Page 14

14 İSKANDİNAVYA

22 - 28 MAYIS 2013 ZAMAN

NORVEÇ HABER TURU

Japon Barış Ödülü, Norveçli din adamına gitti ir dönem Oslo’nun başpiskoposluğunu

Byapmış Gunnar Stålsett, Japonya’nın ‘Ni-

wano Barış Ödülü’ne layık görüldü. Ödül karşılığında 1,2 milyon kron ve madalya alan Norveçli din adamı, ödüle layık görülmesinin kendisini son derece mutlu ettiğini dile getirdi. Niwano Barış Ödülü’ne her yıl yaklaşık 125 ülkeden 600 kişi adaylığını koyuyor. Ödül ilk defa 1983’te Brezilyalı Başpiskopos Don Helder Camar’a layık görülmüştü.

Ülkeye göç sayısı artışta orveç İstatistik Kurumu’nun hazırladığı

Nyeni bir raporda, ülkeye göç edenlerin sa-

yısının son yıllarda artışa geçtiği bildirildi. Özellikle, 2011 yılından itibaren ülkeye senelik 50 binin üzerinde göç gerçekleştiği vurgusunda bulunuldu. Ülkede 600 bine yakın göçmenin yaşadığı belirtilen raporda, göçmenler arasındaki en büyük grubu Polonyalıların oluşturduğu aktarıldı. Raporda yer alan başka bir veride ise, ülkeye göç edenlerin yüzde 80’inin, metropollerde yaşadığına işaret edildi.

Coca-Cola, yeni kampanyasında ‘Muhammed’ ismi kullanmayacak ünyaca ünlü içecek devi Coca-Cola, yaz

Dboyunca uygulanacak ilginç bir kam-

panyaya imza atmaya hazırlanıyor. Şirket, ülkedeki en yaygın erkek ve kız isimlerini, Coca-Cola şişelerinin üzerine yazacak. Fakat, Norveç İstatistik Kurumu’na göre ülkedeki en yaygın erkek isimlerinden biri olan Muhammed ismi, Coca-Cola ürünlerinde kullanılıcak isimler arasında yer almayacak. Konuyla ilgili yerel medyaya konuşan Norveç Coca-Cola Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı Vibeke Hansen, Muhammed ismini, Peygambere olan saygılarından dolayı kullanmaycaklarını belirtti. Muhammed isminin bir çok insan için kutsal bir değer taşıdığını vurgulayan Hansen, hiç kimseyi incitmek istemediklerini söyledi.

Yabancı suçlular sınır dışı edilmek isteniyor ükümet, göçmen asıllı suçluları ülkelerine

Hgeri göndermek istiyor. 2011 yılında yü-

rürlüğe giren kanunlar çerçevesinde, suç işleyen göçmenlerin, geldikleri ülkelere geri gönderilmesi hedefleniyordu. Ancak, iki yıldır devam eden bu düzenlemeden her hangi bir sonuç alınmadı. Adalet Bakanlığı’nın yaptığı resmi açıklamada, yapılan yeni düzenlemenin, işlemleri yavaşlattığını ve amacının tam aksine, ülkeden gönderilen suçlu sayısını düşürdüğünü aktardı. Adalet Bakanlığı Genel Sekreteri Krıstın Bergensen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yeni düzenlemenin uygulanamamasının en büyük sebebini, suçluları göndermek istedikleri ülkelerdeki işlemlerin sistemsiz ve yavaş işlemesine bağladı.

Yeni Avrupalılar krize çare arıyor

Ekonomik krize çözüm arayışları çerçevesinde İsveç Türk İşadamları Derneği STURF Malmö şehrinde ‘Yeni Avrupalıların Avrupa’nın ekonomisine ve büyümesine katkısı’ konulu bir konferans düzenledi. M. ZEKİ KÖSE MALMÖ Avrupa, devam etmekte olan ekonomik krizden nasıl çı-

1kacak? Bu soruya İsveç’te yaşayan türk iş adamları ‘yeni

Avrupalıların potansiyelini’ işaret ederek cevap verdi. Ekonomik krize çözüm arayışları çerçevesinde İsveç Türk İşadamları Derneği (STURF) Malmö şehrinde bir konferans düzenledi. Konferansın başlığı ‘Yeni Avrupalıların Avrupa’nın ekonomisine ve büyümesine katkısı’ idi. İsveçli işadamları ve bürokratların yanında akademisyenlerin de katıldığı konferansın üst düzey konuklarından biri olan İsveç’in Avrupa Parlamenteri Olle Schmidt önemli açıklamalarda bulundu. Konferansta bir sunum yapan Schmidt Zaman’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘’Yeni Avrupalı olarak gördüğümüz Türk vatandaşlarımız Türkiye’nin büyüyen bir ekonomi ve Avrupa için önemli bir partner olduğunun farkına vardı. Sadece Türkiye’nin Avrupa’ya ihtiyacı yok, Avrupa’nın da Türkiye’ye ihtiyacı var.’’ Türkiye’nin Suriye politikasını çok cesur bulduğunu söyleyen Schmidt, İsveç’in, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini her zaman desteklediğinin altını çizdi. Türkiye’nin son zamanlarda baş döndürücü siyasi ve ekonomik gelişmeler gösterdiğini söyleyen Schmidt, buna rağmen özellikle hukuki haklar alanında yapılacak işlerin olduğunu belirtti.

Türk toplumu umut veriyor Konferansta konuşan Lund Üniversitesi öğretim üyesi Pror. Umut Özkırımlı, Türk toplumunun böyle bir organizasyon yapabilmesinin ümit verici olduğunu söyledi.’’Bu çapta yapılan organizasyonlar aslında üçüncü neslin ne kadar yerleştiğini gösteriyor’’ diyen Özkırımlı, Türklerin göçmen imajının değiştiğini ifade etti. İsveç ile Türkiye’nin arasının çok iyi olduğu bir dönem yaşandığını söyleyen Özkırımlı, fırsatlardan istifade etmek gerektiğini belirtiyor. Avrupa ülkeleri yeni Avrupalıların sahip olduğu potansiyelin ne kadar farkındalar? Özkırımlı, bu önemli soruya İskandinav ülkelerinin önemine dikkat çekerek cevap verdi. Çok büyük bir Türk toplumuna sahip olan Almanya istisna edilirse İskandinav ülkelerinin bu konuda öncü rol oynayacağını düşünüyor Özkırımlı. Konferansta ayrıca STURF derneğinin özel davetlisi olarak katılan Makedonya Devlet Bakanı da bir konuşma yaptı. Türk asıllı olan Bakan Hadi Nezir de Avrupa’da yaşanan değişime dikkat çekti. Malmö Belediye Başkan Yardımcısı’nın kapanış konuşmasını yaptığı konferansın sonunda konuşmacılara hediyeler takdim edildi.

ZAMAN DK 216  

ZAMAN DK 216

ZAMAN DK 216  

ZAMAN DK 216

Advertisement