Page 1

NUMER 2(33)2012

SPRAWDZONE, OCENIONE OPONY LETNIE GRUPY GOODYEAR BŁYSZCZĄ W TESTACH

JESZCZE WIĘKSZA

PRZYJEMNOŚĆ Z JAZDY

NOWE OPONY DUNLOP SPORT MAXX RT I FULDA ECOCONTROL HP

OGIEŃ NA OKRĄGŁO DLACZEGO AMERYKANIE MAJĄ BZIKA NA PUNKCIE OWALU?

GYS_2_2012.indb 1

12-05-07 10:21


GYS_2_2012.indb 2

12-05-07 10:21

fot. na okładce: Nascarmedia.com


OTWARCIE

Spis treści

8

Razem bezpieczniej

List od redakcji

Szanowni Państwo! W tym wydaniu magazynu stawiamy na emocje i na technologię. Wyłącznie pozytywne odczucia wiążą się z dynamiczną jazdą samochodem, nie tylko na torze wyścigowym, ale i poza nim. Dla tych, którzy cenią sobie rozwiązania pozwalające cieszyć się mocą sportowych aut, mamy gwiazdę numeru, czyli nową oponę Dunlop Sport Maxx RT. Zastosowane w niej technologie rodem z torów wyścigowych zapewnią kierowcom mnóstwo przyjemności z jazdy.

WYDARZENIE

Sprawdzone, ocenione

Kierowcy testowi dwoją się i troją, by przed letnim sezonem sprawdzić, na których gumach pojadą najbezpieczniej. A co sądzą o produktach grupy Goodyear? GWIAZDY NUMERU

10 Wyścigowa przyczepność na drodze Dzięki technologiom stosowanym dotychczas na torach wyścigowych nowa opona Dunlop Sport Maxx RT zapewnia kierowcom wrażenia, jakich doświadczają kierowcy wyścigowi.

WYDARZENIE

SPORT

18 Ogień na okrągło Amerykanie mają bzika na punkcie owalu. Według nich to chyba kształt idealny. Zamiast meczów piłki nożnej oglądają facetów rzucających owalną piłką, a od Formuły 1 wolą samochody gnające po owalnych torach.

Skoro mowa o torach wyścigowych, mamy coś dla tych z Państwa, którzy niekoniecznie sami się ścigają, ale interesują się sportami motorowymi. Informujemy o sukcesach marki Dunlop w wyścigach. Wyjaśniamy także, na czym polega fenomen niesamowitej popularności wyścigów serii NASCAR – sportu, który gromadzi setki tysięcy widzów na torach oraz miliony fanów przed telewizorami. Tory – tym razem testowe – były poligonem dla letnich opon. Cieszymy się, że możemy się pochwalić świetnymi wynikami, jakie uzyskały produkty Grupy Goodyear w wielu trudnych sprawdzianach. Dla relaksu proponujemy Państwu lekturę artykułu o tym, komu i czemu zawdzięczamy rozwiązania technologicznie, bez których dzisiaj nie wyobrażamy sobie samochodów. Nie skupiamy się tylko na emocjach, ale mamy też dla Państwa ważne informacje. Piszemy o tym, kogo i jak premiujemy w serwisach sieci Premio. Nie zapominamy także o naszych partnerach handlowych, których gościliśmy na gali w Karpaczu – to z myślą o nich informujemy o programach Grupy Goodyear. Tradycyjnie przygotowaliśmy materiały dla zajmujących się transportem w wadze ciężkiej. Dzielimy się cennymi wnioskami z sympozjum flotowego na temat efektywności przewozów i podsuwamy gotowe rozwiązania dla ceniących sobie jakość i efektywność – nowe opony użytkowe do pojazdów ciężarowych i maszyn roboczych. Życzę Państwu przyjemnej lektury!

sprawdzona przez miliony polskich kierowców”.

CIĘŻAROWE Jarosław Szczepański

fot. na okładce: Nascarmedia.com

Dyrektor Marketingu Grupy Goodyear Polska

Wydawca: Goodyear Dunlop Tires Polska Sp. z o.o. Al. Jerozolimskie 212 a, 02-486 Warszawa, tel. /+48/ 22 571 59 00, fax /+48/ 22 571 59 01 Zespół redakcyjny Goodyear: Marta SZCZEPAŃSKA (kierownictwo publikacji), Janusz KRUPA, Mirosław KUBICKI, Dorota WRZECIONO, Dariusz WALISIAK

26 Podsumowanie i planowanie

32 Wielozadaniowe nowości

Podsumowanie minionego roku, uhonorowanie najlepszych kontrahentów oraz zaprezentowanie planów – to najważniejsze punkty XII spotkania Grupy Goodyear Polska (GGP) z partnerami biznesowymi.

Nie ma nic gorszego niż wymiana uszkodzonego koła w samochodzie ciężarowym poza drogą, dlatego Goodyear wprowadza 14 nowych, bardziej odpornych na przebicia modeli opon do ciężarówek wielozadaniowych.

Redakcja, projekt graficzny i produkcja: NOVIMEDIA Sp. z o.o. (Novimedia jest częścią Grupy Wydawniczej Zwierciadło) • www.novimedia.pl • [Zespół: Dyrektor Wydawniczy: Leszek MIELCZAREK, Szef Redakcji: Angelika KUCIŃSKA, Szef Studia: Diana BOROWSKA, Wydawca: Bartłomiej BIECHOCKI, Rafał REZLER, Senior Art Graphic: Paweł RYGOL, Monika POLANŚKA-SOWIŃSKA, Fotoedycja: Piotr W. BARTOSZEK, Korekta: Elżbieta WOŹNIAK, Dyrektor Produkcji: Michał SEREDIN, Szef Biura Reklamy: Tomasz KACPRZAK, tel. 22 312 38 05, fax 22 312 37 20, e-mail: t.kacprzak@novimedia.pl]. Wszystkie materiały w niniejszej publikacji są objęte prawem autorskim. Przedruk wyłącznie za pisemną zgodą redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania i skracania tekstów oraz nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczanych ogłoszeń i reklam. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2012

GOODYEAR SERWIS 3 GYS_2_2012.indb 3

12-05-07 10:21


NEWS news

Pomoc do pierwszej pomocy

S

30 proc.

ofiar wypadków drogowych w Polsce ginie dlatego, że nie udzielono im pierwszej pomocy.

tatystyki mówią jasno. Aż 30 proc. ofiar wypadków drogowych w Polsce ginie dlatego, że nie została im udzielona na czas pierwsza pomoc podczas niejednokrotnie decydujących dla życia pierwszych minut po zdarzeniu. – Chcemy temu zaradzić, przynajmniej w naszej okolicy. Dlatego, w ramach programu Bezpieczna Dębica, przekazaliśmy dębickim szkołom średnim specjalistyczny sprzęt do nauki udzielania pierwszej pomocy – powiedziała Marta Konopacka, Dyrektor ds. Komunikacji Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. – Wierzymy, że dzięki temu za kilka lat większość młodych mieszkańców miasta i okolic będzie potrafiła jej udzielić – dodała. Fantomy podarowane pięciu szkołom w Dębicy to trzy modele – manekiny osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia. Każdy z nich umożliwia realistyczny trening podstawowych czynności ratujących życie we wszystkich grupach wiekowych.

Manekiny dobrano tak, aby pokazać różnice w budowie anatomicznej człowieka w zależności od wieku oraz umożliwić przedstawienie różnic w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Przekazane szkołom nowoczesne fantomy bardzo realistycznie oddają reakcje ludzkiego organizmu. Oprócz samych manekinów szkoły otrzymały także maseczki do ćwiczeń oraz apteczki z pełnym wyposażeniem. – Dziękujemy Firmie Oponiarskiej Dębica S.A. za przekazanie fantomów. Ułatwią one realizację naszego celu, by każdy nasz absolwent potrafił udzielić pomocy w każdej chwili i w każdych warunkach – powiedziała Joanna Dymitrowska, Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy. To nie pierwsze takie działania firmy, która od lat wspiera wiele organizacji i inicjatyw o charakterze społecznym i edukacyjnym w Dębicy na Podkarpaciu.

GOODYEAR SERWIS 4 GYS_2_2012.indb 4

12-05-07 10:21

fot.: DAF, GoodYear

Firma Oponiarska Dębica S.A. zafundowała dębickim szkołom średnim zestawy fantomów do nauki udzielania pierwszej pomocy.


NEWS

Ekoportal

Goodyear Dunlop, chcąc pomagać flotom w zwiększaniu efektywności działalności przewozowej oraz zmniejszaniu wpływu na środowisko naturalne, uruchomił specjalną stronę internetową: www.fleet-fuel-efficiency.eu.

fot.: DAF, GoodYear

U

ruchomienie strony jest odpowiedzią na wyniki ankiety przeprowadzonej w grupie ponad 400 menedżerów europejskich flot transportowych, zajmujących się zarówno transportem długodystansowym, jak i regionalnym. Prawie jedna trzecia spośród nich stwierdziła, że brak dostępnych informacji uniemożliwia im zwiększanie efektywności poprzez oszczędności w zużyciu paliwa. Portal i towarzyszące mu konto w serwisie Twitter (@efficentfleet) zawierają najnowsze informacje branżowe na te tematy. Znaleźć

tam można wskazówki Goodyear Dunlop dla flot, są również przedstawione dobre praktyki – studium przypadków w zakresie zarządzania flotami w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego. – Pragniemy, aby nowy portal był forum dla flot z całej Europy, na którym będą mogły uzyskać porady, pomoc i informacje, jak zwiększać ekonomiczność swojej działalności – powiedział Boris Stevanovic, Dyrektor Marketingu (Region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki) Opon Ciężarowych Goodyear Dunlop Europe.

GOODYEAR SERWIS 5 GYS_2_2012.indb 5

12-05-07 10:21


motorsport

Puchar Clio na Dunlopach

200 tys. zaawansowanych TECHNOLOGICZNIE opon wyścigowych dostarcza corocznie Dunlop zespołom rywalizującym na całym świecie

Samochody startujące w organizowanym w kilku krajach Europy Pucharze Clio w tym sezonie wyposażone będą w opony Dunlop. Firma zapewni także kompleksowy serwis i pomoc techniczną podczas wszystkich wyścigów.

P

uchar Clio to jedne z najbardziej ekscytujących wyścigów w Europie, w których zmagania najlepszych kierowców i młodych talentów śledzą tysiące widzów. Dunlop został oficjalnym partnerem Renault Sport Technologies i będzie dostarczał opony do aut startujących w krajowych mistrzostwach Hiszpanii, Włoch, Holandii, Francji i Szwecji, a ponadto w Pucharze Bohemii organizowanym w Niemczech, Austrii, Czechach i na Słowacji. – Dunlop od dawna współpracuje z Renault zarówno w obszarze sportowym, jak i w projektach związanych z produkcją seryjną aut. Jesteśmy dumni z przyznanej nam roli partnera Pucharu Clio – jednego z najpopularniejszych cyklów wyścigowych w Europie – powiedział Jean-Felix Bazelin, Dyrektor Generalny Dunlop Motorsport.

– Specyfikacja opon, które będziemy dostarczać, jest zgodna z wymogami modelu Megane Renault Sport 250, który wielokrotnie stawał na wyścigowym podium – dodał Bazelin. Mowa tu o wyścigowych gumach Dunlop Sport Maxx, które zostaną zamontowane w specjalnie przygotowanych do wyścigów Renault Clio o mocy 208 KM. Trwałość, osiągi, i parametry prowadzenia ogumienia zostały wcześniej sprawdzone i potwierdzone w wyścigach Pucharu Renault Clio w Holandii. – Dunlop cieszy się renomą jednego z najbardziej utytułowanych producentów opon używanych w wielu wyścigowych cyklach. Z przyjemnością podjęliśmy współpracę z firmą, która może pochwalić się tak długą historią sukcesów – powiedział Jean-Pascal Dauce, Dyrektor Pionu Sportów Motorowych w Renault Sport Technologies.

Dunlop jest oficjalnym dostawcą opon m.in. dla uczestników międzynarodowego wyścigu GT Open, brytyjskich mistrzostw klasy Touring i holenderskich klasy Supercar, a także 24-godzinnych wyścigów w Dubaju, Barcelonie czy Silverstone. Firma jest także Oficjalnym Partnerem Technicznym producentów samochodów sportowych. Corocznie dostarcza ponad 200 tysięcy zaawansowanych technologicznie opon wyścigowych, sprawdzanych w najtrudniejszych warunkach. GOODYEAR SERWIS 6 GYS_2_2012.indb 6

12-05-07 10:21

fot.: GoodYear

Etatowy dostawca


motorsport

3500 opon w ciągu dnia 24-godzinny wyścig w Dubaju był nie tylko okazją do wykazania się dla serwisantów Dunlopa. Był to także, a może przede wszystkim, sprawdzian dla opon i kierowców.

W

Dubaju, w pustynnym upale opony Dunlop były wystawione na prawdziwą próbę. Ich trwałość została sprawdzona, test wypadł świetnie! Po emocjonującej rywalizacji wszystkie trzy miejsca na podium przypadły samochodom AMG Mercedes SLS. Zwycięska załoga w składzie Khaled Al Qubaisi, Sean Edwards, Jaroen Bleekemolen i Thomas Jäger przejechała łącznie 628 okrążeń (3384,92 km), ustanawiając tym samym nowy rekord dystansu w tym wyścigu. Drugie miejsce wywalczył zespół Heico Motorsport AMG Mercedes z takimi kierowcami jak Bernd Schneider, Maximilian Buhk, Christiaan Frankehout, Max Nilsson i Andreas Zuber. Trzecie miejsce zajęło siostrzane auto kierowane przez Bernda Schneidera, Kennetha Heyera, Andreasa Simonsena i Rodolfo Gonzaleza. Dostawcą opon do wszystkich startujących w wyścigu pojazdów był Dunlop. Dla firmy była to doskonała okazja do zaprezentowania trwałości i wysokich osiągów swojego ogumienia. „Dunlop 24h Dubai” łączy w sobie intensywność słynnych wyścigów samochodowych, takich jak Spa i Le Mans, z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. Na trasie wyścigu nawet w nocy temperatura nie spadała poniżej 31 stopni Celsjusza, w dzień była do 10 stopni wyższa. Specjalne opony Dunlop, mimo wysokich temperatur i ciągłych dużych prędkości, utrzymywały najwyższe parametry przez ponad 90 min, co odpowiada przejechaniu dystansu całego wyścigu klasy Grand Prix na… jednym komplecie opon.

W szczytowych momentach wyścigu serwisanci Dunlopa montowali, pompowali i wyważali jedną oponę co 15 sekund! – Opony Dunlop są trwałe i zachowują się w możliwy do przewidzenia sposób. Na jednym komplecie wykonujemy niemal 50 okrążeń, co oznacza ponad 1 godz. i 40 min jazdy na tym samym ogumieniu – powiedział Carlo Lusser, kierowca Porsche 911 GT3, czyli auta, które zajęło piąte miejsce. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągów opon w tym bardzo wymagającym wyścigu. Nie mieliśmy najmniejszych problemów technicznych, co jest niewiarygodne, biorąc pod uwagę, że startowało w nim 70 bardzo różnych modeli pojazdów, ponad 250 kierowców i ponad 20 różnych typów opon Dunlop – powiedział Firdos Avari, Szef Zespołu Projektowo-Rozwojowego Dunlop Motorsport. Marka Dunlop słynie z sukcesów w wyścigach na wytrzymałość. Ma na koncie nie tylko 34 zwycięstwa w 24-godzinnym rajdzie

Le Mans, uzyskała także tytuł Oficjalnej Opony podczas 24-godzinnych wyścigów na torach Silverstone i w Barcelonie. Jest również aktualnym mistrzem kategorii Prototyp i GT wyścigów American Le Mans. Wyścig w Dubaju rozpoczął niezwykły okres dla marki – dostarczy ona bowiem opony do ponad 500 różnych wyścigów, które odbędą się w 2012 r. Bohaterami wyścigu w Dubaju zostali też technicy Dunlopa. Ich zadaniem było utrzymanie bolidów w ciągłym ruchu poprzez sprawne prowadzenie serwisu opon. – To prawdopodobnie największy i najszybszy weekendowy serwis opon na świecie. Jeżeli jakikolwiek inny sprzedawca czy warsztat oponiarski zamontował więcej niż 3500 opon w ciągu jednego dnia, chętnie się dowiemy, jak tego dokonał! – powiedział Jean-Felix Bazelin, Dyrektor Generalny Dunlop Motorsport.

fot.: GoodYear

3500

opon zamontował zespół serwisantów Dunlop podczas całego wyścigu. GOODYEAR SERWIS 7

GYS_2_2012.indb 7

12-05-07 10:21


WYDARZENIE

SPRAWDZONE, OCENIONE

Setki testowych kilometrów, dziesiątki mozolnie powtarzanych prób, tysiące odkręcanych i przykręcanych śrub, godziny analiz. Kierowcy testowi dwoją się i troją, by przed letnim sezonem sprawdzić, na których gumach pojadą najbezpieczniej. A co sądzą o produktach Grupy Goodyear?

Z

decydowanie najbardziej aktywni w testowaniu ogumienia są nasi zachodni sąsiedzi. W Niemczech zajmuje się tym zarówno prasa motoryzacyjna, automobilkluby, jak i organizacje konsumenckie i techniczne. Sprawdziliśmy, jakie oceny uzyskały produkty Grupy Goodyear w testach przeprowadzonych przez Auto Bild, Auto Motor und Sport, ADAC oraz GTÜ/ACE/ARBÖ. Wiemy także, jakie według testujących są najmocniejsze strony opon Goodyear, Dunlop i Fulda.

Fulda SportControl 225/45 R17 W/Y Ocena: polecana Mocne strony:

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 225/45 R17 W/Y Ocena: wzorowa

• Stabilne zachowanie w łukach na mokrej nawierzchni. • Wysoka trwałość. • Krótka droga hamowania na suchej nawierzchni.

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 245/30 ZR 20

Mocne strony:

• Zrównoważone osiągi bez wad i słabych stron. • Dynamika jazdy na mokrej nawierzchni. • Krótka droga hamowania na mokrej i suchej nawierzchni. • Niskie opory toczenia.

Dunlop SP Sport Maxx RT 225/45 R17 W/Y Ocena: polecana

Ocena: wzorowa Mocne strony:

• Zrównoważone i bezpieczne właściwości jezdne na mokrej i suchej nawierzchni.

• Wysokie wartości opóźnień na mokrej i suchej nawierzchni. • Niski poziom hałasu.

Dunlop SP Sport Maxx GT 245/30 ZR 20

Mocne strony:

mokrej i suchej nawierzchni.

• Wysoka stabilność w łukach. • Krótka droga hamowania na mokrym asfalcie.

Ocena: polecana Mocne strony:

• Wzorowe właściwości jezdne na suchym asfalcie. • Wysokie wartości opóźnień na suchej nawierzchni. • Wysoka precyzja prowadzenia i dobre odwzorowanie reakcji.

fot.: GoodYear

• Najwyższa nota za zachowanie na mokrej drodze. • Dynamiczne i sportowe prowadzenie na

GOODYEAR SERWIS 8 GYS_2_2012.indb 8

12-05-07 10:21


WYDARZENIE

• Niski poziom hałasu.

ADAC Goodyear Optigrip 205/55 R16 V Ocena: dobra

Dunlop SP Sport Maxx TT 245/45 R18 Y

Mocne strony:

• Zrównoważone właściwości jezdne w każdych warunkach. • Bardzo niska ścieralność (zużycie). • Wysoka odporność na aquaplaning w łukach.

Dunlop SP Sport Fastresponse 205/55 R16 V

Ocena: szczególnie polecana Mocne strony:

• Bardzo wysoka odporność na aquaplaning. • Wysoka kierowalność i stabilność poprzeczna.

Dunlop SP Sport Fastresponse 195/65 R15 H

Ocena: dobra Mocne strony:

Ocena: szczególnie polecana

• Zrównoważone właściwości jezdne

Mocne strony:

na mokrej i suchej nawierzchni.

• Niska ścieralność (zużycie). • Dobre prowadzenie na mokrej nawierzchni. • Niskie opory toczenia.

• Równe i przewidywalne zachowanie na mokrej i suchej nawierzchni.

• Dobra odporność na aquaplaning.

Goodyear Efficientgrip 195/65 R15 H Ocena: szczególnie polecana Mocne strony:

• Bardzo niskie opory toczenia. • Dobre wartości opóźnień na suchej nawierzchni. • Zrównoważone właściwości jezdne na suchej nawierzchni.

Dunlop SP Sport Fastresponse 205/55 R16 H Ocena: szczególnie polecana Mocne strony:

• Wysoka odporność na aquaplaning w łukach. • Wysoka odporność na aquaplaning w jeździe na wprost.

Goodyear EfficientGrip 205/55 R16 H Ocena: polecana

Dębica Presto 205/55 R16 V Ocena: 861,4/1000 pkt Mocne strony:

• Najlepsza w teście odporność na aquaplaning w łuku. • Krótka droga hamowania na mokrej nawierzchni. • Wysoka odporność na aquaplaning wzdłużny.

Mocne strony:

• Zrównoważone właściwości jezdne na mokrym i suchym asfalcie.

• Niskie opory toczenia.

Fulda EcoControl HP 205/55 R16 H Ocena: polecana

fot.: GoodYear

Mocne strony:

• Bardzo dobre zachowanie na suchej nawierzchni. • Niskie opory toczenia. • Dobry stosunek jakości do ceny.

GOODYEAR SERWIS 9 GYS_2_2012.indb 9

12-05-07 10:22


gwiazda numeru

Wyścigowa przyczepność na drodze

Dzięki technologiom stosowanym dotychczas na torach wyścigowych nowa opona Dunlop Sport Maxx RT zapewnia kierowcom wrażenia, jakich doświadczają kierowcy wyścigowi.

Moc doświadczenia Dunlop Sport Maxx RT została zaprojektowana z myślą o użytkownikach aut z potężnymi silnikami. – Dziedzictwo firmy Dunlop opiera się na doskonałej ofercie opon, tworzonej specjalnie dla entuzjastów dynamicznej jazdy, oraz na osiągnięciach w wyścigach. Dziś wprowadzamy do oferty nowy model opon o wysokich osiągach – Sport Maxx RT. Nowa linia jest wynikiem doświadczeń zebranych podczas 120-letniej obecności Dunlopa zarówno na torach wyścigowych, jak i na drogach. To opona będąca owocem wielu lat pracy, wyróżniająca się dużym potencjałem, którą trzeba koniecznie przetestować – powiedział Sanjay Khanna, Dyrektor Zarządzający Marki Dunlop.

Z toru na drogę Atutem nowej opony jest wykorzystanie rozwiązań technologicznych stosowanych dotychczas na torach wyścigowych. Sport Maxx RT wyróżnia się wyższą przyczepnością dzięki mieszance gumowej pochodzącej z opon wyścigowych – zapewnia ona lepsze dostosowywanie się opony do różnych dróg oraz doskonałą przyczepność zarówno na suchych, jak i na mokrych nawierzchniach. Opona jest bardzo stabilna dzięki masywnym blokom barkowym bieżnika, które zwiększają powierzchnię styku z nawierzchnią podczas pokonywania zakrętów, szczególnie przy dużej prędkości. Na mokrej nawierzchni opony Sport Maxx RT także sprawują się na miarę swojego wyścigowego charakteru. Opona cechuje się dużą odpornością na aquaplaning dzięki centralnym rowkom, które odprowadzają większe ilości wody. Okrągła stopka umożliwia usuwanie wody przez rowki poprzeczne – w efekcie opona przenosi moc na nawierzchnię drogi, a nie na powierzchnię wody. Krótszą drogę hamowania, szczególnie

łukasz tłuchowski

Senior Brand Manager Marek Goodyear i Dunlop w Grupie Goodyear Polska Istotą opon Dunlop jest zapewnienie kierowcy pełnej kontroli nad samochodem i skoncentrowanie się na tym, co najważniejsze – na przyjemności z jazdy. Nowa letnia opona Dunlop Sport Maxx RT sprawia, że entuzjaści sportowej jazdy mogą poczuć się w swoim samochodzie jak na torze wyścigowym. Dzięki zastosowaniu rozwiązań technologicznych ze świata sportów wyścigowych opona uzyskuje doskonałą przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni.

GOODYEAR SERWIS 10 GYS_2_2012.indb 10

12-05-07 10:22

fot.: GoodYear

S

krót „RT” w nazwie tej opony o sportowym charakterze oznacza Racing Technology. Dunlop Sport Maxx RT deklasuje konkurencyjne opony tej kategorii w wynikach hamowania na suchej i mokrej nawierzchni oraz w zakresie oporu toczenia1.


gwiazda numeru

ć Dunlop Sport Maxx RT

jest oferowana w 22 rozmiarach: 205/55 R16 91Y 215/55 R16 93Y 215/55 R16 97Y XL 215/55 R17 94Y 225/55 R17 97Y 235/55 R17 103Y XL 205/50 R16 87W 225/50 R16 92Y 205/50 R17 93Y XL 215/50 R17 95Y XL

z wysokich prędkości, osiągnięto poprzez zastosowanie specjalnych bloków hamujących wbudowanych w rzeźbę bieżnika, które wzmocnione blokami poprzecznymi, dzięki podwyższonej sztywności przeciwdziałają unoszeniu tylnej krawędzi opony.

fot.: GoodYear

Rzadziej na pit-stop Bezkompromisowe osiągi połączono z troską o kwestie ekologiczne i ekonomiczne. Sport Maxx RT przyczynia się do mniejszego zużycia paliwa, m.in. poprzez ograniczenie wytwarzania ciepła przez oponę podczas kontaktu z nawierzchnią oraz zastosowanie aerodynamicznych ścian bocznych i gładkich barków, które redukują opór powietrza. Badania opon Sport Maxx RT, przeprowadzone niedawno przez TÜV, potwierdzają ich wysokie parametry. Opona Sport Maxx RT ma znaczną, bo 7-proc. przewagę nad konkurencyjnymi oponami, jeśli chodzi o hamowanie na suchej i mokrej nawierzchni. Ponadto niezależne testy pokazały wyraźną, 11-proc. przewagę nad najważniejszymi konkurentami w zakresie oporu toczenia1.

– Wprowadzenie w 2012 r. Dunlop Sport Maxx RT dowodzi naszej wiodącej pozycji na rynku producentów opon Ultra High Performance (UHP), czyli do pojazdów o wysokich osiągach. Obserwujemy spory wzrost tego segmentu, więc nasza nowość wychodzi naprzeciw potrzebom kierowców i producentów samochodów – wyjaśnia Sanjay Khanna. Opona Sport Maxx RT debiutuje na rynku w czasie, kiedy kierowcy i producenci oryginalnego wyposażenia coraz częściej odchodzą od kół o średnicy 16 cali na rzecz 17- i 18-calowych, czyli rozmiarów, w których oferowana będzie opona Sport Maxx RT. Nowa opona powstała z myślą o wiodących markach samochodów o dużych mocach, takich jak Audi, Maserati, Mini, BMW, Jaguar czy Mercedes AMG.

1 Test TÜV SÜD (2011) z użyciem opon Sport Maxx RT 225/45R17 na samochodzie Volkswagen Golf GTI i porównanie różnych osiągów z wieloma oponami konkurencji. Miejsce testu – tory TÜV SÜD w Niemczech

225/50 R17 94Y 205/45 R16 83W 215/45 R17 91Y XL 225/45 ZR17 91Y 225/45 ZR17 94Y XL 245/45 R17 95Y 235/45 ZR18 98Y XL 245/45 ZR18 100Y 245/40 R17 91Y 225/40 ZR18 92Y XL 245/40 ZR18 93Y 245/40 ZR18 97Y XL

oraz testy drogowe. Raport nr 76246818-1.

GOODYEAR SERWIS 11 GYS_2_2012.indb 11

12-05-07 10:22


gwiazda numeru

Fulda EcoControl HP – nowość na sezon letni 2012

Fulda, jedna z wiodących niemieckich marek oponiarskich, wprowadza nową oponę z segmentu High Performance, czyli do samochodów o wysokich osiągach. Fulda EcoControl HP jest odpowiedzią na bardzo dynamiczny rozwój tego segmentu rynku.

Fulda EcoControl HP

jest dostępna w rozmiarach: 185/60 R15 84H 185/60 R15 88H XL 195/60 R15 88H

EcoControl HP: przetestowana przez TÜV SÜD Nowa opona Fulda została gruntownie przetestowana przez niezależny Instytut Badawczy TÜV SÜD Automotive1 i uzyskała bardzo dobre rezultaty („dobrze zrównoważona opona wysokich osiągów”). Spełnia wysokie wymagania, o czym świadczą wyniki niezależnych testów – dobre osiągi w zakresie hamowania na suchej i mokrej nawierzchni, jak również doskonałe parametry w obszarze zminimalizowania oporów toczenia.

Niemiecki know-how Fulda EcoControl HP to połączenie ekonomii z bardzo dobrą kontrolą nad pojazdem podczas jazdy. Nowoczesna konstrukcja zapewnia większą powierzchnię kontaktu opony z podłożem w czasie hamowania (bloki bieżnika rozpłaszczają się), co przekłada się na skrócenie drogi hamowania na

suchej nawierzchni nawet o 5 proc. . Mieszanka bieżnika na bazie krzemionki zapewnia bardzo dobre parametry trakcyjne, a zwiększona liczba krawędzi wraz z systemem kanalików AquaFlow skutecznie odprowadza wodę spod czoła opony. Droga hamowania na mokrej nawierzchni została skrócona o 9 proc.3. Wzmocniona konstrukcja opony Fulda EcoControl HP umożliwia prowadzenie samochodu przy wysokich prędkościach. Bieżnik EcoTread w połączeniu z nowoczesną mieszanką gumową przyczynia się do redukcji oporów toczenia o 9 proc.4, a tym samym do zmniejszenia zużycia paliwa. 1 Porównana z trzema konkurencyjnymi oponami z tego samego segmentu na przełomie września i października 2011 r. przez TÜV SÜD Automotive w Garching (Niemcy) i Mireval (Francja); rozmiar 205/55R16 91V; Golf VI 1.6 TDI & 2.0 GTD; Raport nr 76247020. 2 W porównaniu ze średnim wynikiem badanych produktów konkurencji w teście TÜD Automotive – Raport nr 76247020; Mireval; Golf VI 1.6 TDI; prędkość od 100 do 0 km/h. 3 W porównaniu ze średnim wynikiem badanych produktów konkurencji w teście TÜV SÜD Automotive – Raport nr 76247020; Mireval; Golf VI 1.6 TDI; prędkość od 80 do 20 km/h. 4 W porównaniu ze średnim wynikiem badanych produktów konkurencji w teście TÜV SÜD Automotive – Raport nr 76247020; Garching. W zależności od rodzaju nawierzchni i stylu jazdy opory toczenia odpowiadają za około 20 proc. zużycia paliwa przez pojazd (ETRMA, grudzień 2007 r.:

195/60 R15 88V 195/65 R15 91H 195/65 R15 91V 195/65 R15 95H XL 195/55 R16 87V 205/55 R16 91H 205/55 R16 91V 205/55 R16 94V XL 215/65 R15 96H 215/55 R16 93H 215/55 R16 93H 215/55 R16 97H HL 215/55 R16 93V 215/60 R16 99H XL 225/60 R16 98V 225/60 R16 99H XL 235/60 R16 100W Kolejne rozmiary będą dostępne w 2013 r.

fot.: GoodYear

E

coControl HP została zaprojektowana z myślą o kierowcach lubiących dynamiczną i bezpieczną jazdę. Dzięki zaawansowanym technologiom (system AquaFlow, bieżnik EcoTread, nowoczesna mieszanka gumowa na bazie krzemionki) opona zapewnia krótką drogę hamowania zarówno na mokrej, jak i na suchej nawierzchni. Zgodnie z nazwą technologie zastosowane w oponie przyczyniają się do uzyskiwania mniejszych oporów toczenia, a tym samym do redukcji zużycia paliwa.

2

http://www.etrma.org/public/activitiestysafpres.asp).

GOODYEAR SERWIS 12 GYS_2_2012.indb 12

12-05-07 10:22


gwiazda numeru

Wydajna

i przyczepna

Na Starym Kontynencie samochody z segmentu SUV stale zyskują na popularności. W ten trend wpisuje się nowa opona z linii EfficientGrip przeznaczona do samochodów 4x4.

W

ślad za nagradzanymi1 oponami z linii EfficientGrip do aut osobowych Goodyear rozszerza swoją ofertę o model przeznaczony do samochodów SUV oraz z napędem 4×4. Nowy produkt łączy w sobie wysoką przyczepność, z której słyną opony EfficientGrip, z technologią przyczyniającą się do zmniejszenia zużycia paliwa, emisji CO2 i generowanego hałasu2. Opona jest dostosowana do szerokiej gamy aut SUV/4×4 – od modeli luksusowych przez standardowe, kompaktowe, po subkompaktowe.

Wsparcie dla oszczędności – Wzrost ekonomiczności pojazdów z sektora SUV i 4×4 jest wynikiem zaostrzenia przepisów związanych z ochroną środowiska. Producenci samochodów starają się, aby ich produkty – niekiedy nawet z zapasem – spełniały wszystkie normy. Goodyear również przywiązuje ogromną wagę do tego, żeby produkowane przez firmę opony były najlepsze w swojej klasie. Debiut Goodyear EfficientGrip SUV to efekt realizacji tej strategii. Nowa opona sprzyja oszczędzaniu paliwa, wyróżnia się dobrą przyczepnością na mokrej i suchej nawierzchni, a jednocześnie umożliwia płynną oraz cichą jazdę – powiedział Hugues Despres, Dyrektor Marki Goodyear w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Technologia dla osiągów EfficientGrip SUV skonstruowano z wykorzystaniem innowacyjnej, oszczędzającej paliwo FuelSaving Technology. Mieszanka zawiera polimer, który zmniejsza opór toczenia, zużycie paliwa oraz emisję dwutlenku węgla. Istotnym elementem opony są trójwymiarowe (3D) lamele bieżnika, które poprawiają kontakt opony z nawierzchnią i skracają drogę hamowania o kilka metrów. Poprawę przyczepności opony na mokrej nawierzchni gwarantuje z kolei wykorzystanie zaawansowanej technologicznie mieszanki zawierającej specjalne żywice. Aby zminimalizować hałas emitowany przez oponę, zastosowano zoptymalizowany układ i sekwencję klocków bieżnika.

tak więc opona cechuje się wyższymi przebiegami. W porównaniu z poprzednią wersją opona jest lżejsza, co umożliwia bardziej precyzyjne kierowanie pojazdem i poprawia zachowanie się auta w zakrętach. Europejski rynek pojazdów SUV/4×4 rośnie i według prognoz w 2014 r. w Europie będzie jeździć kilka milionów takich aut3, a te będą z kolei potrzebowały opon stworzonych specjalnie dla nich. – Kierowcy cenią sobie komfort jazdy samochodami typu SUV/4×4 – opona EfficientGrip SUV powstała z myślą o potrzebach kierujących takimi pojazdami. Minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko bez kompromisów związanych z właściwościami jezdnymi opony czyni z EfficientGrip SUV doskonałą propozycję dla właścicieli aut SUV/4×4 – podsumował Despres. 1 Nagroda Fleet Awards 2010 w dziedzinie ochrony środowiska http://www.fleetnews.co.uk/new/2010/3/18/fleetnews-awards-2010-environmental-award/36173. 2 W badaniu porównawczym z oponami poprzedniej generacji, przeprowadzonym przez Centrum Innowacji Goodyear w Luksemburgu w marcu 2010 r. Rozmiar opony: 255/55R18 109V XL; pojazd: BMW X5 3.0D; miejsce testów: Mireval (Francja) i Luksemburg. 3 Badanie rynku motoryzacyjnego – segment SUV. Badanie

Goodyear EfficientGrip SUV

oferowana jest w czterech rozmiarach: 215/65 R16 98H 225/60 R18 100H 235/60 R18 107V XL 235/55 R19 105V XL

przeprowadzone przez Global Insight w marcu 2010 r.

Opony do SUV-ów muszą być uniwersalne, by sprawdzać się w szerokim zakresie warunków drogowych

fot.: GoodYear

Mniej kilogramów, więcej kilometrów Dzięki użyciu w procesie projektowania najnowszych rozwiązań technologicznych konstrukcja EfficientGrip do SUV-ów zapewnia stałą twardość opony i równomierny rozkład ciśnienia w oponie. Parametry te uzyskano na podstawie komputerowo zoptymalizowanych modeli,

GOODYEAR SERWIS 13 GYS_2_2012.indb 13

12-05-07 10:22


premio

Premiujemy na wiosnę

Wiosenna kampania promocyjna sieci Premio jest skierowana do klientów, którzy nie tylko kochają swoje samochody, ale także cenią sobie oszczędność i mniejsze wydatki na stacjach benzynowych.

G

łówne hasło kampanii Premio, która ruszyła 10 kwietnia br., jest dobrze znane klientom: „Kochasz swoje auto? My również”. W motywie graficznym pojawia się tym razem pracownik serwisu, który z wielką starannością zajmuje się samochodem klienta. Elementem kampanii jest też komunikacja promująca zakup kompletu opon Goodyear EfficientGrip.

Przyczepność i oszczędność

Przekaz, który zachęca klientów do zakupu kompletu opon Goodyear, brzmi: „Zatankuj taniej”. Wiemy, jak dużą wagę klienci przywiązują do cen paliwa, dlatego sieć Premio rozdaje karty prepaid o wartości 70 zł, pozwalające taniej tankować na stacjach sieci BP. W trakcie trwania promocji zostanie

GOODYEAR SERWIS 14 GYS_2_2012.indb 14

12-05-07 10:22

fot.: GoodYear

Dzięki niskim oporom toczenia opona Goodyear EfficientGrip jest często wybierana przez producentów na pierwsze wyposażenie ekologicznych samochodów. Trudno o lepszą rekomendację


pREmIO

– tyle punktów w całym kraju liczy sieć Premio.

fot.: GoodYear

112

Więcej informacji o działaniach i wiosennej kampanii Premio można znaleźć na naszym profilu na Facebooku: www.facebook.pl/premioserwis Na wiosnę zakup kompletu opon Goodyear EfficientGrip premiujemy kartą prepaid o wartości 70 zł, pozwalającą taniej tankować na stacjach sieci BP.

rozdanych tysiąc takich kart (mechanizm oraz regulamin promocji jest dostępny na stronie www.premio.pl). Ponadto w sezonie wiosennym kontynuujemy akcję budowania świadomości marki Premio na polskim rynku poprzez kampanie w radiu i internecie.

Głośno o Premio

O Premio można usłyszeć w stacjach ogólnopolskich: RMF FM, Trójka, Eska Rock oraz najważniejszych radiostacjach lokalnych zrzeszonych w formule Drapacz Chmur, RMF 3D oraz Barometr. Radiowym działaniom Premio towarzyszy sponsorowanie audycji „Fakty sportowe” w radiu RMF FM oraz reklama w internecie. Premio jest obecne na najważniejszych portalach motoryzacyjnych, sportowych oraz biznesowych. Jak co sezon zostało przygotowane wsparcie marketingowe za pośrednictwem kanałów bieżącej komunikacji, takich jak gazetki Premio, standy reklamowe, flagi oraz billboardy reklamowe.

marTa soBiesKa manager marketingu Detalicznego

w kampanii wiosennej kontynuujemy proces wzmacniania identyfikacji marki Premio z hasłem „Kochasz swoje auto? my również”. Ta idea towarzyszy naszym działaniom już od kilku sezonów, jednak w 2012 r. nabrała szczególnego znaczenia. Premio to sieć serwisów, które w profesjonalny sposób pragną się troszczyć nie tylko o samochód, ale i o właściciela pojazdu. Dlatego celem działań marketingowych promujących sezon wiosenny jest zmniejszenie dyskomfortu związanego z regularnie rosnącymi cenami paliw. najważniejszym elementem naszych działań jest klient – dokładamy więc wszelkich starań, aby każda wizyta w serwisie Premio przebiegała w profesjonalny sposób, a właściciel samochodu był po niej w pełni usatysfakcjonowany. GOODYEAR SERWIS 15

GYS_2_2012.indb 15

12-05-07 10:22


analiza

Opony w górę, auta w dół

Pomimo kryzysu gospodarczego w ubiegłym roku odnotowano blisko 14-proc. wzrost potencjału rynku oponiarskiego niemal we wszystkich grupach produktowych. Niestabilna sytuacja dała jednak o sobie znać w przypadku sprzedaży nowych i importu używanych samochodów.

Potencjał...

rynku na opony osobowe i dostawcze w tys. szt. oraz % zmiany do roku poprzedniego (źródło: Samar) 0%

10 033

7683

-2%

3%

samochodów osobowych w tys. szt. oraz % zmiany do roku poprzedniego (źródło: Samar)

2006

2007

2008

2009

2010

2011

Miniony rok mimo bardzo niestabilnej sytuacji w gospodarce przyniósł wzrost potencjału rynku praktycznie we wszystkich grupach produktowych – łącznie o blisko 14 proc. Choć zmienia się struktura parku samochodowego, jaki porusza się po polskich drogach, tylko nieznacznie spadło zapotrzebowanie na letnie opony typu standard. Mocno wzrósł z kolei popyt na opony o wyższych parametrach (tzw. high performance), co spowodowało ponad 20-proc. wzrost udziału tego segmentu w rynku. O 15 proc. zwiększył się ruch na rynku opon zimowych do samochodów osobowych. Od kilku lat wysoka dynamika wzrostu sprzedaży jest zauważalna w sprzedaży opon do samochodów terenowych i SUV-ów – tu odnotowano rekordowy wynik wynoszący 26 proc. Ponadto rozwinął się rynek opon do samochodów dostawczych – nastąpił wzrost o ponad 23 proc. w porównaniu z 2011 r.

Sprzedaż...

nowych samochodów osobowych w tys. szt. oraz % zmiany do roku poprzedniego (źródło: Samar)

239

333

4%

-11%

298

23%

9%

0%

320

250

293

300

320

350

150

600

-37%

4%

400

-9%

655

2005

11%

718

2004

22%

693

800

0

995

1000

1104

1200

2 000

200 0

2006

2007

2008

2009

2010

2011

Tendencja spadkowa jest widoczna także w imporcie samochodów używanych. W 2011 r. liczba aut sprowadzonych do Polski wyniosła 655 tys., co oznacza 9-proc. spadek względem 2010 r. Aż 46 proc. sprowadzonych aut ma ponad 10 lat, 44 proc. stanowią samochody w wieku od 4 do 10 lat. Zaledwie 10 proc. sprowadzonych samochodów ma mniej niż 4 lata.

Struktura wiekowa importowanych samochodów osob.

46%

powyżej 10 lat

10%

do 4 lat

44%

OD 4 do 10 lat

Najpopularniejsze

100 50 0

2006

2007

2008

2009

2010

2011

Przez cały ubiegły rok sprzedaż nowych samochodów miała tendencję spadkową – od kilku do kilkudziesięciu procent miesięcznie. Pozycję lidera pod względem sprzedaży nowych samochodów utrzymuje Škoda z niespełna 13-proc. udziałem w rynku. Dalsze miejsca zajmują:

Najlepiej sprzedające się rozmiary opon letnich to 195/65R15 i 205/55R16 – stanowią one ponad 30 proc. tego segmentu rynku. W osobowych oponach zimowych zdecydowanym liderem jest rozmiar 195/65R15. W grupie opon do samochodów terenowych i SUV-ów numer jeden to 215/65R16. Z kolei właściciele samochodów dostawczych najchętniej kupują opony w rozmiarach 195/70R15 i 225/70R15.

fot.: GoodYear

200

import...

814

4 000

7383

6 000

9029

4%

8 000

9964

18%

9765

10 000

9729

10%

11 415

14%

12 000

Ford (7,7 proc.), Volkswagen (7,5 proc.), Opel (7,3 proc.), Toyota (6,6 proc.), Renault (6 proc.), Fiat (6 proc.), Kia (5,5 proc.) oraz Hyundai (5,4 proc.). Czołową dziesiątkę z 4,9-proc. udziałem w rynku zamyka Nissan, jedna z czterech firm (obok Škody, Kii, Hyundaia), które odnotowały wzrost sprzedaży.

GOODYEAR SERWIS 16 GYS_2_2012.indb 16

12-05-07 10:22


nA CzASIE

gOOdyear premium pO raz czwarty Program Goodyear Premium wspiera aktywność

Dystrybutorów Regionalnych i ułatwia im działania marketingowe. Ruszyła kolejna edycja. juStyna konkurs czy program lojalnościowy to tylko banaSzek niektóre z możliwych form promocji i wspar-

D

ystrybutorzy Regionalni, kupując opony Grupy Goodyear, gromadzą budżety marketingowe, które mogą wykorzystać na finansowanie zakupu materiałów reklamowych wspomagających sprzedaż oraz na własne kampanie reklamowe. Nowością tej edycji jest możliwość wykorzystania budżetu na realizację działań promocyjnych skierowanych do zaopatrywanych serwisów oraz do konsumentów. Sprzedaż premiowa,

cia marketingowego. Wszystkim dilerom zapewniamy możliwość korzystania z usług wyspecjalizowanej agencji, która pomoże w przygotowaniu własnych działań promocyjnych. W tym celu opracowaliśmy narzędzie wspierające wdrożenie i obsługę akcji marketingowych, które gwarantuje: • pewność sprawnej realizacji, • redukcję kosztów, • oszczędność czasu, • kontrolę nad realizowanymi działaniami, • wygodę dzięki dostępności online.

punkty dO pucharu

fot.: GoodYear

To już czwarta edycja programu motywacyjnego Goodyear Cup skierowanego do dilerów detalicznych Grupy Goodyear.

W

tym roku uczestnicy kolekcjonują punkty, gdzie szczególnie premiowany jest zakup opon z segmentu HP i UHP marek Goodyear i Dunlop. Zgromadzone w ten sposób budżety można wymieniać na tysiące

junior brand manager marek Fulda, dębica, Sava

mamy nadzieję, że udział w programie goodyear premium otworzy dystrybutorom regionalnym nowe możliwości wsparcia sprzedaży opon grupy goodyear i będzie pomocny przy planowaniu oraz tworzeniu własnych działań promocyjnych i kampanii reklamowych.

serwisy gromadzą jeszcze więcej punktów. Najbardziej aktywni uczestnicy mogą otrzymać nawet o 50 proc. punktów więcej! W każdej chwili zawodnicy mogą sprawdzić, jak ich serwis radzi sobie w zmaganiach i jaki mnożnik punktowy aktualnie im przysługuje. W szybkim śledzeniu wyników swojego serwisu pomogą kolorowe piktogramy symbolizujące bieżący stan zamówień. Do aktywności w programie zachęca bardzo bogaty katalog nagród, który jest na bieżąco aktualizowany, by sprostać oczekiwaniom naszych dilerów. Zgromadzonym budżetem można dysponować dowolnie, wybierając spośród 13 głównych kategorii dostępnych na stronie programu. Uczestnicy znajdą tam m.in. sprzęt RTV i AGD, akcesoria motoryzacyjne, narzędzia przydatne w codziennej pracy, elementy wyposażenia serwisu oraz wiele innych.

Najbardziej aktywni uczestnicy mogą otrzymać nawet o 50 proc. punktów więcej! atrakcyjnych nagród, dostępnych w serwisie www.goodyearcup.pl. Tegoroczną nowością jest dodatkowy mnożnik procentowy, który wynagradza serwisy notujące wzrost zakupów z roku na rok. Systematyczność sprawia, że zwiększając dynamikę,

Program GYC z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie. Nieustająco pracujemy nad tym, by formuła programu była niezmiennie atrakcyjna, a nagrody spełniały oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

GOODYEAR SERWIS 17 GYS_2_2012.indb 17

12-05-07 10:22


sport

Ogień

na okrągło

Amerykanie mają bzika na punkcie owalu. Według nich to chyba kształt idealny. Zamiast meczów piłki nożnej oglądają facetów rzucających owalną piłką, a od Formuły 1 wolą samochody gnające po owalnych torach. tekst: Rafał Rezler

M

owa tu o wyścigach NASCAR, o których przeciętny Europejczyk nie ma zielonego pojęcia. Tymczasem za wielką wodą to niemal religia, a bohaterowie tych wyścigów są traktowani niczym bogowie. NASCAR to skrót od National Association for Stock Car Auto Racing – w rzeczywistości ta nazwa oznacza rodzinną firmę organizującą wyścigi samochodowe w USA i zarządzającą

nimi. Myli się ten, kto uważa, że NASCAR to po prostu seria wyścigów, pod tym szyldem bowiem odbywa się wiele różnych czempionatów. Najważniejsze z nich to: Sprint Cup Series (I liga), Nationwide Series (II liga) oraz Camping Word Truck Series (wyścigi pick-upów). Oprócz tego rozgrywa się rozmaite serie regionalne podzielone na poszczególne dywizje.

Zakazane początki

Tradycję wyścigów NASCAR Amerykanie zawdzięczają swoim władzom i wprowadzonej przez nie prohibicji. Dżentelmeni, którzy trudnili się szmuglowaniem alkoholu, by nie wzbudzać podejrzeń, używali do tego najbardziej pospolitych modeli samochodów. Pod opatrzonymi karoseriami kryły się jednak mocno zmodyfikowane podzespoły, które pozwalały umknąć seryjnym wozom policyjnym. Gdy prohibicja została zniesiona, alkoholowi kurierzy stracili zajęcie i zaczęli wykorzystywać swoje zwyczajne-niezwyczajne samochody do ścigania się między sobą. Mechanik William France Sr. wiedział, że bez formalnej organizacji wyścigi nie

fot.: Nascarmedia.com

900 KM brutalnej mocy pozwala szybko zmienić stan skupienia tylnych opon

GOODYEAR SERWIS 18 GYS_2_2012.indb 18

12-05-07 10:22


CIĘŻAroWE sport

NAsCAR dopuszcza ściganie się w deszczu wyłącznie na torach drogowych, dotychczas jednak nigdy do tego nie doszło.

DrOgOWa VS. WYŚCigOWa samoCHoDy GnaJĄCe Po owalnych torach tylKo z zeWnĄtRz PRzyPominaJĄ swoje „cywilne” oDpowieDniKi

mają szans rozwoju, więc powołał organizację, którą nazwano właśnie NASCAR. Ideą tych wyścigów było używanie samochodów seryjnych, dostępnych w salonach. W latach 60. XX w. zaczęto odchodzić od tych ortodoksyjnych zasad. Dziś samochody tylko kształtem karoserii i nazwą przypominają seryjne, bo w rzeczywistości są maszynami od podstaw stworzonymi do wyścigów. Przy czym w porównaniu z kosmicznymi bolidami Formuły 1 są… proste – na tym właśnie polega ich urok i piękno.

fot.: Nascarmedia.com

Skręcasz i jedziesz

Proste? Wydawałoby się, że wyścigi NASCAR to zabawa dla kierowców, którzy nie opanowali sztuki pokonywania łuków. Tory są nachylone, wystarczy wcisnąć gaz i skręcać w lewo. Nic bardziej mylnego. Samochody z serii NASCAR przez swoją prymitywną wręcz prostotę i niemal całkowity brak elektroniki oraz ogromną, bo sięgającą nawet 900 KM moc są piekielnie trudne w prowadzeniu, niesamowicie nieprzewidywalne i praktycznie nie mają hamulców (są tak słabe). Poza tym na torze właściwie nie ma prostych, tylko niekończące się łuki, koncentracja jest więc ciągła, ani chwili na rozluźnienie. Przez cały czas

W czasie jednego weekendu wyścigowego zespół czołowej serii Sprint Cup zużywa od 9 do 14 kompletów opon. Dla porównania opony drogowe w USa przeciętnie są wymieniane co trzy lata. Specyfikacja opon wyścigowych zależy od kątów i sposobu pochylenia toru, a także od nawierzchni (beton, asfalt, beton łączony z asfaltem). goodyear dostarcza 18 różnych rodzajów opon, aby zaspokoić wszystkie potrzeby zespołów w trakcie sezonu.

goodyear eagle radial race Tire

goodyear eagle HP Street Tire

GooDyear eaGle raDial race tire

GooDyear eaGle hp street tire

CENA:

389 dol.

150-200 dol.

TRWAŁOŚĆ:

150 mil

50 000 mil

CIŚNIENIE:

2,05 bara (LEWE), 3,10 bara (PRAWE)

2,4 bara (WSZYSTKIE)

POMPOWANA:

SUCHYM POWIETRZEM LUB AZOTEM

POWIETRZEM

MASA:

11 kg

13,6 kg

GŁĘBOKOŚĆ BIEŻNIKA:

3 mm

9,5 mm

trzeba walczyć o przyczepność, która w aerodynamicznym zamieszaniu, turbulencjach mas powietrza pojawia się i znika. Na pytanie o przyczyny popularności tego zjawiska mamy jeszcze dwie odpowiedzi. Po pierwsze, owalne tory sprawiają, że widzowie śledzą akcję i swoich idoli przez cały czas, a nie raz na minutę. Po drugie, gdy prędkości sięgają 300 km/h, a samochody jadą centymetry od siebie, musi dochodzić do spektakularnych kraks, bo NASCAR to sport kontaktowy.

Liczby nie kłamią

Po tym, co przeczytaliście, liczby, które przytaczamy na koniec, zdziwią Was nieco mniej. Gaże czołowych kierowców dochodzą do, bagatela, 24 mln dol. za sezon. Relacje z wyścigów są transmitowane do 150 krajów. Przyciąga 75 mln fanów, którzy rocznie wydają 3 mld dol. na różne gadżety związane z tym sportem. NASCAR przyciąga najwięcej sponsorów z listy Fortune 500, czyli firm o najwyższych rocznych przychodach.

GooDYEAr sErWIs 19 GYS_2_2012.indb 19

12-05-07 10:22


historia

Najtrudniejszy pierwszy krok tekst: RAFAŁ REZLER, FOTO: Audi, CitroŤn, Newspress, Renualt

W przypadku motoryzacji pierwszy krok czasem wyjątkowo trudno zrobić, nierzadko bowiem oznacza on rzucenie na szalę reputacji firmy czy przyznanie się do błędu. Na szczęście historia zna przypadki, w których odwaga się opłaciła.

GOODYEAR SERWIS 20 GYS_2_2012.indb 20

12-05-07 10:22


historia

W

motoryzacji jak w życiu. Ilu ludzi, tyle (a czasem nawet więcej) opinii, poglądów, sądów, preferencji. Są osoby, które nie dopuszczają myśli, że mogłyby kupić samochód z przednim napędem, silnikiem diesla lub pochodzący z konkretnego kraju czy od konkretnego producenta. Dziś można odnieść wrażenie, że nad zmianą faktury materiału użytego do wykonania deski rozdzielczej pracuje nie tylko sztab specjalistów od konstruowania wnętrz, lecz także sztab specjalistów od marketingu, których zadaniem jest sprawdzenie, czy planowana zmiana nie oznacza wejścia na rynkową minę. Tymczasem jeszcze kilka dekad temu sprawy były nieco prostsze. Teoretycznie, ponieważ ci, którzy podejmowali decyzję „Tak, wprowadzamy!”, nie

mieli wsparcia marketingowych analiz, dlatego musieli wykazać się zarówno większą odwagą, jak i wyczuciem. Kto, kiedy i jakie rozwiązania na dobre wprowadził do świata motoryzacji?

Taczką po schodach Pokonanie schodów przy użyciu taczki André Citroën proponował przeciwnikom swojego rozwiązania – to doświadczenie miało wykazać wyższość przedniego napędu nad tylnym. Francuz miał powiedzieć: „Spróbujcie pchać taczkę do góry po schodach. Ja wolę ją ciągnąć”. Chodziło o następcę modelu 10 CV, nazwanego Traction Avant. Przed konstruktorami samochodu, którymi byli André Lefèbvre i Flaminio Bertoni, postawiono ambitne zadanie. Nowa konstrukcja miała mieć napęd na

przednią oś, niezależne zawieszenie, samonośne nadwozie, masę nie większą niż 800 kg i maksymalną szybkość rzędu 100 km/h. Gwoli ścisłości należy wspomnieć, że Traction Avant nie był pierwszym seryjnie produkowanym samochodem przednionapędowym. Takie modele powstawały już w innych firmach, jak DKW czy Alvin. Różnica polegała na tym, że model Citroëna był pierwszą konstrukcją z samonośnym nadwoziem i przednim napędem jednocześnie. Konstrukcja nadwozia oraz rozmieszczenie kluczowych podzespołów – silnika i przekładni – a także nisko położony

Na zdjęciu: pięciomiejscowy kabriolet Citroën Traction Avant 11B z 1939 r.

GOODYEAR SERWIS 21 GYS_2_2012.indb 21

12-05-07 10:22


historia

Traction Avant był produkowany przez 23 lata

Wciąż sprawne egzemplarze rajdowych Audi Quattro wyjeżdŻają czasem z muzeum na trasy, na których rządziły przed laty. Tu na słynnej przełęczy Turini

środek ciężkości sprawiły, że nazwa Traction była w pełni uzasadniona. Citroën zaskakiwał pewnością i zwinnością prowadzenia. Różnica w porównaniu z konkurencją była tak wyraźna, że Traction Avant stał się ulubionym wozem gangsterów, a także polujących na nich służb. W pościgach zaawansowana myśl techniczna dawała o wiele lepsze rezultaty niż, nierzadko sporo większa, moc silnika.

Ponadczasowa sylwetka DS-a wydaje się być wręcz stworzona do tego, by podziwiać ją z ogródków paryskich restauracji. Tu egzemplarz z 1960 r. przed restauracją La Grande Cascade

Przypadek i lobbing

pojawił się problem – dla zarządu koncernu VW-Audi wyposażenie prestiżowej limuzyny w napęd rodem z prymitywnej terenówki było wręcz profanacją. Z pomocą przyszedł Ferdinand Piech, wówczas główny inżynier fabryki w Ingolstadt, który wraz z Blomqvistem przekonał zarząd do tego pomysłu. Debiut coupé, nazwanego po prostu Quattro, miał miejsce na salonie w Genewie w 1980 r. Oszałamiające sukcesy zespołu z Ingolstadt na rajdowych trasach spowodowały, że napęd na cztery koła nie tylko na stałe zagościł w samochodach rajdowych, ale i zyskał popularność w seryjnych, drogowych samochodach. Także w tym przypadku konstrukcja Audi nie była pierwsza, lecz to właśnie szwedzko-niemieckiej odwadze zawdzięczamy „ucywilizowanie” napędu 4×4.

Łosiągnij stabilizację Popularyzację kolejnej innowacji, znacznie bliższej naszym czasom, motoryzacja zawdzięcza dziennikarskiej dociekliwości, pewnemu ssakowi z północy oraz produktowi wschodnioniemieckiej motoryzacji. Test łosia – tak nazywała się próba, o której zapomniał producent, a pamiętali dziennikarze. Sprawa była głośna, tym bardziej że w teście poległ model nie byle jakiej marki, bo Mercedesa. Najmniejszy model w historii producenta ze Stuttgartu – kompaktowa klasa A – okazał się na tyle niestabilny, że podczas symulacji omijania wkraczającego na jezdnię łosia zwyczajnie się przewracał. Pikanterii całej sprawie dodawał fakt, że dziennikarze pokazali, jak z tą samą próbą bez większych problemów radzi sobie o dekady

GOODYEAR SERWIS 22 GYS_2_2012.indb 22

12-05-07 10:22

fot.: Audi, Citroën, Newspress, Renualt

Te czynniki zadecydowały o wprowadzeniu do oferty niemieckiego producenta, aspirującego wówczas do klasy premium, napędu na cztery koła. Dziś Quattro jest symbolem i legendą, które bezbłędnie przywodzą na myśl markę Audi. Ów przypadek nastąpił w Szwecji podczas zimowych testów „80” – nowego modelu niemieckiej marki, z którym wiązano ogromne nadzieje. Nowy wóz – duma inżynierów Audi – miał na zaśnieżonej drodze niemałe problemy z utrzymaniem się za VW Iltisem – starą, prymitywną i słabą terenówką, skonstruowaną prawie 20 lat wcześniej dla wojska. Przewaga Iltisa brała się z tego, że odpychał się wszystkimi czterema kołami. Pomysł wprowadzenia napędu na obie osie, jak się później okazało skutecznie, forsował rajdowy mistrz Stig Blomqvist. Szwed doskonale wiedział, że nic tak nie pomaga na luźnych i śliskich nawierzchniach jak napęd 4×4. Oczywiście Blomqvist myślał o napędzie 4×4 w kontekście rywalizacji na odcinkach specjalnych. Szkopuł w tym, że przed rozpoczęciem startów każda nowa konstrukcja musiała być homologowana przez FIA. Aby uzyskać homologację, producent musiał wyprodukować określoną liczbę drogowych odpowiedników rajdowej maszyny. I tu


historia

Lekarstwo na dziury To, że koła wielu urządzeń i pojazdów wypełnione są powietrzem, wydaje się oczywistością, jednak aż do końca XIX w. podróżujący po drogach musieli liczyć się z niskim komfortem jazdy wynikającym z konstrukcji samych kół w pojazdach. Najczęściej były to po prostu drewniane obręcze obite gumą. Sytuacja zmieniła się diametralnie za sprawą szkockiego wynalazcy Johna Dunlopa, który w 1887 r. dla swojego syna wymyślił i stworzył pierwszą pneumatyczną oponę rowerową. Już wkrótce okazało się, że wynalazek Dunlopa sprawdza się nie tylko w codziennym użytkowaniu, lecz także w sporcie. Irlandzki kolarz Willie Hume potwierdził walory tego wynalazku, wygrywając pierwsze wyścigi, w których wystartował na nowych oponach. Oficjalnie Johna Dunlopa nie uznaje się jednak za twórcę pneumatycznej opony, bowiem ten sam patent 40 lat wcześniej (we Francji i w USA) zgłosił inny Szkot – Robert William Thomson. Nie zmienia to jednak faktu, że właśnie Dunlopowi zawdzięczamy wdrożenie tego rozwiązania na szeroką skalę.

Charles De Gaulle chętnie podróżował DS-em. Nic dziwnego, zawdzięczaŁ mu życie

Przypadek klasy A pokazał, że zaawansowane rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa czynnego są potrzebne w samochodach każdej wielkości. Szkoda tylko, że nie wszyscy producenci odrobili zadanie domowe po gorzkiej lekcji Mercedesa. Niechlubnym przykładem jest tu Citroën i kompaktowy van Nemo, który w wersjach bez ESP spektakularnie przewraca się przy próbie ominięcia łosia.

Opium dla mas

fot.: Audi, Citroën, Newspress, Renualt

Adaptacyjne reflektory nadal są luksusem. W 1968 r. skrętne światła w DS-ie były prawdziwą sensacją

starszy Trabant. Mercedes podjął decyzję o natychmiastowym wycofaniu dotychczas sprzedanych egzemplarzy i wstrzymaniu produkcji do czasu rozwiązania problemu, którym oprócz przekonstruowania zawieszenia okazało się zastosowanie systemu ESP. Warto tu dodać, że w 1997 r. ten system wydawał się zarezerwowany wyłącznie dla luksusowych limuzyn pokroju Mercedesa klasy S.

Pod koniec lat 70. to, co dziś jest powszechne, czyli turbodoładowanie (stosowane nawet w samochodach wielkości Fiata Panda), było zarezerwowane niemal wyłącznie dla kipiących mocą, narowistych supersamochodów. Co prawda już wtedy historia motoryzacji odnotowała próbę zastosowania turbosprężarki w rozsądnym, rodzinnym samochodzie. Podjęli się tego na początku lat 60. konstruktorzy amerykańskiej marki Oldsmobile, ale na tamtejszym rynku nikt nie zaprzątał sobie głowy takimi próbami podniesienia mocy. Zwłaszcza jeśli w modzie były ogromne, majestatycznie bulgoczące ośmiocylindrowce. W Europie klimat był zdecydowanie bardziej sprzyjający. Na pomysł wsparcia dwulitrowego benzyniaka turbosprężarką wpadli inżynierowie z Trollhättan – miasta, w którym powstawały samochody marki SAAB. Efektem był model 99 Turbo, popularny i relatywnie tani samochód, łączący rodzinny charakter z osiągami nieznanymi kierowcom porównywalnych samochodów z silnikami wolnossącymi. Samochód przyciągał niemal niekończącym się momentem obrotowym, który pozwalał dynamicznie przyspieszać praktycznie w każdym zakresie prędkości i obrotów. Mocne wersje z doładowaniem,

Wspomagany systemem ESP mały Mercedes wzorowo zaliczał próby sprawnościowe

Po upadku szwedzkiego producenta zabytkowe Saaby stały się jeszcze bardziej pożądane

nazwane z czasem Aero, stały się znakiem rozpoznawczym szwedzkiej marki, a śladem szwedzkich inżynierów poszli twórcy innych modeli.

Bogini innowacji Taki przydomek bez cienia przesady może nosić następca wspomnianego wcześniej modelu Traction Avant, czyli zaprezentowany w 1955 r. Citroën DS. Nowy model był tak rewolucyjny i naszpikowany innowacyjnymi rozwiązaniami, że mimo relatywnie wysokiej ceny w dniu premiery firma zebrała aż 12 tys. zamówień. DS był dziełem tej samej dwójki konstruktorów, którzy odpowiadali za jego poprzednika. Pod smukłą i nowocześnie stylizowaną karoserią znalazło się miejsce na wiele wyjątkowych rozwiązań technicznych. Wśród nich warto wymienić hydropneumatyczne zawieszenie z regulacją prześwitu, tarczowe hamulce wszystkich kół, tylną szybę z tworzywa sztucznego, hamulec ręczny połączony z blokadą antykradzieżową, dwuobwodowy układ hamulcowy czy wprowadzone po modernizacji skrętne reflektory. Francuzi zachwycili się DS-em do tego stopnia, że nazywali go Déesse, czyli właśnie bogini, co po francusku wymawia się identycznie jak nazwę modelu. W 1962 r. DS przyczynił się do uratowania życia prezydenta Charles’a de Gaulle’a. Bojownicy OAS (Organizacja Tajnej Armii) zorganizowali zamach na przywódcę Republiki. Kule ominęły prezydenta i choć przebiły dwie opony w DS-ie, którym podróżował, dzięki samopoziomującemu hydropneumatycznemu zawieszeniu samochód był zdolny do jazdy i kierowcy udało się umknąć zamachowcom.

GOODYEAR SERWIS 23 GYS_2_2012.indb 23

12-05-07 10:22


WYDARZENIE

Głośno o ciSZy

Podczas marcowego salonu w Genewie Goodyear silnie zaznaczył swoją pozycję jako marka, której nie są obce innowacyjne projekty mające na celu redukcję szkodliwego wpływu motoryzacji na środowisko.

cel? Zero! Główną cechą tego innowacyjnego pojazdu, opracowanego przez szwajcarskiego wizjonera Franka M. Rinderknechta, jest modułowa konstrukcja. Dodatkowy moduł z trzecią osią w zależności od potrzeb jest doczepiany z tyłu samochodu, co gwarantuje, że nie wiezie on żadnej zbędnej przestrzeni ani masy. Ponadto dodatkowa część napędza obracającą się drugą oś, jednocześnie ładując akumulatory tego miejskiego auta. Cel przyświecający konstruktorom tego pojazdu był jeden – zerowa emisja dwutlenku węgla.

oczywisty wybór Aby zwiększyć osiągi pojazdu, wyposażono go w opony Goodyear EfficientGrip wyprodukowane

przy użyciu technologii FuelSaving, zmniejszającej zużycie paliwa oraz emisję CO2. – Wybór tej opony był oczywisty dla naszego pojazdu koncepcyjnego – powiedział twórca „Variohybrydy” Frank M. Rinderknecht. – Zapewnia ona nie tylko niski opór toczenia, małe zużycie paliwa i zmniejszoną emisję dwutlenku węgla, ale również wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki sprawdzonej doskonałej przyczepności na mokrej nawierzchni. Cieszymy się, że możemy być partnerem Goodyear w Genewie już drugi rok z rzędu – dodał.

cel? cisza! Drugi z konceptów to innowacyjny samochód Goodyear z napędem elektrycznym, będący częścią realizowanego właśnie unijnego projektu mającego na celu zmniejszenie hałasu w miastach państw członkowskich Unii Europejskiej. W ramach programu inżynierowie Centrum Innowacji Goodyear badają, w jaki sposób nowe technologie

Wybór opony Goodyear EfficientGrip był oczywisty dla naszego pojazdu koncepcyjnego.

GOODYEAR SERWIS 24 GYS_2_2012.indb 24

12-05-07 10:22

fot.: GoodYear

W

opony marki wyposażono dwa zaprezentowane w Szwajcarii modele koncepcyjne. Pierwszy z nich to Rinspeed, działający zgodnie z koncepcją Dock+Go.


WYDARZENIE

Działający zgodnie z koncepcją Dock+Go prototyp firmy Rinspeed jeździ na oponach Goodyear EfficientGrip

Ciche Miasto

Na stoisku Grupy Goodyear można było poznać gamę opon z systemem identyfikacji radiowej RFID

to trzyletni projekt badawczy współfinansowany przez Komisję Europejską, wspierający politykę w dziedzinie hałasu. W ramach programu w pięciu europejskich miastach zostaną ustanowione Ciche Strefy. Więcej o projekcie: www.cityhush.eu.

oponiarskie mogą się przyczynić do redukcji hałasu w centrach miast, oraz opracowują prototypowe opony zaprojektowane z myślą o spełnianiu wymagań pojazdów z napędem elektrycznym.

Strefa Q W ramach unijnej inicjatywy Ciche Miasto proponowane są strefy ciszy – tzw. Strefy Q, w których dozwolone będzie przemieszczanie się tylko samochodami z napędem elektrycznym. Dzięki temu projektowi poziom hałasu w miastach ma zostać obniżony o około 15 dB, szczególnie w parkach znajdujących się w granicach stref ciszy. Ponadto doskonalone będą modele oceny hałasu ze źródeł wewnętrznych i zewnętrznych, przeanalizowany zostanie także wpływ, jaki na hałas mają pojazdy, opony i nawierzchnie drogowe, jak również projekty architektoniczne i ekrany akustyczne.

fot.: GoodYear

Zmniejszyć oddziaływanie – Jesteśmy jedynym producentem opon biorącym udział w tym unijnym projekcie – powiedział Jean-Pierre Jeusette, Dyrektor Generalny Centrum Innowacji Goodyear w Luksemburgu. – Opona koncepcyjna, stworzona w ramach tego projektu, stanowi świadectwo ogromu naszych prac, które wykonaliśmy przed wyprodukowaniem opon dla obecnych i przyszłych pojazdów z napędem elektrycznym, mając nieustannie na uwadze zmniejszanie oddziaływania pojazdu na środowisko – dodał Jeusette.

Wyposażony w opony DUNLOP i napędzany silnikiem V8 Lotus prototyp Lola LMP-2 będzie rywalizował w tegorocznych długoDystansowych mistrzostwach świata

GOODYEAR SERWIS 25 GYS_2_2012.indb 25

12-05-07 10:23


Podsumowanie i planowanie

Podsumowanie minionego roku, uhonorowanie najlepszych kontrahentów oraz zaprezentowanie planów na 2012 r. – to najważniejsze punkty XII spotkania Grupy Goodyear Polska (GGP) z partnerami biznesowymi w nowym hotelu Gołębiewski w Karpaczu.

W

spotkaniu wzięli udział klienci z branży opon osobowych oraz ciężarowych. Z zainteresowaniem wysłuchali części merytorycznej spotkania, a w części konferencyjnej zapoznali się ze szczegółową ofertą opon GGP na tegoroczny sezon wiosenno-letni. Dealerzy nie tylko otrzymali informacje o palecie produktowej i nowym sposobie znakowania opon, czyli etykietowaniu, ale i dowiedzieli się, na jakie wsparcie handlowe, marketingowe oraz szkoleniowe mogą liczyć w nadchodzących miesiącach.

Powrót do przeszłości Spotkanie miało historyczną oprawę i nowoczesną scenografię. Sprowadzono opony, które w historii firmy Goodyear odegrały znaczącą rolę. Wystawę uświetniły m.in. pierwsza opona wyprodukowana do Forda T oraz opona księżycowa składająca się z 800 sprężyn, opracowana wspólnie z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Ważnym punktem konferencji biznesowej była prezentacja na temat opon ciężarowych. W ubiegłym roku rynek

Jarosław Szczepański, Dyr. ds. Marketingu, prezentuje niezwykłą historię innowacji marki Goodyear

GOODYEAR SERWIS 26 GYS_2_2012.indb 26

12-05-07 10:23

fot.:

wydarzenie


wydarzenie Klienci chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć

fot.:

Na scenie wszyscy laureaci nagród Grupy Goodyear

Do najważniejszych nowości produktowych w 2012 r. należą opony o zwiększonych indeksach nośności oznaczone symbolem HL oraz opony o zmniejszonych parametrach w zakresie oporów toczenia. GOODYEAR SERWIS 27 GYS_2_2012.indb 27

12-05-07 10:23


wydarzenie opon ciężarowych uzyskał najwyższy poziom potencjału w historii, co było mocnym impulsem pozwalającym na pobicie rekordów w wielu biznesowych parametrach Grupy Goodyear Polska.

Świetlana przyszłość Aby w 2012 r. utrzymać ten rekordowy poziom, Goodyear planuje wprowadzić nowe produkty. Do najważniejszych nowości należą opony o zwiększonych indeksach nośności oznaczone symbolem HL (np. 315/70 R22.5 LHS + HL) oraz opony o zmniejszonych parametrach w zakresie oporów toczenia. Te nowoczesne i ulepszone produkty posiadają znak + (np. 315/70 R22.5 LHS + ). Prezentacja opon Goodyear Coach przeznaczonych do autobusów to otwarcie się na nowy obszar w biznesie transportowym, czyli segment autobusów w transporcie międzymiastowym i międzynarodowym.

W gronie gwiazd W Karpaczu nie mogło zabraknąć nagród dla firm, które w 2011 r. najefektywniej współpracowały z Grupą Goodyear Polska. Galę Goodyear 2012 poprowadził Maciej Kurzajewski – znany i lubiany prezenter telewizyjny oraz dziennikarz sportowy, na co dzień związany z popularnym programem TVP „Kocham Cię, Polsko”. Nagrody wraz z podziękowaniami wręczył Prezes Goodyear Dunlop Tires Polska Sp. z o.o. oraz Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. Jacek Pryczek przy współudziale Dyrektora ds. Finansowych Leszka Cichockiego oraz dyrektorów poszczególnych dywizji (grup sprzedażowych): Radosława Bółkowskiego, Jerzego Sawczuka i Piotra Czyżyka. Pierwszy dzień spotkania zakończył się koncertem znanej polskiej gwiazdy – Kayah wraz z zespołem. Do późnych godzin wieczornych zaproszeni goście bawili się znakomicie z Hirkiem Wroną. Muzyka miksowana przez znanego DJ-a porwała na parkiet gości, którzy wykazali się tanecznymi umiejętnościami. Uczestnicy spotkania opuszczali Karpacz w dobrych nastrojach, mając nadzieję, że 2012 r. będą mogli zaliczyć do udanych, zwłaszcza pod względem współpracy biznesowej z Grupą Goodyear Polska.

Jarosław Szczepański

Kayah jak zawsze w formie – jej występ zakończył pierwszy dzień imprezy

Niezwykłe innowacje uczyniły z firmy Goodyear przedsiębiorstwo, jakim jest obecnie. Pionierski duch, który towarzyszy nam od początku istnienia, jest główną siłą napędową również naszych obecnych działań. Dlatego na tegorocznym spotkaniu z partnerami chcieliśmy pokazać tę niezwykłą historię sukcesu, która trwa już ponad 100 lat, a która nie byłaby możliwa bez zaangażowania naszych klientów. Mam nadzieję, że jak co roku, także i tym razem atmosfera spotkania z Grupą Goodyear pozostanie na długo w ich pamięci.

fot.: GoodYear

Dyrektor ds. Marketingu Grupy Goodyear Polska

GOODYEAR SERWIS 28 GYS_2_2012.indb 28

12-05-07 10:23


wydarzenie W gronie najlepszych znaleźli się: Sprzedaż hurtowa opon osobowych i dostawczych: 1. HANDLOPEX S.A. – RZESZÓW za największą sprzedaż produktów 2. ART-GUM SP. Z O.O. – MAZAŃCOWICE za największą sprzedaż produktów 3. INTER CARS S.A. – CZOSNÓW za największą sprzedaż produktów 4. AUTO-GUM S.J. – KRAKÓW za największą sprzedaż opon HP i 4×4 5. INBUD-FARO SA – LUBLIN za największą dynamikę sprzedaży opon HP i 4×4 Sprzedaż detaliczna opon osobowych i dostawczych 1. MBM – TARNÓW za największą sprzedaż produktów 2. STANGUM S.J. – OPOLE za największą sprzedaż produktów 3. SABAT SP. Z O.O. – LUBLIN za największą sprzedaż produktów 4. CENTRAL GUM-SERWIS – ZBYLITOWSKA GÓRA za największą dynamikę sprzedaży opon HP i 4×4 5. ZEDGUM Edward Zieliński – MIELEC za największą dynamikę sprzedaży opon HP i 4×4 Nagroda specjalna w sieci franczyzowej Premio • BAUIMPEX – STRZELCE KRAJEŃSKIE za realizację standardów marketingowych w sieci Premio Opony ciężarowe – sprzedaż hurtowa i detaliczna 1. PPH LATEX – OPOLE za największą sprzedaż opon ciężarowych 2. MOTO-BUDREX SP. Z O.O. – BYDGOSZCZ za największą sprzedaż opon ciężarowych 3. HANDLOPEX S.A. – RZESZÓW za największą sprzedaż opon ciężarowych 4. BAUIMPEX – STRZELCE KRAJEŃSKIE za największy udział w biznesie 5. SERWIS OPON – DĘBICA za największy udział w biznesie 6. JMK SP. Z O.O. – WOLSZTYN za największy udział w biznesie 7. AUTO-KOMPLEX – SIERADZ za profesjonalną obsługę flot transportowych 8. PROTEKTOR BIS MARIUSZ WETOSZKA – CIECIERZYN za profesjonalną obsługę flot transportowych 9. FHU STOLGUM S.C. – ROGOWO za profesjonalną obsługę flot transportowych

Księżycowa opona zrobiona ze sprężyn? Nic dziwnego, że budziła zainteresowanie

fot.: GoodYear

Opona księżycowa

Specjalnie na tę okazję została sprowadzona opona sprężynowa Goodyeara, opra­cowana wspólnie z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Przeznaczona jest do dużych pojazdów kosmicznych dalekiego zasięgu wykorzystywanych podczas misji na powierzchnię Księżyca. Opona składa się z 800 sprężyn konstrukcyjnych i jest niezwykle trwała i energooszczędna. Dzięki dobremu przyleganiu do podłoża zapewnia maksymalną trakcję. Cała energia powodująca deformację opony zwracana jest, gdy sprężyny wracają do swojego pierwotnego kształtu. Sprężynową oponę zamontowano na transporterze testowym NASA Luna Electric Rover i poddano próbom w ośrodku badań kosmicznych Johnson Space Center „Rock Yard” w Houston. W 2010 r. Goodyear otrzymał nagrodę R&D 100 za opracowanie tej technologii.

Nagrody finansowe w kategorii wyróżniający się partner finansowy 2011 1. HANDLOPEX S.A. – RZESZÓW za wielkość obrotów i terminowe płatności 2. ART-GUM SP. Z O.O. – MAZAŃCOWICE za wielkość obrotów i terminowe płatności 3. AUTO-GUM S.J. – KRAKÓW za wielkość obrotów i terminowe płatności 4. BOMA – KATOWICE za wielkość obrotów i terminowe płatności

Podczas spOTkania goście mieli okazję poznać innowacyjne projekty firmy

GOODYEAR SERWIS 29 GYS_2_2012.indb 29

12-05-07 10:23


przemysłowe

Nowa technologia dla większej efektywności RT–3B

Uwzględniając rozwój technologiczny i odpowiadając na potrzeby klientów w sektorze robót terenowych, Goodyear zaprezentował innowacyjną technologię Hi-Stability, dzięki której nośność opon do zastosowań terenowych została zwiększona nawet o 25 proc.

Sprostać wyzwaniu

Wydajność i sprawność maszyn budowlanych w dużym stopniu zależy od doboru opon, ich dostosowania do terenu, trwałości, a także odporności na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Technologia oponiarska musi sprostać wyzwaniu, jakim jest nadążanie nie tylko za rozwojem maszyn, ale także za branżowymi wymogami w dziedzinie efektywności

Linia opon Goodyear Hi-Stability obejmuje cztery typy konstrukcyjne, pokrywające 70 proc. zapotrzebowania rynku, a także pięć typów do zastosowań specjalnych.

pracy. Producenci oferują coraz mocniejsze maszyny generujące coraz wyższy moment obrotowy. Odpowiedzią na to są nowe rozmiary opon Goodyear spełniające rosnące wymagania.

Trzy załadunki zamiast czterech

Nowe opony Hi-Stability charakteryzują się nośnością większą nawet o 25 proc. i dużą stabilnością. Wyposażone w nie maszyny pracują bardziej efektywnie dzięki lepszej ekonomii użytkowania w przeliczeniu na czas pracy. Innowacyjna technologia pozwala na podwyższenie ciśnienia w oponach, co zwiększa ładowność maszyn. Przykładowo ładowarka na oponach 29.5 R25 napompowanych do 5 b może przenieść ładunek o masie 9 t. Przy użyciu opon Hi-Stability z ciśnieniem 6,5 b wartość rośnie do 12 t, czyli o 25 proc. W ten sposób 36 t można przenieść w trzech

fot.: GoodYear

T

echnologię Hi-Stability pokazano podczas wystawy Intermat 2012, która odbyła się w kwietniu w Paryżu. W asortymencie Goodyear znajduje się ponad 30 opon radialnych wykorzystujących to rozwiązanie. Opony te są przeznaczone do maszyn pracujących w kopalniach podziemnych i odkrywkowych, na placach budowy, w portach, w zakładach utylizacji i innych sektorach.

GOODYEAR SERWIS 30 GYS_2_2012.indb 30

12-05-07 10:23


przemysłowe załadunkach zamiast w czterech – to istotny wzrost produktywności, mający niebagatelne znaczenie.

wymierne korzyści

Większa sprawność opon radialnych Goodyear OTR to zasługa nie tylko większej stabilności oraz trwałości wzmocnionego opasania i osnowy. Technologii Hi-Stability towarzyszą inne innowacyjne rozwiązania, sprzyjające samooczyszczaniu bieżnika i zmniejszające tarcie, co przekłada się na redukcję oporów toczenia i wzrost przyczepności. Nowa rodzina opon przemysłowych Goodyear przynosi wymierne korzyści poprzez podwyższenie trwałości oraz większą stabilność w bezpieczniejszej i wygodniejszej pracy.

70 proc. zapotrzebowania rynku

Linia opon Goodyear Hi-Stability obejmuje cztery typy konstrukcyjne, pokrywające 70 proc. zapotrzebowania rynku, a także pięć typów do zastosowań specjalnych. Na wystawie Intermat 2012 zaprezentowano następujące opony:

MaSz PytaNie? koNSUltaNci goodyeaR czekajĄ! klienci sektora otR mają do swojej dyspozycji specjalną stronę internetową, na której mogą uzyskać porady i zadawać pytania techniczne dotyczące takich spraw jak ciśnienie robocze czy zalecenia montażowe. Na wszelkie pytania odpowiedzą pracownicy lokalnego zespołu technicznego otR, w razie potrzeby możliwe są wizyty w terenie. więcej informacji można znaleźć na stronie http://otr.goodyear.eu/registration.

• RT-3B (29.5 R25) – opona do ładowarek kamienia i kruszywa, głębokość bieżnika 115; • TL-3A + (29.5 R25) – opona trakcyjna do ładowarek i wozideł przegubowych, głębokość bieżnika 125; • GP-4D (875/65 R29) – opona do ładowarek i wozideł przegubowych, głębokość bieżnika 150;

TL–3A+

GP–4D

oPRÓcz NajNowSzych oPoN goodyeaR hi-StaBility Na wyStawie iNteRMat 2012 zaPRezeNtowaNo:

fot.: GoodYear

oPoNę do zaStoSowaŃ w PoRtach goodyear eV-4R to produkt dostępny w rozmiarach 16.00 R25*** oraz 480/95 R25***, z indeksem prędkości a5 i głębokością bieżnika 150. te opony są przeznaczone do najnowszych urządzeń portowych i maszyn obsługujących kontenery, które pracują szybciej i mają wyższy moment obrotowy niż te poprzedniej generacji. Nowe opony zapewniają większą trwałość oraz komfort pracy operatorów i są stosowane jako pierwsze wyposażenie przez wszystkich głównych producentów maszyn.

w pracach nad rozwojem bieżnika eV-4R wysiłki specjalistów goodyeara skupiły się na wąskich ścianach bocznych, które utrzymują sztywność pod obciążeniem i nie ulegają nadmiernemu odkształceniu. dla poprawy komfortu zastosowano żłobiony bieżnik, który jednocześnie minimalizuje wibracje i zwiększa stabilność. opona eV-4R ma wszelkie właściwości niezbędne do pracy w porcie. oPoNy do wozideŁ SztywNoRaMowych Niedawno wprowadzono do oferty opony o rozmiarze 18.00

• RL-5K (875/65 R33) – opona do ładowarek pracujących w przemyśle, kopalniach podziemnych i odkrywkowych, głębokość bieżnika 250. Dostępne są również opony do ładowarek RL-4K oraz modele specjalne RL-5K Half Track, RL-3S, RL-4S i RL-5S. Jeszcze w tym roku asortyment zostanie rozbudowany o model do ładowarek RT-3B** 26.5 R25. Opony Hi-Stability są produkowane w zakładzie Goodyear w Luksemburgu i oferowane zarówno jako pierwsze wyposażenie maszyn, jak i na rynku części zamiennych.

Dzięki oponom Hi-Stability 36 t można przenieść w trzech załadunkach zamiast w czterech.

RL–5K FULLTREAD R33, o nowym indeksie nośności 195B i trzygwiazdkowej konstrukcji. oznacza to, że są przystosowane do wyższego ciśnienia powietrza, co przekłada się na ich nośność i znaczne zwiększenie wydajności wozideł. zaprezentowana opona to niekierunkowy model Rt-4a z bieżnikiem grubości 150, przeznaczona do pracy na budowach, do robót ziemnych i przewozu kruszyw. oPoNę do dUŻych oBciĄŻeŃ opona 24.00 R35 Rt-4a + typ h (do dużych obciążeń) została zaprojektowana do zastosowań w robotach ziemnych, kopalniach podziemnych i odkrywkowych. jest to niekierunkowa opona radialna o grubości bieżnika 180, wyróżniająca się nową, wzmocnioną konstrukcją o podwyższonej trwałości.

GooDyeAr serwIs 31 GYS_2_2012.indb 31

12-05-07 10:23


ciężarowe

Wielozadani o

Nie ma nic gorszego niż wymiana uszkodzonego koła w samochodzie ciężarowym poza drogą, dlatego Goodyear wprowadza 14 nowych, bardziej odpornych na przebicia modeli opon do ciężarówek wielozadaniowych.

Długa żywotność

Opony Goodyear Omnitrac MSS II i MSD II są przeznaczone na oś sterującą i napędową. Ich cechą charakterystyczną jest zastosowanie technologii Omnitrac Max, czyli zestawu najnowszych materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych,

obejmujących mieszankę bieżnika odporną na uszkodzenia, solidną konstrukcję osnowy i zoptymalizowany wzór bieżnika. Zapewnia to bardzo długą żywotność opony podczas jazdy po drogach i nawierzchniach nieutwardzonych, a także świetne właściwości trakcyjne w porównaniu z wcześniejszymi modelami.

Zwiększona wydajność

Produkty te charakteryzują się szerszym bieżnikiem dla dłuższych przebiegów, zabezpieczeniem przed kamieniami, rozwiązaniami wspomagającymi samooczyszczanie z błota oraz dobrą podatnością na bieżnikowanie, co jest istotne z punktu widzenia wydajności floty. Wszystko to gwarantuje większą niezawodność, mniejszą liczbę przestojów, a co za tym idzie

– większą ekonomiczność. Ulepszona konstrukcja bieżnika wpływa korzystnie także na parametry hamowania i redukcję hałasu.

Ograniczone przestoje i zużycie

W niektórych modelach opon Omnitrac MSS II i MSD II dostępna jest unikalna opatentowana technologia Goodyear Duraseal. Dzięki niej w przypadku przebicia bieżnika na głębokość do 6 mm wbudowana warstwa uszczelniacza Duraseal zapobiega utracie powietrza. Tym samym pojazdy ciężarowe mogą kontynuować jazdę nawet po przebiciu, unikając kosztownego przestoju. Technologia ta może również zapobiec jeździe z niedostatecznym ciśnieniem, co jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnego zużycia ogumienia.

GOODYEAR SERWIS 32 GYS_2_2012.indb 32

12-05-07 10:23

fot.: GoodYear

O

pony z linii Goodyear Omnitrac MSS II i MSD II to produkty stosowane najczęściej w pojazdach jeżdżących zarówno po drogach, jak i nawierzchniach nieutwardzonych, takich jak place budowy, wysypiska śmieci czy kamieniołomy. Seria Omnitrac, wykorzystująca technologię Duraseal, która zapobiega utracie powietrza nawet po przebiciu opony, obejmuje teraz wszystkie najpopularniejsze rozmiary.


ciężarowe

i owe nowości Nowe rozmiary do wielu zadań Goodyear wprowadził nowe rozmiary, by uzupełnić asortyment opon wielozadaniowych. Opona 325/95 R24 jest bezdętkowa i stanowi metryczny odpowiednik 12.00 R24. Nowe opony umożliwiają zwiększenie ładowności do 500 kg na oś w porównaniu z modelem 12.00 R24. Wprowadzone rozmiary: 12 R22,5 MSS II TL 12 R22,5 MSD II TL 12.00 R20 MSS II TT 12.00 R20 MSD II TT 275/70 R22,5 MSS II TL 265/70 R19,5 MSS II TL 12.00 R24 MSS II TT 12.00 R24 MSD II TT 325/95 R24 MSS II TL 325/95 R24 MSD II TL 385/65 R22,5 MSS II TL 385/65 R22,5 MSS II Duraseal TL

fot.: GoodYear

295/80 R22,5 MSS II TL

OMNITRAC MSD II

OMNITRAC MSS II

Najważniejsze zalety opon Goodyear Omnitrac MSD II to wydłużone przebiegi i mniejszy opór toczenia, co przekłada się na niższe rachunki za paliwo i niższy poziom hałasu. Produkty Omnitrac MSD II, tak jak MSS II, spełniają wymogi przyszłego rozporządzenia 661 UE co do oporów toczenia i hałasu. Opony na oś napędową Goodyear Omnitrac MSD II mają szerszy bieżnik dla wydłużenia przebiegów. Inną charakterystyczną cechą jest masywne żebro centralne, które poprawia charakterystykę zużycia opony. Znajduje się ono pomiędzy ciągłymi, otwartymi rowkami nachylonymi w kierunku barków, co zapewnia lepsze samooczyszczanie. Przyczepność w błocie jest zwiększona dzięki przesunięciu krawędzi bloków barku.

Opony na oś kierowaną Goodyear Omnitrac MSS II charakteryzują się szerokim bieżnikiem ze „slalomowymi” rowkami centralnymi i solidnymi żebrami barku. Ochrona przed penetracją kamieni w połączeniu z podwójnym rowkiem zapewnia lepszą odporność na przebicie i sprawniejsze samooczyszczanie. Przekłada się to na wydłużenie przebiegów, poprawę hamowania na drodze i nawierzchni nieutwardzonej oraz lepszą odporność na uszkodzenia. Bieżnik ma we wzorze cztery żebra lub pięć żeber (w zależności od rozmiaru), a ponadto posiada właściwości zmniejszające hałas. Opony Omnitrac MSS II spełniają wymogi rozporządzenia 661 UE dotyczące hałasu i oporów toczenia.

295/80 R22,5 MSD II TL II Inne dostępne rozmiary: 315/80 R22,5 MSS II 315/80 R22,5 MSD II 315/80 R22,5 MSS II Duraseal 315/80 R22,5 MSD II Duraseal 13 R22,5 MSS II 13 R22,5 MSD II 13 R22,5 MSS II Duraseal 13 R22,5 MSD II Duraseal 385/55 R22,5 MSD II (super single) 495/45 R22,5 MSD II (super single) Wszystkie wyżej wymienione opony można bieżnikować. Bieżnik może być także pogłębiony za pomocą nacinania. GOODYEAR SERWIS 33

GYS_2_2012.indb 33

12-05-07 10:23


ciężarowe

Droga do przyszłości

J

edną z ostatnich inicjatyw firmy była organizacja Sympozjum Flotowego Goodyear Dunlop w Brukseli, podczas którego ponad 170 przedstawicieli największych flot transportowych, liderów branży oraz decydentów w zakresie polityki transportowej dyskutowało na temat rosnącej potrzeby podnoszenia efektywności paliwowej w europejskiej branży przewozów drogowych.

Jasny cel Punktem wyjścia do debaty był raport Goodyear Dunlop „Zwiększanie efektywności paliwowej flot transportowych. Droga do 2020 roku”, w którym zaprezentowano, jak floty będą sobie radzić z koniecznością redukcji emisji CO2 i zużycia paliwa w sytuacji rosnących kosztów paliwa oraz zaostrzania przepisów o ochronie środowiska.

Sympozjum otworzył Siim Kallas, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i Komisarz ds. Transportu, który wyraził uznanie dla inicjatywy Goodyear Dunlop zmierzającej do podnoszenia efektywności paliwowej flot transportowych. Podkreślił, że przewozy drogowe są ważnym elementem systemu gospodarczego, a ich zrównoważony rozwój jest niezbędny dla utrzymania długoterminowej konkurencyjności Europy w tym obszarze. Zaznaczył również, że zwiększanie efektywności paliwowej powinno być rozwiązaniem pośrednim, do czasu wprowadzenia paliw alternatywnych. – Aby zrealizować cele wyznaczone w Białej Księdze, zakładającej utworzenie jednolitego europejskiego obszaru transportu, Unia Europejska potrzebuje jasnej i spójnej wizji, która przyspieszy wprowadzenie paliw alternatywnych – powiedział Siim Kallas.

Prawie jedna trzecia (28 proc.) firm przewozowych stwierdziła, że brak informacji uniemożliwia im zwiększanie efektywności poprzez oszczędności w zużyciu paliwa.

GOODYEAR SERWIS 34 GYS_2_2012.indb 34

12-05-07 10:23

fot.: GoodYear

Podnoszenie efektywności paliwowej jest kluczowym zagadnieniem dla branży przewozów drogowych, dlatego Goodyear Dunlop Europe, jako aktywny partner klientów flotowych, inicjuje poszukiwanie nowych rozwiązań.


ciężarowe Jednocześnie podkreślił, że silna branża transportowa jest kluczowa dla rozwoju europejskiej gospodarki, ale musi też sprostać wyzwaniu stawianemu przez Unię Europejską w zakresie zmniejszenia emisji CO2 o 60 proc. do 2050 r.

Otwarci na dialog Michel Rzonzef, Wiceprezes Pionu Opon Przemysłowych Goodyear Dunlop w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, wyraził zadowolenie z przebiegu sympozjum, podczas którego ponad 170 kluczowych interesariuszy otwarcie dyskutowało o najistotniejszych czynnikach oddziałujących na branżę. W trakcie poszczególnych dyskusji panelowych przedstawiciele największych flot europejskich spotkali się z reprezentantami branży, decydentami i ekspertami w dziedzinie najnowszych technologii oszczędzania paliwa, aby omówić praktyczne oraz polityczne rozwiązania, które pomogą zmniejszać zużycie paliwa i sprawią, że sytuacja w branży będzie bardziej stabilna.

Prelegentami na Sympozjum byli również przedstawiciele Komisji Europejskiej. Na zdjęciu Siim Kallas, wiceprzewodniczący KE (z prawej), witany przez Michela Rzonzefa, wiceprezesa ds. Opon do pojazdów ciężarowych Goodyear Dunlop Europe (z lewej)

Kluczowa wiedza Podczas sympozjum nawiązywano do badania przeprowadzonego przez Goodyear Dunlop. Potwierdza ono, że zdecydowana większość flot już teraz stosuje różnorodne środki prowadzące do oszczędności paliwa. Wielu przewoźników ma zatem coraz większe trudności ze znalezieniem kolejnych sposobów, które pozwoliłyby bardziej ograniczyć zużycie paliwa i emisję szkodliwych substancji.

60 proc.

– o tyle UE chce zmniejszyć emisję CO2 do 2050 r.

Raport „Road to 2020”

fot.: GoodYear

Dyskusje panelowe dały również okazję do zabrania głosu przedstawicielom różnych instytucji związanych z transportem oraz flot transportowych z całej Europy

Aby poznać wyzwania, przed jakimi stoją europejscy menedżerowie flot, firma Goodyear Dunlop przeprowadziła badanie ilościowe wśród ponad 400 menedżerów europejskich flot zajmujących się przewozami długodystansowymi i regionalnymi. Badanie trwało od września do listopada 2011 r. Ankietę uzupełniły pogłębione wywiady z 16 menedżerami flot i 20 ekspertami z branży, naukowcami i ustawodawcami. Respondenci z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Polski i krajów Beneluksu odpowiadali na pytania przekazane e-mailowo i telefonicznie. Zadano im 20 pytań ilościowych dotyczących doświadczeń i opinii związanych z zarządzaniem efektywnością paliwową. Wyniki ankiety odzwierciedlają opinie szerokiej grupy firm w sektorze. 60 proc. flot posiada od 1 do 50 pojazdów ciężarowych (te floty są najbardziej narażone na skutki wzrostu kosztów), 30 proc. firm użytkuje od 51 do 250 pojazdów. Pozostałe 10 proc. flot dysponuje 250 pojazdami i więcej. GOODYEAR SERWIS 35

GYS_2_2012.indb 35

12-05-07 10:23


ciężarowe

Jedna trzecia zarządców flot chce, by Unia Europejska inwestowała w technologie oszczędzające paliwo i w programy rozwoju.

fot.: GoodYear

Wśród licznych rozwiązań wymienionych podczas dyskusji były m.in.: nauka ekologicznej jazdy, usprawnienie logistyki i planowania tras oraz poprawa aerodynamiki pojazdów. Michel Rzonzef przekonywał również, że używanie opon o niskim oporze toczenia może poprawić efektywność paliwową flot. Przeprowadzone badania pokazały, że wiele firm transportowych nie zna czynników decydujących o efektywności paliwowej i ma trudności z określeniem, czy koszt inwestycji w wyposażenie zmniejszające zużycie paliwa zwróci się w postaci wymiernych oszczędności. Według wyników ankiety ponad jedna czwarta menedżerów flot uważa, że

GOODYEAR SERWIS 36 GYS_2_2012.indb 36

12-05-07 10:23


ciężarowe Wsparcie zamiast regulacji Z raportu „Road to 2020” wynika, że mimo wysiłków podejmowanych na rzecz poprawy efektywności paliwowej flot jeden na siedmiu europejskich przewoźników drogowych przewiduje wycofanie się z rynku w ciągu najbliższych ośmiu lat, o ile nie zostaną wprowadzone radykalne zmiany w zakresie metod zwiększania oszczędności paliwa. Stąd zalecenia Grupy Goodyear, których wdrożenie pomoże branży transportu drogowego zwiększyć efektywność paliwową.

istnienie narzędzia, które przewidywałoby koszty i oszczędności paliwa przez cały okres eksploatacji elementów wyposażenia, zachęciłoby ich do podjęcia działań na rzecz poprawy efektywności paliwowej zarządzanych przez nich pojazdów.

Liczby nie kłamią Aby sprostać oczekiwaniom flot i pomóc ich menedżerom w podejmowaniu właściwych decyzji inwestycyjnych, umożliwiających zmniejszenie zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla, firma Goodyear Dunlop zapowiedziała udostępnienie bezpłatnego kalkulatora oszczędności paliwa. Przedstawiciele flot mieli okazję wypróbować to narzędzie internetowe przed jego oficjalną premierą, która odbyła się w lutym br. – Sympozjum było dla nas ważnym wydarzeniem. Każdy z jego uczestników zapewne wyniósł z niego coś istotnego. Cieszy nas, że zaangażowanie firmy Goodyear Dunlop w prace na rzecz rozwoju sektora, w tym raport „Droga do 2020 roku”, zostało tak dobrze przyjęte. Floty zapowiadają, że z chęcią skorzystają ze stworzonego przez nas kalkulatora efektywności paliwowej – podsumował Rzonzef. Pełną treść raportu, a także więcej materiałów o sympozjum, w tym zdjęcia i niektóre wystąpienia, można znaleźć na: www.fleet-fuel-efficiency.eu.

Sympozjum było okazją do spotkania z dziennikarzami z całej Europy, Również z Polski

Komisja Europejska wyraźnie wskazuje, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat wprowadzi kolejne regulacje i zwiększy opodatkowanie zarówno paliw, jak i emisji CO2. Tymczasem aż jedna trzecia europejskich flot nie planuje podjęcia działań w odpowiedzi na te zmiany. Jednocześnie zarządcy flot zwracają się do branży i ustawodawców z apelem o pomoc w osiąganiu wyższej efektywności paliwowej. – Na sektor transportu drogowego wywiera się ogromne naciski w oczekiwaniu, że pomoże on zrealizować ambitne europejskie cele w zakresie zmian klimatycznych. Badania potwierdziły, że zdecydowana większość flot wprowadziła już szeroko zakrojone rozwiązania oszczędnościowe oraz zmaga się z wyzwaniem dalszego zwiększania efektywności paliwowej i zmniejszania emisji dwutlenku węgla – powiedział Michel Rzonzef, Wiceprezes Pionu Opon Ciężarowych Goodyear Dunlop w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Goodyear Dunlop, jako ważny partner firm transportowych, dostrzega problemy związane z wymogami UE i apeluje do ustawodawców o wzięcie pod uwagę zaleceń, których realizacja pomoże sektorowi transportu drogowego ograniczyć emisję zanieczyszczeń i poprawić efektywność:  prowadzenie obowiązku stosowania systemów W monitorowania ciśnienia w oponach we wszystkich nowych wysokotonażowych pojazdach ciężarowych. Inwestycje w ulepszanie technologii monitorowania ciśnienia w oponach w wysokotonażowych pojazdach ciężarowych. Stworzenie programu motywacyjnego dla operatorów flot, którzy inwestują w udoskonalanie aerodynamiki pojazdów lub kupują opony klasy A, B i C – według nowego unijnego systemu etykietowania opon – zarówno pod względem oporu toczenia, jak i przyczepności na mokrej nawierzchni. Dostosowanie unijnych ograniczeń dotyczących ciężaru i wysokości wysokotonażowych pojazdów ciężarowych w celu zwiększania wydajności. Więcej informacji można znaleźć w pełnej wersji raportu na stronie: www.fleet-fuel-efficiency.eu.

fot.: GoodYear

Michel Rzonzef przedstawił cele działań Grupy Goodyear na najbliższe lata na rynku transportowym w Europie

GOODYEAR SERWIS 37 GYS_2_2012.indb 37

12-05-07 10:23


cIężAROWE

7 tys.

kamizelek odblaskowych rozdano do tej pory w ramach konkursów Razem Bezpieczniej w Szkołach.

BEzpiECzNiEJ

Ponad 60 szkół podstawowych z całej Polski, ponad 5 tys. unikalnych głosów fanów, 20 szkół nagrodzonych, jedna zwycięska. Trzecia edycja konkursu Goodyear Razem Bezpieczniej w Szkołach za nami.

K

onkurs cieszył się jeszcze większym zainteresowaniem niż jego poprzednie dwie edycje. Rywalizację wśród fanów Goodyear na Facebooku wygrała Szkoła Podstawowa nr 2 z Nowej Soli w woj. lubuskim. To właśnie jej uczniowie otrzymają 200 kamizelek odblaskowych, które zostaną im przekazane przez przedstawicieli Goodyear Dunlop Tires Polska w asyście policjantów. Przy okazji uczniowie wezmą udział w prezentacji na temat bezpiecznego poruszania się po drogach.

cELEM konkursu jest zwiększenie PoZIoMu bezpieczeŃstwa na polskich Drogach

Konkurs Razem Bezpieczniej w Szkołach jest organizowany od ponad roku. Jego celem jest zwiększanie bezpieczeństwa dzieci na drogach, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. W trzech edycjach zostało już rozdanych ponad 7 tys. kamizelek odblaskowych. Nagrody trafiły również do osób zgłaszających do konkursu szkoły, które ostatecznie zajęły jedno z pierwszych 20 miejsc.

fot.: Goodyear, Renault

– Poruszanie się po drogach wymaga od nas nie tylko poznania, ale także sumiennego przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Bez względu na to, czy poruszamy się pojazdem, czy pieszo, musimy pamiętać, że jesteśmy odpowiedzialni zarówno za siebie, jak i za pozostałych uczestników ruchu – powiedział Mirosław Kubicki, Młodszy Menedżer Opon Użytkowych w Goodyear Dunlop Tires Polska. – Dla dzieci najlepszą nauką jest świadectwo osób starszych. My, dorośli, powinniśmy zatem zwracać uwagę na to, jaki przykład dajemy dzieciom naszym zachowaniem na drodze – dodał Kubicki.

GOODYEAR SERWIS 38 GYS_2_2012.indb 38

12-05-07 10:23


ciężarowe

FLOTOWY JUBILEUSZ

Dziesięć flot z największą liczbą punktów w swoich grupach konkursowych wygra wyjazd na wyścig z cyklu FIA Truck Racing

Rok 2012 jest wyjątkowy, jeśli wziąć pod uwagę współpracę Grupy Goodyear z flotami transportowymi. Mija bowiem 10 lat od powstania programu lojalnościowego Moja Flota. Włącz się do programu!

A

by włączyć się do programu, wystarczyło wypełnić krótki formularz. Za każdą oponę – zakupioną i bieżnikowaną – wszystkich marek Grupy Goodyear można było otrzymać punkty, które zarządzający flotami mogli wymieniać na atrakcyjne nagrody. Był wśród nich sprzęt AGD i RTV, ale także specjalistyczny sprzęt do profesjonalnej obsługi floty transportowej. Dzięki temu nie tylko wyposażano biura, ale i podnoszono jakość świadczonych usług.

fot.: Goodyear, Renault

Nagrody dla aktywnych

Podobne zasady obowiązują w tegorocznej, dziesiątej edycji programu Moja Flota. Chcąc odpowiednio uczcić jubileusz, organizatorzy przewidzieli dodatkowe, specjalne nagrody dla najbardziej aktywnych w konkursie. Dziesięć flot z największą liczbą punktów w swoich grupach konkursowych wygra wyjazd na wyścig z cyklu FIA Truck Racing, będącego odpowiednikiem Formuły 1 wśród pojazdów ciężarowych. Wyścig odbędzie się na jednym z europejskich torów.

Wszystkie floty chcące uczestniczyć w programie Moja Flota 2012 są proszone o przesłanie formularza konkursowego, który można znaleźć w otrzymanym katalogu nagród lub na stronie internetowej www.mojaflota.com.pl.

Cenne doświadczenia

Dostawcą opon do ciężarówek biorących udział w FIA Truck Racing jest Goodyear. Rozwijane wciąż technologie wykorzystywane w ogumieniu wyścigowym są obecnie wdrażane na rynku opon ciężarowych. W ubiegłym roku po raz pierwszy zastosowano w nich m.in. chip z technologią RFID, pozwalający na ciągły monitoring ciśnienia. Wyścig, w którym przeciążenia sięgają 3 g, a ciężarówka o wadze 5,5 t pędzi z prędkością 160 km/h, to prawdziwy poligon doświadczalny dla opon.

GOODYEAR SERWIS 39 GYS_2_2012.indb 39

12-05-07 10:23


GYS_2_2012.indb 4

12-05-07 10:23

GYS 2/2012  
GYS 2/2012  

GYS 2/2012

Advertisement