Page 1

010

sCOOL ČASOPIS PRO COOL LIDI

Líbej jako bůh

str. 15

Netradiční prázdniny

str. 12

Nalezené poklady

Martin Ozzak Dejdar ...ve skutečnosti pije Birelly!

Najdi si brigádu o Význam barev o Letní festivaly o Filmy o Hry o Horoskopy

str. 17

www.scooler.cz


Nebaví tě trčet doma? Vyber si ze všech kin, koncertů, festivalů, divadel a nejlepších pařeb v Česku super program pro sebe a vyraž se bavit!


Editorial

aneb Pozdrav z redakce

Ahoj sCOOLeři! Tak jsme se přece jen dočkali!!! Školní rok uběhl pěkně rychle a před námi je našlapané léto plné nových možností, lásek, koncertů, festivalů, super akcí s kamarády a hlavně: VŮBEC ŽÁDNÉHO UČENÍ! Johohooou! No, abychom se vrátili k tomu, co náš všechny zajímá nejvíce – právě držíte v ruce jubilejní desáté číslo sCOOLeru, který s vámi všemi úspěšně přežil školní rok. Protože vás chceme zodpovědně dovést až do cíle, dostanete od nás seznam nejlepších akcí prázdnin (str. 12 a 13), tipy, jak vydělat velké peníze (str. 17), a nápady na strávení letní dovolené s kamarády, ať už v Česku či v zahraničí. Protože rubriku „Do sCOOLu“ už snad nikdo z vás potřebovat nebude, najdete v ní něco trochu zábavnějšího, než klasické vzorečky a  jiné školní pomůcky. Jako vždy nechybí rozhovor s celebritou, tentokrát s Martinem Dejdarem (str. 6), ve kterém se jako vždy dozvíte spoustu zajímavostí. Užívejte si horké letní dny, poslední v tomto roce, vzpomínejte na nás v dobrém a v září se na nás zase můžete těšit! Pokud si vzpomenete, budeme rádi, když pošlete pohled z  tábora nebo dovolené…aspoň budeme mít co závidět :-). Váš a jen váš, super, skvělý, perfektní, našlapaný a nenahraditelný sCOOLer!

sCOOLer ke stažení na www.sCOOLer.cz! TIRÁŽ Šéfredaktor: Pavel Górecki

Ročník: I.

Zástupce šéfredaktora: Ivana Chodurová

Číslo: 10

Redaktoři: Ivana Chodurová, Lucie Lukačíková, Petra Melecká, Sylvie Karolová, Irena Velkoborská, Vladimír Zbytek

Vydavatelství: goNET s.r.o., Úprkova 1/25, 702 00 Ostrava-Přívoz IČO: 26822580

www.scooler.cz

z obsahu

ZVÍDAVÝM

ZAJÍMAVÉ ZAJÍMAVOSTI

04

ROZHOVOR

MARTIN OZZÁK DEJDAR

06

CO TROPÍ SLAVNÍ

08

ZAŽIJ NA VLASTNÍ KŮŽI

10

SCOOLERŮM

JAK NAJÍT BRIGÁDU?

11

SCOOLERŮM

NETRADIČNÍ PRÁZDNINY

12

SCOOLERŮM

TÁBORY PRO VELKÉ

13

MISS/MR. NAJDEMESE.CZ

14

JAK NA LÍBÁNÍ

15

SCOOLERŮM

ŘEČ BAREV

16

SCOOLERŮM

NALEZENÉ POKLADY

17

DRBÁRNA AKČNÍM LIDEM

PRO HEZOUNY RANDĚNÍ

MANUÁL NA SLÁVU CHYTROLÍNŮM

JAN AMOS KOMENSKÝ HLAVOLAMY

Ê ÈÊ Ê Ê ÊÊ {Ê Ê ÓÊ ™Ê

Ê Ê ™Ê nÊ Ê Ê ÈÊ xÊ Ê

ÇÊ £Ê Ê Ê Ê ÓÊ Ê Ê {Ê

Ê Ê ÈÊ ÊÊ Ê Ê Ê {Ê ÓÊ

Ê Ê Ê Ê ÓÊ nÊ Ê ÈÊ ÇÊ

ÓÊ ™Ê {Ê xÊ ÇÊ ÈÊ Ê Ê ÎÊ

Ê Ê ÊÊ Ê {Ê Ê Ê ™Ê Ê

Ê Ê Ê ÈÊ Ê £Ê Ê Ê xÊ

18 { ™

19

Ó

SCOOLERŮM

JAK SE DĚLÁ… - AUTO

NADŠENCŮM

HI-TECH ZLEPŠOVÁKY

21

KINO NOVINKY

24

NEJ HRY

26

BUĎ IN

28

HOROSKOPY

29

HUMOR

30

FILMOŽROUTŮM

Četnost vydání: měsíčník

Den vydání: 1. 6. 2009

pro úvod

HRÁČŮM SCOOLERKÁM

Grafická úprava: Zdeněk Foltýn

FATALISTŮM

E-mail redakce: info@scooler.cz Inzerce: inzerce@scooler.cz, tel: 596 132 113

VTIPÁLKŮM

n

20

03


sCOOLerům

zvídavým

víTE, že... …chuť na flirtování se během dne mění?

…vlivem globálního oteplování rostou pavouci?

Tento zajímavý výzkum se rozhodla provést německá seznamovací agentura a došla k  poměrně překvapivým výsledkům. Pětina mužů ráda flirtuje hned po ránu, kdy je k  obdobné činnosti nakloněna ani ne desetina nezadaných žen. S dobou oběda a odpolednem, kdy lidé odcházejí z práce, je tato šance ještě menší. Radikálně se to však mění s  přicházejícím večerem, kdy je k seznamování nakloněno celých 55 % nezadaných obou pohlaví! Šance sbalit tvůj idol ve školní jídelně tedy není příliš vysoká, tak si svou snahu šetři spíše na pozdní hodiny.

Jestli patříš mezi arachnofobiky nebo pavouky prostě nemusíš, asi tě tato zpráva nepotěší. Jediné, čím tě můžeme uklidnit je, že zatím to bylo zdokumentováno pouze v Grónsku. Vědci měřili několik tisíc tamějších pavouků a zjistili, že jejich průměrná velikost se zvětšila až o deset procent v průběhu devíti let. U  samiček se změna příliš neprojevila, ovšem začala se zvyšovat jejich plodnost. „Naštěstí“ se také mezi nimi začal šířit kanibalismus, který větší množství narozených potomků vyrovnává. Snad tahle „epidemie“ nedorazí i k nám… …mezi nejhorší kuřáky patří české děti?

…existuje lampa, která čte myšlenky? Aspoň to tvrdí její výrobce, společnost Psyleron. Funguje na principu náhodně se pohybujících elektronů. Pokud je jejich hladina stále stejná, nic se nemění. V případě nějaké změny toku částic to však detektor obsažený v lampě zaznamená a barva se změní. Nedá se to brát příliš seriózně, ale jestli chcete někomu darovat vtipný dárek, tuhle blbůstku pořídíte na internetu za asi sto padesát dolarů.

04

Možná k této děsivé statistice přispíváš svou závislostí na nikotinu i ty. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj uveřejnila průzkum, týkající se problematiky kouření dětí a Česká republika dopadla skoro nejhůře. Celých 23 % dívek ve věku patnácti let pravidelně kouří, díky čemuž jsme obsadili druhou příčku v této kategorii hned po Rakousku. Chlapci se bohužel nenechávají zahanbit a čtvrtá příčka s 20 % patnáctiletých je jejich. Podle odborníků je to způsobeno špatným přístupem společnosti, která kouření dětí nepřikládá dostatečně velkou váhu. No, nemáme být moc na co hrdí…

www.scooler.cz


zvídavým …zvířata umí tančit? I když se to někomu může zdát neuvěřitelné a  jiný naopak o  vlohách svého domácího mazlíčka nepochybuje, vědci mají v rukou konečně důkaz. Poté, co internet obletělo video s  papouškem jménem Snowball, tančícím na oblíbenou písničku od Backstreet Boys, nedalo jim to a  jali se tuto zvláštnost zkoumat. Po prohledání serveru youtube.com se jim podařilo najít spoustu videí, především s  papoušky a  jedním slonem, u  kterých byl prokázán smysl pro rytmus. Spojili se s  jejich majiteli a  33 zvířat ze 49 vybraných jejich teorii potvrdilo. Bohužel neexistuje důkaz o tom, že by tuto neobvyklou vlastnost měli psi nebo kočky, a dokonce ani tvor člověku nejbližší, šimpanz. Konečně tak byl vyvrácen mýtus, že pohybovat do rytmu se umí pouze člověk. Prý by bylo zajímavé pokračovat v těchto pokusech s delfíny a s opicemi. Aby se brzy v zoologických zahradách nezačaly pořádat diskotéky…

sCOOLerům

…bude existovat antikoncepce pro muže? Plánované rodičovství je důležitou součástí přirozené regulace obyvatelstva, a to obzvláště v  přelidněných zemích, mezi které patří například Čína. Testováni byli místní muži, kterým byla vpichována jedna injekce testosteronu měsíčně. Pouze jednomu muži ze sta se pak podařilo zplodit dítě. Po přerušení aplikace stačilo šest měsíců k tomu, aby se schopnost oplodnění vrátila zpátky k normálnímu stavu. Dosud nesou toto břímě především ženy, pro které existuje více typů antikoncepce, ovšem s rozvojem této možnosti by se mohly role partnerů v  této oblasti více vyrovnat. Podle vědců je však stále potřeba ještě mnoho testů pro ověření bezpečnosti a nezávadnosti této metody. …si můžete dát na oběd řízek v kapsli? Na první pohled se to zdá jako sci-fi ze seriálu Návštěvníci, ale jídlo v kapsli možná brzy nebude ničím neobvyklým. Tento typ kuchyně přichází do obliby a kuchaři, věnující se tomuto „umění“, spíše připomínají chemiky v laboratoři. Nejbližší restaurace, která takovéto pokrmy nabízí, se nachází v Polsku. Chutě by ve vás mělo vyvolávat již pouhé pročítání jídelního lístku. Když si například vyberete esenci z rajčat se smetanou, dostanete sotva dvě deci průhledného vývaru. Přesto prý budete mít pocit, že jíte nejlepší rajčata svého života. Na návštěvu takového podniku si však budete muset připravit nejen žaludek, ale i peněženku. Cena za jeden chod se v přepočtu pohybuje kolem tisíce korun. Zajímalo by mne, zda by někdo vyměnil plný talíř nádherně voňavé svíčkové za deci průhledné vody nebo olivy za pár tabletek…

www.scooler.cz

…nosit podprsenku se vyplatí? V běžném životě je považujeme za normální součást spodního prádla, kterou některé ženy a dívky neuznávají a jiné si jí zvyšují sebevědomí. Stalo se však již několik případů, kdy toto zdánlivě zbytečné prádélko zachránilo život. Z  amerického Detroitu je znám případ, kdy byla napadena žena, přihlížející ozbrojenému přepadení. Projektil, který ji měl zabít, zpomalila právě její podprsenka z  odolné tkaniny. Jak se vyjádřil seržant vyšetřující případ, výrobci neprůstřelných vest by se měli inspirovat. Obdobný případ se stal ženě při útoku v  Brazílii. Protože měla špatné zkušenosti s  krádežemi, schovávala si peníze do spodního prádla. Při napadení autobusu svazek bankovek absorboval většinu nárazu letící kulky.

05


Rozhovor

ptejte se celebrity

Martin OzzAk Dejdar Na jaké koncerty jste jako mladý chodil? Poprvé jsem byl na koncertě až na gymplu. Byly to tehdejší popové hvězdy – živě jsem viděl Michala Davida nebo třeba Olympik, když měli desku Ulice. Máte vy sám osobně rád Ozzyho Osbourna? K tvrdému metalu jsem donedávna vůbec neměl vztah, takže vám třeba nemůžu říct jméno nejoblíbenější písničky. Jak reaguje na Vaši novou roli veřejnost?

BIOGRAFIE Narozen: 11. 3. 1965, Vysoké Mýto Věk: 44 Znamení: Ryby Škola: gympl, DAMU Výběr z filmografie: Slunce, seno, erotika; Šakalí léta; Zdivočelá země; Ulice; Comeback

Informace, fotky, videa, životopis, diskuze: www.sms.cz/osoba/martin_dejdar

06

Co máte se svou seriálovou postavou společného? Moc toho není, snad jen tři věci: mám rád lidi, nejsem zlý a taky mám rád pivo. Jak dlouho trvá změnit Vás ze štíhlého Martina Dejdara v tlustou máničku Františka Pacovského? Zezačátku to maskérce zabralo asi tři čtvrtě hodiny, dneska se nám to daří zkrátit i na dvacet minut. Nejtěžší je přilepit paruku – moje vlastní jsou dost vzpurné, takže to lepení přímo nesnáším.

Asi po čtvrtém díle mě lidé začali zdravit paroháčem na zdvižené pravé pěsti. Přátelsky na mě volali: „Nazdar, Ozzáku!“ a já zíral, že to znali. Ozzák má úspěch, i když jako Martin Dejdar jsem někdo úplně jiný.

Co je na masce Vaší postavy tak výrazné, že si ji většina lidí nespojuje s Vaší osobou?

Proč myslíte, že lidé Ozzáka tolik milují?

Ozzák pořád pije pivo. Co ve skutečnosti máte v těch lahvích?

Nevím. Celý Comeback je vtipný, což je na české scéně vzácnost. Tenhle sitcom nemá vyšší ambice než diváka pobavit drsnějším, někdy až černým humorem, a nic takového se dnes nevysílá. V tom asi tkví náš úspěch. Postava samotného Ozzáka byla zpočátku nejasná – jaký má být? Magor? Nebo snad úplný idiot? Nakonec jsme došli k závěru, že musí být lidem sympatický, a tak je z něj až hrabalovsky hodný strýček Pepin.

Knír. Můžu mít na sobě všechno ostatní, ale pořád jsem Dejdar. Jakmile však maskérka nalepí knír, jsem úplně někdo jiný.

Birrelly. Dám jich i dvanáct za natáčecí den. Někdy začínáme už v šest ráno, a pak je to docela hustý. Často se stává, že když se napiju plného, tak ten lahváč vypění, což je dost nepředvídatelné a musí se to vychytat až během natáčení. A na otázku, jestli by nebylo lehčí pít vodu, mám jedinou odpověď: Dokážete si představit, že byste vypili pět litrů vody.

Máte dvě děti, Sáru (3) a Matěje (11). Nemyslíte si, že třeba pro Vašeho jedenáctiletého syna je Comeback drsný až příliš? Občas ano. Ale když ho pošlu spát, stejně má možnost se na díl podívat druhý den na internetu. Umíte otevřít lahváče zubama? Tak to je snad to jediné, čím to dělat odmítám. Když jsem ale měl praxi na střední u zedníků, musel jsem se naučit pivo otvírat vším zednickým náčiním - lopatou, cihlou nebo třeba kladivem. Nejjednodušší je to zednickou lžící.

Pivo nejJednodušeji otevřu zednickou lžící

Informace o více než 500 000 celebritách najdeš na www.HERCI.cz


Nalaď si nejlepší program

Podívej se hned na tvp.cz, kde najdeš přehledný program 196 stanic, ukázky v češtině ke všem filmům, spoustu fotek, sms upozorňování, popisy všech budoucích a minulých pořadů. Tyto vychytávky ti jistě pomohou naladit super televizní program!


Drbárna

co tropí slavní

CO NOVÉHO U ZNÁMÝCH Nový Star Trek boduje

Jackson a rakovina?

Nový Star Trek boduje krátce po svém uvedení na všech úrovních a už nyní jde o nejúspěšnější film z celé série. Bude zajímavé sledovat, kam se tržby nakonec vyšplhají a jak rychle se dočkáme dalšího filmu, který bude velmi očekávanou peckou. Taky se už těšíte?

Britský deník The Sun informoval o tom, že lékaři u  padesátiletého krále popu zjistili rakovinu kůže, se kterou se okamžitě začal léčit. Jeho evropské turné ovšem nemělo být ohroženo. Brzy po této zprávě však následovalo oznámení, že první čtyři koncerty plánované evropské šňůry budou mít zpoždění. První koncert bude odložen o čtyři dny, další tři následující proběhnou až v březnu 2010. Všem fanouškům, kterým se podařilo koupit lístky v  údajně nejrychlejším předprodeji v historii, to musí být určitě moc líto. Ale co, hlavně aby se Michael turné dožil.

Sámer a jeho ex opět spolu? Jedna ze Superstars, které se velmi úspěšně podařilo zachytit na našem nebi populární hudby, je pochopitelně Sámer Issa. Víc než jeho písničky jsou mnohdy známé jeho milostné aférky. Na večírku v  pražském SaSaZu klubu se víc, než jen velmi dobře bavil se svou expřítelkyní, houslistkou Pavlou Dubnou, se kterou se dokonce chystá do Egypta natáčet klip k  jeho novému CD. To, že jejich žhavým polibkům mohla přihlížet i další ze Sámerových bývalých lásek, Agáta Hanychová, nikomu z  páru nevadilo. Agáta však místo zatrpklého přihlížení neváhala a v ruletě prosázela, co mohla.

Borat si spálil zadek

Stmívání 3 má režiséra První film na motivy úspěšné knižní série udělal producentům velkou radost, a protože je potřeba kout železo, dokud je žhavé, probíhá už natáčení druhého dílu. To ale není vše. Známo je už i jméno režiséra třetího snímku. Bude jím David Slade, který má díky filmu „30 dní dlouhá noc“ s upíry dostatečné zkušenosti.

08

Že pro krásu se musí trpět, tak o tom by vám asi nejzasvěceněji povyprávěl Sacha Baron Cohen. Již v minulém čísle jsme uvedli zprávu o Boratově práci na snímku o homosexuálním módním návrháři Brunovi. Protože se Sacha doslechl o tom, že mezi gayi frčí image bez chloupků, rozhodl se jako vždy co nejvíce vcítit do své role. Chlupů se však nechtěl zbavit definitivně, a tak se pokusil svůj porost maximálně odbarvit, aby byl co nejméně nápadný. Použil pro to dost agresivní peroxidovou emulzi, kterou si nanesl na celé tělo. Zbytek si asi dokážete domyslet. Stačí snad jen dodat, že chudák herec si kvůli silné vyrážce na zadnici pěkných pár dní ani nesedl.

Informace o více než 500 000 celebritách najdeš na www.HERCI.cz


co tropí slavní Kráska bez přítele

Wolverine chce do Japonska

Nádherná modelka s výrazným mikádem, Dominika Mesárošová, je opět sama. Po několika měsících se rozešla se svým přítelem, Antoniem S. Tornagem. Pro samou práci však na truchlení ani hledání nového partnera nemá čas. Naplno se věnuje modelingu a na možnost, že by si přítele našla třeba přes internet, vůbec nepomýšlí. Muži využívající tuto cestu k seznámení podle ní nejsou opravdoví chlapi. Takže pánové, máte šanci… Ale pouze osobně :-).

Wolverine byl prvním z X-menovského ves­míru, kdo se dočkal vlastního filmu. Vzhledem k solidním tržbám je jasné, že se minimálně ještě jednou podíváme do minulosti tohoto zmutovaného frajera a povídá se, že by se měl tentokrát vydat do Japonska. Taková férovka s místními samuraji by určitě nebyla na škodu…

Drbárna

Kriminálka Las Vegas v kinech Svou speciální kriminálku, která dokáže vyřešit jakýkoliv myslitelný zločin, má v televizi už Las Vegas, Miami a  New York. To ale zřejmě nestačí. V  budoucnu zřejmě dojde i na kinoverzi. William Pedersen alias Gil Grissom se totiž svěřil, že čeká jen na tu správnou látku. Zločinci, třeste se!

Robert Langdon potřetí

Vzorný tatínek Petr Bende I české celebrity si užívají miminkovský boom a  naplno se věnují plození a  péči o  své děti. Patří mezi ně i  Petr Bende, kterému se v  dubnu narodil syn. Zpěvák se rozplývá nadšením, a  kromě kojení údajně zvládá všechny mateřské povinnosti včetně přebalování. Praxi získal u svého bratra, který má už dvě dcerky. Přejeme jeho manželce Zuzaně, aby mu tato snaha vydržela ještě hodně dlouho…

Šifra mistra Leonarda v kinech vydělala, od Andělů a démonů se čeká to samé a tak není divu, že se mluví už o třetím dobrodružství Roberta Langdona (Tom Hanks). Knihy jsou sice zatím jen dvě, ale Dan Brown má už delší dobu rozpracovanou knihu s názvem The Lost Symbol. Vyjít by měla v září a my se tak záhadologa Hankse jen tak nezbavíme.

Pink šla s pravdou ven

A dojde i na Vetřelce… Vetřelci a Predátoři se do kin v posledních letech vydávali zásadně spolu, jejich dobrodružství však fanouškům mnoho radosti neudělala. Náladu jim snad spraví Ridley Scott, který natočil už prvního Vetřelce. Ten si údajně pohrává s myšlenkou natočit pátý vetřelecký film, který by se měl odehrávat ještě před prvním dílem. Ripleyovou tedy nečekejte.

Nejvíce filmových ukázek najdeš na www.365dni.cz

Spekulace o její sexuální orientaci provázejí americkou zpěvačku Pink už od začátku její kariéry. Tvrzení, že je lesbička, stále popírala, ovšem oproti tomu na veřejnost pustila i tvrzení, že „její láska nezná barvu ani pohlaví“. Nyní se však konečně v rozhovoru pro News of the World vyjádřila jasně: „Nestydím se za to, že jsem bisexuální. Už jsem prostě taková.“ Fanynky by však zbytečně neměly propukat v přílišné nadšení. Nedávno se zpěvačka totiž vrátila ke svému bývalému manželovi, Careymu Hartovi.

09


Akčním lidem

zažij na vlastní kůži

TV TIPY! Na většině těchto nejlepších letních akcích můžete potkat sCOOLer a SMS.cz team se SMS.cz Play Stage Votvírák 2009

(festival) Kdy: 12. - 14. 6. 2009, 15:00 hod. Kde: L  etiště – Milovice Kolik: ZDARMA Již potřetí proběhne v polovině června hudební festival Votvírák. Multižánrová akce zahajující letošní letní festivalovou sezónu zabere 12.–14. června letiště Boží dar ve středočeských Milovicích. Na čtyřech pódiích se během tří dnů vystřídají představitelé popu, rocku, hip hopu, folku i  jazzrocku. Připraven bude filmový koutek či program pro děti.

Vystoupí: Žlutý Pes, Wohnout, Xindl X, Volant, UDG, Sunshine, Sto Zvířat, Skyline, Schodiště, Matahari, Lunetic, Alkehol, Airfare, Abraxas, Tomáš Klus, Michal David, Lucie Bílá, Iva Frühlingová, Ewa Farna, Bára Zemanová a další.

Vyhrej 50 vstupenek na největší fesťáky! Sleduj: http://souteze.sms.cz

10

Creamfields Central Europe

(festival) Kdy: 3. – 4. 7. 2009, 13:00 hod. Kde: Letiště Břeclav, Břeclav Kolik: do 3. 7. 2009 - 690 Kč, na místě 890 Kč

PSH, Prague Ska Conspiracy, Support Lesbiens, Dan Bárta & Illustratosphere, Indy & Wich, Chinaski, Benátská Noc, jeden z nejtradič- Michal Viewegh, Michal Pavlíček, nějších českých festivalů, konající Marek Ztracený, Kamil Střihavka, se v  překrásném prostředí České- Moby a další. ho Ráje, bude mít v  letošním roce Trnkobraní 2009 vskutku hvězdný, světový line-up. (festival) Vystoupí: X-Core, Wohnout, Törr, Southpaw, Skyline, Seven, Prohrála v Kartách, NightWork, Harlej, Doga, Peter Nagy, Katarína Knechtová, Aneta Langerová, Kamil Střihavka, Kdy: 28. – 30. 8. 2009, 10:00 hod. Aleš Brichta, Petr Bende, Marek Kde: Rudolf Jelínek a.s., Zlín Kolik: 530 Kč Ztracený a další. Program Trnkobraní bude i  letos O2 Sázavafest 2009 opravdu nabitý. Pro začátek pro vás (festival) máme několik slavných jmen, to jen Kdy: 3  0. 7. – 2. 8. 2009, 10:00 hod. tak - abyste se přesvědčili, že jsme Kde: Areál Malá strana, Kácov na 42. ročník připravili opravdový Kolik: od 1. 5. do 20. 6.2009: arzenál muziky a zábavy, kterým je 899 Kč vč. poplatků!, od 21. 6. do Trnkobraní už dávno pověstné... 29. 7.: 1200 Kč vč. poplatků! Vystoupí: Buty, Fleret & Jarmila Šuláková, Chimera, Horkýže Slíže, MIG 21, Čechomor, Divokej Bill, Kryštof, Omega, Traktor - Jiří Schmitzer, David Kraus a další.

Festival Creamfields Central Europe je výjimečný svou lokalitou – koná se v blízkosti hranic čtyř sousedních států, takže právě díky snadné dosažitelnosti ze zahraničí si můžete vychutnat opravdu evropský festival. Letošní ročník je dvoudenní a sází na příjemně koncertní program v pátek a silný progressive/tranceový program v  so­ botu s headlinery Above & Beyond. Dále vystoupí: Chinaski, Animé, Dj ATB, Dj Andreas Reiter, Dj Awacs, Z  původní jednodenní akce v  roce Dj Lucca, Matěj Ruppert, Tereza Čer2001 s  jedním podiem a  kapacitou nochová a další. areálu 1 800 lidí se postupně přirozeným vývojem stal Sázavafest Benátská noc 2009 renomovaným evropským multikul(festival) Kdy: 24. - 26. 7. 2009, 12:00 hod. turním festivalem, který nabízí pětidením program až na šesti scénách. Kde: Malá skála, Jablonec nad Vystoupí: Skyline, Ready Kirken, Nisou Monkey Business, The Gathering, Kolik: 1 115 Kč

Vyhrej 10 vstupenek do největšího českého vodního parku

AQUAPALACE PRAHA www.aquapalace.cz

Odpověz na www.scooler.cz kolik je zde tobogánů a kolik najdeš na 365dni.cz filmů s názvem bazén.

Informace, fotky a videa o nejlepších pařbách a festivalech v Česku

Instinkt

Kdy: 3. 4. 2009 (Pá), 21:35 hod. Kde: Nova „Oscarové hvězdy Anthony Hopkins a Cuba Gooding Jr. v dramatu z divoké džungle a temných zákoutí lidské duše.“ Antropolog Ethan Powell, odsouzený za vraždu dvou pytláků, kteří vraždili gorily, zarputile mlčí. Ambiciózní psychiatr Caulder zjistil, že pravdu musí hledat mezi horskými gorilami, se kterými odsouzený dlouho žil.

XXX. Nová dimenze

Kdy: 11. 4. 2009 (So), 22:15 hod. Kde: Nova „Další nebezpečné akce agenta xXx.“ Americké státní zřízení se nachází v dramatické situaci: o  život prezidenta usiluje radikální frakce, jejíž kořeny sahají do vysokých vládních kruhů. Mezi anarchií a svobodou stojí pouze dva lidé: Augustus Gibbons a Darius Stone. Gibbons se znovu vyskytne v  situaci, kdy nutně potřebuje pomoc outsidera a tentokrát je jeho mužem Stone.

Nejvíce stanic, informací, fotek a videoukázek najdeš na


jak najít brigádu?

KDE HLEDAT?

Brblají tví rodiče, že neznáš cenu peněz a moc utrácíš? Snížili ti kapesné jako trest za špatné známky a najednou nemáš za co chodit do kina? Asi ti nezbývá, než si začít trochu vydělávat sám. Jaké jsou tvé možnosti při hledání brigády a na co dát pozor?

Při hledání brigády máš stejné možnosti jako při hledání normální práce. Existuje velké množství personálních serverů jako XXX.cz apod., na kterých můžeš hledat brigádu podle svých představ. Denně se tam objevuje velké množství nových inzerátů po celý den, takže se tam rozhlížej co nejčastěji, a když tě nabídka zaujme, hned popadni telefon a volej. Je to rychlejší než odpovídat e-mailem, protože u  písemné komunikace tě ostatní zájemci předběhnou zavoláním, což je i  pro zaměstnavatele pohodlnější, než odpovídat písemně každému. Vyplatí se také prolistovat si lokální tisk, koukat do výloh obchodů a na školní nástěnku. Můžeš se obrátit i na specializované agentury, s jejichž pomocí ušetříš hodiny pročítání inzerátů a nabídnou ti jen brigády, ve kterých tvůj nižší věk nebude překážkou. Nezletilí mohou pracovat jen šest hodin denně, nesmí dělat přesčas a  na nočních směnách. Dále nemohou vykonávat práce zdraví nebezpečné a  uzavírat dohodu o hmotné zodpovědnosti, která je pro mnoho firem nezbytná, a  není jim umožněno pracovat s finanční hotovostí. Registrovaná zprostředkovatelská firma s  povolením Ministerstva práce a  sociálních věcí nesmí od zájemců o práci či brigádu žádat žádný poplatek, a pokud je solidní, uzavře s tebou písemnou smlouvu. Díky ní se můžeš vyhnout zbytečnému zjišťování, co přesně tebou vybraná brigáda obnáší a  jestli ji vůbec můžeš dělat. Jde-li o  významnější personální agenturu, máš šanci ve svém okolí najít někoho, kdo přes ni už pracoval

a může se s tebou podělit o své zkušenosti. Pro registraci je nutná schůzka, kterou není radno podceňovat – takže včasný příchod, slušné oblečení a  vystupování tě může postrčit k lepší nabídce.

CO MUSÍŠ SPLŇOVAT? Pro možnost práce na částečný úvazek ti musí být nejméně 15 let a potřebuješ mít ukončenou povinnou školní docházku. Do 18 let můžeš pracovat jen 30 hodin týdně a  6 hodin denně. V  tom bývá nejčastější problém, protože směny bývají většinou osmihodinové a firmy nemají zájem o pracanty jen na 6 ho­din. Při sjednávání brigády se nenech odbýt žádným kamarádským chováním a  řečmi, že je přece všechno jasné a  není potřeba nic sepisovat. Trvej na uzavření písemné dohody, ve které budou specifikovány všechny podmínky a  výše odměny. Vyhneš se tak případným problémům, protože ústní ujednání by se ti totiž dokazovala jen těžko. Před podpisem si smlouvu pečlivě přečti (včetně těch malých písmenek úplně na konci). Pokud se ti cokoli nebude zdát, dej ruce pryč, dokud je ještě čas.

A CO PENÍZE? Brigáda je samozřejmě formou přivýdělku a ten by každý chtěl mít určitě co nejvyšší. Práce snů je dobře placená, baví tě a navíc ti přinese i  nějakou praxi ke škole, kterou studuješ… Nejčastěji se výdělek brigádníkům počítá po hodinách, vyloučena není ani odměna úkolová. Výše hodinové mzdy se liší podle typu a náročnosti práce, ale i podle lokality.

http://brigady.sms.cz

sCOOLerům

Všechny nabízené mzdy v inzerátech bývají hrubé, nejvyšší mzdy jsou v Praze a v ostatních velkých městech. Platí pravidlo, že čím více studentů ve městě je, tím vyšší je poptávka po brigádě, a tím méně peněz si zaměstnavatel může dovolit nabídnout.

O KOHO JE ZÁJEM? Nejvíc nabídek bývá od firem, které shánějí brigádníky na výpomoc v  supermarketech, například při doplňování zboží. Často se setkáš i  s  poptávkou po manipulační a manuální práci, která může vyžadovat větší fyzickou zdatnost a hodí se spíš pro kluky. Objevují se i nabídky z kanceláří, kde se jedná o  nejrůznější administrativní výpomoc a záskoky v době dovolených. Může jít třeba o  zadávání dat do počítače, pro které se ti bude hodit schopnost psát všemi deseti. Jestli vynikáš v  nějakém školním předmětu, klidně se zaměř na doučování méně nadaných nebo mladších spolužáků. Rodiče za hodinu tvého času mnohdy zaplatí víc než slušně, jde přece jen o  vzdělání jejich potomka. Nemusíš se bát nabídnout své služby, ať už jde o zmíněné doučování nebo třeba hlídání dětí, na nejrůznějších inzertních plochách, například v  blízkosti tvého bydliště. Brigády jako rozdávání letáků, výlep plakátů a rozvoz no­vin jsou víceméně nenáročné činnosti, pro které nepotřebuješ žádnou praxi, ani speciální do­vednosti. Může se ti poštěstit, že natrefíš na příjemnou brigádku třeba v zahradnictví, kde budeš zalévat voňavé kytky. Chce to jen mít otevřené oči a  často se vyptávat okolí, neví-li o  něčem zajímavém.

11


sCOOLerům

netradiční prázdniny

Super léto pro všechny! Za českými krás(k)ami…

Dovolená u českého rybníka může být nejen stejně netradiční jako někde v zahraničí, ale navíc je pro tebe jakožto studenta finančně mnohem lépe dostupná a  nemusíš se vůbec v  ničem omezovat. Podle průzkumů téměř třetina lidí letos stráví celou dovolenou v Česku a aspoň malou část prázdnin chce v tuzemsku prožít více než polovina Čechů. Dva miliony lidí se údajně chystají na chalupu nebo chatu, milion zamíří do kempu. Milion Čechů, to jsou tisíce super lidí ve tvém věku! Zkus taky letos vyrazit pod stany k nějaké přehradě, objevit moravské vinné sklípky, nebo třeba české pivovary. V kempu u nás za chatku pro čtyři zaplatíte okolo 500 Kč, za stan pro dva kolem 100 Kč, což je přijatelná cena i pro studenty. Stačí sebrat partu dobrých kamarádů, a taková degustace vín jižní Moravy nebo objevování krás nádherných zámků na jihu Čech může přinést zábavné zážitky na celý život.

Cykloturistika a turistika v zahraničí Dokud jsi mladý, máš ještě dostatek energie na fyzicky náročnější, aktivní dovolenou. Tu nabízí některé společnosti dokonce speciálně pro mladé, takže máš jistotu, že tě nečekají dva týdny u moře se skupinou důchodců. Pokud si troufáš a jsi milovníkem sportu, určitě neváhej. Česká republika má docela kvalitní cykloturistické zázemí a super dovolenou si můžeš naplánovat v klidu přes internet. Jestli ti české luhy a háje nestačí, můžeš zamířit do zahraničí. Nejjednodušším způsobem lze „cyklovýlet“ podniknout s nějakou cestovkou. A kolik peněz budeš muset našetřit? Deset dní v Dánsku na kole tě vyjde na šest tisíc, patnáct dní cykloturistiky po francouzské Bretani zhruba na sedm a půl. Na Zakarpatskou Ukrajinu si můžete na trek vyrazit dokonce už za 4 700 na deset dní. Cenově příznivá je i Černá Hora, kde dvanáct dní stojí kolem pěti a půl tisíce. Ceny se samozřej-

12

mě liší podle prodejce, ale když zapátráš na internetu, určitě nebude těžké jednotlivé cestovní kanceláře porovnat a vybrat si tu nejlepší. Pokud jsi navíc časově flexibilní a  můžeš termín své dovolené přizpůsobit nabídce, určitě nebude k  zahození porozhlédnout se po last minute zájezdech.

VÝHODY LAST MINUTE DOVOLENÉ: 1. Ušetříš někdy až polovinu ceny zájezdu. 2. Spontánní akce na poslední chvíli patří mezi ty nejlepší. 3. Ideální pro všechny, kdo si nepotřebují dovolenou pevně naplánovat, nebo je jim jedno, do jakého hotelu pojedou. 4. Neprožíváš stres z cesty dlouho dopředu, prostě se sbalíš a vyrazíš. 5. Obvykle se při rozhodnutí jet na last minute nestihneš rozejít s partnerem nebo pohádat s kamarádem, se kterým dovolenou plánuješ.

Když do zahraničí, tak do Evropy Jestliže toužíš po objevování světa a chceš víceméně odpočívat, než se někde prohánět na kole, zahraničí nabízí tisíce možností. Pro začátek je ale lepší držet se při zemi a volit osvědčené destinace na našem kontinentu. Máš tak větší jistotu, že si hned napoprvé nepřivezeš nějakou cizokrajnou nemoc. Z oblíbených turistických míst, která mají mnoho co nabídnout, jmenujme Itálii, Chorvatsko, Bulharsko, Španělsko, Francii, Slovinsko či Maďarsko. Last minute zájezdy nabízí tyto destinace za zhruba 4 000 na týden, přičemž v ceně je 7 dní ubytování v apartmánech a cesta, obvykle bez stravy. NA CO NEZAPOMENOUT? 1. Cestovní pas s dostačující délkou platnosti (obvykle minimálně půl roku po datu návra-

www.scooler.cz

Chceš se konečně trhnout od rodičů a vyrazit na super dovolenou s kamarády? Ať už jsi hrdý patriot, který raději zůstane v Česku, nebo toužíš vylétnout do světa, máme pro tebe spoustu tipů na nezapomenutelné léto! tu; do zemí EU už stačí jen občanský průkaz, ale musí být novějšího typu); 2. Průkaz zdravotní pojišťovny + doklad o komerčním pojištění léčebných výloh; 3. Dostatek peněz (případně platební karta); 4. M  obilní telefon, nabíječka nebo náhradní baterka (nezapomeň taky zkontrolovat dostatečný kredit a aktivovat roaming); 5. H odinky, ideálně s budíkem (není-li v mobilním telefonu – věř, že se budou hodit); 6. F otoaparát (a nabíječku, v případě analogového foťáku náhradní film a baterky). - Pro snadné zapamatování si nejdůležitějších věcí, které musíš mít stále při sobě, je praktická pomůcka: Zásada 4 P: Pas, Pojištění, Peníze, Pití!

!!! NEZAPOMEŇ NA OČKOVÁNÍ !!! Ať míříš k nám nebo do zahraničí, neměl bys podceňovat riziko nebezpečných nakažlivých chorob. U dovolené v české přírodě nepodceňuj prevenci encefalitidy, protože jako každý rok se s příchodem tepla opět probudila klíšťata a jsou pěkně hladová. Pobíhání ve vysoké trávě nebo v lese by se ti tak nemuselo vyplatit. Před odjezdem za exotikou by sis měl nechat sestavit očkovací plán podle země, do které se chystáš. Ideální způsob je zavolat na nejbližší Krajskou hygienickou stanici, sdělit jim destinaci své dovolené, a pracovníci stanice ti individuálně poradí, případně tě rovnou objednají na potřebná očkování.


tábory pro velké

DOBRODRUŽNÉ AKCE Pokud jsi milovníkem letních táborů, ale klasická táborová hra už tě popáté dokolečka nebaví, vyber si z řady dobrodružných táborů. Horolezci, horolezkyně… Pokud vyrazíš na horolezecký tábor, naučíš se pohybovat ve skalním terénu, pracovat s lanem, jistit svého spolulezce a osvojíš si přinejmenším základy lezení a  slaňování. Na týden tě tábor vyjde na zhruba 4 000 korun, přičemž zapůjčení potřebného vybavení je už v  ceně. Na spodní typu táborů není výjimkou věk účastníků i přes dvacet let, takže pokud sis doteď myslel, že už jsi z táborů vyrostl, jsi na omylu. Horolezecký prázdninový tábor je pro starší milovníky zábavy to pravé.

Je libo si zastřílet? Kromě obvyklé letní zábavy tvoří náplň tábora paintball. Žádná vojenská drezúra, prostě léto, relax a pořádná střílečka! Tento tábor si mohou užít bez problémů kluci i holky již od 10 let. Strach mít nemusíš ani v  případě, jsi-li teprve začátečník. Instrvuktoři tě naučí postupně všechno od jednoduchého střílení přes složitější hry až k náročným týmovým bitvám o  vlajku. Cena paintballových tá­borů je na týden zhruba 4 000 korun, musíš ale připočítat zhruba ještě tisícovku na munici.

sCOOLerům

….léto pro mladé Jsi už trochu starý na klasický dětský letní tábor, ale rád bys s partou kamarádů vyrazil na nějakou pohodovou akci, kde se seznámíte se spoustou dalších super lidí? Máš šanci! Kromě obyčejných táborů, které slouží k uklizení dětí, když nemohou být ve škole, existuje široká nabídka prázdninových akcí pro odrostlejší puberťáky. Za dobrodružstvím na vodu Putovní vodácký tábor po řece na kanoích nebo raftech je určen pro všechny milovníky vody a  adrenalinu. Obvykle je spodní věková hranice stanovena na 12 let, ale existují také akce určené starším puberťákům. Putovní tábor spočívá v tom, že se navečer vždy zastavuje v kempech a  vodáckých tábořištích podél toku řeky. Většina pořadatelů uvádí, že účastníci nemusí být zkušenými vodáky, stačí, aby je tento druh sportu bavil. Přinejmenším vhodné je tábořištích podél toku řeky umět plavat. Součástí výpravy jsou samozřejmě obvykle i  další, dopředu připravené hry a zábava podobná klasickému táborovému programu. Vodácký typ dovolené vás vyjde na týden zhruba na 4 500 korun.

Staň se hradním pánem Pokud chceš zažít atmosféru středověku a nebojíš se trochu přiložit ruku k  dílu, ideální příležitostí pro tebe bude pobyt na hradě. Organizuje je řada občanských sdružení, která takto pomáhají například zvelebovat krajinu, nebo pořádají různé „úklidové akce“. Jedná se obvykle o akce vícedenní, kde se například dvě tři hoďky dopoledne ve

www.scooler.cz

skupině s něčím pomáhá (například s  úklidem okolí hradu nebo zříceniny), a  odpoledne a  večer je zábavný program, hraje se na kytaru, zpívá a paří s ostatními. Tyto akce jsou buď dobrovolné (tedy neplacené) nebo stojí minimum peněz. Pokud se však chceš seznámit s partou správňáků, kteří se ničeho nebojí, je pro tebe prázdninová aktivita na hradě to pravé.

Kde najít nejlepší akci pro sebe? Jednu z nejobsáhlejších databází letních pobytů, táborů a  jiných skvělých akcí tohoto typu najdeš na www.borovice.cz, kde si můžeš najít zážitek podle svých představ doslova na míru.

TÁBOR JAKO BRIGÁDA? Řada táborů hledá pro svěřené dětičky nejen vedoucí, ale také takzvané praktikanty. Jako praktikant si sice moc nevyděláš (mnohdy ti zaměstnavatel hradí jen ubytování a stravu), na druhou stranu je ale pořád lepší nedostat nic než za tábor platit. O  zážitky přitom rozhodně nepřijdeš – jako praktikant nemáš takovou zodpovědnost (tu má především vedoucí), staráš se hlavně o zábavu a program (a bavíš se společně s „dětmi“) a máš možnost užít si dva týdny (nebo i  více) v přátelském prostředí, v přírodě, daleko od všednosti školního roku. Pokud máš alespoň 16 let, baví tě „komandovat“ menší děti, máš čistý trestní rejstřík a základku za sebou, neváhej. Tipy, jak najít tu správnou brigádu, najdeš na str. 21.

13


Miss/Mr. NajdemeSe.cz

pro hezouny a porotce

Blahopřejeme zaregistrovaným a také úspěšně ohodnoceným, kterým se podařilo dostat do sCOOLeru! Vy, kteří jste tak ještě neučinili, nezoufejte, protože máte další jedinečnou šanci dostat se na nejhezčí stránku časopisu a dostat za to ještě super odměnu!

Staň se

ZAREGISTRUJ SE DNES!

zenabozena

kalec8

tváří

MichalBon

d

Whitik

e.n.dynka

jarofa

GoldFishka

Satan666Lucif er

P.e.t.u.l.i.n.k.a

NajdemeSe.cz

iiila

maco81

sarcik

DanielN

lollygirl

Jehl

ane

k19

84

mystiq_

i ty!

Získáš tak nejen přístup k seznamce plné potenciálních kamarádů, milenců a lásek, ale například i k neomezené fotogalerii, jednoduchému blogu a originálnímu e-mailu!

1000 fotek jedním Fotky na NajdemeSe.cz nyní můžeš nahrávat mnohem pohodlněji. Stačí když zaznačíš náhledy fotek, které chceš nahrát a klikneš na nahrát. Tímto pohodlně nahraješ jedním kliknutím všechny fotky, které chceš zveřejnit! Tak si začni tvořit své fotogalerie, aby tví kámoši viděli jak žiješ!

Do příštího sCOOLeru se dostanou nově registrovaní lidé s fotkou, kteří budou nejlépe hodnoceni a budou mít alespoň 20 hlasů.

14

N a jdi sp oustu kámo šů na w w w.Najd e me S e.c z

Najdi i sebe na


líbání

Něžný polibek

Polibek na tělo

Jak na to: Dej malý polibek na pusu a pak okousávej střídavě horní a dolní ret partnera. Poté, co jej políbíš, se zase na chvilku stáhni. Během té krátké pauzy zapůsob hlubokým pohledem do očí. To je signál pro začátek té správné, něžné, polibkové hry, kterou můžete opakovat tak často a dlouho, jak si jen budete přát. Krátkými odmlkami v něžnostech probouzíš touhu po dalších „dávkách“. Důležité je, abys dlouhé polibky změnil/a v kratší a  vášnivější. Během líbání můžeš vždy po chvíli přejet po jeho/jejích rtech jazykem.

Jak na to: Jeden z nejvynalézavějších po­ libků, se kterými se můžeš setkat. Začni vášnivou pusou na ústa, potom se oddal od miláčkových úst a  zkus cestovat svými rty po jeho krku a šíji, můžeš sjet i na ramena, klíční kost, případně ještě níže a  dále. Nejdřív pusinkuj pomalu, a pak zkus tempo zrychlovat. Opět sleduj reakce partnera/ky, ať příště víš, odkud začít.

Výhody: Tahle varianta je perfektní pro všechny čerstvě zamilované párečky, které se sebe nemohou nabažit. Nevýhody: Není to styl na párty, kde si chceš jenom zaflirtovat, ale pro opravdu zamilované.

Výhody: Máš nad vším kontrolu a tvé dotyky jen podporují elektrizující napětí, které mezi vámi vzniká… Nevýhody: Tento je polibek pro pokročilé. Aby vás líbání na tělo bavilo, musíte si s partnerem věřit.

Lehounké polibky

Svůdný polibek

Vášnivý polibek

Jak na to: Tyto lehounké polibky nejsou skoro cítit, ale jemně tak dáš najevo svou stále trvající lásku k partnerovi. Přitom musíš lehounce přejíždět svými rty a jazykem skoro bez dotyku po jeho/jejím obličeji, krku a  ramenních partiích. Jenom na malinkatou chvilku nech pocítit svůj horký dech na kůži a pak hned svými rty zamiř na jiné místo.

Jak na to: Začni líbat s lehce pootevřenými ústy na spánky, pak pokračuj pusou na líčka a potom mu/jí věnuj jemné polibky na zavřená oční víčka. Přes tváře postupuj dále ve směru k uchu. Můžeš se mazlit s horní částí jeho ucha, pak jemně rty a jazykem laskej lalůček a pokračuj dále ke krku. Partnerovy rty protentokrát vynechej, protože u  této líbací techniky se jedná o to, aby něžné dotyky tvých rtů pocítila především kůže.

Jak na to: Začni něžným polibkem a nechej prozatím svou pusu zavřenou. Potom jemně rozevři rty a  špičkou svého jazyka jemně zkoumej ústa svého protějšku. Přejížděj po jeho rtech, zubech a horním patře. Začni si hrát s jazykem. Tuto fázi líbání lze pojmout různě – někdy trochu drsněji, ale pak zase jemně. Zkoušejte, co se vám oběma líbí!

Výhody: Tyto polibky vyvolají pocit třepetání motýlků v břiše a mrazení, které vám bude procházet od nohou až do kořínků vlasů. Vrrrrr! Nevýhody: Zpočátku to může být trochu těžké, protože se musíte dobře uvolnit, abyste si tuto techniku dokonale vychutnali. Vyzkoušejte ji v soukromí. Po delší době vztahu půjde vše samo.

Výhody: Pokud budeš pozorná/ý, rychle podle reakce poznáš, co se tvé drahé polovičce obzvlášť líbí a jak ji můžeš svádět. Nevýhody: Bacha na cucfleky, které vznikají přílišným sáním! Takovou modřinou nikoho moc nepotěšíš…

Randění

Výhody: Na špičce jazyka se nachází spousta citlivých nervových zakončení. Proto je tento polibek tak dráždivý a vzrušující. Nevýhody: Poprvé ti vášnivý polibek může připadat trochu vlhký, ale nic nevzdávej, při správném „tréninku” se stane mnohem krásnějším!

Pořád ještě čekáš na svou první pusu nebo se potřebuješ trochu zdokonalit ve svém umění? Ať je to tak nebo tak, máme pro tebe spoustu tipů, jak na originální a příjemné polibky, kterými můžeš obšťastnit svého partnera.

Nemáš koho líbat? Správné rty najdi na NajdemeSe.cz!

15


sCOOLerům

řeč barev

ŘEČ BAREV BÍLÁ

Bílá znamená čistotu, spolehlivost, jasnost a nevinnost, ale také perfekcionismus a touhu po dokonalosti. Je chladnou barvou, která obecně zvětšuje prostor a napomáhá pře­mýšlení. Ukazuje člo­věka s  bohatým du­šev­ ním životem, označuje se také často za barvu ro­mantickou, kterou nosí hlavně ženy, jež jsou dobrými matkami a jsou v lásce stálé. Tuto barvu mají rádi lidé otevření, upřímní a nekompromisní.

MODRÁ Modrá uklidňuje a má na člověka pozitivní účinky, představuje něhu, věrnost a  důvěru. Patří ke studeným barvám, symbolizuje moře a  s  ním spojený pocit svobody, ale zároveň napomáhá k  inspiraci pocházející z  našeho nitra, vyjasňuje a  rozšiřuje duši. Je hlavní barvou sebevyjádření ve všech oblastech. Máš-li v oblibě kolem sebe či na sobě modrou, jsi jistě dokonalým partnerem, protože dokážeš vycítit atmosféru při jednání i  ve společnosti, jsi opatrný a  vždy přístupný spolupráci či kompromisu. Máš velkou potřebu klidu a harmonického prostředí bez hádek a zbytečného rozruchu.

ORANŽOVÁ Tuto barvu mají rádi společenští lidé. Oranžová je symbolem optimismu, mládí a radosti ze života, vzbuzuje v  nás zvě-

16

davost a touhu po dobrodružství. Kromě schopnosti dodávat životní radost a  sílu také údajně pohlcuje negativní energie. Pokud dáváte přednost oranžové, jste dobrosrdeční a přátelští, občas však můžete být poněkud vznětliví a  nekompromisní. Neradi se podřizujete druhým a víceméně se snažíte prosadit si svou pravdu.

ZELENÁ Miluješ zelenou? Pak máš pravděpodobně vyrovnanou povahu, jsi čestný a rád pomáháš druhým. Zelená je barvou přírody, rovnováhy, kli­du a  naděje. Představuje kreativitu, citlivost a ochotu pomáhat jiným. Povzbuzuje přátelství, lásku a sounáležitost k okolí.

ČERVENÁ Červená je extrovertní, teplou stimulující barvou, která nás oživuje a dodává nám odvahu. Pokud dáváš přednost této barvě, s  největší pravděpodobností býváš často impulzivní, dokonce až agresivní. Červená  s  sebou to­tiž přináší velké množství síly, aktivuje, zahřívá, pro­bouzí životní energii. Červená pod­poruje aktivitu, emocionalitu

Barvy nás obklopují celý život ze všech stran. Některé jsou příjemné a dodávají energii, jiné mohou člověka rozladit nebo unavit. Každá barva má svou psychickou hodnotu a obliba některé z nich může vypovídat o tom, jací jsme ve svém nitru. Jak jsi na tom podle řeči barev ty?

a zdraví, a  dokonce má přinášet úspěch v lásce i povolání.

RŮŽOVÁ Růžová je typickým symbolem něhy, jemnosti a romantické lásky. Ale zároveň také symbolizuje nezralost a  naivitu, částečně i bezbrannost. Je označována jako barva srdce, protože prozrazuje sentimentalitu a jemnost. Tuto barvu mívají v oblibě blondýnky.

HNĚDÁ Hnědou preferují lidé, kteří stojí nohama pevně na zemi, mají rádi přírodu a umí dobře hospodařit s  penězi. Symbolizuje trpě­ livost a spolehlivost, je to barva ze­ mě a pokory, která dodává klidnou, stálou energii. Velké množství hnědé je symbolem odvážných a  smyslných lidí, kteří si prosazují svou, i kdyby měli tvrdě narazit.

ŽLUTÁ Barva energie. Nosí ji lidé aktivní a se smyslem pro humor. Obecně má povzbuzující a  rozveselující účinek. Žlutá barva jako taková je symbolem moudrosti a  vysoké inteligen-

www.scooler.cz

ce. Podporuje myšlení, povzbuzuje nervy a oživuje paměť. Ztělesňuje pocit svobodného, nezatíženého vývoje, napomáhá k  větší asertivitě a  umění vyjádřit svůj vlastní názor, podporuje intuici a tvořivost.

ČERNÁ Symbolizuje tajemno, prázdno, mystiku a smutek. Zvláštní obliba v  této barvě může znamenat zvýšenou citlivost a uzavřenost. Vyznavači čer­né skrývají před světem svou pravou tvář a  lidé si o  nich mo­hou učinit zcela zkreslenou představu. Ačkoli jsou ve skutečnosti citliví a  trochu tajuplní, okolí je velmi často považuje za povrchní a  nedůvěryhodné. Její přílišné použití odebírá energii z  těla a  tím vede ke stavům sklíčenosti. V kombinaci s bílou tvoří celek složený z protikladů.

FIALOVÁ Obliba fialové napovídá, že jsi citlivý a intuitivní člověk. Rád okouzluješ sebe i  druhé a  máš vysoké intimní a  erotické cítění. Nechybí ti rovněž smysl pro porozumění. Fialová je mystická barva, symbolizující duchovno i srdečnost. Vzniká sjednocením dvou kontrastních a energetických faktorů - modrým klidem a  červenou sílou, které se navzájem vyrovnávají. Přináší inspiraci, pokoru a napomáhá meditacím.


poklady

Chceš zbohatnout ale do práce se ti nechce? Tak to budeš mít těžké… I když existuje i jiná možnost - najdi poklad! Že to je nemožné? Podívej se na pár příkladů, kdy se našly stovky let ukryté poklady neskutečné hodnoty! 3000 let starý meč

sCOOLerům

Najdi taky poklad

Přestože jsou novodobí hledači pokladů vybaveni citlivými přístroji, především tedy detektory kovů, nestává se často, že by se jim podařil nějaký významný nález. Jinak tomu však bylo v roce 2007 na Zlínsku, kdy tamní nadšenci u  Újezdu nedaleko Slavičína, na obyčejné lesní cestě, objevili šedesát centimetrů velký bronzový meč. I když by u překupníků in­ ka­sovali mnohonásobně vyšší částku peněz, poctivý nálezce, pan Vojtěch Václavík, předal tento vzácný kousek Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Kraj jeho poctivost odměnil částkou 10 tisíc korun. To, komu meč patřil a kde se v lese vzal, už nikdy nezjistíme.

S ubývající zeminou signál sílil. Nakonec se odloupla ze stěny jámy hrouda hlíny a  hle – mince! Když pokračovali, objevili nejen 616 dalších mincí, ale také zlaté a  stříbrné ozdoby, špendlíky, brože, kusy neopracovaného stříbra, zlatý náramek a stříbrný pohár, zdobený zvířecími motivy. Předměty pocházely z  anglosaské Anglie z poloviny desátého století, ale i  z  různých částí Asie, což dokazovalo rozsáhlé obchodní aktivity Vikingů. Celkově měl nález hodnotu asi 750 000 liber (při současném kurzu „jen“ nějakých 22,5 milionů korun). A co je na tom nejlepší? Že celou polovinu z této hodnoty získali nálezci, a druhou majitel pozemku, na kterém to bylo nalezeno.

Poklad Vikingů

Středověké mince v Praze

V Yorkshiru ve Velké Británii se podařil jeden z nejvýznamnějších nálezů v novodobé historii. Na rozbahněném poli hledal šedesátiletý David Whelman se svým pětatřicetiletým synem Andrewem s  pomocí detektoru kovů nějaké zajímavé kousky. Podařilo se jim najít několik starých, rezavých knoflíků, což je ale neodradilo od dalšího hledání. Najednou detektor začal pípat víc než obvykle, a  tak se rozhodli kopat.

V roce 2005 došlo k  významnému archeologickému nálezu přímo v centru Prahy. Takzvaný „loštický pohár“ byl ukryt na dvoře domů mezi ulicemi Školská a Štěpánská. Ležel pod podlahou kamenného gotického domu, jehož základy byly objeveny pod asfaltovým povrchem dvora. Keramická nádoba, plná stovek stříbrných mincí z patnáctého století s obrázkem lva, je unikátní svou velikostí, protože tak velké množství peněz se podaří nalézt pouze výjimečně. Hodnota nále-

zu v době, kdy byl uschován, byla skutečně velká – člověk by za něj podle historiků pořídil na trhu asi tři krávy (dnes se to dá srovnat s koupí dobrého auta). V současné době faktická hodnota velká není, tyto mince se dají koupit od 20 do 60 korun za kus podle toho, jak jsou zachovalé. Historický význam je však nedocenitelný.

Poklad z Kašperských Hor Není tomu ani měsíc, co byly v Kašperských Horách kvůli nákladné rekonstrukci náměstí přezkoumávány šachty. Při prohlídce jedné z nich bylo v keramickém hrnku s  dřevěnou pokličkou, asi 40 cm pod zemí, nalezeno přes tři tisíce mincí z období třicetileté války. Tehdy město trpělo kvůli vojskům a  tak se stávalo, že lidé zakopávali svůj majetek. Zjištění bližších informací a ocenění nálezu ovšem ještě nějakou dobu potrvá.

…KOLIK ZA NALEZENÍ POKLADU VLASTNĚ DOSTANEŠ? Spousta nalezených pokladů u nás nikdy nespatřila světlo světa a ihned odputovala k překupníkům. Proč? Ještě donedávna platil zákon, podle kterého měl nálezce nárok pouze na odměnu ve výši ceny materiálu, což byla mnohdy částka velice nízká (takže místo železného meče v hodnotě např. sto tisíc korun byste dostali pouze částku odpovídající ceně železa). Nyní už dostanete alespoň deset procent z kulturně-historické hodnoty. Přesto není tato činnost natolik motivační jako v jiných státech, kde můžete za nález získat až 80 % jeho hodnoty.

www.scooler.cz

17


Manuál na slávu

Jan Amos Komenský

J an Amo s Kom enský: Škola h ro u! …vzdělání mělo být dostupné pro všechny… Byl pro školu v každém městě i vesnici. Vzdělání mělo být podle něj dostupné pro všechny, ať už bohaté, chudé, chlapce nebo dívky. Chtěl tak vymýtit hloupost a  připravit lidi k  budoucímu povolání. I pomalejší jedinci podle něj mohou předstihnout ty přirozeně inteligentní, pokud budou pracovití, pilní a  učenliví, budou chtít poznávat nové věci a  stát se někým lepším. Zastával princip dobrovolnosti, který podle něj vedl k lásce k učení. Doporučoval používání názorných pomůcek.

Školský systém v naší republice a  vlastně i  v  jiných evropských zemích je do značné míry ovlivněn právě naším „učitelem národů“, Komenským. …prosazoval menší množství informací… Prosazoval menší množství informací, které se děti měly učit, a zdůrazňoval lepší vysvětlení probírané látky. Chtěl, aby se studenti učili ve svém mateřském jazyce, nikoliv v latině, jak tomu bylo doposud, protože tomu často málokdo rozuměl.

…zavedl školu v přírodě… Navrhl, aby jednou za rok přišly děti do školy bez učení a  dostaly dárky! Zavedl také první školu v přírodě, i když ne takovou, jak ji známe dnes. Kdykoliv bylo hezké počasí, měl kantor vzít děti ven, sednout si pod strom a  učit se právě tam. …rozdělil děti do několika skupin… Zajímavé je jeho rozdělení dětí podle nadání: 1. bystré, dělají radost; 2. bystré, líné;

Vědec, pedagog, reformátor, humanista, bojovník za mír, vlastenec, internacionalista, společenský myslitel, kritik soudobé společnosti, polyhistor, poslední biskup Jednoty bratrské, filozof, teolog, spisovatel… Tím vším byl Jan Amos Komenský, a kdybychom chtěli, najdeme ještě řadu jeho dalších přízvisek a profesí. Jaký však byl jeho život?

18

www.scooler.cz

3. bystré, vzpurné; 4. s nedostatkem bystré mysli; 5. s nedostatkem bystré mysli, líné; 6. s nedostatkem bystré mysli, vzpurné. Tak co? Do které skupiny by ses zařadil ty?

Jméno: Jan Amos Komenský Narozen: 2  8. březen 1592, jihovýchodní Morava Zemřel: 15. listopad 1670, Amsterdam Výběr z díla: Informatorium školy mateřské, Velká didaktika, Labyrint světa a ráj srdce

…záleželo mu na přiměřenosti… Co se týče výuky, trval na aktivitě, vytrvalosti, názornosti apod., ale co je pro nás asi nejdůležitější, především mu záleželo na přiměřenosti! Takže bychom to s učením neměli přehánět, stejně jako s ničím jiným. …odmítal tělesné tresty… Poprvé definoval pojmy jako školní rok, prázdniny nebo třeba školní týden. Odmítal tělesné tresty za neznalost, připouštěl je pouze v některých případech porušení kázně. JAK SI PŘEDSTAVOVAL VZDĚLÁNÍ ČLOVĚKA? Poprvé definoval pojmy jako školní rok. Zaprvé je důležité říct, že vzdělání nikdy nekončí, jeho počátky by však měly být organizovány a vedeny pevnější rukou. Poté by měl člověk cestovat, a až potom pracovat a zakládat rodinu. Výchova dítěte měla podle něj tři základní cíle: -p  oznat sebe a svět: výchova ve vědách, uměních a řemeslech; - ovládnout sebe: mravní výchova; -p  řiblížit se k Bohu: náboženská výchova. Studium rozdělil do několika etap podle věku: -o  d narození do 6 let – výchova doma, pro rodiče vydal dokonce příručku Informatorium školy mateřské; - od 6 do 12 let – obecná škola, která měla být v každém městě i vesnici, vyučovat se mělo např. čtení, psaní, počítání, zpěv a  ruční práce; - od 12 do 18 let – latinská škola, měla být v každém městě, vyučovalo se tam sedmero svobodných učení - gramatika, rétorika,

dialektika, aritmetika, geometrie, astronomie a múzika, a další předměty, které známe dnes; -o  d 18 do 24 let – akademie, měla být v každé zemi a člověk na ní mohl pokračovat ve studiu medicíny, práv nebo teologie. Nejspíše vopilej pravdu poví.  Jan Amos Komenský CO JSTE MOŽNÁ (NE)VĚDĚLI - Poměrně dlouhou dobu studoval v Německu. - Uměl psát česky, německy i latinsky. - Mnoho let působil v Polsku. - Říká se, že měl 3 manželky, 3 sestry a 3 dcery. - Jeho první žena umřela na mor i s jejich dvěma dětmi. - K jeho nejdůležitějším dílům patří Svět v obrazech, Didaktika a Škola hrou. - Svět v obrazech je vůbec první obrázkovou učebnicí na světě. - Byl osobně pozván na slavnou americkou univerzitu Harvard. - Své poslední roky strávil v Amsterdamu, kde také zemřel.


hlavolamy Soutěžní 1

Pokud máš zájem vyhrát některé ze 3 DVD s tričkem, vylušti sudoku nebo soutěžní hlavolamy, jdi na stránky www.scooler.cz a napiš nám správné odpovědi!

Dle následujícího slovního popisu vyberte z nabízených možností a) až e) ten obrázek, který plně odpovídá tomuto popisu: ,,Dvojici vodorovně uložených obdélníků se zaoblenými rohy částečně překrývá rovnostranný trojúhelník. Pod tímto trojúhelníkem šikmo prochází obdélník. Nalevo od trojúhelníku umístěný pravidelný osmiúhelník tento šikmo umístěný obdélník překrývá. Na tento obdélník zároveň, v pozici napravo od trojúhelníku, dosedá kruh.‘‘

Koláče nabývají v závislosti na rozdílu množství zelené a bílé barvy hodnot od 1 do −1. Doplň koláč do poslední rovnice.

Hlavolamy: Soutěžní hlavolamy musíš vyluštit všechny a výsledky nezapomeň uvést ve správném pořadí: jestliže správná odpověď hlavolamu č. 1 bude např. možnost a), hlavolamu č. 2 např. možnost c), zapíšeš to jako 1a, 2c atd.

8 1 5 1 2 8 7 2 7 6 8 5 3 9 1 6 3 6 2 8 9 7 2 9 3 4 3 1 6 1 4 8 9 2 6

HLAVOLAMY Soutěžní 2

VZOROVÁ ODPOVĚĎ: Sudoku: Odpověď zapiš číselně bez mezer ve správném pořadí čísel, která ti vyjdou v šedě podbarvených polích, např. na druhém řádku 1, pátém 5, sedmém 9, osmém 3 zapíšeš jako 1593.

SUDOKU

Chytrolínům

a)

b)

Soutěžní 3

c)

d)

e)

a)

b)

d)

e)

c)

A

Kolika různými způsoby se můžete dostat z A do B, samozřejmě za předpokladu, že se budete pohybovat ve směru šipek?

5 B

4

Přeložte 2 zápalky tak, aby vzniklo 6 čtverců.

Základní jednotkou dědičnosti je gen. Potomek přejímá jednu kompletní sadu genů od každého rodiče. Geny mohou být dominantní nebo recesivní. V případě přítomnosti dominantního genu nese organismus dominantní znak. Gen pro barevné vidění je dominantní, gen pro barvoslepost recesivní. Vyberte správné tvrzení resp. argumentaci. a) Barvoslepé dítě má s jistotou jednoho z rodičů barvoslepého. b) Dítě barvoslepých rodičů má šanci vidět barevně, tato šance je však velmi malá. c) Dítě s barevným viděním nemůže mít barvoslepou matku. d) Rodiče s barevným viděním nemohou mít barvoslepé dítě. e) Dítě barvoslepého otce a matky s barevným viděním má nejméně stejnou šanci na barevné vidění jako na barvoslepost.

Řešení nesoutěžních hlavolamů tohoto čísla: č. 3:

(9+8+7+6-5) x 4+3-2-1=100

č. 4:

č. 5: e)

Řešení nesoutěžních hlavolamů tohoto čísla: )e :5 :4

Týdně mnoho zajímavých soutěží o ceny najdeš na http://souteze.sms.cz

19


sCOOLerům

jak se dělá…?

Jak se dělá auto Tak z tohoto plechu v ruličce vznikne karoserie auta

O vystříhání a vylisování jednotlivých částí karoserie se postará tato plně automatická linka

Roboti si s jednotlivými částmi poradí sami Automatický stohovací systém. Žádný sklad, jen potřebný počet kusů na směnu

Pomocí mechanické ruky se usadí kapota a utáhnou se šrouby

Svařovna - tak trochu Jurský park

Šikovný Seler tmeluje všechny sváry

Montáž malých, ale důležitých částí - zde gumy do oken

Prozatím jediný výrobní závod v Evropě a je právě v ČR. Hyundai v Nošovicích již půl roku vyrábí auta. Pojďme se tedy podívat, jak perfektně sladěné jsou všechny složky této výroby.

Stroj sám uchopí motor, usadí do auta…

HYUNDAI V ČÍSLECH …operátoři jen utáhnou šroubky Stačí usadit a jedem

Kontrola kvality

20

Spojení podvozku s karoserií

To co stroje nezvládnou…

Konečná fáze kontroly, pracovníci musí omrknout celé auto včetně interiéru Hurá na konečné zkoušky. Pak ještě jízda na okruhu a rychle k majiteli

První sériově vyrobená i30

• 593 dní uběhlo od položení prvního pilíře po spuštění sériové výroby • současně asi 1900 zaměstnanců • 1 auto = 18 dílů plechu • 1 směna = 480 aut • 1 rok = 200 000 aut • 20 – 22 hodin práce = 1 auto • 1 auto = 400 subverzí


hi-tech

SOLÁRNÍ MOBIL

Ekologie hýbe světem a především vývojem moderních technologií, které se snaží o maximální úspory v oblasti energie. Japonská společnost KDDI by ráda velmi brzy uvedla do oběhu vodotěsný mobilní telefon, který budou nabíjet sluneční paprsky. Za deset minut byste měli být schopni telefon nabít k dvouhodinovému fungování v pohotovostním režimu, nebo minutovému hovoru. Maximální míra nabití baterie prostřednictvím slunečního světla by se měla pohybovat kolem 80 %. Bohužel byla u  přístroje zveřejněna zatím pouze fotografie, o ceně a nějakém konkrétním datu uvedení na trh se toho moc neví. Uhlazený design telefonu a  jeho šetrnost k  životnímu prostředí za to čekání však určitě stojí.

SUPER RYCHLÁ MOTOBĚŽKA Nebaví vás chodit pěšky, nebo se namáhat jízdou na kole či koloběžce? Znamená pro vás skútr málo adrenalinu? V tom případě právě pro vás sestrojil Maďar Janos Nemeth tzv. StandBike SuperBikeBoard (lepší a  kratší název ho asi nenapadl), hybrida mezi koloběžkou, motorkou, skútrem a  vším, na čem se ještě jezdí na dvou kolech. Tenhle ďábelský stroj dosahuje rychlosti kolem 140 km/h. A  co je na něm tak vzrušujícího? Samotná jízda, při které musíte každý pohyb vyvažovat tělem. Nohy máte obvykle za sebou, právě jako na koloběžce nebo třeba na skateboardu, a při vybírání zatáček musíte podle potřeby nohy měnit, abyste správně vyrovnali těžiště a nelíbali se s vozovkou. Pokud tedy nemáte příliš smysl pro rovnováhu, raději to ani nezkoušejte.

Nadšencům

NOTEBOOK V TUBĚ Může se to zdát neuvěřitelné, ale v budoucnu už vám notebook možná nebude zabírat tolik místa v  batohu… Bude totiž srolovaný v tubě. Tato vize není tak utopická, jak se na první pohled mnohým zdá. Tento laptop se jmenuje D-Roll a měl by mít jako základ jakýsi váleček, ve kterém by se schovával harddisk, a ze kterého by se dal vysunout ohebný OLED displej a klávesnice v půlkruhovém tvaru. Nechyběla by ani myš (nebo snad lépe říci „myšička“). Technologie k  vyrobení takového extravagantního kousku do kabelky už k  dispozici jsou, ovšem cena by stejně byla pro běžného člověka asi ještě hodně dlouho nedostupná. Nechte si tedy zajít chuť a  raději zůstaňte u  klasického malého netbooku.

MRAKODRAP AŽ DO OBLAK

Megalomanské sklony některých společností dosahují nedohledných výšin, a tak není divu, že se chystá první mrakodrap, který má svou výškou překročit neuvěřitelnou hranici jednoho kilometru. Developeři z  Dubaje, kteří mají za sebou slavný projekt, kdy vytvořili souostroví ve tvaru palmy, se rozhodli nezůstávat při zemi. Naopak, chystají se vybudovat nejvyšší budovu světa. Přesná metráž ještě není známa, ovšem jisté je, že bude vyšší než 1000 m. Tato gigantická stavba by měla mít kolem dvou set pater, sto padesáti výtahů, a rozdíl mezi vnější teplotou dole a nahoře by se měl pohybovat kolem deseti stupňů Celsia. A co je na tom ještě lepší? Díky rychlým výtahům budou mít obyvatelé možnost pozorovat západ slunce dvakrát – jednou z přízemí a podruhé z nejvyšších pater!

21


Filmožroutům

kino novinky

Snad ta kovová potvora nekouše…

Velký hit roku 2018

(Akční/dobrodružný/drama/sci-fi/thriller, USA/Německo/Velká Británie, 2009)

TERMINATOR: SALVATION Píše se rok 2018. Nastal soudný den a zničil moderní civilizaci. Postapokalyptickou krajinu brázdí armády terminátorů, které zabíjejí či loví lidi, ukrývající se v  troskách měst a v pouštích. Malé skupinky pře­živších se ale mobilizují v hnutí odporu, které se ukrývá v  podzemních

bunkrech a využívá každé příležitosti k  útoku na nepřátelské jednotky, které

obrátila proti svým tvůrcům a sežehla nic netušící svět atomovým peklem.

počátku událostí, před nimiž byl John celý život varován. Jeho víru v to,

Soudný den přišel a zničil moderní civilizaci jsou v obrovské přesile. Terminátory řídí síť umělé inteligence Skynet, která si uvědomila sebe sama před 14 lety, rychle se

Jen jeden muž věděl, že se Soudný den blíží. Byl jím John Connor (Christian Bale). Svět se nyní nachází na

že má lidstvo šanci tuto válku vyhrát, zviklalo cosi neočekávaného: objevení Marcuse Wrighta (Sam Worthington),

Nejvíce informací, fotek k filmům a videoukázek v češtině hledej na www.365dni.cz 22

www.365dni.cz

Není nad rozhovor mezi čtyřma očima cizince z mi­nulosti, jehož poslední vzpomínkou, než se probral v  tomto podivném novém světě, je to, že byl odsouzen k trestu smrti. Connor se snaží zjistit, zda může Marcusovi důvěřovat, když ale začne Skynet měnit strategii tak, aby co nejvíce uspíšil porážku hnutí odporu, jsou Connor a  Marcus nuceni ke spolupráci. O  temné budoucnosti, která má přijít po Soudném dni, jsme v  minulých dílech hodně slyšeli a  viděli jsme z  ní také

několik krátkých záběrů. Ve filmu režiséra McG (oba díly Charlieho andílků) ji ale uvidíme poprvé naplno a podle všeho bude mnohem temnější a  komplikovanější, než jsme si původně mysleli. Režie: McG Hrají: Christian Bale Anton Yelchin Sam Worthington

4. 6.


kino novinky

11. 6.

Případ nevěrné Kláry

Stáhni mě do pekla

(Drama, Itálie/ČR, 2009)

(Horor/thriller, USA, 2009)

(Akční/dobrodružný/drama/ historický, Čína, 2008)

Miley Stewartová se snaží stíhat školu, přátele a ještě svou tajnou identitu, popovou hvězdu. I když stoupající popularita Hannah Montany hrozí tím, že ovládne celý její život, je ochotna vše podstoupit. Otec ji proto odveze domů do Crowley Corners v Tennessee, aby poznala skutečný život, čímž začíná dobrodružství plné legrace, smíchu a romantiky, o kterém se hlavní hrdince nikdy ani nesnilo.

Mladý italský hudebník Luca žije v Praze se svou krásnou přítelkyní, studentkou Klárou. Asi by jim nic nescházelo, kdyby Luca na Kláru chorobně nežárlil. Touha odhalit nevěru přivede Lucu až do detektivní kanceláře, kterou vede jeho naprostý protipól Denis. Ten přebývá se svou ženou Rút ve vzácně harmonickém a  otevřeném vztahu. Denis se vrhá do práce, ale brzy začne být nejen jemu jasné, že Kláru nepozoruje už jen z profesních důvodů.

Hororový příběh si pohrává s myšlenkou, že nakrknout starou cikánskou čarodějnici se nevyplácí. Mladá bankovní úřednice Christine se pokouší jedné takové pomoci s  nesplácenou hypotékou. Nadřízený však její snahu stopne, aniž by tušil, jaké následky to pro Christine bude mít - smrtící kletbu! Od této chvíle začíná zběsilá snaha mladé dívky o  záchranu své duše, po které se sápou pekelné spáry staré čarodějnice.

Ve třetím století stála království Wu a Xu ve válce proti vojevůdci Cao Cao, který se snažil sjednotit Čínu. Království Wu i  Xu ovšem nedosahovala takového počtu vojáků, jako jejich protivník Cao Cao, proto uzavřela dohodu a spojila se proti němu. Ani spojení sil ovšem nestačí na to, aby se alespoň vyrovnali protivníkově armádě. Můžeme se těšit na bitvy jak na moři, tak na souši, vše pod záštitou Johna Woo (Tváří v tvář, Mission: Impossible 2).

Režie: Peter Chelsom Herci: Miley Ray Cyrusová Billy Ray Cyrus Emily Osmentová

Režie: Roberto Faenza Herci: Iain Glen Kierston Wareingová Claudio Santamaria

Režie: Sam Raimi Herci: Alison Lohmanová Justin Long Lorna Raver

Režie: J ohn Woo Herci: Chen Chang Yong Hou Jun Hu

Hannah Montana (Komedie/rodinný, USA, 2009)

25. 6.

18. 6.

18. 6. 11. 6.

Filmožroutům

Krvavé pobřeží

Transformers: Pomsta poražených (Akční/dobrodružný/sci-fi, USA, 2009) Sam Witwicky se už vzpamatoval z prvního setkání s hodnými Autoboty a  zlými Deceptikony a začal se pomalu připravovat na opuštění rodného hnízda, vstříc bouřlivému vysokoškolskému životu. Náladu mu kazí jen fakt, že se vztah s  rozkošnou Mikaelou brzy promění v  chození na dálku. Když Sam ale objeví úlomek Prajiskry, začnou po něm okamžitě jít mechaničtí gauneři z celé galaxie. Režie: Michael Bay Herci: Shia LaBeouf Megan Foxová Josh Duhamel

Programy všech kin, klubů, divadel a koncertů najdeš na největším kulturním webu www.365dni.cz

www.365dni.cz

23


Filmožroutům

kino novinky

16. 7. 30. 7.

2. 7.

20. 8. 27. 8.

(Drama/thriller, USA, 2009)

(Akční, USA, 2009)

Další příběh mamuta Mannyho, lenochoda Sida a šavlozubého tygra Diega, kteří se tentokrát společně s  mamuticí Elliie (která si už nemyslí že je vačice) a veverkou Scratem propadnou pod ledovce a  dostanou se do jeskyně, ve které přetrvává druhohorní klima - a  spolu s  ním i obří dinosauři…

Harry nastupuje šestý rok studia v Bradavicích a  do rukou se mu dostává stará kniha, která je označena jako majetek Prince dvojí krve. Voldemort zatím stále více ohrožuje svět kouzelníků i  obyčejných lidí a  klíč k  jeho poražení se zdá být ukryt v jeho temné minulosti. S tou je postupně seznamován právě Harry díky vzpomínkám, které nashromáždil Brumbál. Poslední bitva mezi dobrem a zlem se blíží…

V roce 1959 byla jako součást slavnostní ceremonie, na počest nové základní školy, uložena časová kapsle. Ta obsahovala výkresy studentů a  jeden list papíru se zdánlivě náhodnými řadami čísel. O padesát let později je kapsle vykopána a  list s  čísly se získává profesor John Koestler (Nicolas Cage), kterému se ho podaří rozluštit. List předpovídá všechny katastrofy, ke kterým došlo v  uplynulých letech. Koestler však zjišťuje, že se tři události ještě nestaly…

Legendární řada hraček od Hasbro Toys, společně s animovaným seriálem a  komiksem inspirovaly Paramount pictures k natočení lehce přehnané sci-fi akce G. I. Joe, která se natáčela i  u  nás. Můžeme se těšit na rozličnou partu dobráků, ke kterým patří neslyšitelný ninja Snake-Eyes, charizmatická hrdinka Scarlett a  jejich velitelé Hawk s  Dukem. Parta G. I. Joe musí odvracet útoky teroristické organizace zvané COBRA, která chce ovládnout svět.

Režie: Carlos Saldanha Herci: Simon Pegg Seann William Scott John Leguizamo

Režie: David Yates Herci: Daniel Radcliffe Emma Watsonová Rupert Grint

Režie: Alex Proyas Herci: Nicolas Cage Rose Byrneová Chandler Canterbury

Režie: Stephen Sommers Herci: Dennis Quaid Channing Tatum Marlon Wayans

(Akční/animovaný/komedie/ romantický, USA, 2009)

(Dobrodružný/drama/mysteriozní/pohádka/romantický, Velká Británie/USA, 2009)

(Akční/dobrodružný/válečný, USA, Německo, 2009) V novém velmi očekávaném filmu Quentina Tarantina se setkáme s poručíkem Rainem (Brad Pitt), který je velitelem jednotky židovsko-amerických vězňů, jíž se za 2. světové války dostane speciálního výcviku. Ten má naplno využít při misi, jejímž cílem je zlikvidovat skupinu předních nacistických důstojníků. Režie: Quentin Tarantino Herci: Brad Pitt Diane Kruger Mélanie Laurent

Zkoukni hned ukázky v češtině ke všem těmto super filmům na www.365dni.cz!

24

www.365dni.cz


Originální email zdarma

@BigBoss.cz


Hráčům

nej hry

Drakensang: The Dark Eye

Velké RPG na okraji zájmu Drakensang rozhodně není nějakým hurá RPGčkem, kde se jde hned na věc, a to ještě hlavně po palici. Na začátku si vytvoříte hrdinu z dvaceti přednastavených tříd s individuálními přednostmi i nedostatky. Pokryto je prakticky celé spektrum, od válečníků přes zloděje až po mágy, s tím, že nejrůznějších kombinací, a to i velmi netradičních, je habaděj. Autorům se v Drakensang podařila velká věc. Aniž by naštvali ortodoxní fanoušky, dokázali pravidla The Dark Eye odtučnit tak, aby je pochopil i začátečník. Dialogy začínají příjemně – namluvenými pozdravy a zdvořilostními frázemi. Bohužel zbytek už budete muset pouze číst. To se nicméně vyplatí, protože příběh se často překvapivě zvrátí a navíc se dozvíte i detaily o záležitostech, které sice s hlavní dějovou linkou přímo nesouvisejí, ale na atmosféru a vnímání světa jako celku s vlastní mytologií a historií to má velký vliv. Drakensang dokáže zkrátka držet hráče motivované od začátku do konce. Dobře převedená papírová pravidla do herní podoby, atmosféricky působící svět, dobře vyprávěný příběh, propracované hlavní i vedlejší úkoly. Kamera je opravdu problematická, těžkopádné ovládání, občas málo efektivní. Tohle hardcore staromódní RPG není radno opomíjet. Je do detailu propracované, disponuje komplexními pravidly, motivujícím příběhem a celkově kvalitní, i když místy zdlouhavou hratelností.

26

Red Alert 3: Uprising

Rudé nebezpečí i dvacet let po „sametu“

Stupeň lokalizace: Ne Index: 8 Země původu: Německo Výrobce: Radon Labs Oficiální web: www.drakensang.com Typ hry: RPG Požadavky: CPU 2 GHz, 1 GB RAM, 128 MB GFX Doporučujeme: CPU Dual Core, 2 GB RAM, 256 MB GFX Cena: 30 USD

O nově příchozím datadisku Uprising pro Red Alert 3 se dá říci mnohé, ale rozhodně se nedá prohlásit, že by ztratil styl. Jinak je ale Uprising záležitostí rozporuplnou a rozhodně neosloví všechny fanoušky posledního Red Alertu. Naopak ukojí jen část z nich a zbytek pouze smutně pohlédne na menu a zjistí, že nemá co hrát. Uprising je totiž záležitostí singleplayerovou. Ústřední figurou Uprisingu a nejvýraznějším prvkem je japonská dívka Yuriko. Kdo nemá rád školačky, ten bude muset sáhnout po jedné ze tří mini kampaní. Ty jsou skutečně mini, což je na jednu stranu škoda, protože než se rozkoukáte, je konec. Na druhou stranu vám ale hodně rychle svěří do rukou většinu nových jednotek, které jsou ovšem často silově nepříliš odladěné. Jenže jak bylo řečeno, než se nadějete, je konec a vám zbývá poslední možnost, Výzva... Výzva je nový, jak jinak než singleplayerový mód. Obtížnost Výzvy je zvýšena tím, že nemůžete uprostřed mise ukládat. Pozitivním prvkem je, že Uprising nepřevzal obtížnost z ranku „směšně lehká“. V konečném součtu je pak Uprising lehce nadprůměrným soustem, které je jen pro někoho. To, zda jste cílovou skupinou, si rozhodněte sami. Solidní přídavek k povedené strategii přináší čtyři malé kampaně, nový mód, nevrlou holčičku, několik zábavných nových jednotek, ale bohužel žádný multiplayer. A to je hodně velké minus.

w w w.NejHr y.cz - Nejlepší hr y zdarma

Stupeň lokalizace: Text Index: 6 Země původu: USA Výrobce: EA LA Oficiální web: www.commandandconquer.com Typ hry: strategie Požadavky: CPU 1,5 GHz, 512 MB RAM, 128 MB GFX Doporučujeme: CPU 2 GHz, 1 GB RAM, 256 MB GFX Cena: 799 Kč


hry měsíce

nej hry

Hráčům

ZABIJ NUDU!

Zeno Clash

Hraj o DVD na NejHry.cz! Nekoukej jen tak do zdi (nebo sCOOLeru :-))! Raději se ponoř do světa online her zdarma, buď ten NEJ a vyhrávej dividíčka nebo cédéčka dle vlastního výběru! Stačí, když budeš u online her popsaných níže, případně dalších, které se objeví v sekci Hry se skóre, do 14 dní od zveřejnění hry nejlepší!

Opravdové šílenství v praxi Hlavní postavou hry je vcelku normálně vypadající mladík Ghat, který byl po spáchání hrdelního zločinu vyhoštěn ze své rodiny. Jeho rodiči byli, tedy vlastně byl, šíleně vypadající hermafrodit Otec-Matka, alespoň do té doby, než byl(a) zavražděn(a) právě zmiňovaným hrdinou hry. Na počátku hraní se prostřednictvím video sekvence ocit­ nete v době těsně po inkriminované vraždě Otce-Matky, přičemž posléze zpětně objevujete dobu před zmiňovaným činem a dozvídáte se, co že se to vlastně na Zenozoiku stalo. Autorům se jejich záměr o stvoření chaosu na počátku hry povedl. První pasáže hráče nutí k přemýšlení o tom, jestli to vše okolo není náhodou jen vtip. Ale není. Postupem času se příběh rozmotává a ke konci už všechno dává smysl tak, jak má. Zeno Clash se možná tváří jako first-person střílečka, ale ve skutečnosti je to spíše first-person brawler čili bojovka. Ghatovy pěsti, kolena a další části těla hrají výraznou roli v „přesvědčování“ nejrůznějších protivníků. Největší předností Zeno Clash je atmosféra, která umocňuje kvalitní herní zážitek. Fantasticky šílené prostředí, atmosféra, bizarně navržené postavy a nejrůznější živočichové, soubojový systém, audiovizuální stránka hry, cena. Absence podpory hry více hráčů, relativně krátký příběh, několik nepříjemných bugů, postupem času začínají být bitky mírně stereotypní.

Multiplayer: Ne Index: 8 Země původu: Chile Výrobce: ACE Team Oficiální web: http://www.aceteam.cl/zenoclash/ Žánr: 1st person akce Požadavky: CPU 3 Ghz, 1 GB RAM, 128 MB GFX Doporučujeme: CPU 2.4 Ghz (Core Duo), 1 GB RAM, nVidia 7600 / ATI x1600 nebo lepší Cena: 430 Kč

Velice povedený akční titul, který si jistojistě získá mnoho fanoušků Více informací o tomto tématu svou bláznivou atmosférou a originálním zpracováním. Pokud by autoři poopravili některé bugy a zauvažovali nad zakomponováním najdete v aktuálním čísle časopisu multiplayeru, mohlo by se jednat o jednu z nejlepších akčních her poslední doby.

Gold Miner Vegas

Blazing Squad

Velmi oblíbený zlatokop dostal zprávu, že v Las Vegas objevili zlatou žílu. Neváhal proto ani minutu a  na ono místo se ihned vydal. A  tak máš i  ty skvělou příležitost vytěžit si zlaté kameny. Nový lom však nabízí nové překážky a  díky vozíku umožňuje oproti předchozím hrám také horizontální pohyb!

Lehko na cvičišti, ale vůbec ne v tomto výborně zpracovaném simulátoru, kde na vlastní kůži poznáš výcvik vojáka. Na několika místech můžeš zlepšovat svou mušku proti pohyblivým terčům, před jejichž opětovanou střelbou se musíš také skrývat.

Rally Chinatown Zajeď co nejrychleji tento okruh a staň se nejlepším závodníkem! K dispozici jsou tři jezdci, jejichž vozidla nabízí Fireworks rozdílné vlastnosti. Je tedy jen na Nezmeškej jedinečnou šanci vychut- tobě, jestli dáš přednost rychlejším nat si nádherný ohňostroj nad Londý- rovinkám nebo důrazu v zatáčkách. nem. Tato skvělá hra pro hbité hráče jistě zaujme svou krásně barevnou podívanou, kterou si každý vytváří sám, a tudíž každá nová hra znamená nový ohňostroj.

TISÍCE NEJ HER NAJDEŠ NA 27


sCOOLerkám

budď in

Rady nejen pro krásu

Postavička do plavek a zábava v jednom

Do sandálků s grácií

Rozhodla ses udělat něco pro svou kondici a postavu, ale zároveň se chceš sportem bavit? Možností je celá řada. Pokud jsi společenská povaha, vrhni se třeba na volejbal, jestliže ráda dřeš a  jsi soutěživá, vyzkoušej tenis.

nich pečlivě vmasíruj. Schovej nohy do tepla které kosmetice dodávají osvěžující efekt, jsou a až je vytáhneš na sluníčko, budou hebké éterické oleje jako citron, grep nebo máta. Teplé dny nás už nenutí věznit svá chodidla a jako stvořené k obdivu. Poslední zmíněná ingredience má navíc antiv  uzavřené botě, a  tak je můžeme nechat septické a dezinfekční účinky a čistí pokožku, dýchat ve vzdušných páskových sandálcích takže se výborně hodí pro problematickou Romantická mini nebo chodit naboso. Příjemný pocit tě ale pleť. K  líčení si také nevybírej zbytečně husmůže hned přejít, když si nohy pohodlně Od doby, kdy se v 60. letech poprvé objevila té přípravky. Trocha korektoru, voděodolná natáhneš třeba v  parku na dece, a  oči všech minisukně a dívky se začaly chlubit dlouhýma řasenka, aby se ti ve vedru nerozmazávaly okolo upoutají tvá zpustlá chodidla s  hroší řasy, a tónovaný lesk na rty jsou tou správnou kůží. Aby ses nemusela stydět a  připadat si výbavou pro pobíhání v  rozpálených ulicích. jako lesní žena, jednou za čas si dopřej domáNež do nich ale vyrazíš, nezapomeň si přibalit cí lázně pro nohy. Začni teplou koupelí, ať už svou oblíbenou vůni a lehký pudr. Pokud se ti celkovou ve vaně nebo jen samotných nohou. už podařilo nachytat trochu bronzu, může být Ta příjemně uvolní napětí a  změkčí kůži. Do i se zlatavým nádechem. Pro vlasy platí, že čím vody můžeš přidat éterické oleje nebo bylinky víc vyživujícího balzámu použiješ, tím je tvá pro prokrvení končetin. Po několika minutách hříva těžší, zplihlejší a rychleji se mastí, proto relaxace si vezmi na pomoc pemzu, nebo takový přípravek nenechávej působit zbytečnějaký hrubší peelingový přípravek a odstraň ně dlouho. Trápí-li tě pouze suché konečky, všechnu zhrublou kůži ze svých pat a  kolem není třeba ho aplikovat po celé délce vlasů. prstů. Nohy si opláchni, osuš a pokračuj zkrášTeplé počasí vybízí ke shazování svršků, a  to lováním nehtů. Kromě zastřižení, které v zimsamé by mělo platit i  o  kosmetice, tak tedy ních měsících docela stačí, sáhni i  po pilníku odlehči, jak to jen jde! nohama, uplynula spousta let. Tento malý kus a nehty si zahlaď, nebudou se ti pak trhat punlátky si ovšem stále drží výsadní postavení ve čocháče. Přelakuj je oblíbeným lakem, třeba jen průhledným, počkej, až zaschne a na závěr světě módy. Tuto sezónu je mini v podobě více dopřej svým chodidlům pořádnou výživu ve romantické, než sexy. Sukýnky nejsou upnuté, formě mastného krému na chodidla, který do ale naopak široké. Frčí sukně s volánky, řasené, nabírané, vrstvené nebo balónového střihu, ale pořád kraťoučké.

Kosmetika na horké letní dny Když je horko a po ránu nestíháš dobíhat do školy, stává se, že když konečně dorazíš do třídy, jsi uřícená, líčení máš rozteklé, vlasy zplihlé a  pleť se ti leskne. Sluníčko a  teplé počasí si totiž vyžadují úplně jinou kosmetickou výbavu, a  to jak pěstících přípravků, tak líčení. Mastné krémy po ránu se do teplého počasí nehodí, ideální volbou jsou osvěžující čistící přípravky a  lehké hydratační krémy. Přísady,

28

www.scooler.cz

Jestli si však chceš jen pročistit hlavu, sportem pro tebe jsou in-line brusle. Struktura pohybu na in-linech se podobá běhu, podobný je i fyziologický účinek. Více si však šetříš klouby, které jsou zatěžovány jen o málo více než při běžné chůzi. Jízda na bruslích je velmi energeticky náročný sport, po hodině bruslení by tělo mělo spálit asi 1700 kJ. Můžeš se těšit nejen na mizící tuky, ale i pevný zadeček a stehna. Ať už vyrazíš do parku sama nebo přibereš kamarádku, důležité je mít chrániče (nejlépe na kolena, lokty a zápěstí) a helmu, protože místo příjemné únavy by sis mohla přivézt i naražený loket. Do batohu přibal vodu a  nějaké ovoce nebo kousek tmavé čokolády pro doplnění energie. Ze začátku to nepřeháněj, kondice se ti bude postupně zlepšovat a  budeš překvapena, jak dlouhé trasy najednou zvládáš. Také zjistíš, že svoje staré oblíbené džíny nemusíš vyhazovat, protože se do nich pohodlně vejdeš!


horoskopy na červen

Fatalistům

Pro ni: Blížící se prázdniny ti myšlenky rozhání do všech stran. Než škole odzvoní, soustřeď se ještě na chvíli, ať máš na konci měsíce co slavit. Kámoška tě zláká k dámské jízdě, pobavíte se jako nikdy. Pro něj: Obavy, které tě pronásledují celý měsíc se nakonec rozplynou jako pára nad hrncem. Nepřikládáš maličkostem příliš velký význam? Vztahy: Tvůj vztah je ve fázi, kdy se rozhoduješ, co od něj vlastně čekáš.

Pro ni: Tento měsíc se věnuj posílení svého sebevědomí. Jen tak budeš mít dost odvahy na flirt s vytouženým protějškem. Když ho necháš chvíli na pochybách, přetrhne se, aby se ti dostal do přízně. Pro něj: Kdo nic nedělá, nic nezkazí, tobě ale jde z nečinnosti hlava kolem. Vyraz zábavě naproti, život není jenom škola a povinnosti. Do karet ti hraje i štěstí při písemkách. Vztahy: Rodiče se nedaří ukecat, vyzkoušej metodu psích očí, soucit zabere.

Pro ni: Náladu ti zlepší super nabídka na strávení letních prázdnin. Bude ti motivací pro to, abys vydržela poslední bitvy o lepší skóre ve škole. Pro něj: Při plánování školního výletu se projevíš jako dobrý organizátor. Nesnaž se ale dělat všechno sám a neboj se spolehnout i na druhé. Zodpovědnost zvládnou i tví spolužáci. Vztahy: Snaž se svůj vztah něčím oživit, jinak mu hrozí stereotyp a pomalý zánik.

Pro ni: Na zájem ze strany kluků si stěžovat nemůžeš. Jenom pozor na žárlivou kámošku, nějak nemůže pochopit sílu tvého šarmu a závidí. Vyrazte za zábavou společně, ať se uklidní a pochopí, že neděláš nic špatně. Pro něj: Nespoléhej se na štěstěnu a ve škole raději pořádně zaber. Nebude to lehké, ale pokud vytrváš, čeká tě odměna na konci měsíce, kdy se rodiče projeví jako velkorysí. Vztahy: Tvůj vztah září jako červnové slunce, tak se vyhřívej na výsluní.

Pro ni: Věci za poslední dobu nabraly rychlý spád a ty přestáváš stíhat. Nenalož si toho na sebe příliš a neboj se požádat o pomoc. Na romantické schůzce svůj nový objev dočista okouzlíš. Pro něj: Jednáš dost opatrně a na své okolí působíš příliš uzavřeně. Odhoď ostych a neboj se to někde pořádně rozjet. Kdy jindy by sis měl užívat, než právě teď? Vztahy: Moc tlačíš na pilu, snaž se dát věcem volný průběh.

Pro ni: To, že se ti nedaří najít toho pravého může být tím, že jsi příliš náročná. Nezabývej se tolik vzhledem partnera a poznej jeho vnitřní vlastnosti. I z obyčejného kluka od vedle může být skvělý společník. Pro něj: Daří se ti doma připravit půdu pro prázdninové řádění. Rodiče jsou spokojení s tvými výsledky, je čas začít sklízet ovoce za celoroční úsilí. Vztahy: O prázdninách vás s partnerem/kou čeká spousta společných zážitků.

Pro ni: Snaž se vyřešit si školní záležitosti hned ze začátku měsíce. Později se totiž budeš chtít věnovat randění s novým objevem. Využij své kreativity k jeho ulovení, pak to bude hračka. Pro něj: Neúspěch ve škole lze vysvětlit nedostatkem koncentrace. Nenechávej nic na poslední chvíli a požádej o pomoc kámoše génia. Poradí ti triky, jak vše zmáknout. Vztahy: Dávej kamarádům jen ty rady, o kterých jsi přesvědčený/á.

Pro ni: Je čas se rozhodnout co dál s kamarádem, se kterým kolem sebe kroužíte už pěkně dlouho. Je na tobě, jestli se váš vztah posune dál nebo si ponecháte své přátelství. Za zkoušku to rozhodně stojí. Pro něj: Někdo, koho si moc vážíš, se poslední dobou nechová tak, jak by měl. Pokud s tím chceš něco udělat, dej pozor, aby tvá slova nevnímal jako útok. Vztahy: Jestli máš zlomené srdce, nezoufej. Brzy se objeví někdo, kdo ti rány zahojí.

Pro ni: Čeká na tebe velký úkol, ale ty se umíš obrátit na ty správné lidi a povinnosti zmáknout. Hrozí pár školních přepadovek, nedej jim šanci tě dostat. Naopak levou zadní ti jde diplomacie na domácím poli. Pro něj: Nenadále se ti změní plány, a to v pozitivním smyslu. Možná tak, že budeš mít problém udržet pozornost ve škole. Zhoršené výsledky by ti ale mohly plány zhatit. Vztahy: Truchlení odzvonilo, těš se na letní flirt.

Pro ni: Zkus se na chvíli trhnout od kluků a vyraz ven jenom s kámoškama. Popusťte uzdu šíleným nápadům a pořádně se vyblbněte. Pro něj: Netrap se tím, co nemůžeš změnit a zaměř se na to, co změnit jde. Co třeba slib, který jsi dal rodičům? Nebude právě to důvod, proč tě neberou vážně? Vztahy: Na bývalou lásku zapomeň, mohl/a bys propásnout příležitost k navázání nové známosti.

Pro ni: Záleží ti na tom, co si myslí a říkají ostatní. Snaž se vytvořit si na věci a lidi kolem sebe vlastní názor. To, co říkají ostatní, nemusí být vždycky pravda, a mohla bys litovat, že ses přiklonila na špatnou stranu. Pro něj: Největší zátěž doléhá na tvou psychiku, zkus se raději unavit po fyzické stránce, bude se ti lépe spát a probudíš se s dostatkem energie na školní rutinu. Vztahy: Vyrazte s kamarády na rande ve čtyřech. Budete se dobře bavit.

Pro ni: Kámoška potřebuje dobrého posluchače. Vyslechni ji, ale nesuď. Zorganizuj si svůj čas, nějak se ztrácíš v tom, co máš udělat a kdy. Ztracenou energii získáš zpět díky parádní akci na přelomu měsíce. Pro něj: Doma se setkáš s nesouhlasem, měj trpělivost s vysvětlováním své situace, nakonec uspěješ, ale nesmíš nad sebou ztratit kontrolu. Chce to klid. Vztahy: Partner/ka je ti nyní tou největší oporou, neboj se mu/jí svěřit.

Denní, erotické, partnerské, keltské, čínské a indiánské horoskopy najdeš na http://horoskopy.sms.cz. Tak tam koukej, at’ víš, co se stane!

29


Pro vtipálky

humor V pivnici se ptá host šéfa: „Co je to tu za divný zápach?” „Čerstvý vzduch, pane, větráme.”

Každé ráno chodím na snídani do stejné restaurace, poněvadž tam dělá jedna servírka, která se mi fakt líbí.

A dneska ráno mi řekla: „Už sem nechoď, protože na mě vždycky koukáš tak, že mi z toho jde mráz po zádech.”

Kdybych věděl, že je taková, tak jsem si to její jméno na hruď nikdy nevytetoval.

Blondýnka se chlubí druhé, že potkala kouzelného dědečka, který jí slíbil, že jí splní přání. „A co nabídl?” - „Buď výtečnou paměť nebo velké poprsí.” „A co sis vybrala?” „To už nevím!”

Potkají se na ulici dva opilci. Jeden se zadívá takovým divným pohledem na druhého a povídá: „Prosím vás, můžu mezi vámi projít?” A druhý odpovídá: „Ano, ale po jednom.” Majitel butiku s oblečením se vrátil z oběda a zastihl prodavače se zavázanou rukou. „Pane, mám dobrou zprávu,” spustil na něj prodavač ještě před tím, než se stačil zeptat, co se mu stalo. „Víte, jak jsme tu měli ten oblek, co jsme jej nemohli už dva roky prodat?” „Myslíte tu odpudivou růžovo modrou záležitost?” „No, přesně tu.” Tak ten jsem prodal!” „Uff, to je opravdu radostná zpráva. Byl to ten nejošklivější oblek, jaký jsme kdy měli. Ale řekněte mi, co máte s rukou!” „No, víte, ten chlápek, no, když jsem mu prodal ten oblek, jeho slepecký pes mě pokousal.” Jede ožralý chlap taxíkem. Taxikář vidí v zrcátku, jak se chlap vysvléká a povídá: „Ještě se nevysvlékejte, ještě nejste doma.” A ožrala na to: „A to jsi mi nemohl říct dřív, než jsem si dal boty za dveře?” Zastaví policajt auto a povídá: „Počtvrté jsem vás dnes zastavil a počtvrté vám říkám, že vám teče chladič!” Řidič se vykloní z okna a odpoví: „A já vám počtvrté říkám, že jsem kropící vůz!”

30

„Pane doktore, jste si jist, že se manželka uzdraví?” „Zcela určitě!” „A sakra, a nevíte o někom, kdo potřebuje rakev?” Jeptiška přiběhne za matkou představenou: „Matko představená, pomozte mi, zhřešila jsem - milovala jsem se s mužem.” „Tak rychle běžte do kuchyně a snězte citrón!” „A myslíte, že to pomůže?” „To nevím, ale zmizí vám ten blažený výraz z tváře!”

OBRÁZEK MĚSÍCE Psychiatr sedí u sebe v ordinaci. Pacienti nechodí, nikdo nevolá. Zkrátka nuda. Vtom se otevřou dveře a do nich po čtyřech vejde muž s něčím mezi zuby, v rukou má taky zvláštní předměty a ještě za sebou po chodbě něco táhne. Doktor na něj: „Óóó, kdopak se nám to plazí na návštěvu? Není to snad maličký hádek? Tak se doplaz a vítej, malý hádku, doktor ti pomůže.” Osoba na čtyřech však zakroutí nesouhlasně hlavou. „Ááá, tak ty jsi tedy malá želvička, která se sem vleče na slovíčko?” Osoba na čtyřech opět nesouhlasně zakroutí hlavou. „Tak, kdopak tedy jsi? Že by snad malý červíček?” Muž pustí z pusy drát a povídá: „Jděte do háje, doktore. Já jsem váš informatik a natahuju vám tu síťový kabel.” Znám tak škaredou ženskou, že když posílala svou fotku mailem, odchytil ji antivirus. Víte, jaký je rozdíl mezi tchyní a dítětem? Žádný. Stačí pochovat a je klid.

Tisíce super vtipů, zábavných obrázků, videí a dalších legrácek najdeš na http://humor.sms.cz. Tak tam jdi a bav se!


Poznej nás

Najdi si na portále pro mladé vše, co tě zajímá! Sms zdarma na všechny operátory, programy všech kulturních akcí, super seznamka, neomezené fotogalerie, blog, originální email, nejlepší hry zdarma, největší televizní program, databáze kapel, osob a filmů s videi, nabídky práce, předpověď počasí, slovníky... Za používání SMS.cz dostaneš dárky. Tak na co ještě čekáš? Poznej nás!

/scooler_010  

http://scooler.sms.cz/kategorie/scooler/pdf/scooler_010.pdf

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you