Page 1

arinkom.anadolu.edu.tr

NO:17

2017 -3

BİZDEN HABERLER

ÜNİVERSİTESEKTÖR VE GİRİŞİMCİLİK

ETKİNLİK PROJELERDEN HABERLER


arinkom.anadolu.edu.tr


2017-3 YAYIN NO:18

Yayın Editörü N. Sanem MOĞULKOÇ

Yayın Kontrol ve Redaksiyon Rabia TAŞ

Yayına Hazırlık N. Sanem MOĞULKOÇ Yayın Tasarım ACT Ajans

© 2017, Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO Tüm yayın hakları Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO’ya aittir. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir; izinsiz çoğaltılamaz, basılamaz.

arinkom.anadolu.edu.tr arinkom@anadolu.edu.tr


İÇİNDEKİLER

10-29 BİZDEN HABERLER 10 Anadolu Üniversitesi’nden TÜBİTAK başarısı 12 2018’de de ARİNKOM TTO Üniversitenin itici gücü olmaya devam edecek! 14 ARİNKOM TTO Radyo A’da Fikri Haklar ve Yeni Yasayı Anlattı! 16 ARİNKOM TTO Gözüyle Brüksel’de Gerçekleşen Enerji Bilgi Günleri’nden Notlar! 18 ARİNKOM TTO ISO 9001-2015 Kalite Belgesi Alan İlk TTO Oldu! 20 Teknoloji Transfer Ofisleri Buluştu! 22 TOBB Eskişehir Kadın Girişimciler Kurulu’ndan ARİNKOM TTO’ya Plaket! 24 Anadolu Üniversitesi yeni eğitim ve öğretim yılına Açılış Töreni’yle “merhaba” derken ARİNKOM TTO… 26 Fikri Mülkiyet Değerlendirme Kurulu İlk Toplantısını Gerçekleştirdi! 28 Anadolu Üniversitesi, Hızla Artan Patent Sayılarıyla Fark Yaratıyor!

30-49 ETKİNLİK 30 Anadolu Üniversitesi Teknoloji Portföyü ile ÜSİMP Ulusal Patent Fuarı’nda Yerini Aldı! 34 Fikirlerin Nasıl Projeye Dönüşeceği Anlatıldı! 36 2017’nin 2. “Fen ve Sosyal Bilimler Alanında Deneyim Paylaşım Toplantısı” gerçekleştirildi. 38 Akademide Sınai Mülkiyet Kanunu Bilgilendirme Toplantıları Başladı! 40 ARİNKOM TTO’dan BÖTE Öğrencilerine Eğitim! 42 Eskişehir’de PopQuiz Rüzgarı! 44 LES 100 Eğitimi Tamamlandı! 46 2. Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’nde ARİNKOM TTO Teknolojileri ile Yer Aldı!


50-63 PROJELERDEN HABERLER Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO’nun “Tasarım Odaklı Düşünme: Design 50 Thinking” projesi BEBKA tarafından kabul edildi! Anadolu Üniversitesi’nin yaklaşık 3 Milyon Avroluk “İleri Prototipleme 52 İstasyonu Projesi” Kabul Edildi! TTH Türkiye Projesi Kapanış Konferansı’ndan ARİNKOM TTO Notları… 54 Prof. Dr. E. Nezih Orhon’un Projesine Kâtip Çelebi-Newton Fonu’dan Kabul! 56 Doç. Dr. Miriş Dikmen’in TÜBİTAK ARDEB 1002 Projesi... 58 Prof. Dr. Bülent Açma’ya Katip Çelebi Newton Fonu Desteği! 60 Yrd. Doç. Dr. Cem Çetek’in Erasmus + Projesi Kabul Edildi! 62

64-81

ÜNİVERSİTE - SEKTÖR VE GİRİŞİMCİLİK Güneş Kremi Etken Madde Teknolojisi MicNo’ya DCP’den Yatırım!

64

Anadolu Üniversitesi’nin 10 Girişimcisine TÜBITAK’tan 150.000 Tl Destek!

66

Litvanya Türkiye İş Birliği Günü Düzenlendi!

68

“Startupus” Programı tamamlandı, ödüller sahiplerini buldu!

70

Vestel A.Ş.’den Anadolu Üniversitesi’ne İş Birliği Ziyareti!

72

GİRİŞİMCİLİK BULUŞMASI – II Şirket Açılışları ile Gerçekleştirildi!

74

Endüstriyel İnovasyon Bilgi Günleri Brüksel’de Gerçekleştirildi!

78

ARİNKOM TTO’dan “ITEA Project Outline (PO) Preparation Days” Notları...

80


BİZDEN HABERLER

ANADOLU ÜNIVERSITESINDEN TÜBİTAK BAŞARISI 2017 TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne lâyık görülen Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Cem Sevik, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. TÜBİTAK tarafından her yıl verilmekte olan Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri, 28 Aralık Perşembe günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Törene, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan da katılım gösterdi. Bu yıl 4’ü Bilim, 11’i ise Teşvik Ödülü olmak üzere 15 ödül verildi.

10

ARİNKOM TTO


“Anadolu Üniversitesinin desteğiyle başvuruda bulundum” Anadolu Üniversitesinin desteğiyle başvuruda bulunduğunu belirten Doç. Dr. Sevik, ödüle ilişkin görüşlerini şu şekilde aktardı: “Bu ödül geçmişten bu yana, nanomalzemelerin yenilenebilir ve çevre dostu enerji üretimi uygulamaları ile doğrudan ilişkili fiziksel özelliklerinin araştırılması konularındaki yaptığımız çalışmalardan hareketle, gelecekte de nitelikli bilimsel katkılar yapacağınız düşünülerek verilen bir ödül. TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından bu prestijli ödüle lâyık görülmek benim için son derece mutlu edici bir gelişme.” TÜBİTAK Teşvik Ödülleri, yaptığı çalışmalarla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip olduğunu kanıtlamış, ödülün verildiği yılın ilk gününde 40 yaşını geçmemiş hayattaki bilim insanlarına verilmektedir.

ARİNKOM TTO

11


BİZDEN HABERLER

2018’DE DE ARİNKOM TTO ÜNİVERSİTENİN İTİCİ GÜCÜ OLMAYA DEVAM EDECEK! 27 Aralık 2017, Çarşamba günü ARİNKOM TTO ofisinde Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın katılımlarıyla yeni yıl kutlandı. Kutlamaya Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, ARİNKOM TTO Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ender Suvacı ve ARİNKOM TTO Danışmanı Prof. Dr. M. Ersan Pütün katılım sağladı. Kutlamada aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Strateji Daire Başkanlığı, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Hukuk Müşavirliği, Proje Birimi ve ARİNKOM TTO da yer aldılar.

12

ARİNKOM TTO


Her yıl geleneksel olarak gerçekleşen kutlamada Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan Anadolu Üniversitesinin tüm alanlarda iyi bir üniversite olduğunu, bu özelliğiyle 2017’de olduğu gibi 2018’de de performansını giderek yükselteceğini belirtti. Bu yükselişte ARİNKOM TTO’nun itici güç olarak büyük rol oynadığının altını çizen Gündoğan, ARİNKOM TTO’ya Üniversite’nin başarı grafiğinin yükselmesinde gerçekleştirdiği çalışmalar dolayısıyla teşekkür etti. Ardından söz alan ARİNKOM TTO yöneticisi M. Hakan Dağ ise tüm yıl ARİNKOM TTO’ya destek olan tüm birimlere teşekkür etti.

ARİNKOM TTO

13


BİZDEN HABERLER

14

ARİNKOM TTO


ARİNKOM TTO RADYO A’DA FIKRI HAKLAR VE YENI YASAYI ANLATTI! ARİNKOM TTO Fikri Haklar ve Ticarileştirme Koordinatörleri Özlem Tigin ve Olcay Sevik 17 Kasım 2017, Cuma günü Radyo A’da Misafir Odası Programının konuğu oldu. Öncelikli olarak ARİNKOM TTO çalışma alanları ve yapılanmasından söz eden Özlem Tigin, sonrasında yönlendirilen sorulara detaylı cevaplar verdi. Tigin konuşmasında Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu hakkında bilgiler verdi. Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu ve bunun doğrultusunda Anadolu Üniversitesinin konu hakkında yapılanma sürecini aktaran Tigin “Anadolu Üniversitesi Yeni Kanuna göre Fikrî Ve Sınai Mülkiyet Hakları, Teknoloji Transferi ve Bilginin Ticarileştirilmesi Politika Ve Esasları’nı yürürlüğe sokan Türkiye’deki ilk üniversitedir”, dedi. Program sonunda ticarileştirme, patent, fikri haklar gibi konularda da ARİNKOM TTO’ya ulaşabileceklerini belirten Tigin, ARİNKOM TTO iletişim bilgilerini dinleyicilere aktardı.

ARİNKOM TTO

15


BİZDEN HABERLER

ARİNKOM TTO GÖZÜYLE BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞEN ENERJI BILGI GÜNLERI’NDEN NOTLAR!

16

ARİNKOM TTO

Ufuk (Horizon) 2020 enerji alanı 2018-19 yılları çalışma programı 23, 24 ve 25 Ekim 2017 tarihlerinde Brüksel'de gerçekleştirilen “Energy Info Days 2017” adlı etkinlikle tanıtıldı. 1000’den fazla katılımcı ile gerçekleşen etkinlikte Yenilenebilir Enerji, Fosil Yakıtların Karbonsuzlaştırılması, Akıllı Şehirler ve Toplumlar, Enerji Verimliliği ve Enerji Sistemleri çağrıları hakkında bilgilendirme yapıldı. Katılımcılar, birebir görüşmelerde ve networking alanlarında proje fikirlerini paylaşma ve potansiyel ortaklarla iş birliği kurma fırsatı buldu. Türkiye’den üniversiteler, sektör temsilcileri ve TÜBİTAK’ın da aralarında bulunduğu kamu kurumları katılım gösterdi. Anadolu Üniversitesi adına ARİNKOM TTO Yönetici Yardımcısı Rabia Taş ve Üniversite-Sektör İş Birliği Koordinatörü Gülçin Avul etkinlikte yer alarak proje ortaklıkları konusunda ilgili alanlarda görüşmelere katılım sağladı.


ARÄ°NKOM TTO

17


BİZDEN HABERLER

ARİNKOM TTO ISO 9001-2015 KALITE BELGESINI ALDI! 24 Ekim 2017 tarihinde, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın makamında Belgelendirme firması Bureau Veritas tarafından “ISO 9001-2015 Kalite Belgesi” Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO’ya tören eşliğinde takdim edildi. Törene belgeyi bizzat teslim alan Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın yanı sıra Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Bureau Veritas Firmasından Belge Yöneticisi İbrahim Togay, Güney Marmara Bölge Yöneticisi Hüseyin Orçunlu, Ayten Mutlu, Yeşim Babacan ile ARİNKOM TTO Danışmanı Prof. Dr. Ersan Pütün, ARİNKOM TTO Yöneticisi Mehmet Hakan Dağ, Yönetici Yardımcısı Orkun Başkan, Kalite Sistem Koordinatörü Uğur Acar ve Tanıtım ve Etkinlikler Koordinatörü N. Sanem Moğulkoç katılım sağladılar.

18

ARİNKOM TTO


Türkiye’de ISO 9001-2015 Kalite Belgesi’ni alan ilk teknoloji transfer ofisi olan, ARİNKOM TTO, Kalite Belgesi ile projelerini uygulamaya geçirdiği süreçlerde, çalışmalarının kalite yaklaşımıyla daha sistematik bir şekilde yürütülmesi sağlayacak. ISO 9001-2015 Kalite Belgesi ise risk yönetimini içermesi ve bu bağlamda oluşabilecek risklere karşı sürdürülebilirlik adına yapılacak ve alınacak önlemlerin neler olduğunu içeren bir belge niteliğini taşıyor.

ARİNKOM TTO

19


BİZDEN HABERLER

TEKNOLOJI TRANSFER OFISLERI BULUŞTU! Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi ev sahipliğinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde düzenlenen “Teknoloji Transfer Ofisleri Buluşması” 20 Ekim Cuma günü TÜBİTAK, TGBD ve ARİNKOM TTO’nun da aralarında olduğu pek çok Teknoloji Transfer Ofislerinin katılımı ile gerçekleştirildi. ARİNKOM TTO’yu temsilen ARİNKOM TTO Yöneticisi M. Hakan Dağ, Yönetici Yardımcıları Rabia Taş ve Orkun Başkan da etkinlikte yerlerini aldılar. Etkinlikte söz alan TÜBİTAK TEMEG Grup Koordinatörü Dr. Alp Eren Yurtseven’in “Sayılarla TTO Faaliyetleri” konusunda gerçekleştirdiği sunum tüm katılımcılar tarafından ilgi ile dinlendi. Buluşma, 4.TGB Zirvesi öncesi teknoloji transfer ofislerini bir araya getirerek ilk aşaması sona yaklaşan Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı çerçevesinde güncel durumlarını ve gelecek planlarını tartışmak, Türkiye’de TTO’ların resmini ve yol haritalarını çıkarmak amacıyla düzenlendi. Bu çerçevede etkinlikte “TTO Yapılanmaları ve Kurumsallık” başlığı altında “2013 yılından bu yana yollarına devam eden TTO’ların farklı yapılanma modelleri ve kurumsallığa giden süreçleri”; “Sürdürülebilir TTO’lar” başlığı altında “TTO’ların finansal sürdürülebilirlik elde etmek için yaptıkları, gelir modelleri ve iyi uygulama örnekleri”; “Teknoloji Transfer Uzmanlığı” başlığı altında “Yeni bir meslek olarak TT uzmanlığı, bugünü ve geleceği, bir kariyer olarak TT uzmanlığı” konuları detaylarıyla ele alındı.

20

ARİNKOM TTO


ARÄ°NKOM TTO

21


BİZDEN HABERLER

TOBB ESKIŞEHIR KADIN GIRIŞIMCILER KURULU'NDAN ARİNKOM TTO'YA PLAKET! Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Turkcell işbirliğiyle, mobil teknoloji endüstrisinde çalışmak veya mobil teknolojileri kullanarak iş fikrini hayata geçirmek isteyen kadınların yazılım konusunda eğitilerek mobil uygulamalar geliştirmelerine destek olmak, kadınların bu alanda istihdam kapasitesini ve girişimciliği arttırmak amacıyla uygulanan Geleceği Yazan Kadınlar Projesinin Eskişehir Final Proje değerlendirmeleri sona erdi. Projeye katılan kursiyerlere mentörlük desteği veren ve seçici kurulda yer alan ANATEK A.Ş. Genel Müdürü ve ARİNKOM TTO Üniversite-Sektör İşbirliği Koordinatörü Yeliz Erkoç'a TOBB Eskişehir Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Hüsniye Tali tarafından teşekkür plaketi veridi.

22

ARİNKOM TTO


ARÄ°NKOM TTO

23


BİZDEN HABERLER

ANADOLU ÜNIVERSITESI YENI EĞITIM VE ÖĞRETIM YILINA AÇILIŞ TÖRENI’YLE “MERHABA” DERKEN ARİNKOM TTO… Anadolu Üniversitesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Töreni, 29 Eylül 2017, Cuma günü Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi (AKM) Opera ve Bale Salonu’nda devam eden törende, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Üniversitemizin tanıtım filmi izlendi ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Anadolu Makam Topluluğu tarafından Klasik Türk Müziği dinletisi gerçekleştirildi. Törene, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Ak Parti Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Nabi Avcı, Prof. Dr. Emine Nur Günay, Hava Kontrol Grup Komutanı Hv. Tuğg. İmdat Bahri Biber, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Vali Yardımcıları Aslan Avşarbey, Ali Muhiddin Varol, Tepebaşı Kaymakamı Salih Keser, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Adnan Özcan, Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Prof. Dr. Aydın Aybar, Prof. Dr. Zafer Asım Kaplancıklı, Ak Parti İl Başkanı M. Dündar Ünlü, MHP İl Başkanı Kadir Bıyık, Ak Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Volkan Doğan, Ak Parti Tepebaşı İlçe Başkanı İ. Yılmaz Kaynarca, Anadolu Üniversitesi senato ve yönetim kurulu üyeleri, daire başkanları, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

24

ARİNKOM TTO


Törenin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, Anadolu Üniversitesinin 4 yıldaki değişimini anlatırken sıklıkla ARİNKOM TTO’nun bu konudaki katkısı hakkında detaylara değindi. Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan konuşmasında ARİNKOM TTO faaliyetleri hakkında şu sözleri dile getirdi:

ulaştı. Kamu kurumlarıyla yaptığımız anlaşmaların başında Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile yaptığımız Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) Protokolü geliyor. Bu kapsamda da şu ana kadar 6 proje geliştirildi. Yine Üniversitemize ait olan Borabey Göleti’nde Yunus Emre Gözlemevi’ni kurduk.”

Prof. Dr. Gündoğan’dan Anadolu Üniversitesinin 4 yıldaki değişimi

Anadolu Üniversitesi’ndeki yenilikler…

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Töreni kapsamında görüşlerini dile getiren Rektör Gündoğan, katılımcılara Anadolu Üniversitesinin özellikle son 4 yıllık süreçteki gelişimi ve değişimine dair kapsamlı bir şekilde bilgilendirmelerde bulundu. Üniversitelerin, araştırmageliştirme, eğitim-öğretim ve doğrudan topluma hizmet faaliyetleri olmak üzere 3 temel görevinin olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Naci Gündoğan, öncelikle Anadolu Üniversitesinde yürütülen “Araştırma, Akademik Performans ve Yayın” faaliyetlerine değindi. 2014 yılında TÜBİTAK Teknoloji Transfer Ofisi hibe programından yararlanan 10 üniversite arasına girdiklerini ve bu kapsamda da ARİNKOM Teknoloji Transfer Ofisi kurduklarını dile getiren Gündoğan, “2017 yılında akademik teşvik alacak öğretim elemanı sayımız bir önceki yıla göre yüzde 41 oranında artarken, tam puan alan öğretim eleman sayımızda da bir önceki yıla göre yüzde 607’lik önemli bir artış sağlandı. Yine TÜBİTAK ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca ilk 10 kurul içerisinde seçilerek “Teknoloji Hızlandırıcı Program Uygulayıcısı” olduk. TÜBİTAK kapsamında Bireysel Genç Girişim dalında Türkiye’de seçilen 17 kuruluştan birisi olduk. 2015 yılında öğretim elemanları için yeni bir proje türü olan “Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) Yönergesi” çıkarıldı. 2016 yılında ise Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Sektör Destekli BAP Sistemi kullanıldı. Üniversitemizde son yıllarda dikkat çeken bir başka gelişme ise yayın performanslarındaki yaşanan artışlar oldu. Üniversitenin kuruluşundan bu yana toplam yayın sayımız yaklaşık 5 bin iken 2015-2016 yıllarında yaptığımız yayınların toplamına baktığımızda ise bu sayının tüm yayınların yüzde 20’sini oluşturduğunu görüyoruz. 2014-2017 yılları arasında yaşanan bir başka artış ise Teknopark’ta görevlendirilen öğretim elemanları sayılarında oldu ve bu sayı 356’ya

Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO, TÜBİTAK ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Teknoloji Transferini Hızlandırma (TTH-Türkiye) Projesine seçilen ilk 10 TTO’dan biri olmaya hak kazandı. Dikkat çeken bir başka gelişme de son yıllardaki ulusal ve uluslararası patent sayılarında yaşanan artış oldu. 2013 yılında 1 olan ulusal ve uluslararası patent sayısı 2016 yılında 27’ye çıktı. Yine ISF 2017’de Anadolu Üniversitesine ait “Geliştirilmiş Ağırlık Düşürme Tipi Sismik Enerji Kaynağı Ekipmanı” başlıklı patent Türk Patent Enstitüsü tarafından altın madalyaya lâyık görüldü. BEBKA tarafından fonlanan ve Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO tarafından yürütülen Teknoloji Odaklı Hızlandırıcı Programı (TechUP) bölgedeki startuplara yönelik olarak gerçekleştirilen ilk hızlandırıcı program oldu. Türkiye’deki 20 uygulayıcı kuruluştan biri olan Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO’nun “1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı” kapsamında 2016 yılında yüzde 60 başarıyla Türkiye’nin en iyi ikinci uygulayıcı kuruluşu oldu. 2017’de ise bu oran yüzde 70’e çıkarıldı. Son yıllarda kurduğumuz laboratuvarlardan biri de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde kurulan Finans Laboratuvarı oldu. Üniversite olarak önem verdiğimiz bir diğer konu da kurum dışı kaynaklara başvurmak oldu. Üniversitemizden her yıl 80 kadar akademisyen Ar-Ge projeleri için kurum dışı fon kaynaklarına başvuru yapıyor. Son 4 yılda diğer kurumlar tarafından fonlanan 97 proje yürütüldü ve ilk defa güzel sanatlar ve müzik alanlarında TÜBİTAK projeleri verildi. Anadolu Üniversitesi 1958-2014 yılları arasında toplam 53 Avrupa Birliği Projesinde hem ortak hem de yürütücü olarak yer aldı. Son 4 yılda ise bu sayı 22 olarak gerçekleşti.

ARİNKOM TTO

25


BİZDEN HABERLER

Fikri Mülkiyet Değerlendirme Kurulu İlk Toplantısını Gerçekleştirdi! Anadolu Üniversitesi Fikri Mülkiyet Değerlendirme Kurulu (KMDK) Toplantısı 22 Eylül 2017, Cuma günü Anadolu Üniversitesi Rektörlük Salon 2009’da gerçekleştirildi. Toplantıya FMDK Başkanı olarak Anadolu Üniversitesi Araştırmalardan Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. A. Savaş Koparal, FMDK Kurul üyeleri olarak da ARİNKOM TTO Yöneticisi M. Hakan Dağ, Yönetici Yardımcısı Orkun Başkan, Fikri Haklar ve Ticarileştirme Koordinatörü Özlem Tigin katılım sağladılar. 18 Temmuz 2017 tarihi itibari ile yürürlüğe giren "Anadolu Üniversitesi Fikrî ve Sınaȋ Mülkiyet Hakları, Teknoloji Transferi ve Bilginin Ticarileştirilmesi Politika ve Esasları"nda belirtilen hükümlere istinaden oluşturulan kurul, Politikanın yürürlüğe girmesinden itibaren ilk toplantısını gerçekleştirmiş oldu. ARİNKOM TTO Yetkilileri tarafından Kurulun öncelikli toplanma amacının ARİNKOM TTO tarafından hazırlanan “Teknoloji Ön Değerlendirme Raporları”nı değerlendirilmesi olarak belirtildi. Bunun yanı sıra fikir ürünlerinin korunması için ulusal ve uluslararası başvuruların hangi ülkelerde yapılacağının kararının verilmesi; Teknoloji transferi, üniversite-sanayi iş birliği sonucunda ortaya

26

ARİNKOM TTO


çıkan/çıkabilecek fikrî ve sınai haklar üzerindeki hak sahipliği konusunda gerekli kararların alınması; Teknoloji Geliştirme Bölgesinde Üniversite öğretim elemanları tarafından üretilen bilgi sonucunda ortaya çıkan fikrî ve sınai mülkiyet hak sahipliği konusunda Yönetim Kuruluna görüş bildirilmesi kurulun diğer amaçları arasında yer alıyor. Toplantı, “Teknoloji Ön Değerlendirme Raporları”nın değerlendirilmesi ve Yönetim Kuruluna sunulmak üzere alınan tavsiye kararlarının ardından sona erdi.

ARİNKOM TTO

27


BİZDEN HABERLER

ANADOLU ÜNIVERSITESI, Hızla Artan Patent Sayılarıyla Fark Yaratıyor! Geçtiğimiz yıl bilimsel faaliyetler açısından tarihinin en parlak yılını yaşayan Anadolu Üniversitesi, ulusal ve uluslararası patent sayılarındaki hızlı artışla da öne çıkmayı başardı. Özellikle uluslararası patent alabilme kabiliyetinin oluşması ve artmasının, üniversitelerin gelişmişlik düzeyleri açısından önemli bir değişken olduğu göz önüne alındığında, Anadolu Üniversitesinin 2014 yılı itibarıyla her yıl patent sayılarında yükselen bir ivme yakalaması, araştırma altyapısına yapılan yatırımların ve öğretim üyelerinin motivasyonuna yönelik yapılan çalışmaların, karşılık bulduğunun da önemli bir göstergesi durumunda. Bir önceki yıla göre 2014’te uluslararası düzeyde iki kat, ulusal düzeyde daha da yüksek oranda seyreden söz konusu artış, izleyen yıllarda ise her iki düzeyde katlanarak devam etti. 2015’te uluslararası düzeyde 10, ulusal düzeyde 4 patente sahip olan Anadolu Üniversitesinde bu rakamlar, 2016 yılında ulusal düzeyde 17’ye, uluslararası düzeyde iseGeçtiğimiz yıl bilimsel faaliyetler açısından tarihinin en parlak yılını yaşayan Anadolu Üniversitesi, ulusal ve uluslararası patent sayılarındaki hızlı artışla da öne çıkmayı başardı. Özellikle uluslararası patent alabilme kabiliyetinin oluşması ve artmasının, üniversitelerin gelişmişlik düzeyleri açısından önemli bir değişken olduğu göz önüne alındığında, Anadolu Üniversitesinin 2014 yılı itibarıyla her yıl patent sayılarında yükselen bir ivme yakalaması, araştırma altyapısına yapılan yatırımların ve öğretim üyelerinin motivasyonuna yönelik yapılan çalışmaların, karşılık bulduğunun da önemli bir göstergesi durumunda. Bir önceki yıla göre 2014’te uluslararası düzeyde iki kat, ulusal düzeyde daha da yüksek oranda seyreden söz konusu artış, izleyen yıllarda ise her iki düzeyde katlanarak devam etti. 2015’te uluslararası düzeyde 10, ulusal düzeyde 4 patente sahip olan Anadolu Üniversitesinde bu rakamlar, 2016 yılında ulusal düzeyde 17’ye, uluslararası

28

ARİNKOM TTO

düzeyde ise 10’a ulaşarak önemli bir yükseliş gösterdi.

Patent başvuruları önemli başarılara imza atıyor Gösterdikleri başarılarla sözü edilen patenleri örneklendirecek çalışmalar ise şöyle sıralanabilir: Anadolu Üniversitesine ait “Geliştirilmiş ağırlık düşürme tipi sismik enerji kaynağı ekipmanı” başlıklı patent başvurusu, 2016 yılında “Türk Patent ve Marka Kurumu” tarafından özel altın madalya ödülünü almaya hak kazandı. Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı tarafından verilen ödülü, Anadolu Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Aybar aldı. Bir diğer çalışma ise Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Fakültesi öğretim elemanlarından Yrd. Doç. Dr. İsmail Özgür Özer tarafından geliştirilen ve Anadolu Üniversitesine ait “Magnezyum Sipinalin alev piroliz ile elde edilmesi yöntemi”ne ait patent başvurusu oldu. Risk sermaye grubundan yatırım alan başvuru ile patentin ticarileştirilmesine yönelik olarak önemli bir adım atıldı. Ayrıca, üniversite fikri hakların ticarileştirilmesi sonucunda kurulan şirkete Anadolu Üniversitesi ortak oldu.


Amerika ve Japonya’da tescil almaya hak kazandı Başarı ile yürütülen bir diğer çalışma ise Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğretim Elemanlarında Prof. Dr. Atakan Doğan’a ait olan “Parallel hardware hypervisor for virtualizing application-specific supercomputers “ başlıklı patent başvurusu oldu. 2016 yılında Amerika ve Japonya’da tescil belgesi almaya hak kazanan bu patent başvurusu, buluş basamağının fazlasıyla önemli olduğu söz konusu ülkelerde tescil ile sonuçlanarak Anadolu Üniversitesi’nde yapılan çalışmaların inovatif ve yüksek nitelikte bir çalışma ile gerçekleştirildiğinin de kanıtı niteliğinde. Tescil olan ve uluslararası süreçleri içinde tescil belgeleri beklenen “Diş çürümesi ve hassaslaşmasını önleyen karışım” başlıklı patent başvurusu ise Malzeme Bilimi ve Mühendisliği öğretim elemanı Prof. Dr. Nuran Ay tarafından geliştirilen Anadolu Üniversitesinin önemli patent başvurularından başka bir başarılı örneği oluşturuyor.

ARİNKOM TTO

29


ETKİNLİK

ANADOLU ÜNIVERSITESİ TEKNOLOJİ PORTFÖYÜ İLE ÜSİMP ULUSAL PATENT FUARI’NDA YERİNİ ALDI! 6-7 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Harbiye Askeri Müzesi’nde ÜSİMP Ulusal Patent Fuarı gerçekleştirildi. “Üniversite Patentleri Ar-Ge Merkezleri ile Buluşuyor” teması ile düzenlenen fuarda ARİNKOM TTO’nun yanı sıra diğer Teknoloji Transfer Ofisleri Sanayi ve Ar-Ge merkezleri katılım sağladılar.

FİKRİ HAK PORTFÖYÜ BOR ATIĞINDAN MONTISELIT ESASLI BIYOAKTIF SERAMIKLERIN ÜRETIMI

MAGSPIN: MAGNEZYUM SPINEL TRANSPARAN SERAMIK ÜRETIM YÖNTEMI

ŞEMSİYE ANKRAJ

EKLEM POZISYONU DUYUSU GERI BILDIRIM ARACI

MicNO®: ZnO MIKRO PLAKA ÜRETIM YÖNTEMI

TAKTIKSEL FUTBOL ANTREMANLARINDA SANAL GERÇEKLIK CIHAZI

HIZLI TRENLERDE AERODİNAMİK KONTROL

KNFLEX: DIZ VE AYAK MASAJ KREMI

YUMURTA SARISI VE KITOSAN IÇERIKLI YANIK KREMI

GRANÜLER ZEMINLER IÇIN ÖRSELENMEMIŞ NUMUNE ALICI

SLICETYPE: GÖZ HAREKETI ILE KARAKTER GIRIŞI YAPMA YÖNTEMI VE SISTEMI

YÜKSEK MUKAVEMETLİ JET ANKRAJ

30

ARİNKOM TTO


STARTUP PORTFÖYÜ

DÜPUS Thinks for your business

AKILLI SÜSPANSIYON ELEMANLARI

EDCSISTEM.COM

ON-GRID SOLAR INVERTER

ALFA SISTEM: ENTEGRE AKILLI ULAŞIM SISTEMI

İNTERAKTIF İŞARET DILI

OYA: OTOMATIK YÖNLENDIRMELI ARAÇ

AVUKAT BULUT

KNFLEX: DIZ VE AYAK MASAJ KREMI

WISEBOX

DÜPUS: DINAMIK ÜRETIM ÇIZELGELEME YAPAY ZEKA SISTEMI

ROB-I: AKILLI DENGE OYUNCAĞI

VR KRONOS ZAMAN GEZGINI

ARİNKOM TTO

31


ETKİNLİK

İki gün süren etkinlikte Anadolu Üniversitesi Teknoloji Portföyü, Startup Teknolojileri ve Fikri Haklar Teknolojileri başlıkları altında tanıtıldı. Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO adına fuara katılım sağlayan ARİNKOM TTO Yöneticisi M. Hakan Dağ, Fikri Haklar ve Ticarileştirme Koordinatörleri Özlem Tigin ve Olcay Sevik, Girişimcilik Koordinatörü Burçak İlter Timurçin fuar alanında Anadolu Üniversitesi Teknoloji Portföyü hakkında katılımcılara bilgiler verdiler. Ar-Ge merkezleri yöneticileri ve uzmanları ile üniversitelerdeki buluş ve patent sahibi öğretim üyelerinin buluştuğu fuarda üniversitelerde ve Ar-Ge Merkezlerinde geliştirilmiş patentli teknolojilerin ve buluşların tanıtımları yapıldı. Patent sahipleri ile firmalar arasında B2B görüşmeler yapıldı. ARİNKOM TTO da B2B görüşmelerde teknolojileri üzerine iş birliği görüşmeleri gerçekleştirdi. Etkinliğin açılış konuşmasını ÜSİMP Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamit SERBEST gerçekleştirdi. Ardından 2017 içinde Ödül ve RTTP sertifikası alan ÜSİMP üyelerine plaket takdimi yapıldı. ARİNKOM TTO Fikri Haklar ve Ticarileştirme Koordinatörü Özlem Tigin de Prof. Dr. Hamit SERBEST’in elinden RTTP sertifikasını tören eşliğinde teslim aldı. Paneller bölümünde ise “Sanayi Kuruluşlarının Ar-Ge İnovasyon Yetkinliğinin Geliştirilmesinde OSB’lerin Öncülüğü”, “Araştırmadan Ticarileşmeye Başarı Öyküleri”, “Ar-Ge Merkezlerinde Teknoloji Transferi”, “Teknoloji/Bilgi Transferi Ekosisteminde Kolaylaştırıcı Araçlar”, “Araştırmadan Ticarileşmeye Başarı Öyküleri”, “1601 TTO Hazırlık Programı Deneyim Paylaşımları” konuları üzerinde sunum ve paneller gerçekleştirildi. Özlem Tigin de “Araştırmadan Ticarileşmeye Başarı Öyküleri” konulu bölümde Diffusion Capital Partners’dan yatırım alan MAGSPİN teknolojisini katılımcılara aktardı.

32

ARİNKOM TTO


ARÄ°NKOM TTO

33


ETKİNLİK

FIKIRLERIN NASIL PROJEYE DÖNÜŞECEĞI ANLATILDI! 27 Aralık, 2017, Çarşamba günü ANAÇ Ön Kuluçka Merkezi’nde “Fikrim Projeye Dönüşür mü?” etkinliği düzenlendi. Etkinlikte “Bu fikir projeye dönüşebilir mi?, Uygun bir fon bulunabilir mi?” gibi sorular cevaplanarak; fikirlerin başvuru formatına dönüşmesi sürecinde yol haritalarının çizilmesi hedeflendi. Düzenlenen iki oturum ile toplantı gerçekleştirildi. İlk oturum olan “Genel Görüşme”de projelendirme sürecine ilişkin görüşler paylaşıldı ve proje sürecinin genel çerçevesi çizildi. İkinci oturum olan “Birebir Görüşmeler” ile fikirleri olan araştırmacılara projeleri özelinde neler yapmaları gerektiğine ilişkin bilgiler verildi ve yönlendirmeler yapıldı. Fikirlerin projeye dönüştürülmesi konusunda araştırmacıları cesaretlendirmeyi ve bilgilendirmeyi amaçladıklarını belirten Projeler Koordinatörü Banu Gültekin Kocaman ‘’Bizler bu toplantılar sırasında farkındayız ki en kıymetli olan şey insanların bir fikre sahip olmasıdır. Bugün üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz bu toplantılar yoluyla bir fikrin proje olabileceği ya da neye dönüşebileceği konusunda insanlara yol gösterici oluyoruz.’’ dedi. Temel hedeflerinin fikir sahibi insanların projelerine destek verme ve devamında bu projede beraber yol alma olduğunu vurgulayarak ARİNKOM TTO Yönetici Yardımcısı Rabia Taş ‘’Bugün burada yaratıcı fikirler ele alınarak fon sağlayan kurumların beklentilerini paylaşacağız.’’ dedi.

34

ARİNKOM TTO


ARÄ°NKOM TTO

35


ETKİNLİK

2017’nin 2.

gerçekleştirildi! ARİNKOM TTO tarafından düzenlenen “Fen ve Sosyal Bilimler Alanında Deneyim Paylaşım Toplantısı” 20 Aralık 2017 Çarşamba günü Kongre Merkezi Mavi Salon’da gerçekleştirildi. Bu yıl ikincisi düzenlenen toplantıya, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Kuzu, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Özel, Devlet Konservatuvarı Öğreti Üyesi Prof. Dr. Ebru Gökdağ ve Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Enis Turhan Turgut konuşmacı olarak katıldı.

Çok fazla araştırma yaptık, çok fazla proje yazdık Toplantının açılış konuşmasını yapan ARİNKOM TTO Danışmanı Prof. Dr. Ersan Pütün “Ben konuşmamda bir şeye dikkat çekmek istiyorum. TÜBİTAK’a bir proje verebilirsiniz. O proje geri dönebilir ama bu süreçte

36

ARİNKOM TTO

yaptığınız çalışmaya küsmemeniz, darılmamanız gerekir. Bunlar hepimizin başından geldi ve geçti. Söyleyeceğim şu ki bu konuda hiç alınganlık etmeyin. Çalışmaya, araştırmaya devam edin.” ifadelerini kullandı. Toplantıda, ARİNKOM TTO Projeler Koordinatörü Banu Gültekin Kocaman’ın ARDEB programları hakkında öğretim elemanlarına bilgi vermesinin ardından konuşmacıların sunumlarına geçildi. Prof. Dr. Abdullah Kuzu projelerde Ar-Ge yaklaşımının ortaya koyulması ve özgün değeri ortaya koyarken dikkat edilmesi gereken unsurları paylaştı. Prof. Dr. Kuzu konuşmasında, yürütücüsü olduğu projelerde edindiği deneyimleri, proje metnini oluşturma ve dikkat edilecek hususları ele aldı. Ulusal ve uluslararası proje yürütücülüğü yapmış olan Prof. Dr. Kuzu, ret alan projelerden bahsederken sosyal bilimlerde projelere destek almaya hak kazanmak için izlenmesi gereken yol haritalarından da bahsetti.


Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan kabul edilen ilk TÜBİTAK projesi yürütücüsü olan Prof. Dr. Ebru Gökdağ, projesinin destek kazanma sürecinde nasıl hazırlık yaptıklarını ve projeyi yazarken nelere dikkat ettiklerini dinleyicilere aktardı. Ulusal ve uluslararası pek çok farklı programlarda proje yürütücülüğü yapmış olan Prof. Dr. Emel Özel, araştırmacı olarak da görev aldığı TÜBİTAK ARDEB ve 2 uluslararası projesi hakkında konuştu. Proje fikrinin projelendirilmesi ve projenin yürütülmesi aşamalarında dikkat edilecek noktalardan bahseden Prof. Dr. Özel “Benim için özgün değer, önerdiğim projenin niteliğinin farklı ve kapsamlı olmasıdır.” dedi.

Toplantıda proje fikrinin oluşturulması, proje yazarken ve proje yürütülürken dikkat edilecek unsurlar üzerinde duran Doç. Dr. Enis Turhan Turgut, öğretim elemanlarına TÜBİTAK projeleri hakkında bilgilerini aktardı. Geliştirdiği 2 TÜBİTAK ARDEB projesi ile ilgili konuşan Doç. Dr. Turgut projelerdeki “Planlama, Hazırlık, Yazım Süreçleri” kapsamında kilit unsurlardan bahsetti. Toplantı konuşmacılara teşekkür verilmesinin ardından sona erdi.

belgelerinin

ARİNKOM TTO

37


ETKİNLİK

AKADEMIDE SINAI MÜLKIYET KANUNU Bilgilendirme Toplantıları

BAŞLADI

ARİNKOM TTO tarafından üniversitemiz genelinde düzenlenecek olan “Akademide Sınai Mülkiyet Kanunu Bilgilendirme Toplantıları” 6 Aralık 2017, Saat 14.00’te Eczacılık Fakültesi İhsan Sarıkardeşoğlu Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ilk toplantı ile başladı. 19 Aralık 2017, Salı günü ANAÇ Ön Kuluçka Merkezi’nde yapılan toplantı ile devam etti. Araştırmacıların ve girişimci akademisyenlerin katılım sağladığı toplantılarda, ARİNKOM TTO Fikri Haklar ve Ticarileştirme Koordinatörü Özlem Tigin sunumlar gerçekleştirdi. Tigin sunumlarında, Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu doğrultusunda Anadolu Üniversitesinde mevzuata ilişkin gerçekleştirilen değişiklikler, buluşlarda Üniversitede hak sahipliği konularının yanı sıra ARİNKOM TTO’nun fikri hakların korunmasına yönelik destekleri de katılımcılara aktardı. Üniversite genelinde düzenlenecek toplantılara ilişkin takvim ARİNKOM TTO Web Sitesi Etkinlik Takvimi sekmesinde güncel olarak yayınlanacaktır.

38

ARİNKOM TTO


Toplantılarda; Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu doğrultusunda Üniversitemizde gerçekleşen değişiklikler, Buluşlarda Üniversitede hak sahipliği, ARİNKOM TTO’nun fikri hakların korunmasına yönelik destekleri konularına değinilecektir.

ARİNKOM TTO

39


ETKİNLİK

ARİNKOM TTO'DAN BÖTE ÖĞRENCILERINE EĞITIM! ARİNKOM TTO tarafından 16 ve 19 Ekim 2017 tarihlerinde Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü, 4. Sınıf lisans öğrencilerine yönelik yürütülen 2 farklı ders kapsamında “Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi” ve 14 Aralık 2017 tarihinde yine aynı bölüm öğrencilerine “Projelerin Değerlendirme Süreçleri” eğitimi verildi. Eğitim, Doç. Dr. Muhammet Recep Okur ve Öğr. Grv. Serap Uğur tarafından verilen “Proje Geliştirme ve Yönetimi” dersi kapsamında gerçekleştirildi. 16 ve 19 Ekim tarihlerinde ARİNKOM TTO Yönetici Yardımcısı Rabia Taş’ın “Proje Yönetiminde Kritik Unsurlar”, “Projeler ve Kariyer” konulu sunumu ile başlayan program ARİNKOM TTO Projeler Koordinatörü Banu Gültekin Kocaman’ın “Proje Nedir?”, “Proje Döngüsü Yönetimi”, “Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı” “Proje Hazırlama Süreçleri” konulu sunumu ile devam etti.

40

ARİNKOM TTO


14 Aralık 2017 tarihinde ise Banu Gültekin Kocaman tarafından aynı ders kapsamında "Projelerin Değerlendirme Kriterleri", Hakem Bakış Açısı", "Fon Sağlayan Kuruluşların Bakış Açısı" konu başlıklarına değinildi. Her üç oturumda da program projelere dair verilen örnekler ve soru-cevap ile noktalandı.

ARİNKOM TTO

41


ETKİNLİK

ESKISEHIR'DE POPQUIZ RÜZGARI ! Viveka ve Anadolu Üniversitesi ANAÇ Ön Kuluçka Merkezi iş birliği ile düzenlenen PopQuiz etkinliği 17 Ekim 2017, Salı günü Cafe Del Mundo’da gerçekleştirildi. Girişimci ruhlu insanlar bol katılımlı ve eğlenceli bir ortamda buluşarak hoşça vakit geçirdiler. Girişimcilik faaliyetleri konusunda Eskişehir’de farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikte 30 soruluk bir yarışma yapıldı. Katılımcılar gruplara ayrılarak genel olarak girişimcilik ve teknoloji alanlarından oluşan soruları yanıtladılar. ARİNKOM TTO ve ANAÇ hakkında da soruların yer aldığı yarışmada en fazla doğru cevap veren 3 grup seçilerek ödülleri dağıtıldı.

42

ARİNKOM TTO


ARÄ°NKOM TTO

43


ETKİNLİK

LES100 EĞİTİMİ

Tamamlandı!

ARİNKOM TTO tarafından organize edilen “LES 100 Eğitimi” 17 Ekim 2017, Salı günü Kongre Merkezi Salon Anadolu'da gerçekleştirildi. Eğitime, Teknoloji ve Lisans Yöneticileri Derneği (LES) Yönetim Kurulu Üyesi Murat İdal ve DCP Partners Kurucu Ortağı Ömer Hızıroğlu eğitmen olarak katıldı. Eğitim “Fikri Hakların Temelleri”, “Fikri Hakların Ticarileştirilmesi Ve Lisanslamanın Temelleri”, “Fikri Mülkiyet Ve Yönetme Riskleri” konuları çerçevesinde Ömer Hızıroğlu ve Murat İdal sunumları ile gerçekleşti.

44

ARİNKOM TTO


Teknoloji ve Lisans Yöneticileri Derneği (LES) Yönetim Kurulu Üyesi Murat İdal konuşmasında entelektüel varlıklar ve patentlerin değerini belirleyen niteliklerden bahsetti. İdal patent alım süreci hakkında ise şunları söyledi: "Patentler ülkesel veya bölgesel olarak verilir. Ayrıca dünya patenti de alınabilir. Aynı zamanda ticari sırlar ve bilgiler de entelektüel bir varlıktır ve ticarileştirilebilir. Ancak tüm bu işlemler için öncelikle ulusal veya uluslararası büroya başvuru yapılır, akabinde benzer marka ve fikirlerin araştırılması gerçekleştirilir. Sonrasında hizmet veya ürün sınıflandırılması ile bu sınıflandırılmalara 3. kişiler tarafından itirazlar edilip edilemeyeceğinin değerlendirilmesi oluşturulur. Tüm bu işlemlerin ardından marka tescillenebilir." Murat İdal, patent sahibi olduktan sonra fikrin ve markanın gelişim süreçlerinde de ivmenin koruması gerektiğinin altını çizdi. İdal ayrıca markanın gelişim süreçleri korunmazsa normal şartlarda 20 yıllık patent kullanım hakkının, bu zamandan daha önce patent sahibinin elinden gidebileceğini ifade etti. Ömer Hızıroğlu ve Murat İdal sunumlarının ardından lisans anlaşması müzakereleri gerçekleştirildi. Eğitim, katılımcılara sertifikalarının teslim edilmesinin ardından sona erdi.

ARİNKOM TTO

45


ETKİNLİK

2. Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’nde ARİNKOM TTO Teknolojileri ile Yer Aldı!

46

ARİNKOM TTO

Mimar ve Mühendisler Grubu tarafından düzenlenen 2. Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi 6-7 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen sergide ARİNKOM TTO desteklediği girişimciler ve teknolojileri ile birlikte BEBKA tarafından ayrılan stant alanında yerini aldı. Mimarlar Mühendisler Grubu Başkanı Osman Balta’nın konuşması ile başlayan Zirve; TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, TC Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TC Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün konuşmaları ile devam etti. Sergi alanında ARİNKOM TTO standını Bakan Lütfi Elvan ziyarette bulundu.


Zirveye katılan ARİNKOM TTO yöneticisi M. Hakan Dağ fuar hakkında şu sözleri dile getirdi;

“ARİNKOM TTO 2. Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’ne destek verdiği girişimciler ile birlikte katılım sağladı. Firmalarımız bu fuarda teknolojilerini ve ürünlerini tanıttılar. Firmalarımıza gösterilen yüksek ilgi ile iş birliği olanakları yakaladılar. BEBKA’nın da desteği ile bu iş birliklerine aracılık etmekten mutluluk duyuyoruz". Zirve ve beraberinde düzenlenen sergi; geliştirilen inovatif projelerin tanıtılması, hızla yatırıma dönüşmesi, benzer projeler arasında ortak çalışmalar yapılması konusunda bir sinerji

ARİNKOM TTO

47


ETKİNLİK

oluşması, üniversite-sanayi iş birliğinin geliştirilmesi, Türkiye'nin teknoloji ihraç eden ülke hedeflerine ulaşmasına katkıda amacıyla düzenlendi. ARİNKOM TTO stant alanında “Entegre Akıllı Ulaşım Sistemi” teknolojisi ile PİTON; “Bulut Tabanlı Satış Yönetimi ve CRM Yazılımı” teknolojisi ile Evasoft; “Dinamik Üretim Çizelgeleme ve Yapay Zeka Algoritması” Teknolojisi ile BLG Robotik; “Eğitim Robotu Ezrobot ve ROBİ” teknolojileri ile ALPANTECH, Bor teknolojisi kullanılarak üretilen “Kneflex Diz Masaj Kremi” ile BORTEK firmaları yer alarak ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördüler. ARİNKOM TTO Danışmanı Mahmut Kiper de fuarı ve ARİNKOM TTO stant alanını ziyaret ederek başarılı bir fuar geçirilmesi dileklerinde bulundu.

48

ARİNKOM TTO


ARÄ°NKOM TTO

49


PROJELERDEN HABERLER

ANADOLU ÜNIVERSITESI ARİNKOM TTO’NUN “ TASARIM ODAKLI DÜŞÜNME DESIGN THINKING” PROJESI BEBKA TARAFINDAN KABUL EDILDI!

50

ARİNKOM TTO


Destek Almaya Hak Kazanan Teknik Destek Başvuruları

– Asil Liste*

*Referans numarasına göre sıralanmıştır .

Anadolu Üniversitesi adına ARİNKOM TTO tarafından sunulan “Tasarım Odaklı Düşünme: Design Thinking” isimli proje BEBKA 2017 Teknik Destek Programı kapsamında kabul edildi. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından, 18 Ağustos 2017’de ilan edilen ve toplam bütçesi 300.000 TL olan 2017 Yılı Teknik Destek Programına Eylül - Ekim aylarında sunulan başvurulara ilişkin değerlendirme işlemleri sona erdi. BEBKA tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, 2017 Yılı Teknik Destek Programına yapılan 75 başvurudan 26 adet proje asil, 20 adet proje ise yedek listede olmak üzere toplam 46 proje başarılı bulundu. Anadolu Üniversitesi asil listede yer alarak destek almaya hak kazandı. Proje kapsamında ARİNKOM TTO paydaşlarına Design Thinking eğitimi verilecek. İlerleyen günlerde ise eğitim takvimine ilişkin duyurular ARİNKOM TTO tarafından yapılacaktır.

Referans No

Teknik Destek Talep Adı

Başvuru Sahibi Kurum

TR41/17/TD/0001

MS Araçları ile Etkili Süreç Yönetimi

BUTEKOM Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi A.Ş.

TR41/17/TD/0002

TR41/17/TD/0003 TR41/17/TD/0005

Bilgi Teknolojileri Kapasitesinin Artırılmasıyla Hızlı Çözümler Üretilmesi Projesi Kaliteli Çiğ Süt Üretimi İçin Sığırlarda Mastitis Hastalığının Önlenmesi ve Sağım Hijyeni Eğitimi

Bursa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Odunpazarı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü

Yenileşimi Kolaylaştır

Nilüfer Belediyesi

TR41/17/TD/0006

Eskişehir Geleceğini Kodluyor

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü

TR41/17/TD/0009

Kendi Projemi Yazabilmek için Proje Döngüsü Yönetim Eğitimi

Serabral Palsili Bireyler ve Yakınları Derneği

TR41/17/TD/0020

Uçangöz (Drone) ile Doğal Güzelliklerin Görüntülenmesi ve Biyokaçakçılığın, Kaçak Avcılığın Önlenmesi Eğitimi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı II. Bölge Müdürlüğü Uludağ Milli Park Müdürlüğü

TR41/17/TD/0024

STEM İle Geleceğe Yön Ver

Gölpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

TR41/17/TD/0025

Hipoterapi (Atla Terapi ve Rehabilitasyon) Süreçlerinde Sağlık Lisansiyerlerinin Eğitimi

Eskişehir Sağlık İl Müdürlüğü

TR41/17/TD/0026

Sivrihisar'da Eğitim STEM ile Gelişsin

Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

TR41/17/TD/0028

Müfredat Temelli STEM Eğitici Eğitimi

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü

TR41/17/TD/0029

Kalıpçılık Sektöründe MS Project Yazılımı İle Örnek Uygulamalı Proje Yönetimi Eğitimi

Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği

TR41/17/TD/0030

Üstün Zekâlılar için İçerik Geliştirme Eğitici Eğitimi

Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

TR41/17/TD/0034

Yeni Model Fen & Matematik Öğretimi Projesi

Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü

TR41/17/TD/0037

Gıda İşletmelerinde Güvenli Gıda Üretimi ve Toplam Kalite Yönetiminin Geliştirilmesi Eğitimi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası

TR41/17/TD/0045

Afet ve İlk Yardım Bilinci Hayat Kurtarır

Gürsu Belediyesi

TR41/17/TD/0050

Tasarım Odaklı Düşünme: Design Thinking

Anadolu Üniversitesi

TR41/17/TD/0052

Horizon 2020 Proje Eğitimi

Bilecik Valiliği

TR41/17/TD/0053

Sualtı Arama Kurtarma Uzmanlığı Eğitimi

Nilüfer Arama Kurtarma Derneği

TR41/17/TD/0054

Adım Adım Erasmus+

Bursa Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

TR41/17/TD/0058

Özel Sosyal Politika Gerektiren Grupların Yaşam Kalitelerinin ve Toplumsal Hayata Katılımlarının Artırılması

Yenişehir Kaymakamlığı

TR41/17/TD/0060

STEM’le Çocuklar da Kodlama Yapabilir

İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

TR41/17/TD/0061

Sağlıklı Nesiller için Güvenli Gıda

İnegöl İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

TR41/17/TD/0065

AB Proje Eğitimi

Eskişehir Valiliği

TR41/17/TD/0069

Akıl ve Zekâ Oyunları Eğitimcilerin Eğitimi

Gemlik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

TR41/17/TD/0075

Çevresel Sürdürülebilirlik Bilinci ve Çevresel Farkındalık Yaratmak-Ülkenin Çevre Politikaları ve Yasal Mevzuat Uygulamaları

Bursa İl Dernekleri Federasyonu

ARİNKOM TTO

51


PROJELERDEN HABERLER

Anadolu Üniversitesinin yaklaşık

3 MILYON AVROLUK “İleri Prototipleme İstasyonu Projesi” Kabul Edildi! Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen, Rekabetçi Sektörler Programı'nın ikinci dönemi kapsamında; "İmalat Sanayi", "Araştırma ve Geliştirme" ile "Teknoloji Transferi ve Ticarileştirme" başlığında Anadolu Üniversitesi tarafından başvurusu yapılan “İleri Prototipleme İstasyonu Projesi” kabul edildi. Yapılan değerlendirme süreci sonunda toplam bütçesi 2.998.882,48 € (Euro) olan Anadolu Üniversitesinin başvurduğu proje, desteklenmeye hak kazanan 23 projeden biri oldu.

Anadolu Üniversitesinin İleri Prototipleme İstasyonu Projesi kapsamında neler yapılacak? Projede ilk olarak yenilikçi genç girişimciler ve başlangıç firmalarına yönelik tanıtım, farkındalık ve bilgilendirme faaliyetleri kapsamında çeşitli çalışmalar yürütülecek. Bu kapsamda ulusal/uluslararası yarışma,

52

ARİNKOM TTO


eğitim kampı ve etkinlikler organize edilecek. Bunun yanı sıra yatırım promosyon etkinlikleri düzenlenerek, sermaye yatırım fuarları, mentörlük etkinlikleri ve buluşturma faaliyetlerinin organizasyonu yapılacak. Eşleştirme faaliyetleri ve bu etkinliklere katılım da ilk aşamada yapılacak uygulamalar arasında yer almakta. Proje kapsamında aynı zamanda ticarileştirilecek yenilikçi ürünler için test ve sertifika hizmetleri, ticarileştirme olanaklarını belirlemeye yönelik pazar araştırması, anketler ve diğer analitik çalışmaları yürütülecek. Bunun yanı sıra girişimciler ve KOBİ'ler için eğitim ve benzer kapasite geliştirme etkinlikleri düzenlenecek. Ayrıca ihtiyaç analizleri, araştırma ve diğer analitik çalışmalar yoluyla ticarileştirme alanında üniversite-sanayi iş birliğini güçlendirecek hukuki düzenlemeler için politika önerileri geliştirilmesine yönelik aktiviteler gerçekleştirilecek.

Rekabetçi Sektörler Programı Hakkında… Rekabetçi Sektörler Programı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan, Avrupa Birliği ve ülkemiz eş-finansmanıyla oluşturulan bir çatı programdır. RSP Çatı Programı altında, 7 yıllık dönemler halinde, temelde KOBİ'lere ve girişimcilere yönelik ve rekabetçiliğin geliştirilmesine odaklı mali destekler sağlayan operasyonel programlar uygulanır. RSP'nin 2007-2013 yıllarını kapsayan birinci döneminde, teknik adıyla Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı (BROP) uygulanmıştır. Bu dönemde, toplam 565 milyon avro bütçeyle ülkemizin göreceli olarak daha az gelişmiş 43 iline mali kaynak aktarılmıştır. Birinci program dönemi için proje seçim ve geliştirme süreçleri tamamlanmış olup, desteklenen projelerin uygulaması sürmektedir. Programın, 2014-2020 yıllarını kapsayan, teknik adı Rekabetçilik ve Yenilik Operasyonel Programı olan ve tüm Türkiye'yi kapsayacak yeni döneminde ise yaklaşık 405 milyon avro bütçe oluşturulmuştur. Programın yeni döneminde, sanayide ve üretimde verimliliğinin artırılması ve cari açığın azaltılmasına katkı sağlanması hedeflenmektedir.

ARİNKOM TTO

53


PROJELERDEN HABERLER

TTH TÜRKIYE PROJESI KAPANIŞ KONFERANSI’NDAN ARİNKOM TTO NOTLARI… “Technology Transfer: Breakthrough to Excellence” temalı TTH Türkiye Projesi Kapanış Konferansı 14 Kasım 2017, Salı günü İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıya Program iştirakçileri arasında yer alan ARİNKOM TTO ekibinden ARİNKOM TTO Yöneticisi M. Hakan Dağ, Yönetici Yardımcısı Rabia Taş, Fikri Haklar ve Ticarileştirme Koordinatörü Özlem Tigin ve Girişimcilik Koordinatörü Burçak İlter Timurçin de katılım sağladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Avrupa Yatırım Fonu tarafından desteklenen, Bpifrance (FR) ve VentureWell (US) iş birliğinde, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı - TTGV liderliğinde yürütülen ve nihai yararlanıcısının TÜBİTAK olduğu Teknoloji Transfer Hızlandırma – TTH Programı’nın kapanış toplantısında proje süresince gerçekleştirilen çalışmalar, elde edilen kazanımlar, yatırım yapılan girişimler ve bundan sonra yapılması gerekenler paylaşıldı.

54

ARİNKOM TTO


Toplantıda Rabia Taş “Regional and Territorial Development Initiative to Create an Integrated Community” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Ayrıca proje kapsamında University of New Mexico Teknoloji Transfer Merkezi STC.UNM’ye gerçekleştirdiği çalışma ziyareti hakkında bilgiler verdi. Konferansta Türkiye’deki TTO’ların teknoloji transfer süreçleri ile ilgili 35 uygulamanın yer aldığı kitapçığın paylaşımı da yapıldı. İyi uygulamalar kitapçığında ARİNKOM TTO ekibinden Burçak İlter Timurçin, Orkun Başkan, Özlem Tigin ve Rabia Taş’ın kaleme aldığı “TRL Metedolojisi ve Ticarileşme Süreci” başlığı altındaki yazı ile yine Özlem Tigin ve Rabia Taş’ın kaleme aldığı “Anadolu Üniversitesi Fikri Haklar Politikası” başlığı altındaki yazı yer aldı. TTH Türkiye Projesinde öncelikle üniversitelerde olmak üzere araştırma ve teknoloji geliştirme çalışmalarının ekonomik ve sosyal faydaya dönüşmesi ve teknoloji tabanlı girişimlerin yatırım alarak büyümeleri hedeflendi. Söz konusu hedef doğrultusunda gerçekleştirilen faaliyetler toplantıda detaylarıyla ele alındı. Türkiye’deki TTO’ların teknoloji transfer süreçleri ile ilgili 35 uygulamanın yer aldığı kitapçığa http:// ttaturkey.org/52/n/technology-transfer-book-ofknowledge-with-turkish-tto-good-practices-ispublished bağlantısından ulaşabilirsiniz.

ARİNKOM TTO

55


PROJELERDEN HABERLER

Prof. Dr. E. Nezih Orhon’un Projesine Kâtip Çelebi-Newton Fonu’dan Kabul!

Prof. Dr. E. Nezih ORHON

56

ARİNKOM TTO


nadolu Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. E. Nezih Orhon’un Kâtip Çelebi-Newton Fonu kapsamında, “Health literacy and communication in crisis: Gender-based violence and Syrian refugees” isimli projesi “TÜBİTAK-British Council Araştırmacı Bağlantıları Çalıştay Düzenleme Desteği” çerçevesinde kabul edildi. Kabul edilen destek dolayısıyla ARİNKOM TTO Yönetici Yardımcısı Rabia Taş ile Tanıtım ve Halkla İlişkiler Koordinatörü N. Sanem Moğulkoç, Prof. Dr. E. Nezih Orhon’u ziyaret ederek Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan tarafından verilen tebrik mektubunu kendisine ilettiler ve gerçekleştirilen proje hakkında bir söyleşi gerçekleştirdiler. Proje kapsamında 13 - 15 Eylül 2017 tarihlerinde İskoçya’nın Glasgow şehrinde bulunan Strathclyde Üniversitesi’nde “Sağlık okuryazarlığı ve krizlerde iletişim: cinsiyete dayalı şiddet ve Suriyeli mülteciler” konulu bir çalıştay gerçekleştirildi. Türkiye ve Birleşik Krallık’tan katılımcıların yer aldığı çalıştayın Türkiye tarafında üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ile sektör temsilcilerinden oluşan 17 kişilik bir grup katılım sağladı. Türkiye tarafından Adnan Menderes Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Antakya Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nden gelen katılımcılar ile konferansta yüksek dağılımlı bir temsil gerçekleştirildi. Konferansta her iki ülke taraftan da sunumlar yapıldı. Sunumların devamında atölyeler düzenlendi ve aynı zamanda poster sunumları da gerçekleştirildi. ARİNKOM TTO’nun ziyareti sırasında Orhon şu sözleri dile getirerek proje konuları hakkında detaylı bilgiler aktardı: “Öncelikli olarak şunu belirtmek gerekiyor; savaştan kaçarak başka bir ülkeye göç edenlere sığınmacı ya da mülteci adını veriyoruz. Ve sığınmacı olarak adlandırdığımız bu kesimin demografik yapısı hakkında bazı konuları çok iyi bilmemiz gerekiyor. Ülkemize gelen sığınmacıların 3/2’sinden daha fazlası kadın ve çocuklardan oluşuyor. Yapılan araştırmalara göre bunların % 80’inden daha fazlası 5 çeşit şiddetin mağduru olmuş. Bunlar psikolojik, sosyal, sözel, fiziki ve cinsel şiddet türleri. Özellikle kadınlarda cinsel şiddet gibi olgularla karşılaşılması durumunda üreme sağlığına ilişkin meseleler ve haklar konusu ortaya çıkıyor. Bunların yanı sıra sığınmacıların çoğu genç nüfustan oluşuyor. Unicef’in bir raporuna göre 5 yaşından küçük bir çocuk yaşadığı yerde konuşulan dili en fazla 6 ayda öğrenebiliyor. Ancak 5 yaş üstü genç nüfusun eğitim ve sosyalleşme konularında motivasyon olgularına sarılma ihtiyaçları var. Bunun gerçekleşmemesi durumunda ise suç teşkil eden konulara eğilim gösterilmesi gibi bir sorun da ortaya çıkabiliyor. Peki, bu durumda neler yapmak gerek? Bizler bu konularda beyin fırtınası yaparak bu alanda neler yapılmış ve neler çalışılmış görmek istedik. Bu buluşmayı gerçekleştirecek bir fonlayıcı bularak çalışma konularını ortaya koyduk. Daha önce 2012 yılında düzenlediğimiz “Küresel Sağlık ve Kriz İletişimi” konferansında tanıştığımız çalışma ortaklarımızla fona başvurmaya karar verdik.” Gerçekleştirilen konferansın ardından konu ilgili bir kitap yazılması kararının alındığını belirten Orhon, ayrıca “Gelişme İçin İletişim” olgusu çerçevesinde insani krizlerin konu alındığı bir konferans dizisi oluşturulacağının da altını çizdi.

ARİNKOM TTO

57


PROJELERDEN HABERLER

Doç. Dr. Miriş Dikmen’in

TÜBİTAK ARDEB 1002 Projesi... nadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Miriş Dikmen’in proje yürütücülüğünü üstlendiği, Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Öztürk ve Yrd. Doç. Dr. Zerrin Cantürk’ün katkıda bulunduğu, Selin Engür’ün Biyolog, Arş. Gör. Elif Kaya Tilki’nin bursiyer olarak yer aldığı “Chlamydia pneumoniae ile Oluşturulmuş Nöroinflamasyon Hücre Modelinde İnflamazom ve Epigenetik Mekanizmalarla İlişkili Gen İfadelerinin Araştırılması” isimli proje TÜBİTAK ARDEB 1002 kapsamında kabul edildi.

Doç. Dr. Miriş Dikmen

58

ARİNKOM TTO


Arş. Gör. Elif Kaya Tilki’nin doktora tezinin projelendirilerek TÜBİTAK ARDEB 1002’e sunulduğunu belirten Doç. Dr. Miriş Dikmen, doktora tezlerinin özgün araştırma konuları olduğunu ve TÜBİTAK ARDEB projeleri için değerlendirilmeye uygun olduğunu belirterek 1002 programını tercih etmelerinde bu konunun da belirleyici olduğunu ifade etti.

“Proje ile nöron hasarı bırakan pek çok hastalığın ilaç hedeflerinin aydınlatılmasını amaçladık” Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Miriş Dikmen, “Alzheimer hastalığının da dâhil olduğu ilerleyici nöron hasarı ile sonuçlanan birçok kronik hastalıkta, nöron kaybına neden olan mekanizmalar tam olarak açıklanamamakla birlikte, artan kanıtlar, bu hastalıkların kökeninde inflamasyonun ve epigenetik mekanizmaların kritik rol oynadığını ileri sürmektedir. Bu nedenle, projede pek çok kronik inflamatuvar hastalıkların oluşumunda rol oynayan enfeksiyon nedeni “Chlamydia pneumoniae” enfeksiyonu ile nöroinflamasyon hücre modeli oluşturarak, tedavi seçeneklerinin sınırlı olduğu bu tip hastalıklar ile ilişkili yeni potansiyel moleküler mekanizmaların ve ilaç hedeflerinin aydınlatılmasını amaçladık.” sözleriyle projenin amaçlarını ve içeriğini aktardı.

Rektör Gündoğan’dan Teşekkür Doç. Dr. Miriş Dikmen “Kendi bilgilerimiz dışında ARİNKOM TTO da TÜBİTAK projelerinden bizi bilgilendirme toplantılarıyla haberdar etti, hazırlık aşamasında da yardımcı oldular. Akademik bilgilerimiz dışında proje ile ilgili genel konularda destek verdiler.” Sözleriyle proje ARİNKOM TTO’ya da projeye katkılarından dolayı teşekkürlerini iletti. Doç. Dr. Miriş Dikmen ve Arş. Gör. Elif Kaya Tilki’ye projelerinin başarısından ötürü Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan adına bir teşekkür belgesi takdim edildi.

ARİNKOM TTO

59


PROJELERDEN HABERLER

Prof. Dr. Bülent Açma’ya

Katip Çelebi Newton Fonu Desteği!

A

nadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Açma, Katip Çelebi Newton Fonu desteğiyle Küresel Sorunları Araştırma Forumu Küresel Katılım Toplantısı’na konuşmacı olarak davet edildi. Açma, İngiliz Araştırma Konseyleri tarafından 4 - 6 Ekim 2017 tarihleri arasında Kolombiya’nın Bogota şehrinde düzenlenen Küresel Katılım Toplantısı’nda tek Türk konuşmacı olarak yer aldı.

Toplantı Küresel ölçüde “Sürdürülebilirlik”, “Ekonomik Kalkınma”, “Göçler”, “Toplumsal Cinsiyet” gibi konu başlıkları çerçevesinde gerçekleştirilebilecek projeler ve iş birliklerinin kurulması amacıyla gerçekleştirildi. Toplantıya Avrupa ölçeğinde sivil toplum kuruluşları liderleri, araştırma grupları liderleri ve eski politikacıların yer aldığı yaklaşık 100 kişilik bir grup katılım sağladı. Prof. Dr. Bülent Açma toplantıda yaptığı konuşmasında “Göçlerin Ekonomik ve Sosyal Boyutları” konusunu ele alarak, “Batılı ve gelişmiş ülkelere az gelişmiş ülkelerden gelen göçler olmasaydı bugünkü refah düzeyine sahip olamayacaklardı. Gelişmiş ülkeler, legal göç ile hem ucuz iş gücünü hem de yetişmiş entelektüel iş gücünü ülkelerine transfer ederek ekonomik gelişmelerinin önünü açtılar,” dedi.

Prof. Dr. Bülent Açma ve Projeleri… Dünya Bankası, NATO (North Atlantic Treaty Organization – Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü), UNESCO (United

60

ARİNKOM TTO


Prof. Dr. Bülent Açma

Nations Educational Scientific and Cultural Organization – Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü) ve UNDP (United Nations Development Programme – Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) gibi kuruluşlarda çeşitli projeler yürüttü. İkisi Avrupa Birliği projesi olmak üzere dört farklı uluslararası proje grubunda yer aldı. Uzun yıllar sivil toplum örgütlerinde çalışan Prof.Dr. Açma’nın akademik çalışma alanları, doğal kaynaklar ve çevre ekonomisi, enerji ekonomisi ve su kaynakları yönetimi, GAP Projesi, kentsel ve bölgesel kalkınmadır. Akademik çalışma alanları üzerine üç kitabı ve yirmiyi aşkın uluslararası dergide yayınlanmış makalesi bulunan Prof.Dr. Bülent Açma’nın çeşitli ulusal ve yerel gazetelerde ekonomi, çevre, kentsel kalkınma ve uluslararası ilişkiler konularında yazıları da bulunmaktadır. Ayrıca, 20’yi aşkın uluslararası hakemli dergilerde editöryel kurul üyesi ve hakem olarak da görev yapmaktadır. Prof. Dr. Bülent Açma Başta Avrupa Birliği’nin 6. ve 7. çerçeve programları olmak üzere, çeşitli ülkelerin (ERAAvrupa Araştırma Sahası) proje hakemliklerinde bulundu. Hindistan, İsveç ve Polonya’da Doktora tez jürilerinde “Uluslararası Jüri Üyesi” olarak görev aldı. 20 Avrupa Birliği ülkesinde, Türki Cumhuriyetlerinde ve Asya-Pasifik Bölgesinde çeşitli üniversitelerde dersler verdi. 200’ü aşkın uluslararası etkinliklerde görev aldı.

ARİNKOM TTO

61


PROJELERDEN HABERLER

YRD. DOÇ. DR. CEM ÇETEK’IN ERASMUS + PROJESI KABUL EDILDI!

E

Anadolu Üniversitesi Hava Trafik Kontrol Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cem Çetek’in yürütücülüğünü yaptığı “Hava Trafik Kontrol Simülasyon Eğitimi İçin Avrupa Ortak Hava Sahası Hedeflerine Uygun Değerlendirme Kriterlerinin Geliştirilmesi” adlı Erasmus+ projesi kabul edildi. Kabulün ardından ARİNKOM TTO Yönetici Yardımcısı Rabia Taş ve ARİNKOM TTO Tanıtım ve Etkinlikler Koordinatörü Sanem Moğulkoç Yrd. Doç. Dr. Cem Çetek’i ziyaret ederek projesi hakkında görüştüler ve Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın tebrik mektubunu ilettiler. Projenin oluşumu, gelişimi ve amacı hakkında konuşan Yrd. Doç. Dr. Cem Çetek, “Türkiye’de yirmi yılı aşkın bir süredir, Anadolu Üniversitesi kapsamında hava trafik kontrol eğitimi veriliyor. Daha öncesinde ise hava trafik kontrolörleri, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin bünyesindeki kursla yetişiyordu. Yani şu an Türkiye’de hava trafik kontrolörü yetiştiren iki kaynak var. Biz şöyle yola çıktık. Artık ülkeler ortak bir hava sahası oluşturma çabasında. Özellikle Avrupa’da daha fazla hava

62

ARİNKOM TTO

trafik yoğunluğu olduğu için böyle projelere daha çok ihtiyaç var. Avrupa’da artık yavaş yavaş ortak bir hava sahası konsepti oluşmaya başladı. Bu da yeni hava kontrolörlerinin her hava sahasında çalışacak nitelikte olmasını ortaya çıkardı. Biz de buna yönelik eğitim için bir öneri geliştirmeyi planladık.” diye konuşarak, temel amacın Avrupa’nın farklı bölgelerinde çalışabilecek, aynı dili konuşan bir standart oluşturmak olduğunu söyledi.

“Sonuçlar Avrupa’daki hava taşımadığıyla ilgili herkesi etkileyecek bir potansiyele sahip” Anadolu Üniversitesinin yanı sıra Zagreb Üniversitesi, Braunschweig Teknik Üniversitesinin de projeye ortaklık yaptığını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Çetek, “Bu projenin ilginç karşılanan yanı, üç üniversitenin bir araya gelmesi. Ama bu üç üniversite alanında uzman olduğu için böyle bir ortaklığı uygun gördü. Tabi diğer eğitim projeleriyle karşılaştıracak olursak paydaş sayımız az. Avrupa’daki hava trafik camiası daha dar. Biz


binlere değil, yüzlere hatta onlara kıyaslanacak bir rakama ulaşmaya çalışıyoruz. Ama sonuçlar Avrupa’daki hava taşımadığıyla ilgili herkesi etkileyecek bir potansiyele sahip. Türkiye’deki birlikte çalıştığımız Yrd. Doç. Dr. Fulya Aybek Çetek ve Arş. Gör. Orhan Ertuğrul Güçlü de var.” ifadelerini kullandı.

“ARİNKOM TTO olmasaydı bu çağrıdan haberimiz olmayacaktı” Proje kapsamında ARİNKOM TTO’nun desteklerinden bahseden Yrd. Doç. Dr. Çetek şöyle konuştu: “Bu projeyle ilgili duyuruyu ilk olarak ARİNKOM TTO’nun bize gönderdiği bilgilendirme maili ile aldık. Maili aldığımızda Ocak ayının sonu gibiydi. Mart sonu gibi de proje teslimi vardı. İki aydan kısa bir sürede proje fikrini geliştirdik, ortakları bulup ikna ettik ve son anda projeyi yetiştirebildik. ARİNKOM TTO proje danışmanlık sürecinde bizimle çok değerli bilgiler paylaştı. Başvuru sürecinde çok fazla yardımları oldu. ARİNKOM TTO olmasaydı muhtemelen bu çağrıdan haberimiz olmayacaktı.”

ARİNKOM TTO

63


ÜNİVERSİTE - SEKTÖR - GİRİŞİMCİLİK

64

ARİNKOM TTO


GÜNEŞ KREMI ETKEN MADDE TEKNOLOJISI MicNo’YA DCP’DEN YATIRIM! Anadolu Üniversitesi teknolojileri yatırım almaya devam ediyor. Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Şehir Üniversitesi iş birliği çerçevesinde ŞEHİR TTHP Teknoloji Transferi Hızlandırıcı Programı başarılı bir şekilde yürütülerek; Anadolu Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ender Suvacı tarafından geliştirilen, güneş kremlerinin yeni bir parçacık teknolojisi ile üretimine imkân tanıyan MicNo isimli teknoloji Diffusion Capital Partners’tan yatırım almayı başardı. Türkiye’nin ilk teknoloji transferi yatırım sermayesi fonu olan DCP (Diffusion Capital Partners) yatırım ortaklarından Altan Küçükçınar ile ENTEKNO A.Ş. adına Prof. Dr. Ender Suvacı ve Oktay Uysal yatırım sözleşmesini imzaladılar.

Güneş Kremi Üretiminde Devrim… Yatırımın ardından üretim aşamasına geçirilecek olan MicNo teknolojisi, güneş kremlerinin kullanımında yaşanan pek çok soruna çözüm getiriyor. Etkin UV koruma etkisi ile diğer güneş kremlerine göre daha yüksek koruma sağlarken transparan özelliği ile cilt üzerinde kalıntı görüntüsünün oluşmasını engelliyor. Ayrıca yüksek yüzey alan örtücülüğünden dolayı kullanım miktarı az olduğu için ekonomik bir ürün olarak göze çarpıyor. MicNo tüm bunların yanı sıra diğer güneş kremleri üretiminde kullanılan nano malzemelerin toksik özelliğinden ve deriden penetre etme olasılığından kaynaklanan sağlık ve güvenlik sorununa da çözüm getiriyor. Daha fazla hücre canlılığı sağlayarak nano kremlerin toksik özelliklerini minimize ediyor. Hem insanlığa hem de çevreye dost inovatif bir nanopartikül teknolojisi olarak MicNo toz teknolojisi başta kozmetik sektöründe kullanılacak. Teknolojinin aynı zamanda elektronik, tıp, su arıtma vb. pek çok alanda kullanılabileceği belirtiliyor.

ARİNKOM TTO

65


ÜNİVERSİTE - SEKTÖR - GİRİŞİMCİLİK

ANADOLU ÜNIVERSITESININ

GİRİŞİMCİLERİNE TÜBİTAK’TAN 150.000 TL DESTEK! “TÜBİTAK BİGG - 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı” uygulayıcı kuruluşu olan Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO yeni girişimcileriyle başarılarını arttırmaya devam ediyor. Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO bünyesinde faaliyet gösteren ANAÇ Ön Kuluçka Merkezi’nin bu dönem TÜBİTAK’a yönlendirdiği 12 girişimciden 11’i 150 bin TL sermaye desteği almaya hak kazandı. İlk dönemde %60, ikinci dönemde %70 ve üçüncü dönemde %90’nın üzerinde başarı sağlayan ARİNKOM TTO ANAÇ Ön Kuluçka Merkezi, girişimcilerin iş fikirlerini nitelikli iş planlarına dönüştürme sürecinde fikrin teknik ve ticari açıdan doğrulanması çalışmalarını profesyonel olarak yürütüyor…

Toplamda 2.700.000 TL Destek! Türkiye’deki 20 uygulayıcı kuruluştan biri olan Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO ANAÇ Ön Kuluçka Merkezi tarafından 3. sü düzenlenen ANA Fikir Teknogirişim Yarışması’na katılarak BİGG - ANAÇ Teknogirişim Programı’nda bulunmaya hak kazanan ve ANAÇ’ın eğitim ve mentörlük hizmetlerinden yararlanan 12 girişimci adayının 2. aşama başvuruları TÜBİTAK tarafından değerlendirildi. “1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı” kapsamında yapılan 12 başvurudan 11’i 150 bin TL değerinde sermaye desteği almaya hak kazandı. Böylece ANAÇ tarafından 2017 yılı içerisinde 18 girişimci detak almaya hak kazanarak toplamda yaklaşık 2.700.000 TL tutarında destek almaya hak kazandılar. ARİNKOM TTO tarafından yapılan açıklamaya göre; İlhan Kahraman’ın “4 Eksenli PC-NC Elyaf Sarma Cihazı”, Abdulkerim Arslan’ın “Gizlenebilir Klozet Sistemi”, Büşra Özcan’ın “Kompakt Ağırlık ve Vücut Kompozisyonları Ölçüm Cihazı”, Canberk İnsel’in “Yer Araçlarının Yakıt Tüketimini Azaltmaya Yönelik Özgün Aerodinamik Eklentileri”, Caner Musaoğlu’nun “Endüstriyel Üretimler İçin Katı Yağlayıcı Tabanlı Nano-Boyutlu Kaplamalar: LOTUS”, Gürcan Serbest’in “Hemşirelik ve Ebelik Eğitiminde VR Ventrogluteal Bölge IM-Enjeksiyon Simülasyonu ”, İrfan Kaya’nın “NiTi Malzeme ile Elektronik Kontrollü Çok Fonksiyonlu Mikrodalga Kesim ve Delme Cihazı: NİMİDT”, Selim Duru’nun “Mermer Kesim ve İşleme İçin Özelleştirilmiş Masaüstü CNC ve Yazılımı ”, Serdar Çelik’in “Multi-touch Özelliğe Sahip Akıllı Tahtalar İçin MIDI Tabanlı, Etkileşimli Müzik Yazılımları” ve Tamer Savaş’ın “İnsansız Hava Araçları Sistemleri İçin Özgün Ve Modüler Uçuş Test Ve Eğitim Simülatörleri” isimli projeleri bu dönem BİGG desteği almaya hak kazandılar.

66

ARİNKOM TTO


150.000 TL Hibe Desteği almaya hak kazandılar.

İlhan KAHRAMAN Abdulkerim ARSLAN Büşra ÖZCAN Canberk İNSEL Caner MUSAOĞLU Gürcan SERBEST İrfan KAYA Selim DURU Serdar ÇELİK Tamer SAVAŞ

%90

BAŞARI

ARİNKOM TTO

67


ÜNİVERSİTE - SEKTÖR - GİRİŞİMCİLİK

LITVANYA TÜRKIYE İŞ BIRLIĞI GÜNÜ DÜZENLENDI! Litvanya’nın Türkiye Büyük Elçiliği, Hisbim Ana Sponsorluğu ve Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde LiTurCo Day 2017 (Litvanya-Türkiye İş Birliği Günü) 4-5 Aralık 2017 tarihlerinde Eskişehir’de gerçekleşti. Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesinin yanı sıra İstanbul, Ankara, Bursa, Kütahya, Bilecik ve Isparta’dan Üniversiteler; araştırma kurumları, sanayiciler ve belediyelerin de katılımı ile yaklaşık 25 proje fikrinin sunulduğu etkinlikte ikili iş birlikleri, ekonomik ilişkilerin kurulması amaçlandı. Etkinliğin ilk gününde Litvanya’dan gelen akademisyen diplomat ve sektör temsilcilerinden oluşan bir ekip Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Sanayi Odası’na bir dizi ziyarette bulundular. Ardından Litvanya Fahri Konsolosluğu açılışını gerçekleştirdiler. Etkinliğin ikinci günü Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde Litvanya Fahri Konsolosu Zafer Türker’in açılış konuşmaları ile başladı. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Litvanya Türkiye Büyükelçisi Audrius Brūzga konuşmaları ile devam etti. Ardından Litvanya Fotoğraf Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi.

68

ARİNKOM TTO


Sonrasında 80 Milyar Avroluk dev bütçesiyle dünyanın en büyük araştırma ve inovasyon fonu olan HORİZON 2020 (Ufuk2020) çağrısına yönelik projeler sunuldu. ICT, ulaştırma, sağlık, malzeme ve imalat teknolojileri, çevre, tarım gıda ve denizcilik, uzay, vb. alanlarına yönelik projelerin posterleri de etkinlik alanında sergilendi. Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO’nun da iş birliği çalışmalarına yoğun destek verdiği etkinlikte proje konularında birebir görüşmeler gerçekleştirildi. Birebir görüşmelerin ardından etkinlik sona erdi.

ARİNKOM TTO

69


ÜNİVERSİTE - SEKTÖR - GİRİŞİMCİLİK

Üniversite öğrencilerinin iş fikirlerini hayata geçirmelerini destekleyen ve olgunlaşmasını sağlayan ANAÇ Ön Kuluçka Merkezi tarafından yürütülen girişimcilik programı “Startupus” 18, 20, 21 Kasım 2017 tarihlerinde ANAÇ’ta gerçekleştirildi. Program sonunda iş planları değerlendirilen girişimci adayı öğrencilere ödülleri dağıtıldı. Program sonunda 1’ncilik ödülü iPhone8’i “Stoptech” takımından Efe Mesut Kılıç, 2’ncilik ödülü iPad2’yi “İşim Bu Kurumsal” takımından Kubilay Cebeci ve Burak Karabulut, 3’üncülük ödülü Sony Bluetooth Kulaklığı “Brandask” takımından Seda Hatinoğlu ve Hilmiye Özgür kazanırken jüri özel ödülünü “Here App” takımından Melike Takıl kazandı.

70

ARİNKOM TTO


Programın 1. gününde Kanvas iş modeli geliştirme ve iş planı hazırlama etkinliği yapıldı. 2. gününde girişimci adayları iş planları üzerinden mentor görüşmeleri yaparak ekip çalışmalarını gerçekleştirdiler. 3. gününde ise girişimciler için sunum teknikleri etkinliği yapıldı. Ardından katılımcı takımlar sunumlar gerçekleştirdiler ve jürü tarafından değerlendirmeye alındılar. Etkinlik ödülllerin dağıtılması ve katılımcılara sertifikalarının teslim edilmesinin ardından sona erdi.

ARİNKOM TTO

71


ÜNİVERSİTE - SEKTÖR - GİRİŞİMCİLİK

VESTEL A.Ş.’DEN ANADOLU ÜNIVERSITESINE İŞ BIRLIĞI ZIYARETI! 15 Kasım 2017, Çarşamba günü Vestel A.Ş. Beyaz Eşya Fabrikası Ar-Ge Merkezi Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nü iş birliği ziyaretinde bulundu. ARİNKOM TTO tarafından organize edilen ziyaret programında öncelikle bölüm laboratuvarları gezildi.

72

ARİNKOM TTO


Sonrasında Mühendislik Fakültesi Dekanlık Toplantı Salonu’nda Vestel A.Ş. Ar-Ge Merkezi Ekibi, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü akademisyenleri ile ARİNKOM TTO Üniversite Sektör İş Birliği Koordinatörleri Gülçin Avul ve Yeliz Erkoç katılımıyla tüm gün süren bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gürsoy Aslan, bölümü tanıttığı bir sunum gerçekleştirdi. Gürsoy sunumunda bölümün öğretim üyeleri, bilim ödüllleri, bölümden çıkan spin-off şirketler, yurtdışı iş birlikleri gibi konularda kapsamlı bilgiler verdi. Ardından Vestel Proje Destek ve Teşvik Sorumlusu Tülin Yavuz tarafından “Vestel A.Ş. Beyaz Eşya Tanıtım Sunumu” yapıldı. Yavuz sunumunda üretim kapasitesi, çalışan profili, satış istatistikleri, üretim, ürün çeşitliliği gibi çeşitli konularda bilgiler verdi. İlk bölüm toplantısı sonunda ortak yapılabilecek Ar-Ge çalışmaları konusunda fikir alış-verişinde bulunuldu. Toplantının ikinci bölümünde ise Vestel ekibi ile öğretim üyeleri arasında birebir “Proje Geliştirme Toplantıları” düzenlendi.

ARİNKOM TTO

73


ÜNİVERSİTE - SEKTÖR - GİRİŞİMCİLİK

GİRİŞİMCİLİK BULUŞMASI – II Şirket Açılışları ile Gerçekleştirildi! Global Girişimcilik Haftası Kapsamında ARİNKOM TTO tarafından düzenlenen Girişimcilik Buluşması – II etkinliği Anaç Ön Kuluçka Merkezi’nde 13 Kasım 2017, Pazartesi günü gerçekleştirildi. TÜBİTAKBİGG Programı uygulayıcı kuruluşlarından biri olan Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO’nun “1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı” kapsamında bu dönem destek almaya hak kazanan girişimcilerin temsili şirket açılışları gerçekleştirildi. Program kapsamında Abdurrahman Yiğit’in ‘Renk Okuma Tabanlı Görüntü İşleme Mobil Terminali’, Gamze Kara Mağden’in ‘Doğal Doku Kaynaklı Biyomalzemelerden Yara Örtüsü’, Uğur Gürel’in ‘Paralel Makine Çizelgeleme Bilgi Sistemi’, Yavuz Çağrı Özarslan’ın ‘Yüksek Basınçlı Vitrifiye Seramik Döküm Tezgâhlar için Pnömatik Manüpilatör’, Reşat Coşkun’un ‘3D Bazaar’, Sezin Cirdi Şaan’ın ‘Yapay Zeka Destekli Online Eğitim Platformu’ ve Ömer Özer’in ‘Sanal Gerçeklik & Gerçek Tedavi’ projeleri bu dönem BİGG desteği almaya hak kazanan isimler oldu. Düzenlenen açılışa Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Rektör Yardımcıları ve şirketlerin kurucuları katıldı.

GİRİŞİM 74

ARİNKOM TTO


"Bence en büyük vatanseverlik bu!" Açılışta konuşan Rektör Gündoğan, üniversitelerin sadece eğitim veren kurumlar olmadığına dikkat çekti. Son yıllarda uygulama boyutunda da ciddi adımlar atıldığını dile getiren Anadolu Üniversitesi Rektörü Naci Gündoğan, “Girişimcilik ruhu aşıladığımız gençlerimizin, üniversite mezunlarımızın kendi kimlikleri ve fikirleriyle yeni işler kurmaları sadece onlara istihdam sağlamıyor. Bunun yanında üniversiteyi bitiren ya da bitirmeyen birçok insana da yeni iş kapısı sağlıyor. Dolayısıyla burada bu aktivitelerin neticesinde ortaya çıkan firmalar İnşallah bundan sonra ve önümüzdeki dönemlerde çok daha gencimizin istihdam kaynağı oluşturacak. Bu tür faaliyetlerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Üniversitemiz ARİNKOM TTO aracılığıyla ANAÇ’ta buraya ciddi bir ilgi var. Hem de sonuçlarını da takip ediyoruz. Sadece eğitim anlamında değil uygulama anlamında da çok ciddi atılımlar gerçekleştireceğiz. TÜBİTAK’a ve emeği geçen herkese

MCİLİK BULUŞMASI – II ARİNKOM TTO

75


ÜNİVERSİTE - SEKTÖR - GİRİŞİMCİLİK

teşekkür ediyorum. Bunun yanında şirket kurma becerisi gösteren arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum. Gerçekten Türkiye’de en büyük vatanseverlik bu bence. Yeni işler oluşturmak, insanlara yeni istihdam kaynakları sağlamak ve onların ekmeklerini kazanmalarını sağlamak. Bundan daha büyük vatanseverlik ben göremiyorum.İnşallah bu tür girişimler öğrencilerimize de bir ilham kaynağı olur” dedi.

"Şehre yeni projeler kazandırmanın heyecanını yaşıyoruz" ARİNKOM TTO Yöneticisi Mehmet Hakan Dağ ise, “Geleneksel hale getirdiğimiz etkinliğe katıldığınız için teşekkürler. ARİNKOM TTO olarak 1 Ocak 2014 tarihinde TÜBİTAK tarafından 10 yıl süresince desteklenmeye hak kazanmıştık. 2014 yılından bugüne geçen süre zarfında dış kaynaklı 163 proje üniversitemize kazandırıldı. Kümülatif proje hacmimiz ise yaklaşık 24 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Üniversiteye ve şehre yeni büyük bir proje daha kazandırmanın heyecanını yaşıyoruz. Yine bu dönemde toplam 86 ulusal ve uluslararası patent başvurusu yapılmış, 14’ü ulusal 2’si uluslararası patentimiz ve 9 tasarımımız da tescil edilmiştir. Girişimcilik alanında ise bugüne kadar 25 şirket ARİNKOM TTO desteğiyle kurulmuştur. Bu konularda emeği geçen tüm herkese teşekkür ediyorum. Yeni girişimcilerin de şirketlerinin uzun soluklu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Girişimciler ekonomik büyümenin ve kalkınmanın önemli oyuncularıdır… BİGG – ANAÇ Teknogirişim Programı Proje Yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. B. Tuğberk Tosunoğlu, “ekonomik büyümenin ve kalkınmanın önemli oyuncuları” şeklinde tanımladığı girişimcilerin işletmelerinin faaliyete geçişlerini kutlamak üzere bir araya geldiklerini belirterek konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Orta gelir tuzağından kurtulmanın, katma değeri yüksek ürünler üretmekten geçtiği de kabul edilen bir gerçek. Burada teknogirişimciler büyük önem kazanıyor. Biz de Anadolu Üniversitesi olarak TUBİTAK teknogirişim sermayesi desteği BİGG uygulayıcı kuruluşlarından biriyiz. Türkiye’de 20 üniversite bu kapsamda TÜBİTAK Teknogirişim Sermayesi Desteği BİGG Uygulayıcı Kuruluşu olarak çalışıyor. Bu kapsamda birinci aşama olarak seçim,

76

ARİNKOM TTO


eğitim ve mentorlük ile TUBİTAK panellerine hazırlık faaliyetleri gerçekleştiriliyor. İlk programda yüzde 60 başarıyla önde gelen uygulayıcı kuruluşlardan birisi olduk. Şimdi açılışlarını kutlayacağımız girişimcilerimizin sürecinde 60 başvuru aldık, 27’si programa kabul edildi ve 10’u TUBİTAK panellerine gönderildi. Sonuçta da 7’si bu desteği almaya hak kazandı. Şu anda bir sonraki dönemde göndermiş olduğumuz girişimcilerimizin panelleri gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda da 110 başvuru aldık. 42’si programa kabul edildi ve 12’si de şu an TUBİTAK panellerine gönderildi. Onlardan da yüksek bir başarı oranıyla destek almalarını bekliyoruz. Şirketini kuran girişimcilerimizden elimizi çekmediğimizi ve sonrasında sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla destek vermeye devam ettiğimizi söylemeliyim." Konuşmaların ardından Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan tarafından yeni kurulan şirketlerin temsilcilerine şirket tabelaları verildi. Girişimcilik Hikayeleri Paneli… Programın ikinci bölümünde ise Yrd. Doç. Dr. Tuğberk Tosunoğlu’nun moderatörlüğünde girişimcilik hikayelerinin paylaşıldığı bir panel gerçekleştirildi. Panele kendi hikayelerini anlatmak üzere Diffusion Capital Partners’dem (DCP) Altan Küçükçınar, Infodif A.Ş’den Kerem Çalışkan, Mobge Game Studios’dan Özgür Taşkın katıldı. Etkinlik soru – cevap bölümünün ardından sona erdi.

ARİNKOM TTO

77


ÜNİVERSİTE - SEKTÖR - GİRİŞİMCİLİK

Endüstriyel İnovasyon Bilgi Günleri Brüksel’de Gerçekleştirildi!

78

ARİNKOM TTO

Avrupa Komisyonu tarafından 3-4 Ekim 2017 tarihinde Endüstriyel Yenilik Bilgi Günleri (Industrial Innovation Info Days) etkinliği Brüksel’de gerçekleştirildi.


1000’den fazla katılımcı ile gerçekleşen etkinlikte Ufuk 2020 (Horizon 2020) kapsamında “Anahtar Teknolojiler” ve Nanoteknoloji, İleri Malzemeler, İleri İmalat ve İşleme Teknolojileri ve Biyoteknoloji alanında bilgilendirmeler yapıldı. Katılımcılar, proje pazarı ve ikili görüşmelerle proje fikirlerini paylaşma ve potansiyel ortaklarla işbirliği kurma fırsatı buldu. Ufuk 2020 başvurularına yönelik tavsiyelerin de verildiği etkinliğe Türkiye’den üniversiteler, sektör temsilcileri ve TÜBİTAK’ın da aralarında bulunduğu kamu kurumları katılım gösterdi. Anadolu Üniversitesi adına ARİNKOM TTO Yönetici Yardımcısı Rabia Taş, etkinlikte yer alarak proje ortaklıkları konusunda ilgili alanlarda görüşmelere katılım sağladı.

ARİNKOM TTO

79


ÜNİVERSİTE - SEKTÖR - GİRİŞİMCİLİK

ARİNKOM TTO’dan “ITEA Project Outline (PO) Preparation Days” Notları... EUREKA kümelerinden ITEA kapsamında proje geliştirmek ve ortaklıklar kurmak üzere 12-13 Eylül 2017 tarihleri arasında Berlin’de ITEA Project Outline (PO) Preparation Days etkinliği düzenlendi. 300’den fazla katılımcının yer aldığı ve 74 proje fikrinin sunulduğu etkinlikte Anadolu Üniversitesi adına ARİNKOM TTO Yönetici Yardımcısı Rabia Taş ile ARİNKOM TTO ÜniversiteSektör İş Birliği Koordinatörü ve aynı zamanda ANATEK A.Ş. Genel Müdürü Yeliz Erkoç katılım sağladılar. ITEA3 kümesi; Avrupa’nın yazılım yoğun servisler ve sistemler alanında (Software-intensive services and systems) rekabetçiliğini

80

ARİNKOM TTO


sürdürebilmesi için sanayi liderliğindeki rekabet öncesi Ar-Ge projelerinin desteklenmesini sağlamayı amaçlıyor. Bu etkinlikte ise projenin amacına yönelik olarak proje sunumları ve ortak arama faaliyetleri gerçekleştirildi. İlk gün poster ve sözlü sunumlar şeklinde tanıtılan proje önerileri için talepler alındı. İkinci gün ise potansiyel konsorsiyum ortakları bir araya gelerek projenin ana taslağı ve iş paketleri üzerine rol dağılımlarını tartışma imkanı buldu. Etkinlik sonucunda oluşan konsorsiyumlar, iletişim bilgileri ve çalışma takvimi oluşturularak ayrıldı ve projelerin yazım sürecine ilk adım atılmış oldu. Bundan sonraki aşama projelerin taslaklarının oluşturularak başvuru sürecine hazır hale getirilmesi olacak. ITEA projelerine ortak olabilmek için… Türkiye’de ITEA projelerine ortak olabilmek için TÜBİTAK 1509 Programına başvuruda bulunulması gerekmektedir. ITEA programı hakkında bilgi almak için TÜBİTAK’la (ncpict@tubitak.gov.tr) iletişime geçilebilir. Aynı zamanda ARİNKOM TTO’dan da bilgi alınabilecektir.

ARİNKOM TTO

81


arinkom@anadolu.edu.tr Yunus Emre Kampüsü Öğrenci Merkezi 1.Kat / 26470 Eskişehir 0 222 335 0 886 (TTO) - 0 222 335 05 80 - 4598 ARİNKOM TTO TÜBİTAK 1513 Programı Kapsamında TÜBİTAK Tarafından Desteklenmektedir.

Arinkom TTO 2  
Arinkom TTO 2  
Advertisement