Page 1

„TURĖSIU ŽALIĄ AUTOMOBILĮ SU GELSVAI RUDOS ODOS SĖDYNĖMIS.“ J. CLARKSONAS APIE INTERJERO DIZAINĄ 18 psl.

2012 lapkritis

VIDUJE! PEUGEOT

ONYX

KONCEPTAS, PAGAMINTAS IŠ POPIERIAUS. GARBĖS ŽODIS

GAMINTAS TREJUS METUS. GREITESNIS NEI MP4-12C. ĮVERTINTAS BEVEIK 20 MLN. LITŲ. KAS PASAKĖ, KAD McLAREN NUOBODUS?

McLaren X-1 ATGIMĘS SRT VIPER NEBEKELIA BAIMĖS ISSN 2029-7637

8,90 Lt

LEONARDO

DiCAPRIO

AKTORIUS ĖMĖSI AUTOMOBILIŲ VERSLO

AMFIBIJOS REVANŠAS

MEDŽIOKLĖJE MAŠINOS VIZGINA UODEGAS


redaktoriaus žodis

renaldas gabartas Surengę nedidelę apklausą, kurie žodžiai asocijuojasi su tokiu bjauriu reikalu, kaip depresija, greičiausiai išgirstumėte „dargana“, „moskvičius“ ar „chemijos kontrolinis“, jei respondentas tebesikamuoja kokios nors gimnazijos suole. Vėlyvas ruduo iš tiesų yra laikas, kai tragiškai trūksta pozityvumo ir atrodo, kad viskas aplink beviltiškai kiaura. Viskas, pradedant makroekonomikos kreivėmis, kurias rodo televizorius, ir baigiant sudužusiu buteliu alaus, skirtu savaitgalio vakarienei. Antai naujausia statistika byloja, kad pagal naujų automobilių pardavimą mes gauname į kaulus ne tik nuo skandinavų estų, bet ir nuo braliukų latvių. Per pirmus tris šių metų ketvirčius šiauriausi mūsų kaimynai pardavė 18 proc., latviai – 8 proc. daugiau, o lietuviai verslininkai – 9 proc. mažiau naujų ratuočių. Žinoma, galima guostis, kad beveik visame likusiame Senajame žemyne naujų automobilių paklausa nuslopo (–7,9 proc.) iki tokio lygio, kad mašinų gamintojai rimtais veidais svarsto galimybes uždaryti kai kuriuos fabrikus ar atleisti daugybę darbuotojų. Net toks monstras kaip „Volkswagen AG“, vieną po kito tiražuojantis pranešimus apie grupei priklausančių įmonių pergales beveik visuose frontuose, svarsto, kaip sumažinti išlaidas. „Lamborghini“ ir „Bentley“ vadovai iš Volfsburge reziduojančių VW grupės viršininkų gavo nurodymą šiek tiek suveržti diržus ir pristabdyti prabangiųjų visureigių „Urus“ bei „Bentley EXP 9 F“ kūrimą. Ar taip ir nutiks, sužinosime lapkričio pabaigoje. Tačiau jau dabar aišku, kad egzotiškasis „Fisker Automotive“ sulaukė naujo investuotojo. Juo tapo Leonardo DiCaprio. Milžinišką šlovę staipydamasis prieš filmavimo kameras pelnęs vyrukas nutarė realiais darbais įrodyti, kad dėmesys aplinkosaugai nėra įvaizdžio dalis. Leo įmerkė kalną pinigų tam, kad žali automobiliai ateityje būtų geresni ir pigesni nei šiandien siūlomos „Toyotos Prius“. Garantuoju, kad tekstą apie Holivudo žvaigždės santykius su mašinų pasauliu prarysite nekramtę. Taip pat pasakojimą apie karų išsekinto Afganistano kelius ir ten likimo nublokštų kariškių transporto priemones. Tiksliau, NATO šarvuočių kolekciją, padedančią išvengti žūties nuo nesuskaičiuojamos daugybės savadarbių sprogstamųjų užtaisų, kurių itin gausu transporto arterijoje Kabulas–Kandaharas–Helmandas. Kolegos Johno Cantlie, keliavusio viena iš ratuotų pabaisų, įspūdžiai niekaip netelpa į kas010 lapkritis 2012 TOPGEAR

dienybės rėmus. Labiau fantaziją kaitina nebent pasakojimas apie 6,8 mlrd. litų kainuojančio marsaeigio techninius duomenis ir valdymą radijo bangomis. Kadangi kalbama apie aparatą, nuo Žemės nutolusį kelių šimtų milijonų kilometrų atstumu, visi 16 pamainomis „Curiosity“ vairuojančių vyrukų šį darbą vadina ekstremaliu. Net turint galvoje, kad marsaeigis juda viso labo 160 metrų per valandą greičiu. Bet grįžkime prie to, nuo ko pradėjau, – rudeninės niūrybės ir žodžio „moskvičius“. Prieš keletą savaičių surengtos oldtimerių lenktynės „Orlen Lietuva Classic Rally“ sutapo su pirmosiomis šio sezono darganomis. Nors per tokį orą normalus šeimininkas net šuns į lauką neveja, šio žygio dalyviai atrodė laimingiausios būtybės visoje galaktikoje. Net ir startavę su dūmų kamuoliais kosėjančiu „Moskvič 408“ ar taburetės komfortu džiuginančiu VAZ 2101. Tam yra kelios objektyvios priežastys. Visų pirma meistriškai restauruotų klasikinių automobilių vertė nuolat auga, todėl, turėję nuovokos įsigyti rūdimis ir pelėsiais apaugusį senuką, vėliau – kantrybės jį prikelti naujam antram gyvenimui, jau yra laimėtojai. Be to, kelionė oldtimeriu kaip niekas kitas taikliai iliustruoja technologinę pažangą, kuria lepinamės vairuodami XXI a. mašinas. Pavyzdžiui, tuščiai trepsint transporto spūstyje kardano tunelis neįkaista tiek, kad interjero apdaila pradėtų svilti. Naujų mašinų salonuose niekada nejusti benzino kvapo, o rytais nereikia tikrinti, ar alyva iš variklio neištekėjo ant grindinio. Suvokti, kad gyveni geriau, nei turtingas vokietis ar britas prieš 40 metų, nėra jau taip blogai. Jei vis dėlto jums atrodo, kad turimas automobilis yra baisus, kaip Rusijos revoliucija, vis vien galima rasti optimizmo užuomazgų: per artėjantį šalčių sezoną tokio daikto niekas nepavogs, nes nesugebės paleisti variklio. „TopGear“ gali pasufleruoti dar keletą būdų, kaip pakelti nuotaiką. Vieną jų išbandėme drauge su medžiotojų klubo „Oksalis“ žmonėmis, surengę iškylą amfibijomis. Tiesiog pamėginome išsiaiškinti, ar mašina gali būti tokia pat gera žmogaus draugė ir pagalbininkė ančių medžioklėje kaip grynakraujis paukštšunis. Jautrių nervų skaitytojus skubame nuraminti, kad atliekant eksperimentą amfibijos nesuniokojo nė vienos kvadratinės pėdos saugomos gamtos. Pasakysiu tik tiek – tegyvuoja nuotykius generuojančios mašinos ir jų kalbą mokantys žmonės. Smagios kelionės po beprotišką „TopGear“ pasaulį.


turinys Nr. 14 099

108 074

74 108

X-1 VIRSMAS

Žodis „unikalus“ gali kelti labai skirtingų interpretacijų. TG vyrai apie tai diskutuoja žvelgdami į tviskantį „McLaren X-1“.

MARSO IŠŠŪKIS

Kaip vairuoti automobilį, nutolusį per kelis šimtus milijonų kilometrų, kur maršrutas driekiasi per netyrinėtą teritoriją? Atsargiai, žinoma.

094

82 112 ILTYS ATGYJA

Naujojo „Viper“ CV: superautomobilis prisikėlė iš mirusiųjų, atsikratė žudikiškų polinkių ir pelnytai gali girtis kokybe.

112

KARO MAŠINOS

Afganistanas nėra pati palankiausia vieta leistis į kelionę. Pateikiame informacijos apie saugiausias transporto priemones karo zonoje.

88 118 ANČIŲ MEDŽIOKLĖS

NETRADICINIS POŽIŪRIS

„Peugeot“ čiupo veltinį, senų laikraščių ir šiek tiek vario, kad pagamintų koncepcinį modelį. Jame rasite įspūdingą dyzelinį V8 variklį.

94

LEONARDO „FISKER“

Vienas aktyviausių Holivudo žaliųjų L. DiCaprio aiškina, kodėl investavo į hibridinių automobilių gamintoją.

99

ARKLIO GALIA

„Icon Bronco“ atrodo kaip 8-ojo dešimtmečio bekelės monstras. Tačiau brutalus kiautas slepia mašiną, kuri padės išgyventi net dykumoje.

YPATUMAI

Vikšrinis visureigis, amfibija ir auksaspalvis retriveris kovoja dėl patikimiausio medžiotojų palydovo vardo.

118

126

APLENKĘ LAIKĄ

Įspūdžiai iš pirmą kartą surengtų Lietuvos kolekcininkų ir restauratorių pastangomis antram gyvenimui prikeltų ratuotų senolių lenktynių.

130

GARBINGA PRAEITIS

Pasaulinio lygio automobilių sportas gimė gerokai prieš Antrąjį pasaulinį karą. Pasakojame apie pačius įsimintiniausius „Didžiojo prizo“ istorijos etapus.

082

012 l apkritis 2012 TOPGEAR

088

126

130


026

turinys Nr. 14

„TopGear“ planeta

35 – 53

018 020

Į TALKĄ

NAUJIENOS

25 – 33 GRAŽIOJI „PANAMERA“

„Porsche“ pristatytas universalo konceptas atrodo daug geriau, nei mes tikėjomės. Gaminkite ją greičiau!

NAUJAS „RS CLIO“

RS versijos mūsų iki šiol beveik niekada nenuvildavo. Tad kodėl mes nerimaujame dėl būsimo modelio?

„SMART“ GUDRYBĖ

Pristatysime kūrinį, kuris galėtų būti ir naujas „Smart“ miesto automobilis, ir „Renault Twingo“. Keistas vaizdelis.

DRĄSUSIS „LEXUS“

Dar liko šiek tiek koncepcinių kvailysčių, tačiau aiškiai matysite, kokia drąsia kryptimi žengia „Lexus“.

056

„Porsche“ sukauptą kolekciją perkelia į kitas patalpas ir jiems reikia pagalbos perkraustyti neįkainojamą turtą. Jokių bėdų – mes padėsim.

CLARKSONas HAMMONDas

„KAI DABAR PAMĄSTAU, SKRAIDANTIS AUTOMOBILIS YRA IR VISADA BUVO KVAILA MINTIS.“

041

Aktorius ir choreografas Gytis Ivanauskas turėjo įvairių automobilių ir kelyje patyrė nemažai nuotykių. Visa tiesa iš pirmų lūpų.

automobilių rodyklė

HAMMONDO LEGENDOS

clio renaultsport

Kada nors žibintai sugebės pagerinti matomumą ir per lietų, ir per pūgą. Tik neklauskite mūsų kaip. Labai sunku paaiškinti.

VAIRAVIMO EGZAMINAS

030

Paimkite hečbeką, išmeskite galines sėdynes, įgrūskite 3 litrų V6 variklį ir R. Hammondą. Kepkite aukščiausioje temperatūroje 7 ratus.

renault clio v6

045

LABORATORIJA

Šiurpi tiesa, kiek šiukšlių ir atliekų prisikaupia jūsų automobilio variklyje ir didina degalų sąnaudas.

AUDI A6 ALLROAD QUATTRO

056

052

opel astra OPC

KIEČIAUSI DALYKĖLIAI

063

Cadillac ATS

066

69 – 73

Porsche Boxster S

067

AUTOMENAS

PIRMAS KARTAS

55 – 67 ŠĮ MĖNESĮ VAIRAVOME

AUDI A6 ALLROAD QUATTRO CHEVROLET MALIBU LEXUS GS 250 TOYOTOS YARIS hibridas FORD RANGER OPEL ASTRA OPC MITSUBISHI OUTLANDER CADILLAC ATS PORSCHE BOXSTER S SPORT

MAY

„NEDRĮSČIAU TEIGTI, KAD BŪTENT AŠ ĮKVĖPIAU GAMINTI AUTOMOBILIUS SU RATAIS.“

RYTOJAUS PASAULIS

„MAN PATINKA RAFINUOTI ŽURNALAI, APTARIANTYS GĖLIŲ DŽIOVINIMO SUBTILYBES.“

022

Automobiliai tampa menu. Menas tampa automobiliais. Mes neapsisprendėme, kuris teiginys yra teisingas. Nuspręskite patys.

McLaren X-1

074

DĖMESYS SVARBIAU

Futuristiškai atrodantis gatvės stiliaus dviratis žirgas gimė nuo „Ducati Pantah“ nuplėšus visus apdailos plastikus.

LEGENDA 007

Bondiados jubiliejui – naujas kompiuterinis žaidimas, kurio istorija sudėliota pagal 6 klasikinius filmus.

062

SRT viper

082

Icon Bronco

099

Marsaeigis CURIOSITY

108

070

Humvee

112

Nissan juke

140 014 l apkritis 2012 TOPGEAR

TG Nr. 14 short  

TopGear magazine

TG Nr. 14 short  

TopGear magazine

Advertisement