Komunikuj się z pacjentami przez Internet i SMS

Page 1

PORADNIA

Komunikuj się z pacjentami przez internet i SMS Pamiętaj, że stronę internetową trzeba na bieżąco aktualizować. „Martwa” witryna z wpisami sprzed kilku miesięcy bardzo źle świadczy o jej nadawcy.

By utrzymać dobre kontakty z pacjentami, warto używać nowoczesnych metod, takich jak komunikacja przez internet i wysyłanie SMS-ów. W dzisiejszym świecie, nastawionym na komunikację cyfrową, w sektorze medycznym następują znaczące zmiany. Wśród nich wiele dotyczy kontaktu z pacjentem, który coraz częściej przyzwyczajony jest do korzystania z nowych kanałów komunikacji, jak SMS czy internet. Dlatego też, mając na względzie zarówno dobro pacjentów, jak i w dużej mierze własną wygodę, warto zainwestować w swojej przychodni w nowe metody komunikacyjne. Ważne jest jednak, aby dobrać odpowiednie środki do naszych potrzeb.

Strona internetowa

Punktem wyjścia powinno być założenie strony internetowej. W dzisiejszych czasach jest to niezmiernie ważny element funkcjonowania każdej instytucji czy przedsiębiorstwa, nie inaczej jest w sektorze medycznym. Strona powinna zawierać podstawowe informacje dotyczące naszej placówki, jak godziny otwarcia, dane teleadresowe, dyżury medyczne oraz aktualizowane na bieżąco zmiany w przychodni. Przygotowanie takiej strony oraz zarządzanie nią możemy zlecić zewnętrznej firmie, jednak z powodzeniem, jako menedżerowie przygodni, możemy podjąć się tego zadania osobiście. Wymaga to oczywiście wygospodarowania nieco więcej czasu, jednak pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Wysyłanie e-maili

Niezwykle przydatną formą komunikacji jest poczta elektroniczna. W oparciu o stronę internetową może-

Korzystanie z usługi SMS może zmniejszyć kolejki w przychodni – pacjenci zamiast stać przed okienkiem rejestracji, będą zapisywali się na wizyty, wysyłając wiadomości.

my stworzyć domenę pocztową, dzięki której wszelkie informacje o naszej przychodni byłyby wysyłane do zainteresowanych osób. Można to zrealizować w dwojaki sposób. Po pierwsze, dobrym rozwiązaniem jest zwykła skrzynka pocztowa, za pomocą której można potwierdzać wizyty, przypominać o nich lub ewentualnie odwoływać. Po drugie, warto zainwestować w profesjonalny newsletter. Jest to elektroniczna forma biuletynu wydawanego raz na tydzień bądź raz na miesiąc, rozsyłanego za pomocą poczty elektronicznej do wszystkich zainteresowanych działalnością naszej placówki. W takim „czasopiśmie” zawrzeć można wszelkie informacje dotyczące wprowadzanych przez nas innowacji, zmian w harmonogramie dyżurów, a także planowanych bezpłatnych badań bądź innych akcji promujących zdrowie. W przypadku wyboru tej formy komunikacji warto zwrócić się do zewnętrznej firmy. Wiele z nich oferuje podobne usługi przez internet.

Przypomnienia SMS

Inną skuteczną formą przekazywania informacji pacjentom przez przychodnie jest SMS. Rozwiązanie to pomaga lepiej zarządzać pracą sekretariatu i rejestracji. Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki. Pacjent może zarejestrować się drogą SMS-ową, bez konieczności przychodzenia do przychodni (potwierdzeniem jest SMS zwrotny). To pozwala na zmniejszenie kolejek w placówce, a tym samym wpływa na dobrą atmosferę, tak ważną zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. System informacji poprzez SMS może także przypominać pacjentom o terminach wizyt. Ponadto możemy wykorzystać ten kanał

Nie moż na zapominać o tym, że nowe technologie nie zastąpią miłej i profesjonalnej obsługi osobistej. Pracownicy rejestracji powinni być dobrze przygotowani do swojej pracy.

ZDANIEM EKSPERTA | Komunikacja mobilna to przyszłość Daniel Zawiliński, dyrektor marketingu i sprzedaży w Platformie SerwerSMS.pl Komunikacja mobilna oferuje placówkom medycznym wiele możliwości, ponieważ jest to niezwykle skuteczny, niezawodny oraz bezpośredni sposób dostarczenia informacji. Poprzez SMS można przypominać pacjentom o terminach wizyt lekarskich. Zdarza się, że chorzy zapominają o terminie konsultacji i wcale nie przychodzą lub pojawiają się innego dnia. System SMS pozwala przychodniom usprawnić zapisy pacjentów, dzięki czemu lekarze są w stanie przyjąć więcej osób. Ponadto SMS to również idealne narzędzie usprawniające komunikację wewnętrzną w ramach dużych organizacji medycznych. Jednym kliknięciem można zaprosić na spotkanie pracowników przychodni, również tych pracujących w terenie. Krótką wiadomością tekstową można również szybko i skutecznie przekazać informację o wszelkich zmianach organizacyjnych: w grafiku dyżurów, regulaminach czy innych zasadach pracy. Obecnie najczęściej krótkie wiadomości tekstowe do swoich pacjentów wysyłają prywatne placówki medyczne. Myślę, że w przyszłości również publiczna służba zdrowia sięgnie po to rozwiązanie, ponieważ takie są oczekiwania pacjentów.

komunikacji, aby przypomnieć pacjentom o terminach szczepień lub badań profilaktycznych. Wprowadzenie takiego rozwiązania odbywa się zazwyczaj w oparciu o firmę zewnętrzną, choć sama obsługa jest niezwykle prosta i do działania tego systemu wystarczy komputer z dostępem do internetu. Wszystko odbywa się za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji na przeglądarkę internetową, poprzez którą można zarówno wysyłać, jak i odbierać SMS-y od pacjentów.

Uzupełniona rejestracja pacjentów

Aby móc korzystać z niestandardowych kanałów komunikacji w celu utrzymania łączności z pacjentem, należy w pierwszej kolejności poinformować o takiej usłudze oraz otrzymać od pacjenta zgodę na taki sposób kontaktu, najlepiej w formie pisemnej.

Możemy takowe rozwiązanie zaproponować zarówno nowym pacjentom, rejestrującym się w naszej przychodni, jak i już zarejestrowanym, którym podczas najbliższej wizyty można zaproponować nową formę komunikacji. Drugą rzeczą, prócz samej zgody pacjenta, jest uzyskanie od niego nowych danych, jak numer telefonu komórkowego czy adres e-mailowy. Nastawiając się na nowe metody komunikacji z pacjentem, nie można zapominać o tym, że podstawą jest profesjonalna, uprzejma obsługa w samej przychodni. Można bowiem korzystać z wielu nowinek technicznych, jeśli jednak pracownicy rejestracji nie będą umieli sprawnie obsłużyć pacjentów, wizerunek przychodni wiele na tym straci, a nasze wysiłki związane z wdrażaniem nowych technologii pójdą na marne. Paweł Grzybowski

Praktyka Lekarska marzec 2013

33