mjetit e kanë vënë re disa nga dëshmitarët, ndërkohë që Eglantin Mellani ka arritur të dallojë autorin nga ambjentet e brendshme të dyqanit, por në fakt ska mundur ta ndalojë atë. Me shpëjtësi ai ka dalë nga dyqani duke i bërë thirje autorit të ndalojë, por që në fakt personi nuk është bindur, duke u larguar me shpejtësi. Dje gazeta “Shqiptarja.com” ka arritur të kontaktojë me shtetasin Eglantin Mellani, por ky I fundit ska pranuar të

LAJME SHKURT

Pallati ku banon çifti Mellani

flasë rreth grabitjes së makinës dhe fëmijës së tij.

DORËZIMI I FOSHNJËS

Teksa grabitësi është larguar me shpejtësi në drejtim të Tiranës, duke menduar dhe shpresuar për vendin se ku do ta shiste automjetin e vjedhur, vëmëndja e tij është tërhequr nga një person që ndodhej në

sediljen e pasme të makinës. Britmat e foshnjës që ndodhej brenda në makinë kanë prishur të gjitha planet e grabitësit, i cili për të humbur nga gjurmët e policisë, ka vendosur që në orët e mesnatës, (rreth 23:30) ka vendosur që foshnjën ta lerë në ambjentet e jashtme të një çerdheje që ndodhet në zonën e Laprakës

ternitetit është bërë njohja, ku dy prindërit në prani edhe të efektivave të policisë kanë konfirmuar se foshnja e gjetur ishte fëmija e tyre.

GJETJA E MAKINËS

Pas gjetjes së foshnjës Policia e Shtetit përqëndroi të gjitha kërkimet e saj për lokalizimin e autorit të grabitjes së automjetit tip “Benz Vito”. Disa postoblloqe policie u ngritën në Tiranë, Kavajë, Durrës, Krujë, Lezhë dhe Laç me qëllim ndalimin e automjetit të grabitur por që në fakt asnjëri prej këtyre nuk dha rezulPas gjetjes së foshnjës Policia e tat. Mjeti është gjenShtetit përqëndroi të gjitha kërkimet dur dje në zonën e saj për lokalizimin e autorit të mes Milotit dhe grabitjes së automjetit tip “Benz Vito” Laçit, ku ishte braktisur nga autori. Në vendgjarje kanë sh“Mbretëresha Geraldinë”. Të kuar efektivë të policisë të cilët informuar për gjetjen e një kanë fiskuar disa gjurmë foshnje të braktisur në papilare të autorit, me qëllim kryeqytet, policia e Durrësit ka krahasimin e tyre me gjurmët vendosur që së bashku me dy e mbledhura në arkivën polishtetasit Eglantin dhe Albina core. Pas kryerjes së këtij proMellani që kishin depozituar cesi, policia bëri me dije se ka denoncimin, kanë udhëtuar ngritur dyshimet e saj për një urgjent në Tiranë për të bërë person që mendohet se është ballafaqimin e foshnjës me dy autor i kësaj ngjarje, por nuk prindërit. Në ambjentet e ma- ka dhënë emrin e tij.

„ Aksidenti në Tiranë, vdes drejtuesi i motorrit

Drejtuesi i një motorri të aksidentuar mesditen e djeshme në bulevdarin “Zogu i parë” ka ndëruar jetë në Spitalin Ushtarak. Viktima është 34-vjeçari Altin Zuraj i cili dje u përplas nga një makinë në qëndër të kryeqytetit, pranë hotel Tiranës. Edhe pse dëshmitarët e rastit kanë bërë transportimin me shpejtësi drejt spitalit ushtarak, Zuraj nuk ka mundur ti shpëtojë plagëve të marra nga ky aksident. Sipas policisë rrugore 34-vjeçari Zuraj po lëvizte me motorr në bulevardin “Zogu i parë” dhe është përplasur nga një makinë me targa të qytetit të Beratit.

„ Grabisnin në Velipojë, policia arreston dy hajdutët

Dy persona të shpallur në kërkim mpër vjedhje janë identifikuar dhe vënë në prangat e policisë së qytetit të Shkodrës. Burime zyrtare nga policia e këtij rrethi thanë se të prangosurit janë 30-vjeçari Krenar Shabani dhe 25vjeçari Krenar Medja të dënuar me parë për akuzën e vjedhjes. Që të dy personat janë banorë të lagjes “Skëndërbeg” të qytetit të Lezhës, ndërkohë që grabitjet I kanë kryer në zonën e Velipojës. Mësohet se arrestimi i tyre erdhi pasi dy ditë më parë në bashkëpunim me njëritjetrin në plazhin e Velipojës kanë vjedhur një banesë private, disa bizhuteri dhe sende personale të të zotëve të shtëpisë.

Qëlloi punonjësin e ambasadës

Zhduket pa adresë 45-vjeçari Lekaj „„„

N

TIRANE

jë person që akuzohet nga prokuroria e Tiranës për veprën penale të kryerjes së “Veprimeve të dhunshme ndaj vendeve të punës të përfaqësuesve të huaj” është zhdukur, duke mos u paraqitur në gjykatë për disa seanca me radhë. Adrian Lekaj, rezulton se në muajin Shkurt të këtij viti ka tentuar të hyjë me forcë në ambjentet e ambasadës Italine, dukë kërkuar të takonte ambasadorin e këtij shteti. Por dëshirës për të hyrë brenda në ambasadë, i janë kthyer kundra punonjësit e shërbimit të sigurisë së kësaj ambasade, të cilët nuk kanë lejuar 45-vjeçarin të depërtojë në am-

bjentet e brendshme të institucionit Italian. Nisur nga kjo situatë Adrian Lekaj ka ushtruar forcë ndaj punonjëse duke i qëlluar ata me grushta. Kjo ka bërë që në vendin e ngjarjes të mbërijnë efektivë të policisë të cilët kanë shoqëruar 45-vjeçarin në ambjentet e komisariatit nr.1. Pikërisht në polici Lekaj është marrë në pyetje, ku ka treguar se kërkonte të takonte ambasadorin,pasi ndihej i persekutuar lidhur me procedurat e dokumentacionit për punë në shtetin Italian. Çështja ka shkuar në prokurori, dhe se ndaj 45-vjeçarit Lekaj janë zhvilluar hetimet në gjendje të lirë, me shpresën se ai do të paraqitej për të dhënë pretendimet e tija.Disa herë me

radhë prokuroria ka autorizuar policinë të kryejë kontrolle në adresën e dhënë nga i pandehuri, por që në fakt të gjitha përpjekjet kanë qënë të kota për shkak se adrresa e dhënë prej tij ka qënë një mashtrim. Tashmë dosja ka mbëritur në gjykatën e Tiranës dhe se prej disa seancash i pandehuri që tentoi të hyjë me forcë në ambasadën italine nuk është paraqitur në asnjërën prej tyre. Gjykata ka urdhëruar policinë të bëjë verifikime në zonën e komisariatit nr.1 por që në fakt të gjitha kërkimet e efektivave të policisë kanë qënë pa rezultat. Aktualisht shtetasi Adrian Lekaj konsiderohet i zhdukur nga gjykata,çka do sjellë pezullimin e procesit gjyqësor.


E mërkurë, 27 qershor 2012

17

AKTUALITET

Abuzimi me detyrën

POLICËT e komisariatit nr. 3 ndaluan në mënyrë të paligjshme të riun dhe ushtruan dhunë

Dhunimi i kamarierit 3 policë në prokurori Hetime për shpërdorim detyre dhe dhune „„„

TIRANE

HABJON HASANI

T

re policë të Patrullës së Përgjithshme të komis ariatit nr.3 të kryeqytetit janë nën hetim për ushtrim dhune dhe shkelje të ligjit për policinë. Hetimi ka nisur vetëm pak ditë më parë nga prokuroria e Tiranës pas referimit të dosjes nga Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm në Ministrinë e Brendshme. Ngjarja për të cilën akuzohen tre policët zë fill në muajin Maj të këtij viti, kur një kamerier i cili sapo kishte mbyllur turnin rreth orës 24:00 të natës është ndalur nga policët

Lajmi Shërbimi i Kontrollit të Brendëshëm ka dërguar në prokurori tre policë të komisariatit numër 3 të Tiranës për dhunë dhe tejkalim detyre. Sipas hetimeve, policët e patrullës së përgjithshme e kanë ndaluar të riun kamarier dhe duke e menduar për hajdut e kanë dhunuar atë.

e patrullës të cilët i kanë kërkuar një dokument identifikimi. Mësohet se kamerieri u ka thënë se nuk kishte mjet identifikimi për momentin dhe policët i kanë bërë atij kontroll fizik duke i gjetur në trup rreth 15 mijë lekë të reja, të cilat ishin lekët e xhiros së lokalit të cilat kamerieri do i

dorëzonte të nesërmen në mëngjes. Pasi i kanë gjetur lekët policët e kanë akuzuar atë duke i thënë se ai ishte hajdut dhe e kanë shoqëruar për në komisariat. Kamerieri fillimisht ka kundërshtuar por është marrë forcërisht madje rezulton se ai është goditur në komisariat.

Sipas raportit të SHKB-së, gjatë ndalimit të kamerierit nuk është mbajtur procesverbal madje atij i është mohuar dhe e drejta për të dhënë deklarim në polici. Në mëngjes kamerieri ka shkuar në shtëpi dhe familjarët e tij kanë konstatuar shenjat e dhunës në trup nga ku më pas xhaxhai i tij ka kontaktuar SHKB-në. Agjentët e SHKB-së kanë çuar ankimuesin për kontroll mjeko-ligjor ndërsa mjeku e ka konsideruar dhunën që ka pësuar kamerieri si plagosje të rëndë duke i rekomanduar madje të rrinte 9 ditë pa shkuar në punë pasi ishte i paaftë. Në denoncimin e bërë për SHKB-në kamerieri ka aku-

zuar tre policët e patrullës edhe për rrëmbim dhe vjedhje, pasi ai pretendon se policët i kanë marrë dhe lekët e xhiros që mbante me vete. Pasi ka përpiluar dosjen e hetimit të saj SHKB-ja ka përcjellë dosjen përpara tre ditësh në prokurori. Prokuroria nga ana e saj pritet ti marrë një deklaratë punonjëses së sallës operative natën kur ka ndodhur ngjarja për të parë nëse policët kanë raportuar sho-

qërimin e kamerierit pasi në komisariatin nr.3 është shmangur dokumentimi i këtij shoqërimi sikurse ligji e kërkon. Ky është hetimi i dytë Brenda vitit i nisur nga prokuroria e Tiranës ndaj uniformave blu. Javën e kaluar prokuroria kërkoi pezullimin nga detyra të 5 policëve të patrullës së përgjithshme të komisariatit nr.2 të Tiranës të cilët gjithashtu akuzohen për ushtrim dhune dhe shkelje të ligjit.


18

E mërkurë, 27 qershor 2012

SOCIALE

Bashkia e Tiranës gati lejet për 543 apartamente

B

ashkia e Tiranës ka gati lejet e përdorimit edhe për 543 apartamente të tjera, të cilave u hapet rruga për regjistrim përfundimtar në Zyrat e Regjistrimit të Pasurisë së Paluajtshme. Drejtori i Përgjithshëm i Planifikimit dhe Zhvillimit të Territorit në Bashkinë e Tiranës Florian Pustina tha se këto leje përdorimi përfshijnë një sipërfaqe prej mbi 100 mijë metra katrorë,

në posedim të afërsisht 2 mijë qytetarëve të Tiranës. Pustina ka sqaruar se ZRPP ka përfunduar dhënien e e hipotekës për 12 objekte dhe është drejt përfundimit edhe për 27 objekte të tjera. Në total janë 1800 apartamente që marrin hipotekën, duke bërë përfitues rreth 7 mijë qytetarë të Tiranës. Sipas tij, Bashkia e Tiranës ka përfunduar procedurat edhe për 20 subjekte të tjera ndërtuese dhe pritet vetëm

plotësimi i dokumentacionit nga ndërtuesit. Ai përsëriti edhe njëherë thirrjen për ndërtuesit, që të plotësojnë dosjet e tyre, sikundër theksoi se Bashkia nuk do të lejojë penalizimin e qytetarëve të Tiranës. “Bashkia e Tiranës është e vendosur të vazhdojë punën e saj, deri në përfundim të procesit të pajisjes me leje përdorimi të objekteve të ndërtuara në kryeqytet”, - ka deklaruar Pustina.

INTERVISTA/ Jonida Haxhiu apel në ditën botërore Lajmi Mosha kur fillojnë të përdorin për herë të parë drogë është ulur shumë. Madje sipas studimeve të Institutit të Shëndetit Publik ata kanë pasur raste problematikë edhe të 11 apo 13 vjeçarëve. Ekspertët e ISHP ngrsenë alarmin se adoleshentët e klasave të nënta dhe shkollave të mesme zhvillojnë party me mariuanë e ekstazi.

LAJME SHKURT

Adoleshentët, party me mariuanë e ekstazi ISHP: Raste problematike edhe te 9-vjeçaret PËRDORUESIT E DROGËS

„ 40.000-60.000 mendohet të jetë numri i përdoruesve „ 5.000-10.000 janë përdorues intravenoz „ 96% e përdoruesve të drogës janë nën 40 vjeç

„„„

TIRANE

„ 60% e përdoruesve janë të moshës 19-30 vjeç

ESMERALDA KETA

Mediu: Zhvillimi ekonomik në mbrojtje të mjedisit

„ 90% e pacientëve që kërkojnë trajtim, janë përdorues të opiateve, kryesisht të heroinës

Jonida Haxhiu Specialiste për drogat në Institutin e Shëndetit Publik

të rinj dhe ne kemi pasur raste të përdorimit problematik të drogës edhe te shkollat 9vjeçare. Por ai që përbën më shumë problem është mënyra se si konceptohet nga kjo kategori përdorimi i drogërave të ashtëquajtura të lehta në këtë moshë. Shpesh herë në shumë aktivitete të të rinjve, adoleshentëve, përdorimi i drogërave të lehta si mariuanë apo ekstazi konsiderohet si diçka normale nëpër

party. Kjo përbën një problem të madh për këta persona pasi më pas kalojnë në varësi nga droga. Pra tek kjo grup moshë nuk bëhet fjalë vetëm për një tymosje cigareje??? Shpeshherë ata që fillojnë drogën pretendojnë se do ta provojnë dhe do ta kenë forcën për të mos u tunduar nga ajo. Kështu ka ndodhur në shumicën dërrmuese të rasteve. Por shifrat dhe faktet

kanë treguar se është shumë e vështirë të ruash veten dhe të mos bëhesh pre e varësisë nga droga si psikologjike ashtu edhe fizike. Ju thatë se shumë shpejt do të nisë një studim për të nxjerrë shifra të sakta të përdoruesve të drogës, po të burgosurit do të përfshihen në këtë studim? Po patjetër, studimet e mirëfillta përfshijnë popullatën e përgjithshme po ashtu edhe ata që konsiderohen grupe risku sikurse janë të dënuarit, grupet që janë në minoritet siç janë romët ho-

Të zyrat e “Avokatit të Popullit” është ndërtuar tashmë një rampë, që i lejon personat me aftësi të kufizuar që të kenë një akses sado të vogël. “Avokati i Popullit”, Igli Totozani në kuadër të garantimit të aksesit të personave me aftësi të kufizuar në institucionet publike ka përuruar këtë rampë si një gjest simbolik dhe ka kërkuar që të gjithë institucionet të jenë më të vëmendshëm ndaj tyre. Në ceremoni ishin përfaqësues të personave me aftësi të kufizuar si dhe ambasadori britanik në vendin tonë, Cannon.

„

„ 36% janë nën 19 vjeç, midis tyre edhe 13-vjeçarë

J

onida Haxhiu, specialiste e drogës pranë Institutit të Shëndetit Publik, në një intervistë për “Shqiptarja.com” ka deklaruar se jo vetëm numri i përdoruesve sa vjen e rritet, por po ulet ndjeshëm edhe kufiri i moshës kur të rinjtë e provojnë për herë të parë drogën. Faktet janë bërë publike dhe në një aktivitet zhvilluar nga ministria e Shëndetësisë, Instituti i Shëndetit Publik si dhe “Stop AIDS”, mbështetur nga ambasada amerikane në kuadër të ditës botërore kundër drogës. Sa është numri i përdoruese të drogave në vendin tonë? Numri i përdoruesve është nj shifër që varion nga 40 mijë në 60 mijë në total. Nuk ka një studim të saktë, por jemi ndërmjet këtyre shifrave. Ndërsa numri i përdoruesve që konsiderohen problematikë, që e marrin drogën në mënyrë intravenoze, nëpërmjet shiringave, konsiderohen nga 5.000-10.000. Së shpejti do të nisë një studim kombëtar që do të nxjerrë shifra të sakta si të atyre që janë përdorues eksperimental, pra që e kanë provuar një herë dhe të atyre që janë përdorues të rregullt. Po sa i përket gjimnazistëve dhe nxënësve të klasave të nënta, sa janë ata të rrezikuar nga ky fenomen? Kjo moshë konsiderohet shumë në rrezik sa i përket përdorimit të drogës. Përveç trendit në rritje të numrit të përdoruesve të drogës, vitet e fundit, vëmë re edhe një ulje të moshës së atyre që e nisin për herë të parë. Kemi gjithmonë e më shumë përdorues

Avokati i Popullit, rampë për invalidët

„

moseksualët apo punonjësit e seksit, që shpesh herë janë grupe në minoritet dhe shpeshherë kanë më pak informacion stigmës që ekziston për këto grupe. A janë të rrezikuar përdoruesit e drogës nga hepatitet? Shpesh herë droga konsiderohet në simbiozë me AIDS. Droga mund të shkaktojë probleme shëndetësore siç është HIV apo edhe hepatitet, kjo për shkak të përdorimit të shiringave nga më shumë se një përdorues. Por tek ne nuk masat e parandalimit kanë qenë shumë të efektshme.

Ministri i Mjedisit, Fatmir Mediu, ka deklaruar se, politikat e zhvillimit të vendit do të jenë në përputhje me respektimin dhe mbrojtjen mjedisore. Këtë deklaratë, ministri i Mjedisit e ka bërë gjatë samitit të OKB-së në Rio de Zhaneiro të Brazilit. Kjo është hera e dytë që konferenca e Kombeve të Bashkuara zhvillohet në Rio de Zhaneiro. Çështjet që u diskutuan ishin problematika e një zhvillimi të qëndrueshëm ekonomik duke pasur vëmendjen te mjedisi. Në përfundim të samitit, vendet ranë dakord nëpërmjet një deklarate që politikat e tyre të orientohen drejt një ekonomie të gjelbër.

Hepatiti C

S’ka shiringa, infektohen 30% e të droguarve „„„

TIRANE

H

epatiti C është kthyer në një kërcënim serioz për personat që e marrin drogën me shiringë. Alarmi është dhënë nga Arian Boci, i “Stop AIDS”, i cili ka vënë në dukje së për shkak të ndërprerjes së fondeve, nuk shpërndahen më shiringa falas për këtë kategori. Sipas tij, edhe pse Shqipëria mbetet një vend me prevalencë të ulët të infeksionit HIV tek përdoruesit e drogës, prevalenca e Hepatitit B është rreth 20% dhe vitet e fundit kemi rritje të ndjeshme të rasteve me hepatit viral C tek përdoruesit e drogave me injektim, kryesisht si rezultat i shkëmbimit të mjeteve të injektimit. “Sipas

Arian Boci

të dhënave paraprake që disponon organizata “STOP AIDS”, përqindja e hepatitit viral C në këtë grup popullate është mbi 30%. Nga ana tjetër, për shkak të mungesës së financimit, që prej marsit 2012, programet e zvogëlimit të dëmit dhe kryesisht ato të shpërndarjes së shiringave për përdoruesit e drogave janë mbyllur. Kështu që një ndër popullatat më vulnerable për marrjen dhe transmetimin e infeksioneve të tilla si HIV/ AIDS, Hepatitit B dhe C, janë komplet jashtë mbulimit me programe parandaluese, duke rritur ndjeshëm shanset për shpërthime masive të këtyre infeksioneve jo vetëm në këtë grup popullate por dhe më tej”, - ka deklaruar

Boci. Sipas tij shkëmbimi apo ripërdorimi i shiringave të përdorura është ndër rrugët më të rrezikshme për marrjen e infeksionit HIV apo hepatiteve. Ai u ëhstë referuar vendeve të Evropës Lindore, si Rusia, Ukraina, Kazakistani, etj, ku prevalenca e infeksionit HIV tek përdoruesit e drogave me injektim varion deri në 80. “Sot është e pafalshme që të lejojmë të na ndodhin skenare të tilla. Në këtë ditë të shënuar, ju bëjmë thirje institucioneve shtetërore, donatorëve të ndryshëm qeveritarë dhe jo qeveritarë, media-s, si dhe publikut të gjerë, të kthejnë vëmendjen për të kontribuar në mbështetjen e kësaj grup popullate në rrezik”, - ka qenë apeli i Bocit.


E mërkurë, 27 qershor 2012

19

SOCIALE MATEMATIKA, 1 MIJË MBETËS

ARSIMI PROFESIONAL, PRIORITET

Ka përfunduar korrigjimi i 42 mijë testeve të matematikës. Sipas drejtuesve të agjencisë kombëtare të provimeve, në shkallë vendi rreth 300 maturantë kanë arritur të kapin 50 pikët maksimale, ndërsa 1 mijë të tjerë nuk kanë kaluar pragun minimal, pra janë mbetës. Notat e matematikës do të shpallen pas provimeve me zgjedhje që do të zhvillohen më 30 qershor.

Arsimi profesional do të jetë në fokus të prioriteteve të Ministrisë së Arsimit e Shkencës. Në këtë kuadër dhe Durrësi, si një qytet turistik dhe me potenciale të mëdha zhvillimi shikohet si një model për zhvillimin e këtij arsimi. Kreu i Arsimit në Durrës, Filip Gjoncaj, tha se në vitin e ri shkollor do i kushtohet vëmendje e veçante këtij sistemi arsimimi.

Mehmet Spahiu: Largohem nëse vërtetohen akuzat Lajmi Rektori i universitetit të Sporteve, Vejsel Rizvanolli, ka firmosur dy ditë më parë, shkarkimin nga puna të dekanit të fakultetit të shkencave të Lëvizjes, Mehmet Spahiu. Motivacioni: Përgjegjës direkt i ngërçit institucional për zgjedhjet në UST si dhe ka mbajtur qëndrim inkurajues ndaj shpifjeve kundrejt UST.

„„„

Sportet, rektori heq dekanin, i doli kundër Motivacioni: Shpifi dhe “bllokoi” zgjedhjet

?

PYETJE PERGJIGJE

Çfarë ka ndodhur në universitetin e Sporteve?

„

Në fakt aktualisht ky universitet ka shumë problematika. Gjithçka është bllokuar për shkak të përplasjes mes rektorit dhe senatit akademik për zgjedhjet e reja, që në këtë universitet nuk janë zhvilluar. Rektori ka hedhur në gjyq senatin akademik, pasi i ka vendosur kriter kufizues moshën për të kandiduar sërish për të njëjtin post

Çfarë problemesh ka në këtë universitet?

„

Një grup auditi i dërguar nga Ministria e Arsimit ka zbuluar shkelje flagrante që nga shpenzimet për dreka e darka, e deri tek sponsorizimet për të parë ndeshjen e kombëtares jashtë vendit.

TIRANE

ESMERALDA KETA

Ç

„ Po tjetër çfarë uditë me Universitetin e problemesh ka? Sporteve në Tiranë nuk Sipas një dokumenti të kanë të sosur. Pak ditë zbuluar gati një muaj më pasi gazeta “Shqiptarja.com”, parë nga gazeta rezulton Dekani i shkarkuar Mehmet Spahiu publikoi lajmin se rektori i këtij se rektori Rizvanolli, ka universiteti, kishte favorizuar favorizuar dhëndrin e tij dhëndrin e tij të merrte drim tërësisht indiferent dhe shpjeguar ish-dekani, Spahiu. të kalojë në të gjitha provimet në fakultetin e Sh- inkurajues ndaj shpifjeve dhe Sa i përket çështjes së bllokimprovimet, megjithëse ai nuk ka qenë fare i kencave të Lëvizjes, pa qenë shtrembërimit të realitetit në it të zgjedhjeve për drejtuesit e pranishëm në Shqipëri fare i pranishëm në Shqipëri, UST”, - thuhet në letrën e cila rinj të këtij universiteti, Spahnë datat kur, sipas rektori ka firmosur shkarkimin mban firmën e rektorit Riz- iu na shpjegon se senati dhe procesverbaleve, janë nga detyra të dekanit dhe zëv- vanolli. Mësohet se tashmë ky rektori ndodhen në proces dhënë provimet. endësit të fakultetit ku dhëndri pozicion, pra ai i dekanit të Sh- gjyqsor, ndërsa rektori kish „ A është i tij është student i part-time. kencave të Lëvizjes do të deklaruar pak kohë më parë se marrë ndonjë Ndërsa pritej që ky univer- mbahet nga zv.rektori Arben pa përfunduar ky proces nuk masë për këtë? sitet apo edhe ministria e Ar- Kaçorri. do të ketë asnjë lëvizje në staf, Në fakt, ndërsa pritej të Faksimile e shkarkimit nga detyra e dekanit simit të dilnin në një konkluzi- DEKANI pra as largime dhe as punësime ndodhte një gjë e tillë, ka të Fakultetit të Shkencave të Lëvizjeve Mehmet Spahiu, dekani i të reja. “Pavarësisht kësaj, ne on për abuzimet të denoncuara ndodhur krejt e kundërta. nga “Shqiptarja.com”, në fakt shkarkuar dy ditë më parë nga nuk dimë se çfarë do të Rektori ka shkarkuar rektori, të cilit i ka mbaruar rektori, i kontaktuar nga gaze- ndodhë. Ta zëmë se në sedekanin ku është mandati 4-vjeçar që në fillim të ta “Shqiptarja.com” shprehet ancën që do të zhvillohet më sërish gjykatës, dhe procesi sirat ligjore dhe të shprehet, student edhe dhëndri i tij vitit 2012, ka lajmëruar deka- se ai kundërshton krejtësisht 12 korrik fiton njëra palë. mund të zvarritet për vite të pasi universiteti nuk mund të si përgjegjës kryesor për nin Mehmet Spahiu dhe zëv- motivacionin me të cilin është Çfarë do të ndodhë më tej? tëra. Unë mendoj se ministria rrijë i bllokuar për vite të tëra”, situatën në UST. endësin e tij, Adrtiatik Meta, se larguar nga ky pozicion. “Unë Pala që humbi do t’i drejtohet e Arsimit duhet të gjejë hapë- - na thotë më tej Spahiu. duke filluar nga data 25 qershor 2012, ata kalojnë si pedagogë të thjeshtë pranë këtij “Unë mendoj se ministria e fakulteti dhe zhvishen Arsimit duhet të gjejë hapësirat nga funksionet drej- ligjore dhe të shprehet, pasi tuese. Por më i habituniversiteti nuk mund të rrijë i shëm është motivacioni që rektori u ka ko- bllokuar për vite të tëra” „„„ TIRANE ullime gastro-intesinale, por edhe për munikuar për largimin sëmundje të tjera që ndonjëherë kanë të nga postet që ata atatet e gatshme, të ngrira në qese, bëjnë me shpërthime epidemike. Është mbajnë. Kështu në shkresën sigurisht që do ta pranoj venqë përdoren nëpër fast-food-et e Tibërë ndërhyrja jonë e menjëhershme për zyrtare që u është vënë në dis- dimin për shkarkimin tim nga ranës kanë rezultuar me ngarkesë të lartë bllokimin e të gjithë kësaj sasie të pozicion dekanit dhe zëv- posti i dekanit, por nuk pranoj bakteriale. Kontrolli është bërë në muapatates”, - ka shpjeguar Mhill Gecaj, kreu endësit të tij shkruhet “Vendo- në mënyrë kategorike asgjë nga jin maj në 200 subjekte që tregtojnë ushi drejtorisë së Shëndetit Publik për Tisi shkarkimin nga detyra të de- arsyet për të cilat unë jam shqim të shpejtë nga drejtoria e Higjienës ranën. Drejtuesit e Shëndetit Publik kanë kanit të fakultetit të Shkencave karkuar. Unë kam zhvilluar së kryeqytetit dhe patatet kanë rezultukërkuar ndërhyrjen e Autoritetit Kotë Lëvizjes, prof.dr. Mehmet dhe drejtuar këtë fakultet me ar me myk e stafilokok, një mikrob jo mbëtar të Ushqimit për të mos licencuar Spahiu dhe zv.dekanit përgjegjshmëri dhe nuk lejoj vetëm i rrezikshëm për shëndetin e njetë tilla produkte pa kaluar më parë në prof.asc.dr. Adriatik Meta, me askënd të më akuzojë për mos riut, por madje edhe rezistent ndaj antianaliza laboratorike. Vaji i përdorur në motivacionin: për mangësi të zhvillim të mësimit. Rektori le biotikëve. “Në fast fond-et që ne kontrolfast food-e është gjithashtu një tjetër theksuara në drejtim të punës të vërtetojë me fakte qoftë edhe luam dhe u bëmë analizat doli që lënda problem, pasi ai ciklohet me dhjetëra mësimore, shkencore, admin- një germë të asaj që ka shkruar e parë që i furnizonte ishte me ngarkesë kushte jo standarde. Në patatet e ngrira herë, ndërkohë qe masa e lejuar është jo istrative, veprimtarisë studen- në këtë letër shkarkimi dhe unë të lartë bakteriale. U bë gjithë hetimi ynë në qese u gjet një ngarkesë e lartë bakte- më shumë se tre here. Sipas specialisteve, tore dhe si përgjegjës direkt i jam gati të largohem edhe nga epidemiologjik nga rezultoi se infeksio- riale siç është e.coli apo stafilokoku që përdorimi tej normave i vajit i shton atij ngërçit institucional për vendi i punës e jo më nga pozini vinte nga patatet që prodhoheshin në padiskutim pastaj bëhen shkak për çreg- përmbajtjen kancerogjene. zgjedhjet në e UST-së; për qën- cioni i dekanit”, - na ka

Drejtoria e Higjienës

Patate me myk në 200 fast-food P


20

E mërkurë, 27 qershor 2012

KULTURE

Histori njerëzore „„„

TIRANE

DHURATA HAMZAI

D

je në ekspozitën "Shqipëria kujton - Eshtrat e tyre janë pa varr", Asllan Cafi Meti, duke më treguar portretin e babait të tij në një nga kolonat, më thotë se unë "mund ta dija kush ishte ai!". "Me siguri ke dëgjuar për Masakrën e Tivarit", tha. Po, kisha lexuar dhe dëgjuar. Dija fakte e shifra ku është shkruar se 1 mijë rekrutë shqiptarë të Kosovës janë vrarë brenda territorit të Shqipërisë gjatë Masakrës së Tivarit, në të cilën humbën jetën gjithsej 3474 persona. Shifrat shkruhen, por... akoma më drithëruese janë ngjarjet e jetuara dhe dëshmitë. Nuk është e lehtë të shohësh me sytë e tu sesi qeveria e vendit tënd, e Enver Hoxhës, i përcillte kosovarët nga Shkodra drejt Tivarit me vetëdije drejt gropës së zezë të vdekjes. Asllani ka shumë kujtime familjare, por Masakra e Tivarit për të është e para ngjarje ndër nga ato që s'duhen harruar. Kjo histori tragjike mirëfilli ka lidhje me pushkatimin e babait të vet. Quhej Caf Meti, me emër të mirë e miq të shumtë në Shkodër. Ishte një bajraktar fisnik nga zona e Oblikës. I biri, Asllan Cafi, siç i thonë, në intervistën për "Shqiptarja.com" na sjell përpara syve ngjarjet me të atin që sakrifikoi jetën duke i thënë ndal masakrës ndaj kosovarëve në Tivar dhe historinë e familjes që bëri gjithsej 100 vjet burg. Pra, nuk thosha dot se e njihja babanë e tij, as e dija që ishte një kryengritës i pavarësisë, por duke parë një foto shumë të bukur, bërë nga Marubët, pothuajse hyra në temë. Asllani ka të drejtë të jetë i lidhur shpirtërisht me këtë tragjedi. Më thotë se kam shumë dëshmi të tjera dhe dokumentacione nga arkivat e Jugosllavisë, Maqedonisë, nga arkiva e ushtrisë në Tiranë, që tregojnë të gjithë të vërtetën e ndodhur, me shqiptarët e Kosovës. Ka një faksimile në dorë, ku gjendet emri i tij, në një listë pushkatimesh. Ai u ka shpëtuar në fill pushkatimeve më të fundme të diktaturës, në vitin 1990, por jo babai i tij. Babai kishte miqësi me Marubët, thotë Asllani, ashtu siç pati edhe mjaft miq në Shkodër e deri në Kosovë. Imazhi i tij fisnik ia shëron plagët të birit, nuk ngeli kush pa i treguar se Caf Meta ishte një burrë i rrallë. Pse ta kanë pushkatuar babanë? -Ndodhi kur i mblodhën kosovarët për me i çu e me i pushkatue Titoja. Ata ecnin prej Kosove në kamb nga Shkodra. Ne jetonin në anë të malit në Oblik. Kur ata ecnin vargan ka dalë baba para dhe u ka thanë "ku po na i çona këta?. Ata thanë se "po ua çojmë Titos". "Nuk është mirë, mor burra. S'e kemi zakon neve me tradhtu shqiptari shqiptarin". Do komunistë që ishin aty; ishte Asllan Liçi, Xhemal Selimi, i shoqëronin, ishin partizanë ata dhe disa të tjerë. E paditën babën. KOsovarët ia dorëzuan Titos dhe i thanë se na ka dalë Can Meti përpara dhe na pyeti, e kështu e kështu. Nuk vonoi dhe e kanë marrë babën dhe e kanë pushkatue bashkë me Ndue Palin, më 1945-n. Ndue Palin pse e pushkatuan bashkë me babën tuaj?

"SHQIPËRIA KUJTON" Asllan Cafi na sjell përpara syve martirin Caf Meti, që sakrifikoi jetën duke i thënë ndal masakrës ndaj kosovarëve në Tivar

ORET E FUNDIT

Nga Shqipëria drejt tragjedisë së Tivarit Historia e rebelimit së Caf Metit dhe familjes që bëri 100 vjet burg komunist pse ende kishte frikë, sepse edhe në '93-in ende bëhej ndonjë vrasje nga komunistët, nuk ma tha emrin, por varrin na e tregoi. Ishte shumë I moshuar. Tha se kishte ende frikë. Ne e falënderojmë se vështirë ishte me e gjetë. Si rrodhën ngjarjet pas pushkatimit të babait në familjen tuaj? -Si familje kemi bërë 100 vjet burg. Edhe unë kam bërë burg. Shiko në dorë kam shenjat e hekurave. Kemi qenë shpallur kulakë, të burgosur politikë, të dëbuem dhe të konfiskuem. Foto Marubi: Caf Meti i Oblikës, 2 prill 1930 (Lart) Asllan Cafi Meti i biri i Caf Metit

-Sepse të dy kishin dalë kundër një veprimi kriminal të shtetit komunist. Edhe Ndue Pali që ishte oficer i lartë u pati thënë. "Nuk e kemi pas nis mirë këtë punë. Nuk duhet ta kishim bërë kështu". Baba me Nduen u njohën në burg. Njëri ishte katolik dhe tjetri mysliman, por cështja shqiptare i bëri shumë miq. Kur ua komunikuan pushkatimin ata i dhanë njëri-tjetrit besën që të bashkoheshin dhe të arratiseshin jashtë Shqipërisë. Kështu një natë para pushkatimit ata mprehën bishtat e lugëve për orët të tëra në dysheme, ato u bënë si thika të mprehta dhe deshëm që t'i kishin për çdo rast rreziku. Gjatë arratisjes nga burgu u përleshën me policët. I sul-

muan me ato lugë dhe u mbytën të tre prej tyre… Që në atë kohë u dha urdhri të hiqen nga burgu lugët prej metali. Ata ikën, por policia mundi me i kap dhe i vranë në Zall të Kirit, i mbytën me hunj. Atje i groposën ashtu të masakruar dhe ne vetëm në '93shin i gjetëm eshtrat e tyre në Zall të Kirit. Ata i vranë bashkë, por nuk ishin vetëm, ishim me shumë të tjerë që ishin ishin pushkatuar e masakruar nga komunistët. Kemi gërmuar shumë, nuk ishte e lehtë t'i gjenim. Kush ju çoi në gjurmët e tyre? -Por fati ynë, që një nga punonjësit e komunales së asaj kohe i mbante mend kur i thanë t'i groposte. Edhe

Udhëtimi i kosovarëve në malet e Shqipërisë drejt Tivarit

Çfarë tregojnë shkodranët e asaj kohe për Masakrën e Tivarit? -Kur i prunë kosovarët për me i çu në Tivar, i kaluan nga Shqipnia. Prej Kosovës i prunë nga Shkodra, nga Kukësi e me radhë në këmbë. I kaluan në urën e Bunës dhe prej andej kanë dalë në fshatin tonë, në Oblikë, po në këmbë. Aty kanë dalë edhe shumë njerëz të Sigurimit të Shtetit për shoqërimin e tyre nga Ulqini për t'i çuar në Tivar. KOsovarët ishin të stërmunduar, të rraskapitur, kishin udhëtuar ditë e netë në këmbë, ku grupe Sigurimi dhe ushtria ia përcillnin njëra tjetrës drejt fundit në Tivar. Baba im duke qenë me reputacion në atë zonë, u del para për me fol në emër të gjithë zonës, që ta kundërshtonin këtë udhëtim. Kur baba u doli përpara, u trondit se ata që i shoqëronin në Tivar ishin shqiptarë. Ishin me urdhër të Enver Hoxhës që t'i çonin atje. Madje ata që i shoqëronin ecnin dhe këndonin duke marshuar. "Tito luftëtari. Tito fitimtari". Baba u tha: "Për çfarë Tito luftëtari, Tito fitimtari flisni ju. Këta janë vëllezërit tanë mor, janë shqiptarë. Pse po ua çoni Titos? Me i pushkatu?! Ata ishin të gjithë të lidhur rresht. Kur ia çuan Titos, ai i ka pyetur se a keni pas probleme rrugës. U diskutua me të ajo që tha baba im. Lajmi erdhi këtej. Babanë ma arrestuan në Badër të Madhe e mandej ma kanë pushkatu. Ia bënë gjyqin në kinemanë verore dhe ia komunikuan pushkatimin. Deshi të arratisej, por nuk shpëtoi dot. Si ishte jeta jote më pas? -Jemi rritur gjashtë jetimë pa nënë e pa babë. Nëna mbeti 25 vjeçe e re dhe u martua. Ne mbetëm gjashtë jetimë që na rriti gjyshja dhe xhaxhai. Vësh-

tirësitë na erdhën edhe pasi u dëbuam nga zona jonë në anën e malit, për arsye se ishin në kufi dhe nuk duhet as me pa kurrë veprime të tilla të shtetit, por as mos me u arratis prej vendit. Na sollën në Shkodër dhe s'kishim të drejtë me kalu Urën e Bunës. Çudi e madhe ajo kohë. Atëherë shumë njerëz e bënin pasaportizimin me lekë sa me ardhë në qytet, mua ma bën lehtë edhe pa lekë, veç mos me pas të drejtë me shku në anën e malit ku ishte zona kufitare. Kam qëndruar në qytet derisa rashë në burg për agjitacion dhe kontrabandë. Më dëbuan 16 vjet, por bëra vetëm 6 vjet. Kam bërë më pak burg se të tjerët se kam qenë më i vogli i familjes. Fototeka Marubi. Fotot tregojnë se babai yt ka dalë shpesh. Ka pasur miqësi me Marubët? -Baba im, Caf Meta ka pasur shumë miq. Jo vetëm me Marubët njihej, por ai ka paur mik të ngushtë Riza Danin, që u pushkatua me grupin e deputetëve. Me Hasan Isufin, me Kazazët ka pasur lidhje. Si familje ne


E mërkurë, 27 qershor 2012

KULTURE

Pavarësia Ismail Kadare

Mesazh për ekspozitën "Shqipëria kujton..."

N

Foto Marubi Caf Meti Mars 1931

kemi marrë pjesë në Kryengritjen e Pavarësisë. Babai ishte patriot i njohur i pavarësisë dhe mbeti bazë antikomuniste më pas familja jonë. Një xhaxha ka bërë 35 vjet burg, një tjetër 25, gjashtë i kam bërë unë. Nga pesëgjashtë familjarët e tjerë, ku na bëhen 100 vjet burg. Të tanë kena qenë nëpër burgje. Unë kam hyrë 18 vjeç në burg vetëm për një fjalë. Po shkojsha me një gomar kumbulla, do vetë më thanë ku shkon. Thasë se "po shkoj me i shit se më bajnë më shumë sesa me punu një muaj në kooperativë". Ata më paditën. "I pakënaqun nga komunizimi, bën agjitacion, je armik.... Eh! A mbaruan ndonjëherë persekutimet e familjes suaj. -Jo, sepse ne ishim të vënë në shënjestër. Para s etë vinte demokracia edhe u rebeluam si familje. Në '90n kemi mmarrë me djegë Komitetin e Partisë në Shkodër, por nuk ishim vetëm. Ishin në 1999-n, 181 vetë që ngritën krye në Shkodër, se Shkodra ka pasë më shumë familje të dënuara se çdo vend tjetër në Shqipëri. Kry-

ë ekspozitën "Shqipëria kuj ton - Eshtrat e tyre janë pa varr", e cila u çel dje paradite në Tiranë, Besim Ndregjoni, Sekretar i Përgjithshëm i Integrimit të të Burgosurve dhe të të Përndjekurve politikë, ka lexuar edhe mesazhin që shkrimtari i njohur Ismail Kadare i ka kthyer organizatorit të ekspozitës në përgjigje të ftesës për ta nderuar me pjesëmarrjen e tij. Emaili me mesazhin e Ismail Kadaresë mban datën 22 qershor, dhe në të shkruhet: "I nderuari zoti Besim Ndregjoni, Jam i prekur nga mesazhi juaj dhe natyrisht e ndiej veten pranë jush. E kundërta do të ishte diçka absurde për secilin nga ne. Shqipëria e sotme, koha, njerëzit, ndërgjegjja e të gjithëve nuk mund të jetë e qetë pa kryer detyrimin moral ndaj jush. Ndaj kujtimit të atyre që vuajtën dhe që nuk janë mê në këtë botë. Ndaj gjithë të përndjekurve, që arritën të dilnin prej ferrit të burgjeve dhe të internimeve. Ndaj familjeve dhe të afërmve , që kanë ndarê me ju ankthin e pafund. Duke ju shprehur edhe një herë gjithë mbështetjen, respektin dhe konsideratën time. Ismail Kadare" "Shqipëria kujton - Eshtrat e tyre nuk kanë varr" u është kushtuar 4500 qytetarëve intelektualë antikomunistë që u pushkatuan nga diktatura.

etar i Degës së Brendshme Çapajev Taçi më futi mua dhe 181 vetët në listat e vdekjes. Kemi gjetur në arkiva të Degës së Brendshme një plan marrëveshje për arrestimin e elementit armik dhe pushkatimin e 181 vetëve. Kjo do të kishte ndodhur në '91-n ku dhe unë do kisha përfunduar pranë eshtrave të babës tim në zallin e Kirit. Dhe në '91-n erdhi demokracia... -Po. Por unë them se diktatura nuk është larguar ende nga jeta jonë, nga jeta shqiptare. Unë vetë jam në mirëqenie dhe kam arritur shumë falë mbështetjes së familjes dhe shoqërisë në Shkodër. Kam pronë lokalin "Enigma" mbi lumin Buna pranë Fabrikës së Çimentos. Do të vini ndonjëherë në Shkodër. Kam shumë për të treguar, edhe për pajtimin e gjaqeve. Por sot desha të tregoj udhëtimin e atyre kosovarëve që qeveria e Enver Hoxhës po u jepte me duart e veta Titos. Për ta më dhemb shpirti dhe jam krenar për babën që u tha Ndalni, edhe pse kjo u kushtoi jetën.

21

BOCETI PËR SHTATOREN Juria nuk është në gjendje të vendos. Dështimi për herë të dytë i konkursit dhe pse u rikthyen vetëm 4 ndër 5 artistët e përzgjedhur.

Dështon sërish konkursi për shtatoren e Ismail Qemalit Rubens Shima: Janë 8 bocete, zor se mund të zgjidhet një „„„

TIRANE

DHURATA HAMZAI

K

onkursi për shtatoren e Is mail Qemalit duket se nuk do të përfundojë kurrë. Pas dështimit të konkursit të parë për realizimin e shtatores në muajin mars, u vendos që 5 artistët e përzgjedhur ndër 20 pjesëmarrësit do të sillnin edhe një herë punime të tjera të cilat do të rivlerësoheshin në një konkurs të dytë, ku do të shpallej edhe fituesi. Por megjithëse ka ditë që bocetet pozojnë në Bibliotekën e Galerisë Kombëtare të Arteve, ende nuk ka një gatishmëri votimi. Sipas disa burimeve zyrtare, duket se shpallja e fituesit nuk ka për të ndodhur. Gjatë prezantimit të boceteve të reja, juria nuk po vendos dot nëse vlen apo nuk vlen, të paktën njëri prej tetë boceteve të sjella në GKA. Edhe pse fazës së dytë të këtij konkursi duket se i ka mbaruar afati, juria këtë herë ka frikë të ngutet. Mes pesë të përzgjedhurve ka qenë edhe skulptori i njohur Pjerin Kolnikaj, ndër më të vlerësuarit, por ai e braktisi konkursin, duke bërë që numri i konkurruesve të përfundojë në katër. Skulptori Kolnikaj, i cili ka qenë një nga konkurruesit më të fortë edhe në bocetin për monumentin e pavarësisë, dhe u vlerëRubens Shima sua nga një pjesë e jurisë si kandidat për çmimin, ka treguar dje për "Shqiptarja.com" se cilat qenë arsyet që hoqi dorë. Kolnikaj largohet nga konkursi sepse përsëritja e garës dhe qëndrimi i jurisë ndaj artistëve nuk i është dukur serioz. "Ata nëse kishin për të zgjedhur bocetin më të mirë mund ta zgjidhnin njërin dhe të mbaronte kjo punë...", thotë Kolnikaj. Ndërkohë që komenton se do të ishin të kota përpjekjet për të konkurruar për herë të dytë, ai është shprehur se "Unë nuk mund të punoja sërish falas. Në asnjë vend të botës nuk mund t'u marrësh kohën artistëve që të punojnë pa asnjë shpërblim. Kjo nuk është normale". I pyetur për shkaqet e dështimit dy herë resht të konkursit e veçanërisht të atij për

Bocet i Ismail Qemalit nga konkursi i dështuar

bocetin e Ismail Qemalit, ai thotë se "nuk dua të flas më tepër, sepse jam pjesë e konkursit dhe kam marrë vlerësime pozitive, por do të theksoja që, nëse ende nuk e zgjedhin dot bocetin fitues, po u skadon afati. Nëntori nuk është larg." Drejtori i Galerisë Kombëtare të Arteve, Rubens Shima, është skeptik për vlerën e ndonjërit prej këtyre 8 boceteve. Ai ka pohuar se nuk po shpallet ende fituesi. Pyetjes "A do të kemi përfundimisht një emër fituesi për shtatoren e Ismail Qemalit?, Shima i përgjigjet: Është njëri nga bocetet që është konsideruar nga juria pak më i mirë,

por është vështirë që ndër këto 8 bocete që kemi të dalim në përfundim të konkursit të dytë. Duke pasur parasysh se Shima është edhe kryetar i jurisë, nuk kishim kë të pyesnim tjetër veç tij pse ende nuk është marrë një vendim për të zgjedhur fituesin. "Duam të zgjedhim veprën më të të mirë...Po ku i dihet, po nuk na pëlqeu, konkursin mund ta kthejmë mbrapsht edhe këtë herë, thotë ai. Shima shtonë se nëse zgjidhet të paktën njëri mes këtyre që janë fituesi, mendoj se do të ndërhyhet sërish për ndonjë përmirësim. Pra juria ende nuk ka dhënë fjalën përfundimtare. Drejtori i GKA-së nuk dëshmon se ka një afat të ri kohor për mundësinë e një shtyrjeje tjetër, në rast se do të bëhet. Por, siç thotë edhe skulptori i njohur Pjerin Kolnikaj, vërtetë që 28 Nëntori nuk është shumë larg. Afati skadon.

SHKOLLA E PARUKERISË - ESTETIKËS KRËHËRI I ARTË (LUÇI) Kurse 6 - 9mujore.

Adresa: Rr. Mihal Grameno, 200m mbi Shkollen e Baletit Tel: 04 2 233 950 Facebook. Kreheri i Arte Tirane

Për më të mirët mundësi punësimi Regjistrimi vazhdon


22

E mërkurë, 27 qershor 2012

SPORT

Supersfida

Lena Gercka

Italia është ok, Gjermania me probleme

E dashura e Kedirës

„„„

TIRANE

T

rajneri i ekipit të Italisë Çezare Prandeli gjatë një konference për shtyp një ditë para ndeshjes me Gjermaninë është ndalur duke thurur elozhe për mesfushorin Andrea Pirlo, i cili ishte futbollisti më i mirë në fushë përballë Anglisë. “Personalisht mendoj që Andrea Pirlo duhet të fitojë “Topin e Artë” këtë edicion, pasi është një gjeni në fushë, ka zhvilluar një kampionat të mrekullueshëm me Juventusin dhe në Europian po tregon një formë të shkëlqyer” thotë Prandeli për mediat. Pikërisht ky futbollist është edhe frika kryesore e ekipit të Gjermanisë që

duhet të realizojë një skemë perfekte për të neutralizuar fantazistin. Për italianët rikthehet Kielini, ndërsa De

Rosi me Abaten janë në dyshim. Italianët përballë Gjermanisë janë të favorizuar nga momenti i mirë që po kalojnë dhe nga historia, por “paincerat” kërkojnë të thyejnë tabunë për të mundur “axurrët” dhe kaluar në finalen e madhe. Porblemet për gjermanët shtohen akoma më shumë kur duhet të mendosh që në dyshim do të jetë futbollisti i tyre më i mirë në mesfushë, Bastian Shvainshtager, i cili vuan nga një problem në kavilje duke shtuar dhimbjet e kokës për stafin teknik. Megjithatë stafi mjeksor sëbashku me trajnerin Lev do të vendosin para ndeshjes nëse Shvainshtager do të jetë në fushë.

„„„

TIRANE

L

ena Gercka, dashura e mesfushorit gjerman Sami Kedira, është kthyer në qendër të vëmendjes nga mediat. Modelja me baba tunizian dhe nënë gjermane ka ndjekur të gjtiha ndeshjet e ekipit të Gjermanisë. Prania e saj në stadium ka rënë shumë në sy për shkak të veshjes provokuese. Lena u bë e famshme pas botimit të disa fotove tooples me Kedirën.

Portugali-Spanjë gjysmëfinalja e parë

GJYKIMI

“El Clasico” e Evropës vendos finalisten e parë

Përcaktohen arbitrat kryesorë

J

Luzitanët kërkojnë finalen e Kievit Lajmi Portugali-Spanjë do të jetë ndeshja e parë gjysmëfinale që do të zhvillohet sot në orën 20:45. Spanja kuotohet favorite për të fituar përballë Portugalisë, por me Kristiano Ronaldon në fushë gjithçka mund të ndodhë dhe në fund Portugalia të prekë finalen.

„„„

TIRANE

DYLBER BALLA

P

ortugali-Spanjë do të jetë gjysmëfinalja e parë e kampionatit Europian të futbollit në Poloni dhe Ukrainë. Pas përfundimit të ndeshjeve në grupe dhe çerekfinaleve, dy ekipet iberike do të zgjedhin midis tyre më të mirin për të shkuar në finalen e Kievit më 1 korrik. Derbi i gadishullit është cilësuar edhe si “El Clasico”, duke marrë shkas nga fakti që shumë futbollistë të ekipit të Realit të Madridit dhe Barcelonës luajnë për ekipet e Spanjës dhe Portugalisë. Në qendër të gjithë polemikave pavarsisht krahut që ndodhet është Kristiano Ronaldo, i cili pritet të jetë një nga faktorët kyç që do të zgjidhë edhe ndeshjen e ditës së sotme. Portugalia vjen në këtë sfidë më e avantazhuar nga faktori kohë, kundrrejt kampionëve në fuqi të Europës dhe Botës. Para ndeshjes trajneri portugez,

Paulo Bento ju ka bërë thirrje të tijëve për kujdes maksimal në fushë. “Duhet të jemi vigjilentë gjatë 90’ ose më shumë minutave, kundërshtari është ekipi që duhet të mundet, por nuk do të jetë e lehtë. Unë kam besim të plotë te formacioni që

do të zbres në fushë, prandaj kërkoj suksesin sonte” shprehet tekniku luzitan që njihet si shumë racional. Ndërsa në kampin tjetër, Spanja e Vicente Del Boskes me shumë fantazi dhe kualitet në fushë është e gatshme kurdoherë për sfidën e rradhës pavarsisht kohës së pushimit që ka pasur në dispozicion. Formacioni i ekipit të Spanjës është më i kushtueshmi në fushë me mbi 600 milionë euro, më pas rënditet Gjermania. Në prag të ndeshjes më madhe të vitit për “La Roja”, futbollistët shprehen optimistë për arritjen e një

SKEDA E NDESHJEVE GJYSËMFINALE

„ Portugali-Spanjë Arbitër: Cuneyt Cakir

Sot 20:45

„ Gjermani-Itali Arbitër: Stephane Lannoy

Nesër 20:45

rezultati të pozitiv, që do të thotë avancim në fianlen e tretë brenda katër viteve të fundit. Kapiteni Iker Kasijas është akoma i etur për të fituar trofe, pavarsisht numrit të

Yong dhe Cole

Sulm racist në Twitter „„„

N

TIRANE

uk kanë të mbaruar prob lemet për ekipin e Anglisë edhe pas eleminimit nga kampionati Europian i futbollit. Pas kthimit në Angli të ekipit përfaqësues, dy prej futbollistëve që gabuan nga pika e bardhë e penalltive përballë Italisë, përkatësisht Ashely Yong dhe Ashely Cole janë sulmuar në rrjetin social Twitter. Kjo ka sjellë edhe një hetim të shpejtë nga policia britanike, e cila është treguar mjaft e rreptë ndaj këtyre fyer-

jeve të ardhura në këtë mënyrë kundrrejt futbollistëve. Sipas policisë autorët e këtij sulmi racist do të vihen përballë drejtësisë për të marrë dënimin e merituar. Por dy futbollistët fatëkeq janë vetëm një pjesë e problemit të ishullorëve, pasi i gjithë ekipi sëbashku me trajnerin Roy Hodgson është kryqëzuar nga media për paraqitjen e dobët dhe eleminimin e shpejtë. Megjithatë Hodgosn nuk heq dorë nga Anglia. Ekipi mund t’i nënështrohet një revolucioni të mundshëm shumë shpejt.

anë përcaktuar edhe dy arbitrat kryesor që do të drejtojnë ndeshjet gjysmëfinale të kampionatit Europian të futbollit. Ndeshja e parë midis Portugalisë dhe Spanjës do të drejtohet nga arbitri turk Cuneyt Cakir. Ndërsa ndeshja e dytë gjysmëfinale midis Gjermanisë dhe Italisë do të drejtohet nga francezi Stephanne Lannoy. Arbitrat kanë një rol mjaft të rëndësishëm në përcaktimin e rrjedhës që mund të marrë ndeshja, e aq më tepër një gjysmëfinale.

PORTUGALIA pafund të titujve të fituar deri tani me kombëtaren dhe Realin e Madridit. “Gjithmonë ndeshjet me Portugalinë kanë dhuruar spektakël dhe shumë emocione për publikun duke mos zhgënjyer asnjëherë. E njëjta gjë do të jetë edhe sonte, jemi të etur për të fituar” thotë në fund të deklaratës së tij kapiteni legjendar. Sakaq Del Boske ka punën më të vështirë për të përcaktuar formacionin më të mirë që do të zbresë. Pavrsisht kritikave për formacionin, tekniku duket se do të vazhdojë të besojë në idetë e tij për të mos hehdur në fushë një sulmues të mirëfilltë si Torres apo Lorente nga minuta e parë. “Cili do që do të jetë në formacion do të japë maksimumin pavarsisht skemës që do të përdorim, duhet të mbrojmë Kristiano Ronaldon sepse mund të godasë në çdo pozicion që ndodhet. E rrespektojmë kundërshtarin porn ë fund Spanja shkon në finale” përfundon Del Boske

Frikë nga gjykimi dhe Platini

N

ë kampin por tugez të gjithë i ka kapur frika me deklaratën e presidentit të UEFA-s Michel Platini, i cili deklaroi pak ditë më parë se finalja e kampionatit Europian të futbollit do të jetë midis Gjermanisë dhe Spanjës. Ky fakt ka trembur luzitanët që i tremben ndonjë skenari të mundshëm që mund të nxjerrë Portugalinë jashtë kompeticionit. Megjithatë gjithçka mbetet për t’u parë dhe vërtetuar sot në 20:45. Spanja mbetet ekipi për t’u mundur në këto finale.


E mërkurë, 27 qershor 2012

23

ZBAVITJE

HOROSKOPI Kur hajduti hiqet si polic

E pushojnë nga puna, por është në koma

Kërkohet nga policia për ta bërë të pasur

B

E

E

radley Pryor, që shihni në foto,ishte arrestuar për vjedhjen e një dyqani veshjesh, por duke qenë se nuk kishte precedentë penalë, u mendua se kishin të bënin me një nga ata hajdutët e rastit që në një moment të caktuar përfitojnë për të zhvatur diçka në një dyqan dhe kaq. Për këytë arsye gjykatësi i caktoi një shumë prej 1000 dollarësh si kaucion dhe të dilte. Por Pryor dukej se e kishte në gjak mashtrimin. Kështu, duke përfituar nga e drejta e të burgosurve që t’u telefonojnë të afrërmve, kërkoi të telefononte në shtëpi që t’i sillnin paratë që i duheshin për kaucionin. Por në vend që të telefononte në shtëpi, i telefonoi garazhit ku ndodhej makina e tij e sekuestruar nga policia, duke u hequr si polic e duke e urdhëruar nëpunesin që t’i rikthente menjëherë makinën të zotit, sepse ishte arrestuar gabimisht. Mirëpo Pryor nuk e dinte se telefonatat nga burgu jo vetëm që kontrollohen por edhe regjistrohen. Kështu që ky mashtrim i radhës i kushtoi edhe nja katër mijë dollar të tjerë dhe tani i duhet të paguajë plot 5 mijë dollar për kaucion.

shtë mëse normale që drejtuesit e një ndërmarrjeje të tregohen shumë striktë në drejtim të rregullave që duhen respektuar, por nganjëherë, pikërisht kur kjo mani kthehet në qëllim në vetvete mund të çojë në gafa. I tillë ishte rasti i titullarëve të një dyqani kafshësh në Barcelonë, të cilët, duke parë se Sandra Tejero, një grua që punonte prej vitesh në dyqnin e tyre, kishte bërë shumë mungesa në punë, vendosën ta pushonin në vend. Por e shkreta Tejero kishte pasur një arsye shumë të fortë për të munguar, pasi prej disa ditësh ajo dergjej në shtrat në gjendje kome, për shkak të një aksidenti rrugor. Vetëm kur pas disa ditësh nga pushimi nga puna drejtuesit e dyqanit mësuan të vërtetën i hidhur të Sandra Tejero-s e kuptuan gafën që kishin bërë dhe, të shtyrë edhe nga protestat e disa prej kolegeve të saj, u detyruan ta ripranonin në punë, në pritje të rizgjimit të saj.

Dashi

dhe endacakët, ata që nuk kanë as shtëpi e as katandi dhe që janë të detyruar, për fatin e tyre të keq, të flenë ku të mundin, nëpër stacione trenash, poshtë urave e gjetkë, kanë historitë e tyre. Madje edhe të pabesueshme. Një prej tyre është edhe një farë Tomas Martinez i cili, i mbetur njeri pa njeri jetonte ku të mundte nëpër rrugët e Santa Cruz De la Sierra në Bolivi. Kur mori vesh se policia e qytetit të mësipër, po e kërkonte, i shkreti Tomas mëendoi se donin ta fusnin në burg për shkak të ndonjë vjedhjeje të vogël që mund të kishte bërë dhe kaloi në “ilegalitet”. E ku ta dinte i shkreti se policia nuk po e kërkonte për ta futur në burg por për t’a bërë… të pasur. Në fakt policia po e kërkonte që t’a informonte se ai kishte trashëguar, nga ishbashkëshortja e tij një shumë prej 6 milionë dollarësh. Ishte një pasuri që ish-gruaja e tij e kishte trashëguar nga ana e saj ngë një i afërm që ia kishte lënë me testament.

Demi

SUPER FJALEKRYQ 1

2

3

4

5

6

17

7 18

24

19

25

32

10

11

12

13

50

35

37

43

30

38

Binjakët

Gaforrja

Jeni të predispozuar që të luftoni për ta ¿tuar më mirë se të pranoni si dhuratë nga dikush arritjen e një objektivi, sepse kjo është pjesë e karakterit tuaj. Sot ylli juaj i mirë do të jetë planeti i kuq.

Luani

Nga njëra anë është Hëna “ngatërrestare” ajo që mund t’ju sjellë jo pak “ngacmime” të cilat mund të bëjnë të humbni durimin, por për fatin tuaj të Mirë Afërdita është akoma në një orbitë pozitive.

Virgjëresha

Me Afërditën pozitive nga njëra anë dhe nga ana tjetër edhe me forcën e vullnetit tuaj,të cilën jua kanë zili, nuk do të keni shumë probleme për të realizuar synimet. Erosi jo në nivelin e duhur.

16 23

31 39

44

45

52

59

60

61 67

46

1. Eshtë aeroplan 7. Kush del… mbështet. 10. Një vrasës maniak. 17. Një stil i dikurshëm i kërcimit së larti. 19. Fillojnë muzikën. 20. Alan J. që qe regjisor. 22. Institucione Autonome Lokale. 24. Tase e volejbollit. 25. Kush është nuk e ul kokën. 27. Janë shpërdorime. 29. Inicialet e Daninos. 31. Eshtë copë torte. 32. Fillojnë tatëpjetën. 34. Zhvillohej me dagerrotipi dikur. 36. Paguhet për parablerje. 39. Sastre akrore. 40. Nuk ha mish. 43. Sapo ¿llojnë. 44. Mund të jenë tokë-tokë. 46. Fund janari. 47. Mund të jenë edhe… nderi në krye të një klubi. 48. Punojnë në galeri të tillë. 49. Eshtë një.. specialist. 52. Annie aktore. 56. Mund të jetë i posaçëm. 59. Një mesazh i padëshiruar në e-mail. 60. Litra pa ku¿j. 62. Juan shkrimtar spanjol. 63. Janë pikat në ligj.

56

69

70

83

76

84

85

90

64

78

87

92

I R E S

6. Izraeli në tabela. 7. Kush ve… martohet. 8. Mund të jetë fotogra¿k. 9. Aria me L’amour est un oiseau rebelle 10. Quatro këngëtare. 11. Canetti shkrimtar. 12. Memoria në computer. 13. Eshtë vend ku prehen heronj. 14. Fillojnë largimin. VERTIKAL 15. Asgjë për croupier. 1. Eshtë libri i parë i shkollës. 16. Eshtë i lartë ai i kampionit. 2. Eshtë goditëse në shpërthime. 18. Farkëtoi armët e Akilit. 3. Tiran pa ku¿j. 19. Janë toreros. 4. Inicialet e Kokoschka piktor. 21. Janë ushtarë në… piramidë. 23. Eshtë përkujdesja e babait. 5. Një pjesëz mohuese.

C A S U S B E L L

I M E T

A N E T A R E E T A N A E K J

E L

I

R A M I

V

T E R R

P A S H A

I

V E R T E T E

A M A L

O T E E O U R A T

I

M A S

I

I

E

A R O D R

I

I

T O R

I

I

V

D

T

I

E U

I

O

K A L E M I R A A

I I

N

I

A S

G U E S

N

I M I

A L T A R

I K A R K A T

E R

A R O M A T

A M O N O T O N E S

I

A L E N R

I

I

A M

S

L R

A L

S

T O P I

N O R

A L A D

P U T R A T

T A L E B A N V A R E N A N A A

L E A R

I

I M E T S A T

K A L E N D A R E T U L D T S A M U R A

A T O P E P A

R L S R V

Z B U L

Peshorja

I

N

I

R E M E N I

B A S R A C A

E M

T A

T E N T O N

T I

A N E S O R E T S G A R

I

B A L D

I

26. Nuk mësohet në tokë. 28. Inicialet e Kazan regjisor. 29. Eshtë ai që lufton për titull. 30. Janë kampet pa fjetje. 31. Kanë marrë trofe. 33. George që qe aktor. 35. Rogers, partnere e Fred Astaire. 37. Një bukë që hahej me qofte. 38. Janë kolëgët e Rexhep Qoses. 41. Janë hone. 42. Gjysma e jermit. 45. Argjentina në tabela. 48. Ku¿zojnë mendimet. 50. Janë tek në kësula. 51. Punon për armikun. 53. Ljarja aktor. 54. Bent te Aston Villa 55. Qytet japonez. 57. Qe vajza e mbretit Akab. 58. Opera e Macagni-t. 61. Eshtë i mirë me shokë shumë. 65. Sastre aktore. 67. Janë llojet e njerëzve. 68. Emri i Bismarck. 70. Në kokë të nuses. 72. Ricardo, as brazilian. 74. Një cigan. 76. Pak stabilitet. 79. Eshtë si baba. 81. Inicialet e Holm aktor. 84. Mbeten në fund. 87. Entë Ndërtimi.

Me Hënën në kontrast me Marsin sot pritet një me dy pamje. Së pari, efekti Hënë në në pjesën e parë të do të ndikojë në një gjendje shpirtërore jo edhe aq të mirë, por në pjesën tejtë është Marsi që ju shkund.

Akrepi

Kuadri ujor duket pozitiv në shumë aspekte, sidomos në atë ekonomik, ku do të keni mbështetjen e dyfishtë të Jupiterit dhe Merkurit. E vetmja ”pengesë” mund t’ju vijë nga ”tekat” e Hënës.

Shigjetari

Ju këshillohet të tregoheni shumë të vëmendshëm, pasi situata yjore ka ndryshuar në mënyrë drastike. ”Përplasja” MarsUran do të reÀektohet edhe tek ju, që sot do të jeni shumë të tendosur.

Bricjapi

Edhe për të lindurit e kësaj shenje, kuadri yjor nuk është nga më të mirët, për të mos thenë se ”retë e zeza” po kërcënojnë qiellin tuaj. Megjithatë në planin sentimental jeni të favorizuar.

Ujori

Nuk duhet të vazhdoni të tregoheni pasivë sepse momenti i mirë mund të kalojë shumë shpejt e kur të kujtoheni ju do të jetë shumë vonë. Kujdes, tolerancën tuaj dikush e merrm për dobësi.

Peshqit

Sot është Hëna ajo që i ju bën zevzekë e të padurueshëm, prandaj kujdes sepse sot mund të grindeni pa snjë ashkak edhe menjerëzit më të afërt e më të dashur. Kujdes edhe me sëmundjet e stinës.

93

PERGJIGJET E NUMRIT TE DJESHEM

B

78 88

85. Chris këngëtar. 86. Një defekt që prish punë. 88. Në fund të fundit. 89. Një komandë në computer. 90. Dikur quhej Mediolanum. 91. Ente Doganore Ndërkombëtare. 92. Edouard piktor. 93. Emri i Delon.

A N E M I K E T

58

72 77

86

91

64. Parashtesë zmadhuese. 65. Banohej nga albanët dhe molosët. 66. Parshtesë për prapa. 69. Një i vogël për tv. 71. Ente Monitoruese Doganore. 72. Markë makine. 73. Munden pa teke. 74. Dino regjisor i Parakalimi. 75. Album i famshëm i Emerson, Lake & Palmer. 77. Diftong në dietë. 78. Një libër hartash. 80. Një… gjerman. 82. Egoyan regjisor. 83. Sampras tenist.

57

71

75

82

HORIZONTAL

55

63

68

74

89

54

62

66 73

53

Situata yjore premton një ditë pozitive, por kjo kërkon edhe angazhimin tuaj të plotë dhe jo të qëndroni indiferentë. Eshtë një moment i mirë për të reÀektuar dhe jo për të ndërmarrë veprime të nxituara. Sot mund të ndodheni para një të papriture, ose para një situate të vështirë, prandaj ju këshillohet të ruani gjakftohtësinë për të gjetur mënyrën më të mirë për të dalë pa shumë dëm që andej.

48

51

81

29

36

42

65

80

15 22

28

47 49

14

21

27

34 41

9

20

26

33 40

8

Me Merkurin edhe sot pozitiv në shenjë mund të llogaritni një aleat më shumë, prandaj edhe gjërat do të ecin në një rrjedhë pozitive për ju. Duhet të tregoni më shumë kujdes në raportet ndërpersonale.


24

E mërkurë, 27 qershor 2012

LAJME NGA BOTA ɷ Ministrat e financave takohen para samitit të BE Ministrat e financave të katër ekonomive më të mëdha të eurozonës- Gjermanisë, Francës, Italisë dhe Spanjës, pritet të zhvillojnë bisedime në Paris, para samitit të kësaj jave të Bashkimit Evropian. Liderët në samitin e 28 dhe 29 qershorit pritet të diskutojnë masat për të zgjidhur krizën e borxheve në eurozonë. Raportohet se kjo do të jetë hera e 20-të që liderët evropianë që përpiqen që të zgjidhin krizën e përhapur në Evropë, që kur nisi në ¿llim të 2010 në Greqi. Euroja ka humbur vlerën karshi dollarit në tregjet ¿nanciare të martën, në mes të dyshimeve të investitorëve se do të mund të merret ndonjë vendim i rëndësishëm në samit. ɷ NATO i qëndron pranë Turqisë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen ka premtuar se NATO-ja do “t’i qëndrojë pranë Turqisë” në mes të tensioneve të rritura me Sirinë pas rrëzimit të një avioni turk në javën e kaluar. Rasmussen tha se diplomatët e NATO-s që u takuan në Bruksel të martën, nuk kanë diskutuar mbi mbështetjen ose jo në nenin 5 të statutit të NATO-s, i cili do të kategorizonte rrëzimin si një sulm ndaj aleancës në tërësi. Ankaraja ka thënë më herët se do të kërkojë nga aleatët e saj të NATO-s që të thirret në nenin 5 për të ndihmuar në mbrojtjen e ku¿rit të Turqisë ndaj kërcënimeve nga Siria. Rasmussen nuk foli mbi detajet e paraqitura nga diplomatët turq në Këshillin Veri-Atlantik. ɷ Moddy zhvlerëson 28 banka spanjolle Agjencia ndërkombëtarë e rejtingut zhvlerësoi të hënën 28 banka spanjolle. Agjencia Moody tha se bankat përballen me rritjen e humbjeve si pasojë e kredive komerciale për pasuritë e patundshme dhe se vetë zhvlerësimi nga ana e Madridit ka bërë që një gjë të tillë ta bëjë dhe agjencia. Ulja e besueshmërisë, vjen në ditën e njëjtë kur Spanja kërkoi zyrtarisht fondet e emergjencës nga eurozona për të forcuar bankat e vendit. Eurozona ka premtuar deri në 100 miliardë euro për bankat spanjolle. ɷ Sulmohet televizioni pakistanez Persona të armatosur kanë hapur zjarr mbi një stacion televiziv lokal në Karaçi, duke plagosur një roje dhe një punonjës. Zyrtarët e policisë thanë se katër burra në dy motoçikleta kanë sulmuar televizionin Aaj News me armë automatike, duke dëmtuar edhe disa makina para se të largoheshin. Drejtori i Aaj News Rashid Mehmed, tha se nuk ka pasur kërcënime të mëparshme të bëra nga ndonjë grup militant ndaj stacionin në gjuhën urdu. Megjithatë, një zëdhënës i grupit Tehrik-e-Taliban Pakistan, Ehsanullah Ehsan, e mori përgjegjësinë për sulmin. ɷ Embargo e naftës “ndikon në bisedimet me Iranin” Irani ka tërhequr vërejtjen se një embargo e Bashkimit Evropian ndaj eksporteve të naftës do të ketë “ndikim negativ” në negociatat e Teheranit me fuqitë botërore mbi programin kundërthënës bërthamor. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Ramin Mehmanparast ka lëshuar këtë kërcënim, vetëm, disa ditë para se të hyjë në fuqi embargoja ndaj naftës iraniane. ɷ Ish- kandidati presidencial braktis Egjiptin Një zyrtar i aeroportit të Kajros ka thënë se kryeministri i fundit i Hosni Mubarakut, që u mund nga kandidati islamik në zgjedhjet presidenciale, Mohamed Morsi, ka ikur nga vendi për të shkuar në Emiratet e Bashkuara Arabe. AP citon zyrtarin të ketë thënë se Ahmed Sha¿k ka ikur nga Egjipiti në agimin e së martës, disa orë pasi që prokurori i përgjithshëm u vendit nisi një hetim mbi pretendimet se ai kishte shpenzuar paratë publike gjatë kohës sa ka qenë ministër i aviacionit civil nën Mubarakun. Zyrtari tha se Sha¿ku, shoqërohej nga tri vajzat e tij dhe nipat. Zyrtari ka folur në kushte anonimiteti.

• Alba Malltezi Drejtore e Përgjithshme e Free and Fair Media Group

• Anila Basha Drejtore e Shqiptarja.com • Arben Rrozhani Kryeredaktor

Politika: Jakin Marena Sociale: Esmeralda Keta Ekonomia: Genc Kondi Kronika: Elton Qyno

Kulturë: Admirina Peçi

Design: Altin Aliaj Genti Manelli Website: Suela Gera Indrit Maraku

Departamenti i Marketingut: Cel: +355696060419 marketing@shqiptarja.com

Shpërndarja: Saimir Zenelaj Cel: +355696060418

Redaksia: Rruga: “Dervish Hima” tre kullat, kulla e dytë-Tiranë. E-mail: redaksia@shqiptarja.com - Website: www.shqiptarja.com - Mobile: +355696060421 - Shtypur në shtypshkronjën: A.K shpk, Rruga 5 Maji, Tiranë

Shqiptarja.com  

Shqiptarja.com

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you