Page 1

J. CLARKSONAS APIE AMŽINĄ AUTOMOBILIŲ ĮVAIZDĮ 2014 kovas

Eagle low drag KUPĖ

Ė IKONA ATGIM

JAGUAR F-TYPE R AS: TIKRAS GT BOLID AL. 550 AG, 300 KM/V

R E P U S I V D

Ė P U K

ISSN 2029-7637

8,90 Lt

IOOOOS L A G U IA G U A D , IO GIAU GREIČ U A D , O G O T S U IA G DAU

LEXUS GS prieš BMW 320d GT prieš AUDI Q5 Trys VVR ristūnai varžosi Sartų hipodrome


Varom

RENALDAS GABARTAS Jei būdamas finansų ministru vieną dieną viešai prišnekėčiau tokių nesąmonių, sulaukęs rytojaus nustumčiau save nuo laiptų

FOTOGRAFAs: Andrius Laucius

K

am jau kam, o automobilininkams vasaris nebuvo nuobodus. Ženevos automobilių parodos išvakarėse didieji koncernai vienas po kito kaitina fantaziją lakoniškais būsimų premjerų anonsais. Paaiškėjo, kada ir kokiais renginiais bus lepinami ralio, žiedo ar kartingo gerbėjai. Tačiau, ko gero, viską užgožė plykstelėjusi diskusija dėl visuotinio metinio automobilių mokesčio. Finansų ministras Rimantas Šadžius Seime pristatė invazijos į žmonių pinigines eskizą, balansuojantį ties silpnaprotystės riba ir kompromituojantį pačią mokesčio idėją. Minedo muziką primenančiu stiliumi finansų strategas pareiškė, kad geriausias būdas pinigų pensijų kompensacijoms surinkti – apmokestinti visus automobilininkus, priklausomai nuo jų mašinose esančių variklių darbinio tūrio. Mažalitražių (iki 1,5 litro) savininkai mokėtų po 90 litų, o važinėjantys daugiau nei 5 litrų motorus turinčiais aparatais – 590 litų per metus. R. Šadžius suskaičiavo, kad realizavus sumanymą būtų galima surinkti apie 200 mln. litų. Tiesą sakant, išgirdęs tokias klejones pirmiausia pamaniau, kad ministras tiesiog blefuoja. Įvesti naują visuotinį mokestį, kuriuo užsimojama prieš „šventa“ kiekvieno varguolio teise laikomą galimybę turėti savo automobilį (net jei iš jo likęs tik pavadinimas), rinkimų išvakarėse gali nebent politinis savižudis. Todėl jis ir leptelėjo visišką briedą, kad kilus neišvengiamai nepasitenkinimo audrai turėtų kaip pateisinti savo demaršą. Juk būdamas blaivaus proto ir niekieno neverčiamas suaugęs dėdė negalėtų pasakoti, esą jūra yra sūri todėl, kad joje plaukioja daug silkių.

0 06

2 0 1 4 ko va s J

TO P G E A R

Finansų stratego įžvalga buvo panašaus kalibro, nes visas civilizuotas pasaulis automobilių mokestį naudoja kaip bene vienintelę efektyvią transporto parko formavimo priemonę, o pagrindinis mokesčio tarifo kriterijus – anglies dioksido išmetimas. Su variklio darbiniu tūriu pastarasis rodiklis turi daugiau teorinių sąsajų, nes moderni mašina net „Siemens“ arenos dydžio jėgos agregatu aplinką teršia gerokai mažiau nei senos kartos technika. Antai „Lexus 600h“ su 4969 cm3 motoru CO2 emisija – 219 g/km, o „Lados Nivos“ su 1690 cm3 varikliuku – 233 g/km. Vieno 1970-aisiais nuo konvejerio nuriedėjusio ratuočio tarša prilygsta 100 šiandienių automobilių. Jei gatvėmis judėtų toks pat skaičius mašinų, kokį dabar matome pro langą, tik visų jų tarša būtų „Euro 0“ lygio, be dujokaukių negalėtume lauke žengti nė žingsnio. Kaip tik todėl civilizuotame pasaulyje egzistuoja pyrago ir botago principu grindžiama transporto parko politika, o mašinų populiaciją bandoma reguliuoti mokesčius siejant su CO2. Lietuvoje į tai atkakliai nekreipiama dėmesio, nes populistai kaip velnias kryžiaus bijo bet ko, kas gali suerzinti liumpenus. Pastarieji už grašius perka ratuotus niekalus, užkiša jais miegamųjų rajonų kiemus, gatvėse augina spūstis ir komplikuoja galimybes plėtoti kokybišką viešojo transporto sistemą. Sukuriamas uždaras ciklas: kadangi beveik kiekvienoje šeimoje yra po vieną ar du automobilius, troleibusų ir autobusų valdytojai skaičiuoja ne keleivius, o nuostolius. Dėl lėšų stygiaus viešojo transporto kokybė iš tiesų netenkina daugelio potencialių vartotojų lūkesčių, todėl šie sėda į nuosavas pigias senienas, o miesto autobusai neturi keleivių... Į visa tai būtų galima spjauti, jei būtų kalbama apie vieną biurokratų instituciją ar vieną politiką. Deja,

panašių profesinės trumparegystės apraiškų galima fiksuoti daugybėje sudėtingesnių situacijų. Turbūt visa vairuotojų gildija atkreipė dėmesį į sezoninį ginčą, leisti ar ne važinėti ant storu ledo luobu sukaustytų tvenkinių bei ežerų. Nors visiškai akivaizdu, kad tai ideali vieta mokytis suvaldyti mašiną ekstremaliose situacijose ir suformuoti gyvybiškai svarbius vairavimo įgūdžius, pareigūnai į šį reikalą žiūri tik per ATPK 78 (1) straipsnio akinius: neteisėtas važiavimas per žolinę dangą, miško paklotę ar vandens telkinių ledu motorinėmis transporto priemonėmis užtraukia įspėjimą arba baudą nuo penkiasdešimties iki penkių šimtų litų. Policininkų logika maždaug tokia: „negalima, nes draudžiama“. Jie retoriškai klausia, kas už viską atsakytų nutikus kokiam nors incidentui, ar apskritai nuklysta į dobilienas postringaudami apie vairavimo mokyklų kompetenciją. Esą, jei vai­ruo­to­jams žie­mą ky­la di­de­lis po­rei­kis to­bu­lin­ti įgūdžius, gal jiems ne­de­rė­jo iš­duo­ti pa­žy­mė­ji­mų? Tokią įžvalgą galima nesunkiai apversti aukštyn kojomis ir perklausti policininkų, kodėl patys nebando pratybų šaudykloje pakeisti brošiūrėlių apie elgesį su tarnybiniu ginklu skaitymu? Turbūt todėl, kad taikliai šaudyti, kaip ir saugiai vairuoti, įmanoma vieninteliu būdu – treniruojantis. Skirtumas tarp pistoleto ir pusantros tonos sveriančios mašinos tik tas, kad vairuotojo klaida visuomet kur nors pataiko... Gana bambėti. Šiame žurnalo numeryje rasite velniškai gerų istorijų tiek apie lietuvių pėdsakus didžiajame automobilių sporte, tiek kolegų britų siūlomų akistatų su įdomiausiais automobiliais, kokius tik galima įsigyti už pinigus. Tai 100 proc. žanro klasika. Linkiu Jums kuo smagiausios kelionės po beprotišką „TopGear“ pasaulį.


Varom

96

Turinys

EKSPERIMENTAI ANT LEDO Kurios automobilių gamintojos VVR receptas geriausias? Į šį klausimą Dusetose atsako „Lexus GS 350 AWD“, „BMW 3 xDrive GT“ ir „Audi Q5 S-line“.

Nr. 27 (2014 M. kovas)

68 DIDŽIOSIOS VILTYS

„Jaguar“ komanda gerokai paplušėjo prie „F-Type“ ir pridėjo ne tik R raidę bei stogą. Neblogai padirbėta, bičiuliai.

76 PAKILĘS IŠ PELENŲ

Paimkite originalų „E-Type“. Praleiskite 6000 valandų jį perdarydami. Ženkite penkis žingsnius atgal ir žavėkitės rezultatu...

81 2014-ŲJŲ MODELIAI

Atrinkome įdomiausias ir laukiamiausias šių metų naujienas. Modelių sąrašas tikrai vertas jūsų dėmesio.

Temos

88 AUKSAS IR PURVE ŽIBA

Naujasis „BMW X5 3.0d“ į išvyką pakvietė „Range Rover Sport TDV6“ ir „Porsche Cayenne Diesel“. Trijulės nesustabdė nei ežerai, nei glitus purvas.

68

96 PRAMOGOS DUSETOSE Ant Sartų ežero kranto esantis 1609 metrų ilgio hipodromas – beveik ideali vieta ratams slidžiame kelyje išbandyti.

104 KITAME KRANTE

88

Kuršių nerijoje net ir šaltuoju metų laiku knibžda daugybė prabangių bolidų, tačiau naujoji „Opel Insignia“ ir čia laikosi išdidžiai.

104 0 08

2 0 1 4 ko va s J

TO P G E A R


Varom

Naujienos 20 SKALPELIS

„Toyota“ užsimojo paaštrinti visą savo modelių gamą. Šventa tiesa, ir konceptas FT-1 – geriausias įrodymas.

„TopGear“

planeta Pirmas kartas Garažas

32 F-1 OLIMPE

Apie įspūdingą Andriaus Šerkšno karjerą „Sauber F1“ komandoje lig šiol žinojo tik artimiausi draugai.

24 UŽ ATLANTO

42 VAIRAVIMO EGZAMINAS

25 KARŠČIO BANGA

46 NEMIRTINGOS TRANSMISIJOS

26 ATEITIES VIZIJOS

50 SRAIGTAMOBILIS

„Chevrolet“ toliau stebina: Detroite pristatyta dar greitesnė „Corvette Z06“, turinti 625 AG. Japonija, Ispanija ir Didžioji Britanija išrikiavo naują karštųjų hečbekų armadą. Įdomu, ko verta jų sunkioji artilerija? Žvelgiame į dizainerių brėžinius ir bandome užčiuopti realybės gyslelę.

Donatas Montvydas prie vairo elgiasi taip pat atsakingai, tarsi dainuotų „Eurovizijos“ finale. Utenos auksarankių pavarų dėžės – tikras išganymas brangiame automobilių sporto pasaulyje.

Šį mėnesį išbandėme: 58 60 62 63 63 64 65 66

Nissan Qashqai BMW M235i Honda Civic Tourer Toyota Hilux 6 × 6 Opel Zafira 1.6 CDTi Range Rover Evoque Opel Meriva L-Bus City Smile 10E

Šį mėnesį vairavome: VW Polo 111 Land Rover Range Rover Vogue 112 Volvo XC70 113

Nesėkmių era baigėsi. Atrodo, kad pirmiausia mašinos pradės skraidyti karo lauke.

Taip pat skaitykite

22

„Lexus RC-F“ teks ginti LFA reputaciją ir kažkaip įtikti J. Clarksonui.

J. CLARKSONAS 14

010

2 0 1 4 ko va s J

TO P G E A R

R. HAMMONDAS 16

J. MAY 18


TopGear Nr. 27  
TopGear Nr. 27  
Advertisement