Page 1

Değirmendere’de Sosyo-Kültürel Odaklı Enerji Etkin Tasarım

YEMİŞÇİ İSKELESİ DEPREM MÜZESİ


Kocaeli-Gölcük-Değirmedere Değirmendere, idari bakımdan Kocaeli’ne bağlı, İzmit körfezinin güneyinde bir beldedir. Değirmendere deniz seviyesinden 10-75 m arasındaki yüksekliktedir. Yerleşik alanlarda kıyı kesiminde meyil genellikle %0,5’dir.Kuzey yamaçlarında ise yer yer %50’ye varmaktadır. Yer yer meyvelikler ve fındıklıklar vardır. Güneykuzey doğrultusunda birçok kuru dere vardır. Kocaeli ve Değirmendere’de yıllık ortalama sıcaklık 14,5 C, Yıllık ortalama yağış miktarı 663,7 mm, Yıllık ortalama yağış basınç 1013,5 mb, Yıllık yüksek sıcaklık ortalama ise 19,5 C Yıllık düşük sıcaklık ortalama ise 10 C En soğuk aylar ocak ve şubat, en sıcak geçen aylar ise Temmuz ve Ağustos’tur. Hava , yılın 57,7 günü açık, 198,2 gün bulutlu , 109,3 gün kapalı , 6,8 gün kar yağışlı, 9,7 gün sisli, 0,8 gün dolulu , 19,2 gün kırağılı geçmektedir. Ortalama rüzgar hızı 2,7 m/sn ve en hızlı rüzgar yönü Batıdır. Özellikle kışın kuzeydoğu ve kuzey sektörlü rüzgar denizi buladırdığı için kötü etki yapar.Aynı zamanda yazın Kuzeybatı rüzgarları soğuk cephe rüzgarları olduğundan konfor sağlayıcıdır.


Değirmendere Kıyı İlişkilerinin Mekansal Okumaları

Yaya Kullanımının Yoğunlaştığı Sahil Aksı

Araç Kullanımının Yoğunlaştığı Arterler


KARA – KIYI arasındaki EŞİK ‘in mevcut üzerinden karşılığı 1


VAPUR İSKELESİ ve çevresi 2


ร‡INARLIK MEYDANI ve รงevresi

3


ÇINARLIK MEYDANI devamındaki KANAL ve çevresi

3


TARİHİ YEMİŞÇİ İSKELESİ ve çevresi

4


Depremin mekansal karşılığını ; ‘stabil durumdan hareketli duruma’ geçme olgusunu vurgular nitelikteki esnek mekanlara imkan sağlar müdahalelerle açığa çıkaran ‘DEPREM MÜZESİ’ aynı zamanda kıyı ilişkilerini de zenginleştirmeyi hedeflemektedir. Tek hacme karşılık gelen başkalaşan fonksiyonlar imgesel olarak depremin algıda bırakacağı izi farklılaştıracaktır. Yemişçi İskelesi’nin doğurduğu mekansal atmosferle KARA – DENİZ arasındaki yoğun yaya koridoru YALI MAHALLESİ’ndeki kültür aksına da katkıda bulunucaktır.


Deprem’den sonra kullanımını yitiren YEMİŞÇİ İSKELESİ, Yine aynı odak noktasıyla hayata döndürülüyor


Yalı Mahallesi Konut Yoğunluğu ve Kıyı Baskısı


Yalı Mahallesi Ulaşım Sirkülasyon Önerisi: Yemişçi İskelesi’nin önü tamamen yayalaştırılması yönündedir. İskeledeki Yaya Koridoru fikrine entegre bu müdahale ile farklı programların doğuracağı güçlü karşılaşmaları n deniz üzerinde de Deprem Müzesi’ne taşması amaçlamaktadır.


Konser ve etkinliklerin yapıldığı yerel ölçekte oldukça kıymetli olan Onat’ın Duvarları’nın oluşturduğu anfi devamında denize taşıcak olan etkinlikler Yemişçi İskelesi’nin de seyir vitrini, sergi koridoru fonksiyonuyla zenginleşecektir. Sahil düzenlemesiyle bu aksın kendisi bir meydan gibi faaliyet alanı haline gelicektir.

Yemişçi İskelesi Sahil Düzenlemesi

Deprem Müzesi Onat’ın Duvarları


mevcut konutlar


gecekondu dokusu


11:00

17:00

19:00 23 EYLรœL 13:00

09:00

15:00

11:00

09:00

19:00 21 ARALIK 13:00

17:00

15:00

Ekinoks Tarihlerideki Gรถlge Analizleri


17:00

11:00

13:00

17:00

19:00 21 MART

11:00

09:00

19:00 13:00 21 HAZİRAN

15:00

09:00

15:00


Karadaki kent mobilyaları iskele üzerine kadar taşmaktadır

K

İskele

Islak hacimlerin çözüldüğü sağır cephe

Kontrollü güneş alımını sağlayan hareketli paneller Yağmur sularını biriktiren çift cam tavan örtüsü

Sergi koridorunun cidarlarını genişleten hareketli cam paneller

Yatayda hareketli güneş panelleri aynı zamanda sergi duvarları olarak yapının cazibe unsuru Yüzücü birime geçiş için beklenen iskelenin devamı Kayıkların suni dalgalarıyla enerji eldesi sağlayacak sistemin kurulum yeri


K

İskele

Islak hacimlerin çözüldüğü sağır cephe

Kontrollü güne alımını sağlayan haraketli paneller

Sergi koridorunun cidarlarını genişleten hareketli cam paneller


K

Sergi koridorunun cidarlarını genişleten hareketli cam paneller


K


K


K


K


K


K


K


K


WC GİBİ ISLAK HACİMLERDEKİ KÖR DUVARLARIN KALINLAŞTIRILARAK AYNI ZAMANDA İÇİNDE TESİSAT DONATLARININ DA SAKLANACAĞI FONKSİYONEL BİR HALE GETİRMEK AMAÇ EDİNMİŞTİR


K


Dijital bilgi odasından toplantı odasına geçişte mekanlar arasındaki tavan yüksekliği varkı 2.30mt’den 5.60’ye çıkmaktadır.Taşıyıcının mekanda görülebilir olması hareketli panellerin yatayda ve cam üzerinde kayar olması,sağır duvarların işlevselleştirilmesi depremin fizksel ataletine zıt bir tavır sergiler.Mekanın deprem tanımı bu durumun kendisidir.

K

Dijital bilgiledirme odası

Toplantı odası


K


K

Kütüphane katı


KAYAR KİTAP RAFLARI

K


Ders Yürütücüleri: Yrd. Doc. Dr. E. Yeşim ÖZGEN KÖSTEN Yrd.Doç.Dr. Neslihan TÜRKMENOĞLU BAYRAKTAR

Kaynakça:

23. slayttaki görsel Milimetdesign’dan alınmıştır.


Selin ÖZUFACIK 071007029 

Deprem Müzesi  

Değirmendere

Deprem Müzesi  

Değirmendere

Advertisement