Page 1

“ALMEDICUS” ɽ Faqe 13-20

H Hemofilia, ssëmundja e gjakut qqë prek më te tepër meshkujt

Vdekja e arkëtares

Ish-ministri

E bija në varrim: Ia hiqni unazën, e dua unë

Angjeli: Masat e BSH për interesin, të vonuara

ɽ Faqe 6-7

ɽ Faqe 5

Na ndiqni edhe online www.shqiptarja.com

LEKË 30 SHQIPTARJA.com + Suplementi ALMEDICUS

VITI II - NR. 73 E enjte, 29-03-2012

STRATEGJIA E PS, SABIT BROKAJ/ Jepet zgjidhja: Si duhet të jenë zgjedhjet e pakontestueshme

“JO ZGJEDHJE ME BERISHEN”

‘Budalla t’i mendosh me këtë kryeministër’

Sabit Brokaj: Duhet qeveri teknike. Takimet e Ramës në SHBA dhe në Londër po projektojnë kryeministrin e ardhshëm. Rama ¿toi pikë kur u shkëput nga strategjia “përtej të majtës e të djathtës”. Aleatët po i bëjnë presion Editorial Letër e hapur Lajmi NE UNIVERSITET ɽ Faqe 21 Rektori internon pedagogët rebelë, nuk votuan për të

Anëtari i grupit të të ‘urtëve’ në PS, Sabit Brokaj është shprehur se kryeministri Berisha nuk mund të bëjë zgjedhje të lira dhe të drejta. Ai thotë se zgjidhja më optimale do ishte qeveria teknike, pasi askush s’duhet të shpresojë te ky kryeministër. Brokaj tha se Greqia dhe Italia janë modelet ku është implementuar zgjidhja përmes qeverive teknike.

POSTA SHQIPTARE ɽ Faqe 10

TIRANE

JAKIN MARENA

I

sh-ministri i Mbrojtjes, dhe aktualisht anëtar i grupit të të “urtëve” në PS, Sabit Brokaj në një intervistë për gazetën “Shqiptarja.com” është shprehur se Edi Rama u prit në Uashington dhe Londër si kryeministër i afërt i Shqipërisë. Ai ɽ vijon në faqe 2-3 thotë se...

Në foto: Sabit Brokaj

Grafiku dhe emrat si do ndahen pensionet

OPERACIONI I POLICISE SE TIRANES

Droga kokainë, dy policë blerës Biznesmenët, si ranë në kurthin e policëve me kodet “Gerti” e “Tika” TIRANE

ELTON QYNO

D

y gjentë të policisë me pseudonimin “Gerti” dhe “Tika” kanë future në kurth Aleksandër Budon dhe Selaudin Bajaramin, të cilët shpërndanin kokainën e cilësisë së parë në zona të ndryshme të Tiranës. Agjentët... ɽ Faqe 9

NGA ARBEN RROZHANI

NGA MENTOR KIKIA

Na duhet një Akos Kertesz

Pse vetëm gay e jo të ngujuarit

M

Drejtuar: Delegacionit të BE në Tiranë Avokatit të Popullit Organizatave LGTB dhe të tjera Një deklaratë e thënë, pa e ditur as vetë se ç’po thotë, nga zv/ministri i mbrojtjes Ekrem Spahiu, shkaktoi një furtunë reagimesh nga organizatat e shoqërisë civile, veçanërisht ato që lidhin me të drejtat e komunitetit LGTB, Avokati i Popullit dhe së fundi edhe nga Delegacioni i BE në Tiranë. Delegacioni i BE, përmes deklaratës së shpërndarë të martën medias, shprehu habinë dhe shqetësimin e thellë lidhur me deklaratën e zv/ministrit të Mbrojtjes dhe Kryetaritë të PLL, z.Ekrem Spahiu. BE kujtoi se Shqipëria ka rati¿kuar Konventën Evropiane të të Drejtave të Njeriut dhe ka aprovuar Ligjin për Mbrojtjen kundër Diskriminimit. Delegacioni u bëri thirrje me vendosmëri autoriteteve shqiptare të sigurojnë që sjellje të tilla të mos përsëriten. Paralelisht, shoqatat pro LGTB,... ɽ vijon në faqe 12

edia gjermane solli dje rrëfimin e një kolegu të shkrimtarit 79vjeçar hungarezo-hebre, Akos Kertesz, që kërkoi azil në Kanada. Është historia e trishtë, por edhe me paralele me Shqipërinë dhe pse jo me ¿gurat e saj të shquara që ende janë ambasasadorët e Shqipërisë në botë. Çfarë bëri Akos Kertesz? La në fund të jetës së vet atdheun sepse: “Hungarezi është gjenetikisht i nënshtruar. I lumtur ai shkrryhet në baltën e diktaturës, hungëron, gëlltit ushqimin dhe nuk do ta pranojë se do ta therin. Ai nuk do të mësojë të punojë, ai është në gjendje të ketë vetëm zili, ai e mbyt atë tjetrin, që arrin diçka me punë, studim dhe risi”. Shfrimi i tij është për mohimin që partitë në pushtet po i bëjnë holokaustit ndaj kombit hebre, por edhe ndaj gjendjes aktuale në Hungarinë e sotme, e cila nën udhëheqjen e Viktor Orban po rrëshqet në një udhëheqje autokratike, duke marrë vetëm paralajmërime nga BE-ja, ku bën... ɽ vijon në faqe 4


2

E enjte, 29 mars 2012

POLITIKE

Presidenti Topi P viziton familjen e Vilson Blloshmit

residenti Topi zhvilloi dje një vizitë në familjen e poetit të pushkatuar gjatë periudhës së regjimit komunist, Vilson Blloshmi, në fshatin Fanjë të komunës Qukës. Kreu i shtetit u prit nga kryekomunari Fatmir Kryeziu, nga Sami Blloshmi, i ati i poetit të pushkatuar gjatë regjimit diktatorial, nga Bedri e Nazmi Blloshmi, vëllezërit e të ndjerit, si dhe nga familjarë e të përndjekur të tjerë nga

regjimi komunist. Anëtarët e familjes Blloshmi shprehën mirënjohje për vlerësimin e lartë që vetë kreu i shtetit i bën familjes Blloshmi dhe gjithë të përndjekurve të saj nga regjimi diktatorial. Bedri Blloshmi shpjegoi historikun e përndjekjes së familjes e të historisë tragjike të Vilson Blloshmit e Genc Lekës, të ilustruar dhe me fotografi e dokumente historike të ekspozuara në

njërën prej dhomave-muze të shtëpisë. Nga ana e tij presidenti Topi vlerësoi në mënyrë të veçantë qëndresën e Vilson Blloshmit. "U takon vetë të përndjekurve të tregojnë historinë e patjetërsueshme duke vlerësuar e respektuar në radhë të parë vuajtjet dhe përndjekjet e tyre gjatë regjimit të kaluar, në mënyrë që kujtesa dhe respekti të vendosen në projektimin e së ardhmes", tha Topi.

Anëtari të "urtëve": Blushi shton pigmentin e majtë

Brokaj: Qeveri teknike, Berisha nuk bën zgjedhje “Në SHBA e Britani, Rama u prit si kryeministër” „„„

TIRANE

JAKIN MARENA vijon nga faqja 1 ...përfshirja në program e të përndjekurve dhe pronarëve nuk e cedon PS djathtas, pasi Rama e ka sjellë në qendër të majtë, pas heqjes dorë nga strategjia “përtej së majtës dhe të djathtës”. Ndërsa Blushin e cilëson një pigment shtesë të së majtës në PS. Kryetari socialist Edi Rama ka zhvilluar një tur takimesh në SHBA në Departamentin e Shtetit dhe me kongresmenë dhe në Londër me drejtuesit më të lartë të partisë Laburiste, vëllezërit Miliband. Mendoni se Rama e ka sjellë PS dhe opozitën më afër pushtetit? Takimet liderit të Partisë Socialiste dhe të opozitës shqiptare, Edi Rama në SHBA janë një tregues i dukshëm mbi paraqitjen optimale të tij dhe të programit të opozitës përpara zyrtarëve më të lartë të Uashingtonit. Njëherësh është një prezantim mjaft i mirë i programit të qeverisjes së nesërme të së majtës dhe koalicionit të saj, të udhëhequr nga lideri Rama. Ju mendoni se në Uashington Edi Rama është dëgjuar me interes si kreu i koalicionit që do jetë shpejt në pushtet e si kryeministër i ardhshëm i vendit? Programi i socialistëve është shumë konkret dhe dëgjimi i tij me interes në Uashington e në Londër tregon se ai është një program që s'do mbetet në letër por do të vihet shpejt në jetë. Pra është e sigurtë që do merret shpejt pushteti. Nuk pranon asnjë zyrtar i lartë në Uashington të dëgjojë dhe të vlerësojë paraqitjen e programit nga një parti që nuk është afër pushtetit pushtetit. Zyrtarët e lartë në SHBA dëgjuan dhe panë nga lideri i PS, përmes programit që u paraqit para tyre, alternativën e opozitës për qeverisjen e nesërme. Kryetari i PS, Rama u paraqit si kandidat i sotëm për kryeministër e si kryeministër i

Në foto: Sabit Brokaj së nesërmes së afërt. Ju po thoni se do ketë zhvillime të shpejta...? Gjatë vizitës në SHBA dhe në Britani, përmes bisedimeve shihet qartë miratimi për idetë e paraqitura nga kreu i PS, Rama për programin qeverisës. Si gjatë takimeve me zv.ndihmës sekretarin amerikan të shtetit, Reeker ashtu dhe kreun e laburistëve britanikë, Miliband, Rama përfitoi qartë mbështetjen nga këto dy qendra të botës së zhvilluar, për pikëpamjet e tij për qeverisjen e nesërme dhe për programin qeverisës. Dhe në këto dy qendra të politikës botërore pritet me interes një njeri që po vjen shpejt në pushtet dhe jo kandidatë që duan shumë kohë për të arritur ardhjen në krye të qeverisjes së vendit. Partia Socialiste në programin e saj ka futur dhe të përndjekurit politikë e pronarët për zgjidhjen e çështjes së tyre. Eshtë ky një cedim djathtas për një parti të majtë? Aspak. Ky është qëndrimi i një partie fituese moderne të majtë, është një qëndrim mjaft serioz dhe jashtëzakonisht oportun për Shqipërinë. Ndërkaq këto dy grupe shoqërore, përkatësisht të përndjekurit politikë e pronarët, realisht kanë qënë të shpërfillura, pasi për 20 vjet problemet e tyre kardinale nuk u vunë në lëvizje nga demokratët. Dhe këtë mision e merr përsipër për ta realizuar PS. Pra

përfshirja e këtyre dy kategorive sociale në programin e PS s'është një cedim djathtas por një zgjerim spektri në një kuptim, por dhe një zgjidhje praktike e problemeve të mëdha të këtyre grupeve shoqërore që po rropaten për 20 vite me radhë në kërkim të të drejtave të tyre, duke hasur në murin e heshtur të pushtetit. Nuk del PS nga shtrati i së majtës pas futja së shtresës së të përndjekurve dhe pronarëve në programin e partisë? Nuk del nga shinat e së majtës partia Socialiste nëse futet në program zgjidhja e çështjes së të përndjekurve politikë dhe të pronarëve. Nuk del nga shinat e së majtës nëse socialistët realizojnë zgjerimin e spektrit politik. Po të flasim realisht, në kuptimin ekonomik këto dy shtresa janë të majta. Pasi të përndjekurit dhe pronarët të cilët ende nuk kanë zgjidhur çështjen e tyre, atë të dëmshpërblimit dhe të kthimit dhe kompensimit të pronave, janë të majtë ekonomikisht, pra e parë në këtë prizëm dhe PS u ofron zgjidhjen e vet. Në pikëpamjen e tyre konceptuale janë të djathtë, pasi të dyja palët kanë nevoja thelbësore për të trajtuar. Deri më tani janë trajtuar si të djathtë, është abuzuar me ta duke y marrë votat por duke mos e zgjidhur për 20 vite me radhë problemin e tyre madhor. Në një shkrim të disa ditëve më parë, njëri ndër figurat kryesore të PS, Ben Blushi

kërkon që PS të kthehet në korsinë e vet të majtë. Mendoni se Blushi ka prekur një çështje nevralgjike? Që nga momenti kur lideri i PS, Edi Rama u shkëput nga strategjia e tij "përtej të majtës dhe të djathtës", ai është vendosur totalisht dhe përfundimisht në shinat e së majtës. Këtë e tregon më së miri programi i paraqitur në kongres por dhe ai i paraqitur në tryezat e shumta dhe rezultative të organizuara deri më tani. Qëndrimi i Blushit i shton "pigmentin" e majtë PS, por nuk mund të bëhet observacion për një program djathtas, pasi PS është vendosur në pozicionin e qendrës së majtë. Janë vënë re se ka qëndrime të ndryshme nga ana e aleatëve, ku kërcënojnë me largim nëse PS nuk detyron PD për korrektimin e sistemit. Si e konsideroni qëndrimin e aleatëve të PS? Mendoj se këto qëndrime të aleatëve ndaj PS si partia më e madhe opozitare dhe ndaj zotit Rama si lider i opozitës janë njëfarë presioni që bëhet gjithnjë në prag të zgjedhjeve. Përsa i përket Reformës Zgjedhore dhe korrektimit të sistemit zgjedhor, Rama e ka artikuluar qartë mbështetjen ndaj aleatëve, teksa e ka ngritur dhe në komisionin ad hock një problem të tillë. Nëse e pengon vetoja e PD, pasi kshtu është përcaktuar në funksionimin e komisionit për reformën zgjedhore, ky është problem tjeter. Por Rama e PS janë shprehur shumë qartë në favor të aleatëve. Pra kërkojnë ndarje pushteti më shumë...? Përsa i përket faktin tjetër që ata kërkojnë shumë ndaj PS është krejt normale, ndodh gjithnjë në prag të sfidave elektorale. Partitë vogla aleate kërkojnë gjithnjë përballë partive të mëdha lehtësira, por dhe reagojnë për të gjitha ngjarjet që ndodhin. Këto janë elementë të taktikave politike të tyre, realiste dhe normale në këto momente të zhvillimit politik, kur po shihet se PS po vjen në pushtet. Ata kanë parë dhe faktin që PD i dha shumë pushtet LSI, ndaj kërkojnë dhe nga PS një gjë të tillë, një ndarje të tillë pushteti. Pra janë

reagime normale të aleatëve ndaj partisë më të madhe, për të ndarë pushtetin e nesërm. Le të kthehemi tek debati politik, ku zgjedhja e presidentit ka kohë që që zien dhe përtej emrave të përveçëm tashmë kemi një pozicionim të qartë të ndërkombëtarëve dhe opozitës që kërkojnë një president konsensual, ndërkohë qe Berisha e kërkon nga PD? Emrat janë të parakohshëm, por dhe koncepti që diskutohet që tani, konsensual ose jo e shoh si zhurmë për t'u përqëdruar në këtë pikë dhe larguar nga problemet e tjera. Dihet që zgjidhja jepet në fund, karakteri konsensual për Presidentin do imponohet. Normale që PS dhe ndërkombëtarët të kërkojnë konsensualin, pasi PD s'ka fituar në zgjedhje, ndërsa kërkon tërësisht pushtetin për vete. Imponimi e çon në zgjidhje Presidentin, s'është lëshim. Mendoj se po të përqëndrohej debati te zgjedhjet e parakohëshme do ishte me racionale se sa përqëndrimi tek presidenti. Mendoni se me Berishën kryeministër s'ka zgjedhje të drejta...? Është e pamundur që me Berishën kryeministër të bëhen zgjedhje të drejta dhe të pakontestueshme. Pasi janë 20 vjet dhe aq shumë probleme janë krijuar sa duhet të jesh krejtësisht budalla që të presësh që me Sali Berishën të bëhen zgjedhje normale. Po thoni se e vetmja zgjidhje është qeveria teknike...? Zgjidhja më optimale do ishte qeveria teknike. Greqia dhe Italia, janë modele dhe për zgjidhjen e krizës ekonomike, por dhe për zgjidhjen e krizës politike, duke implementuar në të dyja vendet qeveri teknike. Berisha dhe ekipi i tij nuk e kuptojnë nocionin e zgjedhjeve normale, madje tashmë mund të mos dinë fare se si bëhen zgjedhjet normale. Po hapja e dosjeve të ishSigurimit të Shtetit dhe debati për to? Janë përralla këto.


E enjte, 29 mars 2012

3

POLITIKE

Fshehin pasurinë, Llalla K ultimatum zyrtarëve: Keni dhe tre ditë kohë

ur mbeten dhe tre ditë nga afati përfundimtar për deklarimin e pasurisë nga të gjithë zyrtarët e vendit, kreu i Inspektoriatit Adriatik Llalla tha se jo të gjithë kanë bërë deklarimet e tyre. Gjatë ceremonisë së marrëveshjes dypalëshe mes ILDKP dhe Avokatit të Popullit për hetimin e zyrtarëve që abuzojnë me detyrën, Llalla tha se ka hetime për zyrtarë të cilët depozitojnë

llogaritë e tyre bankare jashtë Shqipërisë. "Një numër i madh i zyrtarëve ka përmbushur detyrimin ligjor, janë dhe tre ditë deri në përfundimin e afatit. Nuk mund të japim ende shifra të sakta por rreth 70-80% e zyrtarëve kanë përmbushur detyrimin ligjor deri në këto momente, përfshi dhe zyrtarë të lartë. Dua të theksoj se ILDKP s'do tolerojë asnjë rast të zyrtarëve që

s'do të përmbushin këtë detyrim ligjor brenda afateve të përcaktuara ligjore. Ngrihen dyshime se zyrtarë të ndryshëm mund të fshehin pasuri jashtë territorit të Shqipërisë. Një pjesë e këtyre dyshimeve janë në proces verifikimi. S'mund të jap një shifër të saktë për momentin", tha Llalla, kreu i ILDKP. Më 31 mars të këtij viti 4800 zyrtarë duhet të dorëzojnë formularët e pasurisë.

PS,tryezë për infrastrukturën: Vendi është të udhëkryq kritik „„„

TIRANE

JAKIN MARENA

K

VIZITA

SHBA, Meta, takim me kreun e antidrogës

G

jatë qëndrimit të tij në SHBA, kreu i LSI Ilir Meta u prit në Agjencinë Federale kundër Trafikut të Drogës(DEA), nga kreu i këtij institucioni, administratorja Michele M. Leonhart. Meta vlerësoi marrëdhëniet shumë të mira midis SHBA dhe Shqipërisë në fushën e zbatimit të ligjit dhe në veçanti të luftës kundër krimit të organizuar e trafiqeve ilegale. Ai theksoi se progresi i mëtejshëm në luftën kundër krimit të organizuar është vendimtar për një Ballkan më të stabilizuar, më të sigurt, më të begatë dhe të integruar në BE. Duke vlerësuar bashkëpunimin e suksesshëm midis dy vendeve në këtë drejtim, si dhe rëndësinë e rritjes së mëtejshme të tij në të ardhmen, Meta sugjeroi hapjen e një zyre rajonale të DEA-s me qendër në Tiranë, e cila do t'i shërbente luftës edhe më efikase ndaj krimit të organizuar dhe trafiqeve ilegale në të gjithë rajonin. Kreu i DEA-s Leonhart vlerësoi punën e përbashkët të dy vendeve në luftën kundër krimit të organizuar dhe shprehu angazhimin e Agjencisë për një bashkëpunim më të ngushtë me Shqipërinë edhe me vendet e tjera të rajonit në këtë drejtim në të ardhmen.

ryetari i PS Edi Rama gjatë tryezës për infras trukturën në kuadër të programit socialist komentoi vlerësimin më të fundit të kompanisë prestigjioze të vlerësimit të ekonomisë, Moody's, për borxhin e lartë publik. Sipas tij, borxhi i lartë është një problem për Shqipërinë që rrezikon falimentimin e saj. "Borxhi i lartë publik është kërcënim për ekonominë, rrezikon falimentimin. Kjo është një deklaratë shumë e rëndë që pasqyron atë që ne në mënyrë të përsëritur kemi bërë me dije për publikun, duke iu rënë kambanave të alarmit. Është e pamundur të vazhdohet të mbahet pesha e këtij borxhi e të vazhdohet të shpenzohet nga ana tjetër pa asnjë lloj papërgjegjshmërie", tha Rama. Ai tha se Shqipëria ndodhet në një udhëkryq mes rilindjes dhe rrënimit të mëtejshëm. Rama tha se programi i PS për një Rilindje Shqiptare i jep fund këtij rrënimi. "Ekonomia ka nevojë të zgjerohet. Programi ynë flet për një ekonomi rurale prodhuese që të rrisë efikasitetin, duke mbështetur ata sektorë që nxisin punësimin. Turizmi është një nga sektorët e lënë pas dore në 2 dekada, në programin tonë kemi ngritur një grup pune për ta ndryshuar këtë sektor", tha ai. Sipas Ramës, Shqipëria nuk ka asnjë plan për zhvillimin e infrastrukturës, prandaj objektiv mbetet krijimi i një rrjeti të unifikuar transporti. Ndërkohë që problemet e infrastrukturës, që shpesh janë bërë

Rama: Borxhi, vendi në rrezik falimentimi "Berisha gënjen, s'ka bërë 9 mijë km rrugë, por 900" Rama-Selimi Kryetari i PS Edi Rama, priti dje në një takim, Ambasadorin e Kosovës në Tiranë, Sylejman Selimi. Rama rikonfirmoi qëndrimin e PS, në mbështetje të popullit, qeverisë dhe Kryeministrit të Kosovës si dhe siguroi Ambasadorin Selimi për vullnetin e plotë të forcës politike që ai drejton, sa i përket forcimit të mëtejshëm të bashkëpunimit shumëplanësh mes të dyja vendeve.

burim aksidentesh dhe vizioni i PS për të ndryshuar këtë situatë, u diskutuan në tryezën e opozitës për infrastrukturën e transportet, në kuadër të programit socialist. Artan Lame, kryetar i grupit të punës u shpreh se vdekjet nga aksidentet janë kthyer në lajme rutinë, por bëjnë përshtypje atëherë, kur aksidentohet ndonjë person publik. Ai krahasoi gjendjen aktuale të rrugëve, me përshkrimin e një misionari amerikan, që kishte vizituar Shqipërinë, fundshekullin e 19. "Një misionar amerikan kujton për rrugën

drejt Elbasanit se 'Teksa dolëm të trotuar nga rruga e Shkumbinit u befasuam. Përpara nesh fillonte krejt papritur një rrugë e saposhtruar me kalldrëm dhe e sistemuar për bukuri. Në Elbasan morëm vesh që rruga ishte dhënë për ndërtim që para disa vitesh nga qeveria, por meqënëse paratë ishin vjedhur ca në Stamboll e ca në vilajet, sipërmarrësi ishte mjaftuar të ndërtonte vetëm copërat më të lehta'. Sot jemi të gjithë dëshmitarë të faktit se rrugët shqiptare ndërtohen ende me të njëjtën metodë",

tha Lame. Ndërkohë që kreu opozitës Edi Rama kritikoi qeverinë, kur tha se rruga Durrës-Kukës, e cila ende s'është përfunduar dhe se janë përdorur 8 standarde të ndryshme. Ai akuzoi kryeministrin Berisha se gënjen, kur thotë se janë ndërtuar 9 mijë kilometra rrugë. "Sot ne e kemi analizën e 9 mijë kilometrave të kryeministrit, që në fakt s'janë 9 mijë, por siç u theksua nga drejtuesi grupit të punës në rastin më të mirë janë 1300 kilometra dhe në rastin më të keq janë 900 kilometra. E këto 400 kilometra

diferencë midis rastit më të mirë dhe rastit më të keq, përsëri tregojnë se në çfarë shteti jetojmë, një shtet pa inventar, një shtet që nuk tregon dot një hartë masterplani të zhvillimit të infrastrukturës", tha Rama. Vrasësi më i madh në rrugë, tha Rama, është mungesa e shtetit. Gjithashtu ai është ndalur edhe në borxhin që qeveria u ka kompanive të ndërtimit. "Pjesë e dramës ekonomike të vendit është borxhi qeverisë ndaj firmave që kanë lidhur kontrata të punëve publike me qeverinë. Eshtë një borxh që shkon 100 milion dollarë dhe dhjetëra milionë të tjera të padeklaruara për shkak se firmat e ndërtimit janë marrë peng", tha Rama.

Ish-ministri i Jashtëm

Mustafaj: PD dhe PS, të trembur nga "Topi" „„„

J

TIRANE

avët e fundit Uashingtoni është kthyer në 'Mekën' e politikanëve shqiptarë. Në fillim kryebashkiaku i Tiranës Basha, më pas lideri i opozitës Rama e në fund DASH-i është vizituar nga Meta e pritet që edhe kryeministri Berisha të vizitojë këto zyra. "E gjithë kjo ka një lexim fare të qartë. Fushata elektorale ka nisur dhe siç është në traditën e politikës shqiptare, sidomos vitet e fundit, Uashingtoni është destinacioni i pashmangshëm. Por ajo që bie në sy është se lidershipi, ndryshe nga herët e tjera, këtë herë ka organizuar vizitat nëpërmjet lobimeve dhe pretekste të tjera dhe në mënyrë të natyrshme janë pritur nga

DASH, çka tregon që DASH mban një distancë të barabartë me politikanët shqiptarë", tha Mustafaj. Lidhur me akuzat dhe kundërakuzat mes palëve, Mustafaj tha se të dy liderët ndjehen të kërcënuar tashmë, sidomos nga paralajmërimi i krijimit i asaj që të gjithë e quajnë 'partia e Topit'. "Ajo parti e paralajmëruar nga zoti Oketa, pasi vetë Topi s'e ka përmendur ende, do thotë se ka shqetësuar të dyja krahët e politikës. Nga ajo që ka artikuluar Oketa, liderët e dy partive të mëdha ndjehen të kërcënuar e përpiqen ta shtyjnë drejt kundërshtarit. Të dyja sulmet ndaj këtij lajmi të paralajmëruar për partinë e Topit më duken të dobishme për këtë iniciativë politike", tha Mustafaj.

Ndërkohë që një betejë e fortë po bëhet për ish të përndjekurit dhe ish pronarët. Rama ka aktivizuar këto çështje dhe ka zhvilluar edhe tryeza me përfaqësues të tyre, Berisha nga ana tjetër s'ka mbetur pas me ligjin për ish të përndjekurit apo ndryshime ligjore për pronat. "Unë këtë e shikoj si një gur të varur në qafën e politikës shqiptare. PD e PS e ndjejnë që s'kanë zgjidhur problemet e pronave dhe ish të përndjekurve e përpiqen ta mbajnë çështjen për ta përdorur politikisht. Fushata elektorale ka nisur dhe ka nisur jashtëzakonisht herët. Fakti thotë që ka një dozë hipokrizie apo mungese realizmi tek premtimet që bëhen nga të dyja palët për këtë shtresë", tha ish-ministri Mustafaj.


4

E enjte, 29 mars 2012

POLITIKE

Tahiri: Dulen do e marr për veshi, ta shëtis në Çamëri!

D

ashamir Tahiri, deputet i Partisë Drejtësi Integrim dhe Unitet i është kundërpërgjigjur deklaratës së Vangjel Dules. Kreu i Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut një ditë më parë deklaroi se "nuk ka pasur në kohërat e demokracisë në shtetin grek asnjë krahinë me emrin Çamëri". "Çamëria" tha ai është toponim që nuk ekziston.

Në këtë mënyrë Dule argumentojë vendimin e shteti grek për të mos lejuar hyrjen në territorin e saj të shtetasve shqiptar që kanëtë shënuar në pasaportë si vendlindje Çamëri. Në reagimin e tij Tahiri shprehet se Dule duhet të shohë tabelën që thotë "Mirësevjen në Çamëri". "Nuk më ka mbetur gjë tjetër me Dulen, do ta marr

për veshi dhe ta çoj atje, ku është një tabelë që thotë "Mirësevjen në Çamëri". Ta shëtis në të gjithë Çamërinë, zotin Dule ta çoj deri te Tre gurët e zi në Prevezë ku të shikojë të gjitha fshatrat e djegura, xhamitë ku janë akoma, varret e të parëve tanë. Dhe shtëpinë e gjyshit tim", është shprehur deputeti i PDIU-së.

Letra e hapur për kryeministrin pas rrëzimit të variantit të Kuvendit

Berisha ul moshën sic propozon PS! Dëmshpërblimet, me 85 vjeç nuk na kapin gjallë Lajmi Një grup të përndjekurish politikë iu drejtua me një letër të hapur kryeministrit Berisha duke kërkuar rishikimin e vendimit të qeverisë për ngritjen e moshës së përfitimit të dëmshpë rblimit në 85 vjet. Firmëtarët i bënë thirrje që të përfillë kërkesën e PS për uljen e moshës në 70 për gratë dhe 75 për burrat „„„

TIRANE

N

jë pjesë e ish të përnd jekurve ka reaguar në lidhje me ligjin për dëmshpërblimin e tyre. Ata shprehen të revoltuar me kryeministrin Berisha, duke thënë se varianti që kanë miratuar për dëmshpërblimin e tyre, është i padrejtë. Ata i kanë nisur një letë të hapur Berishës, e cila vijon më poshtë. Zoti Kryeministër, I kemi ndjekur me shqetësim diskutimet në lidhje me ligjin për dëmshpërblimin e ish të përndjekurve që u miratua në Komisionin e Ligjeve javën e shkuar në një variant të arsyeshëm të propozuar nga Partia Socialiste. Kishim shpresuar edhe pse me rezervë në një angazhim serioz nga ana e qeverisë suaj për

t'i dhënë fund zvarritjeve në këtë drejtim. Por mbetemi të revoltuar me mënyrën sesi u argumentua nga ana juaj zmbrapsja e variantit të miratuar në Komisionin e Ligjeve. Vendimi juaj për të dëmshpërblyer menjëherë vetëm ata të përndjekur që kanë mbushur tanimë 85 vjeç, është një përpjekje krejt e lexueshme për t'i ikur përgjegjësisë që keni ndaj shtresës sonë. Jo vetëm në Shqipëri, ku jetëgjatësia mesatare arrin 72 vjeç, por edhe në vendet më të përparuara të Europës e botës, vetëm një

grusht njerëzish kanë fatin të kapin moshën 85 vjeçare.E kynumër i kufizuar reduktohet pastaj në gishtat e njërës dorë kur bëhet fjalë për të përndjekurit shëndetshkatërruar nëpër burgjet e kampet e internimit të diktaturës komuniste. Për më tepër pastaj zoti Kryeministër, qëllimi i dëmshpërblimit nuk mund të barazohet me qëllimin politik për të përfituar pushtet prej viteve të vuajtjeve e torturave të kësaj shtrese, duke thënë tjetër gjë e bërë një gjë krejt tjetër për të. Plot 45 vjet burgosje, in-

ternime e pushkatime nën regjimin kriminal të Enver Hoxhës dhe 22 vjet të tjera braktisje e nëpërkëmbje nën qeveri që me ne janë sjellë si të ishin regjime shurdhërie, përbëjnë bilancin dëshpërues të shtresës sonë sot. Ky bilanc e mbulon me turp çdo forcë qeverisëse që gjatë kësaj kohe e cila për nga gjatësia është e barabartë me gjysmën e dekadave të komunizmit -, nuk ka arritur as ta shohë problemin tonë si një çështje drejtësie sociale dhe as të ketë për të përndjekurit një politikë dinjitoze përtej interesave të veta politike. Ne ju bëjmë thirrje ta rishikoni propozimin e Partisë Socialiste për zgjerimin e bazës së përfituesve duke e ulur moshën e atyre që dëmshpërblehen menjëherë në 70 vjet për gratë dhe 75 për burrat. Kjo masë sigurisht nuk mjafton për të përmbushur detyrimin që ka në radhë të parë qeveria, por edhe shoqëria shqiptare, ndaj shtresës sonë. Por në kushtet kur qeveria nuk e ka një paketë gjithëpërfshirëse masash për trajtimin e të gjitha problematikave që lidhen me shtresën tonë, pranimi nga ana juaj i propozimit të Partisë Socialiste do të lehtësonte një numër jo të parëndësishëm të përndjekurish. E mbase do t'ju lehtësonte sadopak edhe juve vetë nga përgjegjësia e madhe që keni në raport me ta për gjithë këto vite premtimesh boshe e zhgënjimesh dëshpëruese në familjet tona.

EDITORIAL NGA

ARBEN RROZHANI

Na duhet një Akos Kertesz vijon nga faqja 1 ...pjesë. Që prej prillit 2010, me shumicën që gëzon në qeveri, Orban po rikthen Hungarinë e diktaturës, me spastrime në administratë, në emër të patriotizmit edhe mediat duhet të vetëcensurohen, pra duke mos shkruar kundër qeverisë. Akos Kertesz ka premtuar se do të kthehet një ditë kur Hungaria të bëhet demokratike, tolerante dhe humane”. Kthehemi në Shqipëri. Miku i Viktor Orban është Sali berisha, që vetëm një javë më parë shpenzonte tre ditë të çmuara për të mbështetur e për të marrë mbështetje për demokracinë hungareze dhe atë shqiptare. Ato që kryeministri hungarez po i bën këto dy vite, homologu i tij në Tiranë ka gati 7 vite që i ka kryer me kohë. Ka gjunjëzuar institucionet e pavarura, ka tredhur drejtësinë, ka vdekur jo vetëm kulturën, por edhe artin dhe ai sot pret që ai tu japë edhe bocetet për monumentet e 100 vjetorit, ka kriminalizuar admnistratën, duke graduar zyrtarët e hurit dhe të litarit, nëpunës të vegjël që janë brejtësit e fundit të zinxhirit gllabërues që ha paratë e shqiptarëve, ka mbjellë në vend klimën e terrorit ndaj çdo zëri kundër, po falimenton ditë pas dite mediet e pavarura dhe kritike ndaj qeverisë. Në 22 mars 2012, dy dekada pas ardhjes së tij në pushtet, ai ishte i vetmi në tribunën e një feste qesharake turbo-folku dhe poshtë tij flamurmbajtësit e lodhur dhe të shantazhuar të administratës shtetërore. Ishte i vetëm, sepse të tjerët ose kanë ndërruar jetë, ose janë përjashtuar si armiq të partisë. Si 22 vite më parë, vendi që ai po drejton me grusht të hekurt është më keq se ajo diktatura që de jure u rrëzua nga antikomunistët e veshur demokratë. Një vit para se ajo të binte, ne kishim Akos Kertesz-in tonë, shkrimtarin e shquar Ismail Kadare. Ikja e tij në Francë dhe azili politik që kërkoi ishin sinjali i qartë që ai sistem duhej shkallmuar dhe rregjimin e demaskoi jo vetëm pena më e shquar e njohur ndërkombtarisht, por edhe njeriu që kishte qenë deputet dhe figurë e rëndësishme e botës intelektuale të lidhur me pushtetin. 23 vite më vonë, Ismail Kadare ndan jetën mes Tiranës dhe Parisit, indiferent ndaj gjithçkaje, konformist me kohë të plotë, edhe pse me ndonjë spazmë rebelimi nga ajo e vitit 1989, siç e tregoi kur iu drejtua publikisht Lulzim Bashës për tu tërhequr nga rinumërimi, më saktë vjedha e votave për mandatin e Tiranës 10 muaj më parë. E pra na duhet një tjetër. Nëse nuk e gjejmë, jemi si hungarezi i Akos Kertesz: “gjenetikisht i nënshtruar, i lumtur ai shkrryhet në baltën e diktaturës, hungëron, gëlltit ushqimin dhe nuk do ta pranojë se do ta therin. Ai nuk do të mësojë të punojë, ai është në gjendje të ketë vetëm zili, ai e mbyt atë tjetrin, që arrin diçka me punë, studim dhe risi”. www.shqiptarja.com

Deklaratat e Spahiut

Homoseksualët, kundër edhe ambasada amerikane P

as reagimit të ashpër të Delega cionit të Bashkimit Evropian në Shqipëri, dhe Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë i është bashkuar bashkësisë ndërkombëtare, duke dënuar retorikën që nxit trajtimin diskriminues apo dhunën kundrejt individëve lesbikë, gay, biseksualë dhe transgjinorë. Në një

deklaratë të publikuar për mediat, Ambasada amerikane shkruan: "Mirëpresim deklaratat e Kryeministrit Sali Berisha, Avokatit të Popullit Igli Totozani, dhe Komisioneres Kundër Diskriminimit Irma Baraku që përkrahin të drejtat e individëve LGBT si të drejta të njeriut dhe mbështesin historinë e Shqipërisë

me tolerancën. Sekretarja e Shtetit, Hilari Klinton, ka theksuar se "përbën shkelje të të drejtave të njeriut kur njerëzit rrihen apo vriten për shkak të orientimit të tyre seksual, apo sepse nuk janë konform normave kulturore se si duhet të duken apo të sillen burrat dhe gratë." Shtetet e Bashkuara i konsiderojnë të drejtat e bashkësisë LGBT si të drejta themelore të njeriut. Besojmë që

deklaratat e qeverisë shqiptare ofrojnë një mundësi për diskutime të hapura lidhur me të drejtat universale të njeriut dhe sfidat me të cilat përballet bashkësia LGBT në Shqipëri. Mbështesim përpjekjet e shoqërisë civile, bashkësisë ndërkombëtare, organizatave LGBT, si dhe të qeverisë për ta zhvilluar një diskutim të tillë", thuhet në deklaratë. Në vazhdim Ambasada e SHBA-së

thekson se do të vazhdojë punën me shoqërinë civile, qeverinë e median në përpjekje për të promovuar këto vlera bazë e themelore. Dje Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu është takuar me aktivistë të LGBT, Avokatin e Popullit e anëtarë të bashkësisë ndërkombëtare për të ritheksuar përkushtimin e Shteteve të Bashkuara ndaj mbështetjes së të drejtave të njeriut në Shqipëri.


E enjte, 29 mars 2012

5

EKONOMI

Mbërrin në Kuvend ligji i kooperativave bujqësore

K

a mbërritur dje në shqyrtim të komisioneve parlamentare projektligji, që i hap rrugën lejimit të krijimit të kooperativave bujqësore në vend. Përfaqësuesit e ministrisë së Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit argumentuan para anëtarëve të komisionit të Veprimtative Prodhuese të Kuvendit se projektligji nxit

krijimin e shoqërive bujqësore, pasi vetëm në këtë mënyrë fermerët do të përfitonin subvencione shtetërore, fonde nga Bashkimi Evropian apo dhe lehtësi fiskale, që nuk i marrin dot individualisht. Po ashtu, projektligji parashikon edhe rregullimin e të ardhmes së prodhuesve, duke ofruar një treg më të sigurt për prodhimet e tyre.

Buxheti i shtetit nuk ka parashikuar asnjë fond për të financuar krijimin e shoqërive bujqësore. Përfaqësuesit e ministrisë u shprehën se krijimi i kooperativave është vullnetar dhe në projektligj nuk përfshihet asnjë financim. Por, sipas deputetit Eduard Shalsi, për sa kohë nuk ka financim nga buxheti i shtetit, atëherë ligji nuk pritet të ketë asnjë efekt.

Ish-ministri, kritika për ngadalësinë e Fullanit Lajmi Banka e Shqipërisë ka ndërhyrë dje, duke ulur me 0.25 për qind normën e interesit bazë. Sipas ish-ministrit të Financave Anastas Angjeli, Banka qendrore, me këtë veprim, është shumë e vonuar. Ai kritikon një lloj ngurtësie, që vihet re në aplikimin e të drejtës së BSH për të ndryshuar normën e interesit, ndërkohë që mund të ishte treguar më aktive

„„„

Angjeli: Masat e BSH shumë të vonuara "Duhet ndërhyrë më shpesh, vonesa të kota" Në foto: Profesor Doktor Anastas Angjeli, ish-ministër i Financave dhe i Ekonomisë

TIRANE

GENC KONDI

G

uvernatori i Bankës së Shqipërisë njoftoi ven dimin e Këshillit Mbikëqyrës të BSH për uljen e normës së interesit bazë në 4.25 për qind, nga 4.50 për qind, që ishte kjo shifër deri dje. Kjo masë mendohet të japë një ndikim pozitiv për ekonominë, në një kohë kur ka rënë ndjeshëm konsumi, madje po duket në horizont një rrezik i ri, ai i deflacionit. Sipas ish-ministrit të Financave Anastas Angjeli, Fullani, siç ka ndodhur shpesh vitet e fundit, po ndjek një politikë konservatore, por jo fleksibël dhe energjike Profesor Angjeli, si e vlerësoni vendimin e Këshillit Mbikëqyrës të Bankës qendrore për të ulur me 25 pikë bazë normën e interesit? Pa dyshim, është një hap pozitiv, por, fatkeqësisht, i vonuar. Do të kishte patur efekte më të mira, në rast se Banka do të vepronte më shpesh, në përputhje me situatat e krijuara në ekonominë e vendit, me instrumentin e normës së interesit bazë. Në drejtim të uljes, apo të rritjes së kësaj norme? Aktualisht, drejtimi i vetëm në dobi të ekonomisë së vendit dhe interesave të shtetit e të qytetetarëve do të ishte ulja e normës. Por, e kam fjalën më globalisht. Banka e Shqipërisë çdo muaj bën një vlerësim të tendencave të ekonomisë së vendit, në konteksin e problematikës ekonomike ndërkombëtare, si rajonale, evropiane, ashtu edhe botërore. Në një moment

të caktuar mund të vendoset për rritje të përkohshme, në një moment tjetër, rritja është e vetmja zgjidhje. Shohim se këtë vit është ndërhyrë dy herë, vitin e kaluar tri herë, por në vitin 2010 BSH e ka parë me vend të ndryshonte normën e interesit vetëm një herë, në muajin korrik, ndërkohë që kriza botërore ishte në kulm. Po kështu, në vitin 2009 BSH ndërhyn vetëm dy herë, kurse në vitin

2008 la një normë shumë të lartë, në nivelin 6.25 për qind, që nuk e ndryshoi për më shumë se 12 muaj rresht. Mendimet e ekspertëve të fushës kanë qenë se Banka duhej t'i paraprinte situatës së rënies së konsumit, të brendshme e të jashtme, e jo të vepronte pasi dukej qartë tendenca negative. Për ç'arsye mendoni se BSH nuk e ka këtë dinamikë në marrjen e ven-

nominë e vendit. Nuk kishte pse të pritej që inflacioni të shkonte pranë zeros, që të merrej masa e pritur, e uljes së normës së interesit. Duhej të merreshin masa paraprakisht.

Mund të bëjmë ndonjë paralelizëm midis politikave të bankës sonë qendrore Nuk kishte pse të me ato, të pritej që inflacioni ndjekura në vendet e të shkonte pranë tjera në këtë zeros, që të merrej periudhë? Në Shtetet masa e pritur, e e Bashkuara të uljes së normës Amerikës banka qendrore e së interesit uli shumë më shpejt normën e interesit, dimeve të saj? duke e afruar me zeron. Në Kjo varet nga fakti se është vendet e eurozonës dhe venzgjedhur një politikë tepër det e tjera të BE-së kjo ndokonservatore për t'u zbatuar, dhi më me kujdes. Rezultati ndërkohë që duhej optuar për ishte që SHBA e kaluan më një politikë më fleksibël, më lehtë dhe më shpejt situatën, dinamike. Situatat kanë ndry- ndërkohë që shumë vende shuar shumë më me shpejtë- evropiane patën dhe kanë si, në vend dhe jashtë tij dhe akoma situata të papëlqyera. përballë këtyre situatave duhet Pasi konstaton tendencat në vepruar me shpejtësi. Ven- treg, brenda dhe jashtë, duhet dimet që merr një institucion të veprosh me shpejtësi, por si Bankë e Shqipërisë kanë kjo kërkon një guxim të konefekte të rëndësishme për eko- siderueshëm.

Ecuria

Ekspertët: Shqipëria është në krizë, edhe pse nuk deklarohet zyrtarisht „„„

TIRANE

N

ë një konferencë mbi ekonominë shqiptare, të zhvilluar në Tiranë, studiuesit e ekonomisë ballkanike u shprehën se kriza greke dhe ajo evropiane do të lenë gjurmë në ekonomitë e vendeve më të vogla. Ekspertët shqiptarë thonë se kriza po sjell pasoja të drejtpërdrejta në ekonominë shqiptare, në forma të ndryshme, shpesh të padukshme. Të ardhurat nga emigrantët janë ulur, bashkë me blerjet e banesave dhe uljen e konsumit. Deputeti dhe studiuesi Selami Xhepa tha se konsumi ka rënë dhe ky vit do të jetë i vështirë. Sipas tij, ka rënie

në fondet në "cash" ose remitancat e emigrantëve, të cilat shkojnë kryesisht në ndërtim, shërbime, turizëm. Ndërsa deputeti Arben Malaj tha se rënia e rritjes ekonomike nga 6, në 3 për qind është një rënie 2-3 herë. Shqipëria duhet të lëvizë

vetë për ta përballuar krizën dhe të mos presë fonde dhe gjithçka nga Europa e Bashkuar për të mbuluar difektet e veta, shtoi ai. Dr. Gjergj Filipi tha se Shqipëria është në krizë, edhe pse shifrat e saj formalisht nuk janë nën zero, si recesion. "Rritja ekonomike 1 për qind është shumë pranë zeros, -tha ai - dhe megjithë gabimet në matje, është e lehtë të biesh nën zero". Ndërkaq, deputeti Fatos Beja deklaroi se shqiptarët i ndjekin me frikë zhvillimet në Greqi, sepse janë qindra mijëra emigrantë shqiptarë atje dhe po aq familje të tyre që jetojnë në Shqipëri me fitimet e tyre. Po ashtu shumë shqiptarë punojë në në Shqipëri në firma greke.

LAJME SHKURT

„ Ndryshim drejtuesish në menaxhimin e Vodafone

Haris Broumidis, drejtor i përgjithshëm i Vodafone Albania që prej nëntorit 2007, duke filluar nga muaji prill kalon në zyrat qendrore të Grupit Vodafone në Londër, në pozicionin e drejtorit komercial për Evropën. Në këtë rol të ri, ai do të jetë përgjegjës për përshpejtimin e zbatimit të prioriteteve komerciale të Vodafone në tregjet evropiane, përfshirë dhe Shqipërinë. Haris Broumidis filloi bashkëpunimin e tij me Vodafone në vitin 2002. Katër vitet e fundit, nën drejtimin e tij, arriti që ta bënte Vodafone Albania lider të padiskutueshëm të tregut të telekomunikacioneve në Shqipëri. Dietlof Mare është emëruar drejtori i ri i përgjithshëm për Vodafone Albania.

„ Grekët lenë qytetet, i kthehen bujqësisë

Kriza ekonomike dhe financiare ka bërë që grekët t'i drejtohen fshatit. Më shumë se një milionë e gjysmë prej tyre mendojnë të largohen nga qyteti për të jetuar në provincë, sipas rezultateve nga instituti i sondazheve ''Kapa research'' për Ministrinë e Bujqësisë. Më shumë se 68 për qind e personave të pyetur në rajonin e Athinës dhe Selanikut, dy qytetet më të mëdha në vend, theksuan se kishin parashikuar të shkonin drejt provincës, ndërkohë që 19,3 për qind kanë marrë tashmë iniciativat konkrete për një ndryshim të tillë, sipas studimit të publikuar sot në shtyp.

„ Bullgaria anulon planet për një central bërthamor

Bullgaria heq dorë nga projekti bullgaro-rus për të ndërtuar një central bërthamor në Belen, në veri të vendit, ka njoftuar zëvendësministri i Financave, Vladislav Goranov. Në vend të kësaj, do të ndërtohet një termocentral që përdor gazin natyror. Kryeministri Borisov kishte folur të hënën në telefon me presidentin e zgjedhur rus Vladimir Putin për të ardhmen e projektit të këtij centrali. Ai kishte deklaruar më parë se Sofja nuk donte ta realizonte pa një apo disa investitorë të vendeve të treta. Shoqëria gjermane "RWE", që duhet të mbante 49 për qind, ishte tërhequr nga projekti në vitin 2009.


6

E enjte, 29 mars 2012

AKTUALITET

Ä

Ä

Në foto: Vajza e madhe e familjes Kaloçi, Jana, duke puthur kurorën me lule që mban mbishkrimin “me dashuri nga vajzat”

Në foto: Shokët e klasës së vajzës së dytë të familjes Kaloçi, Albinës, duke e ngushëlluar për humbjen e mamasë

REPOR TAZH REPORT AZH/ Çfarë ka ndodhur dje në mortin e familjen Kaloçi

Vajza e Leonorës: Ia hiqni unazën, e dua unë E vogla: Shko e qetë, do ndjekim këshillat e tua Lajmi Shtëpinë e Leonora Kaloçit e ka pushtuar zija. Dy vajzat, dhe babai i tyre përqafojnë vazhdimisht njeri-tjetrin dhe mes lotëve mundohen t'i japin kurajo secilit për të përballuar gjëmën. Jana, vajza 17vjeçare ka këmbëngulur që unazën e martesës që e ëma mbante në gisht, t'i mbesë asaj, si një shenjë premtimi që mamaja dhe të dy bijat do të jetë gjithmonë pranë njëra-tjetrës. „„„

TIRANE

Në foto: Të afërm duke ngushëlluar vajzën e madhe të Leonorës

ESMERALDA KETA

D

y vajzat e Leonorës i kanë qëndruar gjatë gjithë natës te koka. Ata kanë marrë pjesë në të gjitha ceremonitë private të fatkeqësisë dhe janë kujdesur që ta veshin të ëmën e tyre sa më bukur. Madje vajza e vogël, Albina, pasi e ka puthur në ballin e ftohtë nga plumbi i pistoletës, i ka dhënë edhe një premtim të ëmës Një nga të afërmit e familjes që ka marrë pjesë në këtë moment, na tregon edhe për premtimin e vajzës 15-vjeçare. "Pasi e bëmë gati dhe e futëm në arkivol, vajza e vogël vajti e puthi në ballë dhe i bëri edhe një premtim. I tha: Shko e qetë mami. Unë të premtoj se të gjitha ata këshilla që më ke dhënë ti do i ndjek",- na tregon e afërmja e 44-vjeçares, Leonora Kaloçi. Më tej ajo na tregon se vajzat ende janë si të hutuara nga ajo që u ka ndodhur dhe nuk i kuptojnë mirë përmasat e së keqes që u ka rënë mbi kokë. "Tani ata nuk e kuptojnë se çfarë u ka ndodhur, se shtëpia është plot, u kanë ardhur shokët e shoqet, por kur t'u ikin njerëzit...dhe kur ta shikojnë

KOLEGET

Shoqet e Leonorës: Ende nuk e kemi marrë veten

D

je në mëngjes, punonjëset e bankës greke janë rikthyer sërish në punë. Por asgjë nuk ishte më si një ditë më parë, ngjarja e mesditës së të martës ka lënë gjurmë të thella tek ata. Njerëzit kureshtarë kanë qenë të shumtë dje në mëngjes përpara bankës ku ka ndodhur ngjarja fatale. Njëra prej punonjëseve të bankës, shoqe me Leonorën na thotë se i duket e pabesueshme e gjithë çfarë ka ndodhur. "Nuk arrij të qetësohem. Ende më dridhen këmbët dhe mezi po qëndroj në këmbë. Unë sa kisha ngrenë drekë dje me Leonorën, dhe po të kisha qenë ulur në vendin tim plumbi do më kishte kapur edhe mua, sepse një plumb ka kaluar pikërisht sipër karriges sime. Nuk di se çfarë të të them. Unë i kam rrobat e Leonorës aty, të palosura. Nuk di se ku t'i çoj ata rroba. Kjo që ndodhi është e pabesueshme për ne të gjithë", - na thotë më tej kolegia e Leonorës, që rreth drekës do të shkojë për t'i dhënë edhe lamtumirën e fundit shoqes, me të cilën ndante bisedat e përditshme. shtëpinë bosh, do ta kuptojnë me të vërtetë se çfarë e keqe e madhe u ka ndodhur", - na thotë më tej ajo.

UNAZA E MARTESËS

Por rreth mesditës, ndërsa afrohej ora për përcjelljen e fundit, gratë e rrethit familjar

të Leonorës ishin të shqetësuara. Donin t'i hiqnin së ndjerës unazën e martesës që ajo mbante në gisht, por e kishin të pamundur, pasi i ishin fryrë gishtat shumë. "Na e ka kërkuar Jana, vajza e madhe. Ka që në mëngjes që na e kërkon. Na tha: E dua unë unazën e mamit, do ta mbaj gjithmonë me vete si një kujtim të përjetshëm nga mami unazën e saj". Por ne nuk dimë se si t'ia heqim pasi gishtat i janë fryrë shumë", - na thonë të afërmet e Leonorës, të cilat më në fund kanë kërkuar ndihmën e atyre që merren me punime floriri, për t'i hequr unazën e besnikërisë së përjetshme, Leonorës nga gishti. Janës, vajzën e madhe të familjes Kaloçi, të cilët kanë ardhur nga Skrapari vetëm katër vite më parë, i qëndrojnë pranë shokët dhe shoqet e saj të klasës së XI/3 të gjimnazit "Çajupi". Ata nuk i ndahen për asnjë çast. I japin zemër, e ngushëllojnë, qajnë bashkë me të për humbjen e papritur, i fshijnë lotët dhe i ledhatojnë kokën. Por duket se asgjë nuk mund t'ia zëvendësojë 17vjeçares mamanë, që dje e përcolli në banesën e fundit. Madje herë pas here ajo largohet dhe ndalon te kurorat me lule, mbi të cilat është shkruar "Me shumë dashuri nga vajzat". I puth, i rregullon dhe shpërthen sërish në të qara të papërmbajtura, por përpiqet të frenojë lotët sapo shikon motrën e vogël, Albinën.

PËRCJELLJA E FUNDIT

Në momentin që arkivoli me trupin e pajetë të Leonorës del nga shtëpia e tyre e ngrohtë, për t'iu drejtuar në varrezat e Tufinës, vajza e madhe qëndron në hyrje të pallatit. E ndërsa trupi i pajetë i së ëmës i kalon para këmbëve, ajo nis e fërkon kraharorin që duket sikur po i del nga vendi, por nuk e jep veten. Nxiton të përqafojë të atin, i cili nuk e mban veten fare. E përqafon dhe i pëshpërit në vesh mes lotëve dhe sërish përqafojnë njëri-tjetrin duke i hapur rrugën makinës së funeralit që drejtohet drejt varrezave të Tufinës.

Në foto: Ceremonia e lamtumirës e Leonora Kaloçit, (në rreth) Arbeni, bashkëshorti i saj

Fqinja

Ishte e përkryer, paratë që shpëtoi t'ua japin vajzave „„„

TIRANE

L

eta është komshia e katit të gjashtë, së cilës duket se do i mungojë më shumë Leonora. "Ishte grua zonjë, e sjellshme, e kulturuar. Jetonte me hallet e të tjerëve. Edhe punën e bënte me merak të madh. Më thoshte gjithmonë: kam frikë se mos bëj ndonjë gabim te puna dhe më dalin paratë mangut. Dhe ajo e zeza për ata para u vra, që nuk ishin as të sajat", - na tregon Leta. Ajo na rrëfen edhe momentet e para kur e morën vesh se çfarë kishte ndodhur. "Na erdhi si bombë! Më dukej e pamundur që ajo të kishte vdekur. Unë madje isha e para që i vajta në shtëpi dhe fillova ta bëj gati shtëpinë për ceremoninë mortore. Më dukej e pabesueshme që po e bëja këtë gjë për Norën. E pinim çdo ditë kafenë bashkë. Ishte e përkryer! Çfarë të them, ka ngelur vetëm të them "Ruaje o zot njeriun e mirë". Edhe sot më duket e habitshme. Jam si në një ëndërr" - na thotë më tej ajo. Komshia e Leonorës na tregon se ajo ishte shumë e lidhur edhe me

Leta, komshia e Leonorës bashkëshortin. "Po çfarë dashurie që kishte për Arbenin dhe sa mirë që shkonin. E merrja në mëngjes herët në telefon për të pirë kafenë. Më thoshte: sot po zbres me Benin te puna, do shkoj pak më herët dhe do e pi kafenë me të", më thosh dhe qeshte. Dje erdhi drejtoresha e bankës dhe tha se lekët i shpëtoi Leonora: po ajo e shkreta e pagoi me jetën e vet, atëherë banka le t'ua hedhë në llogari dy vajzave të saj, se ata janë para të lara me gjakun e së ëmës së tyre", - na thotë Leta, e cila nuk di se çfarë të thotë më parë për Leonorën.


E enjte, 29 mars 2012

7

AKTUALITET

Tufinë, ceremonia e varrimit të Leonora Kalocit

Q

indra bankierë, familjarë dhe të njohur të 43 vjeçares Leonora Kaloci, kanë marë pjesë dje në ceremoninë e varrimit në varrezat e Tufinës. Arbeni, bashkëshorti i viktimës dhe dy vajzat e tij përpiqeshin të respektonin të pranishmit që kishin ardhur në ceremonine e varrimit, duke e fshehur dhimbjen e madhe që i ishte shkaktuar nga vdekja e parakoshme dhe

tragjike e Leonora Kalocit. Mes të pranishmëve në ceremoninë ne varrimit ishin dhe nxënësit e shkollës "Ramazan Jarani" të cilët i ishin bashkuar dhimbjes së shoqes së tyre, e cila kishte humbur nënën e saj. Në varrim kishte dhe prani të efektivave të policisë Private "Oktapus Security" të cilët mësohet se kanë në ruajtje filialet e bankës NBG. Të pranishmit në vendin e ngjarjes,

kanë kërkuar që shteti të kapë sa më parë autorët e krimit, pasi vrasja e Leonorës sipas tyre tregon edhe një herë tjetër se në këtë vend çdo ditë vashdohet të vriten njerëz të pafajshëm. Gjithashtu të afërmit kanë kërkuar nga banka që ti sigurojë një punë bashkëshortit të viktimës dhe ti japë një ndihmë ekonomike, për shkak të ritjes së dy vajzave që tashmë mbetën jetime.

Leonora Kaloci u fsheh poshtë banakut, tentoi të ikë

Në 38 sekonda, vret arkëtaren plagos rojen

Reagimi

Bankat: Policia të kapë kriminelin

Roja, me 2 krahë të thyer rezikon paralizën „„„

S

TIRANE

hoqata e bankave që ushtrojnë aktivitetin e tyre në Shqipëri ka reaguar për vrasjen e arkëtares Leonora Kaloci. Sipas tyre kjo është një ngjarje e trishtuar për të gjithë komunitetin bankar në Shqipëri. Sipas informacionit të deritanishëm, në agjencinë bankare të sulmuar ishin marrë të gjitha masat e nevojshme të sigurisë, dhe punonjësit kanë ndjekur të gjitha procedurat standarde duke mos paraqitur rezistencë ndaj grabitësve. Shoqata Shqiptare e Bankave, në emër të të gjitha bankave anëtare, dënon ashpër veprimet brutale dhe kriminale, dhe i bën thirrje Policisë së Shtetit për të vepruar në mënyrë të shpejtë dhe efikase për gjetjen dhe kapjen e kriminelëve.

ELTON QYNO

Roja Skënder Elmazi

Vrasësi, Leonora iu lut të mos e gjuante, do jepte lekët „„„

TIRANE

Zoti Elmazi rreth çfarë ore është sulmuar banka ditën e martë? Ora 15:10 ka qenë jo më shumë sepse pak çaste përpara sulmit pashë dhe orën sa kishte shkuar për shkak se rreth atyre momenteve bëhet dhe procesi i mbylljes së degës së bankës. Ju keni marrë dy plumba një në krahë dhe një në shpatull, në ç'rrethana u goditët? Unë kam qenë brenda derës kryesore hyrëse të bankës. Kam qenë në krah të djathtë të derës përbri saj rreth dy metër distancë nga dera. Plumbin e parë e kam marrë në krah pasi hajduti më gjuajti nga ana tjetër e xhamit. Sa veta ndodheshin në bankë në atë moment? Unë, punonjësja që u vra, drejtuesi i degës dhe një tjetër punonjës, pra katër ishim gjithsej. Pasi hyri në bankë hajduti çfarë ndodhi? Ai ka hyrë rrufeshëm dhe unë kam qenë i ulur në gjunjë pasi plumbi në krahë më solli këputje dhe po më dilte shumë gjak.Porsakahyrëtederahajduti dukemëparëmuanëgjunjëdhe me kurriz nga ai më ka goditur

me plumbin e dytë që e mora në shpatull dhe më depërtoi gjithë kraharorin fatmirësisht pa dëmtuar shumë organe jetësore. Pasi mora dhe plumbin e dytë rashë komplet në tokë dhe nisi të më dilte edhe më shumë gjak për më tepër nisa të humb kontaktin me realitetin dhe tëmëmjegullohejshikimidhedëgjimi, por prapë kam qenë në gjendje koshience pasi ende nuk më kishin shteruar forcat. Po arkëtarja në ç'rrethana u godit? Nuk e di me saktësi pasi nuk e kam parë me sy, por diçka kujtoj. Pasi më gjuajti mua, hajduti nisi të bërtasë për lekët dhe të përmendte fjalë presioni dhe kërcënime. Mbaj mend që arkëtarja i ka thënë: "Aman se ti jap unë të gjitha lekët, merri të gjitha vetëm mos na gjuaj". Këtë e mbaj mend mirë se e kam fiksuar si moment. Por më pas se ç'ndodhi nuk di ta them se kishte ulërima, panik dhe të shtëna dhe unë isha i shtrirë përmbys. Si e more vesh për arkëtaren që ishte goditur? Po sapo doli hajduti unë jam kthyer nga ana tjetër. Nisa të çohem duke u mbajtur dhe te muri. Aty e kam parë të shtrirë arkëtaren por s'e dija në çfarë gjendje ishte e plagosur apo e vdekur. Kam dalë zvarritur te dera dhe një taksist më ka marrë dhe më çoi në spital.

I

kanë mjaftuar 38 sekon da personin që hyri në fil ialin "NBG Bank" që ndodhet në zonën e Xhamllikut, për të ekzekutuar me armë zjari arkëtaren Leonora Kaloci dhe plagosur rojen e bankës Skënder Elmazi. I riu nuk ka pritur të marë as paratë, të cilat ishin dhe qëllimi kryesor i futjes në bankë, por ka qëlluar direkt në drejtim të rojës duke shfaqur shënja agresiviteti edhe për punonjësit e tjerë të bankës. Sapo i është afruar banakut ku ndodhen punonjësit e arkëtimit, autori i krimit i ka drejtuar armën, shtetases Leonora Kaloci, dhe më pas i ka hedhur një qese të zezë në Leonora duar. Me britma të forta ai i ka Kaloci pohuar: …mbushe qesen…, ndërkohë që nga ana tjetër viktima, 43 vjeçaria Kaloci ka rëmbyer qesen dhe është ulur poshtë banakut të arkëtimit. të treguar i pa mëshirshëm Me shpresën se arkëtarja ishte duke e qëlluar me dy plumba duke mbushur qesen me para, pas shpine. Pas kësaj autori ka autori i ngjarjes ka qëndruar i dashur të largohet, por ka qënë qetë për disa sekonda, duke sërisht roja i bankës ai që ka parë vetëm majtas dhe djath- tentuar ta ndalojë duke i zënë tas. Mirëpo kur ka vënë re se derën. Autori edhe në këtë rast arkëtarja nuk ka dalë nga banaku, atëherë ai është zg- Me britma ai i ka pohuar: jatur mbi banak për …mbushe qesen…, të parë veprimet e Leonora Kalocit. ndërkohë që nga ana Nga sa mësohet kjo tjetër viktima, 43 vjeçaria e fundit nuk i është bindur fare urdhërit Kaloci ka rëmbyer qesen të autorit të krimit, dhe është ulur poshtë por përkundrazi duke u strehuar banakut të arkëtimit poshtë banakut ka tentuar të arijë tek dera e ndaljes me qëllim, ska kursyer plumbat duke e shmangien e grabitësit. Këto qëlluar sërisht në krahun lëvizje janë vënë re nga perso- tjetër, çka ka sjellë rëzimin në ni i armatosur që sapo kishte tokë të 53 vjeçarit Skënder Elplagosur me një plumb rojen e mazi. Pas kësaj, ai ka mundur policisë Skënder Elmazi. Sapo të dalë nga ambjentet e ka parë tentativën për tu lar- bankës duke u larguar me guar të arkëtares, grabitësi ësh- shpejtësi në rrugicat e lagjes.

GODIDJE PA PARALAJMËRIM

Nga verifikimet e kamerave të sigurisë të jashtme dhe të brendshme të bankës, ka rezultuar se personi ende i paidentifikuar, sapo ka ngjitur shkallët që të çojnë në hyrje të bankës NBG, dhe ka qëlluar pa paralajmërim policin privat të kësaj banke. Një plumb i vetëm i ka përshkuar krahun, ndërkohë që 53 vjeçari Elmazi është rëzuar në tokë. Pas kësaj kamerat tregojnë se autori ka hyrë në brendësi të bankës duke u drejtuar në banakun e arkëtimit, ku ka hedhur një qese në duart e arkëtares me qëllim që ajo tia mbushte me para. Sipas policisë së Tiranës, e gjithë skena ka ndodhur vetëm 38 sekonda, kohë kjo që ka mjaftuar për të vrarë arkëtaren Kaloci dhe plagosur shtetasin Skënder Elmazi. Nga hetimet paraprake, policia ngre dyshime të forta se autori mund të jetë person që

frekuenton lojërat e fatit (Kazinotë) dhe që i nevojiten së tepërmi shumat financiare. Ndërkohë që një tjetër mundësi është se autori mund të jetë me probleme psiqike, pasi hap zjar në mënyrë të ftohtë ndaj personave që tenton ti grabisë.

ROJA JASHTË REZIKUT

53 vjeçari Skënder Elmazi i është nënshtruar dje një ndërhyrje kirurgjikale në dy krahët e tij të plagosur. Sipas mjekëve operacioni ka dalë me sukses, por ka shumë rezik që roja i bankës të mbetet i gjymtuar për shkak se plumbat i kanë thyer kockat. Gjatë ditës së djeshme Skënder Elmazi ka qëndruar i shtruar në dhomën nr.3 të spitalit Ushtarak, ku ishte i shoqëruar nga miqtë dhe familjarët e tij. Pritet që shumë shpejt ai të japë dhe një dëshmi të dytë për ekspertët e grupit hetimor, të cilët momentalisht janë duke hetuar rrethanat e ngjarjes.


8

E enjte, 29 mars 2012

EKONOMI TREGTIA ME PAKICË

BILANCI I GREQISË

Tregtia me pakicë në Shqipëri ka shënuar një rritje tepër modeste, prej vetëm 0.2 përqindësh, gjatë tremujorit të fundit të 2011-ës, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Sipas shifrave zyrtare të INSTAT-it, indeksi i volumit të shitjeve në këtë tregti, krahasuar me tremujorin paraardhës, është rritur 6.8 për qind. Rritje të ndjeshme kanë karburantet

Deficiti tregtar i Greqisë për muajin janar ka rënë me 29.1%, pasi konsumi i brendshëm është zbehur. Sipas të dhënave paraprake të Institutit të Statistikave në Greqi, vlera e përgjithshme e importeve për janarin, duke përjashtuar produktet e naftës, arriti në 2.23 miliardë euro. Në krahasim me 2011-ën, ka rënie 15.6%. Eksportet kanë shënuar, ndërkohë, një rritje vetëm 1%

Pajtim Bello denoncon shkeljet nga qeveria Lajmi Ish-zëvendësministri i Ekonomisë, Pajtim Bello, deklaroi dje për median se privatizimi i Albpetrolit në formën aktuale, me shitje 100 për qind të aksioneve, është i pajustifikuar ekonomikisht, por dhe ligjërisht

„„„

Albpetroli, një “çek i bardhë” për qeverinë "Prapaskenat do t'i marrim vesh më vonë"

?

TIRANE

GENC KONDI

STRATEGJIA

"E parë në tërësi, është e pajustifikuar dhe nuk ka asnjë lloj arsye që të bëhet ky privatizim, përveçse të mendojmë që në këtë privatizim ka disa lloj prapaskenash, të cilat shqiptarët do t'i shohin gradualisht, në procesin e privatizimit. Kjo, pasi të gjithë e morën vesh që është i vetmi rast, kur do të shiten 100 për qind të aksioneve, sikurse nuk ka ndodhur kurrë në sektorin strategjik", tha Bello.

KONTROLLI

Pak ditë më parë, ministri i Ekonomisë, Nasip Naço, deklaroi se shteti nuk mund të kontrollojë marrëveshjet ekzistuese koncensionare, të dhëna për vendburimet e naftës. Pajtim Bello tha se, pas kësaj deklarate, ministrit dhe qeverise nuk i mbetet tjetër, veçse të japë doreheqjen. "Të deklarosh një gjë të tillë, duhet të pranosh se ke humbur kontrollin në fushën që drejton, pra vetë ministri e ka humbur, por e ka humbur edhe qeveria. Kontrolli humbet në dy raste, ose kur ministri është i paaftë, ose kur trysnia politike dhe interesat që rrinë pas politikës janë shumë të forta. Mund të

PYETJE PERGJIGJE

Pse është vendosur që të shiten 100% të aksioneve, ndërkohë që për ARMO-n shteti mbajti një kuotë të caktuar?

„

M

e shitjen e gjithë ak sioneve të ndërmar rjes së fundit shtetërore të naftës një subjekti privat, ligjërisht hidhet një hap i gabuar, sepse fushat e dhëna në marrëveshjet koncensionare të Albpetrolit quhen të privatizuara. Pra, quhen të privatizuara si asete, që janë dhënë në përdorim edhe fushat, por nuk janë shitur fushat, siç shiten në këtë rast. Ka deklaruar kështu dje për Top Channel ishzëvendësministri i Ekonomisë Pajtim Bello, një njohës i mirë i procesit të privatizimeve në vend.

LAJME SHKURT

Në foto: Puset e kompanisë Albpetrol

ndodhin të dyja, të koordinuar këta faktorë dhe, me sa duket, në këtë rast janë edhe paaftësia, edhe trysnia politike", tha Bello.

DYSHIMET

Sipas Bellos, shitja e Albpetrolit pa specifikuar vendburimet është një rast pa precedent, që lidhet me prapaskena politike apo përfitime të dyshimta. "Siç u pa në Kuvend, u votua një aneks, në një letër të bardhë, pra një aneks i pash-

kruar, që shtohej në ligj, aneksi C. Këtu kulmon një degjenerim politik institucional i maxhorancës dhe i vetë Parlamentit, sepse është si t'i japësh një çek të bardhë dikujt që ta përdorë. Aneksi C është një çek i bardhë për ministrin, për qeverinë apo për dike, që pret të marrë 100 për qind të aksioneve të Albpetrolit", tha Bello.

ÇMIMI

Me një Vendim të Këshillit të Ministrave, vlera e 100

për qind të aksioneve të kompanisë shtetërore të naftës Albpetrol, shpallej në masën totale prej rreth 94.5 milionë eurosh. Kjo shifër është shumë më e vogël se të gjitha vlerësimet e bëra nga vendasit e nga ndërkombëtarët. Por, qeveria ka thënë se blerësi do të fitonte edhe të drejtat që lindin nga marrëveshjet koncensionare të lidhura nga Albpetroli në emër të shtetit, që rritin vlerën e kompanisë.

Kësaj here kjo kushtëzohet nga nevoja e jashtëzakonshme për fonde që ka qeveria, kur po ulen të ardhurat dhe duhet të ulet edhe borxhi shumë i madh publik. Edhe aksionet e ARMO-s shteti i hoqi nga vetja 100%. Në vende të tjera, në sektorë strategjikë, si nafta, shteti gjithnjë mban një kuotë të mirë, edhe vendimmarrëse

Pse do të ishte mirë që shteti të mbante ëpr vete kuotë të konsiderueshme aksionesh në naftë?

„

Si në të gjithë energjetikën, më mirë është që shteti të kontrollojë çdo situatë që mund të krijohet, pasi ndërmarrjet private mund të bien në dorë edhe të dikujt që vepron kundër interesave të një vendi

„ Reuters: Shqiptarët po e braktisin Greqinë

Në dy dekadat e fundit Greqia fqinje ka qenë si një magnet për shqiptarët, të cilët kaluan kufirin në kërkim të punës më të mirë dhe mundësitë e biznesit. Ka mbi një gjysmë milionë shqiptarë ligjërisht të regjistruar që jetojnë në Greqi, edhe pse shumë mendojnë se shifra reale është shumë më e lartë. Për vite të tëra ata kanë dërguar para në shtëpi për të mbështetur familjet e tyre në Shqipëri. Por tani paratë dhe njerëzit kalojne në drejtim të kundërt. Rreth 15 për qind e 500.000 shqiptarëve të regjistruar janë kthyer në shtëpi, që kur kriza filloi, duke shpresuar për të gjetur punë, edhe pse papunësia zyrtare në Shqipëri është 13,4 për qind, deklaron agjencia Reuters

„ Fatkeqësitë natyrore, humbje për siguruesit

Grupi i sigurimeve Lloyd's në Londër ka shpallur humbje masive për vitin 2011, si vit rekord për shkak të katastrofave. Kompania tha se ka shënuar humbje prej 824 milionë dollarësh vitin e kaluar. Lloyd's tha se në vitin 2011 u bënë kërkesat më të mëdha gjatë një viti në historinë 324-vjeçare të kompanisë. Në vitin 2010 ky grup i sigurimeve kishte deklaruar një fitim 2.2 miliardë dollarë. Lloyd's tha se kërkesat kryesore për pagesa të dëmeve ishin bërë pas vërshimeve në Australi, pas tërmetit në Zelandën e Re, pas tërmetit dhe cunamit në Japoni dhe pas përmbytjeve në Tajlandë

Projektligji

Kalojnë nenet e Gjykatës Administrative „„„

K

TIRANE

omisioni kuvendor i Ligjeve vijoi dje shqyrtimin dhe miratimin konsensual të projektligjit për Gjykatën Administrative, që është parashikuar të votohet në seancë plenare pas pak javësh. Një nga pikat që shkaktoi diskutime në komision ishte ajo për trajtimin e kontratave administrative, që pritet të zënë një pjesë të rëndësishme të punës së kësaj gjykate të re. Propozimi i socialistëve që çështjet e karakterit kontraktual për punët publike, prokurimet apo licensimet të kalonin për shqyrtim në Gjykatën Administrative, nuk gjetën konsensusin e demokratëve me argu-

mentin se çështje të këtij karakteri trajtohen nga Kodi Civil. Pavarësisht qëndrimeve të ndryshme për këtë pikë, në komision u ra dakort për miratimin e nenit, i cili parashikon se Gjykata Administrative mund t'i adresojë çështjet, për të cilat nuk ka kompetencë, tek strukturat përkatëse, duke kërkuar nga ato trajtimin e tyre brenda një afati të caktuar. Një nga pikat kryesore që pritet të shkaktojë diskutime është ajo e afatit të trajtimit të çështjeve në Gjykatën e Lartë, një kërkesë kjo e artikuluar së fundmi edhe nga vetë biznesi. Në total, janë miratuar dje nëntë nene, ndërkohë që u njoftua se do të

vijojë në ditët që pasojnë shqyrtimi i neneve të tjera. Pas miratimit në parim, rruga për krijimin e këtij institucioni, që është një parakusht për në BE, duket se nuk ka pengesa të tjera. Ndërkohë, me një VKM të miratuar dje në qeveri, është vendosur një kufizim i pjesëmarrjes së personave publikë në bordet e më shumë se dy ndërmarrjeve me pronar shtetin. Në Vendimin aktual është shtuar edhe formulë: "Funksionarëve politikë, nëpunësve civilë dhe punonjësve të administratës shtetërore u ndalohet pjesëmarrja, me të drejtë pagese, në më shumë se dy borde apo komisione të ndryshme të njësive të qeverisjes qendrore".


E enjte, 29 mars 2012

AKTUALITET

Kapen me drogë dy studentë të universitetit të Gjirokastrës

D

y studentë të Universitetit "Eqrem Çabej" në Gjirokastër janë arrestuar teksa transportonin 3 kg marijuanë nën sendiljen e autobusit të linjës Berat-Volos. Policia e Gjirokastrës informoi se të mërkurën rreth orës 03:00 të mëngjesit në aksin rrugor Gjirokastër-Tepelenë, në vendin e

quajtur "Uji i Ftohtë" në Tepelenë gjatë kontrollit të ushtruar në autobusin e linjës "Aleuro Trans", të linjës Berat-Volos, me drejtim lëvizje për në Berat u sekuestruan në sendiljen me nr. 31 dhe 32 nga një çantë e vogël dore me pako të mbushura me drogë. Dy çantat u përkisnin dy shtetasve Altin Grosha

dhe Flamur Tema, të ulur në këto sendilje të autobusit. Sipas policisë, në çantën e dorës që i përkiste shtetasit Flamur Tema, u gjetën dy pako cilindrike me marijuanë që peshonin plot dy kilogramë. Ndërsa në çantën e dorës që i përkiste shtetasit Altin Grosha, u gjet një pako me drogë që peshonte 1 kilogramë.

Zbardhet operacioni i policisë së Tiranës për 1.5 kg kokainë Lajmi Dy gjentë të policisë me pseudonimin "Gerti" dhe "Tika" kanë future në kurth Aleksandër Budon dhe Selaudin Bajaramin, të cilët shpërndanin kokainën e cilësisë së parë në zona të ndryshme të Tiranës. Agjentët janë infiltruar si blerës të drogës, dhe më pas kanë bërë arrestimin e dy pronarëve të 1.5 kg kokainë.

„„„

Kapja e kokainës, dy agjentët ishin blerës "Tika" dhe "Gerti", futën në kurth dy biznesmenët

TIRANE

ELTON QYNO

B

iznesmenët Aleksandër Budo dhe Selaudin Ba jrami, kanë rënë në çarkun e policisë, pasi dy agjentë të sektorit kundër narkotikëve janë infiltruar si persona që shfaqnin interes për blerjen e drogës. Agjentët me pseudonimin "Gerti" dhe "Tika" kanë arritur të infiltrohen brenda grupit, madje të shkojnë deri aty sa të kontaktojnë direkt me poseduesit e kokainës, duke i kërkuar Aleksandër Budos dhe Selaudin Bajramit që këta të fundit ti shisnin një sasi lëndë narkotike prej rreth gjysëm kilogrami. Palët kanë negociuar për çmimin e kokainës, ndërkohë që nga ana tjetër dy

Në foto: Droga e sekuestruar nga policia

shtetasit Aleksandër Budo dhe Selaudin Bajrami, akuzuar për veprën penale të "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve" të parashikuar nga neni 283/2 të Kodit Penal, nga ana e prokurorisë është kërkuar vleftësimi si i ligjshëm të arrestit në flagrancë dhe caktimi i masës së sigurimit personal atë të "Arrestit në Burg" parashikuar nga neni 238 i Kodit të Procedurës Penale. Mbi bazën e materialit të ardhur nga Drejtoria e PoliNë momentin që do të bëhej cisë së Qarkut Tiranë nga ana e shkëmbimi në sheshin "Avni Prokurorisë ka filRustemi" kanë ndërhyrë luar procedimi petë vitit 2012 në oficerët e policisë gjyqësore të nal ngarkim të shtetacilët kanë sekuestruar drogën sit Aleksandër Budo. Nga aktet procedues rezulagjentët e policisë kanë arritur ton se më datë 06.03.2012 të sigurojnë euro falco për të Prokurori ka autorizuar blerblerë drogën. Të gjitha vep- jen e simuluar të lëndës narkorimet hetimore janë lejuar me tike prej personit nën hetim urdhër të prokurorit, i cili ka duke ngarkuar dy punonjës autorizuar agjentët të mbanin policie nën mbulim të prezannë vëzhgim dhe hynin në dis- tuar me emrat "Gerti" dhe kutime për blerjen e drogës "Tika". Në kuadër të hetimit nga shtetasit e arrestuar. Ven- janë kryer dhe autorizuar edhe dimi i gjykatës së Tiranës që përgjime në vende publike si cakton masën e sigurisë prej edhe vezhgimi i bashkëpunë30 ditë në burg për dy person- torit të të dyshuarit Selaudin at e arrestuar, nuk tregon se Bajrami. Nga raporti i vëzhnga e ka prejardhjen lënda gimit të datës 08.03.2012 renarkotike, por sasia e drogës zulton se rreth orës 19:15 perkishte si destinacion tregun soni nën hetim Selaudin Bavendas, kryesisht shpërndar- jrami është takuar me bashjen e saj në persona VIP. këpunëtorin e tij Aleksandër VENDIMI I PLOTË Budo në një lokal llotarie në Në vijim të proçedimit pe- rrugën e "Dibrës". Më pas ata nal të vitit 2012 në ngarkim të kanë shkuar në një lokal të

quajtur "Korça" në rrugën "Luigj Gurakuqi" ku personi nën hetim Aleksandër Budo i ka dhënë bashkëpunëtorit të tij Selaudin Bajrami një qese kartoni me mbishkrimin "Nokia" dhe më pas kanë shkuar në shtëpitë respektive. Më datë 10.03.2012 rreth orës 12:00 personi nën hetim Selaudin Bajrami ka dalë nga shtëpia e tij dhe ka takuar bashkëpunëtorin Aleksandër Budo. Më pas ai është nisur për të takuar personin e prezantuar me emerin "Gerti" me qëllim shitjen e lëndës narkotike. Në momentin që do të bëhej shkëmbimi në sheshin "Avni Rustemi" kanë ndërhyrë oficerët e policisë gjyqësore të cilët kanë sekuestruar lëndën narkotike e futur në një kuti kartoni me mbishkrimin "Nokia". Pas peshimit kjo lëndë me ngjyrë të bardhë e dyshuar si kokainë rezultonte të ishte 528.6 gramë. Më pas është ushtruar kontroll në banesën e personit nën hetim Aleksandër Budo dhe në një sobë të vjetër janë gjetur 9 qese farmaceutike të mbushur me lëndë të dyshuar si lëndë narkotike e llojit kokainë në sasinë 382 gramë. Gjithashtu brenda një kove plastike me mbishkrimin "Perfetto" kanë gjetur dy qese plasmasi e mbushur me pluhur të bardhë e dyshuar si kokainë në sasinë 620 gramë. Pas peshimit të përgjithshëm të gjithë sasisë lënda e sekuestruar është 1.5 kilogramë. Pas kryerjes së veprimeve hetimore në vendin e

9

ta çmon se ndalimi është bërë i ligjshëm e konform neneve 251 e 252 të K.Pr.Penale. Lidhur me caktimin e masës së sigurimit, Gjykata mban parasysh kushtet e kriteret e përgjithshme e të veçanta të parashikuara nga nenet 228, 229 e 230 te K.Pr.Penale. Në këtë kuadër pas analizës së kushtit të parë të parashikuar nga nenin 228 i Kodit të Procedures Penale "fumus commissi delicti" të dyshimit të arsyeshëm e mbeshtetur në prova për kryerjen e vepres penale nga shtetasit Aleksander Budo dhe Selaudin Bajrami, gjykata konkludon se edhe kushti i dytë i përgjithshëm të parashikuar nga ky nen për masën e sigurimit të kërkuar nga Prokuroria dhe konkretisht ate të "Arrestit ne burg" me afat 30 ditor rezulton të jetë e provuar nga materiali i depozituar në dosjen e vlerësimit të masës. Nga kryerja e veprimeve hetimore si dhe duke parë rrezikshmerinë shoqërore veprës dhe të autorëve, përhapjen e kësaj vepre, me

ngjarjes është kryer arrestimi në flagrancë të shtetasit Aleksandër Budo dhe Selaudin Bajrami për të cilët ekziston dyshimi i arsyeshme se kanë konsumuar veprën penale të "Prodhimi dhe shitja e narkotikeve" të parashikuar nga neni 283/2 të Kodit Penal. Siç vërehet nga gjithë materiali proçedues i paraqitur e në veçanti ; Informacion për referimin e veprës penale, Proces verbal i kapjes në flagrancë të të dyshuarve Ale- Është ushtruar kontroll në ksandër Budo dhe banesën e personit nën hetim Selaudin Bajrami, Proces verbal për Aleksandër Budo dhe në një sekuestimin e sobë janë gjetur 9 qese farmaprovës materiale datë 10.03.2012, ceutike të mbushur me kokainë raportet e vëzhgimit të policisë gjyqësore, Autorizim për bler- qëllim kryerjen e veprimeve të je të simuluar, përgjimin dhe tjera hetimore dhe konkretisht vëzhgimin në vende publike. të aktit të ekspertimit të lëndës Të analizuara veçmas e më pas së dyshuar si lëndë narkotike, në unitet me njëri-tjetrin, kri- Gjykata për të ruajtur një jojnë dyshimin e arsyeshëm se raport të drejtë midis tyre dhe të hetuarit janë autorë të ve- nevojës së sigurimit si edhe në pres penale të mësipërme. Nga veshtrim të nenit 229 pika 1 në analiza e provave të adminis- të cilën përcaktohet se "Në caktruara në unitet me njëra timin e masave të sigurimit tjetrën (te cituara me lart) kr- Gjykata mban parasysh përshijohet dyshimi i arsyeshëm se tatshmërinë e secilës prej tyre shtetasi Aleksandër Budo ka me shkallën e nevojave të sigkryer veprën penale të "Pro- urimit që duhen marrë në rasdhimi dhe shitja e narko- tin konkret" çmon të caktojë si tikëve" të parashikuar nga masë sigurimi personal për shneni 283/2 të Kodit Penal, për tetasin Aleksandër Budo atë të të cilat ligji parashikon një "Arrestit në Burg me afat 30 denim me burgim nga shtatë ditor", të parashikuar nga neni gjer në pesëmbëdhjetë vjet. 238 dhe 245/ç i Kodit të ProNga shqyrtimi i akteve, Gjyka- cedurës Penale.

LAJME SHKURT Vlorë, pranga 3 personave

„

Gjatë 24 orëve të fundit, Policia e Vlorës ka vënë në pranga tre persona të akuzuar për vjedhje dhe një falsifikim dokumentash në qytetin e Sarandës. Kështu gjatë një aksioni në Vlorë u kap shtetasi i shpallur në kërkim për vjedhje 28-vjeçari Romeo Moku, banues në Vlorë. Romeo Moku ishte dënuar me dy vjet burg për vjedhje. Ndërkohë, uniformat blu të qytetit prangosën edhe 19vjeçarin Eneraldo Danaj, banues në fshatin Xhyherinë në Vlorë, i cili në 7 mars të këtij viti i kishte vjedhur xhaxhait të tij I. Danaj disa bizhuteri floriri me një vlerë prej 438 000 lekësh. Ndërkohë në Delvinë u arrestua 61vjeçari Astrit Muarrem Selmani, banues në Delvinë, i cili u kap në flagrancë teksa po tentonte të vidhte një kabëll trefazor me gjatësi 60 m, në banesën e shtetasit I. C. Policia e Sarandës ekzekutoi mbrëmë edhe urdhër-arrestin për 28vjeçarin Erion Nebiaj, banues në Durrë, i cili ishte dënuar më 23.06.2009 me 2 muaj burg për veprën penale "Falsifikimi i dokumentave".

Mbanin armatim arrestohetn tre persona

„

Një sasi e konsiderueshme armësh dhe municioni është sekuestruar nga uniformat blu gjatë një operacioni të koduar "Mëngjesi". Lajmi u bë i ditur nga Drejtori i Policisë së Qarkut të Lezhës, Muharrem Furriku deklaroi se operacioni është përqëndruar në rrethin e Kurbinit ku janë kontrolluar disa banesa dhe automjete duke sekuestruar disa armë zjarri si 2 pistoleta, 2 automatik, një armë gjahu, një sasi e konsiderueshme municionesh si dhe dy automjete. Policia ka shoqëruar në komisariatin e Kurbinit 10 persona ndërkohë që ka arrestuar 3 shtetas për armëmbajte pa leje konkretisht: Albert Kamberi 27 vjeç, Eduart Doçi 28 vjec dhe Shkelqim Sefa 42 vjeç. Sipas policisë tre shtetasit në fjalë kanë edhe precedent të mëparshëm penal. Aksioni për armëmbajtje pa leje vjen pas ngjarjeve që kanë ndodhur në javet e fundit në qarkun e Lezhës, ku vetëm në Kurbin në dy ngjarje të ndryshme 1 përson ka humbur jetën nga përdorimi i armëve dhe 2 të tjerë janë plagosur.


10

E enjte, 29 mars 2012

SOCIALE

Grafiku i pensioneve

RISIA kur data e pagesës bie e shtunë, pagesa bëhet një ditë më parë

Pensioni, ja si do shpërndahet Posta publikon ditët dhe emrat që do i tërheqin

D

uke filluar që nga kjo e hënë që po vjen të moshuarit do të kenë mundësi që ta tërheqin pensionin, sipas një grafiku të përcaktuar. Posta Shqiptare ka publikuar të gjithë numrat e sigurimeve shoqërore

që ka çdo pensionist, dhe jnë bazë të këtij numri ai duhet të paraqitet në sportelin e caktuar dhe në datën e caktuar për të marrë shpërblimin e pleqërisë. Posta e Shqipërisë ka sqaruar se kur data e pagesës përkon ditë e

POSTA 32 SPORTELI .1

SPORTELI. 2

DATA Intervali urdher pagesave sipas numrit 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

167 -4047 4050 - 4319 4323 - 4590 4591 -4823 4854 - 5042 5046 - 5235 5238 - 5434 5436 - 5645 5646 - 5859 invalid & familjar 5861 - 6061 6071 - 7869 7939 - 106261 106273 - 109450 109454 - 113959 113967 - 119436 119614 - 126549 126624 - 131657 131703 - 140093 140239 - 148074 148075 - 153251 153254 - 159469 159528 - 165721 165985 - 171716 172854 -178018 178040 - 187315 187402 - 194139 194165 - 200144 Urdher pagesa te reja Iventar

DATA Intervali urdher pagesave sipas numrit 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

167 - 2389 2410 - 3378 3382 - 4037 4040 - 4572 4576 - 4867 4868 - 5109 5111 - 5798 5799 - 6247 6248 - 7287 familjar & invalid 7292 - 7764 7765 - 101822 101886 - 110077 110105 - 114407 114951 - 119079 119105 - 123912 124014 - 128785 128903 - 134409 134253 - 139481 139616 - 145733 145789 - 151463 151514 - 156177 156182 - 161838 161895 - 167623 167778 - 180203 180348 - 186572 186642 - 190637 190678 - 200230 Urdher pagesa te reja Iventar

POSTA 46 Sporteli 1

Sporteli 2

Data Intervali urdher pagesave sipas nr

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Data

82-2600 2601-3800 3800-5200 5201-5700 5701-6300 6301-6600 6601-6900 6901-7500 7501-8000 8001-8600 8601-9400 9401-110000 110001-120000 120001-129000 INVAL-FAMI-KOOP 30-130000 INVAL-FAMI-KOOP 130001-160000 INVAL-FAMI-KOOP 160001-175000 INVAL-FAMI-KOOP 175001-200000 129001-134000 134001-140000 140001-148000 148001-152000 152001-157000 157001-165000 165001-170000 170001-178000 178001-185000 185001-200000 Urdher pagesa te reja Iventar

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Intervali urdher pagesave sipas nr

314-1500 1501-200 2001-2200 22013200 3201-3400 3401-3600 3601-3800 3801-4200 4201-4500 4501-6000 6001-7000 7001-9000 9001-110000 110001-111000 INVAL-FAMI-KOOP 300-100000 INVAL-FAMI-KOOP 100001-150000 INVAL-FAMI-KOOP 150001-175000 INVAL-FAMI-KOOP 175001-200000 111001-120000 120001-130000 130001-140000 140001-150000 150001-155000 155001-160000 160001-165000 165001-170000 170001-190000 190001-200000 Urdher pagesa te reja Iventar

POSTA 11 DT 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Sporteli 1 Intervali urdher pagesave sipas numrit DT 81- 1298 KB dhe Invalid 1 1304 - 1908 2 1914-2356 3 Koop. Bujqesore 4 2358-2656 5 2658-2944 6 2950-6716 7 100114-108851 8 108880-116974 9 117082-127355 10 127356-1280147/invalid 11

Sporteli 2 Intervali urdher pagesave sipas numrit 173-1367/+KB 1377-1903/+KB 1907-2393/+KB 2405-2762/+KB 2767-3027/+KB 3030-16975/+KB 100474-110433KB 121579-166097 KB 167745-185591 186153-197511 Invalide

12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

shtunë atëherë pagesa do të kryhet një ditë më parë, ndërsa kur data e pagesës përkon ditë e dielë apo ditë feste, atëherë pagesa do të kryhet ditën e nesërme. Ndërkohë që edhe gjatë ditës së djeshme, në pikat postare janë

Invalid Invalid 130229-133906/invalid Koop. Bujqesore 18-134419/ familjare 134516-167380/familjare 167765-193326/familjare Koop. Bujq/familjare Koop. Bujqesore 133907-145409 Koop. Bujqesore 146044-149822 dhe KB 149980-161029 161038-169580 169851-184278 184334-190006 190019-200310 Urdher pagesa te reja Iventar Totali

12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

rikthyer sërish radhët e gjata të të moshuarve, të cilët duan të tërheqin pensionet. Dikush ishte në radhë për të marrë pensionin sipas datës së vjetër, një tjetër sipas datës së re dhe të tjerë kërkojnë informacion.

Invalide Invalide Familjar Familjar Familjar Familjar 100300-110766 110784-119240 119249-132529 132530-144235 144574-152319 152324-162661 162696-170058 170273-175692 175749-187971 188135-194677 194779-199361 Urdher pagesa te reja Iventar

POSTA 21 Sporteli 1 Data Intervali urdher pagesave sipas nr

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Sporteli 2 Data

125-2035 2036-3100 3101-3800 3801-4450 4451-4950 4951-7100 7101-37500 37501-107810 107811-121000 121001-129510 129511-139250 1-155000 Invalid 155001-175000 Invalid 175001-200000 Invalid 1-166400 Familjare 1664011-200000 Familjare Kooperative Bujqesore 139251-145230 145231-150100 150101-156400 156401-162450 162451-167900 167901-178240 178241-182990 182991-186500 186501-191100 191901-197160 197161 e ne vazhdim Urdher pagesa te reja Iventar

Intervali urdher pagesave sipas nr

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

86-2345 2346-3181 3182-3967 3968-4624 4625-5128 5129-6922 6923-7516 7517-44914 44915-105806 105807-116074 11607-123316 1-128900 Invalid 128901-178500 Invalid 178501-200000 Invalid Familjare Kooperative Bujqesore 123317-128131 128132-132898 132899-137776 137777-144067 144068-150962 150963-160200 160201-168692 168693-174749 174750-179300 179301-186639 186640-192528 192529-198039 198040-e ne vazhdim Urdher pagesa te reja Iventar

POSTA 22 Data 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Sporteli 2 Intervali urdher pagesave sipas nuData KB88-2600 1 2601-3300 2 3301-3800 3 3801-5400 4 5401-6000 5 6001-6600 6 6601-7100 7 7101-7800 8 7801-8100 9 8101-103000 10 103001-110000 11 110001-116000 12 116001-121000 13 121001-126000 14 126001-129000 15 129001-133000 16 133001-138000 17 138001-143000 18 143001-153000 19 Invalidet + Familjaret 20 153001-160000 21 160001-167000 22 167001-172000 23 172001-178000 24 178001-190000 25 190001-195000 26 195001-197000 27 197001-vazhdim 28 Urdher pagesa te reja 29 Iventar 30

Sporteli 1 Intervali urdher pagesave sipas nrumrit KB88-3000 3001-4500 4501-5700 5701-6200 6201-6600 6601-7000 7001-7500 7501-8000 8001-104000 104001-113550 113551-120000 120001-127300 127301-133000 133001-137900 137901-145000 145001-INV-FAM-149000 149001-158000 158001-165000 165001-169000 169001-175500 175501-176000 177001-181300 181301-185000 185000-187400 187401-190000 190001-194000 194001-199000 199001-VAZHDIM Urdher pagesa te reja Iventar

POSTA 22.1 Kategori I&Koop Bujqesore

Invalid &Familjare

Data Intervali urdher pagesave sipas numritData

1 2 3 4 5 6 7

183-7716 2498-111842 5132-136633 6850-168869 8085-179936 9721-179089 9272-180073

Intervali urdher pagesave sipas numrit

1 2 3 4 5 6 7

18-895 903-1363 1364-1583 1586-120106 121128-136364 136892-150450 150865-159740

8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

101509-181128 104873-182086 110633-183067 114317-184336 121642-185876 124859-187117 128807-188480 135231-189532 139953-190365 143723-190929 149069-191739 151953-192847 155133-193519 160787-194463 166078-195321 168681-195743 170469-196396 173477-197252 179270-198131 183381-199875 188834-199935 Urdher pagesa te reja

159796-167070 167164-169212 / 78-893 169412-171643/ 894-1289 171661-173604/ 1290-1530 173696-178075/ 1531-106677 178091-180675/ 106678-118781 180725-182598/ 118782-127515 182723-184583/ 127516-140084 184604-185700/ 140085-152150 185714-187002/ 152151-164423 187077-188989/ 164424-172254 189138-190772/ 172255-181455 190774-192086/ 181456-187770 192093-193926/ 187771-193673 194353-196148/ 193674-199873 196153-197799/ 199874-vazhdim 198034-199976 199976-vazhdim

8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Iventar

Iventar

POSTA 23 SPORTELI 1 Data 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Kategoti e I +KB Intervali urdher pagesave sipas numrit 101-1072 1075-1553 1563-1892 1893-2217 2223-2557 2259-117031+kb 2807-132833+kb 3057-190095+kb 6550-200189+kb 104424-109961 110057-114275 114289-117739 117745-123317 123387-127073 127211-131689 131781-136624 136685-140625 140649-146145 146189-150451 150473-154265 154281-159080 159082-162478 162503-106671 167673-174179 174243-180773 180913-188419 188539-194066 194253-200299 Urdherpagesa te reja Inventar

Invalid /Familjar

Data 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Intervali urdher pagesave sipas numrit 33-434 / 378-148688 435-1269/ 156418-183419 1386-106441 / 183457-191837 107073-125591/ 192032-196714 126247-138529/ 196985-200066 138747-149555 149735-155947 156735-161737 161819-167367 168005-172467 172559-176559 177011-180863 180911-184192 184283-189279 189363-193310 193324-199813

Inventar

POSTA 23 SPORTELI 2 Dt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Kategoti e I +KB Intervali urdher pagesave sipas nr 154-967 969-4141 1422-1720 1722-2042 2043-103406kb 2331-184100kb 2658-197306kb 2856-3088 3090-16474 16495-103852 103877-108397 108410-113129 113149-116464 116642-120487 120512-125266 125300-129732 129774-134331 134332-139302 139348-143498 143538-148726 148933-153655 153730-160085 160216-165044 165114-171418 171426-178192 178430-186074 186322-192220 192394-200226 Urdherpagesa te reja Inventar

Invalid /Familjar

Dt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 406

Intervali urdher pagesave sipas numrit 8-438/ 159-171578 442-551/ 180753-192194 554-106658/ 192665-196988 107348-131552/ 196486-199125 132344-144698 144894-154122 154940-161530 162142-166946 167288-173942 174384-180256 180370-184664 184678-190278 190430-198551

Urdherpagesa te reja Inventar


E enjte, 29 mars 2012

11

SOCIALE POSTA 29/2

POSTA 30 Sporteli 1

DATA Intervali I urdhes pagesave sipas nr 1 93/1 --1541(Pleqeri) 2 1541/1-----4537 3 4538/1----194193 4 194194----200000 5 204/K.bujqesore----71401/KB 6 71402/KB-----139472/KB 7 139473/KB----172421/KB 8 172422/KB------200000/KB 9 126/2(Invalid)----1653/2 10 1654/2----142163/2 11 142164/2----163457/2 12 163458/2----178068/2 13 178069/2-----190000/2 14 190001/2-----200000/2 15 34/3(Familjare)----114022/3 16 114023/3----149746/3 17 149747/3----170533 18 170534/3---190558/3

Data Intervali urdher pagesave sipas nr

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

270-3450 3451-3970 3971-4390 4391-4790 4791-5120 5151-5420 5421-5690 5700-6250 6251-7560 7561-8600 8601-100100 100101-107500 107501-116260 116261-122500 INVALIDE-FAMIL-KOOP. INVALIDE-FAMIL-KOOP. INVALIDE-FAMIL-KOOP. INVALIDE-FAMIL-KOOP. INVALIDE-FAMIL-KOOP. 122501-128800 128800-135900 135900-142700 142701-150650 150651-161550 161551-170500 170501-183000 183001-197640 197641-200200 Urdher pagesa te reja Iventar

Data

Deri me 100 000 100001-150000 150001-170000 170001-185000 185001-200000

19 190559/3----200000/3 20 Urdher pagesa te reja

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Familjare DataIntervali urdher pagesave sipas numrit 1 17-390 2 392-513 3 514-100914 4 101296-109651 5 109761-118417 6 118643-127040 7 127040-133628 8 133697-139900 9 140149-149391 10 149674-156403 11 156551-161862 12 161898-164446 13 164481-168657 14 168815-171691 15 171721-174873 16 174875-178892 17 178898-184960 18 184968-192301 19 192330-197888 20 197960-200291 21 Urdher pagesa te reja 30 Iventar

Kooperative Bujqesore

Intervali urdher pagesave sipas numrit 857-6142 6148-7304 7315-8027 8029-8421 8423-8905 8913-69489 69570-102402 102413-104893 104894-108262 108340-115485 115734-123869 124004-132166 132167-138866 138947-143311 143903-152109 152252-160482 160483-169014 169191-174469 174739-182881 182997-198761 Urdher pagesa te reja Iventar

POSTA 24 DT 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Sporteli 1 Intervali urdher pagesave sipas numrit 138-2590 2591-3802 3803-4590 4591-5420 5421-6202 6203-6790 6791-7402 7403-9110 9111-92110 100001-112003 112004-123999 2-161220/ invalide 161221-19980/ invalid 18-168700/familjar+KB 168702-200080/familjar 124002-130000 130001-138990 139000-144250 144251-149000 149001-150998 150999-159900 159901-170100 170102-175758 175759-181090 181091-187001 187002-189990 189991-197680 197681-2002803 Urdher pagesa te reja Iventar

Sporteli 2

DT 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Intervali urdher pagesave sipas numrit 179-2658 2668-3778 3779-4683 4689-5390 5409-6189 6190-6768 6785-7346 7351-9088 10108-94612 100437-111957 112007-122882 10-157126/invalid 157395-199839/invalid 161-171801/familjar 172235-200139/familjar 2691-200072/KB 123000-129962 130164-139981 140012-145318 145371-150779 150816-155893 156010-162206 162271-169988 170012-174995 175048-180928 180930-186486 186560-191615 196734-200250 Urdher pagesa te reja Iventar

270-3450 3451-3970 3971-4390 4391-4790 4791-5120 5151-5420 5421-5690 5700-6250 6251-7560 7561-8600 8601-100100 100101-107500 107501-116260 116261-122500 INVALIDE-FAMIL-KOOPDeri me 100 000 INVALIDE-FAMIL-KOOP. 100001-150000 INVALIDE-FAMIL-KOOP. 150001-170000 INVALIDE-FAMIL-KOOP. 170001-185000 INVALIDE-FAMIL-KOOP. 185001-200000 122501-128800 128800-135900 135900-142700 142701-150650 150651-161550 161551-170500 170501-183000 183001-197640 197641-200200 Urdher pagesa te reja Iventar

POSTA 31 Data Intervali urdher pagesave sipas numrit

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Data 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

DT 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

inventar

Sporteli 1 Intervali urdher pagesave sipas numrit 852-2977 dhe KB 2978-3908 3909-4571 4572-4925 4626-5395 5396-5798 5799-6176 6177-6453 6454-6793 6794-7129 7130-7437 7438-7738 7739-101171 101172-106995 106995-114486 61-172073 invalide 141-144473 Familiare 114487-120615 120616-130087 130088- 137897 137898-145283 145284-156079 156080-173107 173108-180616 172111 e vazhdim invalide 144474 e ne vazhdim familiare 180617-190064 190065-200209 Kartela te reja Inventar

Intervali urdher pagesave sipas numrit 139-2187/2248kb-114644kb 2192-3055/116235kb-170521kb 3057-3584/170707kb-197955kb 3591-4104 4107-4557 4560-4967 4984-5305 5307-5710 5715-6020 6024-94480 6-164679 invalide 165339-200307 invalide 116-200316 familjare 100022-108949 109150-117653 117808-125299 125410-133454 133592-139713 139810-145586 145607-153442 152468-160381 160411-167179 167249-172295 172449-178070 178073-182819 182827-188120 188199-193159 193232-199031 199147-ne vazhdim Iventar

1351 - 1400 1401 - 1450 1451 - 1500 1501 - 1600 1601 - 1700 1701 - 1800 Urdher pagesa te reja IVENTAR

Sporteli II Intervali urdher pagesave sipas numrit 18-1771 1774-2561 2562-3184 3191-3699 3703-4105 4112-4438 4455-4789 4791-5112 5139-5447 5449-5796 5797-6093 6096-52945 53133-108318 108421-115467 19-150696/invalid 150970-200287/invalid 84-155390/ Familjar 155425-198697/fam/KB 115518-124064 124126-131794 132089-140465 140515-148697 148961-156574 156578-164254 164320-173567 173789-186393 186665-195831 188686-200284 urdher-pagesa te reja Iventar

POSTA 29

233-1966 2010-2673 2675-3164 3165-3581 3584-4236 4333-6095 6167-107500 107667-115355 115463-118926 119157-124480 182-194661 Kb 35-120909 invalid 121820-173306 invalid 173373-200281 invalid 220-158658 familjare 160107-200254 familjare 125396-133182 133192-139589 139632-144709 144960-150231 150299-155073 155081-159942 160077-167968 168100-175289 175316-184082 184544-192678 192812-197473 197474-200318 + te reja urdher pagesat e reja inventar

Sporteli 1 Intervali urdher pagesave sipas numrit 114 - 3788 3789 - 4577 4578 - 5298 5301 - 6770 6780 - 8290 8302 - 8812 8813 - 12007 12131 - 106230 106360 - 113983 114183 - 122676 122736 - 129631 129684 - 135362 135462 - 139126 139174 - 141643/361-170569 141646 - 143832/172242-192822 143839 - 146240/192930-200290 147280 - 155188 155190 - 160774 160809 - 165309 165572 - 170935 170948 - 175304 175306 - 177529 177536 - 177529 181563 - 182297 186309 - 189978 190048 - 193357 193358 - 197957 198192 - 200200 Urdher pagesa te reja Iventar

Data 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Intervali urdher pagesave sipas numrit 172-2214 / 2646-148408KB 2271-2990 /151119-196495 KB 3191-5081 50858-5341 5342-5604 5605-5915 5916-6115 6116-6337 6338-6546 6547-6791 6792-7043 7044-7369 7370-7736 7737-25782 25783-108889 15-166068 Invalide 166069-199903 invalide 235-199964 Familiare 108890-118333 118334-124975 124976-131847 131848-139842 131848-153733 131848-164306 164307-173407 173408-186206 186207-196344 196345-200184 200184 e ne vazhdim Inventar

561 - 600 601 - 640 641 - 680 681 - 720 721 - 760 761 - 800 Urdher pagesa te reja IVENTAR

Data 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Sporteli 2 Intervali urdher pagesave sipas numrit 1558 - 3996 4021 - 4898 4918 - 7520 7525 - 8596 8601 - 9459 10621 - 107980 108023 - 117911 118406 - 125192 125301 - 129960 130011 - 134909 135050 - 138923 139015 - 142900 143081 - 146928 147145 - 153617 153732 - 160000 160131 - 163788 163791 - 167374 167414 - 171707 171940 - 176973 177027 - 180029 180080 - 184659 184667 - 186976 187031 - 189258 189183 - 192985 193025 - 194985 195094 - 196459 196517 - 198000 Mbi 198000 Urdher pagesa te reja Iventar

POSTA 8/2

Sporteli 2

Data 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Data Intervali I urdher pagesave sipas numrit Intervali I urdher pagesave sipas numrit Pagesa ditore Minator 1 - 120 1 87 Deshmor 121 - 240 2 1 - 600 80 241 - 360 3 600 - 1300 79 361 - 420 4 28 421 - 500 5 48 6 501 - 550 40 7 551 - 600 29 8 601 - 650 38 9 651 - 700 28 Polic 10 701 - 750 1 - 40 69 11 751 - 800 41 - 90 84 12 801 - 850 91 - 140 71 13 851 - 900 141 - 190 78 14 901 - 950 191 - 240 77 15 951 - 1000 241 - 280 70 16 1001 - 1050 281 - 320 81 17 1051 - 1100 321 - 360 68 1101 - 1150 18 361 - 400 76 1151 - 1200 19 401 - 440 72 1201 1250 20 441 - 480 73 1251 - 1300 21 481 - 520 80 1301 - 1350 22 521 - 560 68 23 24 25 26 27 28 29 30

Dt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Intervali urdher pagesave sipas numrit

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

POSTA 8 SPORTEL 2 Sporteli 2

Sporteli I Intervali urdher pagesave sipas numrit 131-2074 2076-2880 2890-3494 3500-3944 3946-4206 4211-4440 4442-4752 4759-5040 5052-5267 5271-5542 5563-5881 5882-6134 6149-53366 53400-109374 109632-115146 72200108/invalid 4- 198376/familjar+KB 115279-122357 122558- 129301 129361-138839 139055- 146653 146790-153942 153971-162754 162767-172354 172468-178152 178547- 183619 183625-188604 188662- 200220 urdher-pagesa te reja Iventar

Sporteli 2 Data

92-1939 1942-2534 2536-2999 3001-3446 3453-3829 3831-5973 6055-105071 105626-115820 115827-120820 121232-128883 129184-131201 +Koop bujq 4-126644 invalide 127204-177217 invalide 177497-200060 invalide 161-160106 familjare 161181-200285 131276-138971 139034-143593 143599-147485 147552-152339 152432-158237 158287-165906 166035-172484 172663-179078 179117-185351 185447-190958 191211-198851 198902-200311+ te reja urdher pagesat e reja

POSTA 33

POSTA 27 Sporteli 1 Intervali urdher pagesave sipas numrit 124-2175/579kb-135992kb 2178-2744/133328kb-169707kb 3016-3557/169774kb-199509kb 3564-4144 4149-4630 4634-4968 4970-5339 5340-5758 5761-6123 6125-102781 37-164758 invalide 165147-200276 invalide 287-200236 familjare 102967-111994 112087-120689 120754-128639 128675-133616 133631-139967 140031-145566 145651-150695 150838-156420 156421-163566 163647-168612 168622-179175 176218-182098 182116-187636 187697-194236 194409-199517 199580-ne vazhdim Iventar

Dt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Intervali urdher pagesave sipas nr

Sporteli 1

POSTA 23 SPORTELI 1

POSTA 26 Sporteli 2

82 80 71 112 100 95 1964

DATA

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Intervali I urdher pagesave sipas numurit

Nr i pagesave ditore

2-490 491-905 906-1243 1244-1582 1583-1915 1916-2189 2190-2482 2483-2747 2748-2993 2994-3199 3200-3464 3465-3705 3706-3888 3889-4056 4057-4230 1-46 INDUSTRI USHTARAKE,4221-4380 4381-4580 4581-4780 4781-4979 4980-5160 5161-5340 5341-5489 5490-5670 5671-5844 5845-6013 6015-6117 6118-6230 6231-6308 URDHER PAGESAT E REJA IVENTAR

177 176 173 174 170 168 166 165 170 163 150 145 140 140 140 140 161 170 162 166 159 146 157 162 160 100 100 90

4290

POSTA 28 Sporteli Dt.1 Dt.2 Dt.3 Dt.4 Dt.5 Dt.6 Dt.7 Dt.8 Dt.9 Dt.10 Dt.11 dt.12 dt.13 dt.14 dt.15 dt.16 dt.17 dt.18 dt.19 dt.20 dt.21 dt.22 dt.23 dt.24 dt.25 dt.26 dt.27 dt.28 dt.29 dt 30

1 222-1700 Kateg I 1701-2500 Kateg I 2501-3000 Kateg I 3001-3500 Kateg I 3501-4000 Kateg I 4001-4400 Kateg I 4401-5700 Kateg I 5701-108000 Kateg I 108001-121000 Kateg I 121001-132000 Kateg I 132001-143000 Kateg I 115-150000 Kateg II 150001-185000 Kateg II 185001-200000 Kateg II 1-150000 Kateg III 150001-180000 Kateg III 180001-vazhdim Kateg III 1260-110000 koperative 110001-140000 koperative 140001-170000 koperative 170000-vazhdim koperative 143001-152000 Kateg I 152001-164000 Kateg I 164001-177000 Kateg I 177001-180000 Kateg I 181001-195000 Kateg I 195001-197300 Kateg I 197301-vazhdim Kateg I urdher pagesa te reja iventar

Sporteli 2 Dt.1 281-1500 Kateg I Dt.2 1501-2000 Kateg I Dt.3 2001-2700 Kateg I Dt.4 2701-3200 Kateg I Dt.5 3201-3700 Kateg I Dt.6 3701-4100 Kateg I Dt.7 4101-4450 Kateg I Dt.8 4451-88747 Kateg I Dt.9 100131-112680 Kateg I Dt.10 112681-123350 Kateg I Dt.11 123351-132060 Kateg I Dt.12 39-114600 KategII Dt.13 114601-160450 KategII Dt.14 160451-183360 KategII Dt.15 183361-199778 KategII Dt.16 113-127240 Kateg III Dt.17 127241-165460 Kateg III Dt.18 165461-199980 Kateg III Dt.19 1081-103970 Kooperative Dt.20 103971-125900 Kooperative Dt.21 125901-149440 Kooperative Dt.22 149441-164084 Kooperative Dt.23 132061-142000 Kateg I Dt.24 142001-150130 Kateg I Dt.25 150131-160090 Kateg I Dt.26 160091-171240 Kateg I Dt.27 171241-181520 Kateg I Dt.28 181521-193628 Kateg I urdher pagesa te reja Dt.29 iventar Dt.30

Sporteli Dt.1 Dt.2 Dt.3 Dt.4 Dt.5 Dt.6 Dt.7 Dt.8 Dt.9 Dt.10 Dt.11 Dt.12 Dt.13 Dt.14 Dt.15 Dt.16 Dt.17 Dt.18 Dt.19 Dt.20 Dt.21 Dt.22 Dt.23 Dt.24 Dt.25 Dt.26 Dt.27 Dt.28 Dt.29 Dt.30

3 71-1500 Kateg I 1501-2000 Kateg I 2001-2800 Kateg I 2801-3500 Kateg I 3501-4000 Kateg I 4001-4500 Kateg I 4501-110000 Kateg I 110001-120000 Kateg I 120001-130000 Kateg I 130001-140000 Kateg I 140001-150000 Kateg I 51-130000 Kateg II 130001-170000 Kateg II 170001-200000 Kateg II 31-140000 Kateg III 140001-170000 Kateg III 170000-200000 Kateg III 530-100000 Kooperative 10001-120000 Kooperative 120001-140000 Kooperative 140001-160000 Kooperative 160001-180000 Kooperative 180001-200000 Kooperative 150001-160000 Kateg I 160001-170000 Kateg I 170001-180000 Kateg I 180001-190000 Kateg I 190001-200000 Kateg I urdher pagesa te reja iventar


12

E enjte, 29 mars 2012

AKTUALITET

Bie në kontakt me korrentin vdes 14- vjeçari

N

jë i ri i moshës 14-vjeçare ka gjetur vdekjen pak çaste më parë si pasojë e kontaktit me një kabull elektrik. Burime pranë policisë së Tiranës thanë se ngjarja në fjalë ka ndodhur në zonën e Selitës në kryeqytet në afërsi të një shkolle ndërsa viktima është identifikuar si A. Leskaj. Sipas të dhënave paraprake nga ana e uniformave blu thuhet se

kabulli elektik ishte këputur si pasojë e një defekti dhe ishte i zhveshur. Sipas dëshmitarëve në vendngjarje thuhet se kontakti i të riut me kabullin ishte punë sekondash por duket se aq ka mjaftuar për ti marrë jetën të riut. Lidhur me këtë rast uniformat blu kanë mbërritur në vendngjarje ku kanë nisur hetimet, ndërsa nuk bëhet e ditur se si ka rënë në

Letra e hapur e Ilirjan Brokaj kundër Virgjil Jotit

Kërkoi 20 mijë USD, Joti rezikon 3.6 vite burg Prokuroria: 6 muaj burg për inspektorin Llakaj Lajmi Prokuroria kërkon dënimin me 3.6 vite burg për ish-kreun e Inspektoriatit Teknik Qëndror Virgjil Joti. Ky i fundit akuzohet se i ka kërkuar 20 mijë dollarë biznesmenit Ilirjan Brokaj, në këmbim të kryerjes në kohë të analizave të gazit të lëngshëm. „„„

TIRANE

ELTON QYNO

I

sh-kreu i Inspektoriatit Teknik Qëndror Virgjil Joti rezikon të dënohet me 3.6 vite burg pasi sipas prokurorisë ai i ka kërkuar 20 mijë dollarë biznesmenit të gazit Ilirjan Brokaj. Sipas prokurorit të Tiranës Genti Osmani, së bashku me Virgjil Jotin ka bashkëpunuar dhe inspektori i këtij institucioni i pandehuri Kastriot Llakaj, për të cilin prokuroria i ka kërkuar gjykatës dënimin me 6 muaj burg. Nga analiza e provave materiale del e faktuar se dy të pandehurit në bashkëpunim me njëri-tjetrin i kërkonin 20 mijë dollarë biznesmenit të gazit Ilirjan Brokaj, me qëllim që këtij të fundit ti kontrollohej në kohë anija me gaz që kishte importuar nga Azerbajxhani. Nga përgjimet ambjen-

Në foto: Virgjil Joti tale del se I pandehuri Kastriot Llakaj ka marë disa takime ne Fier, Vlorë dhe Tiranë me shtetasin Ilirjan Brokaj, duke i kërkuar këtij të fundit sasinë e parave të sipërcituara. Në këto takime shuma financiare kërkohej në emër të Virgjil Jotit, që në atë periudhë drejtonte Inspektoriatin Qëndror Tekenik. Në disa raste biznesmeni ka pranuar të japë shumat financiare të kërkuara, por në momentin kur të pandehurit ritën pazarin nga 10 mijë në 20 mijë dollarë, Brokaj ska pranuar të bëjë më rolin e viktimës duke bërë fillimisht një letër të hapur dhe më pas denoncuar në Prokurorinë e Tiranës.

LETRA E ILIRJAN BROKAJT

"Kalaja" sh.a ka që në vitin 2003

që merret me importimin dhe shpërndarjen e gazit në Shqipëri. Kjo kompani është një nga importuesit kryesorë të kësaj fushe. Ajo është një taksapaguese e rregullt dhe një punëdhënëse në qytetin e Vlorës. Por çmë shtyn mua tju drejtohem juve? Me ndryshimin e kryeinspektorit të IQT në Tiranë, e me ardhjen në këtë detyrë të z. Virgjil Joti, për kompaninë time filluan problemet. Zotëria në fjalë ka vendosur të bëhet i pasur duke shfrytëzuar postin e tij. Që me ardhjen e tij në detyrë, ky zotëri filloi të bëjë të vështirin, duke kërkuar bërjen dhe ribërjen e analizave të produktit dhjetëra herë. Deri këtu jemi "OK". Por zotërisë nuk i pëlqejnë përgjigjet e laboratorit të shtetit dhe krijon vonesa fiktive, duke shkelur çdo procedurë që parashikon ligji shqiptar. Të gjitha këto vonesa firmës i kushtojnë qindra mijëra dollarë. Këtu lind pazari. Zotëria na thotë se ju mund ti keni analizat në rregull, por unë jam "Maliqi", që bëj çtë dua me ligjin. Nëpërmjet personave të tretë dhe pastaj personalisht pasi është takuar me mua, administratorin e "Kalaja" sh.a, z. Ilirjan Brokaj, "Maliqi" më befasoi duke më kërkuar mua një "grusht dollarë" (20.000 USD për çdo anije të importuar). Dhe vazhdimisht personi i tretë na telefonon e na kërkon të mos e mërzisim "Maliqin" me emrin Virgjil Joti, pasi zgjidhja është: "Të punosh qetë dhe pa probleme, paguaj!".

Konflikti banal

Arrestohet, vrau 45-vjeçarin „„„

N

TIRANE

jë person i kërkuar për vrasje është arrestuar dje në Tiranë nga policia. Sipas zëdhënëses Alma Katragjini, aksioni është zhvilluar tek ish-Profarma. Policia ka pohuar se i arrestuari është Eduart Dushku, 37 vjeç, banues në Sauk. Gjatë arrestimit të tij në cilësinë e provës materiale u bllokua një armë zjarri pistoletë. Policia tha se në shtator

2011, gjykata ka vendosur masën e arrestit me burg ndaj shtetasit Eduart Dushku për akuzën e vrasjes së shtetasit Abdulla Vrapi. Mësohet se ky I fundit ka tentuar të mbrojë të birin që ishte përfshirë në një konflikt banal, por autori i krimit ka qëlluar direkt të 45 vjeçarin duke e lënë të vdekur në vend. Së bashku me Dushkun, bashkëfajtor në vrasje është dhe shtetasi 22 vjeçar Indrit Tresa, momentalisht ky i fundit i arrestuar. Ndërkohë që ndalimi i

Eduart Palushit është bërë pasditen e djeshme nga strukturat e Operacioneve Speciale në Drejtorinë e Policisë së Qarku Tiranë. Në momentin e kapjes, këtij shtetasi ju gjend dhe sekuestrua në cilësinë e provës materiale edhe një armë e tipit Pistoletë me mulli me fishekë. Arrestimi i këtij shtetasi u bë, pasi në ngarkim të tij, Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Tiranë më datë 27 Shtator 2011 ka dërguar urdhërin e arrestimit.

kontakt me kabullin i riu. Efektivat e policisë kanë marë në pyetje personat që kanë qënë afër vendit të ngjarjes, ku nga deklarimet e tyre është mësuar se 14 vjeçari ka rënë aksidentalisht në kabullin elektrik. Sipas dëshmitarëve i riu ishte duke ecur në rrugë, kur papritur ka rënë në kontakt me energjinë elektrike, e cila i ka marë dhe jetën

LETËR E HAPUR NGA

MENTOR KIKIA

Pse vetëm gay dhe jo të ngujuarit vijon nga faqja 1 ...vazhdojnë të reagojnë ashpër dhe të kërkojnë mbeshtetje masive ndër grupe të tjera të shoqërisë civile, për të kundërshtuar deklaratën e zotit Spahia, për ta shndërruar këtë në një kazus të shoqërisë sonë. Si gazetar dhe aktivist i shoqërisë civile pajtohem tërësisht me këtë ndjeshmëri publike ndaj të drejtave të një komuniteti, i cili për hir të së vërtetës nuk ka qenë as lirë dhe as i dhunuar, por thjeshtë i paragjykuar si edhe në shumë vende të tjera me shoqëri edhe me liberale se kjo e jona. Të nderuar diplomatë! Ndërsa jam duke u konsumuar me pozitivitet këtë valë reagimi kundër paragjykimeve dhe nxitjes së dhunës ndaj këtij komuniteti njerëzish, doja tju kujtoja dhe tërhiqja vëmendjen tuaj edhe për një komunitet tjetër, jo kaq i madh në numër, por shumë më i dhunuar se ai LGTB. Ata njerëz do të ishin shumë të lumtur nëse do të kishin mundësi të dilnin në protestë, të organizionin një paradë, një festival, apo qoftë edhe për të bërë një shëtitje në bulevardin e Tiranës, bulevardin e qytetit të tyre, apo rrugën e fshatit ku jetojnë. Por ata nuk mund ta bëjnë këtë. Jo sepse paragjykohen, jo sepse ndokush rrezikon t’i qëllojë me hu si zoti Spahia. Ata thjeshtë vriten po të dalin në rrugë. Këta janë njerëzit e ngujuar. Janë fëmijët e ngujuar. Janë ata që ndodhen në arrest shtëpie pa vendim gjykate, janë viktimat e shkeljes më brutale të të drejtave të njeriut. Janë ata që nuk mund të shkojnë në shkollë, që nuk mund të lozin, që nuk mund të punojnë, që nuk mund të marohen si të gjithë e madje edhe nuk mund as të varronin të afërmit e tyre kur ndahen nga jeta. Me shumë të drejtë Brukseli ka vendosur të drejtat e njeriut ndër kriteret që Shqipëria duhet të plotësojë për të përparuar në përpjekjet e saj integruese. Dhe, me shumë të drejtë janë identifikuar komuniteti rom dhe komuniteti LGTB. Por unë dua t’iu kujtoj se ka edhe një komunitet tjetër që është viktimë e shkeljes së të drejtave të njeriut, e madje në mënyrën më barbare. Në emër të një zakoni të vjetër, i cili i bën karshillëk dhe e sfidon publikisht shtetin e të drejtës dhe ligjin, ata paguajnë për një krim që nuk e kanë kryer. Eshtë për tu përshëndetur i tërë ky reagim shoqëror, publik, institucional, politik e diplomatik, për ta dënuar deklaratën e zv/ministrit Spahia. Eshtë për t’u përshëndetur këmbëngulja e organizatave që përfaqësojnë dhe mbrojnë komunitetin LGTB, të cilat nuk ndalen dhe i kërkojnë prokurorisë ta penalizojë Z.Spahia. Duke e mbështetur thellësisht tërë këtë aksion qytetar dhe ligjor, doja t’i kërkoja Prokurorisë së Përgjithshme, që pasi të ketë penalizuar z.Spahia për deklaratën ndaj komunitetiti LGTB, të hapë edhe çështjen e parë ndaj një personi të akuzuar në bazë të nenit 83/a të Kodit Penal, i cili parashikon se: “Kanosja serioze për hakmarrje ose gjakmarrje, që i bëhet një personi për t’u mbyllur në shtëpi, dënohet me burgim deri në tre vjet, si dhe me gjobë nga njëqind mijë lekë deri në një milion lekë.” Doja t’u drejtohesha të gjitha organizatave që ushtrojnë aktivitetin në fushën e mbrojtjes së të drejtave të njeriut, të cilat alarmohen edhe kur ndërpritet uji për dy orë apo nuk ka valë celulari në burgjet e sigurisë së lartë, të ngrejnë zërin për shtëpitë-burgje të të ngujuarve, ku jeta është më shumë se një ferr. Edhe pse për këtë, ato nuk kanë marrë fonde nga ambasadat e huaja. Doja tu drejtohesha organizatave për mbrojtjen e komunitetit LGTB, që në emër të të drejtave të njeriut, ta ngrejnë zërin edhe për ata njerëz që nuk kanë më as zë dhe që ndodhen çdo ditë nën kërcënimin e vrasjes. Edhe pse për këtë, ato nuk kanë marrë fonde nga ambasadat e huaja. Si gazetar dhe aktivist shoqëror që kam parë dhe takuar qindra të rritur dhe fëmijë të zverdhur nga qëndrimi mbyllur në shtëpi, që kam parë dhe takuar babë e bijë në një shtrat me trupat plot plagë nga gjaksi, që kam parë dhe takuar gra të shndërruara në skllave e të shfytyruara nga puna e rëndë për mbajtur gjallë familjet, ju siguroj se ky fenomen kriminal meriton tërë ulërimën tonë si qytetarë të këtij vendi dhe tërë ulërimën tuaj si diplomatë dashamirës të këtij vendi. Paçka se nuk është në listën e 12 prioriteteve. Mbrojtja e të drejtave të personave LGTB është vërtet prioritet, por unë personalisht nuk di deri tani ndonjë rast kur një person të jetë dhunuar, vrarë, rrahur, t’i jetë mohuar e drejta e punës, e drejta e fjalës, e drejta për të hyrë në kinema, teatër, shkollë, të luajë futboll, të zgjedhë e të zgjidhet, të vjedhë e të mashtrojë, të merret me politikë dhe biznes… Furtuna që është ngritur, është një rast i mirë që shoqatat LGTB të shtojnë fondet që marrin nga BE, por nuk është mirë që shoqëria shqiptare, e cila edhe pse konservatore është shumë liberale, të përgojohet raporteve ndërkombëtare si e dhunshme. *Kryeredaktor i lajmeve në Top Channel Drejtues i organizatës Forumi i Mendimit të Lirë www.shqiptarja.com


Guida për përdorimin e medikamenteve

Pastërtia dhe shëndeti, jo gjithmonë bashkë!

P

T

ërdorni medikamente vetëm nën udhëzimin e mjekut. Merni medikamente vetëm nëse ju janë përshkruar nga mjeku dhe jo sepse ju janë... Faqe 15

A

ë gjithë e dimë se çfarë rëndësie ka pastërtia në shtëpi, zyrë, klasë dhe në ambiente të tjera ku kalojmë një pjesë të kohës. Na pëlqen të ndihemi.. Faqe 16

Botim zyrtar i Fakultetit të Mjekësisë, Universiteti i Tiranës Adresa: Fakulteti i Mjekësisë, Nr371, Cel: 069 63 46688, E-mail: suplementi@almedicus.org

S

SUPLEMENTI MJEKESOR

Nr.8

LMEDICU BOTIM I PËRJAVSHËM I GAZETËS SHQIPTARJA.COM

INTERVISTE ME HEMATOLOGEN DR. ADELA PEROLLI

Hemofilia, prek më tepër meshkujt

Format e lehta, diagnostikohen rastësisht te dentisti „„„

TIRANE

H

ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ

Faqe 14

Gërhisni natën? Ja si mund ta shmangni ërhisni atëherë kur fluksi i ajrit që kalon nga goja ose hunda në mushkëri bën që indet e fytit të dridhen (vibrojnë) gjatë kohës që flini. Kjo dukuri mund të krijojë një zhurmë të fortë e të bezdisshme, duke e bërë të vështirë gjumin për partnerin. Mund të mos e vini re që gërhisni, por është partneri juaj ai që vë re si gërhitjen...

emofilia është një sëmundje e gjakut, në të cilën gjaku nuk mpikset si normalisht. Nëse ju keni Hemofili mund të keni gjakrrjedhje për një kohë më të gjatë krahasuar me njerëzit e tjerë pas një traume apo dëmtimi. Ju gjithashtu mund të gjakosni edhe në brendësi të trupit tuaj, veçanërisht në artikulacionet e gjunjëve, kyçeve të këmbëve dhe në bërryla. Kjo gjakrrjedhje mund të dëmtojë organet tuaja dhe mund të jetë edhe kërcenuese për jetën. Hemofilia zakonisht është një sëmundje e trashëgueshme. E trashëgueshme do të thote që kjo sëmundje kalon nga prindi tek fëmija me anë të geneve. Njerëzit e lindur me hemofili... Faqe 17 Drejtor: Taulant MUKA Kryeredaktore: Jana NANO Zv/Kryeredaktore: Fjorda KOROMANI Redaksia: Alba Kuqi Arminda Avdulaj Blerta Dollaku Dea Qirjaqi Eralda Asllanaj Erklida Sula Marinela Kumaraku

Simptoma

G

DEA QIRJAQI

ƒ

E ENJTE 29.03.2012

Higjiena

ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ

Mirald Gina

ƒ

Këshilli botues: Departamenti i Shëndetit Publik Enver ROSHI Shërbimi i Endrokrinologjisë, QSUT Agron YLLI Shërbimi i Urgjencës, QSUT Edmond ZAIMI Shërbimi i Nefrologjisë, QSUT Arjana STRAKOSHA Shërbimi i Reumatologjisë, QSUT Argjend TAFAJ Shërbimi i Alergologjisë, QSUT

ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ

Etleva QIRKO Shërbimi i Kardiologjisë, Spitali Ushtarak Gerta KOÇEKU Shërbimi i Neurologjisë, Spitali Ushtarak Fatos JAHO Shërbimi i Ortopedi-Traumatologjisë, Spitali Ushtarak Gjergj ÇAUSHI Shërbimi i Tokosikologjisë, Spitali Ushtarak Zyhni SULAJ Biokimi Klinike, QSUT Ndok MARKU Farmaci Leonard DEDJA

Faqe 19

Sygjerime për përkujdesjen e zonave intime

F

emrat shpesh bisedojnë dhe ndajnë përvojat dhe këshillat për kujdesin e lëkurës, flokëve dhe për përdorimin e grimit. Por shumë rrallë temë e bisedës është rëndësia e higjienës intime. Mirëmbajtja e higjienës në zonën intime është shumë me rëndësi te femrat sepse lejon të shmangin problemet e pakëndshme dhe ndonjëherë të...


14

E enjte, 29 mars 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

Simptoma të bezdisshme

A

S

SUPLEMENTI MJEKESOR

LMEDICU

ADMINISTRATA për Medikamentet dhe Ushqimet e SHBA i ka thënë po përdorimit të një pajisjeje për shmangien e gërhitjes

Gërhitja gjatës natës, jo vetëm zhurmë! Tension dhe çrregullime të gjumit për partnerin MIRALD GINA Çfarë është gërhitja? Gërhisni atëherë kur fluksi i ajrit që kalon nga goja ose hunda në mushkëri bën që indet e fytit të dridhen (vibrojnë) gjatë kohës që flini. Kjo dukuri mund të krijojë një zhurmë të fortë e të bezdisshme, duke e bërë të vështirë gjumin për partnerin. Mund të mos e vini re që gërhisni, por është partneri juaj

Fëmijët që gërhasin vazhdimisht duhet të kontrollohen për apne ai që vë re si gërhitjen, edhe faktin që flini me gojë hapur. Të gërhiturit është më shpesh një problem mashkullor sesa femëror. Çfarë e shkakton gërhitjen? Kur flini, muskujt e pjesës së pasme të qiellzës, gjuha dhe fyti relaksohen. Nëse relaksohen më tepër se duhet, ato ngushtojnë ose bllokojnë rrugët e frymëmarrjes. Ndërkohë që merrni frymë, qiellza e butë dhe uvula vibrojnë e godasin pjesën e pasme të fytit. Kjo shkakton tingujt që dëgjohen gjatë gërhitjes. Të gërhiturit është e shpeshtë te të rriturit dhe jo medoemos është shenjë e një problemi. Megjithatë, ndonjëherë, gërhitja mund të jetë shenjë e një çrregullimi të gjumit të quajtur apnea e gjumit. Kjo do të thotë që herë pas here ka periudha që ju ndaloni së marri frymë plotësisht, ose pjesërisht, për më tepër se 10 sekonda ndërkohë që flini. Episodi pasohet nga një gulçim ose gërhitje e zhurmshme kur fillon frymëmarrja. Më pas, fillon sërish gërhitja. Nëse keni apnenë e gjumit, ky cikël ndodh përgjithësisht disa herë në natë. Apnea e gjumit nuk është aq e shpeshtë sa gërhitja. Një mjek (ose specialist i gjumit) mund t’iu tregojë nëse vuani nga apne-ja e gjumit duke kryer një studim të gjumit tuaj, qoftë në shtëpi apo në spital. Gërhitja është një problem social i rëndësishëm. Personat

që flenë me dikë që gërhet, mund të zhvillojnë vështirësi për një gjumë normal. Cilat janë shkaqet? Në pjesën më të madhe të njerëzve nuk njihet arsyeja e gërhitjes. Disa shkaqe të mundshme (përveç apnesë së gjumit) janë: ƒ Mbipesha, e cila shton masën e indeve në qafë duke shtypur rrugët e frymëmarrjes ƒ Muaji i fundit i shtatzanisë ƒ Kongjestioni i hundëve nga ftohjet ose alergjitë, sidomos nëse zgjat shumë ƒ Ënjtja e pjesës muskulore të çatisë së gojës (qiellza e butë) ose uvulës, pjesa që varet në fund të gojës ƒ Gjëndrat ose tonsilet (ba-

jamet) e ënjtura që bllokojnë rrugët e frymëmarrjes ƒ · Përdorimi i pilulave të gjumit, antihistaminikëve ose alkoolit përpara gjumit ƒ Gjuha e madhe krahasuar me gojën ƒ Anomali në kockat e fytyrës Kur duhet të kontaktoni me mjekun? Flisni me mjekun tuaj nëse keni: ƒ Përgjumje të tepërt gjatë ditës, dhimbje koke në mëngjes, shtim në peshë kohët e fundit, nëse zgjoheni në mëngjes jo i shlodhur, ose nëse keni ndryshime në vëmendje dhe përqendrim apo kujtesë. ƒ Episode të mungesës së frymëmarrjes (apne). Mund t’iu

ndihmojë partneri për të parë nëse ndodh kështu. ƒ Gjithashtu, fëmijët që gërhasin vazhdimisht duhet të kontrollohen për apne. Apnea e gjumit te fëmijët është lidhur me probleme në rritje, ADHD (çrregullimi i mungesës së vëmendjes dhe hiperaktivitetit), performancë të dobët në shkollë, vështirësi në të mësuar, lagie të shtratit dhe presion të lartë të gjakut. Pjesa më e madhe e fëmijëve që gërhasin nuk kanë apne, por e vetmja mënyrë e besueshme për ta vërtetuar është studimi i gjumit. VJEN ZGJIDHJA! Administrata për Medikamentet dhe Ushqimet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka ndezur dritën jeshile përdorimit të një pajisjeje që ndihmon për shmangien e gërhitjes. Si funksionon kjo pajisje? PureSleep, kështu quhet pajisja në fjalë, është një objekt i vogël i cili shërben për të reduktuar gërhitjen duke e nxjerrë lehtësisht përpara nofullën e poshtme gjatë kohës që flini. Në këtë mënyrë, ajo hap rrugët e frymëmarrjes dhe eliminon vibrimet që të gjithë i njohim si gërhitje. Nëse nuk ka vibrime, nuk ka as gërhitje! PËRSHTATET NË PAK MINUTA Pajisja PureSleep ka një pjesë të sipërme dhe një të poshtme, të cilat mund t’i bashkoni së bashku në tre pozicione të ndryshme, në varësi të formës së nofullës tuaj. Pasi pjesët

REDUKTIMI I GËRHITJES

„ Shmangni alkoolin dhe qetësuesit e tjerë përpara gjumit.

„ Mos flini në shpinë. Flini në krah nëse mundeni.

Madje, disa mjekë sugjerojnë edhe të qepni një top tenisi në pjesën e pasme të rrobave me të cilat flini. Kjo shërben për të shkaktuar parehati nëse ktheheni në shpinë dhe iu kujton të qëndroni shtrirë në krah. Praktikisht, të fjeturit në krah kthehet në zakon dhe nuk do të keni më nevojë për diçka që t’iu kujtojë.

„ Dobësohuni nëse jeni mbipeshë. „ Ndërprisni duhanin. Kjo redukton inflamacionin dhe ënjtjen e rrugëve të frymëmarrjes, të cilat mund të kontribuojnë në ngushtimin e këtyre rrugëve.

„ Ngrini kokën e shtratit rreth 10-15 cm duke

vendosur tulla nën këmbët e shtratit. (Përdorimi i jastëkëve për të ngritur kokën dhe pjesën e sipërme të trupit nuk funksionon.) Të fjeturit në një pjerrtësi të lehtë parandalon rënien e gjuhës drejt pjesës së pasme të fytit duke shmangur kështu bllokimin ose ngushtimin e rrugëve të frymëmarrjes.

„ Provoni fashat nazale që mund t’i merrni në

farmaci pa recetë. Ato ndihmojnë për të zgjeruar nostrilet e hundës (vrimat). (Këto nuk kanë si qëllim të trajtojnë apnenë e gjumit).

bashkohen, pajisja ziehet për të zbutur materialin, në mënyrë që të marrë formën perfekte të dhëmbëve tuaj në më pak se një minutë. Kjo pajisje prodhohet në SHBA nga materiale të sig-

urta. Ndaj mos u gënjeni nga prodhues të dorës së dytë. Për të blerë këtë pajisje mund të interesoheni në farmaci ose ta blini në internet me çmimin e 60 $ amerikanë.

Studime ogurzeza

Apnea e gjumit rrit riskun për infarkt në zemër N

jë problem jo vetëm për partnerët. Në kongresin e Pneumologëve Italianë u theksua se apnea e gjumit është një kërcënim i vërtetë, duke zbuluar shifra të frikshme. Sipas të dhënave të fundit, sindroma e apnesë obstruktive është një sëmundje nga e cila vuajnë 1.6 milionë persona vetëm në Itali, por mbi të gjitha, ajo është një bombë me sahat që rrit riskun për sëmundje kardiovaskulare. Ata që kanë episode apneike (pa frymëmarrje) gjatë natës, kanë një risk rreth 4 herë më të lartë për të pësuar insult në tru, 2.5 herë më të lartë për të zhvilluar hipertension dhe 2 herë

më të lartë për të zhvilluar diabet. Thuhet se prevalenca e apnesë obstruktive po rritet paralelisht me “epideminë” e obezitetit. Në fakt, kilet e tepërta rrisin në vetvete riskun për hipertension, sindroma metabolike, sëmundje të zemrës; përveç kësaj, apnea nga ana e saj shton përpjekjet për të marrë frymë, e si rrjedhim rrit presionin në qarkullimin e gjakut në mushkëri dhe lodh zemrën, e cila detyrohet të pompojë më fort për të kompensuar situatën. Gjithashtu, disa kohë më parë, një kërkim në New England Journal of Medicine tregoi se fibrilacioni atri-

al gjatë natës, një shkak madhor i formimit të koagulave të gjakut, është i lidhur me apnenë e gjumit. TRAJTIMI Përveç humbjeve të kilogramëve të tepërta, themeli i trajtimit të apnesë së gjumit është ventiloterapia. Me pak fjalë ajo konsiston në pompimin e ajrit me presion përmes një maske që pacienti duhet ta mbajë vënë gjatë kohës që fle. Është llogaritur që nëse trajtohen të gjithë pacientët që vuajnë nga apnea e gjumit në SHBA me këtë mënyrë, mund të shpëtohen 980 jetë çdo vit.


A

S

SUPLEMENTI MJEKESOR

Farmaceutikë EVI HOXHA 1 . Përdorni medikamente vetëm nën udhëzimin e mjekut Merni medikamente vetëm nëse ju janë përshkruar nga mjeku dhe jo sepse ju janë këshilluar nga një i afërm, një shok apo sepse keni dëgjuar për të në televizor a keni lexuar informacione në revista e internet. Edhe në rastet kur blini barna OTC (që mund të merren pa recetë) gjithsesi kërkoni këshilla nga mjeku ose farmacisti.

Guida për përdorimin e duhur të medikamenteve Barnat nuk duhet të merren pa këshillën e mjekut Sigurohuni Para se të përdorni një bar të pranishëm në minifarmacinë e shtëpisë kontrolloni skadencën, nëse është ruajtur në mënyrën e duhur dhe ndryshime të mundshme të erës apo ngjyrës. Nuk duhet ti vendosni barnat në makinë, sidomos gjatë verës apo nëse është ekspozuar në diell

Largojini e ndajini në mënyrë të dukshme barnat me ambalazh të përafërt që mund të ngatërrohen lehtë

3. Flisni hapur dhe lirshëm me mjekun Kur shkoni te mjeku duhet të merrni me vete listën e barnave që jeni duke përdorur (mundësisht me fletën përshkruese), përfshi ato të udhëzuara nga mjekë të tjerë. Vijeni në dijeni nëse jeni duke përdorur produkte homeopatike, erboristerie, fitoterapeutike, integratorë apo preparate të tjerë të blerë në dyqane të specializuara; informoheni nëse jeni shtatzënë, me fëmijë në gji ose mendoni të jeni së shpejti. 4. Informoheni mjekun nëse jeni alergjik ndaj ndonjë medikamenti Në rastet e shtrimit në spital duhet që gjithmonë të informoni mjekun apo infermierët nëse jeni alergjik ndaj ndonjë bari, produkti ose materiali tjetër dhe nëse keni shfaqur intolerancë ndaj

15

NËSE NGATËRRONI barnat apo sasinë, para se të ndërmerrni ndonjë veprim, këshillohuni me mjekun. Nëse harroni të pini një bar mos e dyfishoni sasinë në orarin pasardhës

2. Duhet të jeni të informuar dhe të ndërgjegjshëm për kurën që po bëni Mos hezitoni t’i kërkoni

mjekut të gjitha informacionet mbi barnat që duhet të merni, përfshi efektet anësore apo mundësitë për ndërveprime me barna të tjera, produkte erboristerie e fitoterapeutikë, pije apo ushqime. Nëse nuk arrini të kuptoni shpjegimet, nuk duhet të druheni të kërkoni sqarime me terma më të thjeshta. Mjeku apo farmacisti janë miqtë dhe këshilltarët tuaj dhe është e drejta juaj të kërkoni ndihmën e tyre.

E enjte, 29 mars 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

LMEDICU

ndonjë ushqimi. 5. Informoheni mjekun mbi shqetësimet e shfaqura gjatë kurës Nëse gjatë kurës shfaqen shqetësime, për të cilat mjeku nuk ju ka vënë në dijeni, lajmëroheni menjëherë: mjeku do t’iu udhëzojë si duhet të silleni. 6. Respektoni indikacionet e dhëna nga mjeku “Medikamenti i duhur, pacientit të duhur, në dozën e duhur, në momentin e duhur”

Kontrolloni gjithmonë që medikamenti i marrë është ai i përshkruar e në sasinë e përcaktuar nga mjeku. Nëse ngatërroni barnat apo sasinë, para se të ndërmerrni ndonjë veprim, këshillohuni me mjekun. Nëse harroni të pini një bar mos e dyfishoni sasinë në orarin pasardhës. Shtoni ose zvogëloni dozën e barit vetëm nëse jua këshillon mjeku. 7. Bëni kujdes nëse duhet të merni më shumë se një medikament Nëse ju janë përshkruar

më shumë barna për sëmundje të ndryshme drejtojuni mjekut ose farmacistit për problemet që mund të keni në mbajtjen mend të emrave dhe orareve të përdorimit. Kështu farmacisti mund t’ju ndihmojë duke shkruar në kapakun e çdo bari përdorimin dhe orarin e duhur, përfshi një përsëritje të të gjitha udhëzimeve në lidhje më kurën tuaj. 8. Mos ndërhyni në recetën e mjekut apo kurën e këshilluar duke u bazuar në mendimin apo eksperiencën tuaj Gjatë shtrimit në spital duhet patjetër të informoni mjekun ose infermierin se çfarë medikamentësh po përdorni e për të evituar reaksione mos përdorni barnat që mund të keni sjellë nga shtë-

pia: është mjeku që vendos të rikonfirmojë, zëvendësojë ose ndryshojë kurën. 9. Mbajini medikamentet në mënyrë të sigurtë Në shtëpi konservoni medikamentet në një vend të thatë, larg dritës ose nëse kërkohet në frigorifer e larg vëmendjes së fëmijëve. Largojini e ndajini në mënyrë të dukshme barnat me ambalazh ose emër të përafërt që mund të ngatërrohen lehtë. Barnat për fëmijë ndajini nga ato për të rritur. Mos i lini

Vdes nga barnat

28-vjeçarja i bleu në internet

2

8 vjeçarja Teresa Sunna ka gjetur vdekjen ditën e shtunë në qytetin e Padovës, Itali pas marrjes së sorbitolit për t’iu nënshtruar një testi kundër intolerancës ushqimore. 2 paciente të tjera, që gjithashtu kishin marrë këtë substancë, janë tashmë jashtë rrezikut për jetën. Gjithçka ka ndodhur nën kujdesin e mjekut në një qendër diagnostikuese private. Sorbitoli ishte blerë online në internet në eBay dhe ishte këshilluar nga mjeku. Nga analizat laboratorike pas autopsisë rezultoi që përbërja në flakon qe një substancë shumë toksike (nitrat natriumi) e cila përdoret shpesh si konservues në ushqime të ndryshme, por në doza shumë të vogla. Duket se

përmbajtja e sorbitolit, që ka pamje të ngjashme me nitratin e natriumit, është ngatërruar gjatë përgatitjes. Nën hetim janë mjeku kurues, drej-

tuesi i qendrës diagnostikuese si dhe kompania prodhuese e përbërjes në Irlandë. TË DHËNA Ministria e Shëndetësisë italiane referon se në vitet e fundit është rritur dukshëm shitja e medikamenteve ilegale në internet. Kjo rritje ka qënë eksponenciale. Në vitin 2011, nësë kërkoje në Google ‘’ble Viagra’’, rezultatet ishin rreth 29.200.000 ndërsa ost 106.000.000 (+ 293%). Zakonisht blerjet online të medikamenteve preferohen për shkak të çmimeve më të arsyeshme që ofrohen nga shitës anonimë. Më të preferuarit janë andtidepresivët, qetësuesit, diuretikët, steroidët dhe antiazmatikët.

blisterat, tabletat e vetmuara ose flakonet të hapura në vende jo të përshtatshme, pa ambalazhet vetjake origjinale e me fletët përshkruese përkatëse brenda. Për kolirët (barna për përdorim në sy), shurupët dhe solucionet në flakonë jo monodozë është e nevojshme të shënohet në ambalazh dita e parë e hapjes dhe dita e përdorimit të fundit. Para se të përdorni një bar të pranishëm në minifarmacinë e shtëpisë kontrolloni skadencën, nëse është ruajtur në mënyrën e duhur dhe ndryshime të mundshme të erës apo ngjyrës. Nuk duhet ti vendosni barnat në makinë, sidomos gjatë verës apo nëse është ekspozuar në diell. Gjatë verës nëse duhet të udhëtoni, qoftë gjatë lëvizjeve të shkurtra, i transportoni barnat që kanë nevojë për një temperaturë të caktuar ruajtjeje në termusa specifikë; nëse udhëtoni me avion, merini gjithmonë me vete në çantën e dorës. 10. Nëse kujdeseni për dikë të sëmurë, mos hezitoni të kërkoni ndihmë Nëse kujdeseni në shtëpi për dikë të sëmurë, tregoni shumë kujdes për barnat që duhet të merrni, duke ndjekur me rigorozitet çdo udhëzim të dhënë nga mjeku: nëse keni vështirësi apo paqartësi duhet të bisedoni me të afërmit e mjekun sa më shpejt.


16

E enjte, 29 mars 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

Higjiena në shtëpi

A

S

SUPLEMENTI MJEKESOR

LMEDICU

ZBARDHUESI mund të shkaktojë vështirësi në frymëmarrje, dhimbje koke, djegie në lëkurë, humbje të ndërgjegjjes dhe të vjella

Pastërtia dhe shëndeti, jo gjithmonë bashkë! Pastruesit e tepërt, risk për astmë te fëmijët ARMINDA AVDULAJ

T

ë gjithë e dimë se çfarë rëndësie ka pastërtia në shtëpi, zyrë, klasë dhe në ambiente të tjera ku kalojmë një pjesë të kohës. Na pëlqen të ndihemi rehat, të rrethuar nga një mjedis i pastër, pa baktere dhe lëndë ndotëse, të shëndetshëm dhe të kujdesur nga ana estetike. Por, a janë të vërteta të gjitha këto supozime e ndjesi? Kur supozojmë se një vend është i pastër? Higjiena përfaqëson një nga faktorët më të rëndësishëm për sa i përket shëndetit. Por, ndoshta duhet të rianalizojmë përkufizimin e pastërtisë: atëherë kur kuzhina dhe tualeti mbajnë erë klor ose aromatizues, mendojmë se janë të pastër. Ajo çka nuk marrim parasy-

U vu re rritje e simptomave respiratore joalergjike te ata që përdorin këtë produkt për më shumë se 4 ditë sh është se, në fakt, këto produkte pastrimi dëmtojnë shëndetin tonë. SUBSTANCA TË RREZIKSHME/TOKSIKE Produktet e zakonshme të pastrimit zakonisht përmbajnë disa substanca të cilat, në një mënyrë apo një tjetër, mund të dëmtojnë shëndetin e njeriut ose mjedisin. Duke qenë kështu, është mirë që t'i njohim këto substanca, në mënyrë që t'i shmangim apo t'i përdorim në mënyrë të kujdesshme për të shmangur rreziqet. NDIKIME MBI SHËNDETIN Produktet e pastrimit mund të dëmtojnë në mënyra të ndryshme shëndetin e njeriut. Kështu, ndër problemet shëndetësore më të spikatura përfshihen: ƒ Çrregullime në sistemin riprodhues

SUBSTANCA TË RREZIKSHME/TOKSIKE

„ Produktet e zakonshme të pastrimit zakonisht përmbajnë disa substanca të

„ „ „ „ „ „ „ „ „

cilat, në një mënyrë apo një tjetër, mund të dëmtojnë shëndetin e njeriut ose mjedisin. Duke qenë kështu, është mirë që t’i njohim këto substanca, në mënyrë që t’i shmangim apo t’i përdorim në mënyrë të kujdesshme për të shmangur rreziqet. Shembuj të substancave të rrezikshme që ndodhen në produktet e pastrimit Produkte me bazë klori Aromatizuesit që i shtohen produkteve Përbërje organike volatile Alkifenol etoksilati Dietanolamina (DEA) dhe trietanolamina (TEA) Acidi sulfurik dhe hidroksidi i natriumit Amoniaku Këto substanca duhet të jenë të identifikuara me një etiketë ngjyrë portokalli që tregon veçoritë e rrezikshme të elementëve në fjalë.

ƒ Dëmtim i organeve të rëndësishme ƒ Astmë dhe sëmundje të tjera të sistemit respirator ƒ Dhimbje koke ƒ Marramendje ƒ Lodhje Këto çrregullime na bëjnë të mendojmë që në të vërtetë, shumica e herëve që pastrojmë për t'u kujdesur për veten, në fakt e dëmtojmë atë. PROBLEMET ME FRYMËMARRJEN Një studim i Universitetit të Bristolit sugjeron një lidhje ndërmjet kontaktit me pesticide e produkte pastrimi dhe problemeve respiratore; ky studim përfshiu 14 000 fëmijë dhe vëzhgoi gjendjen e tyre shëndetësore që nga

momenti i lindjes deri në moshën tre vjeç e gjysmë, veçanërisht për sa i përket shëndetit të mushkërive. Ekspertët intervistuan mamatë e këtyre fëmijëve mbi përdorimin e pesticideve e

produkteve të pastrimit dhe arritën në përfundimin se sa më shumë produkte pastrimi të përdoreshin, aq më i lartë ishte probabiliteti që fëmijët të zhvillonin probleme respiratore si astma. Kjo është e

EFEKTE TË MUNDSHME TË PRODUKTEVE Detergjentët

Pasojat

Pastrues xhamash (Alkool izopropilik dhe amoniak)

Irriton lëkurën, sytë, hundën dhe grykën. Dhimbje koke, marramendje, konfuzion.

Pastrues me përdorime të ndryshme (2-butoksietanol)

Gjithashtu irriton sytë, hundën, grykën dhe gojën.

Pastruesit e banjos (Hipoklorit natriumi klor)

Irritime të rënda të lëkurës, dëmtim i syve, kollë ose vështirësi për të marrë frymë

rëndësishme sidomos për personat që punojnë në pastrimin e shtëpive, gratë shtatzënë dhe fëmijët e vegjël, pasi këto nëngrupe të popullatës janë më të ndjeshme ndaj efekteve të kimikateve. Kohët e fundit, Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka publikuar librin Selected Pollutants, i cili përmbledh udhëzimet globale mbi cilësinë e ajrit në mjediset e brendshme. Për herë të parë, ky libër përcakton masat që duhen marrë për të mbrojtur shëndetin karshi produkteve kimike që përdoren në mjediset e brendshme, ku përfshihen: benzeni, monoksidi i karbonit, dioksidi i azotit, radoni, formaldehidi, naftaleni, hidrokarburet aromatike policiklike, trikloretileni dhe tetrakloretileni.

Ekspozimi për më shumë se një javë ndaj një ajri të ndotur me klor, amoniak, acide apo produktve të tjera është shoqëruar me një rritje prej 20% të frekuencës së astmës dhe fishkëllimave respiratore. Në një studim mbi përdorimin shtëpiak të zbardhuesit (në gjuhën e përditshme, ACE) u tregua një lidhje e dobët ndërmjet këtij produkti dhe sensibilizimit ndaj alergenëve. Megjithatë, u vu re rritje e prevalencës së simptomave respiratore joalergjike te ata persona që përdorin këtë produkt për më shumë se katër ditë në javë. Pra, zbardhuesi ka një efekt paradoksal: nga njëra anë mbron kundër sensibilizimit alergjik, por nga ana tjetër, rrit simptomat respiratore joalergjike.

Studimi

Lidhja e detergjentëve me kancerin e gjirit N

jë studim ka gjetur një lidhje të mundshme ndërmjet kancerit të gjirit dhe përdorimit të produkteve për pastrimin e shtëpisë e aromatizuesve. Kjo lidhje doli në pah kur u pyetën afërsisht 800 gra (400 me kancer gjiri dhe 400 pa kancer gjiri) mbi produktet e pastrimit të shtëpisë. Risku për të zhvilluar kancer gjiri ishte dy herë më i madh te gratë që përdornin sasi më të mëdha produktesh pastrimi dhe aromatizuesish krahasuar me ato që përdonin sasi të vogla. Ekzistojnë gjithashtu produkte jotoksike dhe “më pak toksike” të cilat

mund të mbulojnë gati të gjitha nevojat. Përdorimi i produkteve të “gjelbra” mund të reduktojë kostot e mirëmbajtjes, të mbrojë mjedisin, të ruajë shëndetin e punonjësve dhe të përmirësojë cilësinë e ajrit të mjediseve të brendshme. ZBARDHUESI Shumica e njerëzve mendojnë se zbardhuesi përfaqëson zgjidhjen më të mirë për të pastruar dhe dezinfektuar shtëpinë e tyre. Në fakt, ekzistojnë disa risqe që lidhen me përdorimin e zbardhuesit për të cilat ju duhet të jeni në dijeni. Për më tepër, zbardhuesi nuk është aq efektiv për

pastrim dhe dezinfektim siç mendon një pjesë e mirë e individëve. Zbardhuesi mund të shkaktojë vështirësi në frymëmarrje, dhimbje koke, djegie në lëkurë, humbje të ndërgjegjjes dhe të vjella. Ata që vuajnë nga sëmundje pulmonare kronike (astmë, bronkit kronik) nuk duhet të ekspozohen kurrë ndaj zbardhuesit. Kur përzihet me produkte të tjera pastrimi, zbardhuesi bëhet akoma dhe më i rrezikshëm. Përzierja me amoniak mund të çlirojë gaz klorin, i cili ka një toksicitet aq të lartë për njeriun sa është përdorur si armë kimike në Luftën e I dhe të II Botërore.


A

S

SUPLEMENTI MJEKESOR

E enjte, 29 mars 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

LMEDICU

Sëmundjet e gjakut DEA QIRJAQI Çfarë është hemofilia? Hemofilia është një sëmundje e gjakut, në të cilën gjaku nuk mpikset si normalisht. Nëse ju keni Hemofili mund të keni gjakrrjedhje për një kohë më të gjatë krahasuar me njerëzit e tjerë pas një traume apo dëmtimi. Ju gjithashtu mund të gjakosni edhe në brendësi të trupit tuaj, veçanërisht në artikulacionet e gjunjëve, kyçeve të këmbëve dhe në bërryla. Kjo gjakrrjedhje mund të dëmtojë organet tuaja dhe mund të jetë edhe kërcenuese për jetën. Hemofilia zakonisht është një sëmundje e trashëgueshme. E trashëgueshme

do të thote që kjo sëmundje kalon nga prindi tek fëmija me anë të geneve. Njerëzit e lindur me hemofili kanë sasi shumë të vogël ose mungesë të faktorëve të koagulimit të gjakut. Faktorët e koagulimit janë proteina që i duhen organizmit të njeriut për një mpiksje normale të gjakut. Ka shume tipe faktorësh koagulimi të cilët zakonisht ndërveprojnë me trombocitet për të realizuar mpiksjen e gjakut. Trombocitet janë fragmente të vogla qelizore të gjakut që formohen në palcën e kockës dhe luajnë një rol shumë të madh në mpiksjen e gjakut. Kur vazat e gjakut dëmtohen, faktorët e koagulimit ndihmojnë trombocitet të lidhen njëri me tjetrin për të mbyllur çarjet e të prerat dhe të ndalojnë në këtë mënyrë gjakrrjedhjen në keto vaza. Dy tipet kryesore të hemofilisë janë Hemofilia A dhe Hemofilia B. Nëse ju keni Hemofilinë A keni mungesë ose nivele shumë të ulta të Faktorit tetë [VIII]. Afro 9 nga 10 pacientë që kanë Hemofili, janë me Hemofiline A. Nëse ju keni Hemofilinë B atëherë ju keni mungesë ose nivele shumë të ulta të faktorit nëntë [IX]. Rrallëherë Hemofilia mund të jetë e fituar që do të thotë se ju nuk keni lindur me këtë sëmundje, por që ju e keni zhvilluar atë gjatë jetës tuaj. Kjo ndodh kur trupi juaj formon antitrupa [proteina] që sulmojnë faktorët e koag-

INTERVISTË me hematologen Dr. Adela Perolli, pranë Qendrës Spitalore Universitare ‘’Nënë Tereza’’

Hemofilia, prek më tepër meshkujt

CILAT JANË SHENJAT KLINIKE Shenjat e hemoragjisë së jashtme:

„ Gjakrrjedhje në

gojë nga kafshimi i gjuhës, apo nga rënia e një dhembi

Format e lehta takohen rastësisht

„ Gjakrrjedhje nga hunda pa shkak

„ Gjakrrjedhje e

GJENETIKË

madhe nga një e prerë e vogël

Cili është shkaku i shfaqjes së Hemofilisë?

„ Gjakrrjedhje që nuk

pushon nga një prerje ku normalisht duhet të pushonte hemorragjia për një kohë të shkurtër.

N

Hemorrragjia në tru mund të ndodhë si pasojë e një goditjeje por edhe spontanisht ÇFARË ËSHTË HEMOFILIA A DHE B Hemophilia A „ Hemofilia klasike „ Defiçiti i faktorit tetë të koagulimit të gjakut Hemophilia B „ Quhet ndryshe edhe ‘’Christmas disease’’ „ Defiçiti i faktorit nëntë të koagulimit të gjakut ulimit që gjenden në të duke penguar kështu koagulimin. Hemofilia mund të jetë e lehtë, mesatare ose e rëndë. Kjo varet nga niveli i faktorit të koagulimit në gjakun tuaj. Afro 7 në 10 pacientë me Hemofili A kanë formën e rëndë të saj. Njerëzit që nuk kanë hemofili e kanë aktivitetin e faktorit tetë [VIII] 100%. Pacientët që kanë formën e rëndë të hemofilisë kanë aktivitetin e faktorit

tetë më të vogël se 1%. Hemofilia prek zakonisht meshkujt (me perjashtime të rralla ndodh e kundërta). Çdo vit 1 në 5000 meshkuj lind me sëmundjen e hemofilisë. Çfarë është Hemofilia A dhe Hemofilia B? Gjakrrjedhjet në artikulacione janë shumë të shpeshta në hemofilikët. Madje pa shkak të qartë. Në fillim hemorragjia sjell rritje të ndjesh-

17

ëse ju keni hemofili të trashëguar, kjo do të thotë se ju keni lindur me këtë sëmundje. Ajo shkaktohet nga një defiçit në njërin prej geneve që kodojnë për prodhimin e Faktorit tetë/nëntë. Dhe këto gene gjenden të lokalizuar në kromozomin X. Kromozomet gjenden gjithnjë në çift. Femrat kanë dy kromozome X, ndërsa meshkujt kanë një kromozom X dhe një kromozom Y. Një mashkull që ka genin defektoz të hemofilisë tek kromozomi X, shfaqë sëmundjen, kurse një femër duhet të ketë genin defektoz në të dy kromozomet që të shfaqë sëmundjen. Gjë kjo, që ndodh shumë rrallë. Nëse një femër ka genin defektoz vetëm në njërin prej kromozomeve X të saj ajo është një bartëse e hemofilisë. Këto femra nuk kanë hemofili por transmetojnë genin defektoz tek fëmijët.

Shenjat e hemorragjisë së brendshme :

„ Gjak në urinë (nga

gjakosja në veshka apo vezikën urinare)

„ Gjak në feçe (nga

gjakrrjedhja nga zorrët apo stomaku)

„ Hematoma të

mëdha (gjakrrjedhje midis muskujve)

mërisë së gjurit e pa shenja të dukshme të hemorragjisë. Por më pas gjuri fryhet (edematizohet) , bëhet shume i nxehtë, i dhimbshëm. Artikulacioni humb funksionin e tij lëvizor dhe mund të mos ta rifitojë më kurrë. Hemorrragjia në tru mund të ndodhë si pasojë e një goditjeje por edhe spontanisht. Me dhimbje koke shumë të forta e që zgjasin, me të vjella të shumta, me çrregullim të gjumit, humbje të papritur të funksionit lëvizor apo të ndjeshmërisë së anësive, shikim të dyfishuar, konvulsione e atake epilepsie.

Hemofilia

Diagnostikimi dhe analizat laboratorike Q

oftë hemofilia A qoftë ajo B diagnostikohen nëpërmjet matjes së nivelit të faktorëve të koagulimit në gjak. Problemet hemorragjike të hemofilise A e B janë të njëjta. Ju mund të dalloni nëse është hemofili A apo B vetëm duke matur nivelin e faktorit në gjak. Përcaktimi i llojit të hemofilisë ka rëndësi në lidhje me trajtimin. Femrat bartëse të hemofilisë mund të të kuptojnë nëse fëmija që ato presin të lindë është apo jo hemofilik duke filluar që nga java e 10-të e shtatza-

KLASIFIKIMI

„ Hemofilia e lehtë 5–30 % e faktorit normal të koagulimit „ Hemofilia e moderuar 1–5 % e faktorit normal të koagulimit „ Hemofilia e rëndë Më pak se 1 % e faktorit normal të koagulimit nisë së tyre. Po ashtu ekziston edhe mundësia e ‘diagnozes pre-implantive’. Merren vezë të femrave bartëse të hemofilisë dhe realizohet fertilizimi i tyre me spermatozoide. Embrionet e krijuar testohen për hemofilinë dhe implantohet vetëm ai që nuk e ka genin hemofilik.

Trajtimi kryesor i hemofilisë bazohet në terapinë zëvendesuese me faktorin që mungon. Këta faktorë të koagulimit janë nxjerrë nga gjaku i njeriut, por edhe të realizuar me teknologji të lartë e që quhen faktorë të koagulimit rekombinantë.


18

E enjte, 29 mars 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

Shëndeti oral BLERTA DOLLAKU

K

Mjeke Stomatologe

ërcitja e dhëmbëve ose siçquhet në gjuhën mjekësore “bruksizmi” është një fenomen që shfaqet në mënyrë të pavetëdijshme tek një numër i madh njerëzish,tipikisht gjatë gjumit. Kërcitja e dhëmbëve që ndodh rrallë, uk përbën problem për shëndetin e gojës suaj. Përsëritja e shpeshtë e këtij fenomeni mund të bëhet shkas për shfaqjen e problemeve jo vetëm në sistemin dentar dhe në aparatin e gojës, por edhe në strukturat

Kërcitja e dhëmbëve mund të ndodhë nga përdorimi i disa medikamenteve antidepresivë. Të njëjtin efekt kanë drogat psikotrope fqinje të kokës. Pse ndodh kërcitja e dhëmbëve? Stresi Ndërkohe që shkaku i saktë i brukszimit ende nuk njihet, mendohet se faktori kryesor që ndikon në shfaqjen e tij është stresi dhe ankthi. Simptomat e bruksizmit në shumë njerëz (dhimbja e nofullave, dhimbjet e kokës në mëngjes) shfaqen vecanërisht kur ata janë duke kaluar një periudhë stresuese. Pse ndodh kjo? Kur ne jemi të stresuar, nuk bëjmë gjumë të qetë sepse muskujt e trupit tonë nuk janë në një gjendje të relaksuar. Kështu, muskujt e qafës, të shpatullave dhe të nofullave qëndrojnë në një gjendje të kontraktuar, situatë kjo që shërben si stimul për shfaqjen e kërcitjes së dhëmbëve, intensiteti i së cilës është në përpjesëtim të drejtë me shkallën e stresit. Pra, sa më të stresuar të jeni, aq më intense do të jetë kërcitja e dhëmbëve. Inati dhe nervozizmi Ky është një ndër faktorët e vetëm që ndikon në shtrëngimin ose kërcitjen e dhëmbëve gjatë ditës. Meqënëse gjatë ditës ky fenomen ndodh për një kohë të shkurtër, si i tillë ai nuk është shumë i dëmshëm. Ndërsa gjatë natës, ku kohëzgjatja është shumë më e madhe, presioni që ushtrohet në mënyrë të pavullnetshme mbi dhëmbë gjatë kërcitjes së tyre është afërsisht 42 kilo-

A

LMEDICU

DHIMBJA e nofullave në mëngjes, vështirësia në hapjen e gojës apo dhimbja konstante e kokës janë shenja të rëndësishme të cilat mund të tregojnë se kërcisni dhëmbët

Kërcitja e dhëmbëve gjatë orëve të gjumit A duhet të shqetësohemi? Shkaktar stresi

PASOJAT E KËRCITJES SË DHËMBËVE

„ Kërcitja e vazhdueshme e dhëmbëve gjatë natës

mund të ketë pasoja serioze mbi shëndetin e dhëmbëve dhe të aparatit përtypës duke rezultuar në:

„ Konsumimin e buzëve prerëse dhe sipërfaqeve

përtypëse të dhëmbëve, gjë që rezulton në shkurtimin e tyre dhe në një paraqitje joestetike të sistemit dentar. Frakturën, lëvizshmërinë deri në humbjen e dhëmbëve.

„ Mbindjeshmëri e dhëmbëve ndaj të ftohtave. „ Dëmtime të mbushjeve( rënie të tyre), dëmtime të urave të procelanit (thyerje të porcelanit).

dhëmbëve të keqvendosur dhe bruksizmit, është konstatuar se një pjesë e madhe e individëve që vuajnë nga bruksizmi kanë probleme të rreshtimit të dhëmbëve. Efektet anësore të medikamenteve Kërcitja e dhëmbëve mund të ndodhë si rezultat i përdorimit të disa medikamenteve antidepresivë. Të njëjtin efekt kanë edhe drogat psikotrope të tilla si ekstazi, kokaina, metamfetamina.

„ Dëmtime të mukozës së faqeve për shkak të

kafshimit të pavullnetshëm të tyre gjatë kërcitjes së dhëmbëve.

„ Dhimbje të nofullave në mëngjes. „ Vështirësi dhe kërcitje në nyjen e nofullave gjatë hapjes së gojës.

„ Dhimbje koke e vazhdueshme, dhimbje veshi.

Alkooli, duhani, kafegramë për centimetër katrorë. Kjo forcë ka efekte shkatërruese mbi dhëmbët, nofullat dhe muskujt.

Problemet në rreshtimin e dhëmbëve Edhe pse ende nuk janë gjetur lidhje direkte midis

ja Në një kohë kur nuk ka ende studime përfundimtare në lidhje me ndikimin e alk-

Kërcitja e dhëmbëve

ër trajtimin e kërcitjes së dhëmbëve, është e nevojshme të përdorni një mbrojtëse të dhëmbëve, të cilin mund t’jua përgatisë mjeku juaj stomatolog. Kjo mbrojtëse e dhëmbëve duhet të mbahet në gojë gjatë natës. Nëse po kaloni një periudhë vecanërisht stresuese, teknikat e

Stresi Shkaku i saktë i brukszimit ende nuk njihet, mendohet se faktori kryesor që ndikon në shfaqjen e tij është stresi dhe ankthi. Simptomat e bruksizmit shfaqen vecanërisht kur ata janë duke kaluar një periudhë të keqe

oolit, duhanit dhe kafesë në shfaqjen e kërcitjes së dhëmbëve, është konstatuar se përdorimi i tepërt tyre e agravon situatën. Nga ana tjetër është parë se në shumë individë që më parë vuanin nga bruksizmi, sipmtomat janë zhdukur thjesht nëpërmjet ndalimit të konsumimit të

këtyre substancave. Probleme të tjera mjekësore Parkinsoni dhe sëmundja e Huntington-it ndikojnë në rritjen e aktivitetit të kërcitjes së dhëmbëve. Meqënëse këto sëmundje ndikojnë në sistemin nervor duke shkaktuar crregullim neurologjik, individët që vuajnë prej tyre ka të ngjarë të kërcasin dhëmbët, qoftë ditën, qoftë natën edhe pse jo me të njëjtin intensitet sikurse në rastet kur bruksizimi shkaktohet nga faktorët e tjerë të sipërpërmendur. Si ta zbuloj nëse i kërcas dhëmbët gjatë natës? Meqënëse kërcitja e dhëmbëve ndodh në mënyrë të pavetëdijshme në gjumë gjatë natës, ju mund të mos e dini që vuani nga bruksizmi. Gjithsesi, dhimbja e nofullave në mëngjes, vështirësia në hapjen e gojës apo dhimbja konstante e kokës janë shenja të rëndësishme të cilat mund të tregojnë se kërcisni dhëmbët. Në shumë raste, njerëzit e marrin vesh këtë nga partneri i tyre, i cili i dëgjon të kërcasin dhëmbët në gjumë. Nëse dyshoni se vuani nga bruksizmi, konsultohuni me mjekun tuaj stomatolog. Gjatë ekzaminimit ai mund të vërë re praninë e shenjave të bruksizmit në dhëmbët dhe nofullat tuaja dhe t’ju rekomandojë trajtimin e duhur. Ka më shumë të ngjarë të vuani nga kërcitja e dhëmbëve nëse: ƒ Keni një stil stresant jetese. ƒ Konsumoni sasira të mëdha alkooli. ƒ Pini duhan. ƒ Merrni medikamente për pagjumësinë, ankthin apo depresionin. ƒ Pini më tepër se 6 kafe ose caj në ditë. ƒ Keni apne të gjumit, gërhisni, ose flisni apo ecni në gjumë.

MASAT E MËNJANIMIT TË SIMPTOMAVE

Hapa për trajtimin e saj P

S

SUPLEMENTI MJEKESOR

menaxhimit të stresit mund të jenë të dobishme për ta përballuar atë. Shëtitjet e vazhdueshme, meditimi, ushtrimet fizike në palestër, këshillimi tek psikologu mbi stresin mund t’ju ndihmojnë në uljen e nivelit të stresit e për pasojë edhe në zhdukjen e simptomave të kërcitjes së dhëmbëve.

„ Evitoni ushqimet dhe pijet që përmbajnë kafeinë të tilla si kafeja, Coca-Cola, cokollatat.

„ Evitoni alkoolin. Kërcitja e dhëmbëve intesifiko

het pas konsumit të sasirave të mëdha të Alkoolit.

„ Evitoni përdorimin e zgjatur të camcakëzit,

meqënëse i sforcon muskujt dhe ju bën më të prirur ndaj bruksizimit.

„ Ushtrojeni veten që të mos i kërcisni apo t’i

shtrëngoni dhëmbët gjatë ditës. Nëse e ndjeni se po i shtrëngoni, vendosni majën e gjuhës ndërmjet tyre. Kjo praktikë do t’i mësojë muskujt të relaksohen.


A

S

SUPLEMENTI MJEKESOR

Shëndeti i gruas KLEDIA DIMROÇI

F

emrat shpesh bisedojnë dhe ndajnë përvojat dhe këshillat për kujdesin e lëkurës, flokëve dhe për përdorimin e grimit. Por shumë rrallë temë e bisedës është rëndësia e higjienës intime. Mirëmbajtja e higjienës në zonën intime është shumë me rëndësi te femrat sepse lejon të shmangin problemet e pakëndshme dhe ndonjëherë të rrezikshme shëndetësore që mund të paraqiten. Një higjienë e mirë intime mund të ruhet edhe me gjeste shumë të thjeshta. Fillimisht duhet ta dini që vagina është një lloj “vetë pastruesi”. Kur flasim për higjienën intime flasim edhe për florën vaginale. Por çfarë është në të vërtetë ajo? Flora vaginale është ekosistemi që ne duhet të mbrojmë. Kjo florë është një bashkësi bakteriesh mbrojtëse. Kur gjithçka sh-

Kujdes tamponët nëse keni infeksion KËSHILLA

Momente që kërkojnë një përkujdesje të veçantë GJATË CIKLIT MENSTRUAL: Higjena intime duhet të jetë veçanërisht në nivel të lartë. Janë të këshillueshme larje të herëpashershme ditore, si dhe larje vaginale. Për këto të fundit mirë është të përdoren peceta të buta dhe fleksibile me pH 4. Sot femrat përdorin tampon të brendshëm sepse është i rehatshëm, mund të praktikohet sport, është i padukshëm për në plazh etj. Natyrisht përdorimi i tyre nuk mund të veçohet nga kujdesje të veçanta por këshillat janë: mos i përdorni kur flini, ndërrojini shpesh dhe përdorimi i tyre duhet të ketë një higjenë perfekte. MENOPAUZA Periudha e menopauzës është e karakterizuar nga mungesa aktive e riprodhimit si pasojë e mungesës së estrogjenit. Verifikohet një rënie e mbrojtjes natyrale të strukturave të rëndësishme. Kështu që në këtë periudhë është shumë e rëndësishme të ndiqet një higjene e rreptëparandalimin e infeksioneve. NË SHTATZANI: Kjo periudhë kërkon kujdesje higjenike të veçantë mbi të gjitha për shkak të humbjeve të bardha jo patologjike që japin prodhimin e mykut. Këto sekrecione përgatisin terrenin për infeksion patogjen prandaj këshillohet një higjenë lokale dhe e përgjithshme me dezinfektues me bazë të kriprave të amonit. ruajtjen e sasisë normale të aciditetit. Nëse për arsye të ndryshme (siç mund të jetë

19

GJATË VERËS i nxehti rrit mundësinë e zhvillimit të infeksioneve të ndryshme në trup. Si rrjedhim është shumë e rëndësishme të kemi një higjienë të mirë të pjesëve intime

Përkujdesja intime, higjiena është primare

Ekuilibri delikat i florës bakteriale vaginale mund të ndryshojë kon mirë, këto bakterie jetojnë në harmoni. Më i rëndësishmi ndër ta është ai që quhet laktobacil. Ai ka aftësinë të sekretojë disa substanca si peroksidi i hidrogjenit dhe acidi laktik të cilat na mbrojnë nga infeksionet e ndryshme. Në të vërtetë këto dy substanca ndalojnë shumimin e baktereve patogjenë. Janë pikërisht ato që ndërtojnë një mur për të na mbrojtur nga infeksionet si dhe bëjnë të mundur

E enjte, 29 mars 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

LMEDICU

marrja e antibiotikëve) ky bakter shkatërrohet, bakteriet e tjera vaginale shumohen dhe

SI TË ZGJEDHIM LARËSIN INTIM Zgjedhja e larësit intim është i rëndësishëm për të pasur një shëndet të mirë. Një preparat i mirë duhet të ketë këto të dhëna: 1- Të ketë një përbërës acid me pH 5, për të respektuar aciditetin natyral. Shumë produkte në treg kanë në përbërje acid laktik, ky është prezent në vaginë dhe rezulton të përshtaten me nevojat fiziologjike. 2- Të ketë një veprim të moderuar antiseptik i nevojshëm në rastet e djegieve apo irritimeve. 3- Të ketë një veprim aromatik dhe freskues jo nga pikëpamja klinike por nga estetika e femrave. 4- Të përmbajë ekstrate vegjetale si kamomili.

lindin infeksionet. Gjatë verës, të nxehtit i rrit mundësinë e zhvillimit të infeksioneve të ndryshme në trup. Si rrjedhim është shumë e rëndësishme të kemi një higjienë të mirë të pjesëve intime. Aparati gjenital femëror ka në vetvete mekanizma mbrojtës fiziologjikë që kooperojnë për ta mbrojtur atë nga dyndja dhe shumimi i mikroorganizmave jashtëzakonisht patogjenë, si dhe për të mbajtur ekuilibrin delikat. Aciditeti vaginal (zakonisht

tregohet nga një vlerë e pH) përbën mbrojtjen më të rëndësishme: përveç ruajtjes së paprekshmërisë dhe elasticitetit të mukozës, të mbron edhe nga infeksionet e jashtme. Aciditeti vaginal garantohet nga Laktobacillus Acidophilus, i quajtur ndeyshe bacili i Döderlein për nder të gjinekologut gjerman, i cili është i pranishëm në vaginë dhe që bën të gjithë acidifikimin e zonës. Një tjetër mekanizëm mbrojtës përfaqësohet nga struktura anatomike

“e mbyllur” e aparatit gjenital femëror, e cila zëvendëson një lloj barriere mekanike. Gjatë një terapie me medikamente ose gjatë momenteve të ndryshme të jetës, kur jeni në moshën e pubertetit, në menopauzë ose gjatë një periudhe stresuese, ekuilibri delikat i florës bakteriale vaginale mund të ndryshojë duke shkaktuar inflamacion. Inflamacionet e aparatit gjenital femëror të tipit bakterial, alergjik, irritues ose traumatik, janë të zakonshme. Në të gjithë këto raste një higjienë intime e mirë është jashtëzakonisht e rëndësishme, edhe pse jo gjithmonë, kjo mund ta zgjidhë problemin.

Kujdesi intim

Masa të thjeshta për një higjienë të përkryer 1.Sapunët e rëndomtë dhe xhelet për dush nuk janë të përshtatshëm për larjen e pjesëve intime. Pjesa më e madhe e sapunëve dhe solucioneve janë për qëllim të mirëmbajtjes së vlerës natyrale të pH-it të lëkurës e cila është 5,5. Por pH-i normal i vaginës së shëndetshme është rreth 3,8 deri në 4,5. Përdorimi i sapunëve të zakonshëm mund të ndryshojë natyrën e florës vaginale (baktereve “të mirë”), duke favorizuar shumimin e baktereve të dëmshme. Si pasojë e kësaj mund të paraqitet iritim, kruarje, dhimbje, erë e keqe, rrjedhje anormale ose infeksion. 2.Pastrohuni të paktën një herë

brenda ditës. Të paktën një herë brenda ditës pastroni krejt pjesët intime me ujë të nxehtë. Rekomandohet që të pastroni pjesët intime pas çdo defekimi që të parandaloni përhapjen e bakterieve në vaginë. Kur të keni

menstruacion, pastrohuni dy herë brenda ditës vetëm me ujë të nxehtë 3.Çdo herë përdorni peshqir të butë dhe të thatë. Peshqiri, me të cilin thaheni pas larjes, duhet të jetë e butë dhe e thatë. Ndërrojeni atë në çdo 2-3 ditë dhe përdoreni vetëm ju. 4.Fshihuni përpara-prapa. Pas tualetit, pastrohuni me ujë dhe fshihuni me letër tualeti nga përpara – prapa, nga organi në drejtim të anusit 5.Mbani veshje të brendshme pambuku Veshja e pambukut i mundëson lëkurës të marrë frymë. Në dallim nga pambuku, materialet sintetike

parandalojnë qarkullimin e ajrit, e rrisin lagështinë në pjesën intime dhe në këtë mënyrë shkaktojnë ambient ideal për zhvillimin e bakterieve. Çdo herë mbani veshje të brendshme të pambukut, kurse ato “specialet” mbajini vetëm për mbrëmje po speciale. Gjithashtu, është mirë që të shmangni xhinset dhe pantallonat e ngushta. 6.Pastroni pjesët intime para dhe pas aktit seksual. Përveç asaj, është shumë me rëndësi që partneri juaj të mbajë higjienë të mirë intime. 7.Seksi gjatë kohës së menstruacionit sjell rrezik për infeksione. Nëse jeni të prirur për infek-

sione, shmangni marrdhëniet seksuale deri sa të jeni në përfundim të ciklit. 8.Gjatë kohës së menstruacionit ndërroni pecetat higjienike në çdo 2-4 orë. Mos lejoni që të mbeteni me të njejtën pecetë higjienike me tepër se 4 orë. Në atë këtë rast jo vetëm që nuk do të ndjeheni e freskët, por edhe i jepni hapësirë bakterieve të dëmshme që të shumohen. 9.Përdorni tamponë më rrallë dhe ndërrojini në çdo 2-3 orë. Asnjëherë nuk duhet të flini me tamponë. Tamponët duhet të ndërrohen rregullisht sepse mund të shkaktojnë infeksione. Mos përdorni tamponë nëse keni infeksion.


20

E enjte, 29 mars 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

Të reja nga mjekësia

A

S

SUPLEMENTI MJEKESOR

LMEDICU

EFICIENCA e robotit është tashmë e konfirmuar në urologji (kirurgjia e prostatës) e gjinekologji (kirurgjia e mitrës), në gastrohepatologji

Roboti zëvendëson dorën e kirurgut Evolucioni teknologjik i kirurgjisë invazive ISID XHURA

AVANTAZHET

N

ë të ardhmen e afërt, kirurgjia robotike do të zëvendësojë ndërhyrjet e hapura dhe të mbyllura në kirurgji. Kaq është i vërtetë ky parashikim, sa që të tilla ndërhyrje njohin një rritje prej 40% çdo vit. Hapat drejt këtij inovacioni janë diku më të shpejta e diku më të kujdesshme. Çfarë duhet sqaruar që në fillim është se sisteme të tilla nuk janë në të vërtetë robotike sepse nuk marrin asnjë vendim të pavarur. Gjithçka komandohet nga kirurgu e nuk kemi zëvendësim të tij nga makineria. Roboti riprodhon lëvizjet e dorës së kirurgut në mënyrë të përkryer, dhe ky është avantazhi më i madh i siste-

„ Ndërhyrje kirurgjikale më pak invazive

„ Pasoja estetike të operacionit, të papërfillshme

Sistemi i kontrollit Da Vinçi

„ Rekuperim më të shpejtë

„ Më pak hemorragji

prej plagës operatore

„ Dhimbje post-

operatore më të lehta

Sallë operatore me sistemin Da Vinci. Kirurgu kryesor sheh dhe operon në aparturën e posaçme ndërsa ndihmësit në ekran

Roboti-asistent, i quajtur Da Vinci, është evolucioni teknologjik i kirurgjisë invazive (laparoskopisë). Laparoskopia klasike Da Vinci punon si një mundëson kryerjen e operacionit kirurg perfekt. Bisturitë e tij nëpërmjet instrulëvizin si në dorën e njeriut menteve fine dhe një telekamere, të futur në orgamit. Ai komandohet nga një nizëm përmes plagëve kirusistem i avancuar levash të rgjikale minimale. Në Shtetet përshtatura për lëvizjet e e Bashkuara përdorimi i Da Vincit është aprovuar në vitin dorës në një ndërhyrje.

2000. Të dhënat e para të përdorimit të këtij sistemi janë inkurajuese. Ndërhyrje në zemër dhe në mushkëri që mund të bëheshin vetëm me kirurgji të hapur, kanë qenë të suksesshme e me avantazhe të dukshme për pacientin: Plaga kirurgjikale është shumë më e vogël, dhimbjet e plagës më të lehta, gjaku që pacienti humbet është shumë më i pakët duke ulur nevojën për transfuzione, koha e rekuperimit më e shkurtër. Ndërhyrja nuk zgjat më tepër se

„ Mbrojtje nga infeksionet post-operatore

në kirurgjinë klasike. Komplikacionet (si p.sh infeksionet) e ndërhyrjeve janë më të rralla sepse ekspozimi i organeve ndaj ambjentit të jashtëm është i reduktuar. Përveç zemrës (riparimi i valvulës mitrale, korrigjimi i defektit septal) e mushkërisë ku roboti akoma testohet, efikasiteti dhe eficienca e tij janë tashmë të konfirmuara në urologji (kirurgjia e prostatës) e gjinekologji (kirurgjia e mitrës), në gastrohepatologji (heqja e fshikëzës së tëmthit).

më pak se 180 gradë. Kjo e bën robotin të përshtatshëm për ndërhyrje të koklavitura ku dora e kirurgut e ka të vështirë të operojë me lehtësi. Për pasojë atij i duhet të hapë plagë të madhe kirurgjike për të kryer ndërhyrjen. Në rastin e robotit plaga kirurgjikale mbetet minimale. Roboti është i pajisur me sistem pamor 3D high-definition. Kjo fushëpamje e garantuar nga kamerat 3-D HD lejon procedura të sakta e të Roboti është i pajisur me imta në një amsistem pamor 3D high-defini- bjent që riprodhon më së miri tion për proçedura të sakta fushën operatore në kirurgjinë klasike. Këto madhe se dora e njeriut. Për avantazhe nuk i ofron lapshembull, ky sistem mund të aroskopia e cila ka fushëpamrrotullohet 360 gradë, kur je 2-D në një ekran, dhe kyçi i dorës rrotullohet diçka lëvizshmëri më të kufizuar. Përdorimi i tij është rritur së fundmi edhe në kirurgjinë e gojës dhe të fytit. Da Vinci është krijuar për të punuar si një kirurg perfekt. Bisturitë e robotit lëvizin sikur të ishin në dorën e njeriut, por ato nuk dridhen, janë më të fiksuara dhe kanë një diapazon më të gjerë lëvizjesh. EndoËrist quhet sistemi i kyçit të robotit i cili ka lëvizshmëri tejet më të

Studimi irlandez

Gjithçka kalon me një gjumë të mirë. E vërtetë? HOLTA MEÇANI

G

jumi pas një përvoje të hidhur apo ngjarjeje tronditëse e përforcon më tepër ngjarjen, ndërsa pagjumësia e largon. Një proverb irlandez thotë: “Një gjumë i mirë të shëron”. Një grup studiuesish në Universitetin e Massachusetts nuk duket të kenë qenë aspak dakort me këtë thënie. Për këtë ata kanë publikuar në një revistë të njohur një artikull, në të cilin shkruhet se gjumi pas një ndodhie stresante, vetëm sa e zmadhon problemin, nuk e zgjidh atë. EKSPERIENCA Fenomeni i përforcimit morfeik (“Morpheus” nga greqishtja do të thotë Zot i Ëndrrave) gjen vend si në eksperiencat pozitive, ashtu dhe

në ato emocionalisht neutrale. Për të vërtetuar këtë, janë marrë në studim 106 subjekte të të dyja gjinive. Subjekteve u janë treguar foto të ndryshme për të stimuluar reagimet negative (për shembull foto që paraqesin një aksident rrugor), reagimet pozitive ( foto të marra nga një festë fëmijësh) dhe reagimet neutrale (një

peisazh). Nga studimi u konstatua se gjatë zgjimit, personat e marrë në studim ruanin në kujtesën e tyre gjurmë pa patur luhatje emocionale si para ashtu edhe pas gjumit. Çfarë është EEG (Ezhe-ja)? EEG (Elektroencefalografia) është një pajisje që përdoret shpesh në neurologji e cila mund të rregjistrojë valët elektrike të lëshuara nga truri. Konsiston në vendosjen e disa elektrodave në skalpin e kokës. Përdoret gjerësisht në diagnostikimin e epilepsive, encefalopative, komave etj. Kërkuesit donin të shihnin nëse kur ia tregonin të njëjtat foto këtyre personave gjatë ditës, a do të kishin të njëjtat reagime pas 12 orësh, pavarësisht nëse ata flinin ose jo. Tek subjektet që kishin fjetur u pa se gjatë gjumit, EEG-ja regjistronte

fazën REM (gjumë me lëvizje të shpejta të syve), atë të ëndërrave. Studiuesit konstatuan se EEG-ja tregonte rritje të aktivitetit elektrik, në momentin që individët përjetonin makthet. Impakti i emocioneve tek subjektet ulej gjatë periudhës që qëndronin zgjuar. Gjatë gjumit, individët shfaqnin të njëjtat reagime emocionale ashtu siç shpreheshin gjatë shfaqjes së imazheve kur ishin zgjuar. Kjo tregon se gjumi konservon kujtimet dhe emocionet, duke e lidhur këtë aktivitet edhe me rezultatin e EEG-së. MEKANIZMA MBROJTËS Forcimi i emocioneve gjatë gjumit mund të jetë një mekanizëm mbrojtës i zhvilluar për emocionet pozitive, por truri nuk bën dallime. Pas një eksperience të keqe, na kaplon të gjithëve ndjesia e lodhjes dhe

e përgjumjes, që nuk janë gjë tjetër veçse mekanizma mbrojtës të përdorura për të larguar disa lloje emocionesh. Një tjetër studim i publikuar në Biological Psychiatry nga kërkuesit e National Institute of Mental Health në Tokio ka arritur në konkluzionin që mungesa e gjumit është një kurë efikase për të ashtuquajturin stres post-traumatik. Ky i fundit ka të bëjë me ndjenjën e fajit që shkaktohet në persona që kanë përjetuar ngjarje dramatike e trauma shumë të rënda gjatë jetës së tyre, si aksidentet rrugore, viktimat e një abuzimi, humbja e të afërmve, e sidomos tek të mbijetuarit e një lufte apo katastrofe. Kështu nëse dikush iu sugjeron të flini për të harruar, mos i jepni të drejtë. Ndonjëherë, gjumi është thjesht simptomë e frikës së përballjes me realitetin


E enjte, 29 mars 2012

21

SOCIALE

ISKSH: Një lindje na kushton 37 mijë lekë një operacion 55 mijë

I

nstituti i sigurimeve dhe Kujdesit Shëndetësor ka llogaritur se sa i kushton një spitali një pacient. Në fakt kostot janë llogaritur për katër shërbime kryesore, në spitalet rajonale dhe ata bashkiake. Kështu në spitalet bashkiake kosto mesatare për një rast në shërbimin e Kirurgjisë së Përgjithshme është 55.000 lekë; te Obsetri-Gjinekologji është 37.300 lekë; në shërbimin e Patologjisë

është 48.100 lekë; në shërbimin e Pediatrisë së përgjithshme është 34.000 lekë. Ndërkohë drejtoresha e Institutit të Sigurimeve të Kujdesit Shëndetësor, Elvana Hana u shpreh në një prononcim për mediat, se ka ardhur koha që protokollet e mjekimit që po hartohen për spitalet, të bazohen në kostot reale të shërbimeve mjekësore. Ajo ka thënë se për këtë arsye do të iket edhe unifikim të

kostove, pasi nuk ka përse për të njëjtin shërbim në spitalin bashkiak të paguhet më shumë dhe atë rajonal më pak. "Mendojmë se ka ardhur koha të gjenden zgjidhjet për ndryshimin e mënyrës së financimit në spitale duke u bazuar në protokollet që po hartohen nga Ministria e Shëndetësisë dhe aktoret e tjerë, të cilat duhet të bazohen në kostot reale të shërbimeve", - ka deklaruar Hana.

Ngjarja në universitetin e Durrësit, MASH, asnjë zgjidhje Lajmi Vota kundër rektorit aktual Mit'hat Mema, u ka kushtuar 15 pedagogëve të universitetit të Durrësit, vendin e punës. Të paktën kështu pretendojnë ata, të cilët akuzojnë publikisht eprorin e tyre, se i ka transferuar në filialin e Peshkopisë, vetëm e e vetëm se nuk mbështesin mënyrat e drejtimit të tij.

„„„

Rektori “internon” pedagogët rebelë Profesorët: Skandal i kohërave të komunizmit INCIDENTI

Rektori shkarkoi rivalin pak ditë para zgjedhjeve

TIRANE

ESMERALDA KETA

V

etëm pak ditë para se te hapej fushata elekto rale për kandidatët e rinj që garuan për rektorë, në universitetin e Durrësit u shënua edhe përplasja e parë. Zëvendësrektori Edi Puka u shkarkua nga detyra, pasi sipas rektorit të universitetit Mit'hat Mema ai ka bërë fushatë në ambientet e shkollës. Por vetë zëvendësrektori Edi Puka e konsideron këtë shkarkim nga posti të padrejtë dhe të qëllimshëm. Sipas tij ai nuk ka mundur as të diskutoje për largimin pasi vendimet janë marrë pa prezencën e tij. Në universitetin e Durrësit dy kandidatët kryesore për rektorë ishin pikërisht rektori në detyrë dhe ish-zëvendësi i tij, që u shkarkua.

V

etë pedagogët nuk kanë ngurruar ta quajnë atë që po ndodh në universitetin e tyre, "Aleksandër Moisiu" si "një skandal i kohërave të komunizmit". Në një letër të hapur ku kërkojnë ndihmën e të gjithë aktorëve ata shprehen se "pas përfundimit të procesit zgjedhor edhe në këtë institucion të arsimit të lartë, rektori i zgjedhur z. Mit'hat Mema po hakmerret ndaj personelit akademik që ka votuar kundër tij. Duke filluar nga dita e djeshme me datë 27.03.2012, 15 pedagogëve ju është komunikuar transferimi për në filialin e Peshkopisë, kjo në kundërshtim me Ligjin e Arsimit të Lartë nr. 9741 dhe në kundërshtim të plotë me statutin dhe rregulloren e Universitetit", - kanë thënë pedagogët. Njëri prej të prekurve nga kjo hakmarrje e rektorit, doc. dr. Arif Murrja, pedagog i FinancëKontabilitetit në këtë universitetet, na shpjegon të gjithë çfarë ka ndodhur. Ai madje shprehet se nëse ministria nuk ndërhyn, pedagogët e transferuar nuk do të pranojnë të shkojnë në Peshkopi. "Fletën e transferimit nga Durrësi, jemi 8 persona që e kemi marrë, por ajo është bërë gati për plot 15 persona. Ne të gjithë jemi një grup pedagogësh që jemi kundër metodave të drejtimit të rektorit aktual Mit'hat Mema dhe këtë e kemi deklaruar edhe gjatë fushatës. Tani, pas përfundimit të fushatës, ku ai u shpall fitues nisi edhe spastrimet e atyre që votuan kundër tij. Kjo është hakmarrje e pastër", - na thotë më tej profesor Murrja. Gjithashtu ai na shpjegon edhe procedurat që ka ndjekur rektori për këtë lëvizje. "Gjithçka e ka zanafillën te një shkresë e datës 23 mars, që rektori ia ka dërguar dekanatit dhe i kërkon riorganizim të strukturës së fakultetit

Pedagogët 8 profesorët e transferuar thonë se nëse ministria nuk na jep një zgjidhje atëherë ne do të jemi të detyruar të ndjekim procedurat ligjore dhe t'i drejtohemi gjykatës

tonë. Por edhe në këtë gjë ai ka gabuar sepse vendimet për riorganizim të një strukture të fakul-

tetit apo universitetit nuk i merr rektori, por janë atribut i senatit akademik dhe këshillit akademik. Ai ka shkelur të gjitha ligjet", - na shpjegon më tej profesori i prekur edhe vetë nga kjo reformë e papritur.

MINISTRIA

Ata na shpjegojnë se dy ditë më parë, pra me datë 27 mars kanë ardhur në Tiranë për të takuar ministrin e Arsimit, Myqerem Tafaj, por kjo ka qenë e pamundur. Sipas tyre ata kanë

mundur të takojnë vetëm zëvendësministren Nora Malaj, e cila u ka premtuar se do ta shikojë çështjen me seriozitet. "Ne takuam zëvendësministren Malaj dhe ia kemi sqaruar gjithçka, nëse ministria nuk na jep një zgjidhje atëherë ne do të jemi të detyruar të ndjekim procedurat ligjore dhe t'i drejtohemi gjykatës", - na thotë më tej profesori i Financë-Kontabilitetit. Ata thonë se ky nuk është një vendim i drejtë, ndaj nuk do të

pranojnë të transferohen në filialin e Peshkopisë. "Ne mendojmë se ky nuk është një vendim i drejtë dhe i qëllimshëm, si i tillë ne nuk mund të pranojmë", - na thonë ata. Ndërsa sa u përket studentëve ata thonë se një pjesë e mirë i përkrahin pedagogët e transferuar, por nuk mund ta shprehin këtë, pasi kanë edhe tre provime të tjera për këtë sezon dhe kanë frikë se nuk do të kursehet hakmarrja edhe për ta.

LAJME SHKURT

„ Masterat part-time, shtohen 30 kuota

Në mbledhjen e djeshme të qeverisë janë shtuar edhe 30 kuota për të gjithë të rinjtë që ndjekin ciklin e dytë të studimeve, master profesional me kohë të pjesshme. Sipas vendimit të djeshëm të qeverisë, kuota totale është 1400 kandidatë, ndërsa ai i mëparshmi përcaktonte se e fitonin të drejtën 1370 kandidatë. Bëhet fjalë për masterat profesionalë me kohë të pjesshme, ndërkohë që rreth 14 mijë të tjerë kanë nisur studimet për master profesional dhe shkencor me kohë të plotë

„ Princesha e belgjikës Vizitë në Shqipëri

Princesha Mathilde e Belgjikës ka mbërritur dje në Tiranë, me ftesë të ministrit të Shëndetësisë, Petrit Vasili dhe do të qëndrojë për tre ditë. Qëllimi i vizitës së saj është të njihet më mënyrën e funksionimit të sistemit tonë shëndetësor, do të vizitojë qendrat e parësorit si dhe do të takohet me bluzat e bardha. Ndërsa të shtunën do të marrë pjesë në një tryezë të rrumbullakët pune në qytetin e Shkodrës mbi vaksinimin dhe sfidat me të cilat përballen punonjësit shëndetësorë në Shqipëri, Mal të Zi dhe Maqedoni. Gjatë takimit të djeshëm që ka zhvilluar me ministrin Vasili ajo është shprehur e impresionuar nga sistemi i iminuzimit në vendin tonë, dhe ka deklaruar se mund të merret si referencë edhe nga rajoni.

Toksikologjia

Zhvendoset nga Ushtaraku në QSUT „„„

T

TIRANE

ë gjitha rastet e trajtimit të varësisë nga drogat, që deri më tani trajtoheshin në repartin e Toksikologjisë pranë spitalit Ushtarak, tashmë do të trajtohen në QSUT. Gjatë ditës së djeshme ministri i Shëndetësisë, petrit Vasili ka inauguruar hapjen e qendrës kombëtare e Trajtimit dhe Kujdesit të Varësisë ndaj Drogave, ose ndryshe qendra e Adiktologjisë. Kjo qendër do të ketë 20 shtretër dhe drejtohet nga një ekip multidisiplinor, ku përveç mjekëve adiktologë dhe infermierëve, ka të punësuar psikologë dhe punonjës sociale. "Pritet që kjo qendër, e cila është konceptuar të jetë polivalente, do të ofrojë trajtim

të specializuar si brenda ashtu dhe jashtë spitalit dhe do të shërbejë si një qendër trajnimi, koordinimi dhe refer-

Lajmi Deri pak kohe më parë, si qendër trajtuese ka shërbyer klinika toksikologjike pranë spitalit Ushtarak ku sipas statistikave të ofruara nga kjo klinikë, vitin e kaluar kanë kërkuar ndihmë trajtuese rreth 900 persona, 60% e të cilëve janë të moshës 14

imi në nivel kombëtar", - ka deklaruar ministri Vasili gjatë fjalës së tij. Hapja e kësaj qendre është pjesë e zbatimit të

projektit GLOK32 mbi Trajtimin dhe Kujdesin ndaj Drogave zbatuar nga Zyra e Kombeve të Bashkuara për Drogat dhe Krimin (UNODC) dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Projekti ka një vlerë totale prej 250.000 USD dhe është financuar nga Qeveria Italiane ndërsa iniciativa e krijimit të qendrës është realizuar përmes një granti prej 85 000 USD implementuar nga drejtoria e Qendrës Spitalore Universitare "Nënë Tereza". Fenomeni i abuzimit me drogat në Shqipëri është më shumë një problem urban se sa rural. Nga drogat e përdorura prevelancën më të madhe e ka kanabisi me derivatet e tij (marijuana dhe hashish), në vend të dytë vjen përdorimi i heroinës dhe në vend të tretë kokaina.


22

E enjte, 29 mars 2012

KULTURE

Intervista

DITËLINDJA Këngëtari i mirënjohur Françesk Radi, në 70 vjetorin e lindjes së artistit Ferdinad Radi, rrëfen kujtimet e rinisë dhe sesi e kanë përjetuar e sfiduar luftën klasore si nipër të Vinçens Prenushit

TIRANE

sime, suksesin tim dhe jetën time artistike.

DHURATA HAMZAI

Nandi ishte vërtetë vëllai më i madh, por në natyrën e tij mbeti një karakter i çlirët gati si një karakter fëmije, ju dukeni një natyrë më serioze, ndoshta pak më "konservator" se vëllai juaj më i madh. -Shiko, ju e keni kuptuar drejt dhe më vjen mirë që ka qenë një karakter i tillë. Nandin me atë karakterin mospërfillës, moskokëçarës, për çdo gjë që nuk ia vlente në atë kohë, e kishim si model. Ne e kishim çlirim sinqeritetin, çiltërinë dhe pastërtinë shpirtërore të tij, por edhe guximin. Nandi ishte i çliruar, mendoj, se kishte dashuri për artin, për jetën. Madje ai ishte akoma më i çliruar se nuk ishte funksionar. Arti vetë i jepte liri. Shkruante drama vetë, i vinte në skenë, aktronte, gjithçka që kishte të bunte me botën e artit dhe të librit për të ishte një pasion. Unë kam qenë një natyrë tjetër, më i tërhequr kështu që ma plotësonte Nandi atë pjesë që i mungonte natyrës sime.

„„„

U

festua një ditëlindje sikur ai të ish te ende gjallë. Ferdinand Radi tash më do të kishte qenë 70 vjeç, por jeta e tij ishte e shkurtër. Ai u nda nga jeta me 11 shkurt 2004. E megjithatë, ka njerëz që pavarësisht sa jetojnë lënë gjurmë të pashlyera në jetë. Një i tillë ishte Ferdinand Radi, artisti i paharruar i skenës dhe i ekranit. Kujtimet e tij erdhën dje në AQSHF me rastin e 70-vjetorit të lindjes duke nisur me shfaqjen e episodeve të filmave, me rolet e tij. Më pas miqtë e tij duke treguar çaste humoristike të improvizuara prej Nandit, siç e thërrisnin në jetë. Veç të tjerash, aktori i mirënjohur i skenës dhe ekranit Nandi Radi u përkujtua edhe nga shkrimet e një libri, të cilin në nderim të tij e kishte përgatitur Bujar Kapexhiu. Humoristi i njohur Bujar Kapexhiu, koleg dhe mik i ngushtë i aktorit, ishte njëkohësisht edhe organizator i këtij aktiviteti. Festa u kthye në një atmosferë familjare, ku folën të afërmit, miq, aktorë, etj. Aktorja Raimonda Bulku, u shpreh se "Nandi ishte një mik i mirë dhe njeri shumë i zgjuar". Pothuajse të gjithë aktorët rrëfenin me entuziazëm kohën që kishin kaluar me të, marrëdhëniet në punë dhe lidhjet në miqësi. Nandi nuk është më, por është nga të rrallët njerëz që kujtohet duke qeshur. Edhe e bija e tij Andeta Radi, kështu e ka kujtuar, duke qeshur me humorin e të atit, ndërsa një lot do t'i ikte shkujdesur fytyrës. I vëllai, këngëtari i mirënjohur Francesk Radi e solli kujtimin e tij me këngën "To vuo fa il l'americano", sepse vetë Radi e kishte kënduar që në rininë e tij pareshtur nëpër shtëpi dhe kjo e kishte bërë kurioz vëllain më të vogël Françeskun. Dje në AQSHF, ashtu siç qe, i dashur me të gjithë artistët, i rrethuar nga miqtë e fansat e tij entuziastë, Nandi erdhi edhe njëherë i gjallë në kujtimet e aktorëve, artistëve, etj. Për të u shfaqen dhjetëra fragmente filmash prej arkivit të Kinostudios. Pjesë të zgjedhura nga aktrimet e tij, shpesh në role dytësore, i krijonte me përpikëri të jashtëzakonshme dhe të pangjashme me njëri-tjetrin. Ishin role mbresëlënëse, detaje filmike të paharruara. Gjithçka në ato kuadro filmike të shfaqura për publikun, lidhej edhe me gjeste të interpretuara me detaje të gjetura nga vetë ai. Pasioni i Ferdinand Radit për artin dhe aktrimin qe i pandalshëm, deri në ditët e fundit të jetës. Por siç do të mësojmë edhe nga rrëfimi i të vëllait, Françesk Radit, imazhi i tij si njeri që simbolizon jetën, humorin dhe lirinë është i papërsëritshëm. Nandi ka thënë: "Nuk kam dashur asnjëherë ta ëndërroj jetën, e kam jetuar ashtu si më ka ardhur. Asnjë Krishti nuk iu luta të më ndihmojë, asnjë Perëndie nuk i kërkova parajsën e lulëzuar, as Apollonëve nuk ua lypa frymëzimin. Unë e prezantova veten me Nand Radin dhe të dy bashkë prodhonim humor në çdo 24 orë. Të dy bëmë kompromise t'i buzëqeshnim jetës dhe kur ajo na fal trishtim", shkruan Ferdinand Radi në Librin e tij "Menu me Barcaleta për të gjitha gustot. Libri është përgatitur me kujdes për botim nga Bujar Kapexhiu që me karikaturat profesioniste na shtyn në një bashkëbisedim plot humor duke krijuar një marrëdhënie të bukur me shkrimin dhe portretin e Ferdinand Radit të paharruar. Zoti Franncesk, ju e sollët në kujtesën e publikut vëllain tuaj me këngën "To vuo fa il l'americano". Pse ishte i rëndësishëm sot ky kujtim për ju? -Ishte një nga këngët që ai e këndonte në rininë e tij shpesh në shtëpi dhe nuk arrija ta kuptoja se cili qe motivi që e këndonte kaq shpesh. Isha më i vogël se ai dhe s'dija as se ç'ishte kjo lloj kënge. Më vonë e kuptova se ishte një këngë napolitane dhe tani

Libri "Menu me Barcaleta për të gjitha gustot" i Nand Radit është përgatitur me kujdes për botim nga Bujar Kapexhiu. Karikaturat kanë krijuar një marrëdhënie të bukur me shkrimin dhe portretin e Ferdinand Radit të paharruar

FRANÇESK RADI: Vëllai im Nand Radi, si na mbronte në kohën e monizmit "Lidhja me Prenushët, nga dajat mori pasionin për artin e letërsinë" vonë e kuptoj se kjo e motivonte. Ishte një ëndërr e tij për lirinë që nuk e kishim në kohën e komunizmit. Sot që të gjithë sollën emocionet e tij dhe unë gjeta këtë mënyrë për ta kujtuar. Të gjithë regjisorët, aktorët dhe organizatorët i falënderoj që më krijuan një atmosferë kaq të bukur dhe plot kujtime për vëllain tim. Ata e kujtuan jo vetëm si artist, por treguan atë që atë fakt që Nandin e vërtetë e kanë respektuar, e kanë dashur, ashtu siç i donte dhe i respektonte vetë ai të gjithë kolegët aktorë e regjisorë, artistë, etj. Vëllai juaj më i madh ishte Nandi? Gjatë fëmijërisë dhe rinisë çfarë

detajesh nga jeta juaj e përbashkët mund të sillni në kujtesë sot? -Po, po, unë isha më i vogël dhe adhuroja çdo gjë që ai bënte. Isha më i vogli. Më kanë mbetur në mendje të gjitha ato që bënte ai, ndërsa rritesha e piqesha bashkë me të, duke e pasur ndihmë edhe për krijimtarinë time sepse Nandi e njihte mirë poezinë dhe më jepte mendime rreth këngëve të mia dhe unë i referohesha mendimit të Nandit, sepse ai më jepte vërtetë mendime të mira dhe të shkëlqyera, sidomos në drejtim të tekstit. Ai e jetonte këngën time, gjithmonë emocionohej në spektaklin e radhës dhe herë acarohej për çmimet, herë gëzohej. Ai e vuante fatin e këngës

Në foto: Ferdinand Radi (lart majtas) Françesk Radi dhe kopertina “Menu me barcaleta për të gjitha guston”

Nga fëmijëria e tij, a mund të na tregoni më tepër? -Ka shumë për treguar. Shtëpia jonë ka qenë si shtëpi arti, aty vinin regjisorët Kujtim Spahivogli, Pirro Mani, aktorët Robert Ndrenika, etj. Vinin shumë artistë. Mund t'ju them se shumë kujtime të vegjëlisë së Nandit kanë mbetur në kujtesën e tyre gjatë bisedave të lira. A ishte trashëguar kjo klimë letrare dhe kulturore në shtëpinë tuaj edhe për faktin se daja juaj ka qenë Vinçens Prenushi? -Sigurisht. Po të vështrojmë në krahun e zhvillimit artistik të Nandit, duket që ka ngjarë nga mamaja, sepse ajo nuk dinte të këndonte mirë, por edhe sot e kësaj dite mban mend poezitë e Mjedës, të Viçensit. I mbante mend të gjitha. Nandi ka marrë prirje nga dera e mamasë, nga Prenushët, ndërsa unë kam marrë prirje nga Radët, ata janë më muzikalë në karakter. Keni kujtime personale nga Vinçens Prenushi në familjen tuaj, që i mbani ju ose i ka mbajtur vetë Ferdinandi? -Nga Viçensi mbetën shumë pak gjëra si kujtime. Kemi pasur ca libra. Mbaj mend librin "Gjeth e lule", një vëllim poetik që e kemi në shtëpi. Sot na vjen mirë që kujtohet. Ai nuk ishte vetëm një prift, por edhe një patriot që mendonte se ky vend ka shumë njerëz që e duan dhe mund ta drejtojnë shumë më mirë se pushtuesit. Sa e vështirë ka qenë për ju, duke iu bërë dallime klasore si nipër të Vinçens Prenushit? Kemi pasur shumë moment të vështira në jetë. Por ai që na mbronte qe Nandi. Nandi kishte miq në çdo hierarki të lartë ose të ulët të asaj kohe. E adhuronin dhe vlerësonin për zgjuarsinë dhe çiltërsinë e karakterit të tij, dashamirësinë, por edhe për talentin. Kështu që shumë herë e kam pasur mbrojtje për problemet e mia. Sa ja keni ndjerë sot mungesën? -Kur më kujtohet një mik i Nandit që më tha: "Edhe kur më ka vdek' vëllai, nuk ndjeva më shumë dhimbjen sesa kjo e Nandit", ç'mund të them unë...!

Ferdinand Radi: "Nuk kam dashur asnjëherë ta ëndërroj jetën, e kam jetuar ashtu si më ka ardhur. Asnjë Krishti nuk iu luta të më ndihmojë, asnjë Perëndie nuk i kërkova parajsën e lulëzuar, as Apollonëve nuk ua lypa frymëzimin. E prezantova veten me Nand Radin dhe të dy bashkë prodhonim humor në çdo 24 orë."


E enjte, 29 mars 2012

23

ZBAVITJE

HOROSKOPI Një foshnje para trupit gjykues

Çokollata për të luftuar depresionin

Dhe qeni hëngri... Elvis Presley-n

M

J

K

und të duket e çuditshme, por ja që mund të ndodhë që edhe pse je i mitur fare, të jesh i detyruar të paraqitesh para trupit gjykues me cilësinë e të… akuzuarit. Ka ndodhur pra edhe kjo jo shumë kohë më parë, kur në Compostela, një qytet në Spanjë, një fëmijë vetëm tre vjeç u paraqit para trupit gjykues. Natyrisht që ishte I shoqëruar nga prindërit e tij, por ishte i pazakontë edhe motovi i këtij procesi.. “Krimi” i këtij djali të vogël ishte se gjatë zbavitjes, duke bërë zhirom me motoçikletën e tij plastike e që lëvizte me bateri, kishte shkelur e bërë cope, kuptohet pa dashje. syzet e një kalimtari. “Viktima”, që ishte një goxha burrë , deklaroi para gjykatësve se kishte qenë i detyruar të denonconte fajtorin e vogël, vetëm pasi prindërit e tij kishin refuzuar disa herë më parë që ta zhdëmtonin.

eni të mërzitur, pa qejf e pa dëshirë? Për të mos rënë në depresion sa të mundni hani çokollata. Vetitë antidepresive të çokollatës diheshin edhe më parë, por një nga studimet e fundit dhe nga më seriozet e një ekipi ekspertës të universitetit australian, ka nxjerrë se çokollata shkakton në trurin e njeriut një lloj reaksioni kimik që është e barabartë me një nga antidepresivët më të fuqishëm ekzistues, siç është ai Prozac. Dhe që duhet të jetë diçka shumë serioze, këtë e vërteton më së miri fakti se rezultatet befausese të nxjerra nga ekipi i ekspertëve australianë po shihen me shumë interes nga studiues të shumë vendeve të botës. Ndërkohë, një studim tjetër lidhur me këtë argumen e që ka arritur në rezultate thuajse të njëjta, është botuar në revista më prstigjoze e kësaj fushe, siç është ajo American Journal of Psychiatry.

ishte disa ditë që Moshroom, qeni i vogël i Tracy Flux, një zonjë merikane e cila pa qenushin e saj nuk bënte dot, as nuk hante e as nuk pinte duke e shqetësuar seriozisht padronen. Pasi pa se gjendja e qenushit të saj nuk po përmirësohej, kërkoi të kontaktonte veterinerin e vet kur, duke e parë qenin nga afër, vuri re se nga goja i varej diçka. I u afrua dhe me habi konstatoi se « gjëja » që i varej nga goja Mushroom-it të gjorë, nuk ishte gjë tjetër veçse një shirit magnetik kasete. Pa humbur kohë e çoi qenin e saj te klinika më e afërt, ku veterineri, i nxorri me kujdes nga goja një shirit të tërë magnetik kasete. Ishte shiriti i një kasete me këngë të Elvis Presley-t, të cilën qenushi e kishte gëlltitur gjatë kohës që padrona e tij, e cila e kishte vënë për ta dëgjuar, nuk i kishte pasur mendjen aty...

19

2

3

20

4

5

6

8

21

26

27

35

9

10

11

12

22 28

29

36

31

32

33

53 60

54

55

61

62 69

75

76 84

70

86

87

2. Përkulen por nuk thyhen. 8. Janë tëk në saga. 10. Jetojnë në vetmi. 15. Ai dhe ajo. 19. Organizma Lokale Ndërmjetëse. 21. Një banjo ¿nlandeze. 22.Gjysmë sherri. 23. Mund të jetë lokale në disa operacione. 26. Nolte aktor. 28. Femra pa fe. 30. Janë substanca si adrenalina. 34. Një banor në igloo. 35. Mendimi i Blendi Fevziut. 37. Kanë kapitale për të investuar. 40. Jepet me sirena. 42. I dhimbset... frikacakut. 43. Mbajnë një titull. 44. Janë ekstreme në humor. 45. Eshtë zana. 46. Luhet në ku¿j. 47. Si të tillë rrinë fodullët. 48. Besa aktore. 51. Italia në Internet. 52. Materia e trurit. 53. Janë si kosha. 55. Në hyrje të aortës. 56. Eshtë reforma që ndan tokën. 58. Në kryr të skuadrës. 59. Fillojnë vonë. 60. Ishte njësi me legjionarë. 62. Të parat në goditje. 63. Bëhen me... fjalë.

88

89

50

65

T E K A

66

A P O T E M A

82

90

91

92

9. U shkrua nga Emile Zola. 10. Qe sheshi i akejve. 11. Paul piktor zviceran. 12. Fillojnë takimin. 13. Janë gjaku me damarë. 14. Një pjesë e testamentit. 15. U printe hunëve. ɷ VERTIKAL 16. Mund të jenë mbrëmjet letrare. 1. Bëhet duke folur me veten. 17. Janë të shumtë në Baku. 2. Eshtë qarkore... e papës. 18. Fillojnë matjet. 3. Në fund majtas. 20. ... Shtogu i Fuat Bocit. 4. Ishujt me Pago-Pago. 22. Një Thomas, ebanist i famshëm. 24. Eshtë skelet anije. 5. Një radhë.. pune. 25. Gjysmë Izmiri. 6. Gjysma e inatit. 27. Një kamzhik për... muzhik. 7. Fillojnë kalimin. 29. Janë lloje njerëzish. 8. Hidhet edhe me një monedhë.

I R A

H A K I

R R A A M

M A R G A R

O

T A K T

I K

I

I

F O S

I

E M E

U

T E R N

I

E S

T A

P A N Y O L

L E T R E J E R

I

R A V

I K O T M A

A U S T

I N

E R

T A R E T S T E L L A L L

I M A

U M A A E

M A R O K

F R O N

N A

K E N G E T A R E T

C I N G E R

T U J

G

B E N S A V A G E

M A R G A R

A K U A R I

H T W U

K U L E T A F A N A N O

T

Peshorja

Një moment disi i vështirë që po kaloni do të jetë vetëm kalimtar, prandaj nuk ka pse të bini në pësimizëm e të mendoni se mes jush edhe partentit tuaj gjithçka ka marrë fund. Mirë sektori i parave.

Akrepi

Mos kërkoni të bëni të pamandurën kur e dini mirë se është një rrugë që nuk ju shpie asgjëkundi. Sikur të reflektonit para se të merrnint një vendim do të ishte vërtetë një gjë shumë e mirë.

Shigjetari

Hëna stimulon te ju anët më pozitive, por edhe atë anë të karakterit tuaj që ju bën të kërkoni të dilni mbi të tjerët. Përpiquni ti vini sadopak fre agresivitetit tuaj që sa vjen e bëhet më i dukshëm.

Bricjapi

Në përgjithësi dita për ju sot pritet e mirë, por megjithatë hu këshillohet të bëni shumë kujdes, pasi padjallëzia juaj bën që të bini viktima të intrigave dhe intrigantëve. Mirë ersi.

Ujori

Keni zgjedhur një alencë vërtet të mirë, gjë që do t’ju sjellë avantazhe si nga ana profesionale ashtu edhe nga ana afektive. Mundohuni të mos merreni njëherësh me shumë gjëra.

Peshqit

Me një Hënë kaq pozitive në shenjë fati do të jetë nga ana juaj. Mund t’ju bëhen shumë oferta prandaj mundohuni të tregoheni sa më selektivë, për të evituar të papritura aspak të këndshme.

74

81

N E T E R A M A T O R

G U J

R

H A R A K I R R E B E L B O L T

I M I

A N

I

I

A A

U M A

N

P K E D O B E T I

L A R A A V

A M E R

G

E L T

I K A N E

T A R T A N A I N T E R E S A N T E T

Marsi dhe Urani në “përplasjen” ndërmjet tyre janë në një farë mënyre “shkaktarët” e një paqëndruseshmërie te shumë të lindur të kësaj shenje. Një takim i rëndësisshëm nuk duhet shtyrë për më vonë.

Virgjëresha

67

73

87. Para Shop Boys. 89. Janë yje me... bisht. 91. Janë raftet. 94. Eshtë alfabeti i rusëve. 95. Pasohen nga bubullimat. 96. Janë mburravecë që përçartin

A M O R F

H I M A L A J E

A

59

Pritet një ditë e domimuar në shenjë nga një Afërditë shumë pozotive, çka do të bëjë që dita e sotme të jetë nën shenjën e dashurisë. Megjithatë, edhe në planin e punës situata paraqitet e favorshme.

Një iniciativë e ndërmarrë prej disa kohësh nuk duhet lënë përgjysmë edhe pse rezultatet e para mund të mos jenë ato të pritshmet. Parsashikohet një moment interesant në planin sentimental.

51

PERGJIGJET E NUMRIT TE DJESHEM

P

41

93

96

65. Buron në... ku¿j. 66. Një e qepur me makinë. 68. Emirati me Doha. 69. Mbyllin kuvendin. 70. Një… në litar. 72. Nuk i tregohen babait. 73. Eshtë porti si Durrësi. 74. Gjysmë atomik. 75. Në krye të radhës. 76. Dihat pa ku¿j. 77. Në krye të komandës. 78. Inicialet e Selleck, aktor. 80. Një repart në ambulancë. 82. Gjysmë zagari. 83. Një vegël. 85. I famshmi Guevara.

S

25

58

95

18

Luani

57

80

Binjakët

Edhe sot do të vazhdoni të jeni nën ndikimin e peshës së rëndë të Uranit, që sot duket se do të sjellë enrgji të reja por edhe konfuzion. Një Hënë e mirë bën që të keni gjykim të shëndoshë.

45

72 79

17

40

49

64

71 78

94

ɷ HORIZONTAL

63

77 85

56

16

24

44 48

68

15

39

47

52

14

34

38

43 46

13

23

30

37

42

83

7

Demi

Nuk ju mungojnë as idetë e as fantazia, prandaj nuk keni pse të dëgjoni gjithmonë sugjerimit të të tjerëve e as t’i nënshtroheni diktatit të tyre. Jo gjithmonë i duruari mund të jete i ¿tuar.

Gaforrja

SUPER FJALEKRYQ 1

Dashi

Ka shumë të ngjarë që sot të jeni disi të plogët dhe pa shumë dëshirë për të punuar. Ndoshta është “faji” Marsit, të cilin do ta keni “mbi kokë”. Të fjetur edhe në planin sentimental.

31. Nallbani në... këngë. 32. Ndërmarrje rajonale Tiranë. 33. Një bluzë me mëngë të shkurtëra. 36. Mirë janë në qendër. 37. Një është Inva Mula. 38. Japin mësim. 39. Libohova e parë në këngë. 41. Janë teoriciënë të partisë. 43. Kështu është lëvizja... broëniane. 47. Janë tek në kapar. 49. Minga që qe bomber. 50. Ishte tutori i Telemakut. 53. Një I fundit është mat. 54. Poeti i Carmen Saeculare. 56. Mund të skadojnë në... kohë. 57. Janë lagje famëkeqe segregacioni. 58. Formohet nga vargje. 59. Eshtë e tretë për ata. 61. Eshtë sëmundje veshësh. 64. Mund të jetë kundërmuese. 67. Janë ¿snikë si argoni. 68. Ai i Aleksandrit tëe Madh ishte Bucefali 71. Mbetet në fund. 73. Një rend në mbledhje. 75. Gjysmë racion. 79. Një sport me stil të lirë. 81. Një pjesë e radiologjisë. 84. Inicialet e Rohmer. 86. Ku¿zojnë një hark. 87. Fillojnë periudhën. 88. Mbyllin aeroporte. 90. Në mes të dhomës. 92. Në krye të armatës. 93. Takohen në ku¿j.


24

E enjte, 29 mars 2012

LAJME NGA BOTA ɷ Falë femrave, Obama fiton ndaj Romneyt Megjithëse popullariteti i tij nuk është në nivelet më të larta të mundshme, kur vjen fjala për të zgjedhur ndërmjet Barack Obamës dhe Mitt Romenyt, votuesit në të paktën tri shtete të lëkundura amerikane do të preferonin presidentin aktual. Një sondazh i universitetit ‘Quinnipiac’ tregon se Obama është përpara Romneyt me 7% në Florida, 6% në Ohio dhe 3% në Pensilvani. Një anketim i ngjashëm, i realizuar në muajin dhjetor, e nxirrte republikanin në krye në dy prej këtyre shteteve, ndërsa Pensilvaninë e llogariste si barazim. Arsyeja kryesore përse perspektiva e Obamës po vjen në përmirësim, sipas ekspertëve, është sipas të gjitha gjasave ekonomia.

Abonohu! Për t'u abonuar ju lutemi kontaktoni me:

To Subscribe please contact:

ɷ Italia ngrin 1.1 miliard euro pasuri të Gadafit Me kërkesën e Gjykatës Penale Ndërkombëtare të Hagës, autoritetet italiane ngrinë të gjitha pasuritë që ish-diktatori libian, Muamar Gada¿ i kishte “strehuar” në Itali. Bëhet fjalë për të mira materiale dhe ¿nanciare në para të gatshme dhe në formë aksionesh në kompani e shoqëri me gamë të gjerë veprimi në Itali, që kapin vlerën totale prej 1 miliard e 100 milionë eurove. Pasuritë janë shpërndarë kryesisht në tre kompani kryesore, në kompaninë naftë-nxjerrëse ENI, në shoqërinë e futbollit FC Juventus dhe në bankën Unicredit. Mes pasurive të bllokuara ndodhen edhe dy motorë super të shtrenjtë dhe 150 hektarë pronë pyjore në ishullin Pantelleria.

Agjensia e Abonimeve të Shtypit (TRENOVA) Tel: +355 682047825 e-mail: arbentrenova@yahoo.com POSTA SHQIPTARE Tel: +355 4 2375598 e-mail: abonime@postashqiptare.al ADRION Ltd Tel: +355 4 2240018 e-mail: sales@adrionltd.com

ɷ Kriza: Grekët kthehen nëpër fshatra Mbi një milion e gjysmë grekë kanë ndërmend ta braktisin qytetet dhe të kthehen nëpër fshatrat e tyre, tregoi një hulumtim i opinionit publik që e realizoi Ministria e Bujqësisë. Mbi 68 për qind e personave të anketuar nga rajoni i Athinës dhe Selanikut, dy qytetet më të mëdha greke, thanë se kanë ndërmend të zhvendosen në fshat, ndërsa 19.3 për qind e tyre tashmë kanë ndërmarrë hapa për një ndryshim të tillë. Rreth dy të tretat e njerëzve që duan të kthehen në fshatra kanë studiuar, kurse shumica janë nën moshën 44-vjeçare. Fushë e interesimit të tyre është kultivimi i ullinjve, kërmijve, bletëve, dhive e deleve, bujqësia organike dhe bimët aromatike e farmaceutike. ɷ Papa bisedon për një orë me Raul Castron Papa Benedikti XVI dhe presidenti kuban, Raul Castro, janë takuar në Havanë, ku kreu i Kishës Katolike shfaqi shpresën se në këtë vend do të ketë ndryshime politike dhe ekonomike. Anëtari i lartë i administratës kubane reagoi, duke thënë se në ishullin komunist nuk do të ketë reforma politike. Papa dhe Castro biseduan rreth një orë në Pallatin e Revolucionit në kryeqytet, por më pas nuk iu drejtuan gazetarëve. Nga takimi është pritur që të kon¿rmohet përmirësimi i raporteve mes autoriteteve kubane dhe Kishës Katolike, por edhe aty ishte diskutuar për dëshirën e Kishës që të ketë një rol më të madh në Kubë. ɷ Regjimi i Asadit burgos edhe fëmijë Autoritetet siriane janë duke arrestuar dhe torturuar sistematikisht fëmijët, deklaroi komisarja e OKBsë për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillay. Sipas saj, presidenti Bashar al Assad do të duhej të ndalojë urgjentisht arrestimet dhe vrasjet e civilëve, duke dhënë një urdhër të vetëm. Pillay ka thënë për BBC-në se është shumë e shqetësuar për fatin e qindra të miturve që mbahen në qelitë e paraburgimit në vendin e përfshirë nga një rebelim njëvjeçar antiqeveritar. “Vetëm me një urdhër të thjeshtë të tij, presidenti Bashar al Assad mund t’i japë fund dhunës ndaj civilëve dhe vrasjeve në masë”, tha Pillay.

origjina e lajmit... • Alba Malltezi Drejtore e Përgjithshme e Free and Fair Media Group

• Anila Basha Drejtore e Shqiptarja.com • Arben Rrozhani Kryeredaktor

Politika: Jakin Marena Sociale: Esmeralda Keta Ekonomia: Genc Kondi Kronika: Elton Qyno

Kulturë: Admirina Peçi

Design: Altin Aliaj Genti Manelli Website: Suela Gera Indrit Maraku

Departamenti i Marketingut: Cel: +355696060419 redaksia@shqiptarja.com

Shpërndarja: Saimir Zenelaj Cel: +355696060418

Redaksia: Rruga: “Dervish Hima” tre kullat, kulla e dytë-Tiranë. E-mail: redaksia@shqiptarja.com - Website: www.shqiptarja.com - Mobile: +355696060421 - Shtypur në shtypshkronjën: A.K shpk, Rruga 5 Maji, Tiranë

Shqiptarja.com  

Shqiptarja.com

Shqiptarja.com  

Shqiptarja.com

Advertisement