Page 1

selin zengin

PORTF O LYO


Merhaba! Ben Selin. 2017 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünden mezun oldum. Okurken son senemde part time ve mezun olduktan hemen sonra 7 ay farklı alanlarda tam zamanlı çalışma fırsatı buldum. Işin arka planında olmayı seviyorum. Insanların kullandıkları deneyimledikleri şeylerin benim elimden çıkmış olması düşüncesi kendimi daha da ileriye taşımama yardımcı oluyor.


Eğitim”

Deneyim”

2016 -

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Radyo ve Televizyon Programcılığı / Ön Lisans

Kas 16 - Haz 17

Bubu Design Endüstriyel Tasarımcı

2014 - 2015

Università degli Studi di Genova Dipartimento Architettura e Design Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü / Erasmus + Öğrenci Değişim Programı

Eki 15 - Eki 16

Güner Eksport Ltd. Endüstriyel Tasarımcı

2012-2017

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü / Lisans

Yetenekler” Rhinoceros KeyShot 6 Adobe Photoshop Adobe Illustrator Adobe Lightroom AutoCAD Sketch Prototip iletişim: İngilizce İtalyanca

+90 537 627 10 91 selinzengin016@gmail.com


Index 1

Marmara Üniversitesi G.S.F.

2012 - 2017

2

Università degli studi di Genova Erasmus + Programı

2014 - 2015

3

Güner Export Ltd. Şti.

Eki 2015 - Kas 2016

4

Bubu Design

Kas 2016 - Haz 2017


Marmara Üniversitesi G.S.F. Araştırma Projesi 2 Bisikletlilerin farkına varmak için yapılan 2 aşamalı bu projede ilk aşamada bisikletin şehir içinde nasıl kullanıldığını, bisikletlilerin diğer sürücüler tarafından nasıl görüldüğü ve davranıldığını anlamak üzerine kapsamlı bir araştırma yaptık. Araştırma aşaması 2 kişilik gruplar halindeydi. 2. aşamada yaptığımız araştırma hedefinde bireysel olarak uygulanabilecek bir kask tasarladık.


Kabuk

Poliüretan Köpük

Cırt cırt sistemiyle sökülüp çıkarılabilen pedler.

Kayış

150

210

260


Marmara Üniversitesi G.S.F. Proje 4 Bu projede ana fikir tasarlanılan koltuğun bulunan temaya uyması yönündeydi. Tasarlayacağımız koltuğun aynı zamanda bulunduğu mekanla da ilişkisi olmalıydı ve o mekana uygun materyallerden yapılması önemliydi. Kuaförlerde makyajın da kesim sandalyesinde yapıldığını farkettim ve makyaj koltuğu tasarlamak istedim.


Inspiration

Istenilen -Projede bizden istenen seçtiğimiz konsepti olan bir kuaför salonuna kuaför koltuğu tasarlamaktı. -Benim seçtiğim konseptte vegan ürünler kullanılan, geri dönüşüme önem verilen, minimalist bir kuaför oldu. Kesim koltuğu Saç yıkama koltuğu Makyaj koltuğu Berber koltuğu

Sketches

150

940

560


Başlık makyaj yapılırken müşteriye rahatlık sağlaması için yatıp kaldırılabiliyor.


KullanÄąlan Malzemeler Suni Deri

Renk Seçenekleri Bambu


Marmara Üniversitesi G.S.F. Endüstri Tasarımı 6 Diploma projemiz olan bu projede belli bir amaca hizmet eden elektrikli araç tasarlamamız istendi. Örneğin belli bir güzergahta kiralanabilen kısa mesafe aracı, pazar yapan insanları yükleri ile eve ulaştıran bir servis aracı ya da sadece kişiye özel bir araç vs. gibi.

Ouronun tasarım sürecinde hedef olarak genç kitle alınmıştır.


OURO nedir? Kendi kuyruğunu ısıran bir yılan ya da ejderha şeklinde resmedilen sembol. Kendini yaratmayı sembolize eden kuyruğunu yutmuş bir yılan şeklidir. Sembol "doğanın ebedi döngüsü" 'nü ifade etmektedir.

Sürekli kendini yeniden yaratan varlıkları simgeleyen ouroboros sembolü gençliğin ve elektrikli aracın kendini sürekli yenileme amacıyla özdeşleşmiş ve aracın konseptini oluşturmuştur.


Sketches


Araç iki kişiliktir. İç hacmi geniş, kullanımı rahat ve trafik sorunlarına alternatif olarak tasarlanmıştır.

Araçta led far kullanılmıştır. Enerji tasarrufu amaçlanmıştır.

Kapıların arkasında bulunan küçük pencereler sürücünün arka görüşünü kolaylaştırmak için yapılmıştır.


Net Resim


Elektrik motoru önde bulunmaktadır. Araç önden çekişli olacaktır.

Bagaj arkada bulunmaktadır. Manuel olarak açılıp kullanıcının kolay bir şekilde eşyalarını yerleştirmesine olanak sağlar.


Università degli Studi di Genova Fondamenti di Design Aldığımız önemli derslerden biri olan bu derste proje konusunu kendimiz seçebiliyorduk. Ben de kendi evimizde büyük eksikliğini hissettiğim bir yaşam ünitesi tasarlamak istedim. Zamanla tek tek değiştirdiğimiz mobilyalarımızdan geriye vitrinlerin ara rafı olan tv bölümü kalmıştı. eşyalarımızı yerleştirecek alanımız çok azdı ve bütünlük yoktu. Erasmus’tan bir süreliğine Türkiye’ye döndüğüm zaman TV’nin bulunduğu köşenin birebir ölçüsünü alıp döndüğümde projeye başladım. Sonucunda hem anılarımızı sığdırabileceğimiz hem evdeki fazlalıkları depolayabileceğimiz çok işlevli bir mobilya ortaya çıktı.


Fondamenti di Design

Fondamenti di Design

THEUNIT


Fondamenti di Design

Eve çok fazla dergi alındığından dergiliğin de bu ünitede olmasını istedim.

Görmek isteyeceğimiz anılarımızı, tatillerimizden aldığımız küçük biblolarımızı sergileyebileceğimiz bir raf da olmasını istedim. Tv izlerken gözü yormaması için cam raf kullandım.

Dvd player, oyun konsolları, uydu alıcıların yerleştirilebileceği bölümler de ünitede bulunuyor.

Zamanında alınmış pek çok CD, DVD ve eski video kasetlerin ve kitapların yerleştirilmesi ve görsel olarak arananın daha çabuk bulunması için dikey olarak raflar üniteye eklendi.

Etraftaki çok kullanılmayan eşyaların depolanması için geniş çekmeceler eklendi.


Fondamenti di Design

THEUNIT


Università degli Studi di Genova Laborotorio di Design 1 Erasmustaki son projem olan bu derste konu engelli ve yaşlılar için mobilya tasarımıydı. Hazırlık aşamasında engelli ve yaşlıların ne gibi sorunlar çektiğini anlatan dersler aldık. Bir evin planı verildi ve hangi alanda tasarım yapmak istiyorsak sunumumuzda belirtmemiz istendi. Ben engelliler için ve aslında genel kullanıcıların da kullanabildiği bir hobi/ofis masası tasarlamak istedim.


Kullandığım Alan Yatak Odası


Var Olan Ürünlerin Analizi

-Bulduğum ürünlerin çoğu dörtköşeli düz ve farklı açılarda masalardı. -Yine bu ürünler ya eski bilgisayar masalarından bozma ya da kullanıcı tarafından yapılmış derme çatma masalardı. -Bazılasının ayakları dümdüz aşağı inerek tekerlekli değil normal sandalye ile bile çalışılması zor oln masalardı.

Çoğu masada yeteri kadar göz, çekmece vs. gibi depolama alanı bulunmadığı için malzemelerin çoğu açıkta durarak odayı dağınık göstermekte.


Teknik Resim


Detaylar

- Masanın solunda bulunan tel parça kullanıcının ilgi alanına göre dergi, kitap, defterlerini koyabilmesi için eklendi.

- Masanın sağ tarafındaki çekmeceler, küçük parçaların depolama amacını karşılamak için tasarlandı.

- Masanın sol üst köşesinde bulunan bölme, el boyutundan daha büyük objeleri depolama için düşünüldü.

- Masanın sağ tarafındaki çekmeceler, küçük parçaların depolama amacını karşılamak için tasarlandı.


Maket


Güner Eksport LTD. Çalışmalar Üniversitenin son senesinde Güner Eksport firmasında Ürün Tasarımcısı olarak çalıştım. Firmada makine işçiliği ile beraber el işçiliğine de çok fazla önem veriliyordu. Bu yüzden seri üretim kaygısı olmadan çalışma imkanı buldum. 1 sene sonunda Tofaş’daki stajım gereği bir müddet ara vermek zorunda kaldım.


Lavabo en çok tasarladığımız ürünler arasındaydı.

küvet, lavabo gibi ürünlerde kullanıcını güvenliği açısından bakırın kesildiği yerleri bükmek ya da pirinç ya da başka bir malzemeyle kaplamak gerekir.

Küvet, lavabo gibi ürünlerde iç yüzeyin dış yüzeye döndüğü yerler üretimde biraz zorlar. Aynı zamanda çift kat bakırın içinden gideri düzgün takabilmek de zor olacağından burada gideri açıkta bırakarak tasarıma dahil etmeye çalıştım.

Küvet, lavabo gibi ürünlerde iç yüzeyin dış yüzeye döndüğü yerler üretimde biraz zorlar. Aynı zamanda çift kat bakırın içinden gideri düzgün takabilmek de zor olacağından burada gideri açıkta bırakarak tasarıma dahil etmeye çalıştım.


Firepit Design

Bahçede ateş yakmak, yemek pişirmek için “ateş çukuru” tasarlamam istendi. Tasarladığım birkaç örnekten ilki ufak revizeler sonunda üretime hazır hale getirildi.

Üst kısımdaki ızgara yiyecek ile közü ayırmak için ve yiyecekleri pişirmek için konuldu.

Alt kısımdaki delikler odunları depolayabilmek için biraz daha genişletildi.


Bu sehpada biraz daha egzotik bir hava yaratmak istedim. Bakıldığından hasırdan yapılmış etkisi var ama bakırdan oluşu daha şık bir görsellik oluşturuyor. Bu yüzden de hem iç hem de dış mekanda kullanılabiliyor.

Sehpa temelde 3 ayak üzerinde durmakta. Diğer borular görsel amaçlı kısaltılmıştır.

Malzemeler Pirinç Bakır


Bubu Design Çalışmalar Yeni çıkarılacak bir dondurma markası olan Argelato içn kurumsal kimlik çalışmaları.


Bubu Design Çalışmalar Egzamalı ciltler için üretilen Bepanthol Sensiderm ve Sensidaily için kortizon içermediğini belirten eczane içi stand tasarımları.


Bubu Design Çalışmalar -Bioderma için yaptığım orta alan standları. -Çok kuru ciltler için özel üretilen Atoderm Intensive Balm kasaönü standı.


Bubu Design Çalışmalar -Natura Gıda’nın lezzetine çok güvendiği yoğurtlu dondurması Yogo için yaptığım tanıtım, dolap içi ürün sergileme örneği. -Golf Park için yapılan Maraşım dinlenme alanları.


Bubu Design Çalışmalar Intema Mutfak için ölçeklendirip tasarladğım pop-up kataloglar.


POP-UP Katalog


Istenilen -İntema Mutfak Kanyon’da açılmadan önce açılışta dikkatleri çekecek farklı tasarımlar istemişlerdi. -Pop-Up kitaplardan örnek alarak bir katalog yapmak istedik.

-İntemadan yüksek kaliteli renderlar istedik.

-Gerekli yerleri görsellerden silip gerekli yerleri bırakarak katlanacak ve kesilecek yerleri belirledim.

-İlk denemelerimiz oluklu kartondan ve çok kalın oldu.

-Pek çok kağıt ile denemelerden sonra daha ince gramajlı bir kartın ile son haline getirdim.


Bubu Design Çalışmalar İş Bankası İş Sanat için tasarladığım broşür.


Bubu Design Çalışmalar Vitra, piyasaya sürmeden önce büyük ilgi uyandırmasını istediği V-Care Akıllı Klozet için farklı fikirler üretmemizi istemişti. Belirli cinemaksimumlarda önceden tanıtılacak olan V-Care kullanıcıya, ayarlanabilir su sıcaklığı, farklı yıkama seçenekleri, kurutma ve koku emme özellikleriyle son derece konforlu bir deneyim sunuyordu. Belirli cinemaksimumlara 1’er adet yerleştirilecek olan V-Care için bu alanlarda dikkat çekici afiş ve sinema bileti ile verilecek olan farklı broşürler tasarladık.


selin zengin

Selin Zengin / Endüstri Ürünleri Tasarımı Portfolyo  
Selin Zengin / Endüstri Ürünleri Tasarımı Portfolyo  
Advertisement