Page 1

Padia

Hetimi

Vëllezërit e Dedës: “Ja takimi me Fatos Skejën”

Raporti, PD: Spahiu na prishi me Greqinë

Faqe 7

“Big Brother 5”

Dyshime për puthje mes Ermalit dhe Françeskës

Faqe 12-13

Faqe 22

Na ndiqni edhe online LEKË 30

VITI II - NR. 47 E martë, 28-02-2012

www.shqiptarja.com

EKSKLUZIVE/ Letra nga SHBA e Pjerin Lumaj, kandidatit republikan për në Senat: Si në ‘97

SIVA, PIRAMIDA E BERISHES

Avokati nga Nju Jorku: Mos u jepni lekë Denoncimi i juristit shqiptar për ¿rmën që priti kryeministri dhe që premtoi investime 1.5 miliardë dollarë: “Nuk kanë lekë. Përfaqësuesit, emigrantë ilegalë në SHBA. Manipulojnë shqiptarët në Veri të Shqipërisë” ZGJEDHJET

Partia e Topit, Noka dhe Klosi bëjnë llogaritë e PD-PS DEBATI

Lajmi

Faqe 4-5

Faqe 8-9

Një kafe me...

Pjerin Lumaj, avokat në Nju Jork, i cili kandidon, në rradhët e partisë republikane, për anëtar të Senatit federal të SHBA, u bën thirrje, me anë të një letre të hapur, shqiptarëve të mos bien pre e një skenari piramidal, që ka marrë bekimin e kryeministrit Sali Berisha, por që mund të ketë pasoja shumë të rënda

NGA

‘Remarku’ në mbledhjet e PD K Në foto: Kryeministri Sali Berisha gjatë takimit me përfaqësuesit e kompanisë SIVA në janar 2012 (lart djathtas) Avokat Pjerin Lumaj, kandidat konservator për Senatin e SHBA (lart majtas) faksimile e gazetës në datën 29 janar 2012 denoncoi projektin mashtrues

TIRANE

GENC KONDI

Ministri Naço përballë gazetarëve: Kemi drita 24 orë DOSSIER

Faqe 14-17

Aksidentet te “Pushimi shoferit” si të vret shteti në rrugë

N

jë mega-projekt, i lançuar në Shqipëri nga vetë kryeministri Sali Berisha, denoncohet nga një kandidat i partisë konservatore amerikane për senator federal si “piramidë”. Pjerin Lumaj, avokat i të drejtave civile në Nju Jork, u bën thirrje shqiptarëve të mos gënjehen e t’u besojnë paratë e tyre mashtruesve që kanë ¿lluar të “gjuajnë” fonde në veri të vendit, gjoja për të ¿nancuar një resort gjigand në Pishë Poro të Vlorës. Gjithshka, sipas tij, është një skemë... Vijon në faqet 2-3

ANILA BASHA

LARGIMI NGA ZYRA E OSBE

Vajza e Becajt: Gjyq Haxhinastos Selvi Becaj kërkon rikthimin në diplomaci. Ministria e Jashtme: Nuk u paraqit në punë se ishte shtatëzanë TIRANE

ELTON QYNO

S

elvi Becaj, vajza e kryetares së Gjykatës së Lartë Shpresa Becaj, ka hedhur në gjyq ministrinë e Punëve të Jashtme, për shkak se kjo e fundit e ka shkaruar nga detyra që ushtronte pranë OSBE-së në Vjenë... Faqe 6

ryeministri e ka pasur mendjen më shumë këto kohë te gazsjellësi. Ma tha edhe ministri Naço. Eshtë kthyer me shumë sukses nga Azerbajxhani, TAP po shkon shumë mirë, investim gjigand, 1 miliardë euro ¿nancim, gjithë shqiptarët për¿tojnë aty ku do kalojë projekti....bo bo, sa shumë lekë. U nisa. Por jo për këto. Këto janë koperturë, si puna e arroreve, kinezçes nëpër shkolla, rritjes ekonomike...Shumë kemi dëgjuar. Ai – Eja Anila. Mora vesh se e humbët davanë me Irfanin. E kishte ¿tuar te patentat. Unë – Doktor, funksionojmë në një shtet ligjor. Të presim gjykatën për këtë çështje. Nuk ka folur ende. E kemi ¿lluar procesin. Por, nuk erdha për këtë çështje. Më intereson shumë debati që ka ¿lluar brenda grupit parlamentar të PD. Kemi një deputet të maxhorancës, i cili publikisht deklaroi se që nga tetori i vitit të kaluar, i ka bojkotuar mbledhjet e grupit të PD. E kam fjalën për Gaz Oketën. Nuk keni ç’thoni. Djalë i mirë, me reputacion në Durrës, edhe vetë ju e keni vlerësuar. E keni mbajtur si ministër të Mbrojtjes. Për shumë kohë. Përballë tij dhe Ferdinand Xhaferrit, padyshim në Durrës do t’ju duhej Gazi. Problemi nuk është se ai është shkëputur. Problemi është, tek ato që tha. Ai tha se mbledhjet e grupit i kujtojnë Byronë. Mirë ky që ishte problem, por pas tij folën dhe nja dy tre deputetë të tjerë, të cilët, me arsye apo jo, nuk erdhën sot (dje) në mbledhjen e grupit parlamentar. Doktor, ne gazetarët shohim se si po vlen tenxherja juaj me presion. Vijon në faqe 6 E keni kujtuar...


2

E martë, 28 shkurt 2012

EKONOMI

Pesë kompani shprehin interes për "rrugën e kombit"

S

ipas informacioneve zyrtare nga ministria e Punëve Publike dhe Transportit, pesë kompani dorëzuan dje ofertat e tyre, në procesin e parakualifikimit, për marrjen me koncension të rrugës nga Miloti deri në kufirin me Kosovën, mes të cilave edhe kompania greke "Aktor", së cilës i është besuar ndërtimi i tunelit në segmentin e ri

rrugor nga Tirana në Elbasan. Kanë depozituar dokumentacionin përkatës kompanitë e huaja Strabag@Intertoll Consortium, J@P-Avax@Egis Consortium, Autostrada Brëscia-Verona-VicenzaPadova spa, Hochtief PPP Solutions GMBH dhe Vinci Concessions SAS-Actor Concessions SP. Koncensionari do të jetë përgjegjës për operimin dhe mirëmbajtjen

e autostradës dhe tunelit të Thirrës, funksionimin e një sistemi të hapur tarifash, mbledhjen e të ardhurave nga tarifat, si dhe për zgjerimin e disa segmenteve si ndërtimin e tre kryqëzimeve në segmentin e 3-të, ndërtimin e kryqëzimit në Kalimash, dublimi i segmentit nga Miloti në Rrëshen dhe ndërtimin e urës së re të Drinit dhe tunelit vijues në Kukës.

Pjerin Lumaj denoncon përfaqësuesit e firmës që takuan Berishën

Kandidati për senator: SIVA, një piramidë e re “Po mashtrojnë shqiptarët në Veri të Shqipërisë” TIRANE

„„„

mundëm të gjejmë - qoftë edhe një të vetëm! - një projekt të realizuar në botën mbarë, vijon avokati. Sipas të cilit, informacione të tilla bëhen publike. Në këtë pikë, arsya të thotë se e gjithë kjo është një lojë. Mjafton të shohësh se në ç'vit është themeluar SIVA. Në vitin 2010! Dhe, menjëherë, ata hartojnë projekte në shkallë botërore, në më pak se dy vite!

GENC KONDI vijon nga faqja 1 ...tipike e piramidave financiare, që shqiptarët i kanë përjetuar një herë, me pasoja shumë të rënda për vendin. Por, pas saj, mund të fshihet edhe një skenar me karakter politik.

SKEMA

KRYEMINISTRI

"Mos harroni se herën e fundit që Sali Berisha është implikuar në 'projekte', ai e çoi Shqipërinë në trazirat e 1997-ës. Kësaj here, ai, për shkaqe të panjohura, është përfshirë me kompaninë SIVA, sipas vetë njoftimeve nga kjo kompani". Akuza për përgatitjen e një skenari me fund të panjohur, por që mund të synojë një destabilizim të vendit, si në "vitin e mbrapshtë", hedh dritë mbi qëllimet e vërtetë, që mund të fshihen pas një projekti gjigand për ndërtimin e hoteleve, porteve të jahteve, e kazinove, me vlerë mbi 2 miliardë dollarë. "E ndjej për detyrë t'u them shqiptarëve se duhet të kenë kujdes dhe të mos u zenë besë e të mos u japin para përfaqësuesve të kompanisë SIVA Partners. Kini kujdes nga ajo çka duhet tepër e bukur për të qenë e vërtetë. SIVA është një ilustrim i qartë i kësaj", thekson avokat Lumaj.

Shqiptarja.com e datës 29 janar 2012 denoncoi projektin mashtrues

JOSHJA

"Jam i detyruar që të sqaroj një gënjeshtër të rrezikshme, që po përhapet në Shqipëri nga kompania SIVA Partners", shkruan ai në një artikull, të publikuar në portalin e internetit Examiner.com. Sipas Lumajt, në disa raste, në median shqiptare është përmendur emri i tij si një nga mbështetësit apo investitorët e një projekti që pretendon të jetë shumë i madh dhe që ka të bëjë me ndërtimin e një kazinoje dhe resorti midis Fierit dhe Vlorës. Asgjë nuk është më larg së vërtetës se një pohim i tillë, thekson avokat Lumaj, duke shtuar se SIVA "pa pikë turpi" ka përdorur emrin, e tij, madje duke theksuar se fjala është për një kandidat për në Senatin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për të gjetur përkrahje për një gjoja investim mashtrues në Shqipëri. Është e vërtetë se përfaqësuesi i saj Valentin Gurraj më ka kontaktuar, vijon ai. Ai më premtoi një financim prej 200 mijë dollarësh për fushëtën time elektorale, duke thënë se është presidenti i kompanisë. Më pas, një tjetër person, i quajtur Mohamed Ali, më tha se është ai president i SIVA-s,

Kryeministri Sali Berisha gjatë takimit me përfaqësuesit e kompanisë SIVA Partners në janar 2012

Avokat Pjerin Lumaj, kandidat konservator për Senatin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Sipas avokatit njujorkez, as SIVA dhe as të ashtuquajturit partnerë, presidentë apo themelues të saj nuk kanë para për të investuar. "Askush në këtë kompani nuk mund të japë prova se kanë fonde për këtë projekt apo për ndonjë projekt tjetër, të realizuar prej tyre". Po si funksionon kjo piramidë e re? Shumica e ortakëve janë imigrantë të ardhur rishtaz në SHBA nga Shqipëria apo Lindja e Mesme, që janë të prirur të joshin njerëz të hedhin paratë në projekte-fantazma, që nuk materializohen kurrë. Kjo skemë nuk ndryshon aspak nga piramidat e vitit 1997 që u zhvilluan në Shqipëri, ve ai në dukje. SIVA po përpiqet të bindë investitorë në Shqipërinë veriore se ata kanë aq para sa të fillojnë projektin në Vlorë. Ata janë takuar me njerëz në Bajzë, në Koplik dhe në Shkodër. Sipas Gurrajt, përfaqësues të kompanisë janë takuar me Viktor Popajn, kryetar i komunës së Kastratit në Malësi të Madhe, që do të ngarkohet të mbledhë para për projektet. Popaj i përket partisë politike të kryeministrit Berisha. Sipas një burimi nga SIVA, ata janë përqendruar në veri, pasi shumica e familjeve aty kanë njerëz jashtë vendit, që mund të sjellin para në Shqipëri për t'i investuar. "Shpresoj që të mos bëjnë të njejtin gabim si më 1997-ën", shkruan Lumaj.

PARALAJMËRIMI

Viktor Popaj, kryetar demokrat i komunës Kastrat, ngarkuar me mbledhjen e fondeve në Malësi të Madhe, sipas Lumajt nuk më kërkoi asnjë favor dhe gjithshka mbaroi me kaq.

KOMPANIA

"Pasi u largova, thotë Lumaj, bëra disa kërkime lidhur me këtë kompani dhe konstatova se e gjithë kjo ishte thjesht një skemë tjetër piramidale, e

parashikuar të aplikohej mbi shqiptarët, sidomos në veri të vendit. Që prej atij çasti, u shkëputa krejtësisht nga SIVA". As unë dhe as stafi im, pas një pune shterruese kërkimore në statistikat kombëtare dhe ndërkombëtare, nuk

Një muaj para këtyre deklaratave, Shqiptarja.com, në artikullin e saj me titull "Na premtojnë prapë parajsë. Do investojmë 2 mld dollarë, Berisha i beson", theksonte se aksioneri i saj ka një kompani me vetëm dy punonjës dhe 403 mijë dollarë shitje, si dhe ka realizuar vetëm një mini-hotel në Brazil. Në këto kushte, investime kaq të mëdha nuk mund të kryheshin. Avokat Lumaj hedh dritë mbi skemën e thithjes së financimeve, por edhe paralajmëron rrezikun e saj për stabilitetin e vendit. Për më shumë lexoni: http://www.examiner.com/albania-headlines-innational/albania-siva-partners-another-pyramidscheme-the-works-albania

LAJME SHKURT Avokati: Shkelje të shumta ligjore me prokurimet

„

Avokati i Prokurimeve Altin Loshaj raportoi dje në Komisionin parlamentar të Ekonomisë dhe Financave se 64% e tenderave dhe prokurimeve publike që ka kontrolluar kanë rezultuar me shkelje ose mangësi ligjore. "Gjatë vitit 2012 janë depozituar 491 ankesa, nga të cilat, në 320 raste, është gjykuar e nevojshme të nisen hetime", deklaroi Loshaj. "Mosrespektimi i afateve ligjore, zhvillimi me mangësi i procesit të vlerësimit të ofertave dhe mosndjekja e proçedurave ligjore për oferta jashtëzakonisht të ulëta", saktësoi ai. Avokati tha se për 70 raste ka kërkuar anulimin e tenderit, në 110 raste të tjera ka rekomanduar rivlerësimin e ofertave dhe në 140 raste ndryshimin e kritereve kualifikuese.

Albpetroli, diskutohet ligji për privatizimin

„

Punonjësit aktualë të kompanisë së naftës Albpetrol do të përfitojnë edhe një vit pagën bruto dhe do të kenë lehtësira të tjera përsa i përket marrjes së asistencës, në rast se, pas privatizimit, largohen nga puna. Të gjitha këto shpenzime do të përballohen nga të ardhurat e privatizimit, ka deklaruar dje, në Komisionin e Ekonomisë, përfaqësuesi i METE-s. Ofertuesit për privatizimin e kompanisë shtetërore të Albpetrolit duhet të kenë të paktën 80 milionë euro kapital për të investuar. Gjithashtu, kompanitë duhet të plotësojnë standarde të larta çertifikimi në përputhje me kërkesat e tregut europian dhe të kenë një përvojë ndërkombëtare minimale prej pesë vjetësh në fushën e hidrokarbureve.


E martë, 28 shkurt 2012

3

EKONOMI MASHTRIMET STATISTIKORE

HIDROCENTRALET

Ndryshimet në Kodin Penal parashikojnë të dënojnë sipas dispozitave të Kodit Penal, me burg, çdo nëpunës që manipulon me shifrat shtetërore. Komisioni Parlamentar i Ekonomisë dhe Financave miratoi dje në parim ndryshime në Kodin Penal, të propozura nga Komisioni i Ligjeve, që parashikojnë dënimin me burgim të çdo nëpunësi që manipulon shifrat shtetërore

Niveli në liqenin e Fierzës ndodhet aktualisht në kuotën 255.9 metra. Prurjet janë rritur, duke kaluar nga 70, në 170 metër kub për sekondë. Kjo vlerë shënon një rritje të ndjeshme, por niveli në hidrocentrale po mbetet i njëjtë, pasi HEC-et janë porositur të prodhojnë me kapacitet të lartë, për të shmangur mundësinë e një përmbytjeje, si dhe për të pakësuar importin

Berisha u dha OK për 2 hotele 75 katëshe secili

Firma me 2 punëtorë premtoi Las Vegasin E themeluar në 2010, interesa na çdo fushë „„„

TIRANE

Projekti i SIVA Partners për një kompleks me kazino, hotele dhe port jahtesh në Pishë Poro të Vlorës

GENC KONDI

N Tregu

Konkurrenca heton kompanitë e sigurimeve „„„

TIRANE

P

as rritjes së menjëher shme dhe të njëllojtë të çmimit të sigurimit të detyrueshëm për automjetet duke filluar nga 1 shkurti i këtij viti, Autoriteti i Konkurrencës ka vendosur të hapë një hetim paraprak në tregun e sigurimeve. Kryetarja e Autoritetit të Konkurrencës, Lindita Milo, ka konfirmuar se, pas mbledhjes së informacioneve, është vendosur zyrtarisht hapja e një hetimi. Kompanitë e sigurimeve dyshohet se kanë lidhur një marrëveshje të ndaluar për të fiksuar çmimet. Që nga 1 shkurti, të gjitha agjencitë e sigurimeve kanë rritur vlerën e sigurimit të automjetit. Nëse, më parë, për një automjet me kapacitet motorik mbi 1.600 centimetra kub, çmimi varionte diku te 6.3 mijë lekë në vit, tashmë kjo vlerë është standarde 14.6 mijë lekë për të njëjtën makinë. E vetmja kompani që ka vendosur të thyejë atë që duket qartë një marrëveshje e fshehtë është INSIG-u. Shoqëria e vetme në pronësi publike i ka ulur çmimet për sigurimin e detyrueshëm në

rreth 10 mijë lekë, ose rreth 29% më lirë se kompanitë e tjera. Kjo lëvizje e INSIG-ut përgënjeshtron pretendimet e kompanive të sigurimit se tarifat e reja ishin imponuar nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare. Vetë AMF ishte distancuar pjesërisht nga një qëndrim i tillë, duke thënë se nuk ka përcaktuar tarifa të detyrueshme dhe se tani tregu ishte liberalizuar. Fillimisht, agjentët e sigurimeve ulën gati dy herë tarifat, por ka qenë një marrëveshje e dukshme e tyre për të rritur fitimet në mënyrë të paligjshme, që ka shkaktuar reagimin e Autoritetit të Konkurrencës për të ndërhyrë.

jë nga tre njerëzit, që pretendojnë se janë president i Grupit SIVA Partners Simon Elyakim, i ka prezantuar më 20 janar të këtij viti kryeministrit Berisha projektin "The Millennium SEKTORËT KU Casino&Resort", që konsiston PRETENDON INVESTIME në ndërtimin e një resorti turisSIVA PARTNERS tik me vila dhe hotele, fusha tenisi, golfi dhe kazino. Ky pro„ Lojra fati jekt, tha ai, është rezultat i „ Turizëm klimës tërheqëse të biznesit në Shqipëri, i gjeografisë së saj dhe „ Rrugë klimës shumë tërheqëse për tur„ Hekurudha istët. Ai synon krijimin e një qendre të madhe turistike në „ Tunele Ballkan. Po kështu, ai prezan„ Porte toi portofolin e interesave të grupit për investime në Shqipëri „ Hidrokarbure në fushat e infrastrukturës, në „ Tramvaji i Tiranës rrugë, hekurudha, ku përfshihet edhe hekurudha Shqipëri-Kosovë, si dhe vepra të tjera si klaruara gjatë një viti, sipas të tunele, porte, në fushën e dhënave nga organet tatimore hidrokarbureve, përfshirë edhe të Amerikës. Pavarësisht nga privatizimin e Albpetrolit, etj, si drejtuesit amerikanë, apo nga dhe realizimin e tramvajit në Ti- deklarimi se nuk kanë nevojë ranë. Si zakonisht, para propo- për financime nga bankat, pasi zimeve të tilla, Berisha është grupi zotëron një fond financiar ngazëllyer, duke thënë se kanë të quajtur "Forefront Capital", bërë shumë mirë që kanë kjo ndërmarrje është themelupërzgjedhur Shqipërinë, pasi ar nga Gurraj më 2010-ën në qeveria e tij ka bërë shumë për SHBA dhe menjëherë është të krijuar një klimë të përshtat- regjistruar edhe në Qendrën shshme për investimet e huaja. qiptare të Regjistrimit si biznes. Pas këtyre shifrave marra- Ajo duhet të ketë bërë përpjekje mendëse fshihet një kompani - të jashtëzakonshme për të dalë pak të thuash - modeste në tre- në skenë kaq shpejt dhe për të bindur invesgun amerikan titorë tepër dhe botëror të të patundshBerisha u ka thënë se dyshues në situatë meve dhe inkanë bërë shumë mirë këtë botërore të vestimeve, që që përzgjodhën ekonomisë që mund të mbShqipërinë, pasi të hedhin para urrej vetëm në Shqipëri. me një hotelqeveria ka krijuar Megjithatë, vilë dykatësh klimë të përshtatshme në vitin 2009 në San Paolo për investimet shumëkush të Brazilit, të mund të kujcilën e kanë tojë një rekhequr - edhe këtë! - nga faqja e tyre e inter- lamë shumë të përsëritur në TV netit. "Shtyllat" e këtij grupi të se shitej tokë shtetërore në pretenduar janë dy shqiptarë: Pishë-Poro të Vlorës. Por, a Valentin Gurraj (29 vjeç) dhe mjafton blerja e saj që të marGjergj Frangaj, rezidentë në rësh OK nga kryeministri për SHBA. Ky i fundit është pronar kulla binjake më 75 kate? i një kompanie punimesh Ndërkohë, nuk ka asnjë vendim mermeri, me dy punonjës dhe nga KRRTRSH për dhënie të me 304 mijë dollarë shitje të de- lejes për këtë projekt.

PËRGËNJESHTRIMI

Donald Trump, pa lidhje me SIVA-n

A

vokat Pjerin Lumaj ka marrë kontakt edhe me zyrën e manjatit amerikan Donald Trump, pasi emri i tij është përmendur nga përfaqësuesit e SIVA-s si një investitor i mundshëm në Ballkan. "M'a mohuan kategorikisht se kishin të bënin me SIVA-n. As nuk kishin dëgjuar ndonjëherë këtë emër djhe as emrat që janë hedhur si drejtues apo ortakë të saj", ve në dukje ai. Më tej, Lumaj thotë se nga zyra e Trumpit iu bë edhe një pyetje: Në se kanë miliarda dollarët që thonë, pse nuk i investojnë në Njo Jork apo kudoqoftë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës? "Kësaj pyetje nuk i dhashë dot përgjigje", shton Lumaj. Duke saktësuar se asaj nuk ishin në gjendje t'i jepnin përgjigje as njerëzit e kompanisë SIVA, ku i kontaktoi për të kërkuar sqarime se përse e kishin përdorur emrin e tij si një person që kishte lidhje me ta.

LAJME SHKURT

„ 10-fishohen gjobat për të dhënat personale

Çdo institucion publik apo privat që shpërdoron të dhënat personale të individëve do të gjobitet 10-fish më shumë se ç'ka qenë e parashikuar deri tani në ligj. Institucioni i Komisionerit për Mbrojtjen e të Dhënave Personale ka hartuar një projektligj, që parashikon rritjen e masave ndëshkuese për institucionet që abuzojnë më të dhënat personale. Të tilla raste ka edhe kur kompanitë celulare vënë në dispozicion të bizneseve, me qëllim reklamimi, numrat celularë të individëve

„ Analistët: Greqia mbetet në rrezik të lartë

Rreziku për një dështim të Greqisë do të mbetet i lartë edhe pas marrëveshjes për ristrukturimin e borxhit të arritur javën e kaluar, theksoi agjencia e vlerësimit Moody's, në një studim të publikuar dje. "Njoftimi i 21 shkurtit për një mbështetje për Greqinë është një hap i rëndësishëm, por rreziku i falimentimit mbetet i lartë, edhe pas zbatimit të këtij këmbimi nën presionin e kreditorëve të vendit", theksoi analistja Sarah Carlson, duke shtuar se "vendi s'do të jetë në gjendje të hyjë në tregun privat pas përfundimit të planit të dytë të asistencës"

„ Hipoteka vijon regjistrimin fillestar të pronës

Zyra Qendrore e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme njoftoi se ka filluar Afishimi Publik i Regjistrimit Fillestar të Pasurive të Paluajtshme për Zonën Kadastrale Nr. 8130, të qytetit të Tiranës. Ky afishim bëhet në territorin e Zonës Kadastrale Nr. 8130, në adresën, Njësia Bashkiake Nr. 4, Rruga "Hysen Xhura", Pallati "Super Beton Mati", Tiranë. Periudha e Afishimit Publik do të vazhdojë 45 ditë kalendarike. Të gjitha subjektet private dhe shtetërore që kanë të drejta pronësie, ose të drejta të tjera reale mbi pasuritë e paluajtshme në Zonën Kadastrale Nr. 8130, janë të ftuar të verifikojnë regjistrimin fillestar të pasurive


4

E martë, 28 shkurt 2012

POLITIKE TOPI VIZITË NË KATAR

HAXHINASTO, ME MCILWHAM

Presidenti Bamir Topi vizitë zyrtare në shtetin e Katarit. Ai është ftuar nga emiri i Katarit, Sheik Hamad Bin Khalifa Al Thani. Presidenti shoqërohet nga një delegacioni ku përfshihen edhe biznesmenë shqiptarë. Ai do pritet me ceremoni zyrtare në Pallatin Mbretëror e do zhvillojë një takim të veçantë me Emirin e Katarit, si dhe me autoritete të tjera të larta. Në takime do të diskutohen çështje të rëndësishme, me interes të ndërsjellë për të dy vendet tona, bashkëpunimin ekonomik dhe politik.

Ministri i Jashtëm Edmond Haxhinasto priti ambasadoren në largim të Britanisë së madhe, Fiona McIlwham. Gjatë takimit ai tha se bashkëpunimi me Britaninë e Madhe duhet të zgjerohet më tej në fushën ekonomike. Ai vlerësoi mbështetjen britanike në procesin e integrimit evropian e theksoi se reformat, veçanërisht ajo zgjedhore, duhet të vazhdojnë pa u kushtëzuar nga objektiva të tjera politike të ndonjë partie. Ndërsa ambasadorja nga ana e saj e vlerësoi rolin e Shqipërisë si një faktor stabiliteti në rajon.

Ballafaqimi i shifrave të zgjedhjeve, në superioritet votash socialistët

PD rënie votash, Topi kërcënim për Berishën Demokratët, kompensim me rritjen e peshës së aleatëve Lajmi Ballafaqimi i rezultateve të tre palë zgjedhjeve të fundit mes PD dhe PD tregon se socialistët rezultojnë të jenë para demokratëve si parti, duke mos përfshirë koalicionet, ku ka superioritet Partia Demokratike. Ndërsa diferenca mes PS dhe PD zgjerohet, dalja e partisë së Topit dhe ajo e Spahiut pritet të ndikojë dukshëm në thellimin e kësaj diference më 2013.

„„„

TIRANE

JAKIN MARENA

B

allafaqimi i votove për PS dhe për PD në tre zgjedhjet e fundit, si dhe dalja e pritshme në skenën politike të dy partive të reja të djathta, e Topit dhe e Spahiut, tregojnë dhe tendencën e orientimit të elektoratit shqiptar në zgjedhjet e vitit 2013. Partia Socialiste rezulton të jetë dukshëm më përpara se sa Partia Demokratike kur flitet për rivalitet siglash politike. Madje në zgjedhjet e fundit administrative, krahasuar me votimet e katër viteve më parë diferenca mes tyre është rritur ndjeshëm, duke treguar se tashmë socialistët po fitojnë shumë terren në kurriz të mazhorancës, e cila gjithsesi ka konsumin politik të tetë viteve në pushtet. Por i njëjti avantazh mes partisë së drejtuar nga Edi Rama dhe partisë së drejtuar nga Sali Berisha vihet re edhe konkretisht në qarkun e Tiranës. Për lehtësi përllogaritje do të lëmë jashtë vitin 2005 kur Partia Socialiste dhe Partia Demokratike i shpërndanë votat në sajë të fenomenit të "dushkut" duke nxjerrë parti të parë Partinë Socialdemokrate dhe Partinë Republikane në sistemin proporcional, një rast i paparë ky

PËRBALLJA E VOTAVE PS-PD Zgjedhjet 2011 në rang vendi „ PS 432823 vota „ PD 330950 vota „ Diferenca: 101873 vota Në Bashkinë Tiranë „ PS 104785 vota „ PD 77412 vota „ Diferenca: 27373 vota

në historinë e politikës sh- demokratëve. Diferenca në qiptare dhe që pritet të mos qarkun e Tiranës ishte 6488 përsëritet më. Nga të dhënat vota. Në zgjedhjet parlamene tre proceseve të fundit tare të 28 qershorit të vitit zgjedhore mund të krijohet 2009, Partia Socialiste në shnjë kurbë më e saktë e mbësh- kallë vendi kishte 620586 tetjes politike për secilën prej vota ndërsa Partia Demokrady partive kryesore politike në tike 610463 vota. Diferenca vend. Në zgmes tyre e jedhjet vepërkthyer në ndore të 18 vota ishte 10Partia Socialiste shkurtit të 123 të tilla në vitit 2007 Pafavor të sorezulton të jetë rtia Socialiste cialistëve. Në dukshëm më përpara në rang vendi Qarkun e Tise sa Partia ka marrë 30ranës partia e Demokratike kur flitet e drejtuar nga 5582 vota ndërsa ParEdi Rama mpër rivalitet siglash tia Demokori 162757 vopolitike. ratike ka mta ndërsa pararrë 271705. tia e udhëheDiferenca qur nga Sali mes tyre ka qenë 33877 vota Berisha 161332 vota. Diferennë favor të partisë kryesore të ca flet për një avantazh të lesë majtës. Konkretisht në qa- htë të socialistëve me 1426 rkun e Tiranës, në zgjedhjet e vota në këtë qark. Në zgjedhjet katër viteve më parë, social- vendore të 8 majit të vitit të istët morën 88909 vota për- kaluar nga të dhënat paraprake ballë 82421 votave të të KQZ rezulton se PS ka grum-

Zgjedhjet 2009 në rang vendi „ PS 620586 „ PD 610463 „ Diferenca: 10123 vota Në qarkun Tiranë „ PS 162757 vota „ PD 161332 vota „ Diferenca: 1426 vota Zgjedhjet 2007 në rang vendi „ PS 305582 vota „ PD 271705 vota „ Diferenca: 33877 vota Në Qarkun Tiranë „ PS 88909 vota „ PD 82421 vota „ Diferenca: 6488 vota

bulluar në të gjithë Shqipërinë 432823 vota përballë 330950 votave të grumbulluara nga demokratët. Diferenca flet për një avantazh me 101873 vota në favor të PS. Në bashkinë e Tiranës, votat e marra nga so-

cialistët në zgjedhjet e fundit ishin 104785 ndërsa demokratët grumbulluan në të njëjtin qark 77412 vota. Diferenca midis dy partive politike në nivel qarku Tiranë është 27373 vota në favor të PS. Nëse bëjmë një krahasim të zgjedhjeve vendore të vitit 2007 me zgjedhjet vendore të vitit 2011 mund të kuptojmë tendencën e votave të PD dhe PS. Në këtë rast do të marrim për bazë diferencën mes PS-së dhe PD-së në dy zgjedhjet e fundit lokale të cilat kanë tregues të njëjtë elektorale. E njëjta logjikë do të funksiononte në tendencën krahasuese mes zgjedhjeve parlamentare të vitit 2009 dhe atyre të pritshme të vitit 2013. Krahasimi mes zgjedhjeve vendore tregon se votat e Partisë Demokratike

janë në një trajektore rënjeje, teksa koalicioni i djathtë i drejtuar nga Partia Demokratike kompenson humbjet me votat e aleatëve. Krijimi i partisë së re nga ana e Presidentit Bamir Topi dhe mbështetësve të tij pritet që të gërryejë sadopak votat e PD duke e thelluar ndjeshëm diferencën mes dy partive kryesore në vend. Mbetet për t'u parë edhe votat që mund të marrë Aleanca Kuq e Zi po tek PD. Përveç faktorit të konsumimit në qeverisje për dy mandate rresht ekziston edhe rrisku i dy "eksodeve" politike nga elektorati i PD drejt partisë së re të Presidentit Topi e Aleancës Kuq e Zi. Kjo shpjegon edhe arsyen se pse mazhoranca ka nisur një sulm të fortë ndaj Topit dhe kreut të Aleancës Kuq e Zi, Spahiu.

Berisha në grup:

"Rama po bllokon reformat, kurrë kryeministër" „„„

K

TIRANE

ryeministri Sali Berisha gjatë mbledhjes së grupit Parlamentar të PD akuzoi liderin e opozitës se po bllokon punën për reformën zgjedhore e parlamentare. Ndërkohë që nuk ka përmendur në asnjë rast deputetin Oketa të larguar drejt Topit, teksa ka folur në grupin ku mungonin 9 deputetë, mes të cilëve dhe Marku e Xhepa. "Ka frikë se marrim vlerësim pozitiv për statusin. Mua më vjen ndërmend një shprehje e

Konicës, 'zoti e ruajtë Shqipërinë nga shqiptarët', ai ka pasur ndërmend individë të tillë dhe jo popullin shqiptar", tha kryeministri. Bllokimin e reformës parlamentare, Berisha e lidhi me faktin se, Rama është i sigurt që shqiptarët s'do ta votojnë asnjëherë si kryeministër. "Me urdhër të tij direkt janë bllokuar reformat e rregullores së parlamentit që në mbledhjen e parë. Ai lëshon ultimatume për t'u kufizuar në 10 minuta fjala e kryeministrit të vendit, ndërkohë që çdo kushtetutë e çdo

vendi demokratik i'a njeh kryeministrit të drejtën e fjalës, në çdo kohë që ai do të flasë. Duke e perceptuar se shqiptarët s'kanë ndërmend ta bëjnë kryeministër, mendoi se zgjidhja është t'i shkurtohet fjala kryeministrit, kjo është qesharake", tha Berisha. Ndërsa duke folur për reformën zgjedhore, kreu i qeverisë e cilësoi të pavend kërkesën e opozitës "për dënimin me 8 apo 7 vite burg të komisionerëve për një fletë votimi". Fakt të cilin e ka mbrojtur me shumë forcë.


E martë, 28 shkurt 2012

5

POLITIKE

Akademia Politike, Rama: Një Shqipëri ndryshe përmes votës

A

kademia Politike me kërkesën këmbëngulëse të kryetarit të PS Edi Rama e me miratimin e Fondacionit "Friedrich Ebert" në partneritet me Universitetin Mesdhetar të Shqipërisë, u vendos që këtë vit përveç kursit të parë të ketë dhe tre kurse të tjera paralele duke përfshirë të gjithë aplikantët. Rama duke marrë fjalën në Akademinë Politike është shprehur se të rinjtë duhet të militojnë

dhe t'i bashkohen PS jo vetëm për veten e tyre, por edhe për familjen. "Të merresh me politikë dhe posaçërish në moshën tuaj unë mendoj se do të thotë edhe të militosh për familjen tënde, për të gjithë ato kushte që në familjen tuaj mungojnë. Ju nuk mund t'i lini sot vetëm prindërit tuaj në betejën me papunësinë, me varfërinë, me çmimet e larta dhe me padrejtësinë e korrupsionin marramendës që i pengon,

të bëjnë për familjen dhe ju vetë, atë që aq shumë dëshirojnë dhe që pa dyshim ju dëshironi", tha Rama. "Mjafton që ju të shtrini duart ndaj njëri tjetrit dhe të gjithë sëbashku të kërkoni ta mbërrini këtë Shqipëri, ju siguroj se është bërë gjysma e punës. Gjysmën tjetër do ta bëjmë të gjithë sëbashku duke fituar me votë të drejtën nga populli shqiptar që kjo punë të kryhet", tha Rama.

Sekretari i Organizimit në PD

Noka: Topi s'na dëmton, merr vota të majta „„„

TIRANE

S

ekretari i Organizimit në PD, Fla mur Noka për "Shqiptarja.com" thotë se skema kyçe e fitores së PD mbetet koalicioni, ndërkohë që për të partia e re e Topit merr vetëm vota të majta. Zgjedhjet po afrojnë, cilat janë përgatitjet e PD, teksa shihet qartë se si parti, në zgjedhjet e fundit keni më pak vota se PS, por me aleatë të fuqishëm jeni në qeverisje në dy mandate? Partia Demokratike e ka në filozifinë e saj bashkëpunimin me partitë aleate dhe formimin e koalicioneve funksionale dhe të qëndrueshme. Organizimi dhe funksionimi i koalicionit për PD, si dje në opozitë, ashtu dhe sot në pushtet ka qënë një prioritet real dhe shumë efikas që ka prodhuar vetëm rezultate pozitive, si për maksimalizimin e votës ashtu dhe për qeverisjen e vendit. Po për zgjedhjet e ardhshme....? Në zgjedhjet e ardhshme ne do të synojnë një zgjerim akoma më të madh të koalicionit dhe sigurisht kjo do një vëmendje maksimale, gjë të

cilën PD e ka bërë dhe e ka në ADNnë e saj që ta bëjë. Këtë skemë e e konsiderojmë një skemë kyçe për maksimilimin e votës në zgjedhjet e ardhshme, gjithnjë duke u përqëndruar shumë në rritjen e mbështetjes për vetë PD.

ti që pritet të krijohen.

Më konkretisht mbi ç'baza do të bëhet koalicioni....? Ne kemi treguar në vijimësi se dimë të bëjmë koalicione efektive dhe të respektojmë aleatët tanë. Kjo skemë na jep sigurinë maksimale për një fitore akoma më të thellë se në zgjedhjet paraardhëse, që është dhe skema e vetme e mundshme për maksimalizimin e votës për mazhorancën dhe koalicionin tonë zgjedhor. Tashmë në skenën politike po dalin parti të reja, siç është ajo që pritet të shpallet tani dhe që mendohet të jetë e Topit, apo e ish-nënkryetarit të KLD, Spahiu, mendoni se mund të marrin vota nga spektri i djathtë politik? Dalja në tregun e politikës e partive të reja politike, nuk krijonë asnjë problem për Partinë Demokratike dhe mazhorancën e djathtë. PD i sheh me mospërfillje këto inciativa

Sekretari i Organizimit i PD-së, Flamur Noka politike të individëve të caktuar për të krijuar formacione të reja. Partia e Topit apo dhe e të tjerëve që do të krijohen nuk do kenë impakt. Pasi duke marrë parasysh tërë përvojën e deritanishme të krijimit të partive në spektrin politik shqiptar dhe sidomos në kampin e djathtë që kanë qënë një flluskë sapuni mendoj se një fat të tillë do të kenë dhe këto dy par-

Pra mendoni se nuk do marrin vota nga e djathta...? Unë mendoj se çështja për këto formacione të reja politike që mund të lindin qëndron tek vendi që do të zënë në spektrin politik dhe më saktë se ku do ta kërkojnë votën në ballafaqimin e parë elektoral e në vijim. Mendoj se 21 janari dhe zgjedhjet e fundit vendore të 8 majit të vitit të kaluar treguan se presidenti aktual Topi u nda nga qendra e djathtë dhe e djathta, kështu që s'mund të kërkojë vota në këtë spektër politik. Mendoj se partia që mendohet se do të krijojë Topi ka vend për të kërkuar vota vetëm tek e majta, pasi të majtën ka përkrahur vitet e fundit. Kështu dhe për partitë e tjera që sipas deklaratave publike do të krijohen. Po largimin e deputetit Oketa, si e komentoni dhe sa dëm mund të sjellë në PD një ikje e tillë? Lëvizja e deputeti Gazmend Oketa jashtë grupit parlamentar të PD dhe drejt partisë së re të Topit që thuhet se do të krijohet ishte e pritshme. Kështu numërori i Topit shkoi te Topi, dhe për ne nuk përbën asnjë lloj problemi, nuk ka asnjë lloj ndikimi as te mazhoranca dhe as në mbështetjen e PD në bazë.

Sekretari i Organizimit: Ne nuk shikojmë nëse ikin vota nga e djathta ose jo „„„

TIRANE

JAKIN MARENA

S

ekretari i Organizimit në PS, Blendi Klosi thotë për gazetën "Shqiptarja.com" se ku do mbështetet fitorja e PS më 2013. Kur ka mbetur një vit nga zgjedhjet, si po përgatitet PS? Partia Socialiste e Shqipërisë tashmë është futur në vitin e saj elektoral, vit i cili do shkojë deri në ditën e zgjedhjeve, qofshin ato me procedurën normale në verën e vitit të ardhshëm, qofshin dhe ato të parakohëshme. Strukturat tona janë bërë gati. Që do të thotë...? Ne s'shikojmë nëse ikin vota nga e djathta ose jo. Ne do shikojmë maksimilizimin e votës sonë, duke shtrënguar radhët tona, duke punuar fort në përgatitjen e stukturës sonë, duke punuar shumë me elektoratin. Ajo që ne synojmë në garën e ardhshme elektorale është se s'do jetë një fitore sepse bie Sali Berisha, por do jetë një fitore e njerëzve, të cilët kërkojnë ndryshimin e Shqipërisë. Ky është debati e vizioni ynë, ky është viz-

Klosi: Ne fitojmë me votat e PS e aleatëve Zyrtari i PS: Votat do numërohen drejt, jo shteti në garë kërkojnë të votojnë kundër Sali Berishës, koalicion aq të gjërë për të gjithë ata që s'duan që Sali Berisha të jetë më kryeministër, koalicion aq të fortë sa me votat që do marrim, të mbulojnë tërë spektrin e majtë, por dhe mbi, duke marrë dhe votat e të pakënaqurve nga kjo qeveri.

Në foto: Sekretari i Organizimit në PS, Blendi Klosi ioni i programit tonë. Ne do shkojmë në çdo familje shqiptare, do kontaktojmë çdo grup interesi apo njeri të interesuar për të ndryshuar këtë vend. PS më shumë vota se PD, por në opozitë, si do zgjidhet kjo..?

Shpresojmë që fitoja jonë, jo vetëm numerike por dhe në frymë, mesazh dhe në ndjesi, do jetë fitore e njerëzve që duan që ky vend të ndryshohet e të qeveriset më mirë. Përsa i përket shifrave elektorale, natyrisht qe ne do hapim koalicionin tonë aq të madh, për të gjithë ata që

Partitë e reja të djathta do ia japin një "dorë" PS...? Edhe konfiguracionet e reja politike që po krijohen natyrisht janë në fokusin tonë, duke i parë ato si koalicione më shumë në të djathtë, për të marrë votën që nuk e ka respektuar Sali Berisha nga e djathta. Por pa dyshim ne do vazhdojmë të kërkojmë fort votën e majtë, votën e njerëzve që besojnë tek ndryshimi që do sjellë PS, sepse mendojmë që kjo është arma jonë më e fortë. Ne i kemi votat tona. Ne gjatë këtij viti

do forcojmë strukturën organizative, angazhimin e PS, mbledhjen e çdo vote socialiste dhe puna me 'target grup' që gjendet vetëm te programi ynë. Këtë e gjejnë jo vetëm ata që e votojnë programin tonë, por dhe ata që kanë dyshime e pikëpyetje për të sqaruar, për t'ju afruar të gjithë shqiptarëve një momentum të ri në jetën e tyre. Por gjithnjë PS është ankuar se i është vjedhur vota...? Puna e strukturës socialiste, e lidhur edhe me punën për reformën elektorale, do theksojë mbrojtjen e votës e garancinë që vota e shqiptarëve do numërohet drejt. Puna që po bëjnë dhe anëtarët tanë në Komision është e fokusuar qartë në disa aspekte. Por mendoj që garancia e unicitetit votues e garancia e

numërimit të votës drejt janë pikat më esenciale të saj. Anëtarët tanë në komision kanë punë për t'ju shpjeguar jo vetëm anëtarëve të qeverisë apo forcave të djathta, por dhe opinionit publik se ka shumë nevojë që shteti të mos përzihet me pushtetet. Mendoni se do t'i bllokoni...? Ne do kërkojmë me insistim garanci ligjore për moslejimin e hedhjes së të gjithë shtetit në garë elektorale. Në sensin jo si forcë politike, por në përdorimin e gjithë makinerisë shtetërore, parasë për reklamë shtetërore e gjithë parave të korrupsionit. Ashtu sikurse po punon tani për blerjen e TV-vë, gazetave, lajmin apo opinionin. PS ka një punë të madhe për të luftuar me një forcë kaq të madhe korruptive. Mendoj që do jemi të fituar, me një rezultat fitues sepse kemi aleancë me antikorrupsionin. Dhe zbutja e toneve ndaj Nanos ndikon në thithjen e votës..? PS është partia më e madhe në vend, ka mbështetjen e më shumë se gjysmës së popullsisë. Ajo që na takon ne është që, do jemi të qartë që të pranojmë çdo votë që është kundër Sali Berishës.


6

E martë, 28 shkurt 2012

AKTAULITET KODI, 3 VJET PER PROSTITUTAT

WIKILEAKS PËR SHQIPËRINË

Komisioni i Ligjeve miratoi dje ndryshimet në Kodin Penal që kanë të bëjnë me prostitucionin. Sipas ndryshimeve të kaluara me konsensus, klientët e prostitutave do të dënohen me tre vjet burg, nëse kapen në flagrancë me to, ndërsa tutorët e tyre me 5 vjet burg. Më përpara ishte e parashikuar në Kodin Penal dënim me gjobë deri në tre vite burg për femrat që ushtrojnë prostitucion.

Faqja e njohur Wikileaks ka nisur të publikojë më shumë se 5 milion e-maile të kompanisë së inteligjencës globale, Stratfor. Më poshtë janë pjesë nga e-maili: "Bildt beson se Suedia duhet të bëhet një fuqi botërore. Ai flet shumë për sferën tradicionale të ndikimit të Suedisë në vendet baltike. Nga eksperienca e tij në Ballkan, ai ka vendosur se ai nuk i pëlqen kroatët dhe shqiptarët.

Kërkon rikthimin në punë si diplomate në Vjenë Lajmi Selvi Becaj, vajza e kryetares së Gjykatës së Lartë Shpresa Becaj, ka hedhur në gjyq ministrinë e Punëve të Jashtme, për shkak se kjo e fundit e ka shkaruar nga detyra që ushtronte pranë OSBE-së në Vjenë. Në vend të saj Ministria e Jashtme ka caktuar një diplomat tjetër.

„„„

Vajza e Becaj hedh në gjyq ministrinë Ministria: Nuk u paraqit në punë, ishte shtatzanë EMERIMI

Emri në videon Meta-Prifti

TIRANE

ELTON QYNO

E

mri i Selvi Becaj u bë e njohur nga biseda mes ish-ministrit të Ekonomisë Dritan Prifti dhe ishministrit të Jashtëm të asaj kohe Ilir Meta. Gjatë bashkëbisedimit, Ilir Meta, i tregon ish-ortakut të tij Dritan Prifti se në rast se çështja gjyqësore e nisur nga kompania "Vllezërit Tola" Sh.p.k do arrinte të shkonte në Gjykatën e Lartë, atëherë ai vetë do ndërhynte tek Shpresa Becaj. Sipas videos të transmetuar në ekranet e televizioneve, Meta tregon se me kryetaren e Gjykatës së Lartë i ka marëdhëniet shumë të mira, për shkak se dhe i kishte punësuar vajzën në zyrën diplomatike në Vjenë. Kaq ka mjaftuar, që të nesërmen të reagojë kryegjyqtarja Shpresa Becaj e cila ka bërë me dije se vajza e saj nuk ishte punësuar si rezultat i favoreve, por ka ndjekur të gjitha procedurat që kërkon ligji, në rastet e punësimit në administratën shtetërore.

V

ajza e kryegjyqtares Shpresa Becaj ka padi tur në Gjykatën e Tiranës Ministrinë e Punëve të Jashtmë, për shkak se kjo e fundit ka urdhëruar shkarkimin nga detyra të saj. Selvi Becaj, që një muaj më parë ushtronte detyrën e diplomates shqiptare pranë organizatës së OSBE-së Vjenë, është shkarkuar nga ministri i Jashtëm Edmond Haxhinasto. Nëpërmjet urdhërit me nr.21 të datës 24 janar 2012 Haxhinasto ka firmosur largimin nga detyra të Selvi Becaj, duke mos dhënë asnjë motivacion për largimin nga detyra. Nisur nga këto rrethana, vajza e kryetares së Gjykatës së Lartë Shpresa Becaj, dje i është drejtuar sekretarisë së gjykatës së Tiranës, ku ka depozituar padinë kundër Ministrisë së Punëve të Jashtme.

PADIA NË GJYKATË

Padia mban numrin 9002 dhe ka si objekt ligjor nxjer-

Kryetarja e Gjykatës së Lartë, Shpresa Becaj jen të pavlshëm të urdhërit që ministri Edmond Haxhinasto ka firmosur për largimin e saj nga detyra. Sipas Selvi Becaj,

akti për lirimin nga detyra, është dhënë në kundërshtim me ligjin e rregullimin e pasojave që vijnë nga ky akt i

kundërligjshëm. Nëpërmjet padisë Becaj, kërkon kthimin në detyrën e sekretares së parë në Misionin e përhershëm të RSH pranë OSBE Vjenë si dhe pezullimin e zbatimit të urdhrit të mësipërm deri në përfundimin e gjykimit të çështjes. Ndërkohë që gjyqtarja që është përzgjedhur për gjykimin e kësaj padie është Elda Vrioni. Nga ana tjetër ministria e Jashtme ka preten-

duar se shkarkimi nga detyra i Selvi Becaj ka ardhur si rezultat i mosparaqitjes së saj në punë. Shkak i kësaj sipas ministrisë është bërë shtatzania e përfaqësues së Republikës së Shqipërisë pranë OSBE-së në Vjenë. Nisur nga mungesa e gjatë në punë, ministria vendosi shkarkimin e saj nga detyra, duke bërë zëvendësimin e pozicionit të saj me një diplomat tjetër.

Kandidimi, platformat

Zela-Tahiri: Si do drejtojmë PS, Tiranë „„„

N

TIRANE

jë traditë e re për zgjedhjen e kreut të PS të kryeqytetit është prezantuar mbrëmjen e djeshme në Pallatin e Kulturës, teksa dy kandidatët për këtë post, kanë paraqitur platformat e tyre në para anëtarëve socialistë të disa organizatave. Ilir Zela e vuri theksin te bashkimi i gjithë socialistëve të Tiranës që do të sjellë fitoren, ndërsa Saimir Tahiri me anë të platformës së tij e vuri u fokusua në modernizimin e PS së Tiranës. Kryesocialisti Edi Rama që ishte i pranishëm, tha se kjo

do jetë një garë e barabartë dhe transparente. "Bashkimi i të gjithë socialisteve dhe progresistëve të tjerë- të bashkuar fitojmë! Ndërtimi mbi përvojën dhe shtimin e vlerës së të gjitha kontributeve në funksion të fuqizimit të shpirtit opozitar, ardhjes në pushtet dhe qeverisjes progresiste. Të fitojmë besimin e çdo progresisti- çelësi i suksesit për rrotacion të shpejtë politik. Forcimi organizativ i partisë së kryeqytetit-më shumë drejtësi organizative, më shumë mundësi konkurrimi, më shumë meritokraci në promovim, më shumë gjithpërfshirje", u shpreh kandidati Ilir

Zela. Teksa ka dhënë dhe drejtimet kryesore të punës së tij. "Kemi detyrimin të kthejmë PS në një parti moderne, në gjendje të fitojë zgjedhjet dhe

të qeverisë vendin. Me rregulla të mirë përcaktuara, ku të garantohet kontributi i gjithsecilit, por edhe të kthehet në vlerë të shtuar për socialistët.

Ne bashkë do ndërtojmë një parti të hapur, demokratike, por njëkohësisht moderne, në gjendje ti përgjigjet kohës, terrenit dhe njerëzve. Askush nuk mund ti bëjë këto i vetëm", ka qënë deklarata e Tahirit. Sipas të cilit, në PS e Tiranës, veç kryetarit, do zgjidhet menjëherë Kryesia që do të përfaqësojë vlerat më të mira të anëtarësisë së çdo njësie. "Do zgjidhet një aparat i zgjeruar sekretarësh që do punojnë ngushtësisht me mua dhe me ju", tha Tahiri. Dy kandidatët i janë përgjigjur pyetjeve të socialistëve, duke dhënë secili vizionin e tij si do të qeverisin PS e kryeqytetit.

Një kafe me... NGA

ANILA BASHA

‘Remarku’ në mbledhjen e PD vijon nga faqja 1 ...bukur Remarkun në vitin 2002, ndërsa atakonit maxhorancën e dikurshme, pra PS. Ju thatë atëherë: “Këta zotërinjtë, e di si më duken mua? Si një personazh i Remarkut, e cila kishte një fatkeqësi, një sëmundje psikike dhe ishte shtruar në spital. Dhe kur i shkonte i dashuri njëherë e quante Robert, një herë Adolf, njëherë Ernest apo edhe me ndonjë emër tjetër në varësi nga gjendja e saj”. Këtë, nëse nuk ju kujtohet zoti Berisha, e keni thënë në janar të 2002 kur bëëheshin tratativa të bashkëpunimit për zgjedhjen e presidentit. Ndërsa sot, tek shfletoja ditarin tim të shënimeve politike, m’u gjend e udhës t’ju kujtoja thënien tuaj. A mos janë këta zotërinjtë e rinj të PD, si ata të Remarkut??? Nëse po, do kishim shumë dëshirë të dinim se kush ishte Roberti, Adolfi, Ernesti...Të vërtetat e thëna nga Gaz Oketa, janë kryekëput siç thotë ai. Ndonjëherë hutohemi ne gazetarët, dhe na pëlqen të flasim për opozitën, aty ku rebelohen herë Arta Dade, e herë Erion Braçe. Po ata janë në opozitë... Punët e partisë së tyre, nuk shtojnë mirëqënien e punëve të të gjithëve ne. Punët e maxhorancës, mund të na interesojnë më tepër. Tre zëra të PD, oponentë të ditëve të fundit, që kanë munguar në mbledhjen e grupit parlamentar ditën e djeshme, do të thotë se janë shumë. Ma merr mendja zoti kryeministër, se pavarësisht aryetimeve të dhëna prej tyre, të gjithë e dimë, se diçka nuk shkon mirë në PD. Sepse në PD, duket sikur flisni vetëm ju, dhe askush tjetër. Dhe ata që keni përballë, herë ju duken Robert, herë Adolf, herë Ernest... Por, ju jeni kryeministri i vendit tim... www.shqiptarja.com


E martë, 28 shkurt 2012

7

AKTUALITET

Rama: Rinia e papunë, ndërsa universiteti është minë me sahat

K

ryetari i Partisë Socialiste Edi Rama gjatë tryezës për politikat rinore ka deklaruar se universitetet në vend janë kthyer në një vend që nxjerrin të rinj të papunë, duke shtuar numrin e studentëve në kurriz të cilësisë, siç deklaroi ai. "Rinia sot është e çoroditur në Shqipëri. Ndër 1 milion të papunë shumica dërrmuese janë të reja dhe të rinj.

Universitetet janë bërë streha vorfënore e mjerimit, ku studentët e drejtuar masivisht brenda dyerve të shkollave me të dalë prej tyre përballen me varfërinë", tha Rama. Ai ka kritikuar edhe reformën më të fundit në universitete, duke thënë se ka favorizuar universitetet private, të cilat, sipas tij kanë kriter vetëm paratë. "Universiteti sot është një minë me sahat

në dorën e çdo të riu që përballet me papunësinë. Shtimi i numrit të studentëve, po ul cilësinë në auditore, ndërsa shtohen përditë universitetet private që kanë kriter paratë. Universiteti publik është shndërruar në një zgavër të errët ku luhet përditë farsa e shtimit të numrit të studentëve dhe rënies së cilësisë", tha Rama.

Vëllezërit e Hekuran Dedës, padi gardistit për moskallëzim krimi Lajmi Vëllezërit e Hekuran Dedës, kanë kallëzuar penalisht gardistin Fatos Skeja, pasi sipas tyre ai ka dijeni mbi vrasësin e vëllait të tyre, por nuk pranon të tregojë emrin e tij. Shkak i kësaj është bërë mos pranimi nga ana e tyre për vizitë e kryeministrit Sali Berisha, i cili kërkonte të ngushëllonte familjen Deda, për vrasjen e djalit të tyre.

„„„

TIRANE

ELTON QYNO

T

re vëllezërit e Hekuran Dedës, që në 21 janar u ekzekutua me një plumb në kokë nga efektivët e Gardës së Republikës kanë kallëzuar penalisht efektivin e gardës Fatos Skeja, pasi sipas tyre ky i fundit ka dijeni mbi autorët e krimit të ndodhur në bulevardin "Dëshmorët e Kombit". Zabit, Halim dhe Agim Deda në 20 shkurt të këtij viti i janë drejtuar prokurorisë së Tiranës, ku i kërkojnë kësaj të fundit kryerjen e veprimeve hetimore ndaj Fatos Skejës për shkak se sipas tyre Skeja ka informacion mbi personin që ka qëlluar për vdekje vëllanë e tyre Hekuran Deda. Për dhënien e këtyre informacioneve gardisti Skeja i ka kushtëzuar duke i pohuar se kundrejt lekëve dhe emrit të vrasësit të vëllait të tyre, ata duhet të pranonin në banesën e tyre për ngushëllim kryeministrin e vendit Sali Berishën. Mirëpo duke qënë se familja Deda s'ka pranuar ngushëllimet nga kryeministri Berisha, dhe gardisti Fatos Skeja nuk i ka treguar asnjë nga autorët e krimit që u kishte premtuar se do i tregonte në rast se ata do pranonin për vizitë Sali Berishën. Nisur nga këto rrethana tre vllezërit Deda, mendojnë Hekuran Deda se gardisti Skeja ka dijeni mbi autorët e krimit dhe për këtë ata e kanë paditur në prokurorinë e Tiranës për veprën penale të "Mos kallëzimit të krimit" dhe "Veprimeve që pengojnë zbulimin e të vërtetës".

KALLËZIMI I PLOTË

Ne, kallëzuesit Zabit, Ilmi dhe Agim Deda, në emër të familjarëve të Hekuran Dedës, një prej 4 viktimave të vrarë në 21 Janar 2011 në Bulevardin Dëshmorët e Kombit, përballë kryeministrisë, paraqesim kallëzimin penal. Dy ditë pas ngjarjeve të 21 janarit 2011, në datën 23 janar rreth orës 22-23:00, veellain e madh Zabitin e ka telefonu-

Fatos Skeja: Pranojeni Berishën, fola në zyrë me të Zbardhen debatet që u bënë te shtëpia e viktimës së 21 janarit Padia Pak kohë më parë gardisti Fatos

Vëllai i Hekuranit

Skeja, paditi në gjykata vllezërit e të ndjerit Hekuran Deda, duke i akuzuar ata për "Shpifje", pasi sipas tij ai nuk kishte bërë një bisedë të tillë.

ar në numrin tij të telefonit 068… i njohuri prej nesh Behar Spahia ku i ka thënë se do vij me Fatos Skejën të pijmë një kafe ngushëllimi. E kami mirëpritur sipas zakonit,(atë natë në shtëpi kanë qenë, ne si vëllezër, babai, nëna dhe njerëz të tjerë të familjes). Na bëri përshtypje orari që ai njeri kërkoi të na vizitonte, sepse edhe sipas zakonit të krahinës sonë vizitat bëhen ditën dhe jo në atë orar të natës, megjithatë i pritëm për vizita pa hezituar. Behar Spahia dhe Fatos Skeja, kanë ardhur rreth orees 23.00 në dhomën ku prisnim vizita dhe Fatosi ka beerë zakonin, duke hedhur edhe 10 mijë lekë të vjetra. Ky fakt është mbajtur shënim në fletore siç është zakoni për të gjithë ata që vijnë në vaki apo geezime. Kafet e zakonit janë nxjerrë nga nipi i shtëpisë tonë Lulzim Ndreu. Në muhabet e sipër Fatos Skeja tregoi se kishte ardhur në atë orar të papërshtatshëm (natën vonë) sepse ishte në arrest shtëpie pasi disa kohë më parë kishte plagosur një kamarier në Tiranë, dhe natën s'ka pas njeri të huaj në shteepi, por do ishim vetëm ne të shtëpisë. Mbasi piu kafen na kërkoi të dilnin të flisnim veçmas ne si vëllezër bashkë me atë, dhe kemi dalë të tre në rrugë para makinës më të cilën kishin ardhur këta dy persona. Kujtojmë se makina ka qënë tip foristradë më ngjyrë të errët dhe dukeshin edhe 2 persona të tjerë brenda që nuk kanë zbritur nga makina. Në bisedë e sipër Fatos Skeja na tha: "Kam qenë me Sali Berishën kokë më kokë në zyrën e tij. Prandaj kam ardhur që të pranoni Sali Berishën të pijë kafe këtu, si njeri i thjeshtë pa bujë dhe kamera. Unë Fatos Skeja do t'jua gjej se kush jua ka vrarë vëllain e do jua sjell me fotografi personin, si dhe

Duam ballafaqim me Skejën

V

Faksimile e padisë së vëllezërve Deda për gardistin Fatos Skeja do ju ndihmoj si familje nga gjëndja ekonomike". Ne i thamë, që Sali Berisha mund të kishte ardhur në varrim si çdo njeri tjetër se është zakon që shqiptarët ja hapin derën për mort kujdo, edhe mikut edhe hasmit. Por ne nuk pranojmë vizita me kështu kushtesh siç na e thua ti, dhe as blihemi e as nuk e shesim gjakun e vëllait me lekë. Fatos Skeja këmbënguli gjatë duke na thënë se kishte një shumë parash, nuk i cilësoi se sa, por se kishte valixhe në makinë. Kemi ndenjur gati një orë e gjysëm në rrugë të tre si vellezër dhe Fatosi. Ai ka këmbëngulur gjatë duke na thënë "pranojeni Sali Berishën, pse s'e pranoni se ai s'ka gisht në këtë punë". Vëllai i madh në emrin tonë ka folur dhe refuzuar marrëveshjen, por Fatosi ai vazhdonte të këmbëngulte dhe na sqaroi se ka qenë në tarracë në datën 21 janar, sipër kryeministrisë dhe e ka parë nga ka

ardhur plumbi dhe kush e ka vrarë Hekuranin. Na ka thënë se vetëm pranoni Saliun që të vijë me pi kafe këtu dhe të, gjitha gjërat do i rregulloj unë. Por ne definitivisht refuzuam çfarëdolloj marëveshje për ato që ai kërkoi dhe premtoi dhe në mënyrë të Fatos Skeja dhe i njohuri jonë e ftoi të largohej, pasi këmbëngulte me dëshpërim e nuk ikte, dhe duke qenë të lodhur dhe të acaruar i thamë që të largohej, sepse do e merrnin në telefon në një kohë të dytë. Mbas rreth gjysëm ore, unë Zabit Deda e kam marrë në telefon Behar Spahinë tek numri i tij i telefonit 068… dhe i kam thënë që nuk pranojmë asnjë marrëveshje me Fatos Skejën apo kushdo tjetër. Kemi pritur që policia e prokuroria të na thërrasin e pyesin për ngjarjen, por deri më sot nuk na ka thirrur askush. Këto që po deklarojmë më sipër i kemi bërë publike

ëllai i të ndjerit Hekuran Deda, Zabit Deda në një prononcim për gazetën "Shqiptarja.com" tregon se ai dhe dy vëllezërit e tjerë janë marë në pyetje nga ana e prokurorisë së Tiranës. Sipas tij, kallëzimi është duke u hetuar nga oficerët dhe prokurorët e dosjes "21 janari", ku para tyre ata kanë dhënë deklarimet rreth takimit misterioz të zhvilluar në shtëpi mes tre vllezërve dhe gardistit Fatos Skeja, i cili atë natë ishte i shoqëruar nga një shtetas tjetër që quhet Behar Spahia. Zabit Deda, tregon se shumë shpejt prokuroria e Tiranës do thëresë për ta marë në pyetje dhe gardistin Fatos Skeja. Ai shton se tre vëllezërit janë të gatshëm të ballafaqohen në prokurori me Fatos Skejën për të hedhur dritë mbi takimin e fshehtë, prej nga u kërkua garanci për vizitën e Sali Berishës, kundrejt dhënies së emrit të vrasësit të vëllait të tyre. edhe në media në "Top-channel" si dhe para gazetarit Artan Hoxha. Kemi bindjen se Fatos Skeja ishte në dijeni të plotë të ngjarjes dhe autorëve të saj. Në këto rrethana, i kërkojmë prokurorisë të hetojë me objektivitet këtë shtetas dhe persona të tjerë të lidhur me sa deklarojmë ne, për kryerjen e veprave penale të "Moskallzimi i krimit" dhe "Veprimeve që pengojnë zbulimin e së vërtetës" të parashikuara nga nenet 300 dhe 301 të Kodit Penal, si dhe çdo vepër tjetër penale që lidhet me vrasjen e vëllait tonë Hekuran Deda.


8

E martë, 28 shkurt 2012

POLITIKE

Debati

NASIP NAÇO Kreu i digasterit të Ekonomisë: Unë u ankova për mbifaturimet e CEZ. TEC i Vlorës nuk është në funksion, s'është kolauduar

Nasip Naço: Shqiptarëve u duhet gjeneratori po erdhi PS në pushtet “Kemi garantuar drita, 24 orë në 24, ky është fakt”

M

inistri i Energjetikës Nasip Naço në emisionin "De bat" të Alfred Pezës gjatë fundjavës foli për akuzat e opozitës, HEC e dhëna me koncesion si dhe privatizimin e Albpetrolit. Por në pjesën e madhe të kohës, ministri garantoi qytetarët se kanë 24 orë drita në ditë. A.Peza: A jemi në prag të krizës energjetike zoti ministër? Dëgjoj shpeshherë nga analistë dhe gazetarë që a do kemi drita apo jo dhe është krijuar dhe një lloj përshtypje sikur fusim edhe një lloj paniku te njerëzit. Unë garantoj të gjithë shqiptarët siç kemi garantuar gjatë gjithë këtyre viteve se drita do ketë për të gjithë. Do ketë 24 orë për 24. Ne nuk presim vetëm nga kushtet atmosferike nëse do të bjerë apo jo shi. Kemi vite që punojmë. Ndërkohë që vetëm vitin e kaluar kemi ndërtuar linjën e interkonjeksionit ElbasanTiranë-Potgoricë, një linjë 400 kilovolt që të bëjmë të mundur në çdo kohë nëse nuk kemi prodhimin vendas të importojmë, dhe ne kemi importuar. S'kemi filluar sot, por që nga muaji maj për të importuar energji elektrike për të kombinuar prodhimin vendas me importin dhe kemi garantuar për të gjithë shqiptarët 24 orë drita. Anila Basha - Zoti ministër, sapo vij nga Komuna e Parisit, dhe nuk kisha drita...E kam fjalën për këtë premtimin 24 orë drita, çdo shqiptar që na sheh e di se ky premtimi për drita, me intervale apo pa intervale, nuk kanë drita...Mos kanë ndrita në orën e 25-të? N.Naço - Duhet të mos ngatërrojmë defektet teknike dhe remontet. E rëndësishme është që sot konsumohen 26 milionë kilovat orë energji elektrike në ditë, gjysma prodhohet dhe gjysma importohet.... A.Basha - Po si shpjegohet atëherë që çdo ditë ndodhin këto defekte në të njëjtin orar, në të njëjtat intervale kohore... N.Naço- unë besoj se është defekt teknik, për sa kohë që janë 26 milionë kilovatorë në ditë. Ne kemi dy muaj që kemi nxjerrë nga kjo skemë firma të mëdha siç janë kurum apo Seament, apo Titan, që merrnin energji nga kjo kompani...Të jeni mëse të bindur që ky është një konstatim i juaji, shqiptarët na dëgjojnë edhe mua edhe ju dhe secili do të krijojë bindjen se çfarë ndodh. Ardi Kola - Ju folët për mungesë investimesh. Këto duhen bërë nga CEZ, OST? Pra e kujt është përgjegjësia? N.Naço - Ne kemi vetëm KESH dhe OST me kapital 100 përqind shtetëror kemi edhe kompaninë CEZ e cila u privatizua para disa vitesh. Sigurisht që kishim një detyrim ligjor për ta bërë dhe është një nga rekomandimet e BE për të liberalizuar tregun e energjisë elektrike. Ne bashkë me kompaninë CEZ po bëjmë të gjitha përpjekjet që kjo kompani të marrë 100 milionë euro kredi nga BB për ti investuar në këto linja që kanë defekte të vazhdueshme. Eshtë rimbursuar 30 mln euro, pritet shumë shpejt të merren edhe 70 milionë euro të tjera ... A.Peza- Pyetja është: a ka një vendim zoti ministër, për të filluar shkurtimet për energjinë elektrike? Për të filluar kufizimet? N.Naço- Absolutisht, ne madje po e blejmë energjinë elektrike me çmime shumë të larta vetëm për ta garantuar atë për qytetarët dhe për ekonominë. Nëse ka defekte mos e ngatërroni me furnizimin. Ka vetëm një vendim që shqiptarët do kenë drita 24 orë në ditë. A.Kola - Problemi është te rrjeti, dhe pavarësisht garancive tuaja dhe të kryeministrit, duket se nuk ka investime... N.Naço- Nëse një defekt apo remont, ju e quani një urdhër apo një strategji, është në të drejtën tuaj ta thoni. Qytetarët janë këtu dhe na dëgjojnë dhe unë jam i vëmendshëm në atë që them. Shqiptarët do kenë drita 24 orë në ditë. Valbona Sulçe - Si shpjegohet që nuk është siguruar energji për marsin akoma? N.Naço - Unë besoj se ju vazhdoni me panikun që doni t'u thoni shqiptarëve. Ne e kemi garantuar energjinë. Para disa ditësh ka pasur një njoftim në media ku Bullgaria që është një nga prodhuesit më të mëdhenj të energjisë elek-

Në foto: Ministri i Energjetikës Nasip Naço në emisionin "Debat" të Alfred Pezës

Në foto: Ministri i Energjetikës Nasip Naço

trike në Ballkan për shkak të kushteve atmosferike, vendosi një embargo dhe e ka hequr atë embargo. Ne bëmë të gjitha përpjekjet edhe në rrugë diplomatike, nëpërmjet kryeministrit, ministrit të jashtëm e të ekonomisë që në çdo lloj rrethanash të garantojmë energji elektrike për shqiptarët. Kjo lloj embargoje është hequr dhe unë besoj se nuk ka vend për panik. A.Basha - Si po zgjidhet çështja e konfliktit për borxhin mes KESH dhe CEZ ku kjo kompani ka të paktën 70 milionë euro për ti kthyer KESH-it... N.Naço - Po është i vërtetë ky detyrim, por duhet të kemi parasysh që edhe institucione të tjera si ujësjellësat apo spitalet, kanë detyrime ndaj kompanisë CEZ. Ne kemi muaj që po vazhdojmë të balancojmë detyrimet reciproke mes palëve. Unë kam qenë në datën 31 janar edhe në Pragë, si anëtar i bordit të kësaj kompanie. Sigurisht që kam ngritur pretendimet e mia qoftë për faturat afrofe, qoftë apo mbifaturimet dhe gjithë problematikën që ka sot kompania CEZ. Kanë filluar përmirësimet. Një pjesë të detyrimeve që kanë ndaj KESH dhe OST do ti shlyejnë deri në fund të muajit.

Ne bashkë me kompaninë CEZ po bëjmë të gjitha përpjekjet që kjo kompani të marrë 100 milionë euro kredi nga BB për ti investuar në këto linja që kanë defekte të vazhdueshme. Eshtë rimbursuar 30 mln euro, pritet shumë shpejt të merren edhe 70 milionë euro të tjera ... Gjërat kanë filluar të normalizohen edhe me ndryshimin e drejtorit të Përgjithshëm të CEZ... A.Basha - Pra faji ishte i drejtorit të mëparshëm të CEZ? N.Naço- Jo nuk them këtë, vetë shqetësimet dhe bordi drejtues i CEZ ndryshoi drejtorin duke e kaluar atë në një detyrë tjetër. Gjithë shqetësimet që unë marr nga qytetarët dhe institucionet i kam ngritur në këtë bord dhe ata reaguan duke ndryshuar qoftë në drejtim të saj, apo edhe në të tjera drejtime që do t'i shihni në ditët që do të vijnë. A.Basha - Përderisa thoni se diçka po rregullohet me drejtorin e ri, do të thotë se një pjesë të përgjegjësisë e ka marrë drejtori i vjetër...Ju zoti ministër a keni dijeni se prokuroria shqiptare ka hapur hetime ndaj kësaj kompanie, sa i përket mbifaturimit apo asaj që është konsideruar vjedhje e en-

ergjisë elektrike? N.Naço - Pretendimet dhe shqetësimet e mia i kam pasqyruar në bord dhe në Entin Rregullator të Energjisë dhe ka një debat kohët e fundit që ERE nuk e ka njohur borxhin e keq për kompaninë CEZ. Prokuroria është një institucion kushtetues, ka detyrën e vet për të hetuar në këtë drejtim. A.Basha - Ky është sensibiliteti i ministrit qytetar për shqetësimet e njerëzve. Por në rastin kur ju jeni ministër i qeverisë, cili është presioni që i keni bërë kësaj kompanie për të ndryshuar këtë realitet? N.Naço - Janë bërë publike rastet kur nga institucionet që janë në varësi të ministrisë së Ekonomisë kjo kompani është gjobitur edhe në shumën 1 milionë euro. Madje ka edhe një proces gjyqësor për të gjitha penalitetet që i janë vendosur kësaj kompanie. Ne kemi ndërmarrë edhe hapa të tjerë ligjorë. Ju jeni të vetëdijshëm që para dy apo tre muajsh në parlament, unë mora nismën për ndryshimin e ligjit për sektorin e energjisë elektrike dhe me këtë i kursyem kompanisë KESH rreth 50 milionë euro që u kthyen.... A.Basha - Por që në fakt shkaktuat një dramë tjetër sociale... shumë punëtorë të Kurum mbetën pa punë dhe erdhën madje edhe në zyrat tuaja ku u ankuan për ndërprerjen e punës... N.Naço - Nuk ishte e lehtë ndryshimi i këtij ligji. U thashë të gjithë deputetëve, të majtë e të djathtë, që ishin të lobuar për shkaqe dhe interesa të ndryshme të mos kalonin ligjin. A.Peza - E keni të saktë këtë që një pjesë e deputetëve kanë qenë të lobuar? N.Naço - Po votat në parlament kanë qenë të hapura dhe dihet kush ka votuar dhe kush jo. Ky ishte një ligj që i kursente KESH-it 50 milionë euro që janë për qytetarët shqiptarë sot. A.peza - Po i keni shkaktuar vështirësi këtyre kompanive, sepse ju thoni që jeni një qeveri e djathtë dhe do t'u krijoni lehtësira investitorëve të mëdhenj... N.Naço - ne po flasim për një strategji, dhe te kjo është parashikuar edhe liberalizimi i tregut të energjisë dhe të gjitha këto kompani janë të detyruara të blejnë.... A.Peza - Liberalizimi presupozon që çdo operator ka të drejtë të importojë, eksportojë apo prodhojë në tregun e lirë....dhe jo heqjen e mundësisë së disa kompanive për të mos u furnizuar nga shteti... N. Naço - Ne bëmë një studim dhe pamë se këto energji konsumonin rreth 870 milionë kilovat orë energji elektrike. Dhe e gjithë kjo importohej. Që dmth ne e blinim me cmimin e tregut 70-80 euro për megavat, dhe ia shisnim kompanisë CEZ 30 euro për megavat që ia shiste qytetarëve apo kompanive me 60 apo 70 euro megavatin, për të ruajtur çmimin. Pra e rimbursonim kompaninë CEZ me 40 euro për megavat. Që do të thotë që këto 50 milionë euro që deklarova, pa asnjë lloj mundimi dhe shpenzimi, kompania CEZ i fuste në xhep. Aldrin Dalipi - Për sa kohë CEZ i ka marrë këto 50 milionë euro? A janë këto paratë e taksapaguesve shqiptarë? N.Naço - Sigurisht është kurajo e madhe nga një ministër ta deklarojë këtë gjë edhe në parlament, por është një kurajo e madhe edhe nga ana e opozitës që të mos ta miratojë këtë ligj. Unë e shpjegova se meqënëse ishim në një vit të thatë, u detyruam të importonim energji elektrike dhe kishim mbyllur një kontratë që për çdo shtet, kontratat janë të shenjta. Pra ligji u bë që këto kompani të mëdha të dalin në treg për të blerë energji elektrike. Siç shesin produktet në tregun e lirë me çmimet e tyre, ashtu të kërkojnë edhe të blejnë energjinë. A.Dalipi - Keni deklaruar për Reuters se do të ndryshoni buxhetin, për të hequr paratë e investimeve dhe tia kaloni


E martë, 28 shkurt 2012

9

POLITIKE

blerjes së energjisë. Kjo tregon se ka krizë.... N.Naço - Po sigurisht, nëse do të jetë nevoja që do të duhet energji për qytetarët, ne do të ndryshojmë buxhetin. Do lëmë një rrugë pa e bërë sot, dhe do ta bëjmë 6 mujorin e dytë. A.Peza - Nga tetori deri më sot, sa para janë harxhuar për import? A është e vërtetë shifra e dhënë nga opozita prej 74 milionë eurosh? N. Naço - Po mund të jetë aty aty. A.Peza - A e ka menaxhuar KESH mirë situatën në kaskada? N.Naço - Ka mbi 30 vjet në Shqipëri që nuk është ndërtuar asnjë hidrocentral për fajin e të gjithëve ne, klasës politike, kjo është gjendja, ky është realiteti. Dhe në këtë 6 mujor do të ndërtohet hidrocentrali i parë prej 50 mega në Shkodër. A.Basha - Po ne kemi edhe TEC në Vlorë që u bë për këtë punë dhe nuk po prodhon energji. Ç'po bëhet me këtë vepër madhore, që ka përfunduar? N.Naço - Që të mbarojë një objekt dhe të vihet në punë duhet kolaudohet.... A.Basha - Zoti ministër ka më shumë se një vit që vazhdon ky procesi i kolaudimit. Kur do të mbarojë se po shkon shumë gjatë? Sepse ka një tezë të pranuar që kostoja e energjisë që del prej andej është shumë e lartë, madje që do të përdoret vetëm për raste të jashtëzakonshme...Pra qeveria ka hedhur lekët kot, ka marrë kredi nga BB kot për një vepër jorentabël ndërkohë që mund të ndërtonte një hidrocentral me këto para? Pra është e dështuar strategjia dhe vizioni për të? N.Naço - Unë besoj se ky projekt dhe të tjera të mëdha janë bërë së bashku edhe me BB dhe nuk është bërë nga Ministria e Ekonomisë. Por është ndërtuar me koncesion, është bërë një tender dhe është duke ardhur një kompani e huaj që e ka ndërtuar. Ka detyrime ligjore dhe penalitete për këtë kontratë. Besoj se shumë shpejt është kolauduar dhe do vihet në punë. A.Basha - Kur do vihet në punë, sepse ju e dini, ka një afat? N.Naço - Nëse më kërkoni që t'ju them dhe orën se kur e kam të pamundur tua them sot. Unë them që shumë shpejt do të vihet në punë. A.Basha - Por ka më shumë se një vit që thuhet shumë shpejt do vihet në punë. N.Naço - Eshtë parashikuar që sot do të jetë me naftë, nesër do të jetë me gaz. Ju e dëgjuat edhe në lajme që shumë shpejt, dhe e them këtë para gjithë shqiptarëve, pritet të vijë projekti TAP dhe besoj se pas hyrjes në NATO dhe liberalizimit të vizave është një ndër projektet më madhore, një investim që do jetë gati 1 miliardë euro dhe që do të punësohen me dhjetëra e mijëra njerëz... V.Sulçe - Pse kaluam nga teza Shqipëri superfuqi energjetike, në një Shqipëri të supergazifikuar? N.Naço - Unë besoj se një hidrocentral nuk bëhet si një emision. Tre vitet e fundit janë dhënë me konkurrim 114 koncesione që do të thotë për ndërtimin e 327 hidrocentraleve që fillojnë nga 0.5 mega deri në 90-100 mega që do të thotë se kur të ndërtohen do të kenë një prodhim mbi 1400 mega...Vetëm në tremujorin e fundit janë vënë në punë 5 hidrocentrale... A.Basha - Kush janë këto pesë hidrocentralet që kanë filluar nga puna? N.Naço - Dy hidrocentrale të fundit që janë, kanë filluar nga puna në zonën e Skraparit me 4 dhe tetë mega që do të fillojnë shumë shpejt nga puna. A.Dalipi - Më thonë në kombinat se zoti ministër të vejë

të jetojë aty dhe të shohë se nuk ka drita. N. Naço - Mund të them se është bërë këto ditë një anketim, në zonat verilindore e juglindore në zona mbi 2 metra me dëborë, dhe në gjithë të anketuarit, vetëm 5 përqind e tyre pretendonin se nuk kishin drita. A.Basha - Zoti ministër, ju kanë ikur dritat në shtëpi ndonjëherë këtë dimër? N.Naço - Po sigurisht dhe mua si gjithë të tjerët. Nese ka pasur defekte sigurisht që ikin. A.Basha - Sa herë ka ndodhur kjo gjë deri tani? N.Naço - Një, dy, tre...ikin nga defektet... A.Basha - Tre herë kanë ikur gjithë këtë dimër? N.Naço - Po sigurisht. A.Basha - Më fal zoti Ministër, po ku e keni shtëpinë? N.Naço - Atje ku e kam. A.Basha - Ok, po në cilën zonë, sepse unë që jetoj në K.Parisit ikin dritat përditë. Dhe ky është fakt. Nëse kanë drita qytetarët për të na ndjekur, do ta thonë këtë shqetësim që ikin dritat cdo ditë. N.Naço - Po dakord pra, edhe te K.Parisit ka një problem për shkak të transformatorit. Cdo ditë ne marrim informacion se ku ka mungesa të energjisë elektrike. Kemi filluar një fazë emergjence që në muajin dhjetor dhe përfaqësues të CEZ, KESH, OST janë në çdo moment në gjendje gadishmërie në shtabe të përbashkëta. V.Sulçe - Qytetarët dinë se çfarë u ndodh nëpër shtëpia, dhe jo cili është bilanci i prodhimit apo blerjes së energjisë nga qeveria... N.Naço - Unë jam në këtë studio dhe nuk dëgjoj zhurmë gjeneratori. Dhe kur kaloj në rrugë nuk dëgjoj zhurmë gjeneratori...Nëse s'më besoni ka mbi dy tre vjet nëpër dogana që nuk hyn asnjë gjenerator. V.Sulçe - Se janë paisur të gjithë me gjenerator prandaj... N.Naço - Po shumë mirë që janë pajisur, se mund t'u duhen prapë gjeneratorët kur të vijë PS në pushtet. V.Sulçe - Pse HEC që ka dhënë qeveria me koncesion nuk janë funksionalë sot? N.Naço - Në kontrollin që kam bërë unë si ministër, kam konstatuar që në 12 raste ne të prishim kontratën që do të thotë kemi zgjidhur kontratat. A. Kola - A kanë probleme me financimet? N.Naço- Po kanë probleme me financimet. Vetëm ditët e fundit kemi firmosur një kontratë ku nga qeveria italiane janë dhënë 5 mln euro grant për tu dhënë ndihmë për ndërtimin e këtyre hec-eve, ka ndihma dhe kredi që jep edhe BERZH dhe IFC dhe ne jemi në rrugën e duhur, pavarësisht nga mangësitë që kemi. Unë para pak ditësh mblodha gjithë këta investitorë dhe u thashë nismat më të reja të qeverisë. Që të ndërtosh një HEC duhen 23 leje. Dhe ne do ndërmarrim nismën që nëse institucionet vendore nuk kthejnë përgjigje për aplikimet, këto leje do të miratohen në heshtje. A.Basha - Nuk janë vetëm 12 që s'punojmë dhe ju tregojmë edhe listën e plotë të 327 HEC për të cilat keni dhënë leje. Por cila ka qenë kostoja financiare që i keni shkaktuar buxhetit, ndërkohë që për ndërtimin e tyre janë prishur kullota apo është prishur ekosistemi? A keni bërë ndonjëherë llogari, apo këto HEC në të shumtën e rasteve janë dhënë vetëm për pastrim parash? N.Naço - Nuk ka kosto financiare. A.Basha - A keni ju ndonjë ekip njerëzish në terren që të keni një database të plotë se sa nga këto HEC punojnë? Sa punëtorë kanë? A paguajnë sigurime shoqërore si çdo kompani tjetër? Kush i ka marrë? Sa energji prodhojnë? Sa e kanë lehtësuar barrën për furnizim me energji? N.Naço - Sigurisht po e filloj nga ajo se kush i ka marrë. Gjithkush që është dyshues, apo që do të bëjë një temë studimore, mjafton të klikojë në QKR për të marrë informacionin e nevojshëm se kush janë shoqëritë, aksionerët, kur i shesin, kur i blejnë ... A.Basha - Po nëse keni bilanc, pse ju keni hequr vetëm 12 leje, kur ne këtu na rezultojnë mbi 60 HEC pa punime? N.Naço - Po nuk janë pa punime ...Që të fillojë të prodhojë energji duhet të fillojë që nga lejet. Që unë ua thashë që atë gabim që kemi bërë ne, shumë shpejt, do tjua heqim këtë burokraci. Ja psh, në 15 raste nuk jep leje kryetari i komunës se nuk ka qejf të japë leje. A.Basha - A dyshoni se mund të ketë ndonjë rast pastrim parash? N.Naço: Unë jam ministër i ekonomisë. Kam kohë që e kam lënë profesionin që kam pasur. Personalisht nuk kam informacion. Nëse do të kisha do ta kisha denoncuar. A.Peza - Ku do gjenden paratë për TAP? N.Naço - 1 mld euro që është investimi nga Kapshtica deri në Seman, e bën kompania që do të marrë koncesionin, nuk harxhon shteti para. Ndërsa çuarja e cdo tubacioni në shtëpitë e shqiptarëve do të jetë një proces i dytë që sërish do të jepet me koncesion. A.Peza - 61 minatorë kanë humbur jetën zoti ministër... N.Naço - Shifra është e saktë si numër, por nuk janë vetëm minatorë, nuk janë në Bulqizë, janë që nga viti 2000... A.Basha - Eshtë një shifër shumë e lartë... N.Naço - Sigurisht që janë shumë. Edhe një jetë e humbur është shumë. Eshtë rrisku që marrin përsipër ata, ne,

Alfred Peza

Anila Basha

Ardi Kola

Valbona Sulçe

Aldrin Dalipi

dhe gjiththkush tjetër. A.Basha - Po ju nuk keni përgjegjësi për kontrollin zoti ministër? N.Naço - Në ministri vetëm tre mujorin e fundit, janë bërë procedura konkurrimi për 143 leje minerare dhe cdo konkurrim ka pasur gati 2 -3 firma që kanë hyrë në proces. Të gjitha kompanitë që sot janë në treg janë kontrolluar, janë vendosur penalitete, janë hequr me dhjetëra leje të tyre që nuk respektonin standardet. Dhe besoj se kjo është një punë rutinë e ministrisë së Ekonomisë. Lejet që janë dhënë më së fundi janë me kushte të larta dhe më mirë se çka qenë më parë dhe janë kompani prestigjoze ato që kanë marrë pjesë. A.Basha - Po pse ka shumë konflikte në Bulqizë për sa kohë që këto janë kompani të mira, kur ata dalin me kallashnikovë mes qytetit terrorizojnë dhe banorët... N.Naço: Pyesni ministrin e Brendshëm A.Basha - Po hetimet e rendit çojnë pikërisht te mënyra e dhënies së lejeve, kush i ka marrë, si i ka marrë, zihen pse hyjnë në territorin e njëri tjetrit... N.Naço: Ne ndaj ndryshuam ligjin, dhe dhamë leje për kompanitë e mëdha që të mos ketë vetëm një pronar me dy punëtorë me kazma e lopata. A.Basha - Kush janë këto kompani të mëdha? N.Naço - Në QKR i keni merrini, shikojini sa kanë investuar. A.Basha - Shumë thjesht ta thuash kështu, por nuk kemi parë ndonjë kompani të madhe zoti ministër N.Naço - Që nga viti 2000, në Bulqizë operon kompania austriake ACR që ka edhe ajo problemet e veta. Ja edhe unë, për pesë muaj nuk e lejova atë kompani që të punonte. Ju e keni idenë që në tetor kemi pasur një rast vdekje dhe opozita u ngrit për të shkuar qoftë në Bulqizë, qoftë në spitalin ushtarak për ta përdorur këtë si kartë, ndërkohë që unë kisha mbi dy muaj që kisha pezulluar punën në minierën e Bulqizës për të plotësuar kushtet teknike. Në fund të muajit nëntor lejova vijimin e punës në disa nivele që plotësonin standardet dhe para dy ditësh lejova edhe në nivelet e tjera pasi u plotësuan kushtet e ajrimit. A.Peza - Sa leje minerare janë dhënë në gjithë Shqipërinë? N.Naço - Janë dhënë gati 790 leje minerare, nga këto pas kontrolleve që kemi bërë rreth 70 apo 90 leje janë hequr. Në Bulqizë janë 104 leje minerare. Ligji i ri nuk do lejojë dhënien e lejeve për ata persona sic është realiteti sot atje. Po të shkosh është një person që e quan veten pronarë, ka dhe dy punëtorë me kazma e lopata dhe punojnë aty. A.Basha - Ju e pranoni këtë realitet zoti ministër? N.Naço - Unë po them që jam korrekt në zbatimin e një kontrate. Nëse do të prishja një kontratë të tillë, kjo do të thotë që do të shkonim në gjykatë dhe ministria do të paguante edhe penalitetet. Me ligjin e ri, një kompani nuk do të hyjë në konkurrim nëse tre vitet e fundit nuk do të ketë një bilanc me fitim. A.Basha - Cfarë do të bëhet me këto 800 që janë në këto kushte siç thatë ju? N.Naço - Ligji i ri parashikon edhe tarifa të caktuara për të mbrojtur mjedisin. Kush nuk do ti paguajë, automatikisht i hiqet edhe licensa . A.Kola - Cilat janë të ardhurat e shtetit në buxhet nga tregu minerar? N.Naço - Vetëm nga kromi mund të kemi marrë rreth 90 milionë euro. V.Sulçe - Çfarë po ndodh me privatizimin e Albetrolit? N.Naço - Ka një debat por ata që e bënë harruan se në vitin 1998 miratuan ligjin për privatizimin e objekteve strategjike. Dhe në vitin 2004 kanë dhënë në shfrytëzim pusin më të madh që është sot në Shqipëri, Patos Marinzën, e kanë dhënë me një marrëveshje hidrokarbure dhe prej shumë vitesh shteti nuk merrte finë koncesionare. A.Basha - E kush e ka marrë pusin Patos Marinëz? Ndonjë i PS? N.Naço - Nuk po them që këta kanë shkelur ligjin. Po them që mentaliteti i tyre ishte i tillë në atë kohë. Unë nuk kam pranuar që të shesim 76% sepse deri më tani kemi parë funksionimin e kësaj skeme. Le të marrim Albtelekom ku edhe pse shteti ka mbi 20 përëqind, asnjëherë ska marrë divident. A.Peza - Pse nuk ndërhyn shteti? Ata çojnë miliona lekë jashtë? Shteti duhet të jetë rregullatori... N.Naço - Kam propozuar edhe projekligjin përkatës që shumë shpejt do të shkojë edhe në parlament që të funksionojë listimi në bursë i këtyre kompanive. Pra ne kemi konstatuar në praktikë që nuk kemi qenë të suksesshëm me variantin e 76%. Por edhe me variantin e marrëveshjes së hidrokarbureve, edhe ky nuk ka qenë i suksesshëm ndaj s'e pranuam. Ndaj kaluam në variantin e tretë të privatizimit të plotë. Për këtë punë kemi marrë një kompani amerikane Patton Bosch, kemi bërë marrëveshje me të dhe ajo do të marrë 2.5 përqind të vlerës së shitjes dhe ajo ka interes për një çmim sa më të lartë. Çfarë do të shesim 100 përqind? Ato që janë falur në 2004, por jo nëntokën. A.Basha - Punonjësit do të jenë pjesë e procesit të privatizimit? N.Naço - Ka përcaktime të qarta. Eshtë thënë se punonjnësit do të marrin një vit pagën dhe vjetërsinë në punë. Kemi rënë dakord me sindikatën.


10

E martë, 28 shkurt 2012

AKTUALITET

Plagosin dhe i rëmbejnë 400 mijë lekë 45 vjeçarit

S

hkoi të tërheqë lekë në bankë i qetë pa menduar që lëvizjet e tij po mateshin nga dy hajdytë profesionistë. Një 45 vjeçar u bë obvjekt i grabitësve rreth orës 15:30 të ditës së djeshme në kryeqytet. Personi në fjalë ka hyri për të tërhequr 400 mijë lekë në një ¿lial banke pranë Spitalit Ushtarak dhe më pas është nisur me automjetin e tij drejt stadiumit “Asllan Rusi”.Dy persona të maskuar me kapuçë

e doreza e ndoqën me motorr në çdo hap. Atapritën për disa minuta para bankës derisa 45 vjeçari doli nga banka me një çantë me lekë e ndoqën për pak kilometra deri sa gjetën momentin e përshtatshëm për ta detyruar të ndalë makinën. Pasi thyen shpejt e shpejtë xhamin e makinës në anën e shoferit grabitësit e armatosur qëlluan me mjete të forta 45 vjeçarin, dhe i rrëmbyen çantën e lekëve. Pa

humbur kohë të dy grabitësit hipën motorrin dhe u larguan në drejtim të Laprakës pa lënë asnjë gjurmë. Policia mori në pyetje personat që panë skemën e grabitjes por për shkak se grabitësit ishin të maskuar askush nuk ka mundur të japë një përshkrim të qartë të tyre. Ndërkohë 45 vjeçari nuk ka pësuar dëmtime serioze për shëndetin por ka marë vetëm një goditje të lehtë në qafë.

Zbardhet zinxhiri i vrasjeve nga Greqia në Tiranë

Vrasja për hakmarrje 44 vite burg autorëve I pandehuri Vila futi viktimën në pritë Lajmi

„„„ TIRANE

ELTON QYNO

A

lfred Gjergji dhe Besnik Vila rezikojnë të dënohet me 44 vite burg, për shkak se sipas prokurorisë së Tiranës ata janë autorë të vrasjes së shtetasit Mirash Preka. Në gjykatën e Tiranës, prokurori Shpëtim Kurti dje ka lexuar rreth 40 faqe të konkluzjoneve përfundimtare, duke nënvizuar se vrasja e Prekës ka ndodhur si rezultat i hasmërisë mes dy familjeve Preka dhe Gjergji. Prokurori Kurti në konkluzjonet e tij ka dalë në përfundimin se ekzistojnë prova bindëse që provojnë se autori i vrasjes është i pandehuri Alfred Gjergji, i cili e ka qëlluar me dy plumba viktimën Preka. Për këtë ai i ka kërkuar gjykatës së Tiranës ta shpallë fajtor dhe dënojë me 23 vite burg. Ndërsa për të pandehurin Bensik Vila, që mendohet se ka tërhequr viktimën në një zonë jo shumë të frekuentuar nga kalimnatërt (tek shinat e trenit) prokuroria kërkoi dënimin e tij me 21 vjet burg. Shak i kësaj vrasje të ndodhur në 21 nëntor 2010 është bërë vrasja në Greqi e vëllait të të pandehurit Alfred Gjergji nga viktima Mirash Preka. Për tu hakmarë, ndaj këtij të fundit Gjergji ka përdorur si karem të pandehurin tjetër Bensik Vilën, i cili ishte shok i përbashkët viktimës dhe autorit. Mësohet se Vila ka informuar Gjergjin mbi lëvizjet e Prekës, duke bërë që ky i fundit të ekzekutohet në prani të tij nga i pandehuri Alfred Gjergji.

DËSHMIA E ALFREDIT

Në datë 01.08.2010 mbasdite, kumunikova me Yllin në telefon ku pasi e pyeta se si i shkonin punët e ftova atë që të vinte dhe të rrinte disa ditë më mua në Zvicër. Ylli ra dakort që të vinte tek mua por më parë më tha se do të kthehej në Shqipëri për të aplikuar për pasaport biometrike pasi kishte pasaportë

Prokuroria e Tiranës ka kërkuar dënimin me 44 vite burg për dy të pandehur, të cilët në shënjë hakmarje kanë vrarë me armë zjari shtetasin Mirash Preka. Sipas prokurorisë, Besnik Vila është ai që e ka tërhequr në kurth viktimën, ndërsa Alfred Gjergji është i pandehuri tjetër që ka qëlluar me dy plumba në drejtim të Prekës. Ky i fundit në 2010 i kishte vrara vëllanë Gjergjit në Greqi. të vjetër dhe se ishte merzitur pasi kishte dy vjet pa ardhur fare në Shqipëri dhe më pas do të vinte për vizitë tek mua. Kjo qe biseda që unë bëra me të për herë të fundit dhe në mesnatën e datës 01.08.2010 e mora përsëri në telefon për të kon¿rmuar edhe njëherë nëse Ylli do të ikte të nesërmen për në Shqipëri apo jo. Të nesërmen në mëngjes nga ora

07:00 me lajmëron një shok nga Kosova i quajtur Hasan Cenaj me të cilin jam njohur në Zvicër, person të cilin e kishte lajmëruar kushuriri im nga Greqia shtetasi Flamur Gjergji i cili i kishte thënë se kishin vrarë Yllin. Sapo mbërrita në shtëpi vëllezërit e mi sollën dhe trupin e Yllit nga Greqia. Nga biseda që bëra më pas me vëllezërit

që ishin në Greqi me Yllin mësova se ditën e ngjarjes Ylli meqënëse do të kthehej për në Shqipëri në datë 02.08.2010, një ditë më parë pra në datë 01.02.2010 mbasdite kishte ftuar për kafe shtetasin Mirash Preka nga Iballa e Pukës. Në kohën që Ylli ka qënë duke hapur derën e makinës shtetasi Mirash Preka e ka qëlluar në mënyrë barbare me thikë disa herë duke e lënë të vdekur në vend.

VRASJA E MIRASH PREKËS

Më vonë dëgjova nga njerëzit që vinin për ngushëllim në shtëpinë time se shtetasi Mirash Preka jetonte në Paskuqan në Tiranë, i cili levizte lirshëm,i armatosur dhe shprehej lartë e posht kudo që shkonte se kam vrarë

Pranga mashtruesit

Shfrytëzoi suitën VIP nuk pagoi 1444 eurot „„„ TIRANE

A

rrestohet nga policia një person që akuzohet se ka qëndruar pesë ditë mes luksit të një suite “VIP” në një hotel në shoqërinë e një femre dhe në fund ka ikur pa paguar. Si klient i një suite nuk është kursyer në porositjen e pijeve apo ushqime të shtrenjta. Më pas, kur fatura e shpenzimeve të kryera kishte shkuar në 1444 euro, klienti “VIP” 34-vjeçar është larguar pa lënë asnjë lek. Në recepsionin e hotelit klienti Skerdilaid Gogo ka lënë një zarf me emrin e tij përmbi. Duke besuar në klientin e “kamur” punonjësit e hotelit e kanë hapur pak momente më vonë zar¿n, ku në vend të parave kanë gjetur vetëm një Àetë A4, ku dukej foto-

kopja e një karte identiteti të mikeshës së 34-vjeçarit. Ngjarja e pazakontë është shënuar në 7 shkurt në një nga hotelet luksoze të Tiranës. Pas kallëzimit të punonjësve të hotelit, policia ndali Skerdilaid Gogon për akuzën e mashtrimit. Pak ditë më pas gjykata e Tiranës caktoi ndaj tij masën e sigurisë “detyrim për paraqitje”, kërkesë e pretenduar nga ana e prokurorisë. Në

vijim paraqitet vendimi i gjykatës për në lidhje historinë e rallë. “Me datën 02.02.2012 shtetasit Skerdilaid Godo ka shkuar në hotelin “D…” në rrugën “Muhamet Gjollesha” i shoqëruar nga shtetësja A.D. dhe ka kërkuar dhe ka marrë një dhomë, suitë Vip në katin e pestë, ku ka qëndruar deri në datën 07.02.2012 dhe është larguar pa paguar”- thuhet në vendim.

Në foto: Vendi i krimit ku u ekzekutua Mirash Preka (në rreth) viktima (majtas) faksimile e konkluzioneve të Prokurorisë të fortin e familjes Gjergji, për këta të tjerët nuk e kamë problem i vrasë të gjithë, ju q...robët, fakt i cili më nervozoje shumë. I pandehuri Alfred Gjergji tregon se ditën e ngjarjes në datë 21.11.2010, dola vetem nga shtepia rreth ores 08:00 për të ardhur në Tiranë, ku do të pija një kafe me një shokun tim. Duke ecur në rrugën e burgut diku në fundin e saj pranë shinave të trenit në rrugë krysore pashë në krahë të një makine me derë të hapur që ishte e parkuar në krahë të trotuarit ku dhe po kaloja shtetasin Mirash Preka, i cili në kohën që më pa mua futi dorën në brez që më la të kuptoja se donte të nxirrte një armë me të cilën donte të më qëllonte. Në këtë çast i frikësuar se mos më vriste dhe mua nxora nga brezi armën e zjarrit pistoletë TT dhe me të qëllova dy herë në drejtim të Mirashit, i cili ra në tokë. Theksoj se në kohën që e qëllova Mirashi ishte dytre metra larg meje dhe gjysëm i kthyer nga mua me dorë në brez pasi siç duket donte të hipte në makinë në atë kohë dhe pasi më pa mua tentoj që të kthehej duke futur dorën në brez nga ku mund të nxirrte ndonjë armë zjarri e pistolete. Mbas ndarjes u largova disa metra me vrapë në drejtim të hyrjes së rrugës së burgut dhe duke parë se Mirashi apo ndonjë person tjetër nuk po më ndiqte nga pas ¿llova të ecja me hap normal. Rrugës në një kosh plerash hodha pistoletën me të cilën kreva krimin dhe më pas tek Zogu i Zi mora një furgon të linjës për në Durrës dhe zbrita në Shënavlash.

ELBASAN

Kapen 50 doza heroine

D

y shpërndarës të lëndëve narkotike u arrestuanditënedjeshme në qytetin e Elbasanit në kuadër të operacionit “Rezultati, shkurt 2012”. Policia e qytetit bvën me dije se në pranga u vunë 45-vjeçarit Artan Driza, banues në lagjen “Xhile Liçi” në Gramsh si dhe 19-vjeçarit Emran Dervishaj, banues në Hudenisht të Pogradecit. Të njëjtat burime theksojnë se gjatë kontrollit dy të arrestuarit ju gjetën 50 doza heroinë. 19 vjeçari është studënt në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” në qytetin e Elbasanit. Sipas policisë Artan Driza u kap, ndërsa po qarkullonte me automjetin e tij tip Opel me targa AA 583 AZ, në lagjen “Vullnetari” në Elbasan. Pas sinjalizimit të marë policia ka ndalur automjetin e tij dhe ka gjetur në të 50 doza me Heroinë. Ndërsa Emran Dervishaj u arrestua në lagjen “Haxhias” në Elbasan, teksa kishte me vete 30 doza me lëndë narkotike të dyshuar si hashash.


E martë, 28 shkurt 2012

11

AKTUALITET

Elbasan, hodhën në erë bunkerin për skrap pranga tre të rinjve

H

ekurat e fshehur mes bunkerëve të betonizuar po lakmohen çdo ditë nga tregëtarët e skrapit. Tre persona u arrestuan ditën e djeshme nga policia e Elbasanit sepse shkatërruan një bunker. Sipas policisë së këtij qyteti të arrestuarit janë Rafael Çota, 26 vjeç, Elton Çota, 29 vjeç dhe Denis Dosku, 26 vjeç që te tre banues në fshatin Togëz. Të tre të arrestuarit

grumbullonin skrap për të fituar të ardhura. Një ditë më parë ata u përpoqën të shpërthenin një bunker pranë zonës ku banonin në mënyrë që të zhvishnin prej tij materjale hekuri. Por këtë puna e mbledhjes së skrapit nuk është çuar deri në fund pasi të tre personat u arrestuan nga policia. Efektivë të policisë së Elbasanit bëjnë me dije se në momentin e ndalimit të rinjve iu

gjetën dhe sekuestruan 10 copë fitila ndezëz, 12 copë kapsolle detonatore të cilat ishin gati për shpërthim si dhe disa mjete të tjera si leva hekuri, 2 lopata. Sipas të njëjtave burime ndaj tre personave të arrestuar rëndon akuza për "Shkatërrim i pronës, mbatje pa leje e armëve luftarake dhe të municionit e kryer në bashkëpunim".

Ministria rregjistroi 15 ankesa per abuzim në pikën e kalimit kufitar

Lajmi Pesë punonjës të komisariatit të Rinasit, janë pezulluar nga detyra për shkak nga hetimet e SHKB ka rezultuar se ata janë të imlikuar në abuzime me detyrën. Punonjësit mësohet se kundrejt shumave financiare kanë lejuar të kalojnë kufirin, persona që sipas rregullave të Komisionit Europian nuk mund të udhëtonin sërisht në vendet e BE. „„„

Lejuan kalimin e personave pezullohen pesë policë Nën hetim dhe 5 oficerë të lartë të aeroportit “Nënë Tereza” LAJME SHKURT

Afatet Shqiptarët nuk duhet të kërkojnë vizë për të qëndruar në vendet e zonës Shengen për një periudhë të shkurtër kohe, ose më saktë për një periudhë maksimale deri në 90 ditë

TIRANE

P

esë policë të aeropor tit të Rinasit u sh karkuan nga detyra dhe 5 të tjerë janë nën hetim nga Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm. Sipas burimeve nga Ministria e Brendshme hetimi i ShKB-së nisi pasi nga disa shtete evropiane të hapësirës Shengen kishin ardhur ankesa për kalimin e 15 personave me probleme nga Aeroporti i Rinasit. Sipas të njëjtave burime personat e mësipërm kanë lejuar të kalojnë individë që kanë shkelur afatet e lejëqëndrimit në vendet shengen. Sipas hetimeve 3 nga personat e pezulluar nga puna janë përgjegjës turni ndërsa dy të tjerë kontrollorë. Ndërkohë vazhdon hetimi për 5 oficerë të lartë të aeroportit. SHKB po heton rolin që kanë luajtur pesë oficerët në mbulimin e shkeljeve të mësipërme. Mësohet se në të gjitha rastet punonjësit e policisë kanë marë shuma të konsiderushme lekësh, kundrejt lejimit të qytetarëve për të udhëtuar drejt vendeve të BE.

PERSONAT TË DYSHIMTE

Persona që mendohet se kanë qënë në ndjekje nga ana e autoriteteve të drejtësisë shqiptare dyshohet se kanë kaluar kufirin shqiptar duke u larguar në vendet e Bashkimit Europian. Këta shtetas, sipas burimeve pranë SHKB ka shumë mundësi të jenë favorizuar nga pesë efektivët e policisë së aeroportit të Rinasit, të cilët momentalisht janë pezulluar nga detyra. Rreth kësaj çështje Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm ka sekuestruar disa pamje film-

ike, nga ku mendohet se nëpërmjet tyre do arrihet të zbardhen veprimet abuzive të pesë efektivëvë të këtij komisariati. Përveç kësaj procedure SHKB mësohet se do marë në pyetje si dhe do verifikojë në sitemin TIMS hyrje daljet e personave që besohet se kanë abuzuar me respektimin e periudhës kohore të vendosur nga au-

toritet e Bashkimit Europian.

SANKSIONET E KE

Parlamenti Europian ka miratuar raportin e eurodeputetes Tanja Fajon për liberalizimin e vizave për Shqipërinë. Shqiptarët nuk duhet të kërkojnë vizë për të qëndruar në vendet e zonës Shengen për një periudhë të shkurtër kohe, ose më saktë për një periudhë maksimale

deri në 90 ditë. Ajo që do të ndodhë, ka shumë mundësi të jetë njëlloj me ç'ka ndodhur para gati një viti me shtetasit e Serbisë, Malit të Zi dhe të Maqedonisë. Për të mund të përfituar nga liberalizimi i vizës, duhet të kesh pasaportë biometrike, nëse nuk e ke, viza është e nevojshme. Pasaporta biometrike ka brenda një mik-

rocelulë (mikroçip) ku janë të regjistruara edhe shenjat e gishtërinjve. Rregullat e reja do të vlejnë vetëm për ata që udhëtojnë për turizëm, mision, biznes, me ftesë të dikujt, për studime maksimumi për një periudhë tre-mujore. Me liberalizimin e vizave, shqiptarët do të mund të lëvizin në hapësirën e Shengenit, që praktikisht janë të gjitha vendet e Bashkimit Europian, me përjashtim të Britanisë së Madhe, Irlandës, si edhe në Zvicër, Norvegji dhe Islandë, maksimumi, për 90 ditë nga data e hyrjes, brenda një periudhe prej 180 ditësh (6 muaj.

Gjenerali Gjunkshi

Komandot do vazhdojnë misionet „„„

F

TIRANE

orcat e armatosura Shqiptare do të vazhdojnë misionet paqeruajtëse në Afganistan përkrah SHBA-së. vendimi i është konfirmuar Kryetarin e Shefave të Shtabeve të SHBA, Gjeneral Martin Dempsey, Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA-së, gjeneralmajor Xhemal Gjunkshi ditën e djeshme gjatë një bisede telefonike. Gjeneral Dempsey shprehu ngushëllime për humbjen e kapiten Feti Vogli, në adresë të familjes Vogli dhe të Forcave të Armatosura Shqiptare. "Ne jemi bashkë dhe ju do të keni mbështetjen tonë të plotë",- ka thek-

suar Gjeneral Dempsey. Duke vlerësuar veprën e kapiten Feti Voglit, ai shprehu mbështetjen e fuqishme që SHBA garantojnë për Shqipërinë, si një aleate e denjë dhe e sigurt në misionet e NATO-s dhe në luftën kundër terrorizmit. Ndërkohë Gjeneralmajor Gjunkshi e siguroi Gjeneral Dempsey se rënia heroike e kapiten Voglit nuk e ka lëkundur aspak vendosmërinë e Shqipërisë dhe të Forcave të Armatosura Shqiptare në pjesëmarrjen në misionet paqeruajtëse për aq kohë sa edhe aleatët amerikanë. Gjatë bisedës general Gjunkshi shprehu ngushëllimet për vrasjen e ushtarëve amerikanë 2 ditë më parë në Afganistan.

„ Fier, vetvaret 16 vjeçarja

Një 16 vjeçare i dha fund jetës duke u vetëvarur ditën e djeshme në një fshat të Fierit. Burime nga policia bëjnë me dije se adoleshentia me iniciale C.B u gjet e varur në ambjentet e shtëpisë nga të afrëmit. Sipas dëshmive të familjarëve shkaku se përse e reja vendosi të vetëvaret mbetet mister. Rasti u shënua në fshatin Kallm të komunës Mbrostar. Ata kanë deklaruar se vajza nuk ka shfaqyr asnjë lloj shqetësimi. Të afërmit kanë deklaruar në polici se vajza do të shkonte në shkollë pasi të bënte punët e shtëpisë. Pasi u vonua prindërit e kanë thirtur të dalë dhe më pas e kanë gjetur të varur.

„ Zhduket prej 48 orësh fëmilja 9 vjeçar

Një 9 vjeçar rezulton i zhdukur prej 48 orësh në Shijak. Sipas deklaratës së të afërmve në polici fëmija është larguar që prej ditës së shtunë dhe nuk është kthyer më në shtëpi. Policia bën me dije se fëmija i humbur është S.Meta,9 vjeç banues në Sllmone, vetëm 2 km larg qendrës së Shijakut. Nga informacionet e grumbulluara rezulton se djali është parë në breg të lumit Erzen dhe brenda në qytet një ditë më parë por ende nuk dihet vendodhja aktuale e tij.Denoncimi për humbjen e të miturit u bë nga gjyshi pasditen e së shtunës. Policia sipas proçedurave e ka deklaruar të humbur 9 vjeçarin ditën e djeshme dhe ka nisur kërkimet. Në polici gjyshi i 9 vjeçarit Meta ka deklaruar se fëmija mund të ketë harruar shtëpinë pasi vuan nga një sëmundje ,mendore. Nga hetimet e deri tanishme nuk është gjetur asnjë gjurmë mbi vendodhjen e famijës.


12

E martë, 28 shkurt 2012

SPECIALE

Raporti i komisionit

P

artia Demokratike do të kërkojë ndjekje penale për ish-nënkryetarin e KLD-së, Kreshnik Spahiu me argumentin se ka cenuar marrëdhëniet me vendet fqinje për shkak të lëvizjes Kuq e Zi. Ky raport, akuzoi direkt ish-nënkryetarin e KLD-së, Spahiun se ka shpërdoruar detyrën dhe ka devijuar nga institucioni kushtetues. Në raport thuhet se Spahiu ka trajtuar me negativitet censusin dhe nëpërmjet kësaj ka tentuar të cenojë marrëdhëniet me fqinjët. Në këtë përfundim ka arritur komisioni parlamentar i ngritur për të hetuar veprimtarinë e tij, i cili miratoi raportin përfundimtar të hetimit, ku kërkohet gjithashtu edhe shkarkimi i Spahiut nga KLD. Shkarkimi është një kërkesë nul për shkak se nënkryetari i KLD-së ka dhënë dorëheqjen, e cila është pranuar tashmë me shumicë votash nga ana e KLD-së, por gjithsesi demokratët do të vazhdojnë me planin e tyre. Kryetari i këtij komisioni, Enkelejd Alibeaj, u shpreh se komisioni evidentoi shkelje të shpërdorimit të detyrës që lidhen me mbledhjet dhe vendimet e KLD-së, si edhe shkelje financiare që lidhen me udhëtimet jashtë Shqipërisë. "Kreshnik Spahiu, me dashje të drejtpërdrejtë, ka devijuar nga funksioni kushtetues i nënkryetarit të KLD-së, njëherazi anëtar i saj, dhe e ka zëvendësuar atë me veprimtari të qartë politike. Ka abuzuar në mënyrë flagrante dhe ka shpërdoruar kompetencat e menaxhimit administrativ dhe financiar të institucionit", deklaroi Alibeaj. "Është larguar në mënyrë afatgjatë në funksion të axhendës politike, pa njoftim të organeve kushtetuese, me të cilat lidhet detyra e tij kushtetuese. Ky komision ka detyrimin ligjor të formulojë dhe të përcjellë rekomandimet përkatëse. T'i propozojë Kuvendit të Shqipërisë që t'i dërgojë raportin përfundimtar prokurorit të përgjithshëm, që të vlerësojë gjetjet e këtij raporti për ushtrimin e ndjekjes penale", theksoi ai. Hapi tjetër, saktësoi Alibeaj, do të jetë dërgimi i raportit përfundimtar KLSH-së, me qëllim që të vlerësojë gjetjet e raportit për të mundësuar kthimin e shumave financiare të përvetësuara pa të drejtë nga zoti Kreshnik Spahiu. Më poshtë janë disa nga gjetjet e këtij raporti

GJETJET E KOMISIONIT HETIMOR

1. Mbi devijimin nga funksioni kushtetues dhe zëvendësimin me veprimtari politike të papajtueshme me detyrën Jane dokumentuar rreth 30 aktivitete të Aleancës Kuq e Zi për periudhën mars 2011-janar 2012. Në këto aktivitete zoti Spahiu shfaqet me cilësinë e folësit dhe organizatorit të Aleancës Kuq e Zi. Ai, në emër të kësaj organizate, është shprehur për çeeshtjen e censusin duke e kundërshtuar, për krijimin e degës së Aleancës Kuq e Zi, për krijimin e platformës së bashkimit të shqiptarëve në një shtet të vetëm, për çështjen etnike, për shqiptarizimin e emrave,

....... Partia Demokratike do të kërkojë ndjekje penale për ish-nënkryetarin e KLDsë, se ka cenuar marrëdhëniet me vendet fqinje për shkak të lëvizjes Kuq e Zi.

BERISHA AKUZON SPAHIUN: Na prishi me Greqinë Ndjekje penale për censusin dhe udhëtimet jashtë vendit

Në foto: Kryeministri, Sali Berisha

për festa kombëtare, për trajtimin e barabartë të shqiptarëve me maqedonasit, për themelimin e forumit rinor të Aleancës Kuq e Zi, për përgatitjen e festimeve të Aleancës Kuq e Zi për pavarësinë, për detyrimet kushtetuese të shtetit, për vendimet antikombëtare të politikës shqiptare, për hapjen e konsullatës shqiptare në Manastir, për mbledhjen e Asamblesë Kombëtare të Aleancës Kuq e Zi, për aksionin e ri politik kundër sulltanëve të rinj dhe kufizimin e mandateve, për programin politik të Aleancës Kuq e Zi me rastin e përv-

Nën formën e zakonshme të mbajtjes së tubimeve në vende publike, z. Spahiu ka artikuluar edhe çështje lidhur me nocionin e Shqipërisë Etnike jetorit të vdekjes së Skënderbeut, për rinovimin e klasës politike nëpërmjet aksionit të kontratës kuq e zi në çdo shtëpi, etj. Funksionari kushtetues Kreshnik Spahiu, duke iu referuar statusit të anëtarit zëvendëskryetar të KLD-së u ka dërguar letra të karakterit diplomatik përfaqësuesve të lartë shtetërore të shtetit të Kosovës (ministrit të Brendshëm), madje edhe gjithë popullit kosovar, përfaqësuesve të

lartë shtetërore të shtetit të Serbisë (Presidentit dhe zëvendëskryeministrit) dhe përfaqësuesve të lartë shtetërore të shtetit të Greqisë. Z. Kreshnik Spahiu ka realizuar një numër të konsiderueshëm aktivitetesh jashtë territorit shqiptar (Maqedoni, Kosovë, Itali, Mbretëri e Bashkuar, SHBA etj). Në këto aktivitete zoti Kreshnik Spahiu paraqitet me cilësinë e organizatorit, drejtuesit apo kryetarit të organizatës "Aleanca Kuq e Zi". Në të gjitha këto lajme, tregohet në mënyrë të dukshme edhe cilësia e z. Spahiu prej funksionari kushtetues, nëpërmjet etiketimeve "Zëvendëskryetari i KLD-së" apo "Numri dy i KLD-së" A. Ndër çështjet kryesore, që janë trajtuar në daljet dhe organizimet publike, e që i kanë dhënë ngjyrim të plote politik veprimtarisë se z. Spahiu, është ajo e CENSUS-it. Ky proces, u anatemua që në fillimet e veta prej zëvendëskryetarit të KLD-së. Me të padrejtë, e duke shtrembëruar, atë çfarë ligji parashikonte në të vërtetë, ai u mundua që ta paraqiste atë si një proces, i cili kishte të bënte thjesht dhe vetëm me regjistrimin e popullsisë. Ajo çfarë zëvendëskryetari i KLDsë tejkaloi përgjatë trajtimit në publik me qëllim anatemimin e procesit të CENSUS-it ishte se ai përdori mjete aspak demokratike, për të arritur një qëllim kaq të shenjtë të demokracisë. Së pari, në keqbesim të plotë u përdor qoftë petku i tij si zyrtar i lartë shtetëror për të injektuar në publik një përmbajtje të rreme të ligjit. Pra thjesht, z. Spahiu ka mashtruar publikun. Se dyti, ai ka shpërdoruar postin e tij si zyrtar i lartë shtetëror. Ky funksionar kushtetues ka shpërdoruar postin zyrtar dhe është sjellë tej ndalimeve kushtetuese dhe ligjore. Se treti, ky zyrtar shtetëror, i pozicionuar në pushtetin gjyqësor, që ka si devizë të sjelljes së tij, më shumë se kushdo tjetër, zbatimin e ligjit dhe jo komentimin e tij, në mosrespektim të plotë jo vetëm të detyrimeve ligjore, por edhe të urdhërimeve të moralit shtetëror, publikisht ka sulmuar një ligj - ligjin për CENSUSin - pra me fjalë të tjera, punën, veprimtarinë dhe mbi të gjitha vullnetin e Kuvendit, si organ përfaqësues i qytetarëve. B. Nën të njëjtën frymë dhe në paralelizëm të plotë, u trajtua në dalje mediatike, e bashkëshoqëruar me organizime njerëzish në ambiente publike, është edhe "çështja e ndryshimit të kombësisë". Zyrtari kushtetues Spahiu, në keqbesim të plotë ndaj publikut dhe në shpërdorim flagrant të hierarkisë që posti i jepte ndaj segmenteve të caktuara të

Në foto: Deputeti i PD Enkelejd Alibeaj

gjyqësorit, e ka trajtuar politikisht këtë çështje. Me doza të forta populizmi dhe hipokrizie, si dhe përpjekje të rrezikshme për të acaruar marrëdhëniet ndërshtetërore me fqinjët, duke ndjellë një frymë tërësisht të ndryshme nga ajo e bashkëjetesës dhe respektit reciprok, ai instrumentalizoi dhe adoptoi, si pjesë të levizjes së vet politike edhe veprimet gjyqësore. Në fakt, e gjithë kjo lëvizje pati si bazë të saj, premisa deri edhe fyese për inteligjencën dhe karakterin e shqiptarëve. Ishin pikërisht "pamundësia karakteriale"

Ai, në emër të kësaj organizate, është shprehur për çeeshtjen e censusin duke e kundërshtuar, për krijimin e degës së Aleancës Kuq e Zi apo "paaftësia intelektuale" e shqiptarëve për t'ju bëre ballë "tundimeve" banale dhe ordinere, të ndërrimit të "kombësisë". E analizuar nën këtë prizëm del fare qartë, keqbesimi që një zyrtar i tillë ka mbajtur ndaj një kombi të tërë dhe shpërdorimi i ndjenjave të tyre mbi identitetin kombëtar. Duket qartë që gjithçka që është luajtur me ndjenjat e shoqërisë sonë, duke angazhuar dhe instrumentalizuar edhe sistem-

in gjyqësor, është bërë për qëllime pragmatiste politike, të shtyra nga një motivim egoist individual. C. Në jo pak raste dhe nën formën e zakonshme të mbajtjes së tubimeve në vende publike, z. Spahiu ka artikuluar edhe çështje lidhur me nocionin e Shqipërisë Etnike. Kjo temë tërheq sigurisht, interesin dhe vëmendjen e kujtdo, madje në mënyrë idealiste edhe lartëson figurën e atyre që artikulojnë të tilla ide. Por nuk mund të lihet pa u përmendur se tashmë shteti shqiptar, sikundër edhe i gjithë rajoni e më gjerë, është i përfshirë në një filozofi dhe ideologji shtetformuese tërësisht të ndryshme nga ajo që predikon zëvendëskryetari i KLD-së. Ideologjia dhe filozofia e sotme është që përkujdesi, mirëqënia, liritë dhe të drejtat e njeriut, pra edhe e shqiptarëve, plotësohen, realizohen, përmbushen, prosperohen, më shpejt, më shumë, më qëndrueshëm në një hapësirë territoriale, politike, ekonomike e sociale, që nuk njeh kufijtë, apo më saktë që nuk njeh ndarje dhe diskriminime. Pa dallim rrace, gjuhe, etnie, prejardhje sociale etj. Është kjo tashmë e zyrtarizuar si një politikë shtetërore e Shqipërisë. Angazhimi konkret me lëvizje dhe tubime, nën petkun e nacionalizmit histerik, përkundrejt kësaj politike shtetërore të integrimit në "Europën e Madhe" - politikë e gjithëpranuar e Shqipërisë tashmë ka veçse qëllime primitive për t'u shndërruar artificialisht në aktor apo faktor në ambientin politik. D. Në këtë vazhdë janë edhe të ashtuquajturat "letra publike" të drejtuara nga zyrtari kushtetues z. Spahiu, drejt personaliteteve të larta të shteteve fqinje. Duke abuzuar me asociacionin iluziv të paralelizmit midis zyrtarëve të lartë të huaj, letërmarrës, pretendohet të ndërtohet artificialisht edhe "madhështia" zyrtare dhe publike e figurës së letërdërguesit. E. Për të përmbushur edhe mozaikun e sjelljes politike të këtij zyrtari, janë edhe anatemimet apo kundërshtimet ndaj "sulltanëve" të politikës së brendshme. Përdorimi i frymës radikalo-ekstremiste, deri edhe revolucionare, është instrument që ka treguar të jetë i aftë të tërheqë vëmendjen e shoqërisë. Por në mungesë të plotë të konstruktivizmit në arsyetim, ky është shtrati më i sigurt për instalimin e një fryme të helmuar midis shtresave në një shoqëri. Injektimi i tensioneve të brendshme, frymës se antitetizmit, të totalitarizmit, të përmbysjes me mjete dhune, është qëndrimi i gabuar, i aftë të trondisë - nëse ushqehet edhe vetë bazën e sistemit demokratik, pikërisht besimin e shoqërisë në


E martë, 28 shkurt 2012

13

SPECIALE

Në foto: Anëtarë të Aleancës Kuq e Zi në një paradë në Nju Jork

Lista e Alibeajt

Udhëtimet dhe abuzimet me kompetencat e KLD nga Shkolla e Magjistraturës, si dhe procedimet diKOMPETENCAT SI ANETAR I siplinore me pasojë humbjen e efektivitetit të tyre. VENDIMMARRJES NE KLD iti 2009 - Në vitin 2009 janë zhvilluar 15 Në këtë drejtim nuk është kujdesur që, bazuar në mbledhje të KLD-së. Rendi i ditës ka patur të kompetencën për thirrjen e mbledhjes dhe për cakpërfshira gjithsej 134 çështje, nga të cilat janë shtimin e çështjeve në rendin e ditës, çështje kaq të tyrë për mbledhje të ardhshme 48 prej tyre. Lidhur rëndësishme të mos shtyhen nga njëra anë, por edhe me procedimet disiplinore gjatë vitit 2009, nga 12 në rastet kur ato janë shtyrë nuk ka ushtruar kokërkesa të shqyrtuara nga KLD janë dhënë masa mpetencën ligjore për përfshirjen e tyre në rendin vetëm në 3 raste. e ditës të mbledhjes më të afërt. Viti 2010 - Në vitin 2010 janë zhvilluar gjithKompetencat si drejtues administrativ i KLD-së sej 14 mbledhje. Rendi i ditës ka patur të përfshira Gjatë vitit 2011, z. Kreshnik Spahiu rezulton të 100 çështje, nga të cilat 91 çështje janë marrë në ketë kryer gjithsej 15 udhëtime jashtë shtetit. Në diskutim dhe 9 çështje janë shtyrë për mbledhje të funksion të këtyre udhëtimeve, nga buxheti i shardhshme. Lidhur me procedimet disiplinore gjatë tetit janë shpenzuar në kundërshtim me ligjin 65 % vitit 2010, nuk është dhënë asnjë masë nga KLD, të shpenzimeve vjetore për udhëtim e dieta. Udhëndonëse janë shqyrtuar dy prej tyre. timet jashtë shtetit të përballuara me shpenzimet Viti 2011-Në vitin 2011 janë zhvilluar gjithsej 8 buxhetore paraqesin parregullsi dokumentacioni mbledhje. Nga analiza e datave të mbledhjeve të dhe tregojne abuzim financiar me buxhetin e instimësipërme rezulton se periudha kotucionit. hora nga mbledhja e 2-të në Nga dokumentacioni i administrumbledhjen e 3-të të vitit 2011 është ar zyrtarisht nga KLD dhe i dërguar Kompetencat si më e gjatë se 2 muaj. Kjo tregon se në Komisionin Hetimor rezulton se gjatë vitit 2001, kohë në të cilën ësh- drejtues administrativ në asnjë prej udhëtimeve të kryera të aktivizuar Aleanca Kuq e Zi është jashtë shtetit nga z. Spahiu, KLD nuk i KLD-së Gjatë vitit shkelur ligji nr. 8811/2001 "Për orështë njoftuar paraprakisht dhe as 2011, z. Kreshnik ganizimin dhe funksionimin e KLDnuk ka marrë vendim për të autoriSpahiu rezulton të së", i ndryshuar, neni 19 i të cilit përzuar këto udhëtime. Ato cilësohen si cakton se mbledhjet zhvillohen jo më ketë kryer gjithsej 15 udhëtime individuale të z. Spahiu, të rrallë se njëherë në dy muaj. Rendi i zhvilluar në funksion të axhendës së udhëtime jashtë ditës i mbledhjeve të vitit 2011 ka patij personale. shtetit. Në funksion tur të përfshira 107 çështje, nga të Rezulton se në të gjitha udhëtimet cilat janë shtyrë për mbledhje të të këtyre udhëtimeve, të kryera nga z. Spahiu jashtë shtetit, ardhshme 23 çështje. Lidhur me protë pretenduara prej tij si udhëtime nga buxheti i shtetit zyrtare, në asnjë rast ai nuk ka përmcedimet disiplinore gjatë vitit 2011, janë shpenzuar në nga 5 kërkesa të shqyrtuara janë bushur detyrimin ligjor të sanksiondhënë vetëm 2 masa disiplinore. uar në nenin 5 të ligjit nr.9095, datë kundërshtim me Nga analiza e veprimtarisë së 3.7.2003 "Për shërbimin e jashtëm të ligjin 65 % të KLD-së, nxirret përfundimi se z. Republikës së Shqipërisë" e cila shpenzimeve vjetore parashikon se "1. Ministritë, instituSpahiu, i pajisur me një arsenal të plotë kompetencash kushtetuese e cionet qëndrore dhe organet e pushpër udhëtim e dieta ligjore të zëvendëskryetarit të KLDtetit vendor ushtrojnë funksione të së nuk ka kontribuuar në pengimin marrëdhënieve me jashtë brenda dhe korrigjimin e situatave të shkelfushës së veprimtarisë se tyre. Në jes së ligjit, në të cilat është ndodhur KLD-ja (e cila ushtrimin e këtyre funksioneve ato veprojnë në ka vepruar në kohë vetëm në rastet e plotësimit të bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Jashtme vendeve vakante dhe emërimit, emërime të cilat dhe e njoftojnë atë për çdo veprimtari". Ky element janë bërë me vonesë nga paraqitja e kandidaturave, determinon në aspektin ligjor se largimet afatgjata përtej kritereve ligjore dhe jo transparente). Ai ka jashtë shtetit të z. Spahiu nuk janë të karakterit toleruar zvarritjen në mënyrë të ndjeshme të çëshzyrtar. E bashkë me to edhe shpenzimet e buxhetit tjeve shumë të rëndësishme të mirëfunksionimit të të shtetit të kryera për to. Nga ana tjetër në të gjitha sistemit gjyqësor siç janë miratimi i akteve nënligkëto raste Zoti Kreshnik Spahiu ka përfituar pagë jore, vlerësimi profesional i gjyqtarëve, shpalljen e të plotë duke abuzuar kështu me fondet publike dhe vendeve vakante dhe emërimin e të diplomuarve duke mos përmbushur detyrën e tij funksionale.

V Në foto: Kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu

funksionimin e mekanizmit të përfaqësimit nëpërmjet votës. Ka vetëm një arsye se përse mund të anatemohet një sistem i tillë: pafuqia intelektuale dhe shterpësia ideore për t'u përshtatur me këtë sistem vlerash dhe mjetesh. Prej zyrtarit Spahiu është kërkuar të fitohen kredo politike, duke e treguar veten si mbartës i një fryme të re reformuese. Por shtrembërimi i krijuar prej aktivitetit në fjalë është se nëpërmjet tij nuk propogandohen reformime ideore, por zëvendësim artificial individësh, logjikë kjo që i përshtatet sistemeve totalitare të dhunshme. Në këto rrethana, Komisioni Hetimor nxjerr përfundimin se zoti Kreshnik Spahiu, me dashje të drejtpërdrejtë, ka devijuar nga funksioni kushtetues i zëvendëskryetarit të KLD-së, njëherazi anëtar i saj dhe e ka zëvendësuar atë me veprimtari politike. Nga analiza e këtyre fakteve, Komisioni Hetimor nxjerr përfundimin se zoti Kreshnik Spahiu, ka abuzuar në mënyrë flagrante dhe ka shpërdoruar kompetencat e menaxhimit administrativ dhe financiar të institucionit. 3. Mbi largimin me misione afatgjata dhe në mënyrë të përsëritur në funksion të axhendës politike pa leje të organeve eprore sipas ligjit. Sipas të dhënave, konstatohet se zoti Kreshnik Spahiu, për vitin 2011 ka dalë dhe ka qëndruar jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë për një periudhë në total prej 26

ditësh kalendarike me total dalje 8 herë. Në këtë përllogaritje nuk është përfshirë leja e zakonshme e tij prej 1 muaji. Z. Spahiu vetëm në dy raste ka njoftuar Kryetarin e KLDsë për largimet e tij jashtë territorit të Republikës. Nga dokumentacioni i shqyrtuar, rezulton se pothuajse në çdo rast të largimit jashtë shtetit, z. Spahiu nuk ka zbatuar praktikën e njoftimit të organit epror. Në vitin 2011, ai ka njoftuar vetëm 2 herë Presidentin e Republikës për lëvizjet jashtë shtetit, duke kërkuar madje edhe leje prej tij. Në të gjitha rastet e tjera nuk ka asnjë akt njoftimi të tillë, edhe pse këto largime janë kryer nga z. Spahiu përgjatë kohës normale të punës. Koha e përdorur për zhvillimin dhe pjesëmarrjen në këto aktivitete ka zvogëluar ndjeshëm kohën të cilën ky funksionar duhet t'ia dedikonte ushtrimit të detyrës kushtetuese të tij. Është e padyshimtë lidhja organike e këtij argumenti me faktin e rënies së intensitetit dhe të cilësisë së ushtrimit të detyrës së zëvendëskryetarit të KLD-së, sic u konkludua nga Komisioni Hetimor në faktet e përshkruara të drejtimit të dytë hetimor të këtij raporti. Nga analiza e këtyre fakteve, Komisioni Hetimor nxjerr përfundimin se z. Kreshnik Spahiu është larguar me misione afatgjata dhe në mënyrë të përsëritur në funksion të axhendës politike pa njoftim të organeve kushtetuese me të cilat lidhet ushtrimi i detyrës së tij kushtetuese.


14

E martë, 28 shkurt 2012

DOSSIER

Aksidentet rrugore

SHPJEGIMI me detaje i dy aksidenteve ne aksin rrugor LushnjeFier, në kundershtim me kodin rrugor

“PUSHIMI I SHOFERIT” Kryqëzimi ku vret qeveria

Drejtoria e Rrugëve ligjëroi rrugët që ndërpresin autostradën „„„

TIRANE

ARBEN RROZHANI

N

jë aksident automobilistik me pasojë vdekjen e një per soni ka ndodhur në orët e para të mëngjesti të ditës së dielë në Fier. Ngjarja ndodhi pranë vendit të njohur si ‘Pushimi i Shoferit’. Policia tha se aksidenti ka ndodhur në një rrugë dytësore kur një motor që drejtohej nga S. K. 22 vjeç u përplas me automjetin tip ‘Fiat’, AA845 CJ.Për shkak të përplasjes mësohet se ka gjetur vdekjen e menjëhershme shtetasi 22-vjecar. Policia tha se po heton shkaqet e aksidentit që i morën jetën të riut Kapo”. Kjo është kronika e dy ditëve më parë për një nga kryqëzimet e rrezikshme në rrugët kombëtare të Shqipërisë, ku përditë, për faj të shtetit, vdesin njerëz. Siç do të shihet në vijim të materialit, janë dy akt-ekspertime, të hartuar nga tre ekspertë auto-teknikë, që kanë analizuar shkaqet e dy aksidenteve të ndryshme të ndodhura në vitet 2010 dhe 2011, por në të njëjtin vend. Në atë vend u përfshi në aksident djali i ish-kreut të PD-së se Vlores, i cili u përplasur me një autoveturë tjetër dhe ku mbetën të vdekur 2 persona, ndërkohë që në aksidentin tjetër një emigrant me autoveturë dhe një drejtues motomjeti, i cili gjeti vdekjen. Kryqëzimi i vdekjes është në aksin rrugor Lushnjë-Fier vendi i quajtur “pushimi i shoferit”, “ku në mënyrë të çuditshme”, sipas ekspertëve, lejohet kalimi.

AKT-EKSPERTIMI I AKSIDENTIT TË PARË

d). “Akt ekspertimi autoteknik”, i kryer nga eksperti i Policise Rrugore Komisar M. H., e). “Deklarimet e drejtuesit te autovetures e markes “Seat” me targe regjistrimi greke AXN 9437 shtetasi K.A.”, i perfshire ne aksident i pyetur nga organi i Prokurorise; f). “Deklarimet e deshmitareve H. A., A. M., F. Xh., te cilet tregojne rrethana te ndodhjes se aksidentit; g). “Procesverbali i kqyrjes e kufomes se shtetasit S.Rr.”; h). “Procesverbalet e kqyrjes e mjeteve”; Para se t’iu pergjigjemi pyetjeve te vendosura nga Prokurori i ceshtjes, eshte e nevojshme te trajtohet dinamika e ketij aksidenti si me poshte – e kerkuar ne pyetjen nr.6: Pyetje 6: Cili eshte mekanizmi i ngjarjes ? Pergjigje 6: Ne daten 28 Shkurt 2010 rreth ores 19.00 ne aksin interurban kryesor Lushnje – Fier ne kryqezimin e ketij aksi me rrugen per ne fshatrat Kemishtaj dhe Krutje, jane perfshire

Ne Tirane, me date 24.03.2010, ne Ing.Mitat Tola(Md), Berti Koxha (Md) dhe Vladimir Zarka, specialiste te fushes se sigurise rrugore, prane “Qendres se Studimeve te Sigurise Rrugore”, me “vendimin per kryerjen e riekspertimit autoteknik” date 11 Mars 2010, jemi thirrur ne cilesine e ekspertit autoteknik nga S. M. – Prokuror prane Prokurorise se Rrethit Gjyqesor Lushnje, ne lidhje me aksidentin e ndodhur me date 28.02.2010 (procedimi penal nr.90), ne aksin rrugor Lushnje – Fier prane vendit te quajtur “Klubi i Shoferit” (ne kryqezimin e kesaj rruge me rrugen per ne fshatin Kemishtaj dhe Krutje), ku nga perplasja e automjetit autoveture e markes “Seat Ibiza” me targe regjistrimi greke AXN 9437 me drejtues shtetasin K. A., me motomjetin e markes “Lifan” pa targa, qe drejtohej nga shtetasi S.Rr., ka mbetur i vdekur ky i fundit. Per te pergjigjur pyetjeve te vendosura nga prokurori ne vendimin e dates 11.03.2010 eshte studiuar materiali Nga perplasja e automjetit autoveture e i dosjes penale te vene markes “Seat Ibiza”, me motomjetin e ne dispozi- markes “Lifan” ka mbetur i vdekur ky i fundit cion dhe konkretisht: a). “Procesverbali i kqyrjes se vendit te ng- ne nje aksident rrugor automjeti tip jarjes”; autoveure i markes “Seat” me targe b). “Skica e vendit te ngjarjes”; regjistrimi Greke AXN 9437 me drejc). Materiali fotografik perkates i tues shtetasin shqiptar K. A., me pergatitur nga ekspertet e Komisariatit motomjetin e drejtuar nga viktima S. te Policise Lushnje i vene ne dispozi- Rr. Te dy mjetet kane qene duke cion te grupit te eksperteve; qarkulluar ne te njejten kohe ne 2

drejtime dhe trajektore qe nderpriteshin njera me tjetren. Autovetura nen drejtimin e K. A. me pasagjer shtetasin H. A. - (i ati i drejtuesit te mjetit), ka qene duke qarkulluar nga Lushnja per ne Fier. Nderkohe qe motomjeti pa targa i markes “Lifan” i drejtuar nga shtetasi S. Rr. eshte afruar ne kryqezimin e “Klubit te Shoferit” sipas drejtimit nga ana e fshatit Krutje per ne fshatin Kemishtaj dhe ka tentuar kalimin pa u kujdesur per fluksin e mjeteve qe po qakullonin sipas drejtimit Lushnje - Fier. Pikerisht, ne momentin kur sapo pjesa e perparme e motomjetit eshte futur ne korsine e shpejtimit te krahut te djathte, ai eshte goditur nga pjesa e perparme e autovetures me targa greke. Referuar demtimeve te mjeteve dhe demtimeve te drejtuesit te motomjetit, skema e goditjes se mjeteve ka qene nje goditje e paster ballore (per autoveturen) dhe laterale (anesore) per motomjetin. Nisur nga kushtet e erresires, veshjeve qe mbante drejtuesi i motomjetit, (nuk eshte identifikuar asnje pjese fosforishente- reflektuese ne veshjet e tij te erreta), drejtuesi i autovetures “Seat” ka reaguar me sistem drejtimi dhe frenimi per te shmangur goditjen, por nisur nga afersia dhe befasia e shfaqjes se motomjetit mjetet jane goditur sipas skemes se mesiperme: Duke studiuar “skicen e vendit te ngjarjes” dhe fotografite respektive, rezulton se perpara ndodhjes se aksidentit, autovetura ka qene duke udhetuar ne korsine e shpejtimit dhe jo ne krahun e djathte te karrexhates. Gjurmet e frenimit te mjetit te fiksuara ne skicen e vendit te ngjarjes e vertetojne kete fakt – nese do te zgjaten keto gjurme frenimi “pas” rezulton se ne momentin e identifikimit te rrezikut, (dalja e papritur e motomjetit nga krahu i majte per te kaluar ne krahun e djathte), mjeti ka qene i pozicionuar ne kete korsi. Me tej, pas goditjes se vrullshme,

mjeti autoveture i demtuar nga goditja, kryesisht ne pjesen e perparme krahu i majte (ana e drejtuesit te mjetit), eshte zhvendosur nen aksionin frenues per nje distance afersisht prej 30 metrash, nderkohe qe drejtuesi i motomjetit i goditur ne pjesen e kembes se djathte per shkak te pozicionit te motomjetit te tij, eshte deklarimet e shtetases F.Xh. – “ngarkuar” mbi kofanon e autove- deshimtare akulare e aksidentit - e tures, eshte goditur mbi xhamin e cila pohon se ne momentin e aksiperparme, duke e thyer ate dhe me dentit motomjeti nuk ka ndaluar ne tej “eshte hedhur perpara” mbi sip- hyrje te kryqezimit per te kontrolluerfaqen e karrexhates. ar fluksin e mjeteve, por eshte futur Nderkohe qe motomjeti i goditur dhe Sapo pjesa e perparme e motomjetit eshte per shkak te manovres se futur ne korsine eshte goditur nga pjesa e drejtuesit te perparme e autovetures me targa greke autovetures per te dale sa me djathtas – (per te evituar goditjen) – eshte me shpejtesi dhe aty eshte perplasur projektuar perpara, duke u rrezuar me autoveturen me targe AXN 9437: dhe duke lene shenja mbi asfalt, ka Sikurse deklaron me tej kjo shtetase, vazhduar per shkak “ngarkimit te ajo se bashku me persona te tjere ka goditjes” levizjen e pakontrolluar, kerkuar te jape ndihmen e pare dhe duke u ferkuar ne pjesen e llamari- te gjithe kane bere te mundur trans-

nave te profiluara qe jane pjese e trafikndaresit – ku jane fiksuar “gjurme ferkimi blu” per te ndaluar ne pozicionin perfundimtar. Eshte per t’u evidentuar fakti qe rezulton nga

portimin e te demtuarit ne spital dhe me tej jane kryer veprimet ne vend ngjarje nga Policia Rrugore dhe nga organi i Prokurorise. Pyetje 1:


E martë, 28 shkurt 2012

15

DOSSIER

Kodi Rrugor

Kalimi në kryqëzim, antiligjor K

Cila eshte gjendja teknike e mjetit tip “SEAT” me targe AXN 9437 ? Pergjigje 1: Gjendja teknike e autovetures e markes “Seat” me targe te huaj regjistrimi (greke) AXN 9437 ne te tre sistemet kryesore teknike ate te drejtimit, frenimit dhe te ndricimit, perpara ndodhjes se aksidentit rrugor te dates 28.02.2010, nisur nga verifikimet e kryera mbi dokumentacionin referues te autovetures ka qene e mire. Ne aktin e ekspretimit te ekspertit te Policise Rrugore Lushnje M. H., pas kqyrjes se dokumentave respektive te mjeteve, konfirmohet fakti se per autoveturen gjendja teknike (ne baze te “certifikates se kontrollit teknik” – leje qarkullimi greke), ka qene konform kerkesave te nenit 79 “Kontrolli teknik” te Kodit Rrugor te Republikes se Shqiperise – ligji nr.8378 date 22.07.1998, nderkohe qe per motomjetin pa targa te markes “Lifan” nuk ka dokumentacion referues ne dosje: Ciklomotori i markes “Lifan” mbi 50 pa targa, (eshte evidentuar se plotesohen dy kushte te kerkuara nga Kodi Rrugor per ta klasifikuar si motociklete, pasi kilometrazhi i tij eshte deri ne 140km/ ore dhe sedilja e tij eshte me dy ndenjese), i drejtuar nga shtetasi S. Rr. ka qarkulluar i pa pajisur me targa regjistrimi, per rrjedhoje dhe i papajisur me “çertifikaten e kontrollit teknik”, prandaj ne lidhje me gjendjen e tij teknike para aksidentit nuk mund te shprehemi, pasi jemi ne kushtet e kundravajtjes se parashikuar ne nenin 79 “Kontrolli teknik” te Kodit Rrugor te Republikse se Shqiperise – ligji nr.8378 date 22.07.1998. Nderkohe, pas ndodhjes se aksidentit, rezultojne demtime te renda te motorit qe nuk mundesojne verifikimin e gjendjes se tij teknike, e njejta gjendje eshte verifikuar edhe per

alimi në këtë kryqëzimi është në kundërshtim të hapur me kodin rrugor të Republikës së Shqipërisë - ligji nr.8378 datë 22.07.1998 “kryqezimi eshte ne nivel” neni 2 i kodit rrugor shprehimisht kërkon: Neni 2 Përcaktime dhe klasifikime rrugësh 1. Në zbatim të normave të këtij Kodi, “rrugë” quhet zona për përdorim publik e destinuar për qarkullimin e këmbësorëve, mjeteve dhe kafshëve. 2. Sipas karakteristikave të tyre konstruktive, teknike dhe funksionale rrugët klasifikohen si vijon: A. Autostradë B. Rrugë interurbane kryesore C. Rrugë interurbane dytësore D. Rrugë urbane kryesore E. Rrugë urbane dytësore F. Rrugë lokale 3. Rrugët e ndara sipas pikës 2 duhet të kenë këto karakteristika minimale: A - AUTOSTRADË: Rrugë interurbane ose urbane me karrexhata të pavarura ose të ndara nga trafikndarës të pakapërcyeshëm, secila me të paktën dy korsi lëvizjeje, bankinë të shtruar të mundshme në të majtë dhe korsi emergjence, ose bankinë të shtruar në të djathtë, pa kryqëzime në nivel, e pajisur me rrethim dhe sisteme asistence për përdoruesin gjatë gjithë gjatësisë, e rezervuar për qarkullimin e disa

autoveturen pas aksidentit sepse edhe ajo ka pesuar demtime, gjendja e funksionimit te sistemeve kryesore nuk mund te verifikohej nga ekspertet ne vendgjarje duke kryer prova rikontrolli te funksionimit te sistemeve kryesore – frenim, drejtim, sinjalizim etj - per t’u shprehur ne raport me gjendjen teknike. Pyetje 2: Te percaktohet lloji i rruges dhe sistemi i sinjalizimit ne vendin ku ka ndodhur aksidenti ? Pergjigje 2: Duke u bazuar ne dokumentacio-

konkretisht si sinjalizimi vertikal eshte identifikuar “ndalim parakalimi per te gjitha llojet e mjeteve”, “kufizim shpejtesie deri ne 60km/ ore”, “pike rreziku” dhe “vend per pushimin e mjeteve”: Nga kqyrja e kujdeseshme e ven-

nin e ndodhur ne dosje si dhe gjendjes reale te segmentit rrugor ku ka ndodhur aksidenti (zone rrugore interurbane kryesore) konstatojme gjithashtu se ne segmentin rrugor te njohur si “Klubi i Shoferit”, perpara vendit ku ka ndodhur aksidenti segmenti rrugor sipas drejtimit nga Lushnja – per ne Fier, ka sistem sinjalizimi horizontal dhe vertikal te fiksuara edhe ne “procesverbalin e kqyrjes se vendit te ngjarjes” dhe

dit te ngjarjes nga ana jone eshte evidentuar edhe tabela paralajmeruese “kryqezim i rruges kryesore me nje rruge jo kryesore”, vendosur ne te njejten vend me tabelen kufizuese te shpejtesise montuar mbi trafikndaresin prej llamarine te profiluar ne krahun a majte te rruges. Pyetje 4: Nese mund te percaktohet shpejtesia e levizjes e se mjetit motociklete qe drejtohej nga shtetasi S.

kategorive mjetesh me motor dhe e dallueshme me sinjale të vecanta të fillimit dhe mbarimit. Për qëndrimin duhet të jenë parashikuar zona të caktuara me hyrje e dalje, të pajisura përkatësisht me korsi ngadalësimi dhe shpejtimi. B - RRUGË INTERURBANE KRYESORE: Rrugë me karrexhata të pavarura ose të ndara nga trafikndarës të pakapërcyeshëm, secila me të paktën dy korsi lëvizjeje dhe bankina të shtruara, pa kryqëzime në nivel, me hyrje të koordinuara për objekte anësore, e dallueshme nga sinjale të veçanta të fillimit dhe mbarimit, e rezervuar për qarkullimin e disa kategorive mjetesh me motor. Për të tjera kategori të mundshme mjetesh të përdoruesve duhet të parashikohen hapësira të përshtatshme. Për qëndrimin duhet të jenë parashikuar zona të caktuara, me hyrje e dalje, të pajisura përkatësisht me korsi ngadalësimi dhe shpejtimi. Në vitin 2009-2011 kanë vdekur në këtë “kryqëzim” mjaft persona dhe janë plagosur plot të tjerë dhe “masat” e ndermarra nga enti pronar i rrugës janë krejtësisht joparandaluese: përpara se të mbërrihet në këtë kryqëzim - por edhe në dy të tjerë të tillë të ngjashëm si dy pika uji me të ka “kufizim shpejtesie deri në 60km/ore dhe ndalim parakalimi”. Sipas ekspertëve autoteknikë, shkenca rrugore thotë se edhe me 60km/ orë aksidentet midis mjeteve janë me pasoja fatale: sikurse kanë rezultuar në këto kryqëzime.

Rr. dhe nese po sa ka qene ajo ne momentin e aksidentit? Nese mund te percaktohet pika e goditjes se mjeteve, ku ka qene ajo ? Pergjigje 4: a). Nga ana tjeter, shpejtesia e motomjetit ne momentin e perfshirjes se tij ne kete akjsident rrugor eshte veshtire te llogaritet, pasi nuk ekzistojne elemente te tille qe ta bejne te mundur llogaritjen e saj, duke konsideruar edhe manovren e futjes se tij ne kryqezim – ketu kemi nje te dhene te vetme te deshmitares F. Xh. per menyren e futjes se motomjetit ne kryqezim pa ndaluar dhe pa kontrolluar me pare kryqezimin, qe gjithsesi nuk jep te dhena referuese per vleren numerike te shpejtesise se motomjetit: b). Per te percaktuar “piken e goditjes” mund t’i referohemi dokumentacionit te dosjes penale, konkretisht “procesverbalit te kqyrjes se vendit te ngjarjes”, “skices” perkatese dhe “fotografive”, ku rezulton se mjetet jane takuar (goditur) afersisht ku jane fiksuar fillimi i gjurmeve te frenimit, pas te cilave ne nje distance prej 4,8 metra eshte fiksuar gervishtja e asfaltit nga motomjeti i goditur prej autovetures: Pyetje 5: Te percaktohet nese drejtuesi i mjetit tip “Seat” me targe AXN 9437 K. A. do te levizte brenda kufirit te lejuar te shpejtesise ne ate segment rrugor a mund ta shmangte aksidentin dhe pasojen e ardhur ? Pergjigje 5: Duke konsideruar afersisht piken e goditjes se mjeteve, konfiguracionin e kryqezimit ne nje segemnt te tille rrugor (“rruge interurbane kryesore”), evidentimin e reagimit te drejtuesit te autovetures se markes

“Seat” me targe AXN 9437, pothuaj 11 metra matur sipas drejtimit te perfundimit te llamarinave te profiluara ne mesin e rruges, ne mund te arsyetojme per t’iu pergjigjur pyetjes, nese me shpejtesine e lejuar a do te mund te ishte shmangur goditja ose jo. Referuar sa me lart duke konsideruar gjurmet e frenimit mund te vleresojme se identifikimi i manovres se gabuar te drejtuesit te motomjetit prej drejtuesit te autovetures, ka ndodhur ne nje ditance prej 24,3metrash, nisur nga fillimi i gjurmeve te frenimit – distance e intervalit psikoteknik per shpejtesine e llogaritur dhe te zoteruar nga autovetura prej 70km/ore. Nese kryhen matjet ne skicen e dosjes rezulton se kjo distance e transportuar ne segmentin rrugor perkon me nje distance prej rreth 13 metrash pa dale ne vijen imagjinare qe kufizon fundin e “trafikndaresit prej llamarine te profiluar” Duke arsyetuar me te njejten logjike dhe per te njejten kohe psikoteknike prej 1,25 sek, llogaritjet per shpejtesine e lejuar prej 60 km/ore te distances se intervalit psikoteknik per nje kohe reagimi psikoteknik po prej 1,25 sek per kete shpejtesi te lejuar eshte 20,8 metra dhe nderkohe qe distanca e frenimit dhe ndalimit te mjetit per kete shpejtesi eshte 21 metra, pra distanca totale e ndalimit te mjetit do te rezultonte: 20,8 metra + 21 metra = 41,8 metra. 20,8metra + 11 metra = 31,8 metra Eshte e kuptueshme qe edhe me shpejtesine e lejuar prej 60km/ore – duke iu referuar percaktimit te pikes se goditjes se mjeteve – goditja ka qene e pashmangshme, duke u nisur nga befasia e manovres se pakontrolluar te drejtuesit te motomjetit shtetasit S.Rr. Ekspertet: Ing. Mithat TOLA Berti KOXHA (Md) Vladimir ZARKA (“Qendra e Studimeve te Sigurise Rrugore”)

vijon në faqen 16


16

E martë, 28 shkurt 2012

DOSSIER

Aksidentet rrugore

PERPLASJA e automjetit autoveture e markes “Mercedes Benz” me autoveturën “VW-Golf

Aksidenti, si u përplas djali i ish-kryetarit të PD Vlorë Aksidenti i 3 shtatorit 2009 me 1 të vdekur e disa të plagosur vijon nga faqja 15 AKTI-EKSPERTIMI I AKSIDENTIT TË DYTË Tirane, me 26.05.2011 AKT EKSPERTIMI AUTOTEKNIK. Në Tirane, më datë 26.05.2011, ne Ing.Mitat Tola(Md), Berti Koxha (Md) dhe Ing.Gezim Ajazi, specialiste te fushes se sigurise rrugore, prane “Qendres se Studimeve te Sigurise Rrugore”, me “vendimin per kryerjen e riekspertimit autoteknik” date 29 Prill 2011, jemi thirrur ne cilesine e eksperteve autoteknike nga Zoti A. D. – Prokuror prane Prokurorise se Rrethit Gjyqesor Lushnje, ne lidhje me aksidentin e ndodhur me date 03.09.2009 (procedimi penal nr.281), ne aksin rrugor Lushnje – Fier prane vendit te quajtur “Klubi i Shoferit” (ne kryqezimin e kesaj rruge me rrugen per ne fshatrat Kemishtaj dhe Krutje), ku nga perplasja e automjetit autoveture e markes “Mercedes Benz” me targe regjistrimi VL 7583 C me drejtues shtetasin A. B., me autoveturen e markes “Volkswagen Golf” me targe TR 4264 J, qe drejtohej nga shtetasi F. Xh., ka mbetur i vdekur shtetasi R. J., eshte plagosur shtetasi M. V. dhe 2 drejtuesit e mjeteve te perfshira ne kete ngjarje aksidentale rrugore. Per t’iu pergjigjur pyetjeve te vendosura nga Prokurori i ceshtjes ne vendimin e dates 21.01.2011, eshte studiuar materiali i dosjes penale te vene ne dispozicion dhe konkretisht : a). “Procesverbali i kqyrjes se vendit te ngjarjes”; b). “Skica e vendit te ngjarjes”; c). Materiali fotografik perkates i pergatitur nga ekspertet e Komisariatit te Policise Lushnje, i vene ne dispozicion te grupit te eksperteve; d). “Akt ekspertimi autoteknik”, i kryer nga ekspertet Sh. Xh. dhe G. C., e). “Deklarimet e drejtuesit te autovetures e markes “Mercedes Benz” me targe regjistrimi VL 7583 C - shtetasi A. B., te drejtuesit te autovetures “W-Golf” me targe TR 4264 J – shtetasi F. Xh., te perfshire ne aksident e te pyetur nga organi i Prokurorise; f). “Deklarimet e deshmitareve, te cilet tregojne rrethana te ndodhjes se aksidentit”;

g). “Procesverbali i kqyrjes e kufomes se shtetasit K. L. dhe te personave te plagosur”; h). “Procesverbalet e kqyrjes e mjeteve”; Pyetje 1: Cili eshte mekanizmi i ngjarjes dhe veprimet e sejcilit pjesmarres ne ngjarje ? Konkretisht: lloji i rruges, drejtimet dhe shpejtesite e levizjes se mjeteve te perfshira, pika e goditjes, trajektoret e levizjes se mjeteve, para e pas aksidentit etj. ? Pergjigje 1: Ne daten 03 Mars 2009 rreth ores 00.30 ne aksin interurban

markes “Mercedes Benz” me targe regjistrimi VL 7583 C me drejtues shtetasin A. B., me autoveturen marka “Wolksvagen Golf” me targe TR 4264 J te drejtuar nga shtetasi Florian Xhafa. Te dy mjetet kane qene duke qarkulluar ne te njejten kohe ne drejtime dhe trajektore qe nderpriteshin njera me tjetren. Autovetura e markes “Mercedes Benz” ne drejtimin e A. B., ka qene duke qarkulluar nga Lushnja per ne Fier. Nderkohe qe autovetura e markes “Wolksvagen Golf” me targe TR 4264 J e drejtuar nga shtetasi F. Xh. eshte afruar ne kryqezimin e “Klu-

kryesor Lushnje – Fier ne kryqezimin e ketij aksi me rrugen per ne fshatrat Krutje - Kemishtaj i njohur si “kryqezimi i klubit te shoferit”, jane perfshire ne nje aksident rrugor automjeti tipi autoveure i

bit te Shoferit” sipas drejtimit nga fshati Krutje per ne fshatin Kemishtaj, ne tentativen per te kaluar karrexhaten per ne Kemishtaj eshte perplasur nga autovetura markes “Mercedes Benz”.

Goditja ka ndodhur ne “kryqezim” ne nje pozicion kur autovetura e markes “Wolksvagen Golf” e kishte kaluar korsine ku po qarkullonte autovetura e markes “Mercedes Benz” ne drejtimin Lushnje - Fier dhe pikerisht pjesa e perparme ballore e autovetures “Mercedes Benz” ka goditur pjesen fundore ana e pasagjerit te autovetures te markes Ë-Golf”: Duke u bazuar ne dokumentacionin e administruar ne dosje dhe gjendjen reale te segmentit rrugor ku ka ndodhur aksidenti (“zone rrugore interurbane kryesore”) konstatojme se ne segmentin rrugor te njohur si “Klubi i Shoferit”, perpara vendit ku ka ndodhur

“vend per pushimin e mjeteve” si dhe tabela paralajmeruese “kryqezim i rruges kryesore me nje rruge jo kryesore”, vendosur ne te njejten Nga aksidenti ka mbetur i vdekur shtetasi vend me R. J., eshte plagosur shtetasi M. V. dhe tabelen kufizuese te 2 drejtuesit e mjeteve te aksidentuara shpejtesise montuar mbi trafiknaksidenti, segmenti rrugor sipas daresin prej llamarine te profiluar drejtimit nga Lushnja – per ne Fier, ne krahun a majte te rruges”: Pikerisht, ne momentin kur auka sistem sinjalizimi horizontal dhe vertikal te fiksuara edhe ne “proces- tovetura e markes “W-Golf” kishte kaluar korsine e pershpejtimit (korsine e djathte) sipas drejtimit te levizjes Lushnje – Fier, dhe ishte ne perfundim te manovres se kalimit te karrexhates per te hyre ne rrugen per ne fshatin Kemishtaj, pjesa e gomes se pasme te djathte e ketij automjeti eshte goditur nga pjesa e perparme e autovetures se markes “Mercedes Benz” me targa VL 7583 C, pikerisht me pjesen qendrore (duke lene targen tek disku i gomes). Referuar demtimeve te mjeteve dhe demtimeve te personave te lenduar ne mjetin autoveture “W-Golf”, skema e goditjes se mjeteve ka qene nje goditje e paster ballore (per autoveturen e markes “Mercedes Benz”) dhe laterale (anesore) per autoveturen e markes “W- Golf”. Drejtuesi i autovetures se markes “Mercedes Benz” ne momentin e aksidentit ka qene duke qarkulluar ne korsine e djathte te karrexhates sipas drejtimit te tij te levizjes. Ne kushtet e erresires dhe verbalin e kqyrjes se vendit te ng- trafikut te rralle per shkak te ores jarjes” dhe konkretisht si sinjaliz- se vone, drejtuesi i autovetures im vertikal eshte identifikuar “Mercedes Benz” nuk ka respektu“ndalim parakalimi per te gjitha llo- ar tabelat e “sinjalizimit kufizues jet e mjeteve”, “kufizim shpejtesie per shpejtesine deri ne 60km/ore”, deri ne 60km/ore”, “pike rreziku”, “paralajmerimit te nje kryqezimi

BILANCI TRAGJIK I AKSIDENTEVE RRUGORE NË SHQIPËRI NË VITET 1995-2010


E martë, 28 shkurt 2012

17

DOSSIER

Parandalimi i aksidenteve

Kur vjen Berisha, 3 policë rrinë në kryqëzim „„„

TIRANE

P

olicia e di se është bëhesh co pash kur të duash. Ndaj kur Berisha do të kalojë andej, apo të ndalojë aty afër, tre policë rrugore angazhohen për të ruajtur kryqëzimin. Herën e fundit, kryeministri Berisha ishte afër kryqëzimit të vdekjes, pasditen e 16 shtatorit 2011, kur shkoi në komunën Rremas, në rrethin e Lushnjës, për të përurar rrugën Pushimi i Shoferit – Divjakë, me gjatësi 24 kilo-

me rruge jo kryesore” dhe “pike rreziku”, çka ke bere qe dhe reagimi i tij te vije me shume vonese/ose te jete krejtesisht i padobishem. Kjo shpjegohet pikerisht me gjurmet rreshqitese te mjetit autoveture e markes “Mercedes

Benz” te evidentuara ne vendin e ngjarjes te fiksuara ne skice, ne distance 11.3 meter nga pika e referimit dhe 4.1 meter nga buza perendimore e rruges, çka tregon se manovrimi me sistem drejtimi ne rreshqitje nga drejtuesi i tij A. B. eshte realizuar vetem disa metra perpara pikes se kontaktit mes mjeteve pra pikes se mundshme te goditjes, pike e cila eshte ne afersi te buzes jugperendimore te karrexhates, aty ku mbaron kryqezimi rruges kryesore me rrugen Krutje-Kemishtaj, ku dy automjetet jane goditur sipas skemes se meposhtme: Duke studiuar “skicen e vendit te ngjarjes” dhe fotografite respektive, rezulton se perpara ndodhjes se aksidentit, autovetura ka qene duke udhetu-

autovetura e markes “Mercedes Benz” i demtuar nga goditja, kryesisht ne pjesen ballore eshte zhvendosur ne forme kaotike nen aksionin “frenues ne rreshqitje” e me pas me batim per nje distance afersisht prej 56.9 metrash, nderkohe qe autovetura e markes “W-Golf” mbas perplasjes eshte zhvendosur po ne forme kaotike duke pesuar nje zhvar ne korsine e shpejtimit dhe jo endosje dyfishe me rreth 9.5 metra ne krahun e djathte te karrex- eshte perplasur me pas me pjesen hates, duke mos respektuar sinjal- anesore te krahut te majte ne murin izimin rrugor vertikal te ndalimit e nje ndertese anes rruges. te parakalimit te evidentuar ne Pyetje 2: Duke ju referuar mesegmentin rrugor ne shqyrtim. kanizmit te ngjarjes, llojit te rruges Gjurmet e rreshqitjes te mjetit te si dhe interpretimit te Kodit Rrugor, te saktesohet nese ka patur mundesi qe te dy mjetet te shmangnin aksidentin ? Pergjigje 2: Ne reference te spjegimeve te bera ne pergjigje te pyetjes se mesiperme, duke marre ne konsiderate dinamiken e aksidentit, trajektoret e levizjes, vendin ku eshte realizuar kontakti mes mjeteve dhe shpejtesine me te cilen qarkullonte autovetura e markes “Mercedes Benz” ne fiksuara ne skicen e vendit te ng- raport me kufizimet e vendosura ne jarjes e vertetojne kete fakt. Pozi- sinjalitiken e evidentuar ne “procioni i gjurmeve te rreshqitjes dhe cesverblin e kqyrjes se vendit te ngdrejtimi tyre tregon se drejtuesi i jarjes”, rezulton se, nese do te ishte autovteures e markes “Mercedes respektuar kufizimi i shpejtesise se vendosur prej 60 km/ ore ne ate Nga Drejtoria e Pergjithshme e Rrugeve segment rrugor, aueshte lejuar ndertimi ne nje “Rruge e Interurbane Kryesore” i nje “kryqezimi ne nivel” tovetura markes “ËGolf” do ta kishte perBenz” ka reaguar ne momentin e funduar manovren e kapercimit te fundit me sistem drejtimi djath- karexhates ne kete kryqezim dhe tas duke bashkeshoqeruar levizjen aksidenti do te ishte shmangur. e mjetit autoveture e markes “WDuke konsideruar afersisht pikGolf” deri ne momentin e per- en e goditjes se mjeteve, konfiguplasjes midis tyre. racionin e kryqezimit ne nje segMe tej, pas goditjes se vrullshme, emnt te tille rrugor (“rruge interur-

metra dhe vlerë rreth 1.2 miliardë lekë. Sipas qeverisë, rruga, e ndërtuar sipas standardeve bane kryesore”), evidentimin e mosreagimit te drejtuesit te autovetures se markes “Mercedes Benz” me targe VL 7583 C shtetasit A. B., rreth 3 metra pas gjurmeve te para te rreshqitjes, ne mund te arsyetojme per t’iu pergjigjur pyetjes, se me shpejtesine e lejuar do te mund te ishte shmangur goditja.

Pyetje 3: Duke ju referuar mekanizmit te ndodhjes se ngjarjes te percaktohet nese ka shkelje te dispozitave te Kodit Rrugor ne veprimet e sejcilit pjesemares ne kete ngjarje dhe cilat nene te Kodit Rrugor jane shkelur? Pergjigje 3: Duke ju referuar vleresimeve dhe konkluzioneve te dhena ne pergjigje te pyetjeve te mesiperme ne lidhje me percaktimin e shkeljeve te dispozitave te Kodit Rrugor ne veprimet e sejcilit pjesmarres ne kete ngjarje mund te konkludojme se: A. Nga enti pronar i rruges (Drejtoria e Pergjithshme e Rrugeve) eshte lejuar ndertimi ne nje “Rruge Interurbane Kryesore” i nje “kryqezimi ne nivel”, i cili bie ne kundershtim me dispozitat e nenit 2 pika 3/B te Kodit Rrugor te Republikes se Shqiperise ligji 8378 date 22.07.1998: Pika 3/B - RRUGË INTERURBANE KRYESORE: Rrugë me karrexhata të pavarura ose të ndara nga

bashkëkohore, u shërben 50 mijë banorëve të zonës dhe pritet të ndikojë në zhvillimin e bujqësisë, agrobiznesit, etj, ndërsa hap dhe një perspektive të jashtëzakonshme turistike. Më pas ai renditi edhe investimet ne rrethin e Lushnjës, që sipas tij janë 14 herë më shumë se tetë vitet pararendëse, si 210 kilometra rrugë të asfaltuara, nga të cilat 103 km rrugë kombëtare dhe rrugë rurale apo dytësore 107 km. Por kryqëzimi te “Pushimi i Shoferit” ka mbetur po ai, duke ngrënë koka njerëzish. trafikndarës të pakapërcyeshëm, secila me të paktën dy korsi lëvizjeje dhe bankina të shtruara, pa kryqëzime në nivel, me hyrje të koordinuara për objekte anësore, e dallueshme nga sinjale të veçanta të fillimit dhe mbarimit, e rezervuar për qarkullimin e disa kategorive mjetesh me motor. Për të tjera kategori të mundshme mjetesh të përdoruesve duhet të parashikohen hapësira të përshtatshme. Për qëndrimin duhet të jenë parashikuar zona të caktuara, me hyrje e dalje, të pajisura përkatësisht me korsi ngadalësimi dhe shpejtimi. B. Nga drejtuesi i mjetit tip autoveture e markes “Mercedes Benz” me targe VL 7583 C shtetasi A. B. jane perkatesisht shkelur dispozitat e neneve 139 “Shpejtesia” pika 2 te Kodit Rrugor, dispozitat e nenit 140 “Kufizimet e shpejtesise” pika 2, C. Nga drejtuesi i mjetit autoveture e markes “Ëolksvagen Golf” me targe TR 4264 J shtetasi F. Xh. ne manovren e tij te kalimit te kryqezimit jane respektuar sinjalizimet e vendosura ne fillim te tij, ku lejohet kalimi ne drejtimet drejt dhe djathtas, ai ka respektuar tabelen “Stop” pasi e ka kaluar plotesisht kryqezimin ne pjesen e karrexhates ne sensin Fier-Lushnje dhe perplasja ka ndodhur, kur ai ishte ne perfundim te kryerjes se manovres se kalimit te karexhates edhe ne drejtimin e levizjes Lushnje-Fier. Ne keto kushte nga shqyrtimi i dokumentacionit te administruar ne dosjen hetimore penale rezulton se ai nuk eshte i pajisur me lejedrejtimi automjeti cka perben shkelje te dispozitave te nenit 115 pika 1 te Kodit Rrugor. Ekspertet: Ing. Mithat TOLA Berti KOXHA (Md) Ing.GezimAJAZI


18

E martë, 28 shkurt 2012

SOCIALE

Sëmundjet e rralla, në Shqipëri vetëm “plakja e parakohshme”

P

lakja e parakohshme”, e njohur ndryshe si progreria është vetëm një ndër 30 sëmundjet e rralla në të gjithë botën, që mjekët nuk u kanë gjetur ende një shpjegim, dhe që haset edhe në vendin tonë. Në ditën ndërkombëtare të sëmundjeve të rralla, shefja e promocionit pranë Autoritetit Shëndetësor Rajonal, Vojsava Sulçe thotë se 90 për qind e të prekurve

nga “progreria” vdesin që në moshën 13-vjeçare. “Mplakja e parakohshme, është një sëmundje gjenetike, shikohen ato anomalitë e zhvillimit të tyre që nga mosha 9 deri në 24 muaj. Kemi një stopim të zhvillimit ¿zik kemi një zhvillim fytyre asimetrike, sy të dala, në moshën dy vjeçare u bien Àokët, qerpikët, vetullat. Këto fëmijë kanë sëmundjet e moshës së

pleqërisë. Vdesin deri në moshën 13 vjeç”, - ka shpjeguar dje Vojsava Sulçe. Sipas Eurodis, një aleancë joqeveritare që merret me përmirësimin e jetës së njerëzve me sëmundje të rralla, në botë raportohet të jenë rreth 30 milionë persona të prekur nga këto diagnoza. Fatkeqësisht, të gjitha rastet janë në studim dhe pjesa më e madhe e pacientëve vdesin të rinj.

Ministria e Arsimit ndryshon udhëzimin për arsimtarët

Jo më transport falas për mësuesit

Lajmi Drejtoritë arsimore, në bazë të udhëzimit përkatës, siguronin transportin falas të të gjithë arsimtarëve që e kishin shkollën ku japin mësim mbi 4 km larg vendbanimit të tyre dhe kthehen sërish brenda ditës. Por duke ¿lluar nga 1 janari i këtij viti, drejtoritë arsimore kanë marrë urdhër të paguajnë transportin falas vetëm për mësuesit që e kanë shkollën mbi 10 km larg.

Preken ata që e kanë më pak se 10 km larg Për¿ tuesit Në udhëzimin e mëparshëm

përcaktohej se përſtonin transport falas të gjithë arsimtarët që e kanë mbi 4 km larg shkollën nga vendbanimi i tyre, ndërsa tashmë e përſtojnë vetëm ata që e kanë më shumë se 10 km larg shkollën qytetit të Vlorës, që do të mblidhet këtë fundjavë”.

„„„ TIRANE

ESMERALDA KETA

D

uke filluar që nga 1 janari i këtij viti, në të gjitha drejtoritë arsimore të vendit ka mbërritur një udhëzim, i cili penalizon mijëra mësues në të gjithë vendin. Bëhet fjalë për heqjen e transportit falas për arsimtarët që e kanë larg shkollën nga vendbanimi i tyre, por që shkojnë e vijnë brenda ditës. Më konkretisht udhëzimi i Ministrisë së Arsimit, i cili u është dërguar të gjitha drejtorive arsimore dhe rajonale të vendit detajon se do të përjashtohen nga kjo lehtësi, të gjithë ata arsimtarë,m të cilët e kanë më pak se 10 km larg shkollën ku japin mësim nga vendbanimi i tyre. Sipas udhëzimit të Ministrisë së Arsimit do të mund të për¿tojnë transport falas, pra që u rimbursohet bileta vajtjeardhje nga shkolla vetëm ajo kategori mësuesish, të cilët duhet të udhëtojnë çdo ditë mbi 10 kilometra vajtje dhe po aq në ardhje për të shkuar në shkollën ku edhe japin mësim. Mësuesit e prekur nga ku ndryshim shprehen të pakënaqur, pasi sipas tyre i bie që një pjesë të rrogës tani ta lënë në autobus apo në furgona. “Për të shkuar në shkollën ku unë jap mësim më duhen 50 lekë dhe po aq në kthim, i bie 100 lekë çdo ditë. Llogarit që çdo muaj të kemi mesatarisht 26 ditë mësim dhe unë duhet të lë plot 2600 lekë vetëm për urbanin tani, - na thotë njëra prej mësuesve, e cila udhëton çdo ditë nga Tirana, drejt një zone periferike të Tiranës, por që është më pak se 10 km larg. – Kjo nuk është e drejtë, pasi ne një rrogë modeste marrim. Nuk është se marrim 50 mijë lekë rrogë dhe po ankohemi për transportin. Pastaj gjithmonë ministria e Arsimit ka siguruar transportin falas të

UDHËZIMI

Si llogaritet bileta e mësuesit që udhëton falas

Ç

do drejtori arsimore për¿ton një fond limit që do të përdoret për transportin falas të arsimtarëve. Sipas udhëzi mit përkatës llogaritja e fondit që për¿ton çdo drejtori arsimore bëhet mbi numrin e mësuesve që udhëtojnë; numri i ditëve mësimore në javë; numri i javëve mësimore si dhe çmimin mesatar të biletës ditore (vajtje-ardhje). Subjekti që merr përsipër kryerjen e këtij shërbimi, likuidohet çdo muaj për punën e kryer, në bazë të faturës tatimore, ku të ketë të përcaktuar numrin e mësuesve që lëvizin çdo muaj.

mësuesve. Po është kështu le të na e kompensojnë”, - na thotë ajo pa dashur të identi¿kohet, pasi në zonën ku ajo shkon ka pak mësues. Ndërkohë që të pakënaqur janë edhe mësuesit e tjerë të cilët thonë se heqja e transportit falas për mësuesit vetëm sa u lë një shije të keqe. “Ne mundohemi në maksimum. Këta drejtues përse nuk na shpërblejnë për punën që bëjmë, por shkojnë menjëherë dhe heqin edhe pak ata të mira që ne kemi. Kjo nuk është as e drejtë dhe as etike për profesionin e mësuesit”, - na thotë një tjetër mësues, i cili prej vitesh udhëton falas

me urbanin që i ka dhënë në dispozicion drejtoria arsimore e qarkut. Sipas udhëzimit që ishte në fuqi deri më tani dhe që është ¿rmosur në vitin 2008, sigurohej transporti falas i mësuesve që punojnë larg vendbanimit të tyre në distancë mbi 4 km dhe kthehen brenda ditës, si dhe transporti i nxënësve të arsimit të detyrueshëm që ndjekin shkollën larg vendbanimit të tyre në distancë mbi 2 km. Udhëzimi përcakton se shpenzimet për ta mbulohen nga fondet e Buxhetit të Shtetit të plani¿kuara për çdo drejtori arsimore rajonale/zyrë arsimore (DAR/ZA).

Votohet vetëm me votat e PD N

ë komisionin parlamentar të Çështjeve Sociale, është miratuar dje, vetëm me votat e deputetëve demokratë projektligji për disa ndryshime në ligjin për statusin e invalidëve dhe të verbërve. Deputetët e opozitës refuzuan të marrin pjesë në miratimin e këtij projektligji, pa hetuar më parë abuzimet e bëra dhe lanë sallën e komisionit. Ndërkohë që ndryshimet në këtë ligj janë kundërshtuar fort edhe nga shoqatat e personave me aftësi të ku¿zuar, të cilët kanë kërkuar qeverisë që të përforcojë masat e kontrollit të administratës që merret me dhënien e statusit dhe jo me limitimin e për¿ti-

ɷ Të dhënat personale, rriten gjobat

Drafti i ri për mbrojtjen te të dhënave personale, shtangon masat për ata që abuzojnë me të dhënat që u janë besuar. Sipas këtij drafti çdo institucion publik apo privat që shpërdoron të dhënat personale të individëve, do të gjobitet 10ſsh më shumë se ç’ka qenë e parashikuar në ligj. Kjo është nisma e Komisionerit për Mbrojtjen e të Dhënave Personale që ka hartuar një projektligj, që parashikon rritjen e masave ndëshkuese për institucionet që abuzojnë më të dhënat personale. Drejtoresha e Procedurave Ligjore pranë komisonerit, Anola Shala, shpjegon se drafti do të ndikojë në disiplinimin e institucioneve për të zbatuar ligjin.

ɷ Ministria e shëndetësisë, Nismë kundër tumoreve

Ministria e Shëndetësisë ka ndërmarrë një nismë për të bashkuar të gjithë popullatën në luftën kundër kancerit. Nëpërmjet mesazhe sensibilizuese, dikasteri i bluzave të bardha kërkon të tërheqë vëmendjen e të gjithëve për të qenë më të kujdesshëm ndaj sëmundjeve të shekullit. Kjo pasi sëmundjet tumorale radhiten si shkaku i dytë madhor i vdekjes në Shqipëri. Në parandalimin e kësaj sëmundjeje vdekjeprurëse duhen të shmangen faktorë që janë të lidhur ngushtë me zhvillimin e formave të ndryshme kancerit: duhanpirja, alkooli etj. Ndërsa, për përmirësimin e kësaj sëmundje duhet të informohen burime njerëzore mbi zhvillimin e fundit të shkencës dhe teknologjisë.

ɷ Rrugët shkatërrohen sa herë bën dikush punime

Ligji i invalidëve „„„ TIRANE

LAJME SHKURT

meve të tyre. Në bazë të ndryshimeve që ka pësuar ky ligj, tashmë personat me aftësi të kufizuar do të përfitojnë kompensim të faturave të energjisë

Lajmi

Shoqata e të verbërve dhe ajo e para e tretaplegjikëve në vendin tonë kanë kundërshtuar ashpër ndryshimet në ligjin e për¿timeve të këtyre kategorive dhe kanë kërcënuar edhe me grevë urie nëse këto ndryshime miratohen, ndryshime që në të vërtetë dje janë miratuar vetëm me votat e deputetëve të mazhorancës.

elektrike dhe të telefonisë fikse, por për masën, kriteret dhe procedurat e përfitimit do të vendosë Këshilli i Ministrave. Sipas Ministrisë së Punës, ky projektligj do t’i japë fund abuzimeve të bëra deri tani. Ndërkohë debati më i madh po zhvillohet pasi ka një mospërputhje në shifrat e personave që gëzojnë statusin e paaftësisë. Për shembull në listat që ka Shërbimi Kombëtar Social ekzistojnë 17 mijë të verbër, ndërsa në listat e CEZ 22 mijë persona. Gjithashtu janë 140 mijë persona që përfitojnë rimbursime të energjisë elektrike, impulse telefoni dhe udhëtim brenda qytetit falas, shifra që janë shumë më të larta se personat që e kanë këtë status.

Në Tiranë nuk janë të pakta rastet kur rrugët dhe trotuaret shkatërrohen sa herë kompanitë e ndryshme bëjnë ndonjë ndërhyrje për interesat e veta. Në të shumtën e rasteve, këto ndërhyrje bëhen nga subjekte të ndryshme private apo shtetërore, që i rihapin rrugët e trotuaret, sepse duhet të shtrojnë kabllo të ndryshme. Shumë nga këto investime të vonuara, bëhen në rrugë të rikonstruktuara më parë, që nuk rikthehen më në kushtet e mëparshme. Edhe pse subjektet përkatëse duhet ta kthejnë në gjendjen e mëparshme pjesën e dëmtuar të rrugës, një gjë e tillë nuk ndodh. Pjesa më e madhe e tyre mbulohen me zhavor, apo bëhet një asfaltim i dobët


E martë, 28 shkurt 2012

19

SOCIALE SOCIALISTËT, NDIHMË PËR 40 BEBE

NIS PASTRIMI I LANËS

Marrin për herë të parë dhurata nga këshilltarët socialistë të njësisë nr.8 në Tiranë 40 foshnjat e lindura në muajin dhjetor-janar. Pakot përmbanin sendet e domosdoshme për mirërritjen e këtyre fëmijëve. Këshilltari, Ervin Bushati, u shpreh se pakot janë dhënë nga kontributi nga biznesi i minibashkisë 8. Këshilltarët socialistë premtuan që kjo nismë do të vazhdojë dhe në të ardhmen

Bashkia e Tiranës ka ndërmarrë dje një aksion për pastrimin e lumit të Lanës. Drejtoresha e Ndërmarrjes nr. 2, Luzhiana Abazi shpjegoi se aksioni është shtrirë përgjatë gjithë vijës së lumit. Gjithashtu janë vendosur edhe zgara metalike përgjatë rrjedhës së lumit për të ndaluar mbeturinat të përshkojnë lumin. Abazi ka apeluar qytetarët të mos hedhin mbeturina

Ministria: Do integrohen së bashku, një lëndë e vetme Lajmi Reforma që do të prekë arsimin parauniversitar, në kuadër të ligjit të ri të miratuar vetëm pak ditë më parë në qeveri, do të prekë edhe kurrikulën. Më konkretisht, në arsimin 9-vjeçar do të shkohet drejt bashkimit të teksteve të kimisë, biologjisë dhe ¿zikës, të cilat tashmë do të zhvillohen si një tekst i integruar dhe jo më si lëndë më vete.

Bashkohen ¿zika kimia e biologjia

ɷ Çfarë synon konkretisht ai?

Ai synon të ndryshojë strukturën e arsimit bazë, kështu ſllorja do të bëhet 6 vite shkolle. Gjithashtu ky reformimin i strukturës do të shoqërohet edhe me reformim të kurrikulës.

“Rama i tmerruar nga rritja e të shkolluarve”

P

as deklaratës të kreut të socialistëve për nivelin e ulët të shkollimit në vendin tonë, ka reaguar Ministria e Arsimit. Edlira Late, drejtorja e kabinetit në MASH ka deklaruar se Edi Ramën e ka zënë tmerri nga rritja e numrit të të shkolluarve në Shqipëri. “Liberalizimi i arsimit të lartë i realizuar nga kjo qeveri u dha mundësi djemve dhe vajzave shqiptare, që nuk i përkisnin bllokut, të realizojnë ëndrrën e tyre për dije”, - ka deklaruar Late. Ajoi ka kujtuar zotit Rama, “se asnjë i shkolluar nuk është minë me sahat për këtë vend. Përkundrazi, shkollimi e bën çdo të ri dhe të re qytetar të një shoqërie demokratike dhe shumë¿shon mundësitë për punësim dhe jetë më të mirë”.

P

ër ish ministrin e Arsimit, Et’hem Ruka, njëkohësisht edhe autor i disa teksteve të Biologjisë apo të Diturisë, këto eksperimente që po i bëhen sistemit tonë arsimor janë të tepërta. Ai na shpjegon se do të ishte mirë që kur bëhet fjalë për vendimmarrje të tilla, duhet që më parë të bëhet një debat publik, të pyeten grupet e interesit dhe më pas të vendoset të merren ndryshime kaq të mëdha, pasi prekin të gjithë sistemin arsimor. Sa i përket faktit të bashkimit të këtyre lëndëve në një, në një intervistë për “Shqiptarja.com” Ruka shprehet se në vendin tonë nuk kanë munguar dështimet e provave të tilla. Në kuadër të ligjit të ri të arsimit parauniversitar parashikohet që fizika, kimia dhe biologjia të zhvillohen si një tekst i integruar dhe jo lëndë më vete, ju si specialist a jeni dakord me këtë ndryshim? Së pari unë nuk jam në dijeni fare të këtij ndryshimi, pasi drafti neve nuk na ka ardhur. Dhe së dyti unë mendoj se Ministria duhet të na shpjegojë se ku e ka marrë modelin që po ua servir nxënësve tanë dhe çfarë rezultatesh ka pasur. Ne aktualisht kemi praktika të tilla. Kemi Dituri Natyre që bëhet në klasën e katërt, por ajo nuk shkon më tej. Gjithashtu kemi edhe Shkencat që bëhet në vitin e fundit të shkollës së mesme, por këto mbeten vetëm këtu, nuk ndjekin një linjë në të gjitha vitet e shkollës. Në vendin tonë kemi pasur praktika të tilla që kanë dështuar. Ministria e Arsimit ka deklaruar se integrimi i këtyre teksteve bëhet për të

Drafti i ri i arsimit parauniversitar, që ka marrë votat në qeveri vetëm pak ditë më parë ka hapur debate të forta për reformimin që synon t’i bëjë arsimit parauniversitar.

REAGON MASH

ESMERALDA KETA

ulur ngarkesën mësimore? Po, kjo edhe mund të jetë një argument, por duhet parë si do të jenë të gërshetuara këto tre lëndë, ndaj Ministria duhet të shpjegojë se si do të funksionojë kjo gjë me terma konkretë. Ju a jeni në dijeni se si do të bëhen ndryshimet konkrete? Jo, unë nuk jam në dijeni, ndaj edhe nuk mund të jap një opinion përfundimtar sepse nuk i di detajet. Ne nuk jemi njohur me projektligjin e ri të arsimit

parauniversitar. Këto ndryshime që parashikohen të bëhen a janë në përputhje me veçoritë e sistemit tonë arsimor? Unë mendoj se eksperimente të tilla duhet të marrin fund. Vetëm pak kohë më parë u deklarua si arritje e madhe futja e teksteve të përkthyera të shkencave ekzakte. Ata dështuan krejtësisht, pasi nuk kishin të njëjtin program me shkollat tona, dhe nuk krijonin një lidhje logjike. Tani ndërmerret një eksperi-

ment tjetër. Unë dua të di a janë konsultuar grupet e interesit për një ndryshim kaq rrënjësor, pasi ky draft parashikon ndryshimin edhe të strukturës së arsimit bazë? Ministria e Arsimit ka deklaruar se forma përfundimtare e draftit ka dalë pas një konsulte të gjatë me grupet e interesit... Po ministria mund ta ketë konsultuar me dy-tre mësues, por unë edhe në këto momente që Àasim nuk e kam në

PYETJE PERGJIGJE

ɷ Çfarë ka ndodhur me arsimin parauniversitar?

Et’hem Ruka: Mjaft me eksperimente

„„„ TIRANE

?

dorë një kopje të këtij drafti dhe nuk di se për çfarë Àitet konkretisht në të. Megjithatë, theksoj edhe një herë që eksperimente të tilla duhet të marrin fund. Kjo edhe për faktin se ne tani jemi në fund të një reforme të nisur në arsimin parauniversitar, duhet të shikohen njëherë rezultatet e saj, të konsultohen me ekspertë, të bëhet një debat i hapur dhe pastaj të kalohet në vendimin për ta ndryshuar sërish.

ɷ A ka ndonjë ide konkrete si do të jetë kurrikula e re?

Po, synohet që edhe në arsimin 9-vjeçar të ketë lëndë bazë dhe lëndë me zgjedhje. Pra lëndë bazë që të sigurojnë një formim të përgjithshëm dhe lëndë të tjera që do të jenë në dëshirën e vetë nxënësve. Gjithashtu ky ligj parashikon që lëndët e shkencave ekzakte siç janë ſzika, kima e biologjia të mos zhvillohen më si lëndë më vetë por si një tekst i integruar.

ɷ Po specialistët çfarë mendojnë?

Ata shprehen kundër kësaj ideje. Ata kërkojnë që të mos ndërmerren reforma të tilla, pa u diskutuar më parë me grupet e interesit dhe pa marrë në konsideratë opinionet e ekspertëve pasi ata vetëm dëmtojnë arsimin.

Protesta

Autoshkollat kundër kodit rrugor „„„ TIRANE

A

utoshkollat e Tiranës kanë ndërprerë për një afat të pacaktuar provimin e teorisë dhe të praktikës për marrjen e lejes për drejtues automjeti. Shkak për këtë veprim ekstrem janë bërë ndryshimet në kodin rrugor, ndaj të cilave 65 autoshkolla të kryeqytetit kanë protestuar dje. Gjithashtu ata kanë ndërprerë edhe marrëdhëniet me Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimit të Transportit Rrugor. Gjatë protestë së zhvilluar gjatë ditës së djeshme, drejtuesit e shoqatës jo vetëm që nuk i kanë kursyer akuzat për korrupsion ndaj kësaj drejtorie si dhe kërkojnë të mos paguajnë më tarifën e rilicencimit prej 40 mijë lekësh, që sipas

tyre me ndryshimin në Kodin Rrugor është e paligjshme. Përfaqësuesit e këtyre shoqërive kërkojnë edhe heqjen e tarifës prej 900 lekësh për autorizimin e praktikës së mjetit, si dhe një sërë pikash që rregullojnë veprimtarinë e autoshkollave. Kreu i Shoqatës, Tonin Gjinaj rendit kërkesat e autoshkollave dhe nëse nuk zgjidhjet kjo situatë, paralajmëron protesta masive deri në grevë urie. “Na u premtua se do të ndryshohen udhëzimet që do të rregullojnë aktivitetin e autoshkollave, jo vetëm që nuk u zbatua kjo, por në Tiranë mund të themi se u kthye një patentë një votë. Autoshkollat janë në prag falimentimi. Në Tiranë ka autoshkolla të korruptuara të lidhura drejtpërsëdrejti me

Ministrinë e Transportit ose me Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimit të Transportit Rrugor”, - ka akuzuar dje Tonin Gjinaj, kryetar i shoqatës së Autoshkollave, Dega Tiranë. Gjithashtu, Tonin Gjinaj shprehet se “ndryshimi u bë vetëm për të futur duart e pista në xhepat e qytetarëve shqiptarë dhe nuk bënë asgjë për të ndryshuar rregulloren”. Ndërsa, ky kod i rrugores ka prekur aktivitetin e autoshkollave, shoqata thotë se ka kërkuar prej kohësh bisedime dhe marrëveshje me Drejtorinë Rajonale të Transportit Rrugor. Nëse, mes Drejtorisë Rajonale dhe Shoqatës se Autoshkollës nuk gjendet një gjuhë e përbashkët, këto të fundit paralajmërojnë grevë urie.


20

E martë, 28 shkurt 2012

KULTURE

Monumentet me qira

I PAZOTI Në çdo vend të botës, nëse një shtet nuk është në gjendje të mirëmbajë pesë apo gjashtë monumentet që janë palca e trashëgimisë së tij, ai është shtet i falimentuar, duhet të ngrejë duart.

“Kalatë s’mund t'i prekni janë palca e identitetit tonë” „„„

TIRANE

Dhënia me qira e një varg monumentesh duke nisur me kalanë e Lezhës e të Ndroqit, e ka çuar shqetësimin e Forumit për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore, në një seancë dëgjimore në Kuvendin e Shqipërisë, pranë Komisionit për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik. Nisma e MTKRS dhe IMK, prej disa muajsh ka hasur në kundërshtimet e forta të botës akademike, specialistëve, OJQ-ve të fushës dhe shoqërisë civile në përgjithësi, të cilët kanë dhënë edhe një sërë argumentesh kundër. Dje në seancën dëgjimore nga ky forum ishin përzgjedhur 5 përfaqësues të cilët patën mundësinë të shprehnin shqetësimin e ngritur për të ardhmen e trashëgimisë kulturore nga ky projekt. Ata ishin prof. Gjerak Karaiskaj, Mustafa Nano, Artan Lame, Iris Pojani, Lorenc Bejko. Diskutimet e kësaj seance nxorën në pah të gjithë pikat nevralgjike të debatit dhe kundërshtimeve. Në unison ata kërkuan ndryshime rrënjësore në ligjin aktual ku ata janë bazuar për dhënien me qira të këtyre monumenteve. Ata janë palca e trashëgimisë tonë, kanë vlera të rralla për identitetin kombëtar, nuk janë kazerma ushtarake...dëmet që mund të shkaktohen nga kjo nismë janë të pakthyeshme, një rrezik mi madh për trashëgiminë tonë. Diskutimet e plota mes tyre dhe një pjese të anëtarëve të këtij komisioni po i sjellim të plota si më poshtë.

Artan LAME Dhënia me qira e monumenteve të kulturës nga MTKRS dhe IMK deri më tani është kundërshtuar nga shumë specialistë, përfaqësues të shoqërisë civile, këtë e kanë përkrahur vetëm IMK dhe MTKRS. Ministria është frenuar pak në këtë drejtim kur ka parë reagimet kundër kësaj nisme, por megjithatë nisma e IMK dhe MTKR-së, po ecin përpara dhe po avancohet në nivelin e projekteve të veçanta. Ky 100 vjetor i Pavarësisë duhej shfrytëzuar për të mirëmbajtur dhe shpëtuar këtë pjesë të trashëgimisë. Ndaj në këtë përvjetor tingëllon jo mirë fakti që tani mendohet për të dhënë për 100, 30 apo 20 vjet të tjera pjesën më të qenësishme të trashëgimisë kulturore dhe për t'ua hequr të drejtën brezave të tjerë për ta mirëmbajtur atë.

trashëgimisë së lashtë, por edhe mesjetare të trashëgimisë. Këto monumente përbëjnë një bërthamë të rëndësishme të atij identiteti kombëtar që duhet ruajtur dhe promovuar si i tillë. Kalaja e Lezhës dhe Kalaja e Ndroqit janë dy shembujt e parë që na jepen për këtë iniciativë si modele mbi të cilët do të ndërtohet. Legjislacioni shqiptar shprehet shumë qartë që në ndërhyrjet e monumenteve është e pamundur të mendohet rindërtimi mbi rrënojat, siç kemi rastin e kalasë së Lezhës tani. Duhet të jemi shumë të kujdesshëm në ruajtjen e këtij parimi të rëndësishëm, të mos ndërhyjmë duke rindërtuar gjëra që falsifikojnë thelbin historik të këtyre monumenteve. Dy rastet që merren si model për ato që do të ndodhin janë dy raste shqetësuese, si ai i kalasë së Lezhës ashtu edhe rasti i kalasë së Ndroqit. Ne jemi shumë të shqetësuar për aftësinë që kanë strukturat e shtetit sot, Imk-ja dhe Mtkrs-ja për të garantuar një proces, madje edhe atje ku është e mundur dhënia me qira. Sektori publik është shumë larg aftësisë së tij për ta kontrolluar këtë proces. Jemi të shqetësuar se si sistemi i trashëgimisë është kapur për fyti

ment programor të mazhorancës. Këtu kemi znj.Bulku që thotë se e ka edhe ajo këtë shqetësim, e po ashtu të tjera zëra nga mazhoranca janë shprehur të shqetësuar për këtë. Qëllimi ynë është që kjo çështje t'i nënshtrohet një diskutimi, të mos lihet në dorë të një apo dy zërave. Duhet që ky diskutim të marrë përmasa të tjera e të merret një vendim që të na bindë që të gjithëve.

Karaiskaj, Nano, Lame, Pojani dhe Bejko në seancë dëgjimore: Ja arsyet pse s'duhen dhënë me qera monumentet

Në foto: Pamje nga projekti i kalasë së Lezhës, i cili është miratuar tashmë nga Këshilli Kombëtar i Restaurimeve

Iris POJANI Cili është konteksti europian në lidhje me administrimin e privatëve ndaj trashëgimisë kulturore? Sa i takon kësaj fushe ka tre qëndrime: Një është që nuk preket monumenti i kulturës, administrohet vetëm nga shteti. I dyti është ai i një partneriteti të mirë privat-shtet që duket se është një model i qëndrueshëm, dhe i treti është ky, ekstremisti, dhënia me qira apo privatizimi i trashëgimisë kulturore. Është një eksperiencë tashmë 15vjeçare në Europë e mbyllur diku rreth vitit 2005 me eksperiencat në Itali, Francë, por edhe vendet anglo-saksone. Që në vitin 2005 të gjitha organizmat që merren me trashëgiminë kulturore siç janë UNESCO apo Këshilli i Europës bien dakord dhe arrijnë në

janë dy qëndrime ekstremiste dhe konsiderohet nga këshilli i Evropës si zhbalancim i kësaj fushe. Ky rekomandim thotë së asambleja beson se një partneritet i balancuar midis interesave publike dhe private është i detyrueshëm dhe jo ekskluziviteti i njërit apo tjetrit sektor. Që në vitin 2005 kjo është një çështje e mbyllur dhe nuk e di pse ky diskutim vjen tani dhe pse nuk janë konsultuar këto dokumente. Por duhet të kemi parasysh që qëndrimi ndaj administrimit privat-shtet të një partneriteti të balancuar është një nismë e mirë dhe këto modele duhet të promovohen nga ministria sepse kjo është një eksperiencë evropiane e konsoliduar dhe nuk është e nevojshme që ne të bëjmë eksperimente në vitin 2012 për një konkluzion që tashmë është i mbaruar. Një nga pikat e Asamblesë është se një pjesë shumë e madhe e siteve arkeologjike që u jepen privatëve humbin atë që quhet potenciali arkeologjik. Të gjithë ne e dimë që në kalanë e Lezhës potenciali arkeologjik dhe mundësia për ekzistencën e rrënojave është 100%. Atëherë Pesë përfaqësuesit e si mundet t'ia lërë shteti në Forumit të Trashëgimisë dorë privatit që nuk ka njohjen dje në seancën e domosdoshme për trajtimin dëgjimore, Lorenc e kësaj pasurie. bejko, Mustafa Nano,

Artan Lame, Gjerak Karaiskaj dhe Iris Pojani

Rajmonda BULKU Unë jam e shqetësuar për këto probleme dhe e kam takuar vetë ministrin Bumçi. Por doja t'ju pyesja, juve specialistët, kur dihet që fondet për ti mirëmbajtur nuk janë, nëse keni ndonjë ide tjetër për t'i shpëtuar monumentet.

vetëm nga pak njerëz të cilët nuk lejojnë të ecë përpara. Shqetësimi tjetër lidhet me numrin e madh të monumenteve, diskutohen rreth 40 të tillë dhe numrin e gjatë të viteve që Instituti propozon t'i japë me qira. Kemi një eksperiencë shqiptare dhe një eksperiencë jashtëzakonisht të vyer evropiane nga të cilat duhet të mësojmë.

Lorenc BEJKO Një nga shqetësimet kryesore lidhet me përcaktimin e listës së monumenteve kryesore që janë vendosur, të cilët në disa rase përbëjnë pjesën më të rëndësishme të

Mustafa NANO Kjo është një çështje shumë delikate, e cila nuk mund të lihet në dorë të një apo dy vetëve, të një apo dy strukturave të veçanta, sepse vë re që nuk kemi të bëjmë më një ele-

përfundimin se administrim i trashëgimisë kulturore me dhënie me qira apo privatizim, është një model që duket shumë i bukur në fillimet sepse jep një fitim të shpejtë për shtetin dhe një fitim energjik për privatin, por me kalimin e kohës ka treguar se degradon. Në 2005 shqetësohet shumë edhe Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës dhe emeton edhe një rekomandim, atë me nr.1730 për administrimin privat të trashëgimisë kulturore ku ngre shqetësimin në një varg pikash që kanë të bëjnë me qiratë e gjata, me administrimin privat ku megjithëse i jepet rrugë balancës së mirë shtet-privat, por kalimi i topit nga një anë apo nga ana tjetër

Gjerak KARAISKAJ Në këto monumente bëhet fjalë kryesisht për kalatë dhe unë u kam kushtuar një jetë. Ne kemi raste edhe më para viteve '90 shembuj të rigjallërimit të pjesshëm të kalave. Në kalanë e Gjirokastrës është një lokal për turistët i cili nuk i ka prishur gjë kalasë por edhe nuk i ka dhënë gjë. Kemi lokalin në kalanë e Shkodrës, nuk i ka dhënë as ky ndonjë gjë nga ana financiare, por është pikë pushimi për turistët. Këto janë raste të veçanta që nuk i kanë dëmtuar kalatë. Pas '90-ës ka pasur raste të tjera. Më të dukshmet janë kalaja e Lëkursit. E rëndësishme është që në kala të mos bëhet dëm. Në këtë rasat, nuk është prekur asgjë nga muret vetëm një lokal që ka qenë kazermë e ushtrisë italiane është lënë me po ato përmasa që ka pasur. Po ashtu kemi lokal te kalaja e Petrelës megjithëse rikonstruksioni është bërë siç ka qenë, unë e kam bërë projektin, por e shoh me rrezik se është e pamundur ta kontrollosh atë biznesmen dhe ai deri tani nuk ka dhënë ndonjë të mirë për kalanë. E pranoj gabimin. E keqja është se nuk kemi edhe specialistë për këtë


E martë, 28 shkurt 2012

21

ZBAVITJE EKZISTENCA Ka raste dhëniesh me qira në Evropë, por nuk janë monumentet thelbësore të trashëgimisë së një vendi. Dhënia me qira mund të bëhet, por jo në këto raste, në këto objekte që kanë të bëjnë me pikëpyetje te mëdha të ekzistencës së këtij kombi.

ARGUMENTE KUNDER DHENIES SE MONUMENTEVE ME QERA

„ Shqipëria ende nuk ka bërë 100 vjet shtet dhe këtu flitet për t'i lëshuar këto monumente për 100 vjet të tjerë, apo qoftë edhe 20 apo 30 vjet të tjerë. „ E vetmja nismë e IMK-së deri tani në këtë vit të 100-vjetorit të Pavarësisë, ka qenë kjo e dhënies me qera të Monumenteve. „ Në parim me nuk jemi kundër ri-jetëzimit të monumenteve, por eksperienca e derisotme nuk është aspak premtuese. „ Në kushtet kur shteti e ka humbur betejën për kontrollin e territorit dhe ngado ndërtohet pa kontroll, është absurde që ky proces të shtrihet edhe në monumentet e kulturës. „ Fillimisht shteti duhet të pranojë që ka dështuar me mbrojtjen e trashëgimisë kulturore, që në fakt është edhe një nga funksionet bazë të shtetit të përmendura edhe në Kushtetutë. „ Përpara se të japin monumente të tjera me qera, le të shëndoshin situatën tek ato që janë dhënë deri më sot dhe janë jashtë kontrollit. „ Eksperimentet botërore, edhe kur ekzistojnë, bëjnë fjalë për përzgjedhje të investitorëve të rëndësishëm, të cilët nuk do të kenë si veprimtari jetike këtë gjë.

DISA PREJ MONUMENTEVE TË DHËNA DERI MË SOT:

„ „ „ „ „ „ „ „ „ „

Kalaja e Shkodrës, Kalaja e Lezhës, Kalaja e Krujës, Kalaja e Prezës, Kalaja e Ndroqit, Kështjella e Petrelës, Kalaja e Durrësit - Torra, Kalaja e Elbasanit, Kalaja e Tepelenës, Kalaja e Lëkurësit,

Restorant. Restorant, Motel, etj (projekt). Restorante. Restorant. Restorant (projekt). Restorant. Klub. Restorant. Klub. Restorant.

FLITET PËR TË DHËNË NDËR TË TJERA:

„ „ „ „

Kështjella e Porto Palermos, Kullë tjetër në Kalanë e Elbasanit, Kalaja e Bashtovës, Hamamet e Durrësit, etj.

fushë. Fusha e monumenteve është shumë e gjerë dhe rrezikohen akoma më tepër kalatë duke u dhënë për përdorim te privati. Nuk jam kundër rigjallërimit në mënyrë totale, por çdo rast duhet parë me precedencë dhe projekti të bëhet nga specialistë të mirëfilltë të kësaj fushe, nëse nuk u pëlqejnë të Shqipërisë t'i merrni jashtë. Shqetësimi im për kalanë e Lezhës është se zihet komplet sipërfaqja. Ajo është nga kalatë më të rëndësishme, sepse përveç se ka periudhën e antikitetit, periudha e mesjetës ka zhvillim të pandërprerë pothuajse që nga shekulli 8-9 ajo vazhdon të jetë një qendër e rëndësishme, aty janë bërë shumë pak gërmime dhe kanë dhënë rezultate të jashtëzakonshme. Duke e mbuluar ne e nxjerrim jashtë përdorimit. Si mund të procedohet në këtë rast? Mund të ndërtohet një lokal jashtë kalasë prej druri, pasi të jetë parë terreni, privatit i jepet të administrojë biletat dhe kështu mund të funksionojë. Këtë praktikë e kam hasur edhe në Gjermani. Nuk është njësoj kalaja e Ndroqit me atë të Lezhës, nuk kanë të njëjtën rëndësi, por edhe në kalanë e Ndroqit mund të pranohet vetëm një strukturë e lehtë prej druri dhe me kushtin që privati të bëjë të paktën rrugën që turistët të mund të shkojnë lehtësisht në kala. Gerti BOGDANI Sot ne duhet të kishim edhe sugjerimet me shkrim nga specialistët. Pyetja që kam është se në ç'nivel është bashkëpunimi i special-

istëve të monumenteve me drejtuesit lokalë, pasi të gjithë e dimë se çfarë është bërë si pasojë e dhënies së lejeve të ndërtimit këto 20 vite në zonat arkeologjike, si ajo e Durrësit për shembull.. Nuk kam dëgjuar të flitet për këto leje prej jush.... Fatmir TOÇI Dhënia me qira e monumenteve është një kërcënim për trashëgiminë kulturore, por dhe gjatë 20 viteve ka pasur një mungesë fondesh, si dhe iniciativa të dëmshme për të lejuar ndërtime pranë monumenteve të kulturës. Unë kam takuar edhe ministrin Bumçi, dhe më tha se nuk bëhet fjalë për një nismë të re ligjore, sepse sipas tij ne e kemi ligjin. Unë di që kuadri ligjor nuk e lejon këtë gjë, është i paplotë për të lejuar dhënien e monumenteve me qira. Në kushtet e reja kur faktor i rëndësishëm është edhe veprimtaria private, në një shtet që nuk i ka mundësitë për t'i restauruar dhe mbrojtur monumentet e trashëgimisë, a mendoni se duhet të ndërmerret një nismë ligjore, të hartohet një kuadër i plotë ligjor për mbrojtjen ruajtjen e restaurimin e këtyre monumenteve të kulturës duke pasur si faktor edhe subjektet private të interesuara. Artan LAME Ministria nuk ka nismë ligjore për të çuar në parlament, sepse thotë që e ka. Por po u bë dëmi ai nuk ç'bëhet më, është absurde ta mendosh. Ajo që varroset, ajo që shkatërro-

het njëherë është e pakthyeshme. Është absurde të përdorësh legjislacionin ekzistues që parashikon çdo lloj dhënie me qira, për rastin e monumenteve, që është një fushë specifike, unike. Në rastin tonë nuk na vlen dënimi që mund t'i jepet filan biznesmeni në rast se e dëmton. Është e papranueshme të mendojmë se në rast dëmtimi ia heqim atij nga administrimi monumentin që kishte me qira. Nëse dëmi ka ndodhur s'ka më vlerë, edhe sikur ta fusësh në burg. Ka nevojë për rishikim e ndryshim me themel të legjislacionit ekzistues. Por shumë shqetësues është fakti se në listën për tu dhënë me qira është palca e trashëgimisë tonë. Në çdo vend të botës, nëse një shtet nuk është në gjendje të mirëmbajë pesë apo gjashtë monumentet që janë palca e trashëgimisë së tij, ai është shtet i falimentuar, duhet të ngrejë duart. Kjo është nj nga funksionet bazë të shtetit. Ka raste dhëniesh me qira në Evropë, por nuk janë monumentet thelbësore të trashëgimisë së një vendi. Dhënia me qira mund të bëhet, por jo në këto raste, në këto objekte që kanë të bëjnë me pikëpyetje te mëdha të ekzistencës së këtij kombi. Eksperienca e këtyre viteve të shkuara na ka shërbyer për të dalluar mënyrën se si nuk duhen bërë gjërat. Unë kam qenë pro dhënies me qira, por kam parë që edhe në ato raste kur janë dhënë shteti ka qenë në gjendje ti kontrollojë. Ndaj përpara se të japim të tjera, le të vëmë në kontroll këto që janë dhënë, të evidentojnë dëmet, të ndërhyjnë e të tregojnë se ç'kanë bërë për të frenuar këto dëmtime, e mandej të diskutojmë për qiradhënie të tjera. Lorenc BEJKO Sa i takon rolit që ka pushteti lokal, më shqetësues më duket marrëdhënia dhe bashkëveprimi mes tij dhe pushteti qendror e strukturave qendrore. Është problem modeli i rijetëzimit. MTKRS na ka dhënë model të një biznesmeni, që ndërton e rindërton në mes të kalasë. Si mund t'i shkojë mendja Institutit të Monumenteve të Kulturës të iniciojë një projekt të tillë? Si është e mundur që Këshilli Kombëtar i Restaurimit të miratojë një gjë të tillë? Ligji i trashëgimisë e ndalon një gjë të tillë. Ky model është i frikshëm. Këtu duhet të fokusohemi, jo tek partneriteti mes pushtetit lokal dhe iniciativës private. Iris POJANI Sa i takon iniciativës private, kemi vënë re se ofrohen vetëm modele të restoranteve a hoteleve . Por nuk rezulton që restoranti të jetë modeli më i mirë. Pse nuk ofrohen alter-

„ Edhe kur jepen me qera, në fakt përgjithësisht jepen shërbimet mbështetëse (pastrami, ndricimi, etj) dhe jo vetë monumenti. „ Sidoqoftë, preferohet të ngrihen shoqëri të përbashkëta, ku shteti mban paketën kontrolluese. „ Sidoqoftë, as që bëhet fjalë për të dhënë me qera monumente me rendësi kombëtare, por objekte të rëndësisë relative apo rajonale. „ Edhe kur jepen me qera, fillimisht jepen për afate të shkurtra 2-5 vjet, pas kësaj për 5-10 vjet, e kështu me radhë. Kjo bëhet për të parë sjelljen dhe seriozitetin e investitorit. „ Të gjitha konventat ndërkombëtare ku Shqipëria është palë, ndalojnë, tërheqin vëmendjen, apo në shumë raste bëjnë edhe hapa pas në praktikat e njohura të qiradhënies. Kjo për shkak të eksperiencave negative të grumbulluara. „ Në Kodrën e Lezhës, e vetmja zonë e pazënë me ndërtime me apo pa leje, është Kalaja dhe pikërisht aty shkojmë tani me këtë projekt për ta zënë me ndërtime. „ Çfarë kontrolli mund të ushtrojë shteti, kur nga biznesmenët kanë frikë ministrat, e jo më një copë punonjës i degës së monumenteve. „ Legjislacioni aktual është gati inegzistent, i paplotë dhe i diskutueshëm. Fillimisht duhet miratuar një strategji, të hartohet dhe miratohet legjislacioni, dhe vetëm më pas m und të bëhen hapa të mëtejshëm. „ Në çdo rast, nga dhënia me qera duhen përjashtuar monumentet me rendësi kombëtare, që lidhen me dinjitetin kombëtar etj. „ Argumenti kryesor që jepet pro kësaj nisme, është mungesa e shërbimeve restoratore në këto objekte, sikur IMK-ja të ketë funksion kulinar dhe jo atë të mbrojtjes së trashëgimisë. „ Kemi dyshime të forta se i gjithë ky proces mbështetet për të mbuluar dhënien me qera të disa objekteve të paracaktuara dhe personave të paracaktuar. nativa për biblioteka, muze, etj, të cilat janë edhe më pranë konceptit të monumenteve. Valentina LESKAJ Shqetësimet janë të arsyeshme lidhur me faktin se sa kapacitete ka shteti për të ruajtur pasurinë kulturore. Lidhur me këto problematika të ngritura sot këtu ne do të thërrasim edhe ministrin Bumçi në një seancë dëgjimore.


22

E martë, 28 shkurt 2012

SPEKTAKEL

Big Brother 5

BISEDA Franceska i shpjegon Gracianos se nuk ka pasur asnjë puthje mes saj dhe Ermalit,por shton se i pëlqen fakti që kjo teme është diskutuar aq shumë në shtëpi.

Përkedheljet e para midis Ermalit dhe Françeskës N

Dyshime për puthje mes Ermalit e Françeskës „„„ TIRANE

SUADA DACI

F

rançeska shkon pranë Gracianos e i shpjegon se nuk ka patur asnjë puthje mes saj dhe Ermalit. Graciano shprehet se atij i është dukur sikur i ka parë të puthen, por Françeska i betohet se nuk ka ndodhur, por shton se i

pëlqen fakti që është diskutuar aq shumë në shtëpi për këtë temë. Ajo thotë se nëse do të ishte puthur me Ermalin, do ta kishte pranuar këtë gjë, pasi e di që kudo në shtëpi ka kamera, e nuk mund t’a fshehë. Albulena komenton se Ariola mbrëmë këmbëngulte se i ka parë Ermalin e Françeskën duke u puthur, por Ariola e dëgjon e ndërhyn duke i thënë Albulenës se dhe ajo e ka thënë diçka të tillë. Albulena

më pas, afrohet tek Ariola pasi nuk do t’a lërë pa sqaruar bisedën e i thotë se Ariola nuk ka përse të mërzitet me të. Ariola përgjigjet se Albulena ka qenë vetë prezente në momentet që banorët mendojnë se mes Ermalit e Françeskës ka patur një puthje, e ajo shton se nuk dëshirën që Ermali ta bëjë për budallaqe. Ariola shprehet se me Ermalin nuk ka frikë të përballet dhe thotë: “Ai është i dobët”.

Albulena

Jam e zhgënjyer nga Anila A

lbulena duket e mërzitur dhe therret Gracianon për të biseduar me të. Të dy qëndrojnë shtrirë në dhomën e ndenjes dhe fillojnë të flasin për banorët e tjerë. Albulena thotë se është e zhgënjyr nga disa prej banorëve dhe Graciano e pyet për t’i treguar më tepër detaje. Albulena ¿llimisht i thotë Gracianos se e thirri vetëm për të biseduar me të, por Graciano i thotë se ajo duket e mërzitur. Albulena thotë se nuk është e mërzitur, por vetëm ndjehet pak e zhgënjyer. “po zhgënjehem nga shumë veta që i kam pas për zemër” thotë Albulena. Graciano e pyet “nga kush për shembull?” dhe Albulena i përgjigjet “Anilën s’po e njoh më”. Albulena thotë se Anila ka ndyshuar në mendime, por edhe Erjoni është një tjetër që e ka zhgënjyer. Më tej ajo thotë se kur të vijë momenti këtë do t’ua thotë edhe atyre. Ata bëjnë thashetheme edhe për Gentën. Albulena i thotë se ndjen keqardhje për Gentën. “E shoh që është brenda keq, ndjehet shumë keq” thotë Albulena dhe Graciano pohon të njëjtën gjë. Më pas ata komentojnë edhe konkurentë të tjerë të shtëpisë. Graciano Àet edhe për Liamin, për Edin dhe Flarianin. Ai thotë se kur ata të duan lojë, debate, zënka etj, ai do t’i bëjë të gjitha. Graciano thotë se Flori është një nga konkurentët që ende është në “gjumë”. Ndërsa Àet me Albulenën pranë Gracianos vjen edhe Genta dhe biseda e tyre ndryshon. Nga ana tjetër shumë prej konkurentëve ndodhen në pishinë dhe argëtohen. Më pas të gjithë shkojnë në dhomën e ndenjes dhe pas darkës ¿llojnë të mendojnë që të luajnë përsëri.

BANORËT

Biseda për mënyrën e veshjes dhe jetën e natës Disa nga banorët qëndrojnë në kopësht duke pirë kafenë e mëngjesit, e po bisedojnë për tema të ndryshme. Liam e Françeska bisedojnë për mënyrën e të veshurit të shqiptarëve e Liam është i mendimit që veshja që kanë njerëzit nuk përshtatet me nivelin e tyre të jetësës, por Françeska nuk pajtohet me këtë mendim duke u shprehur se nuk ekziston një lidhje e drejtë mes këture dy elementëve. Klaudja shprehet se i ka bërë shumë përshtypje kur ka qenë në Paris, fakti që femrat nuk bënin fare make-up e do të donte që dhe në Shqipëri të adaptohej ky stil nga femrat. Më pas, konkurentët shprehin preferencat e tyre për vendet ku do të donin të jetonin e të punonin. Po ashtu, Klaudja, Ermali, Liam dhe Erioni Àasin për jetën e natës në Tiranë. Ata komentojnë mënyrën se si komunikojnë femrat me meshkujt në club-et e natës dhe si reagojnë ndaj ngacmimeve apo kërkesave për shoqëri.

ë dhomën e gjumit banorët janë shtrirë për gjumë, veç Ermalit dhe Françeskës, të cilët rrinë në të njëjtin krevat, afër njëritjetrit. Françeska e përkëdhel, duke i folur me zë të ulët. Ariola, e cili i shikon shumë të afruar, thotë se kërkon që të shikojë gjithçka me detaje dhe nesër do ta thërrasë “puçi-puçi” Ermalin. “Shiko se si na shohin”, i thotë Ermali Françeskës, ndërsa vazhdojnë të rrinë të përqafuar, duke u ledhatuar me njëri-tjetrin. “Edhe babit tim do t’i ikë truri teksa më sheh”, shprehet Françeska. Banorët i shikojnë nga xhami, duke qeshur dhe duke i komentuar të dy banorët. Françeska nervozohet dhe u bërtet banorëve, duke i kërkuar atyre që të Àasin nesër më hollësisht, lidhur me përgjimet e tyre. Duket se dy banorët po ndihen në siklet nga përgjimet e banorëve të tjerë.

Françeska dhe Ermali përsëri bashkë B

anorët e parë që zgjohen mëngjesin e sotëm janë Ermali dhe Françeska, të cilët hapin sytë duke u përkedhelur me njëri-tjetrin. Edhe pse po afron mesdita, banorët e tjerë vazhdojnë ende të Àenë. I pari panor që ngrihet nga krevati është Erioni, ndërsa Françeska vazhdon të përkëdhelë Ermalin dhe e pyet se si e ka kaluar natën. Ndërsa ai kërkon që të Àejë ende, ajo i thotë duke qeshur: “Do të iki të Àe me ndonjë tjetër”. Teksa Françeska kërkon t’a zgjojë Ermalit, i bën dhe një masazh për t’ia bërë më të lehtë zgjimin. Pas pak çastesh, Françeska i kërkon Ermalit t’i bëjë pak masazh, por Ermali nuk ia plotëson kërkesën, pasi është ende përgjumësh. Françeska shprehet se ka fjetur shumë pak orë gjumë e do të donte të Àinte akoma. Ndërkohë që bisedojnë, Ermali e Françeska i mbajnë duart e bashkuara me njëri-tjetrin. Pasi zgjohen e shkojnë në kuzhinë për të bërë kafenë e mëngjesit, Françeska shprehet se Ariola e Graciano e Genta i kanë thënë se strategjia e saj për BB është të bëjë meshkujt për vete.

Banorët përgatisin buxhetin, mes përplasjeve dhe debateve E

rmali lajmëron konkurrentët se u ka ardhur buxheti i javës e ata duhet të bashkohen për të bërë porositë e javës. Ermali hedh një ide, kur së pari konkurentët të mbyllin porositë e elementëve kryësorë, e më pas të shohin balancën që u tepron, në mënyrë që të bëjnë porosi për gjëra dytësore. Ariola shprehet se nuk është dakort me këtë ide, pasi ajo ha vetëm disa gjëra të veçanta e nuk i volit kjo mënyrë e të porositurit. Konkurentët ndahen në grupe dhe ¿llojnë të bëjnë porositë për produktet që mendojnë se kanë nevojë. Konkurentët shprehin mendimet e tyre për produktet dhe sasitë që u duhen, por mes tyre ka përplasje mendimesh. Ermali lajmëron konkurrentët se u ka ardhur buxheti i javës e ata duhet të bashkohen për të bërë porositë e javës. Ermali hedh një ide, kur së pari konkurentët të mbyllin porositë e elementëve kryësorë, e më pas të shohin balancën që u tepron, në mënyrë që të bëjnë porosi për gjëra dytësore. Ariola shprehet se nuk është dakort me këtë ide, pasi ajo ha vetëm disa gjëra të veçanta e nuk i volit kjo mënyrë e të porositurit. Konkurentët ndahen në grupe dhe ¿llojnë të bëjnë porositë për produktet që mendojnë se kanë nevojë. Konkurentët shprehin mendimet e tyre për produktet dhe sasitë që u duhen, por mes tyre ka përplasje mendimesh.


E martë, 28 shkurt 2012

23

ZBAVITJE

HOROSKOPI Një bluzë të bardhë për të vjedhur

20 mijë dollarë për të ¿lmuar një përleshje

Kur Franca ndalonte qafëleshët

M

J

K

ë në fund, pas shumë përpjekjesh dhe hetimesh të gjata policia e Rochester-it, në Minnesota arriti të arrestojë një person të quajtur Al Dobson, i cili, prej kohësh shtirej si mjek, por që ishte vjedhës. Kështu, pasi kishte siguruar një përparëse të bardhë, ndonjë stetoskop e kështu me radhë, Dobson futej nëpër spitalet e ndryshme të zonës dhe pasi i stdionte mirë pacientët në sallën ambulatore, ia vinte syrin njërit që i dukej më i përshtatshëm dhe me shumë përzemërsi e ftonte të hynte në një dhomë boshe. Aty, pasi i bënte disa pyetje nga se ankohej, i shikonte gjuhën e të tjera si këto, e kthente prapa për t’i dëgjuar mushkëritë me vesh dhe... pikërisht në atë moment ushtronte profesionin e tij të vërtetë duke ia lehtësuar me marifet xhepin nga portofoli...

o shumë kohë më parë, pjesëtarët e grupit rock anglez Mansum pasi mbërritën në një nga satcionet kryesore hekurudhore gë Londrës, ¿lluan të hidhnin kartëmonedha të prerjse 5 sterlina. Dhe hodhën rreth njëzetmijë. Njerëzit në stacion, kur e panë se sterlinat ishin “të vërteta” u vërsulën kush e kush të rrëmbente më shumë. Dhe u krijua një pështjellim aq i madh sa stacioni ra në një kaos total. Ndërkohë, ndërsa njerëzit përlelesheshin me njëri- tjetrin për të përftituar sa më shumë nga ajo pasuri që u “ra nga qielli”, nga një pikë dominusese e stacionit, disa kameramanë e ¿lmuan të gjithë ngjarjen. Ishin kameramanë për prodhimin e videos dhe e gjithë kjo skenë ishte përgatitur nga grupi rock i mësipërm në mënyrë që të realizonte një videoclip.

Dashi

ur moda e Àokëve të gjatë për meshkujt, aty nga mesi i viteve Gjashtëdhjetë, ¿lloi të përhapej, vendetg e ish-kampit socialist e cilësuan këtë kulturë dekadente dhe u munduan ta ndalonin, por pa sukses. Me përjashtim të vendeve me regjime komuniste ortodokse si Shqipëria dhe Kina. Por kishte edhe vende të tilla të zhvilluara europiane që u munduan ta ndalonin përhapjen e saj. Një nga këta vende ishte edhe Franca e Charles de Gaulle, qeveria e së cilës në vitin 1966 nxorri një qarkore me anë të të cilit urdhëronte autoritetet ku¿tare që të kthenin andej nga kishin ardhur të gjithë ata turistë që ishin “qaÀeshë”. Ndërsa udhëheqja komuniste shqiptare u tregua më origjinale, duke vënë nga një berber në pikat ku¿tare...

Demi

SUPER FJALEKRYQ 1

2

3

4

5

6

7

8

9

23

24

30

37

38

39

26

13

14

27

15

28

82

61

62

75

76

77

ɷ HORIZONTAL

49

86

87

ɷ VERTIKAL 1. Bartok kompozitor 2. Eshtë 2XL në Vizion plus 3. Mund të jetë shkencor 4. Bernard që qe komediograf 5. Agjenci Transporti Korçë. 6. Asgjë për croupier 7. Bëjnë durim me uri. 8. Ekstreme ekstremi. 10. Eshtë pajtimi në gazetë. 11. Ishin ushtarë në piramida. 12. Janë mashtrime loje.

H F J

F R

I

C

P

I

S A T

P E C I

A L

I

T A

E L D

T A L

T R

A L

I

L

P E R E M R

B R A M

F

A L T A R

I

I

I

A

E T

E P I

I

A L A N

I

R

I

E N

O

A L A D I

S E R

A D

I N A

G E T O T

I N

I

A

D A N

I R M I

K O

E L

O

P L A G E T

K A K A

V A L U T E

A N E T A R E T

I

T A

M

S T K P

I

T

I

R

I N A L E A N

S P

F O R M A T

E S T O N

I

R K

P U L A T

U N

S M I R A

R U S E T

Peshorja

L A D

P I

I

35. Mund të jetë një anabolizant i ndaluar për sportistët 36. Gjysmë ekrani. 37. U interpretua nga Albert Verria. 39. Inicialet e Stone regjisor. 40. Gjysma e kampit. 41. U perfeksionua nga Bell 42. Janë të zgjedhurit në dhomën e lartë 43. Një sferë për model. 44. Me të nxjerrin trarë. 45. Eshtë letra që botohet. 49. Janë Àetët e trënda¿lit 52. Mbeten në fund. 53. Eshtë akti i dëshmorit 55. Eshtë viti i fundit në gjimnaz 57. Eshtë shuma e përgjithshme. 59. Kompozoi Falstaff 60. Renzo arkitekt in famshëm 63. Një folje ndihmëse. 67. I dyti në kapitull. 68. Dy anët e një elementi. 70. Mbyllin kuvendin 74. Prova pa ku¿j. 76. Mbarojnë fare. 77. Ente Tregtare Fier. 78. Greqia në tabela. 80. Pak familjaritet 81. Fillojnë dobët. 83. Inicialet e Rohmer. 84. Ku¿zojnë një takim. 85. Të parat në informacion. 88. Rastis në ku¿j.

Jeni akoma në kohë të bëni bilancet në planin ekonomik, para se të jetë vonë, sepse në një klimë të pafavorshme për ¿nancat tuaja, nuk ka kuptim të shpenzoni pa kriter. Hëna ju bën magjepsës në dashuri.

Akrepi

Mbështetjet planetare janë të tilla që sot mund të ndërmerrni veprime të tilla, për të cilat, vetëm pak ditë më parë duhej të mateshit mirë. Një surprizë e kënshme në planin sentimental ju risjell humorin.

Shigjetari

Për shkak të “opozitës” që ju bëjnë Saturni dhe Marsi, periudha që po kaloni është plot vështirësi dhe në një farë mënyre edhe e mundimshme. Për fatin tuaj të mirë është Afërdita që ju lehtëson nga ana shpirtërore.

Bricjapi

Eshtë një moment delikat për shumë nga ju që i përkisni kësaj shenje dhe ju këshillohet që të mos ekspozoheni në pohime apo deklarata të pamenduara. Guximin tuaj shfaqeni në dashuri...

93

M I R E L J O S A

T E T E

K O M A N D A T M A T E R

A N A

I R A N H A

S P E K T R A T S

I O

N E R R

L

B

I

81

88

14. Joan këngëtare 15. Fillojnë tatëpjetën. 16. Qe burri i parë. 17. Një i lindur në Damask. 18. Një pjesë e momenteve. 19. Janë videot e diletantëve. 20. Ndërmarrje Ekonomike Tiranë. 21. Finok pa ku¿j 22. Lumi i Bernës. 23. Inicialet e Kerr aktore 24. Një i zgjedhur në Kuvend. 26. Jules i një kupe të famshme bote 27. Janë legjenda 29. Inicialet e Tesla-s. 32. Edouard piktor.

S A H A R

I O N E

57

71 80

92

A

R A C A E R O T E

Virgjëresha

Megjithëse të gjitha numrat e shifrat flasin për ju, të paktën në fushën profesionale, duket se kjo nuk ju bën edhe aq përshtypje. Ndoshta ngaqë mendja juaj punon për diçka tjetër, që ka të bëjë me zemrën...

65

79

92. Humanisti i Rotterdamit. 93. Fillojnë betejën.

M A R Y L A N D

S

Luani

Në sajë të Afërditës, Marsit e deri diku edhe Uranit, ripërtërtëritja juaj do të jetë e shpejtë dhe jeni gati për revansh. Por kujdes, sepse hëna në shenjë mund të stimulojë instinktin e hakmarrjes.

22

45

56

PERGJIGJET E NUMRIT TE DJESHEM E D E M A

44

64

85

69. Paguhen për shërbim 71. Fillimet e utopisë. 72. Ai i shtatë është kinemaja. 73. Eshtë Au në tabelë. 75. Lake i Emerson, Lake and Palmer 79. Bëhet duke folur vetë 80. Qe vajza e Minosit dhe Pasifaes 82. Gjysmë ndihme. 83. Koço dirigjent. 84. Shkon me njërin 86. Pak nervozizëm 87. Rrallë është përgjusmë 89. Ku¿j itinerari 90. Jepet me shkrim e me gojë 91. Ishte zogu që ringjallej nga hiri i vet.

S

21

Gaforrja

Eshtë një ditë mjaft e mirë për ju, sepse do të jeni në egidën e Afërditës dhe ylli i dashurisë nuk ju le asnjëherë në baltë. Kërkojini dhe do t’ju plotësohet dëshira. Zgjidhja e një problemi kërkon edhe kontributin tuaj.

50 55

91

E M I

20

70

78

84

90

43

54

63 69

74

83

1. Janë qen jo race 9. Një fjalë e pamjaftueshme 13. Tremb bë ekstreme 15. U quajt Toka e Van Diemen në ¿llim 23. Bëhet me trehapësh nën kosh 25. Një mund të jetë informacioni. 28. Kështu thirrej Afërdita 30. Eshtë muzika me ouverture. 31. Kanë probleme me gjakun 33. Një pronar anijesh. 34. Skuadrë greke 35. Janë rrë¿me para hetuesit 36. Një pjesë e emisionit. 38. Qe komik i famshëm italian. 40. Janë bashkësi 42. Mund të bëjnë zbritje të lirë 46. Një frut ekzotik 47. Janë lartësi të piramidës 48. Më shumë se shumë 50. Jones këngëtare. 51. Një pjesë e ministrave. 52. Janë princër arabë 54. Lejon me një jo. 56. Një ishte Francis Drake 58. Ente Vullnetare Ekonomike. 60. Paul Newman. 61. Ndërmarrje Rajonale Transporti. 62. Një gotë... raki 64. Fitohen nga çiklistët. 65. Fillojnë pohimin 66. Ai kapital është ekstrem. 68. Ente Grumbullimi Autonome

42

48

68 73

19

Binjakët

29

41

53

67

72

18

33

40

60

17

Eshtë vërtet e vështirë dhe aspak e këndshme t’i rikthehesh një pune të lënë për gjysmë, por kur është e domsodoshme nuk ke ç’bën tjetër veçse të nënshtrohesh. Duhet të jeni më bibndës për idetë tuaja.

Në një ditë me shumë yje të mirë pa dyshim që gjërat do të jenë në favorin tuaj,megjithsenuk do të mungojë një çështje e koklavitur që, sidoqoftë do të zgjidhet dhuëm shpejt.

36

52

59

16

32

47 51

89

12

35

46

66

11

25

31 34

58

10

Sa më shumë objektivi duket më i afërt aq më tepër shtohen vështirësitë për ta arritur dhe pengesat që ju sjellin të tjerët. Humroi juaj është i alternuar dhe kjo bën të mos jeni shumë të disponueshëm.

Ujori

Peshqit

Mund të ndjeheni të lodhur ¿zikisht, ndoshta edhe të stressuar disi nga moria e punëve që keni përpara, por sodisfaksionet do të jenë aq të shumta, sa do të harroni gjithçka shumë shpejt. Interesant erosi. Për¿toni nga një ditë kur planetët janë të gjithë me ju për t’i hapur rrugën realizimit të një projekti. Jeni disi të mbyllur, por kjo nuk ju ndihmon aspak, prandaj hapjuni dikujt, pse jo edhe partnerit tuaj.


24

E martë, 28 shkurt 2012

LAJME NGA BOTA ɷ Vetëvendosje, protestë kundër marrëveshjes Disa qindra veta morën pjesë në protestën e organizuar nga lëvizja Vetëvendosje, në kundërshtim të marrëveshjes së arritur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për përfaqësimin e Kosovës në forumet rajonale. Protesta, përfundoi e qetë, ndonëse pjesëtarët e Vetëvendosjes zhvendosën parmakët metalik të vendosur nga policia e Kosovës para ndërtesës së qeverisë dhe Parlamentit të Kosovës. Me parullat “Kosova Republikë” dhe ato kundër qeverisë së Kosovës, protestuesit e lëvizjes Vetëvendosje thanë se për katër orë mbajtën të pezulluar “punën e qeverisë që po pezullon shtetësinë e Kosovës”. ɷ Nobel, deri tani 231 emërime Instituti Nobel me qendër në Norvegji tha se ka marrë 231 emërime për Çmimin Nobel të Paqes për vitin 2012. Mes personave të emëruar janë Bradley Manning, ushtaraku amerikan i akuzuar për rrjedhjen e informacionit të dokumenteve sekrete faqes së internetit ËikiLeaks, aktivistja ruse e të drejtave të njeriut, Svetlana Gannushkina dhe ish kryeministrja e Ukrainës Julia Timoshenko. Fituesi i çmimit me vlerën e 1,5 milionë dollarëve zgjidhet nga komiteti prej 5 anëtarësh dhe bëhet i njohur në muajin tetor. ɷ Televizioni i shtetit, njofton komplotin për Putin Televizioni shtetëror i Rusisë njoftoi se autoritetet ukrainase kanë arrestuar një grup të dyshuarish për përpjekje për vrasjen e kryeministrit rus Vladimir Putin. Të dyshuarit po komplotonin për vrasjen e zotit Putin menjëherë pas zgjedhjeve presidenciale të 4 marsit dhe se ata u arrestuan në qytetin-port ukrainas të Odesës, në brigjet e Detit të Zi. Sipas njoftimit, komplotuesit po bashkëpunonin me një grup që do të krijojë një shtet islamik në Kaukaze.Zëdhënësi i zotit Putin e kon¿rmoi raportin për agjencinë ruse të lajmeve ItarTass, por nuk dha hollësi. ɷ Votimet të dielën, vriten 31 vetë Të paktën 31 civilë dhe ushtarë sirianë u vranë në përleshjet e të dielës ndërsa zgjedhësit hidhnin votat për një kushtetutë të re, e cila është quajtur farsë nga opozita dhe qeveritë perëndimore. Sipas dokumentit, do të krijohej një sistem i ri shumëpartiak në Siri, e cila është qeverisur vetëm nga partia Baath që nga viti 1963, por që lë kompetenca të shumta në duart e Presidentit Bashar al-Assad. Opozita e bojkotoi votimin e djeshëm. Ajo tha se e vetmja zgjidhje e pranueshme për Sirinë është largimi nga pushteti i zotit Asad. ɷ Moody: Greqia mund të mos shlyejë borxhin Kompania e vlerësimit të kredive Moody thotë se rreziku i Greqisë për të mos qenë në gjendje të paguajë borxhet e saj mbetet i lartë, edhe pse udhëheqësit evropianë miratuan një paketë të re ¿nanciare të ndihmave për vendin. Ata e quajtën paketën prej 172 mld USD për Greqinë, e dyta në dy vjet, një hap të rëndësishëm përpara. Por agjencia Moody’s tha se borxhi i Greqisë do të mbetet i lartë për disa vite edhe ndërsa kreditorët e mëdhenj privatë ranë dakort të eliminojnë më shumë se gjysmën e borxhit që vendi ka për të paguar – një pakësim prej 142 miliardë dollarësh.

UDHËTONI ME “ADRIATICA Traghetti”

ord

në b Casinò

KUALITET KOMODITET SIGURI Kruje

Durres Tirane

Bari

Albania Berat Vlore

Cdo dite, gjithe vitin nga Bari per ne Durres dhe anasjelltas Kuzhina me e mire ne linjen Bari Durres • Restorant per 400 persona te ulur rehatshem dhe komoditet • E vetmja anije me kabina me krevat dopjo dhe suita per VIP Salle “casino” ne bord Sherbim BAR me muzike • Ne bord flitet gjuha shqipe • Salle VIP www.adriaticatraghetti.com

• Alba Malltezi Drejtore e Përgjithshme e Free and Fair Media Group

• Anila Basha Drejtore e Shqiptarja.com • Arben Rrozhani Kryeredaktor

Politika: Jakin Marena Sociale: Esmeralda Keta Ekonomia: Genc Kondi Kronika: Elton Qyno

Kulturë: Admirina Peçi

Design: Altin Aliaj Genti Manelli Website: Suela Gera Antuen Hoxha

Drejtore Marketingu: Julia Dhame Cel: +355696060419 julia.dhame@shqiptarja.com

Shpërndarja: Saimir Zenelaj Cel: +355696060418

Redaksia: Rruga: “Dervish Hima” tre kullat, kulla e dytë-Tiranë. E-mail: redaksia@shqiptarja.com - Website: www.shqiptarja.com - Mobile: +355696060421 - Shtypur në shtypshkronjën: A.K shpk, Rruga 5 Maji, Tiranë

shqiptarja.com  

shqiptarja.com

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you