Page 1

Drevo ako zdroj tepla Krby – Kreativita a inšpirácia


Spoločné želanie Naša kreativita... Mnohí zákazníci snívajú o krbe, ktorý je exkluzívny a jedinečný. Firma Rüegg, jednotka na švajčiarskom trhu, preto spolupracuje iba s oduševnenými majstrami krbármi, pre ktorých je ich povolanie poslaním. Práve títo majstri si vyberajú krbové vložky značky Rüegg z dôvodov ako je estetický vzhľad, švajčiarska kvalita, kvalitné spracovanie, vysoký výkon a veľmi čisté spaľovanie, ktoré sú pre ich zákazníkov znakmi najvyššej kvality. V spojení s tvorivým talentom staviteľov krbov vznikajú denne nezameniteľné originály plné fantázie. Nechajte sa inšpirovať. Vyberte si Váš krb snov. Drevo ako zdroj tepla... Toto motto predstavuje záväzok firmy ponúknuť dlhodobý spôsob vykurovania, vždy s ohľadom na životné prostredie a na budúcnosť našej planéty. Celý sortiment firmy Rüegg je založený na dreve ako zdroji energie a jeho mnohých výhodných vlastnostiach.


Krb? Prečo vlastne nie... Od prvého návrhu až po prvý oheň... Na začiatku je iba malá myšlienka, ktorá postupom času nadobúda konkrétnu podobu a nakoniec vyústi do konkrétneho projektu: Krb sa nekupuje tak jednoducho podľa katalógu alebo podľa nálady. Takéto rozhodnutie potrebuje čas – čas ktorý sa neskôr mnohonásobne zúročí. Aby mal Váš krb úspech, dôverujte Vášmu staviteľovi krbu, ktorý môže do Vášho projektu vniesť svoje technické know-how a celú svoju kreativitu. Už to, že Vám odporučil krbovú vložku Rüegg je neomylným znakom jeho profesionality. Pred návrhom Vášho krbu sa s Vami porozpráva, počúva Vás a tak môže do svojich plánov zahrnúť Vaše predstavy ako aj Váš životný štýl..., aby nakoniec dodal konzistentný výsledok, ktorý plne zodpovedá Vašim predstavám. Cieľom nasledovných riadkov by malo byť, aby sa podarilo využiť čas spoločného dialógu tak efektívne, ako sa len dá. Takže staviteľ krbov Vám môže lepšie objasniť technické aspekty, môže Vás upozorniť na otázky bezpečnosti a v neposlednom rade Vám môže byť nápomocný pri optimálnom používaní Vášho krbu. Krbová vložka Rüegg je spojenie vášne a rozumu.


Na začiatok zopár otázok... ...ktoré Vám pomôžu naplánovať Váš projekt s Vašim staviteľom krbu cielenejšie a ľahšie. • Má Váš krb byť v prvom rade dekoračným prvkom, miestom, pri ktorom sa ľudia stretávajú, alebo radšej efektívna a úsporná krbová vložka? • Chcete Váš krb používať pravidelne, z času na čas, alebo len zriedkavo? • Chcete, aby Váš krb hrial ešte niekoľko hodín po vyhasnutí ohňa? • Chcete, aby Váš krb odovzdával teplo rýchlo po rozkúrení? • Chcete vykurovať okrem miestnosti v ktorej sa nachádza krb aj ďalšie miestnosti? • Chcete podstatne ušetriť na energii? • Má pre Vás ochrana životného prostredia veľký význam? • Chcete využívať Váš krb ako krbovú vložku s dvierkami s výsuvom dohora? • Chcete mať možnosť grilovania vo Vašom krbe? • Aké sú vaše predstavy pokiaľ ide o dizajn, tvar a materiál? • Chcete skladovať malú zásobu dreva vo Vašom byte, v blízkosti Vášho krbu? Koľko máte voľného priestoru na skladovanie dreva? • Sú vytvorené vhodné podmienky vo vašom obydlí na dobré spaľovanie? Stav komína, priemer komína, prívod vzduchu z exteriéru atď. • Kam by ste najradšej umiestnili Váš krb? • Aký vysoký je približne Váš rozpočet?10 FAKTOV, PODĽA KTORÝCH ROZOZNÁTE DOBRÝ KRB Teplota v miestnosti je príjemná, vzduch nie je prehriaty – vďaka konvekčnému plášťu s veľkou plochou a viacerým vývodom teplého vzduchu, aby sa teplo v miestnosti dobre rozložilo. Teplo samotné vyžaruje aj po tom, ako oheň už vyhasol – vďaka dobrej akumulačnej kapacite krbovej vložky, ktorá odovzdáva teplo pomaly. Vďaka primeranému nominálnemu tepelnému výkonu a optimalizovanému spaľovaniu zostáva klíma v miestnosti príjemná. Toto je dôležité predovšetkým pre dobre zaizolované domy. Spotreba dreva je nízka – vďaka vysokej účinnosti krbovej vložky. Sklo zostáva dlhšie čisté – Vďaka technológii Airwash (oplach skla), ktorá pokrýva sklo neustále vzduchovým filmom. Oheň vytvára pekné plamene – vďaka optimalizovanej cirkulácii vzduchu vo vnútri krbovej vložky. Kvalita spaľovania a krása plameňov zostáva konštantná – nezávisle od toho, aké panujú vonku poveternostné podmienky. Je to vlastnosť ktorú nemajú krbové vložky s otvoreným ohniskom. Krb funguje aj po viacerých rokoch bez chyby – len s minimálnou údržbou a s možnosťou výmeny všetkých opotrebovaných dielov bez potreby demontáže obostavby a nakoniec vďaka dlhodobej dostupnosti náhradných dielov. Normy kvality zodpovedajú náročným kritériám Európy, obzvlášť ISO 9001 a Švajčiarskej pečate kvality. Kvalita práce je jasne a zreteľne viditeľná – vďaka kompetencii a nasadeniu odborníkov firmy Rüegg.


JEDNOTLIVÉ ETAPY VÁŠHO PROJEKTU

Montáž Zatiaľ čo si návrh krbu vyžaduje čas a premýšľanie, vykoná sa jeho stavba relatívne rýchlo. Montáž vo Vašom obydlí trvá priemerne nie dlhšie ako jeden týždeň. Osadenie krbovej vložky, dopojenie, výstavba obostavby , dokončovacie práce, kolaudácia stavby, odovzdanie návodu na obsluhu a  záručného listu... a  teraz je váš krb pripravený na prvé zakúrenie. Niektoré materiály použité v obostavbe musia schnúť určitý čas... ale Vaša trpezlivosť bude rýchlo odmenená!

Návrh Najskôr sa uskutoční prvý rozhovor s Vašim staviteľom krbu, aby ste si sním pohovorili o Vašom vkuse a predstavách. On si na Vás vyhradí čas, počúva Vás, pokúša sa vžiť sa do Vášho životného štýlu, aby Vám nakoniec navrhol optimálny projekt – po stránke estetickej, technickej ako aj energetickej. Váš staviteľ krbu urobí u Vás záznam o technickom stave, preverí stav Vášho komína, určí spolu s Vami ideálne miesto Vášho krbu a to pri zohľadnení rámcových technických podmienok. Teraz sa môže pustiť do návrhu Vášho krbu, exkluzívne a podľa mierky so zosúladenou technológiou. Príprava Po Vašom súhlase vyhotoví presné plány na vykonanie stavebných prác a objedná Vašu krbovú vložku Rüegg, ktorú mu dodáme

tak rýchlo ako to bude možné. Okrem toho objedná staviteľ krbu materiál na obostavbu - kachlice, kamene, kovové prvky atď. – a prípadne ich opracuje vo svojej dielni.

Príprava stavby pri prestavbách Myslite na to, aby ste uvoľnili dostatok priestoru pre stavbu. Prípadne posuňte nábytok nabok alebo ho prikryte. Chráňte pred poškodením aj Vašu podlahu. V závislosti od typu obostavby môže pri stavebných prácach vzniknúť väčšie alebo menšie množstvo prachu.

 DOBRÝ TIP... Nechajte sa inšpirovať... Navrhovať krb, to je radosť z tvaru, materiálu, dizajnu... celý vesmír možností máte otvorený – je ich tak veľa, že neviete, kde máte začať. Pohľad do katalógu Rüegg Vám môže mnohé vysvetliť, keďže v ňom nie je vyobrazený žiadny štandardný model, ale len výtvory najlepších staviteľov krbov Európy. Prelistujte si okrem toho aj časopisy, ktoré sa zaoberajú zariadením a dekoráciou, vystrihnite si Vaše najobľúbenejšie strany, hľadajte podnety, dávajte pritom pozor na farebné nuansy... a takýmto spôsobom si nájdite Váš individuálny profil. Urobte si obraz o všetkých tvaroch Ešte stále je veľký, v strede obývačky umiestnený krb s veľkoplošnou a pôsobivou architektúrou miestnosti, veľmi žiadaný model. Vďaka novým tvarom krbových vložiek si môže dnes krb nájsť miesto tam, kde by to ešte včera nikto nepredpokladal. Tak predstavujú napríklad oheň a  kuchyňa perfektnú symbiózu. Ale prečo by sme sa mali vzdať hry plameňov v  obývačke? S  krbovými vložkami Tunnel (s  obojstranným presklením) alebo krbovými vložkami PI je tento problém ľahko prekonaný a  môžete v  oboch miestnostiach profitovať z predností ohňa. V obmedzených priestoroch dokážu krbové vložky ako Triangolo, Ellipse alebo Planéty skutočný zázrak, tým, že zaberajú málo miesta a napriek tomu poskytujú optimálny pohľad na plamene. Urobte si prehľad o najrôznejších materiáloch Kameň je ušľachtilý materiál, ktorý je vhodný tak pre klasické ako aj pre najaktuálnejšie realizácie. Aj drevo môže pri zachovaní miestnych predpisov bez ťažkostí slúžiť

ako materiál na obostavbu. Kachlice sú nielen vodič tepla, ale sa hodia aj ako teplý dekoračný prvok. Alebo čo poviete na kov, oceľ, betón, sklo... materiály, ktoré prinášajú pôsobivé výsledky. Myslite na životné prostredie Každý deň sa stretávame s tým, že je potrebné mať rešpekt pred životným prostredím viac ako kedykoľvek predtým a v žiadnom prípade to nie je len dočasná móda, ktorá sa pominie. Aj keď sú najskôr v popredí príjemné stránky Vášho krbu, myslite pri Vašom výbere aj na úžitkovosť, výkon, čisté spaľovanie, odlučovač častíc... Toto nijak nenaruší Vaše potešenie – naopak. Vychutnáte si ešte lepšie spaľovanie. Krbová vložka, ktorá sa na jednej strane môže prevádzkovať s vysunutými dvierkami a poskytnúť tak neobmedzený pohľad na plamene a na druhej strane so stiahnutými dvierkami zabezpečuje účinné spaľovanie, je veľmi dobrým a účinným riešením. Staviate si vlastný domov? Nenechajte si vyfúknuť túto príležitosť! Voľný, neobmedzený výber umiestnenia Vášho krbu, izolácie, vzduchových kanálov na prívod vzduchu z exteriéru, vzduchových kanálov na rozvod teplého vzduchu, uloženie malého skladového priestoru na drevo, s ktorým sa bude kúriť atď. Pri novostavbe je ešte ľahšie vytvoriť celkový návrh Vášho krbu. Navyše pri dobre izolovaných domoch môže krb prevziať na seba značný podiel z vykurovania. Preto sa pri stanovení vlastností ako užitočný výkon, spôsob inštalácie, akumulačná kapacita a konvekčná kapacita musí venovať veľká pozornosť - úlohy, ktoré váš staviteľ krbu zvládne s profesionalitou!


TEPLOTA A KOMFORT Pocit tepla závisí z časti od teploty vzduchu a z časti od vyžarovania tepla naším okolím: dobrým príkladom je slnko v zime. Vo vnútri je teplota 21 °C so studenými stenami vnímaná ako nepríjemná, naproti tomu teplota 3 °C na slnečnej terase chaty na lyžovanie je vnímaná ako veľmi pohodlná. KONVEKČNÉ A SÁLAVÉ TEPLO Dva druhy tepelnej difúzie Všetky vykurovacie zariadenia odovzdávajú teplo z časti konvekčne a z časti sálaním. To platí samozrejme aj pre vložky Rüegg, ktoré v závislosti od modelu a spôsobu inštalácie, buď zohrievajú viac vzduch alebo viac steny, predmety a osoby (sálaním). Všetky krbové vložky Rüegg odovzdávajú 25 až 40 % svojho tepla cez sklo. Nedá sa tvrdiť, že jeden systém je lepší ako druhý, ale pri Vašom výbere by ste mali zohľadniť Vaše zvyklosti, situáciu pokiaľ ide o bývanie, ako aj spôsob, akým chcete vykurovať – aspekty, na ktoré Vás upozorní Váš staviteľ krbu.

Konvekčným vykurovaním sa dá dosiahnuť rýchlo príjemné teplo. Sálaním stúpa teplota síce pomaly, ale teplo sa udrží dlhšie. KONVEKČNÉ VYKUROVANIE Doporučené krbové vložky Všetky vložky Rüegg, ktoré sú vybavené konvekčným plášťom (voliteľné príslušenstvo pre produktovú radu Planéty). Vzduch sa zohrieva samotiažnou alebo nútenou cirkuláciou v konvekčnom plášti. Výhody Rüegg • Veľkoplošný konvekčný plášť, ktorý obaľuje celú krbovú vložku okrem skla. • Maximálne zhodnotenie tepla. • Štyri teplovzdušné vyústenia pre perfektnú distribúciu tepla. Tepelné vlastnosti • Akonáhle horí oheň, vzduch cirkuluje a zohrieva rýchlo miestnosť. Výroba a distribúcia tepla sa dá urýchliť pomocou ventilátora.

• Teplý vzduch sa môže priviesť do susedných miestností, alebo dokonca na vrchné poschodie (pokiaľ to pripúšťajú stavebné predpisy). • Ak oheň zoslabne alebo vyhasne, distribuuje sa viac tepla. Obostavba Vrchná časť krbovej vložky sa prúdom vzduchu neustále ochladzuje, pričom obostavba je vystavená len minimálnemu tepelnému zaťaženiu: toto ponúka veľký priestor pre výber jej vzhľadu, tvaru a materiálov pre jej postavenie. Príslušenstvo a voliteľné príslušenstvo Ventilátor a flexibilizácia konvekčného prúdenia • Prispieva k rýchlejšiemu zúžitkovaniu tepla, ako aj ku flexibilnejšej distribúcii tepla. • ·Výkon ventilátora sa dá regulovať. • Ventilátor sa dá dodatočne inštalovať alebo neskôr zabudovať.

 SÁLANIE Doporučené krbové vložky

PRINCÍP Konvekčné vykurovanie

Sálanie

• Krbové vložky rady Planéty. Akumulačné platne a sálavé akumulačné platne distribuujú jemné a trvalejšie teplo do miestnosti.

Vzduch cirkulujúci okolo krbovej vložky vystupuje dohora a pri tom sa ohrieva.

Krbová vložka akumuluje teplo a podobne ako slnko ho sála.

Konvekčné prúdenie je prirodzené prúdenie teplého vzduchu smerom hore. Najchladnejší vzduch sa nachádza pri podlahe. Nasáva sa otvormi na prívod vzduchu na pätke krbu, ohrieva sa kontaktom s telesom krbovej vložky - stúpa hore (konvekčné prúdenie), ďalej sa zohrieva a vystupuje opäť von cez výduchovú vzduchovú mriežku.

Ohnisko zohrieva akumulačné platne s veľkou objemovou hustotou, ktoré sa nachádzajú vo vnútri obostavby. Tieto následne pomaly distribujú teplo ďalej vo forme infračerveného žiarenia: to preniká vzduchom bez toho, aby ho zohrialo, ale akonáhle narazí na nejaký predmet, osobu, stenu, nábytok... – tento sa zohreje.

Výhody Rüegg • Veľmi veľká akumulačná kapacita vďaka vysoko kvalitným akumulačným platniam. • Rovnomerné odovzdávanie tepla vďaka obostavbe so sálavými platňami. Tepelné vlastnosti • Prostredníctvom sálania sa okolie rovnomerne zohrieva, ktoré opäť odovzdáva teplo ďalej. • Zabráni sa nepotrebnému prúdeniu vzduchu. • Ak oheň vyhasne, pokračuje distribúcia nahromadeného tepla počas ďalších 8 až 10 hodín. Obostavba Za obostavbou sa nahromaďuje veľké množstvo tepla, preto musí byť na Vašu stavbu použitý stavebný materiál, ktorý je vhodný pre distribúciu tepla. Platne sálajúce teplo Tepelné akumulačné platne Systém KeZ Keramický ťahový komínový systém pre akumuláciu a využitie tepla zo spalín.


%

AIR

79.6

+

11

78

+

11

84.2

+

11

79.6

+

11

79.6

+

/

11

84.5

+

PI

/

11

78.9

+

20

Pi-ccolo / Novinka

/

9

79.5

+

čaká

21

ATRIUM

13.5

61

22

ELLIPSE

10.5

78.1

+

23

LUMO

10.5

79

+

24

KYROS

10.5

81.6 

25

ORION

9

81.7

+

26

ORPHEUS

11

70

+

28

THEMA TOP

10.5

78.2

+

29

SPECTRA

11

79.1

+

30

PRISMA

10

80

+

31

PRISMALO 500

10

80

+

33

Produktová rada Planéty

34

NEPTUN / Novinka

10

>78 

čaká

35

URANUS

/

9

81.3 

35

URANUS / Novinka

/

9

81.3 

36

MARS

/

/

/

7

79.3 

37

JUPITER

/

/

/

9

80

38

VENUS

7

78.3 

39

VENUS

/

7

78.3 

40

MERKUR

/

5

81.1 

45

Technické informácie

 áno, — nie, + voliteľné

str.

Krbové vložky Rüegg

Tvar

kW

12

720

/

10

13

OMEGA

14

JADE

/

16

SAPHIR

/

17

SAPHIR GIANT & GIANT 500

18

TRIANGOLO / Novinka

19

/

/

/

/

/

Tvar krbovej vložky rovná obojstranné presklenie bočné presklenie

AIR

DIRECT

Firma Rüegg Vám ponúka rôznorodosť tvarov krbových vložiek tak, aby ste si mohli vybrať ten, ktorý sa Vám páči. Dizajnérom sa vždy podarí vytvoriť jedinečné tvary. V tejto oblasti je firma Rüegg nespornou jednotkou.

3 stranné presklenie

kW Výkon

špic 90°

Menovitý výkon podľa EN/DIN udáva koľko tepla odovzdá krbová vložka.

/

trojuholníková

prizmatická

Akumulačná schopnosť

oblá

Krbové vložky skonštruované pre vysokú akumulačnú schopnosť (6-8 hodín).

polkruh 180°

% Účinnosť podľa EN/DIN

kruh 360° eliptická

Účinnosť udáva energetickú efektivitu krbových vložiek. Firma Rüegg sa špecializuje na tento parameter.

DIRECT

Technológia AIRDIRECT

Krbové vložky s možnosťou prívodu vzduchu na horenie z exteriéru. Pri takomto prísune vzduchu sa nespotrebováva vzduch v miestnosti, v ktorej je krbová vložka umiestnená, čím sa zabepečuje väčší komfort pre zákazníka / vhodné aj napr. pre nízkoenergetické a pasívne domy /.

Dvierka so zdvihom dohora Krbové vložky s dvierkami so zdvihom dohora sú vhodné aj na prevádzku s otvoreným ohniskom.

Dvierka s otváraním do boku Krbové vložky s otváraním do boku sú určené iba na prevádzku pri zatvorených dvierkach.

Švajčiarska pečať kvality Iba najlepšie krbové vložky dostávajú ocenenie Švajčiarska pečať kvality. Tieto vložky majú optimálne a čisté spaľovanie s nízkou mierou emisií.


Prečo majstri krbári uprednostňujú krbové vložky firmy Rüegg? Tu je zopár príkladov z celej Európy „Najradšej používame krbové vložky firmy Rüegg kvôli dokonalej technológii, precíznej konštrukcii, rôznym možnostiam vykurovacích techník a obloženia krbu. Vysoká spokojnosť našich zákazníkov, ktorí sa rozhodli pre krbovú vložku značky Rüegg, hovorí sama za seba.“ Damian Kocevar Kamini Kocevar Slovinsko „V našej firme máme zásady, ktoré chceme vo vzťahu k našim klientom zaručiť: kvalita, včasné dodanie a možnosť výberu tvaru, ekologické a efektívne kúrenie, ako aj ľahká obsluha vykurovacích systémov. S našim inovatívnym partnerom, firmou Rüegg spĺňame presne tieto požiadavky. Tým sa zo dňa na deň zväčšuje okruh našich spokojných zákazníkov.“ Marcel Dillier Dillier Feuer+Platten AG Švajčiarsko „1.Produkty, ich spracovanie a rôznorodosť sa mi veľmi páčia. 2. Spôsob akým funguje partnerstvo medzi mnou a firmou Rüegg mi robí jednoducho radosť. 3.Dôležitým prvkom pre mňa je aj servis a aj v tejto oblasti som úplne spokojný.“ Holger Becker Kreative Kamine & Kachelöfen Nemecko Počas mojej teraz už takmer 25 ročnej spolupráce s firmou Rüegg sme ja a moji zákazníci vždy dokázali profitovať z vysokej kvality produktov. Odbornosť, spoľahlivosť pri dodávkach, servis a veľká inovatívnosť sú pre mňa najdôležitejšie rozhodovacie kritériá pri výbere mojich dodávateľov. To všetko a oveľa viac som našiel u firmy Rüegg.“ Thomas Huber Zum Wohnen Rakúsko
 „Firma Rüegg predstavuje tradíciu a skúsenosti, ako aj inovácie a spoľahlivosť: prvotriedny obchodný partner! Počas mojej 20 ročnej spolupráce s touto firmou som sa naučil obzvlášť si ceniť dlhú životnosť a kvalitu ich krbových vložiek. Bez preháňania je možné povedať: Na Rüegg sa dá vždy spoľahnúť!“ Fred Becker De Kameinbauer Luxemburgsko „So značkou Rüegg som sa po prvý krát stretol vo Francúzsku v 80-tych rokoch a ešte aj dnes si na seba kladie tie najvyššie nároky v oblasti dizajnu, možností vykurovania a ekológie: Rüegg predstavuje vo všetkých týchto oblastiach pojem!“ Pimenta Mendez Lareiras do Oeste Portugalsko „Firma Rüegg sa zaujíma o nové trendy. Pri jej výrobkoch sa kladie dôraz na technické ako aj estetické hľadisko: vývoj prvej uzatvorenej krbovej vložky, prvé prizmatické sklo na krbovej vložke, prvé eliptické ohnisko, prvý odlučovač popolčekových častíc ... Sú vždy o kus vpredu a s plnou vážnosťou a zanietením spolupracujú úzko so svojimi odberateľmi. Na tom sa zakladá 30-ročné partnerstvo – nevyhnutný predpoklad mojej práce!“ Roland Keiflin SA Keiflin A. Et Fils Francúzsko


10 Technika Á LA Rüegg, číslo jedna spomedzi švajčiarskych krbových vložiek Rodinný podnik Rüegg založil pred viac ako 50 rokmi Walter Rüegg, vynálezca uzatvorenej krbovej vložky. Jeho myšlienka sa rozšírila po svete a dnes je základom každého moderného krbu. Ale dobrodružstvo značky Rüegg Zumikron pokračuje ďalej, aby bol oheň ešte krajší, efektívnejší a šetrnejší k životnému prostrediu. Snaha o výnimočnú kvalitu Od vyvinutia prvých krbových vložiek kladie firma Rüegg dôraz na výnimočnú kvalitu vyhotovenia svojich produktov. Už v roku 1997 dostal tento švajčiarsky podnik certifikát podľa normy ISO-9001, ako jeden z prvých v odvetví. Kvalitatívne hodnotné spracovanie ako aj jednoduchá a bezchybná prevádzka „jeho“ zariadení majú stále najvyššiu prioritu vo firme Rüegg. Optimálny pomer medzi radosťou z ohňa, energetickou účinnosťou, technikou a ochranou životného prostredia sú pre to najdôležitejšími predpokladmi. Servis rozhoduje Pri výrobe krbových vložiek je v popredí záujmu firmy Rüegg okrem kvality výrobkov predovšetkým užívateľ - zákazník. Firma Rüegg podčiarkuje tento svoj postoj svojim vlastným zákazníckym servisom a zárukou dodávky náhradných dielov pre všetky modely pre celú Európu. Jedinečná technológia spaľovania Ohnisko je dominantou krbovej vložky kvôli pôžitku z kúzla ohňa a kvôli romantike. Má však byť aj zdrojom tepla šetriacim životné prostredie. V spojitosti s tým vsádza výskumný a vývojový tým firmy Rüegg na pokiaľ možno čo najväčšie zníženie tepelných strát cez krbovú vložku, spaľovanie vytvárajúce minimálne množstvo škodlivých látok a vysoké využitie vyprodukovanej energie. Revolučná myšlienka Vďaka myšlienke firmy Rüegg, uzatvoriť otvorené ohnisko sklom, sme dokázali znížiť tepelnú stratu až o 90 %. V spojitosti s tým a s dodatočnou integráciou systému AirDirect vytvorila firma Rüegg ideálne predpoklady pre osadenie krbových vložiek do nízkoenergetických domov. Ochrana životného prostredia je prospešná pre všetkých Uzatvorením ohniska sa podarilo regulovať prívod kyslíka a zvýšiť teplotu spaľovania. Toto vedie ku trvalému zníženiu emisií spalín. Aspekty, ako táto presná regulácia prívodu kyslíka, optimalizovaná geometria spaľovacej komory a správny výber materiálov sú dôvodom, vďaka ktorému sme dosiahli optimálne hodnoty, ktoré boli rozhodujúce pre udelenie ocenenia Švajčiarskej pečať kvality.

Ďalšia svetová novinka

Zumik®on, odlučovač častíc od firmy Rüegg Optimalizáciou spaľovania firma Rüegg zďaleka neukončila svoj výskum a vývoj. Vďaka dlhoročnej úspešnej spolupráci s EMPA (Eidgenössische Material-Prüfanstalt – Výskumný ústav materiálový) sa firme Rüegg podarilo prezentovať v roku 2006 prvý odlučovač častíc slúžiaci na podstatné zníženie ešte stále prítomných popolčekových častíc. Odlučovačom častíc je možné odlúčiť ešte 60 – 90% mikročastíc obsiahnutých v dyme. Touto svetovou novinkou udáva firma Rüegg znova smer pre normy týkajúce sa životného prostredia v súčasnosti a budúcnosti. Obzvlášť integrácia odlučovača častíc do otvorených ohnísk pomáha dodatočne zredukovať vystupujúci popolček. Viac informácii na internete, na stránke www.zumikron.com


2

1

6

4 3

7

5

8

9

Popis krbovej vložky (1) Nad ohniskom sa nachádza výmenník. Vďaka veľkoplošnej koncepcii a vo väčšine prípadov štyrom vývodom na rozvod teplého vzduchu sa vzduch v miestnosti efektívne a šetrne zohreje. (2) Vďaka oplachu skla zostanú sklokeramické dvierka krbovej vložky dlhšie čisté. (3) Sklo je vlastne srdcom každej modernej krbovej vložky. Ľahká obsluha, tesné uzatváranie ohniska, a jednoduché čistenie sú pritom veľmi dôležité. (4) Poistka otvárania dvierok do boku je nielen praktická a diskrétna, ale aj elegantná a má bezpečnostnú funkciu. (5) Otváranie dvierok funguje vďaka ložiskám s protizávažím, čo zabezpečuje mimoriadne ľahkú a tichú manipuláciu. (6) Ohnisko krbovej vložky je vo všeobecnosti vyobkladané šamotom, ktorý má veľmi vysokú akumulačnú kapacitu. (7) Prostredníctvom ovládania otvorov prívodu vzduchu na horenie je možné presnejšie ovplyvniť intenzitu ohňa. (8) Takzvaná ventilačná skrinka je uložená pod ohniskom. Na ňu sa dopojí prívod vzduchu z exteriéru a prívod konvekčného vzduchu (max. 4 kusy). Ako jedna z možností je možné nainštalovať ešte jeden ventilátor. (9) Štyri nastaviteľné nožičky slúžia na osadenie krbovej vložky do správnej polohy.

11


12

krbové vložky 720

12

Model 720 je túžobne očakávaným evergreenom. Ešte aj dnes je špičkou vďaka svojim jasným elegantným tvarom. Jeho jednoduchý dizajn je vhodný do oceľových, sklenených alebo betónových obostavieb.

Otvor ohniska Š x V: 55/78 x 57 cm Tvary:

/

Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 10

— % 79.6 AIR + DIRECT


krbové vložky Omega

13

Geniálny výtvor Omega pozýva ku originálnym variáciám s jemnými plynulými tvarmi. Nadčasové vyhotovenie a dizajnové varianty objavujú ducha doby, prelamujú konvencie. Svojim panoramatickým otvorom Omegy môže krb oživiť priestor na najrôznejších miestach.

Otvor ohniska Š x V: 74 x 56 cm Tvary: Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 11

— % 78 AIR + DIRECT


krbové vložky Jade

14

Jade nemá len výnimočný výkon, ale očaruje predovšetkým svojou jedinečnou prispôsobivosťou pre najrôznejšie priestory. Svojim rovným sklom, na prvý pohľad pôsobiaca skôr klasickým a kompaktným dojmom, preukáže rýchlo svoju všestrannosť. Takže ju môžete osadiť napríklad bez podmurovky priamo do úrovne podlahy, čo dá miestnosti neprekonateľnú jednoduchú eleganciu.

Otvor ohniska Š x V: 80 x 60 cm Tvary: Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 11

— % 84.2 AIR + DIRECT


krbové vložky Jade s obojstranným presklením

15

Jade s obojstranným presklením sa stane vašim miláčikom. Ak ho viete dobre zinscenovať, ponúkne vám pohľad do skrytých svetov, ktoré je treba objaviť. Doprajte svojej fantázii krídla a umiestnite Jade s obojstranným presklením ako spájajúci, alebo deliaci prvok vášho domu.

Otvor ohniska Š x V: 2/80 x 60 cm Tvary: Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 11

— % 84.2 AIR + DIRECT


krbové vložky Saphir

16

Saphir pôsobí svojim obzvlášť veľkoplošným pohľadom na oheň a je vhodný do veľkých miestností. Či už v moderne alebo v tradične zariadených priestoroch, tvorí ideálny stredobod vašich obytných priestorov. Odhaľuje kontrasty, hrá sa so svetlom a tvarmi. Ako výborný magnet pre oči pripomína jeho súčasný dizajn plochú obrazovku, na ktorej dokonale ladí technológia s prírodou. Saphir Vás presvedčí aj svojim vynikajúcim výkonom a vlastnosťami. A ak si vyberiete vložku s obojstranným presklením zachováte si vždy prehľad!

Saphir s obojstranným presklením

Otvor ohniska Š x V: Saphir s čelným presklením 96 x 68 cm Saphir s obojstranným presklením 2/96 x 68 cm Tvary:

/

Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 11

— % 79.6 AIR + DIRECT

 Saphir s čelným presklením


krbové vložky Saphir Giant

17

Máte radi niečo špeciálne? Potom si doprajte oheň vo svojej originálnej verzii na veľkoplošnej obrazovke: So svojimi 118 cm šírky je Saphir Giant jednou z rady veľkých uzatvorených krbových vložiek sveta! Rozpína sa celou svojou estetickou silou, či už osadený na úrovni podlahy, alebo zabudovaný do steny ako živý obraz. Pri verzii 500 je pri rovnakej šírke výška redukovaná o 15 cm a vzniká tak veľkolepá panoráma širokouhlého obrazu.

Saphir Giant 500

Otvor ohniska Š x V: Saphir Giant 118 x 68 cm Saphir Giant 500 118 x 53 cm Tvary: Saphir Giant

Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 11

— % 79.6 AIR + DIRECT


krbové vložky Triangolo

18

Kto tvrdí, že sa nedostatok miesta a optimálny výhľad na plameň vzájomne vylučujú? Nová rohová krbová vložka to predsa vie lepšie. Jednoducho integrovaná do rohu miestnosti ponúka šikmé presklenie a žiarivú hru plameňov. Zhodnoťte svoju miestnosť mnohorakosťou a nechajte sa prekvapiť výnimočnou prítomnosťou ohňa.

Otvor ohniska Š x V: 80 x 60 cm Tvary:

/

Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 11

— % 84.5 AIR + DIRECT


krbové vložky PI

19

PI spája nespútanosť ohňa s čistotou, jednoduchosťou a eleganciou. Tri presklené strany a jeho výška otvárajú netušené perspektívy a dych vyrážajúci pohľad na plamene. Priame línie, rovný povrch, a jasné tvary určujú obraz. PI vsádza na prirodzenú diskrétnosť, aby oheň úplne zapadol do prostredia. Vytvorte pomocou do popredia vystupujúceho PI Classic veľkú otvorenú plochu a spojte napríklad Kuchyňu s obytnými priestormi. PI Compact vytvára so širokou fasádou harmóniu v priestore spolu s voľným pohľadom z troch strán.

PI Classic

Otvor ohniska Š x V: PI Classic 60/67 x 57 cm PI Compact 80/55 x 57 cm Tvary:

/

Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 11 PI Compact

— % 78.9 AIR + DIRECT


krbové vložky Pi-ccolo

20

Pi-ccolo Compact Toto z troch strán otvorené ohnisko robí krbové vložky Pi a jeho malého nasledovníka Pi-ccolo takými šarmantnými a jedinečnými. Jeho priestranná predná sklenená fasáda otvára zaujímavé perspektívy a hodí sa predovšetkým pre inštalácie do stien. Pi-ccolo Classic V tejto verzii vyčnieva ohnisko do vnútra izby. Pi-ccolo Classic ponúka viac ako 180° pohľad na plamene a ľahko sa dá integrovať do priečky.

Pi-ccolo Compact

Otvor ohniska Š x V: Pi-ccolo Compact 61/45 x 50 cm Pi-ccolo Classic 45/56 x 50 cm Tvary:

/

Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 9

— % 79.5 AIR + DIRECT

čaká Pi-ccolo Classic


krbové vložky Atrium

21

Oheň v centre Vášho života. Táto krbová vložka s celoobvodovým presklením s 360° výhľadom na oheň sa rýchlo stane srdcom miestnosti a prevládajúcou témou rozhovorov. Prostredníctvom svojej výnimočnej mechaniky sa dá sklo úplne zdvihnúť hore a ponúka tak ešte prirodzenejší pohľad na oheň. So zatvoreným sklom vyžaruje jemné teplo, bez toho aby sa divák musel vzdať živej hry plameňov. Atrium sľubuje spaľujúcu vášeň v okrúhlej perspektíve.

Otvor ohniska Š x V: 360° x 56 cm Tvary: Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 13.5

— % 61 AIR  DIRECT


krbové vložky Ellipse

22

Keď sa pozriete na eliptický tvar tohto pôvabného krbu, hneď sa dostanete do úplnej pohody. Ellipse spája špičkovú technológiu s estetickým pôvabom a ponúka ideálne riešenie pre miestnosti, kde je menej miesta. Vaše myšlienky začnú prúdiť, keď sa eliptické sklo jemne túli ku kútu Vašej miestnosti. Vzniká najvyššia harmónia vzdialeného časopriestoru.

Otvor ohniska Š x V: 54/80 x 57 cm Tvary:

/

Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 10.5

— % 78.1 AIR + DIRECT


krbové vložky Lumo

23

Lumo chce zájsť ešte ďalej - a to celou silou ohňa. Na výške 80 cm dokážu plamene slobodne rozbaliť celé svoje prirodzené kúzlo bez akejkoľvek prekážky. Ale ani tu nebola zanedbaná povestná technológia firmy Rüegg. Obratom ruky sa dá sklo posunúť dohora do obostavby. Táto krbová vložka bez podstavca je obzvlášť všestranná a hodí sa predovšetkým do obostavieb, ktoré končia až pri zemi alebo do obostavieb, ktoré sú predsunuté. Popustite uzdu svojej fantázii!

Otvor ohniska Š x V: 60 x 80 cm Tvary: Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 10.5

— % 79 AIR + DIRECT


krbové vložky Kyros

24

Kyros predstavuje jednoduchú eleganciu, jasné línie, perfektný dizajn. Poskytuje každému obytnému priestoru jedinečný charakter, hodí sa sám o sebe do najrôznejších interiérov a v neposlednom rade sa postará o prirodzené teplo a pohodu. Vďaka svojej jedinečnej technológii spaľovania sa hodí Kyros najlepšie do nízkoenergetických domov.

Otvor ohniska Š x V: 70 x 70 cm Tvary:

/

Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 10.5

— % 81.6 AIR  DIRECT


krbové vložky Orion

25

Najmenšia z poloblúkových krbových vložiek od firmy Rüegg ponúka svojim klenutým sklom čistú radosť z ohňa na 180°. Orion sľubuje najväčší pôžitok na najmenšom priestore. Nechajte svojich priateľov a rodinu vžiť sa do ohňa a plameňov a nechajte sa prekvapiť úžasným výkonom krbovej vložky.

Otvor ohniska Š x V: 60 x 57 cm Tvary: Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 9

— % 81.7 AIR + DIRECT


26

krbové vložky Orpheus Krb na šírom mori U Raphaëla Dinelliho neplatí protiklad z príslovia o ohni a vode. Človek ktorý sa plavil po celom svete navrhuje svoj krb na šírom mori! Zatiaľ čo sa ostatní skipperi zásobili na plavbu románmi, trávi Raphaël Dinelli svoj čas pri publikáciách a časopisoch venovaných téme dom. Nesmie zanedbávať ani jeden zo svojich dvoch koníčkov: na ľavoboku životné prostredie a na pravoboku lode a regaty. Pred šiestimi rokmi začal stavať svoj rodinný dom v Sables d‘Olone. Odvtedy ho prenasleduje utkvelá predstava: vývoj domu podľa najvyšších zdravotných a ekologických kritérií. Orpheus – súlad krásy a rozumu Pre vykurovanie si rýchlo vybral krb s uzatvorenou krbovou vložkou. Ale tá musí mať vysoký výkon, aby nemusel páliť zbytočne veľa dreva. Zároveň musí jeho krb zodpovedať jeho vysokým nárokom na zdravie a v neposlednom rade sa musí hodiť do jeho obrovského salónu. Rozhodol sa pre krbovú vložku značky Rüegg: pre Orpheus, ktorá ho očarila okrem všetkých týchto vlastností aj harmóniou tvarov a výnimočnou veľkosťou. Člen rodiny Raphaël hovorí s oduševnením o jeho prvej zime s touto krbovou vložkou, ktorá úplne zodpovedá jeho ekologickej filozofii a rozpráva o svojich skúsenostiach s vložkou Orpheus, ktorá je teplá ešte aj ráno. Vo svojej meteorologickej stanici informuje vášnivý námorník o aktuálnej poveternostnej situácii, a do svojej krbovej vložky občas niečo priloží, ak je to potrebné. Keď si myslí, že jeho sklenená stena postačí na to, aby cez deň vyhriala dom, počká so založením ohňa, kým jeho deti prídu neskoro popoludní zo školy. Cez víkend otvára krbovú vložku, aby si s spoločne s priateľmi mohol vychutnať originálny oheň. Pri myšlienkach na jeho ďalšiu plavbu okolo sveta nazvanú Vendée Globe v roku 2008 vie už dnes, že na svojej ceste Antarktídou bude so žiaľom myslieť na svoj krb a že v e-mailoch od jeho rodiny sa celkom iste bude písať o príjemnom teple domova.


krbové vložky Orpheus

27

Otvor ohniska Š x V: 85 x 65 cm Tvary: Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 11

— % 70 AIR + DIRECT


krbové vložky Thema Top

28

Zažite svet plameňov z celkom inej perspektívy! Extravagantný tvar krbovej vložky Thema Top od Rüeggu perfektne dopĺňa prirodzenú hru ohňa. Pôsobivá súhra medzi nekonvenčným moderným štýlom a nenúteným pôvodným štýlom. Nechajte sa prekvapiť príjemným teplom podľa súčasnej módy.

Otvor ohniska Š x V: 72 x 83 cm Tvary: Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 10.5

— % 78.2 AIR + DIRECT


krbové vložky Spectra

29

Pokoj vyžaruje zo Spectry s jej veľkorysými rozmermi a klasickými proporciami. Či už s rovným alebo oblúkovým sklom, jej majestátne črty vyvolávajú spomienky na časy dávno minulé. Tomuto čaru neuniknete!

Otvor ohniska Š x V: 92 x 56 cm Tvary:

/

Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 10.5

— % 79 AIR + DIRECT


krbové vložky Prisma

30

Pôvodný vzhľad a krása línií sú charakteristickým znakom tejto prizmatickej vložky. Je to prvá krbová vložka na svete, ktorá mala prizmaticky lomené sklo z jedného kusu keramického skla – to z nej robí klasiku.

Otvor ohniska Š x V: 101 x 57 cm Tvary: Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 10

— % 80 AIR + DIRECT


krbové vložky Prismalo 500

31

Malá, ale šikovná! Prismalo Vás očarí svojim kompaktným vonkajškom. Zdá sa, že žiadny kút nie je preň primalý! Hodí sa vynikajúco do bytov so stiesnenými priestormi a dokáže tam malý zázrak tým, že poskytne veľký výhľad na plamene z najrôznejšej perspektívy.

Otvor ohniska Š x V: 84 x 51 cm Tvary: Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 10

— % 80 AIR + DIRECT


Produktová rada Planéty Rôznorodosť pre všetky možné variácie Pokiaľ ide o šírku, výšku , spôsob odovzdávania tepla alebo tvar skla – týchto šesť Planét existuje takmer v nespočetných verziách: Merkur, Mars, Jupiter, Uranus, Neptun alebo Venus ponúkajú riešenia pre každý aj ten najmenší priestor, každý štýl, každú peňaženku. Okrem toho je táto produktová rada vybavená najmodernejšou technológiou.

K

HK

K

HK

Jupiter

Mars

Mnohoraký spôsob odovzdávania tepla pri zachovaní najvyššieho výkonu S priemernou účinnosťou takmer 80% patria planéty k najlepším vo svojej triede. Navyše môžu byť tieto vložky vybavené dodatočným systémom akumulácie tepla.

K

HK

STIL

TROJUHOLNÍKOVÁ

OBOJSTRANNÉ PRESKLENIE

Uranus

AirDirect: Prívod vzduchu na horenie z exteriéru Moderným systémom AirDirect privádza Rüegg vzduch z exteriéru priamo do spaľovacej komory. V spojitosti s tým sa môže zlepšiť klíma v miestnosti. Verzia K alebo HK, to je otázka... Produktová rada Planéty existuje v dvoch prevedeniach systému otvárania dvierok: Verzia K: klasické dvierka s otváraním do boku, ako jednoduchý ovládací prvok pri nakladaní a prikladaní dreva aj pri čistení skla.

K

HK

ĽAVÁ / PRAVÁ

Venus

Verzia HK: s výsuvom dohora a integrovaným otváraním doboku. Výhoda: Šamot Ohnisko novej produktovej rady sa skladá zo šamotu. Tento vzácny a svetlý prírodný materiál poskytuje tomuto zariadeniu svoj prirodzený šarm. Akumulačná schopnosť šamotu je vyššia ako pri liatine. To sú technické prednosti, ktoré spoznáte na ľahkom odovzdávaní tepla. Jednoduchá obsluha, kombinovaná s kompaktnou konštrukciou Krbové vložky produktovej rady Planéty majú kompaktný dizajn. Praktické ovládacie prvky uľahčujú potešenie z ohňa.

HK

Neptun

K

HK

Merkur

33


krbové vložky - planéty Neptun

34

Úplná novinka spomedzi súčasných členov rodiny produktového radu Planéty sa vďaka svojmu panoramatickému pohľadu na oheň bez ťažkostí hodí do najrôznejších interiérov. Preto môže Neptun ponúknuť osviežujúci kontrast v inak skôr klasickom rámci, alebo môže byť ultimatívnym prvkom moderného bytu. Vo svojom čiernom, pochrómovanom alebo pozlátenom prevedení sa dokonale prispôsobí akémukoľvek koloritu.

Varianty: 450 HK Tvary: Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 10

 % >78 AIR  DIRECT


krbové vložky - planéty Uranus

35

Uranus garantuje čistý pôžitok z ohňa vo veľkom formáte. Krbová vložka dokáže vo verzii s rovným presklením vytvoriť pokojné zátišie, zatiaľ čo s oblúkovým sklom zdôrazňuje prírodný charakter plameňov. Vo svojej verzii s dvojitým presklením vedie Uranus usporiadaný dvojitý život, pričom spája aj oddeľuje a poskytuje dych vyrážajúci pohľad z dvoch strán. Vo svojom novom trojuholníkovom prevedení sa bez problémov hodí aj do kútov v miestnosti a ukazuje sa tak ako vložka úžasne šetriaca miesto, bez toho, aby ste sa museli vzdať veľkoplošného pohľadu na oheň.

Varianty: 510 K – 570 K – 510 HK – 570 HK – 570 HK oblúková - 510 HK s obojstranným presklením – 680 HK rohová Tvary:

/

/

/

/

Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 9

 % 81.3 AIR  DIRECT


krbové vložky - planéty Mars

36

Mars spája všetky vlastnosti, ktoré sa očakávajú od krbovej vložky: zodpovedajúca veľkosť pri malej potrebe miesta, otváranie do boku alebo dohora, aby ste si mohli plne a až do konca vychutnať hru ohňa, široký výber modelov podľa každého chuti a tendencií... Optimálne riešenie pre každého!

Varianty: 510 K – 570 K – 510 HK – 570 HK – 570 HK kruh 180° Tvary:

/

/

/

Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 7

 % 79.3 AIR  DIRECT


krbové vložky - planéty Jupiter

37

Jupiter je veľký brat Marsu. Spája v sebe špičkovú technológiu s čistou estetikou. Definuje sa ako skutočný všestranný talent vznešenej interiérovej architektúry vďaka svojim rôznym výškovým prevedeniam, rôznym tvarom skla a rôznym farbám!

Varianty: 510 K – 570 K – 510 HK – 570 HK – 570 HK kruh 180° Tvary:

/

/

/

Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 9

 % 80 AIR  DIRECT


krbové vložky - planéty Venus

38

Táto rohová krbová vložka Vás očarí svojimi hladkými a čistými líniami. Ponúka Vám maximálny pohľad na oheň pri minimálnych nákladoch na priestor. Ponúka vášmu bytu útulnú atmosféru a bez problémov môže vykurovať dve miestnosti naraz.

Varianty: 510 K – 570 K – 510 HK – 570 HK Tvary: Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 7

 % 78.3 AIR  DIRECT


krbové vložky - planéty Venus pravé / ľavé prevedenie

39

Obidva nové varianty krbovej vložky Venus sú podľa Vašich individuálnych požiadaviek a ponúkajú raz pravé, raz ľavé prevedenie a každá môže mať rôznu dĺžku strán. Tieto sa prispôsobujú Vašim špecifickým podmienkam a zabezpečujú optimálny zážitok z ohňa.

Varianty: 510 HK Tvary:

/

Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 7

 % 78.3 AIR  DIRECT


krbové vložky - planéty Merkur

40

Nemáte miesto pre krb? Nechajte sa poučiť o lepšej možnosti. Najmenšia krbová vložka od firmy Rüegg je špeciálne určená pre malé priestory a v ničom nezaostáva v želanom výkone. Jej mnohoraké prevedenia – s rovným, oblúkovým, alebo prizmatickým sklom – ponúkajú široké spektrum možností inštalácie.

Varianty: 510 K – 570 K – 680 K – 510 HK – 570 HK – 680 HK Tvary:

/

/

Rámik skla: čierny, pochrómovaný, pozlátený

kW 5

 % 81.1 AIR  DIRECT


Drevo... zdroj energie Toto motto predstavuje záväzok firmy poskytnúť trvácny spôsob vykurovania, vždy s ohľadom na životné prostredie a na budúcnosť našej planéty. Krbové vložky, kachle, odlučovače častíc... celý sortiment firmy Rüegg je založený na dreve ako zdroji energie a jeho mnohých výhodných vlastnostiach.

42 DREVO – TRVALO OBNOVITEĽNÝ ZDROJ ENERGIE Oheň z dreva nie je len čistá radosť, ale je aj obzvlášť šetrný k  životnému prostrediu. Tento prirodzený zdroj energie má v skutočnosti mnohé výhody. • Drevo je obnoviteľný zdroj energie a navyše je ho dosť: približne 35 % plochy Európskej Únie tvoria lesy a už sto rokov tento podiel stále stúpa. Lesné hospodárstvo vytvára okrem toho aj vzácny priestor pre voľný čas a oddych. • Drevo je v súvislosti so skleníkovým efektom neutrálnym zdrojom energie: Množstvo CO2, ktoré vznikne počas spaľovania stromu zodpovedá množstvu CO2, ktoré absorbuje počas svojho rastu. Navyše vyprodukuje mŕtvy strom ležiaci v lese presne toľko isto CO2 ako pri jeho spaľovaní. • Drevo je domáci zdroj energie a musí absolvovať len krátku cestu z lesa do Vašej domácnosti. • Drevo znamená zamestnanosť: 500 priestorových metrov dreva vytvára jedno pracovné miesto vo vašom regióne, čo je oveľa viac ako olej alebo plyn. • Drevo je šetrným zdrojom energie. Pri rovnakom tepelnom výkone je výhodnejšie ako fosílne zdroje energie, jeho cena podlieha navyše menej špekuláciám na medzinárodných trhoch. ... a nakoniec drevo pekne vonia. Výber druhu dreva: Tvrdé drevo a mäkké drevo Pri rovnakom objeme majú tvrdé druhy dreva vyššiu energetickú hodnotu ako mäkké druhy dreva. • Tvrdé druhy dreva, ako dub a javor sa dobre hodia na zimné mesiace. Vytvárajú lepšiu pahrebu a spaľovanie trvá dlhšie • Mäkšie druhy dreva ako breza alebo topoľ sú lepšie pre menej studené mesiace na jar alebo na jeseň. • Usporiadanie od najtvrdšieho po najmäkšie drevo: brest, dub, javor, buk, breza žltá, jaseň, brest červený, javor červený, smrek červený, duglaska, breza biela, topoľ, borovica, lipa, jedľa červená. Používajte len dobre vysušené drevo Vysušené drevo obsahuje najviac 20% vlhkosti a  vytvára dva krát toľko energie ako čerstvo zoťaté drevo. Na koncoch má praskliny a trhliny, ľahko vzplanie a  keď sa spaľuje pri vysokých teplotách, vznietia sa aj zvyšné častice v dyme. Vlhké drevo horí len veľmi ťažko, syčí, puká, praská, produkuje veľa dymu a zanáša sklo sadzami. Okrem toho spaľovanie takéhoto dreva podporuje usádzanie dechtu v komíne, čím môže prísť k požiaru v komíne. Aby bolo vykurovanie efektívne, praktické a ekologické, je treba dávať pozor predovšetkým na kvalitu dreva. Čerstvo spílené drevo – vlhkosť viac ako 50 % Vlhkosť po 18 mesiacoch sušenia – 20 %

Kúpa Aby ste mohli drevo priamo použiť, mali by ste ho kúpiť predovšetkým na jar vo forme polienok dlhých 33 cm. V tomto ročnom období je lacnejšie a  dodajú vám ho bez meškania. Dodávku dreva, kde sú zhnité, alebo splesnivené polená nepreberte. Skladovanie Skladujte svoje drevo na voľnom priestranstve pod jednoduchým prístreškom alebo prikryté zvrchu plachtou. Na voľne prístupnom slnečnom a vzdušnom mieste môže drevo ďalej schnúť. Neskladujte drevo v pivnici, alebo na inom uzatvorenom mieste, pretože sa tam môže vytvoriť vlhkosť a drevo môžu napadnúť plesne. Pozor Váš krb nie je žiadnou nádobou na spaľovanie odpadkov! Bolo by také jednoduché hodiť do krbu obal, starý kus odpadového dreva alebo iný odpad a tam ho jednoducho spáliť... ale životnému prostrediu by to vôbec neprospelo. Takže vo vašom krbe nepáľte natreté, nalakované a  opracované drevené odpady, lisované drevo alebo dokonca plastové predmety: uvoľňujú sa tým totiž látky (dioxíny, furán, agresívne kyseliny), ktoré sú veľmi škodlivé pre naše životné prostredie a zároveň môžu byť nebezpečné aj pre Vás. Odneste tento odpad na miesta, ktoré sú určené na zber takéhoto odpadu, kde sa správnym spôsobom zlikviduje. PRE VÁŠ PRVÝ OHEŇ Z DREVA Od Vášho staviteľa krbu dostanete obslužnú sadu Rüegg. V prípade, že si budete želať, aby Vám pomohol s prvým zakúrením vo Vašom krbe, nebojte sa poprosiť ho o to. Okrem toho Vám radíme, aby ste sa pozreli do Vášho návodu na obsluhu: Nájdete tam nenahraditeľné bezpečnostné tipy ako aj všetky potrebné informácie , ktoré potrebujete, aby ste rozdúchali pekný oheň. Príprava ohňa 1. Do ohniska dajte 100% podpaľač (drevené triesky, včelí vosk, vosk zo sviečky). Nepoužívajte petrochemické horľaviny, zápalný lieh, alebo podpaľač na grilovanie. 2. Malé kúsky dreva na rozkúrenie z borovicového alebo jedličkového dreva poukladajte do tvaru pyramídy. 3. Priložte 2 alebo 3 polienka dobre vysušeného dreva: buk, dub, breza... • Nenaložte do ohniska priveľa. • Okolo dreva nechajte vždy dostatok priestoru. • Intenzita plameňov sa reguluje pomocou prívodu vzduchu na horenie a pomocou komínovej klapky a nie tým, že sa priloží viac alebo menej dreva.

„Drevo je uložená slnečná energia: dorastá a odovzdáva nám túto energiu“ Walter Rüegg, zakladateľ firmy Rüegg Cheminée v roku 1955.


Príklady montáže krbových vložiek: Teplovzdušné krbové vložky Princíp fungovania krbových vložiek s prirodzenou cirkuláciou vzduchu (Trieda S):

Konvekčné vykurovanie s prirodzenou cirkuláciou vzduchu Teplovzdušné krbové vložky Princíp fungovania vložiek s externým ventilátorom:

43 Konvekčné vykurovanie s externým ventilátorom Princíp fungovania vložiek s ventilátorom (Trieda V):

Konvekčné vykurovanie so zabudovaným ventilátorom Teplovzdušno-sálavé krby Princíp fungovania teplovzdušno-sálavého krbu s teplovzdušnými mriežkami (Trieda K, HK):

Sálavé teplo/teplovzdušné vykurovanie


Príklady montáže krbových vložiek: Akumulačné krby Princíp fungovania akumulačného krbu bez teplovzdušnej mriežky (Trieda K, HK)

Akumulácia tepla so sálaním Krbová vložka s keramickými ťahmi Princíp fungovania s produktovou radou Planéty (K, HK)

44

Komínové akumulačné /keramické/ ťahy s vložkami rady Planéty K Sálavé teplo Malé hypokausty Princíp fungovania malých hypokaustov ( Trieda S – len s externým ventilátorom, Trieda V, Trieda K, HK s dodatočným opláštením)

Hypokaustové zariadenia Sálavé teplo


Model:

720

Strany:

12

Rozmery: Minimálny rozmer otvoru pre osadenie krbovej vložky Š x V cm Vonkajšie rozmery zariadenia Š x H x V cm Celková hmotnosť kg Tvary: rovná / špicatá / prizmatická / kruhová / oblúková Technické údaje: Nominálny výkon podľa DIN/EN kW Účinnosť podľa DIN/EN % Množstvo spalín g/sec. Teplota spalín °C Minimálny potrebný ťah otvorená /zatvorená Pa Priemer dymovodu Ø cm Skúšky: DIN 18 895 A DIN 18 895 A1 (druh konštrukcie A1) EN 13229 (A/A1) VKF - č. B2/B1 Špeciálne skúšky: -- nie / X preskúšané 15-A – Nariadenie pre Rakúsko Stuttgartské hodnoty Regensburgské hodnoty Pečať kvality pre energiu z dreva Švajčiarsko Použitie: V.d.=výsuv dohora / O.d.=otváranie do boku Dopojenie so sálavými materiálmi Popolník Prívod vzduchu z exteriéru Model: Strany:

V/S

Čelné presklenie

SAPHIR Čelné presklenie / Obojstranné presklenie 16

Obojstranné presklenie

Čelné presklenie

SAPHIR GIANT 17

SAPHIR GIANT 500 17

S

S

Obojstranné presklenie

55/78x57

80x60

2/80x60

96x68

2x96x68

118x68

118x53

87x65x158 341

101x58x124 354

101x58x124 294

116x66x139 471

116x66x139 453

147x66x139 535

147x66x109 438

2-stranná 90°

rovná

rovná

rovná

rovná

10 79.6 9.3 346 9/11 25

11 84.2 11.2 228 10/14 25

11 79.6 9.5 340 10/14 30

11 79.6 9.5 340 10/14 30

11 79.6 9.5 340 10/14 30

— — X 13623

— — X 12735

— — X 8348

— — X 8348

— — X 8348

X X X X

X X X X

X X X X

X X X X

X X X X

V.d. — — voliteľné

V.d. — — voliteľné

V.d.

V.d. — voliteľné voliteľné

V.d. — — voliteľné

OMEGA 13

TRIANGOLO 18

Rozmery: V/S Minimálny rozmer otvoru pre osadenie krbovej vložky 74x56 Š x V cm Vonkajšie rozmery zariadenia Š x H x V cm 74x72x155 Celková hmotnosť kg 235 Tvary: rovná / špicatá / prizmatická / kruhová / oblúková 180° polkruh Technické údaje: Nominálny výkon podľa DIN/EN kW 11 Účinnosť podľa DIN/EN % 78 Množstvo spalín g/sec. 10.1 Teplota spalín °C 386 Minimálny potrebný ťah otvorená /zatvorená Pa 10/12 Priemer dymovodu Ø cm 25 Skúšky: DIN 18 895 A — DIN 18 895 A1 (druh konštrukcie A1) — EN 13229 (A/A1) X VKF - č. B2/B1 10035 Špeciálne skúšky: -- nie / X preskúšané 15-A – Nariadenie pre Rakúsko X Stuttgartské hodnoty X Regensburgské hodnoty X Pečať kvality pre energiu z dreva Švajčiarsko X Použitie: V.d.=výsuv dohora / O.d.=otváranie do boku V.d. Dopojenie so sálavými materiálmi — Popolník — Prívod vzduchu z exteriéru voliteľné V: zariadenie s ventilátorom S: zariadenie s prirodzenou cirkuláciou

JADE Čelné presklenie / Obojstranné presklenie 14 až 15

V.d. / O.d. — — voliteľné PI 19

Pi-ccolo 20

voliteľné ATRIUM 21

S

Compact

Classic

Compact

Classic

80x60

80/55x57

60/76x57

61/45x50

45/56x50

360°x56

91x63x124 274

80x71x151 320

60x92x151 315

61x59x137 189

45x73x137 178

Ø78/od 240 350

rovná

3-stranná 90°

3-stranná 90°

360° kruhová

11* 84.5* 26.5* 270* 10/12* 25*

11 78.9 11.9 350 10/14 30

9 79.5 8.4 314 12/14 25

13.5 61 33.7 300 9/13 30

— — nahlásená nahlásená

— — X 15105

— — X nahlásená

00XYX72 — — 11469

nahlásená nahlásená nahlásená nahlásená

X X X X

X X X nahlásená

— X — —

V.d. — — voliteľné

V.d. — — voliteľné

V.d. — — voliteľné

V.d. — X áno

45


Model: Strany:

46

Rozmery: Minimálny rozmer otvoru pre osadenie krbovej vložky Š x V cm Vonkajšie rozmery zariadenia Š x H x V cm Celková hmotnosť kg Tvary: rovná / oblúková / prizmatická / kruhová / elipsa Technické údaje: Nominálny výkon podľa DIN/EN kW Účinnosť podľa DIN/EN % Množstvo spalín g/sec. Teplota spalín °C Minimálny potrebný ťah otvorená /zatvorená Pa Priemer dymovodu Ø cm Skúšky: DIN 18 895 A DIN 18 895 A1 (druh konštrukcie A1) EN 13229 (A/A1) VKF - č. B2/B1 Špeciálne skúšky: -- nie / X preskúšané 15-A – Nariadenie pre Rakúsko Stuttgartské hodnoty Regensburgské hodnoty Pečať kvality pre energiu z dreva Švajčiarsko Použitie: V.d.=výsuv dohora / O.d.=otváranie do boku Dopojenie so sálavými materiálmi Popolník Prívod vzduchu z exteriéru

ELLIPSE 22

LUMO 23

KYROS 24

ORION 25

ORPHEUS 26

V/S 54/80x57 90x66x158 310

S 60x80 81x58x161 372

V/S 70x70 70x65x174 335

V/S 60x57 60x58x154 184

V/S 85x65 85x74x169 301

elipsa

rovná

rovná / oblúková

180° polkruh

180° polkruh

10.5 78.1 10.3 336 9/11 25

10.5 79 10.7 235 10/14 25

10.5 81.6 9.3 300 10/14 25

9 81.7 10.2 262 10/14 20

11 70 16.3 335 12/12 30

— — X 13623

— — X 12735

— — X 14268

— — X 12736

— — X 12736

X X X X

X X X X

X X X X

X X X X

— X X —

V.d. — voliteľné voliteľné

V.d. — — voliteľné

V.d. — — áno

V.d. — voliteľné voliteľné

V.d. — voliteľné voliteľné

Model: Strany:

THEMA TOP 28

Rozmery: Minimálny rozmer otvoru pre osadenie krbovej vložky Š x V cm Vonkajšie rozmery zariadenia Š x H x V cm Celková hmotnosť kg Tvary:

V/S 72x83 72x71x180 245

rovná / špicatá / prizmatická / kruhová / oblúková Technické údaje: Nominálny výkon podľa DIN/EN kW Účinnosť podľa DIN/EN % Množstvo spalín g/sec. Teplota spalín °C Minimálny potrebný ťah otvorená /zatvorená Pa Priemer dymovodu Ø cm Skúšky: DIN 18 895 A DIN 18 895 A1 (druh konštrukcie A1) EN 13229 (A/A1) VKF - č. B2/B1 Špeciálne skúšky: -- nie / X preskúšané 15-A – Nariadenie pre Rakúsko Stuttgartské hodnoty Regensburgské hodnoty Pečať kvality pre energiu z dreva Švajčiarsko Použitie: V.d.=výsuv dohora / O.d.=otváranie do boku Dopojenie so sálavými materiálmi Popolník Prívod vzduchu z exteriéru

SPECTRA 29

V/S 92x56 96x63x147 295

E 92x56 96x63x127 280

PRISMA 30

PRISMALO 500 31

V/S 101x57 101x66x152 310

V/S 84x51 84x61x140 230

2-stranná 90° / špicatá

rovná / oblúková

prizmatická

prizmatická

10.5 78.2 10.3 323 10/13 25

11 79.1 22 231 9/11 25

10 80 9.1 350 10/14 25

10 80 9.1 350 10/14 20

— — X 10035

— — X 11675

— — X 3765

— — X 9578

— X — X

X X X X

X X X X

X X X X

V.d. — — voliteľné

V.d. — — voliteľné

V.d. — — voliteľné

V.d. — voliteľné voliteľné


Model: Strany:

Rormery: Vonkajšie rozmery zariadenia Š x H x V cm Celková hmotnosť kg Technické údaje: Nominálny výkon podľa DIN/EN kW Účinnosť podľa DIN/EN % Množstvo spalín g/sec. Teplota spalín °C Minimálny potrebný ťah otvorená /zatvorená Pa Priemer dymovodu Ø cm Skúšky: DIN 18 895 A DIN 18 895 A1 (druh konštrukcie A1) EN 13229 (A/A1) VKF - č. B2/B1 15-A – Nariadenie pre Rakúsko Stuttgartské hodnoty Regensburgské hodnoty Pečať kvality pre energiu z dreva Švajčiarsko Použitie: V.d.=výsuv dohora O.d.=otváranie do boku Dopojenie na keramické ťahy Popolník Prívod vzduchu z exteriéru Tvar: Výška / šírka v mm 450 mm 510 mm 570 mm 680 mm

Model: Strany:

Rozmery:

NEPTUN HK 34

URANUS K

URANUS HK

MARS K

MARS HK

35

35

36

36

450

510

570

510

570

102x50x110

75x50x130

75x50x136

80x55x132

82x55x144

STIL**

223

179

190

208

220

TUNNEL

ECK

82x50x126 87x58x122 82x60x168

222

215

510

570

510

570

180°

50x46x131

55x46x137

55x46X137

60x48x144

62x59x144

131

144

169

186

176

226

10 >78* 10* 280*

9 81,3 9 280

9 81.3 9 280

10* >78* 10* 280*

7 79.3 6.4 310

10/14*

10/14

10/14

10/14*

10/14

25*

20

20

25

18

7 79.3 6.4 310 10/14 18

20

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

nahlásená nahlásená nahlásená nahlásená nahlásená

X 12814 X X X

X 12814 X X X

nahlásená nahlásená nahlásená nahlásená nahlásená

X 12814 X X X

X 12814 X X X

nahlásená

X

X

nahlásená

X

X

V.d.

O.d.

V.d.

O.d.

V.d.

X voliteľné áno

X voliteľné áno

X voliteľné áno

X voliteľné áno

X voliteľné áno

1020 X

750

X

X X

820 X X

X

805 X X

820 X X

870

820

X

550 X X

X

X X

600 X X

X X

585 X X

620 X X

X

X

JUPITER K 37

510

570

JUPITER HK 37

510

570

VENUS K 38

180°

510

570

47

VENUS HK 39

510

570

MERKUR K 40

ľavá/ pravá

510

570

MERKUR HK 40

680

510

570

680

Vonkajšie rozmery zariadenia Š x H x V cm 65x49x130 65x49x136 70x51x132 70x51x144 72x64x144 45x45x131 45x45x137 55x55x132 55x55x144 74x55x132 45x47x130 45x47x136 45x47x147 50x48x132 50x48x144 50x48x155 Celková hmotnosť kg 153 161 197 208 203 120 126 150 162 187 109 115 127 144 166 183 Technické údaje: Nominálny výkon podľa DIN/EN kW 9 9 7 7 5 5 Účinnosť podľa DIN/EN % 80 80 78,3 78,3 81,1 81,1 Množstvo spalín g/sec. 9,7 9,7 8,2 8,2 4,8 4,8 Teplota spalín °C 320 320 295 295 288 288 Minimálny potrebný ťah otvorená /zatvorená Pa 10/14 10/14 10/14 10/14 10/14 10/14 Priemer dymovodu Ø cm 20 20 25 18 18 18 20 16 16 Skúšky: DIN 18 895 A DIN 18 895 A1 (druh konštrukcie A1) EN 13229 (A/A1) X X X X X X VKF- č. B2/B1 12814 12814 12814 12814 12814 12814 15-A – Nariadenie pre Rakúsko X X X X X X Stuttgartské hodnoty X X X X X X Regensburgské hodnoty X X X X X X Pečať kvality pre energiu z dreva Švajčiarsko X X X X X X Použitie: V.d.=výsuv dohora / O.d.=otváranie do boku O.d. V.d. O.d. V.d. O.d. V.d. Dopojenie na keramické ťahy X X X X X X Popolník voliteľné voliteľné voliteľné voliteľné voliteľné voliteľné Prívod vzduchu z exteriéru áno áno áno áno áno áno Tvar: / Výška / šírka v mm 650 700 685 720 467/467 550/550 550x550 743/550 450 500 485 510 mm X X X X X X X X X X X X X X X 570 mm X X X X X X X X X X X X X X X 680 mm X X


Vilฤek Krby s.r.o. Bratislavskรก 86 917 02 Trnava Slovensko +421 902 906 800 www.vilcek.sk krby@vilcek.skRuegg Katalog  

Ruegg Katalog

Ruegg Katalog  

Ruegg Katalog

Advertisement