a product message image
{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade

Page 16

16 hov ovocných stromov. Získal od neho prvé poznatky o vinohradníctve. Zostala mu spomienka na vtedajšie víno, ktoré by však s dnešnými vínami určite nemohlo súťažiť. Väčšinou bolo len jedného druhu, tzv. zmeska, bez odrodového červeného, či bieleho vína. Dodnes má ešte v pamäti štipľavú chuť 3-dňového muštu s bublinkami, ktorý mu dal dedo okoštovať. Po detstve sa však jeho kontakt s výrobou vína utlmil, ale neskončil. Robil ho v malom u rodičov a dokonca aj v bratislavskej bytovke. „Na vážno“ sa stal vinárom “hobbistom” až presťahovaním do Šenkvíc, kedy kúpou domu získal aj vinohrad s asi 200 koreňmi. Najprv mala byť táto nehnuteľnosť „programom“ na víkendy, no 24-árová pôda si pýtala starostlivosť „na plný úväzok“ a tak sa „pustil do toho“. Začal aj s obnovou vinohradu. Postupne ho zmladil a zredukoval počet odrôd. Aktuálne má vysadenú Frankovku modrú, Merlot, Rulandské biele, Muškát moravský a Rizling Rýnsky. Nezabudol ani na stolové. Okrem hroznových už roky robí aj ríbezľové vína. Pestuje červené stromčekové ríbezle, vlastnoručne naštepené. Postupne prechádza aj na čierne ríbezle a aróniu na zlepšenie chuťových vlastností ríbezľového vína. Imrich Ďurčovič sa netají tým, že pri jeho vinárskom raste mu veľmi pomáha členstvo v miestnom Spolku vinohradníkov a vinárov a Združení Malokarpatská vínna cesta. Do prvého menovaného ho pritiahol Jožko Kocanda starší. Rád a pravidelne sa zúčastňuje na väčšine aktivít oboch spolkov. Vzhľadom na obmedzené priestory svojej súkromnej pivnice ponúka vlastné vína v priestoroch spolkovej vínotéky v Obecnom dome. Robí ich nielen z už spomínaného vlastného viniča, ale aj nakúpeného (Cabernet Sauvignon, André, Hron). Ročne vyprodukuje 1200 – 2200 litrov vína, ktoré ide väčšinou na osobnú spotrebu, rodine a známym, časť na marketingové aktivity spomínaných spolkov, ktorých je členom. Môže sa pochváliť i oceneniami z výstav vín. K najúspešnejším zatiaľ patrí napr. jeho Hron 2017 a Cabernet Sauvignon 2017. Prácu vo svojom 5-árovom vinohrade (s 300 koreňami) a s vínom zatiaľ zvláda sám. Keď treba, pomôžu aj synovia, no tí sa prioritne venujú svojim časovo náročným nevinárskym povolaniam. Na rozdiel od všeobecného dopytu po sladších vínach, Imrich Ďurčovič si ako konzument osobne najviac pochutí na suchom víne.

č. 8 mäsiar

Na toto remeslo síce nemá výučný list, no je dôležitou súčasťou jeho „ja“. Zasvätil ho do toho otec a zabíjačky mu zabezpečujú dodnes spojenie s rodiskom. Od detstva chodí na ne aspoň raz do roka. „Mäsiara“ robí už roky a spolu s rodinou zvládnu celý proces od porazenia brava, cez spracovanie mäsa až po finálne výrobky. Je to pre neho nielen gurmánsky zážitok, ale cení si hlavne možnosť stretnúť sa s príbuznými a stráviť s nimi príjemný čas. Za samozrejmé považuje, že k spoločnému stolu pri týchto príležitostiach prispieva svojim vínom. K dobrému jedlu patrí iba dobré víno a Imrich Ďurčovič, pri všetkej skromnosti, to svoje za také považuje. Túto prácu robí očividne rád, baví ho a je odhodlaný sa tomu venovať, kým bude vládať. Ako hovorieva: „do roztrhania tela“, hoci manželka ho brzdí. A keďže nevie oddychovať posediačky, ide radšej do záhrady, na ryby alebo do pivnice. Uvedené činnosti mu vypĺňajú väčšinu každodenného času. Imrich Ďurčovič nie je pôvodom zo Šenkvíc, ani nepochádza z vinohradníckej, či vinárskej rodiny, v našej obci neprežil ani väčšinu svojho života, no Šenkvičanom a hobby vinárom sa cíti celým svojim srdcom. Skutočnosť, aké všelijaké „remeslá“, či profesie doteraz vo svojom živote vykonával a že to „najlepšie“ – vinárstvo, si nechal „na koniec“ – pre svoj zrelý vek, možno brať ako dôkaz, že je to „to pravé orechové“. foto: archív I. Ďurčoviča, Miroslav Kováčik

16

www.senkvice.org

Žijeme vínom

www.zavinomdosenkvic.sk Chutilo odborníkom i laikom

V

ýstava vín v Šenkviciach je súčasťou vinárskeho kalendára už devätnásty rok. Od svojho vzniku má dva časti – uzavretú „pracovnú“ a spoločenskú, určenú pre širokú verejnosť. Nie inak tomu bolo aj v aktuálnom ročníku 2019. Najprv, 13. marca temer pol stovka certifikovaných degustátorov hodnotila v 11 komisiách 495 vzoriek vína od 108 vystavovateľov z celého Slovenska, z ktorých vybrala tie najlepšie. Podľa počtu získaných bodov im udelila medaily (zlaté, strieborné, bronzové) a špičke i ocenenia v podobe šampiónov v 4 kategóriách a 4 osobitných cien. O tieto najvzácnejšie trofeje sa podelili:

Tituly šampiónov

1. kategória vína tiché biele suché – VZ Topolčianky, s.r.o. za Chardonnay, ročník 2018 2. kategória vína tiché biele ostatné – Karpatská perla, s.r.o. Šenkvice za Aurelius, ročník 2017 3. kategória vína tiché ružové – Dubovský a Grančič, s.r.o. Svätý Jur za Cabernet Sauvignon, ročník 2018 4. kategória vína tiché červené – Vinárstvo Miro Fondrk Tomášov za Rulanské modré, ročník 2015.

Ceny

Cena starostu obce – Karpatská perla, s.r.o. Šenkvice za Aurelius 2017 Cena predsedu družstva za najlepšie hodnotené šenkvické víno – Ing. Ľubomír Figura, Šenkvice za Veltlínske zelené, ročník 2017, slamové (92 b. a získal veľkú zlatú medailu) Cena Spolku vinohradníkov a vinárov v Šenkviciach – Incheba, a.s., Bratislava za Váh, ročník 2017 Cena Združenia Malokarpatská vína cesta za najlepšiu kolekciu vín – Kozara s.r.o. Šenkvice za Hibernal, Devín a Cabernet Sauvignon), ročník 2017 a 2018. Zisk spomínaných ocenení nie je len zadosťučinením za dobrú robotu pre ich výrobcov, ale aj vecou vinárskej prestíže. Špeciálne samolepky potvrdzujúce toto víťazstvo sa stávajú súčasťou fliaš s jednotlivými vzorkami a zároveň ocenené vína majú šancu vstúpiť do vinárskej histórie SR, pretože šenkvická Výstava vín je nominačnou výstavou do Národného salónu vín Slovenska. Či sa verdikt odborníkov zhoduje s názormi milovníkov vína bolo možné sa presvedčiť 23. marca v miestnom Kultúrnom a informačnom stredisku, kde sa konala druhá, verejná časť podujatia. Jej súčasťou bola popri oficiálnom vyhlásení výsledkov a dekorovaní víťazov aj voľná

degustácia všetkých súťažných vzoriek a sprievodný kultúrny program. Najväčšiu zásluhu na tom, že všetko dobre dopadlo a že záujem vinárov aj „koštérov“ o toto podujatie je stále vysoký, má hlavný organizátor – Spolok vinárov a vinohradníkov v Šenkviciach.

Pekné v Peknom s Peknými...

(U

ž) Tradičné podujatie Pekné víno s rozhľadom, ktoré sa konalo tohto roku už po 11 – krát, by sa mohlo volať aj P-éčkové. Hlavne preto, že ponúka spravidla Pekné vína, v Peknom prostredí s Pekným výhľadom na okolitú krajiny z tamojšej rozhľadne, ktorá je súčasťou vinárstva hlavného organizátora. A v neposlednom rade sa tam človek stretáva aj s Peknými a hlavne Pozitívne naladenými ľuďmi. Potvrdil to aj tento ročník, ktorý sa konal v Karpatskej perle 23. marca. Jeho spoločenským vyvrcholením bolo popri enologických a gurmánskych zážitkoch spojených s degustáciou vína a gastronomických špecialít aj dekorovanie víťazov behu po 99 schodoch na vrchol rozhľadne. To, že bolo aj tentoraz „plno“ svedčí o dobrom nápade ponúknuť k vínu ďalšiu „pridanú hodnotu“, tento krát v podobe behu a myslieť pritom na všetky vekové a výkonnostné kategórie. Čerešničkou na torte tohto ročníka bolo jedno osobitné, nie každoročné P v podobe akurátneho počasia, takže sa to všetko pekné uvedené v titulku udialo aj „za Pekného“ P.

Stále to isté a predsa vždy iné

P

odujatie „Za vínom do Šenkvíc“ (ZVDŠ) si k svojmu názvu tohto roku pripíše poradové číslo 8. Po predchádzajúcich úspešných ročníkoch ho možno teda považovať za pravidelnú výročnú reprezentačnú „generálku“ nielen vinárskeho „arzenálu“ našej obce. Vo svojom scenári už od prvého ročníka ponúka možnosť vychutnať si vína od miestnych producentov priamo v ich prevádzkach a za ich účasti. Konzument si tak užije jedinečnú atmosféru „miesta činu“ všetkými zmyslami a vypočuje si príbehy vína i ľudí okolo neho. Táto filozofia a ambícia ZVDŠ je permanentná, no neprináša návštevníkovi riziko nudy, či stereotypu. Zárukou toho, že každoročne „to“ bude iné, je fenomén vína. Minimálne ono je zaručene každoročne iné – staršie ročníky vyzretejšie a pribudne vždy premiérové víno z ostatného roka. Z pozvánky aktuálneho ročníka ZVDŠ vyberáme: Termín: 27.4.2019 od 14.00 – 22.00 hod.

Profile for Obec Šenkvice

Šenkvičan 01/2019  

Šenkvičan 01/2019  

Advertisement