Page 1

Kentsel Tasar覺m Projesi


Kocaeli ilinin bir ilçesi. İzmit Körfezi'nin güney kıyısında yer almaktadır. Gölcük, Kocaeli İlinin En Büyük ilçelerinden biridir. İl Merkezi İZMİT'e 14 km. Uzaklıkta Bulunmaktadır. Gölcük bir Donanma Kentidir. İlçe Merkezi 130 Bin'in üzerindeki Nüfusuyla Türkiye'nin Nüfus Açısından 8.Büyük ilçesidir. Günden güne gelişen ve büyüyen Gölcük, Kocaeli'nin İzmit, Gebze, ve Darıca'dan sonraki 4.Büyük ilçesidir. Donanma Kenti Gölcük, Önemli ilçelerden biridir. 17 Ağustos 1999 Büyük Marmara Depremi'nin Merkez Üssü Olan Kent GÖLCÜK tür.


Çalışma alanımızın Sınırlarını belirleyen Ulaşım aksı ; Kuzeyde D130 Güney’de 17 Ağustos caddedi Batı’da Anafartalar caddesi Dogu’da 1 Mart caddedi

Eski yerleşim yerinin Gölcük merkez olmasına karşın;deprem sonrası yerleşimin topografyanın daha dayanıklı bölgeleri olan rakım olarak üst kısımlara doğru kaydığı gözlenmiştir.Toplu konut inşaaları deprem sonrası hızlı ve kitle yerleşimi için çözüm önerisi olarak bu bölgeye sunulmuştur.


Gölcük ile ilgili genel bilgileri verdikten sonra ilçe genelinde bir dönemde araştırma, inceleme ve analiz sonuçlarında ortaya çıkan sosyal donatı ve ulaşım paftası. Bizim yapacağımız tasarıma göre bu sosyal donatı analizi yeterli midir ? Eksikliklerin bilinciyle tasarımın fonksiyon şemasını şekillendirip program aralığını belirlemek gerekir diye düşündük.


1 Mart caddesinin batısındaki bu bölgesi 3 ayrı kademe ve ölçekte yakın çevresiyle degerlendirdik.En üst ölçekten baktığımız zaman topografik veriler, yeşil alan analizi,kıyıyla ilişkisi gibi veriler hakkında fikir sahibi oluyoruz.Güneyde pasif yeşil alanlar tarafından kuşatılırken kuzey bölgesinde yer alan kıyı farklı yükseltiler için deniz manzarası imkanı sağlıyor.


Daha önceden yaptığımız yol analizini çevre ulaşım aksıyla beraber değerlendirdik.Ana arter D130’u besleyen diger 2.derceden ve kılcal yolları göz önünde bulundurarak mekansal dagılımları yapmayı amaçladık..


Pazarlıdere ve Kızılırmak cad. kuzey – güney akslarını bağlayan birbirine paralel kullanımı yogun olan iki önemli caddedir.


En yakın ölçekteki yaptığımız analizlerin nedeni ise yerel dokunun yapacağımız tasarımın niteliğinin ve niceliğinin belirleyicisi konumunda görmemizdi.Konut tipolojisi yaşayanlar ın gelir kaynağı ve mekansal ihtiyaçlarını irdeledik.Edindiğimiz fikirsel altlık sonucunda At stadı etrafında çeşitlenecek programlarla Agro Turizmi odaklı kentsel tasarım yapmaya karar verdik.


Kırsal alanda yaşayan insanlar tarafından verilen turizm hizmetine agro-turizm, ya da Türkçe adıyla tarım turizmi deniyor. Kültürel farklılıkların ve yerel dokunun korunmasına büyük önem veren tarım turizmi anlayışı, hem şehirlilere doğayla dost, farklı insanları ve kültürleri tanıyabilecekleri bir tatil sunmayı hem de hizmetin verildiği bölgedeki halka maddi gelir sağlayarak kırsal kalkınmayı sağlamayı hedefliyor. Bu tip tatil anlayışını benimseyenler de “turist” olmak yerine “yolcu” ya da “gezgin” tanımını tercih ediyor. Tarım turizmi kapsamında sunulan hizmetler, konuklarına unuttukları bazı güzellikleri yeniden hatırlatıyor.


Tepitlerimiz sonucu belirlediğimiz en önemli 3 dinamik…


- NE Çalışma alanımızda potansiyel bölge olarak tespit ettigimiz ‘at stadı’ çevresinde yerel dinamiklerle, bölge de istihdam da sağlayacak program aralığına sahip bir kompleksin tasarımı. -NASIL -At yetiştiriciliği için mekanların tasarlanması (Tavla,manej…) -Binicilik eğitimi veren bir tesis tasarımı(Binicilik Klübü) -Müsabakalar için ve yerli turist için konaklama birimleri (Jokey Evleri) -NİÇİN -Kocaeli genelinde dahi at stadı bulunmazken ilçede var olan bu dinamiğin değerlendirilmesi ve uygun müdahalelerle alanda ekonomik açıdan da yeni gelir kaynaklarının olşturulması -Mevcut alandaki sosyo-kültürel alanların eksikliği - Gölcük’e gelen yerli turistlerin Saraylı-Örcün gibi tarihi dokusu olan yerlerin de dışında mekanlar olduğu bilgisi yayılarak, çalışma alanımıza turistleri çekecek cazibeyi sağlamak


Hedefimiz: -‘17 Ağustos RAHVAN AT STADI’ n ı ulusal ve uluslararası müsabakalar ev sahipliği yapacak fiziksel yeterliliğe sahip olması. -Mekan seçimimizde rol oynayan etkenler olan aktif ve pasif yeşil alanlar ın yoğunluğunu ve eğimli arazilerin imkan sağladığı seyir vitrinini doğru örgütlenmelerle alanımıza gelen kişilerle buluşturmayıhedefliyoruz. Bu mekansal kurguyu var olan ‘17 Ağustos RAHVAN AT STADI’ odağı etrafında şekillendiriyoruz.


M/G-4 At stadının varlığı ve bu büyüklükteki yeşil alanın var olmasının , geniş çaplı organizasyonlar için burayı tercih sebebi kılması ve doğurduğu mekansal atmosfer. SK/G-5 At koşularının düzenli olmamakla beraber E/Z-3 At stadının aktif olarak kullanılması ve maddi kazanç getirmemesi SK/Z-3 Çalışma alanımızda ikamet eden kişilerin karşılaşma ağlarının omurgasını oluşturacak sosyo-kültürel alanların eksikliği M/F-2 İzmit-Yalova-Bursa yolunun bölgenin kuzeyinde yer almas ı ve çalışma bölgemizdeki canlı ulaşım ağını besler nitelikte olması


Yeşil alanlarda, şehir yaşam ında unutulan, insanın doğa ve at ile mükemmel uyumunun gerçekleştiği hoş ve huzurlu bir mekan, binicilik sporunun; akademik seviyede, çocuk, genç ve yetişkin binicilere öğretildiği bir spor kurumu olarak hizmet veren bir çok tesis vardır. Bunların başlılacaları ;  İstanbul Binicilik Klübü  Ankara Atlıspor Klübü  Antalya Orfe Atlı Spor Klübü İçe dönük bir tesis olmanın ötesinde konumlandığı yerin yerli halkını kalkındırmak ve topografik verilerini optimum derecede değerlendirecek bir turizm organizasyonun omurgası olarak ‘binicilik eğitimi’ odaklı bir konsept düşünüyoruz.Eski ata sporumuz olan biniciliği yaşatacağımız tesiste yine tarihi dokusu baskın olan Saraylı-Örcün bölgesinden gelecek yerel meyvelerle de kalkınmayı beslemeyi hedefliyoruz.


Binicilik Eğitimi  Yetişkin Bireylerin Eğitimi  Pony Eğitimi 4-14 Yaş -Atlı Terapi (Hipokrapi) -Atlı Arazi Gezileri -At pansiyon hizmetleri  Ahırlar -Cafe,restaurant hizmetleri -Binicilik malzemelerinin satışı -Yerli turistin konaklama birimleri -Nalbant,eğitmen,veteriner ve tesis görevlilerinin konaklama birimleri

-Yarışlar,musabakaların yapıldığı açık ve kapalı manejler  1. Show Jumping (engel atlama)  2. Dresaj (at terbiyesi)  3. Konkur komple ( üç günlük yar ışlar. Arazi engel-dresaj-Show jumping)  4. Pony jumping (pony engel atlama)  5. Pony Dresaj (pony at terbiyesi)  6. Pony game (pony oyunları)  7. Endurans (dayanıklık yarışmaları)  8. Horseball ( Atlı top oyunu)  9. Polo (Atlı top oyunu)  10.Voltij (At üzerinde jimnastik)  11.Düz yarışlar (ingiliz ve arap atları yarışı)  12.Atlı araba yarışları  13.Bidon yarışları  14.Cirit  15.Rahvan yarışlarıTürkiye’de yapılan aktiviteler.


1500 kişiye hizmet verebilen 4 restaurant 1 şömineli bar & restaurant. -Yarı olimpik havuz ve ayrıca çocuk havuzu. -Dünya standartlarında yapılmış 800 metrekare kapalı, 4000 metrekare açık manej. -Kapalı manejde Fast-food caferestaurant. -Özel olarak yetiştirilmiş konkur ders atları. -Midilli Kulübü ve çocuklara özel shettland atları. -Deneyimli binicilik eğitmenleri. -Uluslararası standartlarda doğal toprak zeminli tenis kortları. -Toplantı ve organizasyon mekanları.


At Pansiyonu • Yerli halkın kontrolünde • Müsabaka için gelen binicilere hizmet eden • Yerli turistler

Binicilik Egitimi veren birimler • Binicilik sporunu ögrenmek isteyenler • İşletmesini yerli halka ait • Engelli çocuklar

Konaklama Birimleri • Yerli halkın kontrolünde • Müsabakalar için ve agro turizmde organik yaşamı deneyimlemek isteyenler


kntsel  
kntsel  

kentseltasarim

Advertisement