Page 1

së shpejti... TELEVIZIONI MË I RI INFORMATIV NË SHQIPËRI LEKË 30 SHQIPTARJA.com + Suplementi RILINDASI SUPLEMENTI “RILINDASI”

q 13-20 3 20 ɽ Faqe

origjina e lajmit...

VITI II - NR. 112 E diel, 13-05-2012

EKSKLUZIVE/ LIBANEZI GEORGE JEHA

Vrasja e Rizik, flet pronari i palestinezit Aksioneri i “Ceament Albania”, komenton sms-në e Bashkim Zallës. Pistat: Banorët ose konkurrentët TIRANE

M Monument për Spiromilon në Himarë? U shërbeu grekëve

Studimi i historianes Ledia Dushku për ushtarakun që i shërbeu Greqisë

INTERVISTA

ɽ Faqe 7

Fevziu: Ju tregoj kushtet e Ramës për intervistën

ELTON QYNO

S

hte t a si l iba ne z , G e or ge Jeha, aksioner në firmën e “Ceament” mohoi akuzat se kishte përgatitur një vrasje të mundshme të aksionerit anglez Charles Bouri. Ai tregon se mesazhi i publikuar... ɽ Faqe 2-3

Rrë¿mi i moderatorit të “Opinion” për rikthimin e kreut të PS në “Klan”

EKSKLUZIVE / Zv.ministra, gjyqtarë, këshilltarë e drejtorë, rrogë nga shkollat jopublike

VIP-at, LEKE ME UNIVERSITETET JA GJITHE ZYRTARET E PUNESUAR Zbulohen emrat e funksionarëve shtetërorë. Zv.ministrja e Arsimit Nora Malaj, shefe tek “Kristal” prej vitit 2008. Pedagogë të brendëshëm dhe të jashtëm, këshilltari i Berishës dhe anëtarë të Gjykatës Kushtetuese Koment

Lajmi

INTERVISTA ɽ Faqe 10-11

Nora Malaj, zëvendësministre e Arsimit, shkruan në CV e saj se mban që nga viti 2008 e në vazhdim edhe postin e shefes së departamentit të Psikologjisë në universitetin privat “Kristal”, universitet i përfshirë në skandalin për shitjen e diplomave.

Gjana: PD një repart ushtarak, si i ra të fikët Sali Berishës BREGDETI

NGA

Rreth lëvizjeve të fundit të Ramës

K

TIRANE

ESMERALDA KETA

K

y ndoshta është një ndër rastet më flagrante të konfliktit të interesit, por titullarja e lartë e arsimit, Nora Malaj nuk e ka parë të arsyeshme që të japë dorëheqjen nga ky post. Në jetëshkrimin ɽ vijon në faqe 8-9 që... ɽ Faqe 12

Biznesmeni dhe topogra¿, pastrim parash në Golem

Në foto: Zëvendësministrja e Arsimit, Nora Malaj gjatë një aktiviteti në Universitetin “Kristal”

ZGJEDHJET

ɽ Faqe 4

ODIHR kundër numërimit elektronik: I pamundur

TRAGJEDIA

PAS TE DASHURIT VARET STUDENTJA Vdes në Durrës, tre ditë pas Àijimit të shokut

PREÇ ZOGAJ

ɽ Faqe 12

LEGALIZIMET

ɽ Faqe 22-23

ALUIZNI: Emrat, kush merr tapitë e reja në 12 qarqe

atër janë lëvizjet e fundit të krytetari të PS-së, Edi Rama, jo të katërta të një kategorie, të cilat kanë provokuar reagime dhe debate të pazakonta në aulën politike dhe mediataike të vendit. 1-Kandidimi i Adrian Vishës për postin vakant të anëtarit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë . 2-Protagonizmi për zgjedhjen e Presidentit. 3-Vajtja në emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut.4 -Takimi më Ilir Metën në vilën e këtij të fundit në gjirin e Lalzit. Këto lëvizje, sidomos e para dhe e katërta, kanë krijuar turbulencë sepse përfaqësojnë një moment pagëzimi apo rilindjeje të Edi Ramës si pragamatist, pasi ishte investuar disa vite me radhë në imazhin e një misionari. Përballë valës së reagimeve kundërthënëse, zoti Rama e ka ndjerë të nevojshme të zbresë vetë në agoren e shtypit për të shpjeguar e argumentuar pse dhe qysh, duke i përfshirë lëvizjet e tij nën egidën apo ombrellën e politikës së re të pjesmarrjes, përgjegjësisë dhe dialogut, që janë vërtetë tri fjalë kyçe të politikës kontruktive. Nuk ka dyshim se kjo lloj politike, e nevojshme si ujët e pakët për Shqipërinë, nuk e... ɽ vijon në faqe 6


2

E diel, 13 maj 2012

AKTUALITET

Bashkim Zalla dhe familjarët u liruan një vit më parë

B

ashkim Zalla dhe disa pjesëtarë të tjerë të familjes dhe fisit Zalla ishin ndaluar pas shpërthimit më të fundit në qershor 2011, kur u hodh në erë ura e linjës hekurudhore Bubq - Fabrika e Çimentos, në vendin e quajtur lagjja "Kurtaj", në fshatin Zallë të FushëKrujës, duke dëmtuar njërin nga parmakët e urës, shina dhe një pjesë e saj.

Policia shoqëroi të paktën 15 persona në lidhje me ngjarjen. U arrestuan Bashkim Zalla, 54 vjeç, i dënuar më parë për veprën penale të "vrasjes", djali i tij, Edvin Zalla, 31 vjeç si dhe djali i vëllait të tij, 26-vjeçari Fredjon Zalla, i akuzuar më parë për "mbajtje pa leje të armëve e municioneve luftarake", 35-vjeçari Afrim Xhixha, nga fshati Nikël dhe 37- vjeçarin

Xhabir Vellku, nga fshati Budull i Krujës. Të arrestuarit nuk pranuan akuzat dhe gjykata më vonë i liroi. Në 12 vitet e fundit, pas përurimit të fabrikës së çimentos në Fushë-Krujë pas privatizimit të saj, shpërthimet dhe atentatet me eksploziv mbi fabrikën e çimentos dhe objekteve që lidhen me veprimtarinë e saj ishin të vazhdueshme.

RIBOTIM/ Shqiptarja.com zbulon vendimin e Apelit në shkurt 2012

Aksionerët e "Ceament" 15 mln euro për të vrarë Mesazhi i banorit nga fshati Zallë që denoncoi planin e eleminimit „„„

TIRANE

ose "Xhorxhi i çimentos". Të katër aksionerët e kompanisë, përveçse administronin fabrikën "Ceament Albania" në Fushë-Krujë, punonin edhe në qytetin e Elbasanit. Siç rezulton edhe nga dokumentet që po botohen sot ekskluzivisht te Shqiptarja.com, kompania e themeluar mes londinezëve, libanezit dhe shqiptarit, kishte për qëllim përgatitjen e çimentos dhe përpunimin e saj, duke e tregtuar brenda dhe jashtë vendit. Ndërkaq, biznesmeni Besim Dika dhe Biznesmeni Jorge Jeha, apo Xhorxh Libanezi, kishin themeluar në vitin 2004 një tjetër firmë së bashku "I.T.T Invest sh.p.k" e cila, sipas vendimit të gjykatës që disponon shqiptarja.com, do të merrej me shërbime të ndryshme transporti. Shtetasi palestinez Anwar Rizik, ishte drejtor në fabrikën e katër aksionerëve, që kishin probleme të mëdha me njëri-tjetrin, e që sipas dokumentave të gjykatës kanë kërcënuar edhe me pagesa të larta, plot 1.5 milionë eurosh, për të ekzekutuar njërin prej aksionerëve.

A

ksionerët e fabrikës së çimen tos në Fushë-Krujë kishin në plan të eleminonin njërin prej ortakëve në biznes. Kështu pretendon Bashkim Zalla, njëri prej pjesëtarëve të familjes Zalla në Fushë-Krujë, i dënuar në shkurt 2012 me 4 muaj burg, për kërcënim ndaj aksionerit George Jeha, të kompanisë ku ishte drejtor Anwar Rizik, palestinezi 43-vjeçar i ekzekutuar tre ditë ditë më parë. Bashkimi thotë se kishte dijeni të plotë për planin e tyre për vrasjen e shtetasit Charles Bouri duke paguar plot 1.5 milionë euro për këtë vrasje. Një ditë parë parë, "Shqiptarja.com" botoi ekskluzivisht, vendimin e Gjykatës së Apelit në shkurt 2012 që jepte dënimin me 4 muaj burg për shtetasin bashkim Zalla, pjesëtar i familjes Zalla, nga fshati zallë në Fushë-Krujë, e cila pretendon pronësinë mbi truallin ku është ngritur fabrika e çimentos. Shkak për dënimin e Zallës ishte një mesazh që ai i kishte nisur aksionerit të "Ceament", George Jeha, apo siç njihet "Xhorxh libanezi", se ai dhe të tjerët donin të eleminonin njërin prej ortakëve në biznes dhe për këtë kishin paguar 1.5 mln euro. Dje, herët në mëngjes, persona të interesuar për të penguar përhapjen e lajmit, përmes gazetës "Shqiptarja.com", blenë të gjitha gazetat në qendër të kryeqytetit. Gazeta po e riboton në mënyrë të përmbledhur historinë e djeshme, që është një një histori "mafioze" kërcënimesh, deri edhe me vdekje që ka shoqëruar gjatë viteve të fundit aksionerët e kompanisë "Ceament Albania", kërcënime që kanë qenë të njohura për policinë, prokurorinë apo gjykatat në Shqipëri. Në këtë fabrikë punonte edhe Anwar Rizik, palestinezi 43-vjeçar i ekzekutuar tre ditë ditë më parë nga një kurth me granatë në derën e shtëpisë në Tiranë, vetëm pak metra larg ambasadës amerikane. Rizik nuk ishte aksioner, por drejtor i kompanisë. Ndërkohë, që sipas dokumentave ekskluzive hetimore dhe gjyqësore që disponon gazeta "Shqiptarja.com", njëri nga aksionerët e "Ceament Albania", informonte se kishte dijeni për një plan ekzekutimi të njërit prej aksionerëve londinezë të kompanisë, duke paguar për këtë vrasje edhe shumën prej 1.5 milionë eurosh. Mesazhet kërcënuese mes aksionerëve të të njëjtës kompani mund të hedhin dritë mbi atë çka ndodhi me vrasjen dy ditë më parë me tritol në derën e shtëpisë të shtetasit palestinez që punonte drejtor në këtë fabrikë. "Ceament Albania", ishte një

MESAZHET KËRCËNUESE ME ELEMINIM

Faksimile e vendimit të Gjykatës së Apelit në shkurt 2012 për shtetasin Bashkim Zalla

sipërmarrje e dy shtetasve londinezë Charles dhe Aleksandër Bouri (Aleks) së bashku me shtetasin shqiptar Besim Dika themeluan kompaninë në Tiranë,

në 1996. Më pas biznesit iu bashkangjit edhe George Jeha, shtetas libanez, i cili në ambientet e biznesit në Tiranë njihet me nickname "Xhorxh Libanezi"

Në shkurt të këtij viti, gjykata ka dënuar me katër muaj burg shtetasin Bashkim Zalla, me katër klasë shkollë, banor në Zallë të Fushë-Krujës, pasi ky i fundit, ka kërcënuar aksionerin e kompanisë George Jeha, apo Xhorxh Libanezi. Në mesazhin e pasqyruar nga vendimi gjyqësor, shtetasi Bashkim Zalla kërcënon shtetasin George Jeha, duke i bërë të ditur se ai kishte dijeni të plotë për planin e tyre për vrasjen e shtetasit Charles Bouri duke paguar plot 1.5 milionë euro për këtë vrasje. Charles Bouri është aksioneri londinez i kompanisë "CEAMENT Albania". Madje Bashkim Zalla, i cili në fakt nga kjo fab-

Dje në mëngjes

Njeriu misterioz blen gjithë "Shqiptarja.com" D

Faksimile e numrit të djeshëm të SHQIPTARJA.com

içka e pazakontë ka ndodhur mëngjesin e djeshmë në pikat e shitjes së gazetave në kryeqytet. Një person, identiteti i të cilit ende nuk dihet, në orën 6 të mëngjesit, pra, sapo pikat e tregtimit të shtypit të ditës janë hapur ka blerë të gjitha kopjet e gazetës Shqiptarja.com në të gjitha pikat në qendër të kryeqytetit. Shitësit kanë pohuar se personi, i seksit mashkull ka blerë njëherësh të gjitha kopjet e gazetës "Shqiptarja.com" dhe një gjë e tillë ka ndodhur në dyqanet ku shiten gazetat, tek zona e Bllokut, tek

pika përpara Pallatit të Kongreseve, tek "Myslym Shyri" etj. Nuk dihet qëllimi për të cilin ka ndodhur një ngjarje e këtillë. Ndërkohë, Shqiptarja.com numrin e saj të ditës së shtunë e hapte me një dokument ekskluziv lidhur me vrasjen e shtetasit palestinez pak ditë më parë. Si artikull kryesor, Shqiptarja.com dje kishte vendimin e Gjykayës së muajit Shkurt, e cila zbulon përpjekjet e aksionerëve të fabrikës së çimentos së Fushë - Krujës për të eliminuar një prej ortakëve në biznes.

Në foto: (në rreth) Shtetasi Charles Bouri, njëri prej aksionerëve të fabrikës së çimentos “Ceament” në oborrin e shtëpisë private ku jetonte palestinezi i vrarë Anwar Rizik

rikë merr një pjesë të ardhurash për shkak të ndotjes së shkaktuar nga fabrika (një shumë parash që nuk e ka marrë kohët e fundit pasi siç pretendohet në vendimin e gjykatës fabrika ka qenë në vështirësi financiare), ka kërcënuar George Jeha-n se nëse ky plan do të vihej në zbatim, atëherë ai në shenjë hakmarrje do ta vriste atë. Në fund të mesazhit shtetasi Bashkim Zalla i thotë biznesmenit George Jeha se informacionin që kishte do ia transmetonte dhe Aleksit, i cili është aksioneri tjetër i kompanisë dhe vëllai i Charles që ai prentendon se e di që do të eleminohet. Ndonëse shtetasi Bashkim Zalla me anë të kësaj sms-je pretendon se ka dijeni mbi një rivalitet të egër mes aksionarëve të kompanisë ku punonte dhe 43-vjeçari i vrarë Anwar Rizik, kjo sms është denoncuar në prokurori nga vetë biznesmeni Jorge Jeha, i cili ka pretenduar se sms-ja ishte një kërcënim ndaj jetës së tij nga ana e Bashkim Zallës.

MASAZHI I BASHKIM ZALLËS

Vendimi i gjykatës së Apelit mban datën 29 shkurt 2012 dhe e ka dënuar shtetasin Bashkim Zalla për keqpërdorim të thirrjeve telefonike ndërsa rezulton se ka kërcënuar një nga aksionerët e fabrikës së Çimentos në Fushëkrujë, George Jehan. Bashkim Zalla është dënuar me katër muaj burg, dhe në këtë kohë, ndoshta vazhdon të kryejë dënimin. Në mesazhin që përmendet nga Bashkim Zalla, rezulton se të gjithë emrat e vendosur aty me iniciale, janë të gjithë aksionerët e kompanisë "Ceament Albania". "Ti Xhorxh dhe Besimi i paguani me vra Çarlin nga 1.5 milion euro, kështu më tha L.M. po për ju kush do paguaj se nuk i shpëtoni dot krimeve tuaja fill pas Carlit mendoni se do jetoni, kam për tju q.. robt të gjithëve. Ju vras, do njoftoj Aleksin për planet tuaja. B.Zalla.", ishte mesazhi i Bashkim Zallës. Kështu Xhorxh është George Jeha, aksioner në fabrikë; Besimi është Besim Dika, gjithashtu aksioner. Ndërkohë që personi që Bashkim Zalla e përmend me inicialet L.M, është burimi që i ka thënë se Bashkimi dinte planet e Besimit dhe Xhorxhit, për të eleminuar aksionerin tjetër londinez Charles Bouri. Ky i fundit, Charles Bouri, ishte edhe në ceremoninë mortore të tre ditëve më parë në Kishën Ortodokse, si miku i ngushtë i Anwar Rizik.


E diel, 13 maj 2012

3

AKTUALITET

Prokuroria sekuestrohet lista e pagesave të banorëve

H

etimet intensive që janë duke u kryer rreth vrasjes së shtetasit palestinez Anwar Rizik, flasin se kanë qenë dy persona ata që kanë organizuar me detaje vrasjen e 43-vjeçarit në derën e shtëpisë. Sipas burimeve pranë policisë dhe prokurorisë së Tiranës, aktualisht janë ngritur dyshime mbi dy persona që mendohet se kanë marrë pjesë në këtë

atentat mafioz, por nga ana tjetër hetuesit tregojnë se skanë prova për t'i arrestuar të dyshuarit. Në pamundësi të sigurimit të provave në kohë të shpejtë, dy të dyshuarit duket se janë duke u mbajtur nën vëzhgim nga agjentët e policisë, me qëllim mbledhjen e informacioneve operative rreth kësaj çështje. Duke iu referuar burimeve,

dyshimet flasin për dy persona që janë banorë të fshatrave ku është ndërtuar fabrika e çimentos. Ndërkohë që veç kësaj dy ditë më parë oficerë të policisë kanë shkuar në ambientet e fabrikës, ku mësohet se kanë sekuestruar dhjetëra dokumenta për të parë me saktësi rolin që kishte palestinezi në fabrikën e çimentos të Fushë-Krujës.

Media palestineze

Vrasja e Rizik, ndoshta e urdhëruar nga konkurrenca IMEMC një agjenci e pavarur lajmesh në territore palestineze raportin se vrasja e Anwar Rizik, zv.drejtorit të fabrikës së cimentos "Ceament Albania" në Fushë Krujë mund të jetë urdhëruar nga kompamitë konkurrente. Ndërsa i bën jehonë vrasjes se bujshme në Tiranë IMEMC raporton se sulmi ndodhi në orën 8:00 të mëngjesit të së mërkurës. Anwar nga Beit Jala pranë Betlehemit po largohej nga apartamenti, pranë Ambasadës Amerikane, dhe sapo hapi derën, eksplozivi shpërtheu duke i sjellë vdekjen. Burimet policore thanë se ai ishte aktivizuar me telekomandë. Policia shqiptare tha se atentatorët e kishin monitoruar Anwarin për një kohë të gjatë , duke studiuar rutinën e tij të përditshme që në mëngjes ku ai conte dy fëmijët në shkollë. Rizik ishte menaxher i një fabrike çimentoje, policia ka hapur një hetim ndërsa disa burime

thonë se ai mund të jetë vrarë nga vrasës i punëtikisht, por shtoi se nuk përjashton asnjë pistë. suar nga një kompani rivale-shkruan IMEMC. Fuad Rizik, babai i Anvar, shërbeu si anëtar i Policia po ashtu i ka kërkuar AmbasKëshillit Kombëtar Palestinez dhe adës Amerikane që të ofrojë materiKëshillit Qendror të Organizatës për ale nga kamerat e tyre të vëzhgimit me Çlirimin e Palestinës. Ai ishte një nga shpresën për të gjetur diçka që mund themeluesit e Komunistëve Palestintë ndihmojë hetuesit. Të premten, ezë dhe shërbeu si Sekretar i Ministri i Brendshëm, Bujar Nishani, Përgjithshëm. IMEMC-është agjenci dërgoi ngushëllimet e tij dhe të qevere pavarur lajmesh në territorin palisë shqiptare për familjen e Rizik dhe estinez. Në faqen Ëikipedia shkurhet për presidentin palestinez, Mahmud se IMEMC është një organizatë e paAbaz. Nishani u angazhua se do të varur lajmesh, themeluar nga palesndjekë nga afër hetimin derisa tineze që jetojnë në territore palestinAnwar Rizik vrasësit të kapen dhe të procedohen, eze dhe punojnë në bashkëpunim me duke shtuar se disa të dyshuar janë organizma ndërkombëtare mediatike arrestuar. Ai tha se një kompani private heqë raportojnë për ngjarjet në Izrael dhe Paltimesh është përfshirë në këtë hetim. Nishani estinë. IMEMC editon lajme në faqen e saj në tha se nuk beson se sulmi ishte i motivuar poliinternet në gjuhën angleze.

George Jeha mesazhin ja kam treguar dhe Charles Bourit Lajmi Shtetasi libanez, George Jeha, aksioner në firmën e "Ceament" mohoi akuzat se kishte përgatitur një vrasje të mundshme të aksionerit anglez Charles Bouri. Ai tregon se mesazhi i publikuar dje te "Shqiptarja.com" është një mashtrim i shtetasit nga FushëKruja, Bashkim Zalla, dhe se këtë gjë e ka treguar gjykata, duke e dënuar për veprimin e bërë. Jeha tha se dyshimet për vrasjen e palestinezit Rizik, janë mbi banorët e zonës dhe konkurencës në rajon. „„„

“SMS, një mashtrim i Bashkim Zallës” Vrasësit? Banorët ose konkurentët në rajon

TIRANE Në foto: (në rreth) George Jeha gjatë ceremonisë për Rizik në kishën ortodokse

ELTON QYNO

M

esazhi që Bashkim Zalla i ka dërguar aksionerit të kompanisë "I.I.T Invest" George Jena, se ai dhe aksioneri tjetër shqiptar Besim Dika, do paguanin 15 milionë euro për të vrarë aksionerin e fabrikës së Fushë-Krujës Charles Bouri, nuk ka asnjë gjë të vërtetë. Të paktën kështu është shprehur shtetasi George Jeha, i cili pretendon se SMS-ja e njërit prej banorëve të fshatit Zallë, Bashkim Zalla, është një mashtrim dhe spekulative. Ndërkohë që dyshimet e tij, si mik dhe bashkëpunëtor i palestinezit të vrarë, 43-vjeçarit Anwar Rizik, janë mbi banorët e zonës si dhe mbi konkurencën në disa

vende të rajonit, si Kosovë dhe Maqedoni, vende në të cilat kohët e fundit fabrika e FushëKrujës, eksportonte çimento duke konkuruar dhe firmat serbe. Në një lidhje telefonike biznesmeni Jena ka pohuar për gazetën "Shqiptarja.com" se kishte marrë disa kërcënime nga shtetasi Bashkim Zalla, prandaj dhe vendosi që këtë njeri ta denonconte në polici. Ai thotë se për sa i përket mesazhit nuk ka asnjë gjë të vërtetë, në pretendimin që ngre njëri nga

banorët Bashkim Zalla, pasi këtë prendim e ka rrëzuar prokuroria dhe gjykata, e cila ka vendosur ta dënojë kërcënuesin Bashkim Zalla.

CHARLES NË DIJENI TË SMS

Aksioneri londinez i fabrikës së çimentos Charles Bouri duket se ka qënë në dijeni të mesazhit që Bashkim Zalla i ka dërguar ortakut të tij George Jena. Sipas këtij të fundit mesazhi i ishte treguar Charles-it nga vetë ai dhe se së bashku

kanë vendosur që kjo çështje të denoncohej në polici. "I jam drejtuar policisë pasi Zalla po bëhej shumë shqetësues, na kërkonte gjithmonë para prandaj dhe na dërgonte mesazhe"tregon për gazetën "Shqiptarja.com" njëri nga aksionerët e kompanisë "I.I.T Invest" që kishte si qëllim transportimin e çimentos në vende të ndryshme të rajonit, si Mali i zi, Kosova dhe Maqedonia. "Ne kemi lidhur kontrata me disa nga firmat që operojnë në këto shtete dhe treg-

tojmë çimenton shqiptare në disa rajone të këtyre vendeve. Kohët e fundit kemi lidhur dhe një kontratë të re me një kompani kosovare, ku importojmë në këtë shtet çimenton"-thotë George Jena. Ai pretendon se dyshimet më të forta për vrasjen e mikut të tyre palestinezit Anwar Rizik janë mbi banorët e zonës si dhe për shkak të shtrirjes së biznesit në rajon, ku nuk përjashtohet konkurenca me kompanitë serbe. Edhe pse nuk flet shumë mirë gjuhën shqipe,

George Jeha kërkon që ngjarja të zbardhet sa më parë nga autoritetet shqiptare. Këtë kërkesë ai e bëri edhe në ditën kur ndodhi ngjarja, ku ai së bashku me aksionerët e tjerë të fabrikës shkuan në banesën ku qëndronte me qera 43-vjeçari Anwar Rizik, i cili nu ekzekutua në mënyrë mafioze pasi persona ende të paidentifikuar i kishin vënë tek dera e jashtme e shtëpisë një granatë artizanale.

GEORGE E CHARLE-S NË CEREMONI

Pavarësisht dyshimeve të krijuara se mes ortakëve të fabrikës së çimentos FushëKrujë ka një betejë të heshtur për të eleminuar fizikisht njëri-tjetrin, e kundërta e kësaj ka ndodhur në vendin e ngjarjes ku u vra ish-zh/drejtori i fabrikës dhe financiare i saj shtetasi Anwar Rizik. Aksionerët e fabrikës kanë qënë të bashkuar madje George Jeha dhe aksioneri londinez Charles Bouri janë parë duke bashkëbiseduar njëri me tjetin. Bouri dhe Jeha, mësohet se janë pyetur në polici rreth vrasjes së ortakut të tyre palestinez, ku gjatë dëshmisë ata kanë treguar rreth problemeve që kanë pasur me banorët e zonës, duke përmendur dhe emra të përveçëm, por për arsye hetimore burime pranë policisë nuk pranojnë ti bëjnë me dije. Aktualisht rreth kësaj çështje hetimet janë duke vijuar, por kur janë mbushur gati një javë nga ngjarja e rëndë asnjë person nuk është arrestuar nga policia dhe prokuroria e Tiranës. Ndërkohë që Charles Bouri si dhe disa aksionerë të tjerë të fabrikës kanë udhëtuar në drejtim të Palestinës, për të marë pjesë në ceremoninë e varrimit të 43-vjeçarit Anwar Rizik, i cili ishte babai i dy fëmijëve, 3 dhe 6 vjeç.


4

E diel, 13 maj 2012

POLITIKE

Rama në Selanik në konferencën e folësve publikë

I

de që ia vlen të përhapen. Me këtë moto njihet në mbarë botën TED, një rrjet global konferencash. Me qindra politikanë, shkrimtarë, aktorë, ekonomistë, etj, me nam botëror kanë folur në konferencat e TED. Edhe kryetari i PS, Edi Rama, është ftuar të flasë në një event të TED në Selanik. Tema për të cilën ishte ftuar të fliste ishte “Kurajoja për të krijuar”. “Në Selanik për

eventin e TED, rrjetit ndërkombëtar të folësve publikë,” shkruan Rama në Tëitter. Në konferencë Rama prezantohet si renovator urbanist dhe politikan. Rama flet se si ndryshoi Tiranën dhe se si do të ndryshojë Shqipërinë. “Ai është shpallur kryebashkiaku i botës në vitin 2004 dhe është përzgjedhur nga revista Time si një nga heronjtë europianë në vitin 2005, një nderim

që u jepet 37 personave që po ndryshojnë botën për mirë”, shpjegon TED. Ndërkohë që kreu socialist flet për rrugën e ndjekur prej tij dhe sfidat që e presin në të ardhmen, në misionin që sipas tij ka ndërmarrë për të ndryshuar vendin. Kjo është hera e parë që një politikan shqiptar ftohet në këtë event, duke treguar qartë rëndësisë që merr kjo sfidë për kreun socialist.

Dështon Reforma Zgjedhore, 2 ditë afat pa asnjë nen të rëndësishëm Lajmi Zyra i ODIHR në Tiranë i ka bërë të qartë klasës politike por edhe anëtarëve të komisionit të Reformës Zgjedhore se votat e zgjedhjeve të përgjithshme në 2013 nuk do të lexohen në mënyrë elektronike. ODIHR shënon se nenet e përgatituara për numërimin elektronik dhe leximin e kartave të identitetit janë të nxituara, të pasigurta dhe të paqëndrueshme.

„„„

Numërimi elektronik ODIHR: Nuk mundet Tavo: Vota e emigrantëve, kemi thënë fjalën tonë PIKAT E ODIHR 1. Komentet e ODIHR rrëzojnë përdorimin e teknologjisë në zgjedhje në qendrën e votimit me kartën lexuese RD dhe të numërimit elektronik. 2. Propozimi i PS për përdorimin e teknologjive rrëzohet nga ODIHR.

TIRANE

FERNADA CENKO

O

DIHR ka rrëzuar gjithë punën e ndërtuar nga ko misioni i Reformës Zgjedhore. Kur i kanë ngelur vetëm dy ditë kohë për të dalë me një draft përfundimtar për Kodin Zgjedhor, ODIHR ka rrëzuar pikën më strategjike të zgjedhjeve të 2013. Forulimi i neneve për numërimi elektronik dhe leximin e kartave të identitetit , sipas ODIHR, ka përmbysur gjithë konsensusin e vendosur mes PD dhe PS. Edhe pse j'u është bërë e dituar anëtarëve të Reformës Zgjedhore, se produkti i nxjerrë nga komisioni duhet të ishte mbi bazën e rekomandimeve të ODIHR, mesa duket drafti i ODIHR konstaton të kundërtën. Por, komisionit të Reformës Zgjedhore pas këtyre rekomadimeve i mbetet fare pak kohë për të korrigjuar konsensusin vetëm 3 ditë, pasi 15 maji shënon edhe përfundimin e mandatit të komisionit për reformën elektorale.

EKSPERTËT DHE DRAFTI

Në draftin e analizuar nga ekspertët e ODHIR janë hedhur poshtë ndryshimet më të rëndësishme në Kodin Zgjedhor që lidhen me përdorimin e teknologjisë në zgjedhje. Së pari ata kanë parë si të pamundshëm verifikimin elektronik të kartave të identitetit në qendrën e votimit dhe së dyti numërimin elektronik të votave. Propozimi i PS për përdorimin e teknologjive për të cilin dha konsensus edhe PD, refuzohet nga ODHIR si i nxituar, i pasigurt dhe i paqëndrueshëm. Si i tillë ai konsiderohet si proces i parealizueshem për zgjedhjet e 2013,

prandaj ODHIR rekomandon të paktën 3 vjet kohë përgatitore për futjen e teknologjive në zgjedhje. Grupi i ekspertëve rekomandon përdorimin e e teknologjisë në zgjedhje vetëm nëpërmjet projekteve pilote në shkallë të ulët dhe në mënyrë graduale. Në këtë pikët, sipas ODHIR,kuadri ligjir duhet të jetë i detajuar, i saktë dhe garant ndaj abuzimeve dhe mbrojtjes së të dhënave personale. Ajo që u reklamua si risia më e madhe e refomës zgjedhore mund të kthehet në pengesën më të madhe të reformës zgjedhore . Në ditët e mbetura votimi dhe numërimi, dy kapitujt më voluminozë dhe më të rëndësishëm pritet të rik-

thehen si prioritet kryesor në axhendën e komisionit të reformës zgjedhore.

VOTIMI I EMIGRANTËVE

Komisioni i Reformës Zgjedhore nuk ka vendosur fare në axhendën e saj të punës diskutimin mbi votimin e emigrantëve të vendosura në të gjitha shtetet e botës. Edhe pse është 1/3 e shqiptarëve jashtë, dhe kur bëhet fjalë për një numër të koniderueshëm votuesish, antarët e mandatuar me këtë detyrë nuk e kanë prekur fare si çeshtjen se si do të procedohet me emigrantët në ditën e votimit. Gazeta "Shqiptarja.com" ka kontaktuar me anëtarin e LSI, Vangjel Tavo, i cili pohon se "LSI

3. ODIHR i rekomandon të paktën tre vjet kohë përgatitore për futjen e teknologjive në zgjedhje. Rekomandon përdorimin e tyre vetëm nëpërmjet projekteve pilote në shkallë të ulët dhe në mënyrë graduale. 4. Kuadri ligjor duhet të jetë i detajuar, i saktë dhe garant ndaj abuzimeve dhe mbrojtjes së të dhënave personale.

i ka kërkuar komisionit të Reformës Zgjedhore që të gjejë një formulë për të mundësuar leximin e votave të të gjithë shqiptarëve. Përveç kësaj, LSI i ka kërkuar që emigrantët duhet të përfaqësohen edhe vetë në Parlamentin e Shqipërisë për të zgjidhur problemet e tyre. Ne i

thërrasim në votim vetëm për interesat tona, dhe nuk mendojmë për përfaqësimin e tyre në Parlament. Ata duhet të koniderohen si pjesë e pandarë e sistemit elektoral", është shprehur Vangjel Tavo, anëtar i LSI në komisionin e Reformës Zgjedhore. Në Shqipëri nuk është aplikuar asnjëherë votimi i emigrantëve në vendet ku ata banojnë, ndaj në këtë komision ishte vendosur që do të ishte pjesë e shqyrtimit edhe kjo mundësi. Por edhe koha që i ka ngelur në dispozicion këtij komisioni nuk është aspak favorizues për të ndërhyrë edhe në këtë pikë.

KOMISIONI QENDROR I ZGJEDHJEVE

Kompromisi për ta arritur në një draft të mirë, nenet për numërimin elektronik si dhe identifikimi i kartave të identitetit ka marrë kohë më shumë seç duhej për mos arritur në një përfundim se çfarë do të bëhet me riformatimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Anëtarëve aktual i përfundon mandati në muajin tetor, dhe normalisht do të shkohet në të njëjtën KQZ por me figura të reja, por kjo nuk mund të përjashtojë edhe rikandidimin e ndonjërit prej anëtarëve aktual.

LAJME SHKURT

„ Topalli "nderron" Gjovalin Paci

Kryetarja e Kuvendit ka marrë pjesë dje në çeljen e ekspozitës së piktorit të njohur Gjovalin Paci, në Muzeun Kombëtar. E titulluar "Jetë e humbun", ekspozita e piktori Paci frymëzohet nga kujtimet e dhimbshme të intelektualit erudit Ejëll Coba, i cili vuajti shumë vite në gulagët e burgjeve komuniste. Mbi 100 punime të teknikave të ndryshme, vijnë me simbolikë të fortë mes penelatave të zbehta të Pacit, për të përcjellë dhimbjen, vuajtjen e individit, të njerëzve dhe të gjithë shoqërisë në diktaturë. I nxitur nga idetë, filozofia dhe misioni i mundimshëm i Ejëllit dhe plejadës së tërë intelektualëve shqiptarë, të persekutuar gjatë diktaturës, vijnë në kompozimet, instalacionet e piktorit si elementë të memories kolektive.

„ Braçe: Nuk di marrëveshje PS-LSI

Deputeti i partisë socialiste, Erjon Braçe ka reguar në rrjetin e tij facebook për të përgënjeshtruar një prej mediave të shkruara. Sipas Braçes, gazeta ka gënjyer për ata çfarë është thënë, pasi ai nuk e di se për çfarë marrëveshje bëhet fjalë. Një prej gazetave ka shkruar sot(dje) se une jam kundër një marreveshje me LSI!! Nuk thotë as se cila është marrëveshja, as ku është shkruar, ku është bërë publike dhe as ku është miratuar! Thotë vetëm që unë jam kundër kësaj marrëveshje që nuk egziston!", është shprehur Braçe në facebook.

Reagimi

Rakipi: Ligji për EULEX, ngërç juridik „„„

TIRANE

I

sh-Prokurori i Përgjithshëm, Arben Rakipin, ka mgritur dyshime në lidhje me ligjin për lejimin e hetimeve të EULEX-it në Shqipëri, për të verifikuar akuzat e Dick Marty-t. Por sipas Rakipit, shumë dispozita të ligjit të votuar me 84 vota në Parlament do të krijojë një ngërç juridik, pasi janë edhe pjesë e Kodit të Procedurës Penale dhe nga pikëpamja juridike ky kod në vend, pasi është një ligj hierarkik më i lartë. "Në këtë pikëpamje shihen dispozita të këtij ligji, të cilat vihen në dyshim lidhur me aplikueshmërinë e tyre, përsa kohë ligji në pikëpamjen e hierarkike më të lartë i rregullon gjërat ndryshe. Kështu që kush ka të bëjë me këtë ligj nesër, kur ai do të nisë të aplikohet,

ose kushdo që mund t'i nënshtrohet këtij ligji si dëshmitar, do të verë në pikëpyetje faktin se cilën dispozitë juridike të zbatojë, këtë që po flasim bashkë, apo elementët që janë të përshkruara hollësisht në Kodin e Procedurës, që nga pikëpamja hierarkike është ligj më i lartë", tha Rakipi. Më

tej ish-prokurori i Përgjithshëm shprehet se u demonstrua i gjithë vullneti i duhur, për t'i dhënë atë të drejtë, që shqiptarëve nuk i është dhënë asnjëherë. "Them se ka zgjidhur situatë politike, duke e marrë në tërësi, si tek kompetencat, privilegjet, mënyrën e komunikimit të autoritetit të huaj, ashtu deri tek një mungesë totale reciprociteti, kur vjen fjala për situata të ngjashme, të cilat shqiptarët mund t'i kenë patur në jetët ose kurrizin e tyre. Gjëmat që ata kanë vuajtur gjatë këtyre viteve dhe kërkush nuk është kujdesur që të bëjë një ligj të ngjashëm, në mënyrë që t'i lejojë shqiptarëve për të verifikuar çfarë ka ngjarë me ta", thotë Rakipi. Ai më tej tha se "Gjykatës Kushtetuese kanë të drejtë t'i nënshtrohet vetëm personat që do të preken nga ligji".

DEKLARATAT

Hetimi, familjarët kundërshtojnë

F

amiljarët e së ashtuquaj turës "Shtëpia e verdhë", në Gurrë të Vogël të Matit, deklarojnë se do të kundërshtojnë kontrollin e shtëpisë së tyre nga prokurorët e Task Forcës së EULEX-it për të hetuar në lidhje me akuzat e ish-senatorit Dick Marty për trafik organesh. Mersim Katuçi, djali i madh i "Shtëpisë së verdhë" ka deklaruar se ai dhe familja e tij nuk janë dakord që EULEX-i të rikthehet në shtëpinë e tij për hetime e kontroll.


E diel, 13 maj 2012

5

POLITIKE

PD, Noka: Kemi numrat për Presidentin dhe për qeverisjen

S

ekretari i organizimit në PD, Flamur Noka është shprehur se mazhoranca i ka numrat për të zgjedhur Presidentin e Republikës dhe për të mbajtur qeverisjen deri në verën e ardhshme kur të zhvillohen zgjedhjet parlamentare. Teksa tha se nuk mendon kandidimin e Metës për postin e kreut të shtetit, ai tha se i pari është shprehur anëtari i kryesisë së PS, deputeti Blushi. "Nuk rrezikojmë mazhorancën.

Takimi mes Ramës dhe Metës tregon se politika shqiptare po ecën në drejtimin e duhur dhe në rrugë të mbarë, pasi politikanët kanë detyrë të takohen e dialogojnë", ka qënë deklarata e Nokës për gazëtën. Duke folur për zgjedhjen e kreut të shtetit nga mazhoranca, Noka tha se menjëherë pas kthimit të Berishës nga SHBA do të ketë një takim me aleatët në qeverisje për të vendosur më pas për

procesin e zgjedhjes së kreut të shtetit. "Berisha tha një kandidat të PD që do votohet nga mazhoranca, pra dhe nga aleatët. Dhe termi rrezik numrash në konceptin tonë politike s'ekziston. Numrat janë dhe mazhoranca s'rrezikon", tha Noka, duke shuar zërat se një aleancë e mundshme mes Ramës e Metës mund të përmbysnin mazhorancat. Ai tha se PD është e hapur për aleatë të rinj.

Kreu i LSI flet për darkën me Ramën dhe aleancat Lajmi Kryetari i LSI teksa ka mohuar të gjitha deklaratat për një kandidim të mundshëm të tij për postin e Presidentit, ai ka shuar dhe shpresat e Berishës për të votuar vetëm një kandidat të PD. Njëherësh, teksa ka pranuar darkën me Ramën, është shprehur se do ta pranonte me kënaqësi ftesën e kreut të PS për një darkë.

„„„

Meta: President jo unë, por as një figurë e PD "Kam 30 vite për të menduar kandidimin"

TIRANE

JAKIN MARENA

K

ryetari i Lëvizjes So cialiste për Integrim, Ilir Meta ka shuar të gjithë hamendësimet për futjen e tij në garë për zgjedhjen e Presidentit. Ndërsa dhënë mesazhin e qartë se as një president vetëm me votat e PD dhe një figurë potenciale e njëanshme e kësaj partie s'do mbështetet nga ana e LSI. Në një dalje për mediat, vetëm një ditë pas deklarimit të numrit dy të LSI, Luan Rama që nuk e përjashtonte mundësinë e një kandidimit të Metës për postin e kreut të shtetit, ai e mohoi një gjë të tillë. "Unë, duke e mirëkuptuar propozimin e z.Luan Rama dje, do ta ftoja dhe publikisht megjithëse ia kam bërë dhe privatisht që të kandidonte për kryetar të LSI meqenëse ka shprehur edhe disa diferenca për sa i takon drejtimit

të kësaj force politike", tha Meta. I cili njëherësh është shprehur se ka shumë kohë në dizpozicion për të qënë një pretendent për postin e kryetarit të shtetit pasi është ende i ri. "Kandidimi im i bërë në mënyrë të qartë është ai për kryetarin e LSI. Ndërsa për një kandidim të mundshëm për postin e Presidentit kemi 30 vite përpara për ta çmuar të gjithë së bashku se kur do ishte një moment i përshtat-

shëm nëse do duhej përsëri për të kontribuar në vazhdimet e reformave që të vijnë në kohën e duhur", tha ai. Për Metën është shumë i rëndësishëm procesi i zgjedhjes së kreut të shtetit, jo për plotësimin e një vendi i cili lirohet në kohën e duhur por në kuptimin e funksionimit të duhur të një institucioni tepër të rëndësishëm për stabilitetin politik dhe institucional të vendit dhe për vijimin kon-

sensual të reformave, sidomos të atyre në fushën e drejtësisë të cilat e kërkojnë këtë bashkëpunim midis mazhorancës dhe opozitës në Parlament. "Në këto momente që ndodhemi, presidenti i ri duhet të zgjidhet për interesin kombëtar, jo për interesa partiakë. Interesei kombëtar duhet të prevalojë mbi atë partiak", tha Meta, duke iu përgjigjur interesit të gazetarëve në lidhje me

LAJME SHKURT

„ Jensen: Politika të shkundet nga e kaluara votimin e një kandidati të PD. Teksa është hamendësuar shumë për një bashkëpunim me Ramën deri në rrëzimin e qeverisë dhe kalimin e vendit në zgjedhje të parakohëshme, Meta hedh poshtë një mundësi të tillë. "Zgjedhjet e parakohshme janë të panevojshme sepse duhet patjetër që reforma zgjedhore të përfundojë këto ditë. Ky angazhim duhet mbajtur patjetër sepse ndryshe rrezikojmë shumë në raport me marrjen e statusit të Vendit Kandidat. Përsëri do duhet kohë që të implementohen ndryshimet që do të bëhen në Kod. Nuk besoj se një vit është larg për të realizuar zgjedhjet pikërisht në kohën e duhur", tha Meta. Njëherësh ai ka garantuar se LSI i qëndron marrëveshjeve të nënshkruara e do t'i qëndrojë gjithmonë marrëveshje për atë çka parashikojnë ato, ku marrëveshja kryesore e baza e çdo marrëveshjeje ka qenë e do jetë për integrimin. Por nuk ka munguar të flasë dhe për takimin me Ramën në shtëpinë e tij në Gjirin e Lalzit. "Kam dëgjuar fantazi nga më të ndryshmet lidhur me këtë çështje e cila është më shumë e karakterit privat dhe njerëzor dhe jo politik sipas gjykimit apo parametrave të mi. Është hedhur një dyshim i madh se pse kjo darkë është ngrënë natën por ju e dini që darka natën hahet se në mëngjes hahet mëngjesi. Sa i takon pyetjes tuaj më konkrete absolutisht që në qoftë se do kisha një ftesë për darkë në shtëpinë e tij me kënaqësi do ta pranoja. S'kam asnjë hezitim. Ju e dini që unë dhe kur nuk isha i ftuar në dasmë çova buqetën më të bukur", tha Meta.

Gjinushi-Milo:

"Sali Gërdeci e Ilir Floriri, jo moral politik" „„„

S

TIRANE

kënder Gjinushi e Paskal Milo ko mentojnë afrimin e ditëve të fundit mes PS e LSI. Për ta takimet Rama-Meta kompromentojnë moralin e PS, veçanërisht pas ngjarjeve që kulmuan me 21 janarin. Është vetëm vijim i pazareve të viteve të fundit në politikën shqiptare që nisin me takimin BerishaNano e vijojnë me koalicionin PD-LSI, deklarojnë ata. "Është një veprim që vështirë për ti dhënë moral. Anën morale të Ramës në këtë takim përpiqen ta shohin pikërisht ata që nuk kanë asgjë të moralshme në ngritjen e kësaj qeveria. Sali gërdeci dhe Ilir floriri lëpin gjithçka dhe ngritën një qeveri gjoja në emër

të një morali të ri, ndërkohë që kjo ngrihet pikërisht mbi abuzivizmin e mashtrimin", tha Gjinushi. Ndërsa Milo thotë se "Politika duhet të dialogojë, por mendoj që, nëse fjala është në kuadrin e një bashkëpunimi për të sjellë presidentin, kjo është një çështje, apo fjala është për një bashkëpunim përtej zgjedhjes së presidentit". Të dy aleatët e PS nuk e vënë në dyshim se takimet Rama-Meta s'kanë vetëm presidentin në fokus por bashkëpunimin elektoral. "Ka një tendencë për tu afruar me LSI-në në funksion të zgjedhjeve të ardhshme parlamentare. Ka disa zëra në PS, të cilat deklarohen dhe ndikojnë që afrimi me LSI-në të përjashtojë koalicionin e partisë Socialiste me aleatët e vet tradicio-

nal", deklaroi Milo. Ndërsa Gjinushi, në lidhje më këtë, shprehet: "Çmontimi, pra largimi i LSI-së nga qeveria do të ishte veprimi i parë që të ishte një farë reflektimi ndaj opinionit publik dhe veçanërisht ndaj votuesit të majtë, që janë më të zhgënjyerit dhe më të tradhtuarit në këto lëvizje të LSI-së. Për sa kohë që ska ndodhur kjo gjë, opozita vetëm merr ngarkesë në çdo lloj afrimi me LSI-në". Paskal Milo e Skender Gjinushi hedhin poshtë zërat se afrimi PS-LSI mund të çojë vendin në zgjedhje të parakohshme në vjeshtë. Ndërsa kreu i PDS nuk është kundër një bashkëpunimi me LSI për zgjedhjet e 2013, për kreun e PSD më e rëndësishme është që të shkohet në këtë garë përmes një qeverie teknike.

Megjithëse ishte një aktivitet kulturor festiv për lancimin e koncerti të grupit rock the block, Ambasadori danez Jensen ka dhënë dhe një mesazh për klasën politike, e cila sipas tij duhet të shkundet nga e kaluara për të parë më shumë bashkarisht për të ardhmen europiane të vendit. Ndërsa për ambasadorin hollandez Van den Dool, Europa s'është vetëm mesazh për politikën, por edhe mundësi më shumë për të rinjtë. "Të gjithë në Shqipëri e dinë se ku dhe çfarë është blloku. Duke thënë rock the block, ne po përpiqemi të çojmë dhe një mesazh të vogël politik. Ndoshta duhet të shkundim edhe një pjesë të së kaluarës së këtij vendi e të shikojmë rreth të ardhmes. E mendoj se këta të rinj që ne i sjellim nga vende të ndryshmë të Europës e tregojnë të ardhmen" tha ai.

„ Kuvendi, të hënën debati për pronat

Komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut fillon debatet ditën e hënë për ndryshimet në ligjin e pronave. Në rend të ditës do të jenë projektligji "Për disa shtesa dhe ndryshime ne ligjin nr. 8053, datë 21.12.1995 "Për kalimin në pronësi pa shpërblim te tokës bujqësore" si dhe projektligji "Për disa shtesa dhe ndryshime ne ligjin nr. 9948, datë 7.7.2008 "Për shqyrtimin e vlefshmërisë ligjore të krijimit të titujve të pronësisë mbi token bujqësore". Këtu do të debatohet për propozimet e Mediut, ndërkohë që pritet që PS përmes deputetes Ligori të dorëzojë amendamentet për ligjin.

„ FRD: Të mbështeten alternativat e reja

Fryma e re Demokratike, partia e drejtuar përkohësisht nga deputeti Gazmend Oketa, shpreson që ndryshimet që kanë ndodhur në vendet e BE-së pas zgjedhjeve të fundit parlamentare të realizohen edhe në Shqipëri. FRD duke komentuar zgjedhjet në Francë e Greqi, në faqen e saj në Facebook shkruan: "siç duket nga rezultatet e zgjedhjeve të fundit në vende të ndryshme të Bashkimit Europian, ka një tendence për të mbështetur me votë alternativat e reja politike gjë që tregon një lodhje dhe zhgënjim të qytetarëve të këtyre vendeve nga partitë tradicionale".


6

E diel, 13 maj 2012

OPINION

Koment

NGA

LËVIZJET E KRYESOCIALISTIT: Kandidimi i Adrian Vishës për postin vakant të anëtarit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, protagonizmi për zgjedhjen e Presidentit, vajtja në emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut dhe takimi më Ilir Metën në vilën e këtij të fundit në gjirin e Lalzit

PREÇ ZOGAJ

vijon nga faqja 1 ...ka të lehtë në fushën e minuar me paragjykime, injorancë dhe urrejtje. Një pjesë e kundërshtive që kanë hasur lëvizjet e Ramës lidhen edhe me mendësinë e llogoreve, me kulturën e konfliktualiteti dhe me sëmundjet e tjera të politikës së vjetër, nga të cilat politika e re në këtë vend, ngado që të vijë, duhej të shkëputet njëherë e mirë. E kemi nënvizuar me dhjetra herë. Palët në politikë i krijon populli me votë. Dialog me vetem nuk ka. O me të tjerët, o fare. Por duke bërë këtë pohim të përgjithshëm që justifikon, rehabiliton dhe lartëson çdo përpjekje për të ushqyer kulturën e përfshirjes dhe dialogut politik në vend, që ka ekzistuar edhe më parë në Shqipëri, në momente edhe më të vështira se sot, duhet të shënojmë gjithashtu se pjesmarrja dhe përgjegjësia marrin vlera ose kundërvlera në qëndrimet konkrete të liderit në rrethana konkrete. Këndej, duke u nisur nga rastet konkrete, kanë lindur edhe reagimet dizaprovuese të shumë kolegëve mendjehapur. Sidoqoftë, lëvizjet e lartpermendura nuk janë për tu futur në një thes, apo nën një ombrellë. T’i marrim me radhë, si sipas radhës. Vajta në emisionin “Opinion” te Blendi Fevziut S’ia vlen të diskutohet. Marrja distancë nga një media apo emision popullor mund të përligjet si qëndrim intelektual, por nuk ka sens për një lidër politik, që synon ta çojë mesazhin e tij te sa me shumë njerëz. Frekuenca dhe momenti i vajtjeve janë tjetër gjë. Këto varen nga “sekretet” e shumta të komunikimit publik, që keshilltarët e medias apo vetë lidërit duhet t’i njohin. Unë habitem që Berisha nuk shkon te Sokol Balla apo Rudina Xhunga në Top Chanell. Protagonizmi për Presidentin Opozita dhe kreu i saj mirëpriten në rolin aktiv që duan të luajnë për zgjedhjen e Presidentit, edhe pse realisht e kanë shkarkuar ndjeshëm veten e tyre nga detyrimet e kësaj natyre me ndryshimet kushtetuese të vitit 2008, sipas të cilave Presidenti, në rundin e katërt zgjidhet me shumicë të thjeshtë votash, shtatëdhjetë plus një. Por kanë ndodhur shumë ngjarje, ka disa pritshmëri që diktojnë rikthimin te shumica e cilësuar. Rama dhe opozita kanë arritur diçka në betejën parimore që po zhvillojnë : kanë bërë që kryeministri Berisha të vijë dora-dorës, edhe falë ndikimit të ndërkombëtarëve, te opsioni i një presidenti të negociuar. “Presidenti i negociuar” është akoma një nocion i mjaft i papërputhshëm me “presidentin konsensual”. Berisha e mban në hava konceptin e tij për të manovruar dhe për të dalë sa më i larë në lojën e interesave të veta. Atij do t’i pëlqente dhe do të ishte i justifikuar para ndërkombëtrëve nëse Rama punon për një president të aleancave fluide,

Rreth lëvizjeve të fundit të Edi Ramës që do të zgjidhej me shumicë të thjeshtë. Kjo betëjë mund të bëhët, por është me rrezik se mund ta fitojë Berisha dhe askush nuk mund t’i thotë gjë. Unë mendoj se Rama do të vijojë të ruajë një protagonizëm efikas dhe të padëmshëm për Presidentin, duke shtyrë përpara me konsekuencë formulën e marrëveshjes me grupin e shumicës. Nëqoftëse Rama nuk do të ketë ekuivoke në këtë qëndrim, Berisha nuk do të ketë arsye të mos e lëshojë Presidentin,në kuptimin që të mos e kërkojë patjetër nga partia e tij. Nuk i duhet. Në këtë betejë të veçantë, ku loja vlen më shumë se rrezultati, zgjidhjet e ndërmjetme janë të shkëllishueshme. Ose marrëveshje, ose tërheqje, ose opozita, në një rrethanë specifike, vendos të dalë me kandidatin e saj politik, me të cilën kërkon të provojë ndershmërisht në kutinë e fshehtë dhe të bëjë diferencën në planin moral me shumicën.

ndaj Gërdecit si retorikë. Unë nuk e përjashtoj, madje e quaj të ndershme, edhe pse nuk ndaj të njëjtin mendim, që ashtu si juristi socialist A. Visha të ketë edhe juristë e politikanë të tjerë në PS që ta konsiderojnë të ezuaruar çeshtjen e Gërdecit në suazën e hetimeve që janë kryer dhe dënimëve që janë dhënë. Por në planin e zgjedhjes politike “Visha” dhe “Gërdeci” nuk mund të rrinë bashkë. Nuk është në shijen time, por do të pranoja që opozita të

synojë të marrë diçka që nuk i përket kur i del në shteg. Nuk janë në shijet e mia, por do t’i pranoja edhe aleancat fluide për çeshtje me rëndësi të veçanta. Por kurrë duke lënduar plagë të hapura, apo duke shkelur brezin e zonjës Marie, siç thotë populli. Nuk arrij ta kuptoj, Rama duhet të reflektojë për këtë history, të japë garanci se qëndron mbi koloninë e juristëve pa ngjyrë, që ushqehen sëbashku në tenderin e madh të Drejtësisë; të dëshmojë se kjo me Vishën ishte një ngjarje e shkëputur, që nuk tregon orjentimin e neserm të meritokracisë në në atë parti.

Takimi me Metën në vilën e këtij të fundit Një arsye shumë fortë padyshim e ka nisur shefin e opozitës dret Lalzit, ku Meta ka një vilë banimi që Propozimi i Vishës ka marrë edhe trajtat e një vile si anëtar i KLD-së pune. Cila arsye? Do të rrezikonim Sa më shumë shpjegohet, aq më i të dukeshim qesharakë, po të thoshrëndë bëhët. Visha u propozua nga nim çeshtja e Presidentit. Kjo mbePS për të tentuar një rrjedhje vottet në diskrecionin e shefit të opash nga shumica. zozitës, i cili me Pra u propozua fiks shumë se asnjë si avokat i Fatmir opozitar tjetër ka Mediut për çëshpavarësinë të menPolemikat tjen e Gërdecit. Kridojë e veprojë për Nuk ka dyshim se kjo lloj politike, e nevojshme si ujët e pakët teri nuk ishte kanplanin e fitores. për Shqipërinë, nuk e ka të lehtë në fushën e minuar me didati më i mirë, Rama mund t’i por kandidati që kapërcejë, siç kanë paragjykime, injorancë dhe urrejtje. Një pjesë e kundërshtive që mund të marrë bërë të tjerët përkanë hasur lëvizjet e Ramës lidhen edhe me mendësinë e vota nga pala para tij, fyerjet, llogoreve, me kulturën e konfliktualiteti dhe me sëmundjet e tjera kundështare. Këtu sharjet, sfidat. nuk hyn fare zotë- të politikës së vjetër, nga të cilat politika e re në këtë vend, ngado Rama madje mund që të vijë, duhej të shkëputet njëherë e mirë. sia apo pazotësia e të vendosë të dorëVishës si jurist, zohet në frontin e sikurse nuk është etikës, duke rehanë shyrtim fajësia apo pafajësia e bilituar me pragmatizmin e tij të prezumuar e Mediut. Me këtë prori gjuhën e mllefit të skajshëm dhe pozim propozuesi e ekspozoi dashje dhunës verbale të kundërshtarëve pa dashje qëndrimin e metejshëm të tij. Unë do ta vajtoja këtë humb-

je, por vetëm kaq. Problemi i darkës së tij me Ilir Metën, që nuk ka të bëjë fare me pragmatizmin, është konteksti politik. Në jehonën e tij të kontrolluar apo spontane takimi përcjell mesazhin se opozita, pas tre vjetësh aksion politik kundër një qeverie që vazhdon të qeverisë në krizë, nuk fiton dot pa bërë aleancë me një parti qeveritare, siç është LSI-ja. Kjo është njëlloj si të deklarosh kapitullimin dhe ta lësh fatin e fitores në dorë të të tjerëve. Akoma më e rëndë bëhët anomalia në fjalë, kur mendon se takimi është zhvilluar në momentin më të keq për qeverinë përsa i përket rreshqitjes së treguesve të krizës. Takimi ndërkaq është zhvilluar edhe në kushtet e një krize apo ngrirjeje relative të Ramës me aleatët e Opozitës së Bashkuar, me të cilët ka zhvilluar deri tani disa nga betejat e tij kryesore. Marrëdhëniet e PS-së me aleatët opozitarë kanë veçoritë e tyre. Mund të zgjerohen, mund edhe të zvogëlohen në vartësi të zhvillimeve dhe marrëveshjeve. Kjo është një histori me vete. Por shefit të Opozitës nuk do t’i shkonte në asnjë rrethanë t’i jepte status të dyfishtë një partie qeveritare, sikur ajo nuk është për tu mundur, por paska lindur për të qenë gjithnjë në qeveri. Kjo nuk është dëgjuar, është e panatyrshme dhe me kosto për opozitën. Po t’i japë populli Ilir Metës përsëri votat për të qenë qeveriberës dhe po të dalë koalicioni opozitar përpara koalicionit qeveritar, Meta vjen vetë në qeveri, e tërheq vetë era e pushtetit, s’ka nevojë fare për darkë në gjirin e Lalzit. Diskutimi që tani për një aleancë të mundshme PS-LSI fillon me daljen e LSI-së në opozitë. Ky është hapi i parë elementar dhe themelor. Çdo diskutim apo veprim që injoron këtë hap është thjesht një lajthitje. Meta ka thënë se nuk do të lëvizë deri në vitin 2013. Do të thotë se mund të lëvizë pas zgjedhjeve, por çështja është se si do të kandidojë: si parti qeveritare apo opozitare. Hileja nuk mund të funksionojë dy herë. Herën e parë votat që mori për të larguar Berishën i përdori për ta mbajtur atë. Do të ishte një çudi e madhe e tij tij që herën e dytë të marrë vota me Berishën për t’i përdorur për të kundërtën. Problemi është se këtu askush me përjashtim të Kreshnik Spahiut nuk po llogarit se ka edhe publik, ka zgjedhës, ka qetetarë, ka popull. Të gjithë e marrin elektoratin të ndarë me feta, si një gjë të ngrirë, që nuk gjykon, nuk ndryshon. Disa të tjerë llogarisin të blejnë ose edhe t’i vjedhin votat e tyre, që i lejojnë të zdërhallen si pallallarë me fatet e vendit. I pari që po përpiqet që kjo histori të arshivohet njëherë e përgjithmonë është e duhet të jetë shefi i opozitës, Edi Rama. Ky ka përqafuar prej disa muajsh kursin e ri, që në thelb është kundërkursi i politikës së forcës, i protestave, bojkotit dhe distancës që u ndoq në dy vitet e para. Kursi i i pjesmarrjes dhe përgjegjësisë nuk mund të jetë i ri duke u shartuar me të vjetrat e zakoneve politike në këtë vend. Përkundrazi. Një shartim i arsyeshëm i misionarit me pragmatistin, pa e shdukur të parin dhe pa e tepruar me të dytinkjo do të ishte sipas meje figura adekuate e shefit aktual të opozitës në këtë përiudhë.


E diel, 13 maj 2012

7

POLITIKE

Prapaskenat „„„ NGA

KUSHTET I vetmi shqetësim qe problemi i kohës që e bisedova me të dhe ramë dakort për 4 minutëshin. Jo ndonjë gjë tjetër. Ah, edhe dicka. Ai kërkonte që kamera ta merrte nga e djathta e tij dhe për këtë kameramanët dolën në anën tjetër nga intervista standart.

TIRANE

Nanon dhe më pas me Ramën në fillimet e veta. Dy të parët janë mjeshtra të batutës dhe të shpejtësisë në përgjigje. Për fat të keq, këtë lloj interviste s'e bën dot me të gjithë.

MIRA KAZHANI

G

azetari Blendi Fevziu rrëfen për Shqiptarja.com prapaskenat e intervistës me liderin socialist Edi Rama. Një nga intervistat më të shikuara për shkak të bojkotit 5 vjeçar të liderit socialist që gazetari Fevziu sqaron se nuk ka qënë një bojkot ndaj opinion por ndaj televizionit Klan. Fevziu mohon të ketë zhvilluara intervista të buta me Kryeministrin siç u komentua në rrjetet sociale por nga ana tjetër ai thotë se edhe intervista me Edi Ramën ishte rutinë, por se mori audiencë për shkak të mungesës së tij të gjatë në studion e Opinion. Cilat ishin kushtet e Ramës dhe si u negociua për intervistën? Pse Blendi Fevziu është pregatitur me ditë të tëra duke parë dvd-të e kolegëve për një intervistë që ai e quan rutinë.Pse u vendos kronometri "Koha jote mbaroi" gjatë bisedës me kreun socialist? Cila kohë filloi në Opinion? Një erë e re ndoshta!? Intervista juaj me Edi Ramën është shndërruar në temën kryesore të tavolinave të Tiranës. Gati gati mund të themi që nuk po pyet më njeri se cfarë u tha në takimin e Lalzit, por kush fitoi tek Opinioni Rama apo Fevziu? Blendi Fevziu: Nuk besoj se ishte as ndeshje futbolli dhe aq më pak boksi. Dmth nuk bëhet fjalë për fitues dhe humbës. Ishte një intervistë e zakonshme që për arsye të mungesës së gjatë të Ramës në Opinion kishte më shumë vëmendje se sa zakonisht. Por në vetvete ishte një intervistë rutinë, gjë që u pa edhe nga spoti edhe nga gjithë vijimësia e saj. Ne facebook kishte kritika për ju Blendi të llojit: Pse Fevziu nuk e ka pyetur kështu Berishën, Metën? Blendi Fevziu: Me sa duket ata që kanë bërë kritikat shohin vetëm Ramën dhe jo Berishën e Metën. P.sh. Intervista e fundit e Metës, ditën e pafajësisë së tij, në 15 Janar në mos gaboj, ka qenë shumë më agresive se sa ajo e Ramës. Intervista është në faqen e Opinion në ëeb, shihet thjeshtë dhe këtë mund ta verifikojë kushdo. Ndaj Berishës po ashtu ka mjaft intervista me po kaq ritëm. Mund të kujtoj vetëm një, atë pas fitores së Bashës në Tiranë dhe akuzave të PS për përmbysje të rezultatit me gjykatë. Ka qenë në Qershor në mos gaboj. Shumë më agresive se sa kjo ndaj Ramës. Edhe kjo mund të kontrollohet në ëeb. Ka pasur intervista po kaq agresive ndaj Jozefina Topallit apo Fatmir Mediut e Lulzim Bashës. Natyrisht, unë po flas për njerëz që ndjekin emisionet. Mund të jesh fans i Ramës dhe të mendosh që paanësi është ta lësh Ramën të flasë 10 minuta. Po ky është fjalim, jo intervistë! Edhe vetë Rama reagoi me insertet e shumtë që nxirrnit nga arkivat e Klan? Në fakt pse nuk keni vepruar kështu edhe me intervistat e tjera? Ishte një hakmarrje personale apo profesionale? I bëtë pyetjet që do donit të ja kishit bërë në 5vjet? Blendi Fevziu: Kjo është fare foshnjore. Cdo emision ka minimumi 3 sinkrone. Intervistat e momentit zakonisht s'rëndohen me inserte. Po kur

BLENDI FEVZIU: Ju rrëfej kushtet e Ramës për intervistën

dikush mungon 5 vjet dhe do të përballet me akuzat e kundërshtarëve ndaj tij, natyrisht që do përdoren inserte. Prap po ju jap një shembull. Në intervistën e Ramës u transmetuan 5 inserte. Në intervistën e Berishës më 22 Mars, 1 muaj e gjysëm më parë, ku ai foli për 20 vitet e tij në politike qenë, në mos gaboj 12 inserte. Përfshi deklarata e tij për paratë e pastra të shqiptarëve, piramidat etj. 4-Mendoni se është dëmtuar Opinioni nga ky bojkot? Në besueshmëri e kam fjalën! Blendi Fevziu: Nuk di ta them sepse s'është se ka sondazhe për këtë. Di që nga bojkoti i një politikani, më shumë se një emision dëmtohet politikani vetë. Pse e ndërprisnit aq shpesh liderin socialist gjatë fjalës së tij?

Blendi Fevziu: Për hir të ritmit të emisionit. Kur Rama ra dakort të vinte në emision, unë kërkova të shoh disa intervista të fundit të tij, për të kuptuar stilin e të folurit, teknikën e përgjigjes dhe batutat. Pashë 5 intervista në 3 emisione të ndryshme dhe afro 12 copa intervistash në you tube. Kur po shihja intervistat që më kishin hedhur në dvd, u tremba! Në një intervistë 2 orë e 21 minuta pashë që atij i ishin bërë vetëm 14 pyetje. Një prej përgjigjeve ishte e gjatë 15 minuta e 31 sekonda dhe kishte brenda 9 argumenta. Në një tabelë që bëjmë ne për këtë rast, kjo do të thotë jashtë cdo standarti profesional. E konsultova me Baton Haxhiun dhe ramë dakort që ta negocioja me Ramën. I thashë që unë nuk mund të lejoja përgjigje me të gjata se 3 minuta dhe për hir të së vërtetës ai e kuptoi dhe ra dakort. Vendosëm që pas shpinës sime dhe përballë Ramës të vendosej një kronometër me numra të mëdhenj që numeron mbrapsht dhe të fillonte nga 4 minuta. Kur kjo kohë mbaronte, shfaqej fraza: Koha juaj mbaroi. I shërbente Ramës për orientim dhe ndihmoi që emisioni të merrte ritëm. Ndryshe mund të kisha edhe unë përgjigje 15 minutëshe dhe kjo do të ishte katastrofë! Në fund, në 171 minuta transmetim unë kisha bërë 68 pyetje dhe afro 12 batuta. Ritëm i garantuar për një emision. E keni parë intervistën në shtëpi pas transmetimit? Në fillim dukeshit i emocionuar, më pas qeshnit më shumë se zakonisht. Nuk ju kam parë të qeshni aq shumë në asnjë intervistë! Rama pinte ujë shpesh? Kush nga ju, kish më shumë emocione, mendon? Blendi Fevziu: Zakonisht nuk i shoh intervistat më pas dhe as emisionet në përgjithësi. S'di që të kem pas emocion dhe besoj se intervista ka

qenë plot batuta të dyanshme, dhe kjo tregon clirim. S'e di nëse dikush ka vënë re emocion. Edhe mundet?! Rama nuk pa kurrë nga celulari i tij, ndërsa ju (ndoshta pakujdesi e regjizorit) u shfaqët shpesh duke parë nga celulari? Kush ju shkruante? Sandri? Berisha? Blendi Fevziu: Jo, unë kisha një akord që mos ta mbaja celularin on. Ai që keni parë ju është kronometri që mbaj në tavolinë për të kontrolluar kohën e përgjigjes. Celularin e kam parë pas emisionit dhe meqenëse kishte shumë mesazhe, ju kam kthyer pergjigje pasi u ndava me Ramën, diku pas orës 1.30 të natës ose të nesërmen në mëngjes. Thonë që e keni fikur telefonin në pjesën e dytë sepse ju vinin shumë mesazhe dhe kjo gjë ju stresoi? Ju kam parë deri në fund dhe nuk më duket të keni fikur telefonin, por mund të jemi të gabuar? E fikët apo jo telefonin? Blendi Fevziu: Sapo jua thashë këtë gjë. Jo në pjesën e dytë, por që në fillim. Kam mbajtur on vetëm kronometrin. Çfarë bisedonit me Ramën gjatë reklamave? Pati ndonjë batutë? Blendi Fevziu: S'mbaj mend tani, po kryesisht shqetësimin nëse ishim në ritëm apo po bëhej e zgjatur intervista! Pavarësisht të gjithave ju z Fevziu keni bërë një nga intervistat më të mira. Një intervistë e shpejtë, hard talk. A mendoni se do të duhet të praktikoni këtë stil edhe me liderë të tjerë të politikës shqiptare? Me Berishën p.sh? Blendi Fevziu: Këtë lloj interviste më shumë se me këdo dhe fillimisht e kam praktikuar me Berishën, me

A ju kish vënë Rama ndonjë kusht para intervistës? Kush negocioi për ardhjen e tij në Opinion? Blendi Fevziu: Absolutisht asnjë të vetëm. I vetmi shqetësim qe problemi i kohës që e bisedova me të dhe ramë dakort për 4 minutëshin. Jo ndonjë gjë tjetër. Ah, edhe dicka. Ai kërkonte që kamera ta merrte nga e djathta e tij dhe për këtë kameramanët dolën në anën tjetër nga intervista standart. Problem që lidhet me raportin e tij me këndin e shikimit të kameras. Dhe e fundit ishte rënia dakort për temperaturën në studio. E la në dorën tonë dhe ne zbatuan standartin prej 19 gradësh të intervistave. Pavarësisht bojkotit në Opinion keni qënë në kontakt të vazhdueshëm me Edi Ramën, si i menaxhoni marrëdhëniet personale me ato profesionale? Blendi Fevziu: Fare normale. Çfarë marrëdhënie keni patur me Edi Ramën në këto 5 vite Blendi Fevziu: Pa ndonjë kulm të vecantë. Jam parë për ndonjë kafe, ndonjë drekë, kam shkëmbyer ndonjë telefon ose mesazh. Kemi folur për librat dhe gjëra të këtij lloji. Marrëdhënie normale si me shumë politikanë të tjerë. Çfarë ju ka thënë pse nuk vinte ai? Ishte një problem me ju apo me tv klan. Blendi Fevziu: Ka thënë që kishte një problem me Klanin, por nuk e ka specifikuar këtë problem asnjëherë. Dhe unë s'kam insistuar sepse s'më dukej se kish një arsye reale. Ishte një kalkulim politik. Thjeshtë i kam përsëritur cdo fillim sezoni ftesën për të ardhur në Opinion. Kaq. A është e vërtetë që gjatë kësaj kohë keni tentuar që të negocioni për të cuar Berishën në TCH dhe Rama të vinte në Klan? Blendi Fevziu: Jo, asnjë herë. Rama kur më tha që do vinte në Opinion, shtoi se duhej që edhe Berisha të shkonte në Top Chanel, por ky s'është problem i imi. Dhe as i Klanit. A harruat ta pyesnit Ramën për dicka? Dhe si e kuptuat përgjigjen e tij për Ilir Metën? I kish kërkuar apo jo ndjesë? Blendi Fevziu: Më mbetën disa pyetje nga skeda që kisha përgatitur, por jo vecanërisht të rëndësishme. Asgjë që doja medoemos ta pyesja. Përgjigja për takimin me Metën m'u duk e qartë: Meta më ka ftuar për ta takuar dhe s'ndryshoj gjë nga kapitulli i Kurbanit për të. Për falje e të tjera, s'di të them. Por ishte konkret në këtë përgjigje që kërkonte shumë guxim nga ana e tij. Ju e njihni Ramën. Dikur keni qenë miq. Mendoni se është tipi që ul kokën dhe kërkon falje? Blendi Fevziu: E kam njohur mirë Ramën dhe besoj se më mirë njoh sjelljen e tij në TV, reagimin pas ngacmimeve dhe batutave. Këtu, kish mbetur, ose u rikthye ai i pari. S'e di si mund të jetë ai në raportet më private. Unë as kam pasur rast t'i kërkoj falje për gjë dhe as ai mua!


8

E diel, 13 maj 2012

SOCIALE

Nora Malaj: Kur verifikohen shkelje çohen në gjykatë

K

ur mediat italiane bënë publik skandalin e diplomës së Renzo Bossit, me datë 3 maj 2012, zëvendësministrja e Arsimit, Nora Malaj e kontaktuar nga "Shqiptarja.com" deklaroi se kur verifikohen shkelje ata dërgohen në gjykatë. "Ministria e Arsimit, në bazë të procedurave që përcaktohen në ligjin e arsimit të lartë jep licencën për ushtrimin e aktivitetit, por përgjegjësitë i merr subjekti që

merr përsipër të ushtrojë aktivitetin. Pra në bazë të këtyre unë them që ky aktivitet ekziston sepse është regjistruar në QKR, ka niptin, ka licencën, por nëse brenda ata mund të bëjnë çfarëdolloj gjëje atëherë kjo është përgjegjësi e tyre. Kur verifikohet shkelja çohet në gjyq, bëhet proces gjyqësor dhe gjyqi është ai që jep vendimin. Në rastin konkret bëhet padi penali. Në rast se ministrisë së

Arsimit i vjen një subjekt dhe i thotë se ky aktivitet nuk është i drejtë sepse janë shkelur 1,2,3,4 atëherë ministria e Arsimit i thotë subjektit ta çojë në gjykatë dhe nga ana tjetër i kërkon llogari subjektit si është zbatuar ligji. Në momentin kur nuk zbatohet atëherë mbështetet te ligji i arsimit të lartë dhe i thotë për këto e këto arsye ju do procedoheni në këtë format", - ka thënë Malaj asokohe.

Ligji për konfliktin e interesit ia ndalon, fik celularët

Zv.ministrja e Arsimit e punësuar të ‘Kristal’ Nora Malaj shefe departamenti që prej 2008 „„„

TIRANE

Verifikimet

ESMERALDA KETA

Ministria e Arsimit ka dërguar pranë universitetit privat “Kristal” nj grup me 5 inspektorë të saj që po verifikojnë çdo dokument që ka lidhje me diplomën e italianit Renzo Bossi. Raporti përfundimtar pritet të dalë javës që vjen

vijon nga faqja 1 ... zëvendësministrja e Arsimit dhe Shkencës, Nora Malaj, ka publikuar në faqen e MASH-it, ajo sqaron se duke filluar që nga viti 2008 e në vazhdim është pedagoge, por edhe shefe departamenti e Psikologjisë-Sociologjisë, të fakultetit të shkencave sociale pranë universitetit “Kristal” një prej fakulteteve të përfshira në skandalin për shitjen e diplomave, dy shtetasve italianë Renzo Bossi dhe Pier

Zëvendësministrja e Arsimit e ka deklaruar këtë fakt vetë, në CV-në e saj që gjendet në faqen e MASH CV-ja e zëvendësministres së Arsimit, Nora Malaj

Mosc. Fakti është publikuar fillimisht nga gazeta "Idea", fakt i cili nuk ka kaluar pa lënë gjurmë. Në fakt, në CV-në e zëvendësministres së Arsimit Malaj, e cila mund të shkarkohet lehtë në faqen e internetit mash.gov.al, në seksionin "eksperiencat e punës" numri dy i dikasterit të Arsimit ka shënuar se "2008 e në vazhdim është shefe e departamentit të psikologjisë-sociologjisë, universiteti jo publik "Kristal", Tiranë". Në fakt ky duket se është një ndër rastet flagrante të konfliktit të interesit, por duket se kjo nuk përbën problem as për zëvendësministren Malaj, e cila i mban prej vitesh të dy postet njëkohësisht, dhe as për vetë dikasterin e Ministrisë së Arsimit që ka lejuar që një drejtues i rangut të lartë të saj të mund të ushtrojë njëkohësisht edhe funksione drejtuese në universitetet private, institucion që në

fakt ajo ka për detyrë ta kontrollojë dhe t'i tërheqë veshin nëse ka diçka që nuk shkon.

KONFLIKTI I INTERESIT

Në faqen zyrtare të Min-

istrisë së Arsimit dhe Shkencës ku zëvendësministrja e Arsimit ka publikuar CV-në e saj, është i publikuar edhe ligji për konfliktin e interesit, që padyshim si juriste që

është zëvendësministrja Malaj e njeh mirë. Në nenin 3 të këtij ligji përcaktohet qartë se çfarë është konflikti i interesit. "Konflikt i interesit është gjendja e konfliktit ndërmjet detyrës publike dhe interesave privatë të një zyrtari, në të cilën ai ka interesa privatë, të drejtpërdrejtë ose të tërthortë, që ndikojnë, mund të ndikojnë ose duket sikur ndikojnë në kryerjen në mënyrë të padrejtë të detyrave dhe përgjegjësive të tij publike. "Kryerje në mënyrë të drejtë e detyrave dhe përgjegjësive" është mënyra e kryerjes së detyrave dhe përgjegjësive, të materializuara në një vendimmarrje, në të cilën zyrtari vepron në përputhje me ligjin, me ndershmëri, paanshmëri, përgjegjësi, përkushtim, në afat, në mbrojtje, në çdo rast, të interesit publik dhe të drejtave të ligjshme të personave privatë, si dhe për

ruajtjen dhe forcimin e besueshmërisë e të dinjitetit të institucionit ku punon, të shtetit në përgjithësi dhe të figurës së zyrtarit. "Kryerje në mënyrë të padrejtë e detyrave dhe e përgjegjësive" është rasti kur nuk plotësohet të paktën njëra prej kërkesave të pikës 2 të këtij neni për shkak dhe vetëm të ndikimit të mundshëm të interesave privatë të zyrtarit, sipas pikës 1 të këtij neni" - përcakton fare qartë ligji për konfliktin e Interesit. Dhe në këtë rast duhet që Nora Malaj t'u japë një përgjigje të gjithë skeptikëve për këtë çështje: a e ka bërë mirë ajo punën e saj, pa ngatërruar interesat të arsimit publik me atë të universitetit "Kristal"? Në fakt ne pasditen e djeshme tentuam që të kontaktojmë me zëvendësministren Malaj, por ishte e pamundur pasi të dy numrat e saj të celularit ishin të paarritshëm.

Reagon "Kristal"

Nora Malaj e ka lënë këtë post që në 2009 S

i për ironi reagimi për këtë çështje nuk ka ardhur nga zëvendëministrja Nora Malaj, por nga universiteti "Kristal". "Të nderuar gazetarë të "Shqiptarja.com" zj. Malaj ka drejtuar këtë departament vetëm për 6 muaj: tetor 2008mars 2009. Ajo u lirua nga kjo detyrë në kohën që garonte për deputete në zgjedhjet e 2009, si rrjedhojë e politikave të institucionit. Duke ju uruar suksese, ju informoj që prej prill 2009 unë drejtoj këto dy

departamente", - ka shkruar në redaksinë tonë, Albana Canollari, PhD në Psikologji, Oxford Brookes University. Por ajo që ngre pikëpyetje është fakti se si ka mundësi që po në të njëjtën CV, Nora Malaj, në seksionin "politikë" zëvendësministrja ka shënuar "2009 - kandidate për deputete në Shkodër-Pukë (Rajonale)(LSI)", por ka harruar të sqarojë periudhën kur ka qenë shefe e departamentit te "Kristal".

LAJME SHKURT

„ Eliza Dushku: Dua të mësoj shqipen te "Kristal"

Pak kohë më parë, aktorja hollivudiane me origjinë shqiptare, Eliza Dushku gjatë nj vizite në Tiranë ka vizituar edhe universitetin privat "Kristal". Madje ajo ka premtuar se do të rikthehet në këtë universitet si studente e gjuhës shqipe, teksa është ftuar nga drejtuesit e këtij universiteti të ndajë eksperiencat e saj me studentet e fakultetit të Arteve. "Jam shumë e gëzuar që e mbyll vizitën time në një universitet. Ideja që në këtë universitet ka një fakultet të Arteve, më bën të mendoj për të qenë student në një master klas. Do kisha dëshirë që të mësoja edhe gjuhën shqipe këtu", - Ka deklaruar Aktorja Eliza Dushku.

„ Dy nga ekspertët e çështjes "Meta", pedagogë te "Kristal"

Por universiteti "Kristal" duket se është një tundim i madh për të gjithë. Dy nga tre ekspertët që rrëzuan ekspertizën e ekspertit amerikan për videon Meta-Prifti, në Gjykatën e Lartë, janë sërish staf i këtij universiteti. Ardian Pollo, është shef i departamentit të Elektronikës në Universitetin "Kristal" ndërsa Ermal Beqiri është drejtor i Teknologjisë së Informimit në rektoratin e Universitetit të Tiranës dhe njëkohësisht pedagog informatike në Universitetin "Kristal".


E diel, 13 maj 2012

SOCIALE

9

RIKONSTRUKSION PËR 88 RRUGË

ROLI I MJEKUT TË FAMILJES

Bashkia e Tiranës ka nisur riparimin e 88 rrugëve të kryeqytetit, të cilat i shtohen 100 rrugëve të riparuar gjatë muajve mars-prill. Deklarata është bërë nga vetë kreu i bashkisë Lulzim Basha, dje gjatë ceremonisë së inspektimit të përfundimit të punimeve të rrugës “Sadik Petrela”, rrugë e cila lidh zonën e Porcelanit me urën e Shkozës.

Mjeku i familjes është shtylla kryesore e sistemit shëndetësor, e cila menaxhon mirë sëmundjet duke i kapur në fazën më të hershme. Gjatë një konference të zhvilluar dje për mjekun e familjes, ministri Vasili ka thënë se nuk mund të ketë eficiencë të plotë në një sistem, nëse nuk vlerësohet roli i mjekut të familjes dhe se marrëdhënia mjek pacient është përforcuar.

Argita Berisha dhe Jamarbër Malltezi te "Kristal" „„„

TIRANE

ESMERALDA KETA

Z

yrtarët shqiptarë duket se nuk i kanë shpëtuar joshjes së ofertave të universiteteve private për të qenë pjesë e stafit të tyre akademik. Dhe në këtë rast të dy palët janë të fituar. Universitet private "krenohen" me stafin e tyre, ndërsa zyrtarët tanë kanë mundësi të marrin edhe një rrogë tjetër shtesë.

Zyrtarët e punësuar në universitetet private Ja lista me politikanë, gjyqtarë e drejtues ZYRTARËT PETAGOGË NË UNIVERSITETET PRIVATE

TË SHUMËPUNËSUAR

Në foto: Zëvendësministrja e Arsimit, Nora Malaj gjatë një aktiviteti në Universitetin “Kristal”

?

PYETJE PERGJIGJE

„ Çfarë ka ndodhur me universitetet private?

Pak ditë më parë mediat italiane denoncuan faktin se Renzo Bossi, djali i liderit të Lega Nord në Itali kishte marrë një diplomë për Menaxhim Biznesi në universitetin privat "Kristal" në Tiranë.

„ Ku qëndron problemi në këtë rast?

Problemi qëndron në faktin se Renzo Bossi jo vetëm nuk ishte futur asnjëherë në Shqipëri, pra nuk ka shkelur kurrë te universiteti "kristal", por ai e kishte përfunduar shkollën e mesme më 2009, dhe diplomën e kish marrë më 2010.

„ Çfarë ndodhi më pas?

Universiteti deklaroi se e kish regjistruar si student në vitin akademik 2007-2008, ndërkohë që vetë Renzo Bossi hodhi poshtë gjithçka duke thënë se ai nuk kishte diplomë shqiptare, pasi nuk kishte qenë kurrë në Shqipëri.

„ Po më pas, si rrodhën ngjarjet?

Aktualisht po hetohet për këtë çështje, por skandali mori përmasa të mëdha, pasi rezulton që drejtues dhe zyrtarë të lartë të jenë drejtues dhe pedagogë në universitetet private.

Pas një investigimi të vogël që "Shqiptarja.com" mundi të bënte në faqen e internetit të secilit prej universiteteve private, arritëm të zbulojmë një pjesë të emrave të zyrtarëve të lartë, që përveç funksioneve publike, japin edhe leksione në universitetet private. Në këtë listë, e cila sigurisht mund të jetë shumë më e gjatë, pasi jo të gjithë universitetet private e kanë të publikuar stafin e tyre akademik, madje në një pjesë të madhe të tyre nuk ekziston fare kategoria e stafit akademik, nuk mungojnë emra shumë të njohur për publikun shqiptar. Në këtë listë që shoqëron shkrimin, sigurisht që nuk kemi futur një listë tjetër të gjatë me pedagogë të universitetit publik, mjekë apo shefa shërbimesh në QSUT, specialistë të thjeshtë që punojnë nëpër ministri apo institucione të tjera shtetërore, por kemi tentuar të bëjmë një listë vetëm me personazhe që mbajnë poste politike. Kështu duket se vajza e kryeministrit të vendit, Argita Berisha është një lektore mjaft e kërkuar nga privatët, pasi ajo aktualisht jep leksione në tre universitete private. Më konkretisht emri i Argita Malltezit (Berisha) figuron si pjesë e stafit akademik seniorë te universiteti Europian i Tiranës, ajo është gjithashtu edhe pedagoge e jashtme te departamenti i Shkencave Juridike pranë universitetit "Kristal", por Argita Berisha gjen kohë të japë leksione edhe për studentët e drejtësisë të universitetit "Luarasi". Ndërkohë që bashkëshorti i saj, Jamarbër Malltezi është pedagog i brendshëm tek departamenti i Arkitekturës i universitetit "Kristal". Duket se të apasionuar pas leksioneve në universitetet private janë edhe ata që punojnë në sistemin e drejtësisë. Kështu në UET, pjesë e stafit akademik është edhe Xhezair Zaganjori, anëtar i gjykatës kushtetuese si dhe

„

Universiteti “Kristal”

„

Universiteti Evropian i Tiranës

„

Universiteti “Polis”

„

Universiteti “Luarasi”

„

“Zoja e Këshillit të Mirë”

Argita Malltezi (vajza e kryeministrit Berisha) Glori Husi (këshilltar politik i kryeministrit Berisha) Iva Zajmi (zv.ministre e Brendshme) Jamarbër Malltezi (dhëndri i Berishës) Apollon Baçe (drejtor i Institutit të Monumenteve të Kulturës)

Xhezair Zaganjori (anëtar i gjykatës kushtetuese) Mark Marku (deputet i PD-së) Argita Malltezi (vajza e kryeministrit Berisha) Ardian Nuni (Gjyqtar në gjykatën e Lartë) ma shto edhe kete te UET

Olsi Lafe (Drejtor i trashëgimisë kulturore në MTKRS)

Argita Malltezi (vajza e kryeministrit Berisha) Ardian Dvorani (anëtar i Gjykatës së Lartë) Sokol Berberi (anëtar i gjykatës Kushtetuese) Vladimir Kristo (anëtar i gjykatës Kushtetuese)

Tritan Shehu (Deputet i PD-së)

UNIVERSITETI "LUARASI"

“Stafi ynë, të gjithë në funksione publike”

N

donëse lista e stafit akademik që del në faqen zyrtare të këtij universiteti është shumë e vogël, vetë universiteti sqaron se nga e ka marrë këtë personel akademik. "Universiteti "Luarasi" ka mbledhur pedagogët më të shquar në fushën e Drejtësisë. Ata janë të spikatur si në fushën akademike ashtu edhe në karrierën e tyre në tre pushtetet. Nëse do të flisnim në gjuhën e shifrave rreth 30% e pedagogëve janë gjyqtarë, 10% janë anëtarë të Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë; 10 % janë pedagogë të magjistraturës. 20% janë ish ministra apo zv.ministra të Drejtësisë", - shkruan ky universitet në faqen zyrtare të tij.

Ardian Nuni, gjyqtar në gjykatën e Lartë, që të dy si pedagogë seniorë. Ndërsa tek universiteti privat "Luarasi", japin leksione Ardian Dvorani, anëtar i Gjykatës së Lartë; Sokol Berberi dhe Vladimir Kristo që të dy anëtarë të gjykatës Kushtetuese. Në

listën e gjatë të stafit akademik të UET-së, përveç shumë emrave të njohur të specialistëve të fushave të ndryshme, por që punojnë në sistemin publik, bie në sy edhe emri i deputetit të PDsë, Mark Marku. Ndërsa Glori Husi, këshilltari i kryemi-

nistrit për çështjet politike, është pedagog i jashtëm në departamentin e shkencave Juridike të "Kristal" dhe po në të njëjtin universitet jap leksione edhe Iva Zajmi, zëvendësministre e Brendshme, në departamentin e shkencave Politiko-Administrative si dhe Apollon Baçe, drejtor i Institutit të Monumenteve të Kulturës në departamentin e Arkitekturës. Tek universiteti "Polis" jep leksione Olsi Lafe, drejtor i trashëgimisë kulturore te ministria e Kulturës, ndërsa deputeti i PD-së, Tritan Shehu është zëvendësrektor i universitetit "Zoja e Këshillit të Mirë". Edhe në këtë rast ne po i referohemi ligjit për konfliktin e interesit, i cili përcakton qartë kufizimet e titullarëve të çdo lloj kategorie. Në nenin 27 e në vijim ai përcakton të gjitha nivelet e zyrtarëve kur përbëjnë konflikt interesi. "Kryeministri, zëvendëskryeministri, ministri dhe zv.ministri: a) nuk mund të jenë drejtues ose anëtarë të organeve drejtuese në organizata fit-

imprurëse dhe jofitimprurëse, sindikata ose organizata profesionale dhe çdo organizate tjetër, përjashtuar organizatat politike dhe shtetërore, si dhe në rastet kur një pozicion i tillë diktohet për shkak të funksionit; nuk mund të ushtrojnë veprimtari private, që krijon të ardhura në formën e personit fizik tregtar, ortakëri personash fizikë tregtarë të çdo forme, si dhe profesione të lira të avokatisë, noterisë, ekspertit të licencuar, si dhe të konsulentit, agjentit a përfaqësuesit të organizatave të përcaktuara në shkronjën "a" të këtij neni, si dhe nuk mund të jenë të punësuar, me kohë të plotë, në një detyrë tjetër; nuk mund të zotërojnë në mënyrë aktive aksione ose pjesë të kapitalit të një shoqërie tregtare, pavarësisht nga fusha e veprimtarisë së saj", - thuhet në këtë nen. Besojmë se të gjithë këta zyrtarë që e kanë emrin në listën që shoqëron këtë shkrim e dinë shumë mirë këtë fakt, por kanë vendosur të mos e respektojnë.


10

E diel, 13 maj 2012

POLITIKE

Totozani kërkon më shumë fonde për Avokatin e Popullit

A

vokati i Popullit, Igli Totozani, kërkoi dje më shumë fonde nga ana e qeverisë për institucionin që drejton. Gjatë prezantimit të praktikës së nisur dje të "dyerve të hapura", me praninë e përfaqësuesve të komunitetit të medias, Avokati i Popullit foli lidhur me pamjaftueshmërinë e fondeve buxhetore për të përballuar fluksin në rritje të ankesave të qytetarëve pranë këtij institucioni. Vetëm në

muajt e parë të këtij viti, numri i ankesave është sa dyfishi i ankesave të regjistruara gjatë gjithë vitit të kaluar dhe duke publikuar këtë nivel në rritje të nevojës për asistencë të qytetarëve, Avokati i Popullit është shprehur se fondet në drejtim të shërbimeve janë të kufizuara. Institucioni ka në dispozicion vetëm 2 automjete dhe një fond të limituar për të paguar shërbimet e punonjësve. Për

shkak të këtyre mungesave financiare, punonjësit e kanë patur të vështirë, veçanërisht në përballimin e atyre ankesave të qytetarëve që kërkojnë monitorime konkrete në vendngjarje. Në dokumentin konfidencial të Bashkimit Europian, i cili u bë publik në media disa ditë më parë, vlerësohej puna e Avokatit të Popullit që në fillim të mandatit të tij.

Ish-themeluesi i PD: Në qeveri, ish-hetues të diktaturës e ish-vullnetarë të Enverit

Gjana: PD repart ushtarak si i ra të fikët Berishës "S'duhej bërë koalicion me LSI, kosto e lartë. Ok rotacionit" „„„

TIRANE

Gjana

JAKIN MARENA

"Nuk parandjeja se do të "shembej", sepse nuk do ta linim ne të binte atë rast, siç nuk e kemi lënë të rrënohej në vitin 1997. Ne, studentët e Dhjetorit kemi ecur gjithmonë në rrugën tonë dhe Berisha ka qenë me ne kur ka ardhur në rrugën tonë".

N

jë ndër udhëheqësit e Lëvizjes Studen tore, Myftar Gjana në një intervistë për gazetën "Shqiptarja.com" ka bërë një 'skaner' të rrugëtimit të demokracisë në Shqipëri në 22 vite. Ai flet për futjen e PD në kazermë, autoritarizmin e Berishës, që nuk e shoi as gjendja e të fiktit në përvjetorin e PD. Për të duhet rotacion politik, por Rama të mos bëjë koalicion me të djathtët, ndërsa thotë se LSI ka qënë një kosto për qeverisjen. Gjana 'falenderon" Berishën që nuk e afroi në qeveri, pasi do ishte përkrah ish hetuesve të diktaturës e ish-enveristëve të shoqatës "Vullnetarët e Enverit". Jeni ndër themeluesit e PD, si e vlerësoni ecurinë e demokracisë në Shqipëri? Në fakt jam një ndër udhëheqësit e Lëvizjes Studentore të vitit 1990, duke qenë me një grup shokësh bashkëstudentë bërthama frymëzuese e vepruese e Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit. Është spekuluar historikisht me lidershipin e Lëvizjes studentore, me emrat, me protagonistët, saqë tekstet që janë bërë publike nga autorë të ndryshëm periferikë janë shumë larg së vërtetës. Tekstet për t'u referuar saktësisht janë "Probleme shqiptare" dhe "Përrallat e tranzicionit shqiptar" të Prof. Dr. Shinasi Ramës, aktualisht profesor klinik i politikës në NYU dhe Columbia, ShBA. Tekstet e tjera si "Piedestale pa statuja" apo shkrime periodike gazetash me rastin e përvjetorëve të Lëvizjes studentore të Dhjetorit 1990 janë emocionale, irracionale dhe s'kanë të bëjnë me thelbin e lëvizjes. Pas përballjes treditore me diktaturën u themelua PD, sigurisht nga studentët dhe një grup pedagogësh që iu bashkëngjitën lëvizjes pasi u fitua me forcën e protestës pluralizmi politik. Si ka ecur demokracia...? Demokracia shqiptare ka pasur një ecuri kaotike, me një diagramë që të kujton grafikun e një të sëmuri me zemër, me kriza të ashpra, si ajo e vitit 1997, e me të tjera më të zbutura si të mbyturit e Otrantos, tragjedia e Gërdecit, 21 Janari 2011, etj. Kjo ka ndodhur sepse lidershipi politik i PD i mënjanoi idealet e mishëruara në programin minimal të PD të fillimeve të veta, por edhe njerëzit që e mishëruan atë program, hap pas hapi nga viti në vit deri sa rrëshqiti në një formacion gati-gati ushtarak pa uniformë dhe autoritar në vitin 1995 e prapa. Nga një parti e reformave të mëdha në vitet 1992-1995 ajo u kthye në një turmë populiste ku fliste vetëm lideri kryesor dhe onturazhi rreth tij përsëriste demagogjinë e liderit dhe imitonte gjestet e tij. PD u themelua për realizimin e idealeve të dhjetorit, sa ia ka arritur këtij qëllimi? Dy qëllimet kryesore të formuluara qartë nga Lëvizja Studentore kanë qenë:" Liri, demokra-

qenë se partitë politike janë kollonat e sistemit politik demokratik dhe këto kollona janë totalitare, autoritariste, si mund të ketë demokraci politike në Shqipëri. Më komikja është, kur kryetarët e partive politike bëhen nëpunës të pushtetit, këshilltarë, drejtorë, qoftë në pozitë, qoftë në opozitë. Megjithatë, idealet s'mund të arrihen të gjitha. Sepse po t'i besonim plotësisht Francis Fukujamës, "Demokracitë e vendeve të Lindjes janë demokraci pa demokratë"

Myftar Gjana

ci" dhe "E duam Shqipërinë si gjithë Europa". Sot, pas 22 vjetësh kemi vetëm liri verbale për të biseduar nëpër rrethe miqsh ndërsa demokracia në terma politikë është deficitare. Sepse sistemi politik në Shqipëri është marrë peng ligjërisht nga elita politike e të gjitha krahëve, sipas rrotacionit që ka pasur në pushtet. Nga të gjitha partitë politike të formuara pas shpalljes së pluralizmit politik, publiku i gjërë ka në memorien e tij respektivisht formacioneve këto emra: Sali Berisha, Fatos Nano, Skënder Gjinushi, Paskal Milo, Vangjel Dule etj, të mos rreshtoj emrat e 126 kryetarëve politikë të përjetshëm, të cilët janë në armiqësi të hapur vetëm me ligjet biologjike. PD nisi si lëvizje, krijoi një pro-

"Njerëzit e mishëruan programin e PD, por hap pas hapi deri sa rrëshqiti në një formacion gati-gati ushtarak pa uniformë dhe autoritar në vitin 1995 e prapa" gram dhe statut që nuk e zbatoi kurrë, por nuk u kthye faktikisht asnjëherë në një parti politike moderne, për shkaqe që dihen nga vetë uzurpuesit e saj. Nuk ka demokraci të brendshme në Shqipëri...? Asnjë parti politike shqiptare nuk ka demokraci të brendshme dhe të jashtme. Duke

Demokratët kanë 13 vjet që janë në pushtet. Mendoni se qëndrojnë ende në boshtin e djathtë të spektrit politik? Demokratët kur kanë qenë në pushtet nuk kanë qenë asnjëherë plotësisht në boshtin e djathtë të spektrit politik. Paritë politike shqiptare vuajnë të gjitha nga diabeti i socialdemokracisë verbale. Edhe PD në masë të madhe. Sepse në vitin 1991, në kundërshtim me programin e shpallur, miratoi në bashkëpunim me PPSH-në e Ramiz Alisë ligjin leninist 7501 "Për tokën". Jo vetëm e miratoi, por edhe në vitin 1992, kur kishte 2/3 e Kuvendit nuk e abrogoi këtë ligj antizhvillimor bolshevik, që e ka lënë vendin me dekada pas vendeve të tjera ish-komuniste. PD s'ka asgjë të përbashkët me spektrin e djathtë në kuptimin ideologjik. Qeveritë e PD gjithnjë kanë rritur pagat e nëpunësve militantë e pensionistëve që janë në shumicë votues të së majtës. Ende në varrezat e dëshmorëve prehen të qetë ish anëtarë të Byrosë politike komuniste që kanë vdekur në shtrat nga sëmundjet ose mosha. Ndërsa familjet e dëshmorëve(që nuk u dihet numri (28000 apo 2800) marrin pensione të veçanta, të përdjekurit politikë vdesin përditë të pashpërblyer as moralisht, as financiarisht. Mendoni se jemi në krizë...? Ekonomia e tregut është e përmbytur nga evazioni fiskal dhe informaliteti që udhëhiqet nga një oligarki politiko- financiare e të gjitha krahëve. Po ju jap disa shembuj: Në Shqipëri ekzistojnë rreth 400 000 ndërtime të paligjshme, që janë të poseduara nga të paktën 2 000 000 qytetarë e katundarë, të cilat presin ka 10 vjet që të legalizohen. Do thotë që gati 2/3 e qytetarë/ katundarëve do bëhen të ligjshëm nga një qeveri e "spektrit të djathtë" dhe do t'u dhurohet toka e ish-pronarit të dhunuar, ndërsa 1/3 e qytetarëve të tjerë që nuk e ka shkelur kurrë ligjin, do të paguajë taksat për të ligjëruar dhunuesit e pronës. Kjo është absurde. Të marrim tregun e energjisë elektrike. CEZ-i është

Në foto: Kryeministri Sali Berisha, duke u mbajtur nga truprojat e tij, në një gjendje të fikti në 21vjetorin e krijimit të PD

kompania e vetme në treg (ish-KESH-i i privatizuar), kompani monopol që e shkel me këmbë konkurencën e lirë, apo Kolaudimi i makinave që keqdrejtohet nga një kompani monopol austriake. Por ligjet e konkurencës i ndalojnë monopolet në ekonomitë e tregut të lirë. Çfarë ju lidh me Partinë Demokratike, pasi nuk ju kemi parë jo vetëm në aktivitete por dhe në asnjë post drejtues apo politik? Me PD më lidhin miqtë e mi të Lëvizjes sudentore, mijëra anëtarë të saj që s'votojnë alternativat qeverisëse, por kundër të majtës së mishëruar në portretin e Gramoz Ruçit (ministri i fundit i Policisë sekrete komuniste) dhe të fëmijëve të bllokut komunist. Sa për pjesëmarrjen në aktivitete unë marr pjesë në çdo 8 Dhjetor e 12 Dhjetor, kur më ftojnë miqtë e mi demokratë. Sa për poste drejtuese në qeveri apo politike lidershipi i PD më ka bërë një nder historik: ma ka ruajtur dinjitetin para miqve të mi demokratë, duke mos më propozuar për të qenë në një krah me ish-hetues të diktaturës, ish-enveristë të shoqatës "Vullnetarët e Enverit" apo të ngjashmit e tyre. Në lidershipin e PD tashmë s'ka asnjë ish-themelues, përjashtuar Berishën...? Konstatimi juaj është absolut, e si pasojë pjesërisht i vërtetë. Ish-themelues, përveç Berishës janë Genc Ruli dhe Arben Imami, Mark

"Nuk më pëlqen që quhet "Fryma", sepse ka konotacion revolucionar dhe leninist si bie fjala, "Garda e Re". Më jep një shije të keqe togfjalëshi "Partia e Topit" Marku dhe Mesila Doda etj. Është e vërtetë që s'janë të gjithë ish themeluesit. Azem Hajdari s'ka pasur konsumim politik, por është pushkatuar pa gjyq nga segmente politike të llojit majtis-enverist, Arben Broci po ashtu u vra nga policia e Gramoz Rucit, Shinasi Rama u largua kur e parashikoi se si po tradhëtohej Lëvizja Studentore nga uzurpatorët e ndoqi karrierën akademike në shkencat politike në SHBA. Ndërsa


E diel, 13 maj 2012

11

POLITIKE

Aleanca Kuq e Zi dje protestë para ambasadës serbe

A

leanca Kuq e Zi protestoi para ambasadës së Serbisë kundër arrestimeve politike që po i bëhen shqiptarëve të luginës së Preshevës. Protestës së Aleancës Kuq e Zi iu bashkua dhe Kryetari i Bashkisë së Preshevës Ragmi Mustafa. Aktivistët e Aleancës Kuq e Zi marshuan në rrugët e kryeqytetit me thirrje patriotike në mbështetje të shqiptarë të Preshevës. "Sot

gjithë janë paqedashës dhe historikisht kanë treguar paqedashësi", tha Ragmi Mustafa. Përfaqësuesit e Aleancës KuqeZi nën sloganin "Do të përballeni me 10 milionë shqiptarë" lëshuan mesazhe të forta në drejtim të përfaqësisë diplomatike të Sërbisë duke kërkuar që shqiptarët e Preshevës të lihen të qetë e vellezërit shqiptarë të arrestuar të lirohen nga burgosja politike.

jemi këtu për t’i kujtuar qeverisë serbe dhe popullit serb mësimet e historisë. Nëse ata kanë harruar 20 vitet e fundit le të kthejnë kokën dhe të shohin shtetin më të ri të krijuar në Ballkan, republikën e Kosovë", tha Lumturi Ratskoceri, aktiviste e Aleancës Kuq e Zi. "Për të përçuar bashkarisht një mesazh paqedashësie se shqiptarët kudo që janë në Tiranë, Sarandë, Ulqin, Bujanoc, Medvegj, të

Fryma E Re Demokratike

Biberaj: Mbështesim një president konsensual, s'jemi të papërfillshëm „„„

TIRANE

N

jë ndër drejtuesit kryesor të par tisë së Fryma e Re Demokratike, ish-zv.presidenti i Asamblesë Parlamentare të KE, Aleksandër Biberaj është shprehur se do të mbështetet vetëm një president konsensual që të garantojë zbatimin e Kushtetutës dhe të jetë mbi palët. Njëherësh ai nuk ka munguar të shprehet se mbështetja e FRD nuk është e papërfillshme në Kuvend, ku me sa duket përpos kreut të saj, Oketa ka dhe deputetë të tjerë, duke sjellë një komplikim të garën presidenciale. "Mbështesim një kandidat konsensual për President, i cili të jetë një person me integritet, garant i respektimit e zbatimit të Kushtetutës dhe sim-

disa të tjerë janë vetëlarguar e riafruar sipas interesit pragmatist të pushtetit. Sa i përket frymës autoritariste në PD, ajo frymë ka dalë që në nisje e në mënyrë sistematike nga mushkëritë e të gjithë pjestarëve të lidershipit të PD. Të gjitha partitë shqiptare vuajnë nga totalitarizmi dhe autoritarizmi, siç e përmenda më lart. Në përvjetorin e krijimit të PD, ju ishin një nga personat më afër kryeministrit Berisha, teksa ai pati një gjendje të fikti. Çfarë ndjesie provuat teksa shihnit të 'shembej' një ndër liderët kryesorë të dhjetorit '90? Kisha ndiesinë se do të jepte një mesazh tjetër nga ai që i mbeti pa u lexuar. Ishte një fjalim i gjatë dhe i stërlodhdhëm, jo vetëm për atë që e lexonte, por edhe për ata që s'po e dëgjonin. Nuk parandjeja se do të "shembej", sepse nuk do ta linim ne të binte atë rast, siç nuk e kemi lënë të rrënohej në vitin 1997. Ne, studentët e Dhjetorit kemi ecur gjithmonë në rrugën tonë dhe Berisha ka qenë me ne kur ka ardhur në rrugën tonë. Sa herë që ka hipur në pushtet i janë afruar bashkëudhëtarë të tjerë apo ka zgjedhur disa shërbëtorë të bindur ndaj pushtetit në shkëmbim të privilegjeve që të jep qenia në qeverisje. Eshtë krijuar një parti e re politike, FRD, e cila rëndom quhet partia e Topit. Ju do të kontribuoni në këtë parti..? Formalisht është parti e "re", e shpallur dhe

"Sigurisht që ka krijuar kosto të madhe politike. Në zgjedhjet e ardhshme PD do të marrë shumë më pak vota për shkak të aleancës së skajshme pragmatiste me LSI" ende e pamiratuar nga gjykata në bazë të ligjit. Nuk e di a do jetë biologjikisht dhe ideologjikiht e re, në kuptimin thelbësor të kësaj fjale. Nuk më pëlqen që quhet "Fryma", sepse ka konotacion revolucionar dhe leninist si bie fjala, "Garda e Re". Do kisha dëshirë që të bëhej parti e vërtetë moderne e spektrit të djathtë, meqenëse ky segment i politikës është bosh. Më jep një shije të keqe togfjalëshi "Partia e Topit", partia

Aleksandër Biberaj

bol i unitetit të popullit. Ne jemi në të njejtën linjë me partnerët tanë ndërkombëtarë që kërkojnë zgjedhjen e një Presidenti të konsultuar, konsensual dhe që ta mbëeshtesin të gjitha palët", ka deklaruar për gazetën Biberaj. Zyr-

tike. Në zgjedhjet e ardhshme PD do të marrë shumë më pak vota për shkak të aleancës së skajshme pragmatiste me LSI, e cila me vetëm katër deputetë ka përfituar rreth 20% të pushtetit në të gjitha nivelet. Ka një perceptim publik që LSI ka ndërruar me veprimet e zyrtarëve të saj emrin në Lëvizja Socialiste për Korrupsion. Me videoskandalet e opinionin e të gjithë qytetarëve, por dhe me sjelljen e të gjithë zyrtarëve të LSI që kërkojnë ryshfete e para pa iu trembur syri, zhgënjimi i votuesve demokratë do ta shmangë votën te partitë e tjera të ashtuquajtura të djathta të spektrit politik.

Edi Rama

e një njeriu dhe nuk di sepse më kujtohen vargjet e Majakovskit: "Kur themi Lenini, nënkuptojmë Partia/kur themi Partia, nënkuptojmë Lenini". Nëse është formacion politik që identifikohet me një njeri, dhe anëtarët e tjerë punojnë dhe fshehin fytyrat e tyre, apo marrin tiparet e liderit mesianik që po e presim prej shekujsh(muajsh) të vijë nga presidenca apo ekrani i TV-ve, atëherë ky organizëm frymor mund të ketë jetë të gjatë biologjike, por jo politike. Megjithatë, le të presim çfarë do të shfaqet pas frymës, pra programi, strukturat, njerëzit e besueshëm për mbështetësit, që do ta mbajnë frymën gjallë. I vetmi person që më lidh më atë formacion deri më tani është Gazmend Oketa, një nga studentët e grevës së urisë së shkurtit 1991, qytetar i denjë dhe konstruktor i zoti, por pa eksperiencën e mjaftueshme në labirinthin pa 'fill Ariane' të politikës shqiptare dhe ballkanike.. Aleanca me të majtët e LSI ka krijuar kosto politike apo ka referuar arritje në qeverisje në këto katër vite? Sigurisht që ka krijuar kosto të madhe poli-

Po të majtët...? Ndërsa të majtët do të votojnë në bllok, veteranë dhe freshistë, ish-sigurimsa dhe ish-komunistë sepse i kanë në postera fytyrat tërheqëse të tyre: Edi Ramën modern dhe avanguardist ortodoks dhe Gramoz Ruçin tradicionalist enverist, tepelenas-salariot që ende pas 25 vjetësh banor i Tiranë e shqipton fjalën trotuar në "tortuar". Arritjet në qeverisje janë të diskutueshme, sidomos në mandatin e dytë, si për shkak të krizës së gjithanshme të eurozonës, ashtu edhe për shkak të mungesës së profesionistëve të LSI në administratë e të babëzisë së tyre të pangopur për t'u pasuruar përmes pushtetit. Mendoni se kjo qeverisje mund të bindë qytetarët shqiptarë dhe për një

"Do ishte jashtë çdo përfytyrimi që opozita e sotme me Ramën në krye të formonte aleanca me partitë e ashtuquajtura të djathta shqiptare, sepse do të skuqej" mandat të tretë në krye të vendit? Pushteti i gjatë jo vetëm e konsumon, por edhe e korrupton vetveten. Sa më gjatë të qeverisësh aq më shumë zvogëlohet bindja e qytetarëve në vazhdimësinë e qeverisjes. Po të shihen rezultatet e zgjedhjeve në Greqi, Serbi dhe Francë, rezultate të ndikuara fortësisht nga kriza ekonomike, mund të bëhet një prognozë e përafërt për zgjedhjet e vitit 2013: PD dhe PS do

tari i lartë i FRD një deklaratë të tillë e ka dhënë pas përfundimit të takimeve të kandidatit për president Fatos Nano me liderët e partive parlamentare, ndërkohë që me Oketën nuk është takuar. "Mbështetje jonë do të shkojë për një president të konsultuar. Dhe mbështetja jonë në Kuvend për zgjedhjen e Presidentit të ri nuk është e papërfillshme", ka këmbëngulur fort Biberaj duke treguar se FRD ka vërtetë peshë. Biberaj është në të njejtën linjë me Oketën, i cili kohë më parë deklaroi se në Kuvend janë më shumë se një deputet për FRD, duke nënvizuar faktin se në zgjedhjet e ardhshme numri i mandateve për këtë parti do të jetë më i madh, duke bërë dhe veçantinë e zgjedhjeve.

të zbresin në përqindje krahasuar me 2009, ndërsa partitë e tjera do të rriten. Por asnjëra nga dy partitë kryesore nuk do të arrijë të formojë vetë qeverinë. Ekziston edhe një mundësi që të dy partitë kryesore të formojnë një qeveri koalicioni të motivuara nga integrimi në BE, dhe ky do të ishte fundi i lojës së tyre, apo i pazarit final kriptokomunist ballkanik. Sepse PD-PS s'kanë ndryshim ideologjik, janë parti formalisht socialdemokrate. Mendoni se opozita e drejtuar nga Rama ka shanse për të ardhur në krye të vendit në zgjedhjet e vitit 2013? Dikush do ta marrë pushtetin, sipas ligjit të rrotacionit. Ndërkombëtarëve u intereson në të gjitha vendet e Lindjes më tepër stabiliteti se sa demokracia. Stabiliteti u duhet atyre, ndërsa neve na duhet demokracia e zhvillimi. Do ishte jashtë çdo përfytyrimi që opozita e sotme me Ramën në krye të formonte aleanca me partitë e ashtuquajtura të djathta shqiptare, sepse do të skuqej edhe njëherë vetë faqja e turpit nga një pragmatizëm i tillë. Gjë që, në kushtet normale të absurdit politik shqiptar ka shumë mundësi të ndodhë. Ka një debat për zgjedhjen e Presidentit, mendoni se emrat e përmendur në tregun politik mund të plotësojnë kushtet për zgjedhjen e një kryetarit shtetit simbol të unitetit të popullit? Ky debat më duket krejt i kotë dhe joproduktiv, kur Kushtetuta e ndërruar me marrëveshje në vitin 2008 e ka të qartë se si mund të zgjidhet presidenti në mënyrë kushtetuese. Diada politike PD-PS që bëri ndryshimet kushtetuese i ka të plota votat për ta rikthyer Kushtetutën në normalitet ose të ndryshojë formën e zgjdhjes së presidentit duke e kaluar në referendum popullor, pra me zgjedhje direkte të tij. I vetmi emër i përmendur që e meriton për t'u zgjedhur me konsensus është Fatos Lubonja: kalorës i fjalës e i ndërgjegjes së lirë, ish-i burgosur politik, analist e njeri me dinjitet dhe i pakorruptueshëm, që ka vizione moderne europiane për shoqërinë e shtetin. Por ka shumë gjasa që ai të mos propozohet nga faktorët politikë, sepse s'është i ngjashëm me ta dhe politika e oligarkisë financiare do nënshkruante dënimin me vdekje në në rast se do ta pranonte një kandidat të tillë.


12

E diel, 13 maj 2012

AKTUALITET

Tiranë, grabitësi gëlltit në bark unazën 1 milion lekë

K

a gjetur një mënyrë shumë origjinale për të fshehur një unazë floriri me një vlerë rreth 1 milion lekë të vjetra të grabitur në nje dyqan argjendarie pranë “Rrugës së Durrësit”. 27 vjeçari Erjon Cërriku i shoqëruar edhe me një femër, ka hyrë në një dyqan argjendarie dhe ka arritur të grabisë unazën e floririt për të cilën ai u shtir fillimisht së do t’ja blente

bashkëshortes që e shoqëronte. I trembur nga reagimi i shitëses, e cila njoftoi menjëherë policinë, grabitësi ka gëlltitur menjëherë unazën. Por, pavarësisht kësaj ai nuk i ka shpëtuar dot prangave të policisë. I shoqëruar në mjediset e Komisarjatit nr.3 në Tiranë grabitësi ju nështrua një sërë procesesh klinike me anën e të cilave u zbulua se në barkun e tij

ndodhej unaza e floririt. Mjekëst thanë se nëpërmjet aparaturave dhe gazrave të trupit, do mundësojnë nxjerjen e unazës. Erjon Cërriki rezulton sipas policisë se është i njëjti person i cili pak ditë më parë është marrë peng për disa orë nga disa persona dhe është liruar vetëm në momentin kur e fejuara kishte njoftuar policinë.

Biznesmeni Felaj dhe topografi i AKKP-së të pandehur Lajmi Nikoll Felaj dhe topografi Fatmir T.,kanë falcifikuar hartën topog rafike, duke arritur të tjetërsojnë një sipërfaqe prej 12 dynym në zonën turistike të Golemit. Toka pasi është marë, është shitur menjëherë nga I pandehuri Nikoll Felaj, ndaj të cilit prokuroria e Tiranës ka ngritur akuzën e “Pastrimit të produkteve të veprës penale”.

„„„

Pastrim parash me tokat në Golem

TIRANE

ELTON QYNO

B

iznesmeni Nikoll Felaj dhe topografi i AKKPsë Fatmir T., janë marë të pandehur nga prokuroria e Tiranës, pasi në bashkëpunim me njëri-tjetrin ata kanë kryer falcifikimin e dokumentacionit duke tjetërsuar një sipërfaqe prej 12 dynymë tokë që ndodhet në zonën e plazhit të Golemit. Trualli në fjalë ishte në pronësi të shtetit, por në vitin 2002 biznesmeni Nikoll Felaj ka arritur të marrë nëpërmjet procedurave të kthimit të pronave, sipërfqaqen e përmendur të cilën më pas e ka shitur duke ndërtuar mbi të pallate. Sipas burimeve pranë prokurorisë së Tiranës, Nikoll Felaj është hetuar fillimisht për akuzën e “Falcifikimit të dokumentave”, por për shkak të parashkrimit të kësaj vepre penale, mësohet se Felaj është marë i pandehur për akuzën e “Pastrimit të produkteve të veprës penale”. Ndërsa për sa i përket të pandehurit tjetër topografit Fatmir T., ky i fundit akuzohet për falcifikim të dokumentave, pasi ka bërë falcifikimin e hartës, që tregonte me kufinj ndarës sipërfaqen tokësore prej 12 dynym, që është përvetësuar nga i pandehuri Nikoll Felaj. Aktualisht dy të pandehurit janë dërguar në gjykatën e Tiranës, dhe pritet që shumë shpejt çështja në ngarkim të tyre të fillojë gjykimin në gjëndje të lirë.

KONFISKIMI I TRUALLIT

Nëpërmjet një kërkese, njësia hetimore Task-Forcë pranë prokurorisë së Tiranës i ka kërkuar gjykatës së

„ Operacioni “SOS”, kapen 500 kg hashash

Si u morën 12 dynymë në zonën bregdetare prokuroria e Tiranës, është se gjatë kryerjes së këtyre procedurave topografi i AKKP-së Fatmir T., ka bërë falcifikimin e një sërë dokumentash si dhe të hartës që tregon kufizimet e truallit.Nga ekspertimi që i është bërë kësaj harte ka rezultuar se është bërë zhvendosja e sipërfaqes tokësore, duke arritur që të meren plot 12 dynym tokë në zonën e pishave që ndodhet në bregdetin e Golemit. Më pas sipërfaqja tokësore është shitur nga “pronari” Nikoll Felaj,

kryeqytetit të vendosë konfiskimin e 12 dynym tokë, dhe kalimin e saj në gjëndjen e mëparshme, pra në pronësi të shtetit. Më tej në kërkesë thuhet se të gjitha banesat që janë ndërtuar mbi këtë sipërfaqe tokësore ti paguajnë në formë qiraje një shumë financiare buxhetit të shtetit. Hetimi ka nxjerë se i pandehuri Nikoll

Felaj, pretendon se është ishpronar i një çifligu që ndodhej në zonën e Golemit në Durrës. Në vitin 2000 ai ka futur dokumentacionin në Agjensinë e Kthimit dhe Kompesimit të Pronave, ku pas një sërë procedurash në vitin 2000 ka mundur të përfitojë truallin në zonën e Golemit. Mirëpo ajo që ka zbuluar

HETIMIT

LAJME SHKURT

Dy të pandehurit e prokurorisë s’kanë pranuar autorësinë e krimit, duke pretenduar se ata skanë kryer asnjë vepër penale. Gjatë marjes në pyetje mësohet se Nikoll Felaj ka pohuar se truallin e kishte marë sipas procedurave të vëna nga shteti, pasi ai e zotëronte pronën e tij të trashëguar brez pas brezi. Nisur nga kjo situatë, Felaj ka pohuar gjatë dëshmisë së tij se nuk kishte kryer asnjë vepër penale. Thuajse në të njëjtën linjë me Felaj, ka qënë dhe topografi i Nikoll Felaj ka pohuar se truallin e i cili kishte marë sipas procedurave të vëna AKKP-së, pretendon se nuk nga shteti, pasi ai e zotëronte pronën ka kryer asnjë falcifikim dokue tij të trashëguar brez pas brezi. menti. Mirëpo prokuroria e Tiduke u ndërtuar mbi të pal- ranës ka si provë kryesore aklate dhe banesa të tjera turis- tin e ekspertizës që nxjen se tike. Sipas prokurorisë, ky ve- harta e tokës është falcifikuar, prim mjafton për të kuali- pasi janë zhvendosur pikat fikuar akuzën e “Pastrimit të kufizuese të saj. Mësohet se produkteve të veprës penale”, kallëzimi penal për këtë çëshpasi menjëherë pas përfitim- tje është bërë nga vete zyrit të truallit me mekanizma tarët e AKKP-së, të cilët kanë kriminale, i pandehuri Felaj dyshuar rreth vendimeve të mara nga ish-drejtuesit e këtij ka vendosur të shesë atë. PRETENDIMET GJATË institucioni.

Një operacion antidrogë i koduar “SOS” është finalizuar në tri faza nga Policia e Gjirokastrës me sekuestrimin e 500 kg mariuanë. Gjatë aksionit janë sekuestruar edhe dy automjetet që transportonin drogën, si dhe janë prangosur tre nga trafikantët, ndërsa tre të tjerë mundën të largohen në drejtim të paditur. Operacioni “SOS” u finalizua rreth orës 13.30 të së shtunës. Droga do të transportohej nga fshati Lazarat në drejtime të ndryshme, nga mali Sopot, nga Skërfica, dhe Progonati dhe kishte si destinacion Greqinë dhe Italinë. Pas mbledhjes së informacionit në rrugë operative faza e parë e aksionit u zhvillua në aksin rrugor rural Gjirokastër –Golem.

„ Aksidenti në Gjirokastër, vdes studetja

Një studente nga Berati ka humbur jetën gjatë një aksidenti të rëndë të ndodhur në rrugën Gjirokastër-Tepelenë nga drejtuesi i makinës, ku studentja po udhëtonte si pasagjere. Aksidenti ndodhi të shtunën rreth orës 15:40 në aksin rrugor GjirokastërTepelenë në vendin e quajtur Viroi. Policia rrugore bën me dije se një automjet tip BMË me targa italiane AB 435 BJ, që drejtohej nga shtetasi Emiljano Shehaj nga Gjirokastra është përplasur me murin mbajtës të një firme. Përplasja ka rezultuar fatale për pasagjeren me iniciale R.S, e cila udhëtonte me Emiljano Shehaj.

Tragjedi Shekspiriane

Pas të dashurit vetëvritet studentja „„„

N

TIRANE

jë tragjedi e cila konsiderohet si sakrificë për dashurinë dhe për të dashurin e zemrës është ajo e Romeo dhe Zhulietës, e këtë herë ajo, është ripërsëritur në Durrës. I tillë është rasti i dy të rinjve në qytetin e Durrësit, që nëse për djalin nuk dihen shkaqet e vetëvrasjes, e dashura e tij i shprehu qartë, duke lënë një letër në të cilën shpjegonte se i jepte fund jetës se nuk duronte dot të jetonte pa njeriun të cilit i kishte dhënë zemrën. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në mëngjesin e djeshëm, ku 20 vjeçarja Manushaqe Margjeka u gjet e vetëvarur në një pemë në ish-parkun e gjelbërt të qytetit. “Jetën time ia dedi-

koj atij, ia kam falur Abudulla Cengës”. Fraza e fiksuar shprehimisht në një letër shokuese zbardhi motivin e vetëvarjes së rradhës në qytetin bregdetar të Durrësit. Manushaqe Margjeka nga Bujani i Tropojës u nda nga jeta në një vendim të nxituar a të mirëmenduar prej saj, ndonëse e mbytur nga dhembja për humbjen e të dashurit të zemrës, Abdulla Cengës. Sipas policisë së Durrësit e reja zgjodhi të njëjtën mënyrë, ashtu si dhe i dashuri i saj për t’i dhënë fund jetës. Djali për të cilin Manushaqja i dha fund jetës është 22vjeçari Avdulla Cenga i cili u gjet i vetëvarur rreth orës 22:00 të mbrëmjes së të mërkurës në ballkonin e banesës ku jetonte me qera në sektorin “Teuta”,

lagjia nr.13, në plazhin e Durrësit. Policia e Durrësit bën me dije se Avdulla Cenga ishte student në Universitetin e Durrësit dhe se shkaqet e vetëvrasjes së tij ishin si rrjedhojë e depresionit. Gjithsesi nga ana e policisë vijojnë hetimet për zbardhjen e arsyeve për të cilat i dhanë fundjetës dy të rinjtë si dhe lidhjes që ekziston mes dy rasteve. Veprimet e para hetimore, tregojnë për disa problem në shkollë, pasi i riu rezulton të jetë ngelës në disa lëndë mësimore. Ndërkohë që në pyetje policia ka marë të afërmit dhe rrethin shoqëror të dy viktimave, për të mësuar nëse kohët e fudit ka pasur ndonjë konflikt me dy të rinjve që thuajse u vetëvlijuan në të njëjtën kohë.


E diel, 13 maj 2012

21

ZBAVITJE

HOROSKOPI Me 14 dollarë ¿ton 7 mijë

Flet në celular në gjyq, dënohet

Kopracia të çon në burg

K

N

N

ot nuk thonë që amerikanët kanë një sens të spikatur për biznes. Pikërisht falë këtin sensi Zachary Bodish, një burrë nga Ohio, pak ditë më parë shiti për 7 mijë dollarë një skicë pikture të blerë në një dyqan të vogël që shiste vepra arti për bamirësi e që atij i kishte kushtuar vetëm 14 dollarë. Kur e bleu marsin e kaluar, Bodish nuk vuri re ndonjë gjë të veçantë në skicë, por kur e pa se pas disa ditësh, disa fjalë të shkruara me ngjyrë të kuqe dukeshin si të zbardhura, e çoi te një spacialist për ta verifikuar. Për habinë e tij eksperti i artit, pasi e kqyri me kujdes i tha se bëhej fjalë për një vepër të babait të kubizmit, Pablo Picasso. Sipas tij bëhej fjalë për një stampë që piktori i madh e kishte vizatuar për një panair qeramikash në Francë e ku dallohej qartë numri gjashtë i shkruar nga Picasso dhe është një pjesë e koleksionit prej njëqind veprash të nënshkruara nga piktori. Pas kësaj Bodish ia shiti për vlerën e mësipërme një blerësi anonim.

ëse jeni duke ndjekur një proces gjyqësor dhe dëgjoni celularin të tingëllojë ç’duhet të bëni? Këtu në Shqipëri nuk dihet, por në Irlandën e Veriut po t’i përgjigjesh “alo” mund ta pësosh, siç i ndodhi pak ditë më parë Paddy Sweenne, një 36-vjeçar nga Londonderry. Kur dëgjoi zilen e celularit gjatë një procesi në gjykatën e Londonderry-t, Sweeney jo vetëm që nuk e fiku, por iu përgjegj dhe filloj edhe të fjalosej pak, me gjithë thirrjen e gjykatësit që e ftonte ta fikte menjëherë. Për këtë shkelje të rëndë u dënua të qëndronte për dy orë në qeli dhe të paguante një shumë prej 200 sterlinash, ngaqë kishte ndërprerë me dashje seancën gjyësore. Duket dënim i rreptë, por në fakt Sweney ia hodhi paq, sepse në Mbrëetërinë e Bashkuar, të ndërpresësh me dashje një seancë gjyqësore mund të dënohesh edhe me një muaj burg dhe me 2500 sterlina gjobë.

jë burrë, megjithëse në moshë disi të thyer, u arrestua për shkak se refuzonte të paguante tarifën e taksisë për shërbimin që i kishte bërë. Burri në fjalë, që i ka kaluar të gjashtëdhjetetëtë vitet mori taksi në Syracuse, në shtetin e New Yorkut dhe kur shoferi i kërkoi shumën prej afro 13 dollarësh, ai i kërkoi të çonte deri dyqanet që kanë leje për të shitur cigare. Taksisti sigurisht që ia plotësoi këtë kërkesë, por “plakushi” kishte qëlluar koprac i madh dhe nuk bleu se iu dukën shumë shtrenjtë edhe kur taksisit e shëtiti nga një dyqan në tjetrin. Pas kësaj taksiti i kërkoi paratë, por ai nuk ia dha e këtu filloi edhe sherri. Jo vetëm që s’paguante, por njoftoi edhe policinë që ia behu bë pak minuta dhe kur i dëgjoi të dy, i dha të drejtë taksistit, duke i vënë plakut prangat. Më e çuditshmja në këtë mes ishte se nga kontrolli që i bënë plakut koprac policët i gjetën në xhep plot pesë mijë dollarë...

SUPER FJALEKRYQ 1 19

2

3

4

5

6

20

21

26

22

27

8

9

23

50

51

36

61 70

62

97

2. Jurassic... i Spielberg. 7. Ku¿zojnë një treg. 9. Një është edhe “Kush do të bëhet Milioner”. 13. Në mes të Diego dhe Maradona. 19. Janë ndjekës të Zenonit të Eleas. 22. Eshtë Primai te Troy. 25. Janë boshte. 26. Nëse është politik nuk është pleqerie. 27. Qe mbreti i tretë i Izraelit. 29. I ka të ndryshme harta. 30. Sikur janë në krye. 31. Ku¿zojnë rastet. 32. Në kryr të masave. 33. Janë predhat e nëndetëseve. 34. Një derby i Madonnina-s. 36. Mund të jetë muzikore. 38. Një hajvan...veshgjatë. 40. Porter i Night and Day. 41. Mund të jenë proteste. 42. I bën një serenatë Rosina-s. 44. Mbyll frazën. 45. Janë videot aspak profesionale. 47. Mund të tregohet me kuotë. 50. Një i mbijetuar në Sodoma 51. Me të mund të bëjnë një litër. 53. Inicialet e Reitman. 54. Një mund të jetë rrjedhëse. 58. Gjysmë tufani. 59. Eshtë i zbehtë. 61. Dogjën Trojën. 64. Agjencia europiane e hapësirës. 65. Eshtë diçka e palëvizshme.

73

56

89

90

48

66

75

67

K

M E

F T

P A R T

82

83

92

93

99. Eshtë rreshteri Barnes te Platoon.

ɷ VERTIKAL

1. Zihen për luftë të tilla 2. Eshtë si tabletë. 3. Ishin rivalët e babilonasve. 4. Ku¿zojnë ritmet. 5. Gjysma e këstit. 6. Rregulloijnë tra¿kun. 7. Eshtë sport me kupën Davis. 8. El... i interpretuar nga John Wayne. 9. Eshtë rrugica pa... krye 10. I nxjerrin kuotat me një kat. 11. Fillojnë ilustrimet. 12. Fundi i një faze. 13. I dha ¿llin Tezeut. 14. Fontein që qe balerinë.

I

V E Z A

A K E

A

E R M I R A

A Z E

L

S

I

A N E T

A N

G

C H E I

94

15. Një protagoniste e skenës. 16. Ku¿jtë e ndeshjes. 17. Vriten nga espada të tillë. 18. Iosseliani regjisor. 19. Gjysma e sasisë. 20. Qe harkëtar i famshëm i akejve. 21. Një fjalë aq sa duhet. 22. Eshtë fushë e partive. 23. Një bojë npër printer. 24. Hidhen për të ndërtuar të tilla. 28. Wertmüller regjisore. 30. Një heremit si Simeoni. 35. Emri i Eulenspiegel. 37. Të parat në olimpiadë. 39. Një copë për kampion 41. Një Kel i fotogra¿së.

S

M E D

E R

I

O Z

I

I

R D

T O N E I

O P

T A T

I K

R

I

U M

T E T

T A T Q E N

A F

T A R

E R T

P I

S

L T

A R

L O T E T

K A

T

L O G U

I

I R A N A

V A N A

M A N D E L A

P A R A L E L E

I

S

E T

D E T E

N E N A T S K E N A R T

I

T P R

I

K R E M I

I K E T

I

I

L M E K U R

E P

A D R E S A T

A P A T I

D E S H M I

Z M I

W A T E R G A T E

P L E E N T T

M A L

P K

Q A R K A S H E N D E T

I M B O L

E T A C M A

A

S

Akrepi

Edhe për ju janë Merkuri edhe Afërdita yjet që do t’ju mbështesin, por sot duhet të frenini impulset (e stimuluara nga Hëna) për të vepruar pa u menduar. Eshtë më mirë të dëgjoni zërin e arsyes se sa atë të zemrës.

Shigjetari

Përsëri qielli juaj është “dingas” me yje të mirë, prandaj nëse sot nuk do të arrini të konkludoni, do të thotë se faji është i gjithi i juaji e jo i yjeve. Nëse tregoheni të hapur do të keni më pak kokëçarje me partnerin.

Bricjapi

Hëna ju sheh paksa “shtremëbër”, por sot sateliti i tokës nuk ka ç’ju bën, sepse ju ka marrë Merkuri nën egidën e tij. Duhet të nëni më kujdes, sepse me padurimin tuaj mund t’i ndërlikoni vetë gjërat.

Ujori

Kuadri yjor për ju është shumë pozitiv dhe Hëna e mirë sot (e ndoshta gjatë gjithë javës) do të sjellë stimuj të rinj në planin sentimental. Jeni disi skeptik për një propozim që ju bëhet, por nukn është çudi që ta pranoni.

Peshqit

Pas një periudhe nga ato kur duket se gjërat nuk shkojnë në anën e duhur, situatat po kthehet gradualisht në favorin tuaj dhe nga kjo situatë e re që po krijohet duhet të për¿toni pa humbur kohë.

77

PERGJIGJET E NUMRIT TE DJESHEM

S

Peshorja

Lëvizja e re e Marsit në shenjë ka ndikuar e do të ndikojë për disa ditë negativisht te ju, prandaj duhet të kini kujdes për t’i marrë gjërat më shturuar. Kush ka kohë të mos presë kohë thotë një proverb i njohur.

49

84 95

96

99

69. Janë si halla. 70. Qyteti i njëmbinjë dritareve. 72. Të parat në s¿dë. 74. Pak aromatike. 76. Janë kabina anijesh. 78. Dashurohet nga Nemorino. 80. Janë sekte islamike. 83. Janë në fazë. 84. Fund turni. 85. Inicialet e Tesla-s. 87. Kush ka do të hajë. 88. Kush është... është delikate. 92. Emri i de Saint-Exupery. 95. Tatum pianist. 97. Shkruhet në janar. 98. Estë mjeshtri me baketë.

S

Virgjëresha

Me orbitën e re të Marsit në harmoni me Afërditën janë të gjitrha gjasat që dita e sotme të jetë vërtet plot impenjime e ndoshta edhe stress-ese, por të sjellë edhe rezultate shumë të dëshiruara.

68

76 81

98

D

Luani

Me pozicionin e Merkurit nga njëra anë dhe Afërditës nga ana tjetër dita sot mund t’ju ofrojë momente shumë interesante në fushën e raporteve ndërpersonale. Ç’routine e mërzitshme puna!

18

58

65 74

91

Gaforrja

Eshtë përsëri Afërdita, ylli i dashurisë ai që do të dominojë në dhenjë dhe së bashku me Jupiterin do t’jua lehtësojë shumë punën në të gjitha aspektet. Hezitues për të marrë një vendim ju bën Hëna.

43

57

80 88

17

Binjakët

Kuadri yjor për ju sot është pozitiv, sidomos tani që Merkuri është në një orbitë që favorizon si krijueshmërinë tuaj, ashtu edhe pasionet në fushën e ndjenjave. Kujdes shpenzimet.

39

47

64

72

79

55

63

71

87

ɷ HORIZONTAL

54

16

32

38

42

53

15

31

37

46

60

78

14

Demi

Parashikohet përgjithësisht një ditë e qetë për ju që i përkisni kësaj shenje, ndonëse në momente të caktuara mund të keni ndonjë moment nervozizmi për shkak të ndërhyrjes së dikujt.

25

35

52

69

13

30

45

86

12

41

44

59

11

29

34 40

10

24

28

33

85

7

Dashi

Edhe pse Merkuri vazhdon të bëjë ndonjë “prapësi” të vogël, tani keni rikuperuar plotësisht dhe jeni në gjendje të kontrolloni më së miri punën dhe sjelljen tuaj. Pak më të njeshëm ndaj partnerit.

A K A T

I

A T

A

O K A S

T

I

M I

S

T E R E T

N O R E

Z E T O R D H E T

I M I

43. Ka një shpejtësi fantastike. 44. Kishte nxënës Aristotelin. 46. Fillojnë largimin. 48. Fundi i një fatziu. 49. Mund të skadojë. 51. Eshtë për të lidhur. 52. Inicialet e Kant ¿lozof. 55. Qytet japonez. 56. Eshtë dorëzani. 57. Ku¿jtë e rritjes. 60. Fillojnë motivin. 61. Eshtë bota e palestinezëve. 62. Ekstreme në juri. 63. Emër burri. 66. Fillojnë aksionin. 67. Pak imagjinatë. 68. Elia regjisor. 71. Braktisi Didonën. 73. Bongusto që këndonte Guarda che luna. 75. Dix piktor. 77. Mund të jenë autonome të tilla. 79. Fundi i një këndi. 80. Një pjesë e thonjve. 81. Ente Operative Mallakastër. 82. Një pjesë e tibetanëve. 86. Ku¿zojnë një trup. 87. Mbetur në fund. 89. Richard Strauss. 90. Italia në Internet. 91. Ekstreme në sirtar. 93. Unë dhe ti. 94. Inicialet e Rohmer. 96. Inicialet e Gere.


22

E diel, 13 maj 2012

SPECIALE

Legalizimet

VONESAT rreth 4% e banesave e objekteve që mund të përfitojnë nga legalizimi janë hipotekuar deri tani nga pronarët

ALUIZNI: Tapi të reja në 12 qarqe Emrat e personave që marrin lejet e legalizimit për ndërtimet pa leje „„„

TIRANE

R

ikthehen, pas një kohe relativisht të gjatë, lejet e legalizimeve për ndërtimet pa leje. Në listën e mëposhtme paraqiten nga ana e Agjencisë së Legalizimit dhe Urbanizimit e Integrimit të Zonave/Ndërtimeve Informale emrat e pronarëve të objekteve në të 12 qarqet e Republikës, që mund të paraqiten pranë zyrave të ALUIZQarku Tiranë ABDULLA JONUZ DRANGU AFRIM VAID KASTRIOTI AGIM HAKI KUTA AGIM TELHA TAKA AGRON MEÇAN LUSHA AGRON YMER DUKA AHMET ISLAM SHAHOLLARI AJET SHEHAT REÇI ALI MEHMET LAÇI ALI SETAR ÇAKSHIRI ALI XHAFERR DODAJ ANDREA SALI KOZARI ARBEN MIFTAR HAJDARMATAJ ARBEN MUHAMET KULLAKSHI ARDIAN GJIN PRENDI ARDIAN PETRIT TOPI ARDIAN LUTO HASKAJ; ISMET LUTO HASKAJ ARTUR FERIK TAKUSHLLARI AZGAN AHMET LUSHAJ AZGAN ZENUN SYLAJ BARDHYL ALI LIPO BEQIR NDUE GJERGJNDREAJ BESTAR FERIT SALIASI BUJAR NEVRUS HYSA DALIP REXHEP KOÇI DEMIR HAKI KONDI EDUART XHEMAL BELEGU ELMAS KAJMAK TOPI ERMAL BAJRAM HAXHILLARI FEHMI MYSLIM MYSLIMAJ FIQIRI LUTFI TRUSHILLA FLLANZA BEKTASH ZENELI FRAN PASHK LLESHAJ GAFUR FERIT KAMBERI GANI MEHMET PLAKU GURKAZI RIZA XHEMALI HALIL SHERIF ISUFAJ HALIT RAMADAN HOXHALLARI HAMIT HASAN MURATI HAMIT NASIBI LAMÇE HAQIF TUSH XHURXHI HAXHI KAJMAK TOPI HELIDON ALI DYLJA HYSEN LUTFI MUÇI HYSNI QERIM HOXHA IDLIR MEHMET GJONI ILIR MURAT SULA ILMI XHELAL KELLEZI ILVI REXHEP ARUÇI ISA AVNI SEJAT ISUF HAZIS AGO KALEM SABRI PONE KASTRIOT VEHBI RIRA KOSTANDIN DHIMITER NAÇO KRISTAQ MIHAL ALLABAKU KUDRET NEFAIL BREGASI KUJTIM SELIM IMERI LULZIM OSMAN KILJA MAKSIM TAHIR HOXHA MEDIN BRAHO KOKAJ MENDUFKE RIFAT GORDANI MERSIN HAXHI TOÇKA METELI XHEMAL SPAHIU MIHAL BEXHET XHIMA MIKAIL LEKSI NGJELA MIRANDA ILJAZ CJAPI MIRSIJE SHYQYRI MAROLLI MUHAMER HAMZA ÇELA MURAT ALI TOPALLI MYFIT SELFO MOLLA MYFTAR KADRI SORRA NADIRE SHAHIP QEFALIA; KUJTIM SULEJMAN SULAJ; SALI NAZIF MERKAJ NAMIK ZAIM SHALCA NATASHA SABRI XHEMOLLARI NAZMI ALI SHEHI NDRIÇIM RIFAT CANI NEZIR NEBI RAMAZANI NIKO ALI LAKO OLLGA KOSTANDIN PAGRIA PAJTIM DEMIR ELEZI PARTIZAN HAXHI SINANI PELLUMB EQEREM CENOLLI PELLUMB SHEME FLAMURAJ PERPARIM NEFAIL MUÇOLLARI PERPARIM NAZO BUSHI PETRAQ KIÇO KARAPANXHA PETRIT XHEMALI RROSHI PETRIT RIZA QEMALLI QAMIL MERSIN KRRASHI QAZIM KASA; MIMOZA ÇENO; PIRO XANI QAZIM NAZIF LUMI QERIM MUSA BRAHO RAKIP REXHEP PEZA RAMAZAN TEFIK SELMANI REFAT ALI HAKBALLA

REFIK HAXHI ABAZI REXHEP DESTAN HOXHA RIZA ABDYL SULA ROBERT GANI MAZELLIU RUZHDI SELIM VOGLI SALI XHEVDET ELMAZI SALI BEDRI XHEBRAHIMI SAMI IDAJET KOBUZI SERVET GANI JUBA SHKELQIM SHABAN DEDJA SHKELQIM XHAFER MERDINI SHKELZEN SELIM IMERI; HAFIZE SELIM IMERI SHPETIM IVZI KAZAZI SHPRESA OSMAN TAHIRI SHYQYRI SELIM ISAKU SKENDER SHERIF SINANI SOKOL KASEM SPAHIU TAHIR SALI ALKU TETEM HAJDER NAZERAJ TOMORR XHAFER DYRMISHI VASIL QEMAL HASA VEHBI IDRIZ DANI VELI XHAFER JAÇE VULLNET SHYQYRI QEFALIJA XHAVID ELEZ FARUKU XHELADIN GJETAN MUÇA XHEVAIR RAMADAN GURI YLLI QAZIM KOSTA YLLI RAMAZAN NORJA ZENEL AHMET NELAJ ZIJA HYSEN CANI ZYHDI HAKI POJANA ABEDIN BAKI ZEQIRLLARI ABEDIN RIZA MUÇAJ ABIDAN TAFIL TOLA ADHURIM VEJSEL SALIU ADRIATIK NOVRUS BRAHO AGE MARK HYSAJ AGIM HAXHI ALHASA AGIM OSMAN HANELLI AGRON DEMIR QARRI AGRON HASAN POJANA AGRON RAMIZ DURBAKU ALI HAMIT ALLAMANI ALI ZENEL HAXHIA ALMA FADIL PREZA ALUSH REFI HASALAMI ANDREA VANGJEL DERMISHI ANDREA MUHAREM PENDAVINJI ANEFI XHEZAR LIPO ARBEN SHEFQET ESHJA ARBEN SURE DOMI ARBEN PRENG FRROKU ARBEN RIFAT GORDANI ARBEN XHEM DOMI ARTAN SHABAN PASHOLLARI ARTAN EQEREM ALLA ASQERI HYSEN GJONI ASTRID DALIP DEMA BAJAME DON ALLA (MANSAKU) BAJRAM TOFIK FRANGU BASHKIM MEHMET DEMARKU BESNIK LAZIM KADRIU BESNIK MUSTAFA IBRA BESNIK SALI JAHOLLARI BINAK VELI SELIMAJ BLERINA FADIL ALLUSHI BUJAR RUSTEM ZELA DALIP XHELAL ZENELI DEJE SULEJMAN SEJDINI DHIMITER MEJDIN VEIZAJ DRITAN EMRI DOMI; ILIR EMRI DOMI DYLBERE MUHARREM LIÇI EDLIRA QEMAL MEÇO EDMOND HAXHI KALAJA EDUART FRANGAJ EDUART FRANGAJ ELTON SELAJDIN AGROBATI EMINE ISLAM LAMI EMRI RAMADAN SHEHI ENGJELL XHELAL SHKURTA ENVER MUHAMET KADROJA ERION XHEMAL KUMANAKU ESAT JASHAR GERMENJI FADIL FIQIRI DIBRA FADIL ZEQIR HOXHA FADIL HALIL SHAHINAJ FADIL HASAN VODHA FADIL ISLAM SPAHIU FAHRI SHAHIN KOÇI FATIME RIZVAN MUÇA FATMIR ELMAS BUÇAKU FATMIR RAMAZAN AGA FATMIR RAMAZAN LEKA FATMIR SULEJMAN HOXHA FEJZI XHAFER AHMETI FERIT VELI BUSHATI FIQRET RIZVAN HALLULLI FITIM RASIM KRAJA FOTI AHMET SERTANI FRAN LULASH GJELOSHAJ FRAN PRENGE NDREU

NI-t për të tërhequr dokumentin, që u hap rrugë për hipotekimin e tyre. Në njoftimin e Agjencisë vihet në dukje se, duke besuar te proçesi i decentralizimit dhe efektet e tij, një pjesë e kompetencave u është deleguar tani Drejtorive të ALUIZNI-t në Qarqe, proçes që do të vazhdojë të thellohet. Sipas kritikave, që i janë bërë kohët e fundit ish-drejtorit të përgjithshëm të ALUIZNI-t Shaban Memia, ky i fundit kishte bllokuar procesin, duke e përqendruar vendimmar-

rjen për dhënie të lejeve të legalizimit vetëm te Drejtoria qendrore. Megjithatë, procesi është ende larg përfundimit. Drejtuesit e ALUIZNI-t venë në dukje se tashmë është një objektiv i shpallur ai i përmbylljes së proçesit të legalizimit brenda vitit 2013. Por, raportet më të fundit, edhe nga institucione ndërkombëtare, bëjnë të ditur se rreth 4% e banesave e objekteve të tjera që mund të përfitojnë nga legalizimi kanë arritur ta hipotekohen nga pronarët e tyre.

GANUSH SHAQIR PEPAJ GEZIM SAIT HAMJA GJEGJI BARI LATIFI GJERGJI RAMADAN FIRANJ GJOK NDOC GEGA GJOLEK SYRJA LALA GJON BIBE KAZA GJYLIZARE XHELAL AGOLLI; SKERDI NEVRUZ AGOLLI GZIM PREND DEDNDREAJ HAJREDIN AGE HAKLAJ HAJRIJE YMER GJONI HALIM ABAZ TAGA HALIT AHMET BALLA HAMDI XHEMAL BANDILLI HASAN SHABAN SERJANI HATE SAMIT ALKOLLARI HATEM ADIL ALUSHLLARI; EDMOND HATEM ALUSHLLARI HAXHI OSMAN KURTI HAXHI SADRI BARDHI HEQEREM NJAZI PETRITI HUZRI RAMADAN HOXHA IBRAHIM ALI SAKU ILIR SELIM IMERI ILIR RAMADAN ABAZI ILIRJAN BEDRI TROKSI ILJAS SHAHIN LLAPANJI ISLAM FADIL ZENELI ISMAIL FADIL SHABA JANI LAZE DUNI JAUP QAZIM DUSHKU KASTRIOT BAHRI VILA KOSTA MUSA HIME KUJTIM MUHARREM GJEÇI LAZER ZEF CURRI LEFTER HILMI MUSTAFA LEKE TOM PRRONI LIRIM MYRTEZA FERO LULEZIM MYQEREM KULLA LULZIM TOMORR SINANI LUMTURI LUTFI KULLA MAKSIM HASAN BEZATLLIU MAKSIM YSNI MARRA MARASH VATE VUKAJ MARKELJANA XHEVDET SELIMOLLARI MEDAT HALIT ZOGU MESILA DEMI MUHAMED ALI SAKU MUHAMET DEMUSH BALLÇAJ MUSTAF REXHEP THAÇI MUSTAFA ABDYL ÇELHAKA MUSTAFA SELMAN KOLLAKU MYZAFER SHEFQET QAZIMI NAMIK REFAT CANI NAZIF BANUSH KLLOGJRI NURI MEHMET MULLAI PERLAT ABAZ MUÇA PERPARIM RAMAZAN PASHA PERPARIM SEFEDIN AGROBATI PETRIT HAZIZ HAKRAMA PREKE MILAN VUKAJ QAMIL SALI ALKU QAMILE KAMER KARAMUÇA QAZIM GANI BICI QAZIM SHERIF NEXHI RAMADAN ISMAIL BODE REFIK LIMAN SINA REFIK MEFAIL HASA REFIK HARIF ELMADHI REIZ SAMIT BAKIASI RESHAT PETRIT HOXHA RIFAT HAKI RAMUSHI RODOLF HEKURAN VINA RUZHDI HAIR BEQIRAJ RUZHDI FASLI ÇELIKU SAFET MYRTEZA AGALLIU SALI MEHMET SELIMAJ SEFER ALI GJYRIQI SEIT VESEL KURTI SELMAN MUSA KUKA SHERIF MESTAN ISMAILANJI SHKELQIM HAZIS LAÇI SHKELQIM NAZAR RAKIPLLARI SKENDER NEZIR JATA SOKOL PALI IMERAJ SOTIRAQ KOLI BUZO SULEJMAN QAMIL PEQINI SULO SHEFIT DURA URIM SHEFQET TOLA VANGJEL DASHO DEVOLLAJ VLADIMIR KOLI GJINI XHAFERR DURIM HYLVIU XHELADIN HAMIT ZELA XHELADIN HAQIF DAJTI XHELAL AHMET KEÇA XHELO ALIZOT CANOLLARI XHENTIL AVNI MYSLLINJ YLLI FERID RAKIPI YLLI HAMID HASA

SADUSH DULE HASA SEFER RUSTEM SULAJ SHEFQET AVNI-RUSTEM HALITAJ SHKËLQIM XHEMAL KURTI SHPETIM MUHAREM QOSE SIMON MITI GORICA SIMON TRIFON ZIU SKËNDER SAFET SULEJMANI SOTIR MITRI BUSHI SOTIRAQ DHIMITËR ZIU SPIRO LLAMBI PRIFTI SPIRO VASIL TAVANXHIU SULO RAMADAN GORANI THANAS XHEZMI XHOKAXHI THIMI LLAMBI KORAQE VALENTINA ENVER HOXHA VANGJEL SHABAN MERDARI VIKTOR ENVER BAHO VIKTOR TASI QYLI VLADIMIR PASHO ZEQO XHEMAL REXHEP AGALLIU XHEVDET GANI GJONI XHEVIT SHABAN BLLOKU YLLI BALIL HYSENAJ ZIJA KUJTIM FERHATI

YMER HETEM KAFEXHI ZABIT DALIP TROCI ZAMANE MERSIN BETA ZYBER ALI RAMAJ ZYBER RIZA KADIU Qarku Berat ABAS HASAN CJAPI ADRIATIK RAMIS MOLLAJ ADRIATIK RUZHDI KUNGULLI AGRON BEKTASH SHULI ALEKS MESTAN DOMI ALENDI SALI KUMANI ALTIN AVDYL MALAJ ALTIN YZEIR CJAPI ANESTI SPIRO ZIU ARBEN SOFOKLI KUKA ARDIAN ALIT TAFA ARJAN IBRAHIM MUSTAFALLARI ARMANDO ZEQIR AHMETI ARQILE THOMA DUDA ARTAN HETEM VELKANI ASTRIT ILJAS SEITAJ ASTRIT JASHAR PELIVANI ASTRIT SKËNDER MARRA BAJAME KAREMAN ALLAJBEJ BAKI MUSA HOXHA BARJAM ALI HYSAJ BASHKIM BAKUSH BLANA BASTRIT KAREMAN HOXHA BEHAR TOFIK MERKAJ BEKIM XHEMAL GRËMSHI BEKTASH DULE HASA BESNIK KALEM TAFA BIDE HABIP MUSAI BILBIL QANI SHULI BLEDAR LUFTAR AGALLIU BLERIM XHEMAL GRËMSHI BUJAR GANI GJONI DALIP YDAI AGALLIU DERVISH RIZA MELEQI DILAVER MEHMET ZOGA DRITAN YZEIR CJAPI DUSHI XHEVIT BREGU EDUART HASAN KURTI ENEIDA ENVER BAHO ENVER XHELAL LULA ERFAN JAKUP ÇELA FADIL SHYQYRI SHOSHARI FATMIR ESTREF CANI FATOS STEFAN GRËMSHI FLORENC SAFRET MARRA GËZIM SHERIF IDRIZI GRAMOS HAMDI ZERELLARI GRAMOS SULO ALIU HALIM ABAS NASUFI HAXHI SAMI ÇEKURI HEKURAN BILO ZAÇE HYSENJ FASLLI DURO IDAJET AQIF PIRE IDRIZ QAZIM JAHO ILIRJAN SHYQYRI SHUSHARI JASHAR IBRAHIM PELIVANI JORGO QERIM GJIKA KRENAR RUSHIT ASLLANAJ LAZE ALI DOSTI LEONIDHA NASI SHKËMBI LILI LLASH GARULI LLUK GRIGOR VRUSHAJ LORENC ABDULLA MOLISHTI LUAN NURI DERVISHI LULËZIM AVNI MALASI MARGARITA ASQERI ÇARÇIU MARIE STAVRI KAÇANI MEHMET MYFAIR MBALLOMA MINA VANGJEL RRAPI MURAT DULE HYSKO MUSTAFA ABAS MEÇAJ MYNYR XHEMIL KURTI NESTI LLUK OLLDASHI NEXHIP ISMAIL LEZI NIKOLAS ALI SHEHIS NIKOLIN FILIP MATA NIKOLLA THEODHOR PANXHO NJAZI MEHMET METAJ NOVRUZ NEXHIP BUZIU NURI NURI PAJA NURISHA BEKTASH SELIMAJ PANDI RAPI BUSHI PËLLUMB MIMAN MIMANI PËLLUMB NEKI LLANGOZI QAZIM LUFTAR AGALLIU QEMAL ASLLAN LIÇO QETSOR SEJDIN HASANBASHAJ RAKIP MYRTO MUSAJ RAMADAN JONUS VRAPI RESMI QAZIM ZOGAJ ROLAND THEODHOR SHYTI SABEDIN NEXHIP ZYLALI SABRI RAPUSH HOXHAJ SABRI TEKI MEÇAJ

Qarku Dibër ARBEN XHEVDET SELAMI ARIF ASLLAN REÇI BARDHUL XHELAL ROÇI BASHKIM AHMET SELITA BEHAR FUAT QERIMI BESNIK BAJRAM SELITA FAIK TAHIR KADIU FETA FERIT ZERJA HAMIT HASAN SALKURTI INAJET XHEVDET TUSHA SHAQIR FUAT QERIMI Qarku Durrës ABEDIN LUTFI MANI ADEM SELIM DIZDARI ADIL BAJRAM TOPALLI ADRIAN ADEM RAMA AFRIM REXHEP TAHIRI AGRON ISMAIL LAKO AGRON REXHEP SADIKU ALBERT RASIM MARKU ANGJELOS KADRI PASHA ANTON PAL LUKA ARBEN KASEM ALLAMANI ARBEN MARK LALAJ ARBEN ISA ZHABJAKU ARJANIT ZAIM SELMANI ARTAN MUSTAF MUSTAFAJ ARTAN TOMORR KOKALARI AZEM MUHARREM THAÇI BAFTIAR GANI SHEHAJ BANUSH ABDI ILNICA BARDHOK GJIN TAÇI BARDHYL LATIF SELA; DASHURI MURAT SELA; LAERT BARDHYL SELA; BASHKIM JASHAR LILA BEQIR MUSA HAJRULLAI BESIM MAKSUT SKURA BESNIK SOKOL BERISHA BILBIL DERVISH ZANI BLEDAR SEID VOKA BLEDIAN REXHEP PIKU BRUNILDA NAIM KOKA BUJAR ASLLAN DOKU DASHAMIR REXHEP TAHIRI DILE ZEF KADELI DINO SHERIF ZGURI EDMOND HAMID GJONI EDUART ABDULLAH HASUKAJ ELMAZ HYSEN DEMIRI ELMAZ HYSEN DEMIRI ELMAZ HYSEN DEMIRI EMRI IMER LLESHI ENGJELLUSHE RUZHDI SOFIJA FAIK JUSUF TUKA FAIK SADIK KASA FAIK QAMIL DOMI FATOS GANI DENJELI FEMI HALIL LILA FILE TOFIK AZEMAJ FITIM BEHXHET ISTREFI FLAMUR FARI PAJO FLORA ZENEL KODHELI GANI IDRIZ BAKU GENC QEMAL SELMANI GENC ASLLAN LAÇI GEZIM RAMAZAN MEMA GJERGJ BIBE SIMONI HALIL ALI KOÇI HALIT JONUS MUÇA HAXHI SHABAN SEFERI HIDE SHABAN KODHELI HYSEN HALIT XHELESHI IDRIZ HAXHI ÇYRBJA ILIR KAMBER CENKO

ISA MUSA ÇOTA ISMAIL BAKI VULKA KASTRIOT ILIAS RADA KOL NIK BASHI KRENAR KAJMAK JACE KRENAR SKENDO NELAJ KRISTO AQIF DOKO KUJTIM HAMDI DEMIRXHIU KUJTIM QAMIL KERÇUKU KURT XHEMAL HALILI LAURETA ESAT NEZIRI LEFTER XHEVAHIR MUSTA LEONARD LEKE KARAMANI LIN NDUE NIKA LUAN TALIP DOKU LULEZIM NEXHAT AGOLLI LUTFI KAMBER DALTI MALIQ HASAN XHAFA MALIQ XHEMALI KADIU MEDINE MUS MEHAJ MERSIN ADEM XEKA MIRASH PAL GJOKEJA MUHARREM MEHMET KALLMETI MUSTAFA BAJRAM BEGA NAIM STAFUK STAFUKA NAIM BAJRAM ZIRI NAIM MURAT TRAGAJ NDRIÇIM ALI RROSHI NEVRUZ KAMBER DALTI NEXHAT TAHIR TIVARI NIKO BARDHYL DOLLANI NUREDIN ALUSH TOPI NURI RIFAN LUMI ; RESMIJE RIFAN LUMI ; PELLUMB NAMIK MALASI PETRIT XHEMAL SINA PJETER ZEF STOJANI RAMADAN NEVRUS ÇUKA RAMAZAN HASHIM KOTORRI RAMAZAN SABRI PECI REMZI XHEMAL STOJKU REXHEP HAXHI MULAJ REXHEP HYSEN SHEHU REXHEP SULEJMAN POJANA ; ARTUR EQREM LIKA RIFAN HAQIF KROSI SAMI SHAQIR MENERJA SAMI EMIN MANI SAMI HAMDI MUKA SANDER GJON MITRUSHAJ SEFER BAJRAM CENGA SEFER XHELAL RAPOLLARI SHABAN HASAN HAÇKAJ SHEFIK ALI BEJTJA SHEFQET SHERIF GJOKA SHKELQIM HAMIT DEMA SHKELQIM SKENDER MAXHAKU SIMON BARDHYL TODA SINAN BAJRAM MURATAJ SOKOL NUREDIN SKENDAJ SOKRAT NDREU LLUPO STEFANAQ LLAZO ÇELO SULEJMAN SULEJMAN ÇELA SYBI GURALI SPAHO THEODHORI RAMO DYLI THOMA LLAZI TRUSHI TOMORR HAXHI TUFA VATH HAMDI DEMA VATH SEJFULLA KODRA VIOLETA BUJAR BALI VJOLLCA HALIM HOXHA XHEMAL HASAN RRYÇI XHEMAL VATH LAMA XHEMALI REXHEP TAHIRI XHEVAHIR RAMAZAN KEÇI YLLI REXHEP SHEHU ZAMIR XHELADIN XHAFA ABDYL GANI DENJELI ADHURIM ESAT BARDHI AGIM MUHARREM KOKA AGIM HAJDAR PJECI AGRON VATH KASEMI ALBERT TOM LLESHI ALBERT SEFER DOKU ALEKSANDER SEJDIN IBRA ALI RAMAZAN KEÇI ARBEN SHABAN DEMIRXHIU ARDJAN PETRIT HOXHA ARTUR BAJRAM TERZIU ASLLAN FASLLI CANI ASTRIT ISLAM PISLI BARDHYL JAKUP KUPA BARJAM SKENDER PROGA BASHKIM HALIT STAFASANI BASHKIM IDRIZ BAKU BEDRI SEJFULLA BALLIU BEQIR HAJDAR KAREPI BESIM XHELADIN XHAFA BESIM XHELADIN XHAFA BEXHET HAMIT SUBASHI BUKURI HAKI HALILI DALIP ABDYL KALLAKU

DASHAMIR SHAQIR ÇELA DED PRENG DOBROZI DHIMITRAQ PANAJOT PEÇI EDMOND FAREDIN LAMLLI EDMOND HAMID TABAKU EDMOND IBRAHIM MUHAMETI ELIDA ISAK NEZIRI ; ARLIND ILIR NEZIRI ; ELTON LIVAN SHQIPE EQEREM HARIF HALA ERJON BASHKIM KAPRI FADIL SALI HOXHA FATMIRE JAKUP MEHDI; ENKELEDA ISA MEHDI FERHAT RAGIP ÇULLHAJ FERIT IMER HOXHA FERUZE AVDYL KARAMANI FETI RAMADAN AGOLLI FIQERI SKENDER HOXHA GEZIM MYZAFER LULI GEZIM NOVRUS BREGU GEZIM HAMZA BIMI HAJDAR VATH LAMA HAKI RAMO DYLI HALIL MURAT BETA HALIL ALI KOÇI HAQIF ADEM CANI HAXHI IMER KURTI HAXHI SEJFULLA BALLIU HAZIZ BAJRAM LOCA HYLVI DERVISH BEGAJ IBRAHIM MUHARREM EMIRI IDRIS MURAT MIMINI ILIR SELAMI HASANKOLLI ILIRJAN HYSEN HELMESI ILJAS ABDULLA KRUJA JESHAR XHETAN MANJANI KADRI XHEMAL MUKA KORAB LUTFI DOMI KUJTIM KASEM ALLAMANI KUJTIM SHAQIR SHAHINI KUJTIM HAMZA BIMI LAVDI IRFAN DOKO LIDE ISUF XHAFA LULZIM XHEMALI LIMANAQI MANUSHAQE NAZMI KOÇI MARJAN SIMON TROKSI MARJAN ZEF KADELI MARK GJERGJ PULAJ MELAIM RUSTEM RAMA MERSIN XHEMAL QEVANI MEXHID SEFER KONI MUHAMER SEFEDIN LIKOLLARI MYFTAR ISMAIL REKA NAMIK DEMIRALI REXHEPI NDRIÇIM HALIT METUSHI NDUE PAL NDOKA NEBI XHEMAL HOXHA NESHAT FERIK ZAIMAJ NESHIT ESAT NEZIRI NOKE GJERGJ PULAJ OLSI HYSEN XHYMERTI PJETER NDUE GJONI RAMAZAN ELEZ MEMA RAMAZAN MUHARREM GEGA REFIJE ISUF XHIBO ; PJETER ANDON BELBA ; REXHEP MUHARREM MAMAÇI RIZA GANI BEGA ROLAND PETRIT BYLYKBASHI ROZETA ISUF HASALLA SABRI ALI PUPA SAMI ALI GOCI SEFER SHABAN DERVISHI SEID HASAN SULA SEZAI HABIP TROQE SHKELQIM SELIM BEGA SHKEMBOR TEME SHEHU SHOQERIA "MARION" SH.P.K VASIL NEZIR PAPA VASILLAQ LEFTER KOÇILLARI VEHBI ELMAZ LIKSENAJ VEIS SADIK SHAHINI VESEL ISMAIL RUSTANI VESEL SHEFQET VESELI VLASH PREND PRENI ZAMIR JAKUP KUPA ZAMIR MUHARREM RAMADANI Qarku Elbasan ADELINA JORGJI JAÇE AGIM IMER VASKA AJET HAMID CANI ALEKO AKI HYSAJ ALEKSANDRA HAJDAR NISHKU ALI DEMIR TUSHA ALTIN BEDRI BOZHA ALTIN SULEJMAN XHINA ALUSH DEMIR SIBJA ARBEN KRISTAQ PRIFTI ARBEN SHEFQET TOSKA ARBEN QEMAL DALIPI ARBEN REXHEP DRAZHI ARDIAN XHEMAL SINANI ARDJAN IBRAHIM SERJANI ARIAN ILJAS DEMAJ ARIF ISMAIL BIÇAKU ARJAN JONUZ ÇAPJA ARJAN LEFI BINJAKU ARMAND YLLSON TEROLLI ARTAN ZABIT SKRAQI ARTI FAIK ÇEKREZI AVDULLA MEHMET ÇOLLAKU AVNI RAMAZAN LAMÇJA AZEM KALEM BICI BAJRAM HAXHI HAMOLLI BEHAR HAXHI KOKLA

BESIM HALIL KALALLARI BLERIM ISMAIL VLASHI BUJAR QAMIL QOSJA BUKURIJE BIRO HAJDERLLI, ROZETA MEDEHAT HAJDERLLI ÇLIRIM SHEFQET BASHA DASHAMIR HYSNI KURTI DHIMITER FILIP HASA DHORI JOVAN BARDHI EDMOND DEMIR SINANI EDMOND IBRAHIM GJORDUNI EDUART DALIP BRAHO, ERVEHE MYRTEZA EMINI EDUART ALI BODECI, NIKOLIN PETRIT GEGA ENVER MALIQ DYRMA ETMOND HYSEN LLUKA FADIL RAMADAN HYSA FATION NJAZI MYRTEZAI FATMIR ZEQIR TRAKALAÇI FATMIR ISMAIL VLASHI FATMIR SULEJMAN KABASHI FATOS HASAN ÇOJI FATOS ALUSH DUKA FATOS BEQIR BEQIRI FATOS NEBI DOSKU FEIM ISA BIÇAKU FERDINAND HAZIS DERVISHI FILIP XHEMALI TOPALLI FIQIRI SHEMO BIÇAKU, LAVDIM FIQIRI BIÇAKU GEZIM VIKTOR ÇAKALLI GJINOVEFA PETRIT REXHEPI HAKI FETI HADRI HALIT HAFEZ ÇEKREZI HASAN HAXHI GJATA HAXHI LIKO FERHATI HYSEN HAJDAR KOLGJINI HYSEN SHAMET LUTA HYSNI SABRI HAMZALLARI HYSNI ABDULLA BASHA HYSNI HAKI KULLAFI ILIR RRAPUSH SHOPI ILIR RRAPUSH SHOPI ILIR IZET RAMA ILIR MUSA RRUSHI ILIRJAN ALI BEZATI INA MUHARREM MUSTAFAJ, KLAUDJO MUHARREM MUSTAFAJ ISA TAHIR SHULI ISLAM MYRTEZA ÇETA ISUF ÇEKREZ HASA JONUZ ISLAM SPAHIU JULIAN ZABIT SKRAQI KADRI DINO ALLKJA KADRI REFAT DYRMYSHI KADRI SHERIF TANUSHI KALENDAR XHEMAL HOXHA KUJTIM LYTFI GOÇI KUJTIM RASIM BEKTESHI LEONIDHA PETREF MEHALLA MADRIT HALIT GJOLENA MAJLINDA HYSEN KARRIQI MALIQ IDRIS MURATI MALIQ REXHEP TURKU MANOL SHERIF KOTORRI MAREGLEN ALI ELEZI MARIJE MUSTAFA MEÇE MEHMET DERVISH ELEZI MERSIN KASEM ÇARKU MEXHIT SKENDER KARRIQI MUHAMET SKENDER NUREDINI MYQEREM HAXHI HYSKAJ NAIM SHYQYRI VRAPI NAZIF SADIK BOGDANI NAZMI SEFEDIN KALLO NEKI KAJO HYSA NEVRUZ QANI ÇELA NIKO NAZIF BOGDANI NURI ARIF TAFA OREL FLORENC RUSI OSMAN MUSTAFA SHORJA PERPARIM ISA BIÇAKU PRANVERA OSMAN COHA QAZIM MUSTAFA TOPALLI QEMAL QAMIL ZAJAKU QERIM MALIQ STOJNA RAKIP SHAHIN LLOJKO RAMIZ HYSEN DJALI RAZIJE PASHO ZDRAVA RENATO HYQMET BARDHI REXHEP RAMAZAN HASKOJA REXHEP HYSEN SHABANAJ RUZHDI AVDI CENI SABIRE HYSEN BILANI SADIK NAZIF BOGDANI SAFET SHAQIR SHABANI SAIMIR AVNI XHYRA SELIM MUFTAR VRENJO SHEFAJET MEHMET LILA SHKELQIM SULEJMAN XHINA SHOQERIA "ZHAN 92" shpk SHPETIM ALUSH PREÇI SHPETIM XHEVAHIR BORIÇI SKENDER BAJRAM ZEQIRI SPIRO LEFI BINJAKU SULEJMAN ISMAIL SHARRA SULEJMAN ISMAIL ÇERENECI SULEJMAN SELIM XHINA TAHIR FERUS LILO THOMA GORI KUQI THOMA SPIRO QOSJA TILI KOÇO KAPURANI VJOLLCA VIKTOR DRIZARI XHAFERR QAMIL ZDRAVA XHEMILE MEHMET QOSHKU XHEVAHIR VELI TASHI XHEVIT MUSTAFA BICA


E diel, 13 maj 2012

23

SPECIALE

YLBER MUHAMET NUREDINI YLLI HAZIS BIÇAKU YLLI ASLLAN RUÇI ZAMIR SELMAN ELEZI ZARIF ADEM LATOLLARI ZYBER BAJRAM LLESHI Qarku Fier METO MURAT MUSKAJ AGIM DEMO FASLLIAJ AGIM ZAIM DEMAJ ARMAND KUJTIM GJOLENA SHOQERISE "3 F " SH.P.K. PAJTIM JONUS BRAHIMAJ XHEZMI LAVER ALUSHAJ ARBEN TODI SAKO; ALBERT TODI SAKO AGIM NOVRUZ HOXHA GURI VELI DERVISHAJ , BARDHYL BANUSH HASA AGIM ZAIM DEMAJ NUREDIN MYSLIM QATO ARQILE NASI JANO EDUART MISIR GOGA RAZMI KAMBER CAUSHAJ FETI BARJAM ZEQO; FERDINAND AZEM HARIZAJ; SHEFQET ISA KRASNIQI; XHEMAL SELIM MUSAJ, KUJTIM MUHAREM RESULAJ, BILAL MURAT MUSKAJ PERPARIM HAKI SULAJ; SELAMI RUSHIT RRAPI; DESTAN BARJAM BUZIU ; ESAT KADRI MALI; ALFRED PIRO GJONI XHEM IDRIZ SADIKU DALLANDYSHE VEIZ BALA, BLERTA BILBIL HEBEJA, JASHAR JASHAR LIKAJ FATMIR KARAMAN DALIPI VIKTOR KOVAC YZEIRAJ SOKRAT VASIL GOGA VANGJEL KOZI RRAPI GRAMOS QERIM GJOJDESHI ARTAN HALIM BRAKAJ BUJAR TAHIR MEHMETAJ SHEFQET ASLLAN ROKAJ ARJAN THOMA PJETRI YMER FERIT ISUFAJ PAJTIM JASHAR LIKAJ RRAPO ISMAIL FERKO ALTIN SOKRAT POSHNJARI ILIR KUJTIM RAMAJ ENVER SHEFIT ALLKUSHI PIRO KOLI GJONI AVDULLA ARIF KAJA RAMADAN FASLLI SALIAJ RRAPO ISMAIL FERKO LUAN SKENDER PLEPI GRAMOZ FERIK SULKAJ ISMAIL HEKURAN RAMAJ PANDELI MEHMET KONDURI SKENDER BEQIR ALIU AZBIJE BRAHIM HYSI SEFER XHELO AJASLLARI MEHMET AVDULLA MAQEDONASI BILAL HASIM KARARAJ TABENE HALIL HYSKA IZET DALIP KAPO AGIM RIZA IDRIZI MURAT BANUSH SEFA KUJTIM BARJAM NUKAJ IDRIZ TAHIR BALIAJ FERDINANT SAKO FASKO NAKIE ZEQO HABIP GEZIM HASAN QAFOKU LILI LLAZAR SHELLA AGRON VEIZ KALEMAJ GAZMEND ALIKO MALAJ ASTRIT DILAVER ALLKUSHI AGRON SYRI JEMINI GEZIM QEMAL GEGA JANI MUSTAFA KOKA QANI GANI JAUPAJ TEKI RRAPO MYRTAJ GENCI SOTIR KRISTULI ALBAN JAKUP MURATI XHEVAIRE BESHIR MEHMETI ISLAM RAMAZAN LLOSHI ALTIN SOKRAT POSHNJARI MEHMET MUHARREM HAZIZAJ ALFRED PELLUMB HOXHA FLAMUR NAZIM HAJDARAJ SHPETIM TEKI CELA VASIL VANGJEL DEMA YLLI HEKURAN KAJA FAIK DEMO FASLLIAJ MITER THOMA ÇINA NEZIR HAXHI SHEHAJ JEMIN XHEMIL LULAJ ARJAN PETRIT IBRAHIMI BRAHIM XHEMIL BUSHI FATMIR HALIM HODAJ TEUTA LLAZAR GJOMI HILMI SABRI AVDULLA LLAMBI NDINO BARE EDMOND MINA KULE VITORI CENO PAPALLAZO PANDI KOLI NUSHI BLEDAR XHEVIT ROKO AVDUL MUHARREM BIBA PERPARIM HAKI BEQIRAJ BARJAM CENO PELI KRISTAQ NDINO CUCA ISA QAZIM BICI LEFTER ALIKO MALAJ LLAZI KOLI ZHUKA KASTRIOT ISMAIL MUSKAJ

ZOICA LICI LLAZI SHKELQIM RESHAT MEBELLI SULO XHEVIT FELEQI ALIM ARIF KAJA FREDERIK SOKRAT KLIMA MYSLIM ISMAIL SHAHOLLARI RAPUSH SULO GJATA SHPETIM SELAM MULLAJ MARGARIT NASI KANE MEHDI IDRIZ HODAJ AMZA RUSTEM CEPELE SHOQERIA "PICARI" SHPK AGRON KUJTIM KANANI ARBEN XHELAL GOGAJ BARJAM RAMADAN KAJA JANAQ TAQI PRIFTI ZENEBI JAKUP MEHMETI AZEM SHABAN MUÇAJ KUJTIM MEHMET REFITI SHEFQET ADEM KOCI MERIE HAMIT MIRAKA SHKELQIM GANI SHAHU REFAT HALIM STRELCA ARTUR MITI GJINI HAXHI SADEDIN OSMANI MAJ NASI QENDRO LENA VASIL QENDRO NATASHA SADEDIN DERVISHI YZEDIN HAMZA MUCAJ PRANVER RESHAT REKAJ ELIDON AVDYL CECAJ AGRON KARAFIL AZIZI ASTRIT FEIM RESULAJ BILBIL SHEFQET RROKAJ SHKELQIM HYSO ZENELAJ FAIK MiFTAR MUHAMETI AGUR YMER SHEHAJ PIRO MITI SAMARXHIU AGIM ISMAIL BOÇKA ERJON FLAMUR FEJZULLAU NEXHIP HYSNI MUSKAJ MYNYR FEÇOR BUZI ISA MYFTAR BARJAMAJ MIRI AZIS HOXHA RAJMONDA XHELAL DINE EDMOND MAJ VITO GENCI VANGJEL ZAKA GËZIM RIZA HATIA KUJTIM MEHMET BRAHIMAJ BASHKIM QEMAL MUSKAJ KRISTAQ JANI BITRI THEODHORAQ ARQILE MUSHA SHKELQIM MALIQ JASHARI LAVDOSH FAIK MUSKAJ ARSHI REXHEP SUBASHAJ GEZIM XHEVIT BARJAMAJ GEZIM RIZA HATIA LULZIM SHAQO LIKAJ ASTRIT SULO SULAJ ARMANDO BUJAR BEJLERAJ AGRON FEÇORR HEKURANAJ KUJTIM PELIVAN GOJKA LEONIDHA RRAPI PJETRI AGIM HODO ALLKA AFRIM HAXHI LAPI NUSTRET SULEJMAN AVDULLA ARTUR NANO ZHUPA NIKOLLAQ PILO KOLIÇI SOTIRAQ DHIMO MITRAJ ILIRJAN ELMAZ FERKO NAUN THOMA DEVIJA KLAJDI NOVRUS MERKA ARTUR ANDON ÇELNIKU PETRO MITI VIDHI PËLLUMB SHEFIT TABAKU APOSTOL KITO GJATA GËZIM RUSTEM XHELAJ MANOL ANDON DHIMA VANGJEL JORGJI NUSHI KRISTAQ THEMI DAKA ABAZ QERIM MEHMETI ELMAZ MESUT PAJA MIKAIL MITI PRIFTI SULEJMAN VEIZ BLLIKU SAMEDIN BANUSH KANANI ARBEN MIÇO LAME NEKI SALI MEHMETAJ LIRI TRIFON SHKURTI Qarku Gjirokastër ABEDIN SHERIF KASMA ADRIATIK RAMO PETANI AGRON FLAMUR BASHA ASQERI DERMUSH BUZHERI BARJAM BEJTASH MEÇI BENARD ZIJA MIZIRI EDMOND SEFER NIKOLLA FATMIR SYRJA MYRTO FEJZULLA DERVISH DERVISHI GAFUR HASIM TULE GJOLEK REMZI MYFTARI HALIL MEHMET ÇIÇA HETEM FAIK KASMA JANI THANAS KOLO KALO FAIK BIZHGA KRISTUL QIRJAKO THANASI MARENGLEN ISMAHIL ÇUNA RAMO ADEM RONDO THOMA LILO GABA XHAFER ALI DERXHO XHAFER ALI DERXHO ALBERT SAMIT XHAKOLLARI ARBEN HASAN DOGANI BASHKIM ADEM IBRAHIMI BOÇO EMIN ISARAJ DERVISH BANUSH GJYLI IBRAHIM TAHIR OSMËNI LIMOS XHEVIT ABAZI SAFET SYRJA XHANI SAMI HASAN ÇANGOLLARI SHOQERIA "PETROL GAZ" SHPETIM JEMIN ZYLFO THANAS MALO SADEDINI XHEVAIR XHELADIN SEDARAJ XHEVAIRE ALI ÇUNAI Qarku Korçë ALFRED MALIQ BERBERI ASTRIT XHEVAT KAPRI VIZHDAN AGUSH ÇORBAXHI XHEMIL BEKTASH DULE ABEDIN SHABAN DAPELLARI ADEM RIZA BREGU ALBERT QAMIL XHAFA ALEKO MINA DHIMA ALI FAHRI XHELOLLARI ANDON HYSEN DAJKO ANDREA FETA GOÇLLARI ANESTI MITI DEDO ARBEN RAMADAN DEDELLI

ARIAN ALFRED KORDHA ARTAN VASILAQ JARAZI ARTAN BANUSH DAPELLARI ARTUR OSMAN MORAVA ASTRIT AVNI ZENELAKU AVNI OSMAN MUSLLI BAJRAM HAXHI MEMIA BUJAR SULEJMAN DEDELLI ENGJELL AQIF LIÇKOLLARI ENGJELL TAULLA ZAKA ESAT SELIM XHAMBAZI EVA ABIDIN LIFO (BILBILI) FATOS BEIAMIN DERVISHI ; FATOS SELAJDIN MANKË FLAMUR AGUSH XHAFA FOTAQ NEKI QELEMENI GANI HAKI FEJZOLLARI HAKI XHEMAL DALIPI HASAN AVDULLA MUÇOLLARI HAXHI BRAHIM LIÇE HYSEN OSMAN ALINÇI ILIA ANESTI POÇARI, PANDI ANESTI POÇARI, ILIA JAUP KOÇIBELLI ILIR REXHEP GORARI ILIRJAN HALIL CANE ISMAIL IBRAHIM XHEMAL JANI SABRI SHALCA JANI SADIK DHIMITRI JETMIR MUSTAFA VILA. JORGO NIKO AZO KLODJAN ISNI SALIH KOÇO KOLE FUNDO, NIKO ILIJA QELESHI KOSTANDIN THODHORAQ TAMUSHI KRISTAQ RIDVAN VODA KRISTO ZIJA VELI KUJTIM XHEVAT XHEMALI LEONIDHA THODHORAQ TAMUSHI LEONIDHA THODHORAQ CACA, NIKO THODHORAQ CACA, LINDITA MYZAFER TEROLLI LLAMBRO JANI JANIS LUAN HASAN USHE MARGARIT JORGJI GERMENJI MIKAIL MITA LIPI NAZIF ALI TALELLI ; VASILLAQ GURI SIMO; NEBAI HALIM XHIHANI NUREDIN SHYQYRI GENGO NURIHAN EQEREM HALIMI PAQESOR HAJRULLA CANE PASKAL ARQILE VANGJELI PETRAQ DHIMITRI SHANO PETRIKA DHIMITRI ZGURI PIRO NIKOLLA LUPE RAHIM XHEVAHIR SULOKOKO ROBERT LONI KUQALI ROBERT LONI KUQALI SABRIE RUSTEM SEFERI SALUSHE ALIZOT HOXHA SHKËLQIM XHEMAL HYSOLLI SKENDER REXHEP SHURI SKENDER QERIM ÇALLO SOTIRAQ POSTOL NAQI SOTIRAQ RAFAIL BITRI SPARTAK FEVRI DAUT SPIRO RAFAIL PENGO STAVRI PETRO RAVOLLI STEFI SHABAN NAÇO TATJANA SALUSH VEIZI THODHORAQ TAQI MIHALLARI THOMA SOTIRAQ PINE TOMOR IZET ZEGULLAJ TOSUN HYSNI SADIKLLARI VALDET SELAMI FEZULLA VALENTINA PANDELI KOÇA VALTER HASAN TAHO VANGJEL TUSHI BULLI VANGJEL HAMDI SPAHO VIKTOR PANDI PETRO VIKTOR MILTJADH DELI VIKTOR ZEQIR LIKA XHEVDET RUSHAN GANELLARI YLBER RAMADAN DEDELLI YLLI NAZMI DULO ZENEL TAHIR TAHIRI Qarku Kukës AVDI FERIT ZEJNELAJ AVNI RAMIZ ZENELAJ BASHKIM RASIM JUNIKU BEHAR SEJDI TUSHA BEQIR MALIQ CENGU DOSTAN XHEZAHIR KASTRATI DYLBER HAMIT MATAJ FADIL SHUKRI BILLA FATJON GAFURR CENAJ FATRI ENVER ONUZI GEZIM BAJRAM CENGU HALIL MALIQ CENAJ HEKURAN ISMEN PEPOSHI ILIR MEHDI DUNGA ILIR SHEFKI HAZIRAJ ISMEN RASIM GERMIZI ISUF HAJRI SHEHU JAHIR SHUKRI SHEHU MALIQ IBRAHIM HALLAÇI NEXHMEDIN BAFTJAR CENGU PERPARIM QERIM CENAJ PETRIT VESEL CENGU QEFALI ASLLAN DIDA RIZA BEQIR KOLOSHI SEFER SHABAN HAZIRAJ SHABAN LIMAN GERMIZI SINAN ASLLAN CENGU SULE DEMIR ONUZI VLADIMIR XHABIR SPAHIU XHAFER MALIQ CENGU XHEVIT ISMAIL VESELI AGNI REXHEP KORBI ASTRIT RAMADAN MUÇMATA AZEM HAS QENANAJ DAUT REXHEP ELEZI FATMIR SADIK KOVAÇI GEZIM HASAN GASHI HAKRI HAKI OLLOMANI HEKURAN HYSEN KECI HYSNI DERVISH ELEZAJ ILJAZ JEMIN NUHIALLARI ISMET OSMAN ISLAMAJ LULJETA RAMADAN MATMUJA LUTFI SALIH CENAJ MUSA SADRI ELEZAJ PERPARIM RRAHIM DIDA QAMIL MUSLI CENGU QAZIM ASLLAN AXHAMI RAMIZ ISLAM ADILI REXHEP RUFAT ZELAJ SHEFKI QERIM CENAJ

SHKELQIM ZAIM ELEZAJ ZYLFI BAJRAM NOKA Qarku Lezhë ALEKSANDER NIKOLLE GURRA ANTON GJON LEKA AURREL RASIM MERA BARDHOK KOL LLESHI DORIAN PASHKO MARKU DRANE PRENG MARGJONI EDMOND FRROK PERGJOKA EDMOND NDUE CARA EDMOND GJERGJ BUSHAJ ENGJELL PJETER ZEFI FLAMUR PRENG NUFI FRAN ZEF MARKU GJELOSH KOLE MULAJ GJERGJ LLESH DODA GJON CUN KOLA GJON GJET ÇUPI GJON NDUE NIKOLLI GJOVALIN PASHK NDRECA GJOVALIN PJETER DARDHA KASTRIOT PJETER LLESHAJ KOL NDUE FRROKU LAZER PRENGE PERGJOKA LEK BARDHOK MIKELI LEK GJON NDRECA LEK LLESH DEDGJONAJ LEKE GJIN VILA LIZA GJON PRENGA DHE PRONARET LIZE MARK ZEFI LLESH DOD PRENGA LLESH PJETER KOKAJ LUIGJ KOLE SHYTI LUMNIJE GJOVALIN DODAJ MARK ZEF PEPA MIRASH GJON GJONI NAZMI BAJRAM SULA NDUE GJIN NDRECA NDUE MARK LALA NIKOLL MARK DARDHA PAL NDUE VOKRRI PAULIN MARK DODA PETRIT GJERGJ LEKAJ PJETER GJIN JAKU PJETER MARK LLESHI PJETER NIKOLL LAZRI PJETER PRENG SULI PJETER PRENGE LLESHAJ PLLUMB MARASH NDOU PREND NDUE PJETRI PRENG PAL PRENDI ROMARIO PJETER LINI SANIJE ELEZ DASHJA ; HYDA HAXHI PLLUMBI SOKOL HIL LUKU VASIL PJETER KODRA VITORE ZEF LEKAJ YLBER AVDI CARA ZEF GJOVALIN DODAJ AGIM GANI MOLLA AGOSTIN GJERGJ KOLTHI AGRON XHELAL MARKJA AGRON BARDHOK MIKELI AHMET BAJRAM BRUNGA ALEKSANDER NDUE BIBA ALEKSANDER NDUE ELEZI ALTIN BIB HILA AMARTA NIKOLL NDOKA ANGJELIN MARK MARKESHDEDAJ ANGJELIN NIK PACAJ ANTON GJERGJ PRENDI ANTON PRENG PRENGA ANTON ZEF KOLA ARBEN NDUE MARKU ARBEN NDUE NDRECA ARBEN ZEF NIKOLLA ARIANE SOKOL DUKA ARMIR PJETER DEDA ARTAN GJON GJONAJ ARTAN PRENG PEPKOLA ASTRIT LIK KASMI ASTRIT LIK KASMI BARDHOK DED NIKOLLI BARDHOK KOL FUFI BARDHOK NIKOLL BIBA BARDHOK PRENG TOMA BESIM MUSTAFA PASHA BESIM HALIL ZALLI BESIM MUSTAFA PASHA BESNIK DEDE VATNIKAJ BESNIK FRROK NDOJ BESNIK PRENG GJONI BIB NDUE SULAJ BIBE DODE RICA DASHAMIR HASAN MURATAJ DED PASHKO VUÇAJ DED NIKOLL KOLA DED NIKOLL NILPELAJ DILA PJETER GJINAJ DILE GJOK NIKA DILE PRENG NDOJ DRITAN BAL SELIMI DRITAN MHILL JAKU EDMOND DOD NOGAJ EDMOND MARK NIKOLLAJ FADIL PAJ MERAJ FATMIR DESTAN TOPI FATMIR ELEZ CAKAJ FATMIR LEK MARNOJ FLORESHA SHAZIVAN BERISHAJ FRAN DOD NIKOLLAJ FRAN PJETER VOKRRI FRANO VASO PRECI FREDERIK MARK PACUKU FRROK GJIN GJONI FRROK MARK DEDA FRROK MARK MAKESHDEDAJ FRROK PRENG NDOJ GANI FADIL MOLLA GASPER GJERGJ GJERGJI GEGE PREND NECAJ GENC SEFER KIPTI GEZIM NDREC KOLA GEZIM PRENG TOKU GEZIM SKENDER HOXHA GJELE NDUE NIKOLLAJ GJERGJ JAK TUKU GJERGJ FRROK GJOKA GJERGJ KOLE LLESHI GJERGJ MARK NDOKA GJERGJ PRENG NIKOLLI GJERGJ PRENG PERNDOJ GJEVI NDUE NDOKA GJIN BARDHOK TUSHAJ GJIN KOLE PJETERNIKAJ GJIN GJIN PJETRI GJIN GJON PRENGA

GJIN JAK ZEFI GJIN NIKOLL SEFERAJ GJIN PAL LOCI GJIN PJETER TETAJ GJOK DED PRODANI GJOK MARK COBA GJOK NDUE PRECI GJOK PREND LULI GJOKE PJETER LUGJA GJON FRROK MASHNORI GJON KOL DODA GJON MARK LAZRI GJON NDUE FRROKU GJON NDUE GEGA GJON NDUE SULI GJOVALIN DOD LEKA GJOVALIN DOD ISUFI GJOVALIN GJON NDOCA GJOVALIN SIMON UKU GJOVALIN ZEF LLESHI HATIXHE ADEM AJAZI HILE GJIN GJINI ILIR FRAN NDOCI ILIRJAN MARK NIKOLLAJ ISA SIM METALIAJ JAK PREND PJETRI JASHAR IBRAHIM SHEHU JETMIR MARK MARKU JETMIR SMAJL PECAJ KASTRIOT PASHKO NDOKA KASTRIOT MARK MARKU KOL PRENG FRROKU KOL GJERGJ GJONI KOL NIK BIBA KOLE DEMUSH PJETERNIKAJ KOLE NDOKE BRRAKA LEK MARK MAKESHDEDAJ LEK NIKOLL PRENGA LEONARD GJIN DODANI LIZA BIB MIKELI LIZE GJOKE FETAHI; KLODIANA SKENDER MARKU (FETAHI) LIZE LUKE GJEKAJ ; LULEZIM GJOKE GJEKAJ LLESH MARK NDOJ LLESH DOD GJOKA LLESH KOL LESHI LLESH NDUE NDREU LUK HIL MARKU LULASH GJIN GJONI MAKSIM XHELADIN XHECUKA MANKLED MARK PEPA MARE GJERGJ LESAJ ; GJERGJ PAL SHYTI MARK PJETER LASKAJ MARK ÇUP DODA MARK DOD NIKOLLAJ MARK JAK BILANI MARK NDOK MARKU MARK NDUE DEDA MARK NDUE DUSHI MARK PJETER NDOCI MARK PJETER GJINI MARK PRENG FIZI MARK ZEF KOLECI MARTA ZEF GJERGJI MARTIN GJON FILAJ MARTIN LLESH GJONI MARTINE GEG DODA MIRASH ZEF GJETHAJ MURGESHAT FRANÇESKANE TE SANTA FILIPA MARERI MYZAFER IBRAHIM SHEHU NARD JAK GJERGJI NAZMI SKENDER HOXHA NDOC MARASH NDOU NDOK PAL BRUKA NDRE BARDHOK BOCI; ZEF GJOK ULAJ NDRE MARK BEQIRI NDREC KOL LASKA NDREK ZEF GEGA NDUE PREND BRUNGA NDUE ZEF LLESHAJ NDUE GJERGJ BIBA NDUE GJON NDOKA NDUE PJETER GJINI NDUE PREND LULI NDUE PRENG PRENGA NDUE SHKURT KOLA NDUEMARGJON BARDHOK GJONAJ NEKI SKENDER HOXHA NIKOLIN NDREC LASKA NIKOLL LLESH LLESHI NIKOLL NDREC NDRECA NIKOLL GJETE LLESHI NIKOLL MARK BARDHOKU NIKOLL PREND NIKOLLA NIKOLL ZEF PALUCA PAL DED GJONOCA PAL NIKOLL MARGEGA PARLIND NIKOLL PERZEFI PASHK GJIN KUÇAJ PASHK LEKE MERDHOQI PASHK LEK MARDHOQI PASHK MARK SOKOLI PASHK NDUE LALAJ PASHK NIKOLL MHILLI PASHKO NIKOLL MARKU PAULIN LUIGJ NDOJA PAULIN PRENG FRROKU PAULIN PAL HILA PERPARIM XHELADIN XHECUKA PETRIT JONUZ LISHI PETRIT NDUE BIBA PETRIT PAL BOÇI PETRIT ZEF DEDA PJETER MARK NDOKA PJETER GJET CUPI PJETER MARASH NIKA PJETER MARK BREGAJ PJETER NDUE LALAJ PJETER ZEF BIBA PLLUMB GJIN NDOJ PREÇ NDOC NDOJ PREK NIKOLL GJEKA PREK GJON PRELOSHI PREL KOL MIRI PREL MIRASH MHILLAJ PREND NDREC NDREKA PREND LLESH GJONI PRENE GJIN KOLA PRENG DOD FRROKU PRENG DOD NDRECA PRENG MARK GJINAJ PRENG NDREC MESULI PRENG NDREC MESULI PRENG NDUE NDRECA PRENG NDUE ZAJA PRENG ZEF GJETA RRAHMAN HALIM OSMANAJ

RROK PRENGE KACELI SABRI RAMADAN LUSHA SADRI AZEM KUCANA SAIMIR RAMAZAN MEDJA SALI HIM MAÇOVILA SAMI XHELADIN XHECUKA SERVET BAKI CURRI SHABAN QAMIL MLIKA SHPETIM SEFER KIPTI SHTJEFEN NIKOLL HILA SIMON PJETER JAKU TOM LUIGJ GJEKMARKAJ TOME KOLE ZEFI TONE PJETER NDRECA TONIN KOLE PERDOCI TONIN MARK KACELI VASIL MARK PERLIKA VERA GJERGJ NIKA VIKTOR ZEF BEQIRI VIKTOR PAL DODAJ VIKTOR PJETER KOVACI VILSON NDUE PERLIKA VIOLANDA SEFER PREKA VITOR GJOK POVESHI VITOR MARK PRENGA VITOR NIKOLL MARKU VITORE GJIN MARKU XHANAN NEXHMEDIN MIJA XHEVDET XHELADIN XHECUKA ZEF PRENG NOLI ZEF PRETASH KAÇAJ ZEF DED NDREJAJ ZEF KOL DODA ZEF KOL LLESHAJ ZEF NDUE GJINI ZEF NDUE LEKSTAKAJ ZEF NIKOLL GJOKA ZEF PASHKO VUÇAJ ZEF PJETER BEKA ZIJA SHABAN ÇUKO Qarku Shkodër GJON MEHMET TRASHANI VITOR JAKE CUKU SHPRESA FAHRI MYRTJA SINDRIT SAMI MYRTJA SANDER LEKE MARASHI GJOVALIN DEDE LOGU MARJAN ZEF ÇUNI ELTI SYDKI RAMA ARBEN NIKOLL LESAJ MATI ZEF ZEFI JULIAN PALE KOSTERI BUJAR ELJAZ KRAJA TELAT ELJAZ KRAJA NASLIJE MUHAMET IBRAHIMI , HALIL IBRAHIM IBRAHIMI, XHIXHA QAZIM LANI ARTAN MUSA LANI GENTIAN MUSA LANI ANTONELA VITOR MAKA ; DOLORES VITOR MAKA FILIP DELI MURANA PAULIN MHILL PUSHIMAJ; PRENDE DEDE PUSHIMAJ; VERE MHILL PUSHIMAJ; NIKOLL MARTIN SHQAU QERAMEDIN ALI KOSI NJAZI XHEMAL SHKRELI SHPETIM HYSEJN BARBULLUSHI RESHADIJE SHYQYRI SYLIA ; SKENDER ZYHDI SYLIA QASHIF FAIK HOXHA EDMOND NDUE LEKA AGIM XHEMAL LEKIQI ZEF BIBE MELI SUAD BEQIR IDRIZI XHELAL YMER SMAJLI BUJAR XHEMAL ERKOÇEJ QEMAL HAMID ELEZI XHEVAT BAJRAM GJURKAJ PJETER NDUE PREKA PASHK BARDHOK LLESHI YLBER XHAFERR HYSEJNI PETRIT PREKE VOCAJ KOLE VOC NDOCI BABUN CEL NDOJ BAHRI XHELADIN TULA ENVER HAKI KUMANOVA DAUT SMAJL DINJA MYFTYNIA SHKODER FRAN KOL NDOJA LULASH MARTIN GJELOSHI MIRASH ZEF MARTINAJ LUIGJ KOLE KOLA MEHDI GALIP KALLAÇEJ ASTRIT FAIK ORUÇI XHEMAL SHERIF TARAMANI ABDULLAH OSMAN MULLINI SULLTAN JAKUP ÇOKAJ NDOC LULASH MARKU TONI GASPER VUÇAJ ELVIS FIQIRI LALA AGIM BAHRI KASHI ISMAIL FAHRI SMAJLI SERBEZE KAPLLAN GREZDA + TRASHEGIMTARET PREK LAZER SHYTANI NIKOLIN LEKE LEKAJ PJERIN RROK GAJTANI NDOC PREL FOLJETA VEHBI DANUSH SHABANI FIQIRETE XHELADIN DAHATI KOLE GJON GEGA BARDHOK VATE STANI JETMIR SULEJMAN MUSTALI GJON NDUE ALIJAJ NDUE ZEF NDREU ABDYL DAN KURTI ÇEZAR LEKE LEKAJ BEHIJE HALIL MERKO FUAT XHEMIL TULEJMAT GJON NIKOLL GJONI BESNIK XHEMAL ERKOÇAJ GJOVALIN PJETER PRENDI MARTIN MARASH SHYTANI BESNIK AHMET GJETAJ DEDE NDUE GURI GEZIM LEKE GJELAJ CAF DERVISH HYKAJ PJETER LORO NDOCI MHILL LEKE KODRA MHILL KOL MARKU PAULINA HILE KEÇIRA SOKOL GJERGJ BEKAJ FIQIRI XHELADIN RUMIJA LULASH PLLUMB LERA FERIT BAFTJAR MERKO FATIME KAMER ZALLI ANTON LEKE LEKAJ

PASHKO MARK PRENDI LUSH GJIN KOLA RUZHDI QAMIL CANAJ PLLUMB NDUE GJEKA BESIM SHUAJP XHENJE BASHKIM SHEFQET DAHATI HAJRIJE SELMAN ZEJNUNI HAVUSHE BEC BALA MARK NOSH KOLLAJ PREL GJOK AHI KEL NIKOLL KELAJ LUTFI ZYBER QERRETA SAMI MUHAMET RAMJA LAVER SALO HALLUNI LAZER KOL GJEKAJ ARBEN SHUAJP XHENJE ELMAZ ABDULLAH NIKSHIQI PLLUMB LULASH LUFAJ IDRIZ ABDYL DEMA NIKOLL ZEF DUSHAJ NDUE ZEF KODRARI MARK DELI GJELOSHI MARANAJ KEL JAKU FATMIR SELMAN TUSHA BIKE SULE PARUNI NIKOLIN DOD NIKOLLI SAIT JUP BIZI VALETIN NDUE TOLI BYRHAN PASHAN DAUTI RUZHDI DADIK LUIKAJ FRANG GJON LEKAJ GJETO GJON SELIMI MEHDI BRAHIM GERÇARI PETRIT FAIK KRAJA GJERGJ NDUE RRIPA NIKOLIN DOD NIKOLLI HILE PRENDUSH GJEKA VLADIMIR HEKURAN BOMBI HAMDI RESHIT SYLAJ AGIM RAMADAN HYSENI AHMET ELEZ JUBICA LORO GJON MARKU NIKOLIN GJON DEDVUKAJ GJOKE DODE MARASHI NIKOLIN MARK DREDHAJ GEZIM SHEFQET DAHATI TONIN PREK NIKJARI ISMET YMER BALAJ LUIGJ ZEF NUSHI DASH NDUE BRUSHTULLI XHELADIN CEN DRAMA PJETER NIK SOKOLI BESNIK ABDULLAH PIRANAJ XHELADIN KASEM RAMA ARDIT FATMIR GJYLI KATERINE MARASH UJKA ZYRA TEOFIK KRAJA PALE PJETER NDOCI SKENDER HAMDI DIZDARI QAMIL ALI HOXHAJ GJOVALIN MARK MENDOJA NAIM FADIL KRYMI GEZIM VIKTOR TUSHA GJERGJ GJON MARKU ZEF PREL RAJA HIRE HALIT ALIJA NAIM MUHAMET PEMA TONIN MHILL BUXHAJ LUIGJ MATI TOMA BAHRI GANI VATHEJ SADETIN BAJRAM SULJA ZEF KOLE BALA GJON NDUE LEKA MARK NOSH KOLAJ BAHRI NUH RRAGAMI DEDE PJETER GURI FATLUM MUHAMET GJETA Qarku Vlorë AGRON HARIS KAPAJ AGRON NUSTRET DAUTI ALBAN PAJTIM KUÇI ; ERVIS PAJTIM KUÇI ALFRED KUJTIM HASIMAJ ALI ABEN ALIAJ ALI SULO FERRAJ ARBEN RESUL HAZIZAJ ARQILE PETRO CIKO ASLLAN MUSTAFA ASLLANI ASTRIT NURI JAHO BARJAM MALO RRAPI BESNIK PELIVAN SHIMI BILBIL GJOLEK HAMATAJ BLEDAR METE MEMINAJ BRAHIM ARIF OMERI BURBUQE VELEDIN KALLAJXHIU ÇUMAN MAZE BELERAJ DASHO GANI HODAJ DHIMO JANAQ PURIQI ELMAZ HYSO BLETA ENRI MYRTEZAN BRAHIMMUÇO FATMIR NURI DULLA FATMIR SALI SHERO FATOSH BEHAR BAZAJ FERIT SAQE SHTARO FESTIM DINO ALUSHAJ FETI FERIK SELIMAJ FIQIRI XHEMAL MALKAJ FLORJAN YLLI BEQO FOTINE NASE KAZHELI FUAT RUSTEM ALINIKAJ GANI XHEMAL RUSI GEZIM DINO ALUSHAJ GEZIM EQEREM ZENELI GRIGOR PETRAQ SIMONI GURI ALI LUZAJ HEKTOR SEZAI HOXHAJ HYDAJET OSMEN KAPAJ ISUF MURAT BEQIRI JANO SELAM ÇOBAJ KAPO SHYQYRI KATIAJ KASTRIOT ARAP LELAJ LAVDIM CANO SULAJ LAVDOSH ZIHNI ÇUÇAJ LUAN ISUF XHELILAJ LULO XHEMIL HOXHAJ MEMET RAMADAN ELEZAJ MIHAL QIRIC BABE MJAFTIME SERRI MERKAJ NADIRE KADRI HOXHAJ NASIP HALIL ALIMUÇI NEKI SELFO KAÇI PANDELI DERVISH LIÇAJ PETREF ARSHIM DEMIRI PETRIT REXHEP MEHMETI QAZIM VEIZ RESULI QERIM MALO VANGJELI RAMADAN SHEFQET PETANAJ REMZI SULEJMEN HAXHIU ROLAND AGO POLLO

RRAPO CEKO CACAJ SABRI HASIM MYRTAJ SABRI RAMADAN ELEZAJ SAMI IDRIS RUNAJ SHERIF HARIS LAMAJ SHKELQIM TOMOR KALEMI SHYQO REFAT VELAJ SINAN GODO KARABOLLI SKENDER AVNI SELMANAJ TAJAR GANI FERROLLARI VANGJEL ALI BULLAJ VASIL ANDREA BIFSHA VELI SERJAN NELAJ VESEL HALIT KOÇIU VILSON PETREF HAXHIRAJ VILSON DERVISH DESHAJ VLADIMIR ADEM HYSENAJ XHELIL IBRAHIM DERVISHI XHEVAT BATJAR BEBRI YZEDIN ZYBER SINAJ ADRIAN ISA NEBIU AGIM ALI TELUSHI AGRON IMER KAPLLANI ALBERT ELMAZ ISUFI ALBERT ZYBI MEMETAJ ALIKO NAZIF KONDAJ ARBEN QEMAL SALIAJ ARIEL LAME MEÇAJ ARIF MEHMET CANO ARJAN QEMAL ISLAMAJ ARTAN NAMIK ZANAJ ARTUR LAMÇE CAUSHAJ ASHIM SULEJMAN SULO AVNI RAMO SHABANI BAJRAM REXHEP TOSKA BANUSH HARIS KAPAJ BARDHOSH MUSA ZYKAJ BARDHOSH DINO ZENELI BASHKIM SEZAI ÇEÇI BASTRI HASAN MEMISHAHAJ BASTRI HATE SHAMETAJ BEDRI ELMAS CAUSHI BEKTASH ALI BARJAMAJ BEKTASH OSMEN IMERAJ BESIM TAIP LLANAJ BEXHET KAMBER MEZURI BRUNO PASHKO BROZI ÇUMAN ASLLAN DEVOLLI DASHAMIR ENVER RAPUSHI DASHNOR ISLAM XHALLARI DERVISH OSMEN KAPAJ DHIMITRAQ JORGAQ MOÇKA DILAVER SADIK MUÇO EDMOND NAKO BALA EDMOND SEIT BREGU ESAD XHEZO RIBAJ FADIL SAKO IMERAJ FAIK TEKI DEMAJ FATMIR HAIR ZEQIRI FATMIR SAFET RESULAJ FLAMUR SHEFO ELMAZAJ GANI SAFET SULAJ GENCI SAMI DERVISHI GLIGOR KOZMA STAMBOLLIU HAJDAR SEFEDIN SHPATA HALIL SALI YZEIRI HAMZA ISUF KUTELI HAZIS XHELAL SALIHAJ HILMI HASAN HASANAJ HYDAI SHEFQET VESHAJ HYSK MUHAMET HODAJ ILIRJAN HABAS BEQAJ IZET ABDUL BRAHIMI JAKO VELÇO MERTIRI JANI MALIQ MANDI JANI REMZI ALIRAJ JASHAR ISMAIL GJATA JETO METLLI SINAJ KOZETA SINAN ALLUSHAJ ; DANJEL MUJSI ALLUSHAJ KOZMA BALI KORDHA KOZMA KIÇO NESTURI KRESHNIK HYSEN HAJNO KRISTO SELIM DHINGO KRISTOFOR BEGO BEGAJ LALO SALI LALO LAME FEJZI BELLO LATIF SELIM GJONDEDA LAVDOSH HYSEN XHAFERAJ LAVER MIFTAR BEGAJ LEFTER ALUSH NUREDINAJ LEFTER KRISTO MAKARJADHI LLAZAR ANDREA LENA LORENC YLBER GAVANI LULZIM ZAÇE SADIKU MALIQ OSMEN HODAJ MALO MAZE MERKAJ MANOL HALIM GJATAJ MAZAR MEMIKO DAHRI MELEQ SHABAN KOLILA MELS ISLAM GAÇAJ MIHAL IMER ÇELAJ MUAMET QAMIL MUHAMETI MURAT MALIQ HYSENAJ MUSTAFA REXHEP TOSKA MYFIT RUSHIT LIMAJ NEIM HAMDI ÇARÇANI NEKIM BEKTASH BEGA NESHAT IMER BALLABANI NIKO ZIJA MINGA PANAJOT NIKO BIRAÇI PANDI SOTIR LENA PAVLI JORGJI PRIFTI PËLLUMB SEIT SEITI PËLLUMB REXHEP ALIU QEREM SALIM SHAHAJ RAMADAN MUSTAFA HYSENAJ REFIK BATJAR SHEPLO ROBERT THIMI GOGO ROBERT LUFTAR XHEZO ROLAND GUXIMTAR ÇELA RRAPO HASIM CURRAJ RUZHDI SABRI FERRAJ SABRI ADEM SULJOTI SAFETE SEFEDIN KAMBERI SAMI TAJAR KEMBACI SELIM FASLLI MEMUSHI SHYQO REFAT VELAJ SPIRO NASHO STAMBOLLIU SULO SHYQYRI HOXHA TAJAR HAMIT BULLA THANAS VASIL SIMONI VALENTINA SULO TAHIRAJ VASJA HAREDIN ISLAMAJ VEIS MUHAREM BRESHANI VLADIMIR RUSHIT SINAJ XHEVAHIR HYSEN ÇELA YLLI ESAT XHELAJ YLLI XHELAL DEROMEMAJ ZYBI MEHMET MEMETAJ


24

E diel, 13 maj 2012

LAJME NGA BOTA ɷ Në shtëpinë e Cloonit mblidhen 15 milionë dollarë për Obaman Ylli i mbrëmjes së organizuar nga George Clooney në shtëpinë e tij për mbledhje fondesh nuk ishte Oprah, Brad Pitt apo Tom Hanks. Ishte Presidenti amerikan Barack Obama, ndërsa eventi u organizua pikërisht për nder të tij. Plot 15 milionë dollarë u mblodhën të enjten, një rekord ky për një mbrëmje të vetme që kulmoi me ekstravagancën e dhurimeve, ku 150 të ftuar paguan 40.000 dollarë për biletën e hyrjes. Eventi u organizua për të mbushur arkat e fushatës së Obamës 6 muaj përpara se t`i kërkojë amerikanëve votën për një mandat të dytë në krye të Shtëpisë së Bardhë. Ai shfrytëzoi rastin të përmendte edhe vendimin e një dite më parë për të mbështetur martesat gay, cka e bën të parin president në detyrë që e hedh një hap të tillë. “E vërteta është se kjo duhet konsideruar shtrirje logjikës e asaj çfarë Amerika duhet të jetë në të vërtetë. ɷ Një avion i vogël në zonën e fluturimit të avionit të Obamas Momente tensioni janë verifikuar të premten në Kaliforni në momentin e nisjes së “Air Force One” me presidentin Barack Obama në bord. Dy avionë luftarakë janë thirrur të ngrihen në Àuturim për t’i zënë rrugën një avioni të vogël që kishte hyrë gabimisht në zonën e “ndalim Àuturimit” rreth avionit presidencial. Dy avionët luftarakë, me t’u ngritur në ajër me urgjencë të madhe, i kanë prerë rrugën avionit të vogël dhe e kanë detyruar të ulet pranë aeroportit El Monte. Sapo ka pushuar alarmi, avioni me presidentin e Shteteve të Bashkuara në bord ka mundur të Àuturojë nga Los Anxhelos drejt Renos, në Nevada. Incidente të këtij lloji nuk janë të rrallë. ɷ Kiev: Demonstratë në mbështetje të Timoshenkos Qindra njerëz janë tubuar sot në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, për të protestuar kundër regjimit të presidentit, Viktor Janukoviq, dhe për të shprehur mbështetje për ish kryeministren e burgosur, Julia Timoshenko. Demonstruesit kanë kërkuar lirimin e zonjës Timoshenko nga vuajtja e dënimit prej 7 viteve burg, ndërsa vajza e saj, Jevhenia, e ka lexuar një letër nga e ëma, që ka kërkuar mekanizma të rinj për forcimin e shtetasit të zakonshëm, në mënyrë që të mund të ¿lloj procedura e shkarkimit të zyrtarëve shtetëror. Kjo demonstratë u bë vetëm një ditë pasi presidentja e Lituanisë, Dalia Gribauskaite, i ka tërhequr vërejtjen Janukoviqit, se Ukraina po rrezikon të “izolohet” nga Evropa, nëse ajo vazhdon t’i shkelë të drejtat e Timoshenkos dhe të protestuesve të tjerë opozitarë. ɷ Siria liron dy gazetarët turq Dy gazetarë turq të burgosur për dy muaj në Siri, janë liruar dhe janë nisur për në shtëpitë e tyre, pasi negociatat për këtë çështje ishin ndërmjetësuar nga Irani. Ministri i jashtëm i Turqisë, Ahmet Davutogllu, ka shpallur dje nëpërmjet rrjetit Tvitter, se kameramani Hamit Çoskun dhe reporteri Adem Oskoshe, janë liruar dhe janë në rrugë për në Teheran, prej nga do të udhëtojnë për në Turqi. Të dy personat mendohet se janë arrestuar në fillim të muajit mars, pasi kishin hyrë në Siri për të raportuar për luftimet ndërmjet forcave lojale ndaj presidentit Bashar al-Asad, dhe kryengritësve opozitarë në qytetin Idlib, afër ku¿rit me Turqinë. ɷ “Armë sonike” për lojërat olimpike Ministria britanike e Mbrojtjes ka kon¿rmuar se një mjet që mund të përdoret si “armë sonike” do të vendoset në Londër gjatë zhvillimit të Lojrave Olimpike. Mjeti me Rreze të Gjatë Akustike, RGA, mund të përdoret për të dërguar mesazhe verbale në një distancë të gjatë, ose për të lëshuar sinjale paralajmëruese. Pajisja u pa të vendosej në një platformë ¿kse në lumin Tamiz, në Uestminister këtë javë. Një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes deklaroi se ajo do të përdoret në radhë të parë për të përcjellë brohoritjet. Marina mbretërore që do të veprojë si patrullë në oqean është tashmë e armatosur rëndë me armë zjarri konvencionale. Rrezja depërtuese e tingullit që lëshohet nga aparati është tejet e saktë. Disa versione të RGA-së janë në gjendje të prodhojnë tinguj shurdhues deri në 150 decibel për metër.

VALË UHF NË PREFEKTURAT: TIRANE - DURRES - LEZHE - FIER

KANALI 158

Mund ta ndiqni A1-Report në këto televizione kabllore: KANALI 50

Do na ndiqni në të gjithë Shqipërinë, Maqedoni, Kosovë, Itali, Greqi dhe në pjesën tjetër të Europës

NE SHQIPERI Televizoni MRM Intel Media Inkusat TVM Devolli Vjosa Toshkez Bradsat Erzeni Luna Mariuxho Permeti

Qyteti Korçë Fier Pogradec Devoll Vlore Lushnje Elbasan Shijak Kavaje Bulqize Permet

Irla Policani Elbasan North & South Kombi Lushnja Prrenjas Alfa Kabell Cakran Kucova Lapardhaja Brado Orikumi Asparag Mati

Berat Berat Elbasan Fier Lushnje Prrenjas Tirane Fier Kucove Berat Elbasan Vlore Rrogozhine Mat

Së shpejti...

Kukesi Orexh Maqellara Multivizion Tata Junior Divjaka M&G Ura Vajgurore Saranda Digital Pupa Roskovec HB-CA Eri A&A Iliria

Kukes Fier Diber Kavaje B.Curri Lushnje Elbasan Berat Sarande Lushnje Fier Peshkopi Ballsh Berat

Reci KGM S3 Ju-al Mamurras Manastiri Belshi ARD&NET

Lezhe Tirane Kruje Lac Fier Elbasan Fier

NE MAQEDONI Multimedia Telenet Skupi Cable

Maqedoni Maqedoni Maqedoni

TELEVIZIONI MË I RI INFORMATIV NË SHQIPËRI Redaksia & Marketing

Rruga: “Dervish Hima”, Tre kullat, kulla e dytë, Tiranë mobile: +355 69 60 60 421 marketing: +355 69 60 60 419 Studiot e prodhimit A1 Rruga: “Aleksandër Moisiu” ish-Kinostudio Shqipëria Sot

origjina e lajmit...

Lajmi në High Definition Jemi një grup mediatik i pavarur nga çdo parti në të cilin rregullat profesionale të informacionit mbizotërojnë mbi luftërat politike • Alba Malltezi Drejtore e Përgjithshme e Free and Fair Media Group

• Anila Basha Drejtore e Shqiptarja.com • Arben Rrozhani Kryeredaktor

Politika: Jakin Marena Sociale: Esmeralda Keta Ekonomia: Genc Kondi Kronika: Elton Qyno

Kulturë: Admirina Peçi

Design: Altin Aliaj Genti Manelli Website: Suela Gera Indrit Maraku

Departamenti i Marketingut: Cel: +355696060419 marketing@shqiptarja.com

Shpërndarja: Saimir Zenelaj Cel: +355696060418

Redaksia: Rruga: “Dervish Hima” tre kullat, kulla e dytë-Tiranë. E-mail: redaksia@shqiptarja.com - Website: www.shqiptarja.com - Mobile: +355696060421 - Shtypur në shtypshkronjën: A.K shpk, Rruga 5 Maji, Tiranë

Shqiptarja.com  

Shqiptarja.com

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you