Page 1

004

sCOOL ČASOPIS PRO COOL LIDI

Tajná řeč těla

Šílený Tarantino

Nejlepší Silvestr

Adrenalin do žil Nej Hry o Zajímavosti o Hlavolamy o Celebrity o Horoskopy o Hi-tech o Filmy

www.scooler.cz


Naplánuj si lepší program!


Editorial

aneb Pozdrav z redakce

Mohli jsme sem napsat pár rádoby chytrých vět, ale raději ti poradíme, co bys měl dnes odpoledne dělat. Jak? Vyber si jednu z cest a nech rozhodnout osud!

pro úvod

z obsahu

ZVÍDAVÝM

ZAJÍMAVÉ ZAJÍMAVOSTI

04

LUCIE VONDRÁČKOVÁ

06

CO TROPÍ SLAVNÍ

07

MISS/MR. NAJDEMESE.CZ

08

PRVNÍ RANDE

09

ADRENALIN DO ŽIL

10

KINO NOVINKY

12

NEJ HRY

14

NEJLEPŠÍ SILVESTR

16

MANUÁL NA SLÁVU

QUENTIN TARANTINO

17

DO SCOOLU

UŽITEČNÉ VZOREČKY

18

HLAVOLAMY

19

SCOOLERŮM

TAJNÁ ŘEČ TĚLA

20

SCOOLERŮM

SOUDNÍ PROCESY

22

BUĎ IN

24

HOROSKOPY

25

HI-TECH

26

TRÁPENÍ ČTENÁŘŮ

28

ZAŽIJ NA VLASTNÍ KŮŽI

29

HUMOR

30

ROZHOVOR DRBÁRNA PRO HEZOUNY RANDĚNÍ SPORTOVCŮM FILMOŽROUTŮM HRÁČŮM SCOOLERŮM

CHYTROLÍNŮM

sCOOLer ke stažení na www.sCOOLer.cz! TIRÁŽ Četnost vydání: měsíčník Ročník: I. Číslo: 4 Den vydání: 1. 12. 2008; Příští číslo hledej ve škole kolem 5. 1. 2009 Vydavatelství: goNET s.r.o., Úprkova 1/25, 702 00 Ostrava-Přívoz IČO: 26822580 Šéfredaktor: Pavel Górecki Zástupce šéfredaktora: Ivana Chodurová Redaktoři: Petra Melecká, Irena Velkoborská, Lucie Lukačíková, Sylvie Karolová, Kateřina Veselá, Kateřina Tobolová Grafická úprava: Zdeněk Foltýn E-mail redakce: info@scooler.cz

www.scooler.cz

SCOOLERKÁM FATALISTŮM NADŠENCŮM ZOUFALCŮM AKČNÍM LIDEM VTIPÁLKŮM

03


sCOOLerům

zvídavým

víte, že... …čokoláda fungovala jako platidlo nebo oblíbený nápoj aristokratů? Kakaovníky začali pěstovat už staří Aztékové a Mayové. Čokoláda jim však nesloužila pouze jako potravina, boby byly velice cenné a tak se jimi platilo. S čokoládou měly souvislost všemožné náboženské rituály a byla považována také za účinné afrodiziakum! Nás s čokoládou seznámil až Kryštof Kolumbus. Přestože tehdy šlo o hořký nápoj, stal se oblíbeným mezi vyššími španělskými vrstvami. V Mexiku se do čokolády začal přidávat cukr. Jeden Holanďan na začátku 19. století založil první čokoládovnu a povedla se mu zásadní věc - oddělit kakaové máslo od kakaového prášku! První tabulková čokoláda tak byla vytvořena roku 1847. O dvaatřicet let později se k této sladké hmotě přidalo kondenzované mléko a vznikla čokoláda mléčná. Mňam! Samozřejmě čokoládu nikdo z nás nejí jen proto, že je chuťově neodolatelná. Všichni dobře víme, že je dobrá proti migrénám, snižování krevního tlaku, pomáhá v posílení imunitního systému (kam se hrabe Actimel), léčbě rakoviny, depresí, zlepšuje nám náladu a povzbuzuje sexuální apetit! ...ovocný jogurt byl vynalezen v Čechách? Stalo se tak v roce 1933 v pražské Radlické mlékárně na Smíchově. Učení páni zkušení totiž přišli na to, že vrstva marmelády na jogurtu zabrání vytváření plísní. Zárodky se na kyselém povrchu předtím rychle množily a znehodnocovaly kvalitu oblíbené dobroty. Slabá vrstva ovoce však tento problém geniálně rozlouskla – jogurtová hmota vydržela déle, alias prodloužila se doba jeho trvanlivosti. Mlékárna si tento recept nechala patentovat a proslavila se tím v zahraničí. Klasický ovocný jogurt ve skleničkách se v Radlicích vyráběl až do šedesátých let, kdy jej nahradil zcela podřadný výrobek - šlehaný jogurt v plastových kelímcích, tak jak jej známe dnes. Trh poté bohužel marně volal po původní klasické receptuře a obalu, výroba nemohla být obnovena, protože zařízení už byla zlikvidována. Dnes už neexistuje ani Radlická mlékárna, která vyráběla mléčné pamlsky téměř sto let.

04

Jak vypadá nejslavnější a nejošklivější zvíře světa? Samovi, čistokrevnému čínskému chocholatému psovi, se třikrát po sobě povedlo vyhrát nepochybně velmi …ehm… populární soutěž o nejošklivější zvíře světa, organizovanou v  Kalifornské Sonomě. U mnohých dokázal vyvolat nekontrolovatelný smích, u  jiných odpor. Svým zjevem a  tím, jak zasáhl do života svojí majitelky Susan Lockheed, oslovoval mnoho různých lidí. Její nesmírná láska a úcta k tomu nejnepřitažlivějšímu tělíčku na světě pohnula srdci mnohých. Susan si ho vzala z útulku, kam se dostal po stěhování původního páníčka na místo, kde psi nebyli povoleni. Postupem času se z něj však stal její miláček, který měl přístup v jejím životě i domově prakticky kamkoliv. Přihlásila jej do soutěže, která ho úžasným způsobem proslavila a umožnila mu jíst pouze vybrané lahůdky a přespávat v luxusních hotelích. Susanin partner jeho přítomnost neunesl a opustil je. Fotografie Sama a Sue na internetové seznamce ale zaujala jiného muže, který je jejím nynějším partnerem. Sam zemřel ve věku 14 let a zpráva o jeho smrti obletěla celý svět. …jedna třícentimetrová žabička může usmrtit až osm lidí? Jedná se o  čeleď pralesničkovitých, vyskytujících se v  Jižní Americe. Tyto šípové žabky využívali domorodci při lovu. Do jedu, který žabky vylučují z  pokožky, máčeli hroty svých šípů. Pro zvýšení účinnosti tyto hroty navíc špinili ještě fekáliemi nebo je zabodávali do zkaženého masa. Tito obojživelníci totiž vylučují tzv. batrachotoxiny, které způsobují srdeční zástavu do půl hodiny po vstřebání. Krom své jedovatosti jsou typické i  svým pestrým výstražným zbarvením. Z početné čeledi pralesničkovitých jsou ale schopné usmrtit člověka jen tři druhy. Ty žijící v zajetí ztratily schopnost produkce jedovaté látky. Výhodou těchto druhů je ale jejich rychlost, pro kterou se jim zase říká „raketové žáby“.

www.scooler.cz


sCOOLerům …Barbie a Ken jsou pojmenováni po dětech zakladatelů firmy Mattel? Jednoho dne, Ruth Handler – spoluzakladatelka této věhlasné firmy - uviděla svou dceru, jak si hraje s papírovými panenkami a dává jim „dospělácké“ role. Matka tak přišla na nápad vytvořit panenku s  dospělým ženským tělem. Její manžel Elliot byl tímto nápadem nadšen. Při svém rodinném výletě do Evropy v roce 1956 uviděli v obchodech panenku Bild Lilli. Koupili si hned tři, jednu dali malé Barbaře a další dvě si přivezli zpátky do Ameriky pro sebe. Lilli byla původně postava z  kreslených příběhů v  německých novinách, takže Barbie vynalezl vlastně Němec! Kupovali si ji především dospělí, ale brzy si ji oblíbily hlavně děti. Bild Lilli byla pracovitá žena, která věděla, co chce a nepotřebovala muže, aby toho dosáhla (v té době si tedy hodně dovolila). Barbie se však bez svého Kena neobešla a děti Ruth a Elliota se jmenovaly jak jinak než, Barbara a Kenneth.

zvídavým

…existuje protipotratový terorismus a potratová turistika? Tito teroristé jsou většinou členové křesťanských skupin. Uspořádali několik bombových útoků na zdravotnická zařízení nebo přímo vraždili lékaře v  Kanadě, USA i Austrálii. Dalším jevem spojeným s interrupcemi, tedy uměle vyvolanými potraty, je tzv. potratová turistika. Ženy ze zemí se záporným postojem k potratům cestují často do těch liberálnějších, kde je to povoleno. Příkladem může být například cestování z  Polska k  nám, do Česka, nebo z  Irska do Velké Británie. Ve světě dokonce existuje nizozemská nezisková organizace Ženy na vlnách, která zprostředkovává zvláštní druh potratové turistiky. Jakmile na lodi dorazí do nějaké země, jsou ženy vyzvány, aby si sjednaly schůzku a přišly na loď, vybavenou klinikou. Pokud vyplují z teritoriálních vod do těch mezinárodních, platí na palubě zákony země, kde je loď registrována, tedy nizozemské zákony, které umělé přerušení těhotenství povolují.

…první záchytka na světě byla otevřena v Československu? Zakladatelem byl bojovník proti alkoholismu, Jaroslav Skála. Svou záchytku …ve školní jídelně servírovali drogy? Také tak otevřel v  Praze u  Apolináře milujete speciality vaší školní jídelny? Necháváte 15. května 1951. Vůbec prvním se rádi unést neodolatelnou chutí delikatesních klientem byl ruský námořní obědů ve vaší kantýně? Žáci v malebném ruském inženýr. V tříměsíčním zkušebměstečku Južno-Sachalinsk se jí nechali unést až ním provozu se pražská záchytmoc. Po jednom takovém obědě se podle slov ka osvědčila, a tak se za­čaly stakantorky tamnější školy běžný den proměnil vět dal­ší a další nejen v Čechách, v  hrůzostrašný horor, jakoale po celém by se celá škola proměnila Elektrické křeslo vynalezl zubař. světě. Zá­ v  blázinec, ne že by naše Mučit pacienty mu asi nestačilo. chyt­ka v  St. české školy také výjimečLuis (USA) ně čas od času nepřipomínaly ústav má dokonce zmínku pro duševně choré, ale ruští žáci za to o té pražské ve své zakládací listině. Jen do roku 1981 bylo v českých záchyttentokrát opravdu nemohli. Máloktekách ošetřeno celkem milion lidí! V současnosti v České republice existuje rý labužník by čekal, že mu ve školní celkem 16 záchytek a nejvíc jich je v Moravskoslezském kraji – pět. „Ubyjídelně naservírují pokrmy obohacetování“ na protialkoholní záchytné stanici si musíte platit sami a ceny né taneční drogou - extází. To není jsou velmi rozdílné. Kdybyste se čistě náhodou dostali na záchytku zas až tak obvykle, ale může se to stát, v  Opavě, zaplatíte za noc „pouhých“ 800 Kč, pokud byste se ocita obzvlášť v Rusku. Polévka a čaj ochucený extází vyvolal šílenství. Děti lezly po li v  Kroměříži, budete muset do kapsy sáhnout mnohem hlouběji zdech, některé si chtěly zalétat výskokem z okna a jiné se pouze bezděčně válely a vytáhnout z ní 12 700 Kč. Tak to snad abychom raději na toho v záchvatu smíchu po zemi. Ruské policii se zatím překvapivě nepodařilo odhaSilvestra abstinovali, co říkáte? lit pachatele a to, jak se do jídla drogy dostaly, nejspíše zůstane záhadou.

www.scooler.cz

05


rozhovor

ptejte se celebrity

Lucie Vondráčková Lucie Vondráčková Narozena: 8. března 1980

SOUTĚŽ! Vyhraj 2x CD, plakát a 2x2 lístky na muzikál Touha, kde Lucka hraje. Kolikrát se hraje muzikál Touha v divadle Kalich mezi 24. 12. - 31.12.? Nápověda www.365dni.cz Odpovídej samozřejmě na www.scooler.cz

Věk: 28 Znamení: Ryby Titul: PhDr.

Jak jsi zvládla studium na střední škole (ve tvém případě na konzervatoři) a jak bys ho s odstupem času zhodnotila? Měli jsme školu od rána do večera. To máte asi taky, že jo? 10hodin herectví týdně třeba :-). Hodně jsem se tam naučila a hlavně od tý doby nemívám trému. Každý půlrok jsme totiž měli přehrávky před všema spolužákama. A to bylo daleko horší než hrát premiérové představení před vyprodaným hledištěm :-). Jsi velmi všestranná a nás by zajímalo, zda jsi měla nějaký recept na skloubení studia, působení v divadle, hudebních vystoupení atp.? Celou dobu to šlo, ale když jsem na výšce psala diplomku, tak už jsem se u počítače musela držet zuby nehty. Chtěla jsem pracovat na písničkách a  klipech. Měla spoustu nových nápadů. Ale nemohla jsem. To bylo výživné, ale jsem ráda, že jsem to nevzdala a dostudovala. A co pařby? Scházeli jste se někde s kámoši či měli oblíbený klub? Oblíbený klub byl všude, kde se dalo dobře tancovat. A až do

06

rána… a pak hned do školy. Někdy to bylo fakt pekelné :-). Ještě v  druháku na konzervatoři jsem chodila ráno na krasobruslení a to jsem pak myslela, že umřu!!! Teď už bych si to asi nelajsla, byla bych celá zelená a měla kruhy pod očima. A hlavně by mi to nemyslelo a to by mě štvalo.

Jaká jsi vlastně byla studentka? Co Tě bavilo nejvíce? Bavila mě maturita!! I na výšce jsem pak měla ráda hlavně velké zkoušky. Je to jak bungee jumping. Adrenalin v hlavě :-). Neměla jsem ráda klavír. Na něm bylo nejlepší, že už jsem ho v půl čtvrté měla za sebou :-).

Jak sis krátila dlouhou chvíli ve školních lavicích? My ještě neměli mobily, takže esemesky nehrozily. Ale když mě něco nebavilo, tak jsem si v myšlenkách lítala úplně jinde, tajně četla, nebo šla na záchod a byla tam co nejdéle :-). Na konzervatoři jsme ale měli hodně tancování a dalších praktických hodin. Zpěv, herectví, jevištní mluvu :-). Jo… fakt…tu taky… abychom nešišlali :-). Takže nešlo dělat nic jiného. Hlavně mě to většinou bavilo.

Na který předmět vzpomínáš nejraději a proč? Ovlivnil Tě spíš obsah nebo profesor, který to uměl dobře prodat? Vždycky podle mě záleží na profesorovi. My měli štěstí. Pan Bartoš, paní Krautmanová a na výšce prof. Dvořák, Dr. Soukup, Dr. Ortová… To se vám hned líp učí, když tak trochu obdivujete vědomosti svého profesora. Taky jsme hodně cestovali. Vidět Řím s profesorem Dvořákem je snad ještě lepší než focení pro MF Dnes a ELLE dohromady :-).

Když už se to ve škole nedalo vydržet a byl to fakt vopruz, vybulila jsi? Nesměla jsem. Docela dost jsem točila, takže jediný průšvih s ne­ omluvenou docházkou a letěla bych, ani bych nemrkla :-). Ale po čtvrťáku jsem šla stejně pryč. Konzerva je na šest let, ale dostala jsem nabídku z divadla Rokoko a tak jsem vlastně zdrhla k divadlu :-). Vybulila jsem se vlastně na dva roky :-).

Jaký vztah máš se slavnou tetou Helenou? Úplně nulový. Už jsme spolu asi 7 let nemluvily. Divné co? Do médií se proflákl Tvůj románek s krasobruslařem Tomášem Vernerem. Jak vám to klape? :-)) Tomáš fakt hodně cestuje. Ale když tu je, je to super :-).

www.HERCI.cz

Právě záříš v muzikálu Touha, kde jsou i odvážnější scény. Jak ses s choreografií vyrovnala? Teď už si v ní lebedím. Na začátku zkoušení to ale bylo peklo. Dost jsem se styděla a navíc jsem se bála, že z té tyče u které tancuju, slítnu :-). Už jste to někdy zkoušeli? Fakt žádná sranda. Taky jsme koukali na nějaké webovky s tancema kolem tyče a to mi teda spadla brada. V létě Ti vyšlo dvojalbum Fénix. Co bys nám k němu řekla? Jsou na něm fakt vychytané remixy. Mám ráda Davida Ghettu. To jen abyste věděli, kudy jsem se vydala. No a na nové písničky si musíte udělat názor sami. Já na nich makala pekelně dlouho a teď už můžou být vaše. Pokud budete mít chuť si je naposlouchat. Budu ráda :-). Co bys vzkázala našim čtenářům? Držím vám palce k maturitě. A ať se dostanete na školu, která vás bude bavit. To se mi zdá hooodně důležité. A dík za originální otázky :-). Mé stranky jsou: www.luckav.cz Foto: Jakub Ludvík


Co tropí slavní

Drbárna

CO NOVÉHO U ZNÁMÝCH Wanted bude pokračovat!

Úspěšná komiksová pecka Wanted se zřejmě dočká pokračování. Studio Universal je už téměř dohodnuto s Markem Millarem, duchovním otcem komiksu a jeden ze scénáristů filmu, Chris Morgan, už také hlásí připravenost. Tak to snad klapne. Další díl by se podle všeho měl věnovat poněkud globálnějším problémům. Snad ne oteplování.

Těhotný muž podruhé Transsexuál Thomas Beatie, který v minulosti šokoval svým těhotenstvím, byl v jiném stavu natolik spokojen, že je nyní v očekávání již podruhé. „Těhotný muž“ se narodil jako žena, ale necítil se tak. Připadal si uvězněný v ženském těle. Podstoupil tedy hormonální léčbu a posléze mastektomii (chirurgické odejmutí prsu), nenechal si však vzít ženské reprodukční orgány. Pro umělé oplodnění se rozhodl poté, co jeho žena Nancy nemohla otěhotnět. Oba si totiž miminko moc přáli. Po svém prvním těhotenství nezačal znovu brát hormony, aby si mohli pořídit druhé dítě, které se už pomalu těší na svět.

Olsenky vydaly knihu a ochránci protestovali

Prcičky zpátky do kin! První Prci, prci, prcičky byly senzací, která inspirovala spoustu napodobovatelů. Málokdo ale dosáhl podobných úspěchů jako originál a jeho dvě pokračování. Jméno filmu bohužel nakonec zkazila i odvařená DVD pokračování samotných Prciček. Studioví hlavouni si to buď uvědomili, nebo si chtějí na důchod trochu přilepšit a my se podle všeho dočkáme dalšího plnohodnotného pokračování. Těšíte se?

Kidman jako transsexuál Australská herečka Nicole Kidman by se v novém filmu The Danish Girl měla představit v nezvyklé roli - zahraje si roli prvního přeoperovaného transsexuála na světě. Snímek Dánská dívka založený na skutečném příběhu má Kidman i produkovat a v roli její manželky se objeví Charlize Theron, napsal list Hollywood Reporter. Film bude vyprávět příběh dánských umělců Einara a Grety Wegenerových, kteří žili začátkem 20. století v  Kodani. Ve 20. letech nabralo jejich manželství nečekaný zvrat, když Einar, kterého má hrát Nicol, pózoval své manželce Gretě (Theron) jako model k malbě převlečený za ženu. Protože si jejich portréty získaly značnou popularitu, Greta manžela povzbuzovala, ať v  přestrojování pokračuje. Einara to však po delší době přivedlo k celkové přeměně a roku 1931 i k zlomové operaci, která šokovala svět.

Mary-Kate a Ashley Olsenovy vydaly svou novou knihu s  názvem Influence. Obsahuje jejich rozhovory s  nejrůznějšími módními návrhářskými ikonami, jako Karl Lagerfeld, John Galliano nebo Diane Von Furstenburg. Nechybí ani spousta fotek a skic ze soukromé kolekce sester. Při slavnostním představení knihy a autogramiá­ dě v  New Yorku se před knihkupectvím rozhodla protestovat PETA v  maskách dvojčat, která jsou známá svou slabostí pro kožešiny. Takže i  slavnostní den měl nějaký černý mráček…

Natalii Portman je znovu patnáct Žít s rodiči má svá pro i proti. Ať je ti patnáct nebo dvacet sedm, budou se k tobě chovat stále stejně… O tom se přesvědčila i Natalie Portman, která už jistě není nesamostatným a nezkušeným stvořením. Po rozchodu se svým přítelem se nastěhovala k rodičům, ale pochvalovala si to jen chvíli. Mít po ránu nachystanou dobrou snídani a neustále čisté prádlo nese i jistá úskalí. Když se Natalie jednou takhle vrátila z veselého večírku v pozdních hodinách domů, čekal na ni ve dveřích její táta a ťukal si na hodinky se slovy, že se holka chová, jako by bydlela v nějakém mizerném hotelu… Touto dobou si herečka asi hledá vlastní byt, přece jen tohle už ve svém věku nemá zapotřebí.

Informace o více než 500 000 celebritách najdeš na www.HERCI.cz

07


Miss/Mr. NajdemeSe.cz

pro hezouny a porotce

StaÑ se tváRí NajdemeSe.cz i ty! Blahopřejeme zaregistrovaným a také úspěšně ohodnoceným, kterým se podařilo dostat do sCOOLeru! Vy, kteří jste tak ještě neučinili, nezoufejte, protože máte další jedinečnou šanci dostat se na nejhezčí stránku časopisu a dostat za to ještě super odměnu!

ZAREGISTRUJ SE DNES!

handas

Teplicka.Nastenka

berunecinka

JAROSLAV2222

Oridix

kjara1978

kozlik77

ree2all

Khaakii

Chiko4

Jarous75

ckodi

kuchmina

Pucik7...

apetito

Chevy7

M-I-CC-A

Mabellinka

sickee

antonycosta

Získáš tak nejen přístup k seznamce plné potenciálních kamarádů, milenců a lásek, ale například i k neomezené fotogalerii, jednoduchému blogu a originálnímu emailu! Nově si můžeš u fotogalerií nastavit, kdo smí tvé fotky vidět nebo hodnotit! Odkaz na nově nahrané fotky lze jedním kliknutím zaslat svým kamarádům nebo vložit do svého blogu. Tak se hned zaregistruj a začni využívat všechny výhody, které NajdemeSe.cz nabízí! Najdi i sebe na

Do příštího sCOOLeru se dostanou nově registrovaní lidé s fotkou, kteří budou nejlépe hodnoceni a budou mít alespoň 20 hlasů.

08

N a j d i sp oustu ká mošů na w w w.Najd e me S e.c z


první rande

JAK NA PRVNÍ RANDE?

Randění

…aby nebylo poslední

Chceš na prvním rande zapůsobit tak, aby se tvůj vyvolený divil, že bez tebe mohl někdy existovat? Když si ale uvědomíš, že první schůzka bývá někdy zároveň poslední, mohou se ti z toho začít slušně třást kolena. My pro tebe máme pár tipů, které ti pomůžou se dokonale připravit. pobíhání po obchodech a shánění toho pravého oblečení na večerní rande raději nalož do vany, pusť si oblíbenou muziku a relaxuj. V šatníku máš určitě pár kousků, které ti sedí a sluší. Ušetříš tak spoustu času a nervů v kabinkách, aby se pár minut před schůzkou ukázalo, že tě ty kalhoty vlastně škrtí nebo sukně škrábe.

Těsně předem…

čí si uvědomit, že na tom budete oba stejně. Nesnaž se za každou cenu chrlit vtipné historky a pořád mluvit, místo toho se raději ptej a nech povídat toho druhého. Tím získáš čas se uklidnit a taky se lépe zapojíš do rozhovoru. Začni třeba nějakou neutrální otázkou typu „poslední shlédnutý film“ apod. Když zabrousíte k tématu, o kterém nemáš páru, klidně to přiznej a s nadšením si nech všechno vysvětlit. Základním tabu jsou otázky na bývalé vztahy. Pro holky jsou to dále drby, líčení a dieta, pro kluky zase auta, posilování a fotbal. Nikdy naopak neuškodí drobná lichotka. Když pochválíš nějakou maličkost, třeba sponku ve vlasech, hodinky nebo vůni, překvapíš tak svou všímavostí a oceníš i snaUkaž, že jsi akční a zvědavá povaha, se kterou hu toho druhého. nebude nuda. Zkus předvést své schopnosti, znalosti či dovednosti v tom nejlepším světle. Pokud je výběr místa schůzky na tobě, máš Máš jedničky z biologie? Domluv si rande třevelkou zodpovědnost, ale je to i dobrá pří- ba v zoologické zahradě mezi tygry a ohrom ležitost jak zapůsobit. Nesmíš ovšem ani na pár zajímavostmi z jejich života. Jsi zapálený chvíli zapomenout na svůj protějšek a jeho sportovec? Vytáhni svou budoucí bývalou zájmy, protože rande, které budeš plánovat (pokud nemá strach z výšek) na horolezeckou „pro sebe“, bude poznat a věř, že velký dojem stěnu, kde ukážeš, jaký jsi Spiderman. Když se s ním neuděláš. Jistota, kterou nic nezkazíš, je budete dobře bavit v příjemném prostředí, kino. Určitá úskalí se skrývají ve filmu, který bude z vás vyzařovat pohoda, která zaručí, že vybereš, protože romantika či horor by mohly nerandíte naposledy :-).

Klidně si před schůzkou čti knížku, zahraj si s kamarády fotbal, zajdi do bazénu. Prostě cokoli, co tě rozptýlí a odvede tvé myšlenky. Potom si ale najdi si dostatek času na přípravu, ať všechno stihneš a nevyšiluješ. Zkus taky zapřemýšlet nad pár tématy k hovoru, ve chvílích ticha se ti to bude určitě hodit. Kluci si také mohou dát práci s výběrem nějaké Možná ti špinavé tričko a děravé ponožky drobnosti ve formě dárečku, který jejich slečpřijdou jako známka ležérnosti, ale na první nu určitě potěší. rande od toho zkus upustit. Kdo chce riskovat, může… Ovšem určitě neuděláš chybu, když se připravíš trochu pečlivěji. Svěží dech (pro jistotu si balíček žvýkaček nezapomeň šoupnout do kapsy), čisté oblečení (samozřejmě to nejlepší z tvého šatníku) a umyté vlasy jsou základní opatření k tomu, aby tvůj protějšek nekoukal k východu po první minubýt šlápnutím vedle. Ideálním žánrem je dobtě hovoru. rá komedie, která vás oba rozesměje, zbaví nervozity a po filmu zaručeně nebudete mít nouzi o téma k hovoru. Jde o klasickou a „bezKaždý chce obvykle vypadat co nejlépe, ale pozor, ať to nepřeženeš a nevykouzlíš ze sebe Všude se můžeš dočíst, že na prvním rande pečnou“ variantu, která bohužel už není moc někoho, kým nejsi. Na rande se pak nebudeš je důležitá nenucenost, přirozenost, prostě originální. Zkus tedy zapojit trochu fantazie, cítit ve své kůži a bude to znát. Takže se místo být sám sebou. Pokud se bojíš nervozity, sta- neboj se neotřelých nápadů a překvapuj.

Základní opatření

Co na sebe?

Kam vyrazit?

Bez křeče!

Opravdu ti na názoru tvého protějšku záleží a chceš vědět, jak na tom aktuálně jsi? V tom ti pomůže článek o řeči těla ze str. 20, díky kterému zjistíš, co si myslí, aniž by vůbec musel promluvit!

Nemáš s kým jít na první rande? Najdi si rychle někoho na NajdemeSe.cz

09


adrenalin do žil

sportovcům

SNˇ EHOVÉ HRÁTKY SNOWSHOEING

MUSHING

Kolik to stojí? Sněžnice si můžeš koupit v obchodech specializovaných na horolezectví a turistiku nebo na netu. Nejlevnější jsou tradiční rákosové, stojí kolem 1200 Kč. Další variantou jsou sněžnice rámové, tady se cena pohybuje od 2 do 5 tisíc korun. Výhodou je jejich značná lehkost. Posledním a zároveň nejdražším typem jsou sněžnice plastové, které ocení především zkušení sportovci. Cena stoupá od tří až k deseti tisícům korun. V lepších půjčovnách ti je ale už za zhruba stovku na den půjčí.

Kolik to stojí? Nemusíš mít doma zrovna smečku psů a saně, aby sis mohl mushing vychutnat. Tříhodinovou jízdu si můžeš například v  Krkonoších užít za 4300 korun a  objednávku provedeš bez problémů přes internet. O dvě stovky dráž se pak můžeš projet dokonce i v noci.

Co to je? Zdánlivě neznámý název snowshoeing neznamená nic jiného, než staré známé sněžnice, nebo přesněji relaxační pěší túry pořádané na sněžnicích napříč zasněženou krajinou. Zatímco původně je používali Eskymáci pro cestování v hlubokém sněhu, dnes se využívají pro rekreační turistiku horskými krajinami. Jejich hlavní přednost spočívá v  rozložení váhy člověka na větší plochu tak, že se ani v hlubokém sněhu nezaboří. Výhodou je, že se díky nim dostaneš tam, kam lyžaři či běžkaři nemohou. Jedinečné výhledy jsou tedy zaručeny.

Kam vyrazit? Se sněžnicemi můžeš vyrazit v podstatě kamkoliv, postačí zasněžená krajina a chuť pro „sněžnicování“. K oblíbeným terénům u  nás se řadí například Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky, Beskydy, Český a  Slavkovský les. Slovensko pak nabízí Nízké Tatry, Malou a Velkou Fatru či Bukovské vrchy. Fantazii se ale meze nekladou.

Co to je? Mushing, neboli jízda se psím spřežením, je zajímavou možností, jak si v zimě užít dobrodružství i  romantiku. Milovníci zvířat ocení roztomilé pejsky, romantici zase kouzlo zasněžené krajiny a  svěží vítr ve vlasech, když jedou na saních tažených smečkou. Jako samostatný sport i rekreace ale vyžaduje nejen taktiku nebo fyzičku, ale především komunikaci se psy, sounáležitost a porozumění.

Kam vyrazit? Rekreační mushing je u nás pro amatéry zatím spíše vzácností, v  Krkonoších ale vychází zájemcům vstříc. Jízda probíhá v  Peci pod Sněžkou ve výšce nad 1000 m.n.m nebo ve Vrchlabí, kde je dostatečná sněhová pokrývka celou zimu. Kromě jízdy samotné tě zkušení instruktoři naučí jak připravit psy k jízdě, napojit je i připravit saně.

SKELETON Máš pocit, že sněžnice i mushing jsou pro béčka? Pak tu pro tebe máme super náhradu! Skeleton je méně známý adrenalinový sport, při kterém leží jezdec na břiše hlavou napřed na nízkých saních klouzajících v ledovém korytě. Rychlost jízdy dosahuje až 140 km/h, takže adrenalin ti při ní teče i z očí. Řízení je poměrně náročné, ovládá se nejen rameny, ale i prostým pohybem hlavy, případně okovanými špičkami bot. Za zmínku stojí i informace, že ČR patří mezi vyhlášené výrobce skeletonů, přestože jako sport je u nás spíše vzácností. Pokud tě tenhle ale chytne, připrav si na nákup oblečení asi 7 tisíc, za speciální boty pak vysolíš ještě dalších 6 tisíc. Skeleton samotný také není levnou záležitostí, stojí kolem 60 tisíc. Pokud si ho ale budeš chtít jen vyzkoušet, nemáš s koupí kam spěchat. Jako amatér bys měl začít na trenažéru. U nás máme dva - jeden v Liberci, na hřišti Dukly, druhý je kousek odtud, v obci jménem Smržovka. Na profesionální dráhy ale musíš zamířit do Německa, Rakouska, Francie, Itálie či USA.

10

www.scooler.cz


ZNIoILI DU ŠI A ODVAH U TOHOTO M xSTA. CHYSTÁM S E JIM UKÁZ AT, ŽE TROCHU P¢EST¢ELI LI.

TY ZPxT NENÍ CES MIRRORSEDGE.CZ © 2008 EA Digital Illusions CE AB. Mirror’s Edge a logo DICE jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky spoleÏnosti EA Digital Illusions CE AB. Všechna práva vyhrazena. EA a logo EA jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky spoleÏnosti Electronic Arts Inc ve Spojených státech amerických a / nebo dalších zemích. “PlayStation”, “PLAYSTATION” a “ ” jsou registrované ochranné známky spoleÏnosti Sony Computer Entertainment Inc. Všechny ostatní ochranné známky jsou majetkem pĖíslušných vlastníkĬ.

TM


kino novinky

filmožroutům

Dočkáme se i nějaké té romantiky… VYHRAJ 5x knížku, pc hru a tričko. V kolika pražských kinech dnes film hraje? Odpověď hledej na www.365dni.cz Odpovídej na www.scooler.cz

Jsou mladí, hezcí, nadaní a jsou v posledním ročníku

(Hudební, USA, 2008)

Muzikál ze střední 3: Maturitní ročník Muzikál ze střední se v USA stal před dvěma roky překvapivým televizním hitem. Díky chytlavým melodiím se prodalo nebývalé množství hudebních nosičů a z hereckých představitelů byly rázem obletované hvězdy. Netrvalo dlouho a  bylo natočeno pokračo-

vání, které se opět věnovalo peripetiím amerických středoškoláků a i  v  tomto případě se jednalo o  velký

nejširšímu možnému publiku. To se naplnilo právě v případě třetího dílu, který se už dostává do regulérní

spolužáky jejich poslední ročník na střední škole. Troy (Zac Efron) s Gabriellou (Vanessa Anne Hudgenso-

I tentokrát jim to zatraceně dobře tančí. hit. Došlo dokonce ještě k navýšení popularity celé série. Logickým krokem tak bylo nabídnout příběh

kinodistribuce. My díky tomu máme možnost prožít spolu s Troyem, Gabriellou, Sharpay a  dalšími

vá) se tentokrát musí vypořádat s faktem, že se jejich cesty rozejdou, protože každý z  nich směřuje na

Nejvíce informací, fotek k filmům a videoukázek v češtině hledej na www.365dni.cz 12

www.365dni.cz

jinou univerzitu. S ostatními spolužáky se navíc rozhodnou, že nastudují propracovaný muzikál, ve kterém se pokusí zobrazit všechny své zážitky a touhy, ale i obavy z toho, co je v budoucnu čeká. Opět nás čeká propracovaná hudební i taneční složka a tentokrát se všeho, díky vyššímu rozpočtu, dočkáme v  trochu větším a  nablýskanějším vydání. Pro znalce

předchozích dílů se jedná samozřejmě o „povinnost“. Film se bude ale určitě zamlouvat i  fanouškům chytlavých melodií a pohodových kvalitních muzikálů, kterých je ve filmovém rybníku v  současné době až překvapivě málo. Režie: Kenny Ortega Hrají: Zac Efron, Vanessa Anne Hudgensová, Selena Gomezová

4. 12.


kino novinky

Sněženky a machři po 25 letech 11. 12.

Den, kdy se zastavila Země

18. 12.

(Drama/komedie, Česká republika, 2008)

Austrálie

filmožroutům

Kamarádova holka

25. 12.

(Dobrodružný/drama/válečný/western, USA/Austrálie, 2008)

25. 12.

Lady Ashly (Nicole Kidmanová) je bohatá anglická aristokratka, která se rozhodla vzdát se veškerého komfortu a přestěhovat se do Austrálie, kde zdědila statek o velikosti Marylandu a k tomu velké stádo dobytka. Jenže ne všichni ji nový majetek přejí, a tak Lady Ashly musí za pomoci statného, i když trochu hrubého dobytkáře (Hugh Jackman) přesunout celé stádo na druhou stranu Austrálie. Kartami ale pořádně zamíchá právě zuřící druhá světová válka.

Sex drive

Remake filmu z roku 1951. Mimozemšťan Klaatu (Keanu Reeves) přicestuje na Zemi s jediným úkolem - zachránit ji. Lidstvo totiž svými válkami ohrožuje mír v celém vesmíru. Pokud tedy válčení ihned nezanechá, bude muset Klaatu přistoupit k nejtvrdšímu opatření - planetu Zemi vymazat z mapy vesmíru.

Možná všechno a možná nic, možná zjistíte, že to, co se za 25 let nestihlo, se už nezvládne… Zůstalo u nenaplněných přání z let teenagerovských, přání, která provází každého hrdinu filmu. Náhlé setkání profesora Kardy, Vikiho Cabadaje a Mariky Kardové vede ke svolání „staré party Sněženek a machrů“ do horského střediska v Peci pod Sněžkou a spustí nové humorné příběhy, reflexe a reminiscence.

Režie: Scott Derrickson Herci: Keanu Reeves, Jennifer Connellyová, Kathy Batesová

Režie: Viktor Tauš Herci: Jan Antonín Duchoslav, Michal Suchánek, Václav Kopta

Režie: Baz Luhrmann Herci: H  ugh Jackman, Nicole Kidmanová, David Wenham

Režie: S ean Anders Herci: Seth Green, James Marsden, Katrina Bowdenová

(Drama/sci-fi, USA, 2008)

2. 1.

(Komedie, USA, 2008)

(Komedie, USA, 2008) Ianovi je osmnáct a má konečně šanci přijít o své panictví, když mu žena, se kterou se seznámí přes internet, nabídne, že se s ním vyspí, když za ní přijede do Knoxville. Vydává se tedy v bráchově milovaném GTO z r. 1969, společně s kamarády Lancem a Felicií, pro kterou má Ian slabost, na cestu skrz Spojené státy. Samozřejmě bez řidičáku...

Tank má zvláštní „zaměstnání“. Nechává se najímat muži, kteří se rozešli se svými dívkami, aby jejich expřítelkyně vyvedl na nové a nejhorší rande jejich života, a to mělo za následek, že se opět vrátí ke svým láskám. Problém ale nastane v okamžiku, kdy se Tank zamiluje do expřítelkyně svého nejlepšího kamaráda… Režie: H oward Deutch Herci: Kate Hudsonová, Lizzy Caplanová, Alec Baldwin

SOUTĚŽ k filmu

Vy nám taky, šéfe! Jak dlouho trvá ukázka k filmu na www.365dni.cz? Odpovídej na www.scooler.cz

Programy všech kin, klubů, divadel a koncertů najdeš na největším kulturním webu www.365dni.cz

www.365dni.cz

Můžeš vyhrát: 1x žehlička na vlasy ETA 1x fén ETA 2x hra pro XBOX 1x Flashdisc

13


nej hry

hráčům

25 NEJLEPŠÍCH HER LETOŠNÍCH VÁNOC Připravte si svoje palce, herní sezona konečně přichází. Na této dvoustraně naleznete největší hity, které přijdou dřív, než Ježíšek!

14

ZÁVODNÍ

STŘÍLEČKY

NEED FOR SPEED UNDERCOVER PC, PS2, PS3, X360, WII, DS, PSP Vyšlo v listopadu Nečekejte zázraky, ovšem když nic jiného, v letošním NFS se vrátí policajti, jízda v ulicích a chybět nebude ani zajímavý příběh. A řekli jsme, že dokonce budeme moct za policajty jezdit? Držte palce, ať je to návrat ke kvalitě, kterou NFS dříve měla...

CALL OF DUTY: WORLD AT WAR Vyšlo v listopadu Po loňské odbočce se letos znovu vracíme do 2. světové války a prý to bude temnější a podstatně násilnější zážitek než dříve. Zda to bude lepší než Modern Warfare netušíme, ale budeme spokojeni, když bude hra byť i jen z poloviny taková.

MOTORSTORM: PACIFIC RIFT PS3 Vyšlo v listopadu Jedna z prvních „velkých“ PS3 her se dočkává pokračování. Žádná opravdová revoluce, jen více bahna a tratí, karambolů i triků a především více pořádně adrenalinové arkádové zábavy. Vypadá to skvostně, proti původní hře se grafika viditelně zlepšila!

FALLOUT III Vyšlo v říjnu Kolegové ve SCORE už třetí Fallout hráli a jsou nadšeni tak, že v redakci nemluví o ničem jiném. Pokračování legendárního apokalyptického RPG na bázi Oblivionu bude mít stovky konců. Jde o jeden z největších hitů této dvoustránky!

MERCENARIES 2: WORLD IN FLAMES Vyšlo v září Původně to měl být soupeř GTA, nakonec se však ukázalo, že to tak otevřená a svobodná hra není. Pokud si chcete zařádit ve Venezuele, zabíjet všechno, co se hýbe, krást auta a ničit okolí, jste na správné adrese. Za levnější benzin!

LEGENDARY Vyšlo v říjnu Zdánlivě outsider, ale ve skutečnosti taková normální solidní střílečka zasazená do New Yorku, kde byla otevřena Pandořina skříňka. A nebyl to dobrý skutek! Naštěstí máte jisté speciální síly, takže si s tou havětí jistě hravě poradíte.

RODINNÉ

SPORTOVNÍ

STRATEGIE

LEGO BATMAN Vyšlo v září Star Wars, Indy a teď Batman. Lego klasika nejen pro děti. Pro všechny!

PES 2009 Vyšlo v říjnu Vloni to bylo hodně nečeka­ né rozčarování, letos by se však mělo Pro Evo vrátit do staré dobré formy díky radikálním změnám.

WARIO LAND: THE SHAKE DIMENSION Vyšlo v září Barevná plošinovka ze staré školy? Ve 2D a s využitím Wiimote? Berem!

FOOTBALL MAN­AGER 2009 Vyšlo v listopadu Neskutečně podrobný a propracovaný fotbalový manažer nám v té mizérii přijde vhod.

GOLDEN AXE: BEAST RIDER Vyšlo v říjnu Klasická řezačka z Mega Drive se v novém hávu dostává do poněkud vážnějšího aranžmá, které vyžaduje trochu přemýšlivější přístup. Jistě, stále je to do značné míry hlavně „maso“, ale najdete tu prvky RPG i strategie. Však nebojujete sami, nýbrž v týmu. Poradíte si s přesilou příšer?

C&C: RED ALERT 3 PC, X360 Vyšlo v listopadu Command & Conquer je série, kterou není třeba představovat ani čtenářům T3. A Red Alert? Ten snad už vůbec ne. Akční strategie s pořádnou dávkou komunismu se dočkává třetího dílu, pokud vás bavil loňský regulérní C&C, nenechte si ujít ani tohle. Více taktiky, více akce, více pěkné grafiky!

SPORE Vyšlo v září Simulátor života od slavného Willa Wrighta (to je chlapík, co vymyslel Sim City a The Sims) vyšel už v září, ale v tomhle žánru ho nesmíme opomenout – je to totiž natolik unikátní a výjimečná hra (navíc přístupná doslova každému), že by byl hřích ji nezkusit, ať už jste školák, manažer nebo dělník.

INFINITE UNDISCOVERY X360 Vyšlo v říjnu Japonských RPG her už nevychází mnoho a jestliže je produkuje Square Enix, je třeba slavit předem. Renomovaní tvůrci připravili velkolepé dobrodružství s neskutečně promyšleným soubojovým systémem. Novinek je hodně – a pokud tenhle žánr milujete, není co řešit.

SONIC UNLEASHED Vyšlo v listopadu Mario si vzal dovolenou, tak musíme vzít za vděk modrým ježkem. Ale není to z nouze ctnost...

NHL 09 PC, PS2, PS3, X360, WII Vyšlo v říjnu Je to rychlá hra, takže pro řadu sportovních bezvěrců bude určitě hodně zábavná. A také je v češtině. A s českou Extraligou...

w w w.NejHr y.cz - Nejlepší hr y zdarma


hry měsíce

nej hry

hráčům

ZABIJ NUDU!

DOBRODRUŽNÉ

Hraj o DVD na NejHry.cz! FABLE 2 X360 Vyšlo v říjnu Tohle ostře sledované RPG je zároveň i simulátorem. A sice simulátorem života – hra se odehrává během cca půl století a je jen na vás, co se s vaším životem (a do jisté míry i okolním světem) během této doby stane. Skvost, který není radno minout!

TOMB RAIDER UNDERWORLD Vyšlo v říjnu Nové dobrodružství Lary Croft, co víc potřebujete vědět? Že se dostane pod vodu? Do Mexika? Že bude svět interaktivnější a Lara „věrnější“? Zbytečné – jak se to bude hrát víte z minulých let. Dobrodružství archeoložky a slavné herní ikony.

LEFT 4 DEAD PC, X360 Vyšlo v listopadu Pokud máte rádi zombíky, pak jste na správné adrese. Tato hra od tvůrců Half-Life 2 se zaměří právě na ně a měl by to být pořádně děsivý horor, především díky nechutně chytrým nepřátelům. Ještě že to bude možné hrát v kooperaci s dalším hráčem.

SILENT HILL: HOMECOMING Vyšlo v říjnu Říkali jsme horor? Pche, Silent Hill v tomhle žánru nemá velkou konkurenci a nový díl má nabídnout stejný mix akce, děsu a logických překážek jako díly předchozí. Tentokrát ovšem v daleko přitažlivějším aranžmá. Strach čeká, vážení!

FAR CRY 2 PC, X360, PS3 Vyšlo v říjnu Kolik her se odehrávalo v Africe? Příliš jich nebylo a to je další deviza druhého dílu slavné střílečky Far Cry. Jenže to není střílečka ledas jaká – koncept je hodně otevřený a nelineární – takže se hodí spíše sem. I tuhle hru bychom jednoznačně zařadili mezi TOP 5.

Nekoukej jen tak do zdi (nebo sCOOLeru :-))! Raději se ponoř do světa online her zdarma, buď ten NEJ a vyhrávej dividíčka nebo cédéčka dle vlastního výběru! Stačí, když budeš u online her popsaných níže, případně dalších, které se objeví v sekci Hry se skóre, do 14 dní od zveřejnění hry nejlepší!

SlackMan

Curlingstart

Tuto rozšířenou verzi oblíbeného Pacmana musíš vyzkoušet i ty! Staneš se zde rošťákem, který ve školní jídelně provádí lumpárny. Pozor však, aby tě neviděl dozor učitele, který upozorní ředitele a ten už tak hodný nebývá.

Skvělá simulace curlingu neboli metané určitě připomene, že se blíží čas zimních sportů. Takže připravit své čtyři kameny a hurá na to!

BOJOVKY AirHockey Nejen pro fandy ledního hokeje, ale i pro ty, kteří až tolik neholdují pohybu, je tato skvělá alternativa v podobě stolOtestuj svou přesnost, hbitost, chyt- ního hokeje. Tvým úkolem je v časovém rost i jiné zatím neobjevené schopnos- limitu vyhrávat a postupovat tak do ti v této výborné hře, ve které je určitě dalších kol. využiješ. Tvým úkolem je nakrmit své malé rybky, které taháš za sebou na provázcích. Myslíš, že to zní jako lehký úkol? Hra tě zřejmě přivede na omyl.

AquaField MORTAL KOMBAT VERSUS DC UNIVERSE Vyšlo v listopadu Batman proti Sub-Zerovi? Superman proti Scorpionovi? Ať už se postavíte na stranu komiksového giganta DC nebo na stranu slavné herní série Mortal Kombat, čeká vás hvězdný comeback bojovky, která si důstojné pokračování rozhodně zaslouží. Nechybí samozřejmě ani oblíbené Fatality. Což tedy zbavit Supermana páteře?

WWE SMACKDOWN VS RAW 2009 Vyšlo v listopadu Nejsme kdovíjací fandové wrestlingu, ale tahle série má přesah. Je to fenomenální bojová hra, ve které není problém založit si vlastního bojovníka s vlastními hmaty, můžete se pustit do týmového souboje (třeba i v kooperaci) a své soupeře vydrtit tak, že diváci rozsypou krabici s popcornem. To je pocit!

GTA IV PC Vyšlo v listopadu Pokud na konzole kašlete a hrajete na svém domácím počítači, je nepochybně jednou z vašich nejočekávanějších letošních her i GTA IV! Na PC samozřejmě s vylepšenou grafikou, jinak po všech směrech dokonalé gangsterské hry. A mimochodem, vychází i Bully, další hra od Rockstaru – takové GTA ve škole...

Více informací o tomto tématu najdete v aktuálním čísle časopisu

SAINTS ROW 2 Vyšlo v říjnu Grand Theft Auto s černochy, hip-hopem, voodoo praktikami, japonskými gangstery a v mnoha směrech podstatně drsnějšími a násilnějšími praktikami. Pokud nečekáte tak vyšperkovanou hratelnost, pak se vám dostane skutečně parádní hry. Přístupná pouze pro dospělé, tady končí legrace.

TISÍCE NEJ HER NAJDEŠ NA 15


sCOOLerům

nejlepší Silvestr

CO SE SILVESTREM? Už se taky nemůžete dočkat? Vánoce a hned po nich toužebně očekávaný Silvestr! Konec a zároveň začátek roku je skvělá příležitost pořádně se odvázat. Tento den je (skoro) všechno dovoleno.

Kam vyrazit? Jste aktivní milovníci sněhu, zimních sportů a dobrodružství? Vyjeďte si na hory! Doma nezapomeňte lyže, snowboard nebo sáňky. Chcete slavit někde v soukromí? Spoustu romantiky si s kamarády užijete někde na chatě (určitě vám ji některý z rodičů ochotně zapůjčí). Pokud ji nikdo z vás nemá, podnikněte noční výšlap na nějakou horu. Pohled na ohnivé kotouče ohňostrojů shora je zkrátka ohromující. Jste společenští a máte chuť se o slavnostní atmosféru podělit s celým světem? Praha nebo jakékoliv větší město u nás bude určitě mít na náměstí program zakončený nádherným ohňostrojem, který bude s nadšením sledovat spousta dalších veselých lidiček. Seznam nejlepších silvestrovských pařeb najdeš na www.365dni.cz

Alkohol smí pít jen ti z vás, kterým je již 18 let. Alkohol se dá nahradit velkým množstvím nealka nebo úkoly (fanty, líbání, dřepy, předvedení orgasmu důchodce...).

Macháček POTŘEBY: Dvě kostky, skleničky s pitím. Hraje se v kruhu. První hráč hodí kostkami tak, aby to nikdo neviděl, a oznámí následujícímu hráči, co hodil. Ten mu může a nemusí věřit. Jestliže nevěří, předchozí hráč musí kostky ukázat. Pokud ovšem házející hráč říkal pravdu, pije ten, který nevěřil. Pokud ale lhal, pije sám. Pokud ale hádající hráč řekne, že věří, kostky se neodhalují a přecházejí na hádajícího hráče, který musí přesvědčit dalšího na řadě, že hodil číslo vyšší. A tak to jde pořád kolem dokola. A jak se počítá? Vyšší číslo udává desítky, nižší jednotky. Například čtyřka a trojka znamenají čtyřicet tři. Takto se počítá až po šedesát pětku. Nad ní jsou tzv. „apači“, někdy nazýváni „indiáni“, tedy dvě shodná čísla. Dvě trojky jsou např. tři apači/ indiáni. Nejvyšší hodnotu má „Macháček“, což je dvojka a jednička. Macháčka už nepřehrajete, ale můžete jej dorovnat. Lhát se nemá, ale v této hře se bez toho obejdete stěží.

Na co nezapomenout?

Twister

Pokud vyrážíš slavit s kamarády, rozhodně nesmíš zapomenout na některé důležité rekvizity. Kostky, karty, sirky (samozřejmě jen na hraní), nafukovací balónky, pískátka, barevné čepice… Zkrátka a dobře cokoliv, co udělá vaši party nezapomenutelnou! Nezbytnými doplňky jsou rozhodně foťák a kamera, doma se potom výborně pobavíš nad mnohdy nezapomenutelnými výstupy svých známých. Oblíbenou tekutou potravu, včetně kávy (ta se bude hlavně po ránu hodit) snad ani připomínat nemusím, tu nezapomene nikdo.

POTŘEBY: Twister nebo odborně nabarvené prostěradlo.

Silvestrovská image

Úžasná hra, u které se hodně nasmějete! Seženete ji v jakémkoliv dobrém hračkářství nebo supermarketu. Skládá se z desky se šipkou a fólie, na které jsou nakreslené barevné puntíky. Šetřílci nebo kreativci si ji mohou dokonce vyrobit i doma ze starého prostěradla. Hrají nejčastěji čtyři lidé a jeden, který točí. Jede se po řadě a ten, co otáčí, udává pokyny, kterou ruku nebo kterou nohu máte umístit na jaký puntík. Během chvilky vznikne propletenec a ten, kdo spadne, prohrává. S postupujícím časem je opravdu obtížné udržet rovnováhu a nikdo moc dlouho nevydrží :-).

Nic není zakázáno! Kdy jindy budeš mít možnost vyfešákovat se úplně bez zábran? Upleť si copánky, natupíruj pořádné afro, nabarvi si vlasy třeba namodro! Obleč se do těch nejbláznivějších barevných kreací, nalakuj si nehty, vytáhni ze skříně kostým na maškarní. Buď zkrátka originální!

Záchod

Co podnikat?

Stará známá, léty osvědčená hra. Uděláte z nich hromadu a navrch postavíte dvě z nich jako stříšku (pokud jsou mezi vámi lidé s architektonickými ambicemi, můžete zkusit i složitější verze kadibudek). Každý se postupně snaží zpod záchodu vytáhnout kartu tak, aby nespadl. Komu spadne, pije!

Hlavně neseď na zadku a nenuď se! Zajdi si s ostatními na procházku, postavte sněhuláka, pořádně se zkoulujte, sáňkujte, podívejte se na ohňostroj, zatancujte si! Nebo se jednoduše nechte inspirovat některou z následujících her, podporujících dodržování pitného režimu. Samozřejmě alkohol jako náplň sklenic je povolen pouze studentům starším osmnácti let, a ani ti nesmí zapomenout, že pít se musí s mírou! :-)

I svátek jako Silvestr má svou historii! Pramení ze zvyků našich pohanských předků. V řadě kultur se touto dobou uctívaly oslavy ve znamení Římských Saturálií (tak Římané označovali své svátky) a už tehdy se vyznačovaly bujarým veselím. Církevně je 31. prosinec uctíváním sv. Silvestra, tedy papeže Silvestra I.

16

HRY (ne)jen na Silvestra

POTŘEBY: Balíček karet, skleničky s pitím.

Tři bosorky POTŘEBY: Potřebujete karty (7 – eso), skleničky a v nich něco k pití. Hrát může libovolný počet hráčů. Každé hodnotě karty přisoudíte nějaké verbální nebo neverbální heslo, může to být cokoliv - zahrát pantomimou nějaké zvířátko, zakřičet, zabouchat do stolu, vykulit oči apod.… Jedna z karet může mít heslo např. tři bosorky. Karty se dají na kupku a jeden hráč karty otáčí. Při odhalení každé karty musíte co nejrychleji ukázat/předvést heslo, které jste jí přisoudili. Kdo ukáže poslední, pije.

Nejlepší pařby 365 dní v roce www.365dni.cz


sCOOLerům

zvídavým

Quentin Tarantino – magor z videopůjčovny Určitě všichni znáte dnes již kultovní trhák Pulp Fiction nebo dvojdílnou kung-fu podívanou jménem Kill Bill. Odkud se ale vlastně vzal jejich tvůrce, tolik typický svým stylem natáčení? „…film byl na tehdejší dobu netypický a těžko by hledal investory…“

Když se před 45 lety šestnáctileté dívce Connie narodil chlapeček Quentin, nikdo netušil, že se narodila budoucí velká hvězda. Vzhledem k tomu, že jeho matku záhy opustil Quentinův otec, je naprosto pochopitelné, že chlapec v mládí trávil hodně času u své babičky. U ní měl možnost věnovat se svému oblíbenému koníčku, jímž bylo nekonečné koukání na televizi, a už tehdy si zamiloval některé staré samurajské klasiky.

„…jako malý odmítal jíst cokoli jiného než hot dogy a hamburgery…“ Jeho matka nechávala věcem volný průběh, ale nemohlo jí uniknout, že si její synek žije tak trochu po svém. Asi nejzřetelnější to bylo v době, kdy chlapec odmítal jíst cokoliv jiného než hot dogy a hamburgery. Zoufalá Connie byla nakonec nucena nazývat všechna jídla těmito názvy, aby Quentin vůbec něco snědl.

„…pracoval jako vyhazovač v por­­nokině…“ Zajímavá byla i další kapitola jeho života. Poté, co opustil střední školu, snažil se živit, jak se dalo, a tak si vyzkoušel například práci vyhazovače v pornokině nebo práci ve videopůjčovně. Tato práce mu naprosto vyhovovala,

Chceš o Quentinovi nebo jeho filmech vědět víc? Mrkni na kompletní přehled filmů s videoukáz­ kami a fotkami na

Takto ho bodni mečem a bude stříkát krev!

Tarantino se tehdy rozhodl, že svůj další scénář musí za každou cenu zfilmovat sám. Z vydělaných peněz se rozhodl financovat film Gauneři. Natočil několik scén a ty dal k posouzení lidem od filmu. Záběry byly přesvědčivé, ale film byl na svou dobu poměrně netypický a těžko by hledal investory, kdyby se k scénáři nedostal herec a producent Harvey Keitel. Tomu se scénář velmi zamlouval a tak pro něj dokázal sehnat potřebných 1,5 milionu dolarů a zahrál si i jednu z hlavních rolí.

protože měl přístup k neomezenému množství filmů. Podle „…Tarantino se dostal všeho této možnosti maximálně využil a není divu, že mu do pozice, kdy si mohl z tohoto údobí zůstala přezdívka „magor z videopůjčovny“. natočit, cokoli chtěl…“ „…pro dosažení svého cíle nevá- Film se stal kultovní záležitostí a Tarantino získal důležitou pozornost producentů. Ti hal sáhnout ani ke lži…“ mu nejdříve nabízeli nejrůznější filmy, ale Quentin miloval filmy a tak bylo pochopitelné, že se pokusí nakonec dostal volnou ruku a 10 milionů prosadit i jako herec. Pro dosažení svého cíle neváhal sáhdolarů k tomu. Quentin za svěřené peníze

Pro dosažení svého cíle neváhal sáhnout ani k nepokr yté lži. nout ani k nepokryté lži. Vymýšlel si údajné epizodní role ve filmech, které v Americe nikdo neznal (Godardův Král Lear) nebo kde nebylo snadné rozpoznat, zda se jedná o něj či někoho jiného (Romerův Úsvit mrtvých). Pracoval tehdy ale i na scénářích, a protože ho to táhlo k režírování, dal se s kamarády do natáčení filmu My Best Friend´s Birthday. Film se natáčel zhruba tři roky, ale dochovala se z něj bohužel jen část, protože studio, kde se film stříhal, vyhořelo. Nicméně byl z něj už tehdy patrný budoucí Tarantinův styl.

natočil Pulp Fiction – film, který se stal nezapomenutelným popkulturním milní­ kem. Tarantino se díky němu dostal do pozice, kdy si mohl natočit, cokoliv chtěl.

„…rozhodl se plnit si své sny…“ Rozhodl se splnit si své sny a natočil film o stárnoucí letušce Jackie Brown, která pašuje drogy pro mafii. Nebyl velkým hitem,

NAROZEN: 27. 3. 1963, Knoxville, Tennessee, USA ZNAMENÍ: Beran ZAJÍMAVOST: Oscar za nejlepší scénář pro Pulp Fiction

ale mezi fanoušky jde dodnes o velmi oblíbený snímek. Od plnohodnotného režírování si dal chvíli pauzu, aby si poté splnil svůj další sen o natočení vlastního kung-fu filmu. Kill Bill přinesl solidní komerční ohlas, a tak není divu, že se Tarantino brzy pustil do vysněné spolupráce s Robertem Rodriguezem na dvojfilmu Grindhouse. Ten byl ovšem propadákem a mnozí by si na jeho místě vzali čas na rozmyšlenou. Quentin je ale už znovu v pohotovosti a pracuje na svém dlouho slibovaném projektu Inglorious Basterds, který se věnuje skupině amerických vojáků uprostřed druhé světové války. Určitě se máme na co těšit…

Informace o 500 000 celebritách najdeš na www.HERCI.cz

17


do sCOOLu

užitečné vzorečky

Vztahy mezi fyzikálními velicinami

v = Δs Δt s = s0 + vt

v - velikost konstatní rychlosti Δs - dráhový úsek Δt - doba, za kterou hmotný bod urazí dráhový úsek Δs s - dráha v čase t s0 - dráha v čase t0 = 0 s

Rovnoměrně zrychlený (zpomalený) přímočarý pohyb a - velikost konstatního zrychlení Δv a = Δt Δv - velikost změny zrychlení v = v0 ± at Δt - doba, ze kterou tato změna nastala s = s0 + v0t ± 1 at2 v - velikost okamžité rychlosti v čase t 2 v0 - velikost rychlosti v čase t0 = 0 s s - dráha v čase t s0 - dráha v čase t0 = 0 s

Rovnoměrý pohyb hmotného bodu po kružnici Δφ = Δs r ω = Δφ Δt φ = φ0 + ωt ƒ=1 T 2 aD = rv v = rω

Δφ - středový úhel příslušný kružnicovému oblouku délky Δs r - poloměr kružnice ω - velikost úhlové rychlosti Δt - doba, ze kterou průvodič hmotného bodu opíše úhel Δφ φ - úhel opsaný průvodičem hmotného bodu v čase t φ0 - úhel opsaný průvodičem hmotného bodu v čase t0 = 0 s ƒ - frekvence T - perioda aD - velikost dostředivého zrychlení v - velikost rychlosti hmotného bodu

Dynamika soustavy hmotných bodů p=mv Δp = F Δt ma=F

18

p - hybnost hmotného bodu m - hmotnost hmotného bodu v - okamžitá rychlost hmotného bodu Δp - změna hybnosti hmotného bodu

Δt - doba, během které změna hybnosti nastala F - konstantní síla (výslednice sil), která změnu hybnosti způsobila a - zrychlení hmotného bodu

Práce, výkon, energie W = F s cosα PP = ΔW Δt EK = 21 m v2

W - mechanická práce F - velikost konstatní síly působící na těleso s - dráha, po které síla působí α - úhel, který svírá síla s přímou trajektorií PP - průměrný výkon Δt - doba, za kterou byla vykonána práce ΔW EK - kinetická energie hmotného bodu m - hmotnost hmotného bodu v - velikost rychlosti hmotného bodu

Tuhé těleso M=Fd EK = 1 J ω2 2

M - velikost momentu síly vzhledem k ose otáčení o (M || o) F - velikost síly působící kolmo k ose otáčení d - rameno síly vzhledem k ose otáčení EK - kinetická energie tělesa rotujícího kolem pevné osy J - moment setrvačnosti tělesa vzhledem k ose otáčení ω - velikost úhlové rychlosti

Gravitační pole FG = κ mr12m2 Fg K=m

FG - velikost gravitačních sil, kterými se přitahují dva hmotné body κ - gravitační konstanta m1, m2 - hmotnosti hmotných bodů r - vzdálenost hmotných bodů K - intenzita gravitačního pole v daném místě Fg - gravitační síla působící na hmotný bod v daném místě pole m - hmotnost hmotného bodu

Homogenní tíhové pole země

FG - tíhová síla působící na hmotný bod g - tíhové zrychlení Volný pád: m - hmotnost hmotného bodu v=gt Ep - potenciální energie tíhová s = 1 g t2 2 hmotného bodu Vrh svislý vzhůru: h - výška hmotného bodu nad v = v0 - g t povrchem Země v - velikost okamžité rychlosti y = v0 t - 1 g t2 2 v čase t s - dráha v čase t v0 - velikost počáteční rychlosti vrhu y - okamžitá výška hmotného bodu v čase t FG = m g Ep = m g h

Mechanika kapalin a plynů p - tlak F - velikost tlakové síly působící Ph = h ρ g kolmo na rovinnou plochu Fvz = -V ρ g S - obsah této plochy Ph - hydrostatický tlak Rovnice h - hloubka pod volným povrkontinuity: chem kapaliny St v ρ = konst. ρ - hustota kapaliny g - tíhové zrychlení Bernoulliova Fvz - hydrostatická vztlaková síla rovnice pro V - objem ponořené části tělesa vodorovnou St - obsah příčného řezu proudové trubici: trubice p' + 1 ρ v2 = konst. 2 v - velikost rychlosti ustáleného proudění ideální kapaliny p' - potenciální energie tlaková objemové jednotky ideální kapaliny 2 1 ρv - kinetická energie objemové 2 jednotky ideální kapaliny p = SF

www.scooler.cz

Rovnoměrný pohyb


chytrolínům

ÇÊ Ê Ê Ê ÊÊ Ê xÊ Ê ÓÊ

ÓÊ {Ê xÊ ÇÊ Ê ÎÊ Ê nÊ Ê

ÎÊ Ê Ê xÊ ÈÊ Ê Ê Ê Ê

Ê ÈÊ ÇÊ ÊÊ Ê £Ê Ê Ê Ê

nÊ ÎÊ £Ê ÓÊ ™Ê {Ê Ê ÈÊ Ê

Ê Ê ÓÊ Ê xÊ ÇÊ nÊ Ê Ê

Ç È

{ È

x {

£Ç

‡{n

x x

n ™

n È

Ê Ê ÊÊ Ê ÓÊ Ê Ê {Ê £Ê

Ê È Ê Ê £ ÇÊ n Ê ™ ÓÊ

hlavolamy

SUDOKU

Pokud máš zájem vyhrát některé ze 3 DVD s tričkem, tak vylušti sudoku nebo všechny hlavolamy, jdi na stránky www.scooler.cz a napiš nám správné odpovědi!

L® V®

Vzorová odpověď: Sudoku: Odpověď zapiš číselně bez mezer ve správném pořadí čísel, která ti vyjdou v šedě podbarvených polích, např. na druhém řádku 1, pátém 5, sedmém 9, osmém 3 zapíšeš jako 1593 Hlavolamy: Odpověď zapiš jako číslo hlavolamu a správný počet nebo písmeno správné odpovědi. Vyluštěné musíš mít všechny a uvést je ve správném pořadí, takže když hlavolam č. 1 je možnost a), č. 2 c) atd., zapíšeš to jako 1a, 2c, atd.

2

Z následujících možností vyberte číslo na místo otazníku: a) 68 b) -16 c) 34 d) 23 e) -28

1

V každé řadě jsou květy ve vzájemném vztahu podle určitého principu. V souladu s těmito principy doplňte chybějící dvojici květů ve čtvrté řadě.

HLAVOLAMY

3

Na obrázcích jsou znázorněna rozestavěná lešení. Na které lešení byla použita nejmenší délka lešenářských trubek?

4

Následující posloupnost byla původně vytištěna barevně, ale při kopírování se barvy ztratily. Naštěstí víme, že  a  byly červené,  a  modré a  a  zelené. Symbol  je zelený, pokud následuje po červeném symbolu, červený, pokud následuje po zeleném symbolu, a modrý po modrém symbolu. Spočtěte, kolikrát jsou v následující posloupnosti bezprostředně za sebou modrý a zelený symbol (přesně v tomto pořadí).  a) ani jednou

b) třikrát

c) jedenkrát

d) čtyřikrát

e) dvakrát

Týdně mnoho zajímavých soutěží o ceny najdeš na http://souteze.sms.cz

19


sCOOLerům

tajná řeč těla

BODY TALK ANEB DEŠIFRUJ R ˇEˇ C Tˇ ELA!

Víš, co jsi na sebe právě prozradil, aniž bys pronesl jediné slovo? Zkus si uvědomit, jak zrovna sedíš, kde máš nohy a co děláš s rukama… To vše na tebe může prozradit víc než tisíc slov! Naučit se číst v lidských gestech ti může pomoci mnohem lépe pochopit své blízké nebo zjistit, kdo vypráví báchorky namísto pravdy. Často nevěříme své intuici, která nás v nejrůznějších situacích může varovat. Míváme z někoho divný pocit, ale nevíme přesně proč, tak nad tím jen mávneme rukou. Tenhle šestý smysl je ale podvědomým radarem, reagujícím na řeč těla toho druhého! Proto bychom mu měli naslouchat a zamyslet se nad tím, co nám říká. Přesto ale nečekej, že pomocí dešifrování gest budeš moci číst myšlenky ostatních. Žádný z  vysílaných signálů není jediný a  má mnoho souvislostí. Někdy je pouze fyzickým projevem a  s  psychikou nemá co dělat. Třeba má tvůj spolužák ruce křížem jenom proto, že má na svetru flek od snídaně.

LEŽ

ZÁJEM

Určitě z vlastní zkušenosti víš, že malé děti neumí zakrýt lež. Kroutí se, bloudí očima, zakrývají si pusu… Jak ale stárneme, tak se náš „lživý“ rejstřík komplikuje a dostává na vyšší úroveň. Už si nezakrýváme ústa, ale ruce stejně neví co by, takže namísto úst zamíří třeba k uchu nebo nosu. Tam přichází často na řadu škrábání. Lež totiž svědí! Tření předloktí, mnutí oka, škrábání ucha… To jsou gesta často doprovázející lhaní, vykrucování se, nepříjemnou situaci. Jakmile člověk začne vzpomínat a něco vyprávět, nezřídka se zadívá někam do prostoru, pravděpodobně vzhůru. A teď přichází chvíle pro luštitele řeči těla. Jestli se dotyčný kouká vlevo nahoru, potom opravdu loví v paměti. Pokud mu ale oči ujedou doprava, „aktivuje“ část mozku s bohatou fantazií. Vymýšlí si slova a způsob, jakým svou lež podat, abyste mu na ni skočili.

Sedíme-li ve skupince několika lidí, býváme natočeni k nám nejsympatičtějšímu. I když svůj zájem skrýváme, tak alespoň nohama směřujeme tam, kam bychom „rádi šli“. Dívky často při hovoru s někým, o koho mají zájem, naklánějí hlavu na stranu, hrají si s vlasy, sahají na krk nebo rty. Pokud sedí a mají nohu přes nohu, celé tělo a koleno obvykle směřuje k objektu jejich zájmu :-). Jasným signálem náklonnosti, který nemůžeme vědomě ovládat, protože ho kontroluje podvědomí, je „reaktivita“ našich zorniček. Když se nám někdo líbí, zornice se rozšíří (asi abychom ho lépe viděli). Pokud nás naopak něco rozzuří, zorničky budou velké asi jako špendlíkové hlavičky. Ale samozřejmě si dejte pozor, kde zorničky analyzujete. Abyste někoho nepodezírali, že vás nesnáší, a on chudák jen stál proti ostrému sluníčku.

20

www.scooler.cz


sCOOLerům

tajná řeč těla

OFENZIVA

AGRESE

Zkřížené ruce či nohy jsou příznakem obrany. Můžeš si toho všimnout i sám na sobě, když se například ocitneš mezi cizími lidmi. Jsi nejistý a  překříženýma rukama před sebou se tak nějak izoluješ od ostatních a  zároveň působíš nepřístupněji… Tento postoj ti sice může dodávat klidnější pocit, ale odrazuje ostatní od toho, aby se s tebou seznámili. Často takovýto postoj můžeš vidět, když se více cizích lidí ocitne na stísněném místě. Chrání si tak svůj prostor. Dalším takovým zvykem, kterým se snažíš vyhnout kontaktu s ostatními, je uhýbání pohledem. Představ si, že se na tebe v autobuse někdo lepí a ještě na tebe civí. Působí to značně nevhodně a  dokáže to být pěkně znervózňující. Všimni si, že právě v prostředcích veřejné dopravy se lidé svým pohledům vyhýbají. Bavíš-li se ale s  někým a  ten se s  tvým pohledem snaží nestřetnout, jaký to má důvod? Jednak to může znamenat, že by byl nejraději někde jinde, nudí se nebo má jiné starosti a  ani tě nevnímá. Možná je ale jen plachý a  nervózní. Zkus o krok ustoupit, třeba potřebuje kolem sebe víc intimního prostoru, než jsi mu dopřával…

Člověk se při signalizaci agrese chová jako jakýkoli jiný zvířecí druh. Všechny typické náznaky jste mohli spatřit třeba u svého psa. Dlouhý upřený pohled, lehce sklopená hla­va, roztažené nozdry, jenom zuby obvykle neceníme. Ruce bývají sevřeny v  pěst nebo něco urputně mačkají.

TIP NA KONEC Chceš na okolí působit přátelsky a dělat na nové známé dojem, že se znáte sto let? Existuje na to jeden jednoduchý trik, k jehož používání ale musíš mít cit. Jedná se o  tzv. zrcadlení. Postupně začni po tom druhém opakovat jeho typická gesta a  některé výrazy. Po vašem setkání bude mít dotyčný pocit, že jste na jedné vlně. Nesmíš ale postupovat příliš okatě a násilně, jinak vzbudíš dojem, že si z  něj děláš srandu a  místo příjemně naladěn bude odcházet uražený.

www.scooler.cz

21


sCOOLerům

soudní procesy

SLAVNÉ PROCESY USA

Nezáleží na tom, jestli jsi vrah, ale zda přesvědčíš soudce o opaku!

Je vám jistě známo, že soudní procesy znamenají pro Američany reality show. Přímé přenosy od soudu zajišťují mnoha televizním stanicím slušnou sledovanost a nejde jen o procesy seriózní, ale mnohdy i velmi vtipné.

Slavní vrazi

ho z obvinění vysekal, ale přesto si dodnes značná část veřejností myslí, že vrahem je. Od tohoto Charles Manson procesu se dopustil ještě několika trestných činů, Manson je v  dnešní době jakýmsi popkultur- jako například ohrožování střelnou zbraní. ním symbolem zla a  dokonce má řadu svých fanoušků. V 60. letech byl vůdcem sekty zvané

Nespravedlivý trest smrti

dě za tento čin odsouzen do cely smrti. Na rozsudek čekal tak dlouho, až po patnácti letech zemřel na rakovinu. Deset měsíců po jeho smrti testy DNA dokázaly, že vraždu spáchat nemohl.

Sunny Jacobs a Jess Tafero Oba odsouzení za vraždu k smrti na elektrickém křesle. Sunny po sedmnácti letech vyvázla, ovšem její přítel Jesse byl popraven. Křeslo bylo spuštěno celkem třikrát a on umíral celých čtrnáct minut. OdsouRon Williamson zeni byli na základě svědectví skutečného vraha, Tento profesionální basketbalista čekal na svou který se po letech k činu doznal. popravu sedmnáct let. Pět dní před jejím provedením dostal odklad a za rok testy DNA prokázaly, že vraždu a znásilnění, z nichž byl obviněn, nespáchal. Osmnáct let života mu však nikdo Kdo z vás by rád shlédl zajímavé absurdní drama, nevrátí. To naštve, co? nemusí ještě nutně zamířit do divadla. Stačí se Frank Lee Smith vydat do americké soudní síně, kde vám naservíBýt obviněn ze znásilnění a  vraždu dítěte na rují ty nejšílenější příběhy přímo ze života. popularitě nepřidá. Frank Lee Smith byl na Flori- Aby se o kuriózních soudních případech dozvěděla širší veřejnost a zůstaly tak v paměti, vznikla Cena Stelly. Ta je pojmenována podle 81-leté Američanky Stelly Liebeck, která se v roce 1992 polila a  popálila kávou, načež za to úspěšně nechala odsoudit McDonalda. Jaké případy tedy tuto cenu v minulosti už získaly a kolik se dotyčným podařilo vysoudit? O lásce a spravedlnosti se říká, že jsou slepé…ale udělat omyl při výběru partnera nebo nespravedlivě někoho uškvařit na elektrickém křesle, to je trochu nepoměrný rozdíl.

Kontroverzní procesy

„Rodina“, která experimentovala s drogami a  posléze spáchala několik brutálních vražd, včetně vraždy herečky Sharon Tate, která byla v osmém měsíci těhotenství. Manson byl nejprve odsouzen k smrti, trest byl později změněn na doživotí. Již jedenáctkrát žádal o  podmínečné propuštění a  pokaždé bezúspěšně. Mansonovo jméno používá jako pseudonym zpěvák Marilyn Manson, jako absurdní symbolické spojení dvou jmen – Marilyn Monroe a Charlieho Mansona. O. J. Simpson Hvězda amerického fotbalu O. J. Simpson rozdělil roku 1995 americkou veřejnost do dvou skupin během takzvaného „Případu století”. Byl obviněn z  vraždy své manželky a  jejího milence, ale navzdory důkazům DNA byl propuštěn na svobodu. Simpson si zaplatil drahého právníka, který

22

$74,000 Carl Truman z Los Angeles získal nejen vysoké odškodné, ale i zaplacené léčebné výlohy za to, že mu jeho soused přejel ruku vozidlem Honda Accord. Carl si chtěl trochu přilepšit, a tak si „vyzvedával“ disky z kol sousedova auta. Naneštěstí se zrovna v  tu chvíli sousedovi zachtělo zajet si někam na nákup a lupičovy ruce mu očividně stály v cestě.

$780 000 Tato částka se povedla vysoudit paní Kathleen Robertson z Austinu v  Texasu, když si zlomila kotník v  nábytkářském obchodě. Tam zakopla o „pobíhajícího spratka“, jak se vyjádřila. Rozsudek byl poměrně překvapivý. Ona nezdárná ratolest byla totiž synem samotné paní Robertson… $500,000 Terrence Dickson z  Bristolu opouštěl přes garáž dům, který právě vykradl. Vrata však nedokázal otevřít a zpátky do domu taky nemohl, protože si zaklapl spojovací dveře. Pan Dickson tak musel v garáži čekat osm dnů, než se majitelé domu vrátí z dovolené. Přežíval s pomocí Pepsi a psích granulí, protože nic jiného ve svém dočasném vězení nevypátral. Od vlastníka domu ovšem vysoudil slušnou částku za duševní újmu, kterou utrpěl. $1,750,000 Merv Grazinski z Oklahomy si koupil obytný vůz Winnebago a  vyrazil s  ním na fotbal. Když se vracel domů po dálnici, nastavil tempomat na 130km/hod a protože dostal chuť na kávu, přelezl ze sedadla řidiče do obytné části vozu, kde si ji začal vařit. Nestačil se asi divit, když neposlušný vůz sjel z dálnice a převrátil se. Ale jak něco takového mohl pan Grazinski čekat, když nic podobného v návodu k obsluze vozidla nestálo? Porota mu přiřkla náhradu a  navíc i  zcela nový vůz Winnebago Motor Home.

www.scooler.cz


PŘIPOJ SVOU ENERGII K NAŠÍ Projekt Bakalář

Jaderná energetika je oborem budoucnosti, založena na špičkových technologiích a využívá nejnovější vědecké poznatky. Projekt Bakalář je otevřen pro absolventy všech typů středních škol zakončených maturitou a umožňuje studium speciálních oborů bakalářského stupně. Skupina ČEZ nabízí studentům exkluzivní stipendia již od 1. ročníku. Měli byste být u toho. www.cez.cz/bakalar


sCOOLerkám

budď in

Rady nejen pro krásu Chce to klid a …nohy v teple! Nedokážeš si představit, že bys celou zimu prochodila jen v kalhotách? Jsou sukně a šaty tvými nejoblíbenějšími kousky v  šatníku? Pokud ano, není pro tebe žádným překvapením, že v takovémto případě se ti bude hodit mít zásobu nejrůznějších punčoch, které tě před chladem ochrání. Tuto sezónu popusť uzdu své fantazii, nosí se totiž výrazné vzory, hlavně s  motivem květin, či krajky. Nemusíš se bát kombinovat je s pestrým potiskem na které bojují proti poškozování buněk, tudíž šatech, hlavně se k sobě musí hodit. stárnutí. Zrychluje metabolismus, chrání proti rakovině, posiluje kosti a  tlumí škodlivé účinky cigaretového kouře a  slunečního záření. Zelené čaje se nikdy nezalévají vroucí vodou, optimální je teplota od 60 °C do 80 °C. Z Jižní Afriky pochází rooibos, jehož jehličkovité lístky se používají k přípravě nálevu. Je také nabitý antioxidanty, minerály jako je měď, železo, draslík, vápník nebo hořčík a má minimum kofeinu. Existuje rooibos zelený a  červený. Červený je fermentovaný a jeho chuť je sladší. Má antibakteriální a  antivirové účinky a  tím se stává lékem na nejrůznější obtíže, od ekzémů po záněty krku. Nápojem Inků je nazýván bylinný čaj lapacho, který pomáhá z  těla odstraňovat nečistoty a  těžké kovy a mimo jiné má i má antimykotické a antiparazitické účinky, takže pomáhá bojovat proti U zahřívání začni zevnitř nejrůznějším vlezlým ženským problémům. Zima se nezadržitelně blíží, a  tak se nám Také zlepšuje obranyschopnost těla až o 48%, bude určitě hodit pár informací o  tom, jak takže než na tebe vleze chřipka, pořiď si ho do se zahřát zevnitř a  navíc se i  nabít vitamíny. zásoby. Yerba maté je nápoj z Jižní Ameriky, O nejrůznějších prospěšných účincích zele- kde jej usrkávají po celý den. Z jedné dávky lze ného čaje toho bylo už napsáno mraky. Tako- připravit postupně až 5 nálevů. Maté je ideálvých dobrot v šálku, které jsou takřka elixírem ním povzbuzujícím nápojem, obsahuje velké zdraví a  krásy, je ale víc. Které to jsou a  jaké množství mateinu, v kombinaci s aminokyselimají účinky? Začněme nejdříve zmiňovaným nami, vitamíny a minerálními látkami. Matein zeleným čajem. Ten je nabitý antioxidanty, je látka podobná kofeinu, ale narozdíl od něj

24

není návyková. Je plný velkého množství vitamínů a minerálů, jako například vitamín A, B1, B2, B3, B5 a C. Z minerálů je to vápník, hořčík, mangan, železo, selen, draslík, křemík a fosfor. Složení maté je komplexní, a  tak působí harmoničtěji než káva. Všechny tyto sušené rostlinky nemusíš jen popíjet, můžeš se jimi krášlit i  zvenčí. Výluh z  nich použij jako pleťovou vodu a nech si pokožku hýčkat perfektním mixem všech zmiňovaných vitamínů.

Bude zima, bude mráz

krém či pleťový olej, který vytvoří na pokožce ochrannou bariéru. Pokud se chystáš vyrazit na hory, krém by měl být navíc s vysokým ochranným filtrem. Sníh je zmrzlá voda a ta, jak je známo, odráží sluneční paprsky, čímž znásobuje množství záření, které pleť musí snášet. Přes zimu bývají v nemilosti krémy hydratační, protože obsahují hodně vody, která při nízkých teplotách zamrzá a  může „potrhat“ pleť. Ale nemusíš se jich vzdávat úplně. Do vytopených místností se docela hodí, ale nesmíš se jimi namazat bezprostředně před výletem do zimy.

Víly nejen do pohádky

Když venku mrzne, zabalíme se do kabátů, čepic, šál a rukavic, abychom se před zimou chránily. Ale pokud nenosíme kuklu, náš obličej zůstává počasí vystaven stále. Přidá-li se k nízkým teplotám ještě i  ostrý vítr, pleť to může pěkně odskákat. Aby pokožka zůstala hebká a  nepřipomínala struhadlo, měly bychom se vyhýbat prudkým změnám teplot, které mohou způsobit i  rozšířené žilky. V zimním období v důsledku chladnějších teplot klesá produkce mazových žláz a  pokožka je přirozeně sušší. Při pobytu venku je nejlepší zvolit mastnější

www.scooler.cz

V 80. letech to byl ohromný hit. Nosily se „velké hlavy“, ať už se jich docílilo tupírováním, trvalou nebo …krepováním! Tahle úprava vlasů se už moc nepoužívá, což je možná škoda, protože když se krepovací kulma správně použije, dokáže vykouzlit ležérní, vzdušný až éterický účes. Hlavní zásadou je nekrepovat všechny vlasy! Pokud ovšem netoužíš po černošském afru :-). Jemně zvlň jen některé prameny a nemusíš ani po celé délce. Hezky vypadá, i když si nakrepuješ jen culík. Pak už stačí účes lehce zafixovat, ale tak, aby neztratil vzdušnost.


horoskopy na prosinec

Pro ni: Zbytečně si děláš starosti s něčím, co se nakonec vyřeší samo. Snaž se udělat radost svým blízkým, které jsi kvůli starostem opomínala a více se jim věnuj. Ocení to. Pro něj: Organizační schopnosti máš skvělé. Dej si ale pozor, aby ses lidem nezačal do života příliš míchat. Máš tendenci ostatním říkat, co mají dělat a to se jim nelíbí. Vztahy: Jste s partnerem/partnerkou zamilovaní až po uši, nenechte si nic namluvit.

Pro ni: Nerada přijímáš myšlenky jiných a zařizuješ vše po svém. V týmové práci ve škole to ale nejde. Nauč se přijímat kompromisy, nebo kamarády pěkně naštveš. Pro něj: Škola tě zmáhá, přestože zde nemáš téměř žádné problémy. Zapoj fantazii a vymysli pro partu skvělý víkend, kde se společně vyblbnete. V lavicích pak budete mít na co vzpomínat.

fatalistům

Pro ni: Neuspěchej rozhodnutí, které tě čeká, tento měsíc máš tendenci jednat zbrkle. Dej na radu rozvážnější kámošky. V diskuzi s rodiči si dokážeš prosadit svou a bez hádek.

Pro ni: Okolí na tebe klade velké nároky a ty se bojíš, abys někoho nezklamala. Mysli taky na sebe a začni říkat ne. Energii dobiješ ve fitku nebo s kamarády v oblíbeném klubu.

Pro něj: Vrhni se na povinnosti, do kterých se ti příliš nechtělo. Budeš překvapený, jak ti to půjde od ruky a odměna na sebe nenechá dlouho čekat. Rodiče v tobě získají důvěru.

Pro něj: Ve škole ti jde všechno od ruky a dokonce najdeš cestu k lidem, které jsi dříve zrovna nemusel. Nezanedbávej ale staré přátele, kterým by to mohlo vadit. Začni řešit kompromis mezi časem věnovaným zábavě a práci.

Pro něj: Pořád se kolem tebe něco děje a ty budeš mít problém uvědomit si, co je důležité. Snaž se nejdříve soustředit na povinnosti a potom raději na zábavu, víc si to užiješ.

Vztahy: Dej si pozor na osobu, která se ti snaží rozbít vztah. Možná je tvému protějšku velmi blízká.

Vztahy: Zkuste trávit víc času spolu než mezi kamarády v partě. Hodně vás to sblíží.

Pro ni: Hodně rychle zapomeň na kámošku, která se snaží přiživit se na tvé popularitě. Dostanou se k tobě pomluvy o tvém známém. Ověř si je než je pošleš dál. Mohla bys dotyčnému neprávem ublížit.

Pro ni: Vánoční nálada tě dostihla. Užívej si s kámoškama nákupy dárků, dobře se u toho pobavíte. Čeká tě taky skvělá předvánoční akce, na které zazáříš a zaujmeš okolí.

Pro ni: V předvánočním shonu do tvého života vstoupil zmatek a to jak ve škole, tak v soukromém životě. Svěř se kámošce a společně hledejte řešení. Kámoška se projeví jako velká opora.

Pro něj: Neodmítej pozvání na hory, jenom si dej pozor na zdraví a nepřeceňuj své schopnosti. Parta tě nakazí optimismem a zažijete skvělé chvíle.

Pro něj: Někdo, kdo tě kdysi zklamal, toho lituje a chce druhou šanci. Neodmítej ho a vyjdi mu vstříc, třeba bylo všechno jinak. Někdo z tvých blízkých tě překvapí dárkem, o kterém dlouho sníš.

Pro ni: Ve škole už jsi duchem nepřítomná a vidíš se někde na horách. Učitel by tě mohl chytit nepřipravenou. Soustřeď se tedy ještě chvíli, ať nelituješ. Podaří se ti zažehnat trapas kámošce. Bude ti vděčná.

Pro něj: Kritika učitele tebou zamává, ale je to pro tebe o důvod více ve škole zabrat. K okolí buď upřímný, bude to po tobě vyžadovat. Na domácí půdě ti vyjde všechno, co chceš.

Vztahy: Dávej si pozor, jestli pro kámošku/ kámoše neznamenáš něco víc. Možná se trápí.

Vztahy: Bývalá láska se ti bude snažit opět vetřít do přízně, pozor na nynější vztah.

Vztahy: Nemáš problém zaujmout, tak toho využij a sbal vytoužený protějšek.

Vztahy: Nejsi si jistý/á svými city. Neunáhli se ale v rozhodování.

Pro ni: Některé tvé názory se mohou setkat s nepochopením, tak si je raději rozmysli. Ve škole zazáříš a budeš sklízet ovoce za svou snahu. V polovině měsíce ti odpadne velká starost.

Pro ni: Snaha být stále v popředí zájmu se ti nemusí vždy vyplatit. Dej prostor ostatním, aby si nemysleli, že jsi příliš sebestředná. Pomoz spolužačce, která má trable s láskou.

Pro ni: Nenech se rozptýlit malichernostmi, odvádí tvou pozornost od toho, co je opravdu důležité. Věnuj více času svým blízkým a to jak rodině, tak přátelům.

Pro ni: Předvánoční čas je pro tebe jako stvořený a užíváš si jej naplno. Hoď drobné starosti za hlavu, kazily by ti náladu. Věnuj se sobě a odměň se za celoroční snahu.

Pro něj: Toužíš navázat nové kontakty a teď je k tomu pro tebe ideální čas. Rozhoď sítě třeba na internetové seznamce. Budeš překvapený, kolik fajn lidí poznáš.

Pro něj: Máš pocit, že se všechno spiklo proti tobě. Takové situace ale patří k životu a to jak se s nimi vypořádáš, ti dodá sebevědomí. Spousta věcí se vyřeší také sama.

Pro něj: Hrozí střety s rodiči, které bude lepší nechat vychladnout než se pustíš do vyjednávání. Kamarádům se snaž pomoct, ale neber na sebe jejich starosti.

Pro něj: Neodháněj od sebe lidi, kteří se ti snaží pomoct. Tím, že budeš dělat ramena ti starosti neodpadnou. Není na škodu občas nechat rozhodovat druhé.

Vztahy: Flirtování ti jde samo, dej ale pozor, abys nepromeškal/a příležitost k něčemu trvalejšímu.

Vztahy: Může se stát, že než se rozhodneš udělat první krok, tvá láska bude pryč.

Vztahy: První zamilovanost ti ze vztahu možná už vyprchala, neznamená to ale, že už to nemá cenu.

Vztahy: V kamarádovi/kamarádce uvidíš něco víc. Zvaž ale, jaké bude vaše přátelství jestli to nevyjde.

Denní, erotické, partnerské, keltské, čínské a indiánské horoskopy najdeš na http://horoskopy.sms.cz. Tak tam koukej, at’ víš, co se stane!

Vztahy: Nekaz si náladu hádkama a raději vymysli originální rande, kterým potěšíš.

25


hi-tech

nadšencům

WEBKAMERY PRO KAŽDÉHO Bez pořádné webkamery se moderní komunikace (Skype, ICQ apod.) neobejde. Která je ale nejlepší? MICROSOFT LIFECAM VX-7000

Tahle kamera má jeden háček – před jejím použitím si musíte do počítače nainstalovat program Windows Live Messenger. Tak si říkáme, kdy se konečně v licenčních podmínkách produktů od Microsoftu objeví povinnost sedět u počítače v tričku s firemním logem… Samotná kamera se po mechanické stránce moc nepovedla, lze ji nastavit jen ve svislém směru, ve vodorovném nikoli. Kvalita obrazu také za mnoho nestojí. Cena 1 950 Kč Rozlišení 2 MPix, Frekvence záznamu 30 obr/s www.microsoft.cz

PHILIPS SPC1300NC CREATIVE LIVE! CAM OPTIA AF

Tahle kamera si nás získala na první pohled, a není divu, připomněla nám totiž našeho oblíbeného robota R2-D2 z Hvězdných válek. Při instalaci jsme se ještě zasmáli veselým obrázkům na monitoru a dobrý dojem dovršila vysoká kvalita fotografií i videa. Ne vše je ale tak růžové – při nahrávání trochu vadí poměrně výrazná prodleva a ani svorka k přichycení na monitor nepůsobí zrovna spolehlivě. Cena 1 750 Kč Rozlišení 2 MPix, Frekvence záznamu 30 obr/s cz.europe.creative.com

26

Ani model značky Labtec nás zrovna nepřesvědčil. Už samotná instalace je obtížnější, než bychom čekali, bez problémů se neobejde ani práce s obslužným softwarem. Samotný přístroj vypadá trochu jako z dětské stavebnice, ještě horší je to ale s kvalitou obrazu. Barvy působí silně vybledle a svorka na připnutí kamery k počítači příliš nefunguje. Jedinou výhodou je tak nízká cena, té ale odpovídá stejně nízká kvalita. Cena 396 Kč Rozlišení 1,3 MPix Frekvence záznamu 30 obr/s www.itek.cz

LOGITECH QUICKCAM PRO

Instalace této kamery není právě intuitivní, ve všem ostatním ale zaslouží pochvalu. Velmi snadno se s ní manipuluje, takže ji můžete namířit do různých směrů, ať již stojí na stole nebo ji připevníte k monitoru. Fotografie i videozáznamy jsou příjemně ostré a líbil se nám i obslužný program. Mnoho lepšího v této kategorii neznáme. Cena 1 890 Kč Rozlišení 1,3 MPix Frekvence záznamu 90 obr/s www.philips.cz

LABTEC WEBCAM 5500

Označení „pro notebooky“ v tomto případě nelže – kabel této kamery je tak krátký, že by pravděpodobně od monitoru ke stolnímu počítači vůbec nedosáhl. Na druhou stranu se přístroj snadno instaluje a nastavuje, obslužný program je dostatečně intuitivní a pochvalu zaslouží i kvalitní obraz (přístroj je vybaven optikou značky Carl Zeiss). Platí totéž, co u Labtecu, jen v obráceném pořadí – za hodně peněz v tomto případě dostaneme hodně muziky. Více informací o tomto hi-tech najdete v aktuálním čísle časopisu T3

Cena 1 990 Kč Rozlišení 2 MPix, Frekvence záznamu 30 obr/s www.logitech.com


hi-tech Levné atraktivní mini-notebooky Asus Eee PC V tomto článku tě seznámíme s revolučními zařízeními pro tebe i tvé spolustudenty! Svědčí o tom i fakt, že se jedná o nejprodávanější novinky poslední doby na poli výpočetní techniky. Samozřejmě nebudeme troškaři a potěšíme tě i zajímavou slevou :-). O čem je řeč? No přece o noteboocích ASUS Eee PC, které si díky své příznivé ceně může dovolit opravdu každý! Po éře masového rozšířené počítačů tak nyní nastává éra notebooků, přesněji mini-notebooků :-), jejichž atraktivita je v porovnání s PC mnohonásobně vyšší. No přiznej se – nepřál by sis k Vánocům nový notebook? Společnost ASUS, která jako první uvedla tyto malé laptopy na trh, zbořila pomocí masové výroby za použití nejnovějších technologií tzv. daň za mobilitu, a nabídla tak produkt pro obrovskou skupinu lidí. Boom těchto zařízení potvrzuje i fakt, že do hry vstoupil samotný Microsoft, který nemohl jen nečinně přihlížet. I přes stažení prodeje systému XP jej bude pro tyto notebooky nadále nabízet až do roku 2010. Po první vlně modelů a dychtivých voláních po doladění nedostatků přispěchal Intel s mobilní platformou Atom, která se ihned stala standardem. Ostatně okolo slova „mobilní“ se tyto malé laptopy točí především. Abychom jen neplýtvali superlativy, podíváme se v několika větách na tato zařízení z nezaujatého hlediska. První věcí, kterou zaujme (tedy kromě ceny :-)) jsou malé rozměry (lehce nad knihu formátu A5) a váha okolo 1 kg, díky níž je přístroj tedy přímo určený pro studenty či kohokoli, kdo chce mít počítač kdykoli u sebe a ani o něm nevědět. Ruku v ruce s kompaktními rozměry jde výdrž zařízení, která díky zmíněnému procesoru Atom sahá až k 7 hodinám! Výkon tohoto procesoru plně dostačuje pro klasickou práci jakou je surfování po internetu, práce se soubory a multimédii a prakticky vše, co s počítačem běžně provádíš. Tedy až na hraní novějších her, u nichž moc nepochodíš, protože od toho tady jsou podstatně větší a těžší klasické notebooky navrhované pro zcela jiné účely. Další parametry (místo pro tvá data či operační paměť) se liší v závislosti na modelu. Máš tedy na výběr např. mezi SSD disky přispívající ke zvýšené odolnosti, či klasické pevné disky velké kapacity. Co se týče technického vybavení, ani zde mininotebooky oproti svým větším bratříčkům nijak nezaostávají, ba naopak i  některé předčí. U těchto mobilních přístrojů nesmí chybět základní pilíře jako Wi-Fi, Bluetooth 2.0, slot pro snad všechny typy paměťových karet, dostatek USB portů a samozřejmostí je i vestavěná webová kamera. Jediné, s čímž se nejen vzhledem k velikosti displeje (7-10 palců), ale i velikostí celkově nesetkáte, je CD/DVD mechanika, což však v dnešní době „portable doplňků” ala flashky a karty není žádný problém. Za zmínku rozhodně stojí, že u těchto přístrojů je dbáno také na atraktivní design a styl. Díky svým zaobleným tvarům a různým barevným variantám se z nich stávají opravdoví mazlíci :-). Nákupem zařízení v níže uvedeném e-shopu navíc obdržíš slevu na velice oblíbené samolepky na notebook, díky kterým můžeš svůj noťas odlišit od ostatních, a ukázat tak svou jedinečnost :-). Eee PC a další malé notebooky nechtějí konkurovat stolním počítačům a klasickým notebookům, nýbrž se zaměřují na lidi v pohybu, kteří potřebují mít počítač na kdykoli u sebe, popřípadě se jen tak chtějí povalovat v posteli a surfovat :-). To však neznamená, že nedokáže posloužit i jako hlavní počítač pro nenáročné rodiny. Nejedná se o vyhozené peníze, ale opravdu efektivního společníka! Za zmínku stojí i konkurenti jako je Acer Aspire One taktéž za výbornou cenu, na které, včetně všech ostatních zařízení v nabídce, platí sleva 200,- rovněž. Slevový kupon 200 Kč Prostě Eee! Easy to learn, Easy to work and Easy na nákup v shopíku to play www.smartbook.cz PS: Pevně doufáme, že jsme ti nasadili brouka do hlavy, co Zadej v posledním kroku se vytouženého dárku k Vánocům či za vysvědčení týče :-) objednávky kód scooler Cena od 8500 Kč

nadšencům Jak si vybrat ten správný foťák?

TV dnešní době je neskutečně mnoho typů fotoaparátů, které nabízí širokou škálu funkcí, vylepšení, doplňků, velikostí, barev a dokonce tvarů :-). V první řadě záleží na tom, za jakým účelem si vlastně fotoaparát pořizuješ. Budeš se s ním teprve učit nebo už víš, jak na něj? Chceš se dát na profesionální dráhu fotografa (každý z nás je přece umělec ;-)) nebo bude sloužit jen k zaznamenávání akcí s kamarády? Důležité je si uvědomit co, jak často a za jakých okolností chceš vlastně fotit (půjde o putování po horách nebo dokumentaci koncertu školního sboru?). Dnes jsou v módě spíše malé foťáčky, které jsou plně automatické, lehké, skladné, ale nenabízejí velké možnosti profesionálního využití. Vysoké rozlišení, kvalitu čipu a rozsáhlé příslušenství mají zrcadlovky, které jsou proti tomu větší, těžší a také dražší. Mezi vychytávky digitálních foťáků posledních doby se řadí rozpoznávání úsměvu, živý náhled na displeji, nahrávání videí ve vysokém rozlišení, vložení GPS souřadnic k fotografii atd… Tak vybírej, vybírej, ale nepřeber…

Foťák „Nazdar, co to tam vyvádíš?“ „Ále, snažím se udělat díru do zdi, ať mám lepší obraz…“ ;-) Víš o tom, že už od dávnověku se lidé snažili vymyslet způsob, jak co nejlépe zachytit události kolem sebe? Staří Řekové zjistili, že když světlo prochází skrz malý otvor do temné místnosti, zobrazí se v ní obraz toho, co je venku. Tento vynález používali Arabové již v 9. století př. n. l. (ano, před naším letopočtem!) při určování polohy Slunce nebo slunečních zatmění. Italský učenec 15. století, mistr Leonardo da Vinci, popsal podrobně tento jev jako „camera obscura“ – temná místnost. O 100 let později použil Giambattista della místo malého otvoru čočku, čímž získal ostřejší obraz. Od té doby se camera obscura začala vyskytovat ve všech velikostech, od malinkých kapesních, až po obrovské v majácích a rozhlednách (těžko říct, jestli kapesní byly opravdu jen do kapsy :-)). Na přelomu 16. a 17. století přišli chemici na to, že některé látky ponechané v otevřeném prostoru mění svou barvu. Tento zvláštní jev má na svědomí světlo, ale tehdy se domnívali, že to je způsobeno vlivem vzduchu a tepla. Až jednoho dne v roce 1725 Johann Heinrich Schulz objevil, že soli stříbra jsou citlivé na světlo. Všechno chce samozřejmě svůj čas, takže trvalo téměř dalších sto let, než kombinací těchto dvou samostatných objevů vznikl (vysněný a dlouho očekávaný :-)) první obraz na papíře.

27


zoufalcům

trápení čtenářů

VAŠE

dotazy Pokud máš jakýkoli problém se kterým si nevíš rady, obrat’ se na nás. Pokusíme se ti v některém z  následujících čísel odpovědět. Své dotazy piš přes formulář na www.scooler.cz.

Moje kamarádka se poslední dobou strašně změnila. Vždycky jsme spolu vycházely, neměly jsme problém, ale teď se se mnou baví, jen když něco potřebuje. Když se jí na něco zeptám, mám pocit, že jí to obtěžuje a dokonce jsem se dozvěděla, že o mě říká, že jsem divná. Chtěla bych si s ní o tom promluvit, ale vždycky když jsme samy, tak je to jako dřív, nehádáme se, je milá a  mě je líto to v tu chvíli kazit hádkou.  Kačka (17) Ahoj Kačko, kamarádství je zapeklitá věc a  lidé si často neuvědomují, že se vyvíjí stejně jako vztah partnerský. Mezi partnery nám přijde normální, že to přestane klapat, ale v  kamarádství je to stejné, avšak bohužel často horší na pochopení. Jestli nechceš kamarádku ztratit, budeš si s  ní muset promluvit. Řekni jí, že tě trápí, že to mezi vámi není jako dřív. Obě jste se nejspíš změnily a  máte problém jedna druhou pochopit, proto se hádáte. Pokud chcete kamarádství zachránit, chce to dávku tolerance a  upřímnosti, potom snad k sobě zase najdete cestu. Někdy se totiž může stát, že se z kamarádů stanou jenom známí a to by byla škoda.

28

Začala jsem chodit na střední, na kterou jsem se nejdřív těšila, ale je to hrůza. Jsem totiž ve třídě jediná holka. Nejdřív jsem myslela, že to bude sranda, ale vůbec nevím, jak se s klukama začít bavit. Přijde mi, že mě neberou. Baví se mezi sebou a já jim nejspíš připadám jako vzduch. Co s tím? Přece nebudu čtyři roky sama.  Verča (15) Ahoj Verčo, vím že tvoje situace není nejlehčí, ale zkus s tím zabojovat. V té třídě jsou noví úplně všichni a i když jsi jediná holka, šanci zkamarádit se určitě máš. Vždyť chodíte na stejnou školu, máte tedy asi i  pár společných zájmů. Být tebou, dám tomu čas, třeba jsou z toho tví spolužáci nervózní úplně stejně a neví, jak se s tebou sblížit. Dej jim najevo, že jsi přátelská a zábavná. Zkus se sblížit nejdřív s několika spolužáky postupně, jistě tvoje třída netvoří jenom jednu velkou skupinu, do které by ses nemohla dostat. V prváku se všichni oťukávají a hledají si ty správné kamarády, tak jim dej šanci a jistě to dopadne dobře.

Potřeboval bych poradit s jednou holkou. Už je to asi měsíc, co jsme se seznámili. Píšeme si často po telefonu, hodně taky na ICQ, myslím, že jsme se docela skamarádili, ale já bych s  ní chtěl být víc než jenom kamarád. Jak jí to mám naznačit?  Michal (17)

Ahoj Michale, jestli jste kamarádi, pravděpodobně máte dost společného a nemuselo by být tak těžké přejít z kamarádství k něčemu víc. Zkus ji ale místo chatování vzít někam ven na pár osobních schůzek. Na ICQ často člověk vystupuje jinak, než ve skutečnosti a jedině při osobním kontaktu poznáš, jestli se k sobě vůbec hodíte a  jaké jsou tvé reálné šance na vztah s  touto dívkou. Napoví ti i  její chování, uvidíš její bezprostřední reakce, ne jen promyšlené odpovědi na obrazovce počítače. Vyražte spolu nejdřív třeba do kina, jestli má ráda sport tak třeba na squash, u takových aktivit se vyhnete případným chvílím trapného ticha a  navíc budete mít společné zážitky. Časem samo vyplyne, co bude dál, třeba ani nebudeš muset naznačovat a  pochopíte sami, že chcete být víc než přátelé.

Chodím prvním rokem na střední školu a vůbec to tu nezvládám. Všechno na střední škole je strašně těžké, učení je opravdu hodně a já vůbec nestíhám. Co když jsem si zvolila špatně?  Martina (15) Milá Martino, nemyslím si, že sis zvolila špatně. Přechod ze základní na střední školu je pro hodně lidí ze začátku dost těžký a jistě nejsi jediná, kdo něco takového zažívá. Oproti základní škole je tady víc učení, na studenty se kladou větší nároky, víc zodpovědnosti a  vyžaduje se také víc samostatnosti a  přípravy doma. Než si člověk zvykne na nový režim na nové škole, často může mít pocit, že to nezvládá, ale věř, že za nějaký čas najdeš způsob, jak střední školou proplout bez úhony. Měj pevnou vůli a  nevzdávej to. Začni se pravidelně připravovat a  snaž se najít způsob učení, který ti nejvíc vyhovuje. Určitě za krátkou dobu poznáš změnu k lepšímu. Na tuto školu jsi přece chtěla a zvládla jsi přijímačky, na které ses taky jistě připravovala, takže není náhoda, že tě vybrali.

Rád lidem radíš nebo tě zajímají problémy druhých? Jdi na http://diskuze.sms.cz a diskutuj o čem chceš!


akčním lidem

zažij na vlastní kůži

sCOOLeRi v akci Venku hnusně, doma nuda? Tak s tím něco udělej! Běž se bavit! Na www.365dni.cz je největší výběr skvělých akcí!

APASSIONATA Grand Voyage

Alphaville

(koncert) Kdy: 19. 12. 2008, 20:00 hod. (show) Kdy: 6. - 7. 12. 2008, od 14:00 hod. Kde: Hala Rondo, Brno Kolik: 500 Kč Kde: O2 ARENA, Praha Kolik: od 450 Kč Kapela Alphaville byla založena v roce 1982 v  západním Berlíně a tvořili ji Bernhard Lloyd (bicí, klávesy), Marian Gold (zpěv) a  Frank Mertens, kterého ovšem v  roce 1985 vystřídal Rick Echolette (klávesy, kytara, baskytara). Tento klávesista skupinu opustil před albem „Salvation“ (1997). Z původní sestavy zůstal už pouze zpěvák Marian, APASSIONATA „Grand Voyage” vás v  současnosti v  kapele působí klázavede do nejfantastičtějších a nej- vesista Rainer Bloss a Martin Lister. vzdálenejších částí světa a pomůže vám poodhalit tajemství vztahu K-1 Fighting Network, koní a lidských bytostí v realitě i ve Heaven or Hell fantazii. „Grand Voyage“ podnítí vaši (sport) fantazii a  vzbudí vaši zvídavost.. Kdy: 20. 12. 2008, 18:30 hod. Kde: O2 arena, Praha The very best of Black Kolik: od 490 Kč Gospel (koncert) Kdy: od 13. 12. 2008, 19:00 hod. Kde: Č  eské Budějovice, Praha, Brno, Zlín, Hradec Králové, Ústí nad Labem Kolik: od 630 Kč Jen stěží uvěřit, ale podařilo se: výběr nejlepších zpěváků Gospelu ze Spojených států spojit v jednom souboru! Ve společném provedení těchto 12-ti umělců se představí špičková úroveň gospelové hudební scény.

K-1 boj o krále králů potřetí v  O2 areně!!! Největší, nejbohatší, nejsilnější, nejtvrdší. To jsou všechno přívlastky které provázejí kolotoč turnajů K-1 po celém světě. Sou-

boje bojovníků bez rozdílu vah, srovnávání různých bojových stylů, zastoupení bojovníků ze všech koutů světa. Pestrá show, propracované nástupy, světelné a zvukové efekty, krásné ženy. Jedinečná podívaná, která se v  Evropě objevuje pouze dvakrát do roka.

Armin Van Buuren - Pure Prague (Dj´s show) Kdy: 20. 12. 2008, 22:00 hod. Kde: Slovanský dům, Praha 1 Kolik: od 750 Kč

Připravte se na zcela nový koncept klubové party, která vám naservíruje ty nejvybranější hudební delikatesy a kde budete moci zažít naprosto jedinečnou atmosféru, o kterou se postarají špičkové světové DJské hvězdy, dokonalý sound systém a audiovizuální show, neotřelé performance, a hlavně - vy! PURE vás vytáhne z každodenního života, a umožní vám přenést se do jiné dimenze, osvobodit svou mysl a užít si další z nezapomenutelných večerů.

Silvestr z Václaváku uvede „Ozzák”!

(párty) Kdy: 31. 12. 2008, 20:00 hod. Kde: Václavské náměstí, Praha Kolik: zdarma Silvestr na Nově už po několik let tradičně patří k nejzábavnějším dnům celého roku. Na poslední den roku si i letos Nova přichystala už potřetí Mejdan roku z Václaváku. Václavské náměstí, kde se bude konat Silvestr 2008 bude opět plné hvězd, které vystoupí. Večerem bude provázet Martin Dejdar „Ozzák“.

NAPLÁNUJ SI VÁNOČNÍ TV PROGRAM! Již dnes na tvp.cz najdeš programy televizí až do konce roku. U pořadů je spousta fotek, videoukázek a hodnocení. Takže si zde lehce vybereš na co koukat .

Silvestr na Stodolní!

(párty) Kdy: 31. 12. 2008, 21:00 hod. Kde: Stodolní ulice, Ostrava Kolik: zdarma

Stodolní ulice v centru Ostravy je unikátní fenomén ostravského společenského života. Na ulici samotné a v jejím těsném okolí se nachází desítky barů, restaurací a klubů, které jsou zejména o víkendu hojně navštěvované mladou a střední generací. Stodolní ulice – ulice, která nikdy nespí! Nenechte si ujít jedinečnou silvestrovskou show na ulici, která nabízí neskutečně mnoho možností.

VYHRAJ 3x DVD! Kolik fotek k filmu U mě dobrý najdeš na 365dni.cz? Odpovídej na www.scooler.cz

29


pro vtipálky Všem, kteří mi do roku 2008 přáli vše nejlepší, vzkazuji:

Vůbec mi to nepomohlo!

humor V SUOIVSOLTSI S VZÝUKEMM NA CMABRIDGE UINERVTISY VLŠYO NJAVEO, ŽE NZEÁELŹÍ NA POŘDAÍ PSÍEMN VE SOLVĚ. JEDNINÁ DLEŮITŽÁ VĚC JE, ABY BLYY PNVRÍ A PSOELNDÍ PÍMESNA NA SRPVÁÉNM MSTÍĚ. ZYBETK MŽŮE BÝT TOTÁNLÍ SĚMS A TY TO PŘOÁD BEZ PORLBMÉŮ PEŘČETŠ. JE TO PROTO, ŽE LDIKSÝ MEZOK NETČE KDAŹÉ PENSÍMO, ALE SVOLO JKAO CLEEK. ZJÍAMVAÉ, ŽE ??? Stojí takhle dva kosmonauti na Marsu a čumí střídavě na sebe, na Zemi, na raketu, na Zemi, na sebe, na raketu a pořád dokola. Až to jeden nevydrží a vybuchne: „Co čumíš na mně? Já sem ty klíčky nezabouchl!” Policajt vyzve mladou slečnu k tanci a ptá se jí: „Slečno, vy si taky myslíte, že jsou policajti blbí?” „Ne, ale na hymnu jsem ještě netancovala.”

Proto mi do nového roku posílejte jen peníze a alkohol. Vřelé díky.

Začínající učitelka si chce na své třídě vyzkoušet poznatky z psychologie: „Každý, kdo si myslí, že je hloupý, ať se postaví.” Po chvilce se v tiché třídě postavil Pepíček. Kantorka povídá: „Pepíčku, tak ty si myslíš, že jsi hloupý?” „Ne, prosím, ale přišlo mi nefér nechat vás stát jedinou.”

Znáš dobrý vtípek nebo máš zábavnou fotku a chceš se o ně podělit s ostatními? Pošli nám je přes formulář na www.scooler.cz a pobav i další čtenáře!

Přijde blondýnka k doktorovi s poraněným ukazováčkem. Doktor se ptá: „Jak se vám stalo, že máte ustřelený prst?” „Sebevražda. Tedy pokus o sebevraždu.” „Tak to mi musíte vysvětlit!” „Chtěla jsem spáchat sebevraždu a tak jsem vzala revolver do pravé ruky a přiložila si ho na hruď. Pak jsem si ale uvědomila, že ty prsa stály 200.000,- a že by to byla škoda. Tak jsem si strčila hlaveň do úst, ale vždyt mé zuby stály 80.000,-. Tak jsem si přiložila zbraň ke spánku, ale pak jsem si uvědomila, že to bude pěkná rána a tak jsem si strčila levý ukazováček do ucha!” Mazánku, řekni nám, kdy se píše čárka? „Prosím, čárka se píše, když vrchní donese nové pivo!”

Průměrná rychlost pohybu manželky v obchodě? 2000,- Kč/hod. „Mami, dnes jsme dělali ve škole pokus s plastickou trhavinou…” „No, a co budete ve škole dělat zítra?” „V jaké škole?” Babka v tramvaji podává feťákovi lístek: „Mladý muži, buďte tak hodný a označte mi ho.” Feťák se otočí ke strojku a vidí vedle stát vojáka. „Hele vojáčku, označte stařence lístek.” „Já nejsem voják, já jsem námořník! Feťák povídá babce: „Babko, je zle, jsme na lodi!!”

OBRÁZEK MĚSÍCE

Sedí takhle vyhladovělí studenti na koleji a fantazírujou: „Co takhle začít chovat prase?” „Ti hrabe, ne? Co ta špína? A ten smrad?” „Si zvykne.” Pracují dva dělníci na výškové budově a vtom uslyší sanitku lékařské první pomoci. A ten jeden povídá tomu druhému: „To je výkon, není to ani 5 minut, co mi spadlo na ulici kladivo a sanitka už je tady!”

30

Tisíce super vtipů, zábavných obrázků, videí a dalších legrácek najdeš na http://humor.sms.cz. Tak tam jdi a bav se!


/scooler_004  

http://scooler.sms.cz/kategorie/scooler/pdf/scooler_004.pdf

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you