Page 1

KUCHÁRKA

Jana Duchová III.A 2012/2013

Pečené koláče


OBSAH

Obsah .................................................................................................................................................................. 2 Úvod .................................................................................................................................................................... 2 Krémeš s bebe keksami ...................................................................................................................................... 1 Farebný tvarohový dezert .................................................................................................................................. 1 Jahodové rezy ..................................................................................................................................................... 2 Uralský zákusok ................................................................................................................................................. 2 Kráľovské karamelové kocky ............................................................................................................................ 3 Ovocné kocky ...................................................................................................................................................... 3 Rezy 3Bit ............................................................................................................................................................. 4 Karamelové rezy ................................................................................................................................................. 4 Oblíž prst ............................................................................................................................................................ 5 Banánovo- nutellové kocky ................................................................................................................................ 5 Gaštanový tunel so šľahačkou ........................................................................................................................... 6 Zákusok stracciatella .......................................................................................................................................... 6 Banánová roláda ................................................................................................................................................. 7 Banánovo- nutellové kocky ................................................................................................................................ 7 Marhuľové kocky ............................................................................................................................................... 8


PEČENÉ KOLÁČE ÚVOD PEČENÉ KOLÁČE Milí čitatelia, kuchári a kuchárky,

Čo sa kuchyne týka, nemôže sa v tom nikomu rozkazovať ani predpisovať, ale napomenutie nezaškodí nikomu. Či už máte radi zákusky alebo koláče pečené na plechu, určite si prídete na svoje. Nezabudli sme ani na milovníkov drobných koláčikov a pečiva. Skúsenejšie gazdinky nájdu aj zopár skvelých receptov na vynikajúce torty. Kniha zostavená výlučne z čitateľských receptov, sa stane pečenie rozličných dobrôt úplne bežnou súčasťou varenia, nie len na slávnostné príležitosti. Na výber sú rôzne druhy koláčov na každú príležitosť pre gurmánov, ale aj pre tých, čo si veľmi nevyberajú. Všetky recepty sú ľahké, zrozumiteľné a doplnené lákavými fotografiami. Aj vy môžete pripraviť svojim blízkym skutočné sladké prekvapenie.

Prajem dobrú chuť!

Jana Duchová


PEČENÉ KOLÁČE KRÉMEŠ S BEBE KEKSAMI Suroviny: 4 ks vajcia 100 g cukor kryštálový 100 g múka hrubá 1 liter mlieko 3 bal. Zlatý klas 6 lyžica cukor kryštálový 1 ks Palmarin 2 bal. BE-BE keksy čokoláda 3 bal. šľahačka prášková 450 ml mlieko 1 ks stužovač šľahačky 10 g Cera Príprava: Źĺtky vymiešame so 100 g kryštálového cukru. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh. Zmiešame. Do hrnca dáme mlieko, zlaté klasy, cukor a privedieme do varu. Vznikne nám hustý krém. Do horúceho pudingu vmiešame celý palmarín. Do misky nalejeme mlieko.Pridáme šľahačky v prášku a stužovač a vyšľaháme. Na šľahačkovú vrstvu poukladáme bebe keksy. Na záver polejeme roztopenou čokoládou, do ktorej sme pridali trochu ceri.

FAREBNÝ TVAROHOVÝ DEZERT Suroviny Cesto: 2 hrnčeky múka polohrubá 1 hrnček cukor práškový 3 ks vajíčka 1 hrnček vlažné mlieko 2 PL kakao 1 ks prášok do pečiva (PDP) 1 ks cukor vanilkový Plnka: 500 g tvaroh jemný 200 g smotana kyslá 2 ks vajíčka 1 ks cukor vanilkový 1 hrnček cukor práškový 1 hrnček vlažné mlieko 1 ks prášok puding vanilkový Dokončenie: 150 g džem marhuľový 400 g smotana na šlahanie 1 ks stužovač 2 PL čokoláda strúhaná Postup receptu Zamiešame na cesto najprv sypké suroviny. V mlieku rozmiešame celé vajcia, pridáme do sypkej zmesi a vymiešame. Hneď si pripravíme plnku: Zmiešame tvaroh so smotanou a vajíčkami, pridáme cukre a vanilkový puding- prášoka nakoniec za stáleho miešania prilievame mlieko. Polovicu tmavého cesta rozotrieme na vymastený a múkou vysypaný plech. Na toto cesto opatrne lyžicou lejeme tvarohovú plnku. Na tvarohovú plnku zasa opatrne pokladieme stierkou druhú polovicu tmavého cesta. Pečieme v pred ohriatej rúre pri 180 stupňov asi 25 minút a necháme vychladnúť. Vychladnutý zákusok potrieme marhuľovým džemom. Naň natrieme vyšľahanú šľahačku so stužovačom a 1KL práš. cukru. Posypeme strúhanou čokoládou a necháme poriadne vychladiť.

1


PEČENÉ KOLÁČE JAHODOVÉ REZY Suroviny 4 ks vajcia 4 PL cukor práškový 2 ks zlatý klas - krémový prášok 2 čl prášok do pečiva 100 g na plnku maslo 1/2 l mlieko 2 ks puding jahodový 3 PL cukor kryštál 1 cukor vanilkový 250 g tvaroh jemný 1/2 l smotana na šľahanie 2 ks stužovač šľahačky čerstvé jahody podľa chutí čokoláda horká Postup receptu Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh. Pridáme cukor a zašľaháme. Pridáme žĺtky a pridáme zlatý klas s práškom do pečiva. Zamiešame. Vylejeme na plech vyložený papierom a dáme upiecť. Z mlieka, pudingu, vanilkového cukru a kr. cukruuvaríme hustý puding. Do teplého zamiešame tvaroh a mäkké maslo. Vyšľaháme. Z upečenej piškóty stiahneme papier, rozotriem puding a naň rozložíme jahody. Na jahody vyšľaháme šľahačku, rozotrieme a na šľahačku nastrúhame čokoládu.

URALSKÝ ZÁKUSOK Suroviny Tmavé cesto: 500 g múka hladká 200 g cukor práškový 200 g palmarin 1 ks prášok do pečiva 1 ks vajce 2 PL kakao Svetlé cesto: 250 g múka hladká 200 g palmarín 200 g cukor práškový 2 ks žĺtky 1 PL smotana kyslá Krém: 1 liter mlieko 1 ks cukor vanilkový 150 g cukor kryštál 3 ks zlatý klas - krémový prášok 200 g maslo Postup receptu: Z uvedených surovín si vypracujeme cestá - tmavé aj svetlé. Svetlé rozdelíme na tri časi, zabalíme do potravinárskej fólie a vložíme do mrazničky. Tmavé cesto si taktiež rozdelíme na tri časti a vyvaľkáme na pomúčenej doske na veľkosť plechu. Preložíme na plech vystlaný papierom na pečenie, potrieme džemom - ja som dala marhuľový, ale hodil by sa radšej nejaký kyselkavý. Posypeme nahrubo posekanými orechmi. Množstvo som neuviedla, každý podľa chuti. Vyberieme cestá z mrazničky a nastrúhame na orechy. Pečieme vo vyhriatej rúre asi 12 minút. Kým sa cestá upečú, pripravíme si krém. Najprv si uvaríme puding zo zlatých klasov a cukrov, necháme úplne vychladnúť. Maslo vymiešame s vychladnutým pudingom, ktorý pridávame po častiach. Nech Vás nemýli ten malý kus masla - celý zákusok som robila z polovičnej dávky. Krém natrieme na vychladnuté pláty. Polejeme čokoládovou polevou.

2


PEČENÉ KOLÁČE KRÁĽOVSKÉ KARAMELOVÉ KOCKY Suroviny 6 ks vajcia 6 lyžíc cukor kryštál 1 lyžica kakao 5 lyžíc múka polohrubá 1 balíček prášok do pečiva 50 ml olej Plnka: 1 liter voda (lepšie je mlieko) 3 balíčky zlatý klas - krémový prášok 130 g cukor kryštál 1 balíček cukor vanilkový 2 lyžice kakao 7 ks bielky Šľahačkový krém: 4 lyžice cukor kryštál 300 ml mlieko 2 balíčky šľahačka v prášku Postup receptu: Bielky s cukrom vyšľaháme na tuhý sneh, pridáme olej, žĺtky a zľahka vmiešame múku s práškom do pečiva a kakao. Cesto rovnomerne rozotrieme na vymastený a múkou posypaný plech a upečieme. Väčšiu časť vody dáme zovrieť, pridáme 70 g kryštálového cukru a balíček vanilinového cukru a vo zvyšnej vode rozmiešane zlaté klasy. Do horúcej kaše postupne zapracujeme sneh zo 7 bielkov a 60 g cukru. Do polovice plnky vmiešame kakao. Na cesto natrieme najprv svetlú a potom tmavú plnku a napokon karamelovo-šľahačkový krém: Cukor upálime, zalejeme mliekom, rozvaríme, do vychladnutého pridáme šľahačky v prášku a vyšľaháme. Povrch ozdobíme postrúhanou čokoládou.

OVOCNÉ KOCKY Suroviny Cesto : 4 vajcia 200 g múka hladká 200 g cukor práškový 1 prášok do pečiva 100 ml mlieko 100 ml olej Krém : 250 ml smotana na šľahanie 250 ml smotana kyslá 3 PL cukor 1 cukor vanilkový 5 kivi Poleva : 500 ml voda 500 ml sirup kivi 2,5 balíčka zlatý klas - krémový prášok 3 PL cukor Postup receptu Oddelíme žĺtka od bielka a z bielok vyšľaháme tuhý sneh. Z práškového cukru, žĺtok, mlieka, oleja a múky zmiešanej s kypriacim práškom vypracujeme cesto do ktorého zľahka vmiešame sneh z bielok. Vylejeme na veľký a hlboký plech vymastený a vysypaný múkou. Vyšľaháme šľahačku a primiešame kyslú smotanu s cukrom. Na vychladnutú piškótu rozotrieme krém a poukladáme plátky kivi. Pripravíme si polevu. Do 1 l zmesi (500 ml vody+500 ml sirupu) pridáme 2,5 balíčka zlatého klasu a varíme do zhustnutia.

3


PEČENÉ KOLÁČE REZY 3BIT Suroviny Cesto: 1 vajce 100 g cukor mletý 100 ml olej 250 ml mlieko 2 KL kakao 1 prášok do pečiva 300 g múka hladká Pudingový krém: 500 ml mlieko 2 ks puding vanilkový prášok 2 cukor vanilkový 150 g maslo 100 g cukor mletý Karamelový krém: Salko 250 g maslo Ďalej: balíčky sušienky be-be čokoláda na zdobenie rum Postup receptu: Suroviny vymiešame a nalejeme na plech s papierom na pečenie. Z mlieka, pudingového prášku a vanilkového cukru uvaríme hustý puding. Necháme vychladnúť. Maslo s cukrom vyšľaháme a po častiach zašľahávame do pudingu. Vychladnuté cesto pokropíme rumom a natrieme pudingový krém. Na krém naukladáme be-be sušienky a pokropíme rumom. Na sušienky natrieme karamelový krém. Vyšľaháme maslo a doň pridávame vychladnuté salko.

KARAMELOVÉ REZY Suroviny 8 ks vajíčka 8 PL cukor práškový 1 PL prášok do pečiva 8 PL múka polohrubá 1 PL kakao 8 PL vlažná voda Plnka: 5 ks žĺtky 300 g cukor kryštálový 2,5 dcl smotana na šľahanie 3 dcl mlieko 1 zlatý klas 300 g maslo nemusí byť šľahačka prášková Postup receptu: 4 žĺtka som našľahala so 4 PL vlažnej vody. Múku ,prášok do pečiva a kakao som spojila a pridala ku žĺtkom. Bielka som našľahala s práškovým cukrom. Tu je spracovaná dávka na hnedé cesto. Takto isto budem robiť ešte jednu dávku hnedého cesta. Na 2.cesto potrebujem našľahať nad parou bielka s cukrom. Keď je pena hustá a dobre prehriata, je hotová. Navrstvím ju na plech s mastným papierom. Kryštálový cukor skaramelizujeme a vlejeme šľahačkovú smotanu V mlieku rozmiešame zlatý klas ,žĺtka a prilejeme do karamelu .Do nej vmiešame maslo a našľaháme. Potom už len pláty natrieme karamelovou plnkou. Tmavý plát, plnka, biely plát plnka, tmavý plát .Necháme si trochu plnky aj na vrch zákuska. Natrela som na povrch zákuska šľahačku a nastrúhala trochu čokolády.

4


PEČENÉ KOLÁČE OBLÍŽ PRST Suroviny 5 ks žĺtky 10 dkg cukor práškový 5 PL vlažná voda 16 dkg múka hrubá 2 čl prášok do pečiva (PDP) 4 čl kakao 5 ks na sneh bielky 10 dkg do snehu cukor práškový PLNKA: 3/4 l mlieko 2 bal zlatý klas 5 ks žĺtky 1 ks maslo 1 ks cukor vanilkový 20 dkg cukor práškový SNEH: 5 ks bielky 20 dkg cukor kryštálový 1/2 citróna šťava citrónová 1 ks čokoláda na varenie podľa potreby Cera podľa potreby lekvár ríbezľový Postup receptu: Žĺtky (5) vymiešame s 10 dkg práškového cukru a postupne a pomaly pridávame vlažnú vodu, hrubú múku zmiešanú s PDP, kakao a na záver primiešame zľahka sneh z 5-tich bielkov a 10 dkg práškového cukru. Dáme piecť na vymastený a múkou vysypaný plech. Po upečení ešte teplé cesto potrieme ríbezľovým lekvárom. Uvaríme si puding: 3/4 l mlieka + 2 Zlaté klasy + 5 žĺtkov a necháme ochladiť. 1 celé maslo + 1 vanilkový cukor + 20 dkg práškového cukru dôkladne vymiešame a spojíme s vychladnutým pudingom. Hotovú plnku natrieme na lekvár. Z 5 bielok + 20 dkg kryštálového cukru vyšľaháme sneh, preložíme nad paru a asi 4 min šľaháme, potom pridáme šťavu z pol citróna. Ochladený sneh navrstvíme na plnku a ozdobíme čokoládovou polevou Zloženie koláča: upečené cesto + lekvár + plnka + sneh + čokoláda.

BANÁNOVO- NUTELLOVÉ KOCKY Suroviny Cesto: 3 - 4 ks vajcia 7 PL cukor kryštálový PL olej 5 PL (horúca) voda 2/3 ks prášok do pečiva 5 PL múka hladká 2 PL kakao na potretie korpusu džem 10 ks banány Krém: 3 ks (krémový prášok) Zlatý klas 800 ml mlieko 3 PL cukor kryštálový 100 g Nutella poleva čokoládová Postup: Vyšľaháme žĺtky s cukrom, pridáme vodu, olej. Primiešame múku s PDP a kakaom. Ručne primiešame sneh z bielkov. Vylejeme na plech a pečieme. Z mlieka, cukru, pudingu uvaríme hustú kašu. Po vychladnutí spojíme s nutellou . Na cesto poukladáme pozdĺžne prekrojené banány. Krém natrieme na banány.

5


PEČENÉ KOLÁČE GAŠTANOVÝ TUNEL SO ŠĽAHAČKOU Suroviny Cesto: 3 ks vajcia 120 g cukor kryštálový 100 g múka hladká 1 ČL prášok do pečiva 20 g kakao 2 PL olej Gaštanová plnka: 250 g pyré gaštanové 200 g maslo 100 g strúhanka piškótová 1 PL rum Šľahačková plnka: 300 ml smotana šľahačková 2 ks cukor vanilkový 1/2 stužovač želatínový Postup receptu: Celé vajcia s cukrom vyšľaháme. Postupne pridáme olej a múku zmiešanú s kypriacim práškom do pečiva. Nakoniec pridáme kakao. Pripravené cesto vylejeme na plech. Veľkosť plechu si určíme podľa dĺžky formy na srnčí chrbát. Vložíme do vyhriatej rúry a pečieme. Medzitým si pripravíme gaštanovú plnku a to tak, že si vyšľaháme zmäknuté gaštanové pyré so zmäknutým maslom a pridáme lyžicu rumu. Zahustíme pomletými piškótami. Vyformujeme do valčeka, zabalíme do priesvitnej fólie a vložíme do mrazničky. Cesto po upečení rozkrojíme na dve časti. Vyšľaháme si šľahačku s vanilkovým cukrom a pridáme stužovač pripravený podľa návodu na obale. Formu na srnčí chrbát si vyložíme celofánom, vložíme dlhšiu časť cesta, pokropíme rumom, potrieme časťou šľahačky a vtlačíme gaštanovú rolku. Potrieme ďalšou časťou šľahačky, ale necháme si aj na ozdobu. Priložíme zvyšok cesta a zaťažime, dáme na dve hodiny do chladničky.

ZÁKUSOK STRACCIATELLA Suroviny Tmavé cesto: 1 hrnček 250 ml múka hrubá1 hrnček múka hladká 3/4 hrnčeka cukor kryštál 1 hrnček mlieko 3/4 hrnčeka olej 2 ks vajcia 1 ks prášok do pečiva 1 ks cukor vanilkový 2-3 PL kakao Svetlé cesto: 1/2 kg tvaroh jemný 1/2 hrnčeka cukor práškový 1 ks cukor vanilkový 1 ks puding vanilkový 2 ks vajička Postup: V miskách si pripravíme obidva cesta a z tmavého si odoberieme asi 3/4 hrnčeka. Plech si pomastíme a vysypeme hrubou múkou. Na plech vylejeme najprv tmavé cesto a na tmavé vylejeme svetlé. Potom na svetlé ešte vylejeme tmavé, ktoré sme si odobrali. D. Po upečení pokrájame na rezy.

6


PEČENÉ KOLÁČE BANÁNOVÁ ROLÁDA Suroviny Cesto: 4 ks vajcia celé múka polohrubá cukor práškový 2 PL cukor kryštálový 1 ks prášok do pečiva (PDP) kakao mlieko Plnka: 3 ks vajcia celé 150 g cukor práškový 1 PL múka polohrubá 2 PL kakao 250 g Hera Postup: Vajíčka odvážime. Koľko vážia vajcia, toľko má byť polohrubej múky. o 1 vajce menej prášového cukru. Oddelíme bielka od žĺtkov. Žĺtka zmiešame s polohrubou múkou, práškom do pečiva a práškovým cukrom. Vyšľaháme. Pridáme kakao. Cesto bude tuhé tak pridáme cca 2 dcl mlieka. Bielka s 2 PL kryštáľového cukru vyšľaháme do tuhého snehu. Tento sneh zľahka vareškou vmiesime do pripraveného cesta. Sneh vmiešaný do cesta nám ho urobí pekný nadýchaný. Cesto vylejeme na plech vystlaný papierom na pečenie. Cesto vyberieme, a ešte za horúca ho skrútime do tvaru rolády s vlhkou utierkou. Vajcia, práškový cukor, polohrubá múka a kakao zmiešame a dáme nad paru. Za stáleho miešania nám po čase začne plnka tuhnúť. Vychladnutú plnku vyšľaháme s Hérou.. Vychladnuté cesto "rozbalíme" a vyberieme utierku. Natrieme ho pripravenou plnkou, na kraj uložíme banány a pomaly začneme rolovať roládu. Stuhnutú roládu môžeme po vrchu natrieť krémom a poliať čokoládou.

BANÁNOVO- NUTELLOVÉ KOCKY Suroviny Cesto: 3 - 4 ks vajcia 7 PL cukor kryštálový PL olej 5 PL (horúca) voda 2/3 ks prášok do pečiva 5 PL múka hladká 2 PL kakao na potretie korpusu džem 10 ks banány Krém: 3 ks (krémový prášok) Zlatý klas 800 ml mlieko 3 PL cukor kryštálový 100 g Nutella poleva čokoládová Postup: Vyšľaháme žĺtky s cukrom, pridáme vodu, olej. Primiešame múku s PDP a kakaom. Ručne primiešame sneh z bielkov. Vylejeme na plech a pečieme. Z mlieka, cukru, pudingu uvaríme hustú kašu. Po vychladnutí spojíme s nutellou . Na cesto poukladáme pozdĺžne prekrojené banány. Krém natrieme na banány.

7


PEČENÉ KOLÁČE MARHUĽOVÉ KOCKY Suroviny Cesto: 6 ks (celé) vajcia 240 g cukor kryštálový 240 g múka hladká 1/2 prášok do pečiva 1 PL olej Krém: 1 l mlieko 300 g cukor kryštálový 4 ks Zlatý klas 3 ks žĺtky 2 ks cukor vanilkový 500 g Hera Čokoládová poleva: 100 g čokoláda mliečna 50 g (stužený tuk) Cera Ďalšie: 1 veľký pohár kompót marhuľový džem marhuľový 500 ml smotana na šľahanie 33% Postup receptu: Ja si najprv uvarím žĺtkový krém: 2/3 mlieka s cukrom privedieme k varu v 1/3 mlieka si rozmiešame krémové prášky Zlatý klas spolu so žĺtkami a vlejeme do vriaceho mlieka. Za stáleho miešania uvaríme hustý puding. Tento zasypeme vanilínovým cukrom, aby sa nám nevytvorila kôra. Potom ho vyšľaháme a po častiach pridávame mäkké maslo. Celé vajcia vyšľaháme spolu s cukrom na hustú penu, pred koncom pridáme 1 polievkovú lyžicu oleja. Zľahka primiešame múku s práškom do pečiva. Cesto rozdelíme na 2 časti, ktoré rovnomerne rozotrieme na papier na pečenie a pečieme. Jeden plat natrieme čokoládovou polevou a necháme stuhnúť . po stuhnutí opačnú stranu natrieme marhuľovým džemom a priložíme druhým platom, ktorý pokvapkáme šťavou z kompótu a natrieme tenkou vrstvou krému rozložíme odkvapkane marhule a natrieme zvyšným. Vyšľaháme smotanu s 2 lyžicami práškového cukru.

8


ZDROJ INFORMÁCIÍ www.varecha.sk

Pečené koláče  
Pečené koláče  
Advertisement