Page 1

ISSN 1425-8307 / zima 2016 (181) / rok XXI / www.semestr.pl


ZIMA 2016 (nr 181)

KARIERA W FINANSACH I UBEZPIECZENIACH 6 7 8 9 11

Nietypowy start w bankowość Akademia doradcy Ubezpieczenia – kariera warta ryzyka Insure that idea... Finance Campus

KARIERA INŻYNIERA 14 15 16 17 18 19

14

INŻYNIER wyrusza na PRZYGODĘ!

Wyjątkowo wiele różnych ścieżek kariery czeka na przyszłych inżynierów. Jak wybrać tę, która stanie się Twoją pasją?

6 Twój START w FINANSE i BANKOWOŚĆ Nie masz doświadczenia w bankowości, ubezpieczeniach ani wykształcenia finansowego, a zastanawiasz się nad pracą w tej branży? Masz szansę!

Poczuj chemię do Anwilu! Ludzie i pasja Inżynier wyrusza na przygodę A heart for engineering... Inżynier XXI wieku Looking for new challenges!

KARIERA W HANDLU I SPRZEDAŻY 22 24 25 26 27

Praca w handlu podczas studiów Przedświąteczny zarobek eZlecenie – nowoczesna platforma pracy Praktyki i staże w retailu Szukasz pracy?

EDUKACJA I WYJAZDY 2 29 30 31 32 33 34 35 36 40

Praca w logistyce – Holandia Chemia i spektroskopia na 5 uniwersytetach UE A po studiach... studia InnoEnergy PhD School Na studia za zachodnią granicę Studia na najlepszych uniwersytetach w Niemczech Studia z tradycją: TU Freiberg CERN invites you! Gdańscy studenci – w pogoni za pasją Wyjazdy na narty: nauka i doskonalenie!

30 A po studiach… STUDIA! Wybór kierunków magisterskich, doktoranckich i podyplomowych jest ogromny – w Polsce i u naszego zachodniego sąsiada. Bezpłatny ogólnopolski magazyn studencki ISSN 1425-8307 Nakład: 100.000 egz. REDAKCJA Witold Przydróżny (redaktor naczelny), Paweł Orłowski (koordynator projektu), Agata Blinkiewicz, Katarzyna Perdek, Anna Wielaka (korekta) WSPÓŁPRACA Bartłomiej Belniak, Marzena Cyboran, Kamil Dyba, Paweł Skarżyński, Teresa Szymczyk, Damian Wojciechowski, Joanna Biedalska, Tomasz Wiśniewski, Emilia Kieliszewska, Karolina Pajkiert, Joanna Doktorska, Joanna Biegalska, Aleksandra Sudowska, Małgorzata Zdanewicz, Magdalena Urbaniak, Mateusz Bernat, Katarzyna Marcisz, Anna Streczeń, Emilia Jędrzejczyk, Anna Tabisz, Sylwia Konik, Aleksandra Dobrowolska, Marzena Majsan

BIURO REKLAMY Grzegorz Szewczuk PROMOCJA Teresa Szymczyk KOLPORTAŻ I DYSTRYBUCJA Grzegorz Szewczuk, Ewelina i Robert Lewandowscy, Paweł Skarżynski, Marta Rzymka, Katarzyna i Tomasz Sołtys, Adam Gamrot, Jakub Albin, Adam Kwiatkowski, Michał Skowron, Stanisław Nidecki, Andrzej Żurkowski STUDIO DTP Wojciech Miatkowski, www.literro.com GRAFIKA NA OKŁADCE Tomasz Wiśniewski ADMINISTRATORZY WWW Tomasz Babczyński, Krzysztof Bojakowski ADRES REDAKCJI I WYDAWCY Magazyn Semestr, Media Service, ul. Hufcowa 14, 52-244 Wrocław DRUK Media Magazines, Bydgoszcz WYDANIE INTERNETOWE www.semestr.pl, www.issuu.com/semestr

Czytaj też wydanie elektroniczne:

Odwiedź nas na Facebooku:

www.issuu.com/semestr/ docs/zima_2016

www.facebook.com/ MagazynSemestr

Materiałów niezamówionych nie zwracamy oraz zastrzegamy sobie prawo ich redagowania, adiustacji, skracania i zmian. Za treść reklam i ogłoszeń Redakcja ani Wydawca nie odpowiada oraz rezerwuje sobie prawo do odmowy ich publikacji. Wszystkie prawa zastrzeżone. Przedruki i inne rozpowszechnianie tylko za pisemną zgodą Wydawcy. ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY: WSPOLPRACA@SEMESTR.PL


Jeśli jesteś studentem lub absolwentem i szukasz miejsca, w którym mógłbyś rozpocząć swoją przygodę z bankowością – Nest Bank jest idealnym miejscem dla Ciebie. Pomożemy Ci rozwinąć skrzydła kariery.  Praktyki u nas nie polegają na obserwacji, ale na czynnym udziale w ważnych projektach, co z pewnością ułatwi przygotowanie do samodzielnej pracy i dalszego rozwoju zawodowego. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy na naszej stronie internetowej www.nestbank.pl w zakładce Kariera.

Marcin Rawinis

Kierownik Wydziału Rozwoju i Employer Brandingu Nest Bank S.A. 4

www.semestr.pl


PrzepustkÄ… do kariery u wybranego pracodawcy jest nie tylko wiedza. To przede wszystkim unikalny zestaw kompetencji, czasem mierzonych w niestandardowy sposĂłb.

www.semestr.pl

5


Nietypowy start w bankowość Nie masz doświadczenia w bankowości ani wykształcenia finansowego, a zastanawiasz się nad pracą w tej branży? Masz szansę! Wyjaśnia Piotr Kaczmarski, Dyrektor Departamentu Zarządzania Siecią Sprzedaży Własnej Nest Banku. Agata Blinkiewicz: Początki kariery w bankowości bywają różne, ale Akademia Doradcy może je ułatwić. W jaki sposób? Piotr Kaczmarski: Celem programu jest wykształcenie przyszłej kadry, która rozpocznie swoją przygodę z bankowością od pracy w oddziałach Nest Banku. Akademia przygotowuje do pracy w naszej branży młodych ludzi, którzy w inny sposób nie mogliby trafić do bankowości. W Nest Banku jest to możliwe dzięki programowi szkoleniowo-rozwojowemu, który przejdą uczestnicy. Czyli zaproszenie skierowane jest do osób bez wykształcenia finansowego? Tak. Zwykle dla osób bez przygotowania czy doświadczenia w pracy w banku zdecydowana większość instytucji finansowych jest niedostępna. My chcemy to zmienić i dać szansę młodym, zdolnym osobom, aby mogły spróbować sił w prestiżowej i wymagającej branży. Akademia Doradcy pozwoli im w przyspieszonym tempie zdobyć wiedzę i doświadczenie niezbędne do pracy w banku. Nauczymy podstaw bankowości, produktów, procesów, obsługi systemów oraz co najważniejsze – obsługi klientów i budowania z nimi relacji. Dzięki temu w niedługim czasie osiągną samodzielność.

SZANSA DLA KAŻDEGO To naprawdę jest możliwe? Praca w bankowości bez wykształcenia związanego z finansami? Oczywiście! Znam wiele przypadków członków zarządów banków, którzy nie studiowali finansów, a zrobili wspaniałą karierę w naszej branży. Ważniejszy jest zapał, chęć do pracy oraz otwarty umysł. Wtedy można się wszystkiego nauczyć. A zdradzi Pan, jak wyglądały Pana początki kariery? Czy była to od razu bankowość? Tak, praktycznie od razu moja kariera rozpoczęła się od bankowości. Wcześniej, jako nastolatek, zdobywałem szlify w boju sprzedażowym w firmie moich rodziców. Ale „dorosła” praca to już branża finansowa. Co ciekawe, zaczynałem swoją karierę od programu rozwojowego w jednym z dużych banków. Był on oparty na podobnej idei, co nasza Akademia, czyli umożliwiał start w finansach osobom z dużym potencjałem, ale bez doświadczenia. I jak to się skończyło? Pracuję w bankowości już prawie 17 lat i obecnie zarządzam sprzedażą w Nest Banku. To potwierdza, że warto korzystać z okazji, jakie dają tego typu przedsięwzięcia. Wróćmy więc do Akademii. Jakich osób szukacie? Szukamy osób, które mają naturalne predyspozycje do pracy w sprzedaży i obsłudze klienta w bankowości. Z jednej strony dobrze, aby miały pojęcie o matematyce i choć trochę sympatii do liczb, procentów, a z drugiej strony – były komunikatywne, potrafiły nawiązywać relacje i lubiły bezpośredni kontakt z innym człowiekiem. Kandydaci powinni odnajdywać się w nowych sytuacjach, chętnie poznawać no-

wych ludzi i nie bać się rozmawiać – zarówno na spotkaniu, jak i przez telefon. Ważne, aby takie osoby już coś w swoim życiu zrobiły, a najlepiej, jeśli miały styczność ze sprzedażą czy obsługą klienta – oczywiście nie musi to być bankowość.

PRZYGODA W BANKOWOŚCI Na co na starcie mogą liczyć uczestnicy? Wybrane osoby zatrudnimy na umowę o pracę i zaoferujemy im bardzo atrakcyjny system premiowy. Dzięki niemu już od początku pracy będą mogły zarabiać całkiem rozsądne pieniądze, które zwykle nie są osiągalne na tym etapie kariery – ale to już będzie zależało od ich wyników i tempa rozwoju. Co będzie należało do ich obowiązków? Na początku najważniejsze jest szkolenie – zarówno organizowane centralnie, jak i to realizowane w systemie „on the job”, podczas którego uczestnicy poznają praktyczną stronę bankowości, rozwijając się pod opieką dedykowanego im mentora. Następnie, w miarę usamodzielniania się, będą dostawać coraz bardziej zaawansowane zadania związane z pracą doradcy w oddziale. Będą umawiać spotkania z klientami, a następnie, pod okiem doświadczonego kolegi, będą prowadzić rozmowy handlowe, aż do przygotowania wniosku produktowego z klientem i zamknięcia sprzedaży. Będą też mogli obsługiwać przychodzących do oddziałów klientów. Ich praca nie będzie istotnie odbiegała od pracy doradcy bankowego w oddziale.

DLA NAJLEPSZYCH Co czeka najlepszych? Wybranym osobom zaoferujemy stanowisko doradcy klienta w oddziałach naszego banku – praca na pełny etat, w pełni samodzielna, z bardzo atrakcyjnym systemem premiowym oraz szerokim pakietem benefitów pozapłacowych. Jak zachęciłby Pan do wzięcia udziału w przygodzie pt. Akademia Doradcy? Myślę, że nie ma lepszej drogi do sprawdzenia się w nowej branży, niż uczestnictwo w takim programie. Przeważnie osoby bez doświadczenia nie są brane pod uwagę w rekrutacjach do banków. Dodatkowo, często słyszymy, że banki się konsolidują i ograniczają zatrudnienie, zamykają oddziały. U nas jest dokładnie odwrotnie – jesteśmy nową, młodą, bardzo sprawną organizacją, która się rozwija, otwiera nowe placówki i zatrudnia wiele osób. Uczestnicy dostają szansę na poznanie świata bankowości w prężnej organizacji, nastawionej na sukces, w której decyzje podejmuje się bardzo szybko. Pewnie nie wszyscy od razu pokochają bankowość, ale gwarantuję, że sporo osób przekona się, że po prostu fajnie się pracuje w takiej organizacji, jak nasza. A jaka to przyjemność, gdy siedząc w weekend z przyjaciółmi czy rodziną, widzi się fajną reklamę nowego banku i z dumą można powiedzieć – „A wiecie, że ja pracuje właśnie w tym Banku?”


ZARZĄDZANIE Żeby produkty ubezpieczeniowe można było sprzedawać, najpierw ktoś musi je opracować. Właśnie za to odpowiedzialny jest product manager. Jest zadaniem jest nie tylko koordynowanie procesu tworzenia produktu i monitorowanie jego zmian – często kreuje także strategię i monitoruje rynek oraz sprzedaż. Obowiązki product managera sprawiają, że współpracuje on z  działami aktuariatu, sprzedaży i  marketingu. Wobec rosnących wymagań klientów i zmieniającego się rynku można przewidywać, że zapotrzebowanie na managerów produktów ubezpieczeniowych będzie wzrastać.

POMÓC KLIENTOWI Likwidator szkód odpowiedzialny jest za proces zachodzący pomiędzy zgłoszeniem roszczenia a wypłatą odszkodowania lub odmową. – Likwidator ma przede wszystkim pomóc klientowi, który zgłasza się do ubezpieczyciela w trudnej dla niego sytuacji, czyli w momencie wystąpienia szkody. Musi więc wykazać się empatią, uważnie słuchać, wyjaśnić wątpliwości, a  następnie zaproponować przyjazny i  zrozumiały sposób dojścia do celu, jakim jest wypłata odszkodowania lub naprawienie szkody – opowiada Andrzej Wasilewski, dyrektor działu likwidacji szkód majątkowych i osobowych Aviva. W  działach likwidacji szkód poszukiwani są też kandydaci z  konkretną wiedzą techniczną i znajomością obszaru, którego dotyczy szkoda. Ponieważ spektrum przedmiotów ubezpieczenia jest szerokie, poszukiwani są zarówno eksperci z branży budowlanej, jak i np. medycznej.

UBEZPIECZENIA

– kariera warta ryzyka Jeśli marzy Ci się kariera w ubezpieczaniach, możesz śmiało wybierać spośród różnych dróg kariery i  czekać na ciekawe wyzwania. Jak zapewnia Anna Bratko, dyrektor ds. Rekrutacji i  Rozwoju Pracowników ProContact: – Nie ma tutaj dwóch takich samych dni, takich samych spraw, takich samych klientów. Trudno mówić o nudzie.

SPRZEDAŻ BEZPOŚREDNIA Pomimo rozwoju nowych technologii w ubezpieczeniach sprzedaż bezpośrednia ma nadal duże znaczenie. Prowadzą ją agenci i  brokerzy. Broker sprzedaje produkty ubezpieczeniowe kilku różnych ubezpieczycieli i występuje w imieniu klienta, natomiast agent ubezpieczeniowy to pośrednik zajmujący się ofertą jednego z ubezpieczycieli. Zarówno broker, jak i agent prowadzi najczęściej własną działalność gospodarczą. Dobry agent ubezpieczeniowy może sporo zarobić, gdyż istotną częścią jego wynagrodzenia jest prowizja od sprzedaży. Oprócz niezbędnej wiedzy o produktach, osoby planujące rozpoczęcie kariery w sprzedaży jako agenci lub w firmach brokerskich powinny posiadać umiejętności komunikacyjne, negocjacyjne oraz w zakresie budowania długoterminowych relacji. W tej branży sprawdzą się więc zapewne studenci kierunków marketingowych, ale tak naprawdę ważne są wrodzone predyspozycje i sieć kontaktów. W samej firmie w sprzedaży pracują także osoby wspomagające agentów terenowych. 8

SZACOWANIE RYZYKA Underwriting to po prostu szacowanie ryzyka. Underwriterzy zajmują się szacowaniem ryzyka np. na podstawie cech demograficznych w przypadku ubezpieczeń indywidualnych czy analizy branży w  przypadku ubezpieczeń dla klientów instytucjonalnych. Do ich zadań należy również wyliczenie ceny, jaką za produkt musi zapłacić klient. Underwriterom przydadzą się zarówno zdolności analityczne, jak i umiejętność współpracowania w zespole, gdyż osoby na tych stanowiskach często współdziałają z siecią sprzedaży. Są jeszcze dwie dobre wiadomości – na rynku nadal jest zapotrzebowanie na underwiterów, a żeby nim zostać, nie trzeba zdawać żadnych egzaminów.

TOP OF THE TOP Choć w Polsce mało znany, aktuariusz to top of the top, jeśli chodzi o  branżę ubezpieczeniową. Aktuariusz odpowiedzialny jest przede wszystkim za wyliczanie rezerw, kalkulację ryzyka za pomocą metod analizy matematycznej i statystycznej. Trzeba przyznać, że to dość unikalny zawód – w naszym kraju jest obecnie mniej niż 300 aktuariuszy, a popyt cały czas przewyższa podaż. Ponadto przewiduje się, że zapotrzebowanie na tę profesję będzie jeszcze wzrastać! Zgodnie z polskim prawem wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek zatrudniać aktuariusza, a coraz częściej aktuariuszy poszukują też firmy konsultingowe. Szczególnie zainteresowani powinni być studenci ekonometrii, statystyki, finansów, ale też matematyki, a nawet fizyki. Aktuariusze są też oczywiście bardzo dobrze opłacani. By nim zostać, trzeba jednak zdać trudny egzamin przy Komisji Nadzoru Finansowego składający się z czterech testów (m.in. z matematyki finansowej). Każdy z nich trzeba zdać w ciągu dwóch lat. Dobrze się za to zabrać pod koniec studiów lub zaraz po rozpoczęciu pracy. Przed przystąpieniem do egzaminów można pracować np. na stanowisku analityka aktuarialnego lub specjalisty do spraw aktuarialnych. Agata Blinkiewicz www.semestr.pl


INSURE THAT IDEA NO ONE HAS SEEN YET. XL Catlin is a leading global property, casualty, professional and speciality insurer. With a presence in the world’s major insurance markets, we understand global demands and local needs. We bring an incredible blend of people, products, services and technology together to help businesses move forward. XL Catlin - Be a part of our future Our Shared Service Centre in Wroclaw supports the future ambitions and growth of XL Catlin. We help our underwriters, actuaries and claims specialists offices located across the world to deliver our insurance expertise in specialist markets, insuring race horses to fine art, cargo to crops, and aerospace to political risk and many more. If you’re looking to work in a world of unique opportunities and new ideas, let’s chat.

............................... MAKE YOUR WORLD GO xlcatlin.com

XL Catlin is the global brand used by XL Group plc’s (re)insurance subsidiaries.

, XL Catlin and MAKE YOUR WORLD GO are trademarks of XL Group plc’s companies. Coverages may not be available in all jurisdictions.


HR

10

kariera inĹźyniera

www.semestr.pl


HR

kariera w BPO/S SC / Call Centers

Infosys Finance Campus One of the new initiatives within Infosys BPO Poland is Infosys Finance Campus, addressed to language dependent people with no or limited F&A background. New joiners undergo an intensive 6 week Finance and Accounting induction training that aims to deliver properly trained employees to operations. In Finance Campus, trainers focus not only on finance and accounting area, they also conduct technical trainings – related to excel and SAP – it helps to increase confidence in usage of mentioned applications, soft trainings – where we focus on teambuilding and orientation on customer needs. A great positive of the Finance Campus methodology is that there is a dedicated group of trainers who are also coaches/mentors for group, they are observing trainees, gathering feedback from other trainers, giving regular feedback to trainees and supporting their progress immediately when it’s needed. The Campus Leader and Main Trainers also build strong relationships with Campus joiners to ensure their involvement in the program and to strengthen their motivation. As a result, the Campus program guarantees a better quality of employees, ensures finance knowledge and understanding of particular processes and, thanks to a 6 week intensive program focused on their development, provides us with motivated, operationally awarded people. Currently over 100 people has successfully finished Campus program. If you are interested in joining our company, don’t hesitate to send your resume with a note “Finance Campus” to: rekrutacja_ldoz@infosys.com Aneta Kuzińska and Elżbieta Grzegorczyk 11


Pracę w spółce rozpocząłem w 1998 r., zaraz po ukończeniu studiów. W ciągu następnych 17 lat, dzięki możliwości rozwoju, awansowałem na kolejne stanowiska, aby w 2015 r. dołączyć do zarządu. Jeśli więc szukasz miejsca pracy, w którym „chcieć oznacza móc”, to ANWIL jest dla Ciebie.

Jarosław Ptaszyński

Członek Zarządu ANWIL S.A., Dyrektor Operacyjny

Agnieszka Lamek

Naszym priorytetem jest zapewnienie możliwości rozwoju zawodowego każdemu pracownikowi. Dlatego osoby, które dołączają do naszej załogi, od początku wiedzą, że tylko od ich zaangażowania zależy, jak szybko będą stawiać kolejne kroki na ścieżce kariery.

Dyrektor ds. Personalnych ANWIL S.A.


kariera w IT

HR

Ta branża może zapewnić Ci prawdziwy rozwój

www.semestr.pl

13


HR

kariera inżyniera

Poczuj chemię do ANWILU! Studia to nie tylko czas intensywnej nauki, ale również właściwy moment na zastanowienie się nad tym, co planujemy robić po ich zakończeniu. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie widzimy się za 3-4 lata, co chcielibyśmy robić, w jakiej firmie czy w organizacji z uśmiechem będziemy spędzać 1/3 każdego roboczego dnia. To zdecydowanie ułatwi znalezienie wymarzonej pracy. Jeśli jesteś przyszłym inżynierem i  zależy Ci na stabilnym zatrudnieniu w  przedsiębiorstwie, które jest liderem w swojej branży, oferuje atrakcyjne warunki zatrudnienia, przejrzystą ścieżkę kariery oraz inwestuje w rozwój swoich pracowników – koniecznie przeczytaj ten artykuł. Być może ANWIL to właśnie firma, w której chciałbyś pracować.

Zakładu. Zawsze angażowałem się w to, co robię, wiedziałem, że moja praca ma sens. Dodatkowo robiłem to, co naprawdę lubię. Dzięki zaangażowaniu, ciężkiej pracy, efektywnej współpracy z podległymi zespołami oraz przełożonymi, którzy dostrzegali potencjał swoich pracowników, mogłem piąć się po szczeblach kariery. Jestem dumny z tego, co do tej pory osiągnąłem, a  potrzeba samorozwoju jest u  mnie cały czas na pierwszym miejscu – podkreśla Jacek Mendelewski, Dyrektor ds. Produkcji Nawozów.

w obszarze energetyki. Kontynuuję naukę na Politechnice Łódzkiej: studia magisterskie, kierunek elektrotechnika, specjalność elektroenergetyka. Mimo że pogodzenie studiów i  pracy jest trudne, nie żałuję podjętych decyzji i cieszę się, że moja kariera rozwija się właśnie w ANWILU. Ze względu na specyfikę produkcji chemicznej zatrudnienie w spółce mogą znaleźć studenci i  absolwenci studiów inżynierskich na kierunkach takich, jak: chemia, mechanika i  budowa maszyn, logistyka, mechatronika, zarządzanie i  inżynieria produkcji, inżynieria materiałowa, a także energetyka.

Chemiczny gigant z Włocławka

„Nie ma milszego zbliżenia nauk jak odczuwanie chemii przy humaniście” [L. Jasińska]

ANWIL to jeden z filarów krajowej gospodarki. Jest jedynym producentem polichlorku winylu w Polsce oraz szóstym w  Europie, a  także drugim producentem nawozów azotowych w  kraju i  ósmym na naszym kontynencie. Eksportuje swoje produkty do ponad 40 państw. Przywiązanie do tradycji, ciągła potrzeba rozwoju, inwestowanie w  kapitał ludzki – to określenia, które najlepiej oddają charakter polskiego chemicznego giganta.

Choć inżynierowie oraz absolwenci nauk ścisłych stanowią najliczniejszą grupę pracowników ANWILU, w firmie nie brakuje także humanistów. Duża skala działalności sprawia, że spółka obejmuje aż 26 obszarów. Dlatego także ekonomiści, kupcy, handlowcy, marketingowcy, księgowi czy specjaliści ds. BHP mogą ubiegać się o pracę.

„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu” [Konfucjusz] ANWIL kładzie szczególny nacisk na tworzenie przejrzystych ścieżek kariery. Kandydaci już na etapie spotkania rekrutacyjnego dowiadują się, jakie są możliwości i kryteria awansu dla danego stanowiska. Dla każdego pracownika co rok opracowywany jest indywidualny plan rozwoju. – Pracę w ANWILU zacząłem 20 lat temu. Dziś jestem Dyrektorem ds. Produkcji Nawozów, ale moja ścieżka awansu przebiegała stopniowo. Zaczynałem od stanowiska inżyniera procesu, aby po sześciu miesiącach objąć stanowisko Kierownika Wydziału, następnie Zastępcy Kierownika Zakładu i  Kierownika 14

Inżyniera nam się zachciało! ANWIL poszukuje inżynierów, którzy chcą się rozwijać i są pasjonatami swojego zawodu tak, jak Marcin Lewandowski, pracownik Zespołu Dyspozytorów Energetyki, który dołączył do grona pracowników włocławskiej firmy jeszcze w trakcie studiów: – Pracę w ANWILU rozpocząłem kończąc II rok studiów na kierunku Energetyka na Politechnice Łódzkiej. Najpierw zostałem aparatowym – stażystą. Jest to najniższe stanowisko produkcyjne w firmie. Szybko jednak stałem się pełnoprawnym aparatowym, a  po roku pracy na tym stanowisku awansowałem na dyspozytora energetyki. Do moich głównych obowiązków należy nadzór i  kontrola nad procesami technologicznymi występującymi

Praktyka czyni mistrza, czyli oferta praktyk i staży W ANWILU masz także możliwość odbycia stażu lub praktyki, które na pewno nie będą sprowadzały się do przysłowiowego parzenia kawy czy obsługiwania kserokopiarki. Możesz być pewien, że będziesz miał okazję do wykazania się wiedzą w trakcie samodzielnej realizacji odpowiedzialnych zadań. Twój opiekun pozostawi Ci szerokie pole do działania, ale jednocześnie będzie Cię wspierał i pomagał, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. ANWIL daje Ci szereg możliwości. Tylko od Ciebie zależy, czy z nich skorzystasz. Szczegółowe informacje nt. ofert pracy, staży i  praktyk znajdziesz na stronie internetowej www.anwil.pl, w zakładce „Kariera” www.semestr.pl


HR

kariera inżyniera

INŻYNIER WYRUSZA NA PRZYGODĘ Po studiach zaczyna się przygoda zwana karierą

P

ewnie już jako małe dziecko zastanawiałeś się, „co będziesz robił, kiedy dorośniesz”. Paradoksalnie, łatwiej było nam wtedy udzielić odpowiedzi – marzyliśmy o byciu gwiazdą estrady, aktorką, policjantem, strażakiem czy lekarzem, czyli o  zawodach, które niosły za sobą jakąś przygodę. A dziś: dorosłeś, zaraz skończysz studia – i co dalej? Czy myślisz o swojej przyszłości jeszcze przez pryzmat marzeń, czy tylko bardzo pragmatycznie? Może Twoja pierwsza praca nie będzie od razu tą wymarzoną, ale nie przestawaj szukać takiej, którą naprawdę będziesz lubił i która stanie się dla Ciebie przygodą. W końcu to w pracy będziesz spędzać sporą część życia. A gdzie na inżynierów czeka przygoda?

Przygoda w programowaniu Zastanawiasz się, co takiego interesującego może być w pracy programisty, który przecież ciągle siedzi sam przed komputerem? Możliwość tworzenia i łączenia świata rzeczywistego z tym wirtualnym! Nowa aplikacja czy system może zacząć się od zwykłego zamysłu osoby nieumiejącej programować, która opowiada, co chciałaby widzieć na ekranie, jakie funkcjonalności aplikacja powinna posiadać. Następnie programiści za pomącą odpowiednich języków programowania przelewają wizję klienta na klawiaturę i tworzą piękny interfejs, za którymi kryją się linijki kodu. Dlatego właśnie praca programisty jest trzonem większości projektów, a programowanie to nie zwykłe pisanie kolejnych linijek kodu, lecz proces tworzenia. Powstała aplikacja będzie później służyć użytkownikom, a  niektóre efekty ich twórca może sam zaobserwować, korzystając z napisanych przez siebie programów. To dopiero powód do dumy!

A sterowanie robotami i  maszynami? To dopiero frajda, gdy wykonują one Twoje polecenia i dzięki nim wszystko może sprawniej działać! A gdy pojawi się jakiś problem, inżynier pracuje niczym detektyw, by jak najszybciej usunąć awarię. Pasjonujący jest też ciągły rozwój technologii, który sprawia, że inżynier nieustannie musi być na bieżąco, przez co powinien też podnosić swoje kwalifikacje.

Przygoda na budowie A inżynier budowy, jak wygląda jego przygoda? To właśnie on jest w samym sercu wydarzeń, może obserwować i  brać udział w  powstawaniu nowego biurowca, domu czy drogi, które komuś będą służyć na co dzień. Przygodą jest możliwość uczestnictwa w danym projekcie na wszystkich jego etapach. To trochę jak budowanie wieży z klocków, tylko nieco bardziej skomplikowane. Inżynier budowy jest obecny w procesie budowlanym już na etapie oferowania i kosztorysowania. W trakcie samej realizacji przedsięwzięcia odpowiada za rozliczanie robót oraz nadzór nad pracownikami i podwykonawcami. Po ukończeniu budowy musi też przygotować odpowiednią dokumentację.

Nie przestawaj szukać pracy, która stanie się przygodą

Przygoda wśród maszyn i systemów Nie mniej ciekawa przygoda czeka inżynierów automatyki i  robotyki, elektryki czy budowy maszyn. To od ich umiejętnego złożenia wielu elementów w jedną całość zależy powodzenie projektu. Często zajmują się tworzeniem oprogramowania, a później jego uruchamianiem bezpośrednio w miejscu docelowym, np. fabryce. 16

Kierunek – świat

Zawód inżyniera ma jeszcze to do siebie, że jego charakter jest projektowy: nie trzeba zadań wykonywać w jednym miejscu. Polscy inżynierowie są bardzo doceniani za granicą i mogą liczyć na ciekawe oferty pracy na całym świecie. A to oznacza dużą swobodę. Popularny wśród inżynierów contracting sprawia, że sami są sobie sterem i  okrętem, mogą decydować o wyborze projektu, jego ramach, a przede wszystkim: o czasie i miejscu jego wykonywania. Wyobraź więc sobie, że pracujesz na kontrakcie dla polskiej firmy i  tworzysz aplikację, opalając się na wyspach Pacyfiku albo pracujesz na budowie raz w Niemczech, a raz w Dubaju. Świat naprawdę leży przed dobrze wykwalifikowanymi, moblinymi i znającymi język inżynierami otworem! Ahoj, przygodo! Agata Blinkiewicz www.semestr.pl


kariera inĹźyniera

www.semestr.pl

HR

17


HR

kariera inżyniera

Inżynier XXI wieku REKLAMA

SIĘGNIJ DO GWIAZD W CENTRUM ASTRONOMICZNYM PAN! Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika (CAMK) jest wiodącym instytutem w zakresie astronomii i astrofizyki. Istnieje od 1978 roku. CAMK uczestniczy w międzynarodowych projektach np. H.E.S.S., CTA (teleskopy promieniowania Czerenkowa), satelitarne obserwacje w podczerwieni i gamma (HERSCHEL, Fermi i INTEGRAL), SALT (teleskop o  średnicy 10 m, zlokalizowany w  RPA). W CAMK realizowany jest projekt SOLARIS poszukiwania pozasłonecznych układów planetarnych finansowany m.in. przez European Research Council (tzw. Starting Independent Researcher Grant). W CAMK jest stacja łączności z polskimi satelitami naukowymi BRITE. W kategoryzacji instytutów naukowych w 2013 roku CAMK uzyskał kategorię, A+. Centrum zatrudnia 48 pracowników naukowych w dwóch zakładach: w Warszawie i Toruniu oraz prowadzi 4-letnie studia doktoranckie, na których jest obecnie łącznie 33 studentów. Latem kilkunastu studentów odbywa w CAMK praktyki wakacyjne. Ogłoszenia o naborze na studia i praktyki pojawiają się na stronie Centrum:

www.camk.edu.pl na początku każdego roku.

18

Tytuł inżyniera od zawsze coś znaczył. Trudne studia, dla wielu tajemna wiedza – to musiało budzić szacunek. Ale sama wiedza techniczna to za mało, a od inżynierów, bez względu na specjalność, wymaga się także posiadania umiejętności miękkich. Chociaż na razie absolwenci po studiach technicznych nie muszą narzekać na brak propozycji pracy, to właśnie na nowoczesnych i wszechstronnych inżynierów czekają te najciekawsze stanowiska.

Kontakty z biznesem Pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników, którzy są nie tylko świetnymi specjalistami w swojej dziedzinie, ale potrafią też wyjść z zacisza biura i współpracować bezpośrednio z klientami. Zatem słowo-klucz to w  tym wypadku: komunikacja. Nie wystarczy doskonała wiedza na dany temat. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak ją wykorzystać i  w  zrozumiały sposób przekazać klientowi czy współpracownikom. – Często inżynierowie komunikują się nie tylko ze sobą, ale także z  przedstawicielami tzw. biznesu. Każdy program powstaje w  konkretnym celu biznesowym i  współpraca między inżynierami a  przedstawicielami innych działów, dla których powstaje projekt, jest bardzo ważna – potwierdza Anna Harmacińska, Recruitment Manager w Sii. Inżynier powinien wykazywać więc podejście biznesowe, tak aby móc łączyć konkretne zadania w  większą całość. Potwierdza to Wojtek Jabczyński, Rzecznik Orange Polska: – Ważne jest, aby młodzi inżynierowie potrafili patrzeć na zadania całościowo, pamiętając zarazem, że technologia służy realizacji określonych potrzeb klientów i firmy. Taki uniwersalny pracownik może być cenny nie tylko w  korporacji, ale też w  niedużych firmach i  start-upach, gdzie zespoły są mniejsze, a  projekt można prowadzić od etapu idei i rozmów z klientem aż po jego realizację. www.semestr.pl


kariera inżyniera

Praca w zespole Inżynierowie przestali pracować w pojedynkę. Oczywiście nadal jest wiele projektów wymagających tylko czasu i dostępu do komputera, ale coraz częściej stawia się na pracę w zespole, gdzie liczą się umiejętności miękkie. – Duże znaczenie ma umiejętność pracy w zespole, komunikatywność czy chęć dzielenia się wiedzą – zauważa Jabczyński. Pracodawcy zwracają więc uwagę na umiejętności miękkie już na etapie rekrutacji inżynierów. – Podczas rozmowy pytamy kandydata o doświadczenie i posiadane umiejętności technicznie. Jest to ważny aspekt, jednak nie jedyny. Równie istotne i weryfikowane podczas rozmowy z kandydatem są takie kompetencje miękkie, jak komunikacja, otwartość, umiejętność pracy w zespole, zaangażowanie – dodaje Harmacińska. O tym, jakie kompetencje miękkie są wymagane od inżynierów, decyduje także poziom oferowanego stanowiska. Przecież w  ramach swojej ścieżki rozwoju inżynierowie mogą stać się też menedżerami! – Od specjalistów z  najkrótszym stażem oczekuje się umiejętności współpracy w  grupie, a  od osób na poziomie kierownika już raczej umiejętności zarządzania zespołem oraz kompetencji przywódczych – tłumaczy Konstancja Zyzik, Koordynator Zespołu ds. Rekrutacji w Grupie Pracuj.

Języki obce Języki obce przydają się inżynierowi nie tylko wtedy, gdy chce wyjechać za granicę. Polskie firmy prowadzą wiele projektów na rzecz zagranicznych kontrahentów. Język jest więc koniecznością podczas biznesowych spotkań z klientem, raportowania do zagranicznej centrali czy przygotowywania dokumentacji technicznej. Pracownicy, któ-

HR

rzy biegle posługują się językami obcymi, mogą częściej wyjeżdżać w delegacje, na zagraniczne szkolenia, ale także więcej zarabiać na miejscu. Nie trzeba chyba przekonywać, że najważniejszy jest ciągle angielski. – Średnio ogłoszenia, w których od inżynierów oczekuje się znajomości języka angielskiego, stanowią 54% wszystkich ofert pracy do nich skierowanych – mówi Zyzik. – Wśród inżynierów znajomości angielskiego wymaga się przede wszystkim od specjalistów ds. elektroniki/ elektryki, ekspertów zajmujących się konstrukcjami/technologiami oraz monterów/serwisantów – dodaje.

Mobilność Jeśli inżynier chce się doskonalić i poszukiwać nowych wyzwań, musi być gotowy do zmiany miejsca zamieszkania, czy to w Polsce, czy za granicą. Po polskich specjalistów zgłaszają się firmy z Niemiec, Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Francji, USA, ale także Arabii Saudyjskiej, które oferują bardzo atrakcyjne warunki współpracy. Czasami chodzi o krótkoterminowe zadania za granicą, a czasami o kilkuletnie kontrakty. Najwygodniejszą formą współpracy dla skorych do relokacji jest kontrakt, czyli umowa cywilnoprawna pomiędzy firmą zlecającą a osobą, która prowadzi własną działalność gospodarczą. Kontraktor ma bowiem dzięki temu dużo większe pole do poszukiwań interesujących zleceń, a także lepsze możliwości negocjacyjne przy ustalaniu wynagrodzenia i warunków współpracy. Może nawet pracować na rzecz kilku firm na raz! Nowocześni inżynierowie są więc także coraz bardziej otwarci na zakładanie własnych jednoosobowych firm. Agata Blinkiewicz

REKLAMA

19


HR

20

kariera w handlu, sprzedaşy, obsłudze klienta

www.semestr.pl


kariera w handlu, sprzedaży, obsłudze klienta

HR

Praca w handlu to domena osób, które lubią innych. To może być Twoja szansa na karierę.

www.semestr.pl

21


HR

kariera w handlu, sprzedaży, obsłudze klienta

PRACA W HANDLU PODCZAS STUDIÓW TO DOBRY WYBÓR! Coraz więcej studentów zdobywa w Netto cenne doświadczenie zawodowe 22

www.semestr.pl


kariera w retailu

HR

P

rawie połowa studentów podejmuje pracę zarobkową. Nie ma się co dziwić – wydatków dużo, a pomoc od rodziców i stypendia nie zawsze są wystarczające. Niektórzy uznają też, że warto się usamodzielnić jeszcze przed uzyskaniem dyplomu. Dobrą stroną pracy w czasie studiów jest zdobycie cennego doświadczenia zawodowego. Stanowisko nie musi być nawet zgodne z Twoim kierunkiem – bardziej chodzi o pewne obycie w  samej pracy, jak i  podczas rekrutacji. A jeśli już praca podczas studiów, to gdzie?

Handel czeka na studentów Jedną z branż, która najczęściej otwiera się na zatrudnianie młodych osób, jest handel. Znajdziemy tu pracę w  galeriach handlowych, ale też przede wszystkim w  sieciach supermarketów. Osoby chcące pracować dorywczo zwykle są zatrudniane do wykładania towaru na półkach, inwentaryzacji czy etykietowania produktów. Wielu pracodawców oferuje studentom także pracę na etat lub pół etatu, a  elastyczne godziny pracy i  długi czas otwarcia sklepów sprawiają, że łatwo jest połączyć pracę ze studiami, i to nawet dziennymi. – W  Netto zatrudniamy ponad 5  000 osób, z tego wielu studentów, którzy są ważną częścią naszych zespołów sprzedażowych – opowiada Roman Borecki, HR Manager z Netto Polska. Komu praca w  handlu będzie odpowiadała najbardziej? W  branży retail najlepiej sprawdzają się osoby przedsiębiorcze, charyzmatyczne, pełne pasji i  energii, zaangażowane w pracę. Istotne są też wytrwałość, elastyczność, otwartość, wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne i umiejętność szybkiego uczenia się. Z  pewnością wymaga się tu wszechstronnych umiejętności, ale też można się wiele nauczyć. Słowem – warto.

Sieci handlowe to wiele możliwości dla ambitnych pracowników

Jako sprzedawca

Sprzedawcę w sieci handlowej najczęściej możesz zaobserwować podczas pracy w  kasie i  na hali sprzedaży. Czym jeszcze się zajmuje? Do jego obowiązków należy też rozliczanie powierzonej gotówki, wykładanie towarów oraz utrzymanie porządku w sklepie. Nie ma co ukrywać, że jest to praca niełatwa. Pozwala jednak nie tylko nieźle dorobić, ale też obserwować duży biznes od środka. Może być też okazją do rozwoju. – Pracownicy na stanowiskach sprzedażowych mają dostęp do profesjonalnych szkoleń m.in. w zakresie ekspozycji i sprzedaży towarów czy obsługi klientów. Kształcimy i rozwijamy naszych pracowników na wszystkich szczeblach – podkreśla Roman Borecki. Stanowisko sprzedawcy to także perspektywa dalszej kariery w strukturach firmy. W  sieciach handlowych rekrutacje wewnętrzne są niezwykle istotne. Firmie bardziej opłaca się rozwijać dobrze rokującego pracownika, niż od początku wdrażać kogoś nowego. Awanse mogą dotyczyć np. stanowiska zastępcy kierownika sklepu i kierownika sklepu, ale też pracy w  centrali firmy. Po paru latach, zaczynając nawet od najniższego stanowiska w handlu, można zajść naprawdę wysoko. – W  Netto nagradzamy talenty, dając możliwości awansu i  rozwoju w międzynarodowej korporacji o stabilnej rynkowej pozycji – potwierdza Roman Borecki. Warto więc pomyśleć o  dłuższej perspektywie rozwoju zawodowego.

A może praktyki? Netto to wywodząca się z  Danii sieć handlowa, która w ciągu 21 lat swojej obecności na polskim rynku wypracowała pozycję jednego z największych sprzedawców detalicznych. Firma ma ponad 360 sklepów w Polsce i trzy magazyny dystrybucyjne, zatrudnia ponad 5 tys. osób. Koncept Netto Polska zakłada bycie blisko swoich klientów. Sklepy zlokalizowane są w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Poza Polską sieć obecna jest w Danii, Szwecji, Niemczech. www.semestr.pl

Jeśli nie chcesz podejmować jeszcze pracy lub Twoje studia Ci to utrudniają, a wydaje Ci się, że handel to branża dla Ciebie, sprawdź się podczas stażu czy praktyk. – Staże i praktyki w branży retail, tak jak i  w  innych branżach, są postawą, aby lepiej poznać dany sektor i  specyfikę jego działania – mówi Joanna Kuzioła z firmy doradztwa personalnego Antal. Na szczęście w handlu wielu pracodawców zaprasza studentów na specjalnie przygotowane programy praktyk i staże, które najczęściej odbywają się w okresie wakacyjnym. Najlepiej więc śledzić ogłoszenia i strony karierowe konkretnych sieci i wybrać odpowiednie dla siebie propozycje. W handlu jest ciągłe zapotrzebowanie na pracowników, dlatego jeśli sprawdzisz się na stażu czy praktykach, po ich zakończeniu jest duża szansa, że pracodawca zaoferuje Ci stałe zatrudnienie. A później wszystko leży już w Twoich rękach Agata Blinkiewicz 23


HR

kariera w handlu, sprzedaży, obsłudze klienta

Jakie są wymagania w stosunku do pracowników tymczasowych? W  bezpośrednim kontakcie z klientem liczy się przede wszystkim komunikatywność, łatwość w  nawiązywaniu kontaktu i  uprzejmość, a przy innych zadaniach – dokładność. – Jeśli jesteś studentem i szukasz pracy po zajęciach na uczelni, która pozwoli Ci usamodzielnić się finansowo i  zyskać środki na świąteczne prezenty, aplikuj do Tesco – zachęca Karolina Zadęcka.

ELASTYCZNOŚĆ TO PODSTAWA

PRZEDŚWIĄTECZNY ZAROBEK – W SIECI HANDLOWEJ Jeśli chcesz dorobić, ale zależy Ci na elastycznych godzinach, idealnym rozwiązaniem będzie praca w handlu Już przedszkolaki wiedzą, że święta wypadają pod koniec grudnia. Ale nie w handlu – tu okres świąteczny zaczyna się na pod koniec listopada i  trwa do nocy sylwestrowej. Sam wiesz, jak tłoczne są wtedy sklepy i galerie handlowe, a co roku klientów wydaje się jakby więcej. Dla sieci handlowych zwiększona liczba odwiedzin, klientów i zarazem towarów oznacza potrzebę dodatkowych rąk do pracy. A dla studentów to świetna okazja, aby sprawdzić się w nowej roli i zarazem podreperować budżet.

PRZEDŚWIĄTECZNE OFERTY Przed świętami najwięcej ofert pracy tymczasowej pojawia się w handlu. Najczęściej po dodatkowe wparcie sięgają sieci drogeryjne, odzieżowe, sklepy z prezentami i zabawkami, a także duże sieci handlowe. Do jakich zajęć poszukuje pracowników Tesco? – Przed świętami szukamy zwłaszcza pracowników kas, osób do układania towarów na półkach, magazynierów oraz pracowników do kompletowania zamówień dla klientów w sklepie internetowym – wymienia Karolina Zadęcka, Kierownik ds. Rekrutacji i Planowania Karier w Tesco Polska. Czym zajmuje się kasjer lub osoba wykładająca towar zapewne wiesz dzięki wizytom w sklepie, a magazynier? – Magazynier m.in. przyjmuje dostawy zgodnie z  obowiązującymi procedurami, sprawdza je pod względem jakości, rozładowuje towar, rozróżnia typy palet oraz klasyfikuje je zgodnie z kartami ECR, prowadzi dokumentacje zwrotów i transferów, kontroluje daty przydatności w magazynie – wyjaśnia.

Główną zaletą zatrudnienia w sieci handlowej jest elastyczność – zarówno w kwestii dopasowania stosunku pracy, jak i samego grafiku. W sieciówce nietrudno o umowę o  pracę, a  w  przypadku studentów często najlepiej sprawdzi się umowa zlecenie. – Ustalenie stosunku pracy oraz jego formalizacja to kwestie kluczowe w momencie zatrudniania nowych osób. W Tesco można liczyć także na szereg benefitów pozapłacowych, takich jak dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne oraz zniżka na zakupy w sklepach sieci – przekonuje Karolina Zadęcka. Równie ważne, zwłaszcza dla studentów, są możliwości elastycznego dopasowania grafiku pracy do zajęć na uczelni. W sieci handlowej jest to o tyle proste, że sklepy otwarte są w weekend, a w tygodniu – do późnych godzin wieczornych lub nawet całą dobę. W dodatku bardzo często w drugiej połowie grudnia markety wydłużają jeszcze godziny otwarcia.

UNIWERSALNA TYMCZASOWOŚĆ Nie powinieneś obawiać się, że Twoja praca będzie tymczasowa, bo nawet taka daje pewność zatrudnienia i ochronę pracownikom. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę tymczasową reguluje Ustawa o  zatrudnieniu pracowników tymczasowych oraz Kodeks Pracy, czyli ten sam zbiór przepisów, co w przypadku zatrudnienia na podstawie „standardowej” umowy o pracę. Zapisy ustawy gwarantują zachowanie zabezpieczeń socjalnych dla pracowników oraz traktowanie ich na równi z pracownikami zatrudnionymi na pełny etat. Z  drugiej strony, fakt, że praca jest tymczasowa, daje Ci dużą dozę swobody. Możesz zyskać dodatkowe środki finansowe właśnie wtedy, gdy najbardziej ich potrzebujesz – czyli tuż przed świętami. Dzięki temu zarobisz na prezenty dla bliskich czy wypad na narty. A w czasie sesji, gdy nauki będzie sporo, będziesz mógł poświęcić się już tylko studiowaniu.

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE Pamiętaj też, że nawet krótkie i niekoniecznie związane z kierunkiem studiów doświadczenie jest cenne. Pomagając w prostych zadaniach jako szeregowy pracownik możesz przecież podpatrzeć, jak funkcjonuje duża sieć handlowa. To dobra okazja, by zastanowić się nad swoją przyszłą ścieżką kariery. Oprócz zyskania dodatkowych pieniędzy, możesz zdobyć też nowe umiejętności. – Tymczasowe zatrudnienie przed świętami pozwoli studentom wykształcić kolejne cenne kompetencje i  umiejętności, pozostawiając także dużą dowolność w  zakresie zarządzania swoim czasem pracy – podsumowuje Karolina Zadęcka z Tesco Polska. Agata Blinkiewicz

Świetna okazja do zdobycia doświadczenia i podreperowania swojego budżetu

24

www.semestr.pl


kariera w handlu, sprzedaşy, obsłudze klienta

www.semestr.pl

HR

25


HR

kariera w handlu i sprzedaży

PRAKTYKI I STAŻE W RETAILU

26

P

raktyki i staże w branży handlowej przeznaczone są najczęściej dla studentów ostatnich lat i młodych absolwentów. Bardzo ważna jest tu znajomość języka angielskiego, a w przypadku niektórych firm – także niemieckiego. Doceniana jest kreatywność, samodzielność i gotowość do podjęcia pracy w różnych miejscach w Polsce.

TRUDNE POCZĄTKI Proces rekrutacji nie jest jednak łatwy. Na przykład program menedżerski Managament Trainee firmy Eurocach składa się z pięciu etapów: analizy aplikacji, testów analitycznych, rozmowy kwalifikacyjnej, Assessment Centre oraz odbywającego się w języku angielskim spotkania z zarządem grupy, podczas którego uczestnicy prezentują rozwiązania zadanego problemu biznesowego. Dla młodszych studentów, którzy przed programami stażowymi chcą zapoznać się z daną firmą czy branżą, świetną możliwością są praktyki wakacyjne. www.semestr.pl


kariera w handlu i sprzedaży Staże rozwojowe oferują nie tylko znane sieci handlowe (Tesco, Carrefour, Lidl, Netto), ale też z branży FMCG – np. Mars, Maspex, RB – czy odzieżowe, jak choćby Peek & Cloppenburg. – Założeniem naszego rocznego programu EKSTRAKLASA jest intensywne szkolenie w  miejscu pracy, przygotowujące do objęcia stanowiska kierowniczego. W  przypadku programu realizowanego w  operacjach sklepowych, uczestnicy poznają cztery stanowiska: Doradca Klienta, Lider Zespołu, Kierownik Stoiska, Kierownik Sklepu. W ciągu roku uczestnicy powinni rozwinąć swoje umiejętności i być gotowi do objęcia stanowiska Kierownika Sklepu – wyjaśnia Karolina Zadęcka, Kierownik ds. Rekrutacji i Planowania Karier w Tesco Polska.

Poza możliwością poznania firmy, stażystom oferowane są także intensywne programy szkoleniowe: począwszy od kursów językowych, poprzez szkolenia z zakresu umiejętności miękkich, aż po te związane z danym stanowiskiem. Firmy handlowe szukają młodych talentów i  starają się zatrzymać zdolnych, wyszkolonych pracowników. – Wynagrodzenie oferowane na stażu menedżerskim zależy od profilu firmy. Może ono osiągać poziom wynagrodzeń osób na stanowiskach asystenckich, a  czasami nawet specjalistycznych – zapewnia Marta Makarewicz, konsultantka Randstad Polska.

KARIERA

ROZWÓJ Staże menedżerskie trwają od pół roku do dwóch lat i dają możliwość dokładnego poznania struktur firmy poprzez rotację stanowisk i  przy wsparciu mentora. – Celem prowadzonego w  Netto od kilku lat programu International Management Trainee jest przygotowanie przyszłej kadry specjalistycznej i zarządzającej poprzez 18-miesięczną praktykę we wszystkich działach firmy, m.in. przez udział w projektach dotyczących kluczowych procesów: zakupów, zarządzania sprzedażą, logistyki, rozwoju sieci, zarządzania personelem, marketingu – podkreśla Mariola Skolimowska. Z kolei w Jerónimo Martins zaczyna się jako pracownik sklepu, by następnie pełnić funkcję kierownika, a w końcu zapoznawać się ze strukturą regionów obejmującą biura regionalne i centrum dystrybucyjne oraz centralę. Niektórzy stażyści wysyłani są do siedziby firmy w Portugalii. Podobnie jest w Lidlu, gdzie można liczyć na prawdziwie międzynarodowy program i spędzić 6 miesięcy za granicą, najczęściej w centrali w Niemczech.

Plusem staży menedżerskich jest często umowa o pracę i objęcie samodzielnego stanowiska zaraz po jego zakończeniu. – Wielu absolwentów naszego Fashion Management Program to dziś kierownicy sklepów i kupcy – potwierdza Magda Tarkowska z Peek & Cloppenburg. Staże te są dobrą ofertą dla osób, które nie wiedzą dokładnie, czym chcą zajmować się po studiach. Jednak biorąc udział w  programie menedżerskim, w  jakimś stopniu pozwalamy pracodawcy decydować o  naszej przyszłej karierze, gdyż nie zawsze można samemu wybrać lokalizację i stanowisko pracy po zakończeniu programu. Na szczęście jednak, jak zauważa Makarewicz: – Odbyty staż menedżerski zwiększa nasze szanse na zewnętrznym rynku pracy, szczególnie jeżeli możemy się pochwalić ciekawymi osiągnięciami oraz konkretnymi sukcesami. Bardzo ważny jest także aspekt międzynarodowy. Jak podkreśla Karolina Zadęcka z Tesco: – Najlepsi absolwenci mogą pracować w międzynarodowych projektach, które pozwalają na zdobycie cennego doświadczenia oraz odkrywanie nowych rynków i perspektyw biznesowych. Agata Blinkiewicz

REKLAMA

SZUKASZ PRACY? CHCESZ WPROWADZAĆ NA RYNEK NOWOŚCI? DOŁĄCZ DO NASZEGO TEAMU PROMOTORÓW I HOSTESS. OFERUJEMY ELASTYCZNE GODZINY PRACY W TYGODNIU LUB W WEEKENDY. Oferty pracy dostępne po zarejestrowaniu na:

HR

www.semestr.pl 27


EDU

28

edukacja i wyjazdy

www.semestr.pl


e d u k a c j a i w y j a z d y EDU

Chemia i spektroskopia na 5 europejskich uniwersytetach! Advanced Spectroscopy in Chemistry – Erasmus Mundus Joint Master Degree Międzynarodowe studia magisterskie ASC (Advanced Spectroscopy in Chemistry) utworzone zostały w 2007 roku wspólnie przez 5 europejskich uczelni: Uniwersytety w Lille (Lille1), Bolonii, Lipsku, Helsinkach oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

UNIKALNA JAKOŚĆ + MOBILNOŚĆ Studia trwają dwa lata (4 semestry, 120 ECTS), włączając w to okres obowiązkowej mobilności w ramach sieci ASC tworzonej przez pięć uniwersytetów. W  2015 roku studia po raz drugi uzyskały znak Erasmus Mundus nadawany przez Unię Europejską w uznaniu doskonałej jakości programu nauczania oraz stworzenia sieci partnerów przemysłowych wspierających zatrudnienie absolwentów ASC. Program oferuje studentom szkolenia i opiekę merytoryczną na najwyższym poziomie, jak również dostęp do unikatowych laboratoriów posiadających najnowocześniejsze wyposażenie w  zakresie zastosowań technik spektroskopowych w szeroko pojętej chemii. Dzięki temu uczestnicy mają możliwość wybierania tematów prac magisterskich związanych z  wysoko wyspecjalizowanymi dziedzinami wiedzy w  zależności od ich dotychczasowego doświadczenia i przyszłych celów zawodowych. Absolwenci uzyskują podwójne dyplomy tych uniwersytetów, w których realizowali swoje indywidualne plany mobilności.

STYPENDIA + PARTNERZY W ramach finansowania Komisja Europejska zapewnia stypendia dla studentów uwzględniające wydatki w  kwocie 1000 euro miesięcznie i dodatkowo pokrycie kosztów uczestnictwa w programie, podróży i  zakwaterowania dla 2 studentów europejskich i  12 studentów pozaeuropejskich. Z biegiem lat sieć ASC rozwinęła powiązania z globalnymi partnerami przemysłowymi produkującymi spektrometry (Bruker, Magnetech w Niemczech), jak również z regionalnymi klastrami konkurencyjności (MATIKEM w Lille, Neu w Lipsku).

ASC uzyskała także status uprzywilejowanego partnera wielkich ośrodków badawczych, takich jak synchrotron SOLEIL we Francji i Elettra we Włoszech, oraz interdyscyplinarnych jednostek akademickich (JCET w Krakowie).

49 KRAJÓW + KARIERA Absolwenci studiów ASC zostają specjalistami w dziediznie analizy chemicznej i metod charakteryzowania struktury materiałów w zakresie nauk i specjalności związanych z syntezą chemiczną, biologią, nanotechnologią, modelowaniem, farmacją, chemią biomateriałów i materiałów dla zrównoważonej energii. Od momentu pierwszego naboru łącznie 201 osób z 49 krajów zostało studentami programu. Prawie 80% absolwentów rozpoczęło studia doktoranckie, głównie w europejskich uniwersytetach. Absolwenci studiów ASC nabyli umiejętność pracy w  wielokulturowym środowisku – są co najmniej dwujęzyczni. L'Oréal R&D (Paryż i  Szanghaj), Merck KGaA Milipore (Darmstadt w Niemczech), Reckitt Benckiser (Hull w UK) – to tylko niektórzy pracodawcy absolwentów ASC.

REKRUTACJA prowadzona jest za pośrednictwem platformy elektronicznej na stronie internetowej studiów: www.master-asc.org Termin składania dokumentów do ubiegania się o przyjęcie na studia zaczynające się we wrześniu 2017 w  Lille upływa 28 lutego 2017 roku. Kontakt: master-asc@univ-lille1.fr


EDU

edukacja i wyjazdy Myślisz, że na obronie pracy magisterskiej kończy się Twoja edukacja? Że po studiach to już tylko praca i kariera? Niekoniecznie! Przecież warto rozwijać się i uczyć przez całe życie. Dlatego na absolwentów czekają kolejne możliwości kontynuowania nauki – jakie?

Studia podyplomowe

A PO STUDIACH… STUDIA

Na myśl od razu przychodzą studia podyplomowe, zwane popularnie podyplomówką. Aby je rozpocząć, należy posiadać wyższe wykształcenie, czyli dyplom studiów licencjackich, inżynierskich bądź magisterskich. Nabór na większość studiów podyplomowych prowadzony jest na zasadzie kolejności zgłoszeń. Zajęcia odbywają się w weekendy w formie dwudniowych zjazdów, raz na dwa tygodnie lub raz na miesiąc, a na niektórych uczelniach także popołudniami. Dzięki temu osoby pracujące mogą swobodnie uczestniczyć w wykładach, a to przecież do nich skierowane są te studia. Cały program trwa zwykle rok. Tego typu forma edukacji oferowana jest na większości uczelni, a wybór kierunków jest ogromny. Dzięki temu możesz pogłębić wybrany aspekt ukończonych studiów magisterskich, powrócić do kierunku z pierwszego stopnia studiów lub eksplorować nowy kierunek. Istotą studiów podyplomowych jest przekazanie solidnej dawki wiedzy specjalistycznej, dlatego obejmują one zwykle węższy zakres tematyczny, niż studia licencjackie czy magisterskie. Część z nich jest nawet organizowanych przy współudziale sektora biznesowego. Kiedyś na studia podyplomowe decydowali się głównie pracownicy, którzy chcieli uaktualnić swoją wiedzę, awansować, zdobyć potrzebne wymagania w danym miejscu pracy lub się przekwalifikować. Obecnie decydują się na nie częściej młodzi absolwenci, nawet zaraz po studiach licencjackich. REKLAMA

Apply to the InnoEnergy PhD School

Add on programme to ongoing PhD research. Entrepreneurship, innovation and business courses for PhD candidates in sustainable energy. Flexible curriculum tailored to your needs. Funding of European mobility stay. Access to a large network of partners from academia and industry.

Application is always open Visit our website to find out more kic-innoenergy.com/phdschool Send your questions to phdschool@kic-innoenergy.com


e d u k a c j a i w y j a z d y EDU

Studia doktoranckie Jeśli natomiast lubisz zgłębiać naukę, pisać publikacje naukowe, występować na konferencjach, uczyć innych – zastanów się nad studiami trzeciego stopnia. Z pewnością pogłębisz na nich wiedzę z danego zakresu, a  także rozpoczniesz karierę naukową, która po otwarciu przewodu i napisaniu pracy doktorskiej skończy się uzyskaniem tytułu doktora. W  przypadku studiów doktoranckich masz dwie możliwości: studia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, ale za każdym razem musisz pomyślnie przejść rekrutację. Studia stacjonarne są dla doktorantów darmowe, ale za to oprócz uczestnictwa w zajęciach wymaga się od nich zaangażowania w życie uczelni oraz prowadzenia określonej liczby godzin zajęć ze studentami – na ogół są to ćwiczenia lub laboratoria. Najlepsi mogą dodatkowo liczyć na stypendia, które wynoszą zwykle ponad 1000 zł. Zarówno studenci stacjonarni i niestacjonarni mają też zniżki dzięki legitymacji doktoranckiej.

naście lat po rozpoczęciu kariery. Na ogół, aby rozpocząć studia MBA, wymagane jest określone doświadczenie zawodowe. Co ważne, studia MBA są interdyscyplinarne, ale jednocześnie bardzo nastawione na praktykę. Do wyboru są też różne ich rodzaje tematyczne, np. dla finansistów, menedżerów HR czy menedżerów sektora IT.

Jak wybrać? Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę koszty. Jako że studia podyplomowe trwają krócej, są oczywiście od niestacjonarnych studiów doktoranckich i MBA tańsze. Opłaty zależą od kierunku studiów oraz uczelni, ale wahają się między 2500 a 6000 zł. Możesz też znaleźć kierunki, które są dofinansowywane z różnych funduszy europejskich i przez to nawet bezpłatne. Zdarza się także, ze studia podyplomowe – a tym bardziej MBA – są dofinansowywane przez pracodawcę, który w ten sposób inwestuje w  dobrze zapowiadającego się pracownika. Niemniej nawet ci, którzy zdecydują się zainwestować samemu w studia MBA, mogą na ogół liczyć na zwrot w postaci wyższego wynagrodzenia. Po drugie, ważne są okoliczności. Ze studiami MBA warto się wstrzymać, a i studia doktoranckie nie są dla każdego. Jeśli chcesz po prostu wzbogacić wiedzę w danej dziedzinie, zdecyduj się na studia podyplomowe. Przed ostatecznym ich wyborem dobrze zapoznaj się jednak z rozpiską tematów i sylwetkami prowadzących. Pamiętaj też, że studia podyplomowe to nie przymus, a coś, co możesz zrobić dla siebie, więc postaraj się wyciągnąć z nich jak najwięcej. Agata Blinkiewicz

Wybór kierunków podyplomowych jest ogromny

MBA Bardzo interesujące, choć w Polsce jeszcze mniej popularne, są studia MBA, czyli Master of Business Administration. To specyficzne studia podyplomowe dla menedżerów, uznawane na całym świecie. W niektórych krajach uzyskanie MBA jest nawet równoznaczne z doktoratem i takie osoby pracują na uczelniach jako pracownicy naukowi. Studia te trwają około 2 lat. To jednak opcja raczej na kilka lub kilka-

REKLAMA

Wydział Fizyki i Astronomii

Nagrody: tytuł Studiów z Przyszłością oraz Lidera Jakości Kształcenia

INFORMATYKA STOSOWANA I SYSTEMY POMIAROWE Studia z Przyszłością! Praktyczne studia inżynierskie z informatyki http://rekrutacja.uni.wroc.pl/ ZAPISY OD KWIETNIA 2017 www.semestr.pl

html5 | programowanie C/C++ | programowanie gier projekty programistyczne | modelowanie komputerowe LabView | elektronika | urządzenia mobilne

31


EDU

edukacja i wyjazdy

NA STUDIA za zachodnią granicę Niemcy to świetny kraj na studia

S

tudia za granicą to świetny pomysł na zwiększenie swoich szans na rynku pracy, ćwiczenie języka i poznawanie nowych kultur. Jeśli nie chcesz wyjeżdżać daleko, pomyśl o naszych zachodnich sąsiadach. Niemcy to świetny kraj na studia.

STUDY IN GERMANY Na początek trochę formalności – jak dostać się na studia w Niemczech? Możesz na nie jechać zaraz po maturze, gdyż polska matura z liceum ogólnokształcącego honorowana jest przez wszystkie niemieckie uczelnie. Jeśli zaś chodzi o drugi stopień, studenci posiadający polski tytuł licencjata lub inżyniera, powinni skontaktować się bezpośrednio z wybraną niemiecką uczelnią, ale są duże szanse na przyjęcie na studia uzupełniające. Na większości uniwersytetów nie ma egzaminów wstępnych, a  o  przyjęcie powinieneś ubiegać się za pośrednictwem Biura Współpracy z Zagranicą. Językiem wykładowym jest w przeważającej części niemiecki. Co prawda istnieją też kierunki z  wykładowym angielskim, ale myśląc o uzyskaniu tytułu w Niemczech, język gospodarzy powinieneś znać i poświadczyć to zdanym egzaminem. Obcokrajowcy na kilka tygodni przed rozpoczęciem semestru zdają egzamin Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang (DSH), który kosztuje ok. 120 euro. W Polsce można zdać również uznawany Test Deutsch als Fremdsprache (TestDaF).

FINANSE Koszty utrzymania są w Niemczech oczywiście wyższe niż w Polsce, ale przy odrobinie wysiłku nie powinny być barierą. Najważniejsze pozycje w  budżecie studenta to wynajem pokoju oraz wyżywienie. Większość zagranicznych studentów korzysta z akademików, za które miesięczna opłata wynosi około 250 euro w jednoosobowym pokoju. Jeśli chodzi o koszty samej nauki, obecnie studia pierwszego stopnia są bezpłatne, ale liczyć się należy z dodatkowymi opłatami. Koniecznie jest opłacenie semestralnej opłaty socjalnej, ale uprawnia ona do otrzymania Semesterticket, czyli biletu do przejazdów komunikacją miejską. Na niektórych uczelniach upoważnia ona także do podróżowania regionalną koleją po całym landzie.

PRACA i STYPENDIA Podczas studiów w Niemczech możesz podjąć dodatkową pracę, tzw. MiniJob, która może podreperować Twój budżet, a na uczelni zatrudnić się jako tzw. HiWi, czyli osoba do pomocy. Możesz ubiegać się także o wsparcie finansowe. Studenci z UE mogą złożyć wniosek o  tzw. BAföG, który przyznawany jest w  połowie ze środków publicznych, a w połowie jest nieoprocentowanym kredytem. Polscy studenci mogą skorzystać również z  programu DAAD, który skierowany jest dla absolwentów przynajmniej studiów pierwszego stopnia. Stypendia te przyznawane są na cały okres wybranych studiów (maksymalnie do 24 miesięcy). Na miejscu możesz zainteresować się wsparciem przez organizację AStA, czyli odpowiednik Samorządu Studenckiego, która organizuje pomoc socjalną, np. darmowe obiady w uczelnianej mensie.

REKLAMA

Starting in winter and summer term !

Master of Science “Synthesis & Catalysis” Tuition-free, two-year M.Sc. program

Industrial internships & abroad studies

Interdisciplinary teaching & cohort training

Courses in English + language certificate

Research lab rotation

Fellowships available

M.Sc. SynCat: It's free, it's ambitious, and your first step towards a career in chemistry, 32

life sciences and various fields related to materials, energy, and engineering. www.semestr.pl


e d u k a c j a i w y j a z d y EDU

ERASMUS Jeśli nie chcesz wyjeżdżać do Niemiec na regularne studia, możesz pomyśleć o wymianie studenckiej Erasmus. Na zagranicznych studentów w ramach tego programu czeka w Niemczech wiele uczelni. Wystarczy zgłosić się na rekrutację do programu Erasmus+ na swojej macierzystej uczelni. Każda szkoła ma inne wymagania, ale najczęściej dotyczą one średniej ocen i znajomości języka. Na szczęście w Niemczech na wielu uczelniach możesz wybrać kursy w  języku angielskim, nawet tyle, by uzbierać potrzebne 30 punktów ECTS na koniec semestru, więc znajomość niemieckiego nie zawsze jest wymagana. A na wielu zajęciach, które odbywają się po niemiecku, możesz też poprosić o możliwość zdawania egzaminu po angielsku.

aplikuj: rekrutacja@chris.com.pl

CO MOŻE ZASKOCZYĆ? Wydawałoby się, że tuż za naszą zachodnią granicą niewiele powinno zdziwić, ale mimo wszystko jest to możliwe. Z takich najprostszych rzeczy na samej uczelni: studenci w Niemczech po zakończonym wykładzie pukają w stoły na znak podziękowania dla wykładowcy. Na egzamin niekoniecznie przychodzi się w  stroju galowym, ale za to na początku egzaminu odczytywane jest specjalne oświadczenie o dobrym stanie zdrowia zdających. Świetnie zorganizowane są także studencki stołówki, czyli mensy, w których dania lunchowe są smaczne i tanie, bo dofinansowane. Studenci mają na ogół specjalną kartę prepaidową, którą płacą za obiad. Na terenie Campusu możesz też bez przeszkód wypić nie tylko dobrą kawę, ale i piwo. Niemcy znani są z dobrej organizacji, ale zachwycić się można także organizacją prostych rzeczy, jak np. systemy wymiany, ogłoszenia. Za to mniej chętnie niemieccy studenci dzielą się notatkami i  nie mają w zwyczaju ściągania, uznając to za oszukiwanie. Agata Blinkiewicz REKLAMA

Marketing der FAU, Foto: Stephan Minx

www.semestr.pl

33


Studia z tradycją: Technische Universität Bergakademie Freiberg TU Bergakademie Freiberg (Akademia Górnicza we Freibergu), założona w roku 1765, jest najstarszą akademią górniczą na świecie. W dziedzinie badań jest w ścisłej czołówce uczelni niemieckich.

Doskonałe warunki studiowania Na TU Bergakademie Freiberg studiuje około 5 000 osób. Dzięki temu uczelnia oferuje idealne warunki do zdobycia wartościowego wykształcenia i terminowego ukończenia studiów.

Oferta studiów – także w języku angielskim Uczelnia proponuje 62 kierunki studiów z zakresu: – matematyki i informatyki – nauk przyrodniczych – nauk geograficznych – inżynierii – ekonomii Oprócz 13 kierunków studiów dyplomowych i 17 kierunków studiów licencjackich, można wybierać także spośród 32 kierunków studiów magisterskich. Siedem kierunków magisterskich prowadzonych jest całości po angielsku.

Wiodący ośrodek badawczy w Niemczech Naukowcy z  TU Bergakademie Freiberg są ekspertami w  dziedzinie całego procesu wydobycia surowców – od poszukiwania nowych złóż, przez przyjazne środowisku wydobycie, rozwój alternatywnych sposobów pozyskiwania energii, zwiększanie wydajności surowców, aż do recyklingu. W centrum naszych zainteresowań zawsze leży idea długofalowego rozwoju.

250 lat historii Akademia Górnicza podąża za aktualnymi wyzwaniami dziś tak samo, jak robiła to 250 lat temu, kiedy została założona. To tu Ferdinand Reich i Theodor Richter odkryli pierwiastek chemiczny ind, a Clemens Winkler znalazł w rudach Freibergu german. Nasz naukowiec Abraham Werner był założycielem mineralogii i  geologii, a  Wilhelm Lampadius jako pierwszy w Europie założył gazowe oświetlenie we Freibergu.

Freiberg – uniwersyteckie miasto w Saksonii Położony blisko granicy Polski Freiberg, znane miasto uniwersyteckie, oferuje wyjątkową atmosferę. Dawniej dzięki kopalni srebra cieszył się poważaniem i bogactwem. Dziś znany jest jako ośrodek nowoczesnej mikroelektroniki i energii odnawialnej. Studentom proponuje dobre i tanie zakwaterowanie oraz niskie koszty utrzymania. Akademiki leżą bezpośrednio na kampusie. Prawie do wszystkich sal wykładowych i  seminaryjnych oraz laboratoriów można dojść pieszo.

Zapraszamy! W sercu starego miasta, naprzeciw zamku Freudenstein na placu Schloßplatz, znajduje się nasze centrum informacji o  studiach. Jest to nie tylko punkt informacji dla zainteresowanych studiami i dla nowych studentów, lecz także miejsce spotkań na wykładach, odczytach, koncertach i  inspirujących rozmowach w przyjaznej atmosferze. http://tu-freiberg.de/international

www.semestr.pl


IMAGINE taking part in the LARGEST scientific EXPERIMENT in the world. We're not just world-famous for science. To conduct experiments of this scale and importance, we need the very best talent in every part of our organization. Which means, if you’re a student, a graduate, just starting your career or an experienced professional; if you’re interested in joining our Technical or Support teams or if you’re an engineer or professional in any area from mechanics to accounting, this is more than an opportunity to start or develop your career: it’s an opportunity to develop knowledge and science on a global scale. In fact, it’s an opportunity like nowhere else on Earth.

Take part! http://cern.ch/jobs


EDU

GDAŃSCY STUDENCI W POGONI ZA PASJĄ

edukacja i wyjazdy

Studia to właśnie ten czas, kiedy warto realizować swoje pasje Sam dobrze wiesz, że studia to jeden z najlepszych okresów w  życiu. Poza zdobywaniem wykształcenia to przede wszystkim czas nawiązywania kontaktów i  przyjaźni oraz rozwijania swoich zainteresowań i pasji. Czasami są one związane z kierunkiem studiów, czasami zupełnie oddalone, a nawet... szalone. Ważne, by się rozwijać, robić to, co się kocha – i  znaleźć do tego odpowiednie środowisko.

Przyjazne miasto Oczywiście dla chcącego nic trudnego, ale dobrze znaleźć się w odpowiednim miejscu o  sprzyjającym klimacie. O  Gdańsku zdecydowanie można powiedzieć, że jest to miasto prostudenckie, a o jego specyficznym klimacie decyduje też nadmorska lokalizacja.

36

Nie samym morzem jednak Gdańsk żyje. W zasadzie ciągle się tu coś dzieje, a mieszkańcy i  przyjeżdżający studenci mogą wybierać odpowiednie dla siebie aktywności z  szerokiej oferty kulturalnej, rozrywkowej i sportowej.

Dla ciała... W Grodzie Neptuna można rozwijać pasje sportowe w każdej chyba dziedzinie. Miasto jest oczywiście znane ze sportów wodnych. Z  mniej znanych warto wymienić np. skimboarding, czyli ślizganie się po cienkiej warstwie wody na specjalnej desce, który z powodzeniem można trenować na naturalnym torze w Jelitkowie. Prężnie rozwija się też inny nieco mniej popularny sport – curling, który można trenować na hali Olivia oraz lodowisku miejskim.

...i dla ducha Zlokalizowane w Gdańsku uczelnie należą do krajowej czołówki, cały czas się unowocześniają i  poprawiają swoją ofertę dydaktyczną, dostosowując ją do potrzeb studentów i wymogów rynku pracy. Ale oprócz interesującego wyboru kierunków studiów, studenci doceniają też możliwość rozwijania swoich zainteresowań w  kołach naukowych i  organizacjach studenckich – a wybór jest naprawdę duży i różnorodny. Można tu wymienić bardziej znane organizacje, np.: NZS, AIESEC, ESN czy działające niemal na wszystkich gdańskich uczelniach AZSy. Z  mniej popularnych funkcjonują np.: Chór GUMED, Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, Akademicki Chór Morski, Studencka Agencja Radiowa Politechniki Gdańskiej czy Radio MORS z UG. Na wszystkich uczelniach działają Studenckie Koła Naukowe, które także pomagają rozwijać pasje. Na samym Uniwersytecie Medycznym, obok 10 organizacji studenckich,

www.semestr.pl


e d u k a c j a i w y j a z d y EDU

działa blisko 90 kół naukowych! Podobnie statystyki wyglądają na Uniwersytecie i Politechnice.

Niezwykłe projekty

fot. Ł. Unterschuetz

O tym, że w ramach koła naukowego można realizować ciekawe projekty, przekonuje grupa studentów z  Politechniki Gdańskiej, którym rozpędu nie brakuje, bo… postanowili zbudować bolid. Projekt PGRacing realizowany jest pod auspicjami Koła Naukowego „Mechanik” na wydziale Mechanicznym Politechniki. Studenci, którym obecnie przewodniczą: Sławomir Kaniewski, Ireneusz Lasikowski, Józef Kucharski i  Gracjan Skłodowski, w  zeszłym sezonie zbudowali swój pierwszy bolid, którym zadebiutowali na międzynarodowych zawodach Formuły Student. Jest to konkurs o charakterze interdyscyplinarnym. – Idea zawodów polega na tym, że jury jest fikcyjną firmą, która zleca innej firmie (w tym przypadku – nam) budowę prototypu bolidu wyścigowego. W  czasie zawodów oceniany jest biznesplan, raport z  etapu projektowego i  kosztorys. Oczywiście druga część zawodów polega na wyścigach, w  takich konkurencjach, jak: przyspieszenie, jazda po ósemce, wyścig wytrzymałościowy na odcinku 22 km – opowiada Ireneusz Lasikowski, koordynator projektu PGRacing Team.

Sam udział w zawodach jest tym większym osiągnięciem, że zarówno bolid, jak i  cały projekt powstawał od podstaw. Wszystko zaczęło się oczywiście od wspólnego zamiłowania do motoryzacji. – Na początku zwróciliśmy się do Koła Naukowego „Mechanik” z  propozycją założenia zespołu. Pozwolono nam spróbować. Zorganizowaliśmy więc pierwsze spotkanie rekrutacyjne, na które przybyło wielu niezwykle zdolnych i  przede wszystkim pełnych pasji młodych adeptów inżynierii – opowiadają o początkach założyciele zespołu Paweł Kalinowski i Kamil Trzebiatowski. Jakie są plany studentów na kolejny rok? – W projekcie chodzi o to, aby realizować swoje pomysły i rywalizować z innymi zespołami i ich ideami. Przy poprzednim budżecie sztuką było zbudowanie pojazdu, który wykazywałby umiejętności poruszania się. My chcielibyśmy mieć możliwość rywalizacji z innymi zespołami, dlatego jednym z celów stało się zebranie większego budżetu – opowiada jeden z koordynatorów, Sławomir Kaniewski.

a przeżyciem przygody na studiach i rozwijaniem pasji i umiejętności – nie każdy. – Doświadczenie, które zyskujemy przy tworzeniu ofert współpracy, rozmowach z  potencjalnymi sponsorami, organizacji pracy w  grupie i  wyznaczaniu hierarchii, pozwala nam stać się lepszymi pracownikami po zakończeniu studiów – przekonuje Ela Poredo, członek zespołu marketingu PGRacing. To prawda – w CV czy podczas rozmowy kwalifikacyjnej informacja o ciekawym projekcie realizowanym w  ramach koła naukowego czy organizacji studenckiej będzie nie tylko cennym dodatkiem do Twojej edukacji i doświadczenia, ale wręcz gwarancją, że potrafisz się w  coś zaangażować, że lubisz robić więcej niż się od ciebie wymaga. A to chyba świetna wizytówka. Dlatego nie bój się realizować swoich pasji i  wykorzystaj do tego czas studiów tak, jak studenci z PGRacing.

Studia z pasją, praca z przyszłością Nie da się ukryć, że istnieje związek między rozwijaniem zainteresowań podczas studiów a  większymi możliwościami znalezienia ciekawej pracy po ich zakończeniu. Wykształceniem wyższym może pochwalić się wielu,

Zapraszamy na stronę www.study-gdansk.com www.semestr.pl

37


EDU

38

edukacja i wyjazdy

www.semestr.pl


ENTÓW D U T S A IŻKI DL N Z E N L SPECJA Wrocławskie Centrum Okulistyczne

Bezpłatna kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku* *Koszty badania kwalifikacyjnego zostaną zwrócone po pozytywnym zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu, a koszt kwalifikacji pomniejszy koszt zabiegu

Znajdź nas na

Siedziba główna: ul. Sienkiewicza 33A, 50-349 Wrocław Oddział: ul. Piwna 13, 50-353 Wrocław info@wco.com.pl 71 322 62 83, 71 322 62 84 wco.com.pl

SPRAWDŹ


Zaufaj profesjonalistom. Zobacz, co myślą o nas uczestnicy:

www.wyjazdy.sportowoizdrowo.pl – i spędź niezapomniane ferie w górach! Zapraszamy na ferie do ZAKOPANEGO: 18–24.02.2017 BIAŁEGO DUNAJCA: 14–20.01.2017, 21–27.01.2017, 28.01–03.02.2017, 04–10.02.2017, 11–17.02.2017.

WYJAZDY NA NARTY – NAUKA i DOSKONALENIE JAZDY!

ORGANIZUJEMY: przejazd, wyżywienie, noclegi, dojazdy na stok, opiekę instruktora, ubezpieczenie, konkursy. Ty musisz tylko przypiąć narty!

I to wszystko w cenie od 370 zł (bez wyżywienia) lub 550 zł (z wyżywieniem).

www.wyjazdy.sportowoizdrowo.pl/ferie-na-nartach/

Magazyn SEMESTR Wydanie Zima 2016  

* Studia i Kariera w UE * Praca - Fin. i Ubezp. / IT / Handel / Inżynier * Studia: mgr, doktoranckie i podyplomowe - Polska i UE * Na narty...

Magazyn SEMESTR Wydanie Zima 2016  

* Studia i Kariera w UE * Praca - Fin. i Ubezp. / IT / Handel / Inżynier * Studia: mgr, doktoranckie i podyplomowe - Polska i UE * Na narty...