Page 1

Nr 5/luty 2013

Rok poprzedni dla SN Testament: Dark Roots of Earth Android 4.1.2 - recenzja Retro Games Zone: MediEvil

Okładka: Norbert Kowalczyk

Strefa Humoru


Wróciliśmy!

J

uż nie mogliście się nas doczekad? W tym miesiącu powracamy po dośd długiej przerwie, mimo to w tym samym stylu! Jedyne co się zmieniło to nasze logo. Znajdziecie tutaj informacje n. t. poprzedniego roku, słupki, wykresy, sprawozdania jak i również prognozę na cały rok 2013. Znajdziecie tutaj również kawałek dobrej muzyki, jaką jest trash metal, w wykonaniu kalifornijskiego zespołu Testament. Jeśli jesteście fanami starych gier, również znajdziecie coś dla siebie, gdyż właśnie wystartowała nowa rubryka w Schola Nostra—Retro Games Zone. W tym numerze wspaniała, chod mająca już swoje lata gra Medievil. Jeśli interesuje Was technologia, jest tu coś dla Was! Recenzja Androida 4.1.2. Jak zawsze znajdziecie również Strefę Humoru, która bawi Was już prawie pół roku!

Redakcja

W numerze: Rok poprzedni dla SN

4

Testament: Dark Roots of Earth

5

Android 4.1.2 - recenzja

6-7

8-9 10

Retro Games Zone:

MediEvil

Strefa Humoru

3


Rok 2012 dla SN Rok 2012 był trudnym rokiem, ale nie można tak powiedzied będąc jednym z współtwórców Schola Nostra. Na szkolnym korytarzu co przerwę można zobaczyd chod jedną osobę czytającą naszą gazetę. To podsumowanie, chod dośd krótkoterminowe, może się okazad miłą perspektywą dla naszej szkolnej gazety. Naszą pierwszą publikację umieściliśmy 13 listopada. Trzynaście pechową liczbą. Czyżby? Od tamtego czasu naszą gazetę przeczytały 334 osoby. To sprawozdanie dotyczy roku poprzedniego, zatem odliczmy od tamtej liczby kilka osób. W zeszłym roku SN przeczytało 290 osób. Numery były czytane od deski do deski, jest również imponująca liczba: 949 – tyle osób wyświetliło naszą gazetę. Średni czas przeglądania na jedną osobę to 48 sekund. Liczba dośd mała, ale odliczając od tego ludzi, którzy tylko wyświetlili SN, nasza liczba znacznie wzrośnie, bo aż do 2 godzin i 36 minut na osobę, która przeczytała numer. W jednym dniu najwięcej osób przeczytało nasze wydanie 15 listopada, były to 34 osoby. Zainteresowanie naszą gazetą wzrastało od 13 do 15, 19 do 23, od 26 do 29 listopada, w kolejnym miesiącu od 3 do 13 i od 18 do 20 grudnia. Ostatni tydzieo roku był dla SN czasem braku odwiedzeo, zapewne spowodowany przygotowaniami do Syl-

Ciekawostką jest fakt, że jeden egzemplarz naszej gazety przeczytała osoba mieszkająca w Japonii. westra jak i nim samym. Z naszego profilu na Issuu.com pobrano 6 egzemplarzy naszych numerów. Najczęściej czytanym numerem poprzednie-

Norbert Kowalczyk

4

go roku jest konkursowy numer „Schola Nostra – Oszczędzanie”. Przeczytało go 117 osób, wyświetliło 336 osób, a średni czas czytania w odliczeniu osób, które tylko wyświetliły numer, to 1 godzina i 30 minut. Statystyki ilości wyświetleo, czytao, czasu czytania i pobrao nakładają się na siebie. Czytelnikami głównie byli Polacy jednak jeden egzemplarz naszej gazety przeczytała osoba mieszkająca w Japonii. Prognoza na rok 2013 jest jednoznaczna:

▲Wykres ilości przeczytanych numerów.

będzie o wiele więcej wyświetleo, wiele więcej czasu spędzonego na czytaniu i więcej ilości pobrao. Niestety też będzie o wiele więcej pracy, ale to chyba nie powód do narzekao. Prognoza, w oparciu o dane z poprzedniego miesiąca, jest następująca: w teraźniejszym roku naszą gazetę przeczyta 1548 osób , wyświetli 6768 osób. Czas spędzony na lekturze naszej gazety będzie wynosił 8 godzin, a ilośd pobrao wyniesie 36 egzemplarzy. Świetlana przyszłośd!


Testament: Dark Roots of Earth Zawsze lubiłem się ironicznie nabijad z zespołu Testament, że wśród Wielkiej Czwórki Thrashu oni są „tymi piątymi”. Trochę jest w tym prawdy, gdyż owa grupa muzyczna w pełni zasługuje na to, by wymieniad ich jednym tchem z Megadeth czy Metalliką. Widad to szczególnie dzisiaj, gdy okazuje się że grupa Chucka Billy'ego spośród wszystkich zardzewiałych gwiazd lat 80tych prezentuje się zdecydowanie najlepiej.

mają w sobie „to coś”, co sprawia że albumu chce się słuchad bez przerwy. Na uwagę zasługuje również utwór Throne of Thorns, który zmusza słuchacza do aktywnej pracy mięśniami szyi. Oczywiście wszystko to przyprawione potężnymi riffami, mocnym wokalem Billy'ego i rozbudowanymi kompozycyjnie utworami – zresztą, większośd wiekowych zespołów thrashowych ma to do siebie, że gdy współczesne gwiazdki zaczynają ostat◄ Okładka wydanej w

2012 roku płyty „Dark Roots of Earth”. Album zajął pierwsze miejsca list muzycznych takich stacji jak Hungarian Albums Chart, U. S. Rock Albums, czy U. S. Hard Rock Albums.

Dark Roots Of Earth to dziesiąty longplay w dyskografii zespołu. Wiele osób określa ten album jako najważniejsze wydawnictwo w „nowożytnej” historii grupy i trudno się z nimi nie zgodzid. Chod nie jestem fanem Testamentu, muszę przyznad iż chłopaki nadal potrafią grad dobrą muzykę, a nie tylko jechad na swojej dawnej legendzie. Już otwierający krążek „Rise Up” kipi energią, a im dalej w las tym lepiej. Native Blood (do którego nagrano teledysk) oraz True American Hate to utwory mocno „przebojowe”, wpadające w ucho i posiadające spory ładunek emocji. Jest nawet miejsce na spokojniejsze momenty (jak na przykład ballada „Cold Embrace”), jednak i one

nią zwrotkę swoich utworów, ich starsi bracia dopiero wchodzą z pierwszą. Co tu dużo mówid – podczas gdy The Four Horsemen zadowalają się nagrywaniem pseudoartystycznych albumów z podstarzałymi i zasuszonymi gwiazdami rocka (tak, panie Lou, o panu mówię), Testament robi swoje i wciąż pokazuje, że ich obecna aktywnośd nie sprowadza się tylko i wyłącznie do dojenia wiernych fanów z dolarów. „Dark Roots Of Earth” jest albumem zróżnicowanym, często odbiegającym od thrashowych schematów, lecz przede wszystkim bardzo dobrym i równym. Czego więcej można chcied?

Krzysztof Buczak

5


Android 4.1.2—recenzja Samsung oficjalnie rozpoczął rozsyłanie nowej aktualizacji do Galaxy S II . Oznaczona jest wersją 4.1.2 oraz nazwa Jelly Bean. Jednak zapewne minie jeszcze trochę czasu, zanim będzie ja można pobrad w Polsce poprzez KIES'a , czy bezpośrednio na smartfona. Jeśli ktoś jednak jest tak samo niecierpliwy jak ja, ma możliwośd pobrania wersji z 14 stycznia tego roku. Jednak nie zainstalujemy tej aktualizacji normalnie przez KIES'a.

wolne ikony (o jedną więcej niż poprzednio) oraz piątą, prowadzącą do wszystkich zainstalowanych

W celu zaktualizowania musiałem zaopatrzyd się także w oprogramowanie ODIN, które jest wykorzystywane w serwisach Samsunga. Za pomocą tego programu w ciągu maksymalnie 30 minut zaktualizujemy naszą Galaxy S II do Jelly Bean. Samego procesu aktualizowania nie będę opisywał, ponieważ jest dośd prosty (ot podłączanym telefon, ładujemy plik do programu i klikamy start). Jednakże pragnę przestrzec, że nie jest to "normalna" droga, którą powinniśmy aktualizowad system i po zaktualizowaniu oraz restarcie telefonu możemy się natknąd na powrót simlock'a. Jak nie patrzed, Galaxy S II ma już ponad 2 lata. Rzadko zdarza się, aby producent nie tylko wspierał, ale także aktualizował tak stary model. Jelly Bean wprowadza kilka nowości - zmienia zupełnie dotychczasowy wygląd systemu za sprawą interfejsu TouchWiz. Mamy też nowe widżety, dwa tryby ekranu głównego czy funkcję Google Now. Poprawiono też co chyba najważniejsze wydajnośd i stabilnośd pracy, dzięki ciekawie nazwanej technologii -przetłumaczona na język polski brzmi " projekt masło". Jak widad, nasz telefon będzie działał jak po maśle. Po aktualizacji ukazuje nam się miniprzewodnik, który oprowadza nas po najważniejszych zmianach i nowinkach w systemie. Po przejściu przez podstawowe ustawienia dotyczące języka, konta Google czy sieci WiFi zaczyna się prawdziwa zabawa. Co pierwsze? Ekran główny - pulpity są czytelniejsze niż w poprzedniej wersji. Na dole mamy 4 wolne miejsca do zagospodarowania na do-

6

▲ Dodano o wiele więcej widżetów. Pul-

pit jest bardziej wygodny i czytelniejszy aplikacji oraz menu widżetów. Jest ich o wiele więcej niż w poprzedniej wersji, co jest spowodowane tym że większośd z nich pochodzi z Galaxy S III i zostały po prostu przeniesione do "dwójki". Są estetyczne i bardziej spójne z całym systemem. Każdy na pewno znajdzie pośród nich jakiś ciekawy dla siebie, a jest z czego wybierad - notowania giełdowe, pogoda, odtwarzacze muzyki, wideo, budzik, notatnik ramki obrazów, widżet YouTube, nowości z Facebook'a czy kilka różnych rodzajów zegarów.


Ekran blokady także możemy bardziej spersonalizowad, niż było to możliwe w poprzedniej wersji - dostajemy trzy sloty u dołu ekranu, gdzie możemy zadokowad aplikacje, do których chcemy mied dostęp od razu po lekkim przejechaniu palcem. Do tego możemy umieścid notkę o właścicielu (przydatne, jak zamierzamy zgubid telefon) oraz widżet pogody. Oprócz tego dodatkowo możemy zabezpieczyd ekran telefonu blokadą, która będzie wymagała przejechania palcem po ekranie. Oprócz tego są inne opcje blokady dobrze znane z poprzednich wersji - kod PIN, narywanie symbolu czy hasło. Jednak doszły także nowe takie jak ruch telefonem lub za pomocą twarzy.

sę telefon do ucha, a zostanie automatycznie zainicjowane połączenie telefoniczne z tą osobą. Na plus można także zaliczyd nowy odtwarzacz muzyki, który dostał funkcję „placu muzycznego” – nasz zbiór muzyczny jest dzielony wg 4 kategorii: pasjonujące, radosne, spokojna i żarliwe. Przez jeden ruch palca możemy zaznaczyd z jakiej kategorii chcemy posłuchad muzyki.

▲ Plac muzyczny to całkiem nowe rozwią-

zanie segregowania muzyki Jelly Bean wprowadza nowe tchnienie życia w Galaxy S II - zaimportowanie sprawdzonych opcji z jej następczyni poprawiają znacznie wrażenia z jej ▲ Oto belka powiadomieo TouchWiz użytkowania. Telefon pracuje pod tym systemem stabilnie, nie zawiesza się. Wszystko działa szybko i TouchWiz to także nowa belka powiadomieo. współgra ze sobą. Chod właściciele SII czekali długo Zawiera przewijany pasek ze skrótami oraz panel na tę aktualizację, jestem pewien że każdy zaliczy ją do ustawienia jasności ekranu. Powiadomienia mo- na plus. żemy kasowad pojedynczo lub wszystkie za jednym kliknięciem. Na górze belki jest też skrót do najważ► niejszy opcji telefonu takich jak sposoby połączeo Ekran blokady (WiFi , bluetooth, GPS) ale także blokada obracania doekranu, opcja oszczędzania energii czy włączanie/ wygląda wyłączanie synchronizacji. Z belki powiadomieo brze, dodatkowo można go możemy także szybko przejśd do menu ustawieo. Oprócz powyższych nowości dostaliśmy funkcję Smart Stay, dzięki której telefon nie przejdzie do wyłączonego ekranu, dopóki na niego patrzymy. Mamy także zmiany stylistyczne w ekranie podczas wyboru numeru oraz rozmowy, które zaliczam na plus. Inną nowinką jest Direct Call, która pozwoli na wykonywanie połączeo do wpisu, który aktualnie jest wyświetlany na ekranie telefonu. Przykładem ktoś napisał do Mnie wiadomośd tekstową, a ja chcę do tej osoby zadzwonid. Wystarczy że podnio-

s p e rs o n al i zowad.

Mateusz Doniec

7


MediEvil (1998) „Dawno, dawno temu, w królestwie Gallowmere, żył czarnoksiężnik o imieniu Zarok. Ten bezlitosny i arogancki człowiek znienawidził swoich rodaków za ich spokojny i prosty tryb życia. Więc powołał swoją armię Demonów i postawił przeciwko Królowi, by zawładnąd Królestwem. Królewski mistrz, Sir Daniel Fortesque, poprowadził armię przeciwko tej bezbożnej hordzie. Do dziś słychad pieśni mówiące jak stawał w obronie, niszcząc ten przeklęty tłum, jak Demony upadały przed nim jak pszenica przed kosą i jak w koocu, chod śmiertelnie ranny, doszczętnie zniszczył czarnoksiężnika.

W grze znajdziesz przeróżne miejsca, które zaczarują Cię swym dziwnym, wręcz diabolicznym wyglądem. Między innymi w grze można przechadzad się po Górze Cmentarnej (Cemetery Hill), Mauzoleum na Szczycie Góry (The Hilltop Mausoleum), Śpiącej Wiosce (The Sleeping Village), Przytułku (The Asylum) czy dziwnych miejscach takich jak Okręt Duchów (The Ghost Ship), Górze i Komnatach Zaroka (The Entrance Hall, The Time Device, Zarok’s Lair).

Dzięki temu dniu Fortesque zapisał się w kartach historii jako Bohater Królestwa Gallowmere, dzięki któremu nastał czas pokoju, który trwał sto lat. Po tym czasie czarnoksiężnik powrócił.” Tak mniej więcej brzmi historia protagonisty gry MediEvil, który budząc się, nagle uświadamia sobie, że obudziły go magiczne moce Zaroka. Czarnoksiężnik postanowił z pomocą magii obudzid wszystkich umarłych. Dan Fortesque nie kryjąc zdziwienia, zauważa, że znajduje się w swojej podniszczonej, lecz nadal pięknej krypcie. Gra została wpuszczona na rynek gier w roku 1998, i w tamtym czasie zdobyła ogromne zainteresowanie graczy. Ja również byłem tym szczęśliwcem. MediEvil posiada wspaniałe miejsca, fabułę, postaci i przede wszystkim jak na tamte czasy doskonałą i klimatyczną grafikę.

8

Sama gra jest okraszona wieloma zagadkami logicznymi (takimi jak zegar w Urządzeniu Czasu, czy zagadkami zadawanymi przez Jack’a Zieleni), dziwnymi i strasznymi potworami (Demony, nieumarli), czy trudnymi wyzwaniami (jak chociażby ratowanie chłopów z Nawiedzonych Ruin). Cała gra polega na ponownym zniszczeniu złego czarnoksiężnika Zarok’a, który tym razem powołał wszelkie złe moce, by zniewolid Gallowmere w kolorach nocy i ożywid wszystkie martwe istoty. Jak każda platformówka, ta gra posiada smaczek zbierania różnych przedmiotów, które później można wykorzystad.


Na dodatek w grze można znaleźd wiele ukrytych przedmiotów, czy zbierad dusze, dzięki którym zdobędziemy Kielich Dusz. Właśnie ten kielich jest przepustką do Świątyni Herosów, którzy— jeśli oddasz im kielich—dadzą Ci oręż. W grze jest

osiemnaście indywidualnych broni. Świat, który gra prezentuje jest naprawdę ogromny. Znajdują się tam oryginalne miejsca, które zaskakują swoim diabelnie dziwnym wyglądem i swoistą logiką, która czasem jest naprawdę dziwna. Wrogowie, z którymi przychodzi nam walczyd są przede wszystkim dziwni (jak np. Stalowe Golemy, Duchy-Wilki, Szklany Gnom) i straszni (zmartwychwstałe nieboszczyki czy szaleocy).

▲ Mapa Gallowmere, którą zrobiłem, pre-

zentuje ogromny świat, w którym przychodzi nam pokonywad Zaroka trzynaście broni. Z broni białych m. in. stalowy miecz, magiczny miecz, topór, młot Thor’a, miotane sztylety. Z broni miotających trzy rodzaje łuków, kusza. Można zdobyd również tarcze, i nietypowe bronie, np. udko kurczaka czy smoczą zbroję. Podstawową bronią jest ramię, które można z siebie wyrwad i nim ranid wrogów. Nie licząc różnych przedmiotów „misyjnych” w grze jest

Ocena

9,5/10 Plusy  Wspaniała

Minusy

historia,  Dla niektórych poziom podobna do opowieści trudności gry może zbyt Fantasy szybko rosnąd.  Doskonała, klimatyczna muzyka,  Wyraziste postaci,  Piorunująca ilośd broni i amunicji.  Ogromna i zróżnicowana mapa.  Dobra grafika.  Mroczny, bajkowy klimat

Wszelkie zadania są ciekawe i znowu dziwne, jak np. odnalezienie dla smutnego organisty nut, by mógł zagrad nowe marsze żałobne. Gra jest umiejscowiona w mrocznych i strasznych realiach lecz mimo to jest dozwolona od lat jedenastu. MediEvil daje jednak pozytywny i bajkowy wydźwięk, który nęci do gry. Dobra grafika, która jest z nami od początku do kooca gry, dobrze wyreżyserowane przerywniki filmowe czy historia i związane z nią wspaniałe postaci tworzą ciekawy klimat, do którego nie jeden z Was, który w MediEvil’a grał, chętnie by powrócił.

Norbert Kowalczyk

9


Strefa humoru Ciężko na umyśle po kolejnej lekcji matmy? Odpręż się i przeczytaj ten dział.

Uczyć się—(czasownik) szereg czynności takich jak spanie, jedzenie, sms-owanie, czy oglądanie telewizji z podręcznikiem leżącym niedaleko.

Jadą samochodem informatyk, mechanik i chemik. Nagle staje im auto i mechanik powiada: -Coś z silnikiem! Chemik na to: -Paliwo jest złej jakości. Informatyk: -Wsiądźmy i wysiądźmy może to coś da...

***

Nauczyciel sprawdza zadanie domowe... - Otwórzcie zeszyty... Jagoda, kiedy odrabiasz lekcje? - Po obiedzie. - To czemu tej pracy domowej nie odrobiłaś? - Bo jestem na diecie.

Panie Kowalski, nie mam zamiaru więcej żartować. Pan ma naszą książkę. My mamy paoskiego syna.

Student spóźnił się na wykład historii starożytnej. Po chwili zaczął się w ławce nieznośnie wiercid, zaczepiad innych studentów, i ogólnie robił wielkie zamieszanie. Profesor w koocu nie wytrzymał. Podszedł do studenta i wściekły wycedził przez zęby: - Młody człowieku! Jak ty się zachowujesz?! Uwłaczasz godności studenta. Co z ciebie wyrośnie? Co ty zamierzasz robid w życiu? Czy ty wiesz, że w twoim wieku Aleksander Wielki był władcą całego znanego ówczesnego świata? Na to studenta z niezmąconym spokojem: - Tak panie profesorze, ale jego nauczycielem był Arystoteles.

10


Skład redakcyjny: Redaktor naczelny, okładka, skład, korekta, logotyp:

Norbert Kowalczyk

Współtwórcy:

Krzysztof Buczak, Mateusz Doniec, Łukasz Grochowski, Jacek Kietla, Patryk Kowalcze, Tomasz Makowski, Michał Pawlik, Paweł Romaoski, Tomasz Sobota, Arkadiusz Szyszkowski, Krzysztof Śliwioski, Grzegorz Wyszogrodzki.

Opiekun:

Agnieszka Kopała

Kontakt: Wyślij do Nas maila:

gazetkaszkolnazsem@gmail.com

Gazeta w twojej komórce:

issuu.com/scholanostra

11


Schola Nostra nr 5/2013  

Już nie mogliście się nas doczekać? W tym miesiącu powracamy po dość długiej przerwie, mimo to w tym samym stylu! Jedyne co się zmieniło to...