Page 1

FLET I ATI

ɽ Faqe 10

Telefonata e rrëmbyesit: Paola është në Shkodër

BASHKIA

ɽ Faqe 16-17

Kredi nga shteti, 409 familjet që për¿tojnë

RRITJA E TARIFAVE

ɽ Faqe 4

Presioni i qeverisë, ERE ndryshon qëndrim për dritat

NAMIK DOKLE

ɽ Faqe 7

PS në pushtet do anulojë koncesionet joligjorë

Na ndiqni edhe online www.shqiptarja.com

LEKË 30

VITI II - NR. 77 E martë, 03-04-2012

Franko Kroqi, kandidati i PD në zgjedhjet e marsit 1991: Si e s¿dova te “Shtëpia e Partisë”

“BERISHA NUK DONTE QE ALIA TE HUMBTE NE 1991”

“Gramoz Pashko më tregoi se PD do kandidonte në 249 zona zgjedhore, duke lënë të kuptohej se të zona e Ramizit s’do kishte kandidat. E kam takuar më vonë Sali Berishën dhe më ka thënë se meritoja më shumë” Lajmi Koment ɽ Faqe 12-13 FOTOT Ish-deputeti Franko Kroqi, inxhinieri që mundi ish-udhëheqësin e fundit komunist Ramiz Alia rrëfen tërë emocionet e asaj fushate zgjedhore në vitin 1991, si e lanë vetëm përballë Alisë, dhe pse PD nuk donte që të vinte kandidat përballë Ramizit deri në momentet e fundit të zgjedhjeve.

Gjergj Frashëri: Ndërtimet pa leje në zemër të Tiranës

NGA

Ti qofsh o Lulzim Basha! F

TIRANE

JAKIN MARENA

I

nxhinieri që konkurroi përballë Ramiz Alisë më 31 mars 1991, duke e mundur atë në zemër të zonës ku u themelua PKSH, Franko Kroqi, në një intervistë për gazetën “Shqiptarja. com” ka risjellë në kujtesë atë kohë të vështirë kur gjendej në garë përballë ish-udhëheqësit... ɽ vijon në faqe 2-3

Në foto: Franko Kroqi, ish-kandidat i PD-së përballë ish-presidentit Alia më ‘91

PARADA E LGBT

“Djalit, plumbin ballit po qe gay”

Deklarata shokuese e Murat Bashës numri dy i partisë së Eqerem Spahiut TIRANE

KESHILLI I MANDATEVE

PS: Topalli po vjedh deputetin e Durrësit

D

je në emisionin Opinion në TV Klan u diskutua çështja e paradës së komunitetit LTGB. Debatet e ashpra në panelin që ishte zhvendosur tre me tre, kaloi në situata ekstreme, kur përfaqësuesi i Legalitetit, Murat Basha, deklaroi në emision se do t’i fuste plumbin ballit edhe djalit të tij, nëse do të merrte vesh që ishte homoseksual. Ja ɽ Faqe 15 disa nga...

KONFLIKTI

Pas ikjes së Seserit, mandati socialist shkon në Kushtetuese

ɽ Faqe 15

Zyrtarët e Berishës fitojnë librat shkollorë

Në foto: Murta Basha

ARTAN SHKRELI

ɽ Faqe 6

otografitë më mbresëlënëse të Tiranës, por edhe më pak të njohurat, janë padyshim ato të qytezës osmane të para-ndërhyrjeve urbanizuese. Dhe jo vetëm fotografitë, por edhe gravurat e rralla që nga Edward Leare e tekëndej apo përshkrimet plot ngjyra te Degrandit, Hahnit a Ipennit. Nga kjo Tiranë, e banuar në masë dërrmuese nga muhamedanë, e më pak nga gogë a vllehë, thuajse nuk ka mbetur asgjë: një a dy shtëpi, jashtë hirit të institucioneve e që IMK-ja ua ka harruar derën, ura në rrugën që shpinte për Shinjergj dhe xhamia e famëshme e Ethem Beg Tiranës në qendër, të cilën Enveri e kurseu. Kjo nga Tirana osmane; vetëm kaq!... Ah, jo, edhe një gjë tjetër: kopshti i Namasgjahut pranë urës së Tabakëve. E pra për t’u kthyer tek fotografitë, ndër më të bukurat e asaj Tirane, dhe ndër më interesantet janë ato ku në sfond duket selvitë shekullore të Namasgjahit. Uzurpimi i dhuntë i Tiranës nga Toptanasit kërkonte një peshqesh për qytetin dhe trashëgimtarët e shumtë të familjes krutane, pas qetësimit të situatës nga rënia e pashallëqeve vendosën të paqtohen me qytetarët përmes dhurimit të një prej pronave më për zemër që ata kishin: truallit të freskët e të plleshëm buzë Lanës të destinuar për faljen e namazit, të kremtet e mëdha, sidomos Bajramin. E sa i takon vendit, zgjedhja e mësipërme u bë pasi dukej se sheshi para xhamisë së vjetër nuk mjaftonte, e ndërkaq për të mos përzjerë “shenjtni e profani” në fushën e pazarit pranë xhamisë së Ethem Begut u hoq dorë dhe nga kjo. Fusha e rrethua me avlli të fortë me gurv të bardhë dhe u mboll simbas zakonit me pemë të shenjta e jetëgjata, simbol i... ɽ vijon në faqe 7


2

E martë, 3 prill 2012

POLITIKE

KiE në Tiranë për 12 pikat, zgjedhjen e Presidentit e 21 Janarin

T

omas Jirsa dhe Grigore Petrenco, bashkëraportues të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës për monitorimin e detyrimeve të Shqipërisë, erdhën dje në Tranë. Monitoruesit do të vëzhgojnë angazhimin kryesisht mbi reformen elektorale dhe ate parlamentare, luftën kundër korrupsionit, zhvillimet në lidhje me zgjedhjen e ardhshme të Presidentit të Republikës dhe hetimet e

ngjarjeve të janarit 2011. Vizita e tyre në Tiranë do të jetë deri më 4 prill. Gjatë këtyre ditëve ata do të takohen me Presidentin Bamir Topi, Kryeministrin Sali Berisha dhe ministrin e Brendshëm, Bujar Nishani. Bisedime të tjera janë të planifikuara me liderët e partive politike, delegacionin shqiptar në Asamblenë Parlamentare të KE, komisionin parlamentar mbi ngjarjet e 21 Janarit

2011, me KQZ, me Prokuroren e Përgjithshme, Ina Rama, si dhe me përfaqësues të OJQ-ve dhe komunitetin diplomatik në vend. Bisedat njoftohet se do të fokusohen kryesisht mbi reformat parlamentare dhe elektorale, luftën kundër korrupsionit, zhvillimet në lidhje me zgjedhjen e ardhshme të Presidentit të Republikës dhe hetimet e ngjarjeve të janarit 2011.

Flet ish-deputeti I PD që në vitin 1991 fitoi përballë ish-Presidentit të fundit komunist

Kroqi: Munda Ramiz Alinë, PD s'donte humbjen e tij "Presione që të tërhiqesha, por mbështetja e banorëve solli fitoren" „„„

TIRANE

Kandidimi

JAKIN MARENA

"Përpara se të më bëhej oferta për kandidat për deputet, kisha takuar në Qytetin Studenti Gramoz Pashkon, pasi s'kishte shumë kohë që ishte themeluar PD, dhe më thotë që në zgjedhje PD do të kandidonte në 249 zona zgjedhore",m tha Kroqi.

vijon nga faqja 1 ...të fundit komunist. Ai thotë se PD deri në rrëzimin e bustit të Hoxhës, nuk kishte vendosur ende të vendoste kandidaturë përballë Ramiz Alisë, duke e pranuar thuajse në heshtje që ai do të bëhej presidenti i vendit. Në momentin e fundit kandidojnë Kroqin, ndoshta për të humbur përballë Ramiz Alisë, ndërkohë që nuk munguan presionet ndaj tij për të dhënë dorëheqjen nga kandidimi dhe për më tepër pas fitores, nuk solli asnjë entuziasëm në radhët e PD. Kroqi tregon tërë ecurinë e asaj kohe dhe karrierën e tij të mëpastajme mes politikës dhe profesionit të tij, si një ndër inxhinierët më të mirë të vendit. Kush jua solli kërkesën për të kandiduar në Tiranë, pikërisht në një zonë aq të vështirë, ku kandidonte për deputet dhe presidenti Ramiz Alia? Ishin zgjedhjet e para pluraliste. Kandidimi im për deputet në këto zgjedhje nuk ishte planifikuar, aq më tepër që të vihesha përballë udhëheqësit të fundit komunist. U desh vetëm propozimi i një shokut tim, Genc Myftiu dhe PD vendosi që emri im të vihej përballë atij të Ramiz Alisë. Unë jo vetëm që nuk kundërshtova, por e doja këtë përballje. Natyrisht që pata dhe presione. Disa herë më thanë të tërhiqesha. Por më e bukura ishte kur spiunët e Sigurimit të Shtetit të asaj kohe kërkonin të më shtynin që të shaja Ramiz Alinë. Unë njerëzve të tillë u thashë: "Shkoni zhdukuni". Unë kam kurajon që i kam dalë ballë për ballë dhe nuk kam për t'u tërhequr kurrë, nuk bie në nivelin tuaj. Nëse keni dëshirë për ta sharë bëjeni vetë sat ë doni. Dhe kështu unë bëra një fushatë intelektuale dhe dinjitoze, pa sharje dhe pa fyerje. Më 24 mars, disa ditë para zgjedhjeve unë zhvillova një miting të madh tek shkolla 'Partizani'. Në të njëjtin orar dhe rivali im në garë, Ramiz Alia zhvillonte takimin e tij elektoral te 'Shkolla e Kuqe". Sheshi i 'Partizanit' ishte mbushur plot. Më kujtohet se disa spiunë më kërkuan që unë të shtyja orarin e takimit sepse në këtë orë ish dhe takimi i Ramiz Alisë. Por unë i thashë se nuk e shtyj asnjë sekondë dhe keshtu dy miting-

Në foto:

Franko Kroqi (djathtas) Ramiz Alia jet u bënë në të njejtin orar. Po pse në 249 zona zgjedhore dhe jo në 250 sa ishte përcaktuar në ndarjen zgjedhore…? Përpara se të më bëhej oferta për kandidat për deputet, kisha takuar në Qytetin Studenti Gramoz Pashkon, pasi s'kishte shumë kohë që ishte themeluar PD, dhe më thotë që në zgjedhje PD do të kandidonte në 249 zona zgjedhore. I them se pse s'do të kandidonim në 250 zona. Ai s'mu pergjigj duke më lënë të kuptoj se nuk donin të vinin kandidatura në zonën e Ramiz Alisë. Vendimi është marrë nga PD, pas rrëzimit të bustit të Enverit. Problemi ishte i ndryshëm nga

"Ramizi s'ishte burrë për t'u përballur vetëm për vetëm. Zona ku fitova unë ishte zona elektorale 218, ku ndodhej e ashtuquajtura "Shtëpia e Partisë" dhe ku historikisht vendosin kandidaturën Enver Hoxha e më pas Ramiz Alia". ai i vitit 1992, e veçanerisht nga i tanishmi, pasi asokohe problem ishte se përballjes nuk i diheshin pasojat, ndersa sot i dihen perfitimet. Me sa duket ky qenka rregulli i demokracisë në Shqipëri, që nuk e kam ditur dhe as që më ka shkuar ndërmënd në atë kohë. Unë edhe pse mora pjesë në Lëvizjen e Dhjetorit, dhe në zhvillimet e mëvonshme, s'isha e s'kam qënë anëtarësuar në asnjë parti, ashtu siç s'kam qenë anëtarësuar në

Partinë e Punës gjatë gjithë jetës sime, edhe pse kam pasur kërkesa. Regjimi ishte në këmbë asokohe dhe PPSH dominonte jetën politike në vend, aq më tepër që kishit përballë kreun e saj, Ramiz Alia. Patët frikë? Duke qënë se kam punuar në punë të vështira, nuk pata frikë nga kandidimi. Unë kam punuar në minierë dhe e kam parë me sy vdekjen shumë herë, pavarësisht se kërcënimet që gjithmonë i kam pasur, për shkak të natyres time reaguese. Kupohet gjithkush mendon për familjen, dhe unë si të gjithë të tjerët mendoja për bashkëshorten dhe fëmijët. Por isha i vendosur për këtë sfidë. Vinin spiunë e provokatorë e më thonin të shaj Ramizin, të cilëve ju kam thënë shajeni ju, sepse unë i kam dalë përballë. Kandidova në siglën e PD dhe pse nuk isha anëtar i saj. Vinin shumë njerëz të Ramizit të më thonin se duhej të tërhiqesha, por ia pata bërë të qartë se pa ma qendisur një yll të kuq në ballë, s'do të tërhiqesha. Këtë gjë ua kishin thënë dhe miqve të mi, që indirekt me thonin të tërhiqesha nga gara, të cilët u thonin këtyre sejmenëve të Ramizit se Franko nuk lëviz prapa, ndaj s'kemi çfarë i bëjmë. Si e organizuat fushatën elektorale, kush ka qënë përkrah jush? Bëja takime me grupe të vogla të lagjes. Ndihmë e madhe për mua ka qënë Njazi Kosovrasti me disa mbështetës të tjerë, me të cilët jam takuar gjithnjë para mitingut e pas tij. Mitingu u mbajt me datën 24 mars. Kishim vendosur shpalljet për

këtë gjithandej nëpër lagje e kudo në Tiranë. Mitingun unë do ta mbaja në shkollën Partizani, ndërsa Ramizi po atë ditë dhe po në të njëjtën orë kishte organizuar mitingun e tij në Shkollën e Kuqe. Pavarësisht se kasha përgatitur një fjalim, para qytetarëve fola pa letër. Në miting më shoqëruan Arben Imami dhe Tritan Shehu. Gjatë kontakteve me njerëzit kishit shpresë se do të fitonit…? Unë kisha nuhatur nga takimet në grupe të vogla me banorët e lagjes dhe në miting se ajo lagje nuk donte t'ia jepte votën Ramiz Alisë. Nga ana ime isha i vendosur ta çoja deri në fund sfidën përballë Ramiz Alisë. Në miting sulmova regjimin komunist dhe akuzova Enver Hoxhën. Ramiz Alinë s'kisha pse ta etiketoja apo sulmoja, sepse e kisha përballë dhe isha në betejë me të, ku ai kisht eskortën, pushtetin dhe spiunët, pavarësisht se s'ishin aq aktivë si më parë, ndërsa unë kisha mbështetjen e banorëve të lagjes dhe zemërimin e tyre ndaj regjimit komunist. Gjatë fushatës u takuat me kryetarin e PD, Sali Berisha? E takova disa ditë para 31 marsit. Më tha se do të fitojmë dhe në zonën 218, që ishte zona ime dhe kaq. Menduat ndonjëherë se do ta fitonit atë zonë që ishte bastion i PPSH? Për mua, e ritheksoj, rëndësi kishte përballja. Por shpresa për fitore ndaj Ramiz Alisë më erdhi në momentin kur pashë gjithë ata njerëz në mbështetjen time gjatë takimeve në grupe dhe veçanërisht në atë miting. Në miting morën pjesë shumë njerëz me entuziazëm të madh, ndërsa në takimin e Ramiz Alisë s'kishin qenë shumë njerëz. Por gjatë gjithë fushatës, nuk mungonin të më vinin persona të ndryshëm, sigurisht të dërguar prej Ramizit të më bënin presione. Mbësh-

tetësit e tij kërkonim të më dekurajonin kur më thonin se pavarësisht vlerësimit që kishin për mua, madje dëshironin të më jepnin votën, dëshira e tyre ishte që Ramiz Alia të jetë President i vendit. Unë u thashë atë kohë se nëse i fiton zgjedhjet PPSH, Ramizi bëhet president, pavarësisht dëshirës sime, por nëse fiton zgjedhjet PD, atëherë ai s'ka shans që të jetë në krye të shtetit. Por kishte dhe nga ata që e quanin të sigurtë humbjen time përballë Ramiz Alisë, për arësyet që thashë më sipër, pasi atë e shihnin si president të vendit, nga të dyja palët. U takuat gjatë fushatës përballë ndonjëherë me udhëheqësin e fundit komunist? Ramizi s'ishte burrë për t'u përballur vetëm për vetëm. Zona ku fitova unë ishte zona elektorale 218, ku ndodhej e ashtuquajtura "Shtëpia e Partisë" dhe ku historikisht vendosin kandidaturën Enver Hoxha e më pas Ramiz Alia. Por herën e fundit Ramiz Alia mori rreth 34% të votave, ndërsa unë fitova 62 përqind, gati dyfishin e votave që mori Sekretari i Parë i PPSH. Në mesnatë erdhën shokë e miq në shtëpi dhe më lajmëruan se kisha fituar. Unë atëhere jetoja me familjen time prej shtatë anëtarësh në një shtëpi shumë të vogël. Shkuam në zonë dhe më priten me duartrokitje të forta. Kur e morët vesh që kishit fituar? Rezultatin e kam marrë vesh goxha shpejt. Në të gdhirë të 1 prillit, rreth orës 02:00 të mëngjesit, troket në derë Ramazan Driza, një aktivist


E martë, 3 prill 2012

3

POLITIKE

Nenet e Kodit Penal, Felaj: Kushtetuesja të mos i ndryshojë

D

ënimi me burg e njëkohësisht me gjobë monetare për falsifikimin e dokumentave të identitetit e gjendjes civile duhet të qëndrojë në fuqi. I këtij mendimi është Ermonela Felaj, deputetja e PS, relatore e Kodit Penal të ankimuar në Kushtetuese nga gjykata e Apelit Vlorë. Sipas saj, veprat penale të falsifikimeve që parashikojnë nenet 190 dhe 191, që apeli i Vlorës kërkon të shpallen antikushtetuese,

janë ende frekuente në shoqërinë shqiptare. "Të dyja këto dënime në veprat e përfitimit pasuror, janë këto veprat e falsifikimit apo jo duhet vënë. Veprat e falsifikimit janë vepra shumë të përhapura, duhet një ashpërsim i dënimit të tyre me qëllim parandalimin e tyre. Për këtë shkak, përgjatë gjithë këtyre viteve, nga 2004 deri sot funksionon në këtë mënyrë, dënimi për këto dy vepra janë të

dyfishta, pra është dënimi me burg dhe dënimi më gjobë. Ndoshta Kushtetuesja do duhet të ndërhyjë në kuptimin që ti lërë alternativë gjykatave që ta japin ose jo dënimin në gjobë në këto raste, në varësi të aftësisë paguese të personit", deklaroi deputetja e PS. Felaj tha se ka ardhur koha për të nisur një paketë të dytë ndërhyrjesh në Kodin Penal por dhe në gjithë ligjet për funksionimin e gjyqësorit.

Ramiz Alia humb, Sali Berisha merr 89% në Kavajë

Sfida '91, Berisha e Nano fituan, Godo dhe Selami humbën Fituan Xhuveli, Ceka dhe humbi Gjinushi „„„

TIRANE

JAKIN MARENA

G

jeografia e fitores së kandidatëve për de putetë në përballjen e madhe mes PPSH dhe partisdë së parë opozitare në vend, PD në zgjedhjet e 31 marsit të vitit 1991 kanë dhënë një kon-

i PD, i cili më tha që të dalim e të takojmë miqtë, se ke fituar përballë Ramiz Alisë. Kisha fituar rreth 62 për qind të votave, ndërsa Ramiz Alia kishte marrë 34 për qind, pjesën tjetër e morën partitë e vogla. Dhe si u prit fitorja juaj përballë Ramiz Alisa? Kur u dha rezultati për fitoren time të thellë, nuk kishte shumë entuziazëm në radhët e PD, ndoshta sepse humbi Ramiz Alia. Por me sa duket fitoi kurajoja ime. Këtë fitore kujt ia dedikoni? Banorët e lagjes meritonin falenderimin e parë, pasi pavarësisht se kishin votuar për vite me radhë përdhunshëm Enver Hoxhën e Ramiz Alinë, vendosën të më votonin mua. Ramiz Alia solli në atë zonë të votonin ushtarët, por edhe ata nuk votuan për të me sa duket. Mbështetja e vendosur e këtyre banorëve kurajozë bënë që unë të fitoja përballë Ramiz Alisë në atë kohë të vështirë. Asokohe një risi ka qënë dhe vota e rinisë, mes të cilëve dhe Lulzim Basha, pasi ai atë vit votoi për herë të parë dhe më ka votuar mua. Dhe besimin që më dhanë banorët e asaj zone më 31 mars, nuk e kam shpërdoruar. Për zgjedhjet e 22 marsit 1992, që dihej se do të fitonte PD, banorët e asaj lagjeje më kerkuan të rikandidoja, por varej nga PD. Unë deklarova se nëse nuk kandidoj sërish në këtë zonë, nuk do të rikandidoj më. Ky ishte një pakt me banorët, të cilin unë e kam respektuar. Ju besoj i keni qëndruar besnik këtij pakti, pasi nuk ishit në listë…?

I kam qëndruar strikt paktit. Më 22 mars 1992 PD nuk më kandidoi aty, pasi preferoi të kandidonte Dashamir Shehin. Edhe pse Berisha më kishte bërë ofertë që të kandidoja në Laç, nuk pranova, jo se aty nuk fitohej, por për shkak të paktit me banorët e lagjes që më nderoi. Atëherë më përfshinë në listë dola përsëri më 22 mars 1992 deputet. Kam qëndruar vetëm një muaj deputet, aq sa për të qenë në krye të komisionit që zgjodhi Sali Berishën president. Më pas më bënë zëvëndësministër. Në këtë post qëndrova rreth dy vite, pasi më dërguan ambasador në Kroaci, edhe pse s'kisha lidhje fare me këtë profesion.

"Kur u dha rezultati për fitoren time të thellë, nuk kishte shumë entuziazëm në radhët e PD, ndoshta sepse humbi Ramiz Alia. Por me sa duket fitoi kurajoja ime", deklaroi ishdeputeti demokrat Franko Kroqi.

figurim të papritur. Kështu në zgjedhjet e 31 marsit të vitit '91 konkurruan 7 kryetarë të atëhershëm ose aktualë të partive politike. Rezultati më spektakolar ishte humbja në Tiranë me diferencë rreth 30% të votave e sekretarit të parë të PPSH, Ramiz Alia, përballë inxhinierit demokrat Franko Kroqi. Rezultati më i thellë i një lideri politik në një zonë elek-

ka në vesh Ramizit dhe ai ktheu kokën nga unë. Unë e pashë drejt në sy por ai menjëherë i uli sytë përtokë. Pastaj më pa sërsish dhe sërish u shmang duke ulur sytë. Unë u përshëndeta me Xhelilin, pasi kishte qenë sekretar i parë i komitetit të partisë në Peshkopi, kur punoja në Bulqizë dhe ai kishte ardhur disa herë. Mendova se patjetër Xhelili do t'i thotë se kush isha unë, prandaj prisja që Ramizi të kthente kokën nga unë. Pra, një moment e ktheu kokën dhe u pamë sy ndër sy, por ai nuk përshëndeti dhe uli sytë. E njëjta gjë ndodhi edhe një herë tjetër, ai përseri uli sytë e ktheu kokën mënjanë. Pra ai s'pati kurajon prej burri që të më jepte një shenjë, se donte të më takonte apo uronte etj, shkurt tip tinzari. Nuk pati as guximin të më takonte dhe të më uronte për fitoren. Ja ky ishte Ramiz Alia.

Me sa duket më kaluan në diplomaci vetëm për të më pasur sa më larg, pasi po e shihja qartë tendencat korruptive në Ministrinë e Minierave dhe mund të sillja probleme.

A ju janë propozuar poste të rëndësishme drejtuese? Kur Partia Demokraike fitoi zgjedhjet dhe bashkë me to dhe të drejtën të qeveriste vendin, mua më propozuan të bëhesha ministër i Industrisë dhe Minierave. Atëhere unë pyeta nëse kishte një kandidaturë tjetër përveç asaj times. Më thanë se ishte dhe e Abdyl Xhajës, por thonin se do isha unë, pasi isha profesionist. Unë refuzova duke deklaruar se nuk kam luftuar për poste.

Rikthehemi te zgjedhjet. Pas fitores u takuat ndonjëherë me Ramiz Alinë? Ditë më vonë, ndërsa unë po pija kafe në një cep të kafenesë në Kuvend, Ramiz Alia e Xhelil Gjoni pinin kafe në anën tjeter. Xhelili i foli diç-

Keni pasur probleme në punën tuaj si zv/ministër? Mbi të gjitha gjatë punës si zv/ ministër nuk u kam hapur rrugën disa të huajve që kërkonin të bënin ligjin, për interesat e tyre. Konkretisht ata ishin disa specialistë apo

Sali Berisha

pseudospecialistë, që kishin ardhur nën logon e BERZH dhe kërkonin që ata të vendosnin se cila firmë e huaj do ta merrte industrinë e bakrit e veçanërisht ate të kromit' gjë që unë nuk mund ta pranoja. Ata u ankuan te kryeministri Meksi për mua. Ai më thirri në Qeveri dhe kërkoi shpjegime. Pas kësaj erdhi shkarkimi juaj nga posti i zv.ministrit? Më shkarkuan nga zv.ministër dhe më emëruan ambasador në Kroaci. Presidenti i asaj kohe Sali Berisha, më thirri para dekretimit dhe më tha: Unë të njoh, ti meriton më tepër, por shko njëherë në Kroaci. Unë radhë dakord dhe ika, sepse kuptova që Berisha ishte nën trysni dhe se unë duhej të largohesha nga ky post. Unë jam ambasadori i parë që çeli ambasadën shqiptare në Kroaci e cila sapo ishte ndarë nga Jugosllavia e atëhershme. Qëndrova ambasador për tre vite dhe më pas nuk jam marrr më me politikë. Pas kaq vitesh, çfarë ju prek më shumë? Kam indinjuar kur një gazetar televizioni, vite më parë në situatën parazgjedhore foli për fenomenin 'Kroqi' duke e shoqëruar me fjalët se 'Fitoi me Ramiz Alinë një inxhinier i panjohur, madje s'njihet as në profesionin e tij'. Kjo është fyerje, sepse në profesionin tim unë kam qenë dhe jam shumë i njohur, por gazetarët nuk më njohin sepse unë kam punuar në nëntokë dhe ata nuk futen atje, bile edhe kur futën nuk janë në gjëndje të kuptojnë asgjë, të kuptojnë se ç'eshte bërë mirë dhe ç'eshtë bërë keq, por janë në gjendje të broçkullojnë.

torale është ai i Sali Berishës, në vitin 1991, në zonën elektorale 34 në Kavajë. Berisha fitoi me 88.90% të votave ndaj Emir Dobjanit të PPSH, ish-Avokat i Popullit. Në këto zgjedhje, Fatos Nano, Kryeministër, më pas kryetar historik i PS, fitoi me vështirësi në raundin e dytë përballë inxhinierit demokrat, Sokrat Nesturi. Fitore të lehtë siguroi kandidati i PPSH, Lufter Xhuveli, ndaj regjisorit Edmond Budina, kandidat i PD, por gjithashtu me të njëjtën lehtësi fituan edhe kandidatët e PD, Mitro Çela e Neritan Ceka, përballë kandidatëve komunistë, Skënder Gjinushi e Teuta Dilo. Pas zgjedhjeve, Gjinushi krijoi PSD, të cilën e drejton edhe sot, kurse pas vitit 1992 Xhuveli u bë Kryetar i PA (PAA) dhe Ceka Kryetar i PAD, poste që mbajnë edhe aktualisht. Kurse në Berat, zona 3, konkurroi Sabri Godo, Kryetar i PR. Godo fitoi 957 vota ndaj 2507 votave të kandidatit Agron Musaraj të PD dhe 4706 votave të Përparim Ruzi të PPSH. Humbi në Korçë dhe kryetari i ardhshëm i PD, Eduart Selami, ndërkohë që Tritan Shehu fitoi në Tiranë. Në zgjedhjet e dyta, më 1992, Berisha përsëri shënoi rezultat rekord në Kavajë, kurse Nano fitoi në proporcional. Kryetari i PSD, Gjinushi, ishte kandidat i përbashkët i opozitës në Peqin, ku fitoi lehtësisht, ashtu si edhe kryetari i ardhshëm i PAD, Neritan Ceka në Elbasan. Sabri Godo kërkoi zonë të lirë në Tepelenë, por meqenëse marrëveshja nuk u arrit, ai konkurroi pa sukses përballë kandidatit demokrat, Blerim Çela. Jashtë Kuvendit mbetën Xhuveli, Alia, etj., ndërkohë që fituan mandate nga lista shumemërore deputetë të rinj si, Ilir Meta, i cili pas vitit 2004 do të ishte themelues dhe drejtues kryesor i LSI. E cila tashmë është në koalicon me PD, ndërkohë që në PD është kthyer dhe Ceka.


4

E martë, 3 prill 2012

EKONOMI

BSH: Ulen investimet e huaja, por rriten remitancat

I

nvestimet e huaja direkte pësuan rënie gjatë vitit 2011, për herë të parë pas gjashtë viteve radhazi në rritje. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se për vitin 2011 në Shqipëri u investuan 741 milionë euro kapital i huaj, me një rënie prej 6.5 përqindësh krahasuar me vitin 2010. Ndërsa investimet e huaja pësuan rënie, pas një cikli të gjatë rritjeje, e

kundërta ndodhi me remitancat, burimi tjetër i madh i të ardhurave nga jashtë dhe valutës. Pas tre viteve rënieje, dërgesat e emigrantëve u rritën vitin e kaluar me 4.5 për qind, duke kapur vlerën e 957 milionë eurove. Rritja e të ardhurave të emigrantëve ka ardhur si rezultat i kthimit të tyre në Shqipëri dhe i transferimit të depozitave të tyre nga

bankat greke në ato shqiptare. Kështu, në ekonominë shqiptare kanë hyrë më shumë të ardhura për konsum dhe investime, por nga tjetër kthimi i emigrantëve paralajmëron uljen e të ardhurave gjatë viteve të ardhshme në këtë kanal, pasi një pjesë e tyre nuk do të kthehen më në vendet ku kanë jetura, për shkak të krizës.

Kryetari Ramadani kishte paralajmëruar fatura më të shtrenjta

ERE, brenda 3 ditësh ndryshon qëndrimin Në komision: Rritim tarifat për operatorët Lajmi Rritja e tarifave të energjisë elektrike, e paralajmëruar dy ditë më parë nga Sokol Ramadani, kryetar i Entit Rregullator, në Shqiptarja.com, është pranuar dje në komisionin e Veprimtarive prodhuese, por vetëm për operatorët e jo për klientët

„„„

Tarifat Rritja e tarifave midis operatorëve nuk është gjë tjetër veç një përgatitje terreni për rritjen e pashmangshme edhe të tarifës fundore

TIRANE

GENC KONDI

K

onsumatori shqiptar nuk do të përballet me fatura më të rënda të energjisë elektrike. Ka deklaruar kështu dje kreu i Entit Rregullator të Energjisë (ERE) Sokol Ramadani, duke shpjeguar se rishikimi i këtyre tarifave do të bëhej për operatorët dhe nuk do të kishte pasoja nga kjo klienti fundor. Ai deklaroi se është marrë vendimi tashmë që për tre vjet tarifa fundore mbetet "e ngrirë". Por, gjendja e përkeqësuar financiare që kanë deklaruar drejtuesit e kompanisë CEZ Shpërndarja dhe vështirësitë që po has KESH-i në sigurimin e importit të energjisë elektrike, nuk mund ta përjashtojnë mundësinë e rishikimit të çmimit të energjisë elektrike. ERE vendosi në dhjetor të vitit të shkuar të mos ndryshojë çmimit deri në vitin 2014, duke miratuar ndërkohë rregullime ndërmjet kompanive të prodhimit (KESH), transmetimit (OST) dhe asaj të shpërndarjes (CEZ Shpërndarje). Por, ndërkohë, CEZ Shpërndarje ka lëshuar alarmin se nuk mund të përballojë më financimin e importeve, kur shteti nuk paguan detyrimet ndaj kompanisë dhe kur vazhdojnë masivisht vjedhjet. KESH-i është në pika rekord të ulëta prodhimi dhe me borxhe deri në grykë, kurse buxheti i sh-

tetit ka harxhuar që në janar rezervat. Në këto kushte, do të ishte e pamundur të gjendej një rrugë tjetër, veç rritjes së tarifës edhe për klientët, gjë që e pranoi dy ditë më parë

me gjysëm zëri edhe vetë Ramadani. Rritja e tarifave midis operatorëve nuk është gjë tjetër veç një përgatitje terreni për rritjen edhe të tarifës fundore, por, nën presionin e

Bankat

Rritje modeste e kreditimit, më pak kërkesë „„„

P

TIRANE

avarësisht nga uljet e njëpasnjëshme të normës bazë të interesit nga banka qendrore, duke filluar nga muaji shtator, ritmet vjetore të rritjes së kredisë nga sektori bankar nuk po shënojnë hovin e pritur. Përkeqësimi i gjendjes së ekonomisë ka sjellë dobësim të kërkesës nga publiku dhe forcim të standardeve të huadhënies nga bankat. Kujdesi i shtuar i bankave lidhet me rritjen e përqindjes së kredive me probleme, tregues që, megjithatë, muajin e fundit ka dhënë shenja stabi-

lizimi. Gjatë muajit shkurt, rritja e kreditimit ka qënë më e ekuilibruar mes segmentit të biznesit dhe atij të individëve, që janë rritur secili me 0.4 pikë përqindjeje. Por, në vlerë absolute, është biznesi që vazhdon t'i japë shtysën kryesore rritjes së kreditimit, me rreth 1.5 miliardë lekë shtesë portofoli, nga 2.3 miliardë lekë që ishte rritja gjithsej. Sipas Bankës së Shqipërisë, në fund të muajit shkurt, totali i kredisë për ekonominë arriti në 542.6 miliardë lekë, me një rritje mujore prej rreth 0.4%, ndërkohë që rritja vjetore ishte pranë nivelit 11%.

qeverisë, si edhe në fund të vitit të kaluar, ERE aktualisht ka vendosur të qetësojë publikun e gjerë, deri në momentin kur të merret nje vendim tjetër, që do të justifikohet me pamundësinë e të vepruarit ndryshe. Në fakt, kur u mor vendimi për të mos ndryshoheshin tarifat për tre vjet, në dhjetor 2011, kjo përfshinte edhe tarifimin mes operatorëve, por ERE duket se për këtë pikë ka ndryshuar mendim.

DEBATI

Në komisionin e Veprimtarive Prodhuese të Kuvendit të Shqipërisë, dje është prezantuar nga ai raporti i veprimtarisë së ERE-së për vitin 2011. Sipas opozitës, nuk ishte koha për parada suksesesh të paqena, ndërkohë që sektori kërcënohet nga kolapsi total. "Ne po diskutojmë raportin për vitin e kaluar, ndërkohë që CEZ-i sapo ka dekluar që është në falimentin dhe kjo u shkaktua ngaqë shteti nuk pagoi detyrimet. Kjo është bërë publike, ju jeni në gjendje të na thoni që çfarë zgjidhje i keni dhënë kësaj situate?" - është pyetja që Eduard Shalsi i drejtoi Ramadanit dhe për të cilën nuk mori përgjigje. Opozita është larguar nga seanca, duke e cilësuar si të kotë të diskutohet raporti, ndërsa ka probleme më urgjente, si rreziku i një black out-i energjetik. Raporti i Entit Rregullator të Energjisë është miratuar në komision vetëm me votat e përfaqësuesve të mazhorancës, që nuk kanë pranuar të diskutohet për situatën energjetike të krijuar dhe për masat që duhen marrë për ta zgjidhur atë.

Artan Gaçi

"Importi serb, çmime 10-fish ndaj Kosovës" „„„

TIRANE

D

eputeti i PS Artan Gaçi ka deklaruar për Shqiptarja.com se, sapo nisën të argumentonin pse ishin kundër raportit të Entit Rregullator, deputetët demokratë nuk u lanë hapësira për të folur. Deputetët e majtë u larguan nga seanca, duke i qëndruar mendimit se sektori energjetik në Shqipëri është në gjendje shumë kritike dhe e vërteta po fshihet nga qeveria. Zoti Gaçi, pse ju dhe deputetët e tjerë të PS e braktisët mbledhjen e Komisionit të Veprimtarive Prodhuese? ERE, nëpërmjet kryetarit të saj dhe me mbështetjen e deputetëve të PD, kërkon që raportin vjetor për 2011 ta shesë si histori suksesi për sektorin e energjisë. Për ne, mjafton të bazohemi te abuzimet e shpeshta me çmimin, një herë thonë rritet e një herë thonë jo. Çfarë ka që nuk shkon sipas jush? Unë argumentova edhe në komision që për ne, sektori i energjisë në Shqipëri është në prag kolapsi. Krahas çmimit, janë dhënë mbi 200 leje për ndërtimin e HEC-eve, ndërkohë që të gjithë jemi dëshmitarë se asnjë prej tyre nuk është eficiencë. Jo vetëm

Artan Gaçi që asnjë projekt nuk vihet në punë, por nuk ka kontroll. Keni debatuar edhe lidhur me blerjen e energjisë… Ky është skandal më vete. Të gjithë e dimë që Kosova, një pjesë të energjisë që konsumon e prodhon nga qymyri, me kosto të ulët. Qeveria jonë nuk e blen këtë energji, që do t'i linte paratë në troje shqiptare, por e blen energjinë nga Serbia, 10 herë më shtrenjtë. Sa e ndërlikon gjendjen futja në borxh e Korporatës? Në borxh është zhytur i gjithë sistemi energjetik. CEZ është në borxh tek KESH-i dhe tek qytetarët, vetë KESH-i është në borxh tek qeveria dhe tek donatorët. Është një histori borxhesh që sa vjen e thellohet dhe bëhet çdo ditë e më e rrezikshme.


E martë, 3 prill 2012

5

EKONOMI

Dogana shqiptare tërhiqet pas presionit të Kosovës

N

ë përplasjet e fundit ndërshtetërore për çështjet doganore, presioni i Prishtinës ndaj qeverisë shqiptare ka dhënë rezultat: autoritetet e Tiranës kanë pranuar të kthejnë çmimin e referencës për pataten në nivelin e mëparshëm, atë prej 14 cent. Lajmi është bërë i ditur për Shqiptarja.com nga Bernard Nikaj, këshilltar i lartë në Ministrinë e Tregtisë

dhe Industrisë së Kosovës. Sipas Nikajt, çmimi referencë për pataten u kthye në nivelet e mëparshme që prej ditës së pardjeshme. Prej disa kohësh, dogana shqiptare aplikonte një çmim reference prej 24 cent për pataten që hynte nga Kosova. Prishtina zyrtare kishte kërcënuar Tiranën se edhe ajo do të fillonte të aplikonte të njëjtat masa për

produktet e Shqipërisë. "Nëse edhe më datën 2 prill nuk hiqen çmimet referente për pataten, atëherë do të fillojmë edhe ne të aplikojmë të njëjtën gjë në produktet e tyre, vetëm se jo në patatet, pasi ne nuk importojmë patate", tha ministrja kosovare e Tregtisë, Mimoza Kusari-Lila, në një intervistë. Mesazhi i saj mesa duket ka mbërritur i qartë në Tiranë.

Miratohen amendimet për Gjykatën Administrative

Administrativja, fiton varianti i opozitës Më shumë gjyqtarë në Gjykatën e Lartë „„„

TIRANE

GENC KONDI

G

Eduard Shalsi

"Enti Rregullator, tashmë një 'lepitkë' e qeverisë" „„„

TIRANE

S

ipas deputetit Eduard Shalsi, Enti Rregullator e ka humbur pavarësinë e vet, përderisa kreu i këtij institucioni prononcohet publikisht se mund të rishikojë tarifat, në rast se qeveria e inicion një proces të tillë Zoti Shalsi, ju ishit një ndër oponentët më të fortë ndaj kreut të Entit Rregullator në seancën e djeshme të komisionit të Veprimtarive Prodhuese. Për çfarë u "ndeshët"? Unë e pyeta kryetarin e Entit Rregullator se si mund të pretendojë të jetë i pavarur një institucion, kur ai publikisht prononcohet konkretisht, për Shqiptarja.com - se mund të rishikojë tarifat, në rast se për një gjë të tillë vjen një kërkesë nga qeveria. Si dhe shumë institucione, që zgjidhen nga Kuvendi, edhe ERE praktikisht kontrollohen nga qeveria. Ramadani e ka kthyer në një "lepitkë" të qeverisë këtë Ent. Kush e ka fajin për situatën e rënduar energjetike, Enti, qeveria apo kompania private e shpërndarjes? Qeveria është mburrur se do ta zgjidhë përfundi-

Eduard Shalsi misht problemin e energjisë në vend, por mënyra e zgjidhjes nuk është optimalja. Nga viti 2005 e deri tani, çmimi i energjisë është rritur 65 për qind për shqiptarët. Qeveria dhe ERE që kontrollohet prej saj nuk kanë zgjidhur as problemin e humbjeve, as të rritjes së prodhimit vendas, por kanë toleruar një import pa fund, me çmime të kripura dhe që u jepet kompanive që janë pranë qeveritarëve Çfarë nuk ishte në rregull në seancën e djeshme të komisionit? Kryesorja, në këtë seancë duhej të ishin të pranishëm edhe përfaqësues të CEZ-it dhe të Shoqatës së Konsumatorëve. Ndërkohë, thjesht duhet të rrimë e të dëgjojmë "suksese" të paqena, që vetëm qeveria dhe mazhoranca e dinë se ku janë.

jykata Administrative ecën me shpëjtësi drejt konkretizimit, pas konsensusit të gjerë, të arritur edhe ditën e djeshme, midis partive kryesore politike, në seancën e rradhës të komisionit parlamentar të Ligjeve. Në fakt, mazhoranca dje ka pranuar edhe ato kërkesa, të parashtruara javën e kaluar nga ana e opozitës, që u duk se do të krijonin pengesa të pakapërcyeshme, por situata është zgjidhur gati krejtësisht dje. Konkretisht, deputetët e dy krahëve kanë rënë dakord që, në Gjykatën e Shkallës së Parë, rastet e konfliktit midis biznesit dhe administratës tatimore apo doganore do të shqyrtohet vetëm nga një gjyqtar, ndërsa, sa u takon mosmarrëveshjeve për kontratat, këto raste do të shqyrtohen nga një trup gjykues prej tre gjyqtarësh. Më parë, deputetët e Partisë Demokratike kishin hedhur poshtë propozimin që Gjykata Administrative të merrej edhe me kontratat administrative, të tilla si ato për prokurimet apo koncensionet. Pra, çështjet administrative rutinë, p.sh, ankimi i një qytetari për një gjobë të Policisë Rrugore apo ankimi i një nëpunësi për një masë administrative të marrë ndaj tij, do të gjykohet nga një gjyqtar. Ndërsa çështje të tjera, si kontratat koncensionare apo prokurimet do të gjykohen me tre gjyqtarë. Komisioni i Ligjeve votoi me konsensus edhe propozimin e socialistëve për ngritjen e Kolegjit Administrativ pranë Gjykatës së Lartë, krahas kolegjeve penal e civil, i cili do të shqyrtojë konfliktet e biznesit. Sipas propozimit të deputetëve të majtë, ky kolegj do të përbëhet nga pesë gjyqtarë dhe do të jetë strukturë e posaçme e Gjykatës së Lartë. Demokratët saktësuan edhe se struktura dhe përbërja e Gjykatës së Lartë nuk janë pjesë e diskutimeve për pro-

jektligjin "Për Gjykatën Administrative", i cili po debatohet këto ditë në komisione. Ndryshimi i strukturës së kësaj Gjykate do të jetë objekt

i një ligji tjetër, që kërkon sërish miratim me tri të pestat e deputetëve, por duket se miratimi i tij do të jetë i thjeshtë, përderisa janë sheshuar mos-

marrëveshjet e mëparshme. Mazhoranca dhe opozita ranë dakord të mos përfshijnë Avokatin e Popullit si një nga subjektet që mund të verë në lëvizje Gjykatën Administrative. Deputetët e të dy palëve pranuan argumentin e kryetarit të Komisionit Ilir Rusmajli se, duke i dhënë këtë kompetencë, Avokati i Popullit mund të shndërrohej edhe në "avokat të biznesit". Komisioni ka vendosur të diskutojëmë tej dhe pikën e mbetur të diskutueshme, që lidhet me propozimet për strukturën dhe organizimin e Gjykatës Administrative, që do të përcaktojë se sa gjykata të tilla do të ketë në të gjithë vendin dhe në cilat qytete do të vendosen ato.

Tremujori i 4-t

INSTAT: Industria, rënie 20% në 2011, rriten transportet „„„

TIRANE

V

olumi i prodhimit indus trial në Shqipëri është ulur në masën 20.2 për qind në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, krahasuar me të njejtën periudhë të vitit 2010. Instituti zyrtar i Statistikave ka bërë publike sot shifrat e afarizmit, të punësimit dhe ta pagave për të gjithë sektorët e ekonomisë, krahasuar me tremujorin e tretë dhe periudhën tetor-dhjetor 2010. Sipas tyre, sektori me rritjen më të madhe ka qenë transporti . Volumi i prodhimit industrial ka një rënie prej 7.1 përqindësh në tremujorin e katërt 2011 ndaj tremujorit të tretë 2011, ndërsa krahasuar me tremujorin e njejtë të vitit të mëparshëm ulja është 20.2 për qind. Volumi i prodhimit të energjisë në tremujorin e katërt 2011 ka rënie 13.6 për qind krahasuar me tremujorin pararadhës. Krahasuar me tremujorin e katërt 2010 ka rënie 63.9 për qind. Volumi i punimeve civile inxhinierike

është ulur 6.6 për qind krahasuar me tremujorin e katërt 2010. Shifra e afarizmit në transportin hekurudhor ka shënuar rritje prej 18 përqindësh në tremujorin e katërt 2011 krahasuar me tremujorin e katërt 2010 ndërsa krahasuar me tremujorin paraardhës ky tregues është ulur 4.1 për qind. Në transportin detar është rri-

tur 17.8 për qind krahasuar me të njejtën periudhë të vitit të kaluar. Ndërsa krahasuar me tremujorin paraardhës është rritur 2.8 për qind. Shifra e afarizmit në transportin ajror ka shënuar rritje prej 19 për qind në tremujorin e katërt 2011 ndaj tremujorit të katërt 2010. Por, krahasuar me tremujorin paraardhës ky tregues është ulur 23.6 për qind.


6

E martë, 3 prill 2012

POLITIKE

Rama mbledh 'Të urtët', Gjiknuri informon për Reformën zgjedhore

K

ryetari i opozitës Edi Rama është takuar në mesditë me Këshillin e të Urtëve, një forum i ri i ngritur pranë Partisë Socialiste dhe i përbërë nga figurat më të rëndësishme të kësdaj partie. Mbledhja e përmuajshme është mbajtur pa praninë e mediave në selinë rozë dhe vetë anëtarët e Këshillit nuk komentuan më pas bisedat me shefin e opozitës. Por nga burime brenda takimit mësohet se janë

diskutuar çështje me interes thelbësor për aksionin e mëtejshëm politik të opozitës. Ndër to ishte edhe reforma elektorale, ku Partia Socialiste përcjell në komisionin e posaçëm edhe zërin e partive aleate. Në këshill ka informuar në lidhjke me ecurinë e reformës zgjedhore bashkryetari i komisionit ad hoc Damian Gjiknuri. I cili ka evidentuar se deri ku ëhstë rënë dakord në lidhje me pikat më të rëndësishme të

Kodit, ndërkohë që ka deklaruar elementët mbi të cilët ende s'është arritur një kompromis. Këshilli i të Urtëve ka lënë për të ndarë opinione mbi programin e ri të PS-së, që është në hartim e sipër, "Për një rilindje shqiptare", në një mbledhje që pritet të zhvillohet brenda kësaj jave. Në mbledhje nuk kanë munguar as emrat shpesh kritike me Ramën, si Pëllumbi, Bufi, apo Meidani.

Debate te 'Rregullorja'. Bello: Po shkelet Kushtetuta Lajmi Këshilli i Rregullores dhe Mandateve, nën drejtimin e kryetares së Kuvendit, Topalli ka debatuar dje për zevëndësimin e mandatit të deputetes Seseri pas heqjes dorë prej saj. PD ka kërkuar që Kuvendi të vendosë dërgimin në Kushtetuese për interpretim, nëse është djegur ose jo ky mandat, ndërsa PS akuzon PD për vjedhje. „„„

PS: PD kërkon të na vjedhë një deputet Topalli: Kushtetuesja të vendosë për mandatin Arsyetimi KQZ arsyetoi se i takonte Kuvendit të konstatonte mos përputhshmërinë e mandatit dhe të shpallte të pavlefshëm mandatin e Gjon Bardhit, vetëm më pas KQZ mund të spostonte sërish listën tek emri pasardhës, Edison Konomi.

TIRANE

JAKIN MARENA

D

emokratët dhe social istët nuk kanë rënë da kord në mbledhjen e djeshme të Komisionit të Rregullorës, Imunitetit dhe Mandateve në lidhje me plotësimin e vendit vakant në grupin e PS të lënë bosh pas heqjes dorë nga mandati nga ana e deputetes Rudina Seseri. Pas shtyrjeve të njëpasnjëshme, debateve dhe përplasjeve të forta në Kuvend por dhe në media, më në fund në orët e vona të pasdites kryetarja e Kuvendit e ka mbledhur këtë komision për të diskutuar në lidhje me mandatin mangut të PS. Sipas njoftimit të zyrës së shtypit të Kuvendit, nën drejtimin e Kryetares Jozefina Topalli, u mblodh Këshilli për Rregulloren, Mandatet e Imunitetin për verifikimin e mandatit të deputetit, Gjon Bardhi, të dhënë me vendimin nr:2, datë 13.01.2012, të KQZ. Këshilli për Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetin, pasi dëgjoi mendimet dhe argumentet e të gjithë anëtarëve të tij, u shpreh për dërgimin në seancë plenare, të raportit me qëndrimet e të të dy palëve. Deputetët socialistë kanë kërkuar që të merret në shqyrtim, pra KQZ të sjellë emrin e Edison Konomit, pasi Gjon Bardhi, i cili është në radhë por që aktualisht është kryetar bashkie që në zgjedhjet e 8 majit, jo vetëm që ka dhënë dorëheqjen nga mundësia për të qënë deputet i Kuvendit, por shkresën e tij e ka dërguar dhe në KQZ por dhe në Kuvendin e Shqipërisë. Socialistët janë shprehur se demokratët duan të zvarrisin zëvendësimin e deputetes Seseri, me pëprjekjen për të lënë PS me

Këshilli i Rregullores dhe Mandateve një deputet më pak deri në Korrik, kur të bëhet votimi për Presidentin e vendit, ndërkohë që PD thotë që Kuvendi duhet të vendosë nëse duhet një interpretim në Kushtetuese për mandatin e refuzuar nga Bardhi. Një deklaratë e tillë e Topallit ka sjellë përplasjen e deputetëve të PS dhe të PD, ku nuk kanë munguar akuzat e dyanshme. "KQZ ka sjellë emrin e Gjon Bardhit për deputet, por ai ka deklaruar zyrtarish dhe në mënyrë shkresore se do të qëndrojë në krye të bashkisë

së Fushë-Krujës dhe nuk dëshiron të jetë deputet në Kuvendin e Shqipërisë. Ndërsa kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli thotë se duhet që Kuvendi të vendosë për të çuar këtë mandat në Kushtetuese për të marrë vesh nëse është djegur ose jo mandati i deputetit të PS, të lënë me dëshirë nga ana e ish-deputetes Rudina Seseri", ka qënë deklarata e anëtarit të Komisionit për Rregulloren, Imunitetin dhe Mandatet, Marko Bello. Pikërisht një deklaratë e tillë ka sjellë dhe ir-

ritimin e socialistëve në Komision, të cilët janë shprehur me tone të ashpra kundër kryetares së Kuvendit, duke deklaruar se një qëndrim i tillë është politik dhe kërkohet me insistim në mos të tjetërsohet mandati, të vonohet përtej momentit të zgjedhjes së kryetarit të shtetit në korrik të këtij viti. "Ne duam që të zëvendësohet mandati i deputetes Seseri me kandidatin e radhës, Konomin, pasi Bardhi e ka refuzuar atë dhe kjo është një e drejtë kushtetuese. Mandati i deputetit është i yni, doni ta

LAJME SHKURT Balla: Jozefina para, dhe Pashuku mbrapa...

„

Ka reaguar në mënyrë të menjëhershme sekretari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla ndaj deklaratës së kryetares së Kuvendit, Jozefina Topalli në Shkodër. "Dizenjatorja Jozefina Topalli është simbol i politikës së 'korbit'. Historia e 2 Prillit është një histori e sqaruar tashmë për drejtësinë e shtetit shqiptar, por edhe për qytetarët e Shkodrës dhe mbarë Shqipërisë. Nëse dizenjatorja mendon se mund të prodhojë akoma baltë për këtë ngjarje edhe pas 20 vjetësh, bën mirë të sqarojë se pse i thërrasin "DIZENJATORE"", ka qënë deklarata e deputetit socialist në profilin e tij të rrjetit social facebook.

Maqedoni, PDIU: Po cënohet bashkekzistenca

„

tjetërsoni apo doni ta vononi sa më shumë. Të çohet mandati në KQZ, pastaj të vijë në Kuvend", deklaroi Ruçi në Këshill. "Detyra e Këshillit të Mandateve është që të plotësjë vendin vakant në Kuvend. Është antikushtetuese që të rrijë Kuvendi me 139 deputetë, ndërkohë që Kushtetuta e përcakton që Kuvendi ka 140 deputetë. Ne kërkojmë që KQZ të sjellë emrin e Edison Konomit për ta votuar në Kuvend. Gjon Bardhi ka kërkuar zyrtarisht me shkrim dorëheqjen dhe në KQZ dhe këshillin e Rregullores, kështu që Kuvendi duhet të kthejë mandatin e deputetit për PS. Çdo interpretim tjetër është politik, pavarësisht veshjes juridike që kërkohet ti jepet", tha Bello.

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka denoncuar një tjetër rast dhune kundër shqiptarëve në Maqedoni. Në një deklaratë të publikuar për mediat PDIU ka bërë me dije kërcënimin e gazetarit dhe historianit Arben Llalla nga një grup maqedonasish vetëm për shkak të aktivitetit të tij patriotik e më pas edhe arrestimin e tij. "Në vazhdën e një sërë incidenteve të dhunshme, ku kanë mbetur të plagosur një numër shqiptarësh të Maqedonisë, vetëm dhe vetëm për shkak të etnisë së tyre, pas plagosjes së nxënësve shqiptarë në Kumanovë, Shkup e Tetovë, pas fyerje të vazhdueshme në sallat sportive të Maqedonisë kundër kombit shqiptar, një tjetër incident me karakter etnik ndodhi në Tetovë", thotë PDIU.

Zbulohet emrat

Ministria: Masa për tetë gjyqtarë „„„

S

TIRANE

hkeljet e rënda gjatë ushtrimit të detyrës si dhe udhëtimet e shpeshta jashtë shtetit, janë bërë shkak i përpilimit të një raport-inspektimi, ku janë kapur me shkelje 8 gjyqëtarë. Emrat e tetë personave tashmë i janë depozituar Këshillit të Lartë të Drejtësisë dhe pritet që shkeljet e tyre të shqyrtohen nga anëtarët e KLD. Ministria e Drejtësisë ka bërë me dije dje se janë gjyqtarët që ushtrojnë detyrën e tyre në rrethet e Tiranës, Durrësit, Vlorës, Korçës, Elbasanit, Kavajës dhe Kukësit. Ministria nuk pranoi të japë zyrtarisht emrat e 8

TE DHENAT „

Dhurata Bilo, gjyqtare në rrethin gjyqësor Durrës,

„

Fida Osmani, gjyqtare në rrethin gjyqësor Tiranë,

„

Arban Lera, gjyqtar në rrethin Gjyqësor Korçë,

„

Luan Lusha, gjyqtar në rrethin gjyqësor Kavajë,

„

Ilir Pashaj, gjyqtar në rrethin gjyqësor Elbasan

„

Mimoza Magjeka, gjyqtare në rrethin gjyqësor Durrës

gjyqtarëve, por nga burime pranë kësaj ministrie mësohet se bëhet fjalë për gjyqtarët e kapur me shkelje nga inspektimi i bërë në muajin nëntor të vitit të kaluar. Si rezultat I kësaj gjyqtarët e kapur me shkelje janë Dhurato Bilo Durrës, Fida Osmani Tiranë, Arban Lera Korçë, Luan Lusha Kavajë, Ilir Pashaj Elbasan dhe Mimoza Magjeka Durrës. 6 emrat e gjyqtarëve të përmendur nuk konfirmohen zyrtarisht por burimet pranë ministrisë thonë se ata janë kapur me shkelje në raport-inspektimin e fundit. Mësohet se llojet e masave disiplinore të kërkuara nga Ministri i Drejtësisë janë në

raport të drejtë me shkeljet e kryera prej gjyqtarëve dhe variojnë nga masa "vërejtje" deri tek "shkarkimi nga detyra". Procedimet disiplinore bazohen në gjetjet e inspektimeve të zhvilluara si nga Inspektoratet e Ministrisë së Drejtësisë dhe Këshillit të Lartë të Drejtësisë. Gjatë kontrolleve të ushtruara në këto gjykata, ministria doli në konkluzjonin se në disa raste gjyqtarët kishin dhënë vendime edhe kur ata ndodheshin jashtë shtetit. Ministria e Drejtësisë shprehet se mbetet e vendosur për të konsoliduar pushtetin gjyqësor në drejtim të efektivitetit të tij dhe rritjes së përgjegjshmërisë ndaj ligjit dhe Kushtetutës.


E martë, 3 prill 2012

7

POLITIKE

"Skafet", Berisha: Opozita ta harrojë rikthimin e tyre

N

ë mbledhjen e Grupit parlamentar të PD, kryeministri Berisha e cilësoi të papranueshme nismën që opozita ka dorëzuar në Kuvend, për shfuqizimin e moratoriumit të skafeve. Kryetari i qeverisë theksoi vendosmërinë e mazhorancës për të mos e shfuqizuar këtë ligj, që sipas tij, ka ndikuar pozitivisht në reduktimin e trafiqeve kriminale përtej

Adriatikut. Sipas kryeministrit, argumentet se ky ligj dëmton rëndë turizmin, nuk qëndrojnë. "Që prej miratimit të këtij ligji turizmi në vend është rritur me 12 herë", tha Berisha. "Duke shprehur respektin tim më të madh për nismën ligjvënëse të deputetëve të grupit të PS, më duhet gjithashtu të theksoj se kjo nismë është absolutisht e

papranueshme. Kjo, për arsye se vënia në lëvizje e industrisë së skafeve do ishte një rikthim i fuqishëm i flukseve të trafiqeve kriminale drejt bregut tjetër të Adriatikut, do të ishte një damkosje tjetër e pamerituar për Vlorën, për të cilën po diskutohej ta shpallin si gjiri më i bukur i Mesdheut", ka qënë deklarata e djeshme e Berishës në mbledhjen e grupit parlamentar të PD.

“T'u kujtojmë këtyre qeveritarëve veprimin e Bonapartit” Lajmi Nënkryetari i Kuvendit, Namik Dokle tha se me paratë që janë vjedhur për rrugën e Kombit mund të ishte ndërtuar rruga e Arbrit pa asnjë problem. Njëherësh ai tha se socialistët me të ardhur në pushtet do të anulojnë koncesionet e paligjshme, ndërsa akuzoi Berishën se deklaratat shpifëse më tepër se kundër opozitës i ka për të trembur të vetët. „„„

Dokle: PS do anulojë konsensionet joligjore "Berisha bën deklarata shpifëse të trembë të vetët" Mazhoranca Kryetari i mazhorancës Sali Berisha më se njëherë është shprehur se Edi Rama dhe opozita ka qënë kundër rrugëve në Shqipëri dhe në veçanti kundër rrugës së Kombit dhe kundër tunelit që bashkon Tiranën me Elbasanin, pasi ka fobi nga rrugët.

TIRANE

N

amik Dokle, anëtar i kryesisë së PS dhe nënkryetar i Kuvendit deklaroi në TV Planet se modeli Rama për qeverisjen ka mbetur më i miri, ndërkohë që modeli Basha është thjesht i abuzuesit me fondet por edhe për vrasjen e qytetarëve në bulevardin "Dëshmorët e Kombit". Për çështjen e rrugës së Kombit dhe të rrugës së Arbrit…? Zoti Rama jo më larg se një muaj më parë ka thënë se i vetmi segment që ka treguesit modern të një rruge është pjesa e sipërme e Rrugës së Kombit. Në rrugë ka pasur një korrupsion të jashtëzakonshëm dhe me ato para mund të ndërtohej edhe rruga e Arbrit. Dhe po aq e Kombit është rruga e Dibrës. Por nuk kanë të njëjtën rëndësi…? Po me paratë e abuzuara me rrugën e Kombit mund të ndërtohej ajo e Arbrit. Atij mikut nga

Namik Dokle Kalaja e Dodës unë do të përgjigjem dibrançe. Napoleon Bonaparti kishte një betejë përpara dhe thirri gjeneralin më të mirë duke i thënë: Do jesh në krye të luftës, por luftën do e bësh në bazë të ligjeve të shtetit, dhe në bazë të planit të masave që të kam vendosur unë përpara. Gjenerali e fitoi luftën duke bërë një plan krejt tjetër duke shkelur edhe planin e Bonapartit. Atëherë Napoleoni mblodhi gjithë ushtrinë dhe thirri gjeneralin: Ke fituar një betejë të jashtëzakonshme dhe për këtë të jap dekoratën më të lartë të shtetit të Francës. Kam edhe një gjë tjetër: Ke shkelur

ligjin e shtetit, sepse nuk zbatove planin e masave që ishte vendosur, dhe për këtë kanë humbur jetën gjashtë mijë francezë dhe për këtë do të dënohesh me vdekje. Kjo është ajo që kemi thënë. Sepse të abuzosh me emrin e Kombit është e rëndë. Jeni përdorur nga krimi ndonjëherë në detyrën tuaj si politikan? Absolutiusht jo. Ftoj ata të cilët bëjnë akuza të tilla që të shikojnë sesi jetojmë në familje dhe të shohin çdo gjë në veprimet e Namik Dokles. Sepse unë më të shtrenjtën në jetën time kam ndersh-

mërinë dhe dinjitetin. Ju shpesh thoni për modelin e Ramës. Por duket se kjo përfundoi në mandatin e tretë? Rama edhe pas shumë vitesh do ngelet si model i qeverisjes së Tiranës. Mandati i parë, i dytë, ishin shumë të suksesshëm. Në mandatin e tretë të Edi Ramës, ka një gjë për të thënë: Mbeti model sesi nuk duhet të sillet një qeveri me pushtetin vendor. Qeveria u soll në mënyrë kriminale, duke e penguar në çdo hap bashkinë e Tiranës. Po zoti Dokle, po na e la

Koment

Ti qofsh o Lulzim Basha! NGA

ARTAN SHKRELI vijon nga faqja 1

...amëshimit: selvi. Kjo shënon dhe një nga piketat e forta të formimit të thurjes urbane të Tiranës së ardhme, e cila do të zhvillohej me shumë shpejtësi në të ardhmen e afërt. Ngjarjet fetare e historike që u ngjizën në atë fushë qenë aq të rëndësishme saqë mbreti Zog, e ruajti parkun në fjalë duke e integruar me parqet mbretërore dhe me lulishten popullore (milet bahçenë) aty pranë duke u mjaftuar me shembjen e

mureve të gurit, por jo me prerjen e selvive. Parku u shpëtoi ndërhyrjeve të planeve austriake e italiane, sovietike e shqiptare, franceze e zvicerane, por nuk i shpëtoi Lulzim Bashës që në një akt të paparë abuzimi me Ligjin e Trashëgimisë, godet parkun historik-monumental më të vjetër të qytetit dhe një ndër monumentet më përfaqësuese të vjetërisë dhe qytetarisë së kultit muhamedan në Tiranë. Kam qenë anëtar i jurisë ndërkombëtare për xhaminë a Tiranës dhe në fjalën time aty kam theksuar se xhamia e re (sipas planit francez) në ballë të rrugës së Dibrës, brenda zonës këmbësore të kryeqytetit, ish

një hapësirë e re, e cila zhvillohej duke ruajtur të paprekur truallin e Parkut të Namasgjahut, konsideruar ndër të tjera pjesë integrale e ansamblit monumental të kryeqytetit që në maj të vitit 2000, dhe listuar si Monument Kulture në vitin 2006. Veprimi i zotit Basha, pa marrë në konsideratë as statusin special të këtij monumenti, as planin rregullues të kryeqytetit, as zonat e gjelbëra të tij dhe as “mendimin e qytetarëve të Tiranës multikulturore” që ai kaq shumë mburret se e ka në hater është një tjetër rekord në dëmtimet e gureve të themelit që Tirana ka. Ai dhe ata që e shpurojnë, qofshin!

sheshin qendror të Tiranës si pilaf aty… Të ndërtohet një shesh që t'i qëndrojë kohës, është një investim kolosal. Dhe ju keni parë dhe nuk dini sa punë e madhe është bërë. Dhe ai shesh sot është mbuluar me dhe, por nesër ne do të kthehemi. Ju jeni të kënaqur se mendoni për pak vjet. Ai ishte fillimi i një vepre të rëndësishme. Po ti marrësh në sipërfaqe gjërat ashtu të duket. Ai shesh, nuk është shesh, por është një kopsht i lulëzuar. Nëse doni rrimë të kopshtet, rrimë, por shesh nuk kemi. Pasuria e politikanëve dhe pasuria publike? Duhet të dini që pasuria e një politikani është e dëmshme, por loja që është bërë me pronat e shtetit është e tmerrshme. Dhe ne kemi deklaruar që koncesionet që janë dhënë në mënyrë të paligjshme me të gjitha strategjitë e Berishës, dhe që kanë shkelur ligjin do të anulohen. Janë dhënë koncensione për HEC duke shkelur ligjet dhe kulmi i kulmeve 300 km2 të sheltit continental që u shitën nga kjo qeveri dhe po të mos ishte grupi i PS që ta çonte në gjykatën kushtetuese dhe këtu vlerësoj dhe vendimin e tyre pra gjyqtarëve, ajo pjesë e pasurisë kombëtare sot do të ishte shitur në një shtet tjetër. Ndaj PS

EKSKL

do të zbatojë ligjin dhe Kushtetutën ashtu sikurse i kërkoi fort në opozitë, ashtu do ta bëjë edhe në maxhorancë. Si e konsideroni deklaratën e Berishës se Gazmend Oketa iku nga PD, si ikja e Namik Dokles? Janë shakatë e zotit Berisha pë të tërhequr vëmendjen. Sepse realisht unë e shpjegova më sipër nuk ka asnjë lidhje, dhe Berisha thjesht abuzon. Ndërsa Oketa është krejt tjetër rast dhe nuk ka asnjë ngjashmëri. Për zgjedhjen e Presidentit si do veproni? Shqiptarët kërkojnë një Shqipëri evropiane, dhe duhet një president evropian, nga pikëpamja e procesit. Sot dha dorëheqjen presidenti i Hungarisë sepse në '92 ka kopjuar doktoraturën. Eshtë e turpshme që e ka bërë këtë, por është e respektueshme dorëheqja. Dhe unë mund të sjellë shembuj ministrash që kanë dhënë dorëheqjen edhe për gjëra më të vogla se kaq. Dhe ndërkohë ministri i Brendshëm që vrau katër qytetarë në bulevard… Po nuk i vrau Lulzim Basha… Ekspertiza e FBI vërteton një gjë të rëndësishme. Pyetja që bëhet edhe në qarqet diplomatike është si ka mundësi që u vranë ashtu. Dhe i vranë institucionet e shtetit. Unë dhashë dorëheqjen në 2002 dhe në 2003 isha në Uashington. Takova atje dy miq dhe i pari më tha: të përgëzoj për aktin që bëre. Tjetri tha "unë nuk të përgëzoj". Ai tha se është akt qytetar, bashkëbiseduesi tha se nuk e përgëzoj se ky është shembull i mirë, por është një pikë në shkretëtirë. Për të forcuar demokracinë, do të përpiqemi të kemi sa më shumë shembuj të tillë.

UZIVE

Fotoja që po botohet sot, botohet për herë të parë. Është fillimi i viteve ’20 ku tregohen fshatarët që hyjnë në parkun e Namasgjasë, te rruga e Elbasanit, përpara se në këtë qytet të fillonin zhvillimet urbanistike


8

E martë, 3 prill 2012

AKTUALITET

Dita e plehrave Rama: Berisha u vodhi idenë OJF-ve

K

reu i PS-së, Edi Rama, ka reaguar në lidhje me nismën e kryeministrit Berisha, që ka kërkuar më 20 prill daljen e njerëzve nëpër rrugë, për një pastrim kolektiv të vendit. Sipas Ramës, Berisha e ka mbytur vendin me plehrat, duke i sjellë ato edhe nga jashtë. "Mbasi e zhyti Shqipërinë në plehra e po e

mbyt edhe me plehra nga jashtë shtetit, kryeministri thotë dilni në aksion në datë 20 prill, pastroni ç'bëra!", shprehet Rama. Sipas tij, situate është e rëndë, për shkakun se Berisha ka lënë pa fonde bashkitë. "Bashkitë e bëjnë përditë këtë punë, është kryeministri që i ka lënë pa fonde dhe është qeveria që s'ka asnjë

vizion e plan për pastërtinë e Shqipërisë", tha Rama, ndërsa ka akuzuar Berishën se idenë për pastrimin e ka vjedhur nga shoqëria civile: "Edhe me keq, kjo ishte ide e Shoqërise Civile që e shpalli për 9 maj dhe kryeministri vrapoi ta vjedhë, duke harruar se qeveria e ka këtë detyrë përditë".

Organizata Botërore e Punës: Më keq Taxhikistani me 227 dollarë Lajmi Rroga mesatare në Shqipëri është shumë poshtë rrogës më të ulët mesatare të indeksuar nga Organizata Botërore e Punës. Sipas një rangliste të bërë për shumicën e vendeve të botës, rroga mesatare në Shqipëri nuk figuron fare dhe mendohet të jetë poshtë vendit me rrogën më të ulët, Taxhikistanit me 277 dollarë. „„„

Pagat e shqiptarëve më të ulëtat në botë Fqinjët më të pasur. Berisha: Është 520 dollarë

„ „ „ „ „ „ „ „ „

S

Luksemburg 4089 Norvegjia 3678 Austria 3437 SHBA 3263 Britani 3065 Belgjika 3035 Suedia 3023 Irlanda 2997 Finlanda 2925

Rajoni

„ „ „ „ „ „ „ „ „

TIRANE

hqiptarët janë banorët e botës që fitojnë më pak. Shumë më pak se shumë vende të rajonit, apo edhe të botës së tretë. Në një shkrim të botuar tre ditë më parë në faqen onlinë e BBC, e që mund të shihet në linkun http://www.bbc. co.uk/ news/magazine-17543356, rrogëtari shqiptar nuk ekziston fare as mes punëmarrësve të vendeve të parajsës ekonomike, ku e rendit kryeministri Sali berisha në çdo mbledhje, apo takim, por as mes punëmarrësve të vendeve më të varfra. Sepse është edhe më I varfër. Të dhënat janë shpërndarë nga Organizata Botërore e Punës, (ILO), e cila, sipas BBC jep të dhëna për pagën mesatare në 72 vende të botës. Të dhënat përfshijnë variacionet e ndryshme të kostos së jetesës. Por theksohet se është ajo çfarë fitojnë nga paga njerëzit, jo të vetëpunësuarit apo ata me asistencë sociale. Shqipëria nuk është në listë, por në atë listë janë rrogat shumë të mira që marrin grekët në krizë të thellë dhe deri ato të fqinjëve si serbët që marrin sa gjysma e grekëve. Më të mira se kaq janë pagat edhe në Maqedoni dhe Bosnje, ndërsa Shqipëria duhet të jetë shumë larg vendit të fundit Taxhikistanit në Azi, ku paga mesatare është 227 dollarë Renditja e botërore e rrogave mesatare hedh në erë edhe deklaratat publike të qeverisë shqiptare. Në 22 mars 2012, në 20 vjetorin e fitores së parë të PD-së, kryeministrit Sali Berisha deklaroi se rroga mesatare është tashmë 520 dollarë: "Qeveria ime udhëhoqi vendin në një kohë kur në mbarë Europën u shkurtuan në

VENDET NË KRYE

Italia 2445 dollare Greqia 2300 Kroacia 1756 Turqia 1731 Maqedonia 1345 Bosnja 1338 Serbia 1058 Rumania 954 Bullgaria 750 dollare

Vendet në fund

Luxembourg Norway Austria United States United Kingdom Belgium Sweden Ireland Finland Korea (Republic of) France Canada Germany Singapore Australia Cyprus Japan Italy Iceland Spain Greece New Zealand South Africa Malta Israel Czech Republic Croatia Turkey Qatar Hong Kong (China) Poland Slovakia Hungary Macedonia Bosnia & Herzegovina Estonia Russian Federation Jamaica Lithuania Argentina Latvia Serbia Chile Botswana Malaysia Belarus Romania Bahrain Panama Mauritius Brazil Macau (China) Kazakhstan Bulgaria Colombia Ukraine China Mexico Georgia Azerbaijan Egypt Thailand Armenia Dominican Republic Moldova (Republic of) Mongolia Syrian Arab Republic Kyrgyzstan Republic India Philippines Pakistan Tajikistan

„ „ „ „ „

Kirkizistan 336 India 295 Filipine 279 Pakistan 255 Taxhikistan 227

Rokada e posteve

Berisha, besnikë në KLD dhe KLSH „„„

TIRANE

S

mënyrë të ndjeshme rrogat, pensionet, mbështetja ekonomike dhe u rrit ndjeshëm papunësia. Kjo nuk ndodhi në Shqipëri. Rritja e rrogave dhe pensioneve ka qenë objektivi më fisnik, më njerëzor, i kësaj qeverie. Rroga mesatare që ishte rreth 220 dollarë, arriti në 520 dollarë. Pak kohë më parë, po lexoja një studim, i cili dëshmonte se edhe diferencën e madhe gjinore që ekzistonte në të ardhura në paga, e cila në shkallë vendi kalonte në 37 për qind, ne e kemi zbritur në vitin 2008, në 18 për qind. Unë ju garantoj se do të jetë akoma më e ulët"-ishte shprehur berisha në sheshin "Nënë Tereza".

ali Berisha po përpiqet të përforcojë institucionet me njerëzit e besuar të tij. Kështu, ndryshimet e djeshme në Agjencinë e Kthimit të Pronave, duket se janë më shumë një lloj shpërblimi për njerëzit e afërt të tij në krye të kësaj agjencie. Elvis Çefa, ishDrejtor i Agjencisë, po përgatitet të çohet si kandidat për Këshillin e Lartë të Drejtësisë, post që ishte mbajtur më parë nga Kreshnik Spahiu. Helga Vukaj, nëndrejtoreshë e kësaj agjencie, e cila njihej si lidhje direkt e familjes në këtë Agjenci, është projektuar të shkojë në një nga drejtoritë më të rëndësishme të Kontrollit të Lartë të Shtetit, çfarë me këtë rast mbyll dhe problemet që mund të ketë lënë hapur tek agjencia. Ndërkohë në krye të Agjencisë së Kthimit të Pronave shkon Marsida Xheferllari,

e cila ka qenë Drejtoreshë tek Ministria e Drejtësisë, e mbështetur në karrierën e saj nga ish Ministri, Enkelejd Alibeaj. Ndryshimet duket se synojnë vendosjen e kontrollit mbi KLD dhe Kontrollin e Lart të Shtetit me njerëz të besuar personalisht të Berishës dhe për uljen e profilit të Agjencisë së Kthimit të Pronave, për ta bërë më vulnerable pretendimin e atyre që kërkojnë ende kthimin e pronave.


E martë, 3 prill 2012

AKTUALITET

Braçe: Greqia po imponon kufijtë që u premtoi Berisha

D

eputeti i Partisë Socialiste Erjon Braçe deklaroi dje se një tjetër skandal i pashembullt po kryhet në jug të Shqipërisë dhe që ka lidhje sërish me detin. "Grekët ju imponojnë marinarëve shqiptarë, peshkatarëve etj, kufirin e vendosur në marrëveshjen me Berishën dhe jo kufirin shtetëror shqiptar! Grekët gjobisin marinarët, peshkatarët etj,

shqiptarë pse lundrojnë brenda ujrave territorial shqiptare!!", thotë Braçe në profilin e tij në rrjetin social Facebook. Sipas tij, ky dhunim i hapur i territorit të Shqipërisë duhet të trondisë shtetin! "Presidenti duhet të zgjohet e të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për të sqaruar deri në imtësi këtë dhunim! Por nuk e bën dot! Gjithçka

bëhet me dijeni të Kryeministrit të Shqipërisë Sali Berisha. Bëhet në heshtje përmes miratimit të heshtur! Por Presidenti nuk ka më as pikën e autoritetit ta bëjë këtë, ai shkarkoi drejtuesit e Flotës për shkak të një skandali korruptiv ku insiston dhe përfiton Berisha dhe Imami!", shkruan Braçe.

Lajmi Policia e shtetit ne Lezhë nuk ka karburant për të lëvizur makinat e patrullimit. Një denoncim i emisionit “Fiks fare” tregoi gjendjen e rëndë në të cilën gjenden uniformat blu të komisariatit të qytetit, të cilat nuk kanë mundësi që të ndjekin keqbërësit

„„„

TIRANE

M

ungesa e karburan tit ka vënë në vësh tirësi policët e Policisë së Shtetit. Policët e Lezhës kanë filluar i bëjnë patrullimet në këmbë, pa automjet. Makinat nuk i nxjer-

rin në qarkullim që prej një jave. Këtë e pohoi për emisionin "Fiks Fare" një nga efektivat e kësaj policie. Pra, për çdo ngjarje që ndodh në këtë qytetet që prej disa ditësh, policët e kanë të pamundur të shkojnë në vendngjarje, pasi nuk kanë karburant për të vënë në lëvizje automjetet. Por ata paraqiten çdo ditë në punë dhe kryejnë shërbimin sipas turneve që janë ndarë. Edhe pse policia e këtij Qarku, ka mjetet e patrullës në gjendje pune, një gjë e tillë u është privuar punonjësve të kësaj policie. Punonëjsi i policisë tregoi dje në "Fiks Fare" se të gjithë uniformat blu të këtij qyteti kanë pothuajse një javë që shërbimin e tyre 24 orësh e kryejnë në këmbë. Sipas tij, "edhe pse mjetet e policisë janë në gjendje pune, ato nuk nxirren në punë dhe nuk iu jepen shërbimeve të patrullës, për shkak se nuk ka karburant. Dëshmitarë të lëvizjes së tyre në këmbë, janë bërë edhe qytetarët që shohin punonjësit e policisë në grupe nga tre veta, teksa kryejn patrullimin, pa patur

"Fiks Fare" zbardh skandalin e krizës së karburanteve në polici

Policët e Lezhës në këmbë, mungon nafta Filmohen policët që mbushin makinat me bidona asnjë mjet lëvizës. Një tjetër Derisa të mbyllen procedurat fenomen që po shfaqet në për furnizimin e karburant, rradhët e policisë së Lezhës, policët e këtij qyteti e kanë kohët e fundit, kur policët e kanë të pamundur të shkojnë në vendngjarje, është mos- Uniformat blu të këtij qyteti regjistrimi i kallzimeve kanë pothuajse një javë që për vjedhje. Drejtoria e Policisë shërbimin e tyre 24 orësh së Lezhës, duket se ësh- e kryejnë në këmbë të një nga institucioent shtetërore që ndodhen në vështirësi kohët e fundit për shkak të mungesës gjetur zgjidhjen, mbylljen e së karburantit për automje- automjeteve në ambjentet e tet që përdoren në ushtrimin drejtorisë së policisë dhe e funksioneve shtetërore. patrullimin me këmbë në

Trukimet e Seria A

Ahqiptari Caca mes të hetuarve „„„

TIRANE

N

jë maksioperacion i prokuror isë së Barit ka shtrënguar rrethin e trukimeve në futbollin italian. janë arrestuar disa personazhe të njohur, mes të cilëve dhe futbollistë të serie A, për trukimin e 9 ndeshjeve të kampionatit italian sezonin e kaluar. Ka shumë persona të cilët tani janë nën hetim si Andrea Masiello, mbrojtës i Atalantës, si dhe Daniele Portanova (mbrojtës i Bologna), Alessandro Parisi (Torino), Simone Bentivoglio, Marco Rossi, Abdelkader Ghezzal, Marco Esposito, Antonio Bellavista dhe Nicola Bel-

Armando Cara monte. Në regjistrin e të hetuarve gjendet edhe shqiptari Armand Caca, që bënte lidhjet mes futbol-

9

listëve të serie A, dhe bastvënësve ilegalë, duke transferuar shuma të mëdha. ndeshjet e trukuara janë në sezonin 2010/2011, dhe mes tyre Bari-Lecce, Palermo-Bari, BolognaBari, Bari-Chievo e Bari-Sampdoria. Armand Caca, shqiptari që është bërë pjesë e hetimeve në Itali për skandalin e basteve në Serie A, duket se ka qenë jo vetëm simpatizant i futbollistit Andrea Masiello edhe ky nën hetim - por edhe një mik i tij. Kjo, duke gjykuar nga fotot e publikuara në faqen e Cacas ku në një rast cilëson Masiello-n si "miku im". Caca akuzohet se ishte ura që lidhte futbollistët e Serie A me bastvënësit ilegalë.

rrugët e qytetit. Ndërsa në Tiranë, policët mundohen që të jenë në detyrë duke e furnizuar vetë makinat e patrullës me bidona. Kamera e "Fiks Fare" ka filmuar në rrugët e kryeqytetit një efektiv të policisë që furnizon makinën e policisë duke përdorur një bidon dy litërsh. Makina është fikur në mes të rrugës siç duket për mungesë të karburantit dhe efektivi i policisë e furnizon makinën e shtetit me karburant të blerë nga ai vetë, të cilin e mban në një bidon dy litërsh. Biseda e gazetarit të emisionit "Fiks fare" me punonëjsin e policisë së Lezhës: Fiksi: Pse në këmbë? Polici: S'ka benzinë. Fiksi: Sa ditë keni pa naftë? Polici: 4 - 5 ditë. Fiksi: A e përdorin vetë kuadrot? Polici: Nuk di, nuk është duke u marr vesh. Vriten e priten vetëm kur të kërcasi. Fiksi: Gjynah, duhet t'u japin naftë për të ikur në shtëpi Polici: Gjynah, gjynah, vetëm policia nuk është e korruptuar në asnjë lloj gjëjë, ne p.sh ne. Qarkullimi është tjetër, kërkund në botë s'kena me çfarë të abuzojmë. Për çfarë të abuzojmë? Fiksi: Sinqerisht, të mos kesh naftë sot ... Polici: Gjynah. Fiksi: E habitshme pra, kjo ndodh vetëm në Lezhë, se të tjerët nuk i shikon pa makina. Polici: Nuk di gjë. Fiksi: Po mjetet i keni të rregullta të paktën? Polici: Po janë në rregull, në rregull, po s'ka naftë. S'ka naftë. Ça ke me thanë.. Fiksi: Po vjedhje nuk ka pasur të paktën ? Polici: Ka vjedhje shumë, marë, marë, por nuk i regjistrojnë. Edhe këtu s'i regjistrojnë ma. S'i regjistron kush, ma troç muhabeti, ka 7 - 8 vjedhje në ditë. Fiksi: Vinë e ankohen njerëz? Polici: Vinë e ankohen e s'e rruan kush në botë. Fiksi: Ishte kur ishte policia... Polici: Jo mor edhe tashti ka polici, por abuzojnë me vjedhjet. A e kupton? Vetëm qarkullimi abuzon, derisa ai tjetri jep milionat për me shku atje, e ka një hall. Mua me ma fal krejt me shku atje, nuk shkoj. Qarkullim, gjykatë, prokurori, falja dreqit të tana.


10

E martë, 3 prill 2012

AKTUALITET

U masakrua me thikë Hyrije Bruka padit vëllanë e burrit

H

yrije Bruka, shtetësja që një muaj më parë u plagos me thikë nga bashkëshorti i saj Qazim Bruka, ka paditur në gjykatën e Tiranës vëllanë e këtij të fundit Xhemal Bruka. Padia vjen në një kohë kur 32 vjeçaria ka lënë Spitalin Ushtarak, pasi nga goditjet me thikë ajo kishte marë plagë të rënda, madje ka humbur dhe njërin sy. Tashmë ajo kërkon

të marë plaçkat personale nga banesa e ishburrit të saj, por në fakt është vëllai i Qazimit që nuk e lejon, duke e kërcënuar se do e vrasë në rast se ajo do hyjë në banesë. Sipas padisë, Xhemal Bruka, e ka kërcënuar me jetë dhe se kërkon ti marë fëmijët dhe nisur në këto kushte 32 vjeçaria Bruka i ka kërkuar gjykatës së Tiranës urdhërin e mbrojtjes. Pas analizmit të

argumentave, gjykata e kryeqytetit ka urdhëruar shtetasin Xhemal Bruka, mos cënojë, ngacmojë dhe kontaktojë me paditësen Hyrije Bruka. “Urdhërohet menjëherë i padituri Xhemal Bruka të mos i afrohet paditëses Hyrije Bruka përtej një distance prej 200 m. Urdhërohet menjëherë i padituri Xhemal Bruka të mos i afrohet banesës së origjinës së paditëses.

Flet babai i Paola Ibraj, vajza ndodhet në qytetin e Shkodrës Lajmi Identifikohet dhe lokalizohet personi që mendohet që ka rrëmbyer 21 vjeçaren Paula Ibraj. Bëhet fjalë për shtetasin Xhorxh Kasneci nga qyteti i Shkodrës, i cili sipas familjarëve ka arritur të kontaktojë me djalin e tyre që ndodhet në Amerikë, duke i dhënë garanci se 21 vjeçaria është nën shoqërinë e tij.

„„„

Zbulohet personi që rrëmbeu 21-vjeçaren Kasneci: Mos u bëni merak, do e marr për grua

TIRANE

ELTON QYNO

N

jë person nga Shkodra është njeriu që ka rrëmbyer 21 vjeçaren e zhdukur Paola Ibraj. Prej 6 ditësh e reja mësohet se qëndron nën shoqërinë e shtetasit Xhorxh Kasneci, i cili është dhe i dashuri i studentes së Gjuhë-Letërsisë në Fakultetin e Filologji-Historisë. Një fakt i tillë është bërë i ditur nga babai i 21 vjeçares Paula Ibraj, Rrexhep Ibraj, i cili gjatë një interviste për gazetën “Shqiptarja.com”, ka pohuar se nga të dhënat e para që ka arritur të marë nga policia këta të fundit i kanë pohuar se kanë mundur të lokalizojnë shtëpinë e shtetasit Xhorxh Kasneci, e cila ndodhet në lagjen “Skëndërbej” në qytetin e Shkodrës. Ky është vetëm një sinjal pozitiv që hedh ndritë mbi zhdukjen prej 6 ditësh të 21 vjeçares Ibraj, pasi një tjetër sinjal pozitiv lidhet me një bisedë të kryer në internet me djalin e tij që ndodhet në Amerikë dhe shtetasin

tërheq denoncimin penal. Zoti Ibraj, sa ditë po bën që vajza juaj mungon në shtëpi? Po bën rreth 6 ditë që vajza ime nuk ka ardhur në shtëpi. Ne si prindër jemi terrorizuar pasi sna kishte ndodhur ndonjëherë që të na zhdukeshin fëmijët në këtë mënyrë. Unë prej disa kohësh jetoj në këtë shtëpi me qira në Tiranë, dhe kur dëgjoj lloj-lloj Kam shkuar nëpër shtëpia dhe i lajmesh në gazeta kemi marë në telefon për të dhe televizione, ku konfirmuar nëse ndodhet ose jo, nuk më shkon por skemi marë asnjë përgjigje. mendja për vajzën time që prej 6 ditësh nuk e kam Xhorxh Kasneci, i cili ka në shtëpi. “rrëmbyer” Paola Ibraj. RrexKeni bërë kërkime prihepi, tregon se nga kjo bisedë, vate në shoqet e shkollës Kasneci i ka kërkuar djalit të apo tek ndonjë i afërmi tij që të mos bëhen merak, pasi juaj? e kishte marë ai motrën dhe se Sigurisht që kam bërë. Kam kishte plan të martohej me të. shkuar nëpër shtëpia dhe i Pavarësisht se Xhorxh Kasne- kemi marë në telefon për të ci i ka kërkuar vëllait që të konfirmuar nëse ndodhet ose tërheqin denoncimin nga poli- jo, por skemi marë asnjë cia, babai i Paola Ibraj shpre- përgjigje. Paula, vashdon shhet se deri sa të shohë vajzën e kollën e Gjuhë-Letërsisë dhe tij shëndoshë e mirë, nuk e është në vitin e parë me

LAJME SHKURT Konflikti për pallatin, shkon në gjykatë

„

Një javë pas konfliktit me pronarin e pallatit, mosmarrëveshje e cila kulmoi me protestën e shtatë grave të cilat kërcënuan se do të hidheshin nga tarraca e katit të 11-të, banorët e këtij objekti në Unazën e Re i janë drejtuar Gjykatës së Tiranës. Ata mësohet se kanë paditur kompaninë e ndërtimit “Pelivani shpk” dhe pronarin e saj, Namik Pelivani, të cilit i kërkojnë të zbatohet kontrata e mëparshme. Gjykata zhvilloi seancën përgatitore, ku ishin të pranishëm përfaqësues nga të dyja palët. Ndërsa pas seancës, avokati mbrojtës i banorëve, Përparim Rama, tha se ata do të vazhdojnë të ndjekin rrugën gjyqësore deri në zbatim të kontratës të nënshkruar fillimisht mes banorëve dhe firmës ndërtuese. Sipas avokatit, banorët nuk pranojnë të bëjnë asnjë lloj marrëveshjeje të re me pronarin e pallatit.

Vrasja e taksistit tanelli gjyq të shkurtuar autorëve

„

Në foto: (Lart) Paola Ibraj (Majtas) Shtëpia ku jeton Paola Ibraj sistemin Part-Time. Nuk është se ne i njohim shoqet e saj të shkollës, dhe të shkonim të pyesnim tek ato. Prandaj që s’dinim ku ta kërkonim më dhe ju drejtuam policisë. Kam shkuar në rajon aty i kam treguar se si është puna. Nga hetimet që ka kryer policia deri në këto momente ju kanë dhënë ndonjë shpresë për gjetjen e vajzës tuaj? Po dje në mëngjes më kanë dhënë sinjale pozitive. Më kanë thënë se ndodhet nën shoqërinë e një personi nga Shkodra. Emrin e këtij personi ma thanë që e kishte Xhorxh Kasneci dhe që banon në lagjen “Skëndërbej” në këtë qytet. Për veç këtij sinjali, dje kam folur dhe me djalin që e kam në Amerikë dhe ai më tha që kishte arritur të bisedonte në internet me personin që më ka marë vajzën. Si kishin folur, për çfarë kanë biseduar? Kanë folur me Skype. Sipas bisedës që unë bëra me djalin tim,ai më tha se kishte arritur të fliste me shtetasin Xhorxh

Kasneci. Ky i fundit i ka pohuar që të mos bëhen merrak nga familja për shkak se motra e tij ndodhej me të shëndoshë e mirë. Sipas versionit të Kasnecit, ai e dashuron vajzën time dhe se ka plan të martohet me të. Mirëpo, kur i ka këto plane pse nuk i bën sipas zakonit këto puna, por zhduket prej 6 ditësh.

mirë apo jo, nuk mund ta tërheq denoncimin. Dje kam qënë sërisht në rajon dhe i kam njoftuar për këtë bisedë. Edhe policat më thanë që do jetë ndonjë kapriço e vajzës, por unë duhet të sigurohem që ajo është mirë pastaj tërhiqem nga denoncimi që kam bërë. Me sa po tregoni ju dhe siç po rjedhin ngjarjes, besoni se do shkoni drejt një lidhje marPër veç këtij sinjali, dje kam folur dhe tese? me djalin që e kam në Amerikë dhe ai Po tani përmë tha që kishte arritur të bisedonte në derisa dhe djali internet me personin që mori vajzën. im ka folur me personin që ndodhet vajza, Për veç kësaj bisedë, kam përshtypjen se dhe ajo e çfarë ju tha tjetër djali dashuron dhe do ketë ikur së juaj. Ju garantoi të mos bashku me të, me dëshirën e saj. Martesa le të bëhet por jo bëheshit merak? Na garantoi se ska për të në këtë lloj forme. Mua si ndodhur asnjë gjë, pasi kësh- prind më intereson vetëm që tu i kishte thënë dhe ai që vajza të jetë mirë pastaj nëse kishte folur. Të rrimë të qetë e dëshiron martesën me perdhe pa merak. Kasneci, tani sonin që është larguar atëherë kërkon që ne të tërheqim den- unë smund të dal jashtë vulloncimin që kemi bërë, por unë netit të saj. Normalisht do e repo nuk fola me vajzën time spektoj, pasi atë që të bën fëmdhe të shoh nëse ajo është ija nuk ta bën as perëndia.

Me një situatë të tensionuar në gjykatën e Korçes, është pranuar kërkesën për gjykim të shkurtuar të të akuzuarve për vrasjen e taksistit Fredi Tanelli. Kjo kërkesë automatikisht u ul dënimin me 1/3 të akuzuarve për vrasjen. Pas tensionimit të situatës një prej të afërmve është nxjerrë me forcë nga efektivët e policisë.

Trafik Shqipëri-Itali Kapet drogë në Vlorë

„

Në një nga autobusët e linjës Vlorë-Brindizi në portin e Vlorës, përkatësisht i linjës “Arjani Travel” janë sekuestruar 10 kg hashash të fshehura në pjesën e brendshme të mjetit. Policia e Portit të Vlorës gjatë kontrollit të autobusit e gjeti drogën të fshehur në pjesën e brendshme të autobusit. Ajo dyshon se janë drejtuesit e autobusit ata që mund ta kenë fshehur drogën pasi sipas tyre vetëm ata mund të kishin akses për ndërhyrje të tilla.Uniformat blu kanë ndaluar autobusin dhe kanë shoqëruar në komisariatin e Vlorës drejtuesin e autobusit të linjës VlorëBrindizi dhe disa persona të tjerë, ndërsa kanë nisur hetimet. Policia e Vlorës dyshon për një rrjet të organizuar të trafikimit të drogës përmes kësaj linje autobusësh drejt brigjeve italiane.


E martë, 3 prill 2012

11

AKTUALITET DAJTI SHAN RËNDË GJYQTARËT

TIRANË, KAPEN 20 KG HASHASH

Ka shpërthyer sërisht i pandehuri Dritan Dajti. Gjatë senacës së djeshme gjyqësore i pandehuri Dajti ka ofenduar rëndë me fjalë fyese gjyqtarët që gjykojnë dosjen e tij. Teksa relatorja e çështjes ishte duke ju drejtuar KLD dhe ministrisë së Drejtësisë për marjen e masave ndaj avokatit të Dajtit për mungesë në sallën e gjyqit, Dajti ka reaguar ashpër duke ofenduar rrëndë gjyqtarët e dosjes.

Rreth 20 kg hashash u sekuestruan në Tiranë kurse dy persona u arrestuan si korrierë të lëndës narkotike. Policia e Tiranës bëri të ditur se shtetasit Dritan e Drinald Dervishi, xhaxha e nip u kapën me 15 kg hashash që e kishin fshehur në një çantë shpine. Operacioni u krye tek zona e Unazës së Re. Pas kontrolleve të ushtruar në banesat e 2 shtetasve, policia sekuestroi dhe 5 kg hashash.

Minoreni fundoset në vendin ku u mbytën 16 persona Lajmi Një 13 vjeçar është mbytur pasditen e djeshme pikërisht në vendin ku ndodhi tragjedia e 6 marsit 2008 në liqenin e Farkës. Minoreni së bashku me dy shokët e tij kishte hyrë për tu freskuar, duke mos u kthyer më i gjallë në breg.I gjithë operacioni i kërkimit të trupit është ndjekur nga familjarët.

„„„

Përsëritet tragjedia mbytet 13-vjeçari RENEA, nxjer trupin e pajetë nga liqeni Farkës PRECEDENTI

Festa e ditëlindjes që u kthye në tragjedi

TIRANE

N

ë 6 mars të vitit 2008 në liqenin e Farkës, u mbytën 16 veta. Gjithçka nisi si festë në një ditëlindje që ishte organizuar në ambjentet e lokalit “Liqeni”, por që teksa ktheheshin nga festimet, ditëlindja u kthye në tragjedi. 16 persona u mbytën, ndërsa vetëm 2 arritën të shpëtonin. Nga hetimet e kryra rezultoi se tragjedia kishte ndodhur për shkak se në varkë kishin hipur më shumë persona se kapaciteti i saj.

ELTON QYNO

T

ragjedia përsëristet sër isht në të njëjtin vend. Pas mbytjes së 16 personave në vitin 2008, liqeni artificial i Farkës është rikthyer prapë në qëndër të vëmëndjes, ku këtë herë është mbytur një 13 vjeçar me inicialet A.P. Ky i fundit së bashku me shokët e tij, ka hyrë për tu larë në ujërat e liqenit, pikërisht në vendin ku dhe ndodhi tragjedia e 6 marsit 2008 ku u mbytën 16 persona. Në zonën ku dhe ndodhet lokali Bar Restorat “Liqeni”, minorenët kanë hyrë për tu freskuar, por ujërat e tragjedisë kanë përpirë, poshtë 13 vjeçarin duke mos i dhënë mundësi atij të rikthehet tek prindërit e tij. Kanë qënë shokët e viktimës të cilët kanë vënë re mungesën e 13 vjecacrit, i cili pas disa thirjeve “po mbytem… po mbetem…” nuk është parë më në sipërfaqen e ujit. Të troumatizuar nga zhdukja e shokut të tyre, fëmijët kanë lajmëruar për mbytjen disa kalimtarë të rastit dhe këta të fundit më pas kanë njoftuar policët e Komunës Farkë. Ata kanë shkuar me shpejtësi në vendin e ngjarjes, por nuk kanë mundur të hyjnë në brendësi të ujërave të liqenit, për shkak të mos pasjes së eksperiencës së zgjidhjes së këtyre situatave.

TË RINJTË NË PIKNIK

Kanë qënë tre shokë, të moshës 13 deri në 15 vjeç që kishin vendosur të shkonin për piknin në zonën e Liqenit të Farkës. Nga zona e Shkozës ata kishin udhëtuar në drejtim të komunës së Farkës, ku pasi ishin ulur në një lëndinë dhe kanë luajtur

njëri me tjetrin kanë vendosur që të lahen për shkak edhe të diellit të nxehtë të mesditës. Vendimi për tu futur në liqen ka qënë fatal për njërin prej tyre, 13 vjeçarin me inicilalet A.P i cili nuk mundi të dalë nga ujërat e liqenit. Ngjarja e rëndë është rregjistruar në orën 14:45 të ditës së djeshme ku të rinjtë pasi skanë mundur të shohin shokun e tyre kanë lajmëruar kalimtarët e ratit dhe më pas prindërit e 13 vjeçarit. Këta të fundit ssë bashku edhe me policët e ko-

munës Farkë, kanë njoftuar menjëherë policisë e Tiranës, por kjo ska ndikuar aspak për shpëtimin e jetës së vogëlushit. Ai ishte përpirë nga ujërat e këtij liqeni, ndërkohë që familjarët dhe dy shokët e tij, prisnin vetëm mbërritjen e pulumbarëve të repartit RENEA për nxjerjen e trupit të pajetë. Kërkime private janë kryer nga ana e tyre për rreth liqenit, por në fakt nuk është gjendur asnjë shenje për trupin e pajetë të 13 vjeçarit.

NXJERJA E TRUPIT

Kanë qënë forcat e repartit RENEA ato që kanë mundësuar nxjerjen e trupit të pajetë të 13 vjeçarit të mbytur pikërisht në vendin e tragjedisë së 6 marsit 2008. Një polumbar, pasi ka marë drejtimin e vendodhjes së zhdukjes së trupit të minorenit, ka hyrë në ujërat e liqenit të farkës për të kërkuar trupin. Kanë qënë momente ankthi tek familjarët e 13 vjeçarit të cilët mezi prisnin të shikonin fëmijën e tyre, në sipërfaqen e ujit. Polumbari i repartit RE-

NEA është zhytur disa herë në ujërat e liqenit, por kërkimet skanë dhënë rezultat. Mirëpo pas disa minutash ankth dhe kërkim në thellësi, më së fundi ai ka arritur të konstatojë trupin e 13 vjeçarit. Së bashku me të, polumbari ka dalë në sipërfaqe të ujit ku dhe më pas në breg të liqenit, duke dorëzuar tek të afërmit trupin e pajetë të minorenit me inicialet A.P. Më pas trupi i pajetë është dërguar në institutin e mjekësisë ligjore për egzaminim mjekësor.

LAJME SHKURT

„ Aksidenti, plagosen lehtë dy të rinjtë

Dy persona kanë mbetur të plagosur pas një aksidenti të ndodhur mesditën e së hënës në aksin rrugor që lidh Lezhën me Shëngjinin. Burimet nga policia lokale sqarojnë se ka qenë një automjet tip BMË që ka humbur drejtimin normal të rrugës dhe pas disa rrotullimeve ka përfunduar në kolektorin e ujërave të zeza. Banorët e zonës kanë mbërritur pranë makinës dhe kanë nxjerrë të rinjtë duke i dërguar menjëherë në spital. Policia e mbërritur në vendin e ngjarjes tha se të rinjtë janë jashtë rrezikut dhe se shkaku i aksidentit ishte shpejtësia e madhe.

„ Lezhë, plagosja e 30 vjeçares, asnjë i identifikuar

Policia e Lezhës nuk ka mundur ende te verë në pranga autorin që plagosi dje 30-vjeçaren Blerta Islamaj. E plagosura ndodhet e shtruar ne Spitalin Ushtarak të kryeqytetit, ku i është nënshtruar një ndërhyrjeje kirurgjikale. Mjeku kirurg Kristaq Kogjini, i cili ka operuar vajzën, pohon se tashmë e reja e ka kaluar rrezikun për jetën, pas ndërhyrjes kirurgjikale. 30-vjeçarja u qelllua te dielën në një rrugë të qytetit të Laçit, teksa ndodhej në makinë me disa mikesha të saj. Ndërkohë, deri më tani, policia nuk ka bërë të ditur ndonjë motiv për ngjarjen.

Të mbytur mes plehrave

Ishëm, nxirren të pajetë 2 të rinjtë „„„

P

TIRANE

as afro 24 orë kërkimesh është bërë e mundur nxjerrja e trupave të pajetë të dy personave të mbytur në lumin Ishëm. Kanë qënë polumbarët e repartit RENEA ata që kanë mundësuar të gjejnë trupat e pajetë të Ervis Saliajt dhe Elton Sinometit të cilët i kishte marrë rrjedha e lumit. Dy të rinjtë që i mori rrjedha e lumit Ishëm në afërsi të fshatit Likmetaj, pasditen e djeshme 24-vjeçarin Ervis Saliaj dhe 21-vjeçarin Elton Sinometi ishin kunetër me njëri-tjetrin, dhe kishin dalë për të mbledhur kanaçe e bidonë plastikë për t’i nxjerrë në shitje. Teksa ishin, duke grumbullu-

ar këto materiale ata janë mbytur pikërisht në vendin ku derdhen një pjesë e mirë e mbeturinave të zonës, që gjendet rreth 40 km në veri të Durrësit. Ishin banorët e zonës që lajmëruan për ngjarjen e rëndë, pasi për herë të fundit i kishin parë të rinjtë anës lumit. Sipas familjarëve fillimisht njëri prej dy të rinjve kishte rrëshkitur aksidentalisht në lumë dhe kunati i tij në përpjekje për ta shpëtuar, ishte rrëmbyer edhe ai nga rrjedha e lumit. Kaq ka mjaftuar që dy personat të gjenden së bashku në ujërat e lumit Ishëm. Në pamundësi për të notuar për shkak të plehrave të dentuara që ndodheshin në sipërfaqen e ujit, dy të rinjtë janë fundo-

sur në shtratin e lumit, duke mos u kthyer të gjallë në banesë. Ka qënë vonesa e tyre, që ka alarmuar të afërmit të cilët kanë kryer kërkime private në të dyja anët e lumit dhe më pas kanë lajmëruar policinë për zhdukjen misteriore. Ndërkohë që të ndihmuar edhe nga banorët e zonës, është mundësuar të lokalizohet vendi se ku ndodheshin trupat e pajetë, të dy personave të mbytur. Për shkak të terenit tepër të vështirë, polumbarëve të forcave RENEA i është dashur ndihma e një eskavatori, për satrimit nga plehrat të sipërfaqes së ujit. Pas disa orësh kërkimesh është mundësuar gjetja e trupave të pajetë, në një thellësi prej katër metrash.


12

E martë, 3 prill 2012

SPECIALE

Urbanistika GJERGJ FRASHËRI

K

ur udhëheqja e re e Bashkisë së Ti ranës mbushi 100 ditët e startit, në zemër të Tiranës në rrugën “Papa Gjon Pali II”, nr. 11, u përurua një restorant me emrin “Piceria ERA”. Ndoshta është rastësi, por ndërtimi i këtij restoranti kishte filluar plot 100 ditë të tjera para ndërresës së fundit të Bashkisë. Ndërtimi filloi dhe mbaroi pa leje ndërtimi.

Ndërtime pa leje në zemër të Tiranës 100 ditë para dhe pas ndërrimit të pushtetit në Bashkinë e Tiranës

Për ndërtimin e restorantit u desh të shpërfytyrohej një vilë dykatëshe. Para shpërfytyrimit, arkitektura e vilës tipizonte shtëpitë që elita e pasur qytetare e Tiranës ndërtoi pas shpalljes së saj kryeqytet më 1920-n. Vila është qelizë e bllokut urbanistik të kufizuar prej Bulevardit “Dëshmorët e Kombit” dhe “Rrugës së Elbasanit”, ndërsa në veri-jug nga Lana deri në Stadiumin “Qemal Stafa”, bllok i cili është ndërtuar me planifikim urbanistik në vitet ‘20-‘30 të shekullit të kaluar. Ky ansambël urbanistik me vila banimi të stilit perëndimor, me rrugët paralele ndërprerëse (“Asim Zeneli”, “Themistokli Gërmenji”, “Ismail Qemali”, “Mustafa Matohiti”, “Jul Variboba”) e pajisi Tiranën e Paraluftës me urbanistikën më moderne të kohës. Paralel u ndërtua edhe blloku tjetër i ngjashëm në simetri me të, në krahun perëndimor të Bulevardit Dëshmorët e Kombit (i ashtuquajtur “Blloku”). Secila nga këto ansamble banimi me rrugë të gjera të parashikuara për qarkullimin e makinave, me trotuaret e anësuar me pemë dhe e mbushur krejtësisht me vila familjare dhe rezidenciale, secila me kopshtin me pemë përpara, përfaqëson qartësisht arkitekturën e themelimit të Tiranës si kryeqytet. Ato përbëjnë dëshmi të periudhës historike kur Tirana otomane e shpallur kryeqytet, më 1920-n, u pajis me shpejtësi me fytyrën e re europiane midis dy luftërave botërore. Qysh në fund të viteve ‘80 kemi shfaqur propozimin që të dyja këto ansamble të viheshin nën mbrojtje shtetërore si dokumente urbane të Tiranës. Në të dyja dekadat e fundit, veçanërisht prej vitit 2000, një numër i konsiderueshëm i këtyre vilave janë zhdukur. Në vendin e tyre ngrihen ndërtime deri 12-katesh, që e kanë shpërfytyruar, madje dhunuar unitetin urbanistik dhe arkitektonik të njësive dokumentare historike të themelimit të Tiranës si kryeqytet. Nuk është se kemi të bëjmë me ndonjë strategji bashkëkohore urbanistike apo përmirësime arkitektonike nga urbanistët apo arkitektët tanë të sotëm. Me fillimin e viteve ‘90 Tirana ka pasur shumë hapësirë të lirë për të ngritur lagje të tëra me sistem bashkëkohor urbanistik, për t’i kursyer ndërhyrjet dhunuese në ansamble të tilla historike, të cilat janë dëshmi e ekzistencës (zhvillimit) të profilit qytetar perëndimor të kryeqytetit. Por politika e dy dekadave të fundit ka treguar tjetër mentalitet në “ruajtjen” e historisë dhe trashëgimisë së kryeqytetit. Këto ansamble historike të Vilave të Paraluftës janë dhunuar duke u zëvendësuar me pallate 12-katesh. Por edhe ndonjë vile, që ka arritur të mos zhduket nga faqja e dheut, shikon t’ia kenë nxjerrë “sytë e vetullat” fasadës së saj origji-

ARKITEKTI Si mundi të përurohet pa leje ndërtimi restoranti me emrin “Piceria ERA” pas ndërresës në Bashkinë e Tiranës. Shpërfytyrohet një ndër vilat e para të themelimit të Tiranës. 12katëshet po zhdukin dëshmi të profilit qytetar perëndimor të kryeqytetit

Në foto: Prishja nga Bashkia, Prill 2011

nale nga ndryshimet. Një vilë tjetër më tutje është përpirë, fshehur apo shtypur prej volumeve groteske të Mbindërtimit, duke dhënë rezultate “arkitektonike” të pakthyeshme. Këtyre u rreshtohet edhe dhunimi i gjelbërimit të ansamblit, i cili ka qenë identiteti dhe profili i tij stilistik origjinal i tij. Në këtë ansambël duket më mirë se kudo, sesi është shpërfytyruar një lagje autentike urbanistike e kohës së

Është shpërfytyruar një lagje autentike urbanistike e kohës së themelimit të kryeqytetit (1920-1943) nga dhuna urbanistike që ka ushtruar Epoka e Ndërtimeve pa Leje ose me Leje të Kundërligjshme themelimit të kryeqytetit (1920-1943) nga dhuna urbanistike që ka ushtruar Epoka e Ndërtimeve pa Leje ose me Leje të Kundërligjshme. Mjerisht, Bashkia e Tiranës, shpesh e ka pasur më të lehtë të kthejë në shesh ndërtimi një dokument historik sesa ta ruajë atë. . Ato kanë shkaktuar shqetësime gati të pakorrigjueshme në jetën e qytetarëve, konfrontimin e tyre me institucionet shtetërore,

acarimin e mosbesimin ndaj pushtetit. Të krijohet bindja, se çdokush që i vete ideja të ndërtojë një banesë pa leje në Tiranë, qoftë edhe në vendin që bie ndesh me të gjitha rregullat urbanistike, ia arrin qëllimit. Kështu ia arriti qëllimit edhe komshiu ynë i ri, me ndërtimin pa leje “më të freskët” në qendër të Tiranës, restorantin e sipërpërmendur, 7 m larg fasadës së pallatit tonë të banimit. Fillimet e ndërtimit pa leje: deri në muajin Mars 2011 në Vilën në fjalë, e ndërtuar rreth vitit 1940, ka banuar një familje qytetare. Pak ditë më vonë nga largimi i saj, Vila me oborrin e saj të madh u transformuan papritur në kantier ndërtimi. Kantieri nuk u pajis me tabelë Ndërtuesi. Meqenëse ndërtimi i Ri po afrohej deri 7 metra larg ballkoneve tona, u interesuam të mësonim, se me çfarë ndërtimi kishim të bënim dhe kush ishte pronari. Por enigmë, për muaj të tëra! Në ditët e para të prillit 2011, pasi u prenë në mënyrë makabre pemët e oborrit (me siguri pa lejen e Bashkisë), u ngritën më shpejtësi kolona betoni dhe u hodh një soletë betoni e mbështetur në tërë gjerësinë e vilës dhe e zgjatur në tërë

gjerësinë e oborrit. U duk sheshit se po bëhej një ndërtim në shtrirje dhe lartësi. Përpara kësaj situate u bë e domosdoshme të kërkonim ndihmën e ligjit dhe të institucioneve përgjegjëse. Ankimi i Parë: Më datën 08.04.2011 njoftuam Bashkinë e Tiranës me Shkresën B 45-50. Nga Bashkia e Tiranës pati reagim. Më datën 14.04.2011 nga Inspektorati Ndërtimor i saj u mbajt në vend një poçes verbal me Nr. 006815, ku u mësua se ndërtimi ishte pa leje. Një ditë më vonë, më 15.04.2011 u nxor Vendimi Nr. 5110 për prishjen e objektit. Ndërtimi pa leje u prish me fadrom dhe me punën e dorës së punonjësve të Policisë Bashkiake të Tiranës. U duk se çështja u mbyll. Por jo! Shpejt rezultoi se ndërtuesi kishte në dorë edhe ligjin edhe zbatimin e tij. Disa ditë para zgjedhjeve të 8 Majit, avllitë e oborrit u verbuan në lartësi me rrjetë jeshile dhe sheshi i ndërtimit u fsheh. Gjithçka që Fadromi kishte shkatërruar tre javë më parë u mor në dorë nga një grup ndërtuesish natë e ditë pa pushim, madje edhe të shtunave e të dielave. Natyrisht nga punonjës në të zezë, të punësuar jashtë


E martë, 3 prill 2012

13

SPECIALE

SHKATËRRIMI Pa pasur aprovim shtetëror, një arkitekt i kreu këto dhunime të ndërtesës historike, duke i nxjerrë sytë asaj, që ishte ndërtuar nga kolegu i tij 70 vjet më parë! Kështu, në vend të një Vile qytetare të viteve 30' të shekullit të kaluar, kemi tashmë një produkt të kundërligjshëm të Bashkisë të vitit 2011..

Në foto: (Lart) Rifillimi i Ndërtimit pas 8 Majit 2011 (në sfond demostruesit e PS para Selisë së KQZ) (djathtas) Mbarimi i Ndërtimit, Nëntor 2011

rregullave ligjore të pa deklaruar në marrëdhënie pune, pa pagesat sociale, pa sigurim shëndetësor. Biznesmenët e këtyre lloj ndërtimeve pa leje arrijnë t’ia dalin me sukses çdo lloj kontrolli nga Ministria e Punës, asaj të Financave të Republikës, Bashkisë së Tiranës duke treguar nivelin social e ligjor të shtetit në Republikën tonë. Ankimi i Dytë erdhi në ditët pas votimit më 8 Maj 2011. Ishte ironike të dokumentohej, ndërkohë që demonstruesit me deputetet e Partisë Socialiste

Mjerisht, Bashkia e Tiranës, shpesh e ka pasur më të lehtë të kthejë në shesh ndërtimi një dokument historik sesa ta ruajë atë protestonin para Selisë së KQZ për padrejtësitë e votimit që po i bëheshin kryetarit të Bashkisë së Tiranës, ndërsa rreth 30 m në shpinë të tyre, punëtorët në të zezë vazhdonin me ritme të larta Ndërtimin-Pa-Leje tashmë për herë të dytë në zëmrën e kryeqytetit. Pikërisht më datën 19.05.2011 sinjalizuam Bashkinë e Tiranës për Rifillimin e ndërtimit të Parregullt. Ankesa jonë u ndesh në përgjigjen “jemi në protesta se është shkelur ligji i zgjedhjeve për kryetarin e Bashkisë së Tiranës, nuk është kohë e përshtatshme për ankesa!? Ankimi i Tretë: Më datën 14.06.2011 përsëritëm ankimin tonë zyrtar në Bashkinë e Tiranës me shkresën B 70-47, duke i sinjalizuar për Vazhdimin e Punimeve të Kundërligjshme. Nga Bashkia erdhi premtimi se do të na jepnin përgjigje brenda 30 ditëve. Përgjigja nuk u dha. Punimet nuk u ndaluan, por përkundrazi u shtuan. Volumeve ndërtimore veriore të kundërligjshme të fazës prill-maj iu shtuan volume të tjera në anën perëndimore të vilës në muajt qershor-korrik 2011. Në anën jugore të oborrit të Vilës u ngrit enkas një ndërtesë e re masive, të cilën e morëm vesh më vonë, se paskësh qenë për kuzhinë restoranti. Mbi tërë volumet e reja u shtruan tarraca, nga të cilat morëm me hamendje, se aty po ndërtohej një restorant masiv. Vetë Vila u shpër-

fytyrua ose më saktë u bombardua nga ndërhyrjet në të katër fasadat dhe në brendinë e saj. U mbyllën dritare dhe dyer ekzistuese origjinare dhe u hapën të tjera në fasada dhe brendinë e vilës, të paqena kurrë më parë. Pa pasur aprovim shtetëror, një arkitekt i kreu këto dhunime të ndërtesës historike, duke i nxjerrë sytë asaj, që ishte ndërtuar nga kolegu i tij 70 vjet më parë! Kështu, në vend të një Vile qytetare të viteve 30’ të shekullit të kaluar, kemi tashmë një produkt të kundërligjshëm të Bashkisë të vitit 2011, që na ka shkaktuar shqetësim të padurueshëm.

18766 me kërkesën për eliminimin e menjëhershëm të Restorantit “Era”. E bëmë këtë, sepse banesat tona janë nga më të kushtueshmet e Republikës dhe se, kur i hodhëm themelet e tyre më 2006 patëm një premtim nga Bashkia e Tiranës - vila me oborrin e saj përballë nesh nuk do të prekej. Atëherë i besuam dhe investuam, por ky premtim u shkel. Dikush mund të mendoj se Bashkia e Tiranës ka të drejtë të mos e mbajë fjalën, të gënjejë qytetarin, të dëmtojë qytetarin me punën e shthurur të saj. Por Dikushi nuk duhet të harrojë se qytetari ka disa të drejta, të cilat i njihen

i fuqizuar nga aspiratorë shurdhues. Ditë e natë del nga ky oxhak i ulët, krejtësisht jashtë rregullave shëndetësore, krejtësisht në dëm të shëndetit tonë dhe të mushkërive tona, tymi i zi i djegies së qymyreve dhe gjithçkaje që gatuhet dhe digjet në këtë kuzhinë përbindësh në mes të kryeqytetit. Dyert apo dritaret e banesave tona nuk hapen. Produkti helmues dhe alergjik që prodhon Oxhaku i Picerisë helmon të gjithë banesat tona. Jo vetëm kaq. E kundërshtojmë fuqimisht këtë ndërtim, sepse janë të padurueshme zhurmat që prodhohen nga mjedisi i restorantit. Janë gati 30 bokse të fuqishëm të montuar në oborret e tij, që do të godasin për vdekje qetësinë tonë me zhurmën e „Muzikës” nga altoparlantët e tyre. Këtë zhurmë të padurueshme e fuqizon gërhitja shurdhuese të pandërprerë natë e ditë e aspiratorëve ciklopikë të kuzhinës. Ne nuk dimë ku jetojmë! Përpara hundëve tona triumfon në njërën anë, makutëria pa kufij e “biznesmenëve” vendas të zbritur në kryeqytet që shkelin me dhunë çdo detyrim ligjor dhe normat e bashkëjetesës qytetare, në anën tjetër, përkrahja dhe mbrojtja që i bëjnë atyre punonjësit administratës së Bashkisë së Tiranës. Teorikisht kam pritur shumë nga ndërresa e fundit në Bashkinë e Tiranës dhe vazhdoj të shpresoj, duke e ndihmuar edhe me këtë denoncim.

Ankimi i Katërt: Ndërkohë numërimi i votave përfundoi dhe Bashkia e Tiranës mori shkëlqim të ri, duke na premtuar edhe zbatimin e ligjit për ndërtimet pa leje. Kështu më datën 08.08.2011 iu drejtuam edhe një herë Bashkisë së Tiranës me kërkesën tonë të protokolluar B 8988, për ndalimin e ndërtimit pa leje. Punonjës të sjellshëm të Bashkisë na siguruan si gjithnjë, se brenda 30 ditëve do të merrnim përgjigje. Mjerisht deri sot nuk kemi marrë asnjë lloj përgjigjeje. Më falni, një përgjigje e kemi marrë, por jo nga Bashkia e Tiranës. Përgjigja vjen nga Ndërtuesi pa Leje, i cili Produktin e vet Privat të filluar 100 ditë para dhënies së mandatit të Bashkisë Socialiste e përfundoi 100 ditë pas marrjes së mandatit të udhëheqjes së re të Bashkisë. Kështu në ditën e inaugurimit, pas 200 ditësh ndërtimi mësuam se Ndërtesa e Re paskësh qenë Piceria “ERA”.

***

Fillimi i punës së Picerisë krijoi për ne banorët e pallatit ngjitur, një situate të padurueshme, që cenonte sigurinë dhe qetësinë tonë qytetare. Prej asaj dite né nuk kemi asnjë shans të dalim në ballkone apo të hapim dritaret e banesave tona. Direkt nën hundën e ballkoneve tona shtrihet një sipërfaqe tarracash në qiell të hapur ku mund të ulen deri në 300 klientë njëherësh. Nga mëngjesi e deri pas mesnate do të gjendemi nën vëzhgimin e pandërprerë të këtij legjioni (mase) njerëzish të panjohur, deri 7 m largësi, ku dikush mund të kryejë çfarëdo vepre kundër sigurisë së secilit prej nesh me çfarëdo lloj mjeti. Më datën 12.12.2011 drejtuam Bashkisë së Tiranës për të fundit herë ankesën tonë ultimative GJ-

edhe po të mos dojë Bashkia e Tiranës. Para së gjithash, si qytetarë të rregullt të Shqipërisë dhe nënshtetas të huaj që banojmë aty, nuk e meritojmë të jemi nën një kërcënim të tillë jetik. Por nuk është vetëm ky kërcënim. Në oborrin e Picerisë është ndërtuar një ndërtesë e veçantë mbi 20 m e gjatë, e cila është një Kuzhinë-Fabrikë. Kjo kuzhinë përgatit ushqim restoranti për 400 klientë njëherësh dhe gatime për qindra të tjerë që shpërndan sipas porosive në qytet. Po ku shkojnë tymrat e saj? E gjithë Kuzhina-Fabrikë shkarkohet nga një oxhak i fuqishëm jo më shumë se 5 metra lartësi,

Në foto: Gjergj Frashëri

Së fundi i kemi kujtuar Bashkisë së Tiranës, se ndërtimi në fjalë është në kundërshtim me normat urbanistike. Volumet ndërtimore të reja si sallat e restorantit, salla e kuzhinës, depot e ujit, ambientet e tualeteve, të sipërfaqeve të shërbimeve në oborret, rezultojnë më shumë se trefishi i atyre origjinare. Ndërtimi i Ri ka ndryshuar kryekëput edhe destinacionin origjinal, pa projekt arkitekturor të miratuar nga Rregullorja në fuqi. Të dyja këto ndryshime janë pa leje ndërtimi. Ne e denoncojmë atë si produkt të kundërligjshëm, të shkaktuar nga punonjës të pandërgjegjshëm të Bashkisë së Tiranës në bashkëpunim me pronarët e Picerisë në fjalë, të dy palët shkelës të vetëdijshëm të ligjit. Restoranti është ndërtuar me dokumente të gabuara dhe në vendin e gabuar, ndaj kërkojmë të eliminohet.


14

E martë, 3 prill 2012

AKTUALITET

Korrupsioni, kapet ish-juristi i agjencisë së Pronave

N

jë ish-zyrtar i agjencisë së kthimit dhe kompensimit të pronave në Tiranë, i shpallur në kërkim për akuzën e korrupsionit, është arrestuar dje në Rinas. Shtetasi Altin Ceni ra në pranga kur po kthehej nga Greqia për ne Tirane. Ai ishte shpallur person ne kërkim qe nga janari i këtij viti, i akuzuar për shpërdorim detyre. Sipas akuzës, shtetasi Altin Ceni, ish-jurist i

agjencisë se kthimit dhe kompensimit te pronave, bën pjese ne grupin e personave te akuzuar se duke përfituar nga posti i tyre, kanë ndryshuar klasifikimin e një sipërfaqeje toke prej 79 dynymesh, e ndodhur në plazhin e Spillesë, sic citon lajmifundit.com, pronë kjo që i është kthyer trashëgimtarëve të familjes Jenisheri. Kësaj familje i takonte kthimi i pronës në

Lajmi Avokati i Popullit rekomandoi nisjen e hetimeve për disa policë të komisariatit numër 2 të Tiranës, të akuzuar për dhunë kafshërore ndaj shtetasve. Akuza erdhi nga disa qytetarë, pas një ngjarjeje të ndodhur mesnatën e 18 shkurtit në Tiranë

„„„

A

TIRANE

vokati i Popullit rekomandoi fillimin e hetimeve ndaj disa punonjësve të Komisariatit të Policisë Nr.2 Tiranë për veprën penale të "Torturës" e kryer në bashkëpunim. Në një shkresë drejtuar Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë si dhe prokurores së përgjithshme Ina Rama, institucioni I Avokatit të Popullit kërkon ndëshkimin e disa policëve të komisariatit që kanë dhunuar disa shtetas të dnaluar në Tiranë. Sipas rekomandimit institucioni i Avokatit të Popullit, ishte njoftuar në 18 shkurt për një rast keqtrajtimi të katër shtetasve nga disa punonjës të Komisariatit të Policisë nr.2 Tiranë. Shtetasi i shoqëruar nga policia M.F. ndodhej në Spitalin Ushtarak Tiranë, për marrje të ndihmës mjeksore, ndërsa shtetasit G.F., I.L. dhe L.T. ndodheshin në dhomat e shoqërimit të policisë, pasi do të bëhej arrestimi i tyre në flagrancë, për kryerjen e disa veprave penale, si "Kundërshtim i punonjësve të policisë së rendit", "Goditje për shkak të detyrës" dhe "Shkatërrim i pronës", parashikuar nga nenet 236/1/2, 237 e 150 të K.Penal. Sipas policisë së Komisariati nr.2 Tiranë, rreth orës 03.00 të dt.18.02.2012, dy patrulla policie të këtij komisariati kanë marrë informacion nga Salla Operative e Drejtorisë së Policisë Qarkut Tiranë se në lokalin "Makuba", me adresë rrugica e KESH-it, kishte zhurmë. Menjëherë shërbimi i patrullave të përgjithshme ka shkuar në drejtim të lokalit ku ndodheshin disa shtetas, të cilët janë pyetur nëse ka patur zhurma në lokal. Shtetasit e lartpërmendur kanë reaguar ndaj policisë me fjalë fyese me qëllim largimin e tyre nga lokali. Policia ka kërkuar identifikimin e tyre, por asnjëri nuk është identifikuar. Më pas policia ka kërkuar të bëjë shoqërimin e këtyre shtetasve në Komisariatin e Policisë Nr.2 me qëllim identifikimin e tyre, por personat e mësipërm kanë kundërshtuar ndaj policisë me forcë duke i shtyrë me duar dhe goditur me gur. Ndodhur në këto kushte punonjësit e patrullave të policisë kanë kërkuar ndihmën e shërbimeve të tjera policore. Brenda pak minutash aty kanë ardhur disa patrulla të policisë së rendit, të cilat janë urdhëruar

zonë pylli ndërsa ish-zyrtari i Agjencisë së Pronave me disa persona të tjerë, e kanë kthyer pronën në tokë bregdeti të klasifikuar si tokë ranore e cila kushton shumë më tepër. Sipas akuzës se prokurorisë, kësaj familje i është kthyer toka ne bregdet ndërkohe qe tapia e vërtete tregonte se kufijtë i kishte ne rrethinat e fshatit Gose te Kavajes.

shme dhune, të cilat janë fiksuar edhe me fotografi nga ana jonë. Shenjat e dhunës të konstatuara tek të dëmtuarit dhe vendet ku ishin shkaktuar dëmtimet krijojnë bindNë foto: jen se ata janë keqtrajtuar e dhunuForcat e ar në mënyrë çnjerëzore nga punonpolicisë jësit e policisë. duke Pretendimet e ankuesve për ushdhunuar trim dhune fizike nga punonjësit e qytetarët, policisë u provuan edhe nga deklafoto rimet e dëshmitarve J.J. dhe P.Gj., ilustruese të cilët e kanë parë ngjarjen nga afër. Këta dëshmitar në procesverbalet e pyetjes së tyre në datat 24 dhe 27 Shkurt 2012, ndërmjet të tjerave kanë deklaruar se, në datën 18.02.2012 rreth orës 03.00 ndodheshin brenda në lokalin "Makuba". Meqënëse kanë dëgjuar zhurmë dhe të bërtitura kanë dalë menjëherë jashtë lokalit dhe aty kanë parë disa policë që po godisnin me shqelma, grushta dhe shkopinj hekuri mbi shtetasit M.F. dhe I.L. edhe pse këta të fundit ishin të shtrirë në tokë. Pas kësaj skene shtetasi J.J. i ka bërë thirrje policisë për të mos qëlluar dhe është afruar në ndihmë të M.F. dhe G.F., por sapo ka shkuar tek vendi ku ata ndodheshin është goditur nga prapa kokës me një send të fortë dhe ka mbetur pa ndjenja. Pretendimet e punonjësve të policisë se, kanë shkuar në lokalin "Makuba" pas informacionit të marrë nga Salla Operative e Drejtorisë së Policisë Qarkut Tiranë nuk janë të vërteta. Këto pretendime rrëzohen ariatit nr.2 Tiranë. Sipas ankuesve, për faktin se operatorja e sallës oprreth orës 02.45 të datës 18 Shkurt erative të Drejtorisë së Policisë 2012, pasi ata kishin dalë nga një Qarkut Tiranë znj.D.S. në procesverlokal, në afërsi të pallatit me shigje- balin e datës 18.02.2012 ndër të tjera ta në Tiranë, i quajtur "Makuba", deklaron se, nuk është e vërtetë që janë keqtrajtuar fizikisht nga disa ajo i ka dhënë informacion patrullës policë të patrullës së përgjithshme, së përgjthshme se, kishte telefonata efektiv të Komisariatit të Policisë për zhurmë në lokalin "Makuba". Ajo nr.2 Tiranë, duke u goditur në kokë, në shpjegimet e saj sqaron se, kishte fytyrë e në pjesë të ndryshme të dëgjuar zhurmë në radiot e patrullave trupit me sende të forta. Si pasojë e të policisë dhe mënjëherë kishte kogoditjeve, të arrestuarit M.F. dhe munikuar në telefon me KomandanG.F. u janë shkaktuar disa plagë të tin e Togës zotin F.S. duke e pyetur dukshme në pjesën e prapme të se çfarë problemi kishte. Ky i fundit i kokës, fytyrës etj, disa prej të cilave ka shpjeguar se, po shoqëronin në kokishin patur hemoragji, hematoma misariat katër persona. Nga këqyrja e dërmishje. I arrestuari G.F. preten- e Libër Shërbimit për situata donte se, nga goditjet e forta i ishin emergjente i sallës operative të kësaj drejtorie nuk rezulton e regjistruar asnjë telefonatë se, në lokal "Makuka patur zhurmë dhe I arrestuari G.F. pretendonte se, nga ba" asnjë shënim lidhur me informacionin që patrulgoditjet e forta i ishin shkaktuar lat e policisë pretendojnë dhimbje të forta, plagë të dukshme se kanë marrë nga kjo sallë. Në libër ka vetem si dhe i ishte dëmtuar shikimi një shënim i cili është bërë nga operatorja e sallës shkaktuar dhimbje të forta, plagë të D.S. pas telefonatës me zotin F.S., për dukshme si dhe i ishte dëmtuar shoqërim të katër personave, por ky shikimi. Për shkak të plagëve e dëm- shënim ka të bëjë me kohën pasi timeve të pësuara të arrestuarit kish- kishte ndodhur ngjarja. in kërkuar ndihmë mjekësore dhe Avokati i Popullit rekomandoi policia i kishte dërguar në Spitalin fillimin e ndjekjes penale në Ushtarak Tiranë. Nga të katër të ar- ngarkim të punonjësve të policisë, restuarit u pretendua për ushtrim për veprën penale të "Torturës" të dhune fizike çnjerëzore prej punon- kryer në bashkëpunim, parashikuar jësve të policisë. Dy prej ankuesve, nga neni 86 dhe 25 i K.Penal, të M.F. dhe G.F., kishin shenja të duk- ndryshuar.

Raporti i Avokatit të Popullit për dhunën ndaj shtetasve

Të dhunuarit: Policët na rrahën me shkopinj hekuri "Uniformat blu, dhunë kafshërore ndaj civilëve"

Në foto: Forcat e policisë duke dhunuar qytetarët, foto ilustruese nga Komandanti i Togës F.S. që të merrnin e dërgonin në komisariat katër shtetasit që kanë kundërshtuar punonjësit e policisë. Meqënëse këta të fundit nuk i janë bindur urdhërit të policisë për t'i çuar në komisariat, punonjësit e policisë kanë përdorur forcë ndaj tyre duke i futur në makinat e policisë. Pas verifikimeve të bëra në komisariat është mësuar se shtetasit e shoqëruar janë M.F., G.F., I.L. dhe L.T. Në komisariat punonjësit e policisë kanë bërë raportin e shërbimit dhe kanë dhënë deklarime para OPGJ-së L.F. Veprimet proceduriale lidhur me këtë ngjarje, si dhe arrestimin në flagrancë të shtetasve M.F., G.F., I.L. dhe L.T. janë kryer nga OPGJ A.N. Ekspertët tanë pyetën të gjithë

punonjësit e policisë që kishin kryer veprimet me të arrestuarit, si Komandantin e Togës së patrullave të përgjithshme F.S., punonjësit e policisë së rendit (patrullës së përgjithshme) që kanë bërë dërgimin e tyre në komisariat A.T., A.B., N.K. dhe Ndihmësspecialisten e Sallës Operative të Drejtorisë së Policisë Qarkut Tiranë Znj.D.S. Avokati i Popullit dhe ekspertët e këtij institucioni morën takim dhe pyetën të arrestuarit në dhomat e sigurisë të Komisariatit të Policisë nr.2 Tiranë si dhe të arrestuarin që ndodhej për ndihmë mjeksore në Spitalin Ushtarak Tiranë. Tre nga të arrestuarit bënë ankesë me shkrim duke pretenduar për keqtrajtim fizik nga punonjësit e policisë të komis-


E martë, 3 prill 2012

15

SOCIALE ULET VDEKSHMËRIA FOSHNJORE

AUTIZMI, SHQIPËRIA PA SHIFRA

Ka rënë ndjeshëm vdekshmëria foshnjore dhe ajo amtare. Nëse në vitin 1995 kishin 31 vdekje foshnjore për 1 mijë lindje, sot kemi vetëm 9 vdekje për 1 mijë lindje. Sipas Ministrit të Shëndetësisë Petrit Vasili me këto shifra kemi hyrë në 20 vendet e zhvilluara. Po kështu, ka rënë dhe vdekshmëria amtare. Këtë 10-vjeçar ajo është përgjysmuar krahasuar me një dekadë më parë.

Në ditën botërore të luftës kundër autizmit, janë bërë deklarata për shtyp, janë dhënë këshilla, por jo një shifër zyrtare të numrit të fëmijëve që janë prekur nga kjo sindromë. Në vendin tonë mendohet të preken çdo vit rreth 400-500 fëmijë, e matur kjo me 1% të fëmijëve të moshës shkollore. Ndërkohë që në qendrën e autizmit në Farkë ka qenë edhe kryeministri Berisha

Ministria e Arsimit: Nuk kanë konflikt interesi

Zyrtarët e Berishës fitojnë librat shkollorë Këshilltari Bardhyl Musai e zv.ministri Tana Lajmi Nxënësit e shkollave tona këtë vit do të mësojnë me Matematikën e këshilltarit për arsimit të kryeministrit, Bardhyl Musai si dhe me Gjuhën Shqipe të zëvendësministrit të Arsimit, Ardian Tana. Të dy në konflikt të hapur interesi, por që janë lejuar të vazhdojnë garën edhe për këtë vit.

„„„

TIRANE

ESMERALDA KETA

K

ëshilltari i kryeminis trit, Bardhyl Musai, u fut në garë një vit me parë me një linjë të plotë të librit të Matematikës për ciklin fillor. Linja e tij përmbante Matematikën dhe fletoren e punës për klasën e parë deri në të pestën, të shtypura në sh-

Rregullorja parashikon që mësues recensent të japë dorëheqjen nga komisioni i përzgjedhjes së librit për të shmangur konfliktin e interesit, por jo rastet e drejtuesve të lartë të arsimit tëpinë botuese "Edualba" e cila është 100 % në pronësi të këshilltarit të Berishës, Bardhyl Musai. Ndërkohë që kësaj liste me autorë me poste të larta drejtuese, këtë vit i shtohet edhe teksti i "Gjuhës Shqipe" të shtëpisë botuese "Morava" për klasën e dytë deri në të pestën, me autorë zëvendësministrin e ri të Arsimit, Ardian Tana.

KONFLIKTI I INTERESIT

Sipas rregullores që çdo vit

Bardhyl Musai, këshilltar i Berishës për arsimin

Ardian Tana, zëvendësministër i Arsimit

ministria e Arsimit u shpërndan botuesve për librat e rinj që ajo kërkon të hyjnë në garë janë të përcaktuara edhe rastet e konfliktit të interesit. Kështu në pikën 5 të "Paketës informuese të Altertekstit 2012-2013", përcaktohet se "Punonjësi i MASH-it, KMTsë, IZHA-s, AFP-së, AKP-së, IKAP-it, DAR/ZA-ve, nuk mund të jetë autor teksti, botues, pronar shtypshkronje, që merr pjesë në "Altertekst". b) Personat të cilët

janë autorë tekstesh të katalogut të "Altertekstit" të atij viti nuk mund të jenë anëtarë të Komisionit të Vlerësimit të Teksteve (KVT) c) Kur punonjësi ose personi ka konflikt interesi sipas pikës a) dhe b) atëherë konflikti zgjidhet në bazë të legjislacionit përkatës në fuqi. d) Mësuesi ose drejtuesi i shkollës, që janë autorë të një ose disa teksteve të certifikuar, nuk mund të jenë anëtarë të Komisioneve të Përzgjedhjes së Teksteve

(KPT). Teksti/tekstet e tilla nuk mund të zgjidhen nga shkolla ku punon autori/autorët. Në shkollat ku mësuesi ose drejtuesi është autor, në qoftë se gjatë votimit, teksti është klasifikuar në vendin e parë, zgjidhet alternativa që zë vendin e dytë në votimin e KPT, e kështu me radhë", përcakton rregullorja. E thënë më qartë, ligji parashikon që nëse një mësues është autor teksti, libri i tij nuk mund të zgjidhet në shkollën kua ai jep mësim por nuk e konsideron konflikt interesi, faktin që këshilltari i kryeministrit për arsimit, është njëkohësisht autor teksti dhe tekstet e tij janë përzgjedhur në shumë shkolla. Në këtë rast, ndikimi që mund të ketë një mësues krahasuar me atë të këshilltarit të Berishës nuk janë në të njëjtën vlerë. Pak më ndryshe qëndron situata me zëvendësministrin e Arsimit. Ai u zgjodh në këtë post vetëm një muaj më parë dhe librat e tij ishin të përfshirë në katalogun e "Altertekstit", por ka nga ata që thonë se ai, në momentin e emërimit, duhet

Faksimile e librave të Matematikës dhe Gjuhë Shqipe të përfshirë në katalogun Altertekstit të kishte tërhequr librat vetë. Rregullorja e Altertekstit parashikon madje që mësues recensent të japë dorëheqjen nga komisioni i përzgjedhjes së librit për të shmangur konfliktin e interesit, por nuk parashikon që nëse një autor teksti shkollor zgjidhet në një post drejtues të dikasterit të arsimit që mëson me këto libra të tij, të tërheqë librat nga tregu, për të shmangur kështu konfliktin e interesit.

MINISTRIA

Jovan Kristiqi, këshilltar i ministrit të Arsimit na shpjegon se sa i përket zotit Ardian Tana, nuk ka fare konflikt interesi. "Nuk kishim si ta dinim që ai do të bëhej zëvendësministër, pasi lista është hartuar muaj

më parë. Ligji nuk ka fuqi prapavepruese, ai do të përjashtohet nga gara për vitin e ardhshëm", - na shpjegon Kristiqi. Ndërsa sa i përket çështjes së këshilltarit të kryeministrit, Bardhyl Musai, nëse ai përbën konflikt interesi duke pasur edhe matematikën në treg, pasi mund të ndikojë me pozicionin e tij, Kristiqi na shpjegon se ata respektojnë ligjet. "Në bazë të rregullores përbën konflikt interesi nëse një botues, pronar shtypshkronje apo shtëpi botuese është punonjës i ministrisë së Arsimit. Personi që ju i referoheni nuk është punonjës i dikasterit tonë dhe ne nuk mund të dalim mbi ligjin", - na thotë më tej këshilltari Kristiqi.

Deklarata shokuese

Murat Basha: Gay? Plumb ballit djalit „„„

TIRANE

D

je në emisionin Opinion në TV Klan u diskutua çështja e paradës së komunitetit LGBT. Debatet e ashpra në panelin që ishte zhvendosur tre me tre, kaloi në situata ekstreme, kur përfaqësuesi i Legalitetit, Murat Basha, deklaroi në emision se do t'i fuste plumbin ballit edhe djalit të tij, nëse do të merrte vesh që ishte homoseksual. Ja disa nga debatet e djeshme. Murt Basha: Unë djalit tim do i fusja plumbin ballit po të ishte gay. Homoseksualizmi është sëmundje. Ai që është i tillë, le ta bëjë ku të dojë dhe ku të ketë kokrrën e qefit. Nuk kiemi 200 vjet demokraci si amerikanët. Mentaliteti jonë patriarkal. Duhet të shkëputemi, se nuk shkëputemi dot

Murat Basha

kaq shpejt. Ky do dhjetra vjet. Mos na i trembni kalamanjtë. Na i c edukoni. Nuk mund të edikojmë kalamanjtë me gay dhe lesbike. Arjan Çani: Ky vend nuk reagon pro kësaj. Vetëm se me kalimin e kohës, në shumë shtete ka një debat të tillë. Këta eksizstojnë. Kalamanjtë këta nuk e dinë që ka gay dhe lesbike vërdallë. Është më mirë kur këta shfaqen dhe njerëzsit i shohin apo të ngelet mister në mendjet e kalamajve tanë. unë them fenomene të tilla nuk duhet të ndalohen por të shfaqen lirshëm sepse shtyhet kurioziteti i pjesës tjetër që të kuptohen. Më mirë ti lëmë gjërat e lira sesa ti mbyllim. Unë ndryshe nga Murati nuk do e vras fëmijën tim nëse do të ketë një gjë të tillë. Mund të mërzitem,

por do e shoh dhe do kujdesem për të kundërtën. Jeta është e padrejtë, duhet të mësojmë nga këto gjëra. Delina Fico: Në jetën publike e administrojnë ligjet e vendit në fuqi dhe ligjet e Shqipërisë e denojnë seksin në publik dhe shfaqjen lakuriq në ambiente publike. Këto biseda s'kanë të bëjnë fare me komunitetin LTGB. Këta njerëz janë pjesë e komunitetit, janë njerëz që kanë në fusha tëndryshme. Pse duhet ti diskriminojmë në një pjesë të komunitetit të tyre. Të gjithë njerëzit që janë kundër më vjen keq, por e lejon kushtetura dhe konventa evropiane. Murat Basha: Dhe ne që duam vlerat e familjes, atë ditë do të dalim në paradë. Delina Fico: Po jo atë ditë ama.


16

E martë, 3 prill 2012

SOCIALE

Ristrukturimi shkrihet qendra ditore e pleqve te njësia 9

Q

Aty do të mund të ofrohet edhe një vakt falas për 100 persona që do të ketë një vlerë jo më pak se 150 lekë për çdo person. Kjo qendër do të shtohet me personel nga 11 punonjës do të bëhen 17 punonjës. Ndërkohë që "Qendra Multidisiplinare për fëmijët e familjet në nevojë" si dhe "Qendra komunitare për të moshuar" që ndodhen në njësinë bashkiake nr.9 do të bashkohen dhe do të quhen "Qendra Sociale

endrat sociale komunitare do i nënshtrohen ristrukturimit. Ky është një tjetër projektvendim i rëndësishëm, i cili duket se nuk do të kalojë pa debate në mbledhjen e radhës të këshillit bashkiak. Kjo pasi ajo parashikon që disa qendra të bashkohen së bashku. Kështu qendra sociale "Të qëndrojmë së bashku" që është te njësia bashkiake nr.6 do të bashkojë shërbimin për të moshuarit me atë të rinjve.

Multidisiplinare". Nga 22 punonjës që kanë këto dy qendra, shërbimi tashmë do të ofrohet vetëm nga 11 punonjës dhe shkurtimi më i madh është në specialistët e shërbimit social dhe psikologët. Në këtë projektvendim është llogaritur edhe qendra më e re e hapur në njësinë nr.11 "Shtëpia e përbashkët", të cilat do të jenë në varësi të drejtorisë së përgjithshme të planifikimit të Menaxhimit të Shërbimeve.

Këshilli bashkiak: Do ta përdorin për të blerë shtëpi

Kredi nga shteti, 409 familjet që e fitojnë Ja sa lekë do marrin, 225 fitues të Ramës „„„

Lajmi

TIRANE

ESMERALDA KETA

Në mbledhjen e radhës të këshillit bashkiak, i cili do të mbahet me datë 5 prill do të miratohet edhe lista me emrat e 409 familjarëve që do të përfitojnë kredi nga shteti për të blerë një shtëpi. Në vendimin përkatës është përcaktuar edhe masa e kredisë që ata do të përfitojnë dhe sa shtëpi do të blejnë. Kjo në bazë të përbërjes familjare.

D

y projektvendime, ai me nr 973 dhe ai me numër 974 përmbajnë një listë të gjatë të familjeve që kanë përmbushur kriteret për të përfituar nga projekti për subvencionin e interesave të kredisë. Në këtë projektvendim janë të sqaruar edhe kushtet financiare që ata duhet të plotësojnë për të përfituar nga ky projekt, që do të thotë se do të marrin një kredi, për të cilën ata do të paguajnë një interes fare minimal, ndërsa pjesa e tjetër paguhet nga shteti. Anash emrit është shënuar masa e kredisë që ata përfitojnë, shtëpia që u takon, në bazë të përbërjes familjare dhe të

ardhurave mujore. Nga ky projekt përfitojnë të gjithë qytetarët/familjet, të cilat kanë nivelin e të ardhurave në kufijtë: 31.007 lekë - 51.249 lekë (për familjet e përbëra nga 1-2 persona); 41.865 lekë - 65.964 lekë (për familjet e përbëra nga 2-3 persona); 54.153 lekë - 65.964 lekë (për familjet e përbëra nga 3-4 persona) si dhe 68.585 lekë 107.142 lekë në muaj (për familjet e përbëra nga 4-6

persona). Ajo që vihet re është fakti se për përfitimin nga ky program për periudhën gusht 2010 - prill 2011, pra në kohën kur bashkia e Tiranës drejtohej nga Edi Rama, por që nuk mundi të bënte asgjë, pasi buxheti ishte i bllokuar për dy vite me radhë, kanë aplikuar në total 567 familjarë. Nga verifikimi i dokumentacionit të paraqitur nga 567 familjet aplikuese, të cilat kanë dorëzuar dokumentacionin në

sektorin e strehimit rezulton se: 225 prej tyre aplikuesve kanë dorëzuar dokumentacion të rregullt dhe përmbushin kushtet dhe kriteret për t'u shqyrtuar si përfitues nga ky program; 16 prej aplikuesve nuk përmbushin kriterin e të ardhurave të përcaktuara nga Ministria e Transporteve, pra kanë të ardhura më të vogla se kufiri minimal i përcaktuar; 2 prej aplikuesve kanë banesë në pronësi ndërsa 308 të tjerë rezultojnë të kenë mungesa në dokumentacionin e kërkuar. Pra janë skualifikuar plot 352 familje. Ndërsa për periudhën janardhjetor 2011 dhe janar - mars 2012, që korrespondon me kohën kur në krye të bashkisë së Tiranës erdhi Lulzim Basha, kanë aplikuar në total 373 familje nga të cilët rezulton se: 184 prej tyre aplikuesve kanë

dorëzuar dokumentacion të rregullt dhe përmbushin kushtet dhe kriteret për t'u shqyrtuar si përfitues nga ky program; 16 prej aplikuesve nuk përmbushin kriterin e të ardhurave të përcaktuara nga MPPT, pra kanë të ardhura më të vogla se kufiri minimal i përcaktuar; 34 prej aplikuesve kalojnë kufirin maksimal të të ardhurave; 2 prej aplikuesve

kanë banesë në pronësi ndërsa 135 të tjerë rezultojnë të kenë mungesa në dokumentacionin e kërkuar. Të dy këto projektvendime do të shqyrtohen në mbledhjen e datës 5 prill ku edhe pritet që të kalojnë duke u hapur dritën jeshile këtyre familjarëve për të nisur aplikimet pranë bankave për të përfituar kredinë lehtësuese.

LISTA E FAMILJARËVE QË PËRFITOJË KREDI NGA BASHKIA

„ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „

Robert Adem Goxaj Nikollë Ndue Qehajaj Gjergji Ilir Bashari Violeta Ismail Bego Valentina Luftim Minxhozi Jolanda Vangjel Alushaj Fatmir Sadik mataja Ernest Hysen mahmutllari Ylli Firduz Ganaj Eldorado Sami Jahja Agron kamber Selami Ilir Nesti Murthi Ardian Ndue Gjini Fatmir Ibrahim Hoxhalli Ilir Niazi dengu Andi Timo Llazo Najada Hasan Elmazi Kastriot Mark Shytaj Ermir Yzeir Gjoni Florjan Ilirjan Çako Sonila Vladimir Abedini Elvis Shyqyri Rudi Sabrije ismail Sula Semiha Rexhep Miloku Yllka Mehmet Bajro Ilir Kadri Hysa Edmond Robert Baçi Erind Ylli Tartari Artan Fuat Çikollari Ilir Avni Ibrahimi Violeta Besim Shehu Zhaneta Mustafa Madhi Sabri Kamber Metani Taulant Fatos Zharri Adriatik Syrja Çangollari Enton Engjëll Osmani Evis Ilia Stasa Elon Sinan Driza

„ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „

Ilir Muço Sulejmani Andreas Dalip Porja Suzana Isak Hysenaj Muharrem Shahin Shehu Miranda nevruz Coha Dilaver Sulejman Saliasi Cenë Maxhun Hajdarmataj Erandi Ylli Çorri Petro Fatos Tusha Mariana Nezir Çela Anastas Polikron Koto Saut Hamid Metohu Fiqirete Selim Çelmeta Elvira Pali Allkannjari Juliana Ylli dëngeri Ervin Ramiz Çaushi Xhan Bino Luci Henrik Besim Zelija Gert ferdinand Pylla Dhimitër Fore Peçi Adil Avdullah Hakorja Tritan Llazi Spiro Enkeleda Haxhi Nela Arif nebi Nebi Lindita Isuf Zeqja Holta Llambi Nika Nikollë ded Ndoci Shahin Ahmet Shehu Elona Behar baduli Zenel Mehmet Ahmeti Flutura enver Dyrmishi Hasim Zenel Hasandoçaj Ariana Gjorgji Shutku Ilir Thoma Konduri Ylli Taulla Musaraj Stefan Todi Dano Eliona Sotiraq Kostandini Belkis Hasan Kapoli

„ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „

Juna Petrit Ymerajk Olsi Et'hem Rraklli Hafife Sadri Hameli Dritan Minella Kureta Zef Pal Cara Donika Thoma Gjergjani Lavdimir Qani Mihasi Petrit Shuaip Velija Bastri Nesim Mehmet Hike Sakip Cani Bardhyl Seladin Eskiu Dilaver Fejzo Murati Shpresa Bilbil Delilaj Albana Ahmet Aliaj Arnel Ali Jahovaj Artan Shaban Dervishi Erina Tomë Hilaj Dorina Sako Veliu Renald Xhemo Muha Silvana Adrea Llupo Leonard Stavri Miçingo Oltion Beqir Genci Visar Besnik Gjevori Ralda Sofokli Rapi Ajet Shyqo Shehu Visar Besnik Gjevori Ralda Sofokli Rapi Ajet Shyqo Shehu ERrion Nexhip Koka Shpresa Haki Gorana Klodiana Luan Hajdëraj Genci Hasan Hoxhallari Lefter Bajram Zyka Alban Dashnor Laçi Elona Bilbil Isufaj Riza Sherif Palaj Miranda Shefqet Dardha Judmir Xhevat Cekani

„ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „

Kloodjan Shemsi Shehu Fatmir Mustafa Dalipi Marinela X Halilaj Blerina Xhevdet Balilaj Besim Hamid Ludi Desareta Petref Lameborshi Edmond Kol Jaku Ervin Ilmi Mejdani Luiza Esat raca Romeo Pavli Vasil Arben Gole Tarifa Altin Lefetr Bila Luljeta Sefedin Dosti Përparim Tosun Çobani Skerdjan Ylli Bega Shpresa Xhemal Shatrolli Juana Hysen Dodaj Jetmir Idriz Isaj Vilson Loro Dushku Julian Zihni Muçi Dashnor Hysen laçi Qazim Ali Laçi Flutura Neim Zaimi Edmond Njazi Dosti Alekt Reshat Islami Ankeleida Ali Telhai Zyhra Sulo Rakipi Adrian Bedri Hima Aleksandra Hysen Mahmutllari Diogjen Belul Sallo Loard Nzami Sallaku Saimir Fadil Bezhani Selami Dilaver Poçi Eleni Nako Mustafaraj Irma Sokol Luarasi Ervin tahir Osmani Ilir Zeqir Shametaj Hasan Sherif malaj

„ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „

Alketa Fatmir kokona Genc Bajazit Veis Altin Bashkim Dashi Ervin Besim Mëhilli Dorian Agim Jaho Kanan Ali Dano Bledar Asaf Saliaj Durim Sabri Pengili Rozeta Servet Xhani Dashamir Fitim Çuka Ferdi Ali Kastrati Altin Elham Tafilaj Dorjan Bexhet Çuedari Mehmet Qazim Ismajlisufaj Lirim Sali Bejo Shqipe Shfeqet Dervishaj Edmir Haxhi Bulica Armand Ethem Shkurta Eduard Theodhor Kallajxhiu Urim Gëzim Çela Serri Shefqet Malaj Fatime Islam Joca Orgest Spiro Andoni Daniel Pëllumb Guri Endri Kristo Gjokrushi Ilir Agim Proda Elton Ilo Marku Elmas Yzeir Ballaxhiaj Sami Kujtim Shaba FRan Ndoc Prenga Artan Shaban Meta Veli Mynyr Hoxha Hamdi Gani Bylyku Ilir Hasan Baxhaku Durim Neki Shefqeti Bajram Qazim Gjyli Sajmir Ali Misku Ervin Bajram Minga

„ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „

Ardit Nuri Mansaku Fatjon Sherif Ismajlaj Fejzi Xhevit Shehu Naim Ukë Caka Juliana Nuri Kraho Fatbardha Rasim Kalo Ervin Vathim Ramadan Ferit Jonuz Bixi Entiljan Rexhep Kila Visar Kujtim Malaj Arjeta Sadri Metaliaj Elona Et'hem Shukulli Fatjon Skënder Dyrnjaja Eni Dashnor Agolli Kujtim Agush Cacaj Juljana Spiro Kume Dafinë Shahin Runaj Bedri Hasip Omuri Faik Gani Skopeci Eduart Besim Dibra Karafil Qazim Ndreka Anxhela Flamur Xhindoli Rajmonda Elmas Dashi Lirim Mersin Bakiu Lindita Sami Qosja Genc Zydi Këllezi Myslim Myrteza Kurtaj Robert Novrus Sulollari Gëzim Dajlan Hamzaj Brikena Bujar Cane Bledar Ilmi Gjypi Armanda Shefqet Allbani Nadire Rexhep Gjeta Alban Gëzim Fetai Bajram Myrte Jonuzaj Ertugert Teki Xhemollari Donika Petref Llaveshi Bedrije Shefqet Torra


E martë, 3 prill 2012

17

SOCIALE REHABILITOHEN RRUGËT

FATURA E UJIT TË PIJSHËM

Bashkia e Tiranës ka nisur rehabilitimin e segmenteve të tjera rrugore, të cilat janë të amortizuara në kryeqytet dhe vendosjen e 577 zgarave të pusetave të ujërave të shiut të cilat mungojnë. Kështu ka deklaruar dje drejtori i Përgjithshëm i Planifikimit të Shërbimeve në Bashkinë e Tiranës, Taulant Zeneli. Deri tani kanë përfunduar 91 rrugë të parashikuara si emergjente nga Bashkia e Tiranës

Qytetarët që konsumojnë më tepër ujë të pijshëm, do të paguajnë më shumë. Metodologjia e re për tarifimin e ujit të pijshëm, që është miratuar dhe hyn në fuqi në janar 2013, parashikon ndarjen me blloqe të konsumit të ujit, sipas së cilës tarifa për metër kub për ujin e pijshëm vjen në rritje. Për të njëjtën sasi konsumi qytetarët do të paguajnë vlera të ndryshme sipas zonës ku banojnë.

I blenë para 20 vjetësh, janë pa kontratë „„„

TIRANE

ESMERALDA KETA

K

Projekti Anash emrit të çdo përfituesi është shënuar masa e kredisë që ata përfitojnë, shtëpia që u takon, në bazë të përbërjes familjare dhe të ardhurave mujore. Pas miratimit në Këshill ato do të nisin aplikimet në banka

a më shumë se 20 vjet që banojnë në një pronë të shtetit, kanë paguar kontratën e qirasë, madje kanë edhe një kontratë shitblerjeje por nuk kanë mundur të noterizojnë atë te një noter publik. Kjo i ka bërë që shtëpia të mos jetë e tyre. Mirëpo tashmë bashkia e Tiranës ka vendosur t'i japë fund ankthit të këtyre familjeve, dhe në mbledhjen e radhës të këshillit bashkiak do të miratohet edhe lista me emrat e 75 familjarëve që do të përfitojnë nga kjo gjë. Që do të thotë se pas miratimit të këtij projektvendimi ata mund t'i regjistrojnë shtëpitë si pronë të paluajtshme edhe pranë zyrës së hipotekës. "Drejtoria nr.3 e Punëtorëve të Qytetit, Tiranë në cilësinë e Njësisë së Privatizimit, parashtron çështjen për zgjidhjen e problemit të kategorisë së qytetarëve, banesat e të cilëve kanë qenë objekt i ligjit nr.7652, datë 23.12.1992 për "Privatizimin e banesave shtetërore" dhe procedura e privatizimit të tyre nuk ka përfunduar, pra

Banojnë në pronën e shtetit u del hipoteka Ja 75 familjet që do i bëjnë të tyret

nuk kanë mundur të përfundojnë regjistrimin e banesave pranë zyrës vendore të

Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, Tiranë, pasi nuk është lidhur kontrata e privatizimit përpara noterit publik. Këta qytetarë kanë jetuar prej më shumë se 20 vjetësh në banesat, të cilat ende figurojnë pronë shtetërore (asete të Bashkisë së Tiranës) si dhe kanë shlyer vlerën e tyre", - thuhet në relacionin shoqërues të këtij projektvendimi. Më tej ekspertët e bashkisë sqarojnë se lidhur me këtë proces, pranë drejtorisë nr.3 të qytetit janë evidentuar rast pas rasti qytetarët që kanë mbetur pa i regjistruar banesat e tyre pranë zyrës së

regjistrimit të pasurive të paluajtshme, për shkak se nuk janë lidhur kontratat e shitblerjes së këtyre apartamenteve para noterit publik. Ky projektvendim, i cili përmban edhe listën me emrat e 745 familjeve përfituese që i shoqërojnë këtë shkrim, sqaron se të gjitha praktikat që trajtohen nga njësia përgjegjëse e privatizimit, miratohen në Këshillin Bashkiak, përpara lidhjes së kontratës së privatizimit nga kryetari i bashkisë, ose personi i autorizuar prej tij, ndaj këta 75 familjarë duhet të marrin më parë miratimin e këshillit bashkiak.

LISTA E FAMILJARËVE QË PËRFITOJË KREDI NGA BASHKIA

„ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „

Pashk Martin Zefi Merita Pjetër Kaçi Erion Adriatik Isai Ervin Luan Toska Hava Hasan Paja Çel Shaban Imeraj Teuta Rexhep Hoxhaj Nafije Can Cara Vullnet Dervish Hoxha Niko Stavrio Kaçi Artan Hamit Hoxha Renato Genci Toska Elmira Teki Feto Rovena Shemsi shehu Tauland Sehadin Nurçe Anila Pëllumb Veizaj Agim Shefki Bogdani Kledia Valter Janaqi Leidan Pajtim Cama Majlinda Fadil Mukja Ardjan Bajram Shahaj Amarda Lufti Hanku Raimira Fahri Ternova Gani Niman Vidrica Artan Selim Lazaj Besmira Mestan Guga Lorenc Resul Progonati Çlirim Basri Shehu Alban Sazan Çibuku Medin Elmaz Hasani Alban Fatos Myftiu Sonila Nezir Meçi Lace Kaso Metushllari Dava Llesh Lleshi Miklovan Ali Grifsha Naime Qazim Gjongecaj Alma Alfredo Bakri

„ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „

Daniela Haxhi Xhindi Dalip Rushit Mani Agush Veledin Gjonaj Flamur Muhamet Vezaj Brezeida Hasim Manofi Dudsi Syrja Halilja Aida Surja Çela Shpend Esat Kuçi Piro Thoma Misso Shefki Jakup çupi Erjon Skënder Osmani Erjon Lulzim Rukaj Ingrid Agim Shehu Burim Haziz Ismalaj Janar Lilo Jano Alma Selami Troshani Roent Engjëll Zejnati Neritan Muhamet Aliçka Luan Nurkë Nurka Hysni Gani Dede Urim Safet Demiraj Pëllumbesha Myslym Alushaj Dashamir Qerim Kurti Erdit Luan Beqiri Isuf Zenel haxhiaj Merita Feit Kapoli Ilmi Isuf Tanushi Kebjana Dervish haka Mynyr Abas Shehu Myzejen Adem Tafa Mark Bafti Mulaj Kujtim Rexh Muça Astrit Qani Sulaj Parid Naim Plaku Shefki Xhemil Paci Sabaudin Muharrem Mehmetaj Bardhyl Muntaz Hila

„ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „

Hazbi Isuf Hoxha Besmir Hazbi Hoxha Mimoza Zenel Cenaj Engjëllushe Vullnet Korra Qemal Harun Hazizaj Jorida Kritaq Davidhi Suzana Myfit Hoxha Sabri Ramis Xhixha Xhelil Islam Imeraj Lefter Asllan Kaci Vasil Misto Çarka Dashamir Ylli Mustafaraj Dajlan Adriatik Skënderaj Dallëndyshe Isa Dale Violeta Zenel Uka Arjana Hamdi Metaliaj Dritan Mehmet Nezaj Eriand Lefter Kulluri Arjan Avni Sadikaj Ervin Gëzim Rexhepi Julian Ajet Mulita Xhevdet ramazan Emini Dritë Xhetan Hoxha Shkëlqim Aledin Bode Pavlin Pjetër Doda Liri Todi Llupo Rasim Ramazan Dybeli Spiro Thoma Petraj Shkëndije Xhavid Shehi Jorida Enver Nonaj Iris Agron Nakuçi Vjollca Dilaver Cakoni Entian Shanin Bejdaj Brunilda Arqile Dashi Majlinda Petrit Mosho Reald Përparim Alikaj Anilda Shyqyriu Zema

„ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „

Robert Nexhmedin Meçani Oltion Kapllan Shehu Ziso Lutfi Taka Sabrie Fasli Vladi Saimir Veli Hoxha Klodiana Ylli Hoxhaj Otis Zef Shestani Besnik Shemsi Doçi Bardhok Dod Dodaj Violeta Besim Shehu Klotilda Nazmi Lila Entela Elmas Labaj Dhurata Rustem Meta Naslie Hiqmet Çera Arben Sadri Hysenukaj Daniel Bardhyl Faskaj Rexhep Myslim Muja Nevila Kujtim Roshi Jurgen Xhavit Selimi Gentian Ruzhdi Kola Adnan Habib Spaho Ramazan Sabri Ago Amaridla Kol Hasdaj Gjergji Pilo Proko Dashamir Xhemal Xhelili Agron Shaban Matoshi Juljanova Hekuran Xheli Jenalda Leonard Kurti Marina Nikolla Ndrio Guyxim Ram Ismalaj Stela Rasim Amedani Eltion Qemal Pulaku Ervin Shefqet Terziu Genci Luman Llanaj Ervin Muharrem Musabelliu Rexhep Sherif Maçka Voltiza Dhimitër Prendi

„ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „ „

Ali Abdulla Nezaj Shpresa Muharrem Mezini Flednor Fitim Hizmo Aurel Bilal Laçi Arben Mark Ndoj Alban Rexhep Mustafaj Xhorxhi Llesh Nikolli Florida Vlash Kabali Gëzim Ymer Poçi Mimoza Hamdi Bylyku Muharrem Hamit Gjoka Vera Kovi Kavaja Zirina Kristaq Llambro Erjola Kthim Gaçe Manushaqe Xhelal Metka Vojsava Dino Ruka Dorina Ndriçim Dervishi Gentjan Adil Pelivani Franc Petrit Malo Brunilda Adriatik Shpendi Valbona Fatmir Softa Armand Agron Beqiraj Jonida Riza Hysenbelliu Martin Prel Lulashi Ilir napolon Qafa Vladimir Dervish Bregu Elton Myrteza Hallvaxhiu Bledar Zeki Hasanpapaj Meleq Latif Zajmi Lorin Hysen Beka Aldi Halit Piro Besnik Tafil Palla Rukie Mamo Haruni Ardi Erzen Torollari Florian Hekuran Lushi

FAMILJET PËRFITUESE


18

E martë, 3 prill 2012

DOSSIER

Ruajtja nga ndotja

ENIGMA e investimeve disa milionëshe në valutë të cilat synonin mbrotjen e florës

Liqeni i Shkodrës, ku shkuan 10 milionë dollarë Projektet për rehabilitimin e liqenit mbeten në letër ARBEN LAGRETA

D

onacionet disamilionëshe në valutë për liqenin e Sh kodrës janë akorduar dhe vijojnë të akordohen, madje edhe me mbivendosje projektesh, ose nga mosnjohja ende e situatës tragji-komike në të cilën ai ndodhet prej 20 vjetësh, ose nga aftësitë mashtruese të drejtuesve të OJF-ve të ashtëquajtura mjedisore”, ose, akoma më keq, nga interesat e ngushta të individëve të korruptuar të infiltruar në banka, fondacione si dhe organizata mjedisore ndërkombëtare. Këta të fundit, pasi përvetësojnë pjesën e luanit të këtyre investimeve të konsiderueshme, u hedhin nga një kockë rrogëtarëve të tyre servilë shqiptarë në këmbim të heshtjes për mbijetesë. Investime të cilave, tashmë ka dekada që nuk po ua sheh njeri rezultatin… Ka kaluar mëse një dekadë kur në Shkodër filloi një interesim i paparë për mirëmbajtjen nga ndotja si dhe displinimin e peshkimit pa kriter në liqenin e Shkodrës. Një zënies së peshkut. ndër inisiativat e para me të vërtetë të dobishme ishte nisma e Zyrës U DEKLARUAN Rajonale të OSBE-së në Shkodër. 10 MILIONË DOLLARË Le të ndalemim konketisht në Vetëm pak kohë pas trazirave të periudhës 1997-98, kjo zyrë vuri fondet e akorduara prej vitesh nga theksin në mirëmbajtjen dhe rua- organizmat ndërkombëtare në fajtjen nga ndotja të këtij liqeni si vor të ruajtjes së florës dhe faunës dhe ndalimin në mënyrë kate- së liqenit të Shkodrës. Të dhënat e gorike të peshkimit më lëndë ek- mëposhtme janë marrë direkt nga splozive. Ishte viti 1999 dhe pak deklarimet e bujshme të vetë orgakush në atë periudhë do ta merrte nizatave dhe fondacioneve të mëseriozisht ruajtjen e liqenit të Sh- poshtme të cilat nuk ngurojnë t’i rekodrës si dhe të mjedisit në klamojnë dhe t’ia shesin ato pubpërgjithësi nga ndotja. Por nuk do likut si arritje për qëllimin e mëtë zgjaste shumë dhe interesimi i sipërm nëpërmjet mediave lokale organizmave të ndryshme, krye- dhe atyre qendrore në dekadën e sisht ndërkombëtare për liqenin e fundit. Shkodrës do të zgjohej vrullshëm nëpërmjet deklarimit të investimeve Në total prej afro 10 milionë dollarësh me shumave marratë deklaruara, në drejtimet e mësipërme, mendëse edhe për një me të drejtë mund të pretendojë se buxhet shteti. Investime disa milionëshe në valutë bregu përreth këtij liqeni duhet të ishte të cilat synonin mbrotjen shëndrruar tashmë në një Montecarlo të e florës, faunës dhe ekovogël. Por realiteti në pjesën shqiptare sistemit në të dy shtetet që ky liqen lag, Shqipëri të këtij liqeni flet krejt ndryshe dhe Mali i Zi. Gjithsesi publiku mendoi se, sidoqoftë edhe mbrojtja e - 1 milion euro për projektin liqenit të Shkodrës në pjesën shqiptare kishte rëndësi, sidomos për “Liqeni i Shkodrës” sponsorizuar një pjesë të banorëve të Shkodrës nga qeveria zvicerane. Zbatimi i tij dhe të Malësisë së Madhe të cilët e nisi po atë vit. - 5 milionë dollarë për projektin kanë të lidhur mbijetesën me peshkimin. Kjo sepse gjuetia me lëndë “Menaxhimi i integruar i ekosisteeksplozive sidomos pas trazirave mit të liqenit të Shkodrës”, financme armë të vitit 1997 në Shqipëri uar nga Banka Botërore që nga viti uli ndjeshëm rendimentin vjetor të 2005, i cili po zbatohet nga Minis-

Në foto: Fatmir Mediu me homologun malazez në ditën e mjedisit në Shkodër

tritë e Mjedisit të Shqipërisë dhe Malit të Zi. - 500 mijë euro nga qeveria gjermane për projektin “Planifikimi hapsinor ndërkufitar i liqenit të Shkodrës” është një projekt ndërkufitar me Malin e Zi në vitin 2006 që u zbatua nga GTZ. -Projekti “Monitorimi i integruar i liqenit të Shkodrës” në vitin 2001 me një shumë të padeklaruar është zbatuar që nga viti 2001 nga universitetet e Shkodrës dhe Podgoricës. -750 mijë euro nga COOP-i (Cooperazione Italiana) për liqenin e Shkodrës në vitin 2008. Listës së donatorëve i shtohet

edhe Agjensia Rajonale e Mjedisit REC në Shqipëri me degën e saj ne Shkodër e cila operon në të gjithë Europën Juglindore dhe që ka marrë flamurin e reklamës së mashtrimeve të këtyre donacioneve që prej afro 10 vjetësh. Mision të cilin e ka kryer më së miri tashmë që, së fundi është mbyllur.

MASHTRIMI

Kushdo që informohet për investimet, në total prej afro 10 milionë dollarësh të deklaruara, në drejtimet e mësipërme, me të drejtë mund të pretendojë se bregu përreth këtij liqeni duhet të ishte shëndrruar tashmë në një Montecarlo të

vogël. Por realiteti në pjesën shqiptare të këtij liqeni flet krejt ndryshe, jo vetëm në pakësimin e ndjeshëm të sasisë së peshkut të zënë por edhe të ruajtjes së mjedisit përreth tij. Sot, pas më shumë se një dekade kushdo e kupton se zhurma dhe buja me të cilën u reklamuan dhe vijojnë të reklamohen të ashtëquajturat investime mjedisore në këtë liqen rezultuan një bllof. Kjo për arsye se loja e shifrave marramendëse “të investuara” në dobi të liqenit të Shkodrës është vetëm njëra anë e medaljes. Sepse nëse do të duam të masim impaktin që këto projekte kanë pasur direkt në terren, mund të konstatojmë se “suksesi” i projekteve të mësipërme është evident vetëm në letër. Pa dashur t’i hyjmë një analize të tillë profesionale, le të ndalemi pak në situatën aktuale ekologjike, përmirësimin e infrastrukturës turistike në anën shqiptare si dhe në ruajtjen e nivelit të para viteve ’90 të peshkimit. Pas vitit 1990 kur edhe u hap kufiri me Malin e Zi, sipas specialistëve mjedisorë dhe atyre të peshkimit, vetëm si pasojë e gjuetisë së paligjshme me lëndë eksplozive, korent elektrik si dhe në periudha jo të përshtatshme, sasia bruto vjetore e peshkut të zënë është vetëm 22 tonë në vit kundrejt 230 tonëve që ishte para viteve ’90, ose më shumë se 10 herë më pak. Në të njëjtën kohë është 10-fishuar numri i peshkatarëve në dëm të profesionizmit. Pra është rritur numri I atyre peshkatarëve që I kanë dalë zot këtij profesioni me metodat e mësipërme të jashtëligjshme. Pra pavarësisht faktit se shteti nuk është marrë seriozisht me ruajtjen e tij, ndërkohë që nuk ka harruar që të mbushë organikat me shumë lloje policish ineficente. Këtu vlen të përmendet edhe statusi “Ramstar” që shteti shqiptar i dha rojeve të liqenit ë Shkodër. Gjë e cila edhe në këtë rast, shënoi një “sukses” vetëm


E martë, 3 prill 2012

19

DOSSIER

meve false që janë bërë dhe vijojnë të bëhen në këtë liqen. Donacionet disamilionëshe në valutë për liqenin e Shkodrës janë akorduar dhe vijojnë të akordohen, madje, edhe me mbivendosje projektesh ose nga mosnjohja ende e situatës tragjikomike Rreziku që paraqesin këto mbeturina inerte për pushuesit në të cilën dhe klientët e këtyre lokaleve nuk ka nevojë për koment. ndodhet ky Pikërisht, fenomeni i mësipërm ka shkaktuar ngritjen e liqen prej më shtratit të liqenit dhe lumit Buna pranë tij se 20 vjetësh, ose nga aftësitë mashtruese të drejtuesve të OJF-ve, bankave apo fondacioneve rajonale dhe kombëtare të ashtëquajtura ose jo mjedisore. Për më tepër që aty janë atashuar persona të përfolur dhe që nuk kanë kurrfarë lidhje me mjedisin. Eshtë tepër e vështirë të gëlltitet tallja më shumë se 10-vjecare që „„„ TIRANE Shkodrës specie te shumëllojshme që nga këto organizma ndërkombëtare njëra anë shtojnë larminë e këtij oazi, qe kanë demonstruar haptazi ndaj shë 5 gusht 2011, kryetarja e Kuvendit, vetëm mrekullitë natyrore dinë ta krijojnë, tetit shqiptar, teksa kanë reklamuar Jozefina Topalli inuguroi projektin dhe nga ana tjetër ne na rritet përgjegjësia vetë, por edhe nëpërmjet sejmenëve për mbrojtjen e liqenit Shkodrës në nisjen qe t’i duam dhe t’i mbrojmë ato” dhe protë tyre vendas edhe në praninë e e projektit për furnizim me ujë dhe jekti ishte një arritje tjetër, që në fakt i drejtuesve vendorë apo të atyre mbrojtjen mjedisore të liqenit të Shkokapërcen kufijtë tanë; ky impiant, konmjedisorë të qeverisë shqiptare, drës. Sipas Topallit “Liqeni i Shkodres, ka tribuon fqinjësi akoma më të mirë e të shifrat astronomike gjoja të invesmrekulluar shkencëtarë, artistë, poetë, pastër, me Malin e Zi. Ndërsa impianti i tuara në mbrojtje të florës dhe piktorë, fotografë, jo vetëm me pamjet e Shirokës starton si ogur i mire e si impianfaunës së këtij liqeni. Organizma të koloret mahnitëse të tij, por dhe për gjallti i parë për të trajtuar ujin për 2000 bantilla si REC, Banka Botërore etj të esat ujore. Sot, numërohen në Liqenin e orë e me vlerë rreth 2.5 mil Euro për të cilat kanë demonstruar me vepra këtë abuzim nëpërmjet investimeve të paqena, meritojnë një hetim jo vetëm nga shteti ynë i brishtë, por në letër dhe asnjë rezultat konkret deri në afërsi të kufirit me Malin e edhe nga organizmat ndërkonë terren kundër kundravajtësve. Zi në fshatin Zogaj. Dhe po t’i shNë foto: mbëtare qe e kanë këtë tagër. VepNga ana tjetër, pala malazeze ka tojmë kësaj edhe stinën e nxehtë të Kryetarja e rimet e tyre abuzive në vende të tila shumë vite që e ka shpallur pjesën verës, rreziku që paraqesin këto Kuvendit si Shqipëria dhe jo vetëm, kanë e saj të liqenit të Shkodrës si Park mbeturina inerte për pushuesit dhe Topalli duke sjellë vetë pasurimin e disa indiKombëtar i cili ruhet me një ligj të klientët e këtyre lokaleve nuk ka përuruar vidëve në vend të impaktit që këto vecantë dhe nga roje të speciali- nevojë për koment. Pikërisht, impiantin në miliona në valutë duhej të kishin në zuara. Nisur edhe nga një traditë fenomeni i mësipërm ka shkaktuar Shirokë terren. më e fortë se ajo e Shqipërisë përsa ngritjen e shtratit të liqenit dhe luNdërkohë, i pyetur për rolin koni takon kulturës qytetare, si pasojë mit Buna pranë tij. Kjo shkaktoi në trollues që shteti shqiptar duhet të edhe e qenies së ish-Jugosllavisë, si vijim edhe fryrjen e liqenit të Shkishte ndaj investimeve të tilla fannjë prej shteteve më të begata të kodrës dhe të lumit Buna gjatë tazmë, Ministri i Mjedisit, Fatmir Evropës Juglindore, rezultatet mje- përmbytjeve të janarit dhe sidomos Mediu shprehej: “Unë mendoj se disore të palës malazeze për liqenin ato të dhjetorit 2010. Për pasojë, sot duhet të ndajmë dy gjëra; adminise Shkodrës janë më pozitive se ato në liqenin e Shkodrës sot nuk mund trimin nga strukturat shtetërore. të palës shqiptare. Sidoqoftë edhe të lundrojnë as peshkarexhet e Para se të bëjmë analizën e strukmalazezët mëkatojnë prej disa de- dikurshme e as anijet turistike, por kadash në lidhje me ndotjen që i sh- vetëm lundrat e vogla të peshkimit trabanda e naftës, hekurit si dhe që pasuritë ujore të këtij liqeni nuk turave dhe organizatave ndërkokakton këtij liqeni nëpërmjet ko- si dhe gomonet e policise kufitare. mallrave të ndryshme te kërkuara janë kombëtare, por edhe ndërko- mbëtare dhe vendase, mendoj se mbinatit të aluminit. Sic dihet, që Kjo sepse shtrati i këtij liqeni nuk në tregjet rajonale, kontrabandë e mbëtare, konkretisht në rajonin e shteti ka problemet e veta sidomos prej viteve ’70, mbeturinat e këtij është pastruar që prej 22 vjetësh, cila binte ndesh me embargon që Ballkanit. Dhe rrjedhimisht edhe në administrim. Eshtë e domoskombinati derdhen në lumin Mo- plus inertet që derdhen në këtë liq- Kombet e Bashkuara kishin vendo- përgjegjësitë. Dhe duke i parë në doshme që në çdo projekt të kemi raca dhe që andej përfundojnë në en nga lumenjtë kanë ngritur sur kundër Jugosllavisë së atëher- total ruajtjen e florës dhe faunës së një transparencë maksimale përsa liqenin e Shkodrës duke i shkaktu- ndjeshëm tabanin e liqenit të Sh- shme të Miloshevicit. Ndërsa vijon liqenit të Shkodrës nga 2 shtetet re- i takon fondeve. Cdo investim nga ar ndotje në zonat përreth kodrës. Kjo hapësirë ujore, ndër më ende gjuetia a paligjshme e pesh- spektive ku ai shtrihet, mund të ndërkombëtarët dhe nga buxheti i Podgoricës që lagen nga ky liqen. të mëdhatë liqenore në Europë, e kut me eksploziv. Në këtë mënyrë, thuhet pa hezitim se, pala malazeze shtetit që vjen në Shqipëri duhet të Po kështu, thuajse në të gjithë liqenit të Shkodrës nuk është ad- kjo katrahurë mbi 20-vjeçare, e cila kujdeset shumë më tepër se ajo sh- ketë transparencën maksimale me qëllim që të ketë një impakt optizonën që ky liqen lag rajonin e Sh- ministruar fare nga shteti në këto vijon edhe sot e kësaj dite rrezikon qiptare. kodrës, hidhen mbeturina inerte, 22 vjet, pra duke përfshirë të gjitha ta shndërrojë në kënetë liqenin e Në mbyllje të kësaj panorame mal nga zbatimi i këtyre projekteve madje fare pranë restoranteve dhe qeveritë. Në dekadën e parë të pas Shkodrës si pasojë e degradimit të mund të dalin disa konkluzione në terren”. moteleve të shumta të ndërtuara viteve ’90 në këtë liqen vlonte kon- përditshëm të tij. Kjo në një kohë shqetësuese përsa i takon investi-

Në foto: (Majtas) Liqeni i Shkodrës i mbytur nga mbeturinat (Lart) shkodra e përmbytur në janar 2011

Projekti

2.5 mln euro për ujërat e zeza në liqen

N


20

E martë, 3 prill 2012

KULTURE

Dokumentari „„„

TIRANE

Premiera

"Vatra e shqiptarëve të Amerikës" Regjisor: Ilia Tërpini, "Mjeshtër i madh" Skenariste: Angjelina Xhara Papailo Operator: Zhani Tërpini

DHURATA HAMZAI

N

ë ekran shfaqet një vatër e çuditshme, skalitur plot me hieroglifë që të çojnë thellë në histori... Flaka e ndezur të zgjon kujtimet e flakadanëve me portrete të kryengritësve të pavarësisë, Bajram Curri, Isa Boletini, Dedë Gjo Luli, Themistokli Gërmenji, Mihal Grameno. Dalin me titra në ekran vitet e kryengritjeve të mëdha, 1909, 1910, 1911…, emra aq të njohur në historinë shumëshekullore të shtetit shqiptar, Fan Noli, Faik Konica. Shfletohet "Kalendari kombiar" i Vatrës i vitit 1918. Portrete burrash të fisëm, data historike të mëdha, njëra nga ato: 28 prill 1912 dita e krijimit të Federatës Panshqiptare Vatra të Amerikës. Në këtë çast historik bie kambanorja e kishës së Bostonit. Turma shqiptarësh nëpër rrugët e tij protestojnë kundër copëtimit të Shqipërisë. Një nënë e veshur me të zeza përkulet pranë vatrës. Vargjet e Nolit "Jepni për Nënën" kthehen në përpjekje dhe sakrifica për Federatën "Vatra". Ajo mori përsipër shpenzimet e delegacioneve në Europë për mbrojtjen e të drejtave të çështjes shqiptare. "Mbahu nëno mos ki frikë Se ke djemtë në Amerikë..." Mitingje madhështore u organizuan nga "Vatra" me parullën "Atdheu në Rrezik". Në krye janë personalitete të Vatrës, Kristo Dako, Parashqevi Qiriazi, Kolë Tromara, Kristo Kirka, etj. Protestat iu dërguan konferencës së Paqes, që u organizua në Europë. Shiriti i dokumentarit ecën si një frymëmarrje e nxituar. Ndalohet tek shtypshkronja e gazetës "Dielli" në Amerikë. Pjesë të tjera shoqërohen me fjalime të Bahri Omarit, Omer Nishanit, etj. Zërit të Fan Nolit i bashkohen zërat e portretet e patriotëve të mëdhenj të asaj kohe,të Mehmet Konicës, delegat i Vatrës në Londër, Mit'hat Frashërit në Paris, Thanas Tashkos në Egjipt, Dhimitër Beratit në Romë. Ja dhe dokumenti i shpalljes së Pavarësisë nga plaku i mençur Ismail Qemali, që ngriti flamurin në Vlorë me të gjitha nënshkrimet origjinale... Pastaj hyn në skenë banda "Vatra". Mes tyre është edhe një flautist, Petro Tërpini, babai i kineastit të njohur Ilia Tërpini. Pasi e kaloi pjesën më të madhe të jetës me kamera në krah, kineasti Ilia Tërpini nuk do ta ndjente veten të qetë, nëse tregimet e të atit për Vatrën nuk do të na i rrëfente në një film. Ndaj ai bashkë me skenaristen Angjelina Xhara, mbesën e Kritaq Koços, edhe ky anëtar i bandës muzikore, po përgatisin premierën e dokumentarit "Vatra e Shqiptarëve të Amerikës". Premiera do të xhirohet në Tiranë dhe në Boston me rastin e 100- vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Zoti Ilia, për një kohë të gjatë po bëni përpjekje në bashkëpunim edhe me Ambasadën Amerikanë për shfaqjen e një dokumentari nga Bostoni në Tiranë për Shoqatën panshqiptare Vatra. Si erdhi kjo ide? -Ideja lindi për dy arsye të forta. Së pari, babai im Petro Tërpini dhe gjyshi i skenaristes Anxhelina Xhara

100-VJETORI I VATRËS Regjisori Ilia Tërpini me skenaristen Angjelina Xhara përgatisin premierën e dokumentarit "Vatra e Shqiptarëve të Amerikës". Rrëfehen surprizat që do sjellin me xhirimet në Boston dhe projektet e një filmi tjetër për bandën "Vatra"

ILIA TERPINI: Babai im anëtar i bandës Vatra dëshmitë në një dokumentar

Kujtimet: Si na mbrojti Presidenti Willson, "edhe unë jam një fshatar i humbur nga Skocia" Papalilo, kanë qenë anëtarë të Bandës muzikore Vatra, që njihet për gjestin e saj patriotik dhe traditën muzikore që solli më vonë në Shqipëri. Banda "Vatra" erdhi nga Amerika në Vlorë për të manifestuar ngritjen e Flamurit të Pavarësisë. Së dyti, për rolin historik që ka pasur vetë Shoqata Panshqiptare Vatra. Kryetari i vatrës Faik Konica është

Shkruajnë për "Vatrën" Faik Konica: "...kur flitej sheshit për copëtimin e vendit - Vatra, e këshilluar nga një pakicë patriotësh, e shtyrë nga atdhedashuria dhe dëshira e anëtarëve të saj, e inkurajuar nga zëri i tërë popullit shqiptar, e mori përsipër të veprojë në vend të shtetit të vdekur". Gazeta Dielli,7 korrik 1922.

organizator në Trieste, në 1913-n, i konferencës për bashkimin e të gjithë shqiptarëve në botë me platformën e shpëtimit të Shqipërisë. Filmi ka fotografi dhe dokumente ku tregohet që Vatra e Amerikës luftoi e para për të përfshirë në kufijtë territorialë të Shqipërisë Kosovën e Çamërinë. Vatra në atë kohë shërbente si qeveri në mërgim. Sigurisht që të bësh një dokumentar rreth një historie kaq të

komplikuar nuk është e lehtë, ndaj ne kemi marrë konsulent studiuesin dhe historianin e njohur Beqir Meta dhe avokatin Rahsim Hasanaj. Ëndrra për këtë film ka qenë shumë e madhe. Nuk i kam harruar tregimet e babait tim flautist në Vatra dhe dëshiroj ta ringjall me fakte konkrete dokumentare këtë histori të madhe. Krahas këtyre personaliteteve, Si Konica, Noli etj, cili ka qenë roli i paraardhësve tuaj anëtarë të bandës muzikore Vatra? -Banda muzikore Vatra e Amerikës hynte qyteteve që çliroheshin një nga një prej ushtrive pushtuese dhe ishte një frymëzim për luftën e shqiptarëve për Pavarësi. Të mërguarit ktheheshin në shtëpinë e tyre për të mbrojtur vendin. Janë disa fotografi historike ku ata manifestojnë në hyrje të qyteteve të Vlorës, të Durrësit, në Korçë. Nuk harrohet kënga patriotike "VloraVlora" e kompozuar Nga Thoma Nase, kryetari i bandës. Bashkë me bandën ishin 236 patriotë të tjerë që lanë Amerikën duke u bërë ushtarë në mbrojtje të tërësisë territoriale të Shqipërisë, me organizimin e drejtpërdrejtë nga Federata Vatra e Amerikës. Muzikantët e Bandës në atë kohë u radhitën si ushtarë që kishin mision frymëzimin e gjithë luftëtarëve të tjerë. Ju thatë se edhe artistët e

bandës ishin luftëtarë. A ju kujtohet për cilat nga betejat e fituara të Vatrës krenohej më shumë babai juaj? -Ai shprehej se nga lufta diplomatike e Vatrës Greqia nuk e mori dot të ashtuquajturin Vorio-Epir. Gjatë kërkimeve për filmin ne konstatuam se në enciklopedinë kombëtare greke pohohet suksesi i Vatrës në këtë drejtim. Vetë Venizellos deklaronte se për "Vorio- Epirin 1 kemi pengesë Vatrën e Amerikës". Politika e përbashkët e gjithë anëtarëve të Vatrës gjatë viteve të luftës së parë botërore ishte gjithmonë në shërbim të interesave të tërësisë territoriale të Shqipërisë, duke lid2 hur aleanca të veçanta me Italinë, e politike me Austro-Hungarinë, Gjermaninë, Francën. Thuhet se Presidenti Willson, kur i thanë që shqiptarët janë një komb i humbur, i panjohur në botë, u përgjigj se "edhe unë jam nga një fshatar i humbur e Skocisë dhe ja ku jam". Është një detaj që vihet në gojën e një të intervistuari gjatë filmit.

mentin kur ne po xhironim momentin që çlirohet Vlora dhe në shesh xhirimi kishim mbi 200 e ca veta, unë dhe regjisori i filmit Muharrem Fejzo patëm një shtangie. Ishte momenti që do të hynte në film banda "Vatra". Veshja karakteristike me shiritin në gjoks na bëri ne që të rrëqethemi nga emocionet. Xhirimet ishin mbështetur në fakte historike dhe mua më kujtohen në atë çast fotot dhe tregimet e babait. U mpiva, mbeti kamera... Babai nuk jetonte më. Shoh që shtangu dhe Muharremi. "-Ç'pate?!" -i thashë. "Po unë e kam pasur babanë mes atyre vullnetarëve që erdhën nga Amerika për të bërë Luftën e Vlorës", më tha. "Po edhe unë e kam pasur babanë në bandën e "Vatrës", i thashë. Dhe që atëherë neve na u fut në gjak ideja "O të bëjmë një film për ta, o ska! Por më e mira është që në fazën e parë të bëjmë një film për Vatrën dhe pastaj për bandën muzikore.

Çfarë ekskluziviteti mendoni të sillni për bandën muzikore Vatra? Sa kohë -Kujtimet e keni që punobabait tim dhe ni për dokushumë gjëra që fshihen nëpër mentarin e arkiva. Për Ban"Vatrës"? dën Kombëtare -Dëshira për (1) Komisioni i Vatrës 1917-1918 Vatra dihet që të bërë këtë film (2) Z.Kol Tromara, janë gjetur indokumentar ish- kryetar i “Vatrës” strumentet për shoqatën (3) Anëtarët e bandës origjinale dhe p a n s h qi p t a r e shqiptare “Vatra” unë një nga ato Vatra, e cila më instrumente e 28 prill të këtij viti feston 100- vjetorin e saj, si mua kam në shtëpi. Babai im ishte flauashtu dhe skenaristes Angjelina tist i bandës Vatra. Kështu flauti i Xhara, na ka lindur që në vitin '91, babait, që mban vulën e asaj kohe, kur erdhi këtu Antoni Athanas që erdhi me Bandën Vatra nga Ameriështë njëri nga i kryetarët e kësaj ka. Disa shqiptaro-amerikanë që shoqate. Bëmë përpjekje për ta kanë ardhur gjatë monizmit si turbërë dhe nuk e arritëm dot istë, të cilët i njihte babai im, se qëllimin. Babai im gjatë gjithë jetës kishin qenë shokët e tij në mërgim, na ka folur jashtëzakonisht entu- e kanë takuar dhe ai u ka kërkuar ziast për shoqatën Panshqiptare që t'i kryejnë një porosi. Meqë Vatra. Ai krenohej për atë që ajo flautit i ishin dëmtuar nja dy tapa, bëri për moscopëtimin e Sh- të cilat vetëm fabrika që e kishte qipërisë, më tregonte për luftën e prodhuar i kishte, e dërgoi me ta madhe të shqiptarëve me presi- në Amerikë dhe ata të Amerikës dentin Amerikan Willson dhe të janë habitur që kjo vegël muzikotjerë miq që arritëm të mos copë- re qenka gjallë akoma e 1910-s tohet Shqipëria, përfshi edhe ata që dhe i thanë "na e lërë këtu të japim 500 dollarë dhe një flaut prej krijuan bandën muzikore Vatra. argjendi". Miqtë e babait i thanë A mund të na tregoni disa se "e kemi kujtim dhe ne do ta nga rrëfimet e babait tuaj, kthejmë prapë tek i zoti". Dhe unë Petro Tërpinit, sesi u përf- edhe sot e kam në shtëpi atë flaut shi banda muzikore në këtë që është prej bambuje. Fabrika që prodhon ato flaute donte ta kishte betejë? -Kur xhirova filmin "Guna përm- në muze këtë flaut duke e quajtur bi tela" për luftën e Vlorës, në mo- një gjë të rrallë. 3


E martë, 3 prill 2012

21

KULTURE

Intervista „„„

TIRANE

ADMIRINA PEÇI

P

remiera e së shtunës në TKOB, e baletit "Plaga e dhjetë e Gjergj Elez Alisë", e gjeti koreografin Agron Aliaj, në spitalin "Hygeia", ndërsa merrte frymë ende me vështirësi përmes aparaturave… Familja e tij, bashkëshortja Valdete, djali dhe vajza e tij e ndoqën plot emocione e me sytë lot këtë premierë. Përjetimet e vështira, dhe gjendjen ende të rëndë shëndetësore të maestros, valdetja na e rrëfen sot, ndërsa kujton se ende vërtitet, krejt pa sukses dhe e dëshpëruar, sa te njëra ministri tek tjetra, për të kërkuar një takim e për të folur mbi ato pak shpenzime që shteti shqiptar premtoi se do të merrte përsipër për kurimin e maestros, premtime që duket kanë mbetur në harresë. Znj. Valdete ju e ndoqët premierën e baletit "Plaga e dhjetë e Gjergj Elez Alisë" së bashku me dy fëmijët tuaj. Ju ishit në sallë, ndërsa maestro në spital, duke luftuar për jetën... Si e përjetuat atë premierë pa Agronin? Morëm ftesë për ta parë premierën e baletit "Plaga e dhjetë e Gjergj Elez Alisë dhe shkuam bashkë me dy fëmijët e mi. E ndoqëm me kënaqësi dhe një emocion të jashtëzakonshëm. Atë ditë që ndodhi aksidenti, unë e prisja Agronin të vinte nga provat. Ai i kishte llogaritur të gjitha. Me datën 20 do të jepej shfaqja. Kishte lënë thuajse gjithçka gati. Përshtypja e premierës ishte e fortë. U prit shumë mirë dhe ndjeva ngrohtësi. Të them të drejtën dridhesha e tëra edhe unë edhe fëmijët. Shfaqja na pëlqeu shumë. Më vjen mirë që ata balerinët, që Agroni i ka dashur dhe i do shumë, kishin punuar me impenjim. Megjithatë ndjeva se mungonte ajo përkujdesja e Agronit, ajo e dora e fundit që i jep ai veprave, dora agroniane si të thuash. Kjo i mungonte, por ishte mjaft mirë edhe pa këtë element. Si i përjetoi këto ditë pas aksidentit, përgatitjet e premierës? Agroni i do shumë balerinët. Është për t'u çuditur, por natën e dytë pas aksidentit, (mjekët më kishin shpjeguar për traumën e vështirë psikologjike që përjetohet), por në këtë gjendje ai fliste vazhdimisht dhe thoshte "...tre balete me një personazh...". Infermieret që ishin aty u habitën të gjitha. Më thanë: "Nuk kemi parë një të aksidentuar të traumatizuar në këtë shkallë e të flasë ende për balet. Pastaj thoshte "...erdhi Gjergj Elez Alia, erdhi...". Natyrisht unë u traumatizova. Më kanë mbetur në mendje ato fjalë që i përsëriste vazhdimisht. Në shqetësimin më të madh psikologjik që kishte ai përmendte baletin. Pastaj më vonë, një ditë kur nuk kishte më shqetësime aq të mëdha më tha: "Valdet, e pe atë djalin që erdhi e më vizitoi???" Ishte një djalë i gjatë, i bukur. Më tha: "Ai është balerini më i talentuar në Shqipëri, ai është e ardhmja e

EMOCIONET Bashkëshortja Valdete Aliaj rrëfen drithërimat gjatë shfaqjes. "Agroni s'mundi t'i japë dorën e fundit baletit, e kjo ndihej pak, por u gëzua kur i thashë që shfaqja kishte dalë mirë. Emocionohet e loton kur kujton baletin dhe punën atje… Po rikuperohet pak nga pak, por operacioni ndodhi shumë vonë, ndaj është në këtë gjendje të vështirë…

RRËFIMI I VALDETES

"E pamë Gjergj Elez Alinë, pa Agronin" Rrëfimi emocionues. Maestro në spital, ndërsa familja ndoqi me emocion premierën baletit tonë. Sot është 17 vjeç por shpejt do të jetë në kulmet e karrierës..." E kërkova me sy atë natë, gjatë premierës, por ai nuk interpretonte atë natë. Shfaqja e tij është sonte (mbrëmë). Por kur dola natën e premierës në pushimin midis pjesëve, ai erdhi më përqafoi e më puthi dorën. Mu kujtuan fjalët e Agronit për të. Pjesën tjetër të trupës nuk munda të shkoi e ti uroj pas premierës edhe pse e dëshiroja këtë gjë. Por e dija që do të më pyesnin për Agronin e nuk doja t'i mërzisja...(qan).. A i treguat maestros për premierën dhe emocionet e asaj nate? Vajta e vizitova të nesërmen pas premierës, të dielën në mëngjes. I tregova për emocione te shfaqjes i thashë që kishte dalë bukur dhe balerinët kishin punuar shumë. Nuk foli. Tha vetëm një "po po..." Por ndjeu kënaqësi. E dalloja. Megjithatë s'mund t'i flisja gjatë. Mjeku na

thotë shpesh që të mos ia kujtojmë shumë emocionet e skenës e të Tetarit pasi preket shumë. Një ditë kishte qarë pasi kishte takuar Zhani Cikon. Mjeku na e tregoi këtë. Na tha: "Ju mendoni se ai nuk e mban mendjen atje, por e shoh që mendon vetëm për baletin. Kur i thashë që shfaqja kishte dalë shumë bukur, ai ktheu kokën mënjanë dhe sytë iu mbushën me lot". E shqetëson fakti që s'mundi ta mbyllte premierën? Ai në fakt e suporton me vështirësi faktin që u shfaq premiera dhe ai s'mundi të jetë aty... Si është tani gjendja e tij shëndetësore? E vështirë ende. Vijon të marrë frymë përmes ndihmës së një aparati të veçantë për frymëmarrjen. Po rikuperohet po ngadalë. Operacioni erdhi vërtet vonë. Mjeku grek që e operoi na shpjegoi se ndërhyrja kirurgjikale duhej të ishte bërë men-

Agron Aliaj

jëherë pas aksidentit, më së voni deri dy ditë pas aksidentit. Vonesat e shumta i shkaktuan shumë dhimbje, shpesh kishte kriza të forta sa na

thoshte "Më mirë më mbysni!!!". Të paktën tani nuk ka dhimbje. Është i qetë dhe shpresoj se do ta kalojmë edhe këtë gjendje...

Lamtumira

Ndahet nga jeta aktori dhe skenaristi Sheri Mita A

ktori, shkrimtari dhe regjisori i mirënjohur Sheri Mita u nda nga jeta dje në moshën 69-vjeçare. Njihet dhe si dramaturg, komediograf, libretist, si regjisor e drejtues artistik i Varietesë së Tiranës për një dekadë. Sheri Mita i kushtoi një jetë të tërë skenës dhe kinematografisë, por nga regjimi i shkuar nuk u trajtua siç e meritonte. Fillimisht ai u largua nga Teatri Kombëtar, u dërgua si regjisor estrade në Berat. Më pas, me gjithë kërkesat e institucioneve të ndryshme për t'u kthyer përsëri në kryeqytet, atë nuk e sollën. Si hije e ndiqte pas biografia e të atit Shefki Mita, i cili kishte mërguar në Amerikë. Shefkiu ishte një profesor i shquar i gjermanishtes dhe i anglishtes, violinist i apasionuar dhe një patriot i përmalluar për ta parë atdheun e vet. Sheri ,djali i Shefkiut, me talent e vullnet u bë autori i shumë komedive dhe dramave të njohura nga publiku shqiptar. Pati suksese brilante te komedia "Këshilli i ndrikullave", e cila 30 vjet më parë u luajt nga aktorët e talentuar të trupës së teatrit të Shkodrës. E tillë është dhe "Dy krisma në Paris"... "Një dimër i shkurtër", bashkë më shumë drama, komedi, librete për estradë dhe programe për vitin e ri, shkruar nga dora e shkrimtarit tonë fteriot

Sheri Mitës. Janë madhorë rolet e tij në filmat "Ngadhnjim mbi vdekjen" (ku loz në rininë e vet përkrah Artistit te Popullit Naim Frashëri) , "Në fillim të verës", "Skëterrë 43", "Netët e yjeve të përgjakura", "Gjeneral Gramafoni", "Dora e ngrohtë" e dhjetra e dhjetra role te filma të tjerë shqiptarë ku spikat portreti i jashtëzakonshëm i artistit tonë Sheri Mita, i cili karakterizohet dhe nga një zë i ngrohtë e kumbues, që do t'ia kishin zili shumë aktorë të tjerë... Ka interpretuar si aktor në teatër, si te pjesët "Shtëpia në bulevard", "Fytyra e dytë", 'Arturo Ui", 'I pazëvendëSheri Mita sueshmi" etj. Si regjisor, përveç dhjetëra numrash estrade, ka vënë në skenë në Teatrin Popullor, në Fier, Berat, Korçë etj., disa drama e komedi. Si krijues letrar, ka shkruar gjashtë drama e komedi. Katër prej tyre: dramat "Vite të paha-

rruara" dhe "Dy krisma në Paris" dhe komeditë "Këshilli i ndrikullave" dhe "Familja e madhe" kanë fituar çmime në konkurset kombëtare të dramaturgjisë dhe Festivalet Kombëtare të Teatrove. Në vitin 2004 u nderua me Urdhrin "Naim Frashëri i Artë". Sheri Mita, është lindur në Fterrë të Sarandës më 14-031943. Mbas shkollimit të mesëm, kreu Institutin e Lartë të Arteve dega Dramaturgji në vitin 1967. Fillimisht emërohet po aty pedagog i mjeshtërisë së aktorit, por hiqet për arsye biografike. Emërohet regjisor në Kinostudio, aktor në Teatrin Popullor etj., deri sa u dërgua si regjisor në Estradën e Beratit, nga ku kthehet në Tiranë në vitin 1989 fillimisht si regjisor në Cirkun e Tiranës. Në vitin 1993 emërohet në Estradën e Tiranës si drejtor e vitet e fundit udhëheqës artistik. Në vitin 2004 doli në pension.


22

E martë, 3 prill 2012

SPEKTAKEL

Big Brother 5

FITUESI Sipas Klaudjas është Liami ai që duhet ta fitojë këtë lojë, ndërsa Anila shprehu simpatinë e saj për Ermalin

KLAUDJA

Nuk jam e varur nga substanca narkotike Jam penduar që dola pasi zhgënjeva shumë njerëz „„„

TIRANE

SUADA DACI

I

sh-konkurrentja e Big Brother Albania, Klaudja e cila u tërhoq me vullnetin e saj nga ky reality show, tha se nuk është e varur nga substanca të tjera narkotike, përveç cigares. E ftuar në emisioni "Pasdite në Top Channel", së bashku me tre konkurrentët e tjerë të eleminuar, Vlashin e Anilën, Klaudja tha se, ka shumë njerëz që janë të varur nga cigarja dhe unë jam një prej tyre. "Prej 4 vitesh unë jam një konsumuese e rregullt e cigares. Përpos kësaj për tu bërë konkurrente e BB, kryhen analiza, të cilat nëse tregojnë se vuan nga ndonjë sëmundje apo varësi, të s'kualifikojnë menjëherë", u shpreh ajo. E pyetur nëse ishte penduar që e la përgjysëm lojën ajo tha se, " jam penduar disi sepse kam zhgënjyer një pjesë të publikut që më votoi

për të ndejtur aty brenda. "Kam marr shumë suport nga publiku , duke më thënë që isha një konkurrentet më të forta". Duke u ndalur te sjelljet e saj të fundit brenda shtëpisë, Klaudja tha se, "ato erdhën si pasojë e një stresi të akumuluar. Një nga banorët jo më

Për tu bërë konkurrente e BB, kryhen analiza, të cilat nëse tregojnë se vuan nga ndonjë sëmundje apo varësi, të s'kualifikojnë menjëherë" pak të komentuar ka qënë edhe Vlashi. Duke folur për eksperiencën e tij në BB, Vlashi tha se nuk u përfshi shumë me banorët e shtëpsië. "Unë nuk e ndjeva veten pjesë të debateve për ushqim dhe cigare, prandaj dhe nuk u

shfaqa shumë brenda shtëpisë", pohoi Vlashi. I pyetur nëse mendon që pamja e jashtme e ndihmoi dhe për karrierën me të cilën merret, Vlashi shtoi se, "mendoj se po, pamja ime më ka ndihmuar në ditët e para, por formati është i tillë që pas disa ditësh, askush nuk të vlerëson më pamjen, duke u përqendruar vetëm tek karakteri që arrin të shfaqësh, pra tek përmbajtja". Ndërsa Anila tha se, ajo ishte një nga banoret e cila ishte sulmuar shumë brenda shtëpisë, por që tregoi se dinte të mbijetonte.

"Ka qënë eksperiencë e bukur por edhe shumë e vështirë, sepse më kanë sulmuar. Kam dhënë mjaftueshëm nga vetja ime për të përballuar gjithçka", u shpreh ajo. Ish konkurrentët e BB, folën edhe për banorin që mund ta fitojë këtë reality show. Sipas Klaudjas është Liami ai që duhet ta fitojë këtë lojë, pasi është i zgjuar dhe një lojtar shumë i mirë. Ndërsa Anila shprehu simpatinë e saj për Ermalin, duke e cilësuar atë si një nga banorët më të fortë të këtij edicioni të pestë të Big Brother.

Lori-Gracionos

Biseda

Mos më fol mua me ton të lartë

Dritani - Gracianos: Të përçajmë çiftin Ermal- Françeska

G

raciano e Lorena qëndrojnë në zonën e pishinës, ku Graciano kërkon të dijë nga Lorena se çfarë ka diskutuar me Grandiolën. Lori i përgjigjet se nuk ka patur diskutim mes tyre, por bisedë. Graciano shprehet se kjo është e njëjta gjë, dhe i thotë Lorit se nuk kupton, por ajo i kërkon ta ulë zërin e mos t'i flasë me ton. Ajo shprehet se diskutimi e biseda janë dy gjëra të ndryshme. Graciano i thotë Lorit: "Ti nuk di të flasësh", ndërsa Lori pasi i kërkon të ulë zërin përsëri, e shprehet se nuk do t'i tregojë gjë deri sa të qetësohet. Graciano thotë se po kërkon të dijë gjykimin e saj për Grandiolën e më pas Lori i shprehet se Grandiola i ka treguar për shoqërinë e saj jas-

„„„

D htë. Graciano përsëri i thotë Lorenës se nuk e kupton në shumë momente, ndërsa Lori përgjigjet se ai nuk e lë të flasë dhe i bën të njëjtën pyetje disa herë. Graciano i thotë se do të

shkojë të pijë një kafe para se Lori të mendojë t'i kthejë përgjigje, por në të vërtetë është Lori ajo që largohet dhe e lë Gracianon vetëm, i cili pas pak çastesh i shkon pas.

Meti

Nuk i trembem përballjes me Lorenën A

rbri, Françeska e Meti qëndrojnë në dhomën e gjumit duke komentuar banorët e duke bërë thashetheme. Arbri kërkon të dijë nga Françeska nëse mendon që do të dalë Meti apo Lorena nga shtëpia në sajë të nominimeve të javës. Françeska përgjigjet se është në dilemë, pasi në shtëpi ka më shumë djem se vajza. Ajo shprehet se për mendimin e saj, Lorena duhet të ishte larguar para Anilës e Vlashit. Arbri thotë për Gertën, banoren e re se është shumë e bukur, e Françeska shton se nuk është e zgjuar e as për

TIRANE

lojë, nuk vlen. Meti mbështet mendimin e Françeskës, e kjo e fundit shton se që në javën e parë do të shkojnë në nominim tre banorët e rinj, sipas mendimit të saj, e i pari do të largohet Dritani. Françeska i thotë Metit se nëse shpëton këtë javë nga eliminimi, do të jetë dhe dy-tre javë të tjera i sigurtë për qëndrimin në shtëpi. Ajo shton se Gerta nuk ka folur asnjëherë me të, e madje e ka parë me inat. Ajo shton se Gerta ka menduar të bëjë strategji me meshkujt, duke i bërë ata për vete, por nuk po i rezulton kështu.

ritani i shpreh mendimin tij Gracianos në lidhje me të, duke i thënë se duket ndryshe nga pjesa tjetër e banorëve. Ai e pyet nëse ka një linjë në të cilën po ecën, duke krijuar një strategji loje dhe Graciano i përgjigjet, duke i thënë se "di të të them se çdo gjë është spontane dhe përballje e fortë, por është edhe llogaritje". Graciano thotë se përballet me situatat që i vijnë gjatë ditës, por nuk mundohet që të krijojë vetë situata. Dritani mendon se banorët e vjetër e kanë më të lehtë bashkëjetesën, sepse e njohin shumë mirë njëri-tjetrin. Dritani mendon se nuk duhet të shfaqet shumë gjatë kësaj jave, por Graciano ia thotë të kundërtën. Ai mendon se Dritani duhet të spikatet nga banorët e tjerë të rinj. Dritani më pas flet për Françeskën, duke thënë se nuk i ka pëlqyer sjellja e saj kundrejt tij. Ai mendon se qëndrimi i Françeskës në shtëpi, nuk do të jetë jetëgjatë, por mendon që me përçarjen e çiftit FrançeskaErmal, tjetri që do të mbetet

nuk do të mund të jetë më aq shumë protagonist. Dritani e mendon Edgarin si një ndër banorët që bën më shumë llogaritje dhe thotë se është më i përgatitur për të bërë lojë, por sipas Dritanit, për ta sulmuar, duhet që ta kapësh në momentet e tij të nervozizmit, sepse i humbet logjika. "Me atë duhet të bësh ndonjëherë edhe arrogantin", i thotë Dritani. Ai thotë se po ia jep këto këshilla Gracianos, pasi nuk e di se sa gjatë mund të rrijë ai vetë në shtëpi. Ai e këshillon Gracianon që të mbajë material për banorët, për dy javët e fundit. Dritani mendon se Graciano duhet t'i kapë banorët në pikat e tyre me të dobëta.


E martë, 3 prill 2012

23

ZBAVITJE

HOROSKOPI Një xhamalarës ters

Kur hajduti kërkon të vjedhë hajdutin e pëson... hajduti

Në gjyq supermarketi që ul.. çmimet

G

E

nglezi Dave Feuerstein, hodhi në gjyq një nga supermarketet më të mëdha të Londrës, pasi, sipas tj, ka qenë pikërisht supermarketi në fjalë shkaktari i sëmundjes së tij. Në fakt e vërteta është se gjatë një fushate promocionale të bërë nga supermarketi, ishin ofruar aq shumë artikuj me çmime shumë të lira, saqë Feuerstein, duke mos i rezistuar dot tundimit, bleu çtë mundte dhe... tani ka dëmtuar kurrizin duke i mbajtur. Pikërisht pra për ktë fakt ai ia hedhur fajin suopermarketit si shkaktar i fatkeqsisë së tij. “Nuk do të kisha pësuar asgjë nëse supermarketi nuk do të bënte oferta të tilla të jashtëzakonshme-thotë ai, prandaj është e drejtë që të paguajnë për dëmin që më kanë shkaktuar...”.

ary Fielding është një xhamalarës në Farnworth, Angli i cili zor në punën e tij shpëton pa bërë ndonjë zarar. Nga ky tersllëk botoi një njoftim në gazetë të përditshme lokale, ku u kërkon ndjesë të gjithë atyre që u ka shkaktuar dëme. Eshtë protagonist i disa ngjarjeve aspak të këndshme. Kështu, një herë u ul pa parë në karrige dhe zgërlaqi kanarinën e të zonjës së shtëpisë. Ditën tjetër, duke larë xhamat, u përplas dhe hodhi me këmbë përpjetë një burrë që bënte jogging. Një vajze iu largua topi me të cilin po luante, desh t‘i kthente topin me me këmbë e goditi në kokë, duke e rrëzuar përdhe. Një ditë shkeli pa dashje maçokun që po Àinte nën hijen e makinës. Pasi i përmedte disa nga “prapësitë” shkroi në fund: “Të gjithë klientëve të mi: më vjen keq që unë sjell vetëm telashe. Ju falenderoj që më qëndroni pranë. Gary, xhamalarësi i dritareve”

A

dhe pse u arrestua me objektin e vjedhur në dorë, amerikani Lem Lom nga Janesville të Wisconsin, nuk po arrinte ta kuptonte se nga e morën vesh policët për vjedhjen. Ai ishte futur në oborrin e një shtëpie dhe ndër të tjera kishte parë edhe një lloj aparati elektronik. E ku ta dinte ai se ‘spiuni” kishte qenë pikërisht ai lloj parati? Mësoi se aparati nuk ishte gjë tjetër veçse një lloj stacioni-bazë për të ashtuquajtur byzylykë elektronikë, që në fakt janë qafore elektronike të cilat u vihen atyre që janë në liri me kusht për t’u kontrolluar lëvizjet. Pikërisht një qafore të tillë mbante edhe i zoti i shtëpisë ku kishte hyrë ai, i kapur për vjedhje dhe ishte në liri me kusht. Qe aparati elektronik, ai që njoftoi menjëherë policinë, e cila, nuk e pati aspak të vështirë ta zbulonte vendodhjen e tij, duke ndjekur impulset.

2

3

4

5

6

18

19

23

24

30

31

37

38 43

9

20 25

64

65

34

75

68

60

79

85. Inicialet e Turgeniev. 86. Robbins aktor. 87. Nuk takohen kurrë. 88. Ku¿zojnë trotuaret.

9. Luleshitësja e Puccini-t. 10. Janë në temë. 11. Në ¿llim të ¿lmit. 12. Në hyrje të tokës. 13. Në kryer të opozitës. ɷ VERTIKAL 14. Santa në New Mexico. 1. Eshtë populli i një shtgeti. 15. Quheshin edhe Eumenide. 2. Ishte porta e sulltanit. 16. Ishin gjigantë që 3. Një element me symbol Ti. shkatërruan Àotën e Odiseut. 4. Shtesa e jetës. 17. Mitet pa ku¿j. 5. Fund janari. 18. Janë vende si... Monaco. 6. Janë indianët 19. Kanë shirit që namatisin kobra. magnetik me... këngë. 7. Eshtë pala që akuzon. 20. Janë biruca. 8. Një qeveritare 21. Janë si lajme. rrezikon... kabinetin. 23. Gjysmë alarmi.

A L B A N E S E V I O L

I N A

A N T E N A S A

M A M I I

G H E R A P

P

M I

I M I

A L E T

I

I K E L

T O I

A L

T O L O G J I

T A R

R I

I

T E T

A

T A K S A T

E U R

S T E T A P E

I R R

I

I

M A

S U P E R

A R

I O Z E T E

I

O N E

R A P E M O N E T K

I N E

T A A

A T A K

I N D

K A R A M B O L E T

M A T

A L

P E P

P L A N E T E T D A

S E R

T O K A T

I

N

I K E C A R G A T E T

Y R A K O R D

U N A Z A T

K O R R E K T E T

A R M A I

I

M I N A R E T

I M E P E R T A C E

N

I

P E T E R O T O O L E M I N O R

P

R K A

M A T E R

L E V E R E I

Akrepi

Afërdita në shenjë ju bën të jeni shumë tërheqës jo vetëm në sytë e partnerit por edhe në sytë e kolegëve që punojnë me ju dhe që më së fundi mund të bashkëpunojnë në projekte të rëndësishme.

Shigjetari

Hëna dhe Mërkuri bashkëveprojnë në mënyrë shumë pozitive për ju. Është momenti i duhur për spostime dhe udhëtime që do të vendosin suksese të mëtejshme në punë.

Bricjapi

Dukeni disi të lodhur me gjithë përpjekjet që po bëni për të realizuar projektet që tashmë presin për t’u vënë në zbatim. Jeta në çift duket paksa e trazuar, por është vetëm diçka kalimtare.

Ujori

Sot në veçanti do t’ju karakterizojë një entuziazëm dhe një dëshirë për të ndërrmarrë gjëra dhe vendime të rëndësishme. Është ky shpirti i duhur për të ecur përpara.

Peshqit

Krijimtaria juaj dhe intuita që herë pas here spikasin ju bëjnë shpesh që të ¿toni pikë, që do të thotë edhe punë, rjedhimisht para dhe sukses. Idetë e reja nuk ju mungojnë.

84

PERGJIGJET E NUMRIT TE DJESHEM

T

Peshorja

Disi të pavendosur për disa çështje të rëndësishme që kërkojnë një përqendrim maksimal nga ana juaj. Mundohuni të reagoni me gjakftohtësi dhe do të bëni zgjedhjen e duhur.

63

71 78

83

62

88

59. Një pastë që ngre… moralisht një italian. 62. Një britmë në arenë. 64. Fillojnë panikun. 65. Carol aktore. 66. Dhjetë… amerikane. 68. Mund të jetë... shëndeti. 70. Ata të amerikës janë lëkurëkuq. 72. Fitohetr një nga çiklisti. 74. Nuk kanë as vullnet e as dëshirë. 77. Eshtë planet me unaza. 78. Mbyllin një sirtar. 79. Ishte lumi i harresës. 80. Janë aromatike ato mente. 82. Ajo klinike ka të dhënat e të sëmurit. 84. Shtrihen pa fund në Rusi.

I

Virgjëresha

Është pikërisht vullneti dëshira për të punuar dhe për të arritur qëllimet tuaja që do të sjellë edhe një zhvillim pozitiv nga ana profesionale. Nuk do t’ju mungojnë shanset për të gjetur edhe një punë tjetër.

42

54 61

70

77

87

D

Luani 36

53

69

76 82

86

52

I

I R A

D A K E T S E R E

S T A R

I A A

25. Janë vende si Katar. 26. Kompozoi Così fan tutte. 27. Ushton në luginë. 28. Eshtë si kundërpëregjigje. 32. Erjoni, bomber te Siena. 33. Hidhen krahëve. 34. Gjysma e rrugës. 35. Gabimi në ekstreme. 36. Çahet nga fraksionet. 39. Një pije japoneze. 40. Janë temperaturat më të ulëta. 42. I famshmi Pacino. 44. Pak orogjinale. 45. Emri i Disney-t. 48. Një cast nga… puna. 49. Eshtë laps. 51. Gjysmë arkivi. 53. Alesandër Stavre Drenova. 56. Mbyllin shishe. 59. Thahen ndryshe. 60. Kush ka… ka zët. 61. Arturo i Brecht. 63. Fletë pa ku¿j. 66. Eshtë makinë indiane. 67. Eshtë gota e... pijanecit. 69. Me të nxjerrin trutë. 71. Parker regjisor. 73. Në krye ta armatës. 74. Mbyllin një festival. 75. Guardiola trainer. 76. Gjysmë talent. 81. Inicialet e Morricone-s. 83. Mbarojnë fare. 84. Të parat në stadiumit.

Dita e sotme do të jetë më se normale ndoshta edhe pak melankolike për shkak të Hënës që nuk toleron, por në mbrëjmje lajme të mira do të ngrenë paksa moralin. Qielli tregon përsëri shenjat dhe anët e mira sidomos për për¿timet ekonomike dhe përfundimin e disa bisneseve shumë ¿timprurëse. Në mbrëmje do të keni mundësi të reÀektoni mbi gjithçka.

17

35 41

59

67

16

47

51

66

15

29

46

81

ɷ HORIZONTAL

14

28

33

58

Binjakët

Është pikërisht kalimi tranzit i Mërkurit në shenjën tuaj që harmonizon jetën tuaj. Ky ndikim bën që si nga ana financiare ashtu edhe nga ana sentimentale të shkojë gjithçka mirë.

22 27

57

1. Një brejtës pylli. 6. Eli këngëtare. 7. Inicialet e Klee piktor. 9. Djalli i Faustit. 18. Eshtë fusha e partive. 20. Eshtë si rrethim. 22. Janë veprat si Veujsha gazmore. 23. Komandohet nga gjenerali. 24. Maket pa ekstreme. 26. Merret me spiritizëm një i tillë. 26. Junior i shkurtër. 27. Junior i shkurtër. 29. Fiset pa ku¿j. 30. Janë për t’u lexuar. 31. Ishte rryma e Charles Baudelaire. 33. U kompozua nga Grieg. 37. Janë në qendër. 38. Takohen në ku¿j. 39. Kush mban nuk... qesh. 40. Eshtë deve lufte. 41. Një shtet aziatik. 43. Sebastian, që qe kampion i atletikës. 45. Skandali që rrëzoi Richard Nixon. 46. Mbyll romanin. 47. Eshtë edhe ai gotik. 49. Ajri i Londrës. 49. Ricardo te Real Madrid. 50. I kanë rrugët me... emra. 52. Eshtë pikë në ligj. 54. Janë në degë. 55. Kanë shtretër për pacientë. 57. Gjysmë tatimi. 58. Inicialet e Rohmer.

13

40

74

80

12

21

50

73

11

32

49 56

10

26

45

55

85

8

39

44

48

72

7

Demi

Pak nervozizëm dhe mërzitje do të spikasin në ditën e sotme duke sjellë një sërë detyrimesh të papritura dhe shpenzimesh të kota. Mos e teproni me duhanin dhe kujdes dietën.

Gaforrja

SUPER FJALEKRYQ 1

Dashi

Mërkuri qëndron në pozicion të kundërt duke vënë në plan të dytë të gjitha çështjet në lidhje me punën, përsëri do të arrini të sqaroni disa mosmarrveshje në profesion.


24

E martë, 3 prill 2012

LAJME NGA BOTA ɷ Serbi, lirohen policët kosovarë Autoritetet serbe liruan dje dy pjesëtarët e policisë së Kosovës, të arrestuar të shtunën në zonën ku¿tare ndërmjet dy vendeve. Policët e arrestuar i janë dorëzuar misionit të Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit. Të shtunën, më 31 mars, autoritetet serbe thanë se kanë arrestuar dy pjesëtarë të policisë së Kosovës, Shukri Binakun dhe Sami Beqirin, në brendi të territorit të Serbisë. Ndërkaq, në Prishtinë, Ministria e Punëve të Brendshme akuzoi autoritetet serbe për rrëmbimin e dy pjesëtarëve të policisë të cilët po patrullonin në vijën ku¿tare, e cila edhe 13 vjet pas luftës mbetet e pashënuar.

Abonohu! Për t'u abonuar ju lutemi kontaktoni me:

To Subscribe please contact:

ɷ Hungari, dorëhiqet presidenti u akuzua për kopjim Presidenti i Hungarisë dha dorëheqjen, pasi iu hoq doktorata për shkak të plagjarizmit. Zoti Schmitt, i cili u zgjodh në vitin 2010 në postin e presidentit, që në Hungari ka kryesisht një rol ceremonial, tha se po largohej nga posti, sepse siç u shpreh ai, “çështjet e mija personale më tepër se sa e bashkojnë, e përçajnë atdheun tim të dashur”. Javën e kaluar, Universiteti Semmelëeis i Budapestit ja hoqi zotit Schmitt titullin e doktorit të shkencave, që ai e mori në vitin 1992, pasi u zbulua se pjesa më e madhe e temës së tij të dizertacionit mbi Lojërat Olimplike të kohëve moderne ishte kopjuar nga punime të autorëve të tjerë.

Agjensia e Abonimeve të Shtypit (TRENOVA) Tel: +355 682047825 e-mail: arbentrenova@yahoo.com POSTA SHQIPTARE Tel: +355 4 2375598 e-mail: abonime@postashqiptare.al ADRION Ltd Tel: +355 4 2240018 e-mail: sales@adrionltd.com

ɷ Rusi, bie avioni, 31 të vdekur Zyrtarët rusë të emergjencës thonë se të paktën 31 vetë humbën jetën kur një aeroplan pasagjerësh u rrëzua dhe shpërtheu në Àakë menjëherë pas ngritjes në një rajon naftëmbajtës të Siberisë. 12 persona shpëtuan. Nga avioni i rrëzuar u nxorrën trembëdhjetë të mbijetuar, por më vonë një person vdiq. Zyrtarët i thanë medias shtetërore ruse se të paktën pesë vetë mbeten në gjendje kritike. Në bord ndodheshin tridhjetë e nëntë pasagjerë dhe një ekuipazh prej katër vetash. ɷ SHBA, shqetësime për rritjen e çmimit të naftës Çmimet e naftës në nivel botëror janë rritur ndjeshëm gjatë gjashtë muajve të fundit. Kjo ka shqetësuar konsumatorët dhe po vështirëson rritjen ekonomike. Në Shtetet e Bashkuara, rritja e çmimeve të benzinës është bërë një çështje e debatueshme politike në fushatën presidenciale. Ekspertët amerikanë sugjerojnë disa mënyra për të ulur çmimet përfshirë përdorimin e rezervave strategjike dhe ku¿zimin e spekulimeve në treg. Ekonomisti i lartë i Institutit Amerikan të Naftës, John Felmy, thotë se arsyeja për rritjen e çmimeve të benzinës është rritja e kërkesave për benzinë nga vendet e mëdha në zhvillim. ɷ Vrasje në Afganistan, askush s’merr përsipër sulmin Zyrtarët në jug të Afganistanit thonë se një shpërthim në anë të rrugës shkaktoi vrasjen e dy anëtarëve të këshillit lokal dhe një o¿ceri të policisë afgane.Autoritetet thonë se në shpërthimin që ndodhi në provincën Uruzgan u plagosën edhe dy anëtarë të tjerë të këshillit vendor. Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për incidentin. Talebanët dhe militantë të tjerë shpesh përdorin mjete shpërthyese për të vënë në shënjestër forcat afgane dhe të koalicionit, si dhe politikanë vendas.

origjina e lajmit... • Alba Malltezi Drejtore e Përgjithshme e Free and Fair Media Group

• Anila Basha Drejtore e Shqiptarja.com • Arben Rrozhani Kryeredaktor

Politika: Jakin Marena Sociale: Esmeralda Keta Ekonomia: Genc Kondi Kronika: Elton Qyno

Kulturë: Admirina Peçi

Design: Altin Aliaj Genti Manelli Website: Suela Gera Indrit Maraku

Departamenti i Marketingut: Cel: +355696060419 redaksia@shqiptarja.com

Shpërndarja: Saimir Zenelaj Cel: +355696060418

Redaksia: Rruga: “Dervish Hima” tre kullat, kulla e dytë-Tiranë. E-mail: redaksia@shqiptarja.com - Website: www.shqiptarja.com - Mobile: +355696060421 - Shtypur në shtypshkronjën: A.K shpk, Rruga 5 Maji, Tiranë

shqiptarja.com  

shqiptarja.com

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you