Page 8

8 İSKANDİNAVYA Uyumun en güzel örneği: Grup Mozaik

22 - 28 MAYIS 2013 ZAMAN

Yaklaşık 7 ay önce Danimarkalı ve Türkiye kökenli amatör müzisyenler tarafından kurulan Grup Mozaik, daha şimdiden konserlerin aranan isimlerinden olmayı başardı. Ülkeninin farklı şehirlerinde düzenlenen birçok etkinlikte onlara rastlamak mümkün. Danimarka’da yıllardan beri bitmek tükenmek bilmeyen entegrasyon tartışmalarına inat onlar; uyumun ve hoşgörünün en güzel örneğini sergiliyor. Sizin için Grup Mozaik ile özel bir mülakat gerçekleştirdik. Grubun en yaşlı üyesi 51 yaşındaki Henrik Christiansen. Alborg Üniversitesi’nde Sosyoloji doktorası yapan Christiansen, Türk müziklerini beğeniyor. Henrik, Türk müzikleri kadar katıldıkları organizasyonlarda kendilerine ikram edilen Türk yemeklerini de çok sevdiğini belirtiyor. Halil Ayhan Belek: Asıl mesleği inşaat mühendisliği olan Halil Ayhan Belek, 35 yaşında. Grubun kurucusu olan Halil, saz çalıyor ve arka vokal yapıyor. Filiz Günay: 22 yaşında olan Filiz’in asıl mesleği pedagogluk. Grubun solistliğini yapan Filiz aynı zamanda klasik gitar çalıyor. Diydem Günay: 19 yaşında olan Diydem halen liseye devam ediyor. Grubun en genç üyelerinden olan Diydem keman çalıyor. Mikkel Pedersen: 19 yaşında olan Mikkel grubun bateristi. Türk müziklerini seven Mikkel Grup Mozaik olarak yakaladıkları başarıdan büyük bir memnuniyet duyuyor.

Halil Ayhan Belek, Filiz Günal, Diydem Günal, Mikkel Pedersen, Jeppe Bredahl ve Henrik Christensen’den oluşan Grup Mozaik’in Türk ve Danimarka müziğinin sentezlendiği geniş bir repertuvara sahip.

biri. 3’ü Türkiye kökenli 3’ü Danimarkalı olmak üzere toplam 6 kişiden oluşan Grup Mofından kurulan Grup Mozaik, daha şimdiden zaik, Danimarka’da son dönemde en çok konserlerin aranan isimlerinden olmayı ba- dikkat çeken müzik gruplarından biri. Bilhassa şardı. Ülkeninin farklı şehirlerinde düzenle- göçmen kökenli çevrelerde hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahipler nen birçok etkinlikte onve bu kitle giderek büyülara rastlamak mümkün. yor. Genellikle Türkçe Danimarka’da yıllardan eserler seslendirseler de beri bitmek tükenmek bilgeniş bir repertuvara sameyen entegrasyon tarhip olduklarını ifade editışmalarına inat onlar; uyumun ve hoşgörünün :BG:DýJO yorlar. Zaten bunu grup üyelerinin çaldığı enstrüen güzel örneğini sergilimanlara bakarak göryor. Sizin için Grup Mo- e.oguz@zamaniskandinavya.dk mekte mümkün. Grup zaik ile özel bir mülakat üyelerinin tamamı iyi eğitimli; aralarında mügerçekleştirdik. Halihazırda 600 binden fazla göçmenin hendis, doktora öğrencisi ve pedagog olanlar yaşadığı Danimarka’da entegrasyon tartış- var. En büyük hayalleri ise; bir gün Danimarmaları bir türlü bitmek bilmiyor. Kültürel ya- ka’yı Eurovizyon’da temsil etmek. Yıllarca önce ailesiyle birlikte Konya’dan pıları, inançları ve yaşam biçimleriyle Danimarkalılardan oldukça farklı olan göçmen Danimarka’ya göç eden Halil Ayhan Belek, grupları, her geçen ay yeni bir tartışma ile ülke henüz yaşı 35 olmasına rağmen grubun abisi gündemine geliyor. Medyada olumsuz bir dil konumunda. Halil grupta saz çalıyor ve arka kullanılıyor onlara karşı. Eğitim seviyelerinin vokal yapıyor. Kurulma aşamasında büyük düşüklüğünden ve suç oranlarının yüksekli- emekleri olmuş. Danimarkalılar dahil gruptaki ğinden bahsediliyor sık sık. İki toplumu bir- herkes ona ‘abi’ diye sesleniyor. Asıl mesleği birine yaklaştıracak, karşılıklı anlayışı ve hoş- mühendislik olan Halil, grup olarak amaçlagörüyü tetikleyecek haberlere ise neredeyse hiç rının müzik üzerinden para kazanmak olmarastlanmıyor. Ancak buna rağmen ülkede, dığını bu yüzden daha çok belirli bir kalitenin uyum adına güzel gelişmeler de yaşanmıyor üzerindeki programlarda sahne aldıklarını değil. Grup Mozaik de o güzel gelişmelerden söylüyor. Yaklaşık 7 ay önce Danimarkalı ve Tür-

1kiye kökenli amatör müzisyenler tara-

Not

Defteri

Grubun ismine ilk konserden birkaç dakika önce karar verdiklerini ifade eden Halil, bu durumu esprili bir dille anlatıyor. “İlk konserimizi verecektik. Sahneye çıkmamıza birkaç dakika kalmıştı. Sunucu gelip; sizi anons edeceğim grubunuzun adın ne diye sordu. O anda hepimiz donup kalmıştık. Çünkü kimse bir isim düşünmemişti. Kısa bir panik yaşadık. Sonra sunucu grup üyelerine bakarak; sizin adınız “mozaik” olsun dedi. Biz de iyi olur bize uyar diye düşündük. Öyle kaldı.” Grup Mozaik, kısa sürede müzikseverlerin büyük beğenisini kazandı. Halihazırda Danimarka’nın değişik şehirlerinde çok sayıda konser verdiler. Hayranları onların müzikal kalitesi kadar grup üyeleri arasındaki kültürel farklılıkların zenginlik olarak sunulmasını da takdir ediyor. Grubun Danimarkalı üyelerinden Mikkel Pedersen, gördükleri ilgiden duyduğu memnuniyeti şu cümlelerle anlatıyor. “Kısa sürede çok sayıda hayranımız oldu ve şu ana kadar hiç kötü tepki almadık. Her gittiğimiz yerde çok güzel karşılanıyoruz. Bu bizi mutlu ediyor.” Türk müziklerinin Danimarka müziklerine nazaran çok daha zor olduğunu ve ilk günlerde çok fazla çalışmak zorunda kaldığını belirten Jeppe Breadahl ise; grup içerisinde çok canlı bir atmosfer olduğunu ve bunun onları

Jeppe Bredahl: 19 yaşında olan Jeppe grupta elektro gitar çalıyor. Türk müziklerini anlamakta ilk zamanlarda oldukça zorlandığını ifade eden Jeppe zamanla ve çok çalışarak bu sorunu aştığını şimdi Türk şarkılarını kolayca çalabildiğini söylüyor. Henrik Christensen: Grubun en yaşlı üyesi olan Henrik 51 yaşında. Grupta bas gitar çalıyor ve Türk müziklerinin yanı sıra Türk yemeklerinin de büyük bir hayranı.

daha başarılı yaptığını ifade ediyor.

“En büyük avantajımız, farklılığımız” Kendisinin Alevi olduğunu vurgulayan grubun solisti Filiz Günal’a göre ise; kısa sürede bu kadar büyük bir ilgi görmelerinin arkasında ‘farklılıkları’ yatıyor. Günal bu durumu şu sözlerle ifade ediyor. “Grubumuz gerçek bir mozaik, farklı kültürlerden ve inançlardan üyeleri olan büyük bir aile gibiyiz. Belki de en büyük avantajımız farklılıklarımız.” Diydem Günal, grubun en genç üyelerinden biri. Grubun solisti Filiz Günal’ın kardeşi. Halen liseye devam ediyor ve okuldan kalan vakitlerinin neredeyse tamamını grupla geçiriyor. Çünkü sık sık grup olarak bir araya gelmek ve repertuvarlarını geliştirmek için prova yapmaları gerekiyor. Bu durumun derslerini olumsuz etkilemediğini ifade eden Diydem, grup içerisinde olmaktan mutluluk duyduğunu söylüyor.

ZAMAN DK 216  

ZAMAN DK 216