Nisan E-bülten 2016

Page 1

NİSAN 2016

Editör 4

SELÇUKLU DEĞERLER EĞİTİMİ PROJESİ SEDEP

ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN SEMİNERLERİ

S

EDEP eğitim seminerlerine, bir takım resmi ziyaretler kapsamında Konya’da bulunan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ da katıldı. Programa ayrıca Konya Valisi Muammer Erol, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Ak Parti Konya İl Başkanı Musa Arat, Ak Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Selçuklu Belediyesi Başkan Vekili Faruk Ulular, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, akademisyenler, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Seminer öncesi SEDEP Halk Oyunları ekibi tarafından folklor gösterileri yapıldı.

2016 » şubat » haberler

MİLLİ EĞİTİM BAKANI “NABİ AVCI”

İNSAN İNSANIN GÖLGESİNDE YETİŞİR Selçuklu Belediyesi tarafından SEDEP Buluşmaları-Öğretmen Semineri Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ nın katılımlarıyla gerçekleşti. Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) kapsamında Yazar-Kitle Eğitimcisi Canten Kaya’nın sunumlarıyla gerçekleşen seminer programları yoğun ilgi gördü.

S

elçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) düzenlenen öğrenci ve öğretmen seminerleri ile devam ediyor. Değerler eğitiminin farkındalığını arttırmak için gerçekleştirilen etkinlik kapsamında YazarKitle Eğitimcisi Canten Kaya, öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi. Dedeman Otel’de gerçekleştirilen ve katılımın yoğun olduğu programlarda Kaya, ilk olarak lise öğrencilerine hitap etti. Günün ikinci programında da öğretmenlerle buluşan Kaya,

farklı hayatlardan anlattığı başarı hikayeleri ile başarılı olmanın sırrının çok çalışmak olduğunu söyledi.

S

elamlama konuşmalarını yapmak için kürsüye çıkan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’nde (SEDEP) görev alan danışman öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Tecrübelerini, birikimlerini ve meslek aşklarını genç arkadaşlarımızla paylaştıkları için hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Maarif camiamıza yeni katılan öğretmen arkadaşlarımıza da sağlık içinde, afiyet içinde nice nice seneler, hayırlı hizmetler diliyorum. Çalışmalarınızda, meslek hayatınızda başarılar diliyorum. Milli Eğitim Bakanlığının 24

Kasım Öğretmenler Günü’nde ki sloganını sizlere hatırlatmak istiyorum “İnsan, insan gölgesinde yetişir”. Şimdi siz bu güzel birliktelikle bunun en güzel örneğini sergiliyorsunuz. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

K

onuşmasının ardından SEDEP Halk oyunları ekibi öğrencileri ile tek tek ilgilenen Bakan Avcı, öğrencileri tebrik ederek onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.


Basın Bülteni 2016 » Niasn » haberler

BAYIR-BUCAK’IN ÇIĞLIĞI

SELÇUKLU’DA YANKI BULDU SEDEP, Bayır-Bucak’lı Türkmenlerle El Ele

Selçuklu Değerler Eğitim “SEDEP” kapsamında, Bayır Bucak Türkmenleri için, Selçuklu’daki 141 okulda yardım kampanyası düzenlendi.

Suriye’de Savaşın Son Bulması En Büyük Duamız

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Bugün inşallah 10 tır yardım malzemesini Suriye’deki kardeşlerimize ulaştıracağız. Temel felsefemiz çocuklarımıza değerleri anlatmak, onlarda bu değerleri yaşatmak ve gelecek hayatlarında bunun örnek olmasını sağlamak. Bugün bu malzemelerde tüm okullarımızdan her çocuğumuzun emeği var. Ben inanıyorum ki minik kardeşlerimizin dualarıyla gönderdikleri bu yardım malzemeleri Suriye’deki kardeşlerimiz için bir iyilik hareketine dönüşecek ve onların nefes almasını sağlayacaktır” dedi.

2

SELÇUKLU’DA Gündemden Notlar | Nisan 2016 |

Selçuklu Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından yürütülen ve SEDEP kapsamında gerçekleştirilen yardım kampanyası, Hayrat Yardım ve Kızılay’ın desteği ile Bayır-Bucak Türkmenleri’ne ulaştırılacak.

S

EDEP’in bu tür yardım kampanyalarında bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Altay,“ Bu yıl güvenlik gerekçesiyle bu yardım kampanyalarının dağıtılması için minik kardeşlerimizi bölgeye göndermiyoruz. Ama onlar biliyorlar ki gönülden verdikleri malzemeler Hayrat İnsani Yardım Vakfı’nın

ve fazlasıyla da uzun sürdü. İnşallah bu acıyı yaşadığımız son günler olur” dedi. üzel ve hayırlı bir iş için bir arada olduklarını ifade eden Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy,“ Komşularımız nlar bu kampanyaya için tertip edilen bu hayır gönülden destek araçlarında yer alan gıda, verdiler. Sözlerimi bir dua ile un ve çeşitli malzemelerden tamamlıyorum. İnşallah bu oluşan hayır kervanını birlikte Suriye’ye gönderdiğini son yola çıkarıyoruz. İnşallah yardım tırı olur. Oradaki ateşkes bu coğrafyada yaşayan sonrasında insanlar artık insani kardeşlerimizin sıkıntılarının bir yardıma gerek kalmadan son bulması dilekleriyle hayatlarını idame ettirecek bir kampanyaya destek veren noktaya dönüşürler. Çünkü bu herkese teşekkür ediyorum” acı hepimizin yüreğini dağlıyor dedi desteği ile yerine ulaşacak ve orada gönülleri fethedecektir. Bu yardım kampanyasının düzenlenmesinde emeği geçen herkese ve en önemlisi çocuklarımıza çok teşekkür ediyorum.

O

G


visit our website www.selcuklu.bel.tr

SELÇUKLU BELEDİYESİ PROJE DESTEK PROGRAMI İKİ DOĞU İKİ BATI

PINAR EĞİTİM

KÜLTÜR VE ÇEVRE

Uluslararası Öğrenci Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Arslan

Kültür Sanat ve Gençlik Kulübü Derneği Dernek Başkanı Mahmut Sami Şahin

Derneği Dernek Başkanı Hasan Ahat

Selçuklu Belediyesi Proje Destek Programı kapsamında, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hayata geçirilecek olan 5 proje için protokol imza töreni düzenlendi.

SELÇUKLU’DA “PROJE PROTOKOLÜ” İMZALANDI Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay,

Aralık ayı içerisinde tüm sivil toplum kuruluşlarına ve öğrenci topluluklarından proje talebinde bulunduk ve 107 proje belediyemize başvuruda bulundu. Oluşturduğumuz jüri ile birlikte bu projenin içerisinde 27 tanesi desteklenmeye uygun görüldü. hale getirdik.

S

ivil toplum kuruluşlarıyla birlikte 5 projenin protokol imza töreni için bir araya geldiklerini ifade eden Başkan Altay, “Anadolu Stratejik Düşünce Akademisi’ni Milli Türk Talebe Birliği Konya Talebeler Derneği ile, Renklerin Uyumu Projesi’ni İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ile, Selçuklu’da Gençler İyiliğe Öncü Oluyor Projesi’ni Pınar Eğitim Kültür Sanat ve Gençlik Kulübü Derneği ile, Tohumdan Fidana Projesi ve Sofrada Sıfır Atık Projesi’ni de Ahlak, Kültür ve Çevre Derneği ile birlikte yürütüyoruz. Bununla ilgili finansmanlar belediyemiz tarafından sağlanıyor. Projenin organizasyonu ve yürütülmesi de ilgili sivil toplum kuruluşlarımız tarafından yapılacak. Bu konuda emeği geçen ve gayret sarf eden herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” dedi.

S

elçuklu Belediyesi’nin Konya’da sivil toplum kuruluşları ile birlikte Konya ve Türkiye’de örnek olacak önemli projelere imza attığını ifade eden Pınar Eğitim Kültür Sanat ve Gençlik Kulübü Derneği Dernek Başkanı Mahmut Sami Şahin,“Selçuklu Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’a teşekkür ediyorum. 2012 yılında belediye yasasında yapılan bir değişik ile sivil toplum kuruluşlarının belediyelerle ortak projeler yapabilmesinin önü açılmıştı. Bugün bunun en güzel örneğini Selçuklu’da görüyoruz. Bizler sivil toplum kuruluşları olarak belediyelerimizle bu tür ortak projeler yapmak la topluma çok daha iyi hizmet verilebileceğini düşünüyoruz” dedi.

Atık Projesi’ni uygulayacaklarını ifade eden Dernek Başkanı Hasan Ahat,“ Günümüzde 5 milyon ekmeğin çöpe gittiği dünyamızda amacımız sosyal farkındalık projesi ile israfı önlemek. Bu konuda bize destek veren Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

İ

ki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği olarak 6 yıldır 90 ülkeden Konya’ya gelen öğrencilerle ilgilendiklerini ifade eden İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Arslan, “Selçuklu Belediyemiz’in açmış olduğu proje ile şehrimize yeni gelen uluslararası öğrenci kardeşlerimizle yönelik bir uyum projesi osyal Farkındalık Projesi Olacak Ahlak, gerçekleştireceğiz. Selçuklu Belediyemize Kültür ve Çevre Derneği olarak (AKÇEV) açmış olduğu projeden ve desteklerden ÇEKÜD Derneği ile birlikte Sofrada Sıfır dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

S

SELÇUKLU’DA Nisan 2016 | Gündemden Notlar

3


Basın Bülteni 2016 » Şubat » haberler

BAŞKAN ALTAY GENÇLERE SESLENDİ

EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMİZ

GENÇLİĞİMİZDİR

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Yerel yönetimlerde gençler” konulu söyleşi gerçekleştirdi

S

elçuklu’da gençlere yönelik birçok faaliyet yaptıklarını ifade eden Başkan Altay, “ Belki bu konularda en iyi kurumlardan birisiyiz. İlkokul ve ortaokullarda Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’ni (SEDEP) yürütüyoruz. Etkinliklerle lise öğrencilerini de projeye dahil ediyoruz. Sanayide çalışan genç kardeşlerimiz için üzerinde çalıştığımız yeni bir projemiz

var. Amacımız onların da sosyal hayatın içine daha çok katılmalarını sağlamak. Üniversite öğrencileri için gençlik merkezimizden birçok üniversiteli arkadaşımız yararlanıyor. Buradan tüm gençlik meclisinin aktif olarak kullanılmasına yardımcı olan sivil toplum kuruluşlarına da teşekkür ediyorum. Çünkü burada insanlar yoksa mekanların bir anlamı yok. Çok güzel mekanlar inşa edebilir, çok güzel imkanlar sunabilirsiniz ama bunu anlatacak bir topluluk yoksa hiçbir anlamı ve kıymeti yok. Bu konuda sizler bizim için çok kıymetlisiniz ama bu sayılar yeterli değil. Daha fazla kişinin bu işlerle tanışması gerekiyor” dedi.

K

onuşmasını Şadi Şirazi’nin “Bostan” adlı ahlaki ve öğretici mesnevisinden bir beyit okuyarak tamamlayan Başkan Altay,“ Bu yaşların ve gençliğinizin kıymetini bilin. Bu yaşlar neleri feda etseniz geri gelmiyor. Ülkemize ve milletimize faydalı gençler olun” diyerek sözlerini tamamladı.

S

öyleşinin ardından Türkiye İmam Hatipliler Vakfı Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz tarafından Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a üzerinde hat sanatı ile “Selçuklu Şehremini Uğur İbrahim Altay” yazan tablo hediye etti.

4

SELÇUKLU’DA Gündemden Notlar | Nisan 2016 |

BAKAN YARDIMCISI DANİŞ VE MÜSTEŞAR YAZICI’DAN KONYA TROPİKAL KELEBEK BAHÇESİ’NE ZİYARET

G

ıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ve Bakanlık Müsteşarı Nusret Yazıcı, Selçuklu Belediyesi Tropikal Kelebek Bahçesi’ni ziyaret etti.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ve Müsteşar Nusret Yazıcı’yı ağırladı.

Ç

eşitli programlara katılmak üzere Konya’ya gelen Daniş ve Yazıcı, Tropikal Bahçesi’nde gezi ve incelemelerde bulundu. Ziyarette Danis, Yazıcı ve beraberindeki heyete Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve başkan yardımcıları eşlik etti. Heyet, Tropikal Kelebek Bahçesi yetkilerinden bahçe hakkında bilgiler aldı.

Z

iyaretin sonunda Selçuklu Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay, Bakan Yardımcısı Daniş ve Müsteşar Yazıcı’ya kelebek tablosu hediye etti. Farklı mimarisi ve farklı kelebek ve bitki türleriyle Konya için önemli bir cazibe merkezi olan Tropikal Kelebek Bahçesi, heyetin beğenisini kazandı. Ziyaret fotoğraf çekimi ile son buldu.


visit our website www.selcuklu.bel.tr

8

MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

FARKLI ÜLKE KADINLARINDAN

SELC,UKLU’YA TAM NOT

“Selçuklu Belediyesi’nde Kadın İstihdamı Farklı ülkelerden gelen ve Kadına Yönelik Çalışmalar” konulu tanıtım sunumu gerçekleştirildi. Yürütülen kadın belediye yetkilileri belediye hizmetleri hakkında yetkililerden bilgi alan heyet, Selçuklu Belediyesi Selçuklu Belediyesi hizmet binasında incelemelerde bulundu. tarafından ağırlandı. Gazalya Hatun Mahalle Konağı, Tenis Kortu, Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim ürk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Merkezi, Tropikal Kelebek Bahçesi’nde ve T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve incelemelerde bulunan heyet programın Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ikinci kısmında Selçuklu Belediye işbirliğinde yürütülen “Yerel Yönetimlerde Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı ziyaret etti. Kadın İstihdamı ve Kadına Yönelik Ziyarette Selçuklu Belediyesi Başkan Çalışmalar” konulu program kapsamında Yardımcısı Zeynep Ümit Altınsoy ve farklı ülke ve bölgelerden gelen kadın belediye kadın meclis üyeleri heyete eşlik belediye yetkilileri Selçuklu Belediyesini etti. Selçuklu’da 305 bin kadına hizmet ziyaret etti. ediyoruz.

T

B

osna Hersek, Romanya, Karadağ, Kosova, Kırgızistan, KKTC ve Moğolistan’dan gelen heyete, ilk olarak Selçuklu Belediyesi Meclis Salonu’nda

bir gün. Bu vesile ile sizleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. Umuyorum ki şehrimizi ve belediyemizin yaptığı hizmetleri beğenirsiniz. Bu hizmetleri yürütürken aslında birçok kadın da bizlere destek oluyorlar. Şuanda bayan meclis üyelerimiz sizinle birlikteler. İlçemizde 305 bine yakın kadına hizmet ediyoruz. Sizin de gezdiğiniz birçok mahallede onların kullanabileceği alanlar oluşturuyoruz. Ayrıca bünyemizde belediyemizde birçok kadın çalışanımız mevcut. Hep birlikte ilçemizde yaşayan herkese hizmet gayretindeyiz” dedi.

F

arklı ülkelerden gelen kadın belediye çalışanlarını ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Kadınlar Gününüz kutlu olsun. Önemli

SELÇUKLU’DA Nisan 2016 | Gündemden Notlar

5


Basın Bülteni 2016 » Şubat » haberler

EĞİTİMDE SELÇUKLU FARKI

KONYA’NIN İLK BİLİŞSEL EĞİTİM SINIFI SELÇUKLU’DA AÇILDI Selçuklu Belediyesi Proje Destek Programı kapsamında Cahit Zarifoğlu İlkokulu’na kazandırılan “Bilişsel Eğitim Sınıfı” protokol üyelerinin katılımı ile açıldı.

E

ğitime Değer Katacak Güzel Bir Proje Konuşmasına Hz Mevlana’nın “yeni şeyler söylemek lazım” sözüne atıfta bulunan Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, “Proje kapsamında okulumuzda eğitim-öğretimle ilgili olarak çocuklarımızın öğrenmesinde, anlamasında, kavramasında yeni metotlar, yeni usuller deneniyor. Burada bir takım olumlu sonuçlar alınması halinde diğer okullarda da bu projenin yaygınlaştırılması düşünülüyor. Projeye katkı sunan Selçuklu Belediyemize ve Milli Eğitim camiamızın fertlerine teşekkür ediyorum. Güzel bir proje olduğu kanaatindeyim” dedi. Çocuklarımızın Gelişimine Katkı Sağlamak İstiyoruz.

yapıyoruz. Bu etkinliğin çocukların zeka seviyesine olan katkısının farkındalığını ortaya koymak adına böyle bir proje yürütüyoruz. İnşallah buradan iyi sonuçlar çıkacaktır ve bununla ilgili Selçuklu Belediyesi olarak diğer okullarımızda da bu sınıfların açılması ve çocuklarımızın gelişimine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Okulun bu bölümü çok eğlenceli ve keyifli bir hale gelmiş. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

A

elçuklu Belediyesi Proje Destek Projesi kapsamında “Bilişsel Eğitim Sınıfı”nın açılışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Bugün pilot okulda bir deneme

çılışın ardından okulda incelemelerde bulunan protokol üyeleri sınıfları da ziyaret etti. Öğrencilerle sohbet eden heyet, Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi’nin (SEDEP) Mart ayı değeri olan “temizlik” konusunda öğrenciler tarafından hazırlanan ve diş temizliğine vurgu yapan tiyatro gösterisini izlediler. Program SEDEP Mehteran ekibinin elçuklu Belediyesi tarafından Cahit gösterisi ile sona erdi. Zarifoğlu İlkokulu’na kazandırılan bilişsel eğitim sınıfı ile öğrencilerin serbest etkinlikler dersinde zeka oyunları oynayabileceklerini ifade eden Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar,“ Bu eğitimler ile çocuklarımızın eğitimdeki ivmelerini ve gelişimlerini ölçmüş olacağız. Bu uygulamayı başarılı olması durumunda da tüm okullarımızda yayacağız. Eğitim

ALTAY, “SELÇUKLU’DA YAŞLILAR BAŞTACI”

elçuklu Belediyesi Gençlik Meclisi üyesi gençler, Yaşlıya Saygı Haftası kapsamında anlamlı bir etkinlik düzenledi. Selçuklu Belediyesi Evde Yaşlı Bakım Merkezi ve Huzurevi sakinlerinden oluşan yaşlılar, Talha Bayrakçı Gençlik Merkezi’nde düzenlenen organizasyon ile gençlerle buluştu. Gün boyu keyifli bir gün geçiren yaşlılar, hayat tecrübelerini gençlere paylaştı. Etkinlik kapsamında yaşlıların düğün ve gençlik fotoğraflarından oluşan sergi de ziyarete açıldı. Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yaşlı-genç buluşmasında, yaşlıları yalnız bırakmadı ve tek tek ilgilendi. Onlarla sohbet eden Başkan Altay, yaşlılara çiçek verdi ve “Sizlerin tecrübe ve

S

S

S

6

adına verdiği destekten dolayı Selçuklu Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi. SEDEP’te Ayın Değeri “Temizlik”

SELÇUKLU’DA Gündemden Notlar | Nisan 2016 |

birikimleriniz bizim için çok kıymetli. Başımızın tacısınız” dedi.

G

ençlik Meclisi Üyeleri’nin yaşlılar ile buluşmasından büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “İstiyoruz ki sizlerle gençleri daha sık bir araya getirelim. Çünkü genç arkadaşlarımızın sizlerin görgü, tecrübe ve bilgi birikimi aktarımınıza ihtiyaçları var. Birçok şey anlatılıyor ama bunları birinci ağızdan dinlemek,

YAŞLILARIN HATIRALARINDAN OLUŞAN, FOTOĞRAF SERGİSİ DE AÇILDI. onlardan duymak gençler için de önemli bir hayat tecrübesi. Yeni nesil pek dedelerini ve büyüklerini görmeden yetişiyor. Onun için sizin burada bulunmanız bizim için çok kıymetli. Başımızın tacısınız, teşekkür ediyorum, ayağınıza sağlık” dedi.