Page 26

EDU

studenckie wyjazdy

WYCHOWAWCA KOLONIJNY – praca dla wybranych? W

myśl przepisów na stanowisku wychowawcy może pracować każdy, kto ukończył 18 lat, ma wykształcenie średnie i ukończony odpowiedni kurs. Wymogi te nie dotyczą nauczycieli i pedagogów. Na rynku jest dostępna szeroka oferta kursów na wychowawcę kolonijnego (również internetowych). Ich ceny są zróżnicowane i wahają się w granicach od 50 do nawet 250 zł. Kurs obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne i  praktyczne. Całość kończy się egzaminem. Jego zaliczenie jest potwierdzane dyplomem.

pod okiem instruktora). Dzieci są wymagające i szybko się nudzą, dlatego zabawy muszą być dla nich atrakcyjne.

Gdzie szukać? Nie ma reguły, w sumie zależy to od szczęścia. Oferty pracy najprościej wyszukiwać na portalach ogłoszeniowych typu tablica.pl, gumtree. pl itp. W ogłoszeniu zazwyczaj określony jest termin i  miejsce wyjazdu. Na podany adres mailowy wysyłamy swoje CV, załączamy skan uprawnień i  piszemy kilka słów od siebie. W  mailu zwrotnym otrzymujemy informacje o stawce oraz indywidualnie ustalamy warunki zatrudnienia. Zawsze wymagane jest posiadanie książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych lub zaświadczenia lekarskiego o  braku przeciwwskazań do pracy z  dziećmi i młodzieżą. Pracodawca ze swojej strony zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie.

Za ile? Jedziemy w jakieś piękne miejsce i  jeszcze nam za to płacą. Czego chcieć więcej? Niestety, rzeczywistość nie jest aż tak kolorowa. Po pierwsze, zarobki nie są najczęściej adekwatne do obowiązków, a także odpowiedzialności, która spoczywa na wychowawcy. Odpowiadamy przecież za życie i zdrowie podopiecznych! Co więcej, wiele osób poszukuje pracy w tym charakterze, więc pracodawcy zatrudniają tych, które zgodzą się na najniższą stawkę.

Minimum, z jakim się spotkałam, to 550 zł brutto za 2-tygodniowy turnus. Turnusy mogą trwać od 1 do 3 tygodni. Do obowiązków wychowawcy należy opieka nad podopiecznymi, organizacja gier i zabaw, nocne dyżury, dbanie o  bezpieczeństwo oraz higienę dzieci. Jest to praca 24 godziny na dobę, a w momencie, gdy coś się stanie, odpowiada wychowawca, który pełnił w tym czasie opiekę nad dziećmi.

Twoja kreatywność Po drugie, organizatorzy kolonii/obozów dość często pragną zorganizować wypoczynek po jak najniższych kosztach. Trzeba wykazać się sporą kreatywnością, by zapewnić dzieciom zabawy i wypełnić czas, mając do dyspozycji niewiele akcesorii typu piłki, skakanki, bloki czy kredki. Należy być świadomym, że do zagospodarowania mamy prawie cały dzień, nie licząc posiłków oraz ciszy poobiedniej, o  ile w  programie nie ma wycieczek czy zajęć odpowiadających profilowi wypoczynku (np. żeglarstwo, jazda konna czy zajęcia taneczne

Po trzecie, praca z dziećmi jest specyficzna. Przedział wiekowy podopiecznych to 7–18 lat. Młodsi wymagają bardziej intensywnej opieki. Wychowawca cieszy się autorytetem, dzieciaki garną się do niego i najczęściej bardzo atrakcyjne jest dla nich stałe przebywanie w  jego towarzystwie… co na dłuższą metę może być dość męczące. Z  drugiej strony nie wszystkie dzieci są do końca samodzielne – czesanie dziewczynek czy pomaganie podczas posiłków to tylko niektóre czynności, które zdarza się wykonywać wychowawcom. Poza tym maluchy tęsknią za domem i płaczą. Dodatkowo należy szczególnie pilnować ich podczas wycieczek, zakupów itp. Dzieci chętnie powierzają opiekunowi kieszonkowe, dlatego do obowiązków wychowawcy dochodzi odpowiedzialność finansowa. Praca z  młodzieżą jest mniej wymagająca. Trudniej jednak wprowadzić dyscyplinę. Młodzież ciężko jest też skłonić do jakichkolwiek zabaw – nastolatki wychodzą z założenia, że są na nie za dorosłe. Dochodzi również problem używek, bo wypoczynek z dala od domu rodzinnego sprzyja chęci próbowania tego, co jest zazwyczaj niedozwolone. Funkcja wychowawcy ma również plusy. To doskonała okazja, by sprawdzić się w  pracy w  zespole, wykazać się umiejętnością dopasowania się do sytuacji (pogoda może skutecznie pokrzyżować nam plany), kreatywnym rozwiązywaniem problemów. Podczas tego typu wyjazdów można sporo zwiedzić, zmienić klimat i  otoczenie, zawrzeć nowe przyjaźnie i znajomości, a także poszerzyć swoją wiedzę na temat innych regionów. Marta Zajkowska

REKLAMA

Zapraszamy na spędzenie wakacji na chorwackiej wyspie Pag. Oferujemy tanie zakwaterowanie na prywatnych kwaterach w miejscowości Pag. Dobry standard, blisko plaży i przystępne ceny. Specjalna promocja cenowa na wrzesień – za podaniem hasła SEMESTR.

26

Travel agency Perla Pag kontakt: Beata Bukša www.perla-pag.hr info@perla-pag.hr

www.semestr.pl

fot. iStock / Andrzej Burak

Plusy i minusy

Magazyn SEMESTR Wydanie Lato 2017  

* Twoja Kariera * Studiuj w Polsce i UE * Studencki Sprzęt * Wakacyjne Wyjazdy *

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you