Page 1

nr 23/79 Marzec 2018


Słowo wstępne Drodzy Czytelnicy ! Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia, wiosennych nastrojów, ciepłej, rodzinnej atmosfery, wyjątkowych chwil z najbliższymi oraz wiele radości. Redakcja

Spis treści Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy W świątecznym nastroju.…….……..………………….…………..2 Podróż do sanatorium...….…….….…………………………...…...5 Teatralne przygotowania…………..……………...………………..6 Dzień Kobiet……………………...………………………………..7 Kręgle………………………...…………………………………….8 Kalejdoskop wydarzeń………………………………………….9-10 Porady Psychologia na co dzień……….…………….………………...11-12 Okienko pedagoga..…….………..………………………….……13 Pani zdrówko ci powie co ci wyjdzie na zdrowie……………..14-15 „Ja Ty On czyli My” - bezpłatny miesięcznik Środowiskowych Domów Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie. Redagowany przez zespół w składzie: Beata Czubacka, Wojciech Pielich, Magdalena Najda, Adam Cebula. Jesteśmy z Wami od stycznia 2003 roku Można nas czytać również w świecie wirtualnym pod adresem: www.mops.tczew.pl/sds/publikacje


Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy W świątecznym nastroju… „Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas. Wszystko rozkwita w słońca blasku i wielka miłość rośnie w nas.” Śniadanie wielkanocne, które odbyło się w czterech ośrodkach wprowadziło wszystkich w atmosferę zbliżających się świąt.

Fot. Arkadiusz Szwocha


Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy W świątecznym nastroju… Wielkanocny wystrój stołów oraz królujące na nim potrawy typowe dla tego święto to znak, że już niedługo w gronie najbliższych będziemy cieszyć się z wydarzeń Wielkiej Nocy.

Fot. Magdalena Najda


Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy W świątecznym nastroju... Spotkanie rozpoczęliśmy inscenizacją pt. „Nie mów już nic”, która uświadomiła każdemu z nas jak ważne jest postępowanie według zasad moralnych i etycznych. Przedstawienie wprowadziło wszystkich w chwile zadumy i przemyśleń.

Fot. Radosław Kunowski


Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy Podróż do sanatorium… 23 marca br. w CKiS w Tczewie odbyła się XV Edycja Wyborów Miss i Mistera Złotego Wieku pod hasłem „Podróż do sanatorium”. Bardzo się cieszymy, że mieliśmy możliwość włączenia się w przygotowanie scenografii.

Fot. Krzysztof Redzimski


Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy Teatralne przygotowania... Po raz kolejny grupy teatralne ze Środowiskowych Domów Samopomocy przygotowywują się do XVI Przeglądu Teatrów Wspaniałych. Przygotowania sprawiają nam wiele satysfakcji i mamy nadzieję że spotkamy się z pozytywnym odbiorem ze strony jury.

ŚDS Armii Krajowej 55 Tacy Sami

ŚDS Nowowiejska 18 Amatorzy

ŚDS Niepodległości 10 Metamorfoza

ŚDS Chopina 33 Kameleon Fot. Ludwik Chmura


Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy Dzień Kobiet… Szczególny to dzień kiedy kwiaty stają się życia tłem. Tak tez właśnie było w Środowiskowych Domach Samopomocy MOPS w Tczewie. Panowie mile zaskoczyli Panie kwiatami a Panie Panów słodkościami. Był to bardzo mile spędzony czas przy kawie i serdecznych życzeniach: aby każdy dzień był wyjątkowy i pełen radości.

Fot. Kazimierz Małolepszy


Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy Kręgle… Nadal uczęszczamy na kręgle, gdzie spędzamy mnóstwo czasu przy świetnej zabawie. Dzięki temu, że gramy w drużynach mieszanych bliższe relacje z kolegami i koleżankami z innych ośrodków. Z niecierpliwością czekamy na dalsze spotkania.


Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy Kalejdoskop wydarzeń… Przygotowujemy się do: 

XVI Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie.

XI edycji konkursu plastycznego „Bliżej Siebie” organizowanym przez Dom Pomocy Społecznej w Gdańsku Orunia.

25 Ogólnopolskiego konkursu literackiego prozy i poezji dla osób niepełnosprawnych, którego organizatorem jest Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.

XVII Jarmarku Folklorystycznego i Przeglądu Dorobku Kulturalnego Środowiskowych Domów Samopomocy i Domów Pomocy Społecznej, przez GOPS w Chmielnie

Organizacji XIV Przeglądu Twórczości Teatralnej „Życie to teatr”, który odbędzie się 25.04.2018r o godzinie 10:00 w CKiS w Tczewie. Organizatorzy: Polski Komitet Pomocy Społecznej Środowiskowe Domy Samopomocy MOPS Tczew Patronat: Prezydent Miasta Tczewa Patronat Medialny: Telewizja TETKA Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew. Serdecznie zapraszamy !


Z życia Środowiskowych Domów Samopomocy Kalejdoskop wydarzeń…


Porady Psychologia na co dzień… Psychologia kolorów Kolory mają ogromny wpływ na psychikę oraz odbiór zjawisk i przedmiotów. Czytane przez oczy, ale tak naprawdę analizowane w mózgu zmieniają nastrój i powodują szereg zachowań. Wywołują skojarzenia i wpływają na wizerunek, podnoszą lub obniżają ciśnienie, koncentrują uwagę i przyspieszają czas reakcji. Mówiąc krótko - kolory mają moc. Przyjrzyjmy się bliżej i sprawdźmy jak działają na człowieka.


Porady Psychologia na co dzień…


Porady Okienko pedagoga‌


Porady Pani zdrówko ci powie co ci wyjdzie na zdrowie… Skutki wiosennego przesilenia zwykle możemy obserwować na przełomie marca i kwietnia, wtedy też następują huśtawki temperatur i aury. Przyczyny osłabienia W zimie często zdarza się, że nasz organizm jest niedotleniony i odwodniony. Spowodowane jest to częstym przebywaniem w zamkniętych i ogrzewanych pomieszczeniach. Kolejną przyczyną naszego złego stanu może być także brak ruchu. Z kolei niedostatek promieni słonecznych powoduje niedobór witaminy D. To wszystko może być przyczyną nasilenia objawów przesilenia wiosennego. Za mało witamin Okazuje się, że podstawą walki z wiosennym przesileniem jest odpowiednia dieta. W zimie z naturalnych przyczyn nasz organizm otrzymuje mniejszą dawkę witamin i mikroelementów. Podczas przesilenia wiosennego powinno się unikać diet niskokalorycznych. Optymalna dieta to taka, która jest zróżnicowana i ma niski indeks glikemiczny. Powinna być też zbilansowana pod kątem równowagi kwasowo-zasadowej.


Porady Pani zdrówko ci powie co ci wyjdzie na zdrowie… Zacznij jeść mądrze Proponuję wprowadzić kilka prostych zasad do swojego codziennego jadłospisu. Powinno się spożywać co najmniej trzy posiłki dziennie i dwie mniejsze przekąski. W menu powinny się znaleźć również kasze i brązowy ryż w połączeniu z pełnowartościowymi musami z warzyw i owoców. Doskonałym dodatkiem będą również włoskie orzechy, pestki słonecznika, dyni i sezamu. Za najlepsze źródło pełnowartościowego białka należy uznać tłuste i chude ryby, bogate w kwasy omega 3, oraz chude mięso jak cielęcina, jagnięcina i drób. Zadbaj o cały organizm Rozregulowana przemiana materii sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej i złemu samopoczuciu. W okresie przesilenia wiosennego warto zadbać o prawidłową pracę organów wewnętrznych, w tym przede wszystkim jelit. Poza dobrą, zróżnicowaną dietą ważny jest też ruch. Umiarkowany wysiłek fizyczny, taki jak spacer trzy razy w tygodniu po 45 minut, niejednokrotnie jest zdrowszy niż wyczerpujące ćwiczenia na siłowni. Można też ćwiczyć w domu. Poranna gimnastyka potrafi zdziałać cuda.


Tu nas można znaleźć

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. 1 Maja 8 tel. 58/ 532-60-03 tel. 58/ 777-00-20 sekretariat@mops.tczew.pl

Środowiskowy Dom Samopomocy

Środowiskowy Dom Samopomocy

ul. Niepodległości 10 tel. 58/ 531-30-35

ul. Chopina 33 tel. 58/533-51-40

Środowiskowy Dom Samopomocy

Środowiskowy Dom Samopomocy

ul. Nowowiejska 18 tel. 58/ 531-09-28

ul. Armii Krajowej 55 tel. 58/ 531-69-30

Gazetka marzec 2018  
Gazetka marzec 2018  
Advertisement