Page 1

“Thash&them” Ish-konkurrentja e Big Brother

Apeli i artistëve

Arjola: Elvisi është brenda, po ndjen për mua • Ditëlindja e Dhori Sollakut, harbimi në pub-et e kryeqytetit

Shpëtoni jetën e mjeshtrit Agron Aliaj!

Faqe 13-20

Faqe 22-23

Na ndiqni edhe online LEKË 30 SHQIPTARJA.com + Suplementi THASH&THEM

VITI II - NR. 57 E shtunë, 10-03-2012

www.shqiptarja.com

EKSKLUZIVE/ Kryeministri e sulmoi si mik i Presidentit, por në 1992 Skënder Breca u zgjodh në KLD

BERISHA, FIRMA PER ISH-‘VRASESIN’

Ish-prokurori i diktaturës u promovua nga PD Zbulohet vendimi i majit 1979 për tre dënimet me vdekje dhe burgimet: Prokurori ishte Skënder Breca. Rrë¿mi i Fatos Lubonjës për tmerrin e asaj kohe: “Ai e dha pretencën për pushkatimet” ITALI

Killera për të vrarë ish-burrin e mbesës, shpëton Cërriku DEGET NE RAJON

Faqe 5

Aleksandër Biberaj: Gati themelimi i partisë së Topit STRATEGJIA

Lajmi

Faqe 8

Faqe 7

AKKP: Tokat e ligjit 7501, kompensim 100 për qind

Editorial

Ish prokurori i diktaturës, Skënder Breca, për të cilën Berisha akuzon Presidentin Bamir Topi se e ka dekoruar, ndërkohë që me firmën e tij është vrarë një njeri në kohën e diktaturës, fillimisht është emëruar anëtar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë, në vitin 1992, post të cilin e mbajti për katër vjet, me firmën e ish presidentit Sali Berisha. Për herë të parë, shqiptarja.com sjell dokumentin ekskluziv të firmës që ka vënë kryeministri Sali Berisha për prokurorin që me ¿rmën e tij ka vrarë një njeri në kohën e komunizmit.

NGA

Qeverisja përmes fjalimeve N Në foto: Presidenti Bamir Topi duke dekoruar Skender Brecën në 2008 dhe faksimile e dekretit të Presidentit të Republikës Sali Berisha në vitin 1992, ku emëronte prokurorin e diktaturës Skënder Breca si anëtar të Këshillit të Lartë të Drejtësisë

JETONTE NE ITALI

TIRANE

D

osjet e diktaturës po hapen, me ndihën e deklaratave të kryeministrit Sali Berisha. Të gjithë e kujtojmë gjithë “vrerin” që kryeministri hodhi mbi presidentin e Republikës, për shkak të...

AFRIM KRSANIQI

Tragjedia e 9 janarit kapet skafisti i fundit Arrestohet në Udine Cukal Delia, i dënuar me 25 vjet burg për mbytjen e 21 shtetasve

Vijon në faqet 2-3

TIRANE

ARMALDA NUHU

I

konsideruari si skafisti i vdekjes, Cukal Delia pas 8 vitesh arrati është arrestuar nga policia Italiane. Delia njihet si një nga organizatorët e tragjedisë së 9 janarit në Karaburun, ku në tentativë për të bërë tra¿kimin e klandestinëve me... Faqe 8

Në foto: Cukal Delia, skaÀsti i tragjedisë së 9 janarit

ë kohën e Luftës së Ftohtë tregohet anektoda e diferencës midis ekonomisë amerikane dhe sovjetike të makinave. Makinat amerikane e bazonin forcën dhe investimin tek shpejtësia dhe siguria, kurse ajo sovjetike tek boria e lartë dhe zbukurimet e jashtme. E cituar në dhjetra raste si simbolikë e dallimit midis dy modeleve, ky krahasim vlen të rikthehet si gjetje e duhur edhe në kontekstin e sotëm politik dhe ekonomik shqiptar në raport me atë europian (BE). Argumenti është i prekshëm dhe i përditshëm. Në çdo vend demokratik, ku vendimmarrja dhe përfaqësimi ndodh në institucione, ku demokracia funksionale bazohet në sjellje e mentalitet institucional, ku logjika e ligjit, ndjenja e moralit dhe e përgjegjësisë publike dominon mbi interesa të tjera personale, grupore apo partiake, - çdo ditë marrim e japim lajme të modelit amerikan të politikës: politikanë, qeveri dhe parlamente që debatojnë e marrin vendime tranparente, që konsultohen dhe ofrojnë projekte e zgjidhje për qytetarët, që përballen me s¿dat, dështimet e sukseset; që kërkojnë mekanizma e energji të reja për përshpejtimin e reformave dhe që pranojnë e nxisin rotacionin e elitave politike. Tjetër model ofron përvoja e disa vendeve ish komuniste, përfshirë Shqipërinë. Ashtu si në modelin e vjetër sovjetik këtu politika dhe institucionet personalizohen, vendimet merren jashtë institucioneve, pa pjesëmarrjen e publikut, në një rreth të ku¿zuar individësh që kontrollojnë... Vijon në faqe 5


2

E shtunë, 10 mars 2012

POLITIKE

Policia ndalon drejtuesin e shoqatës së të përndjekurve

S

kënder Tufa, një nga të përndjekurit që drejton edhe një prej shoqatave të tyre, është ndaluar nga policia e Tiranës, sikurse raporton agjencia Ama-Neës. Policia thotë se e ka ndaluar për mitingun pa leje të së enjtes, që shkaktoi edhe panik te deputetët. Por ai të enjten ka qenë i ftuar në Top Story dhe ka deklaruar se "Berisha është diktatori i ri, duhet të largohet,

ndryshe e pret fati i Gadafit". Policia e Tiranës ka nisur procedimin penal në gjendje të lirë për kryetarin e shoqatës së të dënuarve politike Skëndër Tufa. Procedimi ka nisur pas organizimit të protestës së zhvilluar ditën e djeshme rreth orës 10:00 në bulevardin 'Xhorxh Bush'. Sipas policisë edhe pse nuk është dhënë leje, ish të dënuarit politik kanë

organizuar protestën. Ata akuzojnë qeverinë për premtime të pambajtura lidhur me dëmshpërblimet për vitet e burgut. Ky nuk është i pari rast i shoqërimit në polici të ish të përndjekurve. Gjergj Ndreca, i cili brenda pak javësh u shoqërua 4 herë në polici, pas incidenteve me deputetin e PD-së Ilir Rusmali dhe Ministrin e Financave Ridvan Bode.

EKSKLUZIVE/ Zbardhet dekreti i presidentit Sali Berisha në 1992

Berisha emëroi anëtar të KLD prokurorin që vrau një njeri Prokurori i diktaturës, për katër vjet drejtonte drejtësinë „„„

TIRANE

vijon nga faqja 1 ... “Medaljes së mirënjohjes” që kishte dhënë për një prokuror të diktaturës, Skënder Breca. Kryeministri akuzoi presidentin se po u jep medalje dhe dekoratave atyre personave që kishin qenë "kasapët" e diktaturës komuniste". "Breca, është përgjegjës për vdekjen e Xhelal Koprenckes, dhe për urdherimin e vrasjeve të tjera, në rolin e tij si hetues i sistemit komunist. Ne përjetuam këtë vit dekorimin e prokurorit, që kërkoi dënimin kapital të Xhelal Koprenckës në vitin 1979, sepse ky pinjoll i një familjeje të shkëlqyer, atdhetar i flaktë, kur dy bashkëvuajtësit i bënin letër diktatorit të hapemi drejt Rusisë, ky tha "jo", duhet të hapemi drejt Amerikës", ishte deklarata e kryeministrit Berisha. Sigurisht, presidenti i Republikës kërkoi falje për mosnjohjen e këtij fakti dhe mori masat e duhura, ndërkohë ish prokurori, tani avokat, dorëzoi medaljen në institucionin e Presidencës.

POR Ç'KA NDODHUR?

Gazeta shqiptarja.com, për herë të parë, boton ekskluzivisht dokumentin me të cilin ish Presidenti Sali Berisha, e ka ngritur këtë

Skënder Breca ka qenë prokuror në vitet e diktaturës. Në vitin 1979 mban përgjegjësi për vrasjen e një personi, i cili është përmendur edhe nga kryeministri Sali Berisha në vitin 2008 prokuror në rangun më të lartë në hierarkinë e shtetit në kohën e demokracisë. Me dekretin që mban datën 18 maj të vitit 1992, Presidenti i asaj kohe, Sali Berisha, me një dekret që bën emërimet e shumë zyrtarëve të tjerë, emëron edhe prokurorin Skënder Breca, si anëtar të Këshillit të Lartë të Drejtësisë. Pra ishte ky prokuror i diktaturës, ai që sipas kryeministrit sot, ka vrarë edhe njerëz, i cili po me firmën e ish pres-

identit Berisha, emërohet në "qeverinë" e cila do të drejtonte për një kohë të gjatë edhe gjyqësorin shqiptar. Ishte ish presidenti i Republikës, ai i cili hodhi firmën për 13 emrat që do të ishin anëtarët e qeverisë së gjyqësorit. Të gjithë e mbajmë mend se cfarë ka ndodhur pas vitit 1992. Shkolla 6 mujore për gjyqtarët, apo ata që quhen rëndom si "gjyqtarët e plepave" kishin bekimin dhe emërimin e këtij organizmi të rëndësishëm. Sipas listës që ekskluzivisht botohet sot në shqiptarja.com, dekreti i Presidentit të Republikës Sali Berisha e ka vendosur emrin e Skënder Brecës në vendin e 11. Ndër anëtarët e tjerë të këtij forumi janë edhe: Sali Berisha, president i Republikës; Nuro Hoti, kryetar i Gjykatës së Kasacionit; Kudret Çela, ministër i Drejtësisë; Maksim Haxhia, Prokuror i Përgjithshëm; Prel Martini kryetar i Hetuesisë së Përgjithshme; Vladimir Kristo, zv.ministër i Drejtësisë; Agim Shkupi, zv.kryetar i gjykatës së Kasacionit; Abdi Baleta pedagog në fakultetin e Drejtësisë; Agim Bendo, kryetar i Gjykatës së rrethit Tiranë; Leonora Halili, këshilltare në Gjykatën e Kasacionit; skënder Breca; prokuror në prokurorinë e Përgjithshme; Alush Dragoshi, prokuror në prokurorinë e Tiranës; Zef Brozi, zv.dekan i Fakultetit të Drejtësisë. Këta ishin emrat e parë të qeverisë së gjyqësorit në vitet e demokracisë, dhe mes tyre figuron me firmën e Sali Berishës edhe emri i prokurorit Skënder Breca që qëndroi për katë vite në këtë detyrë. Madje jo kaq. Edhe pse Skënder Breca nuk do të flasë edhe sot e kësaj dite, marrëdhëniet me presi-

Faksimile e dekretit të Presidentit të Republikës Sali Berisha në vitin 1992, ku emëronte prokurorin e diktaturës Skënder Breca si anëtar të Këshillit të Lartë të Drejtësisë

Në foto: Presidenti Bamir Topi duke dekoruar Skender Brecën në 2008

dentin e Republikës i ka pasur shumë të mira, madje edhe familjare. Por nuk dihet nëse prokurori Breca ka ditur tia fsheh më së miri punën dhe veprën e tij gjatë kohës së diktaturës si Sali Berishës, ashtu edhe presidentit Bamir Topi. Ajo që dihet me siguri, është që karriera e tij në vitet e demokracisë, filloi me një firmë të ish kryetarit të shtetit shqiptar, Sali Berisha.

KUSH ËSHTË?

Skënder Breca ka qenë prokuror në vitet e diktaturës. Në vitin 1979 mban përgjegjësi për vrasjen e një personi, i cili është përmendur edhe nga kryeministri Sali Berisha në vitin 2008, pak kohë pasi presidenti i kishte dhënë Medaljen e Mirënjohjes. Por vetëm pas daljes së tij skandali, filluan edhe dëshmitë për kohën dhe aktivitetin e tij. Breca, i cili aktualisht ka dalë në pension, nuk ka pranuar kurrë të flasë për median për të treguar të vërtetat e jetës së tij. Por ndërkaq, ai ka punuar edhe në detyeën e këshilltarit të prokurores Ina Rama, detyrë prej të cilës dha dorëheqjen, pasi një sërë dëshmish dhe skandalesh dhe luftës politike që filloi ndaj tij. Sot ushtron detyrën e avokatit, dhe vazhdon të ketë klientë gjithandej, pa u shqetësuar, se ai do të ishte një ndër njerëzit që do të kthehej në "akuzatorët" më të mëdhenj për dekoratën që mori dhe më pas e ktheu nga Presidenti i Republikës Bamir Topi. Megjithatë, duket se në karrierën e këtij prokurori, paska pasur firmën e vet edhe ish presidenti i kohës Sali Berisha, me anë të dokumentit që Shqiptarja.com boton sot për herë të parë.


E shtunë, 10 mars 2012

3

POLITIKE

Çështja e pronave, republikanët sulmojnë Presidentin

P

residenti Bamir Topi u sulmua ditën e djeshme nga Partia Republikane për çështjen e pronave. Arjan Madhi, tha se presidenti Topi kur ishte deputet ka abstenuar për çështjen e pronave, ndërsa si kryetar shteti ai heshti edhe pse e ka për detyrë të dalë me një qëndrim të qartë. "Ne sot do të vlerësojmë veprimtarinë e zotit Topi

si deputet i Kuvendit të Shqipërisë. Përgjithësisht ka pasur qëndrime abstenuese, po më shumë se kaq, nëse do të ndante të njëjtin koncept me republikanët, me pronarët shqiptarë, dhe në tërë ato faktorë politikë të cilët kërkojnë një zgjidhje të çështjes së pronës, duhet të kishte iniciuar për miratimin e zgjidhjes së një ligji për

zgjidhjen e plotë dhe të drejtë të çështjes së pronës. Si president, Topi mendoj që ka pasur një kornizë të detyrueshme që e ka detyruar të ketë një përqasje në përputhje me detyrimet e tij kushtetuese lidhur me qëndrimin ndaj drafteve apo ligjeve të miratuara në Kuvendin e Shqipërisë", tha Madhi.

Vendimi i Gjykatës së Lartë në maj 1979

Pretenca, Breca kërkoi tre dënime me vdekje Fatos Lubonja u dënua me 20 vite burg „„„

TIRANE

ARBEN RROZHANI

Dokumenti i vitit 1979

S

Lëvizja e re

Një vit nga themelimi i Aleancës Kuq e Zi E

dhe ata e nisën nga Vlora. Më 9 mars të vitit 2011, dhjetëra intelektualë u deklaruan kundër regjistrimit etnik. Kreshnik Spahiu nënshkroi i pari peticionin kundër regjistrimit etnik. Tanimë një vit më pas Aleanca Kuq e Zi është kthyer në një lëvizje politike. Reagimi që ngjalli në shoqërinë shqiptare Aleanca Kuq e Zi ishte i shpejtë. Një fakt i tillë shqetësoi ndjeshëm qeverinë e Berishës. Në disa raste ai sulmoi ashpër lëvizjen, me etiketime fyese. Jo pak herë Berisha bëri përpjekje për ta lidhur këtë Aleancë me presidentin Bamir Topi. Por lëvizjet e fundit kanë treguar se këto dy lëvizje politike nuk janë të njëjta. Me aksionet e saj, Aleanca ka arritur të fitojë jo vetëm simpatinë e shqiptarëve, por edhe të ndërkombëtarëve.

REAGIMI

PDIU: Ne në qeveri, nuk ka punë Greqia

P

DIU ka reaguar ndaj dek laratës së zëdhënësit të MPJ greke, Delavekouras lidhur me përfshirjen në qeveri të kësaj partie. Deputeti Dashamir Tahiri shprehet se marrëdhënie e mirë mes dy vendeve është të mos vihen kushte për integrimin e Shqipërisë. Ai shton se PDIU nuk është një parti ultranacionaliste, ndërsa respekton minoritetet. "Është përtej kompetencave tuaja e reciprocitetit të përmendur të jepni leksione se cila parti shqiptare duhet të bëjë pjesë në kabinetin qeveritar shqiptar kur ne mirëpresim të gjithë minoritetin tuaj të jetë i përfaqësuar në të", tha Tahiri. Për të cilin, "marrëdhënie e mirë është edhe të mos pengoni një deputet të parlamentit të Shqipërisë të vizitojë pronat e veta dhe shtëpinë ku kanë lindur të parët e vet në Çamëri".

kënder Breca nuk do që të flasë për të shkuarën e tij. Prej disa vitesh avokat në profesion ai e ka lënë pas krahëve dekorimin në 2008 nga presidenti Bamir Topi, kthimin mbrapsht të dekoratës, pas sulmeve që iu bënë si prokuror i rregjimit komunist, më pas largimin edhe nga pozicioni si këshilltar pranë prokurores së Përgjithshme. Mbesa e Xhelal Koprenckës, njërit prej viktimave të një vendimi që dha Breca si prokuror, deklaronte katër vite më parë se në periudhën kur ishte president Sali Berisha dekoroi me medaljen e "Martirit të Demokracisë" Xhelal Koprenckën për Rezistencën burrërore para torturave të xhelatëve prokurorë dhe të hetuesve kanibalë si Skënder Breca, që e torturoi dhe dha vendim pushkatimi, ndërsa presidenti Topi në maj të 2008 dekoroi xhelatin Skënder Breca". Nuk është vetëm Xhelal Koprencka në listën e të pushkatuarve. Ka edhe të tjerë, si ata që mbetën gjallë e që sot janë emra të njohur. Në vendimin e majit 1979, të mbajtur në Gjykatën e Lartë te drejtuar nga Sofokli Kongo, Skënder Breca ishte prokurori i çështjes. Pas fjalës së dëshmitarëve, të gjithë të dënuar, Gjykata vendosi dënimin me vdekje me pushkatim të shtetasve Fadil Kokomani, Vangjel Lezho dhe Xhelal Koprencka, ndërsa të tjerët u dënuan me burg nga 16-23 vite burg.

VENDIM NE EMER TE POPULLIT Gjykata e Lartë e përbërë prej: Sofokli Kongo Kryetar, anëtar i Gjykatës së Lartë Met Rreli, ndihmës gjyqtar, anëtar i Gjykatës së Lartë Luftulla Ceka ndihmës gjyqtar, anëtar i gjykatës së Lartë me pjesëmarrjen e prokurorit Skënder Breca të asistuar prej Sekretarit Sadik Memo, me date 10-18 Maj 1979 mori në seancë gjyqësore me dyer të mbyllura...

Vangjel Lezho

Fadil Kokomani

Pasi u dëgjuan dëshmitaret: 1- Nazmi Bala, i dënuar 2- Qemal Kokomani, i dënuar, (evgjit) 3- Bektash Tare, i dënuar 4- Fatmir Arapi, i datëlindjes 1953, banues në Vlorë, dënuar për agjitacion dhe propogandë. 5- Nikollë Pëllumbi, i datelindjes 1933, nga Vermoshi, dënuar për agjitacion dhe propogandë 6- Sytki Podgorica, i datëlindjes 1946, banues në Shkodër, i dënuar 7- Mustafa Kada, i dënuar 8- Dod Miri i datëlindjes 1935, dënuar për agjitacion dhe për vjedhje 9- Ylli Molla, i dënuar 10- Telat Agolli , i datëlindjes 1932, banues në Tiranë , i dënuar me 25 vjet Vendosi: Fadil KOKOMANI me vdekje me pushkatim Vangjel LEZHO me vdekje me pushkatim Xhelal KOPRENCKA me vdekje me pushkatim Xhafer Xhomo, 23 vjet heqje lirie Beqir Alia, 23 vjet heqje lirie Muho Bala, 22 vjet heqje lirie Fatos Lubonja, 20 vjet heqje lirie Dhimitër Stefa, 23 vjet heqje lirie Nuredin Skrapari, 20 vjet heqje lirie Robert Vullkaniku, 16 vjet heqje lirie

I dënuari

Fatos Lubonja: Prokurori ishte Breca N

jëri prej të dënuarve në listë, është edhe Fatos Lubonja, që përndiqej prej të atit, Todi Lubonja, ishfunksionar në rregjimin e Hoxhës. Lubonja mori dënimin me 20 vjet heqje lirie. Në dëshminë e dhënë pak kohë më parë, publicisti Lubonja thotë se ata u dënuan me vdekje vetëm pse i shkruan udhëheqjes së PPSH-së disa letra për ndryshimin e kursit politik të Shqipërisë, pas prishjes së marrëdhënieve me Kinën. Fillimisht e dënuan me nga 10 vjet burg, ndërsa më pas dikush dha urdhër dhe me një proces të dytë, u pushkatuan. Sipas tij për ta u për-

dor një nen për "Agjitacion dhe propagandë", fraksion dy, por ishte për raste lufte dhe që në fakt ishte një letër nga burgu, që ata bënin. Pushkatimi i tyre u bë sipas nenit "Krijimi i një organizate antirevolucionare, antisocialiste, antidemokratike" për të përmbysur pushtetin me dhunë. Lubonja kujton se ishte arrestuar në shkurt 1979, me akuzën se ishte pjesë e një organizate për të bërë krime. Duke folur për dënimet Fatos Lubonja Lubonja ishte shprehur se pretencën e dha prokurori, sepse gjyqi kishte prokuror dhe gjykatë dhe ky ishte Skënder Breca, siç duket edhe nga dokumenti.


4

E shtunë, 10 mars 2012

POLITIKE

BE, Stano: Duam B rezultate konkrete për Integrimin

ashkimi Europian kërkon që politika shqiptare të heqë dorë nga retorika, por t'i kthehet punës për përmbushjen e kritereve integruese. Zëdhënësi i komisionerit Fyle, Stano, thekson se me gjithë përparimet që u bënë pas marrëveshjes politike të vjeshtës, kërkohen rezultate konkrete në përmbushjen e kritereve. "Çelësi ndaj kësaj pyetjeje qëndron te 12 prioritetet kyçe. Dhënia e rezultateve në

këto 12 prioritete kyçe do ta sjellë Shqipërinë më afër vendeve anëtare, nëse ata shohin se këto prioritete kyçe janë përmbushur, dhe nëse Komisioni propozon një vlerësim pozitiv duke rekomanduar statusin kandidat për të cilin më pas vendosin vendet anëtare, dhe nëse shohin se ka një progres të mjaftueshëm, sipas rezultateve, atëherë mund të ketë rekomandim për çeljen e negociatave. Por, gjërat me radhë", tha

Stano. Sipas tij, pikë së pari, fokusi duhet të jetë te rezultatet në këto 12 prioritete, më pas duhet pritur për raportin e progresit në tetor, e pasi të vlerësohet niveli se deri ku ka përmbushur Shqipëria 12 prioritetet, Komisioni do hartojë rekomandimin, mbi të cilin do vendosin vendet anëtare. Këto hapa, sipas Stanos do merren një nga një dhe jo t'i kapërcejnë ato, pasi çelja e negociatave është në fazën e dytë apo të tretë të këtij procesi.

Deputeti socialist dorëzon në Kuvend amendamentin: Turizmi i bllokuar

Lajmi Deputeti i PS Artan Gaçi paraqet në Kuvend një amendament ku kërkon shfuqizimin e ligjit për "Skafet", për t'i hapur rrugë përgatitjes së një sezoni turistik të mbarë. Ai argumenton se tashmë ligji është i pavlefshëm, pasi vendi është në NATO, qytetarët lëvizin pa viza dhe për më tepër ligji s'ka ndikuar në bllokimin e trafikut të drogës.

„„„

PS: Ligji për "Skafet" të shfuqizohet urgjent Gaçi: Jemi në NATO, pa viza dhe ka trafik droge Amendimi Bazuar në piken 1 të nenit 81 të Kushtetutës kërkojmë: 1. Shfuqizimin e ligjit Nr. 9509, datë 03/04/2006 "Për shpalljen e moratoriumit për mjetet motorike lundruse në Republikën e Shqipërisë", i ndryshuar datë 04/02/2010 nr. 10220

TIRANE

JAKIN MARENA

S

ocialistët kërkojnë shfu qizimin urgjent të ligjit të "Skafeve". Përmes deputetit Artan Gaçi, PS ka depozituar në Kuvend një nismë ligjore me anë të së cilës propozon që ligji "Për moratoriumin e mjeteve motorike lundruese", i miratuar më 2006 dhe i ripërtërirë në vitin 2010 të abrogohet në mënyrë urgjente që verën këtë verë dhe ku Shqipëria të ofrojë për pushuesit të gjitha kushtet për turizëm. Siç argumenton deputeti propozues në relacionin shoqërues të kësaj nisme, tashmë kur Shqipëria ka hyrë në vitin dytë të liberalizimit të vizave, është e panevojshme që të mbajë në fuqi një ligj të tillë, i cili në radhë të parë penalizon vetë pushuesit dhe step turistët e huaj për të ardhur në vendin tonë. Duke parë relacionin mbështetës të ligjit të paraqitur nga mazhoranca teksa e shtyu deri në vitin 2013 bllokimin e skafeve, sipas të cilit "ky moratorium vlerësohet i domosdoshëm, mbështetur në angazhimet e shtetit shqiptar në kuadër të partneritetit, për të luftuar trafiqe të paligjshme të të gjitha llojeve, për kontrollin e kufirit detar e parandalimin e emigracionit klandestin drejt vendeve të BE e më gjerë", Gaçi saktëson se në kushtet e pajisjes së shqiptarëve me letërnjoftime e pasaporta biometrike, liberalizimit të vizave e lëvizjes së lirë, si dhe identifikimit elektronik e dixhital në pikat e kalimit kufitar, mundësia e lëvizjeve klandestine është thuajse zeruar. "Ndërkohë që moratoriumi ka rezultuar i dështuar në parandalimin e trafikut të narkotikëve të cilën e vërtetojnë mjetet që transportojnë këto lëndë e që vazhdojnë të kapen nga policia bregdetare e shtetit fqinj, Itali por dhe në Greqi", nënvizon deputeti socialist,

Deputeti i PS Artan Gaçi

duke këmbëngulur se moratoriumi as që e ka penguar trafikun e drogës përmes bregdetit shqiptar. "Në këto kushte ky ligj e ka humbur funksionin e tij dhe po penalizon shtetasit shqiptarë duke bllokuar turizmin e zhvillimin e gjithë infrastrukturës lidhur me mjetet lundruese si portet, pontilet, barkat me vendet e tregtimit dhe riparimit të tyre, shkollat nautike etj", thuhet në relacion. Sipas deputetit Gaçi, ky ligj po i bën një dëm të madh ekonomisë në të gjithë vijën bregdetare të vendit. Pas prapambetjes të trashëguar nga sistemi komu-

nist, sipas tij, ky moratorium e ka thelluar dhe me tej pozicionin e turpshëm të Shqipërisë në fushën e infrastrukturës turistike detare krahasuar me fqinjët tanë Kroaci, Mal i Zi e Greqi. "Në këto kushte, jo vetëm që amendimi total i ligjit është i domosdoshëm, por nevojiten politika urgjente nxitëse e inkurajuese për këtë treg shumë të rëndësishëm për të ardhmen turistike e ekonomike të vendit", nënvizon Gaçi. Ky amendim mori shkas nga projektligji që erdhi në komisionin e veprimtarive prodhuese, për portet turistike, për dhënien

me koncesion të tyre. Gaçi deklaron se të sjellësh projektligj në këtë moment për koncesione të porteve turistike pa shfuqizuar moratoriumin është njësoj si të flisje për koncesione parkingjesh nëntokësore para viteve '90 kur s'kishte makina private. Deputeti socialist u ka bërë thirrje deputetëve të mazhorancës t'a votojnë në këtë moment abrogimin e këtij ligji për t'i dhënë kohë operatorëve turistike e sipermarrjeve në industrinë e mjeteve lundruese të përgatiten për sezonin e ri turistik 2012. Ligji për moratoriumin e

skafeve u miratua nga mazhoranca e djathtë më 2006, disa muaj pasi kishte ardhur në pushtet, si shprehje e vullnetit për të luftuar pa kompromis çdo lloj trafiku, përfshi atë të qenieve njerëzore dhe lëndëve narkotike. Ligji do kishte fuqi deri më 2010. Në atë kohë, ky ligj u bë objekt i një debati të gjerë, pasi opozita, por dhe bashkitë e qyteteve bregdetare e kundërshtuan atë si penalizues të turizmit e paaftësi e qeverisë për të kontrolluar kufijtë ujorë. Në prag të anëtarësimit në NATO, qeveria e djathtë për t'ju shprehur partnerëve ndërkombëtarë garancinë e saj se ishte e vendosur të luftonte çdo lloj trafiku, vendosi të zgjasë afatin e këtij ligji dhe për 3 vjet të tjera, pra deri në vitin 2013.

LAJME SHKURT Gjykata administrative, PS: Ja ku do ndërhyhet

„

Në prag të nisjes së diskutimit për gjykatën administrative në komisionin parlamentar, PS ka nisur dëgjesën publike me grupet e interesit për ti bërë propozimet e tyre pjesë të ligjit që do zgjidhen kryesisht mosmarrëveshjet mes biznesit dhe administratës shtetërore. Sipas socialistëve disa janë çështjet themeltare që duhet parë më kujdes para votimit të këtij ligji, së pari numri i gjykatave të shkallës së parë dhe të apelit që duhet të krijohen pas miratimit të ligjit. Së dyti kriteret e emërimit të gjyqtarëve, për të vijuar me normat e proçeduriale për lehtësimin e gjykimit dhe ekzekutimin e vendimeve gjyqësore.

Të dërguarat e Klinton, në Komunitetin Mysliman

„

Përfaqësuesja speciale e Komuniteteve Myslimane pranë Departamentit të Shtetit në SHBA, Pandith, e dërguara e posaçme për Mbikëqyrjen e Luftën ndaj Antisemitizmit, Rosenthal, të shoqëruara nga zv/ambasadorja e SHBA, Johnes, dhe përfaqësues të tjerë të Ambasadës Amerikane në Tiranë, zhvilluan dje një vizitë në Komunitetin Mysliman të Shqipërisë. Ato u pritën nga nënkryetarët e KMSh, Spahiu e Aga, kancelari Zaimi, Myftiu i Tiranës, Saliaj si dhe anëtarë të tjerë të kryesisë. Delegacioni u njoh me historikun e institucionit më të lartë fetar në vend, me strukturat e tij, me sistemin arsimor të medreseve, Universitetin Hëna e Plotë-Bedër, si dhe sfidat e institucionit në misionin e tij në shërbim të myslimanëve.

Takimi në Tiranë

Integrimi në BE, Kosovë-Serbi në një tryezë „„„

P

TIRANE

as marrëveshjes mes Serbisë e Kos ovës, që parashikon mënyrën se si Kosova do prezantohet në takimet ndërshtetërore pa provokuar Serbinë, një delegacion parlamentar serb dhe një kosovar janë ulur së bashku në Tiranë në konferencën e gjashtë të Komisioneve Parlamentare të Integrimit të vendeve të rajonit, të cilat aspirojnë për t'i bashkohen familjes evropiane. Në këtë tryezë kryetarja e Kuvendit, Topalli tha se nuk e shikon me xhelozi anëtarësimin e shpejtë të Kroacisë në BE apo përparimin e Serbisë e Malit të Zi. Topalli tha se "këto janë një mundësi më shumë për mbështetje e një dëshmi e reformave që duhet të përmbushë vendi ynë përmes një poli-

tike jobllokuese". Ajo u shpreh se për Shqipërinë, integrimi është një çështje kombëtare, që i bashkon shqiptarët. "Sado të pengohet apo bllokohet procesi, vjen një moment për të cilin flasin shqiptarët, siç kanë folur shqiptarët, siç do të flasin prap shqiptarët dhe në fund të fundit është një proces që nuk mund të ndalet", tha Topalli. Ndërsa kreu i ambasadës së BE në Tiranë, Sequi u shpreh se seriozitetit të treguar nga BE e derës që mbetet e hapur për zgjerim, duhet t'i përgjigjen, po me seriozitet vendet aspirante të cilat duhet të ndjekin shembullin e Kroacisë. Ndërsa Uollfarth, ambasadori OSBE, ftoi politikanët për partneritet në impelementin e reformave, të cilat, sipas tij duhen të jenë cilësore e të prekshme dhe të kenë efekt tek qyteta-

rët. "Tashmë, përballë Shqipërisë qëndrojnë sfida të rëndësishme siç janë reforma në drejtësi dhe ato elektorale e parlamentare", tha Uollfarth. Deputeti i PS, Ditmir Bushati, kryetar i Komisionit të Integrimit tha se komisionet parlamentare të integrimit në rajon marrin një rëndësi të veçantë në rrugëtimin drejt BE. "Komisionet tona kanë dhe duhet të luajnë një rol thelbësor. Ato duhet të shërbejnë si institucione kyçe për adresimin e çështjeve europiane. Duke u bërë kështu urat lidhëse mes qeverive e qytetarëve në arritjen e objektivit tonë të përbashkët, anëtarësimit në BE. Duke punuar në këtë drejtim ne mund të përgatisim qytetarët tanë për të pasur pritshmëri sa me realiste për këtë proces, që kërkon reforma të vërteta dhe të vështira", tha Bushati.


E shtunë, 10 mars 2012

5

POLITIKE

Meta sulmon Spahiun: Përpjekje për nxitjen e ekstremizmit ndaj fqinjëve

K

reu i LSI Meta, ka sulmuar Aleancën Kuq e Zi. Sipas tij, në Shqipëri ka përpjekje për të nxitur nacionalizmin e ekstremizmin ndaj fqinjëve. Por, sipas Metës, këto përpjekje nuk gjejnë mbështetje në popull. "Ka këtu përpjekje për të nxitur një frymë nacionaliste, ekstremiste dhe ksenofobie ndaj fqinjëve, por kjo nuk përbën një shqetësim serioz për arsye sepse

nuk gëzon asnjë lloj mbështetje në opinionin publik, sepse orientimi i qytetarëve shqiptarë është shumë i qartë dhe shumë pragmatik, ai është përshpejtimi i integrimit evropian si një projekt që u jep statusin e merituar si qytetarë të barabartë në Evropën e bashkuar", tha Meta. Ai tha se sfidat e vendeve të rajonit janë të ngjashme për shkak të një trashëgimie pak a shumë të

përbashkët. "Por, në rastin e Shqipërisë ajo që është për t'u theksuar është rëndësia e forcimit të dialogut politik, që po të themi të drejtën është diçka që nuk po shkon në përputhje me dialogun e qytetarëve çdo ditë në Shqipëri, pavarësisht përkatësive partiake, dhe kjo klimë tepër pozitive duhet të na ndihmojë ne politikanëve për të qenë më bashkëpunues", tha Meta.

Kontakte me emigrantët, Selami do të vijë në ceremoni

Lajmi Partia e re e Topit po shtrin rrjetin e saj dhe në vendet fqinje ku ka shqiptarë në emigracion, si në Itali, Greqi, por dhe në Belgjikë, Zvicër, Gjermani dhe Angli. Pritet që në ceremoninë e themelimit të saj që do të bëhet në fund të këtij muaji të marrë pjesë dhe ish-kryetari i PD, Selami por dhe që të ketë surpriza të reja.

Partia e re e Topit, degë në Itali e Greqi Biberaj: Gati për themelimin e partisë Rama: Berisha 'ham-ham"

„„„

TIRANE

"Të bësh pesë herë në ditë ciu-ciu e të shkosh të prekësh me dorë ata njerëz është gjë tjetër", tha më parë Berisha. Edi Rama është përgjigjur në Tvviter. "Unë bëj ciu-ciu ndërsa Berisha ham-ham dhe ndryshimi mes ciu-ciu-t e ham-ham-it është ndryshimi mes qytetarisë dhe barbarisë", shprehet Rama.

JAKIN MARENA

P

artia e re e Topit po sh trihet dhe në vendet fqinje, për të ngritur dhe bërë gati strukturat e partisë në emigracion, në mënyrë që themelimi i saj në fund të këtij muaji ta gjejë të konsoliduar dhe të gatshme dhe në radhët emigrantëve. Grupi i punës që po udhëheq tërë skemën për krijimin e partisë më të re të spektrit të djathtë nënvizon se kanë filluar kontaktet në vendet fqinje në Itali dhe Greqi, por kanë mbërritur deri në Gjermani, Zvicër e Belgjikë ku jeton një komunitet i madh shqiptar, për të ngritur seksionet e para të kësaj partie, të cilat në një kohë relativisht të shkurtër do të shërbejnë dhe si bërthamat e krijimit të degëve të partisë së re të Topit në të gjitha vendet ku ka emigracion shqiptar. Ndërkohë që kontaktet kanë shkuar deri në Angli, pa lënë jashtë skemës dhe SHBA, vend në të cilin tashmë me efikasitet të plotë, ish-kryetari i PD dhe njëri ndër nismëtarët e krijimit të partisë së re të djathtë, Eduart Selami po e shtrin mbështetjen për të. Një iniciativë e tillë e grupit të punës së partisë së re të Topit ka startuar tashmë për shkak se dhe partitë e tjera kanë degët e tyre në të gjitha vendet ku ka shqiptarë në emigrim. Ndërkohë që anëtarë të PD, të pakënaqur nga qeverisja e demokratëve dhe nga lidershipi i demokrat, pasi nuk e kanë gjetur veten në këtë parti, sipas Biberajt, njërit prej anëtarëve të grupit të punës së partisë së Topit, janë orintuar drejt partisë së re të qendrës së djathtë, duke konsoliduar radhët e saja, pavarësisht se ende nuk është

Presidenti Bamir Topi me deputetin Aleksandër Biberaj bërë shpallja zyrtare. Dhe për të dhënë përkrahjen e tyre për këtë parti por dhe për të qënë prezent me votën e tyre në ndryshimin e kursit të politikës shqiptare, emigrantët janë në pritje të miratimit të Kodit, ku pritet të përfshihet dhe vota e tyre, duke filluar nga zgjedhjet e adhshme parlamentare. Në të kundërt do jenë të detyruar që të udhëtojnë drejt Shqipërisë për të hedhur votën e tyre ditën e votimit dhe për t'u kthyer sër-

ish pranë vendeve të punës në vendet ku kanë emigruar. Ndërkohë që partia e re e të djathtës që pritet të drejtohet nga presidenti Topi menjëherë pas mbarimit të mandatit të tij në krye të shtetit është në pritje të ardhjes së ish-kryetarit të Partisë Demokratike, Eduard Selami. Ai mendohet të vijë në ceremoninë që do organizohet për prezantimin e forcës më të re politike në fund të

muajit mars. Grupi i punës së krijimit të kësaj partie thotë se ceremonia pritet të sjellë të tjera surpriza, duke lënë për të kuptuar se do të ketë një numër të madh figurash, pse jo dhe deputetësh të PD që do të jenë pjesë e kësaj partie që në themelimin e saj. Mësohet se që në momentin që të krijohet kjo parti do të depozitojë në Kuvend nismën për hapjen e dosjeve për ish-bashkëpuntorët e Sigurimit të shtetit e të njerzve të lidhur me ishnomenklaturën komuniste. Nismën do ta dorëzojë deputeti i kësaj partie, Oketa, ku mësohet se projekti që është bërë nga Biberaj, ish-kryeministri Meksi e kryetarja e shoqatës për të drejtat e njeriut, Ballauri është bazuar në praktikat më të mira evropiane.

EDITORIAL NGA

AFRIM KRASNIQI

Qeverisja përmes fjalimeve vijon nga faqja 1 ...politikën dhe ekonominë. Këtu energjia dhe pasuria e vendit përdoret për reklamën, boritë, imazhin e jashtëm, pa pasur dhe pa realizuar projekte konkrete për qytetarët e shoqërinë. Në SHBA Presidenti Obama flet për shëndetësinë si prioritet i axhendës së tij, në Gjermani Merkel flet për stabilitetin e eurozonës si prioritet i axhendës së saj, në Itali e Greqi qeveritë kanë vetëm një prioritet: stabilitetin ekonomik dhe evitimin e krizës, kurse tek ne, brenda një dite qeveria ofron 4-5 prioritete, titullarët e saj mbajnë 3-4 fjalime me premtime, pa pasur kriter cilësor vlerësues, as rezultat konkret, as projekte konkrete zhvillimi, as plan për zgjidhjen e afërt ose të largët. Thjesht, retorikë, fjalime, premtime dhe kështu, - dominim të jetës politike e ushqimin e publikut me fjalë! Për pasojë pas 21 vitesh ne ende nuk kemi zgjidhur asnjë çështje plotësisht, as pronat, as legalizimet, as privatizimet, as kompensimin e ish të përndjekurve, as institucionet e pavarura, as drejtësinë efektive, as policinë apartiake, as administratën publike, as mirëqeverisjen vendore, as dialogun institucional dhe natyrisht, as integrimin europian. Në praktikat perëndimore vendimi jepet në fund të mbledhjeve, kur bëhen debate e analiza institucionale; në praktikën tonë përfundimet jepen në fillim të mbledhjes, përpara kamerave televizive, e më pas vijon “debate” në mbledhje. Në perëndim ditët simbolike (1 maji, 1 qershori, 8 marsi, 14 shkurti, etj, apo ditët lokale simbolike siç ne i kemi (7 marsi, 20 shkurti, 8 dhjetori, 13 marsi, 28 nëntori, etj) kanë simbolikë te veçantë dhe bazohen në reflektim, protestë apo nismë ligjore e politike për përmirësimin e gjendjes, kurse tek ne, koncerte festive, fjalime pompoze, administratë që urdhërohet në listë e në heshtje të duartrokasë prijësin e radhës, fëmijë që keqpërdoren për tu bërë sfond i mitingjeve, retorika boshe me parulla, sulme denigruese palës tjetër dhe premtime të përgjithshme, - asgjë konkrete, asnjë projekt, asnjë draftligjor, asnjë reflektim nga gabimet dhe asnjë shenjë të sjelljes demokratike e institucionale. Më 1919 Kosta Çerkezi këshillonte të huajt se “Shqiperia eshte nje vend ballkanik dhe duhet te gjykohet me standardet e veta, jo ato europiane”. Prej një shekulli, - kur shohim se çdo regjim e qeveri krekoset e vetshpallet modeli më i mirë, fati ynë historik apo ekipi më i sukseshëm, ndërkohë që kur bien regjimet dhe qeveritë të gjithë pranojnë se u ndamë prej një të keqeje të madhe, - Shqipëria e vitit 2012 vijon të jetë një demokraci e brishtë, një shoqëri parademokratike, një iluzion suksesi, fatekqësisht e denjë për etiketimin e modelit sovjetik të qeverisjes me fjalime, bori e reklama. www.shqiptarja.com

Reagon ministria

Rama: Shëndetësia, një trofe për koalicionet „„„

K

TIRANE

ryetari i PS Edi Rama gjatë tryezës për Shëndetësinë, kritikoi me tone të ashpra gjendjen ku ndodhet sistemi shëndetësor në vend. "Ata flasin për shëndetësi që bazohet në parimin secili për vetë e Zoti për të gjithë, politika jonë është secili bazohet sipas mundësive dhe shteti për të gjithë. Sot 60 % e përbëjnë pagesat për qytetarë. 1 milionë njerëz gjenden të përjashtuar nga shërbimi shëndetësor se s'janë të siguruar se nuk e kanë një punë. Në

tetor 2009 tarifat u rritën 4 deri 5 herë, në 2010 u vendos edhe tvsh 10%. Ne jemi të vendosur të heqim tvsh për ilaçet. Rëndesë për 104 mijë familje që jetojnë me 40 mijë lekë në muaj. S'është vetëm modeli që ka dështuar, por ai kalbet mbi tokë nga një korrupsion kapilar që ushqehet dhe forcon këto interesa", tha Rama. Ai akuzoi qeverinë se e ka kthyer Ministrinë e Shëndetësisë në organizatë partie. "Ministria e Shëndetësisë është një organizatë partie në shërbim të një partie koalicioni, ka qenë pjesë e paz-

areve të koalicionit, si një trofe i një partie të vogël, ku të gjitha paratë e taksapaguesve janë kthyer në rroga për anëtarët e partisë", tha Rama. "Lajmi që i shokoi të gjithë ishte që shqiptarët s'do paguajnë shërbimet shëndetësorë si në kohën e komunizmit, reforma jonë është bazuar në asistencën e BB, OBSH etj. Ky kryetar që do rrokopujën s'do këta partnerë. Shëndetësia është përballur me probleme të shumta e kërkesën për shërbime e barna sa më të shumta", reagon Ministria e Shëndetësisë.


6

E shtunë, 10 mars 2012

EKONOMI SITUATA HIDROENERGJETIKE

BORXHI I GREQISË

Shkrirja e borës nga moti ditët e fundit po ndikon në rritjen e nivelit të ujit në liqenet e hidrocentraleve në kaskadën e lumit Drin. Në Fierzë niveli ka arritur në 258 metra mbi nivelin e detit, por kjo është larg pikës maksimale, prej 296 metrash. Burime nga KESH-i thanë se prurjet e ujit arrijnë në 320 metra kub/sek, nga 100 metra kub në sekondë, që ishin një javë më parë

Kreditorët që nuk kanë pranuar ofertën për falje të borxhit, të propozuar nga Greqia, përfaqësojnë shtatë miliardë euro, tha ministri i Financave, Evangelos Venizelos. Objektivi i fshirjes së 107 miliardë eurove është kushti i vendosur nga zona euro dhe nga FMN-ja për të arritur në një normë të borxhit të konsideruar të qëndrueshëm në 120.5 për qind të Produktit të Brendshëm

Do rikthehen lejet e dhëna me ligjin e vjetër

Qeveria prapëson lejet e ndërtimit Ndërtuesit, kërkesë të re zhvillimi Lajmi

KUSHTET PËR RISHIKIMIN E LEJEVE

Të gjitha ato leje ndërtimi, që janë dhënë nga organet përkatëse para hyrjes në fuqi të ligjit të ri për planifikimin e territorit do t'u nënshtrohen edhe një herë procedurave të lejes së shfrytëzimit apo të ndërtimit „„„

TIRANE

GENC KONDI

N

dërtuesit, që nuk kanë realizuar ende projek tet në bazë të lejeve të marra para se të ndryshonte ligji për rregullimin e territorit, do të bëjnë një kërkesë të dytë, për leje ndërtimi apo leje shfrytëzimi, që edhe mund të refuzohet. Ky është thelbi i një Vendimi të Këshillit të Ministrave, që është marrë më 22 shkurt të këtij viti, jashtë mbledhjeve të rregullta të qeverisë, dhe që ka hyrë dje në fuqi, pas publikimit në Fletoren Zyrtare të rradhës.

RISHIKIMI

Vendimi bën disa shtesa në rregulloren uniforme të kontrollit të zhvillimit të territorit, miratuar me vendim të

Këshillit të Ministrave, duke përcaktuar se, në rastet kur, para fillimit me efekte të plota të ligjit nr. 10 119, datë 23.4.2009 "Për planifikimin e territorit", në bazë të vendimeve të KRRTRSH-së, është miratuar nga organet përkatëse, destinacioni i sheshit të ndërtimit dhe kondicionet urbane të tij, subjektet do të aplikojnë për leje zhvillimi dhe, kur është e nevojshme, edhe për leje ndërtimi. Subjektet e pajisura me leje ndërtimi për struktura me lartësi mbi 60 metra që para ligjit në fjalë, duhet të aplikojnë për rishikimin e kushteve të lejeve të miratuara, në bazë të një kërkese të arsyetuar. Ndërkohë, lejet e ndërtimit të miratuara nga KRRT-të, por ende të pazbardhura, do të vijojnë procedurën e zbardhjes së vendimit sipas formularit të lejes.

„ Ndryshimi i funksionit të objektit do të pranohet vetëm nëse ndryshimi është brenda parashikimeve të funksioneve të zonës së miratuar sipas vendimeve të KRRTRSH-së „ Ndryshimi i lartësisë së objektit nga kuota e sistemuar nuk duhet të kalojë lartësinë e miratuar më parë të objektit sipas lejes së ndërtimit të miratuar „ Rishikimi i normave të parkimit mund të bëhet vetëm me qëllim rritje të vendparkimeve në funksion të ndryshimit të përdorimit të strukturës „ Rishikimi i numrit të kateve duhet të jetë brenda lartësisë maksimale të miratuar të strukturës, me lartësitë minimale të katit të shfrytëzuar të barabartë me 2,7 m „ Koeficienti i shfrytëzimit të tokës nuk duhet të jetë më i madh nga koeficienti i miratuar në lejen e ndërtimit „ Sipërfaqet e shtuara ose të hequra nga struktura e miratuar, në funksion të ndryshimit të funksionit të strukturës nuk duhet të kalojnë 40% të sipërfaqes totale të miratuar në lejen e ndërtimit „ Distancat e objektit nga kufiri i pronës, objektet e tjera dhe akset e rrugëve duhet të jenë konform lejes së ndërtimit të miratuar

AFATI

Për lejet e ndërtimit, të miratuara para ligjit të planidikimit të territorit, të cilave u ka mbaruar afati apo janë në përfundim të afatit, mund të kërkohet, nga njësitë vendore, vetëm zgjatje e afatit të lejes, për një periudhë jo më të gjatë se afati i miratuar me lejen e dhënë dhe jo më shumë se një herë.

Në asnjë rast nuk duhet të ketë ndryshime të projektit të miratuar.

ZBATUESI

Për lejet e ndërtimit të miratuara para ligjit, mund të zëvendësohet, jo më shumë se një herë, subjekti ndërtues, me kërkesë të investitorit, por në asnjë rast nuk duhet të ketë ndryshime të projektit të miratuar më parë.

Financat

Banka Botërore rikthehet për kredinë qeveritare me kushte „„„

TIRANE

E

shtë rikthyer në Tiranë misioni i Bankës Botërore, që është ngarkuar për negocimin e një kredie të butë për qeverinë shqiptare, me vlerë 200-300 milionë dollarë, si mbështetje për buxhetin. BB ka ndërmarrë këtë nismë drejt shumë vendeve, që të shmangë pasojat e krizës globale mbi ekonomitë e tyre. Bisedime për këtë çështje janë zhvilluar edhe disa muaj më parë, kur u duk se Banka kërkonte zbatimin e disa kushteve lidhur me politikat fiskale, në mënyrë që të disbursonte shumën. Qeveria deri tani është shprehur e vendosur se nuk do të pranojë ulje më të fortë të borxhit nga ajo që ka parashikuar në kuadrin makroekonomik afat-

Berisha në takim me misionin e BB mesëm, sipas të cilit borxhi në vitin 2014 mbetet mbi 58 për qind e Prodhimit Kombëtar Bruto, nga 56% që kërkon Banka. Sipas parashikimeve të qeverisë,

deficiti buxhetor për tre vjetët e ardshëm do të jetë 3 për qind, ndërsa Banka Botërore kërkon uljen e tij në 2.5 për qind gjatë këtij viti dhe në 2 për qind për 2013-2014-n. Banka Botërore kërkon që qeveria të ulë më tej shpenzimet e planifikuara, duke prekur investimet në infrastrukturë, në këmbim të kredisë me norma të ulëta interesi, duke e vënë qeverinë shqiptare para një zgjedhjeje të vështirë: Të pranojë uljen më të fortë të borxhit ashtu sikur i kërkon banka, apo të mbajë shpenzimet për t'i dhënë frymëmarrje ekonomisë. Aktualisht, ajo i është drejtuar për financim tregut të brendshëm financiar, por kjo ka sjellë rritjen e ndjeshme të interesit të bonove të thesarit, pra rritjen e kostos së borxhit.

Transporti

Shtrenjtohen biletat e furgonëve të linjave të Jugut „„„

TIRANE

F

urgonat dhe autobusët e linjave të Jugut kanë vendosur të shtrenjtojnë biletat. Subjektet që operojnë me linja ndërqytetëse nga Tirana drejt Fierit, Vlorës, Tepelenës e Sarandës ankohen se ju ka rënë klientela dhe, ndërkohë, kanë tre vjet që nuk e ndryshojnë çmimin, ndërsa kostoja është rritur ndjeshëm. Furgonat e Jugut deklaruan se më datën 12 mars do të rrisin çmimin e biletës. Kështu, për të shkuar nga Tirana në Vlorë deri tani paguhej 500 lekë me autobus dhe 600 lekë me furgon, ndërsa nga dita e hënë çmimi i udhëtimit do të shkojë 700 lekë. Po kështu edhe biletat e furgonëve të tjerë për në Fier, Berat, etj do të rriten me 100 lekë. Autobusët edhe furgonat për linjat e Veriut e Verilindjes do të mbajnë ende të njejtin çmim. Nuk parashikohet të ketë ndryshim edhe në linjat e juglindjes. Kostoja e rritur e transportit rrugor ka të bëjë me rritjen

e çmimit të karburantit, ku ndikon shtrenjtimi i naftës në bursa, por edhe rritja e akcizës me 7 lekë për litër, masë e marrë për të diversifikuar taksën vjetore të automjeteve dhe atë doganore. Pak kohë më parë, kanë qenë linjat urbane të Tiranës, që kanë ngritur zërin për një rritje të çmimit të biletës, duke tentuar, madje, disa herë, në linja të veçanta, të imponojnë biletën 50-lekëshe, në vend të çmimit aktual, që është 30 lekë. Por kjo rritje nuk mund të bëhet pa një vendim të veçantë të Këshillit të Ministrave.


E shtunë, 10 mars 2012

7

EKONOMI

Pronat, një nga pengesat për kandidimin në BE

Q

reformë e karakterit demokratiko-populist. Shtyllat e së cilës ishin dy parime. Së pari, të mos krijohej përsëri shtresa e latifondistëve të mëdhenj me dhjetëra mijëra hektarë prona, të cilët u shpronësuan nga regjimi komunist dhe, së dyti, ktheheshin në pronarë të gjithë ata që nuk kishin tagër ligjore mbi tokën bujqësore, por punonin në të në momentin kur ligji hynte në

ë nga viti 2002, organet shtetërore janë angazhuar për zgjidhjen përfundimtare të njerit prej problemeve themeltare të ekonomisë, por edhe të jetës sociale, të një vendi, që lidhet me pronësinë mbi të patundshmet. Zgjidhja e parë, drastike por e domosdoshme, ka qenë ajo e viteve të para të demokracisë, ku, me anë të ligjit nr. 7501, praktikisht, u krye një

fuqi. Zgjidhja e parë e pronësisë mbi tokën në epokën e demokracisë ishte, ndoshta, e vetmja e mundshme dhe gjeti gati konsensus politik.. Tani, problemi kryesor qendron jo në angazhimin politik, por në një faturë kompensimesh, që llogaritet në rreth 30 miliardë euro. Që asnjë qeveri nuk dëshiron ta shlyejë. Por, që mbetet kusht kryesor rrugës për në BE.

Hartohet strategji tjetër për kthimin e pronave

Tokat e “7501”-shit kompensim 100% Skema fillon vetëm pas 1 janarit të vitit 2013 Lajmi Është hartuar dhe do të kalojë së shpejti në qeveri një tjetër strategji për zgjidhjen afatgjatë të çështjes së kthimit e kompensimit të pronave. Kompensohet 100% edhe prona e zënë me ligjin 7501

„„„

TIRANE

GENC KONDI

Q

everia po bën gati një projektligj, sipas të cil it, për herë të parë, parashikohet kompensimi edhe për tokat, që u janë dhënë, në fillim të viteve '90, ish-punonjësve të kooperativave bujqësore apo ish-banorëve të fshatit, por që, para se të shtetëzoheshin apo kolektivizoheshin, kishin pronar tjetër. Fjala është për ligjin 7501, që tashmë ka bërë pronarë dhjetëra mijëra fermerë. Sipas burimeve nga Agjencia e Kthimit dhe Kompensimit të Pronës (AKKP), pronarët e vjetër do të kompensohen në masën 100 për qind, por me këste të barabarta, në rast se

ÇFARE NDRYSHON NE KTHIMIN DHE KOMPENSIMIN E PRONES „

Skema e re ligjore për kompensim do të fillojë të operojë në janar të vitit 2013

„

Nga skema do të përfitojnë ish-pronarët që disponojnë vendime për kompensim që janë përfundimtare dhe të ekzekutueshme

„

Masa e kompensimit do të jetë 100% dhe do të shpërndahet me këste të barabarta

„

Kërkesat do të regjistrohen duke marrë parasysh jo datën e kërkesës, por datën e vendimit më të hershëm për kompensim, pra përfitojnë të parët ata që kanë vendimin më të vjetër në kohë

„

Shteti vendos llojin e kompensimit (fizik apo financiar)

„

Dhënia e kompensimit në natyrë do të ketë përparësi në raport me dhënien e kompensimit financiar

„

Kompensimi do të kryhet automatikisht nga vetë shteti

„

Në rast përplasjesh mes subjektesh për kompensim mbi të njëjtën pasuri, ata duhet t'i drejtohen gjykatës

„

Përcaktimi i fondit për kompensim fizik sistematik do të përfundojë brenda fundit të vitit 2018

kompensimi do të jetë në lekë apo mund të kompensohen në natyrë, me një tokë me vlerë të njejtë, ndoshta në një zonë tjetër, nga fondi i tokave të lira. Sipas AKKP, deri tani në këtë fond janë regjistruar 900 milionë metra katrorë troje, që mund të përdoren për kompensim. Vetëm se do të jetë shteti ai që do të gëzojë të drejtën të caktojë në se pronari do të mar-

rë para apo pronë tjetër. Subjektet nuk do të kenë të drejtë të kërkojnë kompensim në njërën apo tjetrën formë. Në rast se subjekti refuzon të pranojë kompensimin e dhënë, ai e humbet të drejtën për kompensim për atë këst/pjesë. Dokumenti i ri parashikon që, nga janari i vitit 2013, shteti shqiptar të fillojë të punojë me skemën e re ligjore për ko-

mpensimin e ish-pronarëve dhe jo më me atë, me të cilën është operuar deri tani. Në fakt, skema e vjetër nuk është më funksionale që nga fundi i 2011-ës. Por, me sa duket, gjatë vitit në vazhdim nuk do të ketë veprime të tjera, veç kompensimit të pronarëve, pasuritë e të cilëve janë zënë nga ndërtimet pa leje. Nga skema e re parashiko-

het të përfitojnë ish-pronarët që disponojnë vendime për kompensim, të cilat janë përfundimtare dhe të ekzekutueshme. Nëse ka fond fizik brenda qarkut ku ndodhet prona e kompensuar, kompensimi fizik do të jepet në këtë qark. Në të kundërt jashtë qarkut, por, gjithsesi, sa më afër qarkut ku ndodhet prona e kompensuar. Duke folur dje për çështjen e pronave, ambasadori i OSBEsë Eugen Wollfarth tha se "aktualisht, legjislacioni konfliktual dhe mungesa e vazhdueshme e harmonizimit e ka bërë reformën e pronës më të komplikuar, është bërë pengesë për zbatimin efikas të ligjeve dhe akteve të detyrueshme nënligjore dhe ka vonuar proceset ligjore duke çuar në rënie të sigurisë ligjore". Një ditë më parë, ka qenë presidenti Topi, i cili është shprehur se "s'mund të jetë luks i politikës që ta trajtojë çështjen e pronës si të dojë, duke nxjerrë akte administrative pafundësisht, sa që dhe specialisti më i mirë i çështjes së pronave, e ka shumë të vështirë të orientohet".

Kompensimi

Këshilli i Evropës: Ja, dobësitë e Shqipërisë „„„

TIRANE

K

ëshilli i Evropës, që në vitin 2010, ka miratuar një strategji vetëm për zgjidhjen e problemit të pronave në vendin tonë, e cila vitin e kaluar u miratua edhe nga Këshilli shqiptar i Ministrave. Sipas Këshillit të Evropës, problematikat e ndeshura në Shqipëri për pronat kanë të bëjnë me mungesën e koordinimit ndërinstitucional në qarkullimin e dokumentacionit dhe në ndërveprimin e arkivave të secilit prej tyre, si dhe të proceseve të ndryshme që prekin pronat. Kuadri ligjor për pronat paraqitet mjaft i fragmentuar dhe ka nevojë të konsolidohet e të thjeshtohet, për të përcaktuar procedura të

thjeshta dhe transparente kompensimi. Gjithashtu, nuk ka përfunduar procesi i regjistrimit fillestar i pasur-

ive të paluajtshme në të gjithë territorin e vendit. Aktualisht mungon një hartë kombëtare unike e pronësisë. AKKP-ja nuk ka bazë elektronike unike të dhënash për vendimet, të cilat në vetvete nuk janë të përditësuara, kryesisht në drejtim të ndryshimeve që mund të kenë pësuar në rrugë gjyqësore. Nuk ka përfunduar procesi i legalizimeve për aplikimet e mbetura, si dhe nuk ka përfunduar identifikimi i fondit fizik të pronave, që do të shërbejnë për procesin e kompensimit fizik. Sipas ekspertëve të Këshillit të Evropës, është më e drejtë që kompensimi i filluar me metodat aktuale të mos ndërpritet.

Kjo, pasi do të cenoheshin pritshmëritë e ligjshme të ish-pronarëve, të cilët janë në pritje të kompensimit prej vitesh. Për më tepër, procesi i kompensimit financiar ka filluar relativisht vonë, vetëm në vitin 2005. Rrjedhimisht, ka shumë ish-pronarë në pritje të kompensimit nga viti 1993 deri në 2005-ën. Lidhur me numrin e saktë të subjekteve që kanë vendime kompensimi dhe përcaktimin e faturës financiare për këtë proces, kjo do të bëhet e mundur pasi të regjistrohen të gjithë ish-pronarët në bazën elektronike të të dhënave, që pritet të ngrihet, siç parashikohet në planveprimin e përfshirë në këtë dokument strategjik.

LAJME SHKURT

„ Berisha ve afat 2 prillin për vendorët

Bashkitë dhe komunat e vendit do të mund të paraqesin projektet për investime publike deri me datën 2 prill, në mënyrë që të përfitojnë financim nga Fondi për Zhvillimin e Rajoneve. Apeli për të respektuar këtë afat u bë nga kryeministri Sali Berisha, i cili saktësoi se aplikimet pas kësaj datë nuk do të merren parasysh. Në mesin e muajit të kaluar, u mor vendim për disbursimin e rreth 5.6 miliardë lekëve për 420 projekte infrastrukturore të përfunduara nga njësitë e pushtetit vendor në mbarë vendin. Përparësi do t'ë kenë projekte të ardhura nga njësi të pushtetit vendor që s'kanë përfituar në dy vitet e fundit

„ Mbyllet projekti i BE për e-government

Përfundoi dje projekti me vlerë 736.900 mijë euro i Bashkimit Europian "IPA 2009", në mbështetje të Agjencisë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit për ndërtimin infrastrukturor së qeverisjes elektronike, në përputhje me standardet europiane të mbrojtjes së dhënave. BE ka investuar në Shqipëri për të përmirësuar infrastrukturën sektoriale në teknologjinë e qeverisjes elektronike në total rreth 4.3 milionë euro

„ Kreditimi për konsum, 10% rritje vjetore Kredia konsumatore ka shënuar vitin e kaluar një rritje vjetore prej 10.2 përqindësh. Ndër tre drejtimet e kreditimit të individëve, kredia konsumatore është ajo që ka regjistruar ecurinë më pozitive gjatë vitit të kaluar. Kredia për blerje pronash pati një rritje shumë të ulët, vetëm 0.4 për qind, ndërsa kredia për sipërmarrjet e individëve ishte, madje, në rënie të ndjeshme krahasuar me një vit më parë


8

E shtunë, 10 mars 2012

AKTUALITET

Fitoi gjyqin, qeveria i Q jep 100 mijë USD "Burim Srl"

everia Shqiptare shpërblem me 100 mijë dollarë shtetasin shqiptaroitalian Ilir Burimi, biznesmenin në fushën e gazit që pak vite më patë hodhi në gjyq shtetin shqiptar. Procedurat e gjyqit kanë arritur deri në Strasburg, ku komapania "Burimi Srl .E Eagle Games" ka arritur të fitojë gjyqin. Vendimi për dëmshpërblimin e kësaj kompani ka hyrë dje në fuqi pasi është botuar në fletoren zyrtare. Sipas

vendimit të qeverisë të dhënë në datën 7 shkurt 2011 Këshilli i Ministrave vendos që në buxhetin e vitit 2012, miratuar për Ministrinë e Drejtësisë, të shtohet fondi 100 000 dollarë për të përballuar shpenzimet administrative të arbitrazhit ndërkombëtar, për çështjen "Burimi Srl .E Eagle Games, sh.a., kundër Republikës së Shqipërisë", që zhvillohet në Qendrën Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Konflikteve

Cukal Delia është dënuar nga gjykata e Vlorës me 25 vjet

Arrestohet skafisti i tragjedisë së 9 janarit Prej 8 vitesh Delia qëndronte i strehuar në Itali Lajmi I konsideruari si skafisti i vdekjes, Cukal Delia pas 8 vitesh arrati është arrestuar nga policia Italiane. Delia njihet si një nga organizatorët e tragjedisë së 9 janarit në Karaburun, ku në tentativë për të bërë trafikimin e klandestinëve me gomone nga Shqipëria në drejtim të Italisë u mbytën në 28 persona, ku trupi i 8 prej tyre ende dhe sot nuk është gjendur. „„„

N

jë shqiptar 43-vjeç i dënuar në vendin e tij për trafik të qënieve njerëzore dhe vrasje të shumfishtë u arrestua nga karabinierët e zonës së Udines në rrugën "Rizzi" në periferi të qytetit Friulano. I arrestuari ndodhej në Udine te disa miq të tij shqiptarë banues në Friulano. Pas hetimeve të zgjatura të veprimtarisë së tij, ai u kap pa dokumenta. 43-vjeçari është dënuar nga Gjykata e Vlorës sepse konsiderohet përgjegjës për vdekjen e 21 emigrantëve klandestinë në 9

EMRAT E VIKTIMAVE TË 9 JANARIT 2004

„ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „

1-Liza Martini, 35 vjeçe 2-Alfred Lleshi 19 vjeç 3-Paulin Pushimaj 21 vjeç 4-Tom Gjoni 18 vjeç 5-Gëzim Fusha 18 vjeç 6-Liza Prenga 37 vjeçe 7-Arben Prenga 24 vjeç 8-Rasim Miruku 55 vjeç 9-Besmira Miruku 16 vjeç 10-Sadik Doçi (Rakaj) 11-Gëzim Kurtaj 33 vjeç 12-Oltion Jacaj 23 vjeç 13-Ridvan Lumaj 16 vjeç 14-Mark Ndou 18 vjeç 15-Tonin Toka 19 vjeç 16-Marlen Mhillaj 20 vjeç 17-Dritan Hetaj 32 vjeç 18-Agron Markaj 24 vjeç 19-Shpëtim Dizdari,34 vjeç 20-skafisti nga Vlora

VIKTIMAT QË NUK IU GJENDËN TRUPAT

„ „ „ „ „ „ „ „

TIRANE

ARMALDA NUHU

në Investimet (ICSID). Fondi, i konvertuar në lekë me kursin e këmbimit të Bankës së Shqipërisë në datën kur do të kryhet pagesa, i transferohet Ministrisë së Drejtësisë për të bërë pagesën. Efektet financiare, që rrjedhin nga zbatimi i këtij vendimi, të përballohen nga fondi rezervë i buxhetit të shtetit. Ngarkohen Ministria e Drejtësisë dhe Ministria e Financave për zbatimin e këtij vendimi.

Në foto: Cukal Delia dhe viktimat e tragjedisë së 9 janarit janar 2004 në detin Adriatik gjatë transportit nga Shqipëria drejt Italisë. Sipas policisë i arrestuari është Cukal Delia. Policia italiane bën me dije se Delia ishte në kërkim ndërkombëtar sepse është dënuar me 25 vjet burg. Të njëjtat burime sqarojnë se 43-vjeçari Delia ishte përfshirë në një organizatë të gjerë kriminale gjatë vitit 2000, e cila ka transportuar qindra emigrantë klandestinë nga Shqipëria drejt Italisë. Ndërkohë për tragjedinë e 9 janarit janë dënuar si përgjegjës 5 perso-

na. Nazmi Hykaj, me 25 vjet burg, Cukal Delija, 25 vjet burg, Zef Marku, 25 vjet burg, Elton Tafili, 20 vjet burg dhe Altin Belulaj, 20 vjet.

TRAGJEDIA

21 persona u mbytën dhe 8 rezultojnë të zhdukur në tragjedinë e 9 janarit. Një gomone me 36 persona në bord u nis nga gjiri i Palasës në Vlorë në orët e vona të natës drejt brigjeve të Italisë në 9 janar 2004. Për shkak të dallgëve që shkonin 5-6 ballë gomonia pëson defekt në ujrat e Gadishullit të Karabu-

runit. 36 klandëstinët kryesisht nga Shkodra kishin paguar 1500 euro secili për të shkuar në Itali. Pasi kanë bërë 12 milje udhëtim motorrët e gomones u fikën dhe mjeti u mbush me ujë. Vetë skafistët të gjetur pa rrugë zgjidhje telefonuan në një nga televizionet shqiptare dhe kërkuan ndihmë. Operacioni i shpëtimit ishte i vështirë për shkak të detit të trazuar dhe mungesës së koordinatave të sakta të vendodhjes së gomones. Disa herë u nisën anije shpëtimi nga Karaburu-

1- Ndue Sanaj, 21 vejç 2- Artan Sagrini 33 vjeç 3- Arian Gjilaj, 29 vjeç 4- Marjana Zajeti 18 vjeçe 5- Kreshnik Bjeshka 25 vjeç 6- Fahrije Mehemeti(Dizdari)34 vjeçe 7- Gjin Grizha 19 vjeç, Këlmend 8- Ermira Grizha(Niçaj) 16 vjeçe

ni por nuk arritën te vendodhja e gomones. 21 persona humbën jetën ndrërkohë që vetëm 9 persona mbijetuan. Të mbijetuarit ishin tre skafistët që drejtonin gomonen dhe 6 emigrantë që kishin paguar për të shkuar në Itali. Ndërhyrja për ti shpëtuar u arrit në orën 09:40 të mëngjesit të datës 10 janar nga një anije e Guardia di Finanza-s nisur nga ishulli i Sazanit. Forcat e shpëtimit nxorën 21 trupa të mbytur, 9 të mbijetuar ndërkohë që 8 persona ende figurojnë të zhdukur.

Shpëton Silvestër Cërriku

Killera për të vrarë ish-burrin e mbesës „„„

I

TIRANE

kishin premtuar burrit të mbesës, e cila ishte vetëvrarë, që do të përfundonte njësoj si ajo. Dhe kishin punësuar 5 persona për të organizuar vrasjen e tij. Ekzekutimi, i fiksuar për më 2 shtator 2011, me rastin e përvjetorit të dytë të vetëvrasjes së vajzës, nuk shkoi sipas planeve. Shqiptari Silvestër Cërriku, 31 vjeç, shpëtoi mrekullisht. Pas 6 muaj hetime, dy të afërmit e gruas bashkë me 5 ekzekutorët matërialë të planit janë arrestuar tashmë nga Karabinierët. Leonard Pici, 32 vjeç, dhe e motra, Liljana Hasa-Pici, 36 vjeç, të dy shqiptarë me banim në Gozzano, provincë e qytetit italian të Novarës, fa-

jësonin Cërrikun për depresionin që lizivitetin e të drejtës për t'u kujdesur kishte goditur të shoqen, e cila ishte e për të rritur të birin, kishte shtuar hedhur nga ballkoni i një pallati më 3 edhe më tej urrejtjen e dy të afërmve shtator 2009. Cërriku të gruas. Kështu, këta i ishte transferuar në Oulx kishin premtuar 50 mijë (Torino), ku dhe punonEuro një tjetër shqiptari, te. Por, duke parë Ervin Xhakosi, 26 vjeç, akkërcënimet dhe dhunën tualisht banues në Verona që pësonin të afërmit e tij të Italisë e me të tjerë prenë Shqipëri, nuk u kishcedentë penalë. Ka qënë ai te treguar të afërmve të që më pas ka kontaktuar së shoqes se ku kishte shedhe 4 personat e tjerë Giokuar të banonte. Këta të vanni Tamburrino, 34 vjeç fundit ndërkohë kishin Silvestër Cërriku Antonio Improta, 25 vjeç, fituar edhe të drejtën e Michele Bevilacqua, 20 përkujdesjes për djalin e vogël të çiftvjeç, të gjithë nga Borgomanero (Noit, të cilin i jati e shikonte vetëm në vara), si dhe Gaetano Troilo, 28 vjeç, vënde të paracaktuara. Fakti që Sildje resident në Gallarate. Grupi tashvestër Cërriku kishte kërkuar ekskumë i krijuar dhe operativ kishte zbu-

luar vendbanimin dhe punën e re të Cërrikut dhe kishte planifikuar hakmarrjen. Atij i ishte zënë pritë mëngjes herët në një parking gjatë rrugës shtetërore 24. Një Mercedez i bardhë i drejtuar nga Xhakosi dhe me në bord Tamburrino-n e Bevilacqua (pronar i mjetit) kishte përplasur automjetin e atij që duhej të ishte viktima. Më pas Xhakosi kishte zbritur nga mjeti dhe kishte qëlluar 2 herë me dorën drejtuar kokës së Cerrikut, që kishte mbetur pa ndjenja në vendngjarje derisa disa kalimtarë e kishin gjetur e kishin dhënë alarmin. Cërriku u dërgua në spitalin Cto të Torinos. Mjekët arritën t'i shpëtonin jetën, ndonëse lëndimet e pësuara janë të përjetëshme dhe nuk e lëjojnë të lëvizë.

LAJME SHKURT

„ Durrës, Ardian Balliu kapet me 8 kg heroinë

Një person i identifikuar me emrin Adrian Balliu, u arrestua nga forcat speciale të policisë me 8.2 kilogramë heroinë në makinë me targa të huaja në qendër të Durrësit. Droga është bllokuar në një zonë fare pranë Bashkisë së Durrësit jo më larg se 150 metra prej këtij objekti. Makina u ndalua nga policia teksa po levizte drejt portit të Durresit ndërsa destinacion i drogës besohet se do të ishte Italia. Operacioni është kryer nga forcat e policisë së qytetit bregdetar, policia e Tiranës dhe forcat speciale të repartit RENEA. Pas një informacioni të marrë në rrugë operative për lëvizjen e drogës, policia ka ushtruar kontroll në mjetin e të dyshuarit dhe më pas është bërë arrestimi i tij. Policia bën me dije se Ardian Balliu, mendohet se ka bashkëpunuar me persona të tjerë të përfshirë në një rrjet të mirëorganizuar të trafikimit të lëndëve narkotike. Nga hetimet paraprake dyshohet se origjina dhe destinacioni i heroinës ishte Italia, për shkak se dhe personi i arrestuar kishte prerë biletë për tragetin e linjës DurrësBar, ku në rast se nuk do të ndalohej do drejtohej në drejtim të molit të Portit të Durrësit.


E shtunë, 10 mars 2012

AKTUALITET

Aksidenton këmbësorin dhe zhduket nga vendi i ngjarjes

N

jë këmbësor është lënduar rëndë pak minuta më parë në një aksident të ndodhur pranë Universitetit "Aleksandër Xhuvani" në qytetin e Elbasanit. Policia e Elbasanit tha se shkak i aksidentit është bërë një mjet Suzuki, me targa greke PIY 7375, i cili duke ecur në rrugë është përplasur fillimisht me makinën tip Benz, me targa EL 1525 B, me drejtues shtetasin

A.M, 53-vjeç, banues në Elbasan dhe më pas ka përplasur këmbësorin 48-vjeçar me iniciale N.K, banues në Elbasan. Sipas policisë mjeti me targa greke, pas përplasjes së këmbësorit është larguar nga vendi i ngjarjes dhe drejtuesi i tij nuk është identifikuar ende. Blutë e Elbasanit bëjnë me dije se 48-vjeçari i aksidentuar N.K, u dërgua në spitalin kirurgjik të

9

Elbasanit, ku ndodhet në gjendje të rëndë për jetën. Personi i dëmtuar i është nështruar ndërhyrjeve kirurgjikale. Policia e Elbasanit po vijon punën për identifikimin dhe kapjen e drejtuesit të mjetit me targa greke. Deri në orët e mbrëmjes së djeshme policia ska mundur të lokalizojë vendin se ku qëndron i strehuar autori i këtij krimi.

Olti dhe Florian Lamçe po planifikon të largoheshin në Itali Lajmi Bien në pranga dy vllezërit Lamçe dhe një i tretë shpallet në kërkim pasi ka rezultuar se ata janë autorë të vrasjes së shtetasit Almir Cani. Dy vllezërit po planifikonin të largoheshin në Itali, por policia e Elbasanit i ka ndaluar në dalje të qytetit. „„„

Ekzekutuan Almir Canin dy vllezërit në pranga Shpallet në kërkim i treti, ishte bashkëpuntor me vllezërit me banim në lagjen Skëndërbej pasi dyshohen se janë autorë të vrasjes së Almir Canit 38 vjeç me banim në lagjen "Dyli Haxhire". Ngjarja ndodhi më 23 shkurt afër mesnatës. Sipas prokurorisë vëllezërit kanë kërkuar në telefon viktimën poshtë shtëpisë dhe, pas një konflikti të çastit në shkallët e banesës, e kanë qëlluar dy herë me plumba pistolete në kokë.

TIRANE

ELTON QYNO

N

jë shtetas i kishte borxh Almir Canit 300 mijë lekë të reja për një punë të kryer bashkë me djalin e vëllait të tij, dhe vëllezërit Lamçja kanë hyrë garant se do t'ja merrnin këtë shumë. Por më pas mes palëve kanë lindur keqkuptime pasi ndoshta autorët prisnin edhe të shpërbleheshin. Megjithatë këto detaje do të zbardhen nga hetimet e mëtejshme të kësaj ngjarje. Në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar një makinë Benz me targë EL 21 23 C dhe 2 telefona celularë. Ndaj autorëve janë ngritur akuzat e "Vrasje me dashje e kryer në bashkëpunim dhe armë mbajtje pa leje". Gjatë marrjes në pyetje dy vëllezërit kanë mohuar të jenë autorë të vrasjes, ndërkohë që gjatë operacionit të ndalimit të tyre ata i kanë ikur njërit prej postoblloqeve të ngritura nga polcia e Elbasanit, duke u

HETIMI

Në foto: (Majtas) Makina e dy vlezërve Lamçe (Lart) Viktima Almir Cani kapur më pas në dalje të qytetit. Sipas burimeve pranë prokurorisë, autor i krimit është Florian Lamçe ndërsa vëllai tjetër Olti dhe një person tjetër i shpallur në kërkim kanë ndihmuar në kryerjen e krimit të rëndë. Nga bisedat e kryera është konstatuar se dy vllezërit Lamçe po planifikonin të largoheshin në Itali, ku dhe do strehoeshin për tju fshehur drejtësisë. Ndërkohë që Almir Cani nji-

het si person me precedentë penale dhe se në 2005 ishte dënuar me 8 vjet burg për akuzën e prostitucionit.

KONFLIKTI

Në të vërtetë bëhet fjalë për një honorar nga kjo shumë, të cilët vëllezërit do ta përfitonin si shpërblim nga pronari i disko "Tekilës", pasi ata t'tja merrnin të hollat një shtetasi tjetër që ja kishte borxh Almir Canit dhe djalit të vëllait të tij për një punë që ata i kishin

kryer. Por kur ky shtetas i ka vonuar të hollat, atëherë garant kanë dalë vëllezërit e "fortë" Lamçja të cilët ishin shokë të ngushtë me Almir Canin. Më pas gjithçka është ngatërruar dhe të dy palët kanë humbur besimin tek njëri-tjetri deri sa ka shpërthyer konflikti që përfondoi me vrasjen e Almir Canit. Policia e Elbasanit ka arrestuar dje Olti Lamçja 25 vjeç dhe Florian Lamçja 22 vjeç

Pas një pune të shpejtë investiguese të Prokurorisë në bashkëpunim me drejtorinë e policisë, është arritur të identifikohen autorët e kësaj ngjarje. Kryeprokurori i Elbasanit Elvin Gokaj u shpreh se "për të zbuluar autorët e kësaj vepre penale u përdorën metoda bashkëkohore përgjimi si dhe u verifikuan tabulatet e thirrjeve telefonike para dhe pas ngjarjes. Nga verifikimi i këtyre të dhënave ekzistojnë prova që implikojnë vëllezërit në këtë ngjarje". Prokurori Gogaj ka shtuar se në harmoni të të gjitha provave të administruara në dosje rezulton e provuar se autorë të krimit janë dy vllezërit dhe një person tjetër, që ditën e krimit ka qënë me vllezërit Lamçe.

LAJME SHKURT

„ Aksident me vdekje në Fushë-Krujë

Një automjet ka humbur kontrollin, duke u përplasur me mbrojtëset metalike, duke bërë që drejtuesi Arnen Ndoci të humbasë jetën. Aksidenti ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Fushë Mamurras, kur 32-vjecari po udhëtonte me makinën e tij tip Volsvagen nga Laçi. Ende nuk dihen shkaqet e aksidentit, po mendohet paraprakisht se shpejtësia ka bërë që drejtuesi i mjetit të humbasë kontrollin.

„ Sher mes kusherinjve plagoset 20 vjeçari Një 20-vjeçar mbeti i plagosur mbrëmjen e sotme në një fshat të Lezhës pas një konflikti me një të afërm të tij. Ngjarja ka ndodhur në ora 18:30 minuta në fshatin Troshan të Lezhës. Policia tha se pas konfliktit ka mbetur i plagosur me armë gjahu 20 vjeçari Gjergj Deda. Autori i krimit dyshohet e ka qenë djali i xhaxhait të të dëmtuarit, 19 vjeçari Kristian Deda. Policia tha se i plagosuri është dërguar në spitalin e Lezhës në gjendje kritike për jetën.

Tenderi 2 miliard lekë

PS padit ministrin Nishani dhe Hysni Burgaj „„„

A

TIRANE

buzimi me tenderin e uniformave të Policisë së Shtetit, dhe fitimi i tij nga kompania "Gjergjefi" në një kohë kur administratori i saj Jani Gjergjefi ishte në ndjekje penale, ka bërë që Partia Socialiste të depozitojë në prokurorinë e Tiranës një kallëzim penal. Në kallëzimin e përpiluar nga nën kryetari i Komisionit për Sigurinë Kombëtare Ilir Gjoni të paditur janë ministri I Brendshëm Bujar Nishani, Drejtori i Policisë së Shettit Hysni Burgaj, biznesmeni Jani Gjergjefi si dhe persona të tjerë që kanë kryer procedurat për dhënien e tenderit kompanisë Gjergjefi. Sipas kallëzim-

it në 20 qershor 2011, ndërmjet Policisë së Shtetit, e perfaqesuar nga Drejtori i Pergjithshëm Hysni Burgaj, dhe shoqërisë "GJERGJEFI" shpk, e

Lajmi Partia Socialiste ka paditur në prokurorinë e Tiranës ministrin e brendshëm Bujar Nishani dhe kryepolicin Hysni Burgaj, pasi mendohet se ata kanë Favorizuar duke shpërdoruar detyrën kompaninë "Gjergjefi", në një kohë kur ky subject por dhe administratori i saj Jani Gjergjefi gjykoheshin për akuzën e korrupsionit.

perfaqesuar nga .Jani Gjergjefi, është lidhur një kontrate me nr.23/4 me objekt "Blerje Uniforme për Policinë e Shtetit" dhe me vlerë 2.176.579.968

lekë me TVSH. Partia Socialsite pretendon se si procedura e prokurimit, ashtu dhe lidhja e kontratës është bërë në kundërshtim të hapur me ligjin, VKM, duke krijuar dyshime të arsyeshme për skemën e një vjedhje të hapur që i bëhet buxhetit të shtetit në vlerë disa miliardë lekë. Këtë prokurim e fiton firma "Gjergjefi" shpk me një ulje vlere minimale prej 3,9 për qind nga vlera fillestare, ndërkohë që shtetasi Jani Gjergjefi në vitin 2009 është ndjekur penalisht, ëdhë arrestuar,lidhur me shkeljet e mundshme në një tender për blerjen e uniformave të policisë për një vlerë prej 1,7 miliardë lekësh, i cili vlenë të theksohet se është anulluar. Kontraktimi i këtij subjekti në një

tender të tillë është haptazi i kundraligjshëm duke pasur parasysh se ai ka qënë në ndjekje penale si person fizik dhe si person juridik "Gjergjefi Shpk" dhe si i tillë nuk mund të marri pjesë në tendera dhe ankande publike. Sipas kallëzimit zyrtarët e Ministrisë së Rendit Publik të kallzuar e dinin dhe nuk mund mos ta dinin, se ky subjekt ishte ne ndjekje dhe akuze penale. Vetëm ky fakt krijon dyshimin e arsyeshem të bazuar në prova se ky subjekt mund të ketë fallsifikuar dokumenta si dhe persona të tjerë zyrtarë të ngarkuar me ndjekjen e procedurës. Për këtë sipas kallëzimit të PS dy emrat e sipërcituar duhen të ndiqen penalisht për shpërdorim detyre dhe akuzën e mashtrimit.


10

E shtunë, 10 mars 2012

AKTUALITET PRANGA 31-VJEÇARIT, SHËTISTE ME SNAJPER

LODËR, ARRESTOHET 44-VJEÇARI

Ditën e djeshme një 31-vjeçar u vu në pranga nga policia e Vlorës pasi lëvizte me Snajper. Saimir Haxhiu u arrestua gjatë një kontrolli policor në vendin e quajtur "Gjiri i Kasolles". Policia bën me dije se 31-vjeçarit nga fshati Markat i Sarandës i'u kap një armë zjarri e prodhimit Rus, Model 44 e përshtatur me dylbi profesionale (Snajper) dy kapsolla detonatore elektrike se bashku me telin përcjellës, disa fishekë pistolete Model 54.

Pronari i një fast-food në Përmet u kërcënua dhe u grabit nga një 44- vjeçar i armatosur me armë lodër. 44vjeçari Ardian Liço ka rrëmbyer një armë lodër dhe më pas i ka zën pritë pronarit të një fast-foodi dhe bashkëshortes në kohën që këta të fundit po ktheheshin në shtëpi dhe kishin me vete lekët e xhiros së ditës. Nën kërcënimin e "armës", 44-vjeçari ka mundur t'i marrë gruas çantën e dorës në të cilën ndodheshin 5 000 lekë të reja.

Në grabitjen e mbetur në tentativë u plagos roja i sigurisë

Pranga shoferit shpëtoi grabitësit Policia arrestoi 26-vjeçarin Krenar Shehaj „„„

Lajmi

TIRANE

ARMALDA NUHU

2

Një 26-vjeçar u arrestua ditën e djeshme i dyshuar për grabitjen e bankës në qytetin e Vlorës. Krenar Shehaj sipas policisë është shoferi që ka drejtuar makinën me të cilën u larguan personat që tentuan të grabisin bankën. 26-vjeçarit ju sekuestrua edhe një pistoletë që dyshohet të jetë arma me të cilën u plagos punonjësi i sigurisë.

4 orë pas tentativës së dështuar për të grabitur bankën në Vlorë nga tre persona të maskuar e të armatosur policia vuri në pranga njërin nga autorët. Ditën e larguar më shpejtësi nga djeshme policia shoqëroi dhe patrulla e policisë por përpjekmë pas arretoi 26-vjeçarin Kre- ja për tu arratisur këtë herë ka nar Shehaj. Shehaj dyshohet se dështuar. Ekspertët bëjnë me është shoferi që shoqëroi dy dije se gjatë kontrollit të aupersona të tjerë në grabitjen e tomjetit Krenar Shehajt i'u gjet filjalit të "Raiffaisen Bank" në një pistoletë pa leje dhe nga Skelë të qytetit të Vlorës. Nga kontrolli në banesë u gjetën një hetimet e kryera rezulton se makina në pronësi të 26-vjeçarit Shehaj dyshohet se është është mjeti që u përdor nga grabitësit për tu shoferi që shoqëroi dy arratisur pas dështimit persona të tjerë në grabitjen të operacionit. Dyshimet mbi 26- e filjalit të "Raiffaisen Bank" vjeçarin u ngritën pasi në Skelë të qytetit të Vlorës ky i fundit nuk iu përgjigj kërkesës së policisë për të ndaluar. "Pasi sërë provash që e kompromenështë konstatuar një mjet i dy- tojnë me vjedhjen e mbetur në shimtë me karakteristikat e tentativë të bankës . Policia bën mjetit të përdorur nga autorët me dije se arma e gjetur është e grabitjes i është bërë shenjë çuar në laborator për tu të ndalojë por ka kundërshtu- ekzaminuar nga ekspertë të balar dhunshëm punonjësit e pol- istikës për të vertëtuar nëse icisë."- bëhet me dije nga poli- është ajo arma me të cilën u cia e Vlorës. 26-vjeçari është plagos roja i sigurisë.

10 MIJË DOLLARË PËR INFORMATORËT

Pas marrjes në pyetje nga policia 26-vjeçari ka mohuar të ketë lidhje me grabitjen dhe nuk ka treguar dy bashkëpunëtorët e tjerë. Grabitësit nuk mundën të mernin asnjë lek nga banka pasi hasën në rezistencën e rojes së sigurisë të cilin e plagosën në këmbë. Ndërkohë policia e Vlorës bën me dije se vazhdojnë të jenë 10 mijë dollarë në dispozicion të personave që do të japin informacione dhe të dhëna që do të çojnë në pranga autorët. Ngjarja ndodhi mëngjesin e të enjtes. Tre persona të armatosur dhe të maskuar hynë dhunshëm në filjalin e "Raiffaisen Bank" në Skelë të Vlorës për të grabitur. Por sulmi u dështoi sepse hasën në rezistencën e një punonjësi të sigurisë i cili në përpjekje për ti ndaluar mbeti i plagosur. Viron Toska mori një plumb në këmbë nga grabitësit para se të largoheshin. Sipas

Sherri në lloto-sport

Plagoset pronari i pikës së basteve „„„

N

TIRANE

jë 36-vjeçar u plagos rëndë rreth orës 02:00 pas mesnate ditën e enjte. Plagosja ndodhi në një pikë lloto-sport pranë ish-Fushës së Aviacionit. Sipas policisë i plagosuri është Bardhok Biba nga Puka. 36-vjeçari është grindur me disa persona në pikën e basteve sportive dhe më pas sherri është vazhduar jashtë. Pasi janë grindur për disa minuta autorët e kanë qëlluar 36-vjeçarin me armë zjarri dhe janë larguar. Nga burimet e policisë bëhet me dije se 36-vjeçari nga Puka ëhstë pronari i pikës së basteve sportive. Nga dëshmitë e mbledhura dyshohet që tentativa e vrasjes të ketë ndodhur për shkak të

ndonjë borxhi që autorët i kanë pasur 36-vjeçarit. Burime të policisë bëjnë me dije se janë identifikuar autorët dhe janë shpallur në kërkim. Sipas grupit hetimor motivet ende mbeten të pa qarta deri në momentin që do të vihen në pranga autorët. Menjëherë pas plagosjes 36-vjeçari Biba është çuar në spital ku ende vazhdon të jetë në gjendje kritike për jetën. 36-vjecacri ishte person i njohur me precedent penal të mëparshëm sepse sipas policisë Pukjani ka kryer 14 vjet burg në shtetin grek për vjedhje me dhunë. Ndërkohë jo më larg se tre ditë më parë sërisht në kryeqytet pronari i një lloto-sporti 21 vjeç dhe tre të rinj u plagosën me armë zjarri pas një sherri mes tij dhe disa klientëve të dehur.

punonjësve të bankës grabitësit ishin në moshë të re , po për shkak të maskimit nuk mund tu dalloheshin fytyrat. Policia konfirmon se nga banka nuk është marë asnjë shumë parash. Sipas dëshmitarëve në vendngjarje tre grabitësit u larguan me vrap mes pallateve dhe kanë humbur gjurmët. I njëjti filjal banke tentohet për herë të dytë të grabitet.

Në foto: Filiali i Raiffaisen Bank në Vlorë

REPUBLIKA E SHQIPERISE

KONTROLLI I LARTE I SHTETIT

NJOFTIM SHPALLJE PËR KONKURRIM PËR POZICION TË LARTË DREJTUES NË KLSH Në zbatim të neneve 9, 10 dhe 12 të ligjit nr. 8270, datë 23.12.1997 “Për Kontrollin e Lartë të Shtetit”, i ndryshuar, të rekomandimeve të Rezolutës së Kuvendit të Shqipërisë datë 2.6.2011 për Kontrollin e Lartë të Shtetit, si dhe të Strategjisë së Zhvillimit të KLSH 2009-2012, me synim përballimin e sfidave të përafrimit të ri strategjik dhe përmirësimit të dukshëm të performancës së institucionit, KLSH ka vendosur të funksionojë me dy drejtorë të përgjithshëm, duke i dhënë stimul punës kërkimore dhe arritjes së një përputhshmërie sa më të madhe me standardet e përditësuara të INTOSAI. Për këtë, njofton çeljen e konkurrimit për pozicionin:

Drejtor i Përgjithshëm në Kontrollin e Lartë të Shtetit Kërkesat për kandidatët e këtij vendi pune janë: - Të kenë gradë shkencore Doktor i Shkencave në Jurisprudencë; - Pranohen kandidatët deri në 40 vjeç. Preferohen nën moshën 35 vjeç; - Të kenë eksperiencë 10 vite pune në administratën shtetërore, nga të cilat pesë vite në pozicione drejtuese të administratës; - Të kenë njohuri të thella për strukturat dhe proceset juridike që garantojnë mbrojtjen e interesave ekonomike të pronës publike dhe Shtetit; - Të kenë realizuar botime shkencore dhe kryer mësimdhënie në universitet; - Të zotërojnë gjuhën angleze; - Të zotërojnë programet bazë të kompjuterit; - Të mos jenë dënuar më parë në ushtrimin e funksioneve të tyre apo në jetën shoqërore. Paga mujore për këtë vend pune është në nivelin e pagave të shërbimit civil. Paraqitja e dokumenteve Kandidatët duhet të paraqesin në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore dhe Metodologjisë deri në datë 25/03/2012 këto dokumente: CV-në, kërkesë për vendin e punës që konkurron, kopje të gradës shkencore, kopje të diplomës së shkollës së lartë dhe të kualifikimeve pasuniversitare, çertifikatën e notave dhe librezën e punës të noterizuara, dëshmi penaliteti, çertifikatë personale, si dhe dokumente të tjera (botime, etj.), që i çmon se mund t’i vlejnë për vlerësimin e përgatitjes arsimore dhe profesionale. Konkurrimi Konkurrimi është i hapur, do të kryhet me vlerësim dokumentash dhe intervistim, nëpërmjet një Jurie të përbërë nga personalitete të botës akademike të vendit dhe nga drejtues të lartë të institucionit si Kryetari dhe Drejtori tjetër i Përgjithshëm i tij. Në procesin e konkurrimit do të vlerësohen njohuritë për sistemin kushtetues dhe ligjor të vendit, në veçanti të lidhur me funksionimin e auditimit publik dhe standardeve të përditësuara të INTOSAI. Po ashtu, kandidatët do të ftohen të paraqesin idetë e tyre për zbatimin sa më efiçient të strategjisë afatgjatë të KLSH në mbrojtjen e interesave të administrimit dhe menaxhimit të fondeve dhe pronës publike. Adresa: Bulevardi "Dëshmorët e Kombit", Tiranë-Shqipëri, Tel&Fax 0422 71454 E-mail: klsh@klsh.org.al Website: www.klsh.org.al


E shtunë, 10 mars 2012

11

SOCIALE

1500 bluza të bardha pa asnjë trajnim, u rrezikohet vendi i punës

J

anë plot 1500 bluza të bardha në të gjithë vendin që, nga të cilët 500 janë mjekë, që pas mbarimit të shkollës së lartë, nuk kanë marrë pjesë në asnjë trajnim. Që do të thotë se aktualisht nuk kanë asnjë kredit, ndërkohë që deri në fund të vitit 2014, duhet të kenë të certifikuar plot 150 kredite. Sipas ligjit në fuqi, nëse nuk arrijnë këtë minimum kreditesh deri në vitin 2014, atyre jo vetëm që do u ndërpritet kontrata e punës me institucionin ku punojnë,

por rrezikojnë që t'ju hiqet edhe licenca për ushtrimin e profesionit. Të dhënat janë bërë publike dje në një konferencë për edukimin në vazhdim të bluzave të bardha, ku në total janë 1200 mjekë, stomatologë, infermierë që skano asnjë kredit, ndërsa pjesa tjetër, dy viteve kanë arritur mesatarisht 36 të tillë. "Asnjëri nga mjekët nuk mund të bashkëjetojë me infrastrukturën, teknologjinë dhe arritjet e reja të shkencës nëse edukimi i tij në

vazhdim nuk ecën me të njëjtin ritëm", - ka qenë ky apeli i ministrit të Shëndetësisë, petrit vasali që ka marrë pjesë në këtë takim të rëndësishëm. Edhe pse janë regjistruar në programet e edukimit në vazhdim, ka shumë nga ata që nuk kanë marrë as minimumin e krediteve. Institucioni shëndetësor që ka organizuar më shumë trajnime është QSUT, më pas Spitali i Durrësit dhe i treti materniteti "Koço Gliozheni".

Lulzim Kariqi: Vetë ma kanë dhënë lejen, do i çoj në prokurori Lajmi Një kënd lojrash, i cili pritej të hapej së shpejti tek liqeni është prishur dje nga policia bashkiake. Pronari, Lulzim Kariqi, ka akuzuar bashkinë e Tiranës për ndërhyrje arbitrare dhe për përfitime të ngushta. Ai është shprehur se gjatë ditës së sotme do të bëjë një denoncim në prokurori dhe kërkon nisjen e hetimeve, pasi gjithçka e ka bërë konform ligjit.

„„„

Prishet këndi i lojrave Pronari: Është selektive "Duan të përfitojnë ndonjë gjë për vete"

Faksimile e licencës që ka marrë për ushtrimin e aktivitetit

TIRANE

ESMERALDA KETA

P

ronari i këndit të lojrave që u prish djje, Lulzim Kariqi, na thotë se ai kishte një marrëveshje me pronarin e tokës, ku kishte vendosur lojrat dhe se vetëm pak ditë më parë kishte marrë edhe licencën për ushtrimin e aktivitetin, po nga bashkia e Lulzim Bashës. Në një intervistë për "Shqiptarja.com" ai na shpjegon gjithashtu se ndërhyrja e policisë bashkiake është bërë në mënyrë arbitrare dhe në mënyrë selektive pasi në të njëjtin vend ndodhet edhe një tjetër kënd lojrash, por që nuk është larguar. Zoti Kariqi, a ishit njoftuar ju nga bashkia e Tiranës, se biznesi juaj do të largohej? Jo, fare. Ka qenë një veprim arbitrar i bashkisë së Tiranës. Këta të policisë bashkiake më kanë sjellë një letër para tre ditës, dhe një ditë më pas, me datë 8 mars erdhën që të hiqnin lodrat, por nuk mundën dot sepse po binte shi. Ndaj edhe erdhën sërish sot (dje) dhe me një sjellje arbitrare nga drejtori i policisë bashkiake. Madje edhe proces-verbalin e ka plotësuar në momentin kur makinat e policisë bashkiake po hiqnin makinat. Po ju a kishit leje, licencë për ushtrimin e aktivitetit. Sigurisht që kam. Madje ia tregova edhe drejtorit të policisë bashkiake. Licencën e kam marrë pak kohë më parë dhe punë ditësh do të nisja edhe aktivitetin, pasi deri tani nuk kam nisë punë. U tregova edhe kontratën që kam me pronarët e tokës, pasi e kam marrë me qira këtë ambient.

Në foto: Lulzim Kariqi, pronari i këndit të lojrave që u prish dje

POLICIA BASHKIAKE

"Nuk ishte i pajisur me leje shfrytëzimi"

Z

yrtarisht inspektorët e policisë bashkiake nuk kanë pranuar të japin një sqarim për mediat lidhur me këtë aksion. Por gjatë bisedës me të ata kanë sqaruar se ndërhyrja është bërë pasi pronari nuk ka leje shfrytëzimi për këtë hapësirë publike. Ndërkohë që po sipas tyre, aksione të tilla, ku bizneset nuk janë të pajisur me të gjithë dokumentacionin e duhur do të ushtrohen në të gjithë territorin e kryeqytetit. Kur e kishit marrë licencën? Jua thashë, pak kohë më parë. Kur në krye të bashkisë

ishte ardhur Lulzim Basha. Ju thanë arsyen e kësaj ndërhyrjeje? Po! Më thanë se ishte

ankuar ky drejtori i klubit sportiv, që ka një zyrë këtu brenda te pishinat. Por këtë ma thanë sot dhe më treguan edhe një shkresë që ai kishte dërguar ku pretendonte se unë kisha ndërhyrë në hapësirën e tyre. A është i vërtetë ky pretendim? Kjo është absurde, pasi unë jam në një tokë që ka pronarë, të cilëve edhe ua kam marrë me qira, nuk është pjesë e kompleksit sportiv. Kjo është vetëm një ndërhyrje selektive i njerëzve të rinj që kanë ardhur në krye të bashkisë dhe duan të përfitojnë ndonjë gjë për vete. Përse e thoni këtë? Po sepse në të njëjtin vend

me mua ndodhet edhe një kënd tjetër lojrash dhe ai nuk u largua. Nëse bashkia ka ndonjë projekt konkret për këtë le të na e paraqesë, por nuk bëhet kështu. A është dëmtuar biznesi juaj nga koj ndërhyrje? Shumë. Pa llogaritur milionat e harxhuar për blerjen e lodrave, po policia bashkiake më dëmtoi rrethimin apo disa punimeve betoni që kisha bërë që shkojnë diku te 100 mijë lekë të reja. A do ta ndiqni më tej këtë çështje? Sigurisht që po! Sot do të dorëzoj një kallëzim penal në prokurori dhe nuk do të lë gurë pa lëvizur për të kërkuar të drejtën time.

Pikë të njëjta

Bulevardi i ri pa fitues „„„

B

TIRANE

ulevardi i ri, i cili do të shkojë deri në breg Lumi nuk ka ende një projekt fitues. Pas konkursit, ku 7 studio arkitekturore prezantuan idetë e tyre, juria e bashkisë së Tiranës nuk ka mundur dot të shpallë një fitues. Ajo ka vlerësuar me pikë të barabartë dy kompanitë prestigjioze "Grimshaw Architects" dhe "DAR". Këto dy projekte do të ekspozohen tashmë për të gjithë grupet e interesit dhe qytetarët dhe vetëm më pas do të mund të merret një vendim përfundimtar. "Kjo do të thotë se secili prej këtyre projekteve, i denjë në vetvete për implementim në Tiranë, do të ekspozohet para qytetarëve të Tiranës, para gru-

peve të interesit, para organeve vendimmarrëse, nga Këshilli Bashkiak i Tiranës deri tek Këshilli i Rregullimit të Terri-

Lajmi Bulevardi kryesor do të zgjatohet deri tek lumi i Tiranës, me gjatësi 1.7 km. Projekti parashikon zhvillimin e sipërfaqes përreth saj, prej 132.8 ha si dhe rehabilitimin e lumit të Tiranës, prej 6.7 km dhe zhvillimin e zonës përreth, deri në Paskuqan, përfshirë edhe zgjatimin e Bulevardit si dhe për zhvillimin e Kodrave të Paskuqan-

torit, për një periudhë kohe", - ka deklaruar dje kreu i baskisë, Lulzim Basha. Anglezët e "Grimshaw" e shohin Tiranën si qytet që të garantojmë nivele të ndryshme jetese për shoqëri të ndryshme. Elementi i parë për ta është se si është Tirana sot, duke e kthyer në një qytet të ri me më shumë gjelbërim; elementi dytësor janë institucionet publike, edhe elementi i tretë është shtrirja deri ne Paskuqan, një zonë bujqësore e kulturore duke e shndërruar atë në një qytet me ndërtesa të vogla. Ndërsa "DAR Group" sugjeron që bulevardi të ketë dy parqe liqenorë, ndërsa lumi i Tiranës do të jetë një mundësi më shumë për biznesin që të shtrihet përreth tij duke i dhënë kësaj zone një dimension ekonomik.

LAJME SHKURT

„ Italia, 35 mijë punëtorë sezonal Plot 35 mijë emigrantë do të mund të përfitojnë nga punësimi sezonal në Itali. Dekreti i flukseve sezonale është gati dhe pritet të firmoset këto ditë. Mësohet se ashtu si një vit më parë, kërkesat e punësimit do të bëhen on-line pas botimit të fluks-dekreteve në "Gazetën Zyrtare" si dhe do të ketë lehtësi për "veteranët", punonjësit që kanë qenë në Itali edhe vitin e shkuar. Mësohet se 35 mijë punonjës sezonalë jokomunitarë, do të mund të punojnë në bujqësi, në sektorin turizmit e të hotelerisë. Edhe këtë vit do të bëhet gjithçka on line. Ndërmarrjet do të mund të nisin modulet e kërkesave vetë apo me ndihmën e shoqatave të kategorive, por si gjithnjë nuk do të ketë nevojë për të nxituar kush të arrijë i pari, pasi hyrjet duhet të jenë më se të mjaftueshme për të plotësuar nevojat për krah pune, kështu që nuk rrezikohet mbarimi i kuotave.

„ Nefrologët, dhurata për fëmijët autikë Në ditën botërore të veshkave, shoqata e nefrologëve shqiptarë, u ka dhuruar fëmijëve autikë në vendin tonë, materiale didaktike që do të mund të përmirësojnë cilësinë e jetës së tyre. Disa prej emra më të njohur të mjekëve të Qendrës Universitare Spitalore "Nënë Tereza", duke folur për sëmundjet e veshkave, kanë sqaruar se terapia e zëvendësimit renal kërkon ndryshime drastike të stilit të jetesës për pacientin dhe është shumë i kushtueshëm për sistemin shëndetësor të çdo shteti. "Prandaj është mjaft e rëndësishme që çdo njeri nga ne, t'i kushtojë rëndësi sëmundjes së veshkave dhe çdo problematike që lidhen me to, në mënyrë të tillë që të mënjanojmë komplikacionet e mundshme. Testimi në mënyrë sistematike përbën hapin kryesor për ruajtjen e veshkave", - ka deklaruar nestor Thereska, shefi i nefrologjisë në QSUT.


12

E shtunë, 10 mars 2012

SOCIALE MASH, UDHËZIM PËR TESTET

DEKANËT E RINJ NISIN PUNËN

Specialistët e ministrisë së Arsimit dhe Shkencës kanë përgatitur një paketë këshillash për maturantët se si t'u përgjigjen pyetjeve të testit final. Specialistët japin këshilla edhe për rastet kur të rinjtë nuk e dinë fare përgjigjen e një pyetjeje. Ata sugjerojnë që si fillim t'u përgjigjen pyetjeve që dinë dhe më pas të mendohen për ata që kanë dyshime

Dekanët e rinj të të gjithë universiteteve publike, kanë nisur zyrtarisht punën nëpër postet e reja, tre ditë më parë. Të vjetrit kanë bërë dorëzimet, ndërsa të rinjtë kanë zënë postet e reja. Pas dekretimit të rektorëve të zgjedhur më 20 shkurt 2012, nga presidenti i Republikës, në të njëjtën ditë ata kanë dekretuar edhe dekanët e rinj të fakulteteve të tyre.

Novruz Ahmeti: Ndikojnë edhe në braktisjen shkollore

Shkollat e Tiranës, 40% e mësuesve me gjimnaz Specialisti i MASH: Janë në zona të thella Lajmi

ARSIMIMI I MËSUESVE TË QARKUT TIRANË

Thuajse gjysma e mësuesve që japin mësim në shkollat nëntë-vjeçare të qarkut të Tiranës, janë me gjimnaz. Pjesa më e madhe e tyre kanë mbaruar një shkollë të mesme pedagogjike, por ka edhe nga ata që shkolla e mesme që kanë mbaruar është thjesht një gjimnaz i përgjithshëm.

„„„

TIRANE

ESMERALDA KETA

S

pecialisti i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, Novruz Ahmeti, në studimin që ka bërë "Drejtimi me efektivitet- faktor kyç për shmangien e braktisjes shkollore", ka hetuar lidhjet mes nivelit të arsimit të mësuesve, dhe braktisjes shkollore në

Prania e dukurisë së mësuesve pa arsim përkatës, ndonëse në % të ulët, kryesisht në zonat rurale ndikon në braktisjen shkollore këto zona. Nga të dhënat e paraqitura nga specialisti i MASH, i cili u është referuar të dhënave të raportuara nga vetë drejtoria arsimore e qarkut nga 1989 mësues që janë në arsimin 9-vjeçar, 123 prej tyre (ose 6.18%) janë me shkollë të mesme jopedagogjike, ndërsa plot 677 të tjerë (ose 34.05%) janë me shkollë të mesme pedagogjike. Ndërsa 1189 mësues të tjerë (59.77%) janë me arsim të lartë. Duke u marrë me veçoritë e shkollave të qarkut, specialisti thekson se ata kanë shtrirje të madhe gjeografike

Faksimile e studimit për nivelin e arsimimit të Qarkut Tiranë

dhe raporti i braktisjes së shkolis në fshat është thuajse dy herë më i madh se në qytete. "Veçori të shkollave të qarkut të Tiranës janë shtrirja e tyre e madhe gjeografike, që përfshin edhe zona të thella dhe popullsia heterogjene. Në zonat urbane (bashkia Kamzë) numri i nxënësve që braktisin shkollën ka rritjen më të madhe. Raporti i braktisjes fshat/qytet është pothuajse më shumë se 1 me 2", - cilëson Ahmeti.

BRAKTISJA

Në një tabelë tjetër, ku citohet se të dhënat janë marrë në qershor të vitit 2010, nga drejtoria arsimore e qarkut, në të gjithë klasat e arsimit nëntë-vjecar e kanë braktisur shkollën 130 nxënës. Specialisti nuk e mohon faktin se kjo dukuri ka një lidhje edhe me arsimimin e mësuesve. "Duke analizuar me kujdes veprimtarinë e gjithanshme që u zhvillua në shkollat e qarkut të Tiranës, lidhur me dukurinë

e braktisjes shkollore, doli se: Në disa zona të thella, kryesisht në zonat e thella rurale, cilësia e punës ende lë për të dëshiruar, pasi në to gjen një përqindje të mësuesve pa arsimin përkatës", - shpjegon Novruzi. Më tej ai jep edhe disa faktorë që ndikojnë në braktisjen e shkollës nga nxënësit e arsimit të detyruar. "Ndër shkaqet kryesore që kanë nxitur braktisjen e shkollës, janë: lëvizjet demografike, moskujdesi i du-

hur nga organet vendore, puna e dobët bindëse e prindërit, puna e dobët e bindëse e shkollës; rreth 10% e nxënësve braktisës në shkollat e qarkut të Tiranës i përkasin komunitetit egjiptian; një pjesë e mirë e fëmijëve të moshës së detyrimit shkollor e kanë braktisur shkollën që para shumë vitesh ose nuk e kanë filluar fare atë. Tashmë ata janë në moshë disi të rritur 14-16 vjeç dhe e quajnë të vështirë ndjekjen e mësimit në klasën ku e kanë lënë; si pasojë, analfabetizmi në moshën e detyrimit shkollor është 1.19%; po kështu, problem është niveli ekonomik i familjeve që lidhet me papunësinë, mungesën e pronës, të mjediseve çlodhëse e argëtuese, etj, (pasojë e ven-

dosjes së familjeve të tyre në troje rreth zonave urbane), jo rrallë fëmijë të moshës shkollore detyrohen ta nxjerrin vetë bukën e gojës duke shitur rrugëve të Tiranës ose duke kryer punë mbi mundësitë e moshës së tyre", - thotë ai në analizën studimore për shkaqet e braktisjes së shkollës. Ndërkohë që ai vë në dukje edhe vështirësitë e nxënësve, për shkak të largësisë, që ka shkolla me shtëpinë. Ka raste që nxënësi duhet të udhëtojë edhe më shumë se një orë në terren të thyer malor, si për nxënësit e Përcëlleshit që shkojnë në shkollën e Gurës së Madhe deri para një viti, ndërsa tani në Mangull, rreth dy orë me këmbë etj. Ai ka përgatitur edhe disa sugjerime për përmirësimin e kësaj situate.

Aktiviteti te Vitrina

"Shoqëria civile, shtojcë e politikës" „„„

TIRANE

G

azetari i njohur dhe aktivisti i shoqërisë civile, Mentor Kikia nuk i ka kursyer kritikat ndaj politikës e cila po i fut 'duart' kudo. Sipas tij, kësaj nuk i ka shpëtuar as vetë media. I ftuar në kampusin Universitar Vitrina, për të diskutuar rreth temës "Realitetet e reja politiko-shoqërore", gazetari i njohur ka treguar për realitetin e hidhur të shoqërisë civile. Duke folur para studentëve dhe pedagogëve të këtij universiteti, Mentor Kikia paraqiti disa nga problemet e hasura prej tij mes gazetari dhe përfaqësuesit të shoqërisë civile. "Fatkeqësisht shoqëria civile gjithnjë e më shumë po bëhet shtojcë e politikës dhe çdo ditë përballemi me realitetin se politika ka marrë

Në foto: Mentor Kikia te universiteti “Vitrina” atributet e çdo gjëje dhe se ka punuar në mënyrë sistematike për të sunduar dhe shndërruar popullin në një turmë elektorale", - ka deklaruar Kikia. Por ajo që vihet re, sipas tij, është se ne jemi përballë

rritjes së mosbesimit të elektoratit dhe kjo vihet re në përqindjen e ulët të pjesëmarrjes në votime. Për sa i përket rolit të medias Kikia evidentoi se është një nga faktorët e këtij realiteti për faktin se ajo "ësh-

të kthyer në instrument në duart e politikës dhe ashtu si çdo gjë tjetër është e politizuar dhe e ndarë respektivisht majtas apo djathtas". Sipas tij lufta e ideve dhe alternativave për zgjidhjen e problemeve është ajo që u mungon shqiptareve. Përveç gazetarit Kikia në panel ishin të pranishëm rektori i universitetit "Vitrina", prof.dr.Mario Kedhi, zëvendësrektori dr.Teki Kurti, zv/rektore dr.prof. Anisa Subashi dhe zv/rektore Mira Veizi. Fjalën e hapjes së takimit e mbajti zv/rektori Teki Kurti, i cili i uroi mirëseardhjen personazhit të njohur të medias, Mentor Kikia dhe paraqiti një biografi të shkurtër të tij. Më pas znj. Anisa Subashi bëri një panoramë të universitetit "Vitrina" dhe të misionit të tij.


JAHJAGA FTON ANGELINA JOLI NE KOSOVE

GENTI

“UDHETARI” FAVORIT NE TOP FEST 9

www.shqiptarja.com

THASH& THEM Nr: 5 E shtunë, 10 mar mars rrss 20 2 2012 012

E-mail: thashethem@shqiptarja.com

Devis Muka

MARRËDHHËN ËNIIAA IME ME ROLET NJËLLOJ SI ME FEMMRRAT AT

DHORI DHE ZI N A NE PUB PER DITELINDJEN

FLET ISH KONKURRENTJA

E ISH-KRYEPROKURORIT

Arjola Krasta:

ELVISI I BB KA NDJENJA PER MUA Publiku do Françeskën jashtë shtëpisë GRUPI LYNX STILI JONE I MUZIKES RROK

Çifti

Këngët

MIRIAMI DHE ALBANI , “NË GARË” PËR VIDEOKLIPE


14

E shtunë, 10 mars 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

THASH& THEM

ARJOLA KRASTA :

Elvisi i BB ndjen për mua Françeska dhe Ermali njihen që jashtë shtëpisë SUADA DACI

Q

ë në javën e dytë Big Brother Albania , reality show më i ndjekur në Shqipëri surprizoi publikun duke nxjerrë nga shtëpia tre banorë dhe duke futur 5 banorë të rinj. Njëra prej banoreve të eleminuara ishte edhe vajza 20 vjeçare nga Pogradeci Arjola Krasta. Ndonëse qëndroi 2 javë brenda shtëpisë më të famshme në Shqipëri, Arjola thotë se nuk i mungon aspak shtëpia, por vetëm disa prej banorëve të saj. Gjatë një interviste për suplementin THASH&THEM Arjola tregon eksperiencën e saj në BB, si dhe jetesën me 16 banorët e shtëpisë. Arjola flet edhe për marrëdhnien e saj me Elvisin, ku sipas saj djali nga Kosova e ka parë me një sy tjetër brenda shtëpisë. E pyetur nëse do të kishte një histori dashurie mes tyre ajo shprehet se, “Elvisin e shikon vetëm si shok dhe asgjë më tepër”. Ish-konkurrentja Arjola Krasta, flet edhe për pëlqimet e krijuara brenda shtëpisë ku sipas saj, ato janë krijuar vetëm për lojë. Ndërsa lidhur me debatet e shumta që ka pasur me Klaudjan, Arjola thotë se, ajo e shikonte si një konkurrente të fortë dhe ndaj e ka sfiduar. 20 vjeçarja Arjola i është rikthyer aktualisht studimeve, pasi prej 2 vitesh ajo është studente në Fakultetin e Drejtësisë në Tiranë. E prisnit daljen nga shtëpia? Në fakt e prisja sepse ishte një gjë që unë e kisha kërkuar edhe vet . Mu dhimbs që nuk takova banorët kur dola, por jo diçka tjetër. Pse donit të dilnit? Sepse nuk më pëlqeu shumë niveli aty brenda. Unë kisha marrdhënie vetëm me Edgarin Emirjetën , po ashtu edhe me Elvisin që u shoqërova shumë javët e fundit. Pse gjykoni që ishte nivel i dobët? Mendoj se ishte nivel i dobët pasi nuk kishim të njëjtat ide. Debatet që zhvilloheshin aty brenda shpeshherë degradonin dhe përfundonin me fjalë banale. Po publiku sipas jush pse nuk ju votoi? Sepse kam qënë e sinqertë. Mendojë që duhet të përdorja më shumë strategji por s’mund ta bëja një gjë të tillë. Unë studiojë për drejtësi (qesh) Ju kemi parë shpesh të debatoni brenda shtëpisë, ishte kjo një lloj strategjie e ndjekur nga ju? Jo nuk ishte një strategji unë veprova sipas rrethanave aty brenda. Jam një njeri i drejtpërdrejti ashtu sikundër jam edhe në jetën e përditshme, ndaj s’mund të veproja dot ndryshe. Një nga banoret që zhvilluat më shumë debate ishte Klaudja, kush ishte arsyeja ? Klaudja nuk më ka pëlqyer asnjëherë. Ka qënë ajo paragjykuesja e parë dhe jo unë. Ndoshta më ka parë si një konkurrente të fortë nga femrat aty brenda dhe ka dashur të më sfidojë. Konflikte keni pasur edhe me Ermalin, si do ti cilësonit debatet me të? Ermalit i pëlqen të tregojë shenja protagonizmi dhe ishte ai që i fillonte shpeshherë debatet mes nesh. Fillonin kryesisht si debate dhe më pas degradonin në sharje Po marrëdhënia juaj me Gentianën si ishte? Gentiana është tip i lezetëshëm, por nuk më pëlqen aspak tipi i saj. Jemi krejt të ndryshme nga njëra-tjetra. E ndiqni BB tani që jeni jashtë? Nuk kam pasur shumë kohë ti ndjekë sepse

të rrinte më tepër, por mesa duket nuk ishte e preferuara e publikut shqiptar. Sa të njohur ju ka bërë Big Brother? Më ka bërë shumë të njohur. Shumë njerëz më dërgojnë mesazhe në faqen time në Facebook. Por ajo që më pëlqen është se më përkrahin njerëz të moshave të mëdha të cilët e kanë pëlqyer lojën time brenda shtëpisë më të famshme në Shqipëri. Shohim që keni një tatuazh më gërmën A në gisht, çfarë domethënie ka ? (Qesh) Ma kanë bërë shumë njerëz këtë pyetje. Gërma “A” është shkronja ime edhe e mamasë sime. Unë e kam shprehur edhe në shtëpi dhe do ta shpreh kudo që mami është njeriu më i dashur për mua. Jam gati të shkruaj të gjithë emrin e saj. Kush ishte synimi juaj përpara se të hynit në BB? Synimi im ishte të njihja sa më shumë njerëz. Doja të shihja sesi do ti gjykoja dhe njihja këtë njerëz në një ambiet të izoluar, dhe pa asnjë lloj informacioni për ta. Ju studioni për Drejtësi po,nëse do të t’iu ofrohej një punë në television do ta pranonit? Patjetër pse jo. Do ta pranoja me qejf një eksperiencë të tillë . Jam aq e shkathët sa mund t’ia dal. Kam aftësi të mësoj shumë gjëra përmendësh

Kam dëgjuar për Ermalin dhe Françeskën që kishin pasur një histori dashurie mes tyre dhe unë këtë gjë j’ua thashë edhe atyre brenda shtëpisë, por që të dy e mohuan

jam me sezon provimesh, por më thanë që ju kisha munguar. Kishte qënë Edgari ai që më kishte përmendur por edhe Elvisi (qesh) KU studioni? Unë studiojë për Drejtësi në Universitetin e Tiranës. Ishte preferencë e imja e parë dhe më ka pëlqyer gjithmonë. Do ta ndjekë deri në magjistraturë. Si ju pritën shokët dhe pedagogët në shkollë pasi dolët nga BB? Më pritën shumë mirë ndonsëse nuk i kam takuar të gjithë sepse tani jemi me sezon provimesh. Po familjarët ? Familja më ka mbështetur gjithnjë. Ata nuk më penguan të hyja në BB, por ishin edhe shumë të kënaqur me qëndrimin tim brenda shtëpisë. Kjo ka shumë rëndësi për mua. Ju mungon shtëpia e Big Brother ? Nuk më mungon ishte kënaqësi për aq sa ndejta. Më tepër më mungojnë banorët por pasi të dal Elvisi dhe Meti më kanë premtuar që do

të më marrin me vete në Kosovë. Arjola, si ju duken afrimet e para brenda shtëpisë? “Çiftet” që kanë lindur në BB mendojë se njiheshin që jashtë. Kam dëgjuar për Ermalin dhe Françeskën që kishin pasur një histori dashurie mes tyre dhe unë këtë gjë j’ua thashë edhe atyre brenda shtëpisë, por që të dy e mohuan. Unë kam qënë e para që i pashë duke e puthur por ata edhe këtë gjë e mohuan. Ndërsa sa i përket Erionit dhe Klaudjas mendojë se marrëdhënie e tyre bëhet për efekt loje. Pra nuk ju duken reale ? Aspak. E thashë edhe më sipër mendojë që është një strategji loje. Sepse vajzat që hyn brenda shtëpisë na kishin parë më përpara ne banorëve të vjetër. Ju ishit 3 konkurrent që latë shtëpinë, çfarë mund të më thoni për Florin dhe Albulenën? Flori nuk ka qënë vetvetja brenda shtëpisë ndaj dhe kërkoi që të dilte, ndërsa Albulena donte që

FRANCESK A

Më e votuara për të dal nga BB A

nila, Françeska dhe Elvi si janë tre banorët e shtëpisë më të vëzhguar në Shqipëri, të cilët janë në nominim, kështu njëri prej tyre duhet të dalë nga shtëpia e famshme e “BB5”. Natyrisht, sipas lojës së këtij spektakli do të jenë teleshikuesit ata që duhet të votojnë, ndërsa në një sondazh që është bërë në www.bbalbania.com, ësh-

të vlonjatja e bukur më shumë e votuar për të dalë nga “Big Brother”, ndërsa më tej më pak e pëlqyer ishte Anila, dhe më pak mundësi kishte gjakovari, Elvisi. Ndërsa, në lojën që po zhvillohet në këtë realityshow, Françeska vazhdon të fokusohet me “dashuriçkën” e saj ndaj Ermalit. Por, a do të dalë me të vërtetë bukuroshja të shtunën? Përgjigjen e saktë do ta mësojmë nesër në mbrëmje

dhe do të më pëlqente shumë spikerimi. Cilët kanë qënë banorët me të cilët keni pasur marrëdhënie më të afërta? Me Edgarin i cili më konsideronte si vajzë. Ai shpesh në mëngjes vinte tek krevati im dhe më puthte çdo ditë sa zgjohesha nga gjumi. Po me Elvisin kemi vënë re që rrinit shumë afër, ju pëlqen djali nga Kosova? Elvisi më pëlqente si pamje, por unë e ndjeja që ai më shikonte me sy tjetër. Do të ketë diçka mes ju të dyve kur ai të dal jashtë, u shprehet më sipër që do të shkonit më të në Kosovë? Elvisin do ta mbaja vetëm si shok asgjë më tepër. Mendojë që ne të dy ndajmë të njëjtat ide dhe mendime, ndonëse jemi dy mentalitete krejt të ndryshëm. Brenda shtëpisë Elvisi shfaqi ndenjat e tij edhe për Albulenën, keni një koment për këtë? (qesh) Ajo që ai i shfaqi Albulenës ishte lojë, për të më bërë xheloze mua. Këtë Elvisi e ka shprehur në dhomën e rrëfimit. Jeni e dashuruar? Për momentin jam vetëm më pas nuk i dihet (qesh) Po prisni që të dal Elvisi? Po sepse mezi po pres të iki në Kosovë (qesh). Me cilin nga banorët keni folur më tepër kur dolët nga BB? Me Emirjetën dhe besojë se do ti vazhdojë kontaktet më të, sepse ajo është një vajzë shumë e pjekur. Dhe së fundmi , mund të më përkufizoni me nga një fjalë të gjithë banorët e Big Brother Albania? Liami- aventurier Edgari- i shoqërueshëm Ermali- arrogant Françeska- adoleshente Klaudja- e pakuptueshme Genta- shakaxhie Flori- i fjetur Albulena- moskokçarëse Erioni – tip i mbyllur Elvisi – shumë simpatikë (jo vetëm si pamje) Meti- xhentil Emirjeta- e kujdesshme Gjoni- tip Anila – e vuajtur Graciano- i shkathët


THASH& THEM

E shtunë, 10 mars 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

15

GRUPI LYNX

Stili jonë i veçantë i muzikës rrok Rikthehen pas 3 vjetësh në Top Fest me këngën “Është për ty ky referen“ SUADA DACI

A

ta janë 4 dhe prej 4 vitesh performojnë në skenat artistike shqiptare. Me voka list Endrik Bebën, kitarist Aurel Gjinin me Rei Suljemanin në bateri dhe Renato Rexha në tastjere, grupi rrok LYNX, është një nga grupet e reja të suksseshme që i është shtuar muzikës shqiptare. Pas debutimit të tyre në shumë evenimente muzikore, pjesëmarrja e tyre e fundit është në Top Fest me këngën “Është për ty ky referen”. Në një intervistë për suplementin THASH&THEM, pjesëtarët e grupit LYNX, thonë se kjo këngë e ka marr spunton nga realtiteti i përditshëm. Ata shprehen se punojnë edhe për nxjerrjen në treg të një videoklipi të ri, si dhe për krijimin e albumit të tyre të parë që pritet të dal së shpejti në treg. Ata thonë gjithashtu se, kanë në plan të bashkëpunojnë edhe me këngëtare të tjerë të rrymës rrok. Riktheheni pas 3 vjetësh në Top Fest? Si u ndjetë? Lynx: Është kënaqësi të rikthehesh në një kompeticion të tillë. është festival 9 vjeç dhe ka traditë në shqipëri Kujt i kushtohet kënga juaj “Është për ty ky referen”? Lynx: Kënga ka lidhje me realitetin e përditshëm. Ndodh shpesh herë që shumë femra përfitojnë jo më anë të shkollimit, kulturës, mirësjelljes, aftësive për punë por me anë të hireve të tyre dhe kjo gjë na bëri shumë përshtypje. Për këtë arsye lindi dhe kënga. Cilat janë pritshëmritë tuaja në këtë edicion të 9 të Top Fest? Lynx: Sa herë jemi futur në garë me koleget tanë pritshmëritë janë maksimale. Duam më të mirën. Nga vëzhgimet tuaja si është pritur kënga nga publiku? Lynx: Ka patur polemika për titullin pothuajse me këngen paraardhëse tonën “Është për ty kjo melodi” por në të vërtet nuk kanë lidhje. Një pjesë tjetër të publikut ju ka pëlqyer shumë ritmi i kënges dhe një pjesë tjetër teksti pikant që përmban. Kush merret me tekstet e këngëve tuaja? Lynx: Zakonisht Endriku është ai që realizon boshtin e tekstit por dhe në tjerët influencojmë për vargje të ndryshme.

Kemi marrë pjesë në shumë evente në të gjithë Shqipërinë. Sa e vështirë është për një grup të ri të futet në botën e artit? Lynx: Jashtëzakonisht shumë e vështirë. Duhet shumë shumë punë dhe pak fat. Cfarë ju bën ju të ndryshëm ju nga grupet e tjera rrok? Lynx: Kemi stilin tonë. Kemi një model tonin të të punuarit të këngëve, etj. Përveç Top Festit cilat janë projektet tuaja të afërta muzikore? Lynx: Mendojmë të realizojmë disa këngë për të nxjerr albumin tonë të parë. Duam të bëjmë videoklipin e dytë dhe shumë koncerte live. Me çfarë merreni tjetër, përveç muzikës ? Lynx: Aureli është student për Menaxhim Turizmi në Durrës. Rei studion për drejtësi, Renato është student në Akademinë e Arteve dhe Endriku student në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja. Është muzika qëllimi juaj kryesor në jetë? Lynx: Është i pari dhe i vetmi! Keni në plan të bashkëpunoni me ndonjë këngëtar apo grup të rrymës rrok? Lynx: Ne i kemi miq dhe shok shumicën e grupeve apo këngëtarëve. Ndoshta në një moment të mëvonshëm do të bëjmë ndonjë bashkëpunim.

Kur ka qënë dalja juaj e parë në skenë? Lynx: Para 4 viteve ka qënë performanca jonë e parë, në një miniskenë në një nga lokalet e kryeqytetit.

Keni një grup të preferuar i cili ju frymëzon për muzikën tuaj? Lynx: Janë disa grupe si Whitesnake, Metallica etj, por dëgjojmë edhe disa grupe të reja që janë të gjeneratës së re.

Si ka evoluar më pas karriera juaj? Lynx: Deri tani kemi realizuar 6 këngë dhe një videoklip. Jemi rritur në shumë aspekte.

Keni pasur ndonjëherë mosmarrëveshje mes

njëri-tjetrit? Lynx: Shumë herë. Jemi si familje dhe gjithkujt i ndodh të debatojë me vëllane, motrën, prindërit. Ne debatojmë shumë por duke qëne se kemi një qëllim të vetëm gjërat sheshohen shumë shpejt.

Sa vite keni në skenë, dhe mendoni qe jeni aq të suksshëm sa ju do të doni të ishit? Lynx: Kemi 4 vite që performojmë në skena të ndryshme. Suksesin tonë nuk e matim dot ne. Dëshira është të ecim akoma më përpara.

Po me paraqitjen tuaj skenike kush merret? Lynx: Zakonisht merremi vet me lukun tonë. Mundohemi të jemi sa më të thjeshtë.

Shumë grupe të sukssheshme shqitpare por edhe të huaja janë ndarë pas një periudhe kohore. Ju do ta praktikoni këtë zgjedhje për të vazhduar gjithsecili karrierën e tij solo? Lynx: Kjo është pjesa për të cilën mendojmë, se do sakrifikojmë shumë që mos të ndodhi.

Sa support e keni familjen (gjithsecili nga ju) ne karrierën e tuaj? Lynx: 120% (qeshin) Ju ka mbështetur që në fillimet e krijimit e grupit? Lynx: Familjet kanë qënë pranë nesh gjithmonë. Gjejmë rastin ti falenderojmë pa masë. Si u krijua LYNX? Lynx: Aureli ka qënë ideatori i krijimit të grupit. Është bashkuar me Rein dhe më pas kanë ftuar 2 shokët e tyre ne grup. Ndër shumë emra të listuar në një fletë spikati dhe ju pëlqeu emri LYNX. Pas disa riformatimeve në grup u afrua Renato dhe Endriku.

Cili ka qënë një nga momentet tuaja më të bukuta në skenë? Po më i sikletshmi? Lynx: Ndër momentet më të bukura ka qënë performanca jonë në Festën e Birrës në Korçë që në fund ishin rreshtuar shumë fansa që na kërkonin autografe. Të sikletshëm kemi patur shume sepse të luash live nuk është e thjeshtë dhe kushtet në Shqipëri nuk janë në nivelin maksimal. Ju keni qënë pjesë edhe e Këngës Magjike, cfarë emocionesh keni ndierë? Lynx: Është një festival që të jep emocione të veçanta. Kemi marr pjesë 2 herë dhe me këngen “Është për ty kjo melodi” kemi marr feedback shumë të mirë. Reagime nga shumë persona dhe mbi të gjitha u kënaqëm se këngën tonë e votuan artistët që në Shqipëri kanë bërë histori. Keni menduar të merrni pjesë edhe në Festivalin Kombëtar? Lynx: Mendojmë se vitin tjetër do konkurrojmë edhe në Festivalin e RTSH-së, sepse është një festival që mund të katapultojë të shumë emrin tonë. Do të dëshironit ti thonit diçka fansave tuaja? Lynx: Ju duam të gjithëve pamasë. Ju bekoftë zoti kudo që jeni, në Tirane, Shkodër,Korçë, Vlorë, Durrës, Lezhë, Gjirokastër etj etj. Prania juaj na motivon të ecim përpara.


16

E shtunë, 10 mars 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

THASH& THEM

DEVIS MUKA SUADA DACI

A

i ka sjellë për publikun per sonazhe dhe karaktere të ndryshme. Ndonëse i ri në këtë profesion aktori, Devis Muka nuk rresht së surprizuari adhuruesit e teatrit me risi në rolet e tij. Muka ka një karrierë të pasur artistike dhe interpretimi më i fundit është personazhi i Nikollaqit në komedinë “Karnavalet e Korçës” të Spiro Çomorës . Në një intervistë për suplementin THASH&THEM, aktori rrëfen dashurinë dhe përkushtimin e tij ndaj profesionit dhe në veçanti teatrit. I fokusuar plotësisht tek karriera e tij Devisi shprehet se, hobet e tjera janë thjesht kalimtare, ndërkohë që aktrimi dhe teatri janë jeta e tij.

Marrëdhënia ime me rolet, njëlloj si me femrat Ai shprehet se nëse nuk do të ishte aktor do të ishte thjesht një “aktor“ Në një farë mënyre shfaqje mbase shfaqje gjërat sikur bëhen pak mekanike por është emocioni ai që i jep lëngun e duhur gjithçkaje dhe dëshira më pas nuk rresht kurrë . Nuk duhet harruar që në momentin që aktorit i mbarojnë emocionet ai duhet të karrikohet nga emocionet që i përcjellin spektatorët.

Devis ju interpretuat personazhin e Nikollaqit në komendinë “Karnavalet e Korcës”, çfarë mund të na thoni më tepër rreth rolit tuaj? Është kënaqësi të luash në një nga komeditë më të bukura shqiptare dhe sidomos në trajtimin e veçantë që regjisorja Elma Doresi ka vendosur t’a risjellë . Personazhi im ka shumë gjëra për të thënë dhe për të diskutuar mbi të por besoj se elementi kryesor që e tipizon atë është se ai “ shet dhe blen gjithçka edhe vajzën e tij “ . Por duke e parë nga jashtë njerëz të tillë janë të shitur vetë në radhë të parë dhe nuk i blen më askush. Ju bashkëpunoni shpesh me regjisoren Elma Dorezi, jeni i preferuari i saj? E vërteta është se kohët e fundit unë kam bashkpunuar me Elmën po nuk është se gjatë kësaj kohe nuk kam patur bashkëpunime edhe me regjisorë të tjerë. Me Elmën na lidhin shumë gjëra jo vetëm përsa i përket shijeve artistike por dhe kryesorja është se kemi të dy të njëjtin pasion. Me anë të të cilit ne realizonim bashkëpunime dhe në momente kur të tjerët nuk prisnin asgjë, ne realizonin shfaqje madje, në disa raste edhe pa shpërblim. I preferuari Elmës mendoj është “ Pasioni “ gjithë të tjerët janë veç emra . Ju kemi parë në shumë role në teatër, cilin do të veçonit prej tyre? Do të ndihesha i plakur nëse do të filloja dhe do veçoja rolet . Çdo rol ka qenë një kënaqësi më vete. Marrdhënia ime me rolet është si me femrat ku ndonjëherë të puthin , herë ndodhë që të qëllojnë me shpullë, herë të tjera që të shajnë por në fund gjithmonë përfundojnë në krahët e mi . Sa role numëroni deri tani në karrierën tuaj? Për moshën që kam janë shumë por për përsa i përket urisë artistike janë shumë pak. Çfarë përfaqëson teatri për ju? I vetmi vend ku mund të tregoj se sa shumë e dua Teatrin, është vetëm Teatri . Kryesisht keni luajtur në komedi, është zhanri juaj i

Cili ka qënë roli juaj i parë para spektatorit? Me spektatorin kontaktin e parë e kam pasur që student në një provim të Fjalës Artistike, që më pas ne e kthyem në shfaqe me emrin REFLEKSION, nën regjinë e profesorit tim Gazmend Gjoka. Tani pas kaq kohësh mendo-

Do të ndihesha i plakur nëse do të filloja dhe do veçoja rolet. Çdo rol ka qenë një kënaqësi më vete. Marrdhënia ime me rolet është si me femrat

ni që e keni realizuar atë perfekt sa tani që keni më shumë eksperincë në teatër? Mendoj se tani aq mirë sa e kam bërë atëhere nuk mund t’a bëj më.

preferuar? Për një aktor nuk ka zhanër të preferuar por ka role që vlejnë dhe role që nuk vlejnë. E mira është një që aktor të flasë dhe të komunikojë gjithmonë ato që ndjen si nëpërmjet komedisë,dramës apo tragjedisë. Keni pasur oferta për të qënë pjesë e spektakleve të humorit shqiptar? Jo se nuk kam pasur oferta apo është diçka që nuk mund t’a bëj por momentalisht. Ndihem mirë në teatër dhe nuk mendoj për asgjë tjetër . Po në kinematografi keni pasur eksperienca? Sigurisht që në Akademi unë kam patur eksperiencat e para përballë kameres dhe në vazhdimësi . Keni në planet tuaja ndonjë projekt kinematografik? Për momentin jo, pasi në realitetin ku ne jetojmë është shumë e vështirë që të realizosh një film dhe imagjino sesa vështirë është pastaj që të kesh një rol në atë film. Por besoj se gjërat do të rregullohen dhe kine-

maja do të zgjohet nga gjumi . Aktrimi ka qenë ëndërr që në fëmijërinë tuaj ? Kur kam qenë i vogël kam dashur shumë që të jem i vogël dhe të shijoja moshën time. Nuk kam menduar shumë se çfarë do bëhesha . Nëse nuk do të ishit aktor, çfarë mund të ishte Devisi tani? Nëse nuk do isha aktor do isha thjesht një aktor . Keni një aktor të preferuar, që do donit ta ndiqnit shembullin e tij? Nuk e di është mirë apo keq por unë nuk kam asnjë aktor të preferuar . Por kam shumë shembuj nga aktor të ndryshëm përsa i përket mënyrës sesi punojnë me rolin, pasionin që kanë dhe sakrificave që bëjnë për këtë profesion. Si ndiheni para spektatorit kur jeni para një shfaqje, keni akoma emocione ashtu sikurse herën e parë, kur keni dal në skenë?

Kur e keni mbaruar akademinë e Arteve? Akademinë e Arteve e kam mbaruar në vitin 2007 por në njëfarë mënyre është mirë që një aktor të mos e përfundojë kurrë shkollën pasi në çdo moment ai duhet të sillet si student me rolet e tij dhe jo si një “ profesionist “. Përvec aktrimit cili është një tjetër hobi juaji? Aktrimi për mua nuk është hobi është jeta ime. Hobi janë gjërat që më mbushin kohën kur nuk merrem me aktrim por të gjitha janë shumë kalimtare . Cili është thashethemi që keni dëgjuar për veten? Sado që përpiqem t’i qëndroj larg fjalëve apo thashethemeve , ato më ndjekin mua edhe pse unë i qëndroj parimit “Njerëzit që flasin në skenë është e kotë të flasin dhe në rrugë”. Thashetheme për mua janë thenë

shumë por unë i dëgjoj si të ishin poezi madje më zbavisin shumë Keni luajtur në ndonjë skenë të huaj? Kam pasur fatin që të jem në disa festivale jashtë vendit dhe këto janë momentet më të bukura që të bëjnë të kuptosh sesa i bukur është profesioni jonë. Me cilën nga aktorët e skenës shqiptare do të donit të luanit? Rëndësi ka që të jenë në skenë dhe në një pjesë me vlera . Dëshirat për një aktor nuk kanë kurrë fund. Si është një ditë e juaja e zakonshme? Gjumi është miku që nuk e tradhëton kurrë një aktor. Dhe normale që dita nis pas një gjumi të mirë dhe më vonë takime kafe takime kafe takime kafe dhe në fund shumë puthje . Cfarë të rejash kemi nga jeta juaj personale? Jeta personale është shumë mirë si personale që është . Por ju siguroj edhe në skenën e teatrit po ashtu edhe në skenën e jetës i kam mirë gjërat .


THASH& THEM

E shtunë, 10 mars 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

17

JETA PAS LARGIMIT NGA DETYRA

Duket se jeta pas largimit nga detyra e kryeprokurorit, i ka prirë Dhorit. Sepse në atë kohë, asnjëherë nuk e kemi parë që të shkonte nëpër pub-e, e jo më të dëfrente

Dhori dhe Zina, në pub për ditëlindjen e ish-kryeprokurorit Festimet deri në orët e para të mëngjesit, e ditëlindjet duket se nuk njohin moshë

D

hori Sollaku kishte ditëlind jen. Por si rrallë ndonjëherë, ish kryeprokurori i Shqipërisë, është kapur mat në një nga pub-et e Tiranës nën shoqërinë e bashkëshortes së tij Zina Sollaku dhe miqve, për të festuar ditëlindjen. Duket se jeta pas largimit nga

KONKURRIMI

“Udhëtari” i Gentit , favorit në Top Fest 9

T

ashmë janë shfaqur këngët e para që po marrin pjesë në edicionin e 9-të të në Top Fest . Edhe pse do të marrin pjesë shumë këngëtarë të zhanreve të ndryshme është kënga “Udhëtari” e kënduar nga Eugent Bushpepa ajo që mund të konsiderohet pa asnjë dyshim favoriti kryesor për ta fituar këtë edicion të Top Fest. Me tekst të jashtëzakonshëm dhe me një zë të fuqishëm e unik, Genti shfaqi një prej performancave më të mira ndonjëherë në Top Fest, e që pritet të reflektohet sigurisht edhe në netët finale.

detyra e kryeprokurorit, i ka prirë Dhorit. Sepse në atë kohë, asnjëherë nuk e kemi parë që të shkonte nëpër pub-e, e jo më të dëfrente. Gjithsesi, sikurse duket nga fotot, Dhori nuk ka kërcyer vetëm me bashkëshorten, por edhe me vajzat e tjera që janë në

tavolinë. Kush e njeh ish kryeprokurorin, e ka të qartë se ai është një njeri shumë i hapur, madje e ka me qejf edhe argëtimin në shoqëri. Por këtë radhë për ditëlindje, duket se ia ka bërë fora. Edhe gjyqtarja Sollaku ndihet me qejf në ditëlind-

jen e të shoqit. Sikurse duket nga fotot, tavolina është plot e përplot, festimet kanë zgjatur deri në orët e para të mëngjesit, dhe tavolina e tyre tregon se Dhori dhe Zina nuk kanë moshë. Mund të shijojnë me të njëjtën energji të gjitha eventet që kanë. Sikurse kjo e

FUTBOLLISTI

Shaqiri “2 në 1”

X

herdan Shaqiri përveçse një futbollist i talentuar, po zbulon talentin e tij edhe në fushën e muzikës. Talenti kosovar i ka mahnitur të gjithë duke përcjellë një këngë të zhanrit rep me ‘beatbox’. Ai ishte i pranishëm në një mbrëmje gala të organizuar në Zurich të Zvicrës nga kompania gjigante sportive Nike, me të cilën ka kontratë për veshmbathje. Shaqiri bashkëpunoi me reperin Knackeboul. “Nuk e kemi provuar këtë më parë, por shkoi mirë”, ka thënë reperi zviceran.

ditëlindjes. Fotot janë bërë fundjavën e kaluar pikërisht në ditën e tij të ditëlindjes dhe Dhori, duket se nuk ka qenë i pavëmendshëm ndaj aparatit. Ndoshta nuk e ka kuptuar asnjëherë se edhe ai mund të futet në rubrikën e thashethemeve dhe vipave.


18

E shtunë, 10 mars 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

THASH& THEM

JAHJAGA

ANXHELA MARTINI

Fton Angeline Joli në Kosovë

Nuk provokoj me qëllim

P

B

ukuroshja Anxhela Marti ni, ka pohuar se nuk provokon me qëllim, por profesioni e shtyn ta bëjë këtë gjë. “Provokimet e mia nuk janë me qëllim, pasi nuk më pëlqen të provokojë, por profesioni më bën të tillë”, ka thënë Martini. Modelja ka pohuar gjithashtu se, nuk do t’i kishte pëlqyer kurrë aksiden-

ti që i ka ndodhur me zbulimin e intimitetit të saj poshtë fustanit. Ajo është shprehur se ,e pengojnë pak a shumë thashethemet, por nuk u kushton shumë rëndësi atyre dhe se tanimë është mësuar me to. Modelja seksi , Anxhela Martini ka rrëfyer se kur ishte e vogël ka pasur dëshirë të ishte djalë bukurosh dhe shumë çapkën.

residentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga mori pjesë në hapjen e Samitit të tretë “Women in the World” (Gratë në Botë) të organizuar nga Newsweek dhe The Daily Beast që po mbahet në New York. Në hapje të Samitit, Presidentja Jahjaga takoi ish sekretaren amerikane të shtetit zonjën Madeleine Albright, me të cilën bisedoi për çështjet aktuale për Kosovën. Ajo ka takuar gjithashtu edhe aktoren e njohur amerikane dhe njëkohësisht ambasadoren e vullnetit të mirë të OKB-së, Angelina Jolie, të cilën e ftoi që ta vizitojë Kosovën për të parë mundësitë e zhvillimit të kinematografisë në vend.

DAFINA ZEQIRI

Së shpejti me një klip të ri P

MIRIAMI DHE ALBANI

K

“Në garë” për videoklipe

anë sjellë në të njëjtën kohë 2 videoklipe të reja. Bukuroshja Miriam Cani dhe i dashuri i saj, Alban Skënderaj kanë sjellë njëkohësisht për publikun dy këngë të reja. Përgjithmonë”, titullohet kënga më e re e Miriamit , një baladë që është punuar nga Alban Skënderaj. Ndërsa kënga e Albanit mban titullin “Më prit atje” dhe vjen si një film

ÇILJETA

Merr paparacë me porosi

D

eklarata e kryeministrit, Sali Berisha në mbledhjen e qeverisë, për rishikimin e ligjit për privatësinë e personazheve publike, gjeti mbështetje të madhe nga disa personazhe të muzikës, të cilët për hir të së vërtetës nuk jetojnë dot pa shtypin rozë. Një prej tyre është edhe Çiljeta

as suksesit të këngës së saj të fundit “Supernova” Këngëtarja Dafina Zeqiri do të vijë së shpejti edhe me një videoklip të ri. Kështu paralajmërojnë administratorët e faqes zyrtare të saj në Facebook, “DafinaDuffye M13 . Dafina edhe kësaj rradhe ka vendosur që

në rrëfimin nga fëmijëria e deri në rritjen e një çifti, që pak a shumë tregon edhe jetën e artistit. Këngëtari ka preferuar të mos shfaqet thuajse aspak në video, edhe aty ky ai duket është vetëm në rolin e aktorit. Klipi është realizuar me regji të Edlira Bahallit dhe është prodhuar nga produksioni “Pro Band”. Kënga ka marrë shumë pëlqime në Youtube.

Xhilaga. Ajo ishte e para që foli në media duke mbrojtur këtë deklaratë, ndërkohë që ajo bie vete në kurthin që i ka ngritur shtypit. E themi këtë, sepse mesa dimë dhe shohim në fotot e realizuara prej saj, atë jo vetëm që nuk e ruan ndonjë paparac, por ajo i merr vet ata me vete. Dhe, kështu justifikohet fakti dhe merr kuptim prezenca e saj çdo fundjavë në faqet rozë të gazetave të përjavshme. Kështu, Xhilaga me dy gazetarët/paparacë pozon dhe përkedhelet, prandaj duhet ta dini qw gjithccka është spontane.

GOLD AG

Xhiron klipin “Komandat”

K

omandant”, kështu tit ullohet kënga e re e reperit më të famshëm të momentit Gold Ag, e cila shumë shpejt vjen me një videoklip. Kjo kënge është bërë në bashkëpunim me këngëtarin Ismet Bexheti. Video e kësaj kënge është duke u xhiruar nga produksioni i njohur “Urban Graphics”, dhe siç e shihni edhe në këtë foto, Gold Ag si duket do të jetë gati edhe me një klip të radhës, i cili pa dikstutim se do të pëlqehet nga mijëra fansa të tij. Vetëm kjo foto është hedhur në portalin facebook dhe ka pasur shumë klikime dhe pëlqime.

videoklipin e saj ta xhirojë jashtë shtetit dhe pikërisht në Los Anxhelos në SHBA. Bukroshja Dafina Zeqiri është komentuar së fundmi edhe për lukun e saj të ri. Ajo ka publikuar stilin e ri të flokëve, i cili i ngjason kryekëput me atë të reperes së njohur amerikane, Nicky Minaj.


THASH& THEM

E shtunë, 10 mars 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

MODELJA

19

PAJTIMI

Heidi Klum rrëfehet pas ndarjes

Scherzinger dhe Hamilton konfirmohen së bashku

Q

ë prej shpalljes së ndarjes së tyre në janar ka qenë vetëm këngëtari Seal, i cili është prononcuar për mediat dhe asnjëherë Heidi Klum. Por mesa duket modelja gjermane ka vendosur të thyejë heshtjen rreth kësaj çështje. 38-vjeçarja është shprehur për revistën “Elle” se është ndjerë gjatë gjithë kohës si vorbullën e një tornado. Në këtë ndjesi përfshihej ana e saj emocionale, persistimi i mediave, situata e krijuar e të tjerë. “ Edhe pse në aparencë mund të dukej një martesë idilike, një romancë përrallash, sërish në këto 7vjet martesë ka patur mjaft probleme të cilat jemi munduar t’i zgjidhim privatisht”-ka pranuar Klum. Ajo është shprehur se tashmë dëshiron të shohë përpara përsa i përket jetës së saj dhe punës .

M

ë në fund pohohen zërat për rikthimin e këngëtares Nicole Scherzinger dhe pilotit të Formula 1 Lewis Hamilton. Sipas mediave britanike përveç rikthimit të tyre thuhet se do të organizohet së shpejti edhe dasma. Çifti ishte ndarë që prej tetorit të vitit të

KARDASHIAN Do të bëhet me fëmijë

K

FOTOGRAFI

Pendohet për marrëdhëniet seksuale me Lohan

A

ktorja Lindsay Lohan mesa duket është dashuruar me fotografin Terry Richardson. Kjo ka ardhur si rezultat i kryerjes së marrëdhënieve seksuale mes tyre. Sipas burimeve aktorja e kërkon tërë kohës, i lë porosi e të tjerë. Por fotografi nuk duket të jetë në një mendje me të. “Terry nuk di si të shpëtojë

nga ajo. Nuk e lë rehat në asnjë çast, madje ai është penduar që ka kryer marrëdhënie me të.”- është shprehur një mik i fotografit. Terry Richardson dhe Lindsay Lohan njihen prej kohësh, por pas fotografive që Terry i realizoi për Lohan në kështjellën “Marmont” në Los-Anxhelos ata përdunduan duke kryer marrëdhënie seksuale.

im Kardashian ka vendosur të adoptojë një fëmijë. Ky është lajmi më i fundit që vjen ylli televiziv. Sipas revistës amerikane “OK” Kardashian ka nisur proçedurat për të adoptuar një fëmijë si një nënë e vetmuar. “Kim gjithmonë ka qenë një natyrë amësore. Nga të tre motrat, ajo ka qenë më e gatshme për të patur një fëmijë .është interesuar dhe ka marrë informacione. Tashmë duhet vetëm të vendosë prej cilit vend do të adoptojë foshnjën”- është shprehur një burim për “OK”.

kaluar, por zërat për një rikthim të mundshëm të tyre kanë qarkulluar që në fillim të këtij viti. Shkak për këtë hamendësim është bërë fakti që ata e kanë kaluar Vitin e Ri së bashku në Kolorado.Së fundmi kanë kaluar një periudhë pushimi mjaft romantike në Monaco.

FACEBOOK

Gaga kundër " Timeline" ady Gaga preferon ver esionin e vjetër të Fac “ boo kut dhe jo të riun nuk e Timeline”. Këngëtarja ika kryer ende këtë mod saj. fikim në faq en e të ësh nuk Ndë rko hë që ka vetëm Gaga e cila nuk rrje tit ndr ysh uar faqe n e ashsocial Facebook. Gjith nitu emra si Eminen, Jen e fer Lop ez, Ade le nuk . kanë kryer këtë ndryshim

L

BePor emr a të tjerë si kyonce, Rihanna apo Sha iovers r ina e kanë aplikua nin më të ri “Timeline”

NDARJA

Eva Longoria ndahet nga Eduardo Cruz

M

esa duket Eva Longoria nuk po kalon një periudhë me fat, të paktën përsa i përket çështjeve të dashurisë.

Pas divorcit të saj nga Tony Parker në vitin 2010, aktorja ishte në një lidhje me Eduardo Cruz. Megjithatë sipas disa burimeve raportohet se ajo është ndarë nga Cruz. “Ishte një vendim i dyanshëm. Ata do të qëndrojnë miq.-është shprehur burimi. Longoria në këto momente është mjaft e fokusuar në punën e saj si dhe në fundin e serialit të famshëm “Desperate Housewives”.


20

E shtunë, 10 mars 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

THASH& THEM

JAVA E MODËS Jessica Albës i dalin të brendshmet

P

akujdesitë dhe incidentet e vogla nga fundet e shkurtër janë mjaft të njohur. Pre e tyre duket se është bërë edhe aktorja e famshme Jessica Alba. Ajo ndodhej në Paris për shkak të javës së modës. Nga pakujdesia aktores i janë dukur të brendshmet e bardha dhe sigurisht që paparacët e kanë kapur menjëherë këtë moment. Jessica Alba është një aktore e cila shquhet gjithashtu për formën e saj të mirë fizike edhe pas lindjes të dy vajzave.

LAMBORGHINI

KËNGËTARJA

Rihanna topless në Twitter

B

ëma e radhës e Rihannës ka të bëjë me nxjerrjen ne Twitter të një foto të saj topless. Ajo çka bie më shumë në sy në këtë foto janë aksesorët në duart e këngëtares. Gjith-

ashtu mediat raportojnë se Rihanna po ndihet mjaft mirë në Britaninë e Madhe madje po planifikon të zhvendoset për një kohe, duke blerë një pronë në lindje të Londrës.

“Braktis” Christiano Ronaldon në rrugë

C

hristiano Ronaldo u la në baltë nga makina e tij e cila i ka kushtuar 350 mijë euro. Edhe pse çmimi i saj është me të vërtetë i lartë kjo nuk e siguroi futbollistin se ajo nuk do të prishej. Makina e tipit Lamborghini “Aventador LP 700”, ndal-

oi kur Ronaldo ishte duke ecur në qendër të Madridit. Menjëherë në vend u mblodhën fotografët të cilëve diçka e tillë nuk mund t’u shpëtonte. Christiano Ronaldo i kishte dhuruar vetes këtë makinë me rastin e 27-vjetorit të lindjes.

AKTORJA

Jennifer Love Hewitt pëlqen gjoksin e saj

A

ktorja e famshme Jennifer Love Hewitt është shprehur për revistën “Maxim” se pjesa e saj e preferuar trupore është gjoksi. “Është tmerr ta thuash, por më pëlqejnë gjinjtë. Ato gjithmonë më kanë shërbyer mirë. Gjithashtu është një mënyrë e mirë për të rënë në kontakt me seksualitetin tuaj”ka thënë aktorja. Hewitt kohët e fundit ka publikuar edhe një seri fotosh mjaft provokuese për të promovuar serialin e saj më të fundit.

SHAKIRA

Bllokon trafikun, nis të kërcejë në rrugë

K

ëngarja Kolumbi ane Shakira është gjithmonë mjaft surprizante. E reja e radhës është se ajo ka ndaluar makinën me të cilën po udhëtonte duke bllokuar në këtë mënyrë trafikun.

Më pas ajo ka dalë prej saj dhe ka nisur të kërcejë.Videon e ka publikuar në You Tube dhe në faqen e saj në Twitter duke marrë menjëherë shumë klikime dhe komente.


E shtunë, 10 mars 2012

21

ZBAVITJE

HOROSKOPI Kur paralizohet një metro

Humb skuadra, dëmshpërblehen tifozët

Të gëlltisësh unazën e fejesës

R

N

P

reth gjashtëmbëdhjetë vjet më parë, pikërisht në dhjetorin e vitit 1996, në metronë e Romës u shkaktua një konfuzion aq i madh, saqë të gjitha linjat u paralizuan n. E gjitha kjo ndodhi sepse disa të panjohur, për arsye që edhe sot e kësaj dite kanë mbetur të pashpjegueshme, gjatë një nate më parë, i kishin mbushur me silikon drynat e më shunmë se 100 portave të hyrjes në metro, duke i bllokuar krejtësisht ato. Pikërisht për shkak të bllokimit të drynave, portat nuk u hapën dhe shërbimi i dy linjave mbeti i paralizuar, duke lënë plo 27 stacione të mbyllura. Rreth 600 mijë udhëtarë e pësuan nga ky konfuzion, pasi mudën të shkonin nëpër destinacionevetëm pas disa orë vonese.

ë pranverën e vitit 2000, drejtuestit e skuadrës së basketbollit të Vigevano-s, qytet në Lombardi morën një vendim krejt të pazakontë në lidhje me tifozët e tyre. Kështu. Kështu ata vendosën t’u rikthejnë paratë që kishish penzuar ata për të blerë biletat, për të parë ndeshjen e skuadrës së tyre të zemrës, pra Vigevano-s kundër skuadrës së Treviglio-s. Në fakt, rezultoi se tifozët kishin paguar biletën për të parë disfatën e skuadrës së tyre, pasi beniaminët e tyre luajtën një ndeshje shumë të dobët. Pikërisht për këtë arsye drejtuesit e skuadrës vendosën t’ua rikthejnë paratë tifozëve të tyre. “Nuk mund të mos ua kthenim-komentoi njëri prej drejtuesve-pasi shumëprej tyre kishin lënë edhe punën për të parë lojtarët tanë që zhvilluan një deshje të turpshme”.

as i më në fund u bind se Svein, një djalë norvegjez, e donte seriozisht, Janne Grim, një bukuroshe nga Oslo, vendosi që të pranonte propozimin etij për t’u martuar më të. Dhe për t’i bërë bërë një surprizë të këndshme Grim, përgatiti një darkë shumë romantike natën e vitit të ri dhe ftoi pikërisht atë që do të bëhej bashkëshorti i saj. Për të kompletuar surprizën, në ëmbëlësirën që kishte përgatitur futi brenda unazën që do t’ja dhuronte atij. Mirëpo si duket nuk e kishte llogaritur se djalit i pëlqenin shumë ëmbëlsirat. Dhe në fakt, nuk ndodhi asnjë suprizë, meqenëse djali, nga që ishte grykës e gëlltiti unazën bashkë me ëmbëlsirën pa e vënë re fare atë. Sidoqoftë, u desh ndërhyrja e radiologut që të zbulonte me aparatin rëntgen unazën e surprises, siç duket edhe në foto.

SUPER FJALEKRYQ 1 19

2

3

20

21

27

4

5

6

7

8

22

9

23

28

29

36

30

24

49

54

55 63 69

51 56

71

72

83 91

57

85

ɷ HORIZONTAL

52

A N E M I K E T

88

89

9. Ekstreme në sektor. 11. Me të bëhet trokë. 12. Clapton i muzikës 13. Ross, këngëtare 14. Janë në digë. 15. Një pjesë e taktikës. 16. Interpreton Doktor Zhivagon 17. Kërkohen nga poetët. 18. Një perandor romak. 20. Qe legjislator i Athinës 22. Hoëard regjisor 23. Berti, trainer gjerman. 24. Ato nëntokësore janë minerale 25. Marsi i akejve. 28. Institucione doganore Durrës.

ɷ VERTIKAL 1. Eshtë ndreqje 2. Grif¿th aktore 3. Gaga e Queen 4. Bie një për sulm. 5. Komik pa ku¿j. 6. Nota e diapazonit. 7. Mund të jenë libra 8. I takojnë ¿tuesit

A

R P T P Z

B A S T E T

R A B E L A I

T R

H E L E S P O N T

G A T

I M I

R B

A A

A E K F L

I

E A

I M E R

T R U P

E R U D

N L R R I

T E T

S A M A R K A N D A

T U

S H

O K I

I

L L E R T O E P

I

I

K A T

L A

A

D E T A R E I D

D M Y T R Y K M I

I

I

A

R R J E T A T

A S T R

O T E L L O S T

I

S

F A T A L E

P E T E R P A N

S H T E P

62

Peshorja

Sot mund të jetë një nga ato ditët “jo” që askush nuk dëshiron t’i kujtojë, prandaj mos çuditnin nëse gjërat nuk ecin si dëshironi. Sidoqoftë, keni hënën “balsamin” më të mirë.

Akrepi

Me gjithë tekat e një Marsi agresiv në shenjë, është ylli juaj, Merkuri ai që rivendos ekulibret e nevojshme.Nga ana tjetër, Hëna dhe Afërdita “sponsorizojnë” jetën tuaj sentimentale.

Shigjetari

Deri tani e keni pasur vështet të vështirë dhe iu është dashur të djersitni shumë për të arritur objektivat, por sot do ta keni më të lehtë, pasi me Merkurin keni një aleat më shumë.

77 81

90. Final pa ekstreme. 91. Sharif aktor. 92. Van Persie bomber. 93. Një mund të jetë edhe morganatike 94. Një mund të lihet me orar.

A

E

61

82 90

94

R O M A N E T A L

Virgjëresha

Janë përsëri një numër planetesh që “janë vënë në garë”në shenjën tuaj, duke ju sjellë edhe juve stimujt që ju mungonin për të përshpejtuar në punë. Interesante fusha sentimentale.

68

PERGJIGJET E NUMRIT TE DJESHEM I

35

60

93

P A T A G O N

Luani

Falë Mërkurit në shenjë do të dini të programoni më së miri impenjimet tuaja. Më në fund erdhi momenti t’i kushtoni më tepër kohë miqve dhe çështjeve tuaja të zemrës.

18

53 59

76

87

67. Dryni... pa dy 68. Luhet në teatër. 69. Maria Brandauer aktor. 72. I fejuari Barbie. 74. Janë ¿lma... më të këqij 77. Tiriac që qe tenist. 78. Marcel i Në kërkim të kohës së humbur 79. Janë më të gjata se tregimet. 80. Eshtë nofkë 81. Eshtë frut që tregon dimër. 83. Një pjesë për aktorin. 84. Një fjalë para kohe. 87. Tatum që qe pianist. 88. Mund të jetë unik.

17

Gaforrja

Disa gjëra duket sikur nuk shkojnë për së mbari (në punë sidomos), por në të vërtetë planet tuaja procedojnë në mënyrën e duhur duke konsideruar Jupiterin dhe Saturnin në formë.

47

75

86

16

Binjakët

Nëse Dielli, Mërkuri dhe Urani ju jep mundësinë të realizoni ëndrrat tuaja, Afërdita dhe Marsi sjellin probleme të vogëla ekonomike dhe konfuzion në sferën afektive. Bëni kujdes me shëndetin.

42

80

92

2. Me të bëjnë një metër 4. Simon që thirrej El libertador 10. Presin paratë nga debitorët 19. Viset pa ku¿j 21. Eshtë erë kafeje 23. Janë arti edhe urat 26. Arti japonez I zbulurimit me letra. 27. Qe djalë i Priamit 29. Zona Lokale Kërkimesh 31. Një pjesë e oratorëve 32. Eshtë pije e jona. 34. Janë thika. 36. Gjeti një llambë magjike 37. Ishin reparte famëkeqe të ushtrisë frankiste 40. Një stacion televiziv për news 42. Një salsë makaronash 43. Hajrie aktore 44. Janë duke protestuar 45. Kriustofori i Pallati 176 47. Pak iniciativë. 48. Janë grupet me deputetë. 50. Harris aktor 52. Fillojnë shkurt. 53. Mbirë pa çifte. 55. Janë ushtarakët e… skuadrës. 56. Turner, këngëtare 58. Jupi ish-mesfushor. 60. Ishin grekët në Trojë. 63. Inicialet e Berg kompozitor. 65. Eshtë numri i oktetit. 66. Stade pa ku¿j

46

67

74

79 84

41

58

66

73

78

15

34

50

65

14

40 45

64

70

13

33

39

44

48

12

Demi

Afërdita dhe Marsi në harmoni ju kthejnë entuziazmin që deri tani ju mungonte. Të lindurit në maj do të ndihen të lehtësuar në punë falë miqve që dinë gjithmonë si t’ju ndihmojnë.

26

32

38

11

25

31

37

43

10

Dashi

Me ndikimin e Diellit dhe Mërkurit në shenjë, do t’ju këshillohej të shfrytëzoni të gjitha mundësitë në realizimin e projekteve tuaja. Në dashuri dukeni pak të tensionuar.

A

E R M

T R E O E

T I

E R R E S

I R A

T E I

I

K A L A J A

T E

N J E R E Z I M E I D E M I

L

E U N U K E T

C A B O T O D U K U R

I

T A S

E R J O N

E R

T

C E A T T

T A L O S V E V O

29. Janë si fata 30. Janë lokale me ekspres 33. Ai i shenjtë eshtë Papa 35. U grind me Akilin. 37. Eshtë dështim në biznes. 38. Janë pika në ligj 39. Adoleshentët e Beatles 41. Inicialet e Nolte aktor. 44. Meropi pa zë. 45. Një zonë e ku¿zuar 47. Në fund majtas. 49. Inicialet e Klee piktor. 50. Lumi i Bernës. 52. Kryeqyteti i Colorado-s. 57. Një fjalë e përshtatshme 59. Ndiqen për linjën 61. Kështu është tra¿ku pa rregulla. 62. Fillojë javën. 63. Zanore kapaku. 64. U pasua nga Obama. 69. E ka simbolin Cr një i tillë 70. Frolich e markene Dietrich. 71. Parashtesë zmadhuese. 73. Në krye të notarëve. 74. Mbyllin një koment. 75. Fund shkurti. 76. Një sigël maunesh. 78. Një votë në favor. 82. Institucione Autonome Mat. 85. Fillojnë romanin. 86. Elis Bakaj. 87. Ku¿zojnë ambiente. 89. Inicialet e Turgeniev.

Bricjapi

Klima yjore bëhet gjithnjë e më e ngrohtë, e kjo do të bëjë që më në fund të shkrijnë akujt në raportet me një njeri shumë të rëndësishëm për ju. Duhet t’i kushtoni vëmendje ë shumë shëndetit.

Ujori

Ndikimi negativ kësaj radhe i Marsit dhe e Saturnit në shenjë do të reflektohet shumë gjatë ditës së sotme, në të cilën do të jeni të plogët dhe me pak dëshirë për të punuar. Të turbullut edhe në ide.

Peshqit

Karakter juaj i hapur dhe i çiltër është një garanci që në raportet ndërpersonale gjërat të rrjedhin në rrugën normale. Sikur të kishit edhe krijueshmërinë në nivele aq të larta...!


22

E shtunë, 10 mars 2012

KULTURE

Aksidenti

APELI Balerina thotë se frika më e madhe është paraliza dhe mosha e tij nuk mund ta përballojë, ndaj çdo vonesë e zvarritje është fatale për shëndetin e tij.

AGRON ALIAJ NE REANIMACION Enada Hoxha: Shpëtojeni profesorin, do të mbetet i paralizuar U trondita kur e pashë. E mbajnë në një kapanon me 10 të sëmurë, pa njeri mbi kokë „„„

TIRANE

ADMIRINA PEÇI DHURATA HAMZAI

B

alerina Enada Hoxha bën apel për të ndihmuar koreografin e njohur Agron Aliaj. "Mosha dhe gjendja fizike e tij kanë nevojë për më shumë kujdes. Në spitalin ushtar e mbajnë në kushte të mjerueshme...." Balerina nuk e fshehu dot indinjatën për trajtimin e profesorit të saj në reanimacionin e Spitalit Ushtarak, pas aksidentit që i bënë me makinë të mërkurën në mbrëmje, teksa dilte nga Teatri i Operas. "U trondita kur e pashë në atë gjendje, në atë sallë, si kapanon me dhjetë të sëmurë brenda, dhe pa përkujdesje të veçanta. Ai është një artist i madh, e shteti duhet të ndërhyjë për ta mjekuar jashtë". Enada ka treguar për Shqiptarja.com se baletmaestri Aliaj, po punonte intensivisht me prova nga mëngjesi në mbrëmje, për të ngjitur në skenë baletin "Plaga e dhjetë e Gjergj Elez Alisë". Ditët e tij ishin plot angazhim nga mëngjesi në mbrëmje. Edhe ditën e aksidentit, kishte punuar gjithë ditën. Në mbrëmje teksa kalonte trotuarin nga opera në anën tjetër një makinë e ka përplasur suke i shkaktuar dëmtime të rënda. Balerina thotë se frika më e madhe është paraliza dhe mosha e tij nuk mund ta përballojë, ndaj çdo vonesë e zvarritje është fatale për shëndetin e tij. Enada profesori pësoi një aksident të mërkurën në mbrëmje. Ishit në prova atë ditë? Po punonim me baletin "Plaga e dhjetë e Gjergj Elez Alisë". Ishim shumë të angazhuar thuajse gjithë ditën në prova. Kishim gati një maja që punonim dhe ishim në prag të premierës. Të mërkurën ka mbaruar provat me ne paradite dhe ishte rikthyer përsëri sepse punonte me të rinjtë dhe në darkë, pasi ka dalë nga provat ka pësuar këtë aksident. E keni takuar pasi morët këtë lajm? Po, shkuam menjëherë. Unë e mora vesh dje nga mesdita në të vërtetë. Kjo ngjarje kishte ndodhur të mërkurën në mbrëmje. Kam shkuar në spital sapo e mora vesh. Jam tronditur. Gjendja ishte e mjerueshme. Nuk them e mjerueshme për gjendjen e tij fizike, pasi kjo dihet se ai kishte pësuar aksident. Megjithatë ishte me një optimizëm të jashtëzakonshëm. Flisnim me të dhe nuk arrinim të flisnim për aksidentin se ai pyeste për provat, çfarë duhet të bëjmë, si duhet të presim premierën, etj.

Kur them e gjetëm në një gjendje të mjerueshme e kam fjalën për kushtet ku e mbanin, në atë ambient që s'është i denjë për të. Është e vërtetë se të gjithë të sëmurët aty njerëz janë, por për disa figura, që i kanë dhënë gjithë jetën artit, duhet treguar një kujdes më i veçantë. E në këtë rast nuk mund të mbahej ai aty në një kapanon me 10 të sëmurë të tjerë dhe pa asnjë njeri mbi kokë. Kur kemi hyrë aty, Gerdi vajti të kontrollonte nëse ishte vërtet profesor Agroni apo ishte dikush tjetër. Se ne mendonim se të paktën

"Ka nevojë urgjente për ta çuar jashtë. S'ka mundësi financiare, rron vetëm me pensionin" do të kishte një dhomë të tijën dhe do të kishte një njeri të kujdesej për të aty. Kjo na ka irrituar jashtë mbase mbrëmë. Madje u përpoqëm dhe kontaktuam edhe me njerëz që mund të bënin diçka, por shohim se s'ka ndodhur ende asgjë. Edhe sot ndodhet në të njëjtin vend. Unë tani jam në prova. Pres të mbaroj provat e të shkoj ta takoj... A jeni në dijeni të ndonjë lëvizje për

Në foto: Agron Aliaj (majtas) Enada Hoxha

ta dërguar për kurim jashtë Shqipërisë? Zëra. Vetëm zëra janë. Dje në mëngjes ka qenë ministri i kulturës dhe duke qenë se ne u indinjuam kur e pamë aty dhe folëm me njerëz të instancave më të larta, na thanë se është lënë për sot që mund të lëvizë, sepse kjo ndërhyrje bëhet vetëm jashtë, pasi rrezikon të paralizohet, sot nuk është bërë ende asgjë. Duhej të ishte bërë një lëvizje. Të paktën të mos ishte në spital ushtarak, në atë kapanon por në një spital me kushte më të mira. Po familja si e ka gjendjen financiare? A mund ta përballojnë ata vetë këtë ndërhyrje, apo janë të detyruar të presin nga shteti shqiptar? Jam e bindur që jo. Ai vërtet ka dy fëmijë që jetojnë jashtë, por janë njerëz të thjeshtë, janë

Pak biografi për mjeshtrin e baletit Agron Aliaj

M

e një karrierë 50-vjeçare si koreograf, mjeshtri i skenës shqiptare, Agron Aliaj njihet si krijuesi i baletit të parë shqiptar. Ai ka qenë pjesë e një plejade që ngriti shkollën e baletit, ndërtoi teatrin, trupën e baletit, dhe kjo ishte në saj të asaj ëndrre që pati që në fëmijëri për vallëzimin. Dora e mjeshtrit të baletit ndjehet në çdo pjesë të operas; ai ka vënë në skenë një sërë veprash botërore dhe kombëtare. Duke filluar që nga baleti "Delina", "Hajria", më vonë "Cuca e maleve", krijohet një repertor i gjerë i baletit kombëtar. Vuri në skenë kryeveprat e baletit botëror si "Liqenin", "Don Kishotin", "Arrëthyesin". I është dashur një sforcim dhe kontribut shumë i madh për t'i rivënë këto vepra klasike, të cilat i mungonin skenës shqiptare prej vitesh. Në karrierën e tij artistike pasi ka mbaruar për balet klasik në shkollën më të mirë të baletit, në Moskë, u përkushtua si kërcimtar dhe pastaj si koreograf, duke i vënë rëndësi krijimtarinë kombëtare, veprave kombëtare. Ai ka shfaqur një devotshmëri personale për të krijuar vepra kombëtare të bazuara në letërsinë e kombit tonë, të bazuara në muzikën e kompozitorëve shqiptarë duke , nga Çesk Zadeja, Nikolla Zoraqi, Limoz Dizdari, Tonin Arapi etj.

“Mikropolis"

Taso me një ekspozitë surprizë në Galerinë FAP M

ikropolis", një ekspozitë eksperimentale e artistit Anastas Kostandini-Taso është prezantuar në galerinë FAP, Pranë Akademinë së Arteve Tiranë që nga data 8 Mars dhe do të jetë e hapur deri më 13 mars 2012. Ekspozita prezanton një pjesë tepër të veçantë të aventurës së tij artistike, me vepra të përzgjedhura prej koleksionit të gati katërmbëdhjetë viteve të fundit. Instalacione, kolazhe, montazhe, materiale nga më të ndryshmet, prerje e ngjitje copash bashkohen për të rikrijuar imazhin e realitetit që Taso prek çdo ditë. I konceptuar si fluturimi simbolik mbi botë, copëzat përbërëse të realitetit, mikro-botët, të cilat i përmbledh dhe ribashkon në trajtën e një mozaiku, vepra prezantohet si një vështrim tepër personal për botën. Tituj të veprave që lexohen si "Paris, Arlekini", "Tempulli i piktorëve", "Portrete groteske", "Distilacion" "Reliev urban", "Aakustikë Muzikore", "Zogu mbi ujëra", "Dea", "Manteli i poetit", "Dritarja e

Ateliesë", janë siç do të thoshte artisti Gazmend Leka në fjalën e tij përshëndetëse, "si një hartë e plotë që të bënë të lëvizësh me lehtësi nëpër urbanistikën e mendimit dhe shpirtit të artistit". Piktori Anastas Kostandini jeton prej vitesh në Pogradec dhe megjithatë distanca nga kryeqyteti nuk e ka shkëputur atë me artet bashkëkohore. Piktori i njohur Gazmend Leka e ka kujtuar si bashkëkohës në pikturë, shkurt si "Tason e fillimeve", i cili frymëzoi për një kohë të gjatë studentët më pikturat e tij, dhe me vizatimet e mrekullueshme, me lirinë shpërthyese të fanatzisë së tij. Humori grotesk, sfida dhe antikonformizmi, janë elementët me të cilët artisti luan në këtë arratisje nga diktatura dhe autoriteti i tablosë. Instalacione, kolazhe, materiale nga më të çuditshmet, prerje copash që bashkohen për të të projektuar imazhin e realitetit që Taso prek çdo ditë, janë hutuese, jo vetëm për kritikët e artit. Ekspozita "Mikropolis" duket gati si një çmenduri ar-

tistike. E gjitha kjo vjen prej energjisë së piktorit për të dëfryer në liri të plotë. Pas viteve '90, Taso pohon se nisi kjo kthesë e ristrukturimit të plotë të veprës në forma të reja, "për t'u dëfryer nga liria. Prirjet dhe tendencat e mëhershme për humor, shpërthime erotike, emocione dhe figura butaforike, para rënies së komunizmit iu privuan, por tashmë ai pohon se ka shtuar dozën e shfrimit të perceptualitetit dhe lirisë krijuese, duke prekur heraherës pragje artistike të ndaluara, si kubizmi apo dadaizmi, që ai ndjen se shtrihet në këtë që të sfidojë ekzistencën në një vendi të vogël, që i sugjeron asgjë, siç është Pogradeci. Taso nuk e ka frikë më vogëlsinë e mikroqytetit. Duket se i mjafton bota e pasur dhe fantazia për ta kthyer këtë "mikropolis" në një potpuri kompozimesh artistike, ku përfshihen skulpturat dhe instalacionet me materiale të rënda, që transfigurohen në vepra të magjishme për syrin e vizitorit.


E shtunë, 10 mars 2012

23

KULTURE CIKO: Duhet të presim. Që të shkosh jashtë duhet të dimë se çfarë ka. A ka nevojë për ndërhyrje apo ska. Në rast se është konkluduar përfundimisht për atë që do të bëhet po.

D

je pasdite, gjendja e ko reografit Agron Aliaj duket se është përmirësuar disi. Lajmin e konfirmoi në mbrëmje drejtori i Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit Zhani Ciko, menjëherë pasi e kishte vizituar artistin në pavijonin e reanimacionit në spitalin ushtarak. Ai tregoi për gazetën tonë gjendjen shëndetësore të koreografit dhe arsyen pse mbahet ende në reanimacion. Çfarë thanë mjekët për gjenden e tij shëndetësore? Janë bërë nga mjekët të gjithë ekzaminimet e nevojshme. Është në një trajtim intensiv me vëmendje të madhe. Por është ende në reanimacion apo jo? Po, mbajtja e tij në reanimacion është bërë me qëllim që të jetë në observim. Është treguar një kujdes shumë i madh nga drejtoria e spitalit dhe mjekët e repartit. Si ndodhi aksidenti?

Lista Kryeministri u jep pensione të posaçme 15 artistëve

ZHANI CIKO:

15

artistë kanë përfituar shtesë pensioni të posaçëm me vendim qeverie. Vendimet janë publikuar dje në Fletoren Zyrtare dhe parashikojnë që për këta artistë të bëhet rritje në masën e pensionit maksimal. Vendimi i takon datës 1 shkurt 2012 dhe përfshin emrat e artistëve si më poshtë.

E mbajnë ende në reanimacion, mjekët s'kanë dalë në përfundime Atë natë mbaroi provat edhe doli. Po kalonte nga trotuari i Operas në trotuarin tjetër. Aty e ka përplasur një makinë, por fatmirësisht nuk ka qenë me shpejtësi të madhe. A ka shpresa për tu shëruar? Po sigurisht, shpresa ka.. Nuk është ndonjë gjendje alarmante. Profesor pse nuk e kanë

artistë. Dihet se profesioni i artistit është ndër më pak të paguarit. Profesori rron vetëm me pensionin e tij, pa asnjë të ardhur tjetër. Sa urgjente mendoni se është ndërhyrja, që ai të mos mbetet i paralizuar? Është shumë urgjente. Unë mendoj se du-

ndërguar për ndërhyrje jashtë vendit? Po duhet të presim. Që të shkosh jashtë duhet të dimë se çfarë ka. A ka nevojë për ndërhyrje apo ska. Në rast se është konkluduar përfundimisht për atë që do të bëhet po. Doktorët nuk kanë nxjerrë akoma përfundime. Folët me të sot, kishte ndonjë shqetësim?

hej të lëvizte që dje në mëngjes. Sepse nuk bëhet fjalë për një të ri, 20-25 vjeç por për një burrë mbi të 80-tat dhe dihet sa vështirë është për tu rikuperuar çdo gjë, dhe sa e lehte është për tu dëmtuar. Dje lëvizte pak këmbët, dhe buzët sa mund të fliste, ndërsa bustin e duart i kishte thuajse të paralizuara fare...

Tani sapo e takova dhe folëm pak për planin e provave dhe punët që kemi në proces. Edhe një çikë humor bërë me njëri-tjetrin. Kështu që problemi është të përshpejtohet kurimi i tij nëpërmjet fizioterapisë apo ndonjë ndërhyrje të nevojshme. Ndërkohë ai është në komunikim me familjarët e tij dhe miqtë e afërt. Shpresojmë që këto ditë të konkludohet dhe të fillojë kurimi.

Kërkonte ndihmë për ndonjë gjë? Nuk e zuri në gojë. Dhe ne nuk donim t'i binim shumë në sy, për të mos ia rënduar gjendjen.. Po nga Teatri kanë bërë ndonjë ndërhyrje?

PËRFITUESIT

„ „ „ „ „ „ „

Emër mbiemër Vllasova Musta Pandeli Çina Vasfi Barut Ermir Krantja Zyliha Miloti Vladimir Prifti Sherif Delvina

„ „ „ „ „ „ „ „

Gulielm Radoja Koço Kosta Tomor Aliko Lorenc Vorfi Beqir Ajazi Kiço Negovani Vera Grabocka Zef Shoshi

Dje gjatë vizitës së ministrit ka qenë edhe drejtori i TKOB Zhani Ciko. Ka qenë edhe sot në mëngjes. Nuk di për çfarë kanë folur. Por padashur të ul figurën e Zhanit nuk është fjala e tij vendimtare. Ai mund ta ketë thënë fjalën e tij, por s'dimë sa ndikim mund të ketë.

Bazuar në ligjin nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i Nëpunësit Civil", Sektori i Burimeve Njerëzore në Institucionin e Presidentit të Republikës, shpall konkurimin për: 1 (një) vend të lirë, në pozicionin: Përgjegjës i Sektorit të Teknologjisë së Informacionit në Drejtorinë e Shërbimeve Mbështetëse.

REPUBLIKA E SHQIPERISE INSTITUCIONI I PRESIDENTIT

NJOFTIM PËR VENDE TË LIRA PUNE

1 (një) vend të lirë, në pozicionin: Përgjegjës i Sektorit të Shërbimeve Teknike në Drejtorinë e Shërbimeve Mbështetëse. 1 (një) vend të lirë, në pozicionin: Specialist për marrëdhëniet me Parlamentin në Drejtorinë Juridike dhe Koordinimit. Kandidatet duhet të plotësojnë kërkesat e përgjithshme për pranimin në Shërbimin Civil në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i Nënpunësit Civil". Pagat e pozicioneve, janë në nivelin e pagave në shërbimin civil

DOKUMENTACIONI: Kandidatët duhet të paraqesin brenda datës, 09.04.2012, në Sektorin e Burimeve Njerezore të Institucionit të Presidentit këto dokumenta: Kërkesë me shkrim për aplikim, CV-në, fotokopje të diplomës dhe listën e notave, të Librezës së punës, çertifikatave të kualifikimit, dëshmive të gjuhëve të huaja dhe kompjuterit, vërtetimin e gjendjes gjyqësore, të paktën një letër rekomandimi pune, një numër telefoni për kontakt dhe adresën e plotë të vendqëndrimit. Mosparaqitja e plotë e dokumentave sjell skualifikim të kandidatit. (Aplikimi pranohet vetëm nëse dërgohet zyrtarisht nëpërmjet shërbimit postar). KONKURIMI: është i hapur për nëpunësit civil të së njëjtës klasë me procedurat e lëvizjes paralele dhe të ngritjes në detyrë, nëse vendi nuk plotësohet nga këta kandidatë, konkurimi zhvillohet me kanditatët jashtë Administratës Publike, sipas procedurave të shërbimit civil. Pas verifikimit paraprak, më datë 13.04.2012 në selinë e Presidencës do të shpallet lista e konkurentëve që do të vazhdojnë më tej konkurimin dhe data kur do të zhvillohet konkurimi.

Kritere të veçanta për kandidatët „ Për pozicionin: Përgjegjës i Sektorit të Teknologjisë së Informacionit Të ketë mbaruar arsimin e Lartë, në degët inxhinierisë elektronike ose informatikë. (Niveli minimal DND /DIND ose të barazvlefshme). Kualifikimet pasuniversitare niveli postmaster përbëjnë avantazh. Nota mesatare mbi 8.5 përbën avantazh. Të ketë jo më pak se 5 vjet eksperiencë pune, ne fushën e teknologjisë, në Administratën Publike. Të ketë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. Njohja e një gjuhe tjetër të BE përbën avantazh. Të ketë njohuri shume te mira mbi serverat e konfigurimet e tyre dhe pajisjet CISCO Të ketë aftësi të mira komunikuese dhe menaxhuese

Konkurimi do të bazohet, në njohuritë në fushën përkatëse, njohuritë mbi rrjetet dhe mirëmbajtjen e tyre, Operating Software: Microsoft Windows 2000/XP, Microsoft Windows 2003 Server, Microsoft Office 2000/ XP/2003 Professional, Networks: TCP/IP, CISCO Router, Switch, Firewall etj; Sistemet telefonike Tl/ El,ISDN,VoIP; Sistemet e Sigurisë dhe mbrojtjes kundër zjarrit;Sistemet Konferencë dhe të Fonisë etj, dhe në; Njohuritë mbi Kushtetutën; Legjislacionin e Shërbimit Civil, Legjislacionin mbi prokurimin publik; Ligjin nr.9131, dt 08.09.2003 "Për rregullat e etikës në Administratën Publike"; Ligji nr.9367 dt. 07.04.2005 "Për parandalimin e konfliktit të interesave në ushtrimin e funksioneve publike", Ligji nr.8503 dt. 30.06.1999 "Për të drejtën e informimit për dokumentet Zyrtare".

„ Për pozicionin: Përgjegjës i Sektorit të Shërbimeve Teknike Të ketë mbaruar arsimin e Lartë, fakulteti i inxhinierisë mekanike. (Niveli minimal DND /DIND ose të barazvlefshme). Kualifikimet pasuniversitare niveli postmaster përbëjnë avantazh. Të ketë jo më pak se 5 vjet eksperiencë pune, si inxhinier mekanik. Të ketë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. Njohja e një gjuhe tjetër të BE përbën avantazh. Të përdorë shumë mirë programet bazë të kompjuterit. Të ketë aftësi të mira komunikuese dhe menaxhuese

Konkurrimi do të bazohet, në njohuritë në fushën përkatëse, Njohuritë mbi Kushtetutën; Legjislacionin e Shërbimit Civil, Ligjin nr. 7961, datë 12.07.1995 "Kodi i Punës"; Kodin e Proçedurës Administrative; Legjislacionin mbi prokurimin publik; Ligjin nr. 9131, datë 08.09.2003 "Për rregullat e etikës në Administratën Publike"; Ligji nr. 9367 dt. 07.04.2005 "Për parandalimin e konfliktit të interesave në ushtrimin e funksioneve publike", Ligji nr. 8503 dt. 30.06.1999 "Për të drejtën e informimit për dokumentet Zyrtare".

„ Për pozicionin: Specialist për marrëdhëniet me Parlamentin Të ketë mbaruar arsimin e Lartë, Fakultetin Juridik, perbejne avantazh studimet e kualifikimet pasuniversitare ne fushen juridike. (Niveli minimal DNP + MNP). Të ketë një eksperiencë pune, jo më pak se 2 vjet. Perben avantazh eksperienca ne profesion ushtruar ne sistemin e drejtesise (gjyqesor, prokurori, etj), administraten publike apo profesionet e lira. Të zotërojë një gjuhë të BE të folur dhe të shkruar, preferohet gjuha angleze. Të përdorë shumë mirë programet bazë të kompjuterit. Të ketë aftësi të mira komunikuese dhe menaxhuese

Konkurimi do të bazohet, në njohuritë mbi te drejten kushtetuese; Kushtetutën; Legjislacionin e Shërbimit Civil, Ligjin 7961, dt. 12.07.1995 "Kodi i Punës"; Kodi civil dhe Kodi i Procedurës Civile; Kodin Penal dhe Kodin e Procedurës Penale; Legjislacionin mbi prokurimin publik; Kodin e Proçedurës Administrative; Ligjin 9131, dt. 08.09.2003 "Për rregullat e etikës në Administratën Publike"; Ligji 9367 dt. 07.04.2005 "Për parandalimin e konfliktit të interesave në ushtrimin e funksioneve publike", Ligji 8503 dt. 30.06.1999 "Për të drejtën e informimit për dokumentet Zyrtare.".


24

E shtunë, 10 mars 2012

LAJME NGA BOTA ɷ SHBA, bizneset shtojnë pagat Bizneset në SHBA shtuan pagat më shumë se parashikimi për shkurtin, ndërsa niveli i papunësisë mbeti i pandryshuar në 8 presje 3 përqind. Në raportin që vëzhgohet me vëmendje, departamenti amerikan i punës tha sot se kompanitë punësuan 227 mijë punëtorë të rinj muajin e kaluar. Deri në shkurt, niveli i papunësisë ka rënë për pesë muaj me radhë në SHBA– shenjë që tregon se ekonomia më e madhe e botës po mëkëmbet qëndrueshëm nga rënia më e rëndë ekonomike që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. ɷ Itali, mijëra protestues kundër reformave Mijëra protestues me pankarta dhe flamuj u bashkuan në qendër të Romës për të protestuar reformat dhe shkurtimet qeveritare. Italianët janë të pakënaqur me reformat e punësimit të parashtruara nga kryeministri Mario Monti si pjesë e masave shtrënguese për të paguar borxhin e Italisë dhe për të përmirësuar situatën ¿nanciare të vendit. Zoti Monti i ka dhënë shtytje reformimit të tregut të punës për të nxitur ekonominë, por kritikët thonë se plani i tij do ta përkeqësojë ekonominë, veçanërisht klasën e mesme. ɷ Izrael, Netanjahu: S’kemi kohë për diplomaci Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu thotë se do t’i japë shans sanksioneve ndërkombëtare kundër Iranit, dhe nuk ka në plan të sulmojë impiantet e tij bërthamorë në ditët apo javët e ardhshme. Duke folur dje për televizionin izraelit, zoti Netanyahu tha se preferon një zgjidhje paqësore të konÀiktit me Iranin por insistoi se vendi i tij nuk do të lejojë Iranin të ketë armë bërthamore. Zoti Netanyahu sapo u kthye nga bisedimet në Uashington, ku ai tha se Izraeli nuk mund të presë shumë gjatë për diplomacinë dhe sanksionet për të ndalur programin bërthamor të Iranit. ɷ Siri, Kofi Anan: Dialog me opozitën Ish shefi i Kombeve të Bashkuara Kofi Annan i zgjedhur si kryesues i dërgatës së Kombeve të Bashkuara dhe Ligës Arabe në Siri është akuzuar “se jeton në Mars” pasi i kërkoi qeverisë së Assad të hynte në dialog me opozitën. “Shpresoj se askush nuk e mendon seriozisht përdorjen e forcës në këtë situatë. Unë besoj se militarizimi i mëtejshëm mund ta përkeqësojë situatën”, tha Annan. Ai tha se do të dëshironte të bënte propozime realiste për të zgjidhur konÀiktin. ɷ Kinë, 310 persona në pranga për trafik fëmijësh Policia kineze arrestoi 310 persona të dyshuar dhe shpëtoi 77 fëmijë në goditjen më të fundit kundër trafikimit të fëmijëve. Sipas mediave shtetërore kineze, operacioni shtrihej në rreth 14 provinca e 7 mijë policë u angazhuan në sulmet në hotele dhe banesa. Pamjet e transmetuara nga media shtetërore tregonin sulmin blitz në provincën Guizhou, ku u arrestua dhe kreu i dyshuar i bandës së tra¿kantëve.

• Alba Malltezi Drejtore e Përgjithshme e Free and Fair Media Group

• Anila Basha Drejtore e Shqiptarja.com • Arben Rrozhani Kryeredaktor

Politika: Jakin Marena Sociale: Esmeralda Keta Ekonomia: Genc Kondi Kronika: Elton Qyno

Kulturë: Admirina Peçi

Design: Altin Aliaj Genti Manelli Website: Suela Gera Indrit Maraku

Departamenti i Marketingut: Cel: +355696060419 redaksia@shqiptarja.com

Shpërndarja: Saimir Zenelaj Cel: +355696060418

Redaksia: Rruga: “Dervish Hima” tre kullat, kulla e dytë-Tiranë. E-mail: redaksia@shqiptarja.com - Website: www.shqiptarja.com - Mobile: +355696060421 - Shtypur në shtypshkronjën: A.K shpk, Rruga 5 Maji, Tiranë

Shqiptarja.com  
Shqiptarja.com  

Shqiptarja.com

Advertisement