Page 1

► Faqe 5

DOSJET E SIGURIMIT

Kurt Kola: Në Qeveri dhe Kuvend ka ish-spiunë

► Faqe 8

HISTORIANI

Lempert: Në Shqipëri komandon elita komuniste

RAPORTI I KLSH

► Faqe 10

Leskaj: Albpetrol dhe OST gropa e parave të shtetit

► Faqe 20-21

ARBEN BAJO

Absurdi: Monumentet e Pavarësisë pa sheshe

Na ndiqni edhe online www.shqiptarja.com

LEKË 30

VITI II - NR. 66 E mërkurë, 21-03-2012

EKSKLUZIVE / Ish-kreu i Kasacionit: Ai po përdor dosjet e ish të përndjekurve

ZEF BROZI: BAMIR, BERISHA TE SHKATERRON PARTINE “Merita e Ramës? Shmangu dyshen komuniste Berisha-Nano për të ekzekutuar PS. Ju rrëfej momentin kur Azem Hajdari më erdhi në zyrë të më pajtonte me Berishën” TIRANE Një kafe me.... ► Faqe 7 RAMA NE SHBA

ANILA BASHA

Në foto: (majtas) Sali Berisha më 1995 kur ishte president (djathtas) Zef Brozi, ish-kreu i Gjykatës së Kasacionit

N

ë numrin e djeshëm Zef Brozi komentoi për emocionet e lëvizjes së dhjetorit dhe pse mendon se studentët e sotëm duhet të bëjnë “lëvizjen pranverore”. Raportet e tij me Sali Berishën nga viti 1991 deri në vitin 1994 dhe përndjekja e persekutimi, deri në akuzën që i bën Berishës për eleminim fizik në vitin 1995, nga ku më pas u detyrua që të marrë azilin politik në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Zef Brozi jep përshtypjen e tij për parinë e Tiranës dhe thotë se mbi kryeministrin aktual rëndojnë krime për të cilat... ► vijon në faqe 2-4

NGA

Orban-Berisha, sa ngjasojnë “Takimi në DASH, dhamë pikëpamjet për Shqipërinë”

LUNCH.COM/ MJEKU QE S’KA FOLUR

‘Berishën mik, qeveria që meritojmë’ Mjeku Mentor Petrela: Pyetjet politike më fusin në sherre të kota. S’dua për president TIRANE

AKUZAT

Prokuroria: Raporti i Halimit, absurd

MIRA KAZHANI

Q

ë në fëmijëri kam dëgjuar për mbiemrin e tij dhe në imagjinatën time ai tani duhet të jetë një burrë në moshë?! Ndoshta sepse mbiemri është i lidhur me shpresën për t’i shpëtuar përbindëshit të ftohtë (vdekjes). Ai me bisturinë e tij, por kushedi dhe më një gjeni që i fshihet nën... ► Faqe 13

INTERVISTA

► Faqe 6

Kodheli: Qeveria teknike, mund të jetë zgjidhje

Shoqata e prokurorëve reagon kundër qeverisë

Në foto: Doktor Mentor Petrela

ANILA BASHA

► Faqe 12

K

ryeministri Sali Berisha u nis për në Hungari. E pret homologu Viktor Orban. Në fakt, në BE, vetëm ai ka mbetur për ta pritur në takim bilateral. E kanë një mik të përbashkët edhe në Parlamentin Evropian. Ai është Joseph Doll, i impresionuar me të dy vendet dhe ecjen e tyre përpara, si me Shqipërinë, ashtu edhe me Hungarinë. Po ne shqiptarët ç’faj kemi që në kohëra të trazuara marrëdhëniesh me BE, gjejmë pikërisht njeriun më problematik të këtij organizmi të lartë, për të na bërë avokaturën në Komision. Nuk ndenja dot pa ia thënë këto përshtypje kryeministrit. Unë- Alo zoti kryeministër, nuk ...mungon do t’ju marr shumë pavarësia e kohë në telefon, se e di që keni axhendë gazetarëve, që gjenden të ngjeshur. Ai - Po Anila, të nën presionin e politikës dhe dëgjoj. Unë - Zoti Kry- biznesit. Por eministër, kam një ama, mediat shqetësim. Po tani e vazhdojnë. Ja gjete të takosh krykështu të bëjë eministrin hungarez Viktor Orban? Es- edhe Orban... htë në kuotat më të larta të sherrit me Bashkimin Evropian, dhe më duket se vizita juaj, na penalizon të gjithëve. Eshtë e vërtetë se ke kohë pa dalë jashtë shtetit, të bësh vizita dypalëshe që do të shërbejnë për të mirën e të gjithë shqiptarëve, por me këtë vizitë, nuk na ke ndihmuar hiç, vizitë në vendin që është vënë nën presionin e madh të BE, Parlamentit Evropian dhe Komisionit të Venecias të Këshillit të Evropës. Ndoshta e ke shok dhe bashkë mund të diskutoni shumë çështje, për të qenë në të njëjtën linjë. Ja psh, Orban në Hungari bën protesta qeveritare,... ► vijon në faqe 4


2

E mërkurë, 21 mars 2012

POLITIKE

Intervista ekskluzive

ISH-KREU i Kasacionit: Po edhe unë kam faj për "juristët e plepave"

Zef Brozi: Kujdes Bamir, Berisha do të shkatërrojë "Partia e re duhet të ruhet nga shantazhet" „„„

TIRANE

ANILA BASHA vijon nga faqja 1 ...ai duhet të japë llogari. Zef Brozi në numrin e djeshëm të Shqiptarja.com, në pjesën e parë të intervistës, komentonte edhe procesin gjyqësor ndaj dy gazetarëve, Aleksandër Frangaj dhe Martin Leka, për të cilët, Berisha e ka thirrur në zyrë dhe i ka thënë se pse nuk e ka pyetur për vendimin që do të duhet të jepte. Zef Brozi kujton se i ka lënë Berishës çelësat mbi tavolinë dhe ka shkuar në një zyrë tjetër për të shkruar dorëheqjen, por Presidenti i asaj kohe, Sali Berisha, e kishte penguar. Por çfarë ka ndryshuar tek gjyqësori sot? Konsideratat e Zef Brozit për çështjen maratonë të Gërdecit dhe gjyqin e gjykatës së Lartë për videon Meta-Prifti. Cilat janë perceptimet e një juristi të ditëve të para të demokracisë për Edi Ramën, Sali Berishën, Bamir Topin, Gazmend Oketën e Kreshnik Spahiun. Cili është roli i ndërkombëtarëve në ecjen përpara të Shqipërisë, dhe a ka shpresë që vendi ynë të bëhet nga Shqiptarët.

(vijon nga numri i kaluar) Në raport me atë që ju keni vuajtur e hequr dje, çfarë ka ndryshuar sot? Disa gjëra kanë ndryshuar. Sot gjyqësori ka një mbrojtje kushtetuese të fortë dhe as që mund të flitet për heqjen e gjyqtarëve siç bëhej në vitet '94-'95. Por edhe pse kanë këto garanci kushtetuese, gjyqësori përsëri i nënshtrohet pushtetit dhe Berishës. I pandryshuar në dhunimin që i bën institucioneve, prokurorisë dhe gjykatave, është Sali Berisha. Sulmet që ai i bën Prokurores së Përgjithshme Ina Rama, janë jo vetëm të dënueshme ligjërisht, por edhe shumë vulgare e denigruese dhe synojnë paralizimin e hetimeve të korrupsionit dhe krimeve të tij e klanit të tij kriminal në pushtet dhe mafias së lidhur me pushtetin. Sa më shumë të tolerohet Berisha, sa më shumë të zgjatet koha e marrjes së tij si të pandehur, aq më rreziqe i kanosen Shqipërisë. Si jurist si e konsideroni sistemin e drejtësisë sot? Çfarë duhet të ndryshojë në të dhe pse të gjitha perceptimet tona na bëjnë të mendojmë se ky sistem nuk bëhet? Faktet dëshmojnë se besimi i popullit në institucionet e drejtësisë është në nivelin më të ulët të këtyre 20 viteve dhe ky është matësi më i mirë. Por unë jam i bindur se në gjykata e prokurori, ka edhe gjyqtarë e prokurorë të ndershëm e të përkushtuar. Për fat të keq, ata nuk evidentohen, nuk stimulohen, nuk vlerësohen. Edhe ata në opinion përbalten si të

Në foto: Zef Brozi, ish-kreu i Gjykatës së Kasacionit

gjithë gjyqtarët e prokurorët që thuhet se janë të korruptuar dhe që dhunojnë ligjin duke vendosur sipas urdhërave të Berishës dhe mafias në pushtet. Bashkohem me mendimin se Shqipërisë i duhet një reformë e thellë në gjyqësor, në Prokurori, dhe në administratën publike. Gjëja e parë që duhet të bëhet dhe pa të cilën nuk do ketë kurrë drejtësi, është që në këto institucione të mos ketë gjyqtarë e prokurorë militantë partish dhe zbatues urdhërash, por misionarë të përkushtuar të drejtësisë, gjyqtarë e prokurorë që jo vetëm të jenë të përgatitur profesion-

Më vjen keq që Meta, ish-student i Dhjetorit të 1990-ës, që gëzoi simpatinë time edhe me grevën unikale të urisë në Parlament, doli kundër premtimeve që i bëri elektoratit dhe u bë faktori përcaktues për një mandat të dytë të qeverisë së korruptuar të Sali Berishës, anëtar i së cilës u bë edhe vetë alisht, por më kryesorja drejtësinë ta kenë në zemër, në shpirt dhe në mendje e sjellje; gjyqtarë e prokurorë që zbatojnë me korrektësi kushtetutën, ligjet dhe vendosin në mënyrë të ndershme, pa ndikime nga presione e ndërhyrje të pushtetit, të miqve, të të afërmëve, dhe pa u tunduar nga paratë që mund t'u ofrohen. Në Gjykatën e Lartë dhe në të

gjitha gjykatat e tjera duhet të zgjidhen juristët më të mirë dhe që gëzojnë reputacion në popull. Seleksionimi dhe kushtet për të qenë gjyqtar duhet të bazohen në kritere të forta profesionale e morale dhe kandidatëve t'u bëhet hetim i gjithanshëm dhe transparent. Por reforma në drejtësi ka shumë aspekte dhe patjetër duhet të përfshijë edhe rritjen e pagave që duhet të jenë dinjitoze, rritjen e buxhetit për gjykatat, krijimi i kushteve të nevojshme të punës dhe gjykimit që të rrisë transparencën e seancave gjyqësore. Mendoj se shumë çështje për të cilat ka interes publik, sidomos kur gjykohen qeveritarë, zyrtarë e politikanë të lartë, duhet të transmetohen direkt në televizion. Duhet të rritet prania e medias, shtypit dhe publikut në sallat e gjyqeve. Duhet që të parashikohen edhe ndëshkime më të forta e të zbatueshme për gjyqtarë e prokurorë që zvarrisin çështjet, që qëllimisht vonojnë edhe hetimet, që shkelin afatet, që ndikohen nga faktorë të pandershëm në marrjen e vendimeve të paligjshme etj. Pavarësi e gjykatave nuk do të thotë se gjyqtarët janë të lirë të dhunojnë ligjin të mbrojnë krimin e korrupsionin, apo ta zvarrisin gjykimin, dhe të vonojnë tej afateve arsyetimin dhe publikimin e vendimit. Ka edhe një kusht tjetër që në Shqipëri do jetë e vështirë të bëhet realitet: Politika dhe pushtetet e tjera t'a ndihmojnë gjyqsorin, por jo ta diktojnë, bëjnë presion a dhunojnë atë. Cili është qëndrimi dhe reagimi juaj për gjyqin Meta-Prifti? Njëlloj si qëndrimi i institucioneve amerikane dhe europiane. Më vjen keq që Meta, ish-student i Dhjetorit të 1990ës, që gëzoi simpatinë time edhe me grevën unikale të urisë në Parlament për një kauzë të drejtë, dhe që në fushatën elektorale të 2009-ës ia kushtoi premtimeve se do ta largonte qeverinë e korruptuar të Sali Berishës, doli kundër premtimeve që i bëri elektoratit dhe u bë faktori përcaktues për një mandat të dytë të qeverisë së korruptuar të Sali Berishës, anëtar i së cilës u bë edhe vetë. Nëse i ka mbetur ndonjë grimcë nga idealet e 1990-ës, le ta rrëzoje sa më parë qeverinë e diktatorit Berisha dhe të kërkojë edhe vënien e tij para drejtësisë. Kështu do i bënte një të mirë të madhe Shqipërisë dhe mbase do riparonte sadopak reputacionin e tij. Ndërsa Gjykata e Lartë në çështjet ndaj pushtetarëve të lartë po dëshmon të tatëpjetën e saj dhe të Shqipërisë. Çfarë ndjesie ju la vendimi i fundit që u dha për gjyqin maratonë të Gërdecit? Si ish Kryetar i Gjykatës së Kasacionit (Gjykatës së Lartë) që luftova me përkushtim për ndërtimin e një gjyqësori të pavarur dhe të ndershëm, e kam të vështirë të flas me atë lirshmëri kundër gjyqësorit ashtu si gjithë të tjerët

dhe institucionet ndërkombëtare shprehen. Ndjej dhimbje të madhe që gjyqësori nuk është në rolin që i takon. Gërdeci është turpi tjetër i drejtësisë në Shqipëri. Në fakt, fajtorët dhe shkaktarët e vërtetë të tragjedisë së Gërdecit, Sali Berisha dhe ministrat e tij dhe të afërmit e tyre të përfshirë në këtë korrupsion, akoma nuk janë përgjigjur para drejtësisë. Gërdeci është krim i qeverisë ndaj prokuroria duhet të fillojë sa më parë hetimet e reja në këtë drejtim. Shqiptarët, dhe sëpari prokurorët e gjyqtarët, duhet të lexojnë me vëmendje edhe mesazhin që dha përsëri miku i madh i shqiptarëve dhe i së vërtetës, ishambasadori Amerikan John Uithers. Sa kontribut keni pasur ju në ata që janë konsideruar "juristët e plepave" apo "shkolla e plepave"? E kam fjalën këtu për juristët që u bënë të tillë vetëm me 6 muaj shkollë? Po kam edhe unë kontributin tim si deputet, se kam votuar pro. Në fakt qëllimi ishte që t'u jepej mundësia ish-të persektuarve politike dhe fëmijëve e te afërmëve të tyre që të kontribonin në sistemin e drejtësisë. Pasi të bënin këtë kurs ata do të punonin si ndihmësgjyqtarë dhe në administratën gjyqësore, pastaj të vazhdonin edhe Fakultetin e Drejtësisë me korrespondencë. Nuk ishte qëllimi që të bëhen gjyqtarë me kurse disa mujore. Unë kam qenë edhe anëtar komisioni në provimin e këtyre kursanteve në të Drejtën Penale. Aty kam konstatuar se shumë nga kursantët kishin mbaruar një fakultet, kishte dhe nga ata që për motive politike u ishte privuar vajtja në shkollë të lartë. Disa prej këtyre kursantëve ishin përgatitur për provim me shumë seriozitet dhe dolën me rezultate shumë të mira. Gabimi u bë më pas nga KLD, që shkeli edhe ligjin edhe kushtet për t'u emëruar gjyqtar, sepse filloi t'i emërojë disa kursantë si gjyqtarë e drejtues gjykatash (edhe pse këta nuk kishin mbaruar akoma Fakultetin e Drejtësisë) pasi kursantët konsideroheshin militantë dhe besnikë të PD. Eshtë rihapur në Shqipëri debati për dosjet. Kemi 20 vjet që flasim per to. A mendoni se duhet të hapen, apo mendoni se ka ardhur koha të zhduken perfundimisht? Unë mendoj se dosjet duhej të ishin hapur që më 1992-in kur u diskutua një çështje e tillë dhe unë isha deputet. Shumë vetë ishim që të hapeshin dosjet. Por në fakt ai që nuk donte realisht hapjen e dosjeve në atë kohë ishte vetë Sali Berisha. Mbase ai donte të fitonte


E mërkurë, 21 mars 2012

3

POLITIKE

AZILANTI POLITIK NË SHBA: E pres Berishën në Senat, aty do i them kush është

Në foto: Presidenti Bamir Topi dhe Kryeministri Sali Berisha

kohë për të zhdukur implikimet e tij dhe bashkëpunëtorëve të tij. Unë mendoja se mbase për ata që kishin vuajtur në burgjet komuniste për motive politike të bëhej një trajtim i veçantë për dosjet. Mjaft kishin përjetuar tmerret e diktaturës dhe ne duhej t'ua shtonim dhimbjet që ishin pasoja të asaj kohe. Më kujtohet se kur u ngritën disa zëra në Parlament për hapjen e dosjve, disa deputetë të PD të nxitur e urdhëruar nga Berisha filluan një fushatë të turpshme, denigruese, kundër të persekutuarve politike. U arrit deri aty sa të akuzoheshin me emër dhe me pseudonime edhe disa deputetë të PD që kishin bërë dekada në burgjet e diktaturës për krime politike. Dukej qartë që disa në PD, me presidentin në krye, donin ta shtynin sa më shumë, mbase në pafundësi, hapjen e dosjve, prandaj e përdorën sulmin ndaj ish-të persekutuarve si mjet kërcënimi ndaj tyre dhe deputetëve të tjerë. Berisha ka bërë shantazhe ndaj kundërshtarëve dhe opozitës me gogolin e dosjeve. Ndërsa atyre që u kishte dosjet, por i mbante në detyra të larta në qeveri, në Presidencë, në institucione të larta përfshirë edhe gjykatat, i thërriste, ua kujtonte sa herë donte t'i kërcenonte dhe i bënte skllevër të tij, pra vegla të bindura të tij, që nuk ndaleshin para asnjë shkeljeje dhe krimi për të bërë atë që u thoshte Berisha. Të njëjtën gjë po mundohet të bëjë edhe sot. Jam tmerruar nga djallëzia që tregoi Berisha edhe para disa ditësh kur tha se ish-të persekutuarit politikë që janë me dosje nuk do të marrin shpërblim. Si mund ta toleroni ju, të përvuajturit e diktaturës këtë shantazh të Berishës mbi ju? Po ne të tjerët, si mund të heshtim? Si mund të humbasë si një zë në shkretëtirë, denoncimi që ish i burgosuri politik Hysen Shoshori i bëri Sali Berishës që në gjyqin e tij, kishte dëshmuar e kërkuar dënimin me vdekje (me varje)? Si mund të lihet akoma ky persekutor në krye të qeverisë dhe të PD-së? Pra dosjen e vet le ta ketë zhdukur Berisha, se për të ka dëshmitarë të gjallë si Hysen Shoshori, apo edhe ish-oficerë të Sigurimit, apo edhe tej kufijve që kanë fakte për të dhe të tjerë si ai. Pra sot, së pari, duhet marrë vendimi për këtë dosje të gjallë e jo në letër, për Berishën, duke e larguar nga qeverisja dhe politika qoftë edhe vetëm për këtë shkak. Ashtu bëri ai ligjin e lustracionit me 1995 dhe në bazë të atij ligji vetë Berisha duhej ta pësonte. Ashtu siç e pësoi ish-Kreu i Gjykatës Kushtetuese. Kush nuk beson Shoshorin, le ta mbështesë diktatorin Berisha. Po ata deputetë që edhe vetë mund të kenë vuajtur në internime a vërtetë nuk e besojnë Shoshorin dhe po vazhdojnë të

“Dyshja komuniste Berisha-Nano duan të shkatërrojnë PS” "Edi Rama po e reformon, por gaboi me Kushtetutën para 2 vjetësh" mbështesin Berishën? Dua t'ju pyes për persona të veçantë: është folur prej kohësh për partinë e re që do të krijojë Bamir Topi. Cili është mendimi juaj? A mendoni se do të tërheqë elektoratin e djathtë? Meqënëse i nderuari President Topi, është akoma president, nuk mund të parashikoj se si do jetë partia që ai do krijojë. Le t'ia lëmë kohës dhe fakteve të flasin vetë. Por kam dëgjuar që shumë ish-të burgosur politik, ish-pronarë që akoma mbetën ish-a, dhe shumë demokratë që janë demokratë me ideale të pastra dhe të jo të pjesës së korrupsionit të pushtetit, kanë përshtypje të mira dhe po i japin që tani mbështetje partisë që pritet të krijohet së shpejti. Kjo është një shenjë e mirë për partinë e re dhe për Shqipërinë. Uroj që Sali Berisha të mos arrijë ta uzurpojë, apo shkatërrojë këtë parti siç ka bërë me shumë parti të tjera. Nga sa keni parë derimë tani, si ju është dukur lëvizja e deputetit Gazmend Oketa? Tërheqja e tij nga grupi parlamentar i PD dhe akuza se mbledhjet e grupit të PD janë kthyer si mbledhjet e politbyrosë së kohës së Hoxhës?

të një akt qytetar dhe atdhetar i të gjithë demokratëve të ndershëm, është një kontribut që jepet për pastrimin e politikës shqiptare. Vlerësoj shumë si aktin e Oketës, ashtu edhe të ish-deputetit të PD, Aleksandër Biberaj. Ata ishin pjesa më idealiste e PD në këto vite, ishin demokratë me shpirt dhe mbartës të idealeve studentore. Në pamundësi për t'a ndryshuar PD e zaptuar nga Berisha, ata bënë shumë mirë të largohen prej tiranit dhe t'i shërbejnë vendit duke krijuar një forcë të re politike.

Në foto: Fatos Nano dhe Kryeministri Sali Berisha

Cila është konsiderata juaj për lëvizjen e Aleances Kuq e Zi dhe Kreshnik Spahiun. Ka shumë zëra që thonë se sistemi i drejtësisë është në këtë gjendje, për shkak të dyshesh Topi-Spahiu që në fakt drejtonin një organ të lartë vendimmarrës siç është KLD? E shoh me simpati Aleancën Kuq e Zi edhe për faktin se ajo ka bashkuar rreth vetes mijëra të rinj, brenda e jashtë Shqipërisë. Dhe unë mbështes si gjithnjë brezin e ri. Kauza e Kuq e Zi është e veçantë, është frymëzuese, sikur u kujton shqiptarëve disa vlera të tyre të venitura deri më sot, si patriotizmin dhe mospajtimin me të keqen. Kreshnik Spahiun e njoh që kur ishte student dhe ka qenë pjestar i Lëvizjes Studentore dhe në grevën e urisë të studentëve. Fushata që

Gërdeci është turpi tjetër i drejtësisë në Shqipëri. Në fakt, fajtorët dhe shkaktarët e vërtetë të tragjedisë së Gërdecit, Sali Berisha dhe ministrat e tij dhe të afërmit e tyre të përfshirë në këtë korrupsion, akoma nuk janë përgjigjur para drejtësisë. Gërdeci është krim i qeverisë ndaj prokuroria duhet të fillojë sa më parë hetimet e reja në këtë drejtim Me aq sa e njoh deputetin Oketa, kam respekt për qëndrimet e tij. Mbase ai edhe mund të mos mbahej mend për detyrat që ka pasur deri më sot, por me aktin që bëri duke u distancuar nga qeverisja e korruptuar dhe neodiktatoriale, ai do të mbahet mend për mirë për shumë kohë. Të guxosh dhe të distancohesh nga e keqja që e ka mbërthyer dhe asfiksuar PD-në dhe qeverisjen e saj, ësh-

PD e PS kanë filluar kundër Aleancës Kuq e Zi, është shprehje e tendencave të këtyre partive për të mbajtur monopolin e politikës shqiptare. Ndërsa për sistemin e drejtësisë, konsumuam shumë gjëra më parë për gjendjen dhe mënyrën sesi duhet të ndryshojë. Sa kohë keni që nuk flisni dhe komunikoni me Sali Berishën? Në

fillimet e demokracisë keni qenë një ndër bashkëpunëtoret e tij kryesorë. A mendoni se ka ndryshuar në reforma dhe politikbërje? Po, nga viti 1991 e deri nga mesi i vitit 1994 kam pasur marrëdhënie korrekte me Berishën. Si jurist që isha kam qenë në grupet e punës së PD për reformën ligjore. Në marrëdhëniet korrekte ka ndikuar edhe fakti se unë asnjëherë, as Berishës, askujt tjetër në PD apo kujtdo qoftë nuk i kam kërkuar poste, pra nuk kisha asnjë ambicie për pushtet se nuk më pëlqente të meresha as me politikë, as me administratë e burokraci, por doja të qëndroja aty ku isha pedagog dhe avokat. Edhe deputet, edhe Kryetar Kasacioni më kanë propozuar pa kërkesën apo dëshirën time dhe për këtë mund të dëshmojë edhe vetë Berisha, edhe Selami. Nuk kam folur me Berishën mbase që nga vjeshta e 1994. Saktësisht nuk më kujtohet. Edhe pse unë isha i gatshëm të bashkëbisedoja me Berishën dhe drejtuesit e institucioneve të tjera, për mbarëvajtjen e punës dhe misionit të përbashkët që mendoja se kishim, Berisha dukej se nuk guxonte të ballafaqohej sy më sy me mua dhe as që të diskutonim për gjithçka na shqetësonte nëpër institucione. I kam telefonuar dy-tri herë gjatë asaj periudhe dhe i kam kërkuar takim dhe ai kurrë nuk më thoshte JO, por më thoshte se do më njoftonte vetë. Por ai njoftim nuk u bë kurrë. Një herë më kujtohet që më vjen në zyrë miku im, Azem Hajdari. -Pse nuk e takon Berishën që të diskutoni e zgjidhni çështjet që ju ngrini,më pyet Azemi. -Unë mendoj se demokracinë dhe shtetin ligjior mund ta ndërtojmë jo me luftë e kundërvënie, por vetëm kur institucionet bashkëpunojnë dhe nuk ndërhyjnë në kompetencat e njëri-tjetrit. I kam kërkuar takim Berishës, por ai duket se nuk don të më takojë- ia ktheva. -Nuk është e mundur, tha Azemi. Po ta marr unë tani në telefon dhe ti them se Zefi don të takojë, mbase të shkojmë edhe bashkë, a vjen? -Padyshim po, merre në telefon dhe ke për të parë se do të thotë se është i zënë, por do më njoftojë vetë për takimin. Dhe Azemi i bie direkt telefonit të Berishës dhe ai i përgjigjet. -Jam me Zefin në zyrë dhe dua të takohemi me ty, ose po të duash të vijë vetëm Zefi. Përgjigja ishte ashtu siç ia pata thënë më parë unë Azemit. Në Shtator 1995 kur Gjykata e Kasacionit ishte e rrethuar me forca të shumta policie e shikas që Berisha i kishte dërguar për të terrorizuar këtë institucion në prag të rigjykimit të Nanos, i kam kërkuar zyrtarisht dhe publikisht Berishës, Meksit e Arbnorit që të bënim një debat direkt televiziv për të diskutuar problemet mes tre pushteteve dhe si të zgjidhim mosmarrëveshjet dhe publiku le të na gjykonte. Berisha dhe asnjë tjetër nuk patën as kurajon, as vullnetin të ballafaqoheshim. Nëse Berisha vjen ndonjëherë në Amerikë në ndonjë seance dëgjimi në Kongresin Amerikan, do kem kënaqesinë të debatoj me të në emër të së vërtetës dhe për të ligat që i ka bërë Shqipërisë. Padyshim do të doja një konsideratë tuajën për Edi Ramën. A mund të jetë ai kryeministri i ardhshëm i shqiptarëve? Apo duhet ta shohin shqiptarët me të njëjtën ndjenjë frike, siç shohin çdo politikan në vend? Meqënëse unë nuk jam anëtar i ndonjë partie në Shqipëri, jap krejt lirshëm dhe pa asnjë paragjykim përshtypjet e mia për politikanët dhe drejtuesit e partive aty. Me sa di unë, Edi Rama, ndryshe nga Sali Berisha, nuk ka qenë as anëtar, as sekretar i Partisë Komuniste. Edhe roli i Edi Ramës në...

vijon në faqen 4


4

E mërkurë, 21 mars 2012

POLITIKE

Intervista ekskluzive

JURISTI: Nuk duhet të lihen në harresë akuzat e Hysen Shoshorit

“Si më erdhi në zyrë Azemi të më pajtonte me Berishën” "Bën presion me dosjet siç ia bënte kreut të Kushtetueses" vijon nga faqja 3 ...Lëvizjen Studentore dhe përmbysjen e komunizmit është i pamohueshëm. Me sa jam në dijeni, Edi Rama u rizgjodh kryetar i PS përmes votës së anëtarëve të PS, një mënyrë demokratike që PD e Berishës, trembet t'a aplikojë. Rama si kryetar bashkie, ka dëshmuar aftësi drejtuese dhe administrative dhe ka bërë jo pak për Tiranën edhe pse në vitet 20052009 qeveria e sabotoi dhe pengoi me çdo mjet punën e tij. Si politikan, mendoj se Rama bëri gabime të mëdha disa vite më parë në kompromisin me Berishën për Kodin Zgjedhor dhe ndryshimet në Kushtetutë. Nuk bëri atë që duhej bërë pas tragjedisë së Gërdecit kur në fakt opozita duhej ta rrëzonte qeverinë e inkrimuar në këtë tragjedi. Por mendoj se pjekuria politike e Edi Ramës ka ardhur në ngjitje. PS e drejtuar nga Edi Rama ka meritën e madhe se i ka rezistuar përpjekjes së dyshes komuniste Berisha-Nano për copëzimin dhe shkatërrimin e PS. Gjithashtu opozita me në krye Edi Ramën dhe drejtues të partive të tjera të koalicionit me PS në vitet 2009-2011 ringjallen frymën e protestave masive popullore, mjaft të qeta e të civilizuara. Unë nuk pajtohem as me ata shqiptarë, as me disa ndërkombëtarë që protestën e 21 Janarit 2011 e quajtën si një protestë të dhunshme të papranueshme në një shoqëri demokratike. Kjo është lemeruese kur përdoret për justifikimin e vrasjeve të katër dëshmorëve të demokracisë në atë pasdite të zezë. Në Amerikë dhe në vende të tjera të demokracisë perëndimore protestat ka pasur raste që kanë qenë shumë herë më të dhunshme, madje duke pushtuar edhe instiutcionet shtetërore e djegur e shkatërruar jo makinë në rrugë si bënë disa demonstrues në Shqipëri, por godina publike e shtetërore. Por asnjë qytetar nuk u vra në ato vende. As u qëllua me armë zjarri mbi protestuesit siç bëri Sali Berisha. Vetëm ndërkombëtarët e korruptuar nga Berisha mund ta mbrojnë a përpiqen të justifikojnë krimin shtetëror të 21 Janarit. Sot Edi Rama dhe PS janë para një prove të madhe: nëse ata do bashkohen me Berishën për të mos ndryshuar sistemin e sotëm zgjedhor dhe për të mos ndërtuar një administratë zgjedhore jopartiake, pra nëse PS-PD do bëjnë përsëri kompromisin e madh të turpit në dëm të Shqipërisë siç bënë në kodin e mëparshëm elektoral, atëherë unë do jem ndër të parët që do denoncoj edhe neodiktaturën mikse PD- PS që mund të lindë më pas. Tani Edi Ramës nuk i falet të bjerë përsëri në kurthet, në intrigat apo në prehërin e diktaturës Berishiane. Nëse ai e bën këtë kjo do shënonte edhe të tatëpjetën e tij si lider i PS. PS dhe opozita duhet të përgatiten seriozisht për të mos e lejuar Berishën dhe qeverinë e tij të manipulojë dhe fallsifikojë edhe zgjedhjet e 2013-ës. Mos u tregoni

Në foto: Azem Hajdari dhe Sali Berisha në vitin 1996

naïve dhe të thoni se ndërkombëtarët nuk do ta lejojnë më Berishën të bëjë edhe një masakër tjetër elektorale. As të mendoni se klani mafioz në pushtet nuk i ka filluar ende këto përgatitje. Si i konsideroni vizitat e Spahiut dhe Ramës në SHBA këto kohët e fundit? Do të thotë se ka një mbështetje ndryshe të amerikaneve për këto figura politike ne vend? Mendoj se miku i madh i shqiptarëve, Amerika, nuk mund të pranojë e toleroje vrasjet e 21 Janarit 2011, tragjedinë e Gërdecit dhe korrupsionin marramendës të qeverisë së sotme. Prandaj çdo përpjekje që drejtues e forca politike bëjnë drejt ndërtimit të një shteti ligjor

Jam tmerruar nga djallëzia që tregoi Berisha edhe para disa ditësh kur tha se ish-të persekutuarit politikë që janë me dosje nuk do të marrin shpërblim. Si mund ta toleroni ju, të përvuajturit e diktaturës këtë shantazh të Berishës mbi ju? Po ne të tjerët, si mund të heshtim? e demokratik gëzojnë mbështetjen amerikane. Mbase sot edhe Rama, edhe Spahiu, dhe uroj e shpresoj se edhe Biberaj, Oketa e Topi, shihen si mundësi e shpresë për një politikë ndryshe dhe për ndërtimin e një Shqipërie demokratike e të begatë. Dhe pyetja e fundit zoti Brozi, a bëhet Shqipëria me shqiptarë, apo duhet të rikthehemi pas dhe

të kuptojmë drejt fjalët e Konicës? Unë e kam pasur dhe e kam bindje se Shqipërinë mund ta ndërtojnë vetë shqiptarët, ose më saktë, Shqipëria nuk mund të ndërtohet nga të huajt për shqiptarët. Shqipërinë e kanë shkatërruar politikanët dhe pushtetarët. Prandaj shqiptarët duhet ta ruajnë vendin e tyre edhe nga shkatërrime të tjera që po i bëjnë qeveritarët e tyre të korruptuar. Natyrisht që nuk them se mbështetja e ndërkombëtarëve nuk luan njëfarë roli. Në imigracion shumë shqiptarë janë të suksesshëm dhe dallohen si punëtorë të mirë e sakrifikues. Ne si popull duhet të jemi më shumë reagues dhe kundërshtues ndaj qeverisjeve të këqia e të korruptuara, tipare këto të një shoqërie të civilizuar dhe shtetformuese. Besoj se Shqipëria ka shumë kushte të nevojshme për një jetë më të mirë, për një Shqipëri më të zhvilluar, por i mungon një Qeverisje e Ndershme dhe guximi për të rrezuar tiraninë e sotme. Pra ne shqiptarët duhet të kemi më shumë kurajo, më shumë shpresë e besim dhe as të mos e mendojmë se të tjerët do na e bëjnë të gatshme një Shqipëri siç e duam dhe ëndërrojme ne. Ju falemnderit zoti Brozi për mendimet që ndatë për situatën e sotme në Shqipëri, në Shqiptarja.com... Edhe unë, në fund të intervistës dua t'ju falenderoj ju Anila dhe gazetën Shqiptarja.com që më dhatë mundësinë të bashkëbisedojmë për një mori aq të gjerë çështjesh. Falenderoj edhe ata lexues që do kenë durimin të lexojnë intervistën time aq të gjatë. Fund, Mars 2012

Një kafe me.... NGA

ANILA BASHA

Orban-Berisha, sa ngjasojnë vijon nga faqja 1 ...të shumta në numër, një të tillë e kanë pasur edhe para tre ditësh. Orban del përpara popullit të tij hungarez dhe thotë se ne “nuk do të jemi koloni e Bashkimit Evropian”. Kështu bëni edhe ju zoti kryeministër: në datën 22 mars, do të kemi festën më të madhe qeveritare në Shqipëri, për të kremtuar 20 vitet e të vetmeve zgjedhje të lira në demokracinë shqiptare. Kemi pasur edhe festa të tjera, si ajo e pallatit të Kongreseve, ditën ...kemi pasur kur u njoftua për e një edhe festa të vrasjen ushtari shqiptar tjera, si ajo e në Afganistan. Kryeministri pallatit të hungarez, akuKongreseve, zohet nga institucionet ndëditën kur u rkombëtare se me reformat e njoftua për ligjore, do të vrasjen e një reja vërë nën kontroll gjyqësorin. ushtari Komisioni Evrshqiptar në opian është shumë i shqetësuar Afganistan... për këtë. Patjetër zoti kryeministër do keni ç’t’i thoni e t’i jepni mend Orbanit. Ndoshta ai nuk e di, se ka kohë që jeton nën obrellën e BE, sesi mund ta bëjë gjyqësorin aspak të pavarur. Kemi praktikën tonë ne, edhe “hiletë” ia tregoni po ju. Po për hallin që ata kanë me FMN dhe Bankën Qendrore? Orban, do të të tregojë zoti kryeministër se edhe për këtë, është akuzuar nga evropianët. Në bisedimet dypalëshe, mirë është që t’i tregoni rrugën sesi e nxorrët jashtë FMN, sesi e bëtë “zap” Bankën Botërore në Shqipëri që të pranonte projektet siç i donit ju pa bërë zë, e mandej, sesi ruhet pavarësia në Bankën Qendrore, kur të emëruarit e këshillit mbikqyrës, mbajnë edhe poste politike. E ç’të flasim për median? Orban do të duhet të mësojë nga eksperienca shqiptare. Ne në BE nuk jemi, statusin nuk e marrim dot, e po ashtu raportet e DASH-it na e nxijnë performancën: Mungon pavarësia e gazetarëve, që gjenden nën presionin e politikës dhe biznesit. Por ama, mediat vazhdojnë. Ja kështu të bëjë edhe Orban. Economist, e përshkruan Orban si një lider që po shfaq shenja autokracie. Ndërsa ne zoti Kryeministër, jemi në hall se BE s’po na jep asnjë shanc. Dhe tani jeni ulur diskutoni bashkë. “Nëse ka ndonjë shtet apo person që vihet kundër Shqipërisë se ka probleme të brendshme, unë mendoj se kjo bën keq”. Këtë, na e thotë Viktor Orban. Ju kryeministër, buzëqeshni duke i shtrënguar dorën, dhe i çoni mesazh Fyles: Nuk do të vish në Tiranë? Punë e madhe. Por zoti kryeministër, Orban s’po ia zgjidh dot telashet vetes me BE-në, ju mendoni se do të na i zgjidhë ne? Ja kaq, kisha për të të thënë për këtë vizitë. www.shqiptarja.com


E mërkurë, 21 mars 2012

5

POLITIKE

Ish-të përndjekurit, konsensus mes PS e PD për dëmshpërblimin

D

emokratët dhe socialistët kanë rënë dakord që të ulet kufiri i moshës për të gjithë ata ish-te përndjekur politikë që do ta marrin dëmshpërblimin brenda një viti. Komisioni i ligjeve, pavarësisht kundërshtimit të Ministrisë së Drejtësisë, ka vendosur që gratë mbi 70 vjeç e burrat mbi 75 vjeç do paguhen për vitet e dënimit brenda një viti, duke rrëzuar versionin e qeverisë që paratë t'iu jepeshin vetëm

personave mbi 85 vjeç. Zv.ministrja Kasmi tha se ky amendament për të ulur kufirin e moshës është antikushtetues, pasi, duke rritur faturën financiare, ndryshon buxhetin e vitit 2012. Me këtë arsyetim të qeverisë është bashkuar deputeti i PD Strazimiri. Sipas tij, nëse Parlamenti kërkon të ulë moshën, s'duhet të rrisë faturën financiare për qeverinë, por të bëjë një rregullim ligjor që

në këtë faturë të kontribuojnë dhe persekutoret që kanë shkaktuar demin. Strazimiri votoi kundër amendamentit të ardhur nga Fatos Hoxha. Opozita ka kundërshtuar zgjatjen e afatit të ligjit deri në 25 tetor 1944. Pavarësisht se demokratët pretendojnë se në këtë datë qeveria ka filluar të persekutoje shqiptarët, PS ka shprehur shqetësimin se nga ky ligj do përfitojnë bashkëpunëtorët e fashizmit.

Akuza: Po u hapen dosjet, bie qeveria, ikën Parlamenti Lajmi Kryetari i shoqatës së ish-të përndjekurve politikë, Kurt Kola është shprehur se nëse do të hapeshin dosjet do të binte qeveria dhe do të shpërndahej parlamenti. Ai tha se hapja e dosjeve është bllokuar nga ish-spiunët në pushtet. Akuza për dëmshpërblimin. „„„

TIRANE

JAKIN MARENA

N

ë një intervistë për gazetën "Shqiptarja.com" kreu i sho qatës së ish të përndjekurve politikë, Kurt Kola tha se vendi po qeveriset nga ish-spiunët e Sigurimit të shtetit. Zoti Kola. Sot u miratua në Komisionin e Ligjeve me konsensus ulja e kufirit të moshës për ish-të përndjekurit që do marrin dëmshpërblimin brenda një viti. Komenti juaj? Është e vërtetë që të gjitha palët kaluan propozimin e opozitës për uljen e moshës së përfitimit nga ish-të përndjekurit të dëmshpërblimit, me 10 vjet. Por mazhoranca e sotme u detyrua nga presioni i opozitës që ta pranonte një gjë të tillë, pasi në projektligj ishte mosha 85 vjeç ajo që përfitonte dhe ishtë dënuar politikë në këtë moshë janë apo s'janë 40 vetë. Në tryezën e opozitës për të përndjekurit u vendos që me të ardhur PS në pushtet, kjo moshë e përfitimit të dëmshpërblimit brenda vitit do ulet nga 85 vjeç në 75 vjeç, ndërsa për kategorinë tjetër do jepet për dy vite. Pse mendoni se ndryshoi qëndrimi i PD...? Këta s'kanë as din e as iman, pasi çdo gjë bëhet vetëm për çështjen e votës. Për 20 vite me radhë e kanë pasur votën e shtresës së ish-të përndjekurve pa asnjë kusht. Dhe konsensusi i në Komisionin e Ligjeve për uljen e moshës së dëmshpërblimit për të dënuarit politikë të moshuar pikërisht nga presioni i votës u bë, megjithëse për ish-të përndjekurit është diçka pozitive. Mendoni se problemi i dëmshpërblimit të ish-të përndjekurve është tashmë drejt zgjidhjes...? Ka mbi 20 vite që të gjitha qeveritë na mbajnë me përralla. Ne duhej ta kishim mbyllur problemin e dëmshpërblimit të të përndjekurve që para 10 vitesh, në kohën kur pjesa më e madhe e tyre ishte gjallë e të kishin gëzuar dhe ata atë pak dëmshpërblim për vuajtjet në burgjet e diktaturës. Tashmë tre çereku kanë vdekur e dëmshpërblimi nëse do jepet do jetë për trashëgimtarët. Jeni të kënaqur nga dëmshpërblimi i marrë deri më tani...? Dhe atë dëmshpërblim që na e kanë dhënë, po na e zbresin tani me ligjin e

Kurt Kola: Në Qeveri e Kuvend ka ish-spiunë "Qeveria na mori gjysmën e dëmshpërblimit"

Në foto: Kryetari i shoqatës së ish-të përndjekurve politikë, Kurt Kola

ri duke e lëshuar përgjysmë. Pasi nëse kam marrë 29 milionë lekë me letra me vlerë në vitet 1992-1993, tashmë më zbriten 39 milionë lekë nga dëmshpërblimi me ligjin e ri, që i bie të lë gjysmën e tij. Ndësa shtëpitë që qytetarët shqiptarë i privatizuan me 150 mijë lekë e i hipotekuan, unë shtëpinë time e kam blerë me 40 milionë lekë. Kështu që i bie që kjo qeveri mban gjysmën e lekëve tona. Është manipuluar tërë këto vite me paratë

tona, vetëm për të na mbajtur peng për votën por besoj se kjo çështje do marrë udhë, pavarësisht se shumë nga ata që kanë vuajtur zor se do ta gëzojnë dëmshpërblimin e dhënë nga qeveria. Kanë kaluar mbi 20 vite nga shembja e diktaturës dhe ende nuk janë hapur dosjet e diktaturës. Pse mendoni se janë bllokuar? Ka më turp për qeverinë që të bur-

gosurit që kanë bërë vite e vite burg në kohën e diktaturës rrinë rrugëve, pa ndihmë, pa shtëpi dhe mbështetje. Me shtresën e ish-të përndjekurve politikë është luajtur rëndë në këto 20 vite. Dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit janë bërë një lojë për të gjitha qeveritë, pasi të gjitha vendet ishkomuniste kanë mbaruar punë me këtë proces këtu e 10 vite të shkuara, vetëm ne kemi mbetur. Këtu e 21 vjet bëhet një lojë e ndyrë me hapjen ose

Hiqet ligji nga seanca

Braçe: Berisha e Topalli sërish u tallën me ish-të burgosurit politikë „„„

TIRANE

N

ënkryetari i grupit të PS, Erjon Braçe tha dje se kryeministri Berisha e kryetarja e Kuvendit, sërish janë tallur me ish-të burgosurit politikë". Sipas tij, ka mbi tre javë që në dy komisionet e Kuvendit, të Ekonomise e atë të Ligjeve diskutohen ndryshimet në ligjin për ish të burgosurit politikë. Ligji është gjykuar nga deputetët e opozitës si i pamjaftueshëm, jo garantues, i padobishëm për të shmangur zvarritjen burokratike. "Pra jo garantues nga ana financiare e i padobishëm nga pikëpamja admkinistrative. Sot(dje) te Ligjet, pas refuzimit te Ekonomia, deputetët e opozitës propozuan

Erjon Braçe

sërish që për ish të burgosurit në moshë mbi 70 vjeç për gratë e mbi 75 vjeç për burrat, të paguhen këstet e menjëhershme të demshpërblimit. Ky propozim u mbështet nga një deputet i maxhorancës e më pas nga i gjithë komisioni. Por në drekë, zyra administrative e Topallit i bëri me dije grupeve parlamentare se ligji s'do të jetë në rendin e ditës së mërkurë siç ishte parashikuar. Pa asnjë shpjegim", tha Braçe. I cili argumenton se ka dy arësye: Njëra, qeveria ka shprehur refuzimin për të paguar menjëherë ish-të burgosurit mbi 70-75 vjeç, tjetra mungesa e Berishës në Shqipëri për të miratuar këtë ndryshim. Cilido që të jetë ky është një turp i madh. Tallja gjithashtu", shkruan Braçe.

jo të dosjeve, dhe ende s'ka një ligj. Pse...? Dosjet e ish-bashkëpuntorëve të Sigurimit të Shtetit nuk hapen sepse duke filluar nga qeveria, Kuvendi e administrata, janë të mbushur plot me ish-spiunë. Ka mbi 20 vjet që na qeverisin spiunët e Sigurimit të Shtetit. Nëse do hapeshin dosjet në këtë moment do binte qeveria, do shpërndahej Parlamenti e do ikte më shumë se gjysma e administratës. Nëse do kishte ardhur në krye të vendit në fillimin e pluralizmit një ish-i përndjekur jo spiun i Sigurimit, dosjet do të ishin hapur që në vitet 1992-1993. Po ka ish-të përndjekur te instituti i Integrimit...? Tani disa ish-të përndjekur që janë aty, rrinë urtë, rregullojnë punët e tyre dhe janë aty vetëm për të hapur lojën e përdorjes së ish-të përndjekurve politikisht. PD deri në vitin 1997 kishte tërë mundësinë e botës, pasi kishte mbi 100 deputetë, për të miratuar hapjen e dosjeve, për të bërë dëmshpërblimin e ish-të përndjekurve, por nuk e bëri. Të njejtën gjë PS deri në 2005 që nuk i hapi. Këtë gjë po bën dhe PD pasi erdhi në pushtet dhe nuk i hapi. Do të kishte shpëtuar njëherë e mirë Shqipëria nga ish-Spiunët e Sigurimit të Shtetit nëse do ishin hapur dosjet, do të kishim hyrë në BE që para 10 vitesh, por u pengua Shqipëria nga spiunët që kanë qënë në drejtimin e vendit. Dosjet janë përdorur gjithnjë për të trembur kundërshtarët dhe frikësuar popullin. Pse mendoni se zvarritet dëmshpërblimi për ish-të përndjekurit? Zvarritja e dëmshpërblimit për ishtë përndjekurit politikë ka ardhur për dy arësye: për të mos rimëkëmbur ekonomikisht këtë shtresë të vuajtur dhe për ta mbajtur gjithnjë në pritje. Dhe e dyta për ta përdorur politikisht për votë sa herë ka zgjedhje. Mendoni se PS e ka marrë seriozisht zgjidhjen e çështjes së ish-të përndjekurve politikë? Kryetari i PS më duket i angazhuar seriozisht për zgjidhjen e çështjes së ish-të përndjekurve politikë. E them këtë se ai s'ka qënë komunist, dhe ka reformuar një parti, e cila në fakt kishte nisur reformimin. Të paktën kryetarin nuk e ka të përjetshëm siç e ka PD. Kreu i PS ka marrë angazhim që menjëherë sa të vijë PS në pushtet do bëhet dëmshpërblimi moral, ekonomik dhe politik për shtresën tonë. Dëmshpërblimi moral do bëhet përmes ngritjes së një qendre kujtese e obelisk për ish-të përndjekurit, ai ekonomik për dy vite do përfundojë dhënia e parave dhe dëmshpërblimi politik, përmes punësimit në administratën publike të të gjithë atyre që janë shkolluar dhe të aftë për ta bërë një gjë të tillë. Vetëm ne si të përndjekur kemi dhënë 6 mijë bursa për fëmijet e shtresës sonë dhe s'kemi asnjë në administratën e kësaj qeverie. Ka më shumë luftë klasash se kaq.


6

E mërkurë, 21 mars 2012

POLITIKE

Intervista

PRESIDENTI E kam thënë edhe më parë se vendit i duhet një president i votuar dhe i pranuar nga të gjitha palët

Anëtarja e kryesisë së PS: Shpresojmë te konsensusi Lajmi Aënëtarja e kryesisë së PS, Kodheli shprehet se qeveria teknike do të ishte një zgjidhje për zgjedhjet e lira por gjithsesi ajo shpreson në vullnetin e mirë të politikës shqiptare. Ajo tha se duhet një president i pranuar nga palët, flet dhe për 21 janarin. „„„

TIRANE

JAKIN MARENA

A

nëtarja e kryesisë së PS, de putetja Mimi Kodheli në in tervistë për gazetën "Shqiptarja.com" flet për integrimin, kosensusin, zgjedhjet, presidentin, aleatët dhe partinë e Topit e Spahiut. PS ka ndryshuar qëndrim krahasuar me para një viti, ka dhënë konsensus për ligjet me 3/5, kuptohet duke i diskutuar e amenduar nen për nen. Strategji e PS, presion ndërkombëtar apo po ndjen "erën" e pushtetit në zgjedhjet e 2013? Politika, është ajo fushë sociale ku marrëdhëniet dy apo shumë-palëshe, dialogu, urat e komunikimit, marrëveshjet, gjetjet e zgjidhjeve optimale të përbashkëta pse jo edhe nëpërmjet debatit të fortë, krahasimi e përballja e projekteve e vizionit të kahjeve të ndryshme politike, sjellin tek një objektiv i vetëm, që sipas meje është: Rritja e mirëqenies e cilësisë së jetës së çdo qytetari. Por në momentin kur një forcë politike i përdor të gjitha këto forma dhe nga ana tjetër gjen një mur i cili as nuk flet e as nuk reflekton, por është vetëm i shurdhët, opak dhe refraktar, kjo të detyron të sillesh ndryshe. E rëndësishme është të kuptohet se qëndrimi ynë ka qenë pasoja dhe jo shkaku. Ky qëndrim nuk ka pasur aspak të bëjë me pengimin e përmbushjes së detyrave që Shqipërisë i dalin përgjatë procesit të integrimit. Dua të them, që në fillim, se miratimi i ligjeve me shumicë të cilësuar është një pjesë e vogël e detyrimit të paplotësuar të qeverisë shqiptare në këtë proces. Shqipëria dhe këtë radhë duket ka dështuar për statusin e vendit kandidat, ndërsa qeveria gjendet nën goditjen e ndërkombëtarëve. Sa është pesha e fajit nga opozita për integrimin? Kryeministri e pozita qeverisëse janë munduar shumë të fajësojnë opozitën për mossuksesin e tyre. Fshehja mbas gishtit i ka bërë ata të pabesueshëm si në sytë e publikut shqiptar ashtu edhe përballë ndërkombëtarëve. Ne i kemi bërë më së miri detyrat tona si opozitë, që gjithsesi nuk kanë qenë vendimtare krahasuar me çfarë ka pasur për detyrë qeveria të bëjë. Por këtu ka një problem. Kjo qeveri nuk ka mundur t'i plotësojë kërkesat e vendosura nga BE pasi është një shtet i kapur, i korruptuar dhe për pasojë i pamundur të çonte në tryezën europiane plotësimin të paktën e 12 pikave. Ndaj ka tentuar në çdo rast të gjejë një "casus belli": Opozitën. Sot nuk ka as naïvë as të paditur. Gjithkush kupton se detyrat kanë qenë të qeverisë dhe nëse do të ndodhte që Shqipëria të mos e përfitonte statusin në fund të këtij

Kodheli: Qeveria teknike, mund të ishte një zgjidhje "BE, qeveria gjen 'casus belli': Opozitën" koalicioni opozitar për të fituar zgjedhjet? Aleatët kanë vënë kushte për sistemin, si do të arrini t'i qetësoni? Unë mendoj se problemi nuk kanë qenë asnjëherë aleatët, por thjesht dhe vetëm vjedhja dhe abuzimi me votën. Në tryezën e bisedimeve mbi reformen zgjedhore ne çojmë edhe zërin e aleatëve tanë. Ju si media jeni deshmitarë të disa tavolinave që ne kemi zhvilluar me ta dhe të përballjes së opinioneve lidhur

"Qeveria teknike mund të ishte një zgjidhje, por unë shpresoj akoma në vullnetin e mirë të politikës shqiptare, pavarësisht shembujve të paprecedentë negative që ka dhënë forca politike që qeveris vendin sot" viti, kjo s'do të jetë asnjëherë faji i opozitës e aq më pak i shqiptarëve. PS ka shpalosur programin e saj politik, që po e diskuton në të gjitha tryezat, madje deri në SHBA me NDI. Sa mendoni se do të ndikojë në thithjen e votave? Mendoj se njëri prej parimeve bazë të demokracisë është qeverisja nëpërmjet qytetarëve, për qytetarët. Ndaj është shumë e rëndësishme që programi politik i PS të mund të shpaloset në çdo tryezë shqiptare, madje edhe më gjerë. Kjo me qëllimin që të gjithë ata që kanë besuar në të shkuarën tek forca jonë

politike, të gjithë ata që kanë qenë skeptike si dhe të gjithe ata që janë zhgënjyer nga mënyra se si është qeverisur deri më sot, të kenë mundësinë të njihen nga afër me atë që programi ynë politik përfaqëson. Në këtë mënyrë të gjithë do të kenë mundësinë të kuptojnë se si ky program do të mund të përkthehet në qeverisje më të mirë, më për njerëzit. Socialistët gjithnjë në këto zgjedhjet e fundit, përtej pretendimit për vjedhjen e votës, kanë qënë partia e parë politike në vend. Por problemi ka çaluar tek aleatët. Do të zgjerohet

me këtë temë. E rëndësishme për ne, si forca më e madhe politike në vend, është që përmirësimi zgjedhor të çojë në një përfaqësim me të plotë e gjithëpërfshirës të çdo votë të hedhur në kuti, për të gjitha forcat politike. Në skenën politike po dalin dy parti të reja, ajo e Topit dhe e Aleancës Kuq e Zi. Mendoni se do kenë ndikim në politikën shqiptare? Për fat të mirë politika jonë ka filluar të zgjohet e të jetë në lëvizje. Ajo ka gjetur forma dhe menyra të reja komunikimi për të shkuar te qytetarët e elek-

Ditën e enjte

"Dueli" Berisha-Rama, në TV „„„

D

TIRANE

y drejtuesit e e PD dhe PS, Rama dhe Berisha nuk janë vendosur kurrë përballë njëritjetrit në një studio televizive. Mënyra e vetme për t'i përplasur ata me kundërshtarin respektiv mbeten intervistat individuale apo debatet me njerëz të medias. Kështu do ndodhë dhe këtë të enjte. Në të njëjtën ditë, në të njëjtën orë, por në studio të ndryshme, Berisha e Rama do të përballen me njëri-tjetrin në distancë. Kryeministri do të jetë i ftuar në emisionin "Opinion" nga Blendi Fevziu, pikërisht më 22 mars, ditën e ardhjes së PD në pushtet, pas zgjedhjeve të para

pluraliste në Shqipëri. Berisha do tu përgjigjet pyetjeve në retrospektivë për atë çka ndodhi në vitet e para të demokracisë, më pas do ndalet tek dilema nëse ka arritur Shqipëria aty ku duhet e si po ecën zhvillimi demokratik i vendit. Po më 22 mars, kryesocialisti do flasë dhe për qeverisjen e demokratëve. Por, këtë herë në studion e emisionit politik "Top Story" të gazetarit Sokol Balla. Rama do flasë gjërësisht për vizitën e fundit në SHBA dhe për takimet e mbajtura atje me zyrtarët e lartë të Departamentit Amerikan të Shtetit. Më tej Rama do të ndalet tek pikëpyetjet se ku po shkon opozita, sfidat e saja të ardhshme dhe pritshmëria për zgjedhjet parlamentare të vitit 2013.

torati i saj në disa raste i pa përfaqësuar apo shpesh herë i zhgënjyer. Në momentin që politika kthehet në një pellg me ujë të ndenjur, ajo duhet të rifreskohet, duhet të gjenerojë ujë të pastër, kjo gjithmonë në funksion të njerëzve që përfaqeson. Fakti që përfaqësuesit e lartë të partisë-pushtet janë hedhur në një sulm të paprecedent, pa kursyer as shefin e shtetit shqiptar, do të thotë se vërtet politika duhet të ndryshojë. Nëse s'plotësohen kërkesat e PS për reformën zgjedhore, është e sigurtë të hyjë në zgjedhje, pasi i kërcënohet rezultati? Do ishte më mirë një qeveri teknike që të çonte vendin në zgjedhje? Në tryezën e reformës zgjedhore ne kemi përcaktuar ato pika të cilat mendojmë se janë konstatuar si probleme nga misioni i OSBE/ODIHR-it dhe janë rekomanduar prej tyre që të përmirësohen. Situatat e papëlqyeshme dhe historiku i zgjedhjeve në Shqipëri ka cenuar rëndë si rrugën europiane të saj ashtu dhe një prej të drejtave bazë e legjitime të qytetarëve, atë të votës së lirë. Që të mund të plotësohen kërkesat tona themelore duhet që me palën tjetër të bihet dakort e në qoftëse palës tjetër i mungon ky vullnet, kjo do të thotë se asaj, ashtu si dhe më parë, i mungon vullneti për zgjedhje të lira e të ndershme. Qeveria teknike mund të ishte një zgjidhje, por unë shpresoj akoma në vullnetin e mirë të politikës shqiptare, pavarësisht shembujve të paprecedentë negativë që ka dhënë forca politike që qeveris vendin sot. Përpara është sfida presidenciale, kemi Fatos Nanon kandidat të vetëshpallur e njëherësh deklaratat e Berishës se do zgjidhet me 71 vota sipas Kushtetutës. Do ta mbështesë PS Nanon President? E kam thënë edhe më parë se vendit i duhet një president i votuar dhe i pranuar nga të gjitha palët. I duhet një president që të përfaqësojë çdo njerin prej nesh, pavarësisht statusit shoqëror, kahjes politike, moshës, profesionit, gjinisë, prejardhjes apo besimit. Në momentin që e mbërrijmë këtë nëpërmjet, shpresoj, një procesi transparent dhe të ndershëm, do t'i kemi bërë një shërbim shumë të madh Shqipërisë dhe vetes tonë. Uroj që edhe pala tjetër ta mendojë në të njejtën mënyrë. Fshehja pas procedurave është një frikë për humbje pushteti dhe nuk ndihmon askënd. Ndërkombëtarët kanë kritikuar drejtësisë shqiptare për fenomenin e pandëshkueshmërisë, referuar 21 janarit dhe gjyqit të Metës. Si e vlerësoni këmbënguljen e qeverisë për të bërë presion...? Nuk e di se kur do jetë ajo ditë kur aulat e gjyqeve tona ta meritojnë plotësisht atë çka shkruhet nbi kryet e trupave gjykues: "Të gjithë janë të barabartë përpara ligjit". Shqipëria me shtetin e saj ligjor është akoma shumë larg kësaj të drejte universale. Për aq kohë sa kjo e drejtë nuk do zbatohet, për aq kohë sa do të ketë gjyqtarë që s'do mund të ngrenë kokën nga turpi kur lexojnë vendimet që vetë kanë marrë, për aq kohë sa do të ekzistojë kultura e pandëshkushmërisë dhe e korrupsionit, Shqipëria bashkë me shtetin e saj ligjor do të jetë gjithmonë e më larg Europës dhe demokracive perëndimore.


E mërkurë, 21 mars 2012

7

POLITIKE

Biberaj: Shqipëria I po drejtohet nga një komunist i ish-Byrosë

sh-zv.presidenti i Asamblesë Parlamentare të KE, Aleksandër Biberaj ka përshëndetur zgjedhjen e Joachim Gauck si President i 11të i RFGJ së pas Luftqës së II-të Botërore. "Kam pasur rastin e mundësinë për ta njohur, për ta takuar e biseduar me të. Ruaj kujtimet më të mira e respekt maksimal. Presidenti Gauck është një ish-disident i Gjermanisë Lindore, një anti-komunist i vendosur me kontribute në rrëzimin e 'Murit

të Berlinit', në vendosjen e demokracisë, gjë që solli dhe bashkimin e gjermanëve në një shtet të vetëm. S'ka vend për asnjë krahasim ndërmjet Gjermanisë e Shqipërisë, por ajo që do binte në sy është se gjermanët zgjodhën një President simbol të Anti-Komunizmit ndërsa ne vazhdojmë të drejtohemi nga ishkomunistë, prandaj dhe Gjermania është aty ku është, ndërsa ne jemi aty ku kemi qenë e vazhdojmë të jemi", thotë Biberaj. "A do

imagjinohej dot një Gjermani që do drejtohej nga një ish-komunist apo pas Luftës së II-të Botërore të drejtohej nga një ish-nazist? Gjithsesi, Gjermania dhe një herë tjetër tregon vlerat e veta, tregon se në majat më të larta të shtetit e pushtetit ngjiten njerëzit me më vlera e jo ishkomunistët servilë e shërbëtorë të Byrosë Politike të diktaturës komuniste, jo ishspiunët, servilët e të paaftët", thotë Biberaj.

Kryetari i PS, me Zëvendësndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit për Europën për situatën në Shqipëri

Rama-Reeker: Takim i shkëlqyer Kreu i PS: "Diskutuam për integrimin e demokratizimin e vendit, rolin në rajon si aleatë të SHBA". Takime dhe me kongresmenët Engell, Peters, Shuler dhe kreun e Helsinkit në kongresin amerikan, Aderholt

Lajmi Takimi

Kryetari i PS, Edi Rama ka zhvilluar gjatë vizitës në SHBA takime me zyrtarët më të lartë të DASH, të kongresit amerikan, me të cilët ka diskutuar për situatën në vend, ecurinë e demokracisë dhe rolin e Shqipërisë si aleat i SHBA në rajonin e Ballkanit.

„„„

"Mund t'ju them se jemi jo vetëm të kënaqur, por edhe të frymëzuar nga ky takim", përfundoi lideri i opozitës prononcimin e tij për mediat pas takimit me Zëvendësndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit për Evropën Philip Reeker.

TIRANE

Në foto: Edi Rama në DASH

JAKIN MARENA

K

ryetari i Partisë Social iste Edi Rama ka zhvil luar një takim me Zëvendësndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit për Europën Philip Reeker. Duke dalë nga takimi lideri i opozitës Edi Rama u shpreh se ishte një

takim gjatë të cilit u diskutuan shumë çështje, që kanë të bëjnë me demokratizimin e mëtejshëm të Shqipërisë por dhe me perspektivën e vendit, duke nënvizuar në mënyrë të detajuar të gjithë elementët e diskutuar me zyrtarin e lartë

amerikan, që deri më tani ka qënë dhe pika kulmore e tërë vizitës së liderit të opozitës në Uashington. Rama vlerësoi se ishte një takim shumë miqësor. Ky takim u zhvillua me ftesë të Departamentit Amerikan të Shtetit. "Ishte një takim shumë

shumë pozitiv, me energji shumë pozitive, me shumë çështje për të diskutuar në mënyrën më të hapur dhe në mënyrën më miqësore. Dhe ishte një tjetër gur i rëndësishëm në murin e miqësisë, të bashkëpunimit, të komunikim-

it intensiv për të çuar përpara të gjitha proceset që kanë të bëjnë me integrimin europian të Shqipërisë; që kanë të bëjnë me demokratizimin e mëtejshëm të vendit; që kanë të bëjnë me rolin e Shqipërisë në rajon; dhe që kanë të bëjnë në

Mirrel: Jo imunitet për zyrtarët

BE s'jep garanci për statusin këtë vit „„„

TIRANE

B

ashkimi Evropian nuk jep ende as një sinjal të qartë shprese, për mundësinë e marrjes së statusit të kandidatit brenda këtij viti. Në lidhje me pyetjen nëse do merrej statusi në vjeshtë, drejtori për zgjerimin në KE, Mirrel s'shprehu entuziazëm por kërkoi deri në lutje të ruhet fryma e dialogut. "Sikur të kisha mundësi të parashikoja, do isha shumë i pasur. Vlerësimi i radhës për Shqipërinë do jetë në vjeshtë kur publikohet progres raporti. Rezultate ka, sidomos që nga nëntori i kaluar. Por s'duhet ta fshehim, se ka ende shumë për të bërë. Ne ju lutemi për të vazhduar kështu, kërkohet një angazhim i qeverisë e i aktorëve të tjerë, duke ruajtur të njëjtën frymë bashkëpunimi", tha Mirrel. Ai theksoi nevojën e arritjeve konkrete në luftën kundër krimit e korrupsionit. Mirel tha heqja e imunitetit është një hap shumë i rëndësishëm në përparimin drejt BE. "Heqja e imuniteteve do të ishte me rëndësi, duhet gjetur një balancim. Të jesh i pavarur nuk do të thotë të mos kesh kujt t'i japësh llogari. Sigurisht ekziston një balancë midis të qenit të pavarur nga një anë dhe llogaridhënies

Dialogu "Ne ju lutemi për të vazhduar kështu, kërkohet një angazhim i qeverisë e i aktorëve të tjerë, duke ruajtur të njëjtën frymë bashkëpunimi", tha Mirrel

nga ana tjetër", u shpreh Mirel. Duke u ndaluar tek kjo çështje, Mirrel tha se heqja e imunitetit për gjyqtaret s'do thotë se ata humbasin pavarësinë. Por ai këshilloi që ky proces të jetë i kujdesshëm. Drejtori për Ballkanin në KE renditi disa nga arritjet e Shqipërisë, duke vlerësuar kryesisht "punën e komisionit parlamentar për

reformën zgjedhore, ngritjen e grupit të punës për rregulloren e parlamentit dhe sinjalet e mira përsa i përket një dialogu konstruktiv që po vazhdon në vend dhe miratimin e disa ligjeve që kërkonin 3/5 e votave në parlament". Ndër të tjera, Mirel theksoi edhe rëndësinë e zgjidhjes së çështjes së pronave në Shqipëri, pasi siç tha ai,

ky është një aspekt që e pengon vendin të ecë përpara. Ndërsa ministrja Bregu, i kushtëzoi rezultatet antikorrupsion me imunitetin e zyrtarëve të lartë. "Komiteti i 3-të Stabilizim Asociimit u mbajt në një atmosferë më pozitive për sa i përket situatës politike, janë miratuar një sërë ligjesh, ka një komision për ngritjen e reformës zgjedhore dhe asaj parlamentare", tha Bregu, duke shtuar se kjo atmosferë është vlerësuar edhe nga KE. Ajo garantoi KE se pala shqiptare është e vendosur të miratojë ligjin për heqjen e imunitetit të zyrtarëve, prandaj kërkoi që ky ligj të vendoset edhe si kusht që Shqipëria ta përmbushë për integrimin e saj në BE. "Lidhur me imunitetin, pala shqiptare e ka një çështje të rëndësishme. Ftoj palën europiane që heqja e imunitetit të vendosët si kusht për integrimin në BE. Mazhoranca ka ofruar mundësitë e saj, le të jetë ky një kusht edhe për opozitën. Qeveria shqiptare angazhim maksimal për të votuar heqjen e imunitetit", shtoi ajo. Komiteti ka vlerësuar pozitivisht arritjet e deritanishme sipas Bregut, ndërsa u shpreh më tej se "jemi të ndërgjegjshëm që duhen më shumë përpjekje për luftën ndaj korrupsionit dhe krimit të organizuar".

fund të fundit me Shqipërinë që duam si aleate të SHBA-ve, por dhe si një vend që duhet të mishërojë vlerat që mishëron aleati ynë më i madh", tha Rama. Kryetari i PS është pyetur nga mediat për mesazhin që ka Departamenti i Shtetit për opozitën në Shqipëri. "Për këtë duhet të pyesni Departamentin e Shtetit. Por, unë mund t'ju them se jemi jo vetëm të kënaqur, por edhe të frymëzuar nga ky takim", përfundoi lideri i opozitës prononcimin e tij për mediat pas takimit me Zv.ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit për Evropën Philip Reeker. Pas takimit në DASH, kryetari i PS, Rama, është takuar me disa kongresmenë, me të cilët ka diskutuar në lidhje me programin e PS. Fillimisht vetë Rama njofton për takimin me kongresmenët Eliot Engell e Gary Peters, duke nënvizuar elementët më të rëndësishëm të kësaj axhende të ngjeshur. "Një bisedë shumë miqësore me kongresmenët Engell e Peters ku folëm për programin tonë të ri e gjendjen në Shqipëri përgjithësisht", shkruan Rama në Twitter. Më pas Rama flet për takimin me kongresmenin Gregory Meeks. "Me kongresmenin Meeks folëm për Shqipërinë si aleat i palëkundur i ShBA dhe rëndësinë e demokratizimit të mëtejshëm të vendit tonë", thotë ai. Rama është takuar edhe me një nga emrat e njohur të futbollit amerikan, Heath Shuler, që tani përfaqëson Karolinën e Veriut në Kongres. "Një takim special me yllin e futbollit amerikan, kongresmenin Heath Shuler, ku folëm për programin tonë të sportit në shkollë", shkruan Rama. Kryetari i PS, Edi Rama, është takuar edhe me Robert Aderholt, kongresmenin e njohur, anëtar i Komisionit Amerikan të Helsinkit. "Takimi i fundit për këtë herë me kongresmenin Aderholt, kryetar i Komisionit të Sigurisë e po ashtu shumë i interesuar për Shqipërinë", tha Rama.


8

E mërkurë, 21 mars 2012

POLITIKË DEBAT PËR POLITIZIMIN E KKRT

VJEN NË TIRANË STEFANO SANNINO

Raporti i KKRT për vitin 2011 ka sjellë debate në Komisionin e Medias. 3 vendet vakante të anëtarëve te këtij institucioni, sipas opozitës, sjellin anshmëri përgjatë punës. Kryetarja e Komisionit, Valentina Leskaj, ka akuzuar KKRTne për vendimmarrje sa politike, aq edhe te cunguar. Por kryetarja e KKRT, Endira Bushati, nuk ka pranuar politizimin e institucionit, duke rënë dakord gjithsesi me faktin se mungesa e anëtarëve ka sjellë probleme.

Mbërrin sot në Tiranë për herë të tretë Stefano Sannino, Drejtori i përgjithshëm për zgjerimin në Komisionin Europian. Qëllimi kryesor i vizitës së tij është realizimi i 12 pikave të kërkuara nga BE, si dhe situata aktuale politike në vend. Një ditë më parë ka qenë i pranishëm drejtori për Zgjerimin e Ballkanit Perëndimor, Pierre Mirel, i cili morri pjesë në mbledhjen e tretë të Komitetit të Stabilizim Asociimit.

Hans-Ulrich Lempert, nga Universiteti i Vjenës në Austri Lajmi Historiani dhe njohësi i Shqipërisë Hans-Ulrich Lempert, nga Universiteti i Vjenës, Austri thotë se pas 20 viteve demokraci në vend sundon sërish po ajo elitë që kishte pushtetin para rrëzimit të rregjimit komunist dhe këto përmes bijve të tyre që sot janë në pushtet. „„„

TIRANE

P

ërvetësimi i botëkuptimit të demokracisë në Shqipëri duket kaq i vështirë dhe kjo ka të bëjë pjesërisht me një trashëgimi nga komunizmi, ku shteti ishte i superfuqishëm, kontrollonte gjithçka dhe qytetari shqiptar në të vërtetë nuk kishte të drejtën e fjalës. Tani që ka liri, ajo duhet përvetësuar, është e rëndësishme të dish se si të sillesh në liri. Por ka edhe një faktor tjetër, që me sa duket për shqiptarët është e vështirë të zgjedhin alternativa, sepse këto alternativa nuk ofrohen. Qysh nga viti 1990 thuajse nuk ka pasur fare ndryshim të elitave në Shqipëri. Elita, që drejton tani politikën pjesërisht e ka prejardhjen nga i njëjti rreth personash, të cilët përbënin elitën edhe në komunizëm". Kështu është shprehur në një intervistë për DW, historiani dhe njohësi i Shqipërisë Hans-Ulrich Lempert, nga Universiteti i Vjenës, Austri. Në këto njëzet vjet pas zgjedhjeve të 22 marsit 1992, që u konsideruan si zgjedhjet e mirëfillta pluraliste, si do ta vlerësonit nivelin e demokracisë në Shqipëri? Tranzicioni nga komunizmi në demokraci për Shqipërinë ishte mjaft i vështirë: Shqipëria ishte një ndër vendet e fundit të Evropës Lindore. Tranzicioni u shoqërua nga mosmarrëveshje dhe konflikte shumë të gjata midis partive lidhur me institucionet dhe procedurat elektorale. Sot Shqipëria pa asnjë rezervë ka një demokraci: Institucionet demokratike janë etabluar, pavarësisht, se sot jo gjithçka funksionon si duhet duke mos iu përgjigjur në nivelin e duhur parimeve demokratike. Çfarë duhet parë me sy mjaft kritik është efikasiteti i institucioneve, se sa funksionojnë këto institucione sipas parimeve demokratike dhe sa vihen këto parime në jetë. A është i konsoliduar dhe a është i garantuar funksionimi i parlamentit sipas standardeve perëndimore? Institucioni i parlamentit nuk vihet më në pikëpyetje nga asnjëra palë. As parimi i zgjedhjeve të lira nuk vihet në dyshim. Por fakti është që njëzet vitet e shkuara janë karakterizuar nga polarizimi mes dy par-

Në Shqipëri komandon ende elita komuniste Politika, nën diktatin e udhëheqësve deri tek kriza financiare, prej së cilës shtresa të tëra të popullsisë humbën kursimet e tyre duke çuar në pragun e luftës civile, kanë bërë që në Shqipëri të krijohet një zhgënjim i madh dhe deziluzionim sa u përket zhvillimeve politike.

Në foto: Hans-Ulrich Lempert

tive të mëdha asaj socialiste dhe demokratike, të cilat kanë qenë vazhdimisht në konflikt me njëratjetrën. Kësisoj ato e kanë bllokuar shpeshherë procesin e transformimit, sepse si njëra, ashtu edhe tjetra parti e kanë bojkotuar parlamentin. Cilat janë sipas jush arsyet e këtij polarizimi? Një nga arsyet është personalizimi dhe hierarkizimi i fortë i këtyre partive. Që të dyja partitë janë të orientuara fort ndaj udhëheqësve të partisë, Sali Berisha në Partinë Demokratike dhe Edi Rama në Partinë Socialiste, në këtë të fundit deri në 2005 ka qenë e njëjta dukuri me ish-kryetarin Fatos Nano. Çdo përballje politike dhe çdo debat sillet gjithmonë rreth këtyre dy figurave. Diskursi politik nuk zhvillohet aq për ideologji, apo koncepte politike, por përqëndrohet fort tek përballja midis personave që ndonjëherë duket se merr trajtën e armiqësive personale. Simbioza e krijuar mes dy kundërshtarëve politikë është kjo një karakteristikë e politik-

bërjes në Shqipëri, apo njihet si dukuri edhe në vendet e tjera postkomuniste? Kjo dukuri është shfaqur në shumë vende postkomuniste, ku është krijuar një polarizim i fortë në politikë, kjo edhe për arsyen se shumë shpejt partitë pasuese të partive komuniste, partitë socialiste shumë shpejt u kthyen në pushtet pas zgjedhjeve. Megjithatë krahasuar me vendet e tjera evropianolindore politika e bojkotimit të vazhdueshëm të parlamentit, siç ka ndodhur në Shqipëri, është relativisht unikale. Sado që në dukje shoqëria shqiptare është e politizuar, në masë ndihet edhe përhapja e mosbesimit ndaj politikës. A është edhe kjo pasojë e trashëgimisë komuniste, apo kemi të bëjmë me një dukuri të re të kushtëzuar nga rrethanat aktuale? Mendoj se të dyja këto janë të lidhura ngushtë me njëra-tjetrën. Ndërsa në komunizëm kishte një mosbesim të madh kundrejt shtetit, zhvillimet në vitet 90-të duke nisur qysh me manipulimet në zgjedhje e

A përbën problem për funksionimin e jetës parlamentare fakti, që partitë nuk kanë dallime të qarta programore? Definitivisht: Ky është vërtetë një problem i madh. E rëndësishme është që të shmanget fiksimi ndaj personalizimit të politikës dhe që të vendosen pikërëndesat programore. P.sh. edhe në Partinë Socialiste ka pasur anëtarë, apo edhe drejtues, të cilët pas zgjedhjeve të fundit nuk kanë qenë dakord me bojkotimin e parlamentit dhe kërkonin kthimin në parlament për të bërë një opozitë konstruktive. Por për fat të keq strukturat partiake janë aq të hierarkizuara dhe kjo pengon zgjidhjet e suksesshme.

Ndonëse politika në Shqipëri dominohet nga dy partitë e mëdha që polarizojnë, peisazhi partiak qysh në fillimet e demokracisë e deri më sot ka pësuar ndryshime duke u fragmentarizuar me krijimin Përse duket kaq i vështirë e partive të reja. Eshtë ky fragpërvetësimi i botëkuptimit të mentarizim në dobi apo në demokracisë në Shqipëri? dëm të parlamentarizmit? Unë mendoj, se kjo ka të bëjë Faktikisht në këto njëzet vjet në pjesërisht me një trashëgimi nga ko- Shqipëri janë krijuar një sërë partish. munizmi, ku shteti ishte i superfu- Por unë nuk do të mendoja se ky ëshqishëm, kontrollonte gjithçka dhe të një faktor, që e ka dëmtuar parqytetari shqiptar në të vërtetë nuk lamentarizmin, sepse partitë e vogla kanë fare pak influencë në politikë. Përderisa ligjet elekQë të dyja partitë janë të orientuara torale gjithmonë fort ndaj udhëheqësve të partisë, kanë favorizuar pare mëdha, për Sali Berisha në Partinë Demokratike titë partitë e vogla ka qenë e mundur të dhe Edi Rama në Partinë Socialiste marrin mandate parlamentare apo të jenë pjesë e pushkishte të drejtën e fjalës. Tani që ka tetit vetëm pasi kanë hyrë në aleanca liri, ajo duhet përvetësuar: Eshtë e elektorale. Ishte hera e parë me LSIrëndësishme të dish se si të sillesh në, për një parti të vogël, e cila pati në liri, ku duhet të jesh i sukses në zgjedhjet e vitit 2009. Kjo përgjegjësheëm si për veprimet ishte edhe hera e parë që Partia vetiake, ashtu edhe për zhvillimet në Demokratike hyri në koalicion me shoqëri. Por ka edhe një faktor LSI-në, një parti kjo e krijuar pas shtjetër, që me sa duket për shqiptarët këputjes nga partia socialiste. Deri është e vështirë të zgjedhin alterna- më sot socialistët apo demokratët e tiva, sepse këto alternativa nuk ofro- kanë siguruar shumicën përmes alehen. Qysh nga viti 1990 thuajse nuk ancave elektorale. Kjo do të thotë që ka pasur fare ndryshim të elitave në segmentimi as nuk e ka penguar, por Shqipëri. Elita, që drejton tani poli- as nuk e ka përmirësuar parlamentikën pjesërisht e ka prejardhjen nga tarizmin. Kjo për arësyen, se midis i njëjti rreth personash, të cilët për- partive nuk ka dallime të qarta bënin elitën edhe në komunizëm. ideologjike siç është p.sh. në Gjermani, ku ka një përkufizim të qartë proMë sipër ju theksuat, se dis- gramor midis kristiandemokratëve, sokursi politik fare pak ka të bëjë cialdemokratëve, liberalëve, me koncepte, përse ndodh kjo? ekologjistëve apo të majtëve. Interesant Ka shumë pak dallime pro- do të jetë zhvillimi pas formimit të pargramore midis dy partive të mëdha: tive e reja, që pritet të krijohen së asaj socialiste dhe demokratike. Dal- shpejti në verë: Njëra nga shkëputja e limet janë fare të vogla sa i përket një krahu të partisë demokratike si politikës së taksave, apo asaj sociale. dhe lëvizja "Kuq e Zi" me një orienPor edhe midis partive të vogla, duke tim të fortë nacional-populist, e cila veçuar paksa partinë republikane, me shumë gjasë do të riformatohet si që ka një orientim si të thuash pa- parti e mirëfilltë. Lidhur me këtë të funtriotik, dallimet programore janë të dit është interesante të mësohet, se sa zbehta. Parimisht mund të thuhet, potencial do të ketë ajo po të nisemi se dallimet midis tyre nuk janë të nga fakti, që shumë qytetarë shqiptarë përkufizuara nga përmbajtja. janë të zhgënjyer nga politika.


E mërkurë, 21 mars 2012

9

POLITIKË

Berisha: Shqiptarët e ndëshkuan Ramën për bllokimin

K

ryeministri Berisha , i cili ndodhet në Hungari për një vizitë zyrtare treditore u prit në një takim nga Kryetari i Parlamentit të Hungarisë, zoti László Kövér. Gjatë këtij takimi, Berisha ka sulmuar liderin e opozitës. “Në këtë kontekst, si dhe pasi pikëpamja e liderit të opozitës për të bllokuar u provua e gabuar nga vota e shqiptarëve, u shpreh kryeministri Berisha, qeveria shqiptare është

e angazhuar në plotësimin e të gjithë standardeve për të ecur përpara me shpejtësi me hapat e mëtejshëm të këtij procesi, të cilin e konsiderojmë si një proces tërësisht të bazuar në meritë,” tha Berisha. Ndërkohë në një njoftim të kryeministrisë thuhet se: “Kryetari i Parlamentit Kövér, duke u ndalur ne situatën politike në Shqipëri theksoi se shpresonte që opozita në Shqipëri te mos i

rikthehet më rrugës së gabuar të bojkotit por të kontribuojë përmes pjesëmarrjes në institucionet demokratike, në proceset e rëndësishme në të cilat po ecën Shqipëria si ai i integrimit ne BE. Zoti Kövér shprehu vlerësimin dhe përgëzimet e veçanta për faktin qe Shqipëria është ndër vendet e pakta evropiane që nuk përjetoi krizë në kuadër të krizës globale ekonomiko financiare.”

Gazeta greke PARON boton skandalin: E thirrën në ministri Lajmi Theodhoros IkonomuKamarinos, ish-Konsulli i përgjithshëm grek në Korçë, është akuzuar nga ish-shoferi i konsullatës greke në Korçë për abuzimeve me vizat për shtetasit shqiptarë. Sipas gazetës greke PARON ekzistojne 1000 faqe dëshmi dhe akuza për përvetësim fondesh shtetërore dhe thënie vizash në këmbim të të hollave nga ana e konsullatës.

„„„

Greqia: Ikonomus abuzoi me fondet Shoferi i Konsullatës dëshmoi për vizat me lekë

NAUM DISHO, AVOKATI I IKONOMUS

TIRANE

ARBEN LLALLA

I

sh-Konsulli i përgjiths hëm grek në Korçë Theod horos Ikonomu-Kamarinos, i cili u bë i njohur për deklaratat ekstremiste greke se Korça banohet me shumicë nga minoriteti grek, është akuzuar për keqmenaxhim të konsullatës dhe mungesa dokumentash në aplikimin për viza nga shtetasit e Shqipërisë. Kjo akuzë është përpiluar në rreth 1000 mijë faqe dhe akuzuesi kryesor është shoferi i konsullatës greke në Korçë Albert B., i cili u ka dhënë informacione të sakta strukturave hetuese të Greqisë për keqpërdorim të detyrës shtetërore me dëmtim ekonomik. Ky lajm është botuar në gazetën greke PARON e ditës së diel, 18 Mars 2012. Aty thuhet se Ministria e jashtme greke, ka thirrur gjoja për Apologji rreth deklaratave të Kamrinos rreth minoritetit grek dhe regjistrimit të popullsisë në vitin 2011 në Shqipëri. Por thirrja e tij kishte të bënte për 1000 faqe dëshmi dhe akuza për përvetësim fondesh shtetërore dhe thënie vizash në këmbim të të hollave. Siç dihet prej 20 vitesh diplomatët grekë janë akuzuar shpesh herë për dhënie vizash me lekë shtetasve shqiptarë, të cilët dëshironin të vizitonin Greqinë ndër vite. Ish-Konsulli i përgjithshëm grek në Korçë Theodhoros IkonomuKamarinos për të mbuluar keqpërdorimin e pozitës shtetërore kishte zgjedhur deklaratat patriotike greke dhe duke qenë gjithnjë i pranishëm në aktivitetet e shoqat-

popullsisë të shpallni origjinën reale dhe të gjithë atyre që janë në dyshim dhe me frikë dhe pyesin veten jam me siguri grek, ju them një gjë, shkoni në varreza dhe shikoni varrezat e etërve dhe gjyshërve tuaj dhe gjuhën në të cilën janë shkruar dhe merrni vendimin tuaj. Janë në gjuhën greke. Ky është Vorio Epiri. Në Vorio Epir eksitojnë grekë, kjo vërtetohet dhe do vërtetohet më tepër kur të regjistrohet popullata dhe këtu duhet të funksionojnë të drejtat e minoritetit. Kurajë, shpresë dhe betejë”.

(Majtas) Ikonomus me Ministrin Spiro Ksera (djathtas) faqja e parë e gazetës “Paron”

MEDALJET E MIRËNJOHJES

Ikonomus, shpërblim për greqizimin

M

ë 28 Korrik 2011 Fondacioni grek i Amerikës nderoi me Mirënjohje Konsullin e Përgjithshëm grek në Korçë Theodhoros Ikonomu Kamarinos me motivacionin: “Për shërbime të shquara për përhapjen e greqizmit në Vorio Epirit( Jugun e Shqipërisë)”. Tetor 2011, dega e OMONIA të Prefekturës së Korës nderon me Mirënjohje Konsullin Ikonomu Kamarinos në përfundim të mandatit të tij diplomatik Mirënjohja ju dha nga Naum Disho. Shoqata “Rinia e Vorio Epirit” më 11 shkurt 2012, ishte organizatorja e një mbrëmje me rastin e Prerjes së Pites t vitit 2012 në Athinë. Figura kryesore e kësaj mbrëmje ishte ish-konsulli grek në Korçë Theothoros Ikonomu Kamarinos i cili u vlerësua me Mirënjohje të lartë për kontributin e tij për greqizmin e Jugut të Shqipërisë. Me rastin e 98 vjetorit të shpalljes së Autonomisë së Vorio Epirit dega e shoqatës së Rinisë Vorio Epiritote në Patra është mbledhur për të festuar këtë përvjetor më 18.2.2012. Në tubim kjo shoqatë nderoi me Mirënjohje ish-Konsullit grek Theodhoros Ikonomu Kamarinos.

Ikonomus duke marrë medaljen në Korçë nga kryetari i OMONIA-s, Naum Disho, i shpallur në kërkim nga policia

ave joqeveritare të cilat propagandojnë dhe luftojnë për Autonominë e Vorio E pirit. Nën petkun e diplomatit patriot, ishte fshehur diplomati që keqpërdorte detyrën shtetërore, i cili në bazë të akuzave mund të përfundojë në burg.

DEKLARATA PROVOKUESE

Konsulli i Përgjithshëm grek Theothoros Ikonomu njihet për opinion e gjerë për deklaratën se: “Po, ekzistojnë grekë në Korçë. Po, vllehët janë grekë. Grekë, mos u trembni nga regjistrimi i

Pas përfundimit të mandatit të Ikonomut në Korçë kryetari i OMONIA-s Naum Disho në fillim të muajt tetor 2011, i dërgoj letër ministrit të jashtëm të Greqisë z.Lambridhis duke e vlerësuar lartë aktivitetin diplomatik të Theodhor Ikonomut ku i shkruante: “Me regjistrimin e popullsisë në Shqipëri hapet një kapitull i ri për historinë e Vorio Epirit sepse më në fund pas 70 vitesh përpjekje të shqiptarëve për të eliminuar minoritetin grek në rajonin e Korçës gjatë regjistrimit janë deklaruar rreth 30.000 mijë qytetar si minoritar grek. Tani fillon lufta për njohjen e rajonit të Korçës si zonë e banuar nga minoriteti grek. Është koha për të hapur shkollat tona greke për të mësuar gjuhën tonë, për të mësuar fëmijët tanë historinë tonë, për të pasur të gjitha të drejtat të cilat janë privuar 100 vite nga shteti shqiptar. Ne, si organizatë e madhe e minoritetit grek me 5000 mijë anëtarët në rajonin e Korçës nuk kemi nevojë për ndihmat tuaja financiare, por për tna mbështetur të drejtat e minoritetit tonë. Gjithashtu ne, z.Ministër shprehim edhe njëherë mirënjohjen tonë për konsullin e përgjithshëm Ikonomu-Kamarinos, pa veprimet e tij grekët e Korçës nuk do të kishin kuroja të deklaronin kombësinë e tyre” shkruan në letrën e tij kreu i OMONIA-s.


10

E mërkurë, 21 mars 2012

EKONOMI

Shembet galeria në zonën problematike "D", Bulqizë

S

hfrytëzimi pa plan të rregullt dhe dëmtimi i kolonave mbajtëse në brendësi të disa galerive të minierës së kromit në Bulqizë ka shkaktuar shembje të mëdha në Zonën problematike "D". Pamja e shembjes duket qartazi nga jashtë galerive, pasi një masiv dheu, gurësh dhe minerali është fundosur, duke krijuar një gropë të madhe. Fatmirësisht, shembja ka

ndodhur në galeritë ku nuk ka patur minatorë. Zona "D" e minierës së kromit në Bulqizë është një nga më të rrezikshmet dhe, për shkak të pasigurisë që paraqet, ministria e Ekonomisë ka pezulluar punën në këtë pjesë të galerisë. Mbi 80 minatorë kanë mbetur të papunë prej muajsh dhe protestojnë pothuajse çdo ditë para zyrave të kompanisë koncesionare ACR. Ata

punonin për kompanitë e licensuara, ndërkohë që në zonën krommbajtëse problemet më të mëdha shkaktohen aktualisht në zonat që shfrytëzohen nga subjekte të palicensuara. Për të goditur këtë fenomen, Drejtoria e Policisë së Qarkut ka vendosur prej ditësh postobllok policie që kontrollon çdo ngarkesë kromi që del nga zona e Bulqizës.

Bujar Leskaj prezanton raportin vjetor në Kuvend Lajmi Kontrolli i Lartë i Shtetit evidenton Operatorin e Sistemit të Transmetimit dhe Albpetrolin si dy ndërmarrje shtetërore, që i kanë shkaktuar shtetit më shumë dëm financiar. Ndërkohë, sipas kreut të KLSH Leskaj, 75% e procedurave të prokurimit janë evidentuar me shkelje

„„„

KLSH: Albpetrol e OST, "gropa" e shtetit "75 për qind e prokurimeve, me shkelje" BORXHI

Rënie e lehtë interesi për obligacionet

TIRANE

GENC KONDI

Ë

D

y kompanitë me pronësi shtetërore Albpetrol dhe Operatori i Sistemit të Transmetimit janë subjektet që i kanë shkaktuar vitin e kaluar dëmin më të madh ekonomik arkës së shtetit. Rreth 80 për qind e gjithë dëmit të shkaktuar me fondet e buxhetit nga administrata, u përket këtyre dy ndërmarrjeve. Kjo është konstatuar në raportin vjetor të Kontrollit të Lartë të Shtetit, të paraqitur dje në komisionin parlamentartë Ekonomisë nga kreu i këtij institucioni, Bujar Leskaj. Fakti që kompania shtetërore e naftës Albpetrol është në proces privatizimi, ka ngritur pikëpyetje të shumta në Komision, lidhur me fatin e faturës 3.9 miliardë lekë që rezulton si shpërdorim, në se duhet të kërkohet të paguhet nga investitori që do ta blejë apo jo. "Përkatësisht, Albpetrol SH.A Fier, në vlerën 3 miliardë e 336 milionë lekëve dëm, shkaktuar nga moslikujdimi i detyrimeve të rrjedhura nga furnizimi me naftë bruto, gaz natyror dhe hollues deri më datën 31.12.2010 nga kompania ARMO SH.A. Operatori i Sistemit të Transmetimit të Energjisë në Tiranë, në vlerën 1 miliard e 924 milionë lekë dëm, moslikujdim i shërbimit të kryer për transmetimin e energjisë elektrike për periudhën nga privatizimi i OSSH-së, deri në 15/12/ 2010", deklaroi kreu KLSHsë, Bujar Leskaj. Leskaj shtoi se Albpetroli nuk ka tentuar të ndërmarrë asnjë veprim ligjor ndaj ARMO-s për të mbledhur borxhet. Madje, siç sqaruan edhe ekspertët e KLSH-së, kompania shtetërore e naftës nuk ka hapur asnjë proces gjyqësor ndaj ARMO-s, duke

Dëmi Për vitin 2011, është rekomanduar që në buxhetin e shtetit të kthehet si dëmshpërblim një shumë që arrin vlerën 7 miliardë lekë, por vetëm 9.5 për qind e saj është në proces arkëtimi

ngritur pretendimet, sipas tyre absurde, se nuk kanë fonde për të ngritur padinë. Kontrolli i Lartë i Shtetit evidentoi në komision se ka një nivel të ulët të pagesës së dëmit financiar që i është sh-

Në foto: Bujar Leskaj Kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit kaktuar buxhetit të shtetit. Për vitin 2011, është rekomanduar që në buxhetin e shtetit të kthehet si dëmshpërblim një shumë që arrin vlerën 7 miliardë lekë, por vetëm 9.5 për qind e saj është në proces arkëtimi. Përsa u përket prokurimeve, raporti i KLSH-së konstaton se rreth 75 për qind e procedurave prokuruese janë zhvilluar me probleme e shkelje ligjore. Gjatë vitit 2011, nga Kontrolli i Lartë i Shtetit

shtë shënuar dje, në ankandin e rradhës të zhvilluar në Bankën e Shqipërisë, një ulje e lehtë e interesit të letrave me vlerë të qeverisë, nga 8.80% në muajin janar, në 8.6%. Në ankand pati një kërkesë më të madhe për obligacione dyvjeçare, nga sa kërkoi ministria e Financave dhe, nga 4.1 miliardë lekë, u pranuan 3 miliardë. Kjo shënon një kthim të tendencës së muajve të fundit, ku interesi i bonove dhe obligacioneve është rritur vazhdimisht, megjithatë, pritet të konfirmohet në ankandin e bonove 1-vjeçare, që do të zhvillohet më datë 27 mars, të martën e ardhshme janë kryer 152 kontrolle në 94 subjekte publike. Edhe për vitin 2012, Kontrolli i Lartë i Shtetit ka planifikuar që të ushtrojë të njëjtin numër kontrollesh, tashmë duke iu dhënë prioritet edhe investimeve që kryhen me financime të huaja. Ndërkohë, mësohet se, pas kontrollit të ushtruar në Drejtorinë e Përgjithshme të Hekurudhave Durrës për periudhën dyvjeçare 2009-2011, u konstatua nga KLSH se

menaxhimi dhe administrimi i Drejtorisë është shoqëruar në jo pak raste me mosrespektim e moszbatim të akteve ligjore. Ndër masat disiplinore, KLSH i propozon Këshillit Mbikqyrës të Drejtorisë së Përgjithshme të Hekurudhave shkarkimin e 7 anëtarëve të Drejtorisë së Përgjithshme të Hekurudhave Sh.a. Durrës, duke përfshirë edhe drejtorin e përgjithshëm të saj dhe zv.drejtorin e përgjithshëm.

Tatimet

Amnistohen 5% e subjekteve „„„

KUKËS

B

iznesi privat në Kukës ka treguar shumë pak interes për të përfituar amnistinë fiskale. "Procesi është në përfundim, ndonëse ndaj tij është treguar një indiferentizëm i kulluar. Deri tani kanë aplikuar për të përfituar faljen vetëm 10 subjekte private, nga mbi 200 subjekte private, që kanë borxhe të trashëguara ndaj bashkisë së Kukësit", tha dje drejtori i të ardhurave në Zyrën e Tatim Taksave të bashkisë, Pajtim Duraku. Në bashkinë e Kukësit nuk kanë shlyer taksa, tatime, apo gjoba të vendosura ndaj tyre mbi 120 debitorë të biznesit të vogël, 50 subjekte private të biznesit të madh, por edhe

20 subjekte me pronësi shtetërore, ndërsa borxhi i tyre kap një vlerë prej 10,8 milionë lekësh. "Edhe pse janë in-

formuar dhe u është mundësuar mbyllja e borxheve, biznesi ka mbajtur një qëndrim indiferent. Një gjë e tillë pas fundit të këtij muaji, kur mbyllet procesi i amnistisë fiskale, masat ndaj biznesit debitorë do të jenë të ashpra", thotë Duraku. Një fenomen tjetër në këtë bashki është se ende vetëm pak subjekte private janë pajisur me kasa fiskale. Edhe pse fenomeni është i njohur, masat penalizuese mungojnë tërësisht, gjë që ka nxitur biznesin t'i shmanget gati krejtësisht punës me kasa fiskale. Në zonën që mbulon bashkia e Kukësit aktualisht ushtrojnë veprimtarinë e tyre rreth 410 subjekte private, por një pjesë e mirë e tyre prej kohësh kanë borxhe të papaguara.

LAJME SHKURT

„ BE, 25.5 milionë euro për furnizimin me ujë

Bashkimi Europian dhe qeveria nënshkruan sot 5 marrëveshje financiare, me një vlerë prej 71.7 milion euro, 25.5 milionë prej të cilave grant nga Bashkimi Europian, për përmirësimin e nivelit dhe cilësisë së furnizimit me ujë. Ambasadori i BE-së, Ettore Sequi, kërkoi një vëmendje më të madhe nga qeveria për menaxhimin e ujrave, duke e vendosur në politikat qeverisese, si një projekt që rrit cilësinë e jetesës, por dhe për të cilën taksapaguesit e Bashkimit Europian po nxjerrin fonde të mëdha nga xhepat e tyre, pavarësisht periudhës së vështirë të krizës me të cilën përballen

„ Tuneli i Qafë Krrabës çahet në muajin maj

Ministri i Transporteve, Sokol Olldashi dhe ai i Mbrojtjes, Arben Imami, inspektuan dje punimet në tunelin e Qafë Krrabës, pjesë e aksit TiranëElbasan. Sipas Olldashit, "kanë përfunduar 66% e volumit të punimeve të përgjithshme, ndërsa punimet në tunel pritet të përfundojnë në muajin maj të këtij viti". Ai shtoi se rruga Tiranë-Elbasan do të përfundojë në pranverën e vitit 2013. Autostrada e gjatë 26.9 km është e ndarë në tri lote, nga të cilat loti i parë fillon nga Unaza e Madhe deri në kilometrin e 13-të, loti i dytë është tuneli dhe loti i tretë është nga dalja e tunelit në qytetin e Elbasanit.

„ Mbyllen aplikimet për projektin e KE në bujqësi

Përfundoi aplikimi i fermerëve për subvencion për drurët frutorë, pas shtyrjes së afatit për shkak të dimrit të fortë dhe reshjeve të dëborës që përfshinë vendin. Përfituesit do të marrin fonde nga projekti pilot me vlerë 6.2 milionë euro për financimin e fermerëve nga fondet e KE, që pritet të nisë nga zbatimi brenda 6-mujorit të parë. Edhe këtë vit ofrohet skema e mbështetjes me kredi të butë për 5 vjet, ku shteti paguan 70% të shumës totale për fermerët dhe industrinë përpunuese. Vjet përfituan rreth 14.500 fermerë nga subvencionet e shtetit për mbjelljen e drurëve frutorë, zhvillimin e teknologjive të ujitjes, prodhimet në sera, të qumështit, mjaltit, vajit të ullirit, etj, shumica nga qarqet e Korçës, Beratit, Fierit, Shkodrës dhe Elbasanit


E mërkurë, 21 mars 2012

11

EKONOMI GJYKATA ADMINISTRATIVE

DEKRETIMI I LIGJEVE

Partia Socialiste ka paraqitur dje pasdite në Komisionin parlamentar të Ligjeve një sërë amendamentesh për projektligjin e Gjykatës Administrative, çka ka shkaktuar shtyrjen e procesit për javën tjetër. Kryetari i Komisionit, Ilir Rusmali, ka kërkuar që deri të hënën të paraqitet një paketë e plotë amendamentesh, që të procedohet shpejt me shqyrtimin e projektligjit

Presidenti i Republikës, Bamir Topi, dekretoi ligjin për tatimin mbi të ardhurat, që i hap rrugë vetëdeklarimit të pasurisë, ku përfshihen 100 mijë qytetarë me të ardhura vjetore mbi 2 milionë lekë. Kreu i shtetit ka dekretuar edhe ndryshimet në Kodin Penal, me OK konsensual pozitë-opozitë dhe ato që kalojnë INSTAT-in e Prokurimet Publike në varësi direkte të kryeministrit Berisha

Dështon politika fiskale, shpallur 5 vjet më parë

Qeveria anulon pagat referencë Biznesi OK, kundërshtoi më 2007-ën Lajmi

TIRANE

„„„

Pas pesë vjet eksperimentimi, qeveria heq dorë nga një prej politikave fiskale, të shpallur si risi e suksesshme, që paracaktonte vlerën e pagave për të gjitha kategoritë e punonjësve në sektorin privat për efekt takse

GENC KONDI

Q

everia ka hequr dorë, pesë vjet pas fillimit të aplikimit, nga pagat e referencës. Në mbledhjen e fundit të Task Force rregullatore, në prani të kryeministrit Sali Berisha, është deklaruar se "për pagesat e taksave, do të ulet kontributi i punëdhë-

nësit nëpërmjet heqjes së pagës së referencës dhe thjeshtimit dhe shkurtimit të kohës, kostove dhe procedurave nëpërmjet veprimeve

PAGAT MINIMALE TË DETYRUARA TË REFERENCËS SIPAS KATEGORIVE Pagat e ulta PUNËTOR I PAKUALIFIKUAR

„

Çdo sektor

20.000 lekë

Pagat mesatare PERSONEL TEKNIKO-EKONOMIK NË TIRANË (lekë në muaj) Aktiviteti

„ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „

Restorante, hotele Banka, sigurime Ndërtim Shëndetësi Bujqësi, industri nxjerrëse, përpunuese, energjetikë, transport, telekomunikacion, tregti, arsim

VIP 150.000 100.000 150.000 150.000

Banka, sigurime Ndërtim Hoteleri Shëndetësi Bujqësi, industri nxjerrëse, përpunuese, energjetikë, transport, telekomunikacion, tregti, arsim

I pyetur dje nga Shqiptarja.com, Gjergj Buxhuku deklaroi se mirëpresin heqjen e kësaj politike, të kundërshtuar që në fillim prej biznesit kaluar. Konfindustria shprehu menjëherë shqetësimin e saj për të dhënat e para që erdhën për mënyrën e aplikimit të Vendimit të Këshillit të Ministrave për pagat e referencës nga institucionet tatimore. Sistemi i pagave të referencës, i vendosur nga Ekzekutivi, merret me pasojat dhe jo me

luan institucionet përgjegjëse të shtetit shqiptar që të saktësojnë plotësisht, me akte të hollësishme nënligjore, në zbatim të vendimit në fjalë, të gjitha rastet kur dokumentacioni i paraqitur nga punëdhënësit duhet të konsiderohet i plotë për nëpunësit tatimorë. Në rast të kundërt, rrezikohet që përdorimi i pa-

gave të referencës nga institucionet e fiskut të kthehet, nga një rast i veçantë, në një rast të përgjithshëm, të kthehet në rast të përdorimit të sanksioneve ndaj biznesit, duke dëmtuar rëndë marrëdhëniet shtet-biznes, rritjen e kostove të panevojshme të biznesit dhe vërshimin e rasteve për zgjidhje në gjykatë. Sipas biznesmenëve, shteti duhet të rishikojë në themel vetë sistemin e pagave të referencës kur, bazuar në të dhënat e mjaft industrive të rëndësishme të vendit, kemi shmangie të konsiderueshme nga tregu real i punës. Sa më sipër, shkakton, sipas tyre, probleme të rënda për rritjen e panevojshme të kostove të prodhimit dhe të shërbimeve shqiptare, prodhim të konkurrencës së padrejtë brenda vendit dhe rrezikim serioz edhe të jetëgjatësisë së industrive shqiptare në garën e ashpër për tregje në kushtet e zbatimit dhe të pasojave të MSA.

Borxhet e këqia, tani 18.9%

90.000

DREJTOR/ADMINISTRATOR NË TIRANË (lekë në muaj)

„ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „

shkaqet e prodhimit të evazionit fiskal. Kjo nuk është mënyra e duhur për të formalizuar tregun e punës, aq shumë të dëshiruar dhe të kërkuar nga industrialistët më të rëndësishëm të vendit. Në këto kushte, sipas administratorit të përgjithshëm Gjergj Buxhuku, këta të fundit këshil-

Bankat

Pagat e larta

Aktiviteti

që do të kryhen online". Në këtë mënyrë, ka përfunduar me dështim ajo, që u konsiderua një politikë e re fiskale, por që synonte vetëm mbushjen me çdo kusht të arkës së shtetit, duke çrregulluar konkurrencën dhe duke krijuar kosto shtesë për bizneset. Në një takim, që shoqatat përfaqësuese të bizneseve patën në fund të muajit mars 2007, pikërisht pesë vjet më parë, ato sollën argumente në lidhje me hapësirat e mëdha për interpretim që kishte vendimi i Këshillit të Ministrave, mbasi, nga njëra anë, i nxit tatimpaguesit drejt shmangies nga deklarimi dhe pagimi i kontributeve të detyrueshme të sigurimeve shoqërore, shëndetësore dhe i tatimit mbi të ardhurat personale dhe, nga ana tjetër, shërben si parakusht për qëndrime arbitrare dhe presion të zyrtarëve tatimorë mbi tatimpa-

guesit, çka do të çonte në një mjedis tipik korruptiv. Por, një protestë e tillë nuk është marrë parasysh nga qeveria. Në fakt, tatimi mbi të ardhurat personale rriti dyfish sasinë e parave të mbledhura nga Tatimet vetëm nga viti 2007 në 2008ën, duke kaluar nga 14.8 miliardë, në 24.5 miliardë lekë. Por, më pas, kjo shumë duket sikur stabilizohet dhe ka ndryshime tepër të vogla, me 26.8 miliardë në 2009-ën, 27.1 miliardë në 2010-ën dhe 27.9 miliardë lekë vitin e

„„„

VIP

Të tjera

500.000 250.000 250.000 200.000

90.000 150.000 80.000 80.000

150.000

80.000

TIRANE

S

ituata e borxheve problematike ndaj bankave po përkeqësohet më tej muaj pas muaji. Sipas të dhënave të Shoqatës Shqiptare të Bankave, ende të paaudituara zyrtarisht, raporti i borxhit të keq ndaj totalit të kredive të dhëna nga sistemi bankar në Shqipëri ishte 18.9 për qind në fund të janarit të këtij viti. Viti i kaluar u mbyll me shifrën 18.8 për qind. Sipas shifrave, totali i kredive të dhëna nga bankat në vendin tonë është 564.55 miliardë lekë, ose 5.37 miliardë dollarë, gati sa gjysma e prodhimit të brendshëmbruto të vendit. Por, kohët e fundit institucionet bankare të

nivelit të dytë kanë rritur kujdesin në kredidhënie, pas rritjes së shpejtë e të ndjeshme të kredive që nuk po pagu-

hen në rregull nga klientët. Kjo masë ëshët kritikuar nga banka qendrore, e cila ka bërë thirrje për të rritur kreditimin, ndërkohë që ajo edhe qytetarëve u ka bërë thirrje të shtojnë konsumin, ndonëse asnjerën prej këtyre dy palëve nuk mund ta detyrojë dot të lëvizë në këtë drejtim. Konsumi i qytetarëve, sipas INSTAT-it, aktualisht është 6 për qind më i ulët se një vit më parë dhe shenjat e para negative të kësaj janë dukur në uljen e nivelit të inflacionit nën nivelin minimal të preferuar nga Banka e Shqiprisë që është nga 2 deri në 4 për qind. Shifra e rritjes mesatare të çmimeve në janar, në shkallë vjetore, ishte vetëm 0.6 për qind, duke rritur alarmin për rrezikun e deflacionit.


12

E mërkurë, 21 mars 2012

AKTUALITET

Reagon Halimi: Raporti ka fakte, s`jeni të pakontrollueshëm

N

dërsa shoqata e prokurorëve e cilësoi të pavërtetë raportin e Ministrisë së Drejtësisë dhe në shkelje të parimit kushtetues të ndarjes së pushteteve, ku prokurorët akuzoheshin për shkelje të ligjit në afatet e hetimit dhe procedimet penale, në një kundërpërgjigje të saj Ministria e Drejtësisë sqaron se raporti vjetor, periodik, i ministrit të Drejtësisë

drejtuar Kuvendit përmban fakte të verifikuara përgjatë inspektimeve në terren të zhvilluara nga Ministria e Drejtësisë përgjatë një viti. “Çdo fakt i paraqitur në të dhe çdo konkluzion i nxjerrë bazuar në faktet e paraqitura gjen mbështetje në inspektimet e veçanta të zhvilluara”-thuhet në reagimin e Ministrisë së Drejtësisë. Më tej kjo e fundit

deklaron se rritja e përgjegjshmërisë së institucioneve të drejtësisë, ndaj ligjit dhe Kushtetutës është një shqetësim real, për publikun shqiptar, dhe të gjithë faktorin ndërkombëtar. Ministria e Drejtësisë bën me dije se respekton maksimalisht pavarësinë e institucionit, duke i bërë të ditur se askush nuk është i pakontrollueshëm.

Zbardhen emrat e raport-inspektimit tek Krimet e Rënda Lajmi Shoqata e prokurorëve e ka quajtur absurd raportin e Ministrisë së Drejtësisë, i cili i rekomandonte prokurores Ina Rama, fillimin e procedimit disiplinor ndaj 59 prokurorëve. Sipas shoqatës, konstatimet e ministrisë janë absurde dhe jo realiste. Shoqata nënvizon se raporti është një presion i hapur ndaj punës së Prokurorisë së Përgjithshme. „„„

Prokurorët: Raporti i ministrisë absurd “Vendimet e prokurorëve, kontroll nga gjykata” PROKURORËT PA SHKELJE 1. Drejtuesi Olsian Çela 2. Zv/drejtuesi Kosta Beluri 3. Eugen Beci 4. Anton Martini 5. Besnik Muçi Prokurorët me shkelje 1. Ylli Bedalli 2. Elizabeta Imeraj 3. Ardian Nezha 4. Erviola Stoja 5. Ervin Kondili 6. Xhevat Hana 7. Bardhok Lleshi 8. Enrik Ligori 9. Gentian Trenova 10. Adnand Xholi 11. Njazi Seferi 12. Genci Qana 13. Doloreza Musabelliu 14. Behar Dibra

TIRANE

S

hoqata e Kombëtare e Prokurorëve e ka quaj tur raportin e ministrisë si absurd dhe që ka si qëllim të vetëm të denigrojë punën e prokurorëve dhe t’i demotivojë ata në përmbushjen e funksioneve ligjore. Reagimi i prokurorëve vjen menjëherë pas publikimit të raportit të ministrisë së Drejtësisë, i cili është dorëzuar në parlament tre ditë më parë ku etiketon me shkelje 59 prokurorë, ku vetëm nga Krimet e Rënda janë 15 të tillë. Sipas shoqatës së prokurorëve ministria në ushtrimin e kontrolleve të kryera në Prokurori ka shkelur hapur parimin kushtetues të ndarjes së pushteteve, duke nxjerrë përfundime mbi mënyrën e zgjidhjes së çështjeve, çka del jashtë objektit të kontrollit të përcaktuar nga ligji. Nisur nga kjo situatë, prokurorët e kanë cilësuar si

Shoqata u bën thirrje të gjithë prokurorëve që, të kryejnë detyrën me përkushtim jo realist dhe aspak objektiv raportin e ministrisë, që sipas saj kapte me 77 shkelje 59 prokurorë. “Nga një shqyrtim profesional i përmbajtjes së raportit të Ministrisë së Drejtësisë rezulton se shumica e shkeljeve të pretenduara nuk qëndrojnë. Madje, edhe ato që qëndrojnë, në shumicën e rasteve janë të karakterit formal dhe nuk kanë ndikuar në mënyrën e zgjidhjes ligjore të çështjeve. Për rrjedhojë, rekomandimet e Ministrisë së Drejtësisë, që

kërkon marrjen e masave disiplinore për prokurorët duke pretenduar se kanë kryer shkelje në 77 procedime, shkelje të cilat në pjesën dërrmuese të rasteve nuk qëndrojnë, janë absurde dhe të papranueshme”- thuhet në reagimin e shoqatës së prokurorëve.

KONTROLLET NGA GJYKATA

Sipas Kushtetutes dhe

ligjit, vendimet e prokurorëve kontrollohen vetëm nga gjykata dhe prokurorët më të lartë, por jo nga pushteti ekzekutiv. Është për tu theksuar se Ministria e Drejtësisë nuk ka përmbushur as detyrimin ligjor për të përcjellë në institucionin e Prokurorisë rekomandimet vjetore të Këshillit të Ministrave për luftën kundër kriminalitetit

për vitin 2011, gjë që do të përbënte objektin parësor të kontrollit. Shoqata e Prokurorëve u bën thirrje të gjithë prokurorëve që, ashtu si deri më sot, të kryejnë detyrën me përkushtim dhe profesionalizëm të lartë, në përputhje të plotë me Kushtetutën e ligjin, dhe pa u ndikuar nga presionet.”Ministria e Drejtësisë në

ushtrimin e kontrolleve të kryera në Prokurori ka shkelur hapur parimin kushtetues të ndarjes së pushteteve, duke nxjerrë përfundime mbi mënyrën e zgjidhjes së çështjeve, çka del jashtë objektit të kontrollit të përcaktuar në ligj”-thuhet në reagimin e prokurorëve.

KONTROLLI TEK KRIMET E RËNDA

Në muajin dhjetor të vitit të kaluar katër inspektorë të ministrisë së Drejtësisë gjatë një kontrolli të ushtruar në Prokiurorinë e Krimeve të Rënda kapën me shkelje 15 prokurorë, ndërkohë që nxorën pa shkelje vetëm 5 prokurorë. Mes prokurorëve të kapur me shkelje ishte dhe zv/drejtuesi i Krimeve të Rënda z.Enrik Ligori, burri i deputetes së PS Shegushe Ligori. Gjithashtu mes prokurorë me shkelje ishte dhe zv/ prokurori i Tiranës Genci Qano, i cili drejton hetimet për katër vrasjet në demostratën e 21 janarit. Ndërkohë që pas këtij inspektimi, një tjetër inspektim është kryer nga Prokuroria e Përgjithshme, e cila ka konstatuar se nuk ka pasur asnjë shkelje gjatë punës hetimore.

LAJME SHKURT Durrës, 41 vjeçari plagos 18 vjeçarin

„

Një 41-vjeçar ka plagosur me armë zjarri një të ri dje në qytetin e Durrësit. Policia tha se ka filluar procedimi penal në mungesë për shtetasin Imer Kamberi. Ky shtetas dyshohet se rreth orë 15:30, ka tentuar të vrasë me armë zjarri shtetasin A.C., 18 vjeç, banues në Bruz – Zall, i cili është plagosur në këmbë dhe ndodhet në Spitalin e Krujës jashtë rrezikut për jetën. Policia tha se janë kryer veprimet e para hetimore, si dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale arma e zjarrit, pushkë model 56 e kalibrit 7.62mm. Për autorin e krimit u bë shpallja në kërkim policor Imer Kamerni dhe po punohet për kapjen e tij.

Bulqizë, sekuestrohen 400 ton krom

„

Policia e Bulqizës deklaroi se ka sekuestruar ditën e djeshme rreth 400 ton krom, sasi e cila po transportohej pa u shoqëruar me dokumentet përkatëse. Ngjarja ka ndodhur në pjesën jugore të minierës së Bulqizës, në Zonën D, e cila njihet pjesa si më problematike për sa i përket informalitetit. Policia bëri të ditur se po vazhdojnë kontrollet për të shmangur çdo mundësi e mënyrë për korrupsion apo për vjedhje të pasurisë kombëtare, në zonën krommbajtëse të Bulqizës. Kontrollet e policisë të nisura që nga fundjava e kaluar, deri më tani kanë pasur në fokusin e tyre kryesisht kontrollin e makinave të transportit të mineralit.

Takimi Rama-Werner

“Institucionet të punojnë të pavarura” „„„

K

TIRANE

ryeprokurorja Ina Rama ka zhvil luar një takim me Drejtorin e Evropës në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Hollandës, Jacques Luis Werner. Në këtë takim u diskutua në lidhje me çështjet e drejtësisë dhe zbatueshmërinë e ligjit në Shqipëri. Biseda u fokusua në rëndësinë e pavarësisë së institucioneve të drejtësisë dhe rolit të tyre në forcimin e shtetit të së drejtës. Prokurorja e Përgjithshme Ina Rama, pasi bëri një pasqyrë të punës dhe të objektivave kryesore të institucionit të akuzës, trajtoi si çështje të veçantë dhe problematikat me të cilat ndeshen organet e drejtë-

sisë dhe veçanërisht Prokuroria në kryerjen e detyrave të tyre, e parë kjo edhe në kuadër të zhvillimeve aktuale.

Lajmi “Çdo institucion duhet të punojë në mënyrë të pavarur dhe mos pasur asnjë ndërhyrje nga pushteti, për sa i përket kryerjes së misionit të tij ligjor dhe kushtetues”. Kështu është shprehur përfaqësuesi i Mbretërisë së Hollandës Jacques Luis Ëerner, i cili gjatë ditës së djeshme ka zhvilluar një takim me kryeprokuroren Ina Rama.

Nga ana e tij, Jacques Luis Werner, vlerësoi performancën e Prokurorisë Shqiptare si një nga hallkat e rëndë-

sishme në ruajtjen dhe zbatimin e ligjit, por dhe në rolin pozitiv që ka luajtur ky institucion për imazhin e Shqipërisë në rrugëtimin e proceseve integruese drejt BE-së. Z.Ëerner vlerësoi gjithashtu përkushtimin e prokurorisë në përmbushjen e misionit të saj kushtetues duke theksuar se në një vend demokratik ku sundon shteti i së drejtës, është e rëndësishme që secili institucion duhet dhe e ka për detyrë të punojë në mënyrë të pavarur, bazuar në ligj dhe jashtë çdo ndërhyrjeje. Mbi këtë bazë, Drejtori i Evropës në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Hollandës, Jacques Luis Werner, shprehu mbështetjen e tij për Prokurorinë Shqiptare dhe punën profesionale të kryer prej saj.


E mërkurë, 21 mars 2012

13

RUBRIKA DOKTORI enigmatik me median: Çfarë mendon për historinë, spitalin e politikën

NGA MIRA KAZHANI

Q

ë në fëmijëri kam dëgjuar për mbiemrin e tij dhe në imagji natën time ai tani duhet të jetë një burrë në moshë?! Ndosh ta sepse mbiemri është i lidhur me shpresën për t'i shpëtuar përbindëshit të ftohtë (vdekjes). Ai me bisturinë e tij, por kushedi dhe më një gjeni që i fshihet nën lëkurën e duarve është shndërruar në figurën e lartë të pacientëve. Doktor Mentor Petrela është ai që po shkoj të takoj këtë pasdite. Është ora 5 pm, e hënë dhe jam lidhur më të pasi dikush i pranishëm në një darkë nga ato të rëndësishmet më tregoi se në Shqipëri ka njerëz të jashtëzakonshëm që po të merrnin timonin do ta shpëtonin këtë vend. Rrugës mendoj po sikur të jem duke takuar presidentin e ardhshëm? (Mendimin dikush ma injektoi në tru, si doktori bisturinë e vogël). Nuk ishte e lehtë të kontaktoje dike që nuk mban celular. I shkruajta një email dhe pas tre ditësh, m'u përgjigj: Zonjushë Kazhani, "Kujeti" ose siç i thoni ju ndryshe telefon nuk kam. Ky është numri i shtëpisë ose në celular mund të lidheni me asistenten time që quhet Zana. Qesha dhe ndjeva një zili të përzier me admirim ku në sfond kisha Ilvën që më shkruante në bbm (blackberry messenger) për emisionin, celulari tjetër binte papushim ku ishte motra që më tregonte se kish zgjedhur fustanin e dasmës së saj. Rrugës një makinë polici më ndaloi, sepse flisja me një kolege që më kërkonte një numër telefoni. Me pak fjalë "Kujetija" im ishte një terrorr psikologjik, por që nuk e kam luksin të mos e kem. Ndoshta, doktor Petrela nuk është një njeri si të gjithë ne. Takimin e kemi lënë tek kafe Petrela, poshtë Insig-ut (është një bar i kushërinjve të tij, të cilët gjysmën e jetës e kanë kaluar në burgjet e diktaturës dhe tani kanë mundur të marrin disa prona të familjes). Takohemi dhe porosisim, unë një coca-cola dhe ai një çaj. E di, doktor Petrela që nuk ju prisja të ishit kaq i ri. Unë nuk di si e pse, po me emrin tuaj jam e lidhur që në fëmijëri. Kam kohë që kam dashur t'ju takoj, por s'po gjeja një mënyrë për t'ju kontaktuar, (në të vërtetë dikush më ndihmoi që ai të pranonte, por ajo që më tregoi ai më pas, më kujtoi se bota ishte kaq e vogël dhe e pabesueshme ndonjëherë). -Zonjushë, (është i vetmi që nuk më thërret në emrin tim) ju kujtoni se unë pranova se më kishit futur mik të fortë?!- tha ai duke qeshur lehtë. Po të mos ishte për mbiemrin tuaj, nuk do të kisha pranuar, sepse nuk më pëlqen të flas në media. Përgjigjja e tij më troshiti e më la më një buzëqeshje që besoj do më jetë stampuar në fytyrë. Gjithmonë kam përftituar nga të qënurit gazetare, nga njohjet dhe kontaktet e vëna (jo pa mund) në këto 12 vite në media dhe tani mbiemri im, i cili i përket një fisi të vetëm në Mat më shërbeu! -Në moshën 25 vjeçare më dërguan të punoja në Burrel, por ishte një formë presioni dhe internimi pasi familja jonë ishte në listën e zezë të asaj kohe. Edhe në fakultet kam mundur të shkoj falë një dredhie që bënë disa kushërij. Kishte disa Petrelë të tjerë që ishin le të themi në listën e bardhë dhe një ngatërresë e vogël bëri që unë të regjistrohem në mjekësi. Siç të thashë, tre vite kam jetuar dhe punuar në Burrel. Zenel Kazhani që është i afërmi juaj në atë kohë Doktor i Spitalit dhe një burrë me shpirt të madh së bashku me shumë të tjerë, u bënë mburojë për jetën time atje. Në atë kohe çdokush të kishte në dorë jetën. Isha dhe afër burgut dhe një dashakeqësi e imët mund të më kish ndëshkuar, por isha me fat për njerëzit që gjeta në atë qytet dhe ndaj të thashë që pikërisht nga mbiemri nuk thashë "Jo". (Mesa duket edhe unë zbulova arsyen, sepse kisha dëgjuar aq shumë për të.) - Po telefon pse nuk mbani doktor Petrela? -Nuk mbaj, sepse është e tmerrshme të të pyesin e gjithë bota:ku je? Botën e çojnë përpara idetë dhe jo komunikimi. Ideja të vjen në çdo çast dhe në momentin tënd krijues ty mund të të bjerë telefoni dhe gjithçka ndërpritet. Edhe për 10 vite dhe bota nuk do të ketë më "Privacy" siç thonë britanikët, se vetëm ata e kanë si term, asnjë vend tjetër nuk e ka. Kam kërkuar dhe tek latinishtja dhe termi "Privacy" nuk ekziston. - Ju vijnë shumë ide gjatë ditës? - Po varet,- thotë ai me një zë të ulët dhe një lëvizje të dorës që më shumë ngjan me një lëkundje indiferente. Në fytyrë është si mjek. Ka një ngjyrë pak të verdhë të lëkurës dhe sytë e rrëzuar. Është burrë i pashëm dhe ka një ngrohtësi që nuk i shfaqet si fishekzjarr pasi ai është i ngadaltë në atë që thotë e nganjëherë shpërfillës edhe i vet njohurive të tij. Mbase është modest?! Sa e shfrytëzon trurin një gjeni? Më duket se edhe ai më i miri ka një përqindje tejet modeste. -Një gjeni është asosacion idesh. Që të jesh gjeni duhet të jesh edhe pak autik. Le të themi se gjeniu është një gjysëm autik pasi vetëm duke qënë kështu ke aftësinë e pamundësisë për të harruar. E dini besoj se çfarë tiparesh ka një autik? Pamundësia për të harruar është edhe tipar i gjenive. Tek filmi "Rain Man" e kupton më së miri këtë. Ose tek Seneka gjejmë diçka të ngjashme me gjeniun. Është një thënie "The touch of madness" prekja e çmendurisë. - Po ju e keni prekur pak çmendurinë? Jeni doktori më i njohur i vendit për ndëryrjet në kokë. Ai qesh lehtë pak si një aktor filmi dhe më thotë se do ketë nga ata që mund ta mendojnë të çmendur, me siguri. -Sa herë që kam thënë diçka që është kundër frymës së përgjithshme jam përballur edhe me pëshpërima të tilla akuzuese. Njerëzit të kuptojnë vetëm kur ju thua atë që duan të dëgjojnë

MENTOR PETRELA:

Jam mik me Berishën po s'i kam kërkuar favore Çdo vend ka qeverinë që meriton, kam refuzuar Presidentin

Në foto: Doktor Mentor Petrela

prej teje, dhe e mbylli fjalinë më një pamje sërish indiferente. Ama, kam vënë re që njerëzit e ditur janë pak arrogant, sidomos kur jetojnë në vende të varfëra, e vazhdoj unë. Personalitete e mëdhenj kanë arrogancë në profilet e tyre psikologjik. Gëtja ka qënë arrogant i madh, i tmerrshëm! Miku i tij Shiler, i cili ishte më i butë se ai i thoshte shpesh:- Çfarë na bëre, na more në qafë me ketë tip! Retorika jotë brilante, talenti nuk të mjaftojnë që tregohesh edhe arrogant. Gëtja përgjigjet:- Mund t'i kem të gjitha, veç mosmirënjohës nuk jam! Nuk është problem tek arroganca se ajo nuk i mungonte as Bethovenit dhe ai nis e më tregon një tjetër moment këtë herë mes Gëtes dhe Bethovenit, të cilët kishin shkuar të takonin Frederikun Rusisë. Duke ecur në kopshtet e Vajmarit ata takohen me Frederikun dhe Gëtja përkulet ndërsa Bethoveni jo! Madje ky i fundit i thotë Gëtes:- Ne jemi, jo ata. Pse u përkule?! Siç e shikon madhështia e Bethovenit, ishte deri në arrogancë, por ishte Bethoveni dhe mund ta përtypësh më tregon ai më një admirim të rrallë për figurat e artit botëror që mesa duket arrogancën nuk j'ua dënon, përkundrazi duket sikur e sheh edhe pak si rrejdhojë vlerash. Në kokën time më vijnë aq shumë pyetje. Kam takuar një erudit në vend të atij doktorit që kisha në mendje. Mendova se do të flisnim për pacientët e tij, por Shqipëria është një pavion më i madh. Këtë kuptova që në orën e parë të takimit me Doktor Petrelën. Sa shumë pak njerëz të lexuar takojmë gjatë rrugës. Kohët e fundit njoh njerëz të famshëm për publikun që nuk dinë as të shqiptojnë mirë shqipen, ndërsa ky burrë që ka refuzuar çdo ftesë politike, që ka një miqësi të hershme me kryeministrin e vendit Sali Berisha (lart e poshtë thuhet se Petrelën ai e dëgjon) që të gjithë ambasadorët e huaj kanë dashur të kenë miqësi me të (disa italianë ia kanë dalë), jeton jetën e tij pa pikën e interesit për të qenë publik. Nuk sheh televizor dhe nuk mban celular, por ëndërron të kap shifrën e 20 mijë operacioneve dhe të mos mbetet asnjë ditë pa lexuar dy orë. -Po, lexoj dy orë sistematikisht. Më merr shumë kohë profesioni sepse mjekësia është çdo ditë mësim. Përpara çdo rasti më duhet të shfletoj shumë, më tregon ai. - Po me Berishën si i keni ruajtur raportet? - Jemi miq të hershëm dhe unë s'i kam kërkuar afera në këmbim të miqësisë tonë. - Je dakord me mënyrën si po qeveriset Shqipëria? - Çdo popull ka qeverinë që meriton. Nuk është faji i qeverive por i shoqërive. Shoqëria jonë këtë sistem do dhe këtë e ka. Doktor Petrela, dikush më tha se ju do të isht presidenti më i mirë për këtë vend. Më dukeni i painteresuar për politikën, por a do të tundoheshit? -Jo! Nuk mund të kërkojë shoqëria një njeri si unë, në krye. Nuk është gati. Dhe mendoj se dëshira e një njeriu të vetëm nuk të bën president. As e politikës madje. Është komuniteti, i cili kërkon diçka tjetër për të cilën fatkeqësisht edhe ankohet por nga ana tjetër vetë e ka zgjedhur.

-Po më dukeni kritik shumë me shoqërinë tonë?! - Nuk është faji i saj. Që të filtrohet nga 40 vite diktaturë duhen gjenerata. Dhe nuk të them dot se kjo do të jetë së shpejti. - Mbesa juaj mbase? - Kam frikë se jo! - Meqë ra fjala si ndiheni gjysh? - Ah, mos më prek në "Privacy", - më thotë ai, por më tej vazhdon. -Ështe 3 vjeçe dhe kjo teknologjia ka bërë që t'ju çel truri shpejt fëmijëve. Nuk di në është devijim apo zhvillim. Koha do ta tregojë. Vite më parë ai ka humbur bashkëshorten e tij. -Është humbje e madhe ajo ishte grua e zgjuar, -më thotë ai pasi ka heshtur pak. Shumë gjëra t'i thotë me sy dhe jo me fjalë ndaj nuk e kam të lehtë t'ju shkruaj gjithçka më tha. Interesante ishte biseda për historinë. Ai çmon Ahmet Zogun. -Është shtetformuesi më i madh që ka patur ky vend në 100 vite. E ka pranuar edhe kundërshtari i tij Noli kur e thirrën në Departamentin e Shetit bashkë me Konicën pas Luftës së Dytë Botërore. Keni mbretin në Shqipëri i thanë ata. Zogu e kishte në stomak shtetformimin. - E vlerësoni edhe më shumë se mikun tuaj, Kryeministrin? - Mos më bëj kësi pyetjesh se më fut në sherre të kota, më thotë ai. Ky vend ka shumë figura që s'ka mundur t'i vlerësojë. Mithat Frashëri p.sh s'ka mundur të marrë shpërblimin e historisë. Sa shumë ka bërë ai njeri për këtë vend dhe askund nuk përmendet. Më gjej një politikanë që ka bibliotekë? E di, që i shkonin njerëzit dhe e pyesnin :- A ka miell? Ai (Mithati) me humor përgjigjej:- Jo ska më. Ka mbaru! Kemi vlerësuar Ismail Qemalin, Skëndërbeun… I them unë. Ismail Qemali ka merita sigurisht, por shumë pak e di që mbledhjet e para të qeverisë shqiptare bëheshin në turqisht. E justifikuar sepse të gjithë vinin nga perandoria turke. Askush nuk u kthye në Shqipëri, sepse po mendonin të gjithë si patriotë. U kthyen sepse perandoria turke u disintegrua dhe të mbetur jashtë loje shumë nga shqiptarët me emër, si Toptanasit, Bushatllinjtë, Vrionasit u kthyen për të marrë pronat dhe për Shqipërinë, nuk e mohoj. Por kishin edhe interesa. Bota është varur gjithmonë në interesa personal, lëri ti çfarë thonë, -më tregon ai me natyrshmëri. Më fytyrën e tij nuk i kritikoi aspak, përkundrazi ju njeh vlerat të gjithë atyrë që kanë patur ç'ti japin këtij vendi, por është edhe i sinqertë dhe aspak servil i historisë së vendit të tij. Tani që po e shkruaj edhe unë po qesh me bindjen se duhet të jesh pak gjeni që të mundësh të gëlltisësh e të nxjerrësh në të njëjtën kohë jashtë të vërtetat që di. Sa herë që doja të shkoja tek tema spitalit nuk di pse ai njeri më hutonte me informacionin e madh që më hidhte nga Bethoveni tek Mit'hat Frashëri, por më në fund folëm edhe për spitalin dhe gjendjen e mjeruar. -E di kush e ndërtoi spitalin e Tiranës atë që u dogj në 1947? Të pasurit e Tiranës ku ndër ta kanë qënë dhe të afërm të mij. Spitali ka qënë tek Sahati dhe u ndërtua nga vetë komuniteti. Nuk mund të presësh nga shteti duhet edhe ti si qytetar të investosh për veten tënde. Jemi në 2012 dhe na duhet të kthehemi aty ku kemi qënë në vitet '40 që të mund të zgjidhim problemet tona. Në fakt keni të drejtë doktor Petrala, si shoqëri, si politikë dhe si histori na duhet të krenohemi me atë që lamë pas por sa mjerim që sot duhet të presim ndërrimin e gjeneratave. Pse ky degradim me ne? - Është periudha! Do të kalojë vetëm se jo shumë shpejt. Nuk mund t'ju bëj optimiste. Nuk jam unë që e përcaktoj të ardhmen por në nuhatjen time ajo e ardhmja që disa presin do të vijë vonë. Nuk ishte optimist madje me sytë e tij më tha disa herë që është një pesimist i lumtur. Aq i lumtur sa edhe po ta ftonin të zinte karrigen e të parit të vendit nuk do ta bëntë për asnjë arsye. Tani që e mendoj ka të drejtë! Ai që lexon dy orë çdo ditë të javës, s'mund të jetë as president i këtij vendi, dhe as politikan! Do të na duhet të ktheheshim vite dritë pas për të shkuar tek Konica, Mit'hat Frashëri, Noli dhe Ahmet Zogu që megjithë simpatinë e doktorit as ata se shpëtuan këtë vend por ja trashëguan historisë që sot jetojme dhe që Petrela beson se e meritojmë.


14

E mërkurë, 21 mars 2012

AKTUALITET

Fier, policia ka identifikuar autorët e vrasjes

P

olicia e Fierit ka bërë të mundur identifikimin autorëve të vrasjes së 36vjeçarit Dhimitër Gjika mbrëmjen e së hënës në një nga rrugët e këtij qyteti. Autoritetet nuk bënë me dije emrat e plotë të dy autorëve për arsye hetimi, ndërsa kanë dhënë vetëm inicialet e tyre, të cilat janë përkatësiht K.K dhe D.K. Ngjarja e rëndë ka ndodhur reth orës 21:30 të ditës së hënë në

lagjen "29 Nëntori" të qytetit të Fierit, ku 36 vjeçari Dhimitër Gjika nga Saranda, është qëlluar me 4 plumba pistolete duke gjetur vdekjen e menjëhershme. Sipas dëshmitarëve pranë vendit të ngjarjes, vrasja ka ndodhur teksa 36- vjeçari po ecte në një nga trotuaret e qytetit, ndërsa më parë kishte parkuar automjetin e tij me targa TR 8541 rreth 30 metra larg vendit ku

ai është qëlluar për vdekje. Pasi e kanë qëlluar 4 herë, autorët e vrasjes janë larguar me shpejtësi nga vendi i ngjarjes. Dyshohet se shkak i vrasjes së 36-vjeçarit ka qenë hakmarrja por nuk përjashtohen pista të tjera të mundshme. Ndërkohë policia po punon për kapjen e autorëve dhe zbardhjen e këtij ekzekutimi mafioz në një nga rrugët qëndrore të qytetit të Fierit.

Elbasan,arrestohen nga policia 6 persona, në kërkim 4 të tjerë

Shkatërrohet rrjeti i drogës Operacioni i koduar me emrin "TABAKANE-2" është realizuar orët e para të ditës së djeshme. Gjatë arrestimeve përkatëse nuk ka patur rezistencë nga të dyshuarit.

Lajmi

SHTETASIT E NDALUAR

Një aksion i shpejtë i forcave të rendit të Elbasanit ka vënë nën pranga 6 persona me akuzën për prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike. U sekuestrua në cilësinë e provave materiale lloje të ndryshme drogash si heroinë dhe kanabis sattiva. Aksioni u realizua në bashkëpunim me prokurorinë e këtij rrethi.

„ Kostandin Llazar Piku, i njohur me nofkën "Koci" i ditëlindjes 22.11.1956 , lindur dhe banues në Elbasan, lagjia "Çlirim". „ Arben Petraq Hysa (Haxhihysenaj), i njohur me nofkën "Ben binjaku", i ditëlindjes 01.11.1969, lindur në Tiranë dhe banues në Elbasan, lagjia "28 Nentori", i dënuar më parë për veprën penale të "Armëmbajtjes pa leje". Altin Albert Çaka, i njohur me nofkën "Bobili", i ditëlindjes 11.04.1983, lindur e banues në Elbasan Lagjia " Qemal Stafa "

„ „„„

TIRANE

ELTON DONO

Petrit Bekteshi

Eduart Muzhaqi

B

lutë e Elbasanit kanë arrestuar 6 persona dhe kanë vënë në kërkim 4 të tjerë, të cilët dyshohen për trafik dhe shpërndarje droge. Operacioni u krye nga drejtoria e policisë e qarkut Elbasan, në bashkëpunim me prokurorinë e këtij rrethi. Aksioni i policisë i koduar "TABAKANE-2", u krye në orët e para të mëngjesit të ditës së djeshme. Ky operacion i forcave të rendit u realizua në bashkëpunim me prokurorinë e këtij rrethi, pas një pune disamujore të finalizuar me sukses sipas autoriteteve të këtij qarku. Sipas policisë, janë vënë në pranga shtetasit Kostandin Piku, 56 vjeç, Arben Hysa 43 vjeç, Altin Çaka 29 vjeç, Emiliano Ramazani 32 vjeç, Petrit Bekteshi 43 vjeç, Ilir Rrapi 38 vjeç. Për shtetasit Hysa dhe Ramazani nuk është hera e parë që bien në rrjetën e policisë, pasi ata janë dënuar dhe më parë përkatësisht për veprën penale të "Armëmbajtjes pa leje", dhe i dyti për veprën penale "Prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike". Ndalimi i këtyre personave u bë në bazë të urdhërit të nxjerrë nga Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Elbasan, si dhe pas një hetimi intensiv disa mujor, të kryer nga autoritetet policore të Elbasanit. Shtetasit e sipërcituar dyshohen se në bashkëpunim me njëri-tjetrin, si dhe me shtetasin Eduart Muzhaqi, i cili është arrestuar në flagrancë, më datë 27.09.2011, kanë kon-

Në foto: Makina e sekuestruar sumuar elementët e veprës penale të " Prodhim dhe mbajtje të lëndës narkotike e kryer në bashkëpunim, në formën e shitjes më shumë se një herë, e

parashikuar nga neni 283/2 i Kodit Penal.

SEKUESTRIMET

Përveç shtetasve të arrestuar, autoritetet policore bëjnë

Ilir Rrapi me dije se kanë sekuestruar në cilësinë e provës materiale edhe 5 automjete të markave dhe tipave të fundit, si dhe 8 celularë, gjithashtu të llojeve të ndryshme. Dyshohet se kjo pasuri është bërë nga shitja dhe trafiku i lnëdës narkotike. Nndërkohë që ende nuk bëhet e ditur kush ishte origjina e drogës dhe drejtimi i saj. Po kështu janë sekuestruar nga ana e seksionit të luftës kundër narkotikëve 300 doza lëndë narkotike e llojit kokaine e cila i është sekuestruar sh-

tetasit Eduart Muzhaqi, gjithashtu për periudhën janar-shkurt 2012, janë sekuestruar 230 doza heroine si dhe 340 doza canabis sattiva. Sië bëjnë me dije burimet zyrtare, Policia e Elbasanit po punon intensivisht për kapjen e personave të tjerë të përfshirë në këtë grup, si dhe po heton intensivisht për verifikimin e pasurive të personave të sipërcituar. Materialet proceduriale iu kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan për veprime te mëtejshme.

„ Emiljano Durim Ramazani, i njohur me nofkën "Rramani", i ditëlindjes 08.02.1980, lindur dhe banues në Elbasan, lagjia "Sul Papri, i dënuar më parë për veprën penale "Prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike'. „ Petrit Baftiar Bekteshi, i ditëlindjes 05.05.1969, lindur dhe banues në Elbasan, lagjia 'Haxhias". „ Ilir Ibrahim Rrapi, i njohur me nofkën "Lili shajes", i ditëlindjes 09.12.1974, lindur dhe banues në Elbasan, lagjia 'Qemal Stafa".

Droga në kufi

Kapen 6 persona, trafikonin hashash „„„

3

KUKËS

20 kg drogë është kapur, dhe 4 persona janë arrestuar si shoqëruesit e saj, gjatë orëve të para të ditës së djeshme në pikën kufitare të Morinës në Kukës. Operacioni i koduar "Trafik" u krye në bashkëpunim me sektorin kundër narkotrafiqeve në Policinë e Tiranës. Policia sqaroi se këto shtetas kanë bërë rezistencë duke tentuar të arratisen më automjetet e tyre. Madje njëri prej tyre, i identifikuar si shtetas kosovar ia ka realizuar qëllimit duke u arratisur në kufirin drejt Kosovës, pa rënë në prangat e policisë. Sipas burimeve të policisë së Tiranës, gjate operacionit janë arrestuar katër personat që po udhëtonin me kamionin Volvo. Të ndalu-

arit e këtij aksioni janë: Shkëlqim Leka, 34 vjeç; Kujtim Leka, 35 vjeç; Agron Hyseni, 43 vjeç; Gerti Goxhaj, 29 vjeç; Altin Imami, 24 vjeç; Erjon Hoxha, 32 vjeç që të gjashtë me banim në Tiranë. Bëhet e ditur gjithashtu se, lënda narkotike, e cila kishte si destinacion Kosovën, u gjend nga oficerët e Antidrogës të Policisë së Kryeqytetit, në mjetin kamion Volvo me targa TR 1784 P, me drejtues shtetasin Shkëlqim Leka, ku gjatë kontrollit është konstatuar një fund i dyfishtë në gjithë hapësirën e tavanit, ku brenda kësaj hapësire janë gjetur 198 pako me lëndë narkotike e dyshuar e llojit Cannabis Sattiva. Në vijim të operacionit të kryer, nga kontrolli i banesës së shtetasit Gerti Goxhaj u gjend dhe u sekues-

trua një armë pistoletë e markës Glock e kalibrit 9 mm si dhe 17 fishekë të vendosur në karikatore, 4 automjete(1 volvo dhe 3 benz të llojeve të ndryshme), 8 aparate telefonike celularë dhe sasia prej 250 euro. Nga hetimet e kryera deri më tani, lënda narkotike dyshohet se vinte nga Jugu i Shqiperisë, me destinacion trafikimi drejt vendeve perëndimore të Evropës. Materialet i kaluan Prokurorisë së krimeve të rënda për veprën penale të trafikimit të lëndëve narkotike, e kryer në bashkëpunim, si dhe armëbajtje pa leje. Vetëm një javë më parë policia e Kosovës në doganën e Morinës zbuloi tre thasë me hashash që ishin futur nga territori i Shqipërisë, me destinacion Kosovën.


E mërkurë, 21 mars 2012

15

AKTUALITET

N

jë 34-vjeçar është vrarë me armë zjarri mbrëmë në Tiranë, ndërsa viktima dyshohet se ka lidhje me Emiljano Shullazin, personazh i njohur i botës së krimit në Tiranë. Ngjarja ndodhi në rrugën “Him Kolli” pranë qendrës së Tiranës. Policia tha se viktima është shtetasi Erlind Fuga, 34 vjeç. Ai është qëlluar disa herë me armë sapo ka dalë

Atentati në Tiranë vritet 34-vjeçari “strehoi” Shullazin

nga një sallë lojerash fati. Forcat e rendit shkuan drejt vendit të ngjarjes, ndërsa viktima është qëlluar me pistoletë dhe ka gjetur vdekjen e menjëhershme. Viktima njohet si person me njohje te ngushta me Emiljano Shullazin, madje ky i fundit në një rast është arrestuar në shtepine e Erlind Fugës, i cili u vra mbrëmë me armë zjarri në kryeqytet.

Brenda muajit Prill dosja e katër vrasjeve në gjykatë Lajmi Nëntë efektivë të Gardës së Republikës shumë shpejt do thiren në prokurorinë e Tiranës, ku do i komunikohet akuza. Pritet që prania e tyre në prokurori të jetë në javën e parë të muajit Prill, ku mendohet se brenda këtij muaji organi i akuzës të dërgojë në gjykatë dosjen në ngarkim të tyre.

„„„

21 janari,aktakuza për nëntë gardistët Akuza: Llupo dhe Prendi qëlluan për të vrarë AKUZAT Neni 79 Vrasja në rrethana të tjera cilësuese Vrasja me dashje e kryer „ Ndaj të miturit „ Ndaj personit me mangësi fizike ose psikike, të sëmurë rëndë ose shtatzënë, kur cilësitë e viktimës janë të dukshme ose të njohura. „ Ndaj kallëzuesit, dëshmitarit, të dëmtuarit ose palëve të tjera ndërgjyqësore. „ Më shumë se një herë „ Kundër dy ose më shumë personave „ në mënyrë të tillë që i shkakton mundime të veçanta viktimës „ në mënyrë të rezikshme për jetën e shumë personave, dënohet me burgim jo më pak se njëzet vjet ose me burgim të përjetshëm.

TIRANE

ELTON QYNO

N

grihet akt-akuza ndaj 9 efektivave të Gardës së Republikës që në 21 janar kanë qënë duke shërbyer pranë kryeministrisë. “Vrasje në rrethana të tjera cilësuese” kundër dy ose më shumë personave do i atribohet ish-komandantit të Gardës Ndrea Prendi si dhe efektivit të njësisë nr.2 Agim Llupo. Sipas prokurorisë së Tiranës janë pikërisht këta të fundit që gjatë hetimeve janë zbuluar nga provat e adminsitruara në dosjen “21 janari” si autorë të vrasjes së katër personave gjatë zhvillimit të demostratës. Ky konkluzjon ka dalë gjatë një mbledhje analizuese të bërë nga anëtarët e grupit të hetimit të demostratës së 21 janarit, të cilët veç kësaj akuze pritet ti komunikojnë dhe 7 gardistëve të tjerë akuzën e “Shpërdorimit të Detyrës”, “Keq përdorim të armëve të zjarit” si dhe “Kryerjes së veprimeve që pengojnë nxjerjen e të vërtetës”. Të gjitha këto vepra penale pritet që në fillim të javës së parë të muajit Prill, ti komunikohen gardistëve që tashmë janë marë të pandehur. Akuza më e rëndë është ajo e “Vrasjes së kryer në rrethana cilësuese”, e cila parashikon një dënim prej 20 vite deri në burgim përjetë.

AKUZA E VRASJES

Për ngritjen e akuzës së vrasjes ndaj Ndrea Prendit dhe Agim Llupos, kanë mjaftuar vetëm disa prova materiale dhe shkencore të administruara nga ana e akuzës. Sipas burimeve pranë grupit të hetimit, fakti i drejtimit të armës drejt demostruesve dhe hapjes zjar drejt saj, mjafton që të ngresh akuzën e “Vrasjes në rrethana të tjera cilësuese”

kundër dy ose më shumë personave. Në këtë pikë, argumenti i prokurorisë shtrohet duke analizuar të gjitha veprimet e Ndrea Prendit dhe Agim Llupos. Nisur nga pamjet filmike, që i nxjerin këta të fundit me armë në dorë të drejtuar drejt turmës, si dhe duke qëlluar në një kënd deri në gjatësinë trupore, mjafton për ti akuzuar ata direkt për

vrasjen e katër demostruesve. “Veprimet nuk tregojnë se mes autorit të krimit dhe viktimës ka pasur diçka personale, por duket qartë se qëllimi i gardistëve që kanë qëlluar drejt turmës ka qënë vrasja e demostruesve dhe askujt tjetër”-thanë burimet pranë prokurorisë së Tiranës.

DOSJA NË GJYKATË

Brenda muajit Prill prok-

uroria e kryeqytetit ka planifikuar të dërgojë në Gjykatën e Tiranës dosjen në ngarkim të efektivave të Gardës së Republikës. Burime pranë organit të akuzës thanë se shumë shpejt do fillojnë të njoftojnë të pandehurit për paraqitjen e tyre në prokurori, ku do i njoftohet akuza si dhe më pas do ftohen për të dhënë shpjegime nëse dëshirojnë. Pas kryerjes

së këtyre veprimeve hetimore, pritet që brenda muajit Prill prokuroria të dërgojë për shqyrtim gjyqësor të pandehurit e 21 janarit. Nga analiza e provave materiale dhe atyre shkencore është arritur në konkluzjonin se të gardistët e vënë nën akuzë kanë konsumuar plotësisht veprën penale që i atribohet nga prokuroria e Tiranës.

LAJME SHKURT Incidenti në Maqedoni dhunohet tre vajza

„

Në Maqedoni kanë vazhduar incidentet mes të rinjve. Dy vajza të lënduara të shkollës së mesme të Kumanovës është bilanci nga incidenti i djeshëm i cili ka ndodhur në fshatin Lubodrag të Kumanovës i banuar kryesisht me maqedonas dhe serb. Tre persona të panjohur kanë gjuajtur me gurë ndaj autobusit ku tre vajza kanë marr lëndime të lehta dhe janë të shtrira në spitalin e Kumanovës. Policia ka shkuar menjëherë për të hetuar rrethanat e këtij incidenti, i cili pason dy rastet e para ku nxënës shqiptarë janë keqtrajtuar nga Maqedonasit.

Dy të rinj me motor përplasen me autobuzin

„

Dy të rinj, një djalë e një vajzë janë aksidentuar rëndë pasditen e të martës, ndërsa po rrugëtonin me motorr përgjatë zonës turistike Ujë i Ftohtë, në qytetin e Vlorës. Teksa po ecnin me shpejtësi me një motorr të vogël scooter me targa italiane, dy të rinjtë janë përplasur me një autobus urban të linjës Vlorë-ujë i Ftohtë. Aksidenti sipas policisë ka ndodhur për shkak të shpejtësisë së madhe, me të cilën ecte drejtuesi i motorrit, i cili ka humbur kontrollin e mjetit duke u përplasur me urbanin. Përplasja e fortë ndodhi në vendin e njohur si ish-Vefa në zonën e Ujit të Ftohtë. Të rinjtë janë plagosur rëndë dhe kanë pësuar fraktura në trup.

Banda e Durrësit

Apeli kërkesë KLD-së për gjyqtarë „„„

B

TIRANE

anda e Durrësit ezauron të gjithë gjyqtarët e gjykatës së Apelit dhe për pasojë kjo gjykatë i është drejtuar me një kërkesë Këshillit të Lartë të Drejtësisë ku kërkon caktimin e një trupe gjykatësish nga rrethet. Lajmi bëhet i ditur nga avokatët mbrojtës të të pandehurve të bandës së Durrësit, të cilët thanë se gjatë 5 viteve të gjykimit në shkallën e parë, Gjyqtarët e Apelit janë konsumuar duke dhënë vendime lidhur me kërkesat për lirim e natyra të tjera të bëra nga ana e 17 të pandehurve të kësaj çështje. Nisur nga kjo situatë, gjyqtarët nuk mund të shprehen sërisht me vendim për këtë çësh-

tje, për shak se janë shprehur një herë. Pritet që kërkesa e gjykatës së Apelit të meret ose jo ditën e sotëshme, ku dhe është planifikuar të zhvillohet një mbledhje e KLD rreth orës 12:00 e cila do drejtohet nga presidenti Bamir Topi. Nuk dihet me saktësi trupi gjykues do zgjidhet gjatë zhvillimit të mbledhjes, por ka shumë mëndësi që gjyqtarët të caktohen nga gjykata e Apelit Tiranë. Me katër burgime të përjetshme dhe 262 vjet burg është mbyllur procesi gjyqësor ndaj 16 të pandehurve të bandës së Durrësit. Trupi gjykues, i kryesuar nga gjyqtari Guri Brahimllari, ka shpallur fajtorë të gjithë të pandehurit e organizatës kriminale, duke dhënë dënime kapi-

tale për katër prej tyre. Sipas vendimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda, kreu i bandës, Lulëzim Berisha, dhe anëtarët Endrit Dokle, Indrit Taullai dhe Plaurent Dervishaj dënohet me burgim të përjetshëm për akuzat e krijimit të organizatave kriminale, pjesëmarrje në të, vrasje me paramendim, rrëmbim personi si dhe armëmbajtje pa leje. Ndërkohë për 7 anëtarët e tjerë të kësaj bande gjykata ka dhënë masën e dënimit me 25 vjet burg, ndërsa për Altin Nikollën dhe Kristian Begun u dha dënimi me 20 vjet burg. Të pandehurit Ahmet Ajeti dhe Osman Karpozi u dënuan me 21 vjet burg. I vetmi që mori dënimin e ulët ishte i penduari i këtij procesi gjyqësor Adriatik Coli.


16

E mërkurë, 21 mars 2012

SOCIALE

Sezone shtesë te Politekniku dhe Mjekësia, ja datat

D

rejtuesit e rinj të universiteteve i kanë nisur mandatet e tyre duke caktuar sezonet shtesë për studentët, një premtim që ata e kishin bërë gjatë fushatës për drejtues. Kështu dekani i ri i Mjekësisë, Bajram Hysa ka vendosur që sezoni i provimeve të mbartura do të mbahet nga 9 prill e në vazhdim. Do këtë minimalisht 5 data provimesh dhe dy data për çdo

katedër. Ata që janë në vitin e fundit të mjekësisë, do të kenë mundësi të bëjnë 4 përmirësime, të të gjitha degëve, do të bëhen gjatë gjithë muajit maj, ku secila katedër do ketë minimalisht tre data. Si dhe në fund të sezonit të qershorit, me qëllim krijimin e mundësive për dhënien e provimeve para diplomës, do të ketë dy jave sezon vetëm për provimet e mbartura.

Ndërkohë që edhe këshilli studentor i universitetit Politeknik ka bërë gati kërkesat, të cilët do ia dërgojnë senatit të këtij universitet në mbledhjen e radhës. Sipas këshillit studentor të Politeknikut ata do të kërkojnë hapjen e një sezoni shtesë në muajin maj dhe ky sesion të ofrohet brenda tarifës vjetore pa pasur pagesë shtesë”, - kërkojnë të rinjtë.

RAPORTI/Të fundit në rajon, shumë pak shpenzime Lajmi Shqipëria është vendi që ka më pak bluza të bardha për banorë. Sipas një raporti të WHO, organizata botërore e shëndetësisë, vendi ynë, jo vetëm që ka tre herë më pak mjekë për 100 mijë banorë se sa mesatarja e vendeve të BE-së, por renditemi të fundit në listë edhe krahasuar me fqinjët tanë të rajonit.

„„„

Shqipëria, 3 herë më pak mjekë se BE WHO: 115 doktorë për 100.000 banorë TE DHENAT

„ „ „ „ „ „ „ „

TIRANE

ESMERALDA KETA

V

endi ynë vazhdon të mbetet larg stan dardeve të BE-së, sa i përket shërbimit shëndetësor. Madje, për fat të keq, ne jemi edhe shumë larg vendeve të rajonit, sa u përket disa treguesve të rëndësishëm. E njëjta situatë është edhe sa i përket numrit të mjekëve që ne kemi në dispozicion. Kështu, referuar të dhënave të WHO, rezulton se Shqipëria ka vetëm 115 mjekë për 100.000 banorë. Të paktën kështu raporton një shkrim i publikuar nga “Balkan Inside” dhe që përcjell të dhëna krahasuese të numrit të mjekëve të vendit tonë me ata të vendeve të rajonit. Për fat të keq të dhënat tregojnë se ne jemi të fundit në listë, sa i përket numrit të bluzave të bardha që na gjenden pranë kur sëmuremi. Po sipas të dhënave të ËHO, vendi me numri më të madh të mjekëve në rajon është Bullgaria, me 369 bluza të bardha për 100.000 banorë. Pas saj renditet Serbia që ka 284 mjekë për 100.000 banorë e ndjekur nga Kroacia me 226 mjekë, Maqedonia ka 262 mjekë për 100.000 banorë, më pas vjen Mali i Zi me 207 mjekë për 100.000 banorë dhe Bosnje Hercegovina ka 167 mjekë. Sipas të dhënave të ËHO, mesatarja e Bashkimit Evropian është 330 doktorë për 100.000 banorë.

PROJEKTET

Më tej shkrimi analizon edhe projektet e Bankës Botërore. “Banka Botërore ka ndërmarrë një projekt për të forcuar sistemin shëndetësor të Shqipërisë, i cili ka pasur

STATISTIKAT

Shqipëria, edhe numrin më të ulët të shtretërve

P

or vendi ynë ka edhe numrin më të vogël të shtretërve. “Open Data”, ka bërë një studim që shtrihet që nga viti 1989, ku rezulton se numri i shtretërve është ndër më të ulëtit në rajonin. “Kemi vetëm 2.92 shtretër spitalorë për 1.000 banorë, ndërsa në vitin 2000 kishim 3.4 shtretër për 1.000 banorë. Në Maqedoni numri i shtretërve për 1.000 banorë është 4.6, në Serbi 5.4 dhe në Greqi 4.8”, citon raporti i “Open Data”.

BE Bullgaria Serbia Kroacia Maqedonia Mali i Zi Bosnja Shqipëria

330 mjekë/100.000 banorë 369 mjekë/100.000 banorë 284 mjekë/ 00.000 banorë 226 mjekë/100.000 banorë 262 mjekë/100.000 banorë 207 mjekë/100.000 banorë 167 mjekë/100.000 banorë 115 mjekë/100.000 banorë

reforma strukturore të kufizuara, në dy dekadat e fundit. Ristrukturimi organizativ dhe reforma kanë mbetur prapa veprimeve në shumicën e vendeve tjera të rajonit”, - citohet në shkrim. Duke iu referuar atlasit të pabarazisë globale të universitetit të Kalifornisë, shpenzimet për shërbimin shëndetësor dhe numri i mjekëve për 100.000 banorë janë indikatorët kryesorë të gjendjes së kujdesit shëndetësor të një vendi. Banka Botërore ka konstatuar se shpenzimet publike për shërbimin shëndetësor në Sh-

qipëri, mbeten të ulëta krahasuar me standardet ndërkombëtare dhe rajonale. Shqipëria harxhon vetëm 2.5 për qind të PBB-së ose vetëm 65 dollarë në vit për person. Megjithëse këto financime, Banka Botërore nënvizon se edhe ata janë të fragmentuara, si pasojë e ndërrimeve të shpeshta dhe ndarjen e përgjegjësive mes pushtetit qendror dhe atij lokal, ndërsa Banka Botërore nënvizon se kjo vjen edhe si pasojë se Instituti i Sigurimeve dhe Kujdesit Shëndetësor, luan ende vetëm një rol dytësor.

BONUSET

Bashkia, 7 mln lekë për të porsalindurit

B

ashkia e Tiranës ka shpërndarë jo pak por rreth 7 milionë lekë për bebet e porsalindura. Bëhet fjalë për bonusin prej 5 mijë lekësh të reja, që disa vendimit të vitit 2000, e përfitojnë të gjithë bebet që vijnë në jetë në bashkinë e Tiranës. Dega e Thesarit i ka paguar bashkisë së kryeqytetit me datë 19 mars 20012, plot 7.310.000 lekë të reja, të cilat ky institucion i ka harxhuar për shpërblimin modest për banorët me të rinj të kryeqytetit. Nga fond është shpërndarë në formë bonusi për periudhën prill, shtator, tetor, nëntor 2011. në bazë të vendimit, prindërit, sapo marrin certifikatën familjare me anëtarin më të ri e dorëzojnë atë pranë njësisë bashkiake dhe pastaj duhet të paraqiten pranë një banke të nivelit të dytë për ta tërhequr. Për ata që zgjedhin që të mos e marrin 5 mijë lekëshin që u jep bashkia, banka hap një depozitë, në të cilën prindërit mund të kursejnë paratë e tyre për fëmijën.

Afrika dhe Shqipëria

Depozita për mbetjet e rrezikshme „„„

TIRANE

Ç

farë kanë të përbashkët Afrika dhe Shqipëria? Trafikun e mbetjeve toksike nga Evropa. Kështu shkruajnë mediat italiane, duke sqaruar se “në anën tjetër të detit Adriatik dërgohen mbeturina toksike, siç konfirmohet nga Komisioneri i BE-së për Mjedisin, Janez Potoçnik”. Duke vendosur një paralele mes dy vendeve, analistët italianë vënë theksin se nësë në vendet afrikane janë të preferuara për dërgimin e mbeturinave të, në Shqipëri mbërrijnë ata toksike. “Në Shqipëri, siç shkruan “East Journal” që ka ndjekur çështjen e raportuar nga “Balkan Insight”: dhjetëra ngarkesa me mbetje të rrezikshme dhe madje

edhe biologjikisht toksike kanë hyrë në Shqipëri nga vendet e BE-së, nga 2003-2010, d.m.th pas nënshkrimit të Konventës së Bazelit në vitin 1999 nga qeveria shqiptare, një marrëveshje e

cila ndalon eksportin e mbetjeve të rrezikshme në vendet evropiane, në të tjerët jashtë OCDE”. Emblematik, por ligjor, është rasti i mbetjeve toksike dërguar në Shqipëri mes viteve 1991-

92 nga kompania gjermane ”Schnidt”, e coila solli në Tiranë, rreth 480 ton mbetje të rrezikshme, duke përfshirë toxaphene, një ndotës shumë i fortë toksik. Ndaj kompanisë, megjithë kundërshtimet e forta, nuk u mor asnjë sanksion, pasi ngarkesa përmbushte standardet evropiane të kohës. (materialin mund ta gjeni në linkun: http://ëëë.ecoblog.it/post/14931/africa-e-albania-dicariche-europeeper-rifiuti-pericolosi-e-raee) Sipas “East Journal”, Shqipëria nuk pret një të ardhme më të mirë në këtë drejtim me qeverinë e Sali Berishës, që ka aprovuar një ligj që lejon importin e mbeturinave të huaja: Një rregull, që sipas ambientalistëve do ta transformojë Shqipërinë “në një vend ruajtjeje të mbeturinave toksike”.


E mërkurë, 21 mars 2012

SOCIALE

Bashkia miraton projektin, xhamia para Parlamentit

X

hamia e madhe që do t'i shtohet Tiranës do të ndërtohet në sheshin e Namazgjasë, që është pikërisht lulishtja përpara parlamentit. Gjatë ditës së djeshme është zhvilluar mbledhja e radhës e komisionit për ndërtimin e xhamisë së madhe të kryeqytetit, komision i cili ka miratuar propozimin e Komunitetit Mysliman për ndërtimin e Xhamisë tek sheshi i Namazgjasë. Mësohet se gjatë

mbledhjes së djeshme nuk janë përcaktuar detaje të projektimit, apo të sipërfaqes që do të duhet për të ngritur faltoren e re e cila do të mbledhë të gjithë besimtarët myslimanë, mbi të gjitha në festat e tyre të shënuara. Mësohet se në mbledhjen e ardhshme Komisioni do të diskutojë për mënyrën se si do të veprohet për projektin e Xhamisë, nëse do të jetë ai i hartuar tashmë, do të përcaktohet një arkitekt për të bërë një

projekt të ri, apo do të bëhet konkurs për projektimin e këtij institucioni dhe pas kësaj menjëherë, aprovimi i termave të referencës. Ajo që dihet me siguri është se komuniteti mysliman ka ngritur një grup ekspertësh për të studiuar veçoritë e terrenit që të kihen parasysh në projektin final. Ndërsa komuniteti Mysliman ka shprehur dëshirën që guri i parë i themelit të hidhet përpara festës së Bajramit.

Flet ish-drejtoresha që krijoi qendrën e maturës Lajmi Ideja e kryeministrit Berisha për të korrigjuar në mënyrë elektronike të gjitha provimet e maturës shtetërore, është e pamundur për vendin tonë. Shpresa Petrela, një ndër themelueset e para e qendrës së vlerësimit të provimeve dhe drejtoresha e maturës së parë shtetërore të vitit 2006, nuk ngurron madje ta quajë këtë deklaratë rrjedhojë e obsesionit të kryeministrit për "Shqipërinë dixhitale". „„„

"Matura, i pamundur vlerësimi elektronik" Shpresa Petrela: Obsesion i Berishës DEKLARATA

Berisha-Tafajt: Të gjitha provimet, vlerësim elektronik

V

etëm pak kohë më parë, në mbledhjen e qever isë, kryeministri Berisha i ka sugjeruar ministrit të Arsimit Myqerem Tafaj që të shikojë mundësinë që të gjitha provimet për pranimet në universitet të korrigjohen në mënyrë elektronike. Sipas Berishës, kjo do të minimizonte kontaktet me të rinjtë dhe do të ndikonte drejt për së drejti në minimizimin e korrupsionit në arsim. Ndërkohë që edhe vetë specialistët e ministrisë së Arsimit kanë shpjeguar se ky nuk është një proces i parealizueshëm, por për momentin është i pamundur. Ndaj për ta realizuar duhet ristrukturim i testeve, por edhe në aparatura.

TIRANE

ESMERALDA KETA

S

hpresa Petrela, një ndër ekspertet e para që ka punuar për ngritjen e sistemit të maturës shtetërore dhe që ka drejtuar për më shumë se 8 vjet qendrën e korrigjimit të provimeve, (që kur u themelua më 1998 e deri më 2007 kur u larguan nga puna nga ish-ministri i Arsimit, Genc Pollo), në një intervistë për "Shqiptarja.com", shpjegon se përse është e parealizueshme kërkesa e kryeministrit Berisha për të korrigjuar në mënyrë elektronike të gjitha provimet e maturës shtetërore. Ajo madje prek edhe disa pikat ku MASH çalon te matura shtetërore. Znj. Shpresa, pak ditë më parë kryeministri Berisha kërkoi që të gjitha testet e maturës të korrigjohen në mënyrë elektronike. Duke qenë se ju jeni një eksperte në këtë fushë, a është e mundur kjo gjë? Në lidhje me kërkesën e kryeministrit, për vlerësim elektronik jam 1000% e bindur se është rrjedhojë e obsesivitetit të tij të Shqipërisë dixhitale, që do të thotë organizimi computer-based test është i pa realizueshëm në kushtet e vendit tonë. Pse është e pamundur dhe si mund të përmirësohet? Ka shumë faktorë pse është i pamundur. Por edhe aktualisht, mënyra se si zhvillohet testimi e vlerësimi i testeve, ka mënyra për ta përmirësuar maksimalisht në mënyrë elektronike si dhe për ta bërë sa më transparente në të njëjtën kohë për palët e in-

Në foto: Shpresa Petrela teresuara, domethënë, për të gjithë stakeholders. Ju keni drejtuar maturën e parë shtetërore, atë të 2006, a po funksionon aktualisht ky sistem? Në të vërtetë është e vështirë të flasësh për të me tre rreshta për vetë rëndësinë që ka. Por në syrin tim si specialiste, Ministria e Arsimit dhe

Shkencës nuk ka zgjidhur deri tani momentet kyçe të saj të lidhura me cilësinë, që përkthehen në pyetjen: a shkojnë në universitete nxënësit më të mirë dhe sipas prirjeve të tyre, ashtu si kjo reformë u projektua në fund të vitit 2005 dhe fillim të vitit 2006? Po sipas jush, matura a ka seleksionuar vërtetë më të mirët?

Këtë dua të di edhe unë. Ndaj po e shtroj këtë pyetje. Çfarë studimesh profesionale (jo politike) ka kryer Ministria e Arsimit dhe Shkencës në këtë fushë dhe sa e si janë bërë publike? Duke qenë se ju keni qenë në brendësi të këtij sistemi, a keni një përgjigje për këtë? Përgjigja e pyetjes lidhet me: cilësinë e hartimit të testeve; administrimi i testeve që nga qendra e provimeve, në mjediset e testimeve, kthimi i tyre në qendër si dhe në mjediset e vlerësimit të testeve. Këtu momenti kyç është ad-

ministrimi në mjediset e testimeve; si dhe pika e tretë që është vlerësimi i testeve e transparenca e tyre. Sipas jush MASH nuk i ka kryer mirë këto procese? Deri tani ministria e Arsimit çalon kryesisht në pikën e dytë që ka të bëjë me administrimin e testeve, sidomos brenda qendrave të korrigjimit si dhe në pikën e tretë që ka të bëjë me vlerësimin dhe transparencën e testeve, por, sipas meje edhe e para lë shumë për të dëshiruar.

Abetarja unike

Në garë, 13 shtëpi botuese „„„

T

TIRANE

ë gjitha shtëpitë botuese që do të marrin pjesë në garën për abetaren e përbashkët, Shqipëri -Kosovë kanë edhe dy javë afat për të dorëzuar variantet e tyre. Këshilltari i ministrit të Arsimit, Jovan Kristiqi thotë se në garë tashmë janë 13 shtëpi botuese nga të cilat do të zgjidhet vetëm një, për të botuar tekstin e parë të përbashkët mes dy shteteve. "Afati i fundit për dorëzimin e tyre është 3 prilli. Mbas këtij afati fillon vlerësimi nga ana e komisioneve të ngritura të përbashkëta të dy ministrive, dhe fituesi do të shpallet në fund të muajit prill. Kjo abetare do

të përdoret që në ditën e parë të fillimit të shkollës, të vitit shkollor 2012-2013, në të dy vendet dhe në Re-

Lajmi Në fund të muajit prill, pritet që të shpallet shtëpia botuese fituese që do të nxjerrë në treg Abetaren e parë të përbashkët mes Shqipërisë dhe Kosovës. Ajo do të hidhet në treg dhe do të qëndrojë përkrah alternativave ët tjera të Altertekstit. Aktualisht në vendin tonë ka tre Abetare m të cilat mësojnë të vegjlit.

17

publikën e Shqipërisë, dhe në Republikën e Kosovës", - ka shpjeguar Jovan Kristiqi, këshilltar i ministrit të Arsimit. Për shtëpitë botuese në këtë garë seleksionimi pritet të plotësojë disa kritere, ndryshe nga përzgjedhja që bëhet midis tyre për tekstet e tjera. "Një nga kushtet e konkurrimit është se duhet të jetë një marrëdhënie e përbashkët mes një shtëpie botuese shqiptare dhe një shtëpie botuese kosovare. Dhe autorët e abetares duhet të jenë patjetër me pjesëmarrje nga Shqipëria dhe Kosova", - shpjegon më tej Kristiqi. Kjo është nismë mes dy ministrive e cila pritet të konkretizohet edhe me tekste të tjera shkollore mes dy shteteve.

LAJME SHKURT

„ Invalidët, ligj i ri për statusin

Ministri i Punës dhe Çështjeve Sociale, Spiro Ksera paralajmëroi ndryshime të tjera në ligjin për personat me aftësi të kufizuara, edhe pse gjatë ditëve të fundit dhjetëra prej tyre kanë protestuar përpara Parlamentit. Të gjitha kategoritë e personave me aftësi të kufizuara pritet të mbrohen nëpërmjet vetëm një ligji të përbashkët. "Po punojmë që të reformojmë dhe ligjin, një ligj integral që na dikton dhe Konventa e OKB për të bërë një ligj ku të përfshihen të gjithë statuset e gjithë kategorive të personave me aftësi të kufizuar, që të kemi një ligj të veçantë, ku ky ligj do mbrojë dhe do sigurojë shërbime me nivel më të lartë", - ka shpjeguar Ksera.

„ Sindroma “down” aktivitete

Dita e sotme njihet si dita botërore e sindromës down. Për të sensibilizuar opinionin publik qendra Xhonatan, komuniteti i Sindromës Doën Shqipëri dhe Down Syndrome Kosova, me mbështetjen e Ministrisë së Shëndetësisë dhe nën kujdesin e Ambasadorit të Mbretërisë së Vendeve të Ulëta në Shqipëri, Henk van den Dool, do të nisin një marshim sensibilizues nga materniteti i Vjetër deri te parku "Rinia". Më pas aty do të shpërndahen edhe fletushka informative.

„ Mat, mbillen 20 ha pyje

Për banorët e Matit pyjet janë një mundësi jetese. Ata kanë vendosur që jo vetëm t'i presin, por edhe t'i mbjellin e të kujdesen për to. Në mesin e marsit të këtij viti, si përmbyllje të fushatës pyjeve për sezionin 2011-2012, në komunën Suç u realizua mbjellja e rreth 200 kg lëndë lisi. Kjo veprimtari e organizuar nga shoqata e pyjeve dhe drejtuesit e komunës Suç, mbështetur nga shërbimi i Ekstensionit të DSHP Mat, realizoi mbjelljen e disa çeltirave në dushkajat ekzistuese, një sipërfaqe rreth 2 ha. Shefi seksionit Ekstensionit në DSHP Mat, Genti Çupi, vlerëson jo vetëm risitë teknike të këtij pyllëzimi, por punën dhe pjesëmarrjen e gjerë në këtë proces jo vetëm të drejtuesve të komunës dhe shoqatës, por edhe të disa fermerëve përdorues të pyjeve, të cilët, vullnetarisht që në vjeshtë i mblodhën dhe ruajtën lendet e dushkut.


18

E mërkurë, 21 mars 2012

DOSSIER

Ditari i amerikanes

SHËNIMET e togeres amerikane të skuadronit A.J.Mangerich, dimrin 1943

Mahnitëse, shqiptarët po na japin ushqimet e tyre! Përpjekjet e Kostaq Stefës për të shpëtuar amerikanët XHOVANI SHYTI vijon nga numri i kaluar Ditë ankthi “…Ikja e Kostaqit në misionin e caktuar për shpëtimin e ushtarakëve amerikan në mes të atij dimri të egër të vitit 1943 dhe sidomos rreziku që mbarte ky mision me gjermanët që gjendeshin kudo, për mua në veçanti, por edhe për gjithë pjesëtarët e tjerë të familjes sonë, ishte një gjendje ankthi shumë e vështirë. Megjithatë kjo ngjarje sikur na bëri më të fortë dhe më të vendosur”, lexohet në kujtimet e Elenit, bashkëshortes së Kostaq Stefës. Ikja kishte ndodhur. Pas Beratit, grupi i udhëhequr nga Kostaq Stefa, ish nxënësi i Harry Fullsit dhe profesor i i shkollës shqiptaro – amerikane, ishte vënë në krye të prijësisë në drejtimin drejt Vlorës, ku kishte strehën e tij misioni anglez. Nga Berati në malësinë e Skraparit. Nga njeri fshat në tjetrin. Në Dobrushën e skajëshme, në rrugën për Vërzhezhë, drejt Leshnijes, Zhulatit, Progonatit,Dhoksatit dhe Gjirokastrës, vendkufiri ku pas tre muaj shoqërimi profesori beratas Kostaq Stefa do të përfundonte misionin human të shoqërimit të grupit të amerikanëve. Për këtë itinerar e të tjera, togerja amerikane e skuadronit nr.807 ajror mjekësor të evakuimit, A.J.Mangerich, do të shënonte në ditarin e saj: “...A nuk është krejtësisht mahnitëse se si këta njerëz ndajnë edhe atë pak që kanë me ne!?

A mund të imagjinosh tridhjetë veta që vijnë për vizitë në shtëpitë e amerikanëve? Ne dukemi si një grumbull me karkaleca kur zbresim nëpër fshatrat e tyre. Jam mëse e sigurt se në shumicën e rasteve na kanë dhënë për të ngrënë atë që kishin për të kaluar gjithë dimrin. A mund të imagjinosh tridhjet veta që vijnë për vizitë në shtëpitë e amerikanëve e kanë nevojë për ushqimin e caktuar për familjet e tyre? Shtoi kësaj dhe mundësinë e një ekzekutimi për faktin se ke ndihmuar këta njerëz dhe i ke dhënë një çati mbi kokë.Është e habitshme sesi këta shqiptarë, që kanë kaq pak, po rrezikojnë kaq shumë për tridhjetë veta të cilët nuk do ti takojnë më kurrë në jetën e tyre”,tha Jensi. Është mahnitëse, tha Tooie. Nuk besoj se duhet të shqetësohemi më për ushqimin këtu. Jam mëse e sigurt që Stefa do na shtyjë të nisemi për në fshatin tjetër, theksoi Jean. Ai ka qenë jashtëzakonisht i shqetësuar këtu dhe gati ua ka mbushur mëndjen pilotëve.

* * *

Koha u ftoh pasi dielli u zhduk. Grupi u fut brenda për të ngrënë dhe diskutuar situatën e tyre fatkeqe me më shumë detaje.Dukej sikur nuk parashikohej asnjë ndihmë e men-

Në foto: Kostaq Stefa jëherëshme dhe për momentin shqetësimi i tyre kryesor ishte të rrinin larg duarve të gjermanëve dhe ballistëve. Më në fund Stefa foli: Ka disa anglezë në vendin tonë, të cilët ndihmojnë dhe organizimin e partizanëve shqiptarë. Jam i sigurt se ata mund të kontaktojnë bazat e tyre në Itali ose në Afrikën e Veriut. Ajo që duhet të bëjmë është që atyre tu arrijë lajmi i përplasjes së aeroplanit dhe që ju duhet të dilni nga vendi. Ata do të lajmërojnë autoritetet amerikane. Ku ndodhen ata? Po flet për gjeneralin që tha Hasani më parë? pyeti Tooie. Mbase është gjeneral, tha Stefa, nuk jam i sigurt për rangun e tyre.Ku ndodhen duhet ta zbulojmë. Si ne dhe ata janë gjithmonë në lëvizje, që mos ti kapin gjermanët. Mund të dërgojmë një korrier me një mesazh që ti gjejë ata? pyeti Marky.... Stefa gjeti një korrier nga fshati, i përsëriti udhëzimet e fundit dhe kaloi copën e letrës që do ti shpjegonte anglezëve ngjarjen dhe lëvizjen e mundëshme të grupit. Gjendja shpirtërore u ngrit në momentin që ata kuptuan se ekzistonte një mundësi reale për të shpëtuar e për tu kthyer në vendin e tyre.”Sa kohë do ti duhet korrierit për të bërë këtë udhëtim?”pyeti Tassy.”Kush e di, tha Thrasher,varet nga sa larg duhet të shkojë për të gjetur anglezët.Pastaj ai duhet të kthehet tek ne me përgjigjen”. Ai ngriti shpatullat. “Ne duhet vetëm të presim e do të shikojmë”.”A mund të presim për të këtu?”pyeti Marky. Stefa u përgjigj menjëherë:”Ne nuk mund ta presim këtu.Do të ishte shumë e rrezikshme. Ky vend është shumë i hapur dhe tepër i njohur si për gjermanët ashtu edhe për ballistët.Duhet të arrijmë në një lartësi më të madhe, ku fshatrat janë të paarritshëm.Nuk është e lehtë për armiqtë të arrijnë në ato vënde, pasi ato arrihen vetëm me këmbë ose më kalë”. “Mendon se gjermanët e dinë që ne jemi këtu?”, pyeti Jensi. Stefa buzëqeshi. “Mbase jo pikërisht këtu, por tani që ata kanë hyrë në Berat, mesiguri e dinë që ju jeni në këtë zonë”.”Më duket e pabësueshme që gjermanët janë të interesuar për një tufë personeli mjekësor”, tha reshteri Adams. “Mbase ata kanë dëgjuar, ashtu si edhe në fillim, që ju jeni një farë force pushtuese”, tha Stefa....

MARSHIMI VAZHDON

“...Në orën 10.00 ata mbërthyen gjërat e tyre dhe ndoqën Stefën me rritëm të ngadaltë”, lexohet në faqen 79 të libër-ditarit të

togeres së skuadronit nr.807 ajror mjekësor të evakuimit, A.J.Mangerich. Nga Dobrusha grupi nisi sërish rrugën. Këtë herë drejt një fshati akoma më të lartë, akoma më pranë qiellit. Data shënonte 20 Nëntor 1943 ,ditë e shtunë, ora 07.00. Destinacioni i mbritjes ishte Vërzhezha. Gjatë rrugës, tregon togerja, sa herë takonim dikë, Stefa mbante biseda të gjata me ta, me qëllim që të informohej për lëvizjet e gjermanëve dhe ballistëve...Gjatë një çasti pushimi, ndërkohë që grupi ulur nëpër shkëmbinj po kënaqej me diellin që shkëlqente, me që nuk kishin një drejtim të caktuar, Stefa sugjeroi të shkonin drejt një fshati akoma më në lartësi për të cilin i kishin folur gjatë rrugës.Mbase mund të shlodheshin atje për një ose dy ditë, gjë që natyrisht varej nga strehimi dhe ushqimi në dispozicion. Secili nga pjestarët e grupit ishte dakort dhe filluam marshimin pas pesëmbëdhjetë minutash, shënon togerja Mangerich. Dhe më tej vazhdon: “Shtegu që ata po ndiqnin nuk ishte veçse një cop rrugë e ngushtë në anën e malit, e cila ngjitej për lart, duke u pjerrtësuar shumë. Ajri ishte i pastër,i ftohtë dhe ftohej edhe më sa më shumë ngjiteshe.U deshën dy orë marshim rraskapitës për të arritur në majë. Zbritja ishte një sfidë ashtu si dhe ngjitja...Rreth orës 14.00, dielli u fsheh pas maleve masive... Ata ecnin pa bërë fjalë, se pjerrësia e ngjitjes kishte nevojë për të gjithë frymën që kishin dhe bënte që ecja të kthehej në një luftë të vërtetë.Ata ndalonin çdo një çerek ore për t’i dhënë mundësi mushkërive të etura për ajër të mbusheshin me oksigjen...”Stefa kishte të drejtë mbi këtë vend, tha rreshteri Allen, duke marrë frymë rëndë. Jam gati të vë bast se vetëm Zoti e njeh këtë vend dhe është mëse e sigurt që gjermanët nuk do hipnin kurrë deri këtu lart. Ishte gati errësirë kur grupi arriti në fshatin Vërzhezhë.Qentë lehën dhe njerëzit dolën nga shtatë shtëpitë e fshatit. Më i vjetri iu afrua grupit dhe pasi përshëndeti filloi të bisedonte me Stefën. Bisedimi vazhdoi aq gjatë sa Jensi filloi të dyshonte që nuk kishin për ti strehuar. Ajo ishte e bindur se do ti duhej të flinte mbi gurin ku ishte ulur dhe kjo ishte më mirë nga ecja nëpër natë.Më në fund Stefa u tha amerikanëve se fshatarët kishin shumë pak ushqime,por do ti strehonin ata dhe do ti pajisnin me atë ushqim që kishin mundësi...

* * *

...Ndërkohë që ecnin me kujdes duke u ngjitur drejt fshatit Leshnije, Jensi shpresonte të gjente ndonjë përrua për të larë dhëmbët.Temperatura binte sa më shumë që grupi i ngjitej malit dhe era e ftohtë që hynte deri në kocka,rrihte si kamzhik mbi rrobat e papërshtatshme dhe luftonte centimetër për centimetër të ecurën e tyre. Rënia e temperaturës pati, megjithatë, një efekt të dobishëm:mpiu këmbët e tyre me dhimbje dhe lehtësoi dhimbjen që ishte bërë pjesë përbërëse e çdo hapi të heshtur.Ishte akoma natë kur amerikanët mbritën në majë, ku ndodhej fshati i Leshnijes. Me gjashtë shtëpi të ashpra me gurë. Shumica e tyre vuante nga disanteria, me ngërçe të forta dhe diare. Në shumë raste, gjatë

Ish-infermierja Gertrude Dawson duke treguar veten kur ishte me mision në Shqipëri

gjashtë orëve ngjitjeje, shumë personave iu ishte dashur të vraponin prapa ferrave për t’iu përshtatur simptomave të tyre...Pas një bisede të gjatë, me Stefën që fliste më shumë nga të gjithë, fshatarët pranuan ti mbanin për një natë dhe i caktuan me vrap nëpër shtëpi deri të nesërmen në mëngjes. Kjo pasi gjermanët, ose ballistët,ose të dyja palët bashkë,kishin sulmuar fshatrat fqinjë.Armiku ishte në lëvizje dhe fshatarët nuk dukeshin të lumtur që një sulm armik në fshat të gjente dhe amerikanët e strehuar...

RRUGËS PËR ZHULAT E PROGONAT

“... Rreth orës 14.30, ajo u përplas me disa njerëz nga rreshti dhe duke ngritu sytë lart pa një të huaj që po fliste me Stefën dhe Pandën...Nga toni i zërit të burrit, të rejat ishin të tmerrshme. Jensi iu kthye Stefës:Na përkthe Stefa çfarë po thonë?’ “Ky person po thotë se gjermanët arritën dje.Ata morrën çarçafë,ushqime, pesë pula dhe dy dhi. Pasi dëbuan njerëzit nga shtëpitë e tyre me preteksin e një kërkimi, ata i vunë flakën shtëpive nga brenda.Shumë nga fshatarët vrapuan dhe u fshehën pasi kishin frikë mos i kapnin rob. ...Ndërkohë që ishin ulur përreth zjarrit, pjesa më e madhe e grupit tregonin historira nga Krishtlindjet e kaluara. Për disa nga rreshterët më të rinj kjo ishte Krishtlindja e parë larg familjes. Ata pyesnin veten se çfarë po bënin në ato momente vëllezërit apo motrat e tyre më të vogla dhe tregonin sesi kishin vështruar herën e fundit që fëmijët të hidheshin tek dhuratat. Papritur rreshteri Adams bërtit:Le të këndojmë këngët e Krishtlindjeve! Po,tha Stefa. Ju lutem këndoni”Hark the Harald Angels Sing” në fillim! Kam shumë vite që nuk dëgjoj një këngë feste të kënduar nga një grup që me të vërtetë e njeh atë. Ti po e quan të mbaruar faktin që ne të gjithë i njohim ato? tha Lois.Ata kënduan të gjitha këngët që u erdhën ndër mend dhe Stefa,pa dyshim, njihte më shumë strofa se ata vetë. Zoti Fultz na i mësoi në shkollën shqiptaro-amerikane dhe unë nuk i harroj kurrë.Ia kam mësuar edhe gruas dhe fëmijëve të mi, tha ai.

DHOKSAT-GJIROKASTËR

...Njerëzit psherëtinë kur panë prapë amerikanët në prag të dyerve të tyre, por, pasi Stefa foli me ta për disa minuta, ata u bënë edhe më të përzemërt, vazhdon rrëfimi i togeres Magerich. Marky,Elna dhe Jensi u kthyen në shtëpinë ku kishin qëndruar më parë dhe u ulën në një stol përballë zjarrit.Iu duk sikur kishin ndenjur gjithmonë aty. Deri në darkë i gjithë fshati dinte për përpjekjen e shpëtimit me aeroplan... Në Dhoksat rrefugjatët vazhdonin të vinin dhe sillnin të reja nga qyteti,nga pushtimi i Gjirokastrës prej gjermanëve. Disa nga refugjatët përshkruan aeroplanët amerikanë që kishin parë ditën përpara, por nuk e kishin idenë për çfarë arsye kishin arritur. Stefa vinte për vizitë, duke sjellë këto të thëna, një ose dy herë në ditë. “Ata thonë se gjermanët ishin friksuar dhe kapur totalisht në befasi, se si tre oficerë gjermanë po rrinin ulur duke pirë puro në një klub të vogël ku ai punonte. Sapo dëgjuan zhurrmën e aeroplanëve,


E mërkurë, 21 mars 2012

19

DOSSIER

“Agjent i amerikanëve”

Eleni Kosta: Pabesia para se të pushkatonin burrin më 1948 M

oficerët u zvarritën këmbadorazi nën tavolinë”, qeshi Stefa...

LAMTUMIRA

Sipas dëshmive të protagonistëve, të premten, në datën 07 janar 1944, rreth orës 08:15 minuta, pas disa javë marshimi, grupi i skuadronit amerikan nr.807 ajror mjekësor të evakuimit, ndodhej në rrugën që të shpinte drejt fshatrave Tërbaç e Dukat. Gjithë nën udheheqjen e beratasit Kostaq Stefa, misioni i të cilit quhej i përfunduar, pikërisht këtu. Sikurse kujton togerja Jensen, edhe mëngjesi i asaj dite ishte i ftohtë. Grupi ishte grumbulluar dhe po priste ardhjen e Smithit dhe Gerit, kur Jensi vuri re Stefën që po shkonte drejt saj.Sapo i’u afruar, ai i zgjati dorën e tij të djathtë dhe ajo ia morri atë automatikisht.”Unë po kthehem mbrapsht,nuk mund të vazhdoj më udhëtimin me ju në teritorin ballist”,i tha Stefa. Sytë e tij po mbusheshin me lotë, do të shënonte Jensi, së bashku me përgjigjen e saj: “Nuk po vjen me ne në bregdet”, që shënon se i’a dha, pa u menduar mirë. “Jo, gjermanët dhe ballistët janë shumë të përqëndruar rreth e qark zonës. Do të kthehem vetëm!” Përgjigja e dhënë prej Stefës ishte e prerë. Pa komente të mëtejshme. Dhe po e tillë edhe përgjigja e Jensit, e prerë dhe e thjeshtë: “Më vjen keq!”...Pa pritur ai e mori prapë për dore. “Mirupafshim!Duhet të përshëndes dhe të tjerët. Rrugë të mbarë për në Itali!” Këtë herë përgjigja e Jensit ishte disi më e gjatë: Faleminderit!Faleminderit për çdo gjë!Mirupafshim! “Këto fjalë iu dukën të zbehta dhe budallallëqe. Iu dukën aq pa kuptim për t’iu thënë një njeriu që kishte qenë mjeti i tyre i komunikimit ose për të gjetur ushqim, strehim, në të gjitha llojet e kohës e të rrethanave”, do të shënonte në bllokun e saj ditar togerja Agnes Jensen, atë mëngjes të ftohtë janari të vitit 1944, duke e mbyllur me këtë togfjalësh skenën e ndarjes me qytetarin beratas, Kostaq Stefa:...”Jensi shikoi rreth e përqark dhe dëgjoi edhe përshëndetje të tjera”. Më pas, marshimi vazhdon drejt Vlorës, me të tjerë shoqërues.Domethënë pa udhëheqësin e mëparshëm, pa ish nxënësin dhe profesorin e shkollës shqiptaro-amerikane “Harry Fullz”, i cili e kishte përmbushur detyrën që i patën caktuar ata, të cilët qenë deklaruar si aleat të anglo-amerikanëve në luftën kundër nazifashistëve. “...Ishte mbasdite e 30 janarit të vitit 1944, ndaj të ngrysur,kur dikush trokiti tre herë në portën tonë. U hodha përpjetë nga gëzimi, ngaqë nuk doja ta besoja”, e kujton mbritjen e bashkëshortit nga misioni përcjellës i tridhjetë amerikanëve, Eleni Stefa, e cila më tej përshkruan: “E gjithë shtëpia u ngrit në këmbë. Zërat e të mëdhenjve përziheshin me britmat e të vegjëlve...”. Me siguri, ndër monologjet e shumta që mund të ketë patur me ve tveten, Kostaq Stefa, gjatë udhëtimit disajavor të kthimit pranë familjes, e vetmja gjë që nuk mund ti ketë shkuar nëpër mënd ka qenë pabesia. Pabesia e atyre që e ngarkuan me një të tillë mision dhe që, po për të njejtin motiv, do ta akuzonin si agjent të amerikanëve. Si tradhëtar të popullit dhe të atdheut. Absurditet? Jo. Një realitet.

ë 8 shtator 1947, sapo kisha rregulluar fëmijët, iu dhashë darkë dhe po bëhesha gati t’i vija në gjumë, kur ra zilja e portës. Pastaj porta u godit fortë si me diçka të rëndë. Kostaqi, që ishte poshtë duke punuar në dhomën e pritjes, doli dhe e hapi portën. Ndërkaq, unë dhe prapa meje katër fëmijët dolëm poshtë. Aty ishin tre burra të veshur ushtarak dhe të armatosur. Dëgjova njerin që tha: “Ti je Kostaq Stefa”, kurse Kostaqi iu përgjigj “ Po, unë jam”. “ Në emër të popullit je i arrestuar”, foli përsëri ai burri. Kostaqi u vesh dhe pasi e prangosën, dy prej tyre e vunë në mes dhe qëndruan tek porta, kurse i treti u ngjit lart dhe filloi të kontrollojë një baulk u nuk kishte veçse lapsa dhe fletore. Pastaj ai zbriti poshtë dhe së bashku me Kostaqin dhe ata dy ushtarakët e tjerë dolën në rrugë… Dola si e marë nëpër natë, në errësirë. Rrugët ishin pothuajse të shkreta. Nuk dija nga t’ja mbaja dhe mora drejtimin nga burgu. Nxitova hapat dhe i dallova nga larg që po ecnin me Kostaqin në mes tyre. I ndoqa nga largësia deri sa i pash që hynë tek dega e punëve të brendëshme, ku dihej se ndodheshin birucat e torturave…. Prej asaj nate filloi kalvari i mundimshëm i jetës sime dhe i pesë fëmijëve të mi. “ Jo, thoshja me vete, këtu ka një gabim. Kostaqin duhet ta lirojnë sapo të sqarohet puna Ai është i pafajshëm, pra duhet të vijë në shtëpi…”. Historia e mësipërme, e treguar nga Eleni Stefa, ka ndodhur kur kishin kaluar veç tre vjet nga hipja në pushtet e komunistëve. Kur nga aleatë anglo-amerikanët qenë konvertuar në armiq, dhe gjuetia kishte nisur edhe ndaj të ashtuquajturve bashkëpunëtor të tyre. Fryma antiamerikane ishte shpallur prioritet, nxënësit e ish shkollës amerikanoshqiptare të drejtuar nga Harry Fullz, qenë shpallur “armiq”. Arrestimet ndaj disave prej tyre kishin nisur, ndërkohë që Kostaq Stefa ishte njëri prej tyre. Që nuk i kishte përfilluar këshillat e të afërmve, të cilët si mjet shpëtimi i patën sugjeruar largimin jashtë vendit. “...Kjo gjë më çuditi shumë... As që e shkoj nëpër mënd një gjë të tillë...Skam përse të merakosem. Unë isha profesor në shkollën e Fulzit dhe amerikanët i shoqërova me urdhër dhe dijeni të plotë të partizanëve”, kishte qenë përgjigja e tij. Një përgjigje tepër korrekte, e përsëritur dhe ripërsëritur edhe përpara hetuesve që si bisha kërkonin ti impononin pranimin e fajësisë . Dhe ja skenat e krimit zyrtarë, të treguara nga Eleni Stefa;

“AGJENT I AMERIKANËVE”

“… Ushqimin që ia çoja, kur u tekej ta pranonin. E bënin copa-copa dhe e përzienin si me qëllim, të gjitha bashkë, të kripura dhe të embla. Ndërresat e Kostaqit, që merrja prej tij, ishin gjithmonë me shenja gjaku dhe plagësh. Atë po e torturonin dhe bashkë me të edhe familjen e tij. Unë isha si peshku pa ujë. Nuk dija çfarë të bëja. Nuk merrja dot vesh asgjë. Kishin kaluar tre muaj, që se kisha parë Kostaqin. Fëmijët e ndjenin shumë mungesën e tij…Disa ditë pasi Kostaqin e kishin kthyer nga Tirana në Berat, më thirrën në Degën e Punëve të Brendëshme dhe më thanë se do të takohesha me një farë Arif Selenica, hetues i Kostaqit. Deri në ato caste për avokat as që bëhej fjalë. Më futën në zyrën ku ishte ai dhe një burrë tjetër me një makinë shkrimi përpara. Hetuesi, një verdhacuk, më përshëndeti e më tha të ulesha, me shumë mirësjellje, pastaj filloi të më pyes si quhesha e çfarë pune bëja. Kur i thashë “mësuese”, ai u shpreh i bindur se do të merreshim vesh dhe po këtë gjë ia pohova edhe unë .”Dëgjo, pa më thuaj, sa herë ka ardhur Fullci në shtëpinë tuaj”? vazhdoi të më pyes. “ Fullci në shtëpinë tonë?! As edhe një

Në foto: Eleni Stefa herë”, iu përgjigja. “Qysh as edhe njëherë, po mbledhjet që janë bërë tek ju me Fullcin, Ali Orizajn, Selam Tepelenën, Andon Ziun, Gaqi Goxhomanin e të tjerë”?!”Dëgjo shoku hetues, Fullci në shtëpinë tonë nuk ka qenë kurrë. Në shtëpinë tonë nuk është bërë kurrë, asnjë lloj mbledhje”,i thashë unë.”Po Kostaqi na ka thënë kështu. Këto ishin fjalët e tija”, vazhdoi në të tijën hetuesi. Unë Kostaqin e kam burrë dhe e njoh mirë. Nuk e besoj kurrë të ketë thënë gjëra të paqëna. Ma sillni këtu t’ja them në sy. Veç në ka lajthitur”, i thashë unë.Hetuesi shtrembëroi fytyrën dhe pastaj më tha:”Mirë, mirë, si të duash, ne e dimë të vërtetën. Ti mendohu dhe mbase do të shihemi përsëri”. “ Nuk kam çtë mendoj. E vërteta është ajo që ju shpjegova”,i thashë.”Mirë, mirë, mund të shkosh”,- më tha ai…”

VENDIMI:

Vdekje me pushkatim Sipas dëshmive shkresore dhe atyre gojore gjyqi komunist kundër të akuzuarit Kostaq Stefa është zhvilluar në mesin e muajit janarit të vitit 1948. Një gjyq ushtarak, me dyer të mbyllura, pa avokat mbrojtës.Drejtues i tij ishte, kapiten Bexhet Mema, i importuar prej gjykatës homologe të Elbasanit, që, sikurse dhe të tjerë të ngjashëm të tij kishin si detyrë realizimin e farsave juridike. Pasi vendimet qenë paradhënë nga partia. Në përfundim të asaj farse gjyqtari Behxhet Mema e kishte shpallur fajtor, Kostaq Stefën, dhe duke i vlerësuarë të mjaftueshme faktet dhe dëshmitarët e sajuar, kishte dhënë për të dënimin kapital: vdekje me pushkatim. Për qënien “agjent i amerikanëve”. Në vërtetim të akuzës, si provë përmendej edhe misioni human i shpëtimit prej tij të tridhjetë amerikanëve të skuadronit nr.807 ajror mjekësor të evakuimit. Bufonatë gjyqësore?Jo, një realitet. Kostaq Stefa, për një vepër që e kishte kryer me urdhër dhe dijeni të plotë të partizanëve ishte dënuar me dënimin kapital: vrasje, me pushkatim. “... Dënimi i Kostaqit kishte rënë si bombë, si një rrufe në qiell të hapur. Sepse askush nuk e priste që ta dënonin me vdekje. Çfarë kishte bërë?Cilin kishte vrarë?Cilin mori në qafë? Çfarë aktiviteti armiqësor kishte kryer? Me siguri Gjykata e Lartë do ta rishikonte këtë punë dhe duhej t’ia falnin jetën”, ka shënuar në kujtimet e veta Eleni Stefa, duke dhënë dhe mezipritjen e përgjigjes nga Gjykata e Lartë. Sepse pas dhënies së dënimit kapital dhe pas rekomandimeve Eleni i ishte drejtuar me letër Aranit Çelës, kryetarit të Gjykatës së Lartë,të cilit i kërkonte që të shoqit t’i falej jeta. “…Shkrova një letër ku i shpjegoja jetën e Kostaqit, nga çfamilje patriotësh rridhte, se dhe ai vetë ishte një patriot demokrat i vërtetë, pastaj i lutesha që të kishte parasysh moshën e tij aq të re, 42 vjeç, dhe pesë fëmijët, duke i shprehur besimin tim të plotë se do ta merrte parasysh lutjen time. Unë akoma mendoja se kisha të bëja me një njeri

të arsyeshëm, një ish partizan si vëllezërit e mi, me një njeri që përderisa kishte atë post të lartë do të vendoste vërtetë drejtësinë. Ku e dija unë e mjera se po i lutesha një përbindëshi, një krimineli, që padronët e tij e kishin vënë atje sepse ishte njësoj si ata dhe se Kostaqi ishte një nga “kurbanet” ndër mijëra të tjerë, që dënoheshin si pa të keq nga këta katila të pashpirt dhe se urdhërine jepte drejtëpërdrejtë diktatori Enver Hoxha”, ka shënuar Eleni.

PABESIA

Në datën 01 mars 1948, bashkëshorten e të dënuarit me pushkatim,Kostaq Stefa, e therrasin në Degën e Punëve të Brendshme të Beratit. “Më futën brenda shpejt, pa pritur jashtë, dhe atje një oficer më komunikoi, se nga Tirana kishte ardhur përgjigja e Gjykatës së Lartë. Kostaqit i ishte falur jeta. Nga dënim me vdekje i’a kishin konvertuar në 101 vjet burg dhe të nesërmen në drekë, në orën 13:00 do ta takoja, pasi më datën 3 ose 4 Mars do t’i nisnin për në Burrel”, tregon Eleni Stefa, që emocionin e pamatë të atij çasti e përmbledh fare natyrshëm. Shkurt, me pak, fare pak fraza:” Nuk e besoja dot këtë lajm, dhe as nuk dita ta gëzoj aty ku isha. Pasi falenderova oficerin, u largova dhe këtë lajm ua dhashë të gjithë atyre që takova rrugës... Pasdite shtëpia u mbush plot me njerëz që vinin për urim, duke sjellë pasta, e llokume, sipas zakonit. Atë natë nuk më zinte gjumi. Pas gjashtë muajve do të takoja Kostaqin, bashkëshortin tim të mrekullueshëm dhe atin shëmbullor të pesë fëmijëve të mi… Në mëngjesin e 3 marsit 1948, aty nga ora 10:00 unë mora leje në shkollë për tim bir të madhin, Alfredon, pasi e nisa me disa pasta të paketuara mirë, që t’ua jepte policëve për gëzimin që morrëm me rastin e faljes së jetës së Kostaqit, dhe të pyeste kur do të niseshin për në Burrel. Alfredoja shkoi, por u kthye shumë shpejt. I trembur dhe i alarmuar më tha: “Vajta atje, i dhashë pastat një polici dhe e pyeta për Taçin. Ai i mori pastat, ia dha një tjetri dhe mu kthye e më tha :”Për Kostaq Stefën i keni këto? Thoni rroftë Partia, se ai është pushkatuar sot në mëngjes”. Mbeta si e ngrirë, por kolegia ime Fili Cici më tha:” Leni mblidhe veten! Shko vetë më mirë se Alfredoja është kalama dhe kushedi ka ndonjë keqkuptim. Nisu se ta mbajë unë klasën”. Ika me vrap, pa kthyer kokën prapa, por, kur sapo afër pazarit, shikoj Ymer Hanedarin, i cili ishte I përlotur dhe më doli përpara. Më përqafoi dhe më tha:” Leni, moj motër! Na i kanë vrarë sot në mëngjes, Tajfurin ( vëllain e tij) dhe Kostaqin”. Në ato caste mu nxi çdo gjë rretherrotull, por nuk e di se ku i gjeta forcat dhe i thashë Ymerit:”Unë do të shkoj atje”! Edhe pse ai këmbënguli që ishte e kotë, unë vrapova me një frymë drejt Degës dhe kur ma përsëritën edhe mua të njejtën gjë si edhe djalit, Alfredos, nuk di se ç’kam nxjerrë nga goja, duke uluritur dhe sharë policët, derisa njeri nga ata më dha një pëllëmbë fytyrës dhe unë rash përtokë… Nuk e di si u zvarita deri në shtëpi,ku vura ulurimën së bashku me fëmijët e mi…Edhe sot e kësaj dite nuk arrij të kuptoj atë që ka ndodhur dhe, nuk besoj, se ka në botë njerëz të ndershëm që të mund të kuptojnë e tu japin shpjegim veprimeve djallëzore të këtyre përmasave…”. Ia kishin pushkatuar te shoqin pabesisht, për një akt humanizmi. Pse i ishte gjendur tridhjetë amerikanëve që kishin patur nevojë për ndihmë, siç nuk kishte nguruar ti gjendej shqiptarëve Presidenti amerikan Uillson në Ligën e Kombeve, duke i shpëtuar prej mosnjohjes së shtetit të tyre.


20

E mërkurë, 21 mars 2012

KULTURE

Debati „„„

TIRANE

DHURATA HAMZAI

E

dhe pse nuk iu la shumë kohë artistëve për të parë e rivlerësuar punimet e tyre, Konkursi Ndërkombëtar për Monumentin e 100 vjetorit të Pavarësisë po përfundon. Gjatë kësaj periudhe pati nga ata artistë të përgjegjshëm që për arsye të kohës nguruan të marrin pjesë. Disa refuzuan, madje edhe për vetë mënyrën si u zhvillua ky konkurs. Komuniteti i artistëve dhe skulptorëve ndihet i irrituar për mënyrën e organizimit dhe shpalljes së konkursit. Drejtori i Galerisë Kombëtare të Busti i Azem Arteve Z. Rubens Shima Hajdarit ka vite ndërkohë ka bërë ç'është e që është mundur për t'i krijuar barrierë informimit të medipërfunduar nga as me detajet e konkurskulptori Hektor rimit, përpos variantit zyrtar të Ministrisë. Çfarë ka Dule dhe po ndodhur e po ndodh në të mbahet ende në vërtetë pas kuintave të këtyre projekteve. A janë sefonderi. Nuk ia rioze ato. Cili është definikanë gjetur cioni i tyre në aspektin hisende sheshin torik e impakti i tyre publik. Cilat janë vlerat simbolike dhe a duhen bërë kaq shumë monumente. A mundet të bëhet një monument pa gjetur vendin më parë. A do të gjendet ndonjëherë vendi i duhur?! Cili do të jetë fati i monumentit dhe projekteve të tjera që bëhen pa perspektivën e vendit, hapësirës dhe kohës. Pse bëhen me fushata statujat dhe monumentet nga qeveria, kur dihet që arti kërkon kohën e frymëzimit dhe të perfeksionit të vlerave. Njëri nga skulptorët më të njohur në vend, Arben Bajo, në intervistën për Shqiptarja.com, thotë se skulptorit të madh Janaq Paço "iu deshën 10 vjet për të bërë monumentin e Skënderbeut". Intervista e skulptorit Arben Bajo hedh dritë jo vetëm mbi konceptet universale të artit monumental, por edhe në prapaskenat politike dhe institucionale të të gjitha konkurseve kombëtare.

VENDI Asnjë artist nuk mund të bëjë një vepër arti pa parë perspektivën e mjedisit ku vendoset dhe arkitekturës së këtij mjedisi. Burime nga ministria e kulturës pohojnë se do ta përshtatim vendin kur të behet vepra. Skulptorët argumentojnë se vendi duhet të ishte përcaktuar më parë, sepse ka lidhje me simbolikën dhe rëndësinë historike të monumentit.

ARBEN BAJO:

Absurdi, monument për Pavarësinë pa ditur sheshin ku do vendoset "Edhe koha është tmerrësisht e shkurtër. Janaq Paços iu deshën 10 vjet për të bërë monumentin e Skënderbeut"

Në foto: “Nata”, një prej skulpturave moderne të Arben Bajos

që me siguri do të kenë sjellë gjëra të mira, por mendoj se do të zbehej vlera e veprës, sepse nuk punohet duke menduar se puna që secili do të bëjë, të realizohet e përshtatur në një shesh imagjinar, i cili ende nuk dihet sesi e se ku duhet të jetë. Nëse ju kujtohet kohë më parë ka qenë e vështirë të gjendet sheshi i duhur edhe për monumentin e Nënë Terezës, statuja qëndron në cepin e Universitetit pa asnjë lidhje konceptuale me ixhinierinë e degët e tjera politeknike që studiohen

Zoti Bajo, juria e Konkursi për Monumentin e 100 vjetorit të Pavarësisë që u shpall më 22 dhjetor 2011 ka nisur punën në datë 18 Mars dhe sapo ka vlerësuar 5 bocetet më të mira, të cilat do t'i paraqiten Komisionit Shtetëror pranë Kryeministrit, për të përcaktuar bocetin fitues. Ju jeni një ndër skulptorët më të njohur, mendoni se koha e krijimtarisë artistike ka qenë e mjaftueshme? -Aspak. Problemi më i madh i konkursit për monumentin e pavarësisë është koha e shkurtër e konkursit dhe mosdhënia që në fillim e sheshit ku do të vendoset. Në ministrinë e kulturës kanë pohuar për gazetën se sheshi do të vendoset në përshtatje me bocetin fitues. Sa e mundur është kjo? -Kjo puna e përshtatjes është si puna e pantallonave të grisura që duhet t'iu gjesh arnat e duhura për t'i modifikuar. aty. Më tepër duket si një plakë e vetmuar, cilat Nuk është normale. Në këtë rast ajo që do të përcaktonte janë defektet konceptuale midis veprës dhe konceptin e skulpturës është zgjedhja e sheshit, që do të sheshit ku është vendosur kjo shtatore? bëhet konform simbolikës historike dhe funksionit publik -Shtatorja e Nënë Terezës është një vepër e mirë e arqë ka ky shesh. Prandaj, monumenti duhet të projektotistit Thoma Thomai. Është një vepër intime, e cila më parë het në harmoni me projektet që ka përreth, në u mendua që të vendosej në një shesh të vogël pranë Piraharmoni me fasadën, me rrugët. Në qoftë se midës dhe unë si shumë artistë të tjerë mendoj është ndonjë shesh që mund të ketë pemë, edhe se tek sheshi Universitetit statuja është vendokjo duhet marrë parasysh. Kjo është një gjë që Boceti fitues nuk sur nga nguti. Unë di që sot për sot për shumë patjetër duhet të kihet parasysh prej artistit që vepra monumentale nuk është e lehtë të gjenden ka vlerë, sepse në themelet e krijimtarisë, por gjithmonë në Shvendet e sheshet e duhura. P.sh., busti i Azem qipëri gjërat i mendojnë nga fundi. Është fikHajdarit ka vite që është përfunduar nga skulpnuk është sur të inagurohet një gjë që bën bujë, nuk ka tori Hektor Dule dhe po mbahet ende në fondpërcaktuar vendi i rëndësi se ç'është ajo. Ndaj unë për këtë gjë eri. Nuk ia kanë gjetur ende sheshin. Dihet se monumentit ngurova të marrë pjesë vetë në këtë konkurs, ky është një problem që duhet të zgjidhet nga sepse çdo gjë është totalisht e paqartë, koha ëshpushteti vendor, bashkia, ministritë, që e kanë të e shkurtër. Për të bërë një punë serioze duhet zakon t'i lënë të gjitha të pazgjidhura, sepse zatë kesh të paktën një vit kohë për të bërë bocetet. Duhet konisht qeveria i bën këto gjëra me fushata. Sa herë që të ishte i përcaktuar sheshi që të punohet me ide të qarta bëhet një fushatë politike, shpejtohet të argumentohet me në kokë. Kështu mendoj se bëhet në gjithë botën? një vepër, ose me prerje shirititash të bujshëm. Sigurisht që do të sjellin shumë pasoja gjërat e nxituara, edhe kur A mendoni se do të ketë shumë probleme në bëhet fjalë për ndërtime të thjeshta, e jo më për monupërzgjedhjen e boceteve fitues. Sa dijeni keni për mente, që jo vetëm nuk sjellin rezultatin e duhur, por edhe mënyrën sesi është zhvilluar ky konkurs? kushtojnë shumë më shtrenjtë më pas. -Unë nuk di gjë se nuk kam qenë aty brenda, ku ka një komision që përzgjedh. Janë rreth 60 artistë pjesëmarrës, Cili është mendimi i juaj si përfaqësues i skulp-

turës moderne, kur bëhet fjalë për zhanret historike të skupturës, duhet të jenë në stilin modern apo klasik? -Në gjithë botën është pothuajse koncept unik që kur bëhet fjalë për figurat historike, të ngresh monument të stilit klasik. Ismail Qemalin, ti do të paraqesësh si Ismail Qemalin, nuk mund të lozësh me imazhin e tij. Në qoftë se flasim për një monument që përkujton diçka, po, mund të jetë shumë mirë dhe një obelisk modern. Nuk kam asnjë kundërshtim. Nëse do të kishit pranuar të merrnit pjesë në konkursin për monumentin e pavarësisë, si do ta konceptonit ju vetë? -Kjo është një pyetje e vështirë, sepse nëse do vërtetë të bësh një vepër arti të duhet kohë e gjatë edhe për sjellë konceptin në varësi të shumë rrethanave e faktorëve. Unë vetë nuk mora pjesë sepse është vështirë ta konceptojë një gjë që të mos ketë lidhje me sheshin që do të japin. Unë mund të konceptojë një skulpturë me 20 figura dhe sheshi që do të japin mund të jetë një shesh i vogël. Po marr një shembull, unë mund të konceptoj një gjë moderne, por në atë shesh që konceptojnë ata mund të mos rrijë fare. Të gjitha elementet sesi e ku duhet të bëhet duhet të jenë të përfshira më parë në organikë të projektit. Monumenti i pavarësisë, a duhet të ishte bërë më përpara, dhe a duhej të bëhej patjetër në Tiranë me rastin e 100 vjetorit? -Unë nuk kam paragjykime për numrin e monumenteve që kujtojnë pavarësinë. Mund t'ju them që Vlora, vendi ku u shpall pavarësia e ka një monument të mirë. Është një punë e madhe voluminoze dhe mendoj se ata tre skuptorët e kanë ndërtuar shumë mirë atë monument. Por edhe në Tiranë, pse jo, mund të ishte një monument që përkujton pavarësinë, por duhet thënë se nuk duhet të bëhen monumente në mënyrë kaq të nxituar, duhet gjetur motivi i saktë pse bëhet. Dhe nëse ka një motiv, duhet të ishtë shpallur konkursi para dy vjetësh, jo tani. Opinioni i disa skulptorëve shkon më tej me kritikat mbi këtë çështje. Ka nga ata që prekin jo vetëm çështjen e kohës së shkurtër të konkursit, por edhe atë që mund të ishte jo shumë i dmosdoshëm në Tiranë, ndërsa ekziston në Vlorë? -Jo, jo, unë vetë nuk kam gjë kundër monumentit të pavarësisë edhe në kryeqytetin tonë. S'ka asnjë gjë të keqe. Koha e përgatitjes dhe vendi janë më problematiket...! Ju thatë më sipër se konkursi kërkon dy vjet kohë për përgatitje, nuk janë shumë? -Dy vjet kohë janë pak, duhet edhe më tepër. Por, në qoftë se qeveria do të kishte menduar të paktën pak vite më parë se po vjen 100 vjetori i pavarësisë, nuk mendohet para gjashtë muajsh, kur ky 100 vjetor ka ardhur. Edhe të shpall një konkurs u lë dy muaj kohë artistëve, kjo është e gabuar, sepse nuk ka gjithmonë një çelës magjik artisti të ketë gjithmonë frymëzim. Duhet t'i lësh një kohë të gjatë që ideja të piqet mirë bashkë me konceptet që ka artisti, duhet të gjendet vendi, duhet parë në hapësirë, nuk mund


E mërkurë, 21 mars 2012

21

KULTURE

Konkursi

Zgjidhen pesë bocetet finale për monumentin e Pavarësisë K

onkursi Ndërkombëtar për Monumentin e 100 vjetorit të Pavarësisë është në përfundim. Sot do të prezantohet pesë bocetet fituese për të përcaktuar veprën finale. Konkursi është shpallur në 22 dhjetor 2011 dhe është mbyllur më 15 mars të këtij viti. Të gjitha bocetet janë mbledhur nga Galeria Kombëtare e Arteve. Janë paraqitur 61 artistë me rreth 80 bocete, ndër të cilët 26 artistë janë nga Shqipëria, 13 artistë nga diaspora, 8 nga Maqedonia dhe Kosova si dhe 14 artistë ndërkombëtarë. Drejtori i GKA, Z. Rubens Shima e cilëson këtë konkurs si një ndër konkurset me pjesëmarrjen më të lartë gjatë këtyre 20 viteve të fundit. Juria e Konkursit është e përbërë nga Pio Baldi- Drejtor i Muzeut të Artit të shek.21 në Romë; Juan BordesAkademik, skulptor dhe arkitekt, anëtar i Akademisë Mbretërore të Arteve të Bukura të Spanjës;

Arben Bajo

të konceptosh një vepër skulpturale, pa ditur hapësirën ku vihet ajo. Por, që të bësh veprën e duhur, në kohën e duhur dhe me cilësinë e nevojshme, ndoshta përcaktohet nga fondet që vë në dispozicion qeveria. Fondin bazë për finalizimin e monumentit e përcaktojnë vetë autorët apo institucionet përgjegjëse? -Kostot e monumenteve përcaktohen zakonisht nga koha, nga materialet në të cilat do bëhet ky monument. Nëse do të bëhet në bronz bronzi ka një kosto. Dhe mermeri po ashtu. Materiali varet nga përzgjedhja e artistit, sepse edhe materiali varet nga koncepti, por dihet që një monument nuk mund të bëhet me materiale të lira. Kostoja nuk mund të konstatohet që në fillim. Ajo varet nga dimensionet dhe hapësirat përreth. Çështja e kostos është pak e ngatërruar. Projektet e ardhme qeveritare për ngritjen e monumenteve të Hasan Prishtinës, Ahmet Zogut e disa figurave të tjera, a mendoni se janë të menduara mirë? -Unë nuk jam kundër ngritjes së monumenteve të figurave historike, por mendoj se ky vend nuk ka nevojë vetëm për skulpturat e figurave historike, por ka nevojë edhe për skulpturën e parqeve, që skulptura të mos kushtëzohet vetëm nga figurat historike vend e pa vend. Dikur në kohën e komunizmit ishte pushtuar çdo cep parku e lulishteje me figurat historike me partizanë e figura heroike, që shprehin një lloj patetizmi që iu bën keq dhe ndjesive të të pranishmëve në një lulishte. P.sh. Është shumë bukur që në një park një fëmijë të luaj në praninë e një skulpture lirike, apo jo. Këto lloj skulptura të zhanrit historik duhet të jenë se është historia jonë, por duhet të mendojmë edhe për skulptura arreduese të parqeve, që nuk ekzistojnë fare, janë zhdukur. Janë dy-tre skulptura nga liqeni artificial që shumë mirë mund të ishin në qytet, në parqe. Kjo ka lidhje me politikën që bën bashkia, urbanistika, shteti. Me sa dini ju, bashkia me projektet e reja për Tiranën, a u kanë lënë shumë hapësira këtyre elementeve simbolikë e artistikë, siç janë monumentet dhe parqet për to. Nëse ne aktualisht nuk po ruajmë fizionominë e Tiranës me identitet të qartë si Roma apo Parisi, a u bëhet eklipsim i vlerave artistike figurave historike, kur i shohim pas cepave të kullave shumëkatëshe në mes të qytetit? -Kjo është gjithmonë në varësi të përzgjedhjes së vendit për çdo objekt që ngrihet prej atyre që merren me urbanistikën e këtij qyteti. Do të ishte mirë të kuptohej se më mirë do të përfaqësohej identiteti ynë nëse do të kemi një shtatore të një poeti, p.sh. të Naim Frashërit apo të një rilindësi, që për mua janë aktorë më të rëndësishme në aspektin heroik e historik sesa politikanët e asaj kohe? Ju vetë, për cilin personalitet do të donit të ngrihej një shtatore? -Për Naim Frashërin. Nuk ka shtatore për të, janë vetëm ato bustet poshtë hijes së kullave. Pra, si në çdo gjë edhe për bustet ka një pamundësi të përshtatjes me vendin e duhur.

Rubens Shima, drejtor i GKA-së, Aurel Plasari, Shyqri Nimani, nga Kosova, piktori Ali Oseku, skulptori Mumtas Dhrami, Parid Teferiçi, kurator, dhe Marin Biçoku, Arkitekt Urbanist. Juria e filloi punën në datë 18 Mars sot do të shpallë 5 bocetet më të mira me system pikësh të cilat do t-i paraqiten Komisionit Shtetëror të Festimeve

pranë Kryeministrit. Ndërsa nga data 22 Mars deri në 25 Mars në GKA të gjitha bocetet pjesëmarrëse do të mund të vizitohen falas nga publiku. Ministri Bumçi ka pohuar se pas këtij projekti në bashkëpunim më GKA brenda këtij viti do të shpallë edhe konkurse publike për realizimin e 4 monumenteve të tjera të cilat janë: Shtatore kushtuar Ismail Qemalit, Shtatore kushtuar Mbretit Ahmet Zog, Shtatore kushtuar Hasan Prishtinës si dhe Monumenti Kushtuar Kongresit të Lushnjës (Ky monument do të vendoset në këtë qytet ndërsa 3 shtatoret do të vendosen në Tiranë). Ndërkohë që ndër monumentet e realizuara nga MTKRS-ja të cilat pritet të vendosen Monumenti i Azem Hajdarit, realizuar nga skulptori Hektor Dule dhe monumenti i ish Presidentit Amerikan Thomas Wilson, realizuar nga skulptori Gent Tabaku.

rimit të prishjes së monumentit të Heronjve të Vigut? Janë shumë në projekte, dhe shumë shtatore -Në fund të fundit ata ishin personazhe historike, u vranë janë bërë, ndërkohë që po mbipopullohen me to në rezistencë... Skulpturat i morën e i çuan në plehra. Si vendet dhe sheshet e pakta publike. Dihet që nuk mundet të harrosh që ajo është një vepër që ka një autor. Ti është e lehtë për t'u lënë hapësira, ç'mendoni ju? s'ke nevojë që t'i fshish personazhet nga histo-Gjetja e vendit për shtatoren e pavarësisë ria... Historia nuk zhbëhet njëherë në katër vjet. mendoj se do të jetë akoma më vështirë, ndërkoËshtë e tmerrshme në fakt. Me këto qëndrime hë që dihet se ka shtatore të ngritura, të përfundjanë bërë mjaft dëme. Janë humbur skulptura të uara dhe ende nuk u është gjetur vendi. Problemi Skulptorët e mrekullueshme. Ka qenë e arrirë edhe vepra Heri skulpturës është i lidhur me urbanistikën, ndaj njohur kanë oinat e Mirditës, e mrekullueshme nga ana artisunë kam rastin të bëjë apel që duhet parë me tike dhe është shkrirë, është çuar për skrap. Ëshrefuzuar seriozitet edhe skulptura e parqeve, që të mos prtë e tmerrshme...! iremi me teprim të simboleve dhe figurave hispjesëmarrjen në torike. Luigj Gurakuqi është në Shkodër. Ahmet konkurs për A nuk mendoni se ato kanë zënë një Zogu është në Mat, Ismail Qemali është në Vlorë, hapësirë sunduese, ngaqë ishin me orienndaj unë mendoj se duhet lënë vend që të ketë shkak të kohës tim ideologjik? edhe shtatore të tjera siç janë rilindësit që i dhanë së shkurtër -Kjo sigurisht që ka ndodhur, por nuk justifikokuptim e identitet këtij kombi. Rilindasit na het shkatërrimi final i tyre. Do të ishte mirë të bëhej frymëzuan që të ishim këta që jemi për 100 vjet një park, siç është bërë në Hungari, ku janë janë të të pavarur. Mos mendoni se jam kundër ndonjë gjitha veprat e realizmit socialist dhe tashmë ky është park figure historike, por figurat duhet të mbartin edhe madhëshmuze. Shkon turisti, paguan e viziton dhe shikon utopinë tinë e përfaqësimit të një epoke dhe për këtë duhet mende asaj periudhe. Besoj këtu nuk asgjë të keqe. Ti nuk ke të uar e duhet punuar gjatë. Kur bëri Skënderbeun, skulptori drejtë të prishësh veprën e një njeriu që ka besuar tek ajo Janaq Paço punoi dhjetë vjet. Të njëjtën gjë bëri edhe Paskali dhe ka shkrirë jetën për këtë punë. Ideolgjia të detyron, kur është bërë Skënderbeu i Tiranës. Madje u është dhënë por skulptura është skulpturë. Ne po vazhdojmë ende sot shumë kohë për të bërë një kuestor (kuestor quhen skulpme moton e Realizmit Socialist, mendojmë të bëjmë njerëz turat me kuaj). Gjërat e nxituara nisin e prishen prapë, siç të mëdhenj dhe jo të bëjmë skulptura të mira. Po bëhen ndodhi me Heronjtë e Vigut. vepra me direktiva si në kohën e komunizmit. A mund të argumentoni pse ju jeni kundër vep-

Debati

Haluli: 'Hitleri' im s’është i cunguar, gati vëllimi II „„„

M

TIRANE

ein Kampf", libri i Adolf Hitlerit duket se do të mbajë ndezur debatin në Tiranë, nga diskutimet për librin dhe mesazhet e tij, në një "luftë" botuesish. Prej pak ditësh në libraritë shqiptare ka dalë një tjetër botim i këtij libri, duke deklaruar se është botimi i plotë i veprës. Por pas kësaj, botuesi i parë shqiptar, Beqir Haluli, iu drejtua dje mediave me një reagim ku hodhi poshtë zërat se botimi i tij ishte i cunguar. Haluli shkruan ndër të tjera në reagimin e tij se "ngacmimi për të shkruar diçka erdhi nga fakti aspak i këndshëm dhe do thoja edhe i pamoralshëm se i njëjti libër i botuar nga një shtëpi tjetër botuese u pasua nga një sulm i paprecedent dhe i ulët i pronarit të saj ndaj botimit të shtëpisë botuese Belina H. Në dalje televizive, në telefonata drejtuar emisioneve

televizive apo në disa shkrime gazete, botuesi tjetër për të "lartësuar" botimin e tij arrin deri në gjykime të marra duke shpifur se botimi i Belina H. "është thjesht një botim me pjesë jo të plota, kryesisht nga Volumi I", duke arritur në qëndrime e biseda megallomane librari më librari (duke biseduar me çdo librar) se botimi i parë është i cunguar, i përmbledhur dhe lloj-lloj fantazish dhe lajthitjesh delirante". Më tej botuesi Haluli thekson se në treg ëhstë hedhur prej tij vetëm vëllimi i parë dhe përgatitjet për vëllimin e dytë kanë nisur. "Lexuesi ynë është i kultivuar dhe mendjehollë. Ai që në fillim të librit, pas parathënies së shtëpisë botuese dhe parathënies së autorit (më ekza-

Kopertina e librit "Mein Kampf"

ktësisht në faqen 17 të tij) ka vëzhguar me kujdes se aty shkruhet Vëllimi I, pra logjika e thjeshtë thotë se ky vëllim do të ndiqet nga një tjetër. Ky volum ka 12 kapituj. Lexuesit fare lehtë mund të kontrollojnë në internet (varianti i Mein Kampf gjendet lehtësisht në gjuhën gjermane, madje mund të verifikojnë edhe te ëikipedia) dhe do të konstatojnë se asnjë kapitull nuk i mungon Vëllimit të Parë të botuar nga ne. Pasi të kalojë njëfarë kohe, 3-4 muaj, do të botoj dhe Vëllimin e Dytë, pasi i pari është voluminoz dhe do ca kohë të lexohet. Jam i sigurt se botimi i vëllimit të parë të botuar nga ne, qëndron më lart, përveç të tjerash edhe për faktin e thjeshtë sepse botimi ynë vjen nga gjuha origjinale. Në të kundërt (nuk mund të rri pa e përmendur) botimi tjetër është përkthyer nga një gjuhë sllave".


22

E mërkurë, 21 mars 2012

SPEKTAKEL

Big Brother TIRANE

„„„

SUADA DACI

I

shte një nga çiftet që e bën pub like lidhjen e tyre në shtëpi, duke mos preferuar të ngeleshin vetëm shokë. "Ne nuk jemi si çiftet e tjera që e respektojnë njëri-tjetrin, por kemi vendosur ti japim një shans njëri-tjetrit, për tu njohur më mirë", është shprehur 20 vjeçari nga Tirana Graciano Tagani. Ndërkohë që mbrëmë të dy të rinjtë e kanë diskutuar gjatë marrëdhenien e tyre dhe kanë vendosur ti japin fund asaj. Graciano është shprehur se e shqetëson fakti që në shtëpi e jashtë mund të jetë krijuar opinioni që ai e do Lorin vetëm për kohën brenda në BB. Ai tha se, e mundon fakti që gjatë gjithë ditës ata nuk qëndrojnë fare bashkë, e bashkohen vetëm natën, ndërsa kur zgjohen zëre se nuk njohen. "Nuk dua të jap imazhin sikur po të shfrytëzoj. Realisht ne nuk kemi një lidhje, e as dashuri nuk është", i tha Graciano Lorit. Ai shtoi se është gjithmonë inisiatori i bisedave mes tyre, e mes tyre nuk ka komunikim. Ndërkohë Lorena tha se Graciano duhet t'ia kishte thënë më hapur këtë gjë që e shqetëson, e Graciano jep një rast, ku ajo nuk i ka treguar se çfarë ka

VIDEOJA: Një tjetër video e Big Brother 5 është publikuar në Youtube, ku tregon për marrëdhënien e afërt që ishte krijuar midis Gracianos dhe Lorenes. Të dy banorët janë nën jorgan për një kohë të gjatë, duke bërë të aludohet se po kryejnë marrëdhenie seksuale.

Ndahet Lori me Gracianon, një javë më parë bënë seks Graciano-Lorit: Mungon komunikimi mes nesh...

folur me Arbrin për marrdhënien e tyre. Lori përgjigjet se ia ka shpjeguar këtë situatë, por Graciano kundërshton e shprehet se ata të dy i lidh veç nata. Graciano i kërkon Lorenës që t'i japë një zgjidhje kësaj situate e ajo përgjigjet se ata

nuk kanë një lidhje të konsoliduar, por nëse ata vendosin të provojnë të krijojnë një lidhje, por nga ana tjetër nuk kanë komunikim, është më mirë që marrëdhënia të përfundojë me kaq. Një javë më parë, një tjetër video e Big Brother 5 është publikuar në Youtube, ku tregon për marrëdhënien e afërt që ishte krijuar midis Gracianos dhe Lorenes. Në një moment të videos, të dy përfundojnë nën jorgan për një kohë të gjatë, duke bërë të aludohet se po kryejnë marrëdhenie seksuale. Vidoe nuk ka marr më shumë se 395 klikime, dhe nuk ka patur ndonjë koment të veçantë nga shikuesit. Mesa duket për publikun shqiptar, nuk më përbën më lajm kryerja e marrëdhenieve seksuale brenda shtëpise së Big Brother.

REPUBLIKA E SHQIPERISE

G

enta e pyet Gra cianon se si janë marrëdhëniet midis tij dhe Lorit dhe se cili është qëllimi i tij me krijimin kësaj lidhjeje, pasi sipas saj, kjo lidhje nuk po evidenton diçka dhe nuk është në të mirë të asnjërit. "Mendova se

SHPALLJE PER VEND TE LIRE PUNE Në zbatim të ligjit Nr. 8549, datë 11.11.1999 ”Për statusin e nëpunësit civil”, neni 10 “ Për institucione te pavarura” Zyra e Komisionerit për Mbrojtjen e të Dhënave Personale, shpall konkurimin për 1 vend të lirë pune në pozicionin:

Specialist në Drejtorinë e Çështjeve Procedurale Ligjore dhe Marrëdhënieve me Jashtë

KERKESA TE VEÇANTA PER KANDIDATET „ Të ketë mbaruar arsimin e lartë (radha e preferencës fakulteti i Drejtësisë/dega Juridik/ për të diplomuarit me diplomë universitare kërkohet diplomë universitare “Bachelor”+master profesional) „ Eksperienca e punes perben avantazh „ Përbën avantazh kryerja e kualifikimeve të ndryshme. „ Të përdorë lirisht kompjuterin në programet bazë të tij, etj. „ Të ketë të mbrojtur (të shkruar e folur shumë mirë) gjuhën angleze/ krahas saj përbën avantazh edhe gjuha frënge. „ Të zbatojë rregullat e etikës në administratën publike. „ Të ketë aftësi të mira komunikimi, si dhe për të punuar në grup. Paga për pozicion është ne kategorinë III-b Dokumentat që duhen të paraqiten: Kandidatet duhet të paraqesin brenda datës 20. 04. 2012 pranë Zyrës së Komisionerit për Mbrojtjen e të Dhënave Personale (“Rruga Abdi Toptani” ish-godina e Ministrisë së Transporteve, kati II, tel 2/ 237200 ): „ „ „ „ „ „ „ „ „

Kërkesë me shkrim Curriculum vitae Dokument identifikimi Fotokopje e noterizuar e diplomës dhe e listës së notave Dokument të noterizuar të mbrojtjes së gjuhës së huaj Dokument për tituj dhe kualifikime, dëshmi trajnimesh të ndryshme etj (nëse ka) Fotokopje e noterizuar e librezës së punës Dëshmi e gjëndjes gjyqësore dhe shëndetësore Të paktën një letër rekomandimi, një numër telefoni si dhe adresën e plotë të vendqëndrimit

Mosparaqitja e plotë e dokumentave sjell skualifikim te kandidatit. KONKURIMI: Është i hapur për nëpunës civil të së njëjtës klasë me procedurat e lëvizjes paralele dhe të ngritjes në detyrë. Nëse vendi nuk plotësohet nga këta kandidat, atëherë zhvillohet konkurimi me kandidatë të tjerë, sipas procedurave (Për institucionet e pavarura) Pas verifikimit paraprak, më datë 26.04.2012 në Zyrën e Komisionerit për Mbrojtjen e të Dhënave Personale do të shpallet lista e konkurentëve, të cilët do të vazhdojnë më tej konkurimin si dhe data kur do të zhvillohet testimi me shkrim dhe intervista me gojë. Konkurimi do të bazohet në njohuritë dhe kërkesat e veçanta për fushën e specialitetit, ligjin 9877 ,date 10.03.08. “Për mbrojtjen e te dhënave personale “, Direktivën 95/46 EC të Parlamentit dhe Këshillit Europian, të 24 tetor 1995 “Për mbrojtjen e individeve ne lidhje me përpunimin e të dhënave personale dhe qarkullimin e lirë të të dhënave të tilla”, Konventën nr. 108 te vitit 1981 “ Për mbrojtjen e individëve nga përpunimi automatik i të dhënave personale “ dhe Protokollin shtesë të saj si dhe Ligjin nr. 8549, datë 11.11.1999 “ Për statusin e nëpunësit civil”.

Fanceska: Graciano tani single

E

rioni e Graciano bisedojnë sëbashku e Graciano thotë se të gjithë po pyesin përse nuk ka fjetur Lori me të mbrëmë, e janë shumë të shqetësuar. Françeska i bashkohet atyre e shprehet se tani Graciano është beqar e ai përgjigjet se nuk ka qenë ndonjëherë i martuar apo i fejuar. Lori afrohet pranë tyre dhe Graciano i thotë t'ia pohojë Françeskës atë që tha më parë, por Françeska ndërhyn dhe thotë se ata kanë patur një lidhje e nuk mund ta mohojnë. Graciano thotë se nuk kanë qenë të lidhur, por thjesht pëlqeheshin dhe i kanë dhënë mundësinë njëri-tjetrit për t'u njohur më mirë. Lorena e pohon këtë gjë e Graciano shton se tani do t'u japin mundësinë banorëve të tjerë që t'i njohin më mirë.

Genta- Gracianos :Lidhja me Lorin pa të ardhme

KOMISIONERI PËR MBROJTJEN E TË DHËNAVE PERSONALE DREJTORIA E SHËRBIMEVE MBËSHTETËSE

Kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat e përgjithshme për pranimin në Shërbimin Civil në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil” dhe paraprakisht njihen edhe me disa prej përcaktimeve të parashikuara në përshkrimin e punës për këtë ushtrimin e këtij pozicioni, të renditura si më poshtë, me qëllim zbatimin e tyre korrekt: „ Dhënie të opinioneve ligjore për akte ligjore dhe nënligjore që prekin fushën e mbrojtjes së të dhënave personale; „ Përgatitje të raporteve në kuadër të zbatimit të MSA (për pjesën institucionale); „ Draftim të udhëzimeve si akte që përgatiten e miratohen nga Komisioneri; „ Dhënie të konsulencave ligjore subjekteve të të dhënave personale apo edhe kontrolluesve mbi bazë të kërkesave të tyre; „ Marrëdhënie profesionale në nivel të lartë me autoritetet ndërkombëtare homologe por jo vetëm.

BANORËT DISKUTOJNË LIDHJEN E GRACIANOS ME LORENËN

do të nxirrte më në pah Lorin, por nuk po ndikon për mirë, as për atë", shprehet Genta. Graciano nuk pranon që të flasë, duke thënë: "Gjërat janë më të thella nga sa duken". Ai i kërkon Gentës që të flasë me Lorin lidhur me

të, sepse nuk i pëlqen që të flasë ai më parë. "Unë nuk e marr vesh as se kur flisni ju me njëritjetrin", i thotë Genta, ndërsa Graciano shprehet se edhe mungesa e komunikimit është diçka që nuk shkon në marrëdhënien e midis tyre.

Gjykimi

Anila-Metit: "Mos më fol me ton, unë e mbaj veten para teje T

eksa Meti e Genta qën drojnë në kopësht duke biseduar dhe kanë komentuar mardhënien e Metit me Anilën, kjo e fundit afrohet pranë tyre. Meti e gjykon për veshjen e saj, e i thotë se nuk i pëlqen si është veshur. Anila ia kthen me të njëjtën monedhë, e shton se sipas tyre ajo i ka të gjitha të këqijat. Graciano ulet pranë Anilës dhe kjo e fundit e pyet nëse duket aq keq sa i ka thënë Meti, por Graciano përgjigjet se Meti mund të ketë menduar ashtu nga larmia e ngjyrave që ka veshur Anila. Po ashtu në kopësht vinë dhe Arbri e Lorena, e Meti e thërret Lorenën të afrohet pasi nuk e ka parë gjithë ditën. Lori afrohet pranë tyre e menjëherë i jep një puthje Metit. Ky i fundit kërkon t'i

ngatërrojë Arbrin e Anilën e i thotë se derimë tani Anila i ka folur keq për të. Anila përgjigjet se Arbri e di që ajo nuk mer-

ret me të tilla vogëlsira e Metit i thotë të mos i flasë me ton herë tjetër përpara banorëve pasi Liami i ka komentuar.

Debati

Zënkë mes Edit e Liamit; GentaMetit: "Përse nuk rri më me Anilën?"

T

eksa banorët qëndrojnë në sallon duke bërë biseda të ndryshme, mes Liamit e Edit lind një debat i vogël. Liami pretendon të ketë bërë shaka me Edin për një veprim të tijin, por Edi i thotë se shakatë kanë një limit. Liami shprehet e banorët ndërmjet tyre kanë bërë dhe shaka më të madha, por Edi duket i prekur e i thotë se nuk do ta prekë më me dorë e as do të merret më me të. Ndërkohë, Genta, Meti e Arbri qëndrojnë në sallon duke biseduar për tema të ndryshme. Genta u thotë djemve se do t'i vizitojë në Kosovë, e do të qëndrojnë nga një ditë tek Arbri, Meti e Albulena. Ata komentojnë dhe Anilën, ku Genta pyet Metin përse është larguar me Anilën, pasi më parë ka ndenjur me shumë me të. Meti i përgjigjet se më parë ka ndenjur dhe me Erionin, por tani nuk është më kështu.


E mërkurë, 21 mars 2012

23

ZBAVITJE

HOROSKOPI S’ke punë? Bjeri telefonit

Don Zhuan? Jo, Don Indian

Edhe këpucët në distributor automatik

Ç

R

N

’nuk bën njeriu për të gjetur një punë, por ama kur nuk e gjen, me gjithë përpjekjet e vazhdueshme, atëherë dëshpërimi bën që të kryejë veprime nga më të paparashikueshmet. E këtë më mirë se 45-vjeçari Jon Triplette, nga Kalifornia nuk e di kush. Kështu, Tripplette si e humbi shpresën që të gjente një punë, ¿lloi të kalonte kohën duke… telefonuar. Brenda një viti, i papuni nga Kalifornia ka thirrur numrin 911, që është numri i emergjencës në SHBA jo pak por 27 mijë herë, natyrisht duke për¿tuar edhe nga fakti që numri mësipërm është gratis. Sipas një përllogaritjeje paraprake i bie që të ketë bërë në ditë 50 telefonata, me qëllimin e vetëm që të Àiste me një nga agjentët. Dhe tregoi edhe një talent të madh për t’u kamuÀuar, duke ndryshuar zërin. Mirëpo tani rrrezikon 6 muaj burg për shfrytëzim pa asnjë motiv të një shërbimi publik.

astet kur një grua zbulon papritur se bashkëshorti i saj është një aventurier i martuar njëkohësisht edhe me një grua tjetër janë të shumta, por rasti i një inxhenjeri 40-vjeçar Indian është vërtet në ku¿jtë e të pabesueshmes, sepse u vërtetua që ishte martuar njëkohësisht jo me një por me plot 14 gra. Dhe natyrisht pa dijeninë e asnjërës prej tyre. Tushar Waghmare, kështu quhet ky Don Zhuan “me çallmë” futej nëpër faqet e internetit dedikuar njoftimeve martesore dhe sa herë që gjente në rrjet “shpirtin binjak”, i paraqitej si i divorcuar ose si burrë i ve. Për më shumë se dy vjet poligami i Indisë e fshehu mjaft mirë fytyrën e vertetë dhe jetët e tij “paralele”, por pak kohë më parë u zbulua rastësisht nga 5 prej grave të tij, të cilat menjëherë e denoncuan dhe tani ai ndodhet i arrestuar, në pritje për t’u dënuar për poligami

jë nga probblemet më të mëdha për femrat kur shkojnë në lokale të veshura chic është padyshim dhimbja e këmbëve për shkak të qëndrimit për një kohë shumë të gjatë maj këpucëve me taka 12. Mirëpo edhe kësaj tani ia kanë gjetur ilaçin. Kështu, shpikja më e fundit vjen nga Anglia, ku nëpër pub-e janë vendosur distributor automatikë, njëlloj si ato për kafe e Coca-cola, ku me vetëm 5 stërilina, makina të jep në dorë një palë këpucë të lehta e të sheshta për të ecur pa asnjë problem. Këtë ide brilante e pati një sipërmarrës i ri, 26-vjeçari Matt Horam, i cili, i lodhur duke mbajtur gruan vazhdimisht në krahë, vrau mendjen dhe sajoi distributorët me këpucë të lehta, të mizurave të ndryshme dhe të ngjyrave të shumëllojshme, nëpër pub-e, diskoteka e lokale nate. Tani vetëm me 5 stërlina kthehen në shtëpi më këmbë, duke kursyer tarifat e shtrenjta të taksive.

SUPER FJALEKRYQ 1

2

3

20

4

5

6

7

8

9

21

27

22

28

29

37

38

11

12

23

30

39

43

13

14

32

25

33

34

40

54

49

59

60 64

73

81

74

65

66

75 83

87

ɷ HORIZONTAL 1. Raketa pa zë. 3. Janë shenja goditjesh. 10. Janë shitëset ambulante. 16. Immanuel ¿lozof. 20. I keni në dorë. 21. Eshtë fshat. 22. Me të nxjerrin një tapë. 24. Varet pa ekstreme. 25. Eshtë lule mishngrënëse. 27. Eshtë xhaketë koloniale. 29. Rastisin në krye. 31. Ishte bukuroshja e Notre dame deParis. 36. Një pjesë e amnistisë. 37. Eshtë si e gjithë. 38. Kështu ¿llon jeta. 39. Janë ndihmesat. 41. Eshtë Hektori në ¿lmin Troy. 43. Eshtë kërcimi me fosbury. 44. Të ze shpesh për të kaluarën. 45. Gjysmë aneksi. 46. Sastre aktore. 47. Një pjesë e rekordeve. 48. Eshtë temperatura më e lartë. 49. Crusoe i Defoe. 52. Ndërmarrje Bujqësore 53. Mund të ndiqet nga... detektivi. 55. Ngrihen në rrugë nga kryengritësit. 56. Eshtë ënjtje. 57. Ai polar është i bardhë. 59. Një fjalë për matanë. 60. Inicialet e Rossellini aktore.

67

76

82

51

61

62 69

84

70

M

79

80

85

86

12. Ishin mongolë to Hodhisë së Artë. 13. Me dies në liturgji. 14. Telefoni në kartëvizitë. 15. Harris aktor. 16. Mund të jenë edhe metalurgjikë. 17. Ko¿ që qe Sekretar i përgjithshëm i OKB. 18. Unë dhe ti. 19. U shkrua nga Gogol. 21. Eshtë I dobët te njerëzit e dobët. 23. Musta ish portier. 26. Institucione Autonome Civile. 28. Kështu quhej dikur ngusghtaca e Dardaneleve. 29. Valentino në MotoGP. 30. Eshtë lashtësi.

86. Janë në kupë. 87. Janë tutkunë. 88. Emër gruaje. 89. Një burrë në Teheran.

ɷ VERTIKAL

1. Gun’s’n… rockband. 2. Eshtë gojë... vullkani. 3. Eshtë thesi. 4. Një pjesë e etiketës. 5. Eshtë edhe ai shkurt. 6. Heche aktore. 7. I bëjnë tendat ne një ent. 8. Bisht palloi. 9. Fillojnë tatëpjetën. 11. Të lenë... pa pikë.

S T

K O F

I R

A Z I

L

I

I

I

L E T O

I K I

I

O L T

I

I

I

R O S

I N G O

F E S T

T A R

I N O

T S T O P

R

I

I

O D U R T R I

I

I

A

A R T I

T A

L L U E S

S

I

A P A U Z A T

A L I N

I G J O R E

I

O K T E T

A A R O N

I M E T

P A R A N O R M A L E I

I M E D

S E R K R A T S A L

P A P A F

S A N

E M I R

G A N

S H T A R

M A N

N E M O R P

M R

A S P

S C O T T K O T

Peshorja

Sot ekeni nëj arsye për ‘t’ia shkelur ca më shumë gazit”, pasi Merkuri dhe Marsi ju imponojnë ritme të tilla që nuk i shmangeni dot nxitimit. Priten momente magjike në dashuri.

71

PERGJIGJET E NUMRIT TE DJESHEM

F

58

89

61. Lindi Akilin. 62. Fillojnë takimin. 63. Poroz pa ku¿j. 64. Një marrëveshje... miqësie. 67. Inicialet e Moravia-s. 69. Mbyllin fushata. 70. I hedh I dorëzuari. 72. Rryma artistike e Don Judd. 76. Girone aktor. 78. Janë forma. 80. Sapo ¿llojnë. 81. Gjysmë beteje. 82. Jean ish-automobilist. 83. Janë autoktonë. 85. Eshtë qelia pa dritë.

P

Virgjëresha

Ptoblemet dhe telashet e ditëve të fundit sot ka mundësi t’ju çojnë në atë pikë sa të merrni një vendim të dhimbshëm por të dosmosdoshëm. Afërdita është këshitlltare e “keqe” për dashurinë.

52 57

78

Luani

Janë shumë planet sot që ju mbështesin dhe ju ndihmojnë që t’i orientoni energjitë tuaja në drejtimin e duhur dhe të jeni sa më racionalë në kërkesat dhe veprimet tuaja. Nuk ju mjafton kjo?

46

56

77

Gaforrja

Pozicioni aktual i Afërditës nuk do të jetë vetëm ylli juaj që do t’ju orientojë në fushën sentimentale, por do t’ju japë aftësinë për të bindur të tjerët në ato që thoni dhe bëni.

19

36

50

68

18

Binjakët

Mendoni më shumë për projektet tuaja më afatgjata, në mënyrë që të evitoni rënien në monotoninë e mërsitshme. Një ditë e mirë për raportet profesionale favorizohet ngga hyrja e Merkurit në shenjë.

42

88

S

17

Demi

Me Marsin dhe Uranin në shenjë do të keni një shans më shumë për t’u afirmuar në fushën profesionale. Nga ana tjetër, Affërdita ju risjell qetësinë shpirtërore.që ju ka munguar disi

26

45

55

63

35

16

41

48

53

15

24

31

44 47

72

10

Dashi

Kontrasti ndërmjet planetëve Merkur- Mars sot mund të ketë reperkusione edhe te të lindurit e kësaj shenje, prandaj pritet një ditë e tensionuar. Problemet e pazgjidhura ju bëhen pengesë.

L A

R U

I D R

I

A P

N A A A R

K R T

D O O R S K E T A P A T A I

S E P A T A T

A M B E B E

K E D

S

B

I

I

S O N

B A

D A T A T N E K S P O N E N T E T I

T

P A K T O R E T

A R M A T O R E T T R A I N E R E T

A E R O T E S

32. Hapin dhe mbyllin emsionet. 33. Ente Urbane Italiane. 34. Një goditje… e lirë në futboll. 35. Gëlonte nga gladiatorët. 39. I lidhin... pemët. 40. Nikolla e paharruar e volejbollit tonë. 42. Eshtë pikë në ligj. 44. Ndërmarrje Autonome Rajonale. 45. Janë librat e parë. 48. Andej nga parakalohet. 50. Ishte princesha e Liqenit të Mjelmave. 51. Fillon garën një i tillë. 53. Matet me... kalibër. 54. Kundërmojnë nga kuzhina. 55. Fillojnë besimin. 58. Rastet pa set. 65. Një toke ëshjtë istmi. 66. Një garë në hipodrom. 67. Ashtu qoftë në... meshë. 68. Eshtë vit që parashikohet. 70. Mund të jetë i kondicionuar. 71. Hari spiune. 73. Institucione Ekonomike Durrës. 74. Falet pa ku¿j. 75. Fleta pa ekstreme. 77. Meket pa ku¿j. 79. Në krye të artistëve. 80. Qytet termal belg. 83. Fillojnë eliminatoret. 84. Inicialet e Kidman. 86. Arturo i Brecht.

Akrepi

Parashikohet një ditë e mirë për të gjithë ju që i përkisni kësaj shenje, pasi do të jeni nën egidën e yllit të dashurisë, Afërditës. Mos nguroni t’i jepni përgjigjen e merituar atij që ju stigmatizon.

Shigjetari

Qielli juaj sot duket disi i “veshur” për shkak të një tranziti kaotik të yjeve prandaj do të jeni të prirur për ta parë realitetin ndryshe, çka ju bën të jeni melankolikë. Por aspak të nënshtruar.

Bricjapi

Duhet të shfrytëzoni në maksimum stimujt e pazëvendësueshëm të Afërditës në dashuri, për t’i dhënë fund një herë e mirë një mosmarrëveshjeje me partnerin.

Ujori

Duhet të tregoheni më realisë e të vlerësoni me objektivitet atë që ndodh rreth jush, në mënyrë që të dini se nga të orientoheni. Nëj takim mund të rezultojë mjaft interesant në planin interesant.

Peshqit

Nuk do t’ju mungojë as mbështetja e yjeve e as dëshira juaj për të bërë gjithçka mundeni për të realizuar një projektm apo një objektiv . Eshtë një rival i juaji që mundohet t’ju nxjerrë pengesa.


24

E mërkurë, 21 mars 2012

LAJME NGA BOTA ɷ Franca në alarm për sulme të reja Vrasësi i shtatë personave, në tre sulme të veçuara në jugun e Francës mund të godasë sërish, dha alarmin prokurori që po heton çështjen. Katër persona, tre prej të cilëve fëmijë, u vranë të hënën në një sulm mbi një shkollë hebreje në Tuluzë. Në 11 dhe 15 mars, viktimë e së njëjtës armës mbetën tre ushtarë me origjinë afrikanoveriore. Të gjithë viktimat janë qëlluar nga një distancë e afërt. Sipas dëshmitarëve lokalë, atentatori kishte me vete një kamera, nëpërmjet të cilës regjistroi sulmin e tij. Megjithatë, kryeprokurori, Francois Molins, theksoi se ky nuk është një detaj përcaktues në hetime.

Abonohu! Për t'u abonuar ju lutemi kontaktoni me:

To Subscribe please contact:

ɷ Meksika tronditet nga tërmeti 7.6 shkallësh rihter Një tërmet i fuqishëm goditi krahinën e Akapulkos, në Meksikë, rreth orës 19:30 të ditës së martë. Instituti Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (USGS), lajmëroi se lëkundjet e tokës kapën forcën e 7,6 të shkallës rihter. Epiqëndra e tërmetit ishte 20 kilometra nga qyteti i Ometepekut, në shtetin e Guerreros. Tërmeti shkaktuar panik tek qytetarët të cilët dolën menjëherë nga shtëpitë. Dëshmitarët thanë se ndërtesat ishin lëkundur dhe kanë pësuar krisje në kryeqytetin e vendit me 8,8 milionë banorë, Mexsico City për rreth një minutë duke bërë që punonjësit e shpëtimit të vihen menjëherë në gatishmëri të lartë.

Agjensia e Abonimeve të Shtypit (TRENOVA) Tel: +355 682047825 e-mail: arbentrenova@yahoo.com POSTA SHQIPTARE Tel: +355 4 2375598 e-mail: abonime@postashqiptare.al ADRION Ltd Tel: +355 4 2240018 e-mail: sales@adrionltd.com

ɷ Izraeli kritika Ashtonit për deklaratat mbi Gazën Ministri i jashtëm izraelit, Avigdor Liberman, ka kritikuar shefen për politikë të jashtme të Bashkimit Evropian, Catherinë Ashton, e cila ka tërhequr paralele midis sulmeve në shkollën hebraike në Tuluz dhe fëmijëve në Rripin e Gazës. “Fëmijët, për të cilët duhet të Àasë Ashtoni janë ata në jug të Izraelit, të cilët jetojnë nën frikën e predhave, që vijnë nga Rripi i Gazës”, thuhet në deklaratën e Libermanit. Kryediplomatja evropiane, duke shprehur keqardhjen për viktimat në Tuluz, ka krahasuar vrasjen e tre fëmijëve dhe të profesorit në shkollën hebraike me vdekjen e të rinjve në Gaza dhe Siri. ɷ Konfirmohen 10 kandidatët presidencialë në Francë Një total prej dhjetë politikanësh janë kon¿rmuar në zgjedhjet presidenciale franceze, raundi i parë i të cilave zhvillohet në 22 prill dhe nga ku dalin dy ¿tuesit, që do të përballen në një ballafaqim të drejtpërdrejt në raundin e dytë të 6 majit, transmeton TCH. Sipas sondazheve, presidenti në fuqi, Nicolas Sarkozy dhe kandidati socialist, Francois Hollande, pritet të jenë ata që do të ballafaqohen në balotazhin nga i cili do të zgjidhet njeriu që do të drejtojë Francën në pesë vitet e ardhshme. Prej muajsh, që prej mbajtjes së parë të sondazheve, Hollande ¿guron favorit në garë, por diferenca midis të dyve janë ngushtuar ndjeshëm. Marine Le Pen, përfaqësuese e ekstremit të djathtë, që përkrah një politikë më agresive kundër emigrantëve dhe vendos në pikëpyetje antarësimin e Francës në marrëveshjen Schengen apo BE, pritet të renditet e treta. ɷ Sulmet kamikaze, afro 40 të vrarë në Irak Raportet nga Iraku thonë se të paktën 38 persona janë vrarë dhe mbi 160 të tjerë janë plagosur nga një seri sulmesh anembanë vendit. Të paktën 13 njerëz kanë humbur jetën nga shpërthimet në qytetin e shenjtë shiitë të Qerbelasë, ndërsa viktima janë regjistruar edhe në Kirkuk, Bagdad, Hilla, Baji, Dakuk dhe gjetkë. Sulmet thuhet të kenë pasur në shënjestër forcat irakiane të sigurisë dhe zonat shiite. Ato vijnë pak ditë para samitit të Ligës Arabe, nikoqir i të cilit do të jetë Bagdadi.

origjina e lajmit... • Alba Malltezi Drejtore e Përgjithshme e Free and Fair Media Group

• Anila Basha Drejtore e Shqiptarja.com • Arben Rrozhani Kryeredaktor

Politika: Jakin Marena Sociale: Esmeralda Keta Ekonomia: Genc Kondi Kronika: Elton Qyno

Kulturë: Admirina Peçi

Design: Altin Aliaj Genti Manelli Website: Suela Gera Indrit Maraku

Departamenti i Marketingut: Cel: +355696060419 redaksia@shqiptarja.com

Shpërndarja: Saimir Zenelaj Cel: +355696060418

Redaksia: Rruga: “Dervish Hima” tre kullat, kulla e dytë-Tiranë. E-mail: redaksia@shqiptarja.com - Website: www.shqiptarja.com - Mobile: +355696060421 - Shtypur në shtypshkronjën: A.K shpk, Rruga 5 Maji, Tiranë

shqiptarja.com  

shqiptarja.com

Advertisement