Page 1

SEAL

haftalık özel eki

SAROZ

6,2

KÖRFEZİ


SEAL

bu hafta

Paris'te 3 PKK'lı

kadın öldürüldü

H

aftanın en önemli sorusu; PKK'lı kadınları kim öldürdü ? PKK'yı kuran isimler arasında yer alan Sakine Cansız'ın da aralarında bulunduğu 3 PKK'lı kadın Paris'te öldürüldü. Saldırı 3 PKK'lıdan uzun süre haber alınamaması üzerine, arkadaşlarının kapıyı kırarak içeri girmeleri sonucunda ortaya çıktı. Öldürülen üç PKK'lı kadını kimin öldürdüğü, akılları kurcalayan sorular arasında.

Örgüt içi infaz mı ?

Fransız İçişleri Bakanı Manuel Valls, 3 kadının öldürülmesiyle ilgili cinayeti 'dayanılmaz' olarak nitelendirdi ve olayla ilgili kapsamlı incelemelerde bulunulacağını belirtti. BÜSAM (Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası güvenlik ve Stratejik Araştırmalar Derneği) Başkanı Ercan Çitlioğlu, olayla ilgili çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi. Çitliğoğlu, olayın arkasında İsrail'in olabileceğini iddia etti.


SEAL

bu hafta

Ağır Roman’ın yazarı

köprüden atladı

Ağır Roman’ın kitabının yazarı Metin Kaçan, geçtiğimiz pazar sabaha karşı Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak yaşamına son verdi.

K

açan’ın Üsküdar’a gitmek üzere bindiği taksinin sürücüsü Yüksel Güçlü, olaydan sonra gittiği Çengelköy Polis Merkezi’nde, “Fotoğraf çekeceğini söyleyip yavaşlamamı istedi. Yavaşlayınca da cüzdanını ve telefonunu bırakıp otomobilden fırlayıp korkulukları HABERİN DEVAMI


SEAL

bu hafta

aşarak kendini Boğaz’a bıraktı” dedi. Sosyal medya Kaçan ile ilgili söylentilerle çalkalanırken, suskunluğunu bozan ağabeyi Hasan Kaçan, Twitter’dean attığı mesajda: “Metin Kaçan ile ilgili bilgiler maalesef doğrudur. Aile olarak bir umuttur diyerek paylaşmadık. Acımızı paylaşan herkese teşekkür ederiz.” dedi.

METİN KAÇAN KİMDİR Metin Kaçan, 1961 yılında, Kayseri, İncesu’da dünyaya geldi. 1988 yılında, çeşitli mizah dergilerine kısa öyküler yazarak yazın dünyasına katıldı. İlk romanı Ağır Roman, 1990 yılında piyasaya çıktı. Ağır Roman adlı kitabı herkes tarafından çok beğenildi. 1996 yılında, Mustafa Altıoklar yönetmenliğinde sinemaya uyarlanan Ağır Roman. Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu ve Savaş Dinçel gibi başarılı oyuncuları kadrosunda barındırdı ve de Altın Portakal Film Festivali’nde, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dallarında ödüle layık görüldü. Ağır Roman, 2003 yılında Fransızca’ya çevrilerek bu ülkede de yayınlandı. Metin Kaçan, kız arkadaşı G.K'ya işkence yapıp tecavüz etmekten yargılanmış, 8 yıl 9 ay ağır hapis cezasına mahkûm olmuştu. Kaçan Sekiz ay hapis yattıktan sonra kefaletle tahliye edilmişti.

BİTTİ


SEAL

caption

Ege sallandı! Geçtiğimiz salı günü Saros Körfezi açıklarında 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem çevre şehirlerde şiddetli şekilde hissedildi.

B

üyüklüğü 6,2 olarak ölçülen şiddetli deprem Kandilli Rasathanesi’nden yapılan açıklamada depremin Ege Denizi’nde Çanakkale’nin 80-100 km açığında meydana geldiği söylendi. Saat 16.16’da meydana gelen deprem özellikle Ege Bölgesi’nde oldukça şiddetli olarak hissedildi. İzmir ve Çanakkale’de paniğe kapılan vatandaşlar ev ve işyerlerinden uzaklaştı. Deprem ayrıca Yunanistan, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Kütahya’da da hissedildi. Deprem nedeniyle Ege Bölgesi’nde yer yer telefon kesintileri yaşandı. Ege halkını panikleten depremin 46 dakika içince 9 artçı sarsıntısı oldu.


SEAL

bu hafta

''Sevişmek, Namaz Kılmakla Aynı Şey!''

Habertürk’teki ’‘İslamiyet ve Cinsellik’ konulu programda Pelin Çift’in konuğu olan ilahiyatçı Ali Rıza Demircan çarpıcı açıklamalarda bulundu.

S

evişmekle ibadet etmek aynı şey. Hatta namaz kılmakla da aynı şey” diyen Demircan, İslam’da cinselliğin kutsal olduğunu söyledi. “Eşlerimizle girilen ilişki, ahiret hayatı için bir yatırımdır” diye belirten ünlü ilahiyatçı sunucu Pelin Çift’i hayretler içinde bıraktı.


SEAL

bu hafta

NAMAZ VE SEVİŞMEK

AYNIDIR

İslami Çevrede gündem yaratacak açıklamalarda bulunan Ali Rıza Demircan; "Bir insan evlilik hayatında eşimle ilişkiye girmiyorum diyemez. Bu zulümdür. Cinselliği yaşamak bizleri zinadan, eşcinsellikten korur Allah'ın rızasına götürdüğü gibi, eşlerimizle girilen ilişki de ahiret hayatı için bir yatırımdır. Sevaplı bir işlemdir. Cinsellik İslam'da kutsallıktır ve ibadet hayatının bir bölümüdür. Çünkü ibadet Allah'ın emir ve yasaklarını uygulamaktır. Namaz neden ibadettir, rabbimizin emri olduğu için. Namaz ve sevişmek aynıdır'' diyerek yeni bir polemik konusu ortaya attı.


SE


AL

yaşam

Yeni Yılın İlk Konserleri

Belli Oldu İstanbul iki büyük konsere hazırlanıyor. Daha önce de İstanbul’da konser vermiş olan Rihanna ve hayranlarının heyecanla beklediği Justin Bieber, Mayıs ayında sevenleriyle buluşacak. Rihanna bu yıl İnönü Stadı’nda sahneye çıkacak. Bu konser, stadın yıkılmasından önce statta verilen son konser olarak tarihe geçecek. Organizatörlüğünü Pozitif Live’ın üstleneceği konser, 31 Mayıs’ta gerçekleşecek. Justin Bieber ise dünya turnesi kapsamında İstanbul’a gelecek. 23 Mayıs’ta olması beklenen konserin organizatörlüğünü ise Purple Concerts üstleniyor.


SEAL

yaşam

Kendi sorusunu kendisi yanıtladı

Kenan Işık kendi sunduğu Kim Milyoner Olmak İster Programında yarışmacıya sorunun cevabını söyledi.

A

TV ekranlarında yayınlanan ‘Kim Milyoner Olmak İster’ adlı yarışmada, ilginç bir olay yaşandı. Genellikle sosyal medyaya değişik yarışmacılarıyla konu olan yarışmada, ‘bu da oldu’ dedirtecek ilginç bir olay yaşandı. Yıllardır yarışmayı sunan Kenan Işık, sorduğu sorunun cevabını söyledi. Kenan Işık’ın cevabı söylemesinden sonra, yarışmacı soruyu gülerek yanıtladı. Sorunun cevabını söylediğinin farkına geç varan Işık, bazen böyle gevezeliğim tutuyor diyerek konuyu geçiştirmeye çalıştı.


SEAL

ABD'de yayımlanan 'fazla kilolu insanların daha uzun yaşadığına' yönelik araştırma bilim dünyasında şaşkınlık yarattı.

F

yaşam

Fazla kilolar artık sorun değil!

azla kilolar düşünüldüğü kadar zararlı olmayabilir. Zira Amerika’da yapılan araştırmaya göre kilolu veya hafif obez kişilerin daha uzun yaşayabileceğini ortaya koyuyor. Araştırma çerçevesinde ABD Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi’ndeki uzmanların, vücut kitle endeksiyle ölüm oranlarını karşılaştırmak için yaklaşık 2,9 milyon kişiyi kapsayan bir çalışma yaptı. Yaş, cinsiyet gibi faktörler kontrol edildikten sonra, kilo ve boylarına göre “kilolu” kategorisine koyulanların ölme riskinin “normal” kategorisindekilerden ‘yüzde 6’ daha az olduğu belirlendi. Vücut kitle endeksinde sağlıklı kilo aralığının, 18,5 ile 25 arasında olduğu belirtiliyor. Öte yandan, araştırmada, zayıflığın ve obezitenin, yaşam süresini kısalttığı da gözlendi.


SEAL

kültür sanat

Salonlar Macera Dolu! B u hafta her salonda ayrı bir maceraya tanık olabilirsiniz. Aksiyon ve gerilim sevenler ise bu hafta sinemalardan çıkamayacak! Gerçek bir hikayeyi anlatan Kanunsuzlar; çocuklar için renkli macera Efsane Beşli; gerilim ve dram ağırlıklı Entrika; çizgi romanlarından filme uyarlanan Karaoğlan bu haftanın filmleri. Haftanın önerisi Düşler Diyarı ise farklı maceralar yaşatmak için sizleri bekliyor. İyi seyirler…

HABERİN DEVAMI


SEAL

kültür sanat

Kanunsuzlar Büyük Buhran döneminde Bondurant ailesine mensup, küstah ve korkusuz üç genç kardeş ele geçmesi zor Amerikan Rüyasını gerçekleştirmek için suç işlemeye başlar. Kardeşlerin birbirine olan sadakati, kaçakçılıkla kazandıkları iyi paradan kendilerine pay isteyen devlet görevlileri karşısında da sınanır. Film, kaçakçılıkla nam salmış Bondurant kardeşlerin gerçek hikâyesini anlatıyor. Yapım: 2012 - ABD Yönetmen: John Hillcoat Oyuncular: Gary Oldman, Shia LaBeouf, Tom Hardy, Guy Pearce Tür: Dram, Suç Süre: 115 dakika

Efsane Beşli

Dünyayı ele geçirmek isteyen hain güç Kara’ya karışı ölümsüz kahramanlarımız harekete geçmek zorundadır. Kuzey (Noel Baba), Diş Perisi, Uyku Perisi, Paskalya Tavşanı ve Jack Froust’tan oluşan ölümsüz bekçiler de ona karşı güçlerini birleştirme kararı alırlar. Kara, dünyamızı çepeçevre sarıp insanlığa korku yaymaya başladığında, dünyadaki tüm çocukların umutları, inançları ve hayalleri Efsane Beşli’ye bağlıdır.

Yapım: 2012 - ABD Yönetmen: Peter Ramsey Tür: Animasyon, Macera Süre: 97 dakika

HABERİN DEVAMI


SEAL

kültür sanat

Entrika Büyük bir ticaret imparatorluğunu yöneten Robert Miller bir gece bir trafik kazası geçirir. Kendisi sağ kurtulur fakat herkesten gizlediği sevgilisi kazada can verir. Miller kaza sonrası gizli ilişkisinin ortaya çıkmasını göze alamaz ve riskli bir plan yapar. Tam şirkette her şeyin yoluna girdiğini düşündüğü sırada olayı araştıran detektif Michael Bryer, planlarını alt üst edecektir. Yapım: 2012 - ABD Tür: Dram, Gerilim Süre: 107 dakika Yönetmen: Nicholas Jarecki Oyuncular:

Richard Gere, Susan Sarandon, Tim Roth, Laetitia Casta

Karaoğlan 1238 yılında Moğollar’ın ordusu Anadolu kapılarına dayanmıştır. Bu büyük istilaya karşı harekete geçen Türk devletleri beraber savaşa girmeye karar verirler. İlk adımda Çise Hatun’un Altın Orda devletine gelin olarak verilmesi kararlaştırılır. Bunu öğrenen Moğollar, birliğin oluşmasını engellemek için Çise Hatun’u öldürmeye karar verir. Fakat Çise Hatun, Türk fedaisi Karaoğlan’ın koruması altındadır. Şimdi Anadolu topraklarının kaderi Karaoğlan’a ve onun çevresindekilere bağlıdır.

Yapım: 2013 - Türkiye Yönetmen: Kudret Sabancı Oyuncular: Özlem Yılmaz, Turgay Tanülkü, Müge Boz, Hasan Yalnızoğlu Tür: Komedi, Macera, Tarih Süre: 110 dakika HABERİN DEVAMI


SEAL

Haftanın önerisi

kültür sanat

Düşler Diyarı Yapım: 2012 - ABD Yönetmen: Benh Zeitlin

Oyuncular:

Quvenzhané Wallis Joseph Brown Nicholas Clark Henry D. Coleman

Tür:

Dram, Fantastik

Süre:

93 dakika

Cimcime, New Orleans’ın kıyılarında Bathtup isimli fakir ama mutlu toplulukta babasıyla birlikte yaşayan altı yaşında sevimli bir çocuktur. Hafif çatlak babası Wink bir gün gizemli bir hastalığa yakalanır. Eşi benzeri görülmeyen ve ne olduğuna dair tanı koyulamayan bu hastalık dünyanın işleyiş düzenini derinden sarsar ve bir nevi kıyameti tetikler. Tarih öncesinde yaşamış olan ‘Auroch’ isimli antik ordu ise mezarlarından çıkar ve dünyanın sonunu getirmek için savaşmaya başlar. Şimdi küçük Cimcime yaşadığı topluluğu terk edecek ve dünyanın diğer ucundaki annesini aramaya başlayacaktır. Hem babasını, hem sular altındaki evini hem de vereni kurtarması gerekecektir. ‘Juicy and Delicious’ isimli tiyatro oyunundan beyazperdeye uyarlanan yapım, 2012’nin önemli fes-

tivallerinde en çok ses getiren filmlerinden biriydi. Cannes ve Sundance festivallerinde önemli kategorilerde ödüllere layık görülen film, özellikle çocuk oyuncu Quvenzhané Wallis’in üstün performansıyla anılıyor.

BİTTİ


SEAL

teknoloji

‘Su Geçirmez’ Telefon Sony’nin merakla beklenen yeni modeli Xperia, CES’de( Consumer Elecktronics Show, Tüketici Elektroniği Fuarı) resmi olarak tanıtıldı. ”Yuga” kod adıyla internet ortamında sıkça duyulan Sony’nin gizemli modeli Xperia Z, CES 2013’te resmi olarak duyuruldu. Özellikle 5 inçlik ekranıyla büyüyen ekran trendine uyum sağlayan, ince yapısı sayesinde nispeten küçük boyutlara sahip olan Xperia Z, Samsung Galaxy Note 2, Galaxy S3 ve HTC One X gibi modellerle sıkı bir rekabete girecek. 13MP çözünürlükte HDR özelliği sunan kameraya sahip Xperia Z, 9 MP çözünürlükte 10 fps hızla fotoğraf çekebiliyor. Bunun yanında video çekimi esnasında fotoğraf çekebilen cihaz, HDR özelliğini video çekerken de sunabiliyor. HABERİN DEVAMI


SEAL

teknoloji

Su Geçirmiyor

Sony, Xperia Z'yi hem ince hem de sağlam yapmak için çalışırken telefona su geçirmezlik özelliği de ekledi. Sony'ye göre Xperia Z, su geçirmezlik konusunda IP55 ve IP57 sertifikalarına sahip. Sony, Xperia Z'nin 2013’ün ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceğini duyurdu. Mart ayında Türkiye'de olması beklenen telefonda fiyat konusunda ise henüz bir açıklama yapılmadı. Xperia Z ilk olarak Android 4.1 satılacak fakat kısa bir süre içinde Android 4.2 güncellemesi yayınlanacak.

BİTTİ


SEAL

teknoloji

Apple'dan

'ucuz iPhone'

açıklaması

Apple'ın plastik kasayla ucuza iPhone üreteceği iddiaları üzerine şirketten yalanlama geldi.

A

pple'ın yöneticilerinden Phil Schiller konuyla ilgili yaptığı açıklamada iddiaları doğrulamadı ve şu sözleri kaydetti: "Bizim ucuz iPhone üreterek daha çok satmak gibi bir beklentimiz yok, şu an ki satışlardan memnunuz." Ucuz iPhone'un üretilmeyeceğini net bir şekilde dile getiren Schiller, böylece bu yönde beklentileri olanları da hayal kırıklığına uğratmış oldu.

99 DOLARA iPHONE BEKLENİYORDU Resmi açıklamadan önce Apple'ın plastik kasayla üretilen iPhone'unun 99 dolardan başlayan fiyatlarla özellikle Çin gibi gelişmekte olan ülkelere satılacağı ve Apple'ın satışları bu şekilde artıracağı iddia ediliyordu.


SEAL

spor

Dünya 2. Messi’yi

kaldırabilir mi? HABERİN DEVAMI


SEAL

spor

Bir laboratuvar açılışında Dr. Ricky Joshi, Barcelona’nın süperstarı Lionel Messi’nin klonlanabileceğini savundu.

K

afalarda büyük soru işaretleri oluşturan bu görüşü savunan Arjantinli genetik uzmanı Ricky Roshi, Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez’in yeni laboratuvar açılışında “Keşke Messi’yi klonlayabilseydik” demesi üzerine konuyla ilgili inanılması güç bir yorum yaptı. 4 senedir dünyada yılın futbolcusu ödülünü kazanan 25 yaşındaki Arjantinli futbol yıldızı Lionel Messi’nin kopyalanabileceğini savunan Joshi, ”Hayvanları klonlayabilen bir teknolojiye sahibiz. Bu teknolojiyi insanlar üzerinde hiç denemedik fakat pratik olarak bunun mümkün olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu. Ayrıca kopyalama işleminin gerçek Messi’den hiçbir farkı olmayacağını, normal yaşantısından futbol zekasına kadar her şekilde aynı özellikleri barındırmasının hayal olmadığını belirten Joshi “Dünyaya ikinci Messi’yi getirmek mümkün” dedi.

HABERİN DEVAMI BİTTİ


SEAL

spor

Nuri tekrar evinde Real Madrid’den Liverpool’a transfer olan Nuri Şahin, eski takımı Borussia Dortmund’a geri döndü.

A

da ekiplerinden Liverpool’da top koşturan Nuri Şahin, Real Madrid’e gitmeden önce oynadığı eski takımı Borrusia Dortmund’a geri döndü. Alman ekibi, Nuri Şahin için Real Madrid ile satın alma opsiyonlu olarak 1.5 yıllık kiralık anlaşma sağladı. 20102011 sezonunda B. Dortmund ile Almanya 1. Ligi olan Bundesliga’da şampiyonluk yaşayan Nuri, 10 Milyon Euro transfer ücretiyle İspanyol devi Real Madrid’e transfer oldu. Yaşadığı sakatlık nedeniyle beklenilen performansı gösteremedi. Jose Mourinho’nun yönettiği takımda fazla forma şansı bulamadı ve bu sezon başında Liverpool’a kiralık olarak gönderilmişti. Uzun süredir Nuri’yi yeniden kadrosuna katmak isteyen B. Dortmund, İspanyol ekibiyle anlaştı ve Nuri yeniden eski takımına döndü. B.Dortmund ile sözleşme imzalayan Nuri “Evime döndüğüm için mutluyum. Buradan hiç kopmamıştım.” diye konuştu.


SEAL

son sayfa

FOREVER NEW’DAN

“CANDY CRUSH”

Vitrin tasarımlarından koleksiyonlarına dek her ay kendini yenilemekte olan Forever New, “Candy Crush” ismini verdiği yeni koleksiyonuyla şeker tadında tasarımlar sunuyor. Şeker pembesi, nane yeşili ve toz mavisi renklerini tasarımlarına yansıtan Forever New, “Candy Crush” koleksiyonunda feminen bir stil yaratarak sezona giriş yapıyor. Koleksiyonda yer alan elbiselerin yakalarında el işi süsler, katmerli dantel motifleri, ışıltılı şerit detayları dikkat çekerken limon renkli elbiselerden, payetli mini hırkalara ve şifon askılı üstlere kadar birbirinden özel tasarımlar, baharın ilk aylarında tatlı rüzgarlar estirecek.

Haftalik9  
Haftalik9  
Advertisement