Page 1

nr 1/77 Styczeń 2018


Słowo wstępne Drodzy Czytelnicy !

Witamy w Nowym Roku, z tej okazji życzymy wszystkim czytelnikom: „Marzeń, o które warto walczyć, Radości, którymi warto się dzielić, Przyjaciół, z którymi warto być, I nadziei, bez której nie da się żyć.”

Spis treści Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy Spotkanie z rodzicami……..………..………………….…………..2 Warsztaty - edukacja finansowa….…………………………...…...3 Zabawa karnawałowa.………………………….………………..4-5 Dzień Babci…………………………….…………………………..6 Nasza twórczość………………………………………………...7-8 Kalejdoskop wydarzeń……………………………………….…….9 Porady Psychologia na co dzień……….…………….……………...…10-11 Okienko pedagoga..…….………..………………………….…….12 Pani zdrówko ci powie co ci wyjdzie na zdrowie………..……….13 „Ja Ty On czyli My” - bezpłatny miesięcznik Środowiskowych Domów Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie. Redagowany przez zespół w składzie: Beata Czubacka, Wojciech Pielich, Magdalena Najda, Adam Cebula, Karol Kulpa, Mateusz Marchlewicz. Jesteśmy z Wami od stycznia 2003r. Można nas czytać również w świecie wirtualnym pod adresem: www.mops.tczew.pl/sds/publikacje


Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy Spotkanie z rodzicami… W ramach funkcjonowania Środowiskowych Domów Samopomocy MOPS Tczew działa Grupa Wsparcia dla rodzin i opiekunów osób chorych psychicznie. Uczestnicy spotkań dzielą się doświadczeniami związanymi ze sprawowaniem opieki nad osobą niepełnosprawną, wspierają się i poszukują optymalnych rozwiązań problemów życiowych.

Fot. Sebastian Szlagowski


Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy Warsztaty - Edukacja finansowa Nasza

wolontariuszka

p.

Barbara

Kalita

przeprowadziła zajęcia edukujące w zakresie zarządzania domowymi finansami. Podczas treningu pracowaliśmy nad racjonalnym

gospodarowaniem

motywowaniem

do

zmiany

budżetem,

zachowań

oraz

związanych

z

planowaniem swoich wydatków. Są to dla nas bardzo istotne informacje i chętnie skorzystaliśmy z tych zajęć. .

Fot. Magdalena Najda


Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy Lata 50-te… Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Jest to bardzo lubiana atrakcja, dostarczającą wielu przeżyć i radości.

Dlatego też razem z uczestnikami Banku Czasu zorganizowaliśmy bal przebierańców. Tematem przewodnim były lata 50-te.

Fot. Danuta Bojarska


Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy Lata 50-te… Tego rodzaju zabawy są doskonałym sposobem na pogłębienie więzi z drugim człowiekiem, jak również umożliwiają nam miłe spędzenie wolnego czasu przy kawie i słodkościach. Taka aktywność daje każdemu wiele pozytywnej energii i mnóstwo radości.

Fot. Danuta Bojarska


Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy Nasza twórczość… Poniżej zamieszczamy „dzieło” p. Bogusława Reszki z Środowiskowego Domu Samopomocy MOPS przy ul. Niepodległości 10: „W kilku zdaniach mój dzień” To ja – Bogusław, mówią na mnie Bogdan, Boguś czasami. Chodzę do ośrodka i maluje obrazy. Maluje bo mam po prostu talent. Lubię zadawać dużo pytań i gadać. Tak właśnie to cały ja. Tak już mam, po prostu gadam bez przerwy. Wiem też że niekiedy inni mają mnie dość, może nawet jestem troszeczkę męczący. Więc postanowiłem że napiszę na kartce to co ważne i o czym chciałbym aby dowiedzieli się też inni. Tak więc opisze jeden z moich dni tak w kilku zdaniach. Jest piękny dzień. Pogoda w sam raz. Na dworze nie pada a na niebie nie ma ani jednej chmury. W naszym ośrodku panuje odpowiednia atmosfera spokoju. Uczestnicy zajęć są zadowoleni z przebiegu prac wykonywanych przez nich. Większość z nich ma wspaniały humor. Uśmiechają się gdy ktoś ich czymś rozbawi. Niektórym osobom zaufać można i powierzyć im tajemnice. Nie tęsknią osoby pracujące w ciągu dnia do swoich bliskich. Szczególnie rodziców. Można także pograć w różne gry, na przykład w Chińczyka i Warcaby. Czasami panie przypominają jak należy chodzić albo


Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy Dzień Babci… Tego szczególnego dnia lokatorzy mieszkania chronionego - Kazimierz, Andrzej i Łukasz razem z uczestnikiem ŚDS - Przemkiem zrobili niespodziankę. Wystrojeni, z laurką i kwiatkiem zarecytowali wiersze przygotowane na tę okazję. Ten moment przyniósł wszystkim wiele radości i wzruszeń.

Fot. Piotr Trochowski


Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy Nasza twórczość… przychodzić do ośrodka - ubranym i zadbanym. Bo trzeba w ośrodku dbać o wygląd. Mamy w ośrodku osoby ładnie i donośnie śpiewające. Można w wolnym czasie na przerwie porozmawiać i wypić co kto sobie życzy. Jesteśmy zaproszeni na przykład na odbywające się imprezy i uroczystości związane z nimi. Czasami jest poruszana sprawa dotycząca higieny osobistej. Czasami trzeba uważać na chłopaka, który jeździ na wózku, aby nie najechał komuś na nogi. Jest przyjemnie gdy można się wypowiedzieć na jakiś temat. Po prostu wygadać.

Autor: Bogusław Reszka


Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy Kalejdoskop wydarzeń…   

XIV edycji Wyborów Miss i Mistera Złotego Wieku Kiermasz Wielkanocny, który odbędzie się w Galerii Kociewskiej w Tczewie. XVI Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych, których organizatorem jest Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie XIV edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki organizowana przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” XV Międzynarodowe Bienale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych - Fundacja Sztuk Osób Niepełnosprawnych


Porady Psychologia na co dzień…


Porady


Porady Okienko pedagoga‌


Porady Pani Zdrówko ci powie co ci wyjdzie na zdrowie...

Każdy poranek zacznij od wody, ona doda ci siły i pięknej urody. Zamiast marudzić weź szklankę w dłoń niech cały dzień w niej będzie woda. Twa skóra zrobi się szybko młoda. Zasada picia wody - 8x8 Łatwa do zapamiętania jest reguła 8x8 - czyli pić należy osiem razy dziennie szklankę wody. Daje to niecałe 2 litry wody dziennie. Ta uniwersalna reguła może być z powodzeniem stosowana jako łatwa do zapamiętania.


Tu nas można znaleźć

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. 1 Maja 8 tel. 58/ 532-60-03 tel. 58/ 777-00-20 sekretariat@mops.tczew.pl

Środowiskowy Dom Samopomocy

Środowiskowy Dom Samopomocy

ul. Niepodległości 10 tel. 58/ 531-30-35

ul. Chopina 33 tel. 58/533-51-40

Środowiskowy Dom Samopomocy

Środowiskowy Dom Samopomocy

ul. Nowowiejska 18 tel. 58/ 531-09-28

ul. Armii Krajowej 55 tel. 58/ 531-69-30

Gazetkastyczen  
Gazetkastyczen  
Advertisement