4 minute read

Maciej Krzewiński, ECC Real Estate: idealne miejsce i czas

Idealne miejsce i czas

Do końca stycznia, a więc około 10 miesięcy przed otwarciem, będziemy mieć już skomercjalizowane ponad 70 proc. obiektu – zapowiada Maciej Krzewiński, COO w firmie ECC Real Estate

ROZMAWIAŁ: ŁUKASZ IZAKOWSKI, RETAILNET.PL

Pierwotnie Nowa Stacja miała zostać otwarta w 2016 roku, potem data została przesunięta na 2017, a ostatecznie ma wystartować w IV kwartale 2018 roku. Jakie są przyczyny tego przesunięcia?

Rzeczywiście na początku chcieliśmy wcześniej rozpocząć budowę, ale uzyskanie niezbędnych opinii, potrzebnej dokumentacji i wszystkich pozwoleń trwało dłużej, niż pierwotnie zakładaliśmy. Z perspektywy czasu takie przesunięcie okazało się bardzo korzystne, ponieważ nowe terminy doskonale wpasowały się w proces rozwoju Pruszkowa i całego regionu, któremu służyć będzie Nowa Stacja. Trwają prace nad modernizacją linii SKM do Grodziska Mazowieckiego, które zakończą się we wrześniu 2018 roku, a więc tuż przed otwarciem Nowej Stacji. W planach jest remont torów, zwiększenie efektywności przejazdu, nowy tabor, powstanie nowego przystanku kolejowego w Parzniewie, gdzie docelowo ma mieszkać około 20 tys. osób, renowacja zabytkowego dworca w Pruszkowie i budowa nowego tunelu pod torami, który połączy dwie części miasta. Ponadto, dzięki wsparciu finansowemu UE, obok dworca zostanie wybudowany czterokondygnacyjny parking P&R, a po drugiej stronie torów parking naziemny, oba łącznie pomieszczą 500 samochodów. Do tego komunikacja miejska pozwoli wygodnie dojeżdżać do pociągu mieszkańcom wszystkich osiedli i sąsiednich miejscowości. Dzięki tym inwestycjom okolice dworca kolejowego w Pruszkowie, czyli tam, gdzie powstaje nasze centrum, zostaną zrewitalizowane i staną się miejscem natężonego ruchu. Nowa Stacja, ze swoją bogatą ofertą handlowo-rozrywkowo-restauracyjną, wpisuje się idealnie w rozwój tego obszaru.

Czy pierwotne założenia dotyczące wielkości galerii, jej przeznaczenia i wyboru najemców zmieniały się wraz z upływem czasu, czy od początku są takie same?

Dodatkowy czas, jaki zyskaliśmy, wykorzystaliśmy na przeprowadzenie dalszych analiz oczekiwań i preferencji mieszkańców. Badania instytutów GfK oraz Millward Brown, potwierdziły nasze pierwotne założenia dotyczące profilu centrum Nowa Stacja. Ze względu na znaczny deficyt miejsc rozrywkowo-edukacyjno-usługowych w Pruszkowie i całym obszarze południowo- -zachodniego pasma osiedleńczego aglomeracji warszawskiej, zdecydowaliśmy się przeznaczyć około 5600 mkw., czyli aż 20 proc. całości powierzchni centrum na część sportowo-edukacyjno-rozrywkową. W tym celu powiększyliśmy wstępny projekt o 2000 mkw. Jesteśmy przekonani, że była to bardzo dobra decyzja, a utwierdza nas w tym również ogromne zainteresowanie ze strony najemców.

Jaki jest obecny stopień skomercjalizowania obiektu?

Do końca stycznia, a więc około 10 miesięcy przed otwarciem, będziemy mieć już skomercjalizowane ponad 70 proc. obiektu.

Jaki jest koszt tej inwestycji i skąd pochodzą środki na jej realizację?

Całkowite koszty inwestycji przekroczą 250 mln zł. Ostatecznie inwestycja jest finansowana w całości polskim kapitałem, pochodzącym od zarządu ECC Real Estate i zaprzyjaźnionego polskiego inwestora, przy istotnym wsparciu polskiego funduszu zarządzanego przez Credit Value Investments oraz polskiego banku.

Bliskość Warszawy, dużo młodych rodzin, ponadprzeciętne dochody to atuty lokalizacji w Pruszkowie. Czy na mapie Polski są jeszcze białe plamy, które można w najbliższym czasie zapełnić?

W dużych miastach i ich satelitach ludzie coraz bardziej dbają o swój czas. Nie chcą daleko jeździć na zakupy, nie chcą też całych dni spędzać w centrum handlowym. Dlatego rosnącym zainteresowaniem cieszą się mniejsze galerie, zlokalizowane w miejscach wzmożonego ruchu i w dużych dzielnicach mieszkaniowych, z intuicyjnym rozkładem sklepów, kinem, klubem fitness i innymi atrakcjami. Tam zakupy robi się wygodnie i niejako „przy okazji”. Naszym zdaniem, ze względu na rozwijający się sektor mieszkaniowy, jest jeszcze w Polsce miejsce na kolejne inwestycje tego typu. Sami uważnie obserwujemy rynek i analizujemy możliwe lokalizacje.

W Nowej Stacji 20 proc. powierzchni zostało przeznaczone na część rozrywkowo-sportowo- -edukacyjną. Czy to odpowiada specyfice konkretnej lokalizacji, czy bardziej jest ogólnym trendem, za którym będą podążać inni deweloperzy?

Trudno o uniwersalną receptę dla każdego obiektu. Wiele zależy od konkretnej lokalizacji, otoczenia centrum i potrzeb mieszkańców. My jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że oferta Nowej Stacji w każdym zakresie będzie czymś nowym dla mieszkańców Pruszkowa, Piastowa, Brwinowa, Milanówka, Grodziska i okolicznych miejscowości i dlatego z pewnością stanie się magnesem przyciągającym klientów. U nas powstanie pierwsze nowoczesne kino w tym regionie, pierwszy sieciowy klub fitness honorujący karty Benefit, pierwszy tak bogato wyposażony plac zabaw dla dzieci, który ma w swojej ofercie także zajęcia edukacyjne. Szykujemy też niespodziankę dla starszych dzieci i młodzieży, o której poinformujemy, jak tylko dopracujemy szczegóły z naszymi partnerami. Również w zakresie handlu jesteśmy pionierami, ponieważ praktycznie wszystkie sklepy, które znajdą się w naszym centrum, będą pierwszymi sklepami danej marki w Pruszkowie.

Obserwujemy obecnie zmieniającą się rolę food courtów – coraz częściej pojawiają się tam koncepty bardziej restauracyjne niż fastfoodowe. Jak będzie w Nowej Stacji?

W Nowej Stacji zdecydowaliśmy się na formułę nowoczesnego food courtu z lokalami gastronomicznymi najważniejszych sieci restauracyjnych. Szczególną wagę przywiązujemy do organizacji przestrzeni i wystroju wnętrz. Inspiracją dla nas stała się Hala Koszyki, którą tak bardzo polubili warszawiacy. Stawiamy na atrakcyjnie i komfortowo zaprojektowane strefy, w których z przyjemnością będzie się spędzać wolny czas oraz umawiać na spotkania z rodziną czy przyjaciółmi.

Na ile rozwój e-commerce i mobile wpływa na rolę centrów handlowych?

Obecnie w Polsce e-commerce stanowi średnio około 10 proc. handlu, ale staje się coraz bardziej popularny. W dużym stopniu wynika to z faktu, że ludzie stawiają na wygodę i oszczędność czasu. Odpowiedzią na te potrzeby są dobrze położone, kompaktowe galerie, takie jak Nowa Stacja, które znajdują się „w zasięgu ręki” i pozwalają robić zakupy przy okazji załatwiania innych spraw lub realizowania swoich pasji. Dzięki temu, że łatwo do nich dotrzeć i sprawnie znaleźć potrzebne towary, są dobrą alternatywą do zakupów w internecie. Stanowią też komfortowe uzupełnienie e-commerce ze względu na możliwość odbioru zamówionych w sieci produktów na terenie centrum bezpośrednio w sklepach czy w paczkomatach.

Jaką rolę w przypadku nowych galerii odgrywa jakość architektury i kwestie związane z ochroną środowiska?

Przy stale rosnącej konkurencji nie ma miejsca na niedbale zaprojektowane nieruchomości komercyjne. Klienci mają coraz większe oczekiwania i będą odwiedzać tylko te centra handlowe, w których dobrze się czują. Dlatego deweloperzy muszą oferować atrakcyjną architekturę i najwyższą jakość wykonania. To inwestycja, która będzie procentować przez lata. Nowa Stacja została zaprojektowana przez renomowaną pracownię IMB Asymetria, autorów m.in. Galerii Wroclavia. Przy budowie używamy nowoczesnych materiałów wysokiej jakości, dbamy o atrakcyjne wzornictwo wnętrz i planujemy wprowadzenie unikalnych elementów sztuki użytkowej, wykorzystujących designerskie oświetlenie i innowacyjne technologie. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z młodą, utalentowaną, polską artystką Kamą Wybieralską, która ukończyła studia wyższe z projektowania światła na Parsons, the New School for Design w Nowym Jorku oraz wydział wzornictwa na Warszawskiej ASP. W jej portfolio znajdują się iluminacje rozświetlające Nowy Jork, Londyn oraz Tokio przygotowane podczas pracy w jednym z bardziej cenionych biur projektowania oświetlenia architektonicznego – L’Observatoire International. Jesteśmy przekonani, że stworzone przez nią oryginalne instalacje artystyczne staną się naszą wizytówką i będą szczególną atrakcją dla odwiedzających nas gości. Kwestie związane z ochroną środowiska są dla nas także bardzo istotne. Pracujemy nad tym, aby uzyskać najwyższy możliwy certyfikat BREEAM, który potwierdza standard najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków.