Page 1

KWIECIEŃ 2014 nr 4/47


W NUMERZE

1

LIST OD REDAKCJI

Święta, święta i po świętach. Skończył się czas oczekiwań na najważniejsze Święta dla każdego katolika -Wielkanoc. Wspólna modlitwa podczas pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach, napełniła nasze serca nadzieją, na wieczne szczęście. Życzymy sobie i Wam drodzy czytelnicy, aby ono nas nie opuszczało. Życie stawia przed człowiekiem wiele wyzwań, żeby im sprostać, oprócz wiedzy i umiejętności, czasami szczęście się też przyda. Przed nami przygotowania do X Jubileuszowego Przeglądu Teatralnego „Życie to teatr”. Jest to czas wytężonej pracy. Ale mamy nadzieję, że przy odrobinie szczęścia zrealizujemy swoje zamierzenia. Nie zapominajmy jednak, że dużo zależy od nas samych. Nie bądźmy biernymi obserwatorami, gdy coś się dzieje. Pamiętajmy, że tylko aktywnością zdobywamy nowe umiejętności, czujemy się potrzebni, a tym samym szczęśliwi. Zofia Kucówna wszystko to zawarła w jednym zdaniu: „Miłość, jak i szczęście, nie jest to coś, co przychodzi z zewnątrz, one są w nas, one tkwią w nas i tylko od nas zależy, czy w sprzyjających momentach wyzwalają się”. 1. Pielgrzymka do Sanktuarium w Oborach………….………..2 - 3 2. Droga Krzyżowa……………………………………………….4 - 5 3. Urodziny ks Pralata…………………………………………...6 4. Jarmark Folklorystyczny w Chmielnie……………….………7 5. Nasza sztuka………...………………………………………….8 - 9 6. Zajęcia w bibliotece…………………………………………...10 -11 7. Otwarcie Sali Rehabilitacyjnej……………………………….12 8. IV Rocznica Katastrofy Smoleńskiej………………………...13 9. Spotkania przy wielkanocnym stole…………………………14 -15 10. Konkurs literacki…………………………………………….16- 17 11. Krzyżówka …………………………………………………...18 12. Od Nas dla Was ……………………………………………...19 13. Nasza twórczość……………………………………………...20 -23 14. Porady psychologa ……………………………………..……24 - 25 15. Matura………………………………………………………..26 16. X Jubileuszowy Przegląd Teatralny „Życie to teatr”……...27 - 33


PIĘLGRZYMKA do SANKTUARIUM

2

Pielgrzymką do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach rozpoczęliśmy nasze duchowe przygotowanie do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Podczas udziału w nabożeństwach, sprawowanych przez Ojców Karmelitów, powierzaliśmy nieustającej opiece, Matce Bożej Bolesnej nasze rodziny i nas samych.

Aktywnie włączyliśmy się w obrzędy mszy świętej

Fot. Dominik Kazanecki


MATKI BOŻEJ BOLESNEJ w Oborach

3

Fot. Ludwik Chmura

Krocząc dróżkami Oborskiej Kalwarii w zadumie przeżywaliśmy drogę na Krzyż Jezusa Chrystusa. Zatrzymując się przy każdej stacji, prosiliśmy o łaski potrzebne do niesienia na co dzień krzyża choroby.

Na zakończenie pielgrzymki do łaskami słynącej figury Matki Bożej Bolesnej, każdy z nas otrzymał indywidualne błogosławieństwo poprzez relikwię Bł. Jana Pawła II (jego kroplę krwi) oraz obrazek z modlitwą.


DROGA

4

Okres postu to czas na zatrzymanie się i spojrzenie na swoje życie z innej perspektywy. Doskonałą ku temu okazją jest kontemplacja drogi krzyżowej. Wraz z chorymi ze Szpitala Rehabilitacyjnego i Opieki Długoterminowej w Tczewie, połączyliśmy się duchowo w ich bólu i cierpieniu. Wspólna modlitwa i śpiew pieśni wielkopostnych uzmysłowiła nam sens życia.

Fot. Ludwik Chmura


KRZYŻOWA

5

Uczestniczyliśmy również w Drodze Krzyżowej z organi z owan ej w Koś ci el e S z kol n ym p rz y Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie. Był to dla nas czas refleksji i zadumy nad kruchością naszego doczesnego życia.

Fot. Leszek Libner


URODZINY KSIĘDZA PRAŁATA

6

16 kwietnia jest dla Nas ważną datą, o której zawsze pamiętamy. Tego dnia obchodzi urodziny bliski dla nas człowiek, który swoją osobą zawsze wspiera nasze działania. W tym roku również złożyliśmy serdeczne życzenia Księdzu Prałatowi Piotrowi Wysdze, życząc mu wszystkiego co najlepsze.


XIII JARMARK FOLKLORYSTYCZNY

7

Po raz kolejny z ogromną przyjemnością będziemy przygotowywać się do XIII Jarmarku Folklorystycznego i Przeglądu Dorobku Kulturalnego Środowiskowych Domów Samopomocy i Domów Pomocy Społecznej w Chmielnie. Każdego roku, wyjazd i możliwość zaprezentowania swojej twórczości, dostarcza nam dużo radości i satysfakcji. Wielokrotnie za prezentację utworów, autorstwa wybitnych poetów i pisarzy kaszubskich, otrzymywaliśmy nagrody i wyróżnienia. Za wykonanie piosenki pt. “Mój tata kupił kozę” otrzymaliśmy niezwykłą nagrodę, którą był żywy koziołek. Specjalną nagrodę Wójta Chmielna przyznano nam za spektakl pt “Ach ta miłość”. Grę cymbergaj podarowano nam za najbardziej barwną grupe w korowodzie, którą ufundował Starosta Kartuski. Nagrodę w postaci huśtawki ogrodowej zdobyliśmy za scenografię, kostiumy i grę aktorską w przedstawieniu “Zaginione drzwi”. W ubiegłym roku wyróżnieniem doceniono inscenizację do utworu “Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majakowskiego

W tym roku tematem Jarmarku jest opowieść „O Panu Czorlińscim co do Pucka po sece jachół ”. Przed nami kolejne wyzwanie, któremu jak zwykle postaramy się sprostać.


PREZENTACJA WYROBÓW

8

W okresie przedświątecznym w warsztatach rękodzielniczych w naszych ośrodkach, wykonywane były wyroby o tematyce wielkanocnej. Dziełem naszych rąk były kurczaczki, pisanki, zajączki, stroiki na stół wielkanocny. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zaprezentować swoje prace w miejscach dostępnych dla mieszkańców Tczewa. Jedną z atrakcji podczas prezentacji była możliwość zrobienia sobie świątecznej fotografii, wykonanej niespotykanym już aparatem Polaroid. Prezentacja prac w Galerii Kociewskiej

Fot. Leszek Libner


o TEMATYCE WIELKANOCNEJ

9

Fot. Wojciech Pielich

Było nam miło, że nasze prace wzbudzały zachwyt wśród oglądających. Wręczając karteczki z życzeniami, wykonanymi w pracowni małej poligrafii, klientom Galerii Kociewskiej życzyliśmy zdrowych i wesołych Świąt. Ekspozycja prac w Restauracji Mocca

Fot. Katarzyna Neumann


ZAJĘCIA

10

Tuż po Świętach Zmartwychwstania Pańskiego uczestniczyliśmy w „Zajęciach Wielkanocnych”, które odbyły się w Sekcji Historii Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Ich celem było zapoznanie nas z polską tradycją, ze szczególnym uwzględnieniem kociewskich zwyczajów. Mimo że w programie znalazły się różne zabawy: „Jak baranek ma na imię?”, szukanie ukrytych pisanek, toczenie styropianowych jajek, to jednak nie zapomnieliśmy o istocie świąt, o ich wymiarze religijnym. Z tego względu rozmawialiśmy o Wielkim Poście, Środzie Popielcowej, Niedzieli Palmowej czy Triduum Paschalnym. Dowiedzieliśmy się, co to są kraszanki, szmaguster oraz przeczytaliśmy wierszyk, jaki mówili chłopcy na Kociewiu w Poniedziałek Wielkanocny podczas dyngowania. Rozwiązywaliśmy labirynt, zdobiliśmy tekturowe jajka, a najwięcej frajdy przyniosło nam przygotowanie świątecznego ciasta.

Fot. Piotr Włostowski


w BIBLIOTECE

11

Z uwagą wysłuchaliśmy opowiadania„Najpiękniejsze” autorstwa Grzegorza Kasdepke, których bohaterami są trzy kury czekające na wyklucie piskląt. Każda z nich chciała, by jej dziecko było najwspanialsze, dlatego postanowiły pomalować skorupki jajek w różne wzorki. Okazało się jednak, że z kolorowych skorupek wykluły się żółte kurczaki. Domyślamy się, że mamom to jednak nie przeszkadzało kochać najbardziej na świecie swoje dzieci. Usłyszany tekst skłonił nas do kilku refleksji. Po pierwsze, nie zawsze w życiu wychodzi wszystko tak jak powinno, bo nieraz mamy mylne założenia. Po drugie, czasem rzeczywistość przynosi nam na tyle duże niespodzianki, że zapominamy o wcześniejszych marzeniach, planach, założeniach. I wreszcie: wygląd nie jest najważniejszy, najważniejsze jest to, że pojawia się nowa istota, którą kocha się bezgranicznie. To było bardzo mądre i pouczające opowiadanie. Następnie odegraliśmy krótką scenkę. Fajnie było wcielić się w postać kury czy małego kurczaczka i otrzymać brawa.

Fot. Piotr Włostowski


SALA REHABILITACYJNA

12

Przy Środowiskowym Domu Samopomocy ul. Nowowiejskiej 18 rozpoczęła swoją działalność sala rehabilitacyjna, która została utworzona dzięki dotacji finansowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Cieszymy się, że pełniej możemy zadbać o rozwój kondycji fizycznej. A wiadomo przecież, że w zdrowym ciele, zdrowy duch.

Fot. Danuta Puchowska


IV ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

13

Dnia 10 kwietnia wzięliśmy udział w obchodach IV Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Wraz z przedstawicielami miasta i młodzieżą z Gimnazjum nr 3 przy „Dębie Katyńskim” oddaliśmy hołd pamięci wszystkim tym, którzy zginęli.

Fot. Marzena Kotlewska

Dąb Katyński


SPOTKANIA przy

14

W ramach spotkań „Osiedlowego Banku Czasu — Osiedle Czyżykowo, Osiedle Witosa” przygotowaliśmy świąteczne spotkanie, które odbyło się w Środowiskowym Domu Samopomocy ul. Nowowiejska 18. Wspólnie zasiedliśmy przy pięknie udekorowanym stole, na którym zagościły wielkanocne potrawy, przygotowane przez nas samych. Chcieliśmy tym samym zachować uroczysty i podniosły charakter zbliżających się Świąt. Składając sobie życzenia podzieliliśmy się jajkiem, które jest symbolem życia, odradzania się i zmartwychwstania.

Fot. Krzysztof Narloch


WIELKANOCNYM STOLE

15

Kultywując tradycję Świąt Wielkanocnych, podczas spotkania Klubu Samopomocy „Razem”, wykonywaliśmy pisanki techniką decoupage. Prace te, sprawiły nam wiele radości. Podczas ozdabiania jajek, nie zabrakło również rozmów na temat obrzędów i tradycji, które zachowały się do dziś w naszych domach. Nasze spotkanie zakończyliśmy świątecznymi życzeniami.

Fot. Iwona Bajer


KONKURS LITERACKI

16

Za nami 20 Ogólnopolski Konkurs Literacki Prozy i Poezji dla Osób Niepełnosprawnych, którego organizatorem jest Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. Twórczość naszych kolegów została doceniona i prace p. Danuty Puchowskiej i p. Hanny Koszałki zostały opublikowane w Kwartalniku Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych „SŁOWEM I KSZTAŁTEM”. Jesteśmy dumni, że pisanie tekstów literackich nie idzie do przysłowiowej „szuflady” tylko jest wydawane w ogólnodostępnych czasopismach.


PROZY I POEZJI

17


KRZYŻÓWKA

18

Zbliża się czas zdawania egzaminu dojrzałości. Maturzyści muszą wykazać się rozległą wiedzą, niemalże z każdej dziedziny. Niech ta poniższa krzyżówka będzie namiastką „małej matury”. Życzymy powodzenia i miłej zabawy.

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

1. Biologiczni, adaptacyjni lub chrzestni. 2. Zalecana przez lekarzy podczas np. cukrzycy. 3. Sztuka walki. 4. … to zdrowie. 5. Związek chemiczny zawierający atomy wodoru. 6. Zdobywana w szkole. 7. Odcinek DNA.


OD NAS DLA WAS

19

Składniki: 30 dag mąki, 8 dag zmielonych orzechów, 12 dag mąki ziemniaczanej, 25 dag masła lub margaryny, 22 dag cukru pudru, cukier waniliowy, 5 jaj skórka otarta z wymytej cytryny, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, szczypta soli Sok do nasączenia: 3 łyżki cukru i sok z 2,5 cytryny. Lukier: 20 dag cukru pudru, 2 łyżki soku cytrynowego. Sposób wykonania: Utrzeć na pianę tłuszcz, cukier, cukier waniliowy wraz z solą i nie przerywając ucierania dodawać po jednym jaju. Następnie stopniowo wsypywać do masy obie mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia, orzechy i otartą skórkę z cytryny. Ciasto wyłożyć do wysmarowanej tłuszczem i wysypanej tartą bułką formy i piec w średnio nagrzanym piekarniku (175 C) około 50-60 min. Jeszcze gorącą babkę ostrożnie wyjąć z formy i kilkakrotnie nakłuć cienkim drutem. Natychmiast nasączyć ją sokiem cytrynowym i pozostawić do wystudzenia. Składniki lukru utrzeć na gładką, szklistą masę, oblać nie ostudzoną babkę do połowy wysokości. Wierzch ozdobić orzechami.

Przepis poleca i życzy smacznego Sylwia Mielewczyk


NASZA TWÓRCZOŚĆ

20

Za nami Święta Wielkanocne. Poniżej prezentujemy wyroby wykonane w naszych pracowniach rękodzielniczych. Mamy nadzieje, że będą one dla państwa miłym wspomnieniem minionych Świąt.

Wyk. Piotr Włostowski, Krzysztof Rogala, Hanna Tybus, Robert Jankowski

Wyk. Danuta Król Łukasz Sznaza, Ewa Czajkowska


NASZA TWÓRCZOŚĆ

21

Wyk. Krzysztof Łabędzki , Renata Reszczyńska

Wyk. Krzysztof Redzimski, , Urszula Zajączkowska, nusz Gajewski

Ja-


NASZA TWÓRCZOŚĆ

Wyk. Katarzyna Kołodziejczyk Katarzyna Neumann

Wyk. Bożena Tybus

22


NASZA TWÓRCZOŚĆ

23

Wyk. Danuta Puchowska

Wyk. Maria Chudzian—Wojciechowska


PORADY

24

Komunikacja interpersonalna jest jedną z form porozumiewania się ludzi. Polega na wymianie informacji pomiędzy przynajmniej dwiema osobami. Komunikacja jest skuteczna kiedy jej uczestnicy porozumiewają się zrozumiałym dla obu stron kodem. Ważne jest nie tylko to, jak nadawca przekazuje informację, ale również czy jej odbiorca potrafi w sposób aktywny słuchać. To właśnie słuchanie umożliwia pełną komunikację między ludźmi oraz wzajemne rozumienie się. Nie każdy z nas to potrafi, wszyscy możemy się tego nauczyć. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad: - zadawaj pytania otwarte (kto?, co?, jak?, kiedy?, dlaczego?), - zwracaj uwagę na wszystkie sygnały wysyłane przez mówiącego – gesty, mimikę, ton głosu, - ujawniaj informacje o sobie, daj się poznać rozmówcy, - parafrazuj, by przekonać się, czy dobrze usłyszałeś to co zostało powiedziane. Ta metoda polega na wyrażeniu za pomocą innych słów tego, co powiedział nasz rozmówca. Parafrazowanie możesz rozpocząć od zwrotów: „O ile dobrze zrozumiałem…”, „Zatem uważasz, że…”, „Z tego co powiedziałeś zrozumiałem, że…”.


PSYCHOLOGA

25

- utrzymuj kontakt wzrokowy, - zadawaj pytania rozmówcy, - skupiaj się na temacie rozmowy, - nie przerywaj, - wykazuj zainteresowanie tym, co mówi rozmówca. Pamiętaj, że komunikacja staje się mniej efektywna kiedy jesteś tak przejęty tym, co chcesz powiedzieć, że nie zwracasz uwagi na to, co mówią inni. Utrudniasz ją również, kiedy przerywasz swojemu rozmówcy, próbujesz wejść mu w słowo. Na komunikację interpersonalną negatywnie wpływa także tzw. słuchanie wybiórcze. Często wówczas dopiero po zakończeniu rozmowy zdajesz sobie sprawę, że nie pamiętasz, czego ona dotyczyła. Na zdolność przyswajania zasłyszanych informacji wpływ ma nie tylko umiejętność słuchania, ale także nasze samopoczucie czy okoliczności, w jakich odbywamy rozmowę. Kiedy jesteśmy zmęczeni, czymś się stresujemy czy po prostu boli nas głowa trudniej nam skupić się na słowach wypowiadanych przez innych. Nie bez znaczenia pozostaje zachowanie nasze i naszego rozmówcy. Badania wykazują, że komunikację utrudniają między innymi: - ziewanie, - spoglądanie na zegarek, telefon, - przerywanie, - wtrącanie się, - zmienianie tematu. W wolnej spróbuj stworzyć swoją listę zachowań, które utrudniają komunikację. Następnie zastanów się, nad czym powinieneś poćwiczyć, by zostać idealnym słuchaczem i rozmówcą.


JUŻ NIEDŁUGO MATURA

26

Niewielu jest wśród nas, którzy mieliby na tyle odwagi i siły, aby zmierzyć się z tak dużym wyzwaniem jak zdanie matury. Mocno trzymamy kciuki za naszego, zdolnego kolegę Leszka Libnera, który postanowił przystąpić w tym roku do egzaminu maturalnego. Przygotowanie do tak ważnego egzaminu jest ogromnym wyzwaniem dla każdego człowieka. Tym bardziej jesteśmy dumni i mocno trzymamy kciuki za to, aby Leszek z powodzeniem zrealizował zamierzony cel. Od dłuższego czasu obserwujemy zmagania Leszka, widzimy jak z wielkim zaangażowaniem i skupieniem uczy się czytając książki, lektury, przeglądając notatki. Leszek sam wyznał nam, że „o przystąpieniu do matury rozmyślałem mieszkając w Domu Pomocy Społecznej w Ryjewie, bardzo chciałbym zdać”.

Fot. Wojtek Pielich

Życzymy Ci Leszku połamania pióra, prostych pytań i jasnych odpowiedzi oraz wytrwałości w realizacji swoich planów i marzeń.


X JUBILEUSZOWY

27

Przegląd Twórczości Teatralnej „Życie to teatr” uświetnia obchody Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej i jest formą aktywizacji osób niepełnosprawnych poprzez sztukę promującą twórczość teatralną. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2005 roku z inicjatywy Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Nowowiejskiej 18, w następnych latach do działań organizacyjnych dołączyły pozostałe ośrodki wsparcia działające w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tczewie. Przedsięwzięcie to zapoczątkowało cykl spotkań teatralnych skupiających w kręgu sztuki niepełnosprawnych aktorów nie tylko z województwa pomorskiego ale także z innych okolic Polski. Początkowo przegląd przeznaczony był jedynie dla uczestników ośrodków wsparcia lecz na przestrzeni lat został rozszerzony o udział młodzieży, dzieci, rodziców, seniorów. Tym samym nabrał on charakteru integracyjnego i stał się okazją do wspólnego przeżycia artystycznej ekspresji. Szczególnie cennym wyzwaniem dla uczestników jest możliwość przełamywania osobistych barier, odkrywania swoich talentów i umiejętności oraz skorzystanie z niepowtarzalnej okazji nawiązania kontaktu z szerszą publicznością. Realizując ideę integracji Przegląd Twórczości Teatralnej „Życie to teatr” co roku wypełnia po brzegi salę widowiskową Centrum Kultury i Sztuki, gromadząc nie tylko osoby borykające się z niepełnosprawnością, ale także młodzież szkolną, seniorów i wszystkich chętnych, chcących poddać się magii teatru. Przez okres trwania wszystkich edycji Przeglądu na scenie wystąpiło ok. 800 artystów, natomiast ich zdolności podziwiało ponad 3000 widzów. Podjęta przed laty inicjatywa okazała się bardzo owocna i przyniosła korzyści na płaszczyźnie rozpowszechniania tolerancji poprzez sztukę.


PRZEGLĄD TEATRALNY

28

Scena udekorowana wyrobami wykonanymi w pracowniach terapeutycznych czeka na to, aż zagości na niej magia teatru.

Otwarcie Przeglądu przez prezydenta Tczewa p. Mirosława Pobłockiego.

Wręczenie nagród występującym grupom teatralnym przez dyrektor MOPS p. J. Jakubowską oraz prezydenta p. Z. Drewę.


„ŻYCIE TO TEATR”

29

Zespół Cantus jako muzyczny przerywnik między spektaklami.

Teatr Cieni w wykonaniu grupy z DPS Damaszka.

Pani Małgorzata Szczepańska — Stankiewicz finalistka X Factor zauroczyła wszystkich swoim głosem.


KALEJDOSKOP

30 Integracyjny spektakl pt. „Jarmark” w wykonaniu gospodarzy Przeglądu wraz z członkami ich rodzin.

Występ aktorów ze Stowarzyszenia „Jestem” z Torunia.

Zespół Butterfly ze SP nr 12 w tanecznym występie.


WSPOMNIEŃ

31 Klub „Shidokan Karate” również zagościł podczas Przeglądu.

Widownia jak co roku wypełnia się po brzegi.

Tancerze ze Szkoły Tańca Piotra Popielarczyka.


KALEJDOSKOP WSPOMNIEŃ

32

Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie w przygotowanym przez siebie pokazie mody.

Bractwo Kerin w pokazie walki rycerskiej.

Uczestnicy z ośrodków wsparcia MOPS ze Starogardu Gdańskiego


ZAPROSZENIE

33


NASZE PLANY

34

Przygotowujemy się do: organizacji X Przeglądu Teatralnego „Życie to Teatr”. Gala jubileuszowa, odbędzie się 06.05.2014 r. w Centrum Kultury i Sztuki, na którą już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy.

• XIII

Jarmarku Folklorystycznego i Przeglądu Dorobku Kulturalnego Środowiskowych Domów Samopomocy i Domów Pomocy Społecznej województwa pomorskiego w Chmielnie.

• uroczystych

obchodów Dnia Matki przy kapliczce NMP Fatimskiej, w ogrodzie Zespołu Opiekuńczego w przy ul. Niepodległości 10.

Oczekujemy: • na

wyniki III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Osób Niepełnosprawnych „Słowa, dobrze, że jesteście”. Organizatorem konkursu jest „Republika Marzeń” Fundacji Anny Dymnej w Krakowie.

• na

wyniki kwalifikacji do udziału w Międzynarodowych Teatrach Wspaniałych, których organizatorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie.


TU NAS MOŻNA ZNALEŹĆ

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. 1 Maja 8 tel. 058/ 532-60-03 tel. 058/ 777-00-20 E-mail: sekretariat@mops.tczew.pl Środowiskowy Dom Samopomocy ul. Nowowiejska 18 te. 058/ 531-09-28 E-mail: sds.nowowiejska@mops.tczew.pl Środowiskowy Dom Samopomocy ul. Niepodległości 10 tel. 058/531-30-35 E-mail: sds.niepodleglosci@mops.tczew.pl Środowiskowy Dom Samopomocy ul. Armii Krajowej 55 tel. 058/ 532-69-30 E-mail: sds.ak@mops.tczew.pl Środowiskowy Dom Samopomocy ul. Chopina 33 tel. 503-645-903 E-mail: sds.chopina@mops.tczew.pl „Ja Ty On czyli My” - bezpłatny miesięcznik Środowiskowych Domów Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie. Redagowany przez zespół w składzie: Bożena Tybus, Beata Czubacka, Krzysztof Klamann, Robert Jankowski, Paweł Wittig, Magdalena Najda, Dominik Kazanecki, Iwona Bajer Jesteśmy z Wami od stycznia 2003 roku


Ja ty on czyli my kwiecien 2014  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you