Page 1

Faqe 3

Buxheti, Blushi: E keni hypur Skënderbeun mbi një lopë

Faqe 13

Bashkia e Tiranës harron Çlirimin festime vetëm në 28 nëntor

Faqe 11

Hetimet e prokurorisë: 14 mijë qytetarë, ankesa për faturim energjie

Faqe 14-15

Vali Duka: Deklarata e Pavarësisë mbase në arkivat jugosllave

BLOG/Periferi

NGA ALBA MALLTEZI

Happy kryeministër dhe dy miqtë e mi Faqe 2

Tani jemi edhe online www.shqiptarja.com

LEKË 20

NR. 20 E shtunë, 26-11-2011

Emërimet nepotike në administratë, djali i vëllait të kryeministrit ‘rehabilitohet’

Nipi i Berishës, përjashtohet nga policia, emërohet diplomat Dritan Berisha së bashku me vëllain në 2006 qëlluan me pistoletë një djalë nga Vlora. Olldashi i përjashtoi nga policia. Tani gjendet diplomat së bashku me gruan në ambasadën tonë në Romë L V Editorial Lajmi NGA

K

TIRANE

Në foto:

ARBEN ROZHANI

N

Kryeministri Berisha me nipin e tij Dritan Berisha (majtas) Faksimile e faqes së Ambasadës shqiptare në Romë

Panairi

Faqe 10

Hapet Klik, prezantohet “Shqiptarja.com” NGA

GENC KONDI

radhe si përfaqësues i saj, shërben në zyrën konsullore të ambasadës së Shqipërisë në kryeqytetin Italian, Romë. Sipas burimeve nga ministria e Punëve të Jashtme, Dritan Berisha shërben bashkë me bashkëshorten, e

DOSJA

cila punon në zyrën konsullore. Dritan Berisha ishte përjashtuar nga radhët e policisë së shtetit në fund të qershorit 2006, pas një ngjarjeje të rëndë ku, bashkë me vëllanë, ishin konÀiktuar... vijon në faqen 5

SHQETESIMET

Vendimi i plotë i gjykatës: Si u detyrova të bëhesha vrasës

Çfarë ndodh në 24 orë në qendrën operative

Rrë¿mi i Kostandin Xhuvanit: Kam jetuar shpellave tre muaj

Telefonatat njëditore në Polici: Kryeministrin, s’e lë një grua

POLI HOXHA

P

as 3 mujëve arrati, 22 vjeçari Kostandin Xhuvani, djali i vetëm i deputetes Luiza Xhuvani, paraditen e 23 Majit të këtij viti, në prani të prindërve dhe avokatit, u dorëzua në Drejtorinë e Policisë së

ANGJELI

Rrush & kumbulla

Nipi i kryeministrit Berisha është rikthyer në Ministrinë e Brendëshme, e cila e kishte përjashtuar mëse 5 vite më parë për thyerje të rëndë të disiplinës, pas një incidenti me armë në mes të Tiranës. Për më tepër ai figuron oficer Kontakti në zyrën konsullore të ambasadës shqiptare në Romë, si strukturë e Ministrisë së Brendëshme.

ipi i kryeministrit Berisha, Dritan Berisha është rikthyer në strukturën e Ministrisë së Brendëshme, pak vite pas përjashtimit zyrtar nga ana e Ministrisë së brendëshme me motivacionin për thyerje të rëndë të disiplinës. Sipas faqes online të ambasadës së Shqipërisë në Romë, që mund të shihet në adresën www.ambalbania.it, Dritan Berisha, djali i vëllait të kryeministrit Sali Berisha është në fund të listës së sta¿t diplomatik, me detyrën O¿cer i Kontaktit në Kancelarinë Konsullore në rrugën “Asmara, 3”, pranë ambasadës shqiptare në kryqytetin italian. Rikthimi i nipit të kryeministrit Berisha është i dyfishtë: ai rikthehet në përbërje të Ministrisë së Brendëshme e cila e kishte përjashtuar nga radhët e saj në qershor 2006 dhe kësaj

ORENC

Tiranës. Me pamje të dëshpëruar dhe me lot në sy, ai pranoi autorësinë e vrasjes së ish mikut të tij Alfred Musabelli. Po atë ditë në prani të avokatit ai ka rëfyer me detaje përpara prokurorit dhe o¿cerëve të policisë kriminale, gjithë Në faqe 8-9 historinë që...

TIRANE

N

jë ditë në sallën operative në drejtorinë e policisë së Tiranës është shumë e lodhshme. Me dhjetëra telefonata mbërrijnë dhe janë o¿cerët që marrin shënim çdo denoncim. Dhe bëhet fjalë

për incidente të rënda, por edhe ato më të thjeshtat. Sikurse do të shikoni nga aktiviteti i strukturave të policisë në datën 24 nëntor deri në orën 8.00 të datës 25 nëntor, do të vihet re se gjatë ditës, incidentet më të shumta kanë të bëjnë me Në faqe 6-7 vjedhjet e...

ryeministri Berisha ishte për vizitë zyrtare në Norvegji dy javë më parë. Ka disa muaj që e krahason Shqipërinë me Norvegjinë. E ribëri dhe dje në Kuvend kur tha se “... Shqipëria është një Norvegji e vogël në gadishullin e Ballkanit”. Një javë më parë ndodhej po për vizitë në Izrael. Do të duhet të pritet më shumë se disa muaj që të bëhet krahasimi me Izraelin. Në të vetmen pikë që do të “... Evropa ishte e pafavorshme Juglindore për vendin. Kra- ndodhet hasimi për tensionpërballë një in e thellë, tërësisht të polarizuar dhe sërë s¿dash, konfliktin e vazh- ku ekzston dueshëm jo mes dy rreziku i kombesh të ndry- rënies në shëm si në Lindjen recension...”, e Mesme, izraelitë dhe palestinezë e arabë, por mes dy gjysmash të një vendi të vetëm, qeverisës dhe të qeverisur, të djathtë e të majtë, lart në pushtet dhe poshtë në opozitë. Mjaftoi dhe një seancë e vetme në Kuvend, miratimi i buxhetit për vitin 2012, që të shënjohej dhe njëherë me dëshpërim se palët nuk ndajnë asnjë pikë të përbashkët për të nesërmen e vendit, se çfarë është “madhështore” sipas Doktor Berishës, nuk ka si të bëhet “më keq”, sipas Edi Ramës. Çfarë është sukses për një palë, është tragjedi për palën tjetër. “Janë licencuar 1600 megavat energji ere”, thotë Doktori, por opozita përgjigjet se deri tani, edhe në këtë fushë, “thjesht është korrur dhe shirë erë e furtunë”. Çfarë po ndodh e po rindodh si një një ¿lm të parë shumë herë në Tiranë? Në letër ka një marrëveshje mes pozitës dhe opozitës për reformën elektorale dhe miratimin e ligjeve të rëndësishëm me tre të pestat. Në praktikë, as Doktori nuk e beson një gjë... vijon në faqen 7


2

E shtunë, 26 nëntor 2011

POLITIKE BLUSHI: PO SHITET PASURIA

BIZHGA: KJO QEVERI TË IKË

Deputeti socialist Blushi tha se borxhi mbetet një problem kronik për Shqipëri. "Ka ardhur koha të vemë kufizime. Nqs rritja e këtij buxheti ka ndodhur se borxhi është rritur e lamë 54% dhe shkoi 64%. Privatizimet e atyre që kanë mbetur po bëhen me urgjencë, për të mbuluar borxhin, këto asete po shiten shumë lirë, nën kosto pa folur pastaj për korrupsionin. Ky parlament nuk mundet më të lejojë që asetet të shiten lirë, për interes të qeverisë. Njësoj si t'i shesësh për 5 lekë", tha Berisha.

"Në pak minuta nuk mund të thuash shumë për këtë buxhet që nuk do të prodhojë asgjë për vitin që vjen, por vetëm do të rrisë borxhet që dhe kaq sa janë, janë aq shumë sa do ta kishte bërë cdo qeveri në një vend demokratik te jepte dorëheqjen". Kështu ëhstë shprehur deputetit socialist Bizhga, duke nënvizuar se kjo qeveri sheh vetëm mundësinë e vjedhjes. "Kjo qeveri duhet hequr një orë e më parë, se dhe kaq sa është ia ka vënë ferrën këtij vendi", tha ai, duke nënvizuar se po mashtron e vjedh shqiptarët.

Debate të forta deri në orët e vona të natës mes opozitës dhe mazhorancës për buxhetin

Buxheti, Blushi: E keni hipur Skënderbeun mbi një lopë Berisha: Buxhet i stabilitetit dhe i rritjes ekonomike. Jeni të sëmurë Lajmi Mazhoranca dhe opozita kanë debatuar për buxhetin e shtetit duke ndarë mendime të kundërta në lidhje me zgjidhjet që jep ai. PS e ka deklaruar votën e saj kundër, ndërkohë që kryeministri ka bërë thirrje që ta miratojnjë dhe të mos mbeten peng i sindromit të tunelit

„„„

TIRANE

JAKIN MARENA

D

ebatet në Kuvendin e Shqipërisë kanë vijuar me një intensitet të jashtëzakonshëm deri në orët e vona të natës, duke e analizuar në mënyrë të detajuar gjithë buxhetin e shtetit, debate që s'kanë kaluar pa replika dhe kundërreplika. Madje ka pasur dhe batuta e kubndër batuta, sidomos mes Berishës dhe Blushit. Berisha është shprehur se e kanë gjelbëruar dhe pyllëzuar sheshin "Skënderbej", ndërsa Blushi kam kërkuar se si mund të shkohet te ai. "Ai sheshi është bërë mirë se më jep mundësi të shkoj në shtëpi 5 minuta më shpejt në shtëpi por a mund të ma thotë njeri si të shkoj më tek monumenti. E keni hypur Skëndërbeun mbi një lopë dhe e keni lënë aty të kullosë bar në fushë. Kjo nuk është për të qeshur. Po pati mundësi Saliu të shkojë tek monumenti pa hequr këpucën jam gati ta ndjek dhe unë", ka deklaruar Blushi. Projektbuxhetin e ka prezantuar në Kuvend, kreu i komisionit të Ekonomisë, deputeti Edmond Spaho, i cili deklaroi se pavarësisht krizës ekonomike botërore ekonomia shqiptare vazhdoi ritmet e rritjes pozitive, duke siguruar stabilitetin makroekonomik të vendit, por edhe duke nxitur konsumin e brendshëm përmes politikës së rritjes së pagave dhe pensioneve. Natyrshëm që debati do të ishte në nivel ekspertësh

EDMOND SPAHO

BLOG/Periferi

ARBEN AHMETAJ

NGA ALBA MALLTEZI alba.malltezi@shqiptarja.com

"Ne i bëmë ballë krizës"

S

paho tha se refor mat e ndërmara gjatë 6 viteve të fundit forcuan ekonominë e tregut. Ulja konstante e normës së papunësisë, reforma strukturore, shkurtimi i shpenzimeve administrative, si dhe rritja e nivelit të investimeve, bënë të mundur bërjen ballë të efekteve të krizës. "Objektivat, inflacioni 3%," tha ai.

ARBEN MALAJ

"Me Saliun je më i varfër"

D

eputet i PS Ahmetaj deklaroi se buxheti i vitit 2012 është simbol i qartë i dështimit të qeverisë dhe krizës që ka përfshirë vendin. "Buxheti që keni paraqitur është simbol i qartë i paaftësisë, korrupsionit dhe krizës ekonomike. Ky buxhet është realist vetëm në një drejtim, u thotë shqiptarëve: Me Saliun je më i varfër", tha Ahmetaj.

RITVAN BODE

"Vendi me borxh "Duhet reformë më të lartë" dhe me opozitën"

D

eputeti i PS Malaj tha se FMN, BERZH BB po bëjnë paralajmërime serioze, rritja ekonomike nuk parashikohet 4.3 % por rreth 2%, ndërsa vendi ynë regjistrohet si vendi me borxhin më të lartë në rajon. "Ju për të mbijetuar politikisht keni vërtetuar se shkatërroni cdo gjë dhe financat", tha Malaj. ekonomikë, dhe për pasojë projektbuxheti i shtetit për vitin 2012, nuk ka kaluar pa u vënë në shënjestrën e de-

P

rojektbuxheti për vitin 2012 bazohet në disa shtylla dhe në një analizë realiste të ecurisë së zhvillimeve gjatë periudhës së krizës ekonomike globale", tha Bode. Ai parashtroi nevojën e ndërmarrjes së një reforme më të gjerë, ndërsa ftoi edhe opozitën për mbështetje për realizimin e saj.

putetëve socialistë, të cilët kanë diskutuar dje sipas profesioneve për të gjithë kapitujt e tij. Sipas socialistëve, pr/buxheti

Happy kryeministër dhe dy miqtë e mi S

a do të doja të jetoja në Shqipërinë e kryeministrit Sali Berisha: Politika të gjelbërta, pemë frutore, ullinj, rrugë të shtruara nga Jugu në Veri, mjekësi të modernizuar, arsim të përparuar, turizëm malor e bregdetar për të gjitha shijet dhe preferencat. Eshtë shumë e bukur Shqipëria që projekton kryeministri i vendit tim. Nuk dua të jetoj në Shqipërinë që tregojnë opozitarët: me korrupsion të thellë, klientelizëm qeveritar, me mjekësi pa ilaçe, pa kushte, mjete e shërbim të vështirë, me Shqipërinë me plehra rrugëve. Nuk më pëlqen kjo Shqipëri. Po ja, edhe ne gazetarët rendim pas lajmeve të këqia. Që kur fituam demokracinë, nisëm dhe ne të denoncojmë problemet dhe lamë mënjanë gazetarinë e lavdërimeve siç ishim mësuar në 40 vjet realizëm socialist duke numëruar sukseset e arrira. Kështuqë në një Qeveri shohim korrupsionin, në Drejtësi vërejmë ligjin të pabarabartë për të gjithë, në spitale, shkolla e shërbime publike, shkruajmë e raportojmë për gjërat që nuk shkojnë, sepse vetëm kështu mund të ecë përpara një shoqëri: Me median që vë në shënjestër e kërkon llogari për një shërbim të mirë e dinjitoz për të gjithë, jo vetëm për servilët e Partisë në pushtetin e radhës. Duke ndjekur debatet në Kuvendin e Shqipërisë për projektbuxhetin e vitit 2012 çdokush projektohet në këto dy Shqipëri: Atë të mrekullueshme të kryeministrit Sali Berisha dhe Shqipërinë e trishtë të deputetëve socialistë në opozitë. Prandaj, pata shumë nevojë të flas me dy miqtë e mi: Borën dhe Ermalin, të cilët nuk ndjekin debatet politike në Kuvend dhe politika nuk peshon as sa një grimcë në të përditshmen e tyre. Bora dhe Ermali i bien anekënd Shqipërisë, nga Thethi në Konispol, siç thotë dhe kryeministri, por çfarë shohin ata në Shqipërinë e vitit 2011: "Kemi natyrë të mrekullueshme. Rrugët po bëhen deri në shumë fshatra, por pa respektuar asnjë sinjal sigurie. Janë rripa asfalti që hidhen mbi një terren të papërgatitur mirë, por sigurisht që janë më mirë se ç'kanë qenë në të shkuarën. Të bie në sy varfëria e madhe e njerëzve: Kudo që shkojmë kërkojnë të njëjtat gjëra si para 10 vjetësh: drita, ujë, rrugë më të mirë. Ka shumë varfëri. Pastaj plehrat. Ka shumë plehra dhe kudo. Gjërat më të bukura na i ka dhuruar natyra, njeriu ka bërë pak për Shqipërinë", më thonë ata. Kjo është Shqipëria e parë pa sy politikë e partiakë, Shqipëria e parë nga njerëz që duan natyrën dhe udhëtimet. Një blog të mëparshëm e titullova "Lumturia si objektiv politik" dhe nuk do të ishte keq që dhe politikanët shqiptarë të flisnin për lumturinë si synim për administrimin e një vendi. Për lumturinë, jo për iluzione që shihen kur qeveritarët e njerëzit e tyre rrethohen nga luksi. www.shqiptarja.com

2012-të nuk merr asnjë masë për krizën ekonomike, ndaj së cilës bota është në ankth, duke deklaruar se ajo mund të vo-

tonte një buxhet me shifra reale, por sipas aj, qeveria gënjen për çdo deklarim të tyre dhe anashkalon thirrjet e ndërko-

mbëtareve. I pari që ka filluar akuzat ndaj qeverisë ka qënë nënkryetari i grupit të PS, Braçe i cili jo vetëm që akuzoi qeverinë për korrupsion dhe pasurim të paligjshëm, por hodhi akuza dhe për falimentin e shtetit. Nga ana e tij, kryeministri Berisha, teksa ka argumentuar se ky është buxhet në shërbim të qytetarëve, ka bënvizuar faktin se ky është buxheti i 820 mijë familjeve që kanë marrë shtesë të ardhurash, ndërkohë që janë inaksuar për 6 vite, mbi 8 miliardë dollarë. Nuk ka dalë jashtë elementëve të sulmeve personale kryeministri Berisha, teksa ka sulmuar opozitën se ende vuan nga sindromi i tunelit dhe është e sëmurë. Deputetët socialistë, duke filluar nga Ahmetaj, Fino, Leskaj, Xhaçka dhe të tjerë e kanë cilësuar këtë buxhet një dështim të kësaj qeverie, e cila jo vetëm që nuk e orienton vendin drejt përparimit, por po e zhyt akoma më tej në borxhe dhe shqiptarët në varfëri. Deputetët socialistë, kanë propozuar uljen e TVSH për artikujt bazë të përdorimit të përditshëm, ndërkohë që kanë kërkuar financim më të madh për sektorë të veçantë që janë shëndetësia, arsimi dhe punësimi, që do të sillte dhe një lehtësim financiar për familjet shqiptare. Ndërsa kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi gjatë fjalës së tij në këtë seancë maratonë i kujtoi kryeministrit Berisha se ka folur plot 144 minuta, brenda të cilave s'iu ka thënë shqiptarëve asgjë, nga ato që prisnin, siç tha Ruçi. Sipas tij, shqiptarët duan të dinë nëse ka rritje ekonomike gjatë këtij buxheti, nëse zbuten apo jo efektet e krizës, nëse luftohet apo jo korrupsioni, nëse ka apo jo më shumë përkujdesje për fëmijët e tyre. Ndërkohë që problem, sipas PS mbetet dhe borxhi publik.


E shtunë, 26 nëntor 2011

3

POLITIKE RAMA: E BËJMË MË MIRË

BEJA: RRITJE TË PAGAVE

Ndërkohë që në Parlamentin shqiptar po ziejnë bisedimet ndërmjet deputetëve lidhur me projektbuxhetin 2012, kryesocialisti Edi Rama ka reaguar në faqen e tij, në rrjetin social Tëitter. Sipas Ramës i gjithë ky debat nuk tregon asgjë tjetër përveç faktit se mazhoranca nuk mund të bëjë asgjë përveçse ta bëjë më keq këtë buxhet. "Debati për buxhetin tregon një gjë: Ata s`mundet veçse ta bëjnë më keq. Vetëm ne mund ta bëjmë më mire", shkruan ai.

Deputeti demokrat Fatos Beja i ka bërë thirrje opozitës që të votojë buxhetin e vitit 2012, pasi ai ofron një fond të veçantë për të ruajtur pagat dhe pensionet. "Ka një fond për të ruajtur pagat dhe pensionet që të garantojë rrogat e njerëzve. Ndaj shikoni gjërat me objektivtet. A i shikoni shtëpitë dhe rrugët që janë bërë në fshatra", tha Beja. Ai tha se do e votojë buxhetin, duke i bërë thirrje opozitës ta votojë edhe ajo për të mirën e vendit.

BATUTAT MES BERISHËS E DEPUTETËVE Berisha: Ju nuk e votuat në Komision këtë buxhet. Unë uroj që ju të çliroheni këtë vit, një vit më parë ju ratë në sindromën e 'tunelit të Krrabës' dhe qëndruam së bashku deri në orën 5 të mëngjesit. Unë u përpoqa t'u shëroja, por ishte e pamundur. Ju nuk do e votoni sërish buxhetin, pasi ju keni sindromën e tunelit. U mundova t'ju shëroja, absolutisht. Braçe: Familja juaj u shtua me 200 metra katrorë sipërfaqe banimi, e kryetares së kuvendit me 670 metra truall, partneri juaj i koalicionit me 200 metra në bllok dhe 317 metra në plazh, ministrja e Integrimit me 200 metra pranë Parkut dhe 50 metra në plazh, ministri i Arsimit ka blerë truall në Tiranë, 400 metra katrorë dhe apartament 48 metra në Gjermani, ministri i Punës ka blerë apartament në Tiranë 106 metra katrorë, ministri i Inovacionit ka blerë apartament 130 metra katrorë, gjithsej 3121 metra katrorë dhe kjo po i shtohet 5 mijë metrave katrorë të një viti më parë. T'i gëzoni! Por ju, kur shtoni pasurinë brenda një viti kaq shumë, përse refuzoni të paguani më shumë për këtë pasurim tuajin? Berisha: Znj kryetare Topalli është e cuditshme si në asnjë vend tjetër në botë, opozita nuk bën asnjë pyetje për buxhetin. Pse nuk bëjnë pyetje sepse e dinë se përgjigjet dalin tërësisht dhe rrëzojnë pyetjet.

Nënkryetari i grupit të PS, akuza Kryeministrit

Lajmi Nënkryetari i grupit të PS Erjon Braçe ka akuzuar kryeministrin Berisha dhe qeverinë e drejtuar prej tij se janë të kapur. Largimi i kreut të qeverisë nga salla e Kuvendit, për të marrë pjesë në inagurimin e një qendre tregtare, është cilësuar si kulmi i kapjes së shtetit.

„„„

TIRANE

JAKIN MARENA

N

Braçe: Qeveria e kapur, Berisha braktisi Kuvendin për klientin Akuza: La përgjegjësinë shtetërore ndaj buxhetit për përgjegjësinë personale

ënkryetari i grupit parlamentar socialist ka qënë me të vërtetë i ashpër në drejtim të kryeministrit Berisha, teksa ka evidentuar faktin se kjo qeveri e drejtuar prej tij është e kapur. Dhe për funksionarin e lartë socialist, kulmi i kapjes së shtetit, qeverisë dhe kryeministrit është arritur në momentin kur në kulmin e debateve për buxhetin e shtetit për vitin 2012, kreu i qeverisë shqiptare ka braktisur sallën e Kuvendit për të marrë pjesë në përurimin e një qendre tregtare në periferi të kryeqytetit. "Kulmi i kapjes së Qeverisë dhe Kryeministrit! Sali Berisha ka dy orë që ka braktisur Kuvendin, ku ka përgjegjësinë shtetërorë të mbrojë Buxhetin e Shtetit, dhe ka shkuar në inagurimin e Qendrës Tregtare të Samirit, ku ka përgjegjësinë personale ndaj klientit", ka qënë akuza e fortë e nënkryetarit të grupit parlamentar socialist, Erjon Braçe në drejtim të

kryeministri Berisha. Por nga ana tjetër, Braçe nuk është mjaftuar vetëm me këtë konstatim të largimit të kryeministrit nga Kuvendi ku po bëheshin debate për buxhetin e shtetit, por e ka përshkuar vizitën e tij në këtë qendër tregtare me detajet më të imta, teksa është shprehur se pamjet janë të turpshme, shoqëruar me kabanë ulëritëse të Laver Bariut! "Sali Berisha ndryshoi dy projekte, rrugën Tiranë-Elbasan dhe Unazën e Tiranës, duke shtuar kostot financiare, vetëm për t'i kryqëzuar njerëzit tek Qendra Tregtare e Samir Manes. Ja pse Sali Berisha është kundër rritjes së tatimit mbi fitimet e bizneseve që fitojne shumë, ja pse Sali Berisha është kundër uljes së tatimit mbi rrogen ndaj atyre që mezi jetojnë", ka akuzuar fort nënkryetari i grupit socialist, Braçe. Deklaratat e ligjvënësit socialist janë bërë në rrjetin social Face-

book, menjëherë pas largimit të Berishës, ndërkohë që vetë ai duket se pas fjalës së tij në Kuvend, nuk e ka parë të arësyeshme të qëndrojë përsa kohë Berisha nuk ishte, duke dalë për pak kohë në qendër të Tiranës, për t'u kthyer më pas me ardhjen e kryeministrit në sallë. Ndërkohë, Braçe gjatë fjalës së tij nuk ka munguar të akuzojë kryeministrin dhe qeverinë për shpenzimet kolosale për vilat qeveritare si dhe për pasurimin e qeverisë së tij. "Berisha gënjen, buxheti nuk është i jashtëzakonshëm. Jemi në vitin 2012 dhe rritja ekonomike është në rënie. Vendet e punës, gënjen, niveli i të papunëve u rrit dhe javën e kaluar. Pensionet në qytete rriten vetëm 4% dhe në fshat po 4%. Rritja e pagave, jo tek vendet e BE nuk i arrijmë, por as ato ne rajon", deklaroi ai.

Topalli: Opozita ka mundesine të bëjë pyetje për buxhetin nëse ka të tilla. Imami: Buxheti do të mbështesë një strukturë organike, dhe gjithë strukturave të FA. Si anëtarë të NATO-s duhe të përcaktojmë strukturën e forcës tonë. Duhet të përcaktojmë demontimin e armëve sipas planit të demontimit. Procesi i plasjes do të përfundojë brenda vitit 2012. Ta shëndërrojmë nga një forcë mbrojtjese në forcë trajnuese. Gjoni: Përpiqu sado pak Kryeministër tua lehtësosh jetën ushtarakëve dhe te mos u cënosh dinjitetin atyre dhe kombit tonë. Mos lejo të bëhen reklama klienteliste televizive me vlera prej 700 mije $. Shkurto shpenzimet për kalin e racës që siç thonë e përdor ti dhe nipërit a mbesat e tua në malin e Dajtit për t'u dhënë policëve dhe ushtarakëve ushqime e veshmbathje. Shkurto shpenzimet në buxhet për badigardët e tu dhe të shpurës tënde dhe kaloi këto të ardhura për familjet e ushtarakëve të vrarë. Berisha: Po ju citoj disa rreshta të një shkrimtari. Kravaten time më të mirë do ia lidh kalit të parë që do më dalë para. Po villni vrer ndaj buxhetit. Ju sjell këtu Tiranën. Nëse do kishim një shitore "Blushi", atëherë do paguanit 900 mijë lekë. Qytetarëve të Tiranës u kushtoi 5 mijë dollarë një pemë me qeverisjen tuaj vendore. Mblidhnit taksën e gjelbërimit, por nuk thoni dot pyllëzuam Tiranën, këtë se thoni dot. Shko shikoje sheshin, mori drejtimin e zhvillimit jeshil. Nga betoni kaloi në shesh të gjelbëruar. Shihni more. A e kuptoni se çfarë ishte piramida apo jo? Piramida nuk ndërtojmë më. Nuk bëjmë Kurbane e rite të vdekjes. Ne kemi ritin e jetës. Atëherë më sulmuat kur fola për Harry Poter po tani që ju mbiu Kurbani tek dera e partisë? E merrni me detyrim dhe e lexoni me detyrim librin. Ja pra që ju mbiu Kurbani juve. është bërë si vepra e Enverit për ju. Blushi: Taksa diskrecion është tamam si kollarja jote. Kollares po i vure llastik e var ku të duash. Pra kjo taksë është e hapur për ndryshim brenda një limiti të caktuar. Po flet për taksat, por si ka mundësi, vetëm dyqani i Saliut nuk taksohet. Ai sheshi është bërë mirë se më jep mundësi të shkoj në shtëpi 5 minuta më shpejt në shtëpi por a mund të ma thotë njeri si të shkoj më tek monumenti. E keni hypur Skëndërbeun mbi një lopë dhe e keni lënë aty të kullosë bar në fushë. Kjo nuk është për të qeshur. Po pati mundësi Saliu të shkojë tek monumenti pa hequr këpucën jam gati ta ndjek dhe unë. Fino: Do ta votoj buxhetin nëse rregulloni disa pika. Hiqni kushtëzimet që janë vendosur në nenin 15. Nëse flisni për grante të pakushtëzuara nuk mund të vendosni kushtëzime. Rritja e grantit duhet të jetë 7%. Ju përdorni arrorët që të ulni grantet për vendorët. Berisha: Mos e ndërprisni se e kam pasur kryeministër unë atë(Finon) kur kam qënë President. E kam dekretuar unë atë. Ka qënë kryetar bashkie, kryeministër, ministër i pushtetit vendor dhe më vjen keq që përdoret në këtë mënyrë, pasi ai i di të gjitha gjërat. Çaçi: Investimet kanë qënë zero dhe të gjitha objektet që kanë filluar, akoma s'janë mbaruar dhe pritet të zgjasin shumë. Ky buxhet vetëm varfëron shqiptarët. Berisha: Zoti Taçi, z. Taçi, zoti Çaçi, e keni gabim.


4

E shtunë, 26 nëntor 2011

EKONOMI

S

BB: Biznesi Shqipëria humb pesë pozicione në 2011

hqipëria ka shënuar regres për të dytin vit rradhazi përsa u përket kushteve që shteti u krijon bizneseve për aktivitetin e tyre. Sipas raportit të përvitshëm të Bankës Botërore, Shqipëria vlerësohet e fundit lidhur për dhënien e lejeve të ndërtimit, ndërkohë që nga 245 reforma të reja të ndërmarra në 12 muajt e fundit nga qershori 2010

në qershor të 2011 në të 183 vendet e përfshira në raport, Shqipëria përmendet vetëm për lehtësimin e regjistrimit të titullit të pronësisë në regjistrin e tokës. Nga vendet e rajonit të Ballkanit, Maqedonia qëndron dukshëm përpara të tjerëve duke përmirësuar një pozicion mjaft të mirë që ish edhe vitin e shkuar kur ishte e 34-ta, e duke u renditur këtë herë e 22-ta në botë.

Në treguesin që lidhet me furnizimin me energji, vendi ynë është ndër të fundit në botë: në vendin e 154-t. Marrja e kredisë është një tregues me një përkeqësim prej tre vendesh krahasuar me vitin e shkuar. Kemi humbur një vend në klasifikim edhe përsa i përket mbrojtjes së investitorëve. Pagesa e taksave e çon Shqiprinë drejt fundit të tabelës, në vendin e 152-të.

Investimet, si i gjykojnë specialistët qeverinë e opozitën Lajmi "Shqiptarja.com" iu është drejtuar specialistëve të ekonomisë për të marrë opinione lidhur me situatën e ekonomisë shqiptare, në këndvështrimin e aftësisë tërheqëse për investitorët e huaj „„„

TIRANE

GENC KONDI

S

"Në Shqipëri nuk vijnë kompanitë e mëdha" Politika të dijë të bëjë "opozitë ekonomike"

i rezultat i qendrimeve të ndry shme politike, pozita dhe opozita shqiptare paraqesin një tabllo të ndryshme të ekonomisë shqiptare në sytë e investitorëve të huaj. Qeveria, siç ka ndodhur së fundi në Norvegji dhe Izrael, ftesën e saj për të investuar në Shqipëri, e shoqëron me një mbivlerësim të asaj çka ofron ekonomia shqiptare, duke filluar nga legjislacioni favorizues, burimet e shumta natyrore, mosha e re e popullsisë, niveli i shkollimit apo krahu i lirë i punës. Nga ana tjetër, opozita i mëshon korrupsionit në prokurimet pub-

Marrëdhëniet Ndihma më e madhe që politika mund t'i japë ekonomisë është të ndahet nga biznesi dhe biznesi duhet t'i lerë mënjanë kërkesat për mbështetje nga ana e politikës

Në foto: Dr. i Shkencave Ekonomike Enriko Ceko

Investimet e huaja thithen me mjete të thjeshta e pa kosto, që mund të sjellin në Shqipëri ajkën e biznesit botëror, por këto nuk i realizojnë kanakarët e shefave, që i zenë vendet e punës pa konkurs like, zbatimit të dobët në praktikë të ligjeve të miratuara, institucioneve të kontrolluara politikisht dhe stafeve militante por joprofesionale, rritjes së nivelit të krimit, problemeve me pronësinë, etj. Dr. i Shkencave Ekonomike Enriko Ceko ka dhënë opinionin e tij sa më poshtë. Si qendron e vërteta me ekonominë shqiptare: është ajo realisht tërheqëse për të huajt, apo niveli i investimeve të huaja direkte le për të dëshiruar? Është e vërtetë se në Shqipëri legjislacioni është favorizues, ka burime të shumta natyrore, mosha e popullsisë është e re, niveli i shkollimit është i mirë dhe krahu i punës është i lirë, etj, por këto i kanë edhe të tjerët. Elementet që ndikojnë që në një vend të rriten investimet e huaja janë: (a) tërheqshmëria e tregut, (b) shtresëzimi i popullsisë dhe ekzistenca e klasave sociale me prirje shtresën e mesme, (c) ekzistenca e shoqërisë së konsumit, (d) kultura e punës, (e) aftësitë komunikuese në biznes, etj. Nëse bëjmë krahasimin e ditëve të punës që punëtorët shqiptarë marrin raport mjeksor me vendet përreth, kjo shifër është shumë e lartë. Asnjë firmë e huaj nuk shkon në një vend për të paguar siguraime shoqërore e shëndetsore pa produktivitet. Përveç disa firmave serioze që numërohen me gishtat e dorës e që nuk kanë

investime prodhuese, pjesa më e madhe e firmave të huaja në Shqipëri vijnë për atë që quhet "killing business", që troç do të thotë "të bëjmë ca para shpejt e shpejt e të ikim". Konkretisht asnjë nga 500 kompanitë më të mëdha në botë, listuar nga Forbes, nuk kanë investuar në Shqipëri. Ky është treguesi i vërtetë i investimeve të huaja. Cilat janë drejtimet ku mund të joshen më shumë të huajt dhe a është e drejtë politika qeveritare që ndiqet për të thithur kapitale nga jashtë? Këto drektime duhet të ishin përcaktuar në dokumentet që rrjedhin nga materiali bazë i zhvillimit ekonomik që është modeli ekonomik, por meqënëse Shqipëria nuk ka asnjë lloj modeli ekonomik, atëhere nuk ka se si të ketë drejtime për të joshur të huajt e për të thithur kapitale nga jashtë. Deri më sot asnjë zyrtar i lartë nuk ka deklaruar në publik të paktën vetëm emrin e modelit ekonomik. Investimet e huaja thithen me mjete, teknika, mënyra e procedura të thjeshta e pa kosto, që mund të sjellin në Shqipëri ajkën e biznesit botëror, por këto mjete, teknika, mënyra dhe procedura nuk mund t'i realizojnë kanakarët e shefave, që i zenë vendet e punës pa konkurs vetëm sepse janë nipat, mbesat dhe / ose dhëndrat e disave atje lart, që mendojnë se investimet e huaja

thithen me fushata pritje përcjelljesh qeveritare e me vizita nëpër vende ekzotike. Në lidhje me sektorët premtues për investime të huaja në vend do përmendja bujqësinë dhe agrobiznesin, turizmin dhe sektorin e energjetikës, shoqëruar me sektorin e shërbimeve, kryesisht ato financiare, pa përjashtuar firmat që operojnë në "niche markets". Si i vlerësoni nismat qeveritare për promovimin e energjisë së rinovueshme apo arroreve? Energjia e rinovueshme është kryefjala e energjetikës në botë. Operimi me burime të kufizuara është dukuri reale në tërë globin. Energjia është një nga faktorët e rinj të prodhimit dhe pa të nuk ka investime. Vetëm gjatë vitit 2010 kërkesa për energji në Shqipëri është rritur me 33% krahasuar me vitin 2009, kërkesë që vjen kryesisht nga biznesi vendas, biznes i cili është pasuria më e madhe që ka patur ndonjëherë kombi shqiptar. Në vend ka mundësi për investime në energjinë e erës, të biomasës për energji, të gazit të rikthyeshëm, të ripërdorimit të ujrave të liqeneve të hidrocentraleve me teknika rikthimi të ujit në basen, për riciklim e përdorime bujqësore, etj. Në lidhje me arrorët dhe praktikat e subvencionimit të fermerëve për shtimin e drufrutorëve, ullinjve dhe vreshtave, ideja është shumë e mirë. Kemi edhe

pak kohë deri në procedurat e anëtarësimit të vendit me të drejta të plota në BE. Këtë kohë duhet t'a shfrytëzojmë të mbjellim sa më shumë drufrutorë jetëgjatë, sepse me hyrjen në BE jemi të detyruar të ecim në unison me politikën e përbashkët agrare e ushqimore të BE-së, politikë që përcakton kuota prodhimi. Nëse mbjellim sot, hyjmë në Evropë me një katalog e inventar të mirëqenë pemësh frutore, por, jam tërësisht i bindur se në këtë historinë e subvencionit të fermerëve për drufrutorët ka korrupsion, dhe të lartë bile. Çfarë konsideroni si "thembra e Akilit" në politikat qeveritare shqiptare ndaj investimeve të huaja? E para. "Politikanë! Larg duart nga biznesi." E dyta. "Politikanë! Larg duart nga biznesi." E treta. "Politikanë! Larg duart nga biznesi." Kur në biznes ndërhyn politika, asgjë nuk shkon mbarë. Është politika ajo që ndërhyn për të dhënë apo hequr licenca dhe për të lehtësuar apo vështirësuar punën e operimin e bizneseve të caktuara dhe nga kjo nuk është se të shpëton ndonjë program politik. Ndihma më e madhe që politika dhe politikanë tanë mund dhe duhet t'i bëjnë ekonomisë dhe tërë shqiptarëve është që të ndahen nga biznesi, por nga ana tjetër, është vetë biznesi që duhet t'i lerë mën-

janë kërkesat për mbështetje nga ana e politikës, në mënyrë që në vend të kemi me të vërtetë një ekonomi reale tregu dhe konkurrencë të lirë. Nëse opozita thekson se ka korrupsion në prokurimet publike, ka zbatim të dobët në praktikë të ligjeve të miratuara, se institucionet kontrollohen politikisht dhe se në administratë stafet janë të tipit militant e jo profesionist, se ka rritjes së nivelit të krimit, se ka shumë probleme me pronësinë, etj, këto nuk janë dukuri të reja. Edhe opozita ka pjesën e saj të gjynaheve dhe kjo pjesë nuk është e vogël. Evidentimi i fakteve mësohet në klasën e gjashtë a të shtatë, eliminimi i problemeve është proces i vazhdueshëm përmirësimi. Çfarë qendrimi mendoni se duhet të mbajë opozita politike në Shqipëri lidhur me këtë çështje? Opozita politike në Shqipëri është inekzistente. Ajo as që e ka idenë si të bëjë opozitë në përgjithësi dhe si të bëjë opozitë ekonomike në veçanti. Tre iniciativat e fundit të opozitës në lidhje me ekonominë: (a) heqja e TVSH-së në hallkën e fundit të procesit të përcjelljes së produkteve dhe shërbimeve te konsumatori, (b) vendosja e kufirit të borxhit publik në Kushtetutë dhe (c) zëvendësimi i taksës së sheshtë me atë progresive janë tre gafat më të mëdha në historinë e ekonomisë së Shqipërisë. Figurat më të rëndësishme ekonomike të opozitës ose janë lënë në hije (Arben Malaj) ose janë shmangur nga drejtimi opozitar (Ermelinda Meksi) dhe nga kjo mendimi ekonomik në përgjithësi dhe ai i opozitës në veçanti do pësojë bjerrje. Opozita duhet që (1) të ndërtojë një model ekonomik me vizion dhe mision të qartë, (2) brenda modelit të jenë të përcaktuara objektivat strategjike, objektivat operacionale dhe plani specifik i veprimit për investimet e huaja, (3) t'a deklarojë këtë model në publik, (4) modelin t'a diskutojë me grupet e interesit, duke përcaktuar afate për tërheqjen e mendimeve nga publiku (5) nëse opozita i fiton zgjedhjet të zbatojë vetëm modelin që e ka diskutuar me popullin dhe asgjë tjetër, sepse për atë i jepet vota, në të kundërt, nëse shmang modelin për të cilin opozita votohet për të marrë pushtetin, të japë automatikisht dorëheqjen. Vetëm kështu mund dhe duhet të funksionojë demkoracia. Ky është thelbi i ekonomisë së tregut. Vetëm kështu ka investime të huaja. Singapori, Koreja e Jugut, Brazili, etj, janë shembuj mjaft të mirë për sa më lart.


E shtunë, 26 nëntor 2011

5

POLITIKE

"Diplomatët" e qeverisë vende pune dhe rroga të paligjshme

P

ërveçse janë emërime nepotike, ato kanë edhe një kosto të rëndë financiare për buxhetin e shtetit shqiptar. Sipas të dhënave të publikuara nga vetë Ministria e Jashtme emërimet nepotike, me familjarë të qeveritarëve, janë një normë, duke zënë vendin e specialistëve të fushës. Në një relacion të sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë

së Jashtme Gazmend Turdiu, dërguar Sekretarit të Përgjithshëm të Kuvendit, thuhej se në vend të ekspertëve teknikë apo financierëve, ishin punësuar gratë e diplomatëve. "Sqarojmë se në pozicionet sekretar teknik financier dhe punonjës pastrimi nuk janë përfshirë në listat bashkëlidhur pasi në këto detyra janë kryer nga bashkëshortet e diplomatëve që kanë

punuar në përfaqësi në zbatim të pikës 85 të Rregullores për Shërbimin e Jashtëm miratuar me VKM nr.839 datë 17.12.2004 e ndryshuar"- thuhej në një shkresë të firmosur nga z.Turdiu kohë më parë. Por punësimi i familjarëve ka edhe kosto financiare për shtetin, duke shkelur ligjin për diplomacine dhe fryrë pagat për familjarët e qeveritarëve, të emëruar në poste të larta në ambasada.

Dritan Berisha rikthehet në detyrë, u përjashtua në qershor 2006 nga policia „„„

Nipi i Berishës, oficer në ambasadën në Romë

TIRANE

ARBEN RROZHANI vijon nga faqja 1 ...me një shtetas nga Vlora. Sipas policisë Dritan Berisha me të vëllanë Agronin ndërsa udhëtonin me mjetin e tyre, ishin përplasur në mjediset e hotel “Dajtit” me studentin nga Vlora, Nelson Ruçi, I cili udhëtonte me makinën e tij. Sipas hetimeve të policisë, studenti kishte ofenduar nipat e Kryeministrit, ndërsa ata i ishin përgjigjur me dy plumba pistolete të qëlluar në ajër. Sipas dinamikës së ngjarjeve, automjeti i markës “Mercedez- Benz”, me targa TR 8133, të cilin e përdorte Sali Berisha kur ishte në opozitë ishte fërkuar me makinën “Mercedez- Benz”, me targa TR 4016 K, të drejtuar nga studenti Nelson Ruçi. Pas fërkimit të makinave, vëllezërit Berisha i ishin prezantuar 21- vjeçarit vlonjat si oficerë policie, por më pas sherri kishte degjeneruar në grushta. Pas tentativës së Ruçit për tu larguar me makinë nga vendi i aksidentit, Dritan Berisha kishte qëlluar me armën e shërbimit tip "Bereta". Një televizion tregoi pamjet e makinës së studentit, ku dukeshin dy vrima plumbash, të qëlluar nga policët. Vëllezërit Dritan dhe Agron Berisha pas hetimit në gjendje të lirë, u ndëshkuan me masën më drastike që parashikon Ligji për Policinë e Shtetit, duke u përjashtuar nga radhët e uniformave blu. Sipas njoftimit të Ministrisë së Brendëshme vëllezërit Berisha u përjashtuan nga radhët e uniformave

Ishte përjashtuar bashkë me vëllanë për thyerje të rëndë të disiplinës, pasi qëlloi një shtetas me pistoletë te hotel "Dajti"

Kryeministri Sali Berisha me nipin e tij, Dritan Berisha

EMIGRACIONI

Presidenti Topi vizitë zyrtare në Torino

P

residenti Bamir Topi u nis dje për në Tori no, me ftesë të Kryetarit të Bashkisë së Torinos, Piero Fasino për të marrë pjesë në veprimtaritë që do të zhvillohen me rastin e 20 -vjetorit të fillimeve të emigracionit modern shqiptar në Itali dhe festimit të Ditës së Flamurit dhe Festës së Pavarësisë së Shqipërisë. Veç pritjes dhe bisedimeve zyrtare do të përohet një ekspozite fotografike, vizitë në Përfaqësinë e Dhomës së Tregtisë të Tiranës në Torino, si dhe pjesëmarrja në aktivitetin kulturor e artistik "Shqipëria - njëzet vjet më pas", që do të zhvillohet në Konservatorin "Xhuzepe Verdi" të Torinos.

Faksimile e faqes së Ambasadës shqiptare në Romë (në rreth) nipi i kryeministrit blu, vetëm dy ditë pas incidentit, pasi cenuan dinjitetin e policisë. "Agron Berisha, agjent i skuadrës operacionale në Drejtorinë e Kontrollit të Shërbimit të

Brendshëm dhe Dritan Berisha, kryeinspektor në Zyrën Qendrore Kombëtare të Interpol-Tiranës u përjashtuan nga Policia e Shtetit për thyerje të rëndë të disiplinës, duke kryer

veprime që cënojnë dinjitetin e punonjësit të policisë",-shprehej në komunikatë zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, që asokohe drejtohej nga Sokol Olldashi.

Emërimet nepotike

Ministria e Jashtme, mbushur me familjarë të qeverisë S

ipas dosjes së përgatitur për shërbimin e jashtëm të repubklikës së Shqipërisë, në diplomacinë shqiptare, ka mbetur pak vend për profesionistët, sepse shumica e emërimeve është bërë sipas lidhjeve me pushtetin. Sipas dosjeve që janë trajtuar nga opozita në Komisionin e Jashtëm Parlamentar, pas ardhjes së PD-së në pushtet, shumica e emërimeve janë bërë duke

shkelur me të dyja këmbët rregullat e Shërbimit të Jashtëm. Ndonëse ligji i ndalon rreptësisht emërimet nëpërmjet VKM-ve, drejtuesit e lartë të Ministrisë së Jashtme kanë emëruar njerëzit e tyre në përfaqësitë shqiptare, edhe pse neni 22, pika 2 dhe 3, për ligjin e shërbimit të jashtëm, thotë se jo më shumë se 20% e ambasadorëve mund të jenë nga politika. Gjithë

pjesa tjetër dhe tërësisht diplomatët, duhet të jenë të karrierës. Por, në realitet, kjo nuk ka ndodhur dhe më shumë se 20 për qind e të emëruarve në ambasada janë njerëz që kanë lidhje me politikën apo anëtarë partie. Këtë fat e kanë patur njerëzit e afërt, apo familjarët e kryetares së Parlamentit, Jozefina Topalli, vëllai I të cilës pas detyrës si konsull

në Milano, tani shërben në Rumani. Dhëndri i Topallit, këngëtar, është emëruar Sekretar i Parë në ambasadën shqiptare në Paris, edhe pse është vetëm 26 vjeç dhe pa përvojë në diplomacy dhe për të marrë atë post, sipas ligjit, duhet të kishte një dekadë në shërbimin e jashtëm. Lista është e gjatë me gratë, motrat, apo fëmijët e deputetëve, ministrave dhe zyrtarëve të lartë të shtetit.


6

E shtunë, 26 nëntor 2011

AKTAULITET ARRESTOHET AUTORI QË VARU KUSHURIRIN

VDES NË LLINXHAT E FUSHË-KRUJËS

Arrestohet autori që ekzekutoi me armë zjarri kushuririn e tij. Lajmi është bërë i ditur nga policia e Kurbinit, e cila ka arrestuar 20 vjeçarin Eldon Kola, pasi dyshohet si autor i vrasjes së ndodhur dy ditë më parë në këtë qytet. Sipas burimeve të policisë Kola ka vrarë për një çëshje të tokave në pyll, kushuririn e tij 34 vjeçarin Kastriot Bozin. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së martës rreth orës 18:00, në fshatin Skuraj. Efektivët e Kurbinit bënë të mundur sekuestrimin e armës së zjarrit.

Një punonjës i llinxhave në Fushë-Krujë në fshatin Bilaj është gjendur i pajetë. Policia ka hedhur dyshimet se 50 vjeçari është futur në disa zona të rrezikshme të llinxhave. Sipas të dhënave paraprake thuhet se viktima është Mustafa Masha, i cili ishte edhe punonjës në llixha. Disa prej dëshmitarëve kanë treguar se punojësi sapo ka mbyllur punën ka shkuar në disa zona të rrezikshme të llinxhave ku mund të ketë rënë nga pakujdesia. Lidhur me këtë rast uniformat blu kanë nisur menjëhërë hetimet.

EDITORIAL NGA LORNEC VANGJELI

Rrush & kumbulla vijon nga faqja 1 ...të tillë dhe lëshon batuta fyese me kurbanë dhe luan me nervat e palës tjetër që ja bën kurban humorit të tij, as Rama nuk është optimist, por nga Brukseli, shpreh pesimizëm të thellë, dhe as ambasadori amerikan, zoti Arvizu, nuk e fsheh skepticizmin e tij kur “...ana e tij realiste i thotë se ende ka shumë mosbesim mes palëve”. Me çfarë duket, politika shqiptare ka hyrë sërish në të njëjtin cikël nga i cili nuk ka dalë kurrë, cikli që ngjan se zëvendëson luftën me paqe, por që në të vërtetë, është vetëm e vetëm e njëjta luftë e vazhduar me mjete të tjera. Kështu me këtë rrokopujë rrokullisëse, batutë hidhepritëse, Shqipëria po rrokulliset në të njëjtën rrokopujë të zakontë, akuza dhe kundërakuza dhe në mes, një teatër i organizuar qeveritar i djathtë, me të njëjtat mjete, butafori dhe regjizurë, si dhe qeverisjet e djeshme socialiste. Sipas parimit: Ku ishim? Asgjëkundi! Ku po shkojmë? Po aty! Nga rrushi tek kumbullat. Mes tyre dhëmbë të mprirë në rastin më të mirë dhe dhëmbë të munguar në rastin më të keq. ...të thuhet “99-të”, është pothuaj njëlloj si të thuhet “100”. Dhe sesi do të jetë Shqipëria në 100 vjetorin e krijimit të Shtetit të Pavarur Shqiptar, është pothuaj e dukshme dhe e dallueshme që në këtë vit. Me një hendek të thellë dhe dëshpërues mes realitetit dhe virtualitetit, mes asaj çfarë jetohet dhe asaj çfarë premtohet, mes peisazhit të zhveshur e të rrënuar dhe bollëkut të arrorëve, shegëve, kumbullave dhe rrushit që po bëjnë rrush e kumbulla shpresën e dëshpëruar për të qenë ndryshe, për të qenë normalë në një Evropë që po jeton kohëra jonormale. Ka një fill të pandashëm që lidh të gjitha qeverisjet e vendit në këto 20 vjet pluralizëm, me qeverisjen komuniste të Hoxhës. Nuk ka rëndësi çfarë ndodh vërtet, por e rëndësishme është që qytetarët të binden se edhe nëse janë të uritur në të sotmen, edhe nëse janë të pashpresë në të sotmen, edhe nëse janë në makthet e të sotmes, t’u premtohet që në të nesërme, gjithçka do të zgjidhet si në përralla, me ndihmën e Zanave të mira me shkop magjik. Në të djeshmen e hershme e bënte Hoxha me një makineri të sofistikuar propagande që e çlironte Shqipërinë përsëdyti e për së shumti herë, fjala vjen me ndërtimin e kombinatit metalurgjik në Elbasan, e bënte Nano që e shndërroi vitin 97’ – zeron tragjike absolute të vendit - si pikë krahasuese me gjithë çfarë prodhonte qeverisja e tij, e bën sot, njëlloj si dje me euforinë e Piramidave, doktor Berisha me Piramidën e pabesueshme të premtimeve të tij, kësaj here, me një Shqipëri 100 vjeçare, që do të “paraqitet si nuse përpara gjithë shqiptarëve”, gjithë – gjithë, për shkak “të fytyrës njerëzore dhe zemrës së dhembsur” të qeverisë. ...dje në Londër, ambasadorë të BE-së dhe të Ballkanit, dëgjuan këmbanat e alarmit të ekpertëve për të nesërmen e rajonit. “... Evropa Juglindore ndodhet përballë një sërë sfidash, ku ekzston rreziku i rënies në recension...”, u tha në takim; indeksi i prekshmërisë dhe rrezikut ndaj krizës, për Shqipërinë, u konsiderua në nivelin katër, nga pesë, që është niveli maksimal. Dhe ky është vetëm një sinjal që vjen nga jashtë, për rrezikun e rëndë që kërcënon ekoniminë shqiptare, e cila tashmë, dy nga partnerët e saj kryesorë tregtarë i sheh në gjunjë përpara krizës si Greqia, dhe të kërcënuar seriozisht nga kriza, si Italia. Edhe në Athinë, edhe në Romë, pavarësisht zemrës së tyre dhe dhembshurisë për votuesin, qeveritë u dorëhoqën për të mos i lënë dorë të lirë krizës që është në shumë drejtime, edhe krizë psikologjike dhe besimi. Po Tirana? Ka vetëm një rrugë për të shmangur tronditjen sizmike që po paralajmërohet. Që nuk është një rrugë unike shqiptare, por që do të ishte një rast unik për Shqipërinë nëse do të ndodhte në Shqipëri. Të konsiderohet kriza ekonomike armiku kryesor i shqiptarëve. Dhe mbi këtë armik dhe kundër “planeve” të tij, të kishte një marrëveshje mes pozitës dhe opozitës për çfarë duhet bërë sot sa kohë nuk është bërë nesër dhe vonë për të gjithë. Kur të gjithë, edhe ata që kanë ngrënë rrush tërë këto kohë, do të ndjejnë dhëmbët e mpirë nga kumbullat e tharta të realitetit. Eshtë shumë për realpolitikën në Tiranë? Kush e di! “Errare humanum est”!, tha Doktori dje në Kuvend. Nëse kriza përtyp me dhëmbë Shqipërinë e mpirë dhe të varfër, gabimi nuk do të jetë më njerëzor, por do të jetë thjesht dhe vetëm një mëkat çnjerëzor mbi njerëzit e lodhur të këtij vendi të lodhur. www.shqiptarja.com

Komunikata njëditore në sallën operative me telefonata

Garda e Republikës: “Alo” një grua s'lë kryeministrin të kalojë rrugën Lajmi Një ditë në sallën operative në drejtorinë e policisë së Tiranës është shumë e lodhshme. Me dhjetëra telefonata mbërrijnë dhe janë oficerët që marrin shënim çdo denoncim. Dhe bëhet fjalë për incidente të rënda, por edhe ato më të thjeshtat.

„„„

S

TIRANE

ikurse do të shikoni nga aktiv iteti i strukturave të policisë në datën 24 nëntor deri në orën 8.00 të datës 25 nëntor, do të vihet re se gjatë ditës, incidentet më të shumta kanë të bëjnë me vjedhjet e çantave të dorës tek femrat, me çështje bllokimi rrugës apo aksidente. Shumë shpesh bëhet fjalë edhe për të shuar sherre dhe konflikte që kanë palët e treta. Në orët e vona të natës, shërbimet e policisë duhet të rrinë në kontroll gjatë gjithë kohës, vetëm për të mbyllur klube nate apo lokale që mbajnë muzikë me zë të lartë. Njerëzit në të shumtën e rasteve marrin në telefon vetëm se nuk arrijnë të flejnë. Ka ditë që ka edhe vjedhje makinash natën, sikurse ka ndodhur edhe në mbrëmjen e datës 24 nëntor duke u gdhirë për 25. por qytetarët denoncojnë edhe fenomene të tjera: një djalë rreh një vajzë, forcat e policisë shkojnë në vendngjarje por nuk arrijnë të gjejnë autorët. Ndërsa koshat e plehrave që digjen nga njerëz të ndryshëm, kthehen në shqetësim, aq sa duhet të shkojnë jo vetëm forcat e policisë, por edhe zjarrfikësat. Por ndër të shqetësuarit është edhe kryeministri Sali Berisha. Një grua nuk e lë ekskortën të dalë nga shtëpia. Janë oficerët e Gardës që thërrasin në sallë operative për të liruar rrugën që të kalojë ekskorta e kryeministrit. Shërbimet e policisë shkojnë poshtë shtëpisë së Berishës,

dhe lirojnë rrugën. 1. Telefonata të ardhura në Sallën e Drejtimit & Koordinimit nga ora 08.00, dt.24.11.2011, deri në orën 08.00, dt.25.11.2011. Ora 07.45 Telefonon shtetasi P.B, se tek Brryli i kanë vjedhur mjetin me targa AA 207 AR. U dërgua 52/1, nga verifikimi ishte e vërtetë, mjeti ju dha në kërkim të gjitha shërbimeve dhe rretheve. Telefonuesi u këshillua të bëjë kallëzim në Komisariatin nr.1. Ora 08.00 Telefonon një qytetar, se tek karburant "Elda", në Laprakë, i kanë vjedhur telefonin në autobauzin e linjës së Tiranës së Re. U dërgua 53/25, nga verifikimi ishte e vërtetë, e ndjek Komisariati nr.2. Ora 08.00 Telefonon shtetasi S.Ll, se tek Fresku pranë degës së thesarit, i kanë vjedhur mjetin me targa TR 9672 L. U dërgua 53/43, nga verifikimi ishte e vërtetë, mjeti ju dha në kërkim të gjitha shërbimeve dhe rretheve. Telefonuesi u këshillua të bëjë kallëzim në Komisariatin nr.4. Ora 08.40 Telefonon një qytetar, se tek shkolla "Ismail Qemali", ka një aksident mjet me këmbësor. Ju dha Policisë Rrugore, ta ndjek si problem. Ora 08.45 Telefonon shtetasi F.K., se në rrugën "Maliq Muça", i kanë vjedhur aksesorët e mjetit me targa AA 590 BB. U dërgua 53/29, nga verifikimi ishte e vërtetë, telefonuesi u këshillua të bëjë kallëzim në Komisariatin nr.3. Ora 09.45 Telefonon një oficer i

Gardës Republikës, se tek banesa e Kryeministrit është një shtetase dhe na pengon daljen. U dërgua 53/1, morën takim u sqarua problemi. Ora 09.25 Telefonon një qytetar, se në rrugën "Siri Kodra", tek kryqëzimi tek Dispanseria ka një konflikt. U dërgua 53/36, nga verifikimi ishte e vërtetë, u këshillua ti drejtohet Policisë Bashkiake, për zgjidhjen e problemit. Ora 09.25 Telefonon një qytetar, se në Yzberisht, pallatet Dilo, rruga "Panajot Pano", është një shtetase duket e sëmurë mendore, godet mjetet me gurë. U dërgua 53/63, nga verifikimi shtetasia ishte larguar, s'kishte probleme. Ora 10.00 Telefonon shtetasi O.D, se në fshatin Qesarakë, tek firma "Konstruksion Eljon", është vjedhur kabëlli elektrik. U dërgua 53/43, mori takim e vërtetë, e ndjek Komisariati.nr.4 Ora 10.00 Telefonon një qytetar, se tek Casa Italia, në autobuzin me targa TR 9331 S, janë tre persona që shpërndajnë drogë. U dërgua 53/63, nga verifikimi u shoqëruan të tre personat në Komisariatin nr.6. Ora 11.10 Telefonon një qytetar, se në rrugën "Irfan Tomini", tek dyqan pastiçeri dy fëmijë të moshës 8-10 vjeç i kanë hyrë në dyqan dhe i kanë marrë lekët. U dërgua 53/24, nga verifikimi ishte e vërtetë e ndjek Komisarati nr.2. Ora 12.20 Telefonon shtetasi B.S, se në rrugën "Dëshmorët e 4 Shkurtit" tek Hotel Sky, ka konflikt me një person. U dërgua 53/14, nga verifikimi u mor takim me telefonuesin dhe u zgjidh si problem mes palëve. Ora 12.30 Telefonon një qytetar, se tek shkolla "Qemal Stafa" ka një konflikt. U dërgua 53/32, nga verifikimi nuk u kostatuan probleme. Ora 13.05 Telefonon shtetasi R.I., se në rrugën "Ali Jegeni", në ish "Misto Mame", i kanë vjedhur banesën. U dërgua 53/59, nga verfikimi ishte e vërtetë, e ndjek Komisarati nr.6. Ora 14.05 Telefonon shtetasi L.B, se pas Komisaratit nr.4 ka një konflikt. U dërgua 53/43, nga veri-


E shtunë, 26 nëntor 2011

7

AKTAULITET

Sherri për 200 mijë B lekë, grushtohen të rinjtë

fikimi u këshillua të bëjë kallëzim në Komisarat. Ora 14.10 Telefonon shtetasia E.A, se tek Ambulanca 10 tek Oxhaku ka një përplasje mjetesh. Ju dha Policisë Rrugore, ta ndjek si problem. Ora 14.40 Telefonon shtetasi A. Xh., se në Kamëz, përballë disko Omegës tek një pikë grumbullimi hekuri ka konflikt. U dërgua 53/48, nga verifikimi u mor takim u shoqëruan palët në Komisariatin nr.5. Ora 14.45 Telefonon shtetasi F.H., se shoku i tij i ka marrë mjetin tip "BMV X 5", me targa AA 583 BA dhe nuk ja jep, mjeti ndodhet përballë firmës "Benz" në rrugën dytësore Tiranë-Durrës tek sevrvis Kastrioti. U dërgua 53/63, nga verifikimi mjeti nuk ndodhej tek servisi, e ndjek Komisarati nr.6. Ora 14.50 Telefonon shtetasi A.J., se në rrugën "Irfan Tomini" pallati.3 kati.5, ka një konflikt. U dërgua 53/24, nga verifikimi u shoqëruan palët në Komisaratin nr.2. Ora 14.50 Telefonon shtetasi E.X., se në Unazën e Re pranë Astirit ka një konflikt. U dërgua 53/60, nga verifikimi u shoqëruan palët në Komisaratin nr.6. Ora 15.25 Telefonon Drejtori i Polcisë Bashkiake Kamëz, se në qendër Kamëz kërkon ndihmën e Policisë. U dërgua 53/48, nga verifikimi ju dha ndihma duhur. Ora 15.25 Telefonon shtetasi D.Sh, se në Kombinat, tek ish mapo e vjetër kërkon ndihmën e Policisë. U dërgua 53/59, nga verifikimi kon-

orxhi prej 200 mijë lekësh të vjetra ka qenë shkaku i grushtimeve të adoleshentëve ndaj njëri-tjetërit. Ngjarja ka ndodhur në një lagje të kombinatit, ku mësohet se pesë të rinj kanë qenë protagonist të zënkaveve mes tyre. Sipas burimeve të policisë bëhët me dije se një grup i përbërë nga tre persona kanë qëlluar me shpulla dhe me sende të forta dy djem adoleshentë, pasi këta të fundit nuk i kanë kthyer borxhin.

flikti u zgjidh mes palëve. Ora 16.50 Telefonon shtetasi A.R, personel i siguritisë të spitalit Hygeia tek kthesa e Kamzës, i cili raportin se i është larguar nga spitali pacienti Pjetër Musliu, i vitl.1942, banues në Patok të Lezhës, i cili nuk ka paguar detyrimet ndaj spitalit. U këshillua për të bërë kallëzim në Komisaratin nr.6 dhe ju dha DPQ Lezhë. Ora 17.10 Tek Bulevardi "Zogu i Parë" bie sinjali i Alfa Bank. U dërgua 53/29, nga verifikimi u mor takim me punonjësit, të cilët po bënin prova. Ora 18.00 Telefonon një qytetar,

Pëllumb Ramiz Mukaj, 18 vjeç dhe Erjon Guri Selimaj, 20 vjeç janë dy adoleshëntët e dëmtuar, të cilët janë qëlluar me grushte, pasi nuk i kanë kthyer borxhin Vigert Ilir Baxhajas 22 vjeç. Shuma e parave të marra prej disa kohësh mbante vlerën prej 200 mijë lekësh të vjetra. Banorët e zonës që kanë qënë të pranishëm në vendin ku janë kryer konfrontimet kanë lajmëruar menjëhërë forcat e policisë së komisariatit nr 6, të cilat

fonuesi u këshillua të bëjë kallëzim në Kopmisariatin nr.3. Ora 18.25 Telefonon pronari i Hotel Kalaja, se në rrugën "Murat Toptani", kërkon ndihmë, pasi e shqetëson një person i dehur. U dërgua 53/2, nga verifikimi personin e larguan për në banesë. Ora 18.30 Telefonon një qytetar, se në Yzberisht tek KMY-ja, tek pallatet e reja ka të shtëna armësh. U dërgua 53/59, nga verifikimi nuk u konstatuan probleme. Ora 18.50 Telefonon shtetasja S. S, se tek sheshi "Ëillson" një person me motorr i ka marrë çantën nga dora dhe është larguar. U dërgua 53/ 16, nga verifikimi ishte e vërtetë, e ndjek Komisariati nr.2. Ora 19.30 Telefonon shtetasi Z.B., se në Istitutin Bujqësor tek reparti ushtarak i kanë vjedhur banesën. U dërgua 06/1, nga verifikimi ishte e vërtetë, e ndjek Komisarati nr.5. Ora 20.05 Telefonon shtetasia A. D. se në rrugën "Mujo Ulqinaku" dy persona me motorr i kanë me forcë çantën e dorës dhe janë larguar. U dërgua 53/27, nga verifikimi nuk u mor takim me telefonuesen, pasi u patrullua gjithë zona. Ora 20.40 Telefonon një qytetar, se në rrugën "Tre Dëshmorët", përballë KMY-së tek pallatet Sivis ka një konflikt. U dërgua 53/59, nga verifikimi nuk u kostatuan probleme. Ora 21.30 Telefonon roja i konviktit të Inxhinierisë Ndërtimit, se ka një konflikt. U dërgua 53/25, nga verifikimi u këshillua të bjë kallëzim në Komisariatin nr.2. Ora 22.00 Telefonon shtetasia E.S., se në Laprakë lokal "Objeka", kërkon ndihmë pasi e ka rrahur një person. U dërgua 53/34, nga verifikimi telefonuesja nuk kontaktoi me shërbimin. Ora 22.05 Telefonon një qytetar, se tek ish Neës 24, ka një konflikt në rrugë përballë ish Uzinës Traktori. U dërgua 53/8, nga verifikimi konflikt i çastit, personat ishin larguar, nuk kishte probleme. Ora 22.30 Telefonon një qytetar, se në rrugën "Sami Frashëri", pranë lokal "Juvenilja', po digjen plehrat dhe rrezikohen mjetet. U dërgua 53/ 14, nga verifikimi ishte e vërtetë, zjarri u fik nga Zjarrfikësia. Ora 22.45 Telefonon një qytetar,

Ora 02.15 - Telefonon shtetasi A. T, se tek Gjykata e Tiranës i kanë vjedhur mjetin tip "Benz", me targa TR 4930 P, me ngjyrë gri. Mjeti ju dha në kërkim të gjitha shërbimeve dhe rretheve, telefonuesi u këshillua të bëjë kallëzim në Komisariatin nr.2. se tek rrethrrotullimi në Sauk një djalë po rreh një vajzë. U dërgua 53/ 10, nga verifikimi personat ishin larguar. Ora 18.05 Telefonon shtetasi D.N., se është larguar nga banesa tek Nish Tulla.3 shtetasia Dile Betja 70 vjeç, e cila është me veshje tradicionale malsie me shami të zezë. Karakteristikat e shtetases ju dha në në kërkim të gjitha shërbimeve, tele-

se pranë ish Shkollës së Partisë po grinden disa djem të rinj. U dërgua 53/32 dhe 53/34, nga verifikimi konflikt i çastit, personat ishin larguar, nuk kishte probleme. Ora 23.05 Telefonon një qytetar, se tek shkolla "26 Nëntori" është bllokuar rruga nga kazanët e plehrave. U dërgua 53/24, nga verifikimi nuk kishte bllokim, ishte kamjoni i plehrave.

kanë mbërritur për të kryer hetimet. Fillimisht polica shoqëroi në komisariat të dyja palët për të bërë sqarimet e nevojshme ndërsa më pas gjatë hetimeve të kryera ka ndaluar tre persona. Në komisariat kanë përfunduar Vigert Ilir Baxhaja, Drini Asim Lamajn, 26 vjeç dhe Desart Ilir Baxhaja, 26 vjeç të tre banues në kombinat. Pas mbledhje së provave ndaj tre të rinjve ka nisur procedimi penal të cilët ndiqen në gjendje të lirë.

Ora 23.45 Telefonon roja i qëndrës "Alsig", se pranë qëndrës "Eleonora", dëgjohen krisma armësh. U dërgua 53/1, nga verifikimi patrulloi sektorin, nuk u konstatuan. Ora 23.50 Telefonon Policia Bashkiake, se në rrugën " Medar Shtylla", kërkon ndihmë tek disko Magazinë, pasi ka konflikt me pronarin. U dërgua 53/17, nga verifikimi u shoqërua pronari në Komisariatin nr.2. Ora 24.00 Telefonon një qytetar, se tek buzuk "Daja", në Unazë të Re ka muzikë me volum të lartë. U dërguia 53/62, nga verifikimi u mbyll lokali. Ora 00.50 Telefonon një qytetar, se në lulishten "1 Maj", pas urgjencës në lokal ka muzikë me volum të lartë. U dërguia 53/17, nga verifikimi u mbyll lokali. Ora 00.55 Telefonon një qytetar, se në hyrje të rrugës " Sulejman Pasha", lokal "Dormen", ka muzikë me volum të lartë. U dërguia 53/29, nga verifikimi u mbyll lokali. Ora 01.55 Telefonon një qytetar, se tek stacioni i fugonave te Shkodrës është një lokal që ka muzikë me volum të lartë. U dërguia 53/25, nga verifikimi nuk u konstatua lokali. Ora 02.15 Telefonon shtetasi A. T, se tek Gjykata e Tiranës i kanë vjedhur mjetin tip "Benz", me targa TR 4930 P, me ngjyrë gri. Mjeti ju dha në kërkim të gjitha shërbimeve dhe rretheve, telefonuesi u këshillua të bëjë kallëzim në Komisariatin nr.2. Ora 02.30 Telefonon një qytetar, se në hyrje të rrugës "Komuna e Parisit", lokal "Buzus Club", ka muzikë me volum të lartë. U dërgua 53/ 17, nga verifikimi u mbyll lokali. Ora 02.45 Telefonon një qytetar, se në fund të Rrugës Monarkia e Re Kamëz, po digjet një banesë. U dërgua 52/1 dhe 53/51, nga verifikimi ishte e vërtetë, zjarri u fik nga Zjarrfikësja, kishte dëme të mëdha materiale, e ndjek o.p.gj. Shkëlqim Cakoni. Ora 06.55 Telefonon një qytetar, se tek rruga "Jordan Misja", tek shinat e trenit ka një konflikt familjar. U dërgua 53/32, nga verifikimi ishte e vërtetë, të dy palët u shoqëruan në Komisariatin nr.3. Ngjarjet e njoftuara me telefon nga qytetaret, per te cilat nuk eshte marre akoma Numur Unik. 1. Telefonon shtetasi R.I., se në rrugën "Ali Jegeni", në Misto Mame i kanë vjedhur banesën. U dërgua 53/59, nga verfikimi morën takim me telefonusin është e vërtetë e ndjek Komisarati nr.6 . 2. Telefonon shtetasi S. S., se tek sheshi "Ëillson", një person me motorr i ka marrë çantën nga dora dhe është larguar. U dërgua 53/16, nga verifikimi ishte e vërtetë, e ndjek Komisariati nr.2. 3. Telefonon shtetasi Z. B., se në Istitutin Bujqësorë tek reparti ushtarak i kanë vjedhur banesën. U dërgua 06/1, nga verifikimi ishte e vërtetë e ndjek Komisarati nr.5. 4. Telefonon shtetasi A.T., se tek Gjykata e Tiranës i kanë vjedhur mjetin tip "Benz", me targa TR 4930 P, me ngjyrë gri. Mjeti ju dha në kërkim të gjitha shërbimeve dhe rretheve, telefonuesi u këshillua të bëjë kallëzim në Komisariatin nr.2.

LAJME SHKURT

„ Grabitën

një televizon, pranga dy të rinjëve

Policia e Lushnjës ka arrestuar dje dy të rinj si dhe ka shpallur në kërkim një të tretë me akuzën e grabitjes së një lokali në 7 nëntor në lagjen "Xhevdet Nepravishta". Të rinjtë në bashkëpunim me njëritjetrin kanë tentuar të grabisin në lokal një televizor. Pas ngjarjes së ndodhur pronari i lokalit në Lushnje ka njoftuar menjëhërë forcat e policisë së qarkut, të cilat bënë të mundur identifikimin e autorëve. Të rinjtë e ndaluar janë; Aksel Flamur Ksido, 18 vjeç dhe Amarildo Beshir Marku,22 vjeç. Ndërsa është shpallur në kërkim Martin Arben Zdrava, 18 vjeç. 22 vjeçari Marku është shoqëruar në polici për fshehje të veprës penale. Policia tha se autorë të vjedhjes së televizorit janë Akseli dhe Amarildo, ndërsa Martini është shpallur në kërkim pasi nuk ka treguar autorët.

„ Kapet me 2 kg hashash, arrestohet autori

Një sasi prej 2 kg hashash është sekuestruar ditën e djeshme ndërsa në pranga ka rënë poseduesi i saj Kastriot Malshi. Ndalimi i tij është bërë nga policia e Lezhës, pasi akuzohet për trafik të lëndëve narkotike. Forcat e policisë së këtij qytetit kanë bërë të mundur sekuestrimin e 2 kg hashash, të cilat janë gjendur në automjetin që ai drejtonte. Kastriot Malshi 25 vjeç ishte duku udhëtuar në mbrëmjen e dy ditëve më parë, në rrugën Skuraj-Superstradë. Pas kontrollit të makinës me të cilën udhëtonte 25 vjeçari është gjetur dhe lënda narkotike, e cila transportohej për qëllim tregtimi.Policia tha se ka nisur hetimet për destinacionin dhe origjinën e drogës. Agjentët e antidrogës janë në kërkim të personave të tjerë që ka bashkëpunuar poesduesi për të marrë lëndën narkotike.

„ Vodhi

kabullin e tensionit

Kishte marrë me vete një thikë dhe në orët e vona të natës kishte hyrë në fshatin Tapizë të Krujës për të vjedhur kabull. Ndërsa banorët e lagjes flinin, 15 vjeçari me inicialet G.P ka arritur të shkëpusë rreth 11 metra të kabullit të tensionit. Disa nga banorët e lagjes kanë dëgjuar zhurmat dhe njoftuan policinë, ku këta të fundit kanë bërë të mundur kapjen në flagrancë të minorenit. Në pranga ka rënë G.P, 15 vjeç, banues në fshatin Kasalle Tiranë. Burimet e policisë së Durrësit thanë se arrestimi i tij u bë për arsye se dje rreth orës 11:00, në fshatin Tapize Krujë, është kapur me një thikë dhe rreth 11 metër kabëll elektrik të linjës së tensionit 400 V, të cilin dyshohet t'ia ketë vjedhur gjatë natës në ambientet e firmës "Delia". pas verifikimeve të kryera nga inspektorët kundra vjedhjeve kanë arritur të zbulojnë se ku fshihej dhe autori i cili kishte tentuar të vjedhë kabollin e kësaj kompanie. I mituri tha në ambientet e policisë se kabullin do ta nxirrte më vonë në treg për të shitur bakër pasi ishte në gjendje të keqe ekonomike.


8

E shtunë, 26 nëntor

AKTUALITET

Halimi: Është skandal. Avokatët kërkojnë pafajësi në Apel

E

dhe pse u akuzua për vrasje dhe më pas mori dënimin më të ulët të mundshëm, avokatët e 22 Vjeçarit Kostandin Xhuvani, vendimin e gjyqtarit Gerd Hoxha, e kanë apeluar. Ata kërkojnë pafajësi, duke e konsideruar veprimin e klientit të tyre, të detyruar në rrethanat e vtëmbrojtjes. Por nga ana tjetër lajmi

se Gjykata e Faktit në Tiranë, dënoi me vetëm 3 vjet burg Kostandin Xhuvanin dhe madje i uli edhe 1/3 e dënimit, duke ja çuar në dy vjet kohën gjithsej, të vuajtjes dënimit, është pritur si një skandal i vërtetë në Ministrinë e Drejtësisë. Që ditën e shpalljes së vendimit kreu i këtij institucioni Eduard Halimi, ka urdhëruar strukturat përkatëse, të ndjekin këtë

çështje. Tre ditë më parë, pak përpara se të mbyllej orari zyrtar, grupi i inspektorëve i ngritur enkas me urdhërin e Halimit, janë paraqitur në zyrta e kreut të gjykatës së Faktit në Tiranë dhe të prokurorisë të të njëjtit rreth. Ndërkohë për këtë "operacion" është njoftuar edhe Prokurorja e Përgjithshme Ina Rama dhe Këshilli i Lartë i Drejtësisë.

Shqiptarja.com, boton të plotë "aventurën" e djalit të deputetes

Rrëfimi i birit të Xhuvanëve: Si u detyrova të bëhesha vrasës Lajmi Në më shumë se 5 orë rrëfim përpara hetuesve të policisë dhe prokurorisë Kostandin Xhuvani, ditën e vetdorëzimit 6 muaj më parë, ka rrëfyer historinë e pazakontë si u detyrua të shndërohej në vrasës t ëish mikut të tij.

„„„

TIRANE

POLI HOXHA

P

as 3 mujëve arrati, 22 vjeçari Kostandin Xhuvani, djali i vetëm i deputetes Luiza Xhuvani, paraditen e 23 Majit të këtij viti, në prani të prindërve dhe avokatit, u dorëzua në Drejtorinë e Policisë së Tiranës. Me pamje të dëshpëruar dhe me lot në sy, ai pranoi autorësinë e vrasjes së ish mikut të tij Alfred Musabelli. Po atë ditë në prani të avokatit ai ka rëfyer me detaje përpara prokurorit dhe oficerëve të policisë kriminale, gjithë historinë që nisi nga një sherr banal mes shokësh të ngushtë dhe përfundoi në mënyrën më tragjike, me një vrasje. "Shqiptarja. Com", disponon të plotë dosjen e kësaj çështjeje të bujshme. Çështje që pas vendimit të gjyqtarit Gerd Hoxha për ta dënuar 22 vjeçarin Kostandin Xhuvani, vetëm me 2 vjet heqje lirie, alarmoi Ministrin e Drejtësisë Eduard Halimi, i cili vetëm 3 ditë më parë, urdhëroi një inspektim urgjent të këtij procesi në prokurori dhe në Gjykatën e Tiranës. "Shqiptarja. Com", po boton sot të plotë rrëfimin e 22 vjeçarit përball hetuesve ditën që u vetdorëzua.

NGA SHOKË NË ARMIQ

"Unë Alfred Musabelliun, e kisha shok qysh prej një viti dhe me të jam njohur në lagje, pasi ishim që të dy banorë të një lagjeje. Me Alfred Musabelliun, jam konfliktuar fillimisht në ambjentet e shkollës "Labinoti" dy muaj para se të ndodhte ngjarja. Sherri midis nesh, ka filluar për motive të dobëta. Mbaj mend se ditën që jam

URDHËRI

Eduard Halimi inspektim dosjes

M

inistria e Drejtëisë, duket se ka pasur dy shime të forta që gjithë "Me anë të urdhrit nr.8126 të datës 23.11.2011, bazuar në nenin nenit 102, të Kushtetutës; nenit 10 të Ligjit nr.8678; nenit 31 të Ligjit nr. 9877,Inspektim mbi ecurinë e politikës penale në veçanti dhe politikës së dënimit të ndjekur nga organi i Prokurorisë në rastin konkret. Inspektim parimeve të drejtësisë dhe barazisë në marrëdhënie me subjektet e tjera të procedimit penal", është motivimi i urdhërit të djeshëm të Halimit për verifikim të procedimit penal nr. 597 i vitit 2011, ndaj të pandehurve Kostandin Xhuvani dhe Albi Zela", argumentohet urdhëri I Ministrit të Drejtësisë për inspektimin në gjykatë dhe prokurori i çështjes "Xhuvani". konfliktuar me atë, isha duke pirë në lokalin e shtetasit Xhevat Koçiu së bashku me dy shokët e mi, njëri vëllai Alfredit, Romarjo Musabelli dhe me Erald Sidan. Mbasi pimë disa gota raki, dolëm nga lokali dhe u bashkuam me shokë të tjerë të lagjes dhe konkretisht me Alfred Musabelliun, Elton Alijaja, Andi Grorin, Albi Zelan dhe disa të tjerë, emrat e të cilëve nuk më kujtohen për momentin. Në kohën që u bashkuam me të tjerët, Elton Alijaja dhe Erald Sida, filluan të konfliktoheshin me fjalë me njëri tjetrin. Në këtë kohë ndërhyn në debat Alfred Musabelli në ndihmë të Eltonit të cilin e kishte shok të ngushtë. Ndërkohë unë futem në debat, në ndihmë të Erald Sinës. Atë natë thjesht debatuam me fjalë me njëri tjetrin, por pa u konfliktuar dhe ofenduar me njëri tjetrin. Të nesërmen vjen personalisht për të më takuar Alfred Musabelli. Unë isha te shkolla "Labinoti" së bashku me dy shokët e mi Albi Zelën dhe Donald Ymeraj. Sapo erdhi mu drejtua me fjalët: "Meqënëse mbrëmë ishe i pirë, hajde të flasim sot, kush je ti që më ngre zërin mua?" dhe pa mbaruar fjalët më qëlloi me shpullë. Në këtë kohë ndërhyri Albi me Donaldin për ta qetësuar Alfredin dhe më pas folëm qetësisht dhe arritëm të pajtoheshim me njëri tjetrin. Një ditë më pas, me sa mësova nga shoku im Albi Zela, shtetasi Eduard Sida, ditën që kishte edhe ditëlindjen e tij, ishte duke pirë me shoqërinë tonë, në të cilën isha edhe unë por u largova më pas. Në ambjentet e shkollës

ku ata ishin duke pirë, kishte shkuar Alfred Musabelli së bashku me Elton Alijaja dhe në kohën që kishte shkuar Erald Sida, i kishte thënë: përse bëre sherr me Kostandinin, ne thjesht debat bëm? Në këtë kohë Alfredi, siç ishte me shishen e alkoolit në dorë, e godet Eraldin në kokë. Në atë kohë futet Eltoni në ndihmë të Alfredit, ndërsa Albi Zela, në ndihmë të Eraldit. Mbasi ishin konfliktuar për një kohë të shkurtër 5-10 sekonda, pasi ndërhynë persona të tjerë, ndahen dhe largohen nga shkolla. Mbas largimit të Alfredit dhe Eltonit, po sipas thënieve të Albit, shokët e mi Albi Zela, Erjon Gjici

dhe Erald Sida, ishin larguar me makinën e Albit për në shtëpi. Diku në afërsi të shtëpisë së Albit, një makinë Audi Q7, i kishte parakaluar dhe ju kishte zënë rrugën. Prej andej kishte zbritur Eton Alijaja, Pjerin Prenga dhe Alfred Musabelli, të cilët kishin qëlluar me gurë makinën e Albit.

Albi i jep makinës mbrapa me shpejtësi dhe arriti të largohet pa pësuar dëmtime fizike përveç ca dëmtime të vogla makina e tij. Mbas kësaj përplasje, po nga Albi Zela kam mësuar se Alfredi me Eltonin dhe Pjerinin, kishin goditur me sende të forta shokun tim, Donald Ymeri, disa ditë më pas.

Mbrojtja

Të gjitha arsyet përse Xhuvani është i pafajshëm „„„

S

TIRANE

ipas mbrojtjes nga të gjitha provat e ndodhura në fashikujt për gjykim, rezultoi qartë se të gjitha veprimet e të pandehurit Kostandin Xhuvani, janë kryer në kushtet e mbrojtjes së nevojshme dhe nuk ka asnjë hapësirë për të diskutuar kapërcimin e kufijve të kësaj mbrojtje, vetëm nga fakti se pistoleta që mbante në dorë viktima nuk ish-

te luftarake. Nga ana subjektive, i pandehuri nuk ka qenë në gjendje të konstatonte se pistoleta në fjalë, ishte luftarake apo jo, pasi nga mënyra sesi kanë rrjedhur ngjarjet, të krijohet përshtypja që pistoleta e viktimës, ishte e vërtetë. Konkretisht rezultoi e provuar se viktima e ka mbushur kët armë, duke marrë fishekun e rradhës dhe duke nxjerr fishekun që kishte në fole. Përveç sa më sipr arma, ishte prej metali, identik me armët e vërte-

ta, tip pistolet dhe bënte zhurmë. Sulmi i viktimës, ishte shumë i dhunshëm, i padrejtë, i vërtet dhe i çastit. I pandehuri Xhuvani, ishte inferior ndaj këtij sulmi. Po sipas mbrojtjes të Kostandin Xhuvanit, Alfred Musabelli dhe Pjerin Prenga, kanë qenë të dënuar më parë me burgim për vepra të rënda penale, I pari për trafik droge, kurse tjetri për pengmarrje. Për të gjitha kto mbrojtja këmbnguli në kërkesën e saj për pafajësi për Kostandin Xhuvanin.


E shtunë, 26 nëntor

AKTUALITET

Pas dy vitesh, Gjykata e Lartë hap gjyqin "Peza kundër Berishës"

M

ë në fund pas rreth 2 vitesh që deputeti Dashamir Peza kishte paditur kryeministri Sali Berisha, Gjykata e Lartë ka zgjedhur sot trupën e gjyqtarëve që do të shqyrtojnë këtë çështje. Deputeti Peza dhe bashkëshortja e tij, Entela Peza kanë paditur kreun e qeverise për "shpifje", duke ju referuar akuzave që

ka bërë më 26 Nëntor të vitit 2009, kreu i mazhorancës në adres të ligjvënësit socialist. Pas hedhjes së shortit gjyqtarët që do të shqyrtojnë çështjen janë; Ardian Nuni, relator, Arjana Fullani, Besnik Imeraj, Guxim Zenelaj dhe Medi Bici. Intresant në këtë trup është emri i gjyqtares Arjana Fullani, e cila vetëm pak kohë më parë rrëzoi padinë e nënës së

9

kreut të opozitës Edi Rama, Aneta Rama, bërë për shpifje ndaj të njëjtit personazh të politikës, kryeministrit Sali Berisha. Menjëherë pas hedhjes së shortit deputetit Peza, tha për "Shqiptarja.com" se do të kërkojë largimin e gjyqtares Fullani nga trupa gjykuese, sepse kohë më pare, kanë pasur miqësi familjare dhe kjo gjë për atë, përbën konflikt interesi.

Tre muajt e Kostandin Xhuvanit i fshehur. Frika për prindërit

Seanca Koastandin Xhuvani gjatë një prej seancave në procesin ndaj tij pas dorëzimit në Policinë e Tiranës.

“Arratia ime nëpër shpella dhe shtëpi të braktisura” "Kur pashë se arma e Alfredit s’ishte e vërtetë, u dëshpërova”

M

baj mend se mbasi qëllo va Alfredin, i trembur doja të ikja dhe në hyrje të banjës jam përleshur me grushta me Pjerinin, i cili pas pak përfitoi nga rasti dhe doli nga banesa e Albit. Dola edhe unë deri te porta e oborrit dhe kur dola, pashë se Pjerini hipi në makinën e Andi Grorit dhe u larguan për nga shkolla "Osman Myterizi". Si u larguan, unë u ktheva përsëri për të parë nëse Alfredi ishte gjallë, me qëllim që ti jepja ndihmën e parë. Kur u ktheva pashë se ai nuk reagonte fare. Nuk bëra asnjë veprim tjetër pasi pashë se kishte vdekur. Mora pistoletën e tij, e cila ishte ngjyrë metalizato gri, konstrukt hekuri, e futa në brez dhe dola së bashku me Albin për tu larguar. Albi iku për nga shkolla e Baletit, ndërsa unë ika në shtëpi për faktin se po më dilte gjak nga dora e djathtë të cilën e vrava gjatë përleshjes me Alfredin, por edhe për të marë ca lekë.. Në shtëpi mora një peshqir me të cilin fashova dorën, mora edhe pak lek dhe u largova menjëherë nga shtepia.

SI BLEVA PISTOLETËN PËR 500 EURO

Dy-tre ditë pas ngjarjes, një fëmijë i lagjes, të cilin e thërrasin Fethi, vjen më takon mua dhe Albin në lokalin ku ishim duke pirë kafe dhe më thotë, se më çuan në shtëpinë tënde Alfredi dhe Pjerini, për të të thirrur ty, që të dilje nga shtëpia por ti nuk kishe njeri në shtëpi. U shqetësuam për këtë fakt, pasi unë dhe Albi e dinim që Alfredi me Pjerinin mbanin pistoleta me vete dhe se që të dy kanë qënë të dënuar më parë për drogë dhe pengmarrje. Duke e ditur se ishin të rrezikshëm pasi siç deklarova edhe më lart, kanë qenë shokët tanë dhe i njihja nga afër se kush ishin, u detyrova të blija një pistoletë për 500 euro, tek një person i quajtur Beni që rri diku te "Brryli" dhe nëse e shoh, jam në gjendje ta njoh. Pra armën e bleva me qëllim që të mbrohesha. Një ditë para se të ndodhte ngjarja, bisedova me Albin që të nesërmen herët në mëngjes, do të shkonim me makinën e tij në Elbasan për të dhënë një provim në universitetin "Aleksandër Xhuvani", dega Punë Sociale. Ditën e ngjarjes në datë 12 Shkurt 2011, dola nga shtëpia rreth orës 07:00 dhe shkova në këmbë te shtëpia e Albit.

Kur arrita aty, porta e jashtme e murit rrethues, ishte e hapur. U futa Brenda në oborr dhe takova Albin, i cili ende nuk ishte bërë gati, po pastronte këpucët dhe po lante dhëmbët në tualetin që kishte në oborr. Ndërkohë i them:nxito pak, jemi vonë.

Faksimile e vendimit të plotë të G jykatës për Kostandin Xhuvanin Si dola nga banesa, mora në telefon shokun tim Ermal Gjicin, i cili në kohën që e telefonova ishte në gjumë. Ithem hajde shpejt më sill pak makinën te posta e Qytetit Studenti. Më pyeti se për çfarë e doja, por nuk I thashë sqarime, vetëm se më duhej

urgjent për një hall. Mbas 5 minutash, vjen te posta Ermali dhe pyet sërisht për hallin. Nuk I jap sqarime por I marr makinën ti "Mercedes 240" dhe u nisa në drejtim të Farkës, duke marrë me vete edhe 2 pistoletat.. Lashë makinën e Ermalit në Farkë dhe më pas mora në

SI E VRAVA ALFRED MUSABELLIUN

më tha, mos lëviz nga vendi se do të vras. Nuk reagova fare dhe qëndrova në vend pa lëvizur. Më pas Alfredi u fut në banjë, i vuri pistoletën në kokë Albit e shau dhe i tha, ti do të vish me ne tani. Ndërkohë ndërhyra unë, duke i thënë, çfarë po bën kështu o Fred, nuk shkon ky muhabet, ne jemi edhe shokë. Ai ndërkohë më kthehet edhe mua me fjalët, "rri urtë se të vrava edhe ty", dhe më drejton pistoletën. Theksoj se në kohën që po rrija në oborr, isha shumë afër me derën hyrëse të banjës dhe pas meje qëndronte Pjerini. Në këtë çast, unë kapa dorën në të cilën mbante armën dhe ia ngrita sipër dhe po mundohesh, tja merrja. Në përleshje e sipër, në kohën që unë po mundohesh ti merrja armën nga dora Alfredit, rrëshkitëm në dysheme dhe ramë të dy sipër bidesë. Në kohën që ramë, Alfredi tha, " më theve dorën o të q….robt dhe u ngrit më shpejtësi në këmbë. Pasi u ngrit, mbushi pistoletën që mbante ende në dorë, dhe ma drejtoi mua. Në këtë çast për tu mbrojtur dhe i tmerruar nga reagimi i Alfredit, nxora nga brezi pistoletën që kisha blerë ditë më parë, e mbusha atë dhe qëllova njëherë në drejtim të tij, ku si pasojë Alfredi ra në dyshemen e banjës.

Ndërkohë futet në shtëpi shtetasi Alfred Musabelli dhe Pjerini. Alfredi në dorë mbante një pistoletë, të cilën në fillim ma drejtoi mua duke me sharë, " o të q….nënën, mortën dhe robt e shtëpisë". Pastaj

Procesi

Si i ndryshoi akuza 22 vjeçarit „„„

TIRANE

Kostandin Xhuvani, u akuzuar për ekzekutimin e të riut Alfred Musabelliu, më 12 shkurt 2011, në Qytetin Studenti në Tiranë. Por 22 vjeçari Kostandin Xhuvani, djali i deputetes së PS, Luiza Xhuvani, u përball në gjykatë me një akuzë më të lehtësuar se vepra penale që iu atribua në fillim të hetimit. Ndryshimi i akuzës nga "vrasje me dashje" në "vrasje në kushtet e vetëmbrojtjes", e lehtësoi ndjeshëm pozitën penale të Xhuvanit. Si-

pas prokurorisë, kjo erdhi pasi ai u vetëdorëzua në Policinë e Tiranës, ndërkohë që ishte në kërkim prej tre muajsh, pas vrasjes së ndodhur te Qyteti Studenti në Tiranë

telefon tim atë Gjergjin, të cilit I thashë se unë po largohesha për një farë kohe dhe të bënin kujdes, por pa i shpjeguar se për çfarë bëhej fjalë. Fika telefonin dhe u largova në drejtim të fshatit Priskë, ku u strehova në një shpellë. Kam qenë i vetëm gjatë gjithë kohës. Të nesërmen në mëngjes pashë se arma që i mora Alfredit, nuk ishte luftarake dhe tyta e sak ishte e bllokuar. I dëshpëruar e mora dhe e hodha atë në lumen e Priskës në kohën që po zbrisja në qytet. Në qytet zbrita në këmbë, mora autobuzin e linjës së Beratit dhe u nisa fillimisht, për të shkuar në Lushnjë dhe më pas me furgon në drejtim të Fierit. Ndalova në fshatin Brostar. Më pas kam shkuar dhe kam qëndruar në një shtëpi të braktisur, që ndodhet në majë të kodrës së fshatit. Përgjatë kësaj kohe, kam qëndruar aty derisa u lidha me një banor të fshatit i cili kishte një të afërm në burg. Nëpërmjet avokatit të tij, arrita të mësoj emrin e avokatit që interesohej për çështjen time. Gjeta mundësinë që komunikova me atë dhe sot erdha u dorëzova në polici

PENDIMI

E qëllova vetëm njëherë më detyroi

"Ndihem totalisht i penduar për çfarë kam bërë. Dija që Alfredi me Pjerinin, ishin të rrezikshëm dhe mbanin armë me vete, por nuk e dija që arma e Alfredit ishte e vërtetë. Ngjarja ka ndodhur në kohë shumë të shkurtër dhe duke parë presionin që po bënte Alfredi ndaj meje dhe Albit, dhe në momentin që ai mbushi pistoletën, më detyroi që edhe unë si kundërpërgjigje për tu mbrojtur ti qëllojë. Kam qëlluar vetëm një herë, jam penduar shumë."


10

E shtunë, 26 nëntor

EKONOMI

Thatësira zhduk peshkun nga ujëmbledhësi i Fierzës

V

etëm 17 metra e ndajnë nivelin e ujit në ujëmbledhësin e hidrocentralit të Fierzës nga niveli i tij minimal. Si pasojë e mungesës së gjatë të rreshjeve, po kthehet gradualisht situata e viteve të kaluara, që po i krijon jo pak probleme KESH-it. Por, këto ditë po vihet re edhe një fenomen tjetër, që

nuk njihej më parë: peshku në liqen po shkon drejt zhdukjes. Dikur, sasia e peshkut të zënë i kalonte 5.000 tonë në vit, ndërsa tani peshkatarët nuk zenë gati asgjë. Nga 11 lloje peshqish që kishte dikur në ujrat e këtij liqeni, 4 lloje thuajse janë zhdukur plotësisht, sipas specialistëve. Ndërkohë që po dalin mbi ujë edhe rrënojat e Kukësit të vjetër, gjuetia

shfarosëse vazhdon dhe, nga ana tjetër, që pas vitit 2000 nuk është hedhur më rasat peshku. shkaqe të tjera që po çojnë drejt zhdukjes së peshkut në basenin e Fierzës janë edhe ndotja e rëndë mjedisore dhe gjuetia, edhe në periudhën e shumimit. Në këtë mënyrë, zonës së verilindjes po i eliminohet gradualisht edhe një pasuri e rëndësishme natyrore e ekonomike.

Te Pallati i Kongreseve/ Vizitorë të shumtë edhe në pavionin e gazetës "Shqiptarja.com"

Panairi i Klik Ekspo Group sjell 400 biznese, nga 20 shtete Lajmi

Investitorët

Duke nisur nga dita e djeshme, Tirana do të jetë kryeqyteti i pushtuar nga rreth 400 biznese të mirënjohura që vijnë nga 20 shtete të rajonit dhe Europës

„„„

Tregu i Shqipërisë edhe sivjet është treguar mikpritës për kompani me statuse të rëndësishme në sektorët strategjikë si ndërtimti, metalurgjia, energjetika, bujqësia e telekomunikacioni

TIRANE

GENC KONDI

P

anairi Ndërkombëtar i Tiranës tashmë është kthyer në traditë të sukseshme e ku për 18 edicione me radhë prezantohen kompanitë më të suksesshme, produkte dhe teknologji inovative, e mbi të gjitha vizionet tregtare e ekonomike të së ardhmes. Përkushtimi dhe profesionalizmi ynë është vlerësuar me anëtarësimin e Klik Ekspo Group në Organizatën Globale të Panaireve Ndërkombëtare (UFI) dhe renditjen pranë Aleancës së Panaireve të Evropës Qendrore (CEFA). Politikat e favorshme fiskale, infrastruktura, siguria e shumë lehtësira për investitorët e huaj, janë përçuar nga Klik Ekspo Group përmes aktiviteteve të përvitshme. Pjesëmarrja e sipërmarrësve nga Greqia, në një numer të shtuar si rrallë më parë në një eveniment ndërkombëtar në Tiranë, pohon edhe një herë epërsinë e një partneriteti të hershëm të ngushtë dhe dëfton që ashtu si në enët komunikuese biznesi mund të funksionoje dhe të prodhojë simbioza të shëndetshme. Tregu i Shqipërisë është mikpritës për kompani me statuse të rëndësishme në sektorët strategjikë si ndërtimtaria, metalurgjia, energjetika, bujqësia dhe telekomunikacioni. Një vend të veçantë zuri në Panair edhe pavioni i "Shqiptarja.com", që tërhoqi vëmendjen e vizitorëve të shumta. "Ky panair është një eveniment i rëndësishëm

për vendin", deklaroi kryeministri Sali Berisha, duke shtuar se Shqipëria ka

mesatare të investimeve të huaja prej 38 milionë dollarë në vit, në një vend që në 3 vitet

Materialet e ndërtimit, ato të veshjes, lënda e parë për industrinë ushqimore e së fundi dhe sektori i energjetikës janë sektorët ku partneriteti me të huajt ka qenë i suksesshëm ndryshuar me shpejtësi të madhe. Nga një vend, i cili para vitit 2005 ka pasur një

e fundit ka marrë rreth 1 miliard dollarë investime të huaj, theksoi Berisha. "Vitin e sh-

kuar Shqipëria kaloi një ligj për t'iu dhënë përgjigje përfundimtare probleme të lidhura me pronësinë. Ky ligj është unik, sipas të cilit kur investitorët blejnë mbi bazën e dokumenteve të rregullta shtetërore pronën, nuk mund të ketë më kërkesa ndaj tij. Të gjitha kërkesat duhet t'i adresohen qeverisë dhe ajo është përgjegjëse për to. Toka e blerë nga investitorët konsiderohet e shtetëzuar në raport me të gjitha kërkesat", tha Berisha. Në vijim të një tradite tashmë të ndërtuar ndër vite, Klik

Ekspo Group respekton vlerësimet dhe pritshmëritë e qindra përfaqësuesve të bizneseve pjesëmarrës e vizitorëve, në të gjitha edicionet që zhvillon me anë të nderimit në ceremoni të veçanta të personaliteteve të shquara për merita të veçanta në fushat e veprimtarive publike dhe private që janë të lidhura më këto ekspozime, zhvillimin socialekonomik të vendit, si dhe me fushën e artit dhe kulturës. Gjatë ceremonisë së hapjes së Edicionit të 18të i Panairit Ndërkombëtar të Tiranës, presidenti i shoqërisë organizatore Klik Ekspo Group, Luan Muhametaj, informoi të pranishmit se do të vlerësohen me çmimet të veçanta perspnalitete të shquar që kanë kontribuar në zhvillimin ekonomik të vendit, përmirësimin e kushteve të jetesës së vendit, përmirësimin e ndjeshëm të klimës për zhvillimin e biznesit, rritjen e vlerave kombëtare në art e kulturë. Ai nderoi me "Shqipon-

jën e Artë" kryeministrin e Shqipërisë Sali Berisha me motivacion të fokusuar në meritat dhe kontributin thelbësor në anëtarësimin e Shqipërisë në NATO, lëvizjen e lirë të qytetarëve shqiptarë me heqjen e vizave me vendet e BE-së; kryetarin e Bashkisë së Tiranës Lulzim Basha për kontributin e dhënë për uljen e taksave vendore, në kuadrin e mbajtjes së një premtimi elektoral për të gjithë komunitetin në kryeqytet, etj. Gjithashtu, Klik Ekspo Group nderon Zevëndësministrin e Brëndshëm Ferdinand Pone për kontributin e dhënë në prodhimin dhe shpërndarjen në një kohë rekord të dokumenteve të identetitetit për qytetarët shqiptarë me standarte prodhimi të një niveli shumë të lartë. Presidenti i shoqërisë Klik Ekspo Group Luan Muhametaj nënvizoi në fjalën e tij vlerësime të larta për Komandantin e Forcave Speciale të Ministrisë së Mbrojtjes që morën pjesë në misionet paqëruajtëse në Afganistan e Irak, kolonel Dritan Demiraj. Një tjetër vlerësim nga Klik Ekspo Group, ishte për Drejtorin e Albafilm Studio Fatmir Musai. RTV Ora News merr një tjetër vlerësim për shpejtësinë dhe vërtetësinë e lajmit. Në fushën e medias me çmimin në fjalë u nderua Ylli Ndroqi, president i Ora News.

Tregtia

Përurohet qendra tregtare TEG „„„

TIRANE

U përurua dje në Tiranë qendra më e madhe tregtare "Tirana East Gate" (TEG), me një investim 104 milionë euro. Të pranishëm në përurimin e kësaj qendre, e cila hapet me nismën e biznesmenit Zamir Mane, pronar dhe i qendrës së parë komerciale QTU, ishin kryeministri Berisha, biznesmenë, ambasadorë të akredituar në vendin tonë dhe njerëz të botës së medias, e spektaklit. TEG, i cili ndodhet pak kilometra në Lindje të kryeqytetit, është konceptuar si një qendër moderne, me shërbime për konsumatorët dhe bi-

zneset e ndryshme. Të papërmbajtur janë treguar shumë persona VIP, ndërkohë që paparaci i

"Shqiptarja.com" i ka fokusuar në "mësymje" të dyqaneve, që nga ata të bizhuterive "Svarovski" deri te këpucët e biznesmenes Mici, në dyqanin e saj, që deputetit socialist Blendi Klosi i janë dukur, veç se të bukura, edhe me një çmim të leverdisshëm. Te "Svarovski" është parë dhe gjyqtarja Zina Sollaku apo çifti i njohur i showbizit Ami dhe Ermali. Qendra më e madhe tregtare në Shqipëri është ndërtuar me mbështetjen e financimit të Bankës Evropiane për Rindërtim e Zhvillim. Në ceremoni mori pjesë edhe Fabio Serri, drejtor i Zyrës së BERZH-it në Tiranë. E ndërtuar nga një kompani e rëndësishme e

pasurive të patundshme, "Balfin Group", Tirana East Gate do të krijojë konkurrencë më të madhe dhe do të nxitë standardet e cilësisë së lartë në sektorin e shitjeve me pakicë në Shqipëri. Ajo do të ndihmojë, gjithashtu, në modernizimin e zonës periferike në Tiranë. BERZH financoi ndërtimin e Tirana East Gate me një kredi parësore prej 10 milionë eurosh dhe nje kredi "mezzanine" prej 7 milionë eurosh në vitin 2009. Banka gjermane DEG gjithashtu siguroi një kredi parësore prej 10 milionë eurosh. Që nga fillimi i aktiviteteve në Shqipëri, BERZH ka investuar 665 milionë euro në sektorë të ndryshëm të ekonomisë.


E shtunë, 26 nëntor

AKTUALITET

Shkozë, sherr mes adeoleshntësh plagosen të dy

N

jë grindje e çastit mes dy të rinjëve të shkollës së mesme të përgjithshme "Abdulla Keta" ka përfunduar në një plagosje të dyfishtë. Dy të rinjtë pasi janë konfliktuar me njëri-tjetërin kanë tentuar të qëllojnë me mjete të forta duke mbetur të dy të plagosur. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Shkozë, në afërsi të ambienteve të shkollës. Sipas burimeve

kofinedciale të policisë së kryeqytetit bëhët me dije se autori i dyshuar Klinton Troci 17 vjeç ka plagosur me thikë Indrit Sinanin 15 vjeç. Konflikti mes tyre ka lindur nga disa shikime në mënyrë të shtrembër dhe në çast kanë nisur të bëjnë kopetentin secili prej tyre. Autori Klinton Troci është dëmtuar me një shkop bejsbolli, pasi është gjuajtur nga 15 vjeçari Indrit Sinani. Ndërkaq ky i fundit ka mbetur i

11

plagosur rëndë me thikë. Në vendngjarje mbërritën dhe forca të shumta të policisë së komisariatit nr 1, si dhe Inspektorë të Hetimit dhe Parandalimit të Krimit nga Drejtoria e Policisë së Tiranës. Pas hetimeve të kryera policia identifikoi dhe më pas arrestoi menjëherë autorin e ngjarjees së ndodhur, Klinton Trocin. I dëmtuari është dërguar në ambientet e Spitalit Ushtarak të kryeqytetit.

Procesi ka muaj që ka nisur te akuza, priten zhvillime

Prokurorët, hetim 14 mijë ankesave për mbifaturim energjie Hetuesit kanë konkluduar se janë përfshirë 20 persona, janë marrë dokumentat nga ERE Lajmi Prokuria ka filluar hetimet intesive mbi CEZ Shpërndarje, pas 14 mijë denoncimeve që janë bërë në zyrat e CEZ për mbifaturim të energjisë elektrike. Prokurorët e Tiranës kanë evidentuar një dëm ekonomik që shkon deri në pesë milionë euro

„„„

P

TIRANE

rokurorët e Tiranës kanë mbetur të habitur kur ditë pas dite e rast pas rasti, në dyert e tyre filluan të mbërrinin kallzimet e qytetarëve të ndryshëm që donin të denonconin abuzimet e CEZ, kompanisë që u faturon dhe u sjell energjinë elektrike. Fillimisht, oficerët e policisë gjyqësore, filluan të mbledhin kallzimet rast pas rasti, duke mbajtur dhe faturat që sillnin qytetarët, apo edhe foto të aparateve matëse të energjisë që nuk tregonin atë që faturohej në dokumentin e tyre. Këtë vit kanë filluar edhe denoncimet e para të vijnë në prokurorinë e Tiranës. Fillimisht, denoncimet që po vinin një nga një, po merreshin në konsideratë nga prokurorë të ndryshëm, por kur numri i tyre u shtua së tepërmi, atëherë, u pa e nevojshme që të ngrihet një task-force e veçantë, për të hetuar vetëm abuzimet që janë bërë në faturimin e energjisë elektrike.

DEBATI

CEZ në vështirësi KESH do lekët

P

ak ditë më parë “shqiptarja.com” publikoi ur dhërin e dhënë nga drejtori CEZ për Shqipërinë për hapjen e mijëra kontratave provizore për një ditë. Ndërkohë që hapja e kontratave provizore e shoqëruar me gjobë për klientët, është e paligjshme. Ndërkohë pak kohë më parë vetë CEZ i kërkoi ERE-s një dëm ekonomik që duhet tia shlyente shteti shqiptar në vlerën e 183 milionë eurove, që në fakt është më e madhe sesa 102 milionë eurot që CEZ ka blerë OSSH që bënte faturimin e energjisë. E vetëm 10 ditë më parë, KESH fitoi me gjykatë procesin ndaj CEZ duke kërkuar dhënien e parave që kjo kompani i ka borxh KESH, sidomos në këtë moment kur ka një krizë të madhe financiare. Kompania çeke CEZ, duket se gjendet në vështirësi në këto momente.

14.000 persona, thonë burimet pranë prokurorisë së Tiranës që kanë shkuar pranë këtij institucioni që të ankohen për padrejtësi në çmim në faturën e tyre të energjisë elektrike. Prokurorët, kanë filluar të hetojnë të 14 mijë rastet, por burime nga prokuroria e Tiranës thanë për "shqiptarja.com" se do t'u mjaftonin qoftë edhe 10 raste për të parë se çfarë po ndodh me kompaninë CEZ që faturon energjinë elektrike për qytetarët.

VERIFIKIMI

Kështu, oficerët e policisë gjyqsore kanë nisur të shkojnë derë më derë dhe sahat më sahat. Nga verifikimet e tyre ka rezultuar se pranë zyrës së ankesave të CEZ Shpërndarje, janë mbi 14 mijë ankesa, dhe

të gjitha me të njëjtin subjekt: mbifaturim i energjisë elektrike. Të gjitha këto prentendime janë verifikuar nga oficerët e policisë gjyqësore të cilët kanë konkluduar se këto pretendime, në shumicën e rasteve, janë të bazuara dhe qëndrojnë. Hetuesit kanë mbërritur në konkluzionet që pak ditë më parë janë denoncuar edhe publikisht në faqet e "Shqiptarja.com". Faturuesit e energjisë elektrike, apo edhe vetë kompania, vendoste cmime afrofe në fatura, edhe pse klientët ishin të paisur me matësa. Madje, edhe sipas urdhërit të CEZ të publikuar në "Shqiptarja.com" ka pasur vendim për të hapur kontrata provizore për abonentët, të cilëve u vendosej më pas dhe gjobë. Vendimet e njëanshme

Atak-kardiak

Gjendet i vdekur në hotel italiani „„„

TIRANE

N

jë shtetas italian 42 vjeçar është gjendur i pajetë në një hotel në afërsi të Drejtorisë Rajonale të Arsimit. Luigji Mauro nga Alba Torino kishte afro 10 ditë që kishte ardhur në shqipëri, ndërsa vizita e tij mbeti ende e paqartë dhe nga hetuesit e ngjarjes. 42 vjeçari Mauro është gjetur i pajetë në orët e para të mëngjesit nga sanitarja, e cila ka lajmëruar më pas stafin e hotelit. Askush nuk shkoi në dhomën ku ai ishte përqendruar pasi janë lajmëruar menjëhërë forcat e policisë së komisariatit nr 1. Në vendin e ngjarjes erdhën dhe inspektorë, të cilët kanë nisur menjëhërë procedurat e nevojshme për të bërë të mundur zbardhjen e ngjarjes. Sipas grupit të ek-

spertizës bëhët me dije se viktimës nuk ia janë gjetur dhe nuk janë vënë re shenja dhunë në trup. Aktualisht dyshimet qëndrojnë në rënien e një ataku kardiak që dyshohet të këtë lënë të pajetë shetasin Italian. Policia mori në pyetje dhe personelin e hotelit ku qëndronte Ital-

iani për të mësuar diçka më tepër rreth tij. Ata kanë dëshmuar se Luigji Mauro kishte ardhur 10 ditë më parë dhe kishte qëndruar në atë hotel. "Kishte një mision për të kryer në shqipëri, kështu që pasi ai të mbaronte do të nisej sërish në Torino"- tha njëri prej punojësve, i cili theksoi se ishin gjera që i kishte dëgjuar. Panvarësisht se ende nuk ka një informacion të saktë me qëndrimin e tij në shtetin tonë, burimet policore thanë se janë duke punuar për të hetuar rastin në fjalë. Aktualisht ekspertët mjeko-ligjorë, bënë me dije se pas aktit të ekspertimit dolën në konkluzionin se viktima nuk dyshohet të jetë vrarë apo të jetë helmuar. Mendohet se shenjat e para janë të një ataku- kardiak, që ka lënë të shtrirë në dhomën e hotelit 42 vjeçarin Italian.

të kompanisë çeke CEZ nuk janë kontestuar nga Enti Rregullator i Energjisë ndaj dhe ato kanë qenë në funksion.

DYSHIMET

Sipas hetuesve të kësaj dosjeje, e regjistruar pak muaj më parë në prokurorinë e Tiranës, në këtë skemë manipulimi ose jo, nga faturistët apo edhe me urdhër më lartë se ta, janë përfshirë pothuajse 20 vetë dhe zyrtarë të kësaj kompanie private, të cilët sipas dëmit paraprak që është llogaritur nga prokurorët, kanë arritur në një abuzim prej 4 apo 5 milionëë euro. Shifra në mënyrë përfundimtare nuk është nxjerrë pasi nuk kanë përfunduar të gjitha hetimet për të gjitha rastet e evidentuara. Një tjetër detaj që kanë kapur hetuesit, është se ora e bërjes së faturave, ndonjëherë, kalon edhe pas mesnate, dmth 00.01 ose 2 apo 3 e natës, çka i ka shtyrë më shumë në dyshime prokurorët se matësat nuk janë verifikuar. Në shumicën e faturave është evidentuar se ato janë dy apo shumëfish më të larta sesa konsumi real i energjisë. Sipas burimeve nga prokuroria, deri tani hetimi përfshin më shumë se 20 persona dhe akuza që po përpilohet është ajo e vjedhjes me shpërdorim detyre por edhe falsifikim i dokumenteve. Ndërkohë që nën zë, edhe nga ERE, thonë se ish kreu i këtij institucioni, një ndër shkaqet pse ka dhënë dorëheqjen nga detyra është pikërisht ky. Në zyrën e tij kohë më parë, kanë mbërritur hetues që kanë kërkuar materiale dhe dokumente për llogari të këtij hetimi.


12

E shtunë, 26 nëntor

SOCIALE DUHEN MJEKË TË KUALIFIKUAR

"DIALOGU PËR DRININ"

Ministri i Shëndetësisë, Petri Vasili, ka deklaruar se, për teknologjinë e re të aparaturave që është futur edhe në Qendrën Universitare Spitalore "Nënë Tereza" duhen mjekë të kualifikuar. Duke folur në seminarin "Mjekësia nukleare, në praktikën klinike" të zhvilluar në ambientetet e telemjekësisë në QSUT, ai është shprehur se "kjo teknologji e re, e avangardës mjekësore kërkon thellim të pafund, veçanërisht për brezat që futen në mjekësi". Sipas tij kjo punë duhet të jetë e pareshtur.

Menaxhimi i integruar të ujërave, dhe sidomos ai i Drinit, ka mbledhur në një konferencë në Tiranë të gjitha vendet e rajonit, përfshirë Greqinë, Kosovën, Maqedoninë dhe Malin e Zi. Në takim ishte edhe ambasadori i BE në Shqipëri, Ettore Sequi. Fatmir Mediu ka zhvilluar një takim kokë më kokë me ministrin e mjedisit të Maqedonisë, ku kanë folur jo vetëm për disiplinimin e Drinit, por edhe për menaxhimin dhe zhvillimin e zonave të mbrojtura dhe atyre ndërkufitare, si dhe në menaxhimin e mbetjeve

Ministria e Arsimit shpall kriteret: Në garë vetëm ata që bashkëpunojnë me Kosovën

Shezai Rrokaj kundër Abetares së përbashkët: Nuk marr pjesë

Lajmi Kriteret

Hartimi i një Abetareje të përbashkët për shkollat shqiptare dhe ato kosovare, duket se nuk do të jetë e lehtë. Një ndër autorët më të njohur të këtij teksti në Shqipëri, Shezai Rrokaj, deklaron se nuk mund të pranojnë kushtin e vendosur për të bashkëpunuar me një shtëpi botuese nga Kosova, ndaj ai do të bojkotojë.

„„„

TIRANE

ESMERALDA KETA

M

iratimi i programit për Abetaren e për bashkët ka çelur një debat të ashpër në vendin tonë. Ministria e Arsimit të Shqipërisë, në marrëveshjen e përbashkët që ka bërë me atë të Kosovës, ka vendosur si kusht për të gjithë ata marrin pjesë në garë, që teksti i paraqitur duhet të ketë një autor shqiptar dhe një kosovar, si dhe të jetë patjetër një bashkëpunim mes një shtëpie botuese shqiptare dhe një kosovare. Por duket se ky kusht nuk është mirëpritur nga autorët shqiptarë të tekstit të Abetares. Njëri prej tyre, Shezai Rrokaj, madje është edhe më drastik në deklaratat e bëra mbi këtë nismë të re, dhe shprehet se ai do ta bojkotojë këtë nismë. "Kriteri për bashkëpunimin mes shtëpive botuese shqiptare dhe kosovare na duket i tepërt, pasi Abetarja që është aktualisht në qarkullim, e ka marrë statusin "Abetare mbarëkombëtare". Siç mund të kuptohet nga vetë emri, ajo është tërësisht e vlefshme për vendet e trojeve shqiptare dhe nuk e kuptojmë pse duhet të nisë hartimi i një Abetareje të re nën kriterin e sipërpërmendur. Abetaret e Kosovës mund të jenë në qarkullim në Shqipëri dhe e anasjellta, por hartimi i një Abetareje me bashkëpunimin e shtëpive

Programi mësimor do të jetë i përbashkët, por është bazuar mbi programin shqiptar. Gjuha zyrtare që do të përdoret do të jetë shqipja standarde, ndërsa dialektizmat apo elementë të tjerë krahinorë do të jenë penalizues.

ALTERTEKSTI

që ka bërë MASH-i sot", - ka deklarar, Shezai Rrokaj.

Do të vazhdojnë të jenë në treg edhe 3 Abetaret aktuale

KRITERET

N

xënësit brenda kufijve të Shqipërisë, aktu alisht kanë në dorë tri tekste të Abetares. Kjo në kuadër të reformës së alterteksit, e cila e ka liberaluiazr tregun e librave me të cilët mund të mësojnë nxënësit. Kështu, aktualisht është në treg Abetarja me autorë Shezai Rrokaj dhe Mimoza Gjokutaj, Abetarja me autor Bahri Becin si dhe ajo me autor Kolë Xhumarin. Ndërkohë që edhe pas daljes së Abetares së unifikuar, këto tekste do të vazhdojnë të jenë në duart e nxënësve dhe të mund të përzgjidhen sërish nga shkollat për të mësuar. botuese të Shqipërisë dhe Kosovës nuk ndryshon në thelb përmbajtjen e asaj aktuale.

Kjo do të thotë se ne nuk do të marrim pjesë në hartimin e Abetares së re, sipas shpalljes

Ministria e Arsimit ka shpallur dje edhe kriteret që e bëjnë fitues një tekst Abetareje. Programi mësimor do të jetë i përbashkët, por kryesisht është i bazuar mbi programin shqiptar. Gjithashtu gjuha zyrtare që do të përdoret do të jetë shqipja standarde, ndërsa dialektizmat apo elementë të tjerë krahinorë do të jenë penalizues. Sipas kritereve të vendosura, vetëm një Abetare, do të mund të shpallet fituese dhe do të ketë të drejtën të përdoret edhe në Shqipëri edhe në Kosovë. Por ndërkohë në shkollat tona, do të vazhdojnë të jenë edhe 3 Abetaret ekzistuese. Jovan Kristiqi ka

shpjeguar edhe mënyrën e përzgjedhjes së fituesit. "Metodika që kanë përtdorur autorët, çmimi i librit si dhe specifikimet teknike te Abetares, do të jenë kriteret mbi të cilët do të shpallet fituesi, ka shpjeguar këshilltari i ministrit të Arsimit, Jovan Kristiqi. - Ne do të zgjedhim vetëm një tekst fitues dhe sigurisht që do të shikohet edhe mënyra se si ka arritur në një gjë të përbashkët që të përmbushë kërkesat e të dy palëve. Pra ne do të nxjerrim vetëm një fitues të Abetares së përbashkët Shqipëri-Kosovë, por gjithashtu reforma e alterteksitit e ruan legjitimitetin e saj në Shqipëri, që do të thotë se do të vazhdojnë të jenë në treg edhe Abetaret e tjera", - ka shpjeguar Kristiqi. Ndërsa sa u përket librave që MASH dërgon në diasporë, Kristiqi ka deklaruar se sigurisht që tashmë do të dërgohet kjo abetare e unifikuar.

Abetarja e re

80 pikë për t'u kualifikuar „„„

S

TIRANE

ipas Udhëzimit që Ministria e Arsim it u ka shpërndarë të gjithë shtëpive botuese, miratimi i "Abetare e përbashkët Shqipëri - Kosovë" bëhet nga "Komisioni i Miratimit të Abetares" (KMA), që funksionon në bazë të programit për bashkëpunimin arsimor ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës. Ky komision shpall edhe kërkesën për abetare, standartet e miratimit të tyre dhe shpalljen e tekstit fitues. Teksti çmohet nga përmbajtja e tij metodike-shkencore, nga çmimi që ofrohet, si dhe nga zbatimi i specifikimeve teknike te tij. Përmbajtjen meto-

dike-shkencore të secilit tekst, e vlerëson Komisioni i Vlerësimit të Abetares (KVA). Nëse njeri prej teksteve të

Lajmi Shtëpitë botuese që marrin pjesë në garën për Abetaren e unifikuar, duhet të paraqesin përveç librit edhe fletoren e punës, të cilët kanë çmime të veçanta. Kriteri për kualifikim është 80 pikëshi i përmbajtjes, që nëse nuk arrihet, skualifikohet direkt

kërkuar nuk arrin vlerësimin minimal prej 80 pikësh në përmbajtjen metodike - shkencore, nuk shikohet më çmimi. Teksti është i skualifikuar. Çmimin e afron vetë botuesi, duke u bazuar në formulën e afruar në këtë paketë. Shpallja e miratimit të fituesit bëhet publikisht në prani të botuesve të përfshirë në proces. Paketa e "Abetare e përbashkët Shqipëri-Kosovë" përbëhet nga teksti bazë dhe teksti i punës. Secili prej tyre ka çmimin e veçantë të paraqitur nga botuesi dhe vlerësimin e veçantë të paraqitur nga Komisioni i Vlerësimit të Abetares. Moskualifikimi i njerit prej tyre në përmbajtjen metodike-shkencore, sjell moskualifikimin e paketës.

AKTIVITETI

Të gjithë në "Familja pa dhunë"

Q

indra të rinj e të reja kanë marrë pjesë dje në çelje të fushatës për 16 ditët sensibilizuese të dhunës ndaj grave. Me sloganin "Dhuna është Krim!Familja pa dhunë-Shoqëri në Paqe!" e ka hapur këtë fushatë edhe zëvendësministrja e Punës, Filloreta Kodra. "Edhe aktivitetet e organizuar në kuadër të fushatës së këtij viti, kanë si qëllim ndërgjegjësimin e mëtejshëm të gjithë shoqërisë shqiptare se dhuna ndaj gruas është shkelje e të drejtave të njeriut dhe të gjithë së bashku duhet të luftojmë për parandalimin dhe eleminimin e saj, por edhe për të evidentuar arritjet e deritanishme në këtë drejtim. Aktiviteti i sotëm për lançimin e 16 ditëve të aktivizmit kundër dhunës ndaj grave, ku janë të përfshirë shumë aktorë, si strukturat përgjegjëse për barazinë gjinore dhe kundër dhunës ndaj grave dhe dhunës në familje, shkolla, qeverisja vendore, shoqëria civile, media është aktiviteti i parë në kalendarin e këtyre ditëve të cilat do të vazhdojnë deri në 10 dhjetor por edhe më pas", - ka përfunduar zëvendësministrja Kodra. Ndërkophë që aktivitete sensibilizuese kundër dhunës ndaj garve janë zhvilluar në të gjithë vendin, ndërsa në Vlorë është zhvilluar edhe një protestë.


E shtunë, 26 nëntor

SOCIALE

28 dhe 29 nëntori ditë pushime në kalendarin e festave

T

ë gjitha institucionet shtetërore dhe shkollat do ta bëjnë pushim të hënën dhe të martën. Kjo pasi këto dy ditë, janë 28 dhe 29 nëntori, të cilat janë ditë pushimi zyrtare në kalendarin e festave të Shqipërisë. Pikërisht për këtë arsye, thuajse të gjitha institucionet publike do të jenë të paralizuara gjatë këtyre dy ditëve,

duke mos u ofruar asnjë lloj shërbimi qytetarëve. Edhe nëpër spitale dhe qendra shëndetësore shërbimi do të jetë i reduktuar, pasi do të jetë në punë vetëm një pjesë e pesonelit. Në fakt nga Partia Demokratike ka pasur gjithmonë nisma, për heqjen e datës 29 nëntor nga kalendari i festave zyrtare, por që nuk kanë mundur të gjejnë një kompromis. Si i tillë, këto dy

13

festa, zyrtarisht zhvillohen të ndara, por qeveritarët e PD-së, preferojnë që të gjitha ceremonialet e rastit t'i zhvillojnë vetëm me datë 28 nëntor, ditë kur përkujtojnë edhe Pavarësinë edhe Çlirimin e vendit. Kjo ka sjellë herë pas here edhe debate të forta mes dy forcave kryesore politike në vend, të cilat i vendosin aktivitetet e rastit për këto dy festa, sipas bindjeve politike që kanë.

Një flamur gjingand u ngrit mbërëmë para Teatrit të Operas

Bashkia e Tiranës harron 29 nëntorin festime vetëm për 28 Këtë vit nuk do të ketë as natë të bardhë, Bashkia: Festojmë vetëm "Indipendent Day" Lajmi Këtë vit bashkia e Tiranës do të organizojë festime vetëm për 28 nëntorin, ditën e Pavarësisë, duke anashkaluar krejtësisht 29 nëntorin, ditën e Çlirimit. Ndërkohë që për herë të parë pas shumë vitesh, këtë 20 nëntor nuk do të ketë as natë të bardhë.

„„„

TIRANE

ESMERALDA KETA

B

ashkia e Tiranës ka bërë publike pro gramin e aktiviteteve që do të zhvillojë me rastin e festave të nëntorit. Ajo që të bie në sy është bashkia të gjitha festimet do t'i zhvillojë vetëm më 28 nëntor, ditën e Pavarësisë, ndërsa sa i përket datës 29 nëntor, ditës së Çlirimit, bashkia e Tiranës nuk ka parashikuar asnjë aktivitet. "Ne do të festojmë "Independent Day", ndaj dhe festimet do të jenë vetëm me datë 28 nëntor", na thonë burime pranë zyrës së shtypit të bashkisë së Tiranës, kur ne i pyesim se përse nuk kanë parashikuar asnjë aktivitete me datë 29 nëntor. Dhe të njëjtën përgjigje marrim edhe për pyetjen tjetër, nëse këtë vit do të ketë natë të bardhë apo jo. "Nuk kemi parashikuar aktivitete, pasi siç edhe të thashë, ne do të festojmë ditën e pavarësisë", - na

vendit, duhet të mendojnë vetë, pasi nuk ka ndonjë aktivitet zyrtar.

RISIA

Aktorët, të veshur si Ismail Qemali, Marigoja...

PROGRAMI

N

ë programin festiv që do të organizohet me datë 28 nëntor, bashkia e Tiranës ka mendur të sjellë edhe disa nga personazhet histrorikë të kësaj ngjarje të veçantë. Kështu, aktorët e teatrit të "Metropolit" në bashkëpunim me Teatrin Kombëtar për kostumografinë e aktorëve, do të vishen me veshje të personazheve historike si Ismail Qemali, Isa Boletini, Luigj Gurakuqi, Murat Toptani, Marigoja, etj në një background me imazhe që të kthejnë në kohë, në vitet e ngritjes së flamurit, do të krijojnë kështu këndin e fotografisë, ku qytetarët do të mund të bëjnë foto me këto personazhe. sqarojnë të njëjtat burime. Ndërkohë që në njoftimin zyrtar thuhet se Bashkia e Tiranës, me rastin e festave kombëtare, të Pavarësisë së Shqipërisë dhe ?lirimit të Atdheut, më datë 28 nëntor, do të organizojë një sërë aktivitetesh kultur-

ore, duke mos parashikuar anjë aktivitet për datën 29 nëntor. Kështu që të gjithë ata banorë të Tiranës që duan t'i festojnë këto dy festa si të ndara, për datën 29 nëntor, e cila në kalendarin e festave zyrtare të Shqipërisë është e shënuar si dita e çlirimit të

Në fakt festimet kanë filluar të ndihen që ditën e djeshme, ku Tirana është veshur me të kuqe. Flamuj të shumtë kanë nisur të veshin rrugët kryesore të Tiranës, ndërsa në mbrëmje një flamur gjigand, me përmasa 5.5x7.5 është ngritur mbi një shtyllë 32 metra të lartë, përpara Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit. Por sipas programit zyrtar të Bashkisë së Tiranës, aktivitet festive të datës 28 nëntor, do të nisin me vizitën e kryebashkiakut Lulzim Basha te varrezat e Dëshmorëve të Kombit. Pjesë e këtyre aktiviteteve do të jetë panairi "Blej shqip", ku do të tregëtohen vetëm produkte shqiptare. Do të ketë një ekspozitë të objekteve që përmbajnë fla-

murin shqiptar, ndërsa ansambli i Tiranës do të performojë valle të të gjitha krahinave për t'i shtuar frymën festive dhe ndjesinë shqip panairit në rrugën pedonale. Kamerata e Tiranës do të jetë pjesë e aktivitetit që do të organizohet në bashkëpunim me liceun e Tiranës për të shoqëruar korin e fëmijëve. Përpara Galerisë Kombëtare të Arteve do të shfaqet me një aparaturë tradicionale jo dixhitale me projeksion, filmi "Nëntori i dytë", e cila krijon emocione të veçanta e shfaqur në një ambient të hapur me teknologjinë e vjetër, për të plotësuar mozaikun e sjelljes në vëmendje të historisë 99-vjeçare të Shqipërisë në Pavarësi. Atmosfera festive do të kulmojë me koncertin e madh në orën 18:00 në sheshin "Nënë Tereza", ku do të marrin pjesë përfaqësuesit më të mirë të muzikës Shqiptare.

Plani Urbanistik

Tirana, me 5 unaza të reja „„„

T

TIRANE

irana do të ketë së shpejti 5 unaza të reja si dhe 5 parqe të mëdha çlodhëse. Kryetari i bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, gjatë një takimi të zhvilluar dje me grupin e ekspertëve që do të hartojë planin e ri urbanistik të kryeqytetit, ka dhënë edhe orientimet se si do të përzgjidhen ndërhyrjet e reja. "Ramë dakord të orientojmë grupin teknik të ekspelorojnë detaje për 5 unazat e kryeqytetit, në sens orar dhe anti-orar alternative, si dhe arteriet kryesore infrastrukturore të Tiranës met-

ropolitane për 30 vitet e ardhshme. Njëkohësisht të eksplorohet deri në fund edhe sistemi hierarkik i rrugëve sipas drej-

Lajmi Grupi i ekpertëve që do të merren me hartimin e planit të ri urbanistik, ka miratuar kriteret për ndërhyrje gjelbërimi të sipërfaqeve të mesme brenda qytetit si dhe kriteret për ndërtimet e reja dhe ekzistuese

timeve të horizontit, në veçanti aksi verijug por edhe lindje perëndim. Të integrohen në këto zgjidhje, në bazë të projektimit të popullatës edhe zgjidhjet e tjera me një dy dhe tre nivele, parkimet nëntokësore dhe mbitokësore', - ka deklaruar Basha para ekspertëve. Ndërsa sa u përket parqeve, Basha ka shpjeguar edhe se ku do të vendosen hapsirat e reja të gjelbërta të Tiranës. "Parku ekzistues i Liqenit Artificial, parku i ri i Paskuqanit, parku i Farkës, Parku i Pishave të Kodrave të Vaqarrit, korridori rekreativ i Lumit të Tiranës, si dhe parqe të gjelbëra me hapsirë të mëdha", - ka përfunduar Basha.

?

PYETJE PERGJIGJE

„ A do ta festojë bashkia e Tiranës festën e Çlirimit dhe atë të Pavarësisë? Bashkia e Tiranës po përgatitet të organizojë festime vetëm për ditën e Pavarësisë. Kështu, në kalendarin e aktiviteteve që do të zhvillohen për këto festa, të gjitha janë lënë për datë 28 nëntor, ndërsa me datë 29 nëntor nuk do të ketë asnjë aktivitetet zyrtar të organizuar nga Bashkia e Tiranës. „ Po nata e bardhë, a do të organizohet këtë vit? Ndryshe nga tradita e krijuar nga ishkryebashkiaku, Edi Rama, këtë vit, me datë 29 nëntor, nuk do të ketë më asnjë aktivitet, si pasojë as natë të bardhë, ku njerëzit rrinin përjashta deri në mëngjes duke festuar. „ Po vitet e tjera, aktivitetet e organizuara nga bashkia, vetëm më 28 nëntor ishin? Jo, vitet e tjera bashkia organizonte aktivitete festive për të dy ditët, 28 dhe 29 nëntor, duke festuar të dy datat të ndara, pra festën e Çlirimit dhe atë të Pavarësisë. „ Po përse këtë vit do të veprohen ndryshe? Kjo sepse në krye të bashkisë ka ardhur, Lulzim Basha, nga Partia Demokratike dhe demokratët kanë propozuar që të dy festat të shkrihen në një ditë, pra të dy festat të kremtohen me datë 28 nëntor. Dhe kreu i bashkisë ndjek të njëjtën linjë me partinë e tij.


14

E shtunë, 26 nëntor 2011

KULTURE

Simbolet e 28 nëntorit

ARGUMENTI "Nëse besojmë variantin që dokumenti i pavarësisë është marrë me një sërë dokumentash të tjera nga jugosllavet pas luftës së dytë botërore atëherë le të shpresojmë se kjo është e vërtetë..."

VALENTINA DUKA:

Flamuri i vërtetë u dogj deklarata e Pavarësisë mbase në arkivat jugosllave Historiania: Ja argumentet që flamurin e dogjën grekët. Hetimet e mbretit Zog... ADMIRINA PEÇI

S

hpresat për ta rigjetur Aktin e Shpalljes së Pavarësisë ndoshta mund të jenë më të mëdha se për flamurin". Kështu shprehet historiania e njohur Valentina Duka ndërsa diskutojmë misterin e dy simboleve të vyera të Pavarësisë, të cilat i mungojnë muzeve tona. Po ku na drejtojnë këto shpresa? Duka thotë se ka një variant që dokumenti i Pavarësisë i fotografuar në 1937 nga Lef Nosi dhe i mbajtur për disa vite i fshehur si relikte mund të ketë "ikur" së bashku me një numër të madh dokumentesh në Jugosllavi pas Luftës së Dytë Botërore. Ndërsa për flamurin e vërtetë të ngritur më 28 Nëntor 1912 nga Ismail Qemali, Valentina Duka thotë se është djegur në shtëpinë e bejlerëve të njohura të Delvinajve. Ajo shpjegon detajet pse e beson këtë argument Znj.Duka A ka ndonjë gjurmë për zbardhjen e misterit që mbështjell dy reliktet tona të Pavarësisë, flamurin dhe Deklaratën? Sigurisht që flamuri dhe Akti i Shpalljes së Pavarësisë janë dy dokumentet më të rëndësishme të asaj dite të madhe të shqiptarëve kur u shpall Pavarësia. Sa i takon flamurit vazhdimisht janë bërë kërkime, janë hedhur hipoteza se kush e zotëroi, kush e çoi në dorën e Ismail Qemalit etj. Historiografia e kohës së monizmit për shumë arsye nuk deshi të përmendte emrin e Eqrem bej Vlorës për faktin se ai ishte pjesëtar i qeverisë kuislinge të Luftës. Për këtë arsye kjo historiografi, flamurin e kësaj dite e lidhi me emrin Marigo Pozios, një zonje të nderuar vlonjate, një aktiviste e të drejtave të grave të qytetit të Vlorës, një qëndistare e talentuar e flamurit shqiptar. Por shumë dokumente nuk na çojnë tek përputhshmëria e flamurit që ka qëndisur ajo me flamurin që valëviti Ismail Qemali në momentin e shpalljes së pavarësisë. Kjo pasi janë dy momente të ndryshme. Gazeta "Dielli" e viteve të pavarësisë shkruan se ky flamur, që u ngrit në momentin e shpalljes së Pavarësisë u soll nga diaspora shqiptare e Amerikës. Ka të tjerë që shkruajnë se flamuri u soll nga delegatët që erdhën nga Bukureshti për të marrë pjesë në Kuvendin e Vlorës. Por një gjë është thuajse e pranuar nga të gjithë historianët. Faik Konica në gazetën e tij "Albania" pasi zbuloi te Marin Barleti atë që konsideronte si simbol të shqiptarëve, flamurin e kuq me shqiponjën me dy krerë e bëri atë sigël të gazetës "Albania". Dhe pasi e bëri këtë, shqiptarë të pasur, por edhe pinjollë jo shqiptarë, por që mendonin se kishin lidhje

gjaku me Shqipërinë, si Aleandro Kastrioti filluan ta prodhojnë në mënyrë industriale dhe ta përdornin atë si peshqesh për shqiptarët, për miqtë e tyre. Ndërkohë diaspora shqiptare e Amerikës e prodhoi atë në mënyrë industriale për ata vullnetarë që vinin nga diaspora në Shqipëri, dhe që morën pjesë në kryengritjen e viteve 1910, 1911, 1912. Ata në çeta që ishin pranë kryengritjeve e mbanin këtë flamur. Pra ishte po kjo kopje që u nxor nga sigla e Albanisë. Një nga këto kopje të prodhuara nga Alehandro Kastrioti iu dha Eqrem bej Vlorës gjatë një udhëtimi të tij në Paris në 1908. Sipas kujtimeve të tij ky ishte një nga peshqeshet më të bukura që ishin bërë dhe e vendosi në kornizë ta mbante mbi krevatin ku flinte në dhomën e tij. Në momentin e shpalljes së Pavarësisë, ai ishte pjesë e lojës, por që nuk ndodhej në Vlorë, ndodhej në Malësitë e Himarës, në luftën kundër grekëve. Jemi pra në periudhën e luftës së parë ballkanike. Në momentin e shpalljes së pavarësisë një nga punëtorët e shtëpisë i thotë miqve të

Vlorajve që në shtëpinë e zotërisë të saj, ndodhej ky flamur të cilin ajo mund ta merrte vetëm për momentin sa ta valëvinte e të kthehej prapë si pronësi e Eqrem bej Vlorës. Këtë fragment jep Eqrem bej Vlora në kujtimet e tij, të cilat nuk mund të merren 100% të vërteta. Sidoqoftë nga kërkimet që kemi bërë në arkivat shqiptare jo për këtë çështje, po për çështje që lidhen me marrëdhëniet shqiptaro-greke në Ministrinë e Punëve të Jashtme në dosjen e Ambasadës shqiptare në Athinë për faktin se Eqrem bej Vlora ishte ministër shqiptar ose ambasador i Shqipërisë në Athinë gjatë asaj kohe, u gjetën disa dokumente shumë të rëndësishme. Ishte një korrespondencë ku ministri i punëve të Jashtme të asaj kohe bënte me vartësin e tij me Eqrem bej Vlorën për çështjen e flamurit. Vetë mbreti kishte urdhëruar që të gjendet ky flamur për t'u vendosur në muzeun që do të ndërtohej me rastin e 25vjetorit të Pavarësisë. Kërkimet u bënë në prefekturën e Vlorës nga prefekti. Jam e bindur se kërkimet nuk u bënë që ne historianët sot të gënjejmë ose që ne historianët të japim variantet që jepte Eqrem bej

Në foto: Historiania Valentina Duka Vlora apo të tjerë. Por kërkimet u bënë me urdhër të mbretit. Pra nuk guxonte kush të mashtronte mbretin dhe as që kishte gjasa në ato vite për këtë gjë. Kë kohën që bëheshin këto kërkime Marigoja ka qenë vetë gjallë dhe prefekti i Vlorës në një letër që i dërgon administratës së mbretit thotë se nga kërkimet që kemi bërë rreth e qark prefekturës, çështjen e flamurit që valëviti Ismail Qemali në momentin e shpalljes së Pavarësisë, të gjithë e lidhin me emrin e Eqrem bej Vlorës. Pastaj kemi korrespondencën e mbretërisë me Rauf Ficon, ministrin e Jashtëm dhe më tej të Raufit me Eqrem bej Vlorën, i cili veç shpjegimeve që bën në kujtimet e tij jep edhe

Libri i ri

Një monografi për Fadil Hoxhën udhëheqësin e Kosovës F

adil Hoxha, siç e njoha unë" është libri me i fundit i autorit Ekrem Murtezai që është promovuar dje në kinemanë ABC, në Prishtinë. Ky libër i kushtohet një prej figurave më të njohura të periudhës së pas Luftës së Dytë Botërore në Kosovë, Fadil Hoxha. Vetë autori i librit, Ekrem Murtezai, i cili për katër vite ka punuar pranë ish udhëheqësit komunist, ka folur për vijën gjakovare, të cilës i ka prirë Fadil Hoxha, e cila, sipas Murtezait, në radhë të parë ka pasur kauzën kombëtare. "Fadil Hoxha të gjitha interesat e tij politike i ka pasur në funksion të interesave kombëtare", ka shtuar Ekremi. Gjithashtu ai është shprehur edhe për nacionalizmin e majtë apo nacionalizmin komunist, që sipas Murtezait, përkundër nacionalizmit shovinist, ka të bëjë me mbrojtjen e interesave të kombit pa urrejtje për kombet tjera. Duke folur për këtë libër kritiku letrar Vehap Shita tha se vepra ka një karakter tërësisht ndryshe. "Ky është një libër monografikromanesk i shkruar me nervin e shkrimtarit,

me saktësinë e shkencëtarit dhe me hulumtimin e publicistit të spikatur, e mbi të gjitha me dashurinë e sinqertë e respektin e madh të autorit ndaj protagonistit e veprës se tij", tha Shita. Ndërsa, shkrimtari Ramiz Kelmendi, duke perifrazuar titullin e autorit, u shpreh se e ka

mbiquajtur titullin 'Akademik Ekrem Murtezai, siç e lexova unë'. Ai shtoi se librin e Ekrem Murtezait e ka lexuar me një frymë. "Që nga faqja e parë e deri te faqja 214, me atë të veçantën e tij, shkrim rrëfimin që të pushton dhe të bën për vete ta ndjekësh, ta lexosh e të mos pushosh së lexuari derisa t'i dalësh në fund, sepse e shkroi dhe e rrëfeu duke e ndjekur parimin e Aristotelit 'Amicus Plato, sed magis amica veritas', e në rastin e tij 'Më është i dashur Fadil Hoxha, por edhe më i dashur më është e vërteta", tha Kelmendi. Analisti Belul Beqaj, teksa ka folur për librin dhe për veprën e Hoxhës, ka bërë një krahasim me klasën politike të sotshme. "Mënyra jetës dhe mënyra e veprimit politik të Fadil Hoxhës, kundruar nga konteksti i rrethanave historike, japin mjaft arsye të mendojmë sot se sa është e domosdoshme që lidershipi të jetë në funksion të shoqërisë, e jo shoqëria në funksion të lidershipit", ka thënë Beqaj, teksa ka shtuar se libri i akademik Murtezait ndriçon një dimension filozofik-politik të një lideri dominues.


E shtunë, 26 nëntor 2011

15

KULTURE

Analiza Historiania Valentina Duka, rrëfen argumentet që e çojnë në tezën se flamuri që u valëvit nga Ismail Qemali menjëherë pas shpalljes së Pavarësisë, është flamuri që ruante Eqrem bej Vlora, i cili pak vite më vonë u dogj bashkë me relikte të tjera në sarajet e Delvinajve

ato shpjegimet e tjera që për ne shqiptarët janë të dhimbshme sa i përket rëndësisë muzeale që kanë këto simbole, ku ai thotë që ky flamur u dogj bashkë me një grup sendesh të tjera të vlefshme në shtëpinë e bejlerëve të Delvinës, në kohën kur ata u përndoqën nga ushtria vorio-epirote që kishte shpallur Pavarësinë e Epirit. Eqrem bej Vlora këmbëngul në këtë dokument ku ai jep edhe emrat e mbi 20 dëshmitarëve që t'i pyeste mbretëria, të cilët kishin informacion për këtë gjë. Sipas tij, ky flamur është djegur në shtëpinë e këtij Beu nga Delvina së bashku me të gjithë pasurinë e tij nga vorio-epirotët dhe unë mendoj që ky është varianti pothuajse më i besueshëm për çështjen e flamurit. Në qoftë se do ta marrim 100% të besueshëm që për mua është i tillë për vete faktin se burimet që na japin informacion janë burime të dorës së parë, janë burime të prodhuara për mbretin e Shqipërisë, e që nuk guxonte askush ta gënjente. Atëherë kjo na çon në faktin se flamuri që ka valëvitur Ismail Qemali në orën dy, të datës 28 kur u shpall Pavarësia, nuk gjendet më. Të gjithë edhe Eqrem bej Vlora dhe të gjithë kronikanët e tjerë të kohës flamurin tjetër që qëndroi varur në selinë e vlorajve që qeveriste Ismail Qemali e lidhin me emrin e Marigosë e cila qëndisi një flamur të dytë, duke u mbështetur në maketin e këtij flamuri, ky nuk e di, mbase ka gjasa të gjendet. Por sa i takon flamurit qe u valëvit në momentin e shpalljes së pavarësisë, nëse do ta marrim 100% të besueshëm variantin e mësipërm do të thotë se ai është djegur . Nëse i referohemi asaj letrës që citni, thuhet se atje në shtëpinë e Delvinajve përfaqësuesit e vorio-epirotëve e përdhosën simbolin tonë. Grekët e bënë më qëllim këtë djegie të simbolit? Ai thotë që ata dogjën çdo gjë të kësaj familjeje, të cilën e quanin familje patriote shqiptare, e cila ishte kundër shpalljes së shtetit vorio-epirot në jug të Shqipërisë. Kështu që ata nuk u futen në shtëpi për të djegur flamurin. Ata u futën për të djegur sarajet e kësaj familjeje patriotike. Nuk jam e bindur nëse ata ushtarë grekë që ndoshta nuk e kishin

parë asnjëherë flamurin e shqiptarëve e dogjën për të përdhosur simbolet apo jo, por një gjë është e sigurt, ata dogjën sarajet e një familje patriotike shqiptare. Eqrem bej Vlora në momentet e shpalljes së Pavarësisë ishte duke luftuar në Himarë kundër grekëve. Po ky fakt kishte lidhje? Nuk besoj, sepse ishin dy gjëra që ndoshta nuk mund të lidhen me njëratjetrën. Eqremi ishte duke luftuar por në kohën kur ata dogjën flamurin domethënë sarajet e Delvinjotëve, në Shqipëri kishte ardhur Vidi, ishte qeveria e Vidit kishte kontekst tjetër domethënë. Nuk besoj sepse ata ndoshta nuk e dinin se në shtëpinë e këtyre bejlerëve të kishte edhe relikte të Eqrem bej Vlorës, të cilat ishin larguar nga Vlora, që herët, për t'i mbrojtur nga djegiet që i bënë fshatarët e Shqipërisë së mesme, atyre bejlerëve që ishin me orientim perëndimor. unë nuk besoj se ata ushtarë greke të urdhëruar nga eprorët e tyre, ta dinin që po digjnin edhe pasurinë e Eqerem bej Vlorës. Ata u futën të shkatërronin gjithçka të kësaj familje bejlerësh, delvinjotësh që ata e quanin si familje patriotike shqiptare që ishte kundër filozofisë së qeverisë së vorio-epirit. Të kalojmë pak tek Deklarata e Pavarësisë. Çfarë dimë për të? Çfarë misteresh e shoqërojnë historinë e saj? Deklarata e Pavarësisë mund të ketë më shumë mundësi, po themi hipotetikisht, të gjendet. Nuk kemi asnjë informacion se është djegur, shkatërruar. Jemi me idenë që mund të jetë fshehur. Të gjitha gjasat të çojnë tek fshehja e saj, tek një emër shumë i njohur i Shpalljes së Pavarësisë, Lef Nosi, i cili jo vetëm që ishte një patriot i shquar i kësaj kohe, kuisling i Luftës së Dytë Botërore, koleksionist i shquar dhe njohës i burokracisë. Në qoftë se nuk do të ishte Lef Nosi, nuk do të kishim asnjë dokument edhe nga kuvendi, i mbledhjes së Qeverisë së Vlorës, sepse ai i ka mbrojtur, ai ka mbajtur me konsekuencë të gjithë protokollin e Kuvendit të Vlorës Ndërkohë, nga të gjithë dokumentet që disponojmë, nga ata që ai është shprehur vetë, thuhet se ai mori me vete edhe dokumentin që u firmos, po atë moment nga shqiptarët që shpallën pavarësinë.

Mund të jetë kjo, dhe dikush thotë e ka fshehur, e ka mbrojtur etj. Por ndoshta në atë moment për shkak të entuziazmit që kishin patriotët shqiptarë, në shpejtësinë me të cilën ata e firmosën, vetëm e vetëm që ta shpallnin një orë e më parë pavarësinë mund të jetë zhdukur, mbase jo qëllimisht por nga pakujdesia e tyre nga mosnjohja e rregullave të themi të shtetit. Për këtë shkak mund të jetë grisur apo mund të jetë zhdukur. Por mendoj vetëm nga pakujdesia sepse qëllimi i tyre ishte të shpallnin menjëherë pavarësinë dhe jo të ruanin dokumentet. Në nxitim e sipër disa e firmosën, disa të tjerë nuk e firmosën. Por ka një variant që dokumenti, fotokopja e të cilit tani qarkullon në të gjithë duart e mediave është ekspozuar në vitin 1937 me rastin e 25-vjetorit të Pavarësisë dhe pastaj përsëri është mbajtur i fshehur si relikte. Më tej, mendoj se ka 'ikur' së bashku me një numër të madh dokumentash në Jugosllavi pas Luftës së Dytë Botërore. Sidoqoftë, nuk e di sa i vërtetuar është ky variant. Në një intervistë të botuar nga "Shqiptarja.com" stërnipi i Ismail Qemalit, Darling Vlora publikoi faktin se ekziston një fotografi e dokumentit të Pavarësisë në një nga botimet e fundit që është e ndryshme nga ajo e Lef Nosit. A na bën kjo të besojmë se dokumenti është fotografuar më vonë? Nuk kam asnjë informacion dhe nuk besoj mund të merret si i vërtet. Varet nga burimi që e servir sepse në këto momente kur njerëzit janë të ekzaltuar, e dëshirojnë të quhen si të parët që po ekspozojnë këtë dokument mund të ketë dhe shumë materiale, fakte false që mund të hidhen në qarkullim. Por gjithashtu nuk mund të them që ky dokument që ju po thoni, e që nuk e kam parë mund të jetë 100% i vërtetë, por mund të ketë edhe 1% të vërtetësisë. Unë e besoj Lef Nosin nga fakti se më shumë se kushdo, ai ka mbajtur me fanatizëm çdo gjë që u diskutua në Kuvendin e Vlorës dhe këto janë botuar me rastin e 90vjetorit të shpalljes së Pavarësisë nga Instituti Historik. Me siguri që ishte njeriu që e qëmtoi këtë dokument. Kështu që variantin e Lef Nosit unë mendoj që mund jetë më i besuari, por duke qenë se lidhet me kujtimet e tij nuk mund të them që është baraz me të vërtetën. A ka ndonjë arkiv që nuk është i hapur deri më sot ku ne mund të shpresojmë të gjejmë aty diçka? Nëse besojmë variantin që dokumenti i Pavarësisë është marrë me një sërë dokumentesh të tjera nga jugosllavet pas luftës së dytë botërore atëherë le të shpresojmë se kjo është e vërtet. Unë nuk e besoj dhe nuk kam parë ndonjë dokument zyrtar për të vërtetuar këtë, por në qoftë se i marr të mirëqena komentet që bëjnë koleget e mia, e që kanë më shumë informacion mund të kemi shpresë që mund të ndodhet atje. Do të tregohesha folklorike në qoftë se do të thosha që vërtet ndodhet atje. Mundet që diku të jetë fshehur në ndonjë familje dhe mundet që kërkimet e vazhdueshme ta zbulojnë, mundet që Lef Nosi ta ketë fshehur në ndonjë bankë si thesar dhe mund të zbulohet, por në fakt mund të zbulohet edhe ndonjë dokument tjetër, i cili mund të mos jetë i barabartë me këtë që thonë, por nuk besoj se mund të gjendet në arkivat e huaja sepse në Kuvendin e Vlorës nuk është ndodhur ndonjë eksponent i huaj, i cili mbajti shënime dhe e mori këtë për ta pasur.

Gratë e shquara shqiptare në syrin e Edi Shukriut S

htatëdhjetë rrëfime të grave që kanë lënë gjurmë në historinë e kulturën shqiptare, ajo i ka bërë bashkë në një libër. "Gra të shquara shqiptare" ka rënë tashmë edhe në duart e lexuesve malazez. Libri i arkeologes e shkrimtares Edi Shukriu i përkthyer në gjuhën malazeze është promovuar gjatë ditës së djeshme në Bibliotekën Kombëtare e Universitare të Kosovës. "Eminentne Albanke" është botuar nga shtëpia botuese "Plima" nga Mali i Zi. Në origjinal ky libër ka pasur dy botime. Botimin e parë në vitin 2000 ndërsa të dytin më 2003. "Gra të shquara shqiptare" përmban figurat që kanë kontribuar në fushën e shkencës, edukimit, historisë e kulturës. Në të gjenden rrëfime për Kleopatrën, Olimpian, Eugjeni Thanasin, Nexhmije Pagarushën e shumë të tjera . Janë pikërisht këto figura që "flasin" në faqet e këtij libri. Me rastin e promovimit të librit në gjuhën malazez, autorja Edi Shukriu, ka thënë se për përzgjedhjen e grave është bazuar në dy kritere. "I pari ka qenë kontributi i madh, ndërsa i dyti është se kam përfshirë vetëm gra mbi moshën 70vjeçare", ka thënë Shukriu. Sipas saj, "Gra të shquara shqiptare" ka vetëm një mision. "Ky libër na shërben të njohim vetveten dhe do t'u shërbejë edhe lexuesve nga Ulqini të njihen me kontributin e grave shqiptare", ka shtuar ajo. Poeti e kritiku Basri Çapriqi ka thënë se kontributet e femrave shqiptare janë shtrirë në dekada. "E në këtë libër tregohet kontributi që i jep krejt rajonit gruaja shqiptare", ka thënë ai.

Festat e Nëntorit, TKOB në Mitrovicë T

rupa e Operas dhe Baletit perfor mon në Mitrovicë me rastin e 28 nëntorit. Me rastin e festës së 28 nëntorit, në Qendrën e Kulturës "Rexhep Mitrovica" në Mitrovicë ka performuar gjatë ditës së djeshme trupa e Teatrit të Operas dhe Baletit nga Tirana. Në këtë shfaqje kanë marrë pjesë rreth 60 artistë.do të vazhdojë maratona e aktiviteteve kulturore ne Mitrovicë edhe ne ditët në vazhdim. Në Qendrën e Kulturës "Rexhep Mitrovica" në Mitrovicë është shfaqur edhe etno-muzikali i parë shqiptar, "Rituali i Jetës", i realizuar nga Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit dhe nga Ansambli Popullor i Republikës së Shqipërisë. Sipas drejtorit të Teatrit Profesionist në Mitrovicë, Mirsad Feratit, sjellja e trupës nga Tirana ishte për të ofruar diçka të bukur me rastin e kësaj feste kombëtare.


16

E shtunë, 26 nëntor 2011

LAJMET NE 5 RRESHTA

• Akrobatët hajdutë

arrestohen në Itali Dy vëllezër shqiptarë, emigrantë në Itali u vunë nën prangat e policisë italiane nën nofkën vëllezërit akrobat, pasi kishin një rekord prej 60 vjedhjesh në dy muaj. Dy hajdutët, 37 dhe 25 vjeç zvarriteshin në skela duke plaçkitur çfarë u dilte përpara. Si kohë ata zgjidhnin pasditen për të grabitur. Hetimet nisën për ta sepse njëri prej tyre ishte proceduar edhe më parë për të njëjtën vepër penale. Ata u kapën në qendër të Genovës dhe shtëpitë e tyre u gjendën thesaret e grabitura si Àorinj, veshje ¿rmato e argjendari të ndryshme. • Arvizu: Ok marrëveshja po duhet më shumë Ambasadori Amerikan në Tiranë Aleksandër Arvizu edhe pse përshëndeti si një hap pozitiv marrëveshjen e arritur mes maxhorancës dhe opozitës për një sërë reformash, mendon se ajo nuk është e mjaftueshme për të mbyllur krizën politike në vend. “Jam i kënaqur që shoh se ka një farë dakordësie mes palëve për të ecur përpara me axhendën e reformave. Do të isha i kënaqur nëse do të ishte zgjidhur kriza me marrëveshjen e fundit, por ana ime realiste më thotë se ende ka shumë mosbesim mes palëve. Për mua një konsideratë shumë të rëndësishme kanë zgjedhjet e vitit 2013. Në këtë kuadër mendoj se ka nevojë të bëhen përmirësime në kodin zgjedhor” deklaroi në Vizion Plus në emisionin e mëngjezit ZIP ambasadori amerikan. • Edi Rama, takim me Papandreun në PSE Kryetari i PS Edi Rama ka marrë pjesë në punimet e Këshillit dhe Konventës së PSE. Pas takimit me Komisionerin e Zgjerimit Fyle, në Bruksel, Edi Rama ka zhvilluar një takim të veçantë edhe me Presidentin e Internacionales Socialiste, njëherësh kreu i PASOK, Papandreu. Pas Rama deklaroi se qeveria shqiptare duhet të bëjë transparencën e plotë të të dhënave të ekonomisë së vendit, me qëllim që Shqipëria të mos gjendet para një stuhie. Ndërsa ish kryeministri i vendit fqinjë në prononcim për mediat pas takimit theksoi rëndësinë e transparencës së ekonomisë gjë që nuk ndodhi në vendin e tij. • Thaçi: Jemi gati për vizat në BE Qeveria e Kosovës vlerëson se janë pjekur kushtet për të nisur procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën. “Viti 2012 do jetë vit i procesit të liberalizimit të vizave për Kosovën”,- deklaroi sot kryeministri Hashim Thaçi, në takimin e Këshillit Ministror për Integrim Evropian. Kryeministri kosovar, vlerëson se qeveria mbetet e përkushtuar për zbatimin efektiv dhe në afat rekord të të gjitha kritereve pas hapjes së dialogut për liberalizimin e vizave. • Shqipëri-Monako vendosen lidhjet diplomatike Shqipëria dhe Monako ¿rmosën dje, deklaratën e përbashkët zyrtare për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike, akt që shënon edhe nisjen zyrtare të marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve. Në mbështetje të vendimit të Qeverisë shqiptare mbi vendosjen e marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Principatës së Monakos, kjo deklaratë u ¿rmos sot në një ceremoni të organizuar në selinë e ambasadës së Principatës së Monakos në Paris.

Alba Malltezi Drejtore e Përgjithshme e Free and Fair Media Group Anila Basha Drejtore e Shqiptarja.com

Julia Dhame: Drejtore Marketingu julia.dhame@shqiptarja.com

Investigimi: Poli Hoxha Sociale: Esmeralda Keta Kulturë: Admirina Peçi

Politika: Arben Rrozhani, Ekonomia: Genc Kondi

Design: Altin Aliaj, Tomka Nasi Website: Suela Gera, Antuen Hoxha

Shpërndarja: Celular:

Saimir Zenelaj +355696060418

Redaksia: Rruga: “Dervish Hima” tre kullat, kulla e dytë - Tiranë E-mail: redaksia@shqiptarja.com Shtypur në shtypshkronjën: A.K shpk, rruga 5 maji, Tiranë

shqiptarja.com  
shqiptarja.com  

shqiptarja.com

Advertisement