Page 1

SEAL

haftalık özel eki

682 gün sonra gelen

özgürlük


SEAL

bu hafta

Soner Yalçın’ın tahliye sonrası konuşması

Soner Yalçın

tahliye oldu "Bizi içeri atanlar kalemimizi eğeceğimizi, kalemimizi kıracağımızı düşünebilirler. 26 yıllık gazeteciyim. Bundan sonra da gazeteciliğe devam edeceğiz"

O

DA TV davasında 682 gündür tutuklu yargılanan gazeteci Soner Yalçın’ın, Perşembe günü görülen duruşmada tahliyesine karar verildi. Oyçokluğuyla tutuksuz yargılanmasına karar verilen Yalçın’ın yakınları kutlama yaptı. Tahliye haberini alan birçok kişi Silivri Cezaevine hücum etti. Yalçın’ı eski eşi ve avukatı Feza Kutanoğlu, Oğlu Aren Yalçın, kız arkadaşı Halide Didem Kurt, gazeteci Ayşenur Arslan ve sevenleri karşıladı. Yalçın tahliye aracından indikten sonra "Biz zindanda kalmayı Namık Kemal'den öğrendik. Biz yenilgiyi öğrenmeyeceğiz ve inadına yazacağız" dedi. Gözyaşları içinde babasıyla kucaklaşan Aren Soner Yalçın "Babamı çok özledim bana yılbaşı hediyesi oldu. Bu süreçte bazı şeyi unuttum." dedi. Yalçın daha sonra kız arkadaşı ve oğluyla Asmalımescit'te yemek yedi. Aynı davada yargılanan Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük’ün tahliye talepleri kabul edilmedi.


SEAL

bu hafta

Asgari Ücretin Beraberinde Getirdiği Değişimler

B

rüt asgari ücret 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren 978,60 lira. Getirilen asgari ücret zammı ise sadece asgari ücretle çalışanları değil bakın başka kimleri etkileyecek... Yeni asgari ücretin açıklanması, sosyal ve ekonomik hayatı ilgilendiren bir çok düzenlemede de değişikliğe sebep oldu. Asgari ücretin artmasıyla yaşanan değişimler ise şöyle

Bu kavramların anlamlarını öğrenmek için maddelere tıklayın

Asgari geçim indirimi miktarları yükseldi. Prime esas kazancın alt ve üst sınırı yükseldi. İşsizlik ödeneğinin alt ve üst sınırı yükseldi. Genel sağlık sigortası priminde dikkate alınan sınırlar yükseldi. Sosyal güvenlikteki cezalar yükseldi.

g

g

g

g

g


bu hafta

SEAL

SURİYE İÇİN

BİR EKMEK BİR BATTANİYE Suriye'de yaşanan savaş ortamından kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli vatandaşlar, içinde bulundukları bu zor dönemi Türk halkının desteği ile aşmaya çalışıyor. Olayın başladığı andan itibaren desteğini Suriye'nin üzerinden çekmeyen Türkiye, duyarlılığını bu olayda da en iyi şekilde gösteriyor.

Bağışlarınızı; Türk Kızılayı’nın tüm operatörlerdeki 2868 numaralı SMS hattına 5TL değerinde bir mesaj atarak gerçekleştirebilir veya aşağıda yer alan Başbakanlık hesap numaraları aracılığı ile yapabilirsiniz.


SEAL

yaşam

Cenker TEZEL

Kız Hayranlarına Üzücü Haber

Teoman Evleniyor Genç kızların yaşını kabullenmekte zorlandığı, yıllanmış delikanlı, eçen yıl müziği bıraktığını açıkladıktan sonra dünya turuna çıkan ve sessizliğe gömülen Teoman süprizlerle döndü. Önce müziğe geri dönüşünün sevincini hayranlarına yaşattı. Yaz başında evlenmeyi planladığı Ayşe Kaya'yla düğün tarihini öne alan Teoman, 30 Aralık Pazar günü nikah masasına oturacak. Les Ottomans Hotel'de gerçekleşecek nikah törenine ikilinin ailelerinin yanı sıra çok yakın arkadaşlarının bulunduğu 50 kişilik grup davetli.


S S E E A A L L L A E S SEAL

caption

caption

yaşam

SEAL

haftalık özel eki

haftalık özel eki

haftalık öz

R U S Y A A M 8 L ERİK 8 U ’ L E B N A T İS R E K O R A T M K E N D E Z N A İZ’DE Y E B M E B

Yılbaşında da

SEAL

Yılbaşı gecesinde özel sayımızla yayındayız

Y

eni yılın ilk dergisi 2013’e geri sayımın hemen arkasında yayında olacak. Acısıyla tatlısıyla geçirdiğimiz 2012’nin; her hafta çıkardığımız yaşam, dünya, kültür sanat, moda gibi başlıklarının enlerini derleyeceğimiz bu özel sayımızda aynı zamanda yeni yıl için çok özel tavsiyelerimiz olacak. Seal Yılbaşı Özel Eki’ni mutlaka okuyun. SEAL’lı seneler...


SEAL

kültür sanat

Her Telden

H

eyecan verici ve sürükleyici hikâyelerden; sade, basit ama etkileyici hikâyelere tanık olmak isteyenler bu haftaya dikkat etsin. Çünkü yine macera dolu filmler sizleri bekliyor. Aşk isteyenlere Tolstoy’un aynı isimli romanından uyarlama Anna Karenina, gerilim sevenlere Medyum, macera isteyenlere Pi’nin Yaşamı ve Tsunami’nin acı tarafını hatırlatan dram dolu Kıyamet Günü bu hafta sizler için vizyona girdi. Öneri kısmında ise aşkta bağlılığı konu edinen hüzünlü bir film olan Aşk var. İyi seyirler… HABERİN DEVAMI


SEAL

kültür sanat

Anna Karenina

Halk arasında yüksek bir konuma sahip Anna Karenina, erkek kardeşi Oblonsky’den evliliğini kurtarması için aldığı mektup üzerine Moskova’ya gider. Yolculuk sırasında tanıştığı Subay Vronsky ile birbirlerinden hoşlanırlar. Anna, St. Petersburg’a döndüğünde Vronsky de peşinden gelir. Tolstoy’un ölümsüz romanından uyarlanan filmde, tutkulu aşk, halk arasında da skandal yaratacaktır.

Yapım: 2012 - İngiltere Yönetmen: Joe Wright Oyuncular: Keira Knightley, Jude Law, Aaron Joh son, Saoirse Ronan Süre: 129 dakika Tür: Dram, Romantik

Medyum Üniversitenin psikoloji bölümünde öğretim üyesi olan Margaret Matheson ve asistanı Tom Buckley, telepati, ruh çağırma gibi metafizik olayları ülke çapında araştırarak, sahte medyumların ipliğini pazara çıkartmaktadırlar. Fakat ünlü medyum Simon Silver 30 yıl sonra yeniden gösterilere çıkmaya başlayınca Tom, Margaret’ın tüm ısrarlarına rağmen Silver’ın da peşine düşmek, bir yalancı olduğunu ispat etmek ister. Ve bu sefer büyük oynayacaktır.

Yapım: 2012 - İspanya, Kanada, ABD Yönetmen: Rodrigo Cortés Oyuncular: Robert De Niro, Sigourney Weaver, Cillian Murphy Süre: 113 dakika Tür: Gerilim HABERİN DEVAMI


SEAL

kültür sanat

Pi’nin Yaşamı

Yapım: 2012 - ABD Süre: 127 dakika Yönetmen: Ang Lee Oyuncular: Tobey Maguire,

Pi Patel, Hindistan’daki egzotik bir hayvanat bahçesinden Pasifik’e uzanan yolculuğunda yaşadığı gemi kazası sonucu bir sandalda bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile hayatta kalan tek insan olur. Sonunda Kaplan Richar Parker ile başbaşa kalan Pi, ona yem olmamak için hayvanla anlaşmanın ve yakınlaşmanın yollarını bulur. Sıra dışı yolculuk sona ermeden büyülü bir adaya varacaktır.

Gérard Depardieu, Tabu, Adil Hussain Tür: Aksiyon, Dram, Macera

Kıyamet Günü Maria ve Henry 3 çocuklarıyla birlikte kış tatillerini geçirmek için Tayland’a giderler. Bir sabah havuz keyfi yaptıkları sırada korkunç bir gürültüyle ortalık sarsılmaya başlar. Gerçek hikâyeden esinlenilen film, 2004’ deki büyük Tsunami felaketinin ortasında kalan bir ailenin, korku içerisinde yaşama tutunma mücadelesini anlatıyor.

Yapım: 2012 - İspanya, ABD Yönetmen: Juan Antonio Bayona Oyuncular: Naomi Watts, Ewan McGregor, Geraldine Chaplin, Marta Etura Süre: 114 dakika Tür: Aksiyon, Dram, Gerilim HABERİN DEVAMI


SEAL

Haftanın önerisi

kültür sanat

Aşk Yapım:

2012 Almanya Fransa

Yönetmen:

Michael Haneke Oyuncular: Carole Franck Jean-Louis Trintignant Emmanuelle Riva Dinara Drukarova

Süre:

127 dakika

Tür:

Dram

Soru şu: Onun fiziksel acılarına son verip ikinizin de ruhen ‘kurtulmasına’ giden yolu açmak mı, yoksa bu ıstırapları bir sınav olarak kabul edip devam etmek mi? Yanıtı ise yaşama nereden, nasıl baktığınıza bağlı olarak değişecek. 80’lerinde emekli ve eğitimli iki müzik öğretmeni olan Georges ve Anne’ın kendileri gibi müzisyen olan fakat uzakta yaşayan bir kızları vardır. Bir gün Anne bir kriz geçirir ve felç olur. Çift, kadının felç geçirmesinin ardından bu durumla başa çıkmaya çalışmaktadır. Şimdi onca yıla yayılmış olan evlilikleri yeniden bağlılık testinden geçmektedir. Usta yönetmen Michael Haneke’nin son filmi olan yapım, 2012 Cannes Film Festivali’nden büyük ödülle dönmüştü. BİTTİ


SEAL

dünya

ABD’de öğretmenler

silahlanıyor ABD’de yaşanan okul saldırısının ardından öğretmenler silah kullanma dersi aldı.

A

merikan FoxNews’un haberine göre, Utah Atış Sporları Konseyi tarafından organize edilen eğitimle öğretmenlerin silah ruhsatı alabilmesinin de yolu açıldı. Konsey, 50 dolarlık eğitim ücretini de öğretmenlerden almayacaklarını açıkladı. Plastik tabancayla verilen eğitimde öğretmenlerin silahlı bir saldırganla karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiği üzerine odaklanılıyor. Eğitime katılan Raye Ann Blauer isimli bir anaokulu öğretmeni, silah taşıma iznini alınca okula silahla gitmeyi düşündüğünü söyledi.


SEAL

dünya

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Abd’yi kızdıracak Amerikan vatandaşlarının Rusya’dan çocuk evlat edinmesini yasaklayan kanun teklifi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından da kabul edildi.

Barrack Obama

Putin yasayı eleştirenlere “Dünyada yaşam standartları buradan daha yüksek olan birçok ülke var. Bütün çocuklarımızı o ülkelere mi gönderelim? Belki biz de oraya taşınırız” sözleriyle karşı çıktı. Yasanın, Putin’in 13 yıllık yönetiminde ABD’ye karşı alınan en sert karar olduğu yorumları yapılıyor. Yasa, ABD’nin insan hakları ihlallerinde bulunan Rus vatandaşlarını kara listeye alan Magnitsky Yasası’na karşı misilleme olarak hazırlanmıştı.


SEAL

dünya

İran, Hürmüz'de tatbikata başladı İran Donanması, dünya petrol ticaretinin kilit noktalarından Hürmüz Boğazı'nda altı gün sürecek bir deniz tatbikatına başladı.

İ

İran Donanma Komutanı Habibullah Seyyari

ran devlet televizyonu, sabah erken saatlerde başlayan tatbikata savaş gemileri, denizaltılar, hovercraft'lar ve savaş uçaklarının katıldığını duyurdu. Hürmüz Boğazı, Basra Körfezi ve Kuzey Hint Okyanusu bölgesinde bir milyon metrekarelik alanda yapılacak tatbikatın altı gün süreceği açıklandı. Donanma komutanı Habibullah Seyyari, tatbikatın, silahlı kuvvetlerin İran sınırlarını koruma konusundaki gücünü göstermeyi ve komşu ülkelere barış mesajı göndermeyi amaçladığını söyledi.


SEAL

teknoloji

Hayal kırıklığı Facebook'un App Store'da yayınladığı Facebook Poke uygulaması bekleneni karşılayamadı.

A

pp Store'e Cuma günü girdiği ilk saatlerde en çok indirilen ilk 3 uygulamanın arasına girmeyi başaran Facebook Poke, aradan bir hafta geçmeden ücretsiz olmasına rağmen 34. sıraya kadar düştü. Sosyal ağ sitesinin Poke özelliğini (Dürt) tekrar hayata geçirmek için bir fırsat olarak gördüğü uygulama böylece Facebook için hayal kırıklığından öteye gidemedi.

RAKİBİNİ SEVİNDİRDİ Facebook Poke'un güçlü bir alternatifi olan Snapchat, uygulamanın App Store'a girmesiyle ilk gün listede 6. sıradan 8'e düşerken, bir hafta geçmeden Facebook Poke'u geçmeyi başardı ve eski sıralamasının da üstüne çıkarak en çok indirilen 4. uygulama oldu. Bir nevi Facebook, uygulamasıyla rakibine prim yapma şansı verdi.


SEAL

teknoloji

beyni öldürüyor ! Google insan beynini öldürüyor mu? İşte ünlü mucitten şaşırtan sözler... Ünlü İngiliz mucit Trevor Baylis, Google’ın beyni öldürdüğünü iddia etti. 75 yaşındaki mucit, Daily Mail’e yaptığı açıklamada çocukların kendi başlarına araştırma yapmayı bıraktığını ve Google’a yüklendiğine dikkat çeken Baylis, çocukların Google’a bağımlı düşündüğünü kaydetti/ Çocukların tek başlarına araştırma yapmasının gerekliliğini vurgulayan Baylis’e göre böyle devam ederse yakın gelecekte yetişkinler dahil kimsenin Google’sız düşünemeyeceğini belirtti.


SEAL

spor

OYNADIKLARI GİBİ OYNATAMADILAR

O

yuncuyken ortaya koydukları üstün performanslarıyla futbol efsanesi olarak anılan 10 teknik direktör, aynı başarıları takım yönetiminde gösteremiyor. Tüm dünyada herkes tarafından tanınan ve efsane olarak bilinen 10 teknik adam, oyunculuk dönemlerinde gösterdikleri performansları, teknik direktörlük kariyerlerine yansıtamadı. Farklı sebeplerden ötürü görevlerinden alınan efsaneler, devre arası transfer döneminde yeni bir kariyer fırsatı bekliyor. İşte bu 5 isim...

Felix Magath Hazırlayan

Aykut Ulutürk

80’li yıllarda oynadığı futbol ile Hamburg takımının efsaneleri arasında yer alan Felix Magath, teknik direktörlük kariyerine de efsaneleştiği takım olan Hamburg’da başladı. HABERİN DEVAMI


SEAL

spor

1995 yılında başladığı kariyerinde Almanya 1.Ligi’nden (Bundesliga) B. Münih, Stuttgart, Volfsburg gibi 8 takım çalıştıran Magath, başarılı sonuçlar elde etse de inişli çıkışlı teknik direktörlük kariyerinde bir türlü tutunamadı.

Kenny Dalglish Hem İskoçya hem de İngiliz liglerinde 100’ün üzerinde gol atan tek oyuncu olan İskoçyalı futbol efsanesi Kenny Dalglish, teknik yönetim kariyerine 1985 yılında Liverpool’da oyuncuantrenör olarak başladı ve üç lig şampiyonluğu kazandı. Blackburn, Newcastle United ve Celtic’te de teknik direktörlük yapan Dalglish, en son 2011-12 yılında tekrar Liverpool’a döndü fakat beklentileri karşılayamayınca görevinden alındı.

Josep Guardiola 1990-2001 yılları arasında Barcelona’da oynadığı futbolla Barcelona’nın unutulmayacak futbolcularından sayılan Josep Guardiola, teknik kariyerine Barcelona B takımında başladı. 2008 yılının sonunda dönemin teknik direktörü Rijkaard’ın gönderilmesinin ardından 2008-09 sezonunda A takımın başına geçti ve bir yıl içerisinde katıldığı 6 turnuvada da takımını şampiyon yaptı. Geçtiğimiz sezon önceki yıllardan uzak bir performans sergileyen Guardiola görevinden istifa etti.

Bernd Schuster Yine 80’li yıllarda oynadığı futbolla efsaneleşen fakat teknik kariyerinde aynı performansı sergileyemeyen bir Alman daha; Bernd Schuster… Schuster’in kaderi, vatandaşı Felix Magath’ın kaderiyle ortak denilebilir. Teknik direktörlükte kulüp yöneticilerinin beklentilerini karşılayamayan Schuster, gittiği takımlarda fazla tutunamadı. Alman teknik adam 2007-08 sezonunda Real Madrid, 2010-11 sezonunda ise Beşiktaş’ta teknik direktörlük yapmıştı. BİTTİ


SEAL

son sayfa

PIECES İLE

YILBAŞI ŞIKLIĞI! Yeni tasarımlarını geniş bir koleksiyonla sunan aksesuar markası Pieces, yılbaşına özel hediye seçenekleri ile karşınızda! Pieces yılbaşı için kadınların şıklığını tamamlayacak aksesuarları, çantaları ve birbirinden şık kıyafetleri ile yine fark yaratıyor. Pieces yeni yıl koleksiyonundaki güçlü renkleri ile günün her saati göz alıcı bir tarz yakalamanın zevkini yaşatıyor. Pieces markalı ürünleri Cevahir AVM, Levent Çarşı, Forum İstanbul AVM’de ve tüm Vero Moda mağazalarında bulabilirsiniz!

Haftalik7  
Advertisement