Page 1

NIKO KOMANI

PER ART LOVERS

INTERVISTË ME

AMANDA L A JQI

FACEBOOK NË SHËRBIM TË POLICISË

QANTAT ME TE BUKRA

AMANDA

LAJQI


LIA STUBLLA

2 Korniza


Korniza 3


LIA STUBLLA

4 Korniza


LIA STUBLLA

Korniza 5


LIA STUBLLA

6 Korniza


Korniza 7


8 Korniza


LIA STUBLLA

Korniza 9


PARA

Botues PIK AS Media Korniza Magazin Redaksia Düsseldorf - Gjermani KONTAKT: info@korniza.de redaksia@korniza.de marketing@korniza.de REDAKTOR: Arbnora Halili Elife Kurtishi Leunora Lekaj Erblin Lekaj Venera Mehmeti DREJTOR MARKETINGU: Fatbardh Haxhiu ART DIRECTOR: Shkëlqim Haxhimusa FOTOGRAFE:

10 Korniza

Gjithck nga një nga pu jtohet n tika dhe nga eks

Revista Korniz në fazën e rritj drejtimit nga pozitive apo n sur kritika për f ve i cili ndonjë vështirësi. Ne j vazhdimisht ta e shkronjave n vista të mund t mjete ndihmës edhe qëllimi i f që njerezit ta k vetes në cdo m duhet dicka p për tu informu e punës tonë vazhdueshme cilësisë së teks


PARATHËNJE Gjithcka lindë nga një ide, rritet nga puna, drejtohet nga kritika dhe plaket nga eksperienca. Revista Korniza tani gjendet në fazën e rritjes nga puna dhe drejtimit nga kritka, qoftë ajo pozitive apo negative. Kemi pasur kritika për formatin e teksteve i cili ndonjëherë lexohet me vështirësi. Ne jemi munduar që vazhdimisht ta rrisim madhsinë e shkronjave në mënyrë që revista të mund të lexohet edhe pa mjete ndihmëse, ashtu si është edhe qëllimi i formatit të xhepit, që njerezit ta kenë revistën afër vetes në cdo moment kur të ju duhet dicka për të lexuar apo për tu informuar.Një pjesë tjetër e punës tonë është përpjekja e vazhdueshme e përmirësimit të cilësisë së teksteve si në aspe-

ktin përmbajtësorë ashtu edhe në atë drejtshkrimorë. Në këtë drejtim jemi të hapur për cdo sygjerim, kritikë apo përmirësim, i cili do të mund të rriste cilësinë tekstuale të revistës Korniza. Për secilën nga ndihmat e lartpërmendura syri dhe veshi ynë është i hapur dhe ju mund të na shkruani në cdo kohë në emailin tonë info@korniza.de.

Pra na ndihmoni neve, në mënyrë që në të ju ofrojmë dicka më cilësore për syrin dhe mendjen tuaj. Redaksia e revistes Korniza

Korniza 11


PËRMBAJTJE

Niko Komani

Amanda Lajqi 16

16

MODA

LIFESTYLE

FASHION

STREET STYLE

INTERVISTA

TEKNOLOGJI

FILM

AUTOMOBILE

12 Korniza

Drilon Ma


Drilon Makolli 16

Aston Martin 16

16

Korniza 13


Ngjyrat intensive Nëse vitin e kaluar ngjyrat ishin

Pranverën e ardhshme lirisht lar-

Ekspertët nga shtëpitë e modës

në modë, atëherë në vitin 2012

goni të gjitha rrobat e zeza dhe

‘Peter Som’, ‘Ruffian’, ‘Nanette Le-

ky trend do të jetë edhe më i

të hirta nga ormani, sepse në

pore’, këshillojnë që këto ngjyra

theksuar!

modë do të jenë ngjyrat e neonit

t’i vënë në pjesët e trupit, të cilat

dhe ngjyra vjollcë, e gjelbër dhe

doni t’i theksoni.

e kaltër e kobaltit.

14 Korniza


tëpitë e modës

an’, ‘Nanette Le-

që këto ngjyra

e trupit, të cilat


Niko

te dashur lexue

redaktor mode

roj tendencat e

LOVERS”. Sa e d

langelo di Lodo

krevatit tim sep

kete prove e ka

koleksioneve te

te qepesh per p

tet e firmes PET

Marras dizenjoi

e Frida Kohlo-s.

behet nje nga m

Pollock tek fust

si mbreti i “Op A

EDERM. Thone q

Sauders, Giles q

e biletave ne m

afer. Nje ekspoz

ne pasarelat at

McQueen pas v

Edhe pse rruge

nuk behet kurre

per moster” tho

duke injoruar v

te Delaroche ne

te dilja une me

tendecat nga ja

veshje tradicion

Moda ne Shqip

ben rrobaqepe

huaj por te spik

gjithe me ben t

ju lodha por jam

kete shkrim, mo Niko Komani 16 Korniza


Niko Komani fol për art LOVERS

Pershendetje

te dashur lexues te Kornizes. Mua me siguri me njihni por dhe per ato qe sme njohin une jam Niko Komani, redaktor mode ne revisten “Anabel”. Une jam ai qe kuroj imazhet e kopertines, te editorialeve dhe qe sugjeroj tendencat e reja cdo muaj. Tema qe doja te beja hapjen eshte nje teme qe e dua shume, ajo quhet “art LOVERS”. Sa e duam artin dhe deri cfare mund te bejme per te? Mua pershembull me pelqen shume Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simon.Kam 3 piktura te tij ne shtepine time, madje njera eshte mbi koken e krevatit tim sepse me frymezon shume. Disa prej stilistave te huaj i pelqejne piktoret dhe punet e tyre dhe kete prove e kane dhene kur disa nga pikturat me te famshme ne bote kane qene te printuar ne veshjet e koleksioneve te tyre. Nje fjale e urte thote : Te shkruash per muziken eshte si te kercesh per arkitekturen. Por te qepesh per pikturen do te quheshe nje cmenduri e vertete. “Moda eshte e barabarte me artin” thone stilistet e firmes PETER PILOTTO. Per linjen e tyre jane frymezuar nga piktor si Malevich dhe Rodchenko. Antonio Marras dizenjoi per koleksionin e dimrit te KENZO-s dhe ai pranon se eshte frymezuar nga nga bota kreative e Frida Kohlo-s. Ai thote qe lidhja midis modes dhe artit krijojne cftin ideal per cdo stilist dhe koleksioni i tij behet nje nga me te shiturat. Inspirimi i Yaoi Kusama eshte e dukshme tek skicat e LOUIS VUITTON, veprat e Pollock tek fustanet e BOTTEGA VENETA dhe pikturat e Josef Albers tek MARNI. Stili i Vasarely-t i quajtur dhe si mbreti i “Op Art” eshte i dukshem tek koleksioni i DRIES van NOTEN si dhe pikturat te Cy Twombly tek linja e EDERM. Thone qe disa prej stilisteve sjellin kulturen e tyre ne pah, si stilistet anglez Mary Katrantzou,Jonathan Sauders, Giles qe frymezohen nga piktori anglez William Morris dhe nga ekspozita e tij “arts & crafts”. Numrat e biletave ne museume tregojne se sa terhiqen njerezit nga veprat ne veshje dhe shkojne i shohin dhe nga afer. Nje ekspozite e Stephen Jones ne Brisbane kishte 2.715 te ftuar ne dite sepse nje pikture e tij ndodhej ne pasarelat atij viti. Mos harrojme vec dhe ekspoziten “ Savage Beauty “ qe u be me veshjet e Alexander McQueen pas vdekjes tij dhe ate e quajten ne 10 ekspozimet me te suksesshme te museumit ne New York. Edhe pse rruget e modes dhe te artit lidhen ka dhe kufij. “Moda eshte nje art qe hyn ne jete, merr forma por nuk behet kurre artistike, dhe piktori qe te inspirohet do qetesi totale dhe vetmi, kurse designer-i do nje trup per moster” thote DRIES van NOTEN. Dicka tjeter eshte qe stilistet preferojne vepra arti vetem te shekullit 20 duke injoruar vitet me para, pervec nje koleksioni te GILES qe kishte pikturen e famshme “Lady Jane Grey” te Delaroche ne veshjet e tij dhe atehere ky gjest u “perkthye” si : E vjetera ngelet gjithmone e mire. Ku doja te dilja une me gjithe kete gje, qe ne ne Shqiperi vuajme per ide. Designer-at tone mundohen te kopjojne tendecat nga jashteti dhe jo te krijojne dicka te veten. Pse jo dhe ne te kemi veshje me pikturat tona dhe jo veshje tradicionale me “xhingla-mingla” qe nuk te kujtojne kulturen tone por sa pasione kane ato per moden. Moda ne Shqiperi eshte leke i paster, sjellin foton me veshjen qe duan dhe “desinger-at” e qepin, por kjo i ben rrobaqepes dhe jo krijues Dhe tendencat qe sjellin jane disa imitacione te shemtuara te designers te huaj por te spikatur me xixa ose temina/percina. Ishte nje teme qe doja te hapja sepse kjo e heshtura nga te gjithe me ben te besoj ndjekim cdo keshille te “pseudo-krijuseve” tone dhe edukohemi nga ta.Me falni nese ju lodha por jam i sigurt kur te kaloni tek faqja tjeter do tju kete ngelur dicka dhe nese ndonje stilist e lexon kete shkrim, mos merzitet por te hyj direkt ne pune qe te me tregoi te kunderten. Niko Komani Korniza 17


18 Korniza


Korniza 19


20 Korniza


Çantat më të kërkuara të gjitha kohërave Çantat janë gjithmonë pjesë e përbërëse e modës dhe stilit femëror që zakonisht i përshtaten kombinimit të veshjeve. Mirëpo, ka edhe çanta të tilla të cilave do të duhet t’ua përshtatni veshjen, për shkak të ‘famës’ së madhe që kanë. Kemi zgjedhur fotografitë me dhjetë çantat më të kërkuara të të gjitha kohërave:

Korniza 21


Chanel 22 Korniza


Chloe Bag Korniza 23


Bottega Veneta, Cabat 24 Korniza


t

Loewe, Amazona Korniza 25


Gucci, Jackie O 26 Korniza


Lady Dior, Cannage Korniza 27


Hermes, Kelly 28 Korniza


Fendi, Baguette Korniza 29


A L

16 AR

Edhe p mode 16 vje atë në edhe e

30 Korniza


AMANDA LAJQI

16-VJEÇARJA QË PO ARRIN SUKSESE TË Edhe pse e re, është shumë e talentuar. Ajo është një balerinë e shkëlqyer dhe një modele mahnitëse, me një trup të veçantë krahas modeleve tjera. Amanda është 16 vjeçare. Vjen nga Malësia. Bukuria e saj ka mahnitur shumë firma që ta marrin atë nëpër reklama të ndryshme. Veprimtarinë e saj si modele e vazhdon aty ku e edhe e ka nisur, në Michigan. E re, por që po arrin shumë suksese.

Korniza 31


32 Korniza


Korniza 33


Si ju erdhi ideja për tu bërë një

Nëna ime e dashur.

modele? Cili është qëllimi juaj që preDuke u rritur si valltare kam

Do të dëshironit të punonit si

për ta është:

modele edhe në Shqipëri, Ko-

qenë edhe n

sovë apo diku tjetër?

fin Scott Kelb

tendoni ta arrini ?

kërkuar t’i përjetoj momentet

i shet librat Po, unë do të doja të bashkë-

tografisë dh

punojmë në këtë drejtim.

Unë e kam b

e jetës në një imazh. Unë si

Qëllimi im është që të arrijë

një artiste e kam shikuar dhe e

shumë më shumë suksese dhe

shikoj modelimin si një formë

përveç Amërikës të depërtoj

Me kë keni bashkëpunuar deri

të artit. Andaj, kjo formë arti

edhe në Evropë. Unë kam lin-

më tash?

edhe më ka bërë që sot sot të

dur dhe rritur këtu në Michi-

merrem me modelim.

gan, dhe mund të ju them se

Unë kam punuar për dy ar-

profesionin e modelimit e us-

tistë të famshëm në botën e

Kush të dha kontribut të madh

htroj seriozisht si dhe e zotëroj

muzikës, me Kid Rock-un, dhe

Personi më i

që sot të merresh me mode-

shumë mirë.

Uncle Kracker-in. Emri i markës

bukur për m

që unë kam bërë fotoshoots

mbetet gjit

lim? 34 Korniza

e librit të tij t

Cili është pe

dhe më i bu e ke idol?


nit si

për ta është: Pepsi Cola. Unë kam

Valon Dedvukaj. Ai është më i

Amanda: Ju e dini vetë se mode-

, Ko-

qenë edhe në turne me fotogra-

bukuri brenda dhe jashtë nje-

limi merr kohë ndonjëherë, por ia

fin Scott Kelby, i cili publikon dhe

riut askënd prej njerëzve tjerë

dalim disi.

i shet librat me të mirë rreth fo-

nuk mund ta krahasohoj me

tografisë dhe photoshopping-ut.

të. Ndërkaq, idol e kam mode-

Unë e kam bërë edhe kopertinën

len, Adriana Limën, e cila më ka

e librit të tij të ardhshëm.

frymëzuar shumë rreth botës së

Shkruaj në ditarin tim dhe shumi-

hkë-

deri

y ar-

Çfarë bën në kohën e lirë?

modelimit. Kurse, ëndrra ime, ës-

cën e kohës e kaloj me të fejuarin

Cili është personi më i përzemërt

htë që të jem modele e Victoria

tim, që e dua shumë.

dhe më i bukur për ty, si dhe kë

Secret-it.

e ke idol?

ën e

Amanda, çfarë bën tjetër përveç A ndikon modelimi në jetën tën-

dhe

Personi më i përzemërt dhe më i

arkës

bukur për mua, është dhe do të

oots

mbetet gjithmonë i fejuari im,

modelimit?

de private?

Korniza 35


Shkruaj në ditarin tim dhe shumicën e kohës e kaloj me të fejuarin tim, që e dua shumë. Amanda, çfarë bën tjetër përveç modelimit? I ndihmoj nënës sime rreth punëve të shtëpisë, shpenzoj kohë me familjen time si dhe shkoj në kishë për të bërë punë bamirësie. Porosia juaj për lexuesit tanë? Mezi më pritet të vij në atdheun tim të bukur për t’i vizituar dhe për t’u takuar me vëllezërit dhe motrat e mija, kudo, në Kosovë, Shqipëri dhe Malësi. Ju dua

IM RÜCK

shumë!.

Logo

36 Korniza


IM RÜCKENWIND Logo


6 Korniza


FRANÇESK FROKAJ, TOP MODELI MË I KËRKUAR NË KOSOVË Françeskut i bëhën oferta dhe ftesa të shumta dhe nga me të ndryshmet si për videoklipe, posterë, reklama të ndryshme etj.Kur flasim për reklamat nuk e lëm anash reklamen që ka realizuar për “Ministrin e Punëve të Brëndshme të Kosovës” kundër migrimit ilega, ku për popullinë kosovar, veçmas për të rinjtë sjellë porosinë Migrimi Ilegal rrezikon te ardhmën. Modelin e shkelqyer, rrembyesin e shumë çmimeve më me vlerë e bëjn të veçant nga modelet tjerë, pamja mahnitëse thuajse secilen femër e tërheqë. Por, degjuam se djaloshi është kërkuar nga një tjetër kompani e njohur ne Amerikë (New York) për të firmosur një kontrat të majme për të qenë imazh i kompanisë, Por ëndë nuk dihët nëse do të pranojë modeli.

Korniza 7


FRANÇESK FROKAJ


FRANÇESK FROKAJ Korniza 9


DRILON MAKOLLI God Bless Albanians! Që 11 vjet jeton në Amerikë. Është 21 vjeçar dhe vendlindja e tij është Prishtina. Profesioni i tij, është modelimi. Ka shumë oferta sa i përket lëmit të modës, aq sa nuk ka edhe shumë kohë për studime. Fjala është për modelin e pashëm dhe shumë të suksesshëm, Drilon Makolli, i cili këtë intervistë e përfundon me urimin “God Bless Albanians!”. Lexojeni këtë intervistë do të kuptoni shumëçka nga karriera dy vjeçare e këtij modeli, por edhe nga jeta private.


Si ju erdhi ideja që të merreni me modelim? Dëshira ime për modelim ka lind që nga mosha e

Me kë keni ba

fëmijërisë. Andaj, ku edhe sot merrem me këtë profesion. Ku edhe prej moshës 19 vjeçar merrem me modelim. T

shumë deri më t

Me markat: Arm

H.N.M dhe Run W

ashmë po i bie që dy vjet.

Ju keni realizuar

me shumë foto

Zakonisht, me ci Çfarë është për ju modelimi

dhe më ndihmon në çdo as-

projekte në Amerikë.Sidoqof-

profesion apo hobi?

pekt.

të, shpresoj që së shpejti do të jemi edhe në Evropë.

fotografitë?

E vërtetë. Së fu

Për fillim këtë profesion e kam

A do të shkoni një ditë edhe në

nisur si hobi, por me kalimin

Evropë për ta paraqitur veten

Po t’u ofronte dikush një punë

njohur Joem Ba

e kohës e kam shndërruar në

si model, meqë, keni korrur

për të punuar si model në Ko-

në fund të këti

profesion, ngase, jam shumë

shumë suksese edhe në Ame-

sovë, a do të pranonit?

edhe një bashk

i kërkuar për të punuar si mo-

rikë?

tografin e njohu

del. Cilët janë përkrahësit tuaj?

lizuar fotografi

Së pari, doja të ju them se kjo Për momentin kam kërke-

pyetje ka shumë vlerë për

sa nga Evropa, sidomos nga

mua. Kosova, është shteti ku

Berisha.

Si ia arrini ta mba

qyteti i Parisit dhe Hong Kong-

kam lindur, kurse, Prishtina

Nëna ime, e cila më thoshte se

ut, por edhe nga Italia, nga

është vendlindja ime. Andaj,

Së pari, është u

një ditë do të bëhesh një mo-

kompanitë

do të kisha nderin të punoja si

kam parasysh ç

del i suksesshëm. Por, gjithas-

and Ford. Mirëpo, ende s’kam

model në Kosovë.

mbajtja e trupit,

htu, nuk duhet harruar as

vendosur se a do të jem në

të javës edhe u

shokun tim të ngushtë, Monin,

Evropë apo jo, meqë, jam

me radhë.

i cili më përkrah gjithmonë si

shumë i angazhuar me shumë

12 Korniza

Scouts-Modeling


Sidoqof-

Me kë keni bashkëpunuar më

Statusi yt ?

shumë deri më tani?

shumë me shoqërinë time të Beqar.

Me markat: Armani, Kelvin Klin, H.N.M dhe Run Way etj.

ngushtë, por më tepër me familjen time. Dëgjoj muzikë dhe

Si keni dëshirë të duket mikesha

shikoj TV-në, mirëpo edhe lexoj

juaj e jetës?

shumë libra. Më pëlqen shumë

Ju keni realizuar shumë fotografi

të lexoj.

me shumë fotografë të njohur.

Të jetë shëndoshë e mirë, të

Zakonisht, me cilin fotograf i bën

ketë virtyte të larta njerëzore,

fotografitë?

e veçantë, të ketë respekt ndaj

ejti do të

Merrem me sport shumë. Rri

njerëzve dhe t’i shoqëron ata E vërtetë. Së fundmi, kam rea-

me buzëqeshje, e gjatë e hollë,

Cilin prej modelëve e keni idol? Batiste Giabconi.

lizuar fotografi me fotografin e

të respektojë traditat shqiptare

Cilat janë qëllimet tuaja, që pris-

një punë

njohur Joem Bayawa. Ndërkaq,

etj. Më e rëndësishmja me qenë

ni t’i realizoni në të ardhmen?

el në Ko-

në fund të këtij viti do ta kem

shqiptare.

?

edhe një bashkëpunim me fo-

m se kjo

Të angazhohem edhe më shumë

tografin e njohur shqiptar, Fadil

Për ty, cila është femra më e

rreth modelimit dhe të bëhem

Berisha.

bukur në trojet shqiptare?

pjesë e modës në ndonjë kom-

Si ia arrini ta mbani vijën e trupit?

Mund të ju them se çdo femër

lerë për

shteti ku

pani shumë të madhe, më me

Prishtina

emër këtu në Amerikë apo kudo.

shqiptare është e bukur. Mirëpo,

e. Andaj,

Së pari, është ushqimi që unë e

do të veçoja e Emina Cumula-

punoja si

kam parasysh çdo herë, së dyti,

jn, si njërën ndër femrat më të

mbajtja e trupit, ku për pesë ditë

bukura shqiptare, duke mos i

të javës edhe ushtroj e kështu

anashkaluar edhe të tjerat.

Fjala juaj për lexuesit tanë? God Bless Albanians!

me radhë. Çfarë bën gjatë kohës së lirë dhe me kë e kalon? Korniza 13


C

Jetmir shqipt eshte siv flet

14 Korniza


CYANIDE

Jetmir Hoxha aka Cyanide eshte nder Reperet ma te miret ne Boten e rapit shqiptar. Bashke me Unikatilin, Presionin, Jetonin, B52, Klepton dhe NAG-in eshte njeri nga themeluesit te grupit mirenjohur “the Bloody Alboz”. Explosiv flet per Albumin, Planet edhe jeten e ti.

Korniza 15


Pse e ke sgjedh Emrin e kom

mirëpo sa i pë

asniher nuk i ko

rëndësi, edhe p

rëndsin e vetë

pas koncentrim

vetëm tekste. E

sfiku diqka, pse

zgedh vetë ed

nuk ma ka lo

hta i kom kon

për shumë ve

muzikes mirëp vendimet i boj

Jetmir, ne tregu

ke krijuar një im

të vertet si për

qa je duke përb Si kan ndiku idolat tu në jetën,

Poe, Stephen Hawking, kultu-

ton besimin, mesazhin edhe

OH 100%. Ndos

veshjen edhe rap-stilin tëndë?

ra dhe besimi i Ndertimtarve

karakterin tem, që audienca

shkruhet ne vit

të Lirë (Free Masons) etj. Në

me pas ni ide sa ma të kthjellt

zohet ne vitin 2

Idolat e mi nuk jon as muzikan-

përgjithsi besoj si qdo njeri

se kush jom edhe për qka jom.

ne vitin 2012, k

ta, as aktor e as manikena, ksh-

kurioz në botë, edhe une jom i

tu që sbesoj që kan ndonje

interesum me dit sa ma shumë

Më kënd kishe pas deshirë me

shansa qe kan

ndikim në atë aspekt. Mirëpo

për gjithqka; të kalumen, të

ba një bashkëpunim nga tregu

hkru gjendjen t

ma shumë ndoshta në men-

tashmen edhe të ardhmen, si

muzikes botëror?

moment, mirep

yren se qysh e sho boten, pre-

ke histori, politik, shkenc ose

ferencen politike dhe urin për

thjesht besimi fetar. E sa i për-

Un jom realist, mirëpo për hir

Kshtu qe me n

dijeni etj. Veq sa mi permen

ket veshjes besoj qe gardero-

te muhabetit; definitivisht kis-

ni menyr ose t

disa pi tyne, edhe jo si idola, po

ba ndryshon me kohen edhe

ha pas qef me rrepovat mbi

boj osht parale

njerz me influencë në karakte-

moshen e njeriut. Unë preferoj

orkestren e grupit The Black

se pakti ne mom

rin tem, munden mu kon; John

që sikur që muzika qe e boj,

Keys.

F. Kennedy, poeti Edgar Allen

ashtu edhe veshja ta reprezan-

16 Korniza

son ndrryshoj g

qen e tille ne k


Pse e ke sgjedh emrin Cyanide?

Me krahasu me kënget që i ke

Shum e leht kjo pytje. Kqyr per

bërë para disa vite, ke ndryshuar

rreth. Meksiken e kan kap ne dor

Emrin e kom Jetmir Hoxha :),

me still. Je tu bërë këngë me

kartelat e organizatave kriminele.

mirëpo sa i përket pseudonimit,

tema më të vërtet shumë serioze.

Amerika osht tu luftu me Kinen

asniher nuk i kom kushtu shumë

Pse?

edhe Evropen qe 10 vjet ekono-

rëndësi, edhe pse besoj që e ka

mikisht. Lindja e Mesme sikur

rëndsin e vetë, gjithmon e kom

E kom ni besim; nese je artist,

gjat gjith historis te njeriut, qysh

pas koncentrimin në tekste dhe

edhe albumi yt i katert tingllon si

se para hisotirs te shenume ka

vetëm tekste. Edhe veq me kla-

ai i pari, at her un nuk kom nevoj

qen viktim e shteteve te pasura

sfiku diqka, pseudonimin e kom

me ta ngu albumin e katert ose

edhe besimeve fetare te cilat jan

zgedh vetë edhe kerkush tjeter

te trretin, ta ngoj albumin e par.

te ndrryshme pi asaj te rajonit.

nuk ma ka lon. Normal ndos-

Njeri ndrryshon si person vazhdi-

Kriza globale osht teper ashiqare

hta i kom konsultu shoktë sikur

misht. Nese je real ne muziken qe

edhe Kosova nuk i perjashtohet.

për shumë vendime tjera rreth

e bon, at her edhe muzika duhet

Kur ta marr parasysh gjendjen

muzikes mirëpo, në fund krejt

ta rrefkektoj ate. Nese je artist i

ekonomike ne Kosove, varfnin,

vendimet i boj vetë.

ri ne estrrad, poashtu edhe me

papunsin, korrupcioni ne qeve-

mosh, edhe albumin e par e ki

ri poashtu edhe ne organizatat

Jetmir, ne tregun rap shqiptarë e

shum agresiv, “gangsta” me ni

edukative, un nuk sho rrugdalje

ke krijuar një imazhë të mirë. Ne

fjal, edhe fol qysh ki shit drroga,

tjeter perveq se me bo kenge te

të vertet si përputhet kjo më atë

ki rre njerz (sene qe kom zero

tilla.

qa je duke përballuar?

rrespekt per), ta besoj. Heren e par ta besoj. Mirepo nese albu-

Në këtë vitë e ke realizuar albu-

hin edhe

OH 100%. Ndoshta kaniher teksti

min e dyt e ki te njejt, mas kater

min “idiokraci” pse po dallohet

audienca

shkruhet ne vitin 2006 edhe inqi-

vjetve i ki 30 vjet edhe prap te

kaq shumë prej albumet te vje-

ë kthjellt

zohet ne vitin 2009 e del ne treg

njejtin trregim mundohesh me

tra?

qka jom.

ne vitin 2012, kështu që un si per-

shit vetem pse populli e pin! un

son ndrryshoj gjat kohes edhe ka

kom zero rrespekt per ata artista,

Ka shumë arsye besoj. Njo osht

shirë me

shansa qe kanga mos me pers-

pa marr parasysh se sa te mdhaj

se adhurust te cilet mkan per-

nga tregu

hkru gjendjen time mentale ne at

jan ne estrrad. Ne fakt, ata as nuk

cjell prej dites tpar me njohin si

moment, mirepo definitivisht ka

jon artista, ata jon thjesht arge-

artist, gjithashtu edhe si person

qen e tille ne kohen kur u shkru.

tus. Takojn neper kaseta te Vitit

ndermjet muzikes, edhe jon ne

o për hir

Kshtu qe me ni fjal te shkurt, me

Ri.

gjendje mi parashiku pak a shum

visht kis-

ni menyr ose tjeter, muzika qe e

ovat mbi

boj osht paralel me at qe e besoj,

Para pak kohe ka dal kënga me

ma heret, qellimi jem numer njo

he Black

se pakti ne momentin e krijimit.

video clip “Forcat Politike”. Ku e

osht qe albumi i ri, te jet sa ma

ke marre frymëzimin për këtë

ndrryshe pi ati me para.

levizjet qe i boj. Siq e ceka edhe

këngë?

Korniza 17


Pse ni fe q

tjetra ose m

kur krejt be

Bibla, Kura

brat tjer fet pi njerzve

trregime t

dhe kurgjo

shum. Zot

po njeriu e

Kunder po

Nuk jom ku

mirepo ma politikant

shpirt mi m

ta sigurojn

neper xhep Nuk jom ne biznis tboj muzikë

16 këngë.

qfare populli don ta ngon. Un

vel te lart te dijenis, sdon me than

gjo tjeter,

me qen me diplom, vetem te ken

lloi tpolitik

boj muzik qfare populli DUHET ta

Disa tema ne kënget tua aktuale

diqka unik. Te ken ni besim ori-

kunder po

ngon, qfare ju Nevoitet ta ngon.

janë shumë të vertat por a janë

gjinal te vetin, edhe opinionet mi

der politka

Per at arsye une edhe shum sh-

gjithsesi “ngjarje te verteta” qe i ke

shpreh pa frik. Sepse njerzit kur

pesh i shprehi haptas mendimet e

përjetu vetë?.

jon vet, jon ma real. Si te bohen

Edhe pse f

mia qe e di me plot siguri kan me

grup, mi njoft sinqerisht si persona

Mbasi ekzis

kriju debat edhe ndoshta hostili-

Definitivisht jon pi jetes teme,

osht shum veshtir. E sa i perket fes,

ja e “madhe

tet ndaj meje. Mirëpo kur ta marr

mirëpo sdon me than qe jon spe-

feja nuk osht kurgjo tjeter perveq

parasysh qe momentalisht nuk ka

sifikisht experienca te mia. Mund

se grup politik i lasht. Sikur qe i

Ni sqarim

ASNI rreper, apo kengtar te qfar

te jen diqka qe i kom pa tjert rreth

kemi partit politike tash, besimet

kunder Am

do zhanre qe osht tu fol per tema

meje tu i perjetu. Krejt nvaret per

fetare kan sherby te njejtin qellim

veris te saj.

te ngjajshme, at her beosoj qe ja

qfar detale osht ka bohet fjal.

ne kohet e me parshme, I njejti

domos po

sen shkon per institucionet tjera,

nisoj sikur S

si pershembull mbreterite, kor-

jom teper

perativat, shoqatat sekrete e deri

llin ton. Na

vlen. Pse je kunder fes? Sa këngë do të janë në Album? Un jom i fasionum me njerz si in-

te bandat e thjeshta neper rrug.

mu asimilu

Momentalisht nuk e di as vet, mirë-

divida. Kom deshir me taku sa ma

Pse kemi plot fe, mirepo te gjith

asimilu me

po besoj që do ta perfundojn rreth

shum njerz, sidomos njerz me ni-

demek besojn ne te njejtin zot!

rrim fen M

18 Korniza


Pse ni fe qenka ma e paster se

sosht e vertet). Jemi asimilu me

Kjo ka tboj krejt me konceptet e

tjetra ose ma superiore se tjetra

Serb, ku gjysen e fjalorit e kemi

temave qe jom tu i publiku. Le

kur krejt besojn ne te njejtin zot!

serbisht. Edhe e refuzoj teorin qe

qe nuk i lshojn ne TV, po shteti

Bibla, Kurani, Tora edhe te gjith li-

na kan forcu. Amerika nuk osht tu

me mujt sem kish lan as mi in-

brat tjer fetar, jon libra te shkrum

na forcu, mirpo shkoj ne Kosove,

qizu hiq. Un marr kercnime qdo

pi njerzve si ti edhe un. Libra me

edhe une vet si imigrant qe kom

dit. Puntoret neper televizionet

trregime te ndodhive te vjetra

jetu qe 12 vjet ne SHBA nuk flas

ne Kosove, sidomos ato te shte-

dhe kurgjo ma pak e kurgjo ma

anglisht ne Kosove, kurse Koso-

tit, thjesht me kan than, “kanga

shum. Zoti nuk e ka kriju njeriun,

vart qe skan dal kurr jasht Koso-

shum e mir, mirepo smuj me ta

po njeriu e ka kriju (trillu) zotin.

ves, gjysen e fjalorit e kan anglis-

lshu pa e hup punen”. Kshtu qe

ht ! Rreperat neper kangt e tyne,

un as nuk mundona mu marr me

gjysen e kanges e kan anglisht.

ato pun ma. Shyqyr spo munden

Ni arsye osht sepse i imitojn rre-

me na nal Interrnetin.

Kunder politikes? Nuk jom kunder politikes si teori,

perat amerikan sikur papagajt, e

mirepo ma shum si praktik. Kur

ni arsye tjeter osht se si popull na

A do te kthehesh prap në TV

politikant luftojn me mish e me

kurr skemi qen i knaqun me at qe

shqiptarë?

shpirt mi mbajt pozitat e veta qe

jemi, gjitmon kemi marr lakmi te

ta sigurojn qarkullimin e pareve

te tjeret. Momentalisht qeveria

Un jom to publiku muzikë të re

neper xhepat e tyne edhe e kur-

jo veq e Amerikes, mirepo edhe

vazhdimisht, nese Media osht e

is, sdon me than

gjo tjeter, at her jom kunder ati

e Evropes, nuk udhheqet nga

interesume me transmetu art,

m, vetem te ken

lloi tpolitikes. Me ni fjal nuk jom

populli saj, mirepo nga intereset

diqka te rrall me domethanje te

en ni besim ori-

kunder politikes, aq sa jom kun-

financiare. Kshtu qe konfliktet

veqant at her un sjom tu i ndal.

dhe opinionet mi

der politkanve te sodit.

rreth botes nuk jon gjeste huma-

Sepse njerzit kur

nitare mirepo politike me interes

A ke në plan me ba bashkëpu-

real. Si te bohen

Edhe pse fol keq për Ameriken?

financiar. Si ke vrasja e Gadaffit,

nime me këngëtarë apo repera

qerisht si persona

Mbasi ekziston akoma mbeshtet-

si ke vrasja e Sadamit. Mbrenda

nga tregu muzikorë shqiptarë,

r. E sa i perket fes,

ja e “madhe” për Kosoven?

10 vitesh qeveria Amerikes ishte

për veq Origjinalave, që je duke

ne gjendje ti zdrron, liderat ne;

bashkëpunu?

gjo tjeter perveq lasht. Sikur qe i

Ni sqarim te vogel, un nuk jom

Egypt, Iraq, Afganistan, Libi, e

ke tash, besimet

kunder Amerikes, jom kunder qe-

tash mbani nmen, Siria dhe Irani

Deshirë kam, plan ende jo. Ka

jon ne rradh.

këngtarë, poashtu edhe repera

te njejtin qellim

veris te saj. Amerika per boten (si-

parshme, I njejti

domos popullin Musliman) osht

stitucionet tjera,

nisoj sikur Serbia per Kosoven. Un

Prej vitit 2006 me këngën “veq

shumë ma mirë kur jom vetë.

që mpëlqejn mirëpo unë punoj

mbreterite, kor-

jom teper i deshprum me popu-

edhe niher” nuk je shfaq në kana-

Ndoshta heren tjeter kur tjom

at sekrete e deri

llin ton. Na me pa durim presim

let e televizionit shqiptarë, pse ?

në Kosove shpresoj te realizo-

shta neper rrug.

mu asimilu ne popull tjeter. Jemi

mirepo te gjith

asimilu me turk, edhe sot e thi-

Jo, jem shfaq. Kanga Idiokraci

edhe largësia krijon obstikale ne

e te njejtin zot!

rrim fen Muslimane fen ton (qe

transmetohet mirepo shum pak.

procesin kreativ.

hen bashkëpunimet e tilla, sepse

Korniza 19


A ki ndonje gjë për të shtuar për lexuesit të Kornizes? Përkraheni artin e jo famen. Paqe edhe Dashni për t´gjith. Intervista u realizuar nga Venera Mehmeti

Më 9 jana Festivali

të Shkur

prej më s

Program

përzgjed

Nurkollar “Cinema

dedikuar

prezantim

hëm edh tar.

Mbrëmja

natorja p

Nita Ded

rritjen e t

20 Korniza


Më 9 janar në kinematë Producers Club në New York, Festivali Ndërkombëtar i Filmave Dokumentarë dhe

me në rajon.

të Shkurtër, DokuFest, prezantoi para një publiku prej më se 100 vetash një përmbledhje filmike.

Filmat që u shfaqën ishin: “Baby” – Daniel Mulloy, “Incident by a Bank” – Ruben Ostlund, “ “Ninulla”

Programi i prezantuar përbëhej nga shtatë filma të

– Antoneta Kastrati dhe Casey Cooper Johnson,

përzgjedhur nga drejtori artistik i DokuFest, Veton

“The D Train” – Jay Rosenblatt, “Motodrom” –Jorg

Nurkollari. Ky prezantim u bë në prag të ceremonisë

Wagner”, “Nijuman No Borei” – Gabriel Perot dhe

“Cinema Eye Honors” në të cilën ndahen çmime të

“Zasto ne Govorimo Srpski” – Phil Collins.

dedikuara për filma dokumentarë dhe kjo bëri që në

Edicioni i 11-të i DokuFest do të mbahet nga data

prezantimin e festivalit DokuFest të ishin të pranis-

7-15 korrik në qytetin e Prizrenit.

hëm edhe emra të rëndësishëm të filmit dokumentar. Mbrëmja nisi me prezantimin e festivalit nga koordinatorja për marrëdhënie me publikun në DokuFest, Nita Deda, e cila foli për fillimet e festivalit deri në rritjen e tij në një nga festivalet më të rëndësish

Korniza 21


F k Y

F

t

n

(

H

t

t

d

p

d

K

j

fi

K

“

L

n

22 Korniza


Filmi shqiptar në kinemanë e New York-ut Filmi shqiptar “Amnistia” i Bujar Alimanit do

gen, Danimarkë, dhe është përzgjedhur si

të niset drejt New Yorkut, për t’u shfaqur

kandidatura e Shqipërisë në “Oscar”.

në kinemanë “The Museum of Modern Art (MoMa)”. Historia e një burri dhe një gruaje të cilët takohen një ditë gjatë rrjedhës së jetës së tyre të mërzitshme dhe dashurohen ndërsa dy bashkëshortët e tyre të dënuar në burg presin të marrin amnistinë, do të shfaqet në datat 14-20 janar. Kompania distributore Global Lens në muajin gusht 2011 filloi negociatat për blerjen e filmit “Amnistia”, pas projeksionit të filmit në Kanada “Amnistia” ka fituar çmim në Berlinale, në Lisbonë, tri çmime në Leçe, ka marrë pjesë në Festivalin Ndërkombëtar në Kopenha-

Korniza 23


S “T

Xhirim

ja”, ta

Reve

më p

është

shpe

për d fjalë.

bash

bash

tjerë,

Jo ve

në pj

shum

qyer.

shum

matik

24 Korniza


Së shpejti filmi “The Revenge 2” Xhirimet e pjesës së dytë të filmit “Hakmarr-

Hakmarrja, është një nga filmat shqiptarë

ja”, tashmë me titull në gjuhën angleze “The

që zgjoi mjaft kërshëri apo interesim për t’u

Revenge”, kanë filluar së realizuari ca muaj

shikuar, sigurisht, është pjesa e parë e këtij

më parë. Rreth pjesës së dytë të filmit në fjalë,

filmi, i regjisorit, Alban Selimi. Film, i cili pre-

është duke u punuar intensivisht, ku edhe së

mierën pati në vitin 2010, por edhe që godi-

shpejti pritet që ky film do të lansohet në treg

ti tregun shqiptar kudo, duke u shitur bukur

për dashamirët e filmit e sidomos të filmit në

shumë. Njëherësh duke u shikuar më me nos-

fjalë. Kësaj radhe, për këtë film do të ketë një

talgji nga shumë dashamirë të filmit. Kjo pjesë

bashkëpunim me një kompani nga Tirana e

e këtij filmi përmbante tematikë interesante,

bashkëpunime të shumta edhe me artistë të

tematikë që shtjellon jetën reale të shoqërisë

tjerë, njohës të mirë të filmit.

sonë, ku dita-ditës ndodhin të papritura, jo të mira për t’i përjetuar një i ri i yni apo të rinjtë

Jo vetëm kaq. Përveç aktorëve që kanë luajtur

tanë.

në pjesën e parë të këtij filmi do të ketë edhe shumë aktorë të rinj, të cilët aktrojnë shkël-

Shumë të rinj devijojnë në moshën rinore, që

qyer. “The Revenge”, kësaj radhe do të sjellë

vazhdojnë jetën e tyre duke bërë shumë pro-

shumë aksion dhe shumë të papritura enig-

bleme apo duke u marrë me dukuri negative:

matike, ka thënë regjisori i filmit.

drogë, alkool etj. Dukuri këto që shuajnë jetët e shumë të rinjve falë shoqërisë së keqe. Ku njëherësh sjellin edhe hakmarrje.

Korniza 25


Si e mbajnë figurën bukuroshet e famshme Si e mbajnë figurën bukuroshet e famshme Në premierat e filmave dhe evenimentet tjera të rëndësishme, ato duken të përsosura, mirëpo a keni menduar ndonjëherë se si e ruajnë dukjen e tyre damat e famshme? Aktorja dhe këngëtarja Jessica Simpson e praktikon ‘çyçekun’. Së fundmi ajo ka treguar se trajneri i saj personal Mike Alexander shpesh i bërtet duke i thënë se “lëshohet poshtë sikur të vallëzojë në një klub”, ndërsa ajo i është përgjigjur se “ulet galiç vetëm kur urinon”.

26 Korniza

Mega Fox

Aktorja më seks gan Fox, ka tr grykëse e madh llës të përzier gjithë sistemin ( ndërsa mendim ndan edhe këng


Megan Fox Aktorja më seksi e ditëve të sotme, Megan Fox, ka treguar se ajo është një grykëse e madhe, sepse pi uthull të mollës të përzier me ujë. “Kjo ua pastron gjithë sistemin (tretës)”, ka thënë aktorja, ndërsa mendimin dhe praksën e saj e ndan edhe këngëtarja Fergie.

Korniza 27


Katy Perry Këngëtarja Katy Perry qëndron e hollë për t’u sjellë si nxënëse shkolle. “I urrej ushtrimet, por më pëlqen kërcimi me litar. Aty së paku ka ritëm, është sikurse vallëzimi. Mund të kërcej në dyshe, mund të kërcej në kryq. Dukem sikurse Rocky kur kërcej me litar”, ka thënë krijuesja e hitit “I Kissed a Girl”, e cila është e vetëdijshme se kërcimi në litar i një femre 59 kilogramëshe, mund të djegë 350 kalori.

28 Korniza

Beyo

Në vend se të Beyonce Knowle ushtrimeve. “E pëlqen shumë d zgjat, ngre pes treguar këngëta


Beyonce Në vend se të bëjë ushtrimet e barkut, Beyonce Knowles ka një qasje tjetër ndaj ushtrimeve. “E lëshoj një këngë që më pëlqen shumë dhe gjatë gjithë kohës sa zgjat, ngre pesha trekilogramëshe”, ka treguar këngëtarja.

Korniza 29


Mariah Carey Harrojeni çokollatën, sepse artiçoka është e preferuara e Mariah Careyt. Përveç se është e pasur me fibra ushqyes që janë shumë të nevojshëm për organizmin, artiçoka jep ndjenjën e ngopjes, dhe në këtë mënyrë pengon konsumimin e tepërt të ushqimit. Një copë artiçoke siguron një të tretën e nevojave ditore për fibra ushqyes, ndërsa mund të ulë deri në 100 numrin e kalorive të futura në organizëm.

30 Korniza

Kim Karda

Kim Kardashian përsosur, e cila për ushtrime të është çudi nëse me qëllim që ta hem në ora gja filloj stërvitjet? aksionit dhe të bukuroshja në f


Kim Kardashian Kim Kardashian ka gjetur një mënyrë të përsosur, e cila i ndihmon në motivimin për ushtrime të hershme mëngjesore. “A është çudi nëse fle me veshje sportive me qëllim që ta detyroj veten që të zgjohem në ora gjashtë të mëngjesit dhe të filloj stërvitjet? Kjo më detyron t’i futem aksionit dhe të kursej kohë”, ka shkruar bukuroshja në faqen e saj në Twitter.

Korniza 31


Michelle Obama Për t’i përfshirë ushtrimet në orarin e saj të ngarkuar, Michelle Obama zgjohet në 5:30 çdo mëngjes dhe ushtron në shoqëri të burrit të saj Barack Obama. Zonja e Parë e SHBA-ve, e cila ka marrë komplimente të shumta për krahët e saj ka thënë se gjatë stërvitjeve nuk është aq intensive sa burri i saj. “Unë mund t’i anashkaloj ushtrimet, por ai nuk mundet”, ka thënë Michelle duke iu referuar presidentit amerikan.

32 Korniza


ROLLUP P

R

I

N T

Korniza 33


STREETSTYLE

34 Korniza


TIRANA

Korniza 35


LONDON

36 Korniza


TOKIO

Korniza 37


MIAMI

38 Korniza


MILAN

Korniza 39


NEW YORK

40 Korniza


PARIS

Korniza 41


Facebook në shërbim të policisë Policia e Hannoverit përmes

Me publikimin e foto-robotit

në pilot-projektin tonë. Do

edhe kërkimin p

një pilot-projektit të përfshir-

të të dyshuarve policia ia

të na ndihmoni shumë nëse

fajshëm. Edhe p

jes së qytetarëve në kërkimin

jap shansin qytetarëve që të

në këtë mënyrë ndani me ne

ishte vënë në pa

e të akuzuarve “Kërko përmes

marrin pjesë në gjahun në

informatat rreth keqbërësve

pas dy javësh ai

Facebookut”

marrë

kriminelë.Departamenti i po-

të cilët ndoshta i keni parë

hte riaktivizuar, m

përgjigje mjaftë të suksessh-

licisë në Hannover publikoi

në rrugët e qytetit tonë”. Por,

të vogël kështu q

me: prej 500,000 qytetarëve,

në murin e vet në Facebook

gjykata gjermane nuk është e

blikimit të inform

ata kanë mbledhur 100,000

mesazhin: “Miq të nderuar në

kënaqur me këtë projekt për

me në Facebook

anëtarë në faqen e tyre në Fa-

Faceboo, ju jemi shumë falën-

shkak të mundësisë së identi-

hen lidhjet drejt

cebook.

derues për përgjigjen pozitive

fikimit të gabuar, e me vet këtë

së Hannoverit. M

42 Korniza

kishte


onë. Do

edhe kërkimin për njerëzit e pa-

të brendshme madje është duke

më nëse

fajshëm. Edhe pse i tërë projekti

menduar që të fus këtë projekt

ni me ne

ishte vënë në pauzë gjatë janarit,

në të gjitha stacionet policore në

qbërësve

pas dy javësh ai prapëseprapë is-

gjermani.

eni parë

hte riaktivizuar, me një ndryshim

onë”. Por,

të vogël kështu që në vend të pu-

k është e

blikimit të informatave të ndjesh-

ojekt për

me në Facebook aty tani publiko-

së identi-

hen lidhjet drejt faqes së policisë

e vet këtë

së Hannoverit. Ministria e punëve

Korniza 43


Tabletët më së shumti zbavisin fëmijët Sipas rezultateve të një hulumti-

ata të zbaviten derisa janë në

tretë janë filmat me pjesëmarrje

mi të cilin e ka bërë kompania

automobil, e 41% e bën këtë

prej 43%, derisa për komunikim

Nielsen, një nga përdorimet më

në restorante. Si zbavitjen më

me familjen dhe miqtë tabletët

të shpeshta të tabletëve është

të popullarizuar për fëmijë në

i përdor vetëm 15% e fëmijëve.

zbavitka e fëmijëve.Duke kryer

tablet prindërit theksojnë lo-

Krejtësisht rreth 70% e fëmijëve

anketën pranë familjeve të cilat

jërat, respektivisht rreth 73%

në familjet që kanë tablet e kanë

kishin tablet dhe të cilat kishin

e tyre, e pasojnë aplikacionet

përdorur atë gjatë çerekut të ka-

fëmijë më të vegjël se 12 vjeç,

edukative të cilat përdoren nga

luar, që është rritje prej 9% në

Nielsen konstatoi se 55% e tyre

53% të fëmijëve të familjeve të

krahasim me një çerek më herët.

ia japin tabletët fëmijëve që

përfshira në anketë. Në vendin e

44 Korniza


me pjesëmarrje

ër komunikim

miqtë tabletët

% e fëmijëve.

0% e fëmijëve

ë tablet e kanë çerekut të ka-

je prej 9% në

erek më herët.

Korniza 45


Google fillon numërimin prapa për MWC

Google dhe Android vitin e kaluar ishin mjaftë të spikatur në Mobile World Congress. Kompania për këtë vit planifikon prani edhe më të madhe, ndërsa është lansuar edhe faqja në të cilën koha numëron prapa deri në fillimin e panairit. Në stilin tipik të Google, në faqe është shfaqur stenda për Androidin. Nën të ndodhet rrëshqitësi me të cilin mund të përcjellët krijimi i stendës. Për momentin në faqe ka fare pak informata, por me kalimin e kohës, Google do të zbuloj gjithnjë e më shumë informata – në terminët e faqes, do të nxjerr edhe ca gjëra nga kutitë. Faqen mund ta shikoni këtu.

Mobile World Congress fillon me 27 të këtij muaji, ndërsa do të mbahet në Barcelonë.

46 Korniza


pa

pikatur në Mo-

on prani edhe të cilën koha

da për Androi-

përcjellët kriji-

rmata, por me

ë shumë infor-

ëra nga kutitë.

, ndërsa do të

Korniza 47


BMW M3 Njihuni me veturën ekzekutive që është duke shkuar në majë të listave të shitjes. Ky saloon me shkëlqim është me pamjen më të mirë nga BMW Seria 3, i cili do të debutojë në 12 muajt e ardhshëm. Me anë të ofrimit të motorëve efikas, pamje më të mirë, një vozitje më të mprehtë dhe një edicion më të gjerë – duke përfshirë një Gran Turismo hatch – kjo është vetura më e dëshirueshme nga Seria 3. Fotografët kanë kapur modelin e ri në pjesën e jashtme dhe të brendshme derisa ishte duke u testuar në Gjermani, të cilët kanë lejuar edhe prodhimin e imazheve. Siç mund ta shihni, modeli i ri në çdo aspekt është një baby Seria 5 me grila më të gjera. Karakteristikat tjera të Serisë 3 përfshijnë hundën më agresive, dritat e përparme më të thella dhe pjesët anësore të ripunuara. Modeli i ri është një punë e realizuar nga bosi i dizajnit Adrian Van Hoydoonk, dhe është tipike për qasjen e tij, i cili është më pak kontrovers se sa modeli i paraardhësit Chris Bangle. Stajlingu është më i rrëshqitshëm dhe pesha është reduktuar. Motorët që do të jenë në dispozicion janë 1.6 dhe 2.0 litërsh benzinë dhe dizel turbo.

48 Korniza


Korniza 49


ASTON MARTIN DBS Aston Martin DBS për herë të parë u shfaq në vitin 1967 dhe mbeti në prodhim derisa u tejkalua nga Aston Martin V8 në vitin 1972. Kjo zgjati deri në vitin 2007 kur DBS u shfaq përsëri, dhe hera e dytë duket se ishte një kthesë e madhe për këtë model, duke përfituar nga pesë vite të suksesshme në treg. Tani, Aston Martin është duke punuar në gjeneratën e re DB9, i cili do të krijojë hapësirë për DBS të ripunuar. DBS i ri, i cili do të lansohet në fund të vitit 2012, do të përmbajë një grilë të ripunuar në pjesën e përparme dhe parakolpë, stajling të ri në pjesët anësore dhe një kabinë të ripunuar. Pritet të ketë pjesën e jashtme të frymëzuar nga supervetura One-77, me kapak, pjesët anësore dhe hapësirat për ftohje të huazuara. Këto elemente do të ndihmojë në transformimin e DBS-së elegante në një veturë sportive më agresive. Në këtë model pritet të vendoset motori 6.0 litërsh V12, por do të përmirësohet për të prodhuar rreth 530 kuaj fuqi (20 kuaj fuqi më shumë nga modeli aktual). Fuqia e shtuar do të vihet në përdorim më të mirë tani që platforma VH ka reduktuar 10-15% të peshës.

50 Korniza


Korniza 51


DASHI Puna: Derisa po merreni me punë të

dozë të lehtë të anksiozitetit është

natyrë dhe ajri i pastër.

minimal. Kjo pe

pasojë e kujdesit të tepërt që të mos

shkëlqyeshme ed

bëni ndonjë gabim.

një punë të re.

përditshme, po fantazoni edhe për

GAFORRJA

udhëtime dhe fitime. Tani për tani

Dashuria: Keni hyrë në një gjendje

duhet vetëm të kënaqeni me atë që

jostabile emocionale. Jeni të vetë-

e keni. Ndieni kënaqësi kur u ndih-

dijshëm për të metat e partnerit, po

Puna: Edhe pse provoni që të izo-

mendime të err

moni miqve që t’i zgjidhin telashet

mendoni se a duhet të ndërmerrni

loheni dhe të tërhiqeni në lëvo-

këqija, parandjen

e tyre.

hapa radikalë. Jeni duke u luhatur

zhgën tuaj, nuk do të arrini ta bëni

dhe depresionin

het t’i shmangni.

Shëndeti: Në mo

keni obligime p

midis mendimit se a duhet të ndër-

këtë gjë, sepse miqtë tuaj nuk do

Shëndeti: I ngushëlloni të miqtë,

prisni këtë lidhje apo të vazhdoni

t’ju lejojnë. Kjo periudhë do të jetë

mirëpo juve ju nevojiten edhe më

kështu. Kjo situatë po e ngarkon

e mirë për punë, ndërsa për fitime

Dashuria: Në kë

tepër përkrahja dhe këshillat e tyre.

gjendjen tuaj emocionale. Përpiqu-

mjaft e keqe. Mos hiqni dorë nga

huria ju është e

Sistemi nervor ju është i rrezikuar.

ni që të pushoni. Prisni edhe ndonjë

tregtia dhe nga lidhja e kontratave,

shumë se kurrë

Shoqërimi me njerëz të hareshëm

ditë.

nga puna letrare apo aktivitetet e

ajo po ju mungo

tjera.

hjet me partner

është ilaçi më i mirë për shpirtin dhe zemrën tuaj.

e mundshme m Shëndeti: Ka mundësi t’ju shfaqen

Dashuria: Keni hyrë pa menduar

BINJAKËT

mirë në një trekëndësh dashurie.

punë edhe më te

probleme me të dëgjuarit dhe reumën. Këto probleme janë të natyrës

Pyeteni veten se vërtet a ju bën kjo

Puna: Pjesa e parë e javës do të jetë

gjë të lumtur? Përpiquni të dilni pa

krejtësisht në rregull për ju, mirëpo

pasoja nga kjo “lojë”.

nga fundi mund t’ju presin shumë

Dashuria: Keni probleme të konsi-

komplikime në planin afarist.

derueshme që me partnerin të gje-

Puna: Po përpiqe

ni gjuhën e përbashkët. Komuniki-

jen më të drejtë,

Shëndeti: Situata shëndetësore nuk

mi ndërmjet jush është i keq. Është

ia arrini, por vetë

ju është ideale. Nga fundi i javës

mirë që më shumë të punoni, e më

make. Meqenëse

imuniteti mund t’ju bjerë. Sëmund-

pak të flisni.

përkrahje të të tj

DEMI Puna: Me padurim po prisni që edhe

psikomatike.

VIRGJËRESHA

ja kërkon trajtim serioz.

shumë keq. Deri

kjo javë të kalojë dhe t’i ktheheni

kjo nuk e dini.

ritmit të zakonshëm të jetës. Vala

Dashuria: Kur t’ju duket se gjërat

e furishme e dekurajimit është e

kanë marrë teposhtën, nuk bën

karakterit kalimtar. Meqenëse keni

t’ju kaplojë pikëllimi. Pakënaqësia

krijuar rezerva, mund t’i lejoni vetes

me partnerin dhe mundësia që të

Puna: Për Luanët kjo javë është

ve të frymëmarr

një pushim dhe relaksim. Mirëpo,

ndaheni nga ai janë të karakterit

mjaft e suksesshme. Veprimet e reja

personat e shenj

kujdes, jo për një kohë të gjatë.

kalimtar. Zgjidhja ideale është që ta

afariste i shoqërojnë me investime

ndryshoni veten. Do t’ju ndihmojnë

të reja. Nuk mund të ketë fitim pa

mjaft aktiviteti fizik dhe shëtitja në

rrezikuar. Këtë herë rreziku është

Shëndeti: Gjendja depresive me një 52 Korniza

LUANI

Shëndeti: Jeni t

ftohja dhe sëmu


pastër.

AKREPI

minimal. Kjo periudhë është e

i kushtojnë shumë kujdes shën-

shkëlqyeshme edhe për të filluar

detit, masat preventive nuk do të

një punë të re.

mungojnë.

Shëndeti: Në momentet kur nuk

Dashuria: Pakënaqësia me jetën

sumuese, andaj një burim plotë-

keni obligime pune, ju kaplojnë

emocionale është e karakterit ka-

sues i të ardhurave do t’ju gëzojë

Puna: Punët e zakonshme nuk po i plotësojnë apetitet tuaja kon-

provoni që të izo-

mendime të errëta. Mendimet e

limtar. Partneri po ju ofendon me

shumëfish: për shkak të parave

tërhiqeni në lëvo-

këqija, parandjenjat e ndryshme

disa gjeste të vogla. Do t’ju kënaq-

dhe për shkak të kreativitetit.

do të arrini ta bëni

dhe depresionin me çdo kusht du-

te atmosfera relaksuese.

miqtë tuaj nuk do

het t’i shmangni.

Shëndeti: Situata shëndetësore nuk është edhe aq e shkëlqyesh-

periudhë do të jetë

, ndërsa për fitime

Dashuria: Në këtë periudhë das-

os hiqni dorë nga

huria ju është e nevojshme më

idhja e kontratave,

shumë se kurrë më parë. Mirëpo,

e apo aktivitetet e

ajo po ju mungon. Mosmarrëves-

Puna: Ditëve të ardhshme ju presin

hjet me partnerin dhe konfliktet

obligime të shumta. Do të anga-

e mundshme mund t’ju prishin

zhoheni që sa më me përgjegjësi

Dashuria: Shumë shpejt do ta keni

punë edhe më tepër.

undësi t’ju shfaqen

me, mirëpo ju edhe më tepër po e

PESHORJA

komplikoni. Në vend që të qetësoheni dhe të relaksoheni, vazhdimisht e ngarkoni veten.

dhe me cilësi t’i kryeni ato. Obli-

një aventurë të bujshme dashuro-

dëgjuarit dhe reu-

gimet afariste ju ndihmojnë që të

re. Shenjat e zjarrta të horoskopit

eme janë të natyrës

përmirësoni kolapsin financiar, i

ju kënaqin, andaj përgjigjuni sfi-

cili ju ka ndodhur. Jeni të preoku-

dave të një personi të shenjës së

puar plotësisht me projekte mate-

Luanit apo të Shigjetarit.

VIRGJËRESHA

probleme të konsi-

riale dhe me punë.

me partnerin të gje-

Puna: Po përpiqeni të gjeni zgjidh-

bashkët. Komuniki-

jen më të drejtë, dhe, për çudi, po

Shëndeti: Problemet me shënde-

h është i keq. Është

ia arrini, por vetëm zgjidhje gjys-

tin sapo ju kanë filluar. Nga mesi i

më të punoni, e më

make. Meqenëse e dini se nuk keni

javës mund të kulmojnë, nëse nuk

përkrahje të të tjerëve, po ndiheni

do t’i pengonin me kohë që t mos

Puna: Në qoftë se i mendoni mirë

shumë keq. Deri kur do të zgjasë

ju ndodhin ato.

dhe i përpunoni në mënyrë të

SHIGJETARI

hollësishme punët, shanset do të

kjo nuk e dini. Dashuria: Do t’ju arrijnë lajme nga

jenë tepër të mira për të arritur

Shëndeti: Jeni të rrezikuar nga

bota e jashtme, apo do të keni një

sukses. Janë të mundshme kon-

ftohja dhe sëmundjet e organe-

lidhje me një person të huaj. Në

fliktet me bashkëpunëtorët, të

ët kjo javë është

ve të frymëmarrjes. Meqenëse se

këtë drejtim do të zhvillohet jeta

cilët me vështirësi po ndjekin tem-

me. Veprimet e reja

personat e shenjës së Virgjëreshës

juaj erotike dhe emocionale, do

pin tuaj.

ojnë me investime

të keni shumë ngjarje të bujshme

nd të ketë fitim pa

dhe surpriza.

herë rreziku është Korniza 53


Shëndeti: Nervozizmi shfaqet edhe

UJORI

në psikikën tuaj. Pakujdesia mund

Dashuria: Jeni në fazën e zgjidhjes së problemeve emocionale dhe në

t’ju shkaktojë lëndime. Meqë jeni të

Puna: Nuk keni arsye të ankoheni

krijimin e një lidhjeje të re. Sidoqof-

vetëdijshëm për këtë gjë, kujdesuni

rreth situatës financiare. Po fitoni

të, do t’ju ndodhin situata të rëndë-

që rreziku të jetë sa më i vogël.

më shumë se që po angazhoheni.

sishme.

Vetëm kur i shihni të tjerët që nuk Dashuria: Lidhja aktuale me perso-

po arrijnë sukses, atëherë po vetëdi-

nin e dashur ju ka bërë monotone,

jesoheni.

andaj po fantazoni për kënaqësi të reja në planin e dashurisë dhe të se-

Shëndeti: Po e teproni me ushqi-

ksit. Shumica e pjesëtarëve të kësaj

min, po konsumoni më shumë se

shenje erotike po i aplikon dhe po i

që organizmi juaj mund ta përba-

përjeton këto kënaqësi

llojë. Deri të shtunën do të mund ta përballoni këtë ritëm. Dashuria: Në marrëdhëniet me per-

BRICJAPI

sonin e dashur po silleni me shumë kokëfortësi. Nëse personi juaj është

Puna: Jeni duke menduar të merrni

i shenjës së Luanit apo të Demit, nuk

një vendimi tepër të rëndësishëm.

dihet se cili është më i keq. Një fjalë

Paqartësitë që kanë pasur të bënin

e urtë thotë se i urti lëshoni pe – pra,

me afarizmin i keni zgjidhur. Jeni

ju jeni ai që duhet të lëshojë pe.

duke u marrë me gjëra të reja. Bricjapi është simbol i ambicieve.

Shëndeti: Prirja për ikje nga realiteti

PESHQIT

është mjaft e shprehur. Meqenëse dëshironi të relaksoheni, bëjeni atë

Puna: Me një disiplinë të rreptë po i

në mënyrën më të mirë.

kryeni obligimet. Nuk e keni të vështirë të punoni, mirëpo vështirë e

Dashuria: Si në çdo gjë, edhe në

përballoni situatën e keqe afariste.

dashuri jeni mjaft naiv. Personi juaj i dashur këtë po e shfrytëzon,

Shëndeti: Situata shëndetësore nuk

ndërkaq ju nuk jeni të vetëdijshëm

është edhe aq e mirë. Kontrollet që i

për këtë. Nëse ju mendoni se jeni

keni bërë kanë qenë të gabuara. Do

korrekt, nuk do të thotë se edhe të

të bëni një kontroll tjetër dhe do të

tjerët janë të tillë.

keni diagnozën e vërtetë.

54 Korniza


ë fazën e zgjidhjes

emocionale dhe në

hjeje të re. Sidoqof-

in situata të rëndë-

Korniza 55


1. A NEW MAGAZINE WAS BORN

AN

58 Korniza


1. A NEW MAGAZINE WAS BORN

1. A NEW MAGAZINE WAS BORN

A NEW MAGAZINE WAS BORN

Korniza 59


60 Korniza

Korniza  

korniza magazin........

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you