Page 1

Hyundai Drive your way marzec/kwiecieƒ 2008 nr 03 (04)

M

A

NO WY A P I E R WOSNZ A ODSŁ

G

A

Y

N

HYUNDAI i10 RUSZA NA PODBÓJ MIASTA

WITAJ W i-RODZINIE

Genialny KOMBInator WIELKI DEBIUT HYUNDAIA i30 CROSSOVER WAGON

Z


Twój nowy przyjaciel to wszechstronny towarzysz na każdą okazję. Wyróżnia go styl i przestronne wnętrze, a pojemność bagażnika przy złożonych na płasko tylnych fotelach wynosi aż 1395 litrów! Odkryj jego funkcjonalność, doskonałą cenę i przyjazne dla środowiska, nowoczesne silniki benzynowe oraz wysokoprężne o pojemnościach od 1.6 l do 2.0 l i mocy nawet 143 KM.

Przyjdź do Dilera Hyundai, poznaj bliżej nowego i30 Cross Wagon i umów się na jazdę próbną. Na przyszłość… Hyundai INFOLINIA (022) 63 77 111

Gwarancja 5 lat / bez limitu kilometrów na układ napędowy, 3 lata / bez limitu kilometrów na cały samochód. Prezentowany na zdjęciu model może zawierać elementy wyposażenia opcjonalnego. Szczegółowe informacje są dostępne u Autoryzowanych Dilerów Hyundai. Średnie zużycie paliwa i emisja CO2 ( cykl mieszany ) w zależności od wersji i silnika: 4,9-7,6 l/100 km, 128-182 g/km.


„Jaka wielka buda!”

„Ładna w środku – w przeciwieństwie do twojej…”


Hyundai [W numerze] M

06

A

G

A

Z

Y

N

W Êwiecie Hyundaia...

Wraz z nowymi modelami marka nabiera coraz większego rozpędu. Sukcesy odnoszą nie tylko samochody – nasz mechanik znalazł się wśród najlepszych na świecie!

z ok∏adki: 10 Prosto i30 CW Powiększa się rodzina i30 – do przebojowego kompakta dołącza kombi. Nowy model imponuje przestrzenią i stylem – już dziś wiadomo, że będzie rynkowym hitem!

numeru: 14 Rozmowa Oles Roman Gadacz Patrzymy w przyszłość koncernu z szefem strategii PR Hyundaia. Dynamiczny rozwój musi podążać w precyzyjnie określonym kierunku....

16

Sponsoring: EURO 2008

Trzymamy kciuki za polską reprezentację, która po raz pierwszy w historii gra w finałach Euro!

18

ProfesjonaliÊci: Henryk Sytner

20

Przyspieszamy w czasie

Znany dziennikarz radiowej „Trójki” jeździ Hyundaiem Coupe!

24

Rzut oka: Witaj w i-rodzinie!

26

Porównanie: Zgrana para

Przebojowy i10 wkracza na scenę wyznaczając nowy standard jakości. Ładna linia, dobrze wykonane wnętrze i dynamiczny silnik 1.1 to jego wielkie atuty.

i30 i Sonata z silnikiem 2.0 CRDi – różne auta, wspólne serce.

do êródeł: 32 Wyprawa Na Êwieczniku

34

Fanklub: Artysta z pistoletem

Aerograf w połączeniu z talentem pozwala zmienić auto w dzieło sztuki.

Rozrywka: 35 Łamigłówki Wystarczy znajomość modeli Hyundaia i odrobina wyobraźni, aby zdobyć supernagrody!

Kultura: 35 Hyundai poleca

Dzięki naszym podpowiedziom będziesz wiedział, na którą półkę warto zajrzeć. Tym razem polecamy płytę Lenny’ego Kravitza i rewelacyjny serial „24 godziny”.

22

36

Nowy H1 zostawia konkurencję daleko w tyle... Co sprawia, że ani kierowca ani pasażerowie nie chcą z tego auta wysiadać?

Hyundai Drive your way

M

A

G

A

Z

Y

N

marzec/kwiecieƒ 2008 nr 03 (04)

NOWY SZA PIE R WŁON A ODS

HYUNDAI i10 RUSZA NA PODBÓJ MIASTA

WITAJ W i-RODZINIE

Dealerzy: Sieç roÊnie w si∏´

Nowi dealerzy na północy Polski w Bydgoszczy i Wejherowie.

Na ok∏adce: Hyundai i30 CW Wydawca: Hyundai Motor Poland Sp. z o.o., ul. Migdałowa 4, 02-796 Warszawa tel. 022. 645.17.00, fax 022. 645.15.51

Redaktor naczelna: Monika Wilk Koordynacja wydawnictwa: Leszek Mielczarek Konsultacja merytoryczna: Szymon Sołtysik Koncepcja, projekt, redakcja: Novimedia CP, ul. PCK 10, 40-057 Katowice

FOTO: HYUNDAI, NOVIMEDIA

tel. 032. 257.07.27, fax 032. 257.07.37, e-mail: biuro@novimedia.pl

Genialny r KOMBInato AIA WIELKI DEBIUT HYUND N i30 CROSSOVER WAGO

[04]

i30 zadebiutował w zeszłym roku. Teraz w rynkowych zmaganiach mo˝e liczyç na wsparcie. Do gry wchodzi jego wi´kszy brat – i30 CW.

Nasze gwiazdy kontra ich koreańscy odpowiednicy. Kiedy my oklaskujemy Dodę i Ebiego Smolarka, Koreańczycy wzdychają do Hyori i ekscytują się grą Ji-Sung-a.

Koncepcyjny i-Blue, czyli... niezależność od naftowych szejków. Okazuje się, że piękny i emocjonujący samochód może obyć się bez benzyny.

Rzut oka: Alternatywna opcja

10

Zostały podjęte wszelkie środki, aby zawarte w niniejszej publikacji informacje były dokładne i aktualne w dniu oddania do druku. W ramach polityki stałego ulepszania swoich produktów Hyundai zastrzega sobie prawo do wprowadzania w każdej chwili zmian w odniesieniu do specyfikacji opisanych lub przedstawionych produktów. Niniejsza publikacja w żadnym wypadku nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Hyundai nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne nieścisłości lub niedokładności informacji zawartych w niniejszym magazynie. Rozpowszechnianie redakcyjnych materiałów publicystycznych bez zgody wydawcy jest zabronione. Wydawca nie zwraca materiałów niezamówionych, zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów, nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam i ogłoszeń. Pismo jest oferowane bezpłatnie. Copyright © 2008 Novimedia CP, wszelkie prawa zastrzeżone.

Hyundai MAGAZYN nr 01/2008

18

Hyundai Coupe w słu˝bie aktywnego trybu ˝ycia.


Edytorial

[

]

Szanowni Paƒstwo!

G

wiazdą poprzedniego wydania naszego magazynu był Hyundai i30. Samochód ten wyznaczył najwyższą jakość, która obowiązuje już dla wszystkich modeli naszej marki. Cieszy nas fakt, że kierowcy bardzo szybko to docenili, pozwalając i30 odnieść sukces na wielu rynkach – również w Polsce. Teraz prezentujemy kolejną wersję nadwoziową tego przebojowego modelu – kombi oznaczone jako i30 Crossover Wagon. To auto oferujące wszystkie zalety wersji kompaktowej – komfort, atrakcyjny styl, doskonałe właściwości jezdne, najwyższą jakość wykonania oraz bezkonkurencyjne warunki serwisowe – uzupełnione dodatkowo imponującą przestrzenią. Propozycję tę bez wątpienia docenią ludzie aktywni, często podróżujący całą rodziną. Obok i30 CW do naszej gamy dołącza też inny model oznaczony literą „i”, symbolizującą inspirację, inteligencję oraz innowacyjność. To „dziesiątka” – najmniejszy model w rodzinie Hyundaia. Samochód urzeka swoją płynną linią, przemyślanym wnętrzem i miejskim sprytem, pozwalającym kierowcy poczuć się prawdziwym bywalcem aglomeracji. Daję Wam słowo, że to auto wprowadzi niemałe zamieszanie w segmencie maluchów. Co najmniej takie samo, jakie czeka segment dużych vanów po rynkowym debiucie nowego Hyundaia H1. Już teraz prezentujemy pierwsze jego zdjęcia i zdradzamy niektóre szczegóły techniczne. Wkrótce rozpocznie się jedno z największych pod względem oglądalności wydarzeń sportowych na świecie, skupiające na sobie uwagę kilkuset milionów osób – Euro 2008. Tym razem szczególnie dla nas ważne, gdyż po raz pierwszy z udziałem Polaków! Hyundai, jako jeden ze sponsorów tego przedsięwzięcia, z dumą trzyma kciuki za biało-czerwonych! Czy mają szansę na zwycięstwo? Dowiecie się tego z materiału o wymownym tytule „Jedziemy po sukces”...

24

i10 – nowa jakoÊç wÊród małych aut.

26

Zapraszam do lektury!

Diesel 2.0 CRDi dla kompakta i limuzyny.

Jang Ho Lee Prezes Hyundai Motor Poland nr 01/2008 Hyundai

MAGAZYN

[05]


Hyundai M A G A Z Y N

Piramida w Europie

[

]

DOSKONALE ZNANY W AMERYCE HYUNDAI VERACRUZ JESZCZE W TYM ROKU TRAFI NA RYNEK STAREGO KONTYNENTU.

W

[

7-OSOBOWY VERACRUZ JEST WI¢KSZY OD DOSKONALE ZNANEGO POLSKIM KIEROWCOM MODELU SANTA FE

Europie samochód będzie oznaczony skrótem iX55. Pierwotna nazwa auta nie jest jednak przypadkowa. Pochodzi od określenia meksykańskiego stanu, na którego terytorium znajduje się najszersza piramida świata. Tymczasem Veracruz to największy model w gamie Hyundaia! Oferuje miejsce dla 7 pasażerów, a po złożeniu tylnego rzędu siedzeń jego przestrzeń ładunkowa wynosi prawie 2500 l.

Samochód świetnie sprawdził się na rynku północnoamerykańskim i wydaje się, że poradzi sobie także w Europie. Model imponuje gabarytami: długość – 4840 mm, szerokość – 1945 mm, wysokość 1750 mm, rozstaw osi 2805 mm. Nie jest natomiast jeszcze przesądzone, z jakim silnikiem auto będzie podbijać europejskie drogi. Największe szanse ma 240-konny turbodiesel V6 3.0 CRDi.

FOTO: HYUNDAI, NOVIMEDIA

Skrzynka „Hyundai Magazyn”

Hyundaie na słu˝bie SZANOWNA REDAKCJO, JESTEM JEDNYM Z TYCH POLAKÓW, KTÓRZY SKORZYSTALI Z MOŻLIWOŚCI, JAKIE DAJE UNIA EUROPEJSKA. Półtora roku temu wyjechałem do Hiszpanii, gdzie udało mi się załatwić pracę w jednym z hoteli na Teneryfie! To cudowne miejsce, przez cały rok panuje podobny klimat, a temperatura średnia to około 24-26 stopni. Piszę do Was, ponieważ moi rodzice mają nowego Hyundaia Getza i otrzymali od Was magazyn firmowy. Postanowiłem wysłać Wam zdjęcie szalenie popularnego wśród tutejszych policjantów modelu Terracan. Pełno tutaj niebieskich terenówek, które pilnują porządku. Najwidoczniej dobrze sobie radzą w górzystym terenie! Gorąco pozdrawiam! Piotr z Teneryfy (kiedyś z Opola)

nak tekstów o bezpieczeństwie. Uczcie ludzi, co robić w trudnych sytuacjach, wkładajcie jakieś poradniki dla dzieci, naklejki z napisem „Jeżdżę kulturalnie”. Moje lata nie pozwalają mi na szybką jazdę, ale nie jestem też zawalidrogą. Jednak stale obserwuję zajeżdżanie, trąbienie, brak kultury na drodze, prędkość! Piszcie więcej o bezpieczeństwie, bo ludzie nie wiedzą, jak życie jest kruche... Adam z Koła

Kobiety za kó∏kiem

Getz terenówkà? JESTEM WŁAŚCICIELEM PIĘCIODRZWIOWEGO HYUNDAIA GETZA. Przesyłam Wam zdjęcie drogi, którą często podróżujemy ja i mój Getz. Może trudno w to uwierzyć, ale naprawdę mój samochód doskonale sobie radzi w tych warunkach. Pozdrawiam serdecznie! Mirek ze Zgierza

Bezpieczeƒstwo WITAM SERDECZNIE. JESTEM EMERYTEM. MAM 68 LAT. OD 2 LAT JEŻDŻĘ MODELEM ACCENT. Dziękuję za wysyłany magazyn – z uwagą go czytam. Brakuje mi w nim jed-

POSTANOWIŁAM NAPISAĆ KILKA SŁÓW O PODEJŚCIU DO KOBIET ZA KIEROWNICĄ. Ważny jest opis mojej osoby – jestem atrakcyjną brunetką po trzydziestce. Do niedawna jeździłam Hyundaiem Pony z 1994 roku. Mój staruszek sprawował się wspaniale, rzadko bywał w serwisie. Nie o tym jednak chciałam napisać. Kiedy poruszałam się po ulicach mojej Warszawy, kierowcy traktowali mnie jak zawalidrogę, mimo że nie jeżdżę wolno. Zajeżdżali, wymuszali, nie byli uprzejmi. Takie klasyczne podejście. Zastanawiałam się dlaczego? Może dlatego, że nie było mnie widać zza szyby? Myślałam: niemożliwe, to takie płytkie. Ale jednak… od 4 miesięcy jeżdżę nowym i30. Od razu powiem – wspaniałe autko. I jak wiele się zmieniło! Wybrałam kolor czarny, pasujący do moich włosów. Okazało się, że nagle wszyscy mi uprzejmie ustępują miejsca. Nikt nie trąbi, mężczyźni się uśmiechają... Jak wiele zależy od punktu siedzenia! Wciąż tęsknię za moim Pony i mam nadzieję, że młody chłopak, który go kupił, nie boryka się z takimi problemami. Kasia z Warszawy

OD REDAKCJI: Dziękujemy za listy. Bardzo cieszymy się, że nasz magazyn wzbudza zainteresowanie i emocje! Autorzy najciekawszych listów otrzymają upominki od Hyundaia – tym razem będą to pakiety reklamowe. Piszcie do nas o wszystkim, co jest dla Was ważne – czekamy na listy pod adresem: redakcja@hyundai.pl! Będziemy na nie aktywnie reagować. [06]

]

Hyundai MAGAZYN nr 01/2008


[W Êwiecie Hyundaia]

Nasz olimpijczyk

Sukces w ojczyênie MODEL i30 OKAZUJE SIĘ PRAWDZIWYM HITEM SPRZEDAŻY NA KOREAŃSKIM RYNKU. Model, będący dziełem specjalistów z Centrum Technicznego w Rüsselsheim, został opracowany głównie z myślą o europejskich kierowcach, którzy poszukują praktycznych rozwiązań połączonych ze sportowymi akcentami. Okazało się, że są to cechy pożądane także przez klientów w Azji. W pierwszym miesiącu sprzedaży na rynku koreańskim auto znalazło około 2 tys. nabywców. To aż trzy razy więcej niż przewidywano! Do momentu otwarcia nowej fabryki w Czechach, czyli do 2009 roku, model i30 produkowany będzie właśnie w Korei.

KRZYSZTOF KUCHORZ Z ASO BEDNARCZYK ZDOBYŁ WYRÓ˚NIENIE „SUPERIOR SKILL” PODCZAS 7. ÂWIATOWEJ OLIMPIADY MECHANIKÓW!

40 lat min´∏o 29 GRUDNIA 2007 R. HYUNDAI MOTOR COMPANY ŚWIĘTOWAŁ OKRĄGŁĄ ROCZNICĘ POWSTANIA. W ciągu czterech ostatnich dekad koreański koncern stał się jednym z liderów światowego rynku motoryzacyjnego. Z okazji jubileuszu przygotowano specjalny okolicznościowy emblemat zawierający dwie grafiki. Nawiązują one kształtem do pociągnięć pędzla artysty i w połączeniu ze sobą tworzą dynamiczną sylwetkę samochodu.

[

]

PRÓBY ODBYWAŁY SI¢ W IÂCIE LABORATORYJNYCH WARUNKACH

Jak patrzysz, tak widzisz INŻYNIEROWIE HYUNDAIA SĄ JUŻ NA FINISZU PRAC NAD UNIKALNYM MONITOREM LCD, KTÓRY WKRÓTCE MOŻE BYĆ MONTOWANY W DESKACH ROZDZIELCZYCH NAJBARDZIEJ LUKSUSOWYCH MODELI KONCERNU – W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI GRANDEUR. Niecodzienność monitora polega na wyświetlaniu różnych obrazów w zależności od kąta, pod którym się na niego patrzy. Podczas gdy kierowca odczytuje z wyświetlacza wskazania nawigacji satelitarnej, pasażer na tym samym monitorze ogląda film...

K

rzysztof znalazł się tym samym w gronie najlepszych mechaników ASO Hyundai na świecie! Rozgrywki miały miejsce w okresie 18.10 – 02.11.2007 r. na terenie Centrum Szkoleniowego HMC w Chonan w Korei. Po zdaniu testu ze znajomości obsługi samochodów i wiedzy technicznej dotyczącej pojazdów Hyundai mechanicy z całego świata przystąpili do sprawdzianu wiedzy praktycznej. Rywalizowali w pięciu konkurencjach, obejmujących diagnostykę i naprawę różnych podzespołów samochodu. Krzysztof był wśród tych, którzy najlepiej poradzili sobie z przygotowanymi przez organizatorów zadaniami. Gratulujemy!

[

]

CENTRUM SZKOLENIOWE HMC W CHONAN W KOREI

Konicziwa* i30! WYDARZENIEM 40. SALONU SAMOCHODOWEGO W TOKIO BYŁA JAPOŃSKA PREMIERA ZAPROJEKTOWANEGO W EUROPIE MODELU i30. Na japońskim rynku samochód będzie początkowo dostępny jako 5-drzwiowy hatchback, ale wkrótce przewidywana jest także premiera wersji kombi. Nowy Hyundai będzie konkurował z innymi markami w silnie obsadzonym segmencie C. Już teraz wiadomo, że i30 w znaczący sposób zwiększy sprzedaż Hyundaia w Kraju Kwitnącej Wiśni. Spore zainteresowanie zwiedzających tokijską wystawę wzbudził również potężny model luksusowego autokaru Universe. Pojazd pojawi się niebawem na japońskich drogach i służyć będzie do transportu osób na trasach międzymiastowych. * jap. dzień dobry nr 01/2008 Hyundai

MAGAZYN

[07]


Hyundai M A G A Z Y N

FOTO: HYUNDAI, NOVIMEDIA

Genesis: początek luksusu

[

PODCZAS SALONU SAMOCHODOWEGO W DETROIT ZADEBIUTOWAŁA NOWA FLAGOWA LIMUZYNA HYUNDAIA – MODEL GENESIS.

O

]

pracowanie luksusowego modelu pochłonęło 600 milionów dolarów. Opłacało się! Prezentując samochód, Hyundai zapoczątkował nową erę w swojej historii. „Genesis jest dumą koncernu i symbolizuje naszą determinację do wejścia na konkurencyjny rynek luksusowych pojazdów, który jest obecnie zdominowany przez Europejczyków. Model ten utoruje nam drogę do podbicia rynku światowego”, zapowiada Prezes Hyundai Motor Co. Chung Mong-Koo.

Prace konstrukcyjne nad samochodem trwały cztery lata, a za punkt odniesienia dla inżynierów Hyundaia służyły pojazdy z najwyższej półki: Mercedes klasy E, BMW serii 5 czy Lexus GS. Wzorując się na nich, koncern przełamał ponaddwudziestoletnią tradycję stosowania przedniego napędu na rzecz tylnych kół. W połączeniu z idealnym rozkładem masy (53:47) między przodem a tyłem uzyskano perfekcyjne właściwości jezdne. Na tym atuty Genesis naturalnie się nie kończą. Aby zapewnić osiągi godne luksusowej limuzyny, samochód wyposażono w silniki V6 o pojemności 3,3 l (262 KM) lub 3,8 l (290 KM). W późniejszym terminie gamę uzupełni jednostka V8 o pojemności 4,6 l. Moc na tylne koła przekazywana jest poprzez 6-biegową automatyczną przekładnię Asin SHIFTRONIC.

Amerykański milion HYUNDAI DOPISAŁ SZÓSTE ZERO DO LICZBY SONAT SPRZEDANYCH W USA.

W

połowie grudnia 2007 r. został sprzedany w Stanach Zjednoczonych milionowy egzemplarz Sonaty. Koreańska limuzyna jest obecna na amerykańskim

[08]

rynku już od 19 lat. W ciągu tego okresu doczekała się w sumie pięciu generacji. Najnowsza wersja tego samochodu zadebiutowała w marcu bieżącego roku.

Hyundai MAGAZYN nr 01/2008

Wewnątrz samochodu zamontowano wyposażenie, przy którym blado wypada niejeden salon RTV. Kierowca ma do dyspozycji multimedialne pokrętło, dające szybki dostęp do nawigacji satelitarnej, systemu audio, telefonu komórkowego z Bluetoothem, a także telewizji. Jakby tego było mało, samochód został wyposażony również w system dźwięku premium z 17 głośnikami oraz dwunastokanałowym wzmacniaczem. Identyczne nagłośnienie, którego wykonawcą jest firma Lexicom, montowane jest jeszcze tylko w jednym samochodzie – modelu Phantom, produkowanym przez... Rolls-Royce’a.


[W Êwiecie Hyundaia]

[

Hyundai na rosyjskim gruncie

]

HYUNDAI i30 1.6 CRDi POKONAŁ W AUSTRALII NAWET NAJBARDZIEJ ZAAWANSOWANE EKOLOGICZNIE KONSTRUKCJE

BUDOWA FABRYKI HYUNDAIA W SANKT PETERSBURGU POCHŁONIE 400 MLN USD. Hyundai jest w Rosji trzecią wiodącą marką wśród samochodów importowanych. Teraz ma szansę umocnić swoją pozycję dzięki produkcji aut na miejscu. Już na starcie z nowej fabryki będzie wyjeżdżać 100 tys. samochodów rocznie. Rozpoczęcie inwestycji przypieczętowało porozumienie podpisane pod koniec zeszłego roku między Wiceprezesem Hyundai Motor Co. i Dyrektorem Zarządzającym Kim Dong-Jin a gubernatorem Sankt Petersburga Valentiną Matvienko. „Pomimo że pozycja Hyundaia na rosyjskim rynku jest dobra, nasz dalszy rozwój w tym obszarze nie był dotychczas przesądzony. Zależał on od tego, czy uda nam się zbliżyć do rosyjskich kierowców. Fabryka w Sankt Petersburgu pozwoli lepiej trafić w potrzeby klientów i zapewni Hyundaiowi sukces na jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków świata”, przekonuje Prezes Hyundai Motor Co. Chung Mong-Koo.

Wygraç prezent

Czysty jak diesel... ...CZYLI HYUNDAI W KRAINIE KANGURÓW.

M

odel i30 zwyciężył w prestiżowym australijskim wyścigu World Solar Challenge w klasie Greenfleet. Wyprzedził konkurentów, uzyskując... najmniejsze spalanie i najniższy poziom emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Sprawdzian odbył się na drodze z Darwin do Adelajdy; trasa siedmiodniowego maratonu przebiegała przez główne miasta Australii. Za kierownicą „wyścigowego” Hyundaia zasiadało w tym czasie dwóch kierowców: Wane Eckersley, były mechanik mistrza F1 Alana Jonesa, oraz specjalista z zespołu Hyundaia – John Cadogan.

146 g CO2 i spaliła 5,6 l paliwa. Wyższość i30 musiał uznać nawet BioBike!

NA MIAR¢ OCZEKIWA¡. Wynik wyścigu dowiódł, iż wersja CRDi Hyundaia i30 jest praktyczną alternatywą dla drogiej i skomplikowanej technologii hybrydowej. Za-

awansowana konstrukcja posiada system bezpośredniego wtrysku paliwa common rail. Jednostka wyposażona jest też w turbosprężarkę o zmiennej geometrii, która dostarcza odpowiednią ilość powietrza przy każdej prędkości obrotowej. Do zwiększonej oszczędności przyczynia się elektrycznie wspomagany układ kierowniczy, pozwalający na znaczące ograniczenie strat energii. W Polsce ceny Hyundaia i30 1.6 CRDi rozpoczynają się już od 55 900 PLN.

Zawsze na TOP-ie

OSZCZ¢DNIE I CZYSTO. W tej nietypowej rywalizacji udział wzięły najbardziej ekologiczne samochody świata. Na liczącej 3000 km trasie i30 rywalizował m.in. z hybrydową Toyotą Prius, samochodami ze stajni Audi i Peugeota oraz motocyklem BioBike. Hyundai wyposażony w silnik 1.6 CRDi spalił zaledwie 3,2 l oleju napędowego na 100 km i na każdy przebyty kilometr trasy wydzielił 97 g CO2. Dla porównania – Toyota Prius wydzieliła

NAGRODA W KONKURSIE HYUNDAIA – CZERWONY i30 – BYŁA TYLKO JEDNA. SZCZĘŚCIE UŚMIECHNĘŁO SIĘ DO AGNIESZKI SIWONII. ALE CZY TYLKO DO NIEJ? Hyundai zorganizował konkurs na najlepsze hasło reklamowe modelu i30 przy okazji dni otwartych w salonach marki. Były wspaniałe samochody, mnóstwo użytecznych informacji i... nagroda! Slogan reklamowy wymyślony przez Agnieszkę Siwonii z Warszawy nie miał sobie równych. „Inspiracją była dla mnie wyróżniająca się kampania marki. Psy, jej bohaterowie, to najlepsi przyjaciele człowieka. Stąd myśl, że także Hyundai i30 jest wspaniałym przyjacielem – jedynym, którego można kupić...”, wyjawia. Zwyciężczyni wybrała się do salonu, żeby poznać ceny i szczegóły wyposażenia modeli marki Hyundai oraz umówić się na jazdę próbną. Chciała pomóc tacie w wyborze nowego samochodu. To właśnie jemu podarowała wygrane i30. „Tata jest zachwycony samochodem. Czerwony kolor kojarzy mu się z bezpieczeństwem, gdyż auto jest bardzo dobrze widoczne na drodze, docenia też moc silnika i klimatyzację. To był doskonały prezent!”, cieszy się Agnieszka Siwonia.

i30 SAMOCHODEM ROKU W AUSTRALII Renomowana organizacja „CARSguide” przyznała modelowi i30 CRDi tytuł „Samochodu Roku 2007” w Australii. To znaczące osiągnięcie koreańskiego koncernu – Hyundai pozostawił w tyle renomowanych konkurentów, m.in. Volkswagena Golfa, Mercedesa klasy C czy BMW serii 3. Kryteria oceny obejmowały wyniki licznych testów. Model i30 otrzymał w nich największą liczbę punktów – aż 94 z 99 możliwych do zdobycia!

HYUNDAIE SĄ BEZPIECZNIEJSZE OD KONKURENCJI! Trzy modele Hyundaia zdobyły nagrodę „TOP Safety Pick”. Trzeci raz z rzędu wyróżnienie otrzymał minivan Entourage, dostępny wyłącznie w Ameryce Północnej. W segmencie SUV nagrodzone zostały Santa Fe i Veracruz, który wkrótce pojawi się w Europie. W Hyundaiach doceniono zwłaszcza bezpieczeństwo pasażerów podczas zderzeń czołowych, bocznych oraz tylnych. Nagrody „TOP Safety Pick” przyznawane są przez amerykański Instytut Bezpieczeństwa Drogowego w oparciu o wyniki testów zderzeniowych. Organizacja bierze pod uwagę obrażenia odniesione przez manekiny, odkształcenia struktury pojazdów, działanie pasów bezpieczeństwa itp. W tegorocznej edycji Hyundai otrzymał więcej nagród niż BMW, Mercedes-Benz czy Toyota. Wyniki zestawienia potwierdzają wiodącą pozycję koreańskiego koncernu w dziedzinie bezpieczeństwa jazdy. nr 01/2008 Hyundai

MAGAZYN

[09]


Hyundai M A G A Z Y N

FOTO: HYUNDAI

Genialny KOMBInator

WYMIARY ZEWN¢TRZNE PLASUJÑ i30 CW WÂRÓD CZOŁÓWKI KOMPAKTOWYCH KOMBI. SAMOCHÓD MA 4,475 M DŁUGOÂCI I 1,775 M SZEROKOÂCI [10]

Hyundai MAGAZYN nr 01/2008


[Prosto z okładki]

PO PRZEBOJOWYM i30 DO GRY WCHODZI JEGO WI¢KSZY BRAT – i30 CW. ZAPROJEKTOWANE W EUROPIE KOMBI IMPONUJE PRZESTRZENIÑ I STYLEM.

H

yundai i30 CW? Co oznaczają te inicjały? CW to skrót od Crossover Wagon – oznacza to samochód łączący w sobie najlepsze cechy kombi i minivana. Nazwa i30 zwiastuje, że model bazuje na znanym i udanym hatchbacku zaprojektowanym w Europie dla Europejczyków. Stąd identyczny wygląd przedniej części nadwozia. Jest dynamiczny, ale pozbawiony agresji. Rozstaw osi został wydłużony o 5 cm i wynosi teraz imponujące 2,7 metra. Dzięki temu uzyskano jeszcze większą przestronność. Tył jest już zupełnie nowym projektem, który łączy w sobie elegancję z funkcjonalnością typową dla kombi. Widać jednak silne nawiązanie do stylizacji i30 hatchback, więc CW łatwo będzie rozpoznać jako nowy model Hyundaia – choćby po kształcie tylnych świateł.

NADWOZIE TYPU KOMBI TO CHYBA ZUPEŁNA NOWOÂå U HYUNDAIA? Nie do końca. W drugiej połowie lat 90. Hyundai produkował już kombi na bazie modelu Lantra. Wówczas użytkownicy cenili go za wygodę, przestronność i niezawodność. W przypadku i30 CW chodzi o zdobycie podobnego uznania, a skoro już raz się udało, to i tym razem nie powinno być żadnych problemów.

NO DOBRZE, POCHWALCIE SI¢ WYMIARAMI. W KO¡CU ROZMIAR MA ZNACZENIE... I tak, i nie. Liczy się nie tylko objętość 415 l, ale również łatwość załadunku i rozmieszczenia bagaży. Dzięki nisko poprowadzonej krawędzi pokrywy bagażnika i30 CW nie trzeba się wysilać, by włożyć wszystkie pakunki. Dodatkowo przestrzeń bagażowa ma regularne kształty przypominające prostopadłościan, czyli idealne do upychania jak największej liczby przedmiotów. Gdyby komuś było mało, zawsze może złożyć tylną kanapę i załadować bagaże o objętości 1395 litrów. To prawie 1,5 metra sześciennego! Zupełnie jak w małej bagażówce. Zdolności przewozowe i30 CW dodatkowo podnoszą relingi dachowe, na których bez obawy można zamontować bagażnik na cztery rowery lub box, w którym zmieścimy cały ekwipunek narciarski. Wymiary zewnętrzne plasują i30 CW wśród czołówki kompaktowych kombi. Samochód ma 4,475 m długości i 1,775 m szerokości.

nr 01/2008 Hyundai

MAGAZYN

[11]


Hyundai M A G A Z Y N

ZOSTA¡MY JEDNAK JESZCZE PRZEZ CHWIL¢ WE WN¢TRZU. CZY JEST TAK SAMO PRZYJAZNE JAK W HATCHBACKU? Oczywiście, że tak! To w istocie ten sam udany design znany już z hatchbacka. Materiały są najwyższej jakości, a ergonomia i łatwość używania są wzorcowe. Kierowca ma do dyspozycji kolumnę kierowniczą regulowaną w dwóch płaszczyznach i podpórkę pod lędźwie. Dźwignia zmiany biegów znajduje się w optymalnym miejscu, a kierownica świetnie leży w dłoniach. Do tego niemęczące wzroku kierowcy, błękitne podświetlenie. Dyskretne i eleganckie. Hyundai przewidział także konieczność zapewnienia lepszej wentylacji w bardziej przestronnym wnętrzu i30 CW. Wydajny nawiew może być uzupełniony o system klimatyzacji manualnej bądź automatycznej. Wszystko po to, by kierowca i jego pasażerowie czuli się jak najlepiej.

A CO Z BEZPIECZE¡STWEM PODRÓ˚UJÑCYCH? DZIÂ TO BARDZO MODNY TEMAT… Modny i bardzo ważny. W przypadku i30 CW zachowano te same, najwyższe standardy dotyczące konstrukcji nadwozia i te same procedury sprawdzające jej wytrzymałość na rozmaite uszkodzenia jak w przypadku hatchbacka i30.

Szymon Sołtysik

A SOŁTYSIK NA TO...

FOTO: HYUNDAI

Hyundai podąża utartym szlakiem, który wyznaczyli najwięksi konkurenci z Europy i Japonii. I bardzo dobrze, bo w segmencie samochodów kompaktowych nie ma miejsca na eksperymenty. Kto chce sprzedawać dużo aut, musi dbać o duży wybór silników i elementów wyposażenia, wysoką jakość oraz przystępne ceny. Sukces i30 w wersji hatchback przekonuje, że CW także powinien spełnić wszystkie te warunki.

[12]

Dziennikarz i ekspert motoryzacyjny miesi´cznika "Top Gear". WczeÊniej zwiàzany m.in. z takimi tytułami, jak „Motor”, „Wysokie Obroty” i „Auto Moto”. Fachowym okiem czuwa nad naszym magazynem; komentuje, ocenia i doradza.

Hyundai MAGAZYN nr 01/2008

Bezpieczeństwo bierne to również strefy kontrolowanego zgniotu, komplet sześciu poduszek powietrznych oraz pirotechniczne napinacze pasów. Elementy bezpieczeństwa czynnego obejmują natomiast seryjny układ ABS z EBD i opcjonalne ESP stabilizujące samochód w razie poślizgu. Kierowca oprócz tego ma do dyspozycji wiele udogodnień poprawiających bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Należą do nich na przykład: elektrochromatyczne lusterko wewnętrzne zapobiegające oślepieniu przez jadący z tyłu pojazd czy choćby czujniki parkowania chroniące bawiące się za samochodem dzieci.

SPORO TEGO WYPOSA˚ENIA… a jest jeszcze więcej! Seryjnie i30 CW wyposażony jest bowiem we wspomaganie kierownicy, elektrycznie sterowane szyby w drzwiach przednich, centralny zamek oraz radio CD z MP3. Dla wygody pasażerów zaplanowano również wiele schowków i półek na drobne przedmioty, a także solidne uchwyty na kubki.

A CO Z SILNIKAMI? W KO¡CU ZAŁADOWANY SAMOCHÓD TRZEBA RUSZYå Z MIEJSCA... I właśnie z tego powodu najmniejszymi jednostkami napędowymi będą wersje 1.6 — zarówno benzynowa CVVT (122 KM), jak i wysokoprężna CRDi (w dwóch wariantach mocy – 90 i 115 KM). Są dostatecznie mocne i oszczędne. W przypadku turbodiesli ważniejszy od mocy jest moment obrotowy, który dzięki doładowaniu


[Prosto z okładki] pozwala na bardzo sprawne przyspieszanie. Jeśli komuś mało, to może sięgnąć po jeden z dwóch silników o pojemności 2 litrów. Benzynowy ma moc 143 KM, a turbodiesel jest od niego o 3 KM słabszy, ale seryjnie wyposażono go w sześciobiegową, ręczną skrzynię biegów. Pozostałe wersje silnikowe dostępne są z „manualami” o pięciu przełożeniach, a na życzenie odmiany 1.6 CRDi 115 KM oraz obie benzynowe można zamówić ze skrzynią automatyczną.

TRZEBA WIEDZIEå

ILE KOSZTUJE? 1.6 DOHC 52 900

2.0 DOHC 70 400

Pojemność (cm3): 1591 Moc (KM): 122 Moment obrotowy (Nm) 154

1975 143 186

Cena (PLN):

DOBRZE, DOÂå OPOWIEÂCI. MAM OCHOT¢ NA PRZEJA˚D˚K¢ HYUNDAIEM i30 CW. GDZIE MOG¢ OBEJRZEå TEN SAMOCHÓD? W każdym z naszych salonów dealerskich! Ich pełną listę można znaleźć w internecie na stronie www.hyundai.pl/dealerzy.php lub na przedostatniej stronie „Hyundai Magazyn”. Doświadczeni sprzedawcy chętnie zaprezentują samochód – najpierw w salonie, później podczas jazdy próbnej – a także udzielą wyczerpującej odpowiedzi na każde pytanie klienta. Ze szczegółami opowiedzą też o wyjątkowej, pięcioletniej gwarancji bez limitu kilometrów oraz atrakcyjnych ofertach: kredytowej, leasingowej i ubezpieczeniowej.

?

CO O TYM MYÂLISZ? NAPISZ DO NAS.

redakcja@hyundai.pl

1.6 CRDi 56 900

1.6 CRDi 64 900

2.0 CRDi 79 400

1582 90 235

1582 115 255

1991 140 305

14,4 172

11,9 188

10,7 205

5,9 4,3 4,9 128

5,9 4,3 4,9 128

7,3 4,4 5,5 145

SILNIK?

JAK SZYBKO? 0-100 km/h (s): V-max (km/h):

11,5 192

11,1 205

Miasto (l): Trasa (l): Średnio (l): Emisja CO2 (g/km)

8,1 5,6 6,5 149

9,3 5,9 7,1 170

ILE PALI?

JAK DU˚Y? Długość (mm): Szerokość (mm): Wysokość (mm) Rozstaw osi (mm): Poj. bagażnika (l):

4475 1775 1520 2700 415

ZDOLNOÂCI PRZEWOZOWE i30 CW DODATKOWO PODNOSZÑ RELINGI DACHOWE, NA KTÓRYCH BEZ OBAWY MO˚NA ZAMONTOWAå BAGA˚NIK ROWEROWY LUB BOX nr 01/2008 Hyundai

MAGAZYN

[13]


Hyundai M A G A Z Y N

Moda na Hyundaia NAJPIERW SPEKTAKULARNA POPRAWA JAKOÂCI, NAST¢PNIE BUDOWA WIZERUNKU MARKI I WRESZCIE TRAFIENIE DO SERC I EMOCJI KLIENTÓW POPRZEZ SPONSORING SPORTOWY I ZAANGA˚OWANIE W RAJDY. ROZMAWIAMY Z OLESEM ROMANEM GADACZEM, DYREKTOREM ZESPOŁU STRATEGII PUBLIC RELATIONS HYUNDAI MOTOR COMPANY. nie są wzajemnie wymienne. Nowy ośrodek projektowy założyliśmy w Rüsselsheim koło Frankfurtu w Niemczech. Drzwi w drzwi z Oplem, na jego tradycyjnym terenie. Dlaczego? Bo potrzebujemy europejskich projektantów. Samochody dla Europy trzeba projektować siłą miejscowych talentów. Koreańczyk nie wie, co się tutaj podoba. Podobny ośrodek otworzyliśmy w Kalifornii, by projektować samochody dla Amerykanów. Kto lepiej wie, co lubią Amerykanie niż oni sami? Kolejne powstały w Japonii, w Korei. To właśnie nasze podejście do globalnego zarządzania. Nie przerabiamy samochodów na lokalne rynki; projektujemy je od początku z myślą o danym rynku.

Hyundai to ostatnio jedna z najdynamiczniej rozwijajàcych si´ marek. Co le˝y u podstaw jej sukcesu?

Ziarna sukcesu zasialiśmy dawno – wraz z naszą ideą stworzenia światowego koncernu samochodowego. Z początku nie traktowano nas poważnie. Popełnialiśmy błędy, mieliśmy problemy z jakością. Było tak do 1998 r., gdy nowy szef wprowadził filozofię jakości jako warunek istnienia firmy. Skończyło się wskazywanie na innych, uchylanie się od winy. Za jakość odpowiadają dziś wszyscy. Gdy trzeba coś udoskonalić, wspólnie szukamy rozwiązania. Tak powstał projekt podnoszenia jakoÊci Six Sigma...

Zgadza się. Tworząc go, skorzystaliśmy z doświadczeń innych firm – Westinghouse, General Electric – w zakresie globalnego zarządzania jakością. Dostosowaliśmy ich systematyczne podejście do organizacji, projektowania i konstruowania, biorąc pod uwagę potrzeby producenta samochodów. W nowym ośrodku projektowym przyjęliśmy zasadę tworzenia jakości już od fazy projektowania. Staramy się przewidzieć ewentualne problemy wspólnie z dostawcami komponentów, by nie musieć ich później naprawiać. To prawdziwa rewolucja w stadium konstruowania – dzięki temu do produkcji trafia znacznie doskonalszy projekt. Polityka jakości Six Sigma obejmuje też naszych sprzedawców. Te wszechstronne, głębokie zmiany wynikają z przekonania, że bez jakości w dzisiejszym przemyśle samochodowym nie da się przetrwać.

[14]

Hyundai MAGAZYN nr 01/2008

FOTO: NOVIMEDIA

Hyundai nie jest już firmą koreańską, lecz wielonarodową. To konglomerat różnych firm na różnych rynkach. Nasi klienci pochodzą z różnych krajów. Amerykanie, Hindusi, Chińczycy, Polacy żyją w innych kulturach, lubią inne potrawy, inne style wnętrz, mają inny tryb życia. Jednym rozwiązaniem stylistycznym nie da się obsłużyć wszystkich gustów, więc adaptujemy detale do poszczególnych rynków. Od pewnej fazy rozwoju nasze projekty

Co stanowi obecnie najwi´ksze wyzwanie dla marki?

Jej wizerunek – ostatnie niezbędne ogniwo, by odnosić sukcesy jako globalny producent. Mamy technologie. Mamy jakość. Ale jeszcze nie zawsze zyskujemy uznanie, na jakie zasługujemy. Prestiż marki buduje się długo. W 2-3 lata można zbudować zakład na światowym poziomie, w 5 lat – samochód światowej klasy. Ale zmiana nastawienia ludzi to dłuższy proces. Zdobycie zaufania i gustu klienta trwa długo. Ludzie muszą zauważyć, przemyśleć, wyciągnąć wnioski. Porzucić mity. Pracujemy nad tym. Pokazujemy nowe, lepsze samochody, których design opracowano w Europie, jak i30. Nasze rozwiązania w zakresie ekonomii zużycia paliwa nie ustępują nowościom Daimlera, GM czy Toyoty. Jesteśmy na tym samym poziomie – dziś nie ma jednego lidera w oszczędzaniu zużycia paliwa. Pracujemy nad technologią napędu hybrydowego, udoskonalamy silniki diesla, dostępne we wszystkich modelach. Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć. Dawniej Hyundai nie kojarzył si´ z atrakcyjnà, ekspresyjnà stylistykà. To te˝ si´ zmienia. Veloster lub i-Blue to przykłady, ˝e i w tej dziedzinie jesteÊcie w natarciu...

Veloster

Za nowoÊç w firmie uznawana jest te˝ „polityka globalnego zarzàdzania”. W jaki sposób jest ona realizowana w praktyce?

Oto zatem odpowiedź na pytanie: w Europie budujemy samochody stworzone przez Europejczyków i dla nich. Tak samo robimy w innych regionach świata – w Chinach, gdzie odnosimy sukcesy, w Indiach, gdzie zajmujemy drugie miejsce. Jesteśmy zespołem firm o sporej niezależności, a nie grupą centralnie sterowaną. Natomiast wspólne dla wszystkich członków grupy są globalne normy jakości.

i30 CW

To dlatego że jakość już wszyscy uznają za standard. Nie można bez niej działać, ale trudno się nią chwalić, bo to obowiązkowa norma. Kupując dzisiaj dobry, markowy produkt, wiem, że jest on niezawodny. Poziom jakości wyrównuje się i niedługo różnice między pierwszym a dziesiątym autem w rankingu będą się sprowadzały do jednej awarii na milion sztuk. Wtedy rankingi niezawodności stracą sens. Z punktu widzenia klienta wszyscy będą praktycznie na jednym poziomie.


[Rozmowa numeru] Oles Roman Gadacz, Dyrektor Zespołu Strategii PR Hyundai Motor Company

Co wtedy wybierze klient? Ma przed sobą sto jednakowo dobrze wykonanych, niezawodnych, bezpiecznych, trwałych, ekonomicznych i ergonomicznych aut. Wybierze markę, której wizerunek do niego przemawia! Czynnikiem decydującym staje się marka. A styl to klucz do jej dobrego postrzegania. Tym nadal będzie się można wyróżniać. Wygrają ci, którzy wykorzystają styl, by podnieść wizerunek swojej marki. Styl to nowe pole walki w sytuacji, gdy technologicznie samochody będą na bardzo zbliżonym poziomie. W stylistyce różnice też nie są wielkie. Prawie wszystkie auta są ładne, ale niektóre podobają się bardziej od innych. Hyundai anga˝uje si´ w sponsoring imprez sportowych w ró˝nych dyscyplinach i krajach. Czy to tylko forma reklamy, czy mo˝e podkreÊlanie, ˝e adresujecie wasze samochody do ludzi aktywnych, którym bliski jest sportowy styl ˝ycia?

W 1999 r. rozpoczęliśmy współpracę z FIFA. Uważamy za zaszczyt, że Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej wybrała nas na sponsora i cieszymy się, iż ten związek będzie trwał aż do roku

POKAZUJEMY NOWE, LEPSZE SAMOCHODY, KTÓRYCH DESIGN OPRACOWANO W EUROPIE, JAK i30. NASZE ROZWIÑZANIA W ZAKRESIE EKONOMII ZU˚YCIA PALIWA NIE UST¢PUJÑ NOWOÂCIOM DAIMLERA, GM CZY TOYOTY. 2014. Będziemy sponsorem mistrzostw świata w piłce nożnej nie tylko w 2010 roku w Afryce, ale i następnych. To długoterminowe zaangażowanie jest dla nas bardzo ważne: najpopularniejsza dyscyplina sportu na świecie pomaga nam budować wizerunek marki. Dzięki temu ludzie dowiadują się, czym jest Hyundai. Dawniej mieliśmy z tym problem, świadomość naszej marki była niska. Człowiek chcący kupić samochód nie uwzględniał nas na swojej liście. Taka lista zawsze jest krótka. „Ford, Toyota, może Nissan”, myślał klient. Nie więcej niż 10 procent ludzi brało pod uwagę Hyundaia, a przecież rozważanie to jeszcze nie zakup. Dzięki takim działaniom jak sponsoring FIFA możemy to zmienić. Zaczynamy być kojarzeni. „Hyundai… azjatycki producent samochodów.

Może mają coś ciekawego. Może należy odwiedzić dealera i przyjrzeć się bliżej?” To decydujący krok: dostać się na listę zakupów klienta. Sponsorowanie piłki nożnej jest bardzo kosztowną, ale skuteczną metodą przedostawania się do świadomości klienta. Widzimy efekty. Wiemy już, że tę wysoką cenę warto zapłacić. Ankiety, jakie przeprowadziliśmy 5 lat temu i ostatnio, pokazują, że Hyundai zaczął być rozważany jako opcja zakupu przez wielu ludzi. W ten sposób centrala ułatwia działalność dealerom, a przy okazji stwarza im nowe możliwości. Mogą zawierać umowy partnerskie z reprezentacjami narodowymi, mogą nagradzać klientów biletami na mecze, organizować loterie na wyjazd na mistrzostwa świata. Otrzymują od nas praktyczne narzędzie i są nam wdzięczni za ten wizerunkowy związek z piłką nożną. Czy Hyundai planuje powrót do udziału w rajdowych mistrzostwach Êwiata?

Nasze stanowisko jest bez zmian: w sezonie 2009 wrócimy do rajdów z samochodem WRC. Nie porzuciliśmy tych planów. Rozważaliśmy nawet udział w sezonie 2008, ale ostatecznie datą docelową jest rok 2009. nr 01/2008 Hyundai

MAGAZYN

[15]


Hyundai M A G A Z Y N

FOTO: NOVIMEDIA

Jedziemy posukces!

[

]

JAKO OFICJALNY PARTNER UEFA EURO 2008TM HYUNDAI B¢DZIE KIBICOWAŁ PIŁKARZOM WALCZÑCYM MISTRZOSTWACH EUROPY. SZCZEGÓLNIE MOCNO KONCERN B¢DZIE TRZYMAŁ KCIUKI ZA DEBIUTUJÑCYCH W TYCH ROZGRYWKACH POLAKÓW!

[16]

Hyundai MAGAZYN nr 01/2008


[Sponsoring]

S

elekcjoner reprezentacji narodowej Leo Beenhakker zapewnia: „Na Mistrzostwa Europy jedziemy walczyć o złoto”. Niemożliwe? Kto wie? Holender w ciągu półtora roku sprawił, że ziściło się marzenie tysięcy kibiców i Polska po raz pierwszy w historii tej imprezy zagra w turnieju finałowym. Dlaczego zatem nie miałby sprawić, że za sześć miesięcy będziemy cieszyli się z prymatu na Starym Kontynencie? Fantastyczny sukces w Euro 2004 skazywanych na porażkę Greków jest najlepszym dowodem na to, że dobrze ustawiona taktycznie drużyna może pokonać takie potęgi piłkarskie, jak Francja czy – naszpikowana gwiazdami pokroju Cristiana Ronaldo i Luisa Figo – Portugalia.

NA KŁOPOTY LEON ZAWODOWIEC. W to, że popularny Don Leo może z naszą kadrą dokonać rzeczy naprawdę wielkich, uwierzyli już chyba wszyscy: piłkarze, kibice, a po awansie do Euro 2008 nawet rodzimi działacze piłkarscy, którzy tak bardzo byli przeciwni angażowaniu na stanowisko trenera kadry obcokrajowca. „Zatrudnienie Beenhakkera było dużym błędem. Holender nie ma pojęcia o naszych piłkarzach i naszym futbolu”, dowodził Jan Tomaszewski po pierwszym przegranym z Danią 0:2 meczu pod wodzą nowego trenera. Na szczęście bohater pamiętnego spotkania z Anglią na Wembley tym razem się pomylił. Holender wniósł nową jakość do polskiej piłki, dzięki czemu możliwe były takie cuda jak ten w rozegranym w październiku 2006 roku w Chorzowie meczu z Portugalią. Polacy zagrali wówczas jak profesorowie futbolu, a strzelec dwóch goli – Euzebiusz Smolarek – pokazał, że jest gwiazdą wielkiego formatu.

APETYT NA SUKCES. Leo Beenhakker zaraził polskich piłkarzy swoim optymizmem. No bo w końcu kto, jeśli nie człowiek, który trzykrotnie zdobywał mistrzostwo Holandii i tyle samo razy wygrywał ligę hiszpańską, mógł tchnąć nadzieję w ich serca, dać im wiarę, że biało-czerwoni po latach zastoju wreszcie będą w stanie coś zdziałać na dużej futbolowej imprezie? Skoro udało mu się wprowadzić do mistrzostw świata drużynę Trynidadu i Tobago, najmniejszego kraju, który kiedykolwiek grał na mundialu, mającego zaledwie czterystu piłkarzy, to z Polską, w której piłkę kopie przecież ponad trzysta tysięcy zawodników, może mu się udać coś więcej. Nasi piłkarze bardzo mocno w to wierzą. Holender całkowicie zmienił ich mentalność. Nie myślą już tylko o swoich zarobkach i kolejnych kontraktach reklamowych. Często są w stanie zrezygnować z części apanaży czy zmienić klub na mniej znany, byle tylko grać regularnie, bo to jest warunek, żeby dostać powołanie. Niegdyś chimeryczne gwiazdy polskiego futbolu dzisiaj na zgrupowania reprezentacji lecą jak na skrzydłach. Z kolei piłkarze, którzy dopiero pukają do drzwi kadry, wiedzą, że Don Leo nikogo nie skreśla, że dla niego nie ma znaczenia, czy zawodnik gra w lidze angielskiej, czy Orange Ekstraklasie.

Jeśli pasuje do jego koncepcji, prędzej czy później może się spodziewać telefonu od holenderskiego szkoleniowca. Świadczą o tym przykłady Radosława Matusiaka, Jakuba Błaszczykowskiego, Łukasza Garguły czy Grzegorza Bronowickiego, którzy w stu procentach wykorzystali szansę daną im przez Beenhakkera.

POLSKA GOLA, TAKA JEST KIBICÓW WOLA. W polską reprezentację bardzo mocno wierzą także kibice. Mecz z Belgią, który zadecydował o awansie do Euro 2008, chciało zobaczyć na żywo aż 250 tys. osób, ale Stadion Narodowy w Chorzowie zmieścił tylko 45 tys. fanów futbolu. Teraz rozpoczyna się już walka o wejściówki na mecze, które biało-czerwoni będą rozgrywać w czerwcu na stadionach w Austrii i Szwajcarii. Polski Związek Piłki Nożnej dostał 20 proc. biletów na każdy mecz, w którym zagra nasza kadra. Oznacza to, że spośród wszystkich chętnych zostanie wylosowanych około 6,5 tys. kibiców na każde spotkanie reprezentacji Polski. Ci, do których los się nie uśmiechnie, mogą zdobyć upragniony bilet, wchodząc na strony www.worldticketshop.com, www.euroticketshop.com czy www.euroteam2008.com. Trzeba się jednak liczyć z tym, że możliwość obejrzenia meczu fazy grupowej z udziałem drużyny Beenhakkera będzie kosztowała nawet 875 euro, czyli kilkanaście razy więcej niż oficjalne ceny ustalone przez komitet organizacyjny Mistrzostw Europy.

DROGA DO ZWYCI¢STWA. 8 czerwca podopieczni Leo Beenhakkera w Klagenfurcie zmierzą się z Niemcami. Będzie to długo oczekiwany rewanż za porażkę podczas mistrzostw świata w 2006 roku, kiedy to drużyna prowadzona przez Pawła Janasa przegrała z gospodarzami mundialu 0:1, tracąc bramkę w ostatnich minutach meczu. Później biało-czerwonych czekają potyczki ze współgospodarzami Euro 2008 – Austriakami oraz Chorwatami, którzy byli sprawcami największej sensacji eliminacji. Pokonując dwukrotnie faworyzowanych Anglików, pozbawili ich marzeń o udziale w Mistrzostwach Europy. Szkoda tylko, że kibice, którzy chcą przeżywać emocje związane z występem Polski w Euro 2008, muszą liczyć się z bardzo dużym wydatkiem. Na 9000 biletów z puli PZPN było 1,1 miliona chętnych. Teraz można już liczyć tylko na wolny rynek...

„TO OTWARTA GRUPA, KA˚DY MO˚E LICZYå TU NA AWANS. NA PAPIERZE NIEMCY MAJÑ NAJWI¢KSZE SZANSE. MY JEDNAK NIE GRAMY PIŁKI NA PAPIERZE, GRAMY PIŁK¢ NA MURAWIE”. LEO BEENHAKKER SELEKCJONER POLSKIEJ REPREZENTACJI

TRZEBA WIEDZIEå

TERMINARZ GIER W pierwszym meczu fazy grupowej może dojść do prawdziwie polskiego pojedynku. Stanie się tak, jeśli trener Joachim Löw desygnuje do gry urodzonych w Polsce, a reprezentujących barwy Niemiec napastników: Miroslava Klose i Lukasa Podolskiego.

8 CZERWCA 2008 Niemcy – Polska, Klagenfurt, Wörthersee Stadium, godz. 20.45

12 CZERWCA 2008 Austria – Polska, Wiedeń, Ernst Happel Stadium, godz 20.45

16 CZERWCA 2008 Polska – Chorwacja, Klagenfurt, Wörthersee Stadium, godz. 20.45


Hyundai M A G A Z Y N

[ProfesjonaliÊci]

Jazda na fali HYUNDAI COUPE – NIBY-SPORTOWIEC, A DOTRZYMUJE KROKU SUV-om.

H

enryk Sytner, reporter radiowej „Trójki”, nie może sobie pozwolić na spóźnienia. Audycje na żywo w różnych miejscach Polski i sportowe pasje realizowane po godzinach wymagają korzystania z szybkiego i niezawodnego środka transportu. W tej roli od lat doskonale sprawdza się Hyundai Coupe. „Ten samochód bardzo przypadł mi do gustu. Ma ładną linię, dobrze zestrojone zawieszenie i świetne osiągi. Imponuje mi jego dynamika na ciężkich, górskich podjazdach”, wyjaśnia.

AKTYWNOÂå. Radiosłuchacze kojarzą Henryka Sytnera głównie z propagowaniem aktywnych form spędzania wolnego czasu. On sam szczególnym sentymentem darzy Szklarską Porębę, gdzie zimą zaprasza na narty, a latem na rower. „Od ponad 25 lat organizuję obozy »Narty-Taniec«. Do południa jeździmy na nartach, a po obiedzie uczymy się tańczyć. Wieczorem jest jeszcze okazja do pośpiewania przy gitarze. Obozy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, a ludzi nie odstrasza ich napięty program. Wręcz przeciwnie, w tym roku otrzymałem ponad 450 zgłoszeń”, opowiada organizator.

POJEMNOÂå. Ale jak do sportowego samochodu zmieścić cały potrzebny sprzęt? „Żaden problem. To wbrew pozorom bardzo pojemne auto. Proszę sobie wyobrazić, że w bagażniku mojego Hyundaia jestem w stanie przewieźć nawet dwa rowery, choć oczywiście trochę rozmontowane”, tłumaczy dziennikarz. STYL. Z rowerami czy bez nich – czerwone

FOTO: NOVIMEDIA

Coupe wciąż wzbudza sensację na drogach. „Gdziekolwiek pojawiam się tym autem, ludzie pytają, jak sprawuje się mój nowy samochód. Odpowiadam z uśmiechem, że nie jest wcale taki nowy... Model z 1999 r. ciągle utrzymuje nowoczesną sylwetkę, a poza tym po prostu dbam o ten samochód”, wyjaśnia Henryk Sytner.

WYBÓR. Jako dziennikarz testuje wiele samochodów. Szczególną uwagę zwraca zawsze na możliwość wykorzystania ich w czasie aktywnego wypoczynku. „Jeździłem bodaj wszystkimi modelami Hyundaia, od Getza po Tuscona, i muszę powiedzieć, że wszystkie mi się podobały”, wyjawia. Czy to znaczy, że w najbliższym czasie pomyśli o zmianie na nowszy model? „Na razie nie. Jestem bardzo przywiązany do Coupe. Ostatnio słyszałem jednak, że szykuje się Coupe kabriolet. Może wtedy...”. [18]

Hyundai MAGAZYN nr 01/2008

HENRYK SYTNER DZIENNIKARZ RADIOWY: Jest najaktywniejszym reporterem „Trójki”. Przygotowuje i prowadzi audycje: „Medal dla każdego”, „Gimnastyka Henryka”, „Wakacje na dwóch kółkach” oraz „Wiadomości dla narciarzy”. Na stronie internetowej stacji radiowej można znaleźć kurs rock and rolla w jego wykonaniu. W 2005 r. został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Polskiego Radia.


Hyundai M A G A Z Y N

Głowa do góry!

[

]

FOTO: HYUNDAI

KO¡CZÑCE SI¢ ZAPASY ROPY NAFTOWEJ TO JESZCZE NIE KONIEC MOTORYZACYJNEGO ÂWIATA! ZA SPRAWÑ i-BLUE HYUNDAI POKAZUJE NAM, JAK B¢DÑ WYGLÑDAå NAST¢PCY OBECNYCH MODELI.

M

artwisz się coraz wyższą ceną paliwa? Niebawem tradycyjna benzyna i olej napędowy mogą w ogóle zniknąć ze stacji benzynowych. I co wówczas? Spokojnie. Wszyscy przesiądziemy się do samochodów zasilanych alternatywnymi źródłami energii, takich jak prototypowy Hyundai i-Blue napędzany wodorem.

BŁ¢KIT ZAMIAST CZERNI. To, co jeszcze do niedawna spędzało sen z powiek szefów wielkich koncernów samochodowych, przestaje powoli mieć znaczenie. Kurczące się zapasy ropy naftowej nie są już takim zagrożeniem dla dalszego rozwoju motoryzacji. Jak na ironię, to właśnie przewidywane przez wszystkich wyschnięcie źródełka z ropą przyczyniło się do szybszego opracowania nowych technologii. [20]

Hyundai MAGAZYN nr 01/2008

Dziś niemal każdy producent eksperymentuje z paliwami przyszłości. Jedni stawiają na napęd hybrydowy łączący w sobie zalety tradycyjnego silnika spalinowego z pomocniczą siłą elektrycznego motoru. Inni, w tym Hyundai, podjęli wyzwanie opracowania zupełnie nowej koncepcji, która pozwoli pokazać figę coraz bardziej pazernym producentom ropy. Poznajcie model i-Blue, prototyp od podstaw zbudowany według „wodorowej” filozofii. Dotychczas zwiastunami nowej generacji pojazdów Hyundaia były przerobione SUV-y: Santa Fe i Tucson, ale chodziło w nich głównie o sprawdzenie skuteczności napędu. Po serii udanych testów w różnych zakątkach świata, Hyundai zdecydował się na przygotowanie zupełnie nowego pojazdu ukazującego wszystkie zalety wodorowego paliwa.

PRÑD I WODA. Pod opływową sylwetką kształtowaną przez setki godzin w tunelu aerodynamicznym kryje się technologia warta kilka milionów dolarów. Jej sercem jest pakiet ogniw paliwowych, przez które przepływa wodór zgromadzony w zbiornikach mieszczących 115 litrów paliwa pod ciśnieniem 700 barów. Zetknięcie się wodoru z tlenem z otaczającego powietrza wewnątrz ogniwa paliwowego prowadzi do elektrolizy, której produktem jest energia elektryczna i… woda czyli H2O. Wytworzony prąd trafia do silnika elektrycznego o mocy 136 KM a czysta woda – z powrotem do środowiska naturalnego. Proste? Uwierzcie, by mogło powstać tych kilka linijek opisu trzeba było wielu lat żmudnych testów i grubych milionów przeznaczonych na rozwój nowego źró-


[Przyspieszamy w czasie] PODOBNIE JAK PILOT W MYÂLIWCU, KIEROWCA i-BLUE KORZYSTA Z WYÂWIETLONEGO NA PRZEDNIEJ SZYBIE HOLOGRAMU Z WSZYSTKIMI NIEZB¢DNYMI INFORMACJAMI. DZI¢KI TEMU NIE MUSI ODRYWAå OCZU OD DROGI I MO˚E JESZCZE BARDZIEJ SKUPIå SI¢ NA PROWADZENIU.

?

A SOŁTYSIK NA TO... Hyundai zapowiada, że pojazd pokroju i-Blue będzie gotowy do seryjnej produkcji już w przyszłej dekadzie. Są tylko dwa problemy do przezwyciężenia – koszt pojedynczego samochodu i liczba stacji z wodorem. Cena auta powinna spaść w miarę wzrostu popularności samochodów na wodór. A co do dostępności paliwa przyszłości? Cóż, sto lat temu benzynę do samochodów sprzedawano wyłącznie w aptekach, a dziś proszki od bólu głowy kupimy na każdej stacji benzynowej…

[

]

DZISIAJ WN¢TRZE i-BLUE SZOKUJE, ALE ZA KILKA LAT ZAPEWNE NIKOGO JU˚ NIE B¢DZIE DZIWIå

CO O TYM MYÂLISZ? NAPISZ DO NAS.

redakcja@hyundai.pl

[

]

OSTRE LINIE, MASYWNA SYLWETKA I SZYBA ZACHODZÑCA NA DACH - CZYLI TO, CO KIEROWCY LUBIÑ NAJBARDZIEJ...

dła napędu. Efekt jest taki, że samochód wodorowy zużywa dwa razy mniej paliwa od porównywalnego auta z silnikiem spalinowym a do tego nie zanieczyszcza środowiska. Silnik elektryczny jest niemal bezgłośny, ale pozwala uzyskać przyzwoite przyspieszenie, prędkość maksymalną rzędu 165 km/h i zasięg aż 600 km!

BYå JAK PILOT MYÂLIWCA. O tym jak dalece zaawansowanym projektem jest i-Blue można przekonać się zaglądając do jego wnętrza. Wygląda ono jak skrzyżowanie kokpitu samolotu ze środkiem luksusowego coupé. Kierowca jest dosłownie otoczony elementami sterowania a poza ekranami i zegarami źródłem informacji o najważniejszych parametrach jest specjalny wyświetlacz na przedniej szybie. nr 01/2008 Hyundai

MAGAZYN

[21]


[Rzut oka]

Hyundai M A G A Z Y N

Alternatywa

[

]

FOTO: HYUNDAI

NOWY HYUNDAI H1 – STYL I FUNKCJONALNOÂå W ROZMIARZE XXL.

W

ybory – nieważne czy w polityce, czy w motoryzacji – bywają trudne. Na przykład w Stanach Zjednoczonych na dobre trwa przedwyborcza gorączka. Od lat Amerykanie mogą wybierać jedynie pomiędzy dwiema opcjami. Co by jednak było, gdyby pojawiła się trzecia możliwość? Coś takiego właśnie ma miejsce, tyle że nie w amerykańskiej polityce, ale na rynku pojazdów dostawczych – pomiędzy znanych i uznanych konkurentów wkracza przebojowy debiutant – nowy Hyundai H1.

W KIERUNKU PERFEKCJI. Projektując ten model, inżynierowie koreańskiej marki poczynili ogromny krok na drodze do perfekcji. Ich podstawowym założeniem było połączenie solidności z bezpieczeństwem, ale nie zapomniano przy tym o ponadprzeciętnej funkcjonalności oraz wygodzie.

TWÓJ WYBÓR. Nowy H1 dostępny jest w wersji osobowej i dostawczej. Ta pierwsza oferuje kilka konfiguracji siedzeń dla 8, 9, 11 lub nawet 12 pasażerów. Odmiana towarowa sprzedawana będzie natomiast w wersji 2-, 3-, 5- lub 6-osobowej, co zapewni ponadprzeciętną wszechstronność zastosowań. [22]

DOSKONAŁOÂå PONAD PODZIAŁAMI. Partia Demokratów słynie z umiarkowanych i konser watywnych poglądów, Republikanie zaś z podejścia liberalnego. Co wyszłoby z ich połączenia? Trudno wyrokować. Tymczasem Hyundai H1 reprezentuje znakomite połączenie wyjątkowej jakości, precyzyjnej technologii i ponadczasowej stylizacji. W linii Hyundaia H1 znajdziemy zarówno coś tradycyjnego, prostego w formie, jak i elementy dynamiczne, o ostrych formach – jak choćby przednie lampy, wyposażone w przezroczystą szklaną obudowę i chromowane obramowanie.

WYGODNY DOST¢P DO KABINY ZAPEWNIAJÑ SZEROKIE DRZWI PRZESUWNE

LICZY SI¢ EKOLOGIA. Polityce nie jest obce zagadnienie ekologii, które ostatnimi czasy za sprawą demokraty Ala Gore’a zyskuje coraz szerszy rozgłos; Hyundai również traktuje ekologię niezwykle poważnie. Zarówno w wersji benzynowej, jak i z silnikiem diesla H1 gwarantuje znakomite parametry techniczne, które idą w parze z niezawodnością oraz ochroną środowiska naturalnego. Nowoczesny silnik 2.5 CRDi z turbodoładowaniem zapewnia doskonałe osiągi przy niskim zużyciu paliwa.

Hyundai MAGAZYN nr 01/2008

STYLISTYKA WN¢TRZA JAK W MODELU OSOBOWYM

[

]

NAJWY˚SZA JAKOÂå PRZEJAWIA SI¢ ZARÓWNO W WYKORZYSTANYCH MATERIAŁACH, JAK I SAMEJ KONCEPCJI WN¢TRZA, POZWALAJÑCEJ NA WR¢CZ DOWOLNE JEGO KONFIGUROWANIE.


REKLAMA


Hyundai M A G A Z Y N

FOTO: HYUNDAI

ZGODNIE Z ZAPOWIEDZIÑ HYUNDAI POWI¢KSZA SWOJÑ RODZIN¢ SAMOCHODÓW NOWEJ GENERACJI. PO SUKCESIE KOMPAKTOWEGO i30 PRZYSZŁA KOLEJ NA (NAJ)MNIEJSZEGO i10.

Witaj w i-rodzinie! W

segmencie najmniejszych samochodów do boju o miejsca parkingowe rusza najnowszy model w gamie Hyundaia – i10. Podobnie jak u większego brata, i30, litera „i” symbolizuje inspirację, ale również jakość i pewność. Mówiąc krótko – klient ma pewność, że otrzymuje samochód wysokiej jakości stworzony z inspiracją. Liczba 10 oznacza w tym przypadku najmniejszy rozmiar w rodzinie Hyundaia, ale przecież nie od dziś wiadomo, że to nie rozmiar jest najważniejszy...

LICZY SI¢ TECHNIKA! Do konstrukcji i10 wykorzystano wszystkie technologie i materiały stosowane w większych i droższych pojazdach. Jest zatem sztywne i bezpieczne nadwozie, gotowe stawić czoła najbardziej surowym testom zderzeniowym. Jest imponujący rozstaw osi, mierzący 2,38 m, który zapewnia sporą przestrzeń we wnę[24]

Hyundai MAGAZYN nr 01/2008

trzu. Jest wreszcie szereg elementów wyposażenia dodatkowego zarezerwowanych dotąd dla aut luksusowych. Należą do nich, obok klimatyzacji, panoramiczne okno dachowe, radio CD z możliwością odtwarzania plików MP3 oraz podłączenia iPoda, czy choćby skórzane wykończenie kierownicy i drążka zmiany biegów. Ten ostatni umieszczono w samym centrum deski rozdzielczej, by łatwo można było do niego sięgać. To ma sens, bo i10 otrzymał misję specjalną.

NA PODBÓJ MIASTA! Zwarte gabaryty najmniejszego Hyundaia sprawiają, że parkowanie i przeciskanie się wąskimi uliczkami staje się dziecinnie proste. Samochód mierzy zaledwie 3,56 m, a jego szerokość to 1,59 m. Nie sposób przy tym pominąć ciekawej stylizacji i10. Jego przód z charakterystycznym wlotem powietrza i dumnie wyeksponowanym logo oraz dużymi reflektorami wyraźnie nawiązuje do większego i30.

Z kolei z przemyślanego w każdym calu wnętrza bardzo łatwo dostrzec krańce samochodu, co ułatwia manewrowanie.

POJEMNY TYP. Auto zabiera na pokład 5 dorosłych osób i niemały bagaż. Pojemność 225 litrów pozwoli umieścić pod tylną pokrywą nie tylko tygodniowe zakupy, ale też torby dla pary wybierającej się na weekend za miasto. W razie potrzeby tylną kanapę można złożyć w proporcjach 60:40, otrzymując płaską podłogę. To pełnowartościowy samochód, którym będzie można z powodzeniem ruszyć w dłuższą trasę. Zadbają o to silniki: 1.1 – benzynowy (66 KM) i dostępny w późniejszym terminie diesel (75 KM). Mimo niewielkiej pojemności oba imponują dynamiką, zachowując przy tym wyjątkowo umiarkowany apetyt na paliwo. Doskonały kompan codziennych podróży? No pewnie. Na miejskie kłopoty – i10!


[Rzut oka]

A SOŁTYSIK NA TO...

TRZEBA WIEDZIEå

ILE KOSZTUJE? 1.1 od 29.990

Cena (PLN):

1.1 CRDi od 41.990

JAK DU˚Y? Długość (mm): Szerokość (mm): Wysokość (mm) Rozstaw osi (mm): Poj. bagażnika (l):

3565 1595 1540 2380 225

3565 1595 1540 2380 225

Hyundai i10 okazał się wielkim hitem w Indiach, gdzie jest produkowany. Pierwsze recenzje tego modelu zamieszczone w brytyjskiej prasie są również bardzo entuzjastyczne. Dziennikarze tygodnika „Autocar” stawiają i10 na równi z najlepszymi miejskimi samochodami, takimi jak Fiat Panda czy Citroen C1. A to już spore wyróżnienie.

DESKA ROZDZIELCZA JEST ŁADNA I WYKONANA Z DOBRYCH MATERIAŁÓW

SILNIK? Pojemność: 1086 Moc (KM): 66 Moment obrotowy (Nm) 99

1120 75 153

JAK SZYBKO? 0-100 km/h (s): V-max (km/h):

15,6 152

15,8 165

PO ZŁO˚ENIU TYLNYCH SIEDZE¡ UZYSKUJEMY PŁASKÑ PODŁOG¢

ILE PALI? Miasto (l): Trasa (l): Średnio (l): Emisja CO2 (g/km)

6,1 4,4 5,0 119

5,3 3,8 4,3 114

PŁYNNE LINIE NADWOZIA I DU˚E LAMPY DODAJÑ AUTU ELEGANCKIEGO WYGLÑDU. OBSZERNE WN¢TRZE MIEÂCI PI¢å OSÓB.

W SŁO¡CU SYCYLII PALERMO – sycylijska miejscowość założona w V wieku p.n.e. – oraz otaczające ją wąskie górskie drogi posłużyły jako sceneria do pierwszych jazd testowych Hyundaia i10. Samochód doskonale sprawdził się zarówno w zatłoczonym mieście, jak i na krętych szosach. Testujący zgodnie podkreślali komfort, dynamikę, świetne właściwości jezdne i oryginalny styl samochodu. Na wyrazy uznania zasłużyło również bogate wyposażenie, obejmujące m.in. klimatyzację. nr 01/2008 Hyundai

MAGAZYN

[25]


Hyundai M A G A Z Y N

FOTO: NOVIMEDIA

Zgrana para

[26]

Hyundai MAGAZYN nr 01/2008


[Porównanie]

[ ] WIECIE, CO ŁÑCZY i30 I SONAT¢? ZNACZEK HYUNDAIA? TAK, TO TE˚. ALE NIE O TO CHODZI. CZY WIECIE, ˚E OBA MODELE MOGÑ MIEå TO SAMO WYSOKOPR¢˚NE SERCE, SILNIK 2.0 CRDi?

P

oznajcie i30. Typ skazany na sukces. Dynamiczny, modny, podąża z duchem czasu. Kompan na każdą okazję. Dzięki nowoczesnemu silnikowi 2.0 CRDi daje popalić innym, a sam zdaje się żyć powietrzem. Skrót CRDi oznacza Common Rail Direct injection, czyli bezpośredni wtrysk paliwa wykorzystujący technologię Common Rail. To najnowocześniejsze rozwiązanie stosowane we współczesnych silnikach Diesla. Pamiętacie jeszcze czasy rozgrzewania świec żarowych w starych ropniakach? Uruchamianie ich na mrozie było jak rosyjska ruletka, z tym że za każdym razem głucha cisza po przekręceniu kluczyka nie wróżyła nic dobrego. Te dni już dawno minęły. Dziś nawet na kilkunastostopniowym mrozie wystarczy zaledwie parę sekund, by CRDi obudziło się do życia. Dużo się zmieniło. Współczesne silniki wysokoprężne postrzegane są jako bardzo dynamiczne, a przy tym zachowały swoją największą zaletę – oszczędność. W lekkim i30 dwulitrowa jednostka o mocy 140 koni mechanicznych wydaje się nawet nieco zbyt mocna. Turbosprężarka o zmiennej geometrii bardzo szybko zapewnia cylindrom dużą dawkę świeżego powietrza. Dla kierowcy oznacza to, że już poniżej 2000 obrotów na minutę, bez względu na wybrany bieg, i30 rozpędza się, jakby napędzał go silnik rakietowy. Czasami trudno nadążyć ze zmianą kolejnych biegów w sześciostopniowej, manualnej przekładni. Śmiejecie się? To wsiądźcie i przekonajcie się sami. Szybko złapiecie rytm. Każdy, kto nie miał do tej pory do czynienia z nowoczesnym silnikiem diesla, wysiada po przejażdżce pod dużym wrażeniem. No i to zużycie paliwa. W mieście wynosi zaledwie 7,2 litra na 100 km, a w trasie potrafi spaść nawet do 4 litrów. Tyle co nic! A przecież osiągi ma nie byle jakie. Do setki rozpędza się w 10,3 sekundy, a jeśli trzeba, to potrafi rozwinąć nawet 205 km/h! Do tego jeszcze mruczenie spod maski. Niektóre kobiety twierdzą, że jest… seksowne. Zrobiło się gorąco, prawda?

TEN SAM SILNIK, ALE RÓ˚NE TEMPERAMENTY: i30 2.0 CRDi TO URODZONY SPORTOWIEC, TYMCZASEM SONACIE BLI˚EJ DO DYSTYNGOWANEGO D˚ENTELMENA... nr 01/2008 Hyundai

MAGAZYN

[27]


Hyundai M A G A Z Y N

POZNAJCIE SONAT¢. Elegancka, dyskretna, klasyczna. Każdego wprowadzi w dobry nastrój. Pozwoli się odprężyć i zrelaksować po dniu ciężkiej pracy w drodze do domu. Jej doskonale wyciszone wnętrze izoluje od hałasu, a w razie potrzeby może być wypełnione dźwiękami kojącej muzyki z fabrycznego radioodtwarzacza CD. Wiele osób dopiero po dłuższym czasie przekonuje się, że podróżuje turbodieslem, gdy rozsądek podpowiada przerwę na tankowanie, choć wskazówka paliwomierza daje do zrozumienia, że to zdecydowanie za wcześnie. Poza tym po co opuszczać tak wygodne fotele?

FOTO: NOVIMEDIA

W Sonacie moc rozwijana jest płynniej, spokojniej, ale samochód nie traci prawie nic z dynami-

[28]

Hyundai MAGAZYN nr 01/2008

ki. Przyspiesza minimalnie wolniej od i30 i osiąga o 2 km/h niższą prędkość maksymalną. Jednocześnie średnie zużycie paliwa to zaledwie 6,1 litra na 100 km. Czary? Nie, współczesna technika. Wiecie, ile radości sprawia komputer pokładowy, który po zatankowaniu do pełna pokazuje zasięg ponad 1000 km? Trasa Wrocław–Zurych na jednym baku to żaden problem. Podobnie jak kilka tygodni miejskiej jazdy po Poznaniu czy Krakowie. Na życzenie Sonatę można wyposażyć w automatyczną skrzynię biegów. To dopiero duet! Silnik zapewnia dynamikę i niskie koszty eksploatacji, a automat wyręcza (dosłownie) kierowcę z obowiązku przerzucania biegów i deptania

sprzęgła. Myślicie, że to tylko dla leniwych? Uwierzcie, że kto raz spróbował, nie chce nic innego.

WYBÓR ZAWSZE TRAFIONY. Nowoczesny turbodiesel udowadnia, że przeciwieństwa dają się pogodzić, a dwa odmienne w założeniach samochody mogą być wyposażone w ten sam silnik – 2.0 CRDi. W mniejszym i30 dostarcza on wielu wrażeń podczas szybkiej, dynamicznej jazdy, zaś w większej Sonacie zapewnia komfortową i spokojną podróż. W obu przypadkach można liczyć na niskie koszty eksploatacji. Sami się zdziwicie, jak wiele odległych podróży będziecie planować, gdy pod domem stanie i30 lub Sonata z silnikiem 2.0 CRDi.


[Porównanie] W LEKKIM i30 DWULITROWA JEDNOSTKA ZASKAKUJE DYNAMIKÑ. W SONACIE MOC ROZWIJANA JEST PŁYNNIEJ, SPOKOJNIEJ

TRZEBA WIEDZIEå ILE KOSZTUJE? Cena (PLN):

i30 2.0 CRDi od 77.900

Sonata 2.0 CRDi od 92.900

JAK DU˚Y? Długość (mm): Szerokość (mm): Wysokość (mm): Rozstaw osi (mm):

4255 1775 1480 2650

4800 1832 1475 2730

SILNIK? Pojemność: Moc (KM): Moment (Nm): Poj. Zbiornika paliwa (l):

2.0 CRDi 140 305 53

2.0 CRDi 140 305 70

JAK SZYBKO? 0-100 km/h (s): V-max (km/h):

10,3 205

10,7 203

ILE PALI? Miasto (l): Trasa (l): Średnio (l): Emisja CO2 (g/km)

7,7 4,4 5,5 145

8,2 5,0 6,1 163

nr 01/2008 Hyundai

MAGAZYN

A SOŁTYSIK NA TO... Silnik 2.0 CRDi to chyba najpopularniejsza jednostka stosowana przez Hyundaia. Oprócz i30orazSonaty,dwulitrowy turbodiesel jest montowany w uterenowionym Tucsonie, gdzie jest najchętniej wybieranym silnikiem. Nic dziwnego. Duży moment obrotowy zapewnia odpowiednie osiągi, a nowoczesna konstrukcja z bezpośrednim wtryskiem pozwala oszczędzać tak cenne dziś paliwo. To między innymi dlatego sprzedaż samochodów z silnikami wysokoprężnymi w Europie stanowi ponad 50 proc. ogółu, co jeszcze 10 lat temu było nie do pomyślenia.

[29]


Droga wyczerpuje,

Kilometr po kilometrze, szkodliwe osady spowalniajàc go. Je˝eli jednak u˝ywasz w ka˝dych warunkach. Olej Shell Helix Ultra jazdy nieustannie usuwajà szkodliwe osady i mo˝liwoÊci swojego samochodu.


Shell Helix przywraca siły.

powoli gromadzà si´ we wn´trzu silnika Twojego samochodu oleju Shell Helix Ultra, nie obawiaj si´ – Twój silnik jest bezpieczny zawiera pakiet specjalnych dodatków czyszczàcych, które podczas dodajà energii Twojemu silnikowi. Dzi´ki temu w pełni wykorzystasz


Hyundai M A G A Z Y N

[

Gwiazdy na

CELEBRITIES...! GŁOÂNO O NICH W TELEWIZJI, I GWIAZDECZKI DOBRZE ZNAMY. A KOGO

EBI VS JI-SUNG ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: E

biego Smolarka i Park Ji-Sunga łączy znacznie więcej, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Piłkarze urodzili się w różnych zakątkach świata, ale w zaledwie półtoramiesięcznym odstępie czasu. Są więc rówieśnikami. Ji-Sung zadebiutował jednak w drużynie narodowej kilka lat wcześniej od Polaka. Już jako 19-latek brał udział w igrzyskach olimpijskich w Sydney. Dalej jego kariera potoczyła się już błyskawicznie. Sławę przyniósł Parkowi występ na Mundialu w 2002 r., gdy dzięki jego bramce, drużyna Korei Południowej pokonała Portugalię. W tej kwestii obaj piłkarze również mogliby sobie podać ręce... Od czasu gdy ojciec Smolarka zdobył w 1986 r. zwycięską bramkę w meczu Polska-Portugalia, a następnie Ebi, na stadionie w Chorzowie, strzelił reprezentacji Portugalii 2 bramki.

Ebi Smolarek

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Zawód: piłkarz Pozycja: pomocnik lub napastnik Data urodzenia: 9 stycznia 1981 Miejsce urodzenia: Łódź, Polska Obecna drużyna: Racing Santander Numer: 12

Na przełomie 2004 i 2005 r. o Parka starały się równocześnie Chelsea Londyn i Manchester United. Wybrał drugi z klubów. Kontrakt z drużyną podpisał do 2010 r. W 2005 r. Ji-Sung był pewnym kandydatem do nagrody Azjatyckiego Piłkarza Roku. Wymogiem otrzymania zaszczytnego tytułu było osobiste stawienie się na gali w malezyjskim Kuala Lumpur. Jednak tego dnia Manchester United rozgrywał mecz z klubem West Bromwich Albion w lidze angielskiej. Piłkarz zrezygnował z nagrody, by zagrać...

Park Ji-Sung

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Zawód: piłkarz Pozycja: pomocnik Data urodzenia: 25 lutego 1981 Miejsce urodzenia: Seul, Korea Południowa Obecna drużyna: Manchester United Numer: 13

A MAGDA NA TO... Wszyscy w Korei znają Park Ji-Sung'a i Lee Hyori. Piosenkarka – jak głosi plotka – pobierała lekcje Hyori zwycięża bowiem we wszystkich sondażach wykazujących z kim statystyczny Koreańczyk chciałby spędzić czas.

Magda Jeong: [32]

Absolwentka koreanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Tłumaczka j´zyka koreaƒskiego z wieloletnim

Hyundai MAGAZYN nr 01/2008


[Wyprawa do êródeł]

świeczniku

PRASIE I INTERNECIE. NASZE RODZIME GWIAZDY OKLASKUJÑ KOREA¡CZYCY?

]

DODA VS HYORI :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: P

lotki, odważne zdjęcia robione przez paparazzich, artykuły w kolorowych magazynach... – to życie codzienne zarówno Dody, jak i Lee Hyori. Gwiazdy sceny muzycznej lubią szokować swoją publikę. Koreańska muza popu wzbudziła duże kontrowersje wydając album „Dark Angel”. Natomiast w Polsce nie cichną komentarze na temat udziału Dody w najnowszym filmie Krzysztofa Zanussiego, zatytułowanym „Serce na dłoni”. Hyori do show-biznesu trafiła niejako z przypadku – producent muzyczny zwrócił na nią uwagę, gdy... robiła sobie zdjęcia w automacie fotograficznym. Wkrótce została liderką odnoszącego sukcesy żeńskiego zespołu Fine Killing Liberty. Z racji młodego wieku, zgodę na jej występy musieli wyrazić rodzice.

Doda

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Zawód: piosenkarka Gatunek muzyczny: pop Data urodzenia: 15 lutego 1984 Miejsce urodzenia: Ciechanów, Polska Liczba wydanych albumów: 4 Cecha charakterystyczna: długie, blond włosy

Zarówno Dodzie, jak i Hyori po kilku latach przestały wystarczać występy z zespołem. Kolejnym krokiem na ich drodze stała się samodzielna praca. Koreańscy fani od 2003 r. mogą śledzić karierę solową Lee. Osiągnęła duży sukces wydając płytę „Stylish E”. Obecnie występuje także w filmach i jest twarzą kampanii reklamowych m.in. Samsunga, FR Jeans, G-Market i Dove. Pod koniec 2006 r. Hyori podpisała nowy kontrakt z firmą M-Net Entertainment. Stała się tym samym najlepiej opłacaną wokalistką w Korei Południowej. Wkrótce jej sława zapewne dotrze i do Polski...

Lee Hyori

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Zawód: piosenkarka Gatunek muzyczny: K-pop Data urodzenia: 10 maja 1979 Miejsce urodzenia: Choong Book, Korea Południowa Liczba wydanych albumów: 2 Cecha charakterystyczna: długie, ciemne włosy

u nauczyciela tańca Madonny. Od razu można zauważyć odmienność jej tańca i to najwyraźniej podoba się Koreańczykom. Kiedy identyczne pytanie zadaje się Koreankom, w ścisłej czołówce jest z kolei Park Ji-Sung... doÊwiadczeniem; przez trzy lata pracowała w charakterze tłumacza w Ambasadzie Polskiej w Seulu. W sumie w Korei sp´dziła ponad 5 lat. nr 01/2008 Hyundai

MAGAZYN

[33]


[Fanklub]

FOTO: HUYNDAI, NOVIMEDIA \ INTERNET

Hyundai M A G A Z Y N

Artysta z pistoletem

[

STRZELAJÑC DO SAMOCHODÓW FARBÑ, ZAMIENIA JE W ORYGINALNE DZIEŁA SZTUKI.

J

arosław Kołodziejski jest artystą plastykiem, a jedną z jego specjalności jest aerografia. Wykorzystywał ją m.in. do malowania tradycyjnych obrazów. Gdy jego kilkunastoletni Hyundai S-Coupe potrzebował kilku poprawek blacharskich, postanowił spróbować przenieść grafikę na karoserię samochodu. „Dowiedziałem się, że moje auto przeżyło powódź. Jego stan nie był najlepszy i niestety stale się pogarszał. Mimo to zdecydowałem się włożyć w nie sporo pracy, bo przez 2 lata użytkowania urzekło mnie swoją niezawodnością”, opowiada Jarosław Kołodziejski. Z pomocą przyszły zdolności plastyczne, dzięki którym samochód otrzymał „drugie życie”. Hyundai został pomalowany w trzy doby, ale wykonanie bardziej skomplikowanej grafiki może trwać nawet półtora miesiąca.

ZAMIAST P¢DZLA... W aerografii używa się aerografu – miniaturowego pistoletu służą[34]

]

cego do rozpylania farby przez strumień sprężonego powietrza. Dzięki niemu uzyskuje się równomierne krycie i typowy dla aerografii efekt rozmytych brzegów. Aerograf umożliwia malowanie płaskich powierzchni oraz wymagających znacznej precyzji przedmiotów o skomplikowanych kształtach. Charakterystyczną cechą tej techniki jest sposób tworzenia barw pośrednich. Odcienie uzyskuje się przez nakładanie na siebie kolorów podstawowych. Zanim strumień farby trafi na karoserię samochodu, konieczne jest jej właściwe przygotowanie. Blachy trzeba najpierw m.in. zmatowić i pokryć podkładem akrylowym.

PŁÓTNO TO ZA MAŁO. W porównaniu do tradycyjnych technik aerograf pozostawia bardzo dużą swobodę twórczą. Artysta może przelać swoją twórczość na karoserię samochodu, ciężarówki, a nawet koparki czy dźwigu. Aero-

Hyundai MAGAZYN nr 01/2008

grafia rozpowszechniona jest przede wszystkim w środowisku modelarzy i motocyklistów. Nietuzinkowe obrazy można też często spotkać na ogromnych tirach. Udekorowanie swojej maszyny oryginalną szatą graficzną nie tylko przyciąga oczy innych użytkowników drogi, ale jest także znakomitą formą autoprezentacji.

NIE DO MUZEUM. Ze względu na jakość tworzonych prac aerografia zaliczana jest w malarstwie do nurtu hiperrealistycznego. Można stwierdzić, że samochód pomalowany aerografem staje się prawdziwym dziełem sztuki. Nie oznacza to jednak, że nadaje się wówczas już tylko na wystawę albo na zaszczytne miejsce w garażu. Jarosław Kołodziejski utrzymuje S-Coupe w ciągłej eksploatacji. „Hyundai cały czas jest na chodzie. W tym roku zdecydowałem się go oddać synowi. Musi tylko zdać egzamin i otrzymać prawo jazdy...”, wyjaśnia.

LAKIER I STYL

Jarosław Kołodziejski, artysta plastyk, dzięki aerografowi sprawił, że za jego kilkunastoletnim Hyundaiem znowu oglądają się ludzie. Siła tej oryginalnej techniki tkwi w tym, że możliwości jej zastosowania ogranicza jedynie wyobraźnia malarza.


[Rozrywka]

RUSZ G¸OWÑ I SPRAWDè, CZY PORADZISZ SOBIE Z NASZYMI ZADANIAMI?

01

FOTO KRZYŻÓWKA

RUCHOME KOLUMNY

U M S M J

N I F T T W W I A Ś

(EMI Music Poland, 2008)

„24” (USA, 6 sezonów), w Polsce jako „24 godziny”

Przestaw kolumny w taki sposób, aby czytajàc rz´dami poziomymi otrzymaç rozwiàzanie.

D O Y Y K

Lenny Kravitz: „It Is Time For A Love Revolution”

DO OBEJRZENIA W DOMU

ROZWIÑZANIE:

H K C W Z

DO POSŁUCHANIA W DRODZE

Ósma studyjna płyta Lenny’ego Kravitza to manifest nadchodzącej rewolucji muzycznej – potężne rockandrollowe wezwanie do broni, doprawione uniwersalną mieszanką soulu, funka i jazzu oraz niezrównaną sprawnością tekstową, z której Kravitz słynie od początku kariery. Dla miłośników rocka i dynamicznej jazdy – jak ulał!

Na podstawie zdj´ç nale˝y odgadnàç nazwy czterech modeli samochodów Hyundaia i wpisaç je do diagramu tak, aby powstała krzy˝ówka. Litery z pól kolorowych przeniesione do kolorowej kratownicy dadzà rozwiàzanie krzy˝ówki.

02

Kultura

A R L M O

Y O I Y E

O O O R I

T M N A C

Na rozwiàzania łamigłówek czekamy pod adresem mailowym: konkurs@hyundai.pl do 30 czerwca 2008 roku. WÊród autorów prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy firmowe gad˝ety.

Jeżeli nie widzieliście choć jednej z sześciu części serialu „24 godziny”, nie wiecie jeszcze, czym jest po mistrzowsku zrealizowane kino akcji. To film, który nie pozwoli Wam wstać z fotela. Będziecie w nim przeżywać emocje, o jakich Wam się nie śniło. Serial opowiada o akcjach amerykańskiej agencji antyterrorystycznej CTU. Pokazuje świat terroru, międzynarodowych konfliktów, wielkiej polityki Białego Domu, prezydenckiej administracji i dyplomacji. Kluczowa dla serialu jest postać wybitnego agenta CTU – Jacka Bauera (w tej roli Kiefer Sutherland). Niesamowita dynamika akcji, jej gwałtowne zwroty, bliskie chwile triumfu pogrzebane chwilę później pod lawiną komplikacji, genialnie dobrana obsada, fantastycznie zrealizowane zdjęcia, dźwięk i muzyka idealnie komponujące się z treścią filmu i obrazem gwarantują niezwykłą ucztę kinomana. W skali od 1 do 10? 24.

SERIAL UHONOROWANY ZOSTAŁ KILKOMA PRESTI˚OWYMI NAGRODAMI: 2002 – Złoty Glob – Kiefer Sutherland, najlepszy aktor w serialu dramatycznym

2003 – Emmy – najlepsza muzyka w serialu telewizyjnym; Złoty Glob – najlepszy dramat; ASCAP Award – Sean Callery, najlepsza muzyka w serialu telewizyjnym 2006 – Emmy — Kiefer Sutherland, najlepszy aktor w serialu dramatycznym oraz najlepszy serial dramatyczny

CIEKAWOSTKI:

•Senator John McCain występuje w 5. sezonie „24 godzin” jako anonimowy pracownik CTU podający teczkę Audrey Raines. Polityk pojawia się na sześć sekund. •4. odcinek 11. serii „Miasteczka South Park” („The Snuke”) jest w całości parodią „24 godzin”.


Hyundai M A G A Z Y N

Mocniejsza północ DWA NOWE PUNKTY NA DEALERSKIEJ MAPIE HYUNDAIA.

BYDGOSZCZ. Autoryzowany dealer Hyundaia, Moto Budrex-Auto, rozpoczął swoją działalność w październiku 2007 r. Jej właścicielem jest Moto Budrex sp. z o.o., jedna z największych w kraju firm z branży oponiarskiej. Nowy salon o powierzchni 300 m2 został przygotowany od podstaw pod kątem koreańskiej marki. Dostępna jest w nim większość modeli Hyundaia oferowanych w Polsce. Na miejscu można załatwić wszystkie formalności związane z zakupem nowego samochodu – kredyt, leasing oraz ubezpieczenia. Firma oferuje także kompleksowe usługi w zakresie diagnostyki samochodowej.

ADAM STRZELECKI Kierownik Sprzeda˝y „Otwarcie nowego salonu poprzedziła dokładna analiza obecnej jakości marki Hyundai oraz popytu na auta koreańskiego producenta. Wynika z niej, że jesteśmy skazani na sukces!” Moto Budrex-Auto Sp.zo.o. ul. Fordońska 185-187, 85-766 Bydgoszcz tel. 052 342 96 11 www.motobudrexauto.pl motobudrex@hyundai.pl

WEJHEROWO. Firma Auto-Mobil istnieje od 1992 r. Klienci kojarzyli ją dotychczas ze sprzedażą samochodów Fiat, salonem pojazdów używanych i przedstawicielstwem Iveco. W październiku 2007 r. firma rozpoczęła współpracę z Hyundai Motor Poland. W nowym salonie na powierzchni 250 m2 oferowana jest pełna gama samochodów koreańskiej marki. Do dyspozycji klientów jest również pełen zakres usług serwisowych – zarówno mechanicznych, jak i blacharsko-lakierniczych. Siłą zakładu są jego pracownicy. Część kadry pracuje w firmie już od kilkunastu lat. To dzięki nim Auto-Mobil utrzymuje grupę stałych klientów, która poszerza się właśnie o kierowców i sympatyków Hyundaia.

¸UKASZ KNUREK Dyrektor, Cz∏onek Zarzàdu Spó∏ki „Wprowadzenie do salonów marki Hyundai pozwoli w znaczący sposób wzbogacić naszą ofertę rynkową. Mam nadzieję, że współpraca z Hyundaiem będzie długa i bardzo owocna!”

FOTO: HYUNDAI

PUH Auto-Mobil Sp. z o.o. ul. Gdańska 17, 84-200 Wejherowo tel. 058 677 66 00 www.hyundai.auto-mobil.pl auto-mobil@hyundai.pl

[36]

Hyundai MAGAZYN nr 01/2008


[Dealerzy] Anioł – Car Sp. z o.o., Raciborska 199, tel. 032. 432.90.10, fax 032. 432.90.19, e-mail: aniolcar@hyundai.pl

Aleksandrów Łódzki

Kraków

Syguła sp.j., Warszawska 57, tel. 042. 712.46.06, fax 042. 712.44.85, e-mail: sygula@hyundai.pl

Viamot Ltd Sp. z o.o., Zakopiańska 288, tel. 012. 269.12.26 wew. 156, fax 012. 269.41.80, e-mail: viamot@hyundai.pl

Białystok

MTM s.c., E.W. Radzikowskiego 4, tel. 012. 357.11.11, fax 012. 637.35.33, e-mail: mtm@hyundai.pl

Auto Centrum Sp. z o.o., Rejtana 67, tel. 017. 852.42.74, fax 017. 852.42.27, e-mail: ac-rzeszow@hyundai.pl

Legnica

Słupsk

LG Polmozbyt Sp. z o.o., Ścinawska 5, tel. 076. 866.02.37, fax 076. 866.02.37, e-mail: polmozbyt.legnica@hyundai.pl

Krajnik i syn, Kopernika 27a, tel. 059. 842.33.82, fax 059. 840.02.74, e-mail: krajnikg@hyundai.pl

Bielsko-Biała

Lubin

Suwałki

Ed-car Sp. z o.o., Czarna 22, tel. 033. 810.77.00, fax 033. 821.84.93, e-mail: edcar@hyundai.pl

Dex – Pol Wróblowie s.j., Ścinawska 7, tel. 076. 746.39.99, fax 076. 746.39.98, e-mail: dex-pol@hyundai.pl

Eucar Sp. z o.o., Pułaskiego 71, tel. 087. 565.61.30, fax 087. 565.61.30, e-mail: eucar@hyundai.pl

Busko-Zdrój

Lublin

Swarz´dz-Jasin

Inter Car sp.j., Bohaterów Warszawy 122, tel. 041. 378.83.10, fax 041. 378.83.12, e-mail: intercar@hyundai.pl

Sabat Sp. z o.o., Budowlana 24, tel. 081. 446.22.00, fax 081. 446.22.22, e-mail: sabat@hyundai.pl

Polnis Sp. z o.o., Wrzesińska 174, tel. 061. 652.44.44, fax 061. 652.44.30, e-mail: polnis@hyundai.pl

Bydgoszcz NOWY

¸ódê

Szczecin

Moto Budrex-Auto Sp. z o.o., Fordońska 185-187, tel. 052. 342.96.11, fax 052. 348.97.37, e-mail: motobudrex@hyundai.pl

Marvel, Al. Śmigłego Rydza 22, tel. 042. 676.34.44, fax 042. 674.35.27 w. 33, e-mail: marvel@hyundai.pl

ZW Darkat, Gdańska 10, tel. 091. 462.34.51, fax 091. 462.34.51, e-mail: darkat@hyundai.pl

Bytom

Syguła sp.j., Popiełuszki 4, tel. 042. 686.86.85, fax 042. 686.86.85, e-mail: hyundai.lodz@sygula.pl

Tarnów

Bialmot Sp. z o.o., Elewatorska 31, tel. 085. 662.65.25, fax 085. 662.70.42, e-mail: bialmot@hyundai.pl Spectrum Sp. z o.o. Al. Jana Pawła II 88, tel. 085. 665.22.00, fax 085. 651.61.89, e-mail: spectrum@hyundai.pl

Intermot Sp. z o.o., Strzelców Bytomskich 60, tel. 032. 389.00.66, fax 032. 386.98.23, e-mail: intermot@hyundai.pl

Ciechanów ZEP-MOT Sp. z o.o., Mławska 3, tel. 032. 683.87.30, fax 032. 683.87.31, e-mail: zepmot@hyundai.pl

Dàbrowa Górnicza Szymański Dealer, 11 Listopada 31, tel. 032. 260.09.11, fax 032. 260.08.43, e-mail: hszyman@hyundai.pl

Elblàg Wegner sp.j., Durska 30, tel. 055. 236.51.30, fax 055. 233.70.12, e-mail: wegner@hyundai.pl

Gdaƒsk Auto-Gdańsk, Gen. J. Hallera 132, tel. 058. 341.67.18, fax 058. 344.91.01, e-mail: auto-gdansk@hyundai.pl Margo Sp. z o.o., Grunwaldzka 250, tel. 058. 552.38.34, fax 058. 552.38.33, e-mail: margoabr@hyundai.pl

Gorzów Wlkp. Gezet, Koniawska 12, tel. 095. 733.88.70, fax 095. 733.88.77, e-mail: gezet@hyundai.pl

Inowrocław NOWY P.H.U. Autoczęść sp.j., Poznańska 100A, tel. 052. 353.38.34, fax 052. 357.16.43, e-mail: autoczesc@hyundai.pl

Miko∏ów HYUNDAI - Mikołów, ul. Różana 1, tel. 032. 226.20.92, fax 032. 226.39.47, e-mail: bednar@hyundai.pl

Olsztyn AD Auto W. Daszuta, Jana Boenigka 34c, tel. 089. 541.84.66, fax 089. 541.84.66, e-mail: adauto@hyundai.pl P.H.U. Polmozbyt Sp. z.o.o Al. Marsz. J. Piłsudskiego 76, tel. 089. 532.43.21, fax 089. 539.22.07, e-mail: polmozbyt@hyundai.pl

Opole Eltrans Sp. z o.o., Oleska 94, tel. 077. 455.80.44, fax 077. 455.80.44, e-mail: eltrans@hyundai.pl

Ostroł´ka Oscar Sp. z o.o., Traugutta 59, tel. 029. 642.18.60, fax 029. 760.58.89, e-mail: oscar@hyundai.pl

Płock ZEP-MOT Sp. z.o.o., Graniczna 57, tel. 024. 266.54.44/48, fax 024. 266.54.02, e-mail: zepmot@hyundai.pl

Poznaƒ

Rzeszów

Karmot II s.c., Tuchowska 72a, tel. 014. 620.11.47, fax 014. 620.11.48, e-mail: karmot@hyundai.pl

Tychy P.H.U. Witpol Witold Gębicki, Katowicka 35, tel. 032. 326.22.83, fax 032. 326.22.83, e-mail: witpol-tychy@hyundai.pl

Warszawa Zygmunt Bieliński, Modlińska 272, tel. 022 614.91.78, fax 022. 614.78.49, e-mail: zg@hyundai.pl Jaworski-Gajewski Sp. z o.o., Oczapowskiego 15, tel. 022. 569.92.10, fax 022. 639.73.60, e-mail: jaworski-gajewski@hyundai.pl Ifamex Sp. z o.o., Wawelska 3/5, tel. 022. 825.44.66, fax 022. 825.11.08, e-mail: ifamex@hyundai.pl Motortest – K. Szadkowski, Hynka 2a, tel. 022. 868.01.21, fax 022. 868.01.22, e-mail: mtesth@hyundai.pl

Warszawa-Kobyłka Jan Sobański Auto System, Konopnickiej 13, tel. 022. 786.88.07, fax 022. 786.88.07, e-mail: kobylka@hyundai.pl

Warszawa-Pruszków Auto Service Sławomir Michalski, Al. Jerozolimskie 466, tel. 022. 730.36.01, fax 022. 730.36.03, e-mail: pruszkow.salon@hyundai.pl

Jaworzno

Grisbi Tre Sp. z o.o., 28 Czerwca 1956 r. 279/281, tel. 061. 832.45.69, fax 061. 830.30.61, e-mail: grisbi@hyundai.pl

Raba II Sp. z o.o., Grunwaldzka 2, tel. 032. 614.22.22, fax 032. 614.22.23, e-mail: raba@hyundai.pl

AHD, Głogowska 166, tel. 061. 864.37.54, fax 061. 864.37.59, e-mail: ahd.salon@hyundai.pl

P.U.H. Auto-Mobil sp. z o.o., Gdańska 17, tel. 058. 667.66.16, fax 058. 667.66.06, e-mail: auto-mobil@hyundai.pl

Katowice

Pszczyna

Wrocław

Auto Silesia Sp. z o.o., Bogucicka 7, tel. 032. 203.66.80, fax 032. 203.66.80, e-mail: auto.silesia@hyundai.pl

P.H.U. Witpol W. Gębicki, Jaskółek 21, tel. 032. 326.39.90, fax 032. 326.39.91, e-mail: witpol@hyundai.pl

Pol-Motors, Kamienna 145, tel. 071. 369.76.83, fax 071. 369.75.13, e-mail: polmotors@hyundai.pl

Kalisz

Radom-Jedliƒsk

Auto Centrum Lis sp.j., Częstochowska 211, tel. 062. 766.78.00, fax 062. 766.78.01, e-mail: slis@hyundai.pl

Strzałkowski sp.j., Warszawska 64, tel. 048. 321.58.37, fax 048. 321.58.37, e-mail: vipcar@hyundai.pl

Spolmot Sp. z o.o., Kochanowskiego 8a, tel. 071. 372.94.48, fax 071. 348.69.23, e-mail: spolmot@hyundai.pl

Kielce

Rybnik

Folwark, G. Morcinka 1, tel. 041. 369.24.61, fax 041. 361.24.62, e-mail: folwark@hyundai.pl

P.H.U. Fajkis, 1 Maja 108, tel. 032. 433.15.51, fax 032. 433.15.52, e-mail: fajkis@hyundai.pl

Wejherowo NOWY

Zabrze Auto Service R.B. Bednarczyk, Sikorskiego 118, tel. 032. 275.12.47, fax 032. 275.18.07, e-mail: bednar@hyundai.pl


Hyundai Magazyn 3/2008  

Hyundai Magazyn 3/2008

Hyundai Magazyn 3/2008  

Hyundai Magazyn 3/2008

Advertisement