Page 1

nr 2(5)/2012 • www.sniezka.pl MAGAZYN BEZPŁATNY

s KonkZuSWr ÓJ STWÓRłasny

w

R KOstLr. 1O 6

ściany

UDEKOROWANE PROSTY SPOSÓB NA ODMIANĘ WNĘTRZA

KOLORYSTYCZNA

PALETA SMAKÓW

SERGIUSZ OSMAŃSKI STAJE OKO W OKO Z KOLOREM

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 1

12-06-22 15:49


Dekoratorium_nr 05_2012.indb 2

12-06-22 15:49


WITAMY WAS / W NOWEJ ODSLONIE! ZMIANA LOGO TO KOLEJNY KROK DO ŚWIATA KOLORÓW. Nowoczesna, wyrazista typografia, silny kształt znaku zwiększający jego czytelność i zauważalność marki oraz symboliczne przedstawienie szerokich kompetencji w farbach kolorowych to działania, dzięki którym jeszcze sprawniej odnajdziecie produkty Śnieżki na półkach. Zapraszamy do sklepów.

W W W.SN IE Z K A .PL Dekoratorium_nr 05_2012.indb 1

12-06-22 15:49


Dekoratorium_nr 05_2012.indb 2

12-06-22 15:49

Fot.: FFiL Śnieżka SA, Shutterstock, Materiały prasowe


SPIS TREŚCI

edytorial str.

10

4 GRA W KOLORY Wnętrza pełne pozytywnej energii

8 GRA W KOLORY Kolor ma znaczenie

 10 PORTRETY Wakacje – dla jednych czas relaksu na zielonej trawie, dla innych czas remontów. My jak zwykle kibicujemy tym drugim, oferując wsparcie w postaci porad w naszym magazynie i na stronach poszczególnych marek. Tegoroczne lato jest dla nas szczególnie gorącym okresem. Pod koniec maja na półkach pojawiły się nowe opakowania marki Śnieżka. W nowej szacie można zobaczyć m.in. debiutującą na rynku linię Śnieżka Satynowa. Mamy nadzieję, że nasze kolorowe logo przypadło Wam do gustu. Letni numer „Dekoratorium” kusi feerią barw. Znajdziecie w nim m.in. kultowe wnętrza we wszystkich odcieniach tęczy, wielobarwne kuchenne dodatki oraz relację z gorącego Maroka. Nasz ekspert od psychologii koloru podpowiada, które wnętrza mają najwięcej pozytywnej energii i dlaczego właśnie w nich warto spędzać czas. Jeśli nie zdecydowaliście się w tym roku na remont, to zachęcamy do użycia dekoracji ściennych. To prosty i efektowny sposób na odświeżenie wnętrza. W naszej ofercie znajdziecie dużo ciekawych rozwiązań. Bez względu na to, jak wykorzystacie swój urlop – życzę Wam samych słonecznych dni i wielu radosnych chwil!

Oko w oko z kolorem – wywiad z Sergiuszem Osmańskim

14 SPRAY Nowości produktowe

17 W AKCJI Śnieżka w mediach

 18 SESJA ŚNIEŻKA SATYNOWA

Nadmorska bryza str.

24

28

str.

str.

18

str.

20

20 GRA W KOLORY

Dodatki tęczą malowane

 22 SESJA

Kuchnia – serce domu

 24 SZTUKA GOTOWANIA

Paleta smaków

 27 FELIETON

Pomaluj ich świat

 28 ŚNIEŻKA GUIDE

Kolory Maroka

 32 ZRÓB TO SAM

Grunt to dobre przygotowanie

Fot.: FFiL Śnieżka SA, Shutterstock, Materiały prasowe

 34 INSPIRACJE Dekoratorium Magazyn: czasopismo sponsorowane przez FFiL Śnieżka SA www.dekoratorium.com

ŁUKASZ DOBROWOLSKI

dyrektor marketingu FFiL Śnieżka SA

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 3

Wydawca: FFiL ŚNIEŻKA SA, 39-102 Lubzina 34a, PL Kierownictwo publikacji: Monika ŻYRADZKA Redakcja, projekt graficzny, reklama, produkcja: Novimedia Sp. z o.o. (Novimedia jest częścią Wydawnictwa Zwierciadło) www.novimedia.pl Dyrektor Zarządzająca: Monika Maciąg, Szef Redakcji: Angelika Kucińska, Szef Studia: Diana Borowska, Redaktor Naczelny: Anna Głowacka-Wróbel, Fotoedycja: Piotr Bartoszek, Korekta: Elżbieta Woźniak, Dyrektor Produkcji: Michał Seredin. Szef Biura Reklamy Grupy Zwierciadło: Elżbieta Hołubka, e-mail: e.holubka@zwierciadlo.pl

Ściana udekorowana

 36 PORADNIK

Pytania i odpowiedzi

Druk: Zakład Poligraficzny „Offset-Druk”, 36-060 Głogów Młp., Rogoźnica 317 Na okładce: Eksim Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych reklam i ogłoszeń. Teflon® is registered trademark od DuPont used under license by FFiL Śnieżka SA

3

12-06-22 15:50


gra w kolory

Wnętrza pełne

pozytywnej

energii Wszystko, co nas otacza, ma kolor. Budzimy się rano, otwieramy oczy i najpierw widzimy kolory. W pracy, w domu, na urlopie – wszędzie kolory. Możemy więc śmiało powiedzieć, że to one tworzą naszą codzienną rzeczywistość. marek borowiński

dr Marek Borowiński www.psychologiakoloru.pl

4

Fot.: Shutterstock

Trend designer, autor koncepcji trendów w dekoracji, ekspert w dziedzinie komunikacji kolorem. Tropi i przewiduje najnowsze tendencje kolorystyczne w Polsce i na świecie. Jest obserwatorem targów Maison & Object w Paryżu i z grupą międzynarodow ych projektantów przygotowuje najnowsze trendy kolorystyczne. Od wielu lat opracowuje kolekcje kolorów dla marek MAGNAT i Śnieżka. Specjalizuje się w psychologii koloru. Jego pasją jest kolor oraz wpły w, jaki w y wiera na ludzi. Szkolenia i w ykłady, które prowadzi, cieszą się olbrzymim powodzeniem w Polsce i za granicą.

M AGA Z Y N P E Ł E N KOLOR U

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 4

12-06-22 15:50


Połączenie ciepłego brązu z neutralną, jasną szarością zapewnia poczucie harmonii i równowagi.

Chłodny, orzeźwiający odcień mięty, podobnie jak błękit, ułatwia zasypianie, a do tego nadaje wnętrzu niepowtarzalny smak.

i

K

olor ma moc. Może wpływać na ludzkie decyzje lub powodować zaskakujące reakcje. Kolor oddziałuje na psychikę, fizyczność i fizjologię – może uspokajać lub pobudzać do działania. Wywiera na ludzki umysł olbrzymi wpływ.

Gdy jesteśmy wyczerpani, przygnębieni, potrzebujemy kolorów, które nas pobudzą: czerwonego, pomarańczowego. Jeśli jednak ich odcienie wydadzą się zbyt mocne, wybierzmy te pastelowe, np. brzoskwiniowy lub morelowy. Ludzka psychika akceptuje zestawienia harmonijne, nie znosi natomiast dysharmonii. Nieprawidłowo zestawione kolory wywołują niepokój.

Fot.: Shutterstock

Kolor jest systemem jasnej komunikacji – świadomie i odpowiednio zastosowany we wnętrzu podnosi jakość naszego życia. Kolor to emocje, których nośnikami są produkty – w efekcie odpowiedniego zastosowania barw jedne produkty kupujemy częściej, a inne rzadziej.

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 5

Kolor jest najważniejszym elementem w projektowaniu wnętrz. Może się okazać, że w pomieszczeniach w określonym kolorze przebywamy częściej niż w innych – i bywa, że nie zdajemy sobie z tego sprawy. Oddziaływanie kolorów jest różne w zależności od użytej barwy i zastosowanego układu. Kolor może nas pobudzić lub uspokoić – w tym kontekście szczególnie ważna jest barwa podłogi. W połączeniu z fakturą staje się przewodnim elementem we wnętrzu. W związku z tym warto rozpocząć projektowanie danego pomieszczenia od koloru wykładziny, dywanu lub paneli, gdyż to ułatwi właściwy dobór koloru ścian. Przy komponowaniu właściwych barw do wnętrz należy pamiętać, że w dużych pomieszczeniach wydają się one intensywniejsze niż w mniejszych. Sufity we wnętrzach powinny być zawsze jaśniejsze niż ściany, gdyż taki układ daje wrażenie lekkości i sprawia, że pomieszczenie wydaje się wyższe niż w rzeczywistości. Oczywiście, można zastosować ciemniejszy kolor na suficie, ale powinien on być spójny z kolorystyką ścian.

5

12-06-22 15:50


gra w kolory

Intensywny fiolet to barwa, której nie sposób nie zauważyć – wymarzona dla wnętrz w stylu glamour, w których elementy nowoczesne połączymy ze stylizowanymi.

Kolor wnętrza może dużo powiedzieć o tym, kim jest jego użytkownik. Tak samo dobór nietypowych dodatków.

Sypialnia jest miejscem odpoczynku, dlatego kolory do niej powinny być dobrane w bardzo przemyślany sposób – należy unikać silnych kontrastów. Właściwe barwy do sypialni to zielenie i błękity, gdyż relaksują i ułatwiają zasypianie. Pozytywnie oddziałują także jasne żółcienie tworzące słoneczną atmosferę.

Fot.: FFiL Śnieżka SA, Thinkstock/Flash Press Media, Empty Room

Pokój dzienny służy wielu osobom, w związku z tym powinien łączyć upodobania wszystkich domowników. Warto zastosować w nim spokojne i harmonijne barwy, np. połączenia ciepłych bieli z brązami. Jeśli do tego zestawu dodamy naturalne tkaniny, takie jak len lub bawełna, to wnętrze stanie się wspaniałą, bezpieczną przestrzenią. Dodatki do takiego pokoju powinny mieć stonowaną kolorystykę. W tym przypadku ważne jest, aby wnętrze było spójne. Osoby ceniące spokój we wnętrzu mogą zastosować jasne i stonowane kolory, chociażby z najnowszej kolekcji farb Śnieżka Satynowa. Białe wnętrza i takież meble stwarzają wrażenie czystości i lekkości. Będzie to znakomita przestrzeń do rozwoju i poszukiwania samego siebie – ludzie, którzy lubią biel, często szukają sposobów na odnalezienie wewnętrznego ładu i harmonii. Biel jest bardzo nowoczesna, często pojawia się w najnowszych trendach. Barwa ta ma oczywiście mnóstwo różnorodnych odcieni. Znakomicie nadaje się do łączenia z innymi kolorami.

6

M AGA Z Y N P E Ł E N KOLOR U

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 6

12-06-22 15:50


Dzięki farbom z kolekcji Śnieżka Satynowa możemy nadać wnętrzom wyjątkowy, wytworny charakter, w którym kolor i motyw wzbudzą zachwyt użytkownika oraz osób, które go odwiedzają.

Fot.: FFiL Śnieżka SA, Thinkstock/Flash Press Media, Empty Room

Chłodne szarości i biele chętnie wykorzystuje się w nowoczesnej architekturze. Połączone z intensywną czerwienią i fioletem tworzą wnętrza odważne i z fantazją. Równie ciekawym zestawieniem będzie połączenie kolorów 503 Zagubiony List i 529 Twórczy Fiolet z kolekcji Śnieżka Satynowa, sprawiające, że pomieszczenie stanie się eleganckie, luksusowe – to propozycja dla wymagających. Tym, którzy we wnętrzach szukają odrobiny ciepła i rodzinnej atmosfery, polecam połączenie kolorów 513 Rozkoszny Brąz, 541 Miejski Rytm i 540 Sekretne Spojrzenie z tej samej kolekcji firmy Śnieżki – wśród takich barw wszyscy domownicy będą się czuli znakomicie. Te niezwykłe kolory – kojarzące się z ciepłem i bezpieczeństwem – pozwolą im powrócić do natury. Dzięki farbom z kolekcji Śnieżka Satynowa możemy nadać wnętrzom wyjątkowy, wytworny charakter, w którym kolor i motyw wzbudzą zachwyt użytkownika oraz osób, które go odwiedzają.

Połączenie zieleni z beżem to zestaw, w którym poczujemy się spokojni i bezpieczni. Pozwala on wprowadzić do wnętrza cały wachlarz naturalnych materiałów i form.

Kolor wnętrza może dużo powiedzieć o tym, kim jest jego użytkownik. Jaki stosunek ma do innych ludzi? Czy po otwarciu drzwi goście od razu, intuicyjnie wyczuwają, że domownicy są ciepli i przyjaźnie nastawieni, czy jest raczej odwrotnie? Z kolorem obcujemy na co dzień. Jest wszędzie, gdzie tylko spojrzymy: w pracy, w domu, w gazecie. Barwa oddziałuje na otoczenie, w którym się znajdujemy, wzmaga naszą aktywność. Kolor jest częścią osobowości człowieka i jego systemu niewerbalnej sygnalizacji, który najmocniej uaktywnia się wtedy, kiedy pojawiają się silne przeżycia. Kolor może również wpłynąć pozytywnie na życie towarzyskie. Wszystkie kolory w różnych proporcjach są nam potrzebne do życia, dają energię, z której często nie zdajemy sobie sprawy. Zachęcam wszystkich, aby sami wybierali kolory do swoich wnętrz, ponieważ każdy ma w sobie moc komponowania kolorów. Ważne, aby w takiej przestrzeni czuć się naprawdę dobrze. 

7

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 7

12-06-22 15:50


k u l to w e w n ę t r z a

Kolor

ma znaczenie Jeśli decydujemy się na wnętrze w jednolitym kolorze, kierujmy się gustem, ale pamiętajmy również o znaczeniach, jakie powstają w zderzeniu z otoczeniem. Kamil Antosiewicz

Pomarańczowa sala – sala wykładowa Politechniki Śląskiej, Zalewski AG, Gliwice

Trzy sale wykładowe Politechniki Śląskiej w Gliwicach, zaprojektowane przez biuro Zalewski Architecture Group – oprócz tego, że zostały dostosowane do funkcji, jaką będą pełnić – wyróżniają się kolorami. Zielony, pomarańczowy (na zdjęciu) oraz niebieski – to wizualne kody, które pomagają studentom odróżnić pozornie identyczne przestrzenie. Przez otwarte drzwi kolor dosłownie wylewa się na neutralny, szaro-biały korytarz, zapraszając do wnętrza. Wykłady w takim otoczeniu nie mogą być nudne.

Zielona przestrzeń – Oktokki Space Center, Mass Studies, wyspa Ganghwa, Korea

Zieleń wypełniająca przestrzeń aż po horyzont – taki obrazek można zobaczyć głównie z lotu ptaka. Nic dziwnego, że koreańskie biuro Mass Studies, pracując nad projektem wnętrza dla centrum aeronautyki, zdecydowało się właśnie na ten kolor. Bezkresna zieleń, która towarzyszy pilotom i pasażerom przemierzającym przestworza, tutaj doskonale koresponduje z naturalną florą niewielkiej wyspy na rzece Ganghwa.

8

Biały dom – dom prywatny, Elding Oscarson, Landskrona

W barwnym otoczeniu przytulonych do siebie domków na starej uliczce szwedzkiej Landskrony wyrosła biała plomba, wciśnięta pomiędzy drobne budyneczki jak z bajki. Taki projekt wymaga nie tylko wyobraźni, ale również daru przekonywania okolicznych mieszkańców. Niezależnie od śmiałej bryły biel dekonstruuje przestrzeń, jest symbolem narodzin czegoś nowego, na zasadzie kontrastu zaburzającego poziomą oś upływu czasu. Niektóre z sąsiadujących domków być może też były kiedyś białe, lecz czas odcisnął na nich swoje piętno. Wnętrze, a jakże, również jest poddane dyktatowi bieli.

Fot.: archiwum prywatne, materiały prasowe

barw – wtedy podlega naszej ocenie i wywiera na nas wpływ. Tymczasem pomieszczenia z wyraźną dominantą kolorystyczną nabierają zdecydowanego charakteru. Bohaterami takiej przestrzeni nie są meble z epoki ani pomysły aranżacyjne, ale żółć, czerwień czy fiolet. Oto kilka przykładów obiektów z kolorem w roli głównej autorstwa wielkich architektów i projektantów.

Niebieski hotel – Future Hotel Room, LAVA Design, Stuttgart To eksperymentalny projekt hotelu, w którym kolor odgrywa kluczową rolę. Rozproszone światło w niebieskim odcieniu pomaga pozbyć się jet lagu, który jest zmorą podróżników często zmieniających strefy czasowe. Pokój dostosowuje temperaturę światła tak, by goście czuli się jak najlepiej.

M A G A Z Y N P E Ł EN K O L O RU

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 8

12-06-22 15:50

Fot.: Materiały I like photo prasowe group

K

olor jest wszędzie, wypełnia wszystkie otwarte przestrzenie i wnętrza. Dlaczego więc tak rzadko zdajemy sobie z tego sprawę? Ponieważ – czy to za sprawą decyzji podjętych przez architekta wnętrz, czy wskutek własnych upodobań – rzadko pozwalamy jednej tonacji barwnej zdominować przestrzeń. Zwykle kolor pojawia się w określonej kompozycji – w otoczeniu innych


Jola Marcinkowska-Bierzońska

Czerwone serce – mieszkanie prywatne, Paul Coudamy, Paryż

obecnie dyrektor artystyczna magazynów „Zwierciadło” i „Sens”, szef Działu Upowszechniania Wzornictwa IWP, redaktor naczelna „Elle Decoration”, wieloletnia dyrektor artystyczna „ED” oraz dyrektor kreaty wna „ED” i „Mój Piękny Dom”.

Niewielkie, zaledwie 23-metrowe mieszkanie aż się prosi o przemyślany, wielofunkcyjny, modułowy mebel. Czerwona meblościanka zamienia się w przytulną sypialnię, miejsce do pracy albo wypoczynku – w zależności od potrzeb właściciela. Karminowa, połyskliwa farba sprawia, że mebel przypomina serce, w którym skupia się przepływ domowej energii.

Kolor ma siłę i magię. Odmienia. Buduje nastrój, oddziałuje na zmysły. Oswaja, wycisza, energetyzuje. Nada wnętrzu indywidualny charakter, a w to najbardziej klasyczne i mieszczańskie wprowadzi odrobinę nowoczesności. Terapeutyczne oddziaływanie koloru wykorzystała grupa holenderskich designerów Urban Alliance w projekcie Moodwall. Interaktywna, czuła na ruch ściana w przejściu podziemnym amsterdamskiego blokowiska emituje światłem wielobarwne obrazy, które oswajają nieprzyjazny fragment miejskiego krajobrazu. Pomysł na zredukowanie negatywnej energii tunelu pulsującym kolorem to jeden z wielu przykładów social designu i rewitalizacji miast. www.studioklink.com

Fot.: archiwum prywatne, materiały prasowe

Żółty apartament, Pedro Varela, Renata Pinho, Portugalia

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam Amsterdam, zaskoczył mnie zapachem oraz otwarciem na kolor. Różowa fasada XVII-wiecznej kamienicy i wbudowana nowoczesna plomba ze stali i geometrycznych tafli amarantowego szkła tworzą niezwykłą wizualną harmonię. To wrażenie zostało we mnie i wzmogło czujność odbierania rzeczywistości kolorem.

Przystępując do renowacji tego portugalskiego apartamentu, architekci Pedro Varela i Renata Pinho stanęli przed następującym dylematem: zachować dystyngowany charakter starego wnętrza czy pójść w nowoczesność. Wybrali to drugie. Osią projektu jest żółty, modułowy, ruchomy mebel. Jego kolor podkreśla funkcję: nie tylko służy do przechowywania przedmiotów i ubrań, ale co najważniejsze, dzieli przestrzeń mieszkania pod względem funkcjonalnym – wyznacza strefy: kuchnię, salon, sypialnie i jadalnię. Przestronne mieszkanie nie tylko otwiera się na słońce, którego światło przenika swobodnie z pokoju do pokoju, ale i gości wielkie słońce w swoim wnętrzu.

Lubię we wnętrzach proste i radykalne rozwiązania – jasne, monochromatyczne przestrzenie wypełnione światłem z tzw. dominantą, kroplą koloru. www.archdaily.com/7613/m-housearchitecture-w Kolor to najtańszy i najszybszy sposób na zmianę. Nowe barwy w domu działają na mnie stymulująco. Tej wiosny jedną ze ścian w przedpokoju przemalowałam na miętowy, łazienkę razem z sufitem pokryła szarość w odcieniu cementu, a stół w jadalni świeci słoneczną, cytrynową żółcią nawet w pochmurne dni.

Fot.: Materiały I like photo prasowe group

Fiolet – IBM Software Executive Briefing Center, Iosa Ghini Associati, Rzym

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 9

Triumf koloru w przestrzeni o czysto korporacyjnym charakterze. Jak przystało na biuro firmy wyznaczającej trendy w informatyce i nowych technologiach, kolor jest wynikiem przemyślanej aranżacji oświetlenia. Ściany, w rzeczywistości białe, tylko odbijają światło pochodzące z rozmieszczonych wielopunktowo diodowych paneli. Te w podłodze wskazują drogę zagubionym gościom. Te za szkłem i w suficie rozświetlają miękkim fioletem przestrzeń, która koresponduje z futurystyczną misją firmy.

Szukajmy swojego koloru, przełamujmy schematy. Obserwujmy kolory natury – nieba, drzew, liści, ulubionych kwiatów, owoców. To gotowe zestawy, inspirujące palety kolorystyczne. Wystarczy wybrać jedną dominującą barwę, tę, z którą nam teraz dobrze i której potrzebujemy. Odwagi! Nasz dom, nasza intymna przestrzeń to miejsce, gdzie wyobraźnia pracuje bez ograniczeń. Zachęcam do wirtualnej wycieczki po wystawie „Your Rainbow Panorama” Olafura Eliassona, artysty islandzko-duńskiego pochodzenia. http://en.aros.dk/the-collection/your-rainbowpanorama Otwórzmy się na kolor. Miłego spaceru po tęczy.

9

12-06-22 15:50


oko w oko

z kolorem 10

M A G A Z Y N PE Ĺ E N K O L OR U

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 10

12-06-22 15:50

Fot.: Sephora

portrety


Potrafi wyeksponować to, co w urodzie najlepsze, przykuć uwagę otoczenia i zakamuflować niedoskonałości. O sztuce operowania kolorem w makijażu Basia Starecka rozmawia z Sergiuszem Osmańskim, legendą polskiego wizażu, dyrektorem artystycznym Sephora Polska. Basia Starecka: Czy Polki chętnie eksperymentują z kolorem w makijażu? Sergiusz Osmański: Tak, szczególnie młode pokolenie odważnie sięga po kolory i robi to o wiele częściej niż poprzednie generacje. Młodość zawsze się obroni, dlatego młode Polki śmiało decydują się np. na graficzny makijaż w estetyce Gwen Stefani, który u trzydziestoparolatki wyglądałby gorzej. W dodatku od czterech sezonów kolor jest bardzo modny, królują neony, makijaż z elementami turkusu czy amarantu coraz częściej widuje się na ulicach. Większość Polek jednak wybiera makijaż monochromatyczny, bazujący na jednym kolorze z różnymi niuansami. Twarz jest wtedy w jednej tonacji kolorystycznej. To najbezpieczniejszy typ makijażu, szczególnie uwielbiany przez nasze rodaczki w różnych wersjach brązu, czyli brązy i beże na powiece, beżowe róże na ustach, bronzery na kościach policzkowych, jasny podkład.

Fot.: Sephora

Sergiusz Osmański Absolwent Gresapoint Studio w Londynie, przez wiele lat odpowiedzialny za wizerunek marek Astor i Dior, obecnie dyrektor artystyczny Sephora. Autor projektów makijaży do musicalu „KOTY” i „Balu Wampirów” w reż. Romana Polańskiego. Współpracuje z najlepszymi magazynami mody.

B.S.: Opowiedz coś więcej o neonowym trendzie – jakie są zasady wykonywania makijażu w takiej kolorystyce? S.O.: Obserwujemy prawdziwą eksplozję neonów w wersji matowej – widać je na pokazach Versace, Givenchy, Diane von Furstenberg. Dużo turkusów, niebieskości, żółcieni, amarantów i limonki. Trzeba pamiętać, że neon nie cierpi konkurencji. Jeśli więc używamy mocnego szafiru, reszta makijażu powinna zejść na drugi plan – unikniemy w ten sposób efektu pajaca. Zamiast podkładu zastosujmy korektor lub krem z pudrem rozświetlającym i koloryzującym. Lato sprzyja nagiej twarzy – zdecydujmy się więc tylko na jeden przykuwający wzrok element – kolorowe usta kontra neutralne oko czy neonowe cienie na powiekach kontra neutralne usta. Najczęstszy błąd u Polek jest taki – za dużo dobrego naraz. Pani, która kocha błękit na powiece, dorzuca do niego amarantową szminkę. Nawet jeśli inspiruje się wyglądem modelek na wybiegu, nie

11

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 11

12-06-22 15:50


portrety

powinna zapominać, że jej make-up funkcjonuje w innej przestrzeni. to, co wygląda super na modelce w serwisie prasowym, niekoniecznie sprawdzi się na ulicy Chmielnej w Warszawie. B.s.: Jak spośród tylu kolorów wybrać ten, który wyeksponuje walory naszej urody? s.O.: Bazą jest koło kolorystyczne, trzy podstawowe barwy, które będą nam neutralizowały albo eksponowały kolor cery, włosów, tęczówki. Aby np. podkreślić błękit oczu, używamy wszystkich odcieni oranżu, fioletu i brązu, z kolei oko o tęczówce piwnej doskonale wyeksponują odcienie zieleni, turkusu i błękitu. trochę na zasadzie kontrastu. Jednak przed wyborem „naszego” koloru trzeba pamiętać o istotniejszej rzeczy – tonacji ciepłej lub zimnej. ten podział jest najważniejszy, źle dobrana poświata może zniweczyć efekt makijażu. B.s.: Czy polkom sprawia trudność znalezienie swojej tonacji? s.O.: to jest swego rodzaju ciekawostka, że kobiety intuicyjnie dobierają biżuterię – złotą lub srebrną – współgrającą z ich karnacją. typ ciepły częściej wybiera złoto i platynę, zimny skłania się ku biżuterii ze srebra czy stali. Wystarczy być może rzut oka na ozdoby, by wiedzieć, w jakiej tonacji będzie nam dobrze. Ze względu

i lekko ziemistą cerą? Ciepła tonacja wyeksponowałaby wszystkie niedoskonałości, silniej zarysowałaby oczodoły, pogłębiła zmarszczki wargowo-nosowe, podkreśliła niedoskonałości cery. B.s.: A co, jeśli nosimy źle dobraną biżuterię? Jak inaczej sprawdzić, która tonacja do nas pasuje? s.O.: Jest inna metoda, którą nazywam metodą koca ratowniczego. Jak wiadomo, jest on zrobiony z dwóch warstw folii – złotej i srebrnej. otulając twarz tym kocem, zaobserwujemy blask bijący na twarz od każdej z tych powierzchni. od razu będziemy wiedzieć, w której jest nam lepiej – która automatycznie wyeksponuje nasze niedoskonałości, a która je zatuszuje. Warto zrobić taki eksperyment.

B.s.: Czy któraś z polskich gwiazd może być inspiracją w kwestiach makijażu? s.O.: Większość z nich ma już świadomość czerwonego dywanu i nie boi się eksperymentowania z kolorem na twarzy, bo chce być zauważona. Jeszcze 10 lat temu obowiązywał trend – im naturalniej, tym lepiej. to się zmieniło. Wystarczy spojrzeć choćby na liczne produkcje telewizyjne,

na położenie geograficzne naszego kraju polki należą do typu chłodnego, do którego pasują chłodne tonacje kolorów. Nadal do dyspozycji będzie cała paleta barw – tyle że w chłodnym odcieniu. W większości analiz kolorystycznych, które klasyfikują typy urody ze względu na szerokość geograficzną, nazywając je od pór roku, europę Centralną przypisuje się do strefy chłodnej. Dominują tu typy letnie i zimowe, rzadko zdarzają się typy wiosenne i jesienne (typowe np. dla Wysp Brytyjskich). przykładem nietypowej dla naszego kraju pani Jesień jest Kasia Dowbor – naturalne rude włosy, piegowata skóra. Jej we wszystkich kolorach mających poświatę złota będzie świetnie. Co by się stało, gdyby takie kolory zaaplikowała sobie pani Lato – z włosami mysi blond

12

B.s.: Wybraliśmy tonację – srebrną lub złotą. Co dalej? s.O.: Nic już nas nie ogranicza, ponieważ każdy kolor ma swój odcień ciepły lub zimny. Warto tylko pamiętać, że kondycja skóry wymusza użycie błysku lub matu. Skóra sucha, starsza lepiej będzie wyglądać w połyskujących pudrach, które optycznie spłycą zmarszczki. Młoda kobieta może bawić się matem. ponadto kolor zawsze lepiej wygląda w wersji wtartej palcem niż graficznie zarysowanej. A zatem wcześniej wspomniany neon, a nawet odcień neutralny lepiej będzie się prezentować nałożony miękko, dokładnie wypędzlowany, bez ostrej granicy. Graficzne kontury wymagają wprawy, niewprawną ręką można sobie zrobić krzywdę.

szczególnie rozmaite live show z udziałem gwiazd. Kolor odgrywa dużą rolę w takich produkcjach. Łatwiej niż gwiazdy byłoby mi wytypować makijażystów, którzy świetnie czują kolor. Na pewno są to Iza Wójcik, patrycja Dobrzeniecka czy Gonia Wielocha. robią make-upy, które zawsze można poznać po nasyceniu koloru. Część makijażystów, ja też do nich należę, pracuje bardziej światłocieniem – ludzie z branży rozpoznają zrobiony przeze mnie make-up po tym, że np. modelka ma wytuszowany nos, mocno zarysowane kości policzkowe, uchwycony niuans żuchwy czy skroni – wiadomo wtedy, że osmański malował. Kolor jest dla mnie mniej istotny, wolę modelować twarz światłem, budować efekt 3D, jak w fotografii.

Fot.: Sephora, Agencja Gazeta

uwAGA! mocny kolor nie cierpi konkurencji. zAmiAst podkłAdu zAstosujmy korektor lub krem z pudrem rozŚwietlAjĄcym i koloryzujĄcym. lAto sprzyjA nAGiej twArzy – zdecydujmy siĘ wiĘc tylko nA jeden przykuwAjĄcy wzrok element – kolorowe ustA kontrA neutrAlne oko czy neonowe cienie nA powiekAch kontrA neutrAlne ustA.

MAGAZyN peŁeN KoLorU

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 12

12-06-22 15:51


KONKURS

KOLOROWY ZAWRÓT GŁOWY

SEPHORA Wyślij zdjęcie lub rysunek makijażu zainspirowanego najnowszą kolekcją

ŚNieŻka SaTYNOWa Trzy najlepsze prace nagrodzimy zestawami palet do makijażu, a kolejne trzy - zestawami cieni.

Prace należy nadsyłać do 15.08.2012 na adres mailowy: kontakt@dekoratorium.com z dopiskiem: kolorowy zawrót głowy. Szczegóły dostępne w regulaminie na stronie: www.dekoratorium.com.

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 13

12-06-22 15:51


SPRAY

Śnieżka Satynowa

NOWE OBLICZE KOLORU

SPECJALISTA

OD ROZCIEŃCZANIA NOWOŚĆ WŚRÓD PRODUKTÓW SYSTEMU ŚNIEŻKA NA DACH

Rozcieńczalnik Śnieżka NA DACH jest produktem specjalistycznym przeznaczonym do wyrobów poliwinylowych. Przygotowano go według nowej formuły ograniczającej związki aromatyczne, co jest niezwykłą rzadkością w tej grupie produktów dostępnych na rynku. Rozcieńczalnik jest zgodny ze wszystkimi produktami systemu Śnieżka NA DACH, dzięki czemu otrzymujemy najwyższą jakość farby, zapewniając tym samym trwałość malowanej powłoki i bezpieczeństwo prowadzonej inwestycji. Rozcieńczalnik stosujemy w celu doprowadzenia do roboczej lepkości produktów systemu Śnieżka NA DACH – farby gruntującej i farby poliwinylowej, do miejscowego odtłuszczania powierzchni przed malowaniem, do czyszczenia narzędzi po zakończeniu prac malarskich.

S

atynowe wykończenie ścian pozwala na subtelną grę światła i odkrycie nowej mocy kolorów. Wyjątkowa formuła farby oraz Teflon® surface protector sprawiają, że powłoka malarska powstała po wymalowaniu Śnieżką Satynową zgodnie z zaleceniami producenta ma pięć razy wyższą odporność na szorowanie na mokro od farb lateksowych sklasyfikowanych jako odporne na mycie wg PN-C-81914. Badanie odporności powłoki na szorowanie na mokro zostało wykonane przez Laboratorium Badawcze akredytowane w tym zakresie przez Polskie Centrum Akredytacji, Nr AB 855. Ze względu na subtelne satynowe wykończenie zalecana jest do stosowania na gładkich i płaskich powierzchniach ścian.

gipsowo-kartonowych, drewnianych, drewnopochodnych oraz tapet (również z włókna szklanego). Wyjątkowa trwałość sprawia, że farba jest polecana do malowania bardzo wymagających wnętrz, np. ciągów komunikacyjnych, korytarzy, pomieszczeń prywatnych i biurowych, salonów i aneksów jadalnych. Jednak ze względu na wysokie walory estetyczne warto nią malować dosłownie wszędzie.

Fot.: FFiL Śnieżka SA

Śnieżka Satynowa jest przeznaczona do dekoracyjno-ochronnego malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń z zapraw cementowych, cementowo-wapiennych, gipsowych, cegły, płyt

Więcej na www.sniezkasatynowa.pl 14

MAGAZYN PEŁEN KOLORU QR code generated on http://qrcode.littleidiot.be

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 14

12-06-22 15:51


KUCHNIA ZE SMAKIEM

ŚNIEŻKA KUCHNIA-ŁAZIENKA KUSI KOLOREM I SMAKOWITYMI NAZWAMI Nowa farba lateksowa do wnętrz charakteryzujących się wysoką wilgotnością zniewala szeroką gamą odcieni. Już same nazwy, takie jak 902S Karmelowe Muffiny czy 801M Jagodowy Koktajl, wzmagają apetyt na nowe wnętrze. Natomiast 810M Różana Kąpiel i 908S Wodny Masaż zachęcają do relaksujących chwil w łazienkowym zaciszu. Śnieżka Kuchnia–łazienka to nie tylko zniewalające kolory i nazwy, to przede wszystkim zaawansowana technologia pozwalająca cieszyć się pomalowaną powierzchnią przez lata. Farba ma zwiększoną odporność na wilgoć, nie ściera się podczas zmywania i szorowania i co ważne – nie chlapie podczas malowania. Śnieżka Kuchnia–łazienka jest dostępna w dwóch rodzajach powłok: matowej (9 odcieni) i satynowej (13 odcieni). Kolory kolekcji zostały dobrane przez stylistów i architektów wnętrz tak, aby zarówno były odzwierciedleniem najnowszych trendów kolorystycznych, jak i uwzględniały charakter pomieszczeń typu kuchnia i łazienka. W kolekcji znajdziemy odważne, nowoczesne kolory, jak również te tradycyjne, najczęściej wybierane przez Polaków.

Fot.: FFiL Śnieżka SA

803M ZNIEWAL A JĄCA WANILIA

806M CYNAMONOWA ŚWIECA

807M BANANOWY SUFLET

808M SOCZYSTE MANGO

809M MORELOWY SORBET

802M OGNISTE CHILLI

810M RÓŻANA K ĄPIEL

801M JAGODOWY KOK TA JL

812M ZIOŁOWY OGRÓDEK

811M GRECK A OLIWK A

805M GROTA SOLNA

901S JAŚMINOWY AROMAT

902S K ARMELOWE MUFFINY

903S MIGDAŁOWY OLEJEK

904S KOMPOZYC JA SMAKÓW

905S CIASTO BRZOSKWINIOWE

906S RZYMSK A Ł AŹNIA

907S REL AKSUJĄCA K ĄPIEL

908S WODNY MASAŻ

SATYNA

804M ŚMIETANKOWA POKUSA

MAT

800M ŚNIEŻNOBIAŁY

900M ŚNIEŻNOBIAŁY

15

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 15

12-06-22 15:51


konkurs

czas na Twój

KOLOR! CHCIAŁBYŚ STAĆ SIĘ TWÓRCĄ JEDNEGO Z KOLORÓW MARKI ŚNIEŻKA BARWY NATURY LUB ŚNIEŻKA SATYNOWA? NIC PROSTSZEGO! Wyślij do nas rysunek lub zdjęcie wymarzonego koloru, który widziałbyś w gamie farb Śnieżka. Technika jest dowolna – liczy się pomysł! Do końca lipca czekamy na prace, w których znajdzie się kompozycja wymyślonej barwy wraz z nazwą pasującą do całej kolekcji i krótką informacją, skąd pomysł na właśnie taki kolor. Pamiętaj, żeby zaznaczyć nazwę kolekcji. Prace należy przesłać do 10.09.2012 mailem na adres: kontakt@dekoratorium.com z dopiskiem: Czas na Twój kolor, bądź pocztą na adres: Novimedia, ul. Karowa 31a, 00-324 Warszawa. Zwycięski kolor zostanie wdrożony do produkcji w FFiL Śnieżka. Dodatkowo najlepszą pracę oraz dwie wyróżnione nagrodzimy kolorowymi zegarkami marki Timex. Szczegóły w regulaminie na stronie: www.dekoratorium.com.

reklama timex.indd 1 Dekoratorium_nr 05_2012.indb 16

11:55 12-06-22 15:51

K

p


22 11:55

W AKCJI

K ATOWICE

pełne barw

14 maja w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbyła się konferencja związana z artystycznym odmalowaniem ścian Oddziału Okulistyki Dziecięcej.

Fot.: FFiL Śnieżka SA

W

spotkaniu wzięli udział mali pacjenci, dziennikarze mediów regionalnych i lokalnych oraz przedstawiciele szpitala i naszej firmy. Gościem specjalnym wydarzenia był, pochodzący ze Śląska, zespół Feel. – Bardzo się cieszymy, że jesteśmy tutaj, w Katowicach – mówił Piotr Kupicha, lider zespołu Feel. – Nasza radość to zaledwie kropla w morzu radości dzieciaków, które w tej chwili tak bardzo potrzebują uśmiechu i wsparcia – dodał. – Takie bajkowe motywy z pewnością bardziej podobają się małym pacjentom niż tradycyjne białe ściany – powiedziała Anna Szymaszek, specjalista ds. Public Relations Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA. – Ciepłe, przyjemne wnętrza i kolorowe obrazki pozwalają dzieciom choć na chwilę zapomnieć o bólu i chorobie. Poprzez program chcemy stworzyć małym pacjentom lepsze warunki pobytu w szpitalu – dodała Anna Szymaszek. W czasie konferencji wśród małych pacjentów spacerowały maskotki zwierząt zamieszkujących dżunglę, które rozdawały maluchom upominki. Na spotkaniu nie mogło też zabraknąć przedstawicieli szpitala oraz lekarzy, którzy na co dzień zajmują się małymi pacjentami oddziału okulistycznego. – Trafiają do nas często dzieci

Dołącz do Świata Barw Śnieżki na Facebooku Śnieżka zaprasza do swojego Świata Barw na Facebooku. Najbardziej barwny profil polskiego Facebooka jest miejscem komunikowania marki, jej produktów i działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

wymagające długiego i skomplikowanego leczenia np. po urazach gałki ocznej. Chodzi więc o to, aby mali pacjenci wiązali z pobytem na oddziale także pozytywne wspomnienia – zauważyła dr n. med. Lidia Nawrocka, okulistka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach. „Dziecięcy świat w kolorach” polega na artystycznym odmalowywaniu oddziałów dziecięcych szpitali w całej Polsce. Katowicki oddział jest 12. placówką odmalowaną w ramach programu. Do tej pory odnowione zostały m.in. szpitalne oddziały w Dębicy, Rzeszowie, Sosnowcu, Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu.

Dla swoich fanów na Facebooku Śnieżka przygotowała wiele niespodzianek. Na początek wszyscy, którzy klikną „Lubię to”, mogą wziąć udział w quizie kolorystycznym opracowanym przez psychologa koloru – udział w zabawie to okazja do poznania koloru swojej osobowości. Do fanów Śnieżki na Facebooku można dołączyć pod adresem www.facebook.com/ sniezkafarby.

17

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 17

12-06-22 15:51


SESJA ŚNIEŻKA SATYNOWA

5

S 30 Nozept cy

Szary błękit i romantyczny beż to zestaw, który idealnie nadaje się do sypialni. Tworzy balans między chłodem a ciepłem, relaksuje, pozwala odpłynąć myślom daleko w nadmorskie kurorty. Marynistyczne inspiracje kochają też czerwień, którą można wykorzystać w niewielkich dodatkach, aby za bardzo nie odwracały uwagi od relaksującej aury.

Dodatki nadają charakter wnętrzu. Wykorzystanie elementów marynistycznych, choćby figurki statku czy poduszki w pasy, jednoznacznie określi wnętrze. Na bujanym fotelu można poczuć się jak na łódce wśród fal.

18

MAGAZYN PEŁEN KOLORU

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 18

12-06-22 15:51


www.sniezkasatynowa.pl

nadmorska Ro 5 ma 08 Rentycz js ny

BRYZA Wakacje to czas relaksu i słodkiego lenistwa. Wnętrza inspirowane nadmorskim klimatem pozwolą cieszyć się letnią aurą przez cały rok.

Jedno pomieszczenie zostało podzielone na kilka kolorystycznych stref pełniących różne funkcje. Niebieska strefa to kącik do pracy. Kolory sprzyjają spokojowi i koncentracji. W strefie czerwonej można natomiast złapać trochę pozytywnej energii, wypoczywając z przyjaciółmi. Dzielenie kolorami wnętrza to dobry sposób na stworzenie dodatkowych „pomieszczeń” bez konieczności budowania ścian.

W 5 Cz ład27 erw cza ień

50

Fot.: FFiL Śnieżka SA, materiały prasowe

MaSenn4 rze e nia

S 5 W ekre38 yzn tn an e ie

Zastosowano farby Śnieżka Satynowa: 530 Szept Nocy, 508 Romantyczny Rejs, 538 Sekretne Wyznanie, 504 Senne Marzenia, 527 Władcza Czerwień.

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 19

19

12-06-22 15:51


GRA W KOLORY

Kuchenne zwierzę

Zabawna, solidna deska do krojenia w kształcie różowej świnki, wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego, nie piśnie pod naporem noży. Doskonale będzie się prezentować jako deska na kuchennym blacie, ale również jako podstawka na smakołyki na stole w jadalni. Deska Piggy, Red Onion, 49 zł

Yellow Submarine

Jesteś fanem Beatlesów? Jeśli tak, na pewno spodoba ci się zaparzaczka do herbaty w kształcie słynnej żółtej łodzi podwodnej. Wykonana z silikonu, nadaje się do mycia w zmywarce. Zaparzaczka Yellow Submarine, Red Onion, 49 zł

DODATKI TĘCZĄ

malowane Jak sprawić, by stanie przy garach przestało być nudnym rytuałem? To proste! Wystarczy zaopatrzyć się w kolorowe dodatki!

Wszystkie kolory smaku

20

Radość chłodzenia

Wolno stojąca chłodziarko-zamrażarka firmy SMEG stylizowana na lata 50. przeszła już do klasyki designu. W limitowanej serii dostępna jest żółta lodówka z pasiastym, wielobarwnym frontem. Jej vintage’owy klimat i kolorowe pokrycie dodadzą uroku nawet najbardziej ponurej kuchni. Chłodziarko-zamrażarka SMEG, Dom Bianco, 9899 zł

Fot.: matriały prasowe

Bakłażanowy, miętowy i czekoladowy – to tylko kilka kolorów spośród tych, jakie może mieć smakowita podstawka Flavours. Czytając nazwy barw, niemalże czujemy ich smak. Podstawka nie tylko generuje wrażenia sensoryczne, ale i ma bardziej praktyczne zastosowanie: można na niej przygotowywać potrawy, stawiać gorące naczynia (wytrzyma temperaturę 280°C), a także serwować sery lub wędliny. Wykonana z hartowanego szkła, nie przejmuje żadnych zapachów ani barw. Ma dożywotnią gwarancję na pęknięcia. Podstawka Flavours, Cellofan.pl, 88 zł

MAGAZYN PEŁEN KOLORU

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 20

12-06-22 15:51


Jajka na obcasie

Zestaw czterech kolorowych kieliszków na jajka, na pierwszy rzut oka wyglądających jak letnie szpilki na koturnie. Sprytna konstrukcja z uchwytem pozwala zawiesić kieliszek na brzegu garnka i ugotować w nim jajko. W ten sposób zapobiegamy jego popękaniu, a także chronimy ręce przed poparzeniem. Produkt nie nadaje się do kuchenek gazowych. 4 kieliszki na jajka Authentics Eiko, Cellofan.pl, 59 zł

Gustownie odcedzony

Paleta naczyń

Fot.: matriały prasowe

NEST 9 Plus to innowacyjny komplet dziewięciu praktycznych naczyń i akcesoriów. Sprytne rozwiązanie zamknięcia zestawu w jeden element pozwala zaoszczędzić miejsce, a do tego wspaniale się prezentuje. Kolekcja NEST powstała z myślą o współczesnych kuchniach, w których mimo ograniczonej przestrzeni powinny się znaleźć wszystkie niezbędne akcesoria. W skład zestawu wchodzi pięć miarek, mała miska z podziałką, sitko, durszlak i duża miska. Zestaw NEST 9 Plus, Cellofan.pl, 252 zł

Czy trudno stworzyć durszlak doskonały? Okazuje się, że bardzo. Projektanci marki Joseph Joseph wykonali ponad 100 prototypów, zanim do produkcji trafi ł ich składany durszlak. Jak twierdzą, ich dzieło jest wygodne i niezawodne. Ma system blokujący i komfortowe uchwyty, dzięki czemu jest bardzo stabilny i praktyczny. Do tego po złożeniu zajmuje tyle miejsca, ile deska do krojenia i bez trudu mieści się w każdej szufladzie. Przede wszystkim jednak zachwyca wyglądem, co nie jest powszechne wśród tej kategorii produktów. Durszlak składany Joseph Joseph, Fabryka Form, 71 zł

Miotła jak z wybiegu

Stylowa miotła? Tak, jeśli zaprojektował ją znany designer Stefano Giovanni. Miotła Mago jest zabawną interpretacją przedmiotu codziennego użytku. Została wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, dzięki czemu będzie zdobić kuchnię przez długie lata. Dostępna w siedmiu najmodniejszych zestawach kolorystycznych. Miotła Mago, Fabryka Form, 211 zł

21

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 21

12-06-22 15:52


SESJA

KUCHNIA

– serce domu

Wybierz swój styl, a my podpowiemy, jaki kolor pasuje do twojego wnętrza.

KUCHNIA MODERNISTYCZNA Nowoczesne wnętrze dla ludzi ceniących czyste przestrzenie i nowe technologie. W tym stylu nie ma miejsca na zbędne ozdoby i smakowite dodatki. Charakteryzuje go czystość formy i mocne kolory. W kuchni modernistycznej najlepiej sprawdzą się odcienie

22

Fot.: Empty Room, Shutterstock, materiały prasowe

LOFT KUCHENNY Trend, w którym adaptuje się przestrzenie pofabryczne na lokale mieszkalne. Surowy, bogaty w metal i proste rozwiązania techniczne. Paleta kolorów monochromatyczna, skupiona głównie wokół szarości, brązów i bieli. Do takich wnętrz najlepiej pasuje farba satynowa oraz matowa w nastepujących odcieniach Śnieżka Kuchnia-łazienka: 900S ŚNIEŻNOBIAŁY 908S WODNY MASAŻ 902S KARMELOWE MUFFINY 806M CYNAMONOWA ŚWIECA 805M GROTA SOLNA

satynowe i wyraziste maty Śnieżka Kuchnia-łazienka: 904S KOMPOZYCJA SMAKÓW 906S RZYMSKA ŁAŹNIA 907S RELAKSUJĄCA KĄPIEL 900S ŚNIEŻNOBIAŁY 802M OGNISTE CHILLI 811M GRECKA OLIWKA 801M JAGODOWY KOKTAJL

MAGAZYN PEŁEN KOLORU

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 22

12-06-22 15:52


Fot.: Empty Room, Shutterstock, materiały prasowe

KUCHNIA RETRO Bardzo modny trend, charakteryzujący się użyciem dodatków vintage: okrągłych stołów, krzeseł o obłych kształtach, z miękkim siedziskiem, szafek w okleinie przypominającej meblościanki. Styl retro rządzi się też określoną kolorystyką. Chcąc urządzić kuchnię będącą wspomnieniem lat 70., użyj następujących farb matowych z kolekcji Śnieżka Kuchnia-łazienka: 803M ZNIEWALAJĄCA WANILIA 809M MORELOWY SORBET 806M CYNAMONOWA ŚWIECA 808M SOCZYSTE MANGO 801M JAGODOWY KOKTAJL

KUCHNIA PROWANSALSKA Przytulne wnętrze charakteryzujące się użyciem mebli kolonialnych ozdobionych dużą ilością świeżych ziół, warkoczy czosnku i papryki. Styl prowansalski lubi pastelowe kolory i ciepłe brązy. Do urządzenia kuchni rodem z francuskich wzgórz proponujemy użyć następujących matowych i satynowych odcieni Śnieżka Kuchnia-łazienka: 803M ZNIEWALAJĄCA WANILIA 806M CYNAMONOWA ŚWIECA 901S JAŚMINOWY AROMAT 902S KARMELOWE MUFFINY 905S CIASTO BRZOSKWINIOWE 908S WODNY MASAŻ

23

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 23

12-06-22 15:52


SZTUKA GOTOWANIA

AGA KOZAK DZIENNIKARKA I COACH. Z POWODZENIEM ŁĄCZY OPIEKĘ NAD ARTYSTAMI Z PISANIEM O KULINARIACH.

PALETA

SM AKÓW Obsesja koloru może wkraść się wszędzie. Nawet do ulubionego menu. AGA KOZAK

24

jaki kolor mamy ochotę – organizm często podpowiada w ten sposób, jakich składników mu brakuje. Mango lassi, czyli koktajlowy napój na bazie jogurtu, to jedna z najprostszych do wykonania delicji świata. Uwielbia go Beata Pawlikowska, nad jego „idealną wersją” pracował Jamie Oliver. Choć napój pochodzi z Indii, świetnie

smakuje pod każdą szerokością geograficzną. Idealny na upały, jeśli go schłodzimy, sprawdzi się też w wersji bez lodu w jesienne wieczory. Pociesza, koi, ożywia nie tylko świeżym smakiem, ale przede wszystkim kolorem – dojrzałego, złocistopomarańczowego tropikalnego owocu, który Magda Gessler uważa za jeden z najseksowniejszych owoców świata...

CHOĆ NAPÓJ POCHODZI Z INDII, ŚWIETNIE SMAKUJE POD KAŻDĄ SZEROKOŚCIĄ GEOGRAFICZNĄ. IDEALNY NA UPAŁY, JEŚLI GO SCHŁODZIMY, SPRAWDZI SIĘ TEŻ W WERSJI BEZ LODU W JESIENNE WIECZORY.

Fot.: Shutterstock

S

koro można układać książki na półce kolorami, dlaczego nie spróbować tego z jadłospisem? Zwłaszcza że kolory posiłków mają znaczenie. W zimie przyzwyczajamy się do szarości na talerzu, złamanych odcieni, „wygotowanych” barw. Latem jemy oczami. Kręci nas delikatny różany, nieprawdopodobny jagodowy, świeży ziołowy, romantyczny morelowy. Kompozycje na talerzu układamy więc kolorami. Mało rzeczy tak dobrze się ze sobą komponuje jak czerwień owoców i zieleń mięty... Paleta, z której możemy zestawiać swoje menu, jest nieograniczona. Warto poddać się instynktowi i sprawdzić, na

MAGAZYN PEŁEN KOLORU

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 24

12-06-22 15:52


ŚNIEŻKA KUCHNIA-ŁAZIENKA 808M Soczyste Mango

H N IA K U C 2M 1 ŻK A Ś N IE IE N K A 8 ek d - Ł A Z y Ogr ó w Z io ło

mango lassi – 1 szklanka jogurtu naturalnego, – 1/2 szklanki mleka, – 1 szklanka mango (może to być świeże, obrane i pokrojone w kostkę mango z puszki lub pulpa specjalnie przygotowana do mango lassi – do kupienia w sklepach z egzotyczną żywnością), – opcjonalnie w przypadku świeżego mango parę łyżek cukru (może być brązowy) lub miodu, – parę ziaren zielonego kardamonu, – 1/4 łyżeczki cynamonu, – kostki lodu.

Fot.: Shutterstock

Trzy pierwsze składniki miksujemy ze sobą. Jeśli zależy nam na wersji mocno odświeżającej, możemy zmiksować koktajl od razu z lodem (o ile mikser ma taką opcję!). Na pewno można już do miksowania dorzucić kardamon. Gdy mamy przed sobą piękny, aksamitny napój, zaczynamy doprawianie: może warto go jeszcze dosłodzić miodem lub cukrem? Dodać szczyptę cynamonu? A może – w wersji odświeżającej – dorzucić parę listków mięty, by podbiła słodki smak i przepiękny kolor?

25

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 25

12-06-22 15:52


NOWOŚCI PŁYTOWE MARINA

AND THE DIAMONDS

ELECTRA HEART premiera 18.06.2012

RUMER BOYS DON’T CRY premiera 18.06.2012

REGINA SPEKTOR WHAT WE SAW FROM THE CHEAP SEATS już w sklepach

OCEANA MY HOUSE

zawiera singiel

ENDLESS SUMMER

Fot.: The Bridgeman Art Library /Fotochannels

premiera 2.07.2012

www.warnermusic.pl

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 26

12-06-22 15:52


fe l iet o n

Eugène Delacroix Wesele żydowskie w Maroku

Angelika Kucińska Kiedyś redaktor muzyczny „Machiny”, do niedawna redaktor naczelna miejskiego miesięcznika o kulturze „HIRO Free”, wciąż – recenzentka „Przekroju”. Ma na koncie współpracę z takimi magazynami jak: „W ysokie Obcasy”, „KMag”, „Laif”, „Sukces”, „Fashion Magazine”.

pomaluj ich świat

E

Fot.: The Bridgeman Art Library /Fotochannels

Henri Matisse - Tanger / Widok z okna

Delacroix i Matisse to jedynie dwa najbardziej wyraziste przykłady pokazujące, jak tradycyjna kolorystyka egzotycznego Maroka inspirowała i inspiruje artystów.

ugène Delacroix, romantyczny artysta z Francji, malował antycznych królów i uwieczniał nowożytne przełomy. To on nadał kolory trzem rewolucyjnym wartościom – wolności, równości i braterstwu. Słynął z eksperymentów z optyką barwy i wrażeniem wizualnym. W połowie XIX w. ostentacyjnie zmęczony pachnącym Paryżem pojechał do Afryki z misją dyplomatyczną, by tam doświadczyć prostego, zwyczajnego życia. Zafascynowany prymitywną cywilizacją, w tubylcach i ich strojach doszukał się powinowactwa z mieszkańcami starożytnej Europy. Stworzył ponad 100 obrazów i rysunków, z przygotowywanym cztery lata „Weselem żydowskim w Maroku” na czele. Henri Matisse jest uznawany – obok Picassa i Duchampa – za jednego z najbardziej innowacyjnych i wywrotowych twórców lat 20. ubiegłego wieku. Dysonansowa, kanciasta kolorystyka jego obrazów zmieniła tradycyjne myślenie o sztukach plastycznych i kupiła mu przychylność Gertrudy Stein. Gdy we Francji zdobył

wszystko, co było do zdobycia, zaczął jeździć po świecie w poszukiwaniu nowych bodźców. Wyjazd do Maroka był kluczowy, choć – paradoksalnie – w tętniącym kolorami kraju Matisse nauczył się operować czernią, a jego obrazy zyskały nową głębię. Delacroix i Matisse to jedynie dwa najbardziej wyraziste przykłady pokazujące, jak tradycyjna kolorystyka egzotycznego Maroka inspirowała i inspiruje artystów: uprawiających różne dziedziny sztuki, pochodzących z różnych środowisk i pokoleń – nieważne, czy chodzi o klasyczne XIX-wieczne malarstwo, czy o trendy we współczesnej dekoracji wnętrz. By te kolory – budujące tożsamość Maroka – ocalić przed panoszącą się wszędzie kulturą Zachodu, wymyślono projekt „The Cultural Colors of Morocco” (wspólne przedsięwzięcie hiszpańskiej agencji kreatywnej Innovarte, ambasady Hiszpanii w Maroku i Islamskiej Fundacji Kultury). Nie trzeba jednak międzynarodowych inicjatyw – choćby i tak szlachetnych – żeby kolory Maroka doceniać i chłonąć na własną rękę. Zanim Zachód zdąży je przemalować.

27

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 27

12-06-22 15:53


ŚNIEŻKA GUIDE

kolory

Kraj czerwony jak ochra, niebieski jak ocean i żółty jak kuskus – Maroko w obiektywie fotografa Oktawiana Górnika.

28

MAGAZYN PEŁEN KOLORU

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 28

12-06-22 15:53

Fot.: Oktawian Górnik

Maroka


OKTAWIAN GÓRNIK ABSOLWENT WDINP UW. JEGO PASJĄ JEST WINDSURFING I FOTOGRAFIA. POZA TYM, UWIELBIA SKANDYNAWSKI DESIGN. SPECJALNIE DLA „DEKORATORIUM” SFOTOGRAFOWAŁ WSZYSTKIE KOLORY MAROKA.

Fot.: Oktawian Górnik

DEKORATORIUM: Jaki kolor ma Maroko? OKTAWIAN GÓRNIK: Maroko to kraj z północy i zachodu otoczony lazurowymi wodami Morza Śródziemnego oraz Oceanu Atlantyckiego, od południa i wschodu zaś – wypalonymi w kolorze ochry górami przeciętymi soczystozielonymi dolinami z krystalicznie czystą wodą. Na paletę kolorów Maroka składają się w głównej mierze odcienie ziemiste – beże, brązy, czerwienie. Wszechobecna ochra, powstająca na skutek wietrzenia skał bogatych w związki żelaza, jest wykorzystywana do produkcji barwników. W efekcie obróbki termicznej powstają różne odcienie ochry: od bladożółtego, poprzez pomarańczowoczerwony, po ciemnowiśniowy i brunatny. Poznając Maroko bliżej, wkraczając do ruchliwych medyn czy nawet małych wiosek, odkrywamy intensywne barwy, które w różnych zestawieniach nadają charakter poszczególnym miejscom, szatom czy wyrobom rzemieślniczym. We wszelkiego rodzaju zdobieniach i dodatkach dominują kolory niebieski i żółty. D.: Gdzie jest najbardziej kolorowo? O.G.: Mnogość wielu różnych barw można oczywiście spotkać na targowiskach. Przyprawy, zioła, owoce i warzywa, a także inne produkty nadają tym miejscom orientalny charakter. Wielobarwność jest znakiem rozpoznawczym

29

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 29

12-06-22 15:53


ŚNIEŻKA GUIDE

marokańskiego przemysłu ceramicznego – patery, talerze, miseczki czy charakterystyczne dwuczęściowe popielniczki są bogato i barwnie dekorowane. Fascynującą paletę barw znajdziemy w garbarni – niezwykle charakterystycznym miejscu, również ze względu na intensywny zapach amoniaku służącego do konserwacji wyprawianych tam skór.

30

D.: A ludzie? Ubierają się kolorowo? Bardziej młodzi czy starzy? Kobiety czy mężczyźni? O.G.:Zgodnie z panującymi w Maroku zasadami islamu mężczyźni powinni zakrywać ciało przynajmniej od pępka do kolan. Według tych reguł niektóre części ciała są „aurh” – mogą je oglądać wyłącznie ich właściciele lub współmałżonkowie. Wierni temu nakazowi są głównie starsi Marokańczycy, wśród młodszych panuje większa swoboda, zauważalne są wpływy mody zachodniej oraz popularność dużych koncernów odzieżowych. Oczywiście, spotkamy i młodych mężczyzn odzianych w tradycyjne szaty zwane dżelaba (również: darija, djellabah bądź galabija). Dżelaba ma chronić przed słońcem i piaskiem. Niegdyś wykonywano ją wyłącznie z grubej wełny. Gdy pojawiły się delikatniejsze tkaniny, zaczęto je farbować na różne kolory. W górach Atlasu barwa stroju ma swoją symbolikę – określa stan cywilny. Ciemnobrązowe ubranie noszą kawalerowie, jasne – mężczyźni żonaci. Kobiece dżelaby dla odmiany, choć skromne, bywają zwiewne i eleganckie. Są bogato dekorowane haftami i cekinami, wykonane z delikatnych tkanin, najczęściej z aksamitu, atłasu lub bawełny, i farbowane na niemal wszelkie dostępne kolory. Dodatkiem do dżelab są buty z delikatnej skóry wyprawianej w pełnych barwników garbarniach. Ubiór kobiet w myśl zasad islamu jest oczywiście konserwatywny, choć i one stają się coraz bardziej podatne na wpływy kultury Zachodu. Na plażach można spotkać młode Marokanki, które zrzucają chusty i dżelaby, tradycyjnie zasłaniające ciało, i wybierają komfort stylu życia z deską surfingową.

Fot.: Oktawian Górnik

KOLOR ŻÓŁTY W MAROKU KOJARZY SIĘ Z BEZKRESEM WYDM I PLAŻ. OBFITOŚĆ TEGO KOLORU ZNAJDZIEMY W GARBARNI W FEZIE, GDZIE WYPRAWIA SIĘ SKÓRY NA ŻÓŁTO.

D.: Jak wyglądają budynki w Maroku? O.G.: Budynki w Maroku mają kolory ziemi, jednak często fragmenty elewacji, drzwi i okna są malowane na niebiesko i żółto. Reprezentatywne budynki zdobi się ceramicznymi płytkami. To osobna dziedzina sztuki – historia produkcji płytek sięga XII w. – płytki ścienne i podłogowe (prawdziwe bogactwo wzorów!) są pokryte szklaną warstwą, która zabezpiecza materiał przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

MAGAZYN PEŁEN KOLORU

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 30

12-06-22 15:53


BALSAM Z MASŁEM SHEA

UKOJENIE SUCHEJ SKÓRY Fot.: Oktawian Górnik

Unikalne balsamy Organique zawierają 50% czystego masła Shea posiadającego ECOCERT, które jest znane od stuleci jako panaceum na suchą skórę. Przy produkcji balsamów stosujemy masło pochodzące ze spółdzielni afrykańskich kobiet, które dzięki niemu mają szanse osiągnąć niezależność finansową. Te wyjątkowe kosmetyki to połączenie masła Shea, wosku pszczelego i odżywczych olejów: sojowego, z awokado i pestek winogron. Balsamy są dostępne w szerokiej gamie zapachów, które długo utrzymują się na skórze, działając aromaterapeutycznie i odprężająco. W sieci Organique można je kupić na wagę w dowolnej ilości.

www.organiquecosmetics.com ORGANIQUE: Białystok C.H. Alfa (Poziom I) ul. Świętojańska 15, Bielsko-Biała G.H. Sfera II (Poziom II) ul. Mostowa 2, Gdańsk G. H. Madison (Poziom 0) ul Rajska 10, Gdynia ul. 10 lutego 2, Grudziądz C.H. Alfa ul. Chełmińska 4 (Poziom 0), Kielce Galeria Echo (Poziom –1) ul. Świętokrzyska 20, Galeria Korona (Poziom -1), ul. Warszawska 26, Kraków G.H. Kazimierz (Poziom 0) ul. Podgórska 34, Lublin G.H. Orkana (Poziom 0) ul. Orkana 4, Galeria Olimp IV (Poziom +1) ul. Spółdzielczości Pracy 30/32, CHR Lublin Plaza (Poziom 0) ul.Lipowa 13, Łódź C.H. Port Łódź (Poziom 0) ul. Pabianicka 245, C.H. Manufaktura (Poziom 0) ul. J. Karskiego 5, Opole C.H Solaris (Poziom -1) Plac Kopernika 16, Poznań Galeria Malta (Poziom 1) ul. Baraniaka 8, Piotrków Trybunalski C.H-R. Focus Mall (Poziom 0) ul. J. Słowackiego 123, Radom Galeria Słoneczna ul. Bolesława Chrobrego 1, Rumia Galeria Rumia (Poziom 0) ul. Sobieskiego 11 A, Rzeszów Millenium Hall (Poziom 1) ul. T. Rejtana18, Szczawno Zdrój ul. Kościuszki 2, Szczecin Galeria Kaskada (Poziom -1), Aleja Niepodległości 36, Tarnowskie Góry ul. Piłsudskiego 6/11, Warszawa al. KEN 24 U 5, C.H. Wola Park (Poziom 0) ul. Górczewska 124, Wrocław C.H. Renoma (Poziom 2) ul. Świdnicka 40, G.H. Magnolia Park (Poziom 0) ul. Legnicka 58, Galeria Dominikańska (Poziom -1) Plac Dominikański 3 , Zielona Góra C.H Tesco (Poziom 0) ul. Energetyków 2a, C.H-R. Fokus Mall (Poziom I) ul. Wrocławska 17, Hipermarket Auchan (Poziom 0) ul. Batorego 128.

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 31

12-06-22 15:53


Grunt to dobre PRZYGOTOWANIE

Jedni latem myślą o wakacjach, inni o remoncie. Zanim jednak chwycisz za wałki i pędzle, sprawdź, jak przygotować się do malowania ścian. Jest to istotna czynność, a czas jej trwania zależy od stanu podłoża - liczby rys, pęknięć i innych ubytków.

PRZYGOTOWANIE NOWEGO PODŁOŻA Świeże tynki wymagają sezonowania. Muszą odczekać swoje, aby tynk dobrze związał i zaszły w nim niezbędne reakcje chemiczne. Wszelkie prace wykończeniowe należy więc rozpocząć po ich wysezonowaniu – tynki cementowo-wapienne po upływie 3-4 tygodni, a gipsowe – 2-3 tygodni. Niezależnie od formy wykończenia (szpachlowanie lub malowanie) ze względu na bardzo dużą chłonność świeży tynk należy zagruntować właściwym impregnatem gruntującym ACRYL-PUTZ®. Dalsze prace zależą od formy wykończenia.

32

PRZYGOTOWANIE ODNAWIANEGO PODŁOŻA Przed malowaniem odnawianego już kiedyś podłoża należy dokładnie sprawdzić stan starych powłok. Można to zrobić za pomocą kilku bardzo prostych testów. Test suchej dłoni – energicznym ruchem pocieramy ścianę dłonią i sprawdzamy, czy zostaną na niej ślady. Drobinki starej warstwy mogą świadczyć o jej skredowaniu i wymagane będzie użycie impregnatu gruntującego ACRYL-PUTZ®. Jest to o tyle ważne, że farba położona na niezabezpieczonym podłożu szybko zacznie od niego odchodzić. Nacinanie – za pomocą tego testu sprawdzamy przyczepność powierzchni. Nacinamy powłoki w postaci krzyżujących się pionowych i poziomych linii. Odstępy między liniami nie powinny przekraczać 5 mm. Następnie na powstałą kratkę przyczepiamy taśmę malarską. Energicznym ruchem zrywamy ją i sprawdzamy, czy zostały na niej kawałki starych powłok. Jeśli tak, to trzeba zeskrobać starą farbę za pomocą metalowej szpachelki.

Wystarczy pięć kroków, aby przystosować ściany pod wymarzony kolor. Jeśli zrobisz to sam, zyskasz nie tylko doskonale przygotowane ściany, ale i satysfakcję oraz podziw rodziny i znajomych. Stosując poniższe zalecenia, należy mieć na uwadze, że właściwe przygotowanie podłoża ma wpływ na finalną jakość wymalowania. Nawet zastosowanie wysokiej jakości emulsji dekoracyjnych (nawierzchniowych) bez optymalnego przygotowania podłoża nie da efektu na dłuższy czas.

KROK 1. ODGRZYBIANIE Jeśli przed remontem zauważymy na ścianie grzyb, konieczne będzie zastosowanie preparatu grzybobójczego VIDARON. Nakładamy go pędzlem, wałkiem bądź natryskiem na zagrzybiony fragment ściany, czekamy godzinę, po czym szorujemy i zmywamy wodą. Po wyschnięciu nanosimy jeszcze jedną warstwę.

MAGAZYN PEŁEN KOLORU

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 32

12-06-22 15:53

Fot.: FFiL Śnieżka SA, Shutterstock

ZRÓB TO SAM


W przypadku bardziej skomplikowanych pęknięć zaleca się postępować według następujących wskazówek: należy pogłębić je krawędzią metalowej szpachelki, a następnie dobrze oczyścić. Dopiero po wykonaniu tej czynności można przystąpić do uzupełniania ubytku. Polecamy masę szpachlową ACRYL-PUTZ® FLEX, która dzięki zawartym w niej włóknom szklanym zapobiega powstawaniu nowych pęknięć. Tworzy transparentną powłokę z widocznymi włóknami, którą po utwardzeniu można pokryć innymi masami szpachlowymi.

Fot.: FFiL Śnieżka SA, Shutterstock

KROK 2. NAPRAWA UBYTKÓW WIĘKSZE UBYTKI Nawet kilkucentymetrowe ubytki naprawiamy z wykorzystaniem mas ACRYL-PUTZ® START, ACRYL-PUTZ® START S. W przypadku ubytków o większych rozmiarach warto zastosować ACRYL-PUTZ® KLEJ GIPSOWY.

RYSY I PĘKNIĘCIA Rysy i pęknięcia wymagają różnych form naprawy zależnych od ich rodzaju. Drobne rysy, szczególnie zauważone przed samym malowaniem, łatwo wypełnimy, stosując masę naprawczą ACRYL-PUTZ® LIGHT. Takie cechy jak krótki czas schnięcia i utwardzania, niska kurczliwość, doskonała przyczepność umożliwiają szybką naprawę podłoża.

KROK 3. GRUNTOWANIE Przed przystąpieniem do gruntowania trzeba koniecznie odpylić podłoże. Dopiero później można nałożyć warstwę impregnatu gruntującego ACRYL-PUTZ®. Gruntowanie jest niezbędnym etapem, gdyż wyrównuje chłonność podłoża, wzmacnia je i zwiększa przyczepność mas szpachlowych. Dzięki funkcji zapobiegającej zbyt szybkiemu oddawaniu wody do podłoża zapewnia prawidłowe warunki wysychania wyrobów nawierzchniowych.

KROK 4. SZPACHLOWANIE WARSTWA WYRÓWNUJĄCA Produktem, który doskonale nadaje się do naprawy uszkodzonej powierzchni, jest masa szpachlowa ACRYL-PUTZ® START. Jej głównymi zaletami są niska kurczliwość, krótki czas schnięcia i łatwość szlifowania. Dostępna jest w postaci sypkiej mieszanki, więc przed przystąpieniem do pracy należy odpowiednio ją przygotować. Do nakładania używamy dwóch szpachelek ze stali nierdzewnej. Mniejszą nakładamy masę na szerszą, którą następnie rozprowadzamy produkt na ścianie. Nakładamy pojedyncze warstwy o grubości ok. 3 mm. Szpachelki należy cały czas utrzymywać w czystości, by nie przenosić na ścianę grudek.

WARSTWA WYGŁADZAJĄCA Do ostatecznego wygładzenia ścian polecamy ACRYL-PUTZ® FINISZ. Główną zaletą tej masy szpachlowej jest możliwość stosowania jej przez długi czas, ponieważ utrzymuje stałą konsystencję. Doskonale nadaje się również do nakładania maszynowego. SZLIFOWANIE Większość zalecanych mas obrabia się metodą tradycyjną, czyli po ich utwardzeniu i pełnym wyschnięciu. W tym przypadku za pomocą packi z papierem lub siatką ścierną (gradacja 100-150) dokładnie szlifujemy wyschniętą szpachlówkę. W narożnikach i miejscach trudno dostępnych proponujemy użyć gąbki ściernej o ściętych krawędziach. Pomocna w trakcie szlifowania na pewno okaże się lampa, za pomocą której należy oświetlić płaszczyznę z boku. Taki zabieg wskaże dokładnie miejsce, które należy poprawić. Bezwględnie po zakończeniu prac całość trzeba dokładnie odpylić.

KROK 5. ZASTOSOWANIE EMULSJI PODKŁADOWEJ Przed nałożeniem emulsji dekoracyjnych zaleca się użycie emulsji podkładowej, która ma za zadanie ujednolicenie podłoża. Zastosowanie jej wskaże również miejsca wymagające ewentualnej poprawy, gdyż maskuje niewielkie ryski powstałe w etapie szlifowania, a dodatkowo wyrównuje chłonność podłoża. W tym przypadku zaleca się zastosowanie emulsji lateksowej Śnieżka Grunt lub emulsji lateksowej MAGNAT GRUNT. Produkty te zwiększają wydajność warstw nawierzchniowych, poprawiają ich krycie i zapewniają oddychanie ścian. Są także przydatne, gdy planujemy zmienić kolor ściany z ciemnego na jasny. Tak przygotowane podłoże jest gotowe do malowania. Wystarczy tylko wybrać kolor i cieszyć się pięknymi ścianami przez długie lata.

33

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 33

12-06-22 15:53


inspirac j e

Ściana uDEKOrowana

Sposobów na odmianę wnętrza jest wiele. Nowe meble, kolory, dodatki – to wszystko pomoże wykreować nową przestrzeń. My proponujemy zacząć od ścian. Sprawdźmy, jakie to proste, i udekorujmy ściany na lato!

ściany

To technika polegająca na nakładaniu tynku szpachlowego na ścianę, a następnie odciskaniu na nim różnych wzorów. Na jeszcze mokrym tynku odgniatamy szpachlę, nierówno przesuwamy wałek albo odciskamy stemple lub szablony. Możemy też zatopić w tynku rozmaite przedmioty – muszle czy elementy ceramiki. Na końcu ścianę malujemy farbą. Rada: decydując się na fakturowanie ściany, wybierzmy tylko jedną technikę, np. odciskanie stempli. Zbyt wiele elementów dekoracyjnych może przytłoczyć, zamiast ozdobić wnętrze.

34

Przecieranie

Rada: rozważnie dobierzmy kolory, by w rezultacie nie powstała szara masa – atrakcyjnie będzie wyglądała jedna warstwa pokryta Metallico.

 INTONACO –

QR code generated on http://qrcode.littleidiot.be

Ta metoda pozwala uzyskać wielobarwną ścianę. Polega na warstwowym malowaniu: najpierw nakładamy na ścianę jeden kolor, a gdy wyschnie, nakładamy kolejny. Drugą warstwę malujemy partiami, przecierając powierzchnię wilgotną szmatką lub gąbką. Gdy ta warstwa trochę podeschnie, ponownie ją przecieramy. Tym sposobem tło będzie prześwitywać spod wierzchniej warstwy.

SIROCCO

Dekoracja dająca efekt piaskowca. Pracę zaczynamy od położenia Lateksowej Farby Gruntującej MAGNAT Style i czekamy ok. 2 godz., aż wyschnie. Następnie nanosimy za pomocą pędzla do glinki jedną warstwę Intonaco - baza MAGNAT Style na powierzchni ok. 1 m kw. i za pomocą Pacy Weneckiej MAGNAT Style kształtujemy wzór. Pozostawiamy do wyschnięcia na 2-4 godz. Małym pędzelkiem nanosimy naprzemiennie bezpośrednio z opakowania pigmenty barwiące i rozcieramy w różnych kierunkach pacą wenecką. Rada: w celu dodatkowego zabezpieczenia dekoracji całość możemy pomalować bezbarwnym Lakierem Rustykalnym MAGNAT Style.

Słoje drewna QR code generated on http://qrcode.littleidiot.be

Za pomocą specjalnego stempla do słojów można ozdobić starą boazerię bądź ścianę. Ciekawym efektem jest połączenie tego naturalnego wzoru z farbą Metallico MAGNAT Style. Po nałożeniu gruntu malujemy powierzchnię Emulsją MAGNAT S45 Kawowy Onyks i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie na fragment ściany nakładamy wałkiem farbę dekoracyjną Metallico srebro MAGNAT Style i przeciągamy w jednym kierunku stempel do robienia słojów. Rada: precyzyjnie odciskaj stempel, by nie tworzyły się puste przestrzenie między wzorami, które wyglądają nienaturalnie i psują efekt prawdziwego drewna.

MAGAZYN PEŁEN KOLORU

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 34

12-06-22 15:53

Fot.: FFiL Śnieżka SA, Kiss My Wall, Shutterstock, materiały prasowe

 Fakturowanie


www.magnatfarby.pl

P

otrzebna jest odrobina wolnego czasu i chęć zmiany. Na rynku znajdziemy wiele materiałów wykończeniowych, które pomogą uzyskać wymyślne wzory i faktury. Techniki ich użycia są bardzo proste, choć czasem wymagają wprawnej ręki i zdecydowanych ruchów. Dekoracja ściany to najprostszy i bardzo efektowny sposób na odmianę wnętrza. Co ważne, nie wymaga wsparcia ekipy remontowej. Przedstawiliśmy tylko kilka technik, które możecie zastosować w swoim domu. Resztę znajdziecie na: www.magnatfarby.pl.

 Szablon

Szablon pozwala odtworzyć jeden motyw w wielu miejscach na ścianie. Na rynku jest dostępnych wiele ciekawych wzorów, jeśli jednak chcemy przenieść na ścianę własny projekt, możemy sami wykonać szablon. Wystarczy na gruby karton przerysować właściwy motyw, wyciąć dokładnie wnętrze, przyłożyć powstały szablon do ściany i wypełnić farbą. Trzeba mocno przycisnąć karton do ściany, tak aby farba nie rozlewała się poza wyznaczone krawędzie, i używać pędzelka delikatnie nasączonego kolorem.

Fot.: FFiL Śnieżka SA, Kiss My Wall, Shutterstock, materiały prasowe

QR code generated on http://qrcode.littleidiot.be

Rada: jeśli tworzymy samodzielnie szablon, unikajmy zbyt wielu szczegółów i drobnych elementów. Trudno będzie je wyciąć, a jeszcze trudniej odwzorować na ścianie.

Naklejki

QR code generated on http://qrcode.littleidiot.be

Naklejki są najprostszym sposobem na dekorację ściany. Mogą być wykonane z folii lub weluru. Te pierwsze można myć, gdyż są wodoodporne – nadają się zatem do użycia w kuchni lub w łazience. Welurowe naklejki, np. MAGNATA, mają aksamitną fakturę i doskonale prezentują się w salonie – grubszy materiał wydaje się bardziej przestrzenny niż folia samoprzylepna. Aby udekorować ścianę naklejką, należy usunąć warstwę ochronną i rozmieścić dekoracje zgodnie z zaplanowaną aranżacją, delikatnie przykładając je do ściany. Po uzyskaniu oczekiwanego efektu należy mocno docisnąć każdy element do podłoża. Rada: starajmy się precyzyjnie przykleić naklejkę, aby nie trzeba było jej odklejać i poprawiać. Wielokrotne odklejanie sprawia, że klej się brudzi i coraz słabiej trzyma się podłoża.

 Fototapeta

To bardzo efektowne rozwiązanie, które w dodatku optycznie powiększa przestrzeń. Jeśli nie znajdziemy w sklepach wzoru, który pasowałby do naszej koncepcji, możemy wydrukować własne zdjęcie. Fototapety kładziemy na ścianie, używając kleju do tapet (dostępne są też fototapety samoprzylepne). Wykonuje się je ze specjalnie wzmocnionego papieru lub winylu. Można je drukować na folii i laminować. Ze względu na format fototapety przedmioty i postacie na niej przedstawione są przeskalowane i wprowadzają surrealistyczny klimat. Rada: fototapeta jest zazwyczaj drukowana na pasach o szerokości 1 m. Pasy należy ze sobą połączyć – trzeba to zrobić bardzo dokładnie, gdyż nawet minimalne przesunięcie będzie widoczne.

Kiss My Wall

Koneserom sztuki polecamy dekoracje stworzone przez najzdolniejszych polskich artystów młodego pokolenia. Oferują oni ilustracyjną aranżację przestrzeni na zamówienie, murale, tapety, naklejki winylowe oraz limitowane grafiki w różnych formatach. Dla Kiss My Wall tworzą: Tymek Jezierski, Agata „Endo” Nowicka, Tobiasz Konieczny, Agata Dudek, Olek Modzelewski, Marcelina Jarnuszkiewicz, Ola Niepsuj oraz Ania Goszczyńska. www.kissmywall.com

35

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 35

12-06-22 15:53


PORADNIK

PYTANIA i odpowiedzi Jak zabezpieczyć i pomalować surowe drewno, tak żeby nie było widać słojów? Czy muszę najpierw użyć specjalnych preparatów zabezpieczających?

Jakie kolory wybrać na fasadę domu? Od czego zacząć? Czy są jakieś modne zestawy kolorystyczne, które dobrze się sprawdzą w naszym klimacie? Kolor fasady dobieramy już na etapie projektu domu. Najważniejszymi elementami, które będą bazą dla pozostałych drobnych elementów, są: pokrycie dachowe i fasada. O ile przy wyborze koloru elewacji mamy prawie nieograniczone możliwości (farby Śnieżka Extra Fasadowa), o tyle przy wyborze koloru pokrycia dachowego bardzo często jesteśmy ograniczeni do kilku, najwyżej kilkunastu kolorów. Wybierając kolor elewacji, warto wybrać kolory neutralne, które nie nudzą się z czasem i pasują do pozostałych elementów otoczenia. Aby wydobyć detale budynku, warto użyć dodatkowych kolorów, ale nie więcej niż dwóch, trzech. Ponadto trzeba pamiętać, aby Państwa dom współgrał z otoczeniem. Kolory rynien dobieramy do pokrycia dachowego. Zapraszamy na naszą stronę: www.przemaluj.pl, gdzie znajdą Państwo przykładowe zestawienia kolorów na fasadach.

Dla poprawy jakości późniejszej powłoki zalecane jest przeszlifowanie surowego drewna drobnoziarnistym papierem ściernym, odpylenie i dopiero malowanie. Przed malowaniem wskazane jest także usunięcie ewentualnych żywicznych plam za pomocą szmatki nasączonej benzyną ekstrakcyjną. Surowe drewno przed malowaniem kryjącymi emaliami dobrze jest zaimpregnować bezbarwnym impregnatem ochronno-dekoracyjnym Vidaron. Zawiera on w swoim składzie substancje biobójcze, które zabezpieczają drewno przed czynnikami biologicznymi. Do właściwego malowania drewna należy użyć Supermalu – emalii olejno-ftalowej lub wodorozcieńczalnej emalii akrylowej. Dla poprawy jakości ostatecznej powłoki zaleca się szlifowanie międzywarstwowe przed położeniem ostatniej (zwykle drugiej) warstwy.

Etap I – szlifowanie, czyszczenie

Lazura i lakierobejca to wyroby tworzące transparentną powłokę lakierniczą (są dostępne w różnych kolorach). W przypadku lazury efekt to powłoka o subtelnym, satynowym połysku, natomiast lakierobejca daje powłokę o mocnym i wyrazistym połysku. Mimo podobnych właściwości produkty te różnią się od siebie. Lakierobejca tworzy grubą i elastyczną powłokę ochronną. Została opracowana z myślą o malowaniu elementów architektury ogrodowej, mebli, boazerii, drzwi. Natomiast działanie lazury to połączenie zalet dwóch produktów: impregnatu i lakierobejcy ochronno-dekoracyjnej. Z jednej strony tworzy trwałą powłokę ochronną, a z drugiej wnika w drewno, zabezpieczając je od wewnątrz. Powłoka, jaką tworzy lazura, jest cieńsza od powłoki lakierobejcy, dzięki czemu produkt doskonale sprawdza się w precyzyjnej stolarce budowlanej (okna, drzwi) oraz architekturze ogrodowej.

Przygotowanie drewna pod lazurę: Etap I – szlifowanie, czyszczenie Czyścimy zawsze w kierunku włókien, inaczej na czyszczonej powierzchni powstaną brzydkie rysy w poprzek włókien. Do szlifowania najlepiej użyć papieru ściernego o ziarnistości 120-200. Etap II – polerowanie Całą powierzchnię wygładzamy papierem ściernym o ziarnistości ok. 300. Im dokładniej uda nam się wypolerować drewno, tym ładniejsza będzie powłoka malarska. Etap III – odpylanie, czyszczenie Pył powstały po polerowaniu drewna usuwamy szczotką lub odkurzaczem.

Fot.: FFiL Śnieżka SA, Shutterstock

Czym różni się lazura od lakierobejcy? Jak przygotować drewno przed ich nałożeniem?

Etap II – polerowanie

36

MAGAZYN PEŁEN KOLORU

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 36

12-06-22 15:53


Fot.: FFiL Śnieżka SA, Shutterstock

Dekoratorium_nr 05_2012.indb 3

12-06-22 15:53


magnat Dekoratorium 200x280 Rubin.indd 1 Dekoratorium_nr 05_2012.indb 4

2012-06-04 13:50:06 12-06-22 15:53

Dekoratorium 2/2012  

Dekoratorium 2/2012

Dekoratorium 2/2012  

Dekoratorium 2/2012

Advertisement