Page 1

gi ESİNDER

ESENLER İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ DERGİSİ www.esinder.org Sayı: 1 / Kasım 2013 OKURUNA DEĞER KATAR

I N I T R A T S N İ N CEVİZLİBAHÇE’

İ D R E V R A T K A B A K A N B AY R

6

BAŞKANLIK MAKAMI

ESENLER BELEDİYE BAŞKANI M.TEVFİK GÖKSU | 21

ÖRNEK ŞEHİRLER

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ÖRNEK ŞEHİR BARCELONA | 27

AKADEMİK MAKALE

YEŞIL SÜRDÜRÜLEBILIR KENTSEL DÖNÜŞÜM | 24


KASIM 2013 ESİ

N

G R E D

İ

KÜNYE

İmtiyaz Sahibi Özkan Ercan Yayın Kurulu Yönetim Kurulu Üyeleri Yayın Kordinatörü Hüseyin Koca Editör Mustafa Uzun Hukuk Danışmanı Gökhan Ak Reklam Seyfure Sevimli Grafik Tasarım Kübra Aygün Yayın Türü Yerel süreli ayda bir yayınlanır Adres Nene Hatun Mah. İnönü Cad. Hoşmen Kardeşler İş Merkezi N:21 Kat:4 Esenler – İstanbul Telefon 0 212 562 55 55 Mail esinder@esinder.org Reklam ve Rezervasyon için GSM 0 551 413 17 27 Telefon 0 212 562 55 55 Mail info@esinder.org

Ş ET MAN ER HAB

CEVİZLİBAHÇE’NİN AÇILIŞI BAKAN BAYRAKTAR’DAN

/ SAYFA 6

HABER

8 Müteahhitlere İGDAŞ Jesti

BİR MİMAR BİR ESER

14 Ustaların Ustası Mimar Sinan ve Selimiye...

MÜTEAHHİT AKADEMİSİ

16 Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri

MERAK EDİLENLER

19 6306 Sayılı Kanun Hakkında Merak Edilenler

RÖPORTAJLAR

26 Hak Sahipleri Konuşuyor Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz www.facebook.com/esenleresinder twitter.com/EsenlerEsinder


BAŞKANIN MESAJI

İnsana hizmet, hizmetlerin en büyüğüdür. Şehre dair yenilikçi fikirler üretmek ve o şehrin insanına

nefes alabilecekleri yeni alanlar açmak, ulvi bir iştir, bir fırsattır. Biz, Esenlerli müteahhitler olarak şehrin çehresini yenilemek ve güvenli yapılar inşa etmek için hizmet veriyor olmaktan son derece mutlu ve gururluyuz. Çıktığımız yolun sabır ve mücadele gerektirdiğinin ve bu yolun birlikte atılacak sağlam adımlarla ve ortak bir vizyonla büyüyeceğinin bilincindeyiz. İstiyoruz ki Esenler, marka bir şehir ve marka bir değer olsun. İstiyoruz ki kentsel dönüşümün lokomotifi Esenler, sesini geniş kitlelere duyursun.İşte tam da bu amaçla ESİNDERGİ'yi hayata geçirdik. Esenler için yürüttüğümüz çalışmaları, bilimin ve estetiğin ışığında, Türkiye'den ve dünyadan örneklerle, okuruna değer kazandıracak bir yayın politikasıyla güçlendirmeyi hedefledik.

Türkiye değişiyor, Türkiye gelişiyor. Bu büyük atılıma seyirci kalmak olmazdı. Birlikten kuvvetdoğar.

Başarıya odaklandığınızda, inandığınızda, 'Ben de varım' dediğinizde karşınızda engel kalmıyor.Hayatta örnek olmaktan, insanlara hizmet etmekten daha güzel az sayıda şey var. Biz, Esenlerin mimarı, mühendisi, işçisi, emekçisiyiz. Bizi ESİNDERGİ'yi hayata geçirmeye iten de bu aslında; aynı dilden konuşabileceğimiz ve ortak akıl üretebileceğimiz meslektaşlarımızla ve vatandaşlarımızla bir olmak,birlik olmak, edindiğimiz misyon ve yüklendiğimiz sorumlulukla, hayallerimize birlikte kavuşmak.Aklında başarının, yüreğinde inancın ve yüzünde umudun verdiği o sıcak tebessümün olduğu herkesi bizimle bu yolda yürümeye ve hep birlikte Esenler'i marka bir şehir haline getirmeye davet ediyorum.Hayallerimize kavuştuğumuz gün inanın, dünya daha yaşanabilir bir yer olacak. 4

ÖZKAN ERCAN - ESENLER İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ BAŞKANI


HABERLER

gi ESİNDER MERHABA! Esenler İnşaat Müteahhitleri Derneği (ESİNDER), değişen ve gelişen Esenler’in vizyonuna katkı sunmak ve Esenler’deki müteahhitlere rehber olmak amacıyla ESİNDERGİ’yi okurlarıyla buluşturdu.

E

senler’deki müteahhitleri bir çatı altında buluşturan Esenler Müteahhitler Derneği (ESİNDER), Esenler’in gelişen ve değişen vizyonuna katkı sunmak amacıyla hazırlanan “ESİNDERGİ”yi yayın hayatına geçirdi. Müteahhitlere ve vatandaşlara yönelik, okuruna değer kazandıracak yayın politikasıyla, derneğin yeniliklerini ve faaliyetlerini duyurma hüviyetinde bir resmi yayın organı olan ESİNDERGİ, okuyucusuyla doğrudan iletişime geçmeyi hedefliyor. Şık tasarımı, kuşe kâğıda basılı, 32 sayfadan oluşan ESİNDERGİ, haberlerden röportajlara, makalelerden derlemelere kadar uzanan zengin içeriğiyle okurlarıyla buluştu. Van depreminden sonra Türkiye’nin gündeminde büyük yer eden kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında vatandaşları aydınlatarak akıllarındaki soru işaretlerini silecek olan ESİNDERGİ, aynı zamanda ilçedeki müteahhitlerin inşaat sektöründeki yeniliklerden haberdar olmasına da yardımcı olacak. İnşaat sektörünün nabzını tutacak ESİNDERGİ, mesleki araştırmaya yönelik yapacağı “Müteahhitlik Akademisi” çalışmasıyla müteahhitlerin bilgi ve becerilerini arttırmaları yönünde yayınlar da yapacak. ESİNDERGİ, her sayıda zenginleşecek içeriğiyle, kendisini sürekli yenileyecek. ESİNDERGİ, okuruna değer katacak.

5


HABERLER

CEVİZLİBAHÇE’NİN AÇILIŞI BAKAN BAYRAKTAR’DAN

ESİNDER Yapı tarafından hayata geçirilen Cevizlibahçe Konutları’nın startını Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar verdi. 10 bin 500 metrekarelik alanda uygulanacak dev projenin 24 ay içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Ekim 2012 tarihinde Esenler Havaalanı Mahallesi’nden başlattığı Kentsel Dönüşüm çalışmaları, Esenler’de özel teşebbüs desteği ile devam ediyor. Çalışmalar kapsamında Esenler’deki müteahhitlik firmalarının oluşturduğu Esenler İnşaat Müteahhitleri Derneği ESİNDER tarafından kurulan ESİNDER Yapı’nın, Nenehatun Mahallesi’nde hayata geçirdiği Cevizlibahçe Konutları projesinin startını Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar verdi. Hasip Dinçsoy İlk ve Orta Okulu’ndan video konferans sistemiyle gerçekleştirilen yıkım törenine, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, ESİNDER Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Programda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Esenler'deki bu projede belediye organize ediyor, vatandaş ise müteahhitle anlaşarak konutunu depreme dayanıklı yapılar olarak dönüştürüyor. Biz ise Bakanlık olarak uygun ortamın oluşmasını sağlıyoruz” dedi.

Dev Proje Start Aldı

Protokol konuşmalarının ardından Bakan Bayraktar, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, ESİNDER Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan ve beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte video konferans sistemi ile Türkiye’nin ilk özel teşebbüs eliyle yürütülecek kentsel dönüşüm çalışmalarının da startını verdi. ESİNDER Yapı’nın Nenehatun Mahallesi’nde hayata geçirdiği Cevizlibahçe projesinde toplamda 10 bin 500 metrekarelik alan içinde, 260 hak sahibine yerinde dönüşüm projesi uygulanacak. Proje kapsamında yüzde 70 yeşil alan, spor salonları, yüzme havuzları ve otoparklarla tam bir sosyal donatı alanı oluşturulacak. Projenin 24 ay içerisinde bitirilmesi hedefleniyor. 6


HABERLER

CEVİZLİBAHÇE KONUTLARI PROJE OFİSİ AÇILDI

Cevizlibahçe Konutları Proje Ofisi, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk’ün de katıldığı bir törenle hizmete açıldı. ESİNDER’in Nene Hatun Mahallesi’nde yapımına de vam ettiği Cevizlibahçe Konutları Proje Ofisi, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk’ün de katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Törene; Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk, ESİNDER Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan, ESİNDER Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Aksoy, Denizbank, İş Bankası ve Vakıflar Bankası’nın şube müdürleri de katıldı.

ESİNDER Önemli İşler Yapıyor

Programda konuşan Esenler Belediye Başkan

Yardımcısı Orhan Oğuz Türk, ESİNDER’in kentsel dönüşüm alanında çok önemli işler yaptığını belirterek, özel sektörün kentsel dönüşümde yer almasının çok önemli olduğunu vurguladı. Esenler’deki yapı stoğunun zayıf olduğuna dikkat çeken Türk, kentsel dönüşüme verdiği desteklerden dolayı ESİNDER Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan’a teşekkür etti.

Vatandaş Kazançlı Çıktı

Vatandaşın kazançlı çıkacağı bir kentsel dönüşüm çalışması yürüttüklerini belirten ESİNDER Yapı Yönetim

Kurulu Başkanı Özkan Ercan, ”Nene Hatun Mahallesi’nde ve kentsel dönüşüm yaptığımız diğer alanlarda vatandaşın tamamıyla kazançlı çıkacağı bir dönüşüm modeli uyguluyoruz. Ada bazında dönüşümün ilk yıkımını Bakan Bayraktar’ın startı ile gerçekleştirdik. 24 ay sonra burada sosyal donatı alanlarıyla vatandaşlar mutlu bir yaşam sürecekler. Tabii bu alanlar Esenler’in dönüşümü için yeterli değil. Bu nedenle daha geniş alanlarda yürüttüğümüz kentsel dönüşüm çalışmalarımız var. Bu bağlamda bizlerden desteğini hiçbir zaman eksik etmeyen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ve Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk’e şükranlarımı sunarım” dedi.

7


HABERLER

MÜTEAHHİTLERE İGDAŞ JESTİ

Esenler İnşaat Müteahhitleri Dernek Başkanı Özkan Ercan, İGDAŞ ve İSKİ Genel Müdürlerini ziyaret etti. Ziyarette, Esenler'deki müteahhitlerin kentsel yenileme çalışmalarında İGDAŞ ile ilgili işlemlerini İGDAŞ Avcılar Hizmet Binası yerine, Bağcılar'da yapabilecekleri kararı alındı. Esenler İnşaat Müteahhitleri Dernek Başkanı Özkan Ercan , İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan ve İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demir’i makamlarında ziyaret etti. Ziyarette Ercan'a; Esenler İnşaat Müteahhitleri Kurucu Üyesi Mustafa Kaplan da eşlik etti. Ziyarette Ercan, Esenler'deki müteahhitlerin İGDAŞ ve İSKİ’deki evrak sorunlarını aktardı. ZAMAN KAYBI YAŞIYORUZ Esenler'deki müteahhitlerin ilçede İGDAŞ Hizmet Binası olmadığı için bina yıkımından sonra, ilişki kesme yazısı almak için Avcılar'a gitmek zorunda kaldığını belirten Başkan Ercan “Kentsel yenileme dolayısıyla Esenler'de neredeyse her gün bir bina yıkılıyor. Bu binalarda İGDAŞ ile ilgili belgeleri almak için Esenler'de İGDAŞ’ın hizmet binası olmadığı için Avcılar’daki İGDAŞ hizmet binasına gidiyoruz. Esenler'deki müteahhitlerin İGDAŞ ile ilgili en büyük sorunlarının başında bu geliyor” dedi. Esenler'de genelde iki binanın doğalgaz kutularının tek kutuda toplandığını belirten Başkan Ercan ”Esenler'de genelde iki binanın doğalgaz kutusunu bir binada toplamışlar. Biz bu binaların birini yıktığımızda diğer binanın da doğalgazı kesiliyor. Bu durumda çok büyük sıkıntılar ve zaman kaybı yaşıyoruz” diyerek sorunun çözüme kavuşması gerektiğini vurguladı.

8

AVCILAR YERİNE BAĞCILAR İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan, Esenlerde yoğun bir şekilde kentsel yenileme çalışması olduğunu belirterek” Esenlerde kentsel yenileme ile ilgili binaların yıkımı arttığı için personel sayısını arttırmayı düşünüyoruz. Esenlerde ki müteahhitler, Esenlerde İGDAŞ’ın hizmet binası olmadığı için Avcılar’daki İGDAŞ hizmet binasına gitmek zorunda kalıyor.Bundan sonra Avcılar yerine Bağcılar'daki İGDAŞ’ın hizmet binasından, İGDAŞ ile ilgili işlemlerini gerçekleştirebilecekler ”dedi. Hedefleri arasında müteahhitleri İGDAŞ’da ki evrak sıkıntısından kurtarmak olduğunu belirten İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan “Bizler müteahhitleri bu sıkıntıdan kurtarmak istiyoruz. Müteahhitleri aradan çıkartarak evrak işlerini Belediye ile dijital ortamdan yapacağız” dedi. DEMİR: "SORUNLARI ÇÖZMEYE HAZIRIM" İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demir ile görüşen Esenler İnşaat Müteahhitleri Dernek Başkanı Özkan Ercan, Esenlerdeki müteahhitlerin bina yıkımlarında İSKİ ile yaşadığı sorunları dile getirdi. İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demir Esenlerde Yıldız Teknik Üniversitesinde Dekan olduğunu belirterek ”Esenlerde Yıldız Teknik Üniversitesinde Dekan olmamdan dolayı Esenleri yakından takip ediyorum. Bu bağlamda Esenlere kentsel dönüşümde yaptığınız katkılardan dolayı teşekkür ediyorum ve İSKİ ile ilgili hangi konuda sorun yaşıyorsanız çözmeye hazırım” dedi.


HABERLER

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN LİDERİ: ESİNDER ESİNDER Yapı, DenizBank’ın düzenlediği “En İyiler” programında kentsel dönüşümün Türkiye lideri seçildi.

DenizBank’ın her yıl geleneksel olarak düzenlediği “En İyiler” ödül töreninin 5’incisi Denizbank Levent Şubesi’nde gerçekleşti. Programa; ESİNDER Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan, DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Sorumlusu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Mortgage ve Taşıt Finansman Bölüm Müdürü Hakan Varol, DenizBank Avrupa 2. Bölge Müdürlüğü Bölge Müdürü Murat Kulaksız ve çok sayıda konuk katıldı. ESİNDER’E GÜVENİMİZ SONSUZ

Türkiye’de sosyal sorumluluk alanında hayata geçirilen en büyük projenin kentsel dönüşüm olduğunu belirten DenizBank Perakende Bankacılık Gurubu Sorumlusu Genel Müdür

Yardımcısı Gökhan Ertürk, ESİNDER’e güvenlerinin tam olduğunu söyledi. ESİNDER’in kentsel dönüşümde çok büyük işler yaptığını belirten Ertürk, “Bizler Türkiye’de kentsel dönüşümde ESİNDER Yapı’yı lider firma olarak görüyoruz” dedi. BÜYÜK BİR YELPAZE, ÖNEMLİ BİR BAŞARI Kentsel dönüşümde Türkiye lideri seçilmiş olmanın gurur verici bir başarı olduğunu dile getiren ESİNDER Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan, “Böyle büyük başarılar bizi gerçekten motive ediyor. Yaptığımız iş, insanların can güvenliğinden şehrin estetiğine kadar çok önemli bir yelpazeyi kapsıyor. Görevimizin bilincindeyiz ve bu bilinçle, daha büyük hedefler için çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Bu ödülü ESİNDER’e layık gören herkese şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

9


HABERLER

ESİNDER’DEN VIP HİZMET!

ESİNDER Yapı, Cevizlibahçe Konutları hak sahiplerine ücretsiz nakliye hizmeti sağlıyor.

ESİNDER Yapı, Yerinde Dönüşüm projesi kapsamında Nene Hatun Mahallesi’nde oturan Cevizlibahçe Konutları hak sahiplerine VIP hizmet sağlıyor. ESİNDER Yapı, VIP hizmetleri kapsamında evini taşımak isteyen hak sahiplerine ücretsiz nakliye hizmeti veriyor. Uygulamadan çok memnun kaldıklarını söyleyen hak sahipleri duygularını, “ESİNDER Yapı bize gerek kira yardımı, gerek ücretsiz ev taşıma hizmeti gibi birçok hizmet sağlıyor. Bize sundukları bu imkânlar ve yardımlar için emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde ifade ediyorlar.

DÖNÜŞÜME ÖZEL DESTEK Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Ekim 2012 tarihinde Esenler Havaalanı Mahallesi’nden başlattığı Kentsel Dönüşüm çalışmaları, Esenler’de özel teşebbüs desteği ile devam ediyor.Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın katılımıyla Türkiye’nin ilk özel teşebbüs eliyle yürütülecek 859 konutluk kentsel dönüşüm çalışmalarının da startı verildi. Esenler Hasip Dinçsoy İ.Ö.O.’da video konferans bağlantısıyla gerçekleşen yıkım programına Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler İnşaat Müteahhitleri Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

HIZLI BİR ŞEKİLDE YOL ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ

10

İRTİBAT: 0551 413 17 27

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu,İlçede yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında da bilgi verdi.Esenlerde’de kentsel dönüşümde önemli bir hamleyi daha başlattıklarını belirten Göksu, yaklaşık 15 bin metrekarelik alanda 889 konutu kapsayan özel teşebbüs eliyle kentsel dönüşüm çalışmalarının başlayacaklarını belirtti. Kentsel dönüşümle beraber Esenler’in güzelleşmiş ve dönüşmüş bir şehir olarak çok hızlı bir şekilde yol almaya devam edeceğini vurguladı.


HABERLER

AMACIMIZ YENİ YAŞAM ALANI OLUŞTURMAK

Esenler’de kentsel dönüşüme destek veren Esenler İnşaat Müteahhitleri Derneği üyeleri, konuyla ilgili şöyle konuştu:

Özkan Ercan / ESİNDER YÖNETİM KURULU BAŞKANI

ESİNDER olarak Cevizlibahçe projesinde 220 daire üzerinde, 130 hak sahibine,hiçbir ücret almadan konutlarına karşılık konut verdiklerini belirterek, “ Böylece binalarını yenilemiş oluyorlar. Bu projeye katılanlar 2400 metrekareye yakın bir yeşil alan içinde yaşam kalitesi yüksek bir şekilde yaşayacak. Amacımız bina yıkıp, yeniden yapmak değil aynı zamanda yeni bir yaşam alanı oluşturmaktır” dedi. ESİNDER (Esenler İnşaat Müteahhitleri Derneği) kuruluşu ESİNDER Yapı A. Ş. ve 2 ayrı müteahhitlik firması (Demirler İnşaat, Acar İnşaat) tarafından Nenehatun, Havaalanı ve Menderes Mahallesi’nde yürütülen 5 ayrı özel proje kapsamında, toplam 27 bin 260 metre kare alanda, 859 daire ve 17 bin 370 metrekare yeşil ve sosyal donatı alanı yapılacak.

Ekrem Acar / ACAR İNŞAAT

"Esenler’de bizim hayata geçireceğimiz proje Atışalanı’nda olacak. Özellikle Belediye Başkanımızın vatandaşları dönüşüm konusunda bilinçlendirmesi çok önemli bir husus. Eskiden insanlara dönüşümü anlatamazdık. Bu açıdan bakıldığında ilçemizdeki bilgilendirme çok iyi. Artık insanlar devlet ve özel teşebbüsün gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm projelerine sıcak bakıyorlar."

Osman Demir / DEMİRLER İNŞAAT "Esenler’de kentsel dönüşümle ilgili hayata geçireceğimiz proje ilçemize bir yük getirmiyor, aksine Esenler’in yükünü hafifletiyor. Bizim dönüşüm projemiz çağdaş, modern aynı zamanda da Türk aile yapısına uygun bir proje. Esenler’de modern,hijyen, ısı yalıtımlı,sağlıklı ve ferah yapılar hedefliyoruz."

11


HABERLER

MÜTEAHHİTLİK OKULU MEZUNLARINI VERDİ Esenler İnşaat Müteahhitleri Derneği (ESİNDER) ile İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliğinde Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen “Müteahhitlik Okulu” mezunlarını verdi.

Müteahhitlik mesleğinin imajı yükseltilerek, bilimsel temellere dayalı yapılması ve hizmet kalitesinin arttırılması amacıyla Esenler İnşaat Mühendisleri Derneği ve İstanbul Aydın Üniversitesi arasında imzalanan protokol ile Türkiye’de ilk olarak gerçekleştirilen “Müteahhitlik Okulu” ilk mezunlarını verdi. İstanbul Aydın Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törenle müteahhitlere diplomaları verildi. Törene, Esenler İnşaat Müteahhitleri Derneği (ESİNDER) Başkanı Özkan Ercan’ın aynı sıra, Aydın Üniversitesi Rektör Yardımcısı İsmail Hakkı Aydın, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat ile Aydın Üniversitesi Gelişim Merkezleri Genel Koordinatör Vekili Hülya Çoban katıldı.

PROJE ESİNDER’İN BİR İMZASI

Esenler İnşaat Müteahhitler Derneği (ESİNDER) Başkanı Özkan Ercan törende bir konuşma yaparak “ESİNDER olarak Esenler’deki müteahhitlerin gelişimi ve kendilerine değer katabilmeleri için elimizden gelen tüm gayreti sarf ediyoruz. Müteahhitlik Okulu da bu gayretin en önemli ayağı. Proje ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Müteahhilik Okulu ESİNDER’in bir imzası oldu. Umarım derslere katılan bütün müteahhitlerimiz de inşaat dünyasında imzalarını başarılı bir şekilde atarlar” dedi.

ERCAN'DAN 'HAYIRLI OLSUN' ZİYARETLERİ

Esenler İnşaat Müteahhitleri Dernek Başkanı Özkan Ercan, Esenler'de

göreve yeni atanan Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal ve Esenler İlçe Emniyet Müdürü Erhan Akyüz'ü ziyaret ederek "Hayırlı olsun" temennisinde bulundu.

12


HABERLER

ESENLER’DE “DÖNÜŞÜM” SEMPOZYUMU

Esenler Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı "Uluslararası Kentsel Dönüşüm Sempozyumu" düzenledi. İki gün süren sempozyumda, akademisyenler ve uzmanlar kentsel dönüşümü farklı yönleriyle ele aldılar. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampusu Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen sempozyuma; ESİNDER Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan’ın yanı sıra, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkan Vekili Ahmet Selamet, Esenler Belediye Başkanı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural ve çok sayıda akademisyen katıldı. celona Belediyesi Şehir Planlama Uzmanı ve Mimar Aurea Gallen Diaz da, Barcelona’dan UZMANINDAN KENTSEL DÖNÜŞÜM kentsel dönüşüm uygulamalarını anlattı. Prof. Dr. Zekai Görgülü başkanlığındaki DÖNÜŞÜME ÖZEL SEKTÖR DESTEĞİ ilk oturumda, Prof. Dr. Ahmet İçduygu “Göç, Kentleşme ve Kentsel Dönüşüm”, Prof. Dr. Sempozyumda bir konuşma yaparak, Mikdat Kadıoğlu, “Yapı Stoğu, Deprem ve Kentsel Dönüşüm, Prof. Dr. İclal Dinçer “Esenler’de 1 kilometre karede 68 bin kişi “Sürdürülebilirlik ve Kentsel Dönüşüm”, yaşıyor” diyen Esenler Belediye Başkanı Prof. Dr. Adem Esen de “Kentsel Dönüşüm Mehmet Tevfik Göksu, Esenler’de kentsel ve Üniversite” başlıklarında bildirilerini sun- dönüşüm yapmanın çok büyük fedakarlık dular. Sempozyumun ikinci gününde ise gerektirdiğini ve bu fedakarlığı gösterdiklerDoç. Dr. Yusuf Arayıcı İngiltere’den kentsel ini söyledi. “Biz, Van depremi öncesinde dönüşüm uygulama örnekleri sunarken, Bar- başlamış olduğumuz dönüşüm çalışmalarımıza Van depremi sonrası ciddi bir emekle devam ettik” diye konuşan Göksu, bu çerçevede şu anda Esenler’de 5 noktada kentsel dönüşüm çalışmaları yaptıklarını kaydetti. Göksu, Esenler’de kamu desteğinin dışında özel sektör eliyle, Esenler’deki Müteahhitlerin birleşerek kurduğu şirketle (ESİNDER YAPI AŞ) kentsel dönüşümün başlamış olmasının kendisini son derece mutlu ettiğini de dile getirdi. 13


BİR MİMAR BİR ESER

USTALARIN USTASI MİMAR SİNAN ve SELİMİYE ESİNDERGİ, yayın hayatı boyunca eserleriyle dünya mimarisine iz bırakmış ustaları “1 Mimar 1 Eser” bölümünde okuyucusuyla buluşturuyor. “1 Mimar 1 Eser”in ilk konuğu “Ustaların Ustası” Mimar Sinan ve O’nun ustalık eseri; Selimiye Camii...

Türk ve Dünya tarihinin en önemli yapı sanatçılarından biri olan Mimar Sinan,Kayseri’nin Ağırnas köyünde 1489’da doğdu. Yavuz Sultan Selim zamanında devşirme olarak İstanbul’a getirildi. Zeki, genç ve dinamik olduğu için seçilenler arasındaydı. Sinan, At Meydanı’ndaki saraya verilen çocuklar içinde mimarlığa özendi, vatanın bağlarında ve bahçelerinde su yolları yapmak, kemerler meydana getirmek istedi. Devrinin mahir ustaları mahiyetinde han, çeşme ve türbe inşaatında çalıştı. 1514’te Çaldıran, 1517’de Mısır seferlerine katıldı. Kanunî Sultan Süleyman zamanında yeniçeri oldu ve 1521’de Belgrad, 1522’de Rodos seferinde bulunarak atlı sekban oldu. 1526’da katıldığı Mohaç Meydan Muharebesinden sonra sırası ile acemi oğlanlar yayabaşılığı, kapı yayabaşılığı ve zenberekçibaşılığa yükseldi. Korfu, Pulya (1537) ve Moldovya (1538) seferlerine katılan Mimar Sinan, Moldovya (Kara Buğdan) seferinde Prut nehri üzerine onüç günde kurduğu köprü ile Kanunî Sultan Süleyman’ın takdirini kazandı. Aynı sene başmimarlığa yükseldi. Mimar Sinan, katıldığı seferlerde Suriye, Mısır, Irak, İran, Balkanlar, Viyana’ya kadar Güney Avrupa’yı görüp mimari eserleri inceledi ve kendisi de bir çok eseri yapmak üzere kendisine görev edindi. Sinan’ın mimarbaşılığa getirilmeden evvel yaptığı üç eser dikkat çekicidir. Bunlar Halep’de Hüsreviye Külliyesi, Gebze’de Çoban Mustafa Paşa Külliyesi ve İstanbul’da Hürrem Sultan için yapılan Haseki Külliyesi’dir. Mimarbaşı olduktan sonra verdiği üç büyük eser, O’nun sanatının gelişmesini gösteren basamaklar gibidir. Bunların ilki, Şehzadebaşı Camii ve Külliyesidir. Külliyede ayrıca imaret, tabhane (mutfak), kervansaray ve bir sokak ile ayrılmış medrese bulunmaktadır.

14


BİR MİMAR BİR ESER

USTALIK ESERİ : SELİMİYE CAMİİ Edirne’de bulunan, Osmanlı padişahı II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı camidir. Sinan’ın 90 (bazı kitaplarda 80 olarak geçer) yaşında yaptığı ve “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii gerek Mimar Sinan’ın gerek Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından biridir. Caminin kapısındaki kitabeye göre yapımına 1568 (Hicri:976) yılında başlanmıştır. Caminin 27 Kasım 1574 Cuma günü açılması planlanmışsa da ancak II. Selim’in ölümünün ardından 14 Mart 1575’te ibadete açılmıştır. Mülkiyeti Sultan Selim Vakfında’dır. Bugün şehrin merkezinde bulunan caminin yapıldığı alanda inşasına Süleyman Çelebidöneminde başlanan, sonradan Yıldırım Bayezid’in geliştirdiği Edirne’nin ilk sarayı (Saray-ı elik) ve Baltacı Muhafızları haremi bulunmaktaydı. Bu alandan “Sarıbayır” veya “Kavak Meydanı” diye bahsedilir. 15


MÜTEAHHİT AKADEMİSİ

DERS : HUKUKİ İNCELEME KONU : KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMELERİ ESİNDERGİ, Esenler İnşaat Müteahhitleri Derneği ve İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen “Müteahhit Okulu” projesinin devamı niteliğindeki “Müteahhit Akademisi” ile müteahhitlere yönelik eğitici çalışmalarına devam ediyor. Müteahhitlerin pratikte kullanabilecekleri bilgilerin son yeniliklere uygun olarak aktarılacağı “Müteahhit Akademisi ”nin ilk ders konusu; Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri… “Ya boş bir arsaya bina yapılması veya var olan bir binanın yeniden yapılması için müteahhit (yüklenici) veya inşaat şirketleri ile arsa sahipleri kat karşılığı inşaat sözleşmeleri yaparlar. Bu sözleşmeler özensiz hazırlandıysa veya uzmanlardan yardım alınmadıysa inşaat aşamasında pek çok sıkıntı yaşanır. Sonunda inşaat şirketi veya müteahhit ile arsa sahipleri mahkemelik olur veya inşaatın bitmesi sürüncemede kalır. Arsa sahibi ile müteahhit arasında yapılan kat karşılığı inşaat sözleşmesi; arsa sahibinin kendisine devredeceği belirli arsa payı veya daireye karşılık, müteahhidin kendi malzemesiyle arsa üzerine bağımsız bölümler inşa ederek, bir bina meydana getirmeyi taahhüt ettiği sözleşmelerdir. Kat karşılığı inşaat sözleşmesinde arsa sahibi inşaatın karşılığında bir gayrimenkul hissesi devretmeyi üstlendiği için bu sözleşmeler tapu dairesince veya noterlikçe düzenlenmelidir. Bu şart, Borçlar Kanunu madde 237, Türk Medeni Kanunu madde 706, Noterlik Kanunu madde 60 ve Tapu Kanunu’nun 26. maddesi gereği yasal zorunluluktur. Yargıtay’ın yerleşik görüşü de bu doğrultudadır (1).Şekil şartına uygun yapılmayan sözleşmeler hukuken geçerli değildir. Ancak bu geçersiz sözleşmeye rağmen inşaatın çoğu bitmişse, arsa sahibi “bu sözleşme geçersiz, ben arsayı veya daireyi vermiyorum” diyemez. 16

Bunun için de arsanın imara uygun olması gerekir. Bu vasıfta değilse bununla ilgili olarak yapılan sözleşme de başından itibaren geçersiz sayılacaktır (2). Bunun yanı sıra, inşaatın yapılacağı arsaya sözleşmede kararlaştırılan miktarda bağımsız bölüm inşasının da mümkün olması gerekir. Bu nedenle anlaşmadan önce belediyeden imar durumu çıkarılıp buna göre sözleşme şartları kararlaştırılması faydalı olacaktır. Sözleşmede, proje ile inşası gerçekleştirilecek bağımsız bölüm, miktar (m2) ve konum paylaştırılmasının detaylı olarak

yapılması ileride oluşabilecek uyuşmazlıkların çözümünde yararlı olacaktır. Sözleşmeye konu inşaatın başlayabilmesi, inşaat projesi çizilerek belediyeye tasdik ettirilmesine bağlıdır. Sözleşmede ayrıca bir düzenleme bulunmuyorsa, belediyeye başvurma yükümlülüğü arsa sahibine düşer. Ruhsat alınması müteahhide bırakılmışsa bu hususun da ayrıca sözleşmede belirtilmiş olması ve arsa sahiplerinden gerekli vekaletlerin alınmış olması gerekmektedir.


MÜTEAHHİT AKADEMİSİ

Sözleşmede, proje ile inşası gerçekleştirilecek bağımsız bölüm, miktar (m2) ve konum paylaştırılmasının detaylı olarak yapılması ileride oluşabilecek uyuşmazlıkların çözümünde yararlı olacaktır. Sözleşmeye konu inşaatın başlayabilmesi, inşaat projesi çizilerek belediyeye tasdik ettirilmesine bağlıdır. Sözleşmede ayrıca bir düzenleme bulunmuyorsa, belediyeye başvurma yükümlülüğü arsa sahibine düşer.

Sözleşmeye konu inşaatın başlayabilmesi, inşaat projesi çizilerek belediyeye tasdik ettirilmesine bağlıdır. Sözleşmede ayrıca bir düzenleme bulunmuyorsa, belediyeye başvurma yükümlülüğü arsa sahibine düşer. Ruhsat alınması müteahhide bırakılmışsa bu hususun da ayrıca sözleşmede belirtilmiş olması ve arsa sahiplerinden gerekli vekaletlerin alınmış olması gerekmektedir. İnşaat süresi, sözleşmede başka şekilde bir düzenleme yoksa, genelde belediyeden inşaat ruhsatı alınması sonrasında işlemeye başlar. Bu nedenle ruhsat alınması için, sözleşmede mutlaka belli bir süre gösterilmiş olmalıdır. Aksi takdirde yüklenici tarafından inşaatın başlangıcı sürüncemede bırakılarak, arsa sahiplerinin mağdur olmalarına sebebiyet verilebilir.

Sözleşmeye göre ya başlangıçta bir bölüm arsa tapusunun inşaat şirketine devri yapılır veya inşaatın belli aşamalarında müteahhide kat irtifaklı tapu ile daire verilmesi mümkün olabilir. Müteahhit hak ettiği daireleri satarak, inşaata devam edebileceğinden, bu yöndeki gecikme onun işi zamanında bitirmesine engel olabileceği gibi, müteahhide iş sonunda verilmesi gereken bağımsız bölüm tapularının başlangıçta verilmesi de arsa sahibi, yönünden riskli bir işlem olacaktır. İdeal olan inşaatın gerçekleşme oranına göre belli aşamalarda tapu verilmesidir. Başlangıçta tapular verilirse müteahhidin bunları sattıktan sonra işi yarım bırakıp gitmesi duru-

Sözleşme hükümlerinde kat irtifakı tesisinin, ne zaman

munda hem arsa sahipleri, hem de daire alanlar zor durumda ve sözleşmenin hangi tarafınca yapılacağı, bununla ilgili kalmaktadırlar. Bu durum özellikle ekonomik kriz dönem-

harç ve masrafların kime ait olacağı açık olarak belir-

lerinde sıkça görülmektedir. İnşaat maliyetleri ve yapılacak

tilmelidir. Yine inşaat süresince emlak vergilerinin kim

bağımsız bölümlerin tahmini değerleri belirlenerek inşaatın

tarafından ödeneceği, SGK primlerinin kime ait olacağı, iş

belli aşamalarında bir veya birkaç bağımsız bölümün tapusu- kazası durumunda arsa sahibinin sorumluluğa ortak olup nun verileceği kararlaştırılabilir.

olmayacağı gibi hususlar da sözleşmede yer almalıdır. 17


MÜTEAHHİT AKADEMİSİ

Sözleşmede yapılacak inşaatın kalitesi, kullanılacak malzeme, ortak yerler ve arsa sahibine ait dairelerin ne şekilde inşa edileceği ayrıntılı şekilde

Sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmeyen tarafa ilişkin cezai şartlar da tarafların haklarını güvence altına almak için bir yoldur. Yine sözleşmenin fesih edilmesi, inşaatın yarım kalması halinde arsa sahibinin hakları, inşaat şirketinin yapılan inşaata ilişkin arsa sahibinden ne alabileceği, başka bir müteahhitle inşaata nasıl devam edileceği kat karşılığı inşaat sözleşmesinde ayrıntılı olarak düzenlenmelidir.

açıklanmalıdır. Bu konuda, uzman bir heyet oluşturularak, inşaatta kullanılacak malzeme detaylı olarak hazırlattırılıp, sözleşme eki olarak kabul edilmesi oldukça faydalı olacaktır. Yıkılan binaya ilişkin ve inşaat süresince yapılacak kira yardımlarına ilişkin teminat verilmesi veya alınması da bu tip sözleşmelerdeki en önemli konulardandır.İnşaat sözleşmelerindeki bir başka önemli konu, inşaat bittikten sonra binanın veya sitenin nasıl yönetileceğine ilişkin yönetim planının nasıl hazırlanacağıdır. İnşaat şirketleri yapılan işlemler için vekalet aldığından, ellerinde bulunan bir “yönetim planı”nı tapuya işletirler. Oraya özgü bir yönetim planı hazırlanmadığından, bina bitip oturmaya başlanınca masraflarlaveya ortak yerlerin kullanılması ile ilgili birçok can sıkıcı sürprizle karşılaşılabilir.

Bu yüzden mutlaka sözleşmeye yönetim planının taraflarca birlikte hazırlanacağı yönünde düzenleme koyulması ve yönetim planı için konunun uzmanlarından yardım alınması gereklidir.Sonuç olarak, kat karşılığı inşaat sözleşmesindeki bu konular uzman kişilerden yardım alınarak hazırlanmalı ve tüm olasılıklar düşünülerek ayrıntılı düzenlemeler içermelidir” 18


6306 SAYILI KANUN HAKKINDA MERAK EDİLENLER ESİNDERGİ, Türkiye'de yürütülen kentsel dönüşüm projesi kapsamında çıkarılan 6306 sayılı "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun" ile ilgili merak edilenleri cevapladı. SORU: 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un çıkarılmasının temel amacı nedir? CEVAP: Kanun, afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların tespit edilmesi ve böylece, söz konusu alanlar ile riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, fen ve sanat kurallarına ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini oluşturmak için, iyileştirme, tasfiye ve yenilemelerde bulunulması maksadıyla çıkarılmış olup, neticede nihaî hedef, herhangi bir afet neticesinde bir daha can kaybı yaşanmamasının sağlanması ve kentlerin sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerine dönüştürülmesidir. SORU: Kentsel dönüşümde model alınan bir ülke var ise bu ülkeler hangileri? CEVAP: 6306 sayılı Kanun kapsamındaki kentsel dönüşümde sadece bir ülke uygulamaları model olarak alınmamış, dünyadaki bütün başarılı uygulamaların incelenmesi ve değerlendirilmesi uygun görülmüştür. Ülkemizdeki yapılaşmaya benzer şekilde yapılaşması olan, özellikle de gecekondulaşma problemi olan bütün ülkeler öncelikle incelenmektedir. Meselâ, İspanya, Kore, Japonya ve Güney Amerika Ülkeleri gibi.

MERAK EDİLENLER

SORU: 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüş türülmesi Hakkındaki Kanun’un çıkarılmasının temel amacı nedir? CEVAP: Kanun, afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların tespit edilmesi ve böylece, söz konusu alanlar ile riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, fen ve sanat kurallarına ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini oluşturmak için, iyileştirme, tasfiye ve yenilemelerde bulunulması maksadıyla çıkarılmış olup, neticede nihaî hedef, herhangi bir afet neticesinde bir daha can kaybı yaşanmamasının sağlanması ve kentlerin sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerine dönüştürülmesidir.

SORU: Kentsel dönüşüm ilk olarak hangi bölgelerden başlayacak? CEVAP: 6306 sayılı Kanun kapsamındaki kentsel dönüşüm, öncelikle birinci derece deprem kuşağında yer alan ve nüfus yoğunluğu fazla olan illerden başlayacaktır. Bu kapsamda, İstanbul, Sakarya gibi illerimiz birinci derece deprem kuşağında bulunmaları sebebiyle dönüşümün yapılacağı öncelikli iller olup, fay hatları vs. maruz bölgeler gibi afet risklerinin fazla olduğu alanlar tespit edilecek ve tespitler doğrultusunda başlanacaktır. 19


MERAK EDİLENLER

SORU: Kanun kapsamında 7 milyon evin yıkılmasından bahsediliyor. Bu süreçte vatandaş ne yapacak? CEVAP: Riskli yapı olarak tespit edilen ve yıkılması gereken konut sayısı henüz kesinleşmemekle birlikte, 6,5 milyon konutun afet riski altında olduğu tahmin edilmektedir. Ancak, bu 6,5 milyon konutun hepsinin bir anda yıkılması söz konusu değildir. 6,5 milyon konutun yenilenmesi işi aşama aşama yürütülecektir. Konutu yıkılan vatandaşa mümkün olması hâlinde geçici konut tahsisi yapılacak, bunun mümkün olmaması hâlinde ise kira yardımı yapılacaktır. SORU: Dönüşümün gerçek leştirilmesi hâlinde belli bir bina stoku doygunluğu olabilir diye kuşkular vardır. Bakanlık böyle bir senaryoyu göz önüne aldı mı? CEVAP: Dönüşümde esas olan yıkılan riskli konutların sayısı kadar yerlerine yeni konutların yapılması olup, herhangi bir konut stok artışı planlanmamaktadır. SORU: Bu Kanun’a “Afet dönüşüm yasası” deniyor ama akla sadece deprem afeti geliyor. Bakanlık olarak diğer afetler içinde hazırlamış olduğunuz eylem planları var mı? CEVAP: Ülkemizde en çok can ve mal kaybına yol açan afet “deprem” olduğundan, 6306 sayılı Kanun sanki sadece deprem afetini kapsıyor gibi anlaşılıyor. Ancak, 6306 sayılı Kanun, sadece deprem afetine maruz alanlarla sınır olmayıp, deprem, sel gibi alanları ve yapıları kapsamaktadır. 20

SORU: Bu Kanun ile birlikte Bakanlık ve Belediyeler arasında yetki karmaşası yaşanacak mı? idarî kurumların yetki alanları belli mi, belediyelerin yetkileri Bakanlığa mı geçiyor, neden? CEVAP: Kanun’da belediyeler “İdare” tanımı altında yer almakta olup, gerek riskli alan, gerek riskli yapı tespitlerinin yapılmasında ve gerekse Kanun uyarınca yapılacak diğer uygulamalarda Bakanlık ile birlikte İdare de yetkilidir. Ancak, Kanun’un etkin bir şekilde uygulanması bakımından, bazı iş ve işlemlerde yetki öncelikli olarak Bakanlığa verilmiş ve Bakanlıkça belediyelere yetki devri yapılabileceği öngörülmüştür. Yani, 6306 sayılı Kanun kapsamında kentsel dönüşün yapmak isteyen belediyelerin önünde yetki bakımından herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kentsel dönüşüm uygulamalarını gerçekleştirmeye yetecek ekip, ekipman ve malî gücü bulunmayan belediyelerin yetki alanında Bakanlık dönüşüm uygulamaları yürütebilecektir. SORU: Afet riskinin, kentsel dönüşümün önünün açılması için şart koşulduğu ve bir nevi bahane olarak kullanıldığı iddiası doğrumu? CEVAP: Ülkemiz, Dünya’nın en aktif deprem bölgelerinden birisinde yer almaktadır. Ülkemizde depreme yol açan yaklaşık 15.000 km’si ana aks olmak üzere, toplam 24500 km. uzunluğunda canlı fay hattı bulunmaktadır. Nüfusumuzun % 98’i deprem açısından tehlikeli bölgede yaşamaktadır. 1903 yılından günümüze, topraklarımızda hasar doğuran 130 depremde 100 bin can kaybı ve yaklaşık 2 milyon ev kaybedilmiştir.


BAŞKANLIK MAKAMI

“BAŞKANLIK MAKAMI”NIN İLK KONUĞU ESENLER BELEDİYE BAŞKANI MEHMET TEVFİK GÖKSU

ESİNDERGİ, “ Başkanlık Makamı” sayfasında her ay bir belediye başkanı ile yaptığı röportajı okuyucusuyla buluşturacak. “Kentsel Dönüşüm” üzerine yapılacak röportajların yer aldığı “Başkanlık Makamı”nın ilk konuğu, Türkiye’de kentsel dönüşüm seferberliğinin başlatıldığı ve bu seferberliğin en başarılı şekilde yürütüldüğü ilçe, Esenler’in Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu.

Esenler’deki konutları nitelikleri bakımından nasıl Bu proje alanında toplam 254 bina ve 1200 bağımsız konut yıkıldı Yıkımların tamamlandığı, tüm projelerinin değerlendiriyorsunuz? tamamlandığı bu bölgemizde de yakında inşaatlara Vatandaş olarak paramızı en iyi şekilde korumaya çalışıyoruz da, maalesef canımızı korumak için sağ- başlanacak. Toplam 72 bin metrekarelik alanda 2 bin 900 lam binalarda yaşamayı önemsemiyoruz. Biz önce konut inşa edilecek. Bakanlar Kurulu tarafından Türkihalkımıza acı gerçeği anlatmaya çalıştık. Her fırsatta ye’de ilk “riskli alan” ilan edilen mahallelerden birisi olan Havaalanı Mahallesi’ndeki projede, yüzde 35 yapılaşma, tehlikenin geldiğini ve büyük bir problemle karşı yüzde 65 yeşil alan olacak. Toplam 7.000 araçlık kapalı karşıya geldiğimizi halkımıza anlattık. Bu hiç kolay olmadı. İlk başta çok karşı çıkanlar oldu. Aleyhimize otoparkın da yer alacağı projede konutlar, ekolojik bina kampanyalar yürüttüler. Ne zaman ki Van depremi konseptinde olacak. “Riskli alan” ilan edilen ve kentsel dönüşüm çalışmalarının start aldığı mahallelerden birisi yaşandı. Halkımız işin vehametini bir kez daha hatırde Tuna Mahallesi’nde. Burada da toplam; 77 binada ladı. Ve biz “Çocuğunuzu tabut değil, konut bırakın” 350 bağımsız bölüm yıkılacak. Tuna Mahallesi’nde; 25 bin sloganıyla kentsel yenileme çalışmalarımıza start vermetrekarelik alana toplam 800 konut inşa edilecek. dik. Bilindiği gibi ilk olarak Oruç Reis Mahallemiz’de Esenler’deki bir diğer dönüşüm noktası ise Çiftehavuzbir yıl içinde 282 konutu Büyükşehir Belediyemiz ile lar Mahallesi. 85.300 metrekare alan içerisinde 154 yapı birlikte yaparak hak sahiplerine teslim ettik. ve 854 bağımsız birim bulunuyor. Proje alanı içerisinde Oruç Reis Mahallemizde TOKİ ile birlikte yürütülen çalışmalar devam ediyor. Buradaki ilk etap konutlar da yakın bir zaman da vatandaşlara teslim edilecek. 3. bir dönüşüm alanımız ise 5 Ekim 2012 tarihinde Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle yıkımların başladığı Havaalanı Mahallesi.

yaklaşık 1500 konut üretilmesi hedefleniyor. Menderes Mahallesi’nde (Dörtyol Meydanı’nda) KİPTAŞ ile birlikte 850 konutluk proje üzerinde çalışıyoruz. İlçenin başka mahallelerinde de kentsel yenileme çalışmalarına dönük hazırlıklarımız devam ediyor. Şehir estetiğine uygun, daha sağlam, güvenli ve yaşanabilir binalar yapmak için çalışıyoruz.

21


BAŞKANLIK MAKAMI Peki kentsel dönüşüm neden bukadar önemli? Ülkemiz bir deprem ülkesi. İlim adamlarına göre İstanbul depremi kaçınılmaz. “Tehlike büyük, geliyor” diye bağırmakla bir yere varamayız. Milli seferberlik halinde bu işi götürmeliyiz. Çünkü ülkemizdeki kentsel dönüşüm mecburi, zaruri. Çünkü bir güvenlik ve hayat kurtarma meselesi. Biz Esenler’de şu ana kadar yaptığımız kentsel dönüşümle 35 bin civarında vatandaşımızı riskli binalardan kurtardık. Dünyada şimdiye kadar başarı ile uygulanan hiçbir kentsel dönüşümle bizim kentsel dönüşümün gerekçeleri bir biriyle örtüşmüyor. Paris’te, Barcelona’da yapılan kentsel dönüşümlere baktığınız zaman, ya ekonomik, ya sosyal, ya kültürel, ya da estetik kaygılarla yapıldığını görürsünüz. Hiç birinde öncelik güvenlik değildir. Ancak bizim öncelik güvenlik, insanlarımızın sağlığı. Bunun için herkesin üzerine düşeni fazlasıyla yapması gerekiyor. Ülkemizde aylık, haftalık ve hatta günlük gündemler hep değişiyor. Siyasetten spora, sanattan ekonomiye kadar bir gün bakıyoruz bir gündem var, yarın bakıyoruz başka bir gündem. Ancak, bundan sonra sürekli gündemde sıcaklığını koruyacak bir konu var ki, o da kentsel dönüşüm. Daha doğrusu medyamızdan, sivil toplum kuruluşlarımıza, idarecilerimizden halkımıza kadar hep birlikte gündemde sıcak tutmamız gereken bir konu kentsel dönüşümdür. Kentsel dönüşüm, bana göre ülkemizin önümüzdeki 10 yıl, belki 20 yılına damgasını vuracak en önemli projelerinden birisi. Kentsel dönüşüm entegre bir anlayışla, bütüncül bir yaklaşımla ele alınmalı ve milli bir proje halinde ve siyaset üstü şekillenmeli. Çarpık kentleşme ve şehirlerin hızlı büyümesinin neden olduğu ve giderek artan sosyal, ekonomik ve ekolojik problemlerin çözülmesi gereki22

yor. Bunun için mekânsal planlama ve kentsel dönüşüm süreçleri iyileştirilmeli ve yapılacak uygulamalara hız kazandırılmalı. Kentsel dönüşümde şehirlerin tarihi, coğrafi ve kültürel dokusunu değiştirmeden, genetiğini değiştirmeden yapmak gerekiyor. Kentsel dönüşümün başarıya ulaşması için kimlere ne gibi sorumluluklar düşüyor? Kentsel dönüşüm konusunda öncelikle belediyelere çok büyük görevler düşüyor. Belediyeler her kentsel yeniliğin, değişimin ve dönüşümün öncülüğünü yapmalılar ve sorumlu oldukları şehirlerin geleceğini düşünmek zorundalar. Kentsel dönüşümü yeni yaşam alanlarına kavuşma anlamında birer fırsat bilmeli ve bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Kentsel dönüşümde sadece belediyelerin mi görevi var? Hayır… Kentsel dönüşümün kesintiye uğramadan başarılı bir şekilde devam etmesi için bana göre 3 temel ayağı var. Yani 3 aklın birlikte hareket etmesi gerekiyor. Bunlardan birincisi; devlet aklı. Yani hükümetin sağlam bir şekilde bu işe sahip çıkması ve gerekli kanuni düzenlemeleri yapması. Bu noktada bir sıkıntı yok. Hükümet kanunu çıkardı ve bildiğiniz gibi 5 Ekim 2012 tarihinde, Esenler’de Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle 35 ilde, 75 farklı noktada kentsel dönüşüm başladı. Ve başarılı bir şekilde devam ediyor. Bundan sonra Gaziosmanpaşa, Bursa gibi değişik yerlerde de yeni dönüşüm dalgaları başlatıldı. Bu dev proje kapsamında yaklaşık 7 milyon bina yıkılacak ve yenilecek. Bu anlamda bir sıkıntı yok. Devlet bu işe dört elle sarıldı. Kentsel dönüşümün başarı ile devam etmesi için ikinci önemli ayak ise; siyasi akıl. Yani siyasi partilerin ortak akılda buluşarak bir iradeyi ortaya koyması. Bu işi siyaset üstü tutmasıdır. Siyasilerin, bu çalışmayı tüm siyasi mülahazaların üstünde, milli bir proje olarak algılayıp ona göre tavır takınması hem kendileri, hem de toplum için yararlı olacaktır.


BAŞKANLIK MAKAMI Ben şuna inanıyorum ki, şimdiye kadar “Kentsel Dönüşüm”den bahseden partiler oy kaybederken, bundan sonra “Kentsel Dönüşüm”den bahsetmeyen partiler oy kaybedecektir. Van depreminden sonra siyasi akıldaki iyileşme maalesef sonradan yine bozuldu. Koltuk derdine düşenler, kısa vadeli siyasi hesap yapanlar kentsel dönüşüme “Rantsal Dönüşüm” yakıştırması yapmayadevam ediyor. Kentsel dönüşümün başarıya ulaşmasının sonuncu ve en önemli ayağı ise “Toplumsal akıl”. Hiçbir büyük proje kamuoyunun desteği alınmadan gerçekleştirilemez. Toplumsal aklın oluşması için de 3 paydaşın birlikte hareket etmesi gerekiyor. Bunlar ise; yerel yönetimler, halk ve medya. Yerel yönetimler olmadan kentsel dönüşüm yapılamaz. Halk bu işe benimsemeden kentsel dönüşüm yapılamaz. Kamuoyunun desteği ancak ve ancak doğru bir bilgilendirme ile mümkün olur. Bu bilgilendirmenin de en önemli ayağı medya ve halkla ilişkiler. Kentsel dönüşümü ne kadar başarılı bir şekilde yürütürseniz yürütün eğer bunu kamuoyuna iyi anlatamıyorsanız tıkanır kalırsınız. Bu konuda çıkacak olumsuz küçük bir haber, yanlış bir bilgi bir anda karşınıza büyük bir engel çıkarır. Vatandaş da haklı… Çünkü dişinden, tırnağından artırdığıyla başını sokacak bir konut yapmış. O konutuyla ilgili bir tasarrufta bulunuyorsunuz… Medyamız da Van depreminden sonra çok güzel bir sınav verdi ve başarılı oldu. Kentsel dönüşümü milli bir mesele olarak ele aldı. Kentsel dönüşüm konusunda vatandaşlara neler söylemek istersiniz? Binaların güvenilirliğine tekrar dönersek şu anda ne durumda, dönüşüm ile bu güvenirlik ne kadar artacak? Halkımız bir kere şunu iyi bilmelidir ki, devlet kimseyi aldatmaz. Devlet şu anda halkımıza bir katkı sunuyor. Halkımız bu fırsatı iyi değerlendirmelidir. Bu fırsatı iyi değerlendirelim ki, daha önce ülkemizin değişik yerlerinde, 1999 Marmara Depremi’nde ve son olarak Van’da yaşanan acıları yaşamayalım. Kentsel dönüşüm konusunda merkezi hükümet ve İstanbul Büyükşehir Belediyemizin bu konuda büyük bir kararlılığı ve rehberliği var. İlçemizdeki toplam 26 bin 527 binadan sadece 4 bin 624’ü ruhsatlı, geriye kalan 21 bin 903 bina ise ruhsatsız.

Durum bu olunca binalarımızın güvenilirliğinden bahsedemeyiz. Kentsel dönüşüm ile bu güvenirlilik elbette yüzde 100 artacak. Üretilen tüm konutların yapı kalitesi ve donatı kalitesi yüksek, 9 şiddetinde deprem vb. afetlere karşı dayanıklı olacak. Esenler İnşaat Müteahhitleri Derneği, kısa süre içerisinde kurumsallaşarak şirketleşti. Derneğin gelişimini nasıl buluyorsunuz? ESİNDER örnek bir teşkilatlanma oldu. Ben böyle bir çalışmanın olmasını çok arzuluyor ve her fırsatta, “Esenler’de kentsel dönüşüm mutlaka olacak. İnşaat alanında yeni iş imkanları doğacak. Bu imkanları ilçemizde faaliyet gösteren müteahhitler değerlendirsin, birleşip birlikte büyük projelere imza atsınlar” diye tavsiyelerde bulunuyordum. Sağ olsunlar müteşebbis arkadaşlar bir araya gelerek önce ESİNDER’i, sonra da ESİNDER A.Ş.’yi kurdular. Ve şimdi güzel kentsel dönüşüm projeleri çalışmaları yürütüyorlar. Şimdiye kadar Esenler’in ekmeğini yiyip suyunu içmiş, burada para kazanmış iş adamlarımız Esenler’in değişimine ve gelişimine katkı sunuyorlar. Kendilerini tebrik ediyorum. Kentsel dönüşüm konusunda müteahhitlere ve vatandaşlara ışık tutacak ESİNDERGİ hakkında söylemek istediklerinizi alabilir miyiz? Az önceki soruda kentsel dönüşümde medyanın önemini anlattım. Elbette az önce de dediğim gibi burada medyaya büyük bir görev ve sorumluluk düşüyor. Kentsel dönüşümün kamuoyuna doğru ve düzgün anlatılması ve aktarılması için belki de en büyük görev basına düşüyor. Eğer basınımız bu görevini başarı ile yerine getiremezse büyük bir vebal altına girer. Sorumluluk sahibi basınımızdan talebimiz, kentsel yenileme fırsatçılarına pirim vermeden, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyeler başta olmak üzere Kentsel Dönüşüm için çalışan tüm kurum ve kuruluşlara doğru ve tarafsız haberleriyle destek sağlamalarıdır. Kentsel dönüşümde doğru bilgilendirme gerçekten çok önemli. Bu da basın yolu ile olacak. İnşallah ESİNDERGİ de bu işi layıkıyla yapar. Derginin hayırlı ve uzun ömürlü olmasını diliyorum. 23


AKADEMİK MAKALE

“YEŞİL SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL DÖNÜŞÜM”

ESİNDERGİ, “Akademik Makale” bölümüyle her sayısında farklı bir akademisyenin kaleminden, “Kent” kavramını sayfasına taşıyor. Kentsel Dönüşümün sürdürülebilir olmasını gerektiğini savunan Mimar Sinan Üniversitesi Kentsel Koruma ve Yenileme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arzu Kocabaş Diren’in kaleme aldığı, “Yeşil Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm” başlıklı makalesinin bir bölümü şöyle:

“ Kentsel yeniden yapılandırmanın öznesi olan ve birbiriyle etkileşim içinde bulunan sosyo-ekonomik, politik, kültürel ve fiziksel bileşenler bütünü olan kentin, devingen bir yapısı olduğu kabul edilmektedir. Bu bağlamda, kente yapılan bir müdahale biçimini ifade eden kentsel yenileştirme kavram ve süreçleri de evrilerek gelişen devingen bir yapıya sahiptir. Avrupa’ da ve özellikle İngilter’de geliştirilip test edilen Kapsamlı Yeniden Yapılaşma Modelleri ardından 1980’li yıllardan itibaren, örneğin ülke genelinde yoksulluk haritası çıkarılarak coğrafi alan-tabanlı dönüşüm alanlarının öncelik sıralamasının yapılması ile Görev Güçleri Kentsel Yapılaşma Kurumları ve Teşebbüs Zonları gibi mekanizmalar kullanılarak öncelikli mahallelerde dönüşüm projelerinin uygulandığı görülmektedir.

1990’lı yıllarda ise, İngiltere’de ilgili Bakanlığın sorumluluğunda yürütülen Alan Tabanlı Girişimler , Kent Mücadelesi ve AB-merkezi hükümet destekli Tek Dönüşüm Bütçesi yaklaşımları üzerinden en dezavantajlı kesimlerin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte uygulamalar üzerine odaklanmıştır. 1990’lardan itibaren, kentsel dönüşüm uygulama mekanizmaları aktarılan bütçenin yerelde, yerinden karar verme ve yönetimi ile kullanımının teşvik edilmesi odaklı gelişme kaydetmiştir. Bu kapsamda da Toplumlar için Yeni Anlaşma , Mahalle Yenileme Fonları gibi yenilikçi mekanizmalar geliştirilerek uygulanmıştır. Süreç içinde farklı yapılandırmalar geçiren ilgili Bakanlıkça yürütülen ATG’lere paralel olarak ise Eğitim Zonları, Sağlık Eylem Zonları ve İstihdam Zonları gibi daha yaygın girişimler de ilgili kamu birimlerince uygulanarak sürece eklemlendirilmiştir. İngiltere hükümetinin bu son derece hızla geliştirdiği strateji ve hedefler bağlamında gerçekleştirilen ATG ve uygulama sonuçları olumlu değerlendirilmiştir.

24


AKADEMİK MAKALE 2000’li yılların sonuna gelindiğinde ise artık bu süreç küresel iklim değişimi gündemi ve kent planlamaya etkisi bağlamında yeşil sürdürülebilir kentsel dönüşüm olarak daha kapsamlı hale getirilmiştir. Yeşil sürdürülebilir kentsel dönüşüm kavramı nedir sorusunun karşılığı artık: - kentlerin ekonomik yarışabilirliğini destekleyerek; - yoksul ve afet tehdidinin en fazla olduğu yerleşim alanlarında yaşayanların yaşam koşullarının iyileştirilmesini hedefleyerek; ve - karbon emisyonunu azaltıp kentlerin çevresel performansını iyileştirerek, kentsel fiziksel yapılaşmaya yön veren bir süreci ifade etmektedir

1990’LI YILLARIN SONUNA GELINDIĞINDE AVRUPA’DA SÜRDÜRÜLEBILIR KENTSEL DÖNÜŞÜM “… Kentsel sorunların çözümlenmesini sağlayan ve değişime uğrayan bir bölgenin ekonomik, fiziksel, sosyal ve çevresel koşullarına kalıcı bir çözüm sağlamayı amaçlayan geniş kapsamlı bir vizyon ve eylem (Roberts & Sykes, 2000, s. 17) olarak tanımlanmıştır.” Giderek toplum-tabanlı yaklaşım-

Bu süreç açılımında yer alan „ekonomik gelişme, sosyal gelişme ve çevresel koruma boyutları esas alınarak kentlerde niçin dönüşüm yapıldığı ve amacı aşağıdaki biçimde ifade edilebilir: - 1980li yılların sonu itibari ile adı konulan ve dünyanın yeniden anlamlandırılması süreci içinde oluşmuş ekonomik bir yapılanma olan küreselleşme sürecinin izdüşümleri kentsel mekana da yansıyarak, kentlerde sosyal, ekonomik ve fiziksel / çevresel dönüşümlere neden olmaktadır.Bu bağlamda kentlerin bilgi üreten ve paylaşan merkezler olarak yeniden tanımlanması / işlevlendirilmesi / yapılandırılması ile kentler küresel sistemde önemli birer ekonomik ve politik aktör haline gelerek yarışır olmuşlardır.Küreselleşme sürecinde kentlerin yarışmacı ortama katılması, karar verme süreçlerinde yerel ölçekten uluslar arası düzeye kadar kamu, özel ve sivil toplum kurumları ortaklıklarına dayalı ilişkilerin tanımlanması kentsel mekanın organizasyonu ve planlama alanında yenilikçi yaklaşımları gerekli kılmıştır (bkz. MoL, 2004). Kent geleceği / kaynaklarına ilişkin kararlar bu çerçevede rekabete dayalı yönlendirilirken, kent mekanının yeniden yapılandırılması / gelişmesinin yönlendirilmesinde „sorun, amaç ve araçları yeniden tanımlayan alternatif gelişme stratejilerini içeren stratejik mekansal planlama yaklaşımı benimsenerek uygulanmaya başlanmıştır.Bir yandan küreselleşme bağlamında başat aktör olan kentlerde yeni ve gelişen ekonomik büyüme sektörleri için modern yeni çevrelerin tasarlanarak inşa edilmesi gündemdedir. ” (Bu makale 24. Bursa Yapı Yaşam Kongresi kitabında yayınlanmıştır: Kocabaş, A., ‘Yeşil sürdürülebilir kentsel dönüşüm: kavramsal çerçeve ve uygulama araçları’; Böke, E. (ed.) 24. Uluslararası Yapı ve Yaşam Kongresi: Dönüşüm – yaşama ve mekana etkileri, Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi,Bursa TMMOB Mimarlar Odası, Bursa, ISBN 978 605 01 0339 7.)

lar ile insan odaklı ve mekan-esaslı kentsel dönüşüm vizyonu benimsenerek, alan-tabanlı iyileştirmelerin sürdürülebilirliğinin sağlanması sonucu yaşam kalitesi artırımının mümkün kılınabileceği görüşü benimsenmiştir Özellikle, alan-tabanlı / coğrafi konum esaslı yoksulluk ayrışmasını ve yoksulluk ve sosyal dışlanmışlığı barındırmayan, ve genelde yaşanan refah düzeyinden payını alan bir yaşam-kalitesi oluşturulması hedef olarak benimsenmektedir. Bu bağlamda, fiziksel dokunun dönüştürülmesi ise, yaşam kalitesine ve kamu hizmetlerine eşit erişim olanakları sağlayan ekonomik yapabilirlik yetisi için sadece bir platform görevi üstlenmektedir. 25


RÖPORTAJLAR

HAK SAHİPLERİ KONUŞUYOR ESİNDERGİ, Röportaj bölümünde kentsel dönüşüm hakkında söyleyecek sözü olan herkesin sesine kulak veriyor. İlk sayıda Nenehatun Mahallesi’nde hayata geçirilecek Cevizlibahçe Konutları’nın kendilerini şanslı addeden hak sahiplerinin görüşlerini aldı. İşte hak sahiplerinin dilinden Kentsel Dönüşüm ve Cevizlibahçe Konutları Projesi... MÜMTAZ DEMİR “Ben kentsel dönüşümü gönülden istiyorum çünkü Allah bize bir can verdi. Biz o canı korumakla yükümlüyüz. Benim kendimin dışında sorumlu olduğum evlatlarım da var. Onların can güvenliği için ESİNDER’in bize sunduğu bu imkanları değerlendirmeden nasıl ederdik? Allah bize bu imkanı sağlayanlardan razı olsun çünkü biz onlardan çok razıyız. Sağlam konutlar yapmalarının yanı sıra insanın gözüne ve ruhuna da hitap ediyorlar. Bize sunulan projede yemyeşil alanlar mı dersin, ailece oturup sohbet edebileceğimiz parklar mı dersin? Hepsi bir babanın ailesi için isteyeceği en temel şeyler. İnşallah evlerimiz hayırlısıyla yapılır da hayallerimize tez elden kavuşuruz.”

SELAHATTİN YILMAZ “Yıllardır Nene Hatun Mahallesi’nde oturuyorum. Şu an oturduğumuz bina depreme dayanıklı değil. Allah korusun, 17 Ağustos’taki depremi bir daha yaşasak canımızdan olabiliriz. ESİNDER bize tarihi bir fırsat sundu. Biz de bu fırsatı kaçırmadık ve sözleşmeleri imzaladık. Cevizlibahçe Konutları bittiğinde bizi sağlıklı ve güvenli bir yaşam bekliyor.Evlerimiz depreme dayanıklı olacak, çocuklarımız sitelerdeki parklarda oynayabilecek ve evlerimizin değeri de artacak. Ben kendi adıma ve ailem adına bu projeden çok memnunum.”

HACER ALDEMİR “Burada yaşadığımız binalar depreme dayanıksız ve korku içerisinde yaşıyoruz. ESİNDER ile anlaştık, sözleşmelerimizi imzaladık. ESİNDER’in kentsel dönüşümde en iyisini yapacağına inanıyoruz ve ESİNDER’e güveniyoruz. Depreme dayanıklı binalar istiyoruz. Kentsel dönüşümü istedik çünkü binalarımız gerçekten çok riskli bir durumda. Dışarıdan bir kamyon geçtiğinde binamız sallanıyor. Bize bir şans sunuldu, biz de bu şansı değerlendireceğiz.ESİNDER dairemize daire veriyor, metrekaremizi arttırıyor, kira yardımını yapıyor ve nakliye hizmeti sunuyor. Bunlar çok büyük bir fırsatlar. Allah emeği geçenlerden razı olsun.”

26


KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ÖRNEK ŞEHİR

KENTS EL D Ö NÜ ŞÜM D E Ö R NEK ŞEH I R L ER KENTSEL DÖNÜŞÜMDE DÜNYA MARKASI BARCELONA

Dergimizin

sayısın- Barcelona, kentsel gelişme ve değişimin pek çok ana teması için mükemmel bir

her

da,

gerçekleştirdiği

sel

dönüşümle

kent-

örnek

örnek sunmaktadır ama aynı zamanda da belirgin karakteri ve kişiliğine katkıda bulunan alışılmadık ve farklı özellikleri de sahiptir. Kent, Collserola Tepeleri ve

ol- Llobregat ve Besos nehirleriyle sınırlandırılmış kıyı düzlüğünde yer almaktadır.

muş şehirleri inceleyeceğiz. Bu topografik sınırlayıcılar kentsel sıkışıklık ve yüksek yerleşim yoğunluğunu da “Kentsel

Dönüşümde

Ör-

beraberinde getirmiştir. Barcelona son 20 yılda iki büyük etkinlik; 1992 Olimpiyatları ve 2004 Kültürlerin

nek Şehirler” sayfamızda ilk Evrensel Forumu, kentin belki de Batı Avrupa’daki pek çok kentten daha radikal olarak kentselde dönüşüm- bir dönüşüm geçirmesine imkan vermiştir. Bu sayede Kent Yöneticileri büyük de bir dünya markası olan Barcelona’dayız.

altyapı projelerine yatırım yapma ve önemli kent içi sorunlarla savaşma imkanına sahip olmuştur. Kentsel yenileme; Nitelikli mimarlık, yeni müzeler ve otellerle birlikte planlı bir soylulaştırmayı içeren kültür güdümlü bir yaklaşımı izlemiştir.

OLİMPİYAT KÖYÜ Eski üretim endüstrisinin yer aldığı alan olan Poblenou kıyı bölgesinde de radikal dönüşümler gerçekleşmiştir. Terk edilmiş bu fabrika alanında Atletleri barındırmak için Olimpik köy inşa edilmiştir. Olimpiyat köyünün apartman blokları orijinalinde Cerda’nın öngördüğü hatlarla birlikte tasarlanmıştır ama günümüzde zemin katta planlanan ticari alanların çoğu boştur. Bunun sebebi Plaça Catalunya ve Zona Alta merkezi iş alanından uzak olması olabilir ama Barselona Belediye Başkanı Joan Clos için hektar başına 60 konut yoğunluğuyla Olimpiyat Köyü, kent planlanmasında yapılmaması gereken şeyin bir örneğini teşkil etmektedir.

27


KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ÖRNEK ŞEHİR

“Kimse sadece korumayla yaşayamaz. Eğer yeni yapı yapılmazsa, kent ayakta kalamaz; hatta eski bile sürdürülemez. Her bir kentin, mevcut sembollerini yenilerle birleştirmede kendi formülünü bulması gerekiyor. Sonrası olmadan, eski yapıtlar sadece birer tekrar olur” Pasqual Maragall, 1982 – 97 Barselona Belediye Başkanı

BARCELONA’DAKİ KENTSEL ÇALIŞMALAR

Günümüzde Barselona’nın yenilikçi kentsel planlaması uluslar arası camiada takdir toplarken, dünyadaki en başarılı kentlerden biri olarak tanınmaktadır. Barselona; planlamanın insanlar için yüksek kaliteli çalışma ve yaşama olanakları sunduğu yeni kentsel dalganın ön cephesine kendisini yerleştiren bilgi tabanlı ve enformasyon hizmetlerini sağlayarak, son on yılın ekonomik, çevresel ve sosyal dönüşümlerinde ayakta kalmıştır. Kısaca Barselona, kendisini ziyaret edenlere oldukça etkileyici kentsel çevre sunan bir kent haline dönüşmüştür. Barselona’nın dönüşümünün temelleri kentin; 1859 yılından itibaren planlanmış 520 sokak bloğuyla bahçe kent yayılması L’Eixample Bölgesinde gerçekleşmiştir. Onun yüksek kaliteli mimarisi, eşitlikçi tasarımı ve erişim kolaylığı zamana karşı dayanmış ve günümüzdeki modern kent gelişmelerine bir model sağlamıştır.

Barselona’nın modern dönüşümü, 1992 Barselona Olimpiyatlarına hazırlıklarla başlamıştır. Gerek kent içi gerekse çeper bölgelerde kentsel çöküşün ciddi problemleriyle yüz yüze gelen plancılar kapsamlı bir yaklaşım geliştirmiş ve olimpiyatları kent genelindeki reformlar için bir araç olarak kullanmıştır. Olimpiyat hizmetleri, körfeze yakın terk edilmiş endüstriyel bölgede inşa edilen olimpiyat köyüyle ihmal edilmiş 4 bölgeye yayılmıştır. Olimpiyat Limanının her iki tarafında inşa edilen yapay altı plajın inşasıysa en büyük etkiyi yaratarak Barselona’nın tarihinde ilk defa gururla denizi kucaklamasını sağlamıştır. Aynı zamanda sosyal kapasitenin iyileştirilmesine ve kente kötü suç şöhretini kazandıran marjinal sakinlerin temizlenmesine yönelik politikayla kent içi alanlarda radikal bir dönüşüm başlamıştır.

LA MİNA BÖLGESİ Şu anda Barselona üçüncü dönüşüm dalgasını yaşamaktadır. İleri teknoloji bölgesi (22@), Hyper toplum (Diagonal Mar), 2004 Kültürlerin Evrensel Forumu ve yeni konteynır limanı ve lojistik park kilit gelişmelerdir ve bunların hepsi körfezde ıslah edilmiş kahverengi alanlarda geliştirilmektedir. Kent içi alanlar ve çeperlerde yeniden şekillendirmeler devam etmekte ve yüzyıl sonra dikkatler yeniden L’Eixample’da odaklanmıştır. Endüstriyel gelişmeler için açık iç mekanlarını kaybeden konut bloklarının pek çoğu, toplum bahçelerine kademeli olarak geri

28

dönüşe şahit olmaktadır.


KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ÖRNEK ŞEHİR Göz kamaştırıcı uluslar arası imajına rağmen Barselona’nın karanlık bir tarafı da bulunmaktadır. Marjinal sakinler efektif bir biçimde çeperlere gönderilmiştir. Evrensel Forum gelişmesinin yanında suçun yönettiği bölge La Mina yeniden biçimlendirmenin hedefi olmasına karşın, kentten 60 kilometre uzaktaki uydu kentler yeni sosyal sorunlarla karşılaşmaya başlamıştır. Barselona Avrupa’daki en kompakt kentlerden birisidir; bu sürdürülebilirlik çerçevesinde tasarlamak için bir avantajdır ama gürültü (hem trafik hem de insan), trafik sıkışıklığı ve kirlilik açısından ciddi sorunlara da yol açmaktadır. Barcelona’nın yenileşme modeli - Uluslar arası etkinlikler; itibarı arttırmak, özel yatırımları çekmek ve kentin işgücünü motive ederek ona odaklanmak için kullanılmıştır. Etkinlikleri için inşa edilen binalar ve altyapı oldukça niteliklidir ve ikili bir amaca; etkinliklerin kendi içinde kısa dönemli kullanım ve uzun dönemde kentin çürüyen bölgelerinin yenileşmesi anlamında hizmet etmektedir.

Barselona Belediyesi Şehir Planlama ve Kentsel Dönüşüm Koordinatörü Jaume Barnadas Marmara Belediyeler Birliği’nin düzenlediği bir programda yaptığı sunumda; “Kentsel Dönüşüm plan ve projelerini hazırlarken en çok üzerinde durduğumuz konu meydanlardı. Bizim kültürümüzde meydanlar ve sokaklar yayalarındır. Yayalaştırılan sokak sayısı arttıkça, esnafın geliri de yükseldi. Tüm projelerimizde önce yayalaştırılacak sokakları ve meydanları belirledik, sonra yıkıma başladık. Sosyal donatı alanları da yaparak halkımızın hizmetine sunduk” dedi. Bardanas, açıklamalarının devamında, “Barselona Belediye meclisinin kararı, bizde resmi kanundur. Kanunlarımızca, genişletilmiş yerel yönetim yetkileriyle kentsel dönüşüme karşı çıkan az sayıdaki vatandaşımızı mahkeme kanalıyla evlerinden çıkardık. Kentsel dönüşüm çalışmalarına 1966’da yapılan planla başladık ve 2050 yılına kadar devam edeceğiz. Kentsel dönüşümdeki amacımız genişlemek ve büyümek değil, iyileştirmek. 1966’da yapılan planlarda şehrimizin 1,5 milyon olduğu öngörülmüş, biz bugün 2 milyon nüfusa sahibiz ve bunu bir başarı olarak görüyoruz” diye konuştu. 29


ESENLER’DEKİ KAMU KURUMLARININ TELEFON VE FAKS NUMARALARI

BASINDA BİZ TARAF GAZETESİ

ESENLER KAYMAKAMLIĞI SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA TEL : 647 38 10 FAX : 647 38 11 VAKFI MÜDÜRLÜĞÜ ASKERLİK ŞUBESİ BAŞKANLIĞI TEL : 646 28 54 FAX : 611 15 44 TEL : 430 37 37 FAX : 432 47 09 İLÇE MAL MÜDÜRLÜĞÜ ESENLER BELEDİYE BAŞKANLIĞI TEL : 611 78 60 FAX : 611 68 02 TEL : 440 11 11 FAX : 440 11 94 İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ TEL : 611 47 64 FAX : 646 47 09 TEL : 429 44 11 FAX : 429 53 55 İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ TEL : 645 45 15 FAX : 645 45 15 (162) TEL : 569 11 00 FAX : 569 19 29 TÜKETİCİ SORUNLARI İLÇE HAKEM HEYETİ İLÇE SEÇİM KURULU MÜDÜRLÜĞÜ TEL : 568 98 97 FAX : 611 68 02 TEL : 68 20 73

FAX : 569 70 64 ESENLER BEDAŞ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE TAPU MÜDÜRLÜĞÜ

VATAN GAZETESİ

TEL : 567 98 10 FAX : 544 08 95 TEL : 569 51 85 FAX : 569 05 67 ESENLER TELEKOM MÜDÜRLÜĞÜ İLÇE GENÇLİK VE SPR.MÜDÜRLÜĞÜ TEL : 493 52 02 FAX : 566 66 15 TEL : 481 27 85 FAX : 481 27 85 ESENLER PTT MÜDÜRLÜĞÜ İLÇE GIDA, TARIM MÜDÜRLÜĞÜ TEL : 568 25 60 FAX : 568 84 14 TEL : 430 92 37 FAX : 430 92 41 İLÇE HALK EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ TEL : 568 15 09 FAX : 611 89 47 TEL : 562 36 61 FAX : 562 36 93 ESENLER İSKİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TEL : 430 40 21 FAX : 430 40 24

301 61 30

ESENLER VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ TEL : 493 42 13 FAX : 493 42 47

30

BURSA OLAY GAZETESİ


CEVİZLİBAHÇE KONUTLARI İRTİBAT OFİSİ Nene Hatun Mah. Inönü Cad. No: 13 P.K 34200 Esenler/Istanbul TEL: (0212) 611 5 611 www.esenlercevizlibahce.com

ESİNDERGİ  

Esenler İnşaat Müteahhitleri Derneği Dergisi ilk sayısı...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you