Page 1

GRUDZIEŃ 2013 nr 43


W NUMERZE

1

LIST OD REDAKCJI

Jeszcze tak nie dawno w naszych ośrodkach trwały przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W warsztatach z artterapii wykonywano prace o tematyce świątecznej, które były prezentowane na kiermaszach w Centrach Handlowych. Dużym wyzwaniem było dla nas przygotowanie III już Przeglądu Jasełek Bożonarodzeniowych, podczas którego oprócz prezentacji scenicznych odbyła się wystawa prac oraz składaliśmy sobie życzenia, dzieląc się nawzajem opłatkiem. Kończąc 2013 rok jesteśmy pełni obaw, co nas czeka w Nowym Roku. Jednak nasze serca wypełnia również nadzieja, że być może w tym roku zrealizują się nasze marzenia i plany, których nie osiągnęliśmy w minionym roku. Zanim jednak dużymi krokami wejdziemy w 2014 rok, zatrzymajmy się na chwilę i podsumujmy to, co nas dotychczas spotkało. Kącik porad psychologa doskonale nam w tym pomoże. Zachęcamy również do przypomnienia sobie działań, które prezentowane były na łamach naszej gazetki. Na stronie internetowej MOPS w Tczewie można czytać nasze miesięczniki począwszy od lipca 2013 roku. Zapraszamy do wspomnień. 1. III Przegląd Jasełek Bożonarodzeniowych ………... 2. Kolędowanie w bibliotece …………………………… 3. Prezentacja twórczości ………………………………. 3. Kiermasz Bożonarodzeniowy „Idą święta”………… 4. Podsumowanie zajęć w bibliotece …………………… 5. Sentymentalne rozmowy Basi……………………….. 6. Nasz twórczość ……………………………………….. 7. Krzyżówka ……………………………………………. 8. Od Nas dla Was ……………………………………… 9. Porady psychologa ……………………………………

2-5 6 7-8 9 - 10 11 - 13 14 - 15 16 - 19 20 21 22 - 23


I I I PR Z E G L Ą D

2

Dnia 12 grudnia 2013 r. w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie zorganizowaliśmy III Przegląd Jasełek Bożonarodzeniowych „Nieśmy dobrą nowinę”. Na scenie zaprezentowało się ośmiu wykonawców: zespół Nieboskłonni, Uśmiech z DPS Rudno, dzieci z Świetlicy Środowiskowej PKPS przy ul. Kopernika i Środowiskowo-Sąsiedzkiej PKPS przy ul. Zamkowej, Cantus z ŚDS MOPS w Tczewie, Samer Band z SOSW w Tczewie, Fisolki oraz Eliza Myszkiewicz.

Fot. Dominik Kazanecki


JASEŁEK

3

Po wystąpieniach scenicznych uczestnicy Przeglądu udali się na tarasy, gdzie mogli wsłuchać się w Słowo Boże opisujące narodziny Jezusa Chrystusa oraz wspólnie śpiewać kolędy. Ksiądz prałat Piotr Wysga wszystkich pobłogosławił a dyrektor MOPS Julita Jakubowska wraz z kierownik ŚDS Gabrielą Brządkowską życzyły radości, uśmiechu oraz duchowych przeżyć podczas tych ważnych dla chrześcijan świąt. Zgodnie z tradycją zebrani podzielili się opłatkiem oraz skorzystali z poczęstunku.

Fot. Domink Kazanecki


B O Ż O NA R O D ZE NI O W Y CH

4

Przeglądowi towarzyszył wernisaż prac rękodzielniczych o tematyce świątecznej, wykonanych przez osoby niepełnosprawne, dzieci i seniorów.

Fot. Ludwik Chmura


„ N I E Ś M Y D O B R Ą N O W I NĘ ”

5

Zespól Samer Band z SOSW

Zespół „Cantus”

Fot. Dominik Kazanecki

Jasełka na stałe wpisały się już w miejski kalendarz imprez, są one nie tylko szczególna formą przeżycia Świąt Bożego Narodzenia, ale także promują twórczość osób niepełnosprawnych. Wydarzenie kończyło projekt pt. „Nieśmy dobrą nowinę – Boże Narodzenie wyrażone poprzez sztukę” współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew w zakresie Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Organizatorzy: Środowiskowe Domy Samopomocy MOPS w Tczewie w partnerstwie z Pomorskim Zarządem Wojewódzkim Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.


KOLĘDOWANIE W BIBLIOTECE

6

Tradycją stało się, że co roku udajemy się do Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie celem zaprezentowania naszych talentów przed czytelnikami. Tym razem nasz zespół Cantus wystąpił z koncertem kolęd dzieląc się z zebranymi pięknem pieśni Bożonarodzeniowych.

Fot. Iwona Bajer


PREZENTACJA TWÓRCZOŚCI

7

Celem umożliwienia szerszemu gronu odbiorców zapoznania się z naszą działalnością nawiązaliśmy współpracę z centrami handlowymi, gdzie na co dzień przewija się duża ilość klientów. Zależy nam, aby prezentować nasze dokonania nie tylko na wystawach, festynach ale także w przestrzeni publicznej, dla osób, które z różnych powodów nie zawsze mogą uczestniczyć w wyżej wymienionych imprezach integracyjnych.

GALERIA KOCIEWSKA

Fot. Zbigniew Starosta


W GALERIACH

HANDLOWYCH

8

Pastorałki w wykonaniu naszych domowników rozbrzmiewały w Galerii Kociewskiej i Bałtyckiej, a odwiedzający również przyłączali się do wspólnego kolędowania. Ponadto stroje św. Mikołajów, w które przebrali się nasi domownicy prezentując wybory wykonane w pracowniach terapii zajęciowej nadawały odświętny, Bożonarodzeniowy nastrój. Fot. Marian Graczyk

GALERIA BAŁTYCKA

Cieszymy się również, że z naszą działalnością mogą się zapoznać nie tylko mieszkańcy naszego miasta.


KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

9

Wzięliśmy udział w Kiermaszu Bożonarodzeniowym połączonym z koncertem kolęd organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo w Tczewie. Na imprezie zaprezentowaliśmy wyroby wykonane w terapii zajęciowej, a nasz domownik Karol Niewiedział wystąpił na scenie śpiewając kolędy.

Fot. Leszek Libner


„IDĄ ŚWIĘTA”

10

Fot. Leszek Libner

Zostały również rozstrzygnięte konkursy na szopkę Bożonarodzeniową, gdzie zdobyliśmy I miejsce i wyróżnienie, natomiast w konkursie na wyrób o charakterze świątecznym III miejsce

I miejsce w kategorii: szopki. Wykonawcy: Piotr Włostowski i Robert Jankowski


PODSUMOWANIE

11

W 2013 roku dziewięć razy odwiedziliśmy Bibliotekę Główną, by wziąć udział w zajęciach o różnorodnej tematyce. Poznaliśmy ciekawostki z historii Tczewa. Rozmawialiśmy o zwierzętach w legendach oraz tych będących elementami małej architektury w naszym mieście. Dowiedzieliśmy się również interesujących faktów z życia znanych tczewian: Aleksandra Skulteta, Alfreda Eisenstaedta, Kazimierza Zimnego, Romana Landowskiego i Grzegorza Ciechowskiego. Nieobca była nam też historia budynków zlokalizowanych na Starym Mieście: dawnego sądu i poczty głównej. Ale na tym nie koniec, albowiem obok historii naszego miasta poznawaliśmy historię… przedmiotów codziennego użytku, np. parasola, szczoteczki do zębów, gry domina, a jesienią usłyszeliśmy same ciekawostki o ziemniakach. Na spotkaniach w bibliotece nie tylko historii, ale i literatury nie zabrakło. Z okazji Roku Juliana Tuwima uczestniczyliśmy w zajęciach o życiu i twórczości tego znanego poety i tłumacza. W okresie ferii zimowych przenieśliśmy się do „Bajkolandii”, by wysłuchać pięknych baśni. W tym roku zwiedziliśmy cztery wystawy: „Dziecko w fotografii”, „Tczew. Metamorfozy”, „Życie i twórczość Jana Wałaszewskiego” oraz „Niezłomny. Gen. August Emil Fieldorf Nil”. Zajęcia w bibliotece nie polegają wyłącznie na słuchaniu opowiadań prowadzącego czy oglądaniu pokazu slajdów. Aktywnie w nich uczestniczymy, wykonując różne zadania plastyczne, ruchowe, wokalne, taneczne, aktorskie.


ZAJĘĆ

12

Czasem trzeba „usmażyć naleśnika”…

Nie jest łatwo znaleźć się na sali rozpraw, zwłaszcza na ławie oskarżonych.

Fot. MBP


W BIBLIOTECE

13

Teatrzyk kukiełkowy – to jest właśnie to, co bardzo lubimy.

Na zakończenie warto wspomnieć, że z Miejską Biblioteką Publiczną w Tczewie współpracujemy od lat, uczestnicząc w różnych konkursach, przedstawieniach. Na tym zdjęciu podczas „Nocy w Bibliotece” w rolę ciotki Genowefy wcielił się… No właśnie, czy rozpoznajecie tę osobę?!

Fot. MBP


SENTYMENTALNE

14

Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Nowowiejskiej 18 odwiedziły nauczycielki i uczennice IV roku Technikum Fryzjerskiego w Tczewie. Chętnych na darmowe strzyżenie było sporo i wszyscy byli bardzo zadowoleni z usług. Uczennice z pełnym zaangażowaniem pracują, a domownicy cichutko siedzą i poddają się zabiegom. Zapytałam Danusię Puchowską, jak się czuła jako modelka? Odpowiedziała, że było to bardzo przyjemne doświadczenie. Ewa Neumann poprosiła o skrócenie włosów i było jej miło poddać się tak fachowym rękom.

Fot. Dominik Kazanecki


ROZMOWY BASI

15

Porozmawiałam też z dwiema nauczycielkami praktycznej nauki zawodu, Panią Moniką Krefft i Dorotą Machaj. Obie panie stwierdziły, że bardzo trudno jest uzyskać modeli do strzyżenia i to, że mają możliwość uczenie się i doskonalenia swoich umiejętności na włosach naszych podopiecznych to obopólna korzyść. Oprócz współpracy z ŚDS szkoła ta pracuje również z Domem Dziecka i osobami prywatnymi. Pani Dorota powiedziała, że niektórzy z uczniów to zadatek na prawdziwych artystów, ale większość to rzemieślnicy. Czteroletnia nauka kończy się egzaminem praktycznym w formie projektu, więc bardzo ważne jest nabranie doświadczenia w strzyżeniu i co ciekawe strzyżenie męskie jest bardziej skomplikowane, cechuje się różnymi przejściami i cieniowaniem. Jeśli uczennica się tego nauczy, poradzi sobie z każdym strzyżeniem damskiej głowy. Barbara Kalita — wolontariuszka


NASZA TWÓRCZOŚĆ

16

Poniżej prezentujemy prace, które wzięły udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Idą święta” organizowanym przez Kolo Stowarzyszenia na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo w Tczewie z siedzibą w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Tczewie ul. Wigury. Konkurs odbył się w trzech kategoriach: projekt kartki, wyrób własny o charakterze świątecznym oraz szopka.

Wyk. Piotr Włostowski

Wyk. Łukasz Sznaza


NASZA TWÓRCZOŚĆ

Wyk. Bożena Tybus

Wyk. Katarzyna Kołodziejczyk

17


NASZA TWÓRCZOŚĆ

Wyk. Iwona Bajer

Wyk. Ewa Neumann

18


NASZA TWÓRCZOŚĆ

19

Wyk. Apolinary Grabowski

Wyk. Bogdan Reszka


KRZYŻÓWKA

Na wszystkie dni Nowego Roku Życzę Ci wiary w sercu i światła w mroku, Obyś jednym krokiem mijał przeszkody, Byś czuł się silny i wiecznie młody.

1 2 3 4 5 6 7

1. Pijemy na toast. 2. Godzina toastu. 3. Obchodzi imieniny 31grudnia. 4. Wystrzeliwane o północy. 5. Kupowana na bal sylwestrowy. 6. Noworoczny mówiący o przyszłości. 7. … sylwestrowa, zakrywa twarz.

20


OD NAS DLA WAS

21

SKŁADNIKI: Ciasto: 50 dag mąki, 30 dag margaryny, 15 dag cukru, 3 żółtka, 1 cukier waniliowy Masa makowa: 40 dag maku, 4 jaja,15 dag masła, 2/3 szklanki cukru, 10 dag rodzynków, 5 dag migdałów,1 kieliszek rumu. Polewa: 1/4 ćwierć kostki masła lub margaryny, 2 łyżeczki kakao, 3 łyżki cukru, 3 łyżki śmietanki. SPOSÓB WYKONANIA: Z podanych składników zagnieść ciasto i chłodzić je w lodówce kilka godzin. Mak sparzyć, osączyć, zemleć 2 razy. Masło utrzeć z cukrem i nadal ucierając, dodać żółtka, mak – a na końcu – ubitą pianę z białek. Foremki wylepić ciastem i napełnić masą makową. Piec w gorącym piekarniku, aż ciasto będzie jasnozłote. Składniki polewy zagotować, mieszając. Wystudzone babeczki wyjąć z foremek. Polać polewą.

Przepis poleca i życzy smacznego Ewa Czajkowska


PORADY

22

Kiedy Podczas przygotowywania się do sylwestrowej zabawy stajemy przed lustrem często nie jesteśmy do końca zadowoleni z tego, co w nim widzimy. Święta się skończyły i została nam po nich oponka w pasie oraz zmęczona twarz. Zamiast wypoczęci i szczęśliwi czujemy się przygnębieni i pozbawieni sił. Jednak Nowy Rok to bardzo symboliczna data, która rozpoczyna nowy okres w naszym życiu. Dlatego, zamiast załamywać ręce, wielu z nas znajduje w sobie energię, by podjąć decyzję o zmianie w swoim życiu. Obiecujemy sobie, że zaczniemy oszczędzać, zainwestujemy w rozwój osobisty, będziemy zdrowo się odżywiać, zmienimy pracę na bardziej satysfakcjonującą. Dla wielu z nas jednak na postanowieniach się kończy i nie robimy nic, by zacząć je realizować. Może to oznaczać, że nie jesteśmy gotowi na zmiany. Aby realizacja noworocznych planów stała się faktem ich lista musi spełniać trzy podstawowe warunki. Po pierwsze, cel który sobie obieramy musi być dla nas naprawdę ważny. Musimy znaleźć w sobie wewnętrzną potrzebę zmiany. Pamiętajmy, że jest to coś, w co przez najbliższy czas będziemy wkładali mnóstwo energii, dlatego wybierając cel powinniśmy kierować się swoimi potrzebami. Jeżeli zaczniemy zajmować się czymś, co narzucili nam rodzice czy znajomi, nigdy nie znajdziemy w sobie siły, by to osiągnąć. Gdy już wiemy, do czego chcemy w życiu dążyć, musimy zastanowić się, czy cel ten znajduje się w zasięgu naszych możliwości. Nie na wszystko w swoim życiu mamy wpływ. Nie możemy założyć, że chcemy przestać chorować, bo na swoje zdrowie wpływ mamy niewielki.


PSYCHOLOGA

23

Podobnie, nie powinniśmy planować rzeczy, które nie zależą jedynie od nas. Musimy brać pod uwagę, że nasza rodzina czy partnerzy mogą mieć inne potrzeby i priorytety w życiu a nic nie daje nam prawa, byśmy dążąc do celu uszczęśliwiali innych na siłę. Kolejnym krokiem jest ustalenie, jak będziemy sprawdzać, czy przybliżamy się do naszego celu i wyłonienie mierzalnych „punktów kontrolnych”. Warto podzielić go na mniejsze kroki, stworzyć konkretny plan działania. Stosuj metodę małych kroków, a ich listę powieś w widocznym dla siebie miejscu – wtedy trudniej będzie Ci o niej zapomnieć w nadmiarze codziennych obowiązków. Bierz przy tym pod uwagę swoje możliwości i umiejętności. Dzięki temu będziesz cieszyć się z małych sukcesów zamiast frustrować z powodu niepowodzenia. Pamiętaj, że każdy mały zrealizowany punkt jest okazją do nagrodzenia siebie. Może to być drobiazg, ale warto zrobić cos tylko dla siebie. Co zrobić, kiedy nie potrafimy sami znaleźć w sobie wystarczająco dużo energii i zdyscyplinować się do działania? Warto wówczas podzielić się swoimi planami i marzeniami z bliskimi nam osobami. Będzie Ci łatwiej walczyć o swoje, jeśli będziesz miał wokół siebie osoby, które wesprą Cię w trudnych chwilach. Unikaj pesymistów i tych, którzy Twoje postanowienia uważają za głupie. Pamiętaj, że to Ty decydujesz, co jest w Twoim życiu ważne i jak chcesz to osiągnąć. Myśl pozytywnie, a wtedy łatwiej będzie Ci osiągnąć sukces. Badania mówią jasno – tylko co 20 osoba doprowadza swoje noworoczne plany do końca. Postaraj się zrobić wszystko, by znaleźć się w grupie szczęśliwców, którzy mogą pochwalić się tym, że im się udało.


NASZE PLANY

24

Przygotowujemy się do: •

Orszaku Trzech Króli - wraz z mieszkańcami Tczewa będziemy podążać do żłóbka Dzieciątka Jezus, aby oddać mu hołd.

XI Wyborów Miss i Mistera Złotego Wieku. W naszych pracowniach trwają prace, przygotowujące stroje i scenografię do poszczególnych prezentacji.

Stary Rok odchodzi z brodą po kolana, zadumany, zatroskany, żegnany na balach. Jaki byłeś wszyscy wiemy i za to Ci dziękujemy, za radość, smutki, żale, i za szczęście jakie dałeś. Na ten Nowy Rok 2014, szczęścia, zdrowia, aby się Wam wszystko darzyło, a marzenia były w zasięgu ręki. Życzy Redakcja


TU NAS MOŻNA ZNALEŹĆ

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Armii Krajowej 39 tel. 058/ 531-34-51 E-mail: sekretariat@mops.tczew.pl Środowiskowy Dom Samopomocy ul. Nowowiejska 18 te. 058/ 531-09-28 E-mail: sds.nowowiejska@mops.tczew.pl Środowiskowy Dom Samopomocy ul. Niepodległości 10 tel. 058/531-30-35 E-mail: sds.niepodleglosci@mops.tczew.pl Środowiskowy Dom Samopomocy ul. Armii Krajowej 55 tel. 058/ 532-69-30 E-mail: sds.ak@mops.tczew.pl Środowiskowy Dom Samopomocy ul. Chopina 33 tel. 503-645-903 E-mail: sds.chopina@mops.tczew.pl Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 „Ja Ty On czyli My” - bezpłatny miesięcznik Środowiskowych Domów Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie. Redagowany przez zespół w składzie: Bożena Tybus, Beata Czubacka, Krzysztof Klamann, Robert Jankowski, Paweł Wittig, Magdalena Najda, Dominik Kazanecki, Iwona Bajer

Ja ty on czyli my grudzien 2013  
Ja ty on czyli my grudzien 2013  
Advertisement