Page 1

Nr 3/grudzień 2012

Trój-K 3-4 Akademia Dnia Niepodległości 5

Fotoplastykon 6

Sabaton 7

8

Strefa humoru 9

Złożenie numeru i graf.: Norbert Kowalczyk

Iron Maiden - Run to the Hills


Trój-K 3-4 Akademia Dnia Niepodległości 5

~~~ Dużo śniegu, smacznej rybki, lekkiej i niegroźnej chrypki, uśmiechu od ucha do ucha i pogody ducha w nadchodzące święta życzy

Redakcja SN ~~~

Fotoplastykon 6

Sabaton 7

Iron Maiden - Run to the Hills 8

Strefa humoru 9


Trój-K Trzech nastolatków, których miłością od zawsze jest muzyka. Ich drogi przecinają się kilka lat temu, kiedy trafiają do jednej klasy. Przeradza się to we wspólną pasję, czego efektem jest projekt Trój-K (czyt. trójka). Damian Dziweńka - Scof, Patryk Wójcik - PEWU i Daniel Fedor - Mał postanawiają mocniej zaangażować się w muzykę zaczynając tworzyć własne produkcje. Zespół wykreował własny, niepowtarzalny styl przez zderzenie trzech zróżnicowanych osobowości. Starają się poruszać niebanalne tematy, nie odbiegając przy tym od kanonów kultury hip-hop. Obecnie uczęszczają do legnickich szkół, a w każdej wolnej chwili starają się doskonalić swój warsztat. Ich determinacja i wytrwałość przyciąga i zaciekawia każdego słuchacza, nawet tego z muzyką rap na bakier. Każdy kolejny twór, który wychodzi na świat, udowadnia, że członkowie Trój-Ki dojrzewają razem ze swoją muzyką. Dowodem tego jest podziemny album, który pojawił się w ostatnich dniach - "Obóz Ocalonych".

Album "Obóz Ocalonych" jest dostępny w sklepie "Intruz" w Legnicy

3


Trój-K Za muzykę na albumie odpowiedzialny jest jeden z członków zespołu - Dj Scof. Jego produkcje zostały już docenione w kraju m.in. przez Rahima czy Fokusa. Było to gwarancją, że produkcje stworzone przez Damiana na "Obóz Ocalonych" z pewnością nie zawiodą. Nie inaczej się stało. Każdy beat nadaje niepowtarzalny klimat całej płycie. Do dobrych produkcji nie mogło zabraknąć nienagannych wokali. W tym aspekcie młodzi artyści po raz kolejny udowodnili, że wykrystalizowali własne style, które wzajemnie się uzupełniają. Mowa nie tylko o treściach, które przekazują, ale i stylach, które prezentują. Scof - starający się używać metafor językiem wręcz literackim, PEWU - kładący nacisk na zawiłe przenośnie trafiające w słuchacza oraz Mał – przyciągający uwagę niską barwą głosu i wyjątkową artykulacją. Trój-K postanowiła urozmaicić album występami gościnnymi. Pojawia się trzech raperów ze Śląska – Jakób, Hamster i Siwas, legniccy raperzy Refrit i Dugi oraz Katarzyna Hopej urzekająca refrenem w dwóch utworach. Jednak największym urozmaiceniem jest umieszczenie lektora, który wprowadza nas do tytułowego "Obozu Ocalonych" i towarzyszy nam do ostatnich minut. W tej roli zadebiutował Karol Kałużny. Po przesłuchaniu płyty niejeden słuchacz nabiera przekonania, że droga obrana przez trzech legniczan nie jest przypadkowa. Da się usłyszeć pasję, jaką darzą muzykę. Przed nimi jeszcze wiele pracy, ale już w tym momencie należą im się wyrazy szacunku i chwila uwagi.

4

Tomasz Makowski


Akademia Dnia Niepodległości W czasach konsumpcjonizmu i „ujednolicania się” europejskich państw w ramach Unii Europejskiej wiele osób zapomina o dorobku swojego kraju, jego kulturze i historii. Czy uroczyste obchodzenie świąt narodowych również powinno odejść „do lamusa”? Akademia, która odbyła się w naszej szkole dnia 9 listopada dała mi odpowiedź na to pytanie: absolutnie nie! „Głównodowodzącym” całej uroczystości był Pan Profesor Ryszard Grajek. Oprócz śpiewania patriotycznych pieśni mieliśmy również okazję poznać biografie bohaterów walczących ongiś o wolność naszego kraju. Uczniowie chętnie i dumnie prezentowali sylwetki swoich dziadków i pradziadków, którzy przyczynili się do tego, że dziś możemy mieszkać w Polsce niepodległej. Osobiście byłem zaskoczony, że tak wielu uczniów naszej szkoły może pochwalić się dokonaniami swoich przodków. Na sali nie zabrakło wielu znakomitych gości – cały spektakl oglądali miedzy innymi członkowie Związku Sybiraków. Chór złożony z uczniów klasy drugiej „I” zaprezentował się bardzo przyzwoicie, wykonując utwory takie jak „Warszawskie dzieci” czy też „Jak to na wojence ładnie”. Wydawałoby się, że przy organizacji Akademii w rocznicę tak ważnego dla naszego narodu wydarzenia nie może obyć się bez nadmiernego patosu – nic bardziej mylnego! Wszystko było przygotowane w sposób profesjonalny, toteż atmosfera na sali była podniosła, a jednocześnie nikt nie mógł zarzucić organizatorom popadania w patriotyczną skrajność. Również od strony technicznej wszystko prezentowało się idealnie. Nagłośnienie było bardzo dobre, a wieczny mankament każdej Akademii – Słońce świecące w tablicę, na której wyświetlana była prezentacja multimedialna – nie przeszkadzał w oglądaniu kolejnych slajdów. Aż chciałoby się rzec: „Tak powinna wyglądać każda uroczystość szkolna!”. Była to jedna z najciekawszych lekcji historii, w jakich brałem udział. Składanie hołdu bohaterom jest naszym obywatelskim obowiązkiem – a lepszego sposobu na złożenie owego hołdu chyba nie sposób sobie wyobrazić.

Krzysztof Buczak

5


Nasz szkolny fotoplastykon Czyli dział z fotografiami, które zostały wykonane przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Masz jakieś ciekawe zdjęcie? Twojego pupila, może ładny krajobraz, albo panoramę miasta? Wyślij je do Nas! Co numer, w tym dziale prezentujemy Wasze najlepsze zdjęcia.

„Szopka” ► Szopka Bożonarodzeniowa wykonana ze słomy, ustawiona przy jednym z wejść do Katedry w Pradze. Fot. Mateusz Doniec

◄ „Zabrakło drzewka”

Jedna z świetlanych choinek, zdobiących rynek w Pradze podczas targów Bożonarodzeniowych. Fot. Mateusz Doniec

„Ach te lata ‘80...” ► Nie jeden z Was chciałby mieć taką brykę! Fot. Norbert Kowalczyk

6


Sabaton Warszawa, miasto wojny Głosy z podziemia, szepty wolności 1944, pomoc nie nadeszła. Wołamy: Warszawa miasto wojny Głosy z podziemia, szepty wolności Powstań i usłysz wołanie. Historia wzywa Cię Warszawo, walcz! Te słowa pojawiają się w refrenie utworu „Uprising” heavymetalowego zespołu Sabaton. Powstał w 1999r w szwedzkim mieście Falun, do 2012 r. wydał sześć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. W 2006 i 2007 roku uznany za najlepszy zespół hardrockowy w Szwecji. Grupa wielokrotnie występowała w Polsce, i właśnie to jest inspiracją tego artykułu. Zaraz po powrocie z wojaży po Stanach Zjednoczonych, europejską część trasy SwedishEmpire Tour Sabaton rozpocznie właśnie w Polsce, 1 marca 2013r w Hali Orbita we Wrocławiu. Mimo, iż muzycy sami określaj gatunek w którym wykonują jako heavy metal, to często utożsamiani są z power metalem, przez treść swoich utworów. Dotyczą one najczęściej wojen (np. „40:1” o bohaterstwie polskich żołnierzy w bitwie pod Wizną, albo wspomniany we wstępie „Uprising” o powstaniu warszawskim), ale Sabaton w swoim portfolio posiada również wiele utworów „metalopochwalnych”, czyli składających hołd zarówno całej kulturze metalowej, jak i bezpośrednio innym wykonawcom (np. utwór Metal Crüe, którego większość tekstu to nazwy różnych zespołów). Ich najnowszy album, CarolusRex dotyczy wojny trzydziestoletniej. Dostępna była też jego limitowana wersja dwupłytowa, w której po raz pierwszy w historii zespołu pojawiła się płyta w całości po szwedzku. Wkrótce po wydaniu doszło do rozłamu w zespole, w efekcie skład opuścili Daniel Mÿhr, Daniel Mullback, Rikard Sundén oraz Oskar Montelius. Nowymi członkami zostali: perkusista Robban Bäck oraz gitarzyści Christoffer Rörland i Thobbe Englund, także obecny skład wygląda następująco (od lewej): Christoffer Rörland – gitara (od 2012) Pär Sundström – gitarabasowa (od 1999) Joakim Brodén – śpiew, instrumenty klawiszowe (od 1999) Thobbe Englund – gitara (od 2012) Robban Bäck – perkusja (od 2012)

Jacek Kietla

7


Iron Maiden—Run to the Hills Utwór “Run to the hills” jest uznawany nie tylko za jeden z najlepszych utworów grupy Iron Maiden, ale wręcz za ikonę Heavy Metalu. Każdy kto miał przynajmniej pobieżny kontakt z muzyką metalową z pewnością pamięta niesamowite riffy „Run to the Hills”. Na sukces utworu miał wpływ także, bardzo dobrze zgrany z melodią tekst piosenki. Dotyczy do wojen Indian Kri z północnej ameryki z „białymi przybyszami”. Utwór pokazuje konflikt z obu walczących stron, zarówno Indian jak i przyszłych Amerykan. Autorem utworu je Steve Harris. White man came across the sea He brought us pain and misery He killed our tribes, he killed our creed He took our game for his own need We fought him hard we fought him well Out on the plains we gave him hell But many came to much for Cree Oh will we ever be set free Riding through dustclouds and barren wastes Galloping hard on the plains Chasing the redskins back to their holes Fighting them at their own game Murder for freedom a stab in the back Women and children and cowards attack Run to the hills, run for your lives Run to the hills, run for your lives Soldier blue in the barren wastes Hunting and killing their game Raping the women and wasting the men The only good Indians are tame Selling them whiskey and taking their gold Enslaving the young and destroying the old

Okładka przedstawia maskotkę zespołu – Eddiego, który walczy z Diabłem. Chyba nie tylko ja mam tutaj skojarzenia z filme Alien versus Predator.

Run to the hills run for your lives Run to the hills run for your lives Run to the hills run for your lives...

Run to the Hills – singel heavymetalowego zespołu Iron Maiden. Pochodzi z albumu The Number of the Beast. Jest to pierwszy singel Iron Maiden nagrany z Bruce'em Dickinsonem.

8

Krzysztof Śliwiński


Strefa humoru Masz doła z powodu słabej oceny z kartkówki, czy sprawdzianu? Dzięki temu działowi możesz poprawić sobie humor. Mama strofuje Jasia: - Kto Cię nauczył tak przeklinać? - Święty Mikołaj - odpowiada chłopiec. - Jak to? - Podkładał mi prezent i walnął kolanem o szafkę. Co mówi bombka do bombki? Chyba nas powieszą. Boże Narodzenie. Blondynka wraz z rodziną spędza je w domu. Nagle jedno z dzieci (w ręce trzymając zimny ogień) pyta się blondynki: - Zapalisz? - Nie, dziękuję nie palę. - Takiej niewdzięczności świat nie widział - mówi Kowalski do kolegi. - Co się stało? - Wyobraź sobie, przed świętami zapłaciłem teściowej za nowe zęby, a w święta ona mnie tymi zębami pogryzła.

Święty Mikołaj pyta dzieci w szkole: - Co chcecie dostać ode mnie na święta? - Ja chcę lalkę Barbie - powiedziała Małgosia. - A ja chcę piłkę - powiedział Krzyś. - A Ty Jasiu - pyta Mikołaj. Co chcesz? - Chcę do toalety.

9


Nr 3/grudzień 2012

Skład redakcyjny: Grzegorz Wyszogrodzki Łukasz Grochowski Patryk Kowalcze Michał Pawlik Tomasz Sobota Tomasz Makowski Paweł Romański Arkadiusz Szyszkowski Norbert Kowalczyk Jacek Kietla Krzysztof Buczak Mateusz Doniec Krzysztof Śliwiński

Kontakt: Wyślij do Nas maila: gazetkaszkolnazsem@gmail.com

Gazetka w twojej komórce:


Nr 3/grudzień 2012

Schola Nostra nr 3/12  

Świąteczne wydanie SN. Zawiera: -Trój-K; -Sabaton; -Fotoplastykon; -Iron Maiden - Run to the Hills; -Strefa humoru.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you